et ab Elect. Brandenburgici Legato, D. Ioachimo | Hüebnero. D. Eisenus 453

29.020Oc«f 22 -22

iubet, ut sibi Exemplaria describam, ac dem, Commendationis meae

Coronae Anni, Wite|be]|mb. et Tybingensis. Descripsit ambas mihi nepos

meus loan. Iacobus. Aitille, nihil de Ecclesiarum bonis adhuc motum

et ablatum esse in ditione sui illustrissimi Onoltzpach. Marchionis. Posse s5

sine Cels?* eius impensis, ab Ecclesiis sumptus Typographicos dari. Me

debere Pastores earum quaerere in subscriptionibus Formulae Concordiae.

98 4 Columnis adiunctae, decussatis catenis.

30 457.

92 458.

—

19 Vgl. Mos. 1, 22, $: Deus providebit sibi victimam holocausti

ojente, COl

r 0310t

s III. O.

(rosius. D.

—

3234

—À

|

füan

Horá prima 21 Candidatos Baecal. inscribimus in Collegio nostro.

Bis hoc die (.ante et post merid.) ambulatum excucurri per pratum

g M

Neccaricum, Kilbergam versus. 1. cum Maestlino. 2. cum D.D. Zieglero.

Vidi nuptias M. Iacobi Frischl. Haechingenses, Augustae 1599. excusas.

p Ed

5sSunt 32 chartae in 4. formá. /Hstimantur 6 baciis.

Ait D. Eisenus, omnia Exempl. meae Sueuiae esse distracta: quia

ipse nullum hoc anno ? Franeofurto nancisei potuerit. Forté tamen ex

fori

nundinis comparabit. |

Frisch

454

Responsum à D. Mart. Bremio accepi longéó humanissimum. Agit pro

Menu

iolibellis meis gratias: sed nondum potuit propter occupationes legere.

Toannis .

Promittit inter nos mutuas ad Deum preces.

eins, ll

abtonpooorc, M. Oester-

übus cré

Hac hebdom.

benedictio

lino, et D.D. Staehelino.

faciat M

écuatxóc D.D. Eiseno.

dum. Ad

15

Domini:

me visentibus,

éyYoappoccoc M. Bremio.

4 Prine.

Oeoné£prt0c in Actu Magisterii

Frid.|

et omnia bona

precantibus,

spectantibus Principibus et

Dispul

Baronibus, ete. L. D.

M. Casp.

M. Ioannes Vinitzianer Labacensis, nudiusquartus à me Magister crea-

interpell

20tus, affert mihi Tribacios papales (.ternos bacios.) à 16 nouis Magistris:

ut Typographo dem (.forté Cellio recepturo. ad meam orationem ex-

cudendam. Tum Exemplaria pro ea pecunia sument ab ipso.

Dispul

Degotia

Defatigatus talibus rebus diei (.et quod horá 8. usque ad 9. mané in

collegio eramus, deliberantes de admittendis candidatis.) non interfui

horà pn

25 disputationi Astronomicae D. Christophori Hohenfelderi. |

Dassa

455

Aug. 19. Die (). nubilq, interfulgente, calido.

etiam T

Exerci

Conc. vespert. Graecé scripsi.

Literae à D. Hosea Hala. Filius eius chariss. M. Philippus Albertus

Hala, 2. Aug. diem suum pié et placidé Francofurti obiit.

Àbsol

30

Excitet Omnipotens Regna ad Coelestia laetum.

Andreae

Res eius omnes à me recipi ex Stip. Mart. oratur et interea custodiri.

Prans

Scripsit et Adelbergam, ubi alium habet filium, ad rever. D.D. Andream

M. Er

Osiandrum, Abbatem: quas literas dedi D.D. Gerlachio, illuc curaturo.

M. Iacobus Frischl. dono misit Senatui Vniversitatis Exempl. duo

Seholast

s5 suarum Zoller. nupt. 1.ligatum. 2. non ligatum. Senatus ei 2 Taleros

strissima

decreuit. At antea D.D. Sebast. Hornmoldo, nihil pro artificiosissimo

dumermi

————

Psalterio dederat. Sic nec Tybinga mihi gratias pro Sueuia egit.

l g

$ 909.

6 458.

2147 4

4 Zu excusas: bei Valentin Schonigk.

6 Spüáterer

UE

Zusatz: Falsum.

9 443. Lindoà&.

19 Ms war mir ein herrliche wochen. L. D.

J .

12 527.

28 Franeofurto. 444.

IIL Qoc.-

—

-

33

ls.

Etiam literae à D. Dauide Hilchen, et 2 excusa ibi Scripta. Gratias

T prüfum

agit pro literis, quas ad eum scripseram. Optat mihi longaeuam vitam,

leglero

et Maecenatem ad Coronam anni. Cupit statum moui collegii scire:

, excusasl

quia praeclarus vir, D. G'eorgius Farensbachius tres huc filios mitteret.

D. Entzlino salutem adscribit. |

5

Hs Quis

456

alnen ex

Aug. 20. Die (. serenissimo.

Horá 6. incepimus examen Baccal. 21 et hoc die octo examinauimus.

Frischl. nuptias Heching. lustro.

Agit yro

5 lepere,

Memmingam epistolam ad Eocclesiasten Langium composui: de filii

loannis Magisterio gratulans: cui in Actu dixerim, à me etiam patrem 10

eius, ante 28 annos Magistrum factum esse, etc. Et, à me in 7 Decana-

tibus ereatos esse 329 Magistros, etc. In scheda inserta oro, ut satis-

faciat M. Iac. Dachtleri viduae, pro filio: de 4 fl. pro vino accepto du-

dum. Addo, ipsum caruisse face et facigero, in Actu Magisterii: in quo

4 Princ. et 11 Barones fuerint, etc.

15

Frid. Ryttel mihi quaedam xeAotX scripta attulit. Laboriosus dies.

