
Sed nel

(Xxepoc Xtoc.

tempera

25

Tiv map(Ox Olg, bvav Ó YjÀtog Éqeyyev, &Aeugépav wl ix cp(tou pumvoc

cognato

(.debet esse póvwc.) t&e dxpec, xotwf, ovypU BooAopévme Geuyvóvat, GcOou-

attrahel

Aopévmv, óp&v DouAópevoc, Edmxev.

Fu (

Haec, in triangulari lapide, cuius basis terram tangit, ex uno latere.

tempus

Ex altero autem: mapáostvypu vevopevog vv & Tíjg Éxavéípac vOyme, xail

perium

o ty Guvapévov nb taiev, &cegobüc Guoxwvitou Qivmc, aOox(ou YAOTUf,

me vidt

O65nc, Xstpoc, npteoc, ysvécUot, &yOpl &rapouAdxvoc twpobyvvt cautoy G

pax cu

&y9pdGTv, npbg vobg xat Gpetàg mXyvXc GmeyUc EXOvvY.

CUNS (

Pro matre 4 Taleros, quos ea debebat, soluit. Intra hos autem 7

de sua

8 Proclamatum Chii per praeconem fuit.

8 2606.

8 215.

19 Inter-

classem

pretor, 9eQ &Qav&wp tepóv.

20 Theodorus Olympidaxrius.

20 Thomasyna

1a, B

Chlauara.

21 261.

22 Epitaphium.

26 Ueber &xoag: cornua.

30 Ueber

gtantinc

duveuévov: quae possunt.

30 Ueber fuetow: vi.

80 Ueber Óívuc: limae.

81 Ueber óó£qc: opin.

91 Ueber cavrov: Fort. &«vcóv.

89 Mater eius. 261.

multtu

Em

9 vgl. S. 7 der , Epistola*.

10 Amurathes Celebi, magnus Cadi Chii Zeffer.

Praeco praetorii Hs. Vgl. Legrand a. a. O. 8. 329.

21 Vgl. Legrand a. a. O.

97 In der

S. 332, der &veyoyi liest.

25 Legrand a. a. O. 8.332: wiüjvge.

(ie Seegc

, Hpistola lacobi PalaeologV* folgt auf ..

&£)qxev (Z. 27) und ..

g&yóvtov (Z. 32)

193 fs

jeweils die lateimische Uebersetzung ((S. 10 f.).

posteq d.

—

237

——

* Ihültm

annos, quibus urbs et omnia capta sunt à T'urcis, vendere coacta est

5 Colunt.

vestes et libros, non omnes tamen. Habebat adhuc annulos, argentum,

BOC

et alia ornamenta. Refocillaui illam, et curatorem ei reliqui, Ohii, Galli-

US: velat

poli, Constantinopoli. |

OX efiam

lllustrissimus D. Milos, Transalpinae Vaiuoda, Constantinopoli Iaco- 264

? Yolelat

bum rogauit: ut 100 Aureis in Chio, quos ipse ei dederat, praediolum o

l Praei,

(-ómocTacxóv.) Monachis S. Basilii Graecis, locum véxv poviv habitan-

). Tatoby

tibus, emeret: quod literis Patriarcha Hieremias confirmauit. Sed Rusti-

) Aspero.

canus Praefectus Chii, monasterium eo beneficio priuauit. Ideo patriam

l Zef]'er,

ingratam lacobus deseruit.

10

1 Dlinere

Constantinopoli eum visitarunt, boni Domini, et Dominae Chienses:

Iu Ü OhIO

quondam florentes rebus: tum summam in paupertatem redactae, et

lde vene.

libertate priuatae. Nam non permittebatur eis inde in Italiam, aut Gal-

liam, nauigare. Itaque erant cum liberis, et familiis, in luctu perpetuo.

JO pater

15

Hortatus ipse est omnes ad patientiam, miserorum portum.

perserunt

Caetera non deplorabant: sed filios paruos, raptos, et servitio regio

de0 patri

addictos: per vim circumcisos, et factos T'urcos. Item onus filiarum

nubilium, et suam viduitatem.

Io. Michaàl (.qui nunc nominatur losephus Naason, ex Christiano

00j 1j

Iudaeus factus: Dux Naxi, et 7 insularum /7Egaei maris Princeps, àso

t

Selimo R.factus.) obtulit mihi (.inquit Iacobus.) unam | insulam, ut 265

dtic Qoxt-

vetus amicus, si manere vellem. Sed nolui, ne cogerer fieri "Turcus.

Sed nec apud Patriarcham volui manere, me hortantem. Sic nec ob-

temperare lacobus fratri suo voluit: qui Romae Cardinalis erat: et

10). Ug

cognatos utriusque sexus ad se in libertatem, et ad suam sententiam, ss

til, 0c0QU-

attrahebat.

Fui (.inquit.) Constantinopoli, à 21. Iun. usque ad 8. Tul. intra quod

20 latere,

tempus multa acciderunt. Mehemetus Bassa primarius, qui totum Im-

r x

perium 'Turcicum solus fert, et Amurathes Aga, summé desiderabant

"u

me videre: sed classis emissione totos dies impediebantur. Facta eratso

Xry d.

pax cum Venetis turpis, et Christianis infamis, T'urcis desideratissima:

cuius confirmatio venerat Byzantium. 3. Maii. Sed Turci erant solliciti

; autem T

de sua classe (.magna quidem, sed feré tota tyronum.) ne in Hispanam

19 Inier-

classem incideret. Arabs hanc, Messanam audacter ingressus, enume-

Thomasyna

rans, Bassae renuntiauit. Ea postea 1571. T'ureicam vicit: Cum Con- ss

30 Ueber

stantinopoli discessurus, iam equum conscendissem: convénit me magna

[m]g.' hmä«e.

multitudo eorum: qui ex Christianis facti erant 'Turci: alii capti bello

r eius, 26l.

8 260.

11 Nobiles foeminae.

981 Pax Veneta.

(ui lr

i a. d. O.

