ipsio maritis turpoter imporant.

Bodin. de Republ. lib. 5. c. 2. Menoch. lib. 2. de ar„

bitr. judic. caſ. 149. in fin.

Jmnes ſiquidem uxores divites, inquit Seneca, servi„

tutem exigunt, et in ſuis regnare volunt divitis.

lib. 1. controverſ. 6. Musculus de succeß. conven„

tion. claß. 1. membr. 2. concluſ. 4. lit. 6. n. 126. & seqq.

Unde fit, ut splendor nobilitatis & familiarum, nec per„

filios, neceßerus & ſufficientibus mediis destitutos,

nec per foeminas propter ſexum, nec per generos, pro„

pter uxorium imperium conſervari ac propagari poſsit.

Deinde, licet divitiæ neminem faciant nobilem, nec

paupertas eandem tollat, tamen ad nobilitatis splen„

gorem conſervandum & propagandum, divitias neces„

ſarias eße, in præcedentibus demonstravimus, & plu„

ribus probat

Anipsch: tr. de fideicomm. Nobil. cap. 7. n. 11. & 5899.

Porro licet etiam filiæ sint de agnatione & in fami„

lia parentis, & nuptæ quoqꝫ jus agnationis retineant.

attamen

567.

attamen quia ex ipsis nati non illarum, sed mari„

torum familiam sequuntur, & in ipsis nomen ac digni„

tas paternæ familiæ extinguitur, ita ut non sint de

agnatione conſervante, sed tanquam folia à stirpe de„

cidant.

l. pronunciatio. 195. §. f. l. 196. §. 1. de V. S. Cothmann.

v. 5. responſ. 6. n. 58. Cas. 2. conſ. 1. n. 54. Magon.

deciſ. 37. n. 32. & seq. Borchold. conſ. 48. pag. 41. Mer„

lin. de legit. lib. 3. t. 1. q. 2. n. 8. & 9. Arnisæ. lib.

2. de Republ. c. 2. sect. 12. n. 158. & seqq.

Capropter ubi de conservatione & propagatione fami„

liæ agitur, ibi fœminæ non admittuntur.

Molin. de Hispan. primog. lib. 1. c. 7. n. 40. & seq.

knipschild. de fideicomm. fam. nobil. cap. 1. n. 48.

& seqq. cap. 8. n. 134. Casanat. conſ. 57. n. 43. Flamin.

de Rubeis conſ. 3. n. 45. & n. 128. Merlin. d. q. 2. n. 10.

Jpsarum enim admißio et succeßio familiarum conſer„

vationi repugnat; cum bona in alienam familiam trans„

ferant.

Borchholt. d. conſ. 4. Knipschild. d. tr. cap. 8. n. 130.

Deniqꝫ quod ob utilitatem publicam, & familiarum,

conſervationem alicui jus, maximè nondum quæſitum,

auferri poßit, et hoc non tantum sit utile, sed etiam

æquum, in præcedentibus pluribus est ostenſum.

Cum ipsa æquitas ſuadeat, ut, quod multis prosit, sin„

gulorum utilitati præferatur. Licet enim ſinguli

damnum exinde sentiant, illud tamen utilitate publica,

compenſatur; ſecundum illud Caßi, dicentis: Habet

ex iniquo (.secundum opinionem ſc. vulgi. omne ma„

quam exemplum, quod contra fingatos, utilitate re„

penditur.

ap. Facit. lib. 14. annal. circa fin. Jas. 2. conſil.

568.

p n. 60. Georg. Everhard. 1. conſ. 27. n. 18. §. 23.

Tandem ſupra probavimus, etiam foeminas fami„

liæ habere rationem. Nec dubitandum, matres quoqꝫ

ex naturali instinetu et amore, hoc maximè invotis,

habere, ut filiorum ſuorum familia in splendiret

fore conſerpetur. Capropter æquum, ipſarumqꝫ

matrum voto conveniens est, in illarum quoqꝫ succes,

ſione hoc prospicere, ut bona potius maneant in

familia, in quàm ipsæ tranſierunt, et ex qua digni„

tatem accipiunt,

l. foeminæ ff. de Senator.

quàm ut per filias in alias transferantur.

Derimo quinto, Reipublica quidem interest, ut

foeminæ dotes ſalvas habeant, quas etiam Statu„

tum nostrum ipsis debito modo reſervat: verum

ut in familiis Nobilium cum maſculis, parentibus

et fratribus æqualiter ſuccedant, illud nec familiis,

nec Reipublica utile eße censetur; & ipsæ quoqꝫ

mulieres facilius in mediocri fortuna antiquam

trugalitatem, morumqꝫ integritatem retinent.

Neqꝫ mulierum impotens natura, scribit Ann: Ro„

bertus, opum laſcibia, et divitiarum luxurie est,

irritanda.

lib. 2. rer. jud. cap. 4. pag. 356. & ſeqq.

Decimo Sexto. Aqualitas quidem, tanquam con„

cordiæ mater, ubiqꝫ est ſervanda et honoranda, sed

æqualitas tunc demum rite & recte observatur, ubi

æqualibus æqualia, inæqualibus verò inæqualia

tribuuntur. Cum itaqꝫ maſculi et foeminæ natura

sint inæquales, et maſculorum, atqꝫ foeminarum

diverſa et inæqualis ſit ratio, maximè quoad fami„

liarum conſervationem; eapropter tam hoc Statutum

plus

569.

plus maſculis, quam foeminis debonis in familia

conſervandis tribuit, contra jura, quæ æqualitatem,

præcipiunt, nihil peccat.

vid. Springsfeld. de appanag. c. 4. n. 15.

