mehr beſagte erinnerung gethan hat.

in verb. entweder von Herren, Meiſter oder

Frawen. p.

Oben wenig mag 6. der P. Beklagten zu ſtatt kom„

men, daß Sie minorennis, auch

7. Alß ein ſchwaches in ſolchen fällen vnerfahrnes

Weibsbild ſich leichtlich überſehen können.

Nam juxta veriorem ſententiam, mulieres non

excuſantur â poena homiciali, non ſolum juris com„

munis, ſed etiam statutaria, generaliter quoqꝫ, quoad

perſonas concepta.

Ludov. Carrer. in pract. crim. tr. de homicid.

430.

§. 7. n. 2. et 3. Corrad. in pract. rubric. de homi„

cid. n. 4. Farinac. oper. Crim. q. 129. n. 19.

Neqꝫ enim mulieres ſexcus fragilitas excuſat, niſi

in caſibus à jure expresſis.

Andr. Tiraquell. De poen: temp. cauſ. 9. n. 5. in fin.

junct. cauſ. 11. n. 23. Carpz. d. pr. Crim. q. 38. n.

21. post plur.

So iſt auch die P. Beklagte, laut der Acten, nicht

eben ſo jung mehr, ſondern ſchon bey 23. Jahren, ſo

nicht wiederſprochen worden.

Etregula potius contraria, ex Jure communi for„

manda est, minorem ſcilicet mitius puniri non

debere.

l. 1. C. Si adverſ. delict. l. 9. §. 9. Nunc videndum.

ibi: placet in delictis non ſubveniri minoribus.

D. de minor. l. 37. §. 1. ibi: in delictis autem minor

annis 25. non meretur in integrum restitutionem,

utiqꝫ atrocioribus: niſi quatenus interdum miſe„

ratio ætatis ad mediorem poenam judicem per„

duxerit. eod.

ubi particula interdum (ſicuti et incitata pro Rea„

l. 108. D. de reg. jur. verbum fere.) ſatis probat, regu„

lariter in delictis minorum poenam non esſe temperan„

dam, ſed interdum, hoc est, quando ſic judici unſum

fuerit, quemadmodum inde infert

Bald. in d. l. 1. C. ſi adv. delict. Menoch. de arbitr.

jud. quæst. lib. 2. caſ. 329. et pluribus demonstrat

Ant. Merenda. lib. 5. Controv. c. 15. et multis ſeqq.

Carpz. d. pract. q. 143. n. 66. et ſeqq.

Quin

43.

Quin autem ipſi fasſit, in hujusmodi criminibus, ſicuti

in genere ob justas cauſas, ita etiam ob minorennita„

tem poenam ordinariam mitigare, ac remisſo poenæ

augmento gladii ſupplicium ſubstituere, tantum ab„

est, ut ambigendum ſit, ut potius diſertis id verbis

in d. I. 37. concedatur.

ſicuti hæc prolixe deducit Carpz. d. q. 143. n. 64.

usqꝫ ad fin.

Citatæ autem legis 1. §. 32. D. de SC. Silan. de impubere

loguitur, id quod proinde ad minorennitatem haud quæ„

quàm extendi debet, cum minores regulariter ex dolo„

ac malitia delinquere palam ſit. Nec obstat, quod in

minore non tantus, quantus in majore ſit dolus. Etsi

enim hoc alias regulariter verum ſit, nequaquam ta„

men exinde ſequitur, minores à poena mortis immunes

esſe: Quippe qui omni proſus dolo non carent. Suffi„

cit namqꝫ talem (.uti vel maximè hîc, ſecundum circum„

stantias ſupra adductas,) adesſe dolum, qualis ad in„

fligendum mortis ſupplicium requiritur, cujus minores

delinquentes haud expertes esſe, satis manifestum est.

ex d. l. 37. §. in delictis. D. de minor.

So iſt auch hier §. die tragende re vnd leid, wie nicht„

weniger 9. angezogenes voriges wolverhalten, diß„

falls von keiner erheblichkeit.

Perfectum enim delictum ſola ponitentia non expratur.

l. 65. D. de furt. et leg. penult. D. vi bon. rapt. Ho„

rat. Carpan. ad nov. Constit. Mediolan. in cap. Ho„

micidan. 827. et ſeqq. Joh. Harprecht. in §. 1. n. 182.

et ſeq. inst. de injur.

432.

et vita bene ante acta alias in caſu dubio.

arg. Constit. Crim. Car. V. art. 143.

et quandoqꝫ ad evitandam torturam prodest.

Clar. in pract. q. 60. verſ. Frequens etiam. Car„

pan. d. cap. n. 904.

Dieſem allem nach wir nicht anderſt ſchließen kön„

nen, alß daß die mehr angeregte Todtsſtraff, ver„

mög offtgedachter Frℓ. Constitution, ſtatt habe, vnd

den Partheyen nachgeſezte Urthel zu publiciren wäre.

Vrtheil.

