nus, utpote quæ foeminas maribus æquales, aut etiam su„

periores efficere modis omnibus tentaverit, qua tamen peste

nullam perniciosiorem civitatibus accidere poße, idem judicat

lib. 5. de republ. cap. 2. Jdem scribit Bachop. ad §. 15.

J. de heredit. quæ ab intest. defer. & Arnold. Vinn. ad

d. §. n. 2. ubi jura, quæ in succeßionibus sexus differen„

tiam observant, contra naturam eße, intrepide falſum

eße scribit.

Et si hæc omnia non eßent, & parentum hereditates æquali„

ter ad filios & filias jure Naturæ pertinerent: quin tamen„

Princeps ſuadente & exigente utilitate publica, (. quæ etiam

huic Statuto causam dedit.) illud ipsum in certis familiis mu„

tare poßet, nulli dubitamus.

546.

Salus enim publica suprema lex esto, cui merito

cederet altera, quæ filiis & filiabus æquales portio„

nes deferret, tanquam inferior, privatorum tantum

utilitatem respiciens. Unde Princeps filiabus æqua„

les portiones alias jure naturæ debitas, propter u„

tilitatem publicam auferendo, in rei veritate con„

tra jus naturæ nihil peccaret, sed illud potius pru„

denter explicaret, atqꝫ obſervaret. Et dum à natu„

ralis æquitatis ſemita exorbitare videretur, ad eam„

quàm proximè accederet; non quidem recto greßu„

sed per anfractus, et cursu non nihil inflexo, uti sci„

te ac prudenter loquitur.

Dn. Thom. Lansus, discurs. de Leg. Regia th.

89. in fin. & latius hoc deducit in dißert. de le„

gib. et Cura Religion. tes. 30.

Atqui hoc ipſum etiam est, quod paßim Dd. scribunt,

Principem ex cauſa poße statuere contra jus natu„

rale & Gentium, & ex cauſa poße alicui jus ſuum

quæſtum auferre.

Besold. vol. 4. conſil. 148. n. 43. Georg. Gerhard.

vol. 1. conſil. 27. n. 18. ubi plures adducit, & talem

justam cauſam favorem publicum eße ait. Springs

feld. tr. de Apanag. cap. 5. n. 31. Petr. Anton. de

Petra. tr. de potestat. Pincipp. circa jus quæſitum.

cap. 32. q. pr. 2. n. 2. ubi hanc concluſionem commu„

nem & indubitabilem eße scribit, eandemqꝫ repetit.

seq. q. 5. pr. n. 38. & 63.

Durch welches auch die Dritte Ratio dubitandi kön„

te abgeferttiget werden.

Quamvis enim legitima ſecundum communem Dd. sen„

tentiam liberis jure naturæ debeatur, & in totum sine

cauſa

547.

cauſa juri poſitivo tolli non poßit: attamen, quod illa„

justam ob cauſam, & in specie propter familiarum con„

ſervationem et publicam utilitatem, statuto tolli pos„

ſit, maximè ſi in ejus compenſationem, alimenta vel dos

filiabus reſerventur, etiam in rationibus decidendi,

maximè in septima probavimus. Unde hic frustra de„

legitima & de ejus quantitate vel qualitate disputa„

tur: Legitima enim est portio portionis ab intestato

debitæ.

l. 8. §. 8. ff. de inoff. testam. l. 31. C. eodem.

Quicunqꝫ itaqꝫ ab intestato ſuccedere nequeant, illis

legitima non debetur.

Joh. Ulrich Wolff ab & in Todtenwarth in

prodrom. conſil. conſ. 1. q. 9. n. 336. ubi hanc commu„

nem eße ſcribit.

Et in specie, quod filiabus dotatis vel dotandis per„

Statutum propter familiarum conſervationem ex„

cluſis legitima non debeatur, late ostendit, contra„

ria reſolvit, & hanc veriorem atqꝫ communem dicit

Mercur. Merlin. tr. de legit. lib. 3. tit. 1. q. 2. num.

35. verſ. contraria autem & seqq. Honded. vol. 1.

p. 1. conſult. 10. n. 16. Clar. lib. 3. recept. sent. §.

testamentum. q. 42. n. 6. Franc. Bec. 1. conſil. 103.

n. 21. Peregrin. de fideicomm. art. 36. n. 3. art.

38. num. 16. Bertazzol. conſ. 8. n. 40. Scrader. lib.

1. conſil. 19. n. 62. Bardelon. 1. conſ. 4. n. 2. Barnab.

Cornazzan. deciſ. Rot. Lucenſ. 54. n. 28. & seq.

Quod eo magis in nostro casu procedit, utpote quo

Statutum filiabus alimenta & congruam dotem aßi„

gnat, & à reliquis bonis omnibus in totum & simplici„

ter illas excludit. hiſce prægnantibus verbis: hinge„

gen ſollen ermelte Adeliche Töchter und dero po„

548.

sterität ihren gebrüdern ehelichen männi„

chen LeibsErben, vnd descendenten mannlichen

nahmens vnd geſchlechts zum beſten, von aller

übriegen vnd weitern Vätter, Mutter, vnd Bru„

derlichen Erbſchafft, Haab vnd Güter, an Lehen vnd

eigenthumb, liegend: vnd fahrendem, gegen„

werttig: und zu künfftigem gänzlich und al„

lerdings, biß auff einen ledigen anfall außge„

ſchloßen und abgewieſen ſeyn.

