et Dd paſsim.

Nemo enim occidendus est uno adversus eum testi„

monium dicente

Devteron. 17. v. 6. Hebræor: 10. vers. 28.

super quocunqꝫ delicto

Devteron. 19. vers. 15.

etiamsi testis eſset Epiſcopus

Jason in l. admonendi n. 193. D. de jnjur:

vel alio præclaræ curiæ honore præfulgeret.

l. 9. §. 1. C. de testib:

Qualis unius testis depositio, ut ut aliàs de actu

immediato facta, indicium ad torquendum parit

P. H. O. Car. r. art. 30. ubi Steph: in Com:

ad condemnandum tamen id minime extendi potė̅,

quippe ex indicijs etiam violentis, ultimo quis

ſupplicio haud afficiendus est

ꝑ c. literas 14 Ẍ đ præsumpt: Mascard:

de probat: concl. 1221. n. 55. Farin:

oper. Crim. q. 86. n. 110 ubi opinionem

nane communem, magisqꝫ recepta eſse testatz.

Vndt ſolches in dieſem fall umb ſo viel weniger,

weiln

3. Sothane deß Pfarrherrn kundſchafft, zumahln

ad 3 jnterrogat: nichts gewißes, undt nuhr deßel„

ben muthmaßung undt erachten in ſich begreiffet,

daß, nemlich, Er geſehen, den actum, Laut der Wohrt,

ohne zweiffel, und allem anſehen nach volbringen,

Daß füllen aber habe nicht ſtehen wollen, ſondern ſeye

algenach

59.

algemach vorgegangen

Dicta enim testium pro accusatore, nec eſsario

concludere debent.

Surd. Consil. 328. num. 8. Decian. lib:

2. respons. 93. n. 58. Guazzin in tr:

ad defens. inquisito defens. 33. c. 14. n. 2.

Et testis de judicio ſuo deponens contra ac„

cusatum non probat, nec proprie dicitur testis.

Gl. in. l. 2. §. pen. in verbo meminerint D.

đ aq: et aq. piovia arcend. Decian. lib. 1.

Resp. 14. n. 21. ubi ita omnes tenere inquit

Quia testis de veritate facti per sensum corpore„

um deponat neceſse est, alias nullam fidem meretz.

ꝑ l. 20. §. 9. D. qui testam: facere poſsunt.

l. 4. C. de Testib: C. Relatum. vers. unde

Cangnica 5. q. 2. c. Testes. 3. q. 1. Fari„

nac. de Testib: q. 68. §. 2. n. 63. Guazzin

d. defens. n. 3. ubi hanc eſse communem refert.

† hatt der Peinl: Beklagte nicht ſo gar lang erſt

die Jahr der pubertät erreychet; Geſtaldt Er

beſage Obberürten Tauffbuchß d_ 21 Aprilis

Anno 1645 gebohren, und alſo jüngſt erſt daß

ib de Jahr ſeynes alters angetreten.

╒

Puberes namqꝫ, ob crimen etiam Sodomiæ ulti

mo supplicio haud afficiendos eſse consuluit

Socin: junior lib. 3. consil. 7. quem secuti

Timo minorennes

annum ætatis vige„

simum nondum ex„

cedentes

Riminald: Menoch: Poseph: Ludov: et Ro„

land à Vall. quos refert. Merenda lib:

5. Controv. jur. cap. 19. n. 7. et ante eum

Farinac: de Poen: temperand: q. 92. n. 85.

qui et ipse n. præced: in fin: iunct: n. 170.

nunquam tales delinquentes ordinaria mor„

tis poena affectos se vidiſse innuit.

Etenim fere in omnibus poenalibus judicijs

et ætati et imprudentiæ succurritur.

l. 108. D. de R. I.

Quam præ dolo quis etiam exinde in Reo hoc præ„

sumpserit, quod ad 2. interrogat: haud coacte

confeſsus sit: Er habe es ſeynes Vatern Hagenſtier

ſo bißweilen zum kühen gelaßen, undt, Laut er„

ſter gerichtlichen verhör, andern unvernünfftigen

Viech abgeſehen.

5. kombt hinzu ſeyn, deß verhafften, offene gut

liche bekandnuß;

Qualem confeſsionem, metu quoqꝫ |:ut vocant:| pro

bationum, tormenta, |:hîc deniqꝫ comminata; com„

prehendentium

juxta Bero. in c. At si Clerici. n. 87. et

seq. Ẍ de judic:

factam, veniam mereri tradit.

Carpzov. pr. Cr. Q. 149. n. 30.

Wie auch

6. Laut Protocolli anziehende hertzliche Rew und

verſprechende beßerung deß lebenß

siꝗdem

60.

siquidem ob veram poenitentiam poena or„

dinaria mitigari potest

Carpz. d. tr. q. 39. n. 6.

Et cum poenæ delinquentibus, inter cætera

ut emendatiores fiant, imponantur, ob

spem hanc in minoribus præsumptam, vitia

nempe una cum addleſcentia depositum wi„

hæ ipsis vel plane remitti aut certè minur,

debent.

Tiraqu. de poen: temper. aut remitt:

caus. 7. n. 5.

