mit abgeſchlagen, vnd erkandt, daß ſein D. Schuckmannen

verlaßenſchafft, vnter deßen Kinder vnd Erben zu ver„

Theilen, iedoch der von der Antwortterin prætendirter

vnd begehrter Vierte Theil davon außzuſezen, vnd, biß zu

außtrag der ſachen, zu ſequestriren, auch die Partheyen

hierüber weiter, wie ſich gebührt, in principali zu proce„

diren ſchuldig, worauff dann ferner waß Recht, ergehen

vnd beſchehen, die in dieſem neben Stritt aber, vffge„

wandte vncoſten, zur Hauptſach reſervirt vnd vorbehalten

ſeyn ſollen.

Obgeſchriebene Vrthel halten wir Decanus, vnd andere Do„

ctores der Juriſten Facultät, Gemeiner Hohen Schuel zue

Tüwingen, nach fleißiger Ableſung, vnd Reiffer gepfloge„

ner Beratſchlagung, deren vns in dieſer ſach zugeſchickter

Acten, den Gemeinen geſchriebenen Kayℓ: Rechten, der

billichkeit, vnd dieſer ſachen beſchaffenheit gemäß; Jn„

maßen wir auch, im fall Tragendem Richterlichen Ambts,

anderſt nit zu erkennen, noch außzuſprechen gedächten,

deßen zu wahrhaffter Gezeügnus vnd Urkhund, haben wir

vnſerer Facultät gewöhnlich Jnnſigul zu vnd offentlich

hiefür getruckt. Actum in Collegio nostro, den 18. Septemƀr.

Anno 1660.

Decanus pp.

Collat:

6. Rthlr.

366.

Stuttgardt.

in Causa Te„

stamenti.

et

Legis hac Edi„

ctali p

C. et Secund. Nupt.

An Walchiſcher Kinder Pfleger

Vnſern p Dn. D. Wolf: Adam Lauterbach autor.

Ehrwürdige pp. Demnach dieſelben vns, de„

cano vnd andern Doctoribus der Juriſten Facultät bey

gemeiner Hohen Schuel zu Tübingen, deß weyland Edlen

vnd Hochgelärthen Herrn Johann Chriſtoph Walchen, U. J. D.

vnd Fürſtl: Württemb. p Canzley vnd Statt Advocati zu

Stuttgardt, auffgerichtes Testamentum überſendet, vnd

darbey vns, umb unſer Rechtlich gutachten, über nach„

geſezte drey Fragen, gebührend erſuchet; Alß haben wir

zu Frℓ. willfahrung, ſolch Testament mit fleiß durchleſen,

alles wol erwogen, vnd darvon in vnſerm verſambleten

Collegio reifflich deliberiret, auch endtlich wegen einer ieden

Quæstion vns vergliechen, wie vnterſchiedlich hernach folget:

Vnd zwart die erſte proponirte Frag betreffend:

Quæstio prima.

Ob nemblich hieroben angezogenes Walchiſche Hesta„

mentum, ratione formæ, alß ein Testamentliche Dis„

poſition; oder auch wegen angehengter Clauſul, alß

ein Codicill beſtehen möge?

So finden wir in vidimirter Copia Testamenti, daß ob er„

nanter Herr D. Walch, geſunden Leibs vnd Richtigen ver„

ſtands, im abgewichenen 1659. Jahr den 6. Aprilis, Fünff

vnverwerffliche zeügen zu ſich erbetten, nachgehends den„

ſelben eine mit eigner hand geſchrieben vnd vnterſchrie„

bene, iedoch verſchloßene ſchrifft vorgezeiget, mit der auß„

Trücklichen erklärung, daß in ſelber ſein vngetrungene

wol bedächtig

367.

wolbedächtiger will vnd meinung begrieffen, welches

nach ſeinem ſeeℓ: ableiben pünctlich gelebet werden

ſolte. Worauff die fünff erbettene zeügen, begerter

maßen, ſolche ſchrifft, mit Jhren nahmen vnd gewohnlichen

Wittſchafften bezeichnet.

Rationes dubi„

tandi.

Ob nun wol de validitate hujus Testamenti darumb

will gezweiffelt werden, weiln Erſtlich daßelbe nicht vor„

Sieben, ſondern nur coram quinqꝫ testibus auffgerichtet

worden.

ſum tamen regulariter in omni testamento privata aucto„

ritate condito, de jure communi, (ad quod etiam testator

ſehe refert, et ſecundum Recesſus Jmperi, ſeptem re„

quarantur testes.

§. 3. Jnst. de Ord. testam. Recesſ. Jmp. de Aℓ is pr. Colon.

von den Notarien, tit. Von Teſtamenten. §. vnd ſollen

die Notarien, ibi: daß nach Kayßerlichen Rechten,

zu auffrichtung aller vnd ieder ieztgemelter Te„

ſtamenten, auffs wenigſte Sieben zeügen nöthig

ſind.

Unde hoc testamentum, coram quinqꝫ tantum testibus

conditum, de jure communi ſubſistere non videtur. Hoch

quidem jure, ſiunus de ſentem testibus defuerit, jure de„

ficit testamentum.

l. pr. C. de testam. et ibi Dd.