Ubi autem talia in Statutis reperiuntur ver„

ba, quod tunc filiabus dotatis vel dotandis nulla„

debeatur legitima, probat

Merlin. d. q. 2. num. 46. Honded. vol. 1. part. 1.

consult. 10. n. 21. Fr. Bec. d. consil. 112. n. 14. ubi

hoc verißimum & sequendum eße addit.

Præterea, quod legitima nec in usufructu, nec

in aliimentis relinqui poßit, illud est ex jure ci„

vili, & jure præsertim si justa cauſa (uti hoc in

caſu,) subest, statuto mutari potest. Und e ipse

Betius de hujusmodi Statutis scribit: Nec ob„

stat, quod quibusdam in locis statuta filiis vel fi„

liabus nuda aliimenta decernentia, caſu, quo non

contrahant matrimonium, nihil illis tribuant, quod

legitimæ naturam imitetur, quia respondetur,

cum per hæc Statuta hoc caſu naturali æquita„

ti, quæ liberis alimenta decerni ſubet, ſatis fiat,

& eorum neceßitati ſatis prospectum ſit, qui neqꝫ ju„

os & neceßarios heredes, neqꝫ alias perſonas habitu„

ri sint, quorum inopræ suis facultatibus ſuccurrere

debeant, ea in favorem familiarum & agnationis beni„

qua interpretatione tolerari, quæ aliimenta hoc caſu

legitimæ

54. §.

legitimæ vicem ſupplere dicimus, etiam si stricta,

juris ratione legitimam omninò tollant & exinaniant.

tr. de stat. famit. illust. c. 8. pag. 380. & seq.

Neqꝫ videmus, quomodo ex tot. tit. de alim. legatis, &

l. 10. ff. de capit. minut. colligi poßit, quod alimento„

rum perceptio ſit ſervilis. Licet in facto potius, quam

in jure ſubſistere dicatur. Exinde tamen illam ſervi„

lem eße non conſequitur. Etiam poßeßio magis in

facto, quàm jure conſistere dicitur. Quis autem pro„

pterea rerum poßeßionem ſervilem dixerit? Sie

jure canonico matrimonium capatis diminatione non

perit, & etiam fervis commune est, quis autem matri„

monium propterea ſervile dixerit. Ubi jus primo„

genituræ valet, ibi Regum & Principum filiis post„

genitis apanagia aßignantur, quæ nihil sunt aliud

quàm aßignationes alimoniæ proviſionales, quæ ſæ„

pe & ut plurimum tantum in certis annuis præsta„

tionibus conſistunt; quis autem apanagia ſervi„

lia eße affirmaverit. Præterea ſicuti postge„

niti in aßignanda apanagi quantitate, ad quan„

titatem legitimæ provocare nequeunt; ſed alimen„

tis contenti eße debent:

Springsfeld. tr. de apanag. cap. 8. n. 40. Dn.

dieterich in not. ad A. B. t. 25. verb. patrimo„

ni facultates.

Ita etiam non est neceßarium, ut filiabus per Sta„

tutum propter favorem familiarum excluſis dos ad

mensuram legitimæ jure civili determinatæ con„

statuatur.

Honded. vol. 1. consult. 10. n. 16. & seqq. le„

noch. lib. 2. de arbitr. Judic. caſ. 149.

Si enim ipsa legitima præſertim ex justa cauſa in

550.

quantitate, et in tempore Statuto minui potest, uti

post plures allegatos Doctores tradit

Gail. 2. O. 122. n. 11. in fin. Enenhel de privil. pa„

rent. priv. 14. p. 1. cap. 12. n. 5. Berlich. part. 3. concluſ.

18. n. 24.

Utiqꝫ nihil obstat, quo minus etiam illud, quod pro legi„

tima & in ejus compensationem excluſis filiabus re„

ſervatur, & in quantitate, & in tempore minui poſsit,

uti in septima ratione decidendi hoc pluribus demon„

stravimus. Et quamvis multi ex Dd. requirant.

ut filiabus renunciantibus dos ad quantitatem legiti„

mæ aßignetur: attamen contrariam de jure veriorem,

eſe, late defendit

Reinking. l. f. C. de pactis, num. 156. et ſeqq. ubi prio„

rem Vultet, & aliorum ſententiam communiter re„

jectam, & ſolidis juris fundamentis confutatam eße

ſcribit. Muscul. tr. de ſucceß. convention. claß. 1.

memƀr. 2. concl. 5. lit. f. n. 213. ubi dicit: de consue„

tudine, ſecundum quàm dos æstimari, nullam legiti„

mæ rationem haberi.

Et in caſu Statuti, quo fæminæ dotatæ, verbis gene„

ralibus negativis, ab omnibus reliquis parentum bo„

nis excluduntur, & dotibus contentæ eße jubentur, i„

psi dißentientes nostram admittunt ſententiam.

