loan. Gerstenmaier Bibliopegus, mihi attulit librum, «j &àYyA£&t mitten-

pus mag

dum: ligatum in Sehwartzbappen, mit vergultem schnitt: auff baiden

AUL super

seiten allso mit gold gestaemfft,

ILII. (

85

In eo codice, 2 finger dick, mit grünen seidenen baendeln, sunt hi

Caetera, oi

MA E

6 Vlmam. 191.

* Lucenhusam. 191. 257.

12 Augustáà. 212. 155

Ligatu

14 259. 499.

92 190. 206. 591.

39 Ligatura, 12 bac. mit seiden baendeln

CIEUPIgN at

l4 $ pj

94 In der Hs. findet sich am ddeser Stelle eine von Crusius entworfene flüchtige

LU (r 6,57701 t

Skizze des Einbandes, die hier micht wiedergegeben wird.

E

|

g,

201

——

Ril

libelli Crusiani.colligati: 1. Amalasuenta. 2. Irene. 3. Dux Eberh. 4. Imp.

FUllebrem

Barbarossa. 5. Calvensis oratio. 6. Duae Conciones Graecolat. de Festo

158 Yif

loan. Bapt. 7. Pulcheria, Crusii F. 8. Vrbanus, Crusii F. 9. Martinus,

JT6 Càhos

Crusii F. nempe horum Epicedia mortuorum.

Hac vespera misi Principi Ioanni Frid. Wirtemb. ligatam in albas

membrana, oder copert, Amalasuentam. Non ligatas vero 1 Comiti

CÜng n

Albino Schlickio.

1 Baronibus lergeris. 1 Bellino, Magistro morum

Sràphum.

Principis.

Heri veró 1 fratribus Schwanbergüs Baronibus, et 2 Praeceptori

10

eorum, M. Zachariae Schaefero.

Mart. 23. Die Q. nubibus et serenitate misto. |

ID ACc6yi

Annotaui paruá scriptura in Exemplari, quod Reginae mitto, quae- 196

dam ad margines.

Angliae

In Calvensi oratione, pag. 56.

ae Sub.

I. Catechesis maior.) Nondum 1599. excusa. Interim 1598. scripsi in i5

7 Psal. poenitentiales: et in 52 Psal. Germanicos, in Ecclesia cani

solitos. Conciones sunt 59 Graecolatinae.

0 el miti

II. Corona anni) Nondum 99. edita. Haberem Typographum Franco-

. hunili

furti: si possem COCC Exempl. praesenti pecunia redimere, &A2 oox. £yc».

ectissimà

Nam unum Exempl. constaret circiter 4. fl*

20

én0 prae-

Approbauit id opus, Praefatione ad me 96 missa, Facultas Witen-

berg. Theologica, Insigne opus vocans. Sic et "ybingensis approbat.

Wt0c, 341

Gbc, & Xptotà, patowfjvav, Yitot Bowdov: xey vobto, Yj va0ty, T& Oi«

BUTETS

xxl xpvoutrevx cou Épya mpocqovfjsotpt G. &i O &y abtote xpoc Aapympo-

ao

^

t&tv»e Gób"e xal &eqvfjotou cpc. Gpv.

25

tc mpo

o

Tertia, quod sperauit.) &ij v &AA|&$« Guméjxecd at Ouvmeeiev àv, obv 197

QeQ,. eimcav ÓGv tà vexuTOpieya mXyva, t00 v&c Oamyae ei; tX Épyo xopn-

à, Qu me

).1C

YoUvtoc. Goc, & mavaytotdy) Évta(a tpiàco: xol tíy Yépovto. co0 BGo0Aov mpo

»

t/jo «0ToO0 TeAÀsutijg eÜqpotye. Tóte O'àv cUmowuu dqatopóg 16: NO0v dqsg &y

y. apud

etp/jv tov 8o0A6y cou. G.

980

iblicus, |

lII. Annales Sueuici. Hi tandem 1595. et 96. Francofurti excusi sunt:

) mitten-

opus magnum, cuius magnitudinem aequaret Corona anni, vel Postilla,

[ baiden

aut superaret.

IIII. Opus recens.) Postea in totam lliadem, in totam Odysseam, in

, sunt hi

caetera omnia Homeri, commentatus sum accuraté.

95

——

.002 15

5 Ligatura, 12 bac. 2 kr.

boendeln,

TTR

14 S. Diar. 1596/97 S. 335 Z. 31.

29 Vgl. Luc. 2,99: Niv &noAvsg róv doUAóv

; flüchttgt

cov O£ozora vgl. S. 93 Z. 36.

:

202

—

l. explicans Textum, fabulas, mythologias, veras historias inserens.

" pocasi

Apologiä'

2. resolvens artificio oratorio omnes orationes, plus mille. 3. Posui ubique

$i ne IH

doctrinas Ethicas, Oeconomicas, Politicas, Physicas, etc. Opus feré

yi fortas

Suevicos Ánnales adaequans. Caret etiam Typographo et Maecenate:

Grupp.

198etsi ita explicatum, ut antehac nünquam | ullo tempore. Ex his com-

«mentaris demum intelligeretur: quantus sit Poéta Homerus, quantà

bulos (

Londini !

sapientia.

