lias ex hereditate parentum debita, sufficientia

alimenta, dotem congruam & vestimenta atqꝫ or„

namenta muliebria à matre relicta ipsis aßignet

atqꝫ reservett. Valere autem Statuta,

quæ legitimam justam ob causam, & in specie pro„

pter familiarum nobilium conservationem tollunt,

& filiabus exclusis pro legitima & in eius compen„

sationem alimenta vel dotem, vel simile quid asſo„

gnant, in terminis probat

Gail. lib. 2. Obs. 122. n. 12. & seqq. post Sanorm.

Peust. & alios, Besold. part. 4. Consil. 148. n. 25.

Springsfeld. tr. de apanag. cap. 5. n. 31. ibi: vel

ejus loco alimenta. Sichard. in auth. novißi„

ma. C. de inoff. test. n. 6. Barthol. Muscul. tr.

de succes convention, et anom. claß. 1. memƀr.

2. conclus. 5. Lit. f. n. 207. Mynsing. decad. 1. Re„

522.

spons. 10. n. 44. ubi tale Statutum sine con„

troversia valere, & hanc sententiam com„

munem eße affirmat, post multos allegatos Dd.

Mercurial. Merlin. tr. de legitim. lib. 3. tit. 1.

q. 1. n. 15. & seqq. maximè num. 17. in f. d. n. 23. En„

enkel. de privileg. Parent. & liber. priv. 14. p. 1.

c. 12. n. 11. & 12. & alii quàm plurimi allegati ab

Hunn. in Encijclop. jur. univers. part. 4. tit. 11.

cap. 10. n. 5. & seqq.

Etiamsi aliimenta, dos, vel aliud Statuto ex„

clusis reservatum, quantitati legitimæ non respon„

deat.

Gail. d. Obs. 22. n. 13. Mercur. Merlin. d. tr.

de legit. lib. 3. tit. 1. q. 13. n. 9. & seqq. Joan

Vincent. Honded. vol. 1. part. 1. consult. 10.

n. 14. & seq. Enenkel. d. cap. 12. num. 6. & per„

ea, quæ in simili tradit Reinking in l. f. l.

de pact. n. 156. & seqq. Dn. Georg. Theodor.

Diterich. in not. ad A. B. tit. 25. verb. pa„

trimonii facultates, ibi: non secus ac dos,

quæ debetur filiabus ab hereditate exclu„

sis, metam legitimæ non sequitur, sed suffi„

cit, si sit congrua pro dignitate personæ

& modo facultatum. Ludov. Molin. de Hi„

span. primogen. lib. 2. cap. 15. n. 37. & seqq.

ubi dicit: sufficere filiam statuto exclu„

sam eße dotatam competenter, juxtem pa„

triæ consuetudinem, etiamsi dos sit minor

legitima. Muscul. de succeß. convention.

& anom.

& anom. clasſ. membr. 2. conclus. 5. lit. f. n. 523.

213. verſ. male & seq. et

et propterea jure civili vel statuto minui poſsit.

arg. §. 11. J. de J. N. G. & C. l. 32. ff. de Cl. l. nihil.

tam naturale ff. de R. J. Gail. d. Obſs22. n. 11. ubi

multoties hoc à Camera Jmperiali ita obser„

vatum eße testatur. Wurmſer. lib. 1. t. 39. obſ. 10.

ubi in fin. hanc communem eße dicit. Enenkel.

d. l. Berlich. p. 3. conclus. 18. n. 20. & seqq. Regn.

Sixtin. vol. 3. Cons. Marpurg. 11. n. 30. ubi hoc Dd.

communiter tenere scribit.

modo hoc fiat discrete; et diminutio non sit nimis

enormis, ita ut censeatur peremptio.

Enenkel. d. n. 4. Beth. de statut. fam. Jllust.

cap. 8. p. 454.

Proinde nihil obstat, quo minus & illud, quod

pro legitima, et in ejus compensationem filiabus ex„

cluſis Statuto relinguitur, legitima jure civili de„

terminata, minus eße poßit, uti de alimentis & dote„

in terminis tradunt

Dd. in priorib. citati. & Barthol. Muscul. tr.

de succeß. conventionall. & anom. claß. 1. membr.

2. concl. 5. lit. f. n. 212. verſ. eam tamen. & num. seqq.

Nachtens, wird in dieſem Statuto quæstionis,

denen Adelichen Eltern, Geſchwiſtern vnd befreun„

den per expreßum vorbehalten, daß ſelbe ihren

Adelichen Töchtern, Schweſtern vnd Baaßen, ſo wol

per ultimas voluntates, alß inter vivos, ein

mehrers, alß ihnen ſonſten, krafft dieſes Statuti

gebührt, verlaßen, übergeben, vermachen, ver„

đ Cum ipsa legitima, quoad quantitatem, & ejus determinationem sit juris civilis.

Enenk. d. c. 12.

n. 4.

verſ. aliquam igitur portionem. Reink. l. f. C. de pact. n. 159.

Merlin. d. tr. lib. 5. t. 1. q. 6. n. 7. hiflet. tr. de port. leg. cap. 16. in pr. Ant.

Cucch. tr. de legit. in præf. n. 7.

524.