Fr. Bec. conſ. 112. n. 14. Gail. 2. obſ. 122. n. 12. & 13.

vid. Honded. vol. 1. p. 1. conſult. 10. n. 25. Merlin. de

legit. lib. 3. t. 1. q. 13. n. 16. qui præcedenti n. 14. somni„

um eße dicit illorum, qui ſcribunt dotem eße ar„

bitrandam usqꝫ ad legitimam.

Monaldus pro contraria ſententia adductus loqui„

tur de caſu ſpecialis Statuti, uti videre est in loco ibi„

dem allegato.

belangend

551.

Belangend das Vierte: Quod filiæ à patre dotatæ

vi hujus Statuti etiam à Succeßione & legitima ma„

terna excludantur: Ad hoc breviter dicendum, quod

hoc Statutum filias à bonis maternis non ſimpliciter

excludat, ſed illarum jus tantum ſuspendat, usqꝫ ad caſum

deficientis maſculi, de inde etiam ex bonis maternis fi„

liabus ornamenta & vestimenta muliebria, der Mut„

Ter weiblichen Geſchmuckh und Kleider, (. quæ sæpe„

magni ſunt preti.) reſervat, ita ut filiæ per hoc Sta„

tutum in favorem agnationis excluſæ, etiam prolegi„

tima aliquid habeant, quod ſufficit, ut tale Statutum

valeat. per ſuperius deducta.

Et quamvis eo in caſu, quo Statutum dotatam ſimpli„

citer excludit, et ulterius non procedit, foemina tan„

tum à dotantis hereditate excluſa cenſeatur.

Mercur. Merlin. tr. de legitim. lib. 3. tit. 1. q. 17. n. 1.

& seqq. Honded. vol. 1. part. 1. conſult. 10. n. 42. & 48.

de quo caſu etiam loquitur Cæs: Bartius

deciſ. 97. n. 26. & alii dißentientes. teste Klock. 3.

conſil. 101. n. 362.

Tamen ſi statutum ulterius progreditur, & à patre

dotatam etiam expreße à matris & aliorum heredi„

tate excludit, uti hoc Statutum quæstionis facit, tunc

illud omnino est ſervandum.

Mercur. Merlin. d. tr. lib. 3. tit. 1. q. 17. n. 4. & seqq. Hon„

ded. d. conſult. 10. n. 42. & ſeqq. Ant. Gabriel. lib. 6. comm.

concluſ. t. de statut. conclus. 5. n. 2. & ſeqq:

Neqꝫ hoc ipſum abſurdum videri debet: sed hoc potius ab„

ſurdum foret, ſi foemina de ſingulis ſucceßionibus, atqꝫ ſic

pluries dotanda eßet, qua dotationis pluralitate non conſer„

varentur, ſed potius destruerentur familiæ, inquit

Menoch. vol. 1. conſ. 3. n. 24. verſ. non obstat. & Klock.

d. conſ. 101. n. 324. & seqq. Honded. vol. 1. conſ. 10. n. 44.

Et quod ſufficiat, foeminam ab uno eße dotatam, ut à

5521.

reliquorum quoqꝫ hereditate, in favorem agnationis ex„

cludatur; & tale statutum vel conſuetudo valeat & ſub„

ſistat, pluribus defendit, et ad contraria respondet

Menoch. d. conſil. 3. per tot. Klock. d. cons. 101. n. 323.

& n. 353. ubi post alios ubi allegatos, de hujusmodi Statu„

ti validitate non ambigendum eße ſcribit. Honded. vol. 1.

conſ. 10. n. 42.

Camilli Borelli rationibus in præcedentibus satis„

factum est. Deinde loquitur ille de caſu, quo fæminæ in„

totum & abſolute à bonis matris non dotantis excludun„

tur, uti videre est

in d. conſ. 49. n. 45.

qualehoc Statutum non est.

Gleich wenig mag auch die Fünffte Ratio dubitandi„

diß Orths contra Statutum quæstionis operiren.

Supra enim probavimus, quod Nobilißimus ordo Eque„

stris talia Statuta condendi potestatem habeat; quod

autem etiam nobilium uxores, in hoc conſentire debeant,

nusquam ſancitum reperitur. Jure quidem civili, ut pa„

ctum de hereditate tertii valeat, requiritur, ut tertius

quoqꝫ, de cujus hereditate agitur, consentiat.

l. f. C. de pactis.

Verum in Statutis, nec Doctores quidem hoc requirunt.

Neqꝫ argumentum à pacto ad Statutum ſemper, maxi„

me quoad cauſam efficientem procedit, Et Statuta, tan„

quàm leges speciales, ligant etiam non conſentientes, quod

ſecus est in pactis.

per jura vulg:

Deinde quamvis matres non præsumantur, sexum suum

odio habere, exinde tamen non ſequitur, illas in hoc sta„

tutum non conſentire; utpote quod non in odium fæminarum,

ſed in favorem familiarum est conditum, uti supra ostenſum,

est. Solent autem foeminæ quoqꝫ familiarum suarum,

curam & rationem habere.

Vincent. Fusar. de fideicommiß. substitut. q. 499. n. 30.

ubi

583.

ubi hanc sententiam meliorem eße scribit. Mantica

de conject. ultim. volunt. lib. 6. tit. 10. n. 6. & 7. ubi de

communi testatur. Knipschild. de fideicomm. famil.

nobit. cap. 3. n. 48.

