3.8

11

2.2

1.6

PQ 3C

6.0

4.6

1.4

<.32

Markedly retarded in talking

73

14.00

9.6

5.0

<.02

“Sickly” as infant

NOTE. Percentages are based_ on totals of 500.

Some Aspects of Developmental Health History

ME SA E S

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

DESCRIPTION

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Recurrent colds of head or chest

164

32.8

130

26.0

68

<.02

Ear difficulties

102

20.4

80

16.0

4.4

<.07

Digestive disturbances

29

5.8

38

X6

-1.8

<.29

60

12.0

59

11.8

0.2

<.93

Allergic phenomena

Extreme restlessness

298

59.6.

150

30.0

29.6

<.01

Enuresis

141

28.2

68

13.6

14.6

<.01

NOTE. Percentages are based on totals of 500.

Immunity to Contagion

— a

PE E Z

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

E

.IMMUNITY

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Good

13

2.7

17

3.4

—0.7

Fair

345

70.4

379

‚76.6

—62

Poor

132

26.9

99

20.0

6.9

—

—

—

TOTAL

490

100.0

495

100.0

x = 6.8:1,-P < .05

4953

Tabh XIV-6. Presence of Physical Pathology or Handicaps

z

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

DESCRIPTION

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

BONY SKELETON AND PALATE

Pathology of bony skeleton,

arke/1 or suggestive

96

19.2

91

18.3

0.9

< 70

Palatal abnormalities, marked

273

54.8

276

55.4

—0.6

or slight

<.90

Imperfectly developed ta.oth

marked or slight

55

11.0

53

10.6

0.4

<.90

Crowded teeth, severe or

marked_or suggestive

118

23.6

139

27.8

—4.2

<.20

Dental caries, many or scme

341

68.3

364

—.6

<.20

LE mn

E

a

A ELE

S

—

NOSE AND THROAT

d

Fnlarged or diseased tonsils,

12.0

65

13.0

-1.0

<.70

marked or slight

Obstructed nares, marked or

suggestive

72

14.4

13.8

0.6

<.80

Pathologyv of upper respiratory

ral

14.2

74

z l

system marked or modc—mtc

Sr

e

nn ——

14.8

—6

<.80

a -

:»

7

cr

Ka

ET ELE

k

—z

e n

SEr

—

A

EYES AND FARS

‚E E N F

Eye and ear defects, marked

or shght

264

52.9

271

54.3

-1.4

Z

——

SC

A

k m A k

—

SEA

AD

m pn eirnnd

HEART AND LUNGS

Evidences of cardiac disecases

15

3.0

19

3,8

—0,8

<.50

marked or slight

Impairment of pulınonary

function, organic or func

tional

10

2.0

1.6

0.4

<.70

EELSZL Z s

flr

A E, CS

—

Sn

ABDOMEN AND GENITALIA

MS e

32

6.4

19

3,8

2.6

<:10

Äppe udcf.tnmy

Hernia, marked or suggestive

6.0

29

5.8

0.2

<:95

Genital pcthologs marked or

suggostn e

102

20.4

100

Q.1

0.3

<.90

E

mA

CZ

C

Kn ngi y Sn — e vm rm w A

e nn n Dn

SKIN

Skin pathology, marked or

Suggestive

15

23.0

1

23.5

E

—05

<.90

T

SE Z E Z

z

GLANDS

Glandular disturbances, marked

or suﬂg_‚( stive

164

32.9

171

34.3

-1.4

<.70

NERVOUS SY. STEM

Inegular l'(‘ﬂ(."(.‘$ exaggcrated

or diminished

170

34.1

192

38.6

—45

<.20

Neurological handicaps, marked

or some

318

63,7

363

72.7

-9.0

<.01

Functional deviations, marked

or suggestive

beiintuipe au za

206

41.3

201

40.3

1.0

<.80

ACQUIRED MOTOR HANDICAPS

Acquired motor handicaps

marked or slight

12

2.4

16

3.2

—0.8

<.50

154

\/

Nature of Palatal Abnormalities

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

DESCRIPTION

Narrow palate

88

17.7

16.1

1.6

< 54

193

71

14.3

5.0

<.05

Broad palate

49

9.8

—4.4

<.01

Prognathism

5.4

High arching

132

26.5

150

30.1

—-3.6

<.20

Low arching

14

28

0.6

2.2

<.01

1

0.2

0.0

0.2

Zx2

Cleft palate

NOTE. Percentages are based on totals of 498.

C

Nature of Other Neurological Handicaps

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

DESCRIPTION

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

58.3

-13.2

.. Dermographia, marked or slight

:225

45.1

291

<.01

Cyanosis, marked or slight

207

415

217

43.5

—2.0

<.53

' Tremors, marked or slight

92

18.4

104

20.8

—2.4

<.32

Other®

N

3.4

13

2.6

0.8

<.43

NOTE. Percentages are based on totals of 499.

* Largely head and skull injuries; also vasomotor instability, fainting spells, and so on.

Remediable and Irremediqble Defects

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

STATUS

NUMBER ' PER CENT.

