e andigentia luctentur, et hac ratione a

partibꝰ officij ſedulo erequendis, ad curam victꝰ

ſeſe convertant.

am ſi pro corporalibꝰ cogitamus quanto magis

pro animarum ſalute ſollicitudinis providentia

adhibenda est

vid Maxim. Hauſt ab ſchaffenburg Cons.

pro Herario claſs. 12. Ord. 1061. cons. 19.

Gregor. Tolos. lib. 2. Syntagm. cap. 1. n. 12.

et ſeqq.

Quemadmodum itaqꝫ poſsesſori, ꝗ rem ab auctore

acceptam re legitimè evicta datur contra

auctorem evictionis regreſſus:

tot. tit. ff. de

et

condit. de vict

Alſo den geſetßten fall |:welches iedoch der

Allmächtige Gott in Gnaden verhüten wolle.

wann ſub hoc p̄textu, umb weiln Er, derr

Risius, auf Anordnung und Geheiß eines

Wanglo Magiſtrats, umb dickh ermelte

Urſach, die ablegung des Jurmente quoad

Politica

343.

Jditica undʼlaßen, geführt, und Jhme, der

beſoldung halber, einige, ungelegenheit

zugezogen, odʼ gar abgefordt werden,

Auf ſolchen und dergleich_ fall, were dem

Rechten und billigkeit gemäß, dꝫ von E. Hoch„

weyſen Magistrat, ihm, Herrn Riſen, widʼ

erſtattung gethan, und Er ſolch_ verluſt

und Schadens halber andertige erſetung

Officium namqꝫ suum nemini debet e̅e damnoſum

l. 7. ff. quemadm. teſtam. aper. l. 57. ff. de R. V.

Chriſtl. Philipp. Richter. Reg. Jur. 70.

Atqꝫ ex officio ipso nemo damnum ſentire debet,

modo non ex ipsius culpa damnum acciderit,

l. 8. in f. ff. ꝗ satisd. cog.

Quemadmodum n. eo in casu, actio pro Evictione

non datur

l. 29. §. 51 duplæ 9. l. 55. ff. de Evict. Georg.

Franter. in Suo Comm. tit. ff. de Evict. n. 796.

Nicol. Burgund. tr. de Evict. cap. 82. ꝑ tot.

Jta nec co in casu Magiſtratum Auguſtanæ

Confesſionis, vel alium quemvis obliduri certum

eſt.

Gleich wie aber dꝫ primum ſeine richtigkeit

Alſo können wir in deciſione ſecundi membri primæ

quæſtionis, nicht darvor halten, dꝫ darumben

Ein Hochweyſer Eangl Magiprat, wann über

kurtß oder lang er Herr Risiꝰ wegen nicht

abgelegten Zuraments von dem Catholiſchen

Herrn Statt pflegere ſolle geführet werden,

etwas ſchrifftliches zuertheilen ſchuldig und ver„

bunden ſeye.

dann 11. iſt der Wangl. Magistrat, und die

geſambte Lang. Bürgerſchafft,

wan

auf ſolcher

unverhofften, und auf Riſiſcher Seiten unver„

dienten fall ihme ein unglückh betreffen

ſolte, wohl und gnugſam geſeffen. 2. Jſt

von beſagtem Cangl. Magistrat.

und

zu præsumiren

Daß im fall Hℓ. Risius obangezogener uhrſachen

wegen angefochten, er in die Frühe allein, undt

34.

von demſelben Hulffloß gelaßen werden

ſolte; Sondern es hatt vilmehr mancher red„

licher Kirchen diener, ſo dꝫ ſeinige bey frid„

lich, und guten zeitten rühmlich und Ehrlich gethan,

bey der kängl: Bürgerſchafft dꝫ ganß

Kriegs weſen,

hin

durch, alle trew, vorſorg,

und Tägliche handrehung Gethan. genßen.

Es ſoll und würdt auch & Kang. Magistral

Ammermehr zu geben, dꝫ, durante pacifico rerum

Statu, dergleich_ von dem Catholi attentiret

und deßentweg_ herr Risius betrübet undt

angefochten würde.

wann aber ſchon 7 welches Gott gnädig verhüte„

und von einem Chriſtlich_ Herzen nit zugedenckh

alles widʼ in den vorig betrübten ſtänd Ge„

ſetßet, der Wang. Dagiſtrat Aller gewalt

entſetzet, und, in Sum, alles zu boſen

heußern gehen ſolte, So wurd, Alß dann,

Er, Hℓ. Risius, und deß Erben, ſothanes ſchrifftlichen

ſcheins ſich wenig zuerfrewen, ſondʼn vilmehr

aben andern Clängl: Hertzen alles ungemache

mit Gedult außzunehmen haben.

dieſem nach, und, weiln die Geſuchte cautio

1. supflua 2. de futuris contingentibꝰ. Et ꝗdem 3.

de tasu quem e̅m JCti. Pauli in l. 83. §. 3. ff. de V. O.

effatum, expectare, neqꝫ civile neqꝫ naturale eſt:

Und dann Pürttens, Alß gieng unſer meinung

dahin, es ſolte 3 Hℓ. Consulent ſolchen Schan,

den er doch ohne dꝫ ſchwehrlich erhalten,

ihr

eben

ſo eyferig nicht ſichen, ſondʼn dieſes alles

Gott und der zeit befehlen.

112. Quæſtio.

Die dritte und Letztere frag betreffendt.

