Horá 6. usque ad 8. visitationem fecimus nostrorum Discipulor.: Com-

plentium, et 4 classium. Erant 123.

25

Àead,

Invitauimus Frider. Prenningerum, V.I.D. ad coenam in hospitio

P.

Qmmos

Ouidii.

Septemb. 4. Die $. sereno mediocriter.

e

Prima disputatio in Auditorio lurisc. renouato. Fuerat antehac ob-

Tneann

Sscurum: nunc est clarum, pluribus fenestris factis. Praeses erat Rector so

, hene-

Magn. Harprechtus: Respondens, Michaél Müller, dictus Fendrich. |

Obieci contra 9. T'hesin, negantem spurios infames esse. Sunt in- 476

ni, qui

fames: quia 1. Parentes eorum pudet. Notha filia Harmonia, non à

atorem

matre Venere (.quia pudebat eam illius.) sed à cognata Electra, edu-

oobun,

19 Zusatz von Cr.: Addidi postea. Dominus Deus vos in longaeua felicitate

S0T0F:

conseruet. Àmen. Ex Museo meo 4. die Septemb. 1599.

22 Misi postea 7. Sep-

temb. per ipsum nepotem, ad D.D. Steph. Gerlachium.

24 9884.

27 462.

]'a est,

485. Tüschordnung: l. Septentr. Crusius IL. Or. G. Gruppenbach. D. Prenninger.

raecis

III. Merid. Bureardus. Maestlinus. IV. Occ. Cellius. Vitus Myller. Lauta coena. Horà

1l. redii domum.

32 Spuril.

R. 092

8 Latina Hs.

* scil. von Crusius eingefügt.

293 Owuidius bezeichnet hier

scherzweise den. Wirt zwn. goldenen Schaf Iohann Mockel s. S. 381 Z. 36, 392 Z. 9.

——

——

ä

346

apud I

cata fuit. Nonnus Gtovuc. L. 13. Papae suos

vó&oug vacant Nepotes: et

castra

alios spurios, filios Ecclesiae. 2. &vsácAeuwrta óveión comitantur spurios,

Nun

per ommnem vitam. Plut. xepi mo(Gov d&yovríjc. 3. Sapient. 4. spurii stolo-

Deraus,

nes non agunt radices in profundum.

b

Obieci contra 12. Thesin: ubi dicitur, filiam, quae inconsultis paren-

Med

tibus nubat, exhaereditari posse. At in disputatione M. Casparis Heu-

chen g

chelii, 20. Aug. nuper habita, negatur exhaeredandos propter hanc cau-

sam esse liberos: nisi turpibus se personis adiunxerint. Non intellexi,

Dioi

(xavàg AÓcetg adferri.

putatul

10

M. Andreae Pico gratias agens, remitto sua m«A«t&: et funebrem ux.

defend

m mitto.

meae pige mem. oratione

ob vul

Noua Wellingiana.

Antuerpiá, Aug. 27. Die teutschen Fürsten haben das spanisch Laeger

Copias,

od

berait für feindt proclamiert.

elam :

15

Bellum inter Anglam et Scotum videtur fore: sed tamen pacatum:

riumtur

Angliam non invadent hoc anno Hispani. Regina ergo quiescit et ipsa.

custodi

Classis Holandica fertur domum reditura: nihil feré efficiens, nisi

pauperes homines.

Dicitur pro certo, Germanos Principes op. Geeneth. recepisse ab Hispa-

20nis, conventione: et Iuliacensi Duci restituere.

Seril

Coloniá 2. Septemb.

de Cat

Posfquam Genepum est praesidio à Principibus firmatum: mox Co-

RUL

lan t

mes Philippus Hohenloius in Brabantiam transiit cum 2000 equitibus

et peditibus: ac magnam praedam abstulit, et in castra retulit. |

quotidi

417

Die proximo (-). horá. 10. vor mittag, Rees von der Reuterei beraennt,

ei Vels

Fune

26ac mox tota castra eó promota sunt.

Aula n

^Wilh. de Nassau, Frisiae Gubernator, Hispanis, conditionibus certis,

eripuit op. Detticum, die 3. dimissis inde Hispanis, cum rebus suis, et

as

vexilis erectis. Sic et castellum Schaellenberg eripuit.

Caemer

elo. Lo

30

Die (2. comites Solmenses et Witgesteinenses, magnam pecuniam,

à Landgr. Mauricio curatam, Coloniae acceperunt.

purae :

Coloniensis Elecgor hat allen, die nit Catholisch, ausgebotten, sub

.M

poena ereptionis bonorum. Vexilla. 3 equitum et 2 peditum transito

Dreuis

14 Germanorum tan-

lios, qi

10 Beielstainum. 371. 376.

12 463. 484. 484 —.

dem hostiles actiones contra Hispanos.

19 Zu Geneth: al Genep.

19 Genep.

95 Rees.

98 Detticum.

29 Schaellenberg.

382 Zqusiocot. 478.

1 2Die Stelle, die Crusius àm Sinne hat, steht vielmehr m 3. Buch der Dz'onysz'akci

des Nonnos Vers 375 ff.

8 vgl. Plutarch, de liberis educandis 1: voig yóào uqroó9ev

ET

j z«toó9tv oÜz sÜ ysyovóouw &vttdleurta ztuguxoAovOtU T& Tij Qvoyevetag Ov&(Ór zteg&

8 Vgl.

illuc mit

zvra 1v Blov xci zt007tt9& Toig PÀÉyysuww x« AoudogetoO9c«t fovAouévots.

Lib. Sapientiae 4,3 ..

eí spuria vitulamina non dabunt radices altas.

