Antverpiana, et Gent, 100 bombardas conducturum contra Germanos

Principes.

15

| Xpc)

Pax Religionis concessa, Lutetiae et publicata est, et publicabitur

magis. Die Staden bringen zusammen 27 fahnen Reuter, und 18000

pedites. | Gerent bellum terra marique.

171

hu D.D,

CQolonià 11. Mart.

Hispani pergunt aedificare pontem Rheni ex nauibus.

20

jeglero)

Dicuntur Germani Principes cum exercitibus suis ad proficiscendum

parati. Ideo Hispani sese coniungunt. Denen von Rees, seer bang: et

).D. Si-

sese communiunt. Hispani lassen tag und nacht an der bruggen vor

lturus n

Rees bawen: Studiosus Medic. qgi?egixog 6 $uvt£Atoc, padmuéveov xoi

Seudtev eiboc, Aéyet pot: bv vv Doejuxiov obtoxpivopx &v ppwyst veAsu- ss

: Grraec?

víjoetv, Y| yoOv &v v vOv Évet. elvat éx6v uG vv fjAwtGav.

üm hs

Mart. 14. Die 9. sereniss. et pulcherrimo.

Heri et hodie, per !/, dies, in meis 2 hortis operatus est Chilianus

lius, Ex-

Myller, Principis Ioannis Frid. hortulanus.

BIU

ls Dis-

Literae à M. L. Engelh. quaedam logica quaerente.

Epitaphia quaedam Wirtemberg. Prócerum, à Frid. Rittelio datorum,

descripsi. |

——

as Palaril

Mart. 15. Die ?l. sereno.

172

sest]. Cel-

ost horam

Concionem Graecé de veteri meo more, excepi.

0nc)o non

Psalmum 104* quem pulcherrimo carmine Elegiaco Graeco conver-ss5

Templum

terat, M. Albertus Kunius mihi inscriptum obtulit: qui Psalmus agit

usque d

9 165. 167. 2083.

4 191.

9. 178

12 201.

14 179.

25 Z"-

i, cintm

usiocat. 165. 172.

36 155. 219.

eM fat-

30 Stutgardia. 132. 191.

—

190

—

gowvü

de verno tempore, et nxpovoía Dei.

önlüïï [

Visitaui generosum D. Conradum à Bappenhaim (.qui nunc agit 97

ày t

capüuitatis annum hie: 9épjiv &x voO0 xóopou Gmo8Ovelv OOupóuevog pév,

d !

bropévov 8 Ópoc np&oc.) qui mihi donauit Einn Extract ettlicher Ar-

Episcop

sticul, weilund Kaiser Ferdinandi Reversierung und verbindung gegen

15. V

den Churfürsten, etco. Ostendit mihi etiam literas, quibus tenetur 6 Yjióv

Tatnae

&pyov tb qe0Ooy vónou 1tyóc map' «oro0 Aoppavew. Ipse putat, in Belgio

medicinz

Cardinalem illum ideo habere Hispan. exercitum, ut occupet Caesaria-

Noctü

tum. etc. Ipse habet Germanica Biblia Lutheri, quae frequenter legit.

ex Titen

10 Áit sibi esse multas literas Engeni: quas Imp. Fridericus II. ad ipsius

Maiores quondam sceripserit. Filium suum D. Maximil. profectum esse

p met

Ferdina

178 Haidelbergam: | filias suas Engeni bene valere. Ait, lesuitas ex For-

Styriae

mula Concordiae nostrae sumpsisse occasionem, Caesarem et Austriacos

Ious D

Archiduces hortandi: ut etiam ipsi remoueant Lutheranos ex suis regi-

15 onibus: sicut nos remoueamus Anabaptistas et Caluinistas, etoc.

Tày Tfj; c«Sow(ag tonotnpruyy, Y| &mupeAxTüv, toig lomavotg mpQw«v T5

ES

Q xetbot-at, x«l mpooxeiodot. vobc «boTptexoUc, ToÀby T?v Xpóvov omou8d-

Jegendu:

Gety, 0x' éautotg moteloUa. Tv óopatOóx GpyTv, x«l tà mvta ébovsotQtoDy.

Tybingà

&ya$&g &AntGxg Eml v YaA Bacust, xab vfj, 8E &yyvAimg BactUMOt, Éyet.

]. De

20

Audio, Archiducem Austriae rursus concedere libertatem Religionis,

Tivoniat

Styris, Carinthii, etc.

Borusso

In membranam Friderico Rittelio scripsi.

Vsor

Quemadmodum herba quaedam, quae Aglaophotis dicitur, noctu claré

vixit tre

fulget: et mutatione loci (.res mira.) manus comprehendere conantium

InS SUs

25 effugit: ita vera ex Verbo Dei in Christum Fides, in tenebris calami-

nulla: «

tatum et tentationum eximié splendet: atque Diaboli et Mundi assultus

dntus su

tutó declinat, atque salute potitur. |

nullus: |

2 Bappenhaim, Oppidum et arx.

* ZWw rómov: vendidit nuper quidam Baro

vulsum

Graveneceius.

* Marschalekzimmern.

S IL 170

18 ZXw«psiocot.

rübrum

15 Zu Anabaptistas: At hi non continentur in pace Passauiensi, Religioni nostrae

data.

17 180.

20 174.

20 Spáterer Zwusatz: nihil.

28 &yvAaoqoic.

