Bart. in l. Stut. §. ult. in fin. D. de accusat. Clar. d. §. q.

21. verſ. Fama ſola.

Ctenim in delictis, secundum magis communem opinionem,

consuetudo vel habitus delinquendi trina vice inducitur.

l. 3. C. de Epirc. audient. Claud. ad Bertazol. conſ. 213.

n. 4. Franc. Pfeil. conſ. 155. n. 5.

Ex quo etiam Ant. Theſaurus deciſ. 241. magis puniri ait

qui blasphemet ex

con„

ſuetudine, quàm qui ſemel aut bis, lubri„

co linquæ: Abſurdosqꝫ esſe, qui, ob frequentiam hujus deli„

cti, poenam ejus minui tradant. Cuem citat et ſequitur,

Dn. Lindenspur. d. l.

Quæ poena §. eo gravior redditur, quo atrocior est blas„

phemia, non solum intuitu omnium Supremi, in quem,

verum etiam ratione loci, ubi committitur. Poena enim

cum delicto commenſurari debet.

l. 11. & 13. D. de poen. c. ult. §. Præmisſis. & §. illud. eod. in 6.

quod auget inter alia etiam locus.

per c. ult. Ẍ. de transact. c. Quærenti. 20. de V. S.

Caſi hominem convitus lacesſere, præsertim in coetu„

aliorum non licet, quin potius illius infamiam, crimina„

vel defectus tegere oportet,

l. 2. C. Quand. & quib. quart. pars lib. 10.

710.

adeò, ut ſecus faciens, altero per hoc diffamato, in„

pius dicatur homicida, et pejor eo, qui substantiam

alienam dicipit,

inquiente Ancher. conſ. 325. n. 4. & seq. ubi in cam„

ſententiam plures adducit.

gravioriqꝫ capropter poena afficiendus sit,

per tradit. Joh. de Anan. conſ. 44. n. 5. Ludov. à Se„

guer. deciſ. 13. n. 9.

Quanto magis id de blasphemia hujusmodi in cortu„

aliorum lascive prolata, asſerendum est.

Nun iſt in Actis befindtlich, daß der P. Beklagte zu

3. verſchiedenen mahlen, gar erſchröckliche GottsLäſte„

rungen, vnd zwar zweymal in gegenwart mehrer

Perſohnen außgeſtoßen. Geſtalltſam von dem er„

ſten die 3. Zeügen ad 1. probatorial. ejusqꝫ interrog. 1. vom

andern, ſo zum Cappen daſelbſt fürgangen, der 2. 9.

vnd 19. Zeüg ad 2. probatoriall. et interrog. 1. ibid. wie

auch der 1. Zeüg ad defenſ. 9. & 10. ſo dann vom dritten„

mal der 6. vnd 18. Zeug, ſuper 3. probator. ejusqꝫ interrog.

1. deponiren. Und, obwol der verhaffte

darwieder ſeine vnwißenheit fürſchüzet, in dem er

dero zeit ganz truncken geweſen ſeyn will; So

thuet doch ſolches Jhn vielmehr graviren, in dem Er

ſeine vnart vnd gewöhnliches fluchen vnd ſchweren

beym trunckh wol gewuſt,

beſage deß 17. Zeügen ad probat. 4. & 2. interr.

probat. 5.

vnd doch deßelbigen ſich nicht enteüßert, oder zum

wenigſten gemäßiget.

Jn ebrietate enim delinquens â poena ordinaria haud

exemplus

71.

exempus est, ſi ſciens se ſoltum in illa delinquere non abs„

tinuit à vini immodico potu.

juxta Angel. tr. malefic. verb. scenter & dolose. n. 17.

Farinac. oper. crim. q. 93. n. 20. Carpz. d. q. 146. n. 58.

ubi Scabinos Lipſienses ita pronunciasſe refert.

So thut auch obangezogener 19. zeüg ad 2. interr. d. pro„

bator. 1. melden, daß er, verhaffter, zwar räuſchig geweſen;

habe aber noch gehen vnd ſtehen können. Vnd daß er da„

mals noch bey verſtand geweſen ſeyn müße, möchte ferner

daher abgenom̄en werden, daß derſelbe, Laut der 14. zeü„

gin außage ad 2. probator, wie ſie ihm ſolche läſterliche

reden ganz ernſtlich verwieſen, ſtill geſchwiegen vnd kein

wörtlein mehr geredet.

Ebrietas autem, ut, ſicuti in genere, ita etiam, hoc in de„

licto, excuſationem aliquam mereatur, immodica ac tan„

ta ſit oportet, ut mentis exilium inducat.

per l. đ crapula. 14. Ẍ. de vit. et honest. cleric.

Dahero es dann weiter das anſehen gewinnen möch„

te, daß, wann ſchon der verhaffte nicht gleich mit der

Todtsſtraff zu belegen, Er doch, zum wenigſten, ſo

thane trunckenheit durch die tortur an ſeinem Leib

erhärten müſte.

Etenim alias regulariter verba injurioſa in dubio

animo injuriandi dicta cenſentur, et per ſe injuriam ostendunt.

l. ſi non convitu. 5. ubi Dd. C. de injur. Ludov. à

Peguer. d. deciſ. 13. n. 7. & seqq.

Siquidem loquacitas vitium est, quod authorem ſuum coinguinat.

Speculat. tit. de Advocat. §. 1. verſ. item quod est nimium.

Et animus ut ſemper præſumitur conformis verbis, ita

ex illicito dicto vel facto, quam maximè matus præſumitur.

