gis admissos, D. Zieglerus Decanus 28 Magisterii candidatos.

Vij

Horá& 2* uxor mea equitat hinc Esslingam versus, cum meis literis

Hcl

ad Quaestores 2 ciuitatis (.Dionysium Scheublinum, et loan. Herman-

berg

num.) et cum 300 fl. nostris, ibi in censu collocandis (.sicut Reihinga

8006

15mihi seripserat, eos receptum iri) quam pecuniam (.Münchskopf, und

Vxo

halbe Francken.) portat Osualdus Haubtfall, à me uxori comes datus.

qui

Accepi circiter 50 iconas meae faciei, in mea charta à M, Erh. Cellio

dent

769 collega optimo, cum 16 honorificis suis Disti|chis, elegantissimé excu-

sas: ut sic interdum amicis, quando eis scribo, unam includere possim.

M

20

M. Lud. Gefrorer, ex Stip. illustri, sepultus. Aberrans ego in vià à

;

funere, domum redii, non comitans, sicut Vniuersitas. Vesperi nepotem

in Blasianas balneas emisi, visum res Theodorae: quae, ut retulit, bene valet.

M

ä

Mense Iulio.

Iul. 1. Die fi. sereno, calido.

ä

25

Interfui Disputationi Iuridicae: praeside D. Magiro, Respondente

12

M. Christoph. Besoldo: cuius sextae positioni vehementer contradixit

est:

D. Hafenraefferus: quód alter vellet, Politicen statuere de usuris hoc,

Cnes

aut illud: etiamsi Theologia aliter vellet. Interfui.

11b d

Horá 3*?. Thema de laudibus Musicae proposui auditoribus, ad ora-

atqu

sotiones componendas. Theodora (.nepote emisso.) valet. Nebulo Vogel

geset

Murarius poscebat pro 2 cippis refectis 3 fl. Sed dedi ei l1!/,fl. Ist

PTRNURIR

dannocht zu vil. Hat (.ut ait.) 60 ziegel braucht, und ettlichen kalg.|

"m

"

10

Iul. 2. Die (2 sereno.

eideg

Conc. 1 Graecé scripsi. Vesperi domi manendum erat. Apud D.D.

Y

2 Incepi, Erhalt uns Herr. Et, Verleih uns friden. Et, Gib frid Z(w) V(mser)

Z(eit). Et, ó Herr ich rüf D(ein) N (amen) A(n). Et, les(us) Chr(istus) V (nser) H (eiland)

11

D(er) D(en) T(od) V(berwand).

8 Haidelbergá.

12 Esslingam. 750. 764. 770.

faelde

29 Incepi, Mitten wier I(m) L(eben) S(eind). Et, Ohrist gen Himmel. Dieser Liedan-

B[aw

fang 4st àm ,Gross Kirchengesangbuch* micht nachzwweisen.

29 '/62. 810.

30 768.

EY

34 Incepi, Mein Seel E(rhebt) D(en) H(erren) M(ein). Et, Herr Iesu Christ, W (ahr),

(Eei

JM(ensch und Gott). Et, Nun lasst uns D(en) L(eib) B(egraben). Et, Christus wirt kom-

Telio

men Z(u) G(ericht). Dieser Liedanfang begegnet nicht im , Gross Kirchengesangbuch*

Y(i)

vgl. S. 63. .Awm. 2. Abt. Z. 6. Die beiden letzien Worte sind aufgelóst S. 100 Z. 32.

|

2

—

35

—

Zieglerum, Decanum meum, þrandebam, invitatu eius humanissimo, prop-

ter uxoris meae absentiam.

$ s.

Ibidem etiam coenae adhibitus sum. Cecinerunt cantiones 5 et 6 et

3 Ineus

7 et 8 vocum: inter quas etiam Impp. Philippum et Irenam. Reduxerunt

me omnes (.Domini Hohenf. et Holtzlinus, ac Praeceptores, etc.) domum,

ls de

sub hora 8. Laus Deo.

(.Y,

Iul. 3. Die (. sereno.

artun.

P

Examinamus ante prand. 3 candid. Magisterü, et post prandium 5.

| COlle-

Alios etiam 6 candidatos inscripsimus. Post horam 9. educitur fur, et pu-

nitur suspendio. Fuerat antea, cüm Caluae essemus ante 3!/, annos,10

literis

virgis exactus. Cadauer eius à D.D. Moeglingo dissecabitur. Eramus

H. 12. usque ad mediam feré 2 ** in Senatu. D.D. Planerus, à D.D. Ham-

CTman-

berg. dissentiens, vult é domo Vniversitatensi in suam propriam, quae

lhino

f, uj

soceri eius M. G. Liebleri fuit, immigrare, etc. Incipit emigrare postridie.

Vxor mea rediit H. 2? et literas membraneas ab Esslingensibus mihi affert: 15

datus,

quia pecuniam illam meam emerunt, censu 15 fl?"" annuatim mihi pen-

. Cellio

XCU-

dendorum. Noua accipio ab aff. W. R. Sunt illa. Wellingiana. |

DOSSIm,

Iul. 4. Die d. sereno, seró tonante.

711

n à

Mané 4. Post. merid. 5 examinauimus.

epotem

Iul 5. Die $. nubilo et sereno.

20

evalet,

Mané 4 examinamus: deinde iterum 5.

Nova Wellingiana.

