sumus 4 mensis in caupona Ouis: invitatu nobilium et doctorum Lega-

torum: qui à Comite generosa Waldeccia missi fuerunt ad curationem

MPRTTNURIUNTTINNURERIPIIERENTETUENEREEREEET TU P

funeris. Ego (.cum M. Burc. et M. Cellio.) retentus in symposio, modo

25 horà 6. vespertina, domum cogpov redii, oóg o068v x«$«ov. L. Deo.

Prius autem horá XI Iohannes Laurentius Medelerus Noruegianus,

a

EY

per schedam petens,

me accepit eleemosynam, Studiosus errans. Nova

habuimus in mensis conviuii praedicti: 10. Octob. (.30. Sept.) à nostris

expugnatam esse inferiorem ciuitatem urbis Budae. Interiisse D. Lan-

$0 dauum. Haec noctu, ante horam 7?* (.post conviuium.) vwgáAtog in-

Scripsi, ad lucernam, anno aetatis 73? L. D.

Iam ante aliquot dies audio: Princ. Elect. Haidelberg. nactum esse

Hs

27 patris sui pii testamentum, quod Calvinistae aboleuerant: | et iam licere

Palatinis hominibus, accedere ad conciones orthodoxas. 6 xóptog eDo8otv.

Pri

1 Zu pawuperes: numero circiter. 800.

11 Augustàá. 7. 123.

12 Baltasar,

a Franckenberg, nobilis Silesius, hic in N. Collegio. Petenti 19. Oct. recitaui meam

ad Dentem aureum epistolam.

22 Sedi

—ï

20 Waldeck, 40 milliaria a Tyb.

]

in 2, mensa, cum ommnibus collegis, tantüm absente Decano Zieglero. Assedit et

Doctor Tob. Hessus, et Doctor Halbritter.

28 91.

29 22. 362. 51.

ii

la

10 Oo(91d uou Hs.

—

125

——

: liney

Octob. 21. Die hi. sereno.

tiller

& .

Pomerid. tempore, legati Waldecciani discedunt. Rector Acad. factus

est D.D. Georg. Hamberger: et M. Martinus Crusius (.6 txmetvóg &y0.)

iStl*am

Decanus Facult. artium, nunc septimüm. Deus bene vertat. Nam prior

d&tur :

Der

Decanus (.D.D. Ziegler.) gratias agens pro honore Decanatus, sibi prae- 5

terito anno mandati: et deprecans, si qua in re errasset: deposuit Deca-

natum, et noui Decani legendi potestatem collegio dedit. Prius, manu

eorum accepta, fide obligauit: eos idoneum electuros. Singuli (.cum

egressi hypocausto maiore Ácademicae domus essemus.) alius post alium

ingressi, suffragia sua priori Decano revelarunt. 'Tum introvocatis om- 10

Clem,

nibus, ait: Quod felix et faustum sit, factus est hic Decanus. Prius

autem, antequam antea exissemus, recitarat D. Zieglerus Iuramentum

burg.)

alios,

eligendi Decanum: 2ac, dextrá data (.ut dictum est) promiseramus,

Nul.

nos idoneum electuros. Post declarationem, Exdecanus (.obligato per

dextrae acceptionem.) tradidit novo Decano 1. librum Statutorum. 15

mosy.

iDge.

2. Sceptrum. 3. Sigillum. Deinde novus Decanus, in locum Decani sedens,

quaesiuit 1. de Senatum secum ingressuris. 2. de Consiliariis. Senatores

mecum, Maestlinus et Cellius: Consiliarii, Exdecanus et Burc. eíc.

Vesperi ante concionem Diac. Wielandi, confessus mea peccata, ab-

e ,

solutus à Diac. Magiro sum, | cras, Deo dante, S. coenam accepturus. 28

nedia

21

Sic et affinis, Ioan. Georgius Hamberger.

'angl

1. Mortuorum sepultura est dili-

J

genter (.nec sine impensis etiam.)

D em

Breuis concio,

curanda: ad testandam resurrec-

nodo

de

tionem ex morte.

25

cap. 50

2

losephi clementia, fratribus igno-

ADus,

Genes.

Scentis ex animo.

Vorà

stris

Sua quoque ossa transferri in

teeram Chanaan mandantis, etc.

[an

Octob.

30

$

22. Die (2. frigido et sereno.

Scripsi 2 conc. Graecé.

CS86

Ante horam X** aecessi ad S.S. Coenam Domini: datam

äJ DODO

|CeTe

Hafenraeffero, et à Diacono M. Ioan. Henr. Wielando. t xvpío 9652.

0.

Coenae horà 5. adhibitus sum in collegio N. ad mensam illustrissimi

Principis, D. Ioan. Friderici. Ante horam 7?* fui rursus domi.

85

a5a1,

Multa loquebar (.Magistro Aulico causam dante. de Buda, de Pa-

1821

2 530.

4 5838. 512.

20 '14.

33 169.

Sedi

36 53. 133. 61. (62 Hs.)

29. Tüschordmung: I. Aust. Princeps. IL Occ. Sehwanb. et 3 lorgeri. Hofmaister.

ii &

IIL. Sept. 3 Praeceptores. IV. Ort. Structor. Crus. Sechwanberger. Zw Schwanberger:

Ioan. Erasmus.

Georgius Ehrenricus.

