perſonæ testantium, licet, respectu solennitatis,

contextus & actus, unum testamentum dicii poſsit.

ex Oldrad. conſ. 174. & consil. Altorfin.

58. pag. 342. Bebst. d. l. n. 80. Gail. d. l. n. 2.

Myns. d. l. Card. Tusch. pract. concl. tit.

T. concl. 138. Tiraquell. đ. jure primog.

quæst. 68.

Subuna scriptura hic duo, testamenta con„

tinentur, inquit. Sanchez.

conſil. moral. lib. 4. cap. 1. dub. 21. n. 1.

ubi alios plures ſuæ nationis Dd. alle„

gat. Dn. Carpz. J. F. p. 3. c. 7. d. 21. n. 12.

& def. 22. n. 2. ubi n. 3. statuit, quod dua„

rum perſonarum non poßit eße aut

una

635.

una hereditas aut unum testamentum, niſt

cum

tra„

ctatur de pupillari substitutione

Alſo auch dieſes orths die Fraw MitTeſtiererin,

ihrer verlaßenſchafft wegen, gleichſam ein abſon„

derlich Teſtament auffgerichtet, vnd, wie es mit

derſelben nach ihrem Todt gehalten werden ſolle, dar„

innen verſehen. Geſtallt dann ihre verordnung, ih„

res Eheherrn verlaßenſchafft keine verordnung,

ſondern einig vnd allein deß Jhrigen geben können.

Quilibet enim Conjugum, in uno testamento te„

stantium, intelligitur disponere de ſuis bonis.

arg. l. 32. de contrah. empt. & l. servi electione. s.

§. cum fundus. 1. ff. de legat. 1. Myns. d. 1. O. 8. n. 7.

Gail. d. 2. O. 117. n. 1.

Wann nun bekandten Rechtens, daß einiedes

Teſtament, nicht allein quoad institutionem here„

dis, ſondern auch quoad reliqua ei annexa capita,

durch deß Teſtierenden Todt bekräfftiget wird,

Per ea, quæ in genere tradunt

Dd. communiter

comm.

ad §. 4. J. de hered. qual. &

differ. l. 19. C. de testam.

Testamenta namqꝫ perfectionem primam sumunt

à die mortis testatoris.

Barbos. locupl. ad voc. testamentum. ax. 3. &

quod potißimum huc facit ax. 25. Dn. Carpz.

J. F. p. 3. const. 7. d. 21. n. 2. ubi in terminis.

vnd dann durch agnoſcirung der Erbſchafft, zu

ſeinen völligen kräfften gelanget,

arg. l. 181.

d. R. 1

punct. l. 89. ff. eod. & ibi Phil:

Matth. in comm. n. 6. & seqq.

Alß iſt an dem, daß auch dieſes Orths durch

der vorgeſtorbenen mit Teſtiererin Todt, vnd

darauff erfolgte agnoſcirung der Erbſchafft,

636.

das eine Teſtament, nemblich der respectivè

Frawen vnd Mutter in allen, ſie vnd ihre

verlaßenſchafft concernirenden puncten zue

kräfften kom̄en.

diversa namqꝫ utriusqꝫ conjugis quia est

dispoſitio, ideo etiam separabilis est. ex

Anton. Gammæ. decis. 231. n. 6. Perrez.

in prælect. ad Cod. de his, qui sibi in testam.

aderib. n. 7.

et proinde testamentum tale, quatenus al„

terius est, illius morte confirmatur.

Sanchez. d. consil. morat. lib. 4. cap. 1. dub. 21.

Auff welch auß denen Rechten vnd Rechtsge„

lerthen gelegtes fundament nun Zum an„

dern folgt, daß alle in mehrgedachtem Le„

ſtament enthaltene, auf beyde Teſtierende

vnd dero verlaßenſchafft ſich beziehende wort,

quoad subjectum & objectum ſeparabile sepa„

rabilem quoqꝫ naturam in ſich haben vnd be„

greiffen, vnd alſo in gegenerttigem ſtritti„

gen worten nothwendig, & ex analogia ju„

ris, dieſe außlegung zu machen: Wann aber

dieſelbe, nach beeder Ehegemächt ableiben, vnd

ohne hinterlaßung Kinder zeitlichen tods

verfahren würde, ſolle alßdann der Vehr„

von ihrer Verlaßenſchafft in zwey gleiche,

theil. p. Das iſt: wann aber die„

ſelbe nach der Mutter, wie auch, wann dieſelbe

nach deß Vatters ableiben, vnd ohne Kinder ver„

fahren würde, ſolle alßdann p der veſt von der

Mutter, wie auch der reſt von deß Vatters

Verlaßen.

637.

Verlaßenſchafft in zwey gleiche Theil p denen Stifftern p.

Relatum enim |: quod hoc in loco separabile eße,

vidimus:| est in referente, |.nempe hoc in loco be„

de, item ihre verlaßenſchafft:| cum omnibus suis

qualitatibus.

Barb: Locupl: voc. relatio. ax. 16. ubi infini„

tos allegat cum aliquot ampliationibus.

Et alias, quando de rebus et earum natura con„

stat, constat quoqꝫ de verborum, quæ ipsis appli„

cantur, intellectu. Verba quippe rebus eo in

caſu deſervire, perquam notum est; Jta ut va„

na subtimitas à Justin. Jmp. in. l. 2. §. 1. verſ.

sed ut subtimitati. C. de constit. pec. dicatur,

quæ non ſensum, ſed vana nominum vocabula

amplecti desiderat.

