solui commentaria in totam Odysseam, 14. Mart. 97. incepta. L. Deo

Febru. 5. Die (-). sereno et commodo

20

Conc. 2 Graecé excepi

Filia mea Theodora, cum altera puella, circumiens per ciuitatem, post

meridiem, plurimas puellas invitauit ad nuptias filiae Statuarii senis

Febru. 6. Die (. simili

Iterum (.post examina Magistrandorum.) docemus. M. Michaél Zellerus,

25 Campidonensis, Biberaci Concionator, disputationem de imaginibus obit

Publicé

praeside Gerlachio. Incepi 4. Catilinariam Cicer. auditoribus

absolui librum Odyss. 6. Incepi commentari in Bavpayopvopaytav Homeri

645et postridie noctu absolui. |

Febru. 7. Die $. simili

380

Literas à M. Oesterlino accepi, per Diac. eius M. Georgium Haeng-

haer. Post Pascha huc veniet, Antiqua afferens. Salutat me affinis meus

sSimon Vogler, Pflaeger imm Alperspacher hof. Literas ab affine W. Ron

accepi, et Noua. Amita eius, virgo Euphrosyna, obiit Leukirchae, mense

Nouemb. 97. Fuit soror Sibyllae, meae primae beatae uxoris

o0

Febru.8. Die 9. ser. et frigidiusculo

Rescripsi M. Ioanni Assumo, in oppidum Weickershaimum: filiorum

2 Cl. et reuer. viro, D. Sam. H. S. Th. D. etc. nunc Spirae

8 Spiram. 635

15 692

676

16 Bona hebdomas excepto morbo ux

17 639. 641. 664. 957

2* 645

30 Sultzà. 579. 646. 778

82 Vlmá. 642. 648

36 Weickers

haimum. 600. 739. 779

——

11l

—

eius l. loannem Augustinum, iam fore 15. Feb. Magistrum. 2. Ioann.

;

Christophorum mihi fore commendatum.

Incepi comment. in Hymnos Homeri.

là,

Q'Ug

D. Oseas Hala literas, quas 16. Ianu. scripsi, 30. eiusdem accepit.

Non vult abiicere spem de Corona. Palthenius nihil certi promittit:5

en

sed, si mercatus ei fauebit.

l$

Febru. 9. Die ?. simili.

In Senatu plus 2 H. eramus.

nl

Febru. 10. Die 9. huinidiore.

n

Disputationi Medicae interfui, interrogans. Principes dicuntur mortuitio

DI

(S.

1. Elector Branden|burg. 2. Treuirensis. 3. Hertzog Reichard. 4. Palat. 646

quidam Fridericus. Frater to0 veogoupy. b. Pater vicini mei, Ducis Br.

et Lunaeb. 6. Abbas, M. Burcardi collegae mei frater. 7. Lud. Landgr.

la

8. Maximus natu filiorum Sax. Christiani.

M. Haenghaero, qui me convénit, dixi: ut dicat M. Oesterlino 1. me;;

ib

comment. in Homeri opera 2 absoluisse 2. non habere patronum ad

60

edendam postillam.

Febru. 11. Die h. sereno et tolerabili.

Mané, circà mediam VI*?" eclipsis (. 11 punctorum.

0st

20

Febru. 12. Die (-). simili.

óvetpoc. siottdpmv &v tpanéQo To0 dyyvAcv'0 Baouéoc (X pv oo8

of

&otty : &AX Y)| BacO4cca £Atocer.) Og xal mpobmté pot.

l5,

J

Conc. 2 Graecé excepi.

Invitauit me Princeps lIoan. Frid. ad prandium: sed propter scabiem

lg

!

manuum humiliter denegaui.

25

In Novis Welling. habetur: Principiem Transyl. posthac fore mo?é-

tpxov, belli Turcici in Vngaria: contrà veró, Maximil. R. et Nadastum,

|P

Transyluaniam curaturos.

Hora 1* in Senatu,

Magisterium, 15.

Febru.

J

invitati

sumus ad

futurum.

|

Doctoratum, 920.

|

80

jil

De Magistris Wellingius verba fecit: de Doctorandis, D. Walchus,

lg€

Notari F. |

647

Febru. 13. Die (.. sereno, post niues.

Auff der Alb, haben sie schon 46 schnee, disen winter gehabt.

]1

Horá 2. hab ich ein Vndergang (.Decempedatores vel aediles.) wider s;

3

M. Eusebium Stetterum, meum vicinum, gehabt; praesertim contra fimum

)i

8 663. 644.

4 Francofurto. 6834. 655.

11 Obierunt.

13 Hebdomas

18

satis commoda.

21 641. 662.

26 642.

26 Spáterer Zusatz: o08év.

—

—

12

j

et foetorem, de 5 vaccis eius. Sperabam, er müsste in all 14 tag aus-

führen. Aber die ersamen iudices, erlauben ime, alle Quatembere.

«

Febru. 14. Die 4. niuali.

p(

Permisimus Theodoram accedere ad nuptias filiae Statuarii: etsi iam

l

5 diu est mater, aegrotissima.

Febru. 15. Die 5$, simili et lutoso.

Decanus D. Zieglerus creauit 50 Magistros, longa de laudibus philo-

/

sophiae oratione. Prandium, in hospitio ouis 11'/; baciis pro homine. |

648 Delineationem rerum Ratisbonensium, describendarum ab Andrea

10 Raselio, dedit mihi D. Gottefridus Thummius, Pastor Haedelfingensis.

CR r r o oU m T TAPU T RA RAR

Febru. 16. Die 9|. frigido et sereno.

