zugleich erhellet, daß ſolch reſcriptum keines

weegs ein dispenſationset privilegium ali„

quod in ſich haltendes rescript ſimpliciter, wie

Clägerin es außdeüten wollen, hinenen.

Dispenſatio namqꝫ est juris ex justa causa

relaratio.

Köppen. dec. 2. en. 2. n. 7.

ſondern es iſt ein reſcriptum, ſecundum

jus statutarium factum, et impedimenti faculta„

tis, ex hoc jure competentis, per pravum ejus intel„

lectum cauſati remotivum. Vnd ſeyn

ganz nichtige enwurff, ſo die Clägerin wieder

ſolche herey reſcripta, quæ ex certa ſcentias, halita

prævia

1037.

prævia cauſæ cognitione, et cauſæ permisſionis inſer„

tione, et ex speciali reſolutione Serenisſimi Dn. Du„

eis außgefertiget worden, ex capite sub. & ob„

reptionis, et in re tam clara frivolarum præsumptionum,

ſuspectæ item incerti Secretari, qui illud ſcripserit,

fidei, durch dieſen ganzen procesſ Zu thun, ihr an„

gelegen ſeyn laßen. Mag alſo fer„

ner waß, zuerweiſen daß dieſer Erckerbaw

der alten bawordnung zu wieder ſey, 3. et 4.

loco, von deß Gerichts, Vogts vnd Burgermei„

ſters abſchlagung, vnd daß vnterganges judi„

cio angeführet worden, von keinen kräfften

ſeyn. Weiln beyde cortici verborum

ordinationis inheriret, ſecundum ſensum autem et

voluntatem legistatoris nicht penetriret; Wel„

cher aber, alß in beyden reſcriptis, vnd in der

newen bawordnung ſufficientisſimè nunmehr de„

clarirt, der Dn. Judex ad quem in hoc puncto

controverſo in alle weege in ſeinem außſpruch

folgen wird. Vnd ſo viel von dem Orckerbaw.

Die übriege drey ſtrittige Puncten betref„

fend; So hat Appellantin in dieſer andern in„

stanz, zu ihres prætendirten Rechten perſequi„

rung in facto im geringſten weiter nichts,

in jure aber ein weniges eingebracht, ſondern

nur das vorige wiederhohlet, vnd wegen deß

von deß beklagten Tachrinnen ſeiner wand

Zugefügten ſchadens, einen nochmahligen au„

genſchein begehret. Dieſelbe aber Kurz„

lich, zu berühren; So klaget Appellantim

Zum Andern, daß durch dieſen nis aufge„

führten Baw, Sie alſo grenget worden, daß

da zuvor beyde genug plaz gehabt, ihre Tach„

rinnen zu legen, nunmehr Sie ſolches mit der

jhren nicht mehr füglich thun Können.

1038.

Quod Jane in d. Ord. net. tit. Von Tachrin„

nen. 3. Wann aber. fol. 38. quæ per omnia

in nova repetita est sub eod tit. pag. 60.

Quia autem in utilitatem ſinquidum hæci„

pſa ordinatio ratione hujus puncti aperto fa„

cta, justa videtur actionis cauſa hic ſubesſe„

Zumaln beklagter in grund der warheit

die beſchehene engung nicht wiederſprechen

kan, maßen der Augenſchein, wie aus den

actis es abzulernen, es ſelber giebet.

Deßen aber doch vngeachtet, ſo iſt der Ap„

pellantin begehren, keines weegs in Rechten

gegründet, alldieweiln waß beklagter hier„

inn gethan, Er jure ſuo gethan hat.

Maßen offenbar, vnd Clägerin geſtändig,

1. daß Zwiſchen beyden ihren Häufern ein

winckel ſeye.

Nun aber Redet der

vor Jhr allegirte tert von dem fall, da zwi„

ſchen dergleichen zweyen Häuſern kein inckel

ſeye.

Vid. d. tit. Von Tochrinnen. §. 1. abinit.

junct. §. Wann aber. 2.

Et propterea dispoſitio in unum caſum facta

non debet extendi ad casum omisſum, vel non

expresſum.

Casp. Klock. 3. conſ. 109. n. 42.

Cum caſus omisſus à Statuto remaneat in

dispoſitione juris communis.

l. ſi cum dotem. in pr. ff. ſolut. matr. l.

commodisſimè de liber. & posth. Alex.

lib. 6. conſil. 144. n. 3.

So erſehen wir,

5

auß den actis, ſo wol prio„

ris instantiæ fol. potisſimum. 7. fac. 1. in pr. alß

auch

1039.

auch ſecundæ, daß ſolcher winckel gemein ſeye,

ſed pro diviſo, vnd alſo zum halben Theil dem be„

klagten aigenthumblichen gehöre, daher

dann er über ſolchen ſeinen zum winckel

gemein gemachten Theil, außladungen an„

ſeinem hauß zumachen berechtiget, ohnver„

hindert manngliches.

Quod enim pro diciſo commune est, |: quod

accidit, quando in re communi quilibet par„

tem ſuam novit:| eo modo, quod commune non

est, proprium est.

fac. l. 25. pr. et §. 1. ff. de V. §. Petr. Greg. Thol.

in ſintagm. jur. part. 1. lib. 5. cap. 1. §. 2.

