gitima von Jhr ſolle vermacht und vʼlaßen

werden, gleichwoln aber nicht attendirt oder

in obacht genohmen, ſondʼn fraudulenter, contra

præcepta Legum, præterirt und gantß und gar

außgeschloßen; Ergo iſt ſolche donatio wahr„

hafftig, wie oben deducirt, re & consilio inof„

ficiosa, & conſequenter nit nur, quoad legiti„

mam allein, ſondern in totum kan und mag

rescindirt und umbgeſtoßen werden.

Klock. cons. 104. n. 110.

Allwo Er ein ſchön p̄judicium zu zu Paris in Sena„

tu Aℓ 1532. ergangen in terminis terminan„

tibus anführet, auch citatus Merlinus Jhn mit

ſtadtlich_ fundamenten und rationen dict. loc.

ſecundirt.

282.

zum Andʼn werden dʼgleich_ donatores oder

donatrices eines öffentlichen betrugs theil„

hafftig, in dem ſie, nehmlich, widʼ die expreſſa

jura |:welche haben wollen dꝫ den Kindern

die legitima omni modo ſoll vʼlaßen werden:|

disponiren, welche ihnen dann mit nichten

muß verſtattet, ſondern auf dergleich_ ſchlag,

ut nempe dispoſitio talis in totum corruat,

andern disponirten

enden

Kindern Eltern zum exempel

eingetränckt werden,

citatus Merlinus diot. tract. lib. 2. tit. 1.

Q. 21. num. 28. 29. 30.

Und infringiren, die oben in contrarium ange„

führte leges ietßt bedeüter Doctorum opinion

im geringſten nicht, ſientemahlen ſelbige, wie

lauter und Clar zu ſehen iſt, nichtmahlen von

dergleich_ donation, welche re et conſilio, wie

unſere gegen wärtige inofficioſâ, nehmlich, darinn

die Kindʼ gantß und gar p̄terirt, und Jhrer

Legitimæ mit keinem einig_ wort meldung

beſchehen, ſondern nur, wann den Kindern,

zwar nit die gantßen Legitima ſed tantum aliqua

particula, davon, titulo honorabili vʼlaßen word_,

reden; auch in tali casu ad supplementum Selbiger

agiren mög_

Fachin. lib. 2. conſ. 28. n. 5. et cum ipſo tota

ferè Legistarum ſchola.

Dahero E. E. E. HochGräffl. Gℓ. Gℓ. Gnℓ. auß

gnugſam oberzehlter Doctorum opinionen

und rechtsmeinung_ gegenwertig offt benambſte

Jhrer Fraw Mutter ſehl. ufgerichte todtes„

ſchänckung gantß und gar, und nit nur allein

quoad legitimam rescindiren und umbſtoßen,

ſondern auch hernach ab inteſtato in allen hochbeſagter

Fraw Mutter ſehl. verlaßenſchafft succediren

mög_. Jedoch alles ſalvo cujuscunqꝫ rectiꝰ ſentientis

judicio

283.

Johannes Grave Autor

Demnach wir Decanus und andere Do„

ctores bey der Fürſtl. württℓ. Univerſitat

zu Tübing_ gebührend erſucht worden, über

vorgeſetßte außführung und zwar allein

der dritten frage Unſer Rechtliches Gutachten

ohne alle deduction Kürtßlich zu eröffnen, alß

haben wihr davon in unſerm verſambleten

Collegio reiflich deliberiret, und, in præsuppo„

ſita veritate facti in prioribus duabus Quæſtio„

nibꝰ, dahin Einhellig geſchloßen, dꝫ ſothane

unß fürgelegte meinung die bey den Rechts

Gelehrten ſehr Strittig, im ſtand rechtens

ſchwehrlich zu behaubten, weiln dieſelbe ihren

Abfall hat,

ſi scilicet hujusmodi donatio facta ſit

liberis, quo casu illam non in totum, ſed

ſaltem quoad legitimam rescindiren poſſe

rurſus ſtatuunt Doctores e̅t Affirmativam

tenentes

Dannenhero wihr (salvo aliorum iudicio) dafür

hielten, es vil beßer were, zumahlen under

ſo nahen anverwanten, Sich in güte zu vergleich_,

alß dieſe Sache dem zweiflich_ ungewißen auß„

gang der Rechten zu unterwerffen. Actum

in Collegio noſtro d_ 25. Auguſti Aℓ 1660.

Decanus pp

3. Rthr.

Collat:

Stuttgardt.

in puncto incendij

Melchior Lägeker Cloſter Kieffer

zu Bebenhauſen

Contra

Hℓ Friderich Saltzman Advocatū zu Canſtatt.

Ehrenveſte p Dn. D Johannes Grave fecit.

Alß dieſelbe über beygefügte Gerichts Acta unſer

rechtliches Gutachten begehrt, haben wir ſolche, ſo bald

284.

es weg_ anderer unverzüglicher Ambts geſchäfft

immer müglich geweſen, mit gebührendem fleiß,

geleſen, in unſerm verſambleten Collegio

reiflich erwog_ und darauß mit mehrerm

verſehom̄en, wie dꝫ weiland Melchior

legeler geweſener Cloſter Kieffer zu Beben,

haußen Aℓ 1655. ſeine zu Canſtatt ſtehen gehabte

behaußung und ſcheüren an Herrn,

Johann,

Fiederich Salt.