Item pag.49 in Scholiis in Irenam. Tam liberalem Irenam.) Non

[Joctor l

fogaai f

babent Typographum (.quia expensis aliquibus opus esset: quas Crusii

labore I€

10tenuitas suppeditare non habet. nec Maecenatem. oí y&p &v9pwmot, cig

Habita

t& pév ToÀutQEAT, xal wotwepeAf, qetOmAo(: sig 88 vX pudg 7 600 Gpàvy

£

»

$

rl

,

qistas. B

Àe, qtAoOdTxvot, xol peyoAoBknavot. xÜpte, oó«tcov aUto0s.

Ad pag. Irenes 31. et ad pag. Amalasuentae 23. ubi de me Graecé

die Grup

Titerat

loquor, posui notam NB!

15

Ad latus alterum prioris in libro ligato tegumenti scripsi: Ad serenis-

simam Reginam Angliae, Franciae, Hyberniae, etc. Dominam Elisa-

Quida:

betam.

quit Alm

Addo etiam alterum ligatum (.sicut est Principis Ioan. Frid.) Exem-

Card, el

aliquid c

plar: cuius prioris tegumenti alteri lateri affixi chartulam, his ver-

20 blS.

fautor), -

199

ind. vers

Illustrem virum, aut Heroém, quisquis fuerit, | in cuius manus hic

fasciculus pervenerit, humiliter rogo et oro: ut eum serenissimae Do-

recipierii

minae Reginae Elisabetae, quamprimum fieri poterit, fideliter Dei timore

Cavere, (

reverentiaeque motus, demisissimé nomine meo tradat: sibi hoc à me

gl DaI.

25 Exemplar, cui haec petitio affixa est, clementer et benigne retinens.

pandos Y

Sic sit viuax, et felix. Amen.

Hac h

Martinus Crusius,

sonum)

Amalasuentaeae huius Orationis auctor.

Tybingá. 23. Mart. 1599.

platz be

Vtrunque fasciculum Gerstenmaierus mihi seorsim colligauit. Maiori

30foris inscrlpsi emtygotv ad ipsam Reginam: minori veró, in hanc sen-

Scrips

tentiam: cui dabitur hic uterque fasciculus (.ambos iam colligaueramus.)

is minorem inde rescindat, maiore illaeso: aperiet, sibi eum retineat:

Meinung

Brendeli

et ex eo sciet de altero ad Reginam tradendo. Intelligo virum in Aula

Heidenu

degentem, etc.

35

Tunc mediáà feró XI^ hora, cum literis ad D. Oseam Halam, Grup-

quàs ad

Cang eid

penbachio tradidi, qui cras abibit: et omnem diligentiam adhibebit.

———

200 Halae scripsi. 1. ut | duo Exempl. Amalasuentae à Grupp. accipiat,

520

sibi et fratri. 2. ut consilio adsit de fasciculis Gruppenbachio. Si non

Mart, 95.

tutó et certó ad KReginam perferri possint: interea secum retineat, et

18 10 9]

peregrinas

35 291.

97 Francofurtum. 193. 230.

Fngen.

|

—

203

Ilsren

de occasione bona intentus sit. 3. Grüpp. persoluturum pro 100 Exempl.

Yi Uiqe

Apologiae. 4. Theologica et Homerica mea sibi commendata habeat.

^DUS for

Si ne nunc quidem Homerus Typographum inveniat: eum mihi. remittat:

Aetinat

ut fortasse quaedam insignia amplius inspergam.

i C0m-

Grupp. sperat, se per Holandiam (.ubi Mercator, vir doctus est, ta-5

5 Quantá

bulas Geographicas sculpens.) in Angliam posse mittere ad quendam

Londini versantem, qui olim híc in Stip. illustri vixerit: et (.nisi fallor,

RB

Doctor factus, propinquitate Grupp. attingat.) curare ad Reginam posse.

l8 Crngi

Rogaui Grupp. ut ei scribat cum fasciculis: minoremque sibi pro fideli

DUOI, G

labore retinere iubeat.

10

660 (E).O(ï]')

Habita est disputatio, praeside D.D. Hafenraeffero, contra Anabap-

tistas. Sed ego, his scriptionibus impeditus, interesse non potui: Postri-

le Graec

die Grupp. abibit, ut ait. |

Literae à M. L. Engelharto. sóyeptoret Firx est Pragae.

201

À serenis.

Merckliche Zeitungen.

15

m Eliss.

Quidam ex Bruxellis ad quendam scripsit. Luis, Hispanus Dux, mo-

nuit Almirantem: Germanos Principes magna vise contrà parare. Alberti

d) Exen-

Card. et eius responsum est. Pergatur. Non metuimus. lstorum quidam

; lg ver-

aliquid conantur: caeteri, his victis, facilé Caesari (.nostrae susceptionis

fautori, etsi dissimulat. et Hispano sese dedent. Germani Principes, 20

Dànus hie

sind versoffne leut. Si nos invadent: cedemus, aut in munitas urbes nos

simae Do-

recipiemus. Ita ipsi pecuniis suis exhaurientur. Non poterunt etiam sibi

Dei timore

cavere, quó minus in compotationibus veneno tollantur. Sie Casimiro,

hoc à me

sic Sax. Electori, accidit, citó morientibus. Nos ad Haereticos extir-

. fetinens,

pandos venimus. Ist alles allenthalben wol versaehen, etc.