Noua ab affine W. R. 15v xpucóoovt« in Vngaria Ducem fore: Fer-

rariam a Papà iam possideri.

P

Noua Wellingica.

15

Ianu. 25. aus Caschaw.

In superiore Vngaria, propter niues, quies à T'urcis. Caesar mittit

D.D. Betzium, cum Episcopo Waitzensi, et D. Nadasto, in Transy-

luaniam. Poloni legati, de pace agentes cum Turca, in reditu ebrii plus 20

inter se occiderunt: Turcico comitatu otiosé spectante.

20

Romàá 7. Febru.

Cardin. Aldobrand. 29.Ian. Ferrariam ingressus, Pontifici subiecit:

Caesar veró Est. pridie Modenam abiit, honorificó deductus. Papa, re

cognita, Te Deum laudamus, in Templo S. Petri cecinit: noctu omnes

campanas pulsauit, omnes bombardas displosit: et per triduum pro-

25 cesslones egit. Venetis, pacis huius auctoribus, gratias egit.

Venetiis Febr. 18.

Constantinopoli, magna praeparatio. Sultanus ipse in Vngariam iturus.

Aus Anttorff Febr. 7.

Quia Anglis negotiatio prohibetur in Germania: ideo Regina Angla

s0iubet etiam omnes Austriacos et Germanos negotiatores excedere, intra

14 dies. |

649

Zu Scheuelin bei Grauenhagen in Holand, balaena capta 70 pedes

longa et 16 lata. Holandi pro malo signo habent.

Lugduno lanu. 29.

35

Gallus, Angla, Belgae, non spectant pacem cum Hispano. zapaoxevi,

2 654. 656.

8 Sedimus in prima mensa, hi. 595. 652. T'üschordnung: l. Sep-

tent. D. Dan. Moeglingus. D. Hamberg. aelius. II. Oriens. Rector Gerlach. Cancell.

Heerbr. III. Merid. Abbas Bebenhus. Staecherus. D. Hochmannus IV. Occidens. Pa-

12 Vlmá. 645. 649. 654.

rochus. D. Siguard. Ego Crusius.

19 654.

24 Triumphus.

——

—

13

Qu

rursus cogitatur. Dux Armoriöae Mercurius pacem apud Gallum quaerit.

Hoeschelius rescribit: nobilem non fuisse domi. Malle, ut ipse ad eum

scribam, ut humanissimum. Sin nolim: se ipsum meo nomine eum ap-

lm

pellaturum. Nihil a Graecis habet: nisi quod Margunius collegerit 2 Vo-

lumina 6[4AtGy patrum: quibus edendis quaerat patronum.

Me ante concionem invisit M. Ioan. Albertus Nyrtingensis Praeceptor

Febru. 17. Die Q. sereno, nec frigido.

llo

Dono accipio libellum, Schwenkfeldiocaluinismum, à cl. D.D. Iacobo

xel

Heilbrunnero, Ecclesiaste Aulae Palatinae Neopyrgicae. Erudito car-

!6

mine stipem à me petebant (.ac dedi.) Ioan. Ernestus Ammannus Rudol- 10

sis,

stadensis Turingus: et Melchior Wernerus Saxencamensis: Ludimode-

ratores et Siudiosi egentes.

ii

Febru. 18. Die i. interdum obscuro, plateis lutosis. |

Literas aecepi «. ab affine D. Ioanne Maiero Concionatore Eschel- 650

brunnensi, generi mei M. Iacobi fratre, humanissimas, salutationis amicae 15

causá. Attulit mihi M. Andreas Gundelfingerus Zipsensis, Concionator

Ut

futurus in pago Neidenstein, Othonis Henrici à Venningen. ['. à M.

-

Wilh. Haunoldo: qui breui cum Discipulis suis huc veniet. M. Ioan.

20

Memhardus, rude donatus est. Non remittuntur mihi postillica mea

scripta: quia Viennam, Graecium, Labacum missa, sed frustrà. Lobeleo

superioris Áustriae Praefectus, Ecclesias pias persequitur.

i

Vocor per Pedellum, ut cras intersim prandio sequenti.

I6

Febru. 19. Die (-). serenissimo.

168

Nec mané nec vesperi, in concione fui. Causa, ex sequentibus intel-

0

ligetur. Mané, ipsa horá 6. incepi componere, non carmen, sed episto-s;

lam ad illustrissimum Principem Augustum luniorem Ducem Brun.

et Lunaeb. qua commemoro eius Recturam Acad. Rostoch. et Tsybing.

IN

laudabilem: et quam egregié se apud nos gesserit: in Rectura, in audien-

dis concionibus, in disputationibus omnium Facultatum, in honestate |

la

!

vitae, in liberalitate erga egenos, in conviuiis tempestiuis, Principe dig- 651

ti)

nis, in mané saepe ante me surgendo, etc. Omnem felicitatem precatuss:

sum, etc. Hanc epistolam vix usque ad horam X. et pauló post, mun-

les

dius, descripsi. Exiui, ut me coniungerem cum Senatu nostro, in pro-

cessione, ad D. Principem veniente post concionem. Sed modó in media

via, cüm illi iam venirent, me eis adiunxi. Ita ingressi sumus Hoch-s;

il

1648. 2 Augustá.662. 9 662.'81.

