suos Jurisdictionem habeant, hoc inde patet, quia omnes

ac singuli sunt immediati Jmperii subditi, & nullum, nisi

ipsum Jmperatorem recognoscunt superiorem;

Ord. Cam. part. 2. tit. 5. Edelmann oder ander

deß Adels, der oder Sie dem Reich ohne mittel

vnterworffen, Recesſ. Jmp. de An. jsss. §. vnd

an

478.

in ſolchem Fried. etc. Nolden de Nob. cap. 16. §.

146. & 148. ibi: dicuntur immediati, quia solum Jm„

peratorem vel Cameram ob Jurisdictionis concurren„

tiam pro superiore recognoscunt. Et in hoc ipso

Statuto. §. Hierumben. ibi: der Söml. Kayℓ:

Mayℓ: vnſer in Allergnädigſten einsigen Ober„

haubt vnd Herrn.

ſinguli

Jta ut ea ratione ompes acisint pares. Par autem in

parem non habet Jurisdictionem.

l. 4. ff. de recept. arbitr. l. Jlle à quo. 13. §. 4. ff. ad Sct.

Trebell.

Nec aliud de illorum liberis dicendum: Quia illi quoqꝫ

quàm primum nati, nobiles sunt immediati, et cum paren„

tibus ea ratione æqualia habent jura ac privilegia: & æ„

que ac illorum parentes, solum Jmperatorem, tanquam

superiorem recognoscunt, atqꝫ eundem cum parentibus ha„

bent Judicem competentem. Unde ipsi parentes in liberos

suos, tanquam pares non habent Jurisdictionem, nec illam,

quam alias jure proprio in castris & districtibus suis

habent, in liberos suos exercere posſunt.

arg. d. l. 4. d. l. 13. §. 4. & per ea, quæ tradit Caspar.

zigler. d. Comm. Conclus. ad aur. prax. Nicol. Calvol.

§. Nobiles. concl. 1. n. 14. & 15. Matth. Stephan. de Jdict.

lib. 1. cap. 1. n. 73. Modest. Pistor. part. 4. quæst. 169. per

tot. Nicol. Beth. tr. de Statut. famil. Nobil. cap. 8. pag.

436. & seqq. ubi idem tradit de Principum Jmperii

& Comitum liberis. Menoch. vol. 3. Cons: 250. n. 46. in fin.

Ubicunqꝫ autem deficit Statuentium potestas, ubi statu„

tum est ipso jure nullum; adeo ut nec longisſimi temporis

præscriptione convalescat.

Nicol. Beth. d. tr. cap. 8. pag. 441. in fin.

476.

Quæ omnia eo magis in hoc Statuto locum inveniunt,

quia illud non tantum pertinet ad causarum decisiones,

sed juri quoqꝫ Casareo communi est contrarium, & contra

illius dispoſitionem fœminas à parentum suorum & fra„

trum succesſione excludit. Atqui inferior non potest cor„

rigere legem superioris.

cap. cum inferior. ib. Ẍ. de majoritat & obedientia.

clem. ne Romani. 2. pr. de Elect. Jacob. noming. con„

ſit. 24. quæst. 5. n. 14. & 15.

Neqꝫ Statuta inferiorum juri communiqꝫ universali

derogare valent.

l. deprecatio. 9. ff. ad L. Rhod. de jact. l. fin. in fin.

ibi: quicquid hi disponunt, firmum sit, nisi hoc pub„

licæ leges prohibuerint. ff. de Colleg. & corpor. tigter.

d. §. Civitas. n. 32. et seqq. Beth. d. tr. pag. 689. verſ.

tertia ratio. ibi: multo minus inferiori in superio„

rem, utis in conſulto superiore posſit mutare ab eo

promulgatas.

Hinc in terminis, de similibus statutis, & quidem

quoad ipsos Principes & Comites Jmperii concludit Ni„

col: Bethius: Ex quibus omnibus cum constet, in hu„

jusmodi Principibus. Comitibus, & aliis Statibus supe„

riorem recognoscentibus deficere potestatem, pro lubi„

tu inter liberos de succesſionibus disponendi, præsertim

quatenus in ratione & æquitate naturali fundatæ sunt:

sequitur nullius ea esſe momenti, ſi præscriptum à

legibus modum egrediantur, etiamsi honestas illis suf„

fragari videretur. Non enim sufficit legem esſe hone„

stam, quando potestas legis condendæ deficit in statuen„

tibus.

d. tr. de Stat. fam. nob. c. 8. pag. 441. ubi conſentien„

tes adducit Dec. Felin. & alios.

Et in

477.

Et in eod. cap. pag. 412. scribit: Quæ verò Estatuta

ſc: de hisce ibi agitur.) legitimam liberorum discrete

minuunt, si ab eo condita aut introducta sunt, qui su„

periorem recognoscit, non subsistunt, nisi à ſupremo Do„

mino confirmentur. Nam consuetudine generali aut

universali Jmperii receptum esſe, ut hujusmodi Statuta

& consuetudines familiarum per se valeant, neminem pro„

baturum existimo. Jdem repetit

pag. 687. & 689.

Consentit Menochius, docens patrem Principem sua lege

vel Statuto legitimam nec minuere quidem posſe.

vol. 3. Consil. 250. n. 43. & 46.