mann, Advocaten daſelbſt, umb Jährlichen

gewißen hinß, verlichen; Demnach aber, Zeit

wehrendem beſtänds, ſeine, des beſtehers,

mags, umb dꝫ hinerhauß von den Himer„

lerſten außzubrennen einen ſtach wiſch ange„

Zündet, und ſolche eine Alten Frawen, Nahmens

Barbara Stutin ſich mit ch im hauß auffge„

halten, zugeſtalt, dieſelbige damit in ſthanen

hinerhauße herumbgefahren, worüber, durch

ein loch, die droben gelegene frucht, und weiter

dꝫ ſtroh in brand gerachten, und berürte be„

haußung, andt deß Clägers darinn gelaßenen

werch zeug und ſcheure, eingeſchant, dahero

Er gemelten Herrn Saltmann, umb erſetung

ſolchen ſchadens, in de 3060. geſchütet, wie

auch der Buhrſachten unCoſten und intereſſe,

mittels Fürſtl. Remisſions befehls, Ge„

richtlich belangt, welcher hingegen litem

negativè, negando ſc. narrata pro ut narrantue,

contestirt auch darneben eine reconvention,

Clag, wegen obgedachter beym beſtand im hauß

zu behalten mit angedungener thaterin auf

2500. ſeines erlittenen ſchadens halber, ambt

dem unCoſten und interesſe, angeſtelt, wo„

rauff beeder ſeits kundſchafft geführt, nach

tädlichem abgang aber deß todter Clägers der

Nach gelaßenen Wittib und Kindern Curatores

constituirt

285.

conſtituiret, auch von deßelben Ehenachfahrern

mit erlaßung deß KriegsVogts lis reaſsumirt

und von Jhm, wir auch gemeltem, gegen„

theil, nach vollführter handlung, von der

Con: & Reconvention Sach pure beſchloßen

worden.

So vil nun erſtlich, cauſam Conventionis

betreffen thuet, möchte zwar, anfangs, dꝫ

anſehen gewinnen, Ob were der vorCläger

intention dergeſtalt fundirt, dꝫ darnach,

gebettener maßen, zu urteilen, weiln

1 der VorbeClagte nicht erwieſen dꝫ ſo wohl

er alß die ſeinige an ſolcher grünſt un„

ſchuldig

Cum n. incendium culpa inhabitantium præ„

ſumatur exortum

ꝑ text: expreſſ. in l. 3. §. 1. D. de eff. pf. vicil.

Gocadæ. vol. 3. Cons. Marp. 33. n. 218.

Berlich. part. 4. concl. 25. n. 77. poſt plur.

neqꝫ id tam præsumtio quam vehemens suppicio

dicatur

vivio Commun. opin. 439. n. 2.

& regula

Lublero tr. de incend. cap. 2. n. 14.

imo liꝗdiſſima probatio ac veritas

eidem c. 5. n. 22.

atqꝫ ita omnes concludere, tradat.

Menoch. de arbitr. jud. quæſt. lib. 2. cas.

390. n. 3. Joſeph. Ludov. Decis. Perus.

25. n. 14. Sebaſt. Medic. tr. de casib. fort.

part. 2. §. 7. n. 2.

nullo discrepante

Quoler. d. tr. c. 5. n. 1. per plur. longa serie

citat.

verioremqꝫ appellet.

Curt. Sun. in l. 58. n. 6. et ſeqq. D. Locat.

Mascard. đ probat. Concl. 467. n. 7. et ſeqq.

item concl. 892. n. 12. & concl. 993. n. 1. et ſeqq.

286.

id circo locator, ſi res locatu combuſta ſit,

fundatam ſt intentionem ad verſus condu„

ctorem, ad emendationem damnt, niſi is pro„

baverit, incendium absqꝫ sua ſuorumqꝫ culpa

eveniſſe.

Jmol. in l. 58. poſt. n. 3. De leg. 1. Socin. in c. Si ꝗs

Bomum in D. De injur. et damnia

dat.

Salicet

in l. Si creditor. C. đ pion. act. Lancelloti.

De off. pol. in caus. crim. cap. de indiar. n. 13.

& ſeqq. Scheiden. ad §. 2. n. 15. §. Quib. mod. 28

contrah. oblig. Möller. lib. 4. Semeſt. cap. 31.

et ꝗ porro eitantur â Finckelth. obſ. 89.

n. 10. & ſeq.

Etenem quo magis violenta contra Reum est

præſumtio, es graviori es probatione abfrendits

ꝑ l. f. D. quod met. cauſ. c. un. Ẍ. ut recles.

benef. c. Quia Veriſimile in Ẍ de præsunt.

Menoch. lib. 1. de Epsunt. Q. 34. n. 8. et Q. 81.

n. 5.

et in caſibꝰ, ubi solet præcedere culpa, ut in

furto & incendio, incumbit onus probandi

convento, quod ſine ſua culpa hoc cesſerit.

ꝑ l. pt. 1. D. locat. Lublet. d. c. 5. n. 20. Confer.

Gomez. tom. 2. var. resolut. c. 3. n. 23.

Hart. Piſtor. lib. 1. q. 18. n. 8. Trentacinq. lib. 3.

reſolut. 3. n. 3.

in qua paterfamilias ṗ̅sumitur, ac proinde te„

netur, cum ad ipſum principaliter pertineat

cæſtoria domꝰ et eorum quæ imbt continentur,

l. 27. §. 9. §. 11. D. ad L. Ayl. Jas. in d. l. 58. n. 10.

De leg. 1. Goven. Cons. 103. n. 3. & 10. Farinac.

Franc. Marc. parti Deciſ. Delphin. 61. n. 4.

et part. 2. Dec. 521. n. 3.

Niſi itaqꝫ ejus dilligentia hic ꝑ ipſum sufficienter

probetur, certæ culpæ præjuntio cum tenebit

obſtrictum; ut innuit

1. n. D. de perici et commod. rei vend. Carpz.

pr. crim. Q. 39. n. 66.