Viraque.

j;

Qirisa, 1

1 Vielleicht hat dieses Gedicht Albert Kwun (.Kunius, 1575—1610), der von Crusius

trahs: ]

zum Nachfolger bestimmt war (vgl. S. 9 Z. 2 ff. dieses Bandes) und. auch von 1607 bis

parus c

zw seinem. frühen, m Jahr 1610 erfolgten Tode den Lehrstuhl des Crusius eimnnahm, als

——

Vorstudie gedient zum 1. Bwuch seiner Preoorewíe sive Corona ammi. Hier gibt er von

3Zuo

Vers 266 an bis zum Schlusse (Vers 404) eine Paraphrase des 104. Psalms. .Das

jl

10 Das D

3. Buch des Kwwschen Gedichts, das wohl nicht zufüllig den gleichem Titel trágt wie

2 419

die 1602 und 1603 erschienene Predigisammlung des Crusius, hat H. Flach 1876

——

1 nj

herausgegeben. .Die drei übrigen .Bücher veróffentlichte mit. der lateimischen, schon von

Kun beigegebenen Uebersetzung Moritz Gürsching 1994 als Bayreuther Schulprogramm.

Schien, die

laite, Hi,

Die Handschrift, die so lange auf die Veróffentlichung warten musste, ist àm. DBesiz

der Tübinger Umniversitátsbibliothek (Sign.: M b 5), vgl. W. Schmid, Verzeichn. d. griech.

Test lgt

Handschr. d. Kgl. Un.-B4bl., 1902, S. 11f.

u"(),uö'vr,g.

——

M

191

Bovvv dyAaodpotig uóvr, tocoOtov ày voxccl À&umet, $cov Y) mpoomyopia 174

&git m

OxAot: w«b vby émtüupoUvva Aagety cebyet: xol vaUva, iQpi;ouévm: tómov

Vs uby

&x T6xoU mapÀ qbcty pevafavovoa. oà Yàp mpóosot oic &ppteopiévotg

'her Al'-

xivmots Y| pevapotuxf. Photius B(AwoS4jmc pag. 353. ex TTheodoro, Tarsi

Episcopo, pag. 342.

5 Bum

b

0 fuiy

15. Mart. 1599. Senex, iuveni charo: M. Martinus Crusius, eloquentiae

l Belgi()

Latinae et Graecae in illustri Tybing. Acad. doctor: Friderico Rüttelio,

Aesaria.

medicinae Studioso, qutotwp qiMotop. vey9elg 19. Septemb. 1596.

t lerit

Noctu, cum adhuec coenarem, famulus D. Baronis Landaui Henrici,

( ipsiqs

ex literis M. Memhardi, mihi huius nomine salutem nuntiat. Se mihi:o

ÜI sge

pro meritis meis animam debere: cogitare, huc venire. Significat, Archid.

&F 0T-

Ferdinandum, rursus Concionatores Evangelicos concedere Proceribus

ltriacos

Styriae, etc. Modó nulla fraus Iesuitica subsit, nec unquam accedat.

ls Tegi.

Laus Deo. |

Mart. 16. Die Q. sereno.

175

Oi r

Ex Scriptis, mihi à nobili Liuone, Bernh. Helffricho 14. Mart. adie

OROUd-

legendum commodatis: cum ipse suos libros et res, vix tandem hic

A tpLUY,

Tybingae accepisset.

.föl, ä*/jl.

I. De monstroso partu 18. Aug. die 1595. in districtu Aschemdensi

dlimionis,

Livoniae Vltradunensis edito in lucem, etc. autore Daniele Hermanno o

Borusso. Rigae excudit Nicolaus Mollinus 96.

du dan

Vxor Rustici cuiusdam illum pepererat partum: qui puella fuit, et

vixit tres hebdomadas: nullo unquam ploratu edito, sed tantum conti-

ynantoum

nuis suspiriis tractis. Caput, iusta rotunditate: supra oculos, supercilia

| Calami-

nulla: sub fronte, nulli oculi, nullae palpebrae. Loco dexteri oculi,ss

assullus

intus sub cute globus erat, se mouens, quasi cernere cupiens. Nasus,

nullus: nares, nullae. Auriculae breuissimae. Superius oris labrum, re-

idam Baro

vulsum et dilaceratum, praebens foramen. Supra foramen, trifolium

Lqueltyou.

n nosirae

rubrum carneum: subinde suspiriis, quae trahebantur, se mouens. In

eraoguri.

utraque parte superioris mandibulae, dens extans. Lingua, in duas partes 0

MU LE

divisa, immobilis: palatum interius, fissum: et per id, quasi sanguinea

y. Crusis

trabs: hiatus, in testa capitis. Digiti manuum, truncati | et concreti, 176

n 1607 Uis

aol ls

paruis cum unguiculis. Digiti etiam pedum, concreti. Reliquum corpus,

gibt r v0n

9 Zu o) y&o moóosort x.T.À.: Hoc ei mon scripsi.

9 Martinus Welser,

ulms, Dus

10 Lincio.

10 Das Datum 18.(3). Martii.

14 Zwpetoocec. 139. 167. 173. 205.

] trijf vit

284. 419.

98 cépag.