14 Eschelbrunno. 661.

16 665. 18 Lincio. 632,

19 In Recþuram Scholae Linciensis successit D. Matthias Anomoeus Med. D.

19 707.

p

Ji

l Mereuróus — Philíppe Emanuel de Lorraine, duc de Mercoeur (1558—1603),

/j

1582 Gtatthalter der. Bretagne, seit 1585 auf der Seite der katholischen Liga, musste

j

sich 1598 dem von ihm bekámpften Kónig Heinrich 1V. unterwerfen.

11 Saxen-

camensis d. h. aus KKamenz in Sachsen.

—

14

—

mannicam domum. Multi iam alii (.ceteri omnes Acad. Professores, etc.)

i

intus stabant infrà. 'TTum pauci quidam in hypocaustum proximum

(.primae contignationis.) ascendere iussi sumus. Ibi stabat ille Princeps,

It

et Magister Curiae Volandus Watzdorffius, et Praeceptor Theodoricus

5à Senden, etc. Ab Vniversitate erant, Rector Gerl. et Cancell. Heerbr.

et D. Hafenraeff. et D. Hochmannus, et meus Decanus, et ego: et

forsan adhuec duo. Ibi Sendenus Praeceptor, prolixa et eleganti oratione

cCia

gratias egit, nomine illustrissimi Principis astantis: quod Academia ipsum

fecisset Rectorem, et aliás honorasset (.ut, adhibendo ad consistorium:

652 quod alibi non fiat.) | atque omnem Principis clementiam promisit, etc.

11 Poculum etiam inauratum, et operculatum Vniversitati donauit, fort. 40 fl.

Tum monitu Rectoris Gerlachii, M. Erh. Cellius, copiosé et ornaté item,

gratias egit: atque Vniversitatem Principi commendauit, etc. Statim ego

ipsi Principi, in manus dedi illam meam Ejpistolam. Postea, post me-

l

i»diam XI*?* horam, prandio adhibiti sumus, Ín altero superiore hypo-

causto (.in tertia contignatione.) illustrissimus Pr. Augustus, et Wirtem-

ia

berg. Dux loan. Frid. et alii multi, an einer langen tafel. In inferiore

hypocausto, duae mensae. In priore, et honoratiore, hi sedimus.

j

In altera mensa, M. Cellius, M. Burc. M. Myllerus, M. Maestlinus,

653 Weigenmaier, Gruppenb. etc. | Saepius mihi, et aliis, D. Bocerus dixit:

21 illustrissimum Principem statim legisse suprà (.ante prandium.) meam

ad se epistolam: perplacere, se a claro viro honorari: velle ad me Ar-

gentiná rescribere, etc. Postea, quando Sendenus mihi assedit, rogaui:

ut si ad Principes aliquando veniat, meae postillae memor sit.

25

Redii domum, post 5 ** horam, sobrius. Laus Deo. Demissum superné

fuit ad nos illud donatitium poculum: quod singuli ebibimus, ad longam

vitam Principis. Erant bona vina vetera.

— g — ——

Gruppenb. mihi dixit: se excudere Recturam Principis Rostochiensem

(.quae iam absoluta sit.) et "'ybingensem (.nondum inceptam.) fore cir-

sociter 18 chartas. Princeps (.non exspectans absolutionem impressionis.)

proximo die sabbati discedet Argentinam. Ibi frater eius (.trium medius.)

Canonicus est.

Nisi pater Principis obiisset: musici adhibiti fuissent, etc.

Schorndorffii, Praefectus maior, Erasmus de Laymingen, proximo die

|

35 2l. sepultus est. |

654

Noua, ab affine W. R. quae attulit huc D. Schaermaier Iurisc. Vlmen-

sis: sed misit mihi M. Wellingus. Sunt autem superiora, de balaena

18 647. Tischordnung : l. D. Ziegl. Decanus. D. Hessus. IL D. Planer. D. Ham-

berger. D. Magirus. D. Harbrecht. III. D. Halbritter. D. Siguardus. Abiit citius, vesperi

concionans. IV. M. Beringer. M. Crusius. D. Bocerus. Im der JMte des Tüsches:

22 nihil.

o'. 10 fercula. f'. 8 fercula.

y'. 8 fercula. 9'. caseus et aromata.

[

34 NB.!

36 Vlmà. 648. 657. 6606.

UI

—

15

ele )

um

Holandiae, et Polonica ad Turcas legatione, etc. Et conditiones pacis,

inter Papam et Estensem initae. Videtur ei Papa, tantüm urbem Fer-

öeps,

icus

rariam eripere.

br,

Febru. 20. Die (. nubilo, sereno.

&

Horá 7. eramus in Senatu, usque ad octauam. Princeps fordert einn;

lüne

abzug (.500 fl) ab Ioan. Leonh. Fleinero, lurisc. Essling., quia Tybin-

gensem uxorem habet.

tSllDl

m

Hor& 8. et post, D. M. Ioan. Henricus Wielandus, coenam Domini

efe

dedit uxori meae, cum salutaribus admonitionibus L. D.

h

Post horam 9.

Nicolaus Varnbyl. 7 luris

10

creauit D.D.

Andreas Planerus 2 Med.

(em,

|

ä Doct.

Interfui Actui, et prandio ad Coronam.

