von den Ostendern In 500 erschlagenn wordenn, Dises volck ist allent-

lis

alben vnwerdt, dann man solche nürgendt einlassen wiill.

m

20

Der sterbet will alhie wüder einreüDen, wie dann dise wochenn über

12 personen gestorbenn.

(6p

Eodem 16. Mart. Horá 1. literae à M. Iacobo genero: quibus commendat

etc

mihi, et M. G. Burcardo, Consulis Donawerdensis Matthiae Funoccii filium

loannem Funccium, huc missum: qui erit ipsius Burcardi convictor, etc.

25

Accepi cum essem in senatu nostro. Vesperi horá 6. sonante, absolui

relectionem compendiorum meorum (.Calabri, Daretis, Dioctyis, et ex

Herodoto.) 16 fere chartarum (.uno hoc die perlegens.) et cum ultimo

ged

Àdi

verbo accepi epistolam Germanicam loannis Vrbani Vetscheri (.nepotis

ex fratre uxoris meae, M. Vrbano.) qui Margaretam virginem duxit,

m

sonobihs apud Graecienses viri Zachariae Funccii, et Amaliae, filiam.

673 Vocamur ego et uxor ad nuptias, von Tü|bingen gen Graetz in Styria.

le

i

Literarum Datum 8. Febru.

Noul

Ianu. 29.

Eas accepi 26. Mart.

| KKalend.

|

Mart. 16.

Vet.

hah

$Q

Nuptiae erunt 5. April.

j Id est, lMart. 26. B 2

85

At mea uxor, inm multas hebdomadas feré decumbit semper, grauis-

simé aegrotans et tussiens, etc.

C

Hanc epistolam attulit Nicol. Vetscher, uxoris meae frater, Esslingá.

lore

touGatot, $y otouvyopO(e«. oixeiv Émttpénoytat.

lj;

22 Werdáà. 632. 673.

24 1. Funck.

25 Accepit literas Ioannis Iac. filii

sui, nep. mei.

28 Graecio.

30 2. Funck.

38 586.

5 abweühen .Hs.

long

—

25

—

Mart. 17. Die Q. simili.

den

T'abellario Hochstettensi, Ludouico Kesselbauro, dedi literas ad meum

generum, M. Iacobum: sampt einem schónen rhoten Teppich: welches

agna

uxor mea uxori generi, filiae meae, schaenket.

b

Summa responsi mei ad generum.

Comment. in omnem Homerum absoluta. Examinamus 41 Baccal.

Digen

Yer

candidatos. Proximé creati sunt 50 Magistri. Filius tuus, loan. Iac.

Maier Orusianus (.sic ipse gener, pater eius, ad eum rescribens, in epi-

stolae éxtypoqíj posuit, nunc primum.) proficit: nec saepe reprehenditur.

Vxor mea cupit, tuam filiolam ad nos mitti: (.Vestiet etiam eam, utio

| (le

lleg,

puto.) ut nobiscum viuat.

Nudius quintus coepta est schola pue|rorum 9 in hypocausto domuso74

gtatt

mihi &v:npoconxovu: quod D.D. Hochmannus commodat: quibus praeest

paedagogus, M. Burcardi affinis, Prenningerus, iuuenis doctus et bonus,

Nam Doctores quidam, et alii docti, iam suis filüis proprios conducuntis

paedagogos: nec filios in Oesterbergicam scholam mittunt. Quia ergo

&lche

llent-

tu audes filium huc mittere: pete à D.D. Hochm. ut etiam tuus filiolus

his 9 adiungatur. Ego etiam operam dabo, ut id fiat. Alam gratis eum:

über

tu vesties eum, et 8(G«xtpov (.fort. 6 l. per annum.) solues.

Bappenhaimia &xt(vqvoc xai poxopüiec quiescit: quia illustrissimus Prin- 20

endat

ceps noster,*ad Cardinalem pro ea scripsit: et res est delata ad comitia

etc

filium

Examinabamus Baccal. 9 2 — 9 2 1.

l, elt.

bsolui

Mart. 18. Die fi. sereno.

ei ex

Examinamus 1 candid. Deinde locamus nostrates pro dignitate eorum: 25

]timo

sed Bebenhusanos et Maulbrunnenses, non. Ita absoluimus hoc examen.

epotis

Actus erit April. 5.

duxif,

Epitaphium Graecolat. quaternorum versuum, mortuis peste, loanni

illem,

Conr. Machtholfo, Iur. Licent. et uxori eius Agneti, D.D. Anastasii Dem-

r

leri olim filiae, Aentringae in uno sepulcro sepultis, compono: et M.3o

Erh. Cellio do. Edetur ipsorum concio funebris, à Pastore Neobolo

habita. | Bis iam Lunaeburg. Princeps, Argentorato ad D.D. Bocerum 675

Scripsit, ac bis ibi mihi salutem dixit.

atis-

Martii 19. Die (2 serenissimo et frigido.

Conc. 2 Graecé scripsi. Rationes in Bursam computauimus, cum Rec- s;

singà.

tore M. Ioan. Erh. Cellio, et cum Oeconomo Ioan. Kegelio. Positio

15 8 8h.

ac, fl

Quaedam ex Statutis Acad. excerpsi: Epigramma faustae precationis,

5 Werdam. 672. 703.

29 655.

34 688.

384 Mané scarifieatus et

Dd r

tonsus fui.