Presslauià 95. Iun.

ndente

19. Iun. Transyluanus, qui fuerat, Princeps, hine Popelam profectus

radixit

est: die Huldigung von densaelben unterthanen anzunaemen: adhibitis 25

is hot,

Caesaris commissariis. Seine Fürstenthumb, sind Poblen und Ratibor. lst

mit 300 pfaerden, und 40 Cutschen eingeholt. Praestitit et iuramentum,

d 072*

atque accepit. Ante 10 dies pluit panibus 1 meil von gros Plogau, un-

Yogel

geseurt.

f. Is

Ex Transylu. 19. Iun.

30

lg. |

Wallachiae Vaiuoda praestitit iuramentum nostro Caesari. Tartari

eódem consenserunt, non amplius cum Turcis futuri.

Romàá 27. Iun.

n

Von Lisabona 4 meil, Angli ein einfall gethon, und vil ort beraubt.

-V( 2777

(eilmnd)

2 744. 179. Tischordnung: l. Decanus. Praeceptor. IL . N. Hohenf.IIL N. Hoóhen-

$, T.

faelder. IV. D. Hóltzlin. Crusius.

9 'ITheodorae 1 fl. misi.

* Inc., O maensch

Ticdan-

B(ewein dein Sünde gross). Et, Gelobet seistu I(esw) O(hrist). Et, Gott sei gelobet.

40 163.

Et, Mag ieh V(nglück micht widerstahn).

18 Heliodori ei$)xomzwx& Graecé et Lat.

(.Heidelb. excusa.) vidi primüm hoe 3. Iul. et proposita sunt ibi quaedam ex mea

W(ahï)æ

15 768.

17 Vlmá. 767.

rb kom-

Heliod. Epit.

21 Incepi, waer Gott N(?cht)

,«ngbuch*

M(dt) V(ns) D(ise) Z(eit).

28 774. 767. 1'15. 828.

) J 9.

?

—.76 n

gles*

Die Staden wöllen, wann Cardinalis mit inen frides halben tractieren

wolle, soll er nur kainn Spanier schicken.

operä

Venetiis. 3. Iul.

(o

Arabes urbem Balsana ita obsederunt, ut breui capturi sint, spe sua.

i;

M

7/298antoni veró vaticinati sunt: eorum Regnum breui in | alienas manus

e venturum.

&

Antverpiá. 27. Iun.

Parua spes adhuc, Reginae Angliae in foedere comprehendendae. Car-

K

dinalis praeparat se contra Stadenos: se parat magnopere, mit fraemb-

fney

19 den instrumenten.

p46

Theodoram nostram reuocauimus ex Blasianis: ut non diligenter lau-

E

antem, &àAAX $o$upoboav. 6 Boaonspyfoog &xei BmAaváo.

Die !

Invitatu D.D. Gerlachii, in Stip. illustri coenaui. Anté, anno 1559.

No

coenaueram in domo Vniversitatis: cüm conductus fuissem Professor Ty-

15bing. Academiae, etc. L. D. Ist 39 iar.

he

Conciunculá Graeca explicui cantionem: Wann mein stündlin V(or-

handen) l(st).

&lem

luli 6. Die ?l. simili.

nostn

ge &l

Explicui cantum, Durch Adams fall. Theodoram, quae se defendit, ite-

anni

20rum ad balneas emisimus. Nihil pro victu debet. Ietzt wirts fürthin an

turn

ein Kaerbholtz geschriben werdenm. |

M

7608

lul 7. Die Q. frigidiore, ventoso, nubilo.

affert

Explicui cantilenam, Nun Kumm der Haiden H(eiland). Et, wol dem

funer

der in G(ottes) F(orcht) St(cht). Examinauimus candidatos 4 et 4 reli-

?5 quos.

Iul. 8. Die fi. obscuro, sereno.

Ta

SUCCU

Horá 6. usque ad 8.feré, Bona Noua candidatis dedimus. Cum D.

Ta

Cancell. Herbrando fuimus, Decanus meus et ego, sub horam primam.

Dua

Non bene valens, non voluit sibi adduci candidatos nostros: sed examinis

Thissa

so publiei potestatem nobis benigné fecit, bené precans: ac nos eius D5

4000

bene precati sumus.

Ina

D.D. Georgius Hamberger, mecum in Museo diu fuit: propter D.D.

Andream Planerum: qui év pé9* pollicitus ydjov filiae eius Barbarae,

parat

nunc non seruat, fihis eum dehortantibus: et hinc Dalfingam Nicri pro-

s5fectus, ac latens, hince abest.

(«

sehün

Cl. vir, D.D. Hafenraefferus, mihi remisit meos Psalmos poenitenti-

I)

8

15 770. Tüschordnung: 1. Occid. Duo Magistri. II. Von. Cr. ist an dieser Seite kein

Gast genannt. 1II. Ort. Gerl. IV. Crus. Myller.

16 cantionum explicatio.

96 32.

14

448. 810.

t Ba

—

TT

——

Leren

ales

cum sua honorificà ad me Epistola: qua Psalterium, et meam

operam, laudat. Separatim in scheda, paucula corrigenda monet. Correxi. |

Iul. 9. Die (2. simili

114

6 gua

Conc. 2 Graecé scripsi

Dns

M. Vrb. Busius mihi dicit: D. Nicolaum Honigerum mortuum esses

£x0ecty Graecam Psalmi absolui, Der tag der ist S(o) F(rewdenreich)

n

Iul. 10. Die satis sereno, calido

üemb

Horá 7. usque post 8** publicum examen exorsus, examinaui sub

finem 7, libri Odyss. et locum ante orationem Periclis, in 2. libro Thucyd

v lau

p. 46. et initium orationis Cicer. pro Murena.

10

Exphcm Hymnum, Von Himmel hoch. D(a) K(omm) I(ch) H(er). t,

Die hochste Weishait.

