dignitate Magisterii, ad futuram promotionem scribere inceperam.) scri-

benda perrexi. Sic postridie quoque.

20

Decemb. 28. Die ?l. frigido, obscuriore.

nne,

Affini Grupp. restitui ego Amalasuntham: qui incipiet, ut primum

poterit. Pictor Iacobus Züberlinus mihiin trabecula depinget v5v &ixóv«

aSUn-

Tfjo &YYAwjs peo:A(Goc, precio 1 fl. Postea Ioach. Laederlinus exsculpet.

iTum.,

25

mala

Orationem Magistralem absolui 5 chartis.

Prodigia, quae ante natiuitatem visa sint, vulgo dicuntur: ignis Stut-

gardiae super arcem lapsus, et Esslingae, et Herrenbergae, etc. Homi-

pu

nes amissi, et quarto die reversi, etc. M. Erh. Cellius, non pridem mané

at

vidit Solem sanguinei coloris, crassi, lam diu dicuntur Hispani, apud

Franconiam Iulii Episcopi versari, etc. yuvatxoq9opt(e, &Qpevepaotia.

90

Locauerat uxor mea, aediculam nostram (.censu 7 fl. annum.) viduae

gt de

Catharinae: | quae neptis fuit Ioannis Krausii, V. I. D. et Consiliarii

(Isse:

olim Wirtembergici. Habet secum 3 liberos xoi xvogopsi ex marito,

panos

qui obiit. Fuit bis pro suggestu dictum in Ecclesia: es sei ein F'ürst-87

Djensi

lich tischtuch verlohren. Qui reddat, ei praemium datum iri. Rescitum

5 84.

10 Francofurtum. 78. 192.

14 Spáterer Zusatz: Sed libellus fuit

0a

iam excusus, antequam illam schedulam Hala acecepit: ut 9.Ianu. mihi respondet.

22 83.

24 8'.

25 85—130.

26 84.

99 «xAom.

jstlag

14 Die Worte: ,ad poenitentiam et salutem eius^ hat Crusiéus tatsdchlich an das

oO NUE

-Ende des für den Herzog bestimmten Dedikationsexemplars seines Antipoppysmus ge-

schrieben (S. 94), das heute àm Besiz der LLandesbibliothek zw Stuttgart «st.

n eiziecis

|

—

152

—

est, quod ipsa habeat, et vendiderit. Es seie in 9 tail zerschnitten wor-

den. Periclitatur ipsa, xoi &yew&. Pauper est.

b

.

Decemb. 29. Die O. simili.

May

Pictoris filius Apelles, mihi affert pictam in trabecula «Xv &YYAta.

5 Pro imagine 1 fl. pro trabecula l bac.

Impunitas contigit praedictae Krausiae.

Decemb. 30. Die fi. valde frigido, sereno.

Totum diem mansi domi. Ioach. Laederlinus sculpet «v &YyAÀton 2

Taleris decenorum octonorum bac. Ei priorem dedi.

10

Decemb. 31. Die (2. simili.

Cone. 2 Graecé scripsi. Domi D.D. Halbritteri pransus à X* usque

post 3*" sum: invitatus à generoso D. Barone Henrico à Landaw. Sic

et D.D. Ioan. Harprechtus, quem ipse audit docentem. QConvictores

C

M

sunt X. |

88

Hoc anno, in Vngaria, et alibi, facta.

jl

16

Raaba, recuperata. Quaedam item alia.

E

Buda, praeter arcem, capta: sed propter pluuias deserta.

pend

6 xpocócouc, in suam T'ransyluaniam recurrit. Pax inter Reges Hisp.

TUII

et Gallum. Regina Angla, et Ordines Belgici, nolunt ea pace compre-

20 hendi.

N

Concionatores Euangelici, ex Styria, Carniola, etc. expulsi.

anni

Rex Polonus, à Carolo Duce Sueco victus, et lesuitae mari Baltico

0a

i

submersi. |

89

Labores à me Crusio hoc98. anno peracti.

Mag

25

Quotidie bis docui, quando nihil obstitit. Commentatus sum in post-

remos 4 libros Odysseae: et in Qarpexopvoouextxv, et in Hymnos. Epi-

belhh

tomen feci in Q. Calabrum, in Daretem Phrygium, et Dictyn Creten-

P

sem. Vsque ad Martii 15.

aura

Conciones Graecas et Latinas scripsi in Psalmos 7 Poenitentiales.

so Scripsi et 8 tales conciones catecheticas, in 8 Psalmos Germanicos.

He

equit

Scripsi et Graecolat. 44 in totidem Psalmos Germanicos, Vsque ad

—— Ó

ultimum Augusti.

lx

unt ]

Conseripsi VI*" et VII* librum Chronologiae Krausiorum.

Scripsi, Carmen Graecum, Latinum, et German. in Germanicam

lii

35 Comoediam M. Thomae Birckii.

U j

d (

Scripsi Orationes.

l. De principiis: qua recitata, creaui 49 Baccalaureos.

sprac

1f

4 86

8 101.

11 71. 248.

u t

ulceri)

—— Ó

153

TOP

2. De Regina Amalasuenta: quam recitaui. |

3. De gradibus Scholasticis, et de dignitate Magisterii: qua, si Deus 90

volet, creabo proximé Magistros.

N

Aliquoties correxi Declamationes, quas hoc anno complentibus ad

Md

Magisterium proposueram.

5

ï

Satis validus, aetatis

anno 739.

