mus ante domum illam: | da haben uns die leut klagt oder getrost: 430

Rector mag. et D. Gerlach, et D. Varnbyl. octogenarius, et D. Hochm.5

et D. Halbritter, e& D. Magirus, et D. Moegl. et D. Planerus, etc. Also

auch nachhaer viduae, et filiabus eius tribus (.AnnaMariae, et Catharinae,

et Barbarae. mulieres fecerunt. Luctuosas illas deduxerant in Tem-

plum, D. Ziegler, M. Maestl. M. Myl. M. Wellingius. Consolatus ego

affines, redii domum, et filia, et nepos, horá media 6. L. Deo.

10

Nova Wellingiana.

Ex Antuerpia 17. Iulii.

Dicitur, sed sine ulla confirmatione; magnam pugnam esse commis-

sam inter Hispanos et ordines, die Sabathi et Dominico: et Ordines à

15

mberg. n0g

sua munitione esse depulsos: multis utrimque caesis.

Quod scriptum nuper fuit, de classe Holandica, existimatur esse ficti-

Manemus

tium.

Rex Daniae fertur, aliquot Anglicas naues, in Moscauiam tendentes,

erid) cras

bombardis afflixisse.

Vonasterjis

Et alia multa. Summá, Ordines haben in conflictibus den kürzern 20

plet apud

ebam con.

zogen. Hybernia cladem ab Hispanis accepit. Cete grandia iuxta pro-

uinciam Gall. terrent homines. Papam debere execrationibus illa pro-

tn. Abbas

fligare. Fuentes, Mediolani Prae|fectus. 6 XpucóSouc, contra Caesarem, 481

etc. Multa de Principibus et copiis German. iuxta Rhenum. Reposcunt

Yenientes,

25

umapurtd-

ab Ordinibus ea, quae ad Imperium pertinent, etc.

Ich hab ein unrüwigs, überlüuffigs, nachtaessen gehabt.

SOCR?] Ihel,

D.D. Ziegleri tunc praesentia longior mihi grata fuit.

jas tradat

Iul.26. Die ?. misto et seren. et nub. et rorante pluuia.

Docui 1 lect. Latinö. Totum diem fui quietus, hinc inde res con-

rrerinan:

notans.

30

Tep. dl

Iul.27. Die Q. sereno et nubilo.

simum,

Die Iul. 27. anni 1559. Memmingá discedebamus Tybingam versus:

sepulcrum

ego, e& mater MariaMagd. et uxor Sibylla prima: nostras res vehendo

an, Georg.

Poourru, eü l carro. L. D.

D. Eafen

[b 1. Cer-

Hodierno 27.Iul. bis docebam: in oratione pro Mil. et in libro 9.35

Thucyd. Per caeteras horas legebam mihi domi librum de fortuna Mart.

: pe rebus

Buceri, et Pauli Fagii, in Anglia 1551. etc. His diebus etiam nobis ad

ET

11 420. 4838.

fedtor Vai-

12 Von ex. Antuerpia — afflizisse Z. 19 Hand des Enkels I. 1. Maier.

91 cete

-/

— ii ( Walfische).

Diarium Crusii II.

21

—

—

322

mensam legit Vergerii librum Germanicé editum, de S. Maria De Loreto,

Marchio €

ughur Sng.

cum egregia huius idoli refutatione, nepos meus.

ä

hus Ín

Iul. 98. Die fi. sereno, calido.

g 1 Duc

À 6. usque post 9** H. Declamationes correxi. De Bucero et Fagio

latert eo

s legebam. |

gewesen;

432

Tul. 29. Die (2. mixto. Nocte ante H. 9. tonabat.

Die sabl

Conc. 2 Graecé scripsi. Horá 9. M. Iohannes Hauber, Diaconus £yetpo-

cun specu

vovyfj9q à D. Parocho Siguardo. Nam Diac. M. Ioan. Henricus, qui in

7» annum hic eum laude Diaconum egerat, transfertur in Maulbrun-

interfecti.

Jie (. !

i0nensem pagum Knittlingam, D.D. Stephani Gerlachii patriam. Ideo

vespera hac concionatus ex 18. Matth. Venit filius hominis, ut conser-

$ expugna

jnibi nilite

vet tb &roAoAbe, nobis ommibus valedixit, etc.

Steinmetz D. Iul. 9.

Neunag

iormenta ]

M. Vrb. Busius.

15

ancilla Diac. I.

Sed nec

Rees derh:

uxoris

Et tamen

H. Wielandi.

tionem (.8C

homines

ego, nec

Sum in

August. Drunnius.

filia,

Àls ge

me in-

Annula Pfron-

accedimus.

nach Wae:

duplici

vitant

luctu,

dorffensis.

Munuscula

stl und -

Hamber-

ad

Frid. Lohetus

do inter-

mit men 0

20

geri

nuptias;

Stutgardianus,

dum

Inl.99. B.

Ex Rees

Aug. ad Hessiacas.

engaeben ]

Fertur,.

Iul.30. Die (. nubilo, postea splendente, calido.

In

25

In Senatu eram. Bis docui.

Bis docui. Multi toto anno Studiosi et alii, x«vx«yó9ev huc venientes,

Íon

etc., elemosynas petunt. Hodie equidem, ter ad me: aliás, feré quotidie.

j

M:

Kópi. Et nunc &xopó xgnpávov. Do tamen singulis. Offerunt scripta:

116

testimonia, petitiones, carmina.

)

30

Iul. 31. Die 4. sereno.

