16 (.Alcaicum, et Elegiacum.) elegantia.

me n

Venit mox (.antequam in templum mané iremus.) D.D. Andreas Baier

adhuc

lurisc. me invitans ad profectitiam coenam Discipuli sui, D. Reinhardi

pora

à Gemmingen, Gallias petituri, domi D.D. Halbritteri futuram.

meà: ]

9

PA

[U

1 Georg. Braun iunior,

logot

Renuntiantur, matrimonio j

Sartor

Chroni

contracto,

l

|

Anna Maria, Nicod.

Cipere

i

Frischl. filia.

gcriber

Cone. 2 in Ecclesia scripsi. Postea in coena praedicta fui, à sexta

1 6t

z5 H. ad X ** feré: plerisque diutius manentibus.

nion 2

Erat et tertia mensa, separata, Ortum versus: in qua, iuvenes no-

3 M

biles: et M. Erh. Cellius, et M. Vitus Myllerus.

Pastor

CHSWRILIRR

Fercula plurima, etlautissima (.ut, principió in singulis 3 mensis no-

6 àu

vena.) ac vinaà optima.

21 lutz

30

Nova ab affine W. Ronero. E Vienna 29. Maii. 2 *eucó8ovc, à Vienna

E

0 n

Morauiam petit, etc. Constantinopoli 500 domus conflagrarunt. |

Crusius

m

é

48

lun. 6. Die $. subsereno, pluuio.

Exenpl,

gridüst

Oyetp* Ó vetvov pou xepaoqveUc, vplg DAaxvtxby xai Vopopoon xóv« mpocs-

Lieden

Gaptsev.

i Tage

gtlegi u

6 744. 162.

15 739. 763.

25 744. 2 mensae coniuuctae. TOschordnung:

Folio 1

ergthien

L Ort. Crusius. D. Dan. Moegl. II Merid. Christoph. Hohenfelder. D. Magir. D.

Halbritter. D. Nie. Varnb. D. Gerlach. III. Oecas. Com. Waldec. D. Cancell. Heerbr.

Geschigd

IV. Septentr. Baro Land. D. Hafenraef. D. Siguart. D. Harprecht. Otho Hohenf. D.

Do (

Ziegler.

80 Vimà. 735. 749.

39 729. 180.

ierlage :

Aiehit. d

18 In Reinhardl wrsprüngliches c gedndert in n 32 conflagarunt Hs.

Wid den

6

DI

33'9'&:.)

li

Titulus chartae de Hebraeis Mercatoribus, T'ybingae ad Curiam pendentis.

Wier Frid. von G. G. Hertzog zu W. und T. Graf zu Mümpelg. Herr

ADD

zu Haidenhaim: Ritter der baiden Küniglichen Orden, in Francreich

N

und Engeland.

t3, f

lun. 7. Die $. frigido, sereno satis, et tamen nubilo, tandem pluuio.5

Scribo 1. D. Hoeschelio. Mitto ei Chaleocondylem commodató, per

Pon

nuntium Tybing. Hansen Kost. Si volet edere, et mea ibi Scholia addere:

pro candore suo faciet non sine mei mentione. Peto deinde ab eo multa.

l& ver

l. Vt Terniones O et P mittat. 9. Indicem Graecorum M. Ser. quae

ex proximis nundinis acceperit. 3. Vt ex Scaligero mihi exscripta mit-:0

Dmute

tat, quae is de me scribit. 4. Quis o «qooc, et quando, fuerit. 5. Vt

mihi emat, ac mittat «'. Kurtze erklaerung der Fürstl. Praelaten dess

Gottshaus Einsidel. München in 4. f'. Descriptionem Viatorii, ab una

urbe ad aliam veniendi. Norib. in 16.

Otaeea

2. D. Casparo Sautero, humanissimé. 1. Gratias ago pro libro pio eti

docto, donato, quem iam inceperim legere: et pro tam honorifico de

me iudicio, plus quam quae299. 9. Me etiam, sicut ipse, mirari, quod |

; Dajer

adhuc viuam. Quotidie igitur dicere: Vnde tibi, Crusi, tam longae tem- 749

Inhardi

pora vitae? etec. 3. Scribo ei de Graecolat. Catechesi, et Corona anni,

meá: nullum esse Typographum, nec Maecenatem: licet eae sint Theo- 20

logorum testimoniis approbatae, etc. 4. Ab Augustanis mea Sueuica

Chronica, propter D.D. Mylium, etc. fuisse repudiata. 5. Me hodie in-

cipere breues Graecolat. conciones, in aliquot Psalmos Germanicos

Scribere: nec curare, etiamsi omnes tales labores perituri forté sint.