NUMBER PER CENT

PER CENT

313

62.7

373

74.9

-12.2

Pfesent

Remediable

259

324

Jrremediable

91

102

186

37.3

125

e

5

12.2

Absent

——

499

100.0

495

100.0

e L Na < .01

bbb. Körperbau

Um der Praxis der Anthropologen zu folgen, hbedeutet in den folgenden

Statistiken ein C.R. von 2,00, das einer Wahrscheinlichkeit P von 0,05

entspricht, ausnahmsweise einen statistisch signifikanten Unterschied

zvi.ghon der Gruppe der 'Dolinquonti' und der der "Non-Delinquents".

\

455

W

Wichtige Körpermaße:

Weight Measurement

Delinquenis

Non-Deiinquents

Critical

AGE

NUMBER

Ratio

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

12 years and under

59

“ 80.81

83.14

—2.33

13 years

58

88.47

73

91.45

—2,98

89

—0.92

14 years

105.60

112

106.52

15 years

122

119.46

133

116.25

3.21

16 years and.over

168

128.13

123

126.59

1.54

—

TOTAL SERIFS

496

112.09‘ + .1.09

455

109.21. + 1.13

2,88

1.83

Mean sigma

24.37

24.89

Face Breadth Measurcment

Non-Delinquents

Delinquents_

nl

Critical

AGE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

59

60.04

44

60.93

—0.89

12 years and under

13 years

60.10

73

61.66

—1,56

14 years

61.88

112

62.33

—0.45

15 years

122

62.39

133

63.41

—1.02

168

63.57

122

63.64

16 years and over

—0.07

TOTAL SERIES

495

62,.15 + .13

62.72 + .14

—0.57

2.94

Mean sigma

2.94

3.04

_ Neck Breadth Measurement

Delinquents

Non-Delinquents

ACE

Critical

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 vears and under

59

44.75

44.77

—0.02

13 vears

58

44.90

73

45.66

—0.76

14 vears

88

47.72

H}

47.25

0.47

15 years

121

49.35

133

48.77

0.58

16 years and over

168

50.44

122

50.03

0.41

TOTAL SERIES

494

48.37 + .16

483

47.90 — .17

0.47

2.00

Mean sigma

3.66

3.65

Shoulder Measurement

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

ACE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 years and under

59

125.42

44

126.66

—1.24

13 years

58

128.98

73

128.81

0.17

14 years

88

138.15

112

135.43

Z

15 years

122

143.67

133

142.00

1.67

16 years and over

161

149.17

122

3.09

—

146.98

TOTAL SEKIES

488

140.46 + .60

484

138.23 + .57

2,23

EAS

Mean sigma

a n al

13.17

12.48

136

Chest Breadth Measurement

Delinqurin_lg_

Non-Delinc_15*nls

Critical

AGE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 vears and under

59

106.91

107.57

—0.66

13 vears

58

109,31

73

110.64

—133

116.58

111

114.97

91

14 vears

15 vears

122

3624 806}

133

119.87

1.92

16 years and over

168

PS:12

122

122.97

2.15

x

495

TOTAL SERIES

118.82 — .48

183 49

1.69

2.47

Mean figma

10.6S

10.78

Z

Inter-Nipple Breadth Measurement

E

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

AGE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 years and under

59

69.585

H

69.91

—0.33

—1.63

13 vears

55

AA

73

73.10

14 vears

89

78.25

a

7655

1.70

15 vcars

122

S1.47

133

79.96

1.51

15 veurs and over

165

123

S3.17

1.46

54.63

TOTAL SERIES

496

79.39

{

481

78.260. = .41

1.13

2.00

8,78

2895

—e

Man si_gnm

Waist Breadth Measurement

__Delinquents _

E n a d l n

Non-Delinquents

Critical

ACE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 years and under

59

95.75

44

99.51

—0.76

10123

73

J01.29

—0.07

13 years

14 years

107.91

111

106.3(

161

15 ycars

32

112.16

132

109.42

SS

162

115.30

122

113.04

Z36

16 yenr; and over

TOTAL SERIES

489

109.52

+ .44

482

W S83

307

3.37

9.66

Mean sigma

s

?.—IS

Waist Depth Measurcment

ELE

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

AGCE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 years and under

56

78.89

42

76.51

2.38

13 vears

77.51

76.47

1.04

14 years

82.60

107

80.37

2.23

15 years

117

86.65

130

82.02

4.63

168 years and over

155

87.88

116

84.12

3.76

TOTAL SERIES

84.35 + .36

80.84 + .42

3.51

6.29

Mean sigma

7.86

9.09

4157

Foréarm Breadth Measurement -

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

ACE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

59

29.31

44

12 years and under

29.84

—0.53

13 years

58

30.66

72

31.39

—0.73

14 years

88

34.35

110

32,81

154

15 years

122

35.89

132

34.81

1.08

167

16 years and over

37.30

122

36.37

0.93

TOTAL SERIES

494

3483 + .18

480

33.79 + .18

1.04

3.98

4.11

Mean sigma

4.05

Upper Arm Breadth Measurement

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

AGE

NUMBER

MEAN

NUMBER

MEAN

Difference

Ratio

12 years and under

59

35.82

4A4

35.86

—0.04

13 years

58

36.60

72

36.67

;—0.07

88

40.00

109

39.05

0.95

14 years

15 years

121

41.62

132

40.44

1.18

16 years and over

167

43.34

121

43.00

0.34

TOTAL SERIES

493

40.63 + .23

478

39.76. — .26

0.87

2.54

Mean sigma

5.08

5.58

E

An£hropométrische Indizes

Standard Deviations of the Lateral Ratios

NON-

CRITICAL

INDEX

DIFFERENCE

RATIO

‚ DELINQUENTS

DELINQUENTS

Face breadth/Chest breadth index

3.64 + .

