wirdt angeſehen.

Fürſtl: Württ. LandßOrdn: fol. 268. §.

wofern ſich aber begebe.

So nuhn diß gegenwertige laſter viel größer iſt

Quippe adulterijmalum, inquienta Augustino, vincit

fornicationem, vincitur ab incestu: Rejuse enim

cum matre quam cum alia uxore concumbere: Sed

omnium horum ė̅ peſsimum quod contra natura fit.

Jn C. adulterij. 32. Q. 7.

Alß wird auch obangeregte Todeß Straff, dieß falß, umb

ſo viel mehr zuergreiffen ſeyn,

Argumentum namqꝫ à minori ad maiꝰ in jure frequens

ac validiſſimum. et

Matth: Steph: in dialect: jur. hoc. loc.

Etiam in poenis delictorum

t. Si quis non dicam ubi Bald: in 2 notab:

C. de Episc. et Cleric: Nicol. Coerh:

loc Legal. eod à prini. et n. 3.

Wozu (3 kombt, daß der Peinl: Bekl: mit

dem Funcken wenigſt 3 actus mastuprationis

begang_

15.

begangzuhalen in der tortur bekräfftiget; ob quod

abominabile delictum, Filium judæ Onanum Beus

norte puniviſse disertè legitur

Genes. 38. vers. 9 et ſeq.

Cujus itaqꝫ actio nostra debet eſse institutis.

juxta doctrinam ipsam & Reologorum.

Non minus enim in effectu semen neſaria libi„

dine profundens homines interimit quam ſi„

Carius.

Ant. Matth. d. c. n. 8.

Deßen doch ungeachtet, ſeyn wihr der Rechtlichen

meynung, daß die gebehtene Obbernete Codeß„

Straff alhie nicht ſtaet habe, ſondern eyne

extraordinaria, undt zwar geſtalten ſachen

nach, die ſtellung an den Pranger, fustiga„

tio cum perpetua relegatione zuerkennen ſeye.

Weiln der Peinl: Bekl: in der tortur er„

härtet, daß obbedeutete commaſculatio im„

miſsione ſeminis nicht conſummirt; Jn welchem

fall dan, nach geſtaldt der umbſtände, und

ter andern auch negſtberüete poena extraor

dinaria ſtaet hatt

beſage Fürſtl: Württenb: LandßOrdn. fol.

271. §. welche auch p juncto fol. ſeq. §. dem„

nach ſo werden p Anton. G. mez ad L. Fauri

80. n. 34. in fin. Farinac. d. Q. 145. n. 61

jul. Clar. in pract: §. Sodomia. vers. Quæro

numquid: Ricc. d. loc. Petr. Theodoric.

in Colleg. Crim: Disp: 6. th. 5. Lit. L.

Bened: Carpz: pr. Crim. p. 2. Q. 76. n. 56.

et ſeqq:

Auff welche des verhafften Peinl: bekandnuß

nuhr allein kan geſehen werden,

Cum tortus, meram ad puram dixiſse verita„

tem, atqꝫ catenus indicia adversus ipſum pur„

gaſse dicatur.

Aber. in Pubr. n. 9. C. de Quæst. et in

l. Edictum n. 2. D. eod: Clar. Q. 64.

vers. illata Reo tortura. Farinac. in

praxi et Theor Crim. Q. 4. n. 126.

ubi hanc communem et in toto mundo ſer„

vatam opmionem appellat.

Vndt, weiln der Peinl: Beklagte mehrerweh„

nete

16.

nete commaſculation, Laut berürter ſeyner uhr„

gicht |:ſo, wihr wie in extraordinarijs poenis

observirt wirdet

ꝑ ea q̇̅ tradit Carpz. d. tr. Q. 60. n. 34.

et ſeqq. juncto num. 60.

dießfälß gnungſam, ob ſchon der Funck in ſey„

ner tortur nuhr 2 actus angezeigt.) mitt dem

ſelben wenigſt fünff mahl active und einmahl

paſsive verrichtet, und alſo mehrmahlß iterirt,

ſolches abſchewliche werck auch durch die geſtandene

3 mastuprationes aggravirt wirdt, und der ver„

haffte dero Zeit nicht eben ſo gar jung geweſen,

ſondern bereits vor eynen knecht gedienet, auch

zumahl die ärgernuß bey männiglich, ſo wohl,

alt alß Jungen leyder ſehr groß, daß billin

zu mehrerm abſchrecken ein furleuchtendes exem„

pel zu statuiren

Alß können wihr die ſonſtin beſagtem § welche

auch p Fürſtl: Württ. LandßOrdn: alternative

enthaltene geringere poen der bloßen relegation

nicht für gnungſam, die höhere aber dieß Ohren

abſchneydenß zuergreiffen, ſeye, darumb nicht

erachten, weiln, nachgehendß, ſo viel auß den actis

zuerſehen, der Peinl: Beklagte von Funcken abgelaßen,

und ſich ſonſt wohl verhalten, auch, wie wohl zu

vermuhten, von ihm anfangß verführet worden.