35 vgl. S. I4f. der .Epistola.

85 Crusius scheint hier zw 4rrem. Em meint wohl

9t In de

die Seeschlacht von .Lepanto (1571). Der Brief von Iacobus Palaeologus ist jedoch erst

) (Z u 32)

1573 geschrieben, vgl. S. 235 Z. 15 .Amm. wund, Legrand a.a. O. S. 340, 341, so dass

posiea des Sinns enibehrt.

r — —

—

238

GA

conscen

Veneto, alii sua sponte, alii saevitiae Papae fugiendae causá. Inter quos

digere.

. fuit miser Nicolaus, SuperIntendens olim Middelbergensis: doctus Latiné,

gecta,

266 Graecéó, | Hebraicé. Multum ille fortunam suam, clam aliis, deplorauit

Paps, €

apud me. Metuerat, ne à suo Principe ad mortem quaereretur i. e. a

Ianizefi

5 Vaiuoda. Byzantii, in senatu Bassarum publicé, audiente Rege, petiit

ex IäniZ

fieri Turcus. Datum est ei spatium cogitandi octo dierum: quod nollent

bui, M

quenquam, nisi sua sponte, fieri Turcum: audiissent autem, eum fuisse

quid (

Episcopum apud Christianos. Post 8 dies reversus, Turcus est factus,

Rever

et receptus inter milites tertiae legionis equitum, cum salario 12 Aspe-

cum 688

i0rorum in die i. e. 21 Cruciferorum. Duo tantüm Verba ei dixi: et poe-

Ài

nitens exclamauit: Vtinam haec mihi in Transyluania dicta fuissent.

E 1

Nunquam Byzantium venissem. Certó, si spem vitae apud suum Prin-

Addi

cipem haberet, reverteretur.

ians Ch

Ante discessum etiam ex Byzantio meum, vénit oratio Latina, versa

15ex Boiemica: quomodo Regis Galliae frater esset Rex Poloniae creatus.

Captum

debiles.

Eam curauit in linguam Turcicam verti Mehemetus Bassa. Laetabantur

À prae

'l'urcae, dicentes: Regnum Poloniae, obnoxium 'Turcico fore. Quod mihi

illam es

displicuit, iugum 'T'urcicum Poloniae impositum iri, in Christianarum

provineiarum perniciem.

20

Passaportum accepit Iacobus à Sultano per Mehemetum Bassam: ut

In 8

tutus esset Gallipoli, in Transyluania, in Chio (.ut ex hac caperet |

Grasman

967sua bona: nec ei quisquam resisteret, terra marique, sub poena amis-

Nioer

sionis gratiae Regiae.). In quo scripto (.ut fieri solet à Turcis, in forma

fectura,

optima.) idem mandatum ter inculcatur.

25

Abiit Iacobus 8. Iul. cum Legato Regis Muldauiae: et post multos

Manà

errores Silistram venit (.olim Axiopolin) ad Danubium situm. Ibi in-

Derendi

venit Emericum Morauusky Morauum: qui in direptione Lipae captus,

puer abductus in 'Turciam fuerat, et Turcus factus. Peritus linguae,

tione a

cogitabat ad Caesarem nostrum venire.

30

Ex Silistra vónit Bucarestam, in Transalpinam: exceptus honorificé

Cone

à Rege, omnia necessaria mittente. Habebat ille uxorem Chiam nobilem,

Suà Se0

ex Saluaresarum familia, opulentá et splendida olim: quae lacobum,

Apni, ]

ut eciuem suum, honorauit.

Christoy

Antea 7. Iun. Constantinopoli Sechus (.Sacerdos, vel Monachus, sanc-

Suo Ma

——

35 tissimus, apud Turcas.) occisus est à caeteris Sechis: quod diceret (.sic

2 fae

etiam docens suos Discipulos, ad 5000.) quod, inquam, diceret, fabulam

Tischordy

esse hoc, nec Alcorano admiscendum: Deum 7 orbes, 7 coelos, creasse:

Gerach.

perque Archangelum Gabrielem misisse equum ad Mahometem: quo

äïlpdjpyy

Q* öpw;

2 Nicolaus Chraverus.

6 NB!

15 Polonia.

20 262.

23 Scrip-

REU

tum Constantinopoli anno 981. sed Christi 1578. Etsi, cum Christianorum annus sit

1 4y

lat Cris

Solaris, Turcarum Lunaris, non bene sic inter se respondent. inquit Iacobus.

v

239

—

ler qu

conscenso, illos lustrare posset: ibique locum sibi-$uisque »habitanäi

ls Latinä,

eligere. 'Tulit mortem constantissimé. Aliis diebus etiam alii, eiusdem

lenlorgu

sectae, occisi. | Contra hanc haeresin, sic crudeliter se Muphti i. e. 208

t i. ET

Papa, et aliü sacerdotes, 'Turcici, opposuerunt: quibus adversabantur

$6 petnt

Ianizeri et Solachi, aliique nominis viri. Audiens de morte Sechi unuss

X nollnt

ex lanizeris: accurrit, et super corpus eius, praeciso sibi iugulo, occu-

UL fujsse

buit. Milites, qui ex Christianis facti sunt Turci, quando interrogantur,

i facius,

quid credant: respondent: Id, quod Rex credit. Sic evadunt periculum.

12 Aspe.

Reversus est lacobus 12. Aug. et de ipso fuerat falso sparsum, T'ur-

l: l poe-

cum esse factum, in oenopolio cum 'Turcis Constantinopoli sedentem. 10

füsent.

At in Turcia infame est, in oenopoliis versari. Ipse autem suam es960o-

U Pri.

&av, in tota Tl'hracia et Graecia notam, noluisset contaminare, etc.

Additur Germanica Epistola, 6 Byzantio 19. Nouemb. 94 scripta: hor-

, vergy

tans Christianos contra Turcas: qui ipsimet dicant, Constantinopolin

€ C'ealus,

captum iri à Christianis. 'Turcos esse bello strenué persequendos, utis

etabantur

debiles. Nihil esse eis credendum: mihil parcendum, sed occidendos.

