27 3595.

91 312. 872. 579. Tüschordnung: I. Merid. M. Crusius

D. Dauid. Magirus. IT. Anton. Schweich. M. Myller. III. Septentr. Andreas Notarius.

TI. Magistet

IV. M. Maestlinus. M. Cellius.

32 309.

94 Esslingá. 353.

37 M. Vitus

Myller dicebat.

94 Hirschhorn.

11*

—

—

260

tionibus impulsus, pulcherrimam virginem duxerit. Ipso, breui mortuo,

uxor foetum mortuum edidit. Tunc, tanquam stirpe extincta, haeredi-

y, Eb

|

petae suum negotium egerunt. Ipsa aliquantó póst peperit filium: egit

|

meo ng

de omnibus possessionibus eius, multis et magnis; malée audiit, tanquam

Toserum

eantur.

simpudica: sed, Medico Haidelbergensi defendente, vicit. Fuit émwxbmot,

superfoetatio. Ita stirps Hirschhornia superest.

y, Kui

915

2. Mirandulani illius doctissimi, cuius scripta | extant, origo. Olim

cando 0f

filia. cuiusdam Imp. et pauper, vel ignobilis, Minister, amore copulati

Frideni

clàm profugerunt: et longé in pago habitantes, vitam rusticam egerunt.

hi at

1 Ipsius opera, in consilis à Rusticis est probata. Quodam tempore, ab

amputalld

Imp. ipse aliique in consilio auditi sunt. Placuit ipse, et Domino cle-

üyc i

mente usus est. Tum ipse et uxor, liberis iam aucti se illi aperuerunt,

senper h

veniam orantes: quam et consecuti sunt, et bonis aucti. Hinc, oppidum

Pragae ?

Mirandula: hinc, op. Concordia.

ve)eutoe

15

3. Haidelbergae quidam nobilis, ducta vidua morosa et pessima, in-

l. quod c

felix fuit. Hano, post multas irritas admonitiones, ipse et seruus, in cella

nulla mel

vinaria exuerunt: virgis ceciderunt: in pellem tauri sallitam insuerunt.

CIhroni

Ipsa deprecata, et oboedientiam in posterum pollicita, conservata est.

hiduo pe

Elector, interrogans maritum, quomodo se illa nunc gereret, quae sem-

Fidem

»oper apud priorem maritum pessima fuisset, Audiit, quod bene. Non cre-

Glntgandi

didit, nisi vocata, statim compareret in Aula, in habitu, quo deprehensa

Hac n

esset,. Vónit (.aernstlich vermanet à vocante, rem non intelligente, Bei

der haut, quod ipsa intellexit.) vónit statim, in pallio et pileolo balne-

atorio. Sie enim inventa fuerat, tanquam lauatura. |

byep. 1

3916

4. De Landauo quodam Barone. Hic ante O annos, in bello Maxi-

AEEYOY,

ss mil. L. contra Heluetios depauperatus, et sui generis ultimus, Bessere-

néyte. j

rinam quandam Rauenspurgi duxit divitem. Hinc, hodierna nobilissima,

Qb mapay

et praediues, Landauorum stirps: ex qua est noster Henricus, Baro L.

Hori |

hic studiis deditus. Ita coyypecocpg ille, vpbg &AXfAoUc TBéoc Seppav-

in Senal

ao 9£yrov, familiam sustentauit, et dilatauit. Itaque hodie sunt 16 eius

illustri, |

stirpis mares, in Austria habitantes.

gessiseel,

Boltringae fuit ciuibus 25 hinc comitatus, Praefectus noster maior:

lalem m

et aliunde adiutores aderant. Erepta sunt Comitissae et Missificis, om-

Cani, oui

nia sua tria Templa: nec Rotenburgenses, et Horbenses (.literis à Prin-

füimus, (

as cipe nostro auersi, ne se commouerent.) obstiterunt: nec, qui antehac

Posl :

asperé se opposuerat, Comitissae gener Wolckensteinius Comes. Habet

nobilis, ]

plurimas antiquas literas Princeps noster: aus daenen er wol befügt ist,

(iri, etc

tertiam partem loci habendi. Sic et Eberstainius Comes. Ipsa dicitur

—

DP

pecunias, et res suas, Oenipontum conferre.

* D. Magirus.

* Mirand.

7 Zw doctissimi: Frane. Pici.

15 Crus.

quia ipse

16 Ochsenheuterin.

25 Crus.

25 Landau. et geAttopt«.

32 Boltringa.

dintius ]i

292.

30 365,

—

261

—

l Dorfg

Maii 14. Die (. sereno, ventoso.

» Dieredi

M. Erh. Cellius, collega meus, filio suo Ioanni Anastasio scribens,

a

EY

) t&nquam

meo rogatu indit schedam,

se bene compositam: qua | is moneat D.317

Laeserum, et D. Godelmannum: ne Crusiani operis promouendi oblivis-

il

cantur.

5

180. (lim

M. Kunius mihi affert Elegiam Graecam, ex Euang. Ioan. 16 de pre-

cando compositam.

* COpulati

Q egermt.

Fridericus Prenninger (.Studiosus, nunc D.D. Hochmanni Soriba.)

Dlpore, ab

mihi narrat (.ex relatu Nuntii cuiusdam: qui caput suum devoueat, decies

amputandum, ni verum sit. tóv óQwpuxteov abvoxpdtopa dmobavetv: &AX 10

Omino (le.

