rile à Y

Quando sola fuit: extensis et sublatis manibus, hat sie überlaut das

Vatter unser baettet. Ich will's uff und ahn annaemen, alles gedultig

leiden.

Reihingae mandauit illa ultima nocte: Haiss nur iederman nidergahn.

a5 Ilch wills wol wecken. Surrexit nocte, non longé ante mortem, ipsamet

Cim,

(.xpbg &xsopóva.) et iterum in lectum iuit. Familia, in eodem cubiculo

rectà ill

esset! $

cubans, exiluit. Ait ipsa: Warumb liget ier nit still?

Cüm in lectum rediit, dixit: Theodora, ich muss ettwas hahn (.ein

puer, au

339süpplin. oder | das blüt kumbt wider. Allatum est à Theodora iuscu-

an ullu

solum: quod comédit, sed non totum, inquit Reihinga: sed Theod. ait,

aelate o

totum. Bald darnach, veniente sanguine, clamauit: man soll ier, ier

AX g

schwester wecken, und den herrn. Sorore de scalis decurrente, cla-

meae d

1 $*9osg v55 paxepivbog npó vob Sovávou.

2 Zu gaehn: semper pro me

Dalae: (

tune Es

sollicita erat, ub senex non negligerer.

7 Me absente dixit: Ó wie hat mich mein

herr mit so kostlichen sprüchen getrostet.

10 333.

12 336.

13 339.

I62 Ux,

15 2359.

— ——

17 Zu dein: NB! Oranti aliquoties, promisi: me daturum eius Vestes

omnes, Theodorae (.quam libenter ante suum obitum vidisset nuptam.) et unum

2 998

lectum zumm Vorauss: und ier klaineter, und ier Silberis Kaentlin. Solches ier alles

laria: à

vermacht. Etiam 2 vaccas praesentes.

18 340.

22 334.

28 Biduo

——

ante obitum suum, fasciculum florum variorum, sibi allatum, mihi in Museum

28 936.

ÓHj

misit: quem sbx«ptovoc in ollula aquae posui.

Wórterty,

16 Sturz — Scheier, Trauerschleier s. F'ischer, Schwáb. Worterbuch 5, 1936.

—

211

—

T jeh

mauit: Theodora Theodora, Schwester schwester, herr herr, baettet, ein H.

;edy Deü

D ml

Vatter unser. Sorore veniente: extendit brachia emaciata ad ipsam,

prehendere volens: sed ambo ceciderunt, et sic manserunt. Filia clamat:

6 Amnele (.famula cauponis Coronae,

quae antehac nostra ancilla

X lao

fuerat: et tunc venerat vigilandi causá.) heb ier den kopff. Nam vims5

: E wie

sanguinis in pelviculam profudit. Ist allso dran entschlaffen. Ancilla

autem, ipsa adhuc spirante, Margareta orauit: Vatter unser, und den

Aelt's im

Glauben, und Ó herr bis du mein zuversicht. Et saepe recitauit: Haerr,

à Cüpere,

lleà sine

meinen gaist befillh ich dir in deine haend. Vxor capite annuit: non

amplius loqui valens, et sic obdormiuit in Domino. Audiuit preces, eti0

iv jst.

omnia vidit, Reihinga.

n m

Lfïen. So

Cüm praecedente nocte diem mortis, vidisset: sibi allata esse varia

(-wein, Mandelmilch, Kyrsenwasser, Trisanet, gestossen mandel.) gauisa,

t bald

dixit: Ó da will ich heinacht wol laeben. Sed eorum pleraque reliquit. |

lu Thoo.

340

chen, Es

Maii 18. Die Q. sereno. zx 97 ().

Thu nir

Mané illam mortuam, vexponpenóg indutam capulo inclusam, et clauis 16

à, goller,

munitam, in aream infimam domus demisimus: super scamnum longum

Is da-

posuimus: panno nigro Londinensi obvelauimus.

Interea T'aeglina Maria in coemeterio erat: curans, ut sepulcrum

aut das

rite à Vespillone foderetur.

20

gedultig

(Die folgende Skizze siehe auf S. 972.)

idergahn,

, ipsamet

Cüm, effosso sepulcro, T'aeglina ad nos rediisset: interrogaui, num 841

cubieulo.

recté illud ante secundum meum cippum, vel capellam, sepule. factum

esset! Sic esse affirmauit. Dixit, loculum esse repertum: in quo iaceret

ihn (em

puer, aut puella magis, forté 6 annorum. Mirans ego, dixi: me nescire: ?5

'à JUSQU-

an ullus meorum liberüm pervenisset ad 6 annos: sed ommnes, minore

eod, ait,

aetate obiisse. Praeter Martinum, et Vrbanum, et Pulcheriam: qui ad

| jen iet

XX" annum properassent. Postea vénit mihi in mentem Bibyllulae

nte, d-

meae dulcissimae: ex prima mea uxore, Sibylla Ronerina Suazama,

natae: quae circiter 6!/, annorum, 16. Nouemb. 1566. (.pesti cedente 30

er pro me

mich meit

tunc Esslingam Vniversitate nostra: et me Basileae versante, secundá

19 2939.

mea ux. Catharina Voglerina, Aes 3. Nouemb. 66. sublatá.) obierat,

eius Vestes

) et unum

2 338. 821.

5 397. 998. 355.

12 361. 936.

18 Zwu panno: 6 elen.

19 Zu

os jer aJle8

Maria: Andreae mater, Vietoris mei.

20 941. 428.

