30 56. 61. T'schordnung: l. loan. Rauch. Procur. Gusman. II. M.lIoan. Georg exul.

D. Hafenr,. III. Ort. D. Gerlach. Crusius. IV. M. Beringer. M. Vitus.

—

138

—

60

Rector mihi indicauit: videri Dominis praesentibus, ne canatur mea

conce

cantio, quasi non sit ex honore meo. Ego postea (.monitu benigno eius.)

3,b80h

Éo

scripsi Petitionem, tum ad Rectorem, tum ad ampliss. Senatum. Facite

g,

mihi potestatem canendi. Ratio 1. quia etiam lrene est cantata ante

5 annos sex. 2. Amalasunthae carmen meum, quod est cantilenae T'extus,

tjonis

est tanquam meptoyY et &miAoyog totius orationis. 3. Magister Zacharias

Schaeffer in Nouo Collegio composuit cantilenas. 4. Hodie in Stip.

Ho

ilustri sunt decantatae. Iam in utroque res est nota, eas satis cantatum

de B

iri. Quod si non fieret:ego leuis existimarer, aut non sine magna

2

drant

10 caàusaà prohibitus. Quod non esset ex honore meo. 5. In Ecclesia orna-

praec

mento est Musica. Ergo et in 'Theol. Auditorio, quod est tanquam

Ader

Ecclesia. 6. Insigne dependens de aurea catena, eam ornat. Sic et haec

1

Jinti

cantio, orationem. 7. Erit ultima mihi, homini agenti LX XIII^ annum,

p.H

cantio. Non viuam sex:post annos. Et minus alacriter recitarem ora-

les, à

i5tionem, si cantus mihi negaretur. Vestra autem sapientia non volet me

et s

61humi tristem abiici. | Misi ad Rectorem per meum nepotem: qui ait,

tum statim circummittere ad Senatores meam petitionem, etc.

Multi me Studiosi interpellabant: ex quibus partes Declamationum,

cras horá 3. ab eis recitandarum, auscultabam. Nunc invitor à M. Zieg-

——

M

20lero, Hohenfelderorum ministro: ut cum ipsis coenem, ut canatur Ama-

gicor"

lasuntha.

Meck

Literae à Memhardo. Commendat mihi nobilem stud. lIoachimum

Grünthalerum, et famulum Spiessium. Salutant me, vidua Landavia

gun

CU

(-Baronissa, Baronis nostri Henrici mater.), et Caementarius, Lofflerus,

Z

25 et Heerbrandus.

Paucis scribo ad D.D. Med. Ioan. Pappium: ut me liberet longa

suspensione: sive sit illic spes, sive non.

Coenaui ego, et D.D. Magirus, domi D.D. Ziegleri. Ibi, ter cantata

Amalasuntha, etc. Placet ea Zieglero, etc. |

gï

M

6

E

9

Nouemb. 94. Die O. frigido, satis sereno.

31

Post 8. interfui Disputationi, M. Vito Myllero praeside, de fortitu-

|

dine. Opposui.

Horà 12. accessi D. Rectorem magn. qui ait, recitationem orationis

1 Zu Dominis: Varnb. et /Entzl. puto.

2 58. 62.

8 $$f atumotc.

22 Lincio. 101. 49. 240.

24 Zu Loffler: M. Marcus Loftler.

25 102.

26 Onoltz-

pachum. 114.

28 Zw Ziegleri: filiolus, est Ioannes Walther.

29 59. 69. 71.

ZY

cauntu

Tüschordnung : I. Occ. M. Thom. Lansius. Erasmus Heckelberger. II. Sept. D. Magirus.

——

Hohenfelderi, Otho et Ohristoph. IIL. Ort. Abrah. Holtzlin nobil. Crusius. IV. Merid.

?l

D. Ziegler. Holtzlini Praeceptor Gaenslin, Bassista.

33 60.

ftogr

ton 1

S Hinter eas erscheint hier die gleiche Abkürzung wie S. 128 Z. 28, die am besten

mait satis aufäulösen ist.

dem ]

Vehir

at ao arei t

m

U! Ws

concedi. Velle tamen libenter Dominos, ut uná hora et oratio et cantio

0 eius,)

absolueretur. Dixi, non posse fieri: me tamen abbreuiaturum.

Fa

Horá 3. complentes mei ad Magisterium, declamarunt septem: reliqui

u ante

sex, posterius aliquá hora declamabunt, pro 3 actibus unius declama-

Textue,

tionis, merces mea sunt 2 fl. 7 B.

Lcharias

Nouemb. 95. Die fi. sereno, frigido, etiam nubilo.

1 li,

iaf

Horá 9. in Aula nova, in cathedra Theologorum, recitaui orationem

magna

de Regina Italiae Ostrogotthicae Amalasuenta: et absolui plus qua-

À Ofna-

drante l horae post X** horam: multa hinc inde omittens, sed tamen

Alquam

praecipua fere omnia commemorans. Auditorium fuit frequentissimum. 10

& haec

Aderat Rector magn. et Theologi, lurisconsulti (.praeter Varnbyl. et

nnum,

AEntzlinum.) Medici, et Professores artium ac philosophiae ommes. Baro

1l op.

D. Henr. à Landaw: Barones 2. Bohemi Schwanbergii Hohenf. Nobi-

olet Ine

les, aliique Studiosi, plurimi. Oratione absoluta, Amala est grauissimé

et suavissimé cantata. |

15

QUi aif,

Catalogus eorum, qui

68

Amalasuntham

Aionum,

cecinerunt.

EI. Zleg

[ Ama.