198 Decandum Zs.

ienccset

126

—

Cart

29triarchà Achridarum, de Annalibus, | de Corona Anni &tvoxo:Q. An

tino C

non continuem Annales? Non, quia nobiles nihil conferrent. Dixit ipse,

( &«,,'aä

in Nouis esse, quod Patriarcha Hieremias obierit. Multa dixi de Au-

x |

gusta lrena: et de Seriptis et Actis Constantinopolitanis. Interrogatus

vespt?

senim. Placebat eis et Praeceptoribus: quod multos proceres et nobiles,

giastic

in Annalibus pono sub Acad. Rectoribus.

Jan-e?

Octob. 23. Die (. mané frigido, postea tepescente, et nubilo.

eompo:

In lhiteris Memhardi, ad M. Lebemycum 16. (.6.) Octob. scriptis, pro-

[n«

o

mittitur ab illo erocum uxori meae, sicut antehac: et additur, de Corona

i0ànni mea, his periculosis temporibus (.eiiciuntur Euangelici Conciona-

tores 6 Graecio, etc.) nullam spem esse. Mea M. Scr. de illo opere, esse

ERURSRRETNOENUNT VLVTRU T OO OCDOEAGHRSRSSAESLZLuÓÓ:

Aff

apud M. Haunoldum.

Caenatus sum in Senaculo sapientiae. Erat Coena Rectoria, et tres

Dixi

eius mensae. Sedebam ego in secunda, cum collegis: et Doctoribus,

et del

erratis

15 Moeglingo, Harprechto, Magiro, Dauide Wilhelmo. Cibi, ex hospitio

Coronae, vinum illaudatum. Nam novum, asperum: vetus, semiaqueum.

yilil (

Laus Deo.

prodes

Octob. 24. Die q. satis sereno. |

Q0g),

De Bi

30 Literae ab affine Emerico à Neurhot: petente scire, an hic sit D.D.

Is

eo /Entzlinus. Rescripsi breviter, eum hodie ad noctem hic expectari.

Correxi primam faciem orationis meae de Pyro et Pyrastro: quam

àmpl,

ä

ad finem Epitomes mearum Rhetoricarum quaestionum imprimit affinis

1]

G. Gruppenbachius. Literae à D. Georgio Hala, paterno et charo amico

|

meo, D. Oseae fratre. Acceperat meas tunc, quando generosus eius

feudur

à Liel

25 Dominus, D. Georgius, Comes de Erpach et Dominus in Preuberg, etc.,

ä

8

cum toto Gynaeceo apud ipsum diuerterat. Cuius clementiae unam

duarum Iconum, quas ad Halam miseram, ipse dedit in coena: et verba

est E

41

mea, quae in calce literarum addideram, ostendit: Bene sit à Christo

ïäï

i Su

ilustribus Comitibus Erpachensibus, Dominis meis clementibus, omnibus.

so Quibus ipse delectatus, postea 7v sixóva«, ad parietem sui conclauis

L$

e

haimi

affixit. Eius gener est inclytus Comes Henricus à Plauen,

[^)

&pptoxopoc

vart

(.medius inter 3 fratres.) habitans in Schletz. Hic à G. Hala emit meos

Annales: et me (.nquit Hala.) agnoscit praeceptorem, ut olim meus

haben

31'Tybingae auditor. Generosi Domini ab | Erpach priuigni duo, illustres

Ea

ss comites a Waldeck, haereditario iure nunc possident totum comitatum

Waldeecensem: cum Tybingae obierit generosus D. Comes Wilhel.

Ser

Ernestus, etc.

litera:

li5

8 287.

8 Lincio. 16. 49.

10 Componere coepi orationem de Amala-

suntha. 38.

19 28.

19 Ex pago Calvensi Dachtel.

21 84.

98 Ex

1]

Klein-Heidpach ad Moenum in Comitatu Erpachensi.

ïgg

landia.

89 Zwu Sc?zletz: in Voit-

—

127

—

Ài

Carmen Graecum pium, D.D. Matthiae Hafenraeffero, et mihi Mar-

li lpse

tino Crusio, inscriptum, offert mihi M. Albertus Kunius Leomontanus,

ie Au

6 &ya9ó6c.

Ogatus

Ex pago Erlikaim, ad oppidum Biniken pertinente, ad me venit sub

oj R

vesperam, frater generi mei D. Sixtus Maier, functione sua ibi Eccle-;

siastica dimissus, à plerisque eorum locorum nobilibus participibus,

Jan-erben. £AeG tv 80onvov. "lestimonium, à Facultate mea decretum,

composui M. Noae Eningero Groningensi.

à pro

Aotona

In oratione, ad diem S. Catharinae habenda, meditabar.

xoAÓ0TOYOe YjnÉpo.

10

(C10D

€, esse

Octob. 25. Die ?. nebuloso mane, postea sereno.

Affinis Sixtus ante prandium discedit, per Stutgardiam domum versus.

i treg

ribus

Dixi, ut aut | leni deprecatione utatur apud suos nobiles, et Magistratus: 32

et defensione moderata, quoad defendere possit: oretque, se retineri,

JSitio

erratis ignoscendo: Se posthac in officio diligentissimé (sic) fore. Siis

Veun

nihil obtineat: patienter ferat, et alibi conditionem quaerat. Non enim

prodesse, si hic lurisconsultum consulat: quia neminem Dominum posse

cogi, ut retineat seruum contra suam voluntatem, etc. Vult obedire.

D)

De Binigkaimo oppido, quadrato et amoeno.

j

Ist ein Jan-erben haus: und gehort pagus Erlickaim, ins Binicker ?0

quam

ampt, distans ab eo fere itinere 1 horae.

altimis

Vtrunque divisum est in 4 partes.

