& quod declaratio virtualiter dicitur conti„

neri in ipſo declarato.

per jura notisſima.

Wann dann ſecundum tenorem concesſionis

et declarationis, gnädiger Herrſchafft will vnd

meinung geweſen, daß die Newſtätter

expresſâ additâ limitatione nacher Steinheimb

zu vnd über Zwerch nicht weiter, dann biß an

den Banner weeg, vnd nicht darüber, weder

nach dem Rohr, noch dem Schwindenfahrt, viel„

weniger

871.

weniger gegen dem LeherHoff, zu treiben

haben ſollen, alß verbleibt es billich bey ſolcher

limitation.

Cum voluntas limitata, ultra terminos limitatio„

nis non ſit extendenda, et limitata cauſa, limita„

tum producat effectum.

per vulgata.

Allein weil wir in ableſung der Actorum, hin

vnd wieder befunden, daß Burgermeiſter vnd

Rhat zu newen Hanaw die ſub Lit: B. producirte

beylag tenaciter wiederſprechen, ſo gar, daß Sie

auch in ihren Quadruplicis ſub No 6. in dieſe verba

formalia außgebrochen: Solches documentum ſeye

ein non Ens, et falſum et calumnioſum, auch ſonſten

beede litigirende Partheyen an andern Orthen

mehr gegen einander in contradictoriis ſtehen,

da doch zue gründtlicher der ſachen erörterung,

für hoch nothwendig erachtet wird, daß wie es

damit beſchaffen, eine aigentliche gewißheit, ehe

vnd dann definitivè geſprochen wird, zu haben, da„

mit keinem theil in dieſer importirlichen ſach, zu

viel oder zu wenig beſchehe: Alß erachten

wir einhelliglich, nach reiffer überlegung aller

vmbſtänd, eine notturfft zu ſeyn, daß durch nach„

folgende Jnterlocutori, der beſchluß ex officio re„

ſcindirt, vnd beeden theilen, dem Jmploranten vnd

Jmploraten, Burgermeiſter vnd Rhat der Alten

vnd newen Statt Hanaw, beweiſung erkandt werde.

Jnterlocutoria.

Jn ſachen Rechtens ſich haltend zwiſchen Bur„

germeiſtern vnd Rhat der Alten Statt Hanaw,

Jmploranten vnd Clägern eins: So dann Bur„

872.

germeiſtern vnd Rhat der newen Statt,

Jmploraten vnd Antworttern, andern theils,

iſt der beſchluß ex officio reſcindirt vnd erkandt,

waß beede theil zu erleüterung der ſachen, vnd

fürſtand ihres Rechtens beweiſen vnd darthun

wollen, daß ſolches, Rechtlicher Ordnung gemäß,

gehört werden, alßdann ferner ergehen vnd

geſchehen ſolle, waß recht iſt.

Worbey wir vnerwehnt nicht laßen ſollen,

weil ſonderlich in hac cauſa dienſam zu„

ſeyn

ſchei„

nen thut, wann die ſituation deß Steinheimer

velds, ſambt ſeinen anſtößern vnd deßelben

limites, accuratè durch einen Mahler abgerißen,

zu papier gebracht, daß ſolcher abriß ad ple„

niorem cauſæ cognitionem, mit den Actis, zu künf„

tiger abfaßung einer Endturtheil, überſen„

det werden möchten.

Weil auch die Advocati, ſich vmb etwas mit hi„

zigen anzügigen worten gegen einander er„

zeigt,

‡ vnd dardurch zu meh„

rer Verbitterung zwi„

ſchen zweyen communen

vrſach geben,

vnd die Herrn darüber vnſer ſentiment

ebenmäßig erfordert; Alß halten wir darvor,

daß Jhnen ein gewiße Geltſtraff, ſub comminatione

mehrern einſehens, per decretum abgefordert wer„

den möchte. Welches wir den Herren p.

Actum in Collegio nostro den 24. Januarij. Anno

1661.

Decanus pp.

Collat:

7. Rthllr.

873.

Hanaw.

Jn puncto jmmiſsionis

ex l. ult. C. de Edict:

Divi Hadriani tollendo

Johann Wilhelm Haderman

Contra

Lorentz Günther

Dn. D. Johannes Andreas Frommann Autor.

Alß vnlängſt auß der Hochgrävℓ: Hanawiſchen

Canzley zu Hanaw ſub dato den 10. Decemƀr. deßjüngſt

abgewichenen Jahrs, einige in posſesſorio ex l. ult: l.

de edict. D. Habr. toll. verübte vnd in andere instanz

gerathene, vnd in derſelben zum Richterlichen auſpruch

geſchloßene Acta, vns denen Decano vnd andern Do„

ctoribus der Juriſten Facultät, bey gemeiner Fürſt„

lichen Hohen Schuel Tüwingen, vnſer Rechtlich beeden„

cken cum rationibus dubitandi et decidendi principa„

lioribus darüber zu ertheilen, zu kom̄en, Haben,

tragendem Ambt nach, wir ſolche in verſambletem

vnſerm Collegio, nach beſchehener fleißiger durchleſung,

reifflich erwogen, vnd dieſelbe in facto et Jure vor

ſich, dann auch, vnſerm Rechtlichem Gutachten nach, ſol„

gender geſtallt befunden:

Facti Species.