'ud mihi

À praeda neminem debere impediri, quó minus eos persequatur: sed

ianamum

illam esse certo homini colligendam interim mandandam. |

269

April.20. Die Q. serenissimo.

1S8m: ul

In $Stip. illustri coenauimus hilares, invitatus à Procuratore loan.so

cüperet |

Gusmanno.

13 ais

Nicer fl. reisst seer umb sich: frisst wisen hinwaeg. '"Tybing. prae-

h forma

fectura, 5000 fl. minus forté 200 ad redimendum Postfeudum contulit.

April. 21. Die fi. sereniss.

&& mullos

. Ib -

Mané horá 6. usque ad 8** ego, et M. Vitus Myllerus, ambulauimus 5

Derendingam. Tardé, et cum taedio, pergo his diebus paucis, in ora-

|e. CapUU,

s Iinguae,

tione ad futurum Magisterium. Absolvi rudius April. 23.

April. 22. Die (3). seren.

honorifie

Conc. 9 Graecé

Scripsi in

Ecclesia.

Salutem,

et Epithalamia

? nobilem,

sua secundi coniugii cum Anna Vlmünna Augustana, ante 9D. A.so

Tacobum,

April. 19. celebrati, mihi misit D. Christophorus Neubergius, per M

Christoph. ZEntzlinum, Stipendii illustris hic alumnum. Inscripserat

hus, sànc-

Suo Martino Crusio, Neubergius senex seni, dicit salutem plurimam:

ceret (sic

2 Haereticus Sacerdos, apud Turcas, et martyr.

20 229.

21 256. 285

; fabulam

Tischordnung: I. M. Beringer, M. Mich. Schaefer. IL. Gusman. Ioan Rauch. lII. D

N

Gerlach. D. Planer. IV. Crusius. Cos. Schaertlinus. M. Vitus.

98 228. 318. óvsto

lem: quo

&upópyy ónó vày 9eoAóvOov Tjuv, xeAeuópevog mpó abcGvy BablCsty, xoi Tjvouvó]uny &Y

—

29 Haidenhaimo. 284.

àA2^ E. 985.

9) Sarip-

annus sil

13 Awf S. 22f. der Epistola lacobi Palaeologi.

39 Über das z im Aentzlinum

hat Crusius, ohne etwas zu tilgen, nachtráglich mit voter Tinte noch ein s gesetzt.

'obus,

——

240

—

ä

grates agens quam maximas precibus pro sanctis et piis, pro se

fusis

55«;51&1:1

Ti ïïPbä

saepissimé. |

2

9

)l 0 |

r

10

Ecce tuis precibus sanctis seruatus in horam

MOEV.

Praesentem viuo, qui moriturus eram.

iri) &

Lustra favente Deo, iam vixi quinque, secunda

"m

Coniuge cum chara, quam dedit Ille mihi.

i

April 23. Die (. seren.

u Ü

EY

Psalmum 93. Graeco carmine

a

me versum mihi attulit M. Kunius.

yäpaa [

Genero M. Iacobo scribo: filium nunc se bené gerere: reconciliatum

n

10 esse meae uxori et filiae. Weigenmaiero successurum (.ut omnino credo.)

A$p06.

M. Mich. Beringerum Vlbacensem D.D. Hunnium, adhuc per 2 annos

relinqui à Princ. nostro in Saxonia. De Hispanis dici, eos à solo Im-

auydmt

perii evanuisse. Etiam nihil dici feré de expeditione Principum: neque

ao

de Styriis, etc. Scribat ipse nobis. Mea uxor cuperet habere eius filio-

xal CUj

15]am secum, etc. De paupertate vo9 xopiou 0'eoGootou, etc.

QO

À D. Hoeschelio peto: ut literas inclusas, Venetias ad HEjpiscopos

ambos, Gabrielem et Margunium, quamprimum mittat: et Responsa

I 1

eorum, si venerint, mihi mittat: quae cum ipso communicare velim. tiy

n 6

yaXxoxovS0)y mihi remitti vellem. Peto chartas qotavdc. Quaero de libro

] 1

20 T'orneamentorum, qui ante paucos annos exiit: qualis,

et quanti, etc. |

C. V

271

Constantinopolin et Venetias seriptio.

Qotepoy

I. 4- Tó cogectáto xopio 9eobooio t

Val r

Cuyo|aAg, víjs xwvotavttyounoAGtt60G

0

Xpuoto0 ÉxxMrotag mpmrovoapto.

1 àgt

2b5

'Ev xptotQ oo8 xatpetv.

f(b d.

"Ayte xÓpte 9eoBócie: Éypodac vij c'. vosupp. «.q.q. G. && EmotoAAc.

X

D 1

Q

?

^

Xv xe) A dtpuov

a. mpbc xbptov BaptoXojotov, xatoxpog mpsopeutí]v: D'. mp

,

tífe o0i

OG,

etot: OnAaOT,

Üdxtoov: Y'. npbc xoptov &yOpetay (.0U dj«po elc, xai ó at

tOUtOG

& idxtoBog &vBp£ou xorxeAAdptoc.) 9'. npbg woptov ctéqawov (Syuc oUx TA9e

V00 d

8

e

mpbc fjMg.) &'. mphg xoptov ctomixbv: c'. mpbg &pà vbv xpoóotov. &Oebduny

————

iyà mácac, mapextbg vfjg vo0 wuplou oceqdvou, Tij ('. v00 vOv «oq.

1 Se

vpÉXovtog Évoug: Alav Odà, xal máoag &miotuc nepp9e(oac (.o0x olóx, bnb

12 Resn

x(yog.) x«l émtAeAUUévAe, Kveu oqpoy(omy. ( Tij xaxíac. víc T|v, Quyt Emne-

18 Inclo

Os6ÓxXetc; oUto xoal tà Bpà vpdjquva, & moXAà &v Exwpópotg Xpóvotg &c

lus nosi

C AUSCONSP

8 229. 282.

