tb moAÀixeupa *5 obpávwov i. e. Minorem Catechismum Graecolatinum.

Teda

Senatus Acad. donauit 2 Philippeos, et Facultas totidem.

Laeti in prandio, omnes. Gute tractation.

G

viuii

20

Literas mihi humanissimas, M. Eusebius Stetterus attulit Vienná à

D.D. Hugone Plotio. Cupit continuari amicitiam nostram, hic Caesaris

ibi Bibliothecarius, bona de me locuto Stettero.

Medià H. 5* ascendimus in curiam oppidi.

Donauit gener meus ein Silbercronen i. e. 99 bac. Remansimus tantüm

Ti

35 unius mensae viri.

In ecoena sedimus in hypocausto inferiore tantum 2 mensae. Ego, et

affinis Andr. Rulandus, et sponsus, ac sponsa, et intermistae virgines.

modi

In altera, vidua Hambergerina, et quaedam foeminae atque Geigeri.

Rulandus, sponsam nidergelegt. Von vilen gesungen: wol dem, der in

N

30 (GXottes forcht staeht.

tun

Novemb. 6. Die 4$. simili.

Mané 7, usque ad 10*?" domi meae, multis utriusque sexus, et Geigeris,

Làà,

]

das weinwarm. Kostet vil weins, mich.

vil: ]

Secun

Saltatum in domo Vniuersitatis. Semel saltaui cum filia mea spiri-

g, T

ss tuali Barbara Maegerlina.

Tzed

6 Zu Studiosorum:

Cong

1 Gratias post prandium egit M. G. Burc. hospitibus.

Erant 129 convictores D.D. Ioach. Fabri, vicini mei.

12 568. Pecunia donata,

illu

905

52 fl. et 3 pocula, cum meo: et 10 Zingeschirrlin.

18 Zu poculum: 26![» lot

affin,

91 Vienná.

95 sed dedi ego.

27 Soluit gener. Pro mare, 6 b. pro foem.

II ;

4 b. etc.

2* Noctu, in hospitio nobilis 62 annorum bonus, von bei Maul-

brunn.

Spon:

4 55

395

Prandium ante 12?" usque ad mediam 4*?" mensis 4. |

563

Saltatum in domo Vniversitatis. Ante 5?" horam ascendi: vidi, ne

NI

quid contra officium fieret: rursus choream duxi cum Barbara (.à Ru-

hj

ïec-

lando affine adducta.) Maegerlina: statim redii domum.

In coena eramus 2 mensae.

5

LT

hi,

Die Geiger domi meae pernoctare soliti, Item, Iacobus. Caeteri affines,

$(

in hospitio.

Onitg.

Nocte post 10. H. ex hospitio (.ut et antea.) domum rediimus, prae-

cedente cantu Musico Panduristarum. Domi meae in hypoc. saltatum.

Novemb. 7. Die 9. toto nebuloso.

10

dIum,

atum

lentaculo apud me sumpto, horá 9. discessére Nyrtingenses affines.

eben.

Posterius, Panduristae. Docui ego utramque meam lectionem in Schola. |

564

Prn

Pomeridiano tempore satisfecimus cauponi Mockelio:

ego 8 fl. 9 b.

eTam

num.

soluentes ä

ener 16 fl.

18

leder gast, per tempus nuptiarum, ipse pro se solvit symbolum.,

Gener soluit 3 Panduristis pro cantu eorum 10 fl. Item 7 fl. pro con-

Ià à

viuiis eorum, qui in 16 fl. praedictis sunt.

esaTis

Nouemb. 8. Die ?1. Post nubila Phoebus.

Noua Wellingiana.

20

müm

Presburgo 28. Octob.

Turca straift, nostri ei imminent, non uno in loco.

Bilsá Nou. 2.

?0 el

Walachus occupauit Cron und Sibenbürgisch Weissenburg, in com-

rihes,

25

modum Caesaris, contra Cardin. Bathori, qui victus est.

3geni

lr n

Antverpi& 29. Octob.

Naues 9 Thomkirchenses, à Seelandis victae. Ad 97. Nouemb. ven-

turi, conventus erit Caleti, ob pacem generalem faciendam. Eó Albertus,

1 Soluit gener. Pro mare, 7 b. pro foem. 5 b. etc.

1 6. Nouemb. D.D. Sinapii

|geris,

zaalhochzeit (.bei der Cronen.) Bene. Dann in den Schenkhochz. verleurt sponsus

vil

paucula quibusdam donantibus, et 2 vel 3 conviuia frequentantibus.

1 In

secunda sedebamus. 561. T'üschordnung: l. Crusius. Stetterus. II. Affines 3 Nyrtingen-

gpiri-

ses. III. 8 Geigeri. Hospes Mockel. IV. Iohel Hepsacker, Chirurgus hic: cuius frater

——

Ezechiel Heps. est, Concionator zu Epperies, in superiori Vngaria. 591. Pater fuit

Concionator Vraci. Cum M. Stettero, amieé petente redii in gratiam. L. D. 602.

Sorut ;

4 Zw adducta: sicut antea.

5 Pro mare 6 bac. pro foem. 4 etc. Soluit gener.

jonata,

565.

$ Zu mensae: In hyp. infer.

9 In priore: T?schordmung: l. Ort. Crus.

JJ Jot,

affin. Ioan. Necc. II. Walpurg. loannis ux. peY&Av, péAowva. Dorothea, Marci ux.

) fpem.

]

III. Iae. Necc. affinis. aff. Marcus Neccer, senior. IV. Die Geiger3. Mockel hospes.

Maul-

Sponsa etc. in altera mensa.