Jn der Peinlichen Rechtfertigung, ſich haltend zwi„

ſchen, unſers Gnädigſten Fürſten vnd Herrn Anwald,

Anklägern eins, ſo dann Magdalena, wegland Ri„

clas Brom̄ers, von doffaw auß der Schweitz, Ber„

ner Gebiets, nachgelaßener Tochter Peinlich Beklag„

Ten, anders Theils, iſt hiemit, auff Clage, ant„

wortt, eingezogene Kundtſchafft, ihre, der Beklag„

teweigene bekandtnus, auch alles ander Gericht„

lich fürbringen, nach gethanen Rechtſaz, genohmen

bedacht, vnd gehabten Rhat, mit Urthel zu recht er„

kandt, daß Sie, die Beklagte, wegen ihrer mißhand„

lung, dem Nachrichter an ſeine hand vnd band ge„

lieffert, von demſelben auff die Gewohnliche Richt„

ſtette geführt, vnd allda, jhr zu wolverdienter ſtraff,

andern aber zum abſchewlichen Exempel, mit dem

ſchwert vom Leben zum todt gerichtet worden ſolle.

Welches den Herren wir (ſalvo aliorum judicio, zu

beförderung der Heilſamen Justi, nicht verhalten

wollen; Uns darneben beederſeits Göttlicher Gna„

den be„

438.

den beſchirmung zu allem ſelbſt beliebigen wol er„

gehen, heilwärtig empfehlend. Actum in Colle„

gio nostro den 18. Octoƀr. Anno 1660.

Decanus pp.

Collat:

9. Rhlltr.

Conſ. Mauritii respp. Tu„

bingentia. pag. 219. et ſqq.

Zürich.

Jn puncto

jmputatæ jn„

famiæ.

Johann Volmar von Zürich

Contra

Die Balbierer Zunfft zu Tüwing_

Dn. D. Ericus Mauritius autor.

I. N. D. N. I. C.

Facti Species.

Es hat Johann Volmarr, Liebhaber der Arzney„

zue Zürch, ſeinen Sohn Hanß Heinrich, allhier nacher

Tübingen zu Herrn Jacob Balthaſar Simonio, vmb

die Chirurgi zu erlernen, gethan, vnd iſt derſelbe

darauff, nach vorzeigung eines Ehrlichen von der

Statt Zürch ertheilten Geburthsbrieffs, und atte„

stato ſeines biß herigen wolverhaltens, nicht alleine

von Jhme Simonio, beſondern ganzem Collegio Ge„

rurgorum, in beyſeyn der Herrn Medicorum, recipirt,

welcher ſich auch Zeit Er bey gemeltem Herrn Simo„

nio die Girurgi gelernet, iederzeit wolverhalten,

vnd bereits verlauffenen Michaëlis ſeine Lehrzeit

grendet; Einige kurze zeit vorhero aber iſt Colle„

gium Chirurgorum allhie, bey Jhr Fürſtℓ: durchl:

vnterthänigſt ſupplicando eingekom̄en, vnd begert„

434.

Weiln deß obgedachten Hanß Heinrichen GroßVat„

Ter ein Scharpfrichter Geweſen, (.welches Sie iezo

erſt in erfahrung gebracht.) vnd Er alſo die Cagrur„

giam zu erlernen vnd practiciren vntauglich, daß

Herrn Simonio aufferlegt werden möchte, Er den

Jungen nicht außlernen, beſondern vortſchicken

ſolle, wie Sie,

dann

Jhme keinen Lehrbrieff zu geben, ge„

willet, damit nicht andere Jungen vnd Geſellen, ſo

hie gelernet oder ſich auffgehalten, in der frembde

ſolches entgelten vnd auffgetrieben werden möchten.

dahingegen, an ſeithen deß Hanß Henrich Vollmarrn

angeführet wird, daß nicht allein ſein GroßVatter

von Jhr Kayßerℓ. Maytt. Ferdinando J. Glor„

würdigſten angedenckens, mitt einem Wappen„

brieff in Anno 1640. begnadet, woren ihm ein ei„

gen abſonderlich wappen mitgetheilet, vnd Er

von den übriegen ſeines Geſchlechtes dadurch aller„

dings separirt, auch Er hohe vnd niedere Ampter,

Geiſt: vnd Weltliche Lehen zu Tragen, Lehen vnd an„

dere Gericht vnd Recht beſitzen, Vrtheil ſchöpfen und

Recht zu ſprechen, fähig gemacht. Dann Jhme ſeine

Cururgi gleich andern dieſer Kunſt erfahrnen,

frey öffentlich zu exerciren, vnd daß Er daran

von niemand Gehindert werden ſolle, erlaubt, vnd zu

gelaßen, beſondern es were auch über diß ſein Vat„

Ter Johann Vollmarr ſeine Lebenszeit nie weder

zur waßen noch Richtſtell gebraucht, vnd hette den„

ſelben, ſo bald er das 18. Jahr ſeines alters erreicht,

Herr D. Jacob Henricpetri, zu Baſel, alß Comes

Palatinus, welcher diffamirte vnd auehren bekrendete

Perſohnen

435.

