orths, wie in gemein, nicht ſtatt haben könne;

Alldieweiln das dominium directum facto quo„

tannis recognoſcendum est, ne eo dominus facile„

defraudetur; quod jure ſuppleri non posſe, à multis

creditur. Uti in hoc juris puncto ſentit

Paul. Christ. in deciſ. Curiæ Belgic. ad tit.

C. de compenſat. dec. 40. n. 1. et ita etiam de„

natum ſupremum in judicando intellexisſe

videre.

Et

1085.

Et generalem tradit regulam ex Nultæ cons„

442. & aliis Dd. Corbul. d. tr. de jur. emph. c.

13. n. 14. Quod compenſatio non fiat ad excu„

ſandum emphyttentam. quàm quidem ibi ad a„

lium casum, sed huic similem applicat, quod

nempe emphyteuta ob melioramenta facta, quo„

rum Dominus directus fit debitor, damnum

deterioratione datum, cujus fit debitor ipſi„

domino, compenſare nequeat. Cum,

itaqꝫ paria ſint, alienare ſine conſenſu Domini,

deteriorare rem emphyteuticam, & non ſolvere

canonem.

Corbul. d. tr. cap. 14. ampl. 38. n. 7. & cap.

15. ampl. 6. n. 1.

et fingula causæ effectum amittendi emphy„

teuſin ſeyrsim operentur, quanto magis hoc

in loco operabuntur conjunctæ.

Dieſer

jetzt

angeführter vrſachen aller aber doch

Tohnerachtet, halten wir |:iedoch sine præjudicio

melius ſentientium:| einmütiglich davor, daß

mit ſolcher instituirten action, der Herr Con„

ſulent Zu ſeinem zweckh ſchwerlich gelangen

werde. Welches darzuthun ſich dieſes Orths

mit wiederlegung ſolcher rationum am beſten

fügen fey wird. Vnd Zwar

Erſtlich deteriorationem molendini, vnd die da„

hero accusirende caducitatem belangend, ſo iſt

nicht erwieſen, daß ſelbige Emphyteutarum dolo„

vel culpa lata aut levi beſchehen.

Ex quibus ſaltem cauſatum damnum caducita„

tem operatur hoc jure emphyteutico.

arg. l. 1. pr. et §. 3. ff. usufruct. quem. cav.

arg. l. 5. §. 2. commod. l. 108. §. 12. de legat. 1.

1086.

Mynſing. 6. O. 86. n. pen. Carpz. 1. §. p.

2. const. 28. def. 23. n. 3. Corbulus d.

tr. de jur. emph. cap. 13. n. 24. ubi de com„

muni testatur, et quàm plurimos Dd. alle„

gat. Diod. Fulden. comm. C. de jur. emph. n. 22.

Sed tempore flagrantis belli, quod inter ca„

ſus fortuitos, quos nulla providentia huma„

na privatorum maximè avertere potest,

refertur, uti

per §. 2. J. quit. mod. re obt. contr. d. l.

18. pr. ff. commod. tradit Dn. D. Carpz.

lib. 1. Resp. 91. n. 8. & Dd. comm.

Jn omnibus autem illis contractibus, in qui„

bus non culpa leviſisſima, sed saltem levis præ„

statur, indifferenter et non adhibita distinctio„

ne caſuum, qui regulariter ſine culpa contingere

ſolent, vel non culpam allegans, eam probare tenetur.

Verba sunt. Carpz. 5. R. 13. n. 11.

Vnd wann auch, Zum Landern, gleich er„

wieſen were, ſo doch nicht iſt, quod deterio„

ratio illa ſubstantialis culpa emphyteutarum

facta fuerit; So iſt doch an dem, daß in

deme der dominus directus Herr Werner von

Bortfeld, deß Hℓ. Actoris Bruder in anno 1638.

alß ſchon lang zuvor das Grundwerckh an

der mühle verderbt geweſen, Jhme Hℓ. be„

klagten, wegen vorgeliehener 50. thlr.

interesſe auf den künfftigen Erbzinß anwei„

ſung gethan, er hierdurch ſolche caducitatem,

temittirt hette.

Sie

1087.

Sive enim emphyteutam alium ipſi Dn. Reo

tanquam ſimplici suo creditori, delegasſet de„

minus directus, sive ipſum Dn. Reum emphyteu„

tam compenſare jusſisſet futurum canonem cum

interesſe à ſe debito, utroqꝫ modo agnovisſet ca„

nonis, et ſic emphyteuſis continuationem, ſuoqꝫ ju„

ri ob caducitatem revocandi renunciasſet.

Esſe autem frequentiori calculo receptam ſenten„

tiam, quod dominus privatus recipiendo ſimplici„

ter canonem post incursam caducitatem, dicatur

caducitatem remittere, docet

Corbul. in d. tr. de jur. emph. cap. 15. per tot.

et multo magis si canonem temporis futuri, quæ

Bartoli doctrina est approbata à

Paul. Christin. vol. 1. deciſ. 157. n. 8. & vol. 2.

tit. C. de jur. emph. n. 9.

Et in terminis nostri casus deducit Corbul. in d.

tr. conſ.

cap.

15. limit. 26. quod alienandi licentia post

canonis cesſationem data, remisſa cenſeatur cadu„

citas, cum ipso jure tum demum incurrat hanc

poenam cesſans, ſi dominus eo jure uti velle de„

claraverit, non autem si canonem petere elegerit.

