Archid. Ferdin. videtur Bauaram uxorem ducturus. |

eb viti-

Literae à W. Ronero affine: quibus petit, ut sibi 2 Exempl. Formulae 516

- ]uios.

helmus,

1 Kostet an gaelt, so ausgegaeben (ausgegaben ZHs.) 9 fl. 3 bac.

16 237.

516.

19 498. 529. 531.

88 Vlmàá.

—Á

10 Zu

siehe S. 65 Z. 10 Amm.

Diarium Crusii II,

24

—

——

370

Me

Concordiae mittam à Gruppenbachio. Noua mittit, quae sunt illa Wel-

ling. quae suprà sunt p. 498.

il

Myll

Octob.3. Die 9. sereno. Q).

( ,quar

Accepi 3 Exempl. Nicod. Frischlini rediuiui, à fratre eius Iacobo,

pel'Scl

s ingratissimo et fratris simillimo calumniatore, editi in officina Iobiniana.

exbih

Sunt nugae maledicae, et refutatu faciles. Initió calumniatur meos

jpsur

Annales Sueuicos. In libello hoe, qui est 8!/, chartarum, personas in-

Ml

troducit, sicut frater: Nicodemum, famulum, Crusium, etc. quibus inepté

orabi

affingit, quicquid libet. Multa carmina composuit scabiosa, etc. Perlegi

elc, 4

109 215 diebus, et inde notaui res, etc.

hibea

In Senatu (.hodie et heri.) fuimus.

Re

Salutabat me, Lincio adveniens, nomine M. Memhardi, M. Henricus

Praej

Gerhardus.

siliarl

ires in diuersis locis homicidas

9

15

ex nouo vino factos esse.

mine |

Comitissam generosam Haechingen-

accp

Audio,

sem esse mortuam, ex ira: ad quam

stolat

eam concitauerit nurus 1n conten-

nostr

tione de nobilitate generis.

exhil

20

Kal. Octob. Vet. styl. esse sepultam.

nuin, :

Literae à D. Osea Hala, et à nemine alio, ex his nundinis. Gratias

tradi

agit pro consolatione mea, et pro asseruatione rerum filii p. m. Annal.

Han!

Sueuic. adhuc ad 600 Exempl. Bassaeus ait restare. Postilla et Home-

Benl

rus el curae sunt, etc.

et ml

25

Exempl. 15 Antipoppysmi mittit: ut sint pro his et prioribus 10

ac D)

Exempl. l fl etc.

Tatel

Octob. 4. Die ?L. sereno. Q).

SUaSU:

lum «

Concionem Graecé scripsi, in meis

TU

de generis.

80

crucibus (

(QptoxA.

qu o

517

Prandio sum adhibitus in Stip. illustri, in hypocau]stulo superiore,

Summ

at dl

ubi M. G. Lieblerus (.2 annis natu maior me, grauissimo corpore,

ic9(ov xl mivev totos dies.) habitat: quem sua Margareta anus dili-

COnsis

genter curat, magnas habens molestias. «ótbc Baputj«ooc.

petiti

4 Attulerat etiam quartum Exemplar Gruppenbachius: quod aeceperat Ioannes

hs

]s n

Barthol. Lieehtenstaiger (.ut puto.) Caroli G(i)rgeri Praeceptor, in Novo Oollegio.

Aliud nullum seitur adhuc híe esse.

4 515. 417. 521. 522. 524. 530. 584

l0ne

91 Francofurto. 480. 584.

94 514. 529. Tüschordnung: 1. Septentr. Procur. Gus-

DED

mannus. Das weiblin. II. M. Lieblerus 76 annorum. M. Crusius 74. annum agens.

III. Merid. D. Nieol. Varnbyl. octogenarius. D. Gerlach. IV. D. Hafenr. Vitus Myller.

15

8, 97 Zu Q s. S. 65 Z. 10 Anm.

5 similimo s.

Die Á

prENUNUNFIRRUUUE ERE pR

——

371

—

la Wq.

——

Medi& hora 1. Domini SuperIntend. (.Gerl. et. Hafenr. et Myller.)

mihi (.heri à me consilium rogati per Gerl. et Myll) indicant (-loquente

Myllero.) 1. se cogi ratione officiij rem de M. Neccero, et filia mea

I&CObo,

(-quandoquidem sponsalia, celebrata.) ad Principem i. e. Consist. Eccles.

IDiana.

perscribere. 2. Neccerum debere cras ibi Consistorio supplicationem s

l Qe0g

exhibere, ut clementer ex stipendio à Cels'* eius dimittatur (.nisi fiat:

nàg jn-

ipsum coactum iri sumptus Stipendio refundere.) 3. rogatu meo M

! Ineyto

Myllerus, ea de re supplicationem Neccero componit: in qua etiam

Perlegi

orabit, ut ad conditionem possit hic gener meus suo tempore promoueri,

etc. 4. Adhue hodie Stutgardiam descendat: ut cras ante H. 19* ex-1o

hibeat supplicationem: quia tunc futurum est Consistorium.

lenriets

Reuerendo et cl. viro, Domino Ioanni Magiro, Ecclesiae Stutgard.,

Praeposito dignissimo, atque illustrissimi Wirtembergici Principis Con-

siliario sapientissimo, etc. Domino et patrono suo colendo. Stutgarten. | 518

S. per saluatorem $«cv9oonov. Oro reuerenter, reuerende et cl. do-i5

mine Praeposite, meas has humiles literas, in bonam partem à D'* V,

accipl. Compáret coram uestra D'* M. Marcus Neccerus, qui hanc epi-

stolam exhibet, supplicationem quandam suam, illustrissimi Principis

nostri; ac Domini clementissimi, reuerendo et amplissimo consistorio

exhibiturus. Contraxerunt ipse, et filia mea Theodora, puella 20 anno- 20

Crratias

rum, me inconsulto, inter se matrimonium: cui etsi ego pro uiribus con-

tradixi et iure: tamen affines mei utriusque sexus (.ex domo D.D.

