trem parum curans. Me ante reditum eius non posse vasa mittere.

Ancilla tantum eat Aicham: et, si eos ibi reperiat, redeat huc cum

literis: sin minus, literas Esselingam inde mittat: Filia pedes huc re-

15deat: cum alió possit currere. Auriga KolMartin postulat 28 baoc. für

ieden Aimer zuführen. Nimium, viáà ita bona.

Conc. 2 Graecé scripsi.

oe

L. Osiandrum in Epistolam Tudae perlegi. Sic ante pauculos dies, in

qpi; d

Cantica Cant. Sic postridie, in Epistolam S. Iacobi.

URU

20

Septemb. 24. Die subsereno (. vesperi pluuio.

ia

N

Nepos Esslingá redit huc mediá H. 1. Feronica heri Esslingam per-

(in

rexerat: quia literae meae non potuissent citó mitti. Post horam 3.

egressi (.comitante affine Nicolao.) Esselingà pedibus (.Theodora, Fero-

Hanb

eas di

nica, et nepos.) coenati sunt, et pernoctauerunt, Aichae bei Hans Schmid.

jpsum

es Alterae duae sequentur: quia "TTheodora aegrotat. |

495

'l'heodora, instar mortis pallida, et aegra. Sperabantur ex Aicha redi-

Obu

diuit ]

turae, vesperi forté horá 4. sed, cum reditum desperassem (.quia erat

iam feró hora 6* ecce ambae redeunt. Theodora pernegat, secum sola

ge vel

-.

Dom

unquam fuisse Neccerum (.visum esse tantüm, cüm prandio ipsa apud

se lib

soavunculos suos, imm Bruderhaus, apud loan. scil. e& Conradum Vet-

scheros, fuisset: tunc ipsum interuenisse. Et iterum in Olitorio foro, iuxta

possi,

domum Reihingi: cum ipsa nocte, sed non sola, curaret nostrum vinum:

WE o

cüm transiret ille cum aliis studiosis. Ipsum, iam aliam ducturum uxorem.)

Q 1

mentiri, quisquis dicat, se denuo coniugium Neccero promisisse. Affir-

alque

C0ram

351at, se vera dicere, in animam suam, et extremum in morte spiritum.

Quin ab ipsa quoque Reihinga affirmari, haec falsó in ipsum conferri.

UE

It

Quanquam sibi varié illusum esse, in mensa et operariorum, der Kaelter-

leut, in domo Reihingi. Ein solchs spil hab ier sua matertera Hamber-

lN

dora, p

gerina gemacht gehabt. Vinum Esslingà accepturus sum, über 3 Aimer.

kumbi,

16 Non rediit hoc die

4 495. 496.

8 495—

10 Esselingam. 499.

3 30

aneilla.

19 481. 511.

21 488.

28 493. 495.

26 Esslingà. 494. 494—

buch e

501. 496.

98 502.

94 494.

—

359

—

lperi:

Antea literas à D.D. Iacobo Hailprunnero acceperam, 21. Sept. datas,

la.

humanissimas.

1 Suam

l. Non potest zj yepfej pou Bon?)etoSo (.c0.) in Palatinatu adhuc.

& yey.

Promittit, si possit eum iuuare.

Sauffen

2. D. Iac. Zuinggerum, Med. D. mihi commendat: qui petet Profes-5

xerit,

sionem Medicam apud nos: habens commendationem à Palat. Neobur-

T fs

gensi. l. ad Vniversitatem. 2. ad nostrum Principem.

Feronicae matertera

Hoc biduo, solus eram

Maria.

st R.

domi meae, et neptula

Ich war

10

AnnaMaria. Subuenerunt

n pa.

Seer ver-

nilfere,

mihi, vaccam mul-

lt Cum

lassen.

gendo, vitulum et

huc Ie-

Anna, sutoris Phi-

porcum curando, eíc.

lippi Waltheri uxor. |

c. für

496

Septemb. 25. Die 3. serenescente.

,

c

óvetp. Éyev péyo mAfjboc po)mrOv, npb &po0, Év vwyt dxpoatio

íp &ot

(0c, 16

lies, in

mpóg a0toUc, x&Yyi &ovüc, Bpexóv wva Aóyoy &XXQwtotl, eig BÓ6v xol vv

toU $e00, süycpüg xol &pooxómwec (.X] rpooxórtov, Y) &mtatoto)c.) dmeoto-

pátoa, aibnóvec dxpoopévouc, Émc t£AoUcG.

20

lil per'

Noua Ronerina, quae sunt eadem cum Wellingianis.

tam 3,

Cüm per ancilam PFeronicam, mittens eam, peterem literas: quas

. F'ero-

Hambergerina ad filias scripserat: Ioan. Georgius Hambergerus noluit

yehmid,

eas dare: sed dixit, se ipsum venturum: et non daturum legendas, sed

ipsummet mihi eas lecturum.

à redi-

Obuiàm facta Feronica Neccero, iuxta domum Hambergerinam: au-25

1à eral

diuit hoc die (.quia buc et ipse rediit.) ex ipso: si denuó duxerit filiam,

m sola

se velle Diaboli esse. Mihi hoc eodem die Theodora dixit: se coenam

i apul

Domini testaturam, quod non iterum promiserit matrimonium Neccero:

m Vel-

se liberam esse. Velle autem, me consentiente, nubere, quanprimum

) luxta

possit, alicui, sed non ignoto: quia intelligat, ócov dmtotot ot xal at éxu- 30

vinum.

tfc GuyYevetg: xoal Aéyetww qavepüg aotob0c, Ó* xAwmpovo|wjoouct tà aTf

Yoren.)

mXoà& Tfj; uoppes ómkpxovve. Sie haben sie seer mit Nexx/(po vexiert:

] Aülir'

atque improbarunt, quod ego éxóAoc« :5v ycpov. Eam non debuisse

ymitum,

coram Acad. Senatu comparére: | sed coram ipsis Esslingae. &Évt Aéyet 497

onferri.

