num. 16. Carpz. part. 3. const. 8. def. 26. num. 4.

Anton. Faber. d. def. 10. Joh. del Castillo. d. l.

Nam et hoc caſu in ſucceßione ab intestato, in trans„

verſalibus primi gradus repræſentationi locus est.

Nov. 118. cap. 3. voce. hujusmodi. Auth. ceßante. &

Auth. post fratres. C. de legit. hered. Dd. apud Joh.

del Castillo. part. 3. contr. 19. n. 71.

Vielmehr aber iſt allhier die frag de fideicommis„

ſo relicto à transverſali ulterioris gradus, vnd gibt

beygelegtes ſchema zu erkennen, daß die Fünff

Harſtiſche Enckel, alß anmaßende fideicommiß Er„

ben, ſo wol der Fraw Teſtiererin, Annæ Sybil„

læ Seſolsheimerin, alß auch deren instituirten

Erbin, Annæ Catharinæ Wangerin, in ſo weitem

vnd fernem Grad zugethan, daß nach gemeiner

außag vaſt aller Doctorum, dieſelbe von ſolchem

fideicommißo abgewieſen werden ſollen vnd müßen.

Quamvis enim ardua ſatis & vexatißima sit quæ„

stio: Utrum in fideicommißis respiciendum sit

ad proximitatem testatoris, an verò ad proximi„

tatem ipſius gravati: Nam prius defendunt

quàm plurimi, quos longa serie citat & refert

Vincent. Fusar. de substitut. quæst. 484. num. 1.

ubi pro hâc sententia adducit Doctores quatuor

&

589.

& ſexaginta: Hartm: Pistor: lib. 3. quæst. 23. num.

11. § seqq. Anton. Thesaur. deciſ. 64. Menoch. conſil.

124. Andr. Fachin. lib. 4. contr. cap. 85. Anton. Fab.

decad. 54. error. 7. §. 8.

Contrarium verò, proximitatem scilicet gravati

attendendam eße, amplectitur ipse Fusar.

num. 10. & ſeqq. Dd. qui hanc sequuntur sententiam,

allegans ultra sexaginta.

Man ſehe aber in gegenwertiger facti specie ent„

weder auff die proximitatem der instituirten

Fraw Teſtiererin, Annæ Sibillæ Seſolsheime„

rin; oder vff die proximitatem der instituirten,

vnd mit dem fideidommiß gravirten Erbin Annæ

Catharinæ Wangerin, ſo ſeind die Fünff Harſti„

ſche Enckel deren keiner deſcendenten, noch auch Bru„

ders oder Schweſter Kinder; ſondern, wie gemeldt,

in viel weiterem gradu lineæ collateralis ver„

wandt vnd zugethan.

Dieweiln dann verſehenen Rechtens:

Quod in ſucceßione ab intestato jus repræſentatio„

nis, ultra fratrum liberos, ad fratrum nepotes porri„

gi vel extendi, neqꝫ poßit, neqꝫ debeat.

Nov. 118. cap. 3. ibi: Hujusmodi verò privilegium

in hoc ordinetionis cognationis ſolis præbemus

fratrum, maſculorum & fœminarum filiis aut fi„

liabus, ut in suorum parentum jura succedant.

Nulli enim alii omninò perſonæ, ex hoc ordine ve„

nienti hoc jus largimur.

Auth. ceßante. & Auth. post fratres. C. de legit.

hered. Barthol. Chaßan. ad conſuet. Burgund.

rubr. 7. §. 10. §. 1022. n. 85. Petr. Gregor. Tholasan.

syntagm. Jur. part. 3. lib. 45. cap. 11. num. 7. Anton.

Gabriel. com̄un. concluſ. de succeß. ab intestat.

lib. 4. concluſ. 1. num. 13. Ludov. Molin. tom. 3. de

just. & jur. disp. 326. num. 1. Didac. Covarruv. in

590.

tract. de succeß. ab intest. num. 5. vers. tertio

est notandum.

So iſt ex eodem principio abermahlen vor gewiß

zuhalten:

Quòd nec in fideicommißis, uti ex voluntate defun„

cti succeditur, ultra fratrum filios juri repræſenta„

tionis, in linea transverſali locus detur ullus. Hinc

pro regula habent Doctores: quod jus Repræſentatio„

nis in fratrum prædefunctorum Nepotibus locum non

habeat.

Benedict. Carpz. part. 3. const. 8. def. 26. ubi

num. 6. ita ſcribit: At quando de patrui magni

ſucceßione fideicommißaria tractatur, inter fra„

tris ſilium & alterius fratris nepotem, solus fra„

tris filius ad fideicommißi petitionem admittitur,

excluſo fratris nepote tanquam remotiore; quia

jus repræſentationis ab intestato ultra fratrum fi„

lios non porrigitur. Hactenus ille.

Eandemqꝫ sententiam ante Carpzov. jam pridem te„

nuerunt

Anton. Faber. in Cod. lib. 6. tit. 22. def. 10. Jacob.

Menoch. de præſumpt. lib. 4. præsumpt. 95. n. 31.

consil. 124. n. 84. §. ſeqq. Joh. del Castill. Soto„

major. part. 3. controv. cap. 19. num. 119. Fachin.

lib. 4. controv. cap. 84. Peregrin. de fideicomm.

art. 21. n. 8. Mich. Graß. Recept. ſentent. §. fi„

deicommißum. quæst. 11. num. 5. & alii enumera„

ti à Vincent. Fusar. đ. substitut. quæst. 485. n.