12

4.14 +

13

—0.50

2.83

7.15 +

23

7.91 +

26

—0.76

2.23

Face breadth/Inter-nipple breadth index

Face breadth/Shoulder breadth index_

3.37 +

ı1

850 + ;

11

—0.13

0.80

Neck depth/Neck breadth index

4.56 +

14

456 + .

15

0.00

0.00

Chest depth/Chest breadth index

4.87 + .

16

5.05 +

16

—0.18

0.81

14

16

—0.68

3.24

Chest depth/Shoulder breadth index

4.24 +

4,92 +

Chest depth/Hip breadth index

3.73 +

12

3.79 —

12

—0.06

0.33

Chest breadth/Hip breadth index

4.22.+ ,

14

4.49 +

14

027

1.41

5.45 +

18

5.83 +

19

—0.38

1.48

Shoulder breadth/Hip breadth index

Waist depth/Waist breadth index

4.45 +

15

4.72 +

16

—0.27

1.24

Waist breadth/Chest breadth index

4.25 £ ;

14

441 +

14

—0.16

0.84

Waist breadth/Shoulder breadth index

3.86 +

12

4.42 +

14

—0.56

2.96

ı Waist breadth/Hip breadth index

8.81 +

12

2

12

0.09

0.56

Thigh depth/Chest breadth index’

4.01 + .

13

3.99 +

13

0.02

0.09

Calf breadth/Thigh depth index

J48 “

11

3.76 +

12

—0.28

1.65

2.31 +..07

251 +

08

—0.20

1.86

Calf breadth/Chest breadth index

Calf breadth/Inter-nipple breadth index

424 + .

13

4.70 +

15

—0.46

2.30

Calf breadth/Shoulder breadth index

2.15 + .07

2.49 + .

08

—0.34

3.18

Calf breadth/Waist breadth index

2.48 + .

08

266 + .

09

—0.18

1.47

Forearm breadth/Upper arm breadth index

574 +

18

B22 E:

20

—0.48

I8

Upper arm breadth/Thigh depth index

GLE

13

3.99 + :

13

—0.08

0.44

\

458

Standard Deviations of l_llne.l.leighl Indices

SEa en

z

A E

NON-

CRITICAI

INDEX

DELINQUENTS:

DELINQUENTS

DIFFERENCE

RATIO

Height/v Weight inde*

0.40 + .

013

0505

016.

—0.10

4.92

Face breadth/Height index

238°

23

08

— 0.01

0.15

Neck breadth/Height index

171

05

LE

06

—0.06

0.85

1.50 +

05

LQ

05

412

1.67

Neck depth/Height index

Shoulder breadth/Height index

5.09 +

16

544 4

18

—0.35

1.485

Chest breadth/Height index

4.08 + .

13

481 +

16

—0.73

3.63

.02 E

12

4.13:&

13

— 0.31

-

2.87

Inter-nipple breadth/Height index

Chest depth, Height index

3.45 +

11

4.12 +

13

—0.67

3.85

Waist breadth/Height index

3.837

12

4.54 +

15

— 0.67

3.50

Waist depth/Height index

3.95 +

13

482

16

—0.87

4.27

431

14

4.85 —+

17

—0.54

Hip breadth/Height index

2.57

Thigh depth/Height index

83r

108

402

13

—0.65

3.84

Calf breadth/Height index

1.91 +

Z

07

—0.28

2.98

8L

1.92 +

06

—0.11

1.28

Forearm breadth/Height index

Upper arm breadth/Height index

2:44 +

2.9E—+

10

—0.47

3.85

Summary of Significant Divergencies in Body Ratios between Delinquents

and Non-Delinquents

INDICES IN WHICH THE DEI.INQUE.\'T..\IEAN

INDICES IN \#}l!(!li THE NON-DFEFLINQUENT MEAN

IS SIGNIFICANTLY HICHER

IS SIGNIFICANTLY HICHER

Chest depth/Hip breadth

Face breadth/Chest breadth

Chest breadth/Hip breadth

Face breadth/Inter-nipple breadth

Shoulder breadth/Hip breadth

Fa 2 breadth/Shoulder breadth

Waist depth/Waist breadth

Neck depth/Neck breadth

Waist breadth/Hip breadth

Chest depth/Chest breadth

Upper arm breadth/Thigh depth

Chest dep*h/Shoulder breadth

Neck breadth/Height

Calf breadth/Thigh depth

Calf breadth/Chest breadth

Shoulder breadth/Height

Chest breadth/Height

Calf breadth/Inter-nipple.breadth

Inter-nipple breadth/Height

Calf breadth/Shoulder breadth

Calf breadth/Waist breadth '