Steph. Gratian. deciſ. 74. n. 9. Alex. lib. 2.

conſ. 173. n. ult.

Die andere Urſach nempe cesſationem Ritmege„

rorum, priorum ſcil. Emphyteutarum in canonis ſolu„

tione betreffend, Können wir nicht habred ſeyn,

daß Herr Beklagter ſolche zwar nicht abgelehnet,

damit, daß er die von Jhnen würcklich beſchehene

Erbhinßliefferung erwieſen hette; aber wol

vnd überflüßig durch die bereits erwehnte an„

weiſung, vnd daher erfolgte remittirung, oder

der

1088.

deß Herrn Clägern Brudern gehörende

Gerechtſame.

Dominus enim directus delegans emphitentam,

mandansqꝫ ut creditori quotannis canonem sol„

vat, obligationem delegati agnoſcit, et ſolutio„

nem, quàm recusare poterat, approbat. Acci„

piendo autem futuri temporis canonem, caduli„

tatem incursam remittit, perinde uti injuria

disſimulatione remittitur.

§. ult. J. de injur. Fachin. 1. controv. cap. 89.

Jul. Clar. lib. 4. ſent. §. emphytensis q. 10. n. 1.

omo, quia hactenus inde ab anno 1638. per plurs,

et ſingalos guidem annos, sive per delegationem,

ſivè per compenſationem canonis ſolutio & accepta„

tio fuit factas, quia hinedi pro solutione haben„

tur, præſumptio est, quod retro etiam pro o„

innibus aliis annis fuerit factas.

per l. quicung. 3. C. de apoch. publ.

Quam doctrinam tradit

Mascard. vol. 2. de probat. concl. 603. n. 9.

eamqꝫ, seqq. multis ampliationibus declarat.

Et tunc dominum probare teneri, quod non ſol„

verit empegteuta, communem esſe opinionam

multis affirmat.

Corbul. d. c. 18. n. 2.

nec ab ea diſcedendum.

Daß aber Drittens, vmb anno 1637. herumb

ſolche Erbhinßmühle gar nicht, oder doch aufs

wenigſt nicht an Herrn beklagten alienirt wor„

den, mag von Clägern daher nicht behauptet

werden. 1. Daß er ſich auf den damahligen

Müller

1089.

Müller Herman Teüffeln beruffet. Sinte„

maln aus den actis nicht zu erſehen, daß

I. dieſer Müller es jurato vnd legaliter de„

poniret, alldieweiln der Hℓ. Cläger ſich nur

auf ihn beruffet; im übriegen aber per te„

stes keinen beweißthumb geführet, ſondern

nur per documenta. Maßen ex Protocollo wir

Zwar erſehen, daß Hℓ. Cläger den 24. Jan: 1656.

Rheinhart Ringemüth vnd Meiſter Herman

Teüffel zu ſeines anbriegens beweiß zu

Zeügen dennominiret; auch den 28. Jan. darauff

ein Gerichtlicher beſcheid ergangen, daß, wofern

Herr Cläger articulos, worüber denominirte

beede Zeügen abgehört werden ſollen, produciren

werde, alßdann dieſelbe Zeügen citirt vnd exa„

minirt, vnd dahin vorige erkannte commisſio

hiemit extendirt ſeyn ſolle. Aber daß er

dieſem beſcheid nach: vnd derſelbe zu cräfften

kom̄en, iſt aus denen vns überſchickten actis

vnd Protocollo nicht, wol aber diß zuerſehen,

daß Hℓ. Clägerſchon zuvor den 15. Jan. 1655. ehe

obiges begehren der 2. Zeügen verhör beſchehen,

dem Herrn Alo über den 21. articul libelli articu„

lati das juramentum zu deferiren geſuchet, ſolch

ſein begehren darauf den 4 Maij. 1657. reasſu„

mirt, vnd hierüber in einen ganz newen pro„

ces beyde Partheyen gerathen. Wird

alſo dieſe deß Müllers angebene außag der Dn.

Judex pro nudo Dn. Actoris asſerto, vnd vor nichts an„

ders, halten können. Vnd das

2. vmb ſo viel mehr, weil der Hℓ. beklagten ge„

führte Zeügen alle einmütig vnd legaliter, potis„

ſimum ad artic. defenſ. 6. et 9. deponirt, daß Hℓ. Beklagter

1090.

nach der von der Obriegkeit beſchehenen wer„

dierung in den kauff getretten, die gelter

theils denen anweſenden vnd erſchienenen

creditoribus deß Wüllers baar außgehahlt,

theils aber die andern noch abweſenden

damit zu contentiren hinder Ambt geleget.

Ja die beylag ſub ſigno 6 wovon bereits

oben gemelt, redet clar, daß von dem Wol„

denbl: Ambtmann die mühle ſeye wer„

dieret worden, ſonder allen zweiffel,

nicht auf der Erben, ſondern der Creditorn,

worunter auch gar wol etliche der Erben

haben ſeyn können, anhalten.

Subhastatio namqꝫ publica non heredibus ſed

creditoribus in bona debitorum imisſis, necesſa„

ria est et utilis.

l. 3. verſ. ſi itaqꝫ. C. de exec. rei jud. l. 2. l. 6.

C. de fid. & jur. hast. fisc. Dn. Carpz. lib. 4. Resp.

n. 4. n. 5. & seq.