War 159

(ie Sin,

$iU ]i

—

347

—

l:

apud Rees Rheno, rapinas egerunt, et 30 Hispanos ceperunt, et in

Duios

castra adduxerunt.

[ Sto]o.

Nuntius ait, das gantz Laeger sei für Rees gezogen. Die Spanier haben

herausgeschossen.

paren.

Romá 28. Aug.

5

3 Hey.

Mediolani, ein schraecklich waetter gewaesen: hat in die Thumkir-

( Qu

chen geschlagen.

ltellexi,

E Praga et Vienna, etc.

Dicitur Turcicus Dux venire cum 150 millibus: ad obsidendum, ut

8 ux.

putatur, Strigonium. Ideo ibi à nostris magnae fiunt praeparationes, ad:o

defendendum: etsi sané imbecilles nostri: praesertim Schwartzenbergio,

ob vulnus in pede acceptum, ingredi non valente. Caesar igitur curat

Laeger

eopias, tum ex Vngaria, tum aliunde, colligendas, etc.

Hodie, ut fertur, vaccae 18 in xenodochio sunt mortuae. Singulis

eatum:

etiam anté diebus, aliquot vaccae. Circa Memmingam autem equi mo-15

A pyo,

riuntur Habeo l vaccam 1 vitulum. 1 porcum, adhuc valentes. Deus

l$ Disi

custodiat. Etiam 1 canem 1 felem. |

Septemb. 5. Die $. sereno.

478

Hispa-

Scriptis ad Nundinas.

Scribo D. Laur. Rodomanno, de obitu beatae uxoris, de Corona anni, o

de Catechesi et Psalmis, adhuc iacentibus. «t 8& yptot, Ov i,

ox (o.

xávwx pueATos.. Bené precor eius conditioni, ita miré ad Zeten 'et Ca-

juitibus

lain translati. Plurimüm ipse proderit Ecclesiis et Scholis. Pro ipso

|

quotidie Deum oro bis, mané et noctu. Oret ergo et ipse pro me. Mitto

TAenni,

el Vetscherinam concionem funebrem.

25

Funebri orationi M. Mich. Beringeri, de G. Weigenmaiero piae mem. in

certis,

Aula noua interfui. Sie et Princeps Palat. Augustus, et 9 iuniores Iergeri.

sus, el

Caesar vult Lincium se conferre. Metuendum, ne Concionatores (.D.

Caementarium, et M. Marcum Löfflerum.) eiiciat aus dem Landhaus,

XIm1am,

etc. Loffler et Kollinus, hic sunt. Ferdin. Archidux, maximus &y$9bcso

purae religionis Professoribus.

n, stb

M. Iohanni Posselio. Ago gratias pro literis, et libellis eruditis ac piis.

yangito

Breuis sum: quia complura mihi adversa accidunt. Magni facio Posse-

——

lios, quod patet hinc:

um tan

tóy XptovoO Qepdnovva, xAXotbv llocofjuov, aia

85

| (fengp.

VUv xebUet. qiAog 6c ct(juo; Écxev &póc.

—

"AAX &mb vüc, «toO xu8Tjetg qaívetot ulóg:

pysial

6c qAoc oX Tyvov t(]uog ÉcosT &póg.

ijrgo9e

10 Gran.

20 481. Stralsundam Pomeraniae. 361. Sed Grupp. non potuit eas

j Ti

ille mittere. Ergo huc retulit.

29 4TT.

32 Rostochium. 479. 231.

8 Tgl.

8 Leger Hs.

20 Laurentius Rhodomannus ( 1546— 1606), vorher Professor in Jena,

war 1598 RHektor ón Stralsund. geworden, vgl. die Anm.

22 Zetes und Kalais sind

die Sóhne des Boreas, der Personifikation des Nordwindes. Ihre Namen gebraucht Cru-

Sius hier zur Bezeichnung des dussersten Nordens.

d 4348 us

jllio i2

Octoy mp&ypoa AUnw, maépoc 9vfjoxovtoc, £m a

ä

Sahltet

.sóceBiyv coqtn) 9 víbg Ópotoc &ov.

Inelytus est fato functus Posselius ille:

for

qui pius, atque mihi charus amicus, erat. |

419

At bonus et clarus successit filius illi:

D.

iano )

non minus hic nobis carus amicus erit.

Grotia

O quantum donum, patre discedente, relinqui

p2 are

natum doctrinis ac pietate parem.

Mitto uná funebrem Vetsch. concionem. Oret Deum pro me.

nopOlit

morte

10

Septemb. 6. Die 2l. sereno,

elc, 9d

Conc. 1 Graecé scripsi. Heri et hodie, apud Superattendentes Stip.

vx tl

Prn

ilustris, e& apud Senatum Decanorum, ózip tf Ouyatpbg &Exapov: iv

pore Üj

&rcx)Aecyet voo Ydquou: Ov &qgpovfjoxca v vexxtjptp, &voO cyvoobvtoc, bnso-

Xnuévx fjw. x«l é£Aeudépooty aüTfj; &Am(Qo : &b xal tb mpüyp sl ovouxxap-

158(xy ypapljoevat mb oO féxvepoc, nxpbc toUg tGv vv Otxaotíc: cul

Üj

consilio resisto.

p ]

Nobi

D.D. Chytraeo scribens, gratias ago pro censu annuo, et optima pre-

cor, Deumque pro ipso quotidie oro. Potest à Posselio commodaté

Dousat

sumere uxoris meae &mtvéqiov Aóyov. Sept. 19. si vixero, compleuero 73.

daro, |

20annum aetatis. Magistros creaui nuper 29 praesentibus Principibus 4

ubi su

et Baronibus 11. Vindemia optima speratur: etsi grandine et frigore

PL i«

afflicta. Pestis vaccarum. Libra butyri 9 kr*.