22 940. 9348.

24 346.

99 Biduo

in Museum

1l H. ist hier — heiliges.

189 Trisanet — feines Konfekt s. Füscher, Schwáb.

Worterbuch 2, 390 (Trisinet) vgl. S. 282, Z. 28.

15 Zu vx 27 Q s. S. 262 Z. 3 Amm.

I TET

030.

——

272

| d pOStn.d

(1r, od

Sis; IIbi l

est: al

guae (

beckina

yicà 6sl

yogo T

Coemeterium.

(rdine e

irum ped*

Eilel cippi, oder heuslin, herumb: àin

cum caet

quibus tabulae Epitaphiorum.

Septentr.

Ort

Maximi,

(jsterberg.

rüerit, M

S$T4()

do'Z

Cathar. Vogierina 2. uz. Orusii.

quirente,

2267.4/) * T

M. Magdal. mater Crusii. Su-

Timo ef

*onjfiqig *dao *T

praà eius loculum, Sibyllula.

Hodie loco earum, Cathar, Vetsch

calvaria ]

3. uc. Orusii. Mavt. et Vrb.

2ddaio

0sg2. suni

el Pulcheria, etc. liberi Cru-

u2)2d'o9 49po ^ddao

siani

capillo, à

Ossuaria.

i sepul

Decollatoruwm

locus, etc.

Meráid.

videl. eli

ab

In Nicrum

Qcc.

—

soperstit

JARiuus Amera.

WWW '*/

et allà p

Ua IIf Ia a I

$n2n211140,

Dàe proc

L|

L.

MM

Hortus Principis.

Horà ;

venerunt

vA1Q

affines u

migeut

supradit

J'ossa.

Pons.

hant: qu

Op. T'ybinga.

m À um L SLenowia,

epos m

K r Domus

lor, tD

Orusii.

1n0re,) €

/

Quv) el

etc. dem

"

kümpst n

Gottsagli

CUT Oss]

E

14 38

90

—

39 2

1 355.

Di&rium

213

et postridie in Trans Amerano coemet. humata fuerat. Eodem postridiano

(-17. Nouemb.) die, mortua fuit mater mea pia, M. Magdalena (.Xeen-

sis, ubi Botestainum Episcopatus Babenbergensis.) et 18. Nouemb. elata

est: atque loculus Sibyllulae, rursus sepulcro exemptus, loculo auiae

suae (.meae matris. in idem sepulcrum demisso (.sic Feronica Brot-5

beckina volente: cuius neptis, ex filio Martino, hodierna puel|la Fero- 342

nica est, das Fronicklin.) superimpositus est. Hoc ergo 18. Maii inter-

rogo Taeglinam: quomodo iacuerit illa puellula in loculo? Respondit:

Ordine et integré: habens dextram manum, sinistrae impositam: et dex-

trum pedem, sinistro pedi impositum. Sed mox haec in cinerem collapsa 10

cum caeteris esse. An non (.quaero.) erat alius loeulus sub isto loculo?

Osterberg.

Maximé, inquit: e& quidem magnus loculus: sed in quo feré nihil appa-

ruerit. Miror, inquam: si non ossa superfuerunt. Postea, vespillone in-

quirente, et effodiente, ossa complura maiora reperta sunt. Itaque cum

humo effossa, forás sunt proiecta. Ait Taeglina, conspici crines quosdam in 15

calvaria puellae. Dixi: certé est mea chara Sibylla filiola, et illa altera

ossa sunt beatae matris meae. Quaeso, mihi postea aliquod os, et de

capillo, afferas, antequam iterum (.uxore sepelienda.) cum terra [iterum]

in sepulerum ingerantur. Nihil enim incommodi, aut mali, est. Ossa

rid

In Nierun

videl. etiam losephi Patriarchae, Exod. 13. translata sunt. Nulla mihi2o

/

Uuancnngarus i

superstitio est. Deinde pransi sumus: praesente Reihinga et Taeglina:

et alia postea quisque fecimus, intenti ad funerationis legitimae et dig-

l$ Principis,

nae procurationem, filià Theodora valde lugente. |

Horá 3. pulsus campaná magna diu datus: et homines passim con- 343

venerunt, de Vniversitate et ciuibus. Pulsu finito, descendimus, ego, etss

affines utriusque sexus (.quorum, non pauci sub horam tertiam, oup-

v&9exv suam, et consolationem, declarauerant.) in aream. Aderant

supradicti 8 vexpogópot, ex Stip. illustri: qui feretrum humeris effere-

bant: quos ego sequebar, facie, ut moris, nigro habitu velata. Post me,

nepos meus Crusianus: post quem, Ioan. G. Hamberger, etc. Tum Rec- so

Donus

(rusii.

tor, et Doctores, Magistri, Studiosi, ciues, foeminae. Caeteri omnes (.de

more.) extra coemeterium stantes expectabant: ego (.ó mevüaAÉog "»yye-

EY

LOv.) et affines, ad sepulerum introiuimus. Tum loculus,

a

vespillone,

etc. demissus in illud. Dixi (.lacrymis obortis) Du liebe hausfraw, du

kumpst nun in dein rhuhbaettlin. Der haerr Iesus verleihe dir, mit allen ss

Gottsaeligen, ein froliche uhrstaend. Tum humus egesta, rursus ingesta,

cum ossibus, etc. Ego, et comites, exiuimus illo horto Dei: in quo plu-

14 343. 428.

14 Zu ossa: scil. matris meae.

17 846.

24 Funeratio.

359.