C0

l. Ist Archiepiscopus Moguntinus, Schutzherr. Eam partem habet in

lus

feudum nobilis Albertus à Liebenstain. Item particulam Ioannes Philip.

j 6lt.

à Liebenstain, cognatus eius.

25

ünam

2, Pars est duorum Gemmingerorum, Pleicardi filiorum: quorum tutor

verha

est Eberhardus ab et in Gemmingen.

hristo

9. Neidpergii: cuius tutor est Georgius | Christophorus à Venningen, 33

tIbus,

in Sutzenhausen, in Palatinatu.

"Jauis

4. Saxenhaimensis pars: quam obtinet, (.quia nullus amplius Saxen- so

haimius est. Albertus à Liebenstain. Ibi etiam partem habent 2 Wel-

10005

Ine08

warti, Georgius Wolfgangus, et frater Sebast. Ibidem etiam particulam

Ineus

habent 1. Georg. Ludouiecus. 2. Bernhardus, ab Aurbach.

|sres

Eadem participatio est etiam pagi praedicti Erlickaimi.

atum.

Noua ab affine W. R.

85

ilhel.

Scriba eius significat (.Claus Rantz. suum herum accepisse meas

literas: et 18. Oct. iter ingressum esse.

mala-

Rex Hispan. iam est Philippus III. Fertur Poloniae Regis classis,

3) lx

4 Erlikaim.

5 905.

2* 504.

95 Vlmá. 18. 38.

Voil-

29 Sutzenhausem — Zuzenhausen im jetzigen badischen Bezirksamt Sinsheim.

—

128

—

ventis disiecta; et ipse in arce Suecicilittoris, obsessus esse, et captus |

a Duce Carolo.

[tem, Varadinum à Turcis obsessum esse. A Turcis et Tartaris ali-

quot millia miserae plebis, ubi Transyluania est, concisa esse.

5

Inferior pars Budae, 10. Oct. (.31. Sept.) à nostris capta est.

Octob. 26. Die ?L. obscuriore.

94

Esslinga 2 Aimer 2 Ime weins, accepi. | Correxi 2. faciem orationis

pis

de Pyrastro, et de Hercule.

Octob. 97. Die 9. post nebulas sereno.

UNENETTNEETUNTETEEIUNTUNNTIUPRIENERI TTTE TUHUU U2

Mai

10

Domi in oratione Amalasunthae componenda versatus sum.

"

cum à

Oetob. 98. Die fi. toto nebuloso.

Dacht

Conciones 2 Graecé scripsi.

vitae

Octob. 29. Die (-). nebuloso minus, et postea sereniore.

pediar

Seripsi conc. 2 Graecé.

eum |

15

Correxi semichartam de Hercule, id est, Philosopho Sophistas vincente

Profe

Nicodemi Frischl. opera excusum iri,

In i

Collega M.

promouente Hieronymo Megisero, per

Maí

Cellius mihi

Spiessium, sine Polemicis.

Placiu

dicit:

Iacobi Frisch. Nuptias Heching.

Not

20

à se excusum iri. |

bescht

1

Pernt

Octob. 30. Die (. sereno post nebulas.

o —

polifl

Hora 8. usque ad 9?* interfui Disputationi Baccalaur. de Anima:

Y

praeside collega m:eo, D.D. Mich. Zieglero: et respondente Daniele de

Verneto Montbelgardensi.

25

Obieci contra diuisionem animae agentis et patientis.

Dis

Obviàm mihi facta est anus, Margareta 70 annorum: quae fuit olim

n

fu

uxor Davidis Vngeri, etc.

—

Matthias Haupertus figulus, Pfrondorffio Ietenbruccam figulina vehens,

in Nicro, ipse et iuuenis alter, summersus periit, cum equo. &vOp&otov.

Ge

3o Debuit fornacem letenbruccae facere. Aliquot diebus ante, obiit Lapi-

CUSAU

cida Martinus Vogel: qui membra fregerat ex casu de tecto: als ein

I

Qu

newe latten mit im gebrochen war. Refecerat l. Aug. proximi, sacella

9 mea in coemeterio, l'[,f?* iniqué: quia paucas tegulas reposuerat.

Poscebat 3 fl. xAsovextoxüg. |

o

86

Oectob. 31. Die nebuloso, humido, obscuro.

Ep

36

Bis in schola docui: proponens etiam materiam declamandi.

4

4 90.

20 76. 84.

99 Rediimus ad docendum.

36 52. 62.

qdies g

——

4 concissa MHs.

LE

Tjia

—

129

—

i Captus

Óct TÀEOVEXTUXOTEQOC,

Aris g.

mác &otly OAQubtepog.

&nóÀoto cfj vAsoveE(a,

À«oO xavxpo xol xap&. |

Mense Nouembri.

J'àtonis

Nouemb. 1. Die £. toto pluuio, obscuro.

Bis docui. In Amalas. oratione composui.

Nouemb. 9. Die ?l. sereno.

Mané mecum erat collega, M. Vitus Myllerus. Supplicanti priuigno

eius Horbensibus pro stipendio, in collegio Martiniano, in literis ego:0

cum aliis subscripsi. Ait decere, ut funebris oratio habeatur M. Iacobo

Dachtlero piae mem. Respondi, ut à nepote eius, M. Rehe, cursum

vitae illius mihi comparet. Tunc aut ego componam orationem, nisi im-

pediar: aut dispiciemus de alio. D. Weigemaierus Patauii viuit: et ibi

cum Iludaeis versatur, discendae Arab. L. causa. Nam Arabs Romae :5

IDcente,

Professor, haeret. prauitatis Inquisitor est. Hactenus Myllerus. |

In Senatu 9 H. eram.

