gendum esſe, ut foeminam deceptam, maximè si illam

defloraverit, in uxorem ducat, & vero conſenſu cum

illa

733.

illa matrimonium contrahat, illi ipsimet communi„

ter statuunt, et latè probant, uti videre est apud

Laymann. Heolog. moral. lib. 5. tr. 10. part. 2. cap. 6.

n. 1. Basit. Pont. lib. 2. c. 5. Joan Gutierrez. de matr.

cap. 10. n. 1. ubi hanc veram & communem esſe scri„

bit. Cardin. de Lugo de Just. & Jur. disp. 12. ſect. 2.

n. 20. ubi etiam de communi testatur. Sanckel.

tr. de matrim. lib. 1. disp. 11. n. 4. & seqq. ubi multos

conſentientes adducit.

Atqꝫ hanc ſententiam, quod ad sponſalia & matri„

monium etiam fictus & ſimulatus ſufficiat con„

ſensus, verbis certis & non ambiguis declaratus,

adeò veram esſe, judicat Heinricus Hahn„

ut contrariam ſententiam homine Christiano

indignam, et hæreſin intolerabilem esſe scribat

in not. ad Wesent. H. de R. N. fere in fin.

Jdqꝫ ob tresſequentes rationes. 1. quia jure naturæ

omnis promisſio duo contineat, veritatem et fide„

litatem. 2. quia verba ab homine prolata, factaqꝫ

his æquipollentia, ſenſuum animi ſunt ſigna; ideoqꝫ

juxta naturam conditionis humanæ, ex actibus ta„

libus mens hominis non debet non æstimari & judicari

Et 3. alioquin, inquit, verba injuriam continentia

proferri posſent ſine animo injuriarum &c. Ac

tandem subjicit ea, quæ hac de re tradit Cardina„

lis de Qugo, quem in hanc ſententiam egregie ſcri„

bere, ait.

Jm Gegentheil finden ſich allerhand rationes,

vmb welcher willen von vielen, ia von den mei„

ſten Pontificiis Theologis & JCtis davor gehalten wird:

Quod matrimonium externo, ſimulato & ficto

734.

Rationes con„

tra tale matri„

monium.

tantum conſensu sine verò & interno matrimoni

um contrahendi animo contractum, sit irritum &

ipso jure nullum; Jdqꝫ ob sequentes rationes:

Quia §. ad omne verum et legitimum matrimo„

nium imprimis requiritur conſenſus contrahentium.

c. ſufficiat. 27. q. 2. c. cum apud. & cap. cum locum.

et cap. tuæ. 25. Ẍ. de sponſall. l. nuptias. de R. J.

Joan Gutierrez. de matrim. cap. 46. n. 1. A„

niſæ. de jur. connub. cap. 3. ſect. 1. n. 1. & seqq.

et quidem conjugalis, quo sc. alter alteri cor„

poris sui jus dat, et vicisſim ab altero accipit.

idqꝫ ſobolis procreandæ gratia, cum promisſione in„

dividuæ in hac vita conſuetudinis, ad officia omnia

facienda, quæ Deus à conjugibus mutua requirit,

Bepper. de L. Mohaic. lib. 4. c. 20. p. 819. fere

in fin. Gutierrez. de matrim. d. cap. 46. n. 4.

Martin. Bonacin. in comp. therlog. norall. voc.

matrimonium. n. 1.

Consistit enim ipsa matrimonii esſentia & forma„

lis ejus ratio in communicatione juris in corpora,

ſobolis procreandæ gratia facta. Hoc ipsum a.

jus corporum tradi & accipi, atqꝫ sic communicari

non potest, sine ipsorum contrahentium conſensu

& voluntate. Cum nihil tam naturale ſit, ut ca„

quæ nostra ſunt, non ſine nostra voluntate in ali„

um transferantur.

l. 12. de R. J.

E in omnibus rebus, quæ dominium tranfferunt,

inquit Javolenus JCtus, concurrat, oportet affe„

ctus ex utraqꝫ parte contrahentium, et, niſi ani„

mus utriusqꝫ conſentit, perduci ad effectum non potest.

in l. 55.

735.

in l. 55. ff. de Obl. & Act. Basil. Pont. de matr. lib. 2.

cap. 2. & c. 3. n. 1. Sanchez. de matr. lib. 2. disp. 25.

Adeo, ut hoc requisitum nulla potestate humana sup„

pleri, et verum matrimonium sine tali contrahentium

conſenſu nullo modo fieri & contrahi potest.

Guil. Ames. de conſcient. & ejus jur. lib. 5. cap. 35. q. 4.

§. 21. Card. de Lugo de Just. & Jur. disp. 22. sect. 4.

n. 45. Basil. Pont. de Matr. lib. 2. cap. 3. Guttierrez.

de matr. cap. 46. n. 3. Sanchez. de matr. lib. 2. disp. 27.

Unde etiam Nicolaus Pontifex rescribit: quod

ſi conſenſus illorum, de quorum conjunctionibus agitur,

in nuptiis solus defuerit, coetera omnia, etiam cum

ipso cortu celebrata frustrentur.

can. ſufficiat. 27. q. 2.

Non autem quilibet sufficit consensus, sed II.

requiritur plenus & sincerus ab omni fraude & do„

lo purus.

