Indicem in librum 1" concionum mearum Graecarum in asserculis, feci.

TTheol, ;

Nova ab aff. W. R. Sunt superiora. Welling. nisi quod additur: in

orthodo

diluuio Romae 460 domos periisse: domos usque ad secundam contig-

Annale

nationem in aquis stetisse.

zonnum

Àt, 0

20

Ianu. 94. Die nubilo. 9.

logi, pe

Supplicationem mané conscripsi ad Facult. Theologicam Tybingensem:

Nibil

ac postea ad Decanum eius, D.D. Matthiam Hafenraeff. misi. Senten-

quà &

tiae breuiter sunt hae. |

tesque.)

117

S. per unicum Saluatorem nostrum Emmanu.

25

mendati

Accipe, veneranda Facultas, hanc piam xei wepurad4 supplicationem,

saltem ]

placido vultu. Sceripsi ante multos annos, invocata anté S. Triadis ope,

(s 8l Y

per 4 annos, Tomos 4 Postillae, vel Coronae anni, laboriosissimé et

Tudiceti:

orthodoxé, ex concionibus nostrorum Theologorum, in Templo habitis.

legit (

Causae fuerunt hae:

Sintgan

30

l. ut talento meo ad res pias uterer.

molestu:

2. quod Sax. Elector Augustus, approbato meo Graeco S. Theol. Com-

Yocando

pendio Heerbrandico, scripserat: Man soll Orusium, ad similia opera

Obserna

zumachen, anhalten.

äï

st

3. quia meum oüpávtov moA(csupx, in paedagogio hic, cum Demosthene

dala es

35 docetur, propter linguam Graecam et pietatem discendam simul.

Qones

4. quod ex his concionibus, etiam Graeci discere concionari possunþ:

osti, ()

i 445.

8 285.

14 114.

17 Vlmà.

ä

Vaiss O

6 Onoltzpachum. 114. 468.

106. 109. 128.

91 Ist l gantzer bog, utroque folio perscripto.

95 Ad Fa-

Opt. :

cultatem Theologicam. 208. 286. 378.

2 U

16

QlE an.

et Concionatores Germaniae habent ibi mepío0ov totius anni, ex prae-

: Domen

stantissimis Tybingae Theologis, ad huius Acad. etiam laudem.

Técibus

Genus dicendi, in utraque lingua purum et exquisitum: compositio,

ubique dilucida. Coenciones ternae, ad pleraque Euangelia: binae, ad

À

Epistolas. Passio Domini, ter exposita. Vetus et Nouum | Testamentum, 118

Tetotio

coniuncta i. e. praedictiones, cum eventu veritatis. lta factum est aedi-e

fieium magnificentissimum.

j Epi*l/.

Hunc inaestimabilis Thesauri laborem, non habuisse successum apud

deeum.

ilos, ubi maximé speraueram, scitis, cum quotidiano moerore meo.

QTütem

Mox totum opus subiicere volui venerandae Facultati vestrae: sed et10

TU sua

senectuti D. Cancell. Heerbrandi, et xoAspuxoig collegarum contra haere-

ticos scribendi occupationibus, parcendum fuit.

Misi ergo Witenbergensibus Theologis, licet et ipsis occupatissimis,

tàe feoi

ante 6 annos. Hi tamen opus praefatione commendarunt, quam vidistis.

'atu fui,

Sed adhuc iacet opus: non habens Typographum, nec Maecenatem.:5

is, feci

Intellexi autem ex amico quodam prudente: si à Tybing. etiam collegio

t m

Theol. aliqua praefatione commendaretur: certiorem spem fore patroni

orthodoxi adipiscendi. Cogitaui, bonum esse consilium: quoniam etiam

*

Contig-

Amnnales invenisse Typographum: cum accepissem

a

Senatu Acad. testi-

monium. |

20

At, ó bone Deus, perlegere ne poterunt occupatissimi Domini Theo- 119

logi, per meam adhuc breuem vitam?

Tensen:

:ï

Senten-

Nihilominus tamen, spectatissime D. Decane, veneranda Facultas (.pro

qua et omnibus piis ubique Ecclesis, Deum ego quotidie oro, dies noc-

tesque. cüm tandem necessitas cogat: à vestra reuer. D':* operis com- ss

iMionem,

mendationem oro, et supplico. Etsi, enim non potestis omnia legere:

(is ope,

saltem Marginalia, argumentum concionum continentia, inspicere potes-

gume el

tis, si vultis, et pauculas conciones legere: ex quibus de toto opere

ludicetis. At etiam 2 primos Tomos, D.D. Siguardus, parochus noster,

habitis.

legit (.et ne unum quidem verbum correxit. Nam approbauit.) antequam so

Stutgardiam misissem. De reliquis duobus, non ausus fui occupatissimo

molestus esse eidem. Postea Witembergenses approbarunt, Insigne opus

jl Com-

vocando. Hic iam habetis occasionem, de sene Crusio, perpetuo vestri

& opera

obseruatore, bene merendi: eius ossa exiccata propter Mundi &yapi-

oitav, medullà recre|andi. Sicut à prioribus beatis Theologis commen- 120

yostlhene

data est mea Catechesis maior, nondum edita: cui addidi mépuo: con- so

jl,

ciones de Geermanicis in Ecclesia Psalmis: sicut tu Decane D. Matthia

yossunt:

LEU RCR

nosti. Optima spes me tenet. Das ist mein letster wurff. Nacb Gott

waiss 1ch kainn andern mehr.

f Vlmà

Opt. maxima Trias £vtaíe tptcuróotatoc, ne desere opus tuum. "T'alen- 40

j ALPe

29 144.