M. Lud. Caboy, Stutgardianus. Cuius pater fuit unus in collegio Mu-

sicorum Principis Christophori, et Pr. Ludovici, 24 annos. Nunc est20

Meckmylae Scholae Lat. Moderator, patria Meronaeus Athesinus. Syner-

ehimum

andavia

gum habet

M. Michaél Schaeffer,

oflenus,

G. Ordo vocum.

Bassum

Petricellanus, frater M. Zachar.

cecinerunt.

t longa

M. Ioan. Conr. Mann Bitzfeldensis

25

M. Blasius Braun, Stutg.

cantata

Ioan. Iacobus Notter complens,

Tenorem 2.

Erdmanhusanus.

c^€P

M. Iacobus Henrici Gruonauianus

lTenorem 1.

30

forttu-

Bernhardus Prothagius complens

Goppingensis,

8

M.Ioan. Bilibaldus Bintthel, Stutg.

——

rationis

Altum.

Ludovicus Caementarius,

ic n

Wilensis sub Teck.

ï

6 Onoltz-

9 936. 65.

18 28.

19 55. 414. Musieus ordinarius in Stip. illustri. Rexit

à, 69, 11.

Magirus.

cantum.

V. Merid.

91 Meronaeus Athesimus d. h. aus Meran am der Etsch. Dies ist insoferm eine kleine

geographische Ungenauigkeit, als Meran an der Passer liegt, die allerdings micht, weit

——

von Meran in die Etsch mvündet. Mit dieser Heimatsangabe dst wohl die F'rage nach

a besttn

dem Vaterlamd des álieren Caboy (Cabey) gelüst, àn dem G. Bossert eimen Lothringer

vermutele. S. Württ. Vierteljahrsh. f. Landesgesch. N. F. 7 (1898) S. 137.

140

ÉEor

M. Ioannes Geer, Vrac.

Christoph. Volmar Haga-

! Discantum 1.

Absoh

noénsis.

Nor

mThe

p!

Ioan. Balt. Alber Vnderbrindensis compl. |

Disc. 8.

Bernh. Reichart Mytschele Stutg.

]

|

prandi

64

Abbgt

Fs

Nouemb. 26. Die (2 frigido, sereno.

Conc. 2 Graecé scripsi.

——

Statuta Facult. nostrae recitaui Studiosis nostris, in Aula renouata

Fui in Senatu.

Lih

10

Novemb. 27. Die (. frigido, obscuro.

Cor

Praecedente hunc diem nocte, 2 sonis bombardicis ciues excitabantur,

In

ex arce Tybingana, tanquam incendium esset circa Herrenbergam, post

fuit à

horam noctis primam. Sed dicitur fuisse ardor coeli, et saltus lunae.

Mul

Horá 8. usque ad X*" huius diei, visitauimus Contubernium: Statu-

quia 1

15 ts elus, à Rectore eius recitatis: ac me sciscitante, ex Rectore et Oeco-

nomus, de victu et moribus, numquid emendandum. Érant tunc mensae

et La

recipi

9 et Magistri circiter X.

Tempore pomeridiano, multorum interpellationibus distractus fui. Mihi

attulit nobilis iuvenis Bernhardus Helffrich, hic Iuri operam daturus,

20 apud M. G. Burc. viuens, orationem Rigae excusam, à Dauide Hilchen

65(.Heli|conio, qui olim apud nos studuit.) et ab aliis nobilibus, 1597.

ad Regem Poloniae nominae Liuonie supplicantis, habitam. Ipse Hil-

chenius, est S. R. M. per Liuoniam Secretarius, et Notarius terrestris

Yn

Liuon. Ait, Regem suum Poloniae, à Carolo Duce, terra marique vic-

richts

25 tum: millia 5 caesa: Sacerdotes et lesuitas CC in mari suffocatos. Ger-

manos et alios milites, altissimae rupi per biduum impositos, dimissos,

ne unquam contra Suecos amplius militent. Regem fuisse per triduum

amissum. Postea inter repertum, et Carolum, colloquio habito, Regem

esse dimissum. Classem procellis fuisse disiectam. Ita tamen Rex sané

Hohe;

s0fuit instar captiui.

torem

Ho

Nouemb. 28. Die $. humido, nubilo.

bernii

Horá feré prima, eram cum affne Gruppenb. narrans ei de Rege

Polono: quae libenter audiuit. Rogaui etiam (de» Amalasuntha excu-

ä

bonan

N

denda. Spero, ipsum suo tempore facturum: quia dicit, Ich bin euch

moder

35 doch nie aus den haenden gangen.

19

21 80.

24 Polonica. 55. 74.

32 8l.

25 9)

4 Vnderbrindensis d.h. aus Unterbrüden im heutigen württ. Oberamt Bácknang.

94

—

141

—

Horá 3. proposui materiam declamandi, de liberis bene educandis.

Absolui etiam librum 8. Odysseae.

Nova. Sponsa Regina Hispanica, Papae pedes osculata. |

Theodora F. interest hodie, et altero die, nuptiis (.in Templo, et 266

prandiis. loannis Linsemanni, Brentii flam ducentis, beati Hirsaug.5

Abbatis.

His diebus Nicol. Vetscher affinis nobiscum est.

Quafa.

Novemb. 29. nebuloso, post horam 2. sereno. Die 9.

Librum 9. Odyss. explicare publicé coepi.

Novemb. 30. Die ?l. S. Andreae, frigido et sereno.

