Iul. 4. pluuio .

Disputationi Medic. M. Israélis Moeglingi interfui, et breue quid

obieci. |

Pransus sum, invitatu D. Procuratoris, in Stip. illustri: praesentibus, 408

&t Aulieus

Dominis Theologis Superlntend.

et Praeceptore Haenero Principis

Xà Qteplo,

Ioan. Friderici et M. Myllero, et Procuratore Gusm. et M. Beringero. :o

Yectus egt,

Postea examinauimus candidatos. Quotidie, quinque. Coenauimus in

domo fPFacultatis nostrae,

in dextero angulo lectorü Mathematici.

Ommeatum

allatis ad nos cibis et potu, ex caupona ouis: et ipso huius hospite,

p

pleI'Osque

Iohanne Mockelio, nobiseum sedente. Redii domum horá 10.

Julam,

Iulii 5. Die 9I. nubilo, et post horam 9. sereno.

15

eldöberster

Quia Collega M. Erh. Cellius, Witebergam scribit, ad filium suum, qui

cum D.D. Hunnio est; ego mitto ad eundem Hunnium literas (.Cellianis

inclusas.) prolixas (.1!/; paginarum.) quibus ostendo: nos sperasse, ipsum

ülur haec

ad nos rediturum esse: sed retineri illic eum, quod Deus bene vertat.

Deinde, D.D. Godelm. et nobiliss. D. Loserum, promisisse: se apud ao

- Seribitur,

illustrissimum D. Administratorem, opus Coronae anni promoturos: cuius

rei Godelmannus ultró apud me meminerit. Me ergo dedisse eis suppli-

cem instructionem agendi. Et repeto praecipua argumenta, quibus in

900 naues

illa usus sum. Addo, etiam à Tybing. Facultate Theologica, opus bene

Jràesertim,

commendatum esse: ex qua com|mendatione locum pono ad Verbum: 409

üt Doria

De utilitate porró nobilissimae huius coronae, etc. usque ad, Id omnibus ae

aequis et bonis relinquimus iudicandum. Typographum haberem, si 300

retationen

Exempla redimerentur. Etiam de Catechesi maiore, et Psalmicis concio-

er Dane-

nibus, mentionem facio. Coronae Exemplaribus venditis: expensae ad

l

illustr. Administratorem redirent. Aut posset serenitas eius, donareso

Exemplaria Ecclesiis, et Pastoribus: so etwann andere vil mehr ver-

; Herculis

püluern, und verracketeln. Ergo post Deum, te invoco, cl. et reuer.

D.D. Aegidi, et D.D. Polycarpe, ad promouendum opus: te invoco,

luo reliqui

nobilissime D. Loesere: te, cl. Cancellarie, D. Dauid Peifere, Graecae L.

decus, et fautor mihi certe: te, cl. D.D. Godelmanne: te, serenissime s5

I H

l;; Ad eum

Administrator, D. clementissime: te, serenissima Domina Electrix, cum

jam ciriter

illustrissimis filiis, etc. Agito, cl. Domine D. ubicumque aliquid obtineri

8 403.

17 Witebergam. 251. 411. 557.

22 251.

igriptionim

vslifis GOL

13cntbo.

26 Das erste r àn porró unklar.

CELAT.

310

—

n ofatiODe

potest. Optimé spero. Sin autem nihil erit: obsecro, me breui certiorem

fieri, ne diutius curis torquear, etc.

His literis absolutis: venit ad me affinis Sixtus Maier: spem habens

[r

conditionis Berneckae,

jl

apud nobilem Balt. Gyltlinger: ubi post 14

5dies debeat specimen concionando dare.

Genero rescribo (.et in iisdem literis, ad filiam, uxorem eius.) gau-

410 dens, eum bene redisse domum: et| gratias agens pro consolatione de

obitu uxoris beatae: quam consolationem addidissem, nisi prius excusa

Nodie, €

funebris oratio fuisset. Mitto ei huius concionis Exempla 3. Filius

domi me&e

10 eius nunc audit lectiones tertiae classis in Paedagogio Academico. Potest

Parando: €

nunc mittere nobis filicolam ÀAnnam Mariam. Examinamus 32 Magisterii

intromissi |

Candidatos: sum negotiosus plané. T'ecta etiam domus et horrei reficio.

Anclla

De Sixti adventu. Septem hebdomadibus à morte ux. exposui 103 fl.

repertus, 1

Vxori tuae laetum partum optamus. Ich schick dir, liebe tochter Mad-

p g T

15 lena, zu eimm klagrock 4!/, Elen, Lündischtuchs. Constat quaeque ulna

Post X:

94. Baciis. Valete.

Affini W. R. paucula seribens, concionem funebrem mitto: et pro

genero gratias ago.

Yxomin:

ein karrer

Augustam mitto schedulam ad Hoeschelium: in Photio Defectum

:0 Gg. primum mitti, et Laonicum Chale. remitti, et plura in Photio

domus, ub

excusa mitti, orans.

Salutat

Toanuis E

Mea filia, et Feronica (.mea spiritalis filia, sed neptis Feronicae anus

ex Martino Vietore.) et Sixtus affinis, et Anna Hoeschlina netrix, foenum

Casparum

meum in Oesterbergico horto, heri complutum, tractabant. Zwen maurer

Filia, e

25 ex Algoia, die bessern dise wochen meine daecher, tecta. |

domum, q

411

]

Iul . 6. Die Q. serenissimo.