ſchaffen oder ſchencken mögen. Alſo daß nicht

zu zweifflen, wann die Adelichen Töchter ge„

gen ihren Adelichen Eltern vnd befreünden ſich

gehorſam und wol erzeigen, vnd dieſe verſpüh„

ren werden, daß jenen ein mehrers, alß Jhnen

ſacht vi hujus Statuti gebühret, von nöthen, oder

änzlich ſeyn möchte, Sie derentwegen ferner

veradnung thun, und jhnen wol prospiciren werd_.

Urget enim naturalis stimulus parentes,

ad cogitandum de liberis.

ꝑ l. 36. §. 1. in f. ff. de Excusat. tutor.

Et nemo melius consilium pro liberis capere

creditur, quàm parentes, quorum amor est inæ„

stimabilis, enixus & ardentißimus, uti de hoc

præter experientiam, etiam testantur paſsim

jura nostra & eorum interpretes.

l. cum pater. §. mando ff. de legat. 2. ibi: man„

do filiæ meæ, pro ipsius salute sollicitus.

Mascard. de probat. concluſ. 1155. n. 1. & seqq.

hiraquell. in præfat. ad d. nunquam. n. 3.

usqꝫ ad. n. 37.

Unde talia Statuta etiam facilius admit„

tuntur, si libera facultas testandi, & contra

Statutum disponendi, parentibus & aliis cogna„

tis reservatur.

vid. Beth. de Stat. famil. cap. 10. n. 641. in pr.

Zum Neündten, Haben die Adelichen Töchter

ſich über diß Statutum umb ſo viel deſto weniger

zu beſchwor„

525.

zu beſchweren, oder de validitate & æquitate deßel„

ben zu zweifflen, weiln durch dieſes Statutum

jhnen nichts de novo entzogen, ſondern nur das

inge confirmirt vnd in eine richtige Ordnung

gebracht wird, waß albereit von unverdenckli„

chen Jahren, unter denen Freyen Reichs von Adel

alſo observiret und gebräuchlich geweſen, daß

nemblich die Söhne denen Eltern und brudern

allein succediret, der Adelichen Töchter aber mit

gebührendem vnderhalt, und Heürathguth ver„

ſehen worden. Maßen hiervon præter

experientiam, auch die ganze Freye Reichs Nit„

terſchafft in hoc ipso Statuto mit dieſen worten

testiret: wiewol bey vnſern in

Gott Luhenden lieben voreltern, auch bey vns

von vielen vnverdencklichen Jahren, offentlich,

geruhig und Löblich herkom̄en, wie dann ſol„

ches noch biß auff iezige zeit in üblichem ge„

brauch iſt, daß die von Jhnen vnd vns Geborne

Eheliche Kinder, weiblichen Geſchlechts, wann

die zu ihren mannbaren Jahren kom̄en, zu er„

haltung Stam̄ens und Nahmens, ſich der Vät„

ter: Mutter: vnd brüderlichen Erb: vnd verlaßen,

ſchafft biß auff einen ledigen anfall, gegen ei„

nem zimblichem Heürathgut vnd außferttigung

würcklich verzügen und begeben etc:

Jdem testatur Philipp. Eecardus in Con„

sil: quod extat in proarom. Consil. Joh.

Ulric. Wolffn ab & in Todtenwarth.

526.

pag. 229. & seqq. n. 79.

ubi scribit: Contrarium tamen consuetudine,

in Germania inductum fuit, ubi ad conservatio„

nem familiarum Nobilium, filiæ nupturæ doce„

accepta, futuræ hereditati renunciare consue„

verunt, cujusmodo consuetudinem æquam & hone

stam atqꝫ idcirco juri civili præferendam eße,

testis est Fichardus. &c:

Unde etiam in ipsis filiarum renunciationi„

bus, adduntur illa verba: Altem Edelichem

gebrauch nach.

vid. Beth. d. tr. de Stat. famil. Jllustr. p.

787. fore in fin.

Quandocunqꝫ autem constat, quod omnes mu„

lieres de una familia, contentæ dotibus suis,

renunciaverint paternæ, maternæ & fraternæ

succeßionibus idqꝫ per longißima tempora, ita

ut non extet memoria in contrarium, tunc

dicitur inducta consuetudo renunciandi, ades

quod, etiamsi aliquo casu renunciatio per u„

nam ex fæminis facta non fuerit, tamen perin„

de haberi non debeat, ac si renunciaßet, tra„

dente

Nicol: Everhardo Jun: vol. 1. Conſ. 6. n. 12.

arg. l. quod si nihil. 31. §. 19. ff. de ædit. edict.

Quod ipsum multo magis dicendum videtur,

de nostro casu, quo non unius familiæ, sed toti„

us provinciæ, imo plurium Provinciarum, Nobi„

lium

527.

lium filiæ, longißimo tempore, constanter,

dote contentæ, parentum et fratrum hereditati„

bus renunciarunt.

Sicuti etiam de tali Germaniæ consuetudi„

ne, quod sc. foeminæ nobiles, dote accepta, pa„

rentum & fratrum succeßionibus renunciare

teneantur, ita ut licet actu non renuncia ve„

rint, tamen pro renunciatis habeantur, testa„

tur Serenißimorum Bosariæ Principum Con„

siliarius, & in Jngolstadiana Academia Profes„

ſor primarius, Nicolaus Everhardus Jun„

hisce verbis: Sed aliud hic oritur dubium, quid

videlicet dicendum sit, si in eo loco, ubi dictus

Dominus Christophorus & soror ejus Domina,

Anna commorantur, extet consuetudo C.pro„

ut extat in plurimis locis Germaniæ,

præsertim inter Nobiles:| quod foeminæ,

extantibus filiis masculis, teneantur, dote

sibi data esſe contentæ, quodqꝫ reliquis bonis

paternis renunciare cogantur.