So mag auch ſolchen Punct, daß an Hℓ. Clä„

gern dieſe mühle damaln nicht alienirt

worden, nicht erhärten 2. die vor die

50. angeliehene thllr. propter interesſe von

des Clägern Brudern ſeel. außgehändigte

obligation, worinn der damahlige Müller

jährlichen an Herrn Clägern den Erbzinß pro

interesſe zulieffern angewieſen worden.

Sintemaln weiln d. dem

Hℓ

Clägern, alß nahe

angeſeßenen, ſolche nothwendige vnd öffentli„

che werderung vnd erkauffung nicht wol hat

können verborgen ſeyn.

Quid

1091.

Quo major enim vicinitas est, eo major præſu„

mitur ſcientia actuum vicini, qui etiam fieri„

non ſolent, et succesſivorum, qualis hîc,

Mascard. de probat. vol. 3. concl. 1406. n. 5. & seqq.

Ja 2. auß deß Ringemuths ſub ſigno Oprodu„

cirten ſchreiben erhellet, daß Hℓ. Clägern Bru„

der ſeel. die vorgangene werdierung, vnd das

ganze negocium wol bewuſt geweſen.

bevorab auch 3. durch legaliter geführte Zeü„

gen, wie oben auch gedacht, erwieſen, daß mi„

mand anders, alß Hℓ. beklagter in kauf getrt„

ten. Jm wenigſter aber 4. beybracht, daß

Herr Cläger vnd ſein Herr Bruder ſeel. alß

Erbzinß Herrn, vnd dahero das vorzug Recht haben,

de würcklich durch darſchießung deß werdier„

ten pretu die mühle an ſich gezogen. Wol„

aber 5. daß der Müller Herman Beüf„

fel, ſo zuvor alß miters in der mühl ge„

ſeßen, nach ſolch von Hℓ. Beklagtem beſchehenen

Kauff, nomine Rei in der mühl verblieben,

wie ſolches mit außtrücklichen worten be„

Zeüget Testis. 3. ad art. 11. interr. 2. vnd evi„

denter daher zuſchließen; daß der Herr von

Cram hernacher ſolchen Muller ohne ein„

ges menſchen wiederſprechen, aus der müh„

le geſchaffet, wie testis 1. & 2. ad art. 11. in„

terr. 2. Zeügen. ill da

her Samenckar erhellen, daß in angedeüteter

Obligation der damahlige müller mit den

3. f. Erb. Zinß an Herrn von Cram ange„

wieſen worden, nicht alß Dn. debitoris Verne„

ri Bortfeldi empututa, ſondern alß ein be„

1092.

ſtändner des Herrn von Cram erkauff„

ten Erb Zinßmühle, welcher den Erbhinß

ins künfftige, nomine ipsius Dn. Rei denen

Herrn von Bortfeld zu entrichten gehabt hette.

Noch vielweniger aber will dieſen Punct,

das an Herrn Clägern die mühle quæstio„

nis damaln nicht alienirt worden, behaubten

Die 3. auß deß Aingemuths den actis von

Herrn Clägern ſub signo O beygelegtem

Schreiben angeführte protestation, in anſehen

I. ſolch ſchreiben, ſo viel wir erſehen nur eine

Copic. 2. Wann es auch gleich origini

liter vorhanden, ſo iſt doch daßelbe vom

Gegentheil noch nicht recognoſcirt. 3. Wann

es auch recognoſcirt were; So iſt doch

noch nicht erwieſen, daß ſolch ſchreiben mit

der angeregten protestation dem Wolden„

bergℓ: Ambtmann were insinuirt wor„

den. 4. Vnd wann auch gleich die„

ſes erwieſen, So iſt Herr Cläger, oder

ſein Hℓ. Bruder ſeel. doch nicht, wie oben

dargethan, in den von creditoribus urgir„

ten Kauff würcklich getretten, ſondern

hat auf ſolche den 20 Jan: 1637. gethane

protestation denſelben vnwiederſprechlich mit

Hℓ. Beklagten, wie oben außgeführt, vor„

gehen laßen; vnd das ſonder zweiffel im

Majo ejusd. anni, wie ex dato dictarum lite„

rarum, np. 20. Jan. 1657. citationis item à Præfe„

cto Reudelio factæ ad creditores sub Lit: G. n.

d. 6. Maij. 1637. et inſecutæ obligationis à Dn. actoris

fratre

1093.

fratre ipſi Dn. Reo traditæ d. festo Pasch. 1638.

wol Zu ſchließen. Auch hernach ſolchen

vorgangenen Kauff, durch ſelbſteigenhän„

dige obligation, vnd verpfändung deß ca„

nonis pro annuo interesſe außtrücklichen confir„

miret. Worauß nun folglich wol

zuſchließen, waß auf die Vierte vor„

geſchüzte denunciationis à jure requiſitæ, et licen„

tiæ alienandi impetrationis omisſionem zu ant„

worten, Nemblich daß Sie nicht vnterlaßen

worden, ſondern beſchehen ſeye wird 1. præsu„

miret daher, daß nach der vom Herrn beklag„

ten beſchehener erkauffung dieſer mühle, deß

Herrn Clägern Brudern ſeel. vnd er ſelbſten ſo

viel vnd lange Jahr ſtillgeſchwiegen.