ROSPOETRUUONUSEU

——

166

VAE

repellf

tum, quod dedisti, tuo munere bene collocaui. Non torquebis in me,

illud Hierem. 48. Maledictus, qui opus Domini neghngenter facit.

blli 1

Reuer. D** V. observantiss. Martinus Crusius. (254. Ianu. 1599.

Quam laetabor, meos labores non dissipari, qui brevi &àva2ócw &v9év6e,

.

sab haeredibus! Possum enim Bibliothecam meam (.totam, vel partes.)

fieri ]

legare, cui et quibus voluero. Reseruaui mihi potestatem in sponsalibus

vendel

121meis. | Vellem, me viuo prodire mea, praefationibus decentibus praefi-

pargt

xis. Afferam vobis, si iubetis, omnes 4 Tomos: aut, si vultis, solos

Àgat

catalogos concionum, et Auctorum:

ealist

10

D. Zieglerus examinauit horá 8. in physicis. Haec inseripsi huc

AÀnal

usque ad mediam XI*?*» horam. Interfui etiam examini. L. D.

ad il

D.D. Hafenraefferus, cui media. XII* misi praedietas literas, respon-

salten

dit: se collegio suo rem propositurum: ut breui responsum accipiam.

excud

Ti

Ianu. 25. Die ?l. frigido, nubilo, ningente, claro, obtuso.

15

Augüs

Concionem Graecé scripsi in 'Templo.

Antea Indicem in 2" librum asserculatum mearum Graecarum, in

aliera

Hot

Ecclesia olim exceptarum, concionum confeci, heri inceptum.

j

Primum latus primae chartae, in mea de Amalasuenta oratione, ex-

cusum, correxi: quae est praefatio mpóc vXv avyAXtóa paotuocav. Excu-

rel

jilo

Ves

20 dentur Exempl. 500. In Senatu H. 12. plus 1 H. eramus. D.D. Hafen-

T

122 raefferus, mihi diligentiam, Senatu | dimisso, promittens: mox, nobis abe-

untibus, cum D.D. Gerlachio in hypocaustulum anterius domus Sapien-

tiae ingressus est: propter meam, ut credo, causam: Dixeram ei, me non

Hoi

libenter eis molestuim esse: sed necesse esse.

Ier kündt mir haelffen.

ginus,

?5 Vel, Von euch kan mir geholffen werden.

unoqu

Móvov &mxípysiat pot qofetcóe: pj 6 mp&ypa sig Tüv mapoucíav vo0

Hoi

XOyXeAA. obvv(ou Onep9vro.. Dominus Deus det gratiam. Vesperi H. 5.

queret

literas à D. Osea Hala accipio per Helmstad. Tabellarium, Wilhel. Henck-

Clara

lamp, ut puto., datas lanu. 9. Accipio simul Exemplar 1l «00 &6

jsse, (

80&yvmorzucpo0, à M. Georgio Draudio 6 chartis in octaua excusi.

Proba

Consules tunc illic erant, Hieronymus Zumm Iungen, Patricius et Sca-

DBene

binus: et iunior Consul, Daniel Stephan, Patricius et ipse: non Soca-

binus, sed ex medio Senatus ordine. ob xe(pet tó &opytxbv quAovetk(atg eic

Eb

énvupíaw, votyapo0y &ppédw abvolc, Móvov pyoac vpopuquxtxic etvau.

35

xi: s

Hispani feruntur concessisse fere usque ad ditionem Nassouii Comitis

Vhm

123 qui Dilligenbergae | arcem habet. Vnde, plures conventus habiti, de illis

conibt

11 116. 122. 129.

i7 98.

18 114. 1294. 189. 89. vévsotg *jc Apo.xcobv9 .

PUITMOTEIumIEEN

22 121.

98 Franeofurto: 78. 85. 123.

Tebus,

Puer attulit, Andreas Klotzlin.

Queite

98 A Francofurto distat Helmstat 40. milliaria.

28 Zusatz zu Hencklamp:

L CUHMMIE

Hackmaier.

30 222. 143. 229.

AT

29 Vgl. S. 54 Z. 8 dieses Bandes.

9 4. Ianu. Hs.

18 excusam Zs.

106. 16

—

167

—

| m U.

lt

repellendis. Metuendum, ne ad ver progrediantur longius. Designatus est

belli in eos Dux, Mauricius Landgr. Castellanus.

309

Ianu. 26. Die Q. magno írigore, et serenitate.

äVö*ä*/ög,

D. Oseae Halae rescribens, gratias pro fideli opera ago. Vellem, si

Dartes )

Ü

Jisalibus

fleri posset, ne ante mercatum Draudius (.6 tumoYypdqoc.) Exemplaria 5

venderet: at nec in mercatu, uni omnia, aut multa: sed ut in varios

S praef.

spargerentur. Item, ut in catalogum librorum nundinalium referatur.

, &olos

Agat Draudio gratias. Per Grupp. ei pro 100 Exempl. ubi dederit,

ID lue

satisfaciam. Heri coeptum esse, addo, orationem quandam meam (.de

Amalasuenta. excudi: quam dedicem «; &yyA(à Quomodo Exemplar 10

| Tespon.

ad illum perferri possit: ipse et Grupp. cogitabunt. Vtinam Palthenius

Capiam,

saltem periculum faceret Homericorum Comment. in sex primis libris

excudendis. De Postilla nihil intentatum relinquo, etc.