Disputationi Iurid. in qua Respondens fuit Praeceptor Princ. Aug.

M. Caspar Heuchelius (.à me ante 6 A. Magister renuntiatus.) propter

ler Qres-

interpellationes priuatas non potui interesse.

[agistris:

Dhem ex-

Aug. 21. Die 4. simili.

20

Disputationi Iurid. Christophori Greins Waibling. interesse, mihi per

manàm

negotia vetabatur. Examinabamus 4 paria candidatorum. Eram in Senatu

tnterfui

horá prima. Mané etiam in collegio nostro consultabamus.

Nova Wellingiana.

Bassa Budensis, captus. Buda, obsidenda. Angli, exemplo Holandorum, 25

etiam Indiam auent petere propter aromata. |

Exercitus nostrorum, in Belgio &npexoc.

457

A bertus

Aug. 22. Die $. sereno maximé.

Absoluimus Examen Baccal. ante prandium. Disputatio Medica Ioan.

Andreae Sengeri, me affinem vocantis. Non interfui.

30

ustodini.

|ndream

Pransus sum cum Princ. Palat. Augusto, meo vicino clementissimo.

üraturo.

M. Erhardus Cellius, iam antea promisit, se 3 orationes meas de re

pl. duo

Scholastica excusurum. Ergo nunc addo quaedam: ut, catalogum illu-

Taleros

strissimarum et illustrium personarum, ac nobilium: ad quam rem me

Osissimo

iuuerunt Praeceptores: Heuchelius, Palatini: et Henerus, W irtembergici. a5

li

1 Higà. 80. 457. 460. Datae. 19. Maii.

9 4495.

9 Memmingam. 442.

—

24 447, 463.

28 444. 459. óvetp. waxpv xoi otevyv véqupay, TOv énuxeuévn,

Bpüterer

&pyTv óppoO0v, Érevcw 9oxcémc &m" cügsiac, &og«Aet pójw Gué0paqiov, x«l &omaolog Ye.

ell. L. D.

91 452. 421. 462. 492. Tüschordnung: lL. Or. Praeceptor Heuch. II. Hofmaister.

IIL. Occ. Princeps. IV. Crusius.

Nobil.

D.D. Bocer.

92 450. 458. 533. (553 Hs.).

—

9336

—

Tjxouoy O& mQwi, AoreOWjvot vbv wbptov YepAdrov: O voy ÉvOExatOY TÓTOOV,

AudiO:

XXi oü0x dÀAov mpoürepoüvta, cv(9 ul aoro0 éOOxopev &v totg pwov[totpote.

(huert

Praeparo igitur editionem: eum intra pauculos dies Cellius typis descri-

bere, in animo habeat.

Toteriü

5

Per Henerum etiam Principi Ioanni Friderico indicaram : quod illustris

D. Georgius Farensbachius velit huc 3 filios 6 Liuonia mittere: si ego

ei statum Novi Collegii significem. Ergo Princeps mihi praecipit, ut ei

(onc.

scribam. Scribet ei et Firxius. |

(

ais ) !

458

Aug. 28, Die ?l. serenissimo.

Eä?'ljþäv [

10

Locationem Baccal. fecimus. Actus erit 12. Septemb. in hospitio Co-

vonn arlï

ronae, für ein Person !/, fl. In Senatu fuimus. Orationes meas, à Cellio

Ev'm, £

imprimendas, adorno.

,

.'E'OO

"

Rector magn. Ioan. Harprechtus 4 magna vinaria vasa de me emit:

/

PA

u*(al»:'p

o0 xpóg tb dpéoxov pot, xal d

ÉOet,

ónép aütÀy &Extlyov.

[

yoyto

15

In pago iuxta Hechingam Stetten, 7 aedificia combusta.

t

u9 10

Aug. 94. Die Q. sereno, non sine nubibus: postea sereniss.

ciutit,

et calidissimo. Hinc nocte tonitrua, et venti.

Qapepud

Conc. 1l Graecé scripsi, die S. Barthol. Horá 7. domi D.D. Heer-

w as

brandi, ampliss. D. Cancell Eisenum accessi, de abeundo occupatissi-

yeuti, &

20 mum. Dedi ei (.descripta per nepotem meum.) Exemplaria ambo com-

Hofgesin

Ration

mendationis in Coronam anni, Witembergensis et Tybingensis. Commen-

Toan, K

daui ei totum negotiüm: quia sperem, eius amplitudini id toto pectore

commendatum fore. Promisit omnino. Proficiscitur cum uxore in S. Peters

Maiero.

Bad: in sylua hercyn. inter Tybingam et Argentinam sito: quibus am-

Reseri

25 babus (sic) felicitatem precatus sum, et pro ipsis preces ad Deum promisi.

Tiuonia -

Abii in concionem iturus. Venit mihi in mentem de sumptu: quanti

genectuti

Exemplar Coronae excusae (.sic et Catecheseos, ac Psalmorum.) con-

sttutione

*

staturum esset. Descriptionem eius rei diligentem, in charta

a

me fac-

D. Firh

tam, per nepotem meum misi ad eundem. Sed iam discesserat. Nepos,

inbus $j

ao meo iussu, acerrimé insecutus, pilentum ipsorum (.comitante Carolo

possit es

Heerbrando, et uxore eius.) ultra Schwertzlochum assecutus est, valde

Fascieult

459 defatigatus, et D. Eiseno dedit: qui me re|salutauit. Antea (.festina-

COmmis],

bundus ad iter. mihi promisit: se breui ? sua lauatione, meas illas

.

