LXVI396-2_Ex2
author: Crusius, Martin

EEE2

J

D acait

"

UEL

6d5

ieyéte

P

u

i

prpt

i

?r,x;rg.ar

u

9

.

"

^

-

g

der g

ia ia

A A ata

af

a ad 27 d

f

Ra

P

**

f6T

o u d

*

$

:

T

of

a u

:f

$

2

z

C

4

?

t

P.

ACl

95959s

»

E

5

ul

as M.

j*

A^

) 4

t

E

p

z

4

E

POR

p

a ia

-

73

?5

E

"n -

i

ii

Á

É

o

314

;

3

af al

;;

ï

-

f

4

: n

^

D)

p

P

a

y5p5s

as

b

z

P

*

2

.

13

at

MO

-s

2

P

45

J

t

a ET

d Md a

78

u

MR

j

*

"s

ia

34

5

D

j

n

T.

s

d a

Id

P

?.

2j

p

a aT H

P u-

ror

:

"

E

?

-*

P

^

:

-

.

2

:

Y o

»,

^

"u

z

,.

5

i

orá n

ss

;

Yl

?.

750

BA

PU

",

;

u 2 L AR

:

?

E

d

Mate

P

P us

a

:

2

25

4

L

y^4o

j

"

*

pE

«

7

3 24

E s a AT a

P

od

"axXP

v

;

L

T a

T.

M

A

A

9-

A

zi

P

j

*

2

A

*

y

Wi as d

a

-

2

d

ul

12 2

t

?

"

14

(

,

j

P

aof

:

ï

;

d aten

PU

:

;

d

A

2249

*

P

2

959

f

53

a etat rK

t

- H

g,

P

d

Vl

d

Vff

s

J

!

"

"

G

2

P

2

.

g

j

PU Mp

Ó5

:

.

"

(*

Pa

"

af a

242 A

"

D

d

n

t

al u

OP CO

-

2

b

$

»

x

24

"

E

E

d

p

x

w atul

ET

t

*

p

PT

p

P P

972

7

4

A

-

P

PSPS

^

jl

p

-*

/

s

£,

2

&

a A aFL AT

LY

i

s

PA

PEEPLAE

ese

p

u

E

D

d

A

D

;

£

:

T An d

ZE

$s

U

$ a n

PUECA

Y

?

"

t

P

uT

T

s

:

N

22

PL

T.

:

As

ts

F.

d

a

7s

4

C

L2

P n

a

[

AA

T N

v

P

£s

.

;*

:

"P

7

23

ï

*

?

P.

256

Pt

o

t

f

2

,

"

7:

2

g

P

A

"r

':

.

u a g

:

g

a

1

"

À

.

D

r

t

p

:

FP

ia

sU

p

^

EEE

e

j

w

5

us

2

5

d

:

p

L

35

DuE

J

a

i

"

-

Dd

z

2

ä,g

of

[

.,

f

j

A

D.

d

144

195 eoe

A

[

"1

5

?.

ET PT

a a a.

.

i

C

p

Pal u

d a

2

d

2

BeoS

l

1

7

d

g

U

*

2

$

H

$s

71

ey

;.

3.

P

Ts

Y

j5

5

^s

)

o

p

fs

j

a u s

:7

.-;

5

s

i

n

?j

i

9

ia

X

£a

22

"n

-

PU.

2

"

"5

;

P

2205

25

-

zo U.

k

j

m

-

f

j

TA

$od

A

M ID

?

T2

t

f.

A

s

-

ï

i

p

T2

s

Ka

5

2

i

E

:

:

:

D

a

i

H

T

77

:

P

OL

s

zf

JATCIEN

7

7

T x

P

:

"r

D.

P

3.

2

s

^

Ya

r

"r

É

2

2

(s p

E

;

j

g-

P

*

W

r

s

j

z5

n

2

n

"

"

d

2

À

d

p

3

"

2

-

pon

j5

-

E

d

i

et

b5

»

J

-

'(',

-

j

5

A

2

E

)(L

rj

25

d

t

B

E

*

t

P

m

X

73

L

"-

a

p

j

i

(N

j

-

E

t

AX

*

Ej

*

1

AE

2

s

$:

Lj

g

g

2

:

r

r

j

5

E

-y

3

:

fl

ï

EE

;!

u

';

*

A

rl

.

o

4

A

P.

-

5

^.

E

3

D.

*

"

p

$-s

E

3

d

A

u

D

2

A

3l

9

k

E

*

D

"a

aE

5

Mgl

r i

x

p

i

2

Ls

N

j

*s

iE

d

E

j

Z

p

$.

A

p

p

ts

j

AT

2

d

1

h:

2*

C

Yv

[

»y

$s

A

i

1

2

x

*

US

a

u

;7

TM :

p

j

d

-

M

ia

vt

s

9-

p

&

2

P

^

t

AR

af

s

p5

5

£

N

15

d

gi

z

Mi

(

E

;

h

j

.

T.

N

ï

n

"

35

A

5

5

RC

23

V s

(

i

o

Ms

rR

$

3

a

2

2

Mi

235

A

E

i

i

*v

r

u5

x

.

YX

s

$a

A

*

i

j

h

t

*

E

25

-

:

Vi

i

A

zi

*

».

s

i

A

5

2

dce s

"s

GH

$x

CA

p

E

T

.

d

5

i

LE

?

4

"

m

«xæ&»

W

E

3

o

d

s

d

*

"d 1

A

E

Y^

f

x

i

x

a

-X

s

d

W

a

FE

2

m

du

r

d

i

A

j

i

x

i

d

nE

2

u

æ&t*ä

5

i

|

Dd

j*

4

3

^

i

n

ä

EH

?

