exemplar Lat. mihi mittit. Sed ubi Typographus? Attulerat M. Christoph.

so Magnus, illius oppidi Diaconus.

Quia bis per literas ad me conquestus (.heri et hodie.) fuit G. Korn-

hofer: se à tertia, in. convictu Contub. mensa, ad 8** detrusum esse:

ego pro ipso, ad Rectorem Contub. M. Ioan. Oggerum epistolio inter-

cessi, ut ad 4?"* aut 5** transferatur, ut dignus. |

588 Horá 3. prosecuti sumus funus Valentini Steinmaetzii Lipsensis: qui

36 ante !/; anni duxerat uxorem, virginem Oxenbachiam. Tunc hic factus

erat Doctor V.l. anno 23? aetatis: antea Lipsiae Magister creatus 16?

10 584. 587.

11 581.

11 587.

16 588.

19 585.

21 580.

25 Neustat amm Cocher.

28 NB!

91 584.

36 587.

—

409

——

anno aetatis. Pius Lutheranus, praecipué odio habens Calvinistas. Se-

pultus est ad latus australe Templi S. Georgii, ubi Porta est domum

uersus aeditui. Concionatus est D.D. Hafenraefferus: explicans can-

tionem D. Pauli Eberi: Haerr Iesu Christ, war mensch und Gott.

Dicitur, Graecii, aut circüm, Ministros 9 Ecclesiae esse decollatos, 5

et 1 concisum. Ibi esse 2000 Hispanos.

Noua veniunt ab affine W. R. scil. illa ante 8 dies Wellingiana.

Decemb. 5. Die £

ex nubilo, serenescente.

[6)

p

,

vetp. Ó to0pxov couAtüvog, map Q póvo póvog Tiumv, &xriXé pe oqpóopa

U

ng.

10

Noua Wellimngiana.

Jter

Von Bilsen Nou. 23.

Transyluania iurauit Caesari, ut Domino haereditario.

Polonus classem validam contra Sueciam misit: quae iam eripuit

ylet

15

quaedam Finlandiae loca.

Vlt. Nouemb. scribitur indidem: quod Pomer. Dux Dentem aureum

ceperit, volentem in Angliam confugere: et in gratiam Caesaris teneat.

Colonià 9. Decemb.

l

Solus Landgrauius manens, nouos milites | colligit. Principes nostri, 589

cum Stadianis Emericam adhuc tuentur.

20

das

Boloniá, pace infecta discesserunt Deputati Holandi, Seelandi, Angli.

Marchionii nostri discedunt.

Ex Pilsen 4. Decemb.

Walachus iam contrà, quam antea, sibi iuramento, et filio suo, Tran-

syluaniam obligauit: loca firmo praesidio muniuit: Ibraimo Bassae.ss

10000 Duc. dono misit.

5&d

Romá.

In Italia, terrae motus magnas strages dedit, et alicubi adhue sen-

titur.

Venetiis.

80

um

Persica legatio ad Papam tendit. Persa videtur Christianus futurus.

jph

Da werden sich die Iesuiter brauchen.

Obiit uxor D. Antonii Sehweickeri, Blandina: quae fuit filia D. Can-

0mm

886;

cell. beati Iacobi Andreae.

85

K[er«

Decemb. 6. Die ?1. serenescente.

Concionem 1. Cor.7. Graecé scripsi. Exemplaria 60 mearum 3 Scho-

qui

lasticarum orationum accipio, à D. Erh. Cellio excusarum, constantia

lus

4 fl*. Iedes 10 bogen.

]e'

* 583. Vlmá.

9 535. 596.

11 592.

11 583— 593. 600. 601.

13 589.

16 Zu dentem awrewm: Pr. Sigism.

94 588. 6 wyoX. 600.

39 590.

97 389.

941.

98 591.

——

410

—

Cl. viro, Domino Ioanni Harprechto V.lI.D. et in celeberrima Tybing.

Acad. ordinario Professori, mag*? hodie ProRectori, Domino suo colendo.

$90 S. per Christum. Magnifice ProRector, Domine | et patrone colende:

relatu, nescio cuius, percepi: M** V. et Senatum amplissimum, iure

58uo recepisse ad se, siue confiscasse, centum, aut circiter, exemplaria,

impii, et scelerati libelli: cuius Auctor est M. Iacobus Frischlinus:

impressor ueró Tobias Argentinae Iobinus. Percepi etiam, illum TIaco-

bum literis ad M** et amp»e» V, uehementer instare, ut sibi illa exem-

plaria reddantur. Ideo, priusquam quicquam decernatur, cüm iustissima

10 causa sollicitudine non careat, reuerenter et efflictim oro: ut prius ego

ad M."*" V, et ampliss. Senatum, clementer uocer, atque audiar. Quod

sic fore, non dubito.

Bené valeat M^ V. et me commendatum, ut semper, habeat.

Tyb. à Museo, die S. Nicolai 1599.

i5 M** V, (.ut et totius ampliss. Senatus.) semper obseruantiss, M. Mar-

tinus Crusius.

Horà 3. usque ad 5** interfui funerationi piae et optimae ma-

tronae Blandinae: quae in transamerano coemet. humata est. Concio-

natus est D.D. Hafenr. etc. 119. Psal . Nisi Verbum tuum me conso-

591latum fuisset, interiissem. | Noctu post horam 9. absolui orationem de

21 Pulcheria, primo tractu. Nunc veró, forté in dies, addendum hinc inde

aliquid, aut mutandum. Theodora in fine coenae, nucem aperiens, digi-

tum fodit: chirurgus Iohel statim accersitus.

