Nuntius quidam ex Transyl. complures dies dicitur, hic commorans,

J31l» Bar,

dixisse. Budam fuisse hoc consilio à Schwartzenbergio obsessam: ut eá

capta, et praesidio firmata, mox iste exercitus, et alii aliunde exercitus,

2f

contra Lutheranos ducerentur: ut ita subitó fuissent deleti, et oppressi. 15

1tel filia:

Sed deus dissipauit tàg t6v &osBóv QovAdc.

8!h Bae,

Tóv abroxpitopa dixisse: nimis properé Hispanos consilia t6v ou|-

xyeuocvtov patefecisse. Satis temporis post dimidium anni futurum fuisse.

113l

Téóv Xpocó6ov:x, ad Turcas defecisse: ut sub quibus sibi commodius

19 Dac.

sit degere, quam sub a«)ctpíotg. ruxvüg éntfouAcuf|vot vdp.

20

Schwartzenbergium à Tartaris victum esse, et aliquot millia amisisse.

Nihil tale, in Novis, quae ad nos Augustá veniunt.

M. Caulio mitto Antipoppysmum. |

6 bae.

363

Die 28. Maii (. serenitate et pluuia misto. Nocte pluuia.

T

Conc. 2 Graecé scripsi. Ante 3 circ. hebdomadas Vienná huc scrip- ss

d

tum est: expectari illic reditum viduae Transyl. Principis.

2 Dat.

Adventus lohannis Vetscheri (.qui frater fuit meae ux. piae mem.)

] hac.

von Tapfen (.hinc 17 milliar) ubi ait se renuntiasse suae conditioni

à Dac.

(.Schreiberei. sub Neob. Palat.

] bac.

5 Stral-

9 lr.

1 339. Biduo ante mortem, emit quoddam qá&gpoxov 2 fl. de suo.

sundá. 478.

9 346. 365.

13 26. 51. 108. 218. 179.

15 972.

19 358.

179

17 Ligae dissipatio.

19 2. 372. 290. 363.

298 354. 373.

26 362.

n

97 364.

297 Zu Vetscheri: qui 16 A. non fuerat hic.

L us

m chara

15 bib-

11 . 1.

284

(

M. Conradus. Senex

1566. reverendus: cuius F.

narius

filu

fuit Philippus Bubius,

tenbaun

Ludimagister Latinus

y. K

[o]

Anna Blattenhar-

Bubii.

Esselingae. — M. Philippus.

dina, vidua: cuius

Miehaél.

Ante

liberi erant

Bernhardus.

personaï

ex Michaéle Bubio

Iacobus, rubra facie, 1566.

est Mar

Vxores

10

D. Vr-

p. mem. Horbensi:

filiae

propter

2

J Margareta, 1unior.

bani

Habuit ista Anna Blattenh

Stutg. habuit caupones viros

Jeuerant

Vetsch.

fratrem: qui habuit

quae

denteli.

priuignae

1. Sehweinlinum

bea.ti

filium, Licentiatum Iuris,

2. Marquardum 66

Noua

15

mei

Halae Suecorum. Cuius

D. Vrbano

na

Anna 66.

soceri

Licentiati soror habuit

charae

contza. '

fuére.

| haerrlich

inu

virum Esslingensem,

Vitus Braitschwaert,

Machtolfum, etiam

Gerlacli

09)09€7u

Kr) ut

owuuy

eequie

Vogt zu Backnang.

Lieentiatum: cui fuit

ootdieq

-UI9)11 AA

20

filius N.

QUDIOXIA

Ambo hi coniuges, et

Ioan. Conradus

Memh

Agnes, Anast. DemlerilI. C.filia, sororem ambae virgines, peste

habens Coronam.

1596. obierunt. Sunt

mb m

Vx. Vlmensis. i

Elisabeta.

vénit, I

AZEntringae humati.

2. M. Magdalena Gigelina.

Antipop

35

Cuius véxva vide sup. 980 — . 266 des Bandes.

1567.

Hans Iaec. Blattenhart,

Seriba Xenodochii,

habebat sororem Bern.

N

Àrab

Reihingi

]

N

Steph. Weissner,

|

88g008,

C'nesa

364

Maii 29, Die $. pluuio, non semper: sed nubilo, sereno.

Chrys

80

Post horam 7. matutinam, curru à nobis discesserunt Esselingam ver-

AÀndrea

sus iterum, Domina Anna Reihinga (.procera, et magno ventre promi-

Àngl

nente. Modó ne sit 66pod. Sed ipsa suauiter edit et bibit.) et frater

apud C.

eius Iohannes, et Reihingae ancilla Apollonia: humanissimé mihi ebya-

fendend

ptovoüvtec, xal xaÀà seüxyópevo.. D. Deus ipsos conseruet. Reihinga mihi

Hispano

35

suum filium Vrbanum commendat: quia spes ei facta est Stipendii Mar-

tiniani: ut Dominos SuperlIntendentes, per occasionem moneam (.D.

Gerl. et D. Varnb. et D. Halbrit. et& D. Hamberg.) quibus est à Stutg.

Liter:

Commissaris commendatus. Observem etiam ego studia eius. Reihingae

fensum.

dedi schedam, das ier herr (.consul Bernh. Reihingus.) mir die Raech-

Discipu]

40

nungen mit ettlichen, die mir circa Esslingam schuldig sind, und wein

Plus

HCCUNPE

daran gaeben, abraechne, etc.

2 9.