ſo præsupponiren und halten wir vor gewiß.

dꝫ dem offt und vilged_. Hochweyſen Eängl:

Magiſtrat dꝫ jus Episcopalle, ſo vil die der

Aug P. Confesſion zugethane Miniſtros Eccle„

ſiæ betreffen thuet einig und Allein zu

ſtändig ſey, Stattibꝰ namqꝫ Jmperij, vigore ſupiori„

tatis territorialis, ſuspensa Ecclesiaſtica Sunsdictione,

per Sacificationem Religioſam, jura Episcopalia

competere

345.

competere manifestum eſt.

Andr. Anich. de ſublim et reg. territor. jur.

cap. 3. n. 232. Joh. Zanger. de Except. part. 1.

cap. 1. n. 425. Reinking. de R. S. de Q. lib. 1. cl. 5.

cap. 4. n. 228.

Und dꝫ in ſondʼheit in deß Hℓ. RichsStatt

Augſpurg der Längl: Magiſtrat die Jura

Episcopalia einig_ und allein exerciren, ſolches iſt

auß dem offt allegirten Augſph. Executions

Receſs pag. & 8. gnugſam abzunehmen.

Nam ad quemcunqꝫ pertinet jura templorum &

Scholarum, poteſtas item Miniſtros Ecclesiæ, ne

Paſtores, Didconos, Præceptores aliosve omnes

Ecclesiæ et Scholarum Miniſtros, vel ꝑ ſe vel ꝑ

alium vocandi, nominandi, examinandi, inſtituendi

deſtituendi, ille ſine dubio jura exer deß Episcopalia

Carpz. Jurispr. Consiſtor lib. 1. Tit. 1. def. 2.

Daß nun dieſes alles dem Erangl. Magistrat

einig und Allein zuſtändig, iſt auß ietßt er„

meltem Receſs klar und offenbahr.

Undt, Obwohlen die Jenige, denen ſolche cura

Episcopalia gebühren und zuſtehen illis in caſibus,

quando circa psonas, causas et bona Ecclesiustiga

controverſiæ emergunt, non ipsimet judicure, ſed

in conſiſtoriis tractare espagere ſoleant.

Ne videlicet de juræ paſtoris aliqꝫ remittatur,

aut paſtori ſecularibus ſeſe implicare pmittat

Matth. Stephan. de Jurisdict. lib. 3. part. 1. n. 16.

Reink. de R. Str. lib. 3. caſs. 1. cap. 10. n. 7.

Carpz. pr. Conſiſtor. lib. 1. tit. 1. d. 11.

So würdt iedoch ſolches nicht an allen Orten,

bevorab in des H. ReichsStatt Augſpurg nit

obſerviret: in dem daſelbſten der Lang

Magiſtrat einig_ und allein die Miniſtros Eccleſiæ

anzunemen und Abzuſetzen völlige macht und

Gewalt hat.

Dieſem allem nach, auf vorgelegte Dritte

frag, Ob nehmblich von Vilged_ Cangl. Magiſtrat,

ſub ptextu Juris Episcopalis, und crofft deß

346.

von Jhme Hℓ. Riſen Außgehendigten Revers, ſond„

einig ander obhandene Rechtmäßige uhrſach,

derſelbe könne licentirt werd_ odʼ nicht,

kürttlich unſer meinung zueröffnen.

So iſt zwar ſonſten verſehen rechtens

Quod ad remotionem et depoſitionem Miniſtri

ecclesiæ, regratur accurata causæ cognitio

eod. Keind. d. R. Sol. lib. 3. claſs.

27.

cap. 2. n. 14.

Non minimi n. ė̅ judicii actus remotionis, ꝗppe„

quo non modo exiſtimatio Paſtoris perictitatur

ſed etiam proventqꝫ et reditꝰ ipsi auſeruntur,

Unde huc spectat dictum Apoſtoli Pauli Adverſo

Præsbyterum, noli accuſationem recipere, nist

ſub duobus aut tribꝰ teſtibus

1. ad Timoth. 5. vers. 19.

Dannenhero mann auch anfänglich darvor,

halten möchte, dꝫ umb vermelte uhrſachen

und weiln offt angezogener Hℓ. Risius einig_

undt allein die befreyung des umbgelts,

und indemniſation urgiren thuet, der darumb

von wohlged_. Cangl: Magiſtrat, nicht licentirt

noch auch ſolche licentirung anzunemen ſchuldig

und verbunden ſeye, Sientemahlen dieſes keine

rechtmäße uhrſach und noch auch vilbeſagten

Hℓ. Riſen wedʼ in der lehr noch leben ver„

dächtig machen, dꝫ darumben Er, ohne ander

uhrſach, von rechtsweg_, licentirt werden

könte odʼ möchte

Vilmehr aber iſt hierinnen Hℓ. Risig zu loben

ꝗ vibꝰ modis vigilat, ne privilegium hoc exemtio„

nis, quod ſibi et omnibꝰ Miniſtris cclesiæ

Auguſtanæ confesſionis, competere existimal

quovis modo intervertat, ne ſilentio aut

omiſſa proteſtatione ſibi suisqꝫ, imo toti ordini

turpiter et cum ſummo damno judicaſſe

cenſe

&

tur.

Jmmunis ꝗppe ſi gravatur, & non appellat, im

munitatem pondit

arg.

347.

arg. l. hiq. 7. cum l. 4. C. de appellat. Burſat.

conſ. 18. n. 79. Erneſt. Cothmann. vol. 12.

conſ. 11. n. 78.

