
in curaà eius, nullis sumptibus parceretur. Nunoc tristis nuntius ei veniet, 25

]6 D0-

Septemb. 17. Die (-) pluuio toto, ventoso. Sic et totam noctem.

l| 6896

Conc. 2 Graecé scripsi. Orationem ad promouendos Baccalaur. com-

Dispu-

ponendo absolui, vix, inter plurima impedimenta: postquam 11. Sept.

) T03

incepissem. Ist meer, dann 3 bogen, noch nit mundiert. Reihinga totum

80

, qui

diem, et filius eius, apud Hamb. comederunt.

eneck,

Septemb. 18. Die (. toto pluuio, frigido, obscuro.

iquot:

Es ist lauter Zorn Gottes: von waegen dess kostlichen fraessens und

bus dl

sauffens, auff so viel hochzeiten, und | maalzeiten: darinnen man 4 oder 840

—

, F'oem.

b oder 6 oder 8 trachten, iah wol meer, auff ein mal auffsetzt: und das

a, Lud.

drei, oder vier, mal: nit allain herren, sonder auch gemaine leut. Gotts5

41

Sponsa,

189 Téischordnung: l. M. Ioan. Mart. Beccerus. Theodora F. II. Vrbanus. III. D.D.

Ziegl. Decanus, Reihinga. IV. Hambergerina. Crusius.

16 816.

17 Solius

Orustus.

Doet. Hessi ecuráà usus dicitur.

20 802.

92 N.B in Form von: WE

H

—

112

——

gep!

kan den Waelschen pracht nit leiden. Venditur mensura vini veteris,

in platea, 3 baciis, aut 6 solidis: tamen etiam pauperes, prae viliore

p

horà

vino, emunt. Darnach ist dess fluchens, und verteurung aller ding, kain

end. Deus det omnibus nobis sanam mentem.

jl

5

Septemb. 19. (.meo 1526. natali, Grebernae vel Walckersprunnae,

sump

Beiersdorffum et Bottensteimnum versus.)

besci

Die &. nubilo, frigido (.calefeci meum Museum.) humido, nec sine vento.

n !

Noua ab affine W. R. eadem, quae à M. Henrico Wellingo suprà

venil

habui. Additur, Regem Hispan. Phil. certó obiisse. Ilta certó ditionem

i0suam recuperauit ó xypucóOougc.

caru

x& Énópeva, &v dXv PiBAo.

dona

. ANNO CIDO. IO.

hr

XOVIIIL. À Die Se-

cendi

ptemb. XIX. meo

dantt

15

1526. natali, à me

M. Martino Crusio, Tyb. Pro-

(o

fess. Diarium conscriptum.

In Nomine S. Tri-

mislt

nitatis. Amen.

fu.

M.

20

Septemb. 19. post horam

nobil

3. vespertinam. pluuio. $.

Gmae

Sicut hora 8. in Cicer. pro Muraena docueram: ita hora 3* usque ad

Inc

4*" in lib. 8. Odyss. (.de saltatione, post pilae lusum, filiorum Alcinoi.)

1n6p

docul.

25

Sed medià H. 4.in numeroso Auditorio, dixi: hac hora, media 4. me

19. Sept. 1526. natum esse. Ergo coram ommibus gratias egi Deo, quod

Annos compleui nunc septuaginta, duosque..

lo

Sit tibi laus omni tempore, sancta 'Trias.

Ànna

TTunc summissé cecini (.opponens meliorem cantum, cantui Demodoci

1p

so de Marte et Venere: cuius catastrophen, ante pilae lusum absolueram.).

Seph. |

Cecini primum et ult. systemata psal. 31. Germanici: In dich (hab» ich

a.

tris E

gehoffet, Haerr: et, Glori, lob, ehr, und herrligkait. |

M. Georg. Rosa Hamburg. erat post H. 4*" infrà apud meam fami-

libris

Uniyer

2liam. Affinis mea, soror uxoris meae aegrotae, Anna Reihingi Bernh.

n 14

ass Consulis Esseling. uxor, mecum pransa, et apud aelium meum, D.D.

mehr

Georgium Hamberg. qui habet sororem eius Magdal. coenata est.

ton. u

gtlang

8 Vimà. 833.

90 490. (419 Hs.)

98 490.

96 pag. hac 2. intrà.

Diar,.

19 Beginn des 7. Bamdes der Hamdschrift.

93 Hom. Odyss. 8, 377 ff.

(ie (

Til de

Diy

—

113

—

Veteris,

Vili()re

Septemb. 20. Die $. post totam noctem ventosam, pluuio, frigido, tristi.

Paulum ninxit. Reihinga, et filius eius, et ancilla, cisio suo avehuntur

J kain

hora 8. Esslingam versus. Nam vindemia ibi instat.

Noua, à M. Henrico Wellingo.

lo

Transyluani suum Principem, Sig. Battorum, oratu eius, rursus as-5

sumpserunt. Seiner Gutschen, und silbergeschirr, quae intercepta sunt,

Yento.

beschicht auffbehaltung, bis auff weittern beschaid. Groswardini manent

Suprà

in fide Archid. Maximiliani.

Hie à Raaba Comorram cum exercitu

tü0nem

venit. Expectantur plures pedites et equites. Tum scil. aliquid tentabitur.

É Constantinopoli scribitur: quod Wa|lachiae Vaiuoda, auxilio Tur-3

carum, Michaélis Vaiuodae 8000 milites vicerit. Nuntio huius rei, T'urca 11

donauit einn güldinen Sarck. Al. rock.