Georg. Dedekenn. vol. 3. consil. lib. 2. ſect. 3.

n. 3. condit. 5. & 6. Sepper. de d. Mohaic. lib. 4.

cap. 20. pag. 529. & seq.

perus & non ſimulatus sive fictus. Certi

juris est, inquit Joan Köppen, quod, ubi verum ma„

trimonium esſe debet, ibi necesſum ſit, indubitatus &

deliberatus, non ſimulatus ſed verus accedat conſenſus.

decad. 1. Enucl. 4. n. 223.

Quandocunqꝫ enim jura actum aliquem requirunt

non ſimulatum admittunt, sed verum exigunt.

post Bart. Bald. Alciat. Joh. Röppen d. enud.

4. n. 226. & seqq.

Proinde nec in hoc arduo negatio ſufficiet sola ex„

terna verborum figura, sine conſensu naturali.

736.

cap. tuæ. 25. X. de sponſ. Eypræ. de sponſ. cap. 4.

ꝑ d. (5. n. 2.

Conjugium siquidem debet esſe firmisſimum mu„

tui et perpetui amoris vinculum, ſummus amicitia

gradus, et arctisſima animorum conjunctio, quæ cer„

te ſine vero & interno affectu atqꝫ conſensu constitui„

potest, vel minime.

Basil. Pont. lib. 2. de matrim. cap. 2. n. 4. & 5.

Atqꝫ hanc sententiam, quod sc. ad matrimonium va„

lidum verus et internus requiratur conſensus, nec

ſufficiat fictus sive ſimulatus, præter citatos Dd.

probant et defendunt etiam

Joh. Gerhard. in loc. Thedog. tom. 7. §. 121. Ludov.

Exercit. Justin. 2. th. 5. Lit. 6. Jt. Caniſ. in cap.

tua nos. 26. Ẍ. de spons. Paul. Laymann. in Thed.

Moral. lib. 5. tr. 10. part. 2. cap. 6. n. 1. ibi: quia ſi„

ne verò conſenſu non subſistit matrimonium.

Cardin. de Qugo de Just. & Jur. disp. 22. fect. 4.

n. 45. ubi in matrimonio etiam præscindendo à

ratione ſacramenti verum & internum contrahen„

tium conſenſum esſentialiter exigi scribit, quod

et tradit Basil. Pont. de matr. lib. 2. cap. 2.

Unde III. infertur, nullum esſe matrimonium si

verbi gr: Fuvenis, qui hactenus virginis pudicitiam

frustra tentavit, in furore carnalis concupiſcentiæ,

verbis et ſignis externis cum illa matrimonium con„

traheret, ast ſine interno et verò matrimonium,

contrahendi animo, ſed ficto ſaltem et ſimulato, tin„

coitus extorquendi cauſa. Etenim hic suvenis neqꝫ

jus corporis ſui in alium tranfferre, neqꝫ ab alio vule„

accipere

787.

accipere, atqꝫ sic revera ex ejus parte deficit conſen„

ſus matrimonialis, unica legitimi matrimonii causa

efficiens proxima, & per conſequens etiam ipſa animo„

rum conjunctio, ſive juris in corpora communis, vera

matrimonit ratio formalis.

Gerhard. d. tom. 7. §. 121. ibi: quod deficiat con„

trahentium conſenſus, qui præcipue tanquam ba„

ſis et anima in contractu matrimoniali requiritur.

Jmpostor enim ille non habuit animum hanc mu„

lierem ducendi, sed libidini suæ per carnalem

cum ea commixtionem ſatisfaciendi.

Simulatio enim nullum habet conſenſum.

Joh. Gerhard. d. §. 121. Paurmeister. de Jurisdict.

lib. 1. cap. 27. n. 12. Alber. Gent. de nupt. lib. 3.

cap. 5. p. 284.

et simulatus conſensus, non est verus conſenſus.

Paul. Laymann. in Bed. morall. lib. 5. tr. 10. part.

2. cap. 6. n. 1.

ſed uti Dd. loquuntur, est corpus ſine speritu, trun„

cus ſine anima, species sine re, contractus coloratus,

extrinſecus apparens, intrinſecus nihil habens, de„

fectus potius, quam contractus, & qui habet imaginem

tantum, non medullam veritatis.

Farten. Litigioſ. lib. 2. cap. 8. n. 36. Hieron.

Magon. Decis. Forent. 9. n. 22. Paurmeist.

d. cap. 27. n. 13. Farinac. q. 162. n. 7. Anton. Faber.

in Cod. lib. 4. tit. 17. def. 1.

Unde I. generaliter in jure traditur, quæ simula„

te gesta, pro infectis haberi.

l. 21. C. đ transact. l. 6. C. ſi cert. petat. Ant. Faber. d. def. 1.

738.

plus valere, quod in veritate actum, quam quod simu„

late conceptum.

rub. C. plus valere, quod act. &c.

Jn contractibus rei veritatem potius, quam scripturam

perspiciendam.

l. 1. C. d. t. l. 6. C. ſi quis alteri vel ſibi.

Acta ſimulata veritatis substantiam motare non poſſe„

l. 2. C. d. t. l. 17. C. ad SCt. Velle.

Et Modestinus JCtus. Contractus, inquit, imagi„

narii, etiam in emptionibus, juris vinculum non obti„

nent, cum fides facti ſimulatur, non intercedente veritate.

l. 54. ff. de obl. & Act.