Perſohnen, Laut ſeines Jhme von Röm: Kay: May:

ertheilten Frivilegii von ſolcher macul zu resti„

tuiren, völlige macht gehabt, auff vorgehende

der Statt fürch intercesſion von aller ſchmach vnd

Jnfamia allerdings abſolvirt, vnd zu dem Stande,

Ehr vnd würden anderer Ehrlichen Leüthe restitu„

irt, in specie aber zu ehrlichen Künſten vnd Hand„

wercken, ihn Tangendt: ehrlichen vnd guet gemacht,

mit angehengter Porn von Hundert marckh Tö„

Tiges Goldes wieder die contravenientes, welches

dann volgends die Statt Zürch beſtettigt, auch ein„

ge Barbierer ihrer Statt Burger, ſo da wieder

obgedachten Vollmarrn beſchwerlich zu ſeyn, ſich vn„

Terſtanden, neben restitution deß dadurch parti„

zugefüegten ſchadens, vmb eine gewieße Sum„

ma geldes geſtraffet, Jhme auch begerten Ge„

Burtsbrieff hieher ertheilet, alles nach weite„

rer außage, respectivè der bey den Actis be„

findtlichen Wappenbrieffs de Anno 1640. der

von Herrn Comite Palatino der Henricpetri er„

Theilten Restitutionis und Confirmationis hono„

rum, ac abolitionis macullæ, ſo dann Confirmatio„

nis Tigurinæ, restitutionis honorum, Copey einer

Vrthel zwiſchen Herrn Johann Vollmarrn vnd et„

lichen Meiſtern Barbierer Handtwerckhs zu Zürch„

den 27. Februarij. Anno 1658. Jntercesſionis ad

Magistratum Argentoratenſem, vnd ſub Num. 6.

den Actis beygelegten Geburthsbrieffs

Wann dann nun der Urſach von vns Decano, vnd

436.

übriegen Doctoribus der Juristiſchen Facultät allhie„

vnſer Rechtliches bedencken mit zimblicher außfüh„

rung über nachſtehende Frag begert:

Ob nemblich die Jenige macula, qua olim abus an„

te restitutionem Jmperatoriam laborare videbatur, die„

ſen Jungen Johann Heinrich Vollmarrn, welcher

doch lange nach der Kayßer; befreyung gebohren

worden, Jhme an erlernung der Barbiererkunſt.

hinderlich ſeye.

Wir auch ſo thanem ſeinem Rechtlichem begehren nit

entſeyn können; Alß haben, wir ſo bald die vns

eingehändigte acta mit fleiß durchgeleſen, reifflich

erwogen, auch vns collegialiter deßwegen zu ſam„

men gethan, vnd befinden demnach einmüetig auff

vorgeſezte Frag den Rechten die Negativam gemäß,

zu ſeyn, vnd daß ihme ſolches keines weegs daran

nachtheillig ſeyn kan oder mag.

Dann, ob gleich in contrarium angeführet werden

möchte, 1. daß gleichwol Hanß Heinrich Vollmarrs

GroßVatter Freymann zu Zürch geweſen, gleich dann

ex actis et confesſione vnleügbar, dergleichen Leü„

Jhr auch

abel

ſeyn auch bey den alten Röm̄ern, vieler mei„

nung nach, infames geweſen,

Utpote quos, ut constat.

exoratione hic pro Rabirio

non modo foro, sed etiam collo hoc ac spiritu Cenſo„

riæ leges, et urbis domicilio carere voluerunt.

Vnd iſt gewiß,

opinione hominum, carnifices hodie macula aliqua

laborare, existimari

Struve Syntagm. Pandect. ad tit. D. de his, qui not„

infamia. th. 20. Carpz. Pract. Crim. part. 3. quæst. 17. n. 58.

Unde

437.

Unde Carnifices in numero honestorum opificum to„

lerandos non esſe. Scabini Lipſienses pronuntiarunt.

apud Carpz. part. 3. quæst. 137. n. 59. Pract. Crim.

Jmo non modo famoſos, sed execrabiles omnibus haberi„

ait idem Carpz. part. 1. deciſ. 18. n. 12.

fere pro infamibus haberi.

Hahn. ad Weſemb. de his, qui not: infamia. n. 2.

laborare quadam infamia facti, ac pro inhonestis habendos.

ex Nolden ac alus Speidelius in speculo voce

Henckher.

Quod etiam ad filios illorum extendit, ac ne quidem

aliquem ſine ignominiæ nota, filiam eorum ducere posſe.

post Beſoldum et Johann. Fabrum d. l. refert &

probat Hahn.

quod idem videri posſit, propter identitatem rationis

etiam de nepotibus dicendum.

arg. l. 207. & 84. ff. de V. S.

ac ad alios etiam cum illis familiater verſantes sal„

tim, quamvis non cognatos, pertinere, quos propterea

à ſocietate honestorum civium excludi posſe, judi„

carunt Domini Scabini

apud Carpz. alleg. loco Pract. Crim:

Nun iſt aber nicht allein gemelter Hanß Heinrich

Vollmarr ein nepos deß Jacob Vollmarrn geweſenen

Scharpfrichters zu Zürch, beſondern es verwalten

denſelben dienſt annoch iezo ſeine nechſte Geſchlechts„

Anverwandte, mit denen Er vermuthlich ſo wol

alß ſein Vatter mit ſeinem GroßVattern vmbgan„

gen und gelebt, welches dann auch, daß es ihme hin„

derlich deß Jungen Vollmarrs Vatter ſcheint gewuſt,

zu haben, alß der deßwegen bey Jhr Kayℓ. Mayℓ.

438.

beym Comite Palatino, der Statt zurch, vmb ſich auß

ſolcher Jncapacität ad officia zuſezen per abolitiones

infamiæ, restitutiones honoris, declarationes, daß ſeine

Kinder zu Handtwercken Täuglich, erkant werden

möchten, verſchieden vnd vielfältig bemühet.