à sexia

7 émwpxof. Dem eéhrwirdigen herrn Caspar Sauter, Pfarrherrn und Se- z

niori zu Augspurg bei S. Anna, etc.

165 10-

3 M. Tobiae Eisenmengero, Ecclesiae Lucenhausensis apud Vlmenses

Pastori. Ostendo, circa 1547 annum, patrem meum Mart. Kraus, ibidem

ISIS DO

6 Augustam. 735. 767. 194. 709.

15 Augustam. 737. 761.

23 785. 818.

27 Lutzenhausam. 761.

Vienna

6 Gemeint sind die 10 Bücher der íorooíe. des Laonikos Chalkondyles, die

Crusius 1575 von einem von dem Heidelberger Professor Wilhelm Xylander geliehenen

Exemplar abschreiben liess. Jelzt Cod. Tub. Gr. 11,3, vgl. W. Schmid, Verzeichnis der

grieclischen Handschriften d. Kgl. Un.-Bibl., Tüb. 1902, S. 27 f.

28 Die deutschen

[

(JJ-

Iiederanfánge, die bis zum 31. August 1598, am dem die Arbeit zu Ende war, háufig

im Tagebuch begegnen, wurden, soweit Abkürzungen begegnen, stets aufgelóst. Zugrunde

gelegt wwrde hiebei das ,Gross Kürchengesangbuch^ für Württemberg, das 1596 4n

od :

Folio bei G. Gruppenbach in Tübingen erschien wund mur eine Neuauflage der 1583

lagir. J.

erschienenen Oktavausgabe 4st, die 1591 einem Neudruck erlebte, s. Chr. Kolb, die

Geschichte des Gottesdienstes in der evangelischen Kirche Württembergs, 1913, S. 50 f.

. Hieerbr.

henf. D.

Dem Crusius scheint aber dieses Buch oder dessen Vorgünger in Oktav micht als Um-

terlage gedient zu haben, da 4 Liedamfánge (vgl. die belreffenden Anmerkungen) sich,

——

—

micht m grossen Kirchengesangbuch, das inhaltlich sich mát der Ausgabe von 1583

und dem Newdruck von 1591 deckt, vorfiden. Vgl. auch. S. 64 Anm. 2. Abt. Z. 14.

—

64

—

al

fuisse Pastorem: et bello Protest. multa passum esse. Oro, ut commodató

neru

mihi mittat M. Scr. auctores historiarum, quos habeat (.ut ex M. Aubel.

Iuc

cognouerim.). Wilibaldum Eustadiensem, familiarum Germaniae descrip-

torem: etitinerarium Heddonis Argentinensis: qui ambo circa 750. Do-

5mini vixerint. Me breui, sine eius impensa, remissurum. Mittat autem

li

ditio

mihi per affinem meum, D. Wolfg. Ronerum, etc. Mitto ei Irenam.

gatit

4. Affini Ronero, ut has literas, vel fasciculum, Lucenhusam mittat:

D

et, si quid inde accipiat, ad me mittat, sine sua impensa. |

Vul

50

Iun. 8. Die ?l. aliás pluuio, aliás sicco, tepido.

10

Coneionem in templo Graecé scripsi, ex ore D.D. Siguardi Parochi.

'

J

Principium Graeci et Latini Epigrammatis mei in comoediam Thomae

enne

Birckii, excudi à Gruppenb. inceptam, correxi. In Senatu 2 H. eramus.

frust

Iun.9, Die O

sereno.

N

Seribo ad affinem Annam Reihingam: quae oret virum suum D. Bern-

ï

(a

:shardum: ut efficiat apud Hsslingenses, an possim apud eos 300 fl in

Y

censu annuo collocare.

]us, ;

Correxi reliquum Graeci Epigram. in comoed. Birckii.

dimi

Iun. 10. Die h. sereno.

Tl

ilis t

Oorrexi partem Lat. et German. Epigramm. B. Postea, etiam reliqua.

ne QU

20

Iun. 11. Die (2 Trinitatis S. serenissimo.

pas

Duas Conc. in Ecclesia Graecé scripsi, et 3!/; H. in Senatu fui.