14 Solui praeterea 5 fl. 21 kr. pro variis rebus.

20 555.

21 570. 578. 583.

94 a.

23 oüx &va9.

28 g.

—

——

396

und die Vnierten Staden, et Regina Angliae, mittent legatos. Contrà,

Stadenses zu Hag versamlet, recusant tractationem pacis: nisi prius

ipsorum priuilegia retineantur: omnes milites exteri, et omnes Officiarii,

ä

omnes lesuitae, expellantur.

Y

Cassoui& Octob. 928.

Tartari, caesi bis: et captiui, liberati.

y

y

Ex Gallia. Rex vult lesuitas restituere. |

565

Continuatur tumultus Caramanicus, et aliorum populorum Orientis,

y

contra Turcas.

y

10

Literae ab Hoeschelio, datae 2. Nouemb. Chalcocondylem remittet

y

proximé, si aegré caream. Commendat ad successionem Med. Profes-

sionis, D. Iosephum Cellarium. Chrysost. xepi tepocóvnc excusus. Graecas

meas literas mittet Venetias.

l

Audimus, magnam partem oppidi Leobergae, ab incendiariis com-

J

15 bustam esse.

Novemb. 9. Die 9. nebuloso, nubilo, humido, obscuro.

M

I

Ioan. Vetscher affinis (.cuius equus, et seruus Rusticus, his omnibus

diebus apud me pasti sunt.) Esslingam abiit.

Catalogus invitatorum superiore tempore ad nostras nuptias.

20

Esslingà Consul Bernh. Reihing, et uxor, et filia eorum Magdalena

Neurhotin. Non venerunt. |

566

Iohan. Vetscher. Nicolaus Vetscher. Non interfuit.

Vlmá, Wolfg. Roner, et uxor. Non venerunt.

M. Iacobus Maier, et uxor. Non potuére venire.

25

Tybingenses.

Doctor Ioan. Georg Siguard, Parochus.

Steph. Gerlach.

Matthias Hafenraeffer. Non venit.

loan. Hochman.

90

Iloan. Harprecht. Prohector.

Henricus Bocer. Pro eo vónit postrid. uxor.

ä

Ioan. Halbritter. D. Dauid Magirus.

Tobias Hess. Non venit. D. Dan. Moegl.

Zebelin. Non venit. D. Andreas Planer.

35

Andreas Baier, Non venit.

:

QUUSUCUU U

I

Dauid Wilhelmus. Grauiss. morbo impeditus. Misimus ei cibum

12 599.

13 Pransi mecum, pomerid

d UY

10 Augustà. 550. 600.

)

tempus transigerunt. 563. 608. Z'óschordmung: l. Nicol. Vetscher. II. M. Neccer

Theodora F. Vxoreula D. Hambergeri. IIIL. M. Sixtus Sartor Augustanus. D. Ioan

ler

G. Hamberger. IV. Ioan. Vetscher. Crusius.

14 560. 568.

19 560.

I

9 exterii Hs.

397

—

Wt

prus

Ioach. Faber. Pro eo vénit uxor.

Ioan. Georgius Hamberger.

:iarii,

Michaél Ziegler.

t C u cE

G. Burc. Decanus. Ipso 5. Nouemb. cüm esset ipse in prandio,

uxor ei filiam peperit.

b

1

Michaél Maestlinus.

-

I

Erh. Cellius. Pro nondum satis sano, postridie vónit uxor.

enlis,

Id

1

Vitus Myllerus.

Ioan. Theod. Snepfius, Pastor Derendingae.

Dillel

tOfes-

Christoph. Heerbrand, Pastor Wilae vicinae. Neuter horum com- 10

paruit.

d6CaS

Henricus Wellingius.

com

Caspar Bucher.

Dauid Magirus, Diaconus. Filiolà recens | mortuá, non vénit.567

15

Misimus ei cibum.

E ]s x

Ioan. Conradus Essig. Oppido abfuit.

Qibts

Toan. Theodor. Winther, Marg. Eggelspachiae vel Maegerlinae longi-

capillae maritus. Non adfuit.

Filia Barbara semper adfuit.

alena

Andr. Walch Notarius. Non véónit.

20

Leonh. Metzger Archigrammateus.

Dominus Catharinus Dulcis. Frolich.

Georg. Gruppenbach.

Rudolfus Riep. Non vénit.

Filius eius Lud. Riep, Keller.

25

Wolfg. Riep. Non adfuit.

Albertus Benslin.

Non vénit. Sic

UR

Michaél Greiff

)

nec sequentes:

Pflaeger Kienlin auff des Abtshof. Vx. vónit.

Vicinus Figulus, Abraham Burckhart.

30

Sebastian Vogler. Vxor postridie adfuit.

Iloan. Vlricus Maier, cum matre.

Ioan. Rauch.

Dess Iungen herrn KuchenMaister.

Sixtus Kienlin.

385

ibum.

lacobus Weininger. Vxor adfuit.

——

Peregrini, cum uxoribus.

ynerid.

Neceet,

Marcus Necker, sponsi patruus: et uxor eius Dorothea. Haben ein

herrenpfründ zu Nyrtingen umb 1600 £.

) Ioan.

—

Tohan. Resch: et uxor eius Waldpurgis, Marci Neckeri patrui soror.4o

Ein Weisgaerber. |

—

—

398

568

lacobus Necker, frater sponsi: Weisgaerber.

fut

Georgius Henricus Necker, frater

Pueri

sponsi, Scholasticus.

ad

Georg. Laubengeier Hambur-

ot

gensis Saxo. Discit Germanica. Poculum D.D.