2. So ſcheinet, ob könte die von ſeithen Hanß Hein„

rich Vollmarrn eingeführte abolitiones infamiæ, resti„

tutiones famæ, confirmationes, denſelben zu dieſer

kunſt zu legitimiren, annoch nicht vor genugſamb ge„

halten werden, dann 1. belangend die vom Comite

Calatino Hrn D. Henricpetri ertheilte restitutionem

& confirmationem honorum, ac abolitionem macullæ

ſo könte man nicht ohne vrſach zweifflen, ob ſattſam

außführlich gemacht, daß Jhme ſolches justollendi

omnem maculam, (. quod à jure legitimandi diverſam

auß Kayℓ. Concesſion vnd privilegiis competire, zu

maln davon weder ex Originali, noch vidimirter Co„

bey ſeines privilegi, beſondern allein ex proprios,

solo asſerto, ſein Hℓ D. Henrichetri ichteswas erſchei„

net. Nun iſt aber einzigem zeügen nicht wol zu„

glauben,

etiamsi præclaræ honore curiæ effulgeat.

l. 9. C. de testibus.

Jnnſonderheit in ſachen,

ubi proprium interesſe verſatur.

C. 10. ff. eodem.

Vnd ſolches in hoc caſu deſtoweniger, weiln die resti„

tutio famæ, vnd abolitio maculæ, ad reſervata Jm„

peratoria gehörig.

Carpz. uterqꝫ apud Arumæum, de Regalibus discurs:

Acad:

439.

Acad. de Jure Subl: vol. 3. hisc. pp. th. 34. Sicti„

nus de Regalibus lib. 1. cap. 2. n. 21. novisſimè Stan„

lerus de Reservatis §. 57. n. 6.

quæ jura ſua peculiaria et propria sine gravisſima

cauſa cum aliquo communicare velle non præſumitur.

Fomannus de Comitibus Palat: apud Arumæum

vol. 3. th. 8. Mundius de Comit: Palat: cap. 1. n. 26.

nec omnibus Comitibus Palatinis æqualia jura conceduntur.

Fomann. d. discursu th. 33. lit. a. Mundius de Comit.

Palat: cap. 1. n. 37. & seqq.

quod in primis de hoc jure verum est, quod ideo nec in„

ter jura Comitum Palatinorum in prolixo quamvis

discurſu enumerat

dict. Fomannus.

Zugeſchweigen daß ſonſten generaliter von den Docto„

ribus davor gehoren wird,

Commiti Palatino de ſua potestate asſerenti, citra ex„

hibitionem Privilegii non credi.

cundius de lomit. Salat. cap. 3. n. 45. ibiqꝫ alleg. pl:

Pacianus de probat: lib. 2. cap. 36. n. 8. Maſcardus ſub„

tit: Comit: dalatinorum privilegium &c:

Weniger aber ſcheinet könne die Zürchiſche Confir„

matio helffen.

nam confirmationes nihit novi dant, ſed vetera ſal„

tem confirmant, per vulgata, et ea, quæ habet,

Gail. 2. Obſerv. 1. n. 3. & ibi Grævæus pluribus.

Nun hat es aber das anſehen, alß ſey die abolitio

propter defectum potestatis abolentis, (. cum paria in

jura sint, non esſe et non apparere,

l. 77. ff. de Contratt. emptione

440.

an ſich nicht richtig, alſo weniger deroſelben confirma„

tio. So könte auch eine von der Statt Zürch beſchehe„

ne abolitio infamiæ, et restitutio famæ, si infamia o„

riatur ex consuetudine generali, ultra territorium &

Jurisdictionem deroſelben nicht gelten.

arg. l. ult. D. de Jurisdictione, Dn. Mylerus de

Principp. & Stat: Jmperit. cap. 53. n. 3. Peregrinus de

Jure Fijci lib. 1. tit. 2. n. 54. Fratres Carpzovii dict.

Disc: de Regalibus. th. 45.

Gleichfalls hat es das anſehen, ob möchte auß dem

Kayßerℓ. ertheiltem Wappenbrieff eine völlige

restitution nicht zu colligiren ſeyn, dann es wirdt

darinn von deß Jmpetranten Scharpffrichter dienſt

nichts erwehnt, auch ſolche macula in specie nicht

wegkh genohmen, ſo daß es faſt ſich anleßet, als were

Er von dem GroßVattern per ſub. & obreptionem,

mit verſchweigung ſeines führenden dienſtes er„

hoben, Geſtallt dann darinnen nichts anders,

alß ſeiner wund Urzwey vnd Grurgi gedacht

wird. Nun iſt aber generalis doctrina

Jn impetrandis privilegiis ac rescriptis nihil o„

inino subticendum esſe, quo si dictum esſet, prin„

cipem in aliam sententiam movere potuisſet, &

ſub et obreptitium censetur, si ea qualitas, cujus

intuitu obtentum est, falsa sit vel taceatur, qua ex

presſâ princeps vel omnino non, vel non facile fuis„

set concesſutus.

l. 2. C. si contra jus vel utilitatem publicam.

c. super literis. c. postulasti, et cap. fin de Re„

ſcriptis. Gail. 1. obſervat. 14. n. 3. & 4. Mynsing.

cent. 5.