25

Hac hebdomade, hic et alibi in Ducatu, milites clam (.citra tympani -

sonum.) conscribuntur. Es soll über 8 tag, alles volck auff den Muster-

art, 1599,

platz bei Rotenburg an der Tauber, zusammen kummen. |

jt, Maiort

Mart. 94. Die fi. serenissimo.

hane sen-

Scripsi Studioso (.à quo 29. Sept. 98 literas acceperam.) Geeorgio Zorn 202

vneramus,)

Meinungensi; antea hic, nunc lenae, studenti. Salutet à me Zachariam 31

| retineal:

m in Aula

Brendelium, Med. D. et Physieae ibi Professorem: atque M. Wolfg.

Heidenum, Logices et Ethices Professorem. Hanc epistolam inclusi literis,

quas ad Georgium Mylium, Theol. D. et Professorem, scribo: signifi-

an, Gro-

cans eidem, meos Annales Suevicos, Augustae ante biennium à Senatuss

adhibebit.

, accipial,

5 233.

11 Materiam declamandi H. 3. proposui. 189. 359.

13 Sed abit

Mart. 25.

14 Stutgardià. 191. 219. 111.

17 Almirante, siue ViceRex Aragoniae.

j», Si non

23 Cur itaà admittitis

etineat, &t

18 170. 213. 381.

19 T.

20 2.

92 8.

22 4.

peregrinas et Papisticas gentes? Sapite, 0 Principes.

26 179.

27 Bei

[ ETE

[f

Vffingen, vel Vffenhaim. 223.

30 Ienam. 11.

04

—

priori d

repulsos fuisse: quod in eis posuerim, ut mihi dicitur, annum et diem:

geben.

quo Concionatores Euangelici fuerint expulsi.

Sabatt

Gruppenbachio tradidi, qui cras Francofurtum ibit. Inclusit meum

Anglicum fasciculum: inclusit 300 Amalasuentas. Vas iam est in via,

fegna

5ad nundinas tendens. Horá media 8. Pedellus (.cui Programma dedi,

ankume

cras, de Baccal. promouendis die proximo Mercurii, affigendum.) ait:

Vecodh

Rectori nostro magn. (.qui iam tertiam hebd. decumbens compleuit.)

Dassae 8

coenam Domini à D.D. Hafenraeffero datum iri. Crura ei valde intu-

muerunt: et dolor ingens nunc ascendit ad superiora. Kopte i*500, Bofj-

Jiteris

H

Jassa, Ol

10 9e. Y|utv. Sana ipsum, charum aelium meum. |

208

£y otouxxapelac poxpoxpovio ouvó8g, t( &yG vodpupa &xeb09 (.Gg AÉye-

Magna p

Titerae

tat.) Bapstag &mtupMoetc, Qv xotvovopet, Éxov, mAstotov Onxoypapávtoy. od

Clhristopl

«orbg OcvOc &üujuotm. mÀTv sciprveoOm mávva, &xpocqaM, vevópeva. Mor-

Xetot, x«l BAaodqnptot, qóoyvat Bapsiat, xol moAXxyo0.

glen 90 :

15

Wellingiana Nova.

poena 20

Pressburgo 17. Mart.

natur, 8€

19 dies.)

Petit ab his regionibus Caesar 8000 equites, et 16000 pedites. Re-

sponsum est, non plures, quam ante annum, datum iri.

haubtmar

cultatibus

Tatari vastarunt omnes pagos à Sancto usque ad Ker. Centum sunt

20caesi, et signifer captus ipsorum, von den Rot und gelb rocklin.

Attuht

Tatari 6000 iuxta Pestum castra habent, et plures expectantur.

Principis

Rascii à Bozmogio mx«votxi fugerunt trans montana, propter crudeli-

in 4 ang

tatem Tatarorum.

-

exterioris

Antverpià 18. Mart.

—

Illostri

25

Anglica classis, parata est. Regina mandauit, ne molestetur ulla

Duci sup

nauis, Galliam et Italiam petitura: sed tantum illae detineantur, quae

Donino

Hispaniam petent.

eD]ens,

Colonià 18. Mart.

feliciter |

Hispani occuparunt Emericum, et praesidio firmarunt. |

|

204

Graefin von Mors, ab Almirante coacta, hat iere Praedicanten ab-

s1geschafft: sed aliquos in arce retinet. In ciuitatem Sacerdotes et Mo-

nachos coacta est recipere.

a,

Mauricius Nassouius, in Schenckii munitione est cum 2000 militibus:

et casira suorum posuit in Geldria.

g

Exemp

35

Es soll ein Friesisch Regiment knecht in der Staden laeger sein: et

Nobili

filius Principis Vrani, cum 3000 pedit. et 800 equitibus, ex Gallia.

Pliliypo

Vesalienses soluerunt 100 * Taleros Almiranti. Diuites sua bona ex-

simi Pal;

portant.

Romà 13. Martii.

Pio t

40

ET IGl

In proximo consistorio, Papa Patriarchatum — Constantinopolitanum,

4 229.

"* D. Hamb. morbus.

11 220.

15 170. 211. 213.

13 ö'(s)*(!

——

205

—

Priori des Barfuser ordens, mit iaerlich 2000 Cronen einkummens über-

geben.

Sabaudus et Gallus, de Marchionatu Saluzo discordes.

SCIm Tia,

Venetiis 19. Mart.

l qeii

Regina sponsa, zu Villa Franca angelangt. Soll in kürtz zu Valenzas

1 aj

ankummen.

Qpl

Vscochi locum quendam Venetorum vastarunt. ludaeis Bosnensis

ilde inty.

