dig vnd verbunden, ſelbe annoch vero & legitimo

matrimoniali conſenſu zu Heürathen, vnd mit

derſelben ein kräfftiges matrimonium zuſchließen?

Ejusdem man„

brum primum.

Das Erſte belangend, ſo ſeind wir der Rechtlichen

meinung, daß, ſecundum ea, quæ in facti species

proposita quæstione continentur, Zwiſchen dem

Herrn Graven vnd der Comodiantin, kein

legitimum & validum matrimonium contrahirt wor„

den, vnd ſolches auß folgenden vrſachen:

Erſtlich, weil in facto proponiret, vnd in ipſa

quæstione außtrucklich geſezet wird, daß zwi„

ſchen dem Herrn Grawen vnd der Comodiantin

eine Lauter fictio & ſimulatio conjugalis conſenſus,

zu errichung eines andern zweckhs geweſen,

Quo ipſo poſito omninò cum Jnnocentio III. Pontis

ce dicendum est: Nos quid juris ſit responden

tes, dicimus, quod ſi res ita se habet, videli„

cet quod ille eam non propoſuit ducere in uxo„

rem, nec unquam conſensit in prædictam pol„

ſonam

785.

ſonam, nec foemina matrimonium cum illo con„

trahendi animum habuit, non debere ex illo fa„

cto conjugium judicari; cum in eo nec substan„

tia conjugalis contractus, nec forma contrahen„

di conjugium valeat invenire; quoniam ex utra„

parte ſimulatio tantum adfuit, et defuit omninò

utriusqꝫ conſenſus: ſine quo coetera nequeunt fudus,

perficere conjugate.

cap. tua nos. 26. Ẍ de sponſall.

Etsi matrimonium est irritum, ob deficientem verum

conſenſum matrimonialem ex una parte; uti hoc in præ„

cedentibus demonstravimus: ſequitur, quod multo magis

idem dicendum ſit, ubi ex utraqꝫ parte talis confensus, vera

et unica matrimonii cauſa efficiens deficit, & neqꝫ maſcu„

lus neqꝫ foemina animum habuit jus corporis ſui transfe„

rendi, et ab altero accipiendi, non obstante, quod verbis

voluntatem matrimonialem declaraverint. Quia

in facto et propoſita quæstione ponitur et præsupponi„

tur, illud merum fuisſe ſimulationem, ad alium finem

factam, quæ nullum habet consensum, & ubi apparet, et„

iam in foro externo omnem impedit obligationem, ita ut

ſimulate gestum, pro infecto habeatur, per ea, quæ ple„

nius in præcedenti quæstione ſunt deducta.

vid. Farinac. q. 162. n. 7. & seqq.

Atqꝫ de ejusmodi nuptis simulatis, quibus ſc: matrimo„

nium contrahi ſimulatur, mens autem agentium est,

ut nihil frat, in specie loquitur, illasqꝫ nullius momen„

ti esſe pronunciat

l. 39. ff. de R. N.

adeo ut nullo modo nuptiæ dici posſit, nec pro nupius

haberi.

Ant. Faber. in Jurispr. Sapinian. tit. de nupt. princ. 5. llat. 21.

756.

Quo etiam faciunt, quæ tradit

Cardin. de Lugo de Just. & Jur. disp. 23. ſect. 1.

n. 15. in fin. ubi scribit: idem esſet inter homines,

ſi ego alicui exterius promittens antea præmonuis,

ſem ipsum, quod per illa verba non intendo, me illi

erfidelitate obligare, quamvis propter circumstan„

tes ostendam, et dicam expresſe, me promittere, &

obligare me: hoc enim caſu certum est, quod per„

verba ſequentia non obligarer illi ex fidelitate.

hæc ille.

Zum Andern wird zwar in facto referiret,

daß der Herr Grav mit der Compediantin von

einem Geiſtlichen copaliret worden, alſo daß es

das anſehen, alß wann diß Orths die forma ma„

trimonii contrahendi, in Concilio Fridentino præſcri„

pta were obſervirt worden; vngehindert, daß

man den Geiſtlichen vnter dem prætext vociret,

alß wann er Zu einem krancken kom̄en ſolte.

Valet enim matrimonium coram Parocho & testi„

bus rite et legitimè contractum, etiamsi Parochus

ad aliud sit vocatus, vel dolo adductus.

Joan. Franciſc. del Castillo. decis. 96. num. 8. §. 9.

Sanchez. de matrim. lib. 3. disp. 39. n. 10. Baſil.

Pont. de matrim. lib. 5. c. 21. n. 5. in fin. Gutierrez.

de matrim. cap. 69. n. 11.

So möchte auch nichts hindern, daß in facti specie„

geſezet wird, daß der Geiſtliche protestiret vnd

geſaget, daß Jhme außtrücklich von ſeinem General,

vicario verbotten, dieſe beede zu copuliren.

Nam valet matrimonium, cui asſistit Parochus, licet

ipſi specialiter ab Epiſcopo vel Vicario interdictum ſit,

ne matrimonio asſitat. per ea, quæ tradit

Basil.

757.

Basil. Pont. de matrim. d. lib. 5. cap. 17. §. un. n. 13. San„

chez. d. lib. 3. disp. 21. n. 11. & 12. Gutierrez. de matrim.

cap. 62. num. 25. & cap. 67.