Vid. Gail. 1. O. 150. n. 6.

& verba notæ rerum, non contra, dicuntur,

Christ: Pil: Richter. in centur. regul. jur.

R. 43. n. 1.

à quorum proprietate, ubi voluntas & res ſub„

jecta id neceßario suadet, omninò recedendum

esſe, præter alios monet

Dn. Carpz. J. F. p. 3. c. 29. d. 16. n. 5.

Drittens, Maßen dann auch niemand in ab„

red ſeyn kan, daß, ob gleich in gegenwertti„

gem fall, da beede Teſtierende EhePerſohnen,

ihre Tochter zum einigen Erben eingeſezet,

die Rechte zur Erbſchafft Sie alßdann beruffen,

wann beede Teſtierende mit Todt abgangen.

Jn Testamentis namqꝫ multæ ex juris neceßi„

tate ineße dicuntur canditiones, & in primis

638.

ſi heres testatoris mortem ſupervixerit.

l. 1. de hered. vel act. vend. per ea, quæ tra„

dit Bilib. Brusſel, tract. de condit. lib. 4.

tit. 1. n. 41. & seqq. pag. 474.

nichtsdeſtoweniger das wort beede ſich re„

guliret nach der natur vnd Aigenſchafft ſei„

nes ſubjecti, dem es beygefüget wird, alſo daß,

ob gleich von beeden beſtierenden nur eines

abſtirbet, der instituirte, vnd sub tacita illa„

conditione, ſiambo heredes

testantes

ante heredem deces„

ſerint, vocirte Erb, nichtsdeſtoweniger dem„

ſelben einig abgeſtorbenem ſuccediret.

Ob nun wol, Viertens, etwan das wort uterq:

ambo juxta ſuam proprietatem, pluralitatem con„

junctim non disjunctim involviret.

per ea, quæ habet Alex. lib. 7. cons. 109. n. 9.

ſubi dicit, quod dictio uterqꝫ ſit ſignum col„

lectivum, et ubi poſitum, si uterqꝫ deceßerit,

requirat ex propria ſignificatione ambos

deceßisſe.

So iſt doch hinwiederumb im Rechten nicht vn„

bekannt, daß wo deß Testatoris will vnd mei„

nung dabey, ſolch wort cum conditione appoſi„

tum existentia unius ex pluribus könne Suliret

werden.

Textus expreßus ſimilem fere casum ita de„

cidens habetur in famigerata

l. heredes mel. 57. §. cum ita. 1. ff. ad SC. Treb.

ubi deciditur, etiamsi quis ita neptem duobus

filiis heredibus institutis: si uterqꝫ ſine libe„

ris deceßerit, ſubstituerit, nihilominus tamen„

neptem ad unius etiam ſine liberis decedentis

hereditatem

639.

hereditatem admitti. Ad quem textum notat

Alex. d. lib. 7. cons. 109. n. 16.

Aliud est dicere, quod propter pluralem locationem,

disponens videatur cogitaße de pluribus, aliud est

dicere, utrum si caſus proviſus evenerit in persona

unius tantum, poßit dispositio habere effectum in

illa tantum, ſihoc conveniat menti disponentis.

Ob quàm rationem idem in lib. 3. consil. 93. n. 10.

dicit, copulativas et alias dictiones non retinere

ſuam propriam naturam, sed reſolvi in disjuncti„

vas, et vicißim disjunctivas in copulativas.

Fac. l. sæpe. 53. ff. de V. S. et ibi Godd. in com„

ment. n. 15. axiom. 1. ubi notanter hoc axio„

ma extruit.

Non ſolum in vulgari loquendi usu, verum

etiam legum prætorum aliorumve Magistra„

tuum, re subjecta, ejus circumstantus & men„

te loquentis ita suadente, à propria verbo„

rum ſignificatione recedendum est. Jmo,

ut menti testatoris deserviamus, debemus

effendere verba

Joh. del Castillo controv. jur. quotid. lib.

4. de conject. atqꝫ interpr. ult. vol. cap. 7. n.

6. Alex. lib. 4. consil. 52. n. 17.

Quia intentio non verbis, ſed verba intentioni

deſervire debent.

Jd. d. l. n. 5. Barb. Locupl. voc. verba ex.

18. §. 16.

quæ nedestruatur, improprianda potius sunt

640.

perba.

Dn. Carpz. J. F. p. 3. const. 8. d. 31. n. 5.

per l. 109. de legat. 1. l. 12. de reb. dub. l.

17. in pr. ad SC. Tred.

Daß nun aber beeder Teſtierenden mei„

nung auch dieſe geweſen ſeye, daß nach

eines iedwedern Todt die instituirte Toch„

ter das verſtorbene erben, vnd, wo Sie

ohne Kinder verſterben würde, beeden

Stiffter in ſolcher ererbten verlaßenſchafft

per fideicommißum substituirt ſeyn ſolten

ſolches erſchenet vaſt daher gnugſam, 1.