M. Cn:

Q

«Optog &0o00lY.

commendationes Onoltzpachum velle mittere.

peas 2 (

85

Dedieatoriam trium orationum, à Cellio imprimendorum, ad Princ.

ropositi

meum vicinum, D. Augustum, composui, etc.

Cellio

6 455.

11 457. 481.

18 Salutaui D.D. Heerbrandum Iac. in domus suae

Hüberm

hypocausto: facie pulchra, pedibus tardum, expuerascentem.

19 Zw Eiüsenwum:

23 D.

14

14

Iac. Heerbrandi generum, in filia formosa.

90 453. 453— 115. 468. 572.

9) W

00

Biseni Badenfart.

97 Zu Coronae: «. 4 fl.

97 Zw Calecheseos: B. 9 vel 10 Bae

D

97 Zu Psalmorum: v. 18 B.

h, 38

Disrium

—

—

337

qu

y TOFOV

Audio, in Italia copias et minas, Papa dante pecunia, contra nos

k Ytootc.

(.-haereticos Ofj&ev.) comparari

]i deger

Aug. 25. Die fi. se ad claritatem componente.

X illsti

Interfui Disputationi de Iure belli: praeside D.D. Halbrittero: Re-

( Sl ego

spondente, M. Georgio Lebemyco, Baronis Landavi praeceptore. Opposui.

llt WL e]

Aug. 26. Die (-). sereno

Conc. 2 Graecé scripsi. Antea óvetp. cuvoucía $oyatpiiou, Ómep oU

Tott t() óvitt &oxov, Y|oopévou. Écepoc

vetp. DéAm cuoveAeyópetoa xapódev

Spitio (

!

£oupupéva: &yo piv, QÀtyctepo: Évotpog

82, vÀe(ova. Bebenhausische boltz,

)

TU 10

vonn armbrosten.

10

[

éÉtetéAs

énet(9] Év tT va T& mávca

500 qiAot, D.D. 6«gio

Ile emit

?

p&yetpoc, xal M. veopy.

Beur

pxapoo

EAeyóy pot:

ty& &0 mapatroromo cTi)y

QuYaiépa: (Gg &qtepévmv, Og Y| vío móAsog l, YapetoSat Twt Ex vo0

CQXCVTUXOU OTUTTEVOLOU.

&tol uév, &x quAGog &pyol mpoOrAo0v, tyo u) x5 vrijocc

NI

pou tapay9T: $p& GE éGexpipacot Oetv. và xoO voquostovxog. $yà o0y 8190v 15

oixa9e, | n«píveoe cfj 9uyax

t& O&£ovva omouGaioc. ao7Y) O& Tpoz dso04060

CUT

7C 0t&t:

«XX

Guxpepotootot, &Aeodépa mavveAGg

yat, X«l quAGeecta

D. Heer

pij vepüou A&8p& wou. GA XAOG 3 *.o x&yàÀ, &nl BAXpw« cou vyoqwíjoo. &moxpi-

*

JOUpAtISS]

ec

yeta«t, EOCU'ETI OUMTC'TT&LV taOtX UTO

tV TEQU OV maÀavyoy a (099otov, vomm

nbo com

Hofgesind. quAdtvvou vofvoy (.Éqmv &yà.) vocobto naAAov.

Commen

Rationes duarum hebdom. in contubernio computari vidi, ab Oeconomo o

0 pectore

Ioan. Kegelio, et Rectore M. Ockero, praesente Depositore M. Ioanne

S, Peters

Maiero.

übus am

Rescripsi nobili et ampliss. viro, D. Dauidi Hilchen, S. R. M** in

1 promst

Liuonia Secretario, D. et fautori meo colendo. Gratias ago pro felice

0: Quan

senectuti meae precatione, et felicitatem reprecor. Deinde mitto ei con- ss

i. con-

stitutiones atque leges illustris et M. * T'ybingensis collegii novi: et quod

) me fae

D. Firchsius sit apud seniorem nostrum Principem exploraturus

an

i. Nopos

iribus filis illustris ac M* viri, D. Georgii Farensbachii, in collegio

& Caro

possit esse locus. Firchs. et F'arensbachius, inter se propinqui sunt

est, valde

Fasciculum hunce literarum, nobili iuveni Bernhardo Helffericho Liuoniso

(Jestina

commisi, Higam ituro.

meas 1llas

M. Casparo Heuchelio recitaui Dedicatoriam ad Princ. Augustum, et

1psas 3 orationes monstraui: qui hortatur me, probans omnia, ad meum

Ü Princ

propositum exequendum: Principi suo rem gratam fore. L. D

Cellio dixi

sed is cogitur prius Disputationem D. Gerlachii contrass

——

iomub Suae

Huberum excudere. |

y D

4 497. 461. 467

11 Spáterer Zusatz: Vera res

BU

14 6 notapóg véxxapoc,

!

yOv puxpóc. 467

98 Risam. 455

10 Bac.

26, 28 M ci

Magnifici.

Diarium Crusii II

:

À

—

il

338

et hant

461

Aug. 27. Die (. sereno.

s Con

Disputationi Med. interfui: praeside D.D. Moeglingo, Respondente

i, 5

M. Ioan. Conrado Sinapio Schwinford. de Epilepsia: et opposul contra

sj 8

'Thesin 8.

Post

5

Vaecae hac nocte circiter 129 hic mortuae: et nuper, plures. Ideo in

Georgü

Senatu fuimus: ut agatur cum consulibus ciuitatis: ut, quam primum

uus & (

pecus aegrotet, non sinatur in oppido mori, sed educatur: et ut fossae

ginen Y

fiant, ad illa mortua sepelienda: sicut Esselingae, alibique, fiat. Monui,

geparata

ut fimus toto ex oppido euehatur.

