deseret unquam. Invitatus eram ad nuptias cuiusdam Diseipuli, ut hodie

Sta

interessem. Non accessi, sed 5 bac. donaui. |

725

xim

Maii9. Die $. sereno.

Prnc

6

Filia Theodora, nuptiis interest Lanii Laurentii Schotti: zumm Kirch-

gus €

gang, et ad l. prandium, cui postridie interfuit, bei der Cron.

Se

Literas accepl vesperi.

l. Ex pago Tullicensi, !/; mill à Basilea, non longé à D. Nicolao

ria, ]

10 Hóningero, Pastore Haltingensi: scriptas à Matthaeo Reisnero: qui mihi

praes

1569. Astrolabium, et Q. Calabrum, attulerat. Mittit mihi vitam suam,

EY

Rhytmis German. descriptam, et quaedam

a

me petit. Ex Marino meo

"

/

Barletio plurima Hoeningero descripsit.

ergu

2. Ab affine W. Ronero. Misit meas literas ad generum meum. Im-

berpà

15 petrauit mihi tandem ab Ioanne Maiero res Nosodochii Memmingensis.

Fsslit

Debeo omittere ea, quae ille signo -- notauit. Noua mittit bina: nec debeo

inqui

post 8 dies alia expectare. Die Schwaebisch Ritterschafft ist Vlmae ver-

iemb.

samlet, und die KriegsRhaet. Venient mox etiam die Kraisstaende. Da-

eis pi

tum Maii 6.

bitat.

20

3. À. D. Ioanne Maiero, D. Martini Baltici genero, humanissimas, bene

Latinas. Qui hactenus negotiis, cum Advocatus sit, impeditus, nunc

l

tandem mittit res Memming. Nosodochii: quod 1010. anno Christi fun-

eu d

datum fuit, ab Henrico de Weissenhorn, Advocato provinciae superioris

ei

Sueuiae generali, consentiente dilecta eius uxore Hedwige, puerorum

)

-

es haeredum destitutione. Misit de his rebus librum, et Instrumenta, breui

(iani,

restituenda: |

Bibli

726

Maii 10. Die ää.' sereno.

P

D. Adamo Bohoritschio, breui epistola commendo M. Abelum Fa-

Schangum: qui cras discedet, ac mihi hodie prius valedixit: cui, et ipsi

Minis

Tiouis

30 D. Adamo, omnia optima precatus sum. Abelo etiam ostendi meam Co-

i

ronam anni: et fortunam eius exposui: orans, ut D. Adamo de ea dicat.

1e pà

Si sic, Y| mAs(ouc, tv sbyevOv Ommavec Xopmy'|ostxv : eotobc &v mTpoc-

qovfjoau, «ütGy te v&c YeveaAoy(ag &mawwéootut, etc.

poD

libent

Maiill. Die ?l. sereno, nubilo, pluente.

Coror

35

Quia lauo: non accedo S. nunc conciones. Heri et hodie excerpsi res

ipsos

8 G. Cellarii.

6 Lauabam 4 H.

9 Tullcà. 109. 726. 739.

14 Vlmàáà

Iud

10T.

17 Ibi D. Palfius, ut honestus Pragam missus dicitur.

20 Vlmà. 725

126. 729.

midia

22 Spital zu Memmingen.

24 Arsit, sed citó restincta,

domus ecauponis ad Angelum, Vlrici Moseri Senatoris.

28 Labacum. 521.

luent,

29 Laui 2 H,

85 Laui 2 H.

9 pagus Tullicensis, Tullica — Tüllingen, Dorf' im badischen. Bezirksamt Lórrach.

T03, 1

ANécht. weit davon Haltingen, wo .-Hóninger Pfarrer war.

E

l locty

Nosodochii Memmingensis. Literas amicorum ad me, in fasciculum coi-

ld me

ligaui.

V lodie

Maiil2. Die Q. simili.

Searificatus, tonsus. Epigramma lambicum Graecolat. Reisnero feci

XIIILI2e» vers, Dicitur D.D. Lucas Osiander, quia contra Iudaeos ads

1 Kirgy.

Principem nostrum scripserit acriter, Abbatiá sua Adelbergia expul-

sus

esse.

Sepulta est post horam tertiam, Agatha Knollina, virgo septuagena-

Yicolg

ria, piaà: quae diu habuerat (.in Xenodochio Tybing. habitans.) victum

qu mihi

praestabiliorem perpetuum (.haerrenpfründ.) emptum, 630 fl* |

10

l stam,

Maii13. Die hi. sereno, vesperi pluente, tonante.

n Ineo

1727

&& GGtontovos. D. Lucas Osiander, ante 14 dies, Stutgardiam vocatus,

üm, .

ex Superiore Senatu cognouit: Principem velle, ut intra 14 dies Adel-

bergáà discedat. Accepit dimissionem, nec in Monasterium rediit: sed

IDensis,

t debeo

Esslingam veniens, vino honoratus est: et postridie in Senatu, se recipi:s

inquiinum in urbem ipsorum petiit. Quaesiuerunt ex Duce Frid. Wir-

(àe vel-

temb. an hoc non esset contra ipsius celsí*", respondit, se nihil habere

lde. Da.

eis praecipere. Ergo receperunt. Nune ergo D. Osiander Esslingae ha-

làs, Dene

bitat. javupacc? peroapoA.

I$ DUno

t& bm abto0 mponpaySévra Aonmpd.