:

Bassae gemmas 50 millium Duc. eripuerunt. |

00 gcfl

Literis ex Styria significatur, Turcas à Persis caesos esse. Ebraimus 205

Dassa, Oberster zu land: und Cigala, Oberster auff dem mehr, erklaert. 10

( Xre.

Magna praeparatio contra Hungariam, etc.

i"'fwv. Y

Literae huc veniunt à D. Acacio Hohenfeldero, ad filios eius Oth. et

l, Mor.

Christoph. quibus me, et caeteros Professores salutat. Habet Ecclesia-

sten 80 annorum: quem Caesar removeri iubet, et expelli regione, sub

poena 2000 Ducatorum. Quod non facienti, D. Acacio, mulcta gemi-i5;

natur, seu duplicatur. Proceres agebant tempore datarum harum (.ante

lles, D.

12 dies.) Lincii conventum, nunc tertiam iam hebdomadem. Der Lands-

haubtman Loblin treibt die persecution. Sunt proceres in magnis diffi-

n?um suni

cultatibus. Non conferunt quicquam ad bellum T'rcicum. etc.

lin

Attulit mihi Gerstenmaierus Amalasuntham (.triduo ligatam ita, ut20

Dtür,

Principis Wirtemb. Ioannis Frid. in weiss berment, mit güldinen zaichen,

t crude]i-

in 4 angulis: et maiore nota, vel ductu, in medio, (.utriusque | lateris 206

exterioris.) in cuius initiali pura charta scripsi sequentia.

Illustrissimo Principi ac Domino, Domino Augusto, Palatino Rheni,

etur. ulla

Duci superae inferaeque Bauariae, Comiti Veldentiae et Spanhemii, etc. 25

ür, quae

Domino suo clementissimo: qui feliciter 19. Mart. 1599 huc Tybingam

veniens, Hochmannianas (.mihi &vttrpocomou;.) aedes habitat: quas et

feliciter posthac quoque, cum nobili et honesta sua familia habitet.

Amen.

anten ab-

30

Splenduit Augustus prior hic: splendebit et alter

s el Mo-

Augustus. Pietas, virtus, doctrina, dat augen.

&or*», splendorem: à quo Germanicum, Aug.

qilitbus:

Martinus Crusius, libelli auctor, 25. Mart. 99. |

la

9

07

Exemplari secundo non ligato, in frontispicio infra inscripsi.

, gein: &l

Nobilitate generis, et virtute Christiana, praeclaro viro, D. Wolfgango ss

Gallig.

Philippo à Brand, Auctor 25. Mart. 99. T'ybingae. ut fidissimo illustris-

Dona ex-

simi Palat. Princ. D. Augusti morum Magistro.

Tertio inscripsi.

Pio et erudito viro, D. M. Casparo Heuchelio. Praeceptori illustris-

olitenum,

18 éwvpóog Austrius. 174.

20 Ligatura, bac. 4. 2. kr.

28 195.

QU gUtiem u

22 Die erste Klammer fehlt n der Hs.

—

206

—

poct. 0h

simi Palat. Princ. D. Augusti fidelissimo: amico bene noto, et charo

m

Auctor, 25. Mart. 99.

Postridie per nepotem meum dono eis misi.

Mart. 25. Die (-). (.S. Mariae annuntiationis.) serenissimo.

fori !

5

Tantüm vespertinam conc. Graecé scripsi. Pransus sum (.invitatu D

aliero 0

Procuratoris Ioan. Gusmanni) in Stip. illustri. |

yfilone.

d

9.

08

D.D. Steph. Gerlach. in mensa mihi gratias egit pro Amalasuenta

tatis, o

et sibi eam orationem placere ait.

Recttà

Post H. 19?*» eramus in Senatu, ProRectore D. Hochmanno. Dixit

dari vin

10 mihi uterque Theologus (.inter exeundum.) alter post alterum: se hac

nosti P

hebd. occupatos esse Rationibus Vniversit. putandis: deinde sequenti

(308; €

hebdom. concionibus Paschalibus. At postea se Coronam anni lecturos,

gaia, P.

vel iudicaturos: Gerlachius ait, se intra bidui spatium, fere inspectionem

febri, qu

finituros: adhibito etiam D. Parocho Siguardo: praesertim, cum 2 primos

tisima.

i5'Tomos antehac dudum legerit. Rogaui, sic fieri. Me, si ab eis testimo-

Obit .

nium adeptus sim, sperare successum editionis. Mortem non longe à me

ei Acad

amplius abesse: me non habere filium: Coronam anni esse mihi pro

Tieglero,

filio, ad relinquendum: quae alioqui post mortem meam posset dissi-

FEremtar

pari, et perire. Benignissimé respondit. Da, Christe, gratiam. D. Nicol.

Scnps

20 Varnbyl. octogenarius, antequam in Senatu consideremus, mihi etiam

Magnif

pro Amalas. gratias egit, sibi placere ostendens. |

209

Eodem die literas prolixas, et humanissimas, accepi ab Euangelico

Tonn.-

Ratisbonae Parocho, M. Anshelmo Hageloio Boeblingensi Wirtembergico:

lavino,

qui ait, se 1577. Aug. 14. à me esse creatum Magistrum, habentem

Nieola

25inter 28 candidatos locum tertium. Emit meos Sueuiae Annales, 7 fli

Erat 1

ligatos: diligenter perlegit: attestatur, me vera ibi de sua patria, etc.

tle Veni

scripsisse. Miratur in his, et aliis, in tanta aetate prodigiosam scribendi

D. Iu

diligentiam.

mentio i

Mittit mihi Thema natalitium, quod de me constituit ipse ex meo

excutient

sonatalij quem in Annalibus pono. Turcograeciam non vidit, sed optat.