10

libro 1*

D.D. Ioannis Georgii Siguarti, Parochi nostri reuerendi, filius 12'/,

annorum, Ioan. Dauid Siguartus, hora 12. mecum erat: construens rursus

gongis ]

j me Ill

meum virginale musicum. Pulsat ex tempore cantiones: atque Templi

mun Z

quoque organum: etsi ibi octauas nondum digitis, ut puer, comprehen-

Miror,

dere potest: sed tamen pedis pulsu compensat, etc.

(Jeorgius

15

D.D. Iosephus Engelhartus, V. I. D. (.meus spiritalis F.) Comiti Hohen-

mutatur :

loínsi in Waldenberg inseruiens, hio erat: qui dixit mihi, res in exer-

citu Principum nostrorum adhuc bené se habere. Nescio, cur nihil in-

Holan

vadant.

Germani

Mwypetecat.

Dudanus

20

Vesperi, pauló post horam 5. venit eiuis Werdanus: qui adducit nobis

AnnaMariam, filam generi mei M. Iacobi septennem. Nomen ei ciui

est Hans Maier. àmtovoAal mAeíoug 1. à genero. 2. ab uxore puerpera.

Hori-

462 Infans vocatur Ioan. Benedictus. | 3. à M. Laurentio Donnero Pastore

dans, à

zu Zürgies. mácot, Aomrpol: G- 6 Yopfoóg poo (.ofjispov Oxváexvoc.)

25 dpeíóm vfjg &v MmépyQ &oeowioofis Guxxoviac. O vo0 m ouc. airoOpuat

Schwa

oOv BouXMiw xoi Bofj9etxv Óm' &ücüv. de more DootUyG EyO, x«l &v Q Yijpa

Hispani

uáAota. vÀAAx Wav Bpeothv Gel Év volg Tfjg xAfjoe m eDDatpuov, wl tijuoc:

Seotus

xaà O& tobg oixe[oug Ouctuyf|c. m&cai Wot &el ou[popad, &x TV Yuvatxàv,

Slader

xal ouyyevOv, xal xnósctóv. 4. ab affine W. R. qui adiuuit, ut neptis

10 Coni

30mea commodius adduceretur.

pro dam

Non potui ullas harum literarum legere: quin statim ad coenam cum

]. Re:

ilustrissimo vicino Palat. Augusto, vocarer. Quó cüm venissem: dice-

Palat, A

bam, mihi 800 ebtoyfjpaz« Gpyo concurrere: neptis meae adductionem,

tristis, S

1 &g6op&g teAaixopoc.

9 Dedi eleemosynam nobili viduae Willmagd. Viti

TiDu 6

5 Vac-

Spaeti caeci viduae, natae Georgio de Ow: post splendorem contempto.

T| lx

carum passim pestis, prope et procul.

7 Zwu educatur: Ideo. 29. Aug. stabulum

10 Natus.

1. üm;

amplum ante Neccaricam portam factum est. Fossae item, factae.

99 Zw Maàer: Est textor.

1587. in Maio. 466. 472.

21 459. 442. 466.

l. N«

99 Werdá, 464. 520. 578.

98 Zw Benedictus: obit 99. hyeme.

25 518.

—— —

EEE

27 410.

94 óx-

Volfg Pl

94 Zürgies — Zirgesheim im heutigen bayerischen Bezirksamt Donawwórth.

]. Boter,

vA:exvoc Hs.

95 i» Maégyr — in. Berg bei Donawwórth.

dàm 49],.

RRE

——

339

—

et hanc invitationem, Dicebat ipse, se scire, quod habeam Bergae gene-

Dondente

rum Concionatorem. dópmy w sbtoyeiy c& BÓo tata: olxabe 5 EnayeA d Ov,

ui COhtra

Tác £mictoAAS ÉGG pevà Viv Oexdvny Gpav vowtbg vonyvoUe, tljv OuctuX(av

Tv mepi óv vappobv sopov, wal mepteAumfjomy.

. ldeo n

Post coenam dedit mihi ille Brandus humaniss. imaginem | Iohannis 463

P

! primum

G'eorgii

a

Werdenstain, etc. anno aetatis suae L. Christi 1599. Est cal-6

DUBUSS

uus et Canonicus Aistettensis: qui mihi per ipsum Brandum eam ima-

L Monui,

ginem misit, salutans, uná cum imagine Insignium suorum in charta

separata. Ait, se olim fuisse meum convictorem et discipulum: at in

lius 121

libro meo convictorum reperio sic. 1558. 95.Ianu. venit puer Wolf-1o

I$ T'U'sUS

gangus Hiltebrandus à Werdenstain, Laurentii Hiltebrandi F. Discedit

* Tanyl

à me ille veré nobilis animo et ingenio 8. Maii 59. ad Doct. Med. Ada-

IDprehen-

mum Zuiccerum.

Miror, quomodo hic W. Hilt. nunc tanto tempore póst, lIohannes

1 Hohen.

]l exer-

Georgius vocetur. An'ne, quando aliquis fit Canonicus, nomen eiusi5

mutatur: sicut, quando Papa fit?

nihil jn-

Nova à W. R.

Holandi, Canariam depraedati. Maiorem Can. Hispani. Stadeni et

Germani, animis coniuncti. Archidux Albertus, Bruxellas ingressus. Bassa

c1 nobis

Budanus, captus: Bosnensis, caesus. Turcarum et Tartarorum clades. 20

1 ei cui

Aug. 28. Die humido, illucescente.

JUeTpera,

) Pastore

Horá 8. usque post 9*" die S. Augustini, oratio Theologiam dilau-

dans, à M. Ioan. Pollione habita.

rexyoc.)