20

1sti fun-

1. Vt D.D. Theod. Snepfius non amplius esset Generalis in Ecclesiis:

lperioris

cui doluit, e& paucis mensibus post mortuus est. Non probauit conciones

üerorum

et Scripta Snepfii:

ià, breui

2. Explicatio psalmorum, D. Ioannis Brentii, olim Praepositi Stutgar-

diani, legebatur à Studiosis beneficiariis in Monasteriis. Pro iis, Tomi;s;

Bibliei Osiandri intrusi sunt.

um Pa

9. Adversarius filio illius D.D. Ioanni Brentio, Abbati Hirsaug. fuit.

Ministris Ecclesiarum Ducatus timori fuit: et non nemo, per ipsum re-

, et ipsi

eam Co-

motus.

o2 dical.

i. Graecolat. Postillam, vel Coronam anni, M. Crusii, solus impediuit, »o

l npo-

ne patronum ad excudendum acciperet. Reiecit Grae|cos (.ut, cüm literis 728

pro D. Theodosio Zygomala ego in(ter)cessissem ante plurimos annos: qui

hbenter Constantinopoli, huc studiorum causá venisset.) et Graecolat.

Coronam anni. Hebraeos arcere volens, pati coactus est: et iam propter

—

erpsi res

ipsos exulat.

35

14 Vinà.

Iudaei, partim Stutgardiae mansuri: partim Neidlingae, in arce di-

mà. 123.

midiara habitaturi, e& molendinum habituri, censum 500 fl. annuatim so-

restineta,

cum, $1.

]luent. à mómot.

i 725.

4 Laui feré 5. H.

5 7295.

6 721.

6 NB!

12 Laui 6. H.

13 680.

——

199. 756. 785.

- Lürrach.

13 «óptog Xovx&g *Ociay8poc.

32 680.

932 incessissem £Hs.

4:"':-

usl itondt REU

Mi iil

—

52

—

D. Ante illustrissimi Principis D. Friderici successionem, postremis

)

.

sub Duce Lud. beato Academiae visitationibus: cüm ipse esset ex Com-

Augw

missariis, cum magno Curiae Magistro Erasmo Laimingero, etc. unus:

fs

quaedam ad óouAsiav Academiae tentata sunt: et ut singuli Professores

üs, 2

5posthae notarent in charta horas, quot per annum lectiones habuissent:

f

Das doch in kainer Schützen Schul geschicht. Interim hactenus, sub

novo Principe, nulla fuit visitatio Academiae. Quod futurum posthac

caedt

sit: Deus novit.

quot

N

Maii 14. Die (2* sereno, nubilo.

cecid

10

Accepi dono à D. M. Dauide Aubelino, Ecclesiasta Weihingae ad fl.

Entium, Antiquitates, praesertim de origine prisci oppidi Waiblingae,

Sd

Attulit mihi Studiosus, toxpóc x«l péA«; Andreas Brentius. Distat Wei-

el ho

hinga 5 mill. à Tybinga, sub praefectura Vaihingensi. |

729

Vesperi improvisó vocatus, apud generosum L. Baronem, D. Henricum

qual

15à Landaw, coenaui, usque ad H. 10 *" noctis.

Ge

Maiil5. Die (. non sereno, sed sicco.

s(amn,

Composui Epigramma lIambicum Graecolat. sedenorum versiculorum,

in conciones funebres, de socero socruque M. Henrici Wellingii habitas.

Ex

Maii 16. Die $. sereno.

Vratü

diuor

20

Sanctus vir, D. M. Iacobus Dachtlerus, Theologus et Hebraeus, horáà

3.in anteurbano Coemeterio (.pridie mortuus.) comitante Vniuersitate

Tybing. humatus est, senex, et valetudinarius.

Dl«

M. Henrico Wellingio misi praedictum Epigramma.

dtraq

Pri

D. Ioanni Maiero rescribens, e£ Memmingensia missa remittens, gratias

25 ag0: Oorationem lrenae mitto, orans si in plura de ipsa inciderit, mihi

gatisf

sit B

mittat.

Manu 17. Die $. semisereno.

1mpet

Relego meam Lat. versionem 7 psalmorum poenitentialium, mané, et

H0.12*..|

Du

730

Mani 18. Die ?l. nubilo.

tssl

81

Mané post H. 6. mecum erat Nicodemus Sitzlinus, et adolescens

Schadius Vlmensis, cui chirographum meum dedi. Ex his, haec Noua.

Itallia

1. Nobilitas Sueuica mittet Caesari 300 instructissimos equites, contra

Tnen :

Turcas. llle petierat 400.

14 675. 782.

loann

9 Laui plus 4. H.

10 Entzweihingà. 669. 740. 661. 749.

15 749. Tiüschordnung: l. nobilis Reinh. à Gemmingen. Praeceptor Waldecceii

cum,

II Faechter Nicol. vicinus meus. M. Lebemycus. N. III. Halbritterina. D. Halbritter

IV. Comes à Waldeck. Baro Henr. M. Crusius. M. Cellius.

16 720. 748. 6vetg

yoponCYAmog &nevópwmv sbyepüc.

17 Laui H. 5.

20 Laui H. 5.

29 zwu semex: an-

DN

norum 72.

24 Vlmam. 725. 735.

30 Laui 5!/, H.

91 732.

31 Laui 4!/, H.

196;4

99 ln

—

53

——

JXttemic

X Con.

2. Promissa et gratiam Fuggerorum secuti, defecerunt ad Papatum,

^ lts

Augustae, primó 300 deinde 150 Textores.

fesirs

Ego metuo, ne viris et pecuniis exuat Papa nostros: et, Turcis vic-

issent:

tis, nos invadat.