Weiln beyde Teſtierende, eveniente casu,

gewollt vnd disponiret, daß beede Stiffter„

zu ihrer beyder der Tochter hinterlaßenen

verlaßenſchafft per fideicommisſum gelange„

ſolten; wieviel mehr dann wird zue

ſchließen ſeyn, daß ein iedes Teſtierende

abſonderlich ſolches gewollt habe, vnd daß

die angedeüteten Stifft ein ieden, casu con„

tingente, & conditione parificata, succediren ſollen.

Absundum esſe, respondit Papinianus SC.

in d. l. 57. §. 1.

quia in fideicommisſis voluntatem spectare,

convenit, cesſante prima substitutione, par„

tis nepti petitionem denegari, quam totum

habere

641.

habere voluit avus, si novisſimus fratris quoqꝫ por„

tionem succepisſet. Absurdum ergo esſe videtur

etiam, institutum non ad unius testantium heredita„

tem admitti, qui tamen eund. casu accidente ad u„

triusqꝫ admitti voluerunt. đ verborum autem pro„

prietate receditur ad excludendam absurditatem.

ex Besold. consil. 8. n. 11. & p. 5. consil. 249. n. 23. item

Byno in c. fin. de R. l. in 6. Christ. Phil. Richter.

in centur. reg. jur. reg. 44. n. 15.

2. Welche conjectur ſcheinet daher beſtriffet

zu werden, daß beyde Teſtierende, da zue

vnd deß §. Sie ſolche fideicommißariam ſubstistu„

tionem wiederhohlet, nicht nöthig erachtet, die

erſte condition, alß welche ohne das nach den

gemeinen Rechten in illo ſensu, si heres insti„

tutus post testatorem quemlibet decesſerit, fidei„

commisſarium admittendum esſe, tacite verſtan„

den wird, zu wiederhohlen, ſondern nur

der andern newe anregung gethan, ibi:

Vnd wollen auch, obgehörter maßen, beede

Teſtierende Eheperſohnen, dieſes Stifft vnd

Muſie, Jhrer Lieben Tochter, wann Sie ohne

Leibs. Erben, wie gemeldet, verſterben mür„

de, per modum substitutionis zu Erben ten„

terſezet haben.

3. Jſt auch substitutorum, alß welche ein

Wayſenhauß, vnd dann eine zu Ehren Got„

Tes in St. Thomas Kirchen anſtellende, biß„

642.

her darinn nicht erſchollene Sontägliche

Abend Figural Music, in Jure bekannter

favor, vnd der Teſtierenden daher führen„

de Gemüths meinung allhier nicht auß der

nacht zu laßen, alß welche Jhren Seelen

deſto mehrere Riche zu ſchaffen, in ſolchem

ihrem Teſtament Göttliche Ehr ſonderlich

vor Augen gehabt. Daß alſo abermal

wann gleich das wort beeder ſonſten, ſei„

nen natürlichen vnd eigentlichen verſtand

nach, nicht eines von der Teſtierenden

Todt allein, ſondern aller zwey ſamentlich

bedeüten ſolte, von ſolchen würde müſ„

ſen abgewichen werden.

Ut enim ordo affectionis vel charitatis na„

turalis servetur, verba etiam alias contra

propriam et genuinam significationem ac„

cipiuntur, ita ut conjuncta in dispuncta re„

ſolventur.

ex Alciat. ad l. 29. et l. 53. de V. §. ut et

Thomingio. Modest. Pistor. illustr. quæst.

part. 3. quæst. 118. n. 10.

Ordo autem charitatis naturalis hic est,

ut post Beum diligamus |:et per conse„

quens dilligere credamus:| primum nosmet

ipſos, et quia anima corpore precioſior ex,

&

643.

et per eand. homo id est, quod est,

can. ſedulo. dist. 38. can. præcipimus. 2. quæst. 11.

c. infirmitas. 13. prope fin. de poen. et remisſ.

idcirco omnibus rebus solet et debet præferri.

Card. Tusch. pract. concl. lit. A. concl. 333. n. 1.

Mascard. de probat. concl. 1171. n. 5.

Jn tantum, ut testator in dubio magis præsuma„

tur diligere animam, quàm uxorem, ut testatur

Alex. lib. 2. consil. 66. n. 8.

imo multi Dd. ipsi etiam affectioni naturali er„

ga liberos, quos adducit Tiraquellus

in tract. de privil. præ causæ. priv. 17.

Et ſic in præſenti casu testatrix ſubstituendo filiæ

in caſum: ſi sine liberis decesſerit, loca illa ſua

magis animam, quàm maritum ſuum dilexisſe præ„

ſumitur. Ex quo est, quod conjectura et præ„

ſumptio, quæ favet animæ, siqꝫ saluti æternæ,

potentior est aliis.

ex Menoch. de præſumpt. 29. n. 18. & duob. ſeqq.

Joh. del Castillo d. tract. cap. 23. n. 34.

4 quod in caſu: ſi instituta filia decesſerit

ſine liberis, ubi loca pia ſubstituta per fidei„

commisſum, pater non sit perſona habilis, quæ ex

præſumpta mente testatricis eadem excludere,

posſit, vel ex eo patet, quod licet ex mente

multorum, vel alias ſubstitutio pupillaxis ta„

cita non excludat matrem,

quod per l. precibus. 8. C. de impub. et al. ſubst.