10

Xatur,

Conc. 1 Graecé scripsi, vespertinam.

l, post

In Senatu fui. l'evexAoyía» Hohenloénsem, ex Tabula, quae missa

lunae,

fuit à generoso D. Wolfgango, excerpsi.

Stahz-

Multos dies híc erat uxoris meae frater, D. Nicolaus Vetscher, &92«o;:

(eco-

quia uxor eius ante multos annos ab eo discessit, xo*y| x«l (vvv : 15

D 6nsae

et Lauingae apud matrem suam viuit. lpse iam diu laborat, ut eam

recipiat: sed illa non redit. Sunt 4 sorores: quarum habet

. Mili

Martinus Rulandus, Med. D.

[

àUrus,

Reichardus Iurisc. Sultzbachii, Can-

Dilehen

unam

cellarius.

20

1597,

Nicol. Vetscherus.

e Hi-

|

Archigrammateus Essling. piae mem.

Testrys

Vnd ist doch meus affinis Nicol. ein feiner lustiger, wackerer, aus-

& Yi

richtsamer, mann. Sed nemo sine vitio est. |

; Ger-

18908,

Mense Decembri.

67

1duum

Decemb. 1. Die 9. sereno, nubilo.

26

Regen

À 929. Novemb. usque ad 1. Decemb. absolui Genealogicam mihi

P

x Sané

Hohenloénsem Tabulam, sed sine figuris: describens

E

genitore ad geni-

torem subinde.

Hora 9* usque post X** in Aula noua, M. Ioan. Erh. Cellius, contu- so

bernii Rector, funebrem de M. Iacobo Dachtlero piae mem. orationem

Rege

bonam habuit.

excu-

| euch

Natus fuit circ. 1525. in op. Balinga: Parentibus, Iacobo ibi ludi-

moderatore: et matre Maria Herrenbergensi.

162. 1.

3 Vlmà. 72.

12 67.

14 Abiit Dec. 1. 58.

18

9

[

6

25 53. 66.

91 M. Iac. Dachtler.

hang.

94 Sed nemo..

ist spáterer Zusaiz.

—

—

142

- Rotwilae, postea Rotenburgi, Scholas visitauit, À Rotenburgensi Coeno-

biarcha deductus est 1539 Tybingam: ubi sustentatus est in Stip. Mar-

tiniano.

Adu

DBiennio post, Baccäl. factus: Magister veró, 1544.

b

Pastor Ecclesiae factus est Eberspachi. Vnde, bello Smalcaldico ex-

tss atlb ia

pulsus, Tybingae in contubernio vixit.

Horà

Anno 1554. testimonium ei datum est à 'Theologis, dibgentis com-

Angat.

pletionis ad Docturam in Theologia. Biberaci fuit Diaconus circa 1556.

Bori

Duxit Catharinam, Brandmylleri F.

(ausis

68

Filius eius, Theophilus, est Procurator Argentinae. | Etiam filia Blan-

Eori

11 dina nupta est.

N- qui,

A. 1558. Wisenstaigam vocatur ad Euangelicum ministerium, à Comite

orgii, €

Helffenstainio Sebast. A. 1567. Comite Vlr. recipiente Papatum, inde

Siguard

mense Aug. remotus est, cum bono tamen Comitis testimonio. Ita rediit

1e auü

i5'lybingam: et ordinatum est ei per dies vitae stipendium à Duce Chri-

peanus

stophoro. A. 68. M. Ioanni Hiltebrando successit in professione He-

h sUl

braeae linguae.

Ex Acad. Tybing. primàm in Germaniam exiuit studium huius linguae.

Tac, M«

Professores eius, Tybingae.

Philoso

20

1. Ioan. Reuchlinus Pfortzensis: qui Romae, Iudaeo dederat pro sin-

Praece

gulis horis 9ió«xtpov singulos coronatos.

Tneus

2

Ionas Iurisc. Postea R. Ferdinandi Consiliarius.

Forsterus, qui Witebergam venit.

mn

Osualdus Schreckenfuchsius. Postea Friburgi Brisg.

Frant :

25

Theodoricus Snepfius.

F.l

M. Ioan. Hiltebrandus.

DJ. N

Iac. Dachtlerus.

die S,

Ooo -10» QU u- C

Georgius Weigemaier.

Reliqui

9

Vicarius nunc eius, M. Michaél Beringerus Vlbachensis. |

69

Habuit ultra primam Dachtlerus, duas alias uxores.

ï

81

Valetudinarius erat, etiam 1561. Wisenstaigae.

Obiit apud nos, valde pié 15. Maii, hoc 98. anno: et postridie huma-

tus est honorificó, comitante Academia, et aliis bonis. Vocabatur vulgo

Cont

Decan:

pius Dachtlerus, Der fromm Dachtler, etc.

DANUNIPEUE I ETUTE

85

Dicitur, hodie obiisse D.D. Iac. Scheckius. Invitatus sum ad coenam

egregi

à nobili Abrah. Holtzlino, appellatus in Museo meo à Praeceptore eius

nàui, (

—— —

M. Gaenslino.

29 &

—— —

88se (in

18 Hebr. lingua.

32 Zu humatus: exira op.

85 Zw Scheckius: Verum.

96 61.

Nam f

38 71. JTüschordnung: l. Merid. D. Zieglerus. M. Gaenslinus. II. Occ. Heckelberger

enei

nob. Hóltzl nobilis. III. Sept. D. Magirus. Vitus Myll. IV. Ort. Maestl. Crus.

6 La

z (

fi

——

143

meme

erno.

Amalasuntha.

M.

Post coenam, cantata

Impp. Phil. et Irene

Sanctus, S. Sanctus.

