1 796. Tüschordnung: l. Lansius. II. Ort. Praeceptor filiorum. D. Haf. D. Hafenr

III. Vxor eius, corpulenta. Vicini praedicti uxor. IV. Occas. Crusius, Zieglerus. Vi-

T0Sun

cinus eius, scil. Ziegleri, Sebast. Willing, Onoltzpachensis.

2 Spálterer Zusatz

Turis

£w uxor: Àgatha.

2 Spáterer Zusatz: obiit ea 19. Maii 99.

2 661.

8 107.

QriO

9 Zu detinetur: postea, etiam dimissa, iussu principis.

12 Vlmáà. 798.

16 Teut-

postet

sche Chronie M. Henriei Buntingi, Braunschw. und Lünaeburgisch, apud nobilem

ä

——

iuuenem Hermannum Oxenbach, hic. Vtebar his diebus.

19 86.

20 Chartis

39.

20 '793.

21 47.

91 gpovxtai x« owwmot.

1

j

9TT

18 Zu Q 8. 9. 60 Z MT

p Àu

——

87

——

93

Lrjo. I

Aug. 3. Die 2l. nubilo, lucido. Noctem pluit.

Iu

Audio, D. ZEntzlinum Argentinam profectum esse: quod Caesar pro-

scripserit eos: et cogat, ut Carthusam reaedificent, quam proximo bello

I post

destruxerint. Ipsos emisisse nuntios in plures urbes. Concionem Graecé

5

Scripsi.

l. Diss

M. Thomas Lansius, mané 5. cum nuntio discessit. In Senatu eramus.

Disputationem Concionatores exercent Luschnouiae, in vicino pago,

1b u

apud Specialem huius loci: sicut M. Isrüel Wiel. nuper dicebat mihi,

l. Atg,

fore. Se tunc mei fore memorem. Nihil spero.

M. Saltzhuber, ex Austria (.ubi apud Baronem Loserum scholam 10

rexerat.) remigrans cum uxore huc, me invisit: hanc hyemem hic man-

Ssurus.

Vesperi literas à M. Thoma Birckio accepi, mittente Gruppenbachio.

plitz

Agit gratias pro triplici meo Epigrammate: Sueuica nulla habet. Epi-

gramma mittit in Homerica mea commentaria, Germanicorum 63 Di-:5

stichorum: in quibus mentionem meae Postillae facit. Thut nichts. Con-

D

vertere Latiné coepi 44 conciones meas Graecas in Psalmos.

| adhuc

Aug.4. Die Q. simili.

Literae à M. Iacobo genero. Vxor eius (.L. D.) bene valet. Pecuniam;

lauium,

quam misi, accepit. Multae etiam circa illa loca tempestates, fulmina,eo

- L. D.

]l n-

incendia, fuerunt. Placent ei progressus filii Ioan. Iacobi apud me. De

bello T'urc. nihil. Papistae, si id confectum sit, dira Lutheranis minan-

Iness]s,

tur. Canant suo impio capiti, ista. | Literae ab Hoeschelio. Responderat 794

! omnes

mihi per Augustanum nuper ad singula: sed is non vénit: Nunoc subitó

l clarà,

ex memoria respondet, non habens meas literas ad manum. Non habetes

15 ete.

Scaligerum: sed ex viro graui cognorat, honorificam ab illo fieri men-

folgura,

o, ]*

tionem mei. Ex suis Scalichianis literis, haec ponit. , De Martino Crusio

certiorem me facias, an viuit? Ego ex illus Philellenismo plurimüm

' jnter-

adiutus sum. Cuius librum antea non videram: priusquam Vulcanius

s. All-

noster copiam eius nobis fecit.^ Deinde Hoeschelius. Nihil à Graecis,so

COnser-

qui Augustáà transierint, ex Italia ad se mitti, praeterquam à Margunio:

I-D-l

cui inscribere cogitat Mystagogiam Maximi Monachi. Laonicum meum

——

. Eafenr

accepit: quem vel ipsum, vel ei adiunctum librum, licet perquam lacu-

nosum, edere animus est (.invitante ad hoc D. qui vocatur, Freherus

us, TT

y Zustiz

Iuris Consultus.) si patronus quispiam expensas fecerit. Chartas 0035

8 0T.

qectou, 8 Ternionum ; mittit: ab X usque ad Ee. Sed « O et P oblitus,

10 Teut-

E

posterius mittet, si à me moneatur.

nobilem

| Cbartis

1 782. 799. óveip. &xX&nvjokv wov x&poc xot vwvec BigAou &x xob poocetov.

6 790.

8 .

17 818. 792.

19 Werdà. 777. 809.

OTRU CH AAE a tctido m ER

129 VnderTyrcà. 783.

24 Augustà. 779. 767. 148.

88 Zw adiwunctum : Annae Caesarissae.

——

88

—

) D

Mecum erat aelius meus D. Hamberger: orans, ut sibi postridie (.cras.)

adesse velim, in sponsalibus filii. Converti Lat. cum praeced. 2 psalmis,

Jjus,

t:o, Von himmel hoch.

o

Aug. 5. Die fi. nubilo, pluuio interdum.

virol

x

helti

9

Horáà 8. usque ad mediam 10*" interfuimus sponsalibus: quae con-

Hani

795iracta sunt inter | loan. Georg. Hambergerum, et Ohristinam, vicini

mei Ludovici (.Cellarii) Riepii F.