Unde etiam in factis confraternitatis, & quibus jus pri„

mogenituræ inducitur, communiter Dd. requirunt Jm„

peratoris confirmationem.

Dn. Georg. Theodoric: Dieterich. in not. ad A. B.

tit. 24. pag. 95. Springefeld. tr. de Apanag. cap. 5.

n. 59. & seq.

Zum Andern, So deferiret das Statutum quæstio„

nis der Eltern Erbſchafft allein denen Adelichen Söhnen,

undʼſchließet von derſelben auß die Adelichen Töchtere.

Quod ipsum cum jure Naturæ pugnare videtur. Libe„

rorum enim gratia bona paterna sunt quæsita.

Paul. 2. ad Corinth. 12. verſ. 14.

Et parentes creduntur liberis, ut corporis sui partibus

non tantum de necesſariis, sed etiam de his, quæ ad vi„

tam suavius honestiusqꝫ transigendam pertinent, quàm u„

berrime voluisſe prospectum; ab eo maximè tempore, quo

ipsi rebus suis frui non posſunt.

Hugo Grot. de Jur. bell. & pac. lib. 2. cap. 7. n. 5.

Capropter liberis, post mortem patris, ex naturali ratione

478.

bona paterna erunt ad judicanda. Unde etiam

Paulus Jltus, Ratio, inquit, naturalis, quasi lege

quædam tacita, liberis parentum hereditatem addicit,

velut ad debitam succesſionem eos vocando.

in l. 7. pr. ff. de bon. damnat.

Papinianus: Non sic parentibus liberorum, ut libe„

ris parentum debetur hereditas. Parentes ad bona li„

berorum ratio miserationis admittit, liberos Naturæ si„

mul et Parentum commune votum.

in l. scripto. 7. §. 1. ff. Unde liberi.

Ejusdem sententiæ Philo Judæus: de vita Moſis 111.

Cum lex sit Naturæ, ait, ut liberi parentibus, non pa„

rentes liberis in bona succedant, Moses id, quod con„

tra vota parentum maliqꝫ ominis erat, texit silentio.

Sic etiam in Jure Canonico traditur: Jus natura„

le est commune omnium nationum, eo quod ubiqꝫ instin„

ctu Naturæ, non constitutione aliqua habetur, ut vi„

ri & fœminæ conjunctio, liberorum Succesſio & edu„

catio &c.

can. 7. dist. 1.

Ex quibus omnibus concluditur, totam parentum

hereditatem ab intestato ad liberos pertinere.

Georg. Acac. Enenhel. tr. de privil. parent. & li„

beror. privil. 14. part. 1. cap. 2. n. 3. & 4. in fin. &

cap. Seq. 12. n. 4. verſ. quamvis igitur. Camill.

Borell. Consil. 49. n. 57. verſ. non solum.

Liberorum autem appellatione omnes continentur de

scendentes, sive masculini sive fœmini sexus sunt,

esere foemininò sexu descendunt.

l. 56. §. 1. ff. de V. S.

Et ratio naturalis in præcedentibus adducta, non

minus

479.

minus locum habet in foeminis, quàm in liberis ma„

sculis. Neqꝫ Masculi in succesſionibus jure Naturæ

magis sunt favorabiles, quàm foeminæ. Cum Natu„

ra utrumqꝫ corpus ediderit, ut maneat suis vicibus im„

mortale, & alterum alterius audilio egeat, unoqꝫ et„

moto alterum corrumpatur.

l. lege 12. tabular. 14. pr. C. de legit. hered. Ca„

mill. Borell. Consil. 49. n. 48.

Et quod etiam filiabus bona paterna, jure Naturæ

debeantur, in terminis tradunt.

Mynſ. decad. 10. Respons. 97. num. 18. Kloch. tom. 2.

Consil. 33. num. 28. Franciſc. Bec. Consil. 112. n. 14. ibi:

cum filia ratione naturali & jure civili ad succes„

sionem admittatur.

Hinc etiam, qui in succesſione parentum inter sexum„

facit differentiam, & foeminarum conditionem reddit de„

teriorem, naturam offendere, & quasi naturæ accuſator

existere censetur, quod non omnes masculos, & nullas

foeminas generaverit.

d. l. lege 12. tabul. 14. C. de legit. hered.

Jmo talis fœminarum excluſio delictum & barbarica,

obſervatio vocatur; & qui illam observant & inducunt,

sexum foemineum injuriare, atqꝫ ipsam naturam exho„

norare dicuntur.

dd. ll. & Nov. 21. in præfat. & c. 1.

Qualem contra naturam injuriam, inquit Justinianus,

Divi Principes non pasſi sunt sine competenti emendatione,

relinquere.

§. item vetustas. 15. J. de heredit. quæ ab intestat.

fere in med.

480.

Cuare etiam Statutum, quod filiam à succesſione pa„

terna excludit, contra jus naturale, iniquum & odio„

poſimum reputatur.

Bald. vol. 5. conſ. 179. n. 1.

Jmo ipso jure nullum.

per cap. fin. X. de Consuetud. Camill. Borell. Con„

sil. 49. num. 40. & seqq.

Adeo, ut nec à Principe confirmari posſit. Naturalia si„

quidem jura, devina providentia constituta, semper fir„

ma & immutabilia permanent.