95 Hoc die, Raaba recuperata.

ä

—

——

26

n

in domum nouam D. Ioan. Halbritteri lurisc. feci, Graecum, Latinum

Jme

et Germanicum senorum Versuum: quod post 5*" vespertinam horam,

veniens ad coenam, invitatus à generoso B. D. Henrico à Landauu, ante

nl

12

coenam ibi ad parietem, iuxta ianuam hypocausti, affixi. Ibi mox coenati

0

5splendidé sumus. |

676

0p

Mart. 20. Die (. simili.

an

Horá 7. usque ad 10!/,.. Declamationes correxi, et subscripsi. Persolui

t

15 fl. D.D. Mich. Zieglero Decano: à quo, 22. Decemb. 97. mutuó ac-

[

þ

ceperam, à Facultate et 10. lanu. 98. exposueram. lIta mnihil amplius

at

i10debeo. loan. Langius iunior, nuper meus Évotxoc, per literas ad me,

0s

gratias mihi agit pro cohortationibus: seriam sui correctionem promittit :

*

et orat, ut ne à collegio cogatur iterum in Bursa habitare.

Gn

Iterum M. Langio patri scribo: M. Michaelem Placium probare: si

n

habitet ita, ut nunce, Ioannes filius in domo Cellarii senis Rudolfi Riepii:

hus

15quia prope Martinianum Stipendium: unde ipse possit eum quotidie ob-

]

seruare, non tantüm 1 horam cum eo repetere. Eggenspergerum dis-

at

cessurum, xaxóvy dv9porov. Ioannem hodie ad me scripsisse: orare veniam,

TU

poenitentia duci, fore bonum in posterum. Me tentaturum apud collegium:

ded

an possim obtinere, ne in Bursam remigrare cogatur. Placium inspec-

]

20turum semper Annotata eius ex lectionibus, et concionibus, etc.

Hambergerus

Medici q«oiv: ótt o0 Obvaxo

Pappius

Etä

|

Yovfj pou paxpoy éxt Cfv.

1121

«

Tota facultas in hospitio Ouis coenati sumus: invitato honoris causa |

V

677 D.D. Philippo Engelharto: qui eras x«votxi ad Comitem Hohenloium

(uà

25 (.10 binc apud Hailprunnam mill) migrabit, per Stutgardiam. Hilares

eramus.

de]

Domum 1iui post XI?" horam noctis, et statim haec inscripsi. L. Deo.

^

Mart. 91. Die

Ó

. pulcherrimo.

hon

Sceripsi literas ternas. &. Cancell D. Aichmanno. 1. Commentaria in

1ntt

joomnia Homeri absoluta esse: Grammatiea, oratoria, philosophica, etc.

tem

Quae si exeant: tunc demum appariturum, quantus sit Homerus. Si ipse

t

8 Bona hebdomas.

4 783.

5 668. 729. Tüschordnung: l. Or. Diac.

Sam. Magirus. M. Cellius. II. Merid. Halbritterina. Gemminger nobilis. M. Lebemy-

cus carnes dissecans et porrigens. D. Halbritter. D. Siguard. Parochus. IIIL Occ.

Rector D. Gerlach. Cancell. Heerbr. IV. Septentr. D. Hafenraeff. Spindler, 6 Lincio

huec. Baro Henricus. Crusius. Diac. Wieland.

* 644. 680. 44.

13 Memmingam.

670. 744.

26 65

,:019.

24 Zwu Hohenloium: Georg. Frider. Waldenbergium.

Tüschordmung: I. D. Ziegler Decanus. M. Burc. II. Merid. M. Maestlinus. M. Cel-

iüre

lius. IIL, M. Vitus. Caupo Mokelius. IV. Septentr. Crusius.

29 Stutgardiam

. 696.

1

;mmn

in id mihi mittat Epigramma: gratum fore. 8'. Quia ad Coronam anni

J'am,

ünte

meam, nullum appareat auxilium, consilium, responsum: me orare, ut

mihi commendationem Facultatis Theol. Witebergensis, et Graecolati-

at

nam Doctoris Gesneri epistolam, remittat, primo quoque tempore: ut

opus querelam suam -Deo commendet: prae quo maluissem caetera mea [5

opera perire. Me omnes vires ingenii, animi et corporis, iam in 39m678

'solui

annum, contulisse in honorem et utilitatem inclyti Ducatus, et iuven-

Ü at.

tutis: et porró etiam collaturum, quoad viuam. Commendo me ei

lplits

9'. M. L. Engelharto, ut has literas tradat D. Aichmanno mox. Eat feli-

| me,

citer x«voxl filius noster, Doctor Philippus, in suum locum. Homerum :o

Qitot:

esse absolutum, etc.

Y. Ad M. Thomam Betuleium, Undertürckensis Ecclesiae Pastorem.

8l

Grupp. excusurum eius [excudet] seriptum. Me Epigramma in id factu-

rum: si mihi argumentum libri describat. Ago gratias pro donatis preci-

depii:

15

? h-

bus Habermannicis. Peto etiam Epigramma in Homerum, etc.

1 (ls-

Non poteram has literas dare D. Philippo Engelh. quia citius (.mediá 8.)

auectus est, me nondum parato. Postridie horá 6. mané nuntio Lusch-

tiam,

fim:

nauiensi,longo viro, Hansoni, gallinas deportanti à Cellario (.Hansoni.)

dedi.

Ispec-

Noua ab affine, similia Wellingianis, sup. 671.

20

Mart. 99. Die $. serenissimo.

Coepi mihi praeparare orationem Cicer. pro Murena: ut post Catili-

nariam 4*" explicem. Accepi à D. Hoeschelio 13 'Terniones fipAto7-

us |

lo

x"c qotcu in folio. Nam accepit meum Nyssenum. Interfuimus orationi,

quam Rector contubernii (.M. Ioan. Erh. Cellius.) habuit in Aula renouata, 25

Dlares

de humanitate i. e. comitate, colenda: et austeritate ac leuitate, fugiendis. |

Noua Wellingiana.