In Collegio nostro, de duobus doctissimis Magistris, qui professionem

Neccerus

Hebraeae L. post Weigemaierum petierant, elegimus nostris suffragiis

16 Linci

M. Mich. Beringerum Vlbachensem. Hunc à me Senatui, nomine Col-

At5. 499.

m

I 51l

80 919. 363. 420. 488.

935 NB.

44 Beringer, Hebr. L. Pro-

fessor. 398.

4 C

—

n

285

legii commendatum, Rector et Senatus approbarunt, ut nunc sit ordi-

narius Professor. Commendauimus eis alterum quoque, M. Valent. Laet-

tenbaurum, ut egregié doctum. |

M. Kunius mihi Psal. 4* Graecé conversum adfert.

365

Ante fere 8 dies, Stutgardiae in carcerem Bibel (.Ecclesiasticarum 5

personarum.) coniecti sunt 7 ex Stip. illustri iuvenes: ex quibus unus

est Marcus Necker, et Kienlinus Tybingensis: propter aliud alius, et

propter famosa Scripta: quae quidam ipsorum invenientes, non abo-

S

leuerant, sed aliis monstrauerant: vast wider die herren SuperInten-

denten. Ideo nuper hic fuerant duo ex proceribus, in Stip. inquirentes. 10

0f

Noua ab affine W. R. Hispani contra Bommel. Persae et Georgiani

1lieh

contra Turcas. Stulweissenburg, à Schwartzenb. tentatum.

Broibsehyaert

&moxfoxoy mihi misit M. Ioach. Dryander Witenbergensis, hic cum D.D.

A Backna,ng.

Gerlachio viuens.

15

30. Maii, Die 9. sereno et pluuio.

] eniuges, ol

itgines, yeste

Memhardus in literis ad M. Lebemycum me salutat: crocum pro-

lerunt, Sunt

e humahi,

mittit mihi venturum, cum rebus Baronis novi Gorgeri: qui heri huc

vónit. Ita nunc 4 Gorgeri, in Novo Collegio sunt. Ait, se libenter legisse

Antipoppysmum, etc. |

Nova Wellingiana.

366

Arabes tumultuantur contra 'lurcas. Cassouiani conduxerunt 700 Cos-21i

saggos, contra hostes.

Caesar dicitur missurus milites contra "Turcas.

)

Chrysodontem poenitet iam, quod diviserit suam regionem cum fratre

gam ver-

Andrea Cardinale.

25

$ proni-

Anglorum et Gallorum octo millia, afflixerunt Hispanos, sese munientes

et frater

apud C. Bommel. In hac ciuitate sunt 5 millia fortium virorum, ad de-

lhi eja-

fendendum. Et Ordinum exercitus se apud eandem communit adversus

nga mihi

Hispanos. Stant ciuitatis portae apertae.

dii Mar-

a. (.D.

Maii 31. Die ?l. sereno, frigido.

30

à Stutg.

Literas et crocum accipio Memhardi. Antipoppysmo nervosé me de-

fensum ait: et totum Mundum visur

Vellingae

um, quomodo Deus puniat"ingratos

e Raedh-

Discipulos.

und wen

Plus eroci ad autumnum promittit.

ES

2 83406.

4 362. 413.

6 Zwu ex Stip. illustri: Inter quos unus fuit M. Mareus

fessiODenm

Neecerus. 318. 470.

8 Famosi libelli.

1i Vlmáà.

12 349. 366.

13 354.

suffragiis

16 Lincio. 245. 366.

19 573.

31 365. 376. 384. 367. 375.

31 Lincio.

ine Col

965. 490.

94 Nullam faeit Postillae mentionem.

D TUYECRES

br, L. Pro-

2* C. — Civitas.

—

——

286

Meloit :

Commendat

Morum magistrum.

je Fa

Praeceptorem Ioan. Bartho-

mihi Baronis

nobüiS. Dl

lom. Liechtenstaigerum,

Caroli Torgeri

geroso

l Argentinensem.

ui 0&1 a

5

i

Attulit mihi haec ab ipsis, M. Iacobus Heerbrandus, D.D. Philippi

Wic He

367 (.qui D. Cancell. | nostri Iacobi frater fuit.) filius: qui antehac Lincii

(dedecorati

Concionator fuit.

spondit.

Baro Rumpf, consiliarius Caesaris supremus, dess Bapsts muter dictus,

omnia statuit contra Lutheranos. Orientales tres Regiones, nihil pen-

10 dunt tributi Ferdinando, nec eum agnoscunt, quicquid à Caesare scri-

Geor|

batur.

M. Fridericus Koberus, mihi scribens, testimonium vitae et stud. à

Facultate mea petit. Memhardo literas meas reddiderat.

EY

Literas mihi à patre suo, D. M. Iohanne, Iloannes Christoph. Assum

15 affert humanissimas. Gratulatur mihi de constante adhuc vigore animi

Argente

et corporis. Optat de Postillae Maecenate. Tabula Genealogica Hohen-

(ue, ged 0

loéns. non potuit à filio Ioan. Christ. portari: sed híic relicta, modó

16/, lot. :

nudius tertius à Tabellario Hohenloénsi, propter alia huc profecto,

piae mem,

asportata est. Comitis Wolfgangi Domini ipsius Assumi, filius prae-

vel concau

»o clarus,

Reyer, |

Comes Georg. Fridericus,

[ l mille equi-

fideiss, p

tum

tuam, Cath

ducit auspiciis Marchionis,

3 millia

Crusius ht

|

peditum.

Misi &

25

Datae 20. Maii 99.

rum Crusi

Sequentia mihi idem Ioan. Christophorus dixit. Nostri dicuntur habere

Rever. -

equites 7000 ped. 15000. |

Diacono !