Vnd obwol der Herr destator, in ſeinem Testament ſich

auch auff das Württembergiſche Landtrecht beziehet, vnd

im ſelben, ratione ſolennitatum testamentorum, etwas re„

mittiret worden: So erforderet doch auch gedachtes Wür„

Tembergiſch Landrecht:

ad testamenta privata, quæ sc: fiant et ſubſittunt pri„

768.

vata auctoritate, ut illa fiant coram Notario ſive

Seriba jurato, et quinqꝫ testibus.

W. Landr. p. 3. tit. 3. §. da iemand vorgehende

Formen. & §. Nachdem es.

Ubi in specie, etiam in testamento propria manu ſcri„

pote clauſo, requiritur, ut confirmetur coram Notario

ſive Scriba jurato et ad minimum quinqꝫ testibus.

ibi: Oder vor einem Notario, oder ſonſt einem Ge„

ſchwornen Schreiber, vnd, zum wenigſten, Fünff be„

ruffnen vnd erbettnen Biedermännern p.

Nun iſt aber das Walchiſche testamentum nur coramo

Notario, et quatuor testibus auffgerichtet worden; Alſo

daß im ſelben die im Würtembergiſchen Landtrecht erfor„

derte Sechſte Perſohn ermangelt;

Et per conſequens hoc testamentum nec jure Würtem„

bergico valere videatur. Statutum enim, quod ſolenni„

tatibus juris civilis in testamentorum confectione ali„

quid detrahit, et alias formas condit, non minus, quam

ipſum jus commune est ſervandum; ita ut, ſi unum ex

formalibus requiſitis deficiat, tota dispoſitio corruat.

Castrenſ. in l. hac conſultisſima C. de testam. Bart.

in l. 1. n. 21. et ibi Jaſon. C. de Summa Frinitat. Altor.

fin. Conſ. 56. pag. 281.

Quod ipſum etiam, in terminis de formis jure Würtem„

bergico præscriptis tradit

Blubst. ad d. Jus Provinc. disp. 3. th. 43.

Et probatur expresſis et clarisſimis verbis.

in d. tit. 3. Landr. §. ult. in pr:

Drittens, ſo hatt Herr D. Walch Seeℓ:

in

ſolch in ſeinem Te„

ſtament nicht nur inter liberos ejus disponiret, ſondern

auch

369.

auch ſeinem Eheweib vnterſchiedene Legata verſchaffet,

vnd ſelbe mit vnd nebenſt den Kindern zu erben institui„

ret, alſo daß ſolch testament, quoad viduam auch nicht tanquam

puernum privilegiarium kräfftig zu ſeyn ſcheinet.

Testamentum enim parentum, ratione ſolennitatum

imperfectum, tantum inter liberos ſubſistit, non verò

quoad perſonas extraneas, inter quas etiam testatoris

uxor computatur.

121. §. et imperfecto testamento. C. de testam. l.

Landr. part. 3. tit. 5. §. Es ſoll aber, in fin. verſ. Es iſt

auch denen. pag. 342. Beſold. ad Jus Prov. Virt: disp.

3. th. 40. Clar. §. testamentum. q. 10. Bantſchm. lib. 2.

pract. quæst. 6. 7. t. 8. Collmann. lib. 1. Conſ. 21. n. 55.

Et quamvis ſecundum Nov. 107. cap. 1. in tali imperſe„

cto testamento, cui duo adhibiti ſunt testes, etiam ex„

tranes perſonis legata et fideicommisſa relinqui posſint.

Deſold. ad Jus Provinc. Wirtemb. d. disp. 3. th. 41.

Bantſchm. d. lib. 2. q. 2.

Heredes tamen in tali imperfecto testamento pater„

no extranei institui nequeante

arg. l. 21. §. 1. C. de testam. junct. Nov. 107. c. 1.

Ubi tantum legata et fideicommisſa excipiuntur.

et d. l. 21. §. 1. tantum quoad legata et fideicommisſa

corrigitur. Capropter quoad heredis institutionem

jura colicis manent incorrecta, per ea, quæ in ter„

minis post alios à ſe alleg: Dd: tradit.

Bantſchm. lib. 2. q. 9. n. 6. verſ. Et hæc quidem in legatis.

Zue welchem dann Viertens kompt, daß der Herr

Testator im eingang ſeines Testaments ſezet, daß Er

370.

hiebevor ein testamentum inter liberos auffge„

richtet, welches Er durch dieſes wolte casſiren:

Jta ut propterea quoqꝫ hoc testamentum, tanquam

privilegiarium ſubſistere non videatur. Nam ut

prius testamentum paternum inter liberos condi„

tum revocetur, et irritum fiat, requiritur ut revoca„

tio illa frat in testamento posteriori ſolenni, coram

ſentem testibus.

auth. hoc inter C. de testament. ibi Sichardn. 3.

et ſeqq. et Dd. alii. Rittershuſ. in expoſ. Novell. part.

6. cap. 2. n. 11.

adeo ut tale testamentum paternum, nec in alio testa„

mento imperfecto à parentibus inter liberos condito

revocari posſit.

Sautſchmann. lib. 2. q. 16. n. 16.

Quod maximè locum habet, ſi (uti in hoc caſu, in po„

steriori testamento imperfecto extranea addita ſit

perſona, et aliud aliquid dispoſitum in odium et da„

mnum liberorum, contra prius testamentum.

Sichard. ad d. auth. n. 7.

Mationes deci„

dendi.