Adiuuantibus Dominis Hohenfelderis: etsi coenae non interfuerunt.

(0 g.

Decemb. 2. Die hi. frigido, nubilo, humido.

5

! (Om-

Horá 8. usque post decimam, Oeconomi Bursae rationes totius (?)

1550

ïï

Angar. audiuimus et alia egimus. |

Horá 12. usque ad 3*" oconsistorium reximus, Rector et Decani,70

. Blan.

causis 6 tractatis.

Horá 3. usque ad mediam 5*" prosecuti sumus funus D.D. Iac. Scheckii 1

Cotite

N. qui, ut et pater, et auus, sepulti sunt contigué ad Templum $. Ge-

orgl, extrà, qua respicitur ad septentrionem, ad domum D. Parochi

) inde

Tedit

Siguardi. Concionem habuit M. Ioan. H. Wielandus, ex psal. 51. Domine,

2 Chrj.

ne aufer spiritum tuum S. à me. Partes 2, una, ut gratiam Dei reti-

neamus: altera ut crucem patienter feramus. Ipse Schegkius, quotidie ;;

lg He.

in suis precibus illud Dictum Dauidis usurpauerat.

mpuae,

Schegkii, omnes mortui.

Iac. Med. D. t. et

Iacob. V. I. D. et Assess.

Philosophiae,

[ Consistorii Aulici.

0 gin

Dauid, V. I. D.

Praeceptor

|

Chilianus, Herren-

20

|

meus,

bergae ante 4 A. mort.

Bernhardus.

Omnes (.excepto auo D. Iacobo.) phthisi, vel hectica febri, mortui.

Erant antehac iuvenes fortes, alacres, pulchri. Funera et aui, et Dauidis

F. et Iacobi N. prosecutus sum. Iacobus N. reliquit uxorem, neptem s;

D.D. Nieolai Varnbyl. senioris (.qui hodie funus prosecutus est: et pri-

die S. Nicolai proximé venturi, LXXIX" annum aetatis complebit.)

Reliquit et paruos liberos. Pii et boni, omnes.

Vnde tibi, Crusi, sunt tantae tempora vitae?

Vnius veniunt munere missa Dei. | Cui L.

380

Decemb. 3. Die (2

71

hum

Conc. 2 Graecé scripsi. In Senatu fui. Domi consceripsi mihi officia

: vulgo

Decanatus recté administrandi. Domi D.D. Mich. Ziegleri, invitatus ab

;Joenam

egregio iuvene Austrio, M. Thoma Lansio, invitatus iam secundum, coe-

re elus

naui. Concinuére praeclari iuvenes egregias cantilenas.

985

29 Audio, M. Jacobum Frischl. Reutlingae ludimagistrum, iterum (.ut ante annum.)

——

esse dimissum. Spáterer Zusaiz: Verum est, Er soll ad diem $. Georgii abziehen.

96 6l.

Nam Reutlingensis quidam, erit Scholae tune Moderator. 78.

] berger

6 Lesung von totius unsicher.

28 .Die Schlussklammer fehlt, am ihrer. Stelle

seizie Cr. ein. Komma.

27 Der Klammerschluss fehlt àn der Hs.

—

—

144

In me transierunt.

Coni

Deus misereatur 8 vocum.

hf

Irenen et Philippum Impp. 5 et 6 vocum.

Pulcheriam Crusianam 5 vocum.

qun p

yecentt

Amalasuntham 6 vocum.

tiones

Clamauerunt. lubilemus, etc.

l——

Papist

Post horam 9. eram domi, à Lansio et meo nepote reductus. |

Noctü

172

Decemb. 4. Die (. sereno, frigido.

Iu«

Horá 8. usque fere ad 11** et H. 2. feró usque ad 6*" eramus in

10 Senaculo domus Sapientiae: ut transigeremus controversiam et male-

el viti

dicta, inter Reutling. Praedicatorem M. Tobiam Kindsvatterum, et M. G.

Prin

Othonem. Itaque non docui. Ab una parte sedebamus, Rector et Decani,

Varnbyl. et D. Magirus: ab altera, 4 Reutlingenses ? Senatu. D. Hafen-

a

E

II

raef. et D. Varnbyl.

nobis foras emissi ó Senaculo, utramque partem

15 inflexerunt: ut committant causam praedictis arbitris. Postridie, à media

Myllex

quia d

8* usque ad mediam 11??* transactio tandem perfecta fuit, et discessum.

foeni,

Decemb. 5. Die

E

Hori

9)

nubilo, humido, nebuloso, obscuro.

indicau

Nova. Graecio Euangelium expulsum per Archiducem Ferd. à prae-

debean.

ceptore suo Sacerdote impulsum.

Paul

20

Nobiles Monomachi, in Gallia suspensi. Anglicae Reginae insidiae

D. Msl

factae.

Duos libros accipio, Augustae mihi emptos. 1. Caesarii Heisterbachen-

intraba

sis Monachi miracula. 2. Francisci Guillimanni antiquitates Helueticas.

propter

mentiag

Nihil literarum ex Donawerda accepi, per Ioan. Costum. |

Hac

79

Decemb. 6. Die $. frig. et nubilo.

aub m

26

Ovetp. «'. ydpot eiprivme tíjg &YyéAve. p'. cuAAexvpia, wal &vépat vépov.

O. tOTCAL.

Bex

Laboriosus dies.

Nam H. 8. usque ad X** et H. 12. usque ad 3?" visitauimus nostros

30 Auditores. 1. Complentes ad Magisterium. 2. Quatuor Paedagogii clas-

Mulí

sium. Domi deinde res describendas habui. Inscripseram nomina omnium.

