IIL Or. M. Cellius. M. Maestlinus. Hic erat etiam Halensis Iur. D. Wilh. Widman.

——

30 Exercitus

IV. Merid. M Crusius. Sorg pater.

95 Pfaeffingae. 816..831.

— Ó —

2 80).

erat 500 virorum, ex Leonberg. praefectura.

didit qui

ine aqc

17 Wie ist das letzte H. aufzulósen? Im ,Gross Kirchengesangbuch* von 1596 lautet

der Anfang dieses (2) Lieds : INun welche hie ihr Hoffnung gar auf' Gott den Herren legen.

X Colleg

4

ïäï

——

99

—

816

Aug. 25. Die Q. simili, sed frigido.

Mei Auditores horá 3. declamarunt, Graecé et Lat. carmine et prosa.

Interfuit M. Erh. Cellius.

)I'OXima

Aug. 26. Die h. sereno, frigido.

Dylerus

X üüy

Horà 3. materiam declamandi proposui. &Aovcdjwv 3v mu&A oixot.s

Verti, Wol dem, der I(w) G(ottes Forcht steht). Et, Ach Gott. V(on

torem

, harba

Himmel sih darein).

Aug. 27. Die (-). sereniss.

Conc. 2 Graecé scripsi.

Asfuc

Converti, Mag ich unglück. Et Verleih uns friden G(nádiglich). Item, 10

Sobrius,

Gib frid Z(u) V(nser) Z(eit).

Aug. 98. Die (. pluuio.

Orationem, de laudibus "Theologiae, Ciceronianam habuit M. Rosa,

velche

die hoc S. Augustini.

S(rin)

Converti Lat. Erhalt uns Haerr. Et, O Haerr ich rüff. Item, Ein:s

Dicitur,

feste Burg. Audio, quod 6 dpgyv occupauerit Scheckingam, pagum nobilis

|gerum,

Nippenburgeri (.propter venationes contra se.) cuius filius Nipp. est

pe. At

nunc Praefectus maior hic in nouo collegio. Pagus ille non longé abest

Dentem,

à pago Weissach (.praefecturae Maulbrunn.) qui est patria senis Cas-

pari Herteri, qui à me solet commodató accipere Noua. Vesperi audio, o

la, el

diser OberHofmaister sei auch abgesetzt. Omnia vera sunt.

Vlmá, ab affine. W. R.

Jpo cet«

Aquisgranenses proscripti, infestantur. Nostri in Vngaria, aestu et

5 Sylta-

morbo afflicti, retrocedunt. |

Y1, ünte

(Tingios,

Aug. 29. Die 3. pluuio, sereno.

817

diebus

Gener M. Iacobus mihi scribit, uxorem valere, et grauidam esse.se

Somno

Magnae fuerunt inundationes aquarum, nocentes plurimüm, in Bauaria.

aliquot

Hue, venit Transyluanus quidam, bene loquens Latiné, Bartholomaeus

relieto,

Catharinus: qui ait se Concionatorem ibi fuisse: et propter capitis mor-

| solitus

bum, suasu amicorum, peregrinari, ut melius valeat. Est ex Saxonibusso

Transyluaniae: non ex Siculis et Vngaris, ibi habitantibus.

r

Verti Lat. Waer Gott N(icht) M(it wns dise zeit). E, An wasser

, G. Dur-

fl(üssen) Bab(ylon).

p, diues.

Widman.

Prercibus

2 810.

5 838.

13 821.

16 815.

17 Zw venationes: Eas pro-

didit quidam eius minister: quem capitaliter punire volens, tamen dimiserat, exul-

——

tione accepta.

96 lat

21 Abrabam Bellinus, nobilis, morum magister Principis in

N. Collegio, Diseit Graecé à M. Kunio. 786.

22 Vlmà. 813. 827.

26 Werdà.

ven lgt«

809.

772:K

—

100

—

Aug. 30. Die $. sereno.

Noua Wellingiana.

Char

Vienná. 27. Aug.

Confirmatur incendium, Sigethi factum. Ipsum etiam fertur à 3000

?V

spraedonum nostrorum (.Freibeuterorum.) occupatum esse. Turcae ex

ciuitate Quinqueccl(espiensi, omnia sua extulerunt, et profugerunt.

Pállotae reperta sunt 14 tormenta, et 20 centenarii pulueris.

Von Sorat aus, 9 fanen nostrorum herausgelockt durch 100 Türcken,

interfecti sunt, et capti unà cum 4 Ducibus, à 5000 Turcis.

10

Venetiis. 28. Aug.

Arabes sibi praefecerunt Ducem Mustapham: et indies viribus au-

gentur: id quod res Turcarum in Vngaria impedit.

Colonià. 27. Aug.

Die stadisch haben ettliche spanische, so auf der Mosa ein Pancket

818 gehalten, ertappt, und ins wasser gestürtzt. | Polonus R. cum 100 naui-

isbus petit Sueciam, ut eam sibi rursus subiiciat: sed Dux Carolus ex-

pectat illum, resistens cum 200 nauibus. De Aquisgrano melius spera-

tur.

Converti Lat. Mitten wier im laeben. Et, Herr Iesu Christe W (ahr

20 Mensch wund . Gott).

Ttem, Wann mein St(dündleim) V(orhanden ist).

Pransa nobiscum est luditha, Bossannae beatae F. uxor M. Dauidis

!

Welcii, ludi Spirae Moderatoris.

Admisimus 44 candidatos Baccal.

25

Aug. 81. Die ?l. nubilo, sereno.