Chest depth/Height

Waist breadth/Height

Height/ / Weight

Waist depth/Height

Thigh depth/Height

Forearm breadth/Height

Upper arm breadth/Height

4159

3

1

M6

8 Mißverhältnieue

Disproportion: Height/\/Weight' 13.5-x

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

AGCE

NUMBER*

PER CENT

NUMBER®

PER CENT

PER CENT

Ratio

11 years and under

4/41

9.8

11/33

33.3

—235

12 years

5/45

30

15/36

41.7

—30.6

11/67

16.4

30/90

33.3

—16.9

13 years

12.6

372

—24.6

14 years

14/111

51/137

15 years

15/132

11.4

49/139

35.3

—23.9

16 years and over

5/100

12/51

23.5

—185

—_

; 5.0

34.6

—23.7

9.08

TOTAL SERIES

54/49

10.9

168/486

* The first fgure refers to the number of individuals showing the disproportion index value in question; the

second figure refers to the number of individuals in the group.

Disproportion: %we Breadth/Chest Breadth 57-x

Non-Délinquenls

Difference

Delinquents

Critical

AGE

‘ NUMBER

PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Ratio

57.6

11 years and under

22/41

53.7

19/38

—39

12 ycars

18/45

40.0

20/36

55.6

—15.6

13 years

17/67

25.4

31/89

34.8

— 9.4

7.3

22.6

—153

14 years

8/110

31/137

15 years

6/132

4.5

19/139

13.7

— 9.2

16 vears.and over

37100

3.0

2/50

4.0

— 10

TOTAL SERIES

14.9

25.2

—103

4.07

74/495

122/484

n

—— —

Disproportion: Shoulder Brrmllh/llipVBrcadth x-97

a

VE

P

Delinquents

” Non-Delinquents

Difference

Critical

AGE

NUMBER

PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Ratio

17.1

6/33

18.2

— 1.1

11 years and under

7/41

—16.1

12yeärs

4/45

8.9

9/36

25.0

13 years

5/67

75

38/89

42.7

—35.2

22/110

20.0

36/137

26.3

— 63

14 vears

13.6

26.6

—130

15 years

18/13

37/139

—82

16 years and over

„11,9

11.8

10/49

20.4

TOTAL SERIES

13.7

136/483

Zur

—13:4

6.15

67/488

Dispr0pértio‘n: Chest Breadth/Height x-70

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

Critical

AGE

NUMBER

PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Ratio

Lick

5/33

15.2

19

11 years and under

7/41

38.9

—32.2

12 years

3/45

GT

14/36

10/67

14.9

25/89

28.1

—13.2

13 years

9/110

82

43/137

31.4

—23.2

14 years

10.6

21.6

—11.0

15 years

14/132

30/139

24.0

—120

12/100

.0

12/50

16 vears and z

11.0

129/454

26.5

—155

7.57

TOTAL SERIES

55/495

460

b

Disproportion: Chest Breadth/Hip Breadth x-32

Non-Delinquents

Difference

Critical

Delinqugnts

AGE

NUMBER

PER CENT

NUMBER PER CENT

P£li CENT

Ratio

18.2

—10.9

11 years a-nd under

3/41

Ta

6/33

-— 9.5

12 years

2/45

44

5/36

13.9

10/67

14.9

1/89

23.6

— 87

13 vears

11.8

36/137

26.3

—145

14 vears

13/110

23.7

—146

15 yeurs

12/13;

91

33/139

16 vears and over

12/94

R3

17/49

34.7

—21.9

10.6

118483

24.3

—13.7

5.73

TOTAL 5SLKILS

52/489

DWﬂim: Chést Depth/Hip Breadth x-66

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

Critical

PER CENT

Ratio

AGE

NUMBER

PER CENT

; NUMBER PER CENT

2/41

4.9

9/33

273

—224

11 years and under

6.8

8/36

22.2

—154

12 years

3/44

14.6

"—

D7

13 years

8/67

9

13/89

—

9.8

14 years

10/109

9.2

26/137

19.0

15

17/131

13.0

31/139

22.3

—

9.3

3/49

6.1

0

16 years and over

11/94

1;.7

TOTAL SERIES

51/486

105

90/483

18.6

— 8.1

3.63

Calf Breadth/Shoulder Breadth x-30

_ Delinquents

Non-Delinquents

; Di_ﬂerence

Critiéal

PER CENT Ratio

AGE

NUMBER

PER CENT

NUMBER PER CENT

1/41

‘ 2.4

3/33

9.1

— 67

11 years and under

4.4

3/36

8.3

—39

12 years

2/45

1.1

10.8

13 years

8/67

149

1/89

14 years

21/110

19.1

14/135

10.4

8.7

16/132

12.1

14/139

10.1

15 years

18.3

5/49

10.2

8.1

16 years and over

17/93

—

TOTAL SERIES

65/488

13.3

40/481

8.2

5.1

2.54

—

RN

i)i\ proportion:

bn

_Chcsl Depth/Height x-56

Difference

Delinquel#ß

Non—Dclinquepls

- Critical

AGE

NUMBER

PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Ratio

11 years and under

1/41

2.4

12/33

36.4

—34.0

12 years

3/43

7.0

9/36

25.0

—18.0

17.9

13/90

145

3.4

13 years

12/67

14 years

z

63

36/137

26.3

—20.0

15 years '