Nos ambientes, in domo Cellarii: D.D. Georg. Hamberger, et gener

(o

eius D.D. Dauid Wilhelmus, et ego.

li

10

Ex altera parte:

cedil

D.D. Henricus Bocerus, D.D. Daniel Moeglingus, et Cellarius. Postea

Tj

advónit et pater eius, senior Rudolfus: qui, et ego, anno 1559, unà in

Q0S,.-

Franciscano Coenobio habitauimus.

vider

D. Wilhelmus verba fecit 1. petit Ioan. G. virg. Christinam in coniu-

Me 6

15gium: si fieri possit cum consensu utriusque partis, etc. Excessu facto,

g ]

et reditu: respondit D. Bocerus, Cellario placere, etc. Post aliquot

Ifi

partium exitus et reditus, tandem convénit. 1. ut coniugium fiat. 9. Ioan.

Toan!

G. fiat Doctor med. primo quoque tempore. 3. alantur ambo véeyaqot,

aliqu

in mensa Hamberg. per !/; annum, aut plusculum, 4. Hamb. doti dat

n

Y)

20filio C C fl. Cellarius, de bonis filiae (.ipse habet iam secundam uxorem,

huei

Spirensem.) C C C C fl. etc. Cras coena erit apud Cellarium (.communi-

thor:

bus impensis socerorum.) 2 mensarum, et ante coenam desponsatio.

pogo

Mit den faellen, wirt kain Notela auffgericht: sonder man sol| dem

Landraechten nachgaehn. Dise abredung soll à D. Wilh. verzaichnet

25 Wwaerden. Cellarius in suo priore coniugio, Zu Cell, etiam ius Wirtemb.

et non Marchionum, secutus erat, etc. |

inter

Lj

"

96

oL &v 1Q véo xoAAmyip Bdpmvec, xAv«üfjoovvot mpbg 1b paytotéptov, ei

GegX

&YYeypopatat mapà v péxtept.

qu 1

Aug. 0. Die (2). nubilo, interdum pluente.

ad x

30

. t

Conc. 1. seripsi Graecé, concionante D.D. Hafenr. ex Genes. 4.

Converti, Der tag der ist S(o) F(rewdenreich).

a

]

Vesperi H. 7. eclipsis (.

(s n

Horáà media 6. in domo Lud. Cellarii, tum desponsatio, tum coena,

ad v

actae sunt.

Wt

35

c. Eramus in Museo Cellarii, viri et foeminae. Tum D.D. Matthias

RT

conti

Hafenraefferus orationem habuit. 1. omnia, in nomine Dei incipienda.

——

E

Ergo etiam matrimonium: quia, valde necessarium. 2. contractum est

61

matrim. inter D. Ioan. Georgium Hamberg. et inter virg. Christinam

rüs, h

IV' M

Riepinam, D. Cellarii Lud. Riepii F. cum consensu parentum, etc.

8 796. vouxá.

13 iox&pevot.

94 795.

Süepe

9 Tul

4 plunio Hs.

24 [

ä

—

89

—

(T3g)

*

3. Date ergo inter vos dextras. 4. Fausta precatio,

a

singulis astanti-

ülmis

bus, etc.

£. Ascendimus in superius hypocaustum, ad coenam. Mensa 1. erat

virorum. 2. foeminarum. Inter foeminas, Bocerina, Hambergerina, Wil-

$ Cn

helmina, Moeglinga, Essingina, iunioris Rudolfi, Cellaria, sponsa, Cathar.5

Yi

Hamberg. et filia mea 'Theod. |

197

gener

Aug. 7. Die ((. nubilo, lucido, humido.

Converti cantum, Haerr Christ D(er) E(inig) G(ottes) S(ohn).

Literas à D. Matth. Reisnero accipio, 21. Iul. datas. Meas cum Epi-

Posten

cediis accepit. Primarius nunc Basileae Typographus, est D. Waltkirch 10

Ihà m

Typographus: habens characteres, elegantes, Graecos, Lat. et Germani-

cos. Cum eo locutus est ipse de comment. Homeri meis. Cupit ille primó

COn1U.

videre opus, et legere. Si non maximum volumen sit, impressurus est.

facto

Me ergo posse D. Reisnero transmittere. Honiger mortuus est. Orat sem-

per Reisnerus pro me, etoc.

15

Ji

Quo

EY

Ioan

Literae

d

M. Dauide Langio. Remittitur filius fratris eius, M. Ioannis,

T0

loannes Langius: et mihi commendatur. Prior Buchshaimensis promittit

aliqua collecturum de illo Monasterio: sed nihil erit. Ioannes praedictus

& dat

iunior, bene respondit, examinatus à Visitatoribus, etec. Nuntius eum

OT

Imuni-

huc reduxit: et ait, eum fore convictorem D.D. Zebelii, schier beimm Hack- ?o

thor daussen. Er waerde sich bessern. Der Laminet predigt all wochen in

183110,

pago: et quotidie 5 horas in Schola docet. Sic etiam Haeselinus, ut puto.

| dem

Yhnel

Aug.8. Die ($. sereno.

temp.

1. D.D. Anomoeo, copiosé scribo. 1. Tydaeum esse Magistrum 4? loco

inter 34 competitores, doctum, et mihi charum. 2. gratulor ei de suc-s5

, &

eessione in Scholam. 3. literas | antehac ipsius plures non accepi: alio- 798

qui respondissem. 4. spero, posthac nobiles ex ista Schola Discipulos,

ad nos missum iri: quod antehac non factum sit, sed A rgentinam missi

1

5. Semper gratae erunt mihi eius literae. Datum 9. Aug. 98.

2. In alia charta, describo ei opus meae Postillae, et de Typographo so

(.à modó Maecenates essent, expensas daturi) et locum posteriorem,

(0618,

ad verbum, ex Testimonio Facult. Theol. Witemb. pono. Me 39 annos,

Wirtembergiae inseruiisse: sed Maecenatem non invenire. At si istinc

ytthnas

contingerent: eis dedicarem honorificentissimé: et Geenealogias ipsorum,

35

jenda,

só acciperem, insererem, etc.