28 8327.

37 942.

20 2. Mos. 13, 19.

P

Diarium Crusii II.

18

m——ÓÓ

—

274

l

rimi pii, et nobiles, et Doctores, et Magistri, etc. iacent. Tum praece-

344 dens cunctos, in Sangeorgianum Templum ingressus, in an|tepenultimo

(.respectu supremi consessus.) subsellio constiti, ete.

Concionem habuit D. Wielandus Diaconus, ex 1. Philip. Emigrare

5cupio, etc. duas partes tractans. 1. Vnde velit. 2. quó velit, D. Paulus.

Licere petere discessum ex hac vita, sine dumtaxat impatientia. Expe-

tendus est in ciuitate coelesti, ubi Christus est, locus. Finita con-

cione, egregium eulogium sepultae matronae fecit: ut piae et honestae.

2

Quae cüm propter morbum multos annos se domi tenere coacta fuerit:

pöst. N

10tamen verbo Dei domi studuerit: et saepe S. Coená fidem suam fir-

qmea: D€

Misit :

mauerit: denique pié diem suum obierit, etc. Deinde, post precationem

et benedictionem dimissa concione: eleemosynam contulimus ordine in

: Àt

Gazophylacium. Tandem domum versus gradiens, steti ego ante fores

Vespe

domus superiore loco: deinde affines mei, ad meam dextram, portam

n dia

15chortis versus. Qui erant illi, suprà enumerati: praeter D. G. Hamb. et

ris, exàc

etiam P.

D. Planerum (.qui se infirmitate excusauit.) et D. Bocerum, et D. Hessum,

et Essigum: quorum aliqui occupati, aut hinc absentes, erant. Tunc

ge destr

345 5sEvo0uevot nos caeteri consolabantur: | Magn. D. Rector, et D.D. Ger-

mihi d&

lachius et D.D. Siguardus, et D. Varnbyl. octogenarius, et D. Ioan.

gratà, 1

20 Halbritter, et D. Hochmannus, etc. Item Diaconi, M. Wielandus, et M.

spitham:

Sam. Magirus. Praeterea, M. REuseb. Stetterus, D. Faber vicinus, et

flauum (

Pflaeger Kienlinus, etc.

nihi abl

Ductores in funere

filiae meae, M. Maestlinus.

ferà 32

fuerunt:

intam v

Hambergerinae, Cellius.

26

Reihingae, Myllerus.

vagatur.

Canebatur in Templo, ante concionem: Nun lasst uns den leib be-

tura fu)

graben.

(in ag

Post concionem, Mit frid und freud ich fahr dahin.

& | Int

Nobis (.me et affinibus.) meam domum ingressis, et infra &E7c stanti-

oculus

frondes

30bus: filia mea, et affines feminae, ante fores in nostrum locum succes-

sere: quibus caeterae foeminae etiam suam Gcujmbetay et mapoaqguodtay

oculus g

et meas

exhibuerunt. Denique, his ingressis, egi Latiné gratias Dominis affinibus,

fideliter

pro comitatu funeris, et cupma9e(a: qui mihi singuli optimà precati sunt,

et sic abierunt.

80 mor

Dasilem

4 321. 347. 416.

4 Natus 28. Nouemb. 1565. à me Crusio ex $. Bapt. Ty-

Coen:

bingae susceptus. Pater eius est M. Nicolaus, tune Diac. Tybingae: sed nunc Abbas

Herrenalbae.

15 328.

EL

G. Hanb

4 S. S. 263, Z. 18.

2, al hal

1130 ;

18 49 ]

ellàm ad

altulissel

215

l D'àeco.

M. Magdalena,

J ettllimo

M. Iacobi Maieri

Nunc ergo de 15

Werdae Danub.

Emigrare

liberis trium coniugi-

Uuxor.

. Pauls

orum, tantüm mihi

Theodora, virgo

[o1]

" Expe.

restant 9 filiae:

la t

20 annorum, nec

ipsa firmissima.

lonestae

xÜpte Ümoo0 &A£(oov: Conserva mihi saltem has per meam

vitam, et

ia füerit-

Süam fr.

póst. Ne abiicias me in tempore senectutis. Cüm defecerit me virtus

10

*Cat0nem

mea: ne derelinquas me. Psal. 71. |

Misit mihi M. Valentinus Lettenbaur, Hebraicam consolationem pulch- 346

Ordne in

lie foreg

ram. Attulit mihi M. Albertus Kunius, Graecum Carmen egregium.

, portam

Vesperi etiam, M. Erh. Cellius, Elegiam longam, in Hieratica (.mag-

nà.) charta excusam: quae vitam et laudes habet, meas, et beatae uxo-

Hanb, &t

ris, exactá (.ita, ut mirer, unde omnia sciuerit.) expositione dulci. At:5

. Hessun,

n Tune

etiam Programma Rectorium honorificum, Michaél Scharpfius, ultró à

se descriptum, mihi miserat. Quid denique de Taeglina addam? Allata

)D. Ger-

mihi dedit duo mearum beatarum animularum Jspav« effossa, aspectu

D. Iom.

tus, et M.

grata, non autem Papisticó honoranda. 1. os matris, feró duarum

spithamarum mearum, praeter tres digitos transuersos. 9. Capillum sub- ao

Iünus, et

flauum quasi totum puellae Sibyllae. Postridie haec à luto, vel terra,

mihi abluit. Bone Deus. Sie ne rursus ipsa Sol aspexit? Certé post

feré 33 annos. Du liebe Muter saelig. Quis putasset, te à Botenstaino,

in tam varia loca olim cum beato meo patre, tuo dilecto coniuge, saepe

vagaturam, et te tandem huc huc (sic) venturam, fuisse? Haec de te even- »s

lab be.

