Alterum latus chartae E. vesperi correxi.

Sub ]

D.D. Siguardo, càm mediáà 5* à nuptiis rediremus, ante portam domus

eius indicaui: quod de Postilla mea supplicauerim Facultati Theol. et

Rem

dixerim, Tomos 92 priores ab ipso dudum perlectos esse, etc. Benigné

Iéà 1

Inter

respondit, operi favens.

ä

—————

4 Mensa virorum tertia. 133. 144. Tüschordmnung: l. Septentr. M. Iac. Andreae,

à 10

]. Hoch

Pastor Metzingae. D.D. Dauid Magirus. Hat alles fürgeschnitten. II. Ort. Cos. Tyb.

& Lucen]

Moser. M. Maestlinus. III. Merid. M. Mart. Plancus, Eccles. Winedensis. M. G. Burc.

14 $ptoyAtvoo 9&vaxoc. 122.

90 140.

Yetp. Tan

IV. Occas. Doctor Moglingus. M. Crusius.

Ttensa, ]4

150.

94 119.

elus, (há

12 stumpf — sirumpf.

r

9

9 ...erant. quae Hs.

IiL. Meri

EU

1 7u

Digriur

fg

ORU

——

PDer

t

10 g.

Febru. 183. Die nubilo, et interlucente, 4

38 folg.

. Nioy,

Post H. 11. pransus sum usque ad H. ferà 4*" in repotiis nuptiarum

hesternarum.

Eit vina, et edulia, fuerunt hesternis meliora. Laus Deo. In 2* mensa,

li€ pri.

*HSis, ill

nob. G. Ehingenus. Ei suum de Maioribus suis librum reddidit Doctor ;

Brentius. | Literae à D. Tobia Siderocrate, Eisenmengero: qui negat,145

meas proximas literas sibi allatas esse: et mittit Invectiuam (.tanquam

Interita

ex Irena Augusta à se conversam.) contra superbiam, Rhythmis Germa-

H proy.

t terei

nicis: quam petit à me curari excudendam hic: aut, nisi fiat, cito remit-

tendam: Oredo, quod ipse composuerit.

10

l einem

Nova, ab affine W. R.

* Yestes,

trüpíae

Gallus R. videtur Stadenis (.ordinibus.) et nostris, favere.

Venetiis 5. Febru. Anglam Reginam aegrotare. Sie habe den Kraebs

quod 8

an einer brust, und ein fieber: ita, ut periclitetur de vita. Ergo Regno

à P

W (in

(.per Testamentum.) praeficere Regem Socotiae: sed ita, ut continuetis

bellum contra Hispanum: cuius gerendi modum docuerit ipsum. Precio-

et, uf

sissima nauigatione, noua Regina in Hispaniam vehenda. Die saegel mit

Ny, al

Lalb m

gold und perlen geziert, etc.

Ex alüs Novis. Insidiae

Regis Gallorum.

| Dàgno

factae nequicquam vitae

]

Chrysodontis.

20

'36: nisi

8 à M.

Febru. 14. Die W. obscuro, post meridiem clariore, postea maiuscula

SQDguis

niue cadente.

. furün,

Horá octaua usque ad 9?" orationem habui de Gradibus Scholasticis,

m mur,

et de dignitate Magisterii Tunc creaui 7 Magistros. | Auditorium, fre- 146

abricius

quens admodum. Rector Hamb. abfuit, valetudini consulens. Affuerunte;

Sehmid-

Barones 3. Gorgeri, et Baro Landauus. Etiam M. Wielandus Tusslin-

gUIS u-

gensis. Ait, répuct decretum esse à Theologis, manendum esse cum primo

decreto i. e. non promouendam auxilio esse Postilam meam: licere

tamen excudi.

» domus

Sub horam vesperi sextam modó redii domum, sobrius, primus abiens. 3o

Rem in Actu omnem videor bene peregisse. À nemine adhuc, oratio

'heo].. ef

Denigne

mea reprehensa. L. D.

Interfuit Actui et prandio, etiam M. Martinus Planck, Ecclesiastes

——

9 142. 146. Tüschordmung: l. Ort. D. Harprechtus. D. Magirus. II. D. Moegl.

. Àndreae,

(os. Tyb.

D. Hochman. III. Occas. D. Siguardus. D. Planerus. IV. M. Burcardus. M. Crusius.

6 Lucenhusá. 92. 94. 152. 160.

8 92— 161.

11 Vlmá. 188. 147.

19 Ant-

[. G, Burc.

werp. Ilanu. 29. 159.

28 utens perspiciliis.

99 Prima

3014.

24 Magisterium, 161.

mensa 144. 152. Tüschordnung: I. Sept. M. Crusius. Iunck. Gorg. von Éhingen, socer

eius, (ndmlich des Urban Closner) lL. luncker Hans Vrban Closner. D. Hafenraeffer.

III. Merid. D. Laubmaier. D. Harprecht. IV. D. Moegl. D. Planer.

18 Zahl verkorrigiert, auch 3. Febru. $st móglich.

Diarium Crusii II.

12

lm

178

um

Winedensis, D.D. Siguardi nostri propinquus. Oramus Deum pro nobis

a de

invicem.

jse &

Febru. 15. Die ?L. frigido, sicco.

nl (

In Senatu 3 H. fuimus. M. Ioannes Ocker, electus est Rector Con-

5 tubernii. |

Litert

Ex Novis Wellingianis.

amicae:

147

Antverpià 29. fanu. Die Stadischen, noch in grosser Kriegsrüstung.