Decemb. 7. Die Q. pluuio, H. 3. nach mittag. Q.

25

Emptis 4 fl Exemplaribus orationum, M. Erhardo Cellio persoluo.

Typographis 15 kr. donaui. In coena habui (.dans pisces et anserem.)

affinem Nicol. Vetscherum, et chirurgum Iohelem Hebsackerum.

3

Decemb. 8. Die fi. toto nebuloso.

Donauit mihi D. Catharinus Dulcis exemplar Eunuchi Terentianae,

30à se Italicé conversae, et Principi Aug. Palat. inscriptae.

Materiam declamandi proposui de natali Christi.

9 585.

10 592.

18 589.

21 580.

25 589. Impressit. 500 Exempl.

26 563.

29 598.

31 581.

4 Von percep? an bis Crusius Z. 16 Hamnd des'Enkels I. I. Maier, Anmerkungen

von Crusius.

8 ampzen — amplitudinem.

94 Zu Q siehe S. 65 Z. 10 Amm.

M EUK Q T

—

—

411

Primum, Palatino Augusto,

Ligata à Gersten-

addito libello de morte

maiero seniore,

uxoris meae proximae.

Exemplaria ora-

In braun Bappen,

tionum Scholasti-

cum auratis 5 punctis,

carum mearum

et quadratura, in fronte

tria.

et à tergo.

6——6

"

9——6

Auffm schnitt, grün:

mit grünen seidi-

nen baendeln.

10

Alterum, Magistro

Binderlohn,

curiae elus.

Principis,

Tertium, Praeceptori D.D.

6 batzen.

Heuchelino. Baide in

Der andern

weiss berment, mit

15

ledes, 3 batzen

baendeln.

Duo ex Stip. illustri Magistri, qui nuper in Áustriam ad Ministerium

Euang. vocati erant, Lincii | eapti fuerunt à Papistis, et his diebus huc 592

redierunt. Legebam sequens.

i

Ferdinand, von Gottes gnaden Ertzhertzog zu Osterreich, hertzog o

zu Burgund, Graf zu Tyrol, etc.

Monitu Labacensis Episcopi Thomae, mandans monet Georgium An-

dream Catzianerum, sub mulcta 2000 Aureorum, remoueat citó Concio-

natores Euangel. Danielem Xylandrum, et Georgium Clementem. Dann

sie selen vor abgeschafft gewaesen. Magnum crimen esse, si quis pro-25

scriptos recipiat. Ambos, sole adhuc lucente, dimittendos esse. Si Xy-

lander post triduum deprehendatur: ei hoc capitale fore. Eum ouibus

Episcopi notabile damnum dedisse.

Decemb. 9. Die (-). lucescente.

Hodie incipitur, tempore concionum habendarum, omnes Portas T y- so

bingae, et in omnibus Wirtemberg. oppidis, clausas teneri. Si quis foris

est: expectet, donec reserentur rursus. cuvéd«x« &dmotponiv ad Senatum

Acad. non esse reddenda Scarthecae Exemplaria, nec Iobino, nec Iac.

Frischl. nec ambobus. Argumenta affero plus 17. |

Decemb. 10. Die (. nubilo, lucido.

593

Palat. Augusto, Rect. magn?? et eius Aulae Magistro, et Praecep- so

tori Heuchelino, horá 10. per nepotem meum 1. Iac. misi illa 3 Exempl.

orationum.

2 195.

4 593.

19 588.

80 586.

94 585. 590. 590.

96 591.

—

412

—

Earundem Exempl. singula misi Pastoribus 2 nempe Augustino Brun-

nio, et Ioanni Sartori, lesingam et Kaiam. Volui concionem Sartoris

dare imprimendam Gruppenbaehio: sed is nunc occupatissimus est.

Decemb. 11. Die $. ningente.

5

Nova ab aff. W. R. Sunt illa superiora Wellingiana. Walachus De-

spota filio suo Transyluaniam vendicat, 6 xóptog puyortjA.

Martinus, Med. D. nunc 65

Ruolandi,

affines mei.

|

annorum Lauingae — Andreas,

XaAbg xxl &yodboc, letpeooy.

10

N

M. Michaél, nunc 75 annorum,

qui fuit Concionator in Ober-

Yetingen: nunc ab Andrea cu-

ratur à lethargo, Herrenbergae.

Indicat mihi hodie haeo, ipse affinis Andreas, D.D. Zebelii convictor.

15 Soror eius, est uxor D.D. Andreae Planeri. |

594

Decemb. 19. Die 9. niuali.

Horá 8. usque ad 10. et horá 19. usque ad mediam 3*" visitauimus

Auditores nostros. Audio, «iypavvby xb civiQuvov nudius tertius hic

fuisse: ut Senatus noster petat fea(eoty tv moovouimv &xuto0, Ttot vijc

20 &xaOnM(ac, mxpX oO Kaícapoc. xÓpte ünoo0 1( Yevfjoevut; OuxtedpoAXmQa

TO. vbv dpyovea YjkGv sig $ópwmv mopeotMvon, Évortoy abv.