§. 11. §. de d. N. G. & C.

nec civili ratione aut jure corrumpi aut perimi posſunt.

l. eas obligationes. §. ff. de capit. minut.

Ita ut Princeps contra statuendo nihil agat, & graus

ſime peccet. Ullius enim transgresſio periculum salutis

inducit.

d. cap. fin. Ẍ. de consuetud. Petr. Ant. de Petra. tr.

de potest. Princip. in jur. quæsit. tollend. c. 24. n. 121.

Drittens, So ſcheinet dieſes Statutum vmbſo viel deſto

mehr denen natürlichen Rechten zuwieder zu ſeyn, weiln

in demſelben den Adelichen Töchtern, auch die legitima

nicht reserviret, ſondern den vnverheürathetten nur die

Alimentag, den verheürathetten aber ein vndeterminir„

tes Heürathguth verordnet worden.

Legitima autem relinquenda est in plena proprietate,

ita ut nec in usufructu relinqui posſit.

Auth. novisſima. C. de inoffic. testam. Anthon. Cacch.

tr. de legitim. rubr. legitima pleno jure relinquenda. n. 1.

multo minus verò in aliimentis, quorum perceptio servi„

lis, & libertinorum potius videtur, quàm liberorum &

ingenuorum hominum, atqꝫ ideo hujusmodi provisio in con„

tumeliam potius liberorum, quàm in honorem & paternæ

affectionis

481.

affectionis ſignificationem constituta censeri debet, uti

colligere est ex

t. 4. ff. de aliment. legat. l. 10. ff. de capit. min. ubi in

facto potius, quàm in jure eam consistert, neqꝫ ca„

pitis diminutione interire asſeveratur. Nicol. Beth.

tr. de statut. famil. illustr. cap. 8. pag. 377.

Præterea etiam dos filiabus nubentibus constituenda

aliorum arbitrio relinquitur determinanda. Unde fa„

cile fieri potest, ut dos legitima minor constituatur &

præstetur. Atqui legitima, utriusqꝫ sexcus liberis, jure

Naturæ, etiam ex testamentaria parentum succesſione,

debetur.

Nov. 1. præfat. §. 2. l. 36. §. 2. ibi: debito naturali. C.

de inoffic. testam.

ita ut jure positivo tolli & liberis auferri haud posſit.

Gail. lib. 2. Obſ. 119. n. 4. & obs. 122. ubi n. 11. hanc

sententiam æquiorem, veriorem & magis communem,

illamqꝫ in Camera quoqꝫ Jmperiali non semel, sed

multoties observatam esſe scribit. Jdem tradit

Mynſ. 5. Obs. 43. Græv. lib. 2. concl. 22. n. 1. & seqq.

Carpz. Jurispr. forenſ. part. 3. const. 12. def. 5. Mer„

cur. Merlin. tr. de legitim. lib. 3. q. 1. n. 1. & seqq. l. 5.

t. 1. q. 6.

nec pater princeps sua lege vel Statuto liberos legi„

tima privare vel eam diminuere potestatem habeat.

Menoch. vol. 3. conſil. 280. n. 43. & seq. 113. ubi scri„

bit, Lupum recte affirmare legem Hispanicam, qua

sancitum est, patrem posſe constituere primogeni„

turam ex ſuis bonis diminuta aliorum filiorum le„

gitima, esſe iniquam et minime observandam.

Unde etiam ut juratæ filiarum renunciationes sub„

482.

ſistant, & statuta filias dotatas excludentia va„

leant, requiritur, ut illis dos ad mensuram & quan„

titatem legitimæ sit data & constituta.

post Salic. Alex. & alios Vult. vol. 2. Conſ. Mar„

purg. 29. n. 51. ubi hanc dicit communem, à qua„

in judicando non sit recedendum. Franciſc. Monald.

vol. 2. Conſil. 13. in pr. Gail. 2. obſ. 147. n. 6. & 7.

Franciſc. Dec. consil. 112. n. 8. ubi addit, si statu„

tum mandet, ut filia exclusa arbitrio propin„

quorum dotetur, propinquos dotem legitima

minorem constituere haud posſe. Anthon. Cucch.

tr. de legitima ad auth. novisſima. C. de inoffic.

testam. ad verba, sint quatuor sint aut pauciores,

n. 11. Cravett. part. 5. Consil. 765.

Hierzue kompt Viertens, daß die Adelichen Töchte„

re, welche von dem Vatter ein Heürathgut empfan„

gen, durch dieſes Statutum auch von der Mutter

erbſchafft excludiret werden, alſo daß Sie ex bonis ma„

tris neqꝫ legitimam, nec loco legitimæ dotem überkom̄en,

Quod etiam juri naturæ videtur contrarium, ut

pote quod non tantum patris, sed etiam matris he„

reditatem, aut ad minimum ex ejus bonis legiti„

mam liberis relinquendam esſe, suadet & subet.

per superius adducta, quæ in genere de parentibus,

sine omni sexus differentia loquuntur; uti hoc de„

legitima ex bonis maternis, liberis relinquenda, etiam

tradit

Ayn. Gravett. p. 3. conſil. 486. num. 7. & Cas. Bart.

deciſ. Bononiens. 97. n. 34.