Es hat in Anno 1641. Catharina eine geborne

Sträußin, mit Jhrem Eheherrn Lorenz Günther

ein Testamentum reciprocum auffgerichtet. Alß

aber nach der Zeit beede Ehegemächt in große

kneinigkeit mit einander gerathen, hat de„

rentwegen ietztgedachte Catharina, ſolchen lezten

willen jhrer ſeits den lezten Decemƀr. 1647. vor

Notarien vnd Zeügen nicht allein wiederruffen,

ſondern auch ein ander Testamentum, vnd zwar

nuncupativum zugleich auffgerichtet, in welchem

874.

Sie ihre nechſte Banſe vnd Erbin ab intestato,

Catharina Schneiderin, zur einigen Erbin ein„

geſezet, vnd vnter andern legaten auch den 4

Geiſtlichen corporibus, ihren angehörenden theil

errungenſchafft legiret, vnd dieſes alles viva voce„

ohn einig darüber auffgerichtet Jnstrumentum

publicum.

Wie nun die entſtandene

Eheliche kneinigkeiten ſich von tag zu tag ferner ie

länger ie mehr gemehret, hatt ſich endtlich begeben,

daß nachdem zu vorhero Sie Catharina auf er„

laubnus ihres Beherrn Jhrem Vetter zu Butz„

bach, Johann wilhelm Hadermann, auff etliche tag

beſuchet, aber über die gebür, vnd biß in die ſechſte

wochen bey Jhm verblieben, Sie bald nach ihrer Enckh„

kunfft ſich ohnwißend vnd in abweſenheit ihres

Mannes, weiln ihrem vorgeben nach, Sie nicht län„

ger vmb Jhn, wegen ſeiner gegen Sie verübten

Cyranney, verbleiben können, wiederumb zu

ieztgedachtem ihrem Vetter Johann Wilhelm Ha„

dermann retiriret, allwo Sie in wehrender zeit ihres

Jährigen außenbleibens, nemblich den 30. Octoƀr.

Anno 1650. abermaln das anfangs gedachte Te„

stamentum reciprocum, vnd dann ferner das in

Anno 1647. auffgerichtete nuncupativum, vor No„

tarien vnd Zeügen gänzlich auffgehoben, vnd zugleich„

in ein andern zue Papier gebrachten nuncupati„

vo, mehrgedachten ihren Vettern, Johann Willhelm

Hadermann zu ihren einigen Erben eingeſezet,

welches

875.

welches Sie mit gnugſamen zeügen, vnd dern

ſubſcription vnd subſignation nicht allein verſehen, ſon„

dern auch ein Jnstrumentum publicum vom beyweſen,

den Notario darüber auffrichten laßen. Nachdem

aber mit ſolcher continuirenden vneinigkeit Sie endt„

lich bey Hochgrℓ: Cänzley ſeparationem à thoro et menſo

auch anders noch geſuchet; Seind, durch vermittlung

der damahligen Herrn Canzley Räthe, auff vorher„

gehendes ernſtliches vnd bewegliches, Jhro Catharinæ,

Günthers Haußfrawen, beſchehenes zuſprechen, die

ſo lang gewehrte Strittigkeiten zwiſchen beyden Ehe„

leüthen den 3. Jan. 1652. gänzlich auffgehoben vnd

beygelegt worden. Da dann zugleich auch, Laut

beylag in Actio lit. H. deß Canzley Protocolli Ex„

tracts, in genere von Jhnen, waß zeit wehrenden

vnzeitigen euffer, in eines vnd andern nachtheil

gehandelt worden, vnd dann in specie Laut gleich„

mäßiger beylag ſub Lit: B. Sie die Catharina, Günthers

Ehefraw, ſolch zu Butzbach gemacht Testament, apud

acta revocirt vnd auffgehaben. Welche levoci„

lung Sie, Catharina, apudacta zu zwey in dreymah„

len wiederhohlet, vnd auff begehren erlanget, daß

Hochgrübl: Cantzley ſub dato 28. Februarij. 1652. ein

ſchreiben an mehrermelten Hanß Wilhelm Gader„

mann, vmb extradirung ſolch ertörteten Testamentis

concipiret. Alß aber mit ſolcher extra„

dirung ſich etwan

es

verzogen, zumaln die Teſtiere„

rin Jhme hernach zu vnterſchiedenen mahlen, wie

in actis erwieſen, zu entbieten laßen, daß Sie bey

ſolchem zu Burbach auffgerichtetem Teſtament be„

ſtändig verbleiben wolle, iſt entzwiſchen die Teſtierenn

876.

mit todt abgangen, vnd alſo bey Haderman„

nen das Teſtament verblieben. Auff

welchen todt alſobalden, nach verfließung deß

30. Jhr Ehemann, Lorenz Günther, das

Testamentum reciprocum producirt, eröffnung

deßelben den 22. Maij 1654. bey Schultheiß, Bur„

germeiſter vnd Rath der Alten Statt Hanaw,

vnd darauf immisſionem in bona hereditaria, in

beyſeyn der nechſten verwandten vnd legatarien,

die er auch alſobald theils ihrer legaten wegen ver„

gnüget, erhalten.