Witeberga huc scriptum est, D. Godelmanni ancilam, cum filiolo

eius, forté sexenni, ex 7j|wteAei magnificà domo, quam ille Dresdae

condat, de tertia quartaue contignatione in mortem decidisse. Scribit

251dem, qui hoc scripsit, Witebergá Cellii nostri filius: nobilissimum illum

Loóserum, meo nomine de promissis appellatum, respondisse, se ipsum

ad me scripturum.

A. Concionatore Biberacensi, D. Martino Vngero, qui filium híc habet

(.quem iuueram ad Stipendium.) accipio 12 Laebküchlin.

30

Ego ei mitto per filium tres Orationes meas Scholasticas.

D. Godelmanno scribens, condoleo de filioli morte: hortor, ut ipse,

et nobiliss. D. Lóserus, faciant promissa: quibus dederim, cum híic essent,

595instruetionem, quae lapi|des mouere posset. Sic Deus Custodiet Te, et

caeteros tuos chariss. liberos: me, quoad viuam, pro vestra salute et

35 gloria oraturo. Ergo ambo ad honorem Dei praestate. Opto viuificum

responsum. DBono auspicio incipiant, vobis promouentibus, illustrissimi

vestri ac serenissimi Principes, hoc instans septimum decimum seculum.

2 580.

$ Vlmá. 588. 600.

21 580. 599.

26 253.

98 Biberaco.

81 Dresdam.

92 249.

21 Der Strich über ócumv dieni zur Bezeichnung des Esgennamens.

—

—

413

Amen. Habebitis decus et gloriam hinc: ac strenuum ad S. Triadem

S

intercessorem, me LXXIIII annorum, adhuc (.divino beneficio.) vege-

tum senem. Vester Martinus Crusius. Operis commendationem habeo

ab utraque Acad. Witeb. et Tybingensi.

Has literas inclusi literis, quas in eandem sententiam ad D.D. Aegid.s

Hunnium scripsi: orans, operam det apud serenissimos Principes. Re-

dituras expensas ex distractione librorum. Aut quid noceat potenti Prin-

cipatui, Exemplaria singulis concionatoribus donare, aut in sacrariis

Ecclesiarum reponere, hoc novo XVIL, seculo? Inclusas, mittat, si vide-

atur, ad Godelmannum: aut (ipso absente.) ad Loserum, etc. Deum 10

semper pro ipsis omnibus orabo: si voti compos, nouum in ossibus vi-

gorem consecutus fuero, etc.

D. Erh. Cellio literas, suis includendas, misi. Promisit. |

596

Decemb. 18. Die ?!. niuali frigido, remittente.

óvetp. KAézxxot Bv v voquei. vfjs DiBAcogpene poo, &yxexAetopévot. xaac- 15

B&c, moAA&e yuvatxac &v v x&tw bnoxabot süpov: xol &xéAsuoa dyOpac

xaÀetotat s; o0XAWpv vv xAentOv. dvaf&g 9& póvoc, vb cvapuelov ebpov

&yepypuévov, vv xiocov &veoypévnv, BigatoSdpv xevorépay, vobg xAemntac

xegeuyótac. &bunvtoOcle, cqó8pa &Aum|ovv. npot mediá b5. horá. xopte q0-

20

A«tóv ue.

Horá aliquantó post 12** per Pedellum vocor in Senatum, qui erat

plenus: praesente etiam Rectore magn"* Principe Palat. Angusto: et

ProRect. Harprechto: atque D. Nicolao Varnbyl. qui nuper 7. die De-

cemb. ingressus est LXX XI" annum aetatis. Introvocatus, extra sep-

tum stare volebam: sed intrare iussus, omnia (.iuxta Decanum meum ?5

sedentem stans.) proposui. l. cüm ProRector me, qui nuper petiissem

per literas vocari, dicere iuberet: egi eius M.**"8*9 gratias, quod mei

sic benevolà memor fuisset. 2. cüm audierim, Senatum Searthecas Ia-

cobi confiseasse: cumque ille eas reposcat: | dixi, me demonstraturum, 597

non esse reddendas. Velle autem de Scripto recitare: quia aliter non so

ita breuiter, nec ita ordine, possim exponere. Etsi autem confidam ip-

sorum pietati, sapientiae, iustitiae: tamen me etiam ommnia recitaturum

)

argumenta mea: idque tantüm sollieitudine animi hortante. Ideo mihi

clementer veniam dari orabam: quod etiam forté praeter decorum

agerem. 3. Tum per amplius semihoram, aut per 3 quadrantes horae ss

(.circà horam 1*?".) recitaui totum Scriptum: cur non sint reddenda,

Exemplaria: et inspersi quorundam Argumentorum explicatiunculas.

4. Recitatione absoluta, et de non reddendo conclusione addita, nego-

tium humiliter commisi pietati, sapientiae, iustitiae, illustrissimi et

9 Witebergam. 557.

15 588. 600.

94 Actio mea in Senatu.

—

——

414

magn"! D. Rectoris, ProRectoris, Procancellarii, et ampliss. Senatus.