2 ante

Cone, 2

Examinauimus i

ET

t

3 meridiem.

aftxum e

Post H. 4*" in Senatu Decanorum, coniuges diu inter se disiunctos,

Tipsienset

solnvicem reconciliauimus: Greorgium Wildum Bibliopegum et lanistam,

Tupetr:

atque Agnetem Wincklerianam. Sum totos dies occupatissimus: hab

!

Magstros

zwaen super tecto domus: et filia bringt 3 waegen mit hew ein. Non

|

Nocte :

Ànna Rei

habui ego tempus in Oesterbergicum hortum ascendendi. Sixtus Maier

affinis, ibi feré totum diem iuuit.

pnom 5

85

l

Metzingensi Pastori rescribens, mitto conversionem Graecae epistolae

l

)

Plilio.

Pauli Lutheri. Ante meridiem etiam quaterna Disticha Graeca et Lat.

Bechtio,

|

Postridie

3 414.

6 Werdam. 411. 401. 427.

17 Vlmam. 398. 418.

19 Au-

|

|

gustam. 312. 427.

29 Vil unruw.

98 Zw wielore:

Doliario.

26 Abiére

Emot

nuntii 2 cum literis meis 408. 409.

96 Duorum Holsa-

Dode àyi

95 Metzingam. 402.

tarum Principum aduentus, qui in Nouo Collegio viuent.

E

ï

'ï

|

|

—

31l

—

' Certiorem

in orationem M. Beringeri de Hebr. L. feci, quam Cellius excudet.

Examina Candidatorum.

)e'm habeng

Senat.

Scriptiones literarum.

BM

cppotx

molestia-

Daehbesserung, Ziegel kauffen.

Hew, hereinfüren, auffziehen.

&lüs) Pan-

rum

Vberlauff allerlai i. e. interpellationes.

J'atione de

Vnzeitigs aessen. Vaecae partus.

TUS expuca

Nocte, eurrus foeni tertius, ante horreum relictus. Noctem cubantes

E Füin

lg, Polot

domi meae duo Magistri; qui ultró iuuerant meam familiam in foeno

parando: et mecum coenati, post horam 9?" non amplius in Stipendium 10

Mägisterji

412

Tel reficio.

intromissi fue|rant. Sunt autem M. Raentzius, et& M. Neccarus.

Ancill $á9upog; porcum nmobis perdidit. Nepos aegrotabat. Porcus

$u 109 8

repertus, ancilla dimissa, postridie.

hter Maj.

ieque ulna

& Tfj; moAumoUx(AoU Tjuépac.

Post X** noctis iui cubitum. L. D.

15

Iul. 7. Die h. simili.

01 et pro

Examinamus 5 candidatos, sicut 15 triduo primo. Noch meer, als

Defectum

ein karren, hews inbracht. Die dachdeckung geaendet. Latus prius

ii Phofio

domus, ubi ianua, non indiguit ullà opera.

Salutat me studiosus Viennensis loan. Bapt. Reuchlin, nomine M.2o

Dicae anus

Ioannis Hapfencederi, qui Viennae viuit. Viuit Reuchlinus apud M.

ix, foenum

Casparum Bucherum.

oD maurer

Filia, et aliquot puellae (.inter quas Feronica Brotbeckin. purgant

domum, quantam eius partem possunt.

25

Iul. 8. Die (2 serenissimo, aestuoso, vesperi tonante.

Conc. 9 Graecé scripsi. Programma primum, quod excusum (.à Cellio.)

affixum est: Cras Doctorem V. I. creatum iri Valent. Stainmaetzium

Tisiunetos,

Lipsiensem.

lanistam,

Impetraui, ut liceat nobis à Senatu, Lauinganos 2 creare proximé

mus: hab

Magistros, licet non sint Baccalaurei.

30

ein, Non

Noocte accepi literas, et Esslingensem Ioannis Bapt. censum, ab affine

tus Maier

Anna Reihinga: Ipsa Exemplaria plura funebris concionis | petit: quia 413

priora 5 dederat 1. fratri suo lohanni. 2. fratri Nicolao. 3. filio suo

Philippo Iacobo (in Austriam.) 4. et 5. Consulibus Scheublino ac

epistolae

EY

5 et Lat.

Bechtio. Persoluit

a

me 6 fl. Pharmacopolae Sebast. Volmario, etc.a5

——

Postridie rescribens, misi ei gratis adhuc 4 Exemplaria, etc.

19 Au-

JEgrotabat meus nepos loan. Iacobus: nudiustertius et praeterita

90 Abiere

nocte &póv. Er hatte in collectione foeni, in die hitz getruncken, etc.

rum Holsa-

1 421.

21 295.

27 408. 418.

981 Esslingáà. 393.

—

BÍn. -

Postridie conualescit.

M. Kunius mihi Graecum carmen attulit, mediá

p Roen

H.8. de captura piscium, Luc. 5b. etc. Idem dicebat, Musicum in Stip.

illustri M. Lud. Caboyum, phthisi iam diu laborantem, feré iam in ex-

e. I2

iremis esse,

5

Obiit ergo optimus iuvenis incipiente nocte, hunc 87 diem Iul. secuta.

Laetus resurgat.

pater (

Fragis adhuc in coena vescebamur.

ChrySOduE

pisbrician

Die (. Iul. 9. nubilo, sereno, calido.

"Terrael

Cl. D.D. Nicolaus Varnbylerus, aetate octogenarius, post horam 7.

