Sd

und auff iere schaenckungen bawen, non satis tutum est. Es schaencken

i0ettlich waeniger, dann der kost ist. Man mocht in schulden gerhaten.

0E

Nuptiae erunt, cbv $ej, die Nouemb. 5. Die (.

F. Theodora ommni hoc tempore, dies noctesque, adiuuantibus aliis

f

etiam puellis, net praeparatque strophiola, linteola, etc.

Vesperi lauabam et scarificabar.

ij

15

Octob. 20. Die sabb. simili.

Literas seripsi l. Augustino Brunnio: Noua mittens, et pecuniam,

lite

nomine Halae debitam, petens.

9. Memhardo, de futuris filiae nuptiis: de Corona anhi, à Tybing.

De

&(

'lheologis commendata, et tamen iacente: quam nec ipse curet. De

20 Rectore facto Palat. Augusto, etc.

han

Àni

Horá 3. usque post b?" praesentià mea honoraui funus mulieris piae

Vrsulae, ad biennium aegrotae, et in coemeterio extra Templum $.

por

Georgii Neccarum versus sepultae. Bin ich in der klag gangen, ut

affinis,

25

Vna, fuit nupta M. Vrbano: soceri

&

mei beati, D. Vrbani Vetscheri, filio.

T

Cyriacus

Ambo, mortui.

Horn, olim

Anna: cuius filia fuit haec

l

procerus vir

Vrsula, modó sepulta: quae

30

Sp

Stutgardiae.

Altera, uxor fuit D. Ioannis

h

Eius fiiarum

Fabri Tybingensis,

D. Lud. Sengero, Med. D.

prio

Med. D. Nata ex

Stutgardiae Aulico. obiit.

].

Anna Hornina praediocta. obiit. |

puel

540

Concionatus füit ex Ioan. 10. Diaconus M. Sam. Magirus, de ouibus

a5 et Christo: qualis etiam ouicula fuerit haec mortua, etc. E. domo angu-

par

Ino

l

lari cos. Calberi in foro, elata npóg v?v fuit.

Quia

Octob. 21. Die (2). nubilo.

208

Horá media 8. mané, puellá Hasia subitó Stutgardiam descensurá,

2

16 Iesingam. 521. 542.

18 Lincium. 537. 490.

0171'1.:32':

1. 1)

—

——

383

lu T.

monitus, raptim D. Praeposito Magiro in hanc sententiam scripsi. S.

Solue.

per Christum $e4v9pwrov. Reuer. Domine Praeposite, non metuo: ne

duus

literis et lacobofrischlinicis libellis meis,

viros pios (.siue Theologos,

| otïi:

siue Politicos.) sapientes, iustos, offendam

si modó res meae, pio, sa-

enel.

piente, iusto, iudicio perlegantur, ut spero

Si honoris Principum, Aca-5

. ehr-

demiarum, Praeceptorum bene meritorum,

respectus non habebitur: si

llus-

ita impiae, mendaces, audaces et impudentes, atque obscoenae Scarthe-

Tàlen

cae, tolerabuntur: si iuventutis disciplina sic destruetur: wann Principes,

lcken

Scholae, Professores, Praeceptores, allso beimm haar waerden umbge-

laten.

Zogen gelassen waerden: so seie es alles Gott befollhen, iusto Iudici. 10

Si mea Epistola etlibelli, ad illustrissimum Principem non pervenerunt:

alils

mihi eas res remitti oro, ad solandam meam senectutem. Det veniam

mihi reuer. D'^* V. Me illustrissimo Domino, et omni Senatui eius

sapientissimo, ac V. D9 humiliter commendo.

Filia Theodora, zumm andern mal ausgerüfft,

15

Literae à M. Anshelmo Hagenloio, Ratisboná scriptae 9. Octob. Meas

Qiàm,

literas, e& suum testimonium, et Amalasuentam, 27. Sept. accepit. |

Gratias magnas agit, laudans: et mercedem Notario per me mittit. 541

yhing.

Deum pro Praeceptoribus suis orat. Filium habet 15 annorum. Gryphius

i. De

8. Octob. suis Discip. proposuit convertenda Germanicé Priuilegia Bar-o

barossae, de Studiosis, ex mea de Barbarossa oratione, et ex Sueuicis

j piüe

Annalibus. Me de morte uxoris consolatur. fj 9eo26p« saepe hoc tem-

m $.

pore, atpa &x tGv GuGv.

n, Ui

Concionem tantum vespertinam breuiter domi annotaui.

Heri et hodie librum D. Hunnii percucurri: qui contra Indulgentias, s5

et Iubilaeum, Pontificis Rom. pugnat, excellenter Robertum Bellar-

minum refutans, lesuitam Pontifici adulantem.

Octob. 22. Die (. obscuro. pluuio. Q

Iterum docemus in Scholis, longa vacatione finita. Coeperat Vacatio

30

Septemb. 14. Durauit hebdomad. 5!/,.

Ineepit D. Cellius orationes meas tres excudere. Correxi chartae A

t

priorem faciem. Responsum vesperi à D. Praeposito Magiro accipio,

obit. |

21. Oct. datum. Humanissimé scribens, ait: se proximé, festinante Hasii

puella: non inspexisse libellum, et ideo sic scripsisse. Nunc se videre,

ouibus

per alia flabella hunc ignem resuscitari. Ideo, si proximae literae mihiss

aDgu-

molestae fuerint, serió se veniam petere. Se libellum remittere non posse:

quia cüm illustrissimo ad manus proprias inscriptae fuerint literae ad-

1 Stutgardiam. 532. 541.

11 541.

15 5934.

