n. 17. Myns. decad. 1. Respons. 10. n. 39. ubi hanc sen„

tentiam de jure veram eße alt, & in specie idem

de potentioribus nobilibus affirmat.

Ita ut talis familia etiam Statuta de modo succeden„

di, & similia ad causarum decisionem pertinentia con„

dere valeat:

Selurpf. d. cons. 17. n. 17.

etiamsi juri communi sunt contraria.

Schurpf. d. l. Fab. de Anna Consil. 2. num. 9. Jaſ. vol. 2.

Consil. 1. n. 34.

498.

Et apud Jctos |:paucis exceptis:| communiter re„

ceptum eße, quod una aliqua familia inter sese ad

ipsius agnationis communis dignitatem, honorem, re„

putationem, et potentiam tuendam, sustinendamqꝫ

certam consuetudinem, legem, pactum Statutum &

similes ordinationes instituere poßit, quibus filiæ |:sua

vel dote vel aliqua portione:| à succeßione patris et

agnatorum excludantur, in terminis & hisce ipsis ver„

ſus tradit

Johann Fichard. tom. 1. Consil. 2. num. 1. cum

quo consentit. Nicol: Everhard: Jun: vol. 1.

consil. 6. num. 10. Georg. Everhart: vol. 1. cons.

27. n. 47. Jason. in l. omnes populi. lect. 2. n. 42.

ff. de Just. & Jur. & vol. 1. Consil. 46. n. 5. & 6.

Jas. ad l. si quid à filia. 31. §. fin. num. 5. ff. de

Leg. 1. ubi hoc aureum dictum pro doctrina

ſingulariter utili habendum, eße monet, &

in fine concludit: Tu dices, nanc doctri„

nam eße verißimam in his familiis, quæ

habent merum & mixtum imperium, si„

cuti sunt Comites, Barones & Potentio„

res Nobiles.

Unde etiam Franciscus Connanus. Et quid mi„

randum est, inquit, suas eße Collegie leges, cum

et gentis unius et agnationis esſe poßint, puta ut

filii majore aut minore ex parte sint heredes, quam

lex civitatis jubeat: nec n. id coeteris civibus de„

trimentum affert, sed est jus quoddam gentilitium,

horum tantum agnatorum proprium. Et sunt non„

nullæ apud nos familiæ nobilium, quæ ſibi jus in

suis succeßionibus constituerunt. Quod licitum est.

Hæc ille.

lib. 1. Comm. Jur. Civ. cap. 10.

Si

499.

Si itaqꝫ una Nobilium Familia talia condere,

potest Statuta, multo magis tale Statutum fa„

ciendi potestatem habebunt omnes unius, vel plu„

rium provinciarum Nobiles;

uti ita infert Nicol. Everhard. Jun. vol. 1.

Cons. 6. n. 10.

Maximè imperio immediatè subjecti, welche ein

gemein vnzertrennet Corpus vnd Respublica

ſeind: die deßhalben ihr ſondere Freyheitten,

Statuta, brauch vnd herkom̄en haben, derer wey„

land VorEltern ſeeligen, mit ihren Löblichen Rit„

Terdienſten, dem Heyℓ: Söml: Reichmanng„

faltig vnd müzlich gedienet, vnd fürs Vatter„

land geſtritten, erobert vnd erlangt.

uti scribit Uehner. Obſ. pract. voce freyß

Creyßtag.

Quiqꝫ in castris et pagis suis liberis, in dero Frey„

Adelichen Güttern, non tantum Jurisdictionem,

& merum imperium, sed etiam jus territoriale

Lands Hohe, oder Frey Adeliche Obriegkeit, ha„

bent, secundum

Dn. Schur in Colleg. jur. Publ. disp. 9. th. 10. lit. a.

Johann Biedenbach nobil. quæst. 1. n. 10. et seqq.

Gail. 2. Obſ. 62. n. 3. Kreydenmann de Nobil.

Suev. Stat. quæst. 4. n. 168. & 174. Dn. Myller. tr.

de Princip. & Stat. Jmp. Rom. German. cap. 25.

in fin. Besold. de Ord. Cquestr. liber. th. 10. & 11.

Atqꝫ hoc quod Nobiles Jmmediati leges & Statu„

ta, de succedendo facere poßint, in specie docent

Rulant. tr. de Commiß. part. 2. lib. 5. cap. 4. n.

49. Myller. d. l. Besold. d. tr. 1. in fin.

500.

Weiln aber vnterſchiedene Rechts gelerthe auch

in familiis, quæ merum imperium habent, zu derglei„

chen Statuten die Kayßerliche confirmation erfadern

Myns: decad. 1. Respons. 10. num. 86.

Alß erachten wir fürs beſte vnd ſicherſte zu ſeyn,

daß eine Löbl: Freye Ritterſchafft, dero albereit

gemachtes conclusum werckſtellig mache, vnd der

Römiſchen Kayßerli Mayℓ: confirmation allerun„

terthänigſt ſiche vnd impetrire.

Utpote quæ postea omnes und ietu tollit disputa„

tiones et dubitationes, fatente ipso aliàs dißentien„

te, & familiis illustribus atqꝫ Nobilibus parum faven„

te Nicolas Betsio„

tr. de Statut famil. Jllustr. cap. 8. pag. 442. in fin.

& seq.

