bertas, quod quædam legibus facere prohibeantur. Nam

quæ cum legibus, æquitate et bonis moribus pugnant, ea nec

facere

387.

facere quidem nosposſe credentum, ut præclare da„

pinianus respondet in

l. 15. ff. de cond. instit.

Et leges non tollunt voluntatis libertatem, ſed illam

tantum in gurum rectæ rationis cohibent, ne latius

evagetur. Hinc licet etiam Constantinus Jmperator

generaliter reſcribat, quod ſupremæ voluntatis (post

quàm homines jam aliud velle non posſunt,) liber de„

beat esſe Stylus, et licitum, quod iterum non redit arbitrium.

l. 1. C. de SC. Eccleſ.

Exinde tamen non ſequitur, quod testator vi hujus le„

gis et libertatis concesſæ, etiam contra d. l. hac edi„

ctali aliquid disponere posſit. Conjuges itaqꝫ, legiti„

ma liberis vel parentibus relicta, liberam habent

de reliquis bonis disponendi potestatem, modo illa non

relinquant perſonis, quibus illa jure, ob certas et ju„

stisſimas cauſas, relinquere prohibentur; inter quas

perſonas prohibitas, ſuo modo ſunt etiam dicto in ca„

ſu ſecundi conjuges. Neqꝫ abſurdum est, uti non nulli

voluerunt, reliqua bona omnia plane extraneis re„

linqui posſe, et ab homine excludere charisſimos o„

nis vitæ, divini & humani juris ſocios. Nam in Ex„

traneis cesſant novercalium delenimentorum pericula.

Et raro contingit, ut quis extraneos ſuccesſores ſuis

præferat.

vid. l. 30. in f. C. de fideicomm. l. 102. ff. de cond. et de„

monstr.

Sed sæpe accidit, ut matres novis maritis bona ſua

addicant, et patres delenimentis novercalibus, et insti„

gationibus corrupti maligne circa ſanguinem ſuam dis„

ponant.

388.

l. 4. ff. de inoff. test. l. 22. C. de adm. tut.

Ubi itaqꝫ magis periculum intenditur, ubi major

quoqꝫ requiritur cautio, et plenius est conſulendum.

l. 1. §. 5. ff. de Carbon. edict. c. 3. de Elect. in 6.

Unde, quoad hanc primam rationem, concludendum et

dicendum est: Quamvis in jure provinciali Würtember„

gico, legitima liberis relicta, Conjugibus libera testa„

menti factio concedatur, tamen eo ipſo Senerisſimum

Principem nihil aliud videri concedere, niſi ut habeant

legitimam et conſuetam testamenti factionem. Neqꝫ e„

nim credendum est, Serenisſimum Ducem qui jura te„

tuetur, hujusmodi verbo totam obſervationem æquisſimæ

legis hac Edictali, justisſimis ex cauſis et multis vigiliis,

excogitatam atqꝫ inventam, velle everti. Uti in ſimili

caſu isdem fere verbis respondet Jmperator Justinianus

in l. 35. pr. C. de inoff. testam.

Jn ſecunda dubitandi ratione nulla est ſequella.

Non enim ſequitur, pater liberis tantum legitimam re„

linquere tenetur; erio plus relinquere potest ſecundæ

ſuæ uxori, liberorum noveriæ, contra expresſam et

æquisſimam juris dispoſitionem; quàm ſi pater non ob„

ſervaverit, liberi utiqꝫ habent, de quo conquerantur.

Cum jura patrem novercalibus delenimentis motum hoc

fecisſe præſumant, ac propterea in hoc caſu non tantum

legitimam, ſed æquales portiones liberis relinquendas

esſe disponant. Et ſi hæc ſecunda ratio valeret, nec de„

jure civili dispoſitio l. hac edictali locum haberet; cum

etiam jure civili, pater regulariter liberis tantum legiti„

mam necesſario relinquere teneatur. Sed ab hac regula„

excipitur caſus l. hac edictali, quo liberi prioris matrimo„

nii necesſario cum noverca æquales debent habere partes.

Quoad

389.

Quoad tertiam rationem notandum, quod L. hac edi„

ctali hoc ſaltem prohibeat, ne ſecunda Uxor, ex bonis

mariti, per ejus dispoſitionem inter vivos, vel mortis

cauſa plus accipiat, quàm unus ex liberis prioris matri„

monii, cui minimum relictum est. Quando autem

Uxor etiam ſecunda, in hoc Ducatu dimidiam accipit

acquiſitorum partem, eandem non ex bonis mariti, &

per ejus dispoſitionem conſequitur, ſed hanc portionem

lucrorum constante matrimonio accquiſitorum lucratur.

jure ſocietatis, ex dispoſitione legis; et quidem ita ut ṗ̅

constante matrimonio nihit acquiſitum, ſed patrimonium

diminatum fuerit, ipſa quoqꝫ partem damni ſentire teneatur.

Landr. p. 4. tit. 4. §. da aber. p. 440.

Unde etiam in jure nostro municipali hanc demidiam

partem non â marito accipere, ſed proprio jure habere

dicitur.