Y| 9uy&vqo: vXv &uepyvoióc praemonuisse Nexxífjpoy hic (.ante 12 dies.)ss

(aelter-

amber-

1 Neoburgo. 465. 567.

16 493. 510. 521.

20 491. 493.

95 Quando Theo-

dora, postremo ibi triduo, accessit ad ipsorum mensam: soliti sunt dicere, Der Tod

Amer.

25 494.

27 495.

UT

kumbt. Non satis eibi apponitur. Schaentliehe karckheit.

]oc die

80 502.

91 Zu xAqoovouucovo:: Si scil ipsa moriatur &mxoe«c. Es sei in der Statt

j, 9-

buch eingeschriben. Ego nihil scio.

—

—

——

360

We

Theodoram descensuram ad Esslingenses: quam ipse deb?ät equo in-

bibus.

sequi.

Catalogus librorum ex Nundinis Franc.

prüdif

piot:

1. Conrad Schlüsselburg, D. und Prediger zu Stralesund: einfaltiger

]mpe

bericht und widerlegung dess T'eutschen Interims: und von dem

Ali

Religionsfriden, und Passauischen vertrag; das die Baepstische

Oberkeiten nit macht haben, der Augspurgischen Confession ver-

qui Vi

defect

wante Vnterthanen zu verfolgen.

eun

Notariats Vnterrichtung, aus Zasio, Sichardo, etc. Durch Sampson

10

pende

Hertzogen von Baden, Com. Palat. und Advocaten der Statt Ess-

n

lingen. Strasburg in fol. bei Zetznern.

dedit

Warhafftige beschreibung des newerfundenen wunderbads zu Boll

De

in Wirtemberg, so vil unheilbare schaden abgewandt: durch G. Rentz

r

D. ierer F. G. zu W. in dasselbe bad verordneten Med. Mümpelg.

Yon

Franc

15

in 4.

Catalogus omnium librorum Bibliothecae Academiae Ingolstad.

Tai

Ehi

In folio.

Hiltegardis Magna, Comoedia Nicod. Frischl. à M. Iac. Frisch.

dai u

1elns

verteutscht. Strasburg in 4. bei Bertram.

20

D. Chytraei ausfürlicher bericht von der Augspurgischen Confes-

gchre

menns

sion, etc.

Georgii Dusae de itinere suo Constantinopolitano Epistola. Aocces-

vleiss,

Statis

serunt Veteres inscriptiones Byzantio, et ex reliqua Graecia. Lugd.

* 498

n pa

Batau. ex officina | Plantini. apud Rapheleng. in 8.

den L

25

Septemb. 26. Die $. non sereno, sed pluuio.

ihrer

Noua Wellingiana.

65 stl

Antverpià 17. Septemb.

vor|l

Albertus videtur maiora onera suis impositurus contra priuilegia.

wideri

Andreas Card. apud Regem Gall. sollicitat: ut is procuret pacem

darna

socum Angla, et ordinibus. Ipsa habet 60 naues, et ordines 40 in mari,

heuse

ad impediendum cursum Hispanorum.

ih il

Hispani ex Rees, eruptione facta, occiderunt 600 milites comitis Lip-

aper -

pensis, multos ceperunt, 7 bombardas obturarunt, duas summerserunt,

YOn W

et unam in oppidum traxerunt.

und /

85

Colonià Septemb. 23.

Ih em

Nostri deseruerunt Rees, re infecta. Haben sich an Geldrischen werd

Wessh

begeben: propter nullam solutionem stipendiorum, ammutiniert.

92 Emi.

kan j

9 Epigramma meum Graecolat. omissum, quod Aichmanno dederam.

citat ibi (p. 48) 'Turcograec. Crusii.

26 491. 515. 516.

04

20 [un

37 Vgl. hiezu das italienische ammutinare, aufwiegeln. Hiervon ammutinato, aufrüh-

rerisch.

lb ,

—

—

361

QO T.

Wesf.fa,li non contribuerant auxilia: et Caesar vetuit vim inferre ur-

bibus. Quidam affixit nomen Lippensis patibulo: adscripto, ipsum esse

proditorem Imperii, Hispanis fauentem: nec auctor inveniri potest.

f&ltiger

Dieitur Wilh. Nassouius, in locum Lippensis successisse, factum belli

n dem

Imperatorem. Ergo Rees videtur iterum obsidenda.

5

Jelscle

Alia, erant Vngarica. Schwartzenbergius, sanatus. 'Turcae, 1290000

D ver.

qui videntur Granum obsessuri. Caramanorum i. e. Cilicum, à Sultano

defectio, et successus. T'urcae, ómó to0 oA caesi. Solnock, à nostris

AIpson

cum damno tentatum: mit hagelgeschütz abgewisen, cüm Petardam ap-

lt Ess.

10

penderent: sed et in fluuium, ponte doloso, deiecti. |

Gruppenbachius heri vesperi redierat: qui hodie mihi post H. 7** 499

i. Bo]l

dedit has literas.