Salicet. in d. l. ſi non convitic. Joh. de Annan. d. conſ.

712.

44. n. 6. ubi plene. Bolognin. in fin. verſ. Secun„

do præmitto. Socin. conſ. 114. et conſ. 146. lib. 1.

Jdeoqꝫ contrarium probari debet ab asſerente, quod

non animo injuriandi tale quid protulerit vel com„

miſerit.

Aob. in c. 1. n. 3. et Felin. ibid. n. 16. X. de præſumpt.

Bock. conſ. 4. n. 3. Jul. Clar. in §. injuria. n. 12.

ſeqꝫ delicti tempore ebrium fuisſe.

Joſeph. Mascard. de prob. concl. 579. n. 4. Farinac.

oper. crim. d. q. 93. n. 23. Jac. Menoch. de arb. jud.

quæst. caſ. 326. n. 11.

Et quamvis alias in his, quæ ab animo dependent, in„

ter quæ etiam ebrietas, ceu mentis alienatio referri„

potest, stetur dicto asſerentis cum juramento;

ſecund. l. in §. Aliæ inst. de act.

fallit tamen hoc ipſum quoad ebrietatem per ſe„

prohibitam, cum contra Reum hic militet juris præ„

ſumptio, quo caſu cauſæ criminales juramento regu„

lariter non deciduntur, ſed veræ & plenæ requiruntur,

probationes.

l. ult. C. de probat. l. 6. C. de dol. mal. l. 9. C. de

his, quæ vi metus v. cauſ. gest.

Quod ſi tamen testes non adfuerint, qui de ebrietate,

Rei deponere queant, ad eruendam veritatem, tor„

turæ is subjici potest, ne forsan ob defectum pro„

bationis defenſio ipsi prorſus auferatur.

Carpz. d. q. 146. n. 60. & seqq. ubi ita Lipſien„

ſes respondisſe testatur.

Worgegen

713.

worgegen dann nicht irrette,

Quod dolus, ſine quo injuria vel delictum esſe non posſit,

non præſumatur.

l. 18. §. 1. D. de probat.

Sintemahl vielmehr ab den Rechten bekandt:

Dolum etiam præſumptivè probari„

l. 6. C. de dol. mal.

ſcilicet ex qualitate et evidentia ipsius facti„

Mynſ. 3. obſ. 98. n. 4.

et semper præſumi in ijs, quæ ſunt de genere prohibito„

rum, quandoquidem dans operam rei illicitæ C. veluti

hîc) ipſo facto cenſeatur esſe in dolo manifesto.

per text. in l. ſi ex plagis. §. Tabernarius. D. ad l. Aquil.

Gl. et Dd. in d. l. 6. C. de dol. gl. in c. 1. verb. ludens. Ẍ.

de præſumpt. Gail. 2. obſ. 110. n. 8. Afflict. in c. 1. §.

Si quis hominem notab. 2. n. 3. de pac. tenend. ubi in„

quit per illum tert. quod in factis vel actibus pro„

nibitis dolus ſemper præſumatur.

deßen allem aber ohngeachtet, ſeyn wir der Recht„

lichen meinung, daß weder die obangeregte Todts„

ſtraff, noch die tortur dißfalls ſtatt habe, weiln ob„

bedeütete erſte vnd dritte in Actis enthaltene blasphe„

mia, wie nachgehends in Rationibus refutandi ſoll de„

monstrirt werden, zur rechtlichen gnüge nicht erwie„

ſen, die andere aber, ſo zwar oblauts plene probirt,

nicht ex propoſito vel dolo, ſondern in übermäßiger

Trunckenheit geſchehen.

Ut enim quis propter blasphemiam ultimo afficiatur, ſup„

plicio, ea ut oblo vel proposito commiſsa sit, oportet.

714.

Ordinat. Provinc. Würt. d. tit. 89. §. 4. et 18.

nec non Recesſ. Jmp. August. de Anno 1500. tit.

von Gottesläſtern vnd ſchweren. et Recesſ.

Trevir. ac Coloniens. de Anno 1512. tit. von den

Gottes Läſtern, pr. in verbo. freventlich.

Quod de ijs, qui ob enorem ebrietatem, mentis ac

rationis omnis expertes ſunt, nequaquam dici potest.

Andr. Tiraquell. de poen. temp. cauſ. 6. n. 11. Angel.

d. tr. malef. verb. ſcienter et dolose. n. 17. Ant. He„

ring. de fidejusſor. c. 7. n. 132.

Talis namqꝫ ebrietas, ſicuti generaliter in omnibus delictis,

l. omne delictum. §. per vinum. ff. de remilit. l. re„

spiciendum §. delinquunt. verſ. impetu. ff. de poen„

Ant. Gomez. var. reſolut. tom. 3. c. 1. n. 73. Jac.

Menoch. de arb. jud. quæst. lib. 2. cent. 4. obſ. 326.

n. 2.

ita quoqꝫ blasphemantem ab ordinaria poena excuſat.

Ludov. Gilhauſ. in arb. jud. crim. c. 2. tit. 1. n. 16.

Matth. Berlich. part. 4. concl. 1. n. 69. Carpz. d. q.

45. n. 57. et ſeqq. ult et in Jurisp. for. p. 4. const. 10.

def. 4. Farinac. oper. crim. q. 20. n. 50.