§. Vnd dann. Landr. p. 4. t. 5. p. 441. ibi: Und dann

hat das lebengebliebene Ehegemächt, für ſein

eigen portion vnd angebührnus, von dem in ſol„

cher Ehe erfungen vnd gewonnen, den halben Theil

pleno jure junzuhalten, et in ſeq. §. Ferners an

deß abgeſtorbenen ganzer verlaßenſchafft

Ubi pars acquiſitorum uxori debita, et bona mariti

propria ſibi invicem opponuntur; ita ut hoc ipſo, et per

hanc ſocuetatem, quæ nostro jure municipali inter conju„

ges contrahitur, dispoſitio L. hac edictali non destru„

atur et tollatur: Sed utrumqꝫ ſimul in uns eodemqꝫ loco

stare posſit; uti etiam hoc ita explicat Simon a

Groeneweg.

in tr. de Cl. abrog. ad d. l. hac edictali. vid. etiam

Mestert. tr. de 25 nupt. q. 60.

390.

Quarta ratio pro contraria ſententia adducta, textus

nim: §. Alſo auch Landr. p. 4. t. 4.

haud leviter obstare videtur. Quia tamen statu„

ta et jura provincialia interpretationem pasſivam

ex jure communi recipiunt.

Cravett. conſ. 236. n. 9.

et ſemper ita ſunt accipienda et ꝑ

er

plicanda, ut jus

commune quam minimum ledant et corrigant.

Dd. in l. 64. §. 9. ff. fol. matrim.

maximè ſi hoc in bono et æquo fundetur. ut est L. hac

edictali, quæ ex commiſeratione liberos prioris matri„

moni ab injuria tuetur. Mæstert. de rdis nupt. q. 60. n. 3.

Neqꝫ veriſimile est statuentes velle æquisſima jura com„

munia tot vigilis fabricata tacite, et ſine expresſait„

lorum mentione tollere et abrogare.

arg. l. 35. pr. C. de inoff. testam.

præfertim ubi Statuta et jura communia ſimul conſiste„

re posſunt.

arg. l. 27. l. 28. ff. de Ll.

Eß

Proinde dicendum d. §. Alſo auch p. q. t. 4. Landr.

(qui uxori permittit, ut illa cum bonis propeus tanquam

præcipuum, alß ein Vor auß, etiam auferat à marito

constante matrimonio illi donata.) locum habere, & in ca„

ſula ſit prima uxor, vel ſecunda quidem, ubi tamen„

maritus defunctus ex priori matrimonio nulles reliquerit

liberos, aut reliquerit quidem, ſed illis quoqꝫ æqualem por„

tionem donaverit, prælegaverit, aut alio modo dederit,

ita ut uxor et liberi prioris matrimonii æquales habeant,

partes; et uxor â marito non plus conſequatur, quàm unus

illorum liberorum, cui minus ſit relictum, ſecundum

d. l. hac edictali. Cde rdis nuptis.

Lege

391.

Les enim ex lege est explicanda.

l. un. C. de inoff. dot.

Et in toto jure generi per speciem derogatur.

l. 80. ff. de R. J. l. 99. §. f. ff. de Leg. 3.

ita ut nec lex specialis prior, per posteriorem gene„

ralem abrogetur.

l. 41. ff. de poen. cap. 1. de reſcript. cap. 1. de const. in

610 cap. 38. de præbend. in 6.

Sed lex posterior generalis trahitur ad priorem spe„

cialem, et ex illa explicationem atqꝫ limitationem re„

ciſit.

l. 28. ff. de ll.

Valet itaqꝫ L. hac edictali tanquam specialis in ſuis

terminis. Dictus verò §. Alſo auch locum habet, ex„

tra caſum d. l. hac edictali. in reliquis caſibus omnibus

specialiter non exceptis.

Quod V. attinet obſervantiam, ſupra probavimus prio„

rem nostram ſententiam Anno 1645. in judicando fuisſe

obvatam, et à Serenisſimo Principe specialiter con„

firmatam. Verum disſentientes nullum probarunt ca„

ſum, quo contrarium fuerit obſervatum. Obſervantia autem

facti est, Et ab eo qui illam allegat probari delt, et qui„

dem ſi legibus est contraria, plene et ad amisſim

c. 1. de conſuet. in 6. Scapus de jure non ſcripto. in pr.

præamb. 1. O. Tabor. tr. de alter. tant. p. 4. art. ult. th. 14.

Et poſito, quod in uno vel altero caſu, liberi contra d. l. hac

edlictali à parentibus laſi, vel ex reverentia, vel ex ju„

ris ignorantia, aut ex alia cauſa, de eo non fuerint conque„

sti: illud ipſum tamen tertio non præjudicat, nec statim le„

gem tollit, vel contrariam conſuetudinem inducit.

392.

§. O. Tabor. in tr. de alter. tant. part. 4. art. ult. th. 9.

Neqꝫ id, quod per actus aliquot in judiciis obſervatum est,

forte per eriorem, statum ita jus facit, ut jus constitutio„

nis omnino collat.

c. 2. de probat. Frantzz. lib. 2. Reſoll. 10. n. 76. et ſeqq.

Tabor. d. art. th. 14. fere in fin.

Maximè cum hîc de contraria constet legistatoris mente

et voluntate; et contrarium quoqꝫ fuerit obſervatum, ac ſecun„

dum d. l. 6. dispoſitionem judicatum. Unicus autem actus.

contrarius impedit conſuetudinem introducendam.