Literis me exeuso lesingam ad Brunnium: me mevéo0v:x non venire:

Meiuo, n

Gep(&toy Yoapuxóv mittere (.1 Francken.) Bene precor. |

Vtnam Py

433

Welling. Noua.

Coloniáà. 95. Iul.

aliud, Sepu

Hori 3,

35

Apud exercitum Germanorum, nunc under Orsau, etiam Onoltzpach.

17

43T.

28 Intra 5 hebd. ad septenas

viri & ani

4 888. 425.

9 2369. 455.

Duit ex 993

nuptias. Miror inciuilitatem.

31 lesingam.

88 490. 430.

83 Dederat

x

mihi D. Ioannes Rauch, opp. Senator.

3 Calecut

4j.

20 Vgl. S. 37 Z. 9.

dEccc d

2 F:F

ä

—

323

——

De Loreto,

kMarchio est, cum quibusdam iuuenibus Principibus et Dominis. Expec-

tatur singulis horis Dux Brunsuic. et Hessus.

Aus India 4 naues ankummen, Holandorum, mit so vil Specerei: ut

ex 1 Ducato, 4 Ducati fieri possint. Indiani etiam Holandorum socie-

tatem, contra Hispanos, sibi adiungunt. Caleeutische sind in Holands

gewesen, bene tractati. Res Hispano Regi nocebit.

DUD TM

Indidem 99. Iul.

Die sabbati, pars exercitus Principum für Reinberg kummen, ad lo-

LCUS, QUi i

Maalbrq.

cum speculandum. Eruptione facta, diu velitatum est: utrimque ad 40

interfecti. Captus à Germanis, ein stattlicher Italianer, totlich verwunt, 10

riàm, [deo

WL Conger-

Die (. exercitus Landgrauii, transito Rheno, post certamen horarum

9 expugnauit, die vor der statt auff dem werd ligent schantz: omnes

inibi milites occidit: conseruatá 1 tantum foeminá, et 2 liberis, vel pueris.

Neumagenses, Dauentrii, Campii, Schwalii, als Reichstett, aliquot

d nec

tormenta Principibus advehunt, ans Schenckenschantz. Thund sich zuis

Rees derhalben Hispani taeglich fortificieren. Mauricius 15. Iul. muni-

, net

tionem (.schantzen.) bei Rossum cepit, et occidit, quiequid non effugit. |

là,

vCedmus,

Als sie die schantz vor Reinberg wol besetzt: ist das gantz laeger, 434

nach Waesel und Rees gezogen. Sie fordern auff, alle abgenommene

unseula

stett und flaecken dem Reich. Der President Richart will derhalben 20

) Inter-

mit inen tractieren lassen.

dum

Anverpiá 30. Iul.

Ex Rees scribitur hac vesperá: das sich Reinberg den Teutschen F.

ergaeben habe.

Fertur, Hispanorum laeger waerd auffbrechen, etc.

25

In carcere in-

Vespillo. Impius: quia blasphemus,

» Yenlentes,

fami, et extrà,

et resurr. mort. (.propter membra

à quotidie

captiui ab opp.

dissipata.) negans.

) serpta:

Magistratu te-

Uuxor elus.

nentur, propter

nurus eius: quae res furtim

80

topBopoxtac

effossas, Rotenburgum portando,

XÀET tUX :

vendiderat.

n Yenire:

Metuo, ne mox etiam beatae ux. meae tumulum aperuerint àzi ye

XpocuA(G.

Vtinam Praetor oppidi (.Der Obervogt. et hoc,

et unum alterumue

aliud, sepulerum permitteret explorari.

35

w

Jnoltzpach.

Horá 3. prosecuti sumus, in coemeterium suburb. Erasmi Wagneri,

viri 85 annorum, senatorii et consularis, etc, funus:

concionemque ha-

aQ seplenas

33 Dederat

l—)gït ex 23. Psal. Diaconus, M. Samuel Magirus. L. D

]

4 Calecutii.

8 Reinberg. 447.

28 447.

28 nihil.

26 428.

/

439.

98 F.— Fürsten.

21*

—

324

—

demi ha

435

Mense Augusto.

Academian

Aug. 1. Die 9. sereno.

post as j«

Aug. 1. anno 1559. (.ante 40 annos) cum suppellectile mea, uxore

ele

Sybilla, e& matre M. Magdal. invectus sum Tybingam.

Ait, Pr

5

Post horam 12?" veniens ad me Diaconus M. Toan. Henricus Wie-

tione de )

landus, mihi valedixit (.cras summo mané navovi Knittlingam discessu-

rus, xeoptóroAw.) et ita inter nos quAaSEAquc omnia bona precati, et pro

invicem precationes, precati ac polliciti sumus.

Fiiia 7I

Fertur, Praepositus Rotenburgensis Nicri, caecus esse factus.

Nieni ob

10

Aug. 9. Die 2l. nubilo, splendente, calido.

Toon, Ia

piou. L.

Concionem Graecé excepi. Vesperi horá 6. mecum erat (.hodie huc

pp. F

cum generoso Barone quodam Bohemo, imó duobus, Tybingam invec-

fratre, Ea

tus. vetus Discipulus, qui ante 33 cireiter annos ex Stip. illustri, in

Graeciam profectus fuerat, Catharinus Dulcis: me salutans. Viuent in

:5 Novo Collegio. Ipse est unius illorum Baronum Magister morum, etc.

b

Aug.3. Die Q. mixto, pluente.

ürh « 06

Declamatum est à meis, horá 3.

þaardï,es&

&uc 000 d

D.D. Zieglerus mihi attulit Disputationem Astronomicam duplicem,

a

*

f c

suis DiscipulisiHohenfeld 10. et 18. Aug. habendam. Literas scribo

ao Sultzam ad M. Osterl. in quibus de obitu ux. et aeli mei beatorum.

jy. oj o

Broleustp

Hoeschii boni discip. monitu. |

&yu.