Omnibus enim natura inditum est defiderium, con„

ſervandi nomen & familiam ſuam.

arg. l. 30. C. de fideicomm. Frideric. Bruckmann.

1. consil. 32. n. 72. Klock. tom. 3. conſil. 101. n. 32.

Jta ut hîc quoqꝫ præsumptus uxorum nobilium conſen„

ſus deficere non videatur. Præterea in hoc sta„

tuto Matribus libere testandi facultas etiam ratione,

filiarum, reservatur. Si itaqꝫ nihil contra hoc Statu„

tum ultima voluntate disponunt, eo ipso etiam ex post

facto et tacite in hoc statutum confentire, sponteqꝫ

filiis tantum, excluſis filiabus, hereditatem relinquere,

creduntur.

arg. l. 8. §. 1. ff. de jur. codicillor.

Adeò, ut hoc statutum nec voto & charitati maternæ

recte contrarium dicatur.

10

Sechſtens, ſo ſeind die Rechtsgelerthen hierinnen einig,

Quod fratrum hereditas fratribus & ſororibus jure

Waturæ non debeatur, uti etiam tradit

Hieronym. Schurpz. cent. 3. conſil. 37. n. 10. Claud.

Battand. tr. de legit. cap. 1. n. ult.

Unde fratres privata auctoritate, & ultima sua volum„

tate, fratres ſuos et ſorores in totum, etiam sine causa, ex„

cludere & præterire poßunt, neqꝫ illis regulariter legiti„

mam aut aliud quicquam relinquere tenentur.

arg. l. 1. ff. de moff. testam. l. 27. C. eod. Battandier. d.

tr. c. 14. n. 24. Mercur. Merlin. tr. de legitim. lib. 1.

t. 2. q. 13. n. 1. Christoph. Philipp. Richter. deciſ. 53.

n. 1. Hartm. Hartm. lib. 2. t. 43. obſ. 6. n. 14. Menoch.

vol. 4. consil. 18.

584.

Ex quibus evidenter apparet, Statutum, quod ex„

cluſis sororibus, hereditatem fraternam, solis fra„

tribus defert, non eße juri naturæ contrarium, nec

invalidum. Quicunqꝫ enim privata, privati ho„

minis dispoſitione, ab hereditate jure et valide ex„

cluditur, ille multo magis statuto vel consuetudine,

ab hereditate illa removeri potest; argumento ab„

ultima voluntate ad legem & statutum: quod va„

lidum est et concludens.

Everhard. in loc. legat. loc. ab ultim. volunt.

ad leg. et statut. 47. in pr. Klock. tom. 3. consil.

101. n. 42. & seq. n. 107. & seqq.

Et talia statuta, quibus etiam fratres exclu„

duntur, valere, in terminis tradit

Merlin. d. tr. lib. 3. t. 1. q. 1. n. 34.

ac sæpe in Camera Jmperiali ita conclusum eße,

ſcribit

Gail. 2. Obſ. 124. n. 1. Klock. tom. 3. conſ. 10. n. 44.

Quibus non refragatur l. f. C. quorum bonor. Nam

primo, an aliquid juris naturæ sit, an verò non illud

non tam ex textibus Juris Justinianei, quàm ex ſu„

is proprus principiis est demonstrandum. Secundo

ſumitur jus naturæ sæpe in jure Justinianeo late &

abusivè, etiam pro eo, quod venit ex naturali inclina„

tione, & quod naturalis ratio aliquo modo ſuadet, sed

non fundet præcipit, qualis etiam est hæc fraterna„

succeßio.

Mach. d. consil. 10. n. 69. & seq. 70.

Quæ autem talia sunt, quin Statuto ex alia causa

& ratione mutari poßit, extra dubitationis aleam poſitum

est.

Klock. d. l. Molin. de Hispan. primog. lib. 2. c. 1.

n. 21. Cardin. de Lugd. de Just. & Jur. disp. 24. sect.

8. §. 11.

Neg.

§. 35.

Neq. Nicolli Everhardi responſum huic statuto„

est contrarium. Juse siquidem loquitur de caſu, quo

ſecundum juris civilis dispoſitionem, fratris heredi„

tas fratribus & sororibus erat delata, à qua fra„

tres privata auctoritate sorores excludentes utiqꝫ

peccant in conscientia.

Klock. d. conſ. 10. n. 90.

Siebendens, daß ſolch Statutum denen Göttlichen

Rechten nicht zu wieder, ſondern vielmehr ganz ge„

mäß, vnd ſeinen Vrſprung ex jure dipino habe, ſol„

ches iſt albereit in secunda ratione decidendi zur gnü„

ge an: vnd außgeführet worden.

Cribus non adverſantur dicta Apostoli Pauli„

Nam in primo respicit Apostolus ad commune pa„

rentum votum, qui liberis amplam hereditatem re„

linquere cupiunt, & illis etiam de neceſsarus pro„

spicere debent. Verum quod omnes liberi parenti„

bus ſimul et æqualiter succedere debeant, ita ut nec

ob justam cauſam hoc statuto vel lege mutari poßit,

de eo nec D. Apostolus aliquid addit, nec commune

parentum votum eo tendit, maximè si favor agnatio„

nis & publica ſalus aliud suadeat, per ea, quæ in„

præcedentibus ſunt deducta. Jn reli„

quis verò locis agit Apostolus præcipue de speritu„

ali filiatione & hereditate, quæ jemper sunt conjuncta„

et separari nequeunt. Verum quod in temporali„

bus conſequentia à filiatione ad hereditatem non ab„

solute ſit neceßaria, ex ipso jure divino supra ab„

unde probavimus.