£opuoo.

Peto

T. en

Septemb. 7. Die 9. sereno.

gexia ]

Interfui Iuridicae disputationi'M. Casp. Heuchelii, et obieci mediáà XI.

quo

z5 horá. Antea etiam Wirtemb. Princeps loan. Frid. obiecit: et ante eum

plar i

Palat. Augustus. Deinde, ipsorum Praefecti morum. Obieci, fures pati-

Cire

bulo delapsos, non iterum esse suspendendos. |

tuto: 1

480

D. Oseae Halae scribo: consolans de morte filii. Res eius mecum

f0

seruo. o/. ein underbett, ein oberbett, ein pfulben. D'. arcam rebus in-

8

80clusis grauem. y'. nouem tomos Paraphraseos L. Osiandri in Biblia.

o

Pecuniam, quam mihi debet, remittat mihi per Gruppenb. si commodé

potest. Mittat mihi adhuc X Exempl. Antipoppysmi. Was er mir schickt,

fim

behalt er das gaelt darfür innen. Exemplar funeb. concionis meae ux.

Noudlu

si volet, gratis à Grupp. accipiat. Dicitur, Annales Sueuic. non amplius

Hor

10 Mané scriptum longum compono de gnat(a) eb postea in sen(a)culo leg(o).

KErrgünzungen nótig, da Blatt am Eand beschnitten.

18 470. 481. 481—

17 3. Ro-

n

stochium. 478. 281.

28 4. Francofordiam. 358. 516.

15 4

Worum,

929 Pfulben — Pfühl, Kissem s. F'scher, Schwüb. Woórterbuch 1, 1083.

28 4

—

349

——

illie inveniri. Non credö. Possem etiam Alterum Paraleipomenon addefe.

Salutet Bassaeum et Palthenium. Vrgeo rem de patrono Coronae anni

comparando: et spero responsum, etc.

Horá 3. mei declamarunt, Graecé et Latiné.

D. M. Anshelmo Hagenloio rescribo: missurus ei testimonium, à No- s

tario in membrana eleganter descriptum: missurus et Amalasuentam.

Gratias ago pro Genesi mea. Francofurto, vel Augustá, potest sibi com-

parare Turcograec. et Germanograeciam: Acta et Scripta Constanti-

nopolit. et Compendium Theologiae Heerbrandicum, Graecolatina. De

morte meorum charorum, ux, et Hambergeri. De occupationibus assiduis, 10

etc. Salutet M. Othonem Gryphium. Deum pro me oret. Eam epistolam

: M.

vix tandem, pluribus diebus identidem interruptam, absolui.

0y: Qu

Principes 4 in vicini mei, Palat. Augusti, domo, pomeridiano tem-

Unto-

pore erant, et unà coenabant. |

OO«

Septemb. 8. Die fi. sereno, ventoso, tonante.

481

1: Qui

óvetp. o0x G&yog5c: &AX' &v moAotpanéQo sbwyte Tuyv: xal upoo Swxó- 16

^

pnoty Aéyovvoc, Y) xó"(otv.

14 pte-

modate

Nobilitate generis, eruditione, et virtute, clarissimo viro, Domino Iano

r 19.

Dousae, Nordouici Domino etc. vel (.ipso forté absente.) eius F. prae-

claro, D. Georgio: Dominis suis colendis, Batauorum Lugduni, vel ubi- 20

us 4

ubi sunt.

frigore

Leiden in Holand.

Peto à D. Iano Dousa (.cum 5 Epistolae Theodosianae videantur à

*

F. eius D. Georgio Constantinopoli fuisse ad ipsum allatae: et fort

e

dià XI.

sexta Epistola, apud ipsos per obliuionem remanserit: wpbg xÓptov oví-s5

l& eum

qavoy YepÀcytowv Ypo«xpeioa.) peto, inquam, ut eam mihi remittat. Exem-

plar inde transscribere sibi potest, si velit.

6s pati-

Circa H. 2*" 6 vexxfjooz, me conveniens, vult desistere à suo insti-

TeCun

tuto: ut liberentur ambo à se invicem.

xapaopxotw L. Osiandri in Apocal. consulebam.

30

Dus i«

Biblia.

Septemb. 9. Die (-). post praecedentis noctis pluuias nubilo. ().

ymmotde

Conc. 2 Graecé scripsi. Senatus Decanorum non recipit in se nego-

selickt,

tium vexxfpou: sed oportet totum Senatum consuli. Erat H. 19^ et

eqe Ux

Nouilunium, ae (. Gruppenbachius abiit ad Francofurt. nundinas.

amplius

Septemb. 10. Die (. nebuloso, sereno.

85

211 MR

0]

eno

/

)

Horá mediá 8. mané, misi per meum nepotem tres meas orationes

5 Ratisbonam. 209. Pastori et SuperIntendenti reformatae Eoclesiae. 499. 540.

|1 9. ho-

16 467. 479. 484. 493.

Horuüm. 239. 945.

1v pernegat $) juy&cvnp.

18 5. 478. Lugdunum Bata-

24 Zu allatae: quas 11. April. 6 Francofurt, nundinis acceperim.

28 479—

29 492. 494.

32 482. 482—

86 5933. 458.

81 Zu Q S. S. 65 Z. 10 Anm.

—

——

350

NU TUREU ETU I m

482 excudendas: et simul| tres fl. 6 bac. misi: quos noui Magistri dederant,

Exemplaria excusarum pro his à Cellio accepturi.