8. vol. 2. Consil. 29. n. 6.

Clarius hoc tradit alio in loco, scribens:

Est certißimum, & omnibus notum in toto

Ducatu franconiæ, ut & in locis circumga„

centibus, generali consuetudine introductum

eße, quod filiæ, accepta dote, hereditatibus pa„

ternæ, maternæ ac fraternæ, usqꝫ ad ultimum

masculum nominis & familiæ parentis sui re„

nunciarè teneantur.

528.

vol. 1. conſ. 6. n. 9. verſ. secundo posito.

Et paulo post ita concludit: Et hæc senten„

tia ubiqꝫ in viridi observantia habetur, nem„

pe quod filia etiam nondum renunciata ad

heredis non admittatur, sed pro renunciata

habeatur. Quotidie enim inter Nobiles

contingit, quod filiæ etiamsi tempore mortis

parentum & fratrum in vinis sint, nihilomi„

nus dum nubunt, hereditatibus parentum

ac fratrum jam delatis, & in posterum de„

ferendis, in favorem masculorum, constitu„

ta certa dote, renunciare cogantur. Quod

sane non facerent, si in ipsarum mero arbi„

trio eßet poſitum, an renunciare velint, ma„

ximè autem veroſimile non est, ipsas tam fa„

cile hereditatibus iam delatis renunciatu„

ras, si non scirent, se, vigore generalis con„

suetudinis, ab hujusmodi ſucceßionibus ex„

cludi, & pro renunciatis filiabus haberi.

Jtaqꝫ ab hac in praxi & consuetudine

recepta sententia, nullo modo est

rece

da

Jndum.

Verba sunt ipſius Nicolai Everhardi

d. Consil. 6. n. 13. ubi in caſu ſibi proposito

ita conſuluit.

Doctori autem illustri & præſertim Pragma„

tico

529.

tico de conſuetudinis obſervantia testanti fidem

habendam, et ejus consuetudinem testimonio præ„

sumptivè probari, ita ut aliis adminiculis con„

currentibus, plenam fidem faciat, aßerit

Bart. in l. de quibus n. 21. de Cl. Gabriel. lib.

1. tit. probat. concl. 4. in fin. Alex. vol. 4. conſ.

55. n. 27. Ernest. Cothmann. vol. 1. Respons. 5.

n. 6. Anton. Scapp. de jur. non ſcripto in prin.

n. 20. & seqq. Myns. cent. 5. observ. 96. ubi

hanc communem, & à Camera quoqꝫ Jmperiali

approbatam, ac propterea ab illa in judican„

do non recedendam eße ſcribit.

Quod magis procedere dicitur, quando magnus

practicus de consetudinis obſervantia testatur.

Cothmann. d. Cons. 5. n. 7. Wesent. p. 1. conſ. 2.

n. 46. & n. 101. conſ. 3. n. 40. Cons. 12. n. 34. & part.

2. Cons. 52. n. 21.

Hujus consuetudinis mentionem quoqꝫ facit

Hermann. Vult. vol. 2. Conſil. Marpurg. 29.

n. 36. ubi ex Fichard. refert, talem consuetudi„

nem in Germania usitatißimam eße.

De Principum & Comitum filiabus & sororibus

ſcribit Springsfeldius: illæ dote constituta &

cauta juramento corporali, ante factam copulatio„

nem & ingreßum thori maritalis renunciare de„

bent hereditati, ac literas reversales mani pro„

pria, sponsiqꝫ ejus subſcriptione munitas desu„

per dare coguntur.

tr. de Apanagio cap. 12. n. 60. & seq.

530.

Et quamvis hæc consuetudo, quà secun„

dum Everhardum, filiæ, licet non renun„

craverint, tamen pro renunciatis habentur,

ab aliis in dubium vocetur, num. à

Aigasing. decad. 1. Respons. 10. n. 31. &

seqq. Bartholom. Kellenbentz tr. de re„

nunciat. ſucceßion. q. 7. n. 6. & seqq. Nicol.

Betth. tr. de statut. famil. illustr. c. 8. p.

367. 404. & seqq.

Et quidem ob hanc præcipue rationem, quod

dictæ renunciationes hactenus factæ sint, non

animo consuetudinem introducendi.

Dd. laudati. dd. ll.

Attamen ratio hæc ad dictam consuetudi„

nem negandam sufficiens haud videtur, cum,

teste ipsa experientia & notorietate, filiæ

Nobilium ad has renunciationes hactenus

longißimo tempore &continus usu ea in pri„

mis ratione motæ & inductæ fuerint, quod

ita moris & consuetudinis sit, ut filiæ, in

favorem agnationis, parentum & fratrum he„

reditati renuncient, uti etiam totus nobilis,

ſimus ordo Equestris, in præmißo Statuto,

& ipsa renunciationis instrumenta de hoc

testantur, utpote in quibus reperiuntur verba„

illa; altem Adelichem herkom̄en vnd Ge„

brauch nach, aut similia; Adeo ut ani„

mus consuetudinem introducendi in Nobili,

bus non

531.

bus non defuiße videatur. Sane enim hæc.

intentio (.consuetudinem sc: introducendi.)