Et per conſequens eo uti potest prolibitu usqꝫ

dum contrarium libertati jus fuerit demonstratum.

arg. text. expr. in d. Ord. Vet. tit. Von

newen gebäwren auf newe Hoffſtätt.

fol. 5. et arg. tit. Von newen gebäwen

auf alte Hoffſtätt. §. es ſoll auch ſol„

7. verſ. ſo viel gerechtigkeit aber

Et alias juris communis est, ut cuilibet in

ſuo ædificandi facultas libera ſit, tandia do„

nec publica vel privata lege libertas illa

restricta fuerit.

Rauchar. part. 2. quæst. Jur. Civ. &

Sax. 27. n. 15.

Quicquid namqꝫ supra ſolum alicujus est, id

ei usqꝫ ad evelum liberum esſe debet.

l. 8. l. 9. C. de ſervit. Cæpolla de ſervit.

cap. 39. n. 1. & 2.

Vnd kan 3. Clägerin ſolches auch daher nicht ver„

1040.

wehren, weiln Sie ſich abner maßen ſol„

cher Freyheit, bey ihrem Theil winckels be„

dienet gegen deß beklagten Behauſung.

Quod autem quisqꝫ juris in alium statuerit,

ipſecoden geoqꝫ uti debet.

t. 4. ff. quod quisqꝫ jur.

da 4. Thut der beklagte die Clägern nicht

eigen, ſondern Sie ſelbſt hindert ſich an

füglicher einziehung ihrer Kinnen, durch

ihren auff die 3. Zoll über die gebür zu weit

herüber gegen dem beklagten Hangenden ba„

Laut außag ad art. def. 15. Test. 1. 2. §. 1.

et monstrante id ipſa facti evidentia.

Quod a. quo ſua culpos damnum ſalit ſentiæ nonvi„

detur.

per vulg.

Drittens, Beſchweret Clägerin ſich, daß

beklagter in den winckel, der doch nicht ad

hunc casum gemein, ſondern daß er ein Amb„

ner winckel ſeyn ſolle, auch es jederzeit ge„

weſen ſeye, zwey waßerſtein, ipſa non con„

ſentiente, et ita contra rerum ex voluntate ad

certum uſum, communium naturam, gerichtet.

Aber es iſt hierauff zu antwortten

1. daß in facto ohne grund, daß dieſes ein

truckner winckel ſimpliciter ſeye, in deme

ja, nach laut der acten, vnd deß Augen„

ſcheins, Clägerin ihr Brannen vnd Hoff„

waßer durch denſelben leitet?

2. So erſcheinet auch auß den vom Beklagten

producirten, in Anno 1438. auffgerichten,

und

1041.

Vnd von der Clägerin agnoſcirten vntergangs

brieff, daß dieſer Gemeine winckel zu

durchführung von beyden Häuſern herkom̄en,

den ſaubern waßers, Theils ſchon gebrauchet,

Theils aber berechtiget worden.

3. Woher dann folget, daß beklagter nicht

ohnbefugt ſolche ſeine waßerſtein dahin gerichtet.

Utut enim pari in cauſa, et in re commu„

ni prohibentis melior est conditio, et allega„

vit actrix jura hic vulgaria. Ad tamen

procedit tunc cum alter uti vult re communi„

ad alium uſum, quàm ad quem destinata est.

Card. Fuſch. pr. concl. lit. P. concl. 893.

4. Vnd ob wol beklagter in quaſi posſesſione ha„

jus juris, bißher geweſen, dahero wegen die„

ſer einigen vrſach, daß Clägerin ihre dem be„

klagten ſeine auch auß ſolcher quasi posſesſion her„

Tührende Gerechtſame disputirlich machende

intention nicht erwieſen, zu abſolviren geweſen.

Juxta ſententiam quorundam, quanquam con„

tra communem opinionem, de qua testatur

Dn. Carpz. 1. R. 68. n. 8.

quamqꝫ præter alios etiam defendit

Petr. Jacob. Aurel. in pract. aur. libell. vabr.

17. n. 5. p. 93.

§. So hat iedoch beklagter ſolch ſein jus mit

dem vorgelegten alten vntergangs docu„

mento, wieder welches Clägerin mit eini„

gen wort in actis nicht exciniret, zur Recht„

lichen gnüge erwieſen, vnd hat der Vnterganges

nicht anders vrtheilen können.

1043.

Juxta ductum tum juris communis, tum

verò etiam Ordinat. veteris de hoc disponen„

tis tam in genere, in tit. von vntergan„

gern. fol. 1. §. 1. quam in specie tit. Von newen

Gebäwen auf alle Hoffſtätt. §. es ſoll auch,

fol. 7. Quæ omnia repetuntur in Ord: nov.

ſub usdem tit. pag. 1. & p. 26.

Viertens vnd leztlichen den von deß be„

klagten Tach der Clägerin wand verge„

ſachten, vnd von Jhr geklagten ſchaden bekl.

So beſtehet der gegebenen Urthel funda„

ment in ipsa facti evidentia, Welche von dem

Judice à quo nicht allein alſo befunden, ſon„

dern auch Theils noch in der Zeügen Verhör„

eydtlich von Jhnen, Theils aber von den übrie„

gen Zeügen, ſo Burgermeiſter, Rhats Ver„

wandte, der Statt Werckhmeiſter vnd

Zimerleüth ſeyn, alſo mit augen eingenom„

men, bekräfftiget wird, Von Clägerin

auch nicht hat wiederſprochen werden wollen.