Tac. 1876

4 Crusius zitiert nach. der Ausgabe von David Hóschel, die 1601 zu Augsburg er-

sthon vont

programm,

Schien, die aber Crusius am 4. August 1598 (vgl. S. 87 Z. 35 f.) bis zu S. 354 in Hánden

halte. Hier beginnen auf S. 342 die Exzerpte aus des Diodoros von Tarsos (-Hóschels

m Desitz

; d. grie

Text bielet Osodwoov, vgl. jedoch seine Note zu dieser Stelle S. 959) Schrifi zarà si-

ueguévng.

90 utroque .Hs.

n

—

192

Prior

solita puellae forma. Erant ergo quasi Ouidii variae et novae formae:

3 filios

in quo opere, maxima philosophiae pars est sepulta.

nati, $

Descripsit Autor Heroico carmine Monstrum: cum discursu Ethico,

palis,

Physico et Politico.

Succ

5

Maternas nequit haec proles monstrosa papillas

uxore (

sugere: nutritur peregrino at lacte petito.

Obiit

Plus solito crescit more: omnia membra videntur

nis F

augeri citius.

Palat.

Tj9tx&. Politica.

0bi

10

Viuimus extra omnem morem, rationis egentes:

(bi

ïï

Consilique inopes, et iure et lege carentes.

Wilbel

Inde intus vacuum caput est, etc.

Obrt

Ecclesiastica.

Ducis I

Hie etiam status est, haec relligionis imago.

15

Capti oculis, lingua scissi, lacero ore labrisque,

Pomer.

Qhit

saepe odio alterius, malesuadaque ambitione,

ex alis alia inventis inventa nouamus, eíc.

F. grav

I]I. (

Quin et paulatim doctorum copia deft:

quando Scholis, doctisque viris, alimenta negantur:

gCripser

gealicos

20

exigua aut dantur, non ut vitae exigit usus.

Nanque Scholis dederat quae quondam large vetustas,

Seque

Regni (

haec variis divisa modis tenet ordo profanus, etc,

Omini adest Numen: ne temnite in omine Numen.

essel: F

émtypaqy Praefationis.

25

Ad illust. magn. et generosos Dominos trium Praesidatuum in Liuonia,

Tllust

guberna

Wendensis, Dorpatensis, Pernauiensis, Praesides: nec non arcium in

eadem provincia Capitaneos, et uniuersam trium Nationum nobilitatem:

Illust

177

tum et spectabiles, nobi|les, clarissimos, et prudentissimos, civitatis

Rigensis, Metropolis Liuoniae, et aliarum ciuitatum, Magistratus, praefatio.

Tenel

$0

Illust. Magn. generosi Domini: spectabiles, nobiles, clarissimi, et pru-

dentissimi, viri.

Consilio

Ill. magn. et gen. D.D. VV.

hare, Q

addictissimus seruitor, Daniel Herman. Boruss.

et alieni

Deum:

II. Ex aliis excusis.

deret, e

s5 March. Brandeb.

Christiano.

Georgio Alberto.

6 filiis:

loach. Ernesto.

Sigismundo.

Dicit

Obiit 8. Ianuar 98.

panum,

Ioan. Georg. Elector

l Friderico.

Iohanne.

Brandeburg. anno

Magdalena, Landg.

Agneta.

Audi

783. aetatis: relictis

40 ex postrema coniuge,

4 filiabus:

Hassiae Ludouico,

Elisabetha Sophia.

qui hort

Elisabeta Anhaltina,

——

| Georgii F. desponsa — Dorothea Sibylla.

DES

Diariun

1 Ouidii pevapópqootc.

!

L

193

-

Prior uxor, fuit Sabina, March. Georgii pii Ansbacensis F. Ex qua

3 filios habuit, immatura morte extinctos. Filias autem 8 quarum minima

: Elling,

natu, Sophia, Christiano Electori Sax. Augusti fllio nupta fuit: Erd-

mutis, loanni Friderico: Anna Maria | Barnimo, Pomeraniae Ducibus. 178

Suceessit mortuo primogenitus, loach. Fridericus: natus ex prima 5

uxore (.1546.) Friderici Lignicensium Daucis filia.

Obiit eiusdem Ianu. Idibus 98. Richardus, Comes Palat. Rheni, Ioan-

nis F. senex, in op. Simmern sedem habens. Friderici 4. Electoris

R

Palat. patruus magnus.

Obiit non multo post Fridericus Palat. Wolfgangi F.

10

Obiit 17. Ianu. 98. Henricus, Dux Bruns. et Luneburg. Ernesti F.

Wilhelmi frater, Tannenbergae ad Albim victitans, Augusti Ducis pater.

Obiit Ianu. 25. Olara, Bogislai 13. Pomer. Ducis coniunx, Francisci

Ducis Luneburg. filia: Philippi 2. Francisci Bogislai, Georgii, et Vlrici,

Pomer. Ducum, mater.

15

Obiit 31. Ianu. nostri, Anna, Poloniae Regina, Caroli Archid. Austr.

F. gravida.

III. Quia Imp. Rodolphus, Mercatores Anglos ex toto Imperio pro-

scripserat: Regina Elisabetha vicissim omnes Germanos, in primis Han-

seaticos, ex suo Regno proscripsit, mense Ianu. 98.

20

Sequenti, aut praeced. potius, tempore: cum Sueciae Dux Carolus,

Regni Gubernator à Rege Poloniae Sigismundo 3^ ut patruus, relictus

esset: Rex multa ab illo innovari querebatur. Ille se defendit 96. |

Titulus Ducis Caroli.