Ex diuturnitate enim temporis, et ex longa„

patientia decem annorum præsumitur licentia

domini de alienando intervenisſe. Quod multo„

rum Dd. autoritate docet et confirmat.

Corbul. d. tr. de jur. emph. cap. 14. lim. 31.

2. bezeüget ſolches testis primus, de visu et au„

ditu proprio deponens, qui propterea, quod nomine pu„

pillorum creditorum emphiteutæ venditionis actui in„

terfuit, minimè illegalis et de jure suspectus est.

Utut enim tutores et curatores in causis pupillorum

et minorum testes esſe nequeant in ipsorum favorem.

ꝑ l. fin. ff. de test. Carpz. 3. §. 91.

Hæc tamen causa nullatenus deponentis testis pu„

pillorum est, sed litigantium, indeqꝫ nullum

plane ad eos vel deponentem commodum accedit

3. beſtriffet ſolches des Burckhard Schwarz„

kopff ſchrifftliches attestatum zimblicher maßen.

1094.

Welches Utut manus,

ejus

Dn. Actori sit ignota

propter recognitum tamen ſigullum, pro ipsius

attestato omninò habendum.

Sigillum namqꝫ etiam absqꝫ ſubſcriptione

probat.

Dn. Carpz. d. 3. R. 79. n. 14.

et vim subscriptionis habet; imo subscri„

ptione plus operatur.

Joh. Röppen decad. 2. enud. 1. n. 115. et

seqq. et en. 4. n. 26. & seq.

Welches zwar freylich, quia non juratum, vim

probandi dieſes Orths, an vnd vor ſich ſelbſt

noch zur zeit nicht haben kan. Weiln

aber doch daßelbe ſich auf das von Wolden„

bergℓ. Ambtmann damaln geführte Proto„

coll, vnd das Woldenbl. Ambtbuch, woren

ſolches incorporirt worden, in allen sine su„

spicione referiret, der deponens testis auch per„

sona honesta et fide digna iſt, giebt dieſe de„

positio injurata eine zimbliche, ja deß testis

primi gethane depoſition gnugſam beſtriffen,

de præsumptionem.

Etenim ſi testis unicus deponit de facto proprio,

et ejus nihil interest, uter ex litigatoribus vn„

cat, ſimulqꝫ præsumptiones et adminicula quæ„

dam accedunt, |:quæ requiſita omnia hoc in loco

concurrunt.| ejus ſolius testimonium admitti„

tur, uti ex Dd. tradit

Dn. Carpz. lib. 3. R. 94. n. 7. & 8.

Jam v. juris est, quod, si dominus directus dixe„

rit, se nolle emere, alienandi licentiam dedisſe vi„

deatur. docente id Corbulo

in d. tr.

1095.

in d. tr. de jur. emph. cop. 14. limit. 4.

Vnd ob zwar hierwieder der Cläger ein„

wendet, daß ſolche erlaubende wort nur

von dem damahligen Bortfeldiſchen verwal„

ter End Kingemuth geredet worden ſeyen,

Laut außag Testis primi. So iſt doch hier„

auff vnter anderm zu wißen:

Quod etiam procuratoris generalis permisſio

in alienando excuset, juxta deducta à

Corbulo in d. tr. de jur. emph. cap. 14. lim. 16. pag. 323.

Worzu 4 kombt, daß wo auch ein fehler

hierinn vorgangen were, derſelbe, durch hi„

pothecirung der Erbzinß vnd Anweiſung an

den Muller, wovon droben ad rat. 1. & 2.

mit mehrerm gehandelt, gänzlichen abolirt

vnd purgirt worden were.

Dominus ſiquidem canonem ſcienter recipi„

ens ab emptore, cui illicitè alienatum erat,

prædium tale dicitur declarasſe volle esſe lo„

cum caducitati. Verba sunt Corbuli

in d. tr. cap. 14. lim. 40.

Zugeſchweigen 5. Quod ſecundum quosdam de„

nunciationis necesſitas hodierna consuetudine,

non ita præfracte attendatur.

Uti ex Georg. Franz. tr. de laudem. cap.

8. n. 51. testatur Jdem Carpz. 6. R. 108.

50. n. 3. & seqq.

Ejusmodi autem consuetudinem introductam va„

lere docet

Corbul. d. tr. c. 14. lim. 32.

Ja wann wir 6. die acta recht erwegen, ſo

findet ſich zimblich, ia clar genug, daß die

mühle von dem Mäller nicht ultro, ſondern

1096.

auff anhalten der an derſelben interes,

ſirten creditorn von der Obriegkeit wer„

diert, vnd sub hasta, salvo jure domini ver„

kaufft worden.

Jam autem in alienatione necesſaria, quod

domini conſenſu opus non sit, demonstrat,

pluribus

Corbul. d. tr. cap. 14. limit. 119.

Wann dann ferner, Fünfftens, ange„

bracht worden, wegen der bey dem Hℓ. be„

klagten dieſer muhlen wegen, wann er Sie

iemit recht an ſich gebracht, beſchehenen cadu„

cität vnd heimbfälligkeit, 1. propter ex„

tinctam Emphyteutæ venditoris familiam et re„

solutionem juris datoris. So beruhrt

dieſer einwurff auf eim falſchen præsup„

pobito juris. vnd zwar iſt

3. auß denen actis nicht zuerſehen, quali

jure die Rittmayer ſolche Erbzinß mühle

gehabt haben.