16 Ratisboná. 480. 492.

17 Zu

27. Sept.: Noui Kalend.

29 488.

91 533. 542. 594. 589.

Dstrà,

32 Stutgardià. 532. 540.

21 De imp. Hom. F'riderico Ahenobarbo vel Barbarossa et studiosorum privilegiis

98 Zu (

officiisque oratio (1593) pag. 27 ff.; annales Suev. 2, 438.

siehe S. 65

Z. 10 Anm.

29 s ist wohl iterum zw lesen. In der Hs. mur moch ler. erkemnbar.

——

—

384

Jis e

iunctae: tradidisse se litteras, et libellum, Domino Secretario intimo,

542 Iohanni Sattlero: qui pollicitus sit, se obseruaturum occasionem | opti-

P

mam: qua commodissimé Celsitudini eius haec ambo reddat. Addit

tores

Magirus si libellus sibi restituatur: se facturum, ut recipiam. Vale

5 (inquit.) venerande senex, Domine et amice honorande. 21. Octob. 1599.

T. T. Ioannes Magirus.

Laus Deo: quia satis commodus dies, quo etiam 2 debita recepi:

NI

sed D. Brunnius non longé póst suum reddet, ut scribit.

Gede

Etiam multa legi in libro Germanico, Von Freistellung der Religion,

gusti

19 'Theol. D. Stralsundae docentis, Conradi Schlüsselburgi.

Moeg

Octob. 23. Die $. sereno.

Bis in Schola docui, sat Auditorum habens. Priuatim incepi me ad

Palat

rationes Decanatus reddendas praeparare. Correxi voO «, id est, chartae

Em

primae orationum, latus alterum. Cras Statuta recitabit Rector Magni-

denti

i5ficent, ad quorum auscultationem, et exinde prandium, à Pedello invi-

Princ

tatus sum.

laeto

Octob. 24. Die 9. nubilo, postea sereno.

n0n .

m0s8

Scripsi affini Ronero, invitans eum ad filiae meae nuptias, die 5.

Nouemb. celebrandas.

lum 1

20 Scripsi ad charam filiam Mar. magdal. consolans ipsam: dono mittens

ii

cordi

2 fl. fortiterque opem diuinam exspectare iubens. Me mihil interea, post-

quam Ioan. Iac. eius filius, ad eam scripserit, audiuisse de viro eius:

543nisi quod ante 14 dies Stut|gardiae fuerit. Ipsam non esse utile huc

Co

migrare: quia circiter 50 Doctores, et alii, hác sint, qui conditiones

ss querant. Soror eius, sponsa Theodora, vellet ipsam, et maritum, huc

T

D

adesse 5. Nouemb. ad nuptias, etc. Gener mecum habitabit, etc.

aeo

Postea, horá 8* usque feré ad X*" interfuimus Actui in Aula noua.

Principió, magnif"** Rector, Princeps Augustus, orationem bonam claré

(.per !/, horam.) recitauit (.de suggestu Theol. in Aula noua.) commen-

0s

so dans leges. Deinde, iussu eius, recitauit Notarius Statuta Vnmiversi-

000 &

tatis.

deoco

Postea, ab horá 11. usque post 4^? prandimus in Senaculo Vniver-

VT

sitatis.

ROT n

Vírique actui interfuóre 4 Principes et XI Barones, et nobiles, et

35 Doctores, et Magistri, et honesti viri. Mensae circiter 12. Musica voca-

il

2 540.

8 Iesingà.

14 541. 550. 549.

18 Vlmam. 535. 5495.

20 Donawer-

bant P

dam. 520. 578.

91 Zu 2 fl.: Id est, Duc. 1.

24 Splendescit Acad. nostra. Corona

yl. H

anni adhuc iacet.

98 Zu Augusius: Ab ommibus Professoribus, et à 3 Princip.

Dec, C

atque 11 Baronibus , e domo sua in Aulam nouam ductus.

29 542.

21 Yl

6 T. T. — tituli, womit hier die der Unterschrift vorausgehenden | Eirgebenheitsbe-

——

de me,

zeugungen gemeint sein dürften.

LE

ton C

Diar

—

38b5

—

li,

lis et instrumentalis. Quatuor mensae erant coniunctae. In his sedére

Optj.

di

Principes, duo Barones (.ceteri in alia mensa.) Prorector, nobiles, Doc-

tores, etc.

Vale

1099

in singulis

US,

12:

[2.1

Fercula ter apposita i

12,

mensis

Cepi

Postea caseus et Bellaria.

|

Splendidiss. prandium. Propinauit mihi, maior praefectus Tybing.544

gion,

Gedeon Osthaimer. Catharinus (.ex alia mensa.) dulcis. Principis Au-

gusti Magister morum, Wolf. Phil. à Brand. D.D. Nicol. Varnbyl. et:o

Moegl. et Planerus, et Decanus Burcardus.

e ad

Ein herumbtrunck, ad sanitatem illustrissimi et magni"! Rectoris

Aae

Palat. Ebibi &nvevct(: redii domum sobrius, et haec mox huc inscripsi.

Apni-

Eum haustum, cüm ad me venisset, proximo (.post Grünthalerum.) se-

denti, hortatu Decani mei, propinaui, stans, ut moris est, ad sanitatem 15

ii

Principum, nobili Belino, etc. Recusauit, quia initio ebiberit. Retuli

laeto et urbano animo: At facies opus supererogationis, laudabile, sed

non Papisticum. Responsauit. Respondi (.coram Principibus, etc.) ani-

le 5

mosé et modesté. Ebibi àzveuotí: ei tradidi. Postea, aliud minus pocu-

lum mihi propinauit. |

20

llens

Literae ab affine W. R. et pecunia pro 2 Exempl. Formulae Con- 545

post-

cordiae. Item Nova.

elus:

hue

Octob. 25. Die ?l. sereno.