)

Literae ab Hoeschelio, quibus commendat mihi M. Andream Eram

Augustanum, qui viuet in Contubernio. In Photio cessatur. | Correxi 124

16

lum m

alteram faciem primae chartae Amalasuentae.

Hodie D. Ziegleri socer M. Myllerus. in Ethicis examinauit. Ego H.

I0ne, er-

19. proposui Candidatis materiam orationis faciendae, de occasione

y, Exet-

retinenda.

. Hafen-

Vesperi mihi Pedellus orationes attulit. óvetp. x«AGc popáy Gupmv2o

)bis ahe-

qéquoav bnàp motaióv.

| Bapien-

Ianu. 27. Die fi. perfrigido, et sereno.

T& non

Horá 8. usque ad X** locatione Magistrandorum facta, omniaà pere-

haelffen,

-

gimus. Actus erit 14. Febru.

Cauponi Ouis, Ioanni Mockelio, pro

25

joty tU

unoquoque conviua soluentur 9 bacii.

Horá 19. me accessit Ioan. Iacobus Aulberus, V. I. D. iuvenis: con-

er H. 3.

querens, quod in 3. parte Sueuiae, pag. 795, in anno 1585. posuerim;

|. Henck-

t duo0

Claram, Matthiae Aulberi Theol. viduam, Stutgardiae in Hospitali obi-

isse. Ostendi ego ei, me non sic scripsisse: sed ipsam ibi esse sepultam.

i OXQUSl

Probaui, hanc sententiam esse, ex similibus aliorum annorum sepulturis. 30

ÉN

non Se3«

Bene acquieuit.

WVevoovupos.

eadtuc &

Eberhardus Wolfskael ab Alberspach: Talem enim se Tybingae fin-

x'

xit: sed fuit Aurificis Wirtzburgensis F. Fuit hic circ. 4 hebd. bei dem

i Üomitis,

Vhrmacher, | in platea Neccarica: et se insinuauit studiosis hic Fran- 125

j de illis

conibus. Hat vil creditores falliert. Tandem spoliatus gladio, et alisse

——

aob

rebus, cum baculo albo per portam emissus. Talis fuit olim (.ante annos

& 85. 183

circiter 10.) quidam impostor, qui se Iunckerum Rauschenbegium voca-

Jenchlamp:

4 Francofurtum. 122. 199.

14 Augustà. 25. 128.

16 121. 127.

20 107.

um

97 126. 157.

Hs

126. 164.

26 160.

—

168

ii

bat: qui etiam, creditoribus fraudatis, discessit: viri cuiusdam pecuarii

Scho

filius: qui tandem alibi suspendio periit. Miserat ille PseudowolfsKae-

Prm

lius Tabellarium Wirceburgum, ad verum Wolfskaelium: dicens, se Ty-

bingam appulisse, ut fiium eius. Ergo pater sibi mitteret 9 equos, et

bergiUS

Secul

$400 fl. ut posset redire. Sed dixit alter Tabellario, hunc esse impo-

storem: quia filium sciat periisse in bello Turcio.

ert

(ont

Dicebat candidatus Magisterii primus mihi, Wolfg. Zürner Variscus:

Yrbi

ég& &AÀayo0 Ovopactóvatoy civon (.pXAXov moAÀAG, T &v "ToBtyym.) àAA&

voptCeotot, 6t Tior ve9viixouu. Se valde gaudere, quod à me honorem

Papist

10 Magisterii sit accepturus, etc.

X. E

Ianu. 28. Die (2. simili.

excudel

Totum diem domi manens, Indicem | in tertium codicem M. Scr.

126 asserculatum meum feci. &v óveíp. qAegotouíav Onépevov &v 1 dGptwrepip

gunio |

()eto?

Bpaxtovt: xal, wfjmo veAecSetovc, à£unv(oOmv.

Gene

15

D.D. Aulber mihi tertiam Dodec. quam heri à me commodató acce-

Potus

perat, per stud. Iuris Paulum Magirum remisit: et unà 3 codices liga-

tos M. Ser. rerum Wirtembergicarum, et quaedam non ligata, commo-

eonduci

Terum,

dató misit. Sed quendam illorum codicum antehac Stetterus mihi commo-

dauerat, ut video.

rum 14l

20

Corre

Vesperi M. Pollio, qui &xt9aAdjov Graecum filio Gruppenbachii sponso

scripserat, petebat à me id corrigi. Recusaui, quanuis instaret: eo quod

Tanu,

Dialogum fece(r»at: in quo Dii Ethnici colloquebantur, ut Iuno, etc.

Dixi, s1 Ethnicos Deos tollat, me correcturum.

Horà

Postea venit afünis charus, Andreas Ruoland: qui dixit mihi, se

MC

25proximo die Veneris vocatum esse ad collegium Medicorum: qui sibi

Matth,

prohibuerint, ne amplius medicinam hüc faciat. Discipulus enim ipsorum,

Liter

nec dum Doctor. At circiter 70 hominibus utiliter hic Tybingae con-

suluerat, ut clarus, etc. |

ä

quo «

ate m

127

lanu. 29. Die (. longe frigidissimo.

t conq

30

Redi ad utranque meam in Schola leetionem. Correxi chartae B.

multa 2

prius latus.

la, et

Nüerla

Ante paucos dies,

[ M. Christoph. Beurer Haidenheimen-

ex Stip. illustri

sis. Mihi charus.

