, quoad

Respondeo, Grupp. velle considerare: et libellum interea apud meso

.) Deun,

jam pro

servari. Etiam esse difficilem lectu scripturam. Suadeo, ut Hebracici»s cor-

rigendis, si libellus excudatur, praeficiat per literas M. Beringerum apud

m Test-

nos. Mittat mihi Sueuica.

j pro flio

4 NB!

16 Ait, se legisse quoque Responsum meum ad D. Hafenraeff. et

us Anton,

praefationem iam à se mihi feré paratam esse.

11 285. Téüschordnung: Y. Merid.

Antipopp.

M. Beringer. II. M. Graeter. IIT. M. Myller. IV. D. Gerl. M. Crus. L. D. O. M.

19 286.

er F. Mihi

26 Iarmarckt.

], exercere

27 Beilstaino. Ligt 4 meil under Stutgart. Ergo distat hinc

"7 meil.

30 Beilstainum, 371. 30. Iun. audio, quod Gruppenbachius ei exemplar

[ 114

remittat, ub non satis literis Heb. paratus.

jones Suas

16 pag. 610. 611. — Diariwn. 1596[97 S. 30 ff.

91 Hebrais Hs.

—

248

—

Nova Wellingiana, vel Bappenhaimia.

(hrys

E Grano 22. A pril.

;

pon hu

Schwartzenbergius, cum octo millibus contra Budam profectus. Scham-

290 bock à nostris occupatum, ein Raubhauss. | Es eruolgt noch, dass der

veniubt

non al

sSibenbirgisch fürst dasselb fürstenthumb dem Cardinal Andre Batori

übergeben. Wie man sagt, solle gedachter Sigismundus sambt der Erz-

Tie p

Felicita

herzogin zu Bosen wohnen, und er ihme die selb Statt neben ettlichen

schlóssern vorbehalten.

exceden

Clausenburgum à Caesare defecit, ac vult transitum dare Turcis Bu-

Mai.

10dam versus: item obsidere maius Wardinum, Transiluanis adiuvantibus.

Ideo Stephanus Istuan subsidium petit, loci Castellanus.

eleginn

Die fürstin in Sibenbirgen, mit ihrem hoffgesind und klainetten zu

Norà

Maurici

Sackasmar glücklich ankhommen. Num ueró Cassouiam ventura sit, ad-

huc nescitur.

Tum hal

15

Ex Antuerpia 24. Aprilis.

sich für

Ordines Reginam Angliae, à pace, ad quam inclinat, per legationem

Marchi

291 auertere | conantur.

Prote

Aus Mittelburg hatt man zeuttung, das die Schweden ein andern

sibi alu

künig erwólt, und ihren rechten künig für feind erklárt habemn.

milites.

20

Ex Colonia 29. Aprilis.

Sunt

Almirans et Hispani, duce Alberto (.ieder ein hauffenn.) aduersus

ginus, e

Schenckium venturi. Ex altera parte, etiam Ordines magno exercitu

Studios

parati.

Tamd

Ex Venetiis 30. Aprilis.

2b5

geriptun

Die hispanische Künigin hatt ihren einzug gehn Valencina gar statt-

ged eam

lich. gehaltenn.

garis di

Tartarorum Han Vschegh, facto cum 'Turcis foedere, misit ducenta

quise:

millia Tartarorum contra Persam, à quo exercitus Persarum, occurrens,

in Belm

victus est. Postea ueró ipse Rex Persarum ueniens, ipsos uicit, octoginta

Diciti

so millibus ipsorum occisis. |

quibus -

291

Ex Roma 24. Aprilis.

Hispani

Turca misit legatum Hydruntum, iturum in Hispaniam: den abge-

storbnen Spanischen künig bei seinem Sohn, dem iezigen künig, zu-

klagen, und ihm glück zur hochzeüt zuwüntschen. O wie ist ihm so

Conc,

——

35 ernst!

1 Yln

1 Generosus D. Conrad à Bapp. mihi misit, 283. 293. 294. 309.

5 283. 353

5 a.

6 292.

lectissimi

6 81 erederem: dicerem, Pfui dich.

6 305. 362.

dies. All

11 ad id tuendum.

16 g.

16 350.

18 Sueci. 309.

21 Albertus

iste, Excardinalis, frater Caesaris, cadet.

8tickt, I

2 289.

——

2 Hand des Enkels Iohann Iakob Maer von Z. 3 — Z. 35. Die Anmerkungen sind

von Crusius geschrieben.

9à M.

—

—

249

Postridie accepi Noua Ronerica.

Chrysodus dicitur regionem suam fratri suo Andreae tradere. Cur

: Scham.

non Austris? iceg dqpov(poc, tv« pj vob0rotg. Haec Nova, partim con-

lss der

veniunt cum superioribus 283. Wellingianis, partim diuersa sunt. Ergo

& Baloy

5

der Ej

non eadem Nova, licet eodem tempore, à Fuggeris exeunt in vulgus.

Die proximo Dominico, Boltringae praedicatum Euangelium, Comitissa

ettliChen

Felicitate nostro Principi cedente. Sacerdoti Missifico, domo parochiali

excedendum. Ipso absente, sein supellex à nostris heraus gethan. |

Urtis Bn.

Mense Maio.

293

IVàhtihus.

Mai l. Die $. illucescente. Seripsi conc. 2 Graecas. Ante h. 129*"1o

elegimus Rectorem Vniversitatis, D.D. Ioannem Harprechtum.

leen m

à gil, d.