. Rentz

Dem ernvesten fürnemen herrn Georgio Gruppenbach, Buchtrucker

imnpelg,

von Tubingen, meinem günstigen lieben herrn Vetter, ietzunder zu

Franckfort.

15

Yolstad,

Laus Deo, Ady 9. Augusti 1599. Londini.

Ehrwirdiger freundtlicher herr Vetter, nach bepürlicher recommen-

Friseh,

dat und grus, und anzeigung meiner gesuntheit, ist die ursach dises

meins schreibens andere nit, dann euch wissen zu lassen, das ich ewer

Confes-

schreiben, von 2. April eerst den 8. Iunii empfangen, sampt dess herrn ao

meins praeceptoris buch an Künegliche M* gedediciert, welches ich mit

Àcces-

vleiss, so bald mir müglich gewest, durch hilff des Niderlendischen

. lugd,

Statischen Agenten, in ierer M* hof, welchs Ordinarius ich bin, selbs

in person, ierer M* obersten Secretario, Sir Roberto Cecilio, überlifert

den 14. Iunii, welchs er mir gantz gewillig, und aller gnedigst verheyssen, a5

ihrer M: selber zubehendigen, hat auch das buch auffgethon, sagende,

es sei nit der brauch, das man ihr K. M* ettwas überlifere, es sei dann

vor|hin übersehen, und hat mich innerhalb viertzehen tagen heissen 500

fa.

widerumb zu ihm kommen. Dieweil aber ihr Künigliche M* acht tagen

pacen

darnaeh ihren hof remouiert, und wie sie gewon ist, ietlich iaer ihre so

1 Tti,

heuser oder schlosser zu versuchen (.welchs sie Progress heyssen.) hab

ich ihr nit kinden volgen, wegen meiner geschefften und Patienten, Nun

tis Lip-

'serunt,

aber ist sie gestern den 7. ditto wider anheymisch zu Londen kommen,

von wegen wichtiger grosser geschefít, dieweil man táglich den feindt

und Armada von Spanien gewertig, und anders nit gethon wirdt, dannss

in eim eil, und so urplitzlich, kriegsvolck zuversamlen und munsteren,

werd

wesshalben kein gelegenheit ist, mit den herren dess Rhats zu reden,

A M

kan ich meinem Praeceptori auf dissmal nit den dienst beweisen, den

99 fimi.

6 463.

13 233. 193.

16 Aug. 9.

20 April 2: Iun» 9

25 Iun. 14.

T MT

29 Iun. 21.

889 Aug. 7.

96 464.

! aufïüh-

16 Ady — Aday.

—

362

—

OO

ich von hertzen gern wolte, will aber mein eusserste beste thoen, so

isit

bald müglich, ime antwordt zuschreiben, und dieweil ich eben ietzunder,

weil ich diss schreibe, nichts dann schiessen und drommen hore, kan

ys' 00V

u) (

ich nit vil meer schreiben, dann der Allmechtige godt wolle seinen

x

501 from|men gleubigen beistand thun wider den feind seiner warheit, und

guyey'

s;euch und uns alle in sein schutz und schirm nemen. Amen

UT

Bittende, freuntlicher herr und Vetter, ihr wolt beigefügte an meinen

ài

M

bruder Georgium, Pfarrherr zu Sultz,

berschicken, an Georgium Zol-

i t

cher, zu Strasburg wonende auff Sant Steffans blatze, der wirdt sie im

gumm

19 Wissen zubehendigen, und den andern meinem bruder Andrea

melne

Has literas scripsit Londino D. Daniel Cellarius, Med. D. nec suum

sehuli

nomen subscripserat: fortasse properatione, et strepitu militari, turbatus

culiro

Subscripserat alius Francofurti

Ich Crispinus Vande ebisse (.aut

inil

fort. ense.) habbe vür disen brief entfangen vier batzen

hrngt

15

Hoc 26. Septemb. affinis Grupp. mihi Crusio autographam illam

Epistolam reliquit

(P!)'f[r"*

nec t

5 9sob6pa, febricitans, feró nihil comedit: o99' otvomototow o06E xpco-

juulii

qeyoüca. Ait, se xavatoyuveiv, xai &mtoto|Mosty, Ommla mendacia ora

Iere freund staelen ier das laeben, als wenn sie sie mit einmm maesser

NGMTI

2o erstaechen. Es waerds kain maensch erlaeben, das sie unehrlich ge-

p

fidem

handlet hab. Sie wolls H. nachtmal darauff empfahen. xAatet, sie sel

waislos. Wann ier muter, noch laebte

sie wurde inen das maul ver-

ier da

gim: 1

stopfen. Sie liegen, wie ehrendieb

sie staelen ier ier laeben. lpsos

Tpsam

dixisse, se mihi Esslingensem uxorem (.at ego nullam volo.) daturos

à spe

z5 duram ei novercam. qeb.| &yo £ obx émavamabopat. xoat y&p vv £x voU

dixit

502 9uyaxpiSo0 dxobt oUx dyatd. Yj£pg osXMfjvms mpb 9S6x« TiepGv (.Sep-

peoca

temb. 17.)