368

Hispani, equites 3000 pedit. 18.

mento, l

Comes Wolfg. est grandi et procero corpore.

. per (

30

Iné el uxo

Fihi quoque proceri. [ Philippus, in

exercitati bellis,

Belgio

obliturus 1

G. Frid. in Vn-

um uobis

garia versatus.

übis com

1 408.

8 438.

8 Zu Rwmpf: Germanus est, sed Hispanus vestitu

2, [unii 1,

9 366. 284. 419.

12 245.

——

et animo. Ait, sibi dolere, se natione Germanum esse.

2 25],

14 Weickershaimio. 220.

16 587.

15 982.

16 9368.

91 Spáterer Zusatz w

Georg F'ridericus: Est patruelis eius, alter G. Fridericus, Waldenbergae habitans, qui

Ten, Hsglin

19 Mltitudo

olim Tybingae studuit: et habet uxorem Reussinam. oby &yvóc. Mater eius, Comitissa

4) Aurifii 4

Tybingensis, adhue viuit. Philippus autem ille qui Dux Belgarum est, contra

Q COAOU

Hispanos, D. Wolfgangi Hohenloénsis frater est, non autem iunioris G. Friderici.

18 Mij

31 215.

Nadir. $ ;

28 18 — 18000.

Crisiyg (8

wl

—

—

287

Metuit sibi Iulius, Episcopus Wirtzburg. valde. Vera sunt illa, quae

de Fatuo dieta sunt: qui non ipsius Episcopi est, sed cuiusdam ibi

nobilis. Dixit, Episcopum suspensum iri: sed tempus non definiuit. Ge-

neroso huic G. Friderico non ita pridem dixit: eum fore unum ex illis,

D. Plily

qui Calendarium nouum abolituri sint.

D)

hat Tine;

Hie Heros, profecturus, generosa oratione valedixit patri suo: se non

dedecoraturum, dante Deo, genus ipsorum nobile: et pater egregié re-

Ater dichg

spondit.

mhll pen-

Philippus, Belgarum Capitaneus

ACSQTO gtri.

Lud. Casimir. (

Wolfgangus— Georg. Frid. Marchi-

10

Georg.

oniorum Dux.

G sod, à

Eberh.— Georg. Frider. zu Waldenberg.

Mense Iunio.

ODh. Agstm

]!ore animi

Iun.1. Die O. pluuio et sereno.

13 Hohen.

Argenteum habebam poculum, cum operculo (infrà et suprà, utrum-15

que, sed operculum etiam intus totum, auratum.) Kost XI fl. Es wigt

licta, modi

16'/; lot. Das lot umb X batzen. Fuerat à socero meo, et uxore mea,

( profecto,

flins prae-

piae mem. Hoc vocatur, Ein Magolle. Cuius operculi interiori | parti, 369

vel concauae, per Aurificem Casp. Hertzogium, insculpendum curaui:

Rever. D. M. Ioanni Henrico Wielando, Tybing. Eccles. Diacono o

fideliss. pro piis et praeclaris erga coniugem dilectam, viuam et mor-

tuam, Cathar. Vetscherinam, meritis, Tyb. Acad. Professor M. Martinus

Crusius hoc pocillum gratit. ergó D.D. Kal. Iun. M.D.IC.

Misi ei postridie, cum Epistolio, per nepotem meum Ioan. Iac. Maie-

rum Crusianum, mané H. 7.

25

tur habere

Rever. Et Doctissimo viro, Domino M. Ioanni Henrico Wielando,

Diacono Tybing. Ecclesiae laboriosissimo et fideliss. D. suo optimé

merito, et colendo.

S. per $edvüpomov. Ita sunt multa et eximia promerita D'is V. erga

me et uxorem beatam: ut per meam uitam, in meis ad Deum precibus ao

obliturus non sim. Cuius ad rei propositique indicium, | mitto hoc par- 370

uum uobis poculum: quod, oro, boni consulatis: et posthac etiam me

uobis commendatum habeatis. V. in Domino. Tybingae ex Museo.

——

2 Iunü 1,5.99.

spanus veslitu

43

12 25.

2 257.

10 367.

15 980. 388.

1* Fuerat Vrbano filio meo piae

lerer Zugatz 2u

mem. Esslingae 1591 ( Zahl undeutlich, auch 1590 móglich).in diuis. haered. donatum.

; habilans, qui

19 Altitudo poculi, (Linie — 9,1 cm).

19 Altitudo operculi, (Linie — 6,8 em).

xus, Üomitissà

20 Aurifici 4 bac.

26 320. 432.

p es, conirà

" Friderici

18 Magólle — Pokal, s. F'ischer, Schwáb. Wórterbuch 4, 1387 unter Magelein. und

M .

Nachtr. Syp. 2506.

98 D.D. — dono dat.

99 Hand des Enkels I. I. Maier bis

Crusius (S. 288 Z.10).

—

288

—

— M

Cüm heri Memmingá egressus, studiosi cuiusdam huc ducendi causá

spanoru

postea Dei voluntate (.1559. anno.) hic retentus, in Professoremque in-

fallinge

Chrys

dignus conductus, fui: qui antea ne in sommis quidem hoc fore speras-

sem. Vltró appellatus fui, ut conditionem susciperem: et, quó magis me,

goissà J&

A

sut timentem, ne parum idoneus essem, ipse abiiciebam, magis

a

piis

yipo ?

uiris (.D.D. Beurlino, p. m. à D.D. Nicolas Varnb. à D.D. Mich. Ruckero,

etc.) fui confirmatus. Laus et gloria Domino Deo, t mxe«vvoxpátopt, tG

TTheod

xtitoty, t Qóoty, tQ quUavOpono, t póvo cogQ. awfv. |

971

Reuer. Dis, V. observantiss.