179

| Liuonia,

Illustrissimus Princeps Carolus, Sueciae Princeps haereditarius, acss

um in

gubernator: Sudermanniae, et Nericiae, et Wermlandiae Dux.

biltatem

Consiliariorum.

cimtatis

lllustres, magnifici, et generosi Domini, Regis Sueciae Senatores.

Ex Responso Caroli, et Consiliariorum.

praefatio

jj el pru

Tenetur Rex, quisquis híc (-in Suecia.) existens, Sueciae Regnum, ex so

consilio suorum Senatorum, Suecorum nimirum, et non aliorum, guber-

nare. Quantó magis ad idem faciendum obligatus: dum est remotior,

et alienis auribus atque oculis uti cogitur? etc. Non, quo cultu religionis

Deum: sed, qua fide et integritate Regem suum Sueci colant, consi-

deret, etc.

Alberto.

35

Dicitur, hic Principi nostro conscribi milites clam. Non auditur tym-

o

panum.

Mart. 17. Die h. nubiliore, sereniore.

H

Audio, literas ab Onoltzpachensi March. interceptas esse Caesaris:

ïha Sophi& ï,

qui hortetur Ducem Hispanorum: ut expectet, dum aliunde etiam Ccopiae 40

iea Sibyll

21 55.

96 166. 201.

99 Zwnueitocat. 362. 170. 901. 983,

ET

Diarium Crusii II.

13

—

194

—

conveniant, Se pacem cum Turca facturum, et Vngaricum exercitum

transren

(.faciendo pacem cum 'Turcis.) contra nostros Principes missurum. (.Haec

versantfï

contrà

ego xgoóctog iamdudum dixi ad amicos, et collegas, sic fore.) Nostros

autem copias maiores contrà comparare. Papistae bello Turcico, nostros

fesp

180 milite et pecunia hactenus emunxerunt. | Cogitant scil. o& Abotptot iam-

E

edudum, Haereticos delere (.ut nos vocant.) et Europam sibi subiicere,

Praecty

mittere

Imperio Romano quasi deleto.

In Amalasuntha, charta I. cantionis corrigitur. Correxi ego chartae

sCjentió,

K. 1* latus. Et semichartam ult. L. Denique co0, K. 27 latus.

que 008f

10

C'onfessi

Mox mihi À D. Ioanne Gusmanno literae Germanicae mittuntur, de

persecutione Euangelii in Oriente: Geermanicae, ex quibus haec summa

Christia

est à me excerpta.

RegeS: 2

A. 1598. Septemb. 13. (.nouo stylo.) Archidux ediderat Ferdinandus

Trgo, $

Scriptum ad Ordines Styriae: auszuschaffen iere Sectische Stifftprae-

sehrifi |

15 dicanten, und unkatholisch exercitium, in Kirchen und Schulen, intra

die ang

stracks

14 dies. Nam Archiducem ad id impulerat Laurentius Sunnabent, Pfarr-

herr zu Graetz. At pater tuae serenit,, ut longé prospiciens Princeps,

periculm

nobis Relig. nostram, quae sola vera et saluifica est, clementer reliquit:

tant eg

nec conscientias in religionis negotio grauandas duxit. Also sind wier

potestate

20bei hochcontestierter hailsamen Religions pacification,

bis anhaero

el subsic

würcklich gelassen worden. Quia nos ei in graui aere alieno dissoluendo

habituru

i81adiutores fuimus. Darumb er hat beteurt, | er woll uns der Religion

das of

halben kain haerlin krümmen. Falsó etiam conqueritur Parochus: wier

em Wae

braechen im seine substantialia et accidentalia dess einkommens ab.

Durchla

25 Sed nolumus eius nostrarum animarum curam, Wier haben in nit spott-

Religion

lich abgewisen, wie er sagt: aber er ist uns mit veraechtligen anzügen

molestus gewaesen. Tua Seren. iam cogitet, quid ex suo nobis impro-

Respo

viso Decreto damnorum maximorum sit secuturum, si id in publicum

landleut]

exeat. Nam difficulter tributa soluentur à subditis, tam tristibus tem-

wier dis

30 poribus. Militibus Styriis singulis mens. 30 mill. fl. solvenda sunt. Sorori

patre se

seri* T. (.sponsae Hispanicae.) vix munus conficere potuimus. Sed ini-

der Ral

mici pacis, tuam Ser'*" ad turbas excitant contra eos, qui semper pro

Officere -

ea sanguinem suum profuderunt. Resipiscant illi, quippe graues rationes

es, se-

Deo reddituri turbatae pacis. Ideo obsecramus, afflicti et moesti, tuam

gionis, |

35 Ser'" ut promissam Religioni pacem servet: ut Ministri Ecclesiarum

Parodhi,

et Scholarum, in officio suo pergere possint: modesté hoc, hortatu nostro,

Dichts m

facturi. Ne patere te, Domine, perniciosis hostium nostrorum consiliis

NIBESLSDAS M

7

1 362.

6 173.

8 169.

10 384.

11 219.

13 199.

13 180.

10 g. (

18 1. ó £pycv.

14 Zu auszuschaffen: zu Graetz, Iudenburg, und allen zugehöri-

Ciea Pmpf

1* Carolus

gen steiten und merckten.

17 2. Herren Verordnete zu Steyr.

Sponsam |

JTume. at

huius Ferdinandi pater.