Regina Angliae, ad pacem inclinat:

Hactenus triduo (.inter alios labores: ut bis quotidie in Schola do-

cendi.) mundé descripsi orationem (.zepi Gpyóv, de principiis. qua (.Deo15

dante.) post 7 dies creabo 42 Baccalaureos bonarum artium.

Septemb. 21. Die ?l. nubilo, frigido.

Conc. 2 Graecé in Ecclesia scripsi. Nobilis quidam, von OCostentz,

misit ad me, petens 2 Exempl. Irenes: quod, Grupp. absente dictum

fuit, nullum Exemplar hic esse. Nec ego potui dare. Cognoui postea,?o

M. Stetterum cum eo in caupona Coronae pransum esse. Nuntiaui illi-

nobili, ut Annales Sueuicos emat, ubi multa sint de lrene, vel Maria

Graeca. Vult Francofurto emere.

Que ad

Incepi sextum librum Chronologiae Krausiorum (.cum primum librum

lcinoi)

incepissem 31. Ianu. 94.) conscribere.

25

4 me

Septemb. 22. Die 9. nubilo, pluuio.

, quod

D. Augustinus Brunnius mihi misit videndos Annales suos miracu-

lorum aà tempore Christi, usque ad nostra tempora.v Saepe citat meos

Annales. |

modoci

2 pag. 2 sup.

9 362. Ex Cassouia, Sept. 9. vel Aug. 30.

8 Ex castris,

a.

Sept. 14.

10 Venetiis Sept. 18.

138 Anverpià Sept. 12.

24 22.

ib idi

24 .Diese Chronologia Krausiorum, die den Titel trdgt: , Martinorum Duorum, Pa-

iris Et PFUüwW, Krausiorum Bottenstainensium, Chronologia, Cum Historiis Permultis,

| fami-

libris quinque. comprehensa. Martino Crusio Conscriptore, Tybingae* ist. àm. "Tübinger

Universitütsarchiv ( XV, 26) heute noch vorhanden. Sie geht von den Schicksalen des

Dernh.

um 1490 geborenen Vaters des Crusius aus und mimmt in den spáteren Jahren immer

.DJ.

mehr Tagebuchform an. Sie endet, zuletzt auf zehn Bücher gebracht und zum Schlusse

j

—

von anderer Hand geschrieben, mit dem 31. Máüvz 1605, wührend das hier zum Abdruck

gelangende Tagebuch, das viel ausführlicher ist, wur bis eum 19. Sept. 1604 reicht, vgl.

[rà

—

Diar. 1596[|97 S. XIII. Eine Abschrift (Sign.: cod. Tub. Mh. 443) der Chronologia,

die Crusius der ArtistenfakultGt 1594 schenkte und damn moch ergümzen liess, findet

muüt dem Jahre 1596 ihven Abschluss.

Diarium Crusii II.

8

——

114

—

9,

4 Auditores mei declamarunt horá

[»)

€9

usque ad 4?*", Satis bene. Inter

Consta

quos loan. Christophorus Assummus, carmen Lat. quod mihi perpla-

u

cuit. Árgumentum erat, de modo assequendi summum honorem.

Septemb. 28. Die fi. paulo lucidiore.

8

b

Mané H. 6. rationem reddimus lectionum habitarum per Angariam

franc

, !

proximam. Nemo nostrum quicquam neglexerat. Inde, Senatus habitus

de certis negotiis. Vacatio vindem. incipit.

m /

Scripsi ad M. Iohannem Assummum: Aulicum Concionatorem apud

1)

l

ilustrem Comitem Hohenlohensem D. Wolfgangum: Egi gratias, quod

i0studeat mihi Antiqua mittere, et Genealogiam illorum comitum: prae-

ho d

sertim, quod Comes Wolfg. ad haec promptus sit. Haec ergo humiliter

12

0p

et reverenter peto: praesertim, si quid inveniatur de Sueuis, Barbarossa,

et filus, Impp. et de Irena Graeca.

gerun

mihi

gerull

15

Augustinus M.

charl

(

Filii Assumi 2 þIohan. ;

Christophorus, |

sunt.

nitül

ü

Aio, heri perbonum carmen Lat. ab Ioh. Christoph. recitatum esse.

scribi

Mitto iconas meas

Á

9

eond

I

5

Septemb. 24. Die (2 nebuloso, nubilo.

20

Óvetp. 0X AÓc. ov tte &nl xeqaMjc, &x to0 &ym voO oixou pou, Égepey &A«

D

te, xal O00 uey&Amg BtfAoug moaAotAe, X&tpoypo«pouc: & atT), & &p&c (.emep

Opeg obx cÓ Tioetv: &AAA OvelOlov abTiv, Og xA&mtQy.) &est)ov, warvetxov,

&

o08' &vviAEYoUsav sixov. 7joav mepl courpixGv, ( &86xet, npovyputxoy.. dmefjA-

citer

$ev abri otyf.

tam

25

Catalogum omnium nouorum librorum, his Nundinis Francofurti ex-

Gras

positorum, auctore Iohanne Saur, perlegi. Nulla mentio Apologiae. Inde

N

excerpta

CaTe

1. Theatrum Genealogicum, ostentans omnium aetatum familias, Mo-

ettw:

narcharum, Regum, etc. Philosophorum, Oratorum, Historicorum, etc.

soà condito Mundo, usque ad haec nostra tempora: per Hierony. Hem-

H

minges Lunaeburgensem. Magdeburgi fol. Kirchner.