M. Mart. Crusius

YP

t $s0

ä

Gó&a.

10

Noctu haec inscripsi.

|

91

ue

Anno CIO. IO. IC. Crusianae Ephemerides.

Sit

lanu. 1. Die (. frigido, sereno.

OTes

ï

Conciones 2 Graecé scripsi.

M. Albertus Kunius mihi carmen Graecum, bene precans, et 45. Psal- 15

mum, exhibuit, ac donauit.

Epigramma Graecolat. octonorum Versuum, in fontem nouum Sti-

pendi Theologici illustris composui: et ad D.D. Matthiam Hafenraeffe-

Ti

rum (.qui ante 6 circiter hebd. petierat.) misi.

pre-

lanu. 2. Die $. frigidissimo.

20

ïï

Nihil iam priuatim scribo, et quasi sum otiosus. Mirum, quia mihi

]tico

annis plurimis inusitatum. At praeparabo etiam alteram Magistralem

orationem: qua, si vixero, mense Aug. erunt, si Deus gratiam dederit,

Magistri promouendi. Nam otiari non possum.

Nova ab affine Wolfg. Ronero.

25

post

Regina Angliae, et Ordines, non curant Hispanicam pacem: sed adï

p

bellum continuandum inclinant.

eten

Papa hospitatus alicubi, puerperae hospitae | filiolum fecit equitem 92

iales

auratum: daturus ei singulis mensibus, 14 coronatos, per totam vitam.

11608,

Henrieus Dux Brunsuic. habet aliquot millia peditum, et 4 milliaso

equitum: ob Episcopatum Hildeshaimensem ab Hispanis defendendum.

ead

.Ex Roma, Dec. 19. Pestis Constantinopoli desiit: sed ulceribus pere-

unt homines, et iumenta.

Literae à M. Tobia Eisenmengero. Ich hab Mariae Graecae (.inquit.)

joam

cor6Yocoov offt in der hand gehabt: eh Caroli quarti Bibliotheca istss

gar distrahiert worden. Aber ich hab mich dazumal der Griechischen

sprach nichts geacht. Alioqui possem nunc 3 Scripta tibi Irenes mittere.

I 12l

15 84. 121.

17 M. Memhardus et uxor, haben sich saelbe zu bett

und tisch geschaiden. $5otponoc, «bvf.

18 107.

25 81. 94. 97.

382 Zwu

ulceribus: Blatern.

94 Lutzenhusio. 19. 94. 145.

$5 sipYvn.

—

154

—

1. Das lied von der hoffart, welches ier wirt zugelegt, vnd soll sie es

;g

saelbs componiert haben. 2. in quo Euangelium de magna coena expli-

n

catum est: quod in eius nuptiis à quodam Neithardo sit praedicatum.

3. Quaestio tractatur: an expressum testimonium in Veteri Testamento

5reperiatur: ubi concedatur viduis denuo matrimonium inire. Non enim

Qu

Billz

93 exemplis, sed legibus, iudicandum esse. Dise 3 ding | hab ich wol bei

der hand, aber nit Graecé, sed Rhythmicé: sicut Maximilianus primus

( gtl

G

reliquit: vel potius, quomodo Willichius et Sabinus secundum analogiam

fidei correxerunt, etc. De Frid. Barb. et Philippo, multa collegerat Bris-

Àni

10 mannus, ante non multum temporis: sed, quocumque venit cum suis

Antiquitatibus, neglectus fuit, et pro mendico amandatus. Barbarossa

Y

Sueuis ex Zachar. 5. aenigma proposuerat: vomm weib, auf eimm schef-

fel sitzende: über welcher ein centner blei schwebe. Philippus Dictum

!

Gregorii explicandum proposuit: quomodo Impii malefaciendo, nobis bene

i5faciant, etc. Promittit quaedam, si velim.

pat

fei

Nova ex Dantisco 12. Decemb. 98. quae missa sunt mihi à generoso

Prr

D. Conrado Bappenhaimio.

Pol

Rex Polonus, in fuga sua ex Suecia Dantiscum versus, valde peri-

clitatus est. Nam in sentina nauis, in aqua stetit usque ad cingulum:

94et coactus | est, sicut caeteri, aquam exhaurire. Ita cum Proceribus

?1 et Consiliariis, ac sorore, malé contentus, Dantiscum appulit. Eó serip-

22

dine

sitei Dux Carolus: ut ad comitia, quae ipse indicturus sit, compareat.

hom

Quod ni fiat: de alio Rege eligendo actum iri. Videtur ergo Regnum

ace

id amissurus Polonus.

25

Post meridiem fuit mecum D. Iacobus Andlerus: propter sortem pecu-

niae, quam ante 2 annos ei mutuó dederam: ipse autem Gyltlingero

""

(.nunc Praefecto Schorndorffae. mutuó dederat, etc. Mittet literas ad

illum, etc.

lanu. 3. Die 9. perfrigido.

I

30

OM

Rescribo affini Ronero, gratulans de* bono reditu: et rogans, mihi

breviter 689otroptxóv suum describi. Me Deum semper pro ipso orasse.

li

Taby

Oro, ut inclusas Lucenhausam mittat.

Rescribo M. Tobiae REisenmengero. Vtinam habuisses illas lrenae

literas Graecas. Nunesaltem Latinas, aut Germanicas, mitte: et aliquid

s5Impp. Frider. ac Philippi. Breui remittam, sine impensa tua. Vbi est

ille Brismannus? Mihi hactenus ignotus. Optima quaeque tibi precor. |

Tnea

95

Coenae me adhibuit D.D. Mich. Zieglerus: praesentibus eius gene-

ia

rosis et nobilibus convictoribus, qui antehac. Horá 5. accessi, et horá

8. domi eram.

jW

1 145.