9 Werdam. 212. 255. 312.

15 Augustam. 212. 312.

4 Dj

21 235. 29T.

24 Hanc Epistolam inelusi in literas quas ad Max. Margun. scripsi.

28 Literae tuae,

Wchgety

271..218.

95 Manus nepotis mei Ioan. Iac. Maieri Crusiani.

8 Ton j

sero redditae.

883 Infideliter.

Ils

91 Die Anschriften

8 à me versum wielleicht verschrieben für à se versum.

z Abkü

und die Ammerkungen zu demn Briefen hat Crusius geschrieben, die Briefe selbst der

lYane j

KEnkel I. I. Maier vgl. Z. 25 .Amm.

ledeujol

Digri

—

241

—

& fügis

Bevextory éxenópupety, &b Bdexa. &xGv, xal npb | eoxGv, &mXovto, ob XO|ALo 0 Ev- 272

1« xgóc G&. 00X o(6a. G, ro0 vv tb Blov motetvot 6 BapSoAopotog, ol Ó cuont-

Xóc. Ó O& xÜptoc xo'yxeAMdptoc, t ag q *

&ret &l Viv Gpetyova Gov à6e8-

p.ï,cev 6ca0toc xal ó xÜptog Xwémqtog. ÉAeyoy 88 xal &uot mpó &5 mou

£v6v EJ)wvec: g xal ) xoptótng cou, mpbg tbv o« tfjoc xptotby petéotw. s

us O.

ET

xai

VOv

Og &An(Qo, ydpit $e00. àAAk Yodiow co0to,

&v CoymO W. tdyiota, G &v sibüpev: Alav y&p mepl col qopobpuet. ó8ovo-

Künins

pebo. O OXodóyrc, viv mepl Ój vaAaumoplav Yvóvteg: xal vo0 Q«eoU 6cT-

dciliadum

Uépot xepl Djv Geópetha. &i 8b xol npotüpuog ày pofjeuky vv nocotpe&a

TXoÀUg 6 xvGuvoc, &v 666 abvijy ómb DucoeQGv, x«l &Oxev &yOpirOv, v 610

Q credo)

2 annos

xócpog TÀTenc, pevaEo mepxopévry &practdjoecta. Gu ofjurvov Tity c& mepl

lo In

Dp&c, G ÉXet. cuptpépot O'dy xal matpipyuxov Yecppux xotg coO0 vodpuuxot 973

l: Deque

cuv&mtecUat, x«l Otüpo Épyectat:

Éppeco, & dOe(a xal quadt xegoMj:

1Us filio

mayovxl bm" &poU (.Gc xal | vo0 xupíou oteq. to0 Yeplayiou.) quAa E quc

X« cupma0Gc Xornao)stc

-

15

QTO TU

Poryne, vfj xv

JpISCODOS

&mptÀ(ou, Évouc to00 « q

esponsa

Mapzivog 6 xpobotoc, atel mepl co0 t $&6 ÉytU YX v ovy

IL Tó copecáto xopío $eo80cío t CuyouaAG, vijg Év xevotavyttycu-

elim, d

móÀAet Éxx)moíac xptotoU mpmtovotaplo

0 de libro

Ev tQ covíj: xaípety. "Tüus xópte $&0860t, mívts émiotoÀAg Ónb GcoUs0

fj etc. |

vosuBo. « qQ mpbc fjc vooeoxc, &Y cyxsbbv Évet Evb xol fjktoa

Üorepov, tí| (B'. &mpuAtou, to0 vOv a q ". Éxvouc, &xojtodpmv: &ogpaytotms

x«l &mniottc, obx ol9 0«q' o0, nspcp&a[cocg Tx9écüqv ob petplogc. Y) pàv9274

8y t xupí(9 ctegávo 16 Fsplaxtw émtypaqpelca, oUx Tjéy9m: at 8 dÀAou,

tív &pibpóy mévte, Ó piv xÓptog (dxefoc &v8pEou mpámvw xa (xeMocpæucocg,m

100

xpb $. éxGy dmídavye: xal 6 Qeocspéotatog YijuOv dpyev, 6 xÜptog Aouco-

Xj atuoy

Bixoc, mpb oysbbv Eb Évv: wal vOv dpyet xÜpwog qpisepiyoc, Anpunpótatog

n

Vf obtprepemepytae xai vexxíag Bo0b. moAAX) xGv mp«ypáev pevxQoAXi, &v

tobxots voie Éveaty. 1] && 'eogpobprtog boxmota, xol dxobrula, TjuGv, xdpu

QT

À

dc

^

$eoU £xt Guxpévet: móAepuot qofepol, iy àvarcoA) xoà G0cet: vij uàv 00 &YO- 80

&0€

m

eqi

* Seribe ad nos

9 succursus periculum

11 Nihil tutum est mittere

i, Urà

12 Reseribe. Lesung wnsicher, da diese Stelle der Handschrift. stark verschmutzt. ást

p

ene

18 Inclusi in Epistolam «00 quAaSeAgsiag. 279

21 Literas tuas accepi

28 Sta-

ius noster praesens

90

El,

. 012, 912

4 Die Worte xci ó xUpg.oc Zvénquog — Üije d'évu. sind von Crusius auf dem Rand

un, stripst

nachgetragen, da sie der Enkel ausgelassen hatte

6 Czc Hs

6 Ypadov Hs

lerae tuae,

8 Von óonuéoct — zívdvrvog &y Hand des Crusius

11 ap3» Hs

16 cxvpiryoc

Hs

AE n

22 éxopokpav Hs

2b5 xópie Hs

30 ovos. Hs

30 "Avaprvyóoc

Anschriften

— Abkómmling der Hagar (1. Mos. 16, 1. 25, 12). Da im Mittelalter und. spáter. der

gibst der

JName dieses arabischen Stammes allgemein für die Muhammedaner gebraucht wurde,

bedeutet 4yeonvóg hier den türkischen Sultan

Diarium Crusii II

16

-—À

242

—

TI].

pjvoO, tj 66 oO Pepatoo &yvoyptocou, Tiv Sptopoxo0vvoc, xaxi &psSpebovtoc.