Unde etiam ipsi pecuniaria ſaltem poena diſertis ver„

bis imponitur.

in Recesſ. Wormat. de Anno 1595. ſubtit: die Poen

deren, ſo auß hitz oder zorn ſchweren, ibi. wo

ſolches auß trunckenheit vnbedacht geſchehe,

vmb eine marckh lätiges goldes, halb in vn„

ſer, vnd deß Reichs Cam̄er, vnd den andern hal„

ben theil der Herrſchafft, in dero gebieth ſolche

mißhand„

715.

mißhandlung gethan wird, vnabläßlich zu

bezahlen p.

Nun affirmirt der 2. vnd 8. Zeüg interr. 2. probat. 2.

wie auch die 11. zeügin super eod. probat. daß nemblich

der P. beklagte, zur Zeit der andern blasphemiæ, ganz

truncken geweſen, vnd nicht allein einen ſtarcken Rauſch

in die herberg zum Rappen gebracht,

Test. 4. ad interr. defenſ. 1. Test. 5. n. & 2. probat. quo„

facit etiam Test. 2. ad 3. interr. ejusd. art. & test. 9.

ad idem et 2. præcedens.

welches man Jhm wol angeſehen,

Test. 2. ad interrog. defenſional. 1.

ſondern daſelbſt noch 3. in die 4. ſtund gezecht,

Test. 4. ad interr. defenſ. 1.

vnd viel wein außgetruncken

Test. 9. add. interr. 2. Test. 4. ad 11. defenſ.

ſo ihm zu ſeinem theil 13. Bazen getroffen,

Test. 4. ad 2. defenſ.

alſo ganz voll vnd Toll worden,

Test. 14. ad interr. 2. probat. 2.

vnd in ſumma ganz wild geweſen,

Cad. ad 5. prob. interr. 3.

auch Sie, dieſe zeügin, manchmal ſeinen Schaz vnd

Mutter, bald eine alte Hex vnd Unhold geſcholten,

Cad. ad d. prob. 2.

welchen man hinwegkh führen müßen,

Cad. ad 4. probat.

der auch ſamer vnd noth im Würthshauß angeſtellt,

wann Jhm nicht der 19. Zeüg, ſo Jhn in arm gefaßt,

vnd gehalten, abgewehrt hette, Laut ſeiner Kundtſchafft

ad 4. probat.

716.

vnd habe ſich der verhaffte trunckswegen ſchlechtlich

beſinnen können, waß er leden thue.

Test. 3. ſuper. d. interr. defenſ. 1.

welches dann obangezogene 14. Zeügin bekräff„

tiget, ob könte nemblich Sie nicht gedencken, daß

Er gewuſt, waß er thue.

ad d. 2. interr. prob. 2.

Quamvis autem testes, de ebrietate rei deponentes,

ſimpliciter non probent,

juxta Farinac. d. q. 93. n. 26.

attamen fides ipſis habenda est, ſi rationem creduli„

tatis (veluti hic) afferant, deponentes ſcilicet de nimis

potu, præſertim diverſorum vinorum.

ibidem.

Atqꝫ hic cauſata transformatione faciei, loquella &

actibus indecentibus, aliisqꝫ ſignis & conjecturis proba„

bilibus, unde delinquentem ſumme ebrium fuisſe, colli„

gi posſit.

Jdem de testib. q. 70. n. 50. Bertazol. conſ. 26. n. 1.

Petr. Theodoric. in Colleg. crim. disp. 10. th. 4.

lit. 1. quos ſequitur Carpz. d. q. 146. n. 61.

Worunter dann auch zu rechnen, daß der P. beklagte,

wann er michtern, dergleichen Laſterwort, oder

andere ſchwür vnd flüche gar nicht im gebrauch habe,

Test. 7. ad 4. & 5. probat. aliqꝫ pasſim.

ſondern ſehr beſcheiden,

Test. q. ad 2. interr. probat. 5.

vnd ein feiner menſch ſeye,

Test. 15. ad 4. probat.

der

717.

der das Herz im Leib mitt einem wol theilette.

Test. 18. ad 4. §. 5. prob.

vnd nicht beßer ſeyn könte.

Test. 15. ad 5. interr. probat. 5. Test. 16. ſuper. 4. interr.

probat. 3.

auch wie ihm einsmahl ſein beym trunckh verüb„

tes Laſen deß andern morgens fürgehalten, darn„

ben le getragen, vmb verzeihung gebetten, vnd die

Jähren vergoßen, mitt vermelden: Er hette ſchon etlich

mal Jhme vorgenom̄en, den wem gar zu verreden,

dann, wann er getruncken, ſo ſeye er ſeiner ſelbſt

nicht mächtig, weiln Er oh in Kriegsweſen ſo viel

außgeſtanden.

Test. 17. ad 2. interr. probat. 5.

Geſtallt auch der 9. Zeug super. eod. 5. & 4. præcend. de„

ponirt, der verhaffte ſeye beyn trunckh ſeiner

nicht mächtig, ſondern ganz wiermiſch, auch juxta

test. 7. ad 4. & 5. prob. ein vnmenſch, dem der kopff im

Krieg zerſchlagen ſeyn ſolle. Und meldet der

§. Zeüg ad 2. interrogat. probat. 2. & 5. Er habe Jhn ver„

hafften 10. Jahr lang gekennet, dergleichen wortt aber

nie von Jhm gehört, ſondern, wann er müchtem, fleißig

betten thue, Habe auch im Krieg etliche ſchöne Wange„

liſche Bettbücher mit ſich geführet, im marchiren mit ſin„

gnung Geiſtlicher Lieder ſich erluſtiget, vnd darmit ſich

vnd andere Cameraden zur andacht erfriſcht; wel„

chem ſo viel das betten belanget, der 15. Zeug ad 2. in„

terr. d. prob. 5. beypflichtet, mit dem anhang: Er

verhaffter, habe Jhn zeügen ſelbſt vmb ein Büchlein

angeſprochen, ſo Er ihm auch verehrt, et ad 3. interr. ibid.