D est

6 791. 801. Virorum consessus: I. Occas. Sponsus. Cellarius. II. D. Moegl. D Boce-

linam

rus, Rud. Riep. senior. III. Ort. D. Hamberger. D. Hafenraeff. Rector magn. Hochm

IV. M. Crusius. D. Dauid Wilh. M. Rud. Riep iunior. Noua affinitas.

'Terna fercula,

, elt.

—

saepe Aromata quaedam. Bibimus vinum 6f. Post X. horam noctis abiuimus.

9 Tullico, Dillingà.

16 Memmingáà. 745. 813.

16 Zu Langio: affine.

—

24 Lincium. 763.

——

90

—

3. In scheda abolenda vypdéqwo: me testimonium Witenbergense, ante

(

gunt

annos forté !/, et catalogum omnium concionum, et specimen, concio-

gtati

num 2 de lohanne Bapt. misisse ad. Memh. et Haunoldum, sed frustrà.

Aliquoties ergo repetiisse illa, sed mihi non remitti. Ergo me superiori

en

cuit

5 tempore scripsisse ad eum, ut ipse fiat Maecenas, càm opes à Deo habeat.

De quo dubitare aliquis possit. Ergo D. Anomoeo commendo, ut tentet

Für

M:

apud proceres, si nihil facturus sit Memhardus.

D.D

Conarer eius Scholam ad coelum efferre, etc. Mitto eidem szixóv«

meam 2 Exempl. etc.

chio

10

4. Omnia 4 horis scripta.

na)

199

Noua Roneriea sunt eadem cum proximis Wel|lingianis. Wallonum

Q

veró 8 signa Vlmam venerunt. Conflagrarunt 17 domus in Vlmensium

al

M

pago, satis magno, Pful: et suspensi sunt 2 Wallones, qui ignem subie-

cerant. Constantinopolin allatá fama de pacificatione Occidentis, T'urcis

gepi

D

15 terror incidit.

Supplicaui per epistolam D.D. Nicolao Varnbyl. pro Ioanne Petro

notu

Raifschneidero, Ioannis, Phorcensis Diaconi, filio, contubernio famulo:

cun

Cont

ut recipiatur in Stip. Mart.

Ecd

Aug. 9. Die $. pluuio toto. Inundatio.

20

d

a

Horá 8. nos collegae, in domo Facult. nostrae congregati, cum De-

Reu

cano nostro inde descendimus (.praecedentibus Pedellis 2 cum sceptris,

et 34 Candidatis sequentibus, qui totidem habuerunt facigeros.) in Au-

lamque nouam intrauimus. Non multó post Decanus Doctor Zieglerus,

Ii

orationem habere coepit: sed ingrediente Principe lIoanne Frid. et 5

(20

es Baronibus eius, ac Comite Waldeccio (.Landauus Baro, morbulo uuulae

impeditus.) et Comite Albino Schlickio: Decanus intersiluit, dum sedis-

fa.

Dia

sent. Postea prosecutus orationem, absoluit horá 9. Ea erat de Philo-

6 he

sophia: quod necessaria sit ad Medicinam, Iurispr. et '"Theologiam.

gedis

Auditàá hora X. cum tantüm duo primi, et Respondentes eorum, dixis-

Qu

so sent: iussit gratias agi. Quo facto: Princeps, et illustres, exiuerunt: nos |

800cuncti in Templum iuimus: et, precibus habitis, in cauponam Ouis,

bini, longissimo ordine, iuimus. Ibi prandimus usque post horam 2*",

M

Tum, plerisque abeuntibus, rationes nos (.collegium.) putauimus cum

tetur

caupone, 8!/, bac. pro singulis personis. Tunc primüm (.propter cari-

P

as tatem vini, et rerum aliarum.) imposuimus candidatis (.nouis Magistris.)

dom

ut singuli etiam pro se ipsis symbolum soluerent. Hoc, murmure magno

8

indigné ferebant tres (.M. Iacobus Andreae, M. Ioan. Reinöl, et M. Mat-

Deen

thaeus Lanius.) quod antea factum non esset: sed compesciti à nobis,

lach

25 W

5 Commisi totum fasciculum Tydaeo 9. Aug.

10 Vlmá. 791. 801.

11 809.

Dent

13 Conbussissent totum pagum: nisi Vlmenses subvenissent.

18 793. 810. óvetp.

l5

óu t1ó poucstóv poo, xal 7| xovóc, &veo v pévo. BAonY|O .

Ztchi

Ó

——

—

91

. lo

ODng.

Cauponi soluerunt. Nam fiscus noster aliter damnum pateretur. Solue-

runt singuli 38 (.nam 34'* in prandio non fuerat, scil. Tydaeus: sed

Ustrà.

statim post actum discesserat. Cauponi pro suis hospitibus singulorum:

'enior

deinde, pro communibus suis hospitibus: als 6 Stattknaechten, qui à

begt,

ciuitate vinum donauerant: et pro Archigrammateo, verba. faciente, etc.5

tentet

Für die gestolnen gleser, 1 hospitem bezalt.