Nexxífjpog eig &cosAtyyav TjAe, pítog abcóc. Sept. 18. et 19

Fislin

et 21. cuveueyjoxvto &AXfAote, imm Bruderhaus, apud meos duos affines,

beatae ux. fratres. x«l 8ig pev &AXfjAov éxadéc)moav, imm weinstüblin

S0ror

Vigl

30 domi Reihingi. àxeivog «ovXjv xevegÜMroe moAXAdxtc, ópüvvoc wai to0 $'ra-

2 adi

«pt9o0, xal &AXov. Die (). (.Sept. 93.) Feronicá nondum Esslingam in-

gressa, semper feré illa dixit, se velle discedere Tybingam. Mansisset

ventur

tamen (.quia iussa manere: quod Senator Sachsius anserem dono miserat

Lite

domum Reihingi, ibi coenaturus

Xíjoocs, antehac &qgtépevoc Yapweiv cüv

35 9eo80pav, Tíjc pou Yapevie, Év Cmodovc. o 6 dvüveo yfjpov.) nisi

pse,

Feronica cum meis literis venisset, sub horam pomerid. 3*", Tunc sub

]psius

est m

4*" horam mox abierunt. Ipsa autem meas vinarias rationes, modó die

8 238

183 Bos zu laesen

pillos

19 Ipse attulerat Gruppenbachio istas literas

ex Anglia.

14 Zw batzen

scil. à Grupp

1v 495. 496. 502. 514

26 501

44

(51 Hs.)

29 Z fraires:

Tpócg &p&à oU* Gyovobc.

29 495. Zwu weinstüblin :

lrnosea

À vinariis operariis àn( vtv« xpóvov &vXAetoüéviec, ub pecunia se ab ipsis redimerent.

UMAT

BY

26 9$uvepubo0g Hs

DHDT

—

363

——

Oeny 80

(2. Consuli Reihingo exhibuerat. Qui non habens satis temporis, pro-

Dtder.

misit, se mihi de iis proximé scripturum. xópte, oixtetpé ye, tva pj u

? Kan

Xeipoy &mpcy9n. oi xvbsotal xal mpoof|xovtéc pot, abtoig, ( 6p, xac

Seinen

&po0 covaywvioópevor: etsi amicitiam egregié erga me simulant semper,

Eit, und

x«l to0 jou Gptou qauyety etbüscav. Y) 9' &upepymole, aTf t& xal &pols

cuveyYi ÉpsOpoc, xaímep &v(ove xaXà oxmpWowopévm. onote tobg 800 qou

Tleinen

vobc, xal Tiv QOuyarípa mouAXeplav, &v ag vócotg aütüv &mcoxédjaro:

i Zi].

&AA& póvov &mi vocpYv ai6o0c É£vexa mapémepubev. | Ipsa post horam 5** 508

Seim

in tantam ó50vmv doxfi; devénit: et tanta vocis contentione egit: ut

summé necessarium fuerit, eam consolari. Ó vatter vatter, wie thun mir1o

6 Stum

meine freund so schantlich! Wann ich stirb: so sag ich, sie seien

rhatus.

schuldig daran. Saepe hoc iterauit. Si non sum xep$évoc: non recuso,

£ (aut

cultro interficij in ignem coniici, Regno Dei excidere. Coenam Domini

in id sumam. O vatter vatter, wann ier meiner unschuld nit glaubt: so

| illam

bringet ier mich umb mein iunges laeben, vnd umb. (.càv pévvowe xaa- 15

qot oàx Tevfoxro.) Gott wird mein unschuld haerfür bringen. Illae

L p

nec tibi pepercerunt: dicentes, te interea vjjv 9ovA(6 dqespov(x»v ductu-

]à 0ng,

rum. Dixit, abiurans in perniciem animae suae, se non nupturam t

IlACSSET

Nexxfoo, etiamsi hoc ei concederetur: quandoquidem tot ac tanta

kh ge

propter eum passa sit: se non posse orare Deum. Si non habeam sibi ao

SIe sei

fidem: se propter me perituram. Consolatus ergo sum ipsam: dextrá

ul ver-

ter data, me ei crediturum. Quód autem ita accuraté ommia sciscitatus

. Ipsos

sim: factum esse ex sollicitudine paterna, pro utriusque nostrum honore.

laturos,

Ipsam debere in posterum cauere, non modo à malo, sed omnmi etiam

dx 0

a

P

à specie mali: cüm videat, se ita obseruari et infestari

suis. Postea s5

! (.Sep.

dixit, me digresso, sibi quatuor mala accidisse hoc anno: mortem maíris,

j et 19

peccatum nubendi me inconsulto, vocationem in Acad. Senatum, et

affines,

Esslingensem calamitatem. Questa est haec virgini Reginae: quae est

stübln,

soror uxoris, vicini mei, Iloach. Fabri, V. L. D. xópie &A&roov. |

)d

Vtebamur Doliaris, Andrea 'Taeglino (.Mariae 'Taeglinae filio.) et504

n in-

2 adiutoribus, ad 5 vasa (.iedes aimerig.) liganda, ad vinum Esslingá s:

nsissel

venturum.

muiserat

Sept. 27. Die ?l. nebuloso, postea sereno.

ieiy d

Literae à genero, M. Iac. Maiero, Binicae 25. Sept. scriptae. Ambit

y ) niSi

ipse, et alii XI conditionem Ecclesiasticam Schwaigerae 1 mill, à patria ;

me sb

ipsius Binica. Spectat op. Schwaigera ad nobiles à Neiperg: et diuisum

od) die

est in 2 partes: quarum una, ad Georg. Bernhardum: altera ad pu-

LE

ys Tiferas

pillos nobilis Philippi à Neiperg, pertinet.