Ferner könte auch die omisſio denunciationum, wann

ſonſt kein mangel verhanden, ſolch matrimonium nicht.

hindern.

Licet n. nonnulli existiment, hanc denunciationum,

omisſionem, sine ordinarii licentia factam, matrimoni„

um vitiare.

post Cephal. Menoch. & Cacheran. Francisc. Monald.

vol. 1. conſil. 15. n. 4.

Contrarium th. quod ſola denunciationum omisſio ma„

trimonium non irritum reddat, probant & præjudiciis

confirmant.

Trentacing. lib. 3. tit. de matrim. resolut. 1. n. 1. Baſ.

Pont. de matrim. lib. 5. cap. 30. n. 2. Sanchel. lib. 3.

disp. 5. q. 1. Gutierrez. de matrim. cap. 56. n. 2.

Aldiſ. Ricc. deciſ. Collect. 702. in fin.

Allein, wird in præmisſa facti specie vnter an„

derin geſezet, daß der Geiſtliche auch abſonder„

lich gewuſt, daß vielgemelter Commodiantin Toch„

ter, keinen conſens zu einer würcklichen Ehe ge„

geben hette, vnd wol bekandt geweſen, daß, Er, der

Cavalier, ihren Bruder zu bethören, vnd nur ſein

contento ſuche, dieſe manier erdacht vnd gebraucht.

Auß welchem dann erhellet:

Quòd hic non fuerit obſervata forma in Concilio Fri„

dentino præscripta, inter Sontificios, ubi illud publica„

tum et receptum, omninò obſervanda. Requiritur

enim in dicto Conſilio ſesſ. 24. de reform. matr. cap.

1. ad matrimonium legitimum et validum contrahen„

dum, ut illud fiat coram Parocho proprio, & duobus

vel tribus testibus, et hi Parochus ſc. et testes, con„

trahentium mutuum conſensum intelligant, ibi: et

758.

eorum mutuo conſensu intellecto. qui duo

ablativi abſolute positi reſolvuntur in conditio„

nem, et continent necesſitatem, maximè si gra„

tio, uti in dicto loco, est dispoſitiva, & futurum re„

git.

Joh. Otto Tabor apud Aug. Barboſ. Locup.

lib. 1. c. 1. cap.

ax

p. 1. n. 7.

Parochus enim nomine Ecceſiæ tanquam te„

stis qualificatus adhibetur, ut posſit Ecceſiam cer„

tam reddere, de hujusmodi contracto matrimonio;

quod utiqꝫ facere non potest, nisi mutuum contra„

sentium conſenſum conjugalem intellexerit.

Basil: Sont. de matrim. lib. 5. cap. 21. n. 7. et

ſeqq. Gutierrez. de matrim. cap. 69. n. 2.

De propoſito autem caſu dici non potest, Sa„

cerdotem (. qui an darochus, & quidem proprius,

vel illius licentia adhilitus fuerit, in facti

specie nihil ponitur. Quamvis et hoc ad legi„

timum matrimonium apud Pontificios requira„

tur. per ea, quæ tradit

Pont. de matrim. lib. 5. cap. 2. c. 13. & seqq. Nic.

deciſ. collect. 499. in fin. Gutierrez. de ma„

trim. c. 62.

mutuum contrahentium conſensum matrimonia,

lem intellexisſe, cum ipſe, ſecundum ea, quæ in„

facti specie ponuntur, potius ſciverit & intellexe,

rit, illos matrimonialiter non conſentire, sed tan„

tum ad fratrem decipiendum illud exterius ſimu„

laste

t

ea quidem mente & intentione, ut matrimo„

nium non contrahatur. Ex quo ipso ita firmiter

inferendum: Ubicunqꝫ Paroctus mutuum contra„

sentium

759.

hentium conſenſum, et quidem verum ac matrimoni„

alem (.talis enim ad matrimonium requiritur, non in„

tellexit, ſed potius ſcivit, partes tantum aliam ob cau„

ſam verbis conſensum ſimulare, in rei veritate autem

matrimonium contrahendi animum non habere, nec

matrimonium contrahere velle, atqꝫ ſic dißenſum ma„

gis, quam conſenſum intellexit, ibi matrimonium non

est contractum, coram Parocho & testibus, ſecundum

formam in Fridentino Concilio præſcriptam. Neqꝫ

hoc caſu Parochus Eccleſiam de matrimonio contracto,

ſed potius de eo non contracto certam reddere potest.

Atqui in propoſito casu hoc factum esſe asſeritur. Eid

in hoc caſu matrimonium non est contractum, coram

Parocho et testibus, ſecundum formam in dicto con„

cilio præſcriptam; et per conſequens prætensum illud

matrimonium est ipso jure nullum. Certum n.

est, apud Pontificios matrimonium, non coram Parocho

et testibus, ſecundum formam in dicto Concilio præ„

ſcriptam, et per conſequens contractum ſit irritum

& ipſo jure nullum. Perſonæ ſiquidem aliter contra

hentes inhabiles redduntur, per dictum Concilium d. l.

Frentacing. lib. 3. tit. de matrim. reſolut. 1. n. 1. Franciſc.

Monald. 1. conſ. 15. n. 2. Ricc. deciſ. collect. 2664. & 489.

ubi addit, quod aliter contrahentes propria aucto„

ritate reſilire posſint. Gutierrez. de matrim. cap. 61.