436 Post horam 5*" (.quia D. Catharinus anté me iuvitauerat.) in hospitio

Per lit

Y

Ouis, interfuimus depositioni scholasticae alterius Baronum. Deinde ibi-

Catharima

dem usque ad horam 10. coenauimus.

"s

Frdrch ]

25 Iampridem audiuimus, multas passim vaccas mori. Hine, Butyri ear

tas et difficultas. Filia mea hodie Lesingam et Pfaeffingam iuit: sed

futuras,

Àd nul

nullum butyrum nacta est. Nullum hic in foro. Propolae etiam se habere

Mecum

negant: nebulones, qui sal immiscere solent: ut butyri fiat pondus

sum) R

grauius. x0pte &Aémoov.

RLT

30

Dixi in coena praedicta haec duo:

CUYUCOXE

1. Bonum quidem esse, illustribus personis augeri collegium: sed in-

terim caritatem et precia rerum necessariarum crescere. Moneatur illu-

Ànte (

strissimus Princeps, ut huic difficultati provideat, etc.

9 46

Baeiis,

9. Tllos, qui in nouo Collegio sint, non audire lectiones, quae in Aca-

17 431.

90 Sultzam. 162.

24 425.

Hesso, 49

5 432.

14 Catharinus. 442.

Ssum contr

443. Tüschordmung: l. Crusius. G. Gruppenb. Il. Rector Bursae. Caupo Mockel. III.

Cüs, elc, |

Praeceptor Io

annis Frid. Wirtemb. Princ. Henerus. IV. Catharinus. Postridie cum Baro-

2 Million

nibus in collegium N. emigraturus.

Barones 2. Quorum nomina. 1.loamn. Nieolaus

Baro à Lobkouitz, Ladislai F. etc. 2. Ioan. Georgius, Daro à Wartenberg,

Qipes,

—— ——

Popel,

Caroli

F. Tune sacris Scholasticis initiatus. Me(Gov 100 mpocépou. Praeficietur ei

20 In

Praeceptor à D. Kürchsio. D. Gerlach.

95 428. 49T.

92 n«ppYjota.

nicit mdi

——

325

—

demia habeantur: sed illud esse propriam quandam, et separatam,

Academiam, etc. Dicebat Henerus, sibi gratum fore, si nobiles audirent

li, UXore

nostras lectiones. Sic nobilium praeceptores interim labore carituros,

etc

l'ieug Vie

Ait, Principem seniorem Frid. clementer interrogasse nuper in vena-5

J istegsn.

tione de M. Crusii aetate. |

CAl &f pro

Aug. 4. Die fi. sereno, misto.

497

olus

[

Filia Theodora, comite misso Deinlinae filia, mané it Rotenburgum

Nieri ob butyrum. Ancillula, Feronica Brotbeckin, aegrotat. Nepos

loan. Iae. ex sinistro pollice laborat. obtwc, &ei &m' àpà Y) xslp 00 xu-10

piov. L. D.

Em invep.

D.D. Frid. Brenninger rescribit: conquerens de moribus nepotis ex

Illustri, in

fratre. Emendet se.

. Vinent in

D0'uD, elc,

Aug. 5. Die (-). simili.

óyetp. &v Tj &yop& Tugtyywc, t5 Tij xóAewc pouAsutlptov, oUxt oU 15

ónb v OcGu pépet xaAGgc towxpévo, &roxooópwvo, (ote bnb TOU oixou wou

BactQeotdot: vó 9' &piotepbv toO QouAeuvrpiou pépoc (.&& óp9c Wépvvpio.)

. duplicen,

Éw to0 &Ocqouc xatéDotve, tó mpóc vi|w Goxvov to0 o0payo0. Giporepa, O8,

ieras seribo

6, ve oixóc pou, xal vb BouAsucfjptov, xaAGg &mevetéAeoto, xol waAà i8siy

. beatorum.

7w. o0X' obto 9' odv sivot, g 6 &Av9ivÓc pou olxóc &oUty, vbv Omb t 30

BouAsuTqoio oixov &vebEyevo: à&AX' lomc tp(oteyov póyov, xoal Opec xaA5y

in hogpitio

&Lyatt.

Dennde ibi

Per literas D.D. Tob. Hess, me

invitat ad nuptias, seiner DBasen

Catharina Schmidin von Stutgart, und dess ernhafften achtparn Ioann

Dutyn. cari-

Fridrich Lofflers, Metzgers und Burgers allhie, 14. Aug. ad Coronam s

p jui: sed

futuras.

n se habere

Ad nullas venio in luctu nuptias. |

ia pondus

Mecum erat ad 1!/;, H. M. Otho Gryphius, Gymnasii Poétici (.7 clas- 488

sium.) Ratisbonensis Rector. Ibi 1594. év cuvóóp 1Gv Ae«pmpotdvov, ol

ramLiotai £BobAovto meptotvdv xGy Aou)wmpavOv oqoywv &pydieotot: &AX oD s0

m: sed 1

guyeuGóxet Ó poyouvitvoc &oxtentoxonoc.

neafar illu-

Ante 6 circiter hebdom. móxmoc, to0 xoe(capoc xouptxoAdptoc, xol 6

9 436.

9 Zu bwtyrum: Attulit ex pago Hirsow X libras, constantes binis

ne i Àca

Baeiis.

129 Rotenburgo Tub. 387.

15 592. 441.

99 Literae à D.D. Tobia

——

Hesso. 432.