JUS, Suh

Nova Wellingiana, Comorrá 5. Maii.

9

posthae

Freibeiter 500 haben Segsart, castellum under Ofen, eingenommen,

caedem et rapinam facientes, atque incendentes. Pappenses etiam ali-

quot Turcas Stulweissenburgenses nacti, occiderunt, et 30 ceperunt.

Nadastini e& Buduani 156 numero ex eodem loco elicuerunt Turcas,

lt ad f

ceciderunt, et 98 viuos abduxerunt.

10

iblingae.

Vienná 18. Maii.

ib W.

Schwartzenbergius, cum 20 000 egressus est contra Stulweissenburgum :

et hostem usque in pontem persecuti sunt, ex quo multi Turcae in

enrium

aquam deciderunt.

15

Pragá 16. Man.

Gestern ist Herr Palfi, herr von Oberbrugg, und herr von herber-

stain, zu Ritter geschlagen: und iedem | ein gülden ketten verehret.

rb

ulorm,

habitas,

Romá 9. Mai.

Expectatur Venetiis ó ypuoó8ouc, Papae pedes osculaturus: cum spe

Vratislauiensis Episcopatus, et Cardinalatus, consequendi. Ei dispensatio 20

u5 horà

diuortii; à Papa missa est et ipsa uxor, in Monasterio victura.

lersitate

Antverpià 9. Maii.

Dicitur pacificatio inter Hispanum et Gallum decreta esse, et ab

utraque parte confirmata.

. Erütias

Praeceptori nobilium, lacobo TTydaeo, respondi: si in examinibus2s

"i, mihi

satisfacere nobis possit: eum posse Magisterium nancisci: etiamsi non

si& Baccalaureus. Sed nobis eius rei facultatem esse à Senatu Acad.

impetrandam.

nane, ei

Maii19. Die Q. sereno.

Duo seripta mihi venerunt: quorum exhibitores, ad me lauantem ad-so

missi non fuére à familià.

Lolescens

1. Elegia M. Christophori Nenningii Misniaci, P. L. qui in Gallia,

c Nous

ltalia, Sicilia, Melité, fuit: et, premente necessitate, stipem petiit. Car-

men elegans.

, CODLTA

2. à D.D. Philippo Hailbrunnero: qui mihi adolescentem commendat, s;

——

.615, 182

loannem Widmannum, affinem suum: et donat mihi librum Germani-

cum, von der Augspurgischen Confession, etc. Est frater D.D. Iacobi.

Waldeccii

Talbniter

Vterque, olim auditor meus. | Ideo me praeceptorem vocant.

132

148, Oyeto

2 Sed postea nuntius nostrás ait, non ita multos esse.

5 720.

16 722.

sener; an

19 6 ypucóoougc.

25 Lincium. 717. 168.

32 192.

uj 4 E

30 Laui plus 5 H.

85 Lauingà. 649.

—

54

—

l

Mai90. Die f sereno.

gunt

Absolui relectionem, et correctionem, 7. Psal. poenitentialium. lta

Q

opusculum est perfectum. Id horá 12. misi ad D.D. Hafenraeff. orans,

hat

ut, etiamsi occupatissimus negotiis sit: tamen ei inspiciendo, unam alte-

gl 6

»ramue horam tribuere velit. Quod si etiam praefatiunculá velit ornare

Lj

udi

(.vel suo nomine, vel totius etiam Facultatis. mihi gratum fore. Me,

A

briel

licet nec Typographos, nec Maecenates, habeam, quiescere

a

seribendo

Emj

non posse: quia cogitem de talentis Domini: et illud, Maledictus, qui

tamt

£

opus Domini negligenter agit, etc.

früc

10

Attulit mihi Caspar Nigrinus (.excellentis Theol. septuagenarii Nigrini

hene

F.) Baccal. qui modó 3 hebdomadas hic fuit, Declamationem inspicien-

gecli

dam

Mart

Post 1?*" H. accepi responsum humanissimum à D.D. Hafenraeffero.

sind

1. Bene precatur meae laustioni. 9. studium meum pietatis laudat.

159. se alacriter, ut primum per negotia possit, perlecturum ait. 4. Ali-

À

quantulam moram petit. Deus ei benigné faxit.

po U

Mecum erat M. Christ. Nenningius, ein feiner mann, iuxta solium

Prox

meum, cum lauarem. Dixit mihi, Syracusas esse paruum op. sed Panor-

ment

738 mum, maiorem | Messana ciuitatem. D. Weigemaierum nostrum, à Prin-

20cipe nostro in AÁrabiam missum iri. aiwtov (.otjuxt.) 06 iovGaio:. Ait, se

Durlaci vixisse, antequam Pistorius deficeret. Ei esse filium spurium

20 annorum, antehac nescitum. Ait, in Melite magnos calores esse.

Inde posse conspici ruinas Carthaginis, et ins. Rhodum. In Melite non

admitti inquisitionem Hispanicam: sed in Sicilia duriorem esse, quam

?;in ipsa urbe Roma. Romae ali circiter 40 adolescentes Graecos, ad

studia. Ait idem, D. Ioannis Wolfii opus, Stutgardiae excusum iri.

Maii 21. Die (-) sereno, obscuro, tonante, pluente.

Eod.