Composui scriptum longum de negotio :fj; Q(uyorpoc (.Óórwc W sig

otouxxapbíaw cogar xa«vxpatvew.) ad Rectorem et Senatum: quia ipsi

5possint cdóyec vüv voO py| óvtog Y&qou OukAvGty moteto)at (.quandoqui-

dem ambae partes hoc velint.) xoi voe&ppuuoty aTv pepotGoat.

Mecum erat M. Georgius Hutzelius: recitans mihi literas sui privigni,

Ioannis Mich. Hoppelii, Aug. 25. datas. Ferdinandus sub poena mortis

ei mandat, é Styria excedere: sed ille, à Proceribus confirmatus, manet:

a

EY

latentibus in

i0etsi lam semel ei insidiae factae sunt, ut caperetur

vepreto, cum ex arce Grünbühel prodeambulasset: sed mox ex arce

ei succursum fuit. Adhuc praesidio armato tegitur, quando concio-

natur.

Post horam 9. fui in disput. publica affinis mei, Ioan. Georgii Ham-

15 bergeri, de Singultu: et quaedam opposui.

Horá 12. usque ad 3** Senatui interfui. Tune obtinui (.Scriptis meis

ante ommnia recitatis.) Senatum ipsum velle rem transigere: x«l o Glv

&i otouwxapo(av wavapatvecto. Quod tunc factum esset: sed horá 12.

non fuit repertus 6 vexxfjoc. Dicitur in pagum Luschnauium anté

20 exiuisse.

Dem ehrwirdigen herrn Iohanni Michaéli Heppelio: Predigern dess

488 wolgebornen herrn, herrn | Iohann Friderich Hofmans: Freiherrns auff

Qyett

Grüenbühel und Streckau: der Kirchen zu S. Saluator, quam Deus

B

saluet: D. et amico suo honorando. Scribo, mihi literas, quas ad D.

N

:5 Vitrieum, M. Georgium Hutzelium, scripserit, ab eo legendas datas

Àb :

fuisse: me cum ipso dolere: et Deum pro ipso, et ommibus generosis

Post

Proceribus, orare oraturumque. Sceribo, me Panegyricos scripsisse illu-

Torum

strium foeminarum. 1. maritae Irenes. 2. viduae Amalasuentae: nunc

Q i

3. dispicere de laudanda illustri virgine. Video, te expetere Conciones

TUISUs

0 Tybingensium Theologorum. Ego Coronam anni, et Catechesin, et Psal-

lenus,

micas conciones, conscripsi: sed carent Typographo, etc. Bene valeat

Liter

cum generosis suis Dominis, etc. Mitto ei per vitricum, Amalasuen-

illustri,

tam

8 481. 484.

4 4'1.

9 484.

16 481—

21 Grünbühelam. 4'11.

94 E Graecio ad M. Maestlinum scriptum legebam: cruciculas rubri et flaui co-

loris, in corpora hominum, in ianuas, in scamnma, etc. cecidisse. Scripserat M. Ioan.

Heri

Keplerus Mathematicus: in cuius sinistrum pedem crucicula (crucieulta Hs.) talis

ceciderat.

equites

Cüesos,

——

1 H(i)f

Zl 413

—

351

——

ederant,

l. loseph Minsinger, Noribergensium Capitaneus:

qui obiit Noribergae 1561. Mater eius, fuit

U g

Agnes Breuninga Tybingae. Insignia

amborum, in meo Museo.

li ing

ndoqui.

Christoph

1. M. Ioan. Hoppel. Obiit in Gallia

Saxo, qui

erat meus

2. Ioan. Frider. olim é Stip.

Mart. elapsus, in laniena

tirimi,

vieinus.

Parisina 1572. Sabaudum,

Ihorti

obiit 1590

adolescentem suum herum

Itànet:

Soror eius,

generosum, in cloaca con-

10

adhue viuens.

9. Frider.

seruauit. Lutetiae

us in

Cuius, mariti:

Hoppel, Consi-

celebs viuit, in Parla-

UX Qve

liarius Stut-

mento Sollieitator.

COD(jo-

gardiae. Obiit 1573

Nouerca viuit adhuc.

in Martio. Huius

fili:

Hieronymus, Marpachii

15

i Ham.

Ludimagister. Obiit 98. in

Martio. Eius filius est

]5 meis

in Stip. Martini.

Q) Qdy

loan. Mich. filius prae-

sentis Minsingerae, ex

20

xà 12,

Hoppelio. Fratres eius

] ant

ex alia matre.

9. M. Georgius Hutzel. |

1 dess

Septemb. 11. Die d. post noctem pluuiam, nubilo.

484

Ts af

» Deus

óvetp. Ó AsoUyxÀdioc, Ev tb oU poucsío 8Bpo0 Ovtog, Aauwtoil IveceQe- os

ad D.

BAfixet BXov 16v pou éntpdvtoy &v u fiu£p

«

à

6 &U«opdQopev Aímv. eiza

datas

& obx sÜptoxov vv B(BXov poo vabtnv.

Ab afüne W. R. Noua, quae superiora Wellingiana sunt.

TIeTosis

j 1llu-

Post horam 1?" pomerid. usque ad mediam tertiam, in Senatu Deca-

; Dunc

norum (.qui erant loco totius Senatus.) dissoluta est illa cuCuy(x, quae so

nciones

me ignaro facta erat, vo0 vexxfpou, xol víj; pou $oyatpóg. Ita uterque

rursus sunt liberi, etc. Laus Deo. Recreatur senectus mea aliqua-

t Pgl-

tenus.