Aber, deßen ohngeachtet, halten wir darvor,

daß, auf ſolchen fall, derſelbe von einem hoch„

weyſen Magiſtrat licentirt werden ſolte,

er ſich mit Gedult ergeben, und dꝫ decretum

Magistratus bey ihme ſtad und Platz finden,

laßen müſte.

Und daß in ſondʼheit darumben, weiln, ver„

mög von ſich gegebenen Revers, derſelbe ſich

zu abtrettung ſeines Ambts, wan er

über kürtß oder lang dem Herrn Stattffleg

nicht mehr Gefallen, und deß dienſts ent„

laßen würde ſich per vim pacti es conventionis

Gutwillig obligiret, ver Pflichtet undt ver„

bunden, Alſo und der Geſtalten, dꝫ Er ſolche

urlaub, welche in Gedachten Hℓ. Stattffleger

Guten macht und Gewalt ſtehen thut, ohne

widʼſprechen annem̄en, und darauf Tugentlich

abſcheidten ſoll wolle.

Sam vero certum eſt, id quod ſemel placuit, am„

plius displicere non debere

c. quod ſemel 21. de R. d.

Et contractus ab initio ſunt voluntatis, ex

poſt facto fiunt necesſitatis

l. 5. C. de. Obſ. et A.

welches p Actum in Collegio noſtro d_ 10

Septemƀ. Aℓ 1660.

Decanus pp.

Collat:

10. Rthlr.

348.

Baßel.

An socius teneatur

ad dotalia et Pa„

raphernalia Uxo

ris defuncti Socij

restituenda.

Herrn Emanuel König p

Dn. D. Wolfg. Adam Lauterbach autor.

Facti Species.

Titius undt Sempronius nechſte anverwandte

Bürger zu B. ſeind in einer Alten, berühnten

handlung und compagnie lange Jahr mit einandʼ

in Gemeinſchafft Geſtanden, und haben ſelbige

in Guten friden vndt reputation Geführet, biß

Auf dꝫ Jahr 1654. da Titius nach dem willen

Gottes zu Franckhfürt in dʼ Oſtermeß, dahin

er im Mahmen der Compagnie verheiſet

ohnverſehens, an einem hietigen fiber zu höchſten

ſchaden und hertzenleid der ſeinig, geſtorben

dergeſtalten, dꝫ Jhme nicht ſo vil zeit worden,

dꝫ er denennigen von dem zuſtand der Compognie

darinnen dieſes haußes Gantßes subſtanz, ge„

ſtecket, nothwendig_ bericht hette hindʼlaßen

kennen.

Alß nun dieſe leidige zeittung nacher B. kom̄en,

haben ſich deß verſtorbenen Fraw Wittib vnd Kin„

der bey der hohen Obriegkeit vmb ordentliche Vogt

beworben, vnd mit deren zu thun, vom Sempronio zu

wißen begehrt, wie es mit der handlung bewandt, vnd

was nun weiters darbey zu thun ſeye. Worüber

Sempronius, auß den Gewerbsbüchern eine biflance,

wie es die Kauffleüthe heißen, gezogen, darauß man

deß gewerbs vermögen, vnd zugleich waß derſelbige

ſchuldig, hatt ſehen mögen, vnd darinn Jhme verſtorbenen

Titio viel Tauſend Gulden zugeſchrieben, ſo Er dem Gewerb

ſchuldig worden ſeyn ſolte, welches, ob es zwar der Fraw

Wittib

349.

Wittib vnd Kindern, ſambt dero Vogten ganz frembd,

vnd vnglaublich vorkom̄en, in betrachtung Titius

für einen der klägſten vnd fleißigſten Rauffleüthen

von Meiniglichen geachtet worden; Weiln aber doch

diß geſchäfft, ohne beſchwerliche, koſtbahre vnd gefähr„

liche weitläüfftigkeit, nicht hette mögen außgefüh„

ret werden, deme ſich die Fraw Wittib vnd Kinder, mit

hat der Jhren nicht vntergeben wollen, haben Sie

ſich endtlichen in dem Namen Gottes entſchloßen, jhres

respectivè Ehemanns vnd Vattern Erb, ſich gänzlichen zu

verziehen, vnd zu renunciren, wie dann auch ſolches

Jurato vnd ſolenniter beſchehen, auff welche vnverſehene

reſolution iſt Sempronius in der handlung, welche in

ſeinem wohnhauß verführt worden, geblieben, vnd hat

ſelbige wie zuvor ohne einigen anſtoß biß anhero con„

tinuirt, forderſt aber ſich erklärt, daß Er allen credi„

tiren respondiren, vnd Satisfaction Thun wolle; Jndeßen

ſeyn deß Titii güter inventirt, vergantet, vnd zu ge„

ſambter Titu creditiren anſprach in locum publicum

deponirt worden.