Jn Zeit er verhaffter noch bey Jhm in convictu geweſen,

habe er ſich etlich mahl im trunckh, ſonſt aber nicht)

knntz gemacht, vnd allen am tiſch überläſtig geweſen,

718.

aber wann Er zeüg Jhm eingeredet, ſich weiſen

laßen, auch wann er nichtern geworden, vnd

darüber getragen, vnd vmb verzeichung gebetten.

Dahero dann eingangs angeführte rationes du„

bitandi die mehr beſagte Todtsſtraff nicht inferiren

mögen; Alß

I. Quod poena hujusmodi blasphemiæ ſit ultimum

ſupplicium, Jdqꝫ eo magis 2. si illa aliquoties. &

3. in coetu aliorum fuerit commisſa p.

Dann ſolches in thesi wahr, in hypothesi aber pro„

pter immodicam ebrietatem, dißfalls, wie obgemelt,

ſeinen abfall hat,

Maleficia namqꝫ propoſitum et voluntas distinquit.

l. Qui injuriæ. 51. pr. ff. de funt. c. ſignificasti.

18. Ẍ de homicid.

Quæ in extreme ebrio deest, utpote qui ob tota„

lem mentis alienationem,

d. c. đ crapula. 14. Ẍ. de vit. & honest. eleric.

cum demente, furioſo, infante, ignorante, imo, juxta„

c. venter. dist. 35. cum mortuo comparatur.

Carpzov. d. q. 146. n. 33.

Quin et opinio Parisi de Sut ſupra adducta, nullam

ſcil: in crimine hoc ob gravitatem illius, conce„

dendam esſe defenſionem, vel etiam exceptionem con„

tra testes, tanquam rigoris plena à plerisqꝫ re„

jecta est,

inquiente Matth. Stephan. ad constit. Carol.

d. art. 106. n. 2. conf. Clar. d. lib. 5. §. Blasphemia.

n. 4.

So iſt

719.

So iſt auch die erſte beſchuldigte Gottesläſterung

durch die 3. Zeugin ad. 1. probat. ejusqꝫ interrog. 1. zur

Rechtlichen gnüge nicht erwieſen,

Quandoquidem testimonium hoc unicum est, ac mu„

liebre. Vex enim unius, von nullius.

ſecund. illud vulgare. per l. 9. §. 1. C. de testib. c. li„

cet univerſis. 23. X. de testib.

nec mulieres in causis criminalibus regulariter

testes esſe posſunt.

Frℓ: Württemb p. Landr. p. 1. tit. 36. §. item

Weibsperſohnen fol. 134. c. Mulierem. ibi.

nec testis esſe ubi l. 33. q. 5. et. c. Forus. ibi„

ſi vir non foemina, ibiqꝫ cl. de V. S. Joh. Vinc.

Hondedæ. conſ. 100. n. 24. Farinac. de test. q. 59.

n. 1. 3. & 4.

Cum in illis ad minimum duo omni exceptione

majores, à parte accuſatoris requirantur,

per c. 17. Deut. verſ. 6. c. Admonere. 33. q. 5. Ant.

Gabriel. comm. concluſ. 1. n. 37. tit. de testib.

Bocer. de bell. & duell. c. 10. n. 85.

etiam in crimine hujusmodi excepto ad conde„

inationem.

Farinac. de testib. q. 62. n. 83. & 384.

Welche 3. Zeügin auch den verhafften viel,

mehr per ſupra dicta excuſirt, in dem Sie ad 2.

interrog. probat. 1. bekundtſchafft, daß nemblich der„

ſelbe dero Zeit ganz blind voll geweſen. Eben

wenig iſt die miteingebrachte dritte blasphemia

zu recht erwieſen; Geſtalltſam der 6. vnd 18. zeug,

720.

ad probat. 3. et interr. 1. ibid. nicht wißen, wie die

wortteigentlich gelautet, vnd alſo nichts gewießes

oder ſchließliches deponiren:

Qualia tamen dicta testium esſe debent.

Joh. Petr. Surd. vol. 1. conſ. 328. n. 8. Decian. lib. 2.

resp. 93. n. 58. post plur. Sebast. Guazzin. tr. ad

defens. inquiſit. defenſ. 33. c. 14. n. 2.

So hatt auch obangezogener Doctorum meinung,

Quod videlicet ſciens ſe in ebrietate ſolitum delinque„

re, ab ordinaria poena non liberetur.

ſecundum eosdem.

dieſen verſtand:

Si in eodem delicti genere ita peccare pergat.

daß aber der P. Beklagte dieſe, vnd dergleichen er„

ſchröckliche Läſterwort, im rauſch außzugießen

pflege, iſt durch keinen einzigen Zeügen beyge„

bracht. Und obwol Laut deß 19. zeu„

gen außage ad 2. interr. probat. 1. der P. beklagte,

zur Zeit der andern begangenen Gottsläſterung,

noch gehen vnd ſtehen können, auch, wie Jhm ſelbige

von der 14. Zeügin, jnnhallts ihrer depoſition adr.

prob. ganz ernſtlich verwieſen, ſtill geſchwiegen

vnd kein wörtlein mehr geredet; So iſt doch dar„

auß nicht gewiß zuſchließen, daß er gewuſt, waß

er gethann; deßen wiederſpiel aber, ab der vor„

angeregten, von verſchiedenen Perſohnen bezeüg„

ten übermäßigen trunckenheit, vielmehr zu colli„

diren. Dannenhero auch, waß von er„

härtung derſelben an ſeinem Leib, mittelſt der

ſcharpffen

721.