ſatis videtur præsumptivè probata, ubi de

actibus frequentatis & diuturnitate tempores

observatis legitimè constat, inquit

Bernhard. Græv. lib. 2. concluſ. 31. n. 32.

Deinde ad hoc, ut consuetudo inducatur, ſe„

cundum veriorem sententiam, non neceßarius

est animus conſuetudinem introducendi illo„

rum, qui diuturnis moribus utuntur. Sicu„

tienim singuli cives, qui diuturnis moribus

utuntur, non habent potestatem, expreßa„

voluntate legem constituendi; ita tacita

quoqꝫ illorum voluntas non potest facere con„

suetudinem, & per conſequens illotum ani„

mus & voluntas, qui diuturnis moribus utun„

tur, non erit neceßarius & considerandus.

Nam Consuetudo eße suum accipit â taci„

ta voluntate & consensu illorum, qui suffra„

gio & expreßa voluntate, jus scriptum con„

stituere poſſunt, & penes quos est legum feren„

darum potestas. per textum expreſsum

in l. 32. §. 1. ff. de Legib. Georg. Prant.

in Comm. H. tit. de Q. n. 101. & seq. Kin„

Ring. de Regim. Secul. & Eccleſ. lib. 2.

claß. 2. cap. 9. n. 15. Gail. 2. O. 31. n. 9. Grot.

de Jur. bel. & pac. lib. 2. c. 4. n. 5. ibi: à po„

pulo ſubdito introduci potest ex eo, quod

ab Jmperium habente toleratur.

532.

Unde etiam Dn. Schütz, aut longava, inquit

consuetudine receptum, quod tamen magis

ex confirmatione ejusdem Marestatis suas

vires sorttitur, quàm ut proprio stet Marte.

Perſuäßimum enim nobis in statu monar.

chico consuetudinem, quæ legem vincat, in„

troduci non poße, nisi acceßerit illius vo„

luntas, penes quem est Magestas.

in Colleg. Pandect. Exercit. 1. conclus. 18. & seq.

Hæc autem tacita Legistatoris voluntas,

Populi sc. in statu populari, Optimatum, in

Anistocratico, & Principis in Monarchico,

colligitur ex diuturnis moribus ciorum. Co„

ipso enim dum diu & frequenter, aperte

& palam aliquid in Republica, tanquam jus,

observatur, ille quoqꝫ qui Reipublicæ præ est,

& leges ferre potest, dum non contradicit, ta„

cite consentire censetur, ut illud inposterum

quoqꝫ pro jure servetur.

d. l. 32. ff. de L.

Unde ad consuetudinem probandam, tria re„

quiruntur 1. ut rationabilis sit. 2. frequentia

actuum, & 3. temporis diuturnitas. Ex qui„

bus probatis conſensus illius, penes quem est le„

qum ferendarum potestas, colligitur.

Gail. 2. O. 81. n. 9. & 15. Myns. 6. Obs. 41.

Reinking. de Regim. Decul. & Ecceſ.

lib. 2. d. 2. c. 9. n. 8. & ſeqq. Græv. lib. 2.

concl. 31.

Addunt

533.

Addunt quidem nonnulli, & requerunt, ut etiam

probetur ſcientia & patientia Superioris.

Græv. lib. 2. conclus. 31. n. 34. & seqq.

Verum hoc ipsum ex diuturnis moribus colli„

gitur & præsumitur, nec alia ejus probatio ne„

ceßaria est, uti pluribus hoc ostendit

Jacob Schulz lib. 1. quæst. 2. n. 13. & seqq. Ca„

spar Klock. tom. 3. cons. 101. n. 283. & seqq. Gri„

stinæ. vol. 2. decis. 55. n. 5. & 6. Hahn. in obseri.

ad Wesenb. 1. tit. de ll. n. 9. verb. contradicat.

ubi dicit hanc sententiam usu eße receptam.

Vult. v. 1. Consil. Marpurg. 33. n. 75.

Deinde ipsi dißentientes suam sententiam limi„

tant, si tempus immemoriale intervenerit, aut mini„

stri, judices & officiates Principis sciverint, vel ſci„

re potuerint conſuetudinis usum.

Græv. d. concl. 31. n. 39. & 41.

Quod autem 1. prædicta, filias dotatas excludens

consuetudo sit rationabilis, ex præcedentibus appa„

ret; illamqꝫ multas rationabiles & gravißimas causas

habere, tradit

Klock. tom. 3. cons. 101. n. 23.

11. & 111. Quod etiam Nobilium Jmmediatorum filiæ

longißimo tempore, cujus principii non extat memo„

ria, frequentißimè & sæpißimè ac innumerabilibus

fere vicibus, aperte, palam, sæpe præsentibus multis

gravißimis viris, etiam Jmperatorum Ministris, al„

cepta dote, hereditatibus parentum & fratrum renun„

ciaverint, & hoc fecerint perinde ac si id ita inter no„

billes juris, moris & conſuetudinis sit, illud testatur

totus nobilißimus Cquestris ordo in præmißo Statuto„

534.

testantur de eo paßim Doctores in Conſilis & scri„

ptis suis, testantur etiam Renunciationum Jn„

strumenta, & per se quoqꝫ notorium est, quod ulterio„

rem probationem non requirit.

c. 3. Ẍ. de testib. cogend. Gaib. 2. O. 31. n. 17.