106. & ſeqq.

Nam, ut ſupra dictum fuit, in fideicommißis præsu„

mitur, testatorem voluiße, deferri conceßionem,

ſecundum ſucceßionem ab intestato.

per Dd. supra allegatos.

Deficiente

591.

Deficiente itaqꝫ & ceßante jure Repræsentationis

in succeßione legitima, in certis quibusdam caſibus:

non potest non ceßare illis in casibus jus repræ„

ſentationis in fideicommißis.

Wann nun nach gemeiner Lehr aller RechtsLehrer,

Bruders oder Schweſters Enckel in fideicommißis,

von denen überlebenden Bruders oder Schweſter„

Kindern außgeſchloßen, vnd jure repræſentationis

in ihrer Eltern ſtell nicht eintretten mögen, wie„

viel weniger haben ſich Frawen Mariæ Suſannæ

Harſtin hinterlaßene Kinder, welche auch nicht

einmal vel testatricis, vel gravatæ heredis Bruders

Enckel: ſondern, wie oben gedacht, in remotiore gra„

du, ſolchen eintritts zugetröſten, vnd von ſolchem

fideicommiß ſich einige Hoffnung zumachen.

Dieſe in Rechten begründte meinung ſollen vnd mö„

gen nicht hintertreiben, innige fundamenta vnd

rationes, mit welchen ſich erwehnter Frawen Ma„

riæ Suſannæ hinterlaßene Kinder, alß Melchior

Harſten Nepotes, mit jhrer Mutter Geſchwiſtrig„

Ten zu gedachtem fideicommiß berechtiget, vnd zu

admittiren zu ſeyn vermeinen.

Nam ad primam rationem, quod videlicet liberorum

appellatio ſit generalis, ita ut non modo filios & fi„

lias, ſed etiam Nepotes & ac Neptes, omnesqꝫ deſcen„

dentes ſub ſe contineat.

per l. 220. ff. de V. S. ex Wehner. Obs. Pract. voc.

Kinder. responsum fuit: daß nemblich ſolches

ſehr zweiffelhafftig: Unde Modestin: Pistor:

vol. 2. conſil. 52. n. 43. ita scribit: Ob nun

wol das nomen liberorum in lingua latinæ

omnes deſcendentes begreiffet, ſo achten wir

doch nicht, daß das wort Kinder, in der

Teütſchen ſprach auch ſo weit gehe, vnd ein

ſolch nomen collectivum ſeye; Sondern daß

592.

es vielmehr de liberis primi gradus utriusqꝫ

sexus zu verſtehen; vnd hierzu bewegt vns,

daß es in der Teütſchen ſprach gebräuchlich,

daß man Nepotes Kindeskinder pflegt

zu nennen, welches ſich nicht leiden wolte,

si sub unico vocabulo Kinder, nepotes vnd al„

le descendentes diversorum graduum begrief„

fen ſeyn ſolten, wie man nicht findet, daß

man im Latein liberorum liberos pfle„

get zu ſagen.

Secundo admißa hac sententia, quam & nos su„

pra probavimus, minimè tamen inde sequitur,

quod nepotes una & simul cum filiis ad fideicom„

mißum admittantur: Nam quando sub nomine

collectivo liberorum, complures ad fideicommis„

ſum vocantur, videri eos non simul vocatos, sed

eo ipso ordine, qui in succeßione intestati serva„

retur, supra ostenſum fuit.

Die andere Ratio |:wann gleich der ſubstitu„

irte Melchior Harſt der Teſtiererin in linea

transverſali verwandt, ſo succediren dennoch

ſeine Kinder vnd Enckel NB. Jhme in linea,

recta, ſeyen alſo ſolglich in hac linea, auch, quoad, hanc

substitutionem fideicommißariam ſelbige Enckel

sub vocabulo liberorum begrieffen:| iſt von

keiner erheblichkeit, dann es folgt nicht

die Harſtiſche Enckel, succediren ihrem Groß„

vatter, quoad bona avita, in linea recta: dar„

umb succe„

593.

umb succediren Sie auch Jhrer Baaſen in gleich„

mäßiger lini, quoad fideicommißariam hanc substi„

tutionem. Sintemaln dieſelbe intuitu avi anderſt

nicht alß descendentes: An ſeiten aber der Teſtie„

rerin alß transverſales conſiderirt vnd angeſehen

werden müßen, vor Eines.

Zum andern kan von denen Harſtiſchen Encklen

keines weegs geſagt werden, daß Sie ratione

hujus fideicommißi prætenſi, Jhrem GroßVatter,

Melchior Harſten, ſuccediren.

Nam primo notißimi est juris, quod per substi„

tutionem præsertim vulgarem ſuccedatur defuncto

testatori, non ei, cui substitutio facta est.

Bartol. in l. 1. num. 38. ff. de vulg. & pup. ſubst.

Michaël Graß. recept. ſentent. §. ſubstitutio.

quæst. 112. n. 1. Nicol. Jntrigliol. de substitut.

cent. 1. quæst. 23. ubi testatur, id omnes fateri.

So iſt Vors Ander Herr Melchior Harſt, drey

ganzer Jahr vor der Teſtiererin geſtorben.