Nec n. emphyteuſis propriam habet natu„

ram, nisi ut partes conveniunt.

l. 1. & 2. C. de jur. emph. §. 2. J. de locat.

Corbul. d. tr. de jur. emph. cap. 12. n. 68.

Et finita generatione finiri emphyteus in obti„

nit demum in hypotheſi, ſi alicui concesſa pro

ſe et filiis, aut deſcendentibus, aut liberis.

Cæterum si aliud fuerit ab initio præfinitum,

perpetua est et athuc hodie empfteuſis civilis

ita docente

Falden in comm. C. de jur. emph. n. 2. Peret.

ibid.

1097.

ibid. n. 4. Jul. Clar. §. lib. 4. ſentent. §. em„

phyteuſis. q. 28. n. 2. & q. 42.

Geſezet aber 2. Sie hetten ſie alſo gehabt,

ut finita generatione extinctum fuisſet regulari„

ter jus illud: So wurde es doch propterea bey

dem Hℓ. beklagten dieſes Orths nicht extinguirt

ſeyn, ſondern beſtändig verbleiben, propter ac„

cedentem alienationi domini directi conſenſum.

per c. un. 1. F. 13. verſ. et si clientulus. junct.

verſ. ſeq.

ob quem nova emphyteuſis in emptoris Rei„

perſona constituta fuit. per ea, quæ docet

Corbul. d. tr. cap. 12. n. 81. §. seq. & cap. 15.

ampl. 16. n. 2.

Wie nicht weniger 2. propter non ſolutum

canonem compenſationis allegatione non obstante.

Co ipſo enim dum emphyteutæ canonis an„

nui in pecunia numerata consistentis debi„

tor fit creditor ſimilis pecuniæ domini di„

recti, mox ipso jure illa obligatio canonis

præstandi, in quantum emphytenta canonis

debitor fit creditor directi domini extingui„

tur, ita ut ſolutione et facto ad extinctio„

nem opus amplius non sit, cum fieri non pos„

ſit ſolutio, sublatâ ab ipſo jure obligatione,

per compensationem.

l. si constat. 4. C. de compenſ.

Quæ ipsa de compenſatione generaliter, in

jure propoſita, cur non et in mutuis his debi„

tis et creditis locum habeant, nulla urgens

ratio est, quæ impediat. maximè hoc præsenti„

in caſu, quo dominus directus, postquam de„

bitor factus, voluntate insuper sua compenſa„

1098.

tionem expresſe introduxit; et sic metus ille„

deſsandandi dominum directo suo dominio cesſat,

utpote cum dominus ſciat non tantum quotan„

nis canonem cum interesſe compenſari, sed et

velit hoc fieri, et emphyteuta quotannis com„

pensando canonem ſolvat, et sic dominium di„

rectum recognoſcat. Ferinde uti in diem debi„

tum compenſari ante diem nequit,

l. 7. de compens.

potest tamen, si actor consentiat.

Dn. Carpz. 2. Q. 101. n. 9. & seq.

Unde hæc sententia juri et rationi magis con„

formis præ illa Christinæi amplectenda est

cum glosſa, et Dd. comm. quorum infinitos alle„

gat hujus opinionis

Corbul. in d. tr. de jur. emph. c. 15. n. 1.

Qui ipse propterea, quod ſupra ex eo allarum

fuit, compenſationem non fieri ad excuſandum

emphyteutam, ſibi non contradicit. Quia

hoc in loco nulla excuſatione opus habet,

cum expresſa domini directi voluntate com„

penſando nihil deliquerit, sed canonem juxta„

domini voluntatem omninò hoc modo solverit.

Auß welchen vnd andern vrſachen mehr

wir davor halten, daß der Herr Conſulent

mit ſolcher angeſtellten action ſchwerlich zu

ſeinem abgeſehenem zweckh gereichen werde.

Vielweniger aber mit dem andern be„

gehren wegen des Juramenti Judicialis ad ar„

ticulum libelli 21. welcher in ſich halt, daß

Herr Beklagter Zu Herman Teüffeln, geweſe„

nem Millern ſolle geſagt haben. Daß er

der

1099.

der Muller, nicht ſagen könte, daß Beklagter

von Cram die mahlen an ſich gekaufft p.

Aalldieweiln dieſelbe von beklagten Herrn

von Cram durch ſeine legaliter geführte Zeü„

gen ſolchen bereits überflüßig wiederleget, vnd

das gegentheil erwieſen, daß er memblich ſol„

che Erbzinßmühle erkaufft, wie oben in resp.

ad rat. dubit. 3. weitläufftig außgeführt worden.

Quanquam enim ſint complures, qui opinentur à

juramenti quoqꝫ judicialis præstatione neminem

ſese legitimis probationibus exonerare posſe, quo„

rum nonnullos recenset

Andr. Rauchbar. p. 2. quæst. Jur. Civ. & Sax. 3. n. 8.

quod manifestæ turpitudinis et confesſionis sit

jurare nolle.

per l. 38. ff. de jure jur.

Quorum ſententia, utut forsan admittenda

esſet in caſu, quo is, cui defertur juramentum

nihil adhuc probavit, ſed ad probationes de„

mum juramento delato confugere vult.

propter cap. 2. X. de probat. ibi: cum tunc

demum ad hujusm. ſit ſuffragium recurrendum

cum aliæ probationes desſe noſcuntur.

cum hoc in Casu non esſet ſuperfluum, sed ad

expediendam litem probatione intentionis

nondum expeditam maximum foret,

juxta l. 1. ff. de jurejur.

remedium. Jn quibus terminis loqui vi„

detur Mascard. de probat. vol. 2. concl. 957.

n. 5. cum de probationis post delationem in„

stituendæ exceptione ibi loquatur.