1559

nal

Nova ab affine W. R. sunt prosus superiora Wellingiana

Iul. 11. Die 4. simili

Vín

Redeo ad docendum bis in schola, Post horam 9. incido in M. Isra- i5

8&lem Wielandum, stantem cum cognato suo M. Ioanne Henrico, Diacono

nostro. Ait, omnia Sueuiae Exempl. distracta esse. Nondum credo. Ait,

ii

se effecturum apud Concionatores (.quorum multi expetant.) ut Corona

anni excudatur (.quam Osiander impedierit. et se breui ad me scrip-

Jn an

turum. Exitus ostendet.

20

M. Iohan. Iuglerus, mihi à patre suo D. Ioanne Iugl. dono missas

affert 4 conciones funebres

à Michaéle Bohemo, et à se, habitas, in

jl dem

funere Palatini Frid. etc. qui obiit 16. Kal. Ianu. 97. pie. |

l rel

Noua Wellingiana

145

Ex Alba Iul. Iun. 96

25

Temeswarenses, lulenses, et vicini Turcae, obsederunt Schenat. Huic

succursum est. Itaque Turcae, &roxxtot reiecti sunt, et discesserunt

m D

Tartari sunt iam oblieati nostro Claesari

Tmnam

$i eis annuatim 40000

Ducatorum, von Peltzwaerck, dentur. Sunt ergo iam 10 000 Duc. eis

Z

missa per lohannem Heiden. Volunt opitulari Caesari, si requirat, cum so

g D&

40 000 peditum et equitum

lrascitur Sultanus, 'Transyluaniam esse traditam nostro Caesari, et

D)

parat se. Straiff der 'TTürcken, bei Gran

Darae,

Ex Nollhisch in Polonia 8. Iun

1 pro

Ceciderunt 14 diebus antéà, mira signa in tecta domorum, auff diess

tent

schindlen, auff vil tausent heuser (.die staehen noch.) sonderlich zu

13 Vlmà. 771. 781

16 7'77. 798

24 11

—

182

17 «t 9 &noveXlot, &xéXeoot

o ho

35 owpneta. 809

90 192

* Hinter Die fehlt das Zeichen .

9 Zütiert ist. hier mach der bei Herwagen

4w Basel 1540 erschienenen .Ausgabe des Thukydides.

—

78

—

post

Loblin und Lemberg. Quaedam sic

alia sic — ^—R: et 3^q:

qtar

nec possunt deleri. Nam si scandulae urantur: ignis, appropinquans

anno

signis, extinguitur. Nec possunt ferreis instrumentis excindi: sed quo

& &

profundius secatur, pulchriora fiunt. Visi sunt etiam 2 albi viri nudius-

Ten]

stertius, zu Loblin, in foro: qui dixerunt, Eligite vobis per 3 annos, aut

foren

776 bellum, aut pestem, aut frigus. Hoc dicto, euanuerunt. | Calix, cüm in

gium

quodam loco, apud nobilem foeminam, à Monacho Bernhardino conse-

gudit

craretur: dissiuit, cum sonitu tanquam bombardae.

L

)

Maii 24. in processione, tonitru sacerdotem, qui Monstrantiam por-

mael

10tauit, interfecit. Haec, in Polonia.

frti)) ]

Dicitur Lisibona ab Anglica classe obsideri. Rex Philip. mortuus

anni

esse, aut fistulà in pede laborare.

à

Me sub noctem invisebat D.D. Pappius, et frater eius.

Nocte feró media sonuére tonitrua grandia: et micuére polo fulgura

Coror

huc €

15 continua. |

pJ

704

Iul. 12, Die 9. sereno.

Temi

Explicui symbolum, Wier glauben all A(») E(6inen) G(ott).

nunó

Iul. 13. Die ?l. Iehouae sereno.

moray

Magis

Concionem D. Parochi nostri Siguardi scripsi Graecó, Rom. 14. ubi

203. Euangelium nominatur tó d&y«96v. Owvo«opeg scil. ille Matth. 13. in

post,

autenm

agro absconditus. Interfuit "Tusseling. Parochus, D. Israél Wielandus:

——

Sdi

quem rogaui, ut, quia sponte sua nudiusterius suam operam, ad Postil-

lam promouendam promiserit, comparet mihi, quam multas possit in

Toh

hiteris

eatalogo inscriptiones Concionatorum, qui Exemplaria empturi sint: ut

i Sue

:5a4d proximas nundinas, eum Catalogum Francofordiam mittam. Fortasse

Deum daturum per eius D**", gratiam. Tum me dedicaturum, cui et

r

95. ho

quomodo suadeat, ponendis etiam nominibus promouentium, etc. Pro-

misit liberaliter, addens: Es lig im das opus tag und nacht im'm sinn.

reditu

Vxor Coenam Domini percepit, à Diacono M. Ioan. H. Wielando. L.D.

Typog

de li

30

Absolui explicando, Diss sind die H(eilgen) zehen gebott. Item, Iesus

Christus unser H(eiland).

maxim

inter ]

Iul.14. Die Q. sereno, vesperi pluente.

Quida

Interfui Disputationi publicae luris. Scripsi literas 1. ad generum

Ey

7;i8meum: me recreari ex dolore, convalescente uxore eius. | Meam Po-

ä

Ves

asstilam, et Odysseam, domi mecum esse: lliadem, apud D. Halam.

qui di

1 Spáterer Zusaiz: Rex Polon. Sigism. postea est à patruo suo, nauibus dissi-

——

291 774. (89. 793.