Iam a

Cuperet etiam Testimonium de suo Magisterio, etc.

D. Magi

Princeps noster vesperi huc in arcem venit. Non diu mansit.

Haec,

Mart. 26. Die (. sereno.

M. Is

In Senaculo domus Sapientiae, transegimus contentionem: quae erat

Dobili fa

35 inter M. Felicem Bidenbach. Aulicum Concionatorem Stutgardiae: et

Noua

IIEXXS

6 199. 219. Tischordnung: l. Oriens. D. Gerlach. M. Felix. Bidenbach, Aul. Con-

cion. lL. D. Siguardus Parochus. Burckvogt Ochsenbach. III. Praefectus Abbaticae

1 Acla

17 117. 149. 162.

Bebenhus. domus. M. Mich. Beringer. IV. Gusman. Crusius.

Hafenaet

228. 285. 2806.

93 Ratisboná,. 25. Febru. 215. 470. 480.

24 NB!

29 Nati-

Magirus. |

uitet.

32 Comes, gener Comitissae Boltringensis, rursus vetuit, ne noster Eccle-

13 EI' k()g

siastes ibi concionetur. Sie cessatur. 292. 190.

—

207

——

D) Chal'():

Doct. Christoph. Brentium Iurisc. cuius pater fuit Abbas Hirsaug. D.D.

Ioan. Brentius Theologus. |

Ti

Mart. 27. Die q4. sereno.

210

Diafo T

Horá 9. aliquandiu lectioni meae interfuit Comes Albinus Schlickius,

altero comitatus: cum inciperem explicare confirmationem Orationis pros

Milene. Post semihoram Pedellus me subitó vocat in domum Vniversi-

ilaguenia:

tatis. Consedimus in minore Hypocaustulo, una mensa:

Ito, D)xit

Recitauit xsv)oAéac nobis literas, D. Hafenraefferus, de obitu prae-

clari viri, amici nostri charissimi, D. Georgii Weiganmaieri, Hebraei

li ge hag

* SeQüenti

nostri Professoris: qui Patauii vixit cognoscendae Arabicae linguae 10

l lecturos,

causa: et iaàm plurimum profecerat: ac, Insubriá videndi causa pera-

grata, Patavium reversus, aegrotare coepit 5. Mart. (.98. Febru.) 1599.

peetionem

12 primos

febri, cum epilepsia. Nihil profuit medicatio cl. Medici Patavini diligen-

tissima.

H

I$ festimo-

Obiit 19. (.9.) Mart. valde pié: commendatá sua ux. Principi nostro, :5

0nge à me

! Irlhi pro

et Academiae: constitutis Tutoribus (.D. Magiro, M. Myllero, et D.

SSel Qissi-

Zieglero.) suis 3 filiis, et 2 filiabus. | Sepultus est Patavii, in Templo 211

D. Niool,

Eremitano: honesté ab utraque natione Germanica deductus.

Whi efam

Scripserunt haec literis 21. (.11.) Martii, Patauio huc ad Rectorem

Magnif. et Senatum amplissimum, hi tres, se subscribentes:

20

Ludovicus Hohenfelder in Aisterhaim et Almeck:

Euangelico

embergico:

Ioan. Conradus Grammer, artis Medicae studiosus in Gymnasio Pa-

tavino.

habentem

Nicolaus Bula Languisensis Thuringus.

ules, T ff*

yatria, ett.

Erat iam ad nos rediturus pius Weigenmaierus, praemissa supellec- s5

üle Venetias: sed Deus eum in Italia retinet.

n seribendi

D. Lud. Hohenfelderus, etiam ad me Crusium Italicà Scripsit (.sicut

mentio in literis aliis fit.) sed non allatae sunt: fortasse luctu memoriam

8e ex Ieo

excutiente.

sed optat.

lam ad Principem res commodé scribetur, etc. per D. Hafenr. etso

D. Magirum.

jsit.

Haec, in una horá hodie mihi acciderunt. Heu, doleo. etc.

M. Ioan. Neobolus, pastor JEntringensis, mihi attulit Scriptum de

. (uàe enat

nobili familia Stadionia, cum Genealogia huius.

'ardiae: &

Noua à W. R. affine, qualia sup. Welling.

985

E ITTTIRUEBNRRMS

cb, Aul, Con-

us Abbaticae

4 Acta un& hora tristem nobis rem habente.

4 GWzordnung: l. Crusius.

]. M. 16

Hafenraeff. IIL. Hochman Prorector. III. D. Mich. Ziegler. M. Vitus Myller. IV. D.D.

99 Nali

Magirus. D. Planer.

9 95. 309. 168.

10 Eó profectus fuerat 29. Maii 98.

18 Er kostet Principi 380 fl,

93 221.

95 Vlmá. 203.

yoster Ecde

08

Mart. 28. Die 9. sereno.

gpanus, :

yipattd

M. Michaél Maestl. creauit 23 Baccalaur. habens orationem pathe-

ticam, qua invocauit Deum contra Hispanos, nobis imminentes, etc..|

21

9

d

E Mel

In prandio, plures mensae. Pro singulis hospit. ?/, fl.

Tolone )

5

" Mart. 29. Die ?2L. serenissimo.

fragium

Genero scribo de filio eius, quod mihi curas afferat. Sit obediens.

