quod hic scribitur, non ipsum Almirantem, sed eius Locitenentem, cap-

25 tum esse.

Pulche

Mira copia germinant omnia, quia calidior aér.

Cone.

obx &Tlvwoev eig vb xfjooc,

ml m

vo0 BaotAéeg GuAGoU £v npáYm

qiuisse :

&p 6 abToxQa-

t0p ÉveAeÓtYos

obx aitet otpatby c008 Xpn-

artes occ

lanum d

30

vbv Btov; 6t

paxa, $ml vobg vo0pxouc, Qomep

npótepoy Get.

| quasi Rex Polo-

Concio

Notae hae, JA/kf$. -- mm-, potuissent intelligi sic:

niae fuisset calamitatem (.crucem.) Suecis impositurus. At contrà, ipsi

de Schol

labendai

222huic Regi calamitas in mari il|lata fuit. Sic posset nunc aliquis putare:

——

0 Vacal

35 quia torquatus piscis circa Daniam cum virga visus fuit: Regem Daniae,

aut potius tv QacUB« cfj; "AyyMec, quae in picta icone circa collum

218 093 (

&sse. Herm

Torr I ELEREENEE

3 Iohan. Assum Nyrting. ex HerrenAlbae monast. fuit creatus Baecalaureus

3 Weickershaimum. 59. 367.

ld.

4. April 1571. Tybingae à M. Nicod. Frischlino.

Sthutztell

17 211.

98 Vlmá&.

24 213. 222.

82 Z«ustoca 57.

35 191.

Scib, 3

——

——

—

213

habet torquem (.ein kros, oder Pfifferling.) victoria potiturum, aut po-

tituram, de Hispanis: sed oretur Deus, ne contrà Hispani vincant civ

WeiCkers.

&yyA(G« in mari, classe ibi instructam. Eventus docebit. Piscis tamen

' Belleroso

Làtlones 9

ille, non in ditione c/; &yyA(Goc captus est.

b

: Wigen.

April. 4. Die $. sereno.

Incipiunt xunpíGety arbores, blüen. M. Henricus Wellingius legit mihi

: l$ has

atl &

sua Nova. Turcae magnus apparatus. R. Hispanus expectat sponsam

fistophorus

suam, Valentiae. /| &yyAig classem mittit in Hyberniam. Hispanus parat

classem. Sic et Spinola Genuensis, classem contra Holandos. Gallica

i. Petitum

et Scotica subsidia Ordinibus Belg. veniunt. Nihil de Polono R. hacte- 10

nus scribitur, nihil de Caesare. Forté oí qovxyfjo, à quibus nova hinc

inde proficiscuntur, xpümtouct và p ómép tv mTOmtotOv.

M. Iacobus Frischl. (.aàit Wellingius.) reperit M. Scr. Historicum, usque

- hobilibus

ad 1205. | Christi scribentem: in quo sint etiam quaedam de op. Toingen 228

Slingensi

i.e. Tybinga: quem librum donauerit nostro Principi Viam iterum in:5

Dueatum sibi munit.

i. M. Iosn.

Horá media 1* Minoris nostri Praefecti, Valentini à Mylen, F. Ioannes

Denero elus

Lud. et Carolus Egen studiosus Austrius, etc. equites per Lustnouiam

l'ybingensi,

portam discedunt, ad militiam contra Hispanos. Noster affinis Emericus

Neurhot, Rotenburgi Tubari dicitur à meo affine Nicolao Vetschero (.qui 2o

hodie ad nos Esslingá venit. esse, ut eandem militiam sequatur. Vxor

eius Magdal. est Vlmae, apud affinem Ronerum. Contra eosdem etiam

profectus est Michel Schott hinc; qui iam etiam contra Turcas militauit.

iana: nisi

April.5. Die 2l. vfj ueyd2x] néprt$y, amm Grünen Donderstag,

eDen), eap-

25

serenissimo.

Pulcherrimé virent omnia, florent arbores.

Conc. 2 Graecé scripsi passionis Domini. Affinis Nicolaus Vetscher

mihi in coena dicit: se Esslingae ex uno filiorum Frischlini Nicod. au-

diuisse: nostrum Principem sibi donasse 1000 fl. quod eum docuerit

artes occultas et minutas literas scribendi, quae apud ferentem Tabel- so

larium deprehendi non possint. |

294

April. 6. Die 9. sereno.

Bex Polo-

Conciones 2 Passionis Graecé scripsi. Incepi orationem componere

contrà, ipsi

de Scholarum utilitate, et fine studiorum: fortassis in proximo Magisterio

habendam.

85

juis putare:

6 Vacatio nostra Pasch. incipit.

6 Etiam manus meae, scabie.

ra as

en aniae,

irea collum

218. 238. 229.

9 Spinola.

18 ooioyA. 192. 928. 229. 297. 9. 378.

14 Videtur

/

esse Hermanni Aeditui.

19 476. Contra Hispanos. 201. 227.

28 222.

Baccalaureus

1 krós — Halskrause. Pfüfferling bezeichnet auch das am .Leuchter angebrachte

yum. 9. 96

Schutztellerchen, das zum Abfangen des Wachses oder Unschlitts diente s. F'ischer,

191

Schwáb. Worterbuch 1,1042.