Paulus JCtus: maginaria venditio pro non factat.

l. 55. de contrah. empt.

Et JCtus Gajus: ſimulatæ nuptiæ nul„

lius mommenti ſunt.

l. 30. ff. de R. N. Caniſ. ad cap. tua nos.

26. X. de sponſ. n. 1. ibi: igitur ſimulatum est

conjugium & conſequenter nullius momenti.

Jta ut nullo modo nuptiæ dici posſint, nec pro„

nuptus haber.

Ant. Faber. in Jurispr. Capin. tit. q. princ. 5.

illat. 21.

Ratio a. cur omne robur hiſce actibus abjudicetur,

est, quia deficit conſenſus, ſine quo in illis negotus

nulla obligatio conſistere potest.

l. f. ibi: neutrum contractum, (. in utroqꝫ alte„

rius conſenſu deficiente.) constitisſe, procul dubio

est. C. plus valer. quod agitur. Ant. Faber. d.

illat. 21. ibi: nim: quod careat conſenſu isto, ex

quo nuptiæ æstimantur.

Quæ

789.

Quæ ratio etiam in propoſito casu locum habet. Et

ſane adest potius conſenſus et voluntas contraria, quæ

illud, quod obtenditur, clam repudiat et averſatur,

animo a. id complectitur, quod pallio ſimulationis occu„

lit, adeò, ut in tali caſu stuprum potius quæratur et

committatur, (.si copula ſequatur. quàm ut matrimo„

nium contrahatur, quicquid etiam verbis fuerit dictum.

Nam V. mens potior est verbis. Mens potius atten„

denda, quàm verba Jn conventionibus contrahen„

tium voluntas potius, quàm verba spectare placuit.

l. 219. de R. J. l. 7. in fin. ff. de ſupell. leg. Sigism. Scarc.

de commerc. §. 1. quæst. 1. n. 358. Tiraquell. in repet. l.

ſi unquam. 8. in verb. libertis. n. 18. C. de revocand.

donat.

Unde à mente substantia contractuum pendere dicitur.

Rot. Rom. deciſ. 700. n. 7. ap. Farinac. p. 2. recent.

Nec actus ultra intentionem agentium aliquid ope„

ratur.

l. 19. pr. ff. de R. Cred.

J. facit huc optimè cap. tua nos. 26. Ẍ. de sponſ.

ubi ad ſimilem fere caſum ita respondet Pontifex:

Nos autem quid juris ſit reſcribentes dicimus,

quod ſi res ita ſe habet, videlicet, quod ille eam

non propoſuit ducere, in uxorem, nec unquam

conſenſit in prædictam perſonam, non debet ex

illo facto conjugium, judicari, cum in eonec

ſubstantia conjugalis contractus, nec forma„

contrahendi conjugium valeat inveniri:

quoniam ex altera parte dolus ſolummodo

defuit, et defuit omnino conſenſus, ſine quo

740.

coetera nequeunt foedus perficere conju„

gale. tqꝫ hæc ratio etiam pugnat in

hac propoſita quæstione, ubi in facto præsuppo„

nitur, ex una parte dolum tantum et ſimulatio

nem, et non verum conſenſum matrimonialem ad„

fuisſe. quamvis nonnulli hoc cap:

tua nos. 26. tantum ad forum internum et con„

ſcientiæ restringendum esſe existiment: verior tn̈.

aliorum cenſetur interpretatio, qui docent, agi illis

de foro judiciali, et prorſus definiri, ne matrimo„

nium contractum ſit.

Alber. Gentil. de nupt. lib. 3. cap. 5. pag. 280.

vel d. cap. deciſionem, ob generalem rationem, et„

iam in foro judiciali obſervandam esſe.

Canis. ad. d. cap. 26. n. 3.

Et hanc ſententiam, quod ſc. matrimonium ſit

nullum, ſi una pars contrahentium non ver„

ſimulate tantum, non matrimonium contrahendi„

ſed tantum copulam extorquendi animo matrimo„

nium externis & ſimulatis ſignis contraxerit,

in terminis et multis defendunt

Paul. Laymann. in Theolog. Moral. lib. 5. tr.

10. part. 2. c. 6. n. 1. ubi, ſi unus contrahentium

ſimulatum animum habet, matrimonium omni

jure irritum esſe, ſcribit. Card. de Lugo de

Just. & Jur. disp. 22. ſect. 4. n. 45. & seqq. & disp.

23. ſect. 1. n. 4. Baſil. Pont. de matr. lib. 2. c. 2.

Sanchez. de matrim. lib. 1. disp. 11. n. 1. ibi: con„

stat igitur matrimonium illud fictum invali„

dum esſe. & lib. 2. disp. 25. n. 3. ibi: Hinc infertur

matrimonium minimè esſe, ſi conſenſus ficte &

gretenus

741.

gretenus præstetur. Joan Gutierrez. tr. de mat.

68. cap. 9. n. 12. Ant. Francisc. vol. 1. conſ. matrim.

68. n. 32. Caniſ. ad c. 26. Ẍ. de Sponſ. n. 1. & seqq.

Decisio.