Quam opinionem in puncto juris ſubi veriorem vi„

dere

28.

deri dicit Lubler.

d. c. 5. n. 20. in f.

eamqꝫ approbat Grammatic.

Deciſ. 3. ubi in conſ. Neapolitano ita judi„

catum

nec non Carpzov.

d. Q. ubi n. 68. Scabinos Lipsienſes etiamnum

ſic pronunciare adductis judiciis teſtattꝫ

Zum Andern iſt Obgedachte des Beklagten mag

durch anzündung deß beedeüten Strohwiſch

der leidigen Brunt erſte uhrſacherin, p auch

flüchtigen fuß darüber geſetzt.

Ex culpa n. famulorum tenetur paterfam:

ad reſtitutionem damni per incendium sati

l. 30. §. fin. ubi SC. Afenus: Colonus villam

hac lege acceperat, ut incorruptam velderet,

præter vim et vetuſtatem. Coloni ſervus

villum incendit non fortuito caſu: Non

videri eam vim exceptam respondit, nec

id pactum esſe, ut ſi aliàs domeſticus eam

incendiſſet, ne ṗ̅ſtaret, ſed extraneam vim

utrosqꝫ excipere voluiſſe

D. Locat. & ind. l. 27. §. 1. SC. ait.

cum colloni ſervi villam exusſisſent, colonum

vel ex locato vel ex L. Aquil. teneri

D. ad L. Aꝗl. Quo facit et l. 11. prin. D. locat.

l. pen. et ult: Waut: caup. ſtab. l. 1. §. 5.

l. 3. D. De publican. et vectigal. §. fin.

inſt. de obl. q̇̅ ex del. nasc. l. 30. §. 3.

C. locat. l. 1. D. Ad. l. Jul. repet. Carpz.

Jur. For. p. 4. Conſt. 17. def. 13. n. 4.

Quippæ cum patrifam. p̄cipua, ut antea dictum,

cuſtodia demqꝫ & diligentia incumbat, totiusqꝫ

familiæ gubernandæ ratio ab ejus solius

arbitrio in univerſum dependeat, cui bene

pspicere nebet, ea propter, si minꝰ diligentes

famulos aluerit, in culpa fuit, & culpæ in„

cendium ei imputatur, ſicqꝫ culpam illeorum

288.

ſtare tenetur, quos induxit in domum qui

incendii cauſa fuerunt

Goden. cons. 1. n. 1. et ſeq. Matth. l. ſemb.

cons. 277. n. 16. Carpz. d. pr. Crim. Q. 39.

n. 66. et 51. Berlich. part. 4. concl. 25.

n. 103. poſt plur.

Ex quo paria cenſentur, præcedere culpam

propriam, vel famulortem

per ad. test. Caroc. De locat. et conduct.

part. 4. rubr. De incend. n. 16. et ſeqq. Cravett.

cons. in resp. 1. pro geneton. 87. Lubler.

d. tr. de incend. c. 2. n. 142.

Damni namqꝫ ꝗ causam vel occuſionem dedit,

illud præſtare cogitur, ut inspecie de incendio

n. 30. §. 3. d. l. 27. §. 9. D. ad L. Ag. l. C. eod.

aſseri

Weſemb. d. cons. n. 17. de quo plures

citantur â Chriſtinæd Deciſ. Belgic.

38. n. 6. vol. 2.

Und ſolches dißfals umb ſo vilmehr, weiln

die beſagte magd ſchon zuvor zweymahl

mehr angeregtes Zinerhauß, und zwar

einen ſo gefehrlich_ ort, wegen droben gelegener

frucht, obbedeuteter uhrſachen halber, auß„

Laut der 12. Zeugin außag ad. 18.

gebrandt

probat. num. Actor. 18.

und ſchieſes Geind mehr alß fahrläßig und

achtſam mit dem fewr geweſen

juxta test. 1. ad 17. et 30. pasſ. eiusd. Notuti.

dahero dann, dꝫ der vorbeClagte darauf

gewuſt, oder, wenigſt ſeine unachtamkeit

überſolches Geſind zu colligiren, und alſo der„

ſelbe einen weg_ als den andern den

ſchaden zuerſtatten ſchuldig.

Und, weiln dieſe maget den angezünten

ſtroh wiſch der oberwehnten Alten Frawen

eingehändiget, welche damit, vorgeſetzter

maßen, die brunſt erweibt, alß iſt 3

der Beklagte nit weniger dern That zu

præſtiren gehalten, angeſehen es eben, vil, als

wann es die magd ſelbſt gethan hette

Quiad

289.

Dnicod n. et causa causæ et eſt causa cauſati

l. 4. D. de d. et §. Jas. in l. 5. n. 21. D. de condict.

cauſ. dat. holin. de rit. nupt. lib. 3. Q. 34. n. 26.

Siꝗdem secundum cauſa nihil operatur, nisi

quantum accepit đ prima

169. §. 1. De leg. 2. l. 2. D. §. 1. D. locat. d. l. 4. D. d. et.

Tiraquell. in reg. ceſsante caus: limitt. 20.

n. 6. Jurd. conſ. 420. n. 4. Ariſtot. 2. phys.

c. 7. Q. 12. art. 2.

Unde ꝗ cauſam damni dedit, damnum ipsum debeſe

dicitur

l. 15. D. ad L. Corn. de Sicar. Barbos. locuplet.

lib. 3. c. 10. axiom. 13.

Jn mehrer erwegung, dꝫ der vorkläger,

Negeler ſehl. dem vorbeklagten geſchriben

gehabt, mehrgemeltes Alles weib auß dem

haußzuſchafften, wie der 10. zeug von ihm

legeler etlich mahl gehört zu haben ad 2

ogat:

Eln

ponirt. welches, weiln es nit geſchehen,

den Reum deſto mehr gravirt.