9W

patis tempestate, captus. Vide sequent. lib. p. 57 — 8. 136 Z. 24 ff

29 691. 8936.

88 Werdam. 751. 798.

85 Misi genero 4 fl. 2 f. censum,

3 i

affinis Ioannis Vetscheri nomine.

DN

—Ó—Á——

m

Postilam fuisse apud beatum Princ. Lud. à D. L. Osiandro impïe-

N

QUans

ditam: sicut mihi Hirsaug. Abbas beatus, D. Ioan. Brentius, ante

d quo

annos dixerit, etc. Me nuper etiam in Psalmos 7 poenitent. scripsisse:

udiug.

et ea esse à D.D. Hafenraeff. approbata. Nunc scribere in Psalmos

5 aut

Templi Germanicos. Mihi dolere nostrum apud Hochm. &x0yypa: seds

lm m

ferendum esse patienter, dum se alia obv Oei occasio offerat. Colle-

COlise«

gium nouum, esse tanquam separatum corpus: quia nobiles illos non

audire nostras lectiones, etc.

1 por-

2. Aentzweihingensi Aubelino: M. Scr. auctores mihi ab Eisen-

maengero non mitti. Optare, plura mihi contingere de lrena, x«i mepiio

Ortaus

tv Aopynotov, etc. Det operam, ut x«vXAoyoyv Ecclesiastarum, Coronam

anni empturorum, mihi mittat.

3. Ad M. Mich. Oesterlinum: cur mihi nihil scribat, praesertim de

ülrura

Corona mea. Catalogum optarem ab eo, ut Superintendente, etc. ad-

huc ante Nundinas, etc.

15

D.D. Hafenraeffero, càm in praecedentem Disput. euntes, concurre-

remus, gratias egi pro labore fidelissimo perlegendi Psalmos 7. Me plura

nunc scribere, etc. Labores suos plurimos esse respondet: si modó ego

moram ferre queam, etc. | Reutlingensis Raach (.cuius fillius iam erit 779

4 wi

Magister.) mihi 2 alios pisces mittit: ac promittit, se intra 8 dies, autzo

]2.m

póst, missurum ex M. Scr. Reutling. codice, quae petierim. Per filium

andos:

autem petieram de Barbarossa, Philippo, lrena, etc. si qua ibi essent.

Postil-

Schedam do nuntio ad Hoeschelium, responderi mihi orans.

sb m

lohanni Christ. Assumo Weickershemio 'Tuberano, schedam dedi,

ni; ul

literis ad patrem suum D. Iohannem includendam: mihi gratum esse,25

)rtasse

si Sueuicas antiquitates acciperem.

cur- el

D. Oseae Halae. Spero, meum Sutorem Phil. Waltherum, qui anno

Pro

95. bonum nuntium de Annalibus mihi afferebat, nunc etiam non vacuum

1 SIDI

rediturum. Omnino, ut &xoAoy(a proximé exeat. Cur Typographi suas

.L.D

Typographias vendunt? Qui sunt emptores? Insta adhue apud D. Palth. so

esus

de Iliade: aut auxilio eius alium 'Typographum compara. Ipsum tamen

maximé vellem. Multa hic Exempl. emerentur: Ego XX acciperem. Pace

inter Reges facta, studia iterum florebunt. Occasiones captato de Postilla.

Quidam mihi promisit catalogum empturorum Concionatorum, etc.

merum

180

Explieui Hymnum, Gott sei gelobet, V(nd) G|(ebenedeiet).

m P

Talam

Vesperi medi& 8. excidit mihi facilé dens penult. maxillaris sinister,s6

ïä

qui diu vacillauerat.

i dissi-

8 793

9 Weihingam. 740. 802.

13 Sultzam. 645. 804.

16 773.

19 722. 780.

22 Spáterer Zusatz: Nihil.

23 Augustam. 767. 794.

94 Weikersheimum.

censum,

645. 803.

26 Francofordiam. 760. 739. 789.

ä

CL

80

——

fi. Iul. 15. die obscuro, sereno, pluente.

Qu

óvetp. 6 Góxvp XeUuavoc, 6 poxaptvre, EAeBe map' &yoo0 M. Scr. Anti-

frischlinum meum, ut in Senatu de eo deliberaturus.

Horá 6. usque ad 9** feré, locationem vel ordinem Magisterii can-

x

5didatorum fecimus. Promotio erit Aug. 9. Prandium in hospitio Coro-

Tugo:

nae. 101/; baciis pro persona. Raachus est 29"* inter 34.

Dass?

Nicol. Haberkorn, genannt Vetscher,

l

uxoris meae frater,

Tul

Diuerterunt apud me transeuntes, ä

Hans Laehlin,

posit(

10

|

Marstaller Esslingae.

1

actis

Sie waerden dess Iuncker Georg Schencken von Wilflingen, officiales

Pol

waerden.

Nicolaus,

Vogt.

(l

Laehlin,

?

ii

Hofmeister. |

3

781 G(i)rg

Wilflingen, dorff.

Àq

16 Schaenck

Stauffenberg, Stammhaus.

]eib u

von

Mosbeuren. Ibi Vetscher erit Vogt, zwischen Vlm und Biberach.

CeIIS],

Brunnen. Ibi habitat ille nobilis, septuagenarius, dmotc, vi-

duus. Hat brüders sühn.

——

Con

20

Ostendi ambobus ex 2. mea Dodecade, ante 300 annos ibi tales

Schaenckios, etc.

Horá 3. confessus sum peccata mea in choro Templi, et accepi re-

(oe

ivital

missionem peccatorum, à Diacono M. Sam. Magoeiro, ex 1. Tim. 2. eic

$ebc xal pecívrc. L. D. Concionem eiusdem ex Genes. 32. de donis Iacobi

Sunt .