Tunc ProRector iussit me domum redire: Dominos rem sapienter con-

sulturos, et mihi indicaturos. Ita 1 quadrante horae ante 2*" horam

redii domüm. Postea redii ad Senaculum: M. Vitum euocaui: dixi, si

50opus sit, me Exemplar mei Scripti Dominis daturum. Abierat iam

Magn""* domum suam: Senatus adhuc aderat. oóx &mé8oot vevfjoecos. |

598

D. Catharinus Dulcis, mihi Italicam suam Eunuchum attulit ligatam:

coenam meam tantüm attigit, mox abiit: festinans in Collegium N.

redire. éy $, &Ae09epoc Bíoc, Tjvou abve&o0otoc, &xdootg.

10

Ad Pulch. orationem facio his diebus appendicem.

Decemb. 14. Die Q. simili.

Interfui Disputationi Íuris publicae.

Quia Iacobus Frischl. in sua Scartheca posuit: mea Grammatica esse

peritura: quia D.D. Hafenraefferus, meliorem et breuiorem scripserit

15 (.Graecam hodie modó vidi, adferente D.D. Siguardi filio Ioanne Dauide.)

sicut etiam M. Beringer compendia Dial. et Rhet. scripsit: vónit dictus

iam lohannes Dauid, excusans patrem, et Hafenraefferum: nihil contra

me factum esse: quia haec Exemplaria non sint in publicum exitura,

licet excusa sint. Ego autem respondi: licere ipsis publicare: me nihil

?0 curare. Posse pallia diuersa (.magnum, paruum, mediocre.) convenire

diversis (.magno, paruo, mediocri) et tamen omnia esse bene facta.

Eosdem sermones 17. Decemb. D.D. Sig. et ego, inter nos domi eius

habuimus.

Decemb. 15. Die f. frigido.

25

In disput. Magistrorum, de liberalitate, obiicio.

Venit ad nos Consulis Reihingi filius: qui antea circa Graecium, et

599nunc Constantiae, fuerat (.petens fieri Procurator Ess|lingae, des Co-

stentzer, oder Salmensweilers, hofs.) Philip. Iacobus. Abiit 17. Decemb.

Esslingam.

30

Decemb. 16. Die (2 frig. et sereno.

,

Vespertinam concionem Graecé excepi. Audio, 1óv doyovva "iv, o0x.

(

E6 Q

Gpmv, &ÀX eig &yyAtav, mopsuofjvoc.

Decemb. 17. Die (. sereno.

D.D. Ioan. Georgius Siguardus, se de Grammatica, et D.D. Hafen-

35 raefferum, excusans omou8a(tc, et factum lacobi Frischl. condemnans

(.der Teufel dancks im, dicens. mihi donat Exemplar suae Gramma-

*

ticae Graecae. Literas accipio binas

a

genero M. Iacobo. 1. illas vete-

1 991

198 Grammatiea. 596. 599.

91 594.

94 598.

97 Binicà. 578.

82 $opqv Hs.

—

415

——

à nobilibus

riores, 7. Nouemb. 99. scriptas: quibus se receptum esse

significat.

Pastor, M. Loher.

Receptus 4

Ecclesiastes, M. Iac. Maier.

5

9. Suaigerae D. Decemb. scriptas.

[ Donawerdá 29. Nouemb. euectus 2 curribus, et 1 rheda familiae

mv otXL

Suaigeram 4. Decemb. 99 bene ingressus.

|

zj &yt« tpuiOt ttM) xal Oóta.

Intercedit pro Med. D. Ioseph. Cellario: ut in locum D.D. Ham-:o

bergeri recipiatur.

Eruditis literis me Iosephus Cellarius Med. D. orat, ut se iuvem.

Est 37 annorum. |

Literae à D. Hoschelio. Iterum pro D. Cellario intercedit. Interrogat, 600

cui debeat dedicare opus Graecum «o0 qoeitoo BiQavo9xnc? Reginae neis

Angliae (.quaerens, quomodo se erga me gesserit. Nihil adhuc.) an ali-

cui Germano? Alia quaedam Graeca iri excusum ibi ait: ut, Chrono-

logiam Niceph. cum comment. Camerarii, etc.

Noua ab aff. W. Ronero.

Viennà Decemb. 1.

20

Heri cucurrit quidam ad Caesarem: qui adfert Cardinalis occisi caput

depictum in linteo.

Walach. Despota Transyluaniam occupauit, et Walachicis praesidiis

contra Caesarem firmat. Nactus est thesauros Cardinalis, et Chryso-

dontis, ut ex Pilsa 11. Decemb. dicitur.

25

Venetiis Dec. 10.

Etiam Damasceus tumultuatur contra Sultanum.

Antverpià Dec. 1.

Germani reddiderunt Cliuensi Orsau: et Hispani, Reesam, ut dicitur.

Nostri Emericham retinent, praesidio etiam ordinum munitam. Brun-so

suicensis Dux urget apud suos: ut contribuatur pecunia, ad bellum contra

Hispanos, ut Imperii hostes, continuandum. Conventus erit Lüneburgi.

Decemb. 18. Die ($. sereno.

Literae à Blaubyrensi Pastore, M. Melch. Volcio. Libenter haberet

meum moA(xeupa o0pvtov. Postridie respondi, de mea Postilla ingrati- s5

tudinem Concionatorum, etc. Grupp. t5 moAGtsupa mittit.

9 Suaigerá.

6 579.

10 565.

12 Werdáà. 565. 601.

14 Augustà.

965.

19 Vlmà. 588. 601.

23 6 poA. 989. 598. 601. 604.

98 Óveip.

vxw»xG 2 s. 596. 605.