('ollegium

i10creat Doctorem V. I. Valentinum Steinmetzium. Huic actui interfui.

Arehidi

Steinmetzius per 1 horam, aut diutius, orationem habuit, pro Iure,

jstm 8el

postquam contra id dixisset. Postea nuptiali eius actui (.eodem Varn-

Hac 9

bylero sponsam in Templum ducente. non interfuij sed domum iui,

Jasuentan

neyoGy. |

quà Dom

414

M. Otho Gryphius, Ratisbonensis Scholae Rector, huc venerat. In

Tlheodc

16 Actu mecum sedit.

Post h

Horá 12. (.sumpto prandio.) abiit affinis meus, D. Sixtus Maier.

du decul

filium lo:

Iul.10. Die $. mixto, nubilo.

fitens p

Deduximus funus M. Ludovici Caboy: qui in suburb. Coemet. est

pD. Ma

:o humatus: et valde pié mortuus fuerat. Incessi ad sinistrum latus Rec-

& literar

toris magn. Harprechti: quia nullus ex Doctoribus adesset. Nam 'Theo-

Obtera

logi, funus immediaté secuti.

fllias (

Dicebatur de Brunsuic. et Landgrauio Principibus: de imperio exer-

Tudouet

citus rixantes, à bello discedere. obx. Nova, ab affine W. R. sed sunt

Principu

251lla Wellingiana, quae praeterita hebd. venerant.

Vocor (;

Iul. 11. Die $. serenissimo.

gentes ir

Nova. Wellingiana.

Conciona

Ex Comorrha, Iun. 28. Haiducci et Freibeuteri 1200 (.ut antehac

vità eit,

etiam scriptum.)

5000 Turc. ex maxima parte occiderunt, nauibus

homini ]

so Spoliarunt, ingenti praeda aucti sunt: et alia multa praeterea fecerunt.

vità sit |

Antverpiáà Iul. 2.

per Chri

Stadeni et Hispani, &vvxe(jevot. Cardinalis et& Burgouius morantur zu

4 vila?

Hertzogenbusch..

Possunt

Coloniá, Iul. 8.

Consu

ss Praeterito sabbato huc vénit Germanorum principum Oberster Pro-

nunttum

—— ——

viant Maister: et mandatum est | omnibus Pistoribus, omnem panem

1 365.

4 359.

10 412.

16 Fa

18 Zu sponsam: Margaretam Ochsenbachiam.,

N

403.

17 409.

19 63.

94 Vlmá. 418. 406.

24 406— 418. 420.

———

14 sipe

24 o)x spáter eingefügt.

Totrentili

U TP ——

i

" m —Ü

—

313

—

per Rhenum mittere ad illos. Der gantz

hauff wirt gen Dosburg an-

n

lp

kummen. Tribus Leodianae decreuerunt,

neutri parti adhaerere, sed

cum lImperio manere. Hispani morantur auff dem Bomlerwerd nihil

feré efficientes, etc.

I Setufa

Romá& 3. Iul

5

Pater Cariglia, praeterito die sabbati, indicauit Pontifici causam: cur

Chrysodus suam regionem Battorio tradiderit: reseruans sibi urbem

Bisbriciam, cum 30 millibus talerorum quotannis sibi dandis.

l

Terraemotus, Panormum, et alibi in Sicilia, ac Rhegii Iesuitarum

hOl*am 1

Wi ini

elful

Collegium, afflixit.

10

» Dto . [ure

Archidux Albertus, in Belgium celeribus equis contendet: uxor pau-

latim sequetur, etc.

Xlem Vam,

lm i

Hae mpwte fui cum nepote in monte Austriaco nostro: canens Ama-

lasuentam, Irenam, Date siceram, In dich hab ich gehoffet herr, Vsque

'eDlera

quó Domine obliuisceris, In me transierunt.

15

l. [n

Theodora helt ein groDe wesch: und wird die bett bestreichen.

Post horam mané 8. iui in domum D.D. Hambergeri, affinis colendi,

Maior

diu decumbentis, rubore sinistri cruris laborantis. Vocauerat me per

filium Ioan. Georgium. Interfui pio et exoptato actui: quando ille, con-

*

emel, est

fitens peccata sua, et in Christum unicum credens, accepit

e

manu 20

latus Ree-

D.D. Matthiae Hafenraefferi S. Coenam Domini, cum multis preciosis

Vam Theo-

S. literarum consolationibus. L. Deo. |

Obierat heri filius iunior Valentini à Mylen, minoris hic Praefecti, 416

Derio exer.

flius (.adultus, doctus, sed rerum propter morbum diuturnum oblitus.)

L. sed sunl

Ludouicus Valentinus: cuius frater in Belgio, cum exercitu nostrorum ss

Principum militat, Ioan. Ludouicus, antehac in Vngarico bello versatus.

Vocor (.ut affinis, ex parte uxoris meae piae mem.) ut etiam inter lu-

gentes incedam, horá 3. Sic feci. Deductio funeris, frequentissima fuit.

Concionatus est Dominus Diac. Wielandus, de dicto: Christus mihi

lj antehac

vita est, et mors lucrum: tractans duo. 1. Est mx«péSotov, mortem esseso

f naubus

homini lucrum: quem spoliat omnibus bonis suis, et vita sua. At, cüm

à fecerunt.

vita sit plena miseriis, à primo ortu usque ad finem: datur vita melior

per Christum, ineffabilem laetitiam et bona habens. 2. Quibus contingit

orantur. zu

ea vita? Illis, qui cum Paulo dicere possunt: Christus mihi vita est.