38

Matriculae librum Stipendii Martiniani mihi commodató misit M. Mich.

Placius, ibi Magister domus.

Noua. Acerrimé Varadinum à Turcis oppugnatur, aus 6 schantzen o

beschossen: Budae reliqua, nondum capta: sed nec facilé capientur.

Perüt ibi Gaudentius à Rechberg. Walachus T'urcas cecidit: ad Nico-

Ànma:

polin tendit, etc.

ele de

Vxor D.D. Vesenbeccii obiit Vlmae, liberis 5 relictis.

Nouemb. 3. Die 9. pluuio, etiam per noctem.

25

Bis docui. Orationem Amalasunthae absolui. Es sind acht Bogen,

!

l

t olm

aeng geschriben.

Fui hor& 12. in Senatu. |

vehens,

Nouemb. 4. Die fi. nubilo, subsereno, sereno, nocte item.

39

Qpiquol,

-

Georgius Rosa Hamburgensis, heri rursus

a

me apud Rectorem ac-;i

t Lapi-

als em

cusatus, hodie remisit id, quod dudum F. meae Theodorae ademerat,

xepuxApniov, ein Armbaendlin, precii circiter 1 'Taleri.

sacella

suerat.

Nouemb. 5. Die (2 pluuio, valde obscuro.

Conc. 2 Graecé excepi.

Epicedium Lat. 9 versuum composui de Regina Amalasuentha. Id as

20 Vlmà. 33. 49.

20 51.

22 Steur und schatzung hie ausgeschrien, intra 14

ä

dies zu erlegen. Textores et pannarium negotium Vraci instituetur. 926 29.59. 3559.

21 capienter H.

Diarium Crusii II.

——

130

—

porà 9

horá l. pomerid. dedi M. Zachariae Schaefero, Praeceptori

"

2 Baronum

Ioan. Erasmi.

PapiStiS

ä

Bohemicorum: D. l Georgii Erenrichi.

Dedi autem ideo, an id velit 4 aut 5 vocibus musicé componere.

5 Respondebit intra biduum.

Iu Senatu 2 horas eramus.

Nouemb. 6. Die (. sereniore, calidiore.

gä

Habe

Per literas ago gratias M. Ioannezri Iacobaeo, Pastori Holtzelfing.

Das er mir gute rüben geschickt hat. Faciem ei meam mitto.

10

Vicinum meum, D. Ioach. Fabrum literis moneo: curet, ne mihi sui

Pron

molesti sint. Non hic erat. |

D.D. E

40

Nouemb. 7. Die 4. sereno.

cunque

Laboriosus mihi dies, bis docendo, multis interpellationibus.

zabetae

Consilia

Mecum erat Paulus Florenius, Theol. D. sed non concionans. Erat

1:;cum generoso D. Conrado Bappenhaimio. Bohemus est, ex Valle Ioachi-

D. K

nupia f

41mica. Viuit Haldenstaini, in | Rhaetia inferiore, semihora à ciuitate

Curia, bidui itinere à Tiguro. Habitat in Palatio Haldensteinensi: aedi-

Viseero

et ipsu

ficato ab Henrico III. Galliarum Rege, quem Monachus interfecit. Aedi-

ficatum erat ut ibi habitaret perpetuó Legatus: qui solueret stipendia

95. Mat

incessu,

20 militibus, Castilioneus Mediolanensis. Emit id Comes loan. Henricus

Hentzelius Augustanus. Qui D. Florenio habitandum commodat. Zimm-

D. $8

Vult et

42lich alt. | MeAzvonóyov. Ait, se in insula Creta fuisse. Bene legebat

Graecé, et intelligebat. Vt, in Pindaro.

Viennae cum Ilesuitis disputauit, et multos contra eos confirmauit.

Bis (

25 Romae ex Vaticana Bibliotheca Papae, multa Graeca descripsit. Habet

CODSUI

multos libros Graecos M. Ser. Pistorius Apostata provocat Tigurinos

lo

43ad disputandum. | Quibus cunctantibus, ipse prouocat Pistorium. Multos

meos libros inspexit. Et videtur bene de me sentire. Vtinam nme sit

FTEU

Zuinglianus, etc.

Üpy

$0

Vesperi mecum erat D.D. Michael Ziegler. Ait, rediisse M. Lansium:

M. Vii

Baronis Vlr.

Starenbergii.

qui mihi salutem dicat

Arconati,

nomine

mea Scripta

95

probantis.

In $

Nouemb. 8. Die $. sereno.

Aff

D.D. Mich. Zieglerus, Decanatus sui gesti rationes in collegio dedit,

Q al

2 Schwanbergii Barones, 98.

8 Holtzelfingam.

14 Notus D. Gerlachio

BN

— n

—

131

—

horá 8. usque ad 9. Postea alia negotia habuimus. Horá 3. mihi (.suc-

cessori 1n Decanatu.) traditionem fecit. Persecutio fit hoc tempore à

Papistis in Austria, Styria, etc. |

Petebant

JDere,

Gordianus Boler, Pfarrhaerr

44

ergo stipem,

5

zu Graetz.

Esslingae

nunc hae-

Andreas Frantz, Pfarrh.

rentes

zu Westheim.

Leling.

Habebant bona testimonia.

Nouemb. 9. Die ?1. obscuro, serenescente.