Literae. 1. à Zach. Palthenio: qui excusat se de difficultate sump-

cant

tuum, et iniquitate operarum Typographicarum: quod non possit excu-

eg d

30 dere tà ópmpux, quae sibi tamen perplaceant. Si velim, se aliis commen-

de li

daturum animo syncero. Pro sua enim parte, modó praestare non posse.

h

Videtur candidé scribere.

li

2. D. Oseae Halae: qui vult, si ad nundinas velim, de peregrino Typo-

E

grapho dispicere. Defensionis promissorem, iam non potuit invenire.

furto

9 1

2 Laui 41/ H

3 129.

4 113.

17 i9l.

20 721.

20 NB!

22 Melite

inS

26 NB!

27 Grandine, v — — ci (.auch obs.) et Hechingae, erschlagen.

E

28 Franco-

0pus

Infolge Beschneidens des Randes sind einige Worte weggefallen.

furto. Datae 1. Maii 724. 734. 751. 789.

ergte)

810

8 Vgl. Ierem. 48, 10: Moledictus, qui facit opus Domini fraudulenter. Vgl. Diariwm

Mart

1596[|907 S. 328 Z. 30 und 1598/99 S. 98 Z.32.

Ziat

—

55

—

M. Lebemycus, quia generoso D. Henrico de Landauu, inscriptae

L. ]fa

sunt 2 Disputationes à duobus: vult eis octonos Taleros dare. |

OI'ans,

Quia vendideram nuper Osualdo Haubtfall vinitorij pratum meum 734

l alie

Thaesenclingam: hab ich in, et uxorem eius, à 2* pomerid. H. usque

OThàe

ad 6** in mensa mea gehabt, als den weinkauff gaebede: praesentes

studioso Reutlingensi, Andrea Raacho. Emptori dedi ego den Fertings-

. Me

ibendo

brief, confirmati April. 30. à Rectore et Senatu Vniuersit. contractus.

$ Qu

Emptor et uxor, gar wol contenti: dicentes, etsi magno emerint, se

tamen non poenitere. Ego autem vendideram propter malos vicinos,

O

Viprini

fructum plerumque mihi furatos. lpse, ut iuvenis, rem suam contra eost:0

lcjen.

bene curabit. Der kauffschilling, ist 120 fl. Die verzinsen sie mir mit

sechs fl. iaerlich, dum «& xeqAotov persoluant. Ego pratum illud 1589

effeno.

Mart. 5. emeram ab Hans Hoschlino 56 fl* Vinitore "Tybingensi. Es

sind circiter 2 Mansmatt.

audat.

15

. Ali-

Maii 22. Die (. pluuio, serenescente.

Accipio breuiculas literas D. Oseae Halae. Prae occupationibus non

lum

potuit meas litteras (.8. Maii scriptas, 17. sibi redditas.) recté legere.

'Anor-

Proximé respondebit. | Chytraei literas acecepit, qui mei honorificam 735

Prin.

mentionem faciat,

Ich wais der sachen nit zuthón:

20

i, ge

ünm

Ich will's Gott all's regieren lón.

CSS6,

&pape.

6 non

Deus Dedit, differt Deus, Deus dabit.

um

Gott sei gelobt in ewigkaid:

der wirt mir gaeben guten b'schaid:

n2

[-:!

»g, ad

wann ich's nur mit gedult erwart:

iah gaern, wiewol es mir seer hart.

Eodem 22. Maii, post H. 1*" literas à D. Hoeschelio accipio: et meum in

u-

cantica Nyssenum recipio: atque 5 terniones Photu. Q R S T V. Oblitus

excu-

est mittere tern. O et P. Petit à me commodató Laon. Chalcond. Et meo 30

I]ien»

delibris Areopagitae facilé assentitur iudicio. Addit verba haec infime:

D0880,

En candorem Sealigeri: qui in altera sui de emendatione temporis

libri, honorificam tui mentionem, ut et in literis ad me antea, fecit.

Typo-

3 719.

4 Zw wxorem: Susanna.

6 722.

15 Lavi 5 H.

16 Franco-

I6

purco 99 v24.

16 Zu literas: Datas Maii lT.

28 Augustà. 678. 748.

30 22.

Melite

26 nut Hs.

982 Zu altera ist editone zw ergümzen.

82 S. Iosephi Scaligeri

lagen.

Tanoo-

opus de emendatione temporum, Lugduni Batavorum 1598, 8. 494f., 720f. An der

ersten, Stelle wird. Crusius . ,vir optime de Hellenismo meritus" genannt wund. Twrcograecta

S. 107, S. 11 und G. 53 zitiert, an der zweiten heisst es von der Turcograecia: ,In libro

Martini Crusii viri quA£AAqvoc, bonae frugis pleno, éta. legebam nuper*. Dann folgt ein

u

Züat aus der Turcograecia G. 499.

—

56

—

Maii 23. Die 4

sereno.

face!

p

moÀÀai évteOGEL

xoi &cyoAtet, naeben meinem baden.

geriil

mpot

exeni

Vocabar in senatum: sed facilé excusaui. Nova accepi ab aff. W. R

Schwartzemburgius frustrà tentauit Albam Graecam cum 20000 militum

Moscob. Dux dicitur obiisse.