Eï"/.ö*)a

Sedebam ego (.procuratione Decani mei) in prima mensa: ubi et

D.D. Ioan. Pappius: qui intra 14 dies Onoltzpachum migrabit, Mar-

chionis Medicus factus. Ait mihi, se pev& vv BouAcutüv locutum esse

lonum

xepl víj; pou Toot(ÀAme. | Se per oceasionem v «bto0 oO doyxovvoc 801

locuturum. Aderat etiam socer eius, D. Ioan. Esthouerus, Concionator :

Distum

Calvensis.

Subje-

'ureis

M. Gorg Waloh, Notarii nostri frater, Rotenburgi Nicri, hodie ibi

sepultus est.

Dominus Samuel Mack Launsensis (.sub Vlmensibus.) mihi 1544.15;

Petro

notus Vlmae, me salutat: sicut mihi dixit hodie M. Gallus Mann, Con-

mulo:

cionator zu Bitzfeld (.im praefectura Wéeinspergensi) cuius filius Ioan.

Conr. Mann, hodie Magister factus est. Maccus, totus canus, Pastorem

Ecclesiae agit in pago Walpach, eiusdem praefecturae, iuxta Monast.

1 De.

claram stellam, Liechtenstern. M. Raach Reutling. nihil mihi ex codiceao

eptis,

Reutling. M. Socr. affert.

n Àu-

Noua Wellingiana.

Dlerus,

Nostri Totisam expugnarunt.

Literas mihi ante Actum Magisterii reddidit | Andreas Brentius 802

TE

qdulae

(.mox Magister factus.) à M. Dauide Aubelino, Weihingae 6. Aug. datas.25

gedis-

xepl AopytxGv. Gratias pro lrenae oratione agit, etc. De ea inquirit.

Dicit, patrem meum bene notum suis parentibus fuisse. Patrem suum

Philo-

6 hebdom. olim Cantorem Vlmae fuisse:

et me in lectionibus eius

0giam,

dixis-

sedisse. Is pater fuit Albertus Aubelin: et ultimo Septemb. 97. obiit,

cüm esset 84 annorum. Mater adhuc viuit.

30

: 008

Aug. 10. die obscuro, frigido, postea claro.

(Juis,

j Qam.

M. Dauidi Aubelino rescripsi: Gratias ago pro benevolentia. Soisci-

$ Cum

tetur de Irena, Gamundiae, et alibi, etc. Mitto ei iconem meam.

! (ari-

Pransus sum apud D.D. Andream Planerum: qui nuper migrauit in

jstris)

domum: quam de socero suo, D. M. Georgio Lieblero sene, praeceptore s5

]agno

8 804.

10 808.

19 Prima mensa. 796.809. T'íschordnung: l. Septent.

. Mat-

Decanus meus. D. Pappius. II. Ort. Rector Hochmannus. Esthouer. IlI. Merid. D. Ger-

AL

lach. D. Hafenraeffer. IV. Occas. D. Laubmaier. Crusius.

22 '798. 808.

98 Totis.

10biS,

Dd

25 Weihingà. 778.

82 Weihingam. 818. 822.

35 Optimae forellae pisces,

11 809,

Dentzlingae.

). óvetp.

15 Launsensis, d. h. aus .Lonsee àm heutigen Oberamt Ulm.

91 Die Tagesbe-

zeichnung 9. fehlt.

i

—

92

——

nostro, emit, in Neccarica platea. D.D. veró Magirus, in domum, ubi

803ipse prius habitauerat, inter Hochmannum et Hamberg. migrauit. |

prà

D.D. Pappio dedi 2 conciones Graecolat. meas de S. Ioanne Baptista,

specimen Postilae: xai noAAX GeAcEdiuy «üQ: Og x«l mávrx immyyet-

pack

]am

5Àavo. Vesperi.

gj

Si M. Erh. Cellius velit cvxoüv psalmos poenitent. ego honorarium

dedicationis cum eo partirer.

es !

Literae humanissimae à D. Assumo. Dabit operam.

Aug.11. Die Q. pluuio.

10

Iterum in Acad. docemus.

pOG[

Respondeo generoso et illustri Baroni D. Iohanni Vlrico de Starhen-

berg. Literas G. T. clementer et benevolé scriptas, cum voluptate per-

máti

legi. lohanni Hiltebrando adiutor fui. Itaque Pseudofridericus, excusus

8

est: et Grupp. affinis meus, Exemplaria mittit. Gratias ago, quod mea

cond

15 Scripta Generositati T. placent. Hortatur ea me ad pergendum in Sparta

Tuve

mea? Feci, et facio. Sed non habeo TTypographos ad duo Opera magna.