Et quamvis citatus Betsius, & qui illum sequuntur,

neceßarium eße putent, ut similia Statuta ab Jm„

peratore & Jmperu Statibus, in ipsis Jmperii Comi„

tis confirmentur.

Beth. d. tr. c. 9. pag. 687. verſ. hæc tamen.

Attamen, quin solius Jmperatoris confirmatio ſuffici„

att, nos nulli dubitamis. Licet enim Universates Jm„

perii leges hodie fiant in Comitus, accedente quoqꝫ

Principum ac Reliquorum Statuum consensu & suffra„

gid.

Reink. de Regim. Secul. & Ecceſ. lib. 2. claß. 2.

cap. 5. n. 36. Matth. Stephan. de Jdition. lib. 2.

p. 1. cap. 1. membr. 1. n. 11.

Solum tamen Jmperatorem, etiam inconsultis & i„

gnorantibus Jmperii Statibus, talia privilegia con„

cedere, & Statuta confirmare poße, præter expe„

rentiam testatur

Tob.

501.

Tob. Paurmeister. de Jdict. Jmp. Rom. lib. 1. cap.

4. n. 6. Benedict. Carpzov. ad L. Regiam. cap. 8.

n. 8. Matth. Stephan. de Jdict. lib. 2. part. 1. cap.

1. membr. 2. n. 153. & seqq. Reink. de Reg. Secul.

& Eceleſ. lib. 1. claß. 2. cap. 12. n. 46. & seqq. ibi.

Jmperator autem solus adhuc hodie dat & confir„

mat privilegia. etc.

Quod etiam de pacto jus primogenituræ inducente,

tradit

Dn. Georg. Theodoricus Dieterich

jn not.

ad A. B. cap.

24. pag. 95. verſ. quæ confirmatio tamen non neces„

sario in Comitus Jmperii scientibus et consen„

tientibus Jmperii Ordinibus fieri debet.

simulqꝫ confirmant atqꝫ clarißimè probant Jnstru„

menta Caroli V. & Ferdinandi ll. Jmpp. quæ refert.

Georg. Heinrich. Springsfeld. tr. de Apa„

nag. cap. 5. n. 6. & seqq:

Vnd zweifflen wir vnſers Orths nicht, daß die

Kayßerliche confirmation deſto leichter wird zu er„

halten ſeyn, weiln ſolch Statutum, Zum Andern,

denen von Gott ſelbſt Gegebenen Rechten gemäß,

und in denſelben fundiret.

Ita enim Deus ter Opt: Max: omnis Justitiæ &

Aquitatis fons et Author: Ad filios autem Jfrael

loqueris hæc: Homo cum mortuus fuerit abs„

que filio, ad filiam ejus transibit hereditas, ſi„

filiam non habuerit, habebit ſucceßores fratres,

ſuos. &c: eritqꝫ hoc filiis Jhrad Statutum

Judici, sicut Dominus præcepit modi.

Num. 27. vers. 8. & seqq. & cap. 36. Frider.

502.

Balduin. de Casib. Conscient: lib. 4. cap. 3.

caſ. 33. Wilhelm. Zepper. de V. Mosaic. lib. 4.

cap. 23. pag. 61. ubi scribit: Transtatio per

ſucceßionem legitimam, seu ab intestato est

secundum leges sc. divinas) ut patre defuncto

legitimi heredes sint et proximi, filii vel pro„

les masculina. Si proles Masculina deficiat,

hereditas ad filias transeat.

Unde Joan Bodinus: Quamobrem, inquit, sapien„

ter lex divina ab omni hereditate parentum ac pro„

ximorum jure foeminas longe submovit, quamdia ma„

res in familia extitißent.

tr. de Republ. lib. 5. c. 2.

Quod ipsum etiam agnoscunt JCti, et Statutum

foeminarum exclusivum, juri rivimo consentaneum

atqꝫ conforme eße scribunt.

Clagan. in Consuetudin. Burgand. rubr. 7. §.

12. princ. n. 15. Tiber. Decian. vol. 1. Cons. 17. n.

31. Beodor. Reink. in l. f. C. de pact. n. 118.

Fichard. tom. 1. conſ. 3. n. 15. verſ. ex allegatis.

Hieronim. Schurpz. centur. 3. consil. 37. n. 10.

Ludov. Molin. de Hispanor. primogen. lib. 3.

cap. 4. n. 1. Caspar. Klock. tom. 3. Cons. 101. n. 40.

& seq. Zas. lib. 2. Consil. 1. n. 54. Vult. vol. 2. conſ.

Marpurg. 29. n. 30. Philipp. Knipschild. de

fideicom. famil. Nobit. cap. 8. n. 195. Bartol.

Muscul. de succeß. convent. et anom. membr.

2. claß. 1. concluſ. 4. Lit. 6. n. 110.

Cum itaqꝫ tale Statutum, quo filii & masculi fi„

liabus & foeminis in ſucceßione præferuntur, ex cre„

Dei proceßerit, uti loquitur

Francis.

593.

Francesc. Mantia de conjud. ultim volunt:

lib. 6. tit. 7.

sua sponte ſequatum quarinon die iniquum & absur„

dum.

Mantic d. l. lochtem. 3. cons. 109. n. 41.

sed rationabile.

Reink. in l. f. C. de pact. num. 1. §.

æquum, justum, imo justißimum & favorabile.

Klock. d. n. 41. in fin. Tiber. Decian. vol. 1. con„

sil. 17. n. 32.