10

li uj

Pransus sum in Stipendio illustrij invitatus à D.D. Gerlachio, et

D.D. Hafenraeffero, humanissimis. Iubent me ultró venire, quando-

cunque velim. Post horam 3. Vniversitas prodiit in funus virginis Eli-

, Erst

zabetae Kyngspachiae: quae fuit filia Iacobi Küngspachi D. et olim

Consiliarii apud Principem Wirtemb. Christophorum. | Vixerat illa domi 45

[oachi-

D.D. Kellenbaentzii, ut soror uxoris eius, gibbum habens. Vxor illa 1. 16

Tultate

nupta fuit D.D. Chiliano Voglero Iurisc. et Professori. 9. D.D. Ioanni

: d-

Viscero, Medico et Professori. Nunce habet D. Kellenbentzium Iurisc.

Àedi

et ipsum. Coneionatus est Diaconus Magister Ioan. Henr. Wieland, ex

pendia

25. Matth. de X Virginibus: quia defuncta virgo sic voluit. In funebri»so

oiTicus

incessu, ego et Christoph. Brentius, utriusque I. D. iuimus una. Est gener

Linm-

D.D. Samu. Heideni beati. Nouit nobilem Bubenhofium Leinstettensem.

epebat

Vult eum monere, ad me pro Annal. Sueviae munerandum. |

"Iàuit,

Nouemb. 10. Die 9. sereno omnino.

46

Bis docui. Hoc triduum in rebus Decanatus mei, quoad Rationes, s5

Habet

JUS

consumpsi, ut recté inscribam.

Multos

Et officia Decanatus, per totum annum agenda, annotaui mihi,

ne s

Nouemb. 11. Die h. S. Martini. Sereno.

Opposui in Disputatione Ethica (.de liberalitate in genere.) praeside

Dsnum :

M. Vito Myllero.

80

Bernh. Loher Syndelfing.

Exhibuerant mihi

Frid. Prenninger Rotenb. Tub.

carmina, die

Frid. Mergenthaler Stutg.

Martini:

M. Andreas Faber Ebingensis

M. Albertus Kunius, Graecé. |

385

In Senatu 9 H. eramus.

47

Affinis, nobilis Emerich Neurhotus, ad nos diuertit. Wirt Obervogt

dedit,

zu Balingen werden. Salutat me per M. Andream Faberum Ebingensem,

xlachio.

,

12 NB!

37 50.

O*

—

132

—

Walt

Abbas Murrhartensis, Dominus Ioan. Humelius Ebingensis, .qui et ipse

HaunOI

conscribit Annales, meam Sueuiam legens.

yili a

Xetpóypoxov meum [ Andreae Fabro

fiesa

dedi Magistris

J

Ebing.

el de 0

Stipendii illustris l Wilh. Gmelino (.Lentulo.)

guxc /

Gertringensi.

Paradi

Laboriosissimus mihi dies. So vil überlauffs, unkostens. Flaisch zu-

us Di

kauffen, zimmerman zuzalen, Wescherin zalen, candelas kauffen, Iunckern

scripli

und knecht haben. Etiam Reihingae F. Vrbanum ettlich wochen: quia

THas

i0tardé huc rediit sein tischhaerr Waidelich. Morgen soll er bei im amm

tisch anstehn. Es ist mir dess abfraessens vonn leuten kain aend. lch

Hs

kans nit erschwingen. |

48

Princeps Ioan. Frid. noctu petiit Noua à me. Misi, legit, remisit.

nudius

Nouemb. 19. Die (-). nubilo.

15

Conc. 92 Graecé notaui.

Gru

Post

Literae à D.D. Matthia Anomoeo. Fideliter appellauit nobiles, aut

proceres: ut Tsermembl, Baronem literatissim. Laborem meum promo-

pangen

Tunc

uere cupit, sed priuatim negat. Vt Achacius Hohenfelder est. Hie; m

res deferatur ad Senatum Procerum, deesse non vult.

hi, m

libus, 1

20

religionis

est nunc

politiae

turbulentior, etc.

Sed status i

|

49

Tentabit Anomoeus rem proxi|mis in vere comitiis. Etsi de effectu

valde dubitat. De Memhardo, nihil spei. Haec, ille. Facilé praesagiebam

Ex (

haec á&moceóypaa, eb Yàp xai vt x«Abv, Y fjo0, &v Oveípoto modvto: eic

pus, at

?5 t£Aog o0x &y«. wÜpte $i, zDg obtog EyxovaAsiretg v& cou Épya;

steckt,

Mundius describere Amalasuntham incipio.

liberis,

us s

Nouemb. 13. Die ((. medioeriter sereno, non sine nubibus, vel nebulis.

Hod

In Senatu eramus (.Rector, et Decani) propter Albinum Schlickium

29. ()e

Comitem: qui hac nocte rursus importunus in vigiles fuit. Denuntiabitur

Fert

a0ei per scriptum, ut melius sibi prospiclat, etc.

Tureas

Nova.

Ànb

Ex Cassouia. 29. Octob. Waradin noch gefaehrlich belaegert.

lonige,

Pluuiae obstiterunt, ne quid contra Budam perficeretur. Reliquissent

obsidionem nostri: nisi 200 fossores cuniculorum venissent. Chrysodus

——

1 li

as est Christianis constans.

Graecio Archidux eiecit M. Osiam, Euang. Concionatorem. 1bi, nul-

2 4 1

3à Polo

lum amplius Euangel. et Schola.

26 52.

97 larmarck.

um

11 50.

16 Lineio 102.

16 &nro:isbYy1oxa.

81 Vlmáà. 38. 51.

—

—

133

& ipSQ

Walachus cepit 2 Bassas, et Nicopolin. Literae à M. Ioan. Wilh.

