Correxi chartam, in qua Epicedion M. Kunii. In coena, ex Landauo

es centuy

meo cratere bibebamus.

Àwdimi

Correx

Iun. 14. Die ?l. sereno, aestuoso, tonante.

Horá 6. mané, gener meus, et ipsum comitans Bergensis Hans, Vl-

Iu 15. .

mam versus discedunt: quos aliquó usque deduxi. Vxori eius mitto Semi-

sotalerum: sex autem liberis eius, sex antiquos Bacios, Dominae veró

Horá j

386 Susannae Reglinae, Birckii Ehspiegel OCaseum | mihi gener attulerat,

Hauherg.

et Theodorae pecuniarium donum. Redeant domum feliciter.

dari,

Absolu

1 366— 387. 388.

4 9'16.

19 Bommelae salus. 376. 388.

25 9381.

387. 387—.

miseraf,

——

97 Iun. 10. Hs.

7 350,

90 288, 356

——

41 d o

—

297

—

Graeci2. Maii b. usque ad 7. Maii.

BI

Affinis Sixtus Maier 7. Maii,

lüpltre à

per 4 dies.

Apti,

Anna Reihinga 18. Maii,

quae abiit 29. Maii, habens

b

ancilam secum Apolloniam.

ö!

Mors, beatae mem. uxorem

ALit8 hn

Hospites intra 6

t Ms he.

hebdomad. plures

meam perimens 17. Maii.

Adfuit etiam Deinlin et Fronicklin, vil tag

domi meae, qui mihi

£

Nicolaus, eius (scil. wzoris) frater, 91. Maii,

10

non parvo consti-

abiens 23. Maii.

Clànlzn :

terunt.

lohannes Vetscher, eiusdem

; Ihducjss

frater Maii 28. qui postridie

tant 0 ]e.

cum Reihinga Esslingam dis-

cessit.

15

Tuafarum,

CI

M. Iacobus Maierus, gener,

iuium, el

cum comite homine operario.

Discesserunt 14. Iunii.

Cesgerunt

In Senatu H. 2 eramus. Quo finito: accedens ad me D.D. Gerlachius

i 80 vil

illam pecuniam, quam eis pro honorario 9. Iun. miseram, mihi invito 20

geln Lan,

humaniter reddit: et, càm recipere recusarem, retinerique ab illis obse-

crarem, in terram cadere sinit, ac ridens fügit. D.D. Hafenraefferus

nàda auf

etiam recipere recusauit. Se, et collegam, non esse mercenarios, etc.

landauo

Sagten, sie habens willig mit der Corona anni gethan, etc. Dominus

eis centuplum reddat.

25

Audimus, grandine afflictos esse agros. Stain, wie die aier. |

Correxi priorem faciem literae F. et postridie alteram.

387

Tans, Vl-

Iun. 15. Die Q. calido, et horá 9. pluente, tonante, serenante, nubes

itto Semi-

habente, tonante, pluente.

Ihae ver)

Horá& 5. usque ad mediam 9. correxi Declamationes. Visitaui D.D.3o

attulerat,

Hamberg. aelium, domi iam diu se tenentem. Vesperi in laconico su-

davi.

——

$5 98.

Absolueram excerpens Sueuica ex illis, quae mihi M. Andr. Picus

miserat.

* 999.

16 425.

20 380.

30 Fast den (de Hs.) gantzen tag donnert.

30 388. 359.

30 420.

2 et postridie alteram st spáterer Zusatz.

—

298

—

Angh ]

Iun. 16. Die fi. pluuio.

Fori 9

óyetp. a& Qupíóec oO poucs(ou, xexAetopévat: ) Xenpoox, x(Berbc, &y-

LegatiOI

eopypévr. vapxxT, poo. tbuxriic.

audir It

Horá 12. usque ad 2. in Consistorio Senaculi nostri exercebamus

Pocula

51udicium.

duriic ]

Correxi priorem faciem vo0 G. et 18. Iun. posteriorem. Tum paginam

i

H. nempe ultimam.

gx n6s ]

Iun. 17. Die (2) pluuio, frigidiusculo, serenescente.

gt 35 :

Conc. 2 Graecé in Templo scripsi. Praeparo me ad invenitationem

Hac Ye

10 meorum bonorum.

(seins il

Iun. 18. Die (. nubilo, frigidiusculo, pluuio.

cerem C0l

Narrenbe

Rogatu vicini mihi iuvenis, Friderici Prenningeri, apud D.D. Hoch-

Tiusden

mannum Scribae, scribo ad D.D. Frid. Prenn. patruum eius: inter-

cedens, ut ei remittatur offensio, correctionem sui promittenti, erga me

habens, 1

Aurga

15 officioso, etc.

Horá& 3. declamatum est à meis.

pater lu

np, m i

Iun. 19. Die 4. pluuio, frigido, aliquantum ridente.

Duae ]

Nova, eadem cum Wellingianis proximis. |

mll an

388

Iun. 20. Die 9. frigido, nubilo, pluuio.

20

Noua Wellingiana.

Concio

Aus Canischa 6. Iun.

Centum

Tria milia Turc. et Tart. incenderunt 150 pagos, et homines cap-

Clellius f

tiuos abduxerunt.

Bogen ie

Venetiis 18. Iun.

eus 1 &

25

Der Türck rüsst sich starck wider Vngern. Walachus

| Despota praelio

Tst lostig

vicit Bassam Rosmos, et multos T'urcas cepit. Ergo 1500 Ianizzari ad

Vorgeste

eum defecerunt, et Baptizati sunt.