Worauff mehr„

erwehnter Johann, Wilhelm Hadermann

bey HochGrℓ. Canzley das Testament worinn

Er in Anno 1650. zum Erben einig vnd allein an„

geſezet, den 8. Junij Ejusd. Anni 1654. produciren

laßen, vnd immisſionem ex l. ult. C. de Edict. D.

Hadr. toll. non obstante revocatione testamenti illius a„

pud acta facta, ſchrifftlichen begehret. Mit wel„

chem ſeinem begehren aber, Er von dar ab„ vnd

zu Schultheiß, Burgermeiſter, vnd Rath der al„

ten Statt Hanaw, alß Judicem primæ instantiæ

gewieſen worden.

Velchem nach Er

dann den 29. Juni d. anni. 1654. bey iezter„

meltem Richter mitt einer ad tenorem l. ult: C. de

Edict. D. Hadr. toll: eingerichteten imploration Schrifft,

ſambt beygefügter vidimirten Copia ſolchen Te„

staments, wieder Lorenz Günthern, alß jnnhaber

ſolcher ſtrittigen verlaßenſchafft eingekom̄en, vnd

nicht allein immisſionem juxta d. l. ult. ſondern auch ein

Richtig

877.

richtig Jnventarium vnd beſchworne verzeichnus al„

ler der Catharinæ Lorenz Günthers, alß Gegentheils

HaußFrawen Seel. hinterbliebenen verlaßenſchafft

von Jhme begehret. Ob nun wol forenz

Günther tabulas testamenti producti non cancellatas

agnoſciret, hat er doch in alle weeg vermeinet be„

rechtiget zu ſeyn, ſich ſolchem begehren, alß ein con„

tradictorem legitimum in totum, Vnd alſo noch vielmehr

in tantum zu opponiren. Vnd weiln er vnter„

ſchiedliche exceptiones dargegen eingewendet, iſt

diß posſesſorium judicium in eine zimbliche, vnd in

dergleichen procesſ vaſt vngewöhnliche weitläufftig,

keit beyderſeits außgeſchlagen. Ob wol aber

der beklagte viel ſachen in das petitorium gehörig,

mit immiſciret, hat iedoch der Cläger in beantwortt,

tung derſelben, auff iederzeit eingebrachte prote„

stationes, de nolendo implicari petitorio von ſeinem ein„

mal angeſtelltem remedio posſesſorio ſich nicht abwen„

dig machen laßen, ſondern auf ſeinem begehren ver„

harret, biß endtlich, nach vnterſchiedlich hinc inde ad

acta gebrachten, theils wiedriger Rechtsbelehrungen,

in dieſer Sach concludirt worden. Worauff

den 14. Julij. 1659. der Judex, nach eingehohltem Rath

der Rechtsgelehrten, ein Urtheil wieder den beklag„

ten dieſes wörtlichen Jnnhallts außgefället,

Nemblich: daß Clagender Hadermann in die

geſuchte posſesſion ex l. ult: C. de Edict: D. Hadr:

toll: aller güter, ſo die Teſtiererin tempore mortis

verlaßen, huc immittiren, vnd dabey hand zu haben.

Hergegen Beklagter mit ſeinem einwenden ad pro„

cesſum ordinarium zuverwechen; die hinc inde auf„

gewandte vncoſten aber, auß erheblichen Urſuchen,

878.

ſice compenſiren, vnd gegeneinander auffguhe„

ben ſeyens. P. R. W.

Weiln

nun

† condemnirter

beklagter Lorenz Günther, ob ſolcher in

principali,

wieder Jhne

ergangener Urtheil, ſich zum höchſten

gravirt befunden, hat er noch intra decendium,

nemblich den 21. Julij darauff, coram Notario

et Testibus von dem Richter, ſo Sie außgeſprochen,

an Jhro HochGrävℓ: Gut, Herrn Friederich Caſ„

nuren, Graven zu Hanaw p appelliret, ſolche ap„

pellation noch ſelbigen tag dem Judici à quo, von be„

ſagtem Notario vnd Zeügen gebührend inſinuiren

laßen. Vnd weiln ſeinem begehren alſo balden will,

fahrt worden, hat er ſolche ſeine interponirte Appel„

lation den 28. Jalij ejusdem Anni gleicher ge„

ſtallt gebührend bey denen HochGrävℓ: Hℓ.

Räthen vnd befelch habern introduciret, vnd zwar

mit 9. beygefügten, auß denen actis prioris instan„

tiæ gezogenen vnd wiederhohlten gravaminibus,

mit ſeinem petito in perſequirung ſo thaner appel„

lation den 25. Aug. angeſtellt, dahin zwecend,

daß Dn. Judex adquem erkennen vnd außſprechen,

wolle, daß Judex à quo in totum wiederrechtlich

geurtheilt, vnd alſo vielmehr in tantum, vnd de„

me, waß nemblich auß der verſtorbenen ver„

laßenſchafft Jhme Appellanten, juxta statutum

Solmenſe gebühret, in welches alles nichts deſto„

weniger Appellatus per ſententiam immittirt vnd

verwieſen ſey.

Weiln dann Gegen„

theil vnd vnd Appellat auß dieſem allem erſehen,

daß

879.