94 45.

929 Quidam Iesuita fuit coneionatus Ratisbonae: nullum fore succes-

sum conira Turcas: nisi haeretici Principes prius occidantur: Saxo, Brandenburgi-

y Mockel. IIl

idiecum Daro

cus, etc. praesentibus Euangelicis Legatis, Hic sermo mnocuit t$ xaicap, wol umb

2 Million Golds. Onoltzpach. Marchio nihil unquam contribuit. Nune, nec alii Prin-

oan, Nicolaus

Warlenberg,

cipes.

30 Zu lov9go«vGv: in Ecclesia congregatorum.

efcielur ei

92 Im Text eime Skizze, die den Trawm zeichnerisch darstellt. Da Crusius in hr

nicht mehr bietet, kann ihre Wiedergabe unterbleiben.

A

[5J

26

pobpiptoc, t& mpüvz Toav xopX 1 Kaicap.. (.oUv xoi cvpautQOv, xovi-

ostendit Sf

slotare :

xuA«ptoc, Bassae Turcico affinitate iunctus.) xoi o0 mpooíevto ad Caesa-

——

Tialiam, *

rem tobc &nb tGv vYegp.xvOv AoutmpavOv Gpyóvvov mpéopetc, eludentes 6uX

ternorum

vo0ÀAAGv ÉpOopukOmv. Émc ob ot mpéofetg vb mv vypddavvec, OuX Gevyrporpéoc

od ibl

5 &0to0 (.tépmetat Yyàp 6 xotoap sixóotw.) «ütQ Oo)fjvat vüv &mtotOAY|V mopto-

obiit P

x&Dxcay. vóte Ó Waicoup Ostvà Opytotelc, xavexovB0Atoev Éva, Évepov G&. Eugtolo

anno geta

&Ol Gev. &méVaye pEv Ó mÓTTOg: Ó O& poo|uptoc, mpóc Gpyioouxa Mocótav,

mus: i

Otéquyev, etc. ebpéU) xdtotev Apeopüvoc &v pouonovy, pMóptov rodpuuorcoc,

[:

&y

[

éyéypamto: oi Aout)wpavol Gcqpívümoay Gv Tpevépov &riovAGv.

Sepultis ]

10 Sine dubio of yeppuxvol &pxovvec sciunt. multa et atrocia, quae nos latent,

sio. Sect

quibus ad bellum impulsi sunt. etc. |

ventum &

fex Pl

499

Hae vespera D.D. Hafenraefferus concionatus est ex Genes. l1. de

pes saDart

ciuitate et turri Babylonica.

sanare p

Faciamus nobis ciuitatem et

Fleemo

15

turrim 1. e. Sanctam ligam.

hospiti() à

Hinc mnepi 16v

Celebremus nomen nostrum de-

cionalor -

TTOTÓV ego

lendis haereticis.

dixero, xot&

Tu veró, Domine, descende,

ptpaoty

et confunde linguas ipsorum.

Bis doi

20

huius loci.

Coeperunt enim dudum hoc, nec

Üratior

desistent à cogitationibus suis.

Thema

| Ipsos igitur, Domine, dissipa, etc.

Horà 7. vesperi

Principes nostri hic 4.

domurm meam

Barones 10 aut 11.

omnes

óyep., 1

25

Meeum

praeteribant

Nobiles adolescentes.

fortasse

ambulandi

mihi quà

60

causa, dgc

Praeceptores.

Conelonet

OtpotÓc :

Magistri morum, etc.

Tidem

hodie Pa

Aug. 6. Die (. misto, serenescente.

Àudm

80

Audio Vespillonem cum suis esse carcere emissum. F'eronica, nostra

gcribere-

ancilla, febricitans, frigore concutitur, et diarrhoeam habet. xópte &Aénoov.

Ànoill

Praefecti maioris ministra, Elisa obiit: quia curru in montem Blasia-

post hor

num vecta, currum sibi supertranseuntem passa fuerat. Memmingensis

et Theoc

fuit. Hat ein stattliche leich gehabt.

16 nos .

35

Bis docui in schola.

lihenter.

440

Mecum erat M. Caspar Simonis Ham|melburgensis Franco: qui mihi

Clars v«

1 367.

14 438.

16 NB!

6 sire: du bringst mich umb mein Kaiserthum.

geruiture

29 434.

80 Zu emissum: Falsum, Tandem mense Septemb. emissus est. Nunc,

Nova

alius vespillo.

——

96 Ham — (am Ende des Blatts) Hammelburgensis Hs.

2 4

——

327

::d)'/, KOUQL.

EY

ostendit schedam,

a

me 1594. Graece scriptam: ut, si Venetias veniret,

& asss

salutaret à me Episcopos Graecos, Gabrielem et Maximum. Non adiit

udentes ö,' &

]taliam, sed Galliam et Hispaniam. Cui postea Epigramma Graecolat.

C'D*(pæ;äw;

ternorum Distich. scripsi, petenti. Hoc, quod sequitur, ex Epitaphio,

) m

Wogo.

5

quod mihi ostendit, excerpsi.

j öä E"",CL

Q

Obiit Parisiis, plenus pietate, et in summa paupertate 26. Aug. 1595.

* Mi

anno aetatis suae 64. Rex Portugaliae D. Antonius, huius nominis pri-

Ti

mus

à Philippo, Castellae Rege, Eegno suo per tyrannidem expulsus.

iauliy

Sepultus Lutetiae a l'Ave Maria, templo sic dicto, prope vicum D. Antonii

lus latent,

sito. Sectus fuit: et visceribus caeteris tabidis, solum Cor illaesum in- 10

ventum est.