Culpa namqꝫ, ubi casum præcedit, et tenetur

ꝗs eo ſecuto

l. 5. §. 7. l. 18. in princ. cum ibi not. D. Commodat.

l. 7. D. de Accuſat. l. 39. D. de furt. Bart. in l.

Div. Adrian. D. ad L. Corn. de Sicar. Corpoll.

Cons. 33. n. 19. Clar. in pract. Q. 84. in princ.

So iſt ferner 4. des vorbeClagten cula diß

fals dahero zu præsumiren, dꝫ vorhin ſchon

bey ſeiner zeit in der behaußung Quæſtionis,

ſo dann in der nachgehents beſtandenen,

deßelben eigener bekantnuß nach, fewr

augangen.

Quippe incendium culpa conductoris fuiſſe

exortum et inde arguitur, ſi in ædibus con„

ductis idem pluries evenerit

Stam. de Servit. personat. lib. 2. c. 18. n. 75.

290.

Finckelth. d. Obſ. 89. n. 29. in fin. et per„

ea quæ tradit Fuſch. concl. pract. 62.

n. 12. lit. 1. Mascard. đ probat.

Concl. 894. n. 20. & ſeq.

Tütlich, iſt othane des Rei culpa inſondʼheit

auch darauß zu inferiren, dꝫ bey obangezogenem

beſtand contract dieſe außtrückliche be„

dingung geſchehen, es ſolte derſelbe nur

allein, hütter, hero und ſtroh ſo Er für ein

Pardt und kuhr nohtwendig haben müſte

in dꝫ haußthuen, wie die Claren wart des

darüber eidlich abgehörten Hanß Georgs

Kindsvatters, ſo ſelbigen contract ſelbſt

vmittlen helffen, num. Actor. 17. ad d. probat.

Lauten: der auch den 11 und 12. probat.

affirmirt, dꝫ nehmlich der Reus ſolches einge„

gang_ und dem ſelbigen auf ſeiner ſeiten

nach zuleben veſprochen auch darauf mit

dem vorkläger 2. maß wein außgedruncken.

Nun deponiret der 1 zeug, ad 16. probat. d. num.

Act. 18. Er habe geſehen, dꝫ mit wenig ſtroh

in die behaußung und ſcheure Quæſtionis Ge„

trag, auch frucht in die ſcheur geführt word_.

So dann 34. zeug in fin. ſeiner kundſchafft ejusd.

rotuli: Nach dem er die ſchein gedacht,

ſeye ſelbige alſo mit fricht geſtecht, dꝫ

Er dadurch nicht auf dꝫ Tach gekönt, ſondern

ſolches durch auß auf der leidter decken

müßen, der vorCläger ſel. habe zu ihm Ge„

ſagt, Er hette dem Reo und nit Hℓ. Lic. Grubern

hauß und ſcheüren, dꝫ derſelbe dieſe ſeines

gefallens mit fricht, her oder ſtroh belege

verliehen. Et teſtis 14. ad eundem ib. prob. et 15. de„

fens. Er habe, Geſehen dꝫ in und naß dʼ Brunſt

garben auf der brand ſtette hoff gelegen

item

291.

item ad 14. defensional, der Reus hette, außerhalb

haußes, in der ſcheur gelegenheit gnug gehabt,

ſein zer und ſtroh zu verwahren, welcher

aber, ſecund. eund. ad d. defens. 15. in zeit gewehrten

beſtänds kein Pferd und Kuhr gehalten.

So meldet auch der 17. Zeug_ ad defensis. 14. eris.

Es habe alle Garben von 32. morg_. Hℓ. Lic.

Grüber ſehl. in ſothane ſcheur geführt.

Dannenhero der Vorbeklagte, weiln Er

oblauts contra legem contracti gehandelt,

dem vorkläger, allen darüber erlittenen

ſchaden zuerſeten ſchuldig.

Quando n. inter locatorem & conductorem con„

venit, ne in domo foenum, palea vel ſimile

ꝗd poneretur & nihilomin, conductor po„

ſuit, vel, ꝗ pinde est

alij

aliud

1

concesſit, dein„

cendo deinceps, etſi nulla culpa ſed fortuito

caſu fuerit exortum, tenetur.

per text. ſatis perspicuum in l. 11. §. ult. ubi

inter conductorem dicitur, & locatorem con„

venerat, ne in villa urbana foenum compo„

neretur; compoſuit, deinde ſeriꝰ igne illato

ſe occidit, ad Labeo, teneri conductorem

ex locato ꝗa ipſe cauſam præbuit, infe„

rento contra conductumem.

junct. §. 1. et l. ſeq. D. Locat. Salicet in l. Quæ„

fortuitis 6. n. 9. in f. c. đ pion. act.

Mascard. de probat. concl. 997. n. 6. Lubler.

d. tr. c. 2. n. 123. poſt plur.

Quippe conductor dia ſecundum legem

conductionis facere ut l. 45.

ingente C. Cajo in §. 3. D. Locat. in termin.

Weſemb. d. cons. 277. n. 7.

Unde ſi domo utatur aliter quam convenit,

de omni casu tenetur.

292.

d. l. 11. D. eod. Caroc. Detr. De locat. & oduct.

part. 4. rubr. De incend. n. 70. Lubler. d. c.

n. 121.