Atqꝫ hanc ſententiam et nos de jure verisſimum esſe

existimamus, modo ſimulationem allegans, & sese vere

conſenſisſe negans, id ſatis & sufficienter doceat. Neqꝫ

enim affirmanti, quamvis jurato, ſe conſenſu ſimulato

contraxisſe, præſertim jure nono, ſi coram Parocho & te„

stibus ſit contractum, fides est adhibenda, nisi alle„

gatæ ſimulationis clarisſima & ſufficientisſima ad ſint in„

dicia et argumenta. Jn dubio enim non simu„

latio, ſed potuis veritas, et bona fides præsumitur.

arg. l. 2. C. plus valer. quod agitur. Farinac. quæst. 162.

num. 94. Barbos. Locupl. lib. 17. cap. 38. ax. 1.

Et in contractibus tunc demum neglegtis verbis

attenditur, quod in veritate actum est, ſi hoc appareat.

l. ſemper. 34. de R. J.

Unde Pontifex in cap. tua nos. 26. Ẍ. de Sponſ. ma„

trimonium propter asſimulatum unius partis conſen„

ſum irritum pronunciat, ſub hac expresſa conditione, ſi

res ita ſe habet, videlicet quod ille eam non propoſuerit

ducere in uxorem, nec unquam conſenſerit. &c.

Quod etiam supra adducti Dd. in foro Judiciali re„

quirunt & præſupponunt. Jta Paulus Laymannus

expresſe scribit, in tali casu, nec juranti adversus ca„

quæ antea asſeveravit, credendum esſe, niſi deceptor ſuæ

deceptionis clarisſima indicia edat, quæ Eccleſiasticus

Judex sufficere arbitretur ad fidem contrariam dictis

prioribus habendam.

in Ted. Moral. lib. 5. tr. 10. part. 2. c. 6. n. 3. Card.

de Lugo. disp. 22. fect. 4. num. 47. verſ. ultimo deniqꝫ

in fin. Gutierrez. tr. de matr. cap. 9. n. 12. in fin.

742.

ibi: ſi juridice constiterit de fictione prioris ma„

trimonii, ſecundum pro valido judicabit, primo

annullato & pro tali declarato. Ant. Francis.

vol. 1. conſil. matrim. 68. n. 32. ibi. quin imo quan„

do potest constare de animo ipſorum contrahenti„

um, vel alterius eorum, qui non habuit animum

contrahendi, tunc non debet judicari matrimoni„

um. Canis. ad cap. 26. Ẍ. de sponſ. n. 2. in fin.

ibi: at in foro exteriori, partis pro ſe confesſio

non admittitur, ſed probatione adimplenda est.

Cum Eccleſia non judicet de occultis. Menoch.

lib. 3. præſumpt. 1. n. 33. ibi: Una est, an hoc cen„

ſeatur matrimonium, ſi constat virum hunc (. qui„

ſc. verba contrahendi matrimonii protulit, ani„

mum v. contrahendi non habuit, de hoc n. ibi agit.

non habuisſe animum contrahendi. Et certum est,

hoc non esſe matrimonium, ob defectum conſenſus.

Responsiones

acontialias

rationes.

Atqꝫ in hoc casu, et in hisce terminis, ubi sc. legi„

timè constatt de ſimulatione, et quod parsuna non

vere, ſed tantum ficte & ſimulate conſenſerit, non ob„

stant, quæ supra pro contraria ſententia adducta ſunt.

Non primum & ſecundum, quia, quod dictum vel

ſcriptum, regulariter quidem pro verò habetur; & in

dubio â verbis non est recedendum, ſed ſi de contra„

ria mente aliunde ſufficienter constat, et ex clarisſi„

mis argumentis apparet, aliud actum, aliud verò per„

ſimulationem dictum, tunc merito verba vel alia ſigna„

externa ſimulatè prolata, menti & veritati cedunt,

& plus valet, quod actum, quam quod ſimulate conce„

ptum, per ea, quæ in præcedentibus rationibus deciden„

di ſunt adducta.

ö Ant. Faber. in Cod. lib. 4. tit. 17. def. 4. n. 5. & seqq.

Et in tali casu procedit illud Eiceronis dicentis:

Jn

748.

Jn fide, quid ſenſeris, non quid dixeris, cogitandum.

lib. 1. de offic.

Unde quamvis in omni controverſia et cauſæ examine verbo„

rum prima ratio haberi debeat, mens tn̈. ex circumstantis,

aperte relucens nequaquam negligenda, sed verbis potius præ„

febenda.

l. 219. de V. §. Jason. ad l. 7. §. prator ait. n. 55. de pact.

Zas. conſ. 12. n. 43. vol. 1. Goedd. 3. Conſil. Marpurg. 26.

n. 121.

Et voluntas atqꝫ mens (. ſi apparet.) semper potior est voce„

dicentis, et facto facientis, nedum scriptura scribentis.

l. 7. in f. de supell. leg. Carpz. part. 2. const. 39. d. 9. n. 6.

& p. 3. c. 15. d. 42. n. 4. Richter. Regul. 43. n. 21. & seqq.

Hinc Justinus Jmperater reſcribit, quod quis ſuis con„

fesſionibus acquieſcere debeat, nisi per apertisſima re„

rum argumenta religioni judicis aliud demonstrare posſil.

l. 13. C. de non num. pec. quo et facit. l. 5. C. de injur.