Daß aber dieſes Statutum juri Gentium zuwieder

ſeyn ſolte, ſolches mag durch das ienige, was Ach„

tens wieder diß Statutum angeführt worden, gar

nicht evinciret werden.

556.

Nameriam apud multas Gentes liberi maſculini

& fæminini sexus æqualiter parentibus suis succedant:

Apud alias tamen haud paucas contrarium observatur,

et filiæ à filiis excluduntur, uti ſupra ostenſum.

Deinde licet apud plurimas gentes filiæ cum filiabus

æquales partes ex parentum hereditate accipiant, ex„

inde tamen non sequatur, illum succedendimodum eße

juris Gentiam. Talunt enim & fallentur, qui ex

solo Gentium uſa jus Esentium æstimant, & omne quod

apud multas esentes pro jure receptum est, legis com„

munis positive, ſive juris Esentium naturam induere

autumant. Non enim latitudine locorum, in quibus

lex hæc communis sive Gentium dominatur à livili

speciali differt, sed rationis generalitate. Unde

ſ aliquid, licet à plerisqꝫ gentibus fuerit receptum,

quod tamen non communem rationem remedi habet, vel

non communi generis humani neceßitati & utilitati in„

ſervit, aut communem humani generis salutem respicit,

ſed tantum imitatione & exemplo, propter avaropias in„

geniorum hominum, loci vel aliarum circumstantiarum

est approbatum, eisqꝫ tanquam hominibus politicis re„

stricte, e. gr. Germanis, Hispanis, Gallis etc: est sa„

lutare, illud necquaquam jus Gentium efficitur, sed ler„

cunilis in specie hic dicta permanet.

Tomas Laus. de Legib. th. 43. Franciſc. Conant. lib.

1. comm. Jur. Civ. cap. 8. Anton. Faber in Jurisp.

Papinian. ad. tit. de J. N. G. & C. Besold. de prin„

cap. Jur. th. 10. Augo de Roij. tr. de eo, quod justum

lib. 1. th. 7.

Præterea non repugnamus illis, qui liberorum succes„

ſionem juris gentium eße dicunt: Verum ut omnes li„

beri, maſculi & fœminæ, ſimul & æqualiter parentibus

ſuccedunt, ita ut hoc neqꝫ ob justam aliquam cauſam

mutari

8. §. 7.

mutari poſsit, hoc juris gentium eße negamus.

Bandem nec illud simpliciter proceat, quod ea, quæ sunt

juris gentium, mutationem non recipiant. Contra„

rium monstrat exemplum servitutis, quod etiam a„

gnoſcit Dn. Joh. Helv. Schuz, dicens: Juri Gentium

econtra varie derogari potest.

in Colleg. 1. Exercit. 1. concluſ. 9.

& latius proſequitur Dn. Lanſius.

de Legib. th. 46. & seqq.

Quod attinet Parentinorum & similem consuetudinem

illam merito inter irrationabiles refert consuetudines.

Parthen. litigioſ. lib. 1. c. 13. n. 9. Muscul. de succeß.

convent. & anomol. claß. 1. membr. 2. concl. 4. Tit.

6. n. 128. Anipschild. de fideicomm. famil. cap. 2. n. 209.

Beündtens, iſt zwart nicht ohn, Quod præmißum

Ordinis equestris Statutum constitutionibus Jmpera„

toris Justiniani ſit contrarium: verum quid de con„

stitutionibus illis et JCti & Solitici judicent, supra

in secunda ratione respondendi indicavimus. Adeo

ut nonnulli illam Justiniani dispositionem, qua fæ„

minas masculis, quoad succeßiones exæquavit: inter„

vitia legislationis Justinianeæ referre non dubitent.

Bachov. in Comm. ad §. 15. J. de succeßion ab

intestat. n. 1.

Unde etiam Arniſeus, quam legem, inquit. (. intelligit

autem d. l. 14. C. de legit. hered. cum Justinianus, ex æqua„

litate naturæ

† deducere vellet.

contra Naturæ

præſcriptum, quæ fœminam viro dete„

viorem fecit, et juris divini, multarumqꝫ Gentium dis„

poſitionem inducit.

lib. 2. de Republ. c. 2. sect. 12. n. 64.

Et quamvis Juris Romani prudentia, æquitas et ex„

cellentia magni sit æſtimanda, nec facile ab illa rece„

dendum: quod tamen illud, tanquam jus positivum, in una

558.

vel altera parte, ex temporis, loci, populi, genorum,

morum, aliarum qꝫ rerum & circumstantiarum con„

ſideratione, utilitate et neceßitate mutari poſit,

extra omnem dubitationem est.