$

valeat

laguet

Literis petunt aliquot Proceres Styriae: ut sibi 4 Magistri ex Stip.

illustri, Concionatores mittantur. Bona spes, persecutionem desituram. s5

——

Septemb. 12. Die V. sereno, vesperi pluuio.

, 4il.

Ex Welling. Nouis.

flan (0-

Coloniá 9. Septemb.

M. Toan,

[;) talis

Heri Hispanus miles ex op. Rees adveniens, ait: die Veneris 150

equites, et, 250 pedites, in castra Germanorum erupisse: sed à Germanis 4o

caesos, tantum 23 equites euasisse. Totum autem praesidium oppidi est

1 Hóppelii 471. Minsingeri. 485. 486.

25 481. 488.

28 Vlmáà. 416.

29 482.

4'71. 473. 498.

94 482.

9* 476— 490. 491.

352

cun ;

1600 equitum et peditum Bruxellas magna cum pompa ingressus est

cum uxore Albertus Archidux.

poste&

Toha

Classis occidit Holandiea 6000 homines in ins. Canaria. Cepit et

qui. M

combussit Episcopum et Gubernatorem viuos, et Inquisitores cepit.

Hae!

5

Vienná 8. Sept.

Ferdin:

Fertur Vaiuodam Walachiae ad Transyl. Battorum defecisse.

Habi

Antverpiáà 3. Sept.

gecutus

Rumor de obitu Reginae Angliae.

Wen

Spero, falsum esse. lpsa veré viuat. Sic est. |

Tose]

48

Literas (.carmine Graeco amico.) à M. Alberto Kunio accepi.

11

àqu

Horá 7. usque ad 9*" creauit M. Georgius Burcardus (.festinans Stut-

Füeron

gardiam ad vindemiam.) 29 Baccalaureos. Post horam 10. rediimus in

pressit.

Cauponam Coronae ad prandium. Sedi ego in prima mensa iuxta Rect.

Àli

Magn. Harprechtum.

195

Bona tractatio: Caupo, Baumannus, ad Insigne Coronae, in foro:

genus ]

symbolum !/, fi

Post rationes cum Caupone putatas, post horam 5. vesperi, domum

redii.

Ànic

Septemb. 13. Die $. humido, sicco, misto.

Cipatus

20

Concionem Graecé scripsi.

2 Tru

Literas accipio à M. Ioanne Staebio, quaedam moAeótepa scribente.

postea

Item à D. Iohanne Weidnero, duo quaedam Epigrammata mittente

Vigliur

excusa.

Naufra

ad bell

Quia perendie discedet in Galliam, generosus D. Landauus Henrieus:

Darb

ss Praeceptor M. Lebemyeus, tum Doctores, tum me et Magistros, ad

hodiernam coenam invitauit.

Drisgol

De Mynsingero Ioachimo, I. C., viro nobiliss. à Frundeck, Comite

obiit 1

Institut

Palat. et Ducatus Brunovicensis Camerario haereditario.

Ex Panegyrico Henrici Meibomii, Poétae Caesarii, Acad. Tuliae Pro-

Inter

30 fessoris. |

Greatur

ÀT

486

Ioach. Mynsinger.

Tudicim

Natus est Stutgardiae 1514.

Familia Mynsingerorum, olim in Heluetia vixit: et inde 1385. eiecta

Tnperi

9 491—

10 Hirsaugià. 428.

Duce F

1 Daniae rex, cum nostris in foedere.

anmum

14 475. 487. Tiüschordnung: I. Merid. Vitus Myller. IL. B. Haettlerus. Planer. Hoch-

Ducatu

man, Siguardus. IIL Sept. Gerlachius. Harprechtus, IV. Crusius. Maestlinus. Cellius.

In die Mitte der linken Hálfte des Doppeltisches hat Crusius geschrieben: V& ali Pro-

singem

fessores artium. Etiam M. Bollinger, Bebenhusii Praeceptor.

91 Bodelshus&à

27 483.

Henr

418.

29 Halà Sueu.

My

29 Professore Hs.

Obseru;

d

Digriu

C

—

953

SUS est

cum alüs nobilibus est, Duce Austriae Leopoldo interfecto. Consedit

postea in castro ad Nicrum Frundeck.

tpil w

i,

Iohannes Mynsiger, consiliarius Friderici III. et Eques auratus fuit:

cum hoe Caesare Hierosolymam profectus.

Haeres eius dignus, fuit Ilosephus Mynsiger, Cancellarius Caroli ets

Ferdinandi in Ducatu Wirtembergico, tempore Ducis Vlrici eiecti.

Habuit Iosephus filios 7 et filias totidem. Ex his Iohannes, bella

secutus, equitum magister fuit in castris Caesaris.

Wernerus peste periit cum Caesare Metim obsidens.

Iosephus II. Mynsinger, bello Smalcaldico captus fuit à Landgrauio, 1o

is Stut.

us m

à quo se redemit. Inde Noribergensium Capitaneus, in ea urbe obiit

Hieronymus, sub rege Philippo Belgas, contra Regem bellantes, armis

A Bect,

pressit. Obiit in pace.

Ali duo Hieronymi, in infantia extincti. Deinde, Ioachimus Mynsin-

1 fono:

gerus Dentatus.

15

Quid rogo nascentis dens obseruatus in ore?

domum

Quid facies rutili designat idonea coeli?

Magnus eris.