Dauerunt,

&yv a«UtoO0 vtva& GAXovw, Ópvotompócwmovy xai ópocymTiova, Gebxvuctat. Sic ego

; Oppidum

semper hoc anno existimaui: quod 1. non interfuerit exequiis R. Philippi

Pragae 2. quod in tribus Prognosticis extat huius anni, péyav Bacuéa

ssIma, in-

teAeut/|oetv. 3. quod ó abtoxpéteop nulla subsidia petit contra 'Turcas.

is, Tn ce]]a

4. quod oí xamtotal Goxoüct wot aliquatenus languere in agendo. 5. quod 15

IDsuerut,

nulla mentio fit eius iam diu in Novis.

IYata, esf,

Chronicon Germanicum Misnense M. Petri Albini Niuemontii, hoc

biduo perlustro, ab affine Grupp. commodatum.

qUae sem-

. Non ere-

Eidem Gruppenbachio misi 3 Exemplaria Antipoppysmi: quae mittet

20

leprehensa

Stutgardiano Bibliopolae, petenti.

Hace nocte, mihi et aliis, pisces ex fonte S. Georgii furtim ablati.

ente, Dei

olo balne-

Maiil5. Die (. serenissimo.

Óvetp. mpot. &xo jv Bv vpaméGotc, $V. | p£ al éxépo, mx0XXGv cuvava- 318

lo Maxi-

xeutévoyv, xai &A)Xmvy. Guvpexóvvov. eivd juot. &reS60moay 800 xXAxpovoptot, xol

, Dessere-

méyte Av y&va, &x O00 vÓm0V: al myva tà &mtTÀ taOTa, Utxpd. Osbdqevoc 25

obilissma,

6E, mepuppyópamy Voaupdov.

, Daro L.

Horá 8. usque ad 9*» Argumenta Discipulis ex Cicer. correxi. Inde

)c Upuag-

in Senatum convocati sumus: quod Rotenburgi captus esset, ex Stip.

nl 16 eius

illustri, M. Ernfrid Graeter, tanquam in Templo ibi se contumaciter

:

j

gr maior:

gessisset. Ideo 2 Doctores, Hochmannum et Moeglingum, in illam civi- so

tatem misimus, etc. Vesperi H. 3. usque ad 5*" Rector tantüm, et De-

ilficis, OU.

cani, cum octogenario nostro D. Nicolao Varnbyl. P. in Senaculo nostro

ris à Prin-

fuimus, ob eandem causam, et aliam, etc. Ita H. 3^ non docui.

u antehac

Post H. 12*» invisens D. Conradum Bappenhaimium (.cum quo et

vs, Habel

nobilis, Iosua à Schaer: et D. Maximil. Bapp. Qrat.) eis de illis 2 Graecis s5

Defügt is,

dixi, etc.

)5 dicitur

2 251.

4 251. 929.

6 311. 318.

10 Spáterer Zusatz: Falsum fuit:

15 Crus.

quia ipse adhue 1604. viuit.

11 owqsetoco.

12 Soror uxoris meae Reihinga,

? Boliringa.

diutius hic nobiscum mansura.

19 354.

23 269. 329. 387.

94 320.

30 365.

26

M. Kunius mihi carmen de suo natali (.qui est X V. Maii.) affert.

Reue

Nova, quae affinis W. R. miserat, erant etiam de Eduardo capto.

AAMN

üdelissim

Maii 16.-Die $. serenissimo.

AA

2

8 pd

ä

Vxor hac nocte aegrotissima, x«l xoAb atj« $po0cc, nobis plurimum

Wieland

snegotii fecit. |

max. d

319

Rationibus à Rectore Contub. Ioanne Kegelio putatis, horá 7 et

jodi al

Senatui, horá 9 interfui.

i Chris

Cras videbatur in Collegio nostro agendum esse, de successore W eige-

tionis D

maieri in Hebr. linguae Professione. Scribit ad me, lauans in Thermis

foit: bat

10 Blasianis, collega M. Georg. Burcardus, se ideo non posse adesse. Sed

dantis)

differetur deliberatio, dum collegae omnes adsint.

Quia &2

Dono accipio Disputationem de Typhomania i. e. vigilis comatis na-

plenissin

tura: missam Hailpronna, ab Iohanne Mynstero Heilbronnense, Pala-

beneficia

tino, Philosophiae Magistro, Medicinae Baccalaureo, et P. Laur. Cae-

eb um !

158sareo: quam 28. Febr. 99. Basileae defendit: et ibi Doctoratum conse-

fieri p0s

cutus est, olim noster Discipulus.

spiraret,

Auss pressburg vomm 28. April 99. Gleich dise stund kombt zeüttung

praestar»

auss Oberungern, vomm herrn 'Tertzki, Verenzen, so: der herzog von

Christo .

Malchawiz, dem herrn Khelemeschi schreibt, das der Weida Michael,

aliqua $

20auss Podolia, vnd uon andern ortten, kriegsleütten einen verstand ge-

habt, 20000 Tarttarn vnd 9000 Türcken auffs haubt geschlagen: vnd

320erlegt, vnd | darnach über den Nepper gesezt, Cassan vnd Prelacken,

Claris

zwo fürnimme 'artarische Stáütt, mit andern ettlichen Stáüttlinnen ein-

Tyb. ex

genommen, vnd den Bassa von Predesor sambt seinen leüthen nider-

paitono

es gehautt, auch noch auíf den heütigen tag drinnen ihm land ist.