Quamvis enim hæc juris divini dispositio non portine„

at ad jus divinum morale, quod omnino immutabile &

perpetuum est, semper & ubiqꝫ Gentium, sed ad Judicia,

le sive forense; quod æque, ac ceremoniale, ſecundum

vulgatißimum & notisſimum tam Theologorum, quam

Jctorum axioma est abrogatum, ſive potius nulle

unquam tempore ad nos sub ratione legis speciali„

ter obligantis pertinuit, nec adhuc pertinet, utpote„

quibus non est latum.

Reink. de Regim. Secul. 8 Eccles. lib. 2. claß.

2. c. 3. n. 1. & 2.

Attamen hoc quoqꝫ forenſe ſc. ad nos pertinet sub ra„

tione doctrinæ generaliter contentæ, videlicet, qua„

tenus generali ſua natura, vel proportionis æquitate,

unicuiqꝫ exhibet optimam Juris naturalis determina„

tionem, & ostendit, quid Deus approbet, & æquum ju„

stumqꝫ censeat

Guilhelm. Ameſ. tr. de Conſcient. & ejus jur. lib.

5. cap. 3. n. 32. Augo de Rog. de eo, quod justum

est. lib. 2. tit. 3. §. 9. Reinking. tr. de retract.

consanguin. quæst. 1. n. 15.

504.

Unde Augustinus Condio legum, tempo„

ralium, scribit. Si ver bonus est, & sapiens

illam ipsam conſulit æterium, de quamulli„

animæ judicare datum est, ut secundum e„

jus immutabiles regutas, quid sit pro tempo„

re jubendum vetandum ve discernat.

de vera aligion. cap. 31.

Et Augo Crotius: Huic primæ observatio„

ni affinis est altera, licere nunc his, qui impe„

rium inter Cristia pos obtinent, leges ferre ejus

Jedolo

cujus sunt leges p

Closen datæ, nisi

hat leges,

quatum tota substantia ad tempus Chri„

sti expectati, & Evangelii nondum revelati pol„

tineat, aut nisi Gristus ipse contrarium, aut in

genere, aut in specie constituerit.

tr. de jur. bell. & pac. lib. 1. cap. 1. in fin.

Jtem Philipp. Melauchton: Exemplum legis

Mosaicæ plus munit conscientias, quam alia argu„

menta. Quia ex testimonio legis divinæ, certi„

sunt legistatores & judices, se non facere contra

voluntatem Ded.

in loc. comm. loco de Conjug.

Hinc etiam Beatus Matth: Haffenrefferus:

Si tamen Magistratus aliquas leges forenses revo„

care vellet, id non tantum liberum, sed maximo, cum

applausu bonæ conſcientiæ, quæ ista divina Ordi„

natione jucundisſimè acquiescit, conjunctum est.

in loc. Theolog. lib. 3. Stat. 3. loc. de leg.

Et Matth: Colerus, Quando, inquit, sunt oſunio,

nes inter Dd: discordantes, & una sustentari po„

test dicto aliquo Sacræ Scripturæ, illa utiqꝫ erit

præforenda.

505.

præferenda.

part. 1. decis. 174. n. 16.

& favore digna

Ruipſchuld. de fideicomm. famil. Motit. cap.

n. 97.

Quæ omnia maximè locum habent in dicta lege

Mosaica de ſucceßione legitima; utpote quæ

rationem habent et erdini Equestri & Reipubli„

cæ Judaicæ convenientem, nim: ut bona in fami„

liis maneant, nec extra illas per foeminas extra„

neis nubentes transferantur.

vid. Reink. de retract. conſanguin. q. 1. n.

16. & seq.

Auß welchem allem ferners, vnd zum Drit„

ten, folgt, daß dieſes Statutum quæstionis, denen

natürlichen Rechten gar nicht zuwieder.

Quicquid enim juri divino præcipienti est con„

forme & conſentaneum, illud non est contra jus na„

turale.

Francisc. Mantic. de conject. ult. volunt lib.

6. tit. 7. n. 17. Klock. tom. 3. Cons. 101. n. 41. in

fin. ubi concludit: Unde manifeste elucet, ta„

lia Statuta nullo modo inigua, naturæ con„

traria vel injusta, sed justißima, saluberrima

juri divino consona, & à Dco ter Opt: Max: ap„

probata eße.

Etenim cum jus naturale sit perpetuum & immutabile.

§. 11. J. de J. N. G. & C.

à Deo, qui injustus nunquam est, adversus illud ni„

hil præceptum. Ejus enim præcepta sunt immaculata,

sancta, justa & bona

506.

Paul. ad Roman. 7. vers. 12. Hugo Grot: de

jur. bell. et pac. lib. 1. c. 1. n. 17.

Jmo, tantum abest, ut Statutum, quod in succeßio„

nibus maſculos foeminis præfert, juri Naturæ sit

contrarium, ut illi maximè conveniens judicetur. Jpsa

siquidem natura sexui masculino dominationem, pote„

statem, majores sensus, & fortitudinem corporis, honorem„

dignitatem, & familiæ conſervationem, aliasqꝫ multas

conceßit prærogativas: fæminis verò subjectionem

& obbedientiam præcepit.

Eauſ. §. vers. ib. 1. ad Corint. 114. vers. 35.

Proinde non absurdum, nec Naturæ contrarium, sed

potius conſonum est, si etiam in succeßionibus, mascu„

lis præ fæminis prærogativa indulgetur, & conceditur.