«

N

ego

ne

Multae mensae. Pusaunen und Zinkenpfeuffer 5 von Vlm. | Daeren 655

7p0-

lohn ist 24 fl. à nouis Doctoribus ultra cibum et potum. Aderat in

[em.

prima mensa, Ioan. Schaermaier, V. I. D. senex: et iuvenis Schaermaier.15

lore

D.D. Alex. Camer. Reutl. Med. dicit mihi: Papistam quendam, in cohor-

tatione belli Turcici citare aliquid contra me, ex mea Turcograecia:

tanquam omnes religiones probentur ibi. Ó hominem nequam. Videbo, si

1is,

xit

mihi exemplar D. Camer. miserit.

eam

Ludimagister Biberaci receptus est M. Ioan Staenglinus: repulsam o

Àt

ferente M. Jacobo Frischlino.

auUi

Orationem philosophicam perlegi manuscr. M. Viti Mylleri, Franco-

furti excudendam.

erna

Ad D. Oseam Halam scribo breuiter: me sperare, quod acceperit meum

gam

Scriptum Darmstadio. Oret Typographum. De 50 magistris creatis: dess

hesterno D. Augusti lun. prandio exiterio: de 9 Doctoribus, hodie

creatis.

1se:m

M. Ioan. Neobolus, Pastor Entringensis, concionem editurus de obitu

ür

Licentiati Machtolfi, et uxoris, Entringae xéguct peste mortuis, me orat,

nis)

ut breue Epitaphium intra mensem faciam. Videbo. |

380

il$.)

Febru. 21. Die

^

sereno.

Ó

656

A 6* horá usque ad 9?" concepi argumenta de fimi egestione, ut

(ie

&Àvyoxpov.otépa. fiat, contra proximam sententiam Decempedatorum. Po-

stea M. Georgio Othoni, ut Iurisconsulto, consideranda dedi. Vesperi,

post H. 5** misi appellationis (.ép£osoc.) literas Consulibus, Mich. Ger-

35

nen

11

8 601. 691.

12 657. Tiüschordnung : 1. Cos. Hans Schaertlin. Tulerat contra me

Tam-

sententiam Feb. 18. 647. Alt Keller Rudolf Riep. Burc. II. Oriens. Iudex. Aul. Cos.

Stutg. Cos. Zacharias Seutreiber, Tyb. III. Scriba Bebenhusius Cellius. IV. Crus, Ulri-

:speri

ecus Moser, Eramus hilares,

19 Spáterer Zusatz: Nihil contra me.

24 645. Fran-

dus:

cofordiam. 680.

30 674.

nibil

30 Spáterer Zusatz: Feci, et dedi D. Cellio.

35 647.

26 Hesterna Hs.

——

16

——

bero, et loanni Schaertlino: das ichs zumm Stattgericht appelliere.

O Q$e&bg s0o00!Y.

em

Febru. 29. die 9. sereno et calidiore.

gd

Literae à D. M. Iohanne Langio, fili causá, qui ipsum sollicitum

5facit, etc. Respondeo, me ipsum, et Laminetum, 18. Febru. dimisisse ex

bur

mea habitatione: quia semper fere decumbens uxor, velit ipsa immi-

grare, ut ab interpellationibus quietior sit. Ipsos, licet à me iussos, non

remigrasse in contubernium: sed remigrare coactum iri à meo Decano,

Zieglero D. Scripsi ita, ut intelligi possit, non facere satis officium.

10 Me obseruaturum eos. Langium debere Dachtlero pecuniam pro vino:

modó ne aliis quoque debeat. Misi rationes ei, quas cum M. Ioanne

sed

Lamineto exaequet, etc.

Literae ad me à Concionatore VnderTürckensi M. Thoma Betuleio:

eort

657 qui mittit (.aliter factam nunc.) comoediam suam | recudendam et à

eni

15me in eam epigramma petit. Dono mihi precationes Habermanni, à se

terl

d

Germanicis rythmis conversas, mittit. Item, ein Predig von der Schreib-

85 (

faeder. Respondi, breuissimé, me accepisse ea, quae miserit: sed necdum

Yer(

literas, nec fasciculos, aperuisse propter occupationes. Proximé respon-

port

surum. Nuntius enim festinabat abire.

"

20

Febru. 283. Die ?|. nubilo, humido.

Tens

coni

Horá 8. in disputatione Ethica, de Iustitia (.praeside Decano Zieg-

Mar

lero: et respondente nobili adolescente, Elia Beiero iuniore Austrio.)

contra divisionem iustitiae argumentabar. Apud eundem postea, in habi-

das

af

tatione D. Iacobi Schegkii I. Nepotis lurisc. coenati lautissimé et

&s t

?5 hilaré sumus. Ego post H. 10. demum abii domum.

H

Febru. 24. Die 9. simili.

cobu

Noua Wellingiana.

(s

E Grano, Febru. 1.

IPn

Niuibus impediuntur Turcae. Clamant in ommnibus finibus, fore mag-

Med

658nam sanguinis effusionem. | Sardaro dolet, quod Caesari magna auxilia

Sul

siveniant à Papa. Causam esse, quod Sultanus non habeat classem in

K

mari: Debere ergo 200 Triremes, et 2 galliones, instruere.

Vesirio Bassae gratum esset, pacem fieri. Ideo legatum Anglicum

H. d

misit ad Michaélem Vaiuodam.

Ya

den

4 Memmingà. 467. 666. 612.

7* Memmingam. 744.

12 Spüáterer Zusatz:

Postea mihi satisfactum est.

19 VnderTürckhaim. 678.

22 591.