Y

Aay && voig cou Boctux(etg AumobpeSa: xel oüx Éxopev, v(. Rv mpaGoptev.

pE f

&AAà OpAov Yjv vévotto, sb dpa Év (.5g Tiv &Xmíc.) émi vfjig "iv cóQ, |

275 rotetvÓvorve. ei tG uevà moptepXtxo0 cuotoexo0, xoxl pevk oGv EmtoTOAOV,

V

l

Bu

5 6s0po ÉAdot (.Gg moAAdxtc mpóvepov &yévevo.) $G6v v« &v vüv si; móXov oo0,

r t

Yévovto. Nóy 8& &miotía AMav v wócp émwoAXGe: xaib peooXapobuevat

riujas

ápndGovvat ab Dofj9ewu. moAXAdxug &mo O*X EtOv xl &ymtéípo, npbc s

d àd)

én£oteta: xab xà yodpquxca v quaxoeA gt elc Bevevtay Énepubo: G7 0068v

p. Dau

ópàó cot xoamep«pé6y. vOv OT omAeyyxvucopevog Opuv, ob mabopuxt t d'eQ

oty 1j

10 ürepevvoyxdvay. Abo 68 vUv mpbc cà EmtovoAAg véypo«a: pixv uiv, OuX 00

d)eto

qtAaSeAqac, &xépay 68 Bu vo0 xuptou Wapyouvtou. xal 6 papyobvytoc, £v yvent-

ote(nc, doqad g S0vorvat &x. Bevextac, eig móXtv a yobotav cocyOeADuov, tc aC

p p

!G;

Ü

Víjs tufÓyyms Biéxoucav, Buxrápymety mpoc xoptov OxplO aloyxEXcv (.vfjs avvata

aOx60. cyXoXfje, 7| mxtBeUTQo(oU, Déxtopa, Trvot mpoctdvry.) wl obtoc, mpbc

276 &pé. &ond|Gopot, £yó, xol wÜptoc yepAdytoc, o ve, xal tobg cobe mdvtac,

16 quirjact &yte. Yodspov t xal tovoptxóv. x( xb Ovo|pu voO mevüepoU, xal víjc

xEVepAc, oou: xal toU mÉjutoU TV qüXtdvy cou matOiov; 1&, vb Ovopu

IN

r

|

to0 vUv mapuxpys0oytoc, x«l to0 mpoevovotaptou; típmojuat, tà vbv dyamm-

tGv &lBbg: oUto t& [AAAOV sig tb mpoosóGacOat bnip avv Oteyetpopuat:

pacxin

eo 0omep vOy Évt xadmuépay, mepl mavvb; to0 &AXrvUxo0 mpoceDyopat: lv« elg

Uiv &XOuvyv $eoyveotav, xoal xpuovoyvaotav, &mtotparpüoty.

[nye

£opeco, t xeqgaAT, xol Tv peuvmuévog OuxtíAet Go tuporyye, Tí]

t

X0 . GTptÀ.

«eqd).]

fpurtoyG

EU$e p

éoxAmoovümcay at xapBleat vv émni voO wopiou iepepíou &mtoxó-

Qumium

a5 T0v D[LOV:

6ve tà fj eDuxpivoOc Tjv mioveoc mpoc e0vobc 0 Tiv énépi-

tioo

9779* stQuev &y &xdxepot, uía &v vQ wopip E&xxXmola: wxal moAXol &v tV

Doct

xap' fjiw, vaig xpelotg Ojv mpotupótspe cuvüpdiuotey. &AX xal (g xm(o6-

s

an0$ |

pedxx OpOYy:

QUTU)

Móvov vaig $&omveDototg Ypoxpaig, xl voig ctTato cujWpovobot, otoU(o0-

Tàp ano

80 [tev T]ietg: xol, 6oot. &v porvot mapatóoete, &xelvotg &vavttoupevot, dmopptn

D

0Y,

tOley :

&

Ü

j cetvo

ag Yj vjAuxG i

tfj; o0GuYyoc xuptag eipTvme, Y oTjepov ;

Atrey, 0

T&à óouwtktp xvopio Mao&üup Mapyouvío vüjg vv xo9Tpov vfoou &Emt-

,

Yug

85 OXÓTUD, &

t

Ox»uóvoc So9«etv. |

—— —

2 Pel

9 Viuisne tu adhuc?

* Non tutum aliquid mittere.

10 Epistolas 2

10 Quie;

tibi mitto.

14 Rescribendi facultatem habes.

16 Petitio.

26 sbyT

DN (

&mto1poqiic.

82 Religio nostra.

34 2'11. 555.

Diese T

—— —

* Bócexa Hs.

18 &uwnépvew Hs.

18 aioysXtov Hs.

16 vpddov vt Hs

1 Cni

19 «& Hs.

97 vüc xpsiouc Hs.

32 Von rí; bis do9«(y Hand des Crusius.

Stelen o

feschriebi

—

243

—

59560*1*.0;,

,

III.

'Ev xptotQ xatpatv.

278

r

Ewþev.

Me" óowg 8Óvaqut oiOo0c, GÉopial. cou, 6otbxae xópte Ém(oxome, &e( iot

:V G(;):-ü,

Vipe: Üv vb évvaO d. EyxexAetouévov vodpuux, elg xny. véay $o mpóc tby

MCto)y

58'0*/ ooü,

GoYopixA&y S'enoóotov, vbv BéXvtotov, xal Bóotqvov (.Gg cüx v O£0t.) &vy8pa,

arïd)pevaz

Gumépubwe, Gc &v Guyme4js doqaAéotwta x«l cdytoza. Otapépet Yàp moAÀU,5

Q d

mpbc $xetvov oUt Zuwxojuo)Mvox. "Hy ve dmóxptotg map' éxsiyou fibv, oThV

Y ojiy

népupeté oou 1b &Bloua p3] &xpodopoc elg iv «OYoOotay, mpbc xptoy Baió

by ótox&Atov, xotbv Yiv q(Aov. Includat tua reuer. D** in literas ad

0 d

| od Ia

D. Dauidem Hoeschelium; qui deinde ad me mittat. £v &' &voummpetsiy

) üyer).