068, ]], de

Rex Philip. leprosus est factus, ut Caspar ait. Ideo non potuit homi-

nes sanare à morbo quodam: quo Hispani Reges, duobus diebus in anno

sanare posse dicuntur etc.

Eleemosynam postea petiit per literas à me, per uxorculam, ipse ini5

hospitio aegrotus, Lud. Belcerus Francofurtensis: pulsus ó Styria Con-

cionator Euangelicus. |

441

Aug. 7. Die d. sereno, frigidusculo.

Bis docui. Non accessi ad Loheti nuptias.

Orationem Cic. pro Flacco commentor.

20

Thema declamandi proposui Aug. 7.

Aug.8. Die 9. mixto.

Óyetp. Yocpuiovo. mÀe(ova voO Txtpbc, 00 Guyexvuypéva, &meoóUT pot.

Mecum pransus est M. Ioan. Sartor, pastor Kaiensis: qui attulerat

mihi quaedam Pfortzheimensia meAci&. Ei donaui Antipoppysmum, ets5

concionem de ux. mea P. M.

REidem dixi multa, de fortuna Coronae meae anni: de machinationibus

hodie Papistarum: de Annalibus Sueuicis.

Audimus, Scriptum exiuisse Marchionis Durlacensis: quare nolit sub-

2, nostra

30

scribere libro Concordiae.

i& Oétoot,

m Dlasis-

Ancilula mea Feronica, valde aegrotans, accipit coenam Domini,

*

post horam 3*"

a

Diacono M. Haubero. Egit anté mihi (.ut quotidie.)

ningensis

et Theodorae, gratias maximas pro beneficiis: veniam petiit, si qua in

re nos laesisset, etc. lussi bono animo esse: ipsam nihil laesisse: nos

libenter ei inseruire. Commendat nobis matrem, et sororem suam. Omnia 35

- qui nuhi

——

claris verbis, ««i mepua$c. S1 euadat 6 morbo: se fidelissimé nobis

16 NB!

seruituram.

esl, None,

Nova ab affine W. R. quae sunt superiora Wellingiana.

——

21 470.

98 497. 444.

24 580.

91 Feronica.

98 Vlmà. 429. 433.

—

328

——

Perlegi hodie et heri libellum egregium D.D. Phil. Heilbrunneri con-

Ma,rtin(

tra lesuitas, Der unschuldige Luther. Sunt 12 chartae. |

442

ls. & d

Aug. 9. Die ?l. sereno, mané frigido.

fascic

Literae

a

EY

genero M. Iacobo Maiero: cuius uxor est &míveG. Filiolam

gillar. 1

sproximé huc mittet, etc.

Disputï

Concionem contra libidines Graecé excepi.

Mogn. Pa

Me convénit D. Catharinus Dulcis post horam 2*" et symposiolum

Feroni

habuimus usque post b" amicó.

Anté accepi literas à M. Ioanne Langio, Memming. Ecclesiaste: qui

Tnvent:

10 de studiis filii Ioannis, iam Magistri proximé futuro, quaerit.

Aug. 10. Die 9. sereno.

öve[p' '*

Welling. Noua. Colon. 5. Aug.

DYNETT

Conuentio nostrorum cum Hispanis, de op. Rees Iuliacensi restituendo

(onc. :

fertur.

Titerat

15

Quia Germani cum Ordinibus foedus inierint: Colonienses nolunt quic-

Axoris.

quam subsidii Principibus mittere: ne offendant Caesarem et Bruxellenses.

M. Ph

Das Gülchisch, Achisch, Colnisch, Kriegsvolek, moratur adhue in

elt

Dueatu Gülch: nec auditur, eos venturos ad nostros.

in Sel

Colonienses colligunt quotidie multum militem.

tum, o

20

Confirmatur, ciuitates Imperiales, de quibus nuper dictum, bombar-

Deindi

das vexisse zu dess Schencken schantz. Stadenses praeconio proclamant,

Audio

licere cuiuis subvehere commeatum Germanis. Ergo parum nunc com-

Ungere:

meatus Colonià devehitur.

qis, prim

Antverpià Aug. 6.

(ena

25

Hispani, ex Bommlerwerd nit gar abzogen. |

Dix :

443 Albertus existimatur profecturus Basile& in Burgundiam: Burgun-

Principe

d(ion»es in fidem recepturus. Inde ex Lotharingia, Bruxellas, circa Sep-

in drum

temb. Calendas.

Mundo.

In Hispania, Christoph. Spinola Genuensis, factus maris Belgici Ad-

et Tyhi

so miralius: quod Holandis incommodaturum videtur, etc.

Rtam

Horis 2!/, interfui Disputationi Astronomicae: D.D. Zieglero praeside,

ante fer

et D. Othone Hohenfeldero respondente: atque aliquot argumenta,

TuaCram

crmrspiptde

praesertim contra unum ex terra et aqua globum constitutum, obieci.

12 433. 444.

l Lind

4 Werdà. 427. 461.

4 435.

9 Memmingáà. 294. 456.

bus nostr

193 447.

99 Coenaui in Stip. illustri, à D.D. Gerlach invitatus. 496. 444. T'sch-

ordnung: l. M. Beringer. M. Myller. II. M. Repetens. IIf. M. Neukom, à Durl. March.

in tampis

guri). F

Apostata pulsus. IV. D. Gerl. M. Crusius, Duxlacensis iste librum edidit de causis,

fario, 41

eur non subscribat Formulae Concordiae. Dudum vaecillauit. Er istb x«xómovoc, por-

tatur.