Vnter dieſen creditiren nun hatt ſich auch mehrgedachte

Fraw Wittib, alß eine Creditorin angeben, ſo woln rati„

one dotis Jhrer vnd der Kindern ſparhäffen, alß auch

deß jenigen, ſo Sie von jhren Lieben Hochanſehnlichen Eltern

ererbet, welches ein nahmhafftes angeloffen, vnd in

guten paren mitlen geſtanden, welches alles ihr Ehe„

mann Titius, alß ihren der Frawen, Ehevogt, deme Sie

auch ſo ferne getrat, nach ſeinen belieben verwaltet,

vnd in dieſe handlung vnd Compagnie geſtoßen. Vorderſt

350.

nun iſt es vmb das erlößte vnd deponirte Gant„

gelt, ſo ſich über l. 3000. beloffen, zu Thun geweſen,

da dann die Fraw Wittib, nach langem ſtreit, die„

ſes deponirte Gantgelt, vor allen andern creditoren,

alß privilegiatæ Judicialiter zu erkandt worden, ſo

Sie auch nun würcklich in handen; Nun ſtehet aber

viel Tauſend Gülden auß, ſo Sie genugſam belegen

kan, Jſt nun die frag |:worüber auch einer Löblichen

Juriſtiſchen Facultat Conſilium, una cum rationibus du„

bitandi et decidendi, vnterdienſtlich implorirt wird:|

ob nicht dempronius, alß der verbliebene Gemeinder,

ſchuldig, der Fraw Wittib, vmb das Jenige, ſo Jhr noch

außſtehet, vnd von dem Jhrigen in die Compagnie

ohnzweiffenlich kom̄en, Red vnd antwortt zu geben?

ſonderlich, weiln Er ſelbiges obverſtandener maßen,

in specie verſprochen, auch, krafft vnſerer newen re„

formations Ordnung zu thun ſchuldig, welche deß auß„

Trücklichen Jnnhalts, daß, da ſich begebe, daß ei„

ner von zwein Gemeindern zu fall käme, der ande„

reſchuldig ſeyn ſolle, den creditoribus antwortt zu

geben, wie auß beygefügtem articul zu ſehen; zue

mehrerm nachricht ſolle auch dieſes nicht vnvermel„

det bleiben, daß die pacta dotalia, ſo dieſe Fraw Con„

julentia mit jhrem Ehemann Seeℓ: auffgericht, deß

Jnnhalts, daß auff den fall der Ehemann verſtür„

be, wie geſchehen, die Wittib ihr zugebrachtes, vnd

auff ihrer ſeithen ererbtes Gut, forderiſt hinweg„

nehmen ſolte.

demnach

35.

Demnach vns Decano vnd andern Doctoribus

der Juriſten Facultät, bey gemeiner Hohen Schuel„

zue Tübingen, vorgeſezte Facti, Species zu dem ende

zugeſendet worden, daß wir über die zu vnd an„

gehengte frag, vnſer rechtlich gutachten abfaßen,

vnd communiciren möchten, Alß haben wir hiervon,

in vnſerm verſambletem Collegio, nach notturfft de„

liberiret, alles reifflich erwogen, vnd befunden,

daß es, erſten anblicks, das ſtarcke anſehen, alß

ob Sempronius von Rechtswegen gehalten vnd ver„

bunden wäre, deß Titi, alß ſeines geweſenen So„

cii hinterlaßenen Fr Wittib, wegen ermangelten

Heürathguts, vnd andern zubringens, red vndt

antwortt zu geben, vnd deroſelben gleich andern

creditiren, beliebende Satisfaction zu leiſten; An„

geſehen Erſtlich in facti specie alß vnſtrittig ge„

ſezet wird, daß Titius vnd Sempronius, nechſte An„

verwandte, in einer alten berühnten handlung

vnd Compagnie, lange Jahr mit einander in Ge„

meinſchafft geſtanden, vnd alſo Soci geweſen ſeyn.

So dann daß Titius von ſeiner HaußFrawen, zi„

ger hinterlaßenen Fraw Wittib, bey dero Heürathung

eine dotem, nachgehends auch derſelben von jhren

lieben Eltern ererbtes gut empfangen, vnd alß

ein EheVogt administriret, Alſo hierdurch ſeiner

Haußfrawen ad dotalia et paraphernalia ſoluto ma„

352.

trimonio restituenda ſich kräfftig verbunden vnd

obligiret.

Quamprimum enim maritus dotem et bona uxo„

ris paraphernalia accipit, statim obligatur ad

illa, ſoluto matrimonis, restituenda.

l. un. §. 1. C. de rei uxor. action. l. ult. C. de

pact. convent.

Maßen dann auch der Titius in pactis dotalibus

ſich expresſe hierzu obligiret, vnd verſprochen, daß

deßen Haußfraw, im fall er verſtürbe, ihr zuge„

brachtes, vnd auff jhrer ſeithen ererbtes gut vor„

derſt hinweg nehmen ſolte.

Ita ut hæc dotalia et paraphernalia recte„

referantur ad es alienum mariti diti, et illa

quoqꝫ ex ſocietate ſint ſolvenda et restituenda.

Generaliter enim respondet Paulus JCtus, O„

inne æs alienum, quod manente ſocietate contra„

ctum est, de communi ſolventum esſe.

C. 27. ff. pro Socio.

Et in terminis, quod dos quàm unus ex pluri„

bus ſocus accepit, ſocietate ſoluta, ex rebus ſo„

cietatis communibus ſit restituenda, tradit

idem JCtus Paulus in

l. Actione 65. §. fin. ff. pro ſocio

hiſce verbis: Si unus ex Socus maritus ſit,

et distrahatur ſocietas manente matrimonio,

dotem maritus præcipere debet: quia ꝑ apud

eum esſe debet, qui onera ſustinet, quod ſi, jam

disſoluto matrimonio, ſocietas distranatur, eadem

die

353.

die recipienda est dos, qua et ſolvi debet.

ſum itaqꝫ hæc dotalia et paraphernalia vi„

duæ Titu ex ſocietate ſint restituenda, atqꝫ

ſic debita ſint ſocietatis, ſequitur etiam Sem„

pronium, tanquam illius ſocietatis ſocium, ad

hoc in ſolidum esſe obligatum, et in ſolidum con„

veneri posſe.