Reinck. de regim. ſecul. et Eccleſ. lib. 2. clas. 2. c. 9.

n. 17. Berlich. 1. deciſ. 74. n. 6. Laymann. in Theolog.

moral. lib. 1. 1. t. 4. c. 24. n. 14. Carpz. Burisp. forenſ. p.

2. const. 3. d. 22.

Et quamvis hujus l. dispoſitio in foro Saxonico, et qui„

busdam aliis in locis in deſuetudinem abierit: hoc tamen„

in nostro foro non præjudicat. Conſuetudo enim juri„

communi contraria strictisſimè est interpretanda, nec de

loco ad locum extendenda.

Schrader. de feud. part. 10. ſect. 20. n. 165. et ſeqq.

Welchem allem nach wir bey dieſer andern frag

dahinſchließen, daß zwart das testamentum quæstionis,

deß Seeℓ: Testatoris Kinder betreffend, auch ratione mate„

rialium, gültig vnd zu obſerviren, Aber die Fraw Wittib

betreffend, und ſo weit in demſelben jhrentwegen, die

dispoſitio l. hac edictali. 6. C. de ſecundis nuptiis, über ſchritten,

an

daßelbe vngültig und derentwegen in vertheillung der

Welchiſchen Erbſchafft, die mehr allegirte l. hac edictali zu

Oberiren.

Die

393.

Quæstio tertia.

Die dritte proponirte Fraglautet alſo„

Weiln die hinterbliebene Wittib, in zeit wehrender

Ehe ein Frücht: vnd Weinhandel geführet, vnd ein nahm„

hafftes darmit prosperiret, Hergegen aber Herr D. Walch

Seeℓ: in ſeinem vermögen zimblich geringert worden.

Ob nicht Sie Wittib vnangeſehen ſolcher handel, in dem

Testament, von dem Testatore approbiret worden, ſolch ge„

wannen gut, in das Walchiſche einzuwerffen, könte a„

stringiret werden?

Wegen dieſes Puncten findet ſich in dem Walchiſchen de„

stament folgende dispoſition. Es ſoll auch zum Sechſten„

meiner frℓ: lieben Haußfraw, alle ihre in zeit wehren„

der Ehe erhandelte Frucht vnd Wein (darzu Sie durch

ihren zu Nagold vnd allhie gehabten frücht: vnd Wein„

handel, welches Jch Jhr auß gewieſen ſonderbahren

Vrſachen, frey vnd gutwillig geſtattet vnd zugelaßen,

gelangt) ohndisputirlich gefolgt werden.

Bey erörterung dieſer Quæstion, iſt Erſtlich zu præ„

mittiren, daß in dieſem Löblichen Herzogthumb, crafft

der kundbahren LandtRecht, inter conjuges eine ſocie„

tas bonorum contrahiret werde. Und dannenhero die

lucra constante matrimonio quæſita beyden Eheleüthen ge„

mein ſeyn, auch der einbuß von beyden Theilen zugleich_

getragen werden ſoll.

Zum andern iſt diß Orths zu præmittiren, daß auß über„

ſendten actis nicht zu finden, daß bey verhenrathung Herrn

D. Welches Seeℓ: mit ſeiner andern Haußfrawen, ieziger

hinterlaßenen Wittib, hierwieder etwas anders wel„

394.

abgehandelt vnd angedinget worden. Dannenhero ſo

viel

wol

auß den actis erſehen können, Er D. Walch Seel„

ſeinen verdienſt ſich nicht vorbehalten, ſondern in die

gemeine Haußhaltung, vnd zu erhaltung beyder ver„

mögen eingeworffen. Alſo auch waß mit dem wein

vnd Frucht handel, constante matrimonis, errungen vnd

gewunnen worden, Jhme, Craff Landrechtens, zum hal„

ben Theil eigenthumblich gebühret hat. Alſo daß

der Status controverſiæ bey dieſer dritten Frag dar„

jnnen beſtehet: Ob ein mann, welcher auß erſter

Ehe Kinder hat, ſeinem andern weib, die luera constan„

te matrimonio acquiſita, in totum vel pro parte allem

überlaßen, und ſolchem ac quæstui conjugali, in favorem

Uxoris, ſed damnum et præjudicium liberorum matrimo„

mi peioris renunciiren könne.

Jn hac quæstione hat es erſten anblicks das anſehen,

alß ob ſolches wol vnd von rechtswegen geſchehen könte.

Angeſehen der maritus allhier nur rebus acquirendis re„

nunciret.

Nemo autem acquirere compellitur. Et quamvis quis

alienare prohibeatur, tamen acquirendis renunciare non

impeditur, nec fraudat alios, qui non acquirit.

l. 6. pr. ff. quæ in fraud. cred.

Unde etiam remisſio accquæstus conjugalis non in frau„

dem l. hac edictali fieri videtur, quia talis remisſio à le„

ge non prohibetur.

per l. ſi sponſus. §. ſi maritus. 2. ff. de donat. inter vor.

et uxor.

Unde etiam Suarez.

in l. 1. lib. 3. tit. de bon. acquiſit. 112. et uxor. n. 24.

ſcribit.

388.

ſcribit, quod etſi jure Castellæ jura lucra constan„

te matrimonio quæſita communia ſint, attamen poterit

vir vel uxor illa repudiare, et non acquirere, ad hoc, ut

alteri quærantur, quia renuncians nihil de patrimonio

diminuit: quod etiam tradunt

Sanchef. de matrim. lib. 6. disp. 5. Guttier. lib. 2. pp.