Possunt autem ii dicere, qui credunt in Christum, etc.

95

Consumpta sunt hac funeratione duae horae. Horá 5. rediens, invenio

ser Pro-

nuntium lost Tippel, Stattbotten von Franckfurt: qui reddit mihi lite-

m panem

16 Factum bene.

29 Sepultus non longé ab uxore mea 3. sed Iesingam versus.

senbachiam,

96 293. (233 Hs.).

29 344.

29 Philip. 1, 27.

97 Francofurto. 377. 444.

4l

—

14 sicera — berauschendes Getrünk, Scherbet. Vgl. Proverb. 31,6: J)atq siceram

moerentibus et vinum his qui amaro sunt animo.

—

314

—

ras à D. ösea Hala: ad quem filius, M. Phil. Alb. rediit. Penselii Phar-

macopolae taxa, nimia. Oseas mihi satisfaciet pro pecunia: quam ad

Messis !

j Candid, |

filii necessitates hic exposui: cuius pecuniae consignationem ei misi, etc.

Nihil de exercitu Principum nostrorum auditur certi, etc. Rescripsi ei

Titere

sstatim. Literas, quas incluserat, dabo, quibus inscriptae sunt. |

gratias agl

417

Vespel"i

Iul. 12. Die ?l. sereniss. et feruido.

Elegia P

Mané inter 4. et 5. H. erat parva eclipsis solis. Diem quietum habui.

magister il

Iulii 13. Die Q. simili.

honestum

Excusa, hic exposita sunt apud Bibliopolas. Iamdudum.

Anptsve

10

1. Opera Epieca. 2. Dramatica. 3. alia Poetica. 4. Grammatica Latina.

solgeh. J

5. Grammatica Graeea. 6. Orationes. 7. Nomenclator trilinguis, Nicod.

fgg, u

Frischlini. 8. recens allata Hebraeis eiusdem posthuma XII librorum:

Tesuite?

auspiciis Cancell. Wirtemb. Martini Aichmanni, conscriptione M. Vlrici

Maliera

Bollingeri, commendatione M. Georgii Pflugeri. (.qui et superiora Poética

gelinos pI

15 promouit. Vlmani, et typis Iobini Argentinae. Praefatione Aichmanni

consilio V

ostenditur, nihil inesse, quod cuiusquam famam laedat. Bollinger in

ad Caesan

praefatione laudat supra modum (.ut et prior. opus: ab Inventione,

relentas.

artificiosa dispositione, et elocutione. Vlmani epistola ad Aichmannum

(Inesari à

et Bollingerum est, ut qui impressioni praefuerit. Praefertur opus

Tesuitis st

:o Aeneidi Virgilii. Sic in Scholas inferetur. Sunt 27 chartae in 8. forma.

yenoueat

precio 6 baciorum. Aichmanni praefatio scripta est in Festo Penteco-

Sub ves

stes praesentis 1599. anni. Ergo post mei Ántipoppysmi editionem. Sed

Praecepto

ipse non adiuuat utilius opus, Coronam amni. |

tenstaiger

418 Perlustrabam hodie, et postridie, libros 4 Monumentorum Italiae:

horam X.

25 editos à Laurentio Schradero Halberstadiensi Saxone, Helmaestadii 1592.

excusos in folio.

Horá 7.

Iul. 14. Die fi. simili.

(dyss, et

M. Ioanni Stebio rescribo, plura x«AotX requirens. Mitto ei M. Erh.

Horà 1

Celli Elegiam de mea beata uxore, seorsim excusam.

Horà 4

Gute rhuw.

30

ef dolore:

Vesperi laui. Praeparaui me ad explicationem orationis Cic. pro Flacco.

extrà app

Iul. 15. Die (-) simili, nempe sereniss. et aestuoso.

Reihinga

Rustici hodie (.ut et antehac.) x«vonA(«; suas huc important: quae

esset, K

in quodam curiae loco asservantur. Sic non possunt eas vino consumere,

ss nec otaot&Gety.

Conc. 2 Graecé scripsi in Ecclesia.

Praepa

1 non videtur accepisse meas prox. literas. Ergo quaedam ex eis nunc ei scribens

91 000,

repeto.

9 231. 516.

10 Frischlinica.

138 532. 521.

ET

se perlegisse.

98 Bodeshusam. 398. 485.

1.6 Zu famam :

9 381,

6 Iun. 12. Hs.

EET

—

315

—

lsel p lar.

* QUim aj

Iul. 16. Die (. nubiloso, postea sereno et calido.

i Misi, ete,

Messis nunc fit passim. Bona noua candidatis 297 damus: postquam

5 candid. remouissemus.

VAQTID gl

Literae et Nova ab affine W. R. sunt illa Wellingiana. Pro concione

gratias agit.

5

Vesperi feré, Ioannes Engelbertus Norimbergensis Francus, brevi

m hahoi

Elegia petit à me stipem. Attulit mihi uxor eius Vrsula. Fuit Ludi-

magister in arce Reyttenburg, in Carniola, expulsus à Papistis. Habet

honestum | testimonium, quod ei dederat Vlricus Zanger, Pfíleger und 419

Amptsverwalter baider herrschaften Egg und Reytenburg, under dem o

K Tafins

ts Nityd

wolgeb. herrn, herrn Herharten von Lamberg, herrn zumm Saustein,

Egg, und Raytenburg.

llbrorqm:

! M. hii

lesuiter werden in disen landen genaent Eselzuicker.