Mortuo autem ſubstituto ante testatorem, Sub„

stitutio in ipſius perſona evaneſcit, neqꝫ quicquam

habet, quod ad heredes transmittat. Quia dela„

tam oportet eße hereditatem, ut transmißioni

ſit locus. Non autem cenſetur delata heredi„

tas, ſi heres vel institutus vel ſubstitutus, vel qui

ab intestato ſuccedendi spem habet, deceßerit, an„

tequam moriatur ille, cujus hereditatis spem ha„

bet. Non entis enim nullæ sunt qualitates. Et

viventis nulla est hereditas.

l. 1. ff. de heredit. vel alt. vend.

Daß Drittens vorgebracht würd, die distinctio

594.

inter ſucceßionem testamentariam ſeye nicht zu

attendiren, nimbt man vor bekandt an, vnd

ſchließt dieſe ratio vielmehr wieder, alß vor

die Fünff Harſtiſche Enckel. Dann wann

Erſtlich, die testamentariæ ſucceßiones ieder„

Zeit secundum naturam ſucceßionis ab intestato

reguliret werden ſollen; Wann, Zum An„

dern, Hominis dispoſitio, quæ tractat de succeßi„

one & vocatione proximiorum in fideicommißo ſe„

cundum jus commune est intelligenda. So kan

man nicht ſehen, wie durch dieſe rationem den

Harſtiſchen Enckeln geholffen, daß Sie mit vnd

neben ihrer Mutter Geſchwiſtrigten ad ſucces„

ſionem zu admittiren. Sintemaln droben

weitläufftig außgeführet.

Quod in ſucceßione ab intestato duobus tan„

tum in caſibus, videlicet in linea recta de„

ſcendentium, & in linea transverſali, inter

fratris tantum prædefuncti filios, jus repræ„

ſentationis locum habeat.

Es iſt aber weitern vermeldens nicht nö„

Tig, daß dieſe Fünff Harſtiſche Enckel, weder

der Teſtiererin deſcendenten, noch ihres Bru„

ders Kinder ſeyen. Vnd volgt drittens,

keines weegs, wie in dritter ration conclu„

dirt werden will: die distinctio inter ſuc„

ceßionem testamentariam & legitimam, hat jure

novißimo wenig krafft;

Quo jure defuncti filius & Nepos, pariter avo

ſuccedunt, quoniam æquum viſum, nepotes ne„

ptesqꝫ

595.

ptesqꝫ in locum patris ſui ſuccedere, usqꝫ in in„

finitum, propter jus Repræsentationis.

Derentwegen müße auch bey dieſer testamen„

taria dispoſitione, gedachter Schweſter Kinder,

von ſolcher repræſentation nicht außgeſchloßen werd_.

Siquidem à jure repræſentationis, in casibus

à lege speciatim determinatis, ad caſus in jure

non expreßos, non valet argumentum. Nam

ſive Repræſentationis jus per modum fictionis

uti volunt.

Tiraquell. de primogenitur. quæst. 40. num.

131. & num. 218. Anton. de Petra de fideicomm.

quæst. 11. num. 54. & alii allegati à Joh. del

Castillo. part. 4. controvers. 19. n. 22.

Sive per modum privilegii sit introducta: quod

quod post plures ubi allegatos tradit

idem Castill. num. 27.

Verißimum tamen est, quod non nisi in casibus

à jure expreßis admitti debeat.

Tiber. Decian. in conſil. 1. num. 398. lib. 1.

Paul. Paris. in consil. 37. vol. 2. Didac.

Covarruv. pract. c. 38. n. 4. Ludovic. Mo„

lin. tom. 3. de just. & jur. disp. 626. num. 2.

Fictionem enim non inducimus, nisi quando

lex fingit, & privilegia strictè eße accipienda,

juris est manifesti.

Gleichmäßige Bewandtnus hat es auch mit

der Vierten motio, welche vor die Harſtiſche

Enckel will angezogen werden. Dann wann

ſchon die abgeleibte Harſtiſche Tochter Maria Su„

596.

ſanna den Todtfall der Teſtiererin, vnd daß

die instituirte Erbin ſolche Erbſchafft hac quali„

tate übernom̄en, warhafftig erlebet, So volgt

darumb nicht: daß Sie ein jus radicatum in ſol„

chem fideicommißo gehabt; vnd daß consequen„

ter Jhre Kinder mit der verſtorbenen Mutter

Geſchwiſtrigten in hoc fideicommißo participiren

ſollen. Dann vor eins iſt ohnzweiffelhaff„

tig: daß vielgedachte Maria Suſanna vor der

instituirten Erbin geſtorben.

Mortuo autem substituto ante institutum, in

ipsius perſona extinguitur substitutio.

l. 9. ff. de suis & legit. hered.

Vnd geſezt, daß im fall von den proximioribus

niemand vorhanden wer, daß ſolches fideicom„

mißum alßdann vff die Harſtiſche Enckel kom„

men vnd fallen würde; So iſt iedoch wieder

außer allem zweiffel zu halten; daß auff

ſolchen fall zu dieſem fideicommißo offtgedach„

te Harſtiſche Enckel, nicht ex perſona matris; ſon„

dern proprio jure tanquam ultimo substituti admit„

tirt vnd zugelaßen werden ſolten und müſten.