9

. Deo.

Ex Alba Iulia 4. Mart.

Ante 8 dies, 6 ypuoó8oug accepit noua ab Andrea Rotsckgei: eum

bonam partem de 1500 Turcis concidisse, multoes cepisse: atque etiam 0

na m

inter illos quendam Belgradensem Sangiacu Begum, quanuis vitam oran-

à, elt.

tem, esse occisum. Temeswarenses et nostri, contra se invicem maepa-

i ipse

T VtOVTOU.

——

r Diac.

Pragá 22. Mart.

Sultanus ipse venturus hoc anno dicitur.

95

jheny-

[[. 0oc.

Ex Roma. 14. Mart.

: [inao

Aldobrandinus rediit ex Vngaria: et Papae pedes osculatus est.

ingati.

15. 013.

1 401. 440. 444. 445.

2 4538.

9 Stutzardiam. 587. 685.

12 Vnder-

türcam. 656. 719.

20 Vlmá. 683.

23 Augustá. 669. 735.

27 611. 288.

y. Cel

m 096

18 Nach eius $s& excudet einkorrigiert.

—

28

—

Venetiis 20. Mart.

0«

Vscochi, contra Venetos. Arni fl. exundatio, etc.

9t

Eodem 22. Mart. in Facultate, et in Senatu quorundam delectorum,

NI

oramus, exponentes nostram petitionem: aequioris distributionis in vino

con

set leguminibus, etc. petitionem. Noctu coenabamus apud D.D. Zieg-

lerum, Decanum nostrum: qui omnes collegas, et uxores etiam, à5s(xytoe.

Mea domi morbo tenetur. |

680

oïw

Mart. 28. Die ?l. rpet nubiliore, postea serenissimo.

0U

Concionem Graecé in Templo excepi.

10

Mart. 24. Die Q. nubilo et humido.

Horá 3. mei declamarunt Graecé et Lat. prosá et carmine. Incepi con-

]je

ciones breues in VII poenitentiales Psalmos scribere, Graecé et Latine.

Iud.

Ich kan nit feiren.

-n,

luxta murum Blabyrensis aulae, iussu Principis aedificatur taberna:

&tl

i3in qua negotiatio erit ferri: sicut et Stutg. et Auraci: quia Princeps

paté

cóémit omnes ferri fodinas in hoc Ducatu.

tori

touGatot 13j otouxxap8la évovxiGovvat mÀetouc, voO &pymopeloy &xet. motetathos.

gral

ot G'aAvxol xfjouxes &vviaspuropstv A&yovvat : xod xb ExxXnctaxooxby cuvéBptov,

Ean

xai 6 óolavOpoc Aouxdc, && vpoguidvov. àvvtmpditerv. GDópoc oóv &ottv &na-

QUs

20 v&ot&oetc. 'O $ebc Yi&c &Xeot: $éAovoty ot. mepl

t5v xpatobvcta, &xetvouc t

el

xÀvüTvat iouGatouc: &AA& &Bpdioye KaoboAette.

oé0.x O Évoye, p vato

éoil Oa xaraBUxw. ob Yàp otouxxapülac éxxA€otwxcttxol, oUmote 1j9€i«oay

diti

£A)vya (.xÓp.ov QeoBÓctov, w«l xbptov Üctepov Asóvttov, &àv &A9ely eig Vijv

pha

681 GxaOmutav Tjv: cüc &yà BeyOivot, Enl podoet, xal oO eboryyeAtoo | xpà

arib

25 ttote EAAmot BteoxmpoEet, Gu vr'poqupucov &8eópmv.) oüxoxe TjeAov, qupil, dyvasobc

0 8

&yOpac, £A)vvac, &v vo(yyme móAet, 7] ottxevOl vpépeodat: xol obOEmotc

leidl

tóy ot1éqavóy |tou oO &ytaoto0, vv moot(AAay. (.t6 xAetvbv Épyov oO 'eo0, x5

QuXexpéAutov, tó votg £AXot XprotieUcay &v nácty.) Tj9eAov cüroxe pondetac,

7) Xognytac, ] coppouAT,e, GE Goat: GAX &reppdintony, xalxep ónb 1Gv Brvspi-

80 tép''nc VeoAóyGv (.xoplou obyytou xal xuptou veovfjoou, etc.) tprupta Aaqrp&

cuveotauévryy. vUv obv iouBatouc sloGEysctat &vyorrxdicovvot. &v oOv &xqebEo-

(

pat 16 : Xodpaoc, Ó tb Épyoy voO xoplou Go juoc motGv. 6pdtwoay dAAO!,

Doc

i& abvol &mo(Qoav.

Prin

Ergo nunc iam maiore animo, cby 9eQ, 6 xéneto|os, inceptos 7 psalmos,

(deve

35 etc. scribam.

2 Negatur Sultanus in Vngar. venturus.

6 677. 687. Tüschordnung: I. Sept.

Myllerus. Crusius. II. Ort. Vxor M. Viti.

mulieres:

.

.

III. Merid. Vxor Cellii.

& p

11 676.

12 818. 681.

Cellius. Maestl. IV. Occ. Burcard. D. Facundus. Zigl.

705. 718.

15 591.

17 608. 586. 682.

18 x5 xspuetpwpévov vévoc.

19 727.

22 '128.

34 680.