Anno 7. aetatis, Stutgardiae sub Alexandro Marcoleone literis man-

cipatus est. Missus est Dolam Burgundiae 13. anno aetatis, unà cum o

ribente,

2 'Truchesiis, Baronibus de Waldpurg. Poéticae studuit adolescens:

postea luri. Profectus est Patauium, ad Professorem Institutionum

itlente

Viglium Zuichemum. Seripsit tamen interim etiam Poómata: Neccaridas,

Naufragium Venetum, Batrachomyomachiam Homeri, Exhortationem

XTICUS:

0s, ad

ad bellum T'urc. e& Hymnos, atque Epigrammata. |

487

Barbariam Cellariam, diuitem et formosam, ducit uxorem. Friburgum ee

Comite

Brisgoiae migrat, et Vdalricum Zasium audit, insignem Iurisc. qui

obiit 1535. anno aetatis 74. Huic Mynsinger, iuvenis succedit, Professor

Institutionum ordinarius.

3e Pro-

Interim ad Poésin redit: eiusque Austriades editae sunt 1540. Indeso

creatur Doctor Iuris, anno aetatis 921.

A. 1548. bello Protestantium sopito: comitia habebantur Augustae:

Iudicium Camerae est instauratum: et Mynsinger, Assessor Camerae

, &lecta

Imperialis factus. Anno autem 1556. accersitus ab Henrico Iuniore,

——

g. 49

Duce Brunsuic. fit ibi Cancellarius. Eodem anno obiit uxor eius. Postas

, HOCh-

annum ducit Agnetem ab Oldershausen, virginem, Henrici Mariscaldi

. Cellius.

Ducatus Bruns. F. Ordinatio Dicasterii Ducatus Brunsuic. à Myn-

alii Pro-

singero edita est, et à Caes. Ferdin. approbata.

jelshusà.

Henrico, Bruns. et Lunaeb. Duci, 1568. mortuo, successit F. Iulius.

A TEPEHEH

My(n»singer 15783. abdicat se, sexagenarius, munere Cancellariatus. 4o

Obseruationes Camerarias repurgat.

10 483.

35 Zwu ucor: ä*cexvo(g).

Diarium Crusii II.

23

2 sad

(on

A. 1576. Academia Iulia erecta, suasu ipsius.

Red

Obiit Mynsingerus 1588. die 3. Maii, anno aetatis suae 74. Coeperat

ialUS

postremo recensere Apotelesmata sua (.Scripta.) sed non absoluit: verüm

nuptiis

Arnoldus de Reyger, nobilis Belga, qui viuum adiuuerat, mortuo ab-

5 soluit.

abitunl

Pleicc

Filii ab eo relicti: Henrieus Albertus, et Sigismundus Iulius, Myn-

vesper

singeri à Frundeck.

Eodem 13.Septemb. coenatus sum, usque ad horam 10. noctis, in

Mec

domo D. Halbritteri: dante profectitiam coenam generoso Barone, D

(4 nl

10 Hgnrico à Landaw, 4 mensis. |

'

488

À men

Septemb. 14. Die 9. Khumido.

lanan

Vacatio vindemialis, incepta.

factum

Graecolat. nponejmxby duodenorum Distichorum composui, D. Lan-

Cras ]

dauo, ac Cellio misi, Hic cum suo excudet.

fuerat.

15

Horáà 10. in Senatu eramus.

Septemb. 15. Die fi. nubilo, humido, vesperi pluuio.

Visi

Horá media 7* filia Theodora, cum literis meis, Esselingam equitat

heri Pr

(.comitata meo nepote, et seruo Eeclesiastae exteri Micylli, euius et

].

equus est: qui his diebus huc venerat ad nuptias Iohannis Vlrici Maieri.)

gicul e

203d Reihingam materteram, Bernhardi cos. uxorem: an possit quaedam

Nou

vinaria nobis debita redigere, eic. Scripsi ergo ad Reihingam, et ad

affinem Nicol. Vetscherum.

Sedi 91/, horas in Consistorio Academiae. Interea, post 12. horam,

D.

hinc Francofordiam, et in Galliam versus, discessit illustris L. Baro

Baroni

25 Henr. Landauus.

(ubi $

morte

Septemb. 16. Die (). obscuro, postea sereno.

Tac. Hi

óvetp. géow &'. Ope mput: eioepyopévo ptot (.xAetóvoy. oropdi8my mapóvvavy

&vSpónoy.) npog Tiy ipoyvautón x0XTV, Ó muAGpóg ÉnéfaAe mepl vbv tpá-

Magist.

gerüm

X«Aóv pou Xpuofj» &Aucty, 7) mepibépauov (xavüg ipectopévo: x&yo «otb

et. Cell

489 qopGv, vQ ipetio, tv« | u éxpuoto9a. GóEonu, oioot mepLEXGAUTTÓY TDC.

a eloeAQy 58 Bu víjg mOÀwc, eÜptoxov puoo0v Gexr0ALoy xoqiol xetpievov,

£yoyva Asuxfjw m Aldov: wod mpofaíwov, Épmpootev tfjg vo0 dpy'ypopuua-

zíwc olxlag Évepov, xoal wa)AMove, GwxrüXMov ypucoUv eópov, pevà Aidou &v

av a. vobtouc toUc BaxcuAtoug &yeAópevoc, xati Saopudeov, &£Eonvicümy :

as ti$e 85 pot ebmyyéMov EXyot &x. Bucpubv, mot 7) x0)v) &ropAEmnet.

10 485. Tüschordnwung: 1. Cellius. D. Planerus.

IL. Lebemycus. D. Halbritter. Vxor.

In alteris 2 mensis, Carolus

—— ——

IIL. Hoehm. IV. Septentr. Moegl. Landauus. Crus.

12 541.

18 247.

14 Excusa sunt

18 49

Heerbr. et nobiles et conuictores.

17 499—

17 Esslingam.

492, 530

postridie, in charta patente 1. meum, 2. Cellii.