Vndt ſolches umb ſo viel mehr, weiln des verhaff„

ten Vater deſto gnawer achtung auff ihn haben

wirdt, alß welcher, vermög Protocolli, eine ernſthaffte

vleißige Haußzucht über die kinder führen, und ſie zum ge„

beth und der arbeit gar eiffrig anhalten. der P. B. auch

7. ſonſten ein gutes prædicat haben ſolle,

cujusmodi fama omnem doli præsumptionem

removet

l. 3. §. 12. et l. 5. §. 6. D. de re milit. Hieron:

Gabriel Cons. 169. n. 8. et 17. lib. 1. Honded:

Consil. 96. n. 70. et consil. 101. n. 38. vol. 2.

8. Würde der Peinl: Bekl: wegen der mitt dem

übrigen Viech außerhalb Ob beſagten füllen, zumah„

len noch vor ſeyner pubertät getriebenen undt ſelbſt bekan„

ten Sodomi, weiln darüber ſonſten keyn einiger zeug

oder anzeig verhanden, gar nicht zu ſtraffen, weniger deßen

unſchuldiger Vater deß noch davon verhandenen Viehes, durch

mitt thötung deßelben zuberauben ſeyn;

Confeſsiones namqꝫ Reorum pro exploratis facino„

ribus haberi non oportet, si nulla probatio religionem,

cognoscentis instruat.

ut D. Severum rescripsiſse inquit Ulp. in d. I. §. 17.

D. de Quæst: quod probatur etiam in d. l. 1. §. 24.

D. d SC. Silan.

Quamvis claræ sint et categoricæ,

Gias de crim: læs. Majest: lib. 2. tit. quo m:

et per quem crim. Q. 1. n. 5. Carpz. d. pract.

qu. 60. n. 8.

Welche confeſsion unter andern auch, ſo viel die zu

letz angegebene drey Stück Viech betrifft, umb ſo

viel weniger zu attendiren, weiln ſolche, von ihme

dem beklagtten, nach außweiß deß am 16 junij ge„

haltenen Protocolli, durch beſchehene ſcharffe betrohung

mitt dem Nachrichter undt Marter, alle obgedachte indicien

gebracht.

Siquidem ad incutiendam etiam verbalem territio

nem, in primis contra meticulosos plerumqꝫ juniores

vel aliquales tantum regruntur præsumptiones et in

dicia

secund: Personal. de jndic: et tortur: n. 77.

Farinac: op. crim. q. 37. n. 102. et seq.

deßen

61.

deßen allen doch ungeachtet, ſeyn wihr der Rechtlichen

meynung, daß die gethane anklage, nach ahrt und

eigenſchafft dieſes abſchewlichen Laſters, gnung pro

birt ſeye, weßwegen die Todeß Straff, undt zwar

ſolcher geſtaldt ſtaet habe, daß der Peinl: bekl:

mit dem Schwert vom Leben zum tode hinzurichten,

undt volgendß deßen Corper, nebſt dehm noch verhande

nem befleckten Viech, ſo vorher auch zu Todten, zu

verbrennen wehre.

Quod si enim quis in ipso opere, alijsqꝫ præparato

rijs Sodomiæ cum bruto etiam ab uno omni ex

ceptione majore id jurato aſseverant loco ad„

perpetrandum commodo visus, seqꝫ crimen

hoc ꝑfeciſse categorice et constanter confeſ„

sus fuerit, ultimo supplicio is affici potest.

Quippe cum in crimine Sodomiæ cum bruto ani„

manti exercitæ de corpore delicti per utrius

que partis confeſsionem aliàs neceſsariam co„

stare nequeat, lex contenta est illa ꝓbatione quæ

haberi potest.

Ex quo non minus in hoc atqꝫ alijs delictis car„

nis et occultis, quæqꝫ ſunt difficilis probati„

onis, ac facti transeuntis probatio istæc cor„

poris delicti per indicia ac præsumptiones

arbitrante judice sufficiens est.

ꝑ ea quæ late tradit Carpzov. d. pr. Q. 76.

n. 50 et seqq: Farin. op. crim: Q. 148. n. 66.

Decian: consil. 18. n. 21. lib. 1.

Nuhn hatt Obmehrgemelter herr Pfarr ad interr:

1. 3. 7 et 8 eidlich deponirt, daß Er geſehen, wie

nemlich der verhaffte auff dem felde, ſeyne

pudenda (salv. non.) entblößet gehabt, und ein

kleyn dreywochig Stuten füllen beym Schweiff

mitt gewaldt haben, ohnzweiffel, und, allein an

ſehen nach den actum volnbringen. Welche con„

summation auch mit dem andern obangeregtem

Viech der Peinl: Beklagte durch ſeyne öffters

ratificirte confeſsion, inhalts der acten, bekräfftigt,

ſo auch die darneben erzehlte umbſtände ferner con„

firmiren, daß, alß Er mehrentheilß umb mittagß

zeit, wan daß Viech geſeßen, daß werck mitt dem

ſelben getrieben undt volbracht. Sonſten auch nuhr

an eynem Stock, oder, wie Er geköndt, auff daß

Viech geſprungen, undt ſich über hin gelegt, da dan

ſelbiges gantz Still geſtanden, undt, wiewohl Er nicht

ſegen können oder behalten, wie vielmahl es ge„

ſchehen, ſo wehre ihm doch über 3 oder höchſt viermahl

salv. hon. dʼ semen nicht effluirt. Dahero Er

Dan obangeregter TodesStraff ſich in alle wege un

terwürffig gemacht

vermög Fürſtl: Württenb: LandßOrdn.

fol. 271.

