Gerlach. D. Harprecht. IL. D. Magirus. D. Moegling. Concionator Baier. III. Occas.

pro M

Schyssler, Parochus Balingensis, Decanus. D. Hochmannus. IV. Consul Zachar. Crusius.

————

13 Baiersdorffam. 546. 712.

20 677.

20 Fecit April 7.

25 Zwu affixit :

1e

amm Rhathaus.

27 '06.

90 Ritter.

27 Bpil

97 Der Klammerschluss fehlt.

98 S. Sammlg. d. württ. Gesetze hrsg. v. Reyscher

denhain

— —

16, 1 S. 110 f., Generalrescript v. 28. Márz 1598.

9 Z

—

97

—

lg et

tlquas

Zieglero, Med. D. iter Franconicum cras obv $eQ ingressuris

Exitus hinc, tutus, sit tota profectio fausta:

Com

sit reditus laetus, te rogo Christe, meis

Si fieri poterit: haec littera Beiersdorffum

detur ad affinem. Res ea, grata mihi

[5 1

Vester Crusius 6. April 98

lu$ m

Fit in hac epistola, vestri commendatio honorifica

April 7. Die Q. valde ventoso, stürmisch usque ad vesperam

Disputationi Iur. interfui

praeside D. Magiro, respondente Loheto

10

CCADUS

Domi postea antiquitates Bappenhaimias lustraui

ii el

April 8. Die fi. humido, sicco, sine vento

Ahris

Pannoniam diuo Rudolpho II. etc. et alia 3 carmina, Virgilianis ver-

Wb mej

sibus, et centonibus conscripta, dong/ missa ab auctore Othone Gryphio

b ipso

Goarino Catto, Gymnasii Poétici Ratisponensium Rectore, elegantissima

» àCC8.

accepl

i5

1 Con

Horá 1? pomerid. in Ecclesia mea peccata Diacono M. Ioanni Henr

deram

Wielando confessus, absolutionem accepi, cras cbv $€6 xowovfjoov

Vesperi concionem Diac. M. Sam. Magiri audiui. Vesperi Matthias Wel-

Er soll

per, Rhatsecretarius apud March. me invisit. |

U Zu0

April.9. Die (2 humido et frigido. Die Palmarum.

698

jüeren

Accessi ad S. Coenam Domini: accipiens corpus Domini à D.D. Hafen- »1

gratia

raeffero:

sanguinem veró, à Diac. M. Wielando.

Laus Deo

m: s

Conciones 4 in Templo audiui, et breuiter domi annotaui de passione

[esse

Christi

5

.

Lineii Coneionator futurus, &xetpotovíjóv| M. Iacobus. Heerbrandus,

D. Cancellarii nostri lacobi nepos ex fratre

Q Teck

ckreic

£UpéqUmrvw dix mvyeuputUXGG &0, oopaoxüc ce. |

C

April. 10. Die (. satis sereno, nocte pluuio

699

vebait, |

M. Christophoro Neubergio, Parocho Haidenhaimensi, scribo

meso

. Mich

RONUPEEUE

adhue quotidie constanter, Deum pro ipso, vpet? xoi vuxtióc, orare, etc

2 Antiqui

Literas Christophoro Beuero Haidenhamio, Studioso in Stip. Principis

r maeuit.

ad eum dedi. D. Bapp. Conrado libros suos reddidi. Orationem Cic

]T. Qccas

pro Murena explicare coepi

r Ürusus

, af

1 iterum Hs

12 HRatisbon&

16 781

18 619. 698

21 697

2* Spálierer Zusatz hinter fratre

Non ex filio quodam D. Cancellarii

30 Hai

2 PTWENRMA

denhaimum. 262

122

83 695

Tuyschir

9 Zw Loheto vgl. Diar. 1596/97 S. 51 Awm. 2. Abt. Z.

——

38

—

porta

April.ll. Die 4. pluuio, sereno.

paro

Horá 19. inquisiuimus in studia et mores adolescentum, quos subsidio

garen

ad studia Princeps iuuat (.nobiles et ignobiles.) à Principe iussi.

(lo

D. Hambergeri uxor, uxorem meam aegrotam, post plureis annos in-

5 visit.

44 À

freitt

Frid. Prenninger mihi operam suam offert (.permissu etiam D. Hoch-

EY

Co

manni, et D. Alex. Fabri) si nepos mihi

a

genero veniat, docendus.

100

Noua ab affine W. R. Blauet Britanniae à Gallo obsidetur.

Turcae, in Vngariam et Transyl. venturi. Bellum in Belgio resumitur.

(s

10

Ex Comorra 24. (14.) Martii.

lum

Grani incensio per captiuos ibi T'urcas, à Bassa Budensi frustrà pro-

Fselit

curata incensio: et sex ex captiuis T'urcis, lento igne ustulati.

2 equ

Wellingiana noua.

E Praga. 11. April.

V'ic'

z

Tit

203)

Occisorum Raabae Turcarum numerus, est 1500. Capti sunt varii ge-

lao 6

neris, 200. Inter quos, paucae mulieres et pueri. Capti equi, cum omni

Lel

instrumento, 700 eximii.

Liber

7 Gewelb mit maehl, honig, reiss, tignem fleisch. In turri, auri et

701 argenti, auff 3 Tunnen wert. | Ettlich waegen, mit schónen modern vnd

Sp

20zobel schweer. Morgen (inquit Baro Adolfus. oder übermorgen, lass

Wxon

ich die Ritterliche leut, so bald die pforten verwart, die statt blündern.

bona

Hab ich über 100 stück gut, auíf die wehren stellen lassen.

g] Ie6

E Praga. 11. April.

uti e

Persa dicitur T'urcis eripuisse T'aurisium. Afri etiam tumultuantur.

gratul

n5

5

April. 192. Die Z. sereno, et plantas virides faciente.