20 Zu hochcontestierter: ab ipso Carolo.

21 183.

9 we

——

À—ÀÀ

195

Xettiftm

l (Haee

transversum agi. Interea Decretum tuae ser. celabimus. Sed, si ipsa ad-

N Ogtt0s

versante, cogemur conventum Procerum agere: res tristissima fiet. N emo,

» llóstros

contra conscientiam cogendus. Graecii 19. Sept. 98. |

Respondet Archidux, illorum deprecationem intempestiuam et illicitam 182

010. 1am.

esse: et se in sententia persistere: ideoque etiam Concionatoribus ets

Sübicere

Praeceptoribus scribere, ut provincia excedamnt: quas literas ad eos

) Charlae

mittere debeant Proceres. Se non impulsu aliorum, sed suapte con-

1

)

scientia, haec velle fieri. Se etiam neminis conscientiae imperare, eam-

que cogere. Suam seren. valde offensam esse: quod ipsi iere verführische

ütur, de

6 Sümma

Confession, allein saeligmachent genennt. Quo dicto, suam veterem, 10

Christianam, Catholicam Religionem, in qua sui Maiores, Caesares et

Reges, ac Principes, à multis seculis huc usque vixerint, condemnari.

nandus

Ergo, so sollen die herren Verordneten, den Concepisten, so berürte

gtifftprae.

len, intr

schrifft gestellt, als bald namhafftig machen. Deinde prohibet, das sie

i, Pfarr.

die angedeute zusamenerforderung dess Grossen ausschuss, in allweg 15

stracks einstellen. Quod minentur, innuendo et amplificando hostium

Prineeys,

periculum (.Ture.) ipsos significare, se non fovere bonam causam. Omit-

' reliqui:

tant ergo tales minas, ipsis non convenientes, nec utiles. Nec esse | in 183

Snd wier

ühhaero

potestate ipsorum, convocare conventum Procerum. Quod si tributa etiam,

issoluendo

et subsidia, contra hostem negent: se illos, qui faciant, pro perduellibus 20

habiturum: nec ratione eos ulciscendi carere. Denique se non passurum,

- Melirion

das offtgedachte StifftPredicanten, ierer bosen vermaessner art nach,

lus: wier

1meng ah,

ein waeg als den andern, noch taeglich und unauffhorlich, ier Für.

Durchlaucht, die ierigen, und die ware allein saeligmachende Catholische

nil spott-

Religion, starck angreuffen, und calumniern. Se non amplius passurum. 25

l ànzügen

Decretum per Ser" Archid. 23. Septembris 98.

]s Impro-

Respondent 26. Septembris 98. zu Graetz, die anwesende herren und

publicum

übus tem-

landleuth, Augsp. confession. Wier sind bei unserer confession (.darumb

nt, Soroni

wier dise waenig iar haer fast zwo Million golds an parem gelt, pro

patre ser. T. Domino Carolo bezalt haben.) widerumb 89. wol verbrieftso

.. Sed 1ni-

der Religion halber worden. Et quanquam non defuerunt, qui nobis

mper pro

officere vellent: T. Seri** in optima et solenniss(im?a forma protestata

s Tal0nes

est, se non permissuram nos grauari in exercitio nostrae verae Reli-

est, tuam

gionis. | Ideo mortifer nobis iam dolor accidit: quod Ser*** T. instinctu 184

eclesiarum

Parochi, et lesuitarum, et Exterorum pacis inimicorum, die imm land5

j hu nostro,

nichts zu verlieren, die mit der innwoner unglück schwanger gehn, et

5 oonsiliis

WTRT

4 Zu Archidux: homo adulescens.

4 8. 6 &pyov.

8 Factum reclamat.

10 Aug. Confess.

|

1 18

, 27 4. Die Verordneten,

29 180.

91 Ferdinandi Tur-

cica propterea clades ante Canischam 1601. anno.

85 Zu Exterorum: Scil. qui

n zugehöri-

sponsam Rhegi Hisp. inde duxerunt.

11 Carolus

91 182

32 solennissa Hs.

pE

LL

—

196

hjegen |

horum s'anguine ditescere volunt, se contra mnos, obedientes subditos,

fsendisd

ad conatum abominabilem, periculo praesertim "T'urcico, incitat. At

Predige

sanguinem nostrum pro te, et Maioribus tuis, profudimus: pro aere

(ies eX!

alieno vestro soluimus. Meliorem gratiam expectauimus: quam istud

g, ol

s abominandum, et inusitatum, Decretum ac processum. Videant Suasores

oportebä

tuij ne pupilam oculi Dei tangant. Ais, quod nolis contra nostras

sb prio

conscientias facere. At maximé facis: dum priuas nos Euangelio, sacra-

pürgern

mentis, omni consolatione in morte. ludicet Deus, et tua Ser'?* ipsa.

incitatur

Non cogitant impulsores tui de periculo 'Turcico: darinn wier Rütter-

herren u

iolich, unsern schwais, gut und blut, zugesetzt, und lang auffgehalten

die Mini

haben. Aber die zeit bringt rosen. Euwer Für. Durchlaucht saehe wol

Cbristior

auff, mit waem sie iere Rhatschleg communiciern, etc. Sie wolls umb

liari, i

185 Gottesbarmhaertzigkait willen in acht | nemen, etc. lam cessant pen-

etiam vit

siones tributorum, etc. Die vermüglichen werden aussm land ziehen, etc.