15/131

11.4

28/139

20.1

—87

4/100

4.0

5/51

9.8

— 58

16 vears and over

TOTAL SERIES

42/493

8.4

103/486

21.2

—128

5.72

464

A

©

3 lörporbnutjpon ;

Somatotypes

ENDOMORPHIC COMPONENT

Delinquents

; Non-Delinquents

PERCENTILE

DOMIN ANCE

NUMBER PER CENT NUMBER PER CENT

RATIO

C.R

P'

6

1.2

24

5.0

1to4.2

3.4

<.05

Extre ıe Endomorphs

14

2.8

23

4.8

Kto:L7

1.6

Endomorphs

Ka

Mesomorphic Endomorphs

16

3.2

15

2.1tol

18

<.08

‚ Ectomorphic Endomorphs

23

4.6

18

3.7

E2toA

0.8

<.08

—

SUBTOTAL

59

11.8

72

15.0

MESOMORPHIC COMPONENT

DOMINANCE

Extreme Mesomorphs

23.2

k

3.3to1

7.2

09

Mesomorphs

16.9

59

12.2

1.4tol

2.1

<.05

13.3

15

3.1

4.3to 1

6.0

<.05

Endomorphic Mesomorphs

Ectomorphic Mesomorphs

6.7

8.3

1to1.2

0.6

<.55

jä;e.

SUBTOTAL

60.1

148

30.7

Z

ECTOMORPHIC COMPONENT

DOMINANCE

18

70

145

1to8.1

7.4

<.05

Extreme Ectomorphs

5.0

T

14.7

1to2.9

5.1

‚Ectomorphs

<.05

Endomorphic Ectomorphs

4.2

15

3.1

1.4tol

0.9

ST

Mesomorphic Ectomorphs

3.4

35

7.3

1to2.1

2.7

<.05

SUBTOTAL

_32_5-%'

RE

14.4

191

39.6

AD

NO COMPONENT

DOMINANCE

67

13.5

71

>1-LT

I46.K1

0.5

RE

<.62

Balanced 'l‘lypc.><"