——

364. —493—

9* 484. 493.

85 Zu dvouov: ?, Bopéov.

8T

80 óqpu&c9oac Hs.

80 xspiéxoAomvóv Hs.

6d dj

—

355

—

Conc.ä Gfaecä Scripsi.

Q6perat

Yerim

Rediit iuvenis, qui heri Theodoram et Ioan. Iac. Esselingam comi-

l0 g.

tatus erat, equo suo reducto. Cras cum Concionatore D. Micyllo, qui

nuptiis Ioan. Vlrici Maieri, cuius ipse sororem habet, interfuit, hinc

) Myn.

abiturus in pagum Neunstetten, 13 hinc milliaribus, sub nobili Hanss

Pleiecardo, in Moguntina ditione. Post errores viae, heri filia modó

vesperi post horam 5?" yenerat Esselingam. Incolumis nos salutat.

Cs n

Sept. 17. Die (. nubilo, sereno, frigido.

óne, [)

Mecum aliquantulüm pransus, M. Engelbertus Engels Maycoduranus

(.4 mill. ab Aquisgrano.) Hebr. et Graecà doctus, 6 Carniola pulsus.:0

À. mensa abiens, extra hypocaustum requiescebat : dicens, se habere quar-

tanam febrim. Itaque vinum non gustauit: et tantüm iusculum, ex vino

). Lan-

factum, cum voluptate exódit. Habebat equum in caupona Coronae.

Cras Francofordiam tendet. Patrem habet, qui Aquisgrani Concionator

fuerat. Qui ubi nunc sit, filius nescit. Pater 50 annorum est. |

15

Septemb. 18. Die (4. frig. et sereno.

490

equitat

Visitaui D. Bappenhaimium post horam 1** cuius filius D. Maximil.

Ws el

heri Pragá rediit. Caesarem ait excessisse inde propter pestem, gen Pilsen.

Maieri.)

/

D. Erh. Cellius valde xegaAcAyst: &xpíovvog xoi xoug, 8E Obg xOto0:

üaedam

sicut et in proxima aestate, quando tumorem ad aurem habuit.

20

, t ad

Noua ab affine W. R. quae sunt praecedentia Wellingiana.

Septemb. 19. Die J. simili, meo 1526. natali.

lioran,

L. Daro

D. Memhardo scribo, commendans ei Martinum Welserum, qui D.

Baronis Henrici Land. hactenus famulus fuit fidelis: et studia sua hic

(-ubi redierit.) continuabit: ilo, et Lebemyco, Gallias petentibus. Deess

morte uxoris meae felici. De Corona anni, istic non provisá, sicut M.

pO

Iac. Heerbrandus spem fecerat. Principes 4 et XI Barones, proximo

iy qpi-

Magisterio interfuisse. Salutet D. Caementarium, etc. Rescribat, prae-

à ao

sertim de Styriis, etc. Datum meo natali. Mitto ei Propempticum (.meum

0y .

et Cellii) D. Landauo scriptum.

30

CTA

Crusius egredior nune septuaginta triumque

T

annorum cursus, munere Christe tuo.

(idoy &

Crusius ingredior nunc septuaginta, duos bis,

aMow

annorum cursus, munere Christe tuo.

35

TU

Ne Deus abiicias, longa remanente senecta:

er. Vxor.

ne Deus abscedas, vi fugiente mea.

|

(arolus

TE

18 491.

21 Vlmáà. 484.

228 sup. 1. — 9 172.

28 Lincium. 366. 537.

492. 539.

91 Sup. 1.

slingar.

86 Psal. 70 (71 Hs).

i

36 Vgl. Psalm 70,9: Ne proiicias me n tempore seneciutis: cum defecerit virtus

mea, ne derelinguas me.

29*

—

356

—

forà 1

491

Graecó.

eral:

"Ev xenAfpox &g8opfjxovta cplo:

dpem:

Oópna, Xptoxà, co0 póyou.

Als

Nóv ég8opxxootoU vevíprou v' &pyopot:

jn bort

&, Xptoxà, coU póvou GÓpa.

Sic &t

Tfjptg iv o08Q [j B^ &moppyme moté:

wQ9 ^ &ceevobvta. xaAXTQC.

Noua Wellingiana.

[nit

Antverpià 10. Septemb.

Tingot,

10

Albertus et uxor 5. Sept. vesperi magná pluuia, ingressi Bruxellas.

Generalis pax tentabitur.

Holandica classis non tantüm Canariam depraedata est, sed et alias

insulas.

Reu

nam, -

Turca permittit Reginae Angliae, praesidio tenere portum quendam

15 Africae, classe, contra Hispanum.

Coenal

Ex castris ante Rees. Sept. 12.

8

Oppidani, eruptione facta, ceciderunt 2 signa peditum Hessiacorum,

Con

et vexilla in oppidum intulerunt, non multis elapsis. Attamen Hispani,

CI0men

repulsi, cum clade ipsorum. Factum die hi. Tterum die hi. vesperi, et die

D. M.

20 (2., eruptione facta, repulsi sunt. Inter Germanos, diarrhoea et fames.

CAUUS :

Coloniá Sept. 16.

ed1t1or

Das gantze laeger, vor Rees auffgebrochen. Putantur oppidum ab altera

Domm

parte Rheni, transeundo, tentaturi.

Ex castris ante Granum.

biet

25

Chrysodus, qui diu in Polonia moratus fuit, dicitur nunec per mare

tíjc n

in Angliam venturus. Eiectus à Poloniae Rege: qui eius ibi bona oc-

ite

cupauit, Ipse adiungit sibi quosuis, ut Cardinalem rursus expellat e

Fssln

Transyluania.