25 654

Pron

662. Tüschordmung: Y. Occid. El. Baier. Egen. IL. Septentr. N. N. N. IIL Ort. N

perp

Scheckius. Praeceptor OCaspar Beussius.

IV. Merid. Zieglerus. Crusius.

Cellius

DP

27 654. 6638.

N

23 dione Hs — düvisionem ?

24 [. — lI(acobi).

Al mp

Dia

M

17

—

here

Romá 14. Febru

Cardinalis Aldobrandinus nobiles Ferrarienses,

quibus exceptus,

equites auratos fecit: daturus cnique 24 coron. singulis mensibus, dum

sedi Romanae serviant

um

Caesar sollicitat pro Transyluano: das er ein Cardinal waerde: et da-5

T

T.

buntur ei 2 Episcopatus in Silesia

. Don

Venetiis 20, Febru

C0

Ad adventum Transyluani fit magna praeparatio rerum emendarum

Cical Bassa, nauarchus factus est Turcicae classis.

um

Antverpià, Febru. 20

10

YIno

Inter Hisp. et Gallum de pace agitur strenué: Angla non abhorrente

Janne

sed statibus Belgicis non confidentibus.

lejo

Donauit D.D. Daniel Moeglingus, oxsAecóv Vniversitati nostrae, à se

et à

compositum ex infante, quem puella Iesingensis pepererat, sed necu-

erat: sicut 11. Nouemb. 97. resciueram. Genuerat eum Conradus Wen- 15

à 8e

hreib

terling, iuvenis lesingensis, qui adhuc in asylo montis | Wurmlingen- 659

odum

sis est: Tybinga ex captiuitate

domo lictoris, hoc anno fugiens. Illa

Spon

veró, 1n. carcere torta, nihil de nece infantis confessa, tamen 17. Febru.

portauit ter circa fontem fori hic lapidem infamem, den lasterstain: ac

irgis per ciuitatem acta est. Nunciterum viuit lesingae, se hilaré ge-so

rens. Medic. autem D. Daniel, illum infantem &v«zefjxen et oxsAerbv

Lieg

contexuit artificiosé, Wenterlingus ille méguot duxerat Catharinulam,

istrio.)

Martini Waertzii, boni viri lesingae, viduam. Wertzii mater adhux viuit,

| habi

das Bauren Annelin, bona anus, 90 annorum ibi. Nata est illa puella

ex fratre huius Martini.

nà ei

Noti mihi sunt hi homines:

quia mustum des;

eis emebam tempore vindemiarum.

Hodie 1 conc. Graecé scripsi. Plus 3 horas in Senatu fuimus. D. Ia-

cobus Schegkius, V. I. D. (.t09 mdvu xdAt "Iaxéflou, &SaoxdAoo [ou pucac-

c(tov, nepos.) donauit mihi Magni Aurelii Cassiodori, Variarum libros

l ma(ï

12 et librum 1 de anima. Vesperi me amicé invisit D. Ioan. Oexlinus, so

auxilià

Med. D. et Goppingae Medicus, affinis D.D. Aentzlini. Cui conquestus

sum de infortunio meae praeclarissimae Postillae. |

660

sen n

Febru. 25. Die fi. humido, nubilo, cum eclipsi (-) X digitorum, circa

H. diei X*v,

glcun

Valedixit mihi Praeceptoer Lynaeb. Principis, D. Theodoricus à Sen- ss

——

hst

den, Lybecensis, humanissimé et omnia fausta inter nos precati sumus.

95 094

Promisi, quia rogauit, me literas ad eum daturum. Vult amicus manere

i. N

perpetuus. Nouit mepi vfjo xoot(mc pov. Sub horam deinde 12^» discessit

Cellus

D. Princeps eius, et tota familia: ac sedit cum eo noster Princ. Ioan

——

5 NB!

5 79.

5 videamus ne is Dux contra belli üat

6 credamne

an non?

95 684.

Diarium Crusii II.

18 oxsAetóg 719.

2

—

18

—

Frid. in cisio. Magnus £queoc comitatus. Sit profectio felix. Tum dies

Cior

yea

clarescere coepit..

Disputationi Iurid. de Appellationibus (.praeside D. Magiro, respon-

dente M. Christoph. Schmidlino, Laurentii Secretarii F.) interfui, et contra

Ó

5 Appellationes opposui etc.

miti

Q

Febru. 26. Die (2 humido, interdum clariore.

dN

mih

Conc. 2 Graecé scripsi. In Senatu fuimus. Me invisit Andreas Ru-

[«

landus, D.D. Martini F. affinis meus: quia uxoris meae frater Nicolaus

Vetscher, habuit sororem matris huius Andreae. Est medicinae studiosus.

lis,

r

10 Viuit apud D.D. Zebelium.

Bgt

Febru. 27. Die (. humido, obscuriore.

(att

Totum diem in Hymnos Homeri commentabar. Nuptias celebrabat

M. Andreas Gundelfinger. Filia mea donauit Bac. 12. in caupona Ouis.

661 Camporum xecoxAvopóc. |

15

Febru. 98. Die $. ventoso, humido, obscuro.

Totum diem scripsi. Theodora F. in hesternis nuptiis hodie pransa

est, et choreis interfuit. Ego affini, D. Ioanni Maiero, rescripsi huma-

niter: exponens etiam de Corona anni àpwxovíav meam. Huic epistolae

literas nepotis mei, loannis Iacobi, ad ipsum, ut patruum suum, prae-

20sentem nostrum statum continentes, inclusi.

Mense Martio.