Alſo daß, in rei veritate, diß Statutum den Edelichen

Töchtern de novo nichts entziehet, ſondern nur das

inige, waß bißhero von vnverdencklichen Jahren, bey

der Löblichen Freyen Reichs Nitterſchafft observiret

worden vnd bräuchlich geweſen, nur confirmiret:

außer daß die Adelichen Töchter ins künfftig nicht

mehr jurato renunciren dörffen, welches denenſel„

ben mehr annehmlich, alß beſchwerlich ſeyn ſoll.

Cum vi hujus Statuti, jure & sene onere consequan„

tur congruam dotem. p. quæ ipsis ante hoc statutum

non præstabatur, ante quàm juramentum corporale

& solenne præstitißent, & eo hereditatibus renunci„

ſent, quod multis satis grave & onerosum erat.

Quamvis enim faciles sint nonnulli hominum ad ju„

randum, contemptu religionis; alii tamen, præser„

tim foeminæ, sunt perquam timidi, metu divini numi„

nis, usqꝫ ad superstitionem.

teste Jcto in l. 8. pr. ff. de cond. institut.

Behendens iſt auch zu consideriren, daß der ob alle„

girte alte Adeliche Gebrauch vnd gewohnheit, auch

darumb in dieſes Statutum gezogen, vnd alſo ver„

faſtet worden, damit ins künfftig die ſchwer Coſt„

bahre vnd weitläufftige Rechtfertigungen, welche biß„

hero öffters auß denen Gewohnlichen renunciationibus

entſtanden, vnd denen Adelichen Geſchlechtern, auch

ganzen

535.

Ganzem gemeinen Ritterweſen große zerrüttung,

ohnrich vnd mercklich vngemach verurſachet, mögten

verhüttet werden.

Verecunda,

1

& laudanda est illorum cogitatio, qui

lites execiuntur.

l. 4. §. 1. ff. de alienat. judic mutand. caus.

Nam lite carere certe non minima pars est bea„

tæ vitæ mortalis, inquit P. Gregor. Tholos.

lib. 40. syntagm. c. 11. n. 3.

& vere dictum videtur, satis lucrari eum, qui à li„

te disceßerit. Lite enim orta, infinita fere orta

sunt mala. Capitales inimicitiæ inde oriuntur, fit

amißio expensarum, Labor animi exercetur, corpus

quotidie fatigatur, multa & inhonesta crimina sequun„

tur, bona & utilia opera postponuntur, & qui sæpe„

credunt obtinere, frequenter succumbunt, ac, si obti„

nent, computatis laboribus & expensis nihil acqui„

runt; ut propterea litigantes non immerito Chymistis

ſimiles dicantur, qui laborioſe quærunt lapidem, do„

nec omnia dilapidaverint.

Carpz. Jurisp. forenſ. p. 1. const. 1. d. 9. n. 2. et ſeqq:

Unde lites quartum dicuntur, eße Det flagellum.

quod divitibus applicetur, qui pestem fugiunt, fa„

me ditescunt, bello triumphant; sed ex litibus

redduntur pauperes, ex pauperibus mendici, uti hoc

latius ostendit & deducit

Parthen. litigios. lib. 1. cap. 4. per tot.

Præterea publice quoqꝫ interest, famenta & occasio„

nes litium tollere & lites imminuere.

l. 13. C. de Judic. l. f. ff. pro suo.

576.

Capropter etiam ob hanc causam præmißum

Statutum, jure meritoqꝫ æquum, utile, lau„

dabile & favorabile erit dicendum.

Ferner, vnd zum Filfften, wird vorgeſeztes

alles nicht wenig beſtercket, durch vieler Länder

vnd völcker gleichſtim̄ende Rechte vnd gewohnheiten.

Sic ante legem divinam de hereditate dividen„

da latam, foeminas conſuetudine à succeßioni„

bus fuiße exclusas, patet ex rogatione filiarum,

Zelaphedadis, quàm licet probaret vox divina, non

tamen eas masculis pares fecit, sed post masculos

demum vocavit.

Num. 27. & 36. Arnisæ. lib. 2. de Republ.

cap. 2. sect. 12. n. 66.

Jnsi prudentißimi Romani (. quos utiqꝫ ait Jo„

ann: Paponius, duodecim aliarum gentium vice

censere poßumus.

lib. 15. t. 15. append. arrest. 12.

commodius eſse judicarunt, ita jura constitui„

ut plerumqꝫ hereditates ad masculos confluerent,

uti loquitur & testatur ipse Justinianus Jmpe„

rator in §. Cæterum. 3. ff. de legit. agnat. succeß.

Unde lege Voconia, extantibus Masculis, foemi„

nas à succeßione repellegant, uti ostendit

Arnisæ. de Republ. lib. 2. cap. 2. sect. 12. n. 63.

Bodin. lib. 5. de Republ. cap. 2. ubi addit, hanc

legem civitati, opibus affluenti, valde salutarem

extitiße, tum quia veterum familiarum opes ac

dignitatem tuebantur, tum etiam quod foemina„

rum indomitam arrogantiam ac libidinem ve he„

menter coërcedat.

Apud

537.