Aliun

lacobus Gluegius (.Glühe.) Sultzensis,

panos,

85

evaserunt,

;3

complens.

larum :

Dicüntur Romam petituri. Miror. Modo ne à fide deficiant.

Teligion

——

BU

18 124.

15 124.

20 127.

24 97.

80 124. 128.

95 Spülerer

d. 96.

Zusaiz hinier complens: Postea rediit.

l16 198,

29 feceat Hs.

ET

—

169

—

atj

Ex D. Magistro Ioachimo Pollione Vratislaviensi.

J

Scholae in patria eius, tres.

e T

Primaria, ad D. Elisabetam: cuius Rector est M. Nicolaus Stain-

08 gt

bergius.

impo.

Secunda, ad D. Mariam Magdal. Rectore M. Ioanne Hockenshafeno. 5

Tertia, ad Spiritum $.

istus:

2

Concionatores Euangelici, orthodoxi, XV.

i

[eu

DI

Vrbis sunt Templa XXVIII. Quorum tamen quaedam tenentur

DOrem

Papistis. Sita ad Oderam f |

Ianu. 30. Die d. leniore, nubilo, pluuio.

128

M. Hoeschelio scribo. Vellem mihi remitti 16v A«6vtxov: et in. Photio 11

. Sq,

excudendo procedi. Icones 2 meae faciei addo: quarum unam Mar-

gunio mittat. Locum Scaligeri (.de me.) peto rursus. Quid agit D.D.

'.OTEQQ)

Occo? etc.

aCC

Genero meo. Commotius scripsisti: sed ego nihil uxori et fibae dixi.:;

) hga

Potius literis mitigares eas. Nam 6 vióc, oüx àvapcptqtvoc. Non amplius

tno-

conductum habeo ei priuatum Praeceptorem. In tanta enim charitate

tmo-

rerum, c:evoOpa:. Faciat officium, ut offensas deleat, ete. Vlnam ligno-

rum iam emere cogimur 34 baciis. At antea, 22 etc.

Correxi chartae B. latus alterum.

20

pongo

quod

Ianu. 31. Die $V. post noctem pluuiam, obscuro, post sereniore, tum

L: 80

obscuro.

Horá 5. mané usque ad 8** totalis eclipsis (.

li, se

M. Cunius mihi elegans à&Aeyetov, de nauis et maris perturba'gione, ex

j sibi

Matth. 8. affert.

265

orum,

Literae à genero, 20. Ianu. scriptae. Sollicitus de filio apud me: de

. C0l-

quo ego uxorem meam, g év Gtvexe? vóog mpóg aotToy, G0otponoy, ommni

arte mitigo (.sic enim, literis prioribus schedulá iniecta respondeo.)

et conqueritur, ter suam uxorem mépuc: lethaliter aegrotasse. Papistas

ae D

multa moliri, etc. Literae et Noua, ab aff. W. R. | Foedus, inter Ang- 129

lam, et Ordines Belgicos, renovatum. Rex Hisp. hat die übergab dera

Niderland revociert. Walachus 'Turcis C. Coronen eripuit, etc.

Aliunde scribitur, Iuliacensem petere per legatum auxilia contra His-

panos, à Palatino Neoburgensi. Proceres dicuntur Austriae, et adiunc-

tarum regionum, bellum suscipere contra Ferd. Archiducem, propter ss

religionem.

—

1 196. 130 (136 Hs.).

9 Presslaw.

11 Augustam. 125 155.

15 Wer-

dam. 96. 128. 155.

20 127. 190.

24 91. 148.

26 Werdà. 128.

380 Vlmá.

pütere

116. 138.

93 1028.

94 102.

—

32 Das C vor Coronen dürfte mit C(astellum) oder C(ivitatem) aufzulüsen sein.

—

—

170

Absolvi, satis hactenus, Indices in meos M. Scr. concionum Graeco-

ran

fit

rum libros.

Greot

Mense Februario.

E

Febru. 1. Die 91. mista obscuritate et serenitate.

5

ydi

Testimonium M. Henrico Gerhardi Münsterdresensi Palatino, de vita

hor Is

et studiis, ex consensu collegii, optimum scripsi, et Notario describen-

gonni

dum misi.

Magi

Eramus in Senatu 2!/, H. Postea, cum inde exiremus, D.D. Hafen-

raefferus Decanus, sponte mihi indicat: se, et D.D. Gerlachium, opus

frusttl

J

10meum Coronae anni lecturos, etc. Petere tantum, ne ita citó urgeam.

victo

Se enim semper negotiis occupatos esse. Egi gratias. Monui, an non

possent ideo vacationem à docendo, aliquam hebdom. à Senatu impe-

Ifi

trare: sicut de Annalibus factum esset, etc. |

130

Carmen, quo gratulatur cuidam Magistrando, Ioannis Christoph. Assu-

iores

i5mi perlegi. Placet. Tantüm monui, ut pro Diis Gentilibus, Christiana

nomina ponat, etc. Virgilium imitatur bene. In Senatu recepimus tan-

Y

M

dem Wildum: sed probandi causá, ad 5 menses: ne tamen habitet cum

M

uxore, nec ei molestus sit: antequam iudicio, etc. permittatur, etc.