Haunoldo, Landauorum aliquot Praeceptore. Non accepi, quas remisisse

mihi ait. |

Rescribo 1. D.D. Anomoeo: Gratias agens pro studio eius erga me:950

et de opere meo eopiosé. Posse Graecos inde discere concionari. Annum s

nunc 40? hie doceo. Opus, eloquens, perspicuum, non modó pium.

&tl m.

Paradisus quidam. Nullus tamen Maecenas, etc. 2. Haunoldo, me priores

unckem

eius binas literas non accepisse, etc. Me non intelligere eius obscuras

l: Quig

scriptiones. Me nihil mittere ad quenquam, nisi antea relegerim, etc.

lD àmm

Has prioribus inclusi, et Lebemyco curandas transmisi.

10

d. I

E

Nouemb. 14. Die

i,

. pluuio, et valde obscuro.

lii

His diebus in describenda mundius Amalasuentae oratione versor,

nudius tertius exorsus.

Novemb. 15. Die ?

sereniore.

Grupp. affinis mihi 2 Exempl. Epitomes Rhetoricae meae dono mittit. 15

s aui

Post horam 3. comitati sumus funus M. Ioan. Christ. Molitoris Back-

promo-

nangensis, in Stipendio illustri mortui. Concio M. Wiel. ex Psal. 90.

Hi, si

Iuncker Neurhot mané? abiit, mihi biduo non visus. Delatum ad eum

fuit, mihi molestum esse, eum toties xavcqeyetv me. | Sumptibus inuti- 51

libus, me attenuantibus, gravor. (to, p/| t«yb &xavixo.

20

Nouemb. 16. Die ?l. obscuro, pluuio.

effecti

Noua Wellingiana.

gieham

Ex castris iuxta S. Andreae, Nouemb. 4. Nostri propter pluuium tem-

7: d;

pus, aus Ofen abgezogen: baides, Stettel und Vorstatt in prannt ge-

steckt. Archidux plus 7000 dedititiorum Rusticorum, cum uxoribus et25

liberis, ex insula 14 pagorum, abduxit. Discessum est à Buda Nouemb. 9.

|bulis.

Eius serenitatem Schwartzenbergius cum reliquis sequitur.

lickium

Hodie nuntiatum est, Varadinum à 'Turcis relictum esse: et nostros

tiabitur

29. Octob. castra mouisse, ut se cum Chrysodonte coniungant.

Fertur Michaél Vaiuoda totam Bulgariam percursasse: et inde 10 0000

Turcas (.viros, foeminas, pueros.) abduxisse.

Antverpià 7. Novembris. Confirmatur ex Amsterodamo: Regem Po-

loniae, cum suo consilio, à Duce Suetiae Carolo, captum esse: et Sa-

juissent

yeodus

l Lineio. 50. 29. 61. 102.

4 Lineium. 49. 102.

18 47. 51.

19 50

22 49. 55. 58,

294 Ofen verlassen. 52. 302.

28 38. 249.

92 57.

j, nul

92 Polonus R. captus. Praecessere prodigia dudum.

99 Sarmata Rex captus, raptus, raptoribus aptus:

ymnarok.

Et Iesuitis ritó repressa sitis.

ä«

——

134

—

comi

cerdotes lesuitasque eius, in mari suffocatos esse: ac plerosque Polonos,

od

j

interfectos.

'i

M

Hisp. Rex, plura millia in Hyberniam contra Anglam missurus. |

Conr:

5

d

9

Nouemb. 17. Die 9

ET

mediocriter sereno.

cardi

b)

Bis docui, et in describ. oratione Amal. perrexi, quam postridie ab-

comp

braet

solui. Sunt 12 chartae, mundius descriptae.

1581.

Nouemb. 18. Die hi. nubilo, postero subridente, tum pluuio.

strip

Horá 7. usque ad 10*» Declam. correxi. Graecum Epicedium in

M.

s

Amalas. 9 Hexametrorum composui.

uxo

10

Princeps iunior nocte, cum iturus essem ad coenam, Noua

a

P

me-res

|

mem

quisivit. Scripsi eius cels? 1. Budae obsid. esse solutam: et nostros ab-

In

duxisse septem millia hominum ex insula. 2. T'urcas etiam soluisse ob-

sidionem Varadini.

3. Walachiae Despotam Mich. percursatà tota

Bulgaria, abduxisse decem hominum millia. 4. Posui meum Distichon.

Ia

15

Sarmata Rex captus, raptus, Raptoribus aptus:

vinist

Et lesuitis ritó repressa sitis.

(alm

et n

Nouemb. 19. Die (-). pluuio, sereno paululum.

Perlegi horis circiter 2 meam Amalasuntham, an recte descripserim:

De

nec in antemerid. concione fui.

20

Horá media 1. Rector magn. per Notarium Walchum recitauit Statuta

Iu

53in Aula Nova, etc. Venit uxoris frater Nicolaus. Per literas in| vitatur

|

H

à Barbara Brentia, Exabbatissa Hirsaugiensi (.nunc híc habitante.) filia

ferus

mea Theodora, ad nuptias filiae eius Rosinae et loannis Linsemanni

illust

(iuvenis docti et pulchri, ut audio.) Sculteti filii zu Nideraw, ubi sal-

centi

25 Sidulae sunt aquae: quae nuptiae hic celebrabuntur 28. Nouemb.

canti

Sponsus ex Papismo ad nos transiit. Coenauimus usque fere ad X*"

N

in Senaculo Vniversitatis 2 mensis. In prima, Rector, et 'Theologi, et

3

lurisc. etc. In altera, hi. (s. wnten)

Novemb. 20. Die (. sereno, nubilo.