So wihr hiebey, in ſo weit, damit nicht der Streng_

ſte wegk gebraucht werde, nach anleittung mehr ange„

†

zogener Fürſtl: Württenb: LandßOrdn: wegen

der wiederhohleten actuum aber denſelbigen

nicht endtſchuldigen kan„

arg. l. 11. §. 1. D. de ſervo Corrupt:

Welchem dan keyn hinder nuß gebähren magen

die anfangß pro infligenda mortis poena angezoge„

ne rationes alß

(1. Ex copula Sodomitica p dan ſolche ad impone„

dam mortis poenam an ſich nicht gnungſam,

sed ut crimen hoc, (sal: ven:) immiſsione

seminis ꝑfectum sit in nostro hoc Ducatu regritur

Fürſtl: Württenb: LandßOrdn: d. §. wel

ihr auch p verb: im werck volnbringen p

Sicuti id, de jure etiam communi juxta plures

citatos, probat Joh: Vincent. Honded. vol. 1.

Cons. 98. n. 28. et Carpz: d. loc. ubi num

58 et ſeqq

†

in consideration gezog_

d. fol. 272. §. denn

nach.

17.

58 et ſeq. opinionem hanc veriſsimam eſse,

dicit. arg. l. 1. §. f. D. de extraord: Crim.

Vnd iſt obangeregtes ex dicta conjunctione nuhr

endtſtehendes indicium durch die tortur fur purgirt

zu achten.

secund: ſuper.

Neqꝫ alias ex indicijs quantumvis violentis seu„

indubitatis quis ultimo afficiendus est supplicio.

ꝑ cap. literas 14 ubi innoc: III propter

solam inquit suspicionem, quamvis vele„

mentem, nalumus illum de tam gravi crimine

condemnari. Ẍ de præsumpt: idem antea

pro contraria sententia citatus Clarus

d. Quæst. 20. vers. ſcias tamen. verb: alij

dicunt quod ex præsumptionibꝰ. Jdemqꝫ Fari„

nac: oper: Crim: d. Quæst: 86. num: 110.

post plur: et num: 112. ubi hanc opinionem

veriorem, magisqꝫ communem et in praxi„

præ contraria ſupra adducta receptiorem

eſse refert, sicuti quoqꝫ Dn. Lindenspur

in Comment: ad ordin: Provinc: Wurteb:

p. 353. n. 28.

Nec (2. ab adulterio iterato tareqꝫ minori ad casum

hunc argumentari licet; cum poena ista capitalis adul„

terium liquido (quod hîc secus) consummatum, ac

poena ordinaria semel punitum præsupponat

Dn. Lindenspur d. comment: p. 355.

Argumentum verò à minori ad majus inter cæte„

ra in poenalibus non procedit, ubi dispar utriusqꝫ

est ratio.

Nic: Everhard: d. loc. Legali num: 4. circa„

fin.

hic (3 exemplum Onani à præsenti casu ali„

enum ė̅, siquidem is in conjugio cum vidua

fratris sui iuxta morem populi judaici con„

tracto, et quidem ex invidia, ne ſcil: con„

ſervando nomini, ac delendo ob sterilitatem pro„

bro fratris defuncti prolem gigneret, illamqꝫ

alere et educare teneretur, tale facinus perpe„

travit:

Secund: eundem textum ubi D. Luthero

Brentius Luc. Osiander, Rivetus, da

ræus in Commentar:

Et quod non semper in imperio nostro ꝗs, ob præ„

cisam hominis spem, ultimo ſupplicio, ſed

alia arbitraria vel extraordinaria afficiatur

docet exemplum abigentis partum vitalem.

P. H. O.

18.

P. H. O. Car. v. art: 133. vers. So aber p

Et in inclyto quoqꝫ hoc Ducatu in crimine Sodo„

miæ extra pudenda sese polluentis

Fürſtl: Württ: LandßOrdn. d. fol. 271. §.

welche p Confer Dd. ſupra in rat: decid: citat.

So mag auch Obgedachte diß Ohrts zuergreiffende fu„

stigation, an ſeyten deß Rei, in foro justitiæ, nicht

hindertreyben, daß (1. Sothane Commascula„

tio vor 20 Jahren geſchehen, und alſo præscribirt

ſeye dan, daß dieſes immane crimen, unter

andern, à vicennali aliàs delictorum ṗ̅ſcriptione

excipirt, iſt in obmehrgemeltem unſerm erſten

bedencken zur gnüge dargethan,

Weniger nicht thuet (2. Solcher poen nichts abbe„

chen, daß ſothane mißhandtlung noch in ſeyner

deß verhafften, minder Jährigen alter begang_.

Quamvis enim, fere in omnibus poenalibus judi„

†

cijs, et ætati etiam minori 25 annis et

imprudentiæ ſuccurratur

l. fere D. de Reg: jur:

Jta ut minores in crimine quoqꝫ Sodomiæ mitius puniendi

ſint

juxta Socin: jun: lib: 3. Consil. 7. et ꝗ ipſum

ſecuti Hippol: Rimmald: Cons. Crim: divers. 135.

n. 18. tom. 1. Poseph: Ludovic: decis. Lucens.

†

t

nam D. đ Poenis

48. n. 46. part. 1. Menoch: lib. 2. arbitr:

Qu: Cas. 319. n. 5. et cas. 286. n. 18.

Poena tamen fustigationis, imo etiam mortis

pro ratione circumstantiarum, maximè in hisce„

delictis, jure divino et naturali prohibitis, tot

jam annos ut reus tum temporis nati, affici poſ„

sunt

ꝑ ea q̇̅ tradit Farinac: op. crim: Q. 92.

n. 84. et 141 et Q. 145. num. 76. et ſeqq:

3. Mag gleichßfalß nicht releviren, Ob hette Er

Der Bekl: es dero Zeit eben nicht verſtanden,

undt nicht gewuſt, daß es ſo große ſünde

ſeye, deroweg ihm die Straeff, wo nicht gan

nachzuſehen, doch zu mindern

Fürſtl: Württenb: LandßOrdn: d §.