Annale:

Fertur, das Reich lasse in Franckreich Reuter und knecht annemen.

Tabing.

Ergo Rex Imperio favere videtur.

nobilem

10

Colonià 3. Febru. Hollandi 400 equites, habentes singuli in tergo

ommibus

singulos sclopetarios, urbem Aquas (.Aach.) miseré depraedati sunt.

ei poc

Romá 30. Ianu. Moerorem diluuii, Papa Iubilaeo quodam solari vult:

Coronar

ut omnes à peccatis absoluantur. Sed haec gratia tantum 40 milliar.

de prin

xóxÀo dabitur. Die alte Kaiserin, und die Infantin, imm Closter delle

Hora

15 Scaltze, à Rege Hispano visitatae.

D. Y

Vienná 9. Febru. Nunquam pauciores Turcae fuére Budae, quam

tradidi

nunc: sed praecipui in op. Pesto.

in|terpe

Fertur, insidias esse Chrysodonti factas, 1. veneno 2. sclopi iactu.

melns à

Poenas de insidiatoribus sumptas.

20

Antverpiá 6. Febru. Equites et pedites, in Hassia, Brunschwigia,

H.8

Saxonia, conscribuntur: ita, ut 24 horis uná esse possint 6000 equites,

et 19000 pedites. Hamburgi congregatio est legatorum, de non con-

liberaht

Horá

148ferendo subsidio | Caesari contra T'urcas. Eius sententiae, Dania, et

ciuitates extra.

n

25

M. Ioan

Coloni& 11. Febru. Legatus ab Admirante Coloniam venit, cupiens

scire: qui sint illi calumniatores ipsius, et Hispanorum, ad Caesarem:

Hiöa

nalibus

das er, und die seinen, in die Acht und Aberacht gethan worden. Ist

schimpflich abgewisen.

fect, i

Zu Vrsell, die calvinische Predicanten ausgeschaftft.

mendaui

30

Francofurto Febr. 19. Moritz, oberster Kriegsherr, lasst umbschlagen.

UTNPUTII OT DN

In Ar

Breui 4000 Heluetii, ad Comites Nassouios venturi.

MK

Venetiis. 19. Febru.

Orati

Albertus, cum Infantina, ubi nuptias celebrauerit, in Belgium veniat.

quod in

Ein Cappuciner Münch, weltlich beklaidt, Regem Gall. interfecturus

legendar

s5 erat. Sed à suis ouppiováyote proditus, effugit.

Horá

Concionatoris Halensis Weidneri literae amicae. D. Mosellanus Histo-

lic dies

ricum opus confecit: cuius pagellas aliquot mihi ait missurum, Ó xgt-

Fehm

vooytt Ofjkev.

Cone,

Respondi Weidnero postridie amicé. M. Kunius mihi Elegiam Grae-

AT

9 145. 152.

38 Spáterer Zusaiz zw Infantina: Isabella Eugenia Olara.

Is i

386 Halà Sueu. 105.

39 98. 128. 150.

$ Kaj

3 14 1

—

179

——

L0 Diobis

cam de 114. Psalmo ättülit. Collega meus D. | Cellius mihi orationem, 149

à se excusam, dono misit, Danielis Bernholdt ab Eschaw, fidem hosti

semel datam seruandam esse.

Ui Oon.

Febru. 16. Die 9. sereno et frigido. Niues iacebant.

Literae à D. Iohanne Sartore, Pastore in pago Kai (.supra Iesingam.) 5

rüstung,

amicae: quibus simul mihi donat poculum alabastrinum operculatum.

lInemen.

Annales Suevicos, quos ab eo commodató sumpserat dudum Comes

Tubing. Conradus Herrenbergae Praefectus, ei nondum reddidit. Habuit

1 tergo

nobilem Turingum secum, nomine Creutz: qui eos legit (.pius et doctus.)

Sunt,

ommnibusque modis laudavit, etc. Respondi mox, gratias pro benevolentia 10

àn vuli:

et poculo agens: quod per occasionem velimus simul vino imbuere.

Wulliar,

Coronam anni iacére. Amalasuentam esse sub praelo: orationem veró

er delle

de principiis (.quam hortatur excudendam.) nondum, etc.

Hora 3. Primum Tomum Coronae anni, Decano Theol. Facultatis

^ Quam

D.D. Matthiae Hafenraeffero, domum eius accedens, in Museo ipsius 15

tradidi, et commendaui, etc. Benigné respondit. O laboriosum diem,

1 lach,

in|terpellationibus hominum, et pecuniae expositione, Im'm Schwais 150

meins angesichts. Bis etiam docui.

clvigia,

Febru. 17. Die fi. nubilo, lucido.

equites,

H. 8* in Disputatione Magistrali fui, praeside M. Vito Myllero, dezo

OD COl

liberalitate speciali. Obieci. Materiam declam. composui.

ania, et

Horá& 12* in Senatu Decanario fui.

H. 1* in collegio, accepi iuramentum à Nouo Rectore Contubernii,

Qupiens

M. Ioanne Ockero.

LOSATOID ;

H. 5* (.praesente Procancellario D. Gerlachio, et collegis.) contuber- 25

den, Tst

nalibus Magistris et studiosis (.9 mensarum. Multi domum erant pro-

fecti, instantibus Bacchanal) sistens illum Rectorem, oratiuncula com-

mendaui, ut ei obediant.

chlagen.

In Amalasuntha, semichartam F. correxi. Sequetur iam cantio 6 vocum.