Constà

Mitto ei Amalasuentam. Quam et D. Hoeschelio. Rogatu Prorect. D.

er vwoll ]

Hochmanni, examino (.adhibito collega M. Erh. Cellio.) Ioan. Vlricum

Ruecerum: adductum mihi à Med. D. Mich. Ruccero, patruo eius, Cal-

Der m

10 YVàe Medico: D. Med. Michaélis beati (.mihi 1559 fauentis, viri optimi.)

millia 6s

filio. Adolescentulus est 15 annorum. Obtinui in Senatu pomeridiano:

nuni, sed

213ut ei stipendium DBiberacense, piae mem. | Viti Beclini Cos. collatum

sit ad studia. L. Deo.

Nepotem meum, auiae, uxori meae reconciliaui, etiam M. Vito fauente.

y, Wi

atiulit M

15

Nova Wellingiana.

Suinfri

Antverpià 20. Mart.

landante.

Videtur Almirans petiturus Geldriam et Holandiam bello. Ergo spe-

ratur, Caesarem dehortaturum German. Principes ab expeditione contra

Dispat

M. Vit

Hispanos ut ea magis fiat contra Turcas.

20

gent 1am

Coloniá, Mart. 28.

Colon. Prior Augustinianus, à Stadeniis dimissus, confirmat, huc rever-

mihi con

eorum C

sus: Almirantem, ipsum et alios 8 Hispanicos Duces, cum aliquot donis

ad Caesarem destinatos, captos esse, und in die Schenckische schantz

eingebracht sein. Fertur, Hispanos hanc munitionem, et Neumagum,

?5 obsessuros. Ideo magnam Reesae et Emerichae praeparationem fieri.

Italus quidam ibl ait, se praeparare posse tale instrumentum: cui nulla

]. Aln

ciuitas resistere possit. Etiam globos parare tali veneno ac foetore, ut

2, Reg

odor eorum necet olfacientes. Tales multi parantur.

fingere, «

Holandi 1l. arcem quandam adorti, Ludouici de Valasco fratrem,

3. Deh

:0 Ducem, nact, securi percusserunt. |

9

cibum, or

p

14

Francofurto Mart. 97.

10n poss

Heri Dux Brunsuic. cum alüs Dominis huc vénit. Dicitur Hispanus

4, Mer

miles illum, et Hassum, adortus esse.

ticos, aul

Roma Mart. 20.

$, Eun

35

Si Marchionatus Saluzianus addicatur Regi Gallorum: legatus Hi-

6. Epi

9 Baecal. 9.

4 In prima mensa, hi. 207. Tischordnung: 1. M. Cellius. D. Pla-

explorent

nerus. II. Prorector Hochman. D. Halbritter. III. Dominus Vlricus Varnbyler, Essling.

T. Epi

D. Harprecht. IV. Doct. Nórdlinger. M. Crusius.

6 Werdam. 155. 2710.

6 218.

eorum r

? Augustam. 193. 270.

14 212. (214 Hs.).

158 209. 222.

17 108.

22 Almir.

[ —

non eaptus est ipse, sed eius Vicarius Leutenant. 221. 201. 215.

97 Venenati

1 Regin

globi. Nihil postea de his audiui.

29 201.

Seriplo (f

Diaritm

ï

—

209

——

spanus, Roma residens, contrà vult protestari: ut pax Hisp. cum Gallis

VL patho.

rumpatur.

Venetiis 96. Mart.

ntes) ete. l

E Mediol. scribitur, Reginam Hispanicam tempestate in portum di

Tolone iactam esse (.verweht sein.) et é Geenua scribitur, magnum nau-5

fragium passam esse: perrexisse tamen velificando Valenzinam versus.

- Obediens

Constantinopoli Sultanus den hailigen fanen auffgesteckt: anzuzaigen,

Toreet D.

l. Vhiem

er woll personlich in Hungern ziehen.

Vienná 24. Mart.

eits, (h].

Der marckt zu Canischa, gar ausgebrannt. T'artarorum dicuntur 9010

i Qptimi)

meridiano:

millia esse. Granenses, 3 Ducibus Turc. occisis, praedam magnam cepe-

runt, sed rursus amiserunt.

: Collatum

Mart. 30. Die Q. nubilo, serenescente.

10 faente.

M. Wilh. Frei Echterdingensis, in Stip. illustri viuens, mihi imaginem

attulit M. Hermanni Hen]|rici Frei, Pastoris Ecclesiae in Imperiali urbe 21

9

E

Suinfurto: ab eo mihi cum salutatione missam, Annales meos Sueuicos ;;

Ergo spe.

laudante.

(ne contra

Disputatio Magistralis, cui non potui interesse.

M. Vitus Myller, horáà 9. (.càm, habita ista Disputatione, non ades-

sent iam mei Auditores Ciceronis.) mecum ambulauit: et ex Scripto ao

luc verer-

mihi conspirationem Papae, et Hispani Regis, atque adeo &jugt(fAotpov

iquot doris

eorum contra totam Euangelicam Germaniam, narrauit: tanquam

he sehantz

Rex Hispaniensis

Europam sibi subiicere.

Veomagun,

unam Papisticam

onem fieri,

Papa Clemens 8.

; velit

ubique Ecclesiam facere.