Demnach ſo werden p verbo Vnwißendt p

tonorantia enim juris divini et naturalis, præ„

Fertim in tanto minore, ſcil. 20 annorū

non excusat à dolo„

l. 2 ubi Glota et Dd: Commun. Od injus

vocand: Salicet in l. Senatus, n. 3. C.

de his ꝗ ſibi adſcrips.

Jmgleichen nicht, (4. daß Er, P. Bekl: eben

gemeint,

19.

gemeint Er müſte thuen, waß ſeyn herr wolte,

Licet enim famulus mandatu Dn̅i delinquens excu„

setur.

L. Liber homo D. ad L. Aꝗl. l. velle ubi Gloſs:

et Dec. n. 1. et 7. et l. 15. damnum. D. đ

Reo. jur.

Fallit tamen hoc in delictis gravioribus

l. Servus non in omnibus D. đ O et A. Fi„

raqu. de Poen: temp: caus. 34 n. 1 et ſeq.

Ant: Gomez. de delict: c. 3. rubr. de„

Homieid: n. 42 ſub princ:

Vnd hatt (5. daß Fürſtl: Württenbergiſche rescript

de anno 16 eynſtellung der Fustigation

dieſen verſtandt, nisi attocitas et frequentia

delicti, (veluti hîc) contrarium suadeat

Womitt auch (6. der respect deß verhafften Armen

weibß undt kinder ſeyne abfertigung erlanget;

Vndt Ob wohl auch (7. geſagt werden möchte, cri„

men hoc attentatæ Sodomiæ (secus ac supra dictum

ob mastuprationem haud aggravari, eo quod maiꝰ

delictum absorbeat, minus, sive eiusdem sive diver

si ſit generis

juxta vulg: de Poenis

So iſt doch ſolches

1. Donnig

delict

tor

rum eodem tempore, non

autem, (veluti hîc,) ex intervallo commiſs

rum zu verſtehen

Bart: in l. nunquam plura n. 4. D. đ priv:

del: Covarruv. lib. 2. variar: seſolut: c. 10. n. 8.

Clar. Q. 82. vers. pone et Q. 84. vers. aliq

secund: plur. Citat: Farinac. Q. 22. n. 19.

Jmo (2. in delictis eodem quoqꝫ tempore nedum ex

intervallo perpetratis una quæ imponenda salte

est poena, principalioris ſcil: et majoris delicti,

augeri potest ob concurrens delictum minus

per tradit: eiusdem Farinac: d. Q. n. 25.

dieſer undt derogleichen exceptionum mehr

ungeachtet, unſers Rechtlichen ermeßens, nachge„

ſetzte Vrthel beeden partejen publicirt werden,

könte.

Vrthel

Jn der Peinl: Rechtfertigung ſich haltendt zwiſchen und

ſers gnädigſten Fürſten undt Herrn Anwaldt

Anklägern einß; So dan Stophel Bockel, Peinl:

Bekl: andern theilß, iſt, auff klage, Andtwohrt

ſeyn, deß Beklagtten eigne bekandnuß, auch al„

lnß ander gerichtlich fürbringen, nach gethanem Recht„

ſatz, genommenen bedacht, undt gehabten Rath

mitt Vrthel zu Recht erkandt, daß Er, Peinl:

Bekl:

20.

Bekl: wegen begangener mißhandtlung

dem ScharffRichter an ſeyne handt undt bandt

gelieffert, von ſelbigen eine Viertel Stunde,

an den Pranger geſtellet, von dannen mitt

Richtten außgehawen werden, und darauff

Strackß fußes über die Thonaw, die tage ſey„

nes lebenß nicht mehr herüber zu kommen,

hiemitt verwieſen ſeyn, auch ſolches alſo un„

verbrüchlich zu halten, eyn geſchworne Vhrphei

von ſich geben ſolle.

Belangendt den Obgemelten Bernhardt

Wurſtern, ſo hatt derſelbe die wieder ihn in

puncto Sodomiæ ein kommene indicia, in der

außgeſtandenen tortur purgirt, und hievon

durchauß nichts geſtehen wollen, dahero Er

Dan mitt keyner Straeff, vermög der Rechten

kan angeſehen werden.

per super.

Außerhalb der bekanten underſchiedlichen mastupra„

tion, deßwegen Er, unſer erachtenß, über außge„

ſtandene gefängnuß, in Jhrer hochFürſtl: Durchl:

gebewden 15 wochen zuſchaffen, ſo dan in alle„

dieſer ſach halber, auffgewante unkoſten fällig zuer„

theilen wehre

Quippe crimen mastuprationis per se satis grave

et exsecrandum, utpote contra naturam ipsiusqꝫ

authorem commiſsum, non tantum relegatione

sed alia etiam poena, pro ratione circumstan„

tiarum, quandoquidem certa in legibus haud de„

finita, arbitrio judicis punitur.

Matth: Stephan. in not: ad art: 116 Oid:

Crim: Pet: Caball: d. cas. n. 2. et seq.

Jodoc. Damhaud: in pr. Crim: c. 96. n. 6.