M. Kunius mihi rursus carmen Graecum obtulit.

380

Orationem meam, de Gradibus Scholast. praesertim de Magisterio,

n veniat.

quod in suo genere Doctoratus sit, à M. Vito perlectum, M. Maestlino

Yfectürus

legendam dedi, an ferri possit. Sic et caeteris, suasu M. Mylleri, daturus. |

Horá 3. materiam contra Bacchanalia declamandi proposui. Sic eti51

ys Histo-

e

hie dies erat laboriosus.

85

D

Febru. 18. Die (-). frigido, aliquantum, ningente. HaerrenFasnacht.

n Grae-

Conc. 8 Graecé scripsi. In Senatu fui. Per literas invitor ad nuptias

ibetu o

(.27. Febru. futuras in caupona Coronae auratae.) à ciue Tybing. Ioan.

nia Clal'a

5 Kai.

14 140. 162. 208. 229. 286,

29 144. 158.

30 148. 155.

94 140. 168.

12*

E

180

——

ye ÀD

Spindlero: nuptias celebraturo cum AnnaMaria, D.D. Tobiae Hesseni

gensi; L

Basen.

gi E

Febru. 19. Die (. quasi simil.

fofurüs

Domi satis quietus, ex M. Scr. libro 3? (.nàm ex 2 prioribus, ante

Acad. $

5aliquot annos.) c& &níome excerpsi, mepl obipte[umepytxGv mpovyputtoov.

eisi hel

Sub noctem corrigendum venit latus 2* cantilenae de Amalasuenta.

eausa, à

Misi corrigendum (.nepote meo Ioanne Ilac. portante. in collegium

optimä T

novum, ad auctorem M. Zachar. Schaeferum. Quo absente, misi in Stip.

Ante

illstre, vel ad Caboy, vel ad alterum Schaeferum. Ambo coenabant

cum 0s

1. apud D.D. Magirum. Sed npo9Opoc inde in Stipendium reversus Schae-

hestellt

ferus, correxit: atque ad coenam rediit. Corriget totum cantum. |

cpi in

152

Febru. 20. Die $. subnubilo.

Ghugard

Literae à Tobia Eisenmengero. Addit paginam superiori misso Ger-

venturus

manico carmini.

(libos p

15

Nova ab affine W. R. Eadem feré, quae superiora Wellingiana. Pro-

coena 1

ceres Styriae, et eaeteri, literis ab Archiduce petunt restitutionem suo-

rum Concionatorum.

Fui in Senatu 1!/; H.

Norà

Baptismo filiolae D.D. Dauidis Wilh. affinis interfui. Nomen est ei

Turcas,

20datum lohanna: leuata ex S.aqua, à D.D. Ioan. Halbrittero, et ab

Regina

uxore D.D. Matthaei ZEntzlini. L. D.

qua non

Febru. 21. Die $. sereno. 5 Caesio.

gare nos

Cami

Hor& XI. usque post V?* in Curia oppidi, more solenni, pransus

Litera

sum, sedens in secunda mensa. Nam in prima sedebat Maior Praefectus,

pretatio

:5 et D. Moeglingus, D. Ioan. Bidenbachius, et caeteri, qui erant nobiles. |

158

Solui pro iure, in senaculo oppidi Tybing. sodalitatem habendi per

Magyooy

Litera

annum, Crucigeros 15 et pro prandio solvi 7 bac. Deinde, quia Musici

flium..

peregrini, artifiido»si Panduristae, musicen luserant, et alii etiam

saltus mirificos ediderant, et quidam ep9gps(og (geucklei) exhibuerat,

gloriari,

so omnesque hi orbiculum, cultro infixo, proposuerant: dedi in orbiculum

(.sicut et caeteri, suo arbitrio quisque.) 2 bacios. Bonus cibus, vinum

Theod

bonum unius generis: humanissima colloquia. Occasione data, immiscui:

oppid, ]

1 Sutor.

6 150. 161.

18 Lutzenhusá. 145.

15 Vlmà. 145. 147. 155.

19 Horáà media 4.

94 Erant mensae. 9.

95 146. 168. Tiíschordnung: Y. Cru-

efam m

sius. D.D. Laubmar. II. Cons. Schaertlin. Winther. III. Iac. Liebius. Nicol. Kummerel-

lus. Consul. Mich. Kienlin. IV. Consul. Zachar.

Cum

22 Zum Zeichen KQJ verdanken wir der Güte von Herrm Professor Dr. Caspar n

Stuttgart- Cannstatt folgende wertvolle Auskunft: ,.Das Zeichen steht unmittelbar vor der

Ecclesia

Angabe der Farbe des Himmels, die als blaugraw (caesio) bezeichnet àst. Nun war jedem

EM

Planeten ein Metall zugeordnet, dem Merkur (die . — die Mercur) das Quecksilber.

8 fpil

So kónnte vielleicht jenes Zeichen (das auch dieses Metall bedeutet) darauf hinweisen,

M Augus

——

dass die Luft quecksübrig gewesen ist." Zwm Zeichen vgl. auch z. B. E. O. von Lápp-

mann, Entstehung und Ausbreitung der Alchemie 1 (1919) s. 351.

98 artifieisi Hs.