Tertiam rationem quod atlinet, qua dicitur,

voluntas in mente retenta nihil operatur; ſi„

exinde facta illatio procederet, in nullo negotio

ſimulationis exceptio admittenda esſet, contra mani„

festa, superius adducta jura.

Voluntas in mente retenta nihil operatur, nisi de

illa aliunde appareat.

arg. l. 8. C. de revoc. donat.

Beinde voluntas in mente retenta hic nihil opera„

tur, ſed defectus veræ voluntatis, & veri conſensus ma„

trimonialis impedit, quo minus matrimonium contra„

hatur.

Quod autem Quarto dicitur, allegantem propri„

am turpitudinem non esſe audiendum, ad illud dicen„

dum, quod ſimulationis exceptionem opponens non

principaliter sese fundet in propria turpitudine, sed

in defectu veri & interni conſenſus matrimonialis, et

744.

in ſuo disſensſu, cui ob adverſarii deceptionem tur„

pitudo adhæret.

conf. Alciat. ad l. 30. C. de transact. n. 12. Bargal.

de dol. lib. 2. c. 2. de vero dolo. n. 67. & ſeqq.

Deinde propriam turpitudinem allegans non est

audiendus, cum ad effectum, ut negotium ipſo ju„

re validum reſcindatur, jus alteri quæſitum tolla„

tur, et ipſi alleganti ex turpitudine ſua commo„

dum quæratur, de quo caſu etiam loquitur

l. 30. C. de transact.

Verum ſi negotium propter defectum esſentialis

requiſiti ſit ipſo jure nullum, vel illud, quod alius

prætendit, nunquam fuerit contractum, quin illud

nullum dici, vel negari posſit, licet hæc negatio ne„

gantis turpitudinem implicet, nulli dubitamus,

Turpitudo n. illa, & in nostro casu ſimulationis de„

lictum, non potest facere, ut ibi ſit matrimonium,

ubi deficit verus matrimonialis conſensus, unica

matrimonii legitimi cauſa efficiens, & per conſe„

quens ipsa animorum conjunctio, sive juris in col„

pora communicatio, vera matrimonii forma. Hinc

virginis stuprator, in judicio matrimoniali non

prohibetur excipere & negare, se cum foemina illa„

matrimonium contraxisſe, aut illud promiſisſe, ſed

illam tantum libidinis explendæ gratia cognovisſe.

cap. tua nos. Ẍ. de sponſall.

Unde etiam Tiraquellus regulam illam, quod

propriam turpitudinem allegans non ſit audien„

dus, limitat, quando allegatur ſimulatio.

tr. de retract. lign. §. 1. et. 2. n. 16. Bargat. d. cap.

n. 70.

745.

n. 70. vid. et. Barbos. Locupl. lib. 18. c. 33. ax. 5. limit.

1. ubi dicta regula limitatur in cauſa matrimoniali.

Præteria verum quidem est, quod simulatio deceptori,

non prodesſe, nec ipse exinde commodum sentire debeat:

Verum in caſu propoſito ſimulationem opponens non

quærit lucrum, nec sibi aliquod jus per ſimulationem

dicit quæſitum: ſed negat duntaxat jus ullum adverſa„

rio quæſitum ex actu, qui ſimulatus probatur, & per con„

ſequens ob defectum veri conſenſus, est ipſo jure nullus.

Ant. Faber. in Cod. lib. 4. tit. 17. def. 2. n. 3.

Atqꝫ ita etiam accipienda est altera juris regula„

qua dicitur, quod itti, qui dolo aliquid facit, non ſit ſuc„

currendum, nimir: contra jus commune, et jus alteri

quæſitum, per extraordinarium juris remedium, verbi

gr: per restitutionem in integrum, vel Sctum vellega„

num, aut simile aliquod beneficium, de quibus casibus

loquuntur textus & Dd. pro regula illa adducti.

Cæterum licet quis dolum in negotio aliquo admiſe„

quin tn. ille jure communi & ordinario uti, & nego„

tium illud, quod ob defectum esſentialis alicujus re„

quiſiti nullum est, impugnare, & eidem exceptionem,

nullitatis opponere posſit, nullum est dubium.

Hinc illud, quod in fine quartæ rationis proponi„

tur, nim: ſimulantem simulato contractui stare o„

porttere, et quod in fraudem tertii ſimulatum, à ter„

tio tantum, & non ab ipſis ſimulantibus impugnari

posſe, merito repcitur. Generaliter n. contra„

ctus ſimulati, nulli & nullius mommenti dicuntur, in

textibus supra adductis. Capropter quicunqꝫ

ex contractu vel negotio simulato petit, quod ſcit

alterum ſibi dicis tantum cauſa & non ſerio, atqꝫ

746.

ſic nulliter spopondisſe, ille eo ipſo in petitione illa„

dolum admittit, & Soli exceptione repellitur.

arg. l. 21. C. de transact. junct. l. 36. ff. de V. O.

Nec obstat, quod, ubi contractus annullatur fa„

vore alicujus, ſi ille vult, contractus ſubsistat.

arg. l. 14. C. de Procurat. l. 41. ff. de minor. Aug

Barboſ. ad l. 30. C. de transact. n. 4. Donell. ad

l. 30. C. de transact. n. 2.