99. q. 126. n. 5.

ubi in lucris quoqꝫ quæſitis hoc verum esſe probat.

Aber, hiſce non obstantibus, So ſeind wir der rechtlichen

meinung, daß diß Orths dieſe in testamento geſezte renunci„

ation nicht kräfftig, ſondern tanquam dispoſitio, contra ſegias

citatam l. hac edictali facta zu recht nicht beſtändig ſeye.

Nam ſaga dictum est, quod nostro jure Würtembergico

dimicia poss luerorum constante matrimonis acquiſitorum

jure ſocietatis & pleno ac proprio jure ad maritum partineat.

W. Landr. p. 4. t. 5. §. vnd dann &c: ibi: für ſeine eigne por„

tion und angebührnus, von dem in ſolcher Ehe errin„

gen vnd gewunnen den halben theil, pleno jure innen

zu behalten.

Unde etiam in seq. §. Ferner. p. 441. hæc dimidia pars

acquæstus conjugalis numeratur inter bona mariti defun„

cti propria. Jdem ſancitum legitur in

§. Vnd dann, et ſeq. Herner. p. 4. t. 6. Landr. p. 446. &

ſeq. Jtem. §. Vnd dann. et ſeq. ferner p. p. tr. pag. 452. R.

pag. 454.

Worauß dann Sannen klar erhellet, daß, in dem der Hℓ.

Testator Seeℓ: ſeinem weib das durch den wein vnd Frucht„

handel, constante matrimonio genommene lucrum allein zu

eignet, Er von dem ſeinigen, deß weibs vermögen vnd per„

tion vermehrt, ſein vermögen aber, vnd alſo der Kinder

portion verringert hat.

Sta ut hac quoqꝫ ratione conjux ſecunda ex facto viri

396.

plus, quam unus ex filiis primi matrimonii habeat,

quod ipſum in rei veritate nihil est aliud, quam mera„

donatio, facta contra expresſam ſanctionem l. hac edicta„

li. C. de rdis nuptis, ubi in fine omnes dispoſitiones in præ„

judicium et damnum liberorum contra d. l. factæ rejici„

untur, et nullæ declarantur.

ibi vel alio quocunqꝫ modo fuerit excogitata, vid. Soan„

Baptist. Hodiern. ad d. l. quæst. pract. 35. n. 13. et ſeqq.

ubi enim n. 19. hanc ſententiam veriorem et communem

esſe ex aliis refert.

Worzu ferners kompt, daß der Herr Testator in ſei„

nem Testament auch verſehen, daß deßen Haußfraw von

denen in wehrender Ehe gemachten ſchulden nichts leiden,

gutmachen vnd bezahlen ſolle, alſo daß bey ſo bewandten

ſachen das weib die luera constante matrimonio quæſita

allein behielte, die damna aber von deß Manns gütern

müſten erſezet werden.

Quæ ſocietas in jure legnina vocatur, et tanquam

iniquisſimum genus ſocietatis, ex qua quis damnum, non

etiam lucrum conſequitur, reprobatur

l. 29. in f. ff. pro ſocio.

Und irret allhier ganz nicht; quod nemo acquirere compellatur, &c.

Nam maritus in lucro constante matrimonis acquiſito pro

dimidia parte habet jus quæſitum, cujus renunciatio, vera

est donatio.

in d. l. hac edictali 6. prohibita. l. contra 28. §. filius 2.

ff. de pact. l. 12. de novat. Tiraquell. in l. 8. in verbo dona„

tione largitus n. 173. Hodierna & q. 35. n. 23.

Unde etiam non obstat

l. 6. pr. ff. quæ in fraud. cred. et l. ſi sponſus. §. ſi maritus.

ff. de don. inter vir. et uxor.

Utpote quæ loquuntur de jure delato, ſed nondum quærito.

Maritus

397.

Maritus verò hic jus in luero constante matrimonis

acquiſito, et ipſi ex contractu ſocietatis debito, quæſi„

tum remittit, atqꝫ uxori concedit, et hic omnino pec„

cat contra l. hac edictali, et ejus prohibitionem. Et talem

renunciantem non evitare poenam d. l. hac edictali, in termi„

nis tradit

Joan Baptist. Hodierna ad d. l. q. 35. n. 35.

Ubi n. 23. Gatter. et aliorum asferentium repudiationem et„

iam acquiſitorum valere, falſam esſe docet. Et quod Sua„

ret, Sancher et alii Hispani locis ſupra citatis tradunt,

illud huc nihil plane facit, cum illi loquantur de lege rega„

qua horum lucrorum renunciatio, in alterius conjugis

favorem specialiter permittitur.

Hodiern. d. q. 35. n. 22.

Welchem allem nach, wir auch bey dieſer dritten frag

dahin ſchließen, daß in dieſem Herzogthumb Württemberg,

ein Mann, welcher auß erſter Ehe Kinder hat, den ihme ge„

bührenden halben Theil deß in anderer Ehe errungenen und

gewundenen, ſeinem andern weib zu gut, vnd nachtheil

ſeiner auß erſter Ehe gezeügter Kinder, in ſeinem lezten

willen, neqꝫ, in totum, neqꝫ pro parte renunciren vnd ſich deßel„

ben begeben möge.