]0nes

Concionem in Ecclesia Graecé scripsi: domi diem in studiis consumpsi.

huc

Venetias scriptio.

25

"p 6otvdto xopto Ma&tiuo vífjc tv xo$pev víjcou émtoxómt, xupío oU

atBeotoyvAt. OGo9ei.

10Ud.

clarà

Venetiis.

It«

Xaípety &y. Xptotá.

YelS]

Octóva:e Kópte énioxone, vjj x5'. GnpMou Énejuja mpbo Tiv $eocípety so

cou ÉmntatoAdy : Tyuvyc évexéxAetoto Yodyuux, óm' &uo0 Éxvyeypouuuiévoy tQ *upto

$eobooíp 7Q QuyopaAG: 8 &An(Ge Ónb coO sig chv xevotaviivou mictüc

]ver-

Ouxmepp o |vot. Ev pév, voUto: Étepoy 8b, cvoUco. pfpvymuot, Bv mpoyevopévo

s &

motE xotp( Obdievóc vt Yodujur cou mepuxadéo: Og BuoU oD Qu Ofjdsv

qpovoOvtoc mepi vv E£AMvOv: &AA& Goel Éxepfalvovxog vaig aütüv OuctU- as

YOCÀ-

m

* In harum ultima sedebamus hi. 585. 554. Tischordnung: l. Ortus, ubi sede-

jiwer

Jorona

bant Principes. Ioan. Ioach. Grünthaler, nobilis. D. Gerlach. II. Senex. octog. Varn-

byl. Halbritter. Hochmannus. III. Occas. D. Magirus. Moeglingus. Planerus. IV. Burc.

ol

Dec. Crusius. Stabat adolescens, cibos dispertiens.

16 Abrah. Bellinus, 134.

21 Vlmà. 570.

25 9'77. Venetias.

95 Apologia contra malam Graecorum

ais

de me, propter TurcoGraeciae, nomen operis mei, titulum, suspicionem.

20 Von óowstere — Koootog S. 386 Z. 28 Hand des Enkels I. I. Maier,

Anmerkungen

von Crusius.

91 &xeYveyvoanpévoy Hs.

Diarium Crusii II.

25

86

scn

546 xy(otc. &ojxoa, BAf v, a( Gpx | vobvo GRv s.

&p.ota Y&p Epootü

edit

cuyetOQc, &el &Aefjom. tob0c, 6cot ÉXAMfyov mpbg &pi

érneOcOmuxeoay, ol

u

[

eig Govapuv eÓ motíjoot. 00 mpb mOoAAO0 OE, puev' AX« Eypodbev Ó mavtepo-

qut

tXtog qtAaOeAqstag vpoc pà xovà AéGty vdoe. &móovetAov (.qmotv.) Tjv t6ov

DN

5 Eva. xoupxoypatxGue (sic), &AX tot« voUc quAoUvvdc ce tGv &AAT|vov, Guoyepüc

1970

qépecthat &xoüety vv tv óvoptvovy cóydeoty: oD 'do qaot Oépuc vXjv moÀv-

eu

epciatmv, Xod v'oAuénatvoy, $AXdOx Bappapuxac voopxoypattouxv (sic) obxoot &xo-

D

xaActotat. Haeo, ille. xol towc ob vb ate xopte, vv Gucyepotvóvtovy Exetymv

Qu

s; xal Buà to0to oUttg dm00po Tpbo &pé. &y pàv oDv vÓve &x xadapüc

1C,

10 xapotac dmexplév: & copma) ]s eiu v Opetépo vYévet, xxl obOapc Ems[t-

&ne

jl

Bávme. xol vv abOc, imel vb ÉAxoc pepdmxa Exetvo, &AmW G tGpet, xotoc

Aéyov. Ego duo opera scripsi, et edidi: quorum prius appellaui, Turco-

pH

quy

graeciam: ostendens, qualis sit status hodiernae Graeciae, postquam à

X€

'

547 Barbaris | illis miserandum in modum oppressa est: quia antehac no-

15 Stri Germani feré nihil sciebant de hodierno Graeciae statu. Átque nihil

i

9um

prorsus, quo praeclarae gentis, mihi charissimae, existimatio laederetur:

AEX

sed ubique in toto opere apparet mea mpoona9eux *xol &ydm erga illam.

M

Alterum opus, Germanograeciam indigitaui: ad ostendendum, literas,

ïJ'

2

et studia Graeca, Dei beneficio, nunc in Germania esse: in quam trans

nou

2) Alpes volarint, post Constantinopoleos amissionem: sicut olim uestrae

70 0

gentis cogeátov vt "ApgyopóruAoc, ad Capnionem Germanum, Graecé

1en

doctum, $«upatov Romae dixit. £Xxito, 6v ixavGc àneAoynodimv. Velit

T. Reuer. D** me etiam ad quosuis Graecos excusare, illo Turcograe-

1

ciae nomine offensos. £ppeco &v xupío, xal &moxptüwmu quaxGc: tvx u

1001

[

s5 GóEmc, Étt dmmAAoTpu0cVa pou, Gc ob Oet.

H

(

Tybingae 25. Octob. 1599.

lum

Reuer. D* T. obseruantiss.

grati

Maptivo; 6 Kpobotoc.

Aya

M.