Nova dicebantur. Marchionis Onolzpach. exercitus proficiscitur ad

Mauricium Hassum. Principes 19 et Rex Daniae, Magdeburgi conven-

tum habebunt. Rumor est, Danum fore Regem Romanorum. Waerde

Pationem

sich für Franckfurt legen: quia omnes exercitus ibi conventuros esse.15

Marchio Onoltzp. dicitur iam eó profectus esse.

Proceres Styriae, etc. feruntur, renuntiatà omni Archiduci obedientia,

1 andem

]

sibi alium Principem praefecturi. Heri (.imm Jarmarckt.) colligebantur

milites. Archiduci, ut dicebatur. Sic et hodie.

Sunt his diebus hic Commissarii 2 Scholae nostrae: Praepositus Ma- 2o

aduersus

girus, e& Caneell. Aichmannus: qui inquirunt in Stipendio illustri, in

exercitu

Studiosos pasquillifices.

lamdudum audivimus, Marchionem G. Frid. Onoltzpach. esse pro-

seriptum à Caesare. Noluit is pecuniam conferre ad bellm Turcicum:

par stall-

sed eam Francofurti deposuit. Superioribus annis, legatus quidam Cae- ss

saris dicitur Francofurti, per errorem suam ab ipso Instructionem reli-

; Qducenta

quisse: ex qua patefactum sit, pecuniam, quae contra Turcas conferatur,

CCUTTenS,

in Belgium mitti. |

octoginta

Dicitur Onoltzp. Marchio literas habere 680 xe«íoepoc, interceptas: 994

quibus ad fratrem Albertum scribat: ipsum nimis cito coepisse cum so

Hispanis saeuire. Man mercke ietzt den bossen, etc.

len ahge-

Maii 2. Die 9. aére vario, pluvio.

iimg, 2U-

t ihm so

Conc. Rectoriam, à M. I. Henr. habitam ex Rom. 13 Graecé scripsi.

PA Ea

1 Vlmá. 282. 283. 290. 310.

6 209. 316.

12 289.

15 X signa

j 18), 999

lectissimorum ózAvóv, iam Smalcaldiam tetenderunt: à mediis noctibus, per totos

0 305 962,

dies. Alle, wol besoldet. Milites 2 in tanta itineris contentione, in armis suis er-

] Albertus

19 295. 356.

stickt. Imperator generalis, Dux Brunsuic. fertur, Henricus Iulius.

29 289.

——

ampan sind

98 M. I. Henr. ist. der oft genannte Diaconus Iohann Heinrich Wieland.

—

—

250

Coenauimus in domo Sapientiae 3 mensis: praesente D. Cancell. Aich-

manno: qui de prima mensa quxvéponoc mihi propinauit.

ilius 68

uerati j

Maii 3. Die ?l]. lucente.

E

nempe )

Heri literas acceperam

a

Pastore Memming. Ecclesiae Langio Io-

Dis h

tss

shanne: qui de studiis quaerebat fili lohannis, an proximé Magister

j Tenj

possit fieri? Se ante 28 A. à me Magistrum creatum esse, cum gaudio

EY

accedere

295 patris sui. Hodie respondi, filium mépuotv

a

me mo]|nitum de diligentia,

Jileras, (

non exhibuisse mihi interea Declamationes: sed disputasse mepi (puyijc

fileras l

opextXfc. D. Zieglerum, et M. Burc. in 'lThermis abesse. Nec heri ad-

cos $at

10 fuisse M. Myllerum. Si interea faciat officium: me de benevolentia colle-

gddac:

garum bene sperare, etc.

habent 1

Etiam Memmingae colliguntur, sicut hic, milites. Nescitur, quó. Dici-

suas cyj

tur tamen, in Vngariam.

H

:

Graec

Archigrammateus Laureacensis, M. Ioannes Spereisen, 17. (.7.) April.

Tatell

15 Scribens: mihi gratias agit pro Testimonio Magisterii sui, quod feré ante

10 fere

biennium mihi misit: et commendat mihi 2 Pannonios Sopronienses

spuy

adolesc. studiosos. Hi apud

ïepepfa'h

M. Casparum Bu-

Iohannes Schifer. complet.

100 yu3

cherum viuentes,

|

Erhardus Artner.

Poste

20

vocantur:

Primanus est.

Hodic

Heri et hodie, quinquies eleemosynas dedi. Tot studiosi peregrini cir-

Progran

Hebraie

cumvagantur.

Putah

Maii4. Die Q. sereno.

nam m

Semper uxor (l:orpore misera est, sed mente valet. Parum cibi ad-

25 mittit: quia intus collum est exulceratum, aut quasi convulneratum.

negotin

Meme

Horá 3. prosecuti sumus (.o( vfjg &àx«OvMac.) funus Barbarae Oxen-

esse Le

bachiae: cuius vir Stockhammer, iam diu militat in Vngaria. |

296

Maii 5b. Die fi. lucido, nubilo, rorante.

Mane

Iuncker Philippus Christoph. von Menchinzen, gener Dominae Agnetis

30 Megizzerinae, natae de Anweil. Menchingen, arx, ipsius est: non autem

absoluti

L.

2 In seeunda mensa sedebamus. 285. 408. Tschordnung: l. Merid. D. Magirus.

Interf

D. Moegling. II. Diac. Wiel. Maestl. Beringer. III. Anton. Schweicekard. Cellius

Conc,

IV. Spitzer. Crus.

M. Michael Spitzer, Ecclesiastes Leonbergae est, &joi sÜvouc.

Moni

4 Memming. 442.

13 299.