ſcharfften frage weiter angeführt, von ſich ſelbſt

zerfallt;

Etenum torturam demum in defectu testium hoc ca„

ſu adhiberi posſe, supra eod. in contrarium citato

loco dictum est. illa siquidem probationum reli„

quarum ſaltem subſidiaria est.

l. 8. pr. junct. l. seq. D. de poen. l. 11. & l. fin. C. de

quæst. Joh. Zanger. de quæst. ſen tort. c. 2. n. 3. Carp„

zov. d. pr. q. 138. n. 28. per plur. cit.

Dieſem allem nach, wir nicht anderſt ſchließen,

können, alß daß der verhaffte weder mit der

Todtsſtraff noch tortur, ſondern mit ſtellung an„

das Halreiſen vnd der relegation, vnd zwar we„

gen der zum Rappen begangenen Läſterung ange„

ſehen werden könne. Dann obwol derſelbe, der

ſtrenge nach, die fustigation wol verdient, weiln ſol„

che Reden gar zu grädlich, auch ſeine obmehr berühr„

te vnart beym Trunckh wol bewuſt geweſen, vnd

gleichwol darmit ſich zu ſehr überfüllet; Ließen

wir es doch, vnſers theils, bey vorgemelter an„

derwerttigen extraordinari ſtraff bewenden,

weiln er, ob deducirter maßen, nichtern

gar ein

genter

menſch ſeyn ſoll, der Gottes wort Liebe, ſo aber im

Land nicht zugedulden, weiln das ſcandalum über„

auß groß, deßen gedächtnus durch ſeine anwe„

ſenheit nur ernewert, vnd doch, in anſehung offt„

erwehnter ſeiner vnart, bey mehr Täuſchen kei„

ne beßerung zu hoffen ſeyn würde.

Dannenhero nachgeſezte Urtheil denen Partheyen

publicirt werden könte.

Urtheil.

Jn der Peinlichen Rechtfertigung, p unſers

gnädigſten Fürſten vnd Herrn Anwaldts, An„

722.

klägers, an einem: wieder Sebaſtian Wol„

Hin von Kreilsheimb, auß der Margraff„

ſchafft Anspach, P. Beklagten, am andern

theil, iſt, auff klag, antwortt, geführte kund„

ſchafft, auch alles ander gerichtlich fürbringen,

nach gethanem Rechtſaz, genom̄enem bedacht,

vnd gehabtem Rhat, mitt Vrthel zu recht erkandt,

daß Er, beklagter, wegen begangener miß„

handlung, durch den Nachrichter eine halbe ſtund

an den Pranger geſtellt werden, vnd dieſes

Löbl: Herzogthumbs hiemit ewig verwieſen ſey„

auch nim̄er wieder herrin zu kom̄en, eine geſchwor„

ne Urphede von ſich geben ſolle. Welches wir„

Actum in Collegio nostro den 29. Decemƀr. Anno

1660.

Decanus pp.

Collat:

9. Rthllr.

Anno 1661.

Grav

Felix von La

dron.

Causa matrimoni„

alis.

Dn. D. Wolfgang Adam Lauterbach.

Autor.

Facti Species.

Es hat ſich begeben, daß ein Junger Cava„

tier, einer vnter den Elteſten ReichsGraven,

vor dieſem zu Bolognia studirendt, ſich in eines

Comædianten Tochter verliebt, vnd, weiln Sie ſich

vor eine Jungfraw außgegeben, vnd der Herr

Graff nicht anders ihrer theilhafftig zu werden,

geſehen, Jhren Eltern ſelbige zu heürathen einge„

bildet,

723.