Exultionis literis, et iuramento, astrictus est.

domi

20

M:

Febru.23. Die O. nubilo, humido, tepido.

D

Prius latus Amalasunthae in charta C correxi. Conc. 9 Graecé breui-

A

ter scripsi.

Orationem meam de Gradibus Scholasticis, et de honore Magisterii,

ad futurum Magisterium, denuó describo. Absolui Febru. 5. chartis sex.

D

25 Vxor, in maiore et communi hypocausto, paruulum sibi hypocaustum

asseribus novis includit.

Àj

hic 1

Febru. 3. Die fi. nubilo, humido, tepido.

Si

Horá 7. usque ad X*" Declamationes correxi, ac subscripsi. M. Kunius

M

mihi Graecolat. elegiam dat: quam, ut spero, in fine libelli Amalasuen-

30tae addam.

0

Horá 3. usque ad 5?" perlegimus in domo Sapientiae, priore hypo-

causto, orationem de clade Varnensi, ex periurio Card. Iuliani ortam. |

Tanu

191

Y

Eam Studiosus, nobilis Francus scripsit: ut Papistae tale periurium

vitent: et Principes Germani concordent. In phrasi correximus multa:

lao

35 orationem ipsam à Cellio excudi permittimus. Lavi noctu.

lu

Accepi tunc etiam Epistolam honorificam M. Erhardi Cellii Germa-

H k

nicam: qua invitat me, et uxorem (.illam valetudinariam.) et Theodo-

jä

i

Ls

21 128. 193.

23 86.

1 98.

8 121. 140.

15 127.

98 81. 140.

Ekin!

dio (

—

ram F. ad nuptias filii sui egregii, M. Ioannis, Celli: qui hactenus

fuit Rector Contubernii: et postea fiet Concionator in pago Wancken

Georgii Ehingeri. Nuptiae erunt Febru. 12.

Hoc die ita occupatus fui (.Scholasticis laboribus, et plurium inter-

de vità

pellationibus.) ut in oratione mea Magisteriali, tantum 3 et vix diuersiss

xQtiben.

horis, periodos describere potuerim: ,Magisterium autem, sine dubio à

?

nomine Myog originem habet, etc.'

usque ad verba: ,Sit Philosophiei

| Hafen.

Magisterii". Et tamen inter horam 3. ac 5. ab aliis 4 Interpellatoribus

l, Qpus

frustra quaesitus fui: qui, ut spero, cras venient.

ü'team.

Dictum fuit, Hispanos illos crudeles et libidinosos, à nostris pugná:o

L non

victos esse. |

! impe.

Febru. 4. Die (-) simili, interridente Sole.

132

EY

Literae amicae

a

coaeuo M. Leonh. Engelharto. Vnde, hi Conceiona-

1. Àgyi.

tores Stutgardiae: concionantes,

Iistiana

M. Tobias Lotharius, die (. in lib. Samu.

15

US (an-

M. Petrus Huber: die $. in Epistolis Petri.

lt cum

M. Daniel Schrotlin, die . ex Actis.

ete

M. Melchior Bengel, vel M. Hippolytus Brentius, Diaconi, ex Epistola

dominicali, die ?l.

20

M. Ioannes Magirus Praepositus, die Q. ex psalmis.

Die Sabbati, ab uno ex Collegis, ex iisdem psal.

à breii-

Ab eodem Praeposito, die (-). ex Matthaeo.

Hos vult semper audire.

igisteni,

Biblia.

TU sex,

Librum Concordiae.

25

caustum

Domi legit i

Chronologiam Kreutzliemii, etc.

Agit mihi adhuc gratias: quod, quoties ad me miserit (.dum olim

hic vixit. Versiculos:

Si quid iuuare me potes, iuues rogo:

, Kunus

alasuet

Mittas mihi duos've, tres vel Aureos:

30

nunquam passus sit repulsam.

Optat mihi omnia optima, fratrem chariss. appellans. Datum ult.

e hyo-

Tanü. 99. |

ortam. |

ermurmum.

Vespert. conc. gudiui, matutinam non. Correxi alterum latus char- 133

tae CQ.

95

; nulia:

109 111.

19 Stutgardia. 75. 171.

M. Felix Bidenbach.

Germa-

14 Aulici ibi conc. ;

M. Erasmus Groninger. Factus Magister 1586.

34 130. 138.

"Theodo-

A T TET

2 Wancken — Wamkheim, Dorf àm Oberamt Tübingen, damals den Herrn von

3 80

19 domieali Zs.

Ehingen gehórig.

26 Legt hier eim .Lesefehler vor und ist

die Chronologia Leonhard Krenzheims gemeint? Vgl. S. 211 Z. 30.

sl fot

Coenavi in Novo Collegio, post 5*" usque ad 7*",

Omnia,

Principis praeceptor (.antequam sederemus.) ait: se Gorlicii didicisse

oquel

meam Grammaticam Graecam: et eam denuo ibi esse excusam: et illis

qntellig

regionibus, atque in Poloniam, dispersam. Crusii honestam memoriam

5 esse.

plius [!

g (

In mensa Principis. Magister literas habuit nuper à Professore Graeco

ci? T

Helmstadiensi, D. Ioanne Caselio, qui me salutet. Eas literas etiam

üxi: À

Princeps I. Frid. se legisse ait. Idem Magister ait Theol. Hofmannum

cuius p

omnino reiicere linguam Graecam, et Philosophiam. Dixi, ipsum inven-

pes, IK

i0turum, à quibus bené refutetur. Addidi: Ich wolt, das er die stiegen

intellig

einfiel, sed sine morte.