Zum andern, kan die Harſtiſche Tochter Ma„

ria Suſanna auch darumb kein jus radicatum

gehabt haben, weiln dieſelbe alte conditionis sub„

stitutionis eventum geſtorben. Dann es hat

die Fraw Teſtiererin, Jhrer Tochter Annæ Ca„

Tharinæ Wangerin, etliche fideicommiß. Erben,

vnd folglich auch Sie Mariam Suſannam nit

pure, ſondern mit dieſem außtrucklichem an„

hang

597.

hang unterſezet, wann nemblich Sie Anna

Catharina ohne LeibsErben Todt verfiele; wel„

che condition zu zeit der Mariæ Suſannæ Todt„

fall, zu ihren kräfften nicht gekom̄en, vnd alſo

dazumaln noch vngewiß geweſen, ob die substi„

tuirte fideicommiß Erben, zu dieſem fideicom„

mißo gelangen werden, oder nicht. Nun

iſt abermaln verſehenen Rechtens:

Quòd, si substitutus ante conditionis existen„

tiam deceßerit, substitutio sit extincta.

per jura vulgata.

Geſezt aber, daß Fünfftens dieſe Harſtiſche

Enckel, secundum regulas succeßionis ab inte„

stato ſuccediren vnd erben ſolten; So wurden

Sie nichtsdeſtoweniger von Jhrer Mutter

Geſchwiſtrigten, weiln das jus repræsentatio„

nis, dieſelbe alß remotiores nicht ergreifft,

von Rechtswegen außgeſchloßen.

Vnd weiln Sechſtens zu præſumiren, daß die

Teſtiererin contra leges expreßas hierinnen

nicht habe handlen, ſondern es vielmehr dar„

bey, waß ohne das in dergleichen succeßion

fällen, die allgemeine jura vnd constitutiones

erfordern, vnd mit ſich bringen, laßen wollen:

So kan man wieder nicht ſehen, wie ſolches

denen Harſtiſchen Encklen erfrewlich möge zu

ſtatten kom̄en; Dann dieſelbe, nach außßag

der klaren Rechten, von dieſem fideicommis„

ſo, extantibus proximioribus, excludirt vnd

außgeſchloßen; hingegen aber in den Rechten

nirgend zu befinden, daß das jus repræsen„

598.

tationis, in linea transversali, ultra fratrum

& sororum liberos, ſtatt vnd plaz finden ſolle.

Gleicher Geſtallten können wir nicht für

erheblich achten, daß Siebendens eingewendet wird,

daß bey ſolchen ſubstitutionibus fideicommißariis,

nicht allein expreſsa, ſondern auch conjecturata

voluntas zu attendiren: deßwegen ſeye nicht

zu vermuthen, daß die Teſtiererin, bey ſolcher

ſubstitution, Frawen Mariæ Suſannæ hinter„

laßene Kinder außzuſchließen gewillt geweſen.

Dann es iſt bekandt, daß dieſe Harſtiſche Enckel,

tempore conditi testamenti & mortis testatricis,

noch nicht an dieſe welt gebohren geweſen.

Præterea, quod talis dispoſitio non extenda„

tur ad perſonam, si præsertim non agatur de

favore alicujus ex deſcendentibus testatoris,

haud est ambigendum.

Gloß. in l. Titius. in pr. ff. de lib. & posth.

Bartol. in l. si quis ita. num. 3. ff. de testam.

tut. Besold. part. 3. conſil. 115. num. 22.

Verbleiben alſo nochmaln hiebey, daß der Ma„

riæ Suſannæ Harſtin hinterlaßene Kinder,

mit vnd neben Jhrer Mutter Geſchwiſtrigten

zu dieſem fideicom̄iß nicht admittirt werden kön„

nen. Zu deßen warhaffter gezeüg„

nus haben wir vnſer Facultät Jnnſigul hievor„

Trucken laßen. So geſchehen in Tübingen den

4. Decemƀr. Anno 1660.

Decanus p.p.

Collat:

15. Rhlltr.

599.

Tübingen.

in puncto

Legati a testatrice

alienati.

Achatius von Leimingen

Contra

D. Castolum Haugen

Dn. D. Wolfang. Adam Lauterbach. Autor.

Facti Species.

Es hat weyland Jungfraw Sybilla Agnes

von Brunthal ſeeℓ: Angedenckens, in dero

Teſtament, den 26. Junij. Anno 1651. auffgericht,

vnter andern auch, Herrn Castolo Haugen,

Fürſtℓ: Württemb p. Rhat vnd Leib Medico, vnd

deßen geliebten Hauß Frawen, 1000. f. Capital,

in Anno 1611. auff Georgi, bey Fürſtℓ: Würt„

Tembs Landtſchreiberey angeleget, legiret vnd

verſchaffet. Demnach aber vorernante

Jungfraw von Grünthal

weilen

ſeherrn Ehem Lauſen p.