Unde absundum esſe censetur, à solo patre dotatam,

etiam

483.

etiam â matris succesſione excludere, uti hoc

argumento utuntur,

Anchoran. Angel. & Soan de Anania, citante

Klock. tom. 3. c. 101. n. 352. & Menoch. lib. 1. Consil.

3. n. 4. ubi multos allegat, qui in specie interrogati

responderunt, filiam à patre dotatam, à matris &

atiorum succesſione non esſe excludendam, quod

etiam tradit Cas. Bart. d. deciſ. 97. n. 26. ubi in

pr. in Rota Bononiensi prævia dilligentisſima cau„

sæ cognitione ita judicatum esſe refert.

Et in specie Statutum, quod filias dotatas, etiam

à succeßione matris, non dotantis, vel legitima ma„

terna excludit, tanquam juri naturali contrarium,

verationale & invalidum eße.

Conſil. 49. n. 40. & seqq.

Fünfftens, iſt nicht zu finden, vielweniger zu„

præsumiren, daß die Adelichen Frawen in ſolch Sta„

tutum conſentiret, vnd dahin eingewilliget, daß dero

Töchter, ſo Sie nicht minder alß die Söhne vnter

ihrem Herzen getragen, dergeſtallt von ihren Erb„

ſchafft ſolten excludiret werden.

Matres siquidem non præſumuntur seseum suum

odio habere.

Rloch. tom. 2. conſil. 1. n. 91. Menoch. lib. 4. præ„

sumpt. 85. n. 6.

Unde hoc Statutum voto, pretati & naturali ma„

trum charitati adverſari, ac propterea odioſum

et iniquum censetur.

rs. Bar. decis. Bonon. 97. n. 51. Cravett. consil. 966. n. 28.

484.

Zum Sechſten, So excludiret dickh angezogenes

Statutum die Adelichen Töchter, ſo von ihren Eltern

die alimenta oder eine Sotem haben, simpliciter

vnd absolute von dero Adelichen Bruder Erb, vnd

verlaßenſchafft.

Cum tamen ipsa etiam lex Maturæ sorores fra„

trum suorum, succeßores facere dicatur.

l. f. C. quorum bonorum.

Ita, ut hac quoqꝫ ratione hoc Statutum juri Na„

turæ contrarium, ac per conſequens iniquum videat,

Et sorores à fratrum succeßione excludere, contra„

rectum judicium rationis, & sic contra conſcientiam

eße, respondit

Nicol. Everhard. Senior. Conſil. 245. fere in fin.

Diebendens, wird dieſem vnd dergleichen Statutis

opponiret, alß wann ſelbe, wieder die Böttliche

Rechte ſtritten:

Jdqꝫ propter dictum Pauli, qui generaliter une se„

xus distinctione scribit: Non liberi Parentibus,

sed Parentes liberis rem congerere & servare,

debent.

2. Corinth. 12. 14.

Et alibi: Si filius ergo heres.

Ad Roman. §. 17. & ad Gallat. 47.

Unde concludunt nonnulli: Ergo Statuta fili„

as à parentum succeßione excludentia, juri di„

uno sunt contraria et correctoria.

post Pariſ. Camill. Borell. Conſil. 49. n. 68. et seqq.

Conrectoria et exortitantia nedum à jure com„

muni,

485.

muni, sed etiam à jure divinò & naturali„

Myns. decat. 1. Respons. 10. n. 60.

quicquid autem ab hominibus contra jus divi„

num reperitur introductum & constitutum, illud

semper & ubiqꝫ terrarum ac gentium eße injustum,

Beologi pariter & JCti pasſim docent.

Herner vnd Zum Achten ſcheinet auch das jus

Gentium dieſem Statuto entgegen zu ſeyn.

Omnes siquidem Gentes, & eas maximè, quæ sine

legibus, sed moribus & sola humana natura vivunt,

aut vixerunt, liberis bona sua decedentes vita relin„

quere videmus. Facitus mores Germanorum

ut ſimplicißimos, ita incorruptißimos deſcribens

Heredes, inquit, succesſoresqꝫ sui cuiqꝫ liberi„

& nullum testamentum. Jdem Procopius Cæ„

sarienſis de conſenſu omnium gentium et cultiorum

et barbarum testatur, dicens: Leges, quæ cæte„

rum inter homines plurimis differentiis invicem pu„

gnant, in hac re, tam apud barbaros, quàm apud Ro„

manos, conſentiunt atqꝫ conspirant, ut liberos |:nullo

addito sexus discrimine:| dominos pronuncient re„

rum à patre relictarum.

lib. 1. de bello Perfico.

Senophon: Vir us, quos habiturus est, liberis pa„

ratomnia, quæ uſui fore ad vitam putat, et quidem

quam maxima potest in copia.

lib. 2. Soeraticor:

Jn Legibus Wisigothorum: Si pater vel mater in„

testati deceßerint, tunc sorores cum fratribus in omni„

486.

parentum facultate absqꝫ alio objectu æquali dici„

tione ſuccedant.

ſib 4. t. 2. de sucept.

Unde etiam lex pr. habut. generi humano bene pro„

speriße dicitur, quæ unam conſonantiam iam in ma„

ribus, quàm in fœminis legitimis et in eorum succeßi„

enibus, nec non et in liberis obſervandam esſe existi„

mavit

Cap. pr. C. de legit.

hered.