bildet, alß aber ihr Vatter vnd Mutter nacher

Rom Comædien zu ſpielen, verreiſet, haben Sie Jhre

Tochter in ein Können. Cloſter gethan, vnter wel„

cher zeit dieſer Cavalier mit ſelbiger Comædianten„

Tochter, vnd ihrem bruder ſo viel geredet, daß er

Sie auß dem Cloſter genom̄en, vnd Er, Cavalier,

in ſein gnartier gebracht. Nachdeme

aber der bruder geſehen, daß auß der Ehe nichts

werden ſolte, iſt er hinwegeh geloffen, einen

Geiſtlichen zu hohlen, vorgebend, er ſolle zu einen

krancken eylends kom̄en; Alß aber der Geiſtliche

in das zim̄er kom̄en vnd geſehen, daß er betro„

gen, vnd kein krancker vorhanden, ſondern der

Comædiantin. Bruder von Jhme die Copulation haben,

wollen, hat er protestirt vnd geſagt, daß Jhme

außtrücklichen von ſeinem Generall. Vicario verbot„

ten, dieſe beede zu copuliren. Demnach

aber dieſer Cavalter vernom̄en, daß der Geiſtli„

che kein autorität, noch macht habe, dißfalls eine

matrimonialem copulationem fürzunehmen, hat er

deſto mehr darauff getrungen, daß dieſe fingu„

te Ehe möchte wercktellig gemacht werden, vnd,

weiln der Geiſtliche auch abſonderlichen gewuſt,

daß vielgemelter Comædiantin Tochter keinen

conſens zu einer würcklichen Ehe gegeben hette,

vnd wol bekandt geweſen, daß Er, der Cavalier

ihren Brudern zu bethören, vnd nur ſein, contento

ſuche, dieſe manier erdacht vnd gebraucht, welches

auch der Cavalier bey vnd vor etlichen andern, die„

ſen vorſchlag zugebrauchen, vorhin erzehlt, vnd, wo es

anderſt auffgenom̄en ſolte werden, darwieder pro„

testirt, abſonderlich, weiln Sie ſich vor ein Jungfraw,

die Sie nicht geweſen, außgegeben, in dem Sie dar„

nach ſelbſten bekennt, mit andern mehrer vor

724.

dieſem zu thun gehabt zu haben, auch dieſes alles

hat der Cavalier den Geiſtlichen nicht allein

in der intention einer fingirten Ehe zugeſpro„

chen, ſondern auch leztlichen auff ſolche weiß

die copulation von Jhme zu wegen gebracht.

Nach der Zeit nun, hat ſich der Cavalier mit

wißen vnd willen beeder befreündten, vnd vor„

nehmen familien, mit einer vornehmen, ſeines

gleichen Standts Perſohnen, verheüratth.

Über dieſes factum nun werden nach„

folgende Kurze Quæstiones zur erörte„

rung proponirt vnd fürgeſtellt:

1. Ob für eingültiges matrimonium möge ge„

achtet vnd erkennet werden, da ein theil der

Contrahenten keinen verum conſenſum, sed fictum

& ſimulatum dazue ertheilet hatt?

2. Wann nicht, waß in præſenti caſu zu halten, da

beyderſeits zwiſchen dem Cavalier vnd der lo„

madiantin eine Lauter fictio ac ſimulatio conſen„

ſus matrimonialis zur errichung eines andern

Ewecks fürgeloffen.

3. Ob das darauff nachgehends zwiſchen den

Cavalier vnd ſeiner iezigen Gemahlin, mit con„

ſens beyder befreündten, vnd Hochanſehnlichen fa„

milien, contrahertes matrimonium gühtig vnd zu

Recht beſtändig.

Demnach

725.

J. N. D. N. J. C.

Demnach wir Decanus vnd andere Doctores

der Juriſten Facultät bey Gemeiner Hohen„

Schuel zu Tüwingen gebührend erſuchet wor„

den, über vorgeſezte Geſchichtserzehlung, vnd

die zu vnd angehengte drey fragen, vnſer Recht„

lich Gutachten zu ertheilen; Alß haben wir

auß obliegender Ambtsſchuldigkeit, hiervon, in

vnſerm verſambletem Collegio, der ſachen hohen

wichtigkeit nach, reifflich deliberiret, alles wol

erwogen, vnd endtlich bey einer ieden frag vns

vergliechen, wie auß nachſtehendem begrieff

vmbſtändtlich zu vernem̄en. Und zwart,

die erſte Frag betreffend, ſo darauff geſtellet:

Quæstio pri„

mas.

Ob fur ein gultiges matrimonium negge ge„

achtet vnd erkennet werden, da ein theil

der contrahenten keiner verum conſensum,

ſed fictum et ſimulatum durzue ertheilet hatt?

So iſt bey derſelben in acht zu nem̄en, daß diß

Orths nicht gefraget wird de matrimonii promis„

ſione, ſive de Sponſalibus, ſondern de matrimo,

nis ipſt:

Quod hodie apud Pontificios non aliter cenſe„

tur contractum, nisi partes, maſculus sc: et fa„

mina, coram Parocho proprio, vel alio ſacerdo„

te, de ipsius Parochi ſeu ordinaru licentia, et

duobus vel tribus testibus, conſensum ſuum matri„

monialem declaraverint.

Baſil. Pont. Legionenſ. de matrim. lib. 5. cap. 2. n. 1.

et cap. ſeqq. 6. Joan Gutierrez. de matrim. cap. 61.

n. 1. et seqq. Alons. Nicc. deciſ. collect. 489. & 2664.

726.

Alſo daß, auch in hac matrimoniali quæstione

et hoc controverſiæ statu, præsupponiret wird,

Quod talis declaratio conſensus matrimonia,

lis, coram parocho et testibus facta sit.

vnd man in erörterung derſelben, auff der„

gleichen caſum ſehen müß. Gleichwie

nun von denen Rechtsgelehrten insgemein

davor gehalten wird,

Quod cauſa matrimoniales sint arduæ & di„

ficiles:

Alſo ereignet ſich ſolches auch in wahrheit bey

dieſer vnd folgenden proponirten fragen:

Dann bey der erſten ſich nicht wenig noch ge„

ringe Vrſachen befinden, vmb welcher wil„

len, nicht vnbillich möchte davor gehalten wʼd,

Quod tale matrimonium, ubi ſcilicet maſcu„

lus et fœmina, publici & coram Parocho atqꝫ

testibus, conſenſum matrimonialem, verbis certis

et non ambiguis, aut aliis ſimilibus ſignis de„

clararunt, atqꝫ sic matrimonium contraxerunt,

ſit omninò validum; licet una pars non ver„

et animo matrimonium contrahendi, ſed ficte„

ſimulate, et tantum animo commercium car„

nale conſequendi, ſese conſenſisſe dicat.

Rationes pro„

hujusmodi ma„

trimonio.