644.

et l. fin. C. de inst. & subst. probat. Alex.

lib. 1. conſ. 38. n. 4.

eandem tamen excludit propter supra dd.

rationes, ſi ad favorem animæ testatoris facta„

ſubstitutio.

ex Bart. et aliis Alex. d. conſil. 38. n. 4.

ubi in simili casu, quo causa pia duobus sub„

hac conditione: si uterqꝫ sine liberis decesſe,

rit, substituta per fideicommisſum fuerat, al„

tero ſaltem sine liberis mortuo, nihilominus

pram causam admittendam consuluit dicto

conſilio. Et licet forsan pro marito

aliqua mentis conjectura, quod illi per hanc

conditionem jus legitimæ succesſionis testa„

trix conſervare voluerit, militat; tamen

in ultimarum voluntatum interpretatione.

non ex ſola ratione ſanguinis vel conjun„

ctionis, sed et aliis conjecturis mens Te„

statoris colligenda et interpretanda verit.

per l. si sernus. 50. §. fin. ff. de legat. 1.

Glmann. rer. judic. Cam. Jmp. lib. 1. de

cis. 6. n. 261. pag. 107.

non ex cona, sed ex parus causis, rerumqꝫ

circumstantus.

Joh. del Castillo d. tract. cap. 10. n. 1.

Wie dann 2. zur ſach nicht wenig helffen

will,

645.

will, daß beede Teſtierende ein iedes mit„

belieben deß andern, ihrer Tochter ſolche Stiffter

substituiret, Und alſo der Ehemann dieſes

Orths, weiln Er der alſo substituirenden Frawen,

ſeinen willen beygeben, da er doch protestan„

So et contradicendo, das jus succesſionis legitimæ

in ſolcher von der Mutter ihro der Tochter

hinterlaßenden verlaßenſchafft, hette vorbe„

halten können, ſeinem habendem Recht consen„

tiendo præjudiciret, vnd demſelben gleichſan,

renuntiret.

Expediti namqꝫ juris alias est, quod, quicunqꝫ

actum aliquem impedire potest contradicen„

do, et non contradicit, consentire videatur,

et sibi præjudicare, quanto magis ergo

qui expresſe ejusmodi actui consensum suum

adhibet.

Barbos. Loc. voc. conſensus. ax. 1. Unde ex

Gravett. conſ. 204. n. 9. tradit Card. Tusch.

pract. concl. lit. C. concl. 752. n. 28.

Quod maritus sola præſentia et patientia

testamento, permittendo uxorem de dote„

testari ſibi præjudicet. Jdemqꝫ

n. seq. ex Bart. conſ. 127. in fin. lib. 1.

tradit de fratrib. qui datam ſorori do„

tem sibi reddi stipulati fuerunt.

Daß alſo kürzlichen vor beyde substituirte

646.

Stiffter mit dem SC. Papiniano ex d. l. 57.

§. 1. ad SC. Trab. zuſchließen ſcheinet.

Ea prima quidem facie propter conditio„

nis verba non admitti videri, sed eum in

fideicommisſis voluntatem spectari conve„

niat, abſurdum esſe iis petitionem denegari.

Rationes Deciden„

di.

deßen allen aber doch vngeachtet, hal„

Ten wir darvor, daß in gegenwertiger

facti specie, inmaßen Sie vns communici„

ret, vnd zu anfang von vns geſezet wor„

den, vor die von vielgedachtem Testatore

ſen Rüdingern ſeel in ſeinem lezten Te„

ſtament, sine substitutione tali, instituirte

Fraw Wittib contra substituta illa pia lo„

ca weit ſtärckere Rechts Grund ſich an„

hand geben; es ſeye gleich daß wir auff

den klaren in dem ſtrittigen lezten

willen ſich befindenden Buchſtaben ſehen

vnd gehen, oder aber auff der Teſtie„

renden will vnd meinung.

Die wort anlangend, ſo liegen bey der ſub„

stitutione fideicommißaria dieſe zwo auß„

trückliche conditiones copulativè auch vor

angen, wann nemblich die instituirte

Tochter 1. nach beeder Ehegemächt ab„

leiben, vnd 2. ohne hinterlaßung Kinder

Zeitlichen Todtsverfahren würde.

Ob

647.

Ob nun wol die lezte erfüllet, die erſte an„

ber auch ex parte, ſo iſt doch dieſelbe in totum

nicht adimptiret. Dann, daß in derſel„

ben eines Todt allein nicht gnugſam, die con„

dition, quæ fideicommisſo adjecta zu purificiren,

ſondern, daß aller beeder Todt zugleich ver„

ſtanden werde, ſolches bezeüget §. die

natur vnd eigenſchafft deß worts beeder

quod post voculam conditionalem poſitum, mit

einem allein ſich nicht vergungen läßet, ſon„

dern dieſen natürlichen verſtand allhier hat:

wann die Tochter verſcheiden, vnd keine Er„

tern, nemblich weder Vatter noch Mutter,

wie auch keine Kinder hinterlaßen ſolte.

Per ea, quæsupra in ratione dubitandi 3.

de hujus vocabuli significatione ex Alex.

adducta. Ut sic hæc conditio plura copulativè

requirat, et plura simul facta esſe. Demon„

strat hoc pluribus supra allegatus

Bilib. Brusſel. in d. tract. de condit. lib. 3.

tit. 1. n. 18.

ubi de conjunctarum conditionum interpre„

tatione agitur, et inter alia expresſe asſerit,

an dictum ſit: si utrumqꝫ: duas res demon„

statas esſe, et hoc exigere conditionem cer„

tum esſe, ut omninò fiant: plures enim con„

ditiones ſimul junctas unius loco eße.