18 96.

80 Vlmam. 91. 99. 106.

.99 Lutzenhusam. Tempora

itpd.

97 1.

det Vitae Dominus tibi fausta vieissim. 92. 145.

2

MC

155

ie &

Cantata sunt ab eis:

Xpli

In me transierunt. Amalasuntha. Irena et Philippus Impp. Pulcheria

um.

Crusii. Et aliae 9 cantiones.

lento

D. Weigemaierus literas ad D. Zieglerum 5. Decemb. Venetis dedit:

enim

| bsj

RA

quae hac vespera venerunt Augustá. Salutat me ille praecipué: et ait,s5

meum nomen sibi multum profuisse apud Graecorum Episcopum Venetiis

rimus

giam

(.scil. t«pà v vappuA, tG quAaSeAqsíac.) qui ei comparauerit Iudaeum,

Grammatices expertem, et malé Italicó loquentem: à quo tamen discat

Dris

Arabicam Linguam, veterem et vulgarem. Kostet vil Cronen.

SUls

Ianu. 4. Die 2l. remissiore, nubilo. Via lubrica.

10

T0ssa,

Chef-

Nova ex lena 10. Decemb. quae mihi D.D. Hochmannus dedit.

icbum

Papatus videtur praegnans esse magni [ infortunii. Hispani haussen 96

|Dene

in Westfalia gar übel. Dicitur Colon. Archiepiscopus affectare. Episco-

patum Magdeburgensem. Papa dicitur Reginae sponsae fratrem Austrium

UT

fecisse Cardinalem: eique Episcopatum Vratisl. datum esse. Nostrii:s

Principes dormitant. Dubitatur, an Regem suum, qui Dantiscum venerit,

par-

Poloni iterum velint habere.

dlum:

Ex Venetiis. 1. Ianu. 99.

ribus

Papa 20. praeteriti mensis Romam eum magno triumpho rediit. Nocte

sqnp-

23. mensis, Tiberis ita exundauit subito: ut 4 pedibus priores altitu-»o

areat,

dines superarit. Pontem S. Mariae, cum domibus plus 50 abstulit,

um

hominibus ad 2000 summersis. Damnum aestimatur trium Millionum

accidisse.

Fuimus fere 3 H. in Senatu.

petu-

EY

Literae

a

genero. Dolet ei de filio negligentiae accusato, etc. Dataess

ngen

às ad

31. Octob. 98. Hortatur eum &ig peAitova.

Ianu. 5. Die 9. remissiore, sereno.

Literae à D.D. Martino Rulando, per Andream F. medicamenta prae-

qh

scribente uxori et filiae meae.

Literae ab Ioan. Alb. Aubelino: ad quas breuiter respondi. Promittit so

J'à$86.

Tabulam Adelberg. Ei remitto aliam Tab. patri dandam. |

Attulerant mihi has literas,

Iac. Haistung Stutg.

97

[renae

liquid

adduecti à M. Blasio Braun,

]

Abel Erh. Weinsperg.

Hoc die affinis noster, Andreas Ruoland, praescripsit uxori et filiae

hi est

etUr. |

meae Regimen quoddam, 7) 9(atx«v, ad sanitatem, iuvenis bene doctusss

in arte medendi. Gott gaeb gnad.

gene-

- horà

98 Weigemaier. 210.

I 97.

16 93.

20 Exundatio Romae. 97. 99.

25 Werdáà. Vxor eius valde ter aegrotauit.

26 19. 128. (129 Hs

98 Lau-

——

ingá. 76.

80 Maulbrunná.

94 98. 120.

empora

26 BéXwova Hs.

—

—

156

lanu. 6. Die fi. nubilo, interdum pluuio.

À

Seripsi in Templo 2 conciones Graecé.

I

Ianu. 7. Die Q misto nubibus et serenitate.

gmniw

Seripsi Conc. 2 Graecé,

Noua Wellingiana.

In

Ex Antverpia Decemb. 924.

adert

Ibi prohibita vini importatio, ex Hispania, Gallia, Rheno: nisi certo

quodam loco. Caesaris et Iuliacensis literae, de extirpandis illis, qui

linus

sunt reformatae religionis.

ï

ml

10

hardi

Sunt deinde ex urbe Roma 1.Ianu. et ante, de reditu Papae Ro-

mam: et quod urbs tota steterit in aquis.

Hie :

Chris

Hispanus magnam classem contra Angliam paraturus: Archiduci Bel-

gii, tantüm proventus et reditus concessurus.

te

Item ex Vienna. Tartarus pacem conatur inter ambos Imperatores

g

15 utrique commodam. |

TOigT:

98

Mané ante concionem, per Pedellum affixi ad tabulam "Templi pro-

Ceu j

gramma: si qui velint Magisterium philosophicum petere: ut apud De-

Tippi

canum nomina sua profiteantur, m«o' &pot.

illo p

tinus

lanu. 8. Die (. nubilo, nebuloso.

20

haere

Iterum docemus omnes. Incepi Prolegomena dictare horáà 9. in Ho-

merico Auditorio, in orationem pro Milone: audientibus etiam Baronibus

p

brau

Schwanbergis Bohemis.

pact

Pictor Hans Iacob Beck, hat mir Philippum et Irenen schón aus-

gestrichen: sicut ex formula lignea excusos habeo. Baciis 3.

j!