Sequentes non comparuére:

tor

Georgius Müller. Baltasar Mütschelin, Nyrt. Gaistl. Verwalter.

m

M. Paulus Rucker, Beblingae Concionator.

[a)

M. Iosephus Elenheintz, Waltenbuchae.

Tüt

10

M. Baltasar Elenheintz.

14

M. Iohan. Vlrieus Holp, Neidlingae Pastor.

tie

Balt. Greiner, zu Tettingen Schlossberg.

lal

Georg. Laubengeier, Nyrtingae, aegrotus. Poculum D.

Caspar Keierlaeber, Nyrtingae Institor.

(

lid

15

Correxi chartae D. prius latus: et postridie, alterum.

Nouemb. 10. Die fi. feucht und tunckel.

Pr

Mané H. 6. in foro ciues oppidi convocati, moniti sunt sub poena:

ut (.die (. futuro mercatu.) diligenter caueant ab Incendiariis (.quorum

nomina et habitus lecta sunt.) atque incendiis.

20

Immigrant in

Nicolaus Adolfus.

(4

superius meum

Mater eius, Marg. Zuck-

hypocaustum,

misserln: et vitricus,

qu

sta

et contiguum

Andreas Frei.

cubiculum, 2

sig

loan. Frei. Nouerca

25

Spirenses Stu-

eius, ista Marg. Zuchm.

diosi

de

et pater, Andr. iste Frei.

Locarium annuum, X fl. et pro lecto 5 fl. All 14 tag, newe leilacher.

Filia mihi indicat, et gener: de donata pecunia nuptiali, bonam partem

*

ex arcula cubiculi eorum (.quam

a

tergo videmus effractam.) | furto

569 ablatam die $. vesperi fuisse: et ita tantüm 52 fl. (.ut suprà dictum.)

g

31esse relictos.

68

li

Fraterculus loannis Friderici Wirt. Principis, in Novum Collegium

profectus huo, L. Iulius.

jl

Novemb. 11. Die (2). et S. Martini Episcopi, humido et obscuro.

I6

55

Conc. 2 Graecas scripsi: caetera domi mamsi.

Q

G

Incipit mercatus Tybing. annuus.

8 Zu Müller: Praefecti Tybing. Valentini à Mülen pater.

16 558. 573.

18 565.

p

22 582.

29 561.

83 Nune 5 hic Principes, ob studia. 578.

93 Hier dürfte ein Versehen . des Crusius vorliegen. Gemeint st wohl der Herzog

D

Julius Friedrich von Württemberg (1588—1634), der 1599 in das Collegium eintrat

s. A. Willburger, Tàb. Bléiter 13 (1911) S. 20.

—

399

—

Inscripsi meae Heliodori Epitomae, in alba membrana (.cum viridibus

funiculis.) ligatae, haec verba.

Illustrissimo Principi ac Domino, Domino Augusto, Comiti Palatino

ad Rhenum, Duci Bauariae, comiti Veldentiae ac Sponheimii, etc.

S. in Christo P.

Accipe, clementissime Princeps, magnificentissime Tybing. Acad. Rec-

tor, vicine honorificentissime, meam, quam celsitati magnificentiaeque T.

in proxima apud vos coena promisi, /Ethiopicae Heliodori historiae Epi-

tomen (.ornatissimo doctissimoque viro, Catharino Dulci nos tunc in

10

mensa vestra suauibus colloquiis delectanti, olim lectam, nec improba-

tam.) atque eam, qualiscunque est, boni consule: meque pro solita clemen-

tiae T. humanitate, in posterum quoque commendatum habere dignare,

tanquam nunc ad nobilissimi iuvenis Theagenis, lectissimaeque virginis

Charicleae, nuptias, humilibus eorum precibus invitatus. Es gehe glück-

lich naeher: gut bier auff die hochzeit.

15

Ex Museo, die S. Martini Episcopi, Tybingensis anniuersarii mercatus

Prodromo 1599.

onà ;

Illustrissimae ac magnif. Cels"'* T. subiectiss. cliens, Martinus Crusius. |

Tüm

Nouemb. 12. Die.(. simili.

9

FU

20

Literae ab aff. W. R. se excusantis, quod non venerit ad nuptias

(-quia occupatus.) et 1l Aureum Rhen. sponsis donantis. Item Noua,

quae sunt illa Wellingiana. Inest, nunc Transyluaniam esse in pote-

state Caesaris. Si hoc verum est: ipsum, vel Austriacam domum, prae-

significauit Dens Silesii pueri aureus, non Sigismundum Battorum.

Postridie respondi ebyapic:ec. Me etiam Gruppenbachio satisfecisse »s

de 24 baciis: quos pro 2 Exempl. Formulae Concordiae miserit.

Literas curavi per Vlmensem quendam, qui priores attulerat.

"her

tem

Nouemb. 13. Die $. humido et obscuro.

ürto

D.D. Alexandrum Camerarium, Reutlingensem Physicum, qui diu aeg-

Im.)

grotauerat, mortuum esse audio, et cras ibi sepultum iri. Hodie et heri so

est mercatus anniuersarius T'ybingensis: ad quem apposité 'T'obias Iobinus,

TLT

homo impius, misit utrique Ioanni Gerstenmaiero, patri et filio, per-

multa Exemplaria sceleratae Scarthecae Iacobi Frischl. de Nieodemo

rediviuo: qui et multa vendiderunt, Rectore mag*^ et Senatu inconsulto.

n

Quod cum hodie modó horá fere 2. pomerid. vidissem, dixi senioris;

Gerstm. me sané posse ferre, ut omnes tabernae iaceant plenae Exem-

) 09

plaribus: sed ipsum non debuisse venalia exponere, Rectore | inconsulto, 571

l Hinden und fornen vergülte stempfaelin,

9 571.