Concionem in templo Graecé scripsi.

ä

Literas à Studioso, Principis Beneficiario, in Maulbrunnensi Monast.

accipio, Ioanne Alberto Aubelino M. Dauidis Entzweihingensis Pastoris

].|

F. quibus mittit mihi quasdam eius Monasterii antiquitates: sed, quae

30feré in meis Annalibus sunt.

Catec

, |

Qonverti Lat. Mit frid und freud. Et, nun lasst uns den leib. Deni-

Ivoc

que, Christus wirt kummen zu gericht.

Sic absolui Dei beneficio opus hoc 44 Psalmorum Germanicorum.

poste

L. Christo. Chartae sunt 128.

gratia

85

Ín Senatu 2 horas eramus.

hgen

97 Maulbrunná. 830.

28 802.

38 Post horam 4.

l5

9 808. 827. 828.

vesperi. 799.

0.

39 Zu

tut 10

6 Quinqueceliensi Hs. Civitas Quinquecclesiensis — F'ünfkirchen.

plar o

Christus wirt kummen zu gericht vgl. S. 74 Z. 34 Amm. dieses Bandes.

!

iT

101

euas

Omnes sunt Chartae

o [ 31 in Psalmis 7 poenitentialibus.

]

33 in Psal S catecheticis.

|

199 et confectum est

Chartae ä

P

hoc opus hebd. 17

198 in Psal. 44 ab Adami lapsu,

|

i 300

usque ad extremum ludicium.

dieb. 3. |

(à8 ey

|

B'. De Postilla mea, vel Corona anni, meà manu seripta.

819

nt

Tomi pri-

Chartae 2959.

ml sunt

üdken,

[ Conciones 138.

'Tlomi se-

Chartae 195.

cundi sunt

Conciones 115

l$ àu-

Tomi ter-

Chartae 994.

10

tii sunt

Conciones 149

Chartae 238.

Tomi quar-

'ancket

tüi sunt

Conciones 115

( naui-

Chartae 986.

lus ex-

Omnes

15

ïï

Conciones 517.

spera-

Y. De Catechesi maiore. M. Scr.

Wal

quaterniones 21.

Catecheseos l

conciones 88.

De recta in-

quaterniones 5!/,;

[auidis

vocatione Dei,

conciones 18.

20

|

Ethicorum Chri-

quaterniones XI.

stianorum sunt

|

conciones 40

Summa, chartae

150

conciones 146

Monast.

xpte (moo0, profer omnia in lucem. Amen. |

25

Jastoris

Restant haec mihi opera, nondum excusa.

820

], quae

1. Catechesis maior (.ad differentiam Politeumatis Coelestis i. e. minoris

Catechismi: qui in Paedagogio Acad. hic, cum Demosthene, docetur.).

; Deni'

2. Corona anni, vel Postilla, quatuor Tomorum. Hanc incepi scribere,

invocato Deo, ut tantüm tam diu viuerem: donec eam absoluerem, etso

TCoru,

postea excusam viderem. Prius vidi, gratiá eius: alterum nondum à

gratia eius impetraui. Sed «poc$4]x»» dedit, Annales Sueuiae excusos,

ingens opus. Deinde sequentia, nondum excusa.

Postillae,

joram 4.

1 680. 749.

( Conciones

Cateches.

15 664.

Psalmorum,

æ sunt omnes 722.

669.

23 820.

97 Zu 1. Catechesis: Constaret 1 Exemplar excusum, bac.9

99 u

aut 10 sed cum Psalmis, 1!/, fl. circiter.

99 Zwu Corona anni: Constaret 1 Exem-

plar circ. 4 fl

91 Ehicorum Zs.

28 Klammerschluss fehlt àn der Hs.

ä

——

102

—

3. Commentaria in totum Homerum.

geru

4. Conciones, quas mensibus pauló plus 4 recens in Psalmos con-

genS

1nqu

scripsi. Laus Deo.

Catech. maioris 150.

W

5

|

N

Chartae

| Postillae 986.

omnes simul, 1996. Fast

ä Homeri 668.

?

4 Riss Papiers. Sed dempto

Grat

omnes,

l

I Psalmorum 192.

Homero, sunt Chartae 1398.

g

bacil

Sueuicae M. Ser. chartae erant 760. Eas Postilla superat 226 chartis. |

TIISS

821

Mense Septembri.

10

Die 1. Q. sereno.

Horas 2 interfui Disputationi Theologicae (.praeside D. Gerl. et

(

respondente M. Ioanne Erh. Cellio, Bursae Rectore, optiméque respon-

dente. contra Huberum: qui adhuce Spirae est, et ibi fautores habet.

Interfuit Princeps loan. Frid. noster, atque contra opposuit. Primus

of

i5 Dux Wirtemb. qui disputauit. Idem, fecit et Magister inferior aulae

venit

eius, nobilis. Doctoribus, mihi, et collegis, honos obiiciendi delatus: sed

liber

studiosis 'l'heol. locum permisimus.

el «

Ordinaui Catech. et Postillam, etc. ut in praeced. folio notaui. Es

Mon

zaechete infrà, in hypocausto nostro, M. Rosa, et duo alii, M. Bucheri

nilil

20 convictores. Vendimus enim vinum in plateam 2 . etc.

tacet

Septemb. 2. Die fi. mané nebuloso, postea sereno.