?il

orati

25

lam plures dies revideo concionum, quas multis libris (.6 in membrana,

dimis

et 12 in asserculis, omnes 4** formulae.) Graecé conscripseram, in Ec-

Coro

clesia scilicet, multa millia: et obiter Indices in iisdem libris, locorum

rediti

communium, conficio.

Vxor, acceptis praescriptis medicamentis, valde aegrotauit. Praesertim

monl

30 dolore dentium. Hodie scarificatione est usa. Pauli nunc melius habet.

Quàe

;

heng,

éyOÀ vlv xeqaMmv éxoupsótemv. |

^A

künd

99

Ianu. 9. Die

Ó

mitto.

Ti

Nova accepi ab affine W. R. quae sunt eadem cum Welling. prae-

werdi

cedentibus. Postridie M. Wellingius mihi sua misit, recentiora. Angla

Vi(

»5parat classem, ut recipiat Hyberniam. Ordines bellum instruunt: ad

——

v

(

quod Gallus R. fertur clam dare pecuniam. 6 Xgpuoó8ovg nocuit Turcis.

Romae inundatio, et calamitas, confirmatur.

N

& 91. 95. 99.

11 96.

11 opus nauigiis fuit.

16 M. Kunius rursus

mihi earmen dedit. 148.

20 82.

21 39.

28 329.

25 121. 129.

ls

29 97. 108,

98 Vlmá. 97. 106.

ïä

—

157

—

Ianu. 10. Die E. serenior(e).

Admisimus Candidatos Magisterii 7.

Literas à M. Christophoro Neubergio accepi: quibus mihi optima

omnia precatur: et Christophorum Beurerum commendat.

Ianu. 11. Die ?L. sereno.

In Senatu, mané, et post meridiem, eramus: quia Commissarii Principis

Cerio

aderant: 1. Landhofmaister, Baro Lympurg. Eberhardus. 2. Cancell. Mar-

) qUI

tinus Aichmannus. 3. Praepositus Stutgard. Ioan. Magirus: qui gratulans,

n

mihi etiam alteros 73 annos à Deo optabat. Item Secretarius, Ioan. Bern-

hardus Sattler, filius Sattleri illius, qui fuit 1559. Notarius Vniversit. nostrae. 10

| Bel.

Hiec me amicé salutauit nomine nobilis, Principi nostro acceptissimi,

Christophori Degenfelderi. De Cancell nouo Acad. | in locum x«t«- 100

Yevqpexóvog D. Iac. Heerbrandi, successuro, actum est, nempe D.D.

VOTeS

JEgidio Hunnio. Vniversitas dabit ei (. Witebergá huc ad Pentecosten

migraturo. zumm auffzug 200 fl. Reliquum vero, Princeps noster. Can- 15

| |o-

cell. Aichmannus mihi legendas dederat literas Comitis generosi D. Phi-

| De.

lippi à Nassau: quas 7. Ianu. acceperat, Ianu. 9. datas. Quibus hic ab

illo petit: ut sibi mittat M. Ser. Chronicon: cuius mentionem faciat Mar-

tinus Crusius, gewaesner Professor Graecae L. et petat à vidua, vel

| Ho-

haeredibus eius (.putat, me esse mortuum.) citans 3. Dodec. L. 8. c. 15.0

nibus

pag. 456. anno 1479. exaratum. Er wolts gaern zu einem Stammgemael

brauchen. Seripsi Epistolam Aichmanno. 1. D. Hermannus hic Oxen-

| QUs

pachius habe es. 2. Petat à generoso Comite, si quid habeat de Impp.

Philippo et Irena, circa 1200. annum: ut ille ad me mittat: quia libenter

J'nà,

orationem de Irena meam, secundüm editam, augerem. Promisit, post s

) E.

dimissionem Senatus, mihi Aichmannus, se facturum. Monenti mihi de

QT UT

Corona anni, | seu Postilla, respondet: me debere, ubi Firxius brevi 191

rediturus sit Praga, [debere] se (.Aichmannum.) literis monere. Tum se

ertm

moniturum Firxium, gratia valentem apud Principem. Mea Scripta,

quae sibi ante feró 2 A. dederim (cóctactv operis per "Theologos Wite- so

habet.

berg. etc.) reposita esse ad Acta. Item, Hunnius waerde mir haelffen

künden.

Titulus: Philippus Grave zu Nassau, zu Sarprucken, und zu Sar-

pne

werden, herr zu Lahr, etc.

Angla

Vidi hteras M. Ioannis Kaepleri, Styriae Mathematici: 9. Decemb. a5

t ad

(.25. Novemb.) Graecio scriptas. Eiectos esse Concionatores omnes: qui

uros.

8 Haidenhaimo.

94 138.

96 Ad M. Maestl.

——

TUISUS

1. 12

l serenior. Hs.

20 Das Zitat bezieht sich auf die annales Suevici.

d

158

—

lateant nund in arcibus: et in Vngariae Croatiaeque finibus. Sibi per-

gnn

[

! mitti manere, modó nihil moueat in religione. Dubitat de manendo.

gunt

lanu. 12. Die 9. sereno.

nl ts u

aper

Trabecula imaginis Reginae Anglicae Elisabetae, allata. £86wx« Lae-

fosst

s derlino alteros 18 bac. et affinis Grupp. mihi donauit Exemplar D. An-

vel ]

dreae Osiandri, Papa non Papa. |

in 6

10

d

9

Ianu. 13. Die h. subsereno.

ad $

Hora 7. usque ad X** in Senatu. Examen neglectuum. Ego nihil

Jl

hae Ángaria neglexeram in lectionibus.