62.

fol. 271. §. welche auch p 27. cum qua

concordat: Constit: crim: Car. V. art. 116.

et jus Divin: Exodi 22. vers. 19.

Levit: 20. vers. 15.

Jnter delicta namqꝫ carnis hoc foediſsimum

atqꝫ omnium reliquorum graviſsimum eſse

jura divina pariter ata humana edocent,

ob. quod scelerum vindex supremus sæ„

pe fames, pestes, vella, terræ motus

inundationes atqꝫ alias id genus plagas

generales immittat.

Nov. 77. et 141 juncto c. Clerici

Ẍ de exceſs. Pralat: c. ut clericorum

de vita et honestate Clerieor.

Jncolasqꝫ funditus se deleturum graviter

minatur

Levit. 18. vers. 23 et ſeqq.

Von welcher Todeß Straff dißfalß umb ſo viel we„

niger zuweychen, weiln derogleichen laſter leyder

gar zu viel wollen einerißen.

Poenarum namqꝫ fructus omnium maximus

ad exemplum pertinet

Bodin de Republ: lib. 7. c. 4. n. 21.

ut nempe illius conspectu alij ab ijsdem facino

ribus deterreantur.

l. 18. §. penult: D. de Poenis.

Vndt Ob wohl in vorangezogener Fürſtl: Landß„

Ordn: in darin approbirter Peinl: Halßgerichts

Ordn: Caroli V. dd. loc. auff diß laſter

die lebendige verbernnung geſetzet, poena tamen

næc apud nos in nisce et alijs atrociſsimis deli„

ctis non facile decernitur: eo, quod vitandæ ſint

illæ poenæ, per quas fieret haud difficulter

ut Reus supplicio addicendus in desperatione

adigeretur, atqꝫ ita non minus animæ quam corpo„

ris iacturam faceret.

Anton. Faber. lib. 9. Cod. tit. 12. ar Ma„

lef: đ Mathemat: de fin. 2. n. 4. in not:

vel ne horribiles flammarum dolores omne

fidem ꝑ se languidem et aridam comburant.

ut ait Dn̅o̅ T hummius p. m. tract: de sa„

gar. impiet: citatus ab Harprecat ad

§. 5. n. 356. Jnst. de publ: jud:

Ubi sententiam hanc mitiorem, utpote divino

juri apprimè conformem, Facultatem hani

nostram plerumqꝫ approbaſse, et in consulendo

secutam fuiſse, se probe recordari inquit.

sicuti quoqꝫ videre est

apud Besold: Consil: 51. in fin. Cons. 302

num. 5. multisqꝫ alijs.

Quemadmodu

63.

Quemadmodum et nos ii Septemƀ: anno

1657. ad consult: judicis Lauffensis

super delicto eiusmodi à juvene ro annorū

cum ove perpetrato respondimus.

Welche opinion umb ſo viel mehr fürtringen

ſoll, da der Richter von vorberürten Scharffen

Straeff abzuweychen, auch propter minorennita

tem, wie dißfalß, bewegliche uhrſach hatt.

arg. l. 37. §. 1. vers. in delictis. D. de minorib:

Neqꝫ Reo huic minori poena ideo exasperan„

da est, quod delictum hoc (ut vocant) huc

celsivum et nunquam ante hac in ipso pu„

nitum, cum pluribus brutis, ut supra di„

ctum, sæpius commiſiſse confeſsus fuerit.

per ea quæ tradit Carpz. d. Q. 76. n.

40. Berlich. p. 5. Concl. 72. n. 34.

Quæ quidem bruta, quotquot de illis superſunt,

prius necata simul eum Reo de consuetu

dine ut comburantur, ordinatio nostra„

provinciali d. l. conforme est. nec d.

constitutionis Carolinæ articulo et juri

divino Levit. d. c. 20. v. 15. repugnat.

Jdqꝫ ne cæteroquin indignam facti memoriam

oculis obversando refricent.

c. mulier 15. Q. 1.

Vnd mögen demnach ihn, verhafften, von erwehneter

Todeß Straff nicht endtfreyen, eingangß für den

ſelben angeführte rationes, alß

1. daß Er bey dieſem Proceſs, vermög der Rechten,

mitt keynem Curatore verſehen geweſen.

Nam id non tantum quam plurimis in locis

exteris non servari et valere confeſsionem

minoris etiam absqꝫ Curatoris autoritate ė̅,

multis hanc in rem citatis refert

Farinac: operum Crimin: Q. 81. n. 370.

Guazzin d. tr. ad defens. inquis. defens.

32. c. 32. n. 2.

Nec non de Foro Saxonico idem testatur

Carpzov. d. pr. crim. Q. 118. n. 33.

Sed et in inclyto hoc Ducatu æqꝫ moris non eſse

experientia rerum Magistra hactenus edocemur.

Et licet hoc solum de facto, contra expreſsas

L2 Sanctiones ita fieri dicat Oldenko p

d. t. 2. Obs. crim. 34. n. 2.

Quo minus tamen illud, quod iure positivo intro

ductum est, contraria consuetudine tolli

poſsit, nihil impedit

l. 32.

64.

l. 32. D. de LL. §. penult: instit: de

jur. Nat. Gent: et Civ. l. 35. D.

de Regꝫ jur.