Amicum responsum à D. 'Theod. à Senden, datum April. 4.

N

April 18. Die ?l. sereno.

M

Grünen Donnerstag.

Thren

iorum

Ex Nouis, quae mihi legenda dedit M. Georg. Otho, Advocatus in

asoIudiciis. Sex Hussari, iussu Baronis Adolfi, ante portam (.Stulweissen-

Tej

burgum versus.) noctu simularunt foris: se adesse, ut sponsam filio Agae

702 Budensis ex Raaba abducant. Colloquio | ad !/; horam durante interim

Cor

per portam adversam (.ad Comorram versus.) mortariis dissipatam,

In ;

irruptio à nostris, et expugnatio facta est. Bassá convulnerato iacente:

sset adhuc spirante: Bombardae magnae displosae sunt. Postea, caput

soluti

Tab

ei amputatum, et in sublimi affixum. Tribus autem mortariis (.petardis.)

—— —

6 668.

8 Vlmáà. 694. '/05.

.13 683. 701. 708.

14 Sed D. Baro 1. April.

8

seripserat.

21 '709.

26 Argentinà. 684.

29 '700.

11 06

35 603,

18 tignem fleisch — Rauchfleisch, s. F'ischer, Schwüb. Woórterbuch 2 S. 205.

——

19 modern — madern, mardern d. h. Marderpelzen. Vgl. Fischer a. a. O. 4 8. 1465

1j

[»]

portae disiectae feliciter fuóre. Globi cuiusque pondus fuit 175 $. Ipse

lhsidio

Baro primum illorum mortariorum accendit. Haec, ex ipsius ad Cae-

sarem 1. April. literis.

l0g jn.

Conciones 2 Graecé in Templo scripsi.

14. April. Die &. pluuio mané, et frigido: post meridiem sereno. Car-5

Hodh

freitag.

'endus.

Conciones 2 Graecé scripsi. |

-

üitor.

15. April. Die fi. pluuio, sereno.

"

03

Catalogus huc venit librorum, ex Nundinis. Nihil inibi meum. Edidit

nà pro-

ilum Paulus Brachfelder, adhuc viuens. Vesperi media 6. horá, venitio

Esshng&á ad nos Anna Reihinga, Burgermaisterin cum seruo lohanne,

9

p

equis.

Videbam imagines captae Raabae. 2 in kupferstuck. 3 schlaecht.

EY

aril ge-

Literas binas

à genero

M. Iac. M. accipio. Priores Martii 16. scrip-

tae erant.

15

n omni

Lethalter, vità desperata, decumbebat uxor eius Magdalena, filia mea.

aun ei

Liberos habet 7.

Alterae, 29. Martii.

em md

en, lass

Spes uxori affulgebat salutis. L. D. Pro tapete misso gratias gener agit:

ündern,

uxori meae, socrui suae, patientiam morbi optat: de F. Ioanne Iacobo, zo

bonae spei gaudet. Alterum filium libentissimé huc, et filiolam, missurus,

si res ferat. D.D. Hochmanno scribit ut liceat filiolo (.Ioanni Martino.)

uti eádem schola in eius domo. De comment. in Homerum absolutis

tAt

gratulatur. |

16. April. Die (-). vario Ostertag.

04

Scripsi 2 conciones Graecó.

26

M. Kunius mihi Elegiam Graecam de Resurrectione Christi d. d. et

Threnodias de obitu Ioannis Sponii Haidenhaimii, Studiosi boni, mul-

catus in

torum composiüonem excusam.

30

Nelssen-

Reihinga coenat apud D. Hambergerum.

lio Agae

April 17. Di (. ventoso, satis frigido.

jnferm

Conciones 2 Graecé scripsi.

sipatam,

jacente:

ln senatu horas 3!/»fui. Literas à M. Mich. Lamineto accepi, et per-

solutionem de filio, qui mecum habitauerat.

, C&plm

Tabulas pictas de Raabae occupatione vidi. Modus recuperatae, uterque s5

L EH

ylardis

5 Mané 2 domus, et 1 horreum, Meringae conflagrant inter Tyb. et. Reutl.

; ]. April

11 706. 692.

14 Werdà. 673. 706.

27 681. 739.

989 Stainhaimo. 592. 670.

35 695. 705.

DAW

(5,

13 32 Hs. Die Zahl 4st sehr undeutlich.

$ 18fi

—

40

—

705 coniunctus: de emissis commeatus causa, et de sponso ficto. | Coenauimus

caeli

mea

in Hypocaustulo senis nostri praeceptoris, M. G. Liebleri.

D.D. Wilh. Zimmermannus, Lutheranus Graecii Ecclesiastes, Mart. — —

obiit.

6 e0oeDic xal wAetvOg.

5

April. 18. Die . vario i. e. est frigido, ventoso, pluuio, sereno, alter-

2)

nante.

eus

Nova, ab affine W. R. particulario de Raabae expugnatione, et grandi

mihi

praeda inde parta. Martinsberg, à Turcis relictus. Absolui Graecam

compositionem, describendo, septem poenitentialium psalmorum 31 char-

10 lig, T. D.