Actum in Collegio nostro 20. Novemƀr. Anno 1660.

Decanus. pp.

Collat:

50. Ducatum.

Buchsweiler.

Nullitas Sententiæ

Hanß Niclauß Erhardt

Contra

Hanß Jacob Bernholdt

Dn. D. Johannes Grave autor.

Frey ReichsWolEdelgeborne, p.

Alß dieſelbe mittelſt dero an vns abgelaßenen

Schreiben über beygefügte GerichtsActa vnſer

Rechtliches gutachten begehrt, haben wir ſolche mit

gebührendem fleiß geleſen, alle der ſachen vmbſtänd

in vnſerm verſambletem Collegio Reifflich erwogen,

vnd zu vorderſt in facto mit mehrerm erſehen,

welcher geſtallt Anno 1635. deß Kayßerß Gene„

ral. Kriegs Commißari Walmeroden Hoffmei„

ſter mit ſeinen 6. bedienten in weyℓ: Junckhern

Philipp Jacob Bernholds behauſung zu Jngweiler

eingnartiert worden, welche aber deßelben Bru„

der weyl Junckhern Georg Albrecht, alß dero

Zeit geweſener Ambtmann daſelbſt, dem damah„

ligen Stubenwürth allda, Hanß Niclauß Erhar„

cten, bey ſtraff 15. lib. den in ſein hauß zu nehmen

vnd zu verpflegen anbefohlen, iedoch mit dieſer

doch zwein in actis benante Männer angedeüteten

verſicherung, daß alles, waß Er auff Sie verwenden

570.

würde, Jhm, nach außgang deß Kriegs, auß ſel„

gemelten ſeines Bruders zinß vnd gülten wieder

bezahlt werden ſolte. Dahero dann beſagter Er„

hard wieder deß obſteeℓ: gedachten Herrn Georg

Albrechts Sohn, Herrn Hanß Jacob Bernholdten,

Rittmeiſtern, daſelbſt, zu Buchsweiler, ſeßhafft, in

entſtandener güte, ſeine klag auff 1427. 12. p.

verwandter zehrungs Coſten erhoben, mit ange„

heffer bitte, ihn zu erſtattung derſelben anzuhal„

ten. Darwieder Er Herr Bernhold vnter an„

dern excipirt, daß nicht allein obſeelig erwehnten

Herrn Phili pp Jacobs nachgelaßener einiger Sohn

vnd Erbe noch im leben, ſondern auch Er, der beklagte

noch 4. coheredes hette; Dannenhero Er allein nicht

zu conveniren, noch dieſe ſach für dieſen Gerichtszwang,

ſondern das Kayßℓ: Hochlöbl: Cam̄er Gericht, sci„

licet ob continentiam; wegen obberührter im

Reich anderswo geſeßener intereßenten gehörig

war. Worauff von beeden Theilen, nach voll„

führter handlung, zu Richterlichem Spruch submit„

tirt, auch derſelbe den 19. Junij. ietztlauffenden

Jahrs dahin gefällt worden, daß Beklagter für

ſich, vnd von wegen der ſämbtlichen Bernholdi„

ſchen Jntereßenten vnd respective Erben, dem Clä„

ger die geklagte obangeregte Summa, vorbe„

hältlich ſeiner etwan wieder den calculam ha„

bender Einrede, auch ſeines regreß an die gedachte

intereßenten, zu bezahlen ſchuldig, und darzue con„

demnirt ſeyn ſolte p. Welche Urthel Er, der Beklag„

te, den 19. darauff gefolgten Monaths Julij da„

hin zu declariren gebetten, daß war Er pro rato

in principali zu antwortten, Cläger aber ad

cauſam istam principalem ventilandam ſein, deß

Beklagten

Beklagten obgemelte Consorten vnd MitErben citiren,

571.

zulaßen, ſchuldig ſeyn ſolle.

Hierüber nun vnſer Rechtliche meinung zu eröffnen, kön„

nen wir zuvorderſt nicht anderſt befinden, alß daß

die obangezogene Vrtheil eine definitiva ſeye.

Falis enim est, quæ

causam vel

quæstionem inter litigantes principa„

lem (veluti hîc,) decidit, interlocutoria verò, quæ super„

incidenti et emergenti quodam, inter principium & finem

causæ fertur.

Gloß. in Clem. 1. verb. definitiva. de sequestr. poßet.

Und ob zwar der Beklagte, da Er ſchon mit pro portio„

ne hereditaria zu condemniren geweſen,

secund. vulg.

ex capite iniquitatis, wegen vnterlaßener gehöri„

gen appellation, ſo thane Vrthel nicht mehr impugniren kan.

Utpote quæ transit in rem judicatam, inter partes fa„

cientem jus.

l. 16. §. 6. D. de pign. & hypothec. l. 3. §. penult. D. de jure

jurand. Ant. sab. in Cod. ſuo lib. 2. tit. 9. def. 9. n. 8.

Carpzov. J. F. p. 1. const. 26. def. 12. in fin.

imo vel ex nigro album, & vice verſa.

Bald. in c. Nosti. Ẍ. de elect. surd. conſ. 61. n. 2. §. 3.

lib. 1. Goddæ. vol. 3. conſ. Marp. 32. n. 177.