F

Weigenmaier (.:60 aivxQA. Aéyovvoc.) habet 200 fl. à Principe: ut tan-

YacCa

tum !/, annum absit. Dicitur non missus à Princ. sed supplicando ipse

;

derm:

abitum obtinuisse.

pocul

25

Iun. 12. Die (. sereno.

pernu

Post 8 dierum Pentecostes vacationem, iterum docemus ommnes. Accepi

valde

literas ab affine Ronero, et à D. Ioanne Maiero. Vterque meas literas,

àLar

751et Maierus sua Memmingensia | accepit. Nebulo Auriga Cronenhansius,

1163 ]

non tradidit fasciculum meum Ronero: sed uxori Maieri, eo absente:

j

im d

30et 10 kr. ab invita exegit: cüm tamen debuisset contentus esse merce-

dula mea. Maierus perlegit meam lrenam, et relégit, ac commendat.

ipse i

ullam

Laudat etiam studium conquirendi Sueuica: promittit suam operam:

hodie

2 Quod hos habeat: seripserat (.seriserat Zs.) mihi Aubelinus. 728.

7 Vlmam.

141. 150. '751.

10 À 7. Iun. usque ad 8. Graecé scripsi explicans «2, Vatter

COnsi:

afïern

unser imm himmelreich.

11 783. 722.

12 Zu Gruppenb.: Exempl. 1000.

14 Esslingam. 762. 764. 68.

14 9.Iun. Graecé explicui, Ein Kindelein S(o)

ele, ]

——

L(obelich). Im , Gross Kirchengesangbuch* von. 1596 (vgl. S. 63 Awm. 2. Abt. Z. 23) st

H

,€in Kindelein so lobelich^ der Anfamg des zweiten Verses von ,der Tag der ist so

frewdenreich".

19 10. Iun. Christ unser herr Z(wum) I(ordan) K(am). Et, Christ

li ;

lag in T(odes) B(anden).

22 42.

26 Vlmáà. 749. 761. 665.

28 Absolui

aigdi

psalmos, Christ ist erstanden: et, Auff disen tag.

Diar

——

—

65

—

lodati

Aube]

salutat D.D. Harprechtum, suum olim hic et Spirae commilitonem. Ro-

AC

nerus ait, Sueuos, si opus sit, 10 000 missuros amplius in Vngariam.

Lucenhusam mea sunt missa.

) Dy.

Nova Ronerica.

dütem

T

Pacem inter Gallum, Hispanum, etc. progressuram. Granensium se-5

Dittat

ditio, quod stipendia non soluantur, Schwartzenbergius sedaturus. Gras-

sationes nostrorum in 'Turcas.

Epistolium à D. Hala, nihil praeter superiora habens: quia 9. Mart. datum.

Vult, filium Magistrum, adhuc se in utraque lingua exercere. Bis docui.

iochi,

Iun. 18. Die q. sereno. ().

10

lomae

Vxor vaccam, quam me inscio vendiderat, à Lentzio Lanione, qui

'àmus,

emerat, moxque vicino meo Figulo (.ante persolutionem.) vendiderat,

frustrà eripere Figulo est conata, iudicio Rectoris mag(n.» Hochmanni.

Dem-

Nuptiae hic, inter Preissium Sartorem, et Nicod. Frischlini filiam.

Hl in

Cancell. Aichmannus lauare incipit in balneis Cellensibus. Bis docui.is

Vxor, etsi Rector suadet (.adfuerunt enim vesperi Lanius et Figu-

lus, apud me, deinde ad Rectorem, repetentes vaccam.) tamen vaccam

dimittere 6 stabulo non vult: licet Pedellus | bis vesperi (.me ad coe-

nam sedente.) venerit. Dixi ego horá 12. Rectori, me permittere, ut vacca

liqua,

illis reddatur: etsi uxor me inconsulto, et inscio (.càm antehac vetuissem, 752

ne cuiquam venderet: quia se vendituram dixerat.) vendiderit: et hodie ex 21

ul

pascuis domum per puellas rapuerit: quod nondum pecuniam Lanius soluisset.

it tan-

Figulo et Lanio vesperi respondi: si uxor et filia velint, reddere

) pse

vaccam, me non vetiturum: licet eam, proximo die Q. me inscio vendi-

derint. Et tamen me ipsorum conscientiae hoc indere: si uxores eorum ss

poculum argenteum, etc. ipsis inconsultis, venderent: num hoc essent

permissuri! Pedello dixi (.ut et Lanio anté.) uxorem esse aegrotam

A ctepi

literas,

valde: sedere per totas noctes in lecto: quia non possit cubare: esse

ADSIUS,

à Lanio importuné veniente obrutam, in dolore capitis eius: cüm, filiá

sente :

mea non permissáà prius hypocaustum ingredi (.quod diceret, sie wurdeso

[ner(-

im die kuh zu hoch bieten: er wolte saelbs mit der muter handlen.)