Tur

1. Postillae. 2. Catecheseos maioris, cum concionibus in Psalmos. Habe-

colai

rem veró: si forté: 3!/, fl. pro Exemplari Postillae, et fortà 2 fl. pro

doce

Exemplari Catech. persoluerem: ac trecena Exempl. utriusque operis

edit

20 acciperem. Sed pauperior sum, nec Maecenates habeo. Ita videor adhuc

dedh

operam et oleum perdidisse. Comment. etiam in omnia Homeri scripsi,

Soll

Typographum quaerentia. V.

ergo

Mitto iconem meam. |

lll

us

804

Aug. 12. Die h. feré pluuio, satis etiam frigido.

d

em

&

Il

25

Absolui Lat. conversionem Pass. Ó maensch B(ewein) D(ein) S(ünde)

st

Tui

G(ross). Accepi responsum à M. Oesterlino. Accepit meas literas hac-

tenus omnes: mittit unas membraneas veteres literas. Ait, à multis

pie

at

il

meam OCoronam anni desiderari. Promittit eorum catologum, triduo

denc

post S. Barthol. diem. Petit, ut per literas Germanicas moneam se:

ficer

30 ne tam sit remissus in colligendis Antiquitat. ex Parthenone Wittichen.

hae

Aug. 13. Die (2 pluuio, mané frigido, interdum ridente.

tum

Conc. 2 Graecé annotaui. In Senatu fui. Converti x15, Christ lag

18 :

l(n) T(odes) B(anden).

g

YIgO

i

y

un

2 801. 811. Tóschordnung: l. Sept. M. Myller. Vxor sequentis. M. Georg Liebler,

absc

Pastor Wachendorffae, senioris F. II. Ort. M. Georg. Planer. M. Ioan. Planerus, heri

(ic

li

Magister factus. IIIL. Merid. D. Andr. Planer, pater Georgii et loannis. M. Georg.

Bauarus, Dentzlingae Concionator, aelius Doct. Planeri. IV. Occasus. Crusius. D

9 800.

8 Weickershaimo. 779. 837.

10 784.

11 Viennam.

Ziegler.

D

189.

26 Sultzà. 778. 819.

dj

—

93

—

j übi

Aug. 14. Die (. nubilo, interdum clariore.

Literas scribo prolixas D.D. loanni Pappio, Medico: illustrissimi

J

Brandenburgensis March. Georgii Frid. Medico: (.breui hinc Onoltz-

T'Tel-

pachum x«votxi abituro.) gratulans de conditione: et orans, ut Postil-

lam Catechesinque meam, Celsitati illius commendet, etc. Itaque multiss

AT

Seriptis ipsum instruo, qui sunt.

1. Scheda, ubi, describo Coronam anni, vel Postillam. Et adiunctum

est exemplar 'Testimonii Facult. Theol. Witenberg.

2. Quatuor Tomorum catalogi concio|num, in 4 libellis.

805

9. xavQxfjoeec maioris descriptio: cui accedunt conciones Psalmorum,:o

poenitentialium 7 et Germanicorum 52.

Lrhen.

4. Duae Icones meae faciei, ut Cellius seorsim nuper, cum Epigram-

: per

mate meae vitae, excudit.

QUs

Sententiae, quibus utor in epistola ad D. Pappium. Sit felix ista

| mes

conditio. Nam etiam mihi prodesse poteris. Scripsi multa, ad utilitatem 15

parta

iuventutis, et ad honorem Dei, quae excusa sunt: ut Germanograeciam,

àgna,

Turcograeciam, Acta et Scripta Constantinopolitana, Compendium Grae-

Tabe-

colat. Heerbrandi, Politeuma coeleste, quod in Paedagogio Academ.

l. pro

docetur alternis cum Demosthene, etc. Deinde scripsi 2 opera, non

operis

edita: quia Elector Saxon. p. mem. D. Augustus, cui compendium Theol. o

adhue

dedicaram, hortatus me clementer per D.D. Polycarpum est: Crusius

Crips,

Soll vermanet waerden, das er mehr solche nutze opera schreibe. Opera

ergo sunt, Corona anni, et Catechesis cum psalmis. Velis tu, D.D. Pappi

ilustrissimum Princ. tuum nomine meo humiliter orare: ut impensas

clementer det, ut Palthenius excudat, Exempl. CCC ab eo redimendis, »5

Titido)

et initió aliquid prae manibus dando: qui | vir est doctiss. et typis in- 806

structus. Haec laus erit magni et potentis Principis maxima, inseruire

hac

mullüs

pietati promouendae: cüm alii diuites luxu, et citó pereuntibus volup-

tmduo

tatibus, saepe magnos sumptus faciant: cüm saepe aliquis 2000 fl. lu-

dendo unà nocte perdat, nec ei gratiae agantur. Stabilior erit haec bene-so

n 36.

ichen,

ficentia principis, quam saepe urbs et arx munitissima. Testabuntur

haec opera: quanta sinceritas Religionis Christianae sit Lutheranorum,

tum aliis exteris, tum Graecis. Maximos labores pertuli. Sum iam feré

t lag

72 annorum. Si obtinueris à Principe: prae laetitia saltabo: et nouus

vigor ossibus senis accedet. 'Tum, si videro haec opera excusa, dicam :5

——

Nunc dimitte, Domine, seruum tuum in pace. Scripsi haec opera, ne

jgblet,

absconderem talentum Domini: ne mihi dicatur ex Hierem. 48. Male-

dictus, qui opus Domini negligenter tractat. Concionatores honorem

g, heri

Georg.

8 800. 811.

4 805. 808.

14 804.

ius, D.

96 Vgl..Luc. 2, 29 : Nunc dimittis servum tuum Domine, secundwm verbum tuwm in pace.

xnnan,

97 Vgl. Diarium 1596|97 S. 328 Z. 30 und 1597|98 S. 23 Z. 32.

——

94

——

Dei promouebunt. Habebit Princeps, et nobilis aula, et Eocclesia, per-

petuum, quoad viuam, intercessorem pro ipsis ad Deum. Haec, in hac

epistola.