Annil,

Hone-

Hambergeri piae mem. Tybingae: et ex parte Consulis Esslingensis,

Bernhardi Reihingi.) negotio illorum inconsideratorum iuuenum fauerunt:

et intercessione Reuer. ac cl. D.D. Siguardi, Parochi nostri dignissimi: 25

bus 10

ac D. I. V. Domini Andreae Baieri, Tybingensium denique Archigram-

matei: horum trium aduentu domum meam, et pia actione, mihi per-

suasus| est assensus. Christus bene uertat: ut, quod non ordine coep- 519

tum est, meliores progressus et exitum habeat. Hunc ergo generum

meum (.suo tempore. honestas nuptias celebraturum, Deo adiuuante.) so

qui omnem oboedientiam, studium pietatis, honestatis, in S.S. studio

Penore,

summam diligentiam promittit, reuer. D* V. atque per eam illustrissimo

Orpore,

ac clementissimo Principi ac domino nostro, reuerendoque et inclyto

s dill

consistorio humiliter commendo: ut et nunc, et inposterum, secundum

petitiones eius in supplicatione, ratio eius clementer habeatur. Pro qUO 55

——

Toannes

pio officio, tum ego, tum ipse, omni tempore nos gratos fore (.saltem

Dollegio.

piis nostris precibus, si aliud non possimus, et industria in nostra uoca-

j 944.

tione.) pollicemur demissé.

nj GUS'

8 521.

4 512.

12 527.

15 Stutgardiam. 521. 522.

| agens.

| M)ller

15 Von S. per saluatorem — Crusius, S. 372 Z. 4, Hand des Enkels I. I. Maier.

—

Die Amnerkungen sind von Crusius.

24*

À

3

(

2

——

I

Ago nunc annum ego aetatis.cbóv 9e 74. et Acad. Tybingensi 41.

annum inseruio. Bene ualeat reuer. D** V. et nos commendatos habeat.

golul

solat

Tybingá 4. die Octob. 1599. Reuer. D** V. obseruantiss.

li

M. Martinus Crusius. |

i6)

c

0 r

520 Horá 4. vesperi

vexxijoog et M. Feinaugius, iter Stutgardiam ingre-

m

e diuntur.

u)

Octob. 5. Die Q. sereno.

EY

0l

Literae

a

dilecta filia M. Magdal. Datae 29. Septemb. Mediocriter

olim

valet cum liberis: tristatur absentià mariti: est tristissima, &X 1 W

gide

10 &An(óx seivat in Palatinatu: sed et ante biduum aegrotissima fuit. Con-

solatur se spe in Deo: etsi pecus eius omne mortuum est, et sic pueris

Co

ac ademptum. &pevrj9etoa, & vo0. &vOpoz &moyopeiv BobAerot, ob BobAezat,

geu (

Yevvatec oto0o«. Liberos mihi, quos mecum habeo, commendat, &opévog

in $

&y uev. &joU eix. &vototavot xoxoAóyotc, Qappo0ca Qei: xal peti QOeov, v

8

15 mx1p(. oüx Éyet mapdxAvotw mXpX o08syóg. Petit celere responsum. M.

Iacobus 8. Septemb. ab ipsa abierat (.sunt hodie 4 Septimanae.). Ad $.

C0em

Io:

Geeorgii, emigrandum.

Inus

Literae à D. Hoeschelio. Dono mittit mihi Illyrica Appiani Graeceé.

In Photio nondum pergitur. Chaleondylem proximé remittere promittit.

FEnse

in3

?0Imprimitur xp. mepl (epeocóvrc. Mittit etiam mihi literas Graecas, à Ga-

Te

briele qtAa8BsAqs(ag scriptas. Tristatum se hic ait, quod me mortuum

esse, audierit. Nuno, quod viuam, se gaudere. Literas meas ad 'Theo-

gardi

À cor

dosium Zygom. misit, aegrotum. Aristotelis opera, in 4. forma, sibi

hi

mitti petit.

25

posit

Octob. 6. Die fi.

m

Deinlina Pfaeffingensis affert mihi multum foeniculi, oculorum causá

gener

mandendum.

ex p

M. Vito Myllero ceommodató misi Nicod. rediuiuum. |

iristal

521

Vxor M. Bollingeri, Bebenhusae vesperi sepulta.

bente,

30

Octob. 7. Die (3). nubilo, pluuio.

dnhum

et o

évetp. mxtBloy adjua Ex Duvy depibv : xod OAjAD vt vpExov, lv« at G-

paEv Cnvo(q: x&yo Gnuv, &AX xGqiol Tiobavo alpa £x 1Ov wwv péew,

€586;

ob pv Eml viíjy: xol Bfonvio9ww. Gcaótec xal npb v fuspGv t otqwtoc

Tum, -

precil

Tio&oo. xÓpte qAatov iv Suyaxépa poo pWaptauocyox vtv

85

'l'antüm vespertinae concioni interfui.

Quid

6 5930.

8 Werdáà. 461. 521. 530. 542.

19 «ópus &Aémoov.

16 504.