Vult. vol. 2. Cons. Marpurg. 29. n. 33. vers. sed etsi.

Klock. tom. 3. Consil. 101. n. 24. & 25. Arnisæ:

de Republ. lib. 2. c. 2. sect. 12. n. 61. Anipschild.

de fideicomm. famil. Nobil. cap. 8. n. 173. & seqq.

Reink. ad. l. fin. C. de pact. num. 119. Barthol.

Muscul. de succeß. connent. & anom. membr. 2. claß.

1. concl. 4. Lit. 6. n. 111. ubi in fine cum aliis infert:

Si itaqꝫ sexus masculinus natura est honoratior

fœmininò, quidni eßet honoratior in succeßione.

Francisc: Monald. vol. 2. conſ. 14. num. 4. ubi in

fine concludit: quod tale Statutum sit rationa„

bile & justum, & non illicitum, quia non repugnat

juri divino vel naturali immutabilli„

Quibus accedit naturalis parentum dilectio & commu„

ne illorum votum. Quotus enim quisqꝫ est, qui non ma„

gio liberos masculos, quam foemellas amat, & non filios

magis,

587.

magis, quàm filias sibi heredes exoptat, ut nim:

bona avita, vel proprio sudore quæsita, cum nomi„

nis memoria maneant in agnatione.

Anipschild. d. cap. 8. n. 181.

Unde etiam masculi in dubio magis præsumun„

tur dilecti, quàm foeminæ.

post Roland. à Vall. Decian. & Menoch. Vin„

cent. Fusar. de fideicomm. subst. quæst. 468. n. 21.

Quod ipsum comprobat hoc quoqꝫ Statutum, utpote quod,

ipsi parentes communi consensu fecerunt & subscripse„

runt, quorum persona & voluntas filiabus merito ju„

sta, pia & sancta videri debet.

l. 9. q.

p

obseq. parent.

Nec quod parentibus competens fuit visum, illud

alteri videri debet incompetens.

arg. l. si furiosp. 16. in fin. ff. de Curat. Jurios. Con„

sil. Argent. 1. Cons. 86. n. 77.

Cum parentes præsumantur diligenter, & bona fi„

de ea, quæ in commodum liberorum vergunt, egis„

ſe, & optimum conſilium pro illis cepiße, uti de

hoc multa cumulat.

Mascard: de probat. concluſ. 1155. & seqq.

Sonderlichen weiln, Viertens, eine Freye Reichs„

Ritterſchafft dieſes alſo geordnet, nicht ex privato

filiarum & foeminarum odio,

Adin. de Legit. lib. 3. t. 1. n. 62.

quod de parentibus nec cogitandum quidem.

Sichard. 1. Consil. 3. n. 9. Gaßen, in consuetud.

Burgund. rubr. 7. §. 12. pr. n. 1. Tiber. Decian. vol. 1.

cons. 17. n. 26.

508.

ſondern vielmehr, in favorem & conservationem

Familiarum & Agnationum, atqꝫ sic ob publicam i„

psius Reipublicæ utilitatem ac salutem.

Reipublica enim interest, ordinum atqꝫ fami„

liarum, de Republica bene meritarum dignita„

tem eße salvam.

l. 1. §. sed etsi. 13. ff. de ventr. inspic. Enenkel.

de priv. parent. & liber. privil. 14. part. 1. c. 12. n.

12. Sancisc. Monald. vol. 2. Cons. 13. n. 5. Fri„

der. Brukmann. lib. 1. conſ. 32. n. 73. Petr.

Wesend. cons. 19. n. 22. Fichard. 1. cons. 3. n. 9.

Wenner. Obs. pract. voc. krayß krayßtag.

pag. 449. Klock. tom. 3. conſ. 101. n. 43. Ludovic.

Molin. de Hispan. primogen. lib. 2. c. 1. n. 3. ibi:

pereantqꝫ etiam antiquarum vestigia familiarum,

quod in Reipublicæ clarißimam perniciem ver„

gere notißimum.

Maximè Jllustrium et Nobilium, utpote quibus

imprimis, tam pacis, quàm belli tempore, Respub„

lica in partibus suis concreditur gubernanda, ita

ut illis tanquam columnis Respublica magna ex

parte innitatur, & firmamentum munimentumqꝫ

regalis potentiæ, ex illustri nobilium familiarum,

dignitate sit reputandum, uti hoc clarißime

in Romana Republica Fabi. Bruti, Scipiones, etc.

qui Romanis Rempublicam sæpe conservarunt, te„

stantur.

Anton: Robert: lib. 2. rer judic. 4. pag. 352. Bar„

thol. Muscul. de succeß. convent. & anomol. membr.

2. claß. 1. concl. 4. lit. 6. n. 120.

Unde

879.

Unde qui amplificandis & augendis Jllustribus fa„

miliis studet, ille publica utilitati principaliter

prospicere dicitur.

Barthol. Muscul. d. tr. membr. 2. claß. 1. concl.

4. lit. 6. n. 152. Knipschild. de fideicomm. fam.

nobil. cap. 7. mem. 7. n. 4. & seqq:

Verum splendor & dignitas familiarum sine opibus

et divitiis ægre conservari potest. Sed, teste experi„

entia, per divitias, præsertim inveteratas, sustinentur,

& crescunt familiæ nobiles, sine illis verò sordescunt,

decrescunt & tandem pereunt.