SCripsi,

M. Erh. Cellius collega,

Coenan

et uxor elus, Barbara

( aegrotant.

eftpg

Demlerina periculosé,

Jety a

D fpo

6 61. 69. 87. 95. Tüschordnung: l. Merid. D. Ziegler. M. Genslinus. II. Occ. M. Lan-

sius. Heckelberger. IIL. Septentr. M. Lud, Caboi. Otho et Christoph. Hohenfelderi.

——

IV. Ort. Hóltzlin. Crus.

18 Vlmáà. 55. 58. 65.

20 '14.

178

11 Reutl procerum.

22 NB!

26 22. 19.

80 Non docebamus.

A T

Diorig

T T UT TTTE U U E —

miiiscmidci

—

145

—

Decemb. 7. Die ?l. frigido, sereno.

Concionem 1. Cor. l. Graecé scripsi.

In Senatu Decanorum fui. Protestatus sum, me nihil rei habiturum

cum poémate Germanico M. Iac. Frischlini: quo nuptias Zollerenses

recentes Comitis Ioannis Georgii describens, laudat Papisticas instaura-s

tiones coenobiorum, etc. Aio, non posse Tybingae sine scandalo excudi.

|]

Papistas enim eum librum contra nos, citaturos, etc. Xoipov &90capiev.

Noctu cantores et cantatrices: Der Vogel in der Awe. |

Die 8. Decemb. O. frigido, sereno.

44

AlUs im

l malo.

In collegium convocauimus priuatos Magistros Discipulorum nostrorum: 10

t G

et vitia Discipulorum eis indicauimus, etc.

Princeps noster hic in arce latet.

Deeuni,

. Hafen-

Die 9. Dezemb. fi. frig. et humido.

partem

In Disput. Ethica, de Virtute morali in genere, praeside M. Vito

à media

Myllero, opposui quod etiam ex affectu laudetur, ut ex bono bonus, homo: 15

SCCSSUTD,

quia Q/Ao; S. Steph. et ipsius Phinees, laudetur, qui non sine affectu

fuerit, etc.

Horá 1. usque ad 2?" Magistris, quos revocaueram, nomine collegii

à prae-

indicaui, et hortatus sum: quibus modis obviam ire Discipulorum vitiis

debeant, etc.

20

lnsidioe

Paulo post horam 3*" confessus sum peccata mea, ete. cl. V. Domino

D. Matthiae Hafenraeffero, extra chorum sedenti, quando à septentr.

tbachen-

intrabam. Absoluit me, pié et et efficaciter: Miserrimum animal, homo,

]ueticas,

propter peccatricem naturam: felicissimus rursum homo, propter cle-

mentiam Dei, et Christi meritum, etc.

25

Hac hebdomade, tantüm semel docui: quippe quotidie, aut in Senatu,

aut in Facultate, etc.

M yion.

Ordines,

Angla,

; bellum reparaturi contra Hispanos.

Rex Polonus clam ex Sueciae captiuitate aufugit. |

30

| DStrOs

Decemb. 10. Die (2. simili.

15

gii das-

Multae et continuae pomerid. interpellationes. Concionem Graecé

omnium,

scripsi, ex Luc. 21. D.D. Siguardi. Accessimus sub horam X. ad S.

Coenam, ego, et nepos Crusianus. Literae à Geeorgio Kornhofero, Graecé.

eDyoptotel mepl [uxpoO: voU 900 Ónip ipoU Ostot: &vventotoATV xal pa-ss

——

Xst«v oivet. Rescripsi ei mox Graecé, óu &yaxG abcby & xpuwc :

ETE

» Lan

xal mpoosbxetot bnép &po0: Óc a vv eocepGv ÜmepevreoGetg motoboty

&pto

E;:

yenfelderi

99 74

4 3. 9.

10 Zu Magistros : 91.

21 168.

28 28. '75.

28 '72.

29 65. .

33 14.

94 Halà Suevica. 58.

Diarium Crusii II.

10

—

—

146

&by Bíov £ml yífjig émtmAetov xapapéve. Salutet uxorem Consulis (.dess

stof

Stettmaisters. Hambergeri: filiam olim Vlmae ante 56 annos praecep-

P(

toris mei beati: D. Gregorii Leonhardi filiam: cui det hane mei inclu-

sam eixóv«, etc. Me nunc agere 73* annum aetatis.

5

M. Michaél Oesterlinus, mittit mihi per M. Andream Wern Sultzensem,

jex

in Stip. illustri viuentem, libellum quendam, M. Scr. consignationem

breuem antiquiorum rerum habentem.

verg

Literae à D.D. Henrico Bocero, de crimine x«$octcswc quaerente.

X/

Respondeo, esse x«t& tíjg ócíac, contra sacrosanctam Maiestatem: quod

10 crimen debeat 6ote009ot, expiari poenis dignis.

ä

(ne

16

Literae à Principis nostri Consiliario, | Domino Iohanne Bischlero:

qui et suo nomine, et affinis sui meique, commendat mihi Ioannem

Burgium Studiosum, in Stip. illustri viuentem: qui proximé honorem

h

Magisterii petiturus sit.

oD

15

Vespertinain ex Genes. 6. D.D. Hafenraefferi conc. domi breuiter

a

Graecé notaui. Nam hoc tempore, tenebris in Templo scribere vesper-

tinis impedior.

Decemb. 11. Die (. lubrieo, humido, tenebroso.