68

92 Vgl. Ierem. 31(48),10 f: &xvxoipovtog 6 moty & Épyo. Kuoptou &peAGg.

—

—

29

Mart. 25. Die f sereno, póst ventoso.

óvetp. Gewnvíjoag mou, «'. x Oeonóvtg B'. && yeplg vij &eonolvy, & mXMjge:

um

V'eepobytov, 10X aptotouv, [uocxpotépote ebpooüot Aóyotc, xal doteteAsotevotc.

- Yiho

Nihil inde secutum, & 1] £gtc pevato vífjc Yovatxoc, xal Tfjg 9uyatpóc. Duas

Zleg

conciones Graecé seripsi. Vxor in superius hypocaustum migrat. |

5

D

Mart. 26. Die (2). nubilo, frigido, ventoso, humido, vesperi serenusculo. 682

Duas conciones Graecé scripsi. 7) yov? &el xeTvyopei víjg $eoOopogc, g

obx ém:p.eAoUpévmc aüTfjc: 0, ob mavteAOc GAÀmUec* wal, Gv DoóAevot vtyl, &v

o0 $éAopev vapeictot. 7) O& &vttxpuc Govetvot.

Mart. 27. Die ((. sereno.

10

l (on-

Mart. 22. Die Landschafft, et D. Cancell. et D. Aenzlinus, et nobilis

atimà,

Degenfelder (.viri aliàás Principi intimi.) scriptum exhibuerunt contra

ludaeos recipiendos. Sic et Stutgardiana ciuitas: et D. Lucas Osiander:

UI

Tiv éaxutoO0 YwpaÀéav w*eqaAnw, & uoxvvme Ó Qenuorne mapopdAAsctot

ceps

£tot[toc eivot Aéyov: o vv &mtotoATy Ouxomicat 0 «paxvy Aéyevot. Rin offnei1s

patent Stutgardiae getruckt: in qua quaedam priuilegia Hebraeis Merca-

toribus (.sic enim appellantur, non Iudaei) dantur. Das Schieshaus imm

iodtt,

graben ist inen eingegaeben. ltem, quaedam eis in foro domus empta.

pl

| 8g-

Eam chartam de suggestu recitare in Templo iussi Concionatores, re-

eusarunt, etc. Argumentum Germanicum in 4? ordine proposui hodie:20

a

TU

et horá 3. materiam declamandi, de usu passionis Domini.

Ancilam nostram, Annam Fürkornerinam (.ex Lympurg. Baronum

o

ditione.) misit uxor mea Haechingam. Ibi generosa | Comitissa proprium 683

'5 I*hv

!

pharmacopolium habet. ex quo gratis dat omni venienti (.à multis milli-

| i

toUc

aribus.) wpóoqop« qcppax«. Attulit inde ancila uxori 1. ein wasser.s5

2. ein puluer, mit dem wasser mané et vesperi zu trincken, den athem

OR016

leichter zu machen. 3. ein salben, ad manus inungendas.

500 t

J

lt

Mart. 28. sereno (4. Die.

fs

Nova Wellingiana.

Vienná 929. Mart.

aumta

30

al«

Comorrani eripuerunt Turcis farinam, quam ad 'Totisam vehebant.

d

Doctor Paetus, Caesaris Legatus, in 'lTransyluaniam pervenit. Dominus

Printzenstainius multas scalas, et alia moAtopxwwux&, Vienná per flumen

devehit.

almos,

Venetis 21. Mart.

385

——

Ladigerae gener, proelio à Sabaudo superatus. Dicuntur 600 equites

[ Sept.

: Celli

et pedites caesi.

]g. 681.

2 662. 685.

9 Kunius mihi Graecam Odem offert. 641. 695, 704.

11 680.

684

13 684.

y Tonte

22 Hechingá.

30 679. '700.

——

36 Vgl. Diar. 1096[7 S. 377 Z. 4 Anm. und S. 35 dieses Bandes Amm. zw Z. 29.

—

30

—

inte

Antverpiáà 21. Mart.

Pi

Cum Rege Galliarum, Ducis Mercuri Britanniae minoris transactio:

ut Dux Regi tradat omnia oppida et arces, praeter Plauet: alatque

ger1

-

10000 milites Regi per 3 annos, auff der landschafft costen etc.

græ

9

Noua W. Roneri aecipio: quae sunt illa 679 supra Wellingi-

tanl

ana. |

684 Horá 129. fui cum M. Barthol. Haettlero: grauiter aegrotante. Filius

qui !

]

eius M. Iacobus, ante | aliquot dies huce rediit: corpore sanus, sed

de

debitis obaeratus. Dolet bonus pater, animo et corpore. Decumbit:

juil

ioOptaret se lectione sua liberari, aliquo tamen salariolo relicto.

)

Mart 29. Die ?. sereno.

1003

Scribo Argentinam Praeceptori Principis Aug. Iunioris, Theodorico

cUX

à Senden, amicé: me fuisse de incommodo ipsorum Argentinam itinere

9

sollicitum: et gaudere nunc, eos bene eó venisse. Me, óg vépovta, satis

15adhuc valere: sed habere coniugem perpetuó valetudinariam »Atvfjpr.

Me quotidie prospicientem mané, non amplius videre ipsos, meae etiam

jeou

diligentiae incitatores: quales, metuam, ut unquam amplius nanciscar.

tola

&ÀÀ& cà nàv mpotevoy9ot, etc. Me commentaria in omnia Homeri opera

[Itits

j

absoluisse. Quando vero Typographum habiturus sim: $&v &vi yobvao:

(dy

20 xXsic9«t. Fortassis eandem fore ipsorum fortunam: quae preciosissimae

tant

anni Coronae sit. Sed Ipse Videbit.