2. mag eben wenig releviren, daß alhie nur

ein einziger zeug verhanden,

Licet enim de delicti corpore regulariter, per

plenas probationes constare debeat, secus

tamen se rem habere in delictis huiusmodi

occultis, difficilis probationis, factiqꝫ

transeuntis, ubi etiam conjecturæ ac præsum„

ptiones sufficiant, supra ostensum est.

3. Jſt gleichfalß von keyner erhebligkeit, ob ſolte

mehrgedachten Pfarrherrn deposition dahero nicht con„

cludens, undt alſo von keyner erhebligkeit ſeyn

daß Er ad 3. interrog: vermeldet: Er habe geſehen

den actum ohn zweiffel, und, allein anſehen nach,

volbringen, auch daß daß füllin nicht habe ſtehen wol„

lein, ſondern allgemach vortgegangen.

Dan derſelbe eben nicht de formali interno, nem„

pe ipsa operis consummatione attestiren kön„

nen, weiln ſolches in sensum corporeum nicht

incurrirt, ſondern von dem Reo muß erlernet

werden, welcher es auch dißfälß zu mehrmahlen

oblauts categorice bekandt.

Quam consummationem etiam hîc per indicia

ac præsumptiones ad inferendam mortis

poenam probari poſse supra in rationibus

decidendi demonstratum confuit.

Welche Straeff auch 4 nicht mag elidirt

werden, daß P. Beklagter nicht ſo gar lang erſt

die Jahr der pubertät erreychet, et quod hujusmo

di præsertim puberes, etiam hoc in delicto

ultimo supplicio non sint afficiendi, in

omnibus fere poenalibus judicijs et ætati et im„

prudentiæ succurratur.

Dan der verhaffte dieſe Schandthat mit der

füllen gleichwohl ſchon im angetretenen 16 Jahr

ſeynes alters, wie obgemeldet, begangen; undt

ſeyn die dabey allegirte Doctores, nach den

statuten undt gewohnheit der öhrter, alwo ſie

gelebt, zu verſtehen, So iſt auch ex jure commu„

ni die regula vielmehr in contrarium zu

formiren, quod scil: minores mitius puniri

haud debeant.

l. 1. C. si advers. delictum. l. 9. §. nunc.

videndum. ibi. placet in delictis non ſubve

niri minoribus. D. de minorib. d. l. 37. §. 1.

ibi. in delictis a. minorum annis 25. non

meretur

65.

meretur in integr. restitutionem utiqꝫ

atrocioribus: nisi quatenus interdum

miseratio ætatis ad mediocrem poe„

nam judicem perduxerit. pp

cod:

Ubi particula interdum, (sicuti et in ci„

tata pro Reo l. 108. D. de Reg: juris. ver„

bum fere) satis probat regulariter

in delictis minorum poenam non eſse

temperandam, sed interdum, hoc est,

quando sic judici visum fuerit, quem

admodum inde infert

Bald: in d. l. 1. psi advers. delict:

Menoch: de arbitr: jud: Quæst:

lib. 2. cas. 329. et plurib. demon.

strat Merend: d. lib. 5. controv.

c. 15. et multis seqq: Carpz. d. pr.

Q. 143. n. 66. et ſeqq.

Quin a. ipsi fas sit, in criminibus, præsertim

atrocioribus, sicuti in genere ob justas cau„

sas, ita etiam ob minorennitatem poenam or„

dinariam mitigare, ac remiſso poenæ aug„

mento, gladqꝫ supplicium substituera, vel

hoc in casu, (ut supra dictum primum vivo

inferre, tantum agest ut ambigendum sit,

ut potius disertis verbis in d. l. 37 id concedat:

sicuti hæc prolixe deducit

Carpz: d. Q. 143. n. 64. usqꝫ ad fin.

Præterea si fur 14 ætatis annum prope

complens, circumstantijs eff lagitantibus, mor„

tis quoqꝫ supplicio affici potest

d. const. Carolin. art. 164.

Neqꝫ in crimine adulterij minores à poena

ordinaria exempti sunt,

d. l. 37. §. 1. joi. Sed ut ad L. juliæde

adulter: coërcendis præcepta veniamus

utiqꝫ nulla deprecatio adulterij poenæ

est, si se minor annis adulterum fateatur,

D. de minorib:

Quanto magis id in hoc delicti genere, omni

um, ut supra dictum, graviſsimo, obtinebit,

et adulterio quidem illudgravius eſse

diserte dicitur

in c. Adulterij matum. 31. q. 7. de quo

plura Damhoud: in prax. crim. c. 66.

Joh: Algijs. Ricc. part. 3. Decis. Neapol:

82. n. 1. et decis. 108. n. 2. et seqq.

alijqꝫ Dd paſsim.

Daß auch der verhaffte nicht ex dolo ſondern impru„

dentia delinquirt zu haben eingangß dahero wol„

len colligirt werden, daß Ers ſeynes Vaters ha„

genſtier undt andern unvernünfftigen Viech abgeſehen

wirdt

66.

wirdt auß volgenden in actis endthaltenen umb„

ſtänden vielmehr umbgekehet, weiln

1. dannoch derſelbe, undt, ungeachtet ſeynes

Vaters ob bedeuteter scharffen hauß zucht, undt

anhaltung zum gebeth, so Er auch, Laut Pro„

tocolli woll können ſoll, diß Laſter, heim

tukiſcher weiſe, im feldt undt Stall, wan nie„

mandt, ſeyner außage nach, daheim geweſen,

allein, undt ſo offt zu begehen auch niemand

ihm zu getrawet,

Ex malitia enim minorem deliquiſse vel

inde facile existimandum est, si in cri„

men aliquod no leve non semel incidit.

inquit Merenda d. tr. c. 19. n. 4. in fin.