800. f. ſchuldig geweſen, vnd in vilen Jahren dar„

an einzigen heller nicht abgeſtattet, deroſel„

ben zuſtand auch damahl nicht dergeſtallt be„

ſchaffen geweſen, daß Sie ſolche ſchuld mit paurem

gelt abſtatten können, vnd gleichwol Herr Lau„

ſius, die endtliche Richtigkeit vnd bezahlung, (.wie

Herrn von leinung ſelbſt wißend.) zu verſchiede„

nen mahlen jnnſtändig urgiren, vnd ſolche ſach

nicht länger alſo anſtehen laßen wollen. Alß

iſt endtlich den 26. Novemƀr. Anno 1656. die

ſach, durch vnterhandlung Herrn Johann Ulrich

Sturmen, Fürſtℓ: Württemb p. Cam̄er Raths p

dahin vergliechen, vnd von wolerwehnter Jung„

Fraw von Grunthal, mit conſens vnd einwil„

ligung, p Herrn Wolff Dieterichen Megen„

Zern von Velldorff, vff Fürſt p deßgleichen

600.

auch Herrn Achati von keinung p. Jhme

Herrn D. Lanſio obgedachte povo. f. in solutum

cediret vnd an Zahlungs ſtatt übergeben word_.

Hierauff hatt mehrernante Jüngſt von Grun„

Thal in Anno 1658. dieſe welt geſegnet, vnd craff„

obgedachten Teſtaments, zu ihren Erben hin„

Terlaßen, p. Herrn Heinrich Achillis Bübing,

hauſen, von Wallerrod p zu Bedelshaußen Cam„

Jmper: Asſesſ: p vnd hievorgedachten Herrn A„

chaz von Leinung, zu bodelshauſen. dern der

Erſte, nemblich Herr Bubinghauſen, ob ange„

führtes legatum der 1000. E. zu ſeinen halben

theil mit 500. f. an einen andern Gultbirff,

Herrn Haugen p vnd deßen HaußFraw erſtattet

vnd entrichtet; Herr Achaz von Leining aber,

biß dato, ſeine portion, der übriegen 500. f.

zu bezahlen und gut zu thun ſich darumb gewei„

gert: Weiln Er in denen gedancken ſtehet,

alß ob ſolches legatum der 1000. f. durch die er„

folgte ceßion vnd übergab were revociret und

auffgehoben worden, ſonderlich weiln die Jung„

Fraw von Grunthal, nach ſolcher übergab vnd

ceßion, noch eine geramme zeit gelebet, vnd de„

rentwegen keine andere verordnung gethan.

Hergegen wird von denen Legatariis beſtän„

dig darfür gehalten, daß durch mehr angezo„

gene ceßion, das legatum darumb nicht für

revocirt könne erachtet vnd gehalten werden,

weiln ſolche ceßion geſchehen, ad urgens æs alienum,

extinquendum & solvendum. Nechſtdem ſo

ſey auch Statt kundig, daß Herr Haug vnd deßen

Hauß Fraw

60.

HaußFraw der Jungfraw von Grunthal viel

Jahr, in geſunden vnd ſonderlich krancken Tagen,

biß in dero ſeelig End, ohne empfangene recom„

pens, alle Lieb, Trew vnd freundſchafft erwieſen;

Maßen die JungFraw von Grünthal, ſolches

iederzeit biß in ihren Todt erkennet, gerühmet,

vnd zu Herrn Hangen vnd deßen Haußfraw, faſt

auff dieſer welt ihr beſtes vertrawen ge„

ſezet gehabt; So werde auch weder Herr von

leinung (.der doch die ob allegirte ceßion mit

vnterſchrieben, und bey ſelber tractation gewe„

ſen.) noch ſonſten iemand mit beſtand ſagen

können, daß er von der Jungfraw von Grun„

Thal iemaln vernohmen, oder das geringſte

vermercket, daß Sie durch vorgangene ceßion

Herrn Haugen vnd deßen HaußFrawen das le„

gatum entziehen wollen, oder wieder dieſelbe

einigen wiederwillen vnd disaffection gehabt.

Jſt demnach die frag: Ob Herr von Leining,

bey ſo bewandten vmbſtänden, auch ſeinen Theil

ſtrittigen Legats, nemblich die noch restirende

500. f. zu zahlen ſchuldig vnd verborden, oder

aber ob ſolch legatum, durch die erfolgte ceßi„

on oder alienation auffgehoben vnd revocirt ſey?

Demnach wir Decanus vnd andere Doctores

der Juriſten Facultät bey gemeiner Hohen

Schuel zu Tüwingen gebührend erſucht worden,

über vorgeſezte facti speciem, vnd der zue

vnd angehengten Frag vnſer Rechtlich gutach„

Ten zu ertheilen; Alß haben wir, zu dienſt„

freündtlicher willfahr, vnd beförderung der heil„

ſamen Juſtiz, alles fleißig erwogen, und in vn„

ſerm verſambletem Collegio darvon Reifflich

602.

deliberiret vnd befunden, daß, zwart erſten An„

blicks, es das anſehen, alß ob das ſtrittige lega„

tum der 1000. f. durch die erfolgte ceßion vnd über„

gab were revociret vnd alſo annulliret worden:

Dann Erſtlich bekanten vnd ohnſtrittigen,

Rechtens:

Quod quilibet testator ultimam suam volunta„

tem, vel in totum, vel pro parte, & in specie etiam

legata, vel omnia vel certa tantum revocare pos„

sit. Ambulatoria siquidem est ultima hominis

voluntas, usqꝫ ad extremum vitæ spiritum.

l. cum hic status. de donat. inter vir. & uxor„

l. 4. ff. de adim. & transter. leg. Petr. Panbus. tr.

de mutatione ultim. volunt. cap. 1. per tot.