jendát.

ipse introiisset, cum magna uxoris molestiá. At nec lanio figulus adhuc

jeram :

ullam pecuniam dedit (.sicut ambo coram me fassi sunt.) etsi Rector

——

hodie dixerat, persolutionem esse iam factam. Minantur uxori iudicium

Vlmam.

consistori. Non | potest ipsa respondere: sed dolor hic ei mortem ss

, Vatter

j 1000.

afferre potest. Cogar ego contra voluntatem meam pro ipsa respondere, 753

in S(0)

etc. Filia hodie ad minorem Praefectum iuerat, conquerens: qui iussit

. 49) tsl

4 749. 753.

8 Francofurto. 733. 755. 794.

11 Absolui Psalmum, Es

r üsb 80

isb das hail.

13 Vaccarium negotium.

; (hnst

10 Die Deutung des Zeichens Q ist, trotzdem, Auskunft bei sachwerstündigster Stelle

Absolui

eingeholt wvurde, bis jetzt nicht gelungen. Vgl. S. 89 Z. 35 und S. 86 Z. 13.

Diarium Crusii II.

9

—

—

66

vaccam retineri, bis auff weitern beschaid. Vesperi p£0ucoc suadet red-

dendam, filiae. Tandem uxor Figulo, improbo et pertinaci, reddidit.

Nam etiam Praefectus, &o:«víjoxg &aovo0, suaserat. Vetui ego uxori,

Fa

nihil amplius me inscio vendere.

Tince

Iun. 14. Die 9. serenissimo.

r

Nova Wellingiana.

Pragá. 8. Iun.

(o

'lTransyluani Turcis eripuerunt ein sehr fürnaemb graentzort an der

*

Thonau, Molta genannt, et destruxerunt.

10

Cardinalis Transylu. exercitum colligere dicitur, occupandae Transyl-

Tis

uaniae causá: existimans, se post Principem Transylu. esse proximum

Dos

haeredem. Caesar misit Carolum Magnum, mit dess Ertzhertzogen Maxi-

espol

milian küniglichen Titels auftkündung, in Polen.

noren

Freibeuter, Turcis praedando vil schaden gethan.

Ti

15

Lugduno 4. Iun.

quibu

Dicitur generalis pax inter Reges, etc. procedere.

pundi

Romá 6. Iun.

Titeri

Nomine Papae absentis, Romae celebrata sunt gaudia, emissae bom-

Comm

bardae, Te Deum laudamus in omnibus Templis cantatum, propter pacem

dem 1

zointer Reges factam. |

sonde

154

lTurceà misit nouum Bassam in Bosnam: quem prior Bassa, cedere

Odys

nolens, concidit.

e886, |

Pragá 13. Iun.

in su

T'artari 8 obsides 'Transyluanis dati: Tartaros non amplius exituros

nuntc

es contra Christianos: sed fortassis etiam in Turcam ituros.

ii

Brugari, in potestate Caesaris nostri futuri.

'l'urcae à Mauris vexantur, Moren.

Ex Bosna praedam egerunt Croatae.

M&

Maximilianus profectionem parat in Transyluaniam.

Vili

30

urca dolens, et minans, propter Raabam amissam, matrem suam é

]p8h, (

Constantinopoli amandauit, et 4 proceres interfecit.

De

Incipio, deficiente vetere, nouum austerius Brackenhaimense vinum

ä

Dic

bibere. Vnde, mihi raucedo quaedam.

Vectun

Tres fratres Geymanni, in Gailspacho op. super. Austriae.

landis

6 751.

1 Alteram vaecam uxor gen lesingen, apud Catharinulam verstellt,

21

191.

8 Absolui Psal. Nun frewt euch L(veben) Ch(ristem) G(mein).

32 Veteris

vini mensura 9 baciis venditur.

ll (0e

11 existimantem Hs.

19 Carolus Magnus ist Carlo Magno, ein italienischer

à N

Agent im diplomatisch

en Dienst Kaiser Rudolfs II. und seiner Nachfolger. Zu dieser Mis-

Für

10 AbSl

sion vgl. Mitteilungen d. ósterr. Instituts für Geschichtsforschung Erg.- Bd. 4 S. 267.