Francisc. Monald. vol. 2. Consil. 13. n. 5. Frideric.

Bruckmann. lib. 1. cons. 2. n. 116. Fab. de Anna

cons. 29. n. 18. Besold. p. 3. conſ. 103. n. 3. Chaßan„

in consuetud. Burgund. rubr. 7. §. 12. p. 2. n. 12.

§. seqq. Knipschild. de fideicomm. famil. Nobil:

cap. 7. n. 11. & multis seqq. Enenkel. de privil:

parent. & liber. priv. 14. part. 1. c. 12. n. 12. & Dd. pasſim.

Eversio rei familiaris, dignitatem & famam in

præceps dare solet, ut vere scripsit Cornel: Facitus

lib. 2. annal.

Et absqꝫ facultatibus lubrica & manca dicitur nobi„

litas.

Muscul: de succeß. convention. & anom. membr.

2. claß. 1. concl. 4. Lit: 6. n. 116.

Sunt quidem duæ præcipuæ alæ, quibus omni„

tempore Nobilitas sese à contemptu vindicare, et

e sordibus ad excelsa honorum fastigia eluctari po„

tuit, literæ nempe & arma.

510.

Nicol. Beth: de Stat: famil: Justr. cap. 10. n.

721.

Verum ut Nobiles domi à teneris unquiculis

in hisce exerceri, & postea foris virtutes toga„

tas & bellicas addiscere poßint, pecunia opus est.

Opus sunt opes, et sine illis nihil fiet, quod opus, ait

Bemosten: Olinth. 1.

Sunt namqꝫ bona nervus rerum gerendarum, se„

cundus hominis sanguis & veluti humidum radica„

la, uti loquitur.

post pl: Klock. tom. 3. Consil. 182. n. 147. & seq.

Reink. in l. f. C. de pact. n. 125. Muscul. d.

concl. 4. lit. 6. n. 122.

Sicuti autem sanguis vehiculum est animæ &

vitæ naturalis; ita etiam bona sunt vediculum

vitæ civilis, sine quibus nec familiæ dignitas, nec

personæ stare potest auctoritas.

Reink. d. l.

Curia pauperibus clausa, dat census honores.

Jnde gravis Judex, inde severus eques.

Hinc etiam apud Juvenalem Satiricum præclare,

ſcribitur:

Haud facile emergunt, quorum virtutibus obstat

Res angusta domi„

Atqꝫ hæc est vera et genuina hujus & similium

Statutorum ratio & finalis causa, ne sc: fæminæ,

si cum filiis æquales acciperent hereditatis par„

tes, postea per matrimonia parentum bona &

antiqua

p. 51.

antiqua majorum castra & prædia magno sudore

& sanguine pro Republica quæsita fuso, in alios

& extraneos transferant, quod per se luctuosum est.

l. 22. vers: nec verò domum vendere liceat, in

qua defecit pater, minor crevit, in qua majo„

rum imagines, aut non videre fixas, aut revul„

sus videre, satis est lugubre, C. de adm: tut.

quo etiam facit. l. in fundo. 38. ff. de R. V. l. si in

emptionem. 35. ff. de minor. Besold. vol. 6. Conſ.

263. n. 50. in fin. Vult. vol. 4. Cons: Marp. 54.

n. 12. Rnipschild. de fideicomm. famil. nobil.

cap. 6. n. 49.

Et familiis maximè perniciosum; ita ut nonnulli„

conquerantur, constitutionem Justiniam foeminas

cum masculis ad æquales hereditatis partes admitten„

tem, multa generosæ Nobilitatis capita sepelivisſe,

et multas Jllustrium virorum stirpes eradicaße.

Barthol: Muscul: de succeß. convent. membr.

2. claß. 1. concl. 4. lit. 6. n. 125.

Sed ut bona, tanquam familiarum fulera potius ma„

neant apud masculos; qui soli familiam tanquam ejus

columnæ conſervant atqꝫ illustrant,

Georg. Acac. Enenkel. de privil. parent. & liber.

prio. 14. p. 1. c. 12. n. 12. Georg. Everhard. vol. 2.

consil. 41. n. 12. Klock. tom. 3. Cons. 104. num. 31.

Decian. 1. conſ. 17. n. 24. Muscul: de succeß. con„

vent. & anom. membr. 2. claß. 1. membr. concl. 4. lit.

6. n. 123. Armisæ: de Republic. lib. 2. c. 2. sect.

12. n. 59. & 60.

512.

et belli atqꝫ pacis tempore Reipublicæ inser„

viunt, ejusqꝫ onera gerunt.

l. 2. de R. J. l. 3. §. corporalia. ff. de muner. &

honorib. Muscul. d. concl. 4. Lit. 6. n. 124. & n. 152.

Reinking. in. l. f. C. de pact. n. 119. & seqq.

Uti hæc ipsa causa clarßimis verbis in ipso

nostro Statuto exprimitur: ibi: hierumben

vnd damit gegen der könl: Kayℓ: Mayℓ: vn„

ſern Allergnädigſten einzigen Oberhaubt vnd

Herrn, wir und vnſer liebe posterität zu vor„

fallender begebenheit vnſer allervnterthänig,

ſte getrewe dienſt deſto mehrers contestiren

können, auch der Freye ReichsAdel in ſeinem

Stand, Ehren, würden, Hoheit, Flor vnd auff„

nehmen, beſtändiglich erhalten werde. etc:

Et in præcedentibus: dahero wir nicht vn„

billich bewogen, vnd höchlich verurſachet worden,

auff erſprießliche mittel vnd weeg zu geden„

cken, wie dieſem einreißendem übel vnd ohn„

heil begegnet, vnd deß Adels ruin verhürttet

werden möchte.