184

quaeda

Idem me | noua interrogauit. Dixi ei, quae sciebam. De operibus,

ac 10l

àn quae non excusa habeam, interrogauit. Respondi, omnino me habere.

qu.0

Vt, Coronam anni, seu Postillam: sed non habere Typographum, etc.

0 qpo

15Primo videbatur serió agere: postea veró, secus. Respondi: Ich saeh

ge Ann

wol, ier vexiert mich. Expectassem solatium, etc. Ego Deo committo,

ronis J

etc. Postea Schlickius ait: Ego opus comburerem, non habens succes-

nilil p

sum. Respondi: Non faciam. Ego initio Deum oravi: ut tantüm tam

detur 1

diu me sineret viuere, dum id absoluerem. At non dixi, ut puto, Dum

20 etiam excusum esset. Committo Deo: siue velit id promouere, siue minus.

Mentionem fecit M. Cur. Poétae Ariosti: an legissem. Omnino legi,

et quidem tam pertinaciter, quam nunc dicam. Anno 1558. cum essem

Moderator Scholae Memmingensis: uno et eodem die haec ommnia feci.

195 Restabant mihi duo postremi libri, quodam illo die, quos nondum | lege-

Haere:

?5 ram. Surrexi mané: legi, quó usque potui. Deinde 2 horas antemerid.

hodie

in Schola docui. Sic rursus, horá 12. usque ad 2*". Hora 2. usque ad

Diabol

9*" mater pia et ego, sponsalia tractauimus. Horá 3. iterum docui. Horá

exattat

4. usque ad 6** Ariosti illos 2 libros absolvi. Post H. 6. mihi copulata

priscae

1 28. 142. Tüschordnung: l. Pr. Ioan. Frid. II. Barones 2 Bohemi. Barones 3

barbar

Görgeri. Magister Aulae, vel morum Praefectus, D. Abrah. Bellin, Spüáterer Zusatz :

et Pp

nobilis doctus et acer. 258. IIL. Septentrio. Praeceptores (die auch moch mach der

JDarstellung des Crusius einen Teil von Tischseite IV einnehmnen). IV. Adolescens in-

mi red

cendi

seruiens. Crusius. Com. Schlick. (Zusatz:) Albinus. 910.

4 107.

6 Zu

Magister: COuriae Magister, Abrah. Bellinus.

8 197.

CaUSd

9

*a«:X oU0 &£ytxoclon

non ego

OtEQAyoU OU.

! Eeclesiastici, l

reiicior,

j;

oatpovysc

Aulici.

ó Deus:

sed opus et

Tsj

Verbum tuum.

Ioan, F

illagtris

12 Coeperat is L. Graecam ex M. Kunio discere. Desiit.

14 Nur ein Postilla.

CCIENNENS

15 Zusatez zw secus: Respiciciens ad iuvenes assidentes, risu ait: Conferemus ne

2$ ]

nummos ad editionem? 544.

16 247.

19 Zusaiz zw pulio: at ita sensi,

Topolitg

aut eliam dixi.

20 meptetoykecay mOAAOL vEXv(OXot,, g Orwpéctat.

iller ge

"————————— —— IDENEENEREES

i7

est foedere coniugali sponsa dilecta. Tum hilaré coenauimus. Haec

licse

omnia, uno et eodem die. Tanta erat pertinacia Ariosti absoluendi.

BU

Loquebantur tune inter se Italicé Schlickius, et Magister Aulae. Num

loriam

intelligerem? Dixi, me quidem iam ab annis plus 40 non habere am-

plius usum Italicé loquendi: sed tam intelligere, quae Italica legam,s

JlAeto

quam Germanica. An legerim (.quaerebat Schl) Decame|ronem Bocca- 136

etiam

cii? Totum, inquam. Est in sua lingua alter Cicero. Magistro Curiae

A

dixi: Ariostum esse eruditissimum Poé6tam: praestare Amadi Gallico,

llven.

cuius primos libros 8 Gallicos olim perlegerim: qui habeat fictos Caesa-

liegen

res, nec legerit Auctores Graecos et Latinos, quos Ariostus legisse:0

intelligatur. Erat Comes Schl. humanissimus (.sicut et Princeps ipse,

riDus,

quaedam clementer et benigné loquens.) et veréó amabilium sermonum

àbere,

ac morum.

N

xai obteo, cvta voO &ntpaveotdtou Geonótou dxobovtoc, SAeutépmg SAdAoUy:

| Sàeh

09 qQpovttov, Gxotec ày Éxaotoc aox& 6£Eacto. Ait Comes Albinus Schlickius : 15

titfo,

se Annales meos Sueuicos 8 Septimanis totos perlegisse, Exemplari Ba-

WOCes-

ronis Henrici Landaui utentem. Quaesiuit etiam Magister Curiae, an

l íam

nihil pergerem addere Annalibus? Negaui, me pergere: quia nihil mihi

Dun

detur materiae, et homines talia non curare. |

Thons,

Non solüm contra S. sinceram Theologiam:

137

2

0 ]egi,

Papistas, Calvinistas, Anabapt. Schwenck-

€SSem

feldianos, etc.