20 Vlmá. 555. 545.

580

28 564.

eog

24 580. 581. 583. 583.

81 528. 534. 571. 574.

nirat

15 naeher micht sicher zu lesen.

E

j

—

400

——

;

tione

famosum Scriptum. Debere ergo cum Exemplari accedere ad ProRec-

ob

torem, D.D. Ioan. Harprechtum, et ei negotium indicare. Alioqui ei

jntex

reprehensionem fore. Qui cum videretur grauaté facturus: ego, domum

jf

reversus, per literas negotium ProRectori notum feci: rogans, ut Gersten-

qe 1*

5maieros ad se vocet. Nam etiam non ferri, ut Calvinici libri exponan-

gU

tur híc venales. Me, si ita videatur, etiam ad Senatum Acad. scrip-

2, à!

turum.

lu

jl

Hoc mercatu X sunt hic capti, tanquam de incendiis suspecti.

diu $

Novemb. 14. Die $. simili.

Q

K

10

Senior Gerst. ait mihi: à quodam allata huc esse 100 Exempl. quae

Iobinus miserit. Sibi quaedam data esse, quae vendiderit: scil. 1 M. G.

atqu

Ü

Othoni 1 D.D. Aulbero 2 Pastori T'usslingensi i. e. M. Israéli Wie-

lando, etc. Nescire, quot filius suus vendiderit. Se non iuisse ad Rec-

torem: sed reliqua viro restituisse, qui ad Iac. Frisch. portet.

Bi

15

Invitatus fui à vicino meo, illustrissimo D. Palat. Augusto: sed non

veni propter scabiem manuum.

a

Ex indicatione Vrsulae sequentis, nescio, nunc per omnia rectó. Mari-

8

tus eius, est Stoffel Strigel, gewaesner Beck. nxévyvec. Habent filiam

lus

Stutgardiae, nuptam nuntio.

de n

20

Claus.

5 Pr

Vrbanus,

100n3

N

socer meus.

nensi

Vett,scher

Sebastian.

Di

Hans — Vrsula, anus, quae Vraci habitans, nobiscum man-

|

N

572

sit 14. Nouemb. 99.

I

8

26

Nouemb. 15. Die ?l. humido, obscuro.

M

'l'otum diem domi mansi, Rationes heri et hodie Decanatus mei descri-

Il Y

bens, ut eas cras in collegio reddam. 6 $g eboSotv.

qui

Hoc tempore, omnes plateae Tybing. lutulentae. àvonopeba.

fast

&

30

Novemb. 16. Die Q. obscuro, sed pomerid. horis illucescente,

sed instabiliter.

10y

the

Horá 8. usque post 11. horam, reddidi Rationes, praesente D. Pro-

80l

cancell Gerlachio: quae sunt approbatae, et subscriptae. Residuum

QU

quoque (.quod pauló plus 441 fl. erat.) novo Decano, M. Georgio Bur-

1git

as cardo, tradidi, unà cum charta Recessus. L. Deo. Hab 10 fl. 9 kr. ein-

EM

büsst, nescio quomodo. Forté, dum saepe ex Fisco aliquot fl. mutuó

dorff

accepi, aut mutaui pecuniam pro pecunia: inter hominum interpella-

(Jrae«

4 514.

10 570.-

B

12 Reutlingae Alexander Camerar. Med. D. sepultus.

15 569.

21 363.

92 2T.

—

—

401

N

tiones, illam summam reddere oblitus fui: et forté nihil de meo amisi.

lg

Obliuio certé, aut error, accidit. Rationes autem totius annui Decanatus,

D

interdum impeditiores sunt. Tunc etiam aliquam pecuniam (.16. Nou. 99.)

len.

à Facultate mea mutuam sumpsi, et aurum pignori dedi. Spero, breui

lo

me redempturum. Erant 50 fl. Hos 22. Febru. 1600. reddidi, et pignuss

Dl'lp

meum recepi L. D. Peto per literas binas 1. ab Ioan. Papio, Med. D.

2. à Simone Eiseno, V. I. D. | e& Marehionis Onoltzpach. Cancellario: 573

ut mihi significent, siue spes

sit, siue minus, de Corona anni: ne ita

diu suspensus tenear.

QUae

Qui citó dat, bis dat: citó

qui negat, hic aliquid dat.

10

Potentissimo Principi, pro

6

quo quotidie oro, Deus arces et pagos,

atque exercitus conservabit, etc. Ero gratus erga utrumque, etc.

Wie

Bec

Correxi prius latus chartae E. et postridie, posterius.

Novemb. 17. Die fi. sereno.

1on

Bis doeui, ut soleo.

15

I. Iulii, Duecis Wirtemb. depositio Scholastica, in Novo collegio, ut

-iari-

audiui.

llam

Scripsi ad affinem meum Christophorum Helmreichum: desiderans

eius literas, qui feré 14 menses iam tacet. De morte uxoris meae, et

de nuptiis recentibus filiae meae. De vicino meo, Palat. Augusto. Deso

5 Principibus, et XI Baronibus, nunc híe studentibus. Cuperem habere

iconas, ipsius et consobrinae meae. Miror silentium Parochi Greber-

nensis, etc. Concionem de ux. ei mitto.