Pi

736

mislt

D. Weigemaierus mecum erat: qui | profecturus est Romam, proximo

die Veneris (.missu, opinor, Principis. ad discendam magis Arab. vel

desc

JEthiop.L. NNam libellus adest, miré eleganter scriptus

appictis ad

H

und

ioliteras variis instrumentis

clauis

gladiis

sagittis, etc. Romae dicitur

1101

talis Schola esse. Rogaui, ut etiam Romá breue quid ad me scribat

Venit ad me Decanus meus, D. Ziegler. M. Vitus Myllerus, lauanti

Tul)

mihi assedit q:Avcxóc. Etiam me D. Bappenhaimii minister, Thomas &v-

pa el

OpXptov, accessit

enic

15

gunt

pex& weonuQotay

Caspar Nigrinus, Theol. Georgii F. mecum erat. Item, D. Iohan

j

Raifschneider, Francofurtanus ad Moenum, Ecclesiae minister Pfortzae

(u0s,

mecum fuit: adducto filio suo TIohanne Petro auditore 8** classis Paed-

prnm

agogii. Cuius rogatu scripsi seorsim ad D.D. Hamberg. aff. meum, et

p

die (

20 seorsim ad D.D. Nicol. Varnbyl. commendans eum, ut recipiatur in Stip

Martinianum.

um

Rector Scholae Pfortz

post beatum Baierum, Adolarius Gravelius

Jnvoc

Turingus, etc

mit d

veret

M. Ioan. Conr. Essig, Syndicus Vniuersitatis korn und wein (.besol-

25 dung.) mir verraechnet. Ad D.D. Ioan. Halbritterum scripsi: ob er auff

Wol «

wein wolle leihen, etc. lesingensi Catharinae, antehac Mart. Waertzio

gudio

787 nuptae. Prae|sens vir, Conradus Wenterling, cum Capitaneo Hoschlino,

emn

contra Turcas abiit, && « ópov, 6v maióx mapavópoc BÉyeysvviixe.: qui pue-

gem!

rulus, nunc oxeAetóv apud Academ. est, ut suprà posui

ToTad

30.

Nobilis Nippenburger, Praefectus morum in N. collegio, per famulam

De

petebat

me scire, Insignia sibi indicari cuiusdam sibi propinquae

omm

familiae. Respondi, me non scire. Quia nobiles, licet orati, nihil feré

Ihqui

contulerint ad meam Historiam (.etsi tamen plurimos ibi habeo.) sed

1psos non curare antiquitatem sui generis conscribl (.quod tamen adhuc

2 Laui feróé 6 H

4 Vlmà. 729. 747

* 23. Maii 1558. Memminzae,

men

ego M. Crusius meas primas celebraui nuptias, cum Sibylla Ronerina virgine: quae

fuib amita hodierni mei affinis W. Roneri

P

17 Ein feins mendlin

18 &£yotpsv,

&p& QO0v, petà móbov.

21 Varnbylero adieci, ante annum, me ei et generis sup-

à P

12 7u

plieasse de opere meo ad illustrissimum. 4 08 of* &vzi &moxplosog. AAAot vàp «o-

pot. 401.

24 119.

33 Nobiles.

àà Laj

Any,

13 Thonas Hs

29..5. $

Iy/2; 18

$

—

51

pESUUS

facerem: si quis à me peteret, non tamen gratis. sed si cui magnum

poculum propinarem, id acceptius fore. Quendam esse, cuius descrip-

serim, qui ne gratias quidem agat, ne post biennium quidem, etiamsi

V.R

exemplar Annalium ei amplius 7 flo"*» donarim.

lbun.

Maii 94. Die 9. sereno.

5

Princ. Ioan. Frid. mané ante horam 6** et postea 9* H. prandii,

JXim()

misit ad me, Noua mea requirens. Habebat ea M. Myllerus: ad quem

.v

descendit nobilis adolescens.

l al

Horá media '/;* accipio à rever. D. M. Casparo Sautero, Pfarrherrn

leibur

und Seniore, Áugustae Vindel. ad D. Annam, Cantici Mariae declara-:0o

at

tionem, ab ipso scriptam, piam. Verba eius, ex literis, quas ad Caspa-

üanti

rum Sauterum, suum ex fratre nepotem (.quia huius iunioris Caspari

S Qy-

pater est Melchior | Sauter, in praefectura Herrenberg. Pastor, illius 738

senioris Caspari frater.) 9. Maii (.non Gregor. sed vet. Kalend.) dedit,

sunt haec.

15

0lan

,Nomina omnium Professorum T'ubing. magná animi laetitia accepi:

Tzae.

quos, ceu meos partim praeceptores adhuc colo, obseruo, et diligo. In-

Paed-

primis v. viuere adhuc Crusium, praeceptorem quondam meum, adhuc

l, e

pientiss. integerr. et dexterrimum, ipsum adhue saluum, labores quoti-

Stip

die docendo complere suos, miror, ac demiror. Sed Deus, qui est om-20

nium bonorum remune(ra5tor, dat ipsi vitam: dat spem S. omnibus eum

relius

invocantibus. Eben der allmaechtig Gott woll in noch weiter erhalten,

mit der gnad seines Gaists. Ipse est iam ornamentum, non solüm patriae:

jesol

veretiam totius Germaniae, aliarumque nationum. Ich mocht in noch

aut

wol ein mal sehen: und mit ime de multis rebus conferiren. Nam (.ut?s

UAAU

audio,) ipse adhue in senectute sua strenué studiis operam dat. Er ist

j

in0,

ein rechter Historicus. Gott woll dem frommen man sein laeben laen-

| pue

gern! Schreib mir wider. Er wirdt gantz eisgraw sein. Ego profectó

mirari satis non possum ipsius senectutem adhuc robustissimam.*

luam

Deo L.et G. | Eodem 24. Maii, in collegio meo (.licet me absente.) 739

uoe

omnium Auditorum nostrorum (.praeter stip. illustris.) studia et moressi

ferà

inquisita sunt: mané H. 6. usque ad 9. et 12^ usque post 3*",

) ged

Maii25. Die 9I. nubilo, postea sereno, ascens. Christi.

vdhue

o

b

se attulit Alecaicum car-

c'. M. Albertus Kunius, mihi inscriptum

men de Ascens. Domini, Graecum egregium.