Lamöv

548

t xavtepey vt quaxeAqetac, xupio YaBpd]A, vijc vàv &v pevexta. Y

(saq

ao &xXAYjotag aioscuwotkt émtoxómo OoUst:

ehari

Venetiis.

]psun

Xaípety 89 v 9eavOporo.

Fa

maytepütate xXÜpie, mpbc 800 émiotoÀXg vijg Weoospe(ug oou d&moxplvopuau

Cum

&à Booyémv, $o doyoXdóTerog tó Ye vOv eDyaptot( peydAme vf dvy&mY] cou,

Q

as tj mpóg p tby &vdEtov : Spé Éwt iv xolg Emi Yi &yootpéqgectat ouyyxatpov-

i

903

voc, xol poviy 8po0 pwíjuw Braxeéyovtog. xX Bb 'Aptototílouc, xal viiv

9I

voupxoypatzGuxy. (sic), ox. Ext Guxmépewy, & p Ye mapóvu. ob v&p Ertepiet

LU

VÜv taUt& Ye: àAÀX' icec icórona émwüset etox00:c. Ego duo opera

lung (

19 TurcoGraecia.

18 GermanoGraecia.

(188j

Dosil;

6 v&p q«oi Hs.

21 Capinonem Zs.

99 Von zevitooreté bis Koovotoc

thaske

S. 387 Z. 22 Hand des Enkels I. I. Maser.

die j

OM

—

387

E

My;

scripsi, TurcoGraeciam et GermanoGraeciam, quae ante 15 annos

h )

edita sunt: Tf pv voupxoyoatziuac (sic) xb 6vopux, x voUo &rotnoa tf mpo-

Vlepm

vépx BíBAo: tva Gelfouu, móg Éyet ofjiepoy Y roÀuemotyovdtm, xGol qu-

Voy

wíw, 6AAàe: Émetb ónb voUc BapBápouc, | obx. clGa xiv. $ob xpicet, Érsoev. 549

Tspüc

[

IN

&AÀ' obOxpMGc &q' Üfpet ) xavappovijset, obcwo! ovój.xca. oloevy Ó $eóc.s

)

!

H

lovoplxs vYàp vv ÉAMvev xal vobpxov, c&c pevk Viv otwtpotdumy Aioow

A&yy

?m-

éxetymv, auvéypodpo, mavvoy 696v cuAA£Eac. 7v v&p Y &q' fjv éAAAe, müQ

CURT 7- GR

Éxet, tOlc |ou Yepjuavotc &yy«ooc.

Md

&ib GmoÀoYoto bnip &po0, cuudvvate xÜpte, mpbe toUc oD X&ÀGc, &AA' &8t-

änsp-

X6, xepi to0 óvó|uxvoc xptvovvas. vljv 66 Yeppavoypalvt.ay (sic) cbveg &xdAeca : 10

EW

'urg.

éxe(O]] z0AÀX TUGy motfjatx, Og mepl tà éxaTépac YÀOGoOTc mowmttXA Dux-

làm à

vptBeov, £AAryixd, ve, xod &vwnpooóneg AwvyUxA, év£OTXa: to0 OBelEat, &

i -

tüy &AMfjvov, $lo iAXéet, xol vj uv Yepuovte. uevev8wuiioot. vodio, d

) nihil

X&Aeoetc, toAAdwic (.Édv ve, Tjv 1b o8' ÉxoQ Víís TxLag Gymw, $500 ydpuu,

Tetur:

ÉrtgtO.) póvov &ày Éxdotots &roxoubjvau &etOoqc. tb Yàp &pà moAÀDv Xpóvoy 15

ilam,

otomi[oot, ÉvveOtev cuvéQn: Üv mpbc vpla, 7) xéocapa, Yedppaca, nX Grat

&xexptvou. oüx ÉGobev oÓv | pot, E pvQv movely. xépMbpetxo 66 Wot xoí. xt 550

)!

]teras,

PiBAdpuov, &v vfj xowt; YAdooy veypoqui£vov,

7| vecunopuévoy. Damascenum

irans

lestrae

nouum habeo, et có &v9oc vfjg maAotAg xcl véag Btxejxnc. et DudSa, et

vó &v&oc tv yapteov, et Rharturi Aóyouc. Éppooo ttuóate, festinationi o

3ràec

ignoscens. éy tj T'ogiyyw (.Tybingae.) 95. Octob. 1599.

. Velit

Koobotoc.

0grae-

Y W

b Éouv Óvop. v vOv Év Tf xevyocavilyoo TtoLXQyeDovti; ,

t mpuo-

tovoapt ;

Has ambas epistolas inclusi in Epistolam ad M. Dauidem Hoesche- »;

lium: orans, ut eas mittat Venetias iis,

quibus inscriptae sint. Ago ei

gratias pro proximis literis, et rebus ad

iunctis. Gratulor ei de qusA-

À«vía, et de Graeca Augustae procedente Typographia. Commendo ei

DIX

M. Sixtum Sartorem, ut hominem pium, doctum, honestum, QuAÉAAYvO

(.saepe à me Graecos Theologos mutuatum.) et mihi (.quia diu hic vixerit.

) 80

J

charissimum. Rogo, ut mihi Laonicum remittat: quem velim ei (

.81 velit

ipsum edere, et ego viuam.) remittere.

Fasciculum harum literarum, misi postridie mané ad

p

Sixtum: qui

cum nostrate Tabellario Costo ibit Augustam.

M 000,

Correxi latus prius chartae B. |

85

eri?G'/'

2 Turcograeciae excusatio.

10 GermanoGraecia.

25 Augustam. 520.

a d

565.

95 542. 532.

n

9 Die Worte 010 — xépwe sind von Crusius eingefügt.

15 ixdorore Hs.