Farinac. d. Q. 148. n. 39. Carpz. pr. Crim:

Q. 76. n. 10. et seqq.

Welche dißfalß ernante Straeff dan,

†

daß, nein

lich der Peinl: Bekl: Laut ſeyner Vhrgicht

negſt beruetes Crimen underſchiedlich, alß mit

Funcken zwey: undt Hanß kembtern viermahl

wiederhohlet

Eo quod (l. pro singulis delictis singulæ

competant poenæ, quarum altera alteram

non tollat.

l. nunquam D. de Obligat: et Act:

l. vulgaris 21 in fin. princ. D. de

furt: l. facienda 8. §. 2. D. arbor. furt:

cæsar. l. Si Stuprum. 25 l. Pater 41. D.

de jnjur

Ẍ

Jn aliam graviorem

etiam corporis affli„

ctivam darumb nicht

mag commutirt werd_

21.

de injur:

Quod etiam in delictis eiusdem generis ex inter„

vallo commiſsis obtinere tradit

Gloſs. in d. l. nunquam D. de privat: delict:

Quam communiter approbari. dicit

Boer: decis. 82. n. 10.

Et (2. Quod delictum non merens ꝑ se poenam

corporis afflictivam sæpius commiſsum etiam

ultimo ſupplicio affici poſsit; quia consuetudo

delinquendi, qualis, juxta magis commune

opinionem, trina vice inducitur,

l. 31. C. đ Episcop: audientia. Claud: ad

Bartazol: Consil. 243. n. 4. Franciſe:

ꝑfeil. Consil. 155. n. 5.

Faciat delictum capitale, quod aliàs non sit tale

l. 1. ubi commun. Dd. C. de ſuperexact: lib. 10.

l. omnes §. delatores C. de Collat: eod:

Brun. Vol. 2. Consil. Criminal. 115. n. 15.

Paul: Merend. Consil. crim. 90. n. 33. tom. 2.

Herculan. tr. de caut. de non offend: cap. 39.

n. 10. Zieritz ad Art: 162 Ord: Crim:

Carolin. circa fin. secund: plur: citat:

nam primum illud procedit saltem in delictis (ut„

vocant momentaneis, non etiam hujusmodi car„

nis succeſsivis, ubi saltem una infligenda venit

poena

argum. 2. Maritum. 29. §. Sex mensium. 5. D.

ad l. jul. de adulter. Covarruv. lib. 2.

variar: resolut: c. 10. num. 8. Farinac. d.

prax. Q. 22. n. 17. et seq. Carpzov. d. Q.

76. n. 44.

Et quidem in hoc Ducatu, etiamsi cum pluribus

distinctis ꝑsonis fuerint commiſsa

ꝑ ea quæ tradit Dn. Lindenspur d. pag.

355. ſub. med.

Altum vero, de jure quidem, quandoqꝫ arbi„

trio judicis, urgentibus nimirum id circum

stantijs, fieri poſse, sed non simpliciter debe„

re, declarat

Farinac. oper. Crim. Q. 23. n. 5. et ſeq.

et communiter Dd. ab ipso citati.

Atqꝫ insuper, præterquam in furto„

d. art. const: Carol. Ant: Gomez. de de

lict. tit. de Furt. c. 5. n. 6. Octav. Vul„

pell. Respons. 16. n. 3.

consuetudine generali non servari testantur,

Grammat. decis. 16. n. 5. in fin. et ſeq.

tr. de ffomic:

Carrer. in practu. §. Circa igitur ber„

tium

22.

tium, quibus ex causis poena augeatur.

Clar. in pr. Q. 68. Resp. sed hîc inci„

denter. Farinac. d. Q. n. 7.

Propter iterationem tamen, pro ratione circum

stantiarum, nihilo minus poena (cujus et nos

hîc rationem, quoad tempus operarum publicarū

habemus) augenda est.

l. Capitalium §. solent et §. graſsatores

D. đ Poenis. d. l. 3. C. de Episc. Audient:

l. servos. C. ad l. jul. de vi publ: l. 1. D.

de jure Dation. cum ſimil. Gomez. d. n.

5. Farinac. d. q. n. 12. in fin. atqꝫ iteru

Cum ꝗ sæpius, multo gravius, quam qui se„

mel atqꝫ iterum delinquit puniri debeat.

Salicet. in d. I. Servos. Bart. in l. sicut.

& ult: in fin. D. de accusat: Clar. in

§. f.

pract: Q. 21. vers. fama sola. juxta plur:

Citat. Carpzov. pr. Crim. Q. 47. n. 62.

Solchem nach wier volgende Vrthel, im fall wierſelbſt

die Richterliche Stell vertreten ſolten, gleich der vorge„

ſetzten, alſo ergehen zulaßen keyn bedencken zeugen,

Vrthel.

Jn Peinl: Rechtfertigung unſers gnädigſten Fürſten

undt herrn Anwaldtß, anklägers an eynem

wieder Hanß Bernhardt Wurſter Peinl: Bekl: am

andern theil, erkennet ein Vheſam gericht„

auff klage, andtwohrt, ſeyn deß Beklagtten

eigne bekandnuß, auch alles andere gericht

lich fürbringen, nach gethanen Rechtſatz, ge„

nommenen bedacht, undt gehabten Rath, mitt

Vhrtel zu Recht, daß ihme, P. Bekl: wegen

begangner mißhandtlung, alle Ehrliche öffent

liche geſelſchafft, biß auff Fürſtl: begnädi

gung, hiemitt verbotten ſeyn, Beklagter

auch fünffzehen wochen in höchſtgedachter

Jhr: hochFürſtl: Durchl: Bawein ſchaffen

ſo dan ſeyne Atzung, undt dem Fürſtl:

Anwaldt allen in dieſer ſach auffgewan

ten gerichts doſten erſtatten ſolle. Actum

in Collegio nostro d_ 7 Septeƀ: Anno 1659

op. pret: 9 Rdlr: Decanus p

23.