Deſten iedoch vnd dergleichen allen vngeachtet, ſo

ſeind wir der beſtändigen Rechtlichen meinung, daß

ſolch testamentum quæstionis, alß eine testamentliche

dispoſition, ratione formæ cräfftig vnd beſtändig ſeye.

Dann, Erſtlich, der Herr Testator, in ſolchem ſeinem te„

stament, ſich an keine gewieſe Formb gebunden, ſon„

dern alſo bald im eingang ſich dahin erkläret, daß Er

testiren wolle auf form, weiß vnd maaß, wie Er ſol„

ches, jnnhalt Geiſt: vnd Weltlicher Rechten, ſonderlich aber,

dieſes

37.

dieſes Hochlöblichen Herzogthumbs Württemberg ge„

brauch nach, vnd Landrechten gemäß, am cräfftigſten

vnd beſtändigſten im̄er Thun ſolte, könne oder möge p.

Jta ut hiſce verbis illum testandi modum et formam

elegerit, qui quocunqꝫ jure valere et ſubfistere posſit.

Nun iſt kein zweiffel, weil der Herr Testator ſeine de„

ſcendentes zu Erben instituiret, vnd denſelben prælegi„

ret, daß ſolch testamentum, tanquam

Patris

inter liberos condi„

tum, ratione formæ, quoad liberos, cräfftig vnd zu recht

beſtändig ſey.

Joc enim testamentum testator propria mana ſcripſit

& ſubſcripſit; in illo liberos ſuos omnes nominatim he„

redes æquis portionibus instituit, et filiæ Annæ Bar„

turæ, ejus liberos, nepotes ſuos, vulgariter ſubstituit,

deniqꝫ coram quinqꝫ testibus specialiter rogatis, hanc

ſuam voluntatem in ſcripturam redactam et obſigna„

tam exhibuit, ſimulqꝫ ut illi quoqꝫ, quis ſuperſcriptio„

nibus et ſigalis illam confirment, rogavit, appo„

ſito quoqꝫ anno, menſe, die et hora. Jale autem

testamentum tanquam paternum valere indubita„

ti juris est.

per text. in l. 21. §. 1. C. de testam. Nov. 107. capi.

W. Landr. part. 3. tit. 5. §. da aber et ſeq. §. her„

ners ſollen.

Zum andern, daß ſolch testamentum quæstionis, auch

quoadustorem, ratione formæ kräfftig vnd gultig, er„

hellet dahero, weiln in ſolchem testamento paterno inter

372.

liberos facto, nicht nur zwein, oder Fünff zeügen

adhibiret worden.

Jn quocunqꝫ autem testamento paterno duo adhi„

biti ſunt testes, illud, ratione formæ, ſubſistit, etiam

quoad extraneos, et quidem jure Würtembergico,

non tantum quoad legata et fidei commisſa extra„

neis relicta, ſed etiam quoad ipſam heredis institu„

tionem, ita ut in tali testamento paterno etiam

uxor vel alia perſona extranea valide heres in„

stitui, et liberis in ipſa heredis institutione addi posſit.

per text. Landr. part. 3. tit. 5. §. Sonſten ſtehet.

ibi: Aber neben denen Ehelichen Kindern, kan

ſonſt niemand zu erben eingeſezet, oder mit le„

gatis oder fideicommisſis bedacht werden, es

were dann bey ſolcher vnter den Kindern für„

genohmener testirung, zum wenigſten zwein zeü„

gen gebraucht worden.

Quibus verbis primo extranec institutio, et lega„

tum atqꝫ fideicommisſum extraneo in testamento

paterno redictum reficitur, ſed postea statum hu„

jus regula exceptio indistincte poſita ſubjicitur,

per verba, es were dann, quæ utiqꝫ vim exceptio„

nis habent. Et ſi præcedit gratio negativa (uti

in hoc loco) tunc ſi hæc verba ſequuntur, ponunt,

aſsiemant, permittunt.

Wehner. Obſerv. pract. voce es were dann. Joh.

Kndinger cent. 2. Obſerv. 33.

Et quia regula præcedens, non tantum de legatis et

fideicommisſis, ſed etiam de ipſa heredis institutione

loquitur.

373.

loquitur; capropter etiam hæc exceptio generali„

ter et indistincte ſubjecta, de heredis quoqꝫ institu„

tione erit accipienda. Quicquid enim regula negat,

illudomne exceptio endistincte poſita, in caſu exce„

po affirmat, ponit et permittit. Atqꝫ ita hunc juris

provincialis textum etiam acceperunt et explicarunt,

Caristoph. Beſold. et Dn. Joh. Fhilipp Eckher, in disp.

de testam. privileg. parent. inter liberos. th. 84. in

fin. ibi: attamen in jure nostro municipali d. t. 5.

p. 3. §. Sonſten ſtehet p. constitutum et expres„

ſe deciſum esſevidetur, valere etiam institutionem

extraneorum in ſcriptura patris, quæ coram du„

obus testibus est facta.

uibus tertio accedit maximus favor testamentorum,

quæ ut conſerventur, humanitati convenit, adeo ut

testamentum impugnans ex defectu ſolennitatum,

cum certus ſit de voluntate, mortaliter peccare

dicatur.

Autecesſoles nostri ap. Besold. p. 4. Conſil. 150.

n. 54. et ſeqq.