Statut:

10

M. Crusius.

la,

Conc.

Vetueram meo nepoti, qui ei attulit, ne acciperet quicquam. Nihilo-

Salute

minus dedit ei Venetam monetam 6 baciorum: Ilustina Virgo, memor

ero tui.

Engelh.

storialibu

15

Eodem 1. die Iun. M. G. Lebemycus, vesperi ad me veniens, cras

nimis acl

profecturus est ad thermas (.permissu generosae suae Dominae Mariae

viduae, et D. generosi Acacii: qui est curator ipsius, et fili eius D

fuissent.

tm Lud

Henrici: ac me salutat. quod plus 4 annis, se arenae aut calculosae

materiae dolore affici ait. Vult secum habere, etsi non lauaturum,

deretur?

20generosum suum Discipulum Henricum: atque huius rei à me quoque

(.u£ cui initio commendati fuerint.) veniam petiit. Ego autem omnmia

Hori |

fausta eis precatus sum.

À M. Andrea Pico literas accipio, et M. Ser. res Sueuicas. Scripsit

D. Ga

Horà |

etiam M. Michaéli Bering. ut corrigat ex Typographia. Nondum scil.

25à Grupp. receperat suum librum. Beringer ei respondebit.

vatiumeul

dTyp&vtoa, OuxoT V, ei vt mxpX víjg ouQUyoU, xat ttyovy GAXov, &y totc Ttpo-

excudend

plus pen

Y&£vopévotg xXpóvotc eig &p& Yojudotrto.

Laui in Sudatorio. |

1

Exempla

312

Iun. 9. Die hi. sereno.

Mecum

Turis, ex

30

Correxi ex 'ypographia Celliana, priorem to0 A. paginam.

Bitner

M. Mich. Beringer, Stutgardiá reversus, me salutat nomine D. Lucii

August

Mendlishoueri, Burgvogts.

Theodora, nata chara, decumbit dolore dentium. Seruato saltem hanc,

sui Mapi:

Verum

ó Deus, misero seni.

35

eum 600f

Coenaui ab1óparog in Stip. illustri: praesente D.D. Gerl. et M. Vito,

lisse,

et M. Beringero, et altero Magistro, et Procuratore Gusmanno, atque

Hi Du

Gaistlich Verwalter.

Albertus Excardinalis, in Hispania est: inde 6000 Hisp. in Belgium

ducturus. Dicitur petiisse ab Augustanis, ut se, et aliquot millia Hi-

Üctavis

93 Beilstaino. 289. 376. 476. Attulerat mihi M. Iosias Pistor, in Stip. illustri.

eüm den.

90 373. 358. 381. 989.

33 3995.

35 914. 379.

39 962. 374.

GG DT

EM

Diartum |

—

—

289

Ui ag

lique i.

spanorum, recipiant, ibi commoraturos. Fuggerus voluit, sed collega

Rellingerus restitit. Ambo tamen sunt Papistae.

T€ Speras.

Chrysodus, et frater (.aut cognatus eius.) Andreas Cardin. dicuntur,

Tuàgis m

h i pis

missa legatione, ad Turcam velle pacificari. Si verum est: aiwot, oi zv

Xopav avàv Oubfjcayveg &vóvmva.

5

Aückerg.

Pt 1

lun. 3. Die (2. sereno.

Theodorae resedit dolor dentium. L. D.

Statuta Facultatis nostrae, in Aula renouata nostris Discipulis reci-

taui.

1. Nilih.

Conc. 2 Graecé scripsi in Ecclesia. |

10

0, memor

Salutem mihi M. G. Burcardus, Stutgardiá reversus, dicit à M. S.373

Engelh. et à M. Caulio, qui mihi pro Antipopp. gratias agit. Sed Consi-

Iels, cràs

storialibus videor, non debuisse respondere mortuo: respondisse autem

1 Marise

nimis acriter. At, si ipsi ita lacessiti fuissent, vellem videre, an tacituri

il eius D)

fuissent. An non ipsi 1590. effecerunt, lacessiti: ut per Principem bea- 15

caloulosae

tum Lud. caperetur Frischlinus: 6t adductus, in alto Auraco inclu-

AtatuTum,

deretur? etc.

le Qü0que

em omuia

Iun. 4. Die (. nubilo, humido, frigido, pluuio.

Horá 7. feró usque ad X*" visitabamus Contubernium: praesente

» Bripsit

D.D. Gerlachio, et collegis meis.

20

idum sl

Hor& 12. M. Erhardo Cellio attuli plura earmina &mux/ew, et nar-

ratiunculam rerum Crusianarum. Ita nunc omnia habet. Cuius libelli

) toig mpo-

excudendi, initium hodie modó faciet. Accipiam 100 Exempl. sed et

plus persoluam, arbitrio eius: ne ipse iacturam faciat. Excudet 400

Exemplaria.

25

Mecum erant, M. Andreas Era, et Ioan. Iacobus Bitnerus, stud.