18 Da-

u Opem

iascenum nouwwm: Crusius meint damit die 1570 z

« Venedig erschienene Predigtsamm-

r

lung des $zodutxovog Damaskenos Studites. S. É.

Legrand, Bibliographie hellénique 2

ÓT

(1885) S. 12 ff. Das mát vielen Jiandbemerkungen v

ersehene Exemplar des Crusius $st im

DBesitz der Tübinger Universitátsbibliothek. Soll ,n

Kotoux

ouwm^ eine zweite Ausgabe des Da-

maskenos bezeichnen? Vgl. É. Legrand a. a. O. S

. 12 (unten).

20 Gemeint sind

die dideyo des Presbyters Alezios Hharturos aus

Korkyra, die 1560 erschienen sind.

S. É. Legrand, a. a. O. 1 (1885) S. 309 ff.

25*

——

388

—

jtà !

551

Octob. 26. obscuriore 9.

junt

Bis docui i. e. exercitia styli proposui.

bené

Nova Wellingiana.

celel

Viennà Oct. 12.

DOnt

5

Pax Turcica, irrita. Nouigradi periculum, ne à Turcis obsideatur.

p

Palfius, ei auxilio missus. Rediit.

nl

Antverpiá Octob. 15.

ad $

Alberto non parent sui Belgae, nisi retentis priscis Priuilegiis, et

conmi

exteris praesidiis remotis.

ad (

10

Gallus R. duplicauit sua praesidia Belgium versus. Putatur Floren-

prae

tinam ducturus.

Q

Colonià Oct. 21.

offic

Germani non versantur à Rees, Emerich, et Orsau, procul. Habent

Tert

praesidia in poster. 2 oppidis. Non videtur Pax fore in Belgio.

late,

15

Venetiis Oct. 29.

Tyh

Fama est, Holandicam classem cepisse quandam ex India nauem,

cum 3 millionibus auri. Scribitur, contra Vsunbassam, Caramaniae tur-

batorem, à Sultano esse missum alium Bassam, ad illum reprimendum.

Sed hune, ad illum alterum defecisse, ac multa loca occupasse. Vnde

ea$ ]

ao maximus terror Constantinopolim inciderit: et Portae triduum fuerint

Ti

clausae.

Ànd

Regel uxorem suam pugione confódit Donawerdae.

ij

Octob. 97. obscuriore, cum pruina.

Mae

int

Deposuimus in Senatu nostros praeteritae Angariae, circa lectiones

»5 habitas, neglectus. Nemo nostrum, qui introvocati fuimus, ullam lectio-

(sed

larer

nem neglexerat. Postea per horam feré 1 deambulauimus ante Hir-

schouiam portam: ego Crusius, et M. Henricus Wellingius, et M. Caspar

Tstr

Bucher: ut et aliás solemus. |

N

552

Correxi alterum latus chartae B. Ist mein nachtbeltz, oder studier-

*

30 beltz, wider

a

sartore new überzogen, und à pellione gebessert, worden.

Di

Octob. 28. Die (2). subsereno.

À

Clarissimis et doctissimis viris, Philosophicae in illustrissima Tybing.

lom

Acad. Facultatis Professoribus, spectabili Domino Decano M. Georgio

$T

Burckardo, omnibusque et singulis collegis eius, Dominis atque collegis

mafa

35 meis, omni honore prosequendis.

LI———

18

S. ày v $eav$pbne, spectabilis Domine Decane, coeterique collegii

$ 51

Philosophici consortes, uiri clarissimi, collegae mei honorandi: quoniam

Darbi

8 535. 554. 905.

5 Repetierant, ipsi, omnia sibi adempta: Nostri veró, to-

22 559.

29 550. 554.

berge

tum Vngariae Regnum.

36 Von S. iv «o — OCrusius S. 38 Z. 189 andere Hand, aber micht die des Enkels

Ó«

I. I. Maier.

—

389

—

ita res evénit, ut filia mea Theodora, cum M. Marco Neccero, sua vo-

luntate, ac meo denique concessu, nupta sit (.id quod opt. Max. Deus

bené vertat.) et Nuptiae die abhinc Nono, id est, Quinto die Novemb.

celebrandae sint: Ego, et ipsi sponsus ac sponsa vestram Spect'^" ac

talur.

Do^es reverenter officioséque rogamus et oramus, ut, quod alii com-5s

plures honesti homines facturi sunt, ipsae quoque, cum uxoribus, eam

nuptialem celebritatem (.Amicé | benevoléque in Caupona ovis auratae, 553 .

ad signum campanae comparendo: processionem nuptialem in Ecclesiam

lls et

comitando, Deo piis suis precibus tobg veoycpjioug commendando: tum

loren.

ad convivia nuptialia conveniendo.) suá& ornatissima humanissimáque 10

praesentia condecorare dignentur.

Quod erit Vestra humanitate perpetuoque erga me favore, dignum

[abent

officium; atque nostro vicissim studio, et similibus aliisve officiis pro-

merendum. S. Trinitas nos omnes posthaec quoque in boná pace, samni-

tate, caeteraque (.in lacrymarum valle.) prosperitate, conservet. Amen.is

làem,

Tybingae, in Museo meo, die App: Simonis et Iudae.

e u-

V. Spect* ac D*"» semper studiosiss. collega

ndu,

M. Martinus Crusius.

Vnde

Hoc eodem die, nepos meus literas Germanicas, ad singulos, qui ad

20

[oerint

eas nuptias invitantur, circumportauit.

Tunc etiam 2 Magistri (.loan. Planerus, Andreae Med. D. F. et M.