900 71j óctóvyt t& Buvoi& Étoqtog. ; VÜv motpiapysüst éxsi; tíg Tijv1o

C uus

&AsGayOpelag atyUmtou &xxAnola» xaonécate | 19 iv vfj naAe& Dóur279

i Gd

&pytepst; oUvw v&p vevíctkat dxooonev. ápo 6 mámac xl motpuXoXve uweAé-

106 ; Ébpeco, vuuóyvare, od YAoxéoy oo vrpaquidircov Ti pecabonvot GEl ooy.

)

310;, fipoc

£x tuDUrYae, vf x9'. &npu.. vo0

6 Rf

«qQqd)' Écouc.

15

h l t

Maptiivog 6.

t övopoc

Kpobotoc.

y &*(ar;f[-.

IV. Tà mavwegodvo quUBeAos(ac, xoplo YopujA, vfjg xv &v Bevezie

efepouat:

YpotxGy éxxAmolas aibeotum vt Entoxónt, Godein.

: Wt d

Xalpety &y yptotá.

20

31

1

llawepóare xÓpts énioxone, 8foMat cou aiBot keytovr: vüv ivveQetoay

Ti

ET

vaTy ÉmtotoAyv, eig vhv xevotayiiyou mpbe xÜpioy CuYOL4ARv, bv mpumy

Tpwtovottptov, ómb voO cou dGturtoc, &oqXAGc, Gg &v téytotx Guv

V EnoX)-

&uxmépmeodot: | xol, dv àmóxptoig EXd«, elg abyobotay mpóc t1by qüXoy 280

1 endy-

Mou xotübvecüot: pevà Aotvurfe, $&v Box, émvyponpijs votxbtrc:

2b

ol d z

Doctissimo uiro, Domino, Dauidi Hoeschelio, Annaeae apud Augu-

üc -

stanos Scholae Rectori

: qui Tybingam transmittat ad Crusium.

obto 9] Xapicéct, và

ve xupt« deobocto, xàuol, Y) x vtepóvrs oou. vpdtypuc

, Gnogo-

Y&p oroudatoy. &Aniu O2

"&yU, totc Gmoig Étt cuvOtxcplBety vbv xípjuov $eo-

Mi

G6otov.

30

éveAeUtmosv &v mf bv Biov, 6 dpitóg pou qüXos, XÓptog YeoOpytoc

Ó oberyopotoc, dpaBexhy vAG Tv p moslov : xol uéya. ntvooc Yjv xaé-

Awmey. &v 6 xpiotbg eig Tiv aiówtov CY* dveyelpot : | óc xol dfac, t 281

1000 ént-

xoplo évamotavyóvvae, mvvac. Gufv

—

9 Petitio, has literas 271. mittendi.

* Responsa ad nos mittendi facultas.

10 Quaestiones.

18 279. 396. 548.

fpistolas ?

21 Petitio de literis. 590.

26 Kuopio

90 eji

$o5 v AicyUup, &v abyobovy obtwO0sAUXT, lva mpóc Kpobotov elg 7Yv vopCryny &ucepuo9 .

Diese Eandbemerkung von des Enkels Hand. 32 Weigenmaieri obitus.

——

didoi ". Is

1 Crusius hat hier die Züffer IIl. gesetzt, die eigentlich schon vor «à ócwrdro x. a.

"us

stehen sollte.

11 x«A«v& Hs.

19 vA»xsitov Hs.

18 Z. 18, 19 von Crusius

20 xa$)u)95ysc9o. Hs.

geschrieben.

25 &navpaíüjc Hs.

16*

244

C

£opoco &v t( owvíjot mv eet.

é£y voftyyq, víj x9'. àmp. « Q q8/. 6 k mavtepóumt& cou oiSo0kevoc,

Maptivog Ó xpobotoc.

Pragt

Indidi Theodosii et Margunii literis meam cixóv«. 'Tabellario nostrati,

ei addl

sambos fasciculos tradidi (.1. ad generum. 2. ad Hoeschelium.) Ioanni

]tem uf

Costo. Genero mitto Antipoppysmum.

April. 24. Die d. sereno, vesperi humidulo.

Hostt

cum B

D.D. Adami Morderi, Assessoris Spirae, filius Iustinianus, Iuris Licen-

eun d

tiatus, me Stutgardià salutat, per Frider. Ryttelium.

10

Bis in Schola docui: incipiens 10. librum Odyss. Sed et toto fere die

vaegen

Deich 6

praecedentes literas absolvi.

Die ;

Mecum erat D. M. Ioan. Weininger, Concionator et Generalis Roetelae.

?82 Habet | conflictus cum Doct. Calvinista Grynaeo. Adduxit adolescentes,

last ge'n

Alni

et mihi etiam commendauit, permissu Marchionis suij, Domini Georgii

15 Frider. Hochburgensis, etc. quia Basiliensi in Schola, cum periculo

Zuinglianismi versatur iuventus, Grynaeo insidiante. Contra hunoc curabit

Pap

hic quaedam Germanice excudenda: quae nunc leguntur, et censentur,

quui

à Theol. nostra Facultate. Invitauit me ad coenam, die 2l. hie horàá 5.

Deum :

apud Ouis hospitem futuram.

h$

Muli

20

Scribam D. Matthiae Welpero: Consiliario et Registratori illustrissimi

Lustnoi

Principis, D. Georgii Frid. Marchionis, Badensis, et Hochburgensis, Land-

gravii Sultzburgensis, Domini Roetelanae et Badenwil. ditionis, amico

Hodi

suo. Sultzburgi.

fuerat,

Psalmum 64. Graecé in carmen conversum, mihi attulit M. Kunius.