§. pen. J. de J. N. G. & C. l. 32. ff. de C.

et quàm plurima ipsius Justiniani & sequentium

Jmperatorum ac Principum probant exempla„

Neqꝫ omne, quod lege civili improbatur, rationi ad„

verſum aut odioſum eße, consequitur,

Mauric. de conjectur, ultim volunt. lib. 6. tit. 6. n.

Maximè, ſi illud nos ad jura antiquiora, et ipſa ju„

va divina reducat, familiarum conſervationi atqꝫ uti„

litati publica prospiciat, ac hodierno Jmperii Statui

conveniat. Vale enim statutum favorabile eße,

docet

Klock. tom. 3. conſ. 101. n. 80.

Unde non ſine ratione ſcribit Simon à Gronewrog.

quod conſuetudo (. cui Statutum comparatur.) ju„

ris civilis correctoria hodie multo facilius, quàm olim

tempore Romanorum, ad conſequentias & ſimiles caſus

produci poßit: quia jus civile vel mille ante annos,

et eo plus Romanis datum, & nostratibus in gene„

re tantummodo receptum, in specie multa conti„

net, quæ Romanæ magis, quàm nostræ conveniunt;

& à quibus sæpe abhorret nostrorum morum sincera„

ſimplicitas: ita ut statutum vel conſuetudo à jure

ſcripto exabitans, hodie non propterea oneroſa aut

odioſa, sed ſæpe juri contraria & tamen simul in

ratione juris sit fundata.

in tr. de leg. abrogat. ad provem. Jnst. n. 17.

Zum Zebenden, ſo mag auch nichts kräfftige

wieder dieſes Statutum auß denen Reichs Ab„

ſchaden

589.

ſchieden de Anno 1521. & 1529 geſchloßen werden, an„

geſehen dieſelbe von denen succeßionibus reden, vnd

zuverſtehen ſeyn, zu welchen die maſculi vnd fæminæ

zugleich admittirt werden.

Quo præſuppoſito constituunt, quod præmortuorum

filiorum & filiarum liberi, cum ſuperstitibus filiis &

filiabus, avo & patruo suo ſuccedere, & contrariæ con„

ſuetudines eo ipso abrogatæ eße debeant. Quod verò

statutum, quo jus foeminarum parentibus et fratribus

ſuccedendi, ob familiarum conservationem et utilitatem,

publicam ſuspenditur, ac interim ipsis alimenta & dos con„

grua reservatur, valere non debeant, de eo in dd. Receß.

nihil habetur. Unde illis constitutionibus non

obstantibus, adhuc multis in locis, tales conſuetudines &

Statuta extare & valere, testantur Doctores supra in

rationibus decidendi citati. Et Augustißimum quoqꝫ

Camerale judicium, etiam post illas constitutiones,

aliquoties pro talium consuetudinum excluſivarum,

validitate pronunciaße, refert

Caspar. Klock. tom. 3. conſ. 101. n. 87.

Waß Eilfftens de jure conſuetudinario angeführet

worden, ſo iſt albereit in nona decidendi ratione

4 mit mehrerm

am:

vnd außgeführet worden, daß die Adelichen Töchter,

von vnverdencklichen Jahren hero, zu dero Eltern und

brüdere Erbſchafften nicht admittiret worden, ſondern

dieſelbe, nach alter Adelicher gewohnheit, ein hen„

rath

aut

empfangen, vnd alßdann allen beſagten Erb„

ſchafften jurato renunciret haben.

Ex quibus tamen renunciationibus non neceßaris

ſequitur, ipsos jus ſuccedendi jus habuiße. Sicu„

ti enim illa, quæ ipso jure, ſine hominis conventio„

ne aut dispoſitione, ex ipsa negoti natura insunt,

560.

& debentur, sæpe tamen omnis dubitationis

tollendæ gratia specialiter exprimuntur.

l. 3. C. de fidejußor.

Ita etiam ſæpe illis, quæ ipso jure non com„

petunt, majoris ſecuritatis gratia renunciari

ſolent; Sic quotidie, & omnibus fere instru„

mentis atqꝫ contractionibus, licet nullus metus,

dolus, laſio vel ſimile quid intervenerit, tamen

venunciatio exceptionis doli metus & læsio„

nis adjicitur. Jta etiam Nobilium filiæ, in„

quit Nicolaus Everhardus Jun: heredita,

tibus renunciant tantum ad abundantem cau„

tellam, et ad majorem ſecuritatem eorum, quo„

rum in favorem foeminæ, etiam à jam delatis he„

reditatibus excluduntur, ut sic locus omnibus

controverſis, quæ facile concitari poßent, præ„

ripiatur. Abundans enim cautela non nocet.

vol. 1. conſil. 6. n. 15. ubi hoc latius proſequitur.

Jn duodecima dubitandi ratione wird præſup„

ponirt, vnd angeführt, alß ob die Töchter, wie

auch die Söhne in bonis parentum, etiam adhuc vi„

ventium ein jus quæſitum hetten; welches iedoch zu

recht nicht beſtehen mag.

Nam liberi, viventibus parentibus, in bonis il„

lorum revera nullum habent jus quæſitum.