Hoc di

Antverpiá 12. Iun.

1308 |

Hispani, in discessu à Bommel, incommodis ab ordinibus affecti.

soóxupóp.xco frustrà conantur condere. Ordines, ultra priores, adhuc 40

naues contra Hispanum armant.

Post E

D. Chris

Dux Sueciae Carolus, per suos vicit 7 naues Regis Poloniae, quae

urbi Colmariae succurrebant. Fortassis ergo se dedet ipsa Carolo.

Myllero,

Percue

2 318. 392.

8 18. Iun. deprehendi poculum, non quod à Landgrauiis olim

|

noctu à .

mihi donatum fuerat, non amplius adesse, sicut putaram: sed aliud operculatum

6 385—

18 Rotenburgum Tub. ad

inauratum 25 fl. Nescio, quó venerit.

2387

eius urbis Syndicum. 437.

16 388—

18 Vlmá. 384. 398.

20 9384. 998.

;l

224

999.

883 Zusatz zwu Colmariae: magnae.

000

0)—

6 et 18. Iun. etc. ist spáterer Zwsatz.

( &t j

—

299 —

Angli 1500 succurrunt Ordinibus, etc.

'lþwïög, ày.

Horá 3. materiam declamandi proposui.

Legationem Gallicam, cum Condaeo Stutgardiae esse, ante triduum

QU

audivi. Item, Dionys. Fleinerum captum Esslingae asseruari.

Poculà mea, &pyopá, xaí «t« én(ypuca, ponderanda domi meae abs

1 Dàginam

Aurifice Ioanne Hertzogio, et numeris ponderum notanda, curaui.

écw 8b mepl Àa: partim à parentibus meis, partim ab uxoribus, partim

ex meis laboriosis scriptionibus et dedicationibus. Sunt circiter 567 Lot.

Atialionem

Sunt 35 Marck 7 Lot. fl. veró circ. 378. Das L. umb 10 b. |

Hac vespera, consulis Zachariae 'Tybingensis filius óptbvupoc, rovmpbc 389

(-seins thuns ein seutreiber.) in adulterio deprehensus ancillae, in car- 11

cerem conditus oppidanum est: ancilla veró in fori ow«povtotfjptov, ins

D. Hodh

Narrenheuslin: magno Studiosorum, et aliorum hominum, concursu.

15: infgr.

Eiusdem consulis filia hoc anno, in curia oppidana splendidas nuptias

i; «T8à me

habens, nono mense póst infantem peperit.

15

Aurigae Kronhansii filiola (.quae interdum mihi attulerat Nova: quae

pater eius hebdomadatim Vlmá affert.) ist oben herab, aus eimm auff-

zug, zu tod gefallen. Ein feins kind, cuius me miseret.

Duae Rusticae, von Kürsenbeumen zu tod his diebus gefallen. Nec

20

multó ante, Rusticus Lustnoviensis, ex alta arbore, ligna colligens.

Iun. 21. Die ^. simili.

Concionem Graecé excepi de Excommunicatione.

Centum Epicediorum de uxore piae memoriae Exemplaria (.excudit

lines cap-

Cellius forté 300 aut plura.) emi de ipso bono collega. Es sind 7!/,

Bogen iedes Exemplars. ledes umb 3 kr. Ergo persolui ei 5 fl. et uxoriss

eius 1 Saxonicum Talerum donavi. Operis "Typographicis 6 Bac. 1 kr.

t praelio

nizzar ad

Ist lustig getruckt. Laus Deo. Nunc multa Exempl. aliis dono do. Ist

Vorgester ausgetruckt worden.

Hoc die (.tunc fi.) Caesar Philip. est Bambergae occisus, vir lrenes,

1208. |

390

s. affecti,

91

adhuc 40

Iun. 22. Die Q. nubilo, frigido, pluente, lucente.

Post H. 6*" interfui Disputationi Ethices, de Felicitate in genere,

]ae, quae

D. Christophori Hohenfelderi, et obieci. Bene se defendit, praeside

Myllero.

irolo.

Percucurri principia Indicis Historici D. Frid. Mosellani, mihi heriss

;rauiis olim

noctu à M. Cellio videnda missa. Partes sunt 4.

perculatum

p Tub, ad

2 987. 481. 387—

4 394.

$ 987.

8 368.

10 Dies hi, infausti.

384 998

981.

22 Oratum pro duobus, capitis poenam cras daturis.

28 589. 320. 359.

358. 859—

28 372.

92 401.

35 380.

LPEDI MM EE

96 Index Historicus 391.

7 « in àc nicht. deutlich.

——

300

——

yaium) h

Prima personas vel homines continet (.ordine Alphabetico, sicut et

caeterae.) omnis generis sexus, religionis, etc. additis numeris annorum

jid 8Ul

Mundi et Christi, sicut et in caeteris partibus.) ac post breuissimam

descriptionem, catalogis Auctorum, in quibus reperiatur de eis copiosius

W jl «

qilissimoe

sscriptum. Deutsch. Vt

Aaron, ein bruder Mose des Prophetae, geborn 2371 der welt. Wart

apul 103

origimé,

mit Mose zumm Konig Pharao gesant 2453. etc

Seribenten: Anton. Florentin. Tomo 1. T't. 1. cap. 3. parte 5. Bergo-

gtl m

diosi COgl

mens. Lib. 3. Christoph. Roffinus. Deutero. 10. et 32. etc

10

Secunda, Von anfang, auffnemung und ende, aller welt, und volcker

gabuntur

m od

herkummen: de regionibus, politiis, Monarchiis, etc. Ciuitatibus, arecibus,

etc. Episcopatibus, Abbatiis, Monasteriis, Scholis, etc. Vt.