8 pe

1 317. 2346.

2 Vlmáà. 309. 356.

5 320—

10 Blaesibad.

17 349.

meam (l

21 6 M. 308. 306.

migrati

8 Zu den astronomischen Zeichen zum 16., 17., 18. Mas (S. 262, S. 263 wu. S. 271) ver-

sed per

danken wir der Güte von Herrn Professor Dr. Caspar- Cannstatt folgende wertvolle Auf-

klürung: ,Die Zeichen beziehen sich auf die Órter des Mondes, weil ja der Mond für die

tionis (

locatam

Wütterung besonders àn Betracht gezogen wurde. Die ZaM hinter x ( Wassermann) gibt

die Anzahl der Grade 4n diesem T'üerkreiszeichen an. Wenn Crusius also schreibt. s

valle, i

15

, So wiwde dies bedeuten: der Mond befand sich àm Wassermann, 15* vom An-

fang dieses Zeichens entferni, gegen die F'üsche (()) ew. Die letztere Angabe 1st eigent-

assumps

lich überflüssig ; Crusius lüsst sie auch am 16. Masv weg. Er selzt sie aber am den bei-

Christia

den folgenden Tagen, wm hervorzuheben, dass der Momd zwischen Wassermann und

1 Obit

F'ischen. stand, weil ilum die. schóne Wetterlage und die Mondstellung bemerkenswert vor-

Vetscher

kamen. Vgl. David Origanus, Ephemerides (1599) zu diesen Tagen. Die Abweichung

dus nep

der Zahlen bei Crus. (2, 15, 27) w. Origanus (12, 26, 10 d. h. 40) rührt wohl. daher,

5 Mene

dass die Zahlen bei Crus. u. Origanus für amdere Zeitpunktie der betreffendem Tage

studiorm

gelten. Jedenfalls deutet die RHeihenfolge der Zahlen 2, 15, 17 bei Crus. auf den Mond-

——

Charissim

lauf hin, da der Mond von eimem Tag zum andern um 12—14? auf der Ekliptik

weiterrückt.*

iv Von auss bis M. Mllerus (S. 264 Z. 39) Hand des Enkels

lZ ;

I. I. Maier. Die Anmerkungen rühren von Crustus her.

20 verstand — Enver-

ton. Crus

stündmis s. F'ischer, Schwüáb. Woórlerbuch 2, 1358.

u Chs

—

——

263

Aff

15 Q. MaiilT?. Die 9l. serenissimo.

Càpto,

Reuerendo et Doctissimo uiro, Domino M. Ioanni Henrico Wielando,

fidelissimo Tybing. Ecclesiae Diacono, Domino sue colendo.

Dlirimy

S. per Christum. Reuer. et Doctissime uir, Domine M. Ioannes Henricé

Wielande, Diacone Tybingensis Ecclesiae fidelissime: tandem Deus opt. 5

max. charissinagm meam uxorem, per annos multos ualetudinariam,

hodié ante horam quartam mané, cruce illa sua diuturna liberans, semper

in Christo confisam, et moriendi cupidam, ad se gratia sua, die assump-

'e Weige.

! Temis

tionis Domini, clementissimó assumpsit. Hanc (.cuius | ultimum Verbum 321

ewe, gl

fuit: baettet ein heiligs vatter vnser: antea semper se Christo commen- 10

dantis. cras horá 3* ultimo honore, honestae sepulturae, afficiemus.

Df ma.

Quia autem V. D** saepissimé ei S. Coenam (.uiaticum consolatione

e, Pala.

plenissimum.) ita Christiana promptitudine dedit: ipsaque agnouit uestra

beneficia maxima, et ea semper praedicauit: denique semper dissolui,

àür, Cne.

et cum Christo esse, orauit: ideo D** V. reuerenter oro: ut ei (.modó 15

I COnge.

fieri possit.) praedictá hora pomeridiana cras (.sic etiam, cüm adhuc

[ zeüttung

Spiraret, uolenti. extremum funebris concionis habendae beneficium

praestare dignemini: et quidem de hoc ipso dicto, Cupio dissolui, et cum

&T20g YOl

Christo esse. Quod mihi et meis, erit gratissimum ; ac promereri (.saltem

- Michagl

322

aliqua suo tempore significatione.) conabimur. Valete in Donino. |

stand pe-

Ex Museo 17. Mai 1599.

21

en: d

Rever. Di* V. obseruantiss. Martinus Crusius.

Jrelacken,

Clarissimo uiro, Domino Ioanni Harprechto. V. I. D. et Ordinario Acad.

DInen em-

en nider-

Tyb. excellenti Professori, hoc tempore Rectori eius M.*». Domino et

patrono suo colendo.

25

Ist.

I CMMRIERI

S. per Christum. Magnifice Domine Rector, patrone colende: uxorem

[ 24

meam charissimam quae iam indé a Caluensi nostrae Acad. (.1594. anno.)

migratione, nunquam potuit pristinam recuperare ualetudinem firmiter:

$, 271) ver-

sed perpetuo morbo conflictata est: Deus opt. Max. hodierno assump-

rivolle Auf-

'ond für dit

tionis Christi (in quo ipsa omnem spem salutis suae constanti | fide323

mam) giit

locatam habuit. die, mané ante horam quartam ex hac laehrimarum si

gehrebt w

ualle, in coelestem beatitatem (.sicut ipsa semper precata fuit.) paterné

5* vom An-

assumpsit. Cui matronae, cras herá pomeridiana tertia, funus facere

j st tigont-

an dm Qa-

Christiano ritu constituimus.

ovmani wid

1 Obitus tertiae uxoris M. Martini Crusii, Catharinae: quae filia fuit D. Vrbani

gnetbert vor-

Vetscheri, Senatoris Esseling. et M. Magdalenae Giglinae, vel Giglerinae.