Nam hoc procedit, ubi contractus alias ipso

jure validus, tantum ob alterius favorem reſcindi„

tur, vel nullus declaratur.

dd. l. Menoch. lib. 1. conſ. 20. n. 54. & seqq. Cas.

ſan. in conſuet. Burg. rubr. 4. §. 1. n. 20.

Secus a. est, ubi contractus, vel negotium (uti„

hic.) deficiens ob esſentiale requiſitum, est irri„

tum, & ipso jure nullum. Neqꝫ ſimulationis ex„

ceptio ſive querela in alicujus favorem est intro„

facta, ſed ob deficientem conſenſum necesſarium,

atqꝫ negati imperfectionem ſive nullitatem omnibus

jure communi competit. Est n. inquit Anton.

Faber, ſimulatio vitium contractus, non perſonæ,

ac proinde tale, quod efficit rem, quæ ex ejusmodi

contractu, vel petitur vel posſidetur.

in Cod. lib. 4. t. 17. §. 2.

Nec quicquam huc faciunt,

l. 30. C. de transact. l. 4. C. de revocand. donat.

& l. 5. C. de ſerv. pign. dat.

quippe quæ de fraudulentis, & non ſimulatis lo„

quuntur negotiis, quàm distinctionem etiam post

Baldum obſervavit.

Farinac. q. 162. n. 50.

Quoad

747.

Quoad quintam rationem pro contraria ſententia,

adductam, notandum in eo, an ſc. ad reliquorum con„

tractuum validitatem requiratur conſenſus internus,

an v. ſufficiat nudus externus, verbis vel aliis exter„

nis ſignis declaratus, licet ſit fictus & ſimulatus, Do„

ctores non convenire. Et, quamvis posterius de„

fendat Baſilius Pontius loco supra citato: alii

tu. quàm plurimi ab illa ſententia recedunt, et pri„

orem ſententiam, contractum ſc. ex conſenſu non

verò ſed ficto tantum & simulato initum non valere,

veriorem & communiorem esſe ſcribunt, uti vide„

re est apud Cardin: de Quas

de Just. & Jur. disp. 22. ſect. 4. n. 45. & seqq. ubi

hanc ſententiam communem, & ab omnibus fere

Dd. approbatam esſe ait. Molin. de Just. & Jur.

tom. 2. d. 352. n. 4. in fin.

Quæ ipſa ſententia, ſi de ſimulatione legitime

& ſufficienter constat: juri quoqꝫ convenientior vi„

detur; utpote in quo pasſim inculcatur, quod mens

contrahentium verbis ſit præferenda, quod plus

valeat quod actum, quàm quod ſimulate conceptum,

& quod ſimulata pro infectis habeantur; adeò ut con„

tractus ſimulatus, nec nomen contractus mereatur,

nec ulla obligatio exinde oriatur. uti ſupra pluribus

probarimus, & in specie quoqꝫ docet

Ant. Faber. in Cod. lib. 4. t. 17. def. 1.

Præterea illi ipſi, qui ad contractuum validita„

tem conſenſum fictum ſufficere putant, contractum

matrimonialem excipiunt, & ad illum, ob ſingulares,

rationes, verum conſenſum jure naturæ necesſarium

esſo docent, uti videre est apud

Baſil. Pont. lib. 2. de matr. cap. 2. n. 3. & seqq.

748.

Sexta ratio contraria vera est & procedit

niſi aliunde et per clarisſima & sufficientisſima

indicia atqꝫ argumenta de ficto et ſimulato conſen„

ſu constet, quod nos in nostra ſententia ſemper præ„

ſupponimus. Et in tali quoqꝫ casu, licet deceptor

gravius peccet, et Ecclesiæ quoqꝫ quodammodo inju„

riam faciat;

vid. Carbinal. de Qugo de Just. D. d. Hipp.

ſect. 2. n. 36.

tamen ſi de ſimulatione legitimè constat, matri„

monium nullum esſe, non tantum evincunt ratio„

nes ſupræ adductæ, sed idem quoqꝫ docet

Cardin. de Lugo d. sect. 2. n. 35. & seq. San„

chez. de matrim. lib. 1. d. 11. n. 1.

Sic et ſeptima ratio limitationem paritur, ſi

per clara & sufficientia argumenta constet, in

posteriori quoqꝫ actu exterius & apparenter ma„

trimonium contrahentem non vere, ſed tantum fi„

cte conſenſisſe, & conſenſum duntaxat simullasſe.

Tunc n. ob deficientem verum matrimonialem con„

ſensum, matrimonium omnino erit nullum. per ea,

quæ supra pluribus ſunt ad

de

ducta.

Ad Octavam respondent Dd. impostorem ejus„

modi gravisſima poena in aliorum terrorem affici„

endum esſes.

Gerhard. in loc. Thed. tom. 7. §. 121. fere in fin.

đ poſitione a. poenæ, non statim ponitur validitas

actus in poenam:

Aber. Gentil. de pupt. lib. 3. c. 5. pag. 284.

De inde excludit hoc periculum præſuppoſitum

nostrum. Non n. indistinete hanc fimillationis

allegationem admittendam esſe dicimus, sed tunc de„

mum illam audiendam esſe statuimus, ſi de illa„

legitimè

749.

legitimè et sufficienter constat, si v. de simulatione non

constat, tunc utiqꝫ conſenſus verbis vel ſimilibus ſignis de„

claratus pro verò erit habendus, et pro matrimonis præ„

ſamendum atqꝫ judicandum.