—

S

s

—

e

n l r a

NS e CT

n

x

E e

TOTAIL

496

998

; "-132_7.4

1000

"Comparison of Strength of Endomorphic, Mesomorphic, and Ectomorphic Components

among 482 Matched Pairs of Delinquents and Non-Delinquents

482 Matched Pairs

ENDOMORPHIC COMPONENT

NUMBER

PER CENT

Delinquent markedly stronger than non-

Vdelinquent

20

4.1

70

145

Delinquent moderately stronger than non-delinquent

167

34.6

Delinquent slightly stronger than non-delinquent

93

19.3

Delinquent same as non-delinquent

Non-delinquent slightly stronger than delinquent

70

14.5

35

73

Non-delinquent moderately stronger than delinquent

27

5.6

Non-delinquent markedly stronger than dflinquent

TOTAL

482

99.9

MESOMORPHIC COMPONENT

Delinquent markedly stronger than non-delinquent

14.1

Delinquent moderately stronger than non-delinquent

19:9

%s

28.0

Delinquent slightly stronger than non-delinquent

Delinquent same as non-delinquent

14.1

Non-delinquent slightly stronger than delinquent

17.6

Non-delinquent moderately stronger than delinquent

5.0

1.2

Non-delinquent markedly stronger than delinquent

.%

TOTAL

2

999

4162

ECTOMORPHIC COMPONENT

Delinquent markedly stronger than non-delinquent

5.0

Delinquent moderately stronger than non-delinquent

42

8.7

172

Delinquent slightly stronger than non-delinquent

16.4

Delinquent_ same as non-delinquent

Non-delinquent slightly stronger than delinquent

114

23

Non-delinquent moderately stronger than delinquent

15.8

133

Non-delinquent märkedly stronyer than delinquent

TOTAL

4832

100.1

A

‘ Somatotype Diflerences between Matched Delinquents and Non-Delinquents

in Accordqnce with Age Differentials

Delinquents Older

Delinquents Younger

Than Matched

Than Matched

Non—Delinqugnts

Non-Delinquents

ENDOMORPHY

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

Delinquents markedly stronger than non-delinquents

6

3.1

14

4.9

Delinquents moderately stronger than non-delinquents

19

9.9

49

17.1

Al

90

Delinquents slightly stronger than non-delinquents

40.1

}531

31.5

|53_5

Delinquent$ same as non-delinquents

36

18.7

55

19.2

Delinquents slightly weaker than non-delinquents

32

16.7

38

13.3

Delinquents moderately weaker than non-delinquents

4.2

27

9.4

14

7.3

13

45

Delinquenfs markedly weaker than non-delinquents

}28.2

}272

TOTAL

8

100.0

99.9

MESOMORPHY

Delinquents markedly shongér than non-delinquents

10.9

15.7

Delinquents moderately stronger than non-delinquents

19.3

57

19.9

Delinquents slightly stronger than non-delinquents

27.6

76

26.6

]s„

}6„

Delinquents same as non-delinquents

15.1

13.6

Delinquents ‚slightly weaker than non-delinquents

19.8

47

16.4

Delinquents moderately weaker than non-delinquents

4.7

18

6.3

2.6

14

D!_!linquents markedly weaker than non-delinquents

]2-„

lz41

TOTAL

Sa B Bn

O

100.0

99.9

ECTOMORPHY

13

6.8

3.5

Delinquents markedly stronger than non-delinquents

Delinquents moderately stronger than non-delinquents

13

6.8

10.1

Delinquents slightly stronger than non-delinquents

18.2

}3„

16.4

‚soo

9elhquwts same as non-delinquents

15.1

16.8

49

25.5

22.7

Delinquents slightly weaker than non-delinquents

Delinquents moderately weaker than non-delinquents

15.6

15.7

Delinquents markedly weaker than non-delinquents

12.0

]5„

14.7

}531

TOTAL

192

100.0

j%

99.9

163

cc,-Puychologilcho Ebene

aaa. Pornönlichkoit; insbesondere Charakter

Social Assertion

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

66

16.7

21

5.1

11.6

Slight or suggestivé

113

28.5

155

13.0

Absent

217

54.8

329

79.4

—24.6

—

——

——

TOTAL

396

100.0

414

100.0

X 5981 P &01

Defiance

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUDTBP\ PER CENT

PER CENT

Marked

71

15.8

7

15

14.3

Slight or suggestive

155

34.6

47

10.0

24.6

Absent

222

49.6

414

88.5

—38.9

—

——

——

—m

TOTAL

448

100.0

468

100.0

x”= 168.22; P < .01

—>

; Submissiveness

Delinquents

Non-Delinquents

Diﬂere_nce

PRESENCE

NUMBER PER’CENT

PER CEN'T

Marked

5U.\ml-:n PER CENT

127

26.6

385

79.5

—52.9

Slight or suggestive

214

44.7

89

18.4

26.3

Absent

137

28.7

10

2.1

26.6

——

——

TOTAL

478

100.0

484

100.0

x? — 291.30; P «OI

Ambivalence to Authority

-Delinquents

Difference

Non-Delinquents

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

* PER CENT

Marked

139

35.7

52

14.4

21.3

Slight or suggestive

22

5.7

19

5.2

0.5

Absent

228

58.6

291

80.4

—21.8

—

—

TOTAL

389

100.0

362

100.0

E E< OI

164

A

Cooperation

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

333

71.0

465

96.7

-25.7

Slight or suggestive

105

22.4

12

25

19.9

Absent

31

6.6

0.8

5.8

—m

——

TOTAL

469

100.0

481

100.0

Z O

Diffculties in Contact with Others

Delinquents

Non—Delihquénts

Difference

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

Marked

42

8.5

0.8

CS

Slight or suggestive

16

3.3

0.4

2.9

Absent

434

88.2

98.8

-10.6

—

——

TOTAL

492

100.0

494

100.0

x? — 45.44; P < .01 ;