KoaAX $eooopp OApux oo1oboto

XxÀ& te BoApáGo

: Xp.018, yévowwxo. &p.

post

Quibus omnibus humiliter et officiosó me commendo. Doctori Pappo,

psal

25 e& Grolio &upiepcéA , salutem reverenter, etc.

1. Die Juden zu Stutgarten

s

udi

Noua 2 mihi vesperi

abgeschafft.

nuntiantur: à Decano

9. Raab von den unsern

signi

meo D. Zieglero.

;l

|

eingenummen. |

part

brum

685

Mart. 30. Die ?1. sereno.

chica

91

Confirmatur rursus, receptio Raabae: quam Baro Schwartzenbergius

lo ;

ceperit: subornatis Turcis captiuis, et post eos alüs: qui simularint,

se illos esse: qui ab ipsis ad commeatum adducendum emissi fuerant

remit

500. Deinde oppidanos, 1100, caesos esse: et Bassam ipsorum, se ipsum

26 682.

5 Vlmá. 678. 694.

A. 7 79.

12 Argentinam. 701. 660.

DN

26 682. 107.

28 6895.

30 óveip. habebam racemos nigros.

31 Raabae

684. 687. 688. 693.

82 Sciebatur Stutgardiae 28. Mart.

15 55

receptio.

)Z

li

18 Hom. li. 16, 60; 18, 112; 19, 65: &AÀ& v& uiv ngovetéz9er £dcousv.

19 Vgl.

Videh

——

-Hom. Il. 17, 514 «. 6ó.

D

—

3l

—

interfecisse. Proximo die sabbati, celerem nuntium Pragá excurrisse:

TU

Principibus aliis, et nostro, referentem haec ebeyyéAta.

latque

Accepit M. L. Engelhartus meas literas. Quas Cancellario Aichmanno

scripseram, ei statim misit: quas M. Birckio, ei praesenti dedit. Epi-

Hingi.

gramma breue in Homerum mittit. Iam à Turcis (inquit.) iam à Sec-5

tariis, iam ab Alchimistis, iam à ludaeis, afficior. Opto, ut tu semper

Filius

quieté valeas. Datum Dominicáà Laetare.

& se

M. Michaél Beringero, Principis Ioan. Fried. Praeceptori, scribo 1.

1mbit:

de Raabae recuperatione. 2. Me Noua mea libenter hebdomatim missu-

rum, si modó citó mihi remittantur, propter alios eadem cupientes. 10

3. ÀAn non possit unam tantüm libram ferinae carnis recentis, uxori

meae aegrotae curare, cibos meos saepe fastidienti. £$oeoo, x«l sb1oyet,

dlorico

ày Xptotip 1. MÓv coíjot, óxo tGv &yaplotov touGatev ctaupoOévut, xl

lnere

; 8Alis

yüy &xt. BAaoqrpuoupévo.

15

?J.v*fæv;,

Ad Nundinas Francofurt. scriptio. |

4. D. Oseae Halae. wepi toO oveq&voo, tibi curae sit. Palthenio sit686

etam

pecuniosus mercatus: ut mox lliadem auspicetur. Mitto accessionem, qua

Clsar.

tota historia Troiana absoluitur, XXIIII? libro Iliad. postponendam:

Opera

quae est emttopy| l. Calabri. 2. Daretis. 3. Dictyis. 4. ex Herodoto.

tU.

Odysseam absolui, et caetera omnia Homerica: ac mecum retineo. Sunt20o

Sslmae

tanta, quanta lIlias.

Petitiones meae.

1. Remitte mihi x«vfxx»otw meam, cum careat Typographo: ut eam

post tot annos revideam: et quaedam noua addam: ut, conciones in 7

^uppo

25

psal. poenit. et in Germanicos psalmos.

2. Mitte mihi Exemplaria meae Apologiae: si ea exiit tuo fideli

studio, ut spero, etc.

3. Si Palthenius susceperit lliadem excudendam, etc. statim mihi

significetur. Tum mittam praefationes 1. Generalem totius lliados. 9.

particulares: scilicet in 1. 2. 3. et 4*» Hexadem. Deinde 1. in Cala-so

brum 2. in Daretem, Dictyn, et Herodotum 3. in Ejpistolas Patriar-

chieas 4. in historiam duorum Graecorum. Peregrinatio(nem» Schweickeri,

Jerguus

lam antea habet.

rarint,

4. 81 Palthenius nolet inchoare: | tenta apud alium. Si nullus erit:687

üerant

remitte omnia lliados.

35

jpsun

5. Referat mihi Grupp. M. Scer. mea Sueuica, quae toties repetii:

—

) &

3 Stutgardià. 678.

4 Mart. 26.

8 In nouum collegium 687.

11 691

faabae

15 554.

16 Francofordiam. 639. 655. 711. 689.

18 Tomus 1.

20 Tomus 2

29 Zu Generalem: aut nullam generalem; quod x& mpoXevyópev« ibi, loco eius sint

—

19 9il.

Videbo. Spüterer Zusatz: Cogito tamen generalem praeponere, et Epigrammata

32 peregrino Hs.

32

—

Cratoni salutem, mei oblito: et D. Georgio fratri. Pro vobis quotidie

0ij

ni0S

Deum oro, etc.

303

His literis absolutis, coenaui in illustri collegio novo.