Muliercula ait, Archiducem, perstantem in sua sententia contra Euan-

14 Podtios

gelicos proceros, tandem eis misisse pyotpay xoci &ÉmtovoXf]y. Eos, deis

Ajchmanni

consilio Venetorum illam retinuisse, hanc clausam remisisse. Eorum tres

llinger in

ad Caesarem, aliam post aliam, epistolas, Graecii fuisse interceptas, et

IDventione,

hmannam

retentas. Tandem eos legatione per aliam viam missa, suam fortunam

Caesari aperuisse: qui Archiducem castigarit. Hunc studere (.ut ab

Tür opus

.. forma,

lesuitis seductum.) reconciliare proceros. Hos nolle, nisi in perpetuum o

remoueat omnes Eselzwickeros.

) Penteco-

Sub vesperam ad me venerunt: generosus Baro Henr. Landauus, et

onem, Sed

Praeceptor Lebemycus, ac D. Caroli Baronis Praeceptor M. Ioan. Liech-

tenstaiger. Ergo in meo superiori hypocausto, hilares satis usque ad

1 T'aliae:

25

adii 1592,

horam XI. noctis bibimus, et collocuti fuimus.

Iul. 17. Die 4. sereniss.

Horá 7. usque post 8. publicé candidatos 27 examinaui: ex initio 10.

Odyss. et 52. pag. Thuc. L. 2. et ex orat. pro Milone. |

i M. Erh.

Horá 1. Maestlinus examinauit.

420

Horá 4. visitaui D.D. Hambergerum affinem: qui iam diu decumbit, so

et dolores in crure sinistro (.valde magno.) maximos habet: nihil tamen

10 Flaeco,

extrà apparet: sed similis color est colori dexteri cruris. Audio, nostram

Reihingam decumbere, ventre nunc multó maiore quam cüm mecum

esset, Küópte &Aémoov.

nt: quae

Qnsumere,

Nova Wellingiana.

95

Pragá Iul. 12.

Praeparatio contra Turcam, pedites 22600. Equites 15000. Summa

——

37 600.

ej scribens

2 419.

4 Vlmà. 414. 410.

14 139. 174. 367.

20 421.

27 418.

/iu famam:

90 9387.

98 304.

95 414. 426. 430. 433.

——

28 Zu Caroli is& Iergeri zw ergánzen s. S. 306 Z. 28.

28 vgl. S. 77 Z. 9 Anm.

—

316

—

Antverpiá Iul. 9.

yedii 9

Conflictus Hisp. et Ordinum: ubi Hispanorum partes, inferiores.

:|

fori 11

Classis Holandica classem Hispanicam afflixit.

b pocausto

Colonià Iul. 16.

5

[; $ul

Populo Principum, hactenus commeatus hinc summissus. Nunc non

Procane!

requirunt, quia aliunde habent.

gudiuset

Hisp. 1000 ab Ordinibus interfecti, Tul. 5. et 6.

Landgr. Mauricius comiti Lippensi suas copias commisit: iuramento

Boerbrand

Principun

ab.eo confirmatus, ipsum omnia pro viribus fideliter acturum. Se in

alicubl T

10 Vicinia mansurum: ut in tempore adesse possit. Milites Onoltzpachensis

gillim. 9

491 March. et Ducis Brunsuic. quotidie dicuntur | se coniuncturi cum co-

exciudend

piis 50000. Ordin. dicuntur. Bergam occupaturi, e& viam in Holandiam

securam reddituri.

gundiones

Serptum |

Nauis Principum habet in medio vexilli, aquilam Imperii: ad dextram,

ab exced

15 luliacensis Insignia: ad sinistram, urbis Vesaliae.

Hispani arcem occupare conati, 900 caesi et aquis suffocati, sunt.

ag 7

Dicitur classis Holandica cepisse insulam Calismalis: et naues 40

Regis disperdidisse tormentis.

Horá 6.

Romá Iul. 10.

omnia p

20

Anglica classis dicitur Lago in Portugallia combussisse. Item ins.

V. E. C

Amodera, ubi saccarum provenit, occupasse.

semper f

Legatio Procerum Styriae, etc. non ita pridem erat Pragae. Nihil

etiam doli

aequi videntur adepturi.

&i vy v

De M. Memhardi uxore, quae 90otponog anus erga ipsum sit, carmen

quid poss

25 excusum accepi à M. Iac. Heerbrando.

eommend:

Iul. 18. Die $. serenissimo, cum Borea.

Post H

E. Wielu

Hora 7. Ethicus examinabat, M. Myllerus. Mané correxi Epigramma

Gras C0

Graecum meum, in orationem M. Beringeri de L. Hebraea. Horá 4.

Maginus

ipse mihi Exemplar dono misit orationis.

]. de a

30

Coenatus sum apud vicinum meum Principem. ÁÀnte horam 7. eram

me ex 10

domi. |

Her ]

422

Iul. 19. Die ?l. serenissimo et calidissimo.

Qurat] pe

nales Su

Guxpboie subito coactus mané H. 4. surgere, non intravi Templum, sed

donatos |

domi mansi. H. 19. in Senatu 3 H. fui. Reliquas multas horas diei con-

sssumpsi, quaerendo in Bibliotheca mea multiplice, Historiam M. Buceri,

et P. Fagii, in Anglia mortuorum.

Paul)

l

güiooe

DADUA

8 g.