984 Blaubyra.

17 Unter Chronologia Niceph. is| das yoovoygequzóv oívrouov betitelte Werk des

Nikephoros zw verstehen, der von. 806—815 Patriarch von Konstantinopel war. Zuerst

wwrde es 1606 von Josef Justus Scaliger in dessen Thesaurus temporum herausgegeben.

——

d

—

416

Decemb. 19. Die $. simili.

Nova Wellingiana.

601

fts

Hustam castellum eripuit Walachus Batto|ribus, et 10 milliones

Aureorum. Dann sie hatten ier bestes dahin geflohenet. Ipse iam scri-

Ti

sbitur Caesari Transyluaniam tradere. Moschobita, unicam suam filiam

Maximiliano Austrio daturus.

orà

di0

Freibeuter, descendentes infra Budam, Tartaris caesis, multos Chri-

stianos liberarunt, et praedá ditati sunt. In Caramania, hat Mehemet

Bassa peditatum alterius, qui defecerat à Sultano, an sich gebracht.

pl'O

10 Alter igitur in Arabiam concessit.

Moerspurgio, et aliis, wirt in Vngaria abgedanckt.

In Belgio, wirt Alberto Archiduci gehuldigt. T'entatur adhuc paci-

ficatio cum Stadis et Angla. Romae, Xenodochium, et alia amplissima

&1

domus, pro peregrinis et hospitibus praeparata sunt, ob Iubilaeum.

15

im

Affni W. R. mitto Exemplar orationum mearum 3.

Tl

Includo sequentem Epistolam, ut eam mox Werdam mittat.

Rescribo (.ex sententia magn*! ProRectoris Harprechti. D. Iosepho

Cellario: ut ad ipsum Senatum Acad. petitionem suam scribat: et quidem

citó, quia intra 14 D. deliberatio sit futura de Medic. conducendo.

20 Mittat ad Ronerum, qui ad me, etc.

Visitaui D.D. Dauidem Wilh. aegrotum diu.

Vacatio incipit, publica disputatione Iuris.

Decemb. 90. Die ^.

Absolui Appendicem in Pulcheriae orationem.

25

Decemb. 21. Die Q. frigidissimo.

PA

Conciones audiui, nec in Templo scripsi. Pro Stettero heri huc mi-

erauit Ludimagister nouus, Matthias Kollinus. |

602

Decemb. 22. Die h. frigido.

Literae 1. à D. Ioanne Adamo Mordero: qui statim legit meum

30 Antipop. et humanissimé respondet: tanquam qui nihil Iacobi Fr. viderit.

9. à D. Osea Hala: qui ait, se non vidisse Scarthecam illam: nec

dignam esse responso: quod generosus equus non curet latratum canis,

üt

D

etc. Mittit mihi 12 Antipoppysmos: ieden umb 3 kr.

Decemb. 23. Die (2 humido, tepidiore.

mii

95

Conc. 2 Graecé scripsi. Quietus mihi, &eo0 x4pttt, dies. Pulcherianae

ul

orationi adhuc quotidie aliquid insero, augeo, exorno.

Per noctem, creber et ingens ventus.

in

4 588. 600.

15 Vlmam. 600. 604.

17 Werdam. 599. 606.

29 Spirá.

lä

582.

91 Francofurto. 584. 607.

'llilä

&f

——

417

—

Decemb. 24.(Die (. serenescente.

Horà 1. M. Haubero Diacono meo peccata (.primus ego tunc.) con-

lünes

SQrj.

fessus, ab iis benigné absolutus sum. Sic et nepos meus Crusianus.

lizm

Laus S. Trinitati. Concionem Graecé scripsi.

Antea, horá 9. usque ad mediam X** in Auditorio Theol. M. Rosas

Chrj.

orationem habuit, de Natali Christi, et contra Papae Iubilaeum: Exor-

emet

dio praelongo praemisso.

acht

Interfuit Palat. Princ. Augustus, et 4 Barones. Vult videri artificiosé

pronuntiare. Alias familiariter et bene loquitur.

M. Eus. Stetterus mihi quaedam M. scr. antiqua cemmodauit. |

10

pac-

Decemb. 25. Die 4. temperato, splendescente.

603

sImg

Conc. 2 Graecé scripsi. S. Coenam Domini in Templo Sangeorgiano,

h

é manu D.D. Hafenr. et Diac. Sam. Magiri, accepi. In Stip. illustri,

invitatu D. Iohannis Gusmanni, pransus sum splendidé. Vbi plus 20

mensae Studiosorum.

15

pho

attingere 1600* Christi

idem

annum, viuendo à

endo,

Beneficia

1526. anno.

summa

Coneiones audire,

mihi

eas Graecé scribere.

20

hoc die:

3

Percipere coenam Domini.

4.

Prandere in illustri

Stipendio.

tí &vvaxoDOoo 1G xupip; 4vcíay aivécsoc, xal &nGxXXmotw 100 Ovójuxvoc

«0100.

25

o ml

Dixi, nos

niti ope Dei

Me hoc anno

debere in

plures habuisse

tentatio-

nibus

tentationes.

Deur

recté agere

30

Qderit.

Dixerunt, Deum identidem consolationes mittere. |

T&

Felicem annum, cum longa vita, Dominis Stipendii precatus sum: et, 604

ut Christus conseruet Ecclesias nostras, hanc Acad. et hoc Stipendium.