*

"

^

i

i

|

P

x

EX

d

TSTRS

RU.

u

N

A

É

p

E

»

E

,

$E

»

t

o

5

d

^

a

v

i us

-

3

PA

p

22o

B

T

4

X

:

r

D

s

2

f

2

a

Es

CM

EY

V

A

i

A

A

M

LEU

EM

x

i

i

X

o

H

AE

ie

p

A

?

m

2

U.

?h

Bu N

z

(

*

"

j

?

ï

?

i

E

;

m

m

ä

73

i

at

?;äæ

a

1

O

.

x

es

EE

d

UR

d

o

H

[5

MA

4

$

d

j

*

t

gb

o

d

PA

2

*

M

/N

hi

E

d

UT

:

s

Lt

s?

25j

VU

E

:

3

E

A

A La )

i

s

^s

TÀ

«l

asss

——

——

UNIVERSITATSBIBLIOTHEK TÜBINGEN

GESCHENK

l,

...........................................................................

es Verleger

0 npuiogage a BREOANISICHE DP d AL IN :

Tlübing

.......................................................

n,.

.......................................................

ERE

ss

l LÀ

19

N12«522513819 021

/

T.

TLT TT E

$

;SW --

EEE

m

"av

J

2

—

f

—

x

-

Es d

m

L—

—

LA

a

"

ia

—

ER

énsspr ss

ER

m ,

——

Bo

"

T

—

M,

T

-

-

ï

DIARIUM

MARTINI CRUSII

1598-1500

HERAUSGEGEBEN VON

WILHELM GÓZ vuxp ERNSTCONRAD

$

b

dl a

L

NT

a.

-ibe

rosaps Pa

s.

p

m

AA

ao a

hs

E n.?. d

Ea

ia

LL il

Ó

T d

g v

Ls

*

RC A w

u

i RR UNICS - CA a

ET u Av

-

a

DIARIUM

JWARTHNICRLWII

1598-1599

HERAUSGEGEBEN VON

WILHELM GÓZ vs» ERNST CONRAD

1931

VERLAG DER H. LAUPP'SCHEN BUCHHANDLUNG

TUBINGEN

Gedrud:t mit Unterstützung

der Württembergischen Gesellschaft

zur Fórderung der Wissenschaften

des Universitátsbundes lübingen

und der Universitátsbibliothek

AN. B5

a

«s

—

», 4

^b

A

"* dj

ÜnIN

7

L]

&

[

x

Alle Rechte vorbehalten

Druck von H. Laupp jr Tübingen

Printed in Germany

Vorrede.

rotz der Not der Zeit ist es nach vierjáhriger Pause vor allem in-

*

folge der liberalen Haltung des Verlegers Herrn Dr. Oskar Siebeck,

dem wir dafür aufs herzlichste danken, gelungen, wieder einen Band

des Tagebuchs des Martin Crusius vorzulegen. Dieser umfaDt die Jahre

1598 und 1599, die im Scehlufteile des sechsten Bandes (S. 627 bis S. 840)

und im ganzen siebenten (608 S.) Band der Handschrift enthalten sind.

Damit ist nun über die Hàlfte des zur Veróffentlichung bestimmten

Teiles des Tagebuchs (s. Diarium 1596—1597 S. XII f.) gedruckt. Wenn es

irgendwie zu erreichen ist, hoffen wir den noch ausstehenden Rest, der

den achten und neunten Band der Handschrift mit zusammen 1318 Seiten

umfabt, in einem starken Band im Lauf der nüchsten Jahre zu bringen.

Dann soll der Registerband folgen, ohne den, wie uns sehr wohl bewuft

ist, in ersprieDlicher Weise derartige Aufzeichnungen nicht benutzt wer-

den kónnen. Er wird die von Crusius jedem der letzten fünf Bánde des

Tagebuchs beigegebenen, recht unvollstándigen Inhaltsverzeichnisse ent-

behrlich machen. Seine Bearbeitung liegt in den bewührten Hünden von

Herrn Studienrat Eugen Staiger am Karlsgymnasium in Stuttgart, der

mit der Verzettelung des ersten Bandes (Diarium 1596—97) begonnen

hat und schon jetzt gerne bereit ist, aus seinem Material über bestimmte

Personen und Sachen Auskunft zu geben.

Auch diesmal durften wir uns mannigfacher Hilfe erfreuen, für die

wir von Herzen danken. Unser verehrter Lehrer, Herr Professor Dr.

Wilhelm Schmid, hat wieder die Korrektur mitgelesen und ist ein stets

gütiger Führer geblieben auf dem Weg, den er uns gewiesen hat. Aus-

kunft von mehreren Seiten hat uns manches klargemacht, was wir allein

nicht zu lósen vermochten. Namentlich Herr Professor Dr. Max Caspar

in Stuttgart-Cannstatt, ein Kenner der Astronomie und Astrologie jener

Zeit, hat uns durch unverdrossene Beantwortung von Fragen aus einem

uns fremden Gebiet wertvolle Dienste geleistet, ÀuDere Unterstützung

wurde uns ebenfalls i-n reichem Mafe zuteil. Unser warmer Dank gilt

——

IV

—

der Württembergischen Gesellschaft zur Fórderung der Wissenschaften

für einen namhaften DruckzuschuD, dem Universitátsbund Tübingen für

die Honorierung der Bearbeitung der Handschrift, der Leitung der

Tübinger Universitütsbibliothek für Diensterleichterungen, die sie im

Sommer dieses Jahres dem einen Herausgeber, Bibliothekar Dr. Güz,

gewührte.

Tübinge

n

Nürtin

en

—,im August 1931.

Wilhelm Goz.

Ernst Conrad.

N

Verzeidhnis von Abkürzungen.