2. Deponirt offtbeſagter Pfarrherr ad interr:

4 et 7 daß der verhaffte, wie Er ihn erſehen, ſich

ſchnel umbgewandt undt nachgelaßen, die puden„

da (salv: hon.) ſo Er endblöſt gehabt, mitt der

Rechten handt wieder in die hoſen gethan, undt

mitt der Lincken handt daß füllen unten am

bauch geklöpffelt und careſsirt, im übrigen ge„

than, alß wan ihm nichts drumb wehre, undt

ihn, Pfarrherrn nicht ſeye. Worauß dan ſeyne

ihm verbotten zu ſeyn nicht unbewüſte boßheit zu„

ſchließen.

Weniger nicht mach, Fünfftenß deß p. Beklagten

ungezwungene offne bekandnuß mehr beſagtte

Todeß Straeff keynes weges ablehnen.

Quamvis enim eapropter quandoqꝫ gravitas

delicti solummodo mitigari poſsit, id tamen omne„

à judicis arbitrio dependet, qui, si atrocitatem,

criminis aliamve causam poenæ mitigationem,

impedientem animadvertat, quinſtum poenam

ordinariam Reo irrogare queat, dubium

prorsus nullum est

per ea quæ tradit Heig: part: 2. Q. 32.

num. 45. Carpz. d. pr. Q. 149. n. 31 et ſeqq:

Weche todeß Straff auch 6. nicht hintertreyben

mag deß verhafften angezogene Rew, und

verſprechende auch höffentliche emendation p

Perfectum namqꝫ delictum poenitentia o̅ expiatur.

l. 65. D. de Furt: et l. pen. de vi bon.

rapt: Horat: Carpan. ad nov. const: Me„

diolanens. in c. Homicida n. 827. et ſeqq:

Harprecht in §. 1. n. 182. et ſeq. j. đ jnjur.

Poenasqꝫ non solum in emendationem, sed ul„

tionem quoqꝫ et maxime terrorem auorum

pro delicti gravitate, neceſsario infligi constat.

de quo ate Carpzov. d. pr. q. 101. n. 11.

et seqq:

Gleicher

67.

Gleicher nichtigen relevantz iſt

7. deß P. Beklagtten ſonſt habendes gutes prædi„

cat, taliqꝫ idcirco fama excludi omnem doli„

sinistram præsumptionem p

Nam illud in casu dubio procedit

arg. d. const: Carolinæ art: 143.

Et quandoqꝫ ad evitandam torturam conducit

Clar. in pract. Q. 60. vers. frequens

etiam. Carp. d. cap. n. 904.

Endlich iſt Sebener geſtaldt nicht zu attendiren,

daß, weiln, wegen der übrigen nuhr von peril

Bekl: ſelbſt bekandten thaten, außerhalb

den füllen, ſonſten gar keyn beweißthum, oder

anzeig verhanden, derſelbe darumb nicht

zuſtraffen, noch deßen unſchuldiger Vater

ſeynes Viehes zu berauben, zumahlen auch

ſo thane facta noch vor deß verhafften erlang„

ter pubertät geſchehen wehren p

Quamvis enim facinus cum equuleopa„

tratum sollummodo ad mortis poenam

sufficeret

secundum super.

Si tamen quis delicti cujusdam etiam suc„

ceſsivi singulares plures actus apud acta,

categorice confeſsus fuerit, quorum vel

unus præterea, pro qualitate delicti, per„

testem etiam unicum omni exceptione majo

rem (ut hîc) probetur, tunc, quoad re„

liquos quoqꝫ actus, confeſsioni huic in judi

cio et absqꝫ illatis tormentis factæ nec re„

vocatæ habetur fides, ita ut idem poe„

næ ordinariæ simul, ac proinde bruta„

quoqꝫ contaminata hoc casu neci ſint,

ſubjecta: maximè si qua super hise etiam

(veluti hîc supra in rationibus decidendi

adducta) concurrant indicia. Nec

præsumitur quis se ipsum odiſse, ac proin„

de falsum contra se testimonium perhibe

re voluiſse.

arg: eor. quæ proposuit Grammat:

Deciſ. Neapol: Ad Carpz. d. pr.

Q. 81. n. 50. Barlich: d. part: 5.

concl. 46. n. 24. et ſeqq: confer. Farinac:

oper: crim. Q. 81. c. 1.

Et pubes factus si in eodem ꝑseveraverit

delicto, nec de isthoc in impubertato commiſso

excusatur

Ddd:

68.

Oad: de restit: in inteor: p. 2. Q. 81. n. 24.

Et gravius regulariter punitur, qui ex consuetu„

dine delinquit

l. 3. C. de Episc. audient:

Jnprimis etiam in nefando hoc delicti genere

Card: Tusc. commun: conclus. 316. n. 18. lit. 5.