Interfui plus 2!/; H. praedictae Disputationi, de electione hominum

In

diuina. Ibi est Decretum Vniuersale, Deus vult omnes homines saluos

paün

fieri: et Decretum particulare, Deus vult tantum credentes saluari.

defer

25 Dixi, potius esse unam coniuncté propositionem faciendam: Deus vult

dam

8220mnes credentes saluari, et non credentes damnari: quia sic | Huberus

ne m

non possit dicere, esse contradictoria, illa 2 Decreta. Dixi etiam, Totum

Tn6]8

et partes esse simul. Ergo non recté dici, Vniuers. decretum esse prius:

1n Su

et particul. posterius, etc. ltem, contra 105. propositionem, quae est:

st ]

soiustificari nos non propter fidem, sed per fidem: dixi, Abrahamus quia

&Oc

credidit Deo, reputatum est ei hoc ad iustitiam. lItem, peecatrici re-

MR WUITIRTIIERUN EH POIIET

Tutit

missa esse peccata multa: quia dilexerit multüm. Ergo, etiam propter

exie

fidem, et propter dilectionem. Responsum est, t5 propter fidem, reiici

propter Pelagianos, quia id intelligant, propter opus operatum, etc.

Hi

935

M. Dauid Aubelinus misit mihi picturam allegoricam Franciae, Papae,

fero

etc. Item, arborem (.ysveaAoyíav.)) Hohenstauffens. Ducum Sueuiae, etc.

Gamundiam scripsit explorandi de morte lrenes causá. Per Eisenmen-

09

fordia

5 664. 819.

18 816.

21 «x&AXapog xYvstog xotvóc.

35 Weihingá. 809.

8930.

85 Zu piciuram: factam. 1460. anno.

936 Zw allegoricam : vpovyvo-

6]

OtTUAÓV.

0 yrii

ii

—

103

—

08 Con

gerum inquirit de libro rerum Hobenstauff. apud Praepositum .Elwan-

gensem: à quo is 50 fl. honorarii loco accepit, quod eius Genealogiam

inquisiuit. Àd autumnales ferias, Abelinus mihi mittet vitam, et m«-

$Mjuera, patris sui beati:

Nocte, post horam 8?" Mittit mihi D. Cellius collega, meum carmens

Q

Graecum, quod in Iubilaeo coniugiali D.D. Nicolai Varnbyleri est, corri-

28

gendum: quia, prioribus 600 Exemplaribus hie distractis (.singulis, 2

hartis |

baciis.) ipse nunc opusculum hoc recudit: (iterum 600 Exemplaria.)

missurus ad nundinas: |

823

'erl el

Septemb. 3. Die (2. nubilo, sereno, paulum tonante.

'65p0n-

Cone. 2 scripsi Graecé in Ecclesia.

11

labet,

Literarum scriptio ad has nundinas.

Prinus

1. Rostochium, D. Chytraeo.

' aulae

Officium scribendi non desero. Quod 6 qO«og tuus census nobis non

ü$: ged

venit: tribuimus non tibi, sed alicui infortunio: pro praeterita tamen i5

liberalitate tua gratias agimus. Operibus meis GraecoLat. concionum,

et comment. Homeric. nondum invenio Typographos, aut Maecenates.

Wl Es

Ducheri

Monstra tu, tíj:e, viam aliquam. Semper Deum pro te oro: etsi diu

nihil de te audimus. T5jv sixóv« cou xo9. Godelmannus ad meas literas

20

tacet. Datum 3. Sept.

ynmum

2. Lipsiam, D. Matthaeo Dressero.

Laudo eius constantem erga me amicitiam. Multa passi sumus et

- saluos

patimur: quod artes dicendi, et puram Lat. linguam, contra nouatores

saluari,

defendimus. Nec me Scriptorum meorum editorum poenitet. Epistolam

üs vuli

tuam addi iussi Apologetico meo, si modó nunc é nundinis exibit: quia 25

[uberus

ne mortuis quidem adversariis, pace frui senex situs sum. Veto etiam

Totum

meis Auditoribus, ne imitentur nostros poétas: qui Ápollines et Musas,

| prous:

in suis carminibus introducunt, cum velint Christiani esse. Qui nouator

je est:

est per inusitatum genus loquendi, mihi Calvinista est, aut non alienus

Is (quià

à Calvinistis. Leo | ille oxotewóc àvüpernoxatanów, non uno modoS24

"0 re

nititur puritatem corrumpere dicendi, et Deo credendi. Dominus per?i

propter

extremum iudicium finem miseriis humanis faciat. Vale. Sept. 3.

, 16l0

3. Mercatori Hans Jacob Krafften.

etc.

Huic Germanicé scribo, et gratias pro pileolo ago, et mea officia de-

Papie,

fero, etc. Addo meam sixóv«.

95

ye, etc.

b 588.

12 544. 689.

91 Dressero. 710.

39 Franco-

enmen-

13 Chytraeo.

——

fordiam, Cratoni 723.

"

npopn

6 Vgl. Diarium 1596[97 S.410 Z.11 Amm. 2. Abt.

80 Vgl 1. Peir. 5,8:

ó &viíüuxog uv OwífoAog g AÉv d)guö[u&vog zttgUteT6U Cqrü)v Tívo xctoztUEUv.

—

104

—

Àd

4. D. Georgiö Halae.

fatur

Gratias ago l. pro felici optatione ad meam senectutem, et reprecor.

aelio

2. de bono domum reditu gratulor. 3. Pro Corinth. vino gratias ago:

cuius pars mecum fuerit in coena D.D. Hafenraefferi 1. Aug. quando

datus

Ti

sliteras et vinum hoc acceperim, et 1559. ''ybingam ma«votxi invectus fu-

erim. 4. Saluto eum à D. Zieglero, et à mea uxore ac filia. 5. Bene sit

fabri

No

à Christo illustribus comitibus Erpachensibus, Dominis meis clementibus,

decip

omnibus. Mitto ei 2 imagines meas.