Lin'c

Y|Xouov &x pstYYvc: OTt £v vaQ Aópxme, *avkpact; &otty: &v Tg mAÀEUpZ

A?oï

Omi, Y| oné£og: Ómxou DtBAfov oetptxoÓ péAavoc, petk ypuoóv OpaAOy xol

ml

XAetcoupüv, veypappévy : xal vpetg oqaipat xpucat, xoi Tupaposg ypucat,

Tull,

mili

TAUATUXA: al xetuvAL TOAUTEAT]. Xoteyrépu) Ob, &b vtc xatà Dosibmy xava-

nili

15 a(w: &v xpuofj xAivm xetot'at BacÜ«ocav: xal à» $oó6vo xpucQ xa$jo9ot

cerim

Baoéa. |

706

C

Narraui tíj óetyy*; historiam lrenes, vel Mariae Graecae. Nomen huius,

et Ducum Sueuiae, dedi ei scriptum. Grupp. redit.

lie d

(i

April. 19. Die 9. sereno.

Lega

20

Aíffinis Reihinga horá 9. discedit, bene nobis contenta.

hie Y

Incepi 1atin5 vertere psalmorum poenit.

plori

Seribo.

Conc

1. Genero, inclusis D.D. Hochmanni literis. Turbatus valde fui morbo

tuae uxoris. Nunc spero, illam convalescere quotidie. Filiolum et filiolam

a5 mittere poteris: si Hochmannus concedet, ut filiolus ad Prenningerum

Frid. eat discendi cáusa: sicut spero. Prenninger operam fidelem pro-

mittit. Vesties filium, et annuam mercedem Prenningero dabis 8 fl. sicut

Yo

D]

& p

2 In FrawenAlbensi Monasterio ante plures hebdom. Durlae. Marchio cepit

Abbatissam et Priorissam sorores. Doliarium item, Abbatissae «q9opé«. Bpéqwv iuxta

Gros

altare eíffosa sunt. Sunt multae genere nobiles.

2 695. Tüschordnung: l. Pro-

Skpl

ande

curator Gusman. Il. Famula. Liebler. Crus. III. D. Siguardus. Rector Magn. Gerlach.

IV. M. Burc.

* Vlmà. 699. 714. 704.

8 680. 706.

11 762. 573. 740.

senat

1À Aogyux. Spáterer Zusatz: Hoe oxéog (.Gg &pot yptovogópog Vinarius, vob 1. De-

stula

cemb. 99. éxst &8Q& utóc, sixcv.) est sub Mausoleo Ducum Sueuiae: quod in medio

1o0 v«oU erat: sed nunc sublatum est, et laterculis descensus coü ozéoog tectus. tà

Ocx& (.péyag &oubpóg.) Asox&, in Sacristiam posita sunt, panno albo involuta. Me'y&A«.

Di

Fortassis, in illis, etiam «& xjc xo9ecvt;o ao'robovne slpyjvvc.

17 578. 415.

20 103.

Palfi

al

21 (7)05.

28 Werdam.*703. 750. 751.

E

4 Züffer so stark geflossen, dass keine sichere ILesung móglich. Nach gütiger Miltei-

filia

lung des Steiermárkischen Landesarchivs zu Graz wurde Zimmermann am 13. Márz 1598

RCR SRENrT Ts PN TE ARIS NTRU

27 8

neuen Stils begraben. Gestorben ist er also etwa am 11. Márz 1598 neuen Stils — 1. Márz

1598 alten Stils.

14 zeroifop Hs.

I

x tsb

—

41

—

a.llimuS

caeteri. Mensam ei ego gratis dabo. Sic et filioclae: quam etiam uxor

L

mea vestiet.

[ Stutgardiae.

Nunc negotiatio ferraria erit in 3 locis: , Tybingae. |

! altex

Vraci,

5

9. Affüini W. Ronero, ut literas inclusas mittat, Werdam. Socrum 707

grandi

eius mecum fuisse per hos dies. Oret generum D. Baltici Maierum, ut

'àecam

mihi Memmingensia antiqua mittat, etc.

l Char.

9. M. Ioanni Memhardo: qui /|M. Maestlino, et mihi, adolescentem

Linciensem commendat, Wilhelmum Mannerum, ibi Pharmacopoei filium.

n).eu;x

Aio, ipsum dissimulare: se accepisse meas literas: quibus petieram, utio

üy w

mihi Scripta mea remitteret, (.Testimonium Acad. Witeberg. Theologo-

Jpuoui,

rum, et catalogum concionum, etc.) cum non successerunt res, ut ipse

N-

mihi Maecenates compararet ad Posülla opus, etc. Oro ergo, ut adhuc

iodu;

mihi remittat; cum ego tam honorificam eius mentionem in Sueuia fe-

cerim, etc.

i5

à huius,

Circa meridiem, aliquoties incendii in pago signum bombardis ex arce,

hic datum est: sed erat in sylua, voluntarium.

Ot éBpeio: dicuntur in pago Neidlinga habitaturi. Quidam Anglicus

Legatus hie est, patrià Lindauus [hie est] (.cui monstrandae sunt res

hic visendae, etc.) et eques, der Edelknaecht. Memhardus Lincio scribit : 20

gloriari Papistas, Raabam receptam esse: quia haeretici (.Euangeliei.)

m

Concionatores, ex Austria sublati nuper sint.) |

4

08

1 morbo

filiolam

April.20. Die 9l. serenissimo.

Nova Wellingiana.