Dieſem allem nach wihr keyner andern meynung

ſeyn können, alß daß der verhaffte, da Er auff

ſeyner obgedachter bekandnuß freywillig verharret,

mitt vorerwehneter Todeß Straeff anzuſehen,

undt beeden parteyen volgende Vrthel zueröffnen

weher

Vrthel

Jn der Peinl: Rechtfertigung p unſers gnädigſten

Fürſten undt Herrn Anwaldtß, anklägers

an eynem: wieder Geörg Braunen von

Futzenbach, Peinl: Beklagtten am andern theil,

iſt, auff Clage, andtwohrt, eingezogene kundſchafft,

auch ſeyn, deß Beklagtten, eigne bekandnuß,

und alles ander gerichtlich fürbringen, nach getha„

nem Rechtſatz, genommen bedacht, undt gehabten

Rath, mitt Vrthel zu Recht erkandt, daß Er, be„

klagtter, wegen ſeyner Schweren mißhandtlung,

dem nachrichter an ſeyn handt undt band geliefert,

von demſelben auff die gewohnliche RichtStadt

geführet, und daſelbſten, ihm zu wolverdienter

Straff, andern aber zum abſchewlichen Exempel

mitt dem Schwerdt vom Leben zum Tode ge„

richtet, undt, nachgehendß, deßen Cörper mit

fewr zu aſchen verbrandt werden ſolle p.

Actum in Collegio nostro d_ 6 julij Anno 1660

Decanus p.

Cltr:

Knittlingen

in puncto

Jn prægnationis

Agneß, Geörg Beüchlinß Tochter von Wurmberg A.

Contra

Jung Hanß Schäffern zu Keitling_ R

Hℓ D. Fromman Autor.

Vnſern freundlichen gruß und dienſte zuvor„

Ehrenveſte p

Alß von denenſelben unſerm Collegio unlängſt einige

in puncto imprægnationis, zwiſchen Agneſa, georg

Beüchlinß tochter von Wurmberg, Manbrunner

Ambts, klägerin einß, undt Jung Hanß Schäffern

alſo Hanß Schäffers Sohn zu Küttlingen, beklagten

anders theils, gerichtlich verübte, undt hiebey wieder

zu rück kommende acta, unſer Rechtlich guthachten dar„

über zuertheilen, zu kommen, haben wihr ſolche, verwi„

hmer

69.

chener tagen, nach vorgegangener vleißiger durch„

leſung, reifflich erwog_, undt darauff, wie volgt,

unſer eynmütige Rechtsgedanken verfaßet, in dehm

wier zuforderſt in facto befunden.

Facti species.

daß, nach dehm obberürte Agneſa, bereits vor dieſem

zu unterſchiedenen mahlen, mit manß Personen zu

gehalten undt geſchwängert worden, auch darüber ihre

gebührende Straeff außgeſtanden, dieſelbe abermahl

ſich ſchwanger, und der annoch in Mutterleib liegen„

den gebührt, zum Vater, den beklagten Jung Hanß

Schäffer angeben.

Wan aber beklagter nicht in aberd ſeyn können, daß

Er mit derſelben ſich zweymahl fleiſchlich vermiſchet, alß

iſt Er, der herren bericht nach, alß früher beyſchläfer,

mitt harter gefängnuß, Sechs wochen bereits abge„

ſtrafft; Sie aber, der herren gleichmäßigen bericht

nach, wegen ſolcher verübten hürerey, vor etlichen

menthen, auff von ergangenen Fürſtl: bevech, orter peinl: beklagt

worden.

Endtzwiſchen aber, undt ehe die Vrtelin ſolchen proceſs

verfaßet, beede, wegen prætendirten Eheveſpruch,

vor daß Fürſtl: Ehegericht citirt worden. Weiln

aber Jung Hanß Schäffer denſelben nicht allein

geleugnet, ſondern auch zu der Frucht einigen

Vater ſich nicht verſtehen, vielmehr aber, daß

ſie auch mit andern zugehalten, vorgeben wollen; Alß

iſt, durch ein andern Fürſtl: bevehl, ſolche ſchwägerungs

ſache, zu dero Obergericht, ſolche ſchleung, neben

bebbachtung Fürſtl: intereſse, außzumachen remit„

tirt worden.

Alwo dan Clägerin Agneſa, ſich auff ſeyne vormüh„

lige bekandnuß der zweymahligen fleiſchlichen

vermiſchung, verueffen, undt darauff gebehten

daß beklagter mit Vrthel undt Recht in die that

der imprægnation, ſambt abtrag Coſtens und ſchadens

erkent werde.

Beklagter aber hatt zwar ſolche zweymahlige vermiſchung

abermahlen nicht aberdig ſeyn können, jedoch aber ein

undt andere exceptiones neben derſelben, eingewen„

det, und auß einem und andern beygebrachten tan„

dament zuerweyſen unterſtanden, daß ſie, kläge„

ein, mit mehren zugehalten, alſo nicht zuwißen

werder Vater ſeye; Vnd dahero von angeſtelter

Clage, neben abſtattung koſtens undt ſchadens, ab„

solvirt zu werden begehret. Worüber auff ge„

führte kundſchafft, undt underſchiedlich gerichtlich

vorbring_, in der ſach ütring_ beſchloßen, an, zu

mehrer erleutterung angegebener umbſtände

beede theil untemander confrontirt worden.

Bey

70.