Daß von Appellanten nichts neus zur gewunnung

der ſachen eingebracht worden, hat er Appellat

bey der den 6. Obr. ejusd. anni 1659. gethanen, litis

contestatione negativa in eventum zugleich |.zwar mit

exigirung vnd begehrung deß Juramenti de non te„

mere appellando; So aber vom Herrn Judice nicht at„

tendirt worden:| geſchloßen; Vnd iſt nach einig

gewechſelten, gleicher geſtallt nichts newes in

ſich haltenden Schrifften, entlich von beyden thei„

len im Majo verwichenen 1660.igſten Jährs pure

geſchloßen worden. Jn welches Appellations

Procesſ Vrtheil verfaßung, wir, wie oben ge„

melt, à Dn. Judice erſuchet worden.

Bey dieſer Appellation nun, will wegen der

materialien, oder deß objecti derſelben, bald an„

fänglichen ein nicht geringer zweiffel, die

examination der meritorum cauſæ, alß vnnötig hin„

dern, Jn dem in gemeinen Kayℓ: Rechten die

appellation à ſententia in procesſu ex d. l. ult. insti„

tuto lata verbotten. Vnd zwar nicht nur in genere

per l. un. C. ſi denom. posſ. fuer. appell.

ſondern auch in specie. Et quidem non ſimpliciter

tantum

in l. ult. pr. ff. de appell. recip.

ſondern auch mitt einer großen ſtraff, ſo wol dem

provocanti, alß Judici, appellationem talem recipien„

ti, von 3. Fayſern dictiret.

in. l. quisquis antep. C. quor. appell. non recipp.

Welches vnternehmen in provocante Sie eine im„

880.

portunam appellationem, in recipiente Judice ve„

ro eine ignavam conniventiam nennen; Alſo

daß die Rechtslehrer ins gemein dieſes vor„

ein Regul halten wollen:

Jn hoc ſummario l. ult. procesſu appellationem

non esſe recipiendam.

Menoch. de adipiſc. posſ. remed. 3. n. 826. ubi re„

ceptam hanc omnium opinionem esſe fatetur.

Bernh: Wurmſer. lib. 1. pract. Obſerv. tit. 24.

obs. 12. et lib. 2. tit. 19. O. 24. Andr. Rauchbac.

quæst. jur. Civ. & Sax. 6. n. 76. ubi dicit: regu„

iariter hic appellationem non admitti, et hoc

testari glosſ. & Dd.

Zumaln in dem fall:

ubi pro actore contra reum pronunciatum fuit.

Quod ipſe etiam Menochius, aliis Dd. aliàs in hac

re non nihil contrarius, agnoſcit

in d. l. n. 826. p. junct. n. 876. & ſeqq.

Cujus ratio est, non generalis illa, quod ſententia

talis ſit modici præjudicii, et in alio judicio, petito„

rio nempe, reparabilis. de quæ„

Marant. in pec. aur. part. 6. act. 2. n. 305. Carpz.

1. n. 13. n. 13.

ſed specialis plane ac ſingularis et propria, nempe„

quod voluntas deferipti

unti

ſcripta, e tabulis ejusmodi

illæſis, et ſic omni ſuspicione prima fronte carenti„

bus, Judicii ostenſa, celerem deſiderat executionem,

Vel, uti loquitur JCtus in d. l. ult. nullam recipit di„

lationem.

Vnd ob gleich

881.

Vnd ob gleich ſonſt de Jure Can in posſesſoriis, quemad,

modum à quolibet alio, etiam decreto ſaltem, gravante

die appellationes erlaubt ſeyn; So will doch dar„

vor gehalten werden, daß per generalem illam per„

misſionem, speciali huic, eiqꝫ poenali prohibitioni, ex

tam æquisſima, ſingulari et favorabili cauſa factæ

nichts derogirt worden.

Jta ex Bervio quæst. 44. n. 3. in hanc rem ſcribit.

Andr. Rauchbat. d. l. n. 77.

Seb hoc |:ſcil. jure Sontificio ab hac ſententia ap„

pellari posſe, quia à quacunqꝫ etiam interlocuto„

ria eo Jure appellari posſit:| rectius improbatur

à Beroſo, qui jus statutarium et Canonicum, in

posſesſorus appellationes recipiens, non pertinere

vult ad hunc caſum ſingularem, specialem & poenalem,

Qui inſuper adstipulantes allegat

Petr. de Benitendis, Joſeph. Ludovic. &

Franciſc. Perſonalem.

Quam judicii hujus ſententiam propterea, cum

Baldo privilegiatam esſe, ut ab ea appellatur, asſerit

Wurmſer. d. lib. 2. tit. 19. §. 24. n. 1.

Vnd ob gleich ſonſt auch etliche Rechtslehrer hier„

innen limitate gehen wollen, nemblich daß nur

quoad effectum ſuspenſivum de Jure Civ. & Can. ein

verbott geſchehen ſey, nicht aber quoad devolutinum.

Cujus sententiæ est Menochius

d. l. n. 828. & 840.

& alli nonnulli, quos allegat

Rauchbat. d. l. n. 77.

Jn genere etiam de omni posſesſorio judicio hoc verum

882.

esſe, cum citatis à ſe tradit

Marant. in ſpec. aur. d. part. 6. art. 2. n. 305.

& ſeqq.