Schae

?5ad Esauum, et de lucta cum S. Angelo (.flio Dei.) audiui.

Iuli 16. Die (.) sereno.

Als

Conc. 2 Graecé scripsi. Horá 9. accessi ad S. Coenam Domini: ego,

Qihi a

et Doctores ante me, Hamberg. ac Zieglerus: dante nobis Domini cor-

&

pus D. Gerlachio (.qui et concionem habuerat.) sanguinem veró, Diac.

vel 21

30 Magiro. Laus Christo.

Hilteh

Explicui Graecé Psalmos: Erhalt uns, haerr, B(ey) D(einem) W (ort)

haima

Et, Gib frid zu V(nser) Z(eit) 6 H(err).

tam, ]

Iul. 17. Die (. sereno, calido.

sed 4

5

Absolui explicando cantum, ó Herr ich rüff D(eim) N(amen) an.

alia n

$5

M

Iul. 18. Die 4. sereno et calidiss.

Noua ab aff. W. R. Ipse cum ux. in thermas ferinas cras ibit. |

Hilte

1 748. 782.

6 19.

22 697.

36 Vlmáà. 774

1V Spüterer Zusatz: Bald aus.

11

WZmi

9 XeAwvóg ist Kilian Vogler (1516—85), Professor der Jurisprudenz 4n Tübingen.

Inn, ]

Diarj

—— ÓT TUEEERTR

—

81

—

Iul. 19. Die $9. simili.

Ànfi

óvetp. Olg mpoémtov v( vxob. xal map' &ÀAXou maAatX ÉAafov.

Fll Cam.

Noua Wellingiana.

Pragá 18. Iul.

Coo

Ex Sibenb. Weissenb. 5. Iul. scriptum est; eo die Maximil. resciuisse,5

Asther.

Lugoschianos milites cecidisse 300 Turc. et 100 cepisse, cum equo

Bassae.

Iul.11. Viennae conflagrauit equile Archid. Matthiae, igne clàm sup-

posito, multis equis combustis: ac, vento vehementer spirante, scintillis

ticlales

iactis in novum forum, 30 domos conflagrasse.

10

Polonum R. metuunt Dantiscani, ne ab eo obsideantur.

Antverpiá 11. Iul.

Caletum, Capellet, etc. sunt R. Gallo ab Hispanis restituta.

Colonià 16. Iul.

Aquisgranenses sind in bann gethan à Osesare, et Papistis, mitis

berach,

leib und gut preiss geben. Executio mandata est Treuirensi, et Iulia-

censi.

Qc, Yi*

Venetiis 17. Iul.

Constantinopoli, pestis: et apparatus in Vngariam.

Y lales

Die 2]. Iul. 20. simili. Nocte tonitrua.

20

Yepi 1e-

Coenatus sum apud D. Baronem Landauum, | in domo D. Halbritteri: 783

. Q d

invitatis ab illo etiam Baronibus 5 nempe 3 Iorgeris, et 2 Bohemis.

Jacobi

Sunt omnes in nouo collegio. Bohemorum Praeceptor, est M. Zachar.

Schaefferus.

25

Iul.21. Die Q. sereno, calido, tonante.

l: 600,

Absolutum in Typographia est speculum coniugiale Birckii. Itaque

in] Q0I

mihi affinis Gruppenb. donauit Exempl 2. Ist ains 392 Bogen in 4.

, Diac.

Soribit ad me D. Ioan. Vlricus à Stahrenberg Vienná (.datae 1. Iul.

vel 21. Iun.) commendans mihi Bibliothecarium suum, D. Iohannem

W(ot)

Hiltebrandum Gussenstattensem, praefecturae Wirtembergicae Haiden- ao

E

haimensis: qui vult comoediam de Pseudofriderico Latinam,

a

se fac-

tam, hic curare excudendam. Apellauimus Gruppenbachium. Excudet:

sed 4fl. ei soluet pro 100 Exempl. Laudat Baro ill Annales meos, et

at

alia mea scripta.

M. G. Lebemyeus uxori meae 9 Ducatos T'urcicos attulit, sibi abss

ii.|

Hiltebr. allatos, quos uxori meae donaret nomine M. Memhardi.

2 780.v 193.

3 7'15. 785.

Iná, 114.

298 9 mensis.

15 quia expulerunt Papist. senatum.

21 729. 675.

D SUERSET.

24 '186.

25 809.

26 723. 750.

28 Vienná. 803.

. 98 Zu

fübingen.

loan. Viricus: Procerus, habens collum &ptoxepócs inflexum.

35 770.

Diarium Crusii Ii.

6

——

—

82

Absolui explicationem Graecam in cantum, ó Mensch bewain D(ein)

Mag-

sind

S(ünde) G(ross).

Iul. 22, Die hi. pluuio.

M. Birckio scribo, comoediam esse excusam. De Antiquit. Sueuicis

$m

5et de Postilla. Illas quaeri peto: huic Concionatores empturos opto.

ÀeC

784

In prandio habui illum Hiltebrandum. Promit|tit, se de Irena in M.