—

—

214

1

Annal

April.7. Die fi. serenissimo.

um Il]is

óvetpot. l. ante praecedentem diem: f4AXov &yó, £xoyov oO BoXouévoo

ii primO

wp&y|wrvoc, sb xol póytg. 2. ante hunc diem, mpó Tfj; 9' vuxteQtvi|s mpot

Den *

Qpae: maic ttg X«AbG T|veyxé pot elg xb doel [youcetóv ioU, &ntotoAXe covmn-

Q

5

(losnem

5 puéyxg O00, 7| tpeie, £XnvuxAg: x

D

YO vey($*og eirov, 6tt Yodupoata x Kov-

Tuncker?

ctavi[vou mÓAÀewg: xal dvo(tas, obx Gvéyyev, o06& xà &vóvva Émiovoqun:

joblichen

&AA& DpaSóveov Onb olovel &oopuococ, xod ebBoxlac, npoünstunv(odmv. 6 8E

grosarbei

vaic, wal veypapévov xoAGc mívoxx (.otxt Bvetyoe puev d vV, tv dei-

Kaiset^ |

xapüévov.) &neBeBdxet Mot: Byü Ob Wóvov vàg &mtotoAXg medabpiaiov.

BIUNIVENTRUNRUPITN TEURU UT Ut

und Sad

10

Horá media XI. mecum erat Hieremias, adolescens 16 annorum, filius

al Jobi

D.D. Ioannis Georgii Gódelmanni: qui ab Administratore Sax. missus

thateh, |

est Stutgardiam: ut nomine Administratoris, et illustrissimae Electricis

Sophiae viduae, petat: D.D. Hunnium, qui vocatus erat in nostram Acad.

hen gefi

Jixpor

226ad munus Cancellariatus, diutius Witenbergae | relinqui. Adolescens hic

Tam COl

15 me nomine patris salutauit: qui mihi gratias agat, quod ita ho(no)rifice

ipsius in Sueuia meminerim: qui velit mihi Stutgardiá scribere: et, ut

dntellezi

e0ca€.

intellexisse videor, munus mittere. Resalutavi. Non videtur huc venturus.

Administrator sequentium trium pupillorum, Elect. Christiani (.quem

Hieremias Calvinistam vocabat.) filiorum, Electoris Augusti nepotum,

Pereu

20est Fridericus Guilelmus, Dux Sax. Tutor, et Electoralis Administrator.

de crud

Christianus,

|

mani: d

Pupilli 4 Ioan. Georgius, ; Dux Saxoniae.

de coni

M. G.

| Augustus,

|

Oj

Habet D.D. Godelmannus secum 92 Ministros, et hunc filium. Vnà

liber D.

?5 vénit Stutgardiam Hans Liser auff Pretsch (.ciuit. T'humprobst zurr

Conci

Naumburg, Erbmarschalck der Chur Saxen.

Perie

Administrator non iuuat contra Hispanos: sed Caesarem iuuabit

dimus,

contra "urcas: quia, si hi Viennam caperent, esset scil. Dresda in

periculo. Marchio Onoltzpach. et Henricus Brunsuic. etc. (.Caesari nihil

Quida

se Indic

30 conferentes.) bellant contra Hispanos. D.D. Chytraeus bene valet. |

226

Inscripsi in librum Hieremiae, ex Psal. 121. ó xóptoc quAXGeié oe, etc.

Rostochii natus est.

Concionem de sepultura Christi, Graecà in Templo scripsi. Tabellario

Ypist

Nicolao librum, quem apud me deposuerat, reddidi. Pax in Alsatia est.

ad convi

85

April 8. Die (-). Sancti Paschatis sereno.

converte

Duas Conc. Graecé scripsi.

p

——

2 164. 228.

10 248.

17 At vénit. 246.

223 252. 247.

22 Sie

19 NB

staehen auf Talern gemüntzt. 1598. et 99.

25 249.

25 Zu Liser: Lóser.

ET

32 Fuit olim cum parentibus suis in hac domo mea, lactens puerulus.

P

15 horificó Hs.

2 Kilj

—

215

—

Annalium meorum Sueuicorum codicem, in asserculis (.17. Bac.) liga-

iï;x)xoluävou

tum, misi in pagum Kilbergam, in arcem, nobilibus donans: sicut haec

i

$ Roj

in primo folio inscriptio habet.

|

M

&'S UUVW.

Den edlen und vesten, Georgio von Ehingen, und Iohanni Vrbano

H 8. Ky.

Closnern, seinem vielgeliebten tochterman, meinen grosgünstigen liebens

dy

p

«V

a

Iunckern, verehre ich M. Martinus Crusius, Professor ordinarius bei der

38!'?'* ö öä

loblichen Hohen Schul allhie zu Tüwingen, underdienstlich dise meine

[ T?(V de-

grosarbeitsame Schwabische Chronicken: in welcher über unzalbare

lacoy,

Kaiser, Künig, Fürsten, Herren, Adels, Stetten, Klostern, geschichten,

FU, flius

und sachen, der hochloblichen Schwübischen | Nation: auch das seer?227

AX, hlsss

alt loblich Adelsgeschlecht deren von Ehingen, sampt ieren rümlichen:i

Electriri

thaten, bei ieren jaren unsers Erlosers Christi, mit allem fleiss beschri-

m Aesd.

ben gefunden werden.

éSCens hie

Exportauit hinc in sporta supra caput ancilla, meam filiam Theodo-

Xno)rifi?

ram comitata. Accepit D. Georgius, et remunerationem promisit: Non :5

T: & ut

intellegit ipse Latiné: sed gener eius, tunc etiam praesens: aliàs, Neun-

! Yenturus,

eccae.

ini (.quem

April. 9. Die (. sereno.

Diepotum,

Percucurri Germanicum Po&ma M. Ser. &vóvupov, excudi petitum:

dnistrator,

de crudelitate et libid. Hispanorum: de tetris erroribus Antichristi Ro- »o

mani: de Legato eius, hortante Papisticos Germanos contra Euangelicos:

de contra hoc contradictionibus.