& cap. 69. n. 1.

Drittens, kombt hierzue ferner, daß in præmisſa

facti specie gemeldet wird, welcher geſtattt der Co„

modiantin Tochter ſich für eine Jung fraw außgegeben,

die Sie doch nicht geweſen, ſondern hernach ſelbſt geſtan„

den, daß Sie mit andern mehrer vor dieſem zu thun

gehabt habe.

Quo caſu, ſi quis ſc. vitiatam pro virgine duxerit, et„

iam vera & seria matrimonium contrahendi intentione

760.

et voluntate, tamen propter hunc errorem, ſecun„

dum ſententiam veriorem, vitiatam retinere non tene„

tur, uti hoc ipſum authoritate verbi DEt, & rationibus

justisſimis late & plene probant & ostendunt

Beust. de jur. connub. p. 1. c. 34. Eypræ. de spons. part.

1. c. 13. §. 39. & 40. Carpz. in prax. crim. part. 2. q.

63. n. 54. & seqq. in Jurisp. Consistor. lib. 2. def. 193.

Depper. de d. Moſaic. cap. 20. pag. 522. Alber. Gen„

til. de nupt. lib. 6. cap. 13. Bidenbach. de caus. ma„

trim. fol. 87. Nicol. Reusner. lib. 4. decis. 5. Nebet.

kræ. decis. 15. Arnisæ. de jur. connub. cap. 3. fect. 3.

n. 9. & seqq. Bepa tr. de divort. pag. 88. Johann Köp„

pen 1. obſ. 50. n. 20. Ameſ. de conſcient. pag. 364.

et plures ab ipſis citati, ubi etiam sæpius ita judi„

catum esſe referunt.

Quæstionis ſe„

cundæ membrum

ſecundum.

Et hæc de primo hujus ſecundæ quæstionis membro,

Betreffend das andere membrum hujus ſecundæ

quæstionis, So wird zwart, wie auch in prima quæ„

stione angeführt, von den meiſten dahin geſchloßen;

Quod ille, qui ſimulato conſenſu cum virgine matri„

monium contraxit, illam postea verò matrimorio

ſibi jungere teneatur:

Cardinal. de Lugo de Just. & Jur. disp. 12. ſect. 2.

n. 2. Laymann. Baſ. Pont. Sanchez. Gutier„

ref. in locis ſupra in duodecima ratione pro ma„

trimonio ſimulato allegatis.

Aber daß ſolche meinung diß Orths nicht ſtatt

habe, erſcheinet auß folgenden in facti specie propo„

nirten vmbſtänden: Erſtlich weiln die Comædian„

tin ſelbſt gewuſt, daß es eine Lautero fictio et

ſimulatio geweſen, vnd auch Sie ihres Orths conſen„

ſum matrimonialem ſimuliret, wie in hac ſecunda quæ„

sione ge„

761.

quæstione außtrücklich geſezet wird.

Adeo, ut ipſa hoc in caſu non posſit dici decepta. Cum

ipſa quoqꝫ in ſimulationem conſenſerit, et turpitudinem

ſuam isto velamento obtegere voluerit. Nemo a. vi„

detur fraudare eos, qui ſciunt & conſentiunt.

l. 148. de Reg. Jur.

Unde etiam in tali caſu virum ad foeminam illam ducen„

dum non obligatum esſe, in terminis tradunt & docent

Laymann in Theolog. Moral. lib. 5. tr. 10. part. 1. c. 1. n. 11.

Card: de Lugo de Just. & Jur. disp. 12. ſect. 2. n. 21. 35. & 36.

Sanchez. de matrim. lib. 1. disp. 11. n. 7. in fin. Gutierrez.

de matrim. cap. 10. n. 7.

Nam obligatio, qua deceptor & simulator, ad ducen„

dam foeminam deceptam obligatur, non venit ex promisſione

ſimulata, quæ propter defectum conſenſus est nulla, ſed

ex injustæ deceptione, et damno injuste dato.

Card. de Quo. de Just. & Jur. disp. 22. ſect. 4. n. 49.

A. ubi ipſa foemina doli & ſimulationis est particeps,

respectu illius nulla adest deceptio, damnum nullum;

ergo etiam respectu illius nutta talis obligatio„

Zum Andern, So wird in facti specie geſezet

daß Sie ſich für eine Jungfraw außgegeben, welche

Sie doch, nach gethaner ihrer eignen bekandtnus, nicht

geweſen.

Jn tali autem caſu matrimonium ſimulatum, ſequenti

verò conſenſu non esſe confirmandum, in terminis docet

Paul. Caymann. in Theolog. moral. d. tr. 10. part. 2. c. 6. n. 2.

Card. de Qugs de Just. & Jur. disp. 12. ſect. 2. n. 24. ubi

dicit, omnes concedere, hoc caſu non esſe obligationem

eam ducendi, etiamſi non ficte, ſed vere promisſum es„

ſet matrimonium, & num. seq. 35. & 36. Sanchez. de

Matrim. lib. 1. desp. 11. n. 6. Joh. Gutierrez. de matrim.

cap. 10. n. 9.

Drittens. So hat der Herr Grab anjezo mit

762.

wißen vnd willen beeder befreündten vnd vor„

nehmen familien, mit einer vornehmen, ſeines

glichen StandsPerſohn ſich verheüratth.