Elec

10

Literae ab Anomoeo.

suh :

o08Ey Ovatat mspl TOU pou ocvegávou agi: quia Caesar iussit omnes

Qeps

Euangelicos Concionatores, Lincio et Austria, intra 8 dies excedere.

ais od usl ii

Cu1

defat

Agitur causa iam diu apud Caesarem.

À Memhardo, nihil: quia plurimüm est mutatus ab infausto coniugio.

um :

i5 Haunoldus dissolutissimé Lincii vixit. Ideo, à proceribus reiectus. Re-

dedit

uocatus domum, etiam remouetur ab Hero, à conditione. Plurimas dedit

doti

Scholae Linciensi turbas. M. Iac. Heerbrandus, qui omnibus fuit accep-

esb, -

tus Concionator, redibit Tybingam.

otCt]

Literae à D. Augustino Brunnio.

e08 (

20

Mittit mihi pulcherrimorum pomorum corbem: et duo quaedam petit.

l. ut, quia tribus Electoribus dedicauerit suam 'Triadem, quae iam Typis

(

Spiessianis proditura sit: D. Godelmanno Exemplar illuc mittendum

In

commendem. 2. ut filium suum, qui petat in Mart. Stip. recipi| com-

exee]

mendem aelio meo D. Hambergero SuperIntendenti. |

If

108

Bose Zeitungen.

babu:

26

Ego respondens, ago pro munere gratias: et 1. dico, quia Godel-

——

Henr

mannus non sit gratus pro mea ipsius laudatione in ÀÁnnalibus, et saepe

olm

non sit domi: melius fore, si Brunnius velit, ut Cancellario Peifero scri-

berge

bam. 2. me de filio sic facturum: sed non facilé aliquid futurum: cum,

Orai :

so reditibus Stipendii hoc tempore non sufficientibus, pecunia in id mutuó

Titera

sumatur.

— — —

T

In Senatu Rectoris et 4 Decanorum, &x vo0 *vuptou aivtQAtvou.

Hispani vastant (.nullo respectu religionis.) ditionem Iuliacensis Ducis,

Leon]

et Electoris Coloniensis. Dicunt, se esse missos ad extirpandos Haere-

]psum

(

35ticos. Ipsi obsederunt in arce munitissima comitem Falckenstainium

(Antelligo D. Sebastianum, qui olim cum fratre D. Wiricho beato, me

3!/, annos in Cicerone docentem audiuerat: ad quem etiam ante duos

Ex

4 81.

5 109.

10 Lincio. 65. 48. 50. 62. 114.

12 &wvypóc. 129. 180.

12

15 49.

19 Iesingá.

38 vpevvxó. 111. 157. 129. 203. 218. 351. 362.

96 Zu

25 Ea

Sebastiamum : Posterius cognovi, non hune esse: sed D. Wirichum, cognatum eius.

ET

—

159

—

ii per.

d

annos, literis quendam commendaram.) qui habens 300 milites secum,

tamen coactus est deditionem facere. 'Tum milites eius, contra fidem

sunt occisi. Ipse, captiuus detentus, cum aurae capiendae causa se in

a

BN

a

apertum emitti petiisset: stipite

quodam prostratus, et ab alte|ro con- 104

5.

Àn.

fossus, est: Vxor, magnum uterum ferens, re cognita: una oscitatione,s5

vel potius sternutione, edita, statim extincta iacuit. Duo fili Comitis,

in Gallia propter studia versantes, ad pedes Regis iacuerunt, operam

ad sua omnia erepta recuperanda petentes.

- Dihil

Elector et luliacensis, opem suppliciter ab Hesso, ut vicino, petierunt.

Electores Ecclesiastici conventum agunt: nostri Electores et Principes, 10

sub finem huius mensis, per Legatos consultabunt Francofordiae. Prin-

Omnes

ceps noster, opem rogatus, respondit: sibi neminem opitulatum esse,

'dere,

cum sua Mompelgardia vastaretur. Se tamen tempore necessario non

defuturum. Hispanorum Dux, accedens ad quandam urbem, habuit se-

liugio,

cum saeerdotem, et carnificem, et quendam funes monstrantem. Poposcitis

S, Re.

deditionem urbis. Aliter se omnes, etiam infantes, suspensurum, sacer-

; dedit

doti prius confessos. Dediderunt se: et tamen crudeliter cum eis actum

i.

est. Saeuiunt plus quam 'Turcicé, in West|falia, tota devastata, tota105

occupata, praeter Monasterium urbem. Sunt iam aliquot millia contra

eos collecta.

20

- pett,

lanu. 14. Die (-). nubilo.

Typis

endum

Conc. 1 (.vespertinam.) scripsi Graecé.

In Senatu 2 H. fui. Domi Indicem, in concionum mearum Graecé

m

exceptarum librum membraneum quintum, feci.

Literae à Georgio Kornhofero Graecae. Salutat me amicé ab am-ss

babus (.nam Hermanniana etiam vidua adhuc viuit, habens filium Frider.