In das Abkürzungsverzeichnis des Diariums 1596/97 haben sich leider einige

Fehler eingeschlichen, die hier zu berichtigen sind. Es muf$ heifen:

d — Dies Martis

OL -- Dies$ Jovis

Q — schilling

Weitere Abkürzungen.

—

a,mp nem

amplitudinem

magnimi

magnificentissimi

C

civitas

magn mo

——

magnificentissimo

Dx»em

Dominationem

i

ma,gn mum

magnificentissimum

Dni

Dominationi

Mtiam

— Magnificentiam

exctiam

excellentiam

E E-AE E

pr.

praeceptor

meus

magnificus

V. Spect.

Vestra Spectabilitas,

— 3

Beridhtigungen.

S. 10 Z. 2 ist Welauo wohl korrigiert aus ursprünglichem Welcio

11 Z.26 lies: Principem Transyl.

27 Z.8 lies: Commendo me ei. $. M. L. Engelharto usw.

39 7.81 lies: Die (.

47 Anm. Z.8 lies: die Zahl 120.

51 Z.97 lies: in arce dimidiata.

9

d

9 Anm. 2. Abt. lies: 9 die dritte usw.

60 Z.20 lies

Quae disputatio.

61 Z. 17 lies

ad eum.

70 Z. 4 lies

recipiant.

159 Z. 19 lies

Post merid.

77 A. 5 lies

mortuum esse. Éx9ecty usw.

92 Z. 28 lies

catalogum.

110 Z. 7 lies

rediimus.

121 Z. 24 lies: à&Aniceté g.

122 Anm

. 42. 9 lies: setAov.

140 Z. 16 lies:

Oeconomo.

140 Z. 22 lies:

nomine Liuoniae.

167

4. 11

lies:

illam.

168

Z. 8 lies:

& .0 08

10AA6.

170

Z

1

lies:

Graecarum.

170

Z. 92 lies:

orta (Hs: ortam).

172 Anm

. Z. 15 lies

respiciens.

183

AÀnm

v9. Abt. Z

188

AÀnm

-2. Abt. Z

1l lies: 11 Vgl. Hom. Od. 1,47: óg &nóAowo usw.

. 29 lies: Diar. 1596/97.

201

Z. 27 lies: 96

TETUTOHÉVO..

291

Anm

(B. ABt. Z

2835

9 lies: vgl. Z. 28.

AÀnm

. 4. 16 lies

ob studia.

240

Z. 11

242

lies: Vlbacensem. D. D. Hunnium usw.

Z. 26 lies: &x&vepo. (Hs: &x&vepot).

242 7. 90 lies: &vavxtobj.evou.

248 Anm

257

. 2. Abt, Z. 25 lies: 25 «a$«95vec9at Hs.

Z. 2 lies: &Eo5ov.

261

4. 95 lies: &nxzà.

mmwwmmwwmmvwmwmwmmwmmmwmmmmmmmmmwm

202 Anm. 9. Abb Z.3: Herr Professor Dr.

Caspar móchte nach nochmaliger Prü-

fung die Erkl

àrung der Zeichen nicht mehr aufrecht erhalten. Denn die von

Crusius an den betreffenden Tagen angewandten Zeichen passen nicht zum

julianischen (alten) Kalender, der damals in Württemberg noch im Gebrauch

war. Er móchte jetzt lieber annehmen, daf die Zeichen des Crusius vielleicht

private Abkürzungen zur Bezeiehnung einer bestimmten Wetterlage sind.

—

VIIT

—

263 2.90 lies: Domino.

267 Anm. Z.95 lies: Óx5 xvpovepAvvie.

984 Z.15 lies

Sueuorum.

922 2.25 lhes

In Senatu eram. [Bis doeui]

928 Z. 10 lies

futuri.

340 Z.10 lies

[5

942 Z. 10 lies

num.

946 Z. l lies

vocant.

At

gn O0 ODn UD 00 00 0OD UO Un

946 Z. 6 lies

exhaeredari.

sum, j

ün

947 Z2.19 hes

Seriptio.

Tunioren

947 Z.936 lies

9c.

oD Un

et M E

978 Anm. 9. Abt. Z. 4: Orocrenium — Berghbronn im württ. Oberamt OCrailsheim

vgl. Beschr. d. Oberamts Crailsheim 5. 486.

Boeeri.

380 Z.16 lies: privilegiis.

ye alloq.

985 Anm. 2. Abt. lies: 981 Von 6ot5txoxs usw.

i Epit

on O0 OD

388 Anm. 9. Abt. Z.36 lies: Von $. &v x$—Crusius 8. 389 Z. 18.

[6^!

nostrum

390 Z. 18, 19 lies: de pace.

[6»]

393 Anm. Z.27 lies: Mensae primae usw.

Tenplo

reconall

hr alla

Cathanr

Caestr

für 118

sent m

buieren

niam o

Ca8; 80

c, & (

MK

Doriea

Filia

Àbso

Dapper

Qali: g

Dis

patissi

Obiit ]

——

$ 00j

Iuis, R

Wirtem

18 Dun

qui St

22 (05.

46 (05,

Diayi

M. D. XOVIIL

Ianu. l. Die (2). sereno et niuali.

627

Audiui 1 concionem Graeceque scripsi. Prandio clementer adhibitus

sum, apud illustrissimum Princ. Brunsuic. et Lynaeb. D. Augustum

luniorem. Aderant et Doctores, Aentzlinus, Halbritterus, et Moeglingus, s

Allsheim

et M. Erh. Cellius collega. Herrlich. Forté 30 fercula. In domo D.D.