Quo caſu etiam prædicta regula limitatur, uti

videre est aput

Laymann d. cap. 6. n. 2. Gutierrez. de matrim.

cap. 10. n. 1. ibi: ſi nondum aliam uxorem duxerit.

Viertens, So befindet ſich auch diß Orths maxi„

mas conditionis disparitas, in dem der Capaller

einer vnter den Elteſten ReichsGraven, Sie

aber nur eines Compediantin Tochter iſt.

Propter quam ipſam etiam conditionis dispar„

tatem, prædictum regulam purimi limitant, et vi„

rum in ſumma dignitate constitutum, infimæ con„

ditionis foeminam, cum qua ſimulatum matrimonium

contraxit, vero conſenſi ducere non teneri, defendunt

Jdan Gutierrez. de matrim. q. 10. n. 5. & 6. q. 9. n. 8.

ubi hanc ſententiam communiter receptam esſe te„

statur, & n. seq. 9. ubi hoc affirmat de caſu, quo fi„

lius Comitis cum filia fabri vel aggricolæ sponſalia,

vel matrimonium ficti & ſimulate contraxit.

Disparenim conditio generat præſumptionem contra

matrimonium

Klock. tom. 2. conſ. 79. n. 49. Alberic. Gentil. de

nupt. c. 8. p. 302.

et ut plurimum maxima secum trahit incommoda.

Arniſæ. de jur. connub. cap. 3. fect. 6. n. 13. & seqq.

Weiln nun, ſecundum ea, quæ propoſita ſunt, das

fictum matrimonium irritum, vnd der Cavalier ob dictas

circumstantias et rationes die Comodiantin zu Hein„

rathen, vnd ein verum matrimonium mit ſelber

zu

763.

zu contradiren nicht verbunden geweſen. So

volgt hierauß von ſich ſelbſt die reſolutio tertiæ

quæstionis.

Quæstio tertia

Ob nemlich das darauff nachgehends Zwiſchen

dem Cavalier vnd ſeiner jezigen Gemahlen, mit

conſens beyder befreundten, vnd Hochanſehnlichen

Familien contrahirtes matrimonium gultig vnd zu

recht beſtändig.

Nim: hoc ſecundum matrimonium, post primum ficte

celebratum, et defertu conſenſus invalidum, vere et

ſolenniter contractum omninò esſe validum.

Quamvis n. Hostienſis hoc ſecundum matrimonium

irritum esſe existimet

in c. is, qui fidem. prope fin. Ẍ de sponſ.

Et alii quoqꝫ eandem ſententiam probabilem esſe existi„

ment,

ut Joan. Andr. in d. cap. n. 4. Anchor. in d. cap.

n. 5. Ant. de Batris ibid. n. 8. et Præpoſ. n. 3. in fin.

per text. in d. cap. §. qui fidem. 30. Ẍ. de sponſal.

ibi: licet præſumptum primum matrimonium vi„

deatur, contra tamen præſumptionem hujusmodi non

est probatio admittenda; ex quo ſequitur, quod neqꝫ

verum, nec aliquod cenſeatur matrimonium, quod

de facto est postmodo ſubſecutum.

Hoc tamen non obstante, contraria ſententia,

ſecundum ſc. matrimonium in propoſito casu validum

esſe, communiter verior cenſetur. Quia non repo„

ritur textus, statuens: matrimonium posterius

verum, dirimi per prius fictum.

Gutierrez. de matrim. cap. 9. n. 12. ubi hanc com„

munem, veriorem & tenendam esſe ſcribit, post

multos à ſe alleg. Sanchez. de matum. lib. 1.

disp. 11. n. 1. quàm ipſam ſententiam etiam Præ„

poſit. d. l. tutiorem esſe judicat.

764.

Neqꝫ huic refragatur d. cap. 30. ubi vera spon„

ſalia et vera matrimonii promisſio præcesſit,

quæ in hoc caſu, ſecundum propoſita, deficit.

Deinde respondent Sanchez. & Gutierrez. dd. ll.

textum illum non disponere, ſecundum matrimo„

nium irritum esſe, ſed illativè loqui, ſi primum

matrimonium, quod de jure præſumitur, verum ſit,

ſecundum esſe nullum. Quarè ſi prius est irritum

uti est ficte contractum, cesſabit illatio, & se„

cundum verè contractum erit legitimum. Atqꝫ

hanc ſententiam etiam in foro exteriori locum

habere, & primo annullato, atqꝫ tali declarato, ſe„

cundum pro valido judicandum, ſi legitimè de fictione

prioris matrimonii constet, tradit

Gutierrez. d. l. in fin.

Actum in Collegio nostro den 2. Januarij.

Anno 1661.

Decanus. pp.

Collat: honorarium gefordert. 50. Ducaten.

Hat aber nur 30. mit ſambt

und keyne

der Schreibgebür

bezahlet.

Brackenheim.

in puncto

Bigamiæ

Fürſtl: Hℓ Anwaldt

Contr.

Michael Bantele

Dn. D. Ericus Mauritius fecit.

Ehrnveſte p. Deroſelben Schreiben de dato

den 21. Decemƀr. jüngſt abgewichenen 1660.igſten

Jahres, neben beygefüegten P. GerichtsActen

iſt vns wol behändiget, vnd haben wir darauß,

welcher geſtallt vnſers Gnädigſten Fürſten vnd

Herrn Anwald Michael Bantele von Aurſpach

in puncto Bigamiæ Peinlich beklagt, Er Michael

Bantel

765.