* T.

8 Principes.

11 422.

16 &'.

17 &

——

20 c'.

92 419.

98 393. 411.

30 256.

81 457. Tischordnung: Y. Praecep-

TL 491

tor. II. Hofmaist. IIL Princ. Aug. quXoxpobotog. IV. Crus. D. Botzer.

2 0 5l

—

—

317

Iul. 20. Die 9. simili.

fetiores.

Mediá 9. «xeXAttxQ mtwxQ o5 vt. L. D. Erat feré nudus.

Horá 11. argumentum scribendae orationis proposui candidatis, in

hypocausto Facultatis, bonae existimationis curam esse habendam.

B 110n

In Senatu sedimus plus 4 horas.

5

Procancellarius Marchionis Onoltzpachensis, Doctor Simon Eisenus,

nudiustertius huc venerat cum uxore: quam relinquens domi soceri D.D.

! ütamenio

Heerbrandi (.59« &iX vytjoxc A"pobüvtoc.) hodie abiit ad deliberationem

um Se i

Principum: quae per legatos iam tractatur, infra Palatinatum Rheni

ltZP&chensis

alicubi. Tenent totum Rhenum nostrae copiae: quae sunt amplius 4010

Ü cu (

millium. Spirae ist ein Deputiert tag gewesen, iam diutius, fructu sine:

Holandian

excludendo Episcopum, Constantiensem Cardinalem, Andream, et Bur-

gundiones: quod sint ex partibus Hispanorum. Dudum excusum fuit

T dextram,

Scriptum Caesaris (.excusis simul etiam aliis.) quo mandatur Hispanis,

ut excedant Germaniá: et saeva eis facta sua exprobrantur. t& 9 eivouis

Al suní,

vopiGerat mpocmot|motc. o088 vàp &naóo«to 6 Mev8otonc.

i Daues 4f

Iul. 21. Die fi. sereno, nubilo, fervido.

423

Horá 6. usque ad 9. et póst, absoluimus locationem candidatorum, et

Ilem jns.

omnia moóOpoux Actus: qui obv $9eQ erit 15. Aug. mensis. Visitaul anté,

M. Erh. Cellium: qui circiter 6 dies coactus est iacere super aure, quaeso

àgae, Nibil

semper fluebat. Visitaui póst, D.D. Hambergerum, valde aegrotum (.nunc

etiam dolentem ex crure dextro.) et consolatus sum. Patiens est, xoi

&(g tóy Xüptoy mtotóc. Me orat, ut Deum pro se orem. Senis preces ali-

l, camen

quid posse. Dixi, me et facere, et facturum. Deus succurrat. Non semel

commendaui uxori suae, ut dilig. obseruet.

25

Post H. 3*?" confessus sum ego (.ut et nepos meus.) Diac. M. Ioanni

pigramma

H. Wielando, in choro Ecclesiae, peccata mea, et absolutionem accepi,

cras coenam Donimi accipiendi causáà. L. D. Concionatus est Diac. Sam.

à. Horá4,

Magirus ex 1. Cap. Deuter.

l. de colleg. à Mose ascitis. 2. de &rtozí« populi. Anté D. Wielandus, so

m T, eram

me ex 10 Ezeck. absoluit.

Heri Palatino, hodie Landauo, crateribus meis, in circumferentia

curaui per Aurificem Hertzogium inscribendum: eos mihi propter An-

nplum, sed

nales Sueuicos esse à Palatino Neoburg. et ab illustribus Landauis,

donatos 1596. t $eà xdp.|

35

g (iel 00

M. Buceri,

424

Iul.22. Die (2 paulatim sereno.

Pauló post H. 9** éxotwovfjonpev vo0 tpíou cópotog xl atquvoc to0

—

owfjoog Y4Ov, (coU0 Xptcto0, &yo & x«l 6 SuyepiGoUc. L. Deo.

175

T. Praecep-

11 421.

20 Cell.

21 Hamb. 497. (437 Hs.).

22 Zw dexiro: frigido.

9* 494. 512.

31 298.

97 429.

—

318

—

yadd

Hor& X. mihi vicinus meus, illustrissimus Palat. Augustþus, TÀEUpAy

cervinae carnis mittit.

]. Joon ^

elian Jl

Literas accipio à Pastore lesingensi, D. Augustino Brunnio: quibus

Atolit qi

me invitat ad nuptias filiae suae Mariae Magdalenae: quae 4 annos

Venientel

5 Nyrtingae ministra fuerat, in illustri Gynaeceo Nyrtingae: et nunc nupsit

honesto et erudito iuveni, M. Conrado Dannhawero Argentoratensi: qui

egO remäï

Diaconum agit Ecclesiae et Aulae in Sultzberg, Marchionatus Hoch-

bergensis Brisgoiae. Invitor ego, et filia, et nepos, ad nuptias: quae

vini; dalo

silu». Ia

Iesingae, in aedibus parochial. fient, die Iul. ultimo.

10

morintr

Conc. 2 Graecé scripsi, et in Senatu fui.