Weiln aber ſolche Urthel, vnſers ermeßens, im ſtand

Rechtens, à nullitate (salvo tamen honore p Dn. Judicis.)

nicht zu liberiren ſeyn würde, Angeſehen 1. über die„

ſem oblauts decidirten Haubtſtreit, nach erforderung

der Rechten, keines weegs lis contestirt, ſondern viel„

mehr an beklagter ſeithen, ſolches nicht zu thun protestirt

worden.

Lite enim non contestata, ſententia definitiva feri„

nequit.

c. 1. X. ut lite non contestata non procedatur ad

testium receptionem, vel ad ſententiam definitivam.

572.

Secus namqꝫ nullitatem committi, inter alios pluri„

bus tradit

Myns. dec. 1. resp. 8. et cent. 3. obs. 74. Guid. Pap.

deciſ. 369. princ. ibiqꝫ Matthæ. in not. Vant. de nul„

lit. sentent. tit. ex defectu proceßus n. 28.

ita ut ſi aliqua ratione ſententia nullius momenti

ſit, condemnationis verbum Reum non teneat.

inquiente JC. Ulp. in l. 4. §. 6. D. de re judic.

Et quamvis litis contestatio etiam ſola Rei contra„

dictione ad Actoris intentionem inducatur,

l. 14. §. 1. C. de judic.

ner, ut expreßis verbis fiat, neceſe sit,

Ord. Cam. part. 3. tit. 13.

id tamen ex animo Rei æstimandum est. Quod si„

igitur is nolit per contradictionem litem contestatam

intelligi, et maximè ſi deſuper protestetur, respon„

sio illius qualiscunqꝫ effectum litis contestationis ha„

bere nequit.

arg. l. 4. §. 1. D. quib. mod. pign. vel hypoth. Menoch.

lib. 2. præſumpt. 30. n. 4. Vulte. de judic. lib. 3. cap.

1. n. 97. Berlich. p. 1. concl. 26. n. 27.

dergleichen nullität nicht weniger 2. darinn beſte„

het, daß nicht zuvorderſt über obberührtem puncto

exceptionis declinatoriæ interloquirt, ſondern ſo

vort in principali, wie obgemeldt, definitivè geſpro„

chen worden.

Quippe ſuper exceptionibus prius, eitra litis contesta„

tionem oppoſitis, quàm ipsis actionibus pronunciandum est.

c. 1. 92. X. de ord. cognit.

sicuti ordo juris exiget,

l. 11. §. 3. l. 52. D. de jud.

qui alias perverti, vel confuſione quadam perturbaride.

in. c. Exhibita. 19. Ẍ. eod. & c. 3. de ord. cognit. Zanger.

de except. part. 2. cap. 22. n. 28. et seqq. secund. plur. citat.

Hierumb

573.

Hierumb ſo kan auch ſelbige Vrthel auff keinerleyweiß

declarirt werden:

Cum id, quod nullum est, declarari non poſsit. Siqui„

dem declaratio sententiæ, validitatem illius præsuppo„

nit, eoqꝫ tantum tendit, ut verba sententiæ obſcura expli„

centur.

c. cum dilectæ §. Nuper autem. Ẍ de confirmat. util.

vel inut. l. 4. §. 1. D. de appell. cum ſimil. Gail. 1. Obſ.

116. n. 3. Schneidew. ad inst. de act. §. Curare 32. n. 37.

Und ſtehet dem Beklagten frey, die querelam ſo thaner

nullität noch intra 30. annos principaliter einzuführen.

Gail. 1. Obs. 127. n. 8. Myns. cent. 5. obs. 92. Tennagel. de

Decern. proceß. d. 4. c. 8. n. 3. Mart. in Digest. nov. Tit.

Nullitas. cap. 28. Gilhauſ. in arb. jud. civ. part. 2. cap. 8.

n. 39. Vultej: d. c. n. 48.

Dannenhero wir ohnmaßgeblich darfür hielten, daß,

zu verhütung aller ſonſt beſorglichen weitleüfftigkeit,

vnd erhaltung Richterlichen respects, am Rhatſambſten

wer, da die Partheyen durch veranlaßung eines güt„

lichen vergleichs, von einander geſezt werden könten.

Welches wir hiemit (.salvo aliorum judicio,) neben em„

pfehlung Göttlicher obſorg nicht verhalten wollen.

Actum in Collegio nostro den 4 Decemƀr. Anno 1660.

Decanus. pp.

7. Rhlltr.

Collat:

Dn. D. Burkhardus Bardili fecit.

J. N. D. N. J. C.

Caſus.

574.

Buchsweiler.

Jn puncto ſubstitutionis

Fidei Commiſsariæ

zwiſchen

Mariæ Suſannæ We„

ſterfeldin, gebohrnen

Harſtin Sehl: Erben

undt übrige Melchior

Harſten Kinder.