So gehet doch deren meinung auß obange„

regten vrſachen keines weegs an. Ja

es iſt ſolches in Jure Civili außer allem zweiffel,

Eleganter Perez. in C. quor. appell. non recip.

n. 5. Dicta lex antep. indistincte appellatio„

nem interponi et recipi ſub poena prohibet,

quam non infligeret, ſi aliquo modo, ſive quoad

effectum devolutivum licita foret. Quam

ſententiam etiam Juri non convenire, tradit cum

allegatis

Rauchbar. d. l.

eamqꝫ toto capite examinatam rejicit quoqꝫ

Fachin: lib. 1. controv. cap. 76.

Wie auch ferner deßen, daß etliche ſimpliciter meinen:

Quod quando posſesſor conventus afferat, ſe na„

riter heredem ſcriptum in testamento ſolenni, atqꝫ

ita parem titulum ostendat, appellari posſit;

Jnter quos Dd. est Menochius

d. l. n. 856.

keine erhebliche urſach gegeben wird.

Cum idem ſit, non ostendere titulum, vel o„

stendere quidem titulum, ſed ex juris dispoſitio„

ne nullum: qualis omnino est, qui à posſesſore

ſumitur, ex priore quidem testamento, ſed rupto per„

posterius, quo Judiciostenſo actor utitur, eoqꝫ non

concellato.

883.

cancellato, nec abolito, neqꝫ vitium aliud visibile

habente. Alias enim contradictio non esſet legi„

tima, quæ tamen ſola immisſionem impedire potest.

Ut ita Dd. limitatio, quando dicunt; posſesſore con„

tradictore existente, 1. e. titulum heredis actoris ſi„

milem ostendente recipiendam esſe appellationem

ſine dubio accipienda veniat de legitimo contra„

dictore, qui non tantum allegat titulum justum, ſed

eundem etiam in continenti probat. Quo re„

spesit etiam ſine dubio voto suo in cauſa momen„

taneæ posſesſionis ex d. l. fin. quo appellationem ta„

lem recipiendam esſe, concluſit

Frid: Fabuc: in Corp. Jur. Cam: p. 535. & seqq.

Welchen iezt deducirten nach, wann Clägern vnd

Appellati Patronus cauſæ ſolche jura urgirt hette

Dn. Judex ad quem ſo thane appellation villeicht würde.

verworffen haben, wo nicht ein anders, wie

an andern Orthen mehr, conſuetudine loci recipirt

worden.

Nachdem aber von gemel„

tem Advocato ſolches nicht beſchehen, vnd Dn. Judex app„

pellationi, ipſius quodammodo conſenſu |:neqꝫ enim in litis

contestatione appellatus ad hæc jura provocavit, ſed in

genere ſaltem frivolam appellationis temeritatem per„

strincit:| deferiret.

Jnquo caſa nonnulli Dd. post Baldum appellatio„

nis proſecutionem admittunt. Quanquam

ad effectum ſuspenſivum impediendum hanc rationem

nib oporari posſe, ipse Menochius d. l. n. 868. & val„

de quidem dubitat, propterea quod legis minister

884.

ſit Judex, et non ſupra legem, et propterea,

nec expresſe multominus tacite, deferendo

nim: appellationi executionem impedire posſit.

Vber dieſes auch nun ferner in den übriegen

formalibus appellationis hujus von Jhme eben„

mäßig nichts geandet worden, auch vor ſich

ſelbſt einiger defect in denenſelben nicht zu

finden; Alß wird dieſes Orths nunmehr

auf die Haubtſach zuſehen, vnd dem Herrn

Judicii ad quem zu erwegen ſeyn, waß in der„

ſelben denen Rechten gemäß zuſprechen ſeye.

Welches bey in prima instantia ſo weitläuff„

tig geführtem procesſ am füglichſten wird be„

ſchehen können, vnd am kläreſten erſehen werden,

wann zuvor auß denen ſambtlichen Actis wol

wird erwogen werden:

1. Waß Cläger vnd Appellat ans Wilhelm

Hadermann, vor ein remedium ſolcher ſtritti„

gen Erbſchafft wegen, wieder Beklagten vnd

Appellanten Toren Gunthern ergrieffen.

2. Ob Er ſeine intention zur Gnüge erwieſen.

3. Waß Gegentheiliger Beklagter vor Excepti„

ones darwieder eingewendet, vnd ob er ſolche

ſeiner ſeits auch zur rechtlichen gnüge dar„

gethan.

Bemedium quod

nam institutum.

Belangend dann das von Clägern ergrieffe„

ne remedium; So iſt daßelbe, wie Acten, kündig,

Das

885.

das remedium adipiſcendæ posſesſionis rerum he„

reditariarum, quæ in defunctæ patrimonio mortis

tempore fuerunt, ex famobiſima lege ult. C. de Edict.

D. Hadr. toll.

Qujus instituendi facultatem tribuit testamentum

in quo implorans heres ſcriptus est, non cancellatum,

neqꝫ abolitum, neqꝫ ex quacunqꝫ, uti Justinianus

in d. l. ult. loquitur, ſuæ formæ parte vitiatum, ſed

quod in prima figura, ſine omni bituperatione ap„

paret, et depoſitionibus testium legitimi numeri„

vallatum ſit. Sive ut Dd. communiter et breviter

loquuntur: Quod vitium viſibile in ſe ſeu tabulis

ſuis non continet.

Menoch: de adipiſc. posſ. remed. 3. n. 699.