fasque. :

15 Confidere non poteris tutó aliis, peregré introductis. Nec Imperii ordines

cionando

contribuent ad bellum Turcicum. Nec vera Religio pessundari potest.

contra 1

Ne urgeant lesuitae, qui se intruserunt, gladium: sed docendo vincant.

adhuc fa

Patres Ecclesiae pii, non usi sunt brachio seculari. Sed et prisci Prin-

se, &t T

cipes tulerunt eos, qui etiam diuersum in Relig. sentirent. Non possumus

30 recedere

a

*

tiabo om

nostra Relig. veri Verbi Dei: sed sang. et vitam pro ea

sini evas

profundemus eitius. ler, unser geschworner herr und landsfürst, waerdet

Walachi

nicht wider patris vestri verschreibung handlen. Oportet nos Deo magis

cum dam

obedire, quam hominibus. Confidimus in solo misericorde Deo nostro,

nos àb eo defensum iri. Affertur ad nos, quod T. Ser^* colligat peregre

nobis Ev

domu f

as militem. Rogamus, ut omittat, ne concursus populi fiat. Obsecramus

quam gri

autem per S.S. Triadem: ut ipsa rem arduam melius perpendat. Maiores

tui, valde providi fuerunt. Nos tempore pestis, sine Concionatoribus nostris

et Tureis

Q

186non habemus solatium. | Ergo abroget T. Ser^?* istud Decretum.

B

n0bis CU

noles, sed urgebis: coram Deo, et Caesare, et tua Ser/(* protestamur:

(aes, Mf

sonos de Religionis nostrae exercitio non cessuros, in optima forma, ne

mom, N

in minimo quidem, etc.

Datum 6

Ad tuam M** confugimus: ad hanc, tanquam ad sacratissimam an-

choram. Dann Ferdin. unser geschworner gnaedigster herr, und Lands-

Hem ]

fürs(t», agit pacificierter Religions vergleichen zuwider, und imm hul-

al D.

bo s LL UMETUNE

s5 digungs landstag fürgeloffínen handlungen, und sonderlich eingewenter

2 Ym,

Protestation und condition ungemaes: gleichwol, wie vermutlich, nicht

8 Nm, &

für sich saelbst, sonder nur aus ungestümms, zu disen one das hoch-

D0gtrarum

3à Zu Sty

kümmerlichen zeiten und leuffen, unreiffs instigiern, der übel practicie-

renden und unrüwigen Ordensleut der lesuiten, so wol auch dess all-

382 Postea.

382 5. Supplicatio ad Caes.

94 Landsfürs Hs.

—

197

il

hieigen Graetzerischen Pfarrherrs, und anderer übel affectionierten aus-

cllat. At

laendischen Personen. Hat uns den 13. Septemb. aufferlegt, unsere

D!0 aee

Prediger, etc. in 14 tagen abzuschaffen, etc. Nihil obtinuimus: sed intra 8

2 jstod

dies exire de provincia sunt iussi, bei verlierung | leibs und laebens, 187

làsQres

etc. Conventum egimus Procerum: qui seripserunt ad Archid. sicuts

! Dostros

oportebat, sed frustrà. Nam Ministris mandatum est, bei Sonnenschein,

ioy Satya.

sub prioris poenae comminatione, das land zu raumen: und ist den

3rï8.ï

nv

bürgern 1 faendlin knecht eingelosiert worden. Insuper Archidux tener,

T Rüttoy.

incitatur ab illis: ut etiam per Scriptum mandavit: das auch aus der

Drehallen

herren und Landleut aigenthumlichen kirchen, schlóssern, und heusern, 10

Saehe wo|

die Ministri ausgefertiget sollen waerden. Sed multa millia animarum,

Ts umb

Christianis Euangelicis concionibus conversae, non patientur iis se spo-

SADL pen-

liarijin hac et adiunctis 2 provinciis: sed potius ommnia amittere volent,

ehen, etr.

etiam vitam. Sed adversarii, bonis piorum ditescere volunt, contra ius

li otdines

fasque. Nec Deus uspiam praecepit, Religionem gladio cogere, sed con- :5

1l potest

cionando plantare. Si in hac re ab adversariis pergetur: portae T'urcis

0 vineant,

contra nos apertae sunt: quos nos semper summa fide repulimus: et

isci Prin-

adhuc faceremus, si per Archiducem liceret: qui causam dat perdendi

possumus

se, et fratres ac sorores suas, inscius, | malorum consiliis. Interim nego- 189

l pr ea

tiatio omnis, pensitatio tributorum, cessat: dispiciente quouis, quó reseo

, vaerdef

sint evasurae. Nec Stipendia propugnatoribus regionis persolvi possunt.