80 501

4 496.

9. 51l

14. 511— 511.

19 Spáterer Zusatz: hoec tibi Deus

notiblin :

ignoscat.

94 Binica distat à Tybinga 7 milliar. in Zabergoia. Literas eas frater

eius Andreas attulit, Binicae ciuis, pileos faciens.

94 Binicá. 505. 464. 530.,

limerent.

578.

——

96 Binica. 39.

34/86 Zu Binicae, Binica s. S. 291 Z. 28 Amm.

—

364

—

yeue

Pupillorum curatores, sunt nobiles Domini: Eberh. à Gemmingen

nost"

(.ecui 1587. secundum Antifrischlinum dedicaueram.) et Schweickhardus

fl

à Gemmingen cognatus, et Ioan. Christophorus à Gemmingen. Sept. 23.

M

gener concionem habuit Schwaigerae, in Templo, quod maius sit Ty-

s bingensi Templo. Ideo, etsi concio (.quam mihi scriptam misit. probata

Tybi

$1

fuerit: ipsam tamen exiliore voce, et celeriore pronuntiatione, habitam

dici. À se autem, collectá vindemia, rursus concionem habitum iri. Se

Gem

gd 0l

optari à M. Abrahamo Lohero (.qui meus Discipulus fuerit.) collegam.

Al

iqu

Agit mihi pro meis ad se literis maximas gratias: quippe se conster-

pisi 1

10 natum, iis maximé recreatum fuisse. Petit, ut ei procurem Testimonium

Tieus,

505 vitae et studiorum, anni 1580. et 82. Habet | bonum Testimonium à

Superioris suburbii Werdensibus, et Bergensibus, datum 22. Iul. 99. à

E

Caes. Notario, Melchiore Maurero signatum. Theodoram audiens yepw-

patna

jll

IU

$jvat (.caetera nesciens.) bene precatur. Mihi filium et filiam praesentes

15 commendat, et optimé mihl precatur.

l,

u P

Rescriptio mea.

l. Literis commendo eum (.quia petiit. nobilissimo D. Eberhardo à

Mis

illi 0

Gemmingen: ipsum, stationem fideliter et utiliter, cum magna utilitate

mend:

Auditorum, tuiturum. Paulatim assueturum, ut voce et pronuntiatione,

20loco illi satisfaciat. Sic et concuratoribus eum commendo. Addo Ama-

deben

Tiunn

lasuentam.

. Se]

2. Ad Pios, Prudentes, eruditos, cuiuscunque nobilitatis, dignitatis et

condicionis sint, uiros, cum fausta precatione salutis et felicitatis, in

gOCer)

offere

saluatore nostro, lesu Christo.

25

Hic honestus, eruditus, imprimisque pius uir, Augustanae confessionis,

AT

Pro

et formulae concordiae, addictissimus, Magister Artium et Philosophiae

Pet

Iacobus Maierus Binicensis, meus dilectissimus gener est. Nam cum

circa annum salutis 1580. (.anté et post.) diu mecum uixisset: studia

Thonu

olm 1

506lauda|bilia diligentissime coluisset: conuersiones meas Graecas (.ut

soScriptorum ad Patriarcham Constantinopolitanum, et Herrbrandici (sic)

qdition

'l'heologiae Compendii, et alia multa.), recté promptéque descripsisset:

lores

uolum

ommi in re optimum se prebuisset: filiam ei dilectam 1584. anno collo-

caui. Inde non multo post, ut in S. Literis egregia apud nos funda-

Tes

menta nactus, Ecclesiae Christi apud Danubianam Werdam, ea fide et

1003 |

tibus :

35 Liaude plures annos inseruiuit: ut, càm commodiorem in locum se trans-

ferre constituisset, optimo cum Testimonio abierit. Quapropter his om-

Theto

nibus de causis, quas posui, ipsum omnibus ueré Christianis, pietate,

Ceutia

sapientia, dignitate, praestantibus, commendatum haberi, et promoueri,

Marti

Ihi0rà

* 520.

16 Binieam. 504. 579.

CUUA

pixnM

T 4

92 Die Empfehlung ist ganz vom, Enkel I. I. Maier. geschrieben.

31

365

—

mmgen

reuerenter officioséque rogo, atque oro: grati animi studia utriusque

lhärdus

nostrum ipsis, qua decet obseruantiá, repromittens.

p 39,

Tybingae datum die 27. Septembris. Anno salutis 1599.

vl T)

M. Martinus Crusius, Latinae et Graecae eloquentiae in illustrissima

0af

b

Tybing. Acad. iam 41. annum Professor. |

abilam

3. Genero respondeo: hunc diem mihi negotiosum fuisse: me, ipsum 507

lti, Se

Gemmingero, et Concuratoribus, commendare: mittere etiam communem

Hegam.

ad omnes commendationem: mittere ei 'Testimonium Facultatis meae.

Ongter-

Aliquid Graecé mepi vo0 dxópou víj; 9o80poc Ycqoo. Senectus mea, leuis:

lonim

nisi res adversae eam grauarent, praesertim haec, et ipsius. Vicinusio

Dium à

meus, Palat. Augustus, me spatio menstruo ter mensae suae adhibuit.