Carpzov. 6. Resp. 19. n. 10. Christ: Phil: Richter.

ad d. l. ult. n. 172. Coll. Jur. Arg. lib. 29. ff.

tit. 3. n. 10.

Ita ut Judicii ex prima tabularum ejusmodi inspe„

ctione nihil incurrat in oculos, quod ipsi aliquam

fallitatis sugiciorem præbere posſit.

Sichard. ad d. l. ult. n. 18.

nempenec litura, ſea raſura, deletio, imperfectus

testrum numerus.

Coll. Jur. Arg. d. l. Sichard. & citati Dd.

dd. U.

testium subſcriptionis vel ſigulorum defectus

aut reſcisſio.

Diod. Fuld. in comm. C. ad d. tit. n. 2.

Salenamqꝫ vitium justam exceptionem, immisſi„

onis hujus impeditivam, tribuit, uti loquitur

886.

Menoch. d. l. ubi pluros Dd. allegat.

Carpz. d. l.

Qua testamenti qualitate, vel per originale,

Coll: Jur. Arg: d. l. n. 10.

vel certe per tranſumptum tale, quod origina„

li æquipollet, de quo ex Jason„

Sichard. ad. l. n. 8. Mascard. de probat.

concl. 711. n. 17. & seqq. Frid. Otto demisſ. in

posſ. ex testam. §. 25. Christ. Phil. Richter.

ad d. l. à n. 130. ad n. 139. ubi tandem post exa„

minatas varias Dd. opiniones ſuam hanc ponit.

Judici competenti ostenſum, probata, implorans.

ad fundandam ſuam intentionem nihil amplius præ„

stare tenetur. Sed ſi quis contradictor exi„

stat, contra ejus allegationes ſe defendere, ſaltem ne„

cesſe habebit.

d. l. ult.

Hic ipse autem, qui ex h. l. ult. instituitur, proces„

ſus ejus est naturæ, ut 1 fundata actoris ſeu implo„

rantis intentio, à contradictore, ſi quis adest, ean„

dem vel allegatione nullitatis ipſius testamenti

vel negatione qualitatis istius ad hunc effectum re„

quiſitæ, vel domini exceptione evertere vollens,

non quibuscunqꝫ exceptionibus impugnari queat, ſed

illis tantum, quæ vel ex ipso testamento apparent,

vel in continenti probari posſunt, nec altiori indigent

indaginæ.

Sichard. d. l. n. 17. Beſold. p. 4. conſil. 167. n. 14.

ubi

887.

ubi addit omnes alias, quæ tales non ſunt, ad peti„

torium remittendas esſe, & in p. 2. conſil. 56. n.

68. dicit: hanc esſecommuniter approbatam Jn„

terpp. Doctrinam, quorum quatuordecem allegat.

Jon: Roppen decad. 2. enuct. 1. n. 10. ubi ita: Ju„

ra de contradictore Statuunt, ſi contradictor li„

tigans cum herede univerſali non in continenti

de jure ſuo probet, quod hoc caſu contradictio non

impediat, quo minus heres in posſesſionem bono„

rum mittatur, & quidem n. 13. hoc expresſe de

hoc remedio d. l. ult. ex Dd. adfert.

Et quidem quæ altiori ejusmodi indagine non indi„

gent, nec in puncto juris, ne illud ob rationum & opi„

mionum invicem pugnantium conffictum incertum

fersan adhuc ſit, nec in ipſo facto et ejus qualitati„

bus, ne illæ non ſatis adhuc exploratæ probabi„

lem habeant disputationem, difficilemqꝫ dijudi„

cationem.

Richter. d. l. n. 221.

Quia hoc remedium est executivum,

Tred. Fabric. in corp. Jur. Camer. pag. 537.

et ꝗdem fingulare posſesſorium Andr. Rauchbac. part. 2. quæst. Jur. Civ. et Sap. 6. n. 76.

illas ſummarium.

l. ult. pr. ff. de appell. recip. glosſ. ad l. 2. C. de

Ed. D. Hadr. toll. Coll. Jur: Arg: d. l. n. 12.

Andr. Rauchbac. d. l. Perez. C. §. 4. n. 3. Be„

ſold. p. 2. conſ. 56. n. 63.

Jn quibus procesſibus, ſi præjudicium ſententia da„

tum in alio judicio reparari potest, ejusmodi exceptio„

nes rejiciuntur et in ordinariam mittuntur.

l. 3. §. 13. ad erlib. Card. Fusch. pract. concl. lit.

888.

S. concl. 887. n. 4. & in specie de hoc procesſu

Perez. d. l. Cujac. in N. C. ad Tit. de Edict. D.

Hadr. toll.

Et licet Menochius d. l. n. 56. 5. dicat, contradi„

ctorem posſidentem et allegantem titulum, ſimi„

lem titulo heredis petentis, ſe mitti in posſesſionem

impedire ſummariam hujus cauſæ cognitionem.

per d. l. ult. verſ. in autem aliquis contradictur

et per rationem, quod posſesſionem cum titulo ha„

bens plenum jus habeat, et ob id plene cognoſcen„

dum de cauſa sit, in judicio posſesſorio ordinario.