8u0

Bis docui, et in Senatu fui. Cupiebat iterum sub Vniversitate esse

Frs

20 Georgius Wildus Freifechter: qui superioribus annis, carcere perfracto

N

Academico, profugerat, v0AA& movwmpsuod|ievoc.

M. Iacobo Frischl. sui libri redduntur: ut eorum impressionem im-

med

petret Stutgardiae, aut Ingolstadii in Papatu, etc. quia Senatus non

disc

sinit eas hic excudi. Papistis enim ille adulatur, etc.

stan

25

Decemb. 12. Die 4. lucido, niuah.

deni

Andreas Rulandus affinis, mecum est: salutem mihi à patre suo D.D.

Cyt

Martino dicens, et opem uxori meae pollicens. Sultzensia excerpo. |

Mac

16 (

riri

Decemb. 13. Die ?. niuoso.

&i t

Horá 7. usque post 10?* corrigo Declam. et subscribo.

80

Conor nancisci iuvenem doctum: qui praesit Scholae NidernHalensi:

EY

sicut heri

a

me petiit vieinus meus, M. Laurentius Cellarius, nomine

Senatus illius oppidi. Doceret solus in Schola, habens 80 fl. per annum.

ON

D

Distat NidernHala 3 milliar. à Weickershaimo: cuius pars pertinet ad

generosum D. Wolfg. Comitem Hohenloénsem (.qui habet collaturam

$

s5 Ecclesiae ibi: et Euangel. Concionator ibi est D. Ioan. Peperius, olim

1100

16 '

hic studens.) pars, ad Archiepiscopum Moguntinum.

Coll

1 105.

5 Sultzà. 76. 140.

8 Tybingà.

11 Stutgardià. 132.

22 94.

26 56. 96.

pres

19 Zu meique: Emerichi Neurhoti.

29 19. 9. 19.

Is

27 '15.

27 Absolui Dec. 13.

29 65. 9.

39 59.

Üney

20 F'reifecchter Hs.

—

—

147

dey

Carmen bonum, de recta edu&atione liberorum correxi Ioanni Chri-

,

leCep

stoph. Assumo.

ll

li

E

!

E

|

Paulo Wernero Silesio, carmen &exuxbv danti, àAewpocóvny dedi.

Noua Wellingiana.

lisem

Ünem

Viennae, et Pressburgi, et in superiori Vngar. lues animalium hor-s

renda est. Itaque multa millia expirant.

Ex Hamburgo, Antverpiam. Rex Poloniae, in freiem feld mit H. Carol

a

le

quoq

verglichen: quae pax ad Trium Regum publicabitur.

Venetiis Decemb. 11. Sultanus Episcopum Graecum occidit: quod

Caesari Rom. consilia Turcarum contra Vngariam, patefecisset.

10

lleto:

lmem

Angla, et Ordines, contra Hispanos. |

LOTem

Decemb. 14, Die ?l. magna copia Niuis iacente.

78

In Senatu 3!/, H. eramus. Wildus, in carcere oppidano tenetur: xoi

UT Ler

ónó coU Ünoctpatíyoo, monitu Senatus nostri, zv Beuk ttyxg Yuépogc

äsper-

exBAvbjoetat víjo móAsOG.

15

Decemb. 15. Die 9

A

simili.

Horá 4. Epistolium affert mihi M. Philippus Albertus Hala, à patre

- CSS0

suo D. Osea: qui mittit mihi primam chartam mei contra tertium Nicod.

Tacto

Frischlini Poppysmum Responsi: quod excudet M. Georgius Draudius.

Seripserat D. Oseas 9. Nouemb. 98.

20

| m

Antea post horam 9.cüm exirem é disputatione Theologica de Christo

! Don

mediatore (.praeside D.D. Gerlachio: Respondente M. Mich, Schaeffero.)

discedente comitatu nostri Principis (.qui et ipse postea aliá porta abiit.)

stantibus aliquot Studiosis hinc inde: me, et M. Maestlinum, descen-

dentes (.ante mnos stante hospitio Angeli) improvisó eques quidam 5

IA

Cyclops rapidé sequitur: cui vix ego dextrorsum (.ad fontem versus.)

|

Maestlinus, sinistrorsum, cursu cessimus. Deus solus me conseruauit:

ne ab equo valido (.humeris meis iam imminente.) illius, supervaderer,

et conculcarer. T'ales ac tanti reperiuntur Aulici Cyclopes, et Centauri.

lensi

Laus t cwcíüpt Xptto.

80

T01n6

49

Decemb. 16. Die fi. valde frigido, niue alta | iacente.

TU

óvetp. media 4. H. ante lucem. Met& «oAX6v ópyoupévov, mepl pova-

el

ad

ocnptou zeptotÓAtov, Qc lpoeyUnc: &yO, xetpbg Getlg Éymvy. t5v xX0ptoy odvvv

Til

pl

o

4

4 '14. 81.

7 921. (231 Hs.)

13 76. 83. 130.

14 Zu

om

ózooroeryov: VnderVogt.

17 Francofurto. 8. 10. 79. 85. 199.

19 73.

16. 71. M.Iacobus Frischlin est eius frater.

19 Zu Draudius: Typographus

Collitzius, dysenteria obiit cuius apud viduam Draudius est Corrector, et nunc im-

1

pressor.

0. 96

nus factus.

20 Zu Nouemb.: Quo die suspensus est Iudaeus GxoxAénTvc, Christia-

28 Zw abüt: ob moAb totg Acoig &xuTby óp&w T QÉy ov.

29 xw8byoo

ÜTtexquY,.

32 3. 107.