Boceri D. Aentzlinus, cüm surrexissemus, «x«p«oótoc mihi elapsus est,

ne alloqui possem. Dixi ante prandium, et in prandio: quod Cardinalis

et Episcopus Constantiensis, literas prolixas et seueras scripserit ad

nostrum D. Conradum Bappenh. ut haereticam suam uxorem, quam in:0

Templo Engenensi sepeliuerit, inde effossam remoueat: et sumptus ad

reconciliandam (.wider zu weihen.) Ecclesiam expendat. Dicit, epistolam

heri allatam huc esse. Das haisst g'seusst. Du frumme Bappenhaimerin.

Catharina. In comitiis Ratisbon. muf einer für 1 malzeit 1 Taler zalen.

Caesar petit pecuniam contra T'urcas, ad 150 menses: dreissig monati5

für 1 iar geraechnet, ut puto: nempe 5 annos. Das Reich soll 12 tau-

sent zu füs, und 4000 pfaerd, halten. Episcopi et Principes 14 contri-

buieren nichts: sed decernunt tantüm, ut alii contribuant. | Illam pecu- 628

niam omnem esse Caesari dandam etc. Intelligo, nihil effici contra T'ur-

cas: sed studio duci bellum, ut priuati ditescant etc., ob86v mots Oytég.20

cb, 6& ( xÜpte, £Aémoov Àv éxxAxoíav cov.

M. Kunius mihi attulit, dedicans, prolixam Oden Alcaicam Graecam

Doricam, in salutiferam Christi natiuitatem. 6 $«upáotoc.

Filia mea Theodora, ad S. Coenam accessit.

lanu. 2. Die (. simili.

25

Absolui comment. in 20. librum Odyss. et incepi in 21. Fui cum D.

Bappenhaimio. Non vult funus uxoris remouere: sed rescribet Cardi-

nali: scribet ad Principem Wirtemberg. et alio.

Bis frustra quaesiui D.D. /Entzlinum: quia scribendis literis occu-

patissimus. T|9eAov &ptovfjoat Tepl toO &vt&uota(ou GceqQávou. Goxet BxxALvou, 30

Obiit D.D. Philippus Grauwerus.

5 605. 588.

9 éxxoqrjosoc mandatum. 628.

10 Ioann. Wolfius Licent,

Turis, Hailpronnae habitat, pulsus a Marchione Durlac. et frustrà petit sumptus à

Wirtemb. Princ. ad operis sui editionem.

14 Ratisbonae.

16 620.

18 Danda fuerit hebdomadatim a Princ. nostro, summa 1704 circiter fl.

19 Iudaeus,

qui Stutg. est, dicitur nihil admodum qweytxov scire: allein. mit Salpeter. 588.

22 625. 633. 633—633.

24 619.

25 óvetp.: actiones 9 irritae cum D. eivit.

26 625. 632.

27 627. 696.

29 « 5.

Diarium Crusii II.

1

—

—

2

Ianu. 3. Die 4. perfrigido.

Horas 4 in Senatu eramus. D. /Entzlinus, 6 Senatu citius egressus,

quam ut eum assequi potuissem.

Ianu. 4. Die $. frigidissimo.

5

Post H. 8. prosecuti sumus funus D. Graweri Med. D. pii et optimi

viri: de quo, et D. Beato Fabri lurisc. olim meam domum emeram.

629 Sed propter frigus, in reditu relinquens ordinem | funebrem, recepi mé

domum &boypévoc: caeteri in Templum iuerunt. Paucissimi Professores

aderant. Sepultus est trans Ameram fl.

10

Duae Chartae Nouorum ab affine W. R. Videtur pacem cum Turcis

6 ygucó89oo; facturus. Bellum Papae et Estensis procedit. Galli et Mal-

]

tenses auxilia promittunt Papae. Marchese Bentivoglio, electus est ab

Estense, General Kriegsoberster. Ist mit 6000 peditibus, et 300 equiti-

bus, zum Signor Montecuculo, nach der See abgefertigt. Die sollen

iszumm Don Alexandro de Este stossen etc.

Dicitur Martinus Wucherer, consul Tybing. mortuus.

X;;L

Vesperi prosecutus sum funus vicinae nostrae, iuxta portam Lusten-

j

ouiam habitantis, Margaretae, cum infante in utero extinctae. Quae

antea filio Martini Erbii, nunc Dauidi Dickelio (.Sebastiani senis filio,

20vicini) nupta fuit. Concioni M. Wielandi, paries liberos cum dolore,

1

:

interfui, magno in írigore; et niuibus congelatis.

lanu. 6. Die Q. simili

Audimus his diebus, in tantis Alpium vicinarum niuibus, inveniri

homines mortuos. Non interfui antemerid. concioni D.D. Gerl. propter

25frigus, senio meo parcens. Vespertinae interfui, D.D. Hafenraefferi, ex

Psal. 67. Deus misereatur. Magno frigore

£y& ypucoUy &wol [Ioann. Angelus Mar- | petituri

£Gmpfjocvto

purgensis

Magisterium

Paulus Raysius Gera-

Marpurgo

$0

uiensis Rhenanus

venientes

l

peste Acad.

630

fugante. |

Tanu. 7. Die fi. sereno, Grimmkalt. Holtzmangel.

Iterum in Acad. docemus. Ego 3 H. in Homerico auditorio Decla-

35 mationes correxi, de nataali Christi, et subscripsi.

2 r

5 588.

10 Vlm&à. 601. 632.

11 615.

12 Zu Mawchese

82 607.

Bentivoglio: In Welling. die 25. Dec. Venetiis.

90- Gen. 3,16: in dolore paries filios.

83 Es fehlt der Eintrag für den 5.Ja-

auar, einen. Donnerstag.

ARSS DA Der d ET

ER

T

2

.

—

3

—

lanu. 8. Die (2). frigido.