14 Laureaco, id est ob Ens, op. superioris

Austriae.

18 412.

23 305. Incepimus, ego et M. Caspar Bucherus Profes-

scriptay

o ERE EEE

sor, horà 9. à lectione, ambulare ante portam.

26 Frater eius, Castellanus hic

5 209,

arcis est. Frater item, Hermannus, doctus.

21 NB!

29 Elüngeheftet/ zwischen S. 294/[5 w. 298/99 ist eim Blátichen mit. Autogramm n

9 Diegh

deuischer Schrifi: philiphs christof von Minchingen. Cruséus hat beigeschrieben:;

dimus,

——

9. Maii 1599. Rechts oben sieht vom jüngerer Hamd &vwip(eqov).

3 Am,

—

——

251

ll Aigh.

pagus. Distat 1 mill. à Stutgardia. Hochberg, 1 hora inde, arx et pagus,

ilius est. Egit mihi per ancilam meam gratias: quod petenti significa-

ueram in scheda: quo anno noster Princeps Frid, celebrauerit nuptias:

mgio Io.

nempe 22. Maii 1581. ut in 3. parte meorum Annalium est.

Magisto

Bis hodie docui. Horá 4 pomerid. confiteri (.post lectionem Graecam.) s

1 pandio

in Templo cogitans, et absolutionem accipere, ut cras ad S. Coenam

ühgentla,

accederem: in via Portarium Neccaricum obuium habeo. Reddit mihi

B du

lniteras, dicens 2 peregrinos foris esse. Domum cum eo meam veniens,

&n ad.

literas legebam. Commendabat mihi D. Ioan. Guilh. Stuckius, duos Grae-

lia colle.

cos satis proceros, fuscos. Hos per meum nepotem curavi mihi in platea:o

-

adduci: et eos in cauponam S. Angeli, ad Vlr. Moserum deduxi. Non

uà, [jei.

habent ullas literas: sed ommes sibi ereptas aiunt. Iussi eos conscribere

suas cuppopcc. Cras videbo.

7.) April

Graecorum duorum adventus: |

Intellexi, eorum unum esse 'Aj«vdotov, to0 xupíou YafpujA, qui ante 297

Íero ante

TODenses

12 fere annos hic Tybingae fuit, in Episcopatu vel Patriarchatu «fjcie

xprc touotytavyfiS, cum ille sit mortuus, successorem. Alterum, esse

tepeptov, tv vfjg meAoyov(ac et Perleapi émíoxomov: qui illo tempore, tec&

to0 YapowjA hic fuerit. Iussi expectare in crastinum.

Postea domi &Aevodpmy, ypstav Eycv.

20

Hodie 7. H. antemerid. in domo Facult. nostrae eramus. Composui

erini cit-

Programma, et sigillavi, cras affigendum, de petitoribus sueccedendi in

Hebraieam lectionem D. Weigemaieri piae mem.

Putabam, me hoc die nihil habere negotiorum: et deliberabam, quid-

hi ad-

nam in posterum conscriberem. Nihil occurrebat. At misit mox Deusss

atum,

negotium Graecum hoc. L. D.

i Oxen-

Memento tui operis ó Deus, in Saxonia. Spero, nunc domi (.Dresdae.)

esse Legatos, D. Godelmannum, et caeteros. |

298

Maii 6. Die (-). sereno.

o Àmetis

Mané horá 7. confessus in Adyto Templi, D.D. Siguarto mea peccata so

Qn autem

absolutionem accepi. Postea, horá 9. ad S. coenam Domini accessi.

L D.

), Magirus.

Interfuerunt Graeci,

a

A

meo nepote introducti.

d. Cellius

Conc. 2 Graecé scripsi.

yol. ejwg.

Monitu meo 6 tfjj meA«yoviac x«l wepAedmou iepeu(ac, Graecé mihi de- ss

guperioris

us Profes-

scriptam attulit, suam et socii &9vaoíou fortunam. Item, Sultanicam

ellanus bie

5 298. 218.

11 299.

21 307.

9 Tiguro.

16 31. Aug. 1587.

——

24 NB!

25 921.

80 169. 296. 2'76. 493,

91 dantibus Gerl. et Wiel.

94 Dicebatur, Bamberg. Episcopatum à March. Onoltzb. occupatum esse. Non cre-

ggramm il

dimus.

yschriden:

4 Annal. Suev. 3, 776.

—

252

—

Aq Tl

oblongam chartam, pulcherrimé Arabicá L. scriptam, cum Sultani M.

(.Meepévou.) signo (.wie ein "Türckischer bund, oder hut: und darunder

ä

überzwaerch, schier wie ein tolch. Mit vergulten zügen, und buchstaben.

Das ander, schwartz. quae charta ante 6 annos scripta, testatur: eos

Girae

um —

5 concessu Sultani esse Archiepiscopos factos. Haec non est eis Medio-

Qiana6,

lani erepta, quia non intellecta.

Hià

giruct

Patriarchae Constantinopoli, ut D. Hieremias ait, à 6 annis plures.

1

8686, al

ó tepep(uc: ad quem saepe Tybingá scripsimus. Obiit 1595.

Neapoh]

2

Mac?eioc, hodiernus Patriarcha. Semel eiectus, mensibus scil. 6

maniam

10

post mortem Hieremiae.

habiti: (

YeBouj^: qui fuit anté &pytemnioxomoc Thessalonicae. Hic obiit. |

alios, d

299

O.oybotoc Ó xapbxnc, Eipiscopus. 1. quAmounóAeoc. 2. &imvGv: postea

(,quöd j

Patriarcha. Tunc obiit.

gent; (

MeAéwoc, 6 &AebayOpetac mmme *X mavpuípyme, Constantinopoli Pa-

gare: i

15

triarcha £tog £v: sed émtpomtxüc vó metptupxetoy xopepvficac.

ridiculä:

6

Nunc iterum, ó Ma«c9«tog.