Priusquam eó venirem: D.D. Halbritter mihi confirmauit Noua de

lu

vet

5 Raaba: quae Geislingà venerant ad Iudicem Aulicum Liebenstainium,

Hor

vomm Pílaeger Ioanne Ulrico Crafftone. Dixi ea de re Principi: qui

statim adferenda curauit: et lecta sunt in mensa Principis: cui iam

guoc

ora:

semper mittam Noua. Ante horam 7*" inde sbxopíotoz abiens: cum

domum D. Halbritteri praeterirem: exceptus sum à M. Lebemyoo, et

feli

i0Subductus in hypocaustum D. Halbritteri (.praesente Barone D. Lan-

culi

dauo, et nobili Gemmingero, etc.). Alldo noch ein feinen Schlafftrunck.

L. Deo. Nesciens uxor aegrota, plorabat, ne quid mihi accidisset.

Mediá hora 9. noctis inscripsi. |

P !

688

"

Summa literarum, quas ad Caesarem Germanicé seripsit Adolf Frei-

i5herr zu Schwartzenberg, den 30. (.20.) Martii 98. aus Raab.

Prn

Gestern (.29. vel vetere stylo 19.) hab ich die statt und vestung Raab,

linae

Nou:

wider in euwer Maiestet gewalt, mit grossem schaden und nachtail dess

feinds, gebracht.

Dx

Darzu gebraucht.

20

die

Tieatt

Frantzósischen ]

faendlin.

fünff

|

Wallonischen

l

u p

]tem, den Herrn Palfi, mit seinen Heiducken und Husernen, auch

cogt

nauit

etlich Granerischen Teutschen. Haben sich ehrlich gehaiten, ipsi et alii.

'l'urcae erant circiter 1600 qui fortiter repugnarunt plus 4 horas. Ple-

nesté

T0C $

ssrique omnes occisi. Bassa, portae proximus, occubuit, und ein Aga-

Bassae kopf hab ich lassen auff die Vngerische pastei stecken.

Particularitates rei gestae, will ich morgen, oder übermorgen, hinach

Da

schicken.

Habeo in animo tentare aliquid etiam alio in loco. Bitte euwer M**

lus :

so unterthaenigst: ut mihi plus equitum et peditum, quantum fieri postest,

penti

Disce

mittat etc. |

gani,

689

Mart. 91. Die O

satis sereno.

Disputationi T'heol. interfui, praeside D. Gerlachio: respondente M. Io-

hanne Victore Hesso.

I

85

8'. D. Zachariae Palthenio humanissimé scribo: absolutam etiam esse

Illu

€»

Wxori

[5

679. 695. Tüschordnung: l. Merid. Princeps. loan. Frid. Posthae huic Principi

Hor

semper mea Noua mittam. II. Breuning. Beringer. IIT. Adolescens inseruiebat, prae-

16 675.

20 Sind

seindens. IV. Crusius.

b 685.

14 691. 685. 692.

Magei

10 faendlin.

98 Zu alii: Nabolourt und Obernbruck.

35 Francofordiam.

(astae

686. 711.

AU

12 R

11 Der Klammerschluf fehli 4n der Hs.

April. |

Diart

pescur

33

—

Otidie

Odysseam, sicut optarit, e&£ omnia Homerica. Ergo me ei optare pecu-

niosum nunc mercatum: aut etiam, si opus sit, impensarum socium: ut

mox ab hoec mercatu, lliadem typis auspicetur. Tunc me ei mox scrip-

lÀ de

turum, ei missurum, praefationes. Sperare me, opus utriusque Tomi fore

Iinium,

vendibile: quia nunquam totus Homerus, nec sic, explicatus hactenus.s

( qui

Hortaturum me etiam auditores (.circiter 70 et aliis alios nouos subinde

l iam

succedere. ut emant. Me hoc ipsorum Aou$, quotidie pro ipso Deum

: um

orasse. Ipsum, saluum esse. Qualis utinam xavotxi posthae etiam, cum

(Q, et

felicitate, maneat, etc.

ln

Coniunxi cum literis et Calabro, etc. ad Halam, uno rotundo fasci-10

runck.

eulo. M. Halae dedi.

(üssel,

1. D.D. Chytraeo. Opto ei bonam valetudinem, z«votxi x«l zxvaxaOn-

uet. Satis ego, óc yépov, valeo. 7) 8& vuvi, Guxmavtoz voorpotox, x« xAv-

Bu

vípne. Tà ópwvpuà xvvx absolui, quAenovóta:x xal mAxi : Optimus

Princeps Augustus lunior, 25. Febru. discedens, commodé nunc Argen-15

Faab,

ünae est. Heri in novo collegio, apud Principem mihi coenanti, optata

] dess

Noua, de Rabaa recepta, etc. |

Doctissimo iuveni, Domino M. Henrico Braspergero, etc. Tybingae etc. 690

S. Domine M. Henrice Braspergere, legi epistolam, quam ad filiam

meam scripsisti. Rem quidem petis honestam: sed ea est conditio filiae2o

ut propter certas causas nondum debeat nubere: nec nos eius parentes

, àüch

cogitamus eam collocare cuiquam: misi qui conditionem habeat, officio

el alil

nauiter fungatur, et fructibus laborum suorum uxorem ac liberos ho-

s Dle

nesté alere possit. Itaque quiescat procatio: nec negotium facessatur,

25

| Àpa-

nec senlbus nobis, nec minoris aetatis filiae.

V. 831. Mart. 98. ex Museo.

hinach

M. Crusius.

Darmstadium, loanni Angelo. Ambo iuvenes, Ioan. Angelus, et Pau-

*

er Mtct

lus Raysius, creati sunt Magistri

a

nobis hic. Spero, quod T. D** acce-

perit meas superiores literas, et fasciculum, quem Francofordiam miserit. 30

postest

Discedunt à nobis ambo Magistri. D 'T. et ipsis, omnia felicia contin-

gant, etc.