85

1nga6,

. quaé

P'. Reseripsi humaniter D. Matthaeo Reisnero: mittens Epigramm.a,

Jtupe

2 Bubenhofer. cui misi 12. Maii, 1596.

6 Laui 5 H.

9 Augustá. 748.

s SUD-

13 Sauteri.

12 Zu Sauterum: Studiosum hic, proximé petiturum Magisterium.

Q Wu-

383.Laui H. 5,. feré.

84 704. 4'.

36 Tullicam, Dillingam. 725 vgl. S. 50

Amnm. Z. 14 2. Abt.

—

9 Horá media *[,^ — 'I,1 Uhr.

21 remunetor Zs.

25 conferirem Hs.

SPCNRMMAERE

MANSGGPGne u uanTMg

——

58

—

m ?

de Symbolo eius Gr. Latinum: mittens orationem funebrem de Duce

yrt lu

beato Wirtemb. Ludouico, etc. Fasciculum commisi M. Vrbano Busio

Basiliensi, hic in schola Osterb. tertiae classis Praeceptori.

T. Eipistolam humaniss. accepi à M. Ioanne Assumo: qui mihi filium

ssuum loan. Christoph. denuó commendat, afferentem eam epistolam.

Ait, se meum epistolium, mense Febru. per filium accepisse: et velle

inter xeufÀx litteraria (.ubi D. Lutheri, Philippi, Brentii, Buceri, Snepfii,

D. Iac. Andreae.) reponere, etc. Filium praedictum, voluntate generosi

et illustris Comitis sui, post Magisterium adeptum, luri utrique operam

10nauaturum, etc. Deo detur gloria. Datum 18. Maii. |

740

Maii26. Die Q. sicco, non sat sereno.

Me, in solio lauantem, post horam 9. invisit, Argentorato hae tran-

P

siens, et maiorem ex Discipulis suis in Austriam reducens, M. Elias

consen

Niethammer. Qui etiam alteri Discipulo alium praeceptorem dans, ipse

contrà

15 Germaniam et Vngariam perlustrare vult. M. Braunbaumius: qui ex

Stip. ilustri, ante obitum Princ. nostri beati, D. Lud. Haidelbergam ad

Caluinistas defecerat, Hic non ita pridem hoc anno, tribus horis sanus,

Coni

et furiosus, et mortuus, est.

Siat

Maii97. Die h. sereno.

chum.)

1

20

Scribo M. Dauidi Aubelino, gratias agens pro literis et antiquitatibus.

hat) p

Forsitan habes accuratiorem Wirtemb. procerum '*vevexAoy(cv: quam ego

Jerio:

in Annalibus meis: sed nihil mihi ex Archiuis Stutgard. datum fuit.

Bello ]

Placent tua Waiblingensia: x«l t& Aopxoix &9a0pacc: quae utinam om-

ThUS, d

nia et singula, accuratissimé descripta, acciperem à D* 'T. x&vc« O' &v

dii m

k

q

25 Da0 i« otyfj Eotat. obOevi &v Octxvopi, ob08 Octfo. Librum illum (.&v

10471,

LvQusto olim positum.) non reperiri, A(«v Aumo0pot. Forsitan etiam de

lrena mea inest: de qua orationem meam tibi nunc mitto. Si plura

741habes: ad me mitte. | Illorum xpucíov, quae scis, percupidus sum. Ad

D. 6

D. M. Tobiam Eisenmengerum sceribam Lucehausam (.ubi pater meus

ius, m

soolim 1547. Concionator erat, bello tunc multa passus.) breui. Heri D.

Yir m

Weigemaierus noster, iter Italicum ingressus est. Mittitur ob Arabicam

L

etc. accuratius discendam. Vale.

seribat,

——

Finem imposui lauationi meae contra scabiem: cüm lauissem 3 H. in

EU

4 Weickersheimo. 645. 779.

11 Laui plus 4 H.

15 Zu Broawunbawmius :

danek g

NB!

90 Laui H. 8 mané. Finis lauationis.

20 Entzweihingam. 728. 778.

20 7291

23 105.

30 742.

II Meri

32 Caspar Sauter, per Haegelinum curat perferendas, Sunt in

Stip. Pr(?ncipis).

33 724. Laui H. 86 per dies. 20.

M. Terie]

stantim)g

15 Braunbaumium Zs.

p

22 Diese Stelle liefert mindestens teilweise die Bestá-

tigung zu der von Karl Klüpfel ( Württ. Vierteljahrsh. f. Landesgesch. 10, 1887, S. 92)

19 Dj

ausgesprochenen Vermutung, dass dem Crusius Archive verschlossen gewesen, seien.

Verfüsge

—

59

—

Due

mea aedicula (.ut semper.) inferiore, iuxta meam portam. Satis glaber.

Bugio

Mit lust alles geaessen, und getruncken. Forté plus 1. mensurá per diem.

Anagnostes mihi

]. SchwenckfeldioCalvinis-

flitm

tolam.

fuit (.visitans in-

mum D. Iac. Hailbrunneri,: Neo-

- Yelle

terim lectiones 6

burgi Concionatoris Aulici Pa-

Depf,

quotidie.) meus

latini: usque ad Maii 19.

nepos Ioan. Iacobus:

2. De SS. Coena Domini, D. Iac.

T

peram

qui in hypocaustulo

Schopperi, circa 23. Maii.

balneoli perlegit mihi

3. Von der Augspurg. confession,

excellentes tres libros:

widerwertige censur der Papist.