'ATIS,

Der gleichen seien nicht in Germania.

Literae ab affine W. Ronero. Accepit, quae misi: gratias agit: literas

mittit Werdam, per Augustam: felicissimum annum novum nobis om- ss

janae

nibus precatur. Nova mittit, illa proxima Wellingiana, ex parte.

9 512.

10 563.

12 513.

15 565. Tüschordmung: l. M. Mich. Be-

ringer. M. Vitus Myller. IL Procurator Gusm. IIL Ioan. Mockel, Caupo Ouis. M

Rosa. IV. D. Gerlachius.

Crusius.

84 Vlmàá. 601. 607.

$pir.

24 Vgl. Psalm 115,3 (116,12): «( àvranoódoo Q xvpío zl Qw &vrczfÓwxÉv uoi;

und, 115,8 (116, 17): co 9íam Svoíev «lvécsog* tàgc sÜydg uov ànoddoo tTt zvgíQ

8. S. 404 Z. 6.

Diarium Crusii II.

21

—

418

——

Decemb. 26. Die 9. humido, lucido, obscuro.

Concioni matutinae non interfui, ventre dolens: sed vespertinae: sed

domi eius summam notaui, nihil feré cernens in Templo, etsi horá 4*

concio Hafenraefferi fuit finita.

Nova Wellingiana.

Videtur Transyluaniam Walachus Caesari daturus: et tamen eius

milites excedere iussit. Vult, si à Caesare adiuuetur, Constantinopolin

bello tentare.

In Oriente, Husini Bassae defectoris res succedunt: Persa et Geor-

10gianis adiuturis.

Alberto, post Louanium et Bruxellas, iam etiam Antverpia obedien-

tiam iurauit. De Anglica, et Ordinum, pace, cum ipso, dubitatur.

Muneribus Rex Hisp. corruperat, ad suadendam pacem, quosdam

proceres Angliae.

605

Hispani op. Rees luliacensi reddiderunt. Apud Siciliae Mes|sanam,

16nauis cum saccaro 50000 fl. summersa. In Gallia, concionandi libertas

Calvinistis, etc.

Priuigno D.D. Ioannis Harprechti, puero primi ordinis in Paedagogio

Academico, Iacobo Schytzio, in libellum inscripsi quAotfjotov, ex Psal. 119.

s

Q

20&y ti(yt XoatopUOost

vedepog tljv 600v a0t00; &v v quAXGacVat vbv AÓYoy

toÓ xuptou.

Et M. Ioachimo Dryandro, qui apud D.D. Gerl. viuit: Act. 7. xópte

(oo0: et Luc. 23. m&ep, sig Xsetpég cou, etc.

Decemb. 27. humido, et vesperi obscuro, die ?.

25

Conc. 2 Graecé scripsi. D.D. Nicolaus Varnbyler, nune 81* annum

agens, tamen accessit ad Natalitias conciones.

Decemb. 28. Die Q. simili feré.

óvetp. Y) vufeyyato &xabwpa. &8EOexvo lg Ou&koxaXov, xv Gytov ypuoóoto-

pov: xal toUtov &yà aTj cuvéotmox, miotov xal émtuieM Éceotot EnonnyeA-

'

so Aóp.evoc, Qí]acty &AXWvtxote, & pevà qpoviloóog £t6AeooaX (sic): w«i wet&

pér

tb éEonvioQvat pe, Évt vÓve éx. víjo qpoviioog vijv xeqaATy movàv.

Tonsus et scarificatus sum. Scabie semper vexor, praesertim manuum.

A D EE

Totum diem mansi domi, Sueuica ex Stetteri libro excerpens. Filia,

ein wesch. |

606

Decemb. 29, Die hi. frigido, sereno.

36

Domi mansi: tantum precibus horá 3. in Ecclesia interfui: Epinicio

Deborae, ex lud. 5. in Ecclesia lecto.

Convénit me ex Hirsaugia, M. Alb. Kunius. Quotidie docet ter: sunt

l

33 studiosi: concionatur die Dominicá, hor& 12.

$ 600.

28 600.

—

—

419

Carnis £ 6 mihi D. Augustinus Brunnius dono misit. Per epistolium ei

gratias egi: et chartas Nouorum, ut iam diu soleo, ei misi. lpse resti-

tuere solet.

Decemb. 30. Die (3) sereno, niuali.

Vespertinam tantüm concionem (Graecé scripsi: quia manéó (.pedes

sinistro, brachio iam diu sinistro, et scabie manuum dolens. domi in

Museo mansi, familià tota in Templum eunte. Consignaui materiam

orationis, de beatae Dei genetrice Maria componendae.

Quinque nostri adolescentes Principes, qui hic student, in Stipendio

ilustri sunt pransi, cum familiis suis. Fuerunt iidem Principes, etiam 10

maneé et vesperi in concionibus.

Frater generi mei Necceri, vesperi veniens, apud nos pernoctat [cum

seruo], lohannes, cum seruo.

Postridie horà 129. abierunt.

Decemb. 31. Die (. simili.

15

Literae binae à D. Cellario 1. ad Rect. et ad me. Statim priores,

M centissimo Palat, misi: alteras veró, ad ProRectorem. |

Literae à D. Osea Hala, Decemb. 9. datae: amicae, de filü beati607

j

reculis.