691

M.To-

Mense Aprili.

April.1. Die fv obscuro, frigide, humido, ventoso, sereno vario.

n esse

Illustrissimus Princeps, D. Ioannes Frid. (.agente M. Beringero.) mittit ss

——

uxori meae aegrotissimae, bonum frustum aprugnae carnis. Deo G.

Principi

y, praee

Horá 9. usque ad 10*" interfui Disputationi Iuris: praeside D.D.

90 Sind

Mageiro, respondente M. Ioanne Sorg Stutgard. et obieci exemplum

fordiam,

castae Susannae, falsó damnatae, et rursus absolutae

contra proposi-

12 Rostochium. 620. 823.

18 Tybingà Tybingam.

24 Accepit ille

April. 1.

28 Darmst. 639.

29 71l

35 685.

Diarium Crusii II.

9

——

34

—

duit

tionem 50* de sententia non annullanda: quam Iudex in mortis agone

qulb

dixerit, iniusté esse latam.

h

Interea uxori meae S. coenam dedit, cum pia consolatione, et efficace,

c0101

D. Diaconus I. H. Wielandus.

5

Vicini nostri uxor, Riepii Cellarii, saepe edulia mittit uxori meae.

qum

anà

April.2. Die (2 frigido, asperrimo vento Borea.

gnde

Ex Nouis, quae mihi illustrissimus Princeps Ioan. Frid. misit post

dess

antemerid. concionem.

Tun

Ex Vienna 3. April. gar spath.

elai

10

Heri 1. vierteil stund nach 9 urhr abents, currier venit laeto cum nuntio

iil

(.solius Dei opus est. quod 29. Mart. Raaba sit recepta: nostrorum |

692ad 800 interfectis: ex quibus ad 500 mit dem puluer erstossen worden.

Et plus 100 Turcae, sich in ein gewelb begaeben, darinn ettliche fass

2l

puluer: welches sie, negatá ipsis salute à nostris, angezündt haben. Ita

enunn

15 ipsos et nostros periisse, die auff dem gewelb gewaesen. Abundarunt com-

meatu, etiam in plerisque domibus. Bei 120 stuck geschütz auff redern:

und imm zeughaus noch 50 stück ungefasst. In der vestung, 1600 viri

fortes fuisse dicuntur. Bassa, iuxta portam periit, et Gumlier Aga.

Ex Vienna 27. Mart.

90

20 Adhuc fama manet, à Transyluanis Beglerbegum Belgfadi, cum 1500

tht

lurcis, caesum esse, diuite praeda parta. Inter captiuos T'urcas, sex

Bo

inventos esse: welche dem Fürsten die zauberei auffgelóst, und wider

lastz

zu recht gebracht. Venit ante 12?" H. meridianam, ad nos ex Esslinga,

mihi

Magdal. Neurhoti affinis uxor, seruo comitata, cum 2 equis. Abiit 3. April.

D. H

25 medià 11. H.

April. 3. Die (. humido, nubilo.

Dis

Horá 8. usque ad 10** interfuimus rationibus, quas de Angaria

dedit oeconomus Bursae, etc. |

quom

Digit

693

Horá feré media 5^ illustrissimus Princeps D. Ioan. Frid. misit mihi

30 Noua. Ex urbe, Praga 24. Mart. vet. stylo. Raab erobert 19. Mart.

g, R

landa

3 stund vor tag. Ist in 4 stunden erobert worden. Occisi et capti sunt,

usque ad diei (. meridiem 1900 Turcae. Dann sich vil versteckt gehabt.

honá

libros

Liberati sunt 500 Christiani. Pugnarant fortissimé Turcae. Exiuerant

autem ex Comorra 17. Mart. nostrorum, equites 1000 et pedites plus

——

à Dor

35 3000. Primó, ventus fortis eis adversatus est: deinde luna claré splen-

14

82 7:

8 654. T.

6 Conciones 2 Graecé scripsi.

* 688. 693.

11 Z«

UM

recepta: scil. 19. Mart. vet. stylo 9 stund vor tags.

12 688. 692.

20 679.

M TT

loanne

22 *9.

29 691.

30 Zu 19. Mart: Sontags.

9391 Raabae

——

94 703 (608 Hs.).

281

occupatio. 692. 685. 704.

10 noch Zs.

1635).

Digite

——

35

—

- g0ne

duit: tum nebula ex Danubio &opdátoug fecit. Portarant secum pontes,

quibus transierunt amnes. Appropinquauit vir ille, qui Petardier appella-

fitape

tur: dieweil er ein Petard getragen (.genus tormenti, puluere impleti.)

comitatus viris 100. .Die Bruck ist aeben nit auffzogen gewaesen:

1620

quia Turcae expectabant reditum suorum, quos ad commeatum impor- ;

tandum emiserant. Das erst Petard hat nit wollen abgaehn, sonder das

ander: donec pulueris plus, primo impositum est. Allso sind die stuck,

il post

dess wolbeschlagnen mit eisen, thors, hinein in die statt gesprungen.

Tune nostri irruperunt. Ita munitio, post acerrimos conflictus (.nostris

1 nünto

etiam repulsis, sed reversis.) capta est. Bellica tormenta intus 160 et:o

'orum ;

commeatus in annos 6. |

300 occisi.

694

Worden.

he fass

Nostrorum, ä

500 vulneratü, BA«févcec.