Et licet hæc causa in ipso Statuto non fußet

expreßa, tamen hanc veram & unicam hujusmodi

Statuti causam eße, ex qua liceat arguere, æque

ac si eßet expreſsa, communiter & legendo & con„

ſubendo tenent Dd. uti testatur

Anton. Gabriel. lib. 6. comm. concluſ. tit. de

Statut. concluſ. 6. n. 1. 2. §. 3. Monald. vol. 2. conſ.

13. n. 2. Joh: Ulrich: Wolff. ab et in Todten,

warth in prodrom. Consil. consil. 1. n. 92.

Trentacin.

513.

Trentacing. lib. 1. tit. de Statut. Resol. 1. n. 3. vers.

minor probatur. Nicol. Beth. de Statut. famil. Jl„

lust. cap. 4. pag. 79.

Sicuti ex hac ratione etiam inferunt & concludunt,

tale Statutum non tantum rationabile & validum,

sed etiam favorabile & æquum eße.

Joan. Fichard. tom. 1. Cons. 3. num. 15. vers. ex alle„

gatis. ibi: Statuta in favorem & ad conservatio„

nem familiarum facta, etiamsi multum derogent

foeminis, tamen æqua favorabilia, ex usu Reipublicæ

etc. Frideric. Bruckmann. vol. 2. cons. 9. n. 22.

knipschild. de fideicomm. famil. nobil. cap. 6. n.

49. in fin. Francisc. Monald. vol. 2. conſ. 14. n. 4.

ubi dicit, justa ratione fuiße factum statutum,

quo excluduntur fœminæ, stantibus masculis, ut

bona conserventur in familia, nec de ejus validita„

te eße dubitandum.

Hinc Petrus Antonius de Petra, propter publicam

nilitatem, inquit, quæ consistit in conservatione di„

vitiarum, in agnatione potest lædi, pietas per Principem,

v. 92. condendo Statutum, quod excludat matrem à

succeßione filiorum: Quamvis enim hereditas filii

parentibus pretate quadam relinqui debeat, ordine mor„

talitatis turbato, nihillominus, quia divitiis conservan„

tur familiæ & familiaris dignitas, & propter inopiam ho„

nestas parit; conservatio autem dignitatis familiarum ad

publicam utilitatem pertinet; ideo publica utillitas hu„

jusmodi vincere debet supra dictam pretatem.

in tr. de potest. princip. circa jus quæsit. tollend. c.

32. quæst. princ. 3. n. 38.

514.

Jdem quoad legitimam liberorum scribit Besol„

dus, diceps: Nun köndt aber faſt kein billicher

urſach erdacht, vnd auff die Bahn gebracht werden,

in dem nemblich zu mehrer Hoheit vnd auffneh„

men dieſes Uhralten Hahanſehnlichen geſchlechts &c:

welche Hohheit ein ieder deß Geſchlechts; auch mit

ſeiner eigenen privat incommodation billich beför„

dern ſoll. Welcher Urſachen dann aller Orthen

herkom̄en, und für kein vnbillich gravamen ge„

halten wird, wann bey Adelichen vnd andern

hohern geſchlechten, die Frawlein vnd Töchtern zu

renuncirung, auch der aigenthumblichen Vatter„

vnd Mütterlichen Gütter, vnd deren Sie ſonſt

ipso jure fähig wehren, ja ihnen manhmal

bereits angeſtorben ſeyn, angewießen werden.

part. 4. Cons. 148. n. 43. Springsfeld de apa„

pag. cap. 5. n. 31.

Capropter nec nobilißimi parentes, hujus Stata„

ti authores et conditores in filias suas injusti vi„

deri poßunt, qui in familias et totam Rempub„

licam tam justi extiterunt. Principium quidem

paturæ est, ex se natos sine sexus discrimine di„

ligere. At rationis ac naturæ socialis præceptum

est, magis diligere patriam, et illus salutem, etiam

in omnibus actionibus & negotus nostris cujuslibet

utilitati privatæ anteponere.

l. 19. §. f. ff. de capt. & postlim. l. 3. C. de primipil.

l. f. §. f. Q. de caduc. coll.

Salus

515.

Salus Populi Ejuxta aureum illud Blatonis &

Ciceronis effſatum.) suprema lex esto„

Merito itaqꝫ horum quoqꝫ nobilißimorum parentum,

naturalem erga filias suas amorem vicit honesta fa„

miliarum et Patriæ salutis cogitatio„

Neqꝫ filiabus & fœminis hoc Statutum inutile Ehe

dicii

debet, utpote quod utile est Familiæ & Reipublicæ.

à cujus salutè et dignitate ipsarum quoqꝫ dependet

salus & dignitas; Quemadmodum nec cuilibet utile,

quod Reipublica est inutile; Hinc Paulus Jctus.

Semper, inquit, non id, quod privatim interest unius

ex socus servari salet, sed quod societati expellit.

l. 65. §. 5. ff. pro soc.