2 E

—

181

—

Hss

me Annales Sueuicos, ante feró 3 annos, donasse Magistratui Tybin-

gensi, ubi Tybingam celebrauerim. Respondit. Consul Schaertlinus, es

sei unvergaessen: man wisse es, das ichs wol maine. Quasi mihi honor

US, dnte

futurus sit. Hortatus eum, et Tybingenses, ad concordiam semper cum

dy,

Acad. sum. | Haec sic ruditer horà 6. vesperi huc inscripsi, v/jpov: 154

lasüenta.

etsi bene potus, ter de mensa in Curia exiueram, urinae deplendaee

ïollegium

causa, anno aetatis meae 73. Laus Deo. Etsi interim uxor et filia, non

LIn Stlp

optimé valebant: et tamen me isti prandio interesse voluerunt. Iterum L. D.

Qenabsn

Ante prandium, à Principe aderat ein Furier: quia forté Princeps

S Schae

cum hospitibus huc venturus sit, hat er für 2 pfaerd in meo horreo:o

i.|

bestellt. Sumus quidem nos Academici, liberi à tali onere: sed Prin-

cipi in tali casu parendum est. Nam dicitur Elector Haidelberg. et alii,

880 (Jer

Stutgardiam ad Bacchanalia venire: et Princeps noster, cum eis huc

venturus. Custodiat nos Dominus. Amen. Filia rursus meliusculé valet.

a, Pro

Cibos ipsa, et 2 ancillae, bené paraverunt ad coenam: quanquam mihiis

lem suo

coena non opus fuit. |

Febru. 99. Die ?l. nubilo.

155

Nova Wellingiana. Caesar, Hispanis illis iratus. Walachus cecidit

U est el

*

Turcas. Caesar opem militum et pecuniae

E

roceribus Austriae petit.

0, et ab

, &

Regina Angliae, Irlandiam datura diripiendam. Turca pacem optat: ?0

qua non obtenta, ipse contra nos profecturus. T'artari, partim pro Cae-

sare nostro, partim contrà.

Carmen mihi M** Cunius offert.

, pransus

aefectus,

Literae à D. Hoeschelio. Dono mihi mittit Adami Coslaui Poloni inter-

nobiles |

pretationem. Analyticam libri 1. Ethic. Aristotelis. Videtur Md&&upwog 625

endi per

Maovoóvog Augustam vere venturus, amicos visendi causa.

-

a Mosiei

Literae

à gen

ero M. Iacobo 1. ad me. 2. ad uxorem meam. 3. ad

li elam

fillum. Pro hoc orat, eum commendat, eum obiurgat. Hispanos ait

rhibuerat,

gloriari, se contra Lutheranos missos esse, etc.

rbieolum

Febru. 923. Die 9

RUE

sereno, nec frigido.

30

is, vinm

Theodora F. aegrotat, etiam dolore dentium, aliquandiu. Imposuit

immiseu:

oppid. Magistratus campanulam supra turrim portae Luschnauiae. Sic

etiam in caeteris portis fit. Cum item horologiis. |

inp: L Qn-

Kumnerel-

Febru. 24. Die fi. S. Matthiae, sereno.

156

D RÓMÀÀ

Cum mihi nocte abtópatog x&9apctg accidisset: domi mansi, non in s5

(agpar i

for tor der

Ecclesiam iui. Diem describendo meAoetà obtpreppepytxX consumpsi, etc.

| ar jedem

Quecksilbeï.

9 Spüáterer Zusaiz: nihil, ne 1604. quidem.

18 152. 157.

28 150. 172.

^ hintpeisen,

94 Augustá. 198. 193,

27 Werdáà. 128. 212.

| vom Lipp

32 supera Hs.

viificisi D.

——

182

—

Febru. 25. Die (2 sereno.

Conc. 2 Graecé scripsi.

Legimus excusum Germanicum Scriptum 4!/, chartarum, de tyrannide

Francisci de Mendoza, Admirante de Arragonia, et exercitus eius Hi-

5Spanici: qui plurima oppida et arces, Westfaliae, et luliacensis Ducis,

et Coloniensis Archiepiscopi Ernesti, expugnarunt, funestarunt, spolia-

runt: exitum minantes omnibus Haereticis: atque etiam Papistis, qui

Praed

eos ita crescere hactenus siuerunt, etc.

(.ante j

pulsum

Affixi programma de petitione Baccalaureatus. Postea, et postridie,

10 multi mihi sua nomina dederunt. |

)

"

T2

157

Febru. 26. Die (. sereno.

Mand

hei dei

Bis docui. Latinae L. interfuit iunior Baro Bohemus.

Frater erat

Stutgardiae.

Absolui omnia M. Scr. Doctoris Aulberi.

15

Febru. 27. Die $. pluuio, sereno, pluuio.

Lectioni Cicer. pro Milone, ambo fratres Bohemi interfuerunt. Maior

natu fuerat in Bacchanal. Stutg. et heri cum Princ. Ioanne Lud. rediit.

Á

Crusii (.imó Dei.) Corona anni, ist noch nit auffzogen.

pazal

Literae à W. R. affine. Sunt superiora 155. Wellingiana.

Stute

20

Et ante biduum, et hodie, legi excusum Scriptum Germanicum 5

(loco (

chartarum, de immanitate Mendozae Admirali, et Hispanorum eius,

manos,

declaratá apud Cliuenses et Westfalos: occupatione plurimarum ciuita-

radi, À

tum, arcium, pagorum, et depopulatione: de perfidia ipsorum, de

Adint.

plusquam Sodomitioa impuritate, etc. Propositum eorum est, exequi

a5 articulos Hispanicae Inquisitionis, quam olim Dux Albanus exercuit:

ceps Di

und P

non modó pessumdando Lutheranos: sed etiam Papistas illos, qui

Hoc

non obstiterunt mutantibus Religionem. Proinde nullam fidem datam

veleri 1

servant: pacem Religioni datam disturbant: tanquam iussu Regis Hi-

;

Tone

spani. |

158

Sic

Vesperi cum Noua mea misissem legenda generoso D. Conrado Bap-

pos, (

si penhaimio (.sicut singulis hebdomadibus, ei, et Baroni Domino Henrico

D0n po

Landauo.) ipse mihi per nepotem meum significat, Regem Poloniae

;

mortuum esse.