ſam Primo, quamvis verba et alia ſigna„

externa de animi actibus nullam habeant certi„

tudinem

727.

tudinem mathematicam, sed probabilem tantum.

Cum et verbis aliud eloqui posſint homines, quam

quod volunt et ſentiunt, et factis ſimulare: Quia

tamen interni actus per ſe spectabiles non funt; et in„

ſocietate humana certi aliquid statuendum est,

ne omnia negotia humana ſint in incerto, et nulla„

ſit obligatio, si quisqꝫ ſensum, quem vellet, ſibi affin„

gendo ſeſe liberare posſet. Capropter, ipſa dictante

naturali ratione, ille pro volente & conſentiente ha„

betur, qui ſese velle & conſentire, verbis vel aliis ſi„

gnis externis declaravit; et quod sufficienter ver„

bis est indicatum, pro verò habetur contra eum, qui in„

dicavit, eiqꝫ jus est, cui quid promisſum, promisſorem

cogere ad id, quod recta interpretatio suggerit.

Hugo Grot. de Jur. bell. 8 Jac. lib. 2. cap. 4. n. 3.

et c. 16. n. 1. Basil. Pont. de matrim. lib. 2. cap. 4.

n. 5. ibi: neqꝫ enim nobis, qui corpore consta„

mus, aliter posſit innoteſcere internusſensus, quam

per externa signa. Ergo quando hæc ita ad„

ſunt, ut prudentur judicentur contrahentes con„

ſentire, et contrahere velle, perfectus cenſen„

dus est contractus ratione debiti conſenſus.

Quod ipsum. Secundo, etiam jura Cæſarea et

Canonica confirmarunt, Utpote quæ pasſim in„

culcant, verba esſe signa et testimonia mentis

nostræ, illaqꝫ voluntatem animi demonstrare; nemi„

nem existimandum aliquid dixisſe, quod non mente

agitaverit, quemcunqꝫ id animo ſentire et velle cen„

ſeri, quoverbis claris et perspicuis expresſit, ni„

mis indignum esſe, quod quis ſua voce dilucide pro„

testatus est, id in eundem caſum infirmare, testi„

728.

monioqꝫ proprio reſistere velle.

l. 7. §. 2. ff. de ſupell. leg. l. 13. C. de non num. per„

c. per tuos. Ẍ. de probat.

Nec â verborum forma recedendum esſe.

c. audientiam. 12. Ẍ. de decim. c. in quodam. 8.

X. de celebr. misſ. Joh. Roppon. delad. 1. enud.

4. n. 104.

Præſumunt enim leges, illud esſe in corde, quod lo„

quitur lingua.

Menoch. de præſumpt. lib. 3. præs. 1. n. 38.

Unde etiam Juris interpretes: Verba clara non

admittunt interpretationem, neqꝫ voluntatis con„

fecturam. Verba ubi ſunt clara, ubi cesſare de„

bent omnes hominum cavillationes.

per l. 74. de leg. 1. Weſemb. 1. conſ. 28. n. 2.

Quibus Tertio accedit, quod voluntas in mente re„

tenta nihil operetur.

l. 7. C. de condict. ob cauſ. Surd. conſ. 321. n. 56.

et nudis animi actibus efficientiam juris tri„

buere, naturæ humanæ non conveniat.

Grot. de J. B. & P. lib. 2. c. 4. n. 3.

proinde

et

voluntatem et conſenſum ſignis externis

declaravit, licet contrarium mente agitaverit,

hæc tamen voluntas, verbis contraria et in men„

te rettenta, contra verba certa et expresſa ni„

hil operatur.

arg. d. l. 7. C. de cond. ob cauſ. Joh. Noppen.

decad. 1. enucl. 4. n. 107.

Quod Quarto, maximè procedit, ſiunus tan„

tum contrahentium mentem et voluntatem in„

ternam

729.

ternam verbis contrariam prætendat, atqꝫ sese ad a„

lium decipiendum voluntatem simulasſe, nunquam vero

interre et verè conſenſisſe dicat. Propriam enim tur„

pitudinem et dolum allegans, non est audiendus.

l. 30. C. de transact.

Neqꝫ ſimulatio deceptori prodesſe, et ipse ex suo de„

lo commodum ſentire debet.

l. 12. ff. de dol. mal. l. 3. ff. de transact. l. 69. de R. V.

Sed qui dolo malo aliquid facit, illi non est ſuccur„

rendum.

l. cum post mortem. 43. §. 1. de adm. tut. l. 37. §. 1.

ff. de minor. l. 2. C. si minor. ſe major. Ant. Faber.

in Cod. tit. ad SC. Velle. def. 4. n. ult.

Simulans itaqꝫ jure cogitur stare contractui ſimulato

ſi adverſarius hoc vult. Ubicunqꝫ enim contractus annulla„

tur favore alicujus, si is vult, stabitur contractui, nec

contra eum potest allegari nullitas.

Joh. Roppen. decad. 1. enud. 4. n. 231. Tiraquell. de

jur. connub. et. 8. n. 94.

Unde etiam traditur, quod, si in fraudem tertij simula„

tum sit, ab illo tertio tantum, non autem ab ipſis con„

trahentibus ſimulationem allegari posſe.

arg. l. 30. C. de transact. l. 4. C. de revoc. donat. l. 5.