Jmo orbis mos et vox est, liberos naturaliter

eße parentum heredes. Et tantum abest, ut gentes

ſilias excluſorint, ut quædam illas solas instituerint.

quidem apud Canthabros filias non filios heredes in„

statui solutos, author est

Strabo lib. 3. Geor.

Sie Harentinorum conſuetudo erat, ut nullam filii à

parentibus accipeden hereditatem præter arma„

quibus pugnarent & filiæ sola omnium facultatum,

ex aſse heredes eßent, ut maritos nanesſcerentur.

referente

Anton. Guer. in horolog. Princip. lib. 2. cap. 36. n. 378.

Ea autem, quæ sunt Juris Gentium, jure civili et

Statutis mutari haud poßunt.

Bocer. ad §. sed naturalia pen. J. de J. N. G. et C.

Neündtens iſt vnſtrittig vnd ohnzweiffelich,

Quoa hoc Statutum juri communi Cæsareo omnins sit

contrarium, uti apparet ipprimis

etl. 14. C. de legit. hered. Nov. 18. Nov. 21. Nov. 118.

c. 1. et seqq.

Ubi non tantum quoad parentum sed aliorum quoqꝫ suc„

ceßiones, omnis deseus differentia, tanquam lex barba„

rica

48. 7.

rica, et maximum antiquæ & nimiæ subtilitatis vi„

tium, juri Naturæ contrarium, rejicitur ac damnatur,

et magest

ac

poeminæ æquilibrio ad succeßiones legitimas

admittuntur. Ab hoc autem prudentißimorum

Romanorum jure non facile est recedendum, maxime

cum per

ræ

se ferat justisſima recte rationis præcepta,

eaqꝫ tanta dexteritate bono civium communi accom„

modata, ut venerationem etiam ab invitis extor„

queat & quaſi Gentium quodammodo jus per totam

fere Curopam observetur. Sic Albericus Gentilis,

Jus, inquit, illis perscriptum liberis Justiniani, non ci„

vitatis est tantum, sed et gentium et Naturæ. Et apta„

tum sic est ad naturam univerſum, ut imperio extincto„

et ipsum jus diu sepultum surrexerit tamen, & ino„

mnes se effuderit Gentes humanas. Ergo et Princi„

pibus stat: etſi est privatis conditum à Justinian.

tr. de jur. bell. lib. 1. cap. 3. pag. 26.

Antonius Contius. Jnter leges omnium Esentium

act, nulla reperitur magis justa, & rationi confen„

tanea, quàm lex quæ est in libris juris Romani.

lect. jur. civ. cap. Arthur. Duck. tr. de uſu et au„

thoritat. jur. civil. Roman. lib. 1. cap. 2. ubi plu„

ra similia refert legum Romanorum elogia.

Unde eum, qui se legibus supra adductis, imprimis

Novell: 21. de Armeniis, se opponere audet, contra

stimulum caleitrare dicit

Nicol. Beth. tr. de statut. famil. Jllust. cap. 10. pag.

640.

Etstatuta, quæ ineo juri civili deroglet, odiosa oße„

idem scribit

488

Beth. d. l. & Camill. Borell. conſil. 49. n. 33. & seqq.

Nec piaculum eße, dicere tale Statutum, quod ex„

clusionem foeminarum, viribus non subsistere, tradit

idem Bored. d. consil. 49. n. 39.

Jnnſonderheit aber werden zehendens, dieſen

vnd dergleichen Statutis entgegen geſezet, die

Constitutiones Jmperii, oder Reichs Abſchied de

Anno jori & jorq. in welchen nicht allein die oban„

gezogene Gemeine Kayſerliche Rechte ratione suc„

ceßionis in genere confirmiret, ſondern auch in spe„

cie der Töchter Kinder zu ihrer Anherrn oder

Anfrawen, ingleichem zu ihrer Mutter

brüder hab undt

guter, undt neben

ihrer Mutter

noch

lebenden Geſchwiſtern admittiret, vnd alle wiedri„

ge gewohnheitten, alß der Miltigkeit deß Rechten,

vnd der Billichkeit vngemäß abgethan vnd ver„

nichtet worden.

Si itaqꝫ filiarum & sororum liberi ab aſcendenti„

um & Collateralium hereditate non sunt excluden„

di, et conſuetudines contrariæ tanquam à jurisbeni,

guitate et æquitate alienæ sunt invalidæ, sequi„

tur, quod multo magis idem dicendum sit de ipsis

filiabus & sororibus, quarum loco illi admittuntur.

Maßen dann, Eilfftens, ob allegirte jura bißhero

in dem Reich, auch bey den Freyen vnd

11

mittelbah„

ren Reichs Adel, in ſtetter vnzerbrochener obſer„

vanz geweſen, vnd die Adelichen Töchter krafft der

gemeinen Kayſerlichen Rechten, vnd Reichs Consti„

tution, ihren Eltern zu succediren, mit denen Söh„

nen gleiches Recht gehabt;

Uti

489.

Uti hoc ipsum probant et demonstrant, consuetæ

et juratæ foeminarum renunciationes, quibus ipsæ

accepta congrua dote, juri succedendi, in favorem,

agnationis renunciarunt. Nisi enim

Und

succeden„

di habuißent, utiqꝫ illi renunciarè haud potuißent.