Mart. 1. Die $. serenissimo, mané tantum.

Mihi commendauit senex D. Wendelinus Brentius (.nepos ex fraire

olim D. Ioannis Brentii 'Theol. Praepositi Stutgard.) gewaesner Zal-

»s maister, Entzweihingae habitans, filium suum Andream Brentium, cum

Pictore Zyberlino habitantem: an possit proximé fieri Magister.

Pransus sum (.de more diei Mercurii, ZEschermittwoch.) in curia Ty-

bingensi, soluens !/;fl. Et pro annuo iure ibi societatis 7 p quia tum

possum ibi conviuium instituere, quandocunque volo. Feré, quandiu hic

662 fui, hoc obseruaui. |

81

In prima et honoratissima mensa (.in superiore hypocausto.) da der

Su

Hofrichter pflaegt zu sitzen, sedimus tantum sex.

Oper;

Secretó D. Gedeoni dixi: neminem adhuc dixisse mihi Deo gratias,

nE

pro Exemplari Annal. Suevicorum, quod Tybing. Magistratui ante bien-

ss nium donauerim per ipsum. Dixit, se memorem fore.

Scribo ad D.D. Iac. Hailbrunnerum, Neoburgi Palatinae Aulae Con-

17 Eschelbrunnam 650.

23 Brentzii 669. 628. 791.

92 657. 668. Tischord-

nung: l. Ort. Der Obervogt, nobilis D. Gedeon von Osthaim II. D. Laubmaier. Abbas

39 229.

Bebenh. Staecher. IlI. Occid. D. Planerus. M. Burcardus. IV. Crusius.

11

36 Neuburgum. 649.

DE:

—

um

—

|

——

19

——

| dieg

cionatorem: gratias agens pro libello mihi donó misso: et de iacente

mea Corona anni conquerens.

Spon-

Ontra

Mart. 9. Die ?|. sereno.

M. Hoeschelio, per nuntium Tybingensem Hans Kosten, commodato

mitto Nyssenum in Cantica Canticorum Graecé: petens, ut breui mihi;

àBA«pT, remittat: mei aliquam in suis commentationibus mentionem faciat:

j Ru.

'Olaus

mihi chartas operis, quod sub praelo est, mittat.

logus,

óvetp. Ilv i &5t60v 2 kr. 0 Grqoxóuov. | Drama Frischlinicum (.de sec- 663

tis, et Papae circumlatione.) actum est in Collegii noui area (.sicut 95.

Hirsaugiae videram.) ad quod non accessi: sed filia mea, et nepos meus. 1o

Ego vero domi Hymnos Homeri absolui: et Epigrammata eius expli-

)nahat

care coepi.

Ouis.

Nova Wellingiana.

Gomorrhá et Presburgo, etc. 99. et 95. Febru.

Tybingam 3. Mart. allata, die sic satis sereno.

15

)d

Sultanus dicitur 3 locis

Transyl cum 200 000

huma-

bellaturus: in

Vng.

istolae

et Croatia.

prae-

Zu Tneckenturn, usque in Croatiam, aliquot

terribiles terrae motus.

20

Responsum ordinum Imperii ad Caes. Maiestatem.

Bewilligen 30 Monat zu fortsetzung dess Türckenkriegs.

fratre

Incrementum salariorum existit ex auctione precii annonae: und

! Jal-

das das fusvolck, mit den rüstungen beschwerlich übernommen wirt.

Caesari significatum.

Now

25

Petitio, das ier M'*' die steigenden sessiones ein mal. erofnen

wolle.

nia Ty-

1à U

Romá. Feb. 91.

du bic

Vxor Regis Gall. obiit. |

66

p

Mart. 4. Die fi. sereno et frigido.

30

da der

Sub H. 12. meridiei, absolui ego cbv $c9, universam in omnia Homeri

opera commentationem feliciter: quia paulo ante finiueram etiam Scholia

oTA5

in Homeri Epigrammata. Sunt chartae in

g bien-

[ Odysseam,

|

Batrachomyomach.,

342.

35

LE EE

3e (on-

Hymnos,

[ Epigrammata,

[ischord-

|

y, Abbas

3 25.

4 Augustam. 632. 649. 678.

8 646. 681.

11 645. 664.

13 657. 666. 667.

91 528. 663.

32 665. 644.

38 NB!

2*

—Ó

20

—

Laus Deo optimo max. qui clementer etiam

opus omne promouerat.

Amen.

gl

310

Iliad. et adiunctorum:

scil. peregrinationis

sunt

652

Chartae totius

Schweikeri, et Episto-

larum, et de 2 Graecis.

doc

342

Odysseae, et adiunctorum,

1. 136

TTotius veró Sueuiae

meae, Dodecadis

2. 225

chartae erant

166

9. 369

160.

il

10

manu mea scriptae,

Paralip

30

652 | est. 108

20

Differentia inter i

760 |

ferà

15

Infrà 16 chartae ad Iliadem accedunt 15. Marti.

Cellius, qui imprimit iconas omnium Professorum Tybing. mittit mihi

Epigramma, quod ad meam iconem fecit, revidendum. Nihil correxi.

T

Aíffinis, nobilis Emericus Neurhot, persoluit mihi pecuniam, quam à

iomi

me 21. Iun. 97. mutuam acceperat. |

665

Mart. 5. Die (-). sereno.