2. Illustrium miraculorum, et historiarum memorabilium, ante annos

Qu

400 Caesarii Heisterbacensis, Coloniae 8. Birckman.

V

audi

3. Mart. Lutheri historia, Dresseri . Lipsiae 8. Apol.

85

4. Iosephi Scal. de emendatione temporum, quasi nouum opus. Fol.

elau

—

Lug. Batauorum. |

1j

0CCe

8 Weickersheimium. 53.

3 r

20 12.

95 Nundinae, 230.

28 228.

I

20 uvyoc Hs. uvyAós uotwóc?

20 &AAX xe Hs.

90 Im Titel des Buches

heisst es Henminges.

35 Vgl. 8. 55 Z. 32.

2

—

—

115

Intel

5. Chronicon aller Bischoff, Ertzbischoff, Patriarcharum, Caesarum, 6

J&tyla

Constantinopoli et in Germania. Franckf. 4. Iohann Spies.

6. Oldenburgische Chronic. Fol. Spies.

7. Baierisch Stammbuch 2. tail, per Wiguleum Hund. Ingolst. fol.

8. Annales Marchiae Brandenburg. à 1416 usque ad 1596. Fol.s

Va

abils

Franckf. Oderae, Hartmann.

9. Antiquitates Helueticae, Francisci Guilielmi. Friburgi Auentico-

rum 4.

üpud

10. Kostlich new kochbuch, fraw Anna Weckerin. Amberg. 4.

quoq

prae.

11. Wie das Kriegswesen in Vngern zu reformiern: auctore Rein-:10

holdo de Grotibeck, 4.

uliler

TOSS&,

12. Nicod. Frischlini Comoediae 6. Trag. 9. Argent. Iobin. 8.

Operum Poéticorum Frischl pars Epica, edita per Georgium Pflu-

gerum. lobin. 8. Nicod. Frischl. orationes insigniores aliquot, per Pflu-

gerum. Iob.8. |

15

Conc. l scripsi, vespertinam. Hoeschelius: Scholae Annaeae Rector, 7

mittüit mihi 2 terniones, qui mihi in Bibliotheca Photii deerant. Nihil

€886,

scribit. Satis &y«píoc:ec, postquam meum Graecum Laonicum Chalco-

condylem accepit, quem ei dudum commodaram.

44

Septemb. 25. Die (. obscuro fere, nec pluuio, nisi paulum.

20

Domi totum diem mansi, in Crusiologia pergens.

LT

Noua ab affine Wolfg. Ronero.

£O

Sunt illa sup. pag. 9. Wellingiana. Filiae Theodorae crurä, jam cir-

i?ï'f] )x'

citer ter tumuere: ipsa semper est pallida: non obseruat bonam diae-

-i eX'

tam. Abstineat a salsis et austeris: sicut ei ante quadriennium D.D.25

Inde

Grawer praecepit.

Noctu, uxore quasi moriente, hora XI. surgere coacti sumus, et vo-

care sororem eius, Hambergerinam, quae hie pernoctauit. Postridie,

Mo-

ettwas bessers. 'Tussis.

&

]em

Septemb. 26. Die sereniore, et tamen nubilo.

BIU

Heri redierat D. Maximilianus BDappenh. Pragá. Pestis ibi est, et

108

circüm. Caesar excessit in quandam venatoriam arcem.

Vxor Chrysodontis, Clausenburgi habitauerat: | et, quo die Missam 8

audiuerat, et inde migrare voluerat, subito ipse Chrysodus venit, portas

Fol

clausit, ipsam recepit, ditionem suam rursus habet. Ita ArchiD. Maxi- a5

milianus, dum in pompa magnificé ingrediendi, aestatem triuit, morá

occasionem perdidit.

D

loanni Kaechelio Vracensi, candidato primae laureae, qui cras post

iches

|

16 Augustá. 925.

28 Vlmàá. 2. 18.

?

98 Xpucó8ouc. 950.

8*

—

—

116

Tun a

creationem Baccal. gratias aget; Gratiarum actionem horis 2 correxi

nimia demens, alia mutans, etc.

s 6

Hala -

Bodelshusano Concionatori, M. Ioanni Staebio, scribo (.monitus a

Curati

filio eius Helia, Discipulo tertiae classis.) ut mihi moAet& coumpuxà mit-

ä

5 tat.

ag]t y

sponsu

Sept. 27. Die $. nebuloso, lucente, nebul.

ï

yi frà

Medià H.8. mané, mihi M. Phil. Alb. Hala, ex literis sibi à patre

Mane!

praemissis ante secuturas, indicat. Apologiam meam à Typographo nunc

qui dä'

non potuisse imprimi, propter alios libros necessarió absoluendos: (.sicuti

E

19 nec 2 orationes M. Viti Mylleri.) sed dixisse Typographum, se excusurum

Mari

proximé, so war Gott laebe, nisi Crusio aliud videatur.

Eor

9 Fuit ante mensem hic M. Iacobus | Frischlinus, Scholae Reutling.

ydrof

Moderator: petens à M. Erhardo Cellio, collega nostro: ut excuderet

N«

eius Rhytmos Germanicos magni operis, de nuptiis et vita beati Prin-

excude

iscipis Ludovici. Inter quae, etiam erat Iubilaeus Acad. Tybing. Cellii,

E

barnun

ab isto Frischl. Germanicé versus. Habuit literas intercessorias

a

vidua

In

ilustrissima D. Ludovici, Nyrtingae viuente: quae volebat Cellio dare

20 fl. e& insuper redimere 50 Exemplaria. Cellius recusauit modesteó.