Privatio enim præsupponit habitum. Nec veriſimi„

le est, si nobilium filiæ jus parentibus & fratribus

suis ſuccedendi non habuißent, quod fratres & alii

illas ad tam solennes et juratas renunciationes, sæpe„

multis persuasionibus, & non sine difficultate indu„

xißent. Quæcunqꝫ autem diu æqua visa & obser„

vata sunt, illa non facile sunt mutanda.

Sonderlich weiln, zwölfftens, die Adelichen Töchter,

in ihrer Vatter Haab vnd Güter, auch bey lebzeitten

derſelben, gleich den Söhnen, ein jus quæsitum haben.

Jta ut in vita patris quodammodo dominæ bono„

rum paternorum existant.

l. 11. ff. de liber. & posthum. Frider. Bruckmann.

vol. 1. conſ. 34. n. 95.

Durum autem finiquum est, alicui jus suum, quod

ipsi jure divins, naturali & gentium competit, & ju„

re civili vere quæſitum est, invito & cetra omnem

ejus culgam auferre.

arg. l. 11. de R. J.

Unde etiam tale Statutum, quo alteri jus quæſitum

tollitur odio irrationali odioſum dicitur.

Frentacing. lib. 1. tit. de Statut. Resol. 1. n. 1. vers.

tertia opinio.

Zue welchem ferners kombt, daß, dreyzehendens,

490.

Zwart die Eltern vnd Brüdere ihren Töchtern

vnd Schweſtern succedirten; dieſe aber von je„

ner Erbſchafft durch dieſes Statutum excludirtend.

Quod ipſum etiam iniquum & durum videtur.

Cum jus succeßionis reciprocum eße debeat.

Paul. de Castro in l. 14. C. de legit. hered. n. 3.

Azo in Summ. Cod. de leg. hered. in fin. Bart. in

l. fin. n. 5. ff. de his, quæ ut indign.

Unde Justinianus Jmperator, cum enim, rescribit,

et ad ipsarum mulierum succeßionem masculi jure

agnationis vocantur, quis natiatur earum quidem

hereditatem ad eos legitimo jure deferri, ipsas ve„

ro nec invicem sibi, nec masculis eodem jure poße„

succedere, sed propter hoc solum punisi, quod fa„

minæ natæ sunt, et paterno vitis |:si hoc vitium est:|

prolem innocentem gravari.

l. 14. in fin. pr. C. de legit. hered.

Ex quibus verbis simul probatur hanc fæminarum ex„

cluſionem ponam eße. At poenæ locus dari non debet,

ubi nullum delictum, nulla fraus vel cuſsa est.

l. 131. d. V. B. l. 12. C. de poen.

Nulla autem culpa est in foemina, quod sit fremi„

na, Ergo propterea non est punienda. Neqꝫ foemi„

næ intuitu sexus per se ocio dignæ sunt, sed poti„

us propter obſequia, quæ maritis præstant, propter

partus periculum, et ipsam liberorum procreatio„

nem, favorem et privilegia merentur.

l. aßiduis. 12. C. qui potior. in pign. Novell. 162.

c. 3. in fin. ibi oportet enim ipsam dignari majo„

21 stualis p.

Hinc ortum proverbium, quo dicitur frichter

vnd

491.

vnd Frawen ſoll man ehren, quod refert

Hieronim. Scurpz. cent. 1. consil. 44. n. 4. & Rein„

Ring. tr. de retract. conſunguin. q. 1. n. 54.

Jdqꝫ eo magis, quia foeminas non tantum corporis, sed

et animi dotibus viris æquipollere, quandoqꝫ etiam

præpollere, exempla, quæ hoc probant, extant quam

plurima, quorum multa congeſit

knipschild. tr. de fideicomm. famil. nobil. cap.

8. num. 144. & seqq.

Vierzehendens, wird zwart in hoc Statuto an„

geführet, daß ſolches geſchehe, damit der Römiſchen

Kayßerlichen Majeſtätt, alß ihrem allergnä„

digſtem einzigem Oberhangt und Herrn, Sie die

breyen Reichs von Adel, vnd dero Liebe posterität

zu vorfallender begebenheit ihre aller vnterthö„

nigſte getrewe dienſt deſto mehrers contestiren,

könten, auch der Freye Reichs Adel in ſeinem

Stand, Ehren, würden, Hochheit, Elor vnd auff„

nehmen beſtändiglich erhalten werde.

Verum Dac: Cæs: Majestatis nihil intereße vi„

detur, an servitia præstentur, & publicis commodi„

tatibus consulatur per generos, an per filios; et u„

trum novos lex faciat curiales, an foveat, quos invenit.

Jnquiunt Jmperatores

in l. 3. in f. C. de natural. liber.

Proinde statuta, & consuetudines præferentes primo„

genitum cæteris & maſculos freminis, frincipaliter

in favorem privatum introductas eße, & inani publi„

colutilitatis colare velari, existimat cum Tiraquells

Betſ. tr. de statut. famil. illustr. c. 9. n. 533. et seqq.

492.

Deinde ab opibus nec datur, nec ab inopia vera no„

bilitas adimitur, utpote quæ animo non cenſu æsti„

matur. Nihilqꝫ absurdius est, aut pernicioſius,

quam dignitatem quæsta, ordinem pecunis, nobili„

tatem opibus metiri.