441.

cent. 5. obs. 31. n. 2. Sixtinus de Regalibus. lib. 2.

cap. 6. n. 54. ubi alleg. pt:

So iſt 3. die macula, qua laborant carnifices, eorumqꝫ

filii, entweder, gleich etliche vnd allegati à Speide„

lio in speculo voce henckher davor halten, eine infa„

mia facti, oder quod verius, iedannoch eine ſolche

macula oder nota

quæ in mera hominum existimatione conſistit, &

comes & umbra facti alicusus sit, quod infectum

fieri nequit.

dahero viel dieſer meinung, daß die infamia facti

vnd dergleichen macula, quæ in animis hominum resi„

dent, nullo modo per Rescripta, removirt werden kön„

ne, alß quæ â Deosolo aboleri posſit.

Harprecht. ad §. in summa 10. Jnstit. de Jnjuris

ubi adducit Farinacium conſent: lib. 1. prax. crim:

tit. 1. quæst. 6. n. 45. Pratres Carpzovii de Regali„

bus. th. 35. in fin. Freherus de Jnfamia. lib. 3. cap.

30. n. 12. ubi verisſimum esſe scribit.

Semper etiam post factam à principe restitutio„

nem, ſuperesſe aliquem ejusmodi perſonarum contem„

ptum in animis hominum, et adducit consentientes,

Parnomit: Beckium, Tiraquellum. & Duarenum.

2. So iſt nicht allein gemeinen Rechten, beſondern

auch den allenthalben hergebrachten Gewohnheiten

gemäß,

Quod Collegia licita, statuta inter se condere,

queant, quæ Collegiatos teneant,

l. ult. ff. de Collegus. l. ult. C. de Jurisdictione.

442.

Carpz. Jurisp. Forensi, part. 2. constit. 6. def. 9.

Jdem in Deciſ. part. 3. Deciſ. 298. & in Resp. lib. 1.

Resp. 48. Richter. deciſ. 3. n. 4. et lib. 2. deciſ. 80.

in princ. Mavius ad Jus Lubecense lib. 4. tit. 13.

art. 3. n. 37. Sinolt. cognom. Schutz vol. 2. de Sta„

tu Rei Rom. D. Ẍ 1. th. 9. lit. 4.

etiam contra Statuta civitatis generalia.

Carpz. et allegati ab eo d. l. Jurisp. Forenſis.

Weßwegen dann ſcheint, daß Sie Perſonas, ſo ohne

das voranrüchtig, ex consuetudine generali gehal„

Ten werden, alß carnifices, vnd die Jhrigen da„

durch wol außſchließen mögen.

confer Responsum Scabinorum Lipsiensium,

apud Carpz. part. 2. decis. 112. in fin:

Ubi hac ratione â lictoribus & carneficibus de„

ſcendentes sibi invicem opponuntur.

Hierzue kombt 5. daß hiebey das publicum inter„

esſirt zu ſeyn ſcheinet, dann, gamiedrigen fall, und

wann der Hanß Heinrich zu Tübingen die Kunſt auß„

lernen ſolte, würden nicht allein dardurch andere Ge„

ſellen vnd der Chirurgi erfahren, wie die Herrn Eig„

rurgi befürchten, hieher zu kom̄en abgehalten, beſon„

dern auch die ſo hier gelernet, entweder öffentlich oder

heimblich, ohne anzeigung der vrſach, auffgetrieben

werden, alſo die in einer Statt ſo nötige wundarzwi„

nicht ſo wol alß ſonſten verſehen werden können. Auß

welcher conſideration dann man anführt, daß zur

chiſche und Straßburgiſche Chirurgi, hierein zu willi„

gen nicht zu sisponiren geweſt. Nun iſt bekandt

potiorem publici, quam privatorum habendam rationem,

et

443.

et in dubio magis publicum, quam privati alicujus

damnum avertendum.

per vulgata, quæ habet Enenhel de priv. cap. 10. n.

11. Mundius de Comit. Palat. n. 893.

Deßen allem iedannoch vngeachtet, bleiben wir be„

ſtendig bey der Negativa, vnd halten davor, daß

zu einigem Handtwerckh, in specie, aber der kunſt

der Gerurgi jhn Hanß Heinrich, angeführte vr„

ſachen nicht vntauglich machen. Und ſolches ex his

rationibus secidendi. weiln 3. weder Er Hanß Hein„

ruch, noch ſein Vatter oder GroßVatter, post restitutionem

vnd nach ertheiltem Wappenbrieff, Scharpffrichter

ſeyn, oder davor in rechtlicher consideration gehalten

werden können, alſo das vom Gegentheil angeführ„

te obstaculum und causa impediens hinwegkh fällt,

vnd im übriegen beſagter Hanß Heinrich Vollmarr

ſeinen ehrlichen geburthsbrieff, auch attestatum ſei„

nes wolverhaltens zur gnüge producirt, auff wel„

ches Er auch recipirt, vnd biß iezo in der Lehre behal„

ten worden.

dieſes nun iſt Erſtlich, ratione deß Jungen hier an„

weſenden Vollmarrn vnleügbar, ratione ſeines Vattern

Johann Vollmarrn iſt es auch leicht außführlich zu ma„

chen, dann derſelbe, laut der vom Comite Palatino er„

Theilten Restitution vnd Zürchiſcher confirmation, von ſei„

ner erſten Jugendt an, ſich guter Künſten und Sitten.

befließen, vom Vatter weder zur waſen, richtſtell noch

ſonſten gebraucht, vnd dann von Herrn D. Henricpetri

commite Salatino, in der den actis beygelegter Restitutio„

ne et confirmatione honorum, ac abolitione macula, omni

444.