tura fuisse? Quot labores, quot itinera, praesertim Smalcaldico bello

(in agro Vlmensi, Lutzenhausae.) istis ossibus exantlasti? Patrem, qui

tb | Interim Vlmae 1548. reiecerat, in exilium secuta es pié: et, quia8347

jic slanti-

oculus eius sinister olim perierat morbo, praecessisti in itineribus: ac

T SUCCOS-

frondes arborum et virgulta, manu avertere solita fuisti, ne dexter etiam so

tiptuoday

oculus gradientis laederetur. Quo tandem defuncto, ad me translata es,

affnibus,

et meas res fidelissime iuvisti: egoque multas iniurias patientem, te

at Sünt,

fideliter defendi: tuque mihi longaeuitatem et honorem optasti. In COhri-

sto mortua es, cum dulci nepte: nec licuit mihi vobis oculos claudere,

—

Es

Basileam. profecto, etc.

83

$, Bapt. Ty-

Coenauit nobiscum Hambergerina, et "l'aeglina.

nune Abbas

9 328.

9 Duxeram 1567. ideo iuvenculam (.ópetoc&Twv obcav, mihi à D.D.

G. Hamberg. sponte conciliatam.) ut 1. genus, vel stirpem meam, comnseruarem.

2, ut haberem ipsam, à qua suo tempore sepelirer. Vtrumque contrà evénit. qsó.

11 309. 364.

12 362. 318. 348. 357.

14 354.

14 Carmina.

18 429. Postea 29. Iul. (.sepulto Hambergero.) mihi dixit: se potuisse mihi caluarias

eliam adferre, si voluisset: sed detraxisse capillum tantum modo. Vtinam illas

attulisset.

18 341. 342. 348. 357.

21 Asübava cveSoppévov.

18*

276

E

Maii 19. Die fi. mane pluuio, post meridiem tonante, tum sereniore.

Verer D*

Domi manebam: sed per complentem ad Magisterium, loan. Vini-

zianerum Labacensem, qui Declamationem horá 3. pomerid. in Aula

Noch er

renouata recitauit, curavi: ut alii quoque decem iuvenes recitarent suas,

r des h

squisque partem aliquam, quam identidem sequens exciperet, suam par-

Wägena n

tem attexendo, ut quasi una oratio plurium videretur, sicut et aliás

ligen, Y

soleo, etc. Per literas oravi D. Diaconum Wielandum, ut suam illam

Gestern

concionem mihi descriptam det, ut excudatur. Promisit, se facturum.

kommen, (

348 Nam | D. Cellius vult eam, cum Rectoris Programmate, et cum car-

doch einet

10 minibus, excudere: egoque centum Exemplaria emam. M. Laettenbaur

Dem f

Hebraiecum suum Latiné vertit: et M. Kunius suum Graecum, Latiné.

lactien, di

Programma, et Hebraicum, Cellio misi: ut iam initium collocandi, per

an, md

suum Compositorem facere possit.

Reihinga adhuc mecum manet. Duarum ancillarum alteram dimisi:

hat man,

15unam tantüm posthac habiturus, etc.

worden.

Iacobi Angermanni Sangerhusani pauperis, carmine Elegiaco docta

petitio.

Alhie h

Maii 20. Die (2. mané, nubilo, deinde sereno cum nubilo.

schantz ve

Audiui conc. 92 et more meo Graecé scripsi, in Ecclesia. M. Cellium

bosch auf

eoà concione antemerid. domum meam duxi: ei de effossis meis quasi

Àoss d

antiquitatibus legi, quae suprà 341. 346. scripseram. Miratus est, lau-

mitt 100 :

dauit, vult commemorari in libello, etc. Laudauit et M. Vitus Myllerus.

dem feind

M. Kunius quaedam, monitu meo, addit Epicedio suo. Elegiam mihi

Der Ca

:M. quoque Cunradus Cellarius Haegouius mittit.

gwesen,

25

D. Martinus Br(emius) respondet mihi (.2micis et prolixis literis.)

wüntterun

de duobus proximis Graecis. Fuerunt cum eo bis (.habentes testimonia,

mehr hini

et à Caesare literas.) et vera dixerunt. Item, de Regina Angliae: cui

lauttend «

ipse olim libellum Sturmii de Periodis obtulerit: quem grata remu-

1ett, Di

nerauerit. |

Thelstern i

349

Nova Wellingiana.

mulehren

91

Auss Caschau 5. Maii.

kürze wii

Caschau ist in grosser gefahr, dieweil 2 meüll von dannen die Türcken

Tithehi

vnd Tartarn alles verhergt, verbrennt vnd was sie bekhommen, hinweg

semd alh

gefürtt, thutt kein einiger mensch widerstand, sonder nimbt iederman

daselbster

35 die flucht.

Augspurg

Die Türcken haltten ein lange zeütt her auf allen heüssern starck

[ p

11 3406.

98 940.

94 354.

25 Lindoà. 311. 443.

1 Sehwa

4 8344. 959.

290

15

26 305.

30 310. 365.

31 358.

82 309. 319.

92 Caschau.

!

2119

pE

95 Über die zu diesem Tage ausserdem noch vorhandene ANotiz s. Anhang.