at 0T em

Hoc di

Aach, Aquisgranum, oder Nuagera, ein statt dess Romischen stuls,

etc

mpo 1]

p.—,fa)ïj

15

Albertus Krantz in Sax. lib. 8, cap. 27

Beatus Rhenanus

Clemen

T^

Histor. de vita Caroli Magni. |

£t

[I//5

391

Tertia, von allerlai Gaistlichen sachen de conciliis, decretis, regulis,

fide, sectis, ceremoniis, etc. cometis, eclipsibus, etc. de bellis, victorus,

Horà 1

cladibus, etc. De fame, peste, persecutionibus, inundationibus, prodigiis,

me, in m

20 etc

Mosellan

Vt, Abgotterei, durch Ninum, den 3. Babylonischen Konig, eingefürt

Jaudauer:

etc

locum o

Autores

Acestor, Acusilaus, Bachilides

Bapt. Mantuanus

Celius

comment

Aurelian. etc

Cellio su

25

Quarta, Catalogus universalis locupletissimus vitae et officii omnium

excudere

feré Autorum suprà in testimonium nominatorum. Vt

quoque 1

Abaris Scytha, Abbas Panormitanus 995. Domini. Abdias Praetorius

um fuis

1567. Abraham Bucholcerus 1580. Annales /Ethiopici, Alexandrini,

pono: n

Altenburgenses, etc

380

se Mosel

Rescribo qUux&g D.D. Iohanni Mosellano. Post alia addo ad verbum

cis, adh

Quis ego sum, cui excellentia utriusque vestrum subiiciet tale opus

iudicandum ? Dicam tamen, ut sentio veró, pro me: non ut meo iudicio

lat de e

pü

la

stet'ue cadat'ue tantum opus.

|

|

TeCipere

Vidi, quantum potui, in hoc opere. Est ingenii exquisiti: est d1hgen

piros

35tiae laborisque summi: est utilitatis maximae. Primüm, Índex persona-

ex amplissimo bonorum Auctorum

Oratio

rum omnis generis, sexus, conditionis

i

de ladi

numero. Deinde, Index locorum, populorum, politiarum, generum vitae,

Consistol

392 ciuilis et Ecelesiasticae. Tum, variarum | rerum Index diuinarum, natu-

Sachsio

1 Personalia

11 Localia

17 Realia

95 Vitae Autorum. Eorum

Exempl

980 Halam Sueuorum. 380

94 990. 398

m

ÓYO|MXOUXÓ V

1539

—

301

—

0 Sicut el

ralium, humanarum, bonarum et malarum. Postremó, ipsorum Seripto-

S lorm

EM

rum, ex quibus priora omnia sumpta, recensio, ac descriptio. Quid haec

aliud sunt, quam Bibliotheca quaedam copiosissima. Praetulerim, eam

$ COpisius

ego illi celeberrimae Diodori Siculi Bibliothecae, atque Photii quoque

ditissimae Bibliothecae. Nam in hoc Indice reperitur: quicquid ubiques

E

.

apud innumeros propé Auctores extat: idque iam inde

à prima rerum

origine, ad nostra usque tempora: annorum numeris, ante et post Chri-

3. Bel'go.

stum, additis. Sic non amplius magno labore, nec pluribus horis, Stu-

diosi cognitionis hominum et rerum, inquirendi illa, quae volent, defati-

d voloker

gabuntur. Maximas igitur gratias, et agere, et habere, tam coqà xal1i0

5 artibus

1oAunóv( conscriptori debemus: nos tanta cognitione, tam benevolé, citra

maiorem laborem nostrum erudienti, atque instruenti.

ln stul,

Hoc die hic duo fures decollati sunt.

p

xpó Tf Yiépacg víjoae. Év vAf|er dvOpv, oD m

ao

() pou Éxetvto. émtoxoAT,

. Clemen.

Ueydr Exnenevapévr, ÓAv) Xpucote Yodiuaxot veypopipévn, xapuat: o0 móppo 15

&eotü)toc to0 Góxtpoc "Ootkybpou, etc.

&Aovcdv.

&, Terulis,

Iun. 28. Die hi. simili.

; Vittoris,

prodigis,

Hor& mané media 7. iens ego in domum M. Erhardi Cellii (.qui pridie

me, in meo BaAÀ«veip sedentem, | conveniens, consuluerat de opere illo 398

EY

eineefiüri

Mosellanico, quid sentirem: quia

a

se eius impressionem peti: et egoeo

laudaueram.) in Cellii domum iui: eique legi ad Verbum praecedentem

us, Celius

locum commendationis meae. 'Tum ostendi ei primam meam Hexadem

commentar. in lliadem (.non ut Mosellanum impediam: sed permisi

] Omnium

Cellio suum iudicium liberé.) quae posset (.si ipse velit maiora opera

[

excudere.) initio sola excudi: et sic videri, an, hac vendibili, caeterae

quoque Hexades possent excudi: quia Homerum nunquam ita explica-

Praetorius

tum fuisse. Attamen alterum non impedio: tantüm mercem meam ex-

exandrini,

pono: nec peto à Cellio responsum. Faciat, quicquid velit. Respondit,

] verbum:

se Mosellano nondum misisse responsum: et partem libri, illius Indi-

fale opus

cis, adhue secum esse: quia nuntius, se non convento, abierit. Dubi-

30

0 jUd)GIO

tat de eo opere recipiendo, nisi adiumentum habeat: et mea Homerica

putat, tantüm à Professoribus emptum iri: ac se malle, si vires essent,

t diligen-

recipere Postillam: quia multi sint Concionatores, quos spes esset em-

pturos.