Godel-

Hermannum.) sororibus Leonhardidibus (.D. Gregorii Leonhardi filiabus,

; Süepe

0 SCII-

olim praeceptoris mei Vlmae fidissimi) quarum illa, quae Cos. Ham-

bergerum, habet, mihi mittit, ein laebküchlin und 1 fatzehlin. Deinde

: Qun,

orat me, ut se Iohanni Mosellano, Med. D. Scholae Hal. Rectori, perso

mulu

literas com| mendem. Doceri ibà mea Grammatica, et Rhetoricam minorem. 106

Rescribo ergo Latiné 1. ipsi Kornhofero: gratias agens, et resalutans

Leonhardidas, etc. 2. Rectori Mosellano, àpà (.96 0t94oxaAov.) &Yomóvt,

Ducis,

Haere-

ipsum commendans.

Comes Schlickius iam in Nouo Collegio viuit.

85

ainium.

10 06

Ianu. 15. Die ((. sereno.

o (u0S

E

Examinamus examine priuato 4 Magistrandos: Postridie, tres reliquos.

——

39, 180.

1 232.

4 Zu confossus est: in aediculam coniectus et cum ea combustus.

25 Halà Sue. 75. 148. 167.

97 Zu Hermannum: Doct.

36 Zu

m ls.

18 totà devastata Hs.

99 fatzehlin — Taschentuch.

— 1601 —

ob u

lanu. 16. Die . sereno, vesperi (.post Novilun.) pluuio.

geli

Mané erant ternae nuptiae: quartae etiam huic diei destinatae fuerant:

panti

M. Georg. Thomae (.Thumi. cum 'TTheodora, F. D.D. Stephani Ger-

matt

lachiü: sed eam post horam tertiam, ad sepulturam (.in coemet. 'Trans-

peten

5amerano.) tristes prosecuti sumus, de Academia frequentissimi. Concio-

——

Jicet

natus est Diac. M. Ioan. Henr. Wielandus, ex psal. 783. Si modo te habeo,

Jnt

Domine, non curo nec coelum, nec terram, etc. Pié Obiit.

dio I

Literae, et Noua, ab aftine W. R.

noste

Bene nobis precatur: et Epitaphia Fribergensia mittit. |

Pr

107

Noua, sunt illa p. 99. Wellingiana.

hehd

11

Romae ist das wasser 9 claffter hoher gestanden: quam anno 1530.

sub Papa Clemente VII.

Dixit nobis heri Candidatus Magisterii Wolfg. Zürnerus Francus: se

(

aliquot annos vixisse Schlackenwaldi (.ciuitate recenti metallica, ubi

Y

15 Stannum effodiatur. 4 milliaria à Valle Ioachimica. In illa ciuitate esse

h

Scholam 8 classium, 700 aut 800 Discipulorum. Ibi doceri M. Crusii

11S,

Grammaticam maiorem Graecam.

&

TU

S. Cüm Dominus Crusius multos nostrorum Poétarum vincat: opera

danda singulariter, ut nostram gratitudinem sentiat.

Be

20

Matthias Hafenr. D.

tempi

Ianu. 17. Die $. nubilo.

po

óvetp. eloT]A9opev eig veov cwya, Ó Apepyfioog (.c SGoxel.) wXyo: xoi

Ex

bnb doel omouOaímy véoy xoavuévov &upupeda: xal 6 iv xadéope &otügc

Wes

&xxAmotaotiüc, vtv &OcEtocato Yjusc.

Elc

25

Ronero rescribens sbyapíotoc, à Facultate mea 2 fl. ei, et Scribae

Tem (

1086 bac. includo, pro Novis per totum annum missis. | 7:0AAot pot ofjsepov

C0me

xepuonacpot. Bis etiam docui. Vesperi, horá 5. uxor accepit S. Coenam

Es

Domini, à Diac. M. Ioanne Henrico Wielando: qui eam promptissimé

TT

et efficacissim? consolatus est, plurimis S. Scripturae Dictis.

E

380

lpsa, &&v &motvm,

fliam Theodoram ha-

D HUR ER

die w

X£Aeoet vaOta: ut

beam mihi commenda-

tam

Py

ipsi D. Diacono dem

SUDTI

&pyupobv mOoTfjotov.

Ix

35

Deus novit, quis ante alium moriatur.

Suam

lanu. 18. Die 2l. nubilo, obscuro, humido.

Orien

Concionem Graecé scripsi. Antea mané horá 5. uxorem debilissimam,

ola, /

8 Virgo sponsa, sepulta.

8 Vlmáà. 99. 107. 116.

10 109.

11 Sub

& Iu

Clem. 89*.

19 NB!

14 Schlaekenwald. 133.

20 Ad. M. Vitum Myllerum. 91

22 '19. 124.

25 Vlmam. 106.

27 289.

30 338.

84 2321.

81 98

l)

Dia

E

——

161

—

et tussientem, consolatus cum precibus, tanquam morituram. Nunc pauló

nl

melius habet. Nam etiam in Ecclesia pro ea orandum curavi, concio-

Ge

nante D.D. Siguardo Parocho. Horá 129. usque ad mediam 5** in Se-

?rans.

natu fui: et proposui quaedam de Magisterio instante. 1. impetraui,

Ollcig.

ä

petens Collegii nomine, à Senatu: ut liceat nobis creare Magistrum,s

ln

lice& Baccal. non prius factum, Wolf|gangum Zürnerum, filiorum D.D. 109

ZEntzlini Praeceptorem. 2. ut, quia pauci promovebuntur, absint à pran-

dio Doctores, qui non sint Professores. Aliter grauaretur nimiüm fiscus

noster. Sunt enim feré 80.