5b. D. M. Zachariae Palthenio.

eum

10 Valde humaniter rescribo, orans 1. ut cum D. Osea-Hala agat apud

in pt

0l

Rihel. ut excudat co(m»ment. Homeri. 2. ut expectet, dum ei scribam

de Postilla: quia spem habeam ex loco praediuite: et mihi scribat,

victti

0 18

*1

quomodo ei pecunia curanda sit, etc. Opus fore Concionatoribus uti-

mulie

lissimum, etc. eixóva meam. |

825

6. D. Oseae Halae.

lura,

16

Significans ei 2 res, de quibus Palthenius scripsit. Oro 1. ut eum

adiuuet apud Rihelium Argentinensem, aut Waldkircherum Basiliensem:

T

ut opus excudatur. Dentur Typographis praescriptiones (.dudum istuc

deind

missae.) quas in excudendo obseruent. Mihi in tempore significetur à

20 Typographo: ut praefationes, ad initium, et in 4 Hexades, et in caeteros

To

b bac

libellos (.qui nequaquam omittendi sint.) conficiam, et in tempore mit-

cipis

tam etc. Odysseam esse eiusdem magnitudinis: quam missurus suo tem-

pore sim. 2. De Corona anni i. e. Postilla, ut ipse in proposito, quod

quam

affert

promisit, maneat: quod spem habeo. Sed breui cognoscam, et obv $ej

ferias

5 significabo. De trecentis Exempl. et de parte pecuniae, initió ei danda,

confirmet Palthenium. Deus gratià sua adsit. 'l'unc accedet alterum

Wire

Sngy

etiam opus, catecheticum 146 et psalmicum 59 concionum. Prius est

lionel

approbatum à Witembergensibus, alterum à Tybing. Theologis, etc. Nunc

iudio

tjv &xoAoyíaw expecto, etc. Pro Corinth. vino gratias ago, etc. eixóv«

post |

30meam.

nohil

Pransus sum, invitatu D.D.- Gerlachii, in Stip. illustri, hilarä. Era-

tendi

mus 95. |

aelius

1 Gen Klein Heidpach, illustris comitatus Erpachici ad Moenum. 789.

9 Fran-

iame

cofordiam. 789.

15 12 epistola.

16 D. Oseae. 789. 807. 831.

31 814.

serit.

832.

81 Plures quadringentis causae (.sachen.) sunt hic in Iudicio .Aulico.

No

91 Tüschordnung: l. Merid. Crusius, Iudex Aulieus. IL. Procurator Gusmannus.

IIL. Sept. D. Haf. IV. D. Gerl. Zu Gusmannus: Dat mihi liquorem ex herba Vale-

riana, Baldrian: quam debeam extra oculos circüm inungere. Me debere octauo die

Y

redire ad prandium: ut significem, ecquid inde sim adiutus. 829. D. Hafenr. mox

à mensa abiit, quia vesperi concionaturus.

15

11 Coment Zs.

ll

ä

;

—

105

GL

Ad nuptias (.12. Septemb. in caupona Coronae, in foro Tybing.826

JTetor.

futuras.) per literas Germanicas invitor à D.D. Georgio Hambergero,

j ago:

aelio meo: quas filius eius Ioan. Georg. Hamberg (.Medicinae candi-

Jumdo

datus.) celebrabit. Invitor ego, et uxor. Filia Theodora, per virgines.

Qs fu.

'T'heodora filia leuat ex S. Bapt. Lustenouiae, vesperi, loannem, filium s

Ve gl

Fabri tignarii Pfrondorffensis.

ntibus,

Noctu quidam adolescens, allato adulterino Philippico, in tenebris,

decipere voluit Theodoram, ut mutaret eum 21 baciis: sed ipsa repulit

eum. Volebat:emere vinum, et sanéó 1 mens. emit: quia vendimus vinum

i üpud

10

criham

in publicum 2 solidis.

Olim puella quaedam, à D. M. Georgio Lieblero (.qui in Stip. illustri

Cribat,

l uti-

victum perpetuum habet: et moAugéyoc, pinguis, repuerascens feró, est,

EY

6 xoÀbg x«l &Yy«99c: nec ingredi valet: cui etiam cibus ingeritur à sua

muliercula in os.) huie puella quaedam, pecuniam ab ipso mutuam sump-

tura, dixit: se virginitatem suam ei pro pignore daturam.

15

i eum

Septemb. 4. Die (. nebuloso, sereno, nubilo.

/iSem :

]stue

Incipimus Baccal. 44 examinare: et hoc die examinauimus, mané 2 2

eiur à

deinde post merid. 3 3 3.

Leteros

Fornax mea reficitur inferioris hypocausti. Emi ein eisine platten 4 fl.