Nova Wellingiana.

atvodpd.

Schwartzenberger, in ein schaenckel geschossen. Hyberniam et Angliam 25

"p

1 tiuoc:

Hispani invasuri, |

464

foytxy,

Scotus R. vult scire, an Reginae Anglicae sit successurus.

Stadeni, et nostri Germani, vnd die Kraisischen an selben orten, ani-

ij Deptis

mis coniuncti. Non restituent Hispani ea, quae Imperio eripuerunt, nec

pro damnis datis satisfacient.

$80

La um

l. Respondeo genero. Filia T. nobis curae erit. Post coenam cum

1: dice-

Palat. Augusto, demum: legi tuas literas, usque post 10*" horam noctis,

——

Lctionem?

tristis. Sed 1. cupyndoyo vobis éx duysc. 9. Ne tristemini nimium. Do-

nagd. Vil

minus ex malo aliquid boni efficiet, 3. Stude accipere xaAYv napcupíavy,

) Vac-

glabulum

7| oboaot. 4. Condue habitaculum : consolare Tüv AexO: p poO0pet, 85

&AA' éxrtopebov.

10 Natus.

igb textor.

1. Neopurgum, nisi quid obstat, ad Aulicum Concionatorem, D.D.

$5 918.

4 457. 415. 492. Tischordnung: I. Willing. Praeceptor Heuchelius. II. Hofmaister.

— À

Wolfg. Phil. à Brand. IIIL Occas, Princeps Palat. IV. Crusius.

nobilis Bertram

94 ài-

D. Bocer.

15 óvopa.

1v 447.

24 476. 456. 498.

26 500.

91 Wer-

dam 461. 504.

22*

1

—

340

—

3gens if

Iacobum Hailprunnerum. Huic pro te scribo: et Epistolae exemplum

ä

tibi mitto. 9. si ibi nihil: tum Sultzbachum, Ratisbonam, Noribergam,

praefel'fi

n2 P

Vlmam, Craichgoiam. 3. &v otovxx«pO(q ob0bv &Am(Ge. Non recipiuntur

extranei. Sin vis tentare: veni: 6600 Got cuctauxóy. GAAÀ& OéGux, p

spdvQw. ob mAÀeíovm xv cou tíxvy obx dv OGuvafjwv OGeysoQot. vépoy "v&p,

xai vijy Suyarípa QeoOopay &xyapütety Oct. (cec OE x«l O& b Yijpac, oO

465 0A0 Éu Odoxsw Eto. | Bon9joo pévvowe eig O0vajuyv. mapoprodo0 iv

cüCuya: ópovosive. Der barmhaertzig Gott laebet noch. ei; o5 vov motptxov

xóAxov, Ouà vymoíag pevavolac, xal mepuakov Befjosv, xorcapeuxtéov. O

Sedet

i0xdyG EmueAGOg onip Ojv motfjoo. pv 96 wol xb, OeioUot vijo dxaDn-

ante Se

pabxfe ouyxAiuou, Onip co0 sig crouxxapolav vYodosw. Man lasst einn

aisterl

saeltzam auff den baencken umheer gehn. Auff unerschelten grund,

M. 6

besser. Moriuntur pecora apud nos. Foueae fient, in quibus sepeliantur,

(lescribi

contra foetorem. Metuo, ne inde etiam hominum pestis incidat. Saluta

nanti, C

i5dileectam puerperam: bono animo esse iube. peíGovo coydmemv mapá vv

10 anx

obepBaiev sperassem. Mitto vobis 4 fl. 2 B. de Ioan. Vetsch. Scribe mihi

grauerfü

Apocham. Tyb. 28. Aug. 99.

"uyY li

2. Prolixe, ad Ecclesiasten Aulicum, D.D. Iac. Hailbrunnerum: ut

)

b

intercedat ómxàp voo yapoo0. Permultis mepwmodécty argumentis: à per-

0UV !

»0sona generi, uxoris, liberorum, mea. Magna laus, Gveyeípewy tbv mecóvia.

geUG

&ytoyéve, eb Ouvotby, mapà v maÀetiye. ci OR U: mpbc GAAouc, etc.

Y E

Lapis feré moueretur hac epistola. |

j

(

8

466

3. Ad flliam Magdal. uxorem generi: consolando, consiliando, polli-

Q x

cendo. Omnia, cuuradwtxGc, xl quuootópyoc.

O00X

25

Aug. 29. Die $9. sereno.

Nuntius Werdensis, cum meis literis, manà mox post H. 5. discedit.

Cone

Eat feliciter. Dederam ei dono !/,fl. Est bonus vir. Habet secundam

(.m

iam uxorem: Die Madel (.Magdalenam.) quae fideliter genero meo per

Medico,

aliquot annos seruiuerat.

S. pe

30

Horae quadrantes 5 interfui publicae disputationi M. Friderici Lin-

N

denfelsii de pignoribus, praeside Rect. M. Doct. Harprechto. Obiecit

anni: Q

Baro Landauus, Princeps Augustus, et Doctores. Ordo ad me non per-

proposi

vónit. Exiui deambulatum per Hirschnauiam portam in prata, D.D. Mich.

ctuc, "«

Zieglero comitatus. voyu9popoUviee, xol copuxoxo0vtec. Post horam me-

Àmieu

ssdiam 9*» eram in Organo Templi, cum rever. D.D. Ioanne Georgio

——

Siguarto, dignissimo Ecclesiae nostrae Parocho: cuius filius Ioan. Dauid,

? Teli

18 459, .

4 413.

90 Zu generi: plus praestituri.

20 Zu wxoris: miserae

90 Zu

4 QU

98 Zu

liberorum : octo.