Carniol

25

Ab affine W. R. veniunt Noua, tum quae ante 8 dies omissa fuerant,

qui oli

Zinme

tum recentiora. Caesar milites parat contra Turcam. Angla Turcis favet

contra Hispanum. |

hi $

83

Almirans suas copias contrahit: et subsidia opesque eis à Colonia

T Qrà

libenter

veniunt.

30

Romá& 10. April.

han e

Messiná scribitur huc, é Constantinopoli allatum esse: Reginae An-

9* leua

Horz

glicae nauem venisse Messanam: in cuius fundo latuerint 40 tormeníta,

et multi globi, ad Sultanum Turc. mittenda.

Post

p

Sabaudi conatus transigendi cum R. Gall. de Marchionatu Saluzzo.

à 280

85

Die Infantin (.Alberti uxor.) 6000 Hispanos in Belgium missura.

14 Hui |

18 Haid

12 285.

13 Zu Grynaeo: quod Ilesum Christum nominans, tantüm Deitatem

Essig,

eius significat, quia humanitas ambulet in coelo. Ergo ego posthae addam 3$e&v-

14 Erexit Roetelae ipse, et 2 Synergi, Scholam, approbante orthodoxo

cutus fil

$'oomnov.

Tosing:

eius Prineipe, adolescentium iam circiter 30 de quibus ipse alit 16 convietores. L

D. Habet doctum filium apud nos: M. Ioannem Weiningerum.

18 285.

20 285.

meae (*

24 311. 270.

20 Vlmá. 258. 283. 292.

109, 196

Sultzburgum.

—

—

245

l

I!

April. 25. Die 9. lucidiusculo

öoüg

W

Nova Wellingiana

Vienná 20. April

Dogtrat

Pragense decretum, Chrysodontem debere excedere Transyluania: et

] ïoanm

ei addi adhuec unum Dominium praeter priora

et quotannis 50000 fl. ;

Item unum ex Archiducibus, in Transyl. debere fieri gubernatorem, etc

Antverpià 17. April.

Hostes expectat Mauricius, et munit se. Metuitur, ne Angla faciat

n8 Lieem

cum Hisp. pacem. Sponsa pervénit in Hispaniam. Sed Comes Esseccius

cum classe in Hyberniam vectus est. Das auch die Fürsten imm Reich, 10

) ferb die

waegen der Spanischen Liga, darein der Kaiser sich auch gegen dem

Reich eingelassen, ier bestes nit erwinden werden lassen. |

Toe

Die Staden rauben tapfer die spanische schiff und güter, scil. 700 284

lescente

last genommen, und alle Spanier über port ausgeworffen

1 Georeii

Almirans, ad castra Schenckii obsidenda profectus

15

peneul

Roma 17. April

lC Curabi

Papa dicitur exercitum ex lItalia in Vngariam missurus, etc

ensentur.

qtÀv6c rescribens D. Neubergio, et Antipoppysmum mittens, pro 1pso

t hori j

Deum semper oro et orabo

In Senatu H. 8* per 0l!/, H. eramus

20

strissu

Mulieres T'ybingenses, retinent suas vaccas domi sollicité: quod vaecae

3s, Land

Lustnouienses moriantur in pascuis, quae veneno infecta feruntur, etc

I$, amico

Hodie audio (.exule quodam Concionatore, qui 47 hebd. captiuus

fuerat, et lacrymans stipem à

à Senatu petebat.) Styriis, Carinthiis, et

; Kunyus

Carniolanis, iterum concedi Euangelicos Concionatores: et M. Coóllinum: 25

, füeran

qui olim hic in Mart. Stip. vixit, Graecii successurum in D.D. Wilh

ais faret

Zimmermanni beati locum. L. D

In Senatu 1'/[, H. ante meridiem eramus. Syndicus Acad. nostrae

Colonia

me orat: ut sibi filiolam hae nocte natam, é S. Baptismo levem. Annui

libenter: quia etiam puerperam ipsam olim e S. fonte levaueram. Ergo so

hanc ego, et filia D.D. ZEntzlini (.pro matre eius | absente.) horá fere 285

]h3e Àn

3? leuavimus, cui infanti est nomen HRosina

tormenta,

Hora 3? in Homero docui

Post lectionem meam Graecam, mihi dicit D.D. Gerlachius

se, et

| Saluzzo

2 282. 289. 290

4 250

292

6 Maximil. Pfaefflin

11 179

188ur'à

14 Hui Katz

16 Dies laboriosus mihi, et honorificus. L. D

is 399

——

18 Haidenhaimum

269. 399

24 xaAóv. 174. 967

28 M. Ioan. Conradus

) Deitatem

Essig

28 M. Essigi socer, est D. Rudolfus Riep, alter Keller allhie zu Tübingen

ddam 960

32 956

32 Zu

; orthodoxo

cuius filius est D. Lud. Riep, nunc Cellarius, affinis meus

JRosina: cuius matrem Cordulam etiam levaueram 23. Ianu. 1560

38 Vxori

aetores. L

meae Coenam SS. dedit Diac. D. Wielandus fidelissimé. L. D. 108. 320. 114. 908

90 285

269. 286

246

—

goniu

D.D. Hafenraefferum, absoluisse inspectionem et xpío:w de mea Postilla:

ao

ac mihi eam die Sabbati ab Hafenraeff. (.thermas petituro.) cum testi-

monio mihi satisfacturo, redditum iri. Laus Christo opt. max. Amen.

pal'tes 8

cor pg *

Coenati sumus hoc 25. April (.non 26. April) in Caupona Ouis,

5 lautó.