Post horam 8** huius 97. diei Septemb. usque ad H. 10*" in Aula

Init

Tite

zorenouata, per 3 quadrantes horae recitaui (.utens tunc primum per-

Menu

spiciliis.) orationem de principiis, xepi Gpyüv: et mox post nonam creaui

49 Baccalaur. artium et utriusque linguae. Postea bene pransi sumus

nme lu

ibi Pn

pluribus mensis in caupona Ouis. Hora 5. vesp. redii domum. Sedimus

in prima mensa. |

10 Noctu, hora 8.

íe

Per

26

.

?

Ilóg oby 6p& qGgc Épy &po

ob taUT dpéíoxs. t Vei;

oüro memAfjpe a. Xpóvoc,

&cuYxpiteg coqpmtépo.

Die

30

Septemb. 98. Die ?l. sic satis sereno.

Grupp. ? nundinis rediit; et mihi literas à D. Hala attulit. Acce-

üjet

perat is utrasque meas literas. Nec Rihelius, nec alius, comment. Homeri

du |

Typographus est, quod sint nimis prolixa ipsi Rihelio x«yxvuSéppo, etc.

£

Statim rescribo D. Halae 1. ut Apologia mea omnino excudatur. Videat,

ad me

ssne impediatur ab Iobino. Retineat libellum secum, donec incipiatur.

Q3 1

8 Bodelshusam.

6 Botri putrescunt.

8 Francofurto. 6. 10. 18.

Litt

19 Baccal. 211.

92 Pro prandio bono,

14 picyA. 76. 222. '13. 909. 525.

100 (

quisque 8 bac.

94 14. Tüschordnung: I. Magn. Rect. Merid. D. Hafenraeft.

OT

Hochm. IL D. Harprecht. D. Dauid Magirus. III. D. Moeglingus. Misit iam filium

——

à1,

quintum nobis. Dec. Ziegler. IV. Crusius. D. Gerl. Procancell. Laus Deo. 32 Franco-

furto. 8. 78.

94 1. Francofurtum.

M. 16,

c N

—

COtey]

Tum aliquas chartas primó det, postea alias. Promisit Typographus: So

war Gott laebe, woll ers ietzt trucken. Ne fiat in Deum periurus. 2. Vt

)nitus 3

Hala retineat diligenter mea Homerica: quae optem, ad me referri.

"! mit.

Curaturum id, si Philip. Walther, Sutor meus, istuc eat. 3. De Postilla

agit in loco praeclaro, quidam vir pius, ultró, spei plenus. Expecto re-5

sponsum. | Dolet mihi magis feré, quod tot molestias tibi toties exhibui, 11

À patre

mi frater in Christo colende: quam ipsae meorum operum repulsae.

0 nune

Mane tamen im amicitia mea, ut spero, etc. Literas dedi affini G. Grupp.

(.Sieuti

qui dabit aurigae, quem conduxerat Francofurti: quia ipse de arca, in

AlSürüm

ea urbe, in sua taberna libraria, cecidit, crure dextro male sauciato. 10

Marcus Sehmidlappius, panni mercator, in hac profectione mortuus est.

eutlng.

Horá 3. sepultus est Doctor Iuris Alexander Faber Bietigkaimensis,

Cuderet

hydrope mortuus, sex menses aegrotus.

UP nn-

Nieolaus Bassaeus Typographiam suam vendiderat: sed tamen curat

. Cdli

excudendum, quicquid vult, suis expensis. Nunc quidem Matthioli her- :5

à vdua

barium, aliquot millibus florv»,

lo dare

In foro Tybing. proclamatum, ut cras incipiatur vindemia.

lesti,

Septem. 29. Die 9. pluuio toto, et sequenti nocte.

I Aula

lnitium vindemiae apud nos.

lD per-

Literas accipio ex nundinis, à Studioso philosophiae, Greorgio Zornio 20

1 Creaui

| gumus

Meinungensi, pridie Nonas Septemb. Ienae scriptas. Post prolixam erga

me humanitatem, ut gratus Discipulus, petit: ut se D.D. Mylio, aliiue

Jedimus

ibi Professori, commendem. |

Septemb. 30. Die fi. vario, sicut in Aprili.

12

Perceucurri historicam Relationem Iacobi Francki.

25

Mense Octobri.

Octob. l. scripsi (.Die (2)) conciones 2 Graeceé.

. Dies mediocriter serenus.

Octob. 2. Die (. frigido, postea remisse, nubilo.

, Àcte-

Ovetp. TaQTWv, Óve véog maxpupyme xevotavuyounóAsme EmenoUyto: «alao

Éomeni

Opeg pev ato0 Toay póvoy O00 dyOpsc. Énetta, DiBAdpta, ob vém, &v olc

, elc

&ixóvec Tjioav, Ébpov. M. Memhardus iam bis ad M. Lebemycum scripsit,

Videat,

ad me nihil: nihil etiam de meis ad se literis. Sed vult, ut Lebemycus

ipiatur.

cras nobis in caupona Ouis det coenam, mihi et aliis, ipsius sumptu.

p*

Literas mihi affert Studiosus Adamus Venator Turingus, ab affiness

lo bono,

meo Christoph. Helmreichio. Bene valet cum uxore sua Barbara, mea

fenraeti

consobrina, quae me salutat.

m flium

! F'ranoo-

2.2.

4

9

[»)

20 Ienà. 202.

99 Vindemia.

30 5

92 Lincio.

14. 16.