Domi lauimus.

dan

Novemb. 18. Die (-). ningente, pluente, illucescente, tenebrascente. ss

Statuta Facult. nostrae recitauit M. Maestlinus pro Decano. M. Vitus 574

Myller nobis indicat: | die 9. cuvax$jvot ProRectorem, et Decanos: die

SCI]-

2l. veró ProRectorem et Senatum. vobg yepotepwrfipouc ambos vocatos fuisse:

qui forté 30 vixo8fjwouc &vouóvvac vendiderint: sed seniorem, seu patrem,

fasciculum éxa:óv Exemplarium Senatui exhibere coactum esse: necso

eíg «Üpexov misisse, sicut ipse mihi die W. deuGópevoc, se misisse npbg

tóv OuipoAov idxw Bov dixerat. Confiscantur et caeterae venditae scar-

Pro

thecae. tó 8& Yevmoópevov obx olbw. mdAty vàp QouXeufMjoeoton, & o

|uum

scil. tyx ot Gexavol perlegant, et in Senatu referant. Qóvog Y&p 6 Bivoc

&uxveyyOxet: Oc xoab Vfj BouXg v& &&éxovtx voO BrjAaptou iBfjwcev. Sicss

Dur

igitur t ieBiyQ &vaviíeote "(vevot. Ó xÜptog eboDotr. Vxoris qeuydvucis

en

189 568. 580.

utuo

6 Onoltzpachum. 458. 407.

16 569. (563 Hs.).

18 Baiers-

dorffam.

18 Zu Helmreichum: burgern, und dess Rhats zu Baiersdorff.

25 Conc. 2

ylla

Graecé scripsi.

26 571.

24 510. 5'71.

28 585.

80 Zwu éxe«vóv: al.

90.

96 521.

ullus.

9 Erant 50 fl bis L. D. st spáterer Zusatz.

9 cité qui negat, Hs.

Diarium Crusii II.

26

—

402

—

xAfjooc, his diebus diuisus est eig tà téxva to0 vixoOTpou. Sunt v vlcic:

Hor

$00 p£v &v ypuvtryy, Goypdxpoc, xal voapiurceUc: elg 95, Tybingae, nap& 1à)

Y|etépo Goxwrpaquavet. Sunt B Suyatépsc, &v voBorym, veyaqmuévou. &x&oco

cancel.

xXAÀnpovopov, * fl.

ego D

5

Tabellario, Philippo Walthero, Saxoniam cras petituro, haec 2 scripta

Magist

575unà Wirceburgum dedi. |

tono C

Denckzedell Martini Crusii, Professoris bei der lóblichen hohen schulen

Jacobu

zu Tübingen, dem botten Philipp Walthern, burgern alhie zu Tübingen,

[acobo

cato 1

den 19. Nouemb. 1599. mitt geben.

10

Lieber M. Philipp. Walther, wann ier ietz gehn Wirtzburg, zu dem

filiae 1

Binicà

Edlen vnd vesten Hans Casparn von Neuneck zu Glatt, fl. Würtz-

burgischen Rhatt, meinem günstigen Junckern, kumbt: so wellett seiner

bilibus

vesten dissen Denckzedell, sampt beigelegten des schreibers Daniels, so

bei Juncker Hans Marxen von Buebenhouen zu Leinstetten wonett,

i5zedell, von meinetwegen vnderdienstlich überantwortten: das mir mein

501

M&

fleüssige trewe arbeütt, der beschreibung des Bubenhofischen stammens

576in Paralipomeno Anna|lium meorum Sueuicorum, günstig belohnett

1]

werden: dasich den Junckern ehr vnd lob nachsagen künde, bei Edlen,

1]

und hohen personen, auch bei den geleerten. Dignus enim operarius

1]

20est mercede sua. Nec ego mea sponte stirpem istam laudabilem, sed

D

iussu Domini nobilis Iohannis Marci à Bubenhofen, descripsi: et ipse

0ris

etiam ante triennium remunerationem promisit: sicut probare possum,

YOAUII

lui,

Si opus sit.

Me |

Martinus Crusius, etc.

$u) mo

25

Zeüger disser bott Philips Walther von Tübingen, hatt an den Edell

vnd vesten hanns Marx von Bubenhouen, zu leinstetten, ein schreiben

C 3ar

Crynis

von dem Ehrnvesten, hochgelerten Martino Crusio wol überantwurt.

me hu

Was des herren begeren anbelangt, hatt der Edell vnd vest hanns

demigr

57; Caspar | von Neuneck zu Glatt fl. Würtzburgischer Rhatt, solch buch

petmt

sozu seinen handen genomen, vnd dis versprechen gethon, er welle dem

eul aul

herrn darumb clagloss machen. Actum Leinstetten den 19./29. Aprilis.

Anno 599.

. Bubenhouischer schreiber,

Tusere:

Dici

Daniel Schid.

Manu propria.

jam di

Princiy

85

Attulit mihi Tabellarius Philip Walther 21. April 1599. Si quid

remunerationis adferet mihi Tabellarius: ei decimum quenque num-

prono,

gana j

mum dabo.

Nob

10 Wirceburgum.

25 Autographum misi Wirceburgum, per Phil. Wal

OMENUCO

therum.

LEYE

4* Hand des Enkels I. l. Maier bis 1599 Z. 36, Ammerkungen von Crustus

11 51')0(«./7

17 Annales Suev. Lib. paraleipomenos S. 101 ff.

schefto],

(5 H

—

403

—

P

Ug

"

Novemb. 19. Die (. sereniore.