Vnd wann auch vorgeſeztes alles nicht were, ſo muſte

doch dieſe dispoſitio, vi et jure Clauſula codicillaris con„

ſervirt, vnd von denen heredibus ab intestato (.wann

ſonſt kein ander impedimentum obhanden wer, al„

impliret werden.

Quandocunqꝫ enim testamentum ob defectum ſolen„

nitatum de jure non ſubſistit, tunc dispoſitio illa in

374.

affecta clausale codicillariis jure colicillorum

justinetur, modo Cut in hoc caſu, quinqꝫ adhibiti fue„

rint testes, uti late deducit et probat

Otto Philipp. Pepper. tr. de Codicill. et Clauſ. codi„

cillar. cap. 4. n. 7. 11. et ſeqq. Fab. Furretto. tr. de

codicillaris clauſ. effectib. quæst. 18. n. 2 & pasſim.

W. Landr. p. 3. tit. 5. §. Es iſt auch et tit. ſeq. 20.

8. Wiewol nun. pag. 462.

Rationes Re„

spondendi.

Vnd mag ſolche vnſere rechtliche meinung nicht hin„

tertreiben, waß hieroben pro contraria ſententia

adduciret worden. Denn das erſte vnd ande„

re pro contraria ſententia angeführte fundamentum

belangend, ſo iſt albereit in rationibus decidendi an„

gezeiget worden,

Quod hoc testamentum, non quidem tanquam ſolenne,

nihilominus tamen tanquam privilegiarium testamen„

tum inter liberos, maximè jure Würtembergicogus, li„

cet liberis in ipſa heredis institutione extranea addi„

ta ſit perſona, tamen non ſeptem requiruntur, ſed duo ſuffi„

ciunt testes. per ea, quæ in præcedentibus ſunt adducta„

Tertia dubitandi ratio procedit quidem de jure civili, ve„

rum jure Würtembergico, (ad quod hîc imprimis est resſi„

ciendum,) jus civile, hac in parte, esſe mutatum, ita ut

hoc jure Wurtemberico extranea perſona in paterno te„

stamento coram duobus testibus condito, etiam heres

institui posſit; ſupra in ſecunda decidenti ratione pla„

ribus probarimus.

Deniqꝫ non obstat ultima et quarta contra hoc testamentum

adducta ratio. Nam licet plurimi existiment, testa„

mentum

378

mentum parentum inter liberos conditum revocari

non posſs, niſi in alis testamento coram ſentem testibus

facto.

ſecundum Sovell. jor. cap. 5. et auth. hoc jure C. de

testam. ibi: Sichard. ad d. auth. n. 4. et ſeqq.

alii attamen ſufficere existimant, ſi prius testamentum

per posterius coram quinqꝫ testibus factum fuerit revo„

catum; idqꝫ quia et in verſione Hallgandi, et in textu„

geso d. Nov. non ſeptem ſed quinqꝫ tantum requirantur

testes.

Pautſchmann. lib. 2. q. 6.

Et quamvis à vulgari Novellarum verſione non facileſit

recedendum, utpote quæ apud omnes nationes, et in ſcho„

lis et Judiciis uſu est recepta et approbata, maximè cum

de veteri græco Justiniani textu non constet, ubi ſit,

aut quis ſit.

Beſold. de tib. Jur. cap. 5. p. 34. Arthur Duch tr. de

auth. jur. civil. lib. 1. cap. 6. n. 16. Alb. Gentil. de lit.

jur civil. cap. 7.

Unde Contius in præfation. ad Novell. audacterstatuit,

ſi controverſia oriatur de ſcriptura, non ſemper ad fon„

tem græcum recurrendum esſe, ſed ad vulgarem verſio„

nen, utpote quæ facta ſit fideliter est perfectione ex„

emplari quod habemus.

Adam Ricc. tr. de libr. jur. aphor. 60. p. 134.

Attamen hæc ratio in nostro caſu propterea nihil operatur,

quia prius testamentum paternum non amplius extat, ſe

abipſo patre et testatore est abolitum, inciſum laceratum,

uti ex ipſo colligitur testamento quæstionis, ubi dicitur

Wofern hiervon (de priori illo testamento) noch etwas

gefunden werden ſolte. Quin autem etiam testa„

376.

mentum vor

arentis

inter liberos conditum, factis, la„

ceratione ſc. inciſione ſeu cancellatione, etiam pri„

patim, remotis omnibus testibus facta, infirmetur,

& ipſo jure revocatum cenſeatur, nullum est dubium,

Paul. de Castr. in l. nostram (de testam. n. 5. ubi

de hac ſententia dubitare vidiculum esſe ſcribit.

Pautſchm. lib. 2. q. 20. num. 14. et seqq. ubi de commu„

ni testatur.

Quæstio Secun.

41.

Weiln Hrn D. Walchen Seeℓ: dispoſition wieder den Le„

gem hac edictali. C. de ris nupt. lauffet, vermög deßen,

Seeℓ: Hℓ. D. Walch ſeiner HaußFrawen nicht mehr ver„

laßen können, alß einen ſeiner auß erſter Ehe erzeüg„

Ten Kinder; Ob nicht ſolcher Dispoſition vngeachtet

die Theilung dem Fürſtℓ. Landtecht nach, mit Jhr

der hinterlaßnen Fraw Wittib zu treffen, vnd Sie

darauff durchauß abzufertigen ſeye?