Iuris, ex urbe Augusta.

l

Bitner mihi salutem dixit à D. Hoeschelio.

e. D. Luei

Augustae sunt 50 millia ciuium Lutheranorum fortium. | Non timent 374

]tem hant,

sui Magistratus praesidia. Haec non ab ipsis aluntur, sed ex aerario.3o

Verum esse aiunt, quod Austrius Albertus petierit: se in urbem eam

cum 6000 Hispan. recipi: et Fuggero recipienti Raechlingerum resti-

J M Vit(),

tisse.

mo, atQue

Hi Duumviri sunt:

Octauianus secundus Fugger

35

n Delgium

Quirinus Raechlinger.

nilia Hi-

Octavianus antehac gestauit Iesuiticum vestitum: sed Duumvir factus,

— —

eum deposuit.

lip. illustri

12 362. 365.

13 Stutgard. 219.

14 222, 2381.

21 372.

32 372.

Diarium Crusii II.

19

us

290

——

Vestium linearum nostrarum lotio, post uxorem defunctam.

Leilacher

36

fxeerpe

Die erst

Vorschürtz

2

Tischtücher

15

wesch,

Maii 23.

Zwehlen

22

Ziechen

24

Tesuila -

Kuchenlumpen

tentis 2 1

Frawenhaembder

16

locà elus ]

stücklin

61

In obsid

10

Die

Ziechen

gangen: o

ander

15

4 uluis, e

Kraegen

24. Maii

Haubenstücklin

agnull J

Schleierstücklin

liberos dec

Sehwart:

Vberschlaeglin

ej catena :

215

Facelin

10

Bathori

16

2

Zwagtücher

&b Saho N

Mein

Kraegen

12

1 Badmantel

geraedt,

Bonmel

eodem

Hembder

13

noram 4

20

die

Zwaehlen

5

jpse Maur

Schlafhauben 2

Anglica

| Socklin

4 paar

Eodem

2

Nepotis

Hembder

prato Nec

TIoann. Iac.

]

Kraegen

9

TeTelSUs, :

25

Summa alles 258.

aliquot he

annos as

Iunii b. Die $. frigido ante meridiem, postea calido, sine pluuia.

dragen s«

Iterum in Schola doceo: in Miloniana, et in X*? lib. Odysseae.

I

Literae ab affine W. Ron. quibus me bene consolatur de obitu con-

iugis.

o

€9

0

Noua, feró eadem cum proximis Wellingianis. Hisp. 3 millia bei Bom-

&

mel erschlagen. ó Miya$A Walachiae, contra Turc. et Tartaros iturus.

I

Legatio Hispanorum ad Ducem Brunsuic. se satisfacturos pro dam-

nis datis. Non clementer eis responsum est, etc. Landgr. Mauricius cum

suis, in Westfalia, etc.

85

Hoc die, rumor allatus:

Electorem Haideiberg. tormento, quod ipse

emittere contenderit, dissiliente, periisse. |

ïg

2 WL £

1 358. 425.

28 Vlmà. 965. 966.

829 Zu Brunswic.: Bei Wolfenbütel.

25 230

936 Spüterer Zwsalz: dso9oc.

Operarium,

16 Zwagtuch — Badetwch. S. F'üscher, Schwáb. Worterbuch 6, 1 S. 1414.

lohannes H

28 Binio

—

d

[3]

91

M

làn,

Iun. 6. Die 5. frigido, nubilo,ïsereno, calidiore.

916

Excerpere incipio mihi illa, quae M. Picus miserat, Sueuica.

Iun. 7. Die ?l. sereno.

Nova Wellingiana.

Ex Praga, Iun. 5.

5

lesuita Chrysodontis 27. Maii, apud Caesarem dixit: hune, sibi re-

tentis 3 munitionibus praecipuis, rursus expulisse Card. Bathorium: et

loca eius rursus in fidem suam redegisse.

In obsidione Budana, gegen alt Ofen über, ist ein stuck bergs under-

gangen: cuius loco fluuius est exortus, ut canalis: et draco, longiorio

4 ulnis, et 3 virorum crassitie, iuxta 'Turcas tertiüm visus est. Ouis

agnum peperit, specie ex dimidio humana. 'Turcae territi, uxores et

liberos deorsum transferunt.

Schwartzenbergius, heri vomm Kaiser zu Ritter geschlagen, donatá

eil catena aurea mille Ducatorum.

15

Bathori ligt zu feld, quod res ei non ex sententia succedat. Dicitur

et Sabo Nicolaus arcem Hust, quae Caesaris fuit, ei prodidisse.

Ex Antverpia, Maii 99.

Bommelensium in eruptione contra Hispanos perierunt 700 et Hispa-

norum 400. Sed quotidie fiunt eruptiones: et in urbe illa est Comes ao

ipse Mauricius, starck. Die Infantin, nauigat ex Hisp. in ltaliam.

Anglica classis habet 20 millia pugnatorum. |

Eodem 7.lIun. in Senatu cum 2 horas fuissem: et aliquantum in877

prato Neccarico, cum M. Vito, et D.D. Zieglero, ambulassem: domum

reversus, inveni advenisse meum generum M. Iac. Maierum: qui ante s5

aliquot hebdomadas Werda egressus, haereditatem adiit fratris: qui 20

pluvia,

annos absens, ignorabatur, num viueret. Haeredibus sex venerunt qua-

drageni septeni fl. in op. Binica.

3606

Ioannes,

Sixtus

bitu con

Coneionator

loannes

Theologi.

30

Beielstaini

annos 16

Valentinus, ó dvvoobpsvoc, Bibliopegus.

bei Don-

Binieae 19

Margareta coelebs, Bi-

et obiit 1574.

nicae in patria.