ET

31 Von auss — werde (S. 278 Z.7) Hand des Enkels I. I. Maier, Anmerkungen von

1 ssoller

Crusius.

2Bf.g.:j

|

—

—

271

Xefeniore

wachtenn, vnd wellen dem herr von Schwartzburg, den sie den newen

O0n. Yi

Vezier Bassa nennen, mitt seiner hólzernen büchssen nit mehr trawen.

2 Al

Auss Wien 11. dito.

Noch eroberung Schambock, hatt der herr von Scehwartzenberg, mit

Sll&ln pal-.

hilff des herrn Nadasti, von newem ettlich taussend mann, sambt 3005

l 6E glits

wügen, in eüll zusammen gebracht, vnd nun mehr vor | Weüssenburg 350

Qàm jllam

ligen, vnd ein gutten theüll daran schon ihnnen habenn sollenn.

factunm.

Gestern ist die vnlangst vermeldte T'artarissche bottschafft allhie an-

CUD) (gr.

kommen, deren fürgeben, ob wolen von fridens tractation, so sihett es

ettenbam

doch einem betrug gleüch.

10

1 Latinä,

Dem friden zwüschen Spanien vnd Engelland zugegen, wil iez ver-

Jcandi, per

lautten, die kinigin thüe wider ein starcke Armaden aussrüstenn, welche

allein, vnd ohn die hóllánder, wider Spanien ausseglen werde.

M dimisi:

Auss Madrid. 28. p. o.

hatt man, das die hochzeütt auff den 8. desselben zu Valenza gehalten i5

lae) docta

worden.

Auss Cóln den 18. dito.

bilo.

Alhie hatt mann confirmation, das die Spanischen dess Sehencken

M. Cellium

schantz verlassenn, | vnd iezo nach dem Gelderland, vnd vmb herzogen- 351

busch auff dem bumlerwerdt sich befinden.

20

lels quasi

) es lan-

Auss dort schreibt mann, das Graff Morütz vergangnen donnerstag

mit& 100 fendlin knecht zu bommel angelangt daselbsten in persona

s Myllerus,

dem feindt das haubt zubiettenn.

gam nihi

Der Cardinal Andreas ist mit 300 pferden beim fürsten von Iülch

gwesen, vnd sich wegen der kón. Mtt. zu Spania kriegsvoleks vber-s5

xis [iteris)

wüntterung hóchlich bedanckt, mitt geloben, das ihrer f. g. Landen nit

testimonia,

mehr hinforth sollen überzogen werden, wie dann der Admirante gleich

ngliàe: cui

lauttend schreüben dahin geschickt, wie es nun halten werde, lehrtt die

al lenu-

zeütt. Die von wessell haben wider ein Mutt gefast, vnd den Schul-

meistern die Schulen wider auffgethon, | vnd darinnen wie von Alters 352

zulehren befolhen, auch vom fürsten zu Ilülich vertróstett, ihnen ins:

kürze wider ein kirch eingeraumbt werden soll.

je T'ürcken

Ettlche lesuiter so zu paderborn gwessen, vnd die flucht genommen

en, hinweg

seind alhie ankommen, vnd hatt mann zeüttung das sich der bischoff

- jederman

daselbsten aueh abssentiert, vnd mann verschinen Sonntag 8 tag diess

Augspurgissche confession daselbsten zu bredigen angefangen.

ern slarck

D ——

1 Schwartzenberger.

5 Nadasti.

6 Weissenburg.

8 Tartari.

12 'AvyAtc

à, 311 43.

290.

18 Schenck.

91 Graf Moritz.

ha,

15 v&pog Hisp.

94 Enderlins danck

i —ÓMMMáÀÁÀÀ.

27 1038.

29 Vesalia.

39 Iesuiterbüblin, $ponxéco«.

36 Paderbornae Euangelium

i.

grungen von

^ ssollen Hs.

14 p. o. Hs. — praeterito?

18 dess von Crusius zugefügt

26 f. g. — fürstlichen gnaden.

—

——

278

Auss Venedig 14. dito.

y Cl

Epistolä

Von Constantinopel hatt mann, wie das der kinig in Persia seinen

haubtleütthen, so sich in erhaltner Victori gegen dem Vsbeg dapffer

gehaltten, 3 Státt, so zuuor Türggisch gewessen, verspróchen, Entgegen

gcripse?t

520 Capitani 3 tag noch einander mitt rhutten streichen lassen, vmb |

Vànit l

353sie auff angessezten tag der Schlacht die flucht genommen. Darauss

gupric o

man schliessen will, derselbig krieg also seinen forttgang haben werde.

hingo, at

Nova à Barone Rudolfo Tieffenbachio, hic studente: missa mihi à

hingi viui

D. Henr. Landauo L. Bar.

Fragis

10

Auss Toggay 22. April. 99.

diebus, I!

Die FreiHeiducken haben ein beut, wol 200 000 Taler waert, die gen

Erlaw hat gesollt, genommen. Ist iedem bei 500 fl. in der beut worden.

Aus Cascha 1. Maii.

Ertzhertzogin Christina Austriaca, ist fast mit 5O wolbeladner waegen

15 dahin ankummen. Post biduum Viennam tendet.

Qu

Cardinalis Bathori, Fürst in Sibenbürgen, legatos ad Turcam misit.

Sinit Turcas captiuos Weissenburgum fugere. Si bonum responsum à

T'urca acceperit: omnes captiuos sine precio dimittet. Michaél Weida

Horlulus.

petit à Cardinale transitum: quia ex iuramento vult Caesari auxiliari.