meliori modo, et adhibitis solennitatibus, von aller

macula allerdings absolvirt, in den Stand, Ehr

vnd Würden anderer Ehrlicher Leüthe restituirt,

Er und ſeine künfftige LeibsErben zu allen Ehrlichen

handt Thieringen, künſten vnd Handtwercken, Tau„

gentlich, Ehrlichen vnd guet gemacht; welches alles

auch beſter maßen von der Statt Zürch laut dero er„

Theilten, ſub n. 2. den actis beygefügten confirma„

tione beſtettigt worden, wie dann der Groß„

Vatter auch durch den in Anno 1640. von Jhr Kayℓ:

Mayℓ.) ertheiltem wappenbrieff, hoher vnd mie„

derer Lehen vnd Ehren Ambter fälig erkläret, gleich

breiter ex specie facti, und dem den actis sub n. 3. bey

gelegtem Wappenbrieff zu erſehen.

Es iſt aber gewißen Rechtens, daß post restitutio„

nes famæ, abolitiones macullæ etc: dieſelben nicht al„

lein keinem mehr ſchaden, ſondern auch gänzlich al„

le infamia, alle macula dadurch wegkhgethan ſeyn.

l. 23. in fin. princ: ibi: omni macula penitus direp„

ta. l. 1. §. 9. ff. de postulando. Dn. Mylerus in

Addit. 5. ad Rumelin. part. 3. disſert. 3. th. 13. Dn̅i.

Carpzovi de Regalibus. th. 35. Stamler. de Reser„

vatis. §. 57. n. 6. Freherus de Jnfamia lib. 3. cap. 30.

n. 11.

adeo ut infamia prior, velmacula citra injuriarum

actionem, à nemine et objici posſit.

Gravetia Cons: 168. in pr. Mundius de Comitt. Pa„

lat. cap. 3. n. 207. Freherus. Carpzovii Pratres,

Stamlerus locis alleg:

Nun

445.

Nun iſt aber ſolche per restitutionem deß Comitis

Palatini, vnd conformationem der Statt Zürch gänzlich

auffgehaben, und ſeyn dergleichen restitutiones à

comittibus Palatinis factæ, eben ſo kräfftig, alß wann

Sie von Jhr Kayℓ. Mayl, ſelbſten beſchehen.

Cum vice ac nomine Jmperatoris officio suo fungantur,

& quicquid ex delegatione vel concesſione supremi„

principis fit, ab ipso factum esſe censeatur.

per ea, quæ pl: allegatis in Jure deducunt Dn. Lan„

ſius de Acad. lit. N. fol. 95. Regnerus dixtinus de

Regalibus. cap. 4. n. 105. Mundius de Comit. Palat.

cap. 3. n. 52.

Gleich dann auch der dem GroßVatter ertheilte

wappenbrieff, und darinnen enthaltene Concesſio„

hohe und medere Ehren Ambter zu betretten, den„

ſelbigen ſattſamb famam restituirt.

arg. l. 23. §. 4. C. de Nuptiis, & per ea, quæ tradit

Dn. Mylerus de Principibus et Statibus Jmperii. cap.

53. n. 7. Freh: de Jnfamia d. lib. 3. et cap. 30. n. 14. Mun„

dius de Commit: Palat. cap. 3. n. 197. apud quos vid: al„

leg: pl:

De Privilegis autem Jmperatoriis disputare non licet,

multominus ea impedire.

l. 5. C. de diversis rescriptis.

Et concedit Jmperator privilegia, aliquando etiam

centarum perſonarum & causarum ratione contra di„

versales leges & conſuetudines.

Dn. Lauterbach. de Benefic. Compet. th. 9. Carpz.

de leg: Regia c. 8. n. 8. Paurmeister de Jurisdictione

Jmp. Roman: lib. 1. c. 4. n. 6.

446.

Dawieder dann außen

denen

in secunda & tertia dubitan„

di ratione beygebrachten Einwurffen wieder deß

Comitis Palatini restitution, die Zürchiſche Confirmation

vnd Kayℓ. Wappenbrieff nichts beſtändiges ge„

ſchloßen werden mag.

Dann betreffend §. deß Comitis Salatin Herrn D.

Henricpetri restitutionem ac Confirmationem hono„

ris & abolitionem macula; So iſt dieſes bey ſolcher

dignität speciale,

Quod eorum privilegii exemplo vel transumpto

etiam fices habeatur, quod contra juris communis

rationem, ubi exemplo fides non habetur.

l. 3. C. de diverſis Rescriptis.

ita observari et privilegis ipſorum etiam contine„

ri, notant

Mundius de Com: Palat: cap. 3. n. 334. Fomannus

vel Sagittarius apud Arumæum de Comitib. Pa„

lat: th. 21. lit. 6. ubi addit rationes et probant

rem ex diversis privilegiis Comitum Palatinorum.

adeo ut ſufficiat etiam producere saltem articulum

duplomatis, quo uſuri ſunt.

Mundius d. l.

Nun hatt ſolches in ſeiner Restitutione beſagter

Er D. Henrichetri beobachtet, ibi: Wann Jch dann &

seqq. usqꝫ ad mehrerm jnhalt obgedachten mei„

nes privilegi. Zue dem iſt bekandt vnd noto„

rium geweſen, daß ſelbige macht gedachtem Herrn

Comiti Balatino zu kame, deßwegen dann umb

dieſe befreyung die Statt Zürch an denſelben ge„

ſchrieben,

447.