99 à

Ei tres orationes inscribo, quas Cellius excudet. Palatinus 29. Sept. in

j T(ZP'(F

patriam suam exspatiatus. D. M. Abrah. Loherum salutet. Nepos (.filius

esentes

illius.) discit clauichordium à filio D.D. Siguarti pulsare, etc. Propempti-

cum, quod D. Landauo scripsimus, addo. Item funebrem concionem de 15

ux. P. M. quae ipse det, cui velit.

ardo à

Misit mihi gener legendas literas D.D. Iac. Heilbrunneri: quibus hic

Jültate

illi consuluit, petendam Ratisbonam, vel Austriam. Eó se ipsum com-

Iatione,

mendaturum, si velit. Sed Ratisbonae est pestis. Aut socerum Crusium

) Àma-

debere petere à Palat. Augusto intercessionem pro ipso ad illustrissi- 20

mum patrem: | cui Crusium etiam posse addere supplicationem. Datum 508

talis el

3. Septemb. 99 quo die ait se obtulisse reverendo Consistorio, ipsius et

ats, n

soceri Crusii Epistolas: quas velit et proxima occasione Principi curare

offerendas.

SSIODIS,

4. Testimonium à D.D. Zieglero compositum.

25

sopliae

Prodecanus Et Collegium Bonarum Artium in Academia Tybingensi.

T CU

Petiit à nobis uitae apud nos transactae studiorumque suorum 'Testi-

studia

monium Venerabilis vir M. Iacobus Maier Binigheimensis, Academiae

as (l

olim nostrae ciuis et Discipulus, humanitate, morum probitate, et eru-

ditione, conspicuus: cui certéó pro amore singulari, quo nostros Audi-so

(i (sit

peisset:

tores bonos et industrios prosequimur, meritó et libenter gratificari

) collo-

uoluimus.

funda-

Testamur itaque praesentibus his literis, praedictum Iacobum Maier

fide et

mox, postquam ad nostram scholam venit, in Linguarum studio et ar-

o (5*

tibus ingenuis, quibus adolescentium ingenia primüm informari solent, s5

his 01«

Rhetoricá scilicet, Dialecticá, et Astronomiá, ita suam industriam, dili-

pietate,

gentiam, et profectum nobis declarasse, ut anno Domini 1580. die 93. |

moueri,

Marti, primae Laureae honorem ipsi iusté contribuerimus. Inde subli- 509

TEU

miora etiam fuit aggressus, et non minori diligentia philosophiae na-

17 495.

cuseudinuR o lo il r

26 Das ganze Zeugnis ist von dem Emkel I. I. Maier geschrieben.

—

366

—

ántié

turali et morali, aliisque ingenuis artibus, operam dedit, tantosque breui

O,W-Ol')wa

fecit progressus, ut in publicis Disputationibus, tum obiiciendo tum re-

olle

spondendo, se cum laude exercuerit. Orationes quoque in utraque Lin-

(,*/.aï |

gua, non tantum doctas, et elegantes scripsit, sed publicé etiam quas-

fn !

5dam apté et decoré recitauit. Hinc factum fuit, quandoquidem ad haec

Fuit $

etiam accedebat uita modesta, mores laudati, omnibusque approbati, ut

stienti

clarissimus uir, M. Martinus Crusius, Professor Scholae huius celebra-

u

tissimus, collega noster honorandus, eum in domum suam receperit,

febrm

gratis aluerit, operaque eius in Graecis negotiis tractandis commodé

10usus fuerit: et tandem quoque, postquam Magisterii honorem (.quam

Facultas nostra ipsi meritó anno Domini 1582. die 14. Februarii con-

The

cessit, atque inter 23 candidatos septimum locum, tanquam haud exi-

Pet

guae eruditionis et virtutis praemium, assignauit.) consecutus esset, at-

peoiæo-.

510que in Theologiae | studio etiam bene profecisset, fillam suam el in

Lig

i5 matrimonium collocauerit, atque hactenus ipsum carissimum habuerit.

Libi

Neque dubitamus, quin aliis etiam, qui eruditionis industriam eius cogno-

mea 1

uerunt, acceptus et gratus sit. Rogamus autem eos, quibus ignotus

solutü

est, decenter: ut habita ratione doctrinae et uirtutis, ipsum foueant et

homin

promoueant. Nos uicissim, occasione oblata omnibus et singulis, officiis

ut a

eonostris, respondere conabimur. In horum omnium fidem Literas has,

Jossim

Facultatis nostrae publico sigillo muniuimus, quae datae sunt Tybingae,

Hieric

die 27. Septemb., Anno salutis humanae, millesimo, quingentesimo,

Yes

nonagesimo, nono.

Parod

Nocte, sub horam primam grosse sturmwind.

TeSpor

25

Septemb. 28. Die Q. sereno.

et Lei

Affinis Andreas, cum fasciculo Responsorum meorum, ad generum

&t ps

modun

meum abit horá 8. mané. Sperat, se nocturno (.(. splendente.) tempore

et omi

huius diei, illa 7 milliaria Binicam confecturum.

Gott gaeb gnad, gunst, gaelt, g'suntheit, g'sicht. Hor& 8. cum ad

COTSen

so Grupp. irem, et horá 9. cüm inde redirem: mihi obuiàm fit D. Isaacus

loquen

et Dai

Schwartz, D.D. Andleri socer, 7jutrxxc:oc dudum factus. Inter nos bene

precabamur. |

ipse jl

511

'l'heodora, febri tertiana laborans, nudius tertius et heri frigebat.

condil

Postea caluit. Collo etiam intumuit. Parum edit: aquam bibit, carne

&t ips

35 abstinet.