15 758

diese Auskunft, die durch die Güte von Herrn Dr. A. Turyn àÀn Warschawu vermattelt wwurde,

97 'Tur-

189

sind wir Herrn Dr. K. Tyszowski in Lemberg zu grossem Dank verpflichtet.

cis àn der Hs. irriümlich für 'Turcae.

erlii, e

I

——

2

tU red.

loan

. Paulus 18; An.

dddit

Ioan

. Ludouicus 17

Praeceptor, Cyprianus Vbelhaubt

üxrj,

Ioan

Vlmensis. Mecum horá 12. fuit.

. Georgius 16

Famulus,

loan. Anomoeus, Matthiae Anomoei Med. D. et Rectoris

Lincensis cognatus. Ibunt cras Argentinam.

b

Tres Barones Gorgeri, qui unà venerunt, hic in Nouo collegio viuent.

lun. 15. Die 9L. serenissimo, et calido.

Àn der

Concionem Graecé scripsi. In Psalmis perrexi. |

Iun. 16. Die Q. serenissimo, etiam tonante et pluuio.

155

l'ànsyl-

ximm

Es blüen die trauben. Warm.

10

Maxi-

Post horam 8. eram in Disputatione Iurid. praeside D.D. Magoeiro:

respondente Iusto Eccardo Hesso. Opposui, dandos esse curatores mi-

norennibus, etiamsi eorum aliquis bene rem suam gerat.

Literas M. Philippus Alb. Hala, à patre suo accepit, Iun. 7. scriptas:

quibus me salutat: et indicat, Typographum promisisse, Apologiam adis

nundinas proximas exituram. Schedulam dedi filio Halae, suis ad patrem

? bom-

literis includendam: qua peto, ut ambas, Iliadem et Apologiam, sibi

pacem

commendatas habeat. Instet Palthenio, ut ne animum abiiciat, sed Ilia-

dem recipiat excudendam. Ich hoffe zu Gott, es waerde in nit gerewen,

Cedere

sonder reichen, mAout(Gew. Dicat ei, etiam praestantius lliade opuszo

Odysseam, et omnia Homeri, à me commentariis $«unoccoig absoluta

esse. Si non potest recipere quaerat tecum alium Typographum: sicut

xilüros

in suis ad me literis, candidé promisit. Quandonam mea senis ossa bono

nuntio reficientur? etc. Intelligo fratrem D. Oseae, D. Georgium, esse

Wildpergae, et huc venturum.

25

Iun. 17. Die f&. sereno, calido.

Mecum pransus est bonus D. Georgius Hala, D. Oseae frater: qui

Wildpergae haereditatem creuerat (sic/)J. Etiam coenatus mecum est,

uam é

ipse, et iunior Hala M. et D.D. Ziegler Decanus. |

vinum

De praeterita Angaria absolutus sum, ut nihil negligens in lectionibus. 756

Dicit nobis D. G. Hala. 1. Principem nostrum, à Canstadio naui de-ai

vectum esse Hailprunnam usque: quod velit Nicrum facilé rebus por-

tandis facere nauigabilem.

"n

2. nocte, diem. X V^ Iunii secuta, horá XI* circiter, per !/, horam,

! Veleris

Em

in coelo tanquam pugnantes visos esse, et bombardas auditas, ac ignes s5

ioisdur

9 Malatesta.

7 Absolui Psal. Herr Christ D(er) A(ínig) Goties Sohn.

s JMis-

10 Absolui Psal . Nun welche hie I(Ar) H(offmung) G(ar) Et., ó haerr wer wirdt.

(r. Für

15 758.

]l wpurde,

16 Franckfurt. 751. 724. 760.

27 Absolui, An wasser F(lüssen) B(abylon),

28 '89.

91 Dicitur L. Osiander, Esslingae pro concione explicuisse causam sui

92 Tur-

exilii, et homines illacrymasse, Eum Vlmam expeti. 727.

84 Zu XYV Iunii: Al. X.

5*

—

——

68

spon

tanquam bombardis emicantes conspectos: Herrenbergae, Gylstae, et

cireum illum tractatum. Nam homines se invicem excitasse ad viden-

tanti

mae

dum et audiendum. 3. Henricus Steph. obiit pauper, relicto docto filio

Vendi

Paulo. Typographi pereunt.

preSS*

Iun. 18. Die (-). sereno, geschwilch.

mino

Surrexi mané H. 4. et tamen Hala iam exiuerat, discedens. Eat feli-

petiit

citer. Statuta Facultatis nostrae recitauit Decanus noster. Conc. 2 Graecé

invel

Scripsi.

Iun. 19. Die (. sereno, plus minusque. Geschwilch.