Tesum.

ey p*

Commendauit SuperIntendens Weininger nobis suos 6 studiosos, quos

Tnteri

adduxit. Ego gratias egi, pacem et longam vitam illustrissimo Marchioni

centi, Ta

precans. Sie et ipsi Weinig. Erunt nobis commendati. |

ienies. 1

286

April. 26. Die 2l. sereno, post noctem pluuiam sereno.

mine do

10

Post decimam sonuére tonitrua, fulgura, grando. Concionem 1. Cor.

Poste:

E

3. Graecé scripsi. Postea in Senatu fuimus.

vecitaui

April.27. Die OQ. sereno, frigidiusculo.

fuberi -

Horá post 7. fuij ad horam fere X** partim in Facultatis nostrae

r K

domo, convocatis Oollegis ob causam quandam: partim in Disputatione

E

15 Iuridica Doctoria. Palatinus, et Landauus oppos.

g, i

Relegi meum excusum Antipoppysmum. Horá feré 4. pomerid. omnes

meos Quatuor Tomos Coronae anni recepi, cum Epistola humanissima

D.D. Hafenraefferi. Attulit mihi priuignus eius adulescens, Spindlerus:

Quaeö

anui, Bi

cuius pater beatus, Concionator Lincii fuit. Dedi ei dono 1 Franco-

20 nem, monetam. Socribit ille: , Percurrimus Coronae tuae annuae quatuor

(lonc.

tomos. Quid autem de illis sentiamus: reverendus Dominus Collega

(.Gerl) iam Decanus, hisce diebus D. Praeceptori est expositurus.^ |

Gehel

287

Deinde orat, ut pro se, et comitatu (.D.D. Mich. Zieglero.) cras in

Vuiverg

golenni,

Thermas (.Cellenses.) profecturis, Deum orem pié, pro bono reditu.

26 Datae 27. April. 99.

Ego statim rescripsi (.ein halb blat, oder seiten, in folio.) gratias ex

ÀM,

animo agens venerando Theol. Collegio: quia gaudio. afficiar. Promitto

Yocum

etiam perpetuam gratitudinem. Nam licet non sim xpuco0 xal Gpyopou

quem v

xÀo0ctoc: tiamen me suo: tempore aliquid facturum: ac Deum, quoad

Resp

30 viuam, pro ipsis (.qui sint mei zveupuxvoxol vxtépec, xal ebvobotaxo,.) Deum,

inquam, oraturum: sicut iam etiam moAÀbv Xpóvov facere (.etiam pro

gervari.

omnibus piis Ecclesiis, et Doctoribus.) soleam. Me, ubi bonum Teesti-

Tigendis

nos. Mi

4 282.

————

b 269. 288. 204. T'schordnung: l. M. Ioan. Wein(inger). P. qui pro filio

1 ND!

orat. 282. Ei literas amicas ad D. Matthiam Welperum dedi 286. Dominus Anton.

Sehweickardus. D. Ioan. Harprecht. IL M. Euseb. Stetter, Ait se meum Antipopp.

praefatii

cum voluptate perlegisse totum. M. Maestl. III. Cellius. M. Ioan. Weininger F. Mihi

M. Berin

supplicationem ad collegium dedit, ut sibi disputationes aliquas cum Baccal. exercere

26 Tam:

10 nocuit vitibus.

16 231.

17 114.

1 mell,

liceat. IV. Caupo Mockel. Crusius.

117. 285. 289. 310. 445.

24 9356. 959.

27 quod inter tot occupationes suas

teuitiaf,

r

legerint: cum etiam &E£w9ev ad ipsos, $g vfjg &Aw9e(ag &coAov, confugiatur.

16 n

—

247

——

Posil;.

monium accepero, de ulteriore quoque operis progressu mA(/pogpopnT-

UO dogtr

cec)««. Precor, ut Deus lauationem ipsorum felicitet: ipsosque in omnes

Ten

partes sanos valentesque reducat. Salutem autem collegio ipsorum pre-

li Ouis,

cor per Christum, t5v 9e&v9pomov: quia Calvinistae, quando nominent

Iesum Christum, tantüm eius Deitatem intelligant, | humanitatem &i 8288

tóy obpavby ÉxvoniGovtec, etc. L. D. O. M.

6

Iarchioni

Interim eleemosynam dedi Petro Tunderensi Holsato, erudito adoles-

centi. Iam diu, quotidie feré veniunt tales homines, eleemosynam pe-

tentes. Es künden die Geleerten nit dienst, oder hilff, bekummen. Car-

10

mine docto petierat.

NU

Postea, medià quinta H. accessi in domum D.D. Steph. Gerlachii.

Ei (.quia contra Huberum sceribit, ex 1. Cor. l. locum explicans.)

recitaui ad verbum: quomodo ego anno 96. eum locum Casparo Hirschio,

Huberi óp09689, interroganti, explicuerim. Locus hic est in meo M. Scr.

! Dostrae

libro Kevoz«vvvounóAeog e'. id est, in huius Diarü mei (.in asserculis 15

Qutatione

ligati) anno 1596. pag. 610. 611.) etc. 'Tàntum ei res placuit, ut me in

Stip. illustri ad coenam adhibuerit. L. D. |

]. omnes

289

iATussima,

April. 28. Die fi. sereno.

idlerus:

Quaedam pauca, quae Domini Theologi notarant, corrigo in Corona

anni. Bis docui.

20

Franeo.

: quatuor

April. 29. Die (). pluuio.

Collera

Conc. 2 Graecé scripsi.

lurus,'" [

Gehet S. Gorgen Iarmarckt hie ein. Manó in Ecclesia fuerunt nostrae

) cras in

Vniversitatis priuilegia recitata de suggestu ab Archigrammateo, more

) Teditu,

solenni.

25

April.30. Die (. nubilo, ridente, nubilo, pluuio.

Talias ex

Promitto

À M. Andrea Pico, Beilstainensi Parocho, literas accipio: et libellum

dpypon

vocum Germanicarum, ex Hebr. et Lat. et Graeca linguis ortarum:

quem vellet à G. Grupp. excudi.