30

Literae à Studioso paupere, satis bene Graecae, Georgio Kornhofero:

qui ante mensem mecum fuerat: et iu egestate se consolatur. Respondi

ei Qu G Boayémv, Otmptotov méprov.

Literae a Domino M. Ioan. Assumo: quibus mittit mihi yeveaAoytav

Comitum illustrium Hohenlohensium, et.alia: quam mihi ad tempus

Ie

$ 49.

5 38.

8 4. 36.

9 34 (35 Hs.)

11 51.

12 58

h

15 158.

Polo

(b7 Hs.)

15 Feceram proxima praeced. nocte dormire non valens.

234.

98 56. 98. Tuüschordnung: Y. Notarius. Syndicus. II. Maestlin. Cellius.

III. Merid, Crusius. D. Dauid. Magirus. IV. Mich. Beringer. Vitus Myl.

90 Halà

»

DEY

Sueu. 54.

30 75.

88 Weickershaimio. 4. 67. 77. 99Q.

:

——

135

—

?olonog,

commodató dat generosus comes Wolfg. cuius frater Philippus militat

ordinibus Belgicis. |

ua[

Affinis D.D. Tobias Hessus lurisc. patria Noribergensis, beati M. 54

Conradi Kienlini gener, mihi commodató mittit libellum Iacobi Bro-

cardi librorum 2 quorum unus ad Christianos de Prophetia, quae nuncs

( gh.

compleatur in his, quae sunt secundi adventus Domini: alter ad He-

braeos de primo et secundo eiusdem adventu. Lugduni Batauorum excus.

0

1581. à Carolo Sylvio. Additi sunt varii numeri M. Sim. Studionis, M

lum in

scripti, de completione prophetiarum, per Numeros, etc.

M. Conradini Kienlini ópafpov, Sebast. Kienlinus Med. D. habuit:o

Tle je.

uxorem Felicitatem: quae fuit soror meae primae uxoris Sibyllae piae

mem

(T0S 3).

In literulis Graecis ad Kornhoferum, in fine.

85 ob

( tola

ai&v dptovteosty Onó QAGpeot pj 9 dxoxdpwetv.

15

stiehon,

posvat Éx Octyv, oUc meqÜmxe, Veóc.

Iampridem sparsum est, Electorem Háaidelbergensem dimisisse Cal-

vinistas quosdam Doctores et Consiliarios: Testamentum patris, ei à

Calvinistis occultatum, emersisse: Organon musicum in templo extruere:

et nunc esse Stutgardiae, ipsum, et Onoltzpachensem March. etc.

pserm:

20

Det gratiam optimusque et maximus Deus. Amen. |

Statula

Nouemb. 21. Die $. nubilo, pluuio.

55

|itatur

Iamdiu, in tam humida tempestate, difficiles óSotroptos.

Hora 12. invisebam D. Bappenhaimium. Horá 2. M. Zachar. Schaef-

te.) fila

Yeranni

ferus, cantionem Amalasuentae 6 vocum attulit.

Eam ad Musicum

illstris Stip. M. Ludovicum Caboyum misi: ut cum Musicis adoles- z5

)

,Ubi sil-

centibus eam non grauetur exercere: quia sperem, in loco digno illam

a:d A

cantatum ab ipsis iri.

Nova accepi Vlmensia: quae sunt eadem, quae illa Wellingii.

logi, &

Sueciae Reges.

Ericus.

30

Ioannes — Sigism. R. Polon.

hofero:

Gustavus,

captus. Voluit Papatum

gspondi

Dux

(-instinctu Papae et

Carolus

lesuitarum.) in Sueciam

introducere.

35

ao

fenpus

Iesuitarum malum consilium, fuit ipsis consultoribus pessimum

—

Antea, circa 16. Maii, notae multis millibus scandularum, in tectis

1 58

15 158

Poloniae inciderant, quas sic interpretor.

. Cellius.

9 Hessus.

14 53.

25 58. 63.

98 Vlmàáà. 51. 72.

29 236.

90 al

91 57. 178.

36 65.

—

136

—

Non

-T YZWX. Crux (.calamitas.) Regi.

g AU

—ÓÀ

naves.

, vexilla navium.

j Cillit!

^

Titet

Non potuerunt

E

scandulis exuri. cio« vàp 7v (.classi) d&moAéoQat,

Tohann

Odyss. 8. |

9

E

6

tinianu

Novemb. 22. Die 9. nocte dieque pluuio satis.

E

6

?ä

Praecedente nocte, usque ad mediam XI** coenatus sum apud D.D.

M.

Andream Planerum, semper humanissimum. Ei munusculum yojuxby eo

cimend

die miseram: cum ad eius, cum D.D. Martini Rulandi Medici F. An-

sed Yi

naMariae nuptias fuissem 192. Oct. invitatus.

fregii 1

10

Getryov TOuwotov. Heuchelius est anno 93. à me Magister creatus, pro-

cerus. Est iam per 4 annos Praeceptor filiorum Palatini Neoburg. D.