Mane domi mansi. Vespertinam conc. Graecé delineaui domi, ex

Templo reuersus. À D.D. Rittershusio accepi 2 pagellas in quibus ex-

cus& sunt Epigrammata tria in ipsius Oppianum, tb àpby, et 9 alia.

Non potuére cum opere ipso excudi, quia nimis seró venerant.

5

lanu. 9. Die (. niuoso.

Bis in Acad. docui. Hoc triduo plurimi Studiosi, à me declamandi

EY

potestatem petentes, me convenerunt. (.ut aliás

hs

lurimis annis.) ex

quibus partem recitari audiens, eis potestatem facio, praesertim iam

petitione Magisterii instante. Noctu per schedam Praeceptor Lunaeb.:o

Principis, D. Theodoricus à Senden, libros à me duos commodato pete-

bat. Nam D** Rittershusii liber à Grupp. excuditur, Guntherus de Imp.

Frid. /Enobarbo.

)

Ianu. 10. Die $. simili.

Welling. Noua, Vienná, ult. Decemb. 97. Wallonen halten sich übel, 15

circeà Comorram | et Neuheusel, rapinis faciendis. Haben die Post an-631

griffen, auffgeschnitten, nichts funden. Comorrani ceciderunt Raabitas

Turcas. Erlauiensibus TTurcis nostri eripuerunt 96 currus commeatus,

multis caesis, e& Homor Aga capto.

Romá 97. Decemb.

20

In proximo consistorio, der Sententz, dess Banns wider Caesar Esten-

sem verlaesen worden. Bapst auff die knie nidergefallen: ine, und seinen

anhang malediciert. Sind im doch 12 tag vergünnt worden, resipiscendi.

Mandatum etiam omnibus Christianis Principibus, ne ei opem ferant.

Antecessor fuit Caesaris Estensis, Alfonsus, qui obiit relicta vidua Mar- s

gareta.

E Venetiis 2. Ianu. 98.

Caesari veniunt 2000 Heluetii. In finibus Romaniae sunt 1500 equites,;

et 2000^pedites, contra Papam.

Antverpià 26. Decemb. 97.

80

Non ultra 60 naues Hispanieae, post magnas contentiones domum

redierunt. Tertia haec iam est calamitas classis.

Francofurto 3. Ianu. 98.

Proximo die 9. combustus est vir sexagenarius: quod per 15 annos

fecisse& plumbeos nummos. Mecum erat Praeceptor Lynaeb. Principis s5

DA

4 381.

15 615. 0632.

21 Excommunicatio Estensis.

12 Gemeint ist: Guntheri Ligurinus seu de rebus gestis Imp. Caes. F'riderici primi

»

cognomento Aenobarbi siue Barbarossae. Die von Rittershaus besorgte wund mit besonders

gedruckten .Noten versehene Ausgabe erschiem 1598 bei Gruppenbach in. Tübingen.

1*

——

—

E

sophi(

D. Theodoricus à Senden (.oppido Westfaliae. cum quo colloquebar

9. 0

de varlis.

Testimonium, mihi ab Vniversitate datum auctius, descriptum à No-

(o

632tario, mihi allatum est. | M. Iohanni Memh. et M. Wilh. Haunoldo,

sutrique seorsim scribo. Peto, quia nullus illic patronus postillae invenia-

TX

tur, mihi illa Scripta, quae de illa ad eos miserim, remitti. Precor eis

faustum et felicem annum. Me quotidie orare Deum pro Landauis. Fri-

gora magna (apud) nos, et niues altae. Baro Henr. Land. et Prae-

ceptor Lebemycus, bene valent, etc.

10

Horá 3. usque ad 4. declamarunt mei, Lat. et Graecé, soluté et car-

mine, numero 8. Alii sequenti die, numero 19 declamabunt. Ita, omnes

97. Sed auditores caeteri, multo plures sunt: qui id aut iam fecerunt,

aut post facturi sunt.

Noua ab affine Ronero, feré illa, quae modó antea.

É

ante

15

Ianu. 11. Die $. simili.

li

Absolui comment. in 21. Odyss. et absolui 3. orationem in Catilinam.

supe

Literas accipio.

Epi

1. À genero M. Tacobo Maiero. Meas accepit. Anna Maria F. eius,

de 1

aegrotissima fuit, et ipse, ac tota feré domus. Etiam ibi lignorum penu-

lg

soria, et vini caritas. Cerevisia non bene ei convenit. Reprecatur mihi et

Te0

meis felicissimum annum. loannes lacobus, semper Crusianus vocetur:

ma

IIAI

et se eo nomine dignum gerat, etc.

9. Ab Hoeschelio. Petit commodató Nyssenum meum ci; &oja« dop-

sicu

19v, etc. |

ett

633

''res Graecas Odas ad honorem meum scriptas, attu

lit miili M. Kunius.

Ianu. 12. ?l. simili.

26

Concionis summam Graece scripsi. &vxtmommucpovy meum relégi.

Ianu. 13. Q. tepidiore.

let

Disputationi Iuridicae interfui. D.D. Hochmannum mep vo0 &yttmom.

so consului. Incepi comment. in 22. Odyss.

Ianu. 14. Die fi. simili. Liquitur nix.

óyetp. mptt: tb Ónóxauotoy xal Y| wipoóg &vemypévx. obx &püTv iOv

(.ix venyóposog aipvms bnvodelc.) xot aoitxa &bony(cOqv.

&yo$à hodie. Hora 12. inscripsimus L candidatos Magisterii philo-

0j

4 Lincium. 308, 487. 545. 650. 706.

10 630. 644.

14 Vlmá. 629. 630. 6934.

inj

16 628. 633.

18 Werdá. 608. 672.

23 Augustà. 609. 643. 662.

25 628

dii

82 603. 641.

29 635. 685—

. 80 632. 635.