Soci enim ſemper focietatis creditori pro ſo„

ciali debito in ſolidum ſunt obligati,

Bernhard. Græv. lib. 2. concluſ. 24. conſil.

2. n. 5.

et unam repræſentant perſonam, ita ut nec bene„

ficium deviſionis in illis locum habeat.

Carpzov. in Jurisſar. forenſ. part. 2. const. 17.

def. pr.

Welches alles dann diß Orths vmb ſo viel deſto

mehr ſtatt zu haben ſcheinet, weil zum andern fer„

ner in facti specie geſezet wird, daß Titius die von

heiner Haußfrawen empfangene bona dotalia et

paraphernalia, ſo ein nahmhafftes angelauffen,

vnd in guten paaren mitlen geſtanden, alle in die„

ſe handlung und Societatem geſtoßen.

Quandocunqꝫ verò pecuniæ verſæ ſunt in commu„

nem ſocietatis arcam, tunc ſocius jure ſocietatis

per ſocium ære alieno obligatur, per textum

expresſum

in l. 82. ff. pro ſoc.

354.

Quod ipſum procedit, et locum habet, li„

cet ſocius æs alienum contraxerit non ſocie„

tatis, ſed proprio nomine, et fine alterius focii

mandato.

arg. l. 1. §. 7. ff. de Exercit. act. ibi: vel

ſi quid reficiendæ navis cauſa contra„

ctum vel impenſum est. arg. d. l. 82.

et ibi: Gab. Mudæus in fin. ibi: vel si

is ignorantibus (. aliis ſc: ſocus) in

rem communem verſum ſit. Bernhard.

Græv. d. lib. 2. concl. 24. n. 11.

ita ut hoc caſu detur ad minimum actio de

in rem verſo.

Hector Felic. tr. de Commun. ſeu Socie„

tat. cap. 30. num. 13. arg. text. in l. 7. §.

1. (. quod cum eo, qui in alien. potest.

Zu welchem drittens kommet, daß deß Titi

bona albereit vergant, vnd von ſelben die Wittib das

jhrige nicht erlangen mögen.

Quanto vero ſocius, qui contraxit excusſus,

ſolgendo non reperitur, tunc eo magis alter ſo„

cius obligatur.

Bernhard. Græp. lib. 2. concluſ. 24. conſ.

2. n. fin.

Viertens, ſo wird in facti specie ferner gemeldt,

daß der Sempronius, nach deß Titii Todt, vnd alß deßel„

ben Erben ejusdem hereditatem repudiret, in der hand„

lung

355.

lung geblieben, vnd ſelbige, wie zuvor, ohn einigen

auſtoß continuiret; Alſo daß Er Sempronius annoch

zu bezahlen, auch der Compagnie güter beyſam̄en behal„

Ten hat. Nun iſt in der B. newen reformations-Ord„

nung außtrucklichen verſehen, daß, da ſich begebe, daß

einer von zweyen Gemeindern zu fall kame, vnd nicht

behahlen könte, der andere aber annoch zu bezahlen

hette, und annoch bey hauß vnd Hoff verblieben wäre,

ſolcher für ſeinen Gemeinder in ſolidum, vmb ganze

auſprach, ohne wiederred, zu bezahlen ſchuldig ſeyn ſolle.

Fale autem statutum vel conſuetudo, ut ſinguli ſocii

creditoribus in ſolidum teneantur, ſubſistit, et omni„

no est attendendum.

David Nev. ad Jus Lubec. lib. 3. tit. 9. art. 5. n. 12.

Rot. Genuenſ. deciſ. 46. n. fin.

Fünfftens, ſo hatt Sempronius, wie in facti Specie

referirt wird, ſich erkläret, vnd in specie verſprochen,

daß Er allen Creditoren respondiren, vnd Satisfaction

thun wolle. Worbey ſonderlich die particula Univer„

ſalis, Allex creditoren, in acht zu nehmen.

Hæc enim particula univerſalis, allen, omnes in„

cludit, et neminem excludit, imo ſua virtute etiam

includit illos, qui alias non includerentur.

post Jaſ. Dec. Gravett. Beſold. in theſaur. Pra„

etico, voce alle. Wehner. obſerv. pract. voc. Alles.

Nun iſt vnſtrittig, daß die Fraw Wittib ratione do„

talium et paraphernalium auch eine Creitris iſt.

356.

ſum et ipsa sitio Marito pro dotem et bona ſua credide„

rit, et illius fidem ſecuta ſit, eiqꝫ bona illa Sotalia et para„

phernalia omni jure ſunt restituenda. Omnes autem cre„

ditores vocantur, quibus ex quacunqꝫ cauſa aliquid debe„

tur, et præstandum est.

l. 10. et ſeqq. de P. B.

Et credere dicuntur omnes, qui in quacunqꝫ cauſa alterius

fidem ſequuntur.

l. 1. ff. de R. C.

Dannenhero der Sempronius, ſonderlich Crafft ſolcher pro„

misſion, auch der Fraw Wittib verbunden vnd obligirt zu

ſeyn, erachtet wird.

Maximè cum nihil tam consuum sit fidei humana, quam

ea, quæ inter eos placuerunt, ſervare.

l. 1. ff. de pact.

Grave autem impeinis mercatoribus reputatur, fidem

fallere.

l. 1. ff. de constit. pecun„

Jnter Mercatores ſiquidem bona fides exuberare debet.