03 *j

Horá 8. usque post 10?" contubernium visitauimus, praesente Pro-

c/igï;

cancel. Gerlachio. Tunc pro Decano M. Burcardo, torminibus laborante,

ego munus hoc eius obiui. Monuimus Rectorem, et Oeconomum, et

SCrpta

Magistros, et famulos, et coquam, officii. | Horà 9. ex Homerico audi- 578

)Chu

len

torio contub. (.dum visitamus.) euocor: reddit mihi nepos meus loan.e

OU

g

Iacobus literas, quas nuntius Hans Kost Werdá attulerat: à meo genero

lacobo scriptas. Meas literas 94. Octob. scriptas, acceperunt cum Du-

1 dem

cato 14. Nouemb. et maximas gratias agunt. Ommnia fausta genero et

Wiür

t

filiae meae precantur: et munus promittunt suo tempore. Literas, quas 10

Binicá ad me scripsit, non accepi. Ipse die 6. huius Nouemb. à No-

; SeImer

iels, 80

bilibus receptus est in Ecclesiasten Suaigerensem.

Salarium eius annuum.

VOnelj,

farris 18.

I! nein

52 fl.

Imnens

Medimni

auenae 14.

15

ohneti

siliginis 12.

l1l Fuder weins.

Edla,

eTATIUS

l Morgen wisen.

T sed

l Morgen braennholtz.

20

et ipe

12 tail amm klainen zehenden. Auffzug 90 fl.

Consulis Werdensis filia, quod mopvx6g conceptum infantem necare

UM

voluit, de capite periclitatur.

Me etiam absente (.inquit.) Regelia illa nobilis matrona, à proprio

| Eddll

suo marito, D. Ioan. Wolfgango Regelio confossa, occubuit 26. Octob.

hreiben

Cui iam animam exhalanti | uxor mea adfuit. Quae triduo antà la-579

aimurt.

crymis dolorem ob nostrum discessum testata est: significans, si precio a6

me huc emere posset, facturam se, ac vitam sibi amaram fore, si hinc

hanus

h buch

demigrauerimus: ut et omnes mei Auditores adhuc dolent, meque ex-

]l den

petunt maximopere: Deo sit laus. Ipse Regelius solum vertit: ac pro-

cul aufugisse dicitur. Sic satis tristia hoc anno hie acciderunt: Dominus so

Apriis

misereatur.

Dicitur exercitus noster, in tractu Rhenensi magna clade affectus,

iam dilabi: et malé res habere se, (.ut ex Dominis nobilibus audiui:

J

Principibus inter se dissentientibus. nec non exercitu ad seditionem

quid

| p

prono, ob commeatus et pecuniae defectum. Turca 400 pagos in Vn-ss

garia incendisse et vastasse fertur.

Nobilis Dominus Eberhardus à Gemmingen, me tibi plurimam salutem

hil ]

2 573.

8 Werdà. 542. 451. 402.

11 Zu non accepi: sed postea 17. Decemb.

1l sbovyéAtvov pexk 680vagc.

12 504. 599.

14 Dreu malter thund 2 Wirtemb

(ruguii.

scheffel,

91 Nova. 564. 579.

94 559. Heu heu.

32 578.

37 504.

(505 .Hs.).

26*

À

404

—

d

li

adscribere iussit: et rogare, cum sua Eschklinga, tantüm 1 milliare

pl'&l

distet à Schwaigera, ut se invisas. V. Werdae 14.

Nouemb. diebus abhinc 10 vel 18 iter zavorxi ingressurus. Deus bene

infe

fortunet. Vectura satis magno constabit: in tanta loci distantia, libero-

D

srumque adhuc infirmitate. Haec, ille.

Haerr, sei dir lob und danck. x &wo90600 x xupip; Psal. 116. zxopte,

eboGo(yc. AÁmen.

J

Exaudisti preces meas. |

980

Nouemb. 20. Die

-

E

Ó

sereno, frigido.

10

Correxi totam chartam F.

Nova ab aff. W. R. Continuatur Walachica Transyluaniae sub Cae-

sarem subiectio: et successus Asiae contra Turcam.

Hispani oppidum Genep eripuére Germanis, deditione praesidiariorum,

et salua emissione, etc.

15

Horá 4. egredienti mihi à mea Graeca lectione, offertur libellus, et

Elegia mihi inscripta, auctore M. Iohanne Sartore, pastore Eccelesiae

in Pago Kai. Libellus vocatur, Herpstpredig: est gratiarum actio pro

Teet

beneficiis Dei in nos corporalibus. Ipsa Elegia, est dedicatio concionis,

qui

mihi dicatae. L. D.

C

20

Charissimus affinis noster, D.D. David Wilh. ist contract. xópte £A&m-

&

cOy QOTÓV.

y

Incepi orationem de Augusta Pulcheria componere.

Novemb. 21. Die 9. nubilo, illucescente un peu.

N

áxobopev, vbv Yjyepóva vjuv, ÉfGopov cotbv, mpb Y TjuepGv mopeot-ijvou

c

Can

25 &i Dopwv, &ri teuBuAatov.

[o

oravXQ TOYOv. Xpopevoc, qevóptpoc. elvat

coni

$0yatat. Potius, gen. Roán. cóx, &AA' &c Gopunv.

Cam

Theodora et Feronica, horá 19. iuerunt lesingam, ut vaccam inde

Tieu

&81nostram, quae ibi locata fuerat, reducerent. Sed vacca evasit. | Redie-

runt modó feré horá 6.

gent

I

]i

30

Novemb. 29. Die ?1. sereno.