9 Ma-

Abweichumg

nus nepotis Ioan. Iacobi Maieri Crusiani.

2 389. 285. 318— 337. 9369. 427.

apoli. daler,

9 536. 939.

5 Meae xA"povoptoc (.318 pag.) Heu.

11 Heri, peractis meis negotiis

fmden. Tage

studiorum cum cogitarem, quid deinceps meditari et scribere vellem, ecce coniugis

' den, Mond-

charissimae inexpectata mors. Ist zu schaffen gnug. 297.

18 344.

20 108.

28 997.

lr Ekliptik

1 Zv l5

s. S. 262 Z. 3 Anm.

2 Henrico von Crusius beigefügt.

4 Henricé

des Enkels

von Crusius beigefügt.

18 vgl. Philipp. 1, 28 ... desideriwm habens dissolwi, et. esse

] -- Diner-

cum Christo.

27 charissimam von Crusius egefügt.

—

——

264

Quapropter M**" V. ego et filia mea Theodora, atque adeo Senatum

ampliss. Professoresque omnes, et studiosam iuuentutem, reuerenter et

y.)

YT

enixé oramus: ut à M."* V. huius rei publica significatione facta, cle-

W 1

menter et beneuolé, hoc postremum illi defunctae officium, prosequendi

5 honorificé funeris, et concionis audiendae, praestetur. Oro ego quotidie hac-

y, $

M i

tenus, et orabo posthac etiam, pro totius Vniuersitatis, et omnium uestrum,

I

324 longa uita, et bona pace. Bené ualeat M* V. | cui me demissé commendo.

17. Man 1599. M «92tise V, obseruantiss. Martinus Crusius.

Wal

waerter

Clarissimo et Doctissimo uiro, Domino M. Vito Myllero, ordinario

Sie ha

10 Ethices in Acad. Tyb. celeberr. Professori, illustrisque Stipendii Guber-

natorij, D. et collegae suo honorando.

nübeste

J

S. per Christum. Cl. uir, honorande D. Collega, M. Vite Myllere:

hodié, quando assumptionis Christi Festum celebratur, uxorem meam

exit. M

charissimam, tot à Caluensi Academiae reditu annis semper ualetudi-

Filiu

Gene

15nariam, ante horam 4'^" mané opt. max. Devs, unicé in promerito salu-

D. 8

325tari Christi nixam, ad se ex longo terre|stri exilio, in coelestem patriam

benignissimó assumpsit. Ei cras pomeridianá hora tertia funus fiet.

heatae,

D. 6

Quod ut honorificentius sit: etiam atque etiam D'*" T. oro: ut certos,

quotquot suffieiunt, pios et honestos luuenes, meo nomine oratos, deli-

Mais

20gat: qui cras domi meae tunc compareant, et honesté pieque funus ad

D. 8

D.l

sepulturam efferant. Quod ultimum, defunctae praestitum, officium, mihi

pergratum erit. Christus uos, uestrosque omnes, benigné quam diutissimé

D.

conseruet. Amen.

D)

Ex Museo 17.Maii 1599.

D)

25

Dis et human* T. Studiosiss. Martinus Crusius.

D.

Spectatiss? et eminentiss? Viro, Domino M. Martino Crusio, Decano

Tiem

et praeceptori suo. |

MI

326

Salutem à Christo Domino nostro. Clariss. et spectatissime uir, Do-

B

ldl

mine praeceptor honorande etc.: Vicem Domini pr. ex animo doleo.

Filia

s0Quoniam veró haec est Domini Dei nostri Voluntas, quam infrin-

gere nemo potest: et discessus coniugis p. m. abitus fuit ad uitam

Qui :

gecuturi

meliorem: nemo invidebit ipsi defunctae, gaudia aeterna: uestraque

spectabilitas luctui modum ponet.

Qu j

Caeterum, quantum ad me attinet: paratiss. sum inservire Domino

Prae

35 praeceptori non modo in funeris baiulis conducendis: sed aliis etiam

D)

omnibus, quae à me proficisci possunt. Modó V. Spect. me quouis tem-

habitan

pore faciat certiorem de iis, in quibus usui esse possum. Deo, quod

Ipee

reliquum est, nostro, V. Spect? pié commendo.

Pie

327

Datum 17. Maii 99.

V. Sp. additiss. M. Myllerus.

Pon.

9 337.

Qilectan

29 pr. — praeceptoris.

32 invidebit isí von Crusius eingesetzt.

34/85 Die

u Ro

Worte: paratiss., servire (1n 4st von I. I. Maier geschrieben), baiulis sind von . Crusius

139

eingesetzt.

96 V. Spect. — Vestra Spectabilitas.

97 Die Worte: Deo und

nostro bjs commendo vühren von Crusius her.

97 Statt Deo schrieb Crusius zuerst

Domino (Dno) und àánderte dann. Den Abkürzungsstrich hat er micht getilgt.

xä

—

265

—

enti

Portatores funeris, ex Stip. illustri ordinati.

frenter el

Michaél Maier.

acta'u Ole.