Bantel aber litem erſtlich zwar affirmativè, vol„

gends aber, nach erlangter dilation, negativè con„

testirt, vnd daß er von ſeiner erſten Frawen von

Beütelſpach geſchieden, vnd der andern Annæ Ca„

tharinæ Köppin von den Junckern zu Liebenſtein

zugeſprochen worden, vorgegeben.

Wann aber der ſachen beſchaffenheit in facto zimb„

lich vnclar, alß da T. nicht recht offenbar, wie

vnd welcher Geſtallt er ſich mit beeden ſeinen ge„

dachten Frawen, der von Beütelſpach vnd der An„

na Catharina Köppin von Bönegheim ehelich ver„

trawen laßen, Jmmaßen wo Sie ihren Kirchen„

gang gehalten, vnd anderer vmbſtände wegen

keine nachricht, vnd allein deß P. Beklagtens außa„

ge vorhanden. Dann 2. Ob er von der

erſten Frawen, von weme, auß waß vrſachen,

wann, vnd zu welcher zeit, jnnſonderheit ob er

vornhero, ehe er die andere Fraw genom̄en, oder

erſtlich nach begangener bigamie, geſchieden vnd

abgeſondert worden. Wie auch 3. ob er von

denen Junckern von Liebenſtein deßwegen,

vnd welcher geſtallt, geſtrafft worden, oder

nicht, vnd wie es mit der gefängnus, vnd

mit dem außbrechen darauß bewandt, ob

er darinn dieſer bezüchtigten bigamie, oder

anderer vrſachen wegen, geſezet worden;

Wie dann ſolche fragen umb beßerer verſtänd„

nus, wir vnterſchiedlich beygelegt.

Alß hetten die Herrn innſonderheit dieſer vmb„

ſtänd wegen, vnd waß man weiters zu er„

leüterung deß facti erkundigen möchte, zumaln

aber, wie die erſte Fraw heiße, von er ſich mit

ihr verſprochen, vnd einſegnen laßen, wie lang

er mit derſelben gehauſet, ob vnd wieviel Kinder

er mit ihr, vnd endtlich ob vnd wann er von Jhr ge„

ſchieden, an gehörigen Orthen ſchrifftliche nachrichtung

766.

einzuhohlen, vnd vns zu überſchicken, in deßen es

bey folgender Jnterlocutori, vnſers ermeßens,

verbleiben könte.

Jnterlocutori. Beſcheid.

Jn Peinlicher Rechtfertigung, vnſers Gnä„

digſten Fürſten vnd Herrn Anwaldts, Clä„

gern, an einem; Gegen vnd wieder Michael

Banteln von Aurbach Schorndorffer Ambts,

Peinlich Beklagten, andern theils, iſt, auf Klag,

antwortt, vnd alles ander Gerichtlich vorbrin„

gen, nach gethanem Rechtſaz, genom̄enem bedacht,

vnd gehabtem Rhat, der gethane beſchluß ex officio

hiemit reſcindirt, vnd erkandt, waß ieder theil

zu fürſtand ſeines Rechtens darthun vnd bewei„

ſen wolle, daß ſolches gehört

werden

, vnd darauff alß„

dann ferner ergehen vnd geſchehen ſoll, was Recht iſt.

1. Ob Er beklagter ſich mit einer von Beütel„

ſpach verheürath, vnd wie Sie heiße?

2. Ob Er Sie zur Kirchen geführet, vnd die Ehe

eingeſegnet worden?

3. Wann vnd zu welcher Zeit? auch

4. wo vnd an welchem Orth ſolches geſchehen?

5. Ob er von Jhr geſchieden?

6. Auß waß Vrſachen er geſchieden?

7. Vor welchem Richter die Scheidung geſchehen?

8. Wie lang er mit der erſten

9. Vnd mit der andern Frawen gehauſet?

10. Wieviel Kinder er mit der erſten

11. wieviel Er mit der Andern Frawen ge„

habt?

12. Auß waß Vrſachen Er zu Liebenſtein oder

Clebron ins gefängnus geſezet?

13. Ob es nicht wegen der bigamie geſchehen?

14. Ob er der bigamie wegen ſonſten, vnd wie, auch

von weme er abgeſtrafft worden?

15. Ob er

767.

15. Ob er ſich mit der Anna Catharina Köppin

verlobt? &c. quæstiones usqꝫ ad quartam.

Dieſe umbſtände könten an gehörigen Orthen,

alß bey der Obriegkeit zu Liebenſtein, bey der

erſten Fraw von Beütelſpach, vnd der andern

von Cleeborn, vnd wo ein: vnd anders geſchehen,

zur gnüge, vnd, den Rechten gemäß, erkundiget

werden. Actum in Collegio nostro den

2. Januarij. Anno 1661.

Decanus. pp.

Collat:

4. Rthllr.

Marpach.

in puncto

Latrociny, Rapi„

næ et Furti.

Fürſtl: Herr Anwaldt

Contra

Hanß Jacob Lautten Sack

Dn. D. Ericus Mauritius autor.