Coneiona:

D. Tachg

lach, TT

26 Burgundes Hs.

Gerlachii

—

—

329

—

lem Q

Aug. 1l. Die fi. sereno. Vesperi tonitrua.

Martino Bremio rescribo: gratias pro literis proximis agens, et Ama-

las. ac de uxore mea piae mem. concionem mittens.

2 iliOlam

Fascieculum eó secum feret [equitans], D. Neukomus, equitans. Sunt

millar. 13.

Disputationi de Dotibus, in Aula Noua interfui: praeside Recfores

Tiposiolnm

Magn. Harprechto, respondente M. Georgio Planero. Nihil habui obiicere.

Feronicà paululum melius habente: filia Theodora ventre torquetur.

ae: qni

Semper, crux mihi. L. D. |

Inventariorum meorum duo Exempl. descripta mihi misit D. Notarius. 444

Aug. 12. Die (-). pluuio, sereno, calido.

10

v

$

óvetp. lvx Qwj xavxmécoqu &ig qdpayyo, o

U0X

:

P

Ücató W Ó Gupevpatvp.

&AX &pauvóy iyo.

FeStituendo

Conc. 2 Graecé scripsi.

lunt quip.

Literae à D. Osea Hala. 29. Iul. scriptae. cupycc$ew« de obitu meae

uxoris.

15

Ixellenges.

adlut jn

M. Phil. Alb. filius non bene valet. Inter nos alteri pro alteris oremus,

etc

In Senatu eramus. Invitauit M. Henricus Wellingius Rect. et Sena-

tum, nomine collegii mei, ad proximum Actum Magisterii et prandii.

- hombar-

Oclamant,

Deinde abiit invitatum Principes et Barones, atque coss. oppidi, etc.ao

UnC Com-

Audio, quatuor Hispanorum millia (.nolentia sibi alias nationes adi-

ungere: sed ipsa sibi hanc laudem deposcentia.) à Mauricianis Hassia-

cis, primo tormentis, mox irruptione, concisa esse.

Coenaui domi D. M. Barthol. Haettleri, compatris mei, splendide. |

Dixi multa. Vt, de mea Postilla, quod non habeam Maecenatem. 445

Brgun-

Principes verracketelens und verpuluerns gaelt lieber. Der Teufel dancket se

ia Sep-

in drumb. Non extitisse tale opus Graecolatinum, iam inde à condito

li Al

Mundo. Et descripsi opus. Esse commendatum à 'Theologis Witemb.

et Tybingensibus. Dixi, audiente D. Gerlachio. Consolati me sunt.

Etiam dixi (.cum dicerent, me 73i"" annorum bene me habere. meso

praeside,

ante feré 60 annos,

a

*

gumenta,

condiscipulis Vlmae, per contemptum, propter

macram et pallidam faciem, appellatum fuisse, T'otenscheile. i. e. Cal-

, obiedi,

—

1 Lindoam. 348. 454.

9 Grando ingens vineas circa Canstadium, et in Alpi-

) 492, 444

bus nostris auenam in campis, prostrauit noxié. Reperti ibi enecti lepores et aues

44. Tisci-

in campis.

V Zw venire: tormin.

9 fl. ultra 15 046 (die Zahl ist verkorri-

grl, March.

giert). Et praeterea Bibliotheca pretiosa.

9 425.

1l 441. 457.

14 Franco-

de causis,

furto. 416. 455.

22 442.

24 449. Tüschordnung: l. Ezekiel Ocker, Meringae

jnoyc, por-

Coneionator; Rect. DBursae pater. D. Ioseph. Haettler Cancell . March. Hochb.

D. Zachar. Haettler, frater Iosephi. II. M. Barth. Haettler F. M. B. Haettl. P. D. Ger-

lach. IIL. D. Eisenus, Onoltz. Cancellarius. Vxor eius. Vx. D. Iosephi. IV. Vx. D.

Gerlachii. Vxor Ezech. Crusius.

25 «*pobotog, xepi &moxob. 455. 115.

29 286.

—

330

—

Lippen

uariam. Illos omnes ante plurimos annos esse mortuos. Me, quod viuam,

miraculum esse. Ideo me Deo quotidie gratias agere: et orare contra

ensibus !

wfi)Hen, (

Antichristum, atque Iesuitas.

x &

Facta de historia Sleidani mentione: dixi, me olim, vocato ei à Wer-

steris meis ad coenam, inseruiisse ad mensam. Aliás cum formosissima

gehwart

uxore eius (.1550. et antà.) chartis lusisse, et choream duxisse (.1552.)

(assis

446 ut et cum sorore | eius, Iuliana virgine. Prosecutum esse funus lolae,

tertiam f

uxoris Sleidani, in puerperio mortuae, die pentecostes 1553. Haec, in

mensa, ad Canc. losephum.

10

Cüm surrexissemus: oraui D. Eisenum, ut de Postilla mihi adsit. Ait,

Puindi

Accpi

se cognouisse ex Papio D. Et benigné promisit opem. Deo sint omnia

]usi Me

curae. Invitaui eum ad Actum et prandium Magisteri. Ait, se ad me

domi meae venturum. Ita medià XI. redii domum: vfjpov, et haec sta-

missam.

tim post XI*»* horam noctis huc inscribens. L. D.

15

Gestant isti Cancellarii aureas catenas, etc. Me Annal. meorum Sue-

Vxora

uic. non poenitet: quod tot hominum ibi recentium feci mentionem.

M. Ma

De praemiis à Baronibus Landauis, et ab aliis, etc.

(uam V

Ein rüwigs alter (.73 feró annorum.). Ich wolt noch wol mit eimm

locis, tr?

wett lauffen.

fu.