Dahero Fernern Augenſchein einzunehmen

eine offenbahre Vnnth Sonte

alſo, iedoch vnmaßgeblich, denen beyden Par„

theyen nechſt ſtehende Urtheil eröffnet vnd

publiciret werden.

Vrtheil.

Jn Appellation Sach Frawen Veronice Sio„

ſchin Vnd Jhres Curatoris, Clägerin, vnd Appel„

lantin, eines Entgegen vnd wieder Herrn

Johann Erhardt Knenzlern, Materialiſten, be„

klagtten vnd Appellaten, andern Theils, iſt auf

alles

1043.

alles gerichtliche vorbringen, gethanen Rechtſaz,

genom̄enen bedacht, vnd gehabten Rhat, zu Recht

erkandt, daß, ſo viel den Erckerbaw betrifft,

derſelbe nicht wieder Fürſtl. publicirte Baword„

nung, dahero die Urthel voriger instanz in

dieſem Punt zu reformiren, in übriegen Puncten

allen aber zu confirmiren ſeye; wie wir Sie

dann auch hiemit respective reformiren vnd con„

firmiren, die bey dieſer iustanz beyderſeits

auffgelauffene vnkoſten, aus bewegenden Vr„

ſachen, gegen einander compenſirende.

Welche vnſere Rechtliche meinung p. Actum

in Collegio nostro den 1. Martij. Anno 1661.

Decanus pp.

12. Rthllr.

collat:

Newenſtatt.

Jn puncto attentati

stupri cum puella 9

annorum.

Fürſtl: Hℓ Anwaldt

Contra

Endriß Müllern von Brettach.

Vnſern p Dn. D. Johannes Andreas Fromman

Autor.

Ehrnveſte p. Alß dieſelbe jüngſt verwiche„

nen Tagen vnſerm Collegio einige ſuper atten„

tato stupro violento Zwiſchen Jhro Fürſtℓ:

Durchl: zu Württemberg, vnſers allerſeits

gnädigſten Fürſten vnd Herrn Anwald,

Herrn Chriſtian Heinrich Hezeln, Gemeinſchaffts

Vogten zu Newenſtatt, Anklägern eines, vnd

dann Endris Müllern von Brettach, Peinlich

vnd auf Leib vnd leben beklagten, andern Theils,

ad ſententiam usqꝫ Gerichtlich außgeübte acta, vmb

dieſelbe zu durchgehen, vnd vnſer conſilium dar„

über zu ertheilen, zugeſendet; Haben wir

1044.

ſolches Tragendem Ambt nach, vnd dero

Löbl. Gericht günſtig zu willfahren, ſo

bald müglich geweſen, werckſtellig ge„

machet; Jn facto aber befunden, daß

nachdeme zu Brettach ein gemein Geſchrey„

erſchollen, ob ſolte P. Beklagter, ſeines

alters 19. Jahr, etliche kleine mägdlein,

zu nothzüchtigen, ſich vnterſtanden haben,

Habe ſich in der ſo wol von Hℓn Pfarrern vnd

Schultheißen daſelbſt, alß auch hernach von

Se special vnd Vogt zu Newenſtatt, nach

andern deß Gerichts ex officio angeſtellten

Jnquiſition befunden, daß P. beklagter mit

Anna Barbara, Barthel Träglers Tochter„

lein von 9. Jahren ſolcher nothzüchtigung ſich

dergeſtallten vnterſtanden habe, daß er

P. Beklagter ſolche in ſeines StieffVatters

ſcheüren, jüngſt im anfang deß verwichenen

Monaths Februarij gelecket, auf das Her

hingeleget, Jhro die Kleider vffgehoben, vnd

nachdem er Sie die füß heißen von einander

Thun, membrum virile corpori ejus admoverit,

ad presſeritq: Weiln nun ſolches beſag„

tes mägdlein, ſo wol in der andern, alß

erſten inquiſition beſtändig vnd vnerſchrecken

bekennet, auch ipſo delicti commisſi die, Jhrer

Sie examinirenden mutter, mit vaſt derglei„

chen vmbſtänden geſtanden, nechſt dieſem aber

auch der Peinlich Verhaffte, alß er nach ſeinem

außtretten, zur ſtelle gebracht worden, wie„

wol

1045.

wol nach vielen tergiverſiren, iezterzehlten.

actum bekennet, alß hat der Fürſtℓ: Herr An„

waldt ſolchen deßwegen verhafften Endris Mul„

ler auf die LandsOrdnung Nov. 1. §. 7. pag. 264.

de attentato stupro violento, cum impubere et nondum

viri potente virgine committendo beklaget, vnd ſol„

cher ſeiner Peinlichen klag begehren, auf leib vnd

lebens ſtraff eingerichtet. Weiln nun P.