Prin

21 Venetiis. 396. 548.

22 219.

ab illi

18 Augustà. 427. 550. 548.

20 Chrysost.

29 417.

91 496. 510. 520. 535.

íam, ]

90 Gemeint ist des Iohannes Chrysostomos Schrift nsgi ísgoaVvne, die moch 1599,

BC

von Hoeschel herausgegeben, zw Augsburg erschien, s. S. 319 Z. 27.

38 T»spóv xi Hs.

DA

AE

i

l

l

—

—

3723

r

Literae à D. Aug. Brunnio: quibus ipse et uxor petunt: ut differam

abegt.

solutionem pecuniae, quam mihi nomine D. Oseae Halae debent: qui

solutionem in ipsos transtulit.

Literae à D. Praeposito Magiro. 6 vexxfjpog &v va& &pquAaxtcOelg, GuX

ingre.

Tb Yij.xt, Év &v ovnevE( Ov. pépog Sxmayüv, Bu vlv vevopévny &v ais

Gutkpedty, &xiivety. &yayxac)]oevat v dipyovtt. xsÀebet 6 mpatmóottog, lv«

zXp &pol Qfoq, x«l mpoxódw« &v $eoloyíx, etc.

JQriler

Obiit vesperi H. 5. àxorAnci« Margareta Brentia, Nicodemi Frischlini

3 g

olim uxor: et postea Wildpergae Consuli Textori nupta: sed ab eo dis-

Con

sidens, Tybingam discesserat.

10

pueris

Octob. 8. Die (. nebuloso, sereno.

Sls:w.,

Composui argumentum et scopum mei Antipoppysmi: et argumentum,

lieIüc

seu causam, ac scopum, dess schelmenbüchlins Iacobi Frischlini. Bis

ï

in Senatu Decanorum assedi.

lJV, 'E(ï)

n, M.

Sepulta est illa Frischlinica Margareta, horá 3. in TTransamerano s

Ad8.

coemet. Nec programma fuit affixum, ut Vniuersitas comitaretur. |

loanni Kirchero Typographo peteuti, in Senatu Decanorum decreui- 592

1300d,

mus Intercessionem ad illustrissimum Princ. nostrum: quod Iacobus

mitit,

Frischl. nolit ei soluere 16 fl. pro excusione cantilenarum Textoriarum,

i.

in 3 Bogen. Recusat autem ille, quod hie mendosé excuderit.

20

rtaum

Reuer. et clarissimo uiro, Domino Ioanni Mageiro. Ecclesiae Stut-

Tleo-

gardianae Praeposito dignissimo et illustrissimo Wirtembergiae Principi

, si

à consilis sapientissimis, etc. Domino et patrono suo uenerando.

S. per Ohristum $dv9pwnov. Accepi, reuerende et cl. Domine Prae-

posite, literas D*5 V. humanissimas: et ago gratias, quod ipsa sic ope-ss

CB1IS3)

ram fideliter dedit negotio meo tristi. Agnosco etiam illa, quae de

genero meo isto fiunt, iusté sic fieri. Quae heri, filia resciuit uesperi

ex parte, antequam ? Museo ad coenam descenderem: quibus ita con-

iristata est, ut coená prorsus abstinuerit. Hodie accessit (.me nec iu.

bente, nec prohibente: sed dolori eius permittente, ne accusari ab ea523

inhumanitatis possem.) ad cl. v. filium uestrum, | D.D. Dauidem Iurisc. s

j üm)

et ordinarium Professorem: quod ipsum sciat praecipuó mei amantem

&

esse: et ideo non ita pridem domi nostrae fuerit: cum bonorum meo-

l

:

0

rum, de more Academiae, descriptio (.id est, Inventatio.) fieret. Ab illo

precibus obtinuit: ut pro ipsa, et sponso eius, ad D** V, scriberet. s5

Quid D.D. scribat, ego nescio: ego haec, quae sequuntur, breuiter oro.

J

Primó, ut misericordia iuueni isti, qui imprudenter et inobedienter fecit,

ab illustrissimo Domino nostro tribuatur, quoad iustam refusionis mulc-

92 29.

tam. Nescio, quid ipse, in patrimonio habeat: Puto, exiguum esse: Nec

—

1 Iesingà. 539.

4 Stutgardià. 517. 518.

9 574.

13 5106.

19 516

| 1509,

526.

99 530. 534.

y 1;. H $

21 Stutgardiam. 518. 529. 530. 532.

21 Hand des Enkel I. I. Maier bis Crusius S. 374 Z. 19, Anmerkungen von Crusius.

—

374

—

gnedlf

adhuc diuisum esse inter ipsum, et cohaeredes: esse tantüm agellos et

bar 3

pratula quaedam. Patrem enim eius p. m. fuisse Ministrum Eocclesiae,

gert i

plurium liberorum patrem: Exigua autem sunt Concionatorum bona.

pad

Ergo, si non potest remitti tota mulcta (.cüm nihilo minus tamen sem-

p

5per inseruiturus sit illustrissimae Celsitati) saltem clementem imponi,

8elt

524sub|iecté oro: et id per V. D** promoueri apud clementissimum meum

leell

Dominum, officiosé oro. Etiam hoc, ut, cum oaptiuus emissus fuerit:

ben

ei grauiter iniungatur, ut apud me faciat, summo studio, pié, honesté,

*

me remoturus essem.