Tun

Coneionem Graecà Scripsi.

Nova Wellingiana.

Tartaris (.ut suprà etiam scriptum.) caesis, et fugatis: aliquot millia

Ài

captiuorum Christianorum, liberati: et ingens praeda, capta.

8 1

35

Continuatur adhuc Walachiea Transyluaniae, propter aliquot ciui-

denr

tates, occupatio: Cardinale Battoro victo, et in Poloniam profugo.

In Belgio continuatur, fore generalem pacem, etiam Angla eó in-

3 599.

10 573. 581.

11 Vimà. 570. 581.

17 Kai. 599. 441.

22 581.

18

35 970.

991.

24 &xromov. 594.

32 580. 583.

3

26 Der Strich über ódumv dient zur. Bezeichnung des Eigennamens.

——

—

405

iAte

clinante. Alberti Archid. uxor Eugenia recusat, remouere Hispanica

praesidia: quidam Ordines flagitant.

)ene

Papa cupit fieri pacem in ommni Christiano orbe: ut coniunctis copiis

€t0-

inferatur bellum Turcis: quod Caramania et Persia contra illos sit.

Et alia multa.

5

U0L

Nouemb. 23. Die 9. sereno.

Correxi prius latus chartae G. alterum veroó, 26.

Perrexi in oratione Pulcheriae Arcadiadis.

Nouemb. 94. Die fi. nubilo, claxescente.

Cae

Horas 3 correxi Declamationes, et subsceripsi.

10

Nouemb. 25. Die (-). frig. et sereno.

hu,

1 concionem Graecé scripsi. Caeterà domi mansi. |

n et

582

Nouemb. 26. Die (. sereno, frigido.

EO

Horá 9. interfui orationi Decani Burcardi Catharinicae: quae fuit,

jn

recté retineri Festa scholastica, et alia, Sanctorum, contra quosdam, :5

Onis,

qui ea abrogari vellent, etc. Pulchra.

V

Coenarunt mecum, propter Martinianum anserem, duo inquilini mei,

et Ioan. Dauid Siguardus, etc.

M. Iac. Frischl. aliquot dies hic est.

Nouemb. 27. Die 4. simili.

20

ia

Nobili et cl. V. Domino Ioanni Adamo Mordero, V.I.D. et Imp.

&

Camerae Spirae Assessori breuiter scribo: quia lacobus Frischl. nuper

contra me scripserit: et in ea Scartheca ter minatus sit: se eam ad

inde

Camerae Tudices missurum: me, etsi id rideam ad exc*" ipsius mittere

odie-

meum Antipopp. qui adhuc invictus maneat, illo praecipua non attin- 25

gente: ut et ipse inspiciat, si vacet, et cum alis etiam communicet.

Ilius alterius scriptum esse impium, mendacissimum, et impudentissi-

mum

Georgius Pflieger (.qui cognomen mihi texerat 1. Sueuum se vocans.

2. Agricolam.), et heri, et hodie, semper me hortans ad scribendum $0

nillia

Argentinam, Iobino, aut Vniversitati, mihi molestissimus erat: semper

se intrudens, quantumvis me ei valedicente. Est ille qui Frischl. Nico-

Ciui

demi scripta, per lobinum edidit. Ab eo, tumultus domi meae. |

0 n

4 980. 584. 591.

8 580.

10 470. 586.

17 568.

19 588—

21 Spiram. 602.

923 Nuntio dedi has Pfrondorffensi. 584.

29 Pflieger. 583.

r

329 valedicenti Hs.

——

406

—

583

Nouemb. 98. Die $9. obscuriore.

Sd

Noua Wellingiana.

hus

Antverpi& Nov. 90.

n

Exules propter religionem in Belgio, ab Alberto restituendi: ut Ho-

]un

slandi viribus diminuantur. Pax, etiam Anglica, futura videtur. Holandi

pr

pacem recusant, nisi Hispani et Iesuitae expellantur.

D

Colonià Nou. 25.

(

Brunsuicensi Duci colliguntur 6000 milites, et equites praeterea 1000.

nil

Ex Teschonet 15. Nouemb.

10

eue

Walachus Michaél scripsit, Bathorum Card. esse pugna superatum,

et in fuga occisum, caputque ei amputatum.

Totam Transyluaniam occupauit ille, nomine Caesaris.

I

Romá& 20. Nouemb.

Terrae motus in Italia graues. Tentatur liga generalis.

Es

15

api

Venet. 96. Nouemb.

Legatus Persicus expectatur, ut fiat foedus cum Christianis contra

Turcas. Motus contra Sultanum xoAA«yo0 fiunt.

Hora 10. (.anté et post.) apud Rectorem magn""* et Decanos, voca-

ius, exposui: quam molestà mecum clàm esse voluerit Pflieger: cui

20 semper dixerim, me nolle Argentinam scribere: nec velle arcana ex

ipso scire. Adfuerunt plures utrinque personae. Ita fuit Inquisitio ha-

bita. Sine dubio est ab hostibus meis subornatus: an aliquid ex me

cognoscere, et iis prodere, possit. |

584

Chartae H. prius latus correxi: et 29. Nou. posterius.

25

D. Oseae Halae respondi ad literas, quas 3. Octob. ab eo acceperam.

&e

Scribo, quod mea filia Theodora (.marito M. Mareo Neccero nupta.)

dederit uxori M. Erhardi Cellii, studioso alicui elocanda, haec filii eius

füip

beati.