Siꝗdem ꝗ contra expreſſam conventionem agendo

cauſa fuit incendij in lata culpa

Petr. Calegat. Cons. crim. divers. 58.

n. 37. et ſeqq.

imo dolo eſſe cenſetur

ꝑ tradit. Farinac. oper. Crim. Q. 89.

n. 113. et Q. 110. c. 2. n. 58. Lubler. d. tr.

c. 4. n. 21. & ſeq.

adeò, ut conductor ex culpa ſua et levi præ„

cedente, ſi sc. per famulum vel alium e̅ do„

meficis cæteron incendium haud exortum

furſſel, omne samnum, licet ſeco id ipſi minime

incumbat, refancire cogatur,

ut inspecie conſuluit Trentacinqꝫ.

in conſ. poſt opin. vicij 439. n. 31.

& ſeq. Farinac. lib. 1. Cons. 63. n. 1. &

d. Q. 110. c. 3. n. 121. Lubler. d. tr. c. 5.

n. 72. poſt plur.

nec liberetur de jure civili ſervum nonæ dando

per text. in terminis in d. l. 27. §. 11. D. Ad

Jul. junct. l. 23. et ſeqq. D. de noxal.

act. Weſemb. in parat. cod. n. 3. ublet.

d. c. 5. n. 78.

Deßen allen aber ungeachtet, ſeyn wir der

Rechtlichen meinung dꝫ der vorbeklagte noch

zur zeit, obberiter des Gegentheils bitte nach,

nit fällig ertheilt werd_ können.

Cum n. conductor lem culpam pſtare teneat

l. 5. §. 2. D. Commodat.

locator illam, utpote quæ facti, et

arg. l. 18. §. 1. D. de probat.

probare at, ut conductor ad reſarciendum

Vincendij damnum condemnetur

Mascard. de probat. d. concl. 997. n. 2.

inf. Weſemb. cons. 348. n. 37.

Regulare namqꝫ ė̅, ut actor libellum, ſuum

cum vibꝰ qualitatibꝰ in eo propoſitis probet.

ꝑ l. 2. l. 21. D. de probat. l. 23. C. eod. c. Sicut.

39. Ẍ de ſent. excammun. junctac. Bonæ 23.

Ẍ d elect.

293.

Ẍ de elect. c. Super hoc 5. Ẍ. đ renunciat.

c. Quoniam n. v. de probat. Berlich. p. 4.

Concl. 14. n. 3.

p̄ſertim quando is delictum negligentiam

vel culpam accuſat, arguit, & inde damnum

datum refundi petit

arg. l. 23. §. f. ibi neceſſe hat docere. D. ad

L. Agl. Weſemb. d. Cons. n. 30. et ſeqq.

Finkelth. d. Obſ. 89. n. 13.

maximè cum cauſa hujusmodi artua, magnæ

ſalicet quantitatis 3ovo forenorum, à ꝗbus,

ceu altero ſanguine vita & ſali in primis

liberorum actoris dependere in Actis dicit.

cauſæ criminali apparetꝸ

D. D. in l. 21. D. de excuſat. Berlich. p. 1.

concl. 54. n. 2.

ubi probationes luce meridiana clariores,

regruntur

l. f. C. de probat.

alii actore dictam culpam non probante,

etiam in caſu incendij, Reꝰ abſolvitur

Alb. & Salicet. in d. l. n. D. de peric. &

commod. rei vend. Goden. la. Cons. n.

12. Weſemb. d. Cons. 348. n. 87. Finceth.

d. loc.

Quod et in dubio procedere in terminis

tradunt

Matth. de Afflict. Deciſ. 57. n. 4. Gail.

2. Obſ. 21. n. 3. Merger. Cons.

Crim. 11. n. 17. quos ſeꝗtur Finckelth.

d. Obſ. n. 23. arg. l. 125. de Reg. Jur.

l. 30. D. de teſt. tut. l. 5. D. De poen.

et l. 200. de R. 1.

idqꝫ eo magis, ſi et ipſe Reus (uti hîc) ſimul,

Jmni supellectile amiſſa, indiſcrimine vitæ

conſtitutus fuerit, ꝗ intuentium miſericor„

diam potius, quàm judicis ſeveritatem & con„

demnationem meretur: cum afflicto non

ſit addenda afflictio

Weſemb. d. cons. 348. n. 39. Finckelth.

d. Obſ. 89. n. 16.

294.

Nun iſt aber, an ſeiten der vorkläger, zu recht„

licher gnüge nit erwieſen, dꝫ der vor Beklagte

dßfals zum wenigſten, in culpa hac levi Ge„

weſen; welches auch umb ſo vil mehr hette

beſchehen müßen, weiln der vorbeClagte præ„

ſumtionem diligentiæ für ſich hat, eo ꝗ glibet

paterfamilias induſtrius & vigilans eſſe credatur.

Weſemb. in Parat. D. de probat. n. 15. Mascard.

de probat. 115. Concl. 518. n. 3. et 892. n. 19.

Nemo n. ita negligens & diſſolutus eſſe præſu„

mitur, ut socordia atqꝫ incuria ſua non tantum

bonis fortunisqꝫ ſuis, ſed et conjugi liberis, aliisqꝫ

inhabitantibꝰ ac vicinis damnum et culamitatem,

ſibi deniqꝫ ipsi vitæ quandoqꝫ piculum accerſat.

arg. l. Cum

de

indebit. 25. ibi nunquam ita reſu„

pinus eſt, ut facile ſuas pecunias jactet D.

de probat. Finckatth. d. Obſ. 89. n. 14. et ſeqq.

Præſumtionis a. virtus eſt, ut onus probandi trans„

ferat in adversarium

l. ult. D. quod met. curſ. l. Ab ea parte. 5. D.

de probat. Bart. in l. Quoties D. ſi ꝗs eaul.

Dec. Cons. 397. n. 4. Barboſ. Locupr. lib. 14.

588. axiom. 2.