Promisit Pappius, se erga me functurum officio Christianissimi et

—

807fide|lissimi amici . Ideo capturum occasionem apud Aulicum Concio-

enatorem: et apud Principem, forté in venatione. Prius tantum res suas

ilie ordinaturum. Marchio est 60 annorum. Onoltzpachum distat 'Ty-

bingà 18 milliaria. Colligauit 2 concionum excusum specimen, cum

caeteris scriptis, quae ei dedi, suprà enumerata. Ait, se die abhinc 8?

D

Conn

10illuc discessurum. Ostendit mihi libellum rerum, quas notabiles inscrip-

serat. Ibi rubricà ante triennium inscripserat: Crusii opus Postillae

mll

Gd

esse memorabile: et sumptus ad eius editionem dandos: sicut olim gene-

nibus

rosus D. Vngnadius Ioan. nostram religionem, Sclauonicé conversam,

in illas terras miserit. Postillam ergo propter Graecos esse edendam,

p,dïäl)ï

Ifii

15 etc. Haec, tunc.

Postea dedi schedulam M. Philippo Alberto Halae, (.quam includet

mitit

suis ad patrem literis. quia Sutor meus Philippus descendat Franco-

fordiam: per eum mihi mittat, si quid de Apologia excusum sit. Ago

Ho

ei, et fratri, gratias, pro Graeco vino. luuet ipse, et Palthenius: ut

cular

20 Homerica, saltem à Rihelio Argentin. excudantur. Dicat Palthenio, ut

paratus sit de Postilla excudenda: quia sperem me comparaturum Mae-

ii

cenatem. |

serpt

808

Wa

Aliam misi epistolam ad D. Pappium.

1. legat literas Palthenii recentissimas ad me, quam promptus volun-

Tpson

horà .

25 tate sit. Me Palthenio modó scripsisse: me sperare de quodam Principe.

2. Si Deus gratiam dederit: Peto me instrui, quibus et quomodo dedi-

mar

cem: nomina, titulos, res laudabiles. De Principe ipso, v& x«A& *xoi

das fe

ànatvetá. Slic et de illustrissima Domina: cuius etiam dextra mentio

8tere .

fieri à me possit. 3. Memor etiam tui in dedicando ero: et «b O6pov

sosequetur, obv 9eQ. Reponatur hoc Epistolium ad priores meas ad te

chartas, ceu Memoriale: ut inde instrui possim. 4. Omnium «eóyaptocuc

Cor

v

meminero, qui opera haec diuina iuverint, nec Christi negotium &oepóüg

ag

In

impedierint.

qui

Aug. 15. Die $. nec sereno plané, nec frigido.

IUAI

35

Noua ab affine W. R. sed eadem sunt cum Wellingianis proximis.

I ——MÓ€

psalm

Noua mihi à generoso D. Conrado Bappenh. missa, Vienná 11. Aug.

dam

eeri

scripta. Sunt Wellingiana.

——

B bnscyópwvw mxovíptoy &xOypucov (.Entypucov Hs.)

9 805.

16 F rancofor-

$ In

diam. 789. 825. 829.

28 804.

85 Vlmà. 801. 818.

86 817. 818.

12 Wa

tüptyor

—

per-

'Totis.

1 lae

Gostes.

Nostris, partim

Schambock

| el

à Turcis conces-

Vesprin.

OTRUR

$a3, partim dedita,

TSAokoa.

[9]

) SUds

intra 9 dies feró:

Pállota

! Ty

Tiaro.

B

Wals. |

n 9

EY

D. Hoeschelio scribo. Scaligerum et Vulcanium

a

me salutet. Annae809

nscrip.

Commnenae versionem XX librorum Venetiis indaget. :ó O et P Photii:o

stllae

mihi mittat. Ad caetera etiam respondeat.

ene-

Genero scribo de sponsalibus Ioan. G. Hambergeri, et de nouis affi-

BI'S&IR,

nibus nostris: Riepiis, Moeglingis, Bocero. &néó0p«o«v oi &fpatot mpar-

hdam,

paceutat. Gratulor de uxore restituta, etc.

Literas à D. Matthia Welpero, Emetingáà accipio amicas: quibusis

cludet

mittit mihi fundationem Monasterii Tennenbachensis.

'ahp-

Àp

Aug. 16. Die $. sereno.

$; u

Horá 7. usque feré ad 9. reddidit Oeconomus Bursae rationes parti-

, uf

culares i. e. unius Ángariae.

. Mae-

Elisabetae, Vesenbeccii D. uxoris, Demlerinae, 5. Aug. Noua huc»e

seripta.

Wallones, horá 10. noctis, Pfulam inflammarunt, 18 tectis combustis.

volum

Ipsorum duo sunt (.combustionis auctores.) suspensi. Antea veró 21. Iul.

nipe,

horà 1. noctis, zu Vlm, ob der hütten (.ubi Ecclesiasticae res tractan-

de(i-

tur.) ein grosse haelle amm himmel gesaehen: und ist in grosser anzal,:s

»ä '/uïï

das feur auffs tach, on schaden gefallen. Nach solchem, ein grosse fin-

nentio

stere gefolget. Wier haben vil schraeckliche waetter. |

Qiüpoy

Aug. 17. Die ?l. semisereno.

810

a te

^l

Concionem Graecé in Templo scripsi. Vertebam Psalmum, Auff disen

tag.

30

ictpüc

In Senatu, 2!/, H. Tunc 2 nobiles mulctauimus binis Philippicis:

quia cauponam Ouis noctu irrumpere voluerant.