Janensi

Vidit Pragae 'lurcograeciam meam Archiepiscopus Hieremias: et

dumque

dicit, omnia vera esse. Itaque placet ei opus. Et hodie à me commo-

eruperu

dató sumpsit Exemplar meum: cum quo etiam ligata sunt Acta et Scripta

(.spolial

20 Constantinopolitana, quae non vidit anté. Dicit, Rectorem Acad. Pra-

mendati

gensis esse Martinum Bachatium, qui me noverit. Non esse Papistam,

Tybing:

sed Hussitam.

exponer

Aderant 1587. initio Septembris cum D. Hieremia híc:

ximo q

quisque

&y9toc, &ypeto0v apyiavop'vnc, tepo[vóvayoc. Adhuc viuit.

25

M

$e6800poc, víjc &ypetó0v &xxAmoiag Orvpévnc. Viuit.

(odco«p, &pyxi6uwoxovoc. Nunc est Episcopus detoO0, xoi &YYeXoxdotpou,

—

&y vjj £AAA4Ov: sub Archiepiscopatu Naupacto et Artae

à 8.

(o&v. péveote, Tpotoxayoydoyme.

omplure

Annal. meorum 3. Dodec. lib. 12. pag. 808. |

9 1uillia

300

Regem Hispanum.

Constant

Habuerant à

91

Albertum Archiducem.

Tyeui,

Caesare Epi-

A

stolas senas:

Legatum Hispanum.

tipeztol

Ducem (.")yeuóve.) Neapolit

TT Zud

scil. ad:

Commen

Ducem 8Siciliae.

eleemos;

mis,

5 Zu factos: Vtroque 1000 Ducatos dante.

* 240. 242.

14 235. 233.

19 296.

gumento

—— .

1 Du

geschnigli

—

253

——

ütini

Ad Illustrissimos Principes, illustres Comites et Barones, reuerendos,

a'Undey

nobiles, clarissimos, doctissimos

lchstahen'

quosque, ac pios, viros.

lt en.

Graeci hi duo, Archiepiscopi sunt: unus, Achridarum primae Iusti-

l Medio.

nianae, in Bulgaria: alter uero: Pelagoniae et Perleapi, in Macedonia.5

Hi à Synodo suae gentis emissi, ut tria millia armatorum, cum in-

| plures,

structu bellico, à Caesarea M'* impetrarent: quibus Bulgari Graecique

95'

sese, adiunctis suis uiribus, in Libertatem exoptatam uindicarent: primo

l ggl, 6

Neapolin, deinde Romam, uenerunt: insalutatoque | Papa, rectá in Ger- 301

maniam contenderunt. Pragae ab Imp. clementer accepti, liberaliter 10

habiti, cum literis ad Regem Hispanum, ad Archiducem Albertum, ad

obit, |

alios, dimissi sunt. Cüm autem Mediolani essent: Papae procuratione

!/: posteg

(.quód ipsum Graeci non reuerenter accessissent, et pro capite agnouis-

sent: quód item Graeci, Libertatem adepti, possent Synodum congre-

Vopoli Pa.

ts

gare: inibique Pontifieis cadpà& xol YsAou$8€, ut ipsi uocant, putrida etis

ridicula, Dogmata, condemnare.) Papae procuratione, inquam, à Medio-

lanensi Episcopo, et quibusdam Dominicanis, in custodiam dati sunt:

»

Na: el

dumque Papae decretum de ipsis ueniret detenti. Sed ipsi

e

custodia

6 COmmo-

eruperunt, noctu euaserunt: in fuga triduum sine cibo continuarunt

et Beripla

(.spoliati omni|bus Caesareis Literis, et Graecis Latinisque sui com- 302

(àd, Pra.

mendationibus, equis et vestibus.) donec in Heluetiam peruenerunt. Inde?:

Papistam,

Tybingam quoque intrarunt: et nunc ad Imp. redire, fortunamque suam

exponere, constituerunt. Interim pauperes sunt, et opem aliquam à pro-

ximo quouis misericorde Christiano, reuerenter petunt. Faciet eorum

25

quisque officium, pro sua pletate. Ipsi gratis animis agnoscent.

Martinus Crusius, utriusque eloquentiae Professor T'ybingae,

6. Maii 1599.

(451000,

3 308.

6 Zwu emissi: nimiis enim exactionibus a Turcis grauati. In via Turcas

complures ó &$av&ctoc, ab Epirotis adiutus, occidit.

6 Athanasius ait: Si haberem

3 millia fortium Germanorum, aut Vngarorum, bene instructorum: ego caperem

Constantinopolin.

9 Zu Neapolin: Neupoli nihil impetrarunt: quod ille

T'epv, sibi potestatem esse negaret.

19 Papa eos vocabat oxtcopocxobe, xoi

«tpetxobc. Examinari eos voluit, an in Germania cum Haereticis cibum cepissent.

1v Zu dati: armata manu. Exuti suis &pyteporcxote vestibus.

22 904.