Etsi testator se revocarelegatum nolle dixerit.

l. 22. pr. ff. de leg. 3.

Nemo enim ſibi in testamento hanc dicere potest,

legem, ut à priori voluntate ei recedere non liceat.

d. l. 22. in pr. de leg. 3.

Zum Andern, ſo iſt auch bekandten Rechtens,

daß ſolche revocation nicht allein geſchehen kön„

in verbis expreßis, ſondern auch facto, tacite,

& voluntate præſumpta.

l. 3. §. f. ff. de adim. legat. l. 16. l. 65. §. 2. de

Leg. 1. l. 88. de leg. 3. Joh. Cöppen lib. 1. obs.

156. num. 46. & seqq.

Nun iſt, drittens, auß dem Testament der

Jungfraw von Grünthal klärlich zuſehen, daß

Sie Herrn Haugen p vnd deßen HaußFrawen, in„

specie, die inige povo. f. legiret, ſo Anno 16611. bey

Fürſtℓ: Württembs Landtſchreiberey angele„

get worden,

663.

get worden, vnd auff Georgiverzeichet wer„

den; welche Sie doch nachgehends alieniret, vnd

anzahlungs ſtatt gänzlich übergeben hat.

Quod autem legatum certæ speciei, per illius alie„

nationem, â testatore vel testatrice factum, revo„

catum & extinctum videatur, textus, qui hoc pro„

bant, sunt expreßi, in

l. 15. ff. de adimend. & tranffer. legat.

Ubi respondet JCtus: Cum ſervus legatus à te„

statore, & alienatus rursus redemptus sit à testa„

tore: non debetur legatario, apposita doli mali ex„

ceptione.

in l. 8. pr. de leg. 1. ibi: Si ex toto fundo legato

testator partem alienaßet: reliquam duntaxat

partem deberi placet.

Quod juris autem est in parte, quoad partem, idem

etiam valere debet in toto, quoad totum.

arg. l. 6. de R. V.

quod ipsum ulterius etiam confirmat.

l. 1. §. 3. ff. de pecul. legat.

Welches alles Viertens, diß Orths umb ſo viel

mehr ſtatt zu haben ſcheinet, weil dieſe alienatio

& ceßio legati nominis citra neceßitatem geſchehen.

Dann die Jungfraw von Grunthal noch viel an„

der Gülten bey der Landtſchafft vnd anders

gehabt, welche Sie Herrn D. Caſio geben können.

Quandocunqꝫ verò testator sponte & citra ca„

sum neceßitatis rem in specie legatam alienat,

quod tunc hoc adimendi & revocandi animo fa„

ctum præſumatur, probatur in terminis, per„

l. 11. §. ſi rem suam. 12. ff. de leg. 3. arg. l. 18. ff. de adim. legat.

604.

Worzur Fünfftens kombt, daß die testatrix

nach übergab der legirten 1060. f. noch eine ge„

rume zeit gelebet, vnd leichtlich ſolch legatum durch

anderwerttige verordnung hette erſezen

können, wann Sie ſolches Thun wollen, dannen,

hero weiln Sie ſolches nicht gethan, iſt auch zu præ„

sumiren, daß Sie es nicht Thun wollen.

Quodenim quis facere potuit & non fecit, illud noluis

ſe præsumitur.

Dd. paſsim.

Endtlichen vnd Zum Sechſten, ſo wird dieſe

meinung auch vor favorabel gehalten.

Favorabilior ſiquidem cenſetur legatorum revo„

catio, quàm illorum conſervatio.

ꝑ Menoch. lib. 4. præſumpt. 167. num. 4.

Maximè ubi agitur de legato rei alienæ vel a„

lienatæ. Sunt enim testatores in rebus suis le„

gandis faciliores, quàm in heredibus onerandis, & re„

bus alienis comparandis.

l. 67. §. 8. de leg. 2.

Et in dubio præſumptio, quæ tendit in benigni„

orem partem est amplectenda.

Fanbus. 11. de mutatione ultim. vol. c. 15. n. 6.

Deßen vnd dergleichen iedoch ohngeacht, ſo kön„

nen wer, nach fleißiger erwagung aller dieſer

ſachen umbſtänd, vorgeſezter meinung nicht

beypflichten, ſondern ſeind vielmehr der Recht„

lichen vnd ohngezweiffelten meinung, daß das

legatum quæstionis nicht revociret, ſondern kräff„

Tig vnd gültig, vnd der Herr von Leining in alleweeg

gehalten und verbunden ſey, auch ſeinen halben

Theil,

605.

Theil, die noch restierende 500. f. Herrn Haugen,

vnd deßen HaußFrawen zu erſezen vnd Gut zu

Thun. Vnd ſolches auß folgenden Vrſachen:

Erſtlichen, Jſt kein zweiffel, daß ſolch legatum

quæstionis, von der Jungfraw von Grunthal, in

dero testament, kräfftig vnd wolbedächtlich Herrn

gangen und deßen HaußFrawen verſchaffet word_.

Zum andern, So gehet aller Rechts Lehrer

einmütiger ſchluß dahin.