Phil. Ludovici. Huc missus est, comitatus duobus aliis: ut conduceret

mensam et habitationem suo discipulo, Principi Augusto, 17 aetatis

^8

annum agenti qui &bv 9ei post 2 menses huc veniet habiturus circ. 10

Es

15 homines secum, et 5 equos: quos semper hic alet. Habitabit in vicina mihi

Hochmanniana domo: et cibum apud D. Bocerum capiet. D. Hochm.

bürger

Turc

pro habitatione petit 72 fl. D. veró Bocerus, de quatuor primae mensae

Misi

57(.ubi Princeps.) ternos | hebdomadatim fl. pro solo cibo. Nam pro vino

seorsim soluendum. In prandio semper 8 fercula erunt: et in coena 6

conduc

ïx

leriüs -

:o fercula. Caeteri in 2* mensa 4 fercula habebunt, et quadrantem men-

surae vini. Pro singulis soluendi 21 bac. etc.

Media Maii 98 notae tales in scandulas tectorum Poloniae inciderant

Yesp

multorum millium.

yum be

Id est (.ut ego intelligo.)

ä

In B

4-——&1

25

d

Rex patietur erucem i. e. calamit.

Tegi

In navibus.

uaut I

In quibus vexilla, aut in

Toonitu

malis (.votg totoig.) vela.

gunthar

Tsl eà

Nec ullo modo potuerant elui, aut eradi, tales notae. Ignis etiam

:g;

Post

30 accedens, extinguebatur. Moipe v&p 7j d&moAXéc9o:, Odyss. 8. Fatale fuit,

EY

Regem postea capi

"p

atruo Carolo. Notas istas mihi hic eventus de-

Ot

mum declarauit. Antea in Scheda Nouorum, quae 18. Iul. acceperam,

non intellexi.

Gott laebt, und regiert, noch.

|

8 66. 76.

9 160. 53. 59. T'üschordnung: l. Ort. M. Caspar Heuchel Lauin-

ganus. M. Erh. Cellius. II. M. Georg. M. Ioan. filii D. Planeri. III. Occas. Vxor Planeri,

13

Crusius

Kópwm &nowvevf. Geschwei (— durch Verschwüágerung verwandte weibliche Person. Denn

TY. Frid

ihre Tante (vgl. S. 141 Z. 21) war die Frau Nicolaus Vetschers, des Schwagers des Cru-

sius.) IV. D. Planer. M. Crusius.

18 191.

22.51. 52. 55. 191. 221.

ducipien

yer fons

9 Hom. Od. 8, 511.

35 6

30 VS. . d.

D Hofer

—

137

—

Nouemb. 22. me salutabat M. Ioannes Georgius Märpachens. etiam

P

ex Austria expulsus

a

ministerio Ecclesiae. Habet testimonium bonum

a ciuitate Steureck ob der Entz, in Austria, et alia.

zi

Literae à D. Iohanne Raifschneider, Eeclesiaste Pfortzae: qui filium

lohannem | Petrum mihi rursus commendat: ut recipiatur in Stip. Mar- 58

tinianum. Rescripsi mox (.dans literas M. Iohanni Mart. Beccero.) mihie

,

flium curae fore. Coenarunt mecum amici.

Xby )

M. Kaboy, cum 12 concentoribus paratus est. Rector Hamberger, de

'An

canendo post orationem meam, die Sabbati habendam, non permittit:

sed vult cras in Senatu proponere. Vicinus Doctor iam iterum curru:o

y DI«

fregit meam portam.

g. [)

Nouemb. 23. Die ?l. aliquantum sereno.

üCeret

Noua Wellingiana.

Lelatis

Ex castris bei Waitzen, Nouemb. 11.

te. 10

Bei Gran wird exercitui abgedanckt werden, scil. Nou. 18.

15

à tl

Ex super. Vngaria. Vmnser kriegsvolck soll vorgestern zumm Siben-

ochm,

bürger stossen.

ID

Turca Nouemb. 3. re infecta reliquit Groswardinum.

0 YIo

Misit Chrysodus his diebus nobilem quendam ad Caes. petens saluum

ena 6

conductum suae legationi ad Caesarem: qua vult se sufficienter de prae- »o

Tüen

teritis factis purgare. |

Vienna. 18. Novemb.

59

lerant

Vesperá& Sabbati apparuit rubor coeli ibi. Quidam dicunt fuisse cur-

rum bellicum, et exercitum.

25

In Belgio, bellum inter ordines et Hispanos viget.

Reginae Angliae fecerunt insidias Hispani: sed ipsam rursus conser-

uauit Deus. Hoc 23. Novemb. pransus sum in Stip. illustri, hesterno

monitu M. Caboii. Tunc ille bis, cum adolescentibus, decantauit Amala-

suntham. Placuit D.D. Hafenraeffero: perplacet mihi. Est 4. Toni. Postea

etiam

misi eam cantionem ad D.D. Zieglerum.

30

Postea in Senatu, horáà 12. eramus, Rector, et 4 Decani, aliique.

e fut,

s de-

Rector.

Dec. Hafenr.

Ort

Notarius

Dec. 7Entzl.

eram,

Dec. Planer.

D. Varnbyl.

D. Hochmannus.

85

Dec. Crusius.

|

]aun-

l 59.

4 Pfortzemio.

* 66. Tüschordnung: l. Vxor. Filia. IL. Kein Gast.

laneri,

Crusius selbst mennt sich micht. lIl. affinis Nicol . Vetscher. D.D. Mich. Ziegler.

Jeonn

IV. Frid. Prenninger.

8 55.

10 60.

129 Concionem Graecé scripsi,

s n

ineipiente D. Parocho Siguardo 1. Cap. Epist. 1. ad Corinth.

18 51. 72.

97 Nu-

—

per fons est ab arce deductus in Stip. illustre. Petit à me D.D. Hafenraef. Epigramma.