26 Hane

commendationem, sigillo meo testatam, eum in Novum Collegium, petendae ipsis

——

eleemosynae causa, vesperi 6. Maii 99. misissem: Princeps Ioan. Frid. eam non re-

misit. Sie denuó eam Graecis postridie descripsi. Quibus et Germanicam, eodem ar-

4 25, 299.

gumento dedi.

1 Der Brief und der ihm folgende Saiz sind von dem Enkel Iohann Iakob Maier

geschrieben, die Anmerkungen von . Crusius.

15 ysXowbo« Hs.

r —

—

—

254

Mane

Epistola Sultanica, ante 6 annos Arabicé scripta, est TTestimonium:

) Dar

ipsos esse suo concessu Archiepiscopos factos, etc.

Simile Germanicum cucc«ttuxbv eis scripsi. |

21 Y.

Barones

308

Mecum coenati sunt ambo Graeci. Varia locuti sumus. Cum Athanasio

s de Religione contuli. Consentimus in his.

Omnes naturá sumus corrupti.

Audi

Erecti sumus promissione seminis in Paradiso.

gauense

haec praedicatio fuit apud Patriarchos.

facbum -

E 05 N n

In populo Hebraeo, peculiariter electo, fuere t0mot xoal oxw de

10

Archi

Christo.

distorial

Christo exhibito, veritas et «qóc venit, illis abolitis.

Aftni

Iustificamur et conseruamur sola fide i. e. fiducià Christi.

eam qu

7.

fidem debent fructus i. e. bona opera, testari, opera charitatis.

MY

De invocatione dissentiebamus. Ille Sanctos invocari volebat: quia

Professi

15 anima ipserum, sit condita xv sixóva $s00: quia sit iam mveOpo purum,

et coram Deo agens, etc.

Colle

tionem :

Respondi ego, non sequi inde invocationem. Non esse invocandos:

el exeus

quia nullum extet in S.literis, eius rei praeceptum, nullum exemplum,

Cum

detrahi Deo suum honorem. Christum dicere, Venite ad me: non, ad

dos: di

20 Petrum, Mariam. Dicere, Pater noster. In Psal. 50. Invoca me: Non,

304alium. In Esaia dicil, Abraham nos non novit. | Sanctos non esse om-

Me non

nipotentes, esse megtoptopéyouc, non ubique esse, etc. Quieuit. Dixi,

loc ps

Wt verai

pépyrc9e vobótoy tGv AÓvov.

nunc u

Ipsi non audent redire domum. Habent hostes, Turcam et Papam.

26 Veneti ipsos metuunt: ut qui Vscochis vicini, cum eis contra eos fecerint,

1 nosti

apud Aulonem, iuxta sinum Adriaticum. Ait &$«váotocg, se et ducentos

esse arl

lac hue

secum, mortem 500 'lurcis ibi intulisse: caeteros fugisse. Fuisse totum

(.Dremi

exercitum 5000 Turcarum. Sultanum éxtx(puxsüco. 10000 Ducatos suo

capiti. Cogitare 1lam, non velle redire Pragam: sed Noribergae manere

dare: sl

30ad tempus: et Caesari scribere, atque ibi responsum expectare. Ait,

lus 108

suum ex fratre nepotem, adhuc Mediolani teneri: sed dimissum iri, ut

Dicu

adolescentem. Non Meletium, sed quendam alium (.ex Haeretica secta

pium. ,

Sinanen

lacobitarum.) Alexandriae degentem, Papae se subdidisse. À Meletio

damnari Papatum, et concilium (.1438.) Florentinum. Nunc iterum esse

Sigiu

38 Alexandriae.

Caesari

Michai]

4 Ostendi eis meas M. Ser. conciones, et unam ex eis legi: cuius óp$oSot(«v

108 ex

probarunt.

8 Iustificatio.

14 Invocatio.

94 M. Albertus Kunius, eis

Graecum carmen scripsit, et dedit.

30 902.

81 Zwu nepotem: io&vvnv.

—

15

83 295. 907. 306.

factus e;

153j

20 vgl. Psal. 49, 15: .Et énvoca me àn die tribulationis.

21 vgl. Ies. 63,16: Tu

enim. paler noster, et Abraham mescivit nos et. Israél ignoravit nos.

82 319,

—

—

255

totim.

Munera eis data, me agente. A Rectore magn. D.D. Harprechto 3 fl.

A. Barone D. Henr. Landauo nihil. Nescio, quare. Facultas mea eis dat

2 fl. M. Henricus Wellingius 6 bac. Princeps Ioannes F'ridericus, et

hanagio

Barones, 3 fl. 3 bac. Princeps Palat. Aug. 20 bac. |

305

Maii 7. Die (. serenissimo.

Audimus, M. Bucher et ego, per !/; horam ambulando (.ante Hirsch- e

nauiensem portam, trans Nicrum.) ex Parocho Clebero, Chrysodontem,

9. de

factum esse Regem Poloniae. Sic Augusta scriptum esse.

Archiepiscopus íepep(ag describit mihi Graecé, in caupona Angeli,

-

historiam suam amborum.

10

Affinis (.frater generi mei, M. Iacobi.) Sixtus, conditionem Ecclesiasti-

ritatis.

cam quaerens, ad me vénit.

Jal: quia

M. Valentinus Laettenbaur, supplicationem exhibuit mihi, de Hebr.

2 puram,

Professione.

Collega meus honorandus, M. Erhardus Cellius, mihi dono misit ora- 1

*

Ocandos:

tionem funebrem, de vita et morte M. G. Hizleri beati,

a

se habitam,

templum,

et excusam.