98 Zu iomdvvgv: beatae memoriae Abbatem.

14 sexà xwàg Hs.

10*

p

—

148

hre

^&by Bo£vztov, xoxuc xepuopyrodquy x«l abrbg (.rpic, &e olpat) al xoXGc

&véAeox Ti Ópynouw.

pOS

Horá 8. usque ad 9. interfui praecedenti Disputationi. Scarificatione

sun

usus sum.

b5

|

lian

H. 19. usque ad primam, Senatulus Rectorum et aliquot Decanorum.

ï

Frischlinus de utroque libro suo supplicauit Principi nostro heri: qui

I)OSI

unis eius literis inscripsit, Es gilt uns gleich: alteris, Man mag's trucken,

oder nit. Et prima charta, à Cellio excusa aderat. Ipse falsó in Sup-

plicatione posuerat ad Principem: quod Senatus legisset librum nup-

i0tialem: et, quod non habeat, quod dubitet: er hab kain bedaencken

derohalben. Abiimus, re indiscussá.

m

Meos 8 psalmos (.Germanicos, quos Graecolatinis concionibus expli-

g

caram hoc anno.) repetii à D.D. Matthia Hafenraeff. quia non habet

dati

otium eos perlegendi: sicut ideo dudum ei miseram.

15

(oe

Horá 3. usque ad 4*?* mei Auditores, Graecé et Lat. declamarunt,

1062

praesente M. Georgio Burcardo, in Homerico (.de more in hyeme.)

000

lectorio. |

Y

80

Decemb. 17. Die (2). frigido.

Conc. 2 audiens in Templo, domi breuibus Schematismis Graecé notaui.

20

In Senatu 3!/, H. eramus. M. Iacobi Frischl. libri permittuntur excudi

hic: prior, de Duce Ludouico, apud Grupp. alter veró, de nupt. Zoller.

Paet

M

apud Cellium: sed ita, ut prius à Decanis perlegatur, et Papistica inde

deleantur, quae Autor in Comite laudat. Ego me à legendo excusaul

Ineul

argumentis validis, etc.

adfe

25

D. Kirchberger, ante mensem circiter Rotenburgi obiit. Filius eius,

SIaS

quem Romam in collegium Germanorum miserat, est nunc Patauii,

Well

studens. Et M. G. Walchi, qui hoc anno etiam obiit, filius, etiam e

hebd

collegio illo discessit: et fortassis breui in patriam redibit: ut ex No-

len

tario nostro, D. Andrea Walcho, intelligo. Ambos parentes, ne ad Anti-

urüs

sochristum filios suos mitterent, antehac literis dehortatus fueram, sed

frustra.

(o

Decemb. 18. Die (. non frigido.

D

Scribo nobili et magnifico viro, Domino Dauidi Hilchen: S. R. M.

per Liuoniam Secretario, et Notario terrestri Liuon. Domino meo hono-

ssrando. Gratias ago pro memoria mei, et pro oratione missa. Mitto ei

ii

Ante

S1Irenen. Scribo ei de Postilla mea, quae care|at Maecenate, quam

hodie

1 Zu ntsgwopynodumv: cum ipso.

6 76. 78. 80.

15 77. 81.

20 '79. 83.

I IRET

33 In Liuoniam. 64. 82. Rigam. 455 (445 Hs.)

1

98

80 s. Diarium 1596/97 S. 23.

14 I

—

149

——

')XU)

breuiter describo. Fasciculum D. Bernhardo Helffericho mitto: an eum

possit cum literis illuc mittere, etc.

lone

ä

Hora X. cum affine Gruppenb. loquor: qui vult excudere Amala-

suntham: quam ei postea inspiciendam misi. Potest eam etiam in Ang-

"um

liam mittere.

5

qui

Horá 3. materiam declamandi de Semine benedicto (.Genes. 3.) pro-

ken

p

posui.

Dup-

Jï

Decemb. 19. Die $. niuali, humido, lubrico.

ken

Post H. 8*" interfui disputationi Ethicae, de felicitate humana, mpo-

BXAAov: praeside M. Vito Myllero.

10

xpli

Literae ab affine Wolfg. Ronero. Rediit feliciter ex Silesiaca pere-

ibet

grinatione: et Dresdae profuit ei mea ad Cancell. Peiferum commen-

datio: cuius beneficio monstrata sunt ei, quae voluit. Godelmannus, ad

Tuni,

Caesarem missus est Pragam, propter negotia Saxonica. Eius uxori

g

meas literas reliquit. D.D. Polycarpo mea salutatio gratissima fuit,:5

ToSoty p vtt.

Noua. Eadem, quae supra Wellingiana.

fani,

Decemb. 20. Die 9. tepido altis niuibus liquescentibus.

xeudi

Absolui Auditoribus orationem Cicer. pro Murena, in quarta classe

oller,

ä

Paedagogii. |

20

inde

Mecum post 12*" erant, alius post alium 1. nobilis Helfferichus, qui $2

A

meum curabit fasciculum ad Heliconium. 2. M. Georg. Saltzhuberus,

adferens supplicationem: qua petit, si M. Ioan. Erh. Cellius ad Eccle-

elus,

siast. functionem abeat, se recipi Rectorem Contubernii. 3. M. Henricus

iaui,

Wellingius, mihi sua Nova legens: quae, ut spero, etiam ego, alterass

am à

hebd. ab affine W. R. accipiam. His diebus totam orat. pro Milone per-

N

legi: et hodie mpoAeyópev« scripsi, ut proximé, Auditoribus explica-

Ànti-

iurus.