Nono inducit quidem jure canonico copula carnalis pro„

conſensu matrimoniali præſumptionem juris & de jure, sed

tunc demum, si promisſio matrimonii vera, verò & non simu„

lato conſenſu facta præcesſit. de quo casu etiam loquitur,

cap. is qui fidem. 30. Ẍ. de sponſal. Trentacinq. lib. 3. tit.

de matr. reſol. 1. n. 1. in fin.

Verum ſi ficta & ſimulata tantum promisſio, vel conſen„

ſus de præſenti ſimulatus duntaxat, præcesſerit, tunc copu„

la carnalis talem præsumptionem non inducit.

arg. c. tua nos. 26. Ẍ. de sponsal. Menoch. de præsumpt.

lib. 3. præſ. 1. n. 26. ibi: idem est, qu. certum esſet, sponſa„

lia fuisſe nulla ob aliquod justum impedimentum.

Deinde novo jure, & hodie, nostris moribus, carnalis copu„

la, etiam vera ſponſalia ſubſequens, matrimonium non

inducit. p

Jad. in Comm. 1. tit. de sponsall. n. 4. Trentacing.

d. l. Sont. de matr. lib. 5. c. 22. n. 1. Canis. ad cap.

is qui fidem. n. ult. Ẍ. de sponſ. Gutierrez. d. l.

n. 11. & seqq. et cap. 70.

Quia hodie conſenſus matrimonialis non nisi in facie„

Eccleſiæ, coram Bacerdotte, & in terris Pontificus

coram Parocho & testibus efficaciter declarari, atqꝫ

legitimum matrimonium contrahi potest.

vid. Carpz. J. C. lib. 2. def. 147. Gutierrez. de

matr. cap. 40. n. 11. Trentacing. lib. 3. tit. de matr.

resol. 1. n. 1.

Unde ſi declaratio coram Parocho et testibus facta,

propter ſimulationem, et deficientem conſenſum verum

750.

et matrimonialem est nulla, nec ſubsequens copula

poterit facere matrimonium.

arg. l. 30. de R. J.

Quod a. in fine hujus nonæ rationis ex Menochio

additur, und merito in dubium vocatur & rejici„

tur ab Harprechto

ad rubr. Jnst. de nupt. n. 35. & seqq. per ratio„

nes ibidem adductas.

Decimo, ſi foemina revera decepta, nec ſimulatio„

nis gnara fuit, tunc verum quidem est, quod pro

decepta, contra deceptorem pronunciari debeat,

verum quomodo, & in qua rez illud est in quæstione.

Nec exinde ſequitur, quod statum pronunciandum

ſit pro matrimonis, quod à disſentiente, & sine con„

ſensu verò non contrahitur ullo modo„

Alber. Gentil: de nupt. lib. 3. c. 5. pag. 285.

Nihil præterea ad rem facit brocardicum Dd.

Undecimo adductum, quod videlicet in dubiis,

pro matrimonio responderi debeat. Nam cum ſu„

pra demonstratum, ut matrimonium simulato con„

ſensu contractum nullum esſe, conſequens est, dictum

brocardicum hic non locum habere, cum illud tan„

tum ad verum, legitimum et justum matrimonium

pertineat.

Collmann. vol. 1. responſ. 1. n. 426.

et ubi illud plene est ab una parte probatum

probatio vero illa aliquo modo ob probationes al„

verſarii dubia est facta.

Nicol. Gerhard. Jun. vol. 2. conſ. 44. n. 38.

Dein effi maximè cavendum, ne matrimonia legitima

& ute

75.

et rite contracta, lemerario quodam auſa, & sine legi„

timis cauſis, contra expresſum mandatum divinum retra„

ctentur et disſolvantat; attamen hoc quoqꝫ Judices materi„

moniales cavere debent vel maximè, ne favorem matrimo„

nii ſinistre iſurpent, & partes præter, imo contra mentem,

propoſitum & voluntatem ſuam, per compulſoriales ad ma„

trimonium contrahendum et conſummandum, in extremæ

vitæ, corporis et animæ pericula conjiciant.

Frideric. Bruckmann. 1. conſil. 18. n. 38. 41. Joh:

Köppen. decad. 1. enucl. 4. n. 159. & seqq. ubi n. 165. ex

Decio ſcribit, quod nuda illa æquitas, quæ conſidera„

tur favore matrimonii, non debeat movere judicantes,

ut Justitiam contra jura divina et canonica administrent,

Maximè cum non minus peccatum sit, matrimonio jun„

gere non jungendos, quàm separare non ſeparandos.

Conſil. Argentov. vol. 1. conſ. 50. n. 54. Cothmann.

vol. 1. responſ. 1. n. 427.

Duodecimo negari non potest, qui virginem innocen„

tem, et fraudis atqꝫ ſimulationis ignaram, matrimonialem

conſenſum ſimulando decipit, et coram Parocho atqꝫ testi„

bus ficte & simulate cum illa matrimonium contrahit

ac tandem eandem carnaliter cognoſcit, illum gravisſi„

me peccare. erum quod ille propterea non sta„

tim ad matrimonium compellendus ſit, late defendit

Alberic. Gentil. de nupt. lib. 3. cap. 5.