Ob nun wol wir vorgeſeztes alſo dem rechten gemäß er„

achten: weiln iedoch bey eim vnd andern Junct ſcheinbar

rationes dubitandi vorhanden; Alſo daß die ſach leichtlich in

eine weitläufftigkeit könte gezogen werden; Alß haben wir

ferner dieſes nicht vnangefügt laßen wollen, daß, bey ſo be„

wandten ſachen, ſonderlich unter ſo nahen freunden, wir

fürbeſte und denen Partheyen am fürträglichſten zu ſeyn

erachten, wann man vielmehr dahin trachtette, wie dieſe ſach

in der güte vergliechen und beygeleget würde, alß daß manns

zu einer koſtbaren weitleüfftigkeit kom̄en ließe, in

398.

fernerer erwegung, daß nach dem gemeinen vnd

wahren Sprichwort, ohne das ein mägerer vergleich„

beßer, alß eine feiſte Urtheil,

Welches alles p. Actum in Collegio nostro den 22.

Septembris. Anno 1660.

Decanus. pp.

Collat:

12. Rthlr.

Weinſperg.

Jn puncto Furti.

Fürſtl. Anwaldt

Contra

Jacob Scheyer auß Saltzendörff in Kärnten.

Vnſer p. Dn. D. Burckardus Bardili autor.

Wir haben auß deroſelben ſub dato Weinſperg den 19.

Septembris abgelaßenem ſchreiben, |:ſo vns allererſt

den 29. Ejusdem ſambt beykom̄enden actis überbracht,

mit mehrerm erſehen, wie daß Jacob Schayer, vß Sal„

Zendörff in Kärndten, aniezo P. beklagter, Hanß Kiſeln

einem Bauren zue Grab Böringsweyler, Weinſter„

ger Ambts, bey deme Er Schayer vff einem offenem

hoff, mitten in wäldern gelegen, für ein Vieh hirten

gedienet, bey nächtlicher weil über die Trichen ge„

brochen, vnd demſelbigen 50. f. geſtohlen, auch ſolches,

vff beſchehenes gütlichen beſprechenß, freywillig geſtan„

den, dahero derſelbige alß ein bekantlicher dieb, vff er„

gangenen Fürſtlichen gnädigſten befelch, von dem

Fürſtlichen Anwalden, Herr Philipp Crafft Viſcher, Vogt

allda, dienſtagden 18. Sept. vnd zwar nur in genere,

daß Er mit der jenigen ſtraff, ſo in Gottes wort, ge„

meinen geſchriebenen Geiſt: vnd weltlichen Rechten,

auch Kayßerℓ. vnd Fürſtlichen Ordnungen auff dergleichen

gefließene

399.

gefließene diebſtäll verordnet, härtiglich zu belegen,

Peinlich beklagt, vnd darmit von beeden Partheyen biß

auff die definitivam rechtlich procedirt, vnd ſubmittiert

worden.

Demnach nun wir Decanus vnd andere Doctores

der Juriſten Facultät allhier zu Tübingen, freündt„

lich erſucht worden, über gegenwertiger factum, vnd

waß hierinnen definitivè zuſprechen, vnſer rechtliches

bedencken abzufaßen; Alß haben wir ſolche über„

ſchickte acten alſobalden vnter die hand genohmen,

fleißig verleſen, darvon in vnſerm verſambletem Colle„

gio reifflich deliberiret, aber anderſt nicht ſchließen vnd

Vrtheilen mögen, dann daß nachſtehende Vrtheil

publicirt vnd außgeſprochen, welche wir auch, im

fall Tragenden Richterlichen Ambts, zu publiciren

kein bedencken tragen wolten.

Vrtheil.

Jn der Peinlichen Rechtfertigung ſich haltend zwi„

ſchen vnſers gnädigſten Fürſten vnd Herren Anwald

Anclägern an einem: So dann Jacob Schayern vß

Saltendorff in Kärndten, Peinlich beklagtten am an„

dern Theil; Jſt, vff klag, antwortt, deß beklagten ei„

gen bekandtnus, vnd all ander Gerichtlich für: vnd ein„

bringen, nach gethanem Rechtſaz, genohmenen bedacht,

vnd gehabten Rhat, mit Urthel zu recht erkandt,

daß Peinlich beklagter, wegen ſeiner mißhandlung

ein Viertelſtund an das Halßeiſen geſtallt, vnd dieſes

Hochlöblichen Herzogthumb Württembergs, verwieſen

ſeyn ſolle.

400.

Dann obwoln Fürſtlicher Herr Anwaldt, vff ein

furtum qualificatum, cum effractione conjunctum ge„

klaget, vnd dannenhero vermög der Rechten, P. ver„

haffter mitt der Todesſtraff anzuſehen were.

Furtum enim cum effractione commisſum laqueo puniendum.

juxta P. H. O. act. 159. Matth. Stephan. ibid. Carpz.

Prax: Crim. part. 2. const. 799.

So hab iedoch P. Beklagter in ſeiner examination zu

ſeiner defenſion vermeldet, daß die Truhen offen ge„

ſtanden, welches, weiln es von dem Hℓ Anwald nicht

wiederſprochen, weniger das contrarium erwieſen,

ſo iſt dannenhero ſolches dem P. B. zu glauben, vnd

alſo dieſer diebſtall pro ſimplici furto zu halten.