1294

9 157.

4 157. 102. 159. 161.

14 124. 160.

18 159.

19 Vlmá. 155.

fices Py

159. 165.

90 Sind zwaierlai Trucks. 156.

23 onsstoco.. 156.

99 Zusaiz

Pfamer ;

zw moriwum: contrà, 253.

Schilin

li in f

12 L. ést hier — Lectioni vgl. Z. 16.

90 Bappenhainio Hs.

I57, 6;

m

—

183

——

Hic voluit Sueciam cogere ad Papatum:

terra marique victus est, à

'àttide

patruo suo, Duce Carolo.

us R.

sed

in tempestate carinam nauis

: Duis

exhaurire coactus est.

! S])Oha.

Nune moerore extinctus est.

s qui

Praedixerant Astrologi nostri, in suis de hoc 99. anno prognosticis

(.ante permultos mépoc. menses. Regem, aut magnum Principem, ex-

VO

pulsum iri, aut infamatum iri, aut etiam moriturum.

Sarmata Rex, captus, raptus, raptoribus aptus.

10

&g &nóAotto x«l &AXog Papisticae ligae: Mc&Xtova, 6 pevooGatog dupavoc.

Mandavi vesperi meae familiae: ut quotidie canant: Erhalt uns herr

Mer ert

bei deinem wort. |

Febru. 28. Die $. misto, postea sereno.

159

Hispane miles, quid furis sic impié?

15

Horrenda poena, nexque dira, te manet.

i. Maior

Mendoza, fieri tanta scelera cur sinis?

Dei tamen vincet manens Ecclesia.

( redii,

Audio, 60 millia Saxonum, Brunsuic. Hessorum, et Rhenens. com-

20

parata esse contra Hispanos.

inieum 5

Stutgardiae veró, die proximo Q. waren kostliche zierliche Auffzüg

(loco Comoed. et Tragoediarum, vel circensium ludorum, apud Ro-

Um eis,

Y Gluita-

manos. darunder auch ein Venusberg Tybing. Comitis illustris. Con-

rum, de

radi. Aber kain auffzug Coronae anni: nec ulla de Hispanis cogitatio.

Adfuit etiam Brunsuic. Dux, etc. Nachhaer, noctu, bei 2 stunden, septi- 25

i, exequi

exereutt:

ceps Draco, cum Babyl. meretrice insidente, und anders, voll Racketlen

llos, qui

und Pulverwaerck, etc. feurige knellende kurtzweile, etc.

Hoc 28. Febru. admisimus 23 candidatos Baccalaureatus. Egi omnia

m datam

veterl more.

leris H-

30

Ronero breuiter rescripsi amicé. |

Sic etiam D. Tobiae Eisenmengero: me tentasse duos hic Typogra- 190

ado Dap-

phos, Grupp. et Cellium: sed eos Irenen, hoc tempore occupatissimos,

| Henrico

Polonise

non posse excudere.

Grupp. post Nundinas forté posset: quem ut roget, suadeo, per epi-

—

1 234.

2 52.

9 Sarmata rex victus, moerens in morte relictus. Carni-

VIni. 135

fiees Papae, te Deus oro, rape.

* Zu Astrologi: M. Melchior Schaerer Stutgard,

99 Zusatz

Pfarrer zu Widern. M. Ioan. Paulus Sutorius, Ecclesiae minister Noribergae. M. Ioan.

Schülin Crailshaimius, Concionator. Georg. Creslinus Onoltzpachensis, collega Seho-

lae in Eger.

10 255.

21 163.

24 157.

26 150.

80 Vimam.

157. 165.

81 Lutzhausam. 145. 161. 191. 257.

11 Vgl. Hom. Ad. 1,47: &c &xóXowo xci &XAog, b$o"g totxÜvA ve DéGot.

——

184

—

stolam: et promittat, se soluturum pro 50 aut 60 exemplaribus. Vtinam

Titerà

posses Graecum lrenes Exemplar nancisci: ut, à Bibliothecario Hugone

Michäöhf

Blotio, mihi per literas olim noto. Curarem cum oratione mea Irenaea

]au (.qu-

excudendum, tuo cum honore. Sed tuam Germanicam si vis mox tibi

Jene à-

s remitti: faciam, etc. Spero etiam, me brevi [tibi] aliquid meum excusum

bulänte:

tim d

tibi missurum, etc.

D.D. Hochmannus equile aedificat, in area domus suae mihi vicinae:

thäliüm,

quod die (. Palatinus Neoburgensis sit venturus, et 7 ibi equos aliturus.

nobi]ium

D.D. Ioanni Iac. Aulbero, suos 3 ligatos M. Ser. codices, et 9 fasci-

yus D

totum. ;

10 culos non colligatos, quos melius ordinaui, ebyop(ctog remitto. Promisit

per ancillam meam, se post 10 dies etiam alia mihi missurum.

anni, à

D.D. Andler, Iudicii Aulici Assessor, indicat: nobilem, qui à me ante

pguperta

Mecut

2 A. 500 fl. acceperit, mihi cum censu redditurum Paschale. |

161

Jans Sir

Mense Martio.