Sleüeri.

20 Tartari occiderunt ad 200 Lippenses, et praedati sunt.

Ex Comorra 12. Maii.

|

354 MeA«vópetog et Palfius hinc cum 5000 ad Weissenburgum profecti,

petardis perfregerunt 2 suburbiorum ibi portas: et 100 hominibus caesis,

occuparunt noctu: caeteris in arcem confugientibus. Praedati illa sub-

THorrem

nostrum

z; urbia, cüm plus efficere paucitate suorum non possent, ad sua reversi

sunt, suburbiis combustis. In praeda fuerunt 90000 aut plus, fl. in Gold.

Pecora 9000 abacta.

Dicebatur, Almirantem in pugna quadam periisse.

Maii 21. Die (. sereno.

30

M. Philippus Michaél Caulius, Scholae Rector, me salutat per M.

losephum Bengelium: et Exemplar AntiPoppysmi petit. Ego nunc non

possum mittere: nisi mihi X Exempl. Francofurto adferantur: sicut eó

nuper scripseram, ad D. Oseam Halam, ante 14 circiter dies, etc. Mihi

Theod

etiam consolatoriam Elegiam misit M. Philippus Molitor.

nen, 2,

4 Persae.

8 Est mortui 1598. Christoph. Tieffenbachii Styrii filius.

8 314.

He-

16 290. 5898.

28 201.

30 Stutg. 317. 9362.

31 Mulier, nostra inqui-

Cellengil

lina, ex minore nostra domuncula, vix tandem emigrat.

91 Deus mihi appositam

Gener

(.ut persoluere possem, quae in funus insumpseram, etc.) pecuniam per D.D. Mat-

—— ——

thaeum /Entzlinum, supremum nostrum Deputatum, misit.

33 230. 356. 358.

198

394 348. 365.

I Nidi

18 Tuncke

6 ssie Hs.

22 MeAevóostog — Schwarzenberg.

Zugaiz: "

Thomae $

——

279

€—

M. Cellio Collegae misi Graecolat. Kunii egregiam Elegiam.

! seinen

Epistola à M. Vito Myllero: hortans, ut Epistolam quam D.D. Scheg-

dapiïer

kius 1566, ad me consolatoriam, de obitu ux. et matris, etc. Basileam

:ntgegen

scripserat, relegam, propter egregias ibi rationes consolatorias.

j mb l

Vénit huc affinis meus, Nicolaus Vetscher, uxoris piae mem. frater,

Darauss

355

oupmáoyov, cum | muliere. Salutem, et consolationem, mihi à Cos. Rei-

1 Werde.

hingo, ac filia Magdal. Neurhotia, dixerunt. Neurhotia nunc domi Rei-

thi à

hingi viuit.

Fragis primum hoc anno in coena vescebamur. Sic sedebamus his

diebus, in hypocausto (s. wnten).

10

(ie gen

Worden,

Cubiculum, huic hypocausto (.inferiori) contiguum.

Domus Stetteri.

Cubic.

XEAPNSAEXXM AURU TT R GROS UER

Kast.

^

Vüegen

lectus

Crusii, el quondam

Árca.

uxoris.

Cubic, '

1 misit,

JnSum à

ancil-

larum

pnwunb

, Weida

Hortulus.

uxiliari,

Stetteri.

lecus.

e

Ibi

obiit pia, wuxor

lectus

Cath. Vetsch.

?T'heo-

i

$89

profecti,

dorae

r rE MA

Stigen

hinab.

MVAV PRIRLEPYSBES SUIS MM as asss HETRIUEURCUNTUEEHQ AMMerid.

8 CAesis,

uowwuon)

Hypoc.

7a0nua

Horrewm

4opo *uaJu[n

F'ornaaz

Lectulus,

]la sub-

vel

Ercker

, 'eversi

mositrum

EE éamua,

| PSUSESSENEKENERICAIVEREERT

hypo-

in Gold.

caustulum

AMensa

A pts-

ubi

cibum

yf.

culina

Lectulus

capimus.

fenesirae

|

pr M.

Em —

L

[

platea,

Domus D. Hochmamni

unó non

gicut e)

Maii 22. $. puleherrimo. Surrexeram horá 5.

356

tc, Mihi

Theodora lauationem vestium et pannorum instituit. 1. uxoris piae

mem. 2. nostrarum.

——

15

8 9l4,

Heri vesperi rumor erat: uxorem D.D. Hafenraefferi, in Thermis

irà inqu-

Cellensibus obiise et Calvae sepultam esse.

Lpposita»m

Genero M. Iacobo scribo de obitu pio char. uxoris: quae ipsum semper

].D. Mat-

1 346.

2 958.

7 913.

9 413.

10 Tüschordnung: l. Sept. Theodora.

356. 958.

II. N«cht besetzt.

III. Merid. Reihinga. IV. Ego. Familia, in altera foris mensa.

——

13 Iuncker Paulus von Gyltlingen, Rotenburgi obiit.

13 357.

16 Spüáterer

Zusaiz: Verum. Ipsa fuit soror D.D. Ioan. Brentii, Abbatis Hirsaugiae. Anté M.

Thomae Spindlero nupta.

17 Werdam. 312. 377.

—

—

280

os, rin

dilexerit, semper eius honorificó meminerit, Mittat nunc ad me, et ad

— Ó ÓQ

Theodoram filiam, suam filiolam, etc. Mitto eidem literas fratris Sixti.

j, e, SUT

Vlmá Nova ab affine W. Ronero accipio: ad quem de beato meae

cannall

uxoris exitu scribo: et Reihingam iam plus 8 dies nobiscum esse: noc

5forte ante Pentecosten abituram.