90 Zu mea: senis.

98 Zw consolando: ne desperet

912,

23 Zu

——

consiliando: conducant domum (.Lesung von conducant micht gamz sicher)

pollicendo: à me pro viribus.

26 461.

36 461.

29 Yi

—

—

—

341

—

BIN

agens 137* aetatis annum, miro artificio pulsauit Organon (.quod audio

hr tam

praeferri Organo Stutgardiano, et Vlmensi) ad horam usque mediam

empmn u

[l

4:?», Pulsauit autem multas Mutetas, atque in Registro der pusaunen,

vVL, uïl

Caesarem Philippum

ET Tio

traefflich schon [

lrenam, vel Mariam Graecam.

T

d 0

Ü

m&vto, &vepyet to0

Y| XeqaA, Y|Ysuovebouca.

830 ty

matO0G tà MÉAT,

ol Odxt1uAot, Otctpéxovtec.

XaAAtoTQ Ed :

|

ol móOec, tà xdtt motoDytec. |

Sedet inter fistulas organicas: quia partim à tergo habet, partim 467

T ämöïr

asb Em

ante se superius. Er sitzt inn Roren: schneidet nach seinem wolgefallen 10

7 guni,

maisterlich.

peliantur,

M. Georgius Hutzelius mecum fuit petens rursus à Notario nostro

i, Saluta

describi, vitrieus suo priuigno Hoppelio, in Styria versanti, et concio-

T10d, 7)

nanti, cum periculo, testimonium: quod ei à facultate mea fuerat ante

Tlbe mili

10 annos datum; sed ante plures annos ei cum multis rebus confla- 15

grauerat. Hutzelius autem habebat exemplar eius, sua manu xet& xaXnv

toóx"» initio descriptum. Assensa est Facultas mea petitioni eius.

erum: vt

tQ p. VOxpo, per v5v SuyYatéíp« indico: Ó &y GXX vlb Ex80co atfv

$: À ]er-

pj cüvy Oety aOtTby eig xevbv GoyoAsiothat. 9éAst 00v macaotat vf BnUyet-

) RE00/10,

píjseeoc eoyvepóvoc: xal xatpet Y 9uydtyp, &£Ac09epog oDo«.

20

loke, elt,

M. Euseb. Stetterus, permittente Principe, ante 8 circiter dies Vien-

nam (.sine dubio ad Doct. Startzerum.) descendit.

, polli

t Góxtwpt Aoux& Got&yOpu, Ocenkévit Otà TOv ocuyyevOv, Épysotat slc

otouxxapütay &xutQ &belvat, 6À voUg GjumeAGvag Éaoto0, &T ope0U Y coO86.

25

Aug. 30. Die ?l. serenissimo, obscuriore, pluente.

- Qiscedit.

Concionem scripsi Siguardicam.

secundam

Cl. viro, Domino lIoanni Papio, illustrissimi Marchionis Onoltzpach.

Qeo per

Medico, patrono suo colendo. |

S. per Christum. Clarissime uir, D.D. Papi, patrone colende: mitto 468

ia Lin-

D* T. Testimonium Tybing. Facultatis Theologicae, de mea Coronaso

l OblBClt

anni: quod de tuo consilio ab ipsis petii. Non dubito, quin in pristino

non per-

proposito, et promouendi studio huius operis; atque etiam cíj; xecwxh-

]. Midh

jram mé-

oseoc, xal tGv doaAuUdy 6pjuLv, persistas: ut uirum pium, et constantem

Amicum, decet, ego itidem erga te persistam. Habes priora mea scripta,

. Qeorgio

. Düüid,

9 Felicem longae,uitatäm ei precatus sum.

18 Ioannes Michaél H(i)ppel. 4'11.

TARU

18 459. 470. 470—

25 459. 481. óvstp. &xpspápumy &mi xpmuvob, oD5& xorénscoy,

2* Onoltzbachum.

90 Zu

&AX o05& xo0 &oqoXo0g &néQviv, &AXX Mpspg'cp.evog &&onvicomy.

9) Zu

972.

29 115. 458.

99 Zu

29 Von S. per Christwun — 1599. (S. 3492 Z. 23) Hand des Enkels I. I. Maier.

p

-

—

342

—

quibus haec opera promoueri possint, omnia: ipse etiam argumentis ad

Man

persuadendum abundas optimis. Haec omnia auxilio assume: x«l nei$e,

post

xal pxou, xal mv 1b &vOtoTiqevov, Yevvatou cxpaeryoO vpórov, Gutpemeov :

VEV-'/ï't

u

M

xoi xpuvíjc«c, voxy &pà pev' oO moÀb eÜgpatve. xdptw Sot] 6 mavroxpdtup

PINEIUPININHCHUHERINHINNNTUINUUET ERE EPTv

à i

snav5o. Dedi etiam exemplar huius Testimonii, amplissimo D. Cancellario

Doctori Eiseno: qui nunc lauat cum uxore in S. Petri ualle. Scito cl.

EO

uir, tuam exc. iam ab illo tempore mihi quotidie in meis ad Deum

vesp eri

NI

469 precibus, et esse commendatum, | et fore. Dilecta uxor mea 17. Maii

0.

pié obiit. Sic et D.D. Hambergerus. Tardius mitto tÀv cóotwotw: quod

diao ?

i onesciebam, nunc D. T. Onoltzpachii esset. Vale. xei 00 &vw«uctaíoo

quot

i

WEQUXOXAOU GteQdvou pépvmoo, memor illius, quod in 48. cap. Hier. scrip-

tum est: émtxatdoavoc, Ó vb Épyov voU xupíou Qa90joz xot9y. Responde,

quam primum poteris. Ante 14 dies creaui 27 Magistros: praesentibus

4 Principibus, et XI generosis Baronibus, hic degentibus.

15

Benedicat Dominus illustrissimo Principi vestro, nobiliss. et pruden-

Ex

üssimis consiliariis celsitudinis eius, et reuerendissimis Theologis uestris.