Beklagter deß Fürſtl. Hℓ. Anwaldts intention,

in ſeiner gethanen litis contestation nicht in

totum, ſondern nur ratione qualitatis stupri com„

mittendi wiederſprochen, das ſcharpfe begehren

aber abzuſchlagen angehalten, ſo wol aus der Vr„

ſach wegen, die er in eventum zu erweiſen refer„

viret, alß auch das dieſer actus 2. nur ein bloßer

conatus sine ulla corporis corruptione factus gewe„

ſen, vnd zwar 3. nur einmal begangen wor„

den, 4. von einem minorenne, der §. ſeines ante

hunc actum geführten guten Leben vnd wandels,

ein publicum testimonium, ſo wol von mannigli„

chen, alß auch in der von Schultheiß, Burgermei„

ſter, Gericht vnd Rhat zu Brettach vor ihm ein„

gelegten intercesſion habe, Alß iſt von bey„

den Partheyen alſobalden ad ſententiam ſubmit„

tirt worden. Wird derowegen gefra„

get aijezo, Ob nach deß Fürſtℓ: Herrn Anwaldts

begehren zu ſententioniren, vnd dieſem auf obge„

ſezten §. der LandtsOrdnung angeklagtem de„

licto das ſchwerd zuzuerkennen ſeye.

Da dann anfänglich zwar faſt ſcheinen will,

daß der Fürſtl. Herr Anwald ſeine intention

auf ſolchen §. wol fundiret, vnd das darinn ent„

haltene delictum dieſes orths, quoad ſuum tam

1046.

materiale, quam formale zur rechtlichen

gnüge dargethan. lldieweiln,

das materiale, nempe conatum ad stuprum

puellæ, ſeu nondum viri potenti virgini inſo„

rendum, anfänglich belangend, ſo werden

ſo wol von dem mägdlein, alß dem delin„

quenten ſolche actus in actis offentlich beken„

net, qui stuprum communiter antecedere ſolent

et partim concemittari, nempe ſollicitatio in lo„

cum ſolitarium et commodum, denudatio puellæ

quoad inferiorem corporis partem, depoſitio ejus„

dem, pedumqꝫ ſejunctio, extractio membri virilis,

ejusdemqꝫ ad corpus puellæ admotio et ad presſio„

ut ita in ipso quodammodo veneris illicitæ ex„

ercitio fuisſe, et delictum, quantum in ipſo fuit,

perfecisſe videatur, utut propter impotentiam pu„

ellæ in ſe non perfecerit.

Utut a. in vaſu, quo quis rem cum viripotente

virgine habet, talia pro perfecto stupro haberi„

nequeant, ſed attentato ſaltem, cum stuprum sit

defloratio virginis, vel viduæ honestæ.

c. lex illa. 36. quæst. 1. Besold. ad Ord. Prov.

W. pag. 338. n. 5. Dn. Carpz. Pr. crim. p. 2.

p. 68. n. 1.

seu corporis ejus violatio.

Card. Fuſch. pr. concl. Lit. §. concl. 709.

econtra verò puella impubes incognoſcibilis ſit.

Carpz. d. pr. crim. p. 2. q. 25. n. 29.

et in eam proprie non cadat defloratio.

ex Fithard. lib. 2. conſ. 64. Diod. Fulden.

in comm. C. ad L. Jul. de adult. n. 8.

Videtur.

1047.

Videtur tamen Serenisſimus Legistator in d.

§. 7. ejusm. actus ad illum usqꝫ venerei exerei„

tii gradum exercitos cum puella impubere,

quantum ad effectum poenæ mortis inferendum

pro perfecto stupri delicto habere, et violento

quidem, si violentia acceſſerit. ibi: alſo auch

eines jungen mädlins zur handlung

mächtig würde, ob er gleich propter impoten„

tiam deßelben, nichts würcklichs außrich„

So ten können.

So will auß denen actis 2. das formale

accuſati delicti, nempe violentia, ſich nicht we„

nig hervorthun, in deme nicht allein

J. Er P. Beklagter mitt einem 9. Jährigen

vnverſtändigen mägdlein ſolches laſter

verübet,

Jmmaturæ a. impuberes cum conſentire ne„

queant, violentia ad ejusm ſcelus adactæ creduntur.

per ea, quæ ex Bosſio tit. de damnato cortu„

n. 66. & seqq. tradit Card. Fuſch. pract.

concl. Lit. S. concl. 710. n. 4.

ſondern auch 2. daßelbe in ſeines Vattern

ſchüren zu ſich, Laut eigener ſeiner bekandt„

nus, gelückert,

Quales artes, ſeductiones, blanditias, per„

ſuasiones non pauci Dd. pro violentia, per text„

l. 1. §. f. ff. de extraord. crim. l. 1. §. perſuadere

3. ff. de ſerv. corr. habent. Quorum plures

Card. Fusch. pr. concl. lit. §. concl. 710. n. 2.

enumerat.

3. auch, daß Sie ſich nicht ultro hierzu beque„

met, ſondern er Sie auf das her geleget, Jhro

1048.

die Kleider vffgehabt p.

Quæ omnia cum impotunte ad resistendum

exercita vim aliquam arguunt. Jn

d. Ordinat. autem clarè dispoſitum est,

daß, wann einer eines Jüngen mag„

leins zur handlung mächtig würde,

ob er gleich propter impotentiam deßel

ben nichts würcklichs außrichten kön„

nen, derſelbe mit dem ſchwerd vom Leben

zum Todt gerichtet werde.

Deßen allen aber iedoch vngeachtet, hal„

ten wir |:wiewol melius ſentientium judicio ſal„

vo:| in rechten davor, daß P. Beklagter

mit ſolch begerter Lebensſtraff nicht zu be„

legen; alldieweiln des delicti intentati ſo wol„

materiale, alß formale zur rechtlichen gnü„

ge in dieſem Procesſ nicht erwieſen. Sinte„

maln 1. der conatus ad stuprum, wie die

acta inquiſitionis vns an hand geben, nicht

völlig erwieſen, ſondern nur probiret wird,

quod stupro puellam hanc cognoſcere voluerit.