? Duil-

5 baciis. Sunt 130 € et unaquaeque 2 kri* de Prae|fecto ferrario Prin-827

) lem-

cipis hie. mpótepov émeAcetto l & Quinario duplo. ld est, 139 minoris,21

, quod

quam 2 kr*. M. Erhardus Agricola, Paedagogus filiorum Gruppenbachii,

affert mihi meam minorem Rhetoricam, revidendam: quia debeat per

9b

danda,

ferias nundinarum Francofurt. recudi, ne operae sint otiosae. Episcopi

|terum

Wirceburg. Iulii responsum ad senatum nostrum, de negotio M. Erh.2s

üs est

Sneppfii (.qui sororis suae vevenxetvopévic causá fuerat Wirceburgi, cita-

.Nunc

tionem afferens nobili Diemestainio: debere 14. Septemb. comparere in

E

iudieio matrimoniali Stuttgardiae: sed à nobili iniqué tractatus fuerat.).

post horam 12. in Senatu recitatur: quo Episcopus xoóqoegc excusat suum

Era

nobilem, ut fidelem consiliarium. Id decernimus, Stutgardiam esse mit- ao

tendum. D. Melchior Nórdlinger, V. I. D. mei Decani D. Ziegleri

Llb

aelius, iam ultrà 2 menses à March. Durlacensi captiuus tenetur: nec

Q Tran-

tamen ei causa indicatur: licet noster Princeps ideo ad March. scrip-

81 814

serit.

Aulico.

nannus,

Noctu accepi Noua ab aftine W. R. Sunt autem illa 817. Wellingiana. s5

3 Vale-

Septembr. 5. Die 4. plenilunio, pluuio. Nocte 8* H. tonitrua.

uo die

r, mox

Vrsi apud meum Advocatum M. G. Othogem, et apud Archigramm,

15 Pignus.

35 816. 827. Vlmá. 823.

11 Z. 14 ff. Anakolwth.

s

—

106

—

]ea*

et apud suppraefectum, appellationem meam iudicialem contra fimum

gddi

Stetteri. Examinauimus 3 et 3. Deinde rursus 3 3 et 3.|

fore

828

Septemb. 6. Die 9. humido, nubilo.

]o

Examin. ante prandium 3 et 3. Sic post prandium 3 et 3. M. Kunius

jitd

5mihi sacros Hymnos dedit: quos é Latino in Graecum vertit.

tione

Noua Wellingiana.

Cassouiá. 26. Aug.

H

Transyluanus Princeps, in cuculla Monastica, per Poloniam recurrit

(

in Transyluaniam: et 21. Aug. Clausenburgi, bei der frummen F'ürstin,

totul

10quae ibi manserat, haimlich erschinen. Cüm in urbem eam venisset:

nodi

ciues sibi coniunxit. Er klagt über'"n Kaiser, und die Rhaet: se post

M

traditionem malé tractatum esse. Ergo se coactum esse ad sua redire,

Tinun

et Erlauam velle recuperare. Commendat tamen se Caesari, freuntlich

ubl a

und dienstlich. Habet uxorem in sua potestate. Haec etiam (.4. Sept.)

À

15 Venetiis scribuntur, illum recurrisse in suam regionem. Indidem scribitur,

Bassam Calcairiae recusasse tributum usitatum Sultano. Ideo missum à

ag

non

Sultano quendam ad illum strangulandum: sed hunc esse à Bassa stran-

hanc

gulatum. Sultano praedictum esse à quodam Santone: eum 1600. Regno

expulsum iri. Aquisgrani, Euangelicis Senatoribus cedentibus, totus Se-

git $

alita

20 natus Papisticus successit. Hispanus R. filiae suae tradit 17 Belgii pro-

Ten

vincias. |

e lx

829

Valerianae distillatam aquam mihi D. Gusmannus misit, ad oculos

extrà oblinendos.

uean

empt

Septemb. 7. Die ?l. sereno, frigido.

debe

25

Toto die descripsi 2 orationes meas, quibus Baccal. creaueram, anno

550,

89. et 91. quas adiungam Quaestionibus minoris meae Rhetoricae: et

Te

eas inscribam affini G. Grupp. qui Rhetoricam recudet. Addet libenter.

Sept

Ei etiam 6 epistolas, quas proximé sceripsi, in nundinas dedi.

modi

em

Septemb. 8. Die CQ. nebuloso, sereno.

30

Hora 6. et 7. examinauimus 2 postremos candidatos. Reliqui enim

nobi

2 morbo prohibiti sunt, ne adessent. Ordine nostros 19 locauimus, pro

qui

dignitate eorum: Monasteriales, non.

Aummpà &pol ofjnepov 1. &vOgpdroy nap' $oU xprpiatx, £m &An(OL tpuYT-

(

toU &yo$o0 OavetGecdat pouAopévov, xZ[.o0 vOy cóx sómopoüvtoc. 2. Óu

Sept

a5 3j Yuvi] &menóppec eig ieo(yyav vóv uíovóv pou, x«l aotoc pevk Xxpnpdtov,

P

&ig vóxta pgóyt; &mavij 0.

9. 6w 6 xoptog &A« vpdubac 24. Aug. (.quas

Ti

literas modó noctu hodie accepi) nullam facit mentionem Apologiae

8 708. 711. 833. 241.

22 825.

4]

5 767.

6 817.

8 xpuocótouc.

15 n

36 Francofurto. 807.

UEL

—

——

—

107

fimm

meae, in his literis, nec in filii literis. 2. Rihelius cupit Historica lliadi

addita, sicut Palthenius, omitti. 3. Palthenius promittit, se constantem

fore ad aestatem de Postilla: si de 300 Exemplaribus certificetur. |

loanni Alb. Aubelino rescripsi: gratias pro Antiquitatibus agens, etc. 830

Kinins

Literas Ioanni Breunlino dedi. Praefationem ad Grupp. in ambas ora-5

tiones composui. Ei placet.

Septemb. 9. Die fi. serenissimo.