Bey dieſer andern frag iſt Erſtlich in facto vnſtrit„

Tig, vnd auß dem testament offenbar, daß der

Herr Testator Seelig in ſolchem ſeinem testament ſei„

ner leztern Haußfrawen, jeziger hinterlaßenen

Fraw Wittib, mehr verſchaffet, alß einem ſeiner in

erſter Ehe erzeügten Kindern. Dann der Herr Fe„

stator nicht allein ſeine Haußfraw mit denen Kindern

zu gleichen Theilen zu erben eingeſezet, ſondern derſelben

auch vnterſchiedenes prælegiret vnd confirmiret: Alß (1.) ei„

nen Saphir Eing. C.) das halbe wohnhauß, das halbe Scheür„

lein, bey Johann Scheürlein, vnd Kuchengärtlein darhinder,

gegen bezahlung der darauff ſtehenden 164. §. 14. Arℓ:

6.

377.

ſo conformiret der herr Testator die ihro albereit ce„

dirte 400. f. ſo bey einer Löblichen Landtſchafft in Würthenb:

ſtehen. 1. beſtettigt auch der herr Testator alles das je„

nige, waß Er ihr, ſeiner andern HaußFrawen, vor, bey

vnd nach der Hochzeit, auch in zeit wehrender ihrer Ehe ge„

geben, geſchencket vnd verehret. C. So ſoll die Fraw Wit„

Tib auch in dem im testament geſezten ſiebenden Punct,

wegen verwechſelung der Weinberg einen vortheil haben.

Auß welchem dann Sonnen clar erhellet, daß, obgeſez„

Ter maßen, der Seeℓ: Herr Testator ſeiner andern Hauß„

Frawen mehr, alß einem ſeiner auß erſter Ehe erzeug„

Ter Kinder, von ſeinem vermögen verſchaffet vnd zuge„

wendet; Dann, obwol die bruchtgult der 15. ſchll bey der

Kellerey zu Tübing denen Kindern auch bevor verbleiben

ſoll; So wird doch in dem Testament ſelbſt geſezet, daß

ſelbe von jhrer, der Kinder, Mutter herrühre, vnd den Kin„

dern alß ihr Mütterliches gehöre. So mögen auch die

den Kindern prælegirte Einglein diß Orths, ratione

Uxoris keine gleichheit machen.

Staut hæc Dn. D. Walchii dispoſitio hac ratione ſine

omni dubio facta ſit contra manifestam et clariisſi„

mam dispoſitionem L. hac edlictali. 6. pr. C. de Eis.

pupt. quæ maritus, ex priori matrimonio liberos ha„

bens, et ad ſecunda vota tranſiens, prohibetur, ne uxo„

ri ſuæ ſecundæ plus donet, ultima voluntate relin„

quat, aut in illam quolibet titulo transferat, quàm uni

ex liberis prioris matrimoni, cur minimum reliquit:

378.

Uticlarisſime apparet ex ipsis dd. verbis, quæ hæc ſunt:

Hac Edictali lege, in perpetuum valitura fanci„

mus, ſex priori matrimonio procreatis liberis, pater„

materve, ad ſecunda vel tertia, aut ulterius repetiti

matrimonii vota migraverit: non ſit ei licitum, nover„

cæ vel vitrico, testamento, vel ſine ſcriptura ſeu codi„

cillis hereditatis jure, ſive legati ſive fidei commisſiti„

tulo plus relinquere, nec dotis aut ante nuptias dona„

tionis nomine, ſeu mortis cauſa habita donatione, con„

ferre, nec inter vivos ſcribendis donationibus, quæ etſi„

constante matrimonio jure civili interdictæ ſint, mor„

te tamen donatoris ex certis cauſis confirmari ſolent,

quàm filio vel filiæ, ſive unus vel una extiterit. Quod,

ſi plures liberi fuerint, ſingulis æquas partes habenti„

bus, minimè plus quàm ad unumquemqꝫ eorum pervene„

rit, ad eorum vitricum novercamve transferri. Si au„

tem non æquis portionibus ad eosdem liberos memoratæ

tranſierint facultates, tunc quoqꝫ non liceat plus eorum

novercæ vel vitrico testamento relinquere, vel donare,

ſen dotis vel ante nuptias donationis titulo conferre,

quàm filius vel filia habet, cui minor portio ultima vo„

luntate derelicta vel data fuerit aut donata.

Qualidem repetitur et comprobatur

in Novell. 22. c. 27. in pr.

Et hæc dispoſitio locum habet, non tantum in patre, ratione

liberorum ex primo matrimonio procreatorum primi gradus,

ſed etiam in avo, ratione nepotum,

d. l. hac edictali 6. pr. verſ. quam obſervationem.

Ita tamen, ut hoc caſu portio ſecundæ Uxoris, non ad eam„

portionem referatur, quam ſingali nepotes, ex hereditate

avi

379.

avi nanciſsuntur, ſed ad portionem omnium eorum, qui

hunc vel istum avi filium vel filiam repræſentant.

ac. Mæstert. tr. de etis nupt. quæst. 51. Trentacing.

lib. 3. tit. de matrim. Reſol. 5. n. 35. p. 419. verſ. quinto pro„

cedit. Ant. Gabriel. lib. 3. tit. de dis nupt. concl. 4. n. 31.