Quod legatum semel relictum non præſumatur â

testatore revocatum, niſi revocationem aßerens illam

legitimo modo probet.

arg. l. 3. §. si duobus. 7. ff. de adim. & transfer. le„

gat. post Alex. Gabriel. & alios Joſeph. Mascard.

de probat. vol. 3. concluſ. 1287. num. 1. & seqq. Hunn.

in Encijcop. Jur. Univer. part. 4. t. 25. c. 4. n. 3.

Jacob. Menoch. lib. 4. præs. 167. n. 2.

Dispoſitio enim testatoris pro lege debet obſervari.

Nov. 22. cap. 2. ibi: disponat itaqꝫ unusquisqꝫ

super suis, ut dignum est, et sit lex ejus voluntas.

Nihil siquidem est, quod magis hominibus debetur,

quàm ut supremæ voluntatis C.postquam aliud velle„

non poßunt.) liber sit stijlus, & licitum, quod iterum

non redit arbitrium.

l. 1. C. de & S. Ecceſ.

Sicuti itaqꝫ lex ipsa non intelligitur eße correcta,

nisi specialiter exprimatur.

l. præcipimus. in f. C. de appell.

Ita etiam voluntas testatoris non debet intelligi

mutata et revocata, nisi hoc manifestum sit.

l. 27. C. de testam. ibi: quod enim non mutatur.

quare stare prohibetur. post multos à se allegat.

606.

Mascard. d. concluſ. 1287. num. 9. & seqq.

Nun hat der Herr von Leining noch nicht

wie recht, erwieſen, daß dieſes legatum quæsti„

onis von der Jungfraw testatrice revociret

worden, dannenhero daßelbe billich zu præstiren.

Dann daß durch die erfolgte ceßion deß legir„

Ten brieffs, dieſes legatum nicht revociret wor„

den, erhellet drittens, hierauß, daß ſolche ü„

bergab und ceßion geſchehen, non ex titulo lucra„

tivo, ſed ex titulo oneroſo. Jn dem dieſer brief„

der jogo f. Herrn D. Lauſen cedirt vnd überge„

ben worden, an Zahlungsſtatt, in solutum.

Titulus autem dationis in solutum, extra o„

inem controverſiam est titulus oneroſus.

Batio enim in ſolutum velvenditionis vel per„

mutationis ſagit naturam.

l. 4. C. de Eviction. l. f. ff. ex quib. cauſ. in

poſ. catur. l. 48. de volut. Prant. in comm.

F. tit. de Evict. n. 354. & n. 145.

Utrumqꝫ verò oneroſum eße titulum, constat ex

§. 6. J. de leg. & ibi Dd.

Quandocunqꝫ autem testator rem legatam ex one„

roso alienat titulo, tunc ex neceßitate, & non re„

vocandi animo alienatio facta cenſetur illa.

Hunn. in Encijclop. univerſ. Jur. part. 4. tit.

25. cap. 4. n. 9. §. 10. ubi hoc docet hisce verbis:

Est tamen hæc differentia, inter alienationem, ti„

tulo oneroſo, & titulo lucrativo factam, quod sc. a„

lienatio titulo lucrativo facta, sine controvorsia„

arguat testatorem voluntatem suam mutasſe;

l. rem

607.

ꝑ l. rem legatam. 18. ff. de adim. legat.

& propterea heredis intentio fundata sit, quod te„

stator ipſum legatum revocare voluerit. Alienatio

verò titulo oneroſo facta, in dubio urgente neceßi„

tate facta præſumatur, & ob id testatorem voluiße,

revocare ipſum legatum; atqꝫ ita heres probare„

debet testatorem mutaße voluntatem, & voluiße

revocare legatum.

lin. §. si rem. ff. de leg. 8.

Hoc ipsum isdem & repetitis verbis confirmat.

& probat

Jacob. Menoch. tr. de præsumpt. lib. 4. præ„

ſumpt. 167. num. 9. n. 32. & 33. Prancisc. Man„

tic. tr. de conject. ultim. volunt. lib. 12. tit. 6.

num. 13. & n. 19. ibi: cum autem testator rem le„

gatam ex onerosa causa alienavit, præſumitur,

in dubio ex cauſa neceßaria, non sua sponte

alienaße, nec ademptum legatum intelligitur,

nisi heres probaverit, mutatam fuiße testato„

ris voluntatem.

Jdem tradit

Didac. Roderic. in tr. de conjecturat. ment de„

funct. lib. 3. cap. 2. num. 51.

Unde si res legata â testatore permutata fuerit, non

cenſetur ademptum legatum, nisi heres animum adi„

mendi aliunde probet, quia permutatio est titulus

oneroſus, & per conſequens in dubio neceßario, & non

adimendi animo facta præſumitur.

post Bart. & Jmol. Mascard. de probat. vol. 3.

concluſ. 1287. n. 64. Francisc. Mantic. tr. de con„

pectur. ultim volunt. lib. 12. cap. 6. tit. 13. ibi:

608.

Froinde ex permutatione non censetur ad„

emptum legatum, quia permutatio est

alienatio ex cauſa oneroſa, & in dubio in

telligitur facta urgente neceßitate. ubi

in hanc sententiam etiam citat Jacob. Bu„

trig. Bald. Salic. & Angel.