Dgerum

m pro-

Ex Weissenburgo Transyl. 8. April.

n5

[914

1 sicut

Volunt recipere Regem Maximil. qui promisit per legatos, religionis,

Vr Em

et priulegiorum cxw5oíav. 'Tantum Papisticus Sacerdos receptus zu

iio cepii

Gros Wardin. Er soll (.:Rex.) selbs ins feld gezogen. Der Cantzler

o r

: T Pre-

Stephan Iasiea, ist gefencklich eingenommen. Sein Stallmaister, und ein

Gerlach.

anderer, als bald gehenckt: et statim sub patibulo sepultus. Nam scrip- 30

519. 140.

serat Cancel. Caesari, et Regi: si in regionem veniant, dissectum fru-

xj 1. De-

stulatim iri. Nec optimó in 'Temeswarensi obsidione sese gesserat.

i medio

Praga 19. April.

Lectus, 4X

, Mi

Dicitur, Raaba recuperata, literas esse aliquod repertas: in quibus

Palfius cum Turcis colluserit. Ergo Schwartzenbergius ipsum ad conui- :5

90 109.

4 696.

stl

2

6 Vlmam. 694. 725.

9 Lincium. 632. 764. 790.

10 Sanguinem

m IMillt-

flia Theod. minuit.

13 650.

17 684. 791.

25 700. 716.

26 9.

27 828.

Miürz 1598

95 Gpálerer Zusatz: Palfiüi nex 729. falsissima.

- ]. Máürz

12 Der Klammerschluss ist durch Beschneiden des Randes weggefallen.

ROT

uium vocauit: et liberius poto monstrauit Palfio literas ad Turcam |

N TEURU EEEEENES EEE

m

geny

709scriptas ipsius manu. Ergo Palfius, sublatis manibus, suppliciter vitam

orauit. Statim veró captus est. Postridie examinandus, repertus est in

carcere mortuus. Certiora tamen expectantur.

5

U

Antverpià April. 14.

Blauet, ab Hispanis, conditionibus traditum. Al. expugnatum.

Tne7

Aliunde, propter Raabam receptam Romae, à Papa, Te Deum lau-

damus gesungen: alle büchsen abgeschossen.

Venetiis, Mercatores Germani, in Templo S. Barthol. Deum laudarunt.

10

Viennae, in Templo S. Steph. Deus laudatus: und auff 5 pasteien,

E

das geschütz los geprannt.

Zu Raab bekommen.

Geschütz, gros und klain, 187.

dun

Cartaunen 24. Moeniofrag — —

P

15

Darunder

Singerin 4.

ltem 50 — — centn(er)

pauc

Notschlangen 5.

pulue(r? Blei — — centn(er»

Quartierschlangen 4.

Eisene (ku»geln 250 — —

Falconet 17.

Hauswitzen 16.

20

Morser 7.

D

Iussu Caesaris, Baro Adolfus diuisit militibus vii*tutis ergó, omne

ei ]

710 Raabense aurum et argentum, vestes, equos, etc. | Inter eos, Germani.

Er ist Statthalter zu Raab, Zeng obsidetur à Venetis (.sicut ex Zeng

'V

Tier

1. April. scribitur.) propter ipsorum praedationes in mari, etc.

25

dori

'O && xóptoc mareevátuuoc, &gr mpoc p&, 6ve &t eima vaOTa: aut mÀGcpu

esse illud, xepi víj; vo0 Mao&uuAtavoO iv cvpaouAouav(e Ouvactelac, teypoqi-

spon

äi

Si

MÉvov (.quia diu iam o abotpuxxol nunquam potuerint illam regionem

rebu

subigere.) aut, si verum sit, tobz a«bctpíoug bmooyéo?at, Emi vfjc Vfj Xpac

éxslvg xv/]cecoc, éxptGeoty vv Aov)npavov eipevxov, v Iléna.

mutt

h

380

Nobilis Breuningus, qui fuerat superior Aulae Magister in Nouo Col-

(à

Y

legio, x«votxi hinc alió migrat, ad suum praedium. Ich hab meinen wein

008,

abgelassen. Circiter 10 Aimer.

April 91. Die Q. serenissimo et vesperi cum aliquo vento.

adre

QU

Accepi ex Nundinis binas literas.

95

l. A. D. Matthaeo Dressero Lipsiae datas 29. Mart. Inter nos esse

2 Turcae. S. Martini montem, cum 9 tormentis reliquerunt.

13 Germani

videntur Turcis Diaboli esse, propter violentiam et saeuitiam.

21 701.

25 19.

85 Lipsià, à. D. Dressero. 133. 823.

14 Nach moeniofrag fehlen mehrere Zeichen durch Beschneiden des Randes, ferner

)

ist wohl die Zahlangabe des Pulvervorrats unvollstándig, sodann ist die Zahlangabe des

dorff

Bleivorrats ausgefallen. Auch fehlen bei der Zahl der Kugeln eine bis zwei Ziffern.

iam j

—

43

eewii

CQ i

ópóvotxy | in tuenda simplicitate veritateque artium dicendi, et puritate 711

Tilam

&L n

sermonis Latini, contra Nouatores superbos etc.

2. Datae 14. April.

1. Corona anni, ei semper curae est.

2. Palthenio non respondet mercatus bene. Debet tibi post strepitums

mercatus rescribere.

1 ]u

u)

. Remittitur mihi:Catechesis.

a.

. Apologiam meam imprimet quidam: sed ita, ut redimam 100 exempla.

. Grupp. monitus, referet mihi M. Scr. exemplar Annalium.

Stelen,

. Crato me resalutat.

10

T-1 C» QU m

. Gratum esse, quod filiis prodesse cupio.

o

. Filio M. Phil. Alberto, etiam in posterum mutuó dem pecuniam,

dumtaxat necessariam, etc.

Postea, Grupp. mihi exemplaria commodante perlustraui (.excerpens

15

ltn(er)

paucula.) Relationes historicas G'ermanicas [Iacobi Franckii ann.

i

97. et 98.