Sonn à Sande lib. 2. deciſ. Friſicar. tit. 3. def. 5. ubi Senatum

Friſiæ ita judicasſe refert.

Quod ſiautem contra d. l. 6. plus Novercæ donatum vel reli„

ctum fuerit, quàm uni ex liberis prioris matrimonii, cui mini„

mam is, qui ad ſecundas nuptias transit, donavit vel reliquit;

Cuti in hoc caſu factum,) id tanquam non ſcriptum, neqꝫ donatum

aut relictum habetur, ſed ad perſonas defertur liberorum, et

inter eas dividi jubetur.

d. l. hac edictali. 6. verſ. Sin verò plus. Mæstert. tr. de Edis

nupt. q. 48. Poan à Sande d. lib. 2. t. 3. def. 6. verſ. verum

ego patabam. Alest. Frentacing. lib. 3. tit. de matrim. Re„

ſol. 5. n. 35. verſ. Secunda est opinio. pag. 415. Joan Baptist.

Hodiern. add. l. hac elictali. quæst. pract. 38. n. 3. et ſeqq.

ubi hanc magis communem esſe refert. August. Barbos.

ad d. l. hac Collitati. n. 2. C. de ris nupt.

Quod ipsum etiam procedit, licet noverca (uti hoc in caſu

pluribus vicibus, partim inter vigos, partim vero ex ultima

voluntate plus acceperit; ita ut hoc quoqꝫ caſu illut, quod

plus est, vindicantum ſit.

Hociena add. l. quæst. 8. in fin.

derner ſo iſt auch in dem testamento quæstionis, verſehen,

daß zum filfften an allen deß Testatoris verlaßenen ſchul„

den, deßen haußfraw nichtzig leiden, gut machen vnd be„

zahlen ſoll; welches dann auch inter novercam et liberos

380.

prioris matrimonii eine inæqualitatem induciret, Jn

dem die Wittib ihre prælegata et portionem filialem libe„

ram et ſine onere; die Kinder aber das Jhre cum onere

anis alieni ſolvendi hetten.

Cuod ipſum etiam, tanquam d. legi contrarium, de jure non

ſubſistit. Jnæqualitas enim in d. l. hac edictali non ſolum

conſideratur, ubi noverca plus, quàm filius primi matrimonii

habet, ſed etiam, ubi respectu ærisalieni inæquales ſunt, li„

cet respectu portionum esſe

n.

t æquales, uti deciſum refert:

Ant. Faber. in Cod. lib. 5. t. 5. de Edis nupt. def. 12. Hocern.

ad d. l. q. 7. n. 44. et 45. ubi hoc ſemper menti tenendum esſe

monet, quo faciunt etiam ea, quæ tradit Ant. Gabriel.

lib. 3. tit. de edis nupt. concluſ. 4. n. 10.

Rationes dubitan„

di.

Ob nun wol von etlichen Rechtsgelerthen dieſes Herzog„

Thumbs hat wollen beſtritten werden, alß wann die

dispoſitio d. l. hac Edictali C. de dis nuptis. in dieſem

herzogthumb nicht mehr ſtatt hette, ſondern gänzlich

abrogirt wer, welches Sie auch auß vnterſchiedenen

ſtellen deß Fürſtℓ: Würtembergiſchen Landechts zu er„

weiſen vermeinet, Alß 1.

per text. in §. waß dann. part. 3. tit. 7. pag. 350.

in quo liberrima Conjugibus de rebus ſuis disponendi et

testandi conceditur facultas, Jhrem freyen willen vnd

gelegenheit nach zu verordnen, modo liberis et parenti„

bus legitimam debito modo reliquerint. Ex quo ipſo conclu„

dendum esſe existimarunt, quod propterea maritus, legiti„

ma liberis relicta, vi hujus liberrimæ potestatis testandi„

in d. §. concesſæ, etiam uxori ſuæ ſecundæ, quantum velit,

relinquere posſit.

Abjurdum

381.

Abjundum enim esſe arbitrati ſunt, maritum, qui

ad ſecunda migravit vota, legitima liberis prioris ma„

trimonii relicta, reliquam totam ſubstantiam extra„

neis legare, per fideicommisſum relinquere, aut alio mo„

do in illos transferre posſe; Uxori verò ſuæ ultra filia„

lem potionem relictum invalidum et ipſo jure nullum esſe p

11. Wird allegirt

§. Wiewol. part. 3. tit. 14. pag. 384.

Ubi Parentes tantum ad legitimam liberis relinquen„

dam obligantur et adstringuntur, ex quo ipſo conclu„

dendum crediderunt: Ergo pater liberis et uxori non

æquales relinquere tenetur portiones: ſed ſufficit, ſi libe„

ris legitima à patre fuerit relicta, licet uxor ejus majo„

rem acceperit portionem. Neqꝫ habent liberi, de quo con„

querantur, cum portionem ipſis debitam acceperint.

III. Videtur jus Provinciale etiam eo ipſo à dispoſitione

d. l. hac edictali, recedere, dum uxori etiam ſecundæ,

in ſuccesſione mariti, qui ex priori matrimonio liberos

habet, non tantum cum liberis æqualem et filialem por„

tionem, einen Kindstheil, ſed ſimul etiam dimidiam

partem omnium lucrorum, constante matrimonio accqui„

ſitorum concedit, eidemqꝫ attribuit.