96 Beiersdorffio.

—

118

OE

hactel

Chronicon Germanicum de Papis Rom. perlustro M. Georgii Nigrini. |

omia

18

Vesperi nobilis Carolus Daxperger, olim convictor meus, per famu-

serips

lum petit à me Annales Sueuicos sibi donari. Se quid aliud melius

me i

mihi daturum. Respondi, me non habere superfluum Exemplar. Princeps

frostt

5noster noctu huc venit, nos latens.

ej n01

Octob. 3. Die $. sereno, nubilo, pl.

indic

Per schedam rogaui hunc nobilem, ut ad me veniret. Vónit media

hened

hora 9. in Museum meum, gravitate cum humana. Ei dixi, me Exem-

laude

Mi

plar meum ei daturum. Visurum de alio. Inscripsi ergo in frontispicio.

10 Nobilitate generis, et virtute, praeclaro viro, Domino Carolo à Dachs-

No

Tien.

perg, in Zangberg, Tornberg, et Ramfels, illustrissimi Wirtemberg. Ducis

copiarum equestrium Duci, sive Hipparcho, Domino suo colendo, Auctor

Pome

9. Oct. 1598. D.D.

Noua, ab aff. W. Ronero, et à M. Henr. Wellingo.

15

Ies

Multa et varia sunt. Tartari illi; qui cum Turca sunt, 5000 circiter

homines nostrorum, occiderunt et ceperunt. 'Transyl. Princeps detinet

Commissarios Caesaris: dum sibi sua, quae ab ipso detinentur, reddan-

Id

tur. Phil. Rex Hispan. obiit Regina Angliae auxiliatur Stadenis i. e.

gnni.

ordinibus in Belgio, qui contra Hispanos sunt, etc. |

1eil (

14

Rex Gall. excludit Iesuitas Regno suo. Destituta urbs Aach ab Evan-

Was

»1gelicis Principibus (.unoquoque suis rebus tantüm intento.) retinetur in

frem

Papatu, Senatu Euangelico abrogato, etc. Staden haben 1830 faendlin.

D

Visitaui D. Conr. Bappenhaimium per horam. G6foc véov vsAOv.

x

Coenatus sum in hospitio Ouis, sicut et Baro D. Henr. Landauus,

25 Praeceptor Lebemycus, D. Halbritter, Maestlinus, Cellius, M. Israél

h

Wielandus, et alii. Nam M. Memhardus Lincio scripserat ad Lebemyeum

st

(.nihil autem ad me.) ut nos ipsius sumptibus invitaret. Fuimus ibi us-

que post XI. H. noctis. De Postillae negotio, mihi ex literis Memhardi

(

Lebemycus dicet. Wielandus ait, se Stutgardiam de Postilla scripsisse.

hebd

30 Ex ommnibus, M. Felicem Bidenbachium bene respondisse. Multos Con-

Quai

cionatores hoc opus optare, etc. Bappenh. mihi dixit, se heri ad D.

C S

Pappium scripsisse: quia nuntius ab eo hic fuerit. Nihil Pappius ad

Ü

me scripsit.

Octob. 4. Die $. non sereno.

Prac

Sic

35

Scribo Leinstettam, ann luncker Hans Maxen von Bubenhofen. |

Tepe

15 Es seie fast 2!/, iar, das ich im ein gebundenes Exemplar Sueuiae ge-

T

schickt habe: welches über 7!/, fl. koste. Me diligenter petentis ipsius,

UI

et 3 fratrum eius, stirpem descripsisse. Pro meo sumptu et labore,

* Dachspergius. 14.

11 7 17. 920

15 Sept. 24. ex Cassouia.

95 17.

n

26 12.

28 9.

95 19. Leinstetten.

il

—

119

——

Vitrini

hactenus ne gratias quidem uno verbo mihi actas esse: etsi monstrare

* fami.

hominibus possim literas eius: quas ad D.D. Heidenum piae mem.

| lüelits

scripserit: ubi opus et approbet, et remunerationem promittat. Ergo

-innceps

me mittere hunc Nuntium, monendi causa (.quod etiam multó ante, sed

frustrà, fecerim.), ut aut seruet promissum, aut (.meo sumptu et operas

ei non placentibus.) mihi opus meum remittat. Sin minus: ut aliis etiam

indicare possim. Addo ad Verbum: ,Debent nobiles viri esse grati pro

t Dedia

beneficiis: ut retineant ad horam mortis bonam conscientiam, et interea

| Exem.

ïtisplCiO.

laudentur apud alios.* Datum 4. Oct. 98.

Misi inclusam meam faciem, cum Epigrammate M. Cellii.

10

Dachs.

Nobilis Dachsperger, ex arce misit nobis assam carnem cervinam.

? Dueis

Aucty

Item D. Bappenhaimius, einn Raechschlegel, de ceruo, sibi à | nostro 16

Principe donato.

Octob. 5. Die ?1. mediocriter sereno.

Circiler

lesingà 2 cados musti accepi. Domi in 6? libro Krausiorum scripsi. :5

detinet

eddan-

Octob. 6. Die Q. sereno, frigido.

llS ]. €,

Ich hett vermaint, M. Haunoldus solte laengst die fragmenta Coronae

anni D. M. Crusii überschickt haben. Soll noch geschaehen. Fürwar die

) Eran-

zeit gibts nit: das unsere herren vil auff ieren kosten trucken lassen.

etur m

Was ich thun kan: schreib ich herrn Crusio saelbs. Den wolt garzo

freuntlich grüssen.

endlin,

iiy,

Datum 1. Octob. vel 21. Septemb. 98 Lincio.

idauus,

Octob. 7. Die fi. nubilo, pluuio.