ſchrieben, vnd Jntercesſionales ertheilt,

notoria autem ulteriori probatione non egent,

per vulgata.

Auch attestirt Er Herr Comes Palatinus, Er Johann

Henrich Obenhauſer Notarius, vnd zwein andere

Notarii loco testium, daß bey dieſer restitution alle„

Solennitätten und zerlichkeiten adhibirt, von wel„

chen man dann gar nicht præſumiren kan, daß Sie

hieran vnrecht berichtet, oder der gehörigen Solenni„

täten nicht ſattſambe wißenſchafft gehabt. Deme

zu folg dann auch die Confirmatio von Zürch gnugſam

zu recht beſtändig, und nimbt nichts, daß ſelbige

ultra territorium nicht würken möge; Dann an„

jezo zu geſchweigen, daß dieſes nach vornehmer Rechts,

Gelerthen meinung annoch nicht ſo ſimpliciter zu

admittiren.

Dn. Mylerus in Addit. ad Rümelin. part. 3.

disſert. 3. th. 13.

So iſt doch die restitutio Jmperatoria per Comitem

Palatinum facta Univerſal, und dieſes effect da„

durch bereits erlanget.

Angehend den, von deß Jungen Vollmarrs Groß„

Vattern erlangten Kayℓ: Wappenbrieff, ſo iſt

darinn die Clausula, daß Er auß ſondern Gnaden,

mit gutem Rhat, und rechten wißen, auch von Römb.

Kayℓ: Mayℓ: macht vollkom̄enheit ertheilt.

Quando autem ex certa scientia, deliberatoqꝫ con„

silio privilegia conceduntur, omnis obreptio tolli„

tur.

Laudenſis de privilegiis, privilegio 96. Wehner.

448.

in Observ. voce wißentlich, Beſolet. tesauro

Practico sub Lit. M. verb. Mit rechten wißen,

in addit: ubi vid. alleg: Scurfium Colerum, Coth„

mannum, Thomingium Menochium, Golmannum,

plures.

& omnes solennitates juris positivi supplentur hac

ratione, error, ignorantia tollitur, et talia privile„

gia, imprimis si mentio fiat plenitudinis potestatis,

in dubium revocari non posſunt.

Mundius de Comit: Palat: cap. 1. n. 82. ex Bru„

manno, Gailio, Parisio, Decio, et pl: ibi allegatis.

neqꝫ sine crimine Cæſariæ Majestati ita factum esſe

contestanti aliud imputari potest, per ea, quæ iterum

ex pl: docet Mundius d. tract. cap. 1. n. 34.

Welches vmb deſto mehr bey ertheilung Wappen„

brieffen in acht genohmen wird, alß da ein respecti

mit erwehlung deß wappens ad personam ejus,

demqꝫ conditionem zu halten,

neqꝫ enim concedenda nisi meritis vel dignis insignia,

post alios Mundius dict. cap. h. n. 296.

de qua qualitate citra examen constare non potest.

Gleichfalls irret hierwieder nicht, waß pro ter„

tia dubitandi ratione angeführet worden, ob kön„

te keine Jnfamia facti, auch keine andere macula„

vel nota, quæ in mera hominum existimatione consi„

stit, nach vornehmer Rechtsgelerthen meinung, nisi

à blo solo abotirt werden, dergleichen aber dieſe ma„

cula, quæ oritur propter officium carnificis, währe?

Dann ſolche Jurisconsulti alle, nicht von effectu civili„

hujus

449.

hujus infamiæ, vel notæ aut maculæ Reden, welchen,

Sie gerne geſtehen, daß Princeps summus plene abthun

könne, beſondern nur von einem interno odio, wel„

cher bloß in animis hominum verbleibt, ſolches ver„

ſtehen, welches dann propterea, quia nullum in ani„

mum principibus est imperium, jhnen nicht vngekumbt,

zu ſeyn ſcheinet, gleich ſolches ſattſamb erhellet, gnä„

ſonderheit

ex Frehero alleg. lib. 3. & cap. 30. ex collectio„

ne, n. 11. cum 12. ubi in n. 11. de civili et externo

infamiæ effectu expresſe, eam penitus deleri seri„

bit, n. autem 12. de odio in animis hominum

residente loquitur.

Angezo nicht zu gedencken, daß andere vnd Japfer

JCti ſolches generaliter leügnen,

cum non ex hominum opinione, sed Jmperatoris

voluntate hæc res dijudicanda, isqꝫ cui talis ma„

cula dempta, pro honesto et bono cive habendus, et

ad omnia munera & officia admittendus sit.

post Aobatem, Posephum de Rusticis, Barba„

tium, Mynsingerum, Reigerum, Cravettam,

Mundius dict. tract. cap. 3. n. 213.

Waß dann in prima ratione dubitandi, de carnifice,

ejus filio, nepote, erwehnt, ſolches kan allhie nicht

plaz finden, alß da hie propter abolitiones, restitutio„

nes, ſolche macula ganz ab, Todt und auffgehaben,

vnd demnach, cum in jure paria sint, non esſe et non

apparire, in ſolchen terminis beſtehen, da Er der Jun„

ge Vollmarr, weder ein carnifex noch filius aut ne„

pos carpificis, in vera juris consideratione mehr iſt.