10

Horá 7. visitamus Contubernium, praesente D.D. Gerlachio, absente

Se

]'

Cancellario, quia f«pónouc x«l BpaO0mouc. c/. Recitabat Statuta Contub.

jpson

Rector, M. Ioan. Erh. Cellius. Adolescentes fidem dabant. p'. Decanus

1401

interrogabat de Oeconomia, et de moribus Studiosorum ac Pistoris et

quoti(

habet

famulorum. 1. Rectorem. 2. Magistros. 3. Depositorem M. 4. Oecono-

151»um. 5. Pistorem. 6. Coquam. 7. Famulos iuratos, et caeteros. |

6r

454

Famulis non iuratis dictum est: si rursus querela de eis oriatur

isul.

caete

(.negligentiae, petulantiae, vini, strepitus.) eos dimissum iri.

Literae M. Iacobi Maieri, mei generi, 26. Maii datae, hodie vesperi allatae.

Accepit meas, et D.D. Hochmanni. Vxor, de vita saepe periclitata,

20et abortum passa, vix tandem convaluit. Filium Ioan. Martinum non

U

mittit: quia D. Hochmannus satis contradixit. Filiolae non facit men-

el am

tionem. Meae uxori, socrui suae, valetudinariae, condolet, et solatia

o

dicit. De D. L. Osiandro dolet: sed eum tantüm suis, et sibi, consuluisse

nizan

dicit. Itaque M. Iacobum esse impeditum ab eo, ne in Ducatu conditio-

25 nem inveniret. Miratur, t5v yguoó9ovt« fieri Cardinalem: cuius uxor sit

Pa

iam Viennae in Monasterio, etoc.

Noua ab affine W. R.

Ho

Sunt eadem cum proximis Wellingianis. lesuita quidam conatus est

hitten

M

Comitem Mauricium, percussore conducto, occidere cultro veneng,to.

80

Iun. 20. Die $. pluuio feré.

horto

dum :

Horá 6. usque ad mediam 8** audiuimus Rationes generales Oeco-

modie

nomi Contubernii, praesente D.D. Gerlachio.

758

(

08nc

Horá 8. huc eiofA«ce Princeps noster.| Literas D. Oseae Halae (.per

wol

filium eius, qui patruum Georgium Stutgardiam comitatus, rediit.) accepi,

COnsu

35 datas Iun. b. Acceperat meas, Maii 8. scriptas, ad quas his literis re-

Prine

* Absolui, Auss tieffer not.

11 Absol. Ach Gott V(on) H(?mmel) sih . darein.

Gar «

90 Werdà. 706. 771.

96 Zu Viennae spáterer Zwusatz: non.

26 Zu Mona-

29 '53.

82 Absolui, Ich rüf zu dir.

sterio: à Regina Elis. Gallica condito.

94

Et, In dich hab ieh gehof(fet) H(err).

934 Francofurto. 755.

86 724. 160.

fyl

1 Gylsta, Gylstae — Gültstein bei Herrenberg vgl. Diar. 1596|97 S. 207 Z. 32.

Eln fe(

um C — —— Á

—

69

——

& el

spondet. Vrget quotidie Defensionem. Promittunt liberaliter, sed cunc-

"iden.

0 filio

tantur: praetendentes, se prius incepta nondum absoluisse. Instabit ta-

men. Curae est profectó ei commentarius meus Homericus. Bassaeus

vendidit Typographiam suam. Sic et haeredes Egenolphiani. Nam im-

pressores sunt insolentiores: et apud Magistratum ausi accusare Do-5

lfl

minos Typographos. Chytraeus per literas, ad Oseam quas scripsit,

Tàec

petit nuper, quosdam suos ibi Tomos excudi. Sed non potest Oseas

invenire aliquem, qui facturus sit, etc.

Lauabam in solio domi suauiter.

Noua Wellingiana. Vienná 14. lun.

10

)venfe

Serinenses milites. 300 Turcas Sigethenses 800 profligarunt: capto

ohtub,

as

ipsorum Duce, et aliis 17 TTurcis: atque ad 300 occisis. Ipsorum veró,

lls el

140 perierunt: caeterorum non ultra 80 àgAe«feig discesserunt. Vienná

quotidie magnae bombardae, et naues, expediuntur. Palfius 6000 militum

:C0n0-

habet.

15

!

niatur

Grano 6.Iun. scriptum. FreiHaiducken 500 infra Budam in quadam

insula | latentes, noctu 800 Ianizzaros obruerunt: multos occiderunt: 759

|latae,

caeteros fugarunt: et commeatum eripuerunt.

litata,

Tartari 200 Albam Regalem intrarunt.