Ijc

27 Vgl. Diarium 1596[97, 8. 238, 241, 248, 419 «. 0.

ä

||

—

5

—

llebar

sophici. "O9cv $: fl. 7 Bac. D.D. Laubmario &8e9x« tv àvumom. etc. In

o

22. Odyss. Eurymachum et Amphinomum occidi

( d()

Ianu. 15. Die G simili

eQ1a.

Conc. 1 Graecé scripsi. In Senatu 3 H. fui

T g

Donarunt mihi carmina sua

Tri

1

Philippus Molitor Backnangensis, Magistrandus, circum-

'hie

picto serto inclusum, Latinum

2

M. Albertus Kunius, de adulterio et homicidio Dauidis,

pulchra

CT.

psalmum 51. Graecum

Psalmum 79. Lat. et German. M. Johannes Wendel

I nes

10

Tunt

Bauhof Canstadianus. |

634

lanu. 16. Die (. frigido, postea lenior

et examinamus 91

Examen priuatum Magistrandorum 50 incipimus

ante meridiem, ac 3 póst

Dom

Literae à D. Osea Hala. Quaerit, quomodo possit hic viuere, tum:s

superior Studiosus, tum alius, Patricii Francof. filius. Mittit etiam mihi

&lUS

Epigramma fratris Georgii in Homerica mea commentaria. Respondeo

u

de utroque studioso. Item, me nunc in 29. libro Odyss. versari. Saluto

D. Palthenium, et comment

excudere incipiat, oro

Me hortaturum

lii ef

efur

meos auditores ad emendum. D. Georgius posset quaedam ad Epigram-2o

ma addere: scil. à me &vaAósc9 orationes, et locos communes addi etc.

D.D. Zieglerus reciperet illum Patricium, si haberet unà Praeceptorem,

Qu

sicut D. Hohenfelderi, etc. Gaudeo, quod pestis remiserit apud illos,

etc

HU

Ianu. 17. Die 4. leni

25

Candidatos examinamus b. Bis in Senatu fuimus

Noua ab affine W.R

Romá 3. Ianu. vel Decemb. 24. Procedit bellum Estense: quod liben-

TOR

ter videret Caesar, Hispanus, Gallus, et alii transigi |

18. Ianu. Die $. leni

635

Candidatos 5b examinamus

31

t0tV

À. D. Laubmario recepi tv àvtxor. Paucula monuit, ó ào9A6c. Etiam

D. 'Oyp.. Xpnocóc

hi

lo

1 635

B Oopioux

8 628— 641

15 Francofurto, et Francofurtum

copiosé 614. 633.

2* Vlmá&. 632. 242.

02

28 Zu bellum: M. Wellingius ait:

inducias esse factas trimestres: sublatum esse bannum: et causam commissam esse

j 008

diiudicandam XII Iudicibus.

Raabitis ereptos esse 400 feréó currus commeatus

Francofurti puerum &xo:«txóv concionari

82 633

2 Od. 22, 79 ff.

—

—

6

lt

Ianu. 19. Die ?1, leni.

p(

Concionem Graecé scripsi, Rom. 19. Literas, et adversaria nostris

Theologis, atque Hunnio et Hailprunnero D.D"*, Scripta, ab Hubero

j

Samuele D. accepi. Dedi ea mox, per Decanum meum Zieglerum, Do-

7l

5 minis 'Theol. nostris legenda.

M. Eusebii Stetteri fimum tetrum apud praefectum minorem accusavi.

Praecipietur ei evehendus.

j

D.D. Hochmannus mediá 4* mecum erat: cui placet, ut meum Anti-

poppysmum edam: quia, nihil periculi. Tres candidatos à prandio exami-

10 nabamus.:

Ianu. 20. Die 9. simili.

Candid. 5 examinamus. D. Iac. Andlerus D. luris, significat mihi: er

wolle mein gaelt (.sicut ante 4 dies egimus.) noch 1 Iar behalten, zu

8

verzinsen.

15

Ianu. 21. Die hi. frigido, sicco.

Disputationi Iuridicae interfui, obiiciente etiam Lunaeburg. Principe.

Absolui comment. in 22. librum Odyss. et in 23. incepi. |

636

Vesperi mihi generosus D. Conradus à Papp. misit (.describendas

mihi.) quinque Germanicas epistolas de effodienda (.si Diis placet.) rur-

20sus uxore elüs.

d EEE " funnip .

1. Andreae Card. et Episcopi Constantiensis Mandat.

2. D. Conradi ad eundem. Deprecatur, ius praetendit.

3. D. Conradi ad D. Frid. Princ. Wirtemb. Conqueritur.

4.

D. Conradum. Consolatur.

25

5

i D. Frid. ad i

illum Cardinalem. Intercedit.

Es hat ein weit aussaehen. Referetur ad Comitia.

ï

Ianu. 22. Die (5 frigido.

Conc. 2 in Templo Graecé scripsi. Praecedentes Literae Bappenh.

sunt mihi descriptae curante M. Vito Myllero.

80

M. Ser. liber quartae formae, de rebus urbis Romae, cum plurimis

ibi Epitaph. mihi donatus est (.adferente Wilh. Frei Echterdingensi,

candidato Magisterii) à M. Hermanno Henrico Freio Wirtembergico

(.patruo Wilhelmi.) Pastore Ecclesiae Suinfurtensis in Ostrofrancia.

Mendosé scriptus.

35

Ianu. 23. Die (. simili.

Exam. 5 candidatos.

Ianu. 94. Die $. simili, interdum ningente.

Exam. 3 candidatos tantüm, quia per 4 horas turbationem contuber-

2 Spirà. 643.

8 639—

11 633. 638.

18 628.

19 Bona mihi

32 638.

hebd. fuit.