ä Samu. Dilbaumii

l anni 97. |

712

April.929. Die fi. sereno.

ompne

Emi Nomenclatorem Isráelis Spachii, Scriptorum philosophicorum 2o

TThani,

et philologorum.

: Zeny

Vesperi Horáà 5!/,. redeunt ex Franconia, collegae mei, Myllerus et

Zieglerus. Laus Deo. Ibi fuerant plus hebd. 9. Transierunt Baiers-

dorffum: ubi affini meo literas meas reddiderunt: et vicissim mihi re-

vt

sppuy-

sponsum ab eo attulerunt, die Paschatis datum.

25

Summa eius. Áccepit Helmreichus omnes meas tres epistolas, cum

zonem

Yopts

rebus adiunctis, ipse, et D. Ewerwinus.| Rescribent autem breui. Occasio 713

mutuó scribendi, erit Noribergae per affinem eius Henricum Reschium.

Bene valet ipse, et uxor, consobrina mea Barbara. Non diuerterant

o Col-

n wen

(.Zyvote.) Myllerus et Ziegl. apud ipsum. Ergo non potuit honorareso

eos, ut. voluisset. Resalutat nos consobrina humanissimó, et meum illuc

adventum optaret. Datum April. 16. etc.

óSowopía duorum illorum collegarum meorum.

Reditus 1. Forchem.

)j ss

Itus 1. Tybinga.

——

2. Esslinga.

. Baiersdorff.

385

Yermani

3. Wineda.

. Nürnberg.

25 9.

4. Murrhart.

H- o5 hN

. Alttorff.

P TEHUT

;, femt

8 Francofurto, à. D. Hala 689. 723. 6806.

8 690.

9 723.

25 Baiers-

dorffio. 696.

2Y 546. 410.

28 Iconem faciei meae, quam coloribus effic-

gale (us

ien.

iam misi mzépocts, tabellis ligneis circumclusam, et vitro tectam, habent. 471.

id

Hall.

Schwabach.

Rotenburg

Dinckelsbühl.

Kitzingen.

Ellwangen.

Wirtzburg

Gmünd.

Misi

c goo-1c» GC

Schweinfurt.

ceo O0 -1 O» QG

Schorndorff.

10

10

Bamberg.

Tybinga.

Von Tybingen gen Nürnberg 24 meil Von Nürnberg gen Baiersdorff

4 meil. Von Baiersd. gen Bamberg 5 meil.

April. 298. Die (2., sereno, etiam nubilo, vesperi tonante.

10

Horá 12. hat Ducis Sebast. Hoschlini tympanista, Caesari et Imperio,

7143umb Lantzknecht umgeschlagen, contra Turcas. | Conc. 2. Graecé scripsi.

Haubtman Bastian Hoeschlin.

M

Sein Fendrich, Górg Ruf auss'm Riebgarten. Leutenant, Leonh. Frid.

u

Schleckart Stutg. Feldwaibel, Christoph. Holtzwart Goppingensis. mépuot

ió war er Furier.

8

gclat

Furier, Caspar Weis Oberndorffensis.

Führer N.

G^mainer Waibel. Sind zwen 1. Zacharias Keppler, Rotenburg. Nicri.

2. Caspar Weiss.

20

Gefreite Rott, circiter 24 liberi ab excubiis. Ex his leguntur sequen-

tibus temporibus, noui officiales.

aliq

Gregarii deinde milites.

]r

l

Der Huhrenwaibel dient dem gantzen Regiment, saepe mancus mem-

bro aliquo.

Vhii

T

s5 April.24. Die (. serenissimo. larmarckt. Vesperi tonitrua, et grauis

pluuia.

dice

Cant

Gorg Lud. von Mylen, Untervogts son, wirt der gefreiten ainer sein.

Allso auch, Maister Michel Schott Goldschmid. Sub Duce Hoeschlino.

Ia

Nova ab affine W. R.

Tur

30

Transyluanus (.9 xypuoó2ouc.) ditionem suam tradidit Regi Maximiliano.

Er

]e

n

Sed quid ipse fiet? Cancell eius est captiuus: quia Caesari et Regi

7i5adversatus, Transyluaniae occupandae conatu. | Misit mihi Reutlingá

1108

ut ]

Epithalamion, sibi corrigendum, M. Iohannes Murarius Reutlingensis,

in nuptias M. Benedicti Gretzingeri Archigrammatei Reutling. et Mariae,

3; Eicclesiastae Reutl. M. Tobiae Kindsvatteri, F. Sed ibi tantum rubricá

vitia notaui, et ea plurima, prosodiaca. Quis corrigeret? De nouo com-

0s

ponendum esset, Ecce inde Distichon.

N

10 718.

12 1718.

17 Fulmine icta vesperi arx Georgii Ehingeni, Kilbergae.

rat

29 Vlmà. 705. 720. 715.

91 heutlingà.

823 Zw Muwrarius: ante 6 annos

noster discip.

—

)

——

Concelebrent alii Midae, Croesique Lydorum

Regis, Seleuci, quas corraséóre gazas

Me iuuat ast almae Veneris decerpere flores:

quos noua nupta sponso dat Benedicto suo.

MlSl ei factum à me, pro ipso hoc.

[^i

Tempore cum verno, vernantia foedera taedae,

Isdorf

Sponse celebratis, virgoque casta, sacrae.