Notisſima autem Juris regula est, quod ne„

mo ex præſumptionibus, sed liquidisſimis, et

luce meridiana clarioribus probationibus, ad

mortem condemnantus. Præterea omnes

actus illi ſupra enumerati ab ipſo stupro re„

motiores sunt, aliisqꝫ, illicitis veneris exerci„

tus poenam mortis non merentibus, maximè ju„

venili ſcandalosæ petulantiæ, communes.

Jn dubia à actus alicujus interpretatione, ſen„

per ea sumenda est, quæ mittior, et inbeni„

gniorem

1049.

niorem partem ſemper præſumendum. Et

licet ex utriusqꝫ et delinquentis, et puellæ con„

fesſione constet, quod delinquens membrum vi„

rile denudatum corpori puellæ admoverit ad„

presſeritqꝫ, quia tamen ex actis non apparet,

an habili et aptæ ad stuprum corporis parti„

an verò alii, et illicitæ titillationis gratia

aspresſerit; ideirco & hic in benigniorem pro„

pter easdem rationes inclinandum erit.

Ob auch gleich P. beklagttens Advocatus in der

litis contestation ſolch vorhaben ein attentatum

stuprum nennet, ſo erkläret er ſich doch bald

darauff, daß er per illos actus nur ein vnge„

bührliche Kurzweil gehabt, welches Peinlich

beklagter in der andern den 5. Martij mit ihm

beſchehenen verhör alſo außſpricht, daß er nichts

vnrechts mitt deroſelben begangen?

Potius ergo petulantiæ, quam veneri perfectæ

parentandi votum et propoſitum habuisſe præ„

ſamendus est.

Vielweniger aber iſt 2. aus denen actis a„

ctus proximus, et inchgatum stupri exercitium, oder

daß P. Beklagter deß mägdleins, wie die No„

vella constit. d. §. 7. erfordert, zur handlung

were mächtig worden, zu erſehen p Wann

wir nun zur handlung eines mägdleins mäch„

tig werden Jure hoc statutario nennen |:wie

mans dann nach dem gemeinen wortt ver„

ſtand nicht anders nennen kan:| si non puden„

da ejus frangere et ſemen immittere, atqꝫ sic ea fa„

cere, quantum in stupratore fuit, et ad coitum ſatis est.

1050.

Quomodo jure Saxonico stuprum violentum

mortis poena afficiendum, cum impubere

puella committi delineat

Dn. Carpz. pr. crim. p. 2. q. 75. n. 30.

sub vel claustra ejus aperire aut perrum„

pere, seu frangere pudenda, quomodo alias

Dd. ad effectum hunc stuprum tale commuti

dicunt, omisſa geminis immisſionis mentione.

Card. Fusch. pr. concl. Lit. §. concl. 708.

n. 11. Jul. Clar. lib. 5. ſent. §. stuprum.

in fin, ubi etiam præjudicium Senatus

recenſet, quo quis, qui cum puella nondum

quabrienn. voluerat corre et ei freguat

pulibunda jusſus fuit capite truncari.

Dd. item à Besold. in comment. ad Ord.

Prov. Würt. p. 345. n. 17. allegati.

Vel, ſi durius quid Jus locale statuere in d.

§. 7. dicimus, et ad perfectionem hujus deli„

cti ꝑ sufficere, ſi quis ſine pactione et perrupti„

one actualiter quid stupri gratia in ipſa pu„

denda ſaltem tentarit, ipsumqꝫ exercitium

veneris et stupri instituerit, quam duram

ſententiam forſan alicui verba illa in d. §. 7.

Ob er gleich propter impotentiam deßel„

ben nichts würckliches außrichten ſin„

nen, ſuggerere posſent.

So kan auß den actis keines weegs ge„

ſchloßen werden, iſt auch von Fürſtl. Herrn An„

waldt zur Rechtlichen gnüge nicht darge„

than,

1088.

Than, daß P. beklagter ſolcher geſtallt deß

mägdleins were mächtig worden. Maßen

1. ipsum stupri exercitium Jhme Herrn Anklä„

gern beſtändig wiederſprochen worden, noch

auch ſelbiges die von beyden delinquenten geſtan„

dene admotio & adpresſio membri virilis ad ipsam„

puellam, wie oben dargethan, erweiſet.

Jn delictis a. carnis, pro quibus poena mortis irro„

gari ſolet, utriusqꝫ demum partis confesſio delicti

ipsius qua tale, et qua mortem meretur, corpus de„

licti repræſentat, et probat, judicemqꝫ ad poenam

jure eidem determinatam promovere debet.

per ea, quæ tradit Carpz. Pr. crim. p. 3. q.

148. n. pen. & ult.

Vielmehr aber iſt 2. das gegentheil aus

den actis klar vnd an tag, daß deß mägd„

leins mutter außaget, vnd ſolche ihre außag

mit einem Leiblichen eyd zu behaubten ſich er„

botten, daß Sie nach verübter ſchandt that alſo„

balden das mägdlein, auf vorgangene ſchar„

per züchtigung mit derkuthen beſichtiget,

ob Sie nicht etwan verwüſt ſeye, aber, Gott

lob, keine verſehrung befunden.