éCurrit

Horá 7. usque ad 8!/,. absoluimus omnia Candidatorum, etc.

Fürstin,

Correctori in TTypographia Grupp. M. Theodorico Smolio, tradidi

CDlsgel

:

totum libellum Rhetoricum: orationes ambas (.quas heri, vesperi et:o

X post

noctu, perlegens correxi.) ei suo tempore etiam traditurus, addendas.

Telire,

M. Dauidi Aubelino, loannis Alb. patri, remitto per Ioannem Breun-

Untlich

linum, vevexAoytav Hohenstaufficam: proximé t5 xpoyvoottxóv remissurus,

' Sept.)

ubi à D.D. Hesso accepero.

:l'ibitur,

Ad Oseam Halam. Doleo, te nihil de Apologia scripsisse. Gratias i5

SSUI À

ago pro constantia Paltheni, in Corona anni. Deinde pugno, Historica

| St'4m-

non esse remouenda

a

*

comment. Iliados. 1. Calabrum, quia complerat

Wegno

hanc. Et Daretem Dictynque, quia et ab ipsis tota Historia Troiana

tus Se-

sit scripta: et utile iucundumque esse, videre quomodo poéta aliter,

aliter ipsi, et verius, scribant. 2. Patriarchicas Epistolas, peregrinatio- 2o

i pno-

nem Schweickeri, et 2 Graecorum, cohaerere cum lliade: ut, et vetus,

oculos

et hodierna Graecia, $& &vxt9éosogc cernantur. Si Historica haec remo-

ueantur: lacerari mea commentaria, etc. His libellis omnibus non grauari

emptorem, sed varietate et copia rerum delectari, etc. Typographis esse

debere gratum, tantum opus, à me ita sane scriptum: et eis bono ominie5

, ànno

esse, etc. |

àe: &l

Tertiam epistolam, sed breuem, ad D. Oseam scribo, tanquam XI.$31

benter,

Septemb. datam: qua hortor iterum, ut illa Historica tueatur ommibus

modis: sed ad extremum, si omnis spes cadat, dicat: Recipite modo,

et incipite excudere. Ego et Crusius sumus fratres: persuadebo ei, utso

nobis assentiatur, etc. Videat tamen Hala, ut saltem Historicos libellos,

| enim

qui Troianam historiam lliados complent, obtineat, etc.

)s, pI0

Septemb. 10. Die (-). simili.

TPU]/'Q-

Conciones 2 Graecé scripsi. Materiam oratiunculae ad Baccal. 27.

9. (

Sept. cbv 9ejQ creandos, collegi.

985

uicu,

Puer 4 annorum, Lanii Stephani Grüningeri filius ipso absente, in

EY

( quas

riuum Ámeram incidens, periit: ac diu quaesitus

a

multis, postridie

Erd pE

jlogiae

4 Mauvbr. 818.

9 pag. 1.

12 Weihingam. 822.

15 22 epistola.

90 0.

15 Francofordiam. 829. 831.

17 &xoXoy(e pro additamentis comment. Iliados.

27 9* epistola 825.

28 Eódem 890.

sR

—

108

—

N

mané repertus est. Noctu, horá feré media prima, sclopo bombardae

Po

magnae ex arce, excitatio fit ad succurrendum incendio. Conflagrauit

cunde

arx Paul Gyltlingii in pago Pfaeffinga, noua, circumdata stagno: cüm

Cer

lIs

ipse degat, post fugam suam, Rotemburgi. Das gesind hatts verwar-

mhll

5 lost.

diz,, (

Septemb. 11. Die (. mané nebuloso, vesperi pluuio. Vnser imbd nit

habe?

einbracht.

Do

Vesperi Reihinga, cum filio Vrbano, hue venit, et ad Coronam coenat. |

008,

832

D. Ioan. Iacobus Plattenhard, affinis meus ab uxore mea praesente,

8!h

10 Stattammen Esselingae, 29. Aug. descendens vom Steurhaus, als er ein

diffc

tudin

vertrag hatt haelffen machen, cecidit per scalas YjjtrAwxvoc. Refectus

deinde, et sequentibus diebus loquens, et coenà Domini procuratus,

D.

semel et iterum rursus ictus, Septemb. 1. obiit pié, et 3. Sept. in coeme-

c0101

terio inferiore sepultus est. Erat senex et canus. Ein grosser herrlicher

lt

10

15 man, humanus.

50 2

Reihinga, seruus, et ancilla nobiscum diuersantur.

nepol

p

emp

Septemb. 12. Die ($. sereno.

Y

Nuptiae affinis mei, Ioan. Georgiü Hambergeri, fl D.D. Georgii

Hamb. Med. D. et ordin. Tybingae Professoris. Interfui concioni, quam

20 habuit Diaconus M. Sam. Magirus (.ex Prouerb. bona uxor, Dei donum.).

In

Interfui prandio in hospitio Coronae. Sedi in prima mensa, quartus

Deca

post Rectorem magn. Hochmannum locatus. Hilaris ego satis, pro senec-

H

tute: suauiter edens et bibens. Domum redii media 4* hora, cum XI»^

hora prandere coepissemus. |

ytiali

&t tà

833 Decem scil. Doctores, et unus: Hochman, Varenbyl 79 annorum,

C

?e Hafenreffer, Harprechtus, Dauid Magirus, Andler, Maegerlin, Hamber-

domi

ger, Belzer, Moeglingus, Halbritter. Tum senex Rudolfus Riep Cellarius

Tacol

antiquatus (.pro quo, Cell. Lud. consocer D. Hambergeri) et M. ego

Crusius, habens adhuc 8 dies ad completionem 72* aetatis annum meae.

epist

dpi

30 Laus Deo. Nam ego, suauiter edens et bibens, et sobrius domum redire

ium

solitus: comitante, humanitatis causá, D. Maegerlino, antehac Discipulo:

Caxt

qui est ciuis Memmingae, et intra mensem eó migrabit, Reip. ibi inser-

poss

uiturus.