450.

Das aber ſo in ſelbiger ratione dubitandi ange„

bracht, wird weiter in folgender secunda ratione

decidendi abgelehnet.

Dann, iſt pro secundo, wann gleich die restitutio fa„

ma ſeiner Eltern nicht allhie zu finden were, in quæ„

stione, Ob ein nepos carnificis von ehrlichen Handtwer„

cken vnd künſten zu excludiren, die Negativa dem

Rechten gemäß; dann anjezo vorbey zu gehen, daß

gleichwol der carnificum manus, alß welche Executores

sustitiæ, vor ſich nicht infam vnd vnehrlich,

vid. pl. scripturæ locis, id probantem zepperum in

explic: legum Mosaicarum Forensium lib. 5. cap.

7. n. 3. Gerhard. de Magistrat. n. 308. Splideli„

um in speculo voce henckher, confer Walther.

de privilegiis Dd. p. 66. & 67. Besold. Theſaurum

Practicum in Addit: voce Scharpffrichter, Un„

de Damhauderus in praxi criminali c. 153. n. 11. ni„

mis Ethnice veteres Romanos et Ciceronem de

Carpifice senſisſe ait, nobisqꝫ Christianis lon„

ge aliam mentem de hoc Magistratus officio esſe

debere, Et Zepperus d. l. quod carnifices vulgo

male audiunt, id ex Papistica irregularitate or„

tum, ſcribit.

Ac Reutlingæ lim juniorem ex Senatu sententiam

executum, observant

post Anum lansum Rittershusium, autor Addit„

ad Besoldum, d. voce Scharpffrichter,

cui simile quid pluribus in locis receptum fuisſe,

docet Speidelius

alleg: loco.

Ac

451.

Ac apud Hebræos Nobilisſimos quoqꝫ, si testes

capitalium scelerum fuerint, eos dem carnifices ha„

bere, non modo fuit nonestum, sed etiam necesſa„

rium.

Deut. 17. et 19.

Ita omnis Jgrad occidit Achan.

Jos. 7. v. 25.

Gideon interficit Sebach & Zalmunah.

Jud. 8. v. 20.

Samuel Regem Amaleritarum.

1. Samuet. 15. v. 33.

Ac in Anglia proximi cujusqꝫ parentum, fratrum,

propinquorum, qui modo in crucem aguntur, extre„

mum pretatis officium est, agere carnificem, usqꝫ gu„

lam frangere.

Bodinus de Republica,

in

edict. lat. lib. 3. cap. 8.

n. 361.

So iſt gewiß, daß ob gleich Sie propter maculam

ex vulgi opinione bey Handtwercken vnd künſten

nicht wol recipirt werden, daß ſolches darumb ad

filios nicht extendirt werden könne.

Maxima enim est barbaries filiis patris casum

exprobrare, contra jus divinum

Exechielis is. v. 20. ibiqꝫ Theol:

& humanum.

l. 26. ff. de poenis, ubi pulchre Callistratus poe„

na paterna nullam maculam filio infligit, & in„

primis l. 2. §. 2. ff. de Decurionibus, ibi Papinianus

respondit, ne patris nota filius macularetur,

& §. 7. cod. Carpz. part. 2. deciſ. 192.

452.

Daher, nach vornehmer Rechtsgelerthen, vnd gan„

zer facultäten meinung, auch der Seldtmeiſter

vnd excoriatorum Söhne von ehrlichen Zünfftigen

Handtwercken nicht außzuſchließen.

Richter part. 2. deciſ. 80. n. 25. ubi addit Re„

sponsum Facult: Juridicæ Senensis.

Nun iſt aber der Veldtmeiſter Ambt derge„

ſtallt beſchaffen, daß es mit ſolcher macula mehr

behafftet, alß der Nachrichter dienſt.

Richter. d. deciſ. in præjudicio sub n. 20.

Vnd wie einige Handtwercker ſich vnterſtanden,

Statuta zu machen, dadurch etlicher von Jhnen vor

anrüchtig gehaltener Perſohnen Söhne, von Künſten

vnd Handtwercken, außgeſchloßen werden ſolten,

ſeyn ſolche Statuta und consuetudines, alß irra„

tionabiles vnd odisſæ, communi Statuum Jmperii

consensu abrogirt vnd reprobirt.

Reformation guter Polney zu Augſpurg

de Anno 1548. §. Handtwerck Söhnen, de

Anno 1577. tit. 38.

Ob nun wol sub prima dubitandi ratione dagegen„

eingebracht, daß vornehme daſelbſt allegirte Jet„

auch die filios Carnificum von Handtwercken exclu„

diren. So iſt iedannoch ſolche Sententia unſers er„

achtens, weder divino noch humano juri congrua„

und weichen davon deßhalben andere Facultä„

ten vnd vornehme RechtsGelerthen billich ab„

Von nepotibus Carnificum aber, (wovon deposita„

legitimatione vnſer casus) wird ſich nicht leicht

iemandt e̅ Jctis finden, welcher Sie zu Handtwer„

cken

483.

cken incapabel erachten ſolte, vnd leßet ſich gar

nicht ſchließen, Jcti aliqui filios excludunt, Ergo

etiam nepotes, dann ob gleich zu weiln filiorum vo„

cabulum ad nepotes auch extendirt wird, ſo geſchicht