Hoc ipſum a. judicio obstetricum, aut aliarum

honestarum et peritarum foeminarum committitur.

Dn. Carpz. pr. crim. p. 2. q. 75. n. 31. Farinac.

Pr. Crim. q. 127. n. 141.

Licet a. mater puellæ hoc deponens non juraverit, cum

tamen etiam in probatione defenſionis id non minus

reguratur.

arg. l. jurisjurandi. 9. pr. l. testium. 18. C. de test.

c. quoties. 5. c. licet. 4.|. verſ. testes. Ẍ. eod. Dn.

1052.

Carpz. d. pr. crim. p. 3. q. 115. n. 79. & seqq.

Quia tamen nec ipſe accuſator juramentum hoc

exegit nec ut exigeretur, judici necesſarium

visum fuit, in favorem rei non in totum rejici„

enda erit hæc injurata depoſitio.

Jſt alſo dieſes delictum nicht in illa perfectio„

ne, quàm jus provinciale requirit, Vnd ob er gleich„

ſolches intendiret hette, würde es doch nur

in affectu, nicht non effectu, in voluntate non facto

perfecto, uno verbo in terminis conatus beſtehen.

Generali a. conſuetudine receptum est, poenas.

statutorum non habere locum in delictis attentatis,

Tiraq. tom. 7. cauſ. 37. n. 3. p. 71. & cauſ. seqq.

Modest. Pistor. Jllustr. quæst. p. 3. q. 130. n. 68.

ubi dicit pro regula constanter hoc tenendum esſe,

Jul. Clar. pr. crim. lib. 5. §. fin: q. 92. pag. 3. ubi

dicit, totius mundi Consuetudine hoc esſe rece„

ptum, aliosqꝫ quàm plures Dd. allegat.

& hic hoc delictum quæstionis potius ex d. Nov.

const. §. 8. dispoſitione æstimandum & judicandum,

& ex Ord. Crim. art. 119. verſ. So ſich aber„

Vid. Dn. Carpz. pr. crim. d. p. 2. q. 75. n. 56.

ferner vnd Zum Andern iſt auch nicht

erwieſen das formale hujus delicti, nempe

violentia, ob quàm ipſam poena mortis imponitur.

ex Jac. Menoch. lib. 2. arb. Jud. quæst. cent. 3.

caſ. 294. n. 7. Dn. Carpz. pr. cr. p. 2. q. 75. n. 30.

in fin.

Requiritur nempe in d. Nov. const. §. 7. daß

der delinquent deß mägdleins zur hand„

lung mächtig worden. Quod verbum

denotat quandam virium et potentiæ adhibitio„

nem

1053.

nem, contra puellam non conſentientem, ad disſen„

tientem, disſensumqꝫ eo, quo per ætatem potest, modo

declarantem, nempe vel renitendo ejulationibus & vagitu.

Besold. in d. comm. ad Ord. Prov. Würt. d. p. 145. n. 17.

vel clamore, aut quo alio modo„

Mascard. de probat. vol. 3. concl. 1409. n. 26.

Nun aber hat es auß den actis das anſe„

hen, daß bey dieſem mägdlein keiner violentz

von nöthen geweſen, weniger daß ſolche an„

geleget worden, vielmehr aber daß daßel„

be auch hon in dieſem alter doli capat, Vnd

an dieſer ſchandthat eine beluſtigung gehabt,

habe. Sintemaln 1. ohnerachtet Sie ſehr ge„

fragen, vnd deßwegen von der waſch vnd ihrer

mutter heimb Zu gehen ſich ſtellend, ſich alſo„

balden Zu dem delinquenten in die kält verfü„

get. 2. einigen wiederwillen wieder ſolchen

deß delinquenten conatum nicht an tag geben.

3. ſondern ganz ſtill geſchwiegen vnd ſolch vor„

nehmen heimblich gehalten, 4. der Sie zu red

ſezenden mutter es anfänglich geläügnet. 5.

das membrum virile mit ſo ſaubern worten, vnd

vnerſchrecken zu nennen gewuſt. 6. Ja ſelb„

ſten bekennet, daß der delinquent dergleichen

actus ad hunc usqꝫ petulantiæ et veneris illicita

gradum mehr mit ihr verübet. Es ſeye nun

deme alſo, oder, wie P. Beklagter vorgiebt,

nicht, ſo hatt Sie doch niemaln darüber geklaget,

oder ihren disſensum auf einige weiß an tag geben.

Cum ergo puella aliqua in hac ætate non tantum,

quoad actum primum doli capax sit, ut in eam ca„

dere dolus posſit, malitiaqꝫ ætatem supplere.

§. pen. J. de furt. l. 23. ff. eod. l. 4. §. 26. de dol. mal„

1054.

except. Harprecht. in comm. ad d. §. pen. n. 1.

& seqq.

sed etiam hæc ipſa, cum qua rem illam delinquens,

habuit, propter circumstantias illas affectum

et propoſitum delinquendi, ac voluntatem deli„

cto concurrentem habuisſe videatur, tacendoqꝫ

et supprimendo factum aliquo modo declara„

verit. Facens quippe in actu concu„

piſibili conſentire præſumitur.

Mascard. de probat. voc. conſenſus. concl. 417.

n. 17.