Raphaël. de Furri tr. de Camb. disp. 1. q. 12. n. 36.

Eten carus mercatorum æquitas præcepue ſervanda.

Furri d. tr. disp. 2. q. 8. n. 44.

Zu welchem allem Sechſtens kombt, daß der Fraw Wit„

Tib prætenſion, auch derſelben dotem betrifft.

Cujus cauſa maximè est favorabilis, ita ut in dubio

omnino prodote judicandum.

l. 70. de jur. dot.

et uxor ratione dotis omnibus deliquis etiam hypo„

thecariis anteriorem hypothecam habentibus præferatur.

lit. & qui potior. in pignor.

Ob

357.

Ob nun wol vorgeſeztes einen zimblichen ſchein hat, alß

ob deß Titii hinterlaßener Wittib intention, wieder den

Sempronium functirt were; Wann iedoch man die ſach etwas

genawer erwieget, So befindet ſich vielmehr das Gegen„

viel, vnd daß deß Titii Fraw Wittib, ratione dotis et bo„

norum paraphernalium, contra den Sempronium de jure

keine action competire, vnd der Sempronius derſelben jure

opponiren kan; Tibi adverſus me non competit actis; Cuan„

tum ad te pertinet, liberas habeo ædes.

Dann Erſtlich in facti Specie gemeldet wird, daß der Er„

Wittib prætenſion, ihre dem Titio gegebene dotem, vnd das

rnige, waß Sie von ihren Eltern ererbett, alſo bona illius

actalia et paraphernalia betreffe„

Ad quæ recuperanda Uxori competunt, vel realiqꝫ, rei sc.

vindicatio, aut ſuppothecaria actio„

l. 29. l. 30. C. de jur. dot. et ibi Sichard. n. 4.

Sel perſonalia juris remectia, quorum neutrum contra Sem„

pronium est functatum. Nonrei vindicatio, quia ex

actis non apparet, Sempronium aliquam rem dotalem vel pa„

raphernalem, ad viduam siti pertinentem posſidere, vel do„

lo posſidere deſusſe, aut ipſum ſe liti obtulisſe.

jurcunqꝫ verò rem quæstionis neqꝫ naturaliter, neqꝫ civiliter

posſidet, adverſus illum non datur rei vindicatio„

arg. Cun. C. de alienat. judic. mutand. cauſ. fact. l. 9. l. 25.

l. 27. §. 3. ff. de R. Vindic: et ibi Dd.

Non hipochecaria Quia Uxori quidem ratione dolis et

bonorum paraphernalium, in omnibus mariti bonis tacita

competit ſupotheca.

l. ult. C. de pact. convent. l. 1. §. et ut plenius. C. de rei uxo„

riæ action. l. 29. C. de jur. Rot. et ibi Sichard. n. 31.

358.

Et eo nomine nepothecatia quoqꝫ tatur actio adverſus

quemcunqꝫ rerum hupothecæ ſuppoſitarum posſeßorem.

Oldend. Clar. 3. act. 11. n. 5.

Quod autem Sempronius aliquam rem Titi posſideat, ex

actis non apparet. Licet enim Sempronius nepotia„

tionem continuaverit, et res focietatis ad ſe receperit:

Reſertur tamen in facti specie, Titium ad multa mil„

lia ſocietati obligatum fuisſe: Ex quo ipſo apparet,

Sempronium, licet res ſocietatis retinuerit, nulla ta„

men Sici bona posſudere, aut posſidere dolo deſusſe, ac

per conſequens nec hac actione conveniri posſe.

per l. 16. §. 3. ff. de pign. ubi respondet JCtus Marcianus:

Jn vindicatione pignoris, quæritur, an rem, de qua actum

est, posſedeat is, cum quo actum est, nam ſi non posſideat,

nec dolo fecerit, quo minus posſideat: abſolvi debet.

Quotattinet perſonalia juris remedia, Competit Viduæ

Titii ad dotem repetendam actio ex stipulata,

l. un. pr. C. de rei uxor. action.

adverſus siti heredes, aut ipsam hereditatem, ſive ejus

Curatores, ſi nemo illam adierit.

l. 9. C. ſoll. matrim.

Ad paraphernalia verò bona repetenda, viduæ datur

vel actio mandati, velutillis negatiorum gestorum actio„

quarum neutra contra Sempronium est fundata; Utpote,

Qui nec dotem et bona paraphernalia accepit, nec sitio

ad dotem restituendam obligato ſuccesſit, ſive heres

extitit; atqꝫ ſic ad bona illa restituenda nullo jure ob„

ligatus est. Deficiente autem obligatione, ipſa quoqꝫ

deficit perſonalis actio, quæ ex illa deſcendit.

per jur. vulg.

Et

359.

Et quamvis Sempronius hiti Socius fuerit, et cum illo„

ſucietatem contraxerit, quia tamen dotis acceptatio, et

bonorum paraphernalium administratio, cum ſocietate ni„

hil commune habent, nec ad ſocietatem spectant. Et

Titius dotem accepit, et bona paraphernalia administra„

vit, non tanquam ſocius, intuitu ſocietatis et ejus nomine,

ſed tanquam maritus, proprio nomine, Capropter Docius

Titi exinde non obligatur.