1 Vnderbett

1l Oberbett

80

] Pfulben.

9 Leilacher.

ihe

Arcam adhuc apud me esse: ex qua filius Dauid Adelbergam secum

Ài

2 fasces rerum colligatos portauerit, hue 11. Octob. ex Adelberga pro-

fectus.

I

lae:

85

Literas mihi attulit Coburgo, Georgius Kornhoferus.

lal

1. à Domino Melchiore Episcopo, Pastore et SuperIntend. (.quem

H

audio senem esse.) honorificas. Commendat mihi Kornhoferum: qui ex-

hibuerit ibi Crusii ad se Graecas literas: et iis commendatiorem fuisse.

Cer

9 5064. 581. 588.'588.

11 353. 570. 236.

19 582. 585.

22 982—

25 581.

per

586,

95 Francofurtum. 516. 608.

96 5829. Dedi Pfrond.

91 Aliud lecti

nihil restat.

95 585. 587.

35 Coburgo.

90 Senex eruditus.

$.

—

407

—

2. à M. Iohanne Fabro. Acceperat meas ad se 11. Iuli 96. Est nunc

Scholae Koburgensis Rector: post recturam Scholae Sleusing. et Nort-

husanae. Northusa discesserat, quod Calvinismus ibi sit 97. Sperauerat

Ho

Graecam, discedente Rodomanno, Professionem lenae 98. sed non vo-

indi

lunt ibi amplius Professorem Graecum alere: postquam Coburgenses s

Prineipes se ab eis disiunxerunt. | Studet se conferre ad ministerium 585

Ecelesiae. Vidi, inquit, nuper Frischl. rediuiuum et xacv&rtuctov illud

QU

caput damnaui: oó mpóg icdyyeAovw, &ÀAà mpbg todOeAqov, pópov. Mittit

mihi literaria munera excusa. Commendat Kornhoferum:

et laetum

10

d

euentum precatur meis cogitationibus omnibus.

Pfliegero ist von hinnen waeggebotten. Hat müssen angloben, dem

Frischlin nit zu haelffen, noch wider Crusium zu schreiben.

Iacobus Frischl. per suppliceationem ad magn?"* Rectorem petiit, sibi

Exemplaria adempta vel 12 fl. restitui: oder er wolle Crusium verklagen,

15

apud Caesarem, etc. Sed ordinati sunt

ltra

tres à Senatu:

Doctor Dauid Magirus

C0

qui perlegant

M. Georgius Burcar-

illam eius

CUl

scarthecam:

dus, Decanus.

| 0X

et Senatui referant:

M. Vitus Myllerus.

20

la

Coenauit mecum hilaré Kornhoferus.

Ine

Nouemb. 29. Die L. simili.

Pflieger adhuc erat hic. Iac. Frischl. ante aliquot dies abiisse dicitur.

an

£AeEa toUto Tij ÉpsOfio t pou OexavQ QoupxdpbBm: xal abtToc, v npopéx-

Jtà)

25

Cs

cvwpt. |

586

Nouemb. 30. Die Q. simili.

Conc. 2 Graecé scripsi, die S. Andreae.

D.D. Dauidi Magiro misi ligatum meum Antipopp. et Frischl. Scar-

thecam ligatam, in qua marginalia. Nam die (. à prandio, ipse et duo

Vil

380

Adiuncti, perlegere incipient.

nü

In foro, nomine illustrissimi nostri Princ. ciuibus post concionem ver-

laesen worden: weil sie bisshaer 'Traet i. e. fila ferrea, maiore sumptu

haben von Nürmberg bringen lassen: so habe ietzund Princeps, zu

üem.

Haidenhaim ein Tratmül zurichten lassen: da sollen sie kauffen: ein

&X

35

Centner,

1586,

8 Zwu caput: «&pa.

9 Kornhofer habet à Coburg. Prineipe Ioan. Casimiro,

98l

11 583.

14 574. 590.

per annum 30 fl. Iuuo eum, ut in Contub. cibetur.

lecti

592.

16 586. 587.

21 584.

30 585. 587.

Md

—

408

13

pro qualitate

12

cuiusque generis

1l

flis und 30 kr

ä

10

9

Item sequentia centenaria, 7 aut 6 aut 5 etc. fli*,

Mense Decembri.

Decemb. 1. Die fi. obscuriore.

In Disputatione Magistrorum obieci, de amicitia.

10

Prius latus chartae I correxi: postridie, alterum.

Horá 3. declamatum est à meis. Theodora aegrotat: credo propter

proximum Pfliegeri tumultum. |

987

Decemb. 2. Die (-). humido, obscuro.

Totum diem in Museo mansi, stans et scribens: quia minus valet

15 dexter lumbus, et sinister cubitus.

Doctor V.I.D. Steinmaetzius obiit noctu.

Decemb. 3. Die (. sereno.

Interfuimus rationibus particul quas Oeconomus Contub. reddidit.

Horá 12. coeperunt Deputati à Senatu, imó omnes collegae, das

20 Schelmenbüchlin legere, in domo Facult.

Correxi prius latus chartae trium orationum mearum ultimae K.

Posterius veró, Decemb. 4.

Fila convalescit. L. D.

Decemb. 4. Die $9. sereno et frigido.

25

Literae à Geeorgio Frider. Bausero, Praeceptore Scholae Neapolis ad

fl. Kochen: qui

1. Laudat meum moXeupa obpdwtov, in utraque Lingua.

2. Orat, ut precationes Ioh. Auenarii convertam Graecé: quarum