D.D. Hafenraeffero, sub horam 55* vesperi, misi per nepotem meum,

al cai asbl ii

TRS

psalmos 8 in 6 capita catechistica: orans per epistolam, saltem quae-

dam ab ipso legi, cüm alioqui sit occupatissimus. lta eius iudicio, uta;

Àug

egregii 'l'heologi, subiicio, mihi peramici.

9 Augustam, 748.

ncofor

5 In sylua, 14 currus mulierum et puerorum Turc. capti.

19 Werdam. 7983. 817.

15 Emetingá.

20 Vlmá,

229 785. 199.

24 nbp

obpavonetég. (45. 183.

33 779.

84 Sunt 33 chartae.

34 catech. conciones.

m

96

Aug. 18. Die Q. sereno.

pec pl

0986 5

óvetp. &xiÀuov pa,mtXe, p3] ot(yotg Émetvely vÀ tob qotoyxAtvou.

pibli

Converti latiné z5, Christ fuhr gen H(émmel). Et, Nun bitten W (ir

fibro.

den heilgen Geist). Horas 1l'/, in Senatu.

gliano

Aug. 19. Die fi. nubilo, postea sereniore, et calido.

D.' Va

Cu1Us

Ab hora 6. usque post 9. correxi Declamationes.

Verti Lat. Kumm H(eiliger) gaist. Et, Danck sagen W(ir) A(lle).

Gerha

Et, Nun lob M(ein) seel.

qy, t

Mecum erat Christoph. Fabri, Modist zu Stutgarten: dicens mihi, se

Da

i0legisse meas ad viduam Wollaeberi literas: sed illa Sueuica M. Scr.

invita

5 I

esse Stutgardiam vecta. Ergo se nihil admodum reperisse. Putabat, me

811habere oppida cuncta Wirtembergica | depicta. Cupit talem tabulam

Yer

conficere, ubi distantiae etiam locorum eius sint. Monstrabat mihi ta-

bellas 2 unam, quae habeat 32 auos nostri Principis: alteram, quae

].]

15 Principissae. Rogaul, ut mihi etiam exemplar mittat. Promisit, etc. In-

das H

telligpo, eum habere complures Genealogias, etc.

Àec

Invitor, ut cras apud generosum D. Conr. Bapp. prandeam. Ad

1559.

X

coenam (.me hortatore.) in hospitio Ouis adhibuimus D.D. Ioan. Bappium,

annum

perendie abiturum: et fratrem eius Ándream, Secretarium futurum apud

eogenerosum Lympurgium, D. Albertum. Sedebamus in superiore, forum

versus, hypocausto, in angulo sinistro.

Sul

quAXGc, xal A«püos, x«l cegpóveoc. Vsque ad mediam XI.

horam.

lales (

Doctori Pappio Distichon ante coenam dedi

Sit felix, iter hoc: longé felicior istic

quod |

tor tei

25

Conditio veniat: det bona cuncta Deus.

glano

Si quis Theol. praestans mittat mihi concionem aliquam: Graecé ver-

Conek

tam et Postilae addam. Ait ipse, se minimé de successu nostro dubi-

paueul

tare. Vsque ad diem ?l. erit Caluae: quatriduo postea,

Onoltzpachi.

sià, sl

Collega eius, Rauchii gener, D. Bruno. |

nol. E

812

Aug. 20. Die (2) obscuriore, postea sereno.

91

Scripsi Conc. 2 Graeceé.

Pransi à X* usque ad mediam 1?" sumus apud generosum D. Conr.

Àet

Bappenhaimium. Colloquia. Sensit ipse, solis S. Bibliis standum esse:

ceps T

2 Doh

1 799

6 769. 816.

10 745. 7406.

21 802. 812. T'üschordnung:

L. Or. D. Ioan. Pappius. M. Burc. II. Merid. Andr. Papp. Dec.D. Ziegl. III. M. Cellius.

Princi;

M. Vit. Myllerus. Ioan. Rauchius, oppidi Senator. IV. Interdum Caupo, Ioan. Mockel.

—— —

9T

Maestl. Crusius.

28 804.

Hochma

8 Vgl. S. 74 Z. 25 u. S. 82 Z. 87 der Léedanfang: Christ fuhr gen. Himmel àst. óm

$4899

82 pransus Hs.

CUA

, Gross Kérchengesangbuch" von 1596 micht nachewweisen.

N

Diorii

R s RI EE DI ETTREHRPEPETIETEETHERICRUCVEUPEEEUR

——

97

nec probat confectionem libri Concordiae. Respondi, Bibliis omnino solis

esse standum: sed librum Concordiae, inde sumptum esse, et cum S

Wi

Biblis concordare. Attamen probationes religionis, ex Bibliis, non ex

libro Concordiae, in necessitate sumendas esse. Vult, nos debere Clhri-

stianos nominari

non Lutheranos, non Cllvinistas

Sané. Filius eius,

D. Maximil expectatur breui rediturus. Videtur agere in causa patris,

cuius innocentia iam apud Principes clara sit. Ait, sibi nocuisse D.D

A (T

Gerhardum Hieronymum, xai papv. vbv diyQavvbv, xod vbv 6otavyOpov Aou-

Ili, ge

X&v, eic

Deinde H. 1 in Senatu eramus

ubi D.D. Andreas Baier, Senatum 10

l.

invitauit ad Actum et prandium, Doctorum die $. creandorum 6 scil

, me

5 Iurisc. et 1 Medici

ibulam

Verti Lat. Gott der vatter W(ohn) V(ns) B(ey). |

lhi ia

y (Uae

Aug. 91. Die ((. sereno

813

6 n

D. Pappius x«vowxi post horam 8. discedit. Converti cantum, Es istis

das H(eil) V(ns) K(ommen) H(er)