Vnd, weiln nun dieſes der natürlich, vnd

eigentliche verſtand dieſes worts, ſo kan

648.

von demſelben man ohne habende ſonderbahre

vrſach nicht abweichen.

Siquidem ante omnia testamenti verba inspi„

cere, atqꝫ mature et ſubtiliter considerare ac per„

pendere tenemus.

Joh. del Castillo d. tract. cap. 6. n. 7.

Jalis namqꝫ præsumitur mens loquentis, qualem

verba, ceu quæ sunt signum & testimonium

mentis humanæ,

Barb. loc. voc. verba ax. 17. Dn. Carpz.

J. F. p. 3. c. 20. d. 30. n. 5. per l. 69. de legat.

3. l. 7. §. 1. de sup. leg.

produnt, cum non præsumatur quispiam quid

dicere, quod non prius mente cogitaverit.

Menoch. 1. de præsumpt. 22. n. 1. & 2. Joh. del

Castillo d. l. n. 36.

Ex quo est, quod Dd. dicunt, testantis men„

tem multo potentius ex verbis, quàm ratione

colligi,

ex Bald. in l. un. C. de his qui ante apert.

tab. Glmann. d. l. decis. 6. n. 257. pag. 106.

et ex forma verborum cognoſci voluntatem,

Testatoris circa directam vel fideicommißariam

substitutionem.

Jd. Gylmann. d. dec. 6. n. 67.

nec à verborum proprietate sine justa„

causa recedendum.

Barbos. Locupl. voc. verba ax. 19.

Cum

649.

Cum talis præsumatur voluntas, sive intentio te„

statoris, qualem verborum proprietas importat,

Gylm. d. tr. lib. 2. decis. 44. n. 11. pag. 534.

et ubi in dispoſitione dubium occurrit, debent in„

telligi propterea propple.

Alex. lib. 4. conſ. 4. n. 5. et lib. 6. cons. 38. n. 6.

Zumaln 2. beeder Teſtierenden Gemüths mei„

nung mit ſolchem verſtand vnd außlegung gnüg„

ſam accendiret. Dann §. wann beeder ſub„

stituirter Stiffter außdeütung ſolte ſtatt haben,

nemblich, daß, wann nach eines iedweden Teſtie„

renden Todt abſonderlich die instituirte Tochter oh„

ne Kinder abſcheiden ſolte, alßdann die Stiffter

per fideicommisſum substituirt ſeyn ſolten. wer

ſolche condition ohne noth hinzu geſezet worden,

vnd würden ſolche wort, einige würckung wei„

ter nicht haben, alß waß auch ohne dieſelben die

Gemeine Rechte mit ſich in dergleichen fall bringen.

esſent uno verbo sine virtute quid operandi.

Si enim non potest testantis cujusqꝫ mortem, ſed an„

te decesſisſet filia, illius hereditatem non potuis„

ſet filia ejusm. locis pus restituere, cum heres

nunquam facta fuisſet; ut ita ex juris necesſitate,

jam inſit ejusm. conditio in talibus substitutionibus.

per ea, quæ ſupra ad rationem dubitandi 3.

iam

adducta.

Weiln aber nichts deſtoweniger beyde Teſtie„

rende ſolche außtrücklich hinzu geſezet, ſo iſt es ein„

mal vermuthlich, daß Sie præter jus commune etwas

650.

ſonderbahres damit gemeinet, vnd zwar das

ienige, waß der natürliche wortt verſtand

an tag giebet.

Verba namqꝫ testatoris ita intelligenda atqꝫ in„

terpretanda sunt, ut aliquid operentur.

Card. Fusch. pr. concl. 895. n. 22. lit. §. Dn.

Carpzov. lib. 6. t. 3. resp. 30. n. 12. 32. 33. ubi ad„

dit hanc limitationem, atus

nempe

secundam na„

turam rei seu ultimæ voluntatis, quæ præci„

se servanda.

maximè in appoſitis conditionibus, quæ negotus

et dispoſitionibus privatorum novam legem, præ„

ter jus commune, ponunt, et in quibus maximè o„

mnium voluntas disponentium dominatur.

teste Jlto

in l. 19. de condit. & dem. Dn. Carpz. J. F.

p. 2. c. 43. d. 14. n. 6.

Sane testatur in specie disponens legum dispo„

ſitioni derogare voluisſe cenſetur.

ex Cephal. vol. 3. conſil. 356. n. 29. Gulmann.

d. tract. rer. in Cam. jud. lib. 1. decis. 6. n. 259.

Quod enim jure publico ſum cautum est, ad

quid opus est, lege privata illud complecti

Vid. Alex. lib. 2. conſil. 37. n. 5.

Jmo quod tacite ipſo jure, et indubitato legatis,

fideicommisſis et aliis ultimis voluntatibus inest,

ſi per modum conditionis à disponente apponitur,

dispoſitum

651.

dispoſitum propterea conditionale non facit. Jta„

expresſe loquitur Papianus,

in l. 99. ff. de condit. et dem.

et Ulpianus

in l. 3. ff. de condit.

legat.

Jdem. vid. Pilib. Brusſeel.

d. tr.

imo ſub ejusmodi conditione relicta pure relicta

dicuntur.