Apud Persas & Armenios nihil præter pecuniam

aut supellectilem

nubepti

dari poterat, quem morem uni„

versæ Asiæ & Afficæ communem eße, tradit

Bodin. d. cap. 2. Vult. vol. 2. conſil. Marpurg.

29. num. 39. Klock. tom. 3. cons. 101. n. 51.

Et, in specie, talia Statuta foeminas dotatas à

Succeßionibus excludentia, existunt & observantur:

Jnterra Vulſinu,

Monald. vol. 2. cons. 13. pr.

Jn oppido Palantiæ

francisc. Bec. conſ. 112. pr.

Papis

Menoch. lib. 1. conſ. 3. pr.

Nivernensi, Jn Ducatu Burgundiæ & Alvorniæ.

Gaßan. in consuetud. Burgund. ꝑ rubr. 7. §. 12. pr.

Briiæ, Patavi.

Menoch. lib. 2. de arbitr. jud. q. caſ. 149. in pr.

Dononiæ, Mantuæ Florentiæ, Lucæ p.

Tusch. lit. §. conclus. 656.

& in tota Jtalia.

Merlin. de legit. lib. 3. tit. 1. q. 2. pr. Monald.

vol. 2. C. 13. n. 9. & 19. Cons. 14. n. 7. Trentacinq.

lib. 1. de Statut. Resol. 1. n. 1. in pr. Jas. 2. cons.

1. n. 52. Jul. Clar. lib. 3. recept. sent. §. te„

stam. q. 42. n. 6.

Jn Gallia foeminas à succeßionibus legem Sa„

licam excludere, communis est traditio.

Cujac. 8. obs. 14. circa fin. Springsfeld.

tr. de apanag. cap. 5. n. 25.

Jn Germania quoqꝫ talia jura usitata eße, testatur

538.

Vult. 2. cons. Marparg. 29. n. 36. vers. ac hu„

jusmodi. Fichard. 1. conſ. 3. n. 8. Myns. decad.

8. Respons 79. n. 39. Arnisæ. de Repult. lib. 2.

c. 2. sect. 12. n. 49. Klock. tom. 3. conſ. 101. n. 53.

ubi n. 1. in specie, in Archi Episcopatu nunc

Ducatu Bremensi zum Nenemande, talem

consuetudinem vigere, refert. Giphan. ad

§. 15. J. de hered. quæ ab intestat. defer.

Maximè inter familias Jllustres & Nobiles.

knipschild. de fideicomm. famil. Nobil. cap.

8. n. 206.

Jmo per maximam prope orbis partem, idem

hodie observari, post alios à se alleg: Dd. scribit

Muscul. de succeß. convent. & anom. claß. 1.

m. 2. concl. 5. lit. C. n. 131. Knipſchild. d. cap.

8. n. 205.

Jn omnibus fere Regnis, nationibus & pro„

vincus.

Fichard. 1. cons. 3. n. 8.

Dannenhero auch Endtlichen vnd Zum zwölff

ten, die Rechtsgelerthen ins gemein dahin ſchließen;

Quod hujusmodi Statuta sint æqua, justa„

rationabilia & valida.

Ras. 2. cons. 1. n. 51. ubi dicit hujusmodi foemi„

narum excluſionem evidentes habere ratio„

nes. Gaßan. in consuetud. Burg. Rubr. 7.

§. 12. pr. n. 14. & 15. Covarr. lib. 3. resol. cap.

5. n. 5. verſ. tertio. Horat. Carpan. in Stat.

Mediol. 1. cap. 278. n. 9. Ant. Monach. decis.

florent. 12. n. 1. Gail. 2. obs. 122. n. 12. & 13.

Myns.

539.

Myns. cent. 3. obs. 26. n. 1. Klock. tom. 3. conſil.

101. n. 20. & seqq. Merlin. tr. de legitim. lib. 3. t. 1.

quæst. 1. n. 23. & quæst. 2. n. 1. Molin. lib. 2. c. 12.

n. 51. p. Vult. conſ. Marpurg. vol. 1. conſ. 29. n. 30.

& seqq. ubi testatur, hanc sententiam communio„

ri calculo Dd. receptam eße. Monald. vol. 2. cons.

13. n. 9. cons. 14. n. 4. Nicol. Everhard. Fun: vol.

1. cons. 6. n. 11. Card. Fusch. pract. concl. lit. §.

concl. 659. n. 2. & seqq. Knipschild. de fideicomm.

fam. Nobil. c. 8. n. 173. & seqq. ubi n. 210. cum Ge„

org. Rolbag. ita concludit: Quamobrem hic

veros omnes Germanos Nobiles obtestor, ut at„

tente considerent, quàm non sibi solum, atqꝫ o„

innibus & singulis familiis, sed etiam Reipubli„

cæ toti, imo toti Jmperio Romano, sit fructuo„

sa, salutariis, profficua, aßidua foeminarum in

hereditatibus & feudis exclusio. &c:

Et sæpius Cameram Jmperialem pro validitate

hujusmodi consuetudinis pronunciaße, ostendit

& testatur.

Klock. tom. 3. conſ. 101. n. 54. & seqq.

Præterea etiam favorabilia eße hæc Statuta,

tradit

Myns. cent. 3. obs. 26. n. 2. Tiber. Decian. vol. 1.