ü, Àd

Accepi Noua ea, quae D. Bappenh. mihi miserat Aug. 15. Hoc die

ppium

1559. primüm docere Tybingae coepi. Ergo hodie 1598. incipio XL»

i apud

annum docere: et docui Cicer. in orat. pro Murena et Odyss

forum

20

Aug. 22. Die $. pulcherrimo

Sultzam Germanicé scribo M. Michaéli Osterlino: petens, ut antiqui-

tates ex Parthenone Wittichen, et circüm, mihi comparet, ac mittat

quod plura Sueuica (.post Annales.) conscribere cogitem. Literas audi-

tori tertiae classis dedi (.ancillae, illuc mox profecturae, dandas.)) Seba-

stiano Haschio Sultzensi:

cuius frater, M. Iacobus

hodie Feurbachii 25

(6 VOL

o dubi

Concionator est, olim meus convictor. M. Dauidi Langio affini, rescribo

paucula: Ioannem reuersum, nondum mecum fuisse. Oro Buchshaimen-

pachi

sia, si fieri possit. Converti Latiné, Nun frewt euch. Et, Aus tieffer

not. Et, Ich rüff zu dir

Aug. 93. Die 5. simili

30

Verti Psal. In dich hab I(ch) G(ehoffet) H(err)

.. Conr

Actui et prandio Doctorum 6 creatorum interfui. Actui interfuit Prin-

D €836

ceps loan. Frid. et Comites, Schliccius, atque Waldeccius:

Barones,

——

j

2 Bohemi 3 Gor|geri, et Landauus. Omnes etiam, in prandio, praeter814

Principem.

85

Cellius

Mocke

9 In medio hypocausti. 814. 811. Tiüschor dnung: Y. D.D. Pappius. II. Rector magn.

r

IOT CUCIBERS IRSINMEE

Hochmannus. III. D. Bappenh. IV. Crusius.

17 Vlmá. 808. 816.

91 Sultzam

g isi m

804.838. 95 Zu Haschio: Habitat i in domo G. Calberi iunioris

26 Memmingam. 797

í

$

928 Nune Hs

Diarium Crusii II

98

——

Creati 5 Iurisc. à Rectore magn. D. Ioanne Hochm.

]. Elias Reinhardus.

Mei

2. Simon Haendl. Gratias voce et gestu bene agit.

fnterf

3. Iustus Eccardus Hessus Alsfeldianus.

5

4. M. Ioannes Sorg Stuccardianus. Patri eius assidebam in proxima

For

post Rectoris, et generosorum, mensam: ubi et D.D. Nicol. Varnbylerus

sedit. Pater ille est pannorum tonsor: dicebat, sibi damnum ex aére

Verti

H

in 5b vineis accidisse. Habet alios filios, Magistros: 1. Concionatorem

2. concionantem. Ipse, lata fronte calua, naso in medio depresso, barba

19non canà, qualis mea. Ignorabam eum initió.

Con

5. M. Christoph. Besoldus.

Creatus à D. Daniele Moeglingo, Medicus, Caspar Beus, wovoovAAdQoc. |

Com

CS

Gb fr

815

Rediü domum medià H. 4. comitatus

a

nepote Ioan. lac. sobrius.

L. D. Noctu pluit.

15

Aug. 94. Die ?l1. nubilo, sereniore. Nocte pluit.

(ral

Converti, Wer in dem schutz. Et, Es woll uns Gott. Et, Nun welche

die ho

Com

hie ier H(offnung) H. Postridie veró, ó herr waer W(érdt) S(eim)

W(ohnwng) H(on)? GCone. l scripsi. Mané domi manseram. Dicitur,

feste D

nocte ante hunc Barthol. diem, nobilem senem Pfaeffingae Gyltlingerum,

^

Nippen

zo missis multis militibus, captiuum abductum esse

a

nostro Principe. At

nunc P

uterque, pater senex Paulus, et fil Ernestus, effugerunt.

à pago

Filia Theodora, apud M. Casparem Bucherum, convictores habentem,

pari H

coenata, medià 11. domum rediit: ubi etiam aliae virgines coenatae, et

diser C

tripudiis hilaratae.

25

Nachtrag zw effugerunt: Ernestus Gyltlingius, antehac ebrius sclopo cer-

Àqui

uum petierat in sylua prope Waltenbuchum: et seruum Principis sylua-

morbo

num, qui occurrens reprehenderat, percussit, ipse et seruus. Ergo heri, ante

diei ortum, 500 viri, missu Principis, alterutrum vel ambos Gyltlingios,

capere voluerunt. lpsi autem praemoniti, vim aduenturam esse, diebus

Gene

e

*

somno

so aliquot anté profugerant. Remanserant mater et filia, etc. quae

Magnae

excussae, coactae sunt omnes arcas et conclauia aperire. Inde, aliquot

Huc,

scyphi ablati. Mulieres nunc etiam abierunt, custode tantüm arcis relicto.

Cathar

bum, s

Iste Ernestus, c(Aotvoc, anseres etiam suorum Rusticorum iaculari solitus

est. Pater veró Paulus, &vópéptov pium est: sed uxor, Bio. |

Trangy]

12 825.

Vert

19 819. Téüschordnung: 1. Occid. M. Barthol. Haettler. M. G. Bur-

eardus, Sorgii affinis. IL. Sept. D.D. Vlr. Varnbyler. Barthol. Ziegler, Stutg. diues.

ltss