Profe

industrié officium. Aliter eum

a

theni

10

Mitto etiam ad illustrissimam Cels^*" et ad uos sapientissimos Con-

haec !

siliarios, Dominos meos colendos, duo negoti Frischlimici scripta:

elt, 1

quae Cels?! Domini clementiss. et uestrae saplentiae ac iustitiae, humi-

Da

liter subiicio. Quae si fortó non digna uestro studio iudicabitis: sum-

E.

missé oro, mihi clementer remitti: nisi fortassis in Bibliotheca illustri,

15 aut Registratura, reponenda uisa fuerint: Omnino autem oro, ipsi illu-

Tybi'n

Mi

strissimo Domino meo rem innotescere. Bene ualeat reuer. D** V, cui

sit ad

me totum commendo: cui etiam pro exiguitate mea (.ut et Illustrissimae

Pare

Wirtenb. domui, plus 40 hactenus annos.) semper deditus sum.

et Ü

Datum Tybingae 8. die Octob. 1599.

20

M. Mart. Crusius. |

525

Octob. 9. Die 4. post nebulas sereno.

Dem durchleuchtigen hochgebornen Fürsten und herrn, herrn Fride-

richen, Hertzogen zu Würtemberg und Teckh, Graven zu Mümpelgart,

und herrn zu Haidenheim: auch Rittern baider künigklichen Orden in

Da

25 Franckreich und Engelland: meinem G. F. und herrn, Àd manus pro-

prias: inde ad sapientiss. Cels"* eius Senatum.

Frise

Durchleüchtiger hochgeborner fürst, E. f. G. seien meine underthenige

genio

vnd willige dinst, iederzeit zu uoran.

niert

Gmnediger fürst vnd herr, E. F. G. überschicke ich hiemitt einen newen

glom

calu

so Frischlinum: nemlich M. Iacobum, welcher in die fusstaffen Nicodemi

seines bruders seeligen, mit hóchstem fleiss und künheütt getrettenn.

gunt

Schicke aber an E. F. G. ich vnderthenig solches: Dieweil dieselbige

li

Anno 1588. medio mense Aprili, als sie alhie zue T'übingen, ihm Sti-

h

pendio illustri Theologico, sambt dem hochgebornen, in Christo seeligen,

In

ssfürsten vnd herrn, herrn Ludouico, etc. in prandio war, mir indigno

hus

hum,

11 532.

22 522.

92 516.

33 De M. Iac. Frischl.

38 9

Ànt

18 domuae Hs.

927 Von Durchleuchtiger — hwmilis, S. 375 Z. 15, Hand des

Vs

JEnkels, Anmerkungen von Crusius.

80 Die Worte M. Iacobum —— fusstaffen

2]

sind, da vom Enkel vergessen, von Crusius eingefügt.

2

PINEMC PUDP Á —HÁ

&

Hs 375- us

ls &

&slgo

gnedig ein drunck brachtte, sprechende: Crusi, ich wil nicht vndanck- 526

bar seinn, wie Frischlinus. Solche Nicodemi vndanckbarkeitt aber, imi-

Onà

tiert (.meins bedunckens.) frater eius lIacobus, Vraci Textoriae "Tribui

Sem

Praefectus, feliciter. Solches übersende ich vndertheniglich: ob villeicht

IDoni,

E. F. G. auch ettwas darzue zusprechen habe. Was aber lIacobi intents

Deum

sele: das hab ich initio et in medio, et in fine, extra ambos excusos

üen

Libellos grüntlich manu mea (.tanquam Argumenta et Scopos.) beschri-

IU

]

ben. Thu also hiemit E. F. G. mich (.supra 40 annos Acad. uestrae Tyb.

Professorem fidelissimum, etsi paruum eruditione.) zue dero G. vnder-

Con

thenig befelhenn. Si tamen Celsitudo uestra non existimet, suá referre1i0

1

la

haee scripta: ea | mihi clementer remitti peto, nisi fortassis, inter acta, 527

lumi

etc. uideantur reponenda.

Sum

Datum 'Tybingae 9. Okt. 1599.

ustri

E. F. G. vndertheniger, gehorsamer, M. Martinus Crusius, Acad.

. illu.

Tybing. Professor humilis,

16

. QUl

Misit mihi D.D. Dauid Magirus Epistolam: quam pro filia mea scrip-

Sllllde

sit ad D. Praepositum, patrem suum, hac éxcypot;: Reuer. et charissimo

Parenti meo, Domino Ioanni Magiro, Praeposito Ecclesiae Stutgardianae,

et Consiliario illustrissimi Ducis Wirtembergensis, ad manus proprias.

obtoc &pol

$«&vavoc tíj; oupBtoo.

20

*OtÀ tOo yOy

[A

Y«ppeoO iexoBov.

Étoc, mév-

d

N

tfjo yopevij; x«l téxvov

'ride

Ü

$1, AUrat,

T6Vot

&voO. &OsÀqoU aOtoU oíGtou.

lpari

TÓVOt, TCOÀ-

en n

&x

Vuyarpog Qeooopaz.

Àol . otov,

«c0 vupeptou. atíjc

25

Bo

Dabit Deus his quoque finem. | Hi duo libelli (.Antipop. et Nicod. 528

Frischl) colligati sunt in alba membrana (.ab loanne Gerstenmaiero

enige

seniore. Filius eius óp«ovupoc, etiam Bibliopegus est.) und sind mit pla-

niert, noch beschnitten: quoniam mox hatte ich sie ad margines durch-

)eWen

glosiert, minutiore scriptura: quae Scholia mea, siue Responsiones ad o

)üemi

calumnias, ego etiam descripta habeo in meis Exemplaribus (.quae non

(lenn,

sunt colligata.) et in chartis seorsim.