Iohannes Schad.

OSeQendt

lohannes Reichard. M. Matthaeus Feinaug.

)tldle ha[;.

Steph. Kienlin. M. Samuel Werlinus.

léstrtm

EBEBSBERSE

Iohannes Faber.

Tümendo.

Daniel Scharpff.

s

Welchen zurr leich gesagt worden, durch das Taeglins Mareilin, Seel-

Otdinario

waerterin: quae est mater Doliarii, seu Vietoris mei, Andreae Taeglini.

ii Cb

Sie hat mir alles treulich versaehen (.mit brief austragen, Vespillone 0

zubestellen, mit aller anderer ding verrichtung.) tanquam pia mater. | 328

Myllere:

« meam

D.D. Hamberger, aelius meus: qui ipse diu aegrotauit, nec domo

exit. Medicus.

taletudi-

Tlo sglu.

Filius eius, D. Ioan. Georgius Hamberger, Med. Studiosus.

Gener eius, D.D. Dauid Wilhelmus, V.I. D.

15

1 patriam

D. Sebast. Vogler, Senator oppidanus, secundae meae ux. Catharinae

lus fiet.

beatae, frater.

U cerlos,

D. Georgius Gruppenbach, etc.

itos, deli-

Maister Gorg Breg, Goldschmid, etc.

fünus ad

D. Rudolfus Riep, alter Keller.

20

l, mili

D. Lud. Riep F. eius, ietziger Keller.

diufissimi

D.D. Andreas Planer,

Medici Pro-

fessores.

D.D. Daniel Moegling,

F

D.D. Henricus Boeer, V.I. D. et Professor.

J'üsiUs,

D.D. Zebelius, V. I. D.

25

, Decano

Item D.D. Hess, Iuris.

M. Ioan. Conradus Essig, Vniuersitatis Syndicus.

ui, Do-

mo doleo,

Etiam ali: ut, M. Andreas Ruolandus.

Filia Essigi, quae Diacono M. Samueli Magiro nupta est

n I

al utam

Qui nobis affinitate iuncti sunt: et sperantur cras funus cum luctuso

uestraque

secuturi, cum suis liberis, etc.

Qui ipsi non venient: mittent suos.

: D'omino

Praeterea vocati sunt vicini: ut,

is eham

D.D. Barthol. Faber, M. Eusebii Stetteri domum (.meae contiguam.)

jouls tem-

habitans.

35

)eo, quod

Ipse M. Stetterus.

Pflaeger, auffs Aptshof, D. Georgius Kienlinus, etc. |

TUS,

——

Pomeridiano quoque tempore (.duabus circiter horis.) depinxit mihi 329

dilectam uxorem, sicut pallidé mortua in lecto iacebat, Pictor, qui ima-

p

yon. Crisit

1 937. 943. 360.

12 345.

: Deo und

igiis us

j

ï

—

266

—

De !

gines Professorum iamdudum depinxit (inter quas etiam meam, in

Senaculo Academico.) Antonius Ramsler, artifex laudatus.

Natà

tias Ié

Postea, Taeglina, et Feronica Brotbeckina (.virgo 23 annorum, mea

spirit. filia.) et ancillae meae, in loculum (.vÀv copóv.) circa H. mediam

v1tati5;

Pflnege

feré 4*" vestitam (.tYv veAeutfjoaoav.) vexponpenüx«, indiderunt. Ipsius

iam 8uce9í« ab 8 circiter diebus aut 14 sensa fuit. Ergo balsameo

Constat

(.vulgari) odore opus erat. lpsa quoque, iam à quatriduo conquesta

U UïZO

*(*/(i)[).w'l

nepïi OucoO(xc gutturis sul fuit.

(9,9 cm)

ayietd)

Mensura mortuae, sedecies sumpta.

hodie $

10

Loculus veró, 3 j'4 elem.

servet.

'l'ristatur soror eius, Anna Vetscherina: quae coniux est D. Bern-

n pl'Of»

hardi Reihingi, Consularis Esselingensis. Venit ea huc, A«v mpoydovep,

datus |

o08& x«AGg Oyus, sororem visitatura. Visitauit ultimüm. xópte &Aévoov.

plurimi:

Procera, Heroica.

15

lia (p0

Praesignificauit mihi hane crucem, ó mpb Tf i& toO ptou ÓOvetpoc.

»on fu

Nemo enim haereditatem adit, nisi aliquo prius mortuo. Ego autem

ge Insil

cogitabam, aliquid boni mepi vo0 &vwtxuotatou ocegávou significari. |

perii, $

330

T'evezAoyta vfjs poxxptvtóoc Yovatxóc proU.

Vetscheri.

corante

perand(

20

1) Magdalena, D. Hamberg.

Vrbanus 1536.

uxor, adhuc 99, annorum 62.

ciliatat

Obiit 1577.

4) Anna, Reihingi Cos. uxor.

ler pe

EberlinVetscher

M. Magdalena

Christoph.Carolus,infans obiit.

xlentid

7) Catharina, M. Crusii uxor,

(bl v.

25

1536.

Giglerina.

quae 17. Maii 99. obiit.

Anna

2) M. Vrbanus obiit.

Aetrot

N

Knobacherin

Etiam 3) Eberh. et

sed ple

Vet-

5) Christoph. qui etiam obierunt.

medica

8) Ioannes 99.