Et quamvis plurimi contrariam sententiam, tanquam

æquiorem ſequantur: tamen illi ipsi, varias illius ſenten„

tiæ admittunt limitationes; ut ſi §. decepta pro vir„

gine ſe falso jactavit. Tunc enim deceptio deceptione

tollitur, & quasi compenſatur.

Paul. Caymann. in Theol. Moral. lib. 5. tr. 10. part. 2. cap. 6. n. 2.

752.

II. Si ex tali matrimonio ſcandala et infelices ex„

itus timeantur.

Laymann d. l. Cardin. de Lugo de Just. & Jur. disp. 12.

ſect. 2. n. 23. Sanchez. de matrim. lib. 1. disp. 11. n. 9.

Gutierref. de matrim. q. 10. n. 8.

Matrimonium enim, quod iræ, discordiæ malevolen„

tiæ et disſidiorum ſeminarium fore creditur, illud nec

in sui constitutione, nec in ſui red integratione, ſovendum

est

Friderich. Bruckmann. 1. conſ. 18. n. 38. n. 1.

III. Si mulier deceptionem & simulationem ex per„

ſonarum conditione, ex verbis vel aliis circumstantis,

facile cognoscere & advertere potuerit et debuerit,

tunc enim ipsa ad fraudem connivisſe cenſetur, non

ſecus atqꝫ cum præ se mulieres ferunt, vi adigi, quam

vim tamen gratam habent.

Alber: Gentil. de nupt. lib. 3. cap. 5. pag. 284. &

ſeq. Paul. Laymann. d. lib. 5. tr. 10. p. 1. cap. 1. num. 11.

Card. de Lugo de Just. & Jur. disp. 12. fect. 2. n. 21.

vel II. Si deceptor aliud postego matrimonium vers

conſenſu contraxerit.

Laymann. d. tr. 10. part. 2. cap. 6. n. 2.

Ex quibus omnibus ſatis ſuperqꝫ constare existima„

mus priorem nostram ſententiam, eo nimirum in casu„

quo de ficto & ſimulato conſensu legitimè & sufficienter

constat, nec pretati ehristianæ, nec juris rationi con„

trariam esſe. Neqꝫ contrarium evincunt rationes,

quas Heinricus Hahn. ad Weſenb. d. l. profert. Nam.

quamvis in verbis et promisſionibus,

ſ nostris

duo requirantur.

nim: veritas & fidulitas, & disſimulantes contra hoc

utiqꝫ haud leviter peccent: exinde tamen non sequitur,

ipsa negatio illata propterea valide ꝑfirma esſe,

contra

783.

contra manifestisſima et clarisſima jura nostra supra

adducta. Præsertim ſi negotium tale ſit, quod sine con„

trahentiam conſenſa nulla humana potentia constitui posſit.

Vorio licet verba ſenſuum animi sint significantia, & ex

illis mens humana ſit æstimanda, ita ut id præsumatur esſe„

in corde, quod loquitur lingua: attamen, si, uti fieri potest,

appareat: aliud fuisſe in ore, aliud in corde; aliud actum,

aliud ſimulate conceptum; tunc ipsa jura nostra ſupra

adducta verbis mentem, præsumptioni veritatem, & ſi„

mulatis ſubstantiam præferunt, atqꝫ simulata pro infectis habent,

Præterea nec illud rectæ rationi contrarium & pernicioſum

est, dicere et docere, verba injuriosa sine animo inju„

riandi proferri, & res accepto pretio exterius tradi posſe,

absqꝫ animo vendendi & tradendi. Nam utrumqꝫ fieri

posſe, et sæpe etiam fieri, præter experientiam probant,

quoqꝫ

l. 55. de contrah. empt. l. 5. C. de injur. ubi rescri„

bunt Jmpp: Si non convicii conſilio te aliquid in„

jurioſum aixisſe probare potes, fides veri à ca„

lumnia te defendit. vid. et Carpz. prax. crim.

part. 2. quæst. 97. num. 4. & seqq.

Tandem, quod attinet autoritatem Cardinalis de Lu„

go, et rationes ex eo adductas, tantum abest, ut dictus

Cardinalis à priori nostra ſententia disſentiat, ut ipſe„

met illam potius expresſe probet, et latius defendat, atqꝫ

ſie mentem ſuam plenius explicet, ſimulqꝫ ad contraria re„

spondeat.

in d. tr. de Just. & Jur. disp. 22. ſect. 4. n. 44. & seqq.

& disp. 23. ſect. 1. n. 3. 4. & 14.

Et hæc de prima quæstione.

Secunda

Vultio.

Solget demnach die andere proponirte Frag„

Waß in præmisſo caſa zuhalten, da beydenheite

754.

Zwiſchen denæ Cavalier vnd der Comodiantin

eine Lautere fictio ac simulatio conſensus matri„

monialis, zu erreichung eines andern Zweceſs,

fürgeloffen.

Bey dieſer Frag, weiln dieſelbe in genere da„

hin geſtallt, waß diß Orths zuhalten, alß wer„

den folgende zwey abſonderlich zu conſideriren,

ſeyn. 1. Ob zwiſchen dem Herrn Graven vnd

der Compediantin eine zu recht beſtändige Ehe

contradirt vnd geſchloßen worden? II. D

nicht der Herr Grav von Rechtswegen ſchul„