9

9 Pfaeffinga. 815.

24 825. 835. Tüschordnung : 1. Occ. D. Nicol. Varnb. Rec-

tor Hochm. II. D. Hamb. D. Botzer. D. Moegl. D. Halbritter. III. Rud. Riep. senex.

Tran

D. Maegerlin. D. Andler. IV. Merid. D. Magirus. (.D. Mag. Magirus .Hs. Das ge-

consti

flossene Mag. durch Magirus ersetzt.). D. Harpr. M. Crusius. D. Haf.

Tng.

D. W

20 Vgl. Proverb. 19, 14: domus et divitiae dantur a parentibus, a. Domino autem

prech

proprie uxor prudens.

—

—

109

lbardae

Noua ab affine W. R. quae sunt eadem cum Wellingianis 828.

dgrauit

Postea legimus Wellingiana, in prandio nuptiali mihi missa, ex se-

cunda mensa, a Praefecto Baebenhusano G. Kienlino. Res de Transyl.

'QWar.

certissima est. Vult scire à Maximil. pacem ne velit, an bellum. . Suá

nihil interesse. Post huius diel concionem, Doctori Boz. et D. Halbrit.5

d nit

dixi, quid mihi à M. Iac. Haettlero acciderit. Rogaui eos, si occasionem

habeant: me rursus missurum epistolam primam ad Transyl. |

Donaui ad has nuptias, per filiam Theodoram 4!/, fl. nempe 3 Fran- 834

0enat. ]

cos, et 2 Philippicos Taleros. Valet Philippicus 21 baciis: Francus,

esento,

81/, baciis. .Fürs mal ward zu bezalen, für weib und man, (.in hac:o

&h em

difficultate temporum.) 18 bac. Vxor mea semper domi manet, ut vale-

efectus

tudinaria.

ràtus,

D.D. Nicol. Varnbyl. hilaris nobiscum, et me vocans amicum vet.

COeme-

colendum, egoque ipsum patronum bene meritum (.quia 1559. pro me

Tlicher

ultró scripsit Stutgardiam, ut reciperer, etc.) ait: se iam habere filios 15

€

50 annorum. Interim, post lubilaeas suas nuptias, sibi natos esse

Ó

nepotes. Ego iam XX XX "" annum doceo híic. Multae quidem, in tanto

tempore, tribulationes: sed semper viuo honoratus, ope Dei, cui laus.

Vxor D.D. Halbritt. vocatur Euphrosyna Kirwangin.

Jeorgi

, quam

Septemb. 13. Die $. subsereno, subpluuio.

20

Jnum, ,

Interfui visitationi nostrorum Auditorum, in domo Facultatis nostrae.

fuartus

Senec-

Decanus inscripsit profectus eorum.

Horá 11? iui in cauponam Coronae: et à 12* horá, in repotiis nu-|

n XI*

ptialibus Hambergerianis, usque ad H. 4*"* interfui, liberaliter bibens, $835

et tamen sobrié domum rediens. L. D.

25

Dorum,

Cum H. 4* praeterirem domum M. Barthol. Hettleri: ipse stans ante

amber-

Jlarus

domum, excusauit filium, nolens eum vanum videri: dicens, quod M.

M. ego

Iacobus filius, etsi in Cancellariam Maximil. dederit meam ad 'Transyl.

epistolam, tamen repoposcerit: volens ipse apud Erlauam Transyl. Prin-

Ineae,

redire

cipi dare: sed interuenisse cladem Erlauensem. Respondi, me conten-so

tum esse, et abiui. Etsi mirum videtur: alicui literas reddi, quas in

cipulo:

Cancell. dederit, ut aliquis putat. Prouocat ad M. Rufum, qui testari

Inser-

possit. Sit ita.

——

T

2 Vlmàáà. 840. 827.

2 Zu Wellingiana: ex Clausenburg 25. Aug.

9 Zu

, Senex.

Transyl.: Habet 3000 milites. Niari Paulus iussus est à Maximil. Gros. Wardin ad

Das gt

constantiam hortari, Transyluani 25 000 Ducati capti.

25 882. 886. T)schord-

ää

»wng: l. D. Occ. Nicol. Varnbyl. Senior Riepius Rudoelphus. II . D. Hamberger.

——

D. Wilh. affinis. III. Or. Iunior Cellar. Lud. interdum. D. Moeglingus. IV. D. Har-

) (uien

26 838. 71.

precht. M. Crusius.

——

110

——

[nsun

Vxor mea, heri et hodie debilis est. Filia choreis et epulis nuptiali-

chunm

bus interest, «exocuYvpévn.

Jinus.

Multa in hoc prandio, cum D.D. Nicol. Varnbyl. quuxóg collocutus

sum: et fassus e0yaototoc, me literis eius Stutgardiam scriptis, T'ybin-

Haent

chismi

»gam 1559. venisse. Hilares eramus. L. D. |

836

Ve:

Coenabamus apud D.D. Georgium Hambergerum: et H. 10 domum

rediiimus.