21

Í 1. affinis meus (.generi mei M.

iacobi frater.) Iohannes Maier,

in pago Eschelbrunn, apud nobi-

h

lem Landschadium 2 milliar. ab

Wi

25

Vicini Con-

cionatores Euan-

Haidelberg.

st

M. Andreas Gundelfnger

gelii,

XI milli-

ar. à Ty-

(.qui his diebus nuptias celebra-

P

vit cum Iustina Woltzin Bracken-

Tex

binga.

haimia. Concion. apud no-

80

bilem OtHeinricum Venninge-

rum, in pago Neidenstain, vix

k

quod

15 mill. ab Eschelbrunna.

Suct

Conc. 112 Graecé excepi, non 2 conciones. Nam horá 4. evocatus

Àr

'lTemplo sum (.inter scribendum.) propter fumum et metum incendii. At

ssis fumus ex camino Stetteri x«xoysívovoc, per meam xaquvatay appen-

G

dicem, in meam domum transierat. Sed nihil periculi. L. Deo.

Compendium, quod olim in Paraleipomena Calabri Cointi feceram,

h

describere, ad Homerica commentaria coepi.

1]

5 349.

9 819. 820.

15 669.

21 642.

27 650.

87 664. 6606.

!6 d

lerat.

In Senatu 2 H.fui. D. Mareus Hohenf. Pragae est, legationi Euan-

gelicorum adiunctus: qui me salutat.

Mart. 6. Die (. sereno, tepidiore.

Post Bacchanalium (.satis modesté praeteritorum.) vacationem, iterum

docemus. Otio ad scribendum, in illis abundaui L. D. |

5

Mart. 7. Die $. pluuio.

666

Literae à D. M. Ioanne Langio. Petit ut filius ab aliquo Professore

recipiatur in mensam et habitationem. Modó sit à Mich. Lamineto, et

à Barthol. Eggenspergero, seiunctus etc.

Mart. 8. Die 9. séreno.

10

Literae ab affine W. R. Amita eius Euphrosyna obiit Leukirchi

29. Nouemb. 97. mediá 8* H. noctis, in lecto, repentinó. Noua simul,

feré illà superiora Wellingiana.

Admittimus et inscribimus 40 candidatos primae laureae.

6Xl

l I?Iihi

Mart. 9. Die ?. sereno.

15

Uuam à

Totum diem mansi domi. Compendium Q. Calabri finiui. Incepi Epi-

tomen Daretis Phrygii, olim à me factam, ad Homerum describere.

Mart. 10. Die Q. sereno et frigido.

Wellingiana noua.

20

Pragá 8. Mart.

Regina Poloniae 10. Febru. puerperio obiit.

Rex Maximil. scripsit ad aliquot Electores et Principes, umb erste

Resolution erwarten. Aliud nihil de comitiis auditur. |

Romáà et Venetiis 98. Febru.

067

Papa 30. Mart. Ferrariam venturus. À Legato Gallico Papa petit, ut25

Rex Iesuitas restituat in Regnum.

Venetiis 7. Mart.

Reges Daniae et Scótiae feruntur bellum Reginae Angliae facturi,

quod illa alium quam, ipsum, Regni successorem facere velit. Seotus

succedere vult. Danus est eius affinis.

30

vOCALUS

Anglicus Legatus, Constantinopoli 8. Ianu. obiit.

di. At

Lugduno 26. Febru.

a,ppen-

Gallus bellum facit Mercurio, Duci Armoricae vel Britanniae.

eCeran,

Poterit generalis pax fieri.

11 Vimà. 654. 667.

13 663.

* Memmingá. 656. 670.

8 Eclipsis (3).

gt4, 006.

16 665.

17 667. 667—

19 671.

24 666. 663.

Nil uspiam de Transyluano Princ. Absolui Epitomen Daretis Phrygii.

Mart. 11. Die fi. sereno.

Nihil neglexeram docendo per hanc angariam. Incepi Epitomen facere

Dictyis Cretensis.

5

Mart 19. Die (3). sereno, plenilunio.

Conc. 2 Graecé in Templo scripsi: et 3 H. in Senatu fui. D.D. Ioannes

Pappius Med. invisit uxorem meam et quaedam medicamina ei prae-

Toh

scripsit. !

ius

668

Mart. 18. Die (. sereno, vesperi pluuio.

10

Incepimus examen Baccal. et examinauimus 2 2 — 2 2 2.

en

tunli

Adhuc 1 candidatum admisimus.

adi

Vocatus sum à D. Ioanne Gusmanno, ad prandium in Stipendio illustri.

Nos

Hora 4. usque ad 6?" eramus in Senatu. Hodie 9 pueri coeperunt

ab

convenire in hypocausto D.D. Hochmanni, in domo mihi &vttrpooóm :

est:

15 ut eos quotidie 5 horas doceat Prenninger doctus adolescens. Quia non

lod

ibunt in scholam Osterbergicam oAC(«pov.

inai

Mart. 14. Die

)

^A

sereno et calido.

con

Examinauimus 2 2 — 2 2 2. Sicut proximo die f. ità hodie rursus,

patt

UI

actum est Nicod. Frischlini O4&opux (.sectarum insectatio, Papae portatio,

669in Infernum trusio, etc.) in novo collegio | Principe Iloanne Frid. spec-

&5

?1tante, et ludicibus Aulicis etc.