ä

—

7

—

nalium, de cibo | conquerentium, et pasquillum affigentium, sedauimus, 637

lris

pecuniae mulctam imponentes, praesente Rectore M. Gerlachio.

[20)

Epistola ad me Graeca Christophori Brunnii (.5(9«xoc.) é Bebenhusio:

Do

ut sibi Epigramma Graecum in Chronica patris sui, D. Augustini, .eor-

5

rigam.

li,

Janu. 95. Die V. mane ningente, postea sereno, frigido.

Exam. 7 candidatos. Invisens ego D. M. Barthol. Haettlerum, dixi:

nti

me existimare (.sic et ipse.) filium eius M. Iacobum, ad Principem

10

Transyluaniae (.tbv xpuoóSovte.) profectum esse, cum iam diu absit.

Modoó- (.dixi. meum nomen ne subticeat: si meum de illo Principe vati- 10

cinium ibi exposuerit. Me sperare, ipsum esse meliorem virum. Respon-

g

dit pater, me debere ei confidere: qualis qualis aliás sit. Eum interea

du

Vratislauià scripsisse: se omnia, quae amissa putauerit x£zuot in praelio,

scire reperta esse: et sibi ea restitutum iri. Dixi, meum Vaticinium etiam

15

à Principibus descriptum esse.

ID6,

Postea visitaui D. Bappenhaimium: sicut aliás hactenus saepe.

Accepi M. Erhardi Cellii Oden, in natalem Augusti, M. Michaélis

das

Maestlini F. 3. Ianu. 98. nati: cuius compater est Dux Brun. | et Lu- 638

Vr

naeb. D. Augustus Iunior: ad quem M. Maestlinus iam diu quotidie 2

horas it, in Mathemat. docens. In eo Dimetro Iamb. sex collegae enume- 2o

rantur: Et magnus ilie Crusius, etc.

Schwinfordiae Pastor, M. Heinricus Hermannus Freius, scribens ad

suum ex fratre nepotem Wilh. Freium, candidatum nunc hie Magisterii

(.quem hodie examinabamus.) ait, Crusium (.me.) olim hic fuisse suum

praeceptorem. Schweinfurdiae esse duas clarissimis viris nuptas matronase5

honestissimas ex materna Crusii familia '(Trummerorum. Miror unde et

quae sint.

Ianu. 26. Die 2]. Ninxit, quieuit, vesperi pluit.

nh

Post 19?*" H. examin. 8 candidatos.

Ianu. 27. Die 9. humido et calidiore.

80

Ill

1si,

Examinauimus 4 reliquos candidatos. Fui in disput. luridica, arguente

Princ. Lynaeburgico. Horá 2. usque post 2?" in Senatu. Porcum mac-

;ilco

tauimus, qui habuit aliquot xeAdG«c. Non vescar ego eo. Alii non cu-

(1d

rant. Vescentur suo tempore operarii, et familia.

Absolui comment. in 23^ librum Odysseae. |

985

639

Ianu. 28. Die f. sereno, nec frigido nimis.

Priuatum examen quia absolutum: horá 8. usque ad 101/,. Bona noua,

t

lo

e. admissionem ad publicum examen, dedimus.

nihi

9 Bebenh.

11 M. Jac. Haettler 79. 744.

17 Sed mense mox Febru.

infans hie obiit.

22 1. Janu. 98.

22 0696.

26 NB.!

35 635. 641.

——

—

8

À.D. Ioanne Angelo Darmstadii Parocho, et illarum ecclesiarum

Superintendente, literas prolixas et humanissimas accepi: quibus 2 can-

didatos Magisterii nobis commendat: Ioann. Angelum, suum ex fratre

]

nepotem, et Paulum Raysium. Post prandium accipio (.per M. Ioan.

sMyllerum, in contubernio famulum.) hteras à D.D. Hornmoldo, huma-

nitatis plenas: et uná eius Epigramma, in mea Odysseae commentaria.

M. Iacobus Frischlinus, Reutlingensis scholae Moderator, ipse et Col-

laborator, ante 14 dies ab officio dimissi sunt. Postea ipse iterum re-

ceptus.

10

Rescripsi D. Angelo, nobis bene commendatos esse: qui hodie Bona

acceperint, etc. Oro etiam, ut fasciculum adiunctum mittat Francofor-

diam Momni, ad D. Oseam Halam, quam primum fieri possit. etc. Di-

stat Darmst. 3 milliaria à Francof. sed 24 a Tybinga.

D. Oseae Halae mitto Antipoppysmum meum (.sunt 20 mundierte

640 Bogen: sed meae manus 12 Bogen.) orans, ut excudendum curet. | Sed

1€ videat, ut tali Typographo det, qui Tobiam Iobinum non curet. Peto

Exempl. mihi ad nundinas mitti 5O aut 60. Sin necesse sit propter Typo-

graphum, 80 aut ad summum centum: pro quibus velim persoluere.

Omnia esse a Rectore et Decanis lecta: et mihi licere edere. Ideo etiam

203b ipso Rectore, Cancell. et Senatu, meum ab eis ante feré 10 annos

datum 'Testimonium, renouatum nuper hoc Ianuario. Ideo Senatus

Francofurtensis editionem permittet. Tertium etiam caput, sine omni

periculo mihi esse: sicut duo ex nostris lurisc. mihi dixerint, etc. lam

incepturum me esse comment. in ultimum librum Odysseae. Roget ergo

25 Typographum. Me proximé ad literas Halae omnia respondisse.

His literis indidi epistolam M. Phil. Alberti Halae. Huic fasciculo,

literis hisce inclusis, colligato, extrà alligaui epistolam illam ad D. Ange-

lum, etc. Sic est unus fasciculus: quem dedi Magistrando loanni Angelo:

641 qui nun|tio Darmstadiano dabit, cras abituro horá 7. 6 xóptog &boGo0tw.