Docio

Nicol. Maclerus, in patriam Mompelgardam ad officium aliquod avo-

Necem

dare n

catus: mihi prius, ut gratus discipulus, valedicit. Mutua sbAoy(a. ó vixpoc

——

95 496. 521. 6vetp. ^Ex xietioo ggAtov xvxépovoc, von mir glossiert, d&w*pmpévov:

280

xo«i &AX« wv (.obx &pá.) &veo v péva.

1 511.

93 509.

96 510.

97 Lauabam vesperi.

n

volebam

18 assignarit Hs.

29 gab Hs.

—

—

367

MU

l8 Dreyr

&xeiÀst, aUptov d&meAs0osoOou, xol Bet(xv GmioeoQat: x xauyütat, d

tum 19

&xoóm, oioyOvvv. Y| 8& QeoOdpa, àvatvtog xol xa9opà Bucelvevat elyot,. Sie

l& Lin.

wolle alle laestermeuler zuschanden machen: illum non dicturum talia

1 Quàs.

(-xai pv Aéyet.), se coena Domini confirmaturam suam xeapóvux, etc.

d haee

In coena comédit 2 oua, et carnem anseris: ac nouum vinum bibit. 5

hali wt

Fuit satis hilaris: ut quae antea mihi dixerat, se habere bonam con-

Celebra.

scientiam. Hanc esse iuge conviuium. Nec ouvexyópe, ut aliquid eig àmi-

Ceperit,

"tuxc Yibv vfonoty tentaretur. Se ideo nolle consulere Medicum contra

)mmode

febrim: ne homines ex eo calumniarentur aliquid contra ipsam.

(quam

Septemb. 29. Die fi. subsereno. S. Michaelis.

10

n COD«

Theodora t v(xpt, vocato, Stepltet: xavryoplat xal dmoAoytot.

d exi-

Petit ipse adhuc ipsam in matrimonium. 4( movfjoo; &àv aivfow &

l, al-

lem

pkeotcou, T] peottGv, àpol BGexvüv: lomc cuvveboo, óg xal aücf.

abuerit,

Ligna emo: duo vasa noui vini ex Esslinga accipio.

Libri Esther m««páqpaoww Osiandricam perlegi. Confitendo peccatais

| 60fmo-

1motus

meà in Ecclesiae choro, D. M. | Samueli Magiro Diacono, ab eo ab-512

leant el

solutus sum, pié et humaniter, ex Dicto 1. Tim. 9. Deus vult omnes

- Olticjs

homines saluos fieri: et ad agnitionem veritatis i. e. peccatorum, venire:

ut cras, ad confirmandam fidem meam, ad S. Coenam Domini accedere

'às Las,

possim. L. D. Concionatus est alter Diac. M. Hauberus, ex Iosuae 6, de2o

hhingae,

Hierichuntis excidio.

lLesimo,

Vesperi horá pauló post 5. venit ad me D.D. Ioan. Georgius Siguardus,

Parochus noster rever. ac pro M. Marco Neccero intercessit. Cui cum

respondere coepissem: venerunt etiam D.D. Andreas Baierus Ilurisc:

et Leonh. Metzger, Archigrammateus oppidi Tybingensis intercedentes 5

'enerum

et ipsi, loquente Baiero. Improbaui filiae, et alterius, malum negotii

Pempore

modum coepti: et tandem, si deprecentur, et promittant emendationem,

et omne officium, etc. me sanóé, propter tantorum virorum intercessionem,

um ad

consensurum. Ipsi ad procum (.extra Museum meum stantem.) egressi,

[saacus

loquenda cum ipso locuti sunt. Postea in Museum ad me regressi sunt: 30

0s hene

et Baierus retulit, ipsos deprecari, promittere omme officium, et quod

ipse ita diligenter ad studia sit incubiturus: ut quanprimum fieri possit,

conditionem Ecoclesiasticam nanciscatur. Deprecata est filia, deprecatus

rigebat.

, (arne

est ipse: data per dextras fide, mihi et Dominis singulis, etc. 'Tum statim

Doctor Siguardus, dextris ipsorum coniunctis, matrimonio copulauit. 35

od avo-

Neccerus anulum cum gemma dedit sponsae. Res improvisa. Ideo | coenam 518

6 o

dare non potui nunc. Ita post horam 6. abierunt. Neccarum ad coenu-

—

Wävov:

2 5083—

11 503. 512.

15 494. 554.

17 519. 423. 602.

23 511.

90 510.

514

82 517.

92 Desponsatio Theodorae.

90 cóv váov to0tov non

——

volebam: dedit Deus. Coronam anni volo: nondum dat Deus.

—

—

368

pot

lam manere iussi. Fausta sponsis precatio facta est. 6 xóptoc ebo9otm.

gen

Sponsus, et M. Matthaeus Feinaug, mecum coenati.

Septemb. 30. Die (-). sereno.

Conc. 2 Graecé scripsi.

S. Coenam accepi à D.D. Gerl. et à Diac. M. Magiro. L. D.

Àhi

Memmingenses Praeceptores.

M. Paulus Brummer, Scholae Rector.

Sed 4

causto

M. Ioan Ruffius.

um

Mich. Laminetus.

10

Christoph. Haeselinus, Cantor.

Studiosi Memmingenses, Argentinam petentes.

Hor

1. Carolus

G?sellius.

9. Georg. Dronsperg,

ambo Memmingenses.

oupgfüt

3. (.aberat à me.) Petrus Funccius. 4. lacobus Hailer Leukirchensis.