Ex animo grator socialia vincula laetis:

principium quorum condidit ipse Deus

Vxorem certé dignam vir dignus habebit

10

perio,

et nupsit digno foedere digna viro.

xCl'lpSl

Ergo opifex rerum tibi det, Benedicte, salutem

det Mariae bellae commoda quaeque tuae

Frd

M. Iacobus Frischl. mihi obuiàm fit

sed non intromisi me in collo-

T009)

quium, verum abii.

15

Stutgardiae existit Typographus (.primus

quia antea nullus, quem

sciam.) Marx F'ürster. |

Nier,

April.25. Die $. sereno, ventoso.

(16

Wellingiana Noua

20

Vienna 19. April.

Xfüen

Hussari Onatenses, et quidam Viriditunicati Toccaienses, eripuerunt

aliquot plaustra commeatus, et 100 Rascios Turcasque ceciderunt, sub

Erlauo.

Iem.

Quidam Raabae miles, amissis 500 Ducatis ludendo, suspensus est

Milites praeda parta hilares facit

25

UI

Turcae, Raabae super porta aquaria fecerant gallum orichalcinum:

dicentes, tum Raabam à Christianis receptum iri, quando ille gallus

Sen

caneret

hlimo

la Petarda hat krehet. Raabae munitiones reficiuntur, ubi opus est

Turcae diligenter in omnibus locis, dies noctesque, excubant. Begusso

liano

Exrlauiensis nuntio, qui Raabam amissam dixit, vestes de corpore, et

Ten

crines de capite, auulsit: atque in munitionem currens, omnes Clhristia-

ünei

nos captiuos dimisit. D. Gallus 2 signa militum Viennae conscripsit

'eligis,

ut Raabam mittantur

ariae,

Pragá 25. April

95

bricà

Dux Cassouiensis affert, à Sigethanis Turcis, milites Bobotschio elici-

com-

tos 200 concisos esse etc.

M. Kunius mihi attulit Epigrammatis Graeci, | quod 4, April. obtule- 717

—

rat mihi in comment. mea Homeri, Latinam conversionem. Horas tres

yergae

annos

19 708. 720. 714

22 Zwu plaustra: et 1400 boues

69

—

—

46

—

in Senatu eramus. Tune post horam 1** collega M. Erh. Cellius, per

Pedellum, singulis Senatoribus nobis, singula Exemplaria donauit, Iconas

Professorum Tybingensium, qui senatum constituunt, tum viuorum, tum

defunctorum. ltem, singulis, singula Exempl. suae funebris de D.D.

5loanne Brentio, Hirsaug. Abbate, orationis. Senatus pro honorario

9

decreuimus ei X XX Philippicos, vicenorum singulorum Baciorum: id

est, 41 fl. 1 bacium L. D.

gian

Bar

April 26. Die 9. sereno, ventoso, vesperi tonante.

Yer]

Literas Lincio accipio Graecas, ab lacobo Tydaeo scriptas: cupiente,

aldi

1081 nihil obstet, proximé huc venire, et Magisterii gradum petere.

tore

Literas etiam à generoso Barone, D. Georgio Acacio Enenckelio, accepi

0i

Goldecei scriptas humanissimé. Agit gratias, quod bene suam conver-

sionem adversus Rittershusium defenderim. Gratias item, quod sibi etiam

fanii

iuuel

dedicare partem Homer. comment. velim.

TeC2

15

April. 27. Die ?l. nubilo.

li

D.D. Henrieus Bocerus, mihi dono misit nomine Brun. et Lünaeb.

min:

Princ. Aug. Iun. eius Recturam Rostoch. et Tybing. rubrá membr. liga-

H

718tam. |

D

Ioannes Kunius, Viennae Scriba, M. Alberti Kunii frater, me in literis

Birk

20ad Albertum salutat. Scribit, Bassae Raabensis uxorem et filium captos

dent

esse. Ípsam esse ex Germania: nec velle relinquere Turc. religionem.

Q. April. 28. Die nubilo, ventoso, frigido.

M

Totum diem in psalmo 7? poenit. vertebam. Nicolaus Vetsch. affinis,

hodi

mihi studiosum commendauit per literas.

25

Calli

April.29. Die f simili.

dd,

Óyetp. p.ecà Vijv . ópay víjg vuxtóc. Ooxoc, Dposia Wiv mosta OE, tevpá-

Epig

Y«vog &vepojefjxre, om &yOpomov sl YTjv &mjx 9] &moAf|c: Tv &yo, oo0pav

TierQ

Aeüv, sic BeSvepov Bpueijbos coTou8dGov, cptol qopaig Tixxpurov: Emetva O&

süctóyoUG fj oq0pq st tV YTjv &véxpouca: Gorve &xe(vmv EmvtQOelec, xal ma-

ao yloc, xol dxtvíyeoe, &pucovyjvo. xol Tipeoxópwv tG xorvopipuoctt.

Absolui (.L. Deo.) conversionem Latinam psal. 7 poenitentialium, sub

horam 9. antemeridianam. Confeci ergo hoc opus (.quod est 31 charta-

rum.) 5 hebdomadibus, et 1 die.

(

2 sixóvec.

9 Iincio. 731..763.

11 Goldecco. 599.

20 694.

91 Venit

——

hue studendi causa Wilh. Ernestus comes et Dominus Waldeccius. Facetus est con-

l

üffid

victor D.D. Halbritteri. Hie, ut 10. Maii audio, M. Erh. Cellium in 2, classe audiet.

26 685. 720.

29* Spáterer Zusatz: Corona anni post 9 annos imprimi coepta.

8

31 680.

ddey

derTy

26 reroeyovog Hs.

27 oqpgav HS.