Quamvis et in hoc caſu sententiam illam rejiciant

Andr. Rauchbar. d. p. 2. quæst. Jur. Civ.

et Sax. 3. potisſimum n. 21. & seqq. et ex

eo Dn. Carpz. lib. 3. R. 42. n. 16. propter

1100.

l. 30. pr. verſ. abunde enim ff. de jure„

jur. post Jason in comment. de action ad

8. 11. n. 86.

damen, ubi probatio à pate

cuidefertur juramentum.

ſam facta est,

uti in præsenti nostro caſu, recuſatio ejus

ſine dubio per est legitima, et Judex, cui„

licet delatum juramentum rejicere pro arbitrio,

l. generaliter. 12. §. 1. C. de R. C. Marant.

in spec. aur. part. 6. tit. de juramento. n. 22.

pag. nob. 419.

justiorem fere causam rejiciendi, quam hanc

ipsam, non habebit. Uti enim nemo superva„

canea probatione onerandus,

arg. l. 14. §. 1. ff. ut legat. seu fideic. ſerv.

ca.

ita nec ſacramento, et hoc quidem multo mi„

nus, ne Dei nomen in vanum asſumatur.

Dn. Carpz. 3. R. 43. n. 14.

Quod manifeste ita dispoſitum est, cum re„

probatione etiam contrariæ consuetudinis,

in d. c. 2. Ẍ. de probat.

Quæ sententia ſuperiore verior, æquior et re„

ceptur dicitur ab

Andr. Rauchbar. d. l. n. 23.

et de ejus obſervatione in foro Saxonico

præter eundem testatur.

Dn. Carpz. d. lib. 3. R. 42. n. 17.

Welche vnſere rechtliche meinung über bey„

de vorgelegte fragen, andere vnnötige

rationes übergehende, mit dieſem nicht ver„

halten wollen. Actum in Collegio nostro

den 6. Aprilis. 166.

Decanus p.

Collat:

15. Rthllr.

1109.

Beyreüth.

in puncto

citationis ex L.

Diffamari.

Jhre Fürſtl: Durchl: Marggraff zu Culmbach

Contra

Maria Amelia von Guttenberg

Dn. D. Johannes Grave autor.

WolEdelgeborne p Waß für exce„

ptiones der Fürſtℓ: Anwald wieder vnſer

den 23. Julij vorabgewichenen Jahrs er„

theiltes Bedencken, in ſachen zwiſchen dem„

ſelbigen vnd Frawen Maria Amalia, an„

iezo von Guttemberg, geborner von Küns„

perg Gerichtlich eingegeben, Haben wir

ab wieder beygefügten vns anderweit

zu geſchickten Acten, vnd ſelbigen ange„

hängter fernern handlung mit mehrerm

erſehen. Wann dann auch hier„

über vnſer Rechtliches Gutachten zu er„

öffnen wir gebührend erſuchet worden,

Alß haben wir in vnſerm verſambletem

Collegio obangeregte einwürff, auch

nochmals alle vnd iede der ſachen vmb„

ſtänd reifflich erwogen; Können aber

vnſers Theils nicht befinden, wie wir

mit beſtand Rechtens von gemeltem vo„

rigen bedencken abzuweichen, Rechtmäſ„

ſige vrſach hetten. Dann waß

Erſtlich den geführten proceſs betrifft,

haben wir in alle weeg zu erinnern

für nöthig erachtet, weiln nur allein

obgedachte Fraw von Guttemberg an

ſtatt deß abgangenen Procuratorn, præ„

via citatione ad reasſummendum, einen an„

1102.

dern constituirt, daß auch bey ihren

conſorten ſolches noch ante publicationem,

sententiæ gebührend beobachtet würde.

deßen ration dann, wie aus angezo„

genem vorigem Consilio Sannenklär„

lich erhellet, auff die Reichs Constitu„

tionen vnd Obſervanz, nicht aber auff

das Marckiſche oder Sachßiſche Recht

gegründet; Vnd obwol darge„

gen nur pro dubio, zu mehrer erleü„

terung dieſes Puncten, angeführt:

Ob wäre ſolche reasſumption vnd citation

dißfalls weiter vnnöthig, weiln ohne

das dieſer geführte procesſ null vnd nich„

tig zu ſeyn ſcheinette, in dem die Fraw

von Guttemberg, alß welche es principa„

liter angienge, mit keinem Curatore ad

hanclitem, nach außweiß der Acten, ver„

ſehen geweſen p. So iſt doch die wie„

derlegung deßelben, vnd das contrarium,

quod nempe mulier in hujusmodi caſibus et

iam ſola, et ſic absqꝫ curatore ad litem, judicus

interesſe posſit, nicht allein auß dem Sächſti„

ſchen vnd Märckiſchen, ſondern auch den Kayl„

allgemeinen vnd vnndbahren Rechten, alß

vnter andern ex Nov. 134. c. 9. außtrück„

lich behaubtet vnd dargethan. Wor„

aus dann, wie sinistre ſolches detorquirt

vnd angezogen, augenſcheinlich zuſehen.