30

D. Theodorico à Senden, Ducis Lunaeb. Praeceptori descripsi elogium

Graecum Frid. Barbarossae, quod apud Choniatam est: quod cum com-

ment. D. Rittershusii in poéma Ligurini excudetur.

Incepi comment. in Odyss. 24.

Ianu. 29. Die (-). sereno.

35

óyetp. BouvoO ctvog xaveBatveov O& Badpuv, sópioxe DpAtov, xetpi voO

mactpÓg pou, mÀat T$] Xetpl «üvoO veypoppévov xaÀGc, Oc &ig WeoAoytav:

xab AmBüv, &vexoAmtodqv.

1 Darmstadio.

4 Hailprunn&à 602.

10 Darmstadium. 690.

14 Franco-

fordiam. 634. 686.

33 638. 644.

85 638. 6406.

ii s

13 Bei der Zahl 24 scheint eine 4 ín die ursprüngliche O einkorrigiert.

32 Pag.

217 sq. der S. 3 Z. 12 genannten Noten in Guntheri Ligurinuwm.

——

—

9

üm

n

M. Kunius mihi donat carmen Graecum in laudem Nonni scriptum

x&AAtova, Perlegerat tota mea Nonni Atovuotex&. Dixi, et antea, et nunc,

te

n

ipsum dignum esse: qui in lectionem Graecam mihi mortuo succe-

dat.

Ij

Reliqueram oblivione horá x* chartas, in quibus conciones Graecóés

là,

ol

scribo, in Templo. Putabam amissas: sed D.D. Dauid Mageirus, qui

Ie

mihi assidere solet, diutius me manens, secum acceperat. lIta vesperi

recepi. Ergo 2 conc. annotaui Graecé.

ld

Ianu. 30. Die (. simili.

P

Horá 8. examinaui publicé, 6. Odyss. 6poso: et 2. Thucyd. post &z:-10

Ji

t&qtov Periclis: et in Cicer. 1. Catil. Sed H. 2. pomerid. Maestlinus. |

Ianu. 31. Die (. perfrigido.

643

It

Examinat 1. M. Myller. 2. Decanus Ziegler. Literae ab affine W. R.

ed

)

Cedit Papae, Caesar Estensis, re transacta. Freibeuter (.13. Ianu. e

15

0

Comorra.) 65 ceperunt Begum Sarder, occisis 160 'Turcis.

Zu Mittelburg 7. Ianu. horribilis tempestas per 3 horas. Nuptiae

[e

il

Hieronymi Brunnii, qui est filius D. Augustini, Yesing. Pastoris. Invi-

tatus, non comparui, sed !/, fl. misi.

08

Rescribo affini W. Ronero, petens, ut mihi Memmingensia de Xeno-

us

Il

dochio antiqua impetret ab loanne Maiero, D. Baltici genero, Advo-20

cato, etc. Vxor mea valde aegrotat aliquot dies.

ii

Mense Februario.

go

Febru. 1. Die 9. leniore et humidiore.

Q,

Ante prandium Decanus proposuit can|didatis materiam orationis 643

[:

componendae. Horá post 12*?" recitarunt singuli 50 candidati particu- s5

0

lam usque ad horam 2. Postea locationem ipsorum fecimus, etc. omnia

rponvobpevx promotionis (.quae 15. Febru. erit.) absoluentes, usque ad

i

mediam 5?», Hoeschelio scribo noctu. Mitte mihi illas chartas excusas

(impetrans tu à nobili illo.) tum ego tibi mittam Nyssenum eig 1o &opo,

EY

quod nunc non ad manus erat. Nihilne

r

Graecis ad me accipis ?

30

Hoc die, horá 3. Sartor Martinus Wucherer, consularis '"Tybingae,

senex pius, sepultus est. Non enim praeterito anno obiit, sicut falso dic-

tum fuit: sed aegrotissimus erat. Viuat.

0)

y

Febru. 2. Die ?l. remissiore.

35

Conc. 2 Graecé scripsi.

1 633. 681.

8 Bona hebd. mihi erat L. D.

18 Vlmá. 634. 645. 646.

19 Vimam.

28 Augustam. 632. 649.

j

10 Thuec. 2, 47 ff.

10 Hom. Od. 6, 255: Upoto d) vüv fsive nólwó '"Tutv x. v. À.

—

10

iÓ—

Febru. 3. Die 9. calidiore.

In scheda salutem adscripsi Spirensi Ludimagistro, M. Dau1d1 Welauo

et uxori ludithae. Respondi D. Samueli Hubero, his verbis:

S. per Christum. Ol. D.D. Samuel Hubere, literas et scripta tua

5tum accepi, tum aluüus distribui

Quid futurum sit, nescio

Dominus

Deus pacem piam Ecclesiis donet

et perturbationes auferat. Amen

Bene valeat D** T. Tybingae 3. Febru. 1598

Rever. D*8T. concordiae studium optans, et aliis omnibus, Martinus

Crusius.*

644

Literas has dedi nuntio Iac. Gaechtero Stainbaissio. | Disputationi

11 Iurid. interfui candidati Neugii, praeside D. Halbrittero. Obieci, esse con-

tra fidem in Deum, charitàtem proximi, et contra fortitudinem: tempore

pestilentiae, testamento faciendo non adhiberi 7 testes, sed tantüm duos

Febru. 4. Die fi. sereno, nec frigido

15

Med. Disputatio, cui non interfui. Horá 1

materiam proposui decla-

mandi, de virtutibus virginalibus, ex 6.lib. Odyss. de Nausicaa

Horá 5. vesperi, absolui 24. librum Odyss. et sic (.98600 xdpu) ab