Es hat Fraw Anna Sibylla Harſtin, geborne

Seſolsheimerin in Anno 1633. ein Teſtament auff„

gericht, vnd darinnen zu jhren Rechten Erben institu„

irt, Jhre Tochter, Fraw Annam Catharinam

Wangerin, ſo Sie mit Jhrem erſten Mann, Herrn

Franz Wangern Seeℓ: erzeügt, mit dem anhang,

wofern Sie ohne Leibs Erben Todts verfiele, daß jh„

rem Haußwürth, Andrea Harſten aigenthumb„

lich ſolche Nahrung verbleiben ſolle, dafern aber

auch erwehnter Andreas Harſt ohne LeibsErben

verſterben würde, daß alßdann vff Melchior,

und Annam Mariam Harſtin, ſelbige kom̄en

vnd fallen, da auch dieſe Anna Maria ohne

LeibsErben mit Todt abgienge, daß Jhro ermel„

ter Melchior Harſt, oder in defectu deßen, deßen

Kinder alle substituirt ſeyn ſollen. Nun hat

ſich begeben, daß secundò Substitutus Herr Mel„

chior Harſt, von der Fraw Teſtiererin in Anno

1634. mit hinterlaßung 6. Kinder, nahmentlich

Catharina Margretha, Maria Suſanna, Ma„

ria Vrſula, Maria Eliſabetha, Simpurg Regina,

vnd Franz Adolph geſtorben, nachmaln die Fraw

Teſtiererin in Anno 1637. ſo dann in Anno 1638. Herr

Andreas Harſt primus Substitutus, aber ohne

LeibsErben, jnngleichem darauff den 4.Ten Febru„

arij 1657. obgedachte Maria Suſanna, weyℓ: Mel„

chior Harſten Tochter, mit hinterlaßung Fünff

Kinder, ſo dann den 5. Martij. 1657. Anna Maria Har„

ſtin, secunda ſubstituta, Todtes verbliechen, endtlichen

im Septembri 1657. iſt auch die instituirte Erbin, Anna

Catharina Wangerin, ohne LeibsErben geſtorben,

welcher

575.

welcher Todt allein erlebt haben, Herrn Melchior

Harſten Fünff Kinder, nahmentlich Catharina Mar„

grtha, Maria Urſula, Maria Eliſabetha, Simpurg

Regina vnd Franz Adolph, ultimo substituti.

Hieraus entſtehet nun die frag, dieweiln vnter

allen dieſen ſubstituirten, allein Fünff Melchior Har„

ſtiſche Kinder, der instituirten Erbin Todt, vnd alſo con„

ditionis eventum erlebt, ob nicht deſto minder der Sech„

ſten Harſtiſchen Tochter Mariæ Suſannæ |:welche mor„

tem inſtitutæ heredis, & ſic conditionis eventum, ia auch

der Annæ Mariæ Harſtin, ſecundæ institutæ, nicht er„

lebt:| hinterlaßene Kinder, vnd Melchior Harſten Enckel,

bevorab da ſie tempore Testamenti facti, et mortis testa„

tricis, noch nicht im Leben geweſen, mit vnd neben Jhrer

Mutter Geſchwiſtrigten, vnd ultimis substitutis, zu

ſolchem fideicommiß, vigore testamentariæ dispoſitionis,

vnd jure vel repræſentationis, vel alio quocunqꝫ modo

zu admittiren, oder vielmehr darvon zu excludiren?

Demnach aber über vorerzehlte facti speciem,

vnd annectirte frag, ein vnpartheyiſches ſattſa„

mes judicium verlanget, vnd dannenhero wir

Decanus, und andere Doctores der Juriſten Facultät

allhier zue Tübingen freündtlich erſuchet; daß wir

gegenwertiges factum, ſambt überſchickten rationi„

bus in utramqꝫ partem occurrentibus, mit fleiß durch„

leſen, erwegen, und darauff vnſer Rechtliches Gut„

achten vnd Responſum mitTheilen ſollen; Alß

haben wir, zu beförderung der Gerechtigkeit, vnd

liebe zur warheit, ſolches keines weegs abſchlagen

können noch ſollen; vnd, dieſem nach, ſolche überſchickte

Acta alſobalden vnter die hand genohmen, darvon

in vnſerm verſambleten Collegio nach notturfft de„

liberiret, alles fleißig erwogen, gleichwoln aber

576.

ſalvo melius sentientium judicio, anderſt nicht

ſchließen noch erachten können; Dann daß der

ſechſten Harſtiſchen Tochter, Mariæ Suſannæ, hin„

terlaßene Kinder, vnd Melchior Harſten Enckel,

mit vnd neben ihrer Mutter Geſchwiſtrigten, und

ultimis ſubstitutis, zu ſolchem fideicommißo quæstio„

nis neqꝫ vigore testamentariæ dispositionis, neqꝫ jure

vel repræsentationis, vel alio quocunqꝫ modo zu admit„

tiren, ſondern vielmehr darvon, ceu remotiores, zu ex„

cludiren ſeyen. Solches nun kürzlich, doch

Rechtlich zu deduciren, ſo möchte es anfänglich das

anſehen haben, es würde allhier vmbſonſt und ver„

gebenlich gefragt: Ob die Fünff Harſtiſche Enckel,

von Jhrer Mutter Geſchwiſtrigten außgeſchloßen

werden ſollen oder nicht; Sintemaln iene, der in„

stituirten Erbin, Frawen Annæ Catharinæ Wan„

gerin Todt nicht erlebt, vnd es alſo ſcheinen will,

ſamb ob wer die Affter einſazung dardurch gänz„

lich gefallen vnd erloſchen.

Frustra ſiquidem quæritur, utrum heredes sub„

stituti, ad ſucceßionem sint admittendi, mor„

tuo ante institutum ſubstistuto: Sed ſubstitutio

ipſa extinguitur, neqꝫ ad heredes transmittitur.

l. 9. in fin. ff. de ſuis & legit. hered. Coll. Jur. Arg.