30

scher,

Maria infans obiit.

um s

10Yi: 8

genannt

Nicolaus zunfft-

6) Conradus obiit.

und lu

Haber-

9) Nicolaus 99.

kaern:

maisterzu Esslin-

Pia c&

Vrbanus

Barbara Schreibeysin.

536

gen 1546. Cuius

1532. do sie ein Leibding,

übique

985

Vetscher.

uxores fuerunt:

in xenodochio Esslingensi

8 quar

S. Catharinae, kauften.

morbo.

Waldpurga Sigmundin

Calvae

Stutgardiana,

Ordo superiorum D. Vrb. et Magdal. libero-

das Burgelin.

maxilla

excider

4) rum. 1. Magdal. 2. M. Vrb. 3. Eberh. 4. Anna

uae postea virum

Reihinga. 5. Christ. Carolus. 6. Christoph. | habuit 1567. Michaélem

ET

7. Conr. 8. Maria. 9. Catharina Crusia.

Schmidium: qui 4. Iul.

Tuisse D

10. Ioannes. 11. Nicolaus.

1582 sepultus est. Gu-

Tereng p

te Leutlin.

|

illam D

2 98.

8 8335.

11 318.

15 318.

16 9317.

18 355.

21 363

00 oyQ

21 Unter Vrbanus zwei getilgte Worte, deren zweites sicher Haberkaern lautet

Untier dem erstem mácht mehr zw lesenden steht die Zahl 1541.

—

267

—

leama in

De vita et morte charissimae uxoris, &0tooys6tox.

331

umu Tnea

Nata fuit Esselingae 1549. Die Dominico post Ioannis Bapt. et nup-

Tediam

tias mecum 12. Aug. 1567. honestissimas, multis egregiis hospitibus in-

vitatis, celebrauit, apud parentes dilectos: imm Costentzer Hof, darinn

L. Is

Pflaeger war pius socer meus, pater eius: licet ille locus ad Pontificios 5

bals&meo

Constantiae Canonicos pertineat. F'uit formosissima, &ote xol qyovetosat

Oluesta

pe Onó uvyoy veotépoy, coTijs toxstv. Vixit mecum feró 32 annos: íOto-

— (839m)

YvG&uoy. Écxty. Óve, xl moAu8dnavoc, Goté pe noAAdxtG Bagovecdat: caetera,

cuvevy, xal mpoxwxf. Peperit mihi XI pulcherrimos liberos: de quibus,

en

hodie sola 'Theodora restat, quam Deus mihi (.feré 73 annorum.) con- 10

D. Bem.

servet. Satis enim afflictus in rebus domesticis fui, tribus in matrimoniis:

ts

in professione autem mea Tybingae (.fere 40 annorum.) semper lau-

ä)xftï]öov.

datus (.gratia sit Deo: qui nec me in senectute abiiciat.) et Scriptis

plurimis, Graecis ac Latinis, longé lateque notus. Ipsa autem haec ter-

! Diee,

tia (.post Sibyllam Rhonerinam, et Catharinam Voglerinam.) uxor, elata 15

20 autem

non fuit animo: nec nobilibus foeminis, à quibus saepe appellabatur,

.

se insinuauit, sed suas res egit. Ante plurimos veró annos, nixu | puer- 332

perii, strumam sub mento accepit: in qua curanda, non uno tantüm

curante, sumptus frustra fecit. Valetudine adversa (.quam sibi non tem-

A

amberg.

perando

a

nocturno potu, quod tot partubus sibi diceret sitim esse con- ao

inorum 69,

ciliatam, accersiverat, ut arbitror.) plures annos antequam Calvam prop-

J08, VXO?,

ter pestem 1594. cum Academia concederemus, usa est: sed tamen

Infansobiit,

identidem, sic satis convaluit. Post Calvensem autem 95. reditum nostrum

'üi] uxor,

obut,

(.-ubi valetudo eius, nempe Calvae, destructa fuit: ut quae bis ibi eig

[

Aewxotupiav lapsa, caput offenderat.) nunquam feré amplius convaluit : z5

sed plerunque decubuit: et ubique (.Tybingae, atque aliunde ex pagis.)

m obierunt,

medicamenta quaesiuit. Quae res (.per plurimos, anté et tunc, annos.)

quam sumptuosa mihi fuerit, et rem familiarem minuerit: ipse nimium

li

novi: gravatus expensis in Pharmacopolia, et alió. Ist aber phthisica,

und lungensüchtig, gewaesen: ac mirum, eam tam diu viuere potuisse. 80

gl

Pia certé fuit, et honestatis perstudiosa: Magicarum foeminarum, quae

ibding,

ubique plurimae sunt, inimica acerbissima: ut quae Deo gratias ageret,

si quando aliquas tales supplicio affectas | audiret. Praecipué autem 333

Ihgensi

flen.

morbo pressa mépuot fuit, et praesenti anno: sicut et 95. anno. Putabat,

jn

Calvae et Tybingae, se à Magicis mulieribus ita laesam esse. Saepess

maxillae eius intumuerunt: frequenti dolore dentium (.quorum aliqui

exciderant.) afíflicta fuit. Patienter autem ferebat morbum: et semper

iälem

1 Sic etiam de Augusta lIrena, et similibus Heroinis, vel minutà quaeque, scripta

fuisse optarem, de vita et morte illarum.

10 335

29 Et tamen patienter

Tul

C

ferens plerumque (.etsi ad modum facultatum nostrarum tenuiorum hortatus.) minimé

illam ope et opera destitui.