JUN

Libellis colligatis, Stutgardiam mittendis, inscripsi.

Bl

Foris, CrusioFrischlinus 1599.

liren,

In altera parte intus: Nouus Frischlinus, post Nicodemum scil. Iaco- s5

digmo

bus: et sic bellum, quod sepultum fuerat, Poppysmi 3! editione per Iaco-

bum, renouatum. Duo hic Libelli excusi colligati sunt. 1. Martini Crusii

Antipoppysmus, contra Popp. 3*. 2. Iacobi Frischlini Nicodemus redivi-

ul dus

uus, contra Antipoppysmum. In sequenti pag. Argumenta manuscripta.

2 NB!

9 522.

4 528.

17 517.

90 471. 473. Incommoda

iaf

vépovtog. 454.

97 529. 570.

85 520.

26 Dabit etc. vgl. Verg. Aen. I, 199.

88 S. S. 151 Z. 14 Anm.

—

——

376

E

1. Initio lägantur paginae proximé sequentes, tanquam Argumentum

Antipoppysmi, seu breuis ad eum instructio, xetporyoyta.

Vie

2. Deinde paginae, quae praecedunt Nicod. Frischlinum rediviuum,

et tandem quae sequuntur.

N

]ne

5

3. À M. Martino Crusio, Tybing. Acad. Professore 1599.

non

Octob. 8. Stutgardiam ad illustriss. Principem.

Nachhaer kumbt, Causa et scopus, etc. Quae mihi seorsim in alia

fl

529 charta descripsi. | Nova ab affine Ronero: quae sunt illa proxima

Wellingu.

dam

10

Octob. 10. Die $9. frigido, sereno.

t

Melchioris Hasi F. Barbara, puella, meum fasciculum (.in quo lite-

rae ad Principem, alligatae libello Antipopp. et Frischlinico, et literae

[aec

ad D. Praepositum, filii eius et meae, inclusae sunt.) manó anté horam

6. Stutgardiam portat.

15

6 $eoc sboOc($. Inscripsi fasciculum D. Praeposito.

Post horam 7. Palat. Augustus, meus vicinus, redit huc in suam ha-

bitationem.

de ]

Ego, mané cecini ebüxogc x«l sóGw9ét:oc Psalmum 91. Qui habitat

in adiutorio Altissimi.

!

20

Horá 8. usque ad 12?^ feré, D.D. Ioan. Hochmannus creauit in Aula

Noua ILX Doctores Iuris, et 2 Licentiatos Iluris: D.D. veró Andreas

N

Planerus V Doctores Medicinae. Ita sunt XV promoti. Post horam

19. usque post 5** prandimus cuncti splendidé, in Senaculo Acad.

Interfuerant 4 Principes, et XI Barones, hic in Collegio nouo stu-

?5 dentes.

et, (

Mensae fuerunt 20. Cecinerunt Pusauner und Zinckenblaeser. Mea

530 mensa (.erant 13 mensae in Senaculo.) fuit (.puto.) sexta. |

À

SUd

Principes 4 et 11 Barones, ex Nouo Collegio, sederunt in mensis

coniunctis, meridiem versus: ubi Rector et Senatus in consilis sedere

G

6

30 Solent.

chio

In mensa ante meam faciem, sedebant Chrysostomus Lindeman, et

Paris Scholl Archigrammateus, Vraci habitantes, iam mihi à 40 annis

bellu

noti: viri senectute cani. Et apud eos sedebat Isaacus Schwartz, canus.

À. tergo meo, Principes versus, sedebant Capitanei, Hoeschlinus et

Ti

35 Grimmeisen. Inter nos propinabamus. Vina, vetus et nouum.

(

In Actu gratias (.ad 1. horam.) egit nouus Doctor Liechtenstaiger:

tumm

8 Vlmá&. 515.

li 522. 525. 528.

16 458.

998 Doctorum creatio.

Saru

97 517. Tischordnung: l. Occas. M. Bucher. M. Welling. II. D.D. Moegling. DD. Laub-

marius. IIL Ort. D.D. Siguardus. D.D. Christ. Brentius. IV. Ort. Crus. Maestlin.

4

Zusql

91 Lesung von Lindeman mnicht gamz sicher.

OCCUP

ia

317

——

ln

in Senaculo, post epulum, D.D. Andreas Baier, prolixé et splendide.

Vterque, Latiné.

Qu

Domum redii post horam 5. vesperi, vfyev x«l vouveyfs. L. Deo.

Nihil scit D.D. Christoph. Brentius de Scripto lIac. Frischl. contra

me. Nullum exemplar prostat apud nostros Bibliopolas. Credo, quods

non audeat huc mittere. Non etiam in catalogo Nundinarum, mentio fit.

l alia

Vesperi venerat ad me Dauid Hala, ex Monast. Adelberga, D. Oseae

OxIma,

UR

filius, ob res fratris sui piae mem. Phil. Alb. Halae videndas, et quas-

dam tollendas.

Rediit et Stutgardià 6 yapfphg vexxtpoc: At ov, Óv 8 fjMfpag Bvequ-io

0 Tile-

Aaxict: xalp fl &Bóvot &xeleócóm. Ait, M. Iac. Stutgardiae esse.

liferoe

Literas pro me scribit Nepos loan. Iae. ad matrem (.inclusis M.

horam

Iacobi literis, quae 27. Sept. huc venerant.) consolatorias, etc. |

Omnia, quae possum, facio: sed proficio nil.