20

Nova à D. aff. W. R. Proxima Wellingiana.

tà& toU0 ,xx9) Évoucg, GAXay OU.

Nachtrag, der von dem .Enkel I. I. Maer. geschrieben ist.

13. Decemb. 99.

Decretum Senatus Acad. Tybing. contra M. Iae. Frischlini Iniuriosum

scriptum, quod contra Crusium edidit 1599. in nundinis Septemb.

25

Decretum, Rectore Magn"^ Principe Palatino Aug. Neoburgensi, et

Prorectore: D.D. Ioan. Harpprechto. | Vff M. Iacobi Frischlini be- 608

gehrn der Restitution ettlicher exemplarium halben seines lungst aus-

fa-

gegangnen buchs, Nicodemus Frischlinus Rediuiuus intituliert, so Sena-

tus Academicus als Iniuriosum scriptum von oberkeüt wegen zuhanden so

genommen, ist erkhent, das berhierthe exemplaria bei der vniuersitet

vftbehalten, auch ihme Frischlino kein bezahlung darfür gegeben wer-

à

den solle. Actum in Senatu Academico d. 13. Decembris A? 599.

D. Notarius Vniuersitatis Andreas Walch, XI. Febr. 1600. mihi Crusio

descripsit.

35

o

Sunt 90 Exempl. ut ex Ioan. Gerstenmeiero audiui, ego M. Crusius:

ij

iedes vmb 7 kr. zu verkauffen. Essent 10![; fl.

4 NB!

19 Zwu Frater: Gaerber. Paruus, viduus.

16 Werdà.

1 lesingen.

601.

18 Francofurto. 602.

20 Vlmà.

28 596.

lsR Pb ii tus as tdieiie

—

—

—

u

420

Als Anhang drucken wir moch ein Blatt ab, das den Elüntrag vom

20. Mai 1599 (s. S. 276 Z. 25 ff.) ergünzt. Dieses Blatt, eine Sondernotiz

des Crusius, wurde von dem Crusiusforscher Professor Dr. B. A. Mysta-

D2

kidis, jelet in. Thessaloniki, vor Jahren in Konstantinopel erworben und

sder Tübinger Universitütsbibliothek 1928 geschenkt

1599

Maii 20. ago magnas gratias Rectori et Senatui

quod 3 fl. meis

ïä

2 Graecis dederunt: praesertim, quod in mei gratiam, cum illi non

haberent literas cuot«tx

et suspecti esse possent

10

&noÀoyiía mea.

Existimo, 1llos omnia veré de se dixisse. Quia,

l. alter eorum Hieremias, etiam ante feré 12 A. rxeAoyoviac Archiepiscopus

fuerit: et tunc cum Bulg. Patriarcha hic fuit, ut homo magnae dignitatis

mihi notus. Nunc suecessorem prioris Patriarchae, huc secutus est

15

et

2. Nemo Graecus exit domo tam longam viam sine testimonio

non est novum, eis Testimonia interdum eripi. Talis antehac etiam mecum

fuit: habens testimonia ex Turingia, sibi ablata fuisse Testimonia — —

9. dixerunt, se Lindoae fuisse ante Mediol. profectionem. Ibi esse Scho-

lae &.6oxaXov, Martinum (.scil. Bremium.) qui ipsorum Testimonia viderit

20

4. De rebus Walachicis, et rebus Grraeciae omnia veré dixerunt: sicut

ea antea ex novis et aliunde noveramus

5. Totam historiam, meo rogatu, sui casus, mihi descriptam tradide-

runt: cumque interrogarem (.tentandi causá.) an liceret mihi eam typis

edere: dicebant, penes me hoc esse. Ergo non seripserunt falsa de Cae-

a5 sare et de suis rebus. Metuerent enim sibi

6. Quando pro Graecis aliquid scribo: neminem cogo, ut praeter

voluntatem eis det: sed liberum hoc est ei. Ego tantüm rogatus rogo.

7. Tigurini docti, eis .X coronatos dederunt, scribente ad me Stuckio:

ut satis peritis veteris purae linguae, et bene versatis in S. literis. Quod

30 verum mihi videtur

8. Ait Archiepiscopus Bulgar. Athanasius

Graecos esse aequé in-

visos Papae, atque nos Euangelicos. Vocant Góypotra Papae, ca$9à x«l

Y8Xou991. Meletius Alex. Patriarcha (.mihi per literas notus.) vocat Ponti-

fieiam doctrinam, uéAog cecampopévov, membrum putrefactum

35

9. Hi duo, in mea coenula, à me explorati, consentiunt de Articulo

Iustificationis nobiscum, quod scilicet sola fide. De non adorandis Sanctis,

contradicebant. Contrà argumentanti mihi cesserunt

$

19 Zusatz hinter viderit: Bremius mihi scripsit, hoc verum esse, Maii 20. (20. aus

10. geándert).

8 Über den Besuch der beiden Gnechm berichtet Crusius . 251 Z. 14 bis S. 257

Z. 6 dieses Bandes, die für das F'olgende zu vcrglewhen sind.

16 vgl. Diar. 1596/97

S. 299 Z. 13 ff.

17 Crus)us scheint hier eim . Wort wie dicens, affirmans ausgelassen

zw haben

83 vsXou55n Hs.

A

gf

"

rE

cx

Exora

m

m

Lgeumes

E

j

PUR

Es

N

-

n

—

3

a.