15

positorm

Mart. 1. Die ?!. humido, postea sereno.

prandioll

Concionem Graecé in Templo excepi.

umbschl.

Orationem proximam de Gradibus et Magisterio recognovi. Chartae

mani -

G. latus prius cantilenae, correctum à Schaefero.

contra 71

Nepos meus mihi descripsit Rhythmicam lrenae x«to«opáw Omepr-

Reginae

20 qavtac.

hi cuba

Mart. 2. Die 9. sereno.

Chart;

Audio, Landgrauium Mauricium cum 30 millibus bellatorum proficisci

6 dpyi

contra Hispanos: Mendoza nihil, nisi superbum, respondente. Profectos

4 TTonnx

contra eum etiam alios.

Augusta

25

F'ertur, tobg a0tobg obGiv Étt cuvetoo(oetv seig tbv toupxixby móAepoy:

&ÀXà xa«9' éxuvobg &vttotüjoectat voig to0pxotg. val pv, x«l xatà cÓv

(onc.

& otpuxxGv.

Wol

Mart. 3. Die hi. sereno, vesperi nubilo.

Donem !

In Senatu fuimus: ante prandium 3!/; post prandium totidem, horas.

—

Bolbri

:0 Nihil hac Angaria illegitimé neglexeram, in Lectionibus meis Acade-

pistiea f

mieis. De consensu Doctorum Facultatis Theol. rogaui Rectorem magn.

iobuit ]

162ut in proximo Senatu proponat: | me petere, ut liceat Dominis Theo-

C6DS 10

logis, interdum unum et alterum diem feriari à docendo (.sicut criticis

ïï

—— ——

1 Suli

etiam quatuor permissum fuerit 94. aut circiter anno, qui meos Annales

berg clos

35 Sueulcos perlegerent.) uüt, cum aliás nimiis negotiis occupentur, possint

159,

legere meam Graecolat. Coronam anni, et commendare, etc. Proponet,

22 161, ]i

ut ait.

32 Spiler

4 56.

9 124.

17 145.

18 151. 163.

19 145. 160.

22 156.

partem, «

163.

32 149. 208.

Eberstair

esnesesc

94 Die Zahl 94. ist micht sicher lesbar, da verkorrigiert.

3 cne

EPT m

18

Vtil]am

Literae mihi per M. Andream Waen Sultzensem redduntur D. M.

ügone

Téges

Michaélis Osterlini. Fuit cum maiore suo Praefecto, Friderico à T'eger-

nau (.qui Tybingae inter Aulicos ludices est.) in Parthenone Kilberga.

OX (ibr

*

Bene

a

Priorissa, per vertibulum colloquente, et per 2 cancellos confa-

XCUsqm

bulante, exceptus. Aluntur ibi hodie 43 Moniales. Pransi ibi sunt. Tan- ;

tüm viderunt Priorissam, et suppriorissam, et formosissimam Kalten-

Yitinae:

thaliam, Degernauii neptem ex sorore. Viderunt monumenta virorum

iib

nobilium in Templo, praesertim comitum Hohenbergensium, quae spera-

À fasej.

mus missum iri Conflagrauerat id coenobium 1537 cum Soriptis feré

"tonisi

totum. Ex Parthenone Wittichen, quotidie | multa expectat. Corona 168

anni, à Concionatoribus, qui sub Oesterlino sunt, non curatur:. alio::

Ile ahe

paupertatem, alio se habere antea Postillas, etc. excusante.

Mecum erat seniculus (.natus 1527. anno.) Tabellarius, Latinus, Nico-

laus Sirichius: donans Psalmorum, Germanicis Rhythmis recens com-

positorum, libellum, Stutgardiae excusum, uxori meae. Ego ei 3 bac. et15

prandiolum. Ait, noster Princeps werde post biduum in Ducatu lassen

umbschlahen, contra Hispanos. Reliquit mihi librum 4** formae, Ger-

Charlae

manicé Versarum ab Helia Reusnero, concionum et deliberationum

contra Turcas: quod Depositum, ubi huc redierit, à me recipiet. Ait;

fmqu-

Reginae Angliae zépuo: factas insidias, lecto eius venenis infecto. Canes 2 2o

ibi cubantes, mox mortuos esse.

Chartam G(.cantionis de Amalasuenta excusam.) accepi.

toficisci

Tofectos

6 &pyov Yiv dicitar Ducatum à Postfeudo liberare: dandis Caesari

4 Tonnis fl. et iam esse magnam partem eius pecuniae missam in urbem

Augustam. |

25

OY

Mart. 4. Die (2 satis sereno.

164

V. t)

Conc. 2 Graecé in Ecclesia scripsi.

Wolfgangus Zeidler, egenus Musicae studiosus, mihi M. Scr. can-

tionem 5 vocum offerens, aliquam stipem petiit, et accepit.

, horas,

Boltringam, quae hactenus sub Eberstainia comitissa Felicitate, Pa- so

Àcade-

pistica fuit, hoc die primüm concionando S. Euangelium, sincera pietate

1 mag,

imbuit Parochus noster, D.D. Ioan. Georgius Siguartus. L. Deo. Prin-

$ Theo-

ceps noster id iuris ibi nactus est, ut puto. Alii dicunt, Mersburgensem

; Crilicis

Ànnales

1 Sultzà. 140. 435.

8 Zu Tybingae: habitans domi D.D. Facundi.

38 Kil-

berg closter — Kürchberg àm Oberamt Sulz.