Isradl

Horá 12. in Senatu eramus. Totum diem in Chronologia Krausiorum

Tyeum

scripsi, in anno 1596.

25

]hi us-

Octob. 8. Die (2). serenescente.

mhardi

Conc. l scripsi Graecé, vespertinam. Rationibus contubernalibus 4

]psisse,

8 Con-

hebdomadum interfui. Positio singularum, fere 169. In Senatu eramus.

ad. D.

Quaestio grauis, petente Principe à discedentibus, die nachsteur. X de

C. Sie, ab haereditantibus, et discedentibus. |

30

jus ad

Coenatus sum apud generosum D. Baronem Henricum à Landau, eti7

Praeceptorem M. Georgium Lebemycum, domi D.D. Ioan. ;Halbritteri.

Sic et D.D. David Magirus. Domum horá 8. reversus, aegrotantem valde

ofen. |

reperi F. Theodoram.

iàe Qe-

ï

Tempus huius diei pomerid. à Principe nostro seniore et iunioress

]pslus,

consumptum est in ipsorum Lustnauiae portae horto, equitando ad

lahore,

——

17 Verba Memhardi, in literis ad M. Lebemycum. 12. 29.

22 Nihil accepi.

95 11

91 14.

95 Zum Ringlin geraennt.

—

120

—

suffitum annulum. Erant 4 praemia. Primum, poculum 20 Florenorum:

J Ti

eulogo

quod Magister Curiae abstulit: aliud, Dachspergius, etc.

et al

Octob. 9. Die nebuloso, sereno, (

X

Horá 12. affini Grupp. attuli 2 oratiunculas, compendio Rhetoricae

ssubiiciendas, cum praefatione ad ipsum. Princeps noster discedit mané.

Octob. 10. Die 4. semisereno.

Sgi

Noua, et literae, ab affine W. R. Sunt eadem, quae Wellingii ante

lrans !

8 dies.

alierà ]

Barbar

Meae, iuxta lectum meum plurimos annos stantis, hastae pertica,

ioCarie corrosa, in medio fracta in 2 partes. Venabulum eo substitui.

T

Literae ab affine mea, Anna Reihinga, Consulis Essling. uxore, de

tur, Hl

cum 9d

18vino mihi mittendo. | Attulit eas gener eius, affinis noster, luncker

Emerich Neuhroth. Mansit nobiscum.

Budan

Octob. 11. Die 9. nebuloso, sereno.

V

15

1. Literas rescribo ad aff. W. R. omnia felicia precans, ad eius profec-

accept

tionem Silesiacam et Saxonicam. Commendaui te Dresdam ad D. Godel-

aureo !

mannum, et Electoralem Cancell Davidem Peiferum: ut tibi monstren-

plaria

tur, quae ibi visenda sunt. Si non eo veneris: illas literas mihi reddes.

F. Chr

Schedam, ut salutetur D.D. Polycarpus Leiser.

Neu

20

2. Scribo ad Peiferum. Nobili et ampliss. viro, Domino Davidi Peifero,

de me

V. I. D. et Sax. Electoralis Gubernationis Cancell. sapientissimo, D. et

sm n

fautori suo colendo. Huic 1. Commendo affinem meum Ronerum, ciuem

bit N«

Vlmae honoratum, virum nobilem et pium: ut possit ibi tà à&obéae

videre. 2. Conqueror ei, meae Coronae anni, et Catechesi (. Witebergae

s5 et "T'ybingae testimonio probatis.) non esse Typographos, nec Maecenates.

Ne

19Quae tamen opera, diuina vocatione | scripserim: Electore beato Au-

Tite

gusto, compendium meum Theol. Heerbrandi Graecum bene remunerato:

ego el

et me ad similia opera hortato. Haec D. Peifero scribo, ut conquerens.

ner 1

Sed nihil peto. Iconem meam mitto.

0b

30

3. Godelmanno scribo. Nobili et cl. viro, Domino loanni Georgio

Decen

Godelm. V. I. D. et Electoralis Sax. Aulae Consihario prudentissimo,

D. et fautori suo colendo. Scribo haec. 1. quod Catechesin ad me rece-

perim: quia Bassaei gener, Petrus Kopfius, non voluerit excudere: sicut

a

*

me, altero tanto maiorem

Sq

Godelmannus promiserit, etc. Eam nunc

il

Condi

as factam esse, etc. 2. Commendo ei affinem meum Ronerum, etc. 3. Pro-

ad m

miseras, quod tui honorificentissimam in Annal. mentionem fecissem,

literas cum munere. Nihil apparet, etsi aliquoties interim ad 'T. excel.

ll

scripserim. Nunc à te gratam animi significationem per affinem expecto, etc.

9 Oe

? Vlmáà. 13. 18.

11 Esslingá.

15 Vlmam. 17. 88.

260 Dresdam. 81.

90 Eódem. 81.

I$

—

—

1921

—

loty.

4. Lutzhausae Concionatori, Tobiae Eisenmengero. Gratias ago pro

eulogio patris mei misso. Mittat mihi Sueuica, ex libris suis excerpta,

et alia, etc.

Vorieae

D. mpbg tby Yapobv, mspl toO vio0: Ó mapà& xb mpootjoy moteL, etc. |

9

luanj,

Noua Welling.

p

9

6

Aus dem Faeldlaeger, Octob. 3.