à Gajo in l. 107. ff. de condit. & dem. vid. Thi

lib. Brusſel. d. tr. lib. 1. tit. 3. n. 26. pag. 48.

Jam autem, quod testatrix hoc in loco ſub duabus

conditionibus, non sub una tantum, loca illa pia

ad fideicommisſum vocare voluerit, ipſa verba

loquuntur. Et licet dictam conjecturam, quod

nempe verba frustra non appoſita præsuman„

tur, ſed ut quid operentur, ex Alciato et aliis te„

nuem et infirmam vocet

Joh. del Castillo d. tr. c. 38. n. 15.

Jdem tamen nihilominus eand. procedere ait n. 20.

quando id commode et rationabiliter fieri pos„

ſit. Quod hîc fieri posſe, ex seqq. patescet.

Welches dann 2. bezeüget die in eben dem

hiervon disponirendem §. zu dreyen mahlen

per verba referentia beſchehene wiederhohlung

ſolcher beyden conditionen. vnd zwar Erſtlich

in vocabulo Alßdann, ibi: Sollen alßdann. etc.

Quæ particula præter id, quod extremitatem

652.

temporis notat,

per l. 4. in fin. de cond. & dem. Gylmann.

d. tr. lib. 2. deciſ. 41. n. 58.

illudqꝫ præcidit.

Sichard. in lex. hac voc.

ſimul relativa est, præcedentia cum omnibus

ſuis qualitatibus referens, et e contra omnes

alios casus excludens.

ex casio Dn. Carpz. d. l. p. 3. const. 18. d. 3.

n. 9.

Prout hæc omnium relativorum natura est.

Gam. d. tr. lib. 1. dec. 6. n. 60. Dn. Carpz.

J. F. p. 2. c. 29. d. 5. n. 5.

nec potest non hoc in loco habere hunc ſenſum:

Zu der zeit, wann nicht allein die in„

stituirte Erbin ohne Kinder, ſondern auch

wovon den beyden Teſtierenden Eltern

keines mehr lebet, abſcheiden wird,

Dann auch befinden ſich zu vnd beſagten §.

dieſe beyde wort, obgehorter maßen;

Jtem: Sie gemeldet, ibi: Vnd wollen auch,

obgehörter maßen, beede Teſtierende Ehe„

Perſohnen dieſes Stifft vnd Muſic ihrer Lie„

ben Tochter, wann Sie ohne LeibsErben, wie

gemeldet, verſterben wurde, per modum sub„

stitutionis zue Erben vnterletzet haben.

Cum itaqꝫ ut dictum, relatum sit in referente,

juxta

633.

juxta tradita Gailij. 1. O. 82. n. 25.

et quid totus repetitum cenſeatur, quoties refer„

tur, Sequitur quod præter id, quod expresſe il„

la conditio: Si post utriusqꝫ mortem filia deces„

ſerit, poſita fuit in primis verbis, ter adhuc„

in referentibus illis vocabulis repetita sit.

Jam autem ſi geminatio verborum majorem de„

liberationem et enixam voluntatem aperte in„

ducit, per ea, quæ fuse deducit

Barbos. Locupl. voc. geminatio. axiom. 1. Card.

Tuſch. pr. concl. 28. lit. 6. n. 2.

quanto magis id operabitur quadruplicata,

uti ex Decian. lib. 1. conſ. 42. n. 30. colligit

Fuſch. d. l. n. 4.

Und wird 3. ſolche der Teſtierenden meinung

daher beſteiffet, daß auß denen Conditionen

klar ſcheinet, waß maßen Sie alßdann beyde

Stiffter ad fideicommisſum zulaßen wollen,

wann nemblich die abſterbende Tochter keine

RothErben |:welche die Teſtierende vor de„

nen Stifftern geehret vnd bedacht haben wol„

len:| hinterlaßen würde, alß vnter welchen

Sie die jura ſucceßionum legitimarum nicht auf„

heben wollen, propter commune naturæ et pa„

rentum votum, rationem item miſerationis.

Ob quas rationes in dubio alias testator jus le„

gitimarum ſuccesſionum conſervasſe cenſetur.

654.

l. pen. cum ibi notat. C. de impub. ſubst.

l. vel ſingulis. ff. de vulg. et pup. ſubst.

l. qui duos. de reb. dub. Alex. lib. 7. conſ.

17. n. 3.

zumaln zur ſelbigen zeit, da Teütſchland

in vollen Fewers flamen geſtanden, vnd,

wie ein ieder vernünfftiger judiciren kan,

kein Ehegatt dem andern, bevorab der me„

digerium facultatum geweſen, mit freünd„

lichen augen, vnd continuirender Ehelichen

affection |:wie zwiſchen dieſen beyden Ee„

ſtierenden geſchehen:| wird haben zulaßen

können, daß durch dergleichen ſubstitution

er ſeines Leiblichen Kindes, von ſeinem Ehe

gatten, alß deßen Vatter oder Mutter haben,

den verlaßenſchafft gänzlich entſezet, vnd da„

mit Wayſenkinder vom publico deſto Reich„

licher erhalten werden, vnd andere eine

lieblicher Muſic in St. Thoman hören möchten,

bey ſeinen Lebzeitten, vnd in denen damahl

zweiffelhafften vnd gefährlichen Läufften

in mangel geſezet würde?