Respons. 17. n. 26. ubi scribit: quicquid dixerint

aliqui contrarium tenentes, alii distinquentes,

attamen verior & communis sententia est, quod

talia Statuta excludentia foeminas propter ma„

ſculos sint ſimpliciter & indistincte favorabilia.

540.

post multos à se allegatos Dd. Knipschild.

cap. 7. n. 88. & seq. Reinking. tr. de retract.

consuer

anqꝫ

q. 1. n. 54. Georg. Cabed. p. 1. de„

ciſ. 100. n. 10. Fichard. 1. Cons. 2. n. 2. ibi: ex

receptiori sententia ſimpliciter favorabi„

lis, quia non in odium foeminarum, sed sum„

ma ratione in favorem agnationis principali„

ter edita videntur. cons. seq. 3. n. 9. ubi hanc

sententiam veriorem & communiorem eße, ex

aliis refert. et alii citati à Frentacinqꝫ.

lib. 1. de Statut. Resol. 1. n. 1. Monald. vol.

2. cons. 13. n. 9. ubi de communi testatur.

conſ. 14. n. 6.

Vnd mag ſolcher meinung keine hinderung

gebehren, vnd ſelbige zu ruckh treiben, waß ein„

gangs pro contraria sententia adduciret worden.

Dann, das Erſte belangend, alß wann dieſes

Statutum propter defectum potestatis Statuen„

tium nichtig wehr, ſo wird daſelbſt tanquam

verum præsupponiret, quod Statuta concere„

sit Jurisdictionis.

Verum potestatem leges, etiam particulares,

sive Statuta condendi, non Jurisdictionis,

sed Majestatis, & ratione Jnferiorum sive du„

periorem recognoſcentium, permißionis eße,

recte docet

Jason. in l. omnes populi. lect. 2. n. 42. ff. de

Just. & Jur. Paurmeister. de Jurisdict. Jm„

per. Rom. lib. 1. cap. 8. n. 12. Hieronim. Schurpz.

cent. 1.

541.

cent. 1. consil. 17. n. 17. Joan. Fichard. tom. 1. consil.

2. n. 2. ubi scribit falsum eße, quod statuta

condere sit Jurisdictionis.

Nam Jurisdictio etiam late sumpta, est tantum

potestas jus reddendi, sive leges et jus constitutum

ad facta et casus emergentes cum potestate appli„

candi„

Paurmeister. d. tr. lib. 1. cap. 9. & Dd. paßim.

non verò jus in thesi constituit & leges universa„

les vel particulares sive statuta præscribit: quod

est Principis, vel illorum, penes quos est magestas,

aut quibus hoc ipsum ab illis expreße vel tacite

est concesſum.

Baurmeister. d. c. 8. n. 12.

Quod autem Nobiles Jmmediati, maximè simul„

ſumpti, & quatenus certum aliquod corpus ac sin„

gularè Jmperii membrum constituunt, potesta„

tem talia Statuta condendi habeant, supra in pri„

ma decidendi ratione pluribus probavimus.

Præterea totam hanc disputationem, & ratione

potestatis, dubitationem destruet Clementißima

Cæſ: Majestatis confirmatio, quàm petere & impe„

trare jamjam decrevit Nobiliß: Cuestris ordo„

Zum Andern, daß dieſes Statutum denen Ratur„

lichen Rechten ganz nicht zuwieder, iſt auch hiervor

in tertia ratione decidendi gnugſam probiret, vnd

mag das ienge, was in secunda dubitandi ratione,

angeführt worden, das contrarium nicht evinciren,

Nam primo reperiuntur haud pauci, nec inferioris

582.

ordinis Doctores, qui aßerunt & docent, Heredi

tatem Parentum ab intestato decedentium, ex

naturali quidem ratione, & conjecturata parentum

voluntate liberis quidem recte deferri„

rum l. 7. pr. ibi: ratio naturalis quast lex„

quædam tacita. ff. de bon. damnat. l. 7. §. 1. ff. unde liber.

Verum, ſepoſito egestatis liberorum statu, decre„

tum juris naturæ, quod nullam mutationem reci„

nuat, hoc ipsum non eße, Sed contrarium jure con„

stitui poße. Jta enim lex 12. tabularum non omnes

liberos ad hereditatem paternam vocabat, sed tan„

tum ſuos. h. c. in patria potestate existentes, & pro„

ximum gradum tenentes. Nec inter matrem & fili„

um filiamve, ultro citroqꝫ hereditatis capiendæ

jus dabat.

Rittersh. in comment. in l. 12. tabul. cap. 20.

Jn multis locis filiæ ac foeminæ descendentes, nec

hodie ad ſucceßionem parentum admittuntur, imo„

in quibusdam solus natu maximus succedit, reliquis

omnibus ab hereditate submotis; Et hoc à jure na„

turali non alienum eße, in præcedentibus pluribus

demonstravimus. Atqhoc ipsum, quod

alimenta quidem, sed non parentum hereditates libe„

ris lege & jure Naturæ debeantur, pluribus pro„

sequitur

Hieronim. Schurpz. cent. 3. consil. 37. n. 9. &

seq. Klock. tom. 3. conſil. 101. n. 69. & seq. Mu„

ſcul. tr. de succeß. convent. & anom. claß. 1. membr.

2. concluſ. 4. Lit. 6. n. 150. & concluſ. 7. lit. 6. n.