Georg. Everhard. 1. conſil. 27. n. 31. Paſ. 2.

conſ. 1. n. 57. Petr. Anton. de Petra de pote„

stat. Princip. circa jus alleri quæſit. cap. 32.

rubr. de

561.

rubr. de spe, quam quis habet in hereditate

viventis. n. 1. & seqq. pag. 549. ubi ex Baldo seri„

bit, quod potentia succedendi patri, quam habet

filius non ſit ens, antequam pater moriatur, nec

habeat radicem vel cauſam generantem.

Jn vita namqꝫ patris & matris bona non sunt libero„

rum, ſed parentum propria, neqꝫ ea liberi cum paren„

tibus habent communia, adeo ut vivente patre nec

legitima liberis debeatur.

l. 1. §. si impuberi. ff. de collat.

ſed pater potest, in vitis liberis, bona ſua pro suo„

arbitrio administrare, & ſecundum el. vendere, ac

pretium in mare proficere.

cl. in. l. 1. C. de moff. dot. Joh. Godd. vol. 2.

cons. Marpurg. 42. n. 55. Petr. Anton. de Petra

d. rubr. n. 3. in fin.

Adeo, ut illos, qui liberos vivente Parente, veros bo„

norum paternorum dominos aßeverare audent, omni„

no judicio carere ſcribat.

Bachov. ad Treutler. vol. 2. disp. 12. thel. 2. Lit. 6.

Hinc etiam Jaſon, & cum illo Hieronim. Schurpz.

quando, inquit, filiæ privantur etiam hereditate pa„

rentis, non dicuntur pati damnum, sed perdere lucrum.

cent. 3. conſ. 37. n. 6. in f. & seq. n. 7. & 8.

Non obstante l. 11. ff. de liber. & posthum. ubi ipſa par„

ticula quaſi et quodammodo improprietatem notant

et tantum respiciunt ad fictionem juris, qua pater„

et filius in ejus potestate existens, una perſona in

certis caſibus finguntur; & hereditas illius in suos

heredes ipſo jure continuatur.

562.

Joh: Goedd. d. l. Petr. Ant. de Petra d. rubr.

n. 11.

Ex quibus ſatis apparet hoc Statutum filia„

bus Nobilium præjudicare, non in jure quæſito„

ſab tantum in jure quærendo.

Honded. vol. 1. part. 1. conſult. 10. n. 29.

Facilius autem tollitur jus quærendum, quam

quæritum.

Georg. Everhard. vol. 1. conſ. 27. n. 31.

quod multis exemplis ostendit set. Ant. de Peten

d. tr. cap. 30.

Necomne illud, quod alicui pis quærendum

aufert, odioſum est, etiamſi illud fiat citra cul„

pam illius, cui præjudicatur. Si enim hoc

frat ob utilitatem familiarum et ipſius rei„

publica non odoſum, ſed favorabite potius

est dicendum, uti plurimi ab ipso orentacinq.

d. Resol. 1. n. 1. verſ.

& supra à nobis allegati demonstrant.

Dreyzehndens, ſo iſt zwar nicht ohn,

Quod jure civili, ut plurimum jus ſuccedendi,

ſit reciprocum: hoc tamen non est perpetuum,

et ita radicatum, ut Statuto vel conſuetudine,

justa et cauſa mutari non poſſit.

Klock. tom. 3. conſ. 101. n. 79.

Sic, licet liberi in feudis parentibus ſuis ſucce„

dant: parentum tamen in feudis liberorum, re„

gulariter nulla est ſucceßio„

cap. un. pr. p. F. 80.

Deinde jus ſuccedendi ita est reciprocum, ut tamen„

eo

563.

eo ipſo ordo ſuccedendi non excludatur. Sie fra„

ter liberos habens ſuccedit fratri nullos liberos ha„

benti: verum hic frater, fratri ſuo, qui liberos habet,

non ſuccedit, ſed ejus liberi in succeßione præfe„

runtur. Ita etiam, non obstante hoc Statuto, jus

ſuccedendi inter parentes & filias, fratres et soro„

res est et manet reciprocum, ita tamen certus

obſervetur ordo, in hoc Statuto præſcriptus, & filiæ

parentibus & fratribus tum demum ſuccedant, si maſculi„

deficiant: idqꝫ ob justißimam cauſam supra explicatam:

quæ in filiabus deficit.

Knipſchild. Dd. de fideicomm. famil. nobil. cap. 8. n. 216.

Unde improprie & abuſive dicitur, fæminas hac excluſio„

ne ſive potius ſuspenſione puniri. Nam illud demum

poena dicitur, quod in alicujus odium, & eum in finem est

constitutum, ut quis puniatur & coërceatur.

§. fin. Jnst. de legat. & ibi Dd.

Jllud verò, quod in alterius favorem, & propter publicam

utilitatem introducitur, licet vergat in alicujus præ„

judicium & damnum, poena tamen in dici potest

ve

mi„

nime. Hic enim finis principalis et intentio constituen„

tium primaria est conſideranda. Sic sæpe accidit, qui

cum Pupillis, minoribus, & hodie cum foeminis, sine tu„

toris vel Curatoris conſenſu contrahunt, ut exinde maxi„

mum damnum sentiant: quis autem hæc jura, quibus

hoc constitutum vel introductum poenalia aut odioſa di„

xerit. Exceptio SCti Vellegani æque ac Exceptio Scti„

Macedoniani Creditori est damnoſa: eo tamen non obstan„

te illa favorabilis, hæc verò odioſa dicitur.

in l. 40. pr. ff. de condict. indeb.