à feci,

Graeci hodierni reiiciunt Hebraeam L.

| ]ege-

Vt, quod in tertio suo Responso Patriarcha

Haereses

ner,

Hieremias nobis obiicit: nos iudaissare, quod

25

hodie

u6 ad

ad Biblia Hebraica confugiamus.

Hor

Diabolus

Sed

Graecam L. oppugnat iste Helmstadii Hofmannus.

excitat,

etiam

Grammaticam meam Lat. et Graecam oppugnauit

E

pulata

priscae

contra

Nicod. Frischlinus.

0nes 9

barbariei

Linguas

Dialecticam, scribens contra Organon Aristotelis, so

/ugtlz :

et Papis-

et

Petrus Ramus.

1. der

mi redu-

Philo-

Rhetoricam idem Ramus castrauit: reiectis

ens m

$ Zu

cendi

sophi-

officiis Oratoriis ad Dialecticam, Inventione,

CA3usa

am

Dispositione, Memoria.

Philosophiam idem ubique convellit.

35

Philosophiam, ut dicitur, totam reiicit Hofmannus.|

lV Spáterer Zusatz: Obiit sequenti tempore in Italia hic Bellinus, eó cum Princ.

Ioan. Frid. profectus. Corona veró anni 1609. Witebergae excusa est, expensis

ilustrissimae Sax. Electricis D. Sophiae, Christiani L. viduae. L. Christo.

ostilla.

27 193.

25 Vgl. Ácta et Scripta theologorum Wirtembergensium et/ Patriarchae Constanti-

)us 1€

| eII8,

nopolitani D. Hieremiae, quae uitrique ab .Anno 1576—1581 de Augustana Confessione

ónter se miserant, Wüitebergae 1584 S. 369 und S. 377

u

174

——

post

138

Febru. 5. Die (. nubilo, non frigido.

A

fone, f

Duobus, Magistro et Studioso, tradidi testimonia:

a

me composita, et

à Notario D. Andrea Walcho descripta. Ad Principem nostrum à No-

tario paravi literas: ut mittat ex Monasterii, si habeat, candidatos

Hora

s Daccalaureatus: quia die V. post Invocauit candidatos inscripturi simus.

et Oett

M. Ernfr. Gaenslini nuptiae: cuius Discipulus fuit nobilis Holtzlinus.

Sultzen

Febru. 6. Die $. simili. postea sereno.

reddent

Prius latus chartae D. in Amal. correxi.

9g attü

qureo, :

Febru. 7. Die 9. simili, postea pluuio.

österlir

10

Nova, ab affine W. R.

Inter Chrysodontem et Caesarem, offensio: quae ad bellum erumpere

posset. Circa Waradinum, arx quaedam Caesari se dedidit: Chrysodus

E

aliam arcem obsessurus videtur. Bellum erit inter Anglam (.cui adiuncti,

mei d&

Ordines Holandici, etc.) et Hispanum: belli praeparatio.

Nod

15

Freibeuter, apud Budam 100 'Turcas ceciderunt. Sultanus, unum de

tribus Budanis Bassam strangulauit: quod is deditionem Budae suaserat.

Nassouius comes vallum iacit, ad excludendos Hispanos. Cardinales

Conc

1397 | mortui intra 10 menses. Post diluuium moriuntur homines Romae.

Magist

Neapol. et Sicilicae naues, Reginam novam in Hispaniam comitaturae.

gternum

20

Ex Scripto Procerum Graecii 2. Ianu. 99. (.28. Decemb. 98.) ad Archi-

ducem edito, contra Edictum eius de eiiciendis Euangelicis Concionatoribus.

Hori

Demissé et reverenter ad eum scribunt. Mirantur improuisó editum

Edictum, citra conventum, et causas redditas.

Sapient

D.D. H

Conqueruntur, sibi quoque atrociter mandari illam expulsionem: qui

—

magnan

»; hane religionem verissimam agnoscant.

Citius sperasse ab Archiduce defensionem: si alius sibi propter reli-

natus e

gionem molestus fuisset. Fieri hoc contra ius suae nobilitatis. Se vitam

ad Dar

üngi d

et sanguinem hactenus contra Turcas profudisse, pro Austriaca domo.

dantur

Religioni pacem fuisse à Maioribus eius concessam,

29

De m

380

52.

Hori

anno 15

19, hor.

59.

67.

die sch

Vocant Archiducem ad conventum, ut rationes reddat. Si nihil obti-

ib Er

s&neant: se pro HReligione usque ad extremum spiritum bellaturos. |

Ti0re l

——

140

Febru. 8. Die ?1. nubilo.

1199

In Senatu 3 H. eramus. Concionem Graecé scripsi. Correxi alterum

21 Celli

latus chartae D.

10 Vlmà. 128. 145

19 Zu arcem: das neustettlin.

8 139. 140, 140—.

17 101.

20 xox& Ou»ypob. 167. 174. 180.

91 Zu eius: 98. (.18.) Octob. 98

editum.

28 419.

99 138.

9 Du

——

175

—

Post Senatum, D. Procancell St. Gerlachium de Coronae anmi lec-

tyet

tone, et testimonio, oravi. Valde humaniter respondit, fore

À N

ldlpy

Febru.9. Die Q. simili

Sts

Hora 7. in collegio deliberauimus, de nouo Rectore Contub. eligendo

et Oeconomus Contub. rationes trimestres reddidit. M. Andreae Werns

hnus

Sultzensi dedi libellum, in patriam Sultz profecturo ex Stip. illustri,

reddendum M. Michaéli Osterlino: quem libellum mihi Wernus 10. Dec.