Jen, Tta

21. Mart. ex Raaba quidam literas scripsit: qui haec praecedentia

n com-

enumerat, et alia.

15

tedern:

Tune intra Raabam man-

700 Wallonen Reutter.

000 vir

serunt: donec M** Caes. aliud

300 Hussarn.

praesidium ordinet

200 Heiducken

g

E

] Et Baro de Schwartzenb.

um 1500

500 Turcae in arcem, vel castellum, confugerant: sed tormentorum o

ictibus ad deditionem coacti sunt.

(08, Sex

d wider

Bassa defendens se gladiis in utraque manu, caesus est: caput eius

"sslngn,

hastae in vallo suffixum. Capta est eius uxor, et filius. Attulit haec

3, Aprll,

mihi legenda, adolescentulus ex Nouo Collegio Acacius de Laimingen,

D. Erasmi beati filius ante 7 hebdom. Schorndorffae mortui.

25

April. 4. Die $. ventoso, humido, vario.

Bis docui. In psalmum 55. commentatus sum. Noua ab affne W. R.

Angana

quomodo Papa Ferrariam intrauerit. Digiterii gener, captus à Sabaudo.

jsit mihi

Digiterius portum Sabaudo eripuit. Gallus Mercurium Britanniae sube-

9. Mart.

git. Raaba, strategemate capta. Chrysodus iterum de 'Temeswara ten-a0

pti suti

tanda cogitat. Filius generosi D. Bappenhaimii, D. Maximilianus, Ratis-

; gehabt.

boná reuersus, me per adolescentulum nobilem salutat: | et quatuor 695

xiuerant

libros commodató mittit. 1. excusum, Latiné, et Germanicé, idem opus,

jtes plus

à Doctore Matthaeo Bappenhaimio, de hac stirpe olim editum. 9. Genea-

23 718.

rb splen-

2 Zu Appropinquawit: Portae.

27 Vlmá. 683. 699. 700. 707.

MOL EM

92 Zwu reuersus: April. 9.

32 Zu salutat: April. 4,

39 699.

34 D. Matthaeus,

1t Z

V. I. Doctor, Canonicus Augustanus, absoluerat hunc librum 1495. sed edidit

9 619.

loannes à Bappenh. 15583. Augustae.

91 Raabae

28 Digiterüi gener ist der franzósische Heerführer Marquis Charles de Créqui (gest.

"M

1638), der die Tochter Lesdiguiére's (vgl. Diar. 1596/7. S. 3877 Amm. zu Z. 4), der hier

JDigiterius heisst, zur F'rau hatte.

3*

[óv)

logias M. Ser. plurimarum illustrium familiarum: Regum Hispaniae et

fieg

Franciae, etc. Ducum Sueuiae, Bauariae, etc. 3. et 4. iconas antiquas

E«

Bappenhaimias, etc. utriusque sexus.

git

Vesperi horá 6. [mihi] Graecum Epigramma Alcaicum, in mea com-

8

smentaria Homeri, mihi, M. Cunius offert.

de

April. 5. Die $. ventoso, obscuro, humido.

)

Horá 8* usque ad 10?» promoti sunt 41 Baccal. et prandimus in

hospitio Ouis. Sedimus in prima mensa.

Baccalaurei singuli Cauponi (.et caeteri) soluerunt 8 bacios.

D

10

April. 6. Die 2L. simili.

Don

M. Vitus Myllerus, et gener eius M. Michàel Zieglerus (.Decanus

meus philosophicus.) exspatiabuntur cras equis in Franconiam. Eant et

u

696redeant feliciter. | Literas do M. Myllero, ad affinem meum Christo-

phorum Helmrichum: quibus hos 2 viros ei commendans, laudo, ut mei

sipus

Goar

15 honoratores, tanquam patris, etc. Doleo, me nihil responsi, nec ab ipso,

aCC6]

nec ab Eberwino, ad binas meas (.7. Iun. et 7. Septemb.) literas, acce-

Ho

pisse. Dubitare, num eas acceperit. At priores nuntio Alttorffensi Con-

Wiel

rado Sichotto, alteras Studioso Noriberg. Christophoro Coruino, dederam,

etc

Yesp

20

Cancell . D. Martinus Aichmannus, heri vesperi huc vónit. Er soll

pe, ]

nobilem Nippenburgerum zuo eimm oberhofmaister, und Hernerum zuo

einem Praeceptor, apud Princ. Ioan. Frid. in Novo Collegio instituieren:

Àt

an iuncker Breunings, und M. Beringeri, statt: qui bona cum gratia

Taeffe

dimittantur, ad alios usus, etc.

25

Princeps noster clementissimus ante paucos dies affixit chartam: sibi

Cor

iam esse rem ferrariam (.das eisenberckwaerck.) in manibus [esse|

thri-st

(.habs von andern allen, mit vergleichung, amn sich gebracht, etc.)

Tin

"''itulus.

D. Cs

Wir Friderich von Gottes gnaden, Hertzog zu Wirtemberg und Teck,

Qp

V

»o Graue zu Mümpelgart, Ritter dess künigklichen ordens in Franckreich,

thund allen und ieden unsern Ober und Vnder Amptleuten, etc.

Mense Martio, ferraria officina amm Bebenheuser hof allhie gebawt. |

M

697

adhue

Cl. viris collegis suis honorandis D. M. Vito Müllero, et D. Mich.

2 Antiqui

Litera

2 Zu antiquas: Horum tertius liber, fuit Augustae pictus 1486.

habitus.

4 681. 71'.

7 687. 105. Tischordnung: l. Ort. Rector magnif.

d eu