Wie nun dieſe der beyden Stiffter meinung

vnd außlegung;

Abſurda et contra charitatem bene ordinatam

quæ in dubio à ſe ipſa incipere creditur, nec

aliis

655.

aliis donare, ut ipſa in vita egeat, per tradi„

ta Doctorum.

Alſo mag deßwegen auch nicht anders geſchloſ„

ſen werden, alß daß beyder Teſtierenden

meinung eben dieſelbe vnd kein andere ge„

weſen, welche der natürliche verſtand der

wortt: wann dieſelbe nach beeder Ehegemächt ab„

leiben p mit ſich bringet.

Testatoris enim verba, ut ad rationabile co„

gitatum restringantur, rationabile est, et ma„

ximè, quando ipſe Testator ſe eo verbis restringit.

ex Bald. in l. fin. n. 1. C. de liber. & posth. her.

sæpe citatus celeberrimus Germaniæ Jctus

Practicus Gulmann. in d. tr. lib. 1. dec. 6. n. 225.

pag. 99.

Jſt auch 4. kein zweiffel, wann beede Ge„

leüth ſolten hierüber befragt worden ſeyn, daß

Sie keine andere, alß eben dieſe der natürli„

chen vernunfft, dem natürlichen wortt ver„

ſtand, vnd dem, zuvorderſt in loco testamenti

conditi |.da einig Exempel ſchwerlich iemaln

wird vorgangen ſeyn, daß eines von den Re„

tern ſich ſeines Leiblichen Kindes, Vätterlich oder

Mütterlichen nahrung, auß obgedachten Ur„

ſachen bey ſeinem Leben ſich begeben haben wird:|

üblichem gebrauch gleichlauttende deütung wür„

den gegeben haben.

Jn dubio namqꝫ illud potius inspici debet, quod

testator dispoſuisſet, si de eo fuisſet interrogatus.

656.

11. ult. C. de postr. her. inst. l. 4. C. de natur.

lib. 1. por. l. 11. ff. de jur. Codic. Dn. Carpz.

J. F. p. 2. c. 5. d. 8. n. 2. Mantic. de conject.

ult. vol. lib. 3. tit. 19. Knipsohild. tr. de fi„

deic. fam. nobil. cap. 3. n. 6. ubi hoc in specie

de fideicomm. recenſet.

Zugeſchweigen 5. daß, wie die Teſtierende

Eheleüth wegen der ſubstitution auf den fall„

wann nach beeder Tod, die Tochter ohne Kinder

ſterben werde, ſolcher geſtallt außtrückliche

verſehen gethan; Sie hingegen auff dieſen fall,

wann nach eines Todt allein Sie ohne Kinder

die welt geſegnen ſolte, mitt einigem wort

einige verſehung nicht gethan.

Testator autem non præſumitur velle, quod

non loquitur.

Roppen. 2. enud. 1. n. 133. Tiraq. ad. l. ſi

unquam. C. de donat. n. 21. pag. 59. ubi num.

proced. dicit, quod, etiamſi forſan testator

quid voluerit, id tamen non esſe ſatis, nisi

etiam dispoſuerit.

Und weiln 6. weder die in denen conditionen

geſezte wort, noch auch der Teſtierenden Ge„

müths meinung in dieſer facti specie auff ein

fideicommisſ loß gehen, alß wird keines zue

ingiren ſeyn; Zumahl die fideicommisſ in

denen Rechten, nicht allerdings favoriſirt

werden.

Cleganter

657.

Elegantes et ex juris veritate sæpe allegatus

Gulmann. d. lib. 1. dec. 6. n. 83.

si neqꝫ verba neqꝫ mens usqꝫ adeò in fideicommis„

ſum ſonant, istud tanquam alias odioſum neutiquam

estare præſumitur.

ex Oldrad. conſ. 22. quem omnes ſequi, ex Mar„

rar. conſ. 7. Gylm. refert. imo Knipschild.

d. tr. cap. 7. n. 87. vulgo receptum eße hoc as„

ſerit, quod in dubio judicandum sit, fideicom„

mißum non extare.

Jdqꝫ propterea, quia, ut n. 81. loquitur, commu„

nis Dd. concluſio ſit, quod fideicommisſa sua na„

tura, et regulariter odioſa ſint.

per l. cohered. §. 2. de pup. & vulg. hancqꝫ

ſententiam multis Dd. authoritatibus confirmat.

Weiln auch, 7. vnd letzlichen, mit der natür„

lichen deütung der wort, ſi post utriusqꝫ mortem,

|:nemblich daß wann die instituirte Tochter

nicht nur nach eines, ſondern beeder Teſtieren„

den Todt ohne Kinder ſterben wird:| auch die

vnzweiffelhaffte meinung der Teſtierenden

über einſtim̄et; Alß wird nunmehr

denen verbis, prout ſonant, zue inhæriren ſeyn.

Ubi enim verba mentem declarant, ibi ulterio„

re indagatione opus non est.

Röppen. 1. enucl. 10. n. 67.

nec voluntatis habenda quæstio.

l. 25. §. 1. de leg. 3. Fachin. lib. 4. controv.

cap. 78. pag. 321. Tiraquel. ad l. ſi unquam.

658.

C. de revoc. donat. pag. 53. n. 5.

ſed eis tunc inhærendum.