Promisit Grupp. per nepotem meum se velle Amalasuntham proxima 10

1530,

hebdomade inchoare imprimere.

Ianu. 19. Die 9. pluuio, lutoso.

I$; ge

À llbl

Candidatis Magisterii, bona noua dedimus: ab H. 8. usque post X?»,

6 ESse

Vxor alterum porcum nostrum mactauit, iacens semper in lecto.

Crusii

Horáà 12. usque ad mediam 4** in Senatu Rect. et Decanorum era- i5

mus, inquisitionem. habentes in 2 Studiosos, qui inter se pugnauerant,

Opera

et vulnerarant.

Nova Wellingiana.

Begus Tartarus, captus: licet non multa à nostris agi potuerint pluuio

tempore. Apud eos 1 & butyri constat 5 kr.

20

)

Post maiora pecora, nunc sues moriuntur.

p

&t

Ex Antverpia 9.Ianu. vel Decemb. 30. Hispani, inopia coacti, diré

Westfaliam devastarunt.

Electores, et Principes, ut Magdeburgum defendant (.habentes Caesa-

(cribae

rem contra|rium.) collecta habent 6 millia equitum: quorum fxxapyoc, est110

Tepoy

comes Hohenloénsis Philippus.

26

Qenam.

Esseck, cum XX millibus pugnatorum ab Angliae Regina in Hyber-

tissimà

niam mittitur.

E. Colonia, Ianu. 7. vel Decemb. 28. Freibeuter hawen den Fuhrleuten

die waegen auff. Almiranus cupit religionem delere ex Cliuensi regione. so

Ex urbe Roma.

Papa solatur miserias hominum, inundatione afflictorum. Vni Cardinali

summersi perierunt 1800 homines, etc.

Ex his, et superioribus, apparet: Papam uno feré tempore tentare,

suam superstitionem ubique velle inferre, puriore religione delenda. Vt ad ss

Orientem, in Austria, et adiunctis 3 regionibus: Styria, Carinthia, Carni-

Siman,

ola. Ad Septentr. in Suecia, per Polon. R. Ad Occid, circa Aquisgranum,

15

et Iuliac. agrum. Sed Romae xavexAocpig nihil boni ei | praesignificat, 111

n. l.

10 101. 114.

18 107 111. 116

25 113.

3i 88

Diarium Crusii II.

1l

—

162

——

Legebat nobis hodie D.D. Hafenraefferus in Senatu nostro, horribiles

fürste

crudelitates et libidines Hispanorum, nuper perpetratas. Vt, dissectiones

pel'ii

Dicu

uterorum, foetuum exemptiones, etc. Gott schlahe mit feusten drein.

Das richtet alles der Antichrist an.

I

Romae

[ septimo 1530 graue

dilu-

ari

sub Papa

Ànt? à

Clemente

uium.

i octavo 1598 grauius J

potesta'

Ianu. 20. Die h. obscuro, sereno.

Ex scheda generosi D. Conradi Bappenhaimii, mihi commodató ab

Fort

10 60 data.

Extract aus der Gülchischen Gesanten klag, so zu Franckfurt in der

po Y

For:

Versamblung übergaeben: de tyrannide Hispanorum in ciuitate Vesalia,

Hen.-

et aliüs locis.

Fád.

Ciues extra urbem suspenderunt ex collis: qui semineces horas ali-

guntha:

15 quot pependerunt. Rusticos etiam varié cruciarunt, suspensione et igne:

tum in

in manibus, pedibus, pudendis, soleis pedum.

et um

112

Septem Hispani, Iudicem Duldensem in | sella hgarunt: et singuli

und di

uxorem eius, in conspectu ipsius stuprarunt.

Nandir

Puellulae manus et pedes alligarunt 4 palis in terra: ipsamque ad

em Tri

20 necem 6Otexóproav.

accepi

Pugioni, terrae infixo, ancillae crines implicuerunt, ipsamque viola-

CaUSam

runt, post captam arcem Breidam.

mogno:

Capta Bellingia domo, et aliorum nobilium domibus, dispoliatisque:

mum.

multas matronas et virgines stuprarunt: etin plumis, quas in area horrei

Prindy

as effuderant, exutas ac nudas, supra capita statuerunt, etc.

Cipis, €

Hispanus quidam matronam, cuius nomini parcitur, stuprauit: et cum

(at, et

suo' alBelp aioyicTx, doprww, facere coógit. Cogunt zu Rees, et alibi,

mus, 9

senes: ut recipiendi causa suas filias stupratas veniant: ut etiam in hos

Tese

illudere possint.

&edot

30

Zu Niflich, mulieris praegnantis crura, quod stuprari nollet, perfo-

V100.6

bl

derunt. Ita ipsa, abortu facto, periit. Multos cives et rusticos, in toto

enm f

corpore conciderunt: wie die Schneider ein klaid zerhaecklen.

Nuntii Vesaliensis, cui mercedem promiserant, ut ab eo ducerentur

TOU &

in quendam locum, manus ita dissecuerunt, ut perpetuó miser sit. |

quam :

relinqu

113 Plurima alia, plus quam Turcica et Tartarica, quae verbis exprimi non

g

—— —

se possunt, ab istis facta sunt, et fiunt.

Ial

Ex Noriberga. 99.

115. 458

Marchio Onoltzpachensis, mustert ietzt bei 6 wochen in seinem gantzen

eium, ]i

IMRSURUT

2 112

9 103. 109.

11 Hispani. 181. 201.

19 111.