20

Est.miraculum Dei, mihi quidem. Totus hic dies, mihi laboriosus.

Man?

Laus D.

Collegio

Dixi me habere ad 6000 concionum: quas mea manu (.plerasque

Magistra

omnes Graecé.) scripserim. Me perrecturum, in despectum Diaboli. |

Collegio

447

Aug. 18. Die (. mané nebuloso, postea sereno et calido.

monma :

2b5

Disputatio medica, cui non interfui: quia Candidatis Magisterii, pecu-

Meliu:

niam soluentibus: et aliis, Baccalaureatum petentibus, opera domi danda

erat.

Post -

Nova ab affine W, R.

CIIDUS -

Primó, illa Wellingiana, quae sup. 442. Secundó, recentiora, quae

torum !

30 modó post 8. dies fuissent ventura.

1008 egl,

Pragà Aug. 6.et 14.

tale, de

Pestis, Pragae, et in Hispania. Fames T'urc. Rumor, fore pacem inter

habui.

Caes. et Sultanum: si Caesari tota Vngaria reddatur.

Post ]

Tartari, à Despota Walach. caesi.

tinus À

85

Colonià Aug. 7. et 12.

bam, ji

Germani, infra Rees. Mirantur homines, quod nec Reinbergam, nec

saae, S

Rees, obsideant.

Rees concordare cum Germanis, nondum sequitur.

Praecept

Haetller

94 4993. 434.

98 442.

——

29 442. 456. 463.

1t gt

94 Despotae Hs.

didum Y

331

d viuam,

Lippensis comes in op. Emerich praesidium posuit. Cüpit à Coloni-

6 Qs

ensibus scire: ob sie inen ieren antheil zu der Kraisen krieg gaeben

wollen, oder nit.

ERPS

Ex castris prope Budam 7. Aug. Bassa Budensis, amissis multis, à

Tliüsfgsiva

Schwartzenbergio captus.

5

Se (,1552.

Venetiis Aug. 13.

lls Iolae,

Classis Hispanicae partes duas Adelantadus ducet contra Hyberniam:

000 m

tertiam dat Prochiro, ut Holandicam classem persequatur.

Bruxellis Aug. 6.

dst, A

Principes munitionem apud Reinberg vi ceperunt. |

10

SIDE ompia

Accepi per M. Hermannum Esslingensem, orationem Cunradi Ritter- 448

8e ad me

husi Med. D. Brunsuic. de militia Christiana, etc. ab ipso mihi dono

àec fa.

missam.

Orum Sue.

Aug. 14. Die $. sereno, obscuriore.

15

tentionem,

Vxorem suam M. Zieglerus collega, in "'hermas ferinas vehit.

M. Maestlinus ait, se heri cirea H. X*" noctis vidisse quiddam, tan-

Ti emm

quam Cometam: nempe lineam longam albam: velut ab Herrenbergae

locis, trans arcem Tybingensem. Hodie fama confirmatur. Postea nihil

fuit.

laboriosus,

Mané interfui, quando Contub. Oecon.om. Ioan. Kegelius, rationes inso

plerasque

Collegio nostro particulares reddidit. Totum feré diem occupatus eram:

Magistrandis pecuniam mihi ante Actum pendentibus: de qua rationes

Taboli, |

Collegio redditurus sum. Cüm item Candidati primae Laureae, mihi

do

nomina sua darent.

r peu-

Melius babent se (.L. Deo.) filia mea, et Feronica.

25

ymi danda

Aug. 15. Die $

mané obsceuriore, deinde sereno.

Post horam 7. introduxi (.duobus sceptris praecedentibus, et T'ubi-

cinibus ante haec.) 27 Candidatos nostros in Aulam Nouam, seu lec-

Qrà, quae

torium Theologicum: conscendi cathedram (.ut Decanis in Magisterio

mos est. Theologicam. | Orationem de Scholarum antiquitate et utili- 449

tate, de docentium et discentium officiis, sex chartarum, plus 1 horá,si

icem Tnler

habui.

Post Exordium, in prima parte confirmationis, ingressus est Pala-

tinus Áugustus, et sui. In fine, sub horam 9. quando Candidatos lauda-

bam, intrauerunt 3 Principes: Wirtemb. loan. Fridericus, et duo Hol. s;

vgam, Det

satae. Sic et XI Barones aderant. Sic, ipsorum Magistri morum, et

Praeceptores. Abbas Bebenhus. M. Ioan. Staecherus. D.D. Iosephus

Haettlerus Cancellarius. Multi Concionatores ex pagis. Nostri Doctores

11 Alttorfio.

15 Zwu vehit: Sic et postea socer eius, M. Myllerus.

98 Splen-

didum Magisterium.

——

—

332

Poste&

omnium Facultatum. Omnes nobiles ex nouo Collegio. Etiam Missifex Wil-

persoluen

helmus, ex pago nobilis Bubenhoferi (.pro Annalibus Sueuiae meis ingrati.)

qui dixit, se advenisse tantum mei videndi causá: sicut mihi 16. Aug. M. Mich.

Oesterlinus, Sulzae Antistes, dixit. Creaui illos 27 Candidatos, Magistros:

(ont.

5 permissu benigno à D. Gerlachio Procancellario accepto. Duo primi novi

Prosee

Magistri, Pregitzer et Vinitzianer, orationes habuerunt philosophicas et

g, Geol8

habuerunt doctiss. Respondentes, M. Wil. Gmaelinum, et M. Mich. Schaef- |

g hac

450 ferum. Postea gratias carmine bono egit M. Engelh. Bauhofius.

etiam D!