0s IUTUs.

e€9

D

M. Iacobus, gener meus.

Initio per

85

pro dam-

annos fuit

Andreas, huter, pilearius. Ciuis Binikae.

Latinae Scholae

Anna Maria, in pago Cle-

]coug cun

Moderator

brunna 1!/, horis à patria,

Boeblingae.

nupta Sartori. Pagus ist

Vxorem

halb Wirtembergisch: altera

habuit

pars est Alberti Lieben-

40

juod ipse

Barbaram.

steinii.

LUA IT

2 871. 476.

4 3006. 384.

14 384.

olfenbiütel

19 Bommel obsidetur. 885.

25 356.

25 385.

25 Zu Maierum: Habet secum comitem, Bergensem

m

Operarium, Hansonem.

lohannes Hoilin.

28 Binika, op. est in Zabergaea. Illic Parochus est M.

28 Binica — Bónnigheim, Stadt im Zabergáu, württ. Oberamt Besigheim.

—

—

292

Augustana

D. Oseae Halae scribo (.quia filius eius, M. Phil. Hala, cras ad ipsum

fermenmy

profecturus.) Scribo de occupationibus meis: de obitu dilectae uxoris:

de Testimonio Tybingensium "Theologorum, Coronam meam anni com-

*

probantium: filii eius (.qui

a

me schedam accepit pecuniae, quam ei ad

Fori 6.

susus ipsius necessarios mutuó dederam: nunoc certà 6 fl. in viam, etc.

audiuimu&

Sed non peto solutionem cum incommodo D. Oseae: cuius et ego de-

coenali 8U

378 bitor sum.) filii eius, inquam, | felicem ad nos reditum opto. Nune meam

n coena

domum

me.

generunl e

que etiam

10

habere tantum

filiam Theodoram.

parum: al

has personas:

nepotem.

ancillam.

Oret Deum pro nobis: sicut ego et Halis quotidie orem, mané et

Horá f.

vesperi, etc.

et Philoso

15

Hoc die 7? Iun. post horam 12^" antequam in Senatu consideremus,

Collegit

D. Decanus Stephanus Gerlachius, mihi mundé descriptum dedit Testi-

milo: qui

monium 'Theologicae facultatis Tybingensis, de Corona anni, perquam

et Testim

honorificum.

lippicos T

Ita nune hoc opus comprobatum

et tanqua

20

esb testimoniis

Witebergensis

ipsorum ]

1596.

e Acade

duarum excellen-

tium Academiarum,

Tybingensis 1599.

(issimis, :

Laus Deo opt. max. qui porró det gratiam suam operi suo. Amen.

nepoten:

Aceepi

Hoc die, post generi adventum, multorum interpellationes: statim

e& ordine succedentium, tanquam ex compacto. Vix alius abierat, cüm alius

Weidnero

lani: m (

successit.

M. Conradus Kircher

9. ab ]

Augustanus.

que Phys

Concionatores

M. Michaél Freimannus

mihi oom

Werdanus.

mihi elja

30

: Werdae:

M. Matthaeus Roetinger

propter 1

Nordl.

hgenitm,

resalutan

Ludimagister, Valentinus Listius. Classes 9 sunt.

Iurisc. e& Syndicus Werdae, Wernerus Seuterus Suev. Halensis, obiit

10 27

35 hoc anno.

tht nami

Arx Harburg, l mill à Werda. Ibi est Barbara Reglina, uxor Fri-

tronag, .T,

derici ab Hersperg. |

M. Burc. M

Frh. Celli

379 n op. Werda, loannes Wolfg. Regel. Vxor eius, Susanna Balerina

30 Dona-

M. Erh, (j

1 Francofurtum. 358. 416.

9 918.

16 117. 377. 380.

vinis, L ]

werdae.

20 390

—

—

293

S ad iPSum

Augustana: quae antea etiam habuit virum, patricium Augustanum,

Hermannum.

AUE qn.

Iun. 8. Q. Die sereno, etiam nubilo, sed sicco.

j Viama ett,

Horá 6. usque ad 9^* contubernalium rationes, in domo Facultatis

* 80 do.

audiuimus, praesente D. Gerlachio. Post horam 6. usque ad 11. noctis,s5

Nl Ineam

coenati sumus in Hospitio Ouis: M. Erhardo Cellio collega (.quem ego

in coena Decanum esse volui, et appellavi. omnia bene agente: et meum

generum etiam adhibente: cuius etiam uxorem hic esse putabat: ideo-

que etiam Professorum uxores invitauerat. Ita fuit prima mensa, matro-

narum: altera et tertia coniunctae, virorum, hoc modo. |

10

Iun. 9. Die fi. sereno, cum nubibus.

980

l Iànà el

Horá 7. usque ad 10?" in Senatu eramus. Nec ego, nec ullus artium

Sideremus,

et Philosophiae Professor, quicquam Angariá praeterita neglexeramus.

Collegio, profitenti Christum in Acad. et Ecclesia, literas Tybingensi

edit Tegti.

mitto: quibus gratias ago maximas, quod Coronam anni considerauerint, 15

; perquam

et Testimonio praeclarissimo commendauerint. Inclusi literis duos Phi-

lippicos TTaleros, et totidem Francones (.sunt 4 fl) gratitudinis causá:

et tanquam Arrhabonem, quo me óbligo: perpetuó, dum viuam, pro

ipsorum longaeuitate, et in vinea Domini felicitate, atque pro Ecclesia

et Academia, oraturum atque obsecraturum. Me ipsis, ut patronis colen- 0

dissimis, commendo. Misi ante H. 5*" vespert. ad D. Gerl. per meum

, Àmen,

nepotem: qui post 2 H. reversus, mapo&uvé pe vi] Bpaduvijtt.