Hostility

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

PRESENCE

NUMBER PER CENT

PER CENT

NUMBER ; PER CENT

Marked

256

60.1

135

37.2

22.9

Slight or su

83

19.5

68

18.7

0.8

Absent

gggstive

87

20.4

160

44.1

-23.7

—

——

TOTAL

426

100.0

363

100.0

LL

x 55.83; P 02

Suspicion

Dif*erence

7

Delinquents

Non-Delinquents

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

222

51.2

108

26.5

24.7

Slight or suggestive

9%

22.1

107

26.2

-4.1

A

t

116

26.7

193

47.3

—20.6

—

——

—

TOTAL

434

100.0

408

100.0

K SOI P

165

Dcstrurtivcrtess

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

108

28.0

31

7.3

20.7

Slight or suggestive

79

20.5

34

8.0

125

Absent

199

515

358

84.7

—332

FE

TOTAL

386

100.0

423

100.0

Xa 104.48; P< .01

Narcissistic Trends

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

PRESENCE

* NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

62

13.2

25

5.5

LE

46

9.8

40

8.8

1.0

Absent

Slight or sugg€stive

360

77.0

391

85.7

8.7

—

TOTAL

468

100.0

456

100.0

KL ZZTTAG OL

Masochistic Trends

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

PRESEN'C[-£

' NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

23

5.2

70

17.9

-12.7

73

18.7

-8.7

Slight or suggestive

44

10.0

Absent

373

84.8

247

63.4

21.4

—

—_ ——

PE

TOTAL

440

_ 100.0

390

100.0

x? — 53.72; P < .01

Receptive (Oral) Trends

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

NUMBER PER CENT

PRESENCE

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked ‘

81

18.4

30

6.8

11.6

51

11.6

30

6.8

4.8

Slight or suggestive

Absent

308

70.0

382

86.4

—16.4

—

——

—

—

TOTAL

440

100.0

442

100.0

x? — 36.81; P <] 492

166

Destructive-Sadistic Trends

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

108

27.8

33

7.8

20.0

81

20.9

M

8.0

12.9

Slight or suggestive

Absent

199

51.3

356

84.2

-32.9

TOTAL

388

100.0

423

100.0

N 10?.18; «0}

Emotional Lability, Impulsiveness

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

PRESENCE

NUMBER. PER CENT

NUMBER PER CENT

Marked

88

20.0

29

.63

13.7

Slight or suggestive

104

23.5

56

12.2

11.3

Absent

249

56.5

373

81.5

—25.0

—m

——

TOTAL

441

100.0

458

100.0

EG < OI

Self-Céntrol

an

Delinquents

N02-Delinéuents

Difference

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

85

17.8

173

37.4

-19.6

Slight or suggestive

99

20.7

131

28.3

—7.6

Absent

ö15

159

34.3

27.2

—

—

TOTAL

478

100.0

463

100.0

X —= 74107 R:< O1

/

Vivacity _

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

PRESENCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Marked

78

35.9

19.5

16.4

or suggestive

32

14.8

3.8

ilight

t

107

49.3

11.0

142

76.7

-27.4

TOTAL

217

100.0

185

100.0

x2

34.09; P < .01

167

S

Compulsory Trends (Rigidity)

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

PRESENCE

N.UMBF.R PER CENT _

PER CENT

.NUBIBER P!;l\ CENT

Marked

45

9.6

63

13.8

—4.2

Slight or suggestive

52

kEl

74

16.3

52

Absent

373

79.3

318

69.9

9.4

——

A

TOTAL

470

100.0

455

100.0

OLD

Extroversive Trends Preponderant

MLABAE

r

Difference

Dr:linquents

Non-Delinquents

NUMBER PER,‚CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

PRESENCE

Marked

100

274l

66

'‘185

9.2

97

C

59

‘ 16.6

10.3

Slight or suggestive

164

45.4

231

64.9

-19.5

Absent

——

—

——

TOTAL

361

100.0

356

100.0

DE a

Mental Pathology

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

NUMBER PER CENT

PER CENT

DESCRIPTION

NUMBER PE!\CEN‘I'A

No conspicuous mental

241

48.6

276

55.7

—7.1

pathology

Asocial, “primitive,” poorly ad-

justed, unstable

16.9

5.9

11.0

0.8

0.2

0.6

Organic disturbances

0.4

1.6

-12

Psychotic trends

Neuroticism

122

24.6

35.8

—11.2

Marked

16

3.2

Z%

5.1

-1.9

Mild

81

16.3

115

23.2

—.9

5.1

75

—24

Trends

25

Psychopathy

36

73

0.4

6.9

; Undifferentiated pathology

14

0.4

1.0

TOTAL

496

100.0

495

100.0

V TL FD

168

A

On

bbb. Pe;‘.iinlichkgit', il;lsbo.sbndoro Elotﬂnalität

r

beep—Ronlrrl Emotional Dynamics

S

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

TRAIT

o

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT ;

*153

30.7

-15.8

<.01

Adequate

74

14.9

Dynamic

139

28.0

13.8

14.2

<l

75

15.1

5.0

10.1

xn

Aggressive

275

55.3

18.0

373

<.01

Adventurous

28.2

Extroverted in action

282

56.7

142

28.5

<.01

Extroverted in affect

190

38.2

158

31.7

65

<.04

18.1

249

49.9

-31.8

«01

Emotionally stable

26.3

33.5

O

Suggestible

59.8

131

Stubborn

41.4

41

8.2

33.2

<.01

Sensitive

158

31.8

178 -

35.7

39

<.20

* Present in marked degree

N Sa

"_\Ii‚?£'rifl},__(_t;\csr„_lclw Tr'ndcuci(';

s

Z

e

a

ZAx i

a

Dcii1iqrgnj;

Difference

Né}l—[)éii;\(lll(?lltb‘

TENDENCY *

NUMBER PER CENT

NUMBER IPER CENT

'PER CENT

Sensuous

99

199

30

6.0

13.9

.1

192

38.5

—21.4

<.01

Aesthetic

VEr

Acquisitive

102

20.5

70

14.0 .

65

SAn

* Present in marked' degree

Personality Orientation

*

B

LD

Delinquents

Non-l?thn(mll)@ Z _Differénce

Mara

NUMBER * PER CENT

NUMBER

PER'CENT

PER CENT

TRAIT®

Conventional

123

24.7

242

48.5

_923.8

< 0l

Conscientious

43

8.7

271

54.3

—45.6

<.01

8.0

22.6

-14.6

'

Realistic

40

113

-15.6

Practical

19.3

174

34.9

<n

Uneritical of self

143

28.8

53

10.6

18.2

< 01

13.7

41

\

2.2

115

<.01

Egocentric

»

* Present in marked degree.