Dahero auch die wider denſelben eingangs

angeführte rationes dubitandi nicht ſtringiren

mig_ ceß 1. conductorem probare debere incen„

dium absqꝫ ſua ſuorumqꝫ culpa contioſſe, quia

inhabitantium culpa hic præſumatur p

Nam psumtio hæc generalis tantum, ac centæ

& determinatæ psonæ non et, quam tn̈ hic de„

ſignari et demonſtari oportet

arg. l. 6. §. 4. ibi ut certi hominis factum arguamꝰ

D. Naut. caup. ſtab. Mascard. đ probat.

Concl. 997. n. 3

adeo ut, niſi in fiat, propter ponæ, reæ incertitudenem

nemo damnari poſsit, licet confet, in quadomo in„

centium extiterit

Ropen. deciſ. 38. n. 38. 39. Goda. vol. 3. Cons.

Marp. 33. n. 218.

cum prius ſubſtantia debeat eſſe certa, quam de ejus

qualitate

295.

qualitate quæratur. Non n. ſeꝗtur: incendium

regulariter ſine culpa fieri non ſolet. E. culpa

eo penes ipsum patrem familias Cum et

aqꝫ illius culpa fieri port; Neqꝫ ſi famulus

vel alius fecit, ſtatim ipſe domine & feciſſe

dici et

d. Q. 11. ibi: ꝗa ſine patrisfam. culpa fieri ṗ̅t. et ibi

negſſervorum negligentia Dde peric.

& comm. rei vend. Wel. d. cons. 277. n. 5809.

Finckelth. d. Obſ. 69. n. 12. §. 28.

Deſtructo igitur opinionis hujus fundamento

& ipſa corruit

per vulg.

atqꝫ altera locatori, nempe onus probandi di„

ctam culpam incumbere, uti juri magis con„

ſentanea,

ſecund jura supra adducta Finckelth. d. obſ. n. 27.

ita et communior.

post alios fatente ipso pro adverſa parte

antea, citato Lubler. d. tr. c. 5. n. 20. in f.

ando

& in judicio receptior eſt

juxta eund. & complures DD. quos citat. Finckelth.

dd. loc.

quam amplexa et Facultas Lipſiensis, cujus

ſententiam integre recitat.

idem. d. Obſ. 89. n. 39.

nec non aſsesſores Curialis judicij Wittebergenſs,

Rauch. p. 2. Q. 10. n. 68.

item Scabini Senenses

Pingit. quæſt. Sax. 24. n. 24.

& Hallenses.

Carpz. d. pr. Crim. Q. 39. n. 58. ſeq.

Ex abꝰ quoqꝫ, ꝑ antea de præſumtione, in Reo

contraria, eo majorem ad ipso probationem

regrente, dicibatur, sponte fua hoc casu corruit.

Nec citata e̅t pro contraria ſententia

legis 9. §. 4. D. locati ſensus eſt, ut adversus

conductorem ṗ̅sumtio q̇̅dam furti aut incendij

capienta, vel is probatione aliqua onerandus

206.

ſit, quod neqꝫ dolo neqꝫ culpa ꝗdquam fecerit,

ſed principaliter ibi quæſtio et ꝗdem affirmativè

deciditur, conductori ſc. remittendam eſſe

mercedem pro tempore, quo re conducta Ob

casum fortuitum, uti non potuit, quem is ſolum„

modo probare tenet: De culpæ à probatione

nihil ibidem dicitur. Quod proinde ſenalogia

juris relictum eſſe cenſeri debet, quæ Sest,

ut, ꝗdicit culpam interveniſſe, eam probet.

per jura supra adducta Ant. Faber. in Ratio„

nabil. ad d. t. 9. §. 4. Finckelth. d. Obſ. 89. n. 33.

Pariter nec in l. 11. D. de paric. & comm. rei vend.

ex adverso cituta dicitur, quod venditor dili„

gentiam ſuam probare debeat, nec verba legis

eum ſensum habere poſsunt.

Stamm. de ſervit. person. lib. 2. c. 15. n. 19.

Sed sufficit, si venditur ibi aſſerat, ſe dilligen„

fuiſſe Ea n. diligentiæ præſumtio pro ipso meli„

tat niſi in re domeſtica negligens deſſe conſue„

verit

per ea quæ tradit Finckelth. d. Obſ. n. 30.

So hatt auch was 2. pro ratione dubitandi angezog„

quod nempe ex culpa famulorum paterfam, tenetur

ad reſtitutionem damni ꝑ incendium dati dieſen

verſtand, ſi scilicet ipſius quoqꝫ culpa vel sceſſerit

ita ut alias famuli causam incendij non

dedeſſent

ſecundum super.

vel in eo concurrat, quod tales famulos ꝗ

non pro idoneis vel fragi publice & com̄uniter

habiti sunt, scientes aut oscitunter, clegerit

illiqꝫ (u conjunctim hic regritur,) in officio

concredito incendij auſam præbuerit

Magon. decis. Forent. 111. n. 32. in f. Rauchbar.

lib. 2. Q. 10. n. 59. §. 60. Mev. ad Jus Lubecens.

lib. 3. tit. 8. art. 29.

Deren keinerley aber wider den vorbeklagten

zu Rechtlichen Gnüge erwieſen: Dannenhero von

ihm, dꝫ er die ſchuldige gebür hierinn beobachtet,

vielmehr

297.

Vilmehr zu psumiren,

ea quemlibet patiemfamil. induſtrium & vigilantem

cenſere, supra dictum est.

proinde ex culpa famuli et in officio injuncto

Summiſſa, adeoqꝫ et ratione incendij mediante

illo exorti nullatenꝰ tenetur, modo iſte famulqꝫ

tempore electionis publice & communiter pidone

ſen provido, fideli & diligenti habitus fuerit,

poſt Socin. Gephal. Caroc. Farinac. Berlich.

d. p. 4. Concl. 25. n. 110. Mev. d. loc. Rauchbar.

d. l. n. 29. Grevæ. lib. 2. Concl. 21. in coronis.