Ehrnveſte p. Auß deroſelben Schreiben an

vns de dato den 17. Decemƀr. abgeloffenen Jahres,

auch beygefügten P. Actis, haben wir mit meh„

rerm erſehen, welcher geſtallt vnſers Gnä„

digſten Fürſten vnd Herrn Anwaldt, Hanß

Jacob Lautenſacken von Hagenbach bey Landaw:

alß einen beſchreiten Dieb, Rauber vnd Mörder

P. beklagt, welcher dann nicht allein alſobalden

darauff vnterſchiedlich viele diebſtäll, 4. Raub,

vnd ein latrocinium, alle in actis specificirt, ex„

tra- vnd judicialiter bekandt, vnd bey ſolcher ſeiner

confesſion verharrt, beſondern alß nach vorhero

eingehohlten zweyer RechtsGelehrten conſilio, P.

beklagtem die tortura, vmb dadurch, waß er

ſonſten mehr begangen, auch vor complices hette

in erfahrung zu bringen, per ſententiam dictirt,

vnd er darauff gefoltert worden, annoch viel an„

dere abſchewliche mordthaten, raubereyen vnd dieb„

ſtäll außgeſagt; Worauff Fürſtℓ: Herr

768.

Anwald Jhn auch ſolcher wegen auff die To„

desſtraff angeklagt, vnd, nach wiederhohlter

Peinlich beklagten Gerichtlicher confesſion, die ſach

beederſeits zur Rechtlichen erkandtnus geſezet?

worden. Wann dann die Her„

ren vns in dieſer ſach umb ertheilung vnſers Recht„

lichen Gutachtens, mit nothwendiger außfüh„

rung vnd anheugendem Urtheil erſuchet; Alß

haben wir nach verleſenen actis, dieſelbe mit ge„

bührendem fleiß, in vnſerm verſambletem Colle„

gio reifflich erwogen vnd befunden, daß wir

noch zur Zeit, der ſachen beſchaffenheit nach, in

principali, weder ad condemnationem, noch abſolu„

tionem rei, ſalva justitia, & juris ordine ſicher fort„

gehen können; Und ſolches darumb

weiln die geklagte crimina rapinæ & latrocina

capitalia ſeyn, vnd mit der Todesſtraff beleget,

werden.

Ord. Crim. art. 126. & art. 137. & ibi comment.

Wann aber ſolche ſtraff ſtatt findet, muß vorhero

de corpore delicti ſattſamb kundtſchafft eingezogen,

vnd ſelbige zur gnüge, auch außer deß Peinlich be„

klagten bekandtnus erwieſen ſeyn.

arg. l. 23. §. ult. ff. ad L. Aqud. l. 1. §. 24. ff. ad SC.

Syllan. l. 1. C. ubi cauſæ fiscales: Beſold. part. 4.

conſ. 207. n. 2. Carpz. part. 2. Pract. crim. quæst. 81.

in pen. & seqq. ac pasſim. Berlich. p. 5. concl. 46. n. 6.

et quamdin (. hoc caſu.) de delicto non constat, judex

adeò ad condemnationem devenire non potest, ut ſen„

tentia, ſi feratur, ſit ipſo jure nulla„

post Dec. Farinac. & alios Guazzin. ad defens. def.

4. cap. 1. n. 18. & cap. 3. integro, ubi probat corpus

delicti non ſuppleri per confesſionem delinquentis.

Jn

769.

Jn nullius enim potestate est, facere delictum con„

fesſione ſua, ubi delictum non est.

Carpzov. d. l.

et nemo est Dominus membrorum ſuorum.

l. 13. ff. ad L. Aquil.

Quod etiam de furto verum esſe, ut nempe ante ante

omnia de corpore delicti constet, liquet ex

Ord. Crim. art. 161. & 162.

quod pluribus exequitur post alios, & in primis Ber„

lchium,

Carpz. part. 2. q. 81.

licet ſecus existimaverit Baldus

in l. 3. ff. de test.

Anlangend nun die bekandte laub vnd Mord„

thaten, finden wir auß denen überſandten actis

annoch kein erwieſenes corpus delicti, dann alles

darinnen ſich auff ſein P. beklagten bloße con„

fesſion, vnd daß er ein beſchreiter dieb, morder

vnd läüber ſeyn ſolle, referiret, zwar wird in

den beeden bey den Actis ſich befindenden Paten„

ten gedacht, daß ſich in der benachbarten refier„

viel vnterſchiedliche Raubereyen vnd heimbliche

Mordthaten erreget, es wird aber kein corpus

delicti specificirt, vnd weiln der wort heimb„

liche Wordthaten, auch ohne das einen zwifa„

chen verſtand, vnd entweder latrocinia, de quo„

rum autore non constat, oder auch wol dieſelben

ubi corpus delicti adhuc latet, Bedeüten kan, auch

die patenta ad indaganda delictorum corpora auß„

geferttiget, alß kan vns ſolches darinnen keine

erleüterung geben; Vielmehr ergiebt

ſich, daß an allen Orthen, wo man ſich erkundi„

get, ratione der Laub vnd Mordthaten, man das

770.

wenigſte, daß deßwegen klage eingekom̄en

ſeyn ſolte, nicht vernehmen mögen, wol aber

daß einige in ihren attestationibus erwehnen,

wann dergleichen facta ſich begeben würden,

Sie nicht verborgen blieben ſeyn, Geſtallt,

ſamb ſolches mit mehrerm, jnnſonderheit auß

deß Vogts zu Urach, deß Vogts zu Pforzheim,

zu Waldenburg, Chriſtoph Schweglern Schult„

heißen zu Chomberg vnd andern ertheilten

Scheinen vnd Schreiben zu erſehen?