85 ónó xopovepAÀvywwe, &v Tofiyy. bxó vfg tcxdgoo

.L'/

100 ox(ÀAe YvuvatxOoc, $v &A py.

94 334.

81 262.

em li

——

268

—

iil

——

Jahorios

ex hac in meliorem vitam transire orabat. Postremis his annis, non

dolens)

poterat quanque rem suo nomine appellare: ut, quod pro ouis diceret

tussit f

gallnas. Theodora, seud dem Vatter zwai hüner. Sic etiam pro aliis

Hora

rebus, vicina nomina sumebat. lItaque cogebamur, frequenti interroga-

valere !

5lione circumstantiarum venari ipsius sensum. Et cüm rem coniecturà

egl, qu)

tetigissemus: aiebat, Ja dás. Ita nec propria nomina plerorumque noto-

egdem !

rum dicere poterat. Interim res domesticas, et alias, probó meminerat:

(iebus ]

ac sollicité, quanuis lecto plerumque affixa, consiliis et mandatis rem

ne ioti

familiarem administrabat. Dolebat, si quid non posset nominare. Dice-

(Aofo8 €

j

iobat: Ich kan mit schwaetzen. Saepe, praesenti et praeterito anno, dixit:

turbarer

Mi here, haberem multa tecum loqui: sed non possum proferre. Saepe

waeg 5

334putauit, se mox morituram. Consolatus | sum: meliuscule habuit. Chara

Nl d

uxor, laudo te: quod ita patienter, tam longum et gravem fers morbum.

fuerat

Christus est unicus noster Salvator: qui in cruce peccata nostrum om-

tempus

15nium expiauit. Sanguis lIesu Christi, fii Dei, emundat nos ab omni

batar p

peccato. Sic Deus dilexit Mundum. Qui credit in filium Dei, habet vitam

ülis &

aeternam, etc. Credis haec? Niteris fide in solo Christo? Respondebat

macris

alté clamans: Auwie ia, in der ewigen freud und saeligkait. Dicebam:

Theodo

Sei kaeck: Du bist dess herrn, du laebest, oder staerbest. Sag allwaeg:

cogar, ]

20 Herr lesu, in deine haend befilh ich meinen gaist. Sagt sie allwaeg:

cubaren

Ja, in die ewigen freud und saeligkait. Singula autem S. Dicta non

viuam Y

conglobabam: ne eius intelligentiam et memoriam turbarem: sed alio

cedebat

die, alià hora, aliud, e& unum tantüm, ingeminabam. Dixit iamdudum,

Theodo

se nunc tantüm posse Dominicam orationem recitare: caeteras, quas

Unser, !

25 permultas tenuerat, non habere amplius ita in memoria. Respondebam:

bergerir

satis esse, modó semper crederet in Christum. Ipsa, quando sola iace-

bat, frequenter orationem Domini recitabat. Ita, inter labores Scholasti- |

ponae a

nocte ej

335 cos, et scriptiones in Museo, xat& Owcvíji«v« ipsam accedebam. Feré

bammus |

nullo amplius cibo delectabatur: non ouis, non vitulina aliaue carne,

sonon piscibus, etc. Ferinam interdum carnem, Maior Praefectus D. Ge-

Deo sj

Tinteo 1

deon Osthammerus misit: qua tamen etiam mox obsaturata est. Sal-

Christi

monem appetebat: interdiu, sed raró, contingebat. Postremis diebus ait

ficans, ;

(.cüm ita quotidié tussiret, ac cruorem eiiceret.) sibi nihil sapere: omnia

intra collum suum putére. Non pepercimus sumptibus: et Theodora F.

Tun jl

tionem

4 Zw vicina: Das warm, pro Beltz. Das in der nacht, pro Kyrsenwasser.

Das

—————

maedlin, pro Büblin.

11 337.

13 333.

[o L: loan. L2

16 Ioan. 3.

6 Yal

24 838.

29 339. Itaque non raró exclamabat: Man thut mir weder rhat, noch

Capile d

that. Sie etiam impatientia quaedam quandoque ei accidebat. Attamen vim diu-

21 Chara

iurnam morbi patienter ferebat, nihil prorsus contra Deum murmurans.

94 329.

Nam |

34 331.

34 Die $. (.pridie mortis.) dixit (.zur wirtin Hirschanna, et alios,

trüoris, «

praesentes.) Ich verzeihe iederman: verzeihe mir iederman.

D

16 Vgl. Ioan. 3, 16: Sic enim deus dilezit mundwum

Wb aliás ;

—

——

269

mis! ln

laboriosa fuit (.ipsa quoque non optimae valetudinis, et saepe dentibus

* diceret

dolens.) noctibus semper surgens: ei iuscula, aut potum, ad sedandam

D'0 alis

tussim afferens.

liemop.

Hora autem noctis, quae 16. diem Maii secuta est, meliusculé visa

üechud

valere uxor, me iussit in superiore cubiculo, quod iuxta horreum nostrum 5

[U6 noio.

est, cubare: volens scil mihi seni parcere, quod hactenus inferius in

Iihergt.

eodem cum ipsa cubiculo, diuerso lecto (.nam hoc anno, et plerisque

ais rem

diebus praecedentis omnibus, seorsim cubui) iacueram: parcere volens,

l, Die.

ne toties (.cum praesertim senes, ipsi parum dormiant.) ipsius tussi

DO, lelt

(-totas enim noctes erecta sedebat in lecto.) et | screatu, magis inter- 336

,e. Saepe

turbarer. Ergo porrexi ei dextram, et faustam noctem (.dann es sie all- 11

L. Üharg

waeg sorgete auff die naecht.) precatus sum: ipsaque mihi vicissim.