(irget?.

Exieruut Principes et Barones. Nos, caetera multitudo, in Templum

i0»iuimus bini, et Deo gratias egimus, Musico organo sonante. Postea in

forum descendentes, nouis Magistris, ordine iuxta cauponam ouis stan-

)J.(

tibus, nouos honores gratulati sumus. Postea pransi in hospitio sumus.

en] omnt

lheatrum consessus in Auditorio Theologico, in Aula noua.

solalus €

Merid.

meos, M

Crusius n cathe-

Ascensus.

Disput

dra, T'heolog.

L

Paulo

1

l

ï

1

|

|

|

|

rendam

Candidati 27.

DBarones 11

à media

lvu r uslv . dv viu d stlvvv wvimis v

p

sadaowdq

abeatur,

qeevevypeerveveere o

Mu hhhh h H 9

Mem huI r

9D20S$20H

Theod

onp 40 *jopoq 122 "AL

UEL A H E D

Mu hm IÉ

aperient

Abb

Bob

äï

TE

.............................

Sugae

Ort

eumevrrro hr rvl

Wuwebesnvuuv v sv wweve Ymv

Occ

gunt colt

iï

[2

M n I II

Mevimum hhhv hvt

Ez

meus To

eveur vtv

Mu hhhh hhh 9R

;Z

nostr (.

IT——

Regina,

F'acultas

ariium

TE

Mu hhhh hhh hhhh B

Tuerunt.

uv muevue r revrevvevrr]

nE

uDbf 402991]

Ratio

Studiosi in s

mververvevev o uv overer]

Pe--semuesvmuTTeeev*eTevTeruT T

NeE Mi cade s Ea EE al

ledl-qse- r ureemeeovmeneuTer

ääi

Àu

beveeuevvewenwvesevwssv)

nE

Pran

lh«e rR II

—— ——

ää

et ab E]

MT .1.....--2.--.4

lemmrrr m r IRIIIIIMIÉ

Professores av-

$940220(p 19 *1290wW0904q

iubel, 1

R du du Mp L K

AAE

Corona:

LE MLMPAL Mac A o et Ro uI AL AR A MU L LL La CL L E M U o E EE

BlqguEe slsl

meug T

AE Ó

et ablal

Studiosorum stantium

quliitudo.

sine (le

d

d

sedentes.

debere ]

ianua.

——

Septentr.

29 4(

19 Duae primae in cauponae Ouis inferiore hypocausto, forum respiciente, con-

Ia

»

iunctae mensae. Tschordnung: l. Or. Rector. Baro Vngnad. B. Schwanberger maior

natu. II. Meridies, B. Tieffenbaeh. Abbas Bebenh. D. Gerlach. D. Siguardus. III. Occ.

D. Laubmarius. D. Staehelinus. D. Planer. Inde aliae mensae. IV. Sept. Crusius. D.

Iosephus Haettler. D. Hochm. D. Eisenus.

—

—

333

—

Wifer W.

Postea rationes cum Mockelio hospite putauimus. Satisfecerunt ei,451

i lterati

persoluendo, pro se hospitibusque suis, Candidatü, etc.

: M Mi

Aug. 16. Die ?l. pluuio.

Vigishos.

Conc. 1 mané in Ecclesia scripsi.

Dtinti noyi

ODhicas et

Prosecuti sumus funus M. Zachariae Raentzii: qui fuit Abbatis ads

l Schaef.l

S. Georg. F. et in Stip. illustri vixit. Sepultus extra oppidum. Er hatte

uns hac aestate unser hew haelffen einbringen. Theodora mea funus

Templmn

etiam prosecuta fuit, egregii iuvenis. Scripsi etiam hanc concionem

Graecé. Mecum fuerat M. Michaél Osterlinus humanissimus.

Posteg n

QU glan.

10

Aug.17. Die Q. tandem sereno.

tio SUmUs,

D.D. Christoph. Staehel. Ecclesiastes Herrenberg. mecum 1!/, H. erat:

Qua,

cui omnes casus de Postilla meos enarraui Ipse me ex 22. Genes. con-

GE

solatus est: Dominus providebit sibi de victima. Bis perlegit Annales

meos. Nouit, ubi quaeque res scripta sit. Sibi Epitomen confecit. |

Disputationi interfui (.praesidente Rectore Harprechto, respondente 452

Paulo Rhem Augustano.) Obieci contra hoc, /Equitatem esse praefe- 16

rendam rigori luris: At 1. nulla rzpocernoXqbia praeferenda est. 2. Non

d.o:aioqqp

à media via, quae una et simplex, declinandum est, ne in infinitum

20s2077

abeatur, etc. &xeAócato Óómtw000y.

2 29 2029* 29 2-2.11

Theodora et Feron. ancilla, sanguinem minuerunt, Chirurgo Marco 20

aperiente.

Sagae X Rotemburgi ad Nicrum, pauló post horam primam pomerid.

(cc

sunt combustae, ante portam Ehingae oppidi, Bielam versus. Vidit nepos

meus loannes lacobus, permissu meo. Cum mea "lheodora, uxor vicini

nostri (in domo Stetteri) D.D. Barth. Fabri, Christina, et soror eiuses

Regina, atque Anna Laiberina netrix, phlebotomiam solandi causa,

fuerunt. Ità ambae meae puellae convalescunt. L. Deo.

PL ia o22227

Rationes Magistrales inscripsi.

20.

Aug. 18. Die fi. usque ad H. 9. nebuloso, postea toto sereno.

Prandio adhibitus sum in hospitio Ouis, à Cancell. D. Simone Eiseno: so