Visitaui aelium charum, D.D. Hambergerum. oxéAog dexterum, frigi-

Qui in m

orphanos:

dum. Circa ambo crura, Chirurgus Stoffel Crespacher emplastra ponit.

a, Ba

Patri fideliter inseruit filia Catharina. Stoffelium interrogabam, an ali-

quid sibi deberem de uxore mea piae mem. qui respondit, sibi nihil

ele. Tui |

Petiit ip8

15 deberi. Hambergerus ait, es sei alles vergaebens: doch woll| er nichts

iento n

an im saelbs versaumen. Meam familiam pro salute eius orare iussi

quotidie. |

Paradiso.

frigidus 1

435

Iul. 93. Die (. mixto, et tonante.

zonchos (

Horá sexta mané, usque ad quartam feré vesperi, descripserunt bona

'um me

»o mea (.haben Inventiert, nomine Senatus amplissimi.) hi tres Domini:

contiguo

D.D. Dauid Magirus Iurisc.

ingens

D. M. Georgius Burcardus, collega meus, compater, et Paedagogarcha.

1llos, ett.

D. Andreas Walchus, Vniversitatis Notarius. Mecum sunt et pransi,

Titeraé

et coenati. In coena fuerunt etiam D.D. Michaél Zieglerus collega: et

tat: fb

25 D.D. Ioach. Faber uxorque eius Christina.

mittt, et

Hilares eramus post labores. Bibimus meo Regio cratere i. e. Lan-

guni me

dauo poculo. L. Deo.

datus, Si

D.D. Hamberger, valde aegrotus, pectore angustus. Christe conserva

D. Àn

ipsum. Duo Chirurgi ei adfuerunt, Stoffel et Gori, vesperi: qui cruribus

quaent d

30 cataplasmata cireumdederunt. Non tamen adhuc moriturus putabatur.|

habet Iu

426

[ul.94. Die 4. misto, nubilo, calido, splendente.

4 fitam

1,59. Domi

- Ad docendum utramque meam lectionem redeo.

Horá post decimam aliquantulüm antemeridianam, cüm Noua lecturus

s(pinium)

4 Zu vei

ab affine W. R. missa (.4d meum prandium vocatus.) essem: subito vocor

leati: Àp

ssad D.D. Hamberg. ut ad extrema properantem. Festinaui in cubiculum

la, 11, 4

eius: reperi D.D. Hafenraefferum, Dictis Scripturae illum consolantem.

$1. f

244

9 Iesingà.

20 914. 444.

24 986.

95 436. 379. Tüschordnung: Y. Christina.

Crássts, p

Notarius. II. Merid. D. Faber. D.Ziegler. IIL. M. Burc. D. Magirus. IV. Septentr.

Werdi, &

39 429.

90 Zu Ham-

(Septemb. Hs.) Crus. Theodora.

33 Vlmà illa sup. 420.

Em

berg.: iussu eius.

hoch 1598

R—

—

319

: S! Tï)xöupäy

Addidi interdum et ego aliquod: quorum primum, « aipo "Incoo Xptocoo

l. loan. 1. Deinde, Ich bin ein glid an deinem leib, etc. S. Baptismi

l: quDus

etiam mentionem faciens: per quem D. affinis insertus sit S. Trinitati.

E ais

Attulit quaedam alia D. Hafenraefferus: ut, Venite ad me omnes. Et,

TIRUC n

Venientem ad me non eiiciam forás. Eo digresso domum aliquantisper: s

Faetgj: qui

ego remansi in cubiculo, et Catharina Ioannesque Georgius liberi eius,

u Hooh.

atque filia Anna Maria, Iurise. D? Davidi Wilh. nupta. Petiit potum

lpti&Sï quae

vini: dato ei poculo, mihi propinauit: bene precatus sum, et libaui pau-

xillum. Intervallis quibusdam dixi ei Dicta sacra: Beati, qui in Domino

moriuntur. Ego sum via, veritas, et vita. Ego sum vita, et resurrectio. 10

PU figi.

Qui in me crediderit: is, quamvis moriatur | viuet. Non relinquam vos 427

islra ponit,

orphanos: veniam ad vos. Àmen Amen dico vobis: qui Verbum meum

Il an slj.

audit. Haec est voluntas eius, qui me misit. Sic Deus dilexit Mundum,

i, SID nili]

etc. Tu, domine affinis, huic dicto te subiice: Ego autem credo, etc.

| er nichis

Petiit ipse, sibi de latrone in cruce dici. Dixi: Ait ille, Domine, me- 15

Orare jussi

mento mei in Regno tuo: respondit Dominus, Hodie mecum eris in

Paradiso. Hoc fuit ultimum inter nos. Ipse quasi dormitauit, ubique

frigidus fuit, sudore frigido (.saepe à filia Catharina absterso.) fluxit,

erunt bona

ronchos duxit. Astabat ei Catharina, assidebam ego, exitum expectantes.

Donini:

Tum medià XI. hora, subitó concussus expirauit: Statim ex hypocausto 20

contiguo (.filià exclamante.) in cubiculum concursus: uxoris et liberum

ingens comploratio: D. Hafenraefferi revocatio, etc. Consolati sumus

lagoparcha,

, & pronsi,

illos, etc. Horá 19. domum redii: horá 3. non docui.

Literae

o

EY

collega: et

genero. Agit gratias pro panno: filium se bene gerere op-

tat: filiam proximé mittet, etc. D. Hoeschelius, in Photio defectum mihi 25

1 & Lan-

mittit, e& novos Terniones X. nempe ad XXX. Expectat responsum Mar-

guni meas ad literas. Recudetur Chrysostomus mepi íepooüvmc, emen-

& COIISCLYÀ

datus. Sic et Apiani Illyrica, etc. |

D. Andreas Bohemus, Stipendiatorum alumnus, per literas ex me 428

1 erorbus

quaerit de quodam studioso, se ei commendante, qualis sit: qui nomen so

xutabatur. |

habet lustus Melisius: qui dixerit, se mihi notum esse. Quaeram.