Magin. d. n. 32. & ſeqq. ubi ait

hoc magis procedere, ſi illi de familia erant,

tales, de ibus veriſimiliter confidere poluiſſet

dominus, & erant diligentes, tunc n. dominꝰ

familiæ nullo modo tenet etiamſi tempore

incendij fuiſſent indiligen

nes pigentia

vel culpa,

arg. l. Argentum ubi Gl. D. commos.

ga tunc, respectu domini, diceretur casus

fortuitus, ꝗ non adscribitur culpæ ipsius

domini.

et infin. aldit: ita judicatum eſſe

Juxta quam declarationem Leges e̅t, pro ſtabi„

lienda contraria opinione supractatæ, in„

telligendæ sunt, ficuti partim ſe ipſius explicat

utpote

l. 27. §. 9. ibi: Si negligens in eligendis mini„

ſtris fuit esſ. 11. ibi: Si noxios ſervos

habuit, damni eum injuria teneri,

cur tales habuit D. ad L. Aꝗl. item l. 3.

pr: ibi: ꝗ debent bonos ſervos ad hoc

miniſterium eligere. D. de publican.

& l. ult. §. 4. ibi: explurare eum oporttet,

cuius fidei, cuius innocentiæ sint D.

Naut. caup. ſab.

ficet ea, quæ singularibus efictis contra

nosce nautas, cupones ſtabularios, eo quod

improbum plerumqꝫ id genus hominum fami„

liam ut plurimum impurioris farinæ adhiberet.

248.

ſoleat, comprimendæ sc. improbitatis oratia in jure

proponuntur, ad alios caſus non ſint extendenda„

l. 1. §. 1. l. 3. §. 1. D. d. t. Pect. & Vinn. ad rubr. ibid.

per l. 14. et ſeqq. D. de Legib.

Quamvis quoqꝫ in citata pariter an

pro

contraria

opinione. l. 30. §. fin. D. Vocat. negligentiæ domini

in eligendo idone ſervo nulla fiat mentio, lex

tamen illa ex cæteris supra allegatis explicanda

eſt.

arg. l. un. C. de inoff. donat.

Quanquam colonus et ibi tenetur de incendeo fa„

cto ſer ingentum

ervum, ex

pacto, ꝗa nimirum hac lege

villamſconduxerat, ut in corruptam redderet,

præter vim & vetuſtatem. Unde cum

Quo

tantum

casus exceperir, respectu aliorum voluit

esſe obligatus, ideoqꝫ etiam de damno, quod

illatum fuit à ſervo

uti explicat hanc l. Farinac. Cons. 63. n. 9.

Ob wohl auch die 12. Zeugin ad 16. probat. num. Act.

18. deponirt, das deß vorbeClagten, gemelte

magt ſchon zu vor zweymahl nuhr gedachtes

hinerhauß, obberürter uhrſachen halben, außge„

brand, Jugleich_ der zeig ad 17. et 30. probat.

ejusd: Rotul. dꝫ dieſes Geſind mehr alß fahrläßig

und nachſam, mit dem fer geweſen;

So ſeyn doch beede, ihren außagen ſingulares

und jener ein teſtimonium muliebre, die

auch ein intereſſe alhier hat, weiln ſie bey

ſolcher Erünſt auch ſchaden erlitten.

juxta cand. ad 5. interrog. general. et 16.

probatoriat.

Dieſer aber die uhrſach der angezogenen

fahrläßigkeit und unvorſichtigkeit darin ſetzet,

dꝫ es die erfahrung und Augenſchein mit ſich ge„

bracht, dergleich_ Kundſchafft, zumahlen in arduis

huiusmodi causis, nicht kan ſtendirt werden.

Teſtes namqꝫ, ſingulares regulariter non

probant

c. Cauſam.

29. §.

c. cauſam ibi. & ꝗdem alij ſunt, in suo dicto

ſingulares ubi Gl. Ẍ de probat. c. Cum

Eccleſia §. Nos ibit. Ẍ De caus. poſs. &

propriet. Gomez. De delict. tit. De probat.

delict. n. 10. circa fin. Craſs. commun. opinion.

lib. 2. c. 17. Q. 27. pr. ubi utesqꝫ communem

hanc & receptam eſſe refert.

nec mulier in causis civilibꝰ arduis et magnæ

quantitatis teſtis eſt omni exceptione major,

Farinac. tr. de testib. Q. 59. n. 38.

neqꝫ intereſſe propter causa ſuæ ſimilitudinem,

habens testimonium perhibere et.

c. psonas ibi: notum, quod aliqui conſimili

morbo laborantes etc. ibiqꝫ DD. Ẍ de testib.

poſt. plur. Farinac. d. tr. Q. 60. n. 41. ubi hanc

opinionem communiter receptam eſſe

indivitat.

ac teſtis sup qualitate personarum, & in specie,

aliquem eſse culpabilem rationem necesſario

concludentem etiam non interrogatus, re„

dere et, adeo ut paria sint, rationem plane

non reddere, & reddere non idoneam.

per tradita ejusd. d. tr. Q. 70. n. 48. 24. 25. 10.