Septemb. 27. exercitus noster Vaciam pervenit. 29. Sept. pontem inde

l ante

trans insulam fecit. Absumus tantüm 1!/, mil. à Buda. Hodie etiam

altera pars, in regionem Budensem parabitur. Tum ipsam urbem petemus.

Jettica

Barbarus castra iuxta Pestum posuit. Nos per delectos pedites et equi-io

m

tes, illos invadere clam cogitamus: quia non ultra 10 millia esse ferun-

I6, de

üneker

tur. Herbersteinius, et alii, interfecerunt Ture. 300 et totidem ceperunt,

cum Sali aga: regionem ad 6 milliaria vastarunt. In animo est, obsidere

Budam. odé.

Romá 3. Octob.

15

)TOfec

Vicerex ex urbe Messana, Cigalae petenti (interea obsidibus ab eo

Gode

acceptis.) matrem ipsius, ad 4 horas misit. Eam ille, et adiun|ctos, 21

ISUTem

aureo vestitu bene ornatos remisit. M. Henricus Wellingus, mihi 3 Exem-

eddes

plaria duarum (.de suo socero et socru.) concionum, dono misit per

20

F. Christophorum. Cappelbeccia obit.

elfero

Neurhotus, de suo negotio (.an possit Praefectus feri BDalingae.) et

D.et

de meo (.de Postilla.) interrogauit D. 7Entzlinum: qui de me vult seor-

Quem

sim monere Principem. Nam in eonsistorio, nihil esse. /Entzlinum mone-

at

bit Neurhotus. o0o0ày &Anio&ts ttg &v.

Verpüe

Octob. 12. Die ?l. nubilo, pluuio post merid.

25

nates,

) Àt-

Neurhotus horá 10. discedit.

erato:

Literas accipio à D. Martino Rulando seniore, Med. D. quibus invitor

ego et uxor, ad nuptias filiae eius AnnaMariae: et D.D. Andreae Pla-

Q'n8,

neri nostri: illic 23. Octob. futuras.

OR

Obiit pauló ante noctem, Margareta Calberina, olim D.D. Iac. Cappel- so

beccii Pandect. Profess. lurisc. uxor, hydropica.

i,

Tece

Octob. 13. Die Q. nebuloso, pluuio.

gicut

Sepultam Capelbecciam in Coemet. Tlransamerano prosecuti sumus.

|Qrem

Pro

Concio M. Wiel. psal. 90. de brevitate et miseria vitae, ac praeparatione

95

sselb,

ad mortem. |

xeel,

1 Lutzenhusam. 92.

4 Werdam. 96.

9 13

27 Lauingà. 28. 56.

$80 Octob. 11.

——

) elt.

), 8l.

18 Bei vestitu bene LLesung micht gamz sicher, da die Stelle verkorrigiert.

-—

——

12

i

22

Octob. 14. Die fi. hilariore.

]

Ó

Domi semper in Chronologia Kraus. scripsi. D.D. Moeglingum, de

s

salute Theodorae F. hora 3. consului: quia malé valet, inclinans ad

]uc 7

x«xssav Pulcheriae beatae. Praescripsit huic ille pharmaca quaedam:

TIS

5 habeat bonam diaetam: abstineat à salsis, ab amaris, etc.

Octob. 15. Die (2). toto pluuio, mane nebuloso.

Via maximé lutulenta, et difficilis. M. Albertus Kunius, mihi egregium

carmen Graecum Alcaicum attulit. Audiit, Budam à nostris captam esse.

Octob. 16. Die (. pluuio. Etiam per noctem.

10

Absolui Chronologiae Krausiorum libros 6. et 7* in chartis 33. Laus

Deo. Inceperam 21. Septemb. praesentis anni. Finiui horá 9. pomeridiana.

D.D. Moeglingus horá 3. pomerid. ultró venit, F. meam Theodoram

'visens.

uti perspicilis. Coepi 94. Aug. 98 uti.

TFunu

15

comedere ientac. sicut diutissimé feci.

Mihi pro-

tis W

Mané

Museatnuss, oder Calmus, kowen,

dest,

ad cerebrum confortandum.

p. W

Eme:

| Foeniculum mandere, ad oculos. |

2

D

[3J

Octob. 17. (.Die $.) obscuro, pluuio. Gros gewaesser.

Prop

20

non s

Chronologiam Krausiorum, hora 1. attuli M. Vito Myllero: qui curabit

ä

eam collegio nostro, ad priores 5 libros describendam.

hanc

Affixum est programma, à M. Cellio excusum: ut cras tota Vniver-

onam

et qu

sitas, ad domum D. Ioannis Halbritteri conveniat post horam 8. mané,

ad funus Comitis Waldeccii deducendum ad sepulturam in Templum.

Chon

gtaha

25

Gunther, Comes Waldeccius

|

Filius humandus,

Temo

Margarita, Com. Gleichensis ;

Wilh. Ernestus

et 'l'honnana

à SUg

|

Octob. 18. Die 9. S. Lucae. Niuali, obscuriore, perfrigido.

Horá 7. rescripsi D. Rulando Medico Lauingam. Invitas me ad dilec-

30 tissimae filiae nuptias, D.D. Planero nuptae? At supergressus 72* annum

aetatis, quomodo tam pluuio tempore, tanta inundatione aquarum, vi&

tam lutulenta, praesertim longiore, venirem ? Ergo sim excusatus. Vos

hilares este. Christus nuptiis benedicens:

3 Theodora.

8 26.

9 óvetp. póAcg stAov miova Opviy, vj EEfjg voxst. 23.