UT

L.

u

"

2

E

D

[

p

H

NESDEUIRNTSNCUORNIRGNG KT M.

——

LL

EOE

—

—

—

-

—

F

$s

$

N

i

Qs

m

-T

—

d

m

4

p

:

du

fs

us

w

n

ss

^E

s

6s

x

A

E

RH

du

-s

Ro

à

2

QY

SERE

3

t

8

3

UM

s

fä.mw

*j

:

E

s

p

[

m

k

A

TM

*

?

2

As

3

Y

E

Drud: von H Laupp jr in Tübingen

TRf

m

E

P

x

nE

ER

h.

ii

NUA

E.

E

m

E xl

TIRPEHESO st a NT

p

-

L

as N ia

:

x VEU R

MY

as

WR

s

u

2

P

Ws d

:

2

R epe

s

ET

t

z

E

J R

É

M es a

E

d.

i

g

*

.M.—l

X*

-

E

-

W

RE

mn—

Á

—

IOT

m

VUv

€TTS

N

z

—

——

Ed

l

MM

HW

|

M

us m

ais i

AC eastesn;

M Qu

d s

upsafii mndP .

;:..&......4...2! DEU

ii

—PàÀ

vastd

ais

TE zi

d

d

b

E

RE uLeE

.'.'L'—A'L'»"-

M

AA

E

Pt

s A

$s

ATT

j UER

t

i

A

s

3

Z

:

i

:

d

4

:

.:.

:

E

2

A

MOR

5

pX

x

CR

PC

2

"

i

VP

p

;

»t

*

-

l-

x

N

$

^

:

i

*

w

hN

sE

E

.:.

N

d

o

W

i

z.

z

3À

A

S

*s

ES

x

A

E

Y

QG

E*

*

E

a

A

*

M

&

E

as

p

E

2

E

Es

W

"a

ue

P

i

$

T.

s

;:

gs

H

P

m

R

ä

ï

es

n

M

A

d

N

2

r

[

MR

A

p

jj

3

Mp

T.

o

g

z

s

d

It

E

Ms

t

p

r d

:

&

.

X

-

i

J*

".

3

N ofotete

U

"z

CR

U

M

N

Y

"

D

M

E.

z.

g

d

-

as

-!

"

m

:

Jx

d

i

*

Wiuy

TA

*

T

i

af

MC

m

E

x

zl

i

p

E

"

S

j

W

r

H

E

*

3

25

ïx

m

r

i

E

A

3en

A

i

N

A

a

»

ï

?,

*

h

.

-

a

T

i

E

*

r

a

.

».

S

:

2j

B

SSS

a

-

i

"

ss

E

»

-

"

A

A

m

*

:

.

"

belsd

7

73

::

N

*

M.

3

(s

d

"

ï

ä

^

T

e

"

A

:

E*

e

-

:

od

2

*

.'r*,*äl

^*

A

I

"

a

E

.

3

*

X

M

4

s«

n 28

x

AT

:

R

TY.

-

F

*

:

AR

x

E

:

RA

"

w E

E

z

z

«

al

a

5

d

Ws

5

g

p

»

z

i

M.

iäg

ls

*

z

a

:

du

d"ä

- M

M

2

;

54

Cs

T

LE

*

"

3

UC

*s

r

a

k

n

23

2j

2

ER

A

*

E

T 2

r

PL*

F.

E.

j

E

:'-1

x

-

Z

ï:

"-

&

d.

CA

*

:,

,.

;'

P

AE TE

3.

"

"1

x

at

-

-t

a

m

N

7

d

5

R

5

2

d

E

[

ï

of

-

Pa

rE

Ra

LA

COU

E

J

Y

[

ï

A

V

-

RO

X

-l

2

ä&*

-

3

MRU

MAT

ATE E E

267

13

RAT

23

a

"

g

T*

P

uT

Pab

PeL

LA

x

ET

T

9

LE

5$ 4

A e

a

" d

P

:

E

PAPITEY,

:

Á

j

t

,;

i

CO AW

p

;

»

n

E

*

-R

L

N

5

x

i

$

Y

B

AE

A

'ä

*

:

P

ï

tepm

pape

jm

v

LU

E

RA

x

D i

v

r

HO

*

RUA

,

2r

A

M

:j

A

g

d

i

s

o

s

3

H

C

t

75

of

;

*

o

.:

CA Q

)

"ASPMET

,

À

f

:L

[

E

j

p RUXLE

n

"d

ROW I

C APTOS

2

a

o

a

,:

m

E

W

LU

P

S IT

d

*

iä'

*

4

73

1

g5

Ed

z

d

-«

P.

$

j^

ä

5

P

2

M

i

X

Ea

if

CeRY

N Cin

f

t

E

x

k

st

CaCariat

X

E

j

ï j

DIARIUM

cem

0

"

l2

«]

IWARTHNICRLSII

4598-1599

19

HERAUSGEGEBEN VON

18

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

l45

17

WILHELM GÓZ vux» ERNST CONRAD

Balance

|

O

16

ENBNB

|

15

Focus

ä

14

[

13

l

12

| 10

11

[

10

l

]ä

l

l

1931

-

l5

:H

2 M C

VERLAG DER H. LAUPP^'SCHEN BUCHHANDLUNG

TUBINGEN

|

x

E

i

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com