Tit. d. vulgar. ſubstitut. Vincent. Fuſar. d. Sub„

stitut. quæst. 86. Nicol. Jntrigliol. d. substit.

cent. 1. quæst. 26.

Es iſt aber zuwißen, daß ſolche Regula nicht ſtatt vnd

Plaz finden mag,

Quando heredi ſubstituto alius est ſubstitutus,

Tunc enim primo substituto decedente, spes transit

in

577.

in ſecundum; Et substitutus ſubstituto, cenſetur et„

iam substitutus instituto; Et æque immediatè ſub„

stitutus heredi ſcripto, ac pramus ille substitutus.

post Bartol. in l. coheredi fin. ff. de vulg. & pupill.

ſubstit. Menoch. conſ. 106. num. 374. ubi hanc

sententiam dicit eße communem. Vincent. Fu„

sar. de substitut. quæst. 469. Nicol. Boer. deciſ.

38. num. 21.

Zum Andern, iſt der Fraw Teſtiererin An„

næ Sybillæ Seſolsheimerin dispoſition, nicht vor

eine geringe Erbnachſazung, oder pro vulgari

ſolum: ſondern pro substitutione fideicommißaria

zu halten, angeſehen darinnen die Erben ein„

ander per fideicommißum nachgeſezt vnd sub„

stituiret worden.

Quoties verò tam prima quàm secunda substitu„

tio est fideicommißaria, toties deficiente primo

gradu, subintrat ſecundus.

post plures Vincent. Fusar. de substitut. q.

469. num. 36. & seqq. Jacob. Menoch. d. conſil.

106. num. 391. & seqq. Paul. de Castr. cons. 422.

ubi ait: si eßent tres vel quartuor, vel plures

substitutiones fideicommißariæ, primis cadu„

catis ultimas succedere. Aymo Cravett. conſ. 283.

Nam ſubstituti per fideicommißum, tam primo,

secundo, vel ulteriori gradu, veniunt ex pro„

pria perſona, non autem ex perſona ſubstituto„

rum primovocatorum, & mortuorum, et in quo„

rum persona substitutio facta est caduca, &

ideo posteriores non dicuntur ſuccedere illis,

578.

qui jam deceßerunt, sed succedunt illi insti„

tuto vel substituto, qui habuit hereditatem,

et in quem conditio substitutionis verificata

est.

Vincent. Fusar. d. l. num. 38.

Nichtweniger vnd Zum Andern, dieweiln in al„

len Teſtamentlichen verordnungen vor allen

dingen, auf den tenorem vnd Buchſtablichen Jnn„

halt der wort, wie ſolche von dem Teſtierer

vorgebracht, ſonderliche gute vnd genawe ach„

Tung gegeben werden ſoll, alſo daß weder dar„

zue noch etwas darvon geſezt werden mag.

per jura, & Dd. in facti specie ad nos trans„

mißa sufficienter enumeratos.

So möchte allhier gleichfalls gezweiffelt

werden, ob dann die Fünff Harſtiſche Enckel,

vnd der Frawen Mariæ Suſannæ hinter„

laßene liebe Kinder, ihrer Mutter vnd dero Ge„

ſchwiſtrigten, von der Fraw Teſtiererin per fidei„

commißum nachgeſezt worden ſeyen, oder nicht.

Sintemaln in vorgelegtem Extractu Testamen„

ti nirgend zu befinden, daß Melchior Harſten En„

ckel oder KindsKinder, auff einen oder den andern

ſich begebenden Todtsfall außtrücklich ernannt,

vocirt vnd beruffen, vnd alſo mit vnd neben ihrer

Mutter geſchwiſtrigten succediren vnd erben ſollen;

Sondern es hat die Fraw Teſtiererin der Harſti„

ſchen Kinder allein gedacht; daß nemblich, da auch

Sie Anna Maria ohne LeibsErben mit Todt ab„

gienge, ihr ermelter Harſt, oder in defectu, deßen

Kinder alle substituirt ſeyn ſollen.

Jſt

579.

Jſt demnach vor gewiß, vnd außer allem zweiffel

zu halten, daß die Fünff Harſtiſche Enckel, zu dieſem

fideicommiß außtrücklich, vnd mit nahmen nicht

beruffen, noch deren meldung beſchehen, dannenhe„

ro möchten Sie auch dem anſehen nach hiervon nichts

zu gewartten haben.

arg. l. si quis ita. §. si quis tamen ignoraret.

ff. de testam. tut. Alex. conſil. 176. n. 6. vol. 7.

Vasq. tract. de succeß. progresſ. ad l. 3. num. 9. C.

de inoff. testam.

Ob aber ſelbige ex præsumpta & conjecturata vo„

luntate testatricis, vnd vnter dem wort Kinder im„

plicito beruffen, vocirt vnd substituirt, mochte

Drittens, gleichfalls gezweiffelt werden, dieweiln

vnter den Doctoribus ein nicht geringes Gezänckh:

Ob vnter dem wort Kinder, auch KindsKinder

zu verſtehen ſeyen?