M. G. Lebemycus, mihi Disputationem excusam, de tribus virtutibus

hum, Vnà

6peoxaic, affert: quam ad diem T. defendet Discip. eius, generosus Baro

Fobst zurr

liber D. Henrieus à Landau.

25

Concionem tantüm vespertinam scripsi.

Periculum belli hodie extenuatur, tanquam sit sedatum. Nos non cre-

m muabi

Dresda n

dimus.

esart nihil

Quidam &vóvuproc longam praefationem Germanicam scripsit (.perlegi.)

valet. |

se 1ndicem Chronicum omnium temporum, et historiarum, conscripsisse. |o

& ot, ett.

April 10. Die $. ex obscurioribus nubibus serenescente,

228

vesperi paululüm tonante.

Tabellario

Epistolium mané ad D.D. Matthiam Hafenraeff. scribo: offerens me

A ]satia est.

ad convertendum Graecé: si unam aut alteram suarum concionum, mihi

convertendam mittat, etc. Precor ei, et venerando Collegio, mpovupíav, ss

oüSepíav &oyoAiav, GAX& 9e(av yápw: ad iudicandum et commentandum

—

19 NB!

20 218.

2* 2298.

80 NB! Est Mosellani Halae Sueu. 380.

92 Sit

Jigr: Loser

88 óvetp. BiQACoOv, x« Enecvx &pov5na üveo Aex(ónv, &pot &569w. 224. 269.

34 208.

35 229.

—

2 Kiüberga — Kilchberg, Dorf im Oberamt Tübingen.

—

216

—

opus Coronae anni: sicubi vel hoc medio Deus Maecenatem daturus

sit. Salutem opto per Saluatorem nostrum, tbv peyaAonaOd,, x«l moAu-

Fispat

,ai

TO , xai &vatutonaO , x«l onepaveéponona07. Crusius, venerandi Theol.

Collegii cultor humilis.

par J

b

Respondit D.D. humanissimé, hodie ipsis constitutum esse tempus: quo

Alnit:

notum laborem suscipere velint. Optat à Deo successum. Sed conciones

dare denegat. l. quia tantüm habeat consignationes breues. 2. sibi non

um x

esse otium, ex professo conscribere conciones. 3. extenuat suas res.

Catalogum ex Nundinis legebam. Hic tantüm unus conficitur: et

Gall. B

Domi)

10 quidem à Senatu Francofordiano, haec consuetudo coepta est nundinis

proximis autummalibus: cüm antehac 2 aut 3 catalogi, ab Augustanis,

propte? (

Maltos I

et Francofurtensibus Oderanis, confici solerent. Nunc, non amplius. In

hoc Catalogo sunt:

In His

conscribe

1. Theophylacti Simocati opuscula.

15

2. Hennenbergensische Cronie, Cyriaci Spangenb(ergii).

Lilens

229

9. Martini Crusii Responsum adversus tertium | Poppysmum Frischlini.

Sed oratio de Amalasuenta non est posita. Miror. Forté Grupp.

vento. &

oblitus est. Excusus est iste Catal. ante 8 dies.

feruntur

xanis Pi

Nihil de Hispanis, nihil de expeditione contra eos, adhuc sciuerunt,

20qui ex Nundinis reversi sunt. Nulla Relatio historica, nisi Aytzingeri,

|, d!

in Catalogo: nihil de Styriis, nihil de Hispanis, editum, in eo. Vehe-

menter miror.

fratri Ge

Post H. 5** S. Vespertinam, D. Hafenraefferus, Studioso misso, invitat

sente, C0

me ad coenam Stipendii: et petit, sibi 2^ et 3* 'Tomum Postillae mitti.

Apolo,

constant

25 Pro coena gratias egi: quia manus meae, sicut arbores floribus, ita

ipsae scabie (.contra quam lauacro ex nucibus pineis utor.) effloruére:

Ex n

'TTomos veró 2 misi.

Quia ]

Gott geb gnad gunst gaelt g'sundhait g'sicht.

lis temp

Bonus M. Kunius 997v mihi eig x&oy« offert.

Seript

Bonon

80

Aprilll. Die $. nubilo, humido, sereno.

expositio)

Mané H. 7. cl. D.D. Iac. Andlerus, mihi à nobili Iac. Gyltlingensi,

Praefecto Schorndorff. censum pro 5 quadrantibus anni affert: qui etiam

2 M.

sortem ipsam à nobili recepit: quam huic ipsi D.D. Iacobo, ad annum

1 petenti, mutuam do.

qui amic

II

$5

Nova Wellingiana.

Antverpia 3. April.

Spor

Classis Anglica, 31. Mart. Hyberniam petitura. |

9 Catal. 284.

18 5.

16 122. 222.

17 202. 284.

LU

25 269.

4

!

27 228. 149. 245.

29 219. 2170.

31 Multi mihi hodie labores, et commoda

L. D. 254.

35 229. 258.

EI"

Tofmam,

2 xoAuxa9w Hs.

'übriciug,

J

2l

dl

9

30

Coloniá. 8. April.

xaä Tw)xU'

Hispanorum pons, trans Rhenum absolutus. Comes Mauricius, 3

T

schiffbrucken über die Isel geschlagen.

Pax Religionis, in Galliis publicata. Rex 8000 milites Protestantibus

llpus: Quo

conducit.

b

Conciones

Almirans dicitur Schenckium, aut urbem Neomagum, obsessurus, et

: SI. non

vim extremam tentaturus.

28 TO

Romá. 3. April.

dlur: e

Gall. Rex Marchionatum Saluzzo non vultSabaudo reddere, sed defendere.