Welches alles ferner, vnd Fünfftens, beſtercket,

Quod lege, consuetudine vel Statuto ob favorem a„

gnationis & utilitatem publicam introduci poſit,

ut tota hereditas paterna, ad solum primogenitum

transeat, & sic reliquos omnes tam fratres, quàm so„

rores suas à succeßione paterna excludat, et post„

genitis nullam hereditatis partem, sed tantum per„

modum provisionis, & loco aliimentorum apanagium,

ac filiabus nubentibus dotem aßignare & præstare

teneatur; uti adhuc hodie tale jus primogenituræ

obtinet, non tantum in exteris,

vid. Tiraquell. de jure primog. præf. n. 3. & seqq.

sed etiam in nostro Jmperio, in familiis Electoralibus

Palatini, Saxonis & Brandenburgici, item in fami„

lia Austriaca, in Ducatu Bavariæ, nunc Electoratu,

516.

Würtembergensi, Brunsvicensi et aliis familis

Jllustribus, quæ enumerat

Springsfeld. tr. de Apanagio cap. 3. Nicol.

Myller. de Princip. & Stat. Jmper. cap. 21.

Beth. de Stat. fam. Jllust. cap.

Limnæ. part. 4. Jur. publ. cap. 8. n. 108. & alii aliſsi.

Si itaqꝫ hæc Statuta & jura omnes postgenitos

liberos excludentia, propter familiarum con„

servationem et Reipublicæ utilitatem, juri divins

naturali, Gentium & civili congrua, æquißima, &

in foro quoqꝫ conscientiæ sunt valida, uti de illis

hoc docet & late ostendit

Tiraquell. de jur. primogenit. q. 4. Ludov. Mo„

lin. de Hispan. primog. lib. 2. c. 1. Jdemqꝫ Statuit

Myller. de Princip. & Stat. Jmp. cap. 21. n. 2.

Georg. Heinric. Springsfeld. tract. de Apa„

nag. cap. 5. n. 4. & 3. cap. 10. n. 4. & seqq. Georg.

Everhard. vol. 1. conſ. 27. n. 32. Guido Pap. cons.

131. n. 3.

sua sponte sequitur, quod multo magis dicendum

sit, de hoc Statuto, quod ob familiarum conserva„

tionem & Reipublicæ salutem non omnes postge„

nitos excludit, sed tantum filias, quæ nec familiæ

splendorem conservare,

arg. l. 195. in fin. & l. seq. ff. de V. S. Enenkel.

de priv. parent. priv. 14. p. 1. c. 12. n. 12. Casanat.

cons. 4. n. 206.

nec ob sexum Reipublicæ munia subire, atqꝫ ei„

dem belli vel pacis tempore inſervire poßunt.

l. foeminæ. ff. de R. J. Gaßan. in consuetud.

Burg. rubr. 7. §. 12. pr. n. 15. Jas: vol. 2. conſ. 1.

n. 53.

517.

n. 53. Muscul. de succeß. convention. membr. 2.

claß. 1. conclus. 4. lit. 6. n. 124. Arnisæ. lib. 2. de

Republ. cap. 2. sect. 12. n. 69. & seqq. ubi hujus rei„

causas adfert plurimas.

Et alias quoqꝫ ob naturalem sexus masculin præstan„

tiam,

l. 1. in pr. ff. de senator.

in multis juris articulis deterioris sunt conditionis,

quam masculi.

l. 9. ff. de Stat. homin. Enenkel. d. l.

Ut propterea etiam filiæ facilius excludantur ab„

hereditate parentum, quàm filii secundogeniti.

Nicol: Betſius. tr. de Stat. famil. Just. cap. 8.

p. 384. in fin. & cap. 10. p. 640. Enenhel. de pri„

vil. parent. & liber. priv. 14. p. 1. cap. 12. n. 19. pag.

774. verſ. Et proffecto.

Über diß, Sechſtens, So excludiret dieſes Statutum

die deliche Töchter, von dero Eltern und Brüder

Erbſchafft nicht in totum & perpetuum;

Uti alias communiter statuunt Dd. quod Statutum

foeminas, extantibus masculis, simpliciter excludens,

illas in perpetuum excludat, teste

Enenhel de priv. parent. & liber. priv. 14. part.

1. c. 12. n. 17. vers. e contrario. Gail. 2. Observ.

148. num. 4.

Sondern nur biß auff den ledigen anfall, auff

welchen begebenden ledigen anfall, denen Adelichen

Töchtern, vnd dern ehelichen LeibsErben der regreß„

und zugang zu ihrem Erbtheil (wovon Sie zuvor pro„

pter masculos außgeſchloßen worden.) in dieſem Sta„

tuto expreſe reſervirt wird.

518.

Ita, ut hoc Statutum non tam sit exclusivum,

quàm suspensivum, & filiabus atqꝫ foeminis jus pa„

rentibus succedendi non tollat, et auferat, sed

tantum differat & suspendat, uti multis ostendit

Myns. decad. 10. Respons. 97. n. 11. et seqq. ubi n. 13.

scribit: jus masculorum tali in casu facere qui„

dem dormire interim, sed non expirare vel

extinguere hereditatem filiarum.

Nechſt dem, vnd Zum Siebenden, ſo läßet dieſes

Statutum vnterdeßen, extantibus sc. maſculis die

Adelichen Töchter nicht hülfflos, quod utiqꝫ du„

rum & turannicum eßet.

vid. Dn. Dieterich. in not. ad A. B. tit. 25. ad

verb. fratres. pag. 101. Springsfeld. de Apanag.

cap. 4. n. 1. & seqq. c. 5. n. 67. Beth. de Statut.

fam. illust. c. 8. p. 357. & seq. 359.