Tamen hæc tanti non ſunt, ut à ſententia Deci„

ad h. l. n. 42. cum Menochio & ab eo citatis rece„

damus. Cum omninò titulum non allegare, &

allegare quidem, ac eundem mox in continenti

non probare posſe, & ob id plenum jus non habere,

vel habere quidem, ſed non probare posſe eo

modo, quo decet, in hoc procesſu paria sint.

Cum alias testatoris voluntatis claræ & aper„

tæ, celerem executionem, quam Jmperator

in d. l. ult. teste ipſo Menochio d. l. n. 826. re„

sposit, quilibet contradictor facile impedire

posſet. Et quod in d. verſ. in autem. decitur

in competenti Judicio, non de novo aliquo posſes„

ſorio ordinario judicio, ſed vel eod. Summario eoqꝫ

plenire, vel plane petitorio intelligendum esſe,

ipse contestus docet.

Faciunt ea, quæ habet Perez. C. d. l. n. 6.

2. Ob nun aber kläger oder Jmplorant ſolche ſeine

inten„

889.

intention zur gnüge erwieſen vnd dargethan,

will anfänglich einiger zweiffel vorfallen, in dem

1. die acta ſagen, daß er, kläger, in einem Testa„

mento nuncupativo zu Butzbach von der Teſtiererin

zum erben eingeſezet worden?

Quale testamentum habile non esſe videtur ad„

junctorum cancellationis, abolitionis & vitiorum viſi„

billium oculos ſcil: incurrentium, quia heres clara vo„

ce in eo nuncupatur.

per l. 21. pr. f. l. 21. §. 2. C. de testam. & per jura

alia notisſima.

de tali a. testamento in ſcriptis facto, d. l. ult. loqui

manifestum est.

Dieweiln aber,

doch

ſolch Testament bey auffrichtung

deßelben alſobalden zue Papier gebracht, von

zeügen auch vnterſchrieben, vnd gar ſigniret, noch

von Notario ein Jnstrumentum publicum darüber

zugleich verferttiget worden.

Quale Jnstrumentum non minorem meretur fidem,

ac ſi ab ipſo testatore in ſcriptis confectum testamen„

tum fuisſet.

Carpz. 6. R. 20. n. 3.

Alß thut hiermit dieſer zweiffel, welcher vom

Gegentheil im geringſten nicht urgiret worden,

gäntzlich fallen, juxta unanimem Dd. opinionem, de qua

testatur

Menoch. d. l. n. 91. quam et ipse ibid. ſequitur Carpz.

d. l. Richter. d. l. n. 140. & seqq. Frid. Fabric. in corp.

Jur. Cam. pag. 538.

Vnd ob zwar auch 2. auß den Actis nicht zu er„

ſehen, daß Er Jmplorant in originali, oder transum„

890.

pto originali æquipollente, ſolch Testament dem

Herrn Richter gewieſen; dieweiln er aber

doch in der imploration-Schrifft, ſolch Origi„

nal intra terminum einzübringen ſich erbie„

tet, auch gegentheil wieder das vidimirte tran„

ſumptum nicht excipiret, noch in procesſus ulla„

parte, weniger in gravaminibus appellationis,

originalis editionem urgiret; Alß iſt zu præ„

ſumiren, daß hierinnen es auch ſeine Richtig„

keit habe.

Daß alſo deß Jmplo„

ranten allhier ſtrittige intention zur Rechtli„

chen gnüge, vnd deß gegentheils per ſilenti„

um gethanen bekandtnus nach, wol erwieſer

3. Waß gegentheiliger Lorenz Günther vor

exceptiones darwieder eingebracht, vnd wie er

ſolche erwieſen?

Hierbey iſt auß denen

Actis hin vnd her zu erſehen, daß beklagter vnd

Appellant deß Hadermanns begehren ſich alß einen

Contradictorem legitimum opponiret, vnd ſolches ſo wol in

totum, alß auch vnd deſto mehr in tantum zu hinter„

treiben ſich eußerſt bemühet.

Vnd zwar in

totum hat er demſelben, wie in actis befindlich, vorge„

ſezet vornemblichen zwo exceptiones, nempe

1. ostenſi testamenti nullitatis.

2. Justæ posſesſionis, quam à Pratore nactus prius ſit.

Exceptio 1.

Nullitatis exceptionem, will er auß zwey„

in gründen behaubten; emmal ex captatione ulli„

mæ illius voluntatis, ab Hadermanno Soloſe facta:

Vnd

891.

vnd dann zum andern ex abotitione ſeu revocatione

illius apud acta inſecuta.

Primam captationis nim: doloſæ cauſam et in„

de reſultantem nullitatis exceptionem, in Jure aper„

tisſimis fundamentis niti putat. Quemadmodum et„

iam neminem in hoc contradictorem ſibi habet.

per text. general. & Dd. comm. in l. 32. pr. per„

l. 68. l. 70. de hered. instit. l. captatoriæ. 64. de le„

gat. 1. Barbos. Locupl. voc. testamentum. ax. 8.

Petr. Beckius de testam. conj. lib. 1. c. 9. n. 8. & ſeqq.

Jn facto autem, vnd daß der kläger ſolch Teſta„

ment doloſis perſuaſionibus & machinationibus erpra„

dicirt habe, erweiſet er daher vornemblichen 1.

daß Cläger nach zwiſchen beeden Eheleüthen ent„

ſtandener leneinigkeit, die Teſtiererin biß in die

Soder 6. wochen, da Jhr doch nur biß auff etliche

tag vergünſtiget worden, bey ſich gehalten. 2.