Betreffend dann die in Actis ernante fur„

ta, ſo befindet ſich auß denen eingehohlten

Attestatis, von Klein Hexpach vnd Kiechen Kur„

berg gleichfallß nichts, wie dann auch we„

gen deß geſtohlenen Pelzes zu GroßHey„

pach, man das wenigſte nicht in erfahrung

bringen können, Ob, vnd waß aber daſelbſt,

dem Cramer entwandt, iſt ſo obſcur vnd vn„

deütlich in der Vrkhund von Großheppach an„

gereget, daß man nichts gewießes darauß

errathen kan. Zu Pluderhauſen ſeyn zwar

Anno 1658. vnd 1659. diebſtäll begangen wor„

den, wovon deß leztern angedeütete Jahrs„

Zeit mit dem Jahr, in welchem, deß Peinlich be„

klagten außage nach, das bekante furtum be„

ſchehen, überein kombt, es iſt aber annoch eine

vngleichheit in der entwandten Sum̄a, alß

welche dem Pluder Hauſiſchem Schein nach ent„

weder 60. oder 44. f. deß beklagten bekandt„

nus gemäß aber, 48. R. ſeyn müſte; So iſt

2. weder

771.

2. weder Monath noch tag, auch ſonſten die eigent„

liche beſchaffenheit deß diebſtalls, ob es cum effra„

ctione ſimplici vel violenta, et adhibitis armis beſchehen,

auß den actis offenbar. Vnd will 3. der Jnde

von Steinbach, daß er dem Lautenſackh einiges we„

ges einen auffenthalt oder vnterſchleiff gegeben,

Laut ſeiner eydtlichen außage in Chombergiſchen

Attestato nichts wißen, welchem doch der Lauten„

ſackh das geſtohlen auch zu kauffen gegeben an„

zeiget. Ob nun wol auch zur Steinberg, das

tuech, laut Schultheißen attestato einverleib,

ter außage, Martin beeders Hauß Frawen

entwandt, vnd die zeit zimblicher maßen, auch

daß es nacher Romelshauſen verkaufft ſeyn

ſolle, übereintrifft, So iſt gleichfalls annoch

an cum an ſine effractione factum ſit, auch andere

nötige circumstantien auß den actis nicht zu

erſehen.

Ut autem condemnatio legitima ſit, necesſe est,

poena delicto constituatur æqualis.

l. 11. §. 13. ff. de poen. Ord. Crim. Caroli V. art. 92.

circ. fin. Hugd Grotius de J. B. & P. lib. 2. cap.

20. n. 28.

Quod citra hujusmodi circumstantiarum ob„

ſervationem fieri nequit. Quare id quoqꝫ re„

quirunt Dd. quod habita querela de furto

3.

judex

debeat mittere ad locum delicti, ad inspiciendum

osti, capſæ, vel parietis fracturam, quæ verba

ſunt Sebastiani Guazzini

in tr. ad defens. defenſ. 4. cap. 7. n. 1. ubi allega„

ti plures.

ac ſi plura ſint furta, Cut hoc in caſu, non ſufficit,

772.

ſi de uno vel altero furto liqueat, & reus re„

liqua adhibitis circumstantils, & facta perſo„

narum mentione confiteatur.

Harprecht. ad Jnst. de Oblig. quæ ex delicto. §. 5.

n. 66. post alios.

Quia, ſi fur in uno furto deprehenſus confireatur, ſe

alibi plura delicta commisſisſe, Judex ad illius loci

Magistratum mittere, et num re vera res ita se ha„

beat, nec ne explorare debet.

Harprecht. d. l. Bocer. tr. de furt. poen. c. 1. n. 163.

Et addit Harprechtus, id ideo fieri, quia ſolent

quidam non raro præcipites ad supplicia festinare,

arg. l. 6. ff. de appellat.

Vnd ob gleich, waß de corpore delicti angefüh„

ret, ſeinen abfall in specte in crimine latrocina„

Zu haben, ſcheinen möchte, wie dann, ex hac ratione.

Quod à latronibus cadavera hominum perempto„

rum abſcondi, in flumina ac mare profici ſoleant,

quandoqꝫ ipſis dictatam esſe torturam.

ex Pranciſc. Caſon. Carpz. part. 3. Pract. Crim.

quæst. 119. n. 60.

angemerckt.

Quod placet etiam Bocero

in tr. de quæst. cap. 3. n. 4. ubi ſunt tamen ca„

ſus, ait, quibus ad torturam proceditur, licet

non constet prius certo de ipſo facinore, utpo„

te in latrocinio.

So Reden Sie doch alle nur de probatione corporis

delicti, ad torturæ effectum, non condemnationis.

Quod expresſe etiam notat

Dn. Carpz. d. l.

2. Vnd

773.

2. Vnd auch alſo von dergleichen caſu, quando reus con„

fitetur, ſe in mare aut flumen prosecisſe cadaver, aut ita

abſcondisſe, ut reperiri nequeat. Vnd B.

wann ſonſten auch dazue kombt: quod de corpore deli„

cti ex indicus certis urgentibus, indubitatis ac probabilisſi„

mis constat.