Fulden. in comm. Cod. ad lib. 6. tit. 38. n. 13.

ne nodus in scirpo quæratur.

Dn. Carpz. J. F. p. 3. c. 13. d. 15. n. 3.

nec aliter recedendum, quàm si appareat,

contraria testatoris voluntas.

l. non aliter. ff. de leg. 3.

omnis enim testamenti hæc est regina.

Dn. Carpz. J. F. p. 3. c. 7. d. 23. n. 5.

omnemqꝫ ejus ſubstantiam abſolvit.

Jd. p. 3. c. 3. d. 26. n. 6.

Quæ contraria voluntas autem, hic nulla„

tenus apparet, ſed per omnia, ut demonstra„

tum, verbis concordans.

Derowegen dann, weiln die erſte condition

nicht völlig adimpliret, noch auff erfolgten der

Tochter Todt adimplirt werden kan da doch

dieſelbe ſich nicht Trennen läßet, alß welche von

zweyſen conjunctim, nicht dispunctim ver„

ſtanden ſeyn will.

Cum enim conditio omnis formam inducat.

Gail. 2. O. 132. n. 3.

Forma autem cujusqꝫ rei ſit individua, &

diviſione corrumpatur, ſequitur quod conditio

quoqꝫ ſcindi, dividive non poſsit.

juxta tradita Tiraquel. de retract.

gentit. §. 2. gloß. 21. n. 12. & seq. pag. 238.

ſed

659.

ſed tota requiratur adesſe ſui dispoſiti.

Jdem Teraq. tract. de judic. in reb. exiq. ferend.

per l. cui fundus. & l. tales. ff. de condit. & dem.

et in forma specifica adimplenda sit.

l. 44. l. 55. de condit. et demonst. Gail. 2. O.

2. n. 3. et 2. O. 144. n. 13. Dn. Carpz. J. F. p.

2. c. 45. d. 3. n. 6.

Cum non fieri, & non rite fieri paria sint in Jure„

per. l. 2. ff. de auct. tut. et jur. vulg.

Hoc ergo ubi non fit, & conditio ita deficit, defi„

cit ipſa dispoſitio.

Gail. 2. O. 132. n. 3. & seq.

Quia testatoris dispoſitio, impleta demum con„

ditione, ſortitur effectum.

Dn. Carpz. resp. lib. 6. t. 4. n. 34. n. 22.

et quicquid sub conditione disponitur, sub con„

traria conditione pro non dispoſito habetur.

l. 40. §. 2. l. 167. de cond. 4. dem. l. 7. pr. de

contr. empt. Dn. Carpz. pr. crim. p. 2. q. 91.

n. 61.

Alß will nunmehr im Rechten ſich nicht an„

derſt ſchließen laßen, dann daß beyde substitu„

Erte Stiffter eine vnbegründete anforderung

ſuchen.

Responsiones

ad

Rationes Dubitandi.

Mag derowegen, dieſem allem nach, de„

nen beyden in testamento quæstionis substituirten

Stifftern zu ihrer prætenſion nicht vorträglich

ſeyn, waß in denen rationibus dubitandi spe„

cioſe angebracht worden. Und zwar

660.

die 1. belangend, ſo gehet dieſelbe dahin,

daß weiln das Testamentum quæstionis

ex parte matris morte ipſius, & subsecuta ab„

herede agnitione, quoad principale np. heredis in„

stitutionem ſey zu kräfften kom̄en. So ſol„

ge darauß, daß es auch in allen ſeinen acces„

ſoriis, vnd alſo auch quoad hanc substitutionem

fideicommisſariam, quantum ad ipsam matrem

contestatricem, ſolcher geſtallt kräfftig wor„

den ſeye.

Aber es iſt allhier zu antwortten, daß

major argumenti propoſitio, quæ hæc est,

Cujus principale morte testatoris et aditio„

ne heredis confirmatur, ejus etiam accesſo„

ria hoc modo confirmantur.

nicht alſo ſimpliciter anzunehmen ſey, ſed

restrictivè & cum limitatione, nempe l. ns. de„

cesſoria illa ad sui confirmationem quid amplius

adhuc requirant. Nun aber hat

dieſe ſubstitutio fideicommißaria etliche con„

ditiones, per quarum existentiam über obiges

ſelbige nothwendig müß nothwendig con„

firmirt werden; So aber, nach erheiſchung

der Rechten, weder beſchehen, noch beſchehen kan.

wie oben in rationibus decidendi außge„

führt worden.

2. So will ſelbige auch alſo restringirt werden:

Cujus

661.

Cujus principale morte testatoris et aditi„

one heredis confirmatur ad hunc effectum,

ut nec à testatore, nec herede amplius muta„

rii & revocari posſit, illius accesſoria etiam

hoc modo, et ad hunc effectum confirmantur.

Qua limitatione adijecta argamentum nihit

obstabit.

Dann freylich durch der Fraw Teſtiererin,

Todt, vnd darauff erfolgte der Erbin agno„

ſcirung ihrer verlaßenſchafft, die substitutio

fideicommisſaria in tantum zu kräfften kom„

men, daß Sie von dieſen Perſohnen weiter

nicht kan umbgeſtoßen, vnd vngültig gemacht

werden. Weiln Sie aber doch nicht in to„

tum noch zu kräfften kom̄en, noch kom̄en kan,

Alß bleibet Sie ad effectum, quem pia illa loca