: slalm

Accepl Halà Sueuorum binas literas. 1. ab Ecclesiaste Iohanne

cüm alius

Weidnero: qui commendat mihi Indicem Historicum D. Friderici Mosel-

lani: in quo opere is mei quoque honesté meminerit.

25

2. ab Iohanne Mosellano, Med. D. et Rectore Scholae Halensis, urbis-

que Physico: qui humanissimé scribens, patrui sui D. Friderici opus

mihi commendat: cuius partem aliquam miserit ad M. Erh. Cellium,

mihi etiam iudicandam. Et de G. Kornhofero, illinc | discedere iusso, 381

propter malos mores, et Satyricum qptoyAw(Gov (.contra bonos ibi viros.) o

ingenium, etc. Weidnero soli rescripsi postridie, me accepisse literas:

resalutare Mosellanos, etc. Nunc in luctu esse.

isis, obit

10 372. (371 Hs.) 314. 425. Tüschordnung: IDie Güste des F'rauentisches werden

micht namentlch angeführt. Crusius zeichnet wwur eimen Tüsch mit dem Zusaliz Ma-

axor Fr-

tronae. l. Meus gener. M. Crusius. II Merid. Forum Tybing. Rector magn. Harpr.

M. Burc. M. Maestl. M. Myller. III. D. Ziegler. M. Bucherer. IV. M. Beringer. M. Ioan.

Balerina

Erh. Cellius, Pastor Wanckensis. M. Moeglingus. Rector Bursae Ocker. Interdum

D ESREHQS.

M. Erh. Cellius, sed plerumque apud matronas. Splendida et optima coena, cibis et

90 Donz-

vinis. L. D.

14 378. 368.

i7 386.

29 Halà Sueu. 381. 168. 391. 227.

26 390.

29 168.

31 Halam. 380. 168.

——

—

294

—

yai 2

Iun. 10. Die (2. mané sereno, horá 11. tonante, et pïuente, denique

serenante.

$. gGH

hofgesind':

Conc. 2 Graecé scripsi: mepl to0 dSYyacpibo0 iXumf|mv, x9ig xal of

yaii 4

Iepov. oivoüvtt OB, ouyYvopv &ómxa.

donala 9

5 Iun.11. Die (. sereno, post nebulam matut. Hinc H. 1!/, tonit. et

yaii 9.

imbres, fulmen.

ein Sxel

Literae à D.D. Sebast. Hornmolto: quibus scire cupit, an apud Auc-

gam vid

tores vox Sexdecim reperiatur. Respondi, in libro 1. Caes. de bel. Gall.

yai 11

et apud Plin. 6. lib. 29. Oro, ut mihi librum, quem ante triennium com-

giden: pd

10modató dedi, a Lic. V.lI. loanne Wolfio reddi oret.

Maii 12

In excudendis meis Epicediis, iam incepta charta E est. Praeceden-

Maii 1

tium corrector, ipse M. Cellius fuit.

Den Il

Maii 12

Iun. 12. Die $. mané nebuloso, H. 11. tonante, cum imbri effuso, et

fulmine. Vir, xepaovóBXmtvoc Yevópevoc.

Maii 20

15

Profectio Marchionis Onoltzpach. cum 350 equitibus.

gnaedigstf

April. 11. von hinnen gen Uffenhaim. 12. gen Kitzingen. Ibi mansimus

weleher,

382usque ad diem (. propter lustrationem, quae apud Schwartz |ach facta

hei 5000.

est, 3000 peditum, et 1000 equitum: quos meus clementiss. Princeps

Duces: C

alit: sed eorum Dux est, G. Frid ab Hohenlo&.

sterung, 1

20

April.16. vénimus Konigspergam, ditionis Weinmariae.

Die 1. di

17. Hilperhusam: ubi Dux Coburgensis, comitatu amplius 100 equi-

juneturos

tum,

Mai

ipse nos excepit.

18

trans sylvam 'lyringicam, gen Ilmenau.

90, ger

19

Ichtershusam, bei Arnstett, fürüber.

9. get

25

20

gen gros Sümmern (.ist Erfurtisch.) proximé Erfordiam.

Imn. 1.

21

Sangerhusam, bei Mansfeld, fürüber.

9. Kit

22

gen Stassfort. Alldo, ein herrlicher Saltzbrunn.

. Ono

23

Magdeburgum. Hi exceperunt meum Principem sex millibus virorum.

Haet,

Magdeburg. convenerunt, Elector Brandenburgiensis, et meus serenissi-

Stip. illu

somus, et Dux Vlricus Mechelburgicus, Herr Heinrich Iulius von Braun-

Affimis

schweig: et frater eius, Episcopus Myndensis: Hertzog Ernst von Lyne-

Norà,.

burg: der zu Zell hof helt: unserer hertzogin bruder: et Comes Olden-

burgicus. Rex Daniae, hospitium constituerat pro 800 equitibus: sed

propter Suecicam et Polonicam controversiam detentus fuit.

Visital

35

Maiil. é Magdeburgo, gen Marleben. |

Nepos m

* Hailprunn.

10 Nuntio literas misi per M. Ioan. Myllerum.

11 372.

29 180

385.

14 389.

15 Principum expeditio. 201.

19 967.

29 358.