. persona»

Orationi interfui hora 8. quam habuit pulchram M. Micha?l Berihger, 35

Àuctorum

de laudibus L. Hebraeae. Duodecimá H. feré usque ad 4*" interfui

um vitae,

consistorio. Postea scripsi literas multas Esselingam. 1. Christophoro

i, nalt-

——

Sachsio, gratias pro iisso carmine Germanico de Sachsiis agens, et

i, Borum

Exemplar orationis funebris | de uxore mea piae mem. mittens.

394

15 9387. 437.

21 351.

35 364,

97 Esselingam. 314. 419.

—

—

302

I

2. Ioanni Vetschero affini breuiter, etiam orationem mittens. 3. Annae

Jxtraor

affini, Bernh. Reihingi cos. uxori, mittens 3 orationes, et unam aliam

Nicolao Vetschero affini. Reihingam oro: 1. ut mihi censum accipiat

accalan

ab Esslingensibus, nunc ad loannis Bapt. debitum: de quo 7 . det

zimo 6t

Titerts

5 Quaestoribus pro honorario: et 6 fl. persoluat Pharmacopolae Sebast.

bali, Ven

Volmario, à mea uxore piae mem. ante plures annos, debitos. 2. ut

curet rationes cum debitoribus illic meas, sicut ei schedam hic dederim.

raecae

Reliquos 8 fl. 3 ort, de censu, mihi mittat. 4. Literas ipsi Volm. scripsi,

H*

ut 6 fl. accipiat à Reihinga: et literis, quas ad me scriptas ei remiseram,

T'W PWT[W

10subscribat, ac mihi remittat, etc. Fasciculum totum commisi nuntio Ess-

LR

lingensi Vlrico Scheirer. Dies mihi laboriosissimus. In sacello S. Iacobi,

d ao

filius D.D. Danielis Moeglingi, M. Israél Moegl. Grammatices in Acad.

imdip

Professor, anatomen fecit senioris furis, pridie suspensi. Dat Studiosus

UEL

spectator 9 bac. sed Professor nihil.

g U

15

Dionys. Fleinerus Consularis Esselingensis, quia contenderat cum

Quiy Orea

consule praesenti Scheublino: se tam bonum esse, quam ipsum: ille

dpitorel

veró eum Senatu motum esse, et infamem, dixit: in carcerem erat con-

vrpipdpo

iectus: et mulctatus est 300 Reichstaleris, ac dimissus. |

(sit) M

395

dy «v à

Iun. 94. Die (2) sereno non tamen puré.

muyo &

3

20

Conc. 1 Graecé scripsi. Programma de petitione Magisterii affixi.

&puco, &

xepl vfjg &v o0pdx Oqavtxfis. (edvyvre poutólqoe Ó xcpepdptoc.

In textoria tribu dicuntur iam 500 'Textores esse: tum Vraci, tum

alibi. Waiblingenses Textores, ea in Tribu nolunt esse. loan. Hulden-

reichus dicitur hoc "Textores instituendi consilium primus dedisse. lam

Tediera:

?5 etiam habet ofticium: xal 6 mpótepov &v Toftryy, eig mev(av &pvxeoív, vOy

D. Henne

&O94g &veyelpevot, M. Iacobo Frischlino scribitur: Dem ehr. der Fürst-

ex aciduli

lichen Würtembergischen loblichen Leinenwaeber Zunfft zu Vrach Ge-

95. ]un. v

richtschreiber. Salarium eius annuum, 100 fl. et frumentum, et vinum,

smà, ad-

ac ligna. Tum merces, à Textoribus pro scriptionibus. 'O dgyev ao1Q

locs, ei

80b óqq(xtoy Ébwxe to0to: oDxl oi oüpouAot 7 7) wovpxeXAapto. BEenpu 07

quod saly

vt Éy mgoUAAUQy( Oxávrrg Onb oU Gyo0, éw sipfxet veXGv: Oj Tipetc

$ Yeneti

uóvoy óxpdvvat Bcyév. Audio, clementer. Dominum iam fructum ex texendo

25 000 fl. percepisse. Bene vertat.

10 Ex bono

'lheodora filia iam, Dei gratià, bene valet: Sapit ei cibus et potus.

uddy: Sit

Sumus,

396 Donavit filiabus generosi | D. Conradi Bappenhaimii 2 conciones fune-

Graecd et I

36bres uxoris beatae meae, nunc hic cum patre viuentibus.

nomen Tepn

b 359

15 $988.

94 372.

Sub, Ture. (

1 384.

99 quAT tGv bqavycrOy.

21 Febr, ]f

——

380 éCqpc690 zic. Hs.

9 m

Dus , [

— 308 —

EXUM

Iun. 25. Die (. mané nebuloso, postea serenescente.

m aliam

l àctipist

Extraordinarié 3 candidatos Magisterii, qui non erant facti prius

0 15 d

Bacealaurei, tempore pomeridiano examinauimus: an possent sine etiam

primo Gradu admitti ad secundum. 6 «pítog obmw G0vao:.

46 Selnst

Literas Graecas (.9 supellectile beati Weigemaieri, proxima die Sab- 5

ll 9. "

bati, Venetiis per Augustam et Vlmam ad viduam allata.) Episcopi

! dederim.

Graecae Venetiis Ecclesiae, D. Gabrielis, accepi.