Prr

Redererus, pro. Schwartzenbergio nondum sanato, Vicemarescalcus. |

492

Versib

Pragá 18. Septemb.

lam ei

81

Walachius Despota, cum 920 millibus, irruit in Transyluaniam: et

lutauil

Georgius Bassa cum 150 mill. auff Groswardin zuzogen, Despotae zu-

hilf. Dimidiata Transyluania facit cum Oaesare. Sperantur posse rursus

Ves

a, B

inde eiicere Cardinalem Bathorum.

85

Martino Welsero, cras Lincium abituro, dedi literas Memhardinas.

Tingae

dum [i

Item literas, et Testimonium, literis ad M. Ansh. Hagenlochium inclu-

sum: quae Ratisbonae, vel ei (.si adhuc viuit: quia pestis ibi regnat.)

ä)tï]

graues

vel eius filiis reddenda sint. Memmingensi Myllero, et anté alii, studi-

EE

osis, chirographa mea in libellos quxobc dedi, hoc meo natali die:' et

cxem

9 Tu

9

402, 49

9 Iamb.

V dqaX. o'.

8 490. 484. 496. 498.

14 484—

P

5 Pr

98 492.

94 49].

85 490. 540.

36 480.

IV. C

Sigismundus.

93 4

—À

397

—

horà medià 4. mea natali, affinis meus, D. Dauid Wilh. Iuris D. mecum

erat: ostendens suas supplicationes pro officio impetrando, ad Prin-

cipem, et ad D. ZEntzlinum.

Absolui legendo Paraphrasin L. Osiandri in Apocalypsin. Fui horá 5.

in horto meo Oesterbergico: als wier unsere Reichenecker biern abbrachen. s

Sic et postridie.

Septemb. 20. Die ?l. nubilo. sereniore.

Initium vindemiae apud nos Tybingenses. Stutgardiae veró, et Esse-

ixellas.

lingae, ante dies 8.

Dedit mihi M. Vitus Myl-

album.

10

l alias

lerus, ex camera iuxta suam ! nigrum.

muscatellum.

Domum, botros 38

Reuersus vesperi ex horto meo, post horam 5** vocatus sum ad coe-

lendam

nam, ab illustrissimo vicino meo Palat. Augusto: cum quo suauiter

coenavi. L. D. |

15

Septemb. 21. Die O. S. Matthaei, nebuloso, postea pulcherrimo.

493

Corum,

Conc. 2 Graecé scripsi. Cum D.D. Zieglero, post antemerid. con-

[ispni,

& die

cionem, per Hirschnauiensem portam ambulans excurrimus. Horá 129.

fames,

D. M. Cellium, collegam, visitans, convalescentem reperi, et bene pre-

catus sum, ac Deo gratias egi. Dixit ultró, se post triduum, Deo iuuante, 20

) allera

editionem orationum mearum inchoaturum. Respondi: Fiat voluntas

Domnini.

Septemb. 22. Die fi. sereno.

I mare

Óvetp. x'. &Aéyeto Y) BaoQoca &yyA(«g mpbc pà mopsósctrat. B map' aà-

25

Inà 06-

tíjg bmmpévat £AeÓcsc?a: Enge-land. qéfog mepl víj juyatpt.

E

ellat

Literae à nepote, vasa esse paranda, quod accepturus sim vinum

Esslingá.

ilous, |

Prineipi meo vicino D. Augusto, in patriam abituro, Hexametris 12

Versibus Lat. faustam ad iter profectionem, et reditum, precor, char-

am; &

tam eius Praeceptori Heuchelio horá 9. mittens. Egit gratias, et resa-30

fae zü-

lutauit. Discesserunt equis, sequente et curru, ipse horá 10.

TUISUS

Vesperi ad me venit affinis meus, D. Ioan. Georgius Hamberger: qui

ait, Esslingà huc scriptum esse: v5v $uyaépa, et vbv vexxijooy Eiss-

lingae convenire imm Bruderhof i.e. in domo nostra omnium haere-

yanas.

j indü-

dum communi, in qua habitat affinis meus Nicolaus Vetscher, etc.

35

regnat.)

& ti; Guotuytac. Ergo me, et Senatum nostrum, fefellit: contra nostras

, studi-

graues et frequentes dehortationes. xópte 2Aéoóv pe.

die; &

9 Tusslingae, domus 38 et horreum 1 conflagrarunt.

4 481.

15 457.

U.

o

462. 493. 535.

15 Tüschordnung: l. Praeceptor Heuch. II. frei. lII. Princeps.

95 Pr,

IV. Crus. D. Bocer.

24 488. 496.

25 481.

26 Esslingà. 488— 494

98 484. —488— 494. 496.

358

Ànt

494 Nocte per Ferkonicam, meam ancillam, | quam emiseram, comperio:

Hambergerinam (.quae solita fuit antehac Theodoram meam appellare,

uman

L.2

Den gaehlen T'uifel: quia saepe oderat eam.) seripsisse ad filiam suam

promi

Catharinam (.sed et ad alteram filiam, Barbaram.) Theodoram et vex-

1

sXfjoov, de novo tbv Ydpov inter se promisisse: sie fraessen und sauffen

gionenl

miteinander. Non ipsa soripserit de nihilo: sed fortassis rem auxerit,

etc. Debuisset potius ad me scribere. Sed dulce est ei, illam per filias

genet

infamare, etc.

Septemb. 23. Die (). sereno.

10

Horá 7. emitto ancilam Feronicam, cum literis ad nepotem, et Rei-

hingam Annam, scriptis: poscens, ut filia statim remittatur, senem pa-