So

1103.

So iſt auch ferner die Haubtſache ſelbſt eben

wenig von vns nach dem Marckiſchen oder

Sächßiſchen, ſondern gleichfalls den allgemei„

nen Rechten, wie der klare Buchſtab zu erken„

nen gebt, decidirt worden. Welchem

aber keinen abbruch gebähren mag, Ob wä„

ren §. vor dieſes Löbl. Edellehengericht ohne

vnterſchied alle ſachen, welche ein Lehen afficiren,

gehörig, Sie ſeyn gleich zwiſchen dem Lehen„

Herrn vnd Vaſallen, oder zwiſchen einem Lehen„

herrn vnd frembden, alß vnbefugtem deten„

tore oder posſesſore eines Lehens p. 2. auch

ſolches mit der Herrſchafft Brandenburg Ade„

licher Vasallen wißen, approbation vnd willen

geſchehen, wol hergebracht, vnd præscriptione

immemoriali erſeßen; Nichtweniger 3.

Von etlichen ſeculis her von den Römiſchen Kay„

ſer vnd Köngen, alß ein privilegium confirmirt

worden p. Dann daß ſolche

consuetudo, præscriptio vnd privilegium in spe„

cie, nach erheiſchung der Rechten, auch den

catum quæstionis, wie derſelbe in mehrberühr„

tem vnſern bedencken außgeführt, in ſich be„

greiffe, iſt durch die vns zugeſandte beyla„

gen zu Recht nicht erwieſen. Wormit

auch 4 daß nemblich dieſes Edele Lehen„

gericht ein judicium ordinarium ſey, worfür

nicht weniger die Fürſtℓ: LehensHerrhafft

ſelbſt, vi dictæ conſuetudinis et privilegio, zu

recht ſtehen müßen. ſeine abfertigung erlan„

get. Daß aber ſolches deliche Lehen Ge„

1104.

richt darumb ſonſten in Lehenſachen

kein judicium ordinarium ſeye vnd bleibe,

iſt vns zu statuiren, oder wenigſt und

zu zweifflen, niemals in ſinn kom̄en.

Gleicher geſtallt irret 5. nicht, daß alle

ordentliche vasallen, bey empfahung ihrer

Lehen, dieſelbe nirgend anderswo, alß

vor dieſer Frℓ. LehensHerrſchafft, oder

dero ordentlichem Lehen Richter vnd Man„

nen zu verrechten, ex recepta et longava„

consuetudine ſich jurato verpflichten müßen p

Dann ſolches jungleichem nicht auff den

Gegenwertigen catum mag applicirt werden.

Si enim heres vaſalli à Domino quid pe„

tit, tanquam allodiale, non judicem feuda„

lem, sed qui alias ordinarius est Rei, cogno„

ſcere, atqꝫ ad dignoſcendam jurisdictionem,

qualitatem petitionis et narratorum Actoris

non verò qualitatem defenſionis attendi,

ideoqꝫ et remedium l. Diffamari, ceu præ„

paratorium judicii istius principalis, co„

tam eodem Rei ordinario judice intentan„

dum esſe, in dicto nostro priori Respon„

ſo ſatis demonstratum est.

Vnd obwol 6. obhöchſtgedachte Lehens„

Herrſchafft zugleich_ Dominis territorii iſt,

So könte doch dieſelbe darumb auch in

dieſem caſu nicht ordinarius Judex ſeyn,

daß Sie die cognition darinn (. wie beeds

daraus wieder vns inferirt werden vol„

len.)

1105.

len, dieſem EdelLehengericht hette delegiren

mögen.

per eadem jura in dicto Consilio adducta.

Endtlich iſt auch 7. hieraus, daß die Fraw

von Guttemberg ihr prætendirendes jus al„

lodii mitt documenten bewehren wollen, nicht

zu inferiren, daß Sie ſich darumb in der Haubt„

ſach eingelaßen, vnd alſo ipso facto das judi„

cium præparatorium L. Diffamari auffgehoben,

worden p. Dann daß ſolches nur zur be„

haubtung ihrer declinatoriſchen exception ge„

ſchehen, dahero vielmehr zu ſchließen, weiln

Sie in allen ihren producten ab instantia

vnd nicht ab actione (.wie ſonſten juris

recepti iſt.) abſolvirt zu werden gebetten,

auch ſolche ihre meinung ſub Lit. W. all„

wo Sie gleichfalls documenta beygelegt,

mittelſt der anhengten wort (pro remis„

ſione causæ principalis ad competentem Ju„

dicem.) außtrücklich erkläret. Solchem

nach wir nochmals nicht anderſt dafür

halten können, alß daß dieſe ſach vor diß

Löbl. Edellehengericht nicht gehöre, vnd alſo

davon offtbeſagte von Guttemberg vnd

conſorten zu abſolviren, nach außweiß vnd

mehrern jnnhallts mehrangezogenen

vnſers vorigen bedenckens. Wel„

ches p. Actum in Collegio nostro den

4ten

Aprilis. Anno 1661.

Decanus pp.

collat:

8. Rthllr.

At eincires

Es Colites

Limpurg zu Geildörff. 163.

Hℓ Graffen zu trpach. 209.

Herren Graffen zu Sohentoc. 275.

Herren Graffen zu Hanaw

Bußweiler. 569. 574.