5 Kilberga n«p9evov.

17 161.

possint

159.

17 Dicebat, M. Christ. Gailingium Concionatorem obiisse,

20 1| &YvrAc.

roponet,

22 161. 169.

98 Abtpoctg yÓpogc.

98 Zeidler.

30 Pagus. 190.

——

99 Spéterer Zusaiz: lmó sic se habet res. Princeps noster ibi habet unam tertiam

partem, et Ehingenus unam tertiam: et de tertia parte Comitissae, cum ea litigat

2 150

Eberstainius Comes.

——

4 cancelles Hs.

—

186

—

Comitem, et nobilem Georgium ab Ehingen, id habere. Non tamen sine

auctoritate Princ. res facta est. Comitissa noluit Templum aperire: sed

per fenestram inscendit quispiam, et aperuit.

Mart. 5. Die (. simili, calido.

5

Hora 7. Baccal. examinare 93 coepimus.

Mart. 6. Die $. nubilo, serenescente pluuio.

óvetp. &Xov doepaéxg Xeipag ego: gemmatas scil tamquam gemmis

Ordin

viridibus.

helli est

Postea Talerum accepi

a

*

à Mex

Rectore magnif. D. Hambergero, aelio

10 meo: ex deliberatione et consilio, quod 3. Mart. de quaestione in Senatu

voluenul

sunt,

dedimus: in negotio matrimoniali, de quo Lübecenses quaesiuerant,

nuntio huc misso.

Tanu,

Examinauimus 8 candidatos. Visitaui charissimum nostrum senem,

165 compatrem, et praeceptorem, | D. M. Georgium Lieblerum, in Stipendio

15illustri à Principe beato D. Lud. victalitium perpetuum habentem. T're-

mit semper dextra. Ipse, obeso corpore, ire solus non potest: sed à

sua muliercula Margareta leuatur, promouetur, etc. Etiam difficulter

audit. Est biennio senior me.

Literulae ab affine W. R.

Exat

20

De Hispanis, et nostris Principibus. Es geht die sag, man stercke

sich auff baiden seiten haefftig. Principes aperiant oculos. Fertur, Cae-

sarem dehortari Principes: et Hispanos ex Imperii solo abituros. Es

hat aber ein schlaechts ansaehen.

Nova. Pragá 27. Febru.

25

Chrysodontis 16 Gutschen ankummen, ad impetrandam ei veniam à

Vene

Caesare. Exequiae Regi Hispano ibi celebrantur. Pappam Turcae dicun-

gscISCe?

tur recepisse.

1 tutel

Francofurto Febru. 26. Legati Electorum et Principum, quotidie con-

sultant.

pacatos

Termtu

80

Catalogus copiarum contra Hispanos in Westfaliam ducendarum.

Dux Brunsuic. Henricus. pferd 3000. Zu fus 9000.|

ÀdY

166

Equites

Pedites

abripui

Dux Lünaeb.

3 000

2 000

n His

Brandenburg,

2000

4.000

In $

35

Sachsen,

2 000

4. 000

lones e

—— —

* 124. 224.

19 Vim &

6 Nocte magnus ventus, frigidus, impetuosus.

2 T

159. 191.

24 157. 167. 170.

96 Zwu celebrantur: Non interfuit Caesar. M&v

9l Zu B

&néSjave; 171.

80 Hui katz. 157.

33 Germani Principes erwartend ettlich

in um !

tausent Kyrisser aus Burgund.

—

187

16 sime

Palat. Elector,

1 000

4.000

lre SQd

4.000

Wirtemberg,

1000

Marchio Onoltzpach

1000

4.000

1000

3 000

Landgr. Hassiae,

Graf von der Lipp,

500

1000

14 500

35 000

Antverpià Febru. 20

SellIls

Ordines Belg. equites 3800 ped. 23000 contra Hispanos, quorum autor

belli est Albertus, Excardinalis Austrius

sed Dux eius, Ámiralis Franc

, ge]io

à Mendoza. Hispani, die praeterito Sabbati Bergam ciuit. occuparet:o

1 Seng

voluerunt, sub tempore concionis

sed eorum 300 occisi, et multi capti

Slüerant

sunt

Lugduno Febru. 25

[ Senem

Ianu. 30. Lotharingi nuptiae, cum sorore Regis Galliarum

Ipendio

Erhalt uns Herr bei deinem wort

15

em, T're

und stürtz dess Pabsts und Turc. mort

U: ged à

Amen

|

tfficulter

167

Mart. 7. humido, frigido, sereno. 5

Examen Bacecal. absoluimus

| Stercke

M. Michaél Zellerus,

20

ür, Cae

Biberacen-

Mart. Vngerus, fibium habens

Q10$, Fs

Ses tepoót-

Melchiorem: quem optat, in

QX OvVOt

me-

cum erant

Stipendium Glockianum pro-

moueri, si id incipiatur

Yeniam à

Venetis molestum esset, si Styrii, etc. Proceres T'urcam sibi patronum ?5

e diun

asciscerent: quia cum periculo Venetae ditionis fieret. Potius ipsi eos

in tutelam reciperent: sic, ut ad Archiducem scripsisse dicuntur, ut eos

idie con

pacatos relinquat. Nunc arma utrinque (.inter Archid. et proc.) pararl

feruntur. At etiam ad Caesarem scripserunt Veneti.

arun

80

Wellingiana Nova, meis recentiora

Ad Valentzinam urbem (.intelligo Valentiam Hispaniae.) maris impetus

abripuit terram ad 6 milliaria: et tonitrua fulguraque acciderunt. Sponsa

in Hispaniam versus nauigans, tempestatem sensit

In Styria 4000 Rustici concurrentes, Ecclesiastas sibi praeficiunt. Wal-

lones ex Vngaria contra eos vocari dicuntur

95

—

18 Vim à

179

25 189. 174

90 165. 170

981 Zwu Valentzinam 2l1. Valentzam

aesat, MW

981 Zw Hispaniae: Num est Valentzina Belgii? Zuerst war nisi geschrieben. Es scheint

end ettlich

in num geündert zw seim ohne Beifügung des P'ragezeichens

—

188

——

Mart. 8. Die ?1. sereno.