Quando enim ſocius proprio nomine, ſuper rebus ad ſeci„

etatem non pertinentibus contrahit, vel aliud aliquid facit,

quod ad ſocietatem non pertinet, tunc ejus ſocius ex tali„

contractu vel negatio non obligatur.

l. ſed nec æs. 12. arg. l. 28. arg. l. 52. §. cum duo. 5. arg.

l. 67. §. 1. arg. l. 74. ff. pro ſocio. Hect. Felic. tr. de So„

ciet. cap. 30. num. 2. et ſeqq. maxime num. 7. Rot. Ge„

nuenſ. deciſ. 14. n. 94. Thesſaur. deciſ. 136.

Erſi in ſocietatis initæ instrumento expresſe ſcriptum

ſit, omne, quod per ſocios ageretur, contractum et obliga„

tum debere cenſeri, ac ſi ab omnibus factum esſet, omnesqꝫ

obligari.

Thehauſ. d. deciſ. 136. ubi n. 7. à Senatu Bedemont. ita

judicatum esſe refert. Græv. lib. 2. concl. 24. conſ. 2. n. 10.

Proinde ut ſocius ſocium ſuum contrahendo extraneo ob„

ligare posſit, requiritur, ut expresſe declaret, ſe ſocie„

tatis nomine contrahere; alias proprio nomine con„

trastisſe cenſetur, et ipſe ſolus obligatur.

Felic. d. tr. de Societ. cap. 30. n. 14. Petr. de Ubald. de

duob. fratr. pr. 9. n. 1. et 5. Anton. Faber. in Cod. lib. 4.

tit. 27. def. 1. n. 1.

360.

Quæ omnia eo magis in hoc caſu procedunt, quia in facti

specie dicitur, Viduam dotem dando, et paraphernalium

bonorum administrationem concedendo, fidem mariti

ſecutam esſe, daß Sie Jhme getrawet. Quod verò

Vidua etiam fidem ſoci ſecuta fuerit, et illum quoqꝫ si„

bi obligare voluerit, de eo in facti specie nihit proponi„

tur. Ut autem Socius ex contractu ſocii creditori obli„

setur, requiritur etiam ex parte creditoris, ut ipſe re„

speciat, non tantum contrahentem, ſed etiam ejus ſo„

cium et animum habeat, ipſum ſibi obligandi.

arg. l. 55. ff. de O. et A. Felic. d. cap. 30. n. 22. Thesſaur.

d. deciſ. pob. n. 6. Rot: Genuenſ. 14. n. 97.

Vnd mag ſolchem allem keine hindernus gebehren, waß

eingangs pro contraria ſententia adducirt worden.

Quamvis enim dotalia et paraphernalia bona à Titio

administrata recte referantur ad æs alienum Titii; ex„

inde tamen non necesſario ſequitur, Sempronium tanquam

Titi ſocium, ad omne illud exſolvendum, esſe obligatum.

Nam hoc ex ſocietate, et à ſocio ſolvendum est æs alienum

ipſius ſocietatis, et quod ſocietatis nomine est contractum,

de quo etiam intelligenda est

l. 27. ff. pro ſocio. Carpz. p. 2. const. 17. def. 12. n. 3.

Sed non as alienum ipſius ſocii proprio nomine, et de rebus

ad ſocietatem non pertinentibus, ſive extra ſocietatem con„

tractum.

per ea, quæ in præcedentibus ſunt adducta. Ant. haber

in Cod. lib. 4. t. 27. def. 1. Carpz. d. def. 12. n. 1.

Nec quicquam facit pro contraria ſententia.

l. 65. §. f. ff. pro ſocio.

utpote, qui loquitur de ſocietate in specie omnium bonorum.

Gabr.

361.

Gabr. Mudæus ad d. l. 65. §. f. ff. pro ſocio. n. 1.

in qua omnia, etiam donationes, legata, fidei commisſa, et

dotes communicantur.

l. 3. §. 1. ff. pro ſocio.

Et per conſequens ex tali ſocietate etiam omne æs alienum,

etiam ratione dotis contractum, est exſollendum.

vid. Nev. ad lus Lubec. lib. 3. t. 9. art. 5. n. 14. 19. et ſeqq.

Talis autem univerſalis ſocietas inter Titium et Sempro„

nium non fuit contracta. Singuli enim propria habebant

bona.

Regula in prima ratione adducta, quod ſc. ſoci in ſolidum

obligentur, expresſe loquitur de debito ſociali, quod ſc. no„

mine Societatis contractum est.

Græv. d. conſil. 2. Carpz. d. def. 12.

Betreffend die andere rationem, ſo hieroben pro contraria

ſententia angeführet worden; So iſt erſtlich von nöthen,

Ut à vidua probetur, dotalia et paraphernalia, in ſo„

cietatem et communem ſocietatis arcam esſe verſam.

Tesſaur. deciſ. 136. n. 6. Mev. ad Jus Lubec. lib. 3. t. 9.

art. 5. n. 20. Rot. Genuenſ. deciſ. 14. n. 125. Græv. lib.

2. concl. 24. conſ. 2. n. 11.

Quod maximè in dote procedit, quæ in dubio in communio„

nem verſa non præſumitur.

Nov. ad l. 65. §. f. ff. pro ſocio.

Deinde etiam requiritur, ut actio de in rem verſo locum

habeat, ut pecunia in utilitatem et communem arcam ver„

ſa duret.

per text. erpetur in l. J. pro parte p. §. 6. f. de

in rem ver„

262.