——

1 Soldu

:8 Gemeint ist. Caesar, de bello Gallico 1, 8, 1:

millia passuum decem novem

ditinerim,

murum n altitudinem pedum. sedecim fossamque perducit. EXne Reihe von Ausgaben des

16. Jahrhunderts bietet. hier ,seodecim".

9 Dieses Zitat, das aus dem óálteren und

Wünsen on

jüngeren Plinius sein kamm, ist. micht. festzustellen.

95 Vielleicht 4st. mit. Marleben

Belurib, Y

Gardelegen in der Altmark gemeint.

Teditus,

m

——

295

) denique

383

Maii 2. gen Soldwedel.

M

3. gen Essderch (.ein schon Nonnenkloster: ein guter handel fürs

5 l gj

j

hofgesind.).

Maii 4. gen Winsheim: da unser hertzogin Muter hof helt. Ibi mihi

tOHit. et

donata sunt 5 laebendige Plateis. Ligt von Hamburg 4 meil.

5

Maii 5. et 6. raisset ich auff der Elb nach Hamburg. Horet daselbst

Dd Àue

ein Saxen und Hochteutschen Praediger, Schelharamer, ein seer eiferichen

i dl Gall

mann wider die Calvinisten.

Maii 11. nach Lyneburg. Da ich gesehen, das saltz in Pleiienpfannen

Ditm qm

siden: neben der gros zerstorten statt Bardwick fürüber.

10

Maii 12

"Tüetedon.

gen Cell.

Maii 15

gen Wolfenbüttel.

Den 18

gen Braunschweig.

fouso, l

Maii 19

gen Gandersheim.

Maii 20

gen Gottingen. Ibi convenerunt die 4 kriegsobersten: meinis

J

gnaedigster Herr, Henr. Iul. von Braunschw. Landgr. et comes à Lipp:

Iansimus

welcher, Feldherr ist constituirt worden über 18000 mann: darunder

|ach facta

bei 5000 Pferd. Ei adiuncti sunt praestantissimi, | maxima aetate, belli384

Princeps

Duces: Comes Solmensis, Comes Phil. Hohenloénsis. Die general Mu-

sterung, ist imm Stifft Bodelborne, bei Ochser gehalten worden. Red.aso

Die 1. die reis von Gottingen. Existimo, Stadenos 22000 virorum ad-

100 equ.

luncturos esse.

Maii 99. von Gottingen, gen Eschweh.

80. gen Eisenach.

31. gen Meiningen.

25

Iun. 1. gen Schweinfurt.

9. Kitzingen.

4. gen Uffenhaim.

5. Onoltzpachum.

$ virorum.

Haee, ex epistola D.D. Ioan. Papii: quam ad D. Ioan. Gusmannum,

gerenissi-

Stip. illustris apud nos Procuratorem, recens misit.

80

on Draun-

Affünis Ioan. Vetscher, petit à me funebrem orationem.

von byne-

Nova, ab aff. W. R. quae sunt eadem cum proximis Wellingianis.

les Olden-

ibus; sed

Iun. 183. Die 9. sereno, calido.

Visitationem egimus, in collegio nostro, omnium nostrorum Auditorum.

8b5

Nepos meus, ex secunda in tertiam Paedagogii classem translatus.

d.

29 180.

91 Esslingà. 394.

92 Vlmà. 366.

34 4']5.

——

7 358./

1 Soldwedel — Salzwedel.

2 Mit Essderch $st wahrscheinlich dás frühere Bene-

icem, ovtn.

diktinerinnenkloster Ebstorf im Kreise Ülzen ( Hannover) gemeint.

4 Winsheim —

usjülen des

alleren und

Wüinsen an der Lwhe ( Hannover ).

5 Plaieise — Meerfisch, Scholle s. F'ischer,

Scehwáàb. Worterbuch 1, 1165.

10 Bardwick — Bardowtek bei Lüneburg.

20 .Red. —

i Marlen

HReditus.

T UENINUIUTUUEGKUUSS PT

—

—

296

Nova Wellingiana.

Grano Iun. 6.

Quae Turcae aedificarunt Budae, conciderunt. TTurcae complures à

b

Praedatoribus, diuersis locis bis caesi: semel 40 iterum 53 capti.

Pragá 7. Iun.

Caesar, ultra equestris Gradus catenam auream, etiam 40 millia fl.

Schwartzenbergio contulit. |

385

fospites |

Trautsanii unicus filius obiit. Ingens luctus. Legatio Tartarica hinc

hebdom&d

discessit: de pace transactionem promittens: und sich in ier M** be-

domi mec

10stallung einzulassen.

Antverpià Iun. 5.

terunt.

Fertur, Stadenos, eruptione facta, Hispanis eripuisse iere schantzen:

qui coacti sint ad 1 milliare retrocedere. Inter utraque castra, inducias

horarum aliquot fuisse, ad caesos humandos. Hispani expectant 8 le-

15giones: Stadeni, 8000 Germanos pedites, et 3000 equites.

Classis Holandica et Seelandica 80 nauium, tormentis armatarum,

Hispaniam petitura. — Hispanorum in Belgio classis exiit 80 nauium, et

20 ota«yoYGy veGvy. In ea sunt 19 millia virorum.

Hispani, nihil efficientes, Tun. 4. ab obsidione Bommelae discesserunt:

n Senc

20und sich zu ruck nach Rossen begaeben. Sind 2 kirchof, mit so vil

jlam pec

hültzinen kreutzen auf den graebern, das man nit darüber gehn kam.

humanite

Hat dise belaegerung über 4000 mann kostet.

craren, i

Der Fuentes iussu Regis Hispani, soll der ZEnglischen Armada auff

etam rec

den dienst warten.

Bagten, :

25