: Dundinis

Domi Mercurii Cardin. fuit congregatio nova contra Germaniam habita: et 10

lgüstamis.

propter Caesarem, qui ad Vngar. bellum petit sibi percipere aliquot decimas.

plius, Tn

Multos Duces à Papa esse constitutos: qui milites in Vngariam conducant.

In Hispania 40 signa peditum conscribuntur: et altero tanto plura

conscribentur. Omnia contra classem Anglicam.

15

Venetiis 9. April.

F'rischlini.

Literis 20. Mart. é Mediol. confirmatur: Reginam sponsam, contrario

[ Grupp,

vento adhue Marsiliae teneri. Mox tamen inde soluisse. Bernenses

feruntur milites 9000 et Tigurini 2000 colligere, ad opitulandum Ger-

SClerunt,

manis Principibus.

iringeri,

Ex Nundinis accepi literas.

20

&0, Yehe.

l. D. Oseae Halae. Agit gratias pro exempl. Amala|sunthae, sibi et?231

fratri Georgio à me donatis. Gruppenbachius fasciculum Anglis, me ab-

80, Invilat

sente, commisit, fidos homines dicens.

]lae-mitli,

Apologias 800 Typographus excudit: de quibus mihi 100 mittit 4 fl*

ribus, ita

constantes.

25

eflomuére:

Ex caeteris vendidit publicé.

Quia Homerus, propter defectum 'Typographi, praesertim turbulentis

EY

his temporibus,

a

me repetitur, eum remittit per Gruppenbachium.

Scripta mea Theol. laudantur quidem, sed nemo dat sumptus.

Bononiá specimen Indicis Homeri, Graeci et Latini, cum vocabulorum so

expositione, fecit: ut Hala desistat edere patris sui Homericum Indicem.

nithngensi

Datae 4. April.

qui etam

9. M. Ioannis Posseliü, loannis beati F. Professoris Rostoch. Acad.

ad annum

qui amicitiam mecum renouat: Epitaphium Graecolat. patri suo à me

9 Rex Hispan. Philip. obiit Idibus Septemb. 98.

Albertus Austrius Excardinalis, in Belgio bellans.

Sponsi, i

Eugenia Clara.Isabella, praemortui R. Philippi F.

et hodierni III. Philippi soror.

20 5.

21 Francofurto. 199. 354. 858.

29 199.

24 281. 257. 286. 813.

$5 262.

41T.

24 251.

99 Rostochio. 478.

o commoda

90 Gemeint ist wohl Ascani Persii index in Homerum, Bononiae 1591, s. S. F. W.

Hoffmann, Bibliograph. Lexicon der ges. Léteratur d. Gréechen 2. Aufl. 2, 361; I. A.

F'abricius, Bibliotheca Graeca 4. ed. 1, 489.

E

—

218

imá.

j

petit: ac 7 excusa Scripta mihi donat. Ob man für dem sterben fliehen

moge, Lutheri. Orationem suam de Alexandro M. in promotione Magi-

strorum. Preces quotidianas pias Petri Bambanii. Orationem suam de

bello AntiTurcico. Epithalamia duo. Mulieri Epicedium. Anatomiae

5 Programma. Datae Mart. 11.

9. D.D. Davidis Chytraei, ad me Crusium, et ad M. Erh. Cellium.

IRENERENUIT ETUTE m Hv O r

x al

Excusat silentium raritate Tabellariorum. Donat nobis singulos Ducatos

232binorum fl. et mittit excusas quasdam chartas. Eae sunt. | l. Quinque

Der J

Tohann.

chartae, Grypswaldiae excusae 99. de rebus Anglicis, Belgicis, Vngaricis,

10 Suecicis, etc. 2. Epistola et Epigrammata quaedam ex Suecia, ad Pau-

iren D

Medicus

lum Seargam, Generalem ordinis Iesuitarum per Poloniam: quibus hic

impius belli instigator irridetur. 3. Ad Germaniam, Cineres generosi

i Pat

Herois Warici: Comitis in Falckenstein et Eberstein, Domini in Broch:

ii uD

gehwesté

perfidissimé ab Hispanis, contra omnia pacis, belli, et neutralitatis, iura,

15in Imperii territorio et arce sua obsessi, capti, spoliati, trucidati, et

Welling

Carm

exusti.

Quó calor antiquus, pugnax Germania, cessit?

Fuit in

Quó vicina fides? Quó decus Imperii?

Afna,

Hispanus fugiens Gallos, metuensque Britannos:

Quod

20

Non audens Batauo castra tenere solo:

in e0 8

Bibliopo

Audet in Imperii terras, et flumina, et urbes,

vertere Barbarici saeva trophaea iugi.

ait Gu

Iactitat, in lepores tot degenerasse leones:

est, ett.

et pauidas gelidis dentibus esse feras.

Vespt

25 Proh pudor: ó Proceres hos scire patique latrones:

Praefc

atque aquilam externis cedere vulturibus.

tudinan

Non ita: nec brutas spargit cinis ista fauillas

sit Iber

nec sunt Principibus frigida corda viris.

Anno M. D. XCIX.

Starg

80

4. Epistola Meletii, Papae ac Patriarchae Alexandrini, etc. Praesidis

Qu pe

Constantinopolitani; ad Ianum Dousam, Nordovicei Dominum, super

aliis qu

233 obitu filii, consolatoria. Quam Georgius, | defuncti Dousae frater, post

ahie Re

continuam quinquenii peregrinationem, domum suam Constantinopoli

eliam e

redux, attulit pridie Idus Maias Anni 1598. Excusa eodem anno.