Bodin. de Republ. lib. 3. cap. 8. Master. de Just. l.

Romanar. lib. 2. dubit. 50.

Præterea etiam filiæ sunt in parentis agnatione.

§. 1. J. de legit. agnat. tutel. l. 1. §. 1. ff. de legit. tutel.

& in ejus familia.

l. 4. C. de fideicomm. Tiber. Decian. vol. 2. Conſ.

9. n. 23. & seqq. Pilipp. Rnipschild. tr. de fidei„

comm. famil. Nobit. cap. 1. n. 37. & seq.

ita ut per illas quoqꝫ patris memoria conservetur.

Jacirco enim, inquit Callistratus JCtus, filios filias„

ve concipimus atqꝫ edimus, ut ex prole eorum carumve,

diuturnitatis nobis memoriam in avum relinquamus.

l. Liberorum. 220. ff. de V. S. Ludov. Molin. de Hispon„

primog. lib. 3. cap. 4. n. 7.

Unde ea, quæ in familia sunt constituta, etiam ad

filias pertament.

dd. 4. C. de fideicomm. Ubi rescribit Alexander.

Jmperator: Voluntas patris prohibentis liberos,

fundos extra familiam vendere, vel pignori dare,

fratrem sorori donare prohibuiße non videtur.

Nec ubi agnati ad succeßionem vocantur foeminæ

à masculo descendentes excluduntur.

l. lege 12. tabular. 14. C. de leg: hered: §. cæterum.

Jnst. de legit. agn. succeß.

Quæ

483.

Quæ omnia procedunt, etiamsi foeminæ illæ nuptæ

sine Per nuptias enim jus agnationis non amittunt,

tes. l. 1. ff. de collat. dot. Decian. vol. 2. Cons. 9. n. 23.

& seqq. Ludov. Molin. de Hisp. primog. lib. 1. cap. 6. n.

39. Hen. Vult. vol. 4. conſ. Marpurg. 30. n. 165. ubi hanc

communem eße seribit.

Licet enim foemina nubens in alienam familiam transeat,

ita ut incipiat caput eße suænovæ, in quam transit, familiæ,

& finis suæ propriæ, quoad liberorum generationem

uti interpretatur post alios Alciatus

l. 195. §. f. & l. seq. de V. S.

non tamen amittit jura suæ originis, sed adhuc de do„

mo, de familia & sanguine parentis dicitur, cujus ori„

ginem & insignia retinet, ac recte gestat.

Vult. vol. 4. Consil. Marp. 37. n. 1007. & seqq.

Et nostris quoqꝫ moribus, in familiis illustribus & no„

bilibus, nuptæ non solum gestant, & in sigillando usul„

pant inſignia suorum maritorum, sed etiam suæ ori„

ginis ac domus propriæ, neqꝫ cognominantur à solis

maritis, sed etiam à propriæ originis titulis & fami„

liis; seqꝫ ipsas tales origine, matrimonio verò tales,

ſcribunt, uti præter experientiam testatur etiam

Vult. vol. 4. conſ. 37. n. 1014.

Beniqꝫ licet agnationis favor magnus sit, non tamen est

tantus, ut naturalia, divina, Gentium & æquißima ci„

vilia jura vincere poßit. Nec eo est extendendus,

ut innocentes fœminæ nimium lædantur.

Ludov. Molin. de Hispan. primog. lib. 3. c. 4. n. 30.

Neqꝫ enim uni favendum, ut alteri frat injuria

Klock. tom. 2. Consil. 33. n. 10. ubi scribit: dann an„

494.

fangs iſt dem Stamen vnd Nahmen alſo

jurorigiren, damit gleichwol dem weiblichen

geſchlecht ihr Erbgerechtigkeit contra jus natu„

ræ nicht entzogen werde.

Neqꝫ utilitas publica est considerabilis, qua obser„

vanda veniret in aliorum præjudicium, incommo„

dum vel ad juris alterius ademptionem.

Beth. d. tr. c. 9. pag. 530.

Jdeo hujusmodi pacta et statuta odioſa, odio irratio„

nali, et solum ex bono familiarum & masculorum, sed

non ex æquo eße concludit cum aliis

Klock. 2. d. Consil. 33. n. 11. & 12.

Fandem ratio hujus Statuti et favorfamiliæ ceßa„

re dicitur in ſucceßione matris, à qua tamen hoc

Statutum foeminas etiam excludit. Jn succeßione

matris ratio familiæ conſervandæ non est conſide

rabilis, inquit

Camill. Borell. consil. 49. n. 38. Rloch. tom. 2.

Cons. 1. n. 91. Joan Petr. Surd. decis. 9. ubi exin„

de defendit, statutum, quod excludit foeminas,

propter masculos, non locum habere in heredita„

te foeminæ.

hergegen ſo iſt, Fünffehendens, dem Gemeinen

weſen auch daran gelegen, damit die Adeliche

Töchter ihre gebührende Erb portiones überkom̄en.

Ut eo facilius inveniant honestam nubendi condi„

tionem, & in gratia ac benevolentia maritorum ma„

negat, quod ut fit publice interest.

l. 2. f. de

495.

l. 2. ff. de jur. dot. l. 1. ff. solut. matrim. Reink. ad.

l. f. C. de pact. n. 142.