Ttpt

—

47

——

Q per

Der Haubtmann Hóschlin zeucht hinauss,

CODds

mit vil lantzknaechten gute.

li n

Haerr Gott, machs mit den Türcken aus:

xDD

erhalt dein Kirch in hute. |

lOrarjo

1719

5

: d

April. 30. Die (3). sereno.

exotybvroxv, filia mea Theodora, in "Templo, et nepos Ioan. Íac. Cru-

sianus, et ancilla Anna Vierkornerin, Gaildorffia circà, sub Lympurg.

Baronibus. Vendidi pratum Thaesenclingense 190 fi* mit 6 fl. annuis zu

iente,

verzinsen, das solang, bis ers mit barem gaelt abloset. Emptor, est Osu-

aldus Haubtfall, habens uxorem Susannam. lunges bar ehvolcks, Vini-10

Attopi

tores industrii.

OOnYer-

axeAevby fecit, et Vniversitati obtulit, D.D. Daniel Moeglingus, ex in-

1 eliam

fante: quem Iesingensis puella pepererat. (.ex Conrado Wenterlingo

iuuene.) sed non potuit torquendo convinci ipsa, quod eum puerulum

necauerit. l'uit et stuprator captus, sed euaserat: et heri cum Hoschlino 15

militatum abiit. Illa puella, in pago suo alacriter se iactat: et malum

Jünaeb.

minatur hominibus, qui aliquid ipsam arguant. Perfricuit scil. frontem.

T. liga-

Honorarium artifici Moegl. decreuimus in Senatu 15 Taaleros Philippicos.

Etiam leporis oxeAexby dedit. Sub noctem accipio literas M. Thomae

| literis

Birkii, e& comoediam eius, quam statim Gruppenbachio mitto, ad excu-20

Càptos

Tonem,

dendum. |

Mense Maio.

420

Maii l. Die (. sereno, frigido.

aftnis,

M. Thomae Birckio rescribo: Grupp. excusurum eius librum (.quia

hodie ipsum ipse appellaui) et me epigramma facturum. Mitto ei dono, 25

Cellii orationem de Toan. Brentio, Abbate Hirsaugiensi, funebrem. ocux-

Pcx, si habeat, aut habere possit, peto. Item, ut saltem Germanicum

, ttpd-

Epigramma, in mea comment. Homeri scribat: me varia eruisse ex Ho-

coüpay

mero: sicut potens aliquis vir, abdita, ex metallifodinis eruat, etc.

"u o

V. d-

Conc. 1l Graecé scripsi, vespertinam.

30

Rector Acad. nostrae factus est D.D. Ioannes Hochmannus.

Noua ab affine W. R.

, sub

charta-

Sunt illa, quae sup. 716 sunt, Wellingiana.

Maii 2. Die $. nubilo, interdum sereniore, tandem pluuio.

s

Comoediam illam M. Biquii (.den Ehspiegel) heri et hodie (.1 die:ss

21 Venit

egl COD-

1 718. 714. 448. 719.

2 Zu lantzknaechten: paucis tamen Tybingensibus, quia

diffiditur solutioni stipendiorum.

8 784.

o andiet.

6 Conc. 2 Graecé scripsi in Ecclesia.

] coept.

8 Vgl. 8. 55 Z. 11f. Spáter ist von Crusius dic Zahl 120 in 80, die Zahl 6 in 4 ge-

àndert wworden.

16 718. 737.

18 658,

19 VnderTürco. 678. 790.

24 Vn-

d

derTyrkam 719.

32 Vlmà. 714. 790.

94 718. 729. óvetp. xsipevog i&ni áóccoo

tetpovvou &xecojw(jkoug váxgou, 7| ómTje, MÓAtG xOlg moo0ly &xexbAicX &pauióv, coCójievoc.

—

48

—

computato.) perlegit mihi nepos meus Ioan. Iacobus. Concioni interfuimus

Rectoriae, à Diacone M. Sam. Magiro habitae.

Ho

Wellingiana Noua.

Ex Canischa 19. April.

pis

5

Germani 150 et alii 800 ex hoc castro egressi, htusticos in pagis misere

m P

depraedati sunt, vestibus spoliando etiam mulieres: et volunt relinquere

Sun

locum, emisso Duce Heideno: nisi 3 septimanis eis stipendia soluantur.

Miché

721

Bobotiani, temeré egressi, à Sigetha|nis caesi sunt, nullo Germano

euadente.

10

Ho

Vienná 80. April.

Schwartzenbergius cum suis egressus aliquid meditatur.

gianus

Venetiis 1. Maii.

dam /

Cirea Amisiam (.Amasiam.) ubi primogenitus Sultani Turc. F. de-

gere solet, hiatu terrae absorptae sunt 2 urbes, cum hominibus sexa-

Ia

i»gies mille, distantes non procul à Ponto Euxino (.Schwartzen meere.)

tharti

cuius aquae per l milliare excussae, inundarunt. Ideo Sacerdotes, Con-

Ti

stantinopoli circumeuntes, proclamant: has plagas accidere, quia negli-

adhuc

gatur iustitia, et scelera fiant. Ideo poenitentiam agendam esse, et pre-

hütln.

candum Deum, et Mahometum. Id quod à Turcis fit. Arabes rebellant:

g La

?0 dicente Principe eorum, Mecham ad se pertinere. Tauris, Persarum est,

etc

Rectoriae coenae in Senaculo Acad. interfuimus 2 mensis.

G

422

De Palfio scribitur, eum venenum sumpsisse, pro mortuo iacuisse:

anten

sed, eo eiecto, adhuc captiuum teneri: quia 2 Tonnas auri à Turcis,

Sar

alteru

e5 0b prodendam Viennam, acceperit.