Dn. D. Rumelin autor

Fürſtl: Hℓ Anwaldt

contra

Hanß Chriſtoff Kauffman von

Großen Bottwar

Stuttgarten

Jn causa Sodomiæ.

Ehrenveſt p

Alß dieſelbe unß verſchiener tagen, etliche vor ihnen

außgeübte Peinl: gerichtsacta, zwiſchen p unſers

gnädigſten Fürſten undt Herrn Anwalden klägern,

ſo dan [...] Hanß Chriſtoff Kauffman bürgern

undt Metzgern von großen Bottwar, Peinl.

Beklagten, umb unſer Rechtmeßigß bedenken

undt urthel überſchicket, haben wihr ſelbige, ſo

baldt es, anderer unſer unabwendlicher Obliegen

halber, immer geſchehen können, mit gehörigem

vleiß, in unſerm verſambleten collegio, abgele„

ſen, undt ſo viel befunden, daß Peinl: Bekl:

ein Stuprum agendo cum masculo, nemlich mit

dem Funcken s. v. usqꝫ ad membri immiſsionem

committirt undt begangen, dahero es daß anſehen

hatt, daß Er, Peinl: Bekl: ad mortem zu conde„

mniren ſeye, aldieweil in noviſsima Sereniſsi„

mi Dn̅i Ducis declaratione, auff ſolchen fall,

außtrücklich die Todeß Straff geſetzet iſt, auch

die furgeſchützte exceptio ebrietatis ihn, Peinl: Be„

klagten, davon nicht liberiren undt entledigen mag,

weiln diß Ohrtes keyne enormis ebrietas erwie„

ſen, ſintemahl Er, Beklagter ſelbſten, die bey diſem

delicto mitt untergeloffene circumstantias und

umbſtände noch alle gewuſt undt angezeigt;

Alſo hatt auch Er, Peinl: Bekl: keyne violen„

tam coactionem oder nothzwang probirt undt

erwieſen,

Cum tamen certiſsimi juris sit, quod violentia

non præsumatur, sea probari debeat

Tiber. Decian. Resp. 16. num. 3. vol. 1. Maſcard.

de probat: vol. 3. concl. 1409. num. 2.

Sondern es will vielmehr daß contrarium undt widrige

dahero zuſchließen ſeyn, Weiln (1. nicht verisi„

mile undt dahero

nicht

zu glauben, daß in dieſem

abſchewlichen Laſter der patiens den agentem

contra voluntatem zwingen könne. So

hatt (2. der Peinl: Bekl: auch nicht alle„

girt noch erwieſen, daß Er geſchrien oder geruff_,

ex quo etiam maxima consensus præsumptio

oritur.

arg: text: Devter: c. 22. num. 24.

ibi puella, quia non clamavit.

So will auch, (drittenß) darauß eyne ſtarke

præsumptio undt vermuhtung daß alles mitt

Peinl: Beklagtenß guten freyen willen be„

ſchehen undt fürgangen, endtſtehen, daß Er, Peinl

Bekl: nach volnbrachter ſolcher abſchewlichen

thatt, bey ermeltem Funcken im bett verblieben

undt

24.

und den andern morgen ſolches niemandt geklagtt,

ſondern dazu Still geſchwiegen

Siquidem ex silentio hoc non levis contra Re„

um exoriatur præsumptio, quod in horribile

hoc factum Sodamiticum consenserit

Bened. Carpz. part. 4. ad const: Elector:

Saxon. const. 30. def. fin: in fin.

Nach dehm aber die constitution Fürſtl: Württen„

bergiſchen LandßOrdn: fol. 327. 272. §. dem„

nach werden Jhr p den Richter dahin anweyſet,

daß Er mitt allem vleiß erwegen ſolle, ob nicht umb„

ſtände vorhanden, welche ihm, ex christiana com„

miseratione ad poenam mitigandam bewegen kön„

ten, alß haben wihr auch dieß Ohrts considerirt.

1. Daß der Peinl: Beklagte nicht proprio motu

et deliberato animo dieſes laſter begangen.

2. Sondern durch den Funken, wie Landßkundig,

bößlich verführet worden.

3. Damahlen auch, licet non enormiter, jedoch in

etwaß truncken geweſen, und vom ſchlaff dazu

auffgewecket worden: Et sic Ebrietas, si eum

non a toto, tamen a tanto excusare videtur

Jodoc. Damhoud: in prax. rer. crim: cap. 84.

num. 17. argum. l. omne delictum §. ꝑ vinum

D. de re milit: l. respiciendum II. §. delin„

quunt D. de Poen:

Vndt wirdt 4. der Hℓ Richter umb ſo viel ſt deſto

†

mehr zu milterung dero hierin determinirten

Straeff bewegt, weiln Peinl: Bekl: ſonſten,

†

Chriſtlichen mit„

leyden undt

ratione vitæ anteactæ, von geiſt: undt weltlichen

ein ſehr gutes prædicat hatt, daß Er, nemlich, ſich

von Jugend auff, GottsFörchtig, fromb, Ehrlich,

Redlich, gehorſam undt dermaßen verhalten,

daß man ihm einige mißhandtlung nicht zu ge„

trawet hette

At videtur cum eo clementius agendum eſse,

qui aliàs moribus et vitæ integritate claruit.

arg. l. non omnes in princ. D. de re milit:

Tiraqu. in tr. de poen. temper. aut re„

mittend. causa 51. num. 1.