Sondern verordnet denenſelben, ſo lang Sie vnver„

heürath bleiben, ihrem ſtand gemäß, gebührende vn„

terhaltung, an dem Orth, allwo Sie ſich mit der

Freündſchafft gut befinden auffhalten werden, auff

den fall der verhenrathung aber, für das iedesmals

ab intestato verfallene, oder dahero noch erwartten„

de Vatter, Mutter, vnd Brüderliche Erb, vnd zeitliche

Vatte Verlaßenſchafft ein Heürathguth sive dotem,

et quidem non preticam, aut in uno nummo vel„

rosa consistentem, qualem existente Statuto

filias dotatas excludente, sufficere existimarunt,

Bald. Jason. & alii, vid. Muscul. de Succeß.

convent. et anomol. memƀr. 2. claß. 1. concl. 4.

lit. 6. n. 127. in fin. & conclus. 5. lit. f. n. 221. ubi

scribit.

519.

scribit: plerisqꝫ legibus Municipalibus Ealliæ

cautum, ut si filia ex nobili prosæpia oriunda,

auctoritate patris nupserit, etiam rosa contenta„

eße teneatur in dotem data, quod repetit conc„

7. lit. 6. n. 291.

quos merito capropter reprehendit ab

Enenkel. d. priv. 14. p. 1. c. 12. n. 4. fere in fin.

ſed congruam, nach erwegung der ſachen vmbſtänd

ein benantes, gebührend: vnd billichmäßiges Heü„

Rathgut oder außſteür, ſambt einer ehrlichen vnd

zimblichen außfertigung von Kleidern vnd Kleino„

dien, deß Adels herkom̄en gemäß. Vnd

damit die Adelichen Töchter in ipsa hujus dotis con„

quæ determinatione nicht möchten lagiret, oder

vervortheilet werden; So wird ſolche determinatio do„

tis congruæ, in dem Statuto, den Eltern überlaßen.

Quorum præsentia & pietas omnem læsionis & cir„

cumventionis suspicionem excludit, & optimum po„

tius ac salutare conſilium pro filiabus capere, illasqꝫ

ſovere & non lædere præsumitur.

l. transactionem. 35. C. de transact. l. fin. C. qui

& advers. quos. l. f. pr. C. de curator. Jurios. l. 22.

§. fin. ad L. Juliam. de adult. junct. l. 1. §. 3. si à

parent. quis manumiß. Georg. Franzk. lib. 2. Re„

sol. 4. n. 29. Mascard. de probat. concl. 571. Ann.

Robert. lib. 2. rer. judicat. c. 4. pag. 356.

oder, im fall dieſelbe nicht mehr am leben, ſolle ſolche

dos oder Heürathgut vnd außfertigung, nach jnnhallt

deß Statuti, pro ratione circumstantiarum, von bee„

520.

derſeits nechſten freunden, oder, ſo dieſe ſich nicht

vergleichen könten, eines ieden Orths vnd Viertels

Directorn, Außſchuß vnd Räthen constituiret und

beſtim̄et werden.

Quorum præsentia omnem quoqꝫ doli fraudis, cir„

cumventionis et læsionis ſuspicionem excludit, per„

ea, quæ tradit Franciſcus Becius

vol. 2. conſ. 204. n. 8. & seqq.

Sicuti enim fratres filias excludentes erga illas

sese pios & benignos præbere.

arg. tit. 25. A. B. vers. Vnd wo Jhm in ſolchen

ſachen.

& judices in æstimandis et determinandis alimen„

tis atqꝫ dotibus liberis ab hereditate exclusis debitis

non tenaces sed favorabiles eße dicunt:

Beth. de Stat. famil. Jllust. cap. 9. p. 602.

Molin. de Hispan. primogen. lib. 2. cap.

15. n. 40.

Ita cognati nobilißimi, et illis non consentien„

tibus. Domini Directores, Consiliarii & Deputati

idem observaturi creduntur & præsumuntur.

maximè cum alias quoqꝫ pro nobilibus stet vir„

tutis & Justitiæ præsumptio„

Tiraquell. de Nobilit. cap. 20. n. 20.

Ferner, ſo iſt auch in favorem filiarum dieſes in

hoc Statuto verſehen, daß das beſtimbte Henrath„

gut, nicht an verwüſten gütern, böſen ſchulden, al„

ten vninträglichen mobilien, vnd dergleichen, ſondern

entweder an gelt, richtigen Zinſen, vnd thunlich,

gnugſamb

521.

gnugſamb verſicherten mitteln abgeleget, vnd da„

neben ihnen denen Adelichen Töchtern, auch dero ver„

ſtabenen Mutter weiblicher geſchmuckh und Kleider

welches öffters ſich nicht auff ein geringes er„

ſtrecket, præstiret vnd außgefolgt, zu ſolchem al„

len auch in vnd außerhalb Rechtens ſchleunig vnd ohne

ringe weitleüfftigkeit verholffen werden ſoll.

Jta ut, quamvis hoc Statutum filius hoc Statu„

tum extantibus masculis, ob favorem familiarum

nobilium & Reipublica utilitatem, ab heredita„

te parentum ad tempus excludat; ipsis tamen alio mo„

do pre & sufficienter prospiciat, & pro legitima a„