21

15

Die 11. Octob. Die ?l. nebuloso, sereno.

1 la-

Nova Wellingiana.

Ex castris ad Granum. De loco agitur inter nostros et TTurcas, ubi

bitat

de pace tractetur. Non speratur fore.

Vienná 10. Octob.

| Àl

Turcae agere constituunt de pace, per 8 dies armis quietis.

20

dreas

Antverpià 2. Octob.

horam

Non facilé ibi pax fiet: nisi praesidia ex omnibus locis abducantur.

il

Colonià 3. Octob.

0 st*

Germanorum niderlag, und zwispalt militum, apud Rees, confirmatur:

et, qui noluére diutius merere stipendia, dimissi sunt.

25

. Mea

Colonià 7. Octob.

Albertus dicitur liberalia promissa facere: ut exules restituantur in

Densis

sua bona. Putantur esse Hispanicae practicae i. e. artes.

sedere

Germani Coloniam versus, et alió, ascendunt.

Gorg Frid. Hohenloius, de pecunia Coloniae satisfecit militibus Mar- so

i, el

chionis. Hi retró per Rhenum descendunt, rursus scil. mansuri ad

annis

bellum.

Vienná 6. Oct.

Canus

Turcae, sunt 100 mill. Tartari veró, 10 millium. Non videtur fore pax-

us &

Venetiis Octob.

35

üger:

Caramaniae tumultus proficit in maius, per Vsellum Bassam. Etiam

——

tumultuantur Georgiani, Duce Simone. Haec fiunt instinctu Regis Per-

sarum.

ventio.

!.)La,ub-

11

4 516.

4 Abut Hala, Ocb 19.

10 520. 522. 523. 532.

11 Spáterer

—

Zusalz: obyt.

129 Werdam. 590. 504.

16 515. 555.

9* Zu Simone: qui

occupauit c. AÁrcironam.

|

!

—

2978

—

Lugduno Oct. 3.

Rex Gallerum adhue ambit Florentinam: attamen Reginae Angliae

cognata videtur successum illum magis habitura. |

9

E

92

À M. Conrado Leio mihi dono allatus est libellus Conradi Leii Oro-

5 crenii (.18 meil von Tybingen.) cuius inscriptio, Idiotismi sacri. M. Leio

adferenti donaul funebria uxoris meae P. M.

'O vexxíjooc, libros et res suas, e Stip. illustri transfert domum no-

h

stram: cui et obligationem, recté apud me se gerendi praescripsi, etc. Noctu

Pre

semper foris debet cubare, in alia domo, usque ad tempus nuptiarum.

10

Ql

Octob. 12. Die Q. simili.

In

Mané literas à D. Praeposito Stutg. accipio. Áccepit nostras (.meas,

et sui F. D. Dauidis.) literas 10. Octob. quo et rescripsit. Generum, cum

mus

praetenderet frigus et valetudinem, pridie ex carcere dimissum esse.

petltu

Muletam pro 4!/, annis, quibus in Stipendio vixerit, tantum esse pro

15 singulis annis, 25 fl. Ipsum posse libello supplice tentare aliquam immi-

Ho

nutionem, vel dilationem ad distinctos annorum terminos. Sequentia,

el, egl

ad Verbum. Alteras tuas literas, ad illustrissimi nostri manus proprias

ad do

inscriptas, curabo unà cüm duobus Scriptis additis, Celsitudini ipsius

demis

per Camerae Secretarium reddi. Si iis certamen Frischlinicum redinte-

Tep0

20gratur: mallem ea non accepisse. Metuo enim, ne multos bonos viros,

eeptu

tibi optime cupientes, iis offensurus sis. Haec bono animo, nouit Domi-

Vo

nus xapOtoyyOotTne, addere volui.

chio -

Bene in Domino vale. |

538

el ul

Vesperi horá 4. ad me vénit D. Michaél Zieglerus: qui hodie (.me

geden

25 nesciente.) collegas congregauerat. Horum, in negotio Frischl. studium

p i

mihi commemorat.

M

Putant, me non debere respondere Frischlino, quia non sit dignus:

erst. 1

sed ipsi (.ut intelligo.) volunt rem ad Senatum referre, an possit turbae

illo )

succurri. Recitaui ei (.postquam dixissem, meá non referre, sic fieri.)

M

ao meum qualecumque conceptum contra istum Iac. F'rischl. (.t5, ómep &ig

D

otouxxapBlaw Émemójupety : GAX obOev( m EXeta.) et ipse dixit, Óxt &v otoux-

Th]ni

xap5t« ToAAol peydAot. (.et in superiore, et in Eccles. BouA$.) &pol évav-

n

vtob0vtct. Dixi, me habere bonam conscientiam: nihil tale curare: sed

tantó animosiorem esse. Sie sind per Antipopp. offendiert: cur scil.

DE

35 Senatus non vetuerit. At nemo tunc vetuit: quamuis dicerem, etiamsi

36 Zu

Senatus me non defenderet: me ipsum posse me defendere: sicut et

contra Nicodemum fecerim: cüm nemo nec Tybingae, nec Stutgardiae,

quantumvis petiissem, me defenderet.

4 930. 534.

11 Stutgardià. 522. 524. 241.

17 523. 540.

19 417.

20 nóàv 16v abypavvóv;

90 Zu bonos: Aichm. et Hüngerlinum, et Felicem Biden-

bach.

91 Zu Haec: At causam nondum cognouistis.

26 Zwqusiocot.

81 532.