Il ii

-- 16 £v cogot; áplotp xopio Magpitvp, và Kpoucio, Oyt&g GoU'c(*, &lc

ïemiseram,

Iuntio s.

VWV Buatavy.

Ij Tacoli,

-l- &i& toO xupou vecpyíou vo0 qoUrou, Dv Éywwye mepl mAslotou tCOut, 10

n Ae]

tf onou80fc xal cíj; xaAoxoyaQiag Évexa, xoaAüe ÉXetv c& xÜpte napxtve

Studiosms

énoSOpav. xal Yàp eb xod $x poxgo0 ypóvou, xà xa^ Ój Órc Éyet, ob8elg

Ypiv &viyyeUkev, GAM ob GÀ xoUto BtaAsimouey vf mdAot Tpbóc Yi&c ocoU

qAtxe pj pymovebety, xol Gonuépat cysbby pogely égíecÓo. Onàp ij 397

lerat eum

bpóv byeíac. volvuv Viv o3w Óvelav sümyyeMGou Yjuiv. Tj 86 Y€ x«l À toU15

psum: jlle

rl con-

&piototéAoug &£AAvvtoti xol bopuatoc lg Wijxog Ge0tepoy évurd9m, Ou£ vtvoc

veyuSpópou dmóotetÀov Yjuy. mpbc OE, xol vOpov Éya tfio toupxoypatci.ac

(sic). &AX ic9« vobc quXoSvtdg os tv £AMjvov, GuoXepüc qépovvac, dxobety

iv t&y óvoptvoy cóvieoty. o0 vdp qaot 9j iv moAUÉpacoy X«l moÀuÉ-

natvov &AXdSa, apgapuxGc voopxoypatvQuy — ('sic ) obtool GroxaAscioQeo, 20

| affiri

£ppe)co. &b &yettüy, &Xo«pmBoAusvoc Oy8ón Bmi GExa.

m

-

6 obóg xatà myt«

'ràci, tum

. Hulden-

YeeanA.

lisse, Tam

6 quAa8eAcstasc.

t£00), Y0y

Redierant Iun. 23. M. Georgius Lebemycus, et generosus eius Discip. 25

ler Fürst-

D. Henrieus à Landaw (.qui tamen non lauit: sed ibi pro se studuit.)

ex acidulis Yebenhausensibus: ubi fuerant 3 hebdomadas. Eis misi hoc

Vrach Ge-

2b. Iun. vesperi 2 funebres conciones. Ipsi ultró, clementer et humanis-

e vinum,

simé, ad me venerunt. Allso haben wier usque ad mediam XI. H.

jj a

noctis, ein trüncklin, und guts gespraech, mit einander gethan. L. D. o

od

quod salvi redierunt: sicut semper Deum oraui. |

us p

x fexendo

5 Venetiis. 279. 590.

8 Ettlichs bos zulaesen.

10 goóctc, bubuleus, Maier.

10 Ex bono Weigemaiero te valere cognoui.

14 Zu uij: sic lego.

14 Zu

uceiv: sie lego.

14 Etsi enim diu nihil de te audiuimus: tamen tui memores

& potus.

sumus.

yes füne-

15 Zuiv: vel,ci...

15 Mitte nobis Aristotelem in quarta forma,

Graecé et Latiné.

17 Item Turcograeciam. Wo naemen?

19 Turcograeciae

nomen reprehenditur. Quasi veré. Non insulto: sed osten(den)dum statum Graeciae

sub. Turc. (Konstruktion des zweiten Sat.

12.

91 Febru. 18.

egliedes unklar.) Vide lib. meo &' pag. 498.

9 Bw*uV' Hs. Es scheint gwztew gelesen werden zw müssen, das des S'mns entbehrt.

Das . ín («v st nicht sicher s. des Crusius Amm. zw Z. 8.

19 y&ào qw«oi Hs.

:

304

—

398

Iun. 26. Die (. serenissimo.

Albertus

Literae ab affine Ronero: generum meum 17. Iun. secum fuisse, et

n Belglum

naue bene abiisse. Sic et Philip. Waltherum (.Tabellarium, meum Su-

yMarchionat

torem.) Viennam versus. Noua mittit, quae sunt illa proxima Wellin-

5 giana.

fin ial

Literae Bodelshusio, à Pastore M. Iohanne Steeb. Describit mihi no-

einlosiett.

bilem familiam de Ow ex qua hodie restet tantum iuvenis Adamus,

Hirlingae in arce pulcherrima habitans: qui sit sponsus, ducta nobili

Non e&

virgine de Gemmingen: cuius pater sit Confessionis Augustanae, mater

el Pauli. B

10 veró Papisticae. Ait, nuper secum fuisse quendam Iohannem Pfefferum,

V.I. D. qui per aliquot annos Praefectum egerit Hechingae apud comi-

Bappenh. €

Sunt- )ïäk(ETc

tem Zollerensem : nunc profectum ad comitem Oetingensem et Waller-

steinensem: virum doctiss. et consultissimum. Hune vehementer com-

(yratione

mendasse historiam Crusii Sueuicam: dixisse, esse optimam et suauis-

positam, ii

isSsimam: se lectione eius saepe mirificó recreari, etc.

Inscripsi hodie et heri 30 candidatos Magisterii. Laui.

Quo die

Tybing.

Iun. 27. Die $. pulcherrimo.