25

: eu nulla

l. Almirans, ViceRex Hispanus, solle Bruxellis alle ding verordnen.

foetore, ut

2. Regem Gall. debere permittere Religionem Lutheranis, et sectariis:

fingere, se eis fauere: ut, qui ii sint, ad perdendum cognoscantur.

o fratrem,

3. Debere praecipuos viros érepoOóEtoug tollere. Tum subitó per exer-

citum, omnes eius Regni Haereticos esse crudelissimà perdendos: quo so

non possit gratior cultus Deo praestari.

: Fispanus

4. Mendozam tunc ubique per Belgium debere trucidare omnes Haere-

ticos, aut qui saltem cum eis rem habuerint.

5. Eundem pergere in crudelitate, quanuis Caesar vetet.

egalus T

——

6. Episcopus Wirtzburg. et Bamberg. et Eques ordinis S. Iohannis, a

explorent consilia hostium: resistentes sibi, veneno alitérve tollant. |

Jlius, D. Pla-

ylen Bieling.

7. Episcopi Catholicij cum Haereticis Principibus se coniungant, et?216

j

6 215.

eorum omnia consilia explorent, ac clam Catholicis indicent. Ad haec

88 Alnir.

97 Venenadi

4 Regina.

14 Freii.

16 209.

28 201. 255. 309.

26 Paucula ex

Seripto Coloniensi, dato 26. Ianu. 99. 218.

27 488.

32 368.

Diarium Crusii II.

14

—

210

braten ]à

Bauarus scriptis, Leuchtenbergius profectionibus (.adhibitis callidis Ie-

gge 0Hl

suitis. rem gerant.

8. Lotharingus et Burgundus efficiant: ne Heluetii subsidium Belgis

Malieres

den bOdel

mittant, aut superiori Germaniae.

ä

5

müïiti& à

9. Persecutione universali decussatim per Germaniam grassante : 'Tyro-

lenses et Athesini, armis Lombardorum et Hetruscorum, invadant.

exanit: (

10. Nouus Sax. Elector, Brandenburgensem Electorem quiescere iu-

prae funi

beat, et ipse nullam opem ferat, tanquam ipsis nullo periculo imminente.

|

culos, &

Sin Imperii Principes invalescant: ille in eos impetum faciat.

sanguiné-

10

Moniales,

11. Omnes Episcopi, et Praelati, Monachi et Monachae, sumptus ad

haec conferant.

gore, d t

Haet s

19, Contra ciuitates Imperii, magnam vim pecuniae comparent, ven-

ditione etiam rerum et vectigalium suorum. Omnia eis restitutum iri.

eni, in ]

18. Ex nobilibus, quibus magna officia committantur, omnia arcana

15 expiscentur: et captos, bene asservent.

y. C

14. Caesar et Papa, hic suos ad arma concitet, ille alteros ab armis

sum, obta

deterreat.

Hypooa

217

15. Simuletur, omnia comparari contra Reginam | Angliae: ut Ger-

Legmu

mani, negligentiores et securiores fiant.

99. Archi

20

16. Mendoza, aliás cedat é terra Imperii, aliàás redeat: rursus cedat,

Àd dict

redeat: ut Principes, irritis militum conscriptionibus enerventur.

audivmus

17. Catholici proceres, vias muniant, et pontes faciant: ut Admirans

e] exponu

facilius cum copiis transire possit.

persoler:

18. Haec consilia, possunt augeri,minui, mutari: dieweil es alles am

Turamentt

25 glücke, und guter weisheit, steht. Semper consilis adhibeantur illi, qui

Videtur

de societate (.lesuitae.) sunt.

hinc mde

Durchteufelte Hispani.

Der Almirante ist mit 30000 zu Ross und fus, auf dess Reichs grund

À

und boden, under dem schein der Rebellischen Niderlanden, gefallen.

80

Cone, 3

Nullum iuramentum dedentibus se seruavit, ne Papistis quidem. Dicit

Lemnh, E

enim eis: seins konigs befelch sei vil grosser: dann das er ainigen aid,

sterum F

wie hoch auch er in beteurt hette, halten solle. Euangelicis dicit: das

gemahdl

er bei verlierung dess himmelreichs, kainem Ketzer kainn aid halten

foernt? |

dürffe. Dann der seie aus dem mund dess Bapsts inn abgrund der

profugit ]

218hellen verdammt, der eimm Evange|lischen glauben halte. Darumb hat

se er sieh auch Pontificij Caesari, et Regi Hispano, et Principibus eorum

Seheda

deren von

Ecclesiasticis, ac Politicis, zu den vorgehnden Artickeln, mit hohen

110 7

eidspflichten verbunden. Derhalben seine Hispani haben mit glühenden

tevtlaius, 9

spiessen, ettlich personen gespisst: bei glühenden kolen gemaechlich

M lotrioe.

9 Inite consilium, et nihil erit.

95 Dei nulla fi& mentio.

98 201.

90 Ereyt;

35 Mendoza Teufel.

39 Mendozae Ritterliche thaten.

Ctmeini ig

Sdiey Bprag

b

ründwzg (

——

—

ALE

il T.

braten lassen. Alios veretris suspendit ante domos ipsofum, sicut. In-

Q Bol

signe cauponis pendet: aquae potu refecit: ut sic ad 10 dies vixerint.