Txeny

Maii 3. Die 9. obscuriore, pluuio, frigidiusculo, vesperi sereno.

gerj, à

Iterum in Schola docemus omnes. Docui bis.

Hor

Literas accipio.

Ind

1. À. D. M. Christophoro Neuberg. pias et humanissimas, per Christo-

Contya

30phorum Beurerum allatas.

iore T

2. Reutlinga, ab Iohanne Raacb, alldá StattRaechner. Commendat

mihi filium Andream Raach, Studiosum in contubernio: mittens 2 car-

Tec

delma

piones bonos. Antea mihi erat ignotus.

inveni

Oompono Graecum Epigramma in Comoediam Birckii.

——

à Ti

1 729. 789.

9 716. 730.

22 91l

22 Altera mensa. Zsch-

]. Hall

ordnung: I. Sept. Maestlinus. M. Plieninger Advocatus. II. Syndieus. Notarius. Wei-

lerus, )

gem. III. Merid. Cellius. Dec. Ziegler. Burcardus. IV. Occas. Crusius. Diac. M. Sam.

furium,

——

Magirus. Vit. Myller.

23 '/08, 90.

93 Spüterer Zusatz: Falsum.

29 Hai-

denh. 699.

8 :

29 Augustam D. Hoeschelio scripsi. 9. Maii, rationes complures eur

deufscl

non sint Dionysii Areop. illa opera, quae circumferuntur. 739.

81 Reutlingà.

194. 119.

34 23. '50.

Thonq,

Gesch,

Diari

—

49

——

üimis

Mai4. Die ?l. interdum nubilo, alias sereno.

Hospitibus aliquot coenam dedit Facultas mea, in hospitio Ouis.

m

Maii5. Die Q. simili.

"

25

lülserà

Bis docui. Exemplar M. Scr. meum, ex quo Annales excusi fuére, recep-

IlQuere

tum Francofurto, ordinaui ex confusione chartarum. Sed plurimae, amissae. 5

».uantul-'

Sumpsi vesperi xa9«pzuxov, D.D. Ioan. Pappio praescribente, et 14 Kri

VTIano

Michaéle (.minore Pharmacopola.) parante.

Maii 6. Die h. satis sereno, interdum nubilo, sed calidiore.

Horá 8. usque ad 9!/,.. eramus in Senatu. Ioan. Iacobus Maier Cru-

sianus, promotus est à Paedagogarcha M. Georgio Burcardo in Secun-:o

V, de.

dam Academici Paedagogii classem.

3 Sexa-

Maii 7. Die (2 non claro, sed sicco.

Deere,)

In Templo non fui, sed domi mansi. Hoc triduo enim, pharmaco ca-

$ Con-

thartico usus, à D.D. Pappio.

| neg]i-

Literae breues à D. Hala, per filium allatae. Datae 95. April. Nihilis

&t pre-

adhuc responsi à Palthenio. D. Ioan. Iac. Crato, schickt mir ein taffetes

jellant:

hütlin. Nihil mentionis de Apologia mea. Promittit breui rescripturum

m est,

se. Latinó converti Graecum meum in Birck. Epigramma.

Maii8. Die (. serenissimo.

1OU]sse:

Germanicis 60 Versibus, Epigramma in Comoediam Birckii composui so

Turcis,

antemerid. tempore, et Latiné in Cicer. docui. |

Seribo D. Halae, filium rediisse. Oro, ut Palthenio instet: et apud 724

alterum, editionem Apologiae urgeat. Bene factum esse, quod ei 100

)

Exempl. promiserit à me redemptum iri. Mitto eidem Epistolam D. Dres-

serl, ad me scriptam: ut ad finem Apol. addatur, etc.

'25

Hor& 3. usque feré ad 4. absolui auditoribus librum 7 " Odysseae.

Ohristo-

Incipio post 4^" lauare in mea domuncula iuxta portam nostram,

contra scabiem: impetratá, et facillimà obtenta, potestate à Magn. Rec-

mendat

tore D. Hochmanno, et à Decano meo D. Zieglero.

| 2 ear-

Recepi ab Hala meam Graecolat. infelicem xovfjotv: quae apud Go- so

delmannum, et apud D. Oseam Halam, complures annos frustrà fuit, non

inveniens Typographum, à to0 &xoyfjiavog. Nec de Catechesi, nec de Co-

——

2 Tüschordnung: L. Ort. D. Symon Eisenus. M. Claeberus, Burcardi gener. II. Merid.

. Tisci-

D. Halbritter. M. Burcardus III. Occ. M. Maestlinus. M. Cellius. IV. Septentr. M. Myl-

s. Wei-

lerus. M. Crusius.

15 Francofurto. 711. 724. 894.

20 20. 722. 783.

29 Franco-

M. Sam.

furtum. 723. 733. 784. 755. 758.

28 741.

28 Laui feré 2 horas.

30 122.240. 32 NB!

99 Ha-

8 Mart. 6. Hs.

19 Mart. 7. Hs.

lures Cur

20 Die griechischen, lateinischen und

deutschen Verse des Crusius sind auf S.3—10 der 2. -Ausgabe des Ehespiegels von

eutlingà.

Thomas Birck (s. S. 47 Z. 35 dieses Bandes) gedruckt. Vgl. K. Goedeke, Grundriss z.

Gesch. d. deutschen Dichtung II S.387 Nr. 292 d.

Diarium Crusii II.

4

et

Xost

rona anni, Deus adhuc me exaudiuit: quanuis quotidie, mané et noctu,

serió obsecratus. Attamen sic quoque sum fidei plenus: Deus haud me

fjgau