Sic etiam hujusmodi Statutum vel conſuetudo, quamvis

foeminis præjudicet; quia tamen non in odium fæminarum

564.

conditum, ſed principalis ejus cauſa, et intentio statuen„

tium est favor familiarum & ubilitas publica, capropter

illud non poenale et odioſum, sed potius favorabile est di„

cendum.

Geßen, in conſuetud. Burgand. rubr. 7. §. 12. pr. n. 1.

Decian. vol. 1. cons. 17. n. 26. Reink. de retract. con„

hang. quæst. 1. n. 52. & 54. ubi plures laudat conſentientes.

Deniqꝫ foeminas favore dignas & honorandas eße, non ne„

gatur: Verum hic favor foeminarum merito favori fa„

miliarum, et utilitati publica cedere debet.

per ea, quæ in quarta decidendi ratione sunt ad„

ducta. Muscul. de succeß. convent. c. 1. n. 2. concl.

4. Lit. 6. n. 151.

Singulares animi & corporis dotes, quibus nonnullæ

foeminæ præ maſculis fuerant exornatæ, merito magni

ſint æstimandæ, et honorandæ: sed jura constituuntur,

de his, quæ frequenter fiunt, non quæ raro et extra ordi„

nem accidunt.

l. 3. & seqq. ff. de ll.

Regulariter autem masculos foeminis & quoad corpo„

ris & quoad animi dotes præcellere, maximè quæ fami„

liarum splendorem & conſervationem, ac Reipublica uti„

litatem concernunt, certius est, quàm ut negari poßit.

vid. Arniſæ. lib. 2. de Republ. cap. 2. sect. 12. n. 76. & seqq.

Betreffend die Vierzehnder Rationem dubitandi,

iſt in Rationibus decidendi, ſonderlichen in quarta„

wo nicht überflüßig iedoch gnugſamb auß denen Rechten

vnd deren Lehrer gemeinen ſchluß, ia auch ex ipsa

rei veritate dargethan worden:

Quod Reipublicæ interſit, familias de Republica

bene meritas, maximè nobiles, salvas, & in ſuo vigore,

& flore conſervare, et familiarum utilitatem proprio

singularum commodo præferendam eße: quod ipsum

agnoser

565.

agnoſcit ipse Nicol: Betius dicens: Qui ſuffragan„

tur quoqꝫ naturales rationes. Cum enim ante omnia

Dco, deinde generi humano, tertio patriæ, quarto fa„

miliæ & posteritati, quinto nobismet ipsis, domesti„

cisqꝫ nati simus, & unicuiqꝫ, quod suum, tribuere de„

beamus, sequitur neceßario familiæ universæ com„

modum ſingularibus uniuscujusqꝫ emolumentis præ„

ferendum, maximè abiis, qui à familia splendorem &

dignitatem quærunt, modo id legitima via & ratione

fiat. Hæc ille.

tr. de statut. famil. illustr. cap. 9. p. 536.

Unde alia quoqꝫ multa familiarum conservandarum,

gratia contra jus commune ſunt constituta.

Knipschild. tr. de fideicomm. famil. nobil. cap. 6.

n. 52. & cap. 7. n. 58. & seqq.

Ubi autem foeminæ cum maſculis æqualiter succe„

dunt, ubi paulatim et cito patrimonium, et cum illo

splendor nobilitatis et familiæ enervatur.

Christin. 5. deciſ. 80. n. 29. zas. 2. conſ. 1. n. 54.

Quicquidenim filiæ ex bonorum paternorum diviſione

conſequuntur, id omne familiæ, ex qua exeunt, diminu„

tio est, clades et intertrimentum.

Ann. Robert. lib. 2. rer. jud. c. 4. pag. 352.

Quod autem dicitur, nihil intereße, ſive per filios ſive

per generos, publicis utilitatibus conſulatur, nec re„

feræ, ſie veleres conſerventur, sive novi foreantur, illud

procedebut quidem olim quoad decusiones, & quoad eſse„

ctum legitimationis, de quo loquitur,

l. 3. C. de naturalib. liber.

Verum ad hodiernos Jmperii Nobiles, maximè imme„

diatos, & illorum familias illud applicari potest vel mi„

nime. Sed Reipublicæ interest, antiquas illorum

566.

de Republica bene meritas familias servare, utpote

in quibus majorum exempla, ad ſimilia præclara fa„

cinora, efficacißima sunt incitamenta.

Præterea fœminæ, quæ ut plurimum mares numero su„

perant, portiones ſuas non tantum in alias familias, ſed

sæpe etiam, extraneis nubentes, in aliàs provincias &

alia regna transferunt; aut ſi in provincia ſusistunt, in„

nuptæ propter ſexum officia publica gerere non pos„

ſunt, nuptæ verò, ſi à parentibus amplam heredita„

tis portionem acceperunt, eandem non statim marite„

rum arbitrio, ad familiæ & reipublicæ salutem guber„

nari patiuntur; sed sæpe uxores divites, tanquam natu„

ra tenaces, privato suo uſui bona avare ſervant, &