4 Etiam haee attuli. Rom. 14, 8. Siue viuimus, siue morimur, Domini sumus. Act

7, 59. Domine Iesu, suscipe spiritum meum. Luc. 23,46. Pater, in manus tuas com (mendo )

s(piritun) m(eum).

T T Ioan .

ua lecturus

2 In cantu, Wann mein stündlin ( Vers 3).

abito vocor

4 Zu venite etc.: Matth. 11, 28.

5 Zu venientem etc.: Ioam. 6,38.

9 Zwu

beati: Apoc. 14, 13.

10 Zw ego sum via: Yoan. 14, 6.

10 Zu ego sum vita:

eubieulum

loan, l, 25.

11 Zu non relinquam etc.: Ioan. 14, 18.

19 Zu Amen. etc.: Ioan.

msolantem.

5, 40.

18 Zwu haec est etc.: Ioan. 6,39.

18 Zu sic Deus etc.: Ioan. 8, 16.

15 Luc.

—

283, 42.

17 D.D. Georgii Hambergeri mors. Fuit 63 circiter annorum: magnus,

], Ohristina.

crassus, pinguis: aegrotus circa 20 hebd.

20 9520. 429.

23 423.

24 409.

Werdà. 442.

25 Augustà. 410. 590.

90 Vlmà. 499.

V, Septentr.

35 u Ha-

24 Gemeint ist die Schrift des Iohannes Chrysostomus 7ztegt íeotonUvnc, die Hóschel

noch 1599 zw Augsburg erscheinen liess.

—

—

320

gindans :

1. Moriuntur pecora in Wirtenbergia, et

Jieo sempf

"Tristia

cireà Vlmam, etc. Es gilt on das

extremo ü

hoc

ein & schon 92 bac.

tempore

M RUUE

2. in carcere oppidano iam complures

Rector 13

et

dies conditus est vespillo, qui hac-

a D. l

tenus fuit. Nam cadauera effodiens,

guch nacll

suo vestitu et ornatu spoliasse fer-

a Darbar

tur, etc. Ímó ipsa etiam disse-

pllllïh D. :

cuisse contumeliosé, etc.

affines, ré

10

Res occasione sepuleri, quod 11. Iul.

filio suppraefecti Ludouico Valen-

tino facere coeperat, innotescere

Dicitur,

coepit.

sam inier

Iul. 95. Die 9. sereno.

n munit

15

Mané post H. 6*" mihi, et meis, indicatur 6 domo Hamberg. nos

Quod &

horà 3. debere funus comitari, quod in Templo sepelietur. Manemus

iium.

domi extra concionem antemeridianam.

Bax D

M. Albertus Kunius, mihi valedicit (.sub H. primam pomerid.) cras

hombardis

Ti alia

Hirsaugiam migraturus: quia 33 Discipulorum: qui ex aliis Monasteriis

20e0 venient, Praeceptor erit, H.3 in die docens. Cibum capiet apud

10gen. Hj

Collegam suum, M. Georgium Geerum Vra|censem: cuius etiam con-

undam €

429 victores erunt illi 33 Studiosi: soluturi quisque 40 fl. per annum. Abbas

fiigare, F

ibi est M. Ioan. Hutzelius.

elc. Mult:

D. Bohemo respondeo, me non posse, inter tot peregré ad me venientes,

ab Ordin

ss recordari illius Iusti Melisii. Sed scribat ipse Melisius ad me é&peptotá-

Ich ha]

tc, se mihi &vcyvoptGov: tunc mox respondebo.

D. 7

Etiam affini W. R. rescribo: petens yevecAoy(a» aui eius, soceri mei,

Tul

Wolfgangi Roneri. De obitu D.D. Hambergeri. Literas inclusas tradat

Doou .

Bohemo.

80

Horá media 3. nepote meo comitatus, iui in domum Hambergerinam:

D0tans,

ubi iam aliquot affines aderant: ut, D.D. Dauid Wilh. Lud. Riep. Cel-

larius, etc. Ante compulsionem campanarum (.i. e. ante tertium signum.)

Die Tu

decem ex Stip. illustri portarunt funus in Ecclesiam: ubi sepulcrum

eg0, et m

quasi in medio est. Pileis lugubribus tecti, secuti sumus. 1. Ioan. Georg.

l eum,

s5 9. D. Wilh. 3. ego Crusius. 4. Cellarius, etc. Concionatus est D. Hafen-

Hodier

raefferus ex 39. Psal, Notum fac mihi, Domine, finem meum. Ibi 1. Cer-

Thucyd,.

tum est, omnes homines mori. Notum veró mihi fac, Domine: ne rebus

Bucerj, e

2 436.

5 940. 342. 434.

18 485.

24 VI-

p t

4 Zw vespillo: lYunis Hans.

11 49

mam. 498. 496. 441.

30 Sepultura D.D. Hambergeri. Fuit septies Rector Vni-

TAUEmEUUm E

versitatis. 427. 3406.

12 To,

12 Zu Ludouico Valentino ergánze: à Mylen.

a(

Diarium

—

321

—

&

EY

mundanis à cogitatione huius abducar. 9. Hora veró mortis incerta est.

Ideo semper parati fide simus. 3. Nam per omnia refert: ne ex iudicio

extremo discedas condemmnatus, sed aeternum saluus, etc. Postea steti-