Landr. p. 4. tit. 6. §. vnd dam. et §. ſeq. ferner.

in fin. pag. 446. et ſeq.

ita ut hoc jure fecunda posor, omnino plus accipere pos„

ſit, quàm unus liberorum ex priori matrimonio patorum,

contra dispoſitionem d. l. hac edictali.

p. pro hac ſententia testus esſe videtur expresſus,

in §. Alſo Auch. Landr. p. 4. tit. 4.

382.

Ubi in fine uxori permittitur, ut post mortem mariti„

ante diviſionem, præter bona allata, tanquam pro„

pota, etiam aufferat et præcipiat morgengabam five

morganaticam à marito promisſam vel relictam, item

quæ maritus ipſi constante matrimonio donavit, nec an„

te mortem revocavit, etiamſi non ſint parvi preti. Quæ

omnia uxor tanquam præcipua aufert, et tamen postea

cum mariti liberis etiam ex primo matrimonio procre„

atis, ſi duo vel plures ſunt, æqualiter et in æquales partes

ſuccedit.

§. Wann dann, ibi: in fin. vnd dann hinnehmung

deß überlebenden etc. & §. §. ſeqq. Landr. p. 4. tit.

6. p. 446. et ſeqq. idqꝫ etiam contra d. l. hac edictali„

I Provocarunt hujus ſententiæ defenſores ad obſervan„

tiam, dicentes, d. L. hac Edictali, in hoc Ducatu nun„

quam fuisſe obſervatam, atqꝫ ſic eandem contrario uſu„

abrogatam. Unde etiam Beſoldus,

ad Jus provinciale disp. 3. th. 116. ſcribit,

ſanctionem d. l. hac edictali, nostris moribus jureqꝫ non

attendi. Quod etiam de foro Saxonico testatur:

Carpz. part. 2. const. 43. def. 17. et Coler. part. 1. deciſ.

40. n. 4.

Rationes deciden„

di.

Deßen aber allem vnd dergleichen vngeachtet, ſo ſeind an„

dere dieſes herzogthumbs wolerfahrne Utt der beſtändi„

gen meinung geweſen, daß der öffters allegirte l. hac

Edictali (de ratis nupt. in dieſem Hochlöbl: Herzogthumb

Württemberg keines weegs abrogiret, vnd dannenhero an„

noch in alle weeg zu obſerviren, auch in begebenen fällen

zu judiciren ſeye. Dann Erſtlich in denen Fürſtℓ: Württem„

bergiſchen

383.

bergiſchen Landrechten kein textus zu finden, in welchem

d. l. hac Edictali expresſe et in specie were abrogiret wor„

den. Alſo daß diß Orths cum ipſis Jmpp. Theodoſ. et Valent. zu

respondiren:

Quicquid nova lege specialiter non videtur expresſum,

id veterum legam constatutionumqꝫ regalis omnes reli„

ctum intelligant.

l. 32. in f. C. de Appell.

Juris enim correctio in dubio non præſumitur, in ſi expres„

ſeet nominatim illa ſignificetur.

d. l. 32. c. 1. de constit. in 6. Bocer. de invest. feud. c. 4. n. 63.

Unde qui nititur jure correctoris, illi incumbit onus liqui„

de probandi, quod de eo caſu, de quo agitur, ſit dispoſitio

exorbitans.

Sintin. vol. 1. conſil. Marparg. 14. n. 44.

Quod maximè de hac lege æquisſima et utilisſima erit di„

cendum, quippe quæ lata et promulgata est in favorem li„

berorum, et ad refrenandam parentum ad ſecunda vota trans„

cuntium aniquitatem.

Joan Baptist. Hodiern. ad d. l. 6. q. 1. n. 8.

Cum teste ipſa expercentia, ſege foeminæ immoderatæ et

cutemperantes novis maritis, non ſolum res proprias neglectis

et defraudatis liberis, ſed etiam ipsorum liberorum res

et vitas ablicant.

l. 22. fere in fin. C. de adm. tut.

Et patres quoqꝫ plerumqꝫ novercalibus delenimentis insti„

gationibusve corrupti maligie circa ſanguinem ſuam ſe„

rant judicium.

l. 4. ff. de inoff. testam.

Et quamvis ali statuant, quod etiam tacite per statutum

384.

huic legi derogari posſit, modo de Statuentium vo„

luntate quoquo modo constet.

Hodiern. d. tr. quæst. 6. n. 3. §. 4. August. Barboſ.

ad d. l. 6. n. 3. in fin.

Attamen de voluntate, Semnisſimi Legistatoris hujus

Ducatus, quod nim: d. l. in favorem liberorum promulgatam

abrogare voluerit, constat vel minime. Sed contraria

potius ejus voluntas exinde apparet, quod ipſe quoqꝫ prohi„

beat, ne parentibus ad ſecunda vota transeuntibus, libe„

ri primi matrimonii in pactis dotalibus, per dotis consti„

tutionem, propter nuntias donationem, aut faturam ſucces„

ſionem Cædantur, aut aliud aliquid in illorum damnum

conveniatur.

Landr. part. 3. t. 8. §. Es ſollen. ibi: auch darbey in

allweeg dahin ſehen, damit die Kinder vorgehen„

den Ehen nicht vernachtheilet werden.