Torbum.

Nihil de morte suspicabar: praesertim, quod facies eius eo die visa

Tum om.

fuerat pulchrior, quam pro solito more. Praecedente autem nocte, sub

àb omni

tempus matutinum, multum cruoris expectorauerat in vasculum: et vide- 15

bel vilam

batur periclitari de vita. Adhibita sunt auxilia: ex pharmacopolio Micha-

pondebat

élis Greiff, etc. Nec hoc primum fuit. Erat iam diu macris brachiis,

Dicebam:

macris manibus, macro corpore: sed postremis diebus, magis. Curre

allvaer:

Theodora (.noctibus inquit.) affer mihi iusculum, ne sanguinem vomere

allvaer:

cogar. Es laufft mir vomm rucken herführ. Cüm igitur illa nocte suprà o

Jicta non

cubarem: ecce mané (.horá 3. audita.) excitor: ut decurram, si adhuc

sed alio

viuam velim coniugem videre. Conor aliquid induere: trepido nihil suc-

mdudum,

cedebat. Statim iterum vocor. Clamauerat ipsa, extentis brachiis: Theod.

"5 quis

Theodora, Sehwester Schwester, herr herr, baettet ein hailigs Vatter

mdebam:

unser. Cüm venissem: (.et ante me, Reihinga: deinde post me, Ham- ss

la 1808

bergerina.) sedentis caput tenebat, ne ipsa in latus caderet, aneilla cau-

cholasti- |

ponae ad Coronam (.antehac nostra ancilla. Anna Vierkornerina, hac

nocte ei vigilans, iuvencula: ego tenui dextram manum, etc. Invoca-

m, Fere

bamus | Deum: sacra Dicta citabamus: ipsam inclamabamus. Sed iam 337

e CBIme,

; D. Ge

Deo spiritum reddiderat. Ergo in tergum reclinata est. Sic iacuit,so

est, Sal-

linteo tecta. Ego rem Diacono Wielando (.cum horá 9. concio ascens.

Christi finita esset.) et Rectori M. et M. Vito (.ut suprà dictum.) signi-

diebus ait

&: Onnià

ficans, à singulis necessaria officia ultima, ad honorem defunctae petii.

ogdora F.

Tum illa, quae antea commemoraui, secuta sunt, ad honestam funera-

——

;zsser. ]s

tionem spectantia. 8etvóv && vijg Quvatpbz mévéoc: Aónw ob uxpk xduiol. ss

16 Ioan. 3.

6 Valde solebat esse pro me sollicita: praesertim, si quando (.quod tamen, raró.)

rhaí, noch

capite dolerem.

10 358.

11 Vltima valedictio.

17 361.

20 338.

; vim div

21 Chara nimis coniux praeceps mihi rapta fuisti.

91 225).

Nam sunt, quae volui dicere plura tibi. 821. 339.

80 Zwu reddiderat: Vim

cruoris, et grumos, eiecerat. Reliquum intra collum manmnsit: et sic suffocata videtur.

, et aliOS,

999

30 Maii 17. ante 4 horam mané.

32 Pridie mortis, facie pulchra fuit,

——

ut aliàs non ita. Hat vil gaessen, zurr letze.

92 320. 322. 324.

33 327.

—

rE

—

210

Ó

mauiti rl

Quaedam coniugis beatae Dicta, diebus anté. Lieber herr, wann ich

Vatter

stirb, wirt'S euch so übel gaehn. Innuebat rem familiarem. Sed, Deo

EY

invocato, diligentia adhibenda erit. Olim etiam

a

matre mea pia mihi

prehend

( Anx

dicebatur (.antequam 1566. obiit. ich waerde nach ier nit gnugsame

fgerat:

5 wart (.tractationem.) haben. Deus mihi invocatus succurret. Est tamen

illa piarum pro me matronarum sollicitudo laudanda.

auteni,

Laudauit uxor beata, ad praesentes Ministras, et gratias egit: Ei wie

Glauben

hat mich mein herr, so wol aus Gottes wort getrostet. Ei vergaelt's im

Gott. Er hat die kostlichsten wort geredt. Dixit, se mecum multa cupere,

meinen

10 et& cum Reihinga, loqui. Sed non posse proferre. Doluit. Oeconomica sine

3,mpüu5

onuja Y

388 dubio. Pridie mortis dixit: ich wird staerben. Ich | waiss wol, wie mir ist.

Es laufft mir vomm rucken auff der lincken seiten, dem haertzen zu.

Cum

Vnd wanns noch ein mal kumpt: so waerd ich nur entschlaffen. So

[sein, D

(ixii: 0

habet sorg, und, wann ichs sag, so lauffet, und baettet. Es wirt bald

15 aus sein: und ich frew mich. Ich waerd nur aentschlaffen. Vnd du Theo-

dora thu deinn sturtz herab: und thuh andere ding in die truchen. Es

Mané

ist alles dein. Du horsts wol Es kan doch nit anderst sein. Thu mir

munitam

dahaer, was man mir anthun soll (.hemmet, schlaier, hauben, goller,

ein leilach.) ich habs alles zammen than vor diser zeit. Thu mirs da-

posuimu

Tntert

29 haer.