35 Data fuit Constantinopoli X. Kalend. Novemb. 1597.

N

5. Laur. Rodomanni Oda dicolos pentastrophos: Iambico dimetro

constans, et uno brachycatalecto inter binos versus.

6 419.

13 Wirieh. 103.

30 299. 481.

90 Meletius.

1i Scarga.

81 239. 235.

32 Iani Duzae Nordovicis, libri ad XX poématum variorum, in

nova Lugduni Batavorum Academia 1576. excusi, in Octava. 258.

1290,

2852.09

13 Dominum 4Zis.

ET

—

—

219

a Hiehen

Ex Teutonico Hymno: Warumb betrübst du dich, mein hertz.

n Magi.

Quare meum cor angeris,

Sim qe

doloribusque frangeris

iafomias

ob frivolas opes?

Quin in Deum locas tuam

. Ül

spem, qui creator omnium, etc.

8 Ducatos

Ex affine Grupp. cognovi sequentia.

' 'Qüinque

Der Buchfürer zu Lunden, dem der fasciculus übergaeben, haisst

Difariis

Tohann Waldmeel: das er solchen Danieli Cellario Germano, der vor

) ad Pau.

iaren imm Stipendio allhie (.Tybingae. gewaesen, und ietziger zeitio

Quibus hie

Medicus zu Lunden ist, liefere: dem ich auch (.ego Gruppenbachius.)

! Denerosi

imm Packet desshalben geschriben. Diser hat ein bruder zu Schopfloch:

1 Broch:

ist ein Pfarrh bei Kirchen. Augustinus Brunnius Yesingae, hat sein

RUs ftma

schwester gehabt, etc. Nova ab affine W. R. quae sunt illa pag. 222.

Vidalj, et

15

Welling. |

Carmen Nicolaus Henningius Danus mihi exhibet, eleemosynam petens. ?34

Fuit in Gallia, Italia, Sicilia, Romae, in Sardinia, Creta, Corcyra,

Africa, etc.

Quod Amalasuenta non est in catalogo: etiam alii plures libri non

in eo sunt: quia sub Magistratu negligentius agitur. Ideo Augustaniso

Bibliopolae, pleniorem sibi catalogum Lauingae curabunt excudendum:

ait Gruppenbachius. Tardius venerat ei vectura, ac postea ipse oblitus

est, etc. Non multi Mercatores adfuerunt, motibus hisce ortüis, etc.

Vesperi H. 5. usque ad 6. hab ich geschwaisbadet, magno sudore.

Praefectus maior, luncker Gedeon von Ostheim, uxori meae (.vale- 25

tudinariae, et exteros interdum cibos appetenti) carnem aprugnam mi-

sit liberaliter.

Epistola ex Suecia ad. Scargam.

Scarga, consilium istud tuum, de Haereticis 6 Regno Sueciae, vel

- Praesidis

cum periculo amissionis Regni exterminandis: quod R. M nmobis etso

Um, supet

alis quam plurimis audientibus, in comitiis Warsauiensibus proximé

Tater, post

ante Regis ad nos profectionem, sanguinaria voce dedisti: id nondum

lantinopoli

etiam ex animis nostris deleuimus, nec delebimus unquam. etc.

lm anno.

Epigramma.

35

Scarga sui Regis mirandum iactat amorem:

Q dimetro

sed non consilis hunc probat ipse suis. |

285

Haereticos toli ferro persuadet, et igni.

—

Sic Princeps Regnis excidet ipse suis.

30 Meletius.

variorum, in

* 200. 499.

8 81. 313.

13 501.

14 Vlmá. 222.

22 228. 229.

——

28 52. 232. 158.

18 Kirchen — Airchheim unter Teck in. Württemberg.

—

——

220

Ttem ]

Hiéó ne amor? Haeó ne fides? Ego, Scarga, fidelius illum

pala PI

diligo: consilis et probo dicta meis.

q. DI

Suadeo, te laqueo donet, sociosque capistro.

Tj o

Sic Princeps Regnis consulet ipse suis.

&

Meletius, Patriarcha Alexandrinus, in illa consolatoria epistola.

fst Q

Orator Anglus Constantinopoli, est Eduardus. ,Filius Dei sese ipsum

sua illa maiestate exinaniuit: dum saluti consulere hominum contendit.

co, "d

Nos, nescio quae imperia extruimus: in perniclem, et cum pernicie,

hominum: et haberi volumus pro Christo, illo, cuius studiis nostra studia

io8lg && macó6v dissonare deprehenduntur. Causa odii in nos Graecos

est i.e. orientalis Ecclesiae alumnos: quod veterum patrum dogmata

incontaminata, traditionesque, observantes, sectamur: et nullis ullorum

hominum novitatibus, xe:vovopíosg falsis, abduci patimur nos ab iis de-

cretis: quae septem tota concilia universalia (.ut provincialia praete-

Et pr

236 ream.) sanxerunt. Athanasio falso adscriptum Symbolum, | cum appen-

posuit !

16dice illa Romanorum Pontificum adulteratum, luce lucidius contesta-

r

mur

Rom. Pontificem, Romanum agnoscimus Pontificem. Christum

Horta

unum, Vniuersalis Ecclesiae uniuersale caput, cum Paulo praedicamus*,

TT vici

etc

ajcy

20

Ex Chartis Chytraeanis de septentrional. rebus.

Stephanus, Princeps Transyl. 1561.

Rex Poloniae creatus 1576. Obiit 1586.

Stephanus

Qua

Christoph. Princ.

Bathor,

&nripe

de Somlio,

Transyl. post

hp i

25

Palatinus

ratrem, Regem

factum 1576.

Sigismundus, hoc

Y

Transyl.

cuius Vxor

obiit 1581.

tempore Princ. Transyl

Imeus u

Cathar.