Vnd, ob ſchon etliche von den RechtsLehrern der meinung,

quod propter ſimplex quoqꝫ furtum ſummam exce„

dens quinqꝫ ſolidorum, die todesſtraff zu erkennen:

Uti ex Ord. Crim: Car. V. art. 160. ibi: So der er„

ſte diebſtall groß. Et paulo post: vnd in ſolchen

fällen muß man anſehen den werth deß dieb„

ſtalls p. evincere conatur. Benedict. Carpzov.

Prax. crim. quæst. 78. num. 13.

Attamen contrarium ſentiunt Dd. communiter, quod

videlicet ob primum furtum licet magnum, mortis poena„

dictanda non ſit, uti ex pluribus refert

Prosper. Farinac. lib. 1. variar. quæstion. Tit. 3. de de„

lict. et poen. temperand. q. 23. n. 3. Fachin. lib. 9. con„

troverſ. cap. 91. Unde ipſe Jul. Clar. in §. furtum.

num. 9. ex Cacciolupo memorat, quod jur quidam

ob mille Ducatorum furtum primum mortis poenam

evaſerit.

Welche

40.

Welche meinung auch die Antecesſores nostræ Facul„

tatis Juridicæ, von vielen langen Jahren hero amplecti„

ret, uti in terminis docet

Henric. Bocer. tract. de fuetor. poen. cap. 1. num. 149.

Wir auch bißhero in conſulendo et respondendo außer

beweglichen vrſachen constanter obſerviret haben.

Satis enim atrox esſe videtur ſuspendi poena, quan„

to itaqꝫ leverior, es facilius remitti, mitigari et restrenge debet.

Carpz. part. 1. q. 60. num. 1. & in Jurisp. For. part. 4. const.

32. def. 6. num. 4. Daniel Moller ad const. Clectoral.

32. num. 11. part. 4. Zillet. conſil. 92. num. 1.

So können wir auch den P. verhafften ad fustigatio„

nem darumb nicht condemniren: weiln E. der Herrn be„

richt nach, Er ein Simpler und einhältiger menſch,

welcher, wann er gewollt, gar leichtlich entfliehen, ſich

mit dem diebſtall in die ferne begeben, vnd alſo der ſtraff

ſubstuciren mögen.

Quamvis enim ſimplicitas, præſtatim ſi aſimina ſit, o„

mum plane excuſationem non mereatur.

cap. ſi cupis 16. quæst. 1. juxta illud: Simplex esto ſi„

cut columba nec cuiquam macheneris dolos. d. cap. ſi

cupis: Anda. Tiraquell. de poentemp. cauſ. 1. n. 1.

Attamen à dolo ſimplicatatem excuſa probat tertus

l. 7. ff. de Jurisd. l. 2. §. ult. ff. ſiquis in jus vocat.

Unde in delictis quoqꝫ homines ſimplices, et qui infirmio„

ris ſunt intellectus, mitius puniri tradit

Marga fingul. 267. Felin. in c. quoniam. n. 11. d. probat.

Andr. Tiraquell. de poen. temperand. cauſ. 11. num. 7.

Nichtweniger ſo iſt der diebſtall 2. dem eigen„

42.

Thumbsherrn wieder restituirt, vnd alſo demſelben

nicht ſchädlich, welches in hoc delicti genere wol zu obſerviren.

juxta P. H. O. art. 160. ibi: Mehr ſoll auch ermeh„

ſen werden, wie ſchädlich dem beſchädigten der dieb„

ſtall ſeyn mag. et tradita et Benedict. Carpzov. Pr.

crim: quæst. 80. num. 97. et ſeqq.

Drittens wolten wir auch darumb ab relegationem

viel lieber, dann ad fustigationem einrathen.

Quoniam in delictis puniendis, et poenis infligendis ſem„

per respiciendum ad delinquentis emendationem.

l. 20. ff. de poen.

Quo pertinet illud Senecæ de Clementia ad Neronem

dicentis: Jn judicando ſive corrigendo hæc lex ſecura est,

quam Princeps quoqꝫ sequi debeto, ut aut eum quemo pu„

nit, emendet, aut poena ejus cæteros meliores reddat,

aut ſublatis malis ſecuriores coeteri vivanto.

Wann nun P. Beklagter deß Lands verwieſen, kan

Er noch an einem andern Orth ſein ſtuckh brod ver„

dienen, da hingegen derſelbe, im fall die fustigatio ſolte,

erkant werden, kein mittel ſich ehrlich zu nehren be„

halten würde.

Vnd 4. auch darumb, weiln P. Beklagter, dieſes de„

licti halber, vnſers wißens, niemaln einkom̄en, oder

abgeſtrafft worden, alſo noch spes emendationis zu hoffen.

Den Beklagten aber ab omni poena zu abſolviren, mögen

vns die von ſeinem defenſore vorgebrachte rationes im

wenigſten bewegen.

Dann, obwoln die ignorantia juris poſitivi, ieweiln, præ„

ſertim eo in caſu, ubi justa est ignorantiæ cauſa, exculiret.

arg. l. fin. ff. d. R. N. l. 9. ff. de jur. et fact. ignor.

Attamen

408.