29. Rellenbenz. de renunciat. succeß. q. 2. n. 19.

& seqq. Claud. de Battandier. tr. de legitim. tr.

1. n. 3. & seqq. Cardin. de Lugo. de Just. & Jur.

disp. 24.

543.

disp. 24. ſect. 8. §. 2. n. 163. ubi scribit: non ita ta„

men hoc est de jure naturæ formaliter, ut sine in„

justitia ommitti non poßet, & licite etiam justa

cauſa interveniente, seclusa lege humana & c:

Secundo admißa contraria & communi Dd. senten„

tia, quod sc: jure naturæ parentum hereditas liberis

debeatur, & succeßio liberorum sit juris naturæ, cer„

tum tamen est, quod modus succedendi, an nim: omnes

liberi simul, an verò certo ordine; an ex aße, an verò ex„

certa tantum parte parentibus succedere debeant, jure

naturali non ſit determinatus. Unde nihil obstat, quo

minus modus succedendi jure poſitivo determinari pos„

ſit. Uti hoc tam jure divinò, quàm humano factum eße,

ſuperius ostenſum est. Unde recte Hugs de Rol„

ctenim, inquit, juris naturalis, ac rationis naturalis

est, ut fratres hereditatem parentum inter ſe partian„

tur; at verò hac illave ratione ac proportione par„

tiantur; utqꝫ primogenitus duplam portionem accipiat,

juris judicialis, forensis ſeu positivi Moſaici fuit.

tract. de eo, quod justum est. lib. 2. tit. 3. §. 5.

Cum itaqꝫ hoc quoqꝫ ordinis equestris Statutum, libero„

rum succeßionem non tollat, neqꝫ filias à parentum ſuc„

ceßione in totum & simpliciter repellat, sed tantum

certum ſuccedendi modum constituat, & masculos justis„

ſimis ex cauſis foeminis præferat, atqꝫ filiarum jus paren„

tibus ſuccedendi non tollat & extinguat, sed tantum, ex„

tantibus masculis, ſuspendat,

Myns. decad. 10. Respons. 97. n. 10. & seqq:

neqꝫ interim illas nudas expellat, ſed innuptis aliimen„

ta, nobilitati & dignitati convenientia, nubentibus verò

conquam dotem ex bonis parentum decernat: capupter

544.

hoc Statutum non magis, quàm ipsum jus divinum

ſupra adductum juri naturali potern dicii contrarium.

Unde ipse Baldus, supra pro contraria ſententia

allegatus ſcribit: Sed si foemina non excluditur,

ſimpliciter, ſed contemplatione dotis datæ vel dandæ„

stud statutum non dicitur iniquum.

vol. 5. conſil. 179. n. 1.

Præterea, nec cum communi parentum voto, hoc

Statutum pugnare, evineunt ea, quæ in tertia de„

cidendi ratione sunt adducta.

Et quamvis natura & maſculos & fœminas produxe„

rit, & uterqꝫ sexus ad genus humanum conſervan„

dum neceßarius sit, exinde tamen ſequitur vel mi„

nimè, quod etiam in ſucceßionibus ſecundum natu„

ræ legem uterqꝫ sexus ejusdem conditionis eße

debeant, & Statuta atqꝫ jura, quæ, quoad succeßio„

nem, deferentiam

sex

faciunt, juri naturæ sint con„

traria, in naturam & sexum foemineum injurio„

ſa atqꝫ barbarica. Cum ipsa Natura inter„

utrumqꝫ sexum fecerit, differentiam, & maſculinum

majoribus animi & corporis dotibus exornaverit,

uti late quoqꝫ deducit

knipschild. de fideicomm. famil. Nobil. cap.

8. n. 173. & seqq:

Unde qui in ſucceßionibus differentiam faciunt,

inter maſculos & fæminas, non tam Naturæ accu„

ſatores, quàm ejusdem imitatores eße videntur.

Klock. tom. 3. conſil. 101. num. 47. & n. 75.

Et ſi tale, Statutum eſset barbaricum, barbarißa„

mus eßet, inquit Ernestus Cothmannus, Sanct.

Propeta Morses, filias filiis postponens. Barbaris,

ſimæ

583.

ſimæ leges 12. tabul. agnatos præ cognatis ad succeßio„

nem invitantes. Barbarißimi mores feudales, foemellas sim„

pliciter excludentes, & tamen ab omnibus Christianis

populis receptißimi Barbarißima jura primogenito„

rum, foeminas non solum, sed etiam mares plerosqꝫ exclu„

dentia. Barbarißima omnium pene gentium Statuta,

maſculis extantibus fæminas non admittentia. Barbaris„

ſimæ Regum, Electorum, Ducum, Commitum, cæterarumqꝫ

illustrium familiarum pactiones, quibus foeminæ à suc„

ceßionibus simpliciter removentur. &c:

vol. 5. Respons. 11. n. 170.

Jmo barbaricum esſet ipsum jus Justinianeum, utpole„

in cujus multis articulis deterior est conditio foemina„

rum, quàm masculorum.

l. 9. ff. de Stat. homin.

Hinc Justinianum, multorum Principum exemplo à con„

juge seductum, & l. 4. C. de liber. præter. l. 14. C. de legitim.

hered. & Novell. 21. non tam ab ipso Jmperatore Justiniand,

quàm ab ejus uxore Theodora proveniße, existimat Bodi„