Concionem Graecé scripsi. In Photu Bibliotheca legebam. Schwais-

Xulla

bad. Literas accepi à Kornhouero binas, Graecas, beneuolas. |

168

x Ü

Mart. 9. Die 9. sereno.

5

cum TAl

Kornhofero breuissimé respondeo Latiné. Preces piorum OCrusium

suffuleiunt. Coronam anni dudum esse absolutam, sed non excudi, etc.

qui ]os

amiseru

Examine heri absoluto, hodie 23 Baccal. locauimus ordine, etc. Pro-

motio erit 28. Mart. nempe die ?. ante Palmarum.

Card.

Coenam nobis lautam dedit Ouis auratae hospes, loannes Mockel.

de t&1T'

10

Mart. 10. Die fi. sereno, frigido.

Pron

Horá 7. usque post 9?" Declamationes correxi, et subscripsi. Postea

guni; 8

aegrotantem Rect. magn. Hamberg. visitaui.

Don

In vespertina conc. ex 24. Leuit. (.Diac. M. Ioan. Henr. Wielandi.)

Àntver]

fui

antea confessus peccata mea, et absolutus, à Diac. M. Samuele

Princip

e

169 Magiro (.Rom. 5b. o0. &nAeóvaoev

7)

&axptia: Omepemnspioosucev | Y) Xdpte.)

Pax

16 Cràs oby QeQ xotwvevrioov.

magis.

Mart. 11. Die (-) subsereno, nec frigido.

petites

Conc. 2 Graecé in Ecclesia excepi. SS. Coenam, horá X. manu D.D.

Hafenraefferi, et Diac. M. Wielandi, accepi. Laus Deo.

Higp

20

Postea 11!/, H. interfui disputationi Baccal. (.praeside D.D. Zieglero.)

Dieu

in Homerico auditorio.

.,.f*.g'xn: :

parati

Post concionem vespertinam, M. Ioannes Erh. Cellius, à D.D. Si-

Sese C0

guardo éyetpotovíjow, in Eocclesia frequentissima: Concionator futurus in

Rees b

pago nobilis Georgii ab Ehingen, Wancken.

du

25

Photii (igAto94xvc "Terniones (.quotquot adhuc mihi, Augustae Graecé

o

in magno folio excusos, D. Hoeschelius misit.) partim méguct, partim his

diebus, percurro legens.

Hen

Mart. 12. Die (. frigido, humido, pluuio, sereno.

Myller,

[Horá 12.] H. 9. orationem habuit, die S. Gregorii, M. Erh. Cellius, Ex-

so Rector Contub. et iam Pastor Ecclesiae Wanckensis, De ingratis Dis-

Liter

cipulis. Gratias etiam Praeceptoribus egit pro sui institutione.

Epit

descrip

Chartam H. in Amalas. excusam aecepi. |

2 Halà S. 105. 168.

D Spálerer Zusatz: D. G. Weigenmaieri obitus Patavii

Italiae. 210.

5 Halam 167. 380.

9 152. 192. Téschordnung: l. Maestl. Cel-

Cone

lius. II. Myller. Ioan. Rauch. III. Mockel. Vxor Mockeli. IV. Crus. Burc. Post horam

10. redii domum.

II 151. 189,

18 74.

18 28. 298.

18 Concio non

Psal

potuit haberi Boltringae: quia 2 Missifices obstant, adiuti ab aliis. Itaque Templum

id ab eis firmissimé clausum est. 190.

terat, ]

Ee

82 163. 180.

25 Zusatz zw quotquot : Ab A. usque ad

24 s. S. 171 7.2.

29 Am 12. Márz 1597 hielt. Cellius am Gregoriustage, einem

3 155

heltyo,

Schulfeiertage, seine -Hede wm 9. Uhr, vgl. Diar. 1597/98 S. 295 Z. 8. Nur eine Zeit-

bestimmung ist móglich.

P

—

——

189

1

Vvais

Mart. 13. Die $. semisereno.

Nulla ab affine accepi Nova.

Nova Wellingiana.

Ex Cascha 24. Febru. Tartaris saeuientibus, noster populus et nobiles,

JTüsiom

cum familia, et rebus suis, Cassouiam confugerunt. Nostrorum aliqui,s5

ldia &te,

qui hostem discedentem insgcuti sunt, nihil effecerunt: sed 50 viuos

l. Pm,

amiserunt.

Ex Antverpia 6. Mart.

OCkel.

Card. Albertus dicitur Mastrichum proficisci: ut faciat Almirantem

de terra Imperii exire. Quis credat?

10

Postos

Provinciae 4 (.Brabantia, Flandira, Artois, et Hennegola.) assensae

sunt: se singulas legiones suis impensis alituras.

ielandi.)

Don Louis de Valasco, General über die Artiglerei, dixit: se ex arce

Samuele

3