Attamen ignorantia juris naturalis neminem excuſat.

arg. l. venia ubi Glosſ. C. d. in jus vocand. Andr. Frag.

de poen. temperand. n. 7. et 8.

Nec ab homine ferio obtendi potest; Est etenim lege

univerſalis, hominum cordibus inſcripta: Neqꝫ, enim præ„

cipitur, ſed proffuo quodam naturæ fonte humano ingenio„

nauritur.

Furtum verò delictum esſe jure naturali prohibitum.

ex §. 1. Jnst. de Obl. quæ ex delictis naſcuntur, constat.

Quamvis enim introducta demum dominiorum distin„

ctione, adeoqꝫ post jus naturale furta esſe cæperint. Atta„

men introducta ſemel dominiorum distinctione, nefas esſe,

mili id tibi eripere te invito, quod tui est dominii ratio

naturalis dictitat

Dn. D. Fabor Racem. criminal. 2. th. 24. Unde certe

ſcribit Hugo Grot. de jur. bell. ac pac. lib. 1. cap. 1.

n. 10. Jus naturale non tantum de illis agit, quæ

citra voluntatem humanam conſistunt, ſed de multis

etiam, quæ voluntatis humanæ actum conſequuntur.

Vielweniger mag P. Beklagten die vorgeſezte poeni„

tentia von aller beſtraffung befreyen.

Nam in delictis, et præſertim in furto, poenitentiam

non excuſare probat

Ulp. in l. 65. ff. de furt. cujus verba ita ſe habent:

Qui ea mente alienum, quus contrectavit, ut lueri faceret,

tametſi mutato conſilio, id domino postea relidit, Jur

est, nemo enim tali peccato penitentia ſua nocens esſe

definit. Jus etenim quod Reipublicæ adquiritur ex

delicto alicujus, non potest eidem per poenitentiam de„

linquentis aufferri.

arg. l. 8. Cad L. Corn. & falſ. l. 15. §. 1. ff. de injur. l. 3.

C. d. Apostat.

484.

Wir laßen es alſo bey obgeſezter Urthel allerdings

verbleiben, welches den Herrn dienſtfreündtlich nicht

verhalten, vns darmit allerſeits Gottes gnädigem

Schus getrewlich empfehlend. Actum in Collegio no„

stro den 1. Octoƀr. Anno 1660.

Decanus. pp.

Collat:

6. Rthllr.

Biberach

Jn puncto inju„

riarum.

Fr: Suſanna Tobiaß Pfannerin gebohrne

Waldreichin zu Augſpurg A

Contra D. Johann Leyen.

Vnſer p. Dn. D. Burkardus Bardili fecit.

Demnach die Herrn vns Decano, vnd andern Doctori„

bus der Juriſten Facultät allhier zu Tübingen, die vor

Jhnen ad definitivam usqꝫ verhandelte acta et actitata

in der Rechtfertigung vnd Jnjurien ſache, Frawen Su„

ſannæ Tobias Pfannerin, geborner Waldreichin zu

Augſpurg klägerin, contra Herrn Johann Tayen der Anz„

ney Doctorn, vnd verbürgerten zu Biberach, zu dem en„

de überſendet, daß wir ſolche revidiren, darüber Reifflich

deliberiren, und folgends vnſer, in Rechten begründte

meinung, neben einer Melch

ſem

abgefaſten Urthel zu

ruckh ſenden ſolten; Alß haben wir, zu Liebe gegen

der heilſamen Justitz, vnd den Herrn zu dienſtfreündtli„

cher willfahr, ſolches nicht abſchlagen können oder ſollen;

Dannenhero ſolche verleſen, darvon in vnſerm verſamb„

leten Collegio reifflich beratſchlaget, vnd darvor gehalten,

daß bey abfaßung eines Rechtlichen bedenckens, forderiſt

das abſehen zu richten 1. Ob der geführte Proces zu recht

beſtehe? 2. Quid circa merita cauſa ſit statuendum et pro„

nunciandum.

Das

405.

Das erſte betreffend, ſo iſt auß den Rechten, vnd den

Rechtslehrern bekandt:

Quod legitimatio perſonarum ſit fundamentum totius pro„

cesſus, et in omnibus omnino judiciis præcedere debeat.

Zanchez. de Except. part. 2. cap. 8. num. 2. Carpz. Jurisp.

Forenſ. part. 1. const. 1. def. 26. n. 1. & 2.

Nam inprimis quærendum de perſonis, in quibus judi„

cium fundatur, utrum habuerint legitimam perſonam stan„

di in judicio, quoniam detecta illorum incapacitate, regu„

lariter judicium corruit.

Sebast. Vant. d. Nullitat. Rubr. d. Nullitat. ex de„

fectu inhabit: Tit. 6. num. 1. et ſeqq. Marant. & ordin. Judic.

part. 4. distinct. 16. num. 24. Gottofred. Fibius Proces.

cap. 2. membr. 3. §. 6. n. 1.

Nun befinden ſich in hoc puncto legitimationis perſonarum

zwey fehler: Dann, betreffend die klägerin Suſannam

Pannerin, iſt auß den actis nirgend zu befinden, daß die„

ſelbe bevogttet, ſondern die eingelegte klag vnd andere

ſchrifften ſeyn von ihr einig allein vnterſchrieben, auch der

ganze Procesſ ohne zu thun, vnd approbation eines ad hanc

litem zugeordneten Vogts geführet worden.