C. de ſerv. pign. dat.

Hinc Quinto, infertur & concluditur, ad em„

ptionis, venditionis, permutationis et similium con„

tractuum atqꝫ obligationum valorem, internum con„

ſensum non necesſarium esſe, ſed ſufficere conſensum

verbis & aliis ſignis externis declaratum, licet ſit

fictus & simulatus, uti late de hoc disputat

Baſil. Pont. de matrim. lib. 2. cap. 4. per tot.

730.

& lib. 12. cap. 2. ubi docet, etiam ad sponsalia

ſufficere conſenſum fictum.

Joh. Köppen. decad. 1. enuel. 4. n. 6. ibi:

hic quoqꝫ ſi sponſus vel sponsa contra ex„

presſum conſenſum tacite in animo contra„

sere non intendat, hæc simulatio in foro ca„

nonico contentioſo non impedit, quo minus

pro matrimonio pronuncietur.

Si verò ſigna conſensus externa sufficiunt ad„

contractuum valorem, ſive confensus humano mo„

do declaratus, vere, ſive falſo ſignificetur, non est

cur idem non ſufficiat ad valorem contractus matri„

monialis, quatenus contractus est, ita infert

Cardin. de Lugo de Just. & Jur. disp. 22.

fect. 4. n. 43. verſ. Hoc autem probari. & seqq.

Quæ omnia, Sto, eo magis procedunt, &

locum habent, ubi conſenſus matrimonialis coram

Parocho & testibus, atqꝫ sic publici & ſolenniter,

eſt declaratus. Simulatio enim non præſumi„

tur in actu, publici & solenniter gesto„

Besold. vol. 3. conſ. 93. n. 31.

Et matrimonium nunquam fere coram Parocho

et testibus contrahitur ſine verò contrahendi animo„

Cardin. de Qugo de Just. & Jur. disp. 12.

ſect. 2. n. 36.

Hinc etiam illi, qui in cauſa matrimoniali

verum requirunt conſenſum, nec fictum & simula,

tum ſufficere putant, ſententiam ſuam limitant,

uli promisſo matrimonialis in præſentia hone„

storum

731.

storum virorum est facta, ibi enim exceptionem con„

ſenſus ſimulati non locum habere, ſubjiciunt;

ap. Georg. Dedekenn. vol. 3. conſil. lib. 2. fect. 3. n. 18.

etiamsi conjux jurato affirmaret, ſe conſenſu ſimulato

contraxisſe.

Laymann. Feol. moral. lib. 5. tr. 10. part. 2. c. 6. n. 3.

Adeo, ut, Septimo, licet quis ab initio, expresſe,

coram testibus, protestetur, ſe non habere animum con„

trahendi matrimonium, et tamen postea expresſe &

publicè, in matrimonium consentiat, matrimonium in„

valeat, nec protestatio illa tanquam facto contraria,

hic quicquam operetur. Sed ipse per ultimam vo„

luntatis declarationem, à priori ſua potestatione,

receſisſe cenſetur. Ultima ſiquidem prioribus dero„

gardt.

per jur. vulg. Joh. Köppen. enud. 4. n. 5. Cypræ„

tr. de sponſul. cap. 4. §. 18. n. 1. & 2.

Et ſi Octavo, contrarium admitteretur, nulla„

matrimonia firma esſent, ſed bipatentes fores ho„

minum levitati aperirentur; cum quilibet præten„

dere posſet, ſe non verò, ſed ficto et ſimulato animo„

conſenſisſe.

Fan. ad Wesent. 11. tit. de Ric. Nupt. in fin.

Atqꝫ hæc ſententia, Nono, dubio carere videtur,

ubi conſenſus declarationem coram Parocho & te„

stibus factam, copula carnalis est ſecuta, utpote

ex qua conſenſus matrimonialis jure canonico præ„

ſumitur per præſumptionem juris & de jure, ita

ut nec probatio in contrarium admittatur.

cap. is qui fidem. Ẍ. de spons. Pasil. Pont. de ma„

trim. lib. 2. cap. 5. n. 2.

732.

Adeo, ut licet sponsus ante concubitum prote„

stetur, præſente et conſentiente sponſa, ſe volle

per copulam subſecuturam matrimonium contra„

here, tamen protestatione illa non obstante, ma„

trimonium videatur contractum & conſummatum.

8 Menoch. lib. 3. præs. 1. n. 15.

Et cum Decimo, hoc caſu foeminæ defloratæ

maximum & irreparabile damnum ſit illatum,

utiqꝫ deceptæ foeminæ potius, quam decipienti &

ſacri conjugu temeratori erit ſuccurrendum.

Bera tr. de divort. pag. 86. & seq.

Maximè, quia Undecimo, alias quoqꝫ matri„

monu maximus est favor, et, in dubio, pro matrimo„

nio est præſumendum atqꝫ judicandum.

Harpr. ad rubr. Jnst. de Nupt. n. 208. & seqq.

Joh: Cöppen. lib. 1. Obſ. 33. n. 17. Hartm. Pistor.

obſ. 93. n. 19. & 20.

Ita ut Doctoris alicujus ſingulariis ſententia ma„

trimonium ſustinentis, præferenda dicatur ſenten„

tiæ plurium illud implgnantium.

Harpr. d. l. n. 102.

Et quamvis Buodecimo, multi matrimonium

ficto et ſimulato conſenſu irritum, invalidum & nul„

lum esſe defendant: tr. deceptorem grave pecca„

tum committere, tum ſacrilegii contra reverentiam

matrimonii, tum injustitiæ, ſeu injuriæ, quam alteri

bona fide contrahenti infert, ac proinde ipſum co„