Socr

Nullus impediat Aulieus Satanas (.nullum adesse confido.) opera pia,

aco

xai doxegeXéo:ata. Gloria haec uobis contingat. Post 3 hebdomadas

Saluai

(.19. Sept. 99.) 73. aetatis annum compleuero, obv 9$eQ. Si petitionem

Tilerati

20 meam plam obtinuero: reiuuenescam Phoenicis ad modum. Kógte yptoti,

bant «

tui operis causa agitur: tu adsis, ne bombardis et sclopis impediatur.

constar

Amen.

i illa .

6 Tiv oe &x duxfjo papttvog 6 xpobctoc, Tybingae 30. Aug. 1599. |

baptizà

4/0 D. Ioanni Mockelio, Tybingae in foro Cauponi ad ouem aurei velleris,

aut m0

25 Epigramma sex Distichorum ad Insignia eius feci. Postridié vero, etiam

Höpl

Graecé. Misi: gratias egit maximas.

Dühel,

Aug. 31. Die Q. pluuio.

Tàgnat

Reichsl

Fui in disputatione Iluridica: Praeside D. Bocero, Respondente

M. Dauide Moeglingo. Obiecit Palat. Aug. et alii, mihi loco non dato:

alarum

Frderi

s01ta multi Doctores aderant.

habitat

Butyri libra venditur 9 ks,

hominu

Testimonium de utroque gradu, decreto Collegii mei, composui exi-

mium M. Anshelmo Hagenloio Boeblingensi.

psum .

v(xpoc iste Stipendiarius, contra suam Omóoysotwy, iterum £v&yAmos Tiv

psun,

Saluato

s5 oU QuYat£ox: quam hortor, ut illum auersetur ubique, et nihil cum eo

——

disputet.

2 $g

Y Dere

18 Zusatz zu Principi von der Hand des Crusius: pro quo quotidie oro Deum.

98 209.

84 467.

(08. s.

i

Baluator

——

11 s. S. 54 Z. 8 Amm.

ln

ä

4.:

—

343

—

ehtüg a

Mense Septembri.

s

Maneé correxi Declamationes.

rtoy.

Postea fassa est YJ $uydtqp me urgente: Oóxooyéíotot vbv Ypov p. topxo

Oï?iï(np

vexxTpo : àq' $ pévrot ye, voOtov bnb voO matpoc ouvXmpsiodot, xal «Otby

Cellario

ày xAfjoet Otxdpercttx T elvo.. Vocaui illum ad me: xal, £rei&?] xpóca q00, 5

Yito dl

xal &yvooüvtog, Émpabay, ob cuyyopü. obtoc abvov &nuéne|uba. &mavfjl3e

| Detm

vesperi H. 3* àmtotoAsw &miGobg &aoto0, xal wpatüvetw TOv wYdjov omou-

T. Maij

Odoy. &yà 8&, xxiÉyov vhv BmtotoATQV, aó0tg &pvviocqievoc, &xéAuoa abcÓv.

: quod

oUv &Y QAUbetg 6 vépev oixetxxXc Éym. &A&moóv pe, O mcycemte tQug.

0010

qtÀonovbtatog, moAumovO tatoc, Xxi moÀona)Eotatoc, ÉyYs. |

10

^ -

xavà OwxpoAXfjg Hansonis Waltheri

471

Sponde,

Defendi

| x&t& mpaonepyljpou vtvÓc.

Yentibus

Tiv Quyarépa

«atà toó Doca.

V0v xatà to0 vixoou.

pruden-

Mestris,

Ex Epistolis Ioannis Mich. Hoppelii, Pfarrherrns zu Keielwang.

15

74 pia,

Socrus eius, est Ànna Felsina, Graecii.

0madas

Iacobus Purckweger scribit ad Hoppelium, tunc Concionatorem ad

itionem

Saluatorem, in Grünpühel versantem, ex op. Rotenmann. Ibi Senatores

J

literati: D. Staentzing, et Turnpacherus, Hans Schmelcerus: qui cupie-

batur,

bant coenam Domini percipiendi causá ad Hoppelium venire. Ei, quiso

constans permansit in sua periculosa statione, cum omnium admiratione,

589 |

in illa Ferdinandica persecutione, missi venerunt infantes à 4 milliaribus

relleris,

baptizandi. Ferdinandus pecuniam promisit ei: qui eum adferat viuum,

aut mortuum.

, etam

Hoppelii gnaediger H. est Hans Fridrich Hofmann, Baro auff Grün- ss

Bühel, und Strechau, bede schlosser neben Rotenmann ligend. Est

magnae autoritatis apud Caesarem: ein Kaiserlicher Legat, und dess

mdente

Reichskriegshofrhat: vir doctissimus linguarum: Latinae, Graecae, et

aliarum. Fratrem habet, Wolf Sebastianum Hofman. Arx eiusdem Ioan.

1 dalo:

Friderici Grünbühel, proxima est oppido Rotenmann: ubi Comitissa virgo so

habitat. COum hae Hoppelius debebat | habitare, sed noluit. Concursus 472

hominum fit maximus, ad eum: in die Reminiscere, ad 6000. Oderunt

uj ex

ipsum Papistae. Es belaiten funffzig, oder 60 schützen und hellparter,

ipsum, et Baronem, et illam virginem in curru velato, in Ecclesiam

TPE Tl

Saluatoris: modó ante 20 A. ab Hofmannis aedificatam, artificiosó, àss

oum 6

2 Sept. l.

2 441. 479. 480. (408 Hs.). 581.