Audit

penat'

Cons. Cellensis, supra Cellenses balneas, Górg Einmedórffer, homo

facetus.

post ]

Maie

10

D. Wolfgangus Schaub. Concionator Planckenlochi, in Durlacensi

datur

praefectura, Pfortzemensis.

hus à

Septemb. 14. Die ?. sereno.

Coneionem Graecé scripsi. Supplicatum pro uxore mea: cui postea

p

i?)

[«

S. Coenam Domini, Diaconus M. Ioan. Henricus Wielandus dedit:

8

15 péAvtotoc, qui longaeuus sit, et felix: pro quo Deum orabimus.

Coi

Coenaui apud affinem Cellarium, D. Lud. Riepium, valde lauté. Botri

generc

magni, et pulcherrimi. |

831

eüm (

Septemb. 15. Die 9. pluuio interdum, calido.

pi, k

Literae à D. M. Iohanne Assumo, humanissimae. Impetrauit à generoso

Sigua

20 suo D.D. Wolfg. Comite ac Hohenlohe, etc. ut ex M. Scr. antiquitatibus

janua

ad me missurus quaedam post vindemiam sit, fihis eius 2 ad ipsum

Coner

profecturis. Reihinga et ego vocauimus ad nos D. lohannem Waideli-

gu]:

chum: dem haben wier Reihingae filium Vrbanum, in mensam, habi-

Post.-

tationem, et disciplinam, umb 52 fl. per annum verdinget. Soll Vrba-

m u

25 nus post vindemiam bei im anstaehn.

PETIBBNEINEUN TP NT EUETEPUUIRTURCNUBURRANIURUSEERENENSUOUPRIREEUERIRUERIENUT H PRIUIEURIREERCUPEEEERERENERREREIEBT TOE

Se

Vesperi mecum fuit M. Georgius Haenghaehr: qui salutauit me no-

(oi

mine M. Oesterlini: dicens, ilius Monasterii Monachum factum esse

Provincialem illius ordinis: qui, ubi redierit, daturum antiqua. Dispu-

ponen

tarunt his diebus Concionatores sub Oesterlino: quibus ipse de mea

hp

30 Corona anni dixit: sed Haenghaerus non tam diu mansit, ut sciret, quid

diem,

responderint. Deinde haec mihi dixit. Baro Ferdinandus à Graueneck,

Burgbergae habitans 4 circ. mill . ab Vlma, arcem, et villas aliquot:

E

vendidit pagum Marschalekenzimmer, Principi nostro 37 millibus fl.

audtt

4 885. Tüschordnung: l. Sept. Consul Cellensis. D. Dauid Wilhelm. II. Or. Foem.

b od

D. Hamberger. Foem. III. Merid. Hambergerina. Reihinga. Susanna Hafnerina, Lud.

drei,

Riepii uxorcula. IV. Occid. Schaub. Lud. Riep. vicinus. Crusius.

12 835.

14 7'7.

ln

1"7 Tüschordmung: l. Lud. Cellarius. D. Dauid. Wilh.

N. II. Vrb. Reihing. Sponsa.

liegl.

Ioan. G. Hamb. veóyopoc. IIT. Vxor D. Dauidis.

Hambergerina,

Doct,-

Reihinga,

]sorores. IV. Crusius.

D. Hamb.

Vidi primüm scloppi genus, carpinum.

19 Weickershemo 809.

97 Sultzáà. 818.

D

L

À

Fa

e-lvER

111

Eu

iptg]r.

Insunt 8 agricolae, et 33 mercenarii. Communicantes ibi, 150 et cate-

chumeni 59. Initió | ibi semel atque iterum concionatus est D. Oester- 838

lücutus

linus. Postea pagum eundem reformauit (.die Palmarum 98.) ipse M.

Tybin.

Haenghaer: cuius institutione iam pueruli et puellae 24 tenent cate-

chismum.

5

lm

Vesperi docui horá 3. in Thucydide: oblitus meum exemplar: et in

Auditorio sumens exemplar ab Auditore quodam. Fui multorum inter-

lomo

pellationibus, et Reihingae mnegotiis, distractus. Filius eius Vrbanus,

post horam 4?" in superiore hypocausto nostro, à Depositore M. Ioanne

laceng

Maiero, initiatus ritu Scholastico est. Depositio priuata, kostet 1 fl. qui1o

datur contubernio. Depositori bb. Famulo 3b. sociis famulis absenti-

bus 3b. et Rectori magnif. pro inscriptione 5 b.

Postea, ab hora 6. usque ad 10?" apud me coenati sumus.

postea,

di: 6

D.D. Hamberg. aelius meus, tumefacto sibi sinistro crure, non vénit.

Septemb. 16. Die fi. simili. Vesperi, et tota nocte, pluuio ac ventoso.

15

- Bolri

Correxi Declamationes, à 6. H. usque ad 9*", | Vesperi horá 6839

generosus Dominus comes Waldeccensis D.D. Habritteri convictor,

cüm diu febrim habuisset, et nunc Guotvtep(av, diem suum obiit, valde

Diéroso

pié, loquens usque ad extremum spiritum: praesente D.D. Ioan. Georgio

Siguardo, rever. Parocho nostro: qui haec mihi postridie dixit ante2o

tatbus

ianuam suam: cüm concionatus mané fuisset de X leprosis: quam con-

]psum

Aideli

cionem ego Graecé notaram. Dicitur hic Comes, ultimus esse generis

Sui

et habuisse 31 dominia, vel ditiones. Habet valde piam matrem.

habi-

Post ist immerts hin und wider gangen: et à pia matre mandatum: ut

Vrba-