Bey ſolcher ad forum seculare

Juxta Tusc: concl. pr. lit. F. concl:

350. n. 1. et alios

gehörender præjudicial action nuhn, halten

wihr Decanus und andere Doctores der ju„

risten Facultät zu Tübing_ zuforder iſt davon

daß, nach dehm eynem Weibe, ſo jemand

daß ſie von ihm Schwanger ſeye angiebet,

nicht eher glauben zugeſtellet wirdt, biß ſie

ſolches klärlich erweyſet,

per tradita à Berl: p. 5. concl:

38 n. 49. et seqq: Jac. l. 1. §. 4.

D. đ agnosc: et al. lib: Bald: vol. 2.

consil. 377. n. 1. Franc. Caro. Mantic.

decis. 149. n. 1.

der klägerin intention alhie in Rechten fundirt

weiln ſie in facto gnungſam erwieſen, und zur

gnüge beygebracht, daß, in dehm ſie biß anhero

Schwangern Leibß, der beklagte ſich mit ihr

fleiſchlichen vermiſchet gehabt; Sintemahl, Er,

beklagter, ſolches ſo wohl judicialiter in litis

contestatione; duplica, und confrontatione

nicht zu wiederſprechen gewuſt, ſondern alleit

halben es geſtanden

cum vero concubitus sit generationis

principium, et causa imprægnationis

Ernest: Cothm: 1. R1. n. 653. p. 38.

Non poterit non pro imprægnationis cau„

sa haberi, qui cum prægnante concubuiſse,

et carnaliter se miscuiſse fatetur.

posita namqꝫ causa in operando et agen

do, ponitur effectus.

Etsi ex actibus ad venerem propinquis,

nempe si testes solum viderint virum

et uxorem in latebris et locis occultis se„

invicem oscuiantes et amplexantes, proba

tur carnalis copula

ut ex Panormitano recenset Mon„

singer ad c. 27. Ẍ de Testib. n. 4.

Quanto magis illa ex confeſsione utri

usqꝫ propria, quæ omnium fortiſsima,

et quidem de ipso Veneris exercitio

facta probabitur.

Ob nuhn wohl beklagter ſich ad copulam Carna„

lem auff angegebene zeit verſtehen müßen,

undt ultro verſtanden; hatt Er doch nichts di„

ſto weniger ihr begehren zu hintertreyben, auß

underſchiedenen fundamenten ſich bemühet.

deren

71.

deren aber theilß ad hunc proceſsum

præſ

ire

dicialem, |:alwo nuhr gefragt wirdt, Ob Er

geklagter imprægnation thäter, und der

Frucht im leib Vater oder nicht,:| gar

nicht gehörig. Theilß aber in facto

nicht, wie ſich gerührt, erwieſen; noch

auch theilß in Rechten gegründet.

Dan, Ob gleich beklagter vorgibt

1. Daß ſie, klägerin, ihm lange nachge„

ſetzet, und ihn endtlich zur fleiſchlichen ver„

miſchung beeedet.

2. und zwar bey der andern vermiſchung

unter dem vorwandt daß ſolcher geſtaldt

ſie nicht Schwanger werde.

3. Ja vermeynen will, daß ſie ihm der„

gleichem ohnziemenden luſt, in eynem an

ſtaet eynes begehrten trunck waßers, zu ge„

brachten trunck Milches beybracht.

So iſt doch ſolch vorgeben

1. Jn facto nicht angebracht, aber im we„

nigſten nicht erwieſen

Uti a. pro Stupratore, ad effectum etiam

poenæ stupri, habetur, quicunqꝫ etiā

qui consentidenti et irritanti fæminæ

stuprum intulit

Dn. Carpz. pr. crim. p. 2. quæst:

58. n. 41.

usqꝫ dum notorie, vel ex confeſsione

ipsius puellæ, vel alijs probationibus

constat, puellam nudam ad lectum

juvenis veniſse, et in stuprum con„

sensiſse

verba sunt Berlich: p. 5. concl:

38. n. 31.

Jta multo magis ad eum effectum, ut

patrem se agnoscere seneatur

operabitur eiusmodi confeſsio

binæ commixtionis, non probata,

ut hîc irritatione et seductione.

2. Wan es auch gleich erwieſen wehre, ſo würden

doch dieſe uhrſachen der klägerin begehren, in

dieſem præjudicial proceſs nicht hinder trey„

ben können.

Licet enim dolus et frandulenta persuasio

sit causa commixtionis impulsiva, non tamen

dolus ė̅ causa imprægnationis, et immediata

principalis, sed ipsa commixtio, et sic ſubjectū

se

72.

se carnaliter commiſcens, in hoc autem pro„

ceſsu saltem de causa imprægnationis effi„

ciente quæritur, et quis partus in utero exi„

stentis Pater sit.

Es vermeynet aber hiernegſt der Beklagte fer„

ner, daß daß werck der fleiſchlichen vermiſchung

Er die bekante zweymahl nicht volkomlich,

mit der klägerin volbracht; in anſehung

1. daß erſte mahl, da Er ihres willens ge„

pflogen, ſie alſo ärgerlich mit ihm umbgang_,

daß Er 14 tage damit zu thuen gehabt, biß

Er wieder zu Rechte kommen.

2. Sie bey dem andern mahl ſelbſten be vor„

Hℓ Vogten bekand es ſeye Liederlich zugangen.

Ja 3. Alß Er mit ihr confrontirt worden, gibt

Er vor, daß daß eine mahl Er, daß andere mahl

aber ſie, klägerin, veruhrſacht, quod |:salvo

hon. |semen non emiſsum, sed effusum fuerit.