Quæ verba ſunt Carpzovi d. I.

d. t. vid. Guazzin. tr. ad defenſ. defenſ. 4. cap. 3. n. 10.

davon ſich hieher nichts appliciren läßet, dann wir

allhie nicht de corpore delicti, ad torturæ, beſondern

condemnationis, effectum handen, auch die cadavera

guten theils, deß Beklagten bekandtnus nach, wol

Zufinden, vnd 3. in den actis ſich die erforderte in„

dicia auch nicht erweiſen wollen.

So iſt weiter die fama, vnd daß er, Lautenſackh, ein

beſchreiter dieb, mörder vnd Läüber ſeyn ſoll, nicht

gnugſamb ad justificandum corpus delicti

ca enim non raro fallit.

arg. l. 28. ff. de inoff. test. l. 12. §. 1. de poen.

Jn criminibus autem probationes requiruntur lice

meridiana clariores.

l. fin. C. de probat. Guazz. tr. ad defenſ. def. 4. cap.

4. ubi probat, adductis pluribus, corpus delicti

non justificari per famam.

Quamvis autem n. 2. notet, videri aliquos existimare,

probari posſe corpus delicti per famam, quando agere„

tur de homicidio, vel delicto commisſo, in nemore vel

prope littus mariis, & cadaver deinde fuerit propectum

in mare, us tamen vix certo illam ſententiam tri„

buere audet, et explicat de fama & ratione perſonæ

certæ interfectæ, ac de confesſione, quæ qualitatem,

hanc additam habet, propectum esſe corpus occiſi in

mare, & requirit ipſe præterea alia varia indicia.

d. l. n. 4.

774.

welche requiſita dann abermaln in vnſerm

caſu ermanglen. Zugeſchweigen, daß die

fama mit ihren requiſitis gar nicht erwieſen,

alſo ad aliquem juris effectum, nicht mit beſtand

kan angezogen werden.

Vnd ob es wol ſonſten heißet, quod ex confesſio„

ne tormentis legitimè expresſa, veriſimili & ratifica„

ta, ſententia capitalis zu dictiren, vnd Und zue

condemniren ſey,

Carpz. Pract. Crim. part. 3. q. 126. n. 3. & Dd.

So will vns doch, daßelbe auf deß P. beklag„

ten gethane Vhrgicht zu appliciren, etwas be„

dencklich fallen, weiln das ſecundum requiſitum

ut ſit veriſimilis, hie mercklich ermangelt,

wie ſolches die urgichtſelbſten, vnd deßwegen ein„

gehohlte attestata zimblicher maßen darthun.

Dann ſo iſt die torturæ erkandt, wie allein

in principali geklagt worden, wir finden

aber auß vnſern Vrtheil Bücherrn, daß bey hie„

ſiger Facultat, iederzeit dieſer modus obſer„

virt, welchen Beſold. in Comment. ad Ord. p.

475. andeütet, in verbis: moribus nostris ſolet,

per interlocutoriam pronuntiari, daß der beſchluß

ex officio reſcindirt, vnd waß ieder theil zu vor„

ſtand ſeines Rechtens beweiſen wolle, ſolches

gehört, vnd alßdann ferner, waß recht iſt,

ergehen ſolle.

Postra Fiſcalis admonetur ex ſuggestione conſu„

lentis, ut torturam adhiberi petat, quod petitum

poris ſingulari ſententia approbatur. &c:

Dann allhie im Lande der procesſus Criminalis,

nicht

775.

nicht, wie ſonſten an vielen Orthern heütiges tages

ſpecialis inquiſitorius, beſondern ordinarius iſt.

Fürſtℓ. LandtsOrd. p. 359. §. Wann nun fürs

fünffte p.

Jn ordinario procesſu aber vnd inquiſitorio iſt auch

dieſer vnterſcheid, ratione modi dictandi torturam.

Ut hic quidem ex officio ab accuſatore non imploratus,

ibi autem non niſi imploratus torturam dictare Ju„

dex posſit, ut post Hyppolith. & C. Marſil. existimat.

Bocer. de quæst. cap. 3. n. 6.

So iſt er P. beklagter propter atrocisſima delicta„

gleich wir ex actis erſehen, vnd jnnſonderheit pro„

pter latrocinia torquirt. Es muß aber auch

auff ſolchen fall de corpore delicti entweder

ex evidentia facti vnd oculari inspectione, oder doch

wenigſt certis indiciis ſaattſame anzeig ſeyn.

l. 15. §. 1. ff. de quæst. art. 20. Ord. Caroli. §. ubi

diſerte caretur.

Wo nicht Zwar Redliche anzeigen der Mißethat, dar„

nach man fragen wolt, verhanden vnd beweißt wür„

de, ſoll niemands gefragt werden (. intellige Peinlich,

ut apparet ex rubriga:|

Er confesſio per torturam hujusmodi expresſa ipſo

jure nulla est.

d. art. 20.

Vnd, ob auch gleichwol auß der Marter bekandt wür„

de, ſo ſoll doch der nicht geglaubt, noch iemands dar„

auf geurtheilt werden.

vid. Bocer. de quæst. c. 3. n. 10. Carpz. p. 3. q. 123.

n. 9. Beſold. Teſaur. Pract. voc. Peinliche Frage.

Quod non in aliis ſolum, ſed in ipſo etiam latrocini

crimine verum est.

per ea, quæ antea ostenſa ſunt.

776.