Weniger nicht iſt 3. von keiner erhebligkeit, ob

war der vor beklagte auch der Obgemelten

Alten Frawen diß fals verübte obberürte

that zu præſtiren Gehalten, angeſehen, es eben

ſo vil, alß wann es mehrgedachte ſeine magd

ſelbſt gethan hette: eo quod causa cauſæ in dem

ſie den ſtrohwiſch angezündet, und dieſer alte

Frawen übergeben, ſit e̅t cauſa cauſati p

Dann, weiln der vorbeklagte, ob deducirter

maßen, ab omni culpa hujus ancillæ præſtanda,

entfreyet, ſo kan derſelbe vilweniger de facto

personæ tertio, quantumvis ab illa cauſam habente

300.

gehalten ſeyn, und dahero dꝫ procardicum

de cauſa allhier nicht applicirt werden,

ungleich nit, quod ſi culpa alicujus causam

pceſſerit, et teneatur is eo ſecuto, in dem der

vorkläger legeler ſehl. dem vor beklagten Ge„

ſchrieben gehabt, ſolch alt weib auß dem

auß zu ſchaffen, ſo aber nit Geſchehen,

ware p Dann der 10 Zeug ad 2. probat:

nur von Hören ſagen, deponirt, und keinen

contestem hat

Teſis a. de audita depons pro actore negtem p̄„

sumtionem facil.

Hect. Amil. tr. de testib. fol. 283. n. 14. 15.

Bertazol. Conſ. 6. n. 20. lib. 1. Menoch. lib. 1.

Cons. 98. n. 55.

ga non et vere ac ppare testis

Ald: in c. tam literis n. 5. X. de test. Mynsinqꝫ

p. in c. Præterea n. 10. 1. cod.

Siꝗdem is per proprium sensum deponat, oportel

c. Teſtes 3. Q. 9. Ant. de Butr. n. 1. notab. 2.

ſo X. est. Natta. Cons. 170. ſub. n. 1.

Ex quo tale testimonium præter & contra formam

regulam, juris esſe, erfesſſe dicitur,

in c. Licet ex quadam Ẍ. eod. Pacian.

De probat. lib. 11. c. 9. n. 13. Farinac. De

testib. Q. 69. n. 8. 3. 7. 9.

Neqꝫ adverſus Reum teſti unico vel et, ſecunda

super. fingulari, habetur fides,

Tiraquell. tr. de reb. exig. in pr. Pet. Ant. à Petra

de fideicomm. Q. 12. n. 69. Farinac. d. tr.

Q. 63. n. 4. & 6.

quocunqꝫ etiam honore psulgeat.

l. 9. §. 1. C. de testib.

Dahero dieſes zeugen deposition nit mag

beſtärckt werd_, dꝫ Paulus frohner num Actori

ad probat. 3. 4. & num. 16. super. 22. et 24. art. ver„

meldet, nach dem ervon ſehlig gedachtem

Legeler dem vorbeklagten ein ſchreiben eingehändiget,

hette

hette, derſelbe deßen inhalt ſeiner Frawen

301.

geſagt: ſolte dꝫ Barbele d alle weib meinend,)

auß dem hauß thuen, dan er Frohner auß„

drücklich hinzuſetßt, wann er der vorbe„

Clagte es nicht gern hette, deß anhangs

aber der obmehr beſagte 10 zeug gar nicht

gedencket.

Ebener geſtald mag 4. nichts irren, dꝫ, zu vor„

ſchan, bey ſeiner, des vorbeklagten, zeit,

in der behaußung Quæſtionis, der camin zu„

brennen, ſo dann in d nachgehents bewohnten,

deßelbigen eigner bekantnuß nach, ein

KindsKüßen am heißen offen zu rauch ange„

fangen. Dann, am Erſten, ſo vil auß der

zeug ſag abzunehmen, derneben ihm, dem

Vorbeklagten, darin gewohnte ſchreiner ſchuldig

und dꝫ ander des vorbeklagten ſeiner hauß

Frawen ungefehr begegnet, doch von derſelben,

ſo bald ſie es wahr genom̄en, wider Ge„

dampfft ſein ſoll, ſo in Actis nit wider„

ſproch, derhalben, wann ſchon auch dieſes

hauß gar darüber Abrand wäre, der Reo

nit imputirt werden Können möchte.

Maritus n. de incendio culpa uxoris exorto„

non tenetur

arg. t. 4. C. ne ux ꝑmarit. Paris. Cons. 87. n. 6. 9.

§. 17. lib. 4. Farinac. oper. Crim. Q. 110. c. 3.

n. 113. Lubler. d. tr. De incend. c. 5. n. 63.

Auch, dagleich hierauß einige præsumtion widʼ

den vorbeklagten erzwingen würde, So

ſaget doch hingegen der 18. zeug ad 5. Defens.

ſetur

Er könte nit ſagen dꝫ der Reus ander als

dein eigenthumb dꝫ hauß Quæſtionis in Acht

genom̄en, und dꝫ derſelbe auch gar den manrer

zeigt,

302.

zum Decken der ſcheüren, Obrigkeitlich anhalten,

müßen, welches nicht weniger die 16. Zeugin,

alß mehrgemeltes im hauß geweſenes weib

ſelbſt ad 10. Defens. beſtätiget: Es habe, nehmlich,

der VorbeClagte ſich in reparation ſolcher be„

haußung und ſchewren aufs fleißigſt ange„

nommen.

Ex quo psumtio quoqꝫ, circa ignem cuſtodiendum

pro Reo potius facienda est: cum ſemper

attendatur id, ꝗ e̅ magis veriſimile

1. Divus pen. D. de in integr. reſtitut. l. Cum

de ætate 13. De probat. Fariac. d. Q. 110.

c. 2. n. 78. Gilnus. in arb. jud. crim. c. 2.

tit. 11. rubr. De incend. n. 7.

Et diſigentia quem infavorem defensionis, et

unico teſte ꝓbari poteſt

Weſemb. Cons. 19. n. 19. Farinac. d. tr. đ test.

Q. 63. n. 43.

nes non per illos ꝗ in eadem quandoqꝫ domo