(onc. 2

Mané sub H. 7** ad me venit, ex Stip. illustri, M. Christoph. Ens-

viri nobili

linus, opt. iuuenis: indicans, meum venerabilem et chariss. D. M. Chri-

fom. 12. €

399stoph. Neubergium (.postquam per sex | hebdomadas nihil comederit:

pietatis &

218ed tantüm succis sustentatus fuerit.) plane emaciatum, cute vix ossibus

haerente, tandem XII. die Iun. post H. undecimam meridianam, ex

D. Ia

hac misera vita, ad Christum in illam beatam vitam, pié emigrasse.

Dixisse mihi, et omnibus Tybing. Acad. Professoribus, valedictionem,

guis, elc, 1

:5 et salutem. Resurgat hic piissimus, in vitam aeternam laetus: pro quo

8o gehts «

ego (.ut et pro Neandro, aliisque piis.) à multis iam annis Deum oravi

Interfui

quotidie, mané et nocte.

M. Myllero

el precato:

Post H. 12?*» admisimus candidatos Magisterii 32.

Nova Wellingiana, et societatis: in qua etiam Palat. Augustus Neo-

Profugit

D.D. Hod

30 burg. est.

Pragá 238. Iunii.

gusti, coen

Dux Sueciae Carolus, arcem Colmariam recepit uff gnad und ungnad.

Tectum

Inde cepit 4 primarios viros, et decollauit: duos etiam Consules, alios-

que proditores, suspendit. Heiducci et Poloni, coacti iurare: se non

s5 amplius contra Sueciam militaturos. Regnum Carolus non sibi seruat:

Cone, 9

sed dem stieffbruder Regis Poloniae, adolescenti 14 annorum. |

Literas-

L OSHARUAN MOR

2 Vlmá. 887. 410.

2 885.

4 388.

6 Bodelshus&à. 418.

20 284.

LU

29 988. 404. 406.

82 Colmar. 405.

. Blaegis b

908, 409,

18 Crusius hat zuerst Entzlinus geschrieben und dann in Enslinus gedndert.

H a nj

Diariun (

——

Á—À

05

Venetiis Iun. 95.

400

l fuiSse, el

Albertus Austrius, cum sua uxore, et aliquot millibus Hispanorum,

n So.

in Belgium tendens, Villafrancam venit. Non permittent Hispani, ut

24 Wal

Marchionatus Saluzzo in alienas manus veniat.

E Colonia 24. Iun.

5

l Tihj lif-

Ein tail der Teutschen Fürsten pfaerd, ausserhalb der statt Sours

j Adamux,

einlosiert.

UCb nobiti

Iun. 28. Die ?l. serenissimo.

16 malor

Non est habita mané concio, sed vesperi: quia cras dies SS. Petri

: Pfefïerum,

et Pauli. Bis pomerid. tempore in Senatu fui. Ante meridiem apud D. 1o

4Dud eomj.

& Waller.

Bappenh. eram: cuius filius D. Maximil. et nobilis Iosua Schaer, Pragae

sunt. Aéyevat, tbv xaíoapa WeAoyxoAGvvo, WYj mapeivot BovAaic.

DT Com.

Orationem, de proximo Magisterio habendam, et dudum à me com-

- & suauis-

positam, mundius describere eoepi: et Iul. 4. absolui.

15

Iun. 289. Die Q. simili.

Quo die 1559. Stutgardiae receptus fui ad Professionem in Acad.

Tybing.

itOph. Ens.

Conc. 2 audiui, et partim scripsi. Funus post H. 3*» prosecuti sumus

viri nobilis 36 annorum, D. Rabani à Liebenstain in Yebenhusen: ex

). M. Chzi.

comederit:

Rom. 12. concionante D.D. Hafenraeffero: qui praeclarum testimonium zo

YiX Ossibus

pietatis ei tribuit. Fuit Assessor Consistorii Principis. Postridie avectus. |

iomam, ex

Iun. 30. Die fi. sereno, calido.

401

emigrasse,

D.D. Iacobus Heerbrandus, domi prae senio puer est: et à neptibus

Ndictionem,

suis, etc. negligitur. Multa clàm óxoxAéntovcot. Doleo senex vicem senis.

|: pro quo

So gehts senibus viduis. Filia me TTheodora bene curat. Laus Deo.

25

Jeum rayi

Interfui disputationi de virtute in genere: quam defendit, praeside

M. Myllero, D. Otho Hohenfelder. Obieci: Bene respondit. Bene sum

ei precatus.

jstus. Neo-

Profugit Paulus Magirus, puerorum Paedagogus in domo mihi vicina

D.D. Hochmanni: quod praeterita nocte lacessens Aulicos Princ. Au-so

gusti, coeno faciem maculatus et contusus fuisset.

Tectum horrei mei resarcitur à duobus Murariis.

d ungnad.

1les, alios-

Mense Iulio.

; 8e non

Iul 1. Die (2. calido, non puré sereno.,

]i senuat:

Conc. 2 Graecas scripsi.

8b5

n.|

ao WHH

Literas Werdá binas accepi. l. à genero, bene 17. Iun. domum re-

26 390.

9) 284.

30 Principes, Ioan. Frid. et Palat. Augustus, eum suis prandent auff

S. Blaesis berg: à maiore Praefecto, Gedeone ab Ostheim, invitati.

96 Werdá.

A r

958. 409.

jndert,

14 et Iul. 4. eic. ist. spáterer Zusatz.

Diarium Crusii II.