94 eic 16

3 M

o1óna OfysoQat.

98 110.

femeint,

24 stuparunt Hs.

allium

:

J

—

Do2 -

ribiles

liones

Fürstenthumb: et aliquot millia seligit: dicens, se cum Principibus Im-

perii Rhenensibus, contra Hispanos acturum.

drein.

Dicuntur ambo Episcopi, Wirtzburgensis et Bambergensis, mortui esse.

Ianu. 21. Die (2). nebuloso, humido, frigido. Nebula alba semper humi.

Scripsi in Ecclesia 2 conc. Graecé. Feré 3 H. in Senatu eramus.;

Anté autem, horá 10 candidatos adducens Procancell. D.D. Gerlachio,

potestatem publici examinis impetravi.

N

Ó ab

lanu. 22. Die (. serenusculo.

Horá 8. examinaui candidatos publicé: in Homero, Thucyd. et Cicer.

I der

pro Milone.

10

etlia

Horá 1. Notarius in Senatum ibat: et post semihoram Diac. M. I.

Henr. Wielandus, vocatus, ibat. Non sum ego vocatus.

8 g]i-

E&dem H. 1. dedi affini Grupp. 19 bac. à 6 Magistrandis, Amala-

i lrne:

sunthas empturis, si| excusa fuerit. Ait ipse, cras eam collocari incep- 114

tum irl. Ascendi in Typographiam, quae in altera celsiore domo est::15

neuli

et cum Vlrico Feringero locutus sum, qui cras incepturum se ait. Er,

und die andern, wollens in der Fasnacht aenden, 5 septimanis ante

Nundinas. Sie müssens nur extraordinariis horis setzen. Hab ich im

Jue ad

ein Trinckgelt verhaissen. Diligentiam promisit. Anté vero, sub H. 12*»

niola-

accepi literas humanissimas à D.D. Ioanne Papio. Ait, se diligentissimé 20

eausam Coronae anni egisse (.apud Eocclesiasticum Senatum, aliosque

Dque :

magnos viros.) sed desiderari Facultatis apud nos Theologicae testimo-

horrei

nium. Omnem rem commisisse Papio. Si Testimonium veniat: se ei ad

Principem non defuturos. Nondum ei data est occasio compellandi Prin-

et cum

cipis, etc. Misit mihi etiam 9 Argumenta, quibus illud opus commen- s5

P

dat, etc. Has literas,

a

nuntio allatas, mihi misit D. Ioannes Gusman-

; alibi,

in hos

nus, Stip. illustris Procurator.

Rescribens D.D. Anomoeo, doleo mepi vfj; tv eüwyyeAvxGv xnoóxov

perto-

£GeA4oeGc: et opto, ónó to0 | otpedtxapotou $e&00, vàg 1Gv xparobvtov 115

n toto

xapolas &miotpégsoUot. lam non miror, carere successu i&p4. Sataguntao

enim fautores, ipsi rerum suarum. t xupío pepóg6o optarem, ut partem

rentur

100 Écuto0 mAobtoo, potius ad &óbav $&00, xol vüy (Blav vu]v, conferret:

quam t& mdvvx, Gy«ptovot XA7povó|iote, aut xojfjen mymvia, dxotvljoxov

r sit.|

mi non

relinqueret. t$ v6A89 wb&cpwmv &v vpévac BeAxtovac. Ago gratias, quod

14 109. 116. 121.

90 Zw literas: 15. Ianu. datas.

20 Onoltzpaccho. 61.

115. 458.

21 Onoltizp. distat à Tybinga 18. milliaria.

22 285. 2806.

28 Lin-

eium. 102. 945.

92 246.

antzen

&c o

98 Mit xow5rgs noyovía; — langhaariger Schnurrbart, ist die Gattin des Memhard

gemeint. Vgl. 5. 71 Z. 32f: Eum incidisse in vetulam viduam (.Kühbergerinam 50

milium dominam, os barbatum peplo tegentem.) . ..

II*

—

164

—

etiam studia tua posthac polliceris. Ich hab meine opera mit Gott an-

& (on

gefangen, gemittelt, geaendet: und mit Gott, ordenliche mittel, sie an's

giants

Geni

liecht zubringen, auff's fleissigst gebraucht. Nondum succedit? Sit nomen

Domini benedictum. Non despero. Bene vale. Tui semper in precibus

abique

5meis memor sum. Scripsi 22. Ianu. 99.

fpistol

Rescribo D. Papio, gratias pro fidelissimo studio, et 9 validis Argu-

coniune

mentis, agens. Sic et praeclaris, reuerendis, et sapientibus viris, negotio

ficium ]

pio fauentibus. motfjoopot &mwpéAeuxv 00 Aapévetw coóotaoty | t00 mody-

Hunc

116 avog xap& xxi xv ToBeyyatov $eoXóyov. Vxor mea fere semper decum-

illos, ul

iobit: x«l Ostvat &vaOuopu kv g Éxdctote. Fero diuino beneficio crucem

Mox

patienter. Hispani dira fecisse dicuntur. ó m&n«c; conatur ubique sua

senectul

intrudere. Faciamus omnes officium in primis poenitendo, etc.

ticos 8C

Misi

Ianu. 93. Die $. frigido, nubilo, sereno.

ante 0

M. Maestlinus examinat in sphaericis. Epicedion Amalasuentae feci

Sed ad

15 Germanicis Rhythmis. Horá 3. in Odyss. docui. Horá 4. in Senatu fui.

Tntelles