Wann nun gleich das erſte, verſioſe in rem, diß„

Orths ſolte erwieſen werden, ſo ermangelt es doch

am andern, ratione Jurationis, dann in facti specie

referirt wird, daß der Titius der Compagnie oder Societät

viel Tauſend gülden ſchuldig verblieben, alſo wann gleich

der Titius von den Heürath, vnd andern der Frawen,

Geltern in die handlung ſolte geleget haben, ſo hette Er

Sie doch wiederumb heraußer genohmen.

Die dritte ratio redet auch de debito ſocietatis, quale hoc non est.

per ſuperius deducta.

Gleicher Geſtallt disponiret die P. newe Reformations.

Ordnung außtrucklich von denen ienigen, wann einer

oder der ander von den Gemeindern wehrender Hand„

lung, in der handlung nahmen gelt auffgenohmen.

Quod in hoc caſu factum non est, Ergo hoc statutum ad po„

strum caſum non est trahendum. Averbis enim Statu„

torum, maxime ſi ſunt clara et apesta, non est recesten„

dum. Neqꝫ statuta ultra verba ſunt extendenda.

Schurff. cent. 1. conſil. 15. n. 1. Hartm. Pist. 1. q. 31. n. 20.

Belangend, Fünfftens, deß Sempronii in facti specie

allegirten verſpruch, ſo iſt zu obſerviren, daß der Sem„

pronius nicht verſprochen, allen Eresitoren deß Titi,

inter quos referenda etiam ejus vidua, ſatis faction zu

leiſten. Sondern nachdem der Sempronius geſehen,

daß deß Titi Wittib vnd Kinder deßen hereditatem repu„

diret, iſt Er in der handlung geblieben, vnd hat ſelbe con„

tinuiret, vorderſt aber ſich erkläret, daß Er allen cre„

ditorn

363.

ditorn Satisfaction thun wolle, welches in alleweeg

von denen creditoribus ſocietatis zu verſtehen.

Propter retentam et continuatam nepotiationem enim

hoc promiſit. Ergo etiam de ſocietatis creditoribus

hæc promisſio intelligenda est. Maximè, cum in ipsa

facti specie hisce creditoribus, quibus promisſa est ſa„

tisfactio, statim opponantur, et ab illis ſeparentur Sitii

Coeditores. Nec veriſimile est plus Semponium promi„

ſisſe, quam jure ſocietatis præstare tenebatur.

l. 4. pr. ff. de Uſur.

Sandem 6. nec favor dotis tantus est, ut aliquem

ad dotis restitutionem obligare posſit, qui illam nunquam

acceßit, nec dotem accipienti ſuccesſit, nec alio modo, ad

illam ſehe obligavit, hunc enim nullo jure conveniri posſe,

apertisſimi juris est. Dotis autem favor tantum in

dubio operatur, ut pro illa pronuncietur. Et doti ita

favendum, ne Justitia et Sertius contra Justitiam

lædatur.

arg. l. 11. depoſ.

Prout ſupra deciſum, ita, |:salvo aliorum judicio:|

juris esſe statuimus, in ejusqꝫ rei fidem Sigillum fa„

cultatis nostræ apponi jusſimus, in Collegio nostro is. de„

ptemƀr. Anno 1660.

Decanus. pp.

Collat:

FRthllr.

364.

Univerſität Ro„

ſtocks.

Jn puncto ſucceſ„

sionis ex Auth:

Præterea, ℓ: Unde

Vir et Ux.

D. Conradi Schückmannß erſter und ander Ehe Kinder

Vormünder. Contra. Deßelben

Wittib Fr. Anna Catharina Neſen.

Dn. D. Johannes Uricus Rümelin

autor.

WolEhrwürdig. pp.

Demnach von den Herren, die vor Jhnen, in ſachen Seeℓ:

Doct. Cunradi Schuckhmannen, erſter vnd anderer

EheKinder, Vormunder, wieder deßelben Wittwe, Anna

Catharina Neſen, ergangene Acta, vns zugeſandt,

vnd darbey begehrt worden, daß wir ſelbige mit fleiß

collegialiter verleſen, eine Vrthel, erwehnten Acten,

vnd den Rechten gemäß, in der Herrn Nahmen abfaßen,

vnd Jhnen mit berührten Acten zuſenden wolten:

Alß haben, zu geneigter willfahr, vnd befürderung

der Heilſamen Justitien, wir die ſachen, gebührender maſ„

ſen, vnter handen genohmen, da wir dann vnſers theils

wünſchen mögten, daß die Partheyen etwas förmblicher

procedirt, fürnemblich aber in dem HaubtPuncten,

dergeſtallt, Rechtlicher ordnung gemäß, wäre petirt

vnd gebetten worden, daß wir, ohne befahrende nulli„

tät, in principali, zu beschleünigung der ſachen, defini„

tivè ſicher hetten ſententüren, vnd vrtheilen können.

Nichtsdeſtoweniger Haben wir, nach anleitung der

Acten vnd Actitaten, vns nachſtehender Vrthel ver„

gliechen, vnd ſelbige den Herren Hiemit, ſambt allen

empfangenen Acten, zuſenden wollen.

Vrtheil.

Jn ſachen Rechtens, ſich haltend, zwiſchen Seeℓ: Herrn Doct.

Cunradi

365.

Cunradi Schuckhmannen, erſter vnd anderer Ehe, Kin„

der Vormundern, Jmploranten an einem; wieder deßel„

ben Wittwe, Anna Catharina Neſen, Antwortterin an„

dern Theils, iſt vorderiſt das von Jhnen Jmploranten be„

ſchehen begehren, wegen der Citation ex L. Diffamari hie„