Cum itaqꝫ ipſe Serenisſimus Legislator Würtembergi„

cus in jure nostro provinciali, tali in caſu, dicto modo li„

beris prioris matrimonii prospexerit, probabile et veri„

ſimite non est, ipſum ſaluberrimam et æquisſimam dictæ l. 6.

dispoſitionem, in favorem liberorum primi matrimonii in„

troductam, hoc jure provinciali, in maximum et ſummum

illorum præjudicium et damnum, abrogare voluisſe. Quic„

quid autem non est veriſimile, illud falſitatis habet imaginem.

l. 8. §. 1. C. de quæst. c. 10. Ẍ de præſumpt.

Et quod non est veriſimile, falſum præſumitur.

Tiraquell. in l. 8. in pr. n. 40. C. de revoc. donat.

Et in terminis, quandocunqꝫ statutum vel expresſe refer„

vat, vel per verba æquipollentia jus filiorum primi matri„

monii, quod tunc non cenſeatur derogatum dispoſitioni le„

gis hac Edictali, tradit

Ant. Gabriel. lib. 3. tit. de etis nept. concluſ. 4. n. 28.

Zue

385.

Zu welchem allem ferner kommet, daß in denen an„

noch verhandenen, vnd von weyland D. Balthas Eiſen„

Grien, zuſamen geſchriebenen Rechtsgrunden vnd fun„

damenten, über das erwirte Frℓ. Würtembergiſche

Landrecht, an zweyen vnterſchiedenen Orthen, in specie

dieſes legis obſervant abſonderliche meldung geſchicht, vnd

nicht zu finden, daß in Reviſione derſelben, derentwegen

etwas were grendert worden.

Dannenhero auch nicht vnbillich Collegium nostrum Juridi„

cum den 23. Aprilis Anno 1645. in Cauſa Jhr Frℓ: Jhlt p Rent„

lamer Exepeditions Rhat, Hon Licent. Georg Abraham ha„

bers, contra Lewin Buchen, ſeinen Stieffſchwehr, conſulento

pro vigore et valore d. L. hac Edictali, geſchloßen, vnd daß

ſolcher Lex, auch in dieſem hertzogthumb annoch zu obſer„

viren, respondiret, halten, auch ſelben gemäß in cauſa illa ein

EndtVrtheil abgefaßet,

hatte

welches responſum, vnd angehengte

Vrtheil von Jhr Frℓ. Rhllt p. Hochanſehnlichen Herren Rhätten,

den 17. Maij ſelben Jahrs, in dero vnterthänigen anbrin„

gen auch approbiret vnd in specie darinnen dieſes ange„

führet worden:

Quod imperatores et omnes Legistatores, cum ſint

Protectores et Conſervatores pupillorum, illis jure meritoqꝫ

dicta jura ſaluberrima ſarta et tecta ſervare debeant, ilqꝫ

ad exemplum Divi Severi reſcribentis, omnem ſe rationem

adhibere ſubveniendis pupilis, cum hoc ad curam publicam

pertineat.

l. 2. §. 2. ff. qui pet. tut.

Vnd weil wolgedachte Frℓ: Herrn Rhät, in allegirtem vn„

Terthänigen anbringen, es zu Jhr Frℓ: Oltr. gnädigſten

386.

Reſolution geſezet, ob dieſelbe gnädigſt wolte geruhen,

vnd geſchehen laßen, daß die von hieſiger Facultät abge„

faßte Vrtheil, pro præjudicio möchte publiciret werden;

Alß haben hocherleücht Jhr Erℓ. Dltp. nicht allein den 19.

Maij ejusdem anni, ſolch vnterthänig anbringen per de„

cretum gnädigſt confirmiret; ſondern auch ſolche gnädig„

ſte Reſolution, vnd daß es ins künfftig in dergleichen

fällen alſo obſervirt werden ſolte, E. E. Landtſchafft dieſes her„

zogthumbs den 21. Maij ejus Anni gnädigſt inſigniren, vnd

communiciren laßen. Alſo daß nunmehro diß Orths kein

zweiffel mehr waltet, daß die ganz heilſam vnd billich„

mäßige dispoſitio L. hac Edictali C. de ris nupt. auch in

dieſem Löblichen Herzogthumb Württemberg ſtatt habe,

vnd in dieſem begebenem fall in vertheilung der Walchiſchen

verlaßenſchafft, ſich nach derſelbigen zu richten vnd zu reguliren ſey.

vngehindert deßen, waß hieroben pro contraria ſenten„

tia angeführet worden.

Dann das erſte belangend, So ſeind die daſelbſt ange„

Rationes Re„

spondendi.

führte wort Landrechtens,

p. 3. t. t. 7. §. waß dann. ibi: Jhrem freyen willen vnd

gelegenheit nach p p. 350.

nicht alſo Judaice zu nehmen, alß wann Sie die Eheleüth ein„

zig vnd allein nach ihrem willen zu testiren berechtiget,

vnd derentwegen an ganz keine geſez gebunden wehren.

Sed hæc verba civiliter ſunt accipienda, ita ut liberam

habeant de reliquis bonis disponendi potestatem, modo

hoc fiat ſecundum leges, et non contra specialiores legum,

dispoſitiones. Neqꝫ enim eo minus ſua cuiqꝫ constat li„