Weiln auch (5. Peinl: Beklagter mitt ar„

men unerzogenen kindern, ſo hoch zu bedawren,

geſegnet, ſo ſeyn wihr der einhelligen meinung

daß der Hℓ Richter mitt ihme, auß Chriſtlichem

mittleyden, der unſchuldigen kinderlein, undt

anderer obangeführter motiven halber, dieß

Ohrts die Straeffe wohl miltern könne.

Nam, si is qui delinquit plures habeat libe„

ros, mitius cum eo, favore liberorum agi

debere dicit

Tiraquell: in d. tract: de poen: temper.

aut remitt: caus. 26. num. 1. per text:

l. un. §. si plures liberos D. de port:

quæ

25.

quæ lib:

quæ liber: damnat: conced: ibi Favo„

rabilem apud me causam numerus liberorum

facit.

Wazu (6. kombt, daß Peinl: Bekl: dieſes delictum

oder dergleichen, weder zuvor noch nachgehendß begang_,

oder reïterirt, dahero, v vel eo etiam respectu,

umb deſto eher eines Chriſtlichen mitleydenß

undt milterung der Straff der Peinl: Beklagter

fähig iſt

arg. l. nemo 3. ante fin. ibi. ut remiſsionem

veniæ, crimina nisi semel commiſsa non habeant.

C. de Episcopali audient:

Adeo ut etiam proverbio usurpetur venia primum

delinquenti

Tiber. Decian. resp. 16. num. 6. vol. 3.

Da doch ſonſten reïteratio delicti poenam augere

soleat

text. in l. capitalium § solent et §. graſsato„

res D. de Poen. l. Servos 8. C. ad L. jul:

de vi publ: vel privat.

Alß ſeyn wihr der meynung, daß der Hℓ Richter,

wie gemeldet, auß Chriſtlichem mitleyden, die ordina„

ri Straeff ſo weit könne miltern, daß Er Peinl:

Bekl: durch nachgeſetzte urthel ad relegationem und

in expensas condemnirt werde. Sonderlich

Sonderlich wan auch Jhre Fürſtl. Durchl: hierin

gnädigſt consentir

t

en, zu dere Cantzeley ohne daß

ſolches bedencken eingeſchicket werden mueß.

Vrtheil

Jn der Peinl: Rechtfertigung zwiſchen p unſers

gnädigſten Fürſten undt Herrn Anwalden, klägern

einß, gegen undt wieder Hanß Chriſtoff Kauff„

man von großen Bottwar Beklagten anders theilß

erkennet E. E. Gericht, auff Clag, Andtwohrt, re„

de, wiederrede, undt alles gerichtlich fürbringen,

nach gethanem Rechtſatz genommenen bedacht undt

gehabten Rath mitt Vrthel zu Recht, daß Bekl.

wegen ſeyner mißhandtlung, ein halb viertel

ſtunde an daß halß Eyſen öffentlich geſtellet,

undt deß Landes Württenberg hiemit verwieſen

auch Clagendem Fürſtl: Anwalden die ver„

uhrſachte unCoſten zu erſtatten ſchuldig

ſeyn ſolle. [...] Wolten etc:

Actum in Collegio nostro d_ 25 Novemƀ. Ao1659

Decanus pp

Op. pret. 6. Rdlr:

26.

Fürſtl: Herr Anwaldt

Contra

Johann Ortolff

Kircheim under

Teck

In puncto Sodo„

miæ

Dn. D. Gravius Autor.

Ehrenveſte p

Alß dieſelbe über beygefüegtte zimlich weittleüfftige undt

beſchwerliche gerichts acta unſer Rechtliches guthachten begehret,

haben wihr ſolche mitt gebührenden vleiß ſo vort geleſen,

reifflich erwogen, undt in facto mitt mehrerm vernom„

men, welcher geſtaldt Jhr: HochFürſtl: Durchl: unſers gnä„

digſten Fürſten undt Herrn Anwaldt wieder Johann

Ortolphen, gericht Schreybern, zu Dettingen Schloßberg

ſuper crimine Sodomiæ eine anklag ad infligendam poe„

nam ordinariam erhoben, undt, im fall der beklagtte

es Leugnen wurde, die tortur mitt ihm vorzunehmen

gebehten; Dagegen derſelbe litem negative contestirt,

auch beederſeits kundtſchafften geführet, undt in puncto

torturæ zu Richterlichem Spruch ſubmittirt worden.

hierüber nuhn unſer Rechtliche meynung zueröffnen,

können wihr nicht befinden, wie der Peinl: Be„

klagtte von gedachter tortur entfreyet werden möge.

Præterquam enim, quod in hoc nefando atqꝫ horrendo

crimine poenam corporis afflictivam inferente

Fürſtl: Württ: LandßOrdn: Car: V. art: 116 l. 31.

C. ad L. jul: de adulter:

Torturæ locum eſse facile constet.

per ea quæ, secundum plures tradit Carpz: pr:

crim. part. 3. Q. 119. n. 7.

haben erſtlich, nach außweyß undt mehrerm inhalts dero

zu Kircheim fürgangenen excepi

amina.

tion, underſchiedtliche

knaben ſambt eynem mägdtlein, ſonderlich die jenige, ſo

bereits puberes, alß Hanß Geörg Guther, Hanß dietrich

gall, Hanß Weibel, hieronynuß Hafenbrack, Hanß

Jacob Gauß, Margerta Martin Miertelß Sehl: doch„

ter alle beſtändig undt dem verhafften inß geſicht

geſagt, daß Er ſie in ætate pupillari abſonderlich, theilß,

(salv. hon.) intra crura, theilß ante posteriora, membro ipſi„

us genitali, wieder ihren willen, humectirt, theilß auch

damitt in dicta pudenda umb etwaß gekommen.