(lona!

Filiae meae spirituali, Rosinae Essichinae, dono misi nummum ar-

fiberoru

genteum inauratum unius fl

M:

Darauff, M. Crusius, Rosinae Essichin, 94. April. 1599.

l. Vxor D.D. Hafenraefferi, imm

Die à

10

Zellerbad gestorben.

Tran

Hala.

Sepulta apud Calyam. Heri audiuimus.

Tristia

2. M. Philip. Albertus Hala, aegrotus.

i

mihi:

Incidit in éxOwb(av, in Sti-

Tybing.

Sorihi

pendio Martiniano.

15

9. Milites hic, et alibi, conscri-

infirma :

buntur.

|

Stipendi

357

Maii 23. $. serenissimo die. Surrexeram ante 5*",

aliquand

Paltheni

Heri et hodie conscribo mea matrimonia, et liberos: fortassis Epi-

P

cediis ux. piae m. adiicienda.

20

huc ooll

Der wolgeborn herr, herr Conrad von Bappenhaim: misso horá 129.

minus 0l

Scriba suo, Ioanne Vlrico Clothero, Scaphusiano: lasset mich gnaedig

gil, De $

klagen de obitu charissimae coniugis meae, etc.

el Tesutt

Egi humiliter gratias: reprecatusque sum eius generositati, et liberis

eius, longam et felicem vitam.

Vespe

25

Decla

Die erst wesch, à Theodora per 2 foeminas wol verricht.

Nicolaus affinis, et cum eo huc profecta mulier, mané Esslingam

abeunt.

E

D. Di

D.D. Daniel Moeglingus, rogatus

a

me de osse matris, respondet

Clonem

rescribens: id esse xvfjmv sinistri cruris: quod appelletur tibia, vel os

facult, T

sotibiae: quod Barbari Focile maius, arundinem et cannam maiorem,

Expen

siue domesticam, vocent, À Polluce npoxvfiiov appellari. Alterum cruris

]. Da

3 Zwu Nova: sunt illa 349. Wellingiana.

4 Vlmam. 318.

6 285.

ln

9 287.

9 Agatha, fere quadragenaria.

10 Zu gestorben: Maii 17. in

9. Da

solio sedens, hemiplexià tacta est: postea ad se rediens, locuta est. Sed 19. Maii,

horá 8. post merid. iterum icta, obiit. 21. Maii (.die (.) humata est in fano sub-

9. De

Tür

urbano, prope suggestum. Retulit mihi D. M. Micha?l Beringer 23. Maii, qui inter-

fuit.

12 354.

15 293.

18 358.

25 8356. 958. 974.

29 346.

für

———

7| xvíjm, crus, significat totam eam partem, quae inter femur et talum continetur.

$ 991

Vnde, &ióczeov dicitur ab Aristotele ( Hiíst. an. I, 15 p.494" Bekk.). Specialiter veró

12 94

3 xvípw est Focile maius. Ita est Vocab. ópóvopov. 1j xepóvw, etiam malleolus pedis

dicitur.

1à Franeo

N

20 a

31 Vgl. Polluz, Onomasticon II, 190.

258

——

——

281

-—

—

me, el al

os, minus esse: et maiori, crassitie admodum cedere: ac dici mepóvmv

llj Sidi.

i.e. suram, proprié fibulam: Arabibus, Focile maius: arundinem, et

u lleae

&6* ho

cannam minorem, siue sylvestrem: Polluci mapoxvfjuov..|

Maii24. Die ?l. sereno, calido, ut antehac.

358

mmum ar-

Concionem Graecé scripsi. Descriptionem meorum matrimoniorum, et5

liberorum, absolui. Scripsi occasione Epistolae Scheckianae, etc.

Maii 25. Die Q. sereno et calidissimo. Donder, platzraegen.

Die ander wesch, auch volbracht.

Francofurto accipio X Antipoppysmos, sicut petieram, ab Hosea

Hala.

10

£mxfDtoy de uxore beata Graecum, mihi Ioan-Vlrieus Pregizerus

Tybing. offert, satis bonum, ut Discipulus.

Scribit ad me D. Oseas Hala: quia filius suus, M. Philippus Albertus,

infirma sit valetudine (.s&g éxbiav aliquoties, heu, inciderat, in Mart.

Stipendio.) si suadeat D. Daniel Moeglingus Medicus: se velle ipsum i5

aliquandiu recipere ad se. De Corona anmi facilem forté se praeberet

Palthenius: si Maecenas esset, sumptus faciens.

Astis E.

Principes ait conventum habuisse Magdeburgi: et in dies milites ad-

) horà 1.

hue colligi: sed omnia silentio tegi, ut certi nihil possit cognosci: Do-

minus omnia dirigat, ut Eocclesia habeat pacem: quanuis metuendum ?0

1 gnaeliz

sit, ne saeuissimum experturi simus bellum: et ne Calvinistarum (.sicut

& iberis

et lesuitarum.) consilio, malum aliquod nobis detur. Haec, ille. |

Vesperi, magna tonitrua, magna pluuia. Rediit D. Hafenr. etc. & thermis. 359

Declamationem proposui. 387. 200.

Fsslingam

Maii 26. Die fi. mané nebuloso, postea sereno.