20

—

—

306

POmETid-

verso. Scribit etiam ad F. Ioän. Iacobum, officii monens constanter fa-

ciendi, ne me auum senem contristet. Me orat, ut se et suos mihi com-

primï- |

^

l

mendatos semper habeam. 2. ab uxore eius Magdal. filia mea, petente

Maximf

vestem ad lugendam matrem: se et liberos suos mihi commendante,

siam etiam partui novo vicinam. |

natus, al

Filius 1

402

Literas accipio à M. Iacobo Andreae, Pastore Metzingensi: quibus

T'ames

commendat mihi filium, Magisterii Candidatum: et mittit Graecum

epistolium Pauli Lutheri: quod is ante multos annos, ad D.D. Iacobum

et n v

Andreae, Cancellarium Acad. nostrae, scripserat. lexéo 'Avepeip QU

Viui, 100

Jn dist

10 0U xatX vbv Magpiivoy leppavoóv eUuxpuet.

Eónpávtets, xal &v víj 600, xod &Xnüela, wal Quj, d.

n dist

TAOropat mzvo xoi ópy &x to0 orópuoc, xal vijg xopO(ac pwou, stóEvot

candidissi

biliter.

«t mepl tv Opetépov mpaypukcoy vOy SeoAoyuxGy &v t vOv. && YyoOv "u

Éyetc, Ürep yvvat qot ei&&va mpénet, oqóopa. 8éopxt. cou, tvx ]j &xaeubotge,

Tn ub

15 Üreg dyveuBoxetg &vwypopat. &Éppeoo dvOps(ec iv tabTatc Toig Tuépototy

terram d

n pàg

(Aapgóvqtog. &jfjv. véygamron &v &pmAg. veeovaa.

"O obg ma«0Aog AutiTp.

süum ais

AeuxopteOc. |

In prà

403

4 oculis,

In Senatu 1!/, H. eramus. Vesperi sub H. 5** D. Valentinus Stein-

»o metz Lipsiensis, me (.ut et Senatores, ac Professores alios.) invitat ad

[n distà

diem 9. Iul. ad suum mané Doctoratum, et ad suas post horam 9*"

citra veni

nuptias: quae ambo celebrabit illo uno die. Duxit Margaretam, nobilis

Ihidem

defuncti viri Ioan. Hermanni Ochsenbachii, L. V. Licentiati, Capitanei

Mulier

in arce Tubingensi, filiam. Non sum venturus.

E

(huod def

2b5

Postea,

a

mediá 6. usque feró ad XI*?" coenauimus apud G. Baro-

tis stelit.

nem, D. Henr. à Landaw, domi D. Halbritteri: Rector D. Harprecht

Mense

magnificus: quatuor Barones Iergerij et Baro Vngnadius: et nobilis

Auror

Zachar. Braentel, Baronis Caroli Iergeri Hofmaister: et Curtius, Bar.

Hoc P:

Vngnadii Hofmaister: et ego, et M. Myllerus: et D.D. Halbritterus,

ocedit: €

30et eius uxor Euphrosyna, etc.

In vic

Iul. 2. Die (. simili, postea aestuoso.

1b praesi

Horá |

Horá 6. usque ad 9. examinauimus 2 primos Magistrandos. Medià

Hebraea

9. H. interfui disputationi, praeside D.D. Gerlachio: et ad opponendum

620 perm

(.post Principem Augustum, qui opposuerat.) invitatus, aliquid opposui.

derat: eu

6 Metzingà. 411.

10 Zu cov: debebat esse, &£aoc00.

12 oxóp.

15 for-

Postea e«

tasse Bacehanalib.

18 Seripsit ante 1580.

Yrant t

16 Zu reyéorero : Pro voybcaxa.

annum.

19 412.

22 418.

25 294. 408.

97 Zu lergeri: Ex nouo

et ancilla

Collegio.

98 Zu Braentel: Iuxta quem sedebam, humanissimum.

98 366.

Go SIPUUNE

P

16 àpywAi« — Torgau s. O. Clemen, Studien zu Melanchthons Reden und Gedichten,

It

l

1918, S. 73, dessen Güte wir diesen Hinweis verdanken.

38 16,

[

——

307

—

UStamfey fa.

Pomerid. tempore tres Candidatos examinabamus. Interfui Senatui H.

N mlhl COII]

, pefente

primá. |

Noua, D. Ioanni Godelmanno I. C. ex Liuonia scripta.

404

Bmendante,

Maxima calamitas his regionibus impendet. Rigae, infans sine capite

5

lsl quibus

natus, altero pede anserino, altero vitulino: sine oculis et ore.

Filius in Churlandia, cum rostro noctuae in lucem editus.

L Gtuemm

Fames tanta est, ut homines in Lituania inter se devorent. Birsae,

D. Tacohum

odl sllu

et in vicina Lituania, per agros et vias corpora mortuorum iacent.

Viui, mortuorum genas praecidunt, assant, vorant.

In districtu Piltensi et Aschwangano, tribus in locis sanguine pluit. :

100, eicyn

In districtu Duneburgico, circumfulsit homines H. 7* vespertinà, lux

candidissima: cometa in Septentrione arsit ad horae quadrantem horri-

Ü qy «

biliter.

ämätdm,:

t uépatoy

In nubibus turris ignea, flammis aestuans, tandem magno lapsu in

terram decidit. Visae eo in loco stellae sub coelo fistulantes.

15

In pago Burggrabii Guilielmi Efferis, instinctu matris, duo filii patrem

suum miserabiliter interfecerunt.

In praedio generosi Iacobi Schwerinii, vitulus cum 2 capitibus, et

inus Stein-

itvitat ad

4 oculis, editus.

joram u

In districtu Piltensi, prope Neu|husium, mola pneumatica, sua sponte 405

citra ventorum impulsum, tres horas circumacta est.