Andreas, Isabellae

Steph. ad Plescouiam.

Sed |

Baltasar.

''elegdia

Reginae Vngariae

1 Xpf

380

Palatii Prae-

Andreas Cardinalis

Dein

fectus.

Bathoreus, Episcopus

Centies

ei Ven

Warmiensis in Borussia. |

dosius

291

April.12. Die ?l. obscuriore, sereniore.

literas ;

Concionem egregiam Siguardi Parochi, ex 1. Cor. 8 Graecé scripsi.

quas hi

85

À Gruppenb. Histoericam Franckii relationem emi. Per eundem, mea

Fuerm

in Iliadem commentaria recepi, et ordinaui. Etiam 100 Exempl. Anti-

———

poppysmi, vel Apologiae meae, accepi.

l sed

5 282. 271. 299.

5 Verba Meletii. 304.

10 Hic non fauet Papatui

15 Hiere

Quomodo ergo Alexandrinus Patriarcha, sicut mépociy in Novis legebamus, se Hom

31 Eyist

Pontifiel subiecit? 304.

20 55.

26 250.

28 583.

96 2931. 515.

—

—

Item Epistolas Graecas quinque, Constantinopoli à D. Theodosio Zygo-

mala Protonotario scriptas.

«'. Prima, ad M. Crusium.

T& cogeáto OUxoxdAm YAoo0c0vV xoplov Gj«potépov, papztyo: xpouoto,

Ittla.

£0 Éyety.

5

^6 Ingtm

Est querela de suis miseriis, ab annis iam octo, Be«ouketac &mavf-

cOntenqit.

ceoy, xal &xxAÀnotag Tfjo &vraO0, &5 Tc vb GOnw &moptzopav.

Derticie.

QULOV.

d udia

Xpucóoepuv.

! Oraetoy

Ergo petit eleemosynam,

Gt9o0XyyaY.

10

dogmata

propter etiam suos liberos:

60 yvrv.

$ ullorum

Quintum Téxvov,

h ls de-

quod non nominatur.

À praete-

Et propterlabores in negotio Religionis (.quando ipse Responsa com-

ln àppen-

posuit ad nos, iussu Synodi, et Patriarchae (íepsuíou, Og eig $bv | &&e- 238

Contesta-

16

Ofjmoe.) praestitos.

Ohristum

Hortatur ergo me, o

bfjvopa veotóptov, xol qov, pevà voO quooóqou

camus*,

pou vuio0: ut suadeamus,

tv à&Aewmpocówr cuvay04: xai GuX Bevettac mpoc

«0toy OtxcOo 0.

20

&rà Tfjg XevotavttyoUTtÓAe0c,

« qqio

vogptQptou

Veoo6otoc CuYopuxAGg Ó mpmtovotaptoc.

Quia iam moetGotprBet: petit libros sibi mitti: coutó«vw, dotovoqgávo uev

&EmyT|oecc, fjotoGov, sbpuntómv, mivOGapov: invicem daturus QiBpAov maAoctàv

op9Tv, &rumov Étt.

25

Dico ad haec.

Vt D. Cancell. Iacobus Andreae non amplius viuit: ita nec filius

j

meus ullus. Laider. cupacoyo &x doyfic v1j xevío. charissimi D. T'heodosii.

Sed quomodo impetrarem ab hominibus eleemosynam? oí dpyovtsg,

xai xphjxvx Éxyovvec, non curant Graecos.

30

Deinde, quomodo tutó pecunia per Venetias Constantinopolin ferretur?

Centies interciperetur. Saepe ad ipsum Theodosium, ab annis 13 scripsi:

)

et Venetias ad Gabrielem Episcopum, tv quAaSeXqg(ac, misi. Sed Theo-

ia |

dosius nihil accepit. Ait ipsemet, quod per 8ex«stf| ypóvov, nihil per

literas invicem collocuti simus. Hae denique ipsae quinque | Epistolae, 5

ob geripsl.

quas heri accepi, fuerunt resignatae, ablata obsignatione "Theodosii. 239

idem, meà

Fuerunt omnes 5 inclusae una simplici charta, cuius inscriptio erat:

ypl. Anti-

1 sed heri. 239.

1 256.

2 À Constantinopoli. 239. 257. 971.

4 241.

15 Hierem. Patriarcha obiit. 29.

el Papatui

26 Responsio Crusii.

27 239.

28 244.

us &€ Bom

91 Epistolis et pecuniae, via non tuta.

36 237.

91. 915.

s um

Doctissimo viro, Martino Orusio, Graecarum literarum Professori eximio.

7,;&0153'/1 (*5

Tubingen.

Binc )

Nescio iam, quis, et unde, haec scripserit et miserit. Videtur tamen

Ego ]

mihi, quod Georgius Dousa, Constantinopoli illas Graecas literas in

ää

habult, a

5Holandiam (.ubi Dousae sunt.) attulerit pridie Id. Maias 1598 cum

Latina Meletii consolatoria, ad Ianum Dousam super obitu fili (.Iani,

potest I

vel loannis.) epistola. Nam Constantinopoli seripta haec fuit X. Kal.

Novemb. (.28. Oct.) à Papa et Patriarcha Meletio.

'Theodosii autem Epistolae, 6. Novemb. 97 sunt scriptae: id est, 14

10 diebus post: nempe non nimis multó póst, sed feró eodem tempore: cüm

E

scil. Dousa Geeorgius non statim post epistolam Meletianam discederet.

Et quis novit, num adhuc viuat bonus Theo(dosypius?

&'. Secunda epistola D. Theodosii. Ad D. Iacobum Andreae.