Affirmativam enim licet haud pauci defendant:

videlicet, quod appellatione liberorum omnes in

infinitum descendentes masculi & fœminæ, ex iisqꝫ

originem trahentes, non per aliquam interpreta„

tionem, sed ex propria vi & natura vocabuli, si„

cut vocabulum generis vel appellationis commu„

nis comprehendat, sive includat.

arg. l. 220. de V. S. Ludolph. Schrader. vol. 1.

cons. 13. num. 137. Valentin. Forster. de suc„

ceß. lib. 4. cap. 2. n. 14. & 15. Ernest. Cothmann.

vol. 4. Resp. 44. n. 34. Jacob. Menoch. conſ. 1.

num. 197. & seqq. Vincent. Fuſar. de ſubstitut.

q. 309. ubi ait: se non videre, cur in fideicom„

miſso aſcendentis, gravatus restituere filiis,

580.

non dicatur etiam gravatus restituere

nepotibus, cum eadem sit ratio et affectio

erga omnes descendentes.

Eandemqꝫ amplectuntur sententiam

Peregrin: de fideicomm: art. 22. num. 43. Ma„

strill. deciſ. 256. n. 29. Stephan. Gratian.

discept. forenſ. tom. 1. cap. 120. n. 26.

Contrariam tamen sententiam, quod videli„

cet liberorum, sive Kinder appellatione, quoad

vernaculam præsertim linguam tantum liberi

primi gradus, atqꝫ ita filii & filiæ: non veròne,

potes KinderKinder oder Enckeln veniant, ex

Modestin. Pistor. vol. 2. consil. 52. Matth.

Loymann. in defens. cauſ. Nonald. num. 46.

consil. Altorf. 67. fol. 437. refert & probat

Matth. Webner. obs. Pract. voc. Kinder.

Wann alſo obvermelte Fünff Harſtiſche Kin„

der oder Enckel, præsupposita negativa ſenten„

tia, von der Fraw Teſtiererin, weder ihrer zu„

vor verſtorbenen Mutter, Mariæ Suſannæ,

noch ihrer Mutter Geſchwiſtrigten per fideicom„

mißum nachgeſezt und substituiret worden:

So wurde in allweeg abermaln vergebenlich ge„

fragt; ob ſie mit vnd neben ihrer Mutter Ge„

ſchwiſtrigten ad ſucceßionem zu admittiren ſeyen

oder nicht. Deme ſeye aber wie ihm

wolle, wir halten die affirmativam sententiam,

quod appellatione liberorum, nepotes etiam veniant,

sive in latina, sive in vernacula lingua, pro com̄uni„

ore &

581.

ore & veriore: Vnd præſupponiren in dieſer suc„

ceßions ſtrittigkeit vor gewiß: daß offtgedach„

te Fünff Harſtiſche Enckel, von der Teſtiererin

nicht minder, alß andere nachgeſezte, zu Affter„

vnd fideicommiß. Erben substituiret, vnter denen

Harſtiſchen Kinder ernannt, vocirt vnd beruffen,

vnd im fall ex proximioribus substitutis niemand

vorhanden, zu dem Wangeriſchen fideicommiſs ſolten

vnd müſten admittirt werden. Daß aber die„

ſelbe bey ſo geſtalten ſachen, vnd bevorab, vmb wei„

len derſelben Mutter der instituirten Erbin Todt

nicht erlebt; mit vnd neben beſagter Jhrer Mut„

Ter Geſchwiſtrigten, an dieſem fideicommiß Erben

vnd participiren ſollen; Solches kan vnſers er„

achtens, mit keinem ſattſamen vnd vnverwieder„

Treiblichem grund behauptet werden.

Est namqꝫ communißimi juris, quando à Testa,

tore ad fideicommißum plures, sub nomine col„

lectivo vocantur, quod non omnes concurrant pro

virili in succeßione, sed proximiores tantum,

remotioribus excluſis ad fidecommißum admit„

tantur.

per text. in l. omnia. 32. §. in fideicommißam

ult. deleg. 2. ubi ita Modestinus ICtꝰ: Jn

fideicommißam, quod familiæ relinquitur, hi

ad petitionem admitti poßunt, qui nominati

sunt, aut post omnes eos extinctos, qui ex

nomine defuncti fuerint eo tempore, quo te„

stator moreretur, & qui ex his NB. primo

gradu procreati sint, niſi specialiter de„

functus, ad ulteriores voluntatem suam ex„

tenderit.

582.

Huc facit elegans illud Papiniani responſum.

in l. peto. 69. §. fratre. 5. ibi: Quid ergò si non

sint ejusdem gradus, ita res temperari debet, ut

proximus quisqꝫ primo loco videatur invitatus.

Quam sententiam receptißimam eße, post plures

ibidem enumeratos tradit

Vincent. Fusar. de substitut. q. 358. Bene„

dict. Carpz. Jp. For. part. 3. const. 8. def. 25.

in pr. Jul. Clar. §. testamentum. q. 76. num.

13. Anton. Fab. lib. 6. tit. 22. def. 10. Pere.

grin. de fideicomm. art. 17. num. 35.

Unde ſi plures nomine collectivo liberorum ad

fideicommißum vocantur, non videri eos simul

vocatos, ſed eo ipso ordine, qui in ſucceßione ab in„

testato obſervatur, in terminis tradit

idem Carpzov. d. def. 26.

Jdem omninò dicendum, si ad fideicommißum vo„

cati fuerint plures agnati, cognati, conjuncti ex

familia p. vocati cenſentur ordine ſucceßivo, ita, ut

semper gradatim proximiores remotiores exclu„

dant.

per l. ult. ibi: cum hi procul dubio eos ante„

cedant, & hoc videlicet gradatim fieri. C.

de V. S. & ibi Salicet. Vincent. Fusar.

d. q. 358. num. 1. Clar. d. l.