)eo magis

Walachi ergo, qui ad nos transierunt, ad T'urcas iterum deficient, magno

0 D0slro,

cum damno nostro, eos adiuturi. Quid cogitabunt Germamni Principes,

il peregr

nobis Evangelicis per lesuitas oppressis? Semper nos fideles Austriacae

Dsecrams

domui fuimus. Si ethnici aliqui tuam M**" iuvarent contra 'Turcas:ss

. Majores

quam gratum esset hoc! Cur ergo nos, qui sumus orthodoxi Christiani,

Jus nostris

et Turcis fidissimé resistimus, opprimamur? Cur emigrandi ex patria

retum, Si

nobis causa detur? Ergo per misericordiam Dei obsecramus: ut tua

YXestamur:

Caes. M'** missa legatione, Archiducis animum mutet, et quidem sine

forma, ne

mora. Nam in hac periculum est. Nos promerebimur humilimé, etc. ao

Datum Graetz 8. Nouemb. 98.

imam an-

Verordnete in Steyr.

nd Lands-

Herr Erenreich von Saurau, Landmarschalck in Steir 13. Ianu. 99.

imm hul-

ad D.D. Ioan. Papium Med. omnia scripsit, vir pius et optimus. | Ait, 189

ingewenter

2 Num. l.

3 Num. 9.

4 Num. 8.

5 Num. 4. 5. 6.

6 Num. 7.

lil

jch, nicht

& Num. 8. et 9.

9 Num. 10. et 11.

22 4 millium.

98 Sciunt iam

nostrarum regionum aditus.

das hoch

39 6.Saurauius, einer aus den Verordneten in Steyr.

38 Zuw Sawurau: Serau.

94 Tybingae studuit.

practicie-

94 Duo mihi

1. Conseruatio

; dess all-

Euangelii

I

hae hebd.

i

in Styria. 192.

gratissima

2. Amalasuentae

|

contigerunt

absolutio.

T

J

—

198

pii.

inter Austriacos, Styrios, Carinthios, et Carniolanos, esse praeclaram

elchet €

animorum coniunctionem. Nondum esse responsum à Caesare datum:

prachium

quia adversarii practicieren starck. Electoribus, Principibus, et Imperii

ordinibus, ex Praga res nostras afflictas significauimus: et à quibusdam

paniae.

5iam consolationes accepimus, etc.

Vespel

Ex literis herrn Adami Venedigers, einer ers. Land. in Steyr Cantz-

lers, ad D.D. Papium, 14. Ianu. 99.

ediissen

mum (.m

Dieweil breui ein Fürstentag zu Franckfurt wirt waerden: nostrae

calamitates eis exponentur, ut intercedant: et ad alia loca significabuntur.

roegnete

10 Die burger zu Graetz, sollen kainen Gottesdienst ausser hieiger Pfarr

]ieruu

besuchen, bei straf an gut und blut. Sic et omnes officiales, bei ver-

lierung ierer diensten, etc. Haec, hactenus.

Xor-

Sub noctem absolutus est, imprimendo, totus Amalasuentae libellus.

TTobias

Sunt 9 integrae, et duae dimidiatae, chartae. L. D.

tatem,

15

Hora 3. usque ad 4* declamarunt mei. L. D. |

Toan.

190

Mart. 18. Die (-). subnubilo, illucescente.

gtiper p

M. L.

Conc. 2 Graecé in Templo scripsi

Operae Typographicae, Amalasuentam typis edentes.

1. Orationis, Sebastianus

Hora

20

Collocarunt

Zesinger Tybingensis.

2. Cantionem, Petrus Colbius

literas,

Margburgensis.

vel typos,

3. Additamentum, Ioannes

EM

Schaudele /Entringensis.

In do

25

Petrus Fluuius Magdeburg.

Ib g

Saxo.

Excuderunt,

lllostriss

Ioan. Iacobus Feringer

üma pn

Tybingensis.

giter /

Dedi Exemplar Amalas. et lrenes, etc. Ioanni Gerstenmaiero, «j

Capelbe

30 &yYA(G. ornaté ligandum.

dorici,

Boltringae res successit. Nam concionem habuit Concionator noster

Conenic

ordinarius, Templo aperto. Attamen Praefectus Horbensis maior, prae-

i quo

sens fuit: et nomine generosae Comitissae contra vim protestatus est,

Aurust:

UE

Iudieio ipsam experturam legitimo.

lET

35

Mart. 19. Die (. subsereno, postea pluuio et niuali.

Loser, fi

100, 193,

scbur d

191 Multa Exempl. Amalasuenfzae, dono mitto | Doctoribus, Magistris,

et aliis.

exereitm

T. Nob, [

6 7. Adamus Venetus.

7 Hoc 17. die Mart. 1559. Memmingenses me dimi-

Hafenr, ]

serunt

p

x

Rectura Scholae suae. Mox 4.lIun. Deus me deduxit Tybingam L.D.

13 121. 190.

15 200. 168.

18 189.

29 195. 163 (164 Hs.).

31 164. 169. 209.

TOi alge

AUAT

——

199

—

ao

Phil. Walther nuntius, mihi aífert pictum piscem, Lübeci excusum:

j datum ?

welcher ein kros ümb den hals hat, torquem: et suprà, tanquam in tergo,

i Imperii

brachium extensum: in cuius manu, rubra virga ad percutiendum. Cap-

UibUSdam

tus inter Cronenburg et Helschenburg, milliaribus 5 à Coppenhagen

Daniae.

5

Tt Cann.

Vesperi horá 4. huc venit (.antequam à lectione mea Graeca domum

rediissem.), illustriss. Palatinus Neoburg. Princeps, D. Augustus, in do-

- lostrae

mum (.mihi &vxxpóconov.) D.D. Ioan. Hochmanni, etc. Es schnie und

cübuntur.

raegnete undereinander.

et Pfan

Mart. 20. Die 4. sereno.

10

Del ver.

Iterum multa Exempl. Amal. donaui aliis.

Nova bina accipio, quae ante 8 dies Wellingiani habuerunt.