Iu

Script. inquisiturum. Se non mansurum cum generoso suo Domino: sed

komm

fore Adiutorem D. Blotii in Bibliotheca lib. 9000 Caesariana. Ideo de-

pos

dicat eius M? hane de Pseudofrid.j quam Rudolphus 1. puniuerit,

singal

10comoediam: cuius occasionem sumpsit ex Ánnalibus meis Sueuicis. Non

est admodum diues, Dominus eius Starhenbergius. Habet ux. comitissam

Nou

Orthenburg. et Bibliothecam 2000 librorum. Dedi Hiltebrando catalo-

citus $

gum meorum librorum nondum editorum. Ipse (.ut et Streinius.) sunt

Historici: et conscribunt Genealogias.

ged fet

ged 1tà

15

Quia nihil hic excudi debet, nisi prius Rectori et 4 Decanis mon-

stratum, et approbatum: ideo cum Hiltebrando, post H. quartam accessi

lacetut

erat Y

Rect. D. Hochmannum, et Decanos. Iussus sum à Rectore: ut Decano

Ziegl demus Drama ilud: qui unà cum D.D. Magiro, cras perleget.

Aulae

linguai

Tum &xoA0:9g excudetur à Gruppenbachio.

20

Totam hebdomadem auditores bis docui: et nunc reliquos caniculares

puas R

ponend

dies, usque postridie S. Laurentii, cum caeteris feriabor, scil. 21/; heb-

dom., sicut totidem hactenus docueram. Non enim quotidie, per omnes

dum,

Tum, e

5 canic. hebd. unam lectionem docere volo (.suasu Decani mei. Et mihi

liberum est.) sicut per 38 annos, rogatu D. loannis Maendlini beati,

tantüm

Tnt

?5 feceram. Absolui Graecam explicationem in Marianum hymnum, Mein

seel erhebt D(en) H(erren) M(ein). |

2 Baro

Adi

185

Iul. 23. Die (-). internubilo, sereno.

Kunm

Explicui Graecé cantionem, gelobet seistu I(esu) O(Arist) Et, lesus

Den) E

Christus V(nser) H(eiland). Conc. 2 Graecé in Ecclesia seripsi.

Com:

30

Mecum erat affinis Emericus Neurhot. Ipse, et Dux Styckelius (.Leon-

Tuti 7

berg. Praefectus.) et alii 4 mittuntur à Prin. nostro: ut bonis verbis prote-

gant illam oram Ducatus: qua 8 signa Wallonum transibunt, in Vngariam.

Ineg

Quo di

Esslingenses Concionatores dicuntur dolere praesentià Osiandri: quia

concionante ipso, frequentius concurritur.

l. Àug,

35

Iul. 94. Die (. simili. Q

Piae MT

——

9 Vlu

Explicui Graecé cantilenas, Christ fuhr gen Himmel. Et, verleih uns

tatechisl;

frid(en) G(nàdiglich). Et, Wer Gott nit mit V(ns) D(iese) Z(eit). Item,

dium ,

——

4 Vndertyrkam. 720. 793.

20 808.

92 Zw docueram: bis in die.

32 809.

2 In

38 72T.

For, j

85 Zu Q 3$0192:00 2. 11:

€————'ÓRTETTETIRRUE TEURU

—

—

83

D J

Mag ich unglück N(icht) W(iderstahn). Et, Mitten wier imm Laeben

sind. Et, Herr lesu Chr(?s£) war M(ensch) V(nd) Gott.

Iul 25. Die (4. sereno, calido.

lii

Scripsi 2 conc. Graecé.

pto

n

Accepi noua, Vlmáà: quae eadem sunt cum proximis Wellingianis.

5

0: ged

Explicui cantus, Nun lasst uns den Leib begraben: Et, Christus wirt

kommen Z(u) G(ericht) Et, Danck S(agen) W(ir) A(lle).

160 de

Postea veró aliter eos ordinaui in libro eorum: quam quibus diebus

luerit

singulos Graecé exposueram.

8, Non

Iul.26. Die $. sereno. Noctu tonitrua.

10

lissam

catalo-

Noua Welling. ex Vienna 21. Iul. Maximil. ArchiDux colligit exer-

) sunt

citus suos: inter quos, Tartaros | mille. Multa alia sunt in illis nouis, 786

sed feró tantüm praeparationes. Hispani Caletum Gallo reddiderunt:

j Iln-

sed ita spoliatum, ut etiam seras ianuarum defregerint. Regina Angliae

dCCessl

tacetur, quoad foedus. Angli 8 naues Holandicas ceperunt, etc. Mecum 15

Jetano

erat M. Kunius, interrogans, quomodo docere debeat nobilem Belinum,

1leget,

Aulae apud Princ. loan. Frid. Magistrum, qui velit discere Graecam

linguam. Dixi l. ante omnia sciat declinare et coniugare. 2. praeci-

oulares

puas Regulas, et formationes, discat. 3. Statim ad usum accedat: ex-

/2 heb'

ponendo Nouum Testamentum Graecé, et alternis diebus libellum iucun-

20

Qmnes

dum, ut, Plut. xepl &yvwyfjg raíóov. 4. Discat praecipuas Regulas Tono-

t hi

rum, et in mea minore Syntaxi constructiones praecipuas. 5. Initió unam

heati,

tantüm, aut alteram, periodum Graecé componat.

, Mein

Egit Belinus cum Kunio per M. Zachar. Schaeferum, Bohemorum

2 Baronum Praeceptorem.

25

Addidi adhue prioribus, duorum cantuum explicationem Graecam :

Kumm hailiger Gaist, D(w) T(róster) W(ert) et, Nun lob mein S(veel)

, lesus

D(en) H(erren).

Comes Haechingensis combussit 5 sagas.