Semper enim, & quantum fieri potest, accipien„

da est illa interpretatiò, quæ facit, ut à juris

communis forma testantis voluntas minimè ab„

horreat.

l. 77. §. 2. ff. de leg. 2. l. heredes mei. 57. §.

ult. ff. ad SC. Trebell. l. peto. 69. §. fratre.

de leg. 2.

583.

de leg. 2. Jul. Clar. dict. §. testamentum. q.

76. num. 13. Michaël Graß. Recept. sentent.

§. legatum. q. 41. num. 2. Jacob. Menoch. de præ„

sumpt. lib. 4. præsumpt. 94. n. 15. Joh. del Castil„

lo. part. 3. contr. cap. 19. n. 419.

Nun iſt diß Orths vndisputirlich, daß die Fraw

Teſtiererin zu dem fideicommißo quæstionis, die

Harſtiſche Kinder denen andern ſubstituirten Erben,

nomine collectivo vnterſezet; Darumb können

vnd mögen auch die Enckel alß remotiores mit vnd

neben denen Harſtiſchen Kindern, ad fideicommißum

keines weegs zugelaßen, ſondern werden von denen„

ſelben alß proximioribus, in allweeg außgeſchloßen.

Hier möchten aber offtgedachter Frawen Mariæ

Suſannæ hinterlaßene Fünff Kinder vnd Harſtiſche

Enckel hervortretten vnd ſagen: daß Sie diß Orths

in ihrer mutter ſtell jure repræſentationis eintret„

Ten, alſo nicht anderſt anzuſehen, gleich alß wann

ihre mutter annoch im leben, und folglich von ihnen

nim̄ermehr geſagt werden könne, daß Sie gra„

du remotiores, vnd consequenter von ihrer Mutter

Geſchwiſtrigten vßzuſchließen ſeyen.

Nam jus Repræſentationis hoc efficit, ut liberi,

qui alias ob gradum natalitium remotiorem ex„

cluderentur, per illud parentis locum ingredian„

tur, omnesqꝫ qualitates ac privilegia aßumant, quæ

competebant gradui, in quo erat pater, non aliter,

quàm ſi omni tempore vere fuerit illemet, in cu„

jus gradum ſuccedunt.

Valentin. Forster. de succeß. lib. 4. cap. 20. n. ult.

Anton. de Petra. de fideicomm. q. 115. num. 129.

Vincent. Hond. conſ. 70. num. 49.

Repræſentationis namqꝫ jure succedere, nihil aliud

584.

ſignificat, quàm aßumere gradum succedendi, qui

patri competebat, & omnia jura gradui cohærentia.

Joh: del Castillo p. 3. contr. 19. n. 8.

Wiewoln nun ſonſten bey den Rechtsgelehrten zwei„

felhafftig, ob das jus repræſentationis in fideicommis„

ſis ſtatt vnd plaz finden möge;

Postquam non pauci reperiuntur, qui negati„

vam rationibus non contemnendis defendere non

dubitarunt.

Valentin. Forster. De succeß. cap. 22. lib. 4. Bald.

in l. cum ita. §. in fideicom. de leg. 2.

& alii, quos longa serie citat

Joh: del Castillo. Sotomajor. part. 3. contr.

cap. 19. num. 216.

Quod major sit affectio testatoris erga proximio„

rem, atqꝫ ita erga filium, quàm erga nepotem, &

deinceps, & quod in fideicommißis sola gradus pro„

ximitas conſideranda veniat.

Attamen contraria sententia, quod videlicet in

fideicommißis quoqꝫ jus repræsentationis sibi locum

vindicet, communior est et receptior.

Vincent. Hondedæus. lib. 1. consil. 70. num. 43.

Petrus Anton. de Petra de fideicom̄. quæst. 11. n.

54. usqꝫ ad n. 64. Marc. Anton. Peregrin. de

fideicomm. art. 21. Joh. à Sande. deciſ: Frisic. lib.

4. tit. 5. defin. 2. Vincent. Fusar. de substit.

q. 485. Joh. del Castillo. d. cap. 19. n. 214. ubi

ingentem refert idem ſentientium Dd. numerum.

Et secundum hanc sententiam judicaße quoqꝫ

Scabinos Lipsienses, testis est

Carpz. Jurisp. For. p. 3. c. 8. d. 26.

Nam etiam in fideicommißis, quando testator non

disponit

585.

disponit certum succeßionis ordinem, fideicommis„

sarii ad modum & formam succeßionis, ab inte„

stato succedunt, quia juris succeßio est ex morte i„

psius defuncti.

l. si quis nullum. ff. de jur. codicill.

Atqui in succeßione ab intestato, legis beneficio

fit, ut nepos ex filio, vel fratre præ defuncto, per re„

præsentationem succedat avo vel patruo.

§. cum filius. Jnst. de hered. quæ ab intest. Joh.

del Castillo dict. cap. 19. Joh. à Sande d. l.

def. 2. Vincent. Hondedæ: d. consil. 70. n. 21.

Ergo etiam in succeßione, quæ fit testatori, lo„

cum habebit jus repræſentationis.