10n, ad

Cum Pedellus attulit 3 fl. à Rectore, et Senatu nostro, Graecis dan-

: Non,

dos: dixit (.ego non aderam.) eam pecuniam in mei gratiam dari Graecis.

€86 0m-

Me non nimium debere eredere, cum non habeant testimonia. Cogitaui20

lit. Disi

hoc ipse quoque initió: sed quia ó (epepíag ante ll'/, annos adfuerit,

ut verax et honestus vir, cum Gabriele, Patriarcha Bulgaro: non derogo

; Papan.

nune utrique fidem. Praeterea, verisimile est, neminem eà Graecia venire

fecerint,

in nostras regiones sine Testimonio. Ergo non contra similitudinem veri

ducentos

esse arbitror, illos habuisse, et eis priuatos esse: sicut aliis etiam ante- 25

se totum

hac huc venientibus acciderit. Dicunt, ea Lindoae à Ludimod. Martino

"al0$ SUO

(.Bremio.) visa esse. Denique neminem | cogo, talibus pauca multaue 306

) manere

dare: sed liberum cuiusque iudicio permitto: atque adeo, si rogo, roga-

are, Ait,

tus rogo.

Dicunt Graeci, Walachiae Despotam hodie, esse poo3A, Graecum 30

m in, ut

12 secta

pium. Ad hunc, ut videtur, se conferent. Dicunt, omnes illas contra

. Meletio

Sinanem praeclare gestas res, ab hoc Michaéle, non autem potius à

TUm? 6886

Sigismundo Transyluaniae, gestas esse. Hunc Michaélem obedire nostro

Caesari: Moldoblachiae veró Despotam, Regis Poloniae patrocinio uti.

——

Michaélem contra Turcas omnia hactenus fortiter gessisse. Sic audio apud ss

üpeotottn

nos ex aliis etiam: omnes magnas res, quae hoc bello contra T'urcas

Kunius, eis

j; lub

1 305.

6 295.

8 290.

11 31. 311. Sixtus Maier Beielsteinensis

n

factus est Baccalaureus 31. Mart. 1574. à M. G. Bureardo. Vixerat Herrenalbae.

13 297.

18 304.

20 NB!

20 848.

26 307. 311.

30 304.

(2,16: Tu

32 9319.

—

256

—

gic di

gestae sint, à Lutheranis gestas esse: sed à Papistis adscribi suis Duci-

ä

5

m

jexo.)

bus. Sic Raabam à quodam nostrorum esse recuperatam : càm Schwartzen-

Y

Ü

bergius aliquot milliaribus adhuec à Raaba abesset. Vocat nos 6 àWavyá-

postri

oto; non Aoufpxvo0c, sed yptottavooc. Sic nos appellandos censet. In-

5spexerunt ambo hoc biduo meum librum, habentes in hospitio, Acta et

!

gane di

'Scripta Constantinopolitana. Hodie etiam eis, ad horam unam petenti-

t V

bus, misi Annales meos: quia ostenderam eis, ibi scriptum esse: quo-

307 modo 1587. initio Septemb. nobiscum | fuerint, Patriarcha Achrid. apprnA,

Toan.-

et ipse msA«yov(ac tepsp(mc. Descripserunt, meo rogatu (.ipse iepepac.)

sua D6

i0suam historiam et fortunam, 1!/; chartis (.8 foliis.) Graecé: et vesperi,

sum ded

ad me venientes, mihi cum libris reddiderunt. Possunt ferre, ut ali-

LC

quando (.cum alio aliquo Scripto meo.) publicem. Dixit mihi à9:«v&c

o

haec. Ánte 8 annos fui Romae. Tunc unus Cardinalium (.sedente Papa

f À

Gregorio IIIL) Sphondratus, fame interemit (.Gméxtewe.) spatio duorum

Hispani

15 mensium, éxatbv xal veooapáxovce millia hominum: dum suum frumen-

Hisponi

tum, alió exportatum, vendiderit.

spetie h

Meletius (inquit idem.) x«Ast vjv éxxAwotav Tf Gopvc, péAoc osoa-

ralius 9

xpupévoy : xal GuX voUto &méyerot obvije. vljv Év dqAwpeyti« obvobov, xaAet

Tegen I

xovro&v cOvo8oy. xai O& voüvo Gubvoyvat (.opytGovvat.) ot Aaxtvot (. Pontificii.)

profectu

20 Q1 .

erat pni

Ait, omne genus scelerum committi Romae: mopveíav, ooZopetav, puat-

gubicere

308 oviíav, etc. Papam capere tributum quotannis, à permul|tis millibus

magis ol

TopyOv.

Audio,

Dedi, postridie discessuris, omnem pecuniam, quam eis collegeram : quae

Exhib

25fuit ad X fl. Tiguri acceperant X coronatos (.ut Stuckius scribit.) ut

quenda ]

Graecae linguae purioris admodum periti, in S. literis satis versati.

Augusti

Dedi eis Commen-

Latinam. Suprà.

ingensis

dationem, ad quosvis,

]

Germanicam, eiusdem sententiae.

Dedi Schedam,

locorum itineris Noribergam.

ut paterna chari-

1. per Vlmam. 2. per Ga-

E (

tate pro eis solli-

mundiam, Bpeyotépav.

$0 plaus

eitus,

Phrases et Verba Germanica,

ad interrogandum de via

et necessarlis.

Yenel

95

Qisco. Me

Ipsi mihi gratias saepius egerunt: longam et tranquillam vitam, feli-

Bappe

citatem omnem, saepius precati sunt. Vltró promiserunt, se de sua

—

fortuna ad me Noribergae scripturos. ó &à$«v&ctoc, etiam 47jv mapX co0

0 lil g

11 289, 3]

xaícapog &moAoy(av l. e. quid is responsurus sit.