Venetiis 19. Iun.

20

1l non

Tüen

Viro sexagenario, qui pecuniam circumciderat, dextra amputata est,

et ambo oculi effossi.

solatia

ültsse

Constantinopoli, Spahi iussi Vngariam petere, recusarunt: quia Ian-

nizaris eam necessitatem potius incumbere. Hinc, lites et caedes.

1ditio-

xOr git

Antverpiá.

25

Pax inter Reges, promulgata. Die Staden trawen nit.

Iun. 21. Die $. serenissimo, vesperi secus.

J est

Horá 6. usque feré ad 9** correxi Declamationes, et subscripsi: Nun

l0

bitten W(ir) D(en) H(eilgen) G(eist). Foenum ex Oesterbergico nostro

horto inveximus: iuuante Oswaldo Freuelio. Fruebar otio ad scriben- 30

(Jeto-

dum Graecé in Psalmo. Post horam sextam vespertinam, tenebrae, im-

modica tonitrua et pluuiae: periculo meis ad Dominum precibus auerso.

Coena, mihi et familiae sapida. Es schmeckt mir aessen und trincken

e (per

wol. Etiani austerius huius anni vinum, Bracknangense: quod nuper,

36l

]s re-

consumpto vetere vino, bibere coepi. Alii ante me usi sunt vino nouo.35

——

dareun.

Principis praesentia in arce, et omnium eius ministrorum, summa quies.

Gar still. o08£v« &GdoxaAov sig &otlaotw xaet. |

Mona-

7ü dïl'

3 At apud eius emptores nihilominus curat excudenda, quae vult.

10 761.

] 760'

——

761.

2* Dies occisi Imp. Phil. Irenes viri.

98 '144.

29 Absolui Psal.

D

?.

Pa

Ein feste B(urg).

91 Sceribit ad me Baro Ioan. Starembergius. Accepi Iul. 21.

—

70

—

760Iun. 22. Die 2l. sereno et calido admodum. Nocte feré tota, tonitrua.

Mané H. 6. Princeps abiit. Concionem Graecé in 'Templo scripsi.

-

M. Hala scribit ad patrem. Eum salutabit meo nomine et orabit, ut

apud emptores Typographiarum tentet, an mea recipiam excudenda.

5

Epitaphium meum Graecolat. de obitu D. Machtolfi, ad finem con-

ä

cionis M. Neoboli de illo funebris, à D. M. Erh. Cellio excuditur. Est

tantüm quaternorum Hexametrorum. Nocte, horáà 12. usque ad 2*"

Pro

:

vigilauimus et orauimus, propter tonitrua terribilia, et fulgura continen-

tia. Da das erst gross waetter auffhoret (.-nach welchem ich mich wider

filia

10 gelegt.) kam das ander post horam 1** vil grosser. lm ersten waetter,

[(IA

fulgura micabant ex omnibus 4 plagis coeli: das ander, war alles ob

g

der Statt Tybingen. Sed fulgura ab horá media 10* feré totam noctem

insel

continenter micuerunt, sine tamen fulmine.

Iun. 23. Die Veneris obscuriore.

M..B

e

i5Interfui Disputationi Magistral, de temperantia, praeside M. Myllero.

10)

Nuntius Phil. Walther mittitur à Principe nostro Onoltzpachum: |

761 ut postulet denuo à D.D. Victorino Streitbergero 500 fl. abzug de haere-

ditate: quam cepit à socero suo, M. loanne Künigo, piae memoriae,

(

flia eius ducta, Reginà nomine.

ad 4

20

Nova accipio ab affine W. R. quae sunt eadem cum praecedentibus

T0n.

Wellingianis. Ordines Belgii, non in foedere Regum comprehensi, sed

im

id recusantes, conducunt milites, ab illis dimissos.

M

Accipio et literas Lucenhausá, à Tobia Eisenmaengero, nullos libros

Payl

mittente: Sed eos (.quam ait verissimam excusationem esse: et orat,

25 non aegré ferri. apud Pomeraniae Duces esse. Ait, patrem meum, inte-

(

grum sexennium praefuisse Ecclesiae Lucenhusanae. Mittitt Rhythmos,

qui in ea Parochia reseruentur. Nach im (.Paulo Riethman: qui obiit

l

24. Mart. 1542.)

Mf.ltþ

kam gar ein frommer man:

qui

80

Hiess Martin Crusius mit nam.

uxor

Der imm ehstand erzeuget schon (.ex Magdal. coniuge, casta et cordata:

Mag

Temo

propter xetope)uo« inter tumultus bellicos, res bene et viriliter gestas.)

gar einen wolgelehrten man:

genu

auch g'nannt Martinum Orusium:

per :

95

Der zu Tübing'n imm Hertzogthumb

8a6pi

Würtenberg Graeca profitirt,

9 Absolui, Nun bitten wier.

4 Francofurtum. 755. 7/58. 759.

7 Tempestas

790 !

nocturna cofep&.