Sed Rotenburgenses egerunt Drama contra: in quo Lutherum com-

busserunt, ut ferebatur, etc. Das gewinnt man dran. Ego non spectaui:

affi

quia Homericis meis rebus occupatus. Cur etiam istius xexoAóYou, xoi

25 XoXotavydcou, qevvicpuoce spectarem ? Omnibus nobis in vita sua maledixit.

Mecum hodie fuit Andreas Brentius, D. Wendelini F. petiturus pro-

V

ximé Magisterium. Promittit mihi x«A«tà à Dauide Abelino, Pastore

Aentzweihingensi, cuius nomine me salutat.

kün

Mart. 15. Die 9. sereno.

selpy

80

Absolui etiam illa, quae ad finem 24. libri.

uxdi

Compendium Q. Calabri.

Tar

liiad. ponenda sunt| Epitomen Daretis Phrygii.

pell

scilice& chartae 16 Excerpta ex Dictye Cretensi.

Quae continent,

Quaedam ex Herodoto, scil. l. 1. et 2.

E

35

Quae absolui H. 8. ante prandium 15. Mart.

scha

1 666.

38 666—

12 662. 675. Tischordnung : 1. Ort. Kein Gast. 1I. Septentr.

D

Proeurator Gusman. D. Hafenraeffer. III. Occid. Cammerherr Moser. IV. Merid. Cru-

beyi

sius. M. Myller.

15 699.

26 661.

27 128.

32 Sup. 664.

85 Omnia

——

Homeri, absoluta.

)

28 ut ferebatur ist spóáterer Zusatz.

1epo

——

23

—

hfygii.

cum Ad-

326

lta chartae

Iliadis

sunt totius

iunctis

342

|

Odyss.

i

|

; 668.

fütere

Sunt 92 quam chartis Sueuiae, pauciores.

F

Sueuiae

.

n

H

1

E chartae sunt i

66

; Differentia 99

JATines

Laus Deo. |

]rae.

Examinauimus Baccal. 2 3 — 2 4. Rescribo M. Ioanni Langio: filium 670

lohannem, et Laminetum, ante feré 8 dies à Decano meo, et collegio,

iussos esse remigrare in contubernium (.sed id ab eis nondum esse fac-

tum.) nisi velint prohiberi petitione alterius laureae. Neuter ipsorum, 10

emigrans mihi valedixit: neuter me accedit. Contubernium non male

llstri

administratur: sicut illij qui licentiam foris quaerunt, calumniantur.

Nos coércemus petulantiam, quantum fieri potest. Claues domus mihi

perunt

ab ambobus remitti, filià. per nepotem petiit. Vna et altera remissa non

iüd)?:tp:

est: forte fracta aut amissa. Sed non curamus. Nullus Professor habuit i5

]à non

locum eos recipiendi. Quidam mallent suos convictores dimittere: ut

inciuiles, et atramento hypocausta foedantes. Saepe monui ambos, ut con-

ciones in templo scribant: ac maturé se ad Ecclesiasticum munus prae-

T'UTgus,

parent: sed non multum profeci. Erit mihi tamen Iohannes semper

yrtatio,

commendatus. Vtilis eis valde esset M. Michael Plazius, si assidué cum 20

. Spet-

eis esse posset, Éppooo.

1l COTl«

Mart. 16. Die 2l. serenissimo et pulcherrimo.

ectau:

Decanus meus, et ego, in contub. descendimus: et, ne libelli famosi

00, d)

affigantur, nomine Senatus interdiximus. |

jedixit,

671

Noua Wellingiana.

0s pro-

Wienn 8. Martii etc. A? 98.

26

Pastore

Düe Türckenn so die verenderung des landes nicht woll ausstehen

kündenn, wólten sich gern in früden einlassenn, aber ihr Kaüser (.der

selbs khommen will) nicht, es bleübenn im dann alle gráünzheüser,

undt welle sich sonderlich Sübenbürgenn annemmenn, last schon dieso

Tartarn zum anzuog auffmahnen etc. lst auch allbereüt zuo Adriano-

pell ankhommen.

Prag 14. ditto.

Ein grob gwüDer der gleuchenn in 100 Jaren nie gewesenn, groDen

[art,

schadenn gethonn.

35

—

Septentr.

Der Reuchstags maüsteüls bschlossenn, vndt in die 70 monat In 3 Jarn

rid -

bewillügt.

5 Omria

3 819.

7 Memmingam. 666. 676. 704. 744.

25 666. 679.

26 Manus

— 7À

nepotis mei $09ex«evobc loannis Iac. Maieri Crusiani.

—

——

—

24

—

ETTNSNDEUIREENSTHRERS EURT

Romm 7. Martii.

Der FluB Tüber hefftüg ausgelauffenn, vnndt über 100? cronen schaden

g

gethonn.

Die Spanier wellen Cales restituierenn, so man von der bretagna

JX

J abweüchen welle.

Wenedig 13. ditto.

Duca de mercurio in groDer gfar gwesen, vnndt schier gefangen

Cal

worden, von 12 personen, so im fürgewartet, unndt 2000 Soldaten ver-

M:

steckt gehabt.

st

10

Antorff, 7. Martii.

U

Dieweül Frankreüch, Engellandt, vnndt dise landt sehen, das die

pul

Spanier nuhr mit betrug umbgehn, móchte disen Svmmer mehr krüeg,

als zuuor, eruolgenn. |

ul

672

Der Kinig von Franckreüch ligt vor Nantes in bretagna, dieselb statt

pae

15 wil mit den Spaniern nichts zuo thuon habenn.

Ya

Cóln, 19. ditto.

a

Die new angnomme Spanier sindt teüls nach flandern verruckt, welche

u