Wann nun iezt deducirter maßen, das jus re„

præſentationis auch in fideicommißis ſtatt haben

ſoll, ſo werden obgedachte Fünff Harſtiſche Enckel

nimermehr geſtehen noch zugeben wollen, daß Sie

mit ihrer Mutter geſchwiſtrigten gradu remotio„

res: ſondern weiln Sie in deroſelben ſtatt eintretten,

So will darauß erſcheinen, daß Sie auch mit den„

ſelben in gleichem grad, und alſo mit vnd neben jh„

nen, zu der Wangeriſchen Erbſchafft zu admittiren

ſeyen.

Nam lex civilis, quæ repræsentationem conceßit,

filium in locum patris sui ita substituit, ut qui in

remotiori gradu ante constitutus erat, ad gradum

proximiorem reducatur, eiqꝫ proximioris gradus

privilegium ita communicetur, ac ſi in proximi„

oris, aut proximiorum cum eo concurrentium

gradu existant.

Castill. d. cap. 19. n. 29.

Aber es mag auch dieſer Einwurff, denen Har„

ſtiſchen Enckeln keines weegs zuſtatten kom̄en, dann

586.

es gibt noch keine richtige consequenz: Das Jus

repræsentationis hat auch in fideicommißis ſtatt:

darumben müßen die Harſtiſche Enckel mit ihrer

Mutter Geſchwiſtrigten erben, vnd in gegenwer„

tigem fall an ihrer verſtorbenen Mutter Mariæ

Suſannæ ſtell eintretten. Dann es iſt bey

den Doctoribus eine gewieße Regula:

Quod in fideicommißis etiam non aliter locus ſit

juri repræſentationis, quàm si is fideicommiſsum

petat, qui alias eodem jure repræſentationis ab in„

testato succedere poßet.

Anton. Faber. in Cod. lib. 6. tit. 22. def. 10. Joh.

del Castillo. d. part. 3. controvers. cap. 19. num.

219. Carpz. d. p. 3. const. 8. def. 26. num. 1.

Quia, ut sæpius jam dictum fuit, testator in dubio

videtur suam dispoſitionem cum juris communis

dispoſitione conformare voluiße, suosqꝫ heredes eo

ordine, eoqꝫ jure ad fideicommißum admittere,

quo de jure, quove ordine in legali ſucceßione ad„

mittuntur.

per jura, & Dd. supra allegatos.

Quibus itaqꝫ in caſibus locum habet jus Repræsenta„

tionis in ſucceßione ab intestato, illis etiam in ca„

ſibus ex jure repræsentationis admittuntur here„

des ad fideicommißum; Et contra quibus in caſi„

bus jus repræſentationis in heredibus ab intestato

venientibus ceßat: Jllis etiam in caſibus heredes

fideicommißum petentes, ex jure repræſentationis

non admittuntur.

Dieweiln dann ganz Richtig vnd vnzweiffelhafftig,

Quod in linea recta descendentium locum habeat jus

repræsen„

587.

repræsentationis in infinitum.

§. 6. Jnst. de hered. ab intest. l. 1. §. 4. ff. de suis. &

leg. l. 2. & Auth. succeßione. Cod. eod. Nov. 118.

c. 2. R. A. zu Augſp. de Anno 1500. Rubr. die

succeßion der Töchter oder Enckel.

Jdqꝫ sine ulla distinctione sexus,

§. fin. Jnst. de hered. quæ ab int. l. pen. & ult. C.

de legit. hered.

suitatis aut emancipationis.

d. l. fin. Nov. 118. c. 1.

Dannenhero ſchließen die Doctores auch vaſt alle dahin:

Quod in fideicommißis quoqꝫ in linea recta descenden„

tium locum habeat jus Repræsentationis: Et con„

ſequenter, quod nepos ex filio, in patris sui prædefun„

cti locum, in fideicommißis quoqꝫ succedat.

Mich. Graß. recept. sentent. §. fideicommis„

ſum. quæst. 11. Jacob. Menoch. de præsumpt. lib.

4. præs: 95. n. 14. & mult. seqq. Joh. del Castill.

part. 3. controvers. 19. n. 414. & mult. seqq. Vin„

cent. Fusar. de substitut. quæst. 485. n. 1. 2. &

seqq. Anton. Faber. in Cod. lib. 6. tit. 22. def.

610. Carpz. part. 3. const. 8. def. 26.

Wir verſiren aber allhier in dieſem caſu ganz

nicht. Sintemaln es nicht vmb Frawen Mariæ

Suſannæ, ſondern vielmehr vmb die Wangeriſche

verlaßenſchafft zu thun, bey welcher die Fünff be„

rührte Harſtiſche Enckel, nicht alß Kinder oder de„

ſcendenten in abſteigender: ſondern alß andere

nahe anverwandten in linea transverſali ange„

ſehen vnd gehalten werden müßen.

So wird auch in gegenwertigem casu nicht ge„

handelt de fideicommißo relicto à transversali

primi gradus, ut à patruo, avunculo, amita aut

588.

matertera; Jn welchem fall die meiſte Doctores

gleichmäßig ſchließen;

Quod et ibi locum habeat repræsentatio, & quod

fratris prædefuncti filius concurrens cum patruo,

amita, avunculo aut matertera, ad fideicommißum

jure repræſentationis sit admittendus.

Vincent. Fusar. de ſubst. q. 485. n. 16. Vincent.

Hondedæus conſil. 70. n. 73. Jacob. Menoch. conſil.

124. n. 84. Jdem de præsumpt. lib. 4. præſumpt. 95.