10 Grosser (Grossen Hs.) platzraegen.

17 Absolui, Gott

Touur

Vatter W(ohn) V(ns) B(ey).

20 Vlmà. 750. 758.

98 Leutzhausáà. 749.

1. 1

6 funebri Hs.

DA

—€——— ——

litrUa.

und vil geleerter Leut gebirt.

Der vatter war ein b'staendig man:

Cripsi.

'it, t

wolt's Interim nit naemen an.

lenda,

Was daer nit wolt, das nam gaern am,

Con.

Chrysostomus ein presthafft man, etc.

- Est

Gratias pro Irena agit. |

] 9m

Ad CI. V. Dominum D. Danielem Moeglingum in Acad. Tybing. Med. 762

tinen-

Professorem, etc. D. et fautorem suum colendum.

Wider

S. per Christum. Clarissime Domine D. Daniel Moeglinge: de charae

ielter,

filiae meae 'Theodorae valetudine sollicitus, ipsam ad D"*" V, mitto,10

&8 ob

consilii petendi causá, etc. Itaque ipsa, de sua infirmitate exponet. Ego

gratus esse studebo. Bene m«votxi valeat D* V. 28.lIun. 98. Huic

Octem

inseruire studiosiss. M. Martinus Crusius.

Horá 3. usque ad 4** mei Auditores declamarunt Lat. et Graecé,

M. Mich. Maestlino praesente.

15

c

,

yllero,

àx Tfj; &xponóAewc &O(0ovto mpótspoy &v

7

!

D

16* G MET

n

D

QX OLyOU,

vot; &l

lum I

vóy KeAAdptov. vOv O£, ob0Év.

lhaere-

Iun. 24. Die f. S. Ioannis Bapt. nubilo et sereno.

Variae,

Conciones 2 Graecé scripsi. Nepotem loannem lac. Esslingam misi,

nühus

ad Ánnam Reihingam. 1. num census apud Essling. lo|cari possit. 2. an 763

non repertae sint antiquitates. 3. ut illà exequatur ea, quae consignata 1

l, sed

à me in charta habeat.

M. Chunius mihi Iambicum dimetrum Graec. de hoc festo S. Ioannis

Tibros

Bapt. affert.

; Oral,

25

, inte-

Iun. 25. Die (-). sereno.

thmos,

Conc. 2 Graecé scripsi.

| obit

Reddidit mihi Iacobus 'Tydaeus Pyricensis Pomeranus, literas D.D.

Matthiae Anomoei (.Physici prouincialis, et illustris Scholae Rectoris:

qui iam habet duplum de Schola salarium, scil. 600 annuatim fl. et

uxorem, ac filium 15 annorum.) quibus commendat mihi hunc Tydaeum, ao

rdata:

Magisterii candidatum apud nos futurum. Se Memhardo, qui ab officio

remotus fuerit, successisse. Euum incidisse in vetulam viduam (.Kühber-

Jestas,

zerinam 50 millium dominam, os barbatum peplo tegentem.) et sibi sem-

per suspectum fuisse. Solitum enim esse aliorum intercipere literas. Se

saepius ad me scripsisse, nec responsa accepisse. (.At ego nullas ipsiuss5

9 Absolui, Es woll uns Gott G(enádig) S(sein).

14 746. '169.

19 705.

npestas

750. 764.

90 Absolui Wer in dem scehutz.

24 '141. '164.

25 Indui

yi, 6dl

nouum thoracem nigrum, cum punctulis extantibus.

28 Lincio, D. ÀAnomoeus,

qUT.. T9T. 9.

|4d.

29 Zu qui: Haec, Tydaeus.

91 Zu officio: praefuit 29. A.

32 Zu Kühbergerinam: Haec Tydaeus.

—

12

—

fjoci

acceperam.) Sibi à Memh. plurimum esse nocitum in sua praxi: et, ubi-

m s

cunque potuerit, impeditum esse. Se veró hanc conditionem nunquam

1211

ambiisse: sed rogatum à Proceribus suscepisse, stipendium duplicantibus.