9 Zu Ovydtqo: vwAniouoa,

4 365.

6 467—

9 462.

12 478. 528.

14 484.

X« Gxexeboucoa oUv r vowv.

o Deum.

(984 Hs.).

15 Hoppel. 467. 482. 483.

17 Scripta Martii. 9.

18 Zu

25 482.

Saluatorem: templum.

l Es fehli die Angabe des Wochentages.

91 habitant Hs.

—

944

—

(.est [

Romano artifice: ad imitationem templi Rom. Mariae Rotundae: Non

NURU ERE IUNETER TRUE T EPT

bens 1

iamen in illà ultra tria millia, et quingentos, sedere possunt. Antea

Tatinà

fuit Hoppel, Concionator imm "Wald.

Non desistit à persecutione Ferdinandus. Prohibetur sub mulcta 30 fl.

hene 4

Di

3

d

j

sne quis visat Ecclesiam Hoppelii: nihilominus maximo numero veniunt.

gutem

lpse in 1. Angaria habuit eommunicantes 5293. Baptizauit infant 50.

; all

Pericula magna. Ait, Tybingae nesciri persecutiones: et, quam bono

majore

ipsi loco sint.

Qui]

Mulctatus est quidam 200 fl* quod infantem in Euang. Ecclesia bapti-

dj Ma

10 Zandum curasset.

subiect

Haec, ex literis: quas ad M. G. Hutzelium dederat.

eliam !

Nepos meus loan. Iac. Crusianus, incipit ab Ioan. Dauide Siguarto

qua C

discere musicé pulsare.

(ut Sp

Sept. 2. Die (-). sereno.

eolu e

15

Conc. 2 Graecé scripsi. Vesperi Amalasuentam in Organo audiui pul-

Annum

satam, post omnia in Templo absoluta, à puero Siguarto.

assidua

Literae 1. à Lanio Hans Vrich, me ad nuptias suas 10. Septemb.

vestrull

futuras, invitantis. pccmv.

geremu

2. à D. Sixto Maiero affine: cui nobilis Gyltlinger negauit conditio-

E

»o nem Ecclesiasticam. |

m

4

é

3

ÉX tOOIG

cup«popat

tv xn$eotGv

! tox oU ] «6v

oíetoU

uorfioov.

Mou XacX

TIAm

vt608 tOÓ ÉtOG

Horà

£vóyA«otg O&& vj Suyaxépo.

$uvetog víjo coCuYyoc.

plentiu

25

Init

Ad Reuerendos et Clarissimos Dominos Doctores, illustris Acad.

(uidi

Tybing. Professores, Stipendii Martiniani Superlntendentes, Dominos

et patronos suos colendos.

S. Et Pacem In Christo.

Prm

30

Peto reuerenter et officiosó, reuerendi et clarissimi uiri: ut meam

SCuTum .

petitionem, quam spero non iniquam esse, nec causis iustis carere, bene-

Magn,

uolis et aequis animis accipere dignemini.

Obie

Alo mecum M. lacobi Maieri Binicensis, generi mei charissimi, qui

fames:

iam diu in ditione illustrissimi Neoburgensis Palatini Concionatorem

matre ?

—————

s5 egit, ex 8 liberis, quos habet, duos mecum: puerum Iohannem Iacobum,

19 7

3. classis in Academico Paedagogio auditorem, annorum 15 et soror-

Conseruel

temb, pe

culam eius ÁnnaMariam, forsitan 7 annorum. De puero mihi cura est,

T

OU

Tis

474ut in studiis bene coeptis, bene haetenus prouectis, | Latinis et Graecis

m

; Meri

ï

4 Scriptum Iun. 5.

12 461.

22 244. 471. 5277

24 484.

26 465. 593.

l. redii

26 Der ganze Brief isí von dem .Enkel des Crusius I. I. Maier geschrieben.

SCherzypej;

—

—

345

) NOH

(.est enim egregio praeditus ingenio et diligens, et moribus bonis: scri-

Ànley

bens iam diu etiam conciones in Ecclesia: antea populari, nunc etiam

Latiná, lingua.) curae is mihi est, inquam, ut sic in studiis bene coeptis,

à 001

bene adhuc continuatis, feliciter pergat, ea feliciter absoluat.

'Citnt,

Disertus est, et Concionatorem (.Deo Adiuuante.) praebebit. Nuncs

hi 56.

autem non minus 8 annis mecum uixit. In eius locum recipere cogito,

l Dono

si alibi ei prospectum fuerit, unum de fratribus eius: natu scil. caeteris

maiorem, in locum eius recipere cupio.

! baph

Quapropter, Reuerendi et clarissimi uiri, ac patroni, quibus Stipen-

dii Martiniani administratio commissa est, D** et excel'i» uestram o

subiecté et enixé oro

ut, quando non incommodé fieri poterit, hunc

irario

etiam meum nepotem loannem Iacobum, in consortium Martinianorum,

qua caeteri conditione sunt, benigne recipere dignemini. Facietis id tanto

(-ut spero.) libentius: quod semper uos, et totam Academiam inclytam,

]uj pu-

colui et colo: officioque docendi pro mea mediocritate, iam hic XLI"»;5

annum fungor: nec petitor molestus fui, totiusque meae uitae, in studiis

assiduae, gnari estis. Gratis animis ego, et gener meus, et ipse nepos,

ptemb,

vestrum beneficium | agnoscemus: eoque per gratiam Dei nos digné 475

nditio-

geremus.

Ex Museo meo 4. Die Septemb. 1599.

20

Reuer. D5* et excell. Di* yestrae obseruantiss.

Martinus Crusius.

*

Septemb. 3. Die (. sereno.