Daß nachdeme ſie bald nach ihrer Ruckhkunfft wie„

der von ihrem Ehemann gewichen, er Sie aber„

mal zu ſich genom̄en, vnd auf ein gantzes Jahr in

ſeinem hauß vnterſchleiff gegeben. B. Ja Jhr

gar ein wagen zur flucht geſchicket. J. Habe Sie

in ſolcher von klägern wiederrechtlich gethanen rece„

ptation gar ſeparationem à thoro et menſa, vnd ihre

gebührende vnterhaltung, ſo ohne rathgeber von

ihr, alß einem vnverſtändigem weib nicht ge„

ſchehen können, begehret. 5. Habe Er kläger ihr

guten wem anfänglich eine zeitlang, weiln Sie

demſelben ergeben, zu trincken geben, ſeye alſo das

Teſtament in trunckenheit gemacht worden, wie es

Appellant in ſeinen gravaminibus ſchließet. 6. So

habe Sie auch, Laut Canzley Protocoll Lit: A. ſelbſten

892.

geſtanden, daß es mit ſolchem Teſtament

ſchlecht gung hergegangen.

Wann aber die Acta durchgangen, vnd theils,

angeführte vrſachen erwogen werden, be„

findet ſich, daß dieſe exceptio dolosæ exterſionis

weder in ganzer zeit wehrenden procesſus noch

vnd viel weniger in continenti erwieſen worden.

Dann 1. waß ultimo loco auß dem Canzley Pro„

tocolls extract Lit: A. angeführt, iſt in facto

ganz falſch, nicht darinn befindtlich, vnd eine

trehung deßen, waß die Herrn Räthe, nicht auß

der Teſtiererin münde ſchreiben, ſondern vor„

ſich ſelbſt vnd in genere, certo ſubjecto non denomi„

nato, conjecturiren, ibi: Wann es dann an dem,

daß vnter anderm mehrberührte Fraw auch

das jenige Teſtament, ſo Sie p zweiffels frey„

auß p anderer Teüthe zuſtrechen vnd persuaſion

auffgerichtet.

2. So iſt, waß wegen deß zur flucht geſchick„

ten wagens vorbracht wird, nur eine bloße

vnd auch annoch vnerwieſene aufflage, ja

vielmehr das Gegentheil gnugſam vom Clägern

dargethan worden in der, der erwiederten

ſchlußſchriffte beygefügten beylag ſub n. 1.

Die andere actus alle ſeind ſo bewandt, daß

Sie theils indifferent, alſo daß Sie bona & mala„

mente können geſchehen; theils aber gar nicht auf

den Cläger ein dolum erzwingen können. Seind

alſo nichts, dann præſumptiones doli, quas actor subi

fingit et adumbrat.

Solus

893.

Bolus autem non præſumitur, ſed probandus est

regulariter.

l. quoties. 18. §. qui dolo. 1. de probat. & ibi Dd. comm.

Gail. 2. O. 110. n. 4. Mascard. de probat. vol. 1. concl.

531. n. 1.

Et licet vere ac directo probari nequeat.

Jd. Mascard. d. l. concl. 530. n. 1.

sub necesſario ex conjecturis et præſumptionibus sit

arcendus.

Jd. d. l. n. 2.

Maiphe tamen nitti debent indiciis perſpicuis, claris

et manifestis.

Masc. d. l. n. 9.

Ut alia interpretatio commode accipi nequeat.

Actus n. qui in utramqꝫ partem bonam et malam acci„

pi potest, per interpretationem in bonam accipiendus

est.

per l. ſemper. in dubiis. 56. de R. J. ex Decio Gail.

d. 2. O. 110. n. 5.

Dannenhero dann die exceptio nullitatis testamen„

ti, ex capite dolosæ perſuaſionis zumaln in hoc ſumma„

rio procesſu an ſich ſelbſt fället. Wie dann auch

die von Jhme conſulirte Juriſten Facultät zu

Straßburg zu derſelben ihme nicht rathen wollen.

Secundam cauſam nullitatis testamenti But„

bacenſis exceptionem, ex mente Jmplorati & Appel„

antis producentem belangend, ſo enthalt dieſelbe

durch den ganzen procesſ das Haubt fundament, deß

beklagten contradiction berührend, auff der Casſa„

tion deß Butzbachiſchen Testaments, liberrimo motu„

à Testatrice tam verbis illud expresſe apud acta revocan„

tibus factas, quam re, quod testatio ruptura tabulas et

894.

ſcisſura ac deletura, dolo fuerit impeditas ab Jm„

plorante & Appellato, et ſic nunquam testatricis

voluntatem testamentum illud, et ut in tabulis ad„

huc integrum ſuperesſe credit, ſustinere, ac in suo

esſe conſervare.

Solche caßation erweiſet er in facto mit zweyen

in Actis mehrmaln allegirten beylagen ſub

Lit: A. & B. welche beyde ſind auß der Hochgr„

Canzley protocoll genom̄ene vnd agnoſcirte

extract; Vnd zwar daß ſolche auffhebung

deß Teſtaments liberrimo motu beſchehen, be„

ſteiffet beklagter mit literæ A. volgenden worten;

Wann es dann an deme, daß vnter andern