(Leon-

Iulii 27. Die 2L. sereno, interpluente, totum diem intertonante modicó.so

j prote-

Incepi 8 cantiones Graecas catechisticas Latinà convertere, obv $s.

gariam.

i quà

Quo die 1559. Memmingá Tybingam versus m«votxi vectus fui: et eó

l. Aug. veni, cum pia matre Madal. et chara ux. Sibylla Ronerina,

piae memoriae. |

5 Vlmáà. 775. 782. 791.

6 Absolui 25. Iul. omnes psalmos. 42 vel. 50 (.cum

ejh uns

eatechisticis 8 scil) propositos, Graecé.

8 749. 786.

11 782. 792.

17 Stu-

. [tem,

dium L. Graecae.

24 816. 783.

26 785.

31 792.

FTT

2* Im ,Gross Kirchengesangbuch* von 1596 erscheint der Liedanfang nicht n dieser

Form. Vgl. Lied 90 dieses Gesangbuches: Komm du Twóster heiliger Geist . ..

6*

— —Áá gt ta d i

—

84

——

181

G.

Quotannis Austriaci zinsen 60000 fl. de Hohenbergensi regiuncula:

et iam circiter 3 annos, nullus census solutus est. Nam PFerdinandus

Ret

Austriae Archidux, qui Philippinam habuit, 2 ex ea vó9otc (. Burgouiensi,

quo &

5et Cardinali Constantiensi.) cüm eis non liceret regioni praeesse, pecu-

ab ani

niis in regionem mutuó sumptis, succurrit, eos ditauit, ita compensans.

(lomit

Ergo spes, Wirtembergensi regionem venditum iri. Nam es ertrágt den

ia d

Zins nicht: et damno est Austriacis. Dux olim Vlricus, hatte vil drauff

Orai ]

geliehen: sed propter partes belli Protestant. amisit.

AE

10

Theodora, fine facto lauandi, ad nos rediit.

foemi

Iul 28. Die Q. pluuio, sereno, nubilo.

Sini.

j

Perrexi, vertendo, Wier gl(awben) A(Il) A(n) E(inen) G(oti) Quie-

tus dies. &xoupebomv.

elabor:

graphi

Iul 29. Die fi. obscuro, post meridiem serenescente.

fratte,

15

Pecuni& me priuans, non erat laetus dies: satisfaciendo pro lauatio-

Toanni

nibus filiae (.dando reliquum plus 8 fl. et emendo ligna. Constat tota

lassis

lauatio filiae 15 fl* per 4 hebdomad. scil. de habitatione 28 bac. de

j

solio aquae calidae quotidie 2 f. et pro cibo quotidie 10 . Zwai mal

e o

dess tags zu aessen. Lignorum sunt 3 altae strues, et plus. |

pro E

188

Iul. 30. Die Q. nubilo, sereno.

M.

1036 (

21

Conc. 92 Graecé in Ecclesia scripsi. Sceribit meus nepos loan. Iac.

ea, T6Il

iam plus anno, conciones Germanicé, et interdum immiscet Latina.

Post horam 125m ciuibus nostris, in foro ab Archigrammateo, prae-

ab e0

dem n

sente Praefecto, recitatum est longum Principis scriptum, de metalli-

25 fodinis, imm Christoffsthal, argenti, etc. Waer dahin woll. Leges, com-

i UI

moda, mulctae, etc. Waer drein bawen will, licet, etc.

coniug

Audio ex Diac. M. Sam. Mageiro:

impens

nuper Sindel-

uno

esse dis-

longum:

et sic in 4 partes.

egsent

altero

sectum in

latum:

fingae virum fulmine

|

|

|

|

xópte &Aém(aov).

grapho

80

praefal

Coenam nobis dedit in mensa D.D. Ziegleri Diaconi, M. Thomas

Lansius, Austrius 4 milliar. infra Lincium Bergensis: discessurus, et

lem Q0

domi :

post 3 menses rediturus.

pendi

Vina optima (.mensura 6 p.) à M. Burcardo, et à M. Cellio. Post

GE

horam X. discessimus xc«AoxágBw. L. D.

13

935

Iul. 31. Die (. sereno.

Diri a

Tamen ?

Conversionem Latinam absolui orationis, Vatter unser. |

1. 807

10 767.

17 767. precium lauandi.

23 '148.

94 MéxaAAA.

82 144

d emm

Tischordnung: l. D. Hafenr. D. Harprecht. D. Magirus. II. 1. 2. 3. Hóhenf. et Holtzl

——

1 Ds

III. N. D.Ziegler. Lansius. Gaenslinus. IV. Myll. Crus.

Pyil, ;

ä

ä

—

85

——

Mense Augusto.

489

lncula .

Dàndus

Aug. 1. Die sereniss. et calidissimo. d.

Jüeni

Reuersus est heri noctu Phil. Walther nuntius. Hodie veró (.Aug. 1.

» peeu.

quo etiam die 1559. Tybingam m«votxl veneram.) accepi binas literas

VISdTs.

ab ambobus fratribus Halis. 1. G'eorgio, qui Concionator sub Erpacensis

& d

Comite est ad Moenum. Bene rediit domum. Senectuti meae quonovo-

draof

t&$ bene precatur: Plantati in domo Domini, etc. &Y&6ovov, xópte, etc.

Orat pro me, et uxore, et filia. Mittit nobis hydriolam Corinthiaci rubri

vinij curatam nobis à fratre Osea. D.D. Zaeglerum salutat, et meas

foeminas. Vult meam uxorem illo potu recreari. Datum Iul. 6. vel ortu1o

Sirii.