Viertens, So iſt vnnd vnd offenbahr, daß

dieſe übergab vnd ceßion der legirten 1000. f.

geſchehen ſey ex causa æris alien. Maßen die

von Herrn Leinung ſelbſt vnterſchriebene ces„

ſion (ſo vns mit communiciret worden,) ſol„

ches zu erkennen giebet, vnd plenißimè probiret.

Quod autem cauſa æris alieni sit neceßaria,

ex qua animus non revocandi, non adimendi præ„

ſummatur, in terminis tradit

Arnold. Vinn. in not. ad §. si rem suam.

12. verb: si non adimendi animo. J. de leg.

hiſce verbis: quod colligitur ex causa a„

lienandi: nam si ea neceßaria fuit, puta

ex at causa æris alieni non creditur a„

nimo adimendi facta.

Hinc si rem legatam testator remunerandi

gratia donarret, quia remuneratio obligationem

aliquam supponit, proinde etiam hæc alienatio,

quodammodo videretur neceßaria, & eapropter

per illam non cenſeretur ademptum legatum, uti

hoc in terminis ita docet

Menoch. de præsumpt. lib. 4. præs. 167. n.

31. & 5899.

Si

1609.

Si hoc obtinet in remuneratione, multo magis„

locum inveniet in veri debiti solutione. Hæc enim

majorem in se continet neceßitatem, quàm illa.

Nechſt dem ſo iſt Fünfftens dieſe ceßion vnd ü„

bergab geſchehen nicht propter simplex æs alienum,

ſondern propter urgens æs alienum; dann weil

die Jungfraw von Grunthal Herrn D. Lansio in

vielen Jahren, weder an Capital noch Zinß

ichtwas bezahlet, ſo hat derſelbe endtliche Richtig„

keit vnd contentirung, öffters vnd junſtändig

urgiren, vnd einmal die ſach nicht länger alſo

anſtehen laßen wollen.

Quod autem æs alienum urgens sit neceßaria

alienationis causa, extra dubitationis aleam

poſitum est. Sic ad alienationem rerum immo„

vilium, quæ minorum sunt, requiritur neceßaria,

cauſa.

l. 22. C. de administ. tut. l. 6. ibi: nisi causis

apud acta probatis, quæ venditionis neceßita„

tem inferant. C. de prædis minor:

Quod autem illarum rerum alienatio licite fie„

ri poßit ob æs alienum, & quidem ob urgens æs alienum,

probatur per textum at expreſsum

in l. 12. C. de præd. minor. l. 5. §. 9. & §. 14. ff. de reb. eor.

qui sub tut. vel cur.

Unde sua sponte sequitur, æs alienum urgens, neceßa„

riam eße alienationis cauſam. Certißimi autem

& indubitati juris est, Si testator alienavit rem lega„

tam, ex causa neceßaria, quod tunc legatum non videatur,

ademptum, sed omnino ſubſistat, ita ut Heres teneatur

vel rem legatam ex causa neceßaria alienatam redimere,

si potest, aut ejus æstimationem præstare

610.

per l. fideicommißa. n. §. 12. ff. de Leg. 3.

Ubi respondet JCtus Ulpianus: Si rem suam te„

stator legaverit, eamqꝫ neceßitate urgente alienaverit,

fideicommißum peti poße, niſi probetur, adimere

ei testatorem voluiße. Probationem autem muta„

tæ voluntatis, ab heredibus exigendam. Hoc etiam

confirmat. Pomponius JCtus

in l. 34. §. 1. vers. sed si ex neceßitate aliqua com„

paſus testator. ff. de aur. & arg. legat.

Et Modestinus:

in l. rem legatam. 15. ff. de adim. & transter. legat.

ubi scribit: Rem legatam si testator vivus alii do

naverit, omninò extinguitur legatum, nec distin„

quimus, utrum propter neceßitatem rei familiariis,

an mera voluntate donaverit: ut ſi necesſitate dona„

verit, legatum debeatur: ſi nuda voluntate, non debe„

atur. Hæc enim in donantis munificentia non cadit,

cum nemo in neceßitatibus liberalis existat.

Co ipso autem, dum JCtus Modestinus propoſitam

distinctionem in donatione rejicit, in aliis negotiis

et alienationibus, quæ fiunt ex cauſis oneroſis, ean„

dem recipit argumento, à contrario ducto, quod in„

jure est fortißimum.

l. 1. ff. de off. ejus, cui mand. est Jdict.

Et sic primo, ut per alienationem oneroſam le„

gatum ademptum videatur, requirit, ut illa facta

sit ex mera, libera & spontanea voluntate. Quod

de postra ceßione dici potest, vel minimè, utpote

quæ facta est ob urgens æs alienum, Creditore in„

stante, & solutionem urgente atqꝫ efflagitante.

Secundo

61.

Secundo affirmat JCtus Modestinus, legatum non

eße ademptum, si facta ſit alienatio oneroſa, propter

neceßitatem reifamiliaris. Tatem autem nec ad„

fuisſe non tantum ex præcedentibus apparet

Sondern es erhellet ſolches auch Fünfftens dar„

auß, daß tempore cesſionis factæ, der Jungfraw

von Grunthal ihre ſachen nicht in dem ſtand ge„

weſen, daß Sie ſolch as alienum urgens mit paarem

gelt bezahlen können; So geben die beylagen fer„

ner zu erkennen, daß Herr D. Lauſius ſich mit gü„

Tern nicht hette bezahlen laßen, alß welcher ſeine