At hic 1590. obierat 7. Ianu.

15

Veniss

Literas 1597. Nouemb. 6. ad plures amicos scripsit: nempe ad D.

Steph. Gerlach. (.has non accepi.) ad Crusium, ad Solomonem Schweicke-

Vs u

rum (.ct9mxóv.) etc.

Affüci

240

chram s

Oonqueritur de suis 8 annorum afflictionibus. | Nisi aegrotaret, ad

nos venisset. Petit subsidium mepuodrüc.

siam, &

20

Titulus: t coqoc&tp xupío (wxopo xwyyeAapio cfj; 9eoqppoupf|vou pe-

Tierum

militibus

yaAonóAeoc Toptrywe, €0 mp&ttety, £v *oplo Yjv

;

700 xptotG.

Eccles

Subscriptio:

&Y

$eoBóctog mpoertovotüptog Ó X&

I^

,

OtxatoqoA«G cíj; Ouotuxoüc &xxAnctac

Patriarcl

. v tptrpyetou.

qui parti

25

Y. Tertia eiusdem epistola.

copiy, 7

,

w

1( &y &eoAóyotc Togtryne 9eogpougritou coqeáto xvp

( &yOpéq, &v Xpoti

S A

xupi Tiv &b mpcviety.

Diu nihil inter nos scripsimus. Post Hieremiam Patriarcham cala-

li

mitates. Theodosii exactiones, à T'urcis illatae, ad hoc in Vngaria bellum.

ao Vocatur haec exactio, x«ocrÀy^n, apud Agarenos. Quid ea est? Gyopa-

dosi

qopey Éxactog &AUOV ypotxGv, Gobdvrev coTot; Exetv t (.oixtav, ) xat v

hoc

&yorpxoto. T00 & TAoUtoc Gxobetos mxp! Tilv ;.) xpatr, npopaov viiv Tiuépay

hr

taÀÉpou &vbg: Oucdvec, Og mAcivxt T pxéAQ. xaxpéyo|ev O& aDvolc, Ouk

xb Buxtpéqectat to0c &tv orpaveuopévouc, xal pueytot&yae, tà topltoy vo0 |

2416Ao0 &vaAapávovvec. Durat hoc malum iam 8 annos. Qui non dat, sed

14 238.

4 Dousae. 232.

5 Zw atiulerit: Sic est. 248. 245.

19 241.

"( mo

96 Quasi hie Andreas sit diuersus à praeced. ioxóo: Cum tamen sit idem. 242.

96 At cl D. Andr. Cancellarius noster, iam 1590. Ianu. 7. obiit.

28 298.

l mpool

85 O Gott.

30 242.

82 Zu xgaín: *p&a.

Petit &

19 Theodius Hs.

930 Nach gütiger Auskunft von Herrn Professor Dr. Littmann-

At milie

Tübingen dürfte in xec«nAn, wohl eine Verschmelzung von zwei türkischen Formen,

nàmlich qassáblyq und qassábje vorliegen. Das erstere Wort bezeichnet den Fleischer-

——

laden und. das F'leischerhandwerk, das letztere die auf diesen ruhende Steuer.

24,

22

l &ximio

vel unum diem moratur. )vavoc, Y) Gmuí(a: OX ot9$püc, sineiv, Ddpoou:

Uingen.

XAoty, quAAXT, xoal vv &meyóv:oy lg GOmv.

Hine bonus Theodosius, ex mediocriter divite depauperatus.

Ülerng i

Ergo petit eleemosynam. Non enim viaticum saltem huc veniendi

398 eum

habuit, alioqui venturus: et vetuit id x«i y7pac, xai xsv(«, et quod nons

TTR

potest relinquere liberos suos:

p9

qottoc, 15

Xpucobe[uc, 12

qui sunt,

annorum.

let 1

cocáyyv, T

J0te: cüm

tovvnc, 4

10

itederet,

Epistola quarta eiusdem.

i

t onoubatotXt xuplo

coAoMGvtt. t otomtx ,

£y xupio xatpetv.

& ad ]

Venisset ipse huc, nisi impedimenta obstarent. Prius ma«puxpyeiov (.1515

Chweleke-

Tf wooxxotovou.) nunc (papévtoy est i. e. Moschea T'urcica.

Afflictus, 6 xóptoc $9eo86ctoc, à Nicephoro quodam. Coactus est pul-

Jarel, ad

chram suam domum, 2 regione portae «00 xo$otoeüéviog mapixpystou

sitam, et alia bona, paupertate vendere. |

jofsc) u-

Iterum describitur exactio xac«rxAw«, Theodosio detrimentosa, T'urcicis 242

militibus carnes comparans.

21

Eecclesiae ibi miser status. Eam Nicephorus turbarat, eiecto bono

Bodapias

Patriarcha Hieremia. Septem post hunc Patriarchae np5g 9Ayov fuerunt:

qui partim mortui sunt, partim expulsi. Nunc tamen, inquit, habemus

coqbv, 1àó Éxdtepov, matpiipyny, xol dyadoy dy8pa, xal Boxuwiovia v a5

f

& ypori

xpstvtova, G OOT Qeóc.

Quasi sint duo

ham cala-

oX

w ov

diuersi. At est

1à bellum.

Literae Theo-

&yOp

[

unus, Iacobus Andreae.

L2 óyopi-

dosii ad amicos,

BepboAo|atov, t6V move mnpéopu.

380

N LR

hoc tempore simul:

Est Barthel. Baetzius, z«mtovíj.

rj p

Tpbc

ovégayoy (.Gerl.) &yomqcóv.

ayvoit, 0

Haec epistola non vénit ad me.