10

Scribenten.

tran-

Primum opus, est contra Calvinistas, cum Schwenck. in Sacramentis

. Ellas

consentientes: secundum, contra eosdem, et ommnes Sectarios: tertium,

» ipse

contra lesuitas sanguinarios. |

U ex

m ad

Maii 28. Die (-). sereno.

442

88Is,

Conc. 2 Graecé domi annotaui, quas in Ecclesia audiueram.

16

Statuta Vniversitatis, in Aula noua per Notarium (.Andream Wal-

chum.) recitata sunt: Rectore Hochmanno (.auream qui catenam gere-

alibus,

bat.) praefante, et concludente. Olim ambo viximus Argentinae in col-

I ego

| fuit,

legio: beneficia habentes, ille à Biberacensibus, ego ab Vlmensibus. o

Bello Protestantium, Interim Papistico excogitato à Caesare, dimissi fui-

l] Om-

mus, ut nostram fortunam sequeremur et nos, et alii. Coenam nobis de-

08

dit in Senaculo Sapientiae, Rector D. Hochmannus. Ipse sedit cum pri-

n (5

marii, in prima mensa: nos, in 2 mensis coniunctis, hi. (s. wunten)

um de

plura

2

3

Maii29. Die (. sereno, pluuio.

n. Àd

Tneus

D. Georgius Weigemaier (.heri ipse etiam in domo Vniuersit. coena-

en D.

tus, in prima mensa.) hodie demum iter Italicum ingreditur, solus, pedes.

43

yhicam

Vir procerus, niger, | humanissimus, prudens. Rogaui, u& Romá ad me

seribat. Promisit.

n

——

4 Àb ommibus tribus appellor (.etsi &vaEíog.) praeceptor, Haerr, sei dir lob und

du :

danek gesagt.

16 De Iudaeis, programma hodie in foro affixum, ut audio.

24 '729. 148. 144. Tischordnung: 1. Ort. M. Welling. M. Casp. Bucher. Notar. Waleh.

28. 118.

$m m

II. Merid. D. Bocerus. Crusius. Maestl. III. Occas. M. Cell. Ioan. Erh. Rect. Burs.

M. Isráel Moegling. IV. Septentr. M. Erh. Cell. M. Myllerus. L.Deo.

25 Con-

stantinop. amissa 1452,

26 NB!

26 741. 750.

p E

»

$9)

19 Die dritte, 1598 erschienene Schrift hat Philipp Heilbronner (1546—10616) zum

vidl.

Verfasser s..S. 53 Z. 36.

——

60

—

Raabae recuperatio.

Hebraeorum collocatio in

Cor

Wirtemb. Ducatu.

M.

D. Lucae Osiandri expulsio.

xpusöï

t

Weigemaieri profectio: quam ante

golit

Tapooo-

multos annos non poterat obtinere.

I

Ga, Épot-

Ys, hoc

De Chrysodonte: quod is, relicto prin-

Schnr

cipatu, et uxore, fiat (.ut dicitur.)

anno.

cogn

Cardinalis: et quod Cardinalis Belgii,

gpons

10

uxorem ex Hispania ducturus sit.

Ya

Metallorum scerutatio.

juxtà

Secuta est postea Textorum institutio,

Vraci;

(uàe

acoepi

Hoc 29. Mai 8uctuxí« Bxpmodpmvw. 1. quod, cüm horá 8.iterum docu-

15issem in Cicerone: postea H. 3* non docui: quia sonare eam non audi-

ueram: sed, cüm eam expectarem, sonuit H. 4*.

M

2. quod x& Bax(eug, &x c«xxouAtou xA«névt«g cognovi, &g Ooxsi.

epistoi

p

aliquo

Mai 30. Die

O-

sereno.

dun |

Disputationi Ethicae (.praeside M. Vito Myllero.) interfui (.in Aula

liceat.

20 renouata.) et opposui (.respondente M. Sixto Sartore.). Quae. disputatio

(.qui

erat ex l. Ethic. Nicom 3. de inepto Ethices auditore adolescente. Pran-

aliis 5

sus sum (.invitatu ipsius M. Viti) in Stip. Principis. |

jpsi, €

744 Incepi publicé explicare librum 8. Odyss. audientibus me Dominis

acie, ]

TEmis

Hohenfaelderis, Othone et Christophoro.

potuis

25

Maii 31. Die nubilo, $, frigido, vesperi mitiore.

ànni,

habent

Horá 6. usque feré ad mediam X** correxi Declamationes, et sub-

SCripsi.

Antiqt

Coenae adhibitus sum apud D.D. Mich. Zieglerum, à convictore eius,

RE

nobili adolescentulo elegante, Abrahamo Holtzlino, Austriaco superiore:

literas

Fnd.]

soculus praeceptor est D. Ernfridus Gaenslinus.

Seriber

5 Spüterer Zusatz: obit Pataui 19.(.9.) (29 (.0.) Hs.) Mart. 1599.

6 788.

22 142. 74"7. 1Y0. 788. Tüschordnung: l. Occ. M. Hauber. II. Procurator. III. Ort.

D. n

Tllustr

D. Hafenraeff. Crusius. IV. M. Beringer. M. Vitus, Cantatum, Deus misereatur.

26 676. 746. 159.