Zum andern deponirt nicht allein die 22 zeugin,

alß obbeſagtten mägdlinß Mutter ad probat: 106

hochbetewrlich, ſondern auch die 1 zeugin ſuper 1. additio

nal. usqꝫ ad 16. (ol: Rot: exam. 232. gantz umb

ſtändtlich, wie daß der Beklagte ihnen, beſonders einßmahls

über verſehen die vestimenta hinterwerts auffgehoben,

und an gedachtem ungewöhnlichem Ohrte dicto membro

mitt gebrauchten zimlichen Lenſt angeſetzet, alſo daß

ſie ſich ſeyner erwehren müßen,

Siquidem confeſsio Sodomiam paſsi utriusqꝫ sexus, ſive mi„

norennis ſ. majorennis indicium facit ad torturam.

modo

27.

modo alia concurrant adminicula.

Ludov. Peguer. decis. Cathalon. 76. num: Berta

2ol: vol. 1. consil. 21. num. 66. Farinac. oper:

crim: q. 43. n. 99. post plur:

Geſtaldt dan, zum dritten, die vierte zeugin, alß deß

einen, unter Oberwehnten knaben Mutter ad 11. in

terrogat. vermeldet, daß nemlich ſie deß verhafften

ſperma in deß knaben indusio befunden, davon auch

deßelben lectus contaminirt worden,

Siquidem ex pollutione linteamentorum pueri indicium

quoqꝫ Sodomiæ colligitur.

arg: eorum quæ docet Montell: in pr. part. 4. fol. 204

num. 513. Marcell. Cala de modo artic. et proband.

num. 439. Farinac. d. tr. Q. 148. n. 70. Christoph: Cri

ſig de indic. delictor: p. 2. c. 19. n. 2.

zum Vierten thuet der Peinl: Bekl: in Ob berürter exami„

nation wie auch ſeyner litis contestation ſelbſt geſtehen,

daß Er theilß vorgemelten, theilß andern knaben,

mehr, undt zwar am abſonderlichen Ohrte nemlich

in der Rathanß Stuben, alwo Er

juxta testis. 5. q. 14. 17. 29. ad art: 112

wieder den gebrauch ſeyner vorfahren ſich gerne allein

befunden, die caligas abgezogen, und ſie gerritſchet.

Quod si à. quem (salv. ven:) anum pueri tetigiſse

constet, qui ipsum criminis Sodomiæ publice et constanter

in faciem insimulat, ac bonæ sit famæ, nec non Reus

suspectis sit moribus, ut hîc in fra pluribus ostensum

est, indicium inde ad torturam exoritur.

Juxta Marcell. Caram d. tr. num. 441.

Et, si aliàs violenta adulterij præsumptio dicitur,

quando quis nudus cum nuda in loco ad hoc commodo reper

tus est sit

c. literis. 12. ubi Cangnistæ Ẍ de præsumpt: ſodo

Damhoud: in pr. Civil: c. 124. n. 14. Menoch. lib:

5. præsumpt: 41. num. 13. Maſcard: de probat: concl:

59. n. 8.

Haud inconorue id etiam de memorata puerorum de

nudatione, in loco solitario, quoad crimen Sodomiæ

dici potest.

zum Fünfften thuet, Peinl: Beklagter, Ob ſey Er

wegen eynes an ihm habenden gebrechenß impotens für„

geben; deßen wiederſpiel aber, catenus ſcilicet,

quod nihilominus ſemen |salv. hon. demittere valeat

auß der herren Medicorum relation, num: actor:

62, wie auch ſeyner Jetzigen Frawen außage, Laut

ob bedeüter Examination in fin. gnungſam abzuneh„

nen

Mendacium enim, accedentibus alijs (veluti hîc

adminiculis, indicium ad torturam facit.

De quo inter alios Carpzov: pr. Crim: part. 3. Q. 120

num. 71 et ſeqq:

zum Sechſten

28.

zum Sechſten adminiculirt, deß Peinl: Bekl: Salacitat

undt veneriſche zuneygung, geſtaltſam der 15 zeug

d_ 53 probat: usqꝫ ad 28 inclusive affirmirt daß

nemlich Er, dem verhafften, alß derſelbig ihm

einßmahlß die caligas nicht herunter ziehen kön„

nen, dannoch ſeyn (salv. ven.) membrum genitale

zeugen müßen. undt thuet

Der 13 Zeug ad 28 defens. deponiren

Daß man ihn Bekl: ſchon lange zeit hero

bezüchtiget, Er Klaubele die buben undt mägdlein

ſo gern, quod etiam affirmat test. 18 ad 26 defens

Jt. test: 9. ad. 114 probat: inquit

Reus habe bey den Weibern, ſo ihm etwan be„

gegnet gegröppelt, undt gerne getutſchelt.

Deßen ſich auch an fermbden Weibern ſeye verſtor„

bene Fraw beſchweret, gegen d_ 10. 17. undt 18 zeu

gen beſage ihrer deposition super d. art: 114.

Welche Fraw auch beſorget, daß Er durch ſeyn Klaut,

beln an den Weibßbildern undt hoſen Reißen

umbß geldt kommen.