21

i, nobils

Ibidem gallina pullos exclusit, qui mox cantauóre.

Capitanei

Mulier quaedam grauida nihil, nisi brachium sine digitis enixa est.

Quod defossum, mox ex ipsa quasi terra renatum, et erectum cum digi-

| , Ban-

tis stetit.

25

Harprecht

Mense Decembri, tres Soles in aliquot locis conspecti.

et nobilis

Aurora trabes aliquoties igneas et longas secum traxit.

rius, Dar.

Hoc Paschate mulier quaedam suum maritum vulneribus 5 crudeliter

xlbritlerus,

occidit: et in arce Alphipolitana tenetur captiva.

In vieina Suecia, Carolus Calmariam validissimo exercitu obsidet:so

ut praesidium Polonicum inde exturbet.

Horá mediá 6. mecum erat M. Michaél Beringer: volens suam de

os, Meda

Hebraea L. proxime habitam orationem, M. Cellio dare excudendam, si

»ponendum

ego permitterem. Ego veró libenter video, sic fieri, Vix à me descen-

——

d opposui

derat: cum subitum fulmen, quasi supra meam domum, terribiliter sonat. ss

15 for-

Postea coelum eminus submurmurat: tandem crebró fulgurat, ac tonat.

i ante 1590,

Erant tunc in horto meo Osterbergico, nepos meus, et puella Feronica,

: x 1000

et ancilla mea. | Feronicam, prope arborem stantem, fulminis lux illius, 406

$8 306,

——

9 250.

4 ].

6 2.

d d.

6 Monstra et prodigia.

10 4

11 5.

12 6,

j Godichien,

14 1.

15 8.

16 9.

18 10.

20 11.

22 12.

28 13.

26 14.

27 15.

28 16.

90 17.

90 299. 407.

20*

—

308

—

gabe 4

dextrá, et sinistra, per arborem delata, calidé afflauit, ac trans saepem

(Jonciondé

viuam in montem evasit.

Iul.3. Die $. sereno, aestuoso.

"T

Dictum fuit, à quodam invitatum esse ad convivium 45v XpuoóSovta:

set post medium conviuii decollatum esse: quod toties contra Caesarem

Disputa

&nlotwg fecisset. &y& 8& oUm micteÓo.

ohied. |

Nova Wellingica.

Pranst:

Vienná 29. Iun.

Daminis |

Praeterita hebdomade, Frantz zurcowitsch, Caesaris minister Aulicus,

10 Waitzam hinc versus abiit: et saluo conductu à Budae Bassa accepto,

Toon, Fri

postea €

Budam, etinde ad TartarHanum, pacis tractandae causá profectus est.

dmo Pà

Pragá 3. Iul.

Moschobitica legatio Budam ventura expectatur. Sultanus commeatum

allatis a

Tohanne :

Budam versus per Danubium misit, per Turcas 5000 quos plerosque

is omnes occiderunt, et res spoliarunt, 1200 Freibeuter infra Budam.

Antverpià Iun. 26.

Quia C

Hispani bawen ein Forte. Es solle Marchio Burgouius Feldoberster

cum D.D.

werden: aber der Almirante in Hispaniam verraissen.

Coloni& 1. Iul.

inclusas.)

ad nos 7

20

Holandica classis portum Fenul occupauit, et incendit. Metuitur haec

Deinde, .

in Hispania ubique. |

407

illustrissi

Nostri Principes habent congregata 10 millia. Dantisco scribitur,

rei Godel

Polonum habere ad 50 naues contra Sueciam.

cem inst

Venetiis 9. Iul.

25

illa usus

Genuates indicant, in mari ad Lisabonam conspectas esse 200 naues

Anglicas et Holandicas. Inde terreri omnem Hispaniam: praesertim,

comment

De utilit

quia nulla ibi classis contrà sit. Rex igitur Genuam misit, ut Doria

cum sua classe veniat:

aequis at

Zachariae Starzeri literas accipio: quibus à me petit interpretationem

Tixempla

socuiusdam Epigrammatis prisci Romani in saxo, Buda sibi per Danu-

nibus, m

Tlustr, .

bium ablato: quod saxum ipse in murum domus suae inseruit.

DI O. M.

Txempla

Aracintho. Petroni, Prisci Trib. lat. Claui seruo, Collegia Herculis

piüluem,

D.D, Àe

et Dianae fecerunt.

35

Mecum erat sub noctem Concionator Scharpfius: an sui duo reliqui

nobilissi

etiam filii possint nunc Magistri fieri.

ä

decus, e

Adminis

4 999. 414. 414—

22 405.

99 Vienná.

29 Spüterer Zusaie: Ad eum

postea M. Eusebius Stetter descendit: qui l. Nouemb. nondum redierat, iam circiter

llustriss

10 hebdom. absens.

—— —

30 Die hier von Crusius erwáhnte Inschrift ist abgedruckt im Corpus Inscriptionum

840

Latinarum (CIL) IIL, 5657. Sie $st jetet anm einer Wand des Benediktinerstifts Gótt-

—— —

32 CIL: D. M.

36 Du.

weig in Niederósterreich angebracht.

38 CIL: Aracyntho.

m

—— — ——

—

—

309

AUS Sügnem

Habet 4 filios: tres, ex Beurlina, quae fuerat vidua, à Kupferschmidio

Concionatore relicta: filia D.D. Iacobi Beurlini beati, ex vidua eius,

quae post eum M. Ioachimo Heckmaiero nupserat, et nunc 76 annorum

XP UGööOVTa:

est apud nos.

K Chesgrem

5