Atqꝫ sic causam in operatione vel non ꝑfe„

cte constitutam, vel certe impeditam fu„

iſse, atqꝫ propterea effectum imprægna„

tionis non ipsi sed alijs attribuendum eſse.

Auff welches anbringen in genere zu andtworten;

daß auß denen unß überſchickten actis nicht be„

findtlich, daß es von ihm, beklagten, wie zu recht

erfordert wirdt, erwieſen worden;

Wan es aber auch gleich erwieſen wehre,

ſo iſt doch in specie zuwißen, daß die erſte

uhrſach nicht ſchließet.

stare enim utrumqꝫ æqꝫ verosimiliter juxta„

se potest et verum eſse impragnaſsa

aliquam et ex nimio Veneris usu in eode„

actu corruptum fuiſse, cum corruptio cau„

sæ efficientis subsequens effectum iam perſe„

ctum et consummatum eundem non tollet,

l. 25. C. de admin: Tubi: Tirqu:

in speciali tractu ceſsante causa

limit: 12. n. 2.

Gleicher gattung iſt auch die andere

Nulla enim verisimilis ratio est, cura nega

tione validioris operationis, ad negationem,

effectus argumentatio admittenda sit. Cum

effectus causam etiam debilem sequatur.

die dritte betreffend, enthelt ſelbige nefandam

Rei excipientis turpitudinem,

Quare non audiendꝰ e̅ cum ipsa; Ut enimne

mini quod cum proprie turpitudine coniunctum

re facere licet, i ita nec allegare

l. Hℓ.

73.

d. f. C. đ Condict: ob: turp: caum

l. 30 C. đ transact: l. 5. in f. C. đ

ſerv. pionor: dat: Barbos: locupl:

voc. Turpildo, ax. 5

Nec eandem alleganti creditur

ex Octav. Cacheran: Modest: Pistor:

Quæst: jur: tum Commun: tum Saxon. part

Q. 140. num. 11.

Maximè quando in commodum ſuum, ad damnu

vero alterius turpitudinem allegat

Alexand: lib. 3. Cons. 69. num. 7.

Würde alſo, wan gleich klägerinn daß eyne

mahl dergleichen verübt, nichts deſto weniger

die eine würckliche commixtio, ſo zur im„

prægnation gnungſam, verbleyben.

Negſt dieſem aber wendet beklagter haubtſachlich

ein, daß Er mitt Jhr, Clägerin, nicht allein

zu thuen gehabt, ſondern daß andere mehr

mitt demſelben zu dieſer impregnation

zugehalten.

Wan nuhn dieſer einwurff, wo Er ſich in

facto,

alſo

erhelt undt erwieſen wirdt, von gnug

ſamen kräfften, der klägerin intention zu

hintertreyben;

Siquidem, licet vulgo quæsiti liberi ſinepa

tre eiſse, idest non generari o̅ poſsint, eum

tamen demonstrare nequeunt ob concubitum

plurium, ꝗbus se, suumqꝫ corpus, mulier vulogirt

et propterea quasi sine patre filij diguntur

§. pen: I. de nupt: Goth. ad Schneid:

rubr: de Mupt: Adopt: num. 4. lit: a.

Dn. Carpz: pr. cr. p. 1. Q. 9. n. 19.

Ubi, ob illam incertitudinem, q̇̅ nascitur ex

concubitu, cum pluribus concludit, quod

talis pater, occidens eiusmod: partum, poe„

na parricidij o̅ puniatur. Jdenim certum

est, quod, cujus mater plures admittit

Viros, eius Pater incertus sit

J. Ant: Natta tom. 1. Consil. 205. n. 2.

Franc. Card: Mantica decis. 149. n. 11.

Alß wirdt dahin zuſehen ſeyn, wie Er denſelbig_

erwieſen.

Nisi enim Vir clare probet, quod alij

etiam rem cum foemina habuerint, ita

quod partus verosimiliter eſse aliorum fo„

lius, statur alsertioni mulieris, quod

partus sit illius Viri, cuius ipsa eſse

dicit:

Berlich. d. p. 5. concl. 38. n. 57. et ſeqq.

74.

Ob nuhn wohl Er dieſe cum pluribus habitam com„

mixtionem directo nicht erweyſen können, ſo hat

doch gleichwohl Er nicht wenig uhrſachen beyzubring_

ſich bemühet, welche eynige ſothaner prætendirten

commixtion muthmaßungen an hand geben wollen

Vndt zwar

1. daß ſie, beklagtte, eine leichtfertige diene,

dieſolches ſchon viel Jahr zuvor geſtielet, maßen

ſie, wegen derogleichen hie vor begangenenen Ea„

ceſs, zwey Jahr außerhalb Landt verwieſen

woren, welches klägerinn, in ihrer replic

nicht wiederſprochen han

Wie nuhn wegen hierrey alßdan eine ledige Weibß„

person dieſes hertzogthumbß verwieſen wirdt,

wan ſelbige einen unzimlichen zugang hatt,

Deßelben alſo beſchreit, undt kundtbahr gemacht,

LandßOrdn. tit. 95. §. 3.

ſam quæ semel meretrix fuit, semper talis

præsumitur; quia semel malus semper talis

præsumitur in eodem genere delicti

ꝑ tradita Dd.