Tibellus,

Tobias Siderocr. libenter videret, suam lrenes hortationem ad humili-

tatem, contra superbiam, híc excudi.

Iloan. Ammannus Rudolfstadensis Turingus, carmina mihi exhibens, 15

stipem petit. Accepit.

M. L. Engelharto Amalam mitto. |

Mart. 21. Die $. sereno.

192

Hora media X* descendimus ex domo sapientiae, hi quatuor Decani:

Hafenraefferus.

20

Doctores

Hochmannus.

Planerus.

Et M. (.£yo.) Crusius. Quo?

In domum D.D. Hochmanni.

Ibi gratulatus est D. Hochmannus, nomine Rectoris et Academiae, 25

ilustrissimo Principi Augusto Palatino, de huc adventu: et omnia op-

tima precatus est, Germanicé, etc. Gratias egit itidem Germanicé, Ma-

gister Aulae: et suum Princ. Academiae commendauit. Etiam D.D.

1aiero, ^j

Capelbeccius, D.D. Iacobi beati F. Consiliarius Palatini, D. Phil. Lu-

dovici, Principem commendauit Rectori et Senatui: et Hochmannusso

r noster

convenienter respondit. Tum ibi prandio sumus adhibiti. Ego Museum,

jor, prae-

in quo nunc duo (.alter post alterum.) sint Augusti Principes, appellavi

atus es,

Augusteum, «bYoucetov. |

1 xépag. 57.

5 222.

5 Dicebat veró 14. April 99. Marescaleus Hans

4 56. 192.

12 Vlmà. 170. 199.

13 Lutzhausá.

Loser, figmentum esse.

160. 193.

17 Stutgardiam. 171. 201.

24 Negatur Caesar mortuus. 201. Nihil

A

scitur de Styriorum pace Religionis: sed Venetos eis fore patronos, et colligere

Maristris,

exercitum. 189.

24 Willkumm.

29 191.

33 168. 207. 256. Tüschordnung :

——

I Nob. Lemblin. Capelbec. II. Nob. Hofmeister Brand. Hochm. III. Princeps. IV.

g me dimi-

Hafenr. Planer. Hafenr. Crus.

ngam L. D

2 Krós — Krause vgl. S. 212 Z. 35.

5 Cruswus hat dieses Bild m Tagebuch

. 180.20.

roh abgezeichnet. Seine Wiedergabe erübrigt sich durch die Schilderung.

7 Der

Klammerschluss fehlt in der Hs.

—

200

—

193

jpeli n

Horam post tertiam sepultus est Lud. Penselius Pharmacopola, xuAopéc

Novi collegii. Prosecutus sum funus forás. Concionem habuit funebrem

Diac. M. Sam. Mageirus, ex Genes. 15. Abrahamo promittitur longa vita,

foan. D]

(rusi ^

et pacifica sepultura. Magnum beneficium Dei. Ioabus cum dolore canos

$suos deduxit ad Inferos.

fac *

Ronero

paucula scribens, mitto

Albino 5

Eisenmengero

)

Amalasuentas.

De Irenes Invectiua

in

Principis

Superbiam, dispiciam post nundinas, an possit habere Typographum.

Hen Y

Nunc parantur ad Nundinas.

eorum, M

10

Mart. 22. Die, mané nebuloso, postea sereno, ?l

Concionem Graece scripsi.

Ab Hoeschelio Dedicationes rerum simplices, Graecé et Latiné accepi

Ànnotà

excusas. Sind 29 chartae.

dam ad 1

Serenissimae et Potentissimae Dominae, Dominae Blisabethae: Angliae,

Tn Cah

15 Franciae, Hyberniae, etc. Reginae: Dominae suae clementissimae Sub-

, Cate

iectissimé reddantur, unà cum libro adiuncto. |

194

7 Pal [

Salutem Ab unieo Salvatore nostro lesv Christo. Amen.

solitos. C

Dignare, serenissima et celsissima Domina Regina, placido et miti

II Cor

vultu, munuseulum hoc, quanuis tenue, literarium accipere, ab humili

furti: 8T

20 M?* 'T. Regiae seruo, occasione Francoford. nundinarum subiectissimé

Nam unu

missum: ob causas, quae ex praefatione Orationi Amalasuentaeae prae-

Approl

posita, aliquantüm cognoscetur.

bere, The

"H pév 8j mpóbeotg vo0 Go0Aou co0 (.tb oby OnépAapmnpov xpdátog, xal

Q 0

Tiv mepuoyupoy Gpetiüy, mpooxovoüvtog.) óAodoxoc &ya9T, xai sopsvoüg

x Xoto

25 rpocóéGenc eÜcAmtg: Y O& vo0 VQ'poaAémc Om &pc0 Émoyetprüévtog Éxfaotc,

ticnc 005

QeóPcv sboOo0cecOo. (.o0x dvycu depuoy Ye &pov süxv.) Éporye mpoc-

Terta,

GOx.t[toc.

3eii, elto

Sie sis viuax, sic victoriosa, sic felix et beata, Heróis inclyta, cui me

Tooynog,

summa cum reverentia commendo. Tybingá XXII. Mart. M. D.IC.

vj ajcU

30

Regiae Ser. T. subiectiss. seruus, Martinus Crusius, Tybing. apud

elptym v

ilustrissimum Wirtemberg. etc. Principem Acad. Professor publicus. |

II Ài

195