Test. 14 ad 26 defens.

undt noch in eyne öffentliche ſchande gerahten würde

Test. 17. et 18 ad 1. probat: 114.

So deponirt auch der 10 zeug ad 28 defens, daß

geſchrey wehre erſchollen, daß der verhaffte daß Weiber

Volck gerne geklaubelt; deßwegen Er

juxta test: 10 ad d. probat: 114.

ein ſchlechtes lob habe. So dan

Die 25 Zeugin ad probat: 111. Er habe

†

Er habe ihr offtmahlß, wan ſie zum fenſter oder

anderß wo hinauß geſehen unter die vestimenta

von hintenher hinauff

gegriffen,

undt den bloßen leib ap„

prehendirt. Jmngleichen affirmirt die andere

Zeugin d_ 17 additignal. usqꝫ ad 23 inclusive

daß nemlich, Sie einßmahlß Spatt in der nacht

verhafften mitt ſeyner Gevotterin, nahmenß Ge„

nophea auff der Steygen ſitzend betreten, welcher

ihr, auff befragen waß Er ſo ſpatt da machte

ungleiche andtwohrt gegeben habe; alß anfangß

wie daß Er von Kirchein, undt hernach von der

kelter kähme; welche zeugen auch d_ 24. 25 undt

26. addit beſtätigt, daß nemlich gemeltes Weib

nachgehendß an eynem nachmittage in ihrer Stuben

mitt gantz endtblöſten beüſten bey dem Peinl: Bekl:

geſtanden

quod eadam confirmat fol. rotuli 330.

Worauß

†

ſo deß Rei Magd

geweſen

29.

Worauß dan abzunehmen, daß der verhaffte

eyne ſolche person, wozu man ſich dieſes miße„

that wohl verſehen möge

Hoc enim casu, junctis alijs (sicut hîc) admini„

culis, indicium ad torturam oriri constat

ex ſanctione Crim. Caroli V. art: 25. vers. Erſt

lich, Ob der verdachte eyne ſolche verwegen

oder leichtfertige person, ubi Matth:

Stephan. in Commentar.

Welches alles dan zu hintertreyben nicht vermag

(1. daß keyn eyniges indicium mit zwen zeu

gen probirt, wie doch in allewige erfordert widʼ

Juxta d. ord. Carolin: art. 23 et 30. ibi

zum allerwenigſten mitt zwern zeugen,

et Dd. circa hoc unanimes aṗ̅ Carpz: d. pr.

Crim: Q. 122. num. 45.

Nam, fallit hoc, si ad probandum delictum in gene

re, quod in se comprehendit species differentes, vel actus

particulares seu succeſsivos, quale etiam est Sodomia,

plura indicia simul concurrant, suꝑ quibus testes exa

minati diversimode deponunt, et unus de uno, alter de„

alio, tertius pariter de alio testificetur, tunc probantur

etiam indicia ꝑ unicum testem; atqꝫ omnium testificatio simul

juncta, fidem verisimiliter facit de Reo, qui propterea

ſub tormentis interrogari potest

Carpz. d. tr. Q. 123. n. 55. junct: præced. ubi plur. cit.

Veriſsimum enim est, plures imperfectas probationes in

causis capitalibus, maximè hujusmodi occultis, conjungendas

eſse ad plenam probationem et fidem faciendam quoad

effectum torquendi; id quod communiter Dd. placuiſse

testis ė̅ Anton. Gagril. lib. 1. tit. de Probat Comm:

conclus: 1. n. 23. et 27.

Licet namqꝫ unicum jndicium ab uno teste probatum ſe

miplenam ꝓbationem et fidem ad quæstione habenda o̅ faciat.

de quo d. art: 23. et 30. simiesqꝫ textus, ut in l. ju„

ris jurandi 9. C. de Testib: et c. cum dilectus 32 X

de elect: intelligendi ſunt, quibus Dd contrarium sta„

tuentes, quos inter etiam Dn. Bocer. est. tr. de Quæst:

c. 3. n. 141. innituntur.

Secus tures se habet si plura indicia concurrant, et con„

junctim Reum aggravent, quorum unumquodqꝫ ꝑ testem

ſingularem probetur. Etenim una præsumptio aliam jurat,

pturimaqꝫ indicia conjuncta fidem faciunt

Hippolit: de Marsil: in pr. crim. §. nunc videndum

n. 10 et seqq: Ludov: Carrer. in pr. 2. tract: de

indic. et tortur. §. Quæ a. et qualva n. 6. Franc.

Brun. de indic. et tort: p. 1. Q. 2. n. 5.

modo

30.

modo tria hæc concurrant (1. ut testes sint omni ex„

ceptione majores et idonei, ac vitæ probatæ (2.

Quod deponant ſuper indicijs proximis delicto, non

etiam valde remotis (3. Jndicia super ꝗbus testes

isti deponunt ſint plura, et talia quæ reddunt,

animum judicis quasi certum, quod Reus deliquerit

Farinac. in pr. Crim. Q. 39. n. 38.

Quemadmodum id tate prosequitur et, si vel unum ex

hisce tribus deficiat, contrariam Boceri aliorumqꝫ

opinionem à veritate haud eſse alienam

docet Carpzov. d. Q. 123. n. 56. et ſeqq:

Vndt mag dawieder (2. keyne hinderung gebähren

daß Obgeſetzte indicia, guten theilß, nuhr mit Weybern

erwieſen

Quamvis enim mulieres, ob imbecillitatem sexus,