22 593

4 Orocrenium — Gernsbach in .Baden ?

—

379

—

D. Steph. Gerlach.

lghae

D. Nicol. Varnbylerus, com-

Super Inten-

pleturus proximé pridie S.

Oro

dentes Stip.

Nicolai 80* annum aetatis.

Lejo

Martiniani:

D. Ioan. Halbritter, Turisc.

D. Andreas Planerus, hodie

| -

pro G. Hamb. piae m. factus.

Vocla

TUnm,

In Senatu fuimus. Orationes meas à M. Erh. Oellio recepi, aliqua in

Praefat. addens. Alterá hebdomade excudere, ut spero, incipiet. |

534

Octob. 13. Die fi. similiter nebuloso, et post meridiem serenissimo.

eg3,

In Senatu horá 9. et in Consistorio horá 19. sedebamus. M. Necce- 11

Cum

rus Nyrtingam ad propinquos suos equitat, pecuniam à Curatoribus

€886,

petiturus.

| po

Ti

Octob. 14. Die (2). simili.

entia,

Horá post 7. mané, Decani 4 (.Gerlachius, Halbritter, Moeglingus, 15

et ego Orusius.) ex domo Vniversitatis, sequente Pedello, descendimus

prias

psius

ad domum Principis Palatini Aug. quem oratione, nomine Senatus nostri,

linte-

demissé vocauit Halbritter ad Recturam Acad. gerendam. Pro quo

respondit nobilis Magister Curiae, Celsitudinem eius hoc officium sus-

Yiros,

)onti-

cepturam, etc. Ita abiimus.

20

Nobilis Georgii ab Ehingen gener Closnerus, mulierem, quae bra-

chio ministrae ipsius prehenso, grauissimos dolores impresserat, cepit,

(me

et ut in sagam inquirit. Comite Eberstainio ad mensam Poltringae

dium

sedente: feles transcurrens raptim 2 vitra confregit, eodemque impetu

per fenestram evanuit.

25

?U

M. Marcus Neccerus, et virgo Theodora Crusia, à D.D. Siguardo das

erst mal de suggestu verkündiget. Sic et Nyrtingae: cüm sponsus ex

irbae

ilo loco sit.

fieri)

0 &

M. Cellio orationes retulij, orans initium excudendi fieri. Promisit.

D.D. Laubmario Scarthecam Frischl. legendam attuli. Miratur, et ho-so

00*

ävw).

mini exitium ominatur.

d sed

Conc. 2 Graecé scripsi.

gal,

9 478.

8 457. 481. 534. 541.

11 535. 532.

26 523. 538. 540. 553.

jamsi

26 Zu Neccerus: M. Simonis F. Pastoris olim Weissachensis F.

u d

Simon Neccar Nürting.

à M. Ioan. Mendlino

vdae,

Magistri creati,

7. Aug. 1567. Fuit XI. inter 22.

Necceri:

—

Marcus, eius filius

) 4IT.

1. Feb. 96 à M. Vito

jiden

Myllero. Fuit 30. inter 35.

29 533. 541.

91 516. 570.

—

1 532

—

380

——

Sapi(

Octob. 15. Die (. simili.

d)

Totus mihi dies, quietus. L. Deo. Legebam in Psalmis, cum Para-

n (

phrasi Osiandri. |

la,

58

9

m

Octob. 16. Die $. etiam sereno.

nific

b

(

óvetp. xXópnc ÓpuAta, xl tomavoc. &AXog. mopsia, to0 Ópou oD tuXo0ox.

Horá 10. usque ad 12?" prandebam cum Palat. Augusto.

norü

Suum

Vesperi rediit gener Neccerus, Kirchemio et Nyrtingá.

(Cr

Nova ab affine Ronero, illa praecedentia Wellingiana. Sein Diener,

der mir die Zeitungen als abschreibt, haist Claus Rantz, burger zu Vlm.

lura,

loris

10

Octob. 17. Die 9. sereno.

eibur

Nova Wellingiana. Aus Pilsen, ex Aula Caesarea, Oct. 12.

Doct

Ex Vienná scribitur, Maratum Budae nunc esse Bascam.

Horà

Moschobita munera, Caesari misit preciosa.

Die /

Antverpià Octob. 8.

15

Duces

Bombla, stark à Statibus besetzt, cedentibus Hispanis. Subditi nolunt

D. M

obedire Alberto, nisi retentis suis provilegiis priscis. Ipse, novos Guber-

K

natores initió constituturus, indigenas. T'entatur compositio cum Ordini-

gump

bus, et Regina Angliae. Ipsa fertur etiam tractare pacem cum illis,

in &

536 qui sunt in Hybernia. Legati nostrorum conveniunt zu Wor|kum, cum

pen

20 Anglicis, et Ordinum, et Gallicis Commissariis: nescitur, belli'ne an

DN

pacis causá.

anno:

Colonià Oct. 9.

haus.

Germani perhibentur iterum velle obsidere Rees. Sunt circa Dormunt.

Grano Octob. 12.

À

aroe

25

Octob. 7. tractatio de pace cüm '"Turcis, irrita cecidit: quia induciae,

Ma

ab eis violatae: et quia nostri reddere Granum nolunt pro Erlau.

Venetiis Oct. 15.

Tuven

lem, .

Caramaniae defectio continuatur.

Lin

Octob. 18. Die ?l. serenissimo.

Me

30

Seripsi Graecé concionem ex 1. Cor. 7. D.D. Siguardi Parochi, de

Enan

virginitate et coniugio.