WP

Andreas Schaefflerus.) circumiuerunt, ut iuvenes invitarent. Sic duae

virgines (.Catharina, D.D. Hambergeri beati F. et Barbara, M. Barthol.

"tiones

Maegerlini beati, atque Margaritae Eggelspacchinae F. mea spirit. filia.)

invitarunt virgineum coetum. His postea omnibus | coenam apud me dedi 554

lectio-

(.sed non comparuit Planerus, domi adesse suae hospites causans.) hi- 26

( Hr-

larem. Interfuit et Ioan. David Siguardus, post horam (.10?" opinor.)

OQspar

instrumentum, ad breues choreas pulsans. L. D.

Scripsi hoc eodem die 2 conc. Graece.

tudier

Octob. 29. Die (. subsereno.

80

orden

Bis in Schola docebam.

Aegrotat grauiter affinis, D.D. Dauid Wilh. Hoc biduo perlustraui

yhing

Ioan. Casam de elegantia morum. Item, Amandi Polani à Polansdorft,

(e0T10

S. Theol. D. et Basileae Profess. libellum refutantem Bellarmini sophis-

85

ollegis

mata: Papam et Cardinales esse summos Iudices.

18 Tertiàm proclamatum, hoc coniugium. Semper Principes, in Templo erant. 534.

collegi

25 514.

29 558. 544. Téschordnung: l. Septentr. Theodora. II. Oriens. Neccerus.

—

T

Barbara Hambergerina. IIL Merid. Schaeffler. Barbara Maegerlina. Cathar. Ham-

.eu*)! to.

bergerina. IV. Siguart. Crus.

6 cwm waoribus ist von Crusius eingefügt.

—

390

—

Octob. 30. Die d. sereno, post nebulas.

Es

Visitaui aegrotum charum affinem, D.D. Wilh. Bis docui. Correxi

Rane?

prius latus chartae C.

runt Í

Nova accepi ab aff. W. R. in quibus, praeter proxima Wellingiana,

gcopat

555scribitur: Graeciensibus mandari sub grauibus mulctis, ab | Archiduce:

prohibï

eut per omnia se ad Papatum conferrent. Sed nec ipsi, nec metallarii

kein !

fossores, mandata ista curant: verüm conciones Euangelicas quaerunt.

pediun'

Literas accipio à D. Iohanne Reifschneidero, Pastore Erlnbacensi

(l

Francofortensium. Consolatur me de morte uxoris beatae: commemorat

10 sui expulsionem à March. Durlachensi, et ad Francofurtenses migra-

tionem: fillum etiam Iohannem, contubernii famulum, mihi, et Rectori

contub. M. Iohanni Oggero, commendat.

(

merid.

Octob. 31. Die $. sereno.

Noua Wellingiana.

ter)b.

15

Ex castris apud Granum, Octob. 20.

est (

Electo

Hostis tantum !/, milliare à Grano versans, denuó petiit pacem : sed

responsum est ei, quantum damni tempore induciarum dederit: debere

Mares

pro &

captiuos et res ablatas restituere: et Paestum redire. Tum posse ed

pace agi. Discessit ergó retró, et nostri persecuti sunt. Promittit, se

TioUer

magnil

20 captiuos, circiter 600 restituturum: sed non confiditur ei: quia metuitur,

ne praetextu pacis, insidietur.

prope

meo X

Indidem Oct. 95.

Nostri insecuti sunt hostem, sed frustrà: redierunt Raabam versus.

pulum

Existimatur hostis 10000 captiuorum abduxisse, et 300 pagos combus-

geniti

25 sisse.

iuam

Vienná Octob. 26.

volenti

Matthias Archid. stellet suam profectionem ein. Serdarem Ducem

Fili:

5506 avocat Sultanus: mandans, ut firmet | praesidiis Vngariam: et domum

festinet, siue rem perfecerit, siue minus: ac succurrat urbi Constanti-

Dis

so nopoli: à Persis et Georgianis obsidendae.

Romàá Octob. 93.

latus |

argent

In Castilia obierunt 40 000 homines peste. In quadam Siciliae Ecclesia,

Eustratia dicta, fertur cadauer martyris foeminae integrum repertum

esse, vestitum, sicut anté 800 annos ad martyrium iuerit.

Iier

35

Antverpià Octob. 23.

eram,

Nihil de pacificatione: nihil de subiectione subditorum erga Albertum.

Conci

Nia

Die Staend tringen starck auff die Priuilegia. Holandis bene succedunt

nauigationes Indicae.

Christ

2 552. 558.

4 Vimá. 551.

5 Owy»sóc.

8 Erlnbacho.

14 551.

pH T

tor, Y

564. 510.

16 Turca, kain frid.

29 KovocavcxtyoboAtc.

88 &ia.

à Ri

93/94 repertum est Hs.

ergá,

—

391

—

Colonià Oct. 98.

OfTey]

Hispanorum praedationes. Imposuerunt 3 legiones in das land gen

Rauenstain: et cum reliquis ascenderunt an der Mas. Germani firma-

tiüna,

runt forti praesidio Orsau, Genet, atque Emerich. Reliqui sunt in Epi-

idüce:

scopatu Badelborn. et plures milites conscribunt. Arch. Albertus denuó s

allari

prohibuit publicé: man soll sich mit den Holendern und Seelendern in

erunt.

kein handlung einlasen. Ita nauigationes negotiatoriae illis locis im-

ACensi

pediuntur.

Thorat

Octob. 26. confossa Susanna, * yevvata.

|

lnigra.

Mense Nouembri.

901

Vectori

Nouemb. 1. Die ?l. nub. sereno.