Hoe die, apud Nordlingam, nocte diem 16. Octob. secuta, nix improvisó, arbores

fregit, evulsit, strauit. Qua de re, concio Melch. Fabricii extat.

10 3. 23.

20 22.

29 Lauingam. 21.

27 Thonnana — von Tonna. Die Grafen von Gleichem hiessen wrsprünglich von

Tonna wnd mannten sich danm mach der Bwrg Gleichem bei Wandersleben in Thà-

ringen.

——

$!

——

P

Süme

123

etgfjvwv, Biovov paxoov, xaÀà m&vra Oubot:

Wl d

x&precty pexk taOT dOvevoto Biov.

allg a

Si nuptiae hic fuissent: prompté venissem. OwpíGtov, ubi noui coniuges

huc redierint, dabitur. Pro D.D. Phil. et fratre Iac. Deum (.Hailbrunne-

z

ris. semper oro. Pro me iconem meam mitto. |

2

Descensus Senatus Acad. ad domum D. Halb- 24

Ante

ritteri et expectatio.

Segim

conci-

|

Funeris

Latinus Praeceptor cum

ll esso.

onem. l

elatio.

Scholasticis canens,

[en

1. an non prae-

1 Mitten W(ir) I(m) L(e-

). Ls

properum sit hoc,

ben) S(ind)

ilima

si moriatur homo

et ad templum iens.

doram

in adulescentia!

ante funus, duo pueri,

Negat Solomon.

cum binis cereis arden-

Senectus enim

tibus decussatis. Sic

15

Funus Comi-

venerab., etc.

et post funus.

tis Waldeccii,

Fide et virtute.

ad latera funeris, qua-

D. Wilh.

2. Quas ob

terni pueri, cum binis

Ernesti.

causas citius

cereis.

lpsa concio,

é vita tollatur!

20

funus, à 12 homini-

Propter frigus

D.Siguardi, ex

Ideo, quod placet

bus portatum.

Curabit

non scripsi

4, Bap. Solom.

Senectus

Deo: et, nedepra-

14 viri peregrini, alius

hanc conci-

vetur mens eius

l'nivet-

venerabilis.

post alium, a Comitissa

onem.:

aliqua haeresi, et

missi.

Itj

et quia in

mores vitiis.

Rector Hochm.

25

nplun,

Choro templi

Post conci-

3. Hic generosus

et D. Conrad. Bappenh.

stabam,

onem, inter

comes, pietate

ComesSchlick.et Barones.

remoté satis

canendum,

senex fuit: licet

Nos personae Senatus et

3 suggestu.

funeratio,

aetate tantum

Professores. Oppidanus

30

Sarcophagi

XVI. annum in-

Senatus. Studiosi.

dilec-

stanneli,

gressus. Psalmos

Mulieres.

149 memoria te-

ATU

Tepte CU At LÉVOU

Introitus in Templum

demissio in

nuit. Dicta ex S.

, Ylà

porta australi. Equus

literis salutaria

vacuus, introductus.

; Vos

sepulc. iuxta

altare.

sibi conscripserat. Noluit

85

cupumocoe:

sine necessitate diuerti in

vi, 29.

ante domum.

Calvinisticis locis. F'amilia

Arbores

3. 3.

eius, à 1100 annis est. Pié obiit ex Psal. 31.

animam suam Deo commendans.

ch von

Caeremoniis illius regionis, etc. usitatis

40

n Thi-

humatus est, non Papisticis.

6 Waldeceii Com. funus.

27 Zu Barones: 3 Iorgeri. 2 Schwanenbergii.

28 Die von Crusius gebrauchte Abkürzung 4st micht sicher mit satis zu lesen, das dem

Sinne nach sonst wohl am Platze würe.

124

—

25

Diuisa est horá 12. eleemosyna in pauperes. Fuit ultimus in hac linea

po

Waldeeccii generis. Semel ego, atque iterum, in domo D. Halbritteri

est I

cibum cepi, ipso, e& Barone H. Landauo, assidentibus. MeA«vó9giE. Se-

pulerum est ante Ohorum Templi Sangeorgiani, ad partem sinistram

Deoa

s altaris, si ex aede templi ascendas. Ibi mulieribus coena Domini datur:

Deca

terit

nempe ad Septentrionem. In der klag, ad primum stantem dixi: Der

barmhaertzig Gott, tróste die frumm christlich Graeuin.

natu

0Axv ad orationem Amalasunthae colligebam.

eoru

egre

Octob. 19. Die ?]. nives minante.

10

]gt*

óvetp. óp(v»totk o B. mapexédn.

nibu:

Literae à Dauide Hoeschelio. Commendat mihi «A£2A«v« iuvenem,

autel

Georgium Kornhoferum Hilperhusanum Francum (.3 meil von Koburg.)

elige

cui dedi instructionem, ad Rectorem Bursae M. Cellium: et ad alios.

108

Petax est Commentariorum meorum Graecorum in Hermogenem. Nul-

dexi

15]am Chalcocondylae facit mentionem, etc. Dedi huie iuveni eleemosy-

9.$

nam, Sic et Ludovico Belcero Moenofrancofordiano, propter Euange-

quàc

lium e Styria pulso.

meci

Octob. 20. Die 9. obscuro, nubilo, non pluente.

Y

solti

Interfuimus orationi M. Erh. Celli, plus 1!/ horarum, de Comite D.

EY

26 Waldeccio | defuncto, pulcherrimae, in Aula noua. Postea,

a

media

Si

231 XII. H. usque ad H. 3. Senatus Acad. et caeteri Professores, pransi