98. attulerat. Narravi ei hodierna Noua: de Hispanis, Austriis, et Dente

aureo, ac de mea ad hunc ante annos epistola, ei non allata. Literulas ad

Osterlinum amicas inclusi

10

Tlpere

ysodus

Febru. 10. fj. simili

lundij

H. 12. usque ad 3. interfui consistorio nostro. Horá 3. usque ad 4

mei declamarunt

um de

Nocte (.mediá 7.) correxi prius latus chartae E

iserat

15

linales

Febru. 11. Die (2. misto

Conc. 2 Graecé scripsi 1!J,

in Senatu fui

Tunc M. Henricus

0mae

Magistrandis comitatus, Rectorem et Senatum invitauit ad horum Magi-

Arge

A

Archi

sterium, ac Prandium, 14. Feb. in hospitio Ouis futurum. |

Oribus

Febru. 12. Die (. simili partim nubilo, partim clariore

141

editum

Horá media 9. ascendimus (.prius filia Th. deinde ego.) in domum o

Sapientiae. Inde bini ordine nuptiali (.in nuptiis M. Ioan. Erhardi, cum

1: qui

D.D. Harpprechti priuigna.) in templum, descendentes, iuimus

inter

magnam spectantium utrinque turbam Studiosorum, et populi. Concio-

r rel

natus est Diac. M. Ioan. Wielandus,

ex Tob. 7. de hortatione Angeli

mtam

ad Raguelem, ut filiam daret Tobiae

Ibi l. nuptiae eorum, qui coni-ss

domo

ungi debeant, in coelo praeparantur

2. Bona mulier, bonus maritus

dantur a Deo regulariter. Interdum

bono coniungitur malus, occulto

Dei iudicio, alteri in bonum, etc

Horá media 12. in hospitium Ouis, singuli et singulae venimus. Post

X

12. horam prandium coeptum, durauit usque post 4?" horam. Darnach, so

die schaencke. Dedi filiae, pro nobis donandos 8

fl. Nec coenauimus

] obti

ibi. Erant 4 mensae marium, et 5 mensae foeminarum. Alles in supe-

riore hypocausto, in forum.versus. |

1 129. 149

9

m

ultizam. 75. 162

13 130. 151

14 1838. 144

]lerum

21 Cellianae nuptiae. &8opmoápwy fl. 3

Das maal, pro f mare 10

——

foemina 7

; Baec. Cauponi

à Cellio verdingt

gtettlm

ob. $

9 Das erste n in non ést sehr undeutlich

——

l/6' —

14

!

9

Interfuere praestantissimi hospites: ut, Rector Hamberger, Baro Lan-

post.

dauus, nobilis Gorg Ehinger, D.D. Hafenraeffer, Medica facultas tota,

hestern

Philosophica facultas, D.D. Hochmannus auro catenatus, D.D. Nicol.

Varnbyl. octogenarius, etc.

g

5

Inter foeminas, erat nobilis uxor Georgii de Ehingen: et aliae pri-

yob. G.

Brentiu

mariae, matronae et virgines, etc. luvenes denique, etc. 3 mensis, in

hypocausto inferiore.

meas DT

Multa nobis dicebat Pastor Metzingensis, M. lacobus, de interitu

ex Trent

nicis: (

Nicod. Frischlini. Cüm per fornacem repsit i. e. per praefurnium: prop-

ioter angustiam loci reliquit, erepens, carnem et cutem, pectoris et tergi.

tendam

Indutus fuit tantum indusio, femorali (.gesaeD.) et uno tibiali (.mit einem

Gallu

143 stumpf | allain.) quae ei princeps Lud. fecerat. Nam eius propriae vestes,

pediculis et squalore carceris tetri, in quo per initia fuerat, corruptae

Venel

n einal

fuerant. M. Iacobus Andreae vidit, et palpauit, cadauer eius: quod 8

(per Ti

15 dies (.in frigore hyberno.) insepultum mansit: dum rescriptum à Prin-

cipe veniret de sepeliendo. Tunc breuiter scriptum fuit, seorsim (.in

bellum :

sissmna :

loco separato.) sepeliendum esse. Intellexerunt homines minus: et, ut

mediam viam tenerent, sepelierunt eum get«tb tGv xaAXoxeya0Gv, woi

gold un

tv ünb O«uíou xexolacpaévov. Pileus eius ex serico villoso, diu alté in

20 vepre haesit, quando ipse decidit: quem pileum brevi aliquis magno

periculo ascendens, sibi abstulit. Manus et facies fuerunt integrae: nisi

Febru.

quod frons contusa fuit. Sed ossa lateris confracta erant. Quae à M.

Iacobo tacta (.licet cutis ubique integra esset, et nullus uspiam sanguis

Horà

effluxisset. sonabant. Nullo calceo indutus fuit. Annulus non furüm,

&t de d

sssed aperté, ablatus fuit. Fortuna eum ad iniquissimum locum muri,

quens a

144seu fenestram, detulerat, ut inde decideret. | Pro concione M. Fabricius

Darone:

(.Vraci tunc Concionator, postea peste mortuus.) Secretarii Laur. Schmid-

gensis, .

lini frater, commemorauit: virum praeclarum fuisse, sed donis suis su-

decrelo

perbia abusum fuisse, etc.

tamen «

30