Et magis Reipublicæ intereße dicitur, illam liberis

adimpleri & hominum adjectione ampliari, quam pecu„

niarum coſuæ.

l. 7. §. 3. ff. de bon. damnat.

Nichtweniger iſt auch, Sechzehendens, ſehr unzlich,

daß ſonderlich vnter denen Geſchwiſtern, vnd in denen

Familiis fried, einigkeit vnd gutes vertrawen geſtiff„

Tet und erhalten werde.

Familiarum enim discordiæ non tantum familiis, sed sæ„

pe etiam ipsis Rebus publicis ac Regnis sunt exitiosæ,

& universum populum atqꝫ publicam tranquillitatem dis„

turbant.

knipschild. de fideicomm. famil. Nobil. cap. 8. n. 164.

Amicitia autem & fraterna dilectio nulla re magis con„

servatur, quàm pari succeßionem jure & æqualitate.

l. cum oportet. 6. §. 2. C. de bon. quæ liber. l. f. in f. C.

comm. utriusqꝫ jud. l. 77. §. 20. ff. de leg. 2.

Unde gravißimè Ferdinandus Jmperator dixit: Gleich„

heit erhält Fried vnd Einigkeit

Receß: Jmp. de Anno 1642. §. Und unſonderheit.

Rend. ad l. f. C. de pact. n. 75.

contrario insequalitas litium & discordiarum est se„

minarium.

teste Matone de Legib. lib. 6. Aristot. de morib. lib. 9. c. 8.

Unde nec quicquam leges magis amant, quàm æqualita„

tem, eandemqꝫ servari præcipiunt.

d. l. 77. §. evictis. 8. de leg. 2. l. illud §. f. C. de collat.

l. majoribus. C. communia utriusqꝫ jud.

maximè inter liberos. Knipstild. d. c. 8. n. 154. & seqq.

496.

Dannenhero auch, Siebenzehndens, viel vornehme

Rechtsgelerthe, wieder dergleichen Statuta hefftig

ſchreiben, vnd dahin ſchließen:

Quod tale Statutum plias propter filios excludens,

sit odiosum.

Nicol. Beth. tr. de Statt. famil. illustr. cap. 9. pag.

604. et cap. 10. pag. 640. ubi addit, hoc merito uno

ore tradere juris interpretes. Cæs. Bart. deciſ. Bonon.

97. n. 51. & alii quos citat Trentacinq. lib. 1. de Statut.

Resolut. 1. verſ. in primo dubis.

Sdioſißimum, iniquum, rigorosum, irrationabile, æ„

quitati naturali inimicum, legi naturæ, bonis mori„

bus, juri civili, præceptis Justitiæ, voto sanguinis,

& caritatifficio contrarium, continens æquitatem

abusivam.

post multos à se allegat: Dd. Gravett. part. 5. cons.

966. n. 28. Cæs. Bart. d. decis. n. 5.

per conſequens invalidum.

Camill. Borell. conſ. 49.

Rat: Decidendi

Deßen vnd dergleichen allen iedoch vngeachtet,

ſo feind wir der Rechtlichen meinung, daß vor„

geſeztes Statutum zu recht beſtändig vnd kräff„

Tig.

Dann Erſtlich zue consideriren, daß dieſes

Statutum von einer Löbl: Freyen Reichs Mitter,

ſchafft, der dreyen Creyſten in Schwaben,

Francken vnd am Rheinſtram erbettenen vnd

verordneten Herrn Directoribus, Außſchüßen,

Hauptleüthen vnd Mitgliedern, alſo und derge„

tallt abredet, verordnet vnd Geſezet worden.

Hasce autem Nobilium Jmmediatorum Claßes

facultatten

497.

facultatem & potestatem talia, Statuta condendi

habere, probatur exinde; quia etiam una Progenies

sive Familia inter se consuetudinem introducere, &

pari ratione |:consuetudo enim et Statutum pari

paßa ambulant,

Jason in l. omnes populi lect. 2. n. 34. et 42. ff. de

Just. & Jur. Barthol. Muscul. tr. de succeß. con„

vention. et anom. membr. 1. claß. 1. concluſ. 1. lit. d. n.

17. Casp. Klock. tom. 3. Cons. 101. n. 20.

statutum facere potest.

Horat. Carpan. in statut. Mediolan. vol. 1. cap. 278.

num. 15. Petr. Wesenb. Consil. 20. num. 7. Guid. Papa„

Consil. 131. n. 7. & alii plurimi allegati à Tiraquell.

tr. de jur. primogen. quæst. 16. n. 4. & Anton. a„

briel. lib. 6. comm. concluſ.

tit: de consuet: 4

5. n. 1. & ult. ubi hanc

magis communem eße testatur.

Maximè si familia illa Jurisdictionem vel merum

Jmperium habet, de qua etiam dißentientes hoc concedunt.

Gabriel. d. concluſ. num. 3. Pas. vol. 4. Cons. 46. n. 5.

Joan Fichard. 1. Cons. 2. n. 2 Nicol. Everhard. Jun:

vol. 1. Consil. 27. n. 10. Schurpz. centur. 1. consil. 17.