EE

11 305.

17 304.

Em——u

1 NB!

17 Dissidium inter Graecos, et Papam Rom.

24 300.

9 vilac

Worden ii

Diarium

251

m

ts D.

Sic dimisi eos (.Athanasio me ultimüm, ut anté saepe fecerat, com-

hWartzen.

Ó &üw;d.

plexo.) omnia fausta precatus: Ó xóptog quAdEetey Ojv vjv BEoBoV, xl

tiv sicoOov: &mb toU0 vOv, xal Éw voO oiüvoc.

gl Tn.

Postridie, hospiti persolutione facta, honeste circa H. sextam Vlmam

j Acta el

! petenti.

mane discesserunt. Optavi xà BaeAeyíag MorfA, poxpkw xod VOURUX V 5

SSe: quo-

Qofjv. Vult ei indicare. Dedi eis 9 stxóvag (wov. |

l.) '(a*þlü'."ä)x,

Maii8. Die (. serenissimo.

309

"tac )

Ioan. Gaspar Giengensis, M. Ioannis Ludimagistri ibi F. cum matre

t Tegper,

sua mecum. Petebat testimonium vitae ac studiorum hic suorum. Bo-

& ul ali-

num dedi.

10

&ind'.o;

Noua Bappenhaimia.

Ex Antverpia 2. Maii 99.

Dte Paya

) duomm

Zu Ambsterdam Zeitung ex Dania gehabt. Marchio Edvardus, Regis

| frumen-

Hispani minister, aliquandiu fuit cum Rege Poloniae: et de pecunia

Hispani R. cum Polono R. erat classem 160 navium paraturus, subis

lts ottt-

specie Regni Sueciae oppugnandi: ad quam classem, si veniret, Admi-

00 d

ralius Sueciae defecturus. Sic ambo coniuncti, debebant invadere in

"otlifi)

Regem Daniae, et ipsum subigere. Quam ob causam, Edvardus in Daniam

profectus, spe comparandorum proditorum, captus est. Scopus autem

, quat-

erat prioris belli Polonici in Suecos: ut non magis Suecia, quam Dania, »o

; moillibus

subiiceretur; sicut etiam Hispanus, qui in foedere cum Polono est, non

magis ob Holandiam, quam Germaniam, subigendam, laborem suscepit.

'An: quae

Audio, M. Iacobum Frischl. esse Scribam Vraci factum.

eribit) ut

Exhibentur mihi (.supplicante M. Valentino Laettenbauro, de conse-

ersati,

quenda Hebr. lectione.) literae pro ipso Palatini Princ. (.vicini mei.) D. z5

Augusti, | ad Decanum et collegium philosophicum illustris Acad. Tu-310

iv

bingensis.

Maii 9. Die $. sereniss.

Wellingiana Noua.

.Ex Comorra 1. Maii. COC Freibeuter, sub Buda eripuerunt Turcisso

50 plaustra spoliis onusta, cum hominibus, et prole.

Venetiis 7. Maii.

Veneti, Duces et milites parant contra Vscochos, Imperatore Fran-

cisco Martinengo, etc.

jtan, feli

e de suà

Bappenhaimia, ex his sumpta sunt, etc.

35

L

ID

apä 100

3 Ait saepe Athanasius, me mavwwyo0 vij; "EXAdBog Yvópuiovy esse.

5 319.

11 289. 310. 318. 349.

13 Eduardus, captus.

16 291.

20 NB!

21 215.

E PU.

29 9. 314. 458.

24 210. 346.

29 349.

95 309.

apam Ron.

9 vitae óst ón der Hs. dwrchgestrichen, ohne dass sonst eine Tilgung vorgenommen

worden ist.

Diarium Crusii II.

17

—

258

—

Remitto M. Tobiae Siderocrati (.literis ebxapíototc, et Epigrammate

Graecolat. in lrenen eius, scriptis. suam lrenes hortationem ad humi-

novum (

litatem. Non enim invenio Typographum optimo libello: etsi obtuli, ip-

RIMVUMMVNINIIEERUNUEUPETEEEENO CT U

Fuimu

sum 60 Exempl. eí me 20 Exempl. redempturum. Opto, ut alibi excuda-

Titeral

5tur. Inclusi in literas ad affinem W. Ronerum: orans, ut Lutzenhusam

Nihil 168

fasciculum mittat.

F 6p

Visitavi 19. H. D.D. Gerlachium, qui sanguinem miserat: narraui ei

Àodio

omnia de Graecis 9. Ipse ait, Bulgaros esse miserum, et egentissimum,

Pastoren

populum: Epirotas, qui sub T'urcis sint, esse milites proceros et fortis-

i0simos. Nondum est mundé descriptum, Testimonium de Corona anni:

annos 21

8 No[ue

311sed, cum D.D. Hafenraeffer ex Thermis | redierit, addetur aliquid, nunc

p Vil

deficiens, post 14 dies. Ait, mihi placiturum.

tiuga

Maii 10. Die 2l. interdum rorante, seu minutum pluente.

apud Ty1

Concionem Graecé seripsi 1. Cor. 4. mecum in Ecclesia sedente affine,

vererente

15 D. Sixto Maiero.

Taetü:

Bis in Senatu fui.