OytoS '

Adducti fuerunt ad me salutandi causá, à lacobo Myllero Memmin-

d. poi;

15 gensi: qui proximé petet Magisterium.

p

G'sellia familia.

Posl

1. auus, Vitus. 2. Lucas, quem feceram Magistrum. 3. Carolus, eius

Tibellu

F. cras Argentinam petiturus cum sociis.

Alten

M. Oasparo Heuchelio Gratulationem Graecolat. duodenorum Disti-

o chorum Eleg. composui, rogatu fratris eius, M. Simonis Heuchelii. |

514

Mense Octobri.

Alb

Octob. 1. Die (. misto. (j. Postea obscuro, pluuio.

muster

Man

Horá 8. usque ad 10?» interfui concioni, post processionem funebrem:

Con

quam habuit M. Diaconus Magirus, sepulto Matthaeo Spindlero, Bacca-

a5 laureo, M. Thomae olim F. nunc autem priuigno D.D. Matthiae Hafen-

raefferi. Vesperi coenam dedi, tanquam sponsalem (.sed nihildum de

Gub

dote: &AA& xapaBoxm$téov, nGc 15 péAAov &tet) in superiore hypocau-

est, pà

sto, sic sedentibus (s. wnten).

tiones

Fercula circiter X apposita. caseus, aromata.

Cer] (

80

Vinum meae

vetus, tischwein.

cellae,

novum Esslingense generosum.

PExe

]

Vini utriusque

fortasse 5 veteris.

faliam,

epotae mensurae.

]

fortassg 16 noui.

Rn

$ 512. 603 (6183 .Hs.)

7 M. Tobias Hermannus, ante eum regebat: nunc

est Frickenhusae Concionator. Eum antecessit M. Dauid Langius: et hunc, pater

Palf

Ioannes: et hodie Pastor Ecclesiae est M. Ioan, eius filius.

11 Memmingenses.

9? 512.

Caegar

95 Dicebantur 19 homicidae in asylum Reutlingense confugisse: qui

Àrd

optimo vino huius autumni pleni, caedes fecissent. Et quidem duodecim venisse

uno die.

98 517. 554, Tüschordmung: l. Septentr. Cellarius Riep. affinis et vici-

Lite

—

nus. Ego Crusius. Sponsa. II Ort. Sponsus. loan. G. Hamberger. Vxor huius.

Vxor Cellarii. III. Merid. Vxor D. Wilhelmi. Archigramm. DD. Dauid Wilhelmus.

DJU

' 1 Ko

IV. Oecas. DD. Baierus. DD. Siguardus. 7 9s&o96pa obxévt nopévvet.

m

989 Zu Q s. S. 65 Z. 10 Anm.

1 7

Diari

——

369

—

V0

0l7]

Pocula apposita, ar-

minora 18 argentea, zumm tischwein.

maiora 4

gentea et inaurata

]

Hohenfeldericum,

1893

zumm ehrwein

Gemmingense,

au-

Palatinicum

raà-

5

| Regium Landauicum ] ta.

Abierunt domum horá 11!/, noctis: cum coena fuisset coepta horá 6.

Sed 6 àpytypapqiorvebc, otvopiévoc, Addox. se citius domum retulit. In hypo-

VE CH

causto inferiore, 4 puellae, et M. Feinaug. Eum, et sponsum, abire in

suam habitationem compuli. |

Octob. 2. Die $ (. nebuloso, sereno.

515

Denges,

Horá 8. usque ad 9?* «j ö:cc—&-i]xn M. oüttou to0 poXXfpou, xl "tie d

lengis,

oupBiou abToO d*vwvoc, wpropec G Omeypdtbapuev, xoal &oqpay(cauev, mup-

TDtim

óvtog toO votapliou. c'. yepA&ytoc. B'. Adevpato. Y'. xpobotog. 9 . xtovALvoe.

si'. Bouxyfpoc. Q'. Góxvtp (cX. q&ppoc. T'. Alvpixog o0sAAUyytog. xexAetopévm

Qv *j G9 .

15

8, euus

Postea Gruppenbachius mihi dixit, in sua taberna: M. Iacobum Frischl.

libellum contra me edidisse: et sibi Francofurti 8 Exemplaria obtrusisse.

Alterum vas librorum, in quo ea sunt, in dies ipse exspectat.

"Disti-

nl

Nova Wellingiana.

Antverpiá et Bruxellis Sept. 24.

20

Albertus adhuc meditatur generalem pacem facere. Item, ein general

musterung militum zuhalten.

obrem:

Mantuanus Dux in Italiam discessit, honoratus.

Dacea-

Contra Spinolae classem parantur 17 à Selandis naves.

Hafen-

Mittelburgo Sept. 23.

25

um de

Gubernator Caleti, nomine Regis Gallorum in Holandiam profectus

Docat-

est, pacis generalis tractandae causá: sed clàm dicuntur fieri machina-

tones à Rege contra Hispanos. Nam ipse utramque religionem exer-

cerl concessit.

Ex Colonia, Sept. 30.

30

Exercitus Germanorum, Coloniam versus vadit: alia pars, in West-

faliam. Nihil agunt.

——

Regina Angliae bene valet: ae bona pax speratur Anglis.

jj nunc

Aliunde.

, pater

Palfio commissa est defensio Grani. Tartari vellent pacem fieri inters;

ngenses.

Caesares. Caramaniae à Sultano defectio viget.

ge; qui

venisse