Dann obwoln ſonſten auch den gemeinen Kayßerlichen Rech„

Ten die weibs Perſohnen vor ſich ſelbſten ſich in Rechten ſtellen,

vnd ihre ſachen außführen mögen:

Proſe enim in judicio comparere, et propriam cauſam vel

agere vel defendere jure civili muliebri ſesui probi„

ſitum non reperitur, ſed potius concesſum.

l. 4. ibi: niſi in rem ſuam et proprium lucrum, manda„

tæ ſint et actiones. C. de procurator. Nov. 134. cap. ne„

cesſarium q. voce ſivero. Matth. ſoler. part. 1. deciſ. 67.

406.

num. 9. Berlich. part. 2. concluſ. 17. num. 15. Carpz.

tract. de jurib. foeminar. de cad. q. poſſit num. 8.

So wird iedoch ſolches nicht aller Orthen, beſonders aber

in dem H. Röm: Reich wenig, oder gar nicht obſerviret.

Univerſali enim totius fere Germaniæ conſuetudine

mulieres ſunt in cura, ita ut ſine curatorum conſenſu ni„

hil quicquam, ex quo dispendium rei familiariis timetur,

vel in judicio vel extra judicium agere queant.

Carist. Beſold: Theſaur. Pract. voc. Krigiſcher vormund

pag. 822.

Quod de præcipuis conforderati Belgii Provincis testatur.

Joh. à Sande. in deciſ. Friſic. lib. 2. Tit. 4. def. 1. §. 3. Ni

col. Burgund. tract. controv. ad conſuetud. Burgund.

tract. 1. num. 23.

Jn Marchia Braudenburgenſi fæminis Curatorem dari ad

actus judiciales exercendos testatur,

Frider. Bruckmann. conſil. 48. n. 192. Joach. Scheplit.

ad conſuet. Burgund. comment. part. 3. Tit. 6. §. 5. num. 2.

Beſold. in Theſaur. Nact. voc. Kriegiſcher Vormund.

Jnterris Saxonicis, ob expresſam juris Saxonici dispoſi„

tionem, mulieres nec cauſas proprias in judicio absqꝫ inter„

ventu curatoris tractare posſunt, ſicuti tradunt

Matth. Coler. part. 1. deciſ. 67. num. 17. Carpz. tract. d. jurib.

fæminac. decad. q. poſit. 2. et in jurisp. Forenſ. part. 2. art. 18.

Jure Württembergico idem omnino obſervari, constat ex

Gure Provinc. part. 2. Tit. 18. §. Wir wollen in ſie ibi:

Jn welchem fall denn jhr, ſo Sie für Recht kom̄en wür„

de, ein KriegsVogt zu geordnet werden ſolle.

De plerisqꝫ conitatibus Liberis Jmperialibus idem pronunciat

David Mavius ad Jus Lubec. lib. 1. Tit. 7. num. 4.

Vnd zwar ſo ſeind die Weibsperſohnen nicht allein vor ſich

ſelbſten vntänglich ſich in Rechten zuſtellen; ſondern Sie mögen,

auch

40.

auch ohne zuthun vnd bewilligung ihres gerichtlich zuge„

ordneten Curatoris, zu vollführung der Rechtfertigung, kei„

nen Procuratorem constituiren vnd beſtellen.

Adeò, ut quibundam in locis, nec marito ſine curatore litem

demandare queant.

ſcept. p. t. Jp. Forenſ. const. 1. def. 32.

Wann nun ſolche gewohnheit auch bey den Herren, wie wir

faſt nicht zweifflen, obſervirt werden ſolte. So möchte der

geführte procesſ, ſine evidenti nullitatis vitio nicht beſtehen,

es were denn ſolcher defectus ante ſententiæ publicationem

corrigiret, vnd der klägerin ein curator ad hanc litem zu

geordnet worden.

Am andern hat das punctum legitimationis auch an ſei„

Then deß Herrn Beklagten ſeine völlige richtigkeit noch

nicht erlangt, denn es erhellet auß den actis, daß Er

& lay uxorio nomine interesſirt: Nun iſt kundbahrn Rechtens:

Quod maritus prourore in judicio ſine mandato non fine

niſi præstitâ ab eo cautione de rato ſit admittendus.

l. 21. ibi: Maritus citra mandatum in rebus uxoris, cum

ſolenni ſatisdatione et alia obſervatione intercedencti

liberam habeat facultatem. C. de Procurator. l. 40. in fin.

F. cod. Carpz. part. 1. const. 1. def. 32. Gail. 1. Obſ. 13. n. 1.

Dieſem allem nach halten wir darvor, daß der Hr Richter,

vor eröffnung einer Bey: oder EndtVrthel, beede Partheyen

gebührend citiren: vnd alßdann in puncto legitimationis

perſonarum nachfolgenden beſcheid ertheilen ſolle.

Beſchaidt.

Jn der Jnjurien ſach ſich haltend zwiſchen Frawen Su„

Hanna Pfannerin, geborner waldleichin, verbürgertin zu

Augurg kläger eines: So dann Hℓ. Johann Layen der

408.

Arzwey Doctorn, vnd Bürgern zu Biberach, beklag„

Ten andern Theils, iſt der gethane beſchluß hiermit ex