Violentia autem facti sit, et propterea pro„

banda, maxima personis illata voluntatem,

et affectum jam habentibus. Sequi„

tur quod hoc factum ex eo ſolo, quod delin„

quens puellam novem annorum depoſuerit,

denudaverit & ſimilia quædam ipſacum per„

egerit, cum etiam cum consentientibus ea

fieri ſoleant, pro violento minimè haben„

dum sit, sed pro voluntario tamdiu, donec vio„

lentia probata fuerit.

Welchem nach nichts hindern mag, waß

von Herrn Ankläger angebracht worden.

1. Conatum, qui ad illum venerei exerci„

tii gradum cum puella impotente pervenerit,

Jure provinciali pro perfecto delicto ad effe„

ctum poenæ mortis operante haberi.

Siquidem 1. non sequitur. Hic cum puella

impubere constitutus fuit in conatus a„

ctu aliquo venereg. E. in actu stupri aut

illi æquipollentis criminis, ut ſupra in ratione

deciden„

1085.

decidendi prima deductum. đ genere

namqꝫ ad speciem ita argumentari non licet.

Præterea et 2. probatum ibidem fuit, non quem„

libet stupri cum puella impotente conatum poena

mortis in d. Nov. constit. §. 7. notari, sed ipsum

supri exercitium.

So iſt ad, was ratione formalis hujus delicti,

violentiæ nempe, pro Dn. Accuſatore eingeführet wor„

den, keiner rechtsgründtlichen erheblichkeit.

vnd zwar

I. Quod cum immatura puella, quæ conſenſum non ha„

beat, attentatum sit. siquidem, utut in infante,

disſenſus probetur per infantiam.

§. 9. J. de inut. Stip. Mascard. de probat. vol. 2.

concl. 609. n. 10. Carpz. pr. crim. d. p. 2. q. 69.

n. 41.

in genere tamen, et in theſi, nullam immaturam

puellam conſenſum ad hoc delictum habere posſe

faſam est, ut supra fuit demonstratum. quam„

admodum et quod in hypotheſi hæc puella nec dis„

ſenſerit, nec reluctata fuerit. Et ita in al„

legata Bosſu ſententia, quod nempe mortis poe„

na locum habeat in stupro cum immatura impu„

bere, quæ non habet conſenſum, pronomen et

vocula quæ non explicativè ad definitivè, ſed de„

terminativè et restrictivè ad certam immatu„

rarum impuberum speciem accipienda sit.

So thut auch wenig, waß de artibus, seductio„

nibus & blanditus 2. angeführet worden; Sin„

temaln ſolche meinung von andern Dd. billich,

tanquam abſurda, verworffen wird.

Sequeretur. n. alias, quod omne stuprum vio„

1056.

lentum esſet. Verba sunt Bosſu de cortu„

damnato. n. 66. quæ recenset.

Card. Tuſch. d. concl. 110.

Et objecta l. 1. §. fin. de extraord. crim. ſi

non loquitur de casu, quo blanditis ra„

ptus accesſit, uti camaccipit

Fachin. lib. 10. controv. cap. 6. Peret. in

comm. Cod. ad L. Jul. de adult. n. 48.

de eo tamen casu ibi sermo est, quo inter„

pellatio, conductio, blanditiæ cum violen„

tia conjunctæ fuere.

Alex. lib. 6. conſil. 229. n. 11. Harprecht.

ad §. 4. Jnst. de publ. jud. n. 119. Dn. Carp„

zov. Pr. crim. d. p. 2. q. 75. n. 3. & Dd. comm.

Vielweniger aber 3. quod ipse delinquens pu„

ellam ad hunc actum dispoſuerit, nec ſua sponte

ipsa quid fecerit. Welches bereits oben auß„

geführet.

Quibus addendum, quod violentia sit ex du„

obus, actu agentis & patientis, non agentis em„

Card. Furch. pr. concl. Lit. V. concl. 214. n. 2.

Wird derowegen P. beklagter, vnſers

erachtens, wie gemeldet, mit der Todes„

ſtraff nicht, ſondern extraordinaria et arbi„

traria aliquæ poena zu belegen ſeyn.

Ad mittiorem tamen aliquam movere poterit Dn.

Judicem, tum ætas delinquentis juxenilis,

juxta l. 37. §. 1. ff. de minor. l. fere in omnibus. 108.

de R. J. per late tradita à Tiraq. in tr.

de poen. temp. aut mitt. cauſ. 7. n. 1. & seqq.

Gomes. var. resol. tom. 3. cap. 1. n. 62. & Dn.

Carpz.

1057.

Carpz. pr. crim. p. 3. q. 143. maxime n. 80. & seqq.

tum verò vita probe anteacta, cujus publicum

probunit testimonium.

per l. non omnes. 5. in pr. ff. de re milit. l. 3.

§. 12. eod.

Proximus enim et facilis gradus est, ab amore

sperituali et honesto ad carnalem & inconcesſam

venerem. Quæ verba Hieronimi citat

Tiraquell. d. tom. ult. de poen. temp. aut mitt.

cauſ. 51. n. 1. ubi et num. seqq. tractat de hac

ipsa causa temperandi delictorum poenas.

Fachin. lib. 9. controv. cap. 38.

Halten derowegen darvor, daß nachfolgen„

de Urtheil wieder P. Beklagten zu publici„

ren, ſo wir auch im fall tragenden Richterlichen

Ambts außzuſprechen, kein bedencken tragen

würden.