Grupp.

esse, aul

Maii 11. Die Q. pluente, illucescente.

tetendissi

Horas 2'/, Disputationi iuridicae (.praeside D. Bocero, et respondente

Val. Steinmetz Lipsiensi.) interfui. Interfuerunt ambo etiam Principes.

(onc.

20 Opposuit Palat. Augustus: non etiam Princ. Ioan. Frid.

Discessit ante H. 10** affinis Sixtus Maierus, Epigrammate Lat. mihi

Statut

eucharistico relicto. Caret conditione miser. Kópte &Aémoov.

pientiae,

Scholae Lindauiensis Rectori, D. Martino Bremio, sOvotxóg Scripsi:

Ànna

utrique nostrum de longae vitae diuino dono gratulans: et veteris (.1546.

venit, ad

et eurmu

?5 circiter.) Argentinae convictus y8éec recordans. Peto, ut mihi de pro-

ximis Graecis scribat, an ipsorum viderit testimonia et literas, etc. Lite-

tus Prae

ras nostrati Tabellario, quem D. Varnbyl. mittit, Ioanni Nettle dedi.

p

In Senatu fuimus. Dedit mihi carmen M. Kunius, quod illis 2 Graecis

yuc ul

scripserat.

Eramu

30

Maii 19. Die h. mané nebuloso, postea sereno.

aliera, ]

M. Ta

Declamationes correxi (.H. 7. usque ad 10.) et subseripsi. |

Vraci (

312

Pransus sum apud vicinum meum, D. Palat. Augustum.

Titeras, (

Dixi eis de meis 9 Graecis: et Principi, nomine eorum, pro xenio

Tingensi

gratias egi. Locuti sumus et de rebus praesentis temporis. Nihil de

ss exercitu nostrorum Princ. et de Styriis, audimus.

l. de

——

5 Vlmam. 292.

6 Zu mittat: Misit 13. Maii,

135,

1 Lutzenhusam. 257.

25 305.

per filium eius.

11 286.

21 305.

23 Lindoam. 348.

ET

28 282. 917.

39 956. 314. Tischordnung: l. Oriens.

Praeceptor. II. Magister

D. Dauij,

Ab H,. medià 11. usque ad 123m.

IV. . Wa

morum. [II. Princeps. IV. Crusius.

AMyller di

J

259

Nudiusquartus | huc

Rudolfus Tieffenbach,

Baro-

&d huyj.

Heri

]

Jbtul

J venit

Vngnadius, Davidis F.

|

nes, in

l ip.

novum Collegium.

ll extda.

Fuimus, Rector et Decani, in domo Vniversitatis.

Tenhugam

Literae à genero.M. Iacobo breues, Gaudet, bené nunc se gerere filium. 5

Nihil respondet Hoeschelius: sed tantum 6 Terniones mittit to0 qutou :

QAITAU] 6l

Ff. Gg. (.deest tamen prima Ternionis charta.) Hh. Ii. Kk. L.

Kssimy,

&t foriis.

Audio ex Wilh. Frei Echterdingensi: M. Hermannum Heinricum Frei,

Pastorem Ecclesiae Christi in Imperiali urbe Suinfurto fidelissimum (.per

ODà amni:

annos 21.) die Palmarum (1. April) 1599. diem suum obiisse. Qui mihi:o

àd, nune

8. No|uemb. 98. imaginem suam excusam miserat: ego autem 30. Mart. 99. 313

per Wilh. Frei acceperam, hac inscriptione: Olarissimo, pietate et mul-

nle.

tiiuga eruditione praestantiss. D. M. Martino Crusio, utriusque linguae

apud Tybingenses Professori, et Historico fidelissimo, Praeceptori suo

Dte affine,

reverenter colendo.

15

Laetus in aeternam mecum vitam ille resurgat.

Grupp. existimat bona cum spe, meam Amalasuentam bene redditam

esse, aut redditum iri. Nam Librarium rectá ex Nundinis in Angliam

tetendisse.

spondente

Prindipas

20

Maii 18. Die (2. sereno, cum nubibus, ventoso.

Conc. 1 Graecé scripsi.

| Lat tü]hi

Statuta Rector magn. recitauit. Inde coenati sumus in Senaculo sa-

pientiae, feré usque ad XI. H. noctis.

k Strpsi:

Anna Reihinga, Bernhardi Cos. Essling. uxor, post horam 4. huc

ris 1546

venit, ad nos: comitata seruo et ancilla, cum 3 equis in curru. Seruum ss

i de pro-

et currum remittit domum. Gener ipsius, Emericus Neurhotus, non fac-

ete, Lite-

tus Praefectus Balingae, Marchionis Onoltzb. militiam secutus est. ob

tle dedi.

vépnevat Ti Yuvouxi, o08& oixovoUíg: moÀO dÀA«xo0 mÀ«yopevoc, xal Onmá-

9 Craecs

v«c Totobtevoc. |

Eramus 2 mensae, in illa nostra coena: in priore, 8 sedentes: in314

altera, hi 7. (s. wnten .

81

M. Iacobus Frischl. factus est Secretarius: "Textores, et res eorum,

|

Vraci (.ubi 1590. frater eius periit) notans, etc. Attulit mihi Reihinga

literas, et carmen de Sachsiis Germanicum, à Christoph. Sachsio Ess-

pno xenio

lingensi Senatore.

BI

Nibil de

In coena praedicta, historiae dicebantur.

ET

l. de unico superstite Hirschhornio (in Palat. Haidelb.) qui horta-

1 953.

5 Werdà. 270. 856.

git 19. Ma

6 Augustá. 270. 410.

8 Frei.

17 2338.

25 90.

24 329. 364.