(

Hor& 11* Senatui Academico interfui. D. Harprechtus manet ProRec-

Ho

tor: Princ. Palat. Augustus, factus est Acad. nostrae Rector: D. Augu-

Datu 1

stus, meus vicinus. Horá 12* descendimus, totus Senatus, in domum D.

35 Hochmanni, ubi ille habitat: deduximus eum in Aulam Nouam domus

Senaþ

9 511.

5 521. 588.

6 492. 542. Tüschordnung: l. Or. Praeceptor D. Heuch.

D

IL Magister Aulae. IIL Oc. (sic) Princeps. IV. Crusius. Eschau. Z« Eschau: No-

bilis hie &xspcsxópm«g véog, vocatur Daniel Bernholdt ab Eschaw, cognomento Der

für ej

Wild.

4 9594.

8 Vlmá. 531. 542.

11 531. 551.

19 Zu nosiro-

Ea

rwum: Germanorum.

—

381

—

Sapientiae, praecedentes equitantem, sequentibus Auli.cis. Tum, praeclará

Pany

de Magistratus virtutibus Oratione habita, ProRector (.uterque stantes

in Cathedra Theologica.) Harprechtus, illum (.secundum orationem habi-

tam, ómoüécet post 9éctw.) renuntiauit Rectorem illustrissimum et Mag-

nificentissimum 'Vniüersitatis nostrae. Interfuerunt 3 caeteri Principess

09

(.Wirtemb. et 2 Holsati) atque XI Barones. Postea reduximus hunc

novum Rectorem (.etiam ipsi 3 Principes. domum | suam. Ibi ei ante537

suum Museum stanti, singuli gratulati humiliter sumus. Verba mea

Jiener,

(.Crusii gratulantis.) ,Faxit Deus, ut illustrissimae M-e»sise "T, Rec-

1 YIn,

tura, sit felix, fausta, pacifica*^. Postea, ipsi 4 Principes, in Museo Rec- 10

toris symposium habuerunt: nos caeteri, in hypocausto, ubi D. Palatinus

cibum capere solet, conviuati sumus, aliquot mensis: Barones XI et

Doctores, et Professores. Maior natu Schwanbergius mihi propinauit.

Horá mediá 4. eram rursus domi, sobrius et quietus, divino beneficio.

Die Zaech, oder Vndertrunck, war: assatae aues, aromata, caseus, poma, 15

holunt

nuces, etc. Vná sedebamus: Crusius, Burcardus, Maestlinus, Beringerus,

3uber-

D. Moeglingus, D. Planerus, D. Loschius, etc.

)rdini-

Horá 4. ex Austria Martinus Welserus, Baronis Landaui famulus,

sumptibus generosae illius Dominae matris hic adhuc 1 annum victurus

. jllis,

| eum

in Studiis, mihi literas M. Memhardi attulit humanissimas: meum pro-20

D6 al

pempticum de Barone D. Henrico Landauo laudantis: quod et generosae

eius matri interpretatus fuit, etc. Ipsa, Maria vocatur. Est supra 50

annos nata. bnóxodqoc. Habitat Lincii domum lapideam, an dem Land-

'myunt,

haus. Habet filiam 14 annorum, Catharinam. |

Arx Haus 2 inde milliaribus distat, sita in valle, vetustum opus. De538

lncige,

arce Rappotenstein, in edito loco sita, scribunt se omnes Landavi.

26

Mart. Welserus, mecum coenatus, est, e& mecum pernoctauit, optimus

iuvenis. M. Wilh. Haunoldus, Lincii habet uxorculam anum praedivi-

tem. Eam vocat matrem: et ipsum vocat illa filium.

Lincium non adaequat magnitudine Tybingam.

30

Memh. et uxor cohabitant pacificé. Lobel, Landhaubtman, infestat

hi, de

Euangelicos: iubet eos, etiam posteros, abiurare religionem puram.

Octob. 19. Die 9. nubilo, pluuio, mihi gravi, concursu negotiorum.

oRec

Augu-

Hor& antemerid. post 8. abdicaui me in domo Facult. nostrae, Deca-

natu meo septimo, annuo: et successit in hoc officio M. Georg. Burcardus: ss

m 1

Senatoresque ei adiuncti sunt, M. Myller, et Doctor Ziegler.

Qomus

D. Ioanni Mockelio, Ouidio (.id est, Cauponi ad Insigne Ouis auratae.)

WHeuch.

haben wier unser hochzeitmaal verdinget: in iedem der drei maeler,

H No-

o Der

für ein baar 12 batzen i. e. pro mare 7 bac. pro foemina 5 bac. Soll

4 Rector Acad. 'ybing. nouus. 97.

18 Linecio. 490. 539.

tiostto-

22 Landava.

94 27.

98 534.

98 Pactio mepl voaumAUov eboytuv.

—

382

——

mo

ein zaalhochzeit sein, und nit ein Schaenckhochzeit. Fercula non minus 7.

Pel

Doch auff 9 oder 3 erste tisch, ettwas meer: pro quo ultrà persolue-

li

tur. Warumb nit ein schaenckhochzeit? Quia sum ego senex, et viduus:

8U

et ambo sponsi, gleichsam waisen: necdum habent conditionem, vel offi-

pe

539 cium. Sie mochten in | schulden kummen: Wann sie mit der schenck-

dei

ehochzeit wolten prangen, und gesaehen sein. Zalhochzeit ist auch ehr-

1ta

lich und breuchlich. Soluit quisque hospes symbolum. Si sponsis munus-

Cat

culum dare vult: id facere, penes ipsum est. Aber für alle geste zalen