, s

Decemb. 21. Die ?l. S. Thomae, calidiore, niuibus diffluentibus,

Conc. 2 scripsi Graecé. In Senatu fui. Audio, Durlaci mortuum esse 30

D.D. Philippum Schopfium.

R. M.

hono

Decemb. 29. Die 9

B!

simili.

ilo el

Gruppenb. dedi Exemplar M. Ser. meae Amalasuentae, qui excudet

ante Nundinas proximas. Dicabo 1j &yyAtac BaoU8t: quam Dedicatoriam

quam

ä

hodie composui: et praedicto affini| post horam 19. recitavi. Addita s;

10. 83

est ad finem Exemplaris, cantio Schaefferiana 61 Vocum. Sub noctem

9 85. 82.

4 238.

6 79. 190.

1i Vimá. 91.

12 18.

13 19.

H .

27 98.

84 8]. 83.

ä

—

150

nel

nostri milites redierunt ex Vngaria: Capitaneus Sebast. Hoeschlin, et

07

uxor eius: Stockhammer, etc.

83

—

Perit | Studiosus Schlaier, qui carcerem Acad. ingredi noluerat.

Decemb. 23. Die fi. nubilo, tepidiore, postea fridigiore.

]

5

Horá 9. orationem in Aula noua habuit M. Hauber, de natiuitate

[

nu

l

Christi, et absoluit ante horam 10.

Horá 19. usque ad mediam 4* in Senatu eramus. 1. Wildus, ? car-

ph

cere oppidano emissus, in Senatu nostro obstrictus est: ut domi paren-

val

tum se contineat: donec post natalitias Domini ferias, de ipso amplius

10 deliberetur. Promisit.

ï

D

Deinde unanimiter reiecti sunt libri M. Iaeobi Frischl. ne híic excu-

bin

dantur: quia inepti Versus, vel Rhythmi: et quia multa falsa insint.

i

M. Oellio, qui primam chartam excuderat, res damno est. Non enim

Mi

consuluerat antea Senatum. L. D.

15

Decemb. 24. Die (2 nubilo, nocte pluuio.

Conec. 2 in Templo Graecé seripsi. Quaedam Amalasunthaeae ora-

tioni, recepta, addidi. Orationem ad proximum Magisterium scribere

84coepi. D. Cellio repulsa Frischl. | dolet: quia sibi, qui excudere coe-

diet

perit, fraudi esse plus 40 fl"», Doleo de damno eius. Reposcat à

ben

:o Frischlino. Sed dudum ei impressionem hano dissuaseram.

Decemb. 25. Die (. pluuio et sereno.

Epistolam, quam mépuct scripseram ad Brun. et Lünaeburg. Princ.

p

Augustum luniorem, addidi (.describendo.) ad Orationem Amalasun-

"

thaeam. Nune ea (.cum omnmnibus adiunctis.) est 16 aut 17 chartarum.

25 Epistola illa, ei negotio aptissima est. T'alis debuisset esse filius Amala-

suentae, etc.

»

gan

Wingartner Anna, Hans Hoeschlin Vinitoris uxor, obiit. Cui pau-

1168

peri, ut sepeliri possit, colligitur de me, et aliis, eleemosyna. Resurgat

i

beata. Olim nostra ancilla. Postridie humata.

Fra

30

Seripsi in Ecclesia conc. 2 Graecé.

M. Albertus Kunius mihi donauit Elegiam: quam Graecé scripsit de

Cat

Natiuitate Christi. Dicebatur, nuper Esslingae ignem de coelo cecidisse:

ï

olim

extra Stutgardiam spectrum, ceu exercitum, noctu conspici. Hispanos

qu

irruisse in ditionem Magdeburgensem: Papam Archiepiscopo Coloniensi

lich

35 assignasse Episcopatum Magdeburgensem. |

|

85

Labaco expulsi sunt Euang. Concionatores. Obiit Labaci Iloan. Gard-

lm .

16 84. 86. 86 —

19 34. 85.

20

v« 6;

11 80.

91 Ohristtag.

98 83.

91 91.

382 Nova. 86.

iE

Id

18 coeperitt Hs.

&i

ä

——

—

151

j &

s diit

neru's, Med. D. qui diu hic in Stip. Mart. vixerat. Säx inde Conciona-

tores Euangelici, expulsi: suas res relinquere coacti. lesuitas Deus perdat.

Decemb. 26. Die $. frigido, sereno.

Conc. 2 Graecé in Templo scripsi.

lale

M. Cellius mihi iterum roganti, misit primam chartam Frischl des

nupt. Zoller. etc.

CT

Vxor mea his feriis aegrota decumbit. Hodie liquorem 10 baciis ex

Ten-

Pharmacopolio ei emi, ex praescripto D. Hambergeri Nec filia bene

plius

valet, àe a.

Schedulam, literis M. Phil. Alb. Halae includendam dedi, ad patrem :o

XQU-

D. Oseam. Si libellus est excusus: mittat mihi per hunc nuntium (.Ty-

sint,

bingensem, cras profecturum.) exemplar illius. Si nondum absolutus:

mm

in fine, ad Versum (.Qui male gratus: eum puniat ira Dei) addatur:

Ad Poenitentiam Et Salutem.

15

ä

Pro 100 Exempl. proximé soluam.

Qra

Decemb. 27. Die 9. sereno: S. Ioannis, Euang. et Apostoli.

|here

Conc. 2 in Ecclesia Graecé scripsi.

86

Domi in oratione (.quam 24. Decemb. de Gradibus Scholast. et de

MU

ab À