Mulieres hat diser Mendoza, durch haend und füs mit hufnegeln, auff

lle: Tm.

den boden lassen auffnaglen, und zu tod schaenden : praesentibus eorum

Mdant.

mariüs, ac liberis. Dissecuit grauidas mulieres. De eis immaturos foetus s

exemit: dilacerauit: pendentibus viris, et matribus, ad ora ligavit: ut

eStere u-

littinente.

prae fame et siti, inde aliquid comederent, et sugerent. Infantes anni-

culos, et ultra, in vuluas dissectarum mulierum indidit: obligauit, in

sanguine illarum suffocauit. Alios utriusque sexus, etiam Monachos et

Ilptus od

Moniales, nudos exuit in hyeme summa: calcanea abscidit: ut Sic fri- 10

Tent, ven.

gore, et effluxu sanguinis, perierint.

Haec sic egit in Tuliacensi agro, in Electoratu Treuirensi et Coloni-

t ii

ensi, in Monasteriensi dioecesi, etc. l

lA aTtana

Mart. 31. Die i. satis sereno, tonante.

219

j ab amis

M. Cunius mihi Psalmum 46m QGraecé à se duplici carmine conver- :5

sum, obtulit.

: u Ge-

Hypocaustulum, siue Museum meum, et fenestrae, lotae et mundatae.

Legimus summam libelli supplicis ordinum Styriae, etc. mense Ianu.

99. Archiduci Ferdinando exhibiti.

ISUS cedaf,

tur,

Ad dictum à te diem magno numero convénimus: Propositionem tuam o

Aduirans

audivimus, etc. Petunt, sibi Religionem veram relinqui: cuius summam

ei exponunt, qui non legerit. Pro patre eius, aes alienum ad 9 milliones

persoluerant. Ipse etiam Ferdinandus stabilem promiserat fore religionem

s alles am

Iuramento nobis sanctissimo obligatus es, etc.

i 1l qui

Videtur res ad vim apertam ventura, etc. Multa his diebus legebam ss

hinc inde in den Tischreden Lutheri.

Mense Aprili.

jchs grund

, gefallen

April l. Die Palmarum, mané nebuloso, postea sereno.

dem. Diat

Conc. 3 audiui. Literae à M. L. Engelh. In Chronologia Germanica

Leonh. Erentzhaimi dicitur: anno | Christi 815. aedificatum esse Mona- 920

jnigen aid,

dicib: das

sterium Franconiae Schwartzach, von Graue Megingund, sampt seineras:

aid hallen

gemahel Ymina. Quid si Eginhardus, et Caroli M. F. Imma, fundatores

ymund der

fuerunt? Datae Dominicá Iudica (.Mart. 25.) Stutgardiae: unde nuper

arumb hat

profugit Tudaeus, qui sal petrae coquebat, etc.

EY

us eorum

Scheda à generoso D. Conr. à Bappenhaim. Interrogat de familia ss

deren von Wytingen.

mit hohen

1 108. Tyrannidem hanc iam plus 800 locis Imperii exercuit.

2 Antichristus,

glühenden

revelatus. 927.

6 302.

15 172. 229.

18 180.

29 Stutgardià. 201. 373.

emaecllich

94 iooBatoc. 908,

88 901.

30 Erentzhaimi: Es dürfte sich vielleicht um einen -Lesefehler von Crusius handeln.

Gemeint st wohl die Chronologia des Leonhard Krenzheim (1582—98), die in deut-

Scher Sprache in 2 Bánden 1576 zu Górlitz bei Ambrosius F'ritsch erschienen dst.. Die

Gründung des Klosters Schwarzach findet sich dort 2, 170.

14*

—

L

212

yabet 10

M. Ioan. Assumus mihi affert cantum, ó mensch bewain dein sünde

gros: quam meo rogatu Latine, etiam rhythmioé, composuit.

fitoram.

a'*ll"/)u':öa 1

Literas scripsi ad D. M. Iohannem Assum, Ecclesiasten W eickers-

haimensem: remittens Genealogiam Comitum Hohenloénsium, generoso

jlle, 102

s D. Wolfgango humiliter et sbyopíctoz restituendam. Indidi orationes 9

scil. de Irena, de Calva, et de Amalasuenta. Scribo de obitu D. Weigen-

[ncipil

maieri. Oro contra crudelitatem Hispanorum. Cano, erhalt uns herr

g N0T

B(ei) D(einem) W(ort). Oro pro D. Assumo. Scribo de Postilla, et

— À meertÓ—Á— u ( —— ——

suan), Vä

comment. Homericis. Portabit illuc filius eius, Ioannes Christophorus

classert.

10 Assumus, etc.

t Scoti

Filius huius Comitis Wolfgangi G. Fridericus, Dux erit Peditum

yos scril

Onoltzbach. contra Hispanos. |

inde p

221

April.9. Die (. sereno, inde ventoso.

M. Iac

Generoso D. Conrado Bapp. collegi, petenti, quaedam de nobilibus

ai 1005

j.e. Tybi

15 Weitingensibus: quia (.ut puto.) habent feudum ab ipso, ut Stulingensi

Ducatum

Landgrauio.

Éorà 1

Descripsi mihi quaedam de Stadionia nobilitate: quam mihi M. Ioan.

Dud, &

Neobolus, Pastor /Entringensis, dederat Mart. 27. Postridie genero eius

Carolo Calbero, Iacobi filio, cum literulis eyaptottxotc, ciui Tybingensi,

portam (

Neurhot,

so misi: qui D. Neobolo remittat.

hodie ad

April. 3. Die 4. sereno.

elus Mag

Bis docui; absolui librum Odyss. 9.

profectus

Nova, ab affine W. R. quae sunt illa sup. 213. Wellingiana: nisi

Àpr