11

Concionem Graecé excepi, D. Siguarto concionante. ÀÁnte horam 2 po-

merid. accepi Epistolam humanissimam D.D. ZEgidiü Hunnii, 27. Sep-

temb. scriptam. Accepit meas literas, de Corona anni Communicandum

est (inquit.) negotium, cum consiliariis, à latere proximis, Saxonicii5

l: sed

Electoratus Administratoris. Non dubito, quin magnificus et nobiliss.

debere

Marescalcus, Iohannes Lóserus: nec non D.D. Ioh. Georg. Godelmannus,

858 ed

pro sua in utraque Aula autoritate, rem quam rectissimé possint pro-

til, ge

mouere. Vnus me torquet scrupulus: precii, quod Typographus exigit,

tüitur,

magnitudo: quae ne illustrissimum Principem (.praesertim ad fimem o

propé decurrente eius tutelae officio.) deterreat, vehementer metuo. Ego

meo loco faciam, quod potero: et quod decet fidelem amicum, et Disci-

VTSUS,

pulum: et re cum D.D. Polycarpo Leisero deliberata (.qui ob primi-

ombus-

geniti filii, adolescentis pii et eruditi, praematurum obitum, nunc luget.)

tuam claritatem, quid sperandum esse videatur, proximis literis, Deo a5

volente, certiorem reddam.

Ducem

Filia, domi ein grosse wesch verrichtet.

domum

Nouemb. 2. Die 9. nebuloso, postea serenescente.

stanti-

Disputationi D. Gerl contra Huberum interfui. | Correxi alterum 558

latus foli C.

Q

e

vexxijoog it Nyrtingam. Postridie redit, donatus poculo so

argenteo.

celesia,

Nouemb. 3. Die f. obscuriore.

pertum

Iterum disputatum sub D. Gerlachio est. Hodie, et antó, occupatus

eram, praeparando Rationes Decanatus mei. Res, impedita. Audio,

pertum.

Coneionatorem quendam Lieblerum, Nyrtingae pe9uc9évta incidisse in s5

Nicrum fl. et periisse. Est frater M. Geeorgii Liebleri, Praeceptoris nostri,

oeedunt

Christophorus, in pago Goppingensis Praefecturae Heiningen Conciona-

——

tor. Voluit hue proficisci, ad visendum fratrem.

1 551

2 Hispani.

9 Germani.

6 Holand, kain frid.

9 559.

18 Wite-

9 $i.

90 554. 568.

bergà. 408. 595.

95 Proximo die $.

—

392

—

pum

1599. Novemb. 4. Die (-). nebuloso, et post horam primam pomerid, sereno.

apüd

Conc. 2 in Ecclesia Graecé scripsi. Domi mansi, et scripsi legique.

Vesperi coenam dedi in hospitio Ouis auratae, npotéAeta, mensis duabus,

personis 19.

In

5

Darunder 3 Geiger von Canstat: et 3 affines mihi noui, Nyrtingenses.

du

Geigeri: Gorg Mangolt Discantist :

tari?

Hans Baur, Bassist:

4 &

Michel Schaetz, mit der zittern.

dem

Nocte ea coenam (.inquam.) dedi, apud cauponem Ouidium i. e. Ioan-

colle

:90nem Mockelium, zumm Güldin schaaf, in foro, 2 mensis hisce. |

(

559

In altera. Mulieres 3. Virgines 2 scil. sponsa Theodora, et filia mea

bont

spiritual. Barbara Maegerlina, M. Barthol . beati (.ohim Vlmae con-

gulta

discipuli mei) F. Denique 8 pueri: scil. l. frater sponsi. 2. Hambur-

lum

gensis Saxo, eorum cognatus. 3. meus nepos, Iloan. Iacobus: et 3 Geigeri.

cond

15

Erant ergo virij omnes XI foeminae 5 pueri 3. Es war Cauponi an-

cent

gedingt: Für iedes baar ehvolcks 12 bac. nempe 7 b. pro viro. Tunc

2(

veró, pro viro, 6 bac. pro foem. 4 b. pro puero. 10 kr. solui ego. Affinis

par

loan. Vetscher nobis exponebat Tragicum casum, quo vehementissimé

agal

contristatus sum: nempe, quomodo Donawerdae, nobilis Hans Wolf

el C

20 Reglinus, vel Regelius, uxorem suam (.Augustanam patriciam, quae

p

olim nb &yOpboc &OEXqo0 «tv fertur: welche mir ettwan eingemachte

16

Küttenlatwergen geschicket: et, ut audio, procera et pulchra matrona

nael

.fuit, maior 40 annis.)) &vOp&ptow, aü&a8sc; x«l O0cxoAov, gladio trans-

can,

fossam interfecerit: quod saepe, et tune, eum illa, propter qüXotv(av,

E

25 xal Éptotac & Aotptouc, obiurgauerit. Profugit ipse, et investigatur

à pro-

pinquis ipterfectae.

Sic ne furens, rigido costam crudeliter ense

transadigis? Poenae te, scelerate, manent.

Ad nuptias nostras, Reihingus et Ronerus, quamvis invitati per literas,

30mon venerunt. Reihingus, per loannem Vetsch. negotiis se excusauit:

$ 90

960ut occupatus circa 12 calptiuos grassatores, ex magno coniuratorum

Sigu

VGT'SU

2 M. Martinus ego Crusius, anno aetatis 74. quia natus 19. Sept. 1526.

10 554.

D. H

Tnon

961. T'üschordmung: l. Ort. Marceus Necker, sponsi patruus, Sororius huius Marci.

II. Ioan. Vetscher. Ioan. G. Hamb. D. III. Occas. M. Feinaug. frater sponsi. IV. Ge-

ei M

18 550.