25

D. Diaec. M. Ioan. Henricus Wielandus, mané H. 6. mihi affert con-

respondet

cionem: quam de beata mea ux. conscripserat. Hanc postea Theologicae

jia, vel 0s

facult. Decano, D.D. Gerlachio, inspiciendam dedi.

Tajorem,

Expensa in funus uxoris piae mem. 17. et 18. etc. Maii.

rüm cruris

]

Den Sehragen aus der Kirchen zu aentlehenen (.darauff die baarso

( 285

hinaus getragen worden.)

6 kr.

Maii I7, n

h2

Den Maesner Michel Braeg, zu leuten,

6 kr.

ved 19, Mai

Dem Tuchman Iacobo Weinigern, Theodoram filiam zu klaiden,

in fano sub-

für 7 eelen:

j qu inter-

00 346.

fürs baartuch 6 eelen: baides lündisch: für 1 eelen 94 batzen:ss

y contimetur.

5 357.

6 954. 972. 389.

8 374. 357.

9 Francofurto. 354. 480.

ialiler vero

12 346.

13 D. Oseas haec 17. Maii scripserat, scilicet die uxoris meae defunctae.

Jeolus pedis

13 Francof.

13 37.

18 9349. 362. 382.

23 291.

26 9347.

26 389—

29 989, 394.

——

29 San&vat vo«pjc. 9806.

9 S. G. 280 Z. 31.

99 lündisch — aus LLondon, englisch.

—

289

—

vnd für 31/, eelen (.nepoti Ioanni Iacobo zu hosen, wammes,

UE

tamen 5

stümpfen: für iede eelen 14!/, Batzen, etc.) thut summatim zu-

sammen 24 fl. und 3 ort, und 1 À.

godh d

360

Antonio Ramsler Pictori, pro de|pingenda facie mortuae,

17 Bac.

Pro loculo (copo, wie ein Raistruch.) scriniario leremiae Haid

Sub

(.qui ante annum, dextrá data, promiserat uxori meae roganti, se

Skralsu!

loculum ei facturum.)

20 Bac.

Ludimagistro Germanico, in Templo canenti, Iloanni Widmanno,

9 Bac.

10

i

(den

Vespilloni,

Annae Vierkornerinae, ad Coronae hospitium ancillae, quae caput

R, Frar

morientis tenuit, et ipsam (.«ipa &Bepeubapévwv.) abstersit.

3 Bac.

Conc.

Eimm Knappen, für 3 eelen, wüllintuchs (.die eelen umb 8!/, bac.)

Nunti

unserer Magt Margreten Baederin (.ier Vatter, Hans Baeder, obiit.)

15

dixisse.

zu eimm büblin und schürtz, ad lugendum,

251/; Bac.

Persolvi 20. Maii, per meum Sartorem Casparem Kast.

capta, €

10

2 H.

contra 1

Mariae Taeglinae,

11

Feronicae Brotbeckinae (.quae fuit filia Martini Vietoris mei filia:

Sed dei

Thy 6

Feronicae veró vp«bgc neptis.)

1 Francken i. e. 8!/; Bac

20

12

toig vexpoqópotc Moytovpote, 24 Bac. per M. Chunium.

roeuoo

13

Michaélni Greiffio,

] fl. 13 kr

Thi 1

14

Waescherlohn, domi quatriduo,

19 Bac

st dege

36 fl.

Sehw.

Summa

10 bac.

Nihil t

25

2kr ] d

|

M. (;

361

Vomm Greiffen war genommen

worden

16. Maii, umb . Perlewasser,

6 bac.

I

2 lot Dresenei,

2 p

Conc,

17. Maii, !/j l

7 A

lum est

80

3 bac

Vmb Balsam ol,

Adre

contra Sucoó(ay, in feretrum, etc.

1 bac

3 bac

yon Ta

l/, lot mastix,

(Sehrei

18. Maii, 1!/; lot mastix Ad suffitum.

——

1 bac

19. Maii, pro saccaro

199

85

2 lot imber 1 quintlin saffran,

9 kr

sundà, 41

Summa 1 fl. 3 b. 1 kr.

I

Was hat dann die Apotheckerei, in vilen iaren haer gekost?

$i 0.

Kóp:e àAéxcov. Et tamen plerunque patienter tuli, ipsa etiam chara

18 Zu Vietoris: obii.

20 32.

21 9361.

26 360. 396.

15 büb-

9 stümpfen — strümpfen vgl. S. 176 Z. 12.

13 Knappe — Tuchmacher.

lin — Weiberjacke, s. F'ischer, Schwáb. Worterb. 1, 1486.

98 Vgl. S. 271 Z. 13.

Á

—

283

Vütme,

latim T-

uxore agnoscente: et parcius pharmacopolica emente. Nonnunquam

tamen sui oblita, dicere: Man will mir nit haelffen. Es ist kain rhat,

noch that. Postea agnoscere, se non negligi.

l Boe.

àe Ed

Lieber HerGott, quid non facit morbus ?

)ganti, ge

Sub noctem literas à Laur. Rhodomano amicas accipio: qui iams

Stralsundensis Scholae Rector est, in Pomerania. |

362

40 B.

lünamy,

Die 27. Maii G Pentecostes.

3 Dar,

Sereno, cum aliqua pluuiola. Vesperi tonuit.

11,

làg ()aput

Oden Graecam mihi obtulit M. Kunius, conversam ex Cantico Roberti

R. Franciae.

10

: 0 Dae,

Conc. 2 Graecé scripsi.

8'h bac)

gt ohit.)