Urtheil.

Jn Peinlicher Rechtfertigung, ſich haltend zwi„

ſchen vnſers gnädigſten Fürſten vnd Herrn An„

walden, Anclägern eines; Entgegen vnd wie„

der Endris Müllern P. beklagten, andern Theils:

vird hiermit auf klag, antwortt, auch alles an„

der Gerichtlich einbringen, nach gethanem Recht„

ſaz, genom̄enem bedacht, vnd gehabtem Rhat mit

Vrtheil zu recht erkennet, daß ermelter P.

beklagter wegen ſeiner begangenen mißhand„

lung, in vnſers gnädigſten Fürſten vnd Herrn

gebäwen, drey Monath lang in ſeinen eignen

koſten ſchaffen, auch Fürſtl. Herrn Anwald die

diß Orths vffgewendete vncoſten erſtatten ſolle.

Actum in Collegio nostro den 30. Martij. 1661.

Decanus pp.

Collat.

6. Rthlr.

1058.

Marpach.

Jn puncto Furtorum,

Rapinarum et Homi„

cidiorum.

Fürſtl: Herr Anwaldt

Contra

Geörg Schröppel.

Vnſern. p. Dn. D. Ericus Mauritius fecit.

Ehrenveſte p. Auß beykom̄enden vns

überſandten actis nebſt deroſelben Schreiben,

haben wir mit mehrerm erſehen, Welcher ge„

ſtallt Georg Schröppel auß Dünckelſpühl vom

Fürſtℓ: Hℓ. Anwaldt verſchiedener in Peinlicher

Anclag specificirter furtorum, rapinarum & homi„

cidiorum wegen, ex adductis indiciis ad torturam be„

klagt. Worauff P. Beklagter litem ne„

gativè contestirt, vnd endtlich beederſeits,

ratione der Peinlichen frage, zur Urtheil be„

ſchloßen worden. Worüber dann die Herrn

begert, im fall P. beklagter von der tortur

abſolvirt werden ſolte; wir zugleich vnſer

Rechtliches bedencken, waß in principali Vor ein

EndtUrtheil zu eröffnen wer, mit beyfü„

gen wolten. Belangend dann das erſte,

ſo halten wir gänzlich darvor, daß P. beklagter

mit nichten ad torturam condemnirt werden

möge. Dann

Ut aliquis ad torturam condemnetur, non ſolum

requiritur, ut perſona et causa tales ſint, quæ tor„

turam admittant, sed etiam ut legitima et suffi„

cientia, ex quibus tortura irrogari posſit, non de„

sint indicia.

l. 1. §. 2. l. 18. §. 2. ff. de quæst. Ord. crim. Carol.

V. art. 6. 7. & 20. Menoch. lib. 1. arbitr. quæst.

84. n. 3. Bocer. de quæst. & tort. cap. 3. n. 8.

Carpz.

1059.

Carpz. et allegati p. 3. Pr. crim. q. 123. n. 4.

eaqꝫ regulariter duobus testibus probentur.

Ord. Crim. art. 30. Carpz. d. q. 123. n. 43. &

seqq. & ibi alleg.

nec à reo elidantur, aut per contraria fortiora

infirmentur.

art. 28. 29. 33. 37. Ord. Carol. & ibi Comment.

Carpz. d. q. n. 61. & seqq. Farinac. q. 39. de indic.

Mascard. de probat. concl. 894. Petr. Theo„

doric. Colleg. crim. disp. 9. th. 9. Lit. h.

Die indicia aber, ſo wieder beklagten Schröp„

peln angeführet ſeyn 1. daß der gefangene

Johann Jacob Lautenſackh inter ſocios crimi„

num einen Mezger genennet, dahero dann

weiln dieſer Georg Schröppel ein vnbekandter

Mezger, ſo im Land herumb vagirt, vnd von dem

Corporal, Hanß Georg Mackh, vor denſelben,

den der Lautenſackh beſchrieben, angeſehen wor„

den, auch wegen ſachen, davon er befragt |:ſei„

nem, deß Corporals, vermeinen nach,:| variirt,

vnd leztlich expresſè mit nahmen vom Lautenſackh

genennt, auch zimblicher maßen beſchrieben wor„

den, wobey der Lautenſackh nicht allein in etli„

chen andern mit Jhm gehaltenen verhören, beſon„

dern auch in dem bey der tortur mit ihm vor„

genom̄enem examine verblieben, vnd die deli„

cta, denen er beygewohnet haben ſoll, exprimirt.

Nun ſeye aber bekandten Rechtens:

Quòd ex nominatione rei in tortura, qui socios

habuit, aliquis torqueri posſit.

art. 31. P. H. O. coll. crim. rubr. art. 29.

1060.

2. Seye dem Würth zu Hartmannßwey„

ler eine, dem vorgeben nach, vnter einem

baum gefundene, vermuthlich aber geſtohle„

ne wagenkette, von einer Perſohn an

der Zeche vor 11. kr. gegeben worden, welche

dem Corporal Hanß Georg Mackh alſo præ„

ſigurirt, daß er davor gehalten, es gewiß

der Schröppel ſeyn müße.

3. Seye der beklagte eines leichtfertigen,

argwohniſchen Geſichts, der Gottloſer reden

ſich verlauten laße, ärgerlich fluche, vnd