20 Zu

ner sponsus. Crusius.

12 Zw Maegerlina: *«X *o peváT.

Arehy

waxorem: Susannam. 551. 478. Cuius frater est Wolf Baler, clarus post Fuggeros vir.

hot |

24 Octob. 26. vesperi.

25 Zw obiurgauerit: 'Tunc autem, quod ebrius rediisset,

hoch

ludendo, pecunià amissa.

95 Domus eius fuit conductitia. Bona eius sunt clausa.

Solu;

97 Über costam: uxorem.

28 Iuncker Hans Conrad von Hersberg, filiam Su-

Facil

sannae oceisae habet, Annam Iacobinam.

91 565.

—

393

—

Xleno.

numero, qui passim quaeruntur, Nam etiam incendiarii sunt, et portae

ique,

apud nos à binis viris custodiuntur.

.uabug,

Nouemb.5. Die (. post nebulas horá 10. sereno. Q

Jeliges.

In hospitium Ouis, horá 8. (.praecedentibus nostris Panduristis.) ex-

iuimus. Postea veró, post 9?" in processione, trans forum per Mone-;

tariam plateam, in Templum iuimus. 1. virgines. 2. matronae. 3. iuuenes,

4. ego, et mecum Marcus Necker, sponsi patruus: deinde, 2 Nyrting.

lon.

deinde ProRector D. Harprechtus, Doctores, Magistri, inter quos mei

collegae: excepto M. Erh. Cellio, nondum valido, etc.

l

Concionatus est Diaconus, M. Samuel Magirus, ex Genes. 2. Non est:1o

à me

$ QD-

bonum, hominem esse solum: faciamus ei adiutorium. Partes tres 1. Con-

bur-

sultatio Dei secum. Ergo coniugium, ordinatio diuina valde: quia, coe-

lum et terram creaturus Dominus, non prius deliberauit secum: sed

Itiperi

conditurus foeminam. Si haec necessaria fuit viro, adhuc in statu inno-

nl an-

. Tune

centiae versanti: quantó magis, post lapsum ad vitandam impuritatem? i5

Affinis

2. Quomodo contrahendum sit matrimonium! Cum consensu Dei, per

parentes. Aliter, infelix coniugium. Sin autem sine parentibus: tum

fissime

agatur poenitentia, et Deus oretur, cum honestate morum: ut sic poenae

Wolt

et crux mitigentur. 3. Quomodo se gerere debeant! Vxor obediat viro:

, Quàe

nachte

vir, cum prudentia cohabitet uxori: et uxorem, ceu speculum, intueat|ur 561

i. e. uxorem splendore virtutum suarum relucere faciat, etc. Sie sollz:

Vatona

naeben im seiü: non supra eum: nec infrà, id est non pedibus cal-

lrans-

cari.

Ao(ty,

Postea, horá fere 11!/;. prandimus, usque post 3!/,?",

à pro-

virorum 3.

25

Mensae

luuenum 2.

foeminarum 3.

Tileras,

2 Ronerus tunc aliis nuptiis interfuisse debens, negotiis auocatus fuit. 570.

Usaut :

5 565.

10 Aévog vewAtoc.

17 Organon pulsauit in Templo, Ioan. David

A torum.

Siguart. M. Binthel figur. 1.

27 Mensa primae assessores, in superiore forum

doc LE

versus hypocausto, sicut caeterae omnes. 558. 563. Tüschordnung: 1. Ort. D. Moegling.

10 594

D. Halbritter. IL. Prorector Harprecht. D. Gerl. III. D. Siguard Parochus. D. Hoch-

; Marei,

man. D. Dauid Magirus. IV. D. Planer. Crusius. In proxima mensa: Decanus Burc.

IV. Ge-

et M. Vitus Myller, et Catharinus Dulcis, et G. Gruppenbach. et M. Maestlinus, et

90 Zu

Archigrammateus, et D. Zieglerus, etc. In sequente mensa M. Eusebius Stetter (.qui

hoe die Vienna redierat.) et M. Wellingius, et D. Ioan. G. Hamberger, etc. Zaal-

eros vit

rediissel,

hoehzeit, nit Schaenekhochz. pro viro 7 bac. pro foem. 5 bac. pro puero 10 kr.

Y dlausa,

Soluit gener. Sed in 4 mensis praecipuis, grundel und hratfisch weiter auffgesetzt.

am SU-

Facit 1!/ fl

8 Zu Q s. S. 65 Z. 10 Anm.

—

394

—

pr

Omnino mensarum dispositio, haec erat in eo hypocausto.

$9

Merid. ubi forum.

quid

1. Mensa, spon-

2. Mensa

3. Mensa

4. Mensa

5. Mensa

Jando

Sae.

foem.

foem.

Dec. Burc.

ProRec-

In

5

toris.

Ort. S. Mensa , Stu-

6. Mensa

D

diosorum.

iStetteri.

in ho

7. Mensa

No

F'ornaa.

Studiosorwm.

10

ceden

lanua hypo-

caasts.

Horá& 4* donatio ad sponsam. 1. Puellarum. 2. Mulierum. 3. Iuvenum.

Ter

4. Mea, et caeterorum virorum. Sponsae donaui poculum inauratum

Posti

operculatum: | quod 1579. Ianu.12. dono acceperam (.afferente Beben-

Ponk

562 husano Abbate, D.D. Eberharde Bidenbachio, cum Insignibus Prin-

16 C]pis supernà.) ab Abbatibus Wirtembergicis 14 quod eis dedicaueram