380 742. 747. 710. 788. Tischordnung : 1. Maestl. Hóhenfelder,

cellarn

D. Engelhardus Entzweihingensis. IL Occas. Ziegler. Nobilis. Gaensl. IIL. Hóhen-

NU

felder. Vitus Myllerus. IV. Ort. Crusius. Holtzl. Burc.

————

91 Aréstoteles, Ethica Nicomachea I, 3 (p. 1095 a, 4 sqq. Bekk.): £tv d& voig zté9eouww

ER

&zoAovOqrvAO0g Qv uctaíos &xovotrat xcl &vodqeAGc, Ex6.07) 10 TéAog doiiv oO yvüGig &AÀC

16 Mem

z oü£r.

—

61

—

Maii asseclá, Mense Iunio.

Iun. l. Die 2l. pluuio, et serenescente, rursus pluulo.

Concionem Graecé scripsi in Ecclesia.

M. Iac. Haettler se apud me sollicité purgabat, de amissis meis ad

XpuoóSov:x literis. Adolescentum multorum partes Declamationum (.ut5

solitus sum.) in Museo meo correxi, qui declamabunt cras.

Literas Memmingá accipio, à M. Dauide Langio, meo (.quia uxorem

Scehneeweissiam habet: meae primae uxoris, Sibyllae Ronerinae beatae,

cognatam.) affine: quarum literarum argumentum, ex meo sequenti Re-

sponso patebit. |

10

Vesperi epistolam Germanicam à M. Melch. Nicolao accipio, ex pago 745

iuxta Schorndorffíam Wéeilera, à vidua Dauidis Wollaeberi piae mem.

quae ait, se nihil adhuc à Principe, pro oblata Genealogia Anhaltina

accepisse. Cupit ex me scire, quomodo sese res habeat.

doe

| audi-

15

lun 2. Die Q. obscuro, frigido, pluuio.

M. Dauidi Langio respondeo: Spero, fratri tuo Iohanni redditam esse

epistolam, quam 20. Mart. ad cum scripsi. Filius eius Iohannes, etsi

aliquoties per M. Placium, priuatum eius Praeceptorem, monitus, non-

dum petiit per literas à Collegio meo: ut sibi extra contub. habitare

| Àula

liceat. Metuo ergo, ne aliquando non ad Magisterium admittatur. Ipseso

Qutalio

(-quia scire veritatem petis, rumore istic sparso.) et Haeselinus, cum

Pran-

alis 5b fuerunt 17. April coniecti à Senatu Acad. in carcerem: quod

ipsi, et alii (.qui latitant.) 14 diebus anté, nootu per oppidum, bini in

Omunis

acie, Duce sclopato praeeunte, vagantes, obvios quosque lacessiuerant.

Emissi 25. April. et in Senatu obiurgati (.quod res seditionem concitare ?5

potuisset.) fidem loco iuramenti, de non ulciscendo, dederunt. Corona

anni, Catechesis (.de quibus ipse quaesiuit, et libenter haberet.) non

b sub-

habent Typographos, nec patronos. Roga D. Med. Waldnerum, ut mihi

Antiquitates Buchshaim. coenobii mittat.

0 eus,

Respondeo praedictae Apolloniae: me hodie fuisse in Nouo Collegio: 30

eriore-

literas eius dedisse (.per| Praeceptorem.) illustrissimo Princ. D. Ioanni746

Frid.legendas. Eius Cels"*" respondisse: ipsam debere supplicationem

——

6 188.

scribere, aut ipsammet proficisci, Stutgardiam: et petitionem suam apud

D. Cancell. Aichmannum proponere: qui ei sit sine dubio opitulaturus.

[I. Ort.

ereatur,

lllustrissimam D. matrem habere illam Geneal. quam in aliquibus Can- ss

nfelder,

cellarius correxerit.

Bihen-

Schedam indidi, qua peto: ut ipsa mihi aliquas antiquas literas mit-

D r

PU

4 69T. 69. 80.

* Memmigáà. 656. 670. 677. 745.

12 Weilerà. 539. 810.

16 Memmigam. 744. 797.

30 Weileram.

37 810.

jri; i

ä

ä

Gu

TiFl

tat (.meo sumptu.) sicut mihi vir eius piae mem. promiserit, quando (.z£guc:.)

i

mecum hic ultimüm fuit. Epistolam eidem M. Melch. Nicolao dedi.

g E

Interfui horá 8. disputationi luridicae: quam nobilis, praeside D.D.

und !

z

Halbrittero, defendit, D. Reinhardus à Gemmingen, convictor eius.

2

]un

Interfui Senatui nostro, ab H. 12. usque ad 3*"*. Interfui postea, et

praefui, actui declamandi meorum. Recitarunt Latina, et Graeca.

Sqr

lun. 8. Die ?l. vario: sed tamen ventoso et satis frigido, pridie Pen-

yonti

tecostes.

pTO (

j, Vi

Horáà 8. materiam declamandi Graecam proposui: quae Latiné ver-

ex pl

i tatur, etc. Lego hoc tempore illa vo0 qwt(ov, quae habeo.

tai, (

Iun. 4. Die (2. Pentecostes, frigido, postea calidiusculo, etiam minute

mili (

pluente.

Gotisl

Conc. 2 Graecé in fano seripsi. Satis quietus mihi dies. L. D. |

urbe :

1447

2]

Iun. 5. Die (. nubilo, sereniore, pluuio, Aprilico, frigido.

Obtuhlt mihi (.donans. M. Kunius 2 carmina de Pentecoste, Graeca

docto,