Emotional Conflicts

Delinquents

Noﬁ—i)elinquents

Difference

CONFLICTS

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Present

339

74.8

163

37.6

372

Absenl

114

252

270

62.4

37.2

—r

A

——

TOTAL

453

100.0

433

100.0

E ZA2HGI FU

4169

Conflicts in Intra-Family Relations

Difference

Delinquents

Non Delinquents

) NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

SOURCE

Relationship of boy and father

114

22.8

26

5.2

17.6

< 01

75

15.0

9

13.2

«01

Relationship of boy and mother

1.$

Relationship of boy and

siblings

7

3.4

z

0.4

3.0

«01

Sexual identification

149

298

60

12.0

18

<.01

Conflicts in Extra-Family Associations and Interests

N

dn

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

SOURCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

59

Ü

3.8

8.0

<.01

Relationship to companions

l;.8

Relationship to adults other thar

parents

16

0.2

1.4

<.02

0.4

0.2

0.2

<.51

Community responsibility

0.6

—0.4

Religion

0.2

<.32

Sexual interests

—

—— N&

2.2

CD —A

0.8

1.4

<

Conflicts Äesulting Largely from Boy’s Temperament

Delinquents

Non-Delinquents

Difference

SOURCE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

Inferiority feelings (physical

and mental)

; 126

33.2

94

18.4

14.8

<.01

Aesthetic maladjustment

10

2.0

0

0.0

2.0

<.01

Resolution of Conflicts®

——

el

m

Difference

belinqucnts

Non-Delinquents

METHOD

NUMBER- PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

No particular trend

z1

3.4

32

21.2

-17.8

By extroversion of action

91

28.1

26

17.2

10.9

79

24.3

20

13.3

310

By extroversion of affect

By extroversion of action and

affect

49

15.1

(

0.0

15.1

317

5.2

42.4

-37.2

By introversion

By both extroversion and in

troversion

78

23.9

5.9

18.0

TOTAL

325

100.0

151

100.0

VLE OI

470

dd. Intol4l igonz-!bono'

aaa. Intelligenzquotienten

Total Verbal Weighted Score (Wechsler-Bellevue Scale)

Delinquents

Non-Delinquents

Diﬁe1£énce

SCORE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

65 and over

0.4

x

0.2

0.2

60-64

1.4

3

0.6

0.8

55_59

17

3.4

15

3.0

0.4

50-54

39

78

25

5.0

2.8

45—49

36

7

78

15.6

34

4044

78

15.6

‚109

21.8

—.2

3539

92

18.4

100

20:0

-1.6

3034

81

16.2

7

15.4

0.8

25-29

63

12.6

54

10.8

18

20-24

49

9.8

26

5.2

4.6

19

26

52

5

16

3.6

14 and under

10

20

4

0.8

12

DA

LA

p

S AL

500

500

100.0

al I'.\VL

lf.lU.0

M

5370

AUE

35.05

S

SO

S D

—

_C.R. SEA GsOL

Mean of \\'('l'‚f_:lll;'(l Scores on Vocabulary Test and Five Verbal Subtests

z

(Wechsler-Bellevue Scale)

SE DA

S

_

E S O BA E

bi(fcn-näc

500 Delinguents _ 500_Non-Delinquents

kn

i

SUBTEST

M

S.!).

M

S.D.

HE

C.R

22

7.62

9212

Z

Vocabulary

+2.46

—0.40 +0.15

< o

Information

6.S4

+3.10

8.10

2.64

—1.26 +0.18

7.02

xeor

Similarities

20

A QQ

7.44

+2.42

-0.24 +0.16

1.43

AI

8.08

8.60

+2.68

3.02

Comprehension

+2.88

—0.52 +0.18

<r

Arithmetic Reasoning

6.34

£2.90

6.54

+2.60

—0.20 =0.17

JL

<

272

7.46

49252

0.12 +0.17

0.76

<45

Mcmqry Span for Digits TSS

—_

SEA

Total Performance Weighted Score {Wechsler-Bellevue Scale)

Difference

Delinquents

Non-Delinquents

SCORE

NUMBER PER CENT

NUMBER PER CENT

PER CENT

65 and over

10

2.0

„ 7

14

0.6

58

21

4.2

1.6

5559

10

52

10.4

0.6

172

100

20.0

—28

4549

91

18.2

104

20.8

-2.6

108

21.6

18.8

2.8

3539

61

122

12.6

—0.4

39

7.8

7.8

0.0

25-29

14

2.8

?423£5)

3.0

—0.2

20-24

0.6

0.6

15-19

0.2

—0.2

02

0.0

14 and under ;

ää

.__i_£_

TOTAI

500

100

500

100.0

XE TD

S

_:4

m

;

%

S

07

ä‘

E

4M

An

K AL ME

O

Mean of Weighted Scores on Five Performance Suhtests (Wechsler-Bellevue Scale)

Z

SE

S d

Diﬂ'erencev

500 Deh'nqucn_tg 5_(30_ Non-DelinqucntsI

SUBTEST

M

S.D

M

S.D.

AS.E:

C.R,

7.96

z

8.70

+2.085

—0.74 +0.13

5.67

<.01

Digit Symbol

Picture Completion

9.30

+2,94

9.44

42,74

—0.14 +0.18

0:78

<.44

Picture Arrangement

9.64

+2.76

9.50

IO

0.14 ' 0.17

0.S0

<.43

Block Design

9.46

£2,94

&I

+2,98

0.54 +0.19

2.88

<.01

9.64

+2,88

9.22

+3.06

2.95

Object Assembly

0.é2 +0.19

< 03

Mean Verbal Weighted Score Minus Mean Performance Weighted Score

(Wechsler-Bellevue Scale)

Difference

500 Delinquents /500 Non-Delinquents

DIFFERENCE

M

S.D.

M

S.D.

AS.E.

C.R

Mean verbal weighted