Q'uie-

2. ab Osea. Responsum mihi à Palthenio impetrauit. Conantur,

elaborant: an de meis libris aliquid fieri possit. De Apologia Typo-

graphus promittit quotidie: certó eam visum iri ad mercatum. Petente

auatio-

fratre, mittit mihi tóv «ogtwÜtaxóv aiO0ore oivov. Mittit et Principi nostro 15

A tota,

Ioanni Frid. aliquot minuta vitriola, capsae inclusa, eiusdem vini: for-

iassis omnia, unius mensurae. Datum 26. Iul.

bac. de

i mal

3. Palthenius mihi humanissimé scribit. Conatur Rihelio Argentinensi

de Homero persuadere. Postillam vult excudere, si soluat Princeps noster

pro Exempl. 300 etc. |

20

- M. Memhardo per literas ago gratias: de 2 Ducatis Tureicis, uxori 790

i. [ac,

meae dono missis. Ea expectat etiam promissum crocum. Petens, mihi

in3,

ea remitti, quae de Postilla mea ad ipsum miseram, nullum responsum

prae-

ab eo accepi: quod conqueror. Ergo scribo. Forté tibi Deus hanc lau-

metalli-

dem reseruauit, ut non invenires Maecenatem ad Postillam. Suppedita ss

$ (0m-

tu sumptus, ad sbcepig xel péy« &pyov: quia Deus tibi dedit opimum

coniugium (.de quo gratulor ex animo.) et poteris paulatim recipere

impensas, ex distractione vendibilis operis futuri. Exemplaria redimenda

artes,

essent 300 et initió statim aliquot centuriae paucae dandae: et Typo-

0y)

grapho fides certa facienda, etc. Rescribe mihi breui. Ornarem te inaso

Thomas

praefationibus, laude eminentissima, etc. Has literas dedi, post sequen-

mus, ei

tem coenam, M. Thomae Lansio, postridie mané abituro. Coenatus sum

domi D.D. Matthiae Hafenraefferi: quae infrà est iuxta portam Sti-

0. Dost

pendii illustris. Dedit nobis coenam Theologicam, veteris Germaniae,

1 Mané ancilla Cathar. Thalhaimerina, recens conducta, abire sine causa volebat.

Dixi patri eius, Neccarico 9upopó. vel zoAopQ, Martino. Spáterer Zusatz: Postridie

tamen abiit, Es war ier zu still bei mir.

5 755.

8 824.

19 Francofurto.

179. 807. 825.

18 777. 798. 824.

91 Lineium. 707, 783.

UPE

26 Ich schlag

3

an einn Busch, nihil sperans.

32 193.

4 Holtz

* Psalm. 91, 14 Plantati in domo Domini, in airi domus Dei nostn' florebunt.

Psalm. 50 (51), 20: àyd9vvov Kgie iv vjj südoxíg Gov viv. Xuv.

MÓ $À À—À—À —— À—————ÀÀ€—ÓÀÀ Ó

—

86

—

791 binorum ferculorum: non octonorum, ut est huius temporis, luxuria. |

Vxor D. Hafenr. fuit filia D. Brentii, Stutg. 1559. Praepositi. Iuuen-

Ài

gcrip:

cula marita, ei assidens, est Abbatis Hirsaug. beati Brentii filia.

dest?t

Dimidium vini Corinthiaci, ab uxore mea, nepos Ioan. Iacobus post

5horam 7** attulit nobis, etc.

garips

Laus Deo pro hoc die: quo etiam absolui conversionem Decal. Diss

M:

Dis

sind die H(eilgen) Z(ehen) G(ebott).

Die Hebraeischen Kauffleut, sind alle von Neidlingen, mit weib und

apud

fore.

kind, aentloffen: exceptá una ludaea, quae ibi detinetur. At 1. Aug.

M

10 debuisset ipsorum mercatus ibi primus celebrari.

Ó homines nequam, quibus haud est nequius ullum. L. D.

pexe

gurus.

Vlmá, Noua: sed eadem cum Welling. 785. |

Ves

792 (). Aug. 2. Die $. sereno et calido. Vesperi, tonit. et grando. plitz.

Àait

Noua Wellingiana.

g E

15

Vienná. 97. Iul.

gficho

Turcarum ad Canischam excursus, et 4 pagorum direptio, et hominum

verter

ac pecorum abductio: Dominus Nadastus, ist kraisoberster. Nihil adhuc

agitur, sed infra Comorram copiae congregantur.

ii

Absolui Lat. Vers. Psalmorum de S. coena, et de potestate clauium.

quam

eoIta hic liber, qui habet 8 Psalmos Catecheticos, absolutus est. L. D.

inceni

Postea vesperij media VIII* tonabat, et grandinabat. Lapilli, in-

bello

star iuglandium. xóp:e, 8Aémcov. Seges, pulcherrima fuit, et nunc messis.

tur. (

Botri egregii, &2pol, ut heri vidi. Nocte, horá XI. usque ad 1*" omnes

mll .

surgentes apud me, semper Deum orauimus, et nepos l. Iac. legit claré,

€x nf

25 ex precibus Habermanni, et Psal. 1083. etc. et 8. Rom. et 1. Cor. 15. etc.

Scali

Nam horribilia haec crepabant, ac continenter perstrepebant: fulgura,

tioner

tonitrua, fulmina, imbres, tempestates inter se collidentes. Post l?"

certüo

horam cubitum rediimus. Sed totam noctem fulgurabat: et per inter-

adiut

ualla retonabat: feré singularibus tonitribus, non statim pluribus. All-

n0ste)

so maechtiger Gott, ein schraeckliche nacht. óiópevot 0ovéeotot, à Deo conser-

qu 4

uati sumus. L. D. Nihil nocitum, nisi parum, pulchris vineis. L. D. |

eui i

à00p