Qitty 00

Xpobotoy.

) daf, sed

coAopvca.

85

19 211.

tGv moAÉpovy, x«l cuvetotopGv, xal dAAmv 8etyGv, mj óvtov Yg: ul

xlem, 222.

$8 298.

xai mpooboxGs Toety: sb j xal xà ii xOvà moAf[oat, uÀ xÀ Xpeuben;

Petit ergo eleemosynam: et item pro hac ad Principem scribi. Hanc

——

». Littinann-

Gabrielem qtA«882tas.

40

pn, Formen,

ait mittendam esse Venetias, adi

Margunium.

n Flaischer-

9 240.

6 237. 243.

17 2438—

21 240.

28 298.

V.

24

Promittit vicissim velle ex montis Atho

F'ortas:

Bibliothecis huc libros curare M. Scr. |

Aï

243

Senectute et infirmitate huc proficisci prohibetur.

ad (uoS

Legito, GycGv, caeteras etiam meas ad amicos literas: *oi CuvavAGaV

cellarius

vide pa

s8£vqoiv mpbg toüg ÉXovcag Otopau: vv OU &pà &Aempocóvrv attrGate. EYO

Georgius

yàp, Üroo &oxeqavó nv etpfvry, BvovxGv, ob ovatxóc: xol s«v GxoSoy Tv

seriptae €

maytl omou8aie xol yeppavi vaOra, motO, &g xxi &AXoy(pup vovtt l'empyto

suipia &

Q^

«ey9epoc. Meus socer

Non lod

mevUepa

10

Toden

Salutant te,

eigzjvv) pou. Vxor.

dono us

toy ÉV yptoti

(QUtOG,

XgucóPeutc

Donuni

&onaopiby

tà TOX [OU.

GoX Yyvya,

censendu

Q^ .t34 34 O^ 734 —

odv ynic,

M. Fri

15

Grenerosl

& voxwWpópog «otóc, vv mAÀaocevoc, sig &yyonv peydAvw onéero: xoi

quam eli

y.o)ug (QgUYO 7oUg CTX voOyTac. O XuptoG XQUX "VVf XOUALOCV (COCOU &ytamoS0 Hi

Membard

Epistola Theodosii Zygomalae quinta, ad Barthol. Baetzium.

T& xepupaveotéto cuppobAo

t &y a«0Mj Xpioctavuxotktou aroxpd-|

t nunc ]

Saluta

244 vopoc Quptatov, *opi LOU Bap&olop.ouw, vix(v sÜxouat QeóUey Exety xat

nate soll

20 E ohoQv, óystaw, xal àxb wj ete TuWv ocvocþcþoww.

Ó cur non effugi hinc tecum?

omnem ]

Malitia enim, iniustitia, auaritia, rapinae Turcarum, infinitae sunt

pi QxImils

convictor

&maycÉg elot Ddf8og otw»p&: G oxsóv wepopéoc, cuvtp(Bovvec mévmvac.

Postri

ll'heodosius éx«tóv x«l tputxovva &Ompco 0v xtÀutSxc Gpyoplev. xat névrc

dolu. de

258otl: xal mwoyí(a, t moAUxeqdAQ Onolo, maatet.

sunt 3250

6 x m

130 millia Asprorum, si 40 Aspra faciant 1 Talerum

'Taleri

CT

DJ. 1

Ach Gott. Brevi tempore

Obitus D. Georgii

mihi acciderunt 9 dolores

Weiganmaieri

retinendu

30

Egestas D. Theodosn.

Tnissus f

OLX d potot :

Dixerant ante

luril

plures annos Graeci,

Haerr Gott, hilff

ad me venientes, eum

M. Eu

Ego non video auxili-

obiisse. Sed viuit

contr P

um

Viuat melius.

Doetorih

SluL ani

4 ZWu «xouti

vOD0 TO

10 241

15 241 —

924 Mille Asperi, sunt 20

Tohannis

Coronati. Ergo 180000 Aspri sunt 2600 Coronati. Centum Asperi, sunt 2 Cor. 262

94 Iactura Theodosii

98 254. 473

80 238

&nnum h

u t

6 Crusius schreibt eipvqv, um durch. den. Strich sigvqv als Eigennamen zu . kenn-

1 NB!

98 &xavvsg sici Hs

bl

zeichnen. Vgl. Z. 10

J

Ti886 3oy

Digrium

Fortasse filius eius Photius aliquando huc veniet. Lass saehen. Ego

ipse tenuis fortunae sum. Theodosio autem multa pecunia opus est. Hi,

EWUMV

ad quos hae literae sunt scriptae, partim obierunt, | nempe D. Can- 245

:jGC(ïe. ä(d)

cellarius Iacobus Andreae: partim longe absunt in locis mihi ignotis:

f &noöox*m

videl. Barthol. Baetzius, et Solomon Schweicker, & ouxtxóc. Cur illes

Georgius Dousa ommes literas resignauit? Cur eas ad illos, quibus in-

'- S(l)p*(f[pl

scriptae erant, non misit? Cur etiam Epistolam, quae D. Gerlachio in-

scripta erat, non huc misit? Cur mittere (.ad XI fere menses.) distulit?

Non laudo infidelia facta.

Eodem 12. April. M. Vitus Mullerus, collega meus, mihi Exemplar 10

dono misit suorum 2 Actuum Magistrorum Philosophiae.

Dominis Theologis petentibus, misi quartum Tomum Coronae anni

censendum.

M. Fridericus Koberus, Lincium petiturus, ob Paedagogiam alicuius

f'röïo PUl

Generosi quaerendam, à me commendationem ad M. Ioan. Memh. petit: 15

Vtttodonm