Herren Graffen zu Naßaw

Saarbruck. 668.

Fürſtl: Wirttenbergiſche Regi„

rung zu Reichen weiler 807.

Graffl: Hanawiſche zu Hanaw

Cantzeley. 867. 873.

Ad Nobirs.

Hℓ Graff Eandel. 52.

Edel Lehenrichter zu Beürent.

191. 1101.

Freye Reichß Ritterſchafft in

Schwaben und Franken. 469.

Hℓ Graff Felig von Ladron. 722.

Hℓ. Schurffen freiherrn auff Maria

ſtein und Wildewahrt in Beyern

wieder theilß dero Vnderthane

Hand frohn betreffend p. 840.

Hℓ. Günther von Bartenſchleben zu

Wolffſpürg. 913.

Adelichen Thummiſchen Vogtte zu köngen.

983.

Burkhart von Bortfeld zu Men

Hagen. 1070.

Ad Pratos

Armen Weiſen kinder undt Stifftß

Kirchen zu Snt. Thomaß Pfleger in

Straßburg. 630.

Ad Brivatos.

Ad universirarum et civi„

Arum SExatus.

A

Augſpürg. 323.

B.

Bietigheim. 145.

Baſel. 348.

Biberact. 404.

Brackenheim. 764. 972.

Canſtatt. 82. 95.

B.

†

Eßlingen. 89. 309.

Ebingen. 790.

‡

frewdenſtadt. 229.

6.

†

Siefingen. 35.

Horb. 116. 139.

Samburg. 312. 778.

Herrenberg. 791.

1

R.

Kircheim under Teck. 131.

†

Lindaw. 23.

Lauffen 77.

Legnſtem. 111.

N.

Marpach. 767. 927. 947.

1058. 1067.

N

Newſtadt. 464. 1043.

Neiffen. 621.

6

&

Q

R

Universitat

Rostock. 364.

Reichenweger. 807.

S

Schorndörff. 1. 67. 976.

Straßburg. 99. 630.

Stuttgarten. 283. 366.

415. 456. 705. 964. 1013.

Sultz am necker. 682.

‡

Tübingen. 199. 599. 998.

Et

Prach. 154. 155. 182. 231. 249.

†

Weinſperg. 398.

X

t

2.

Jurich. 433.

IXD ex Etusarum.

A

adulterij reïterati. 1. 35. 464.

Adulterij cum incestu. 998.

Appellationis. 1613

B.

Bigamiæ. 155. 764. 490. 964. 972.

Blasphemiæ. 621. 705.

O.

Concursus creditorum. 77. 116. 145.

Compaſcendi juris. 867.

D.

Q. Diffamari. 191. 1501.

Donationis mortis causa liberis factæ. 275.

Debiti. 807.

judex caustaum

&

Erictionis. 916.

‡

Fideicommiſsi. 89. prætenst. 630.

purti. 398. 947. 767. 1058.

de Tiharum Nobilium exclusione a

succeſsione Paterna, Materna, et fra„

terna. 4669.

‡ ideicommiſsariæ ſubstitutionis. 574

Feudi et requisitionis jugestituræ. 668.

G

†

Homicidij dolost. 1. 82. 95. 1088.

Homicidij culpost. 11.

Homicidy Casualis. 231.

poedex causatum.

1

jurisdictionis 78.

Jnventarij. 139.

Jnjuriarum Magistratur illatarum. 309.

Jncendij. 283.

injuriarum. 404.

Jnfanticidij. 415.

Juſamiæ. 433.

Jncestus cum Sorore consanguinea,

Uxoris commiſsi. 682.

Jmmiſsionis ex l. ult C. de Edict:

D. Hadr: tollendo. 873.

R.

2.

Legati. 52. 199. â testatrice alienati. 599.

2. Diffamari. 191. 1801.

L. Hac Edictali C. de Edis Nupt: 366.

Lis contestata an intelligatur, si

Reus respondeat ſeneſcire. 456.

Latrocinij, Rapinæ et Furti. 767. Jt:

1088.

L. ult. C. de Ed: Div. Hadr. toll: 873.

J.

Majoratus. 99.

Matrimonium ficto consensu contra„

ctum declaratur nullum. 722.

Mandati ſuscepti. 778.

IXDEx causarunt.

N.

Nullitatis sententiæ. 569.

6.

Operarum Rusticarum. 840

38.

P.

Pascul. 867.

dꝫ

Quod Vi aut clam. 1013.

DEx Causatum.

R

Reparationis Templi209.

Revisionis. 913.

Rei Vindicationis. 1070.

3.

Stupri. 131. attentati cum puella

9 anno jul. 1943.

1043.

Societatis conjugalis. 139.

Sodomiæ. 229. übrige liegen in der fa„

cultät Laden beym Hℓ Decanp.

Solutionis mutato moneiæ valore. 312.

salarij Ministrorum Eccesiæ. 323.

Socius, an teneatur ad dotalia et Pa„

raphernalia Uxorisifuncti Socij re„

stituenda. 348

Succeſsionis ex apth. Præterea

C. ande in Viret Uxor. 364.

Sententiæ nullitas. 569

substitutionis fidei Commiſsariæ. 574.

Sacrilegij 927. 1067.

‡

Transactiones. 139.

Testamenti 366.

l.

Veneficij. 67. 154. 163. 182. 249.

794. 983.

Vindicationis. 1070.

&

†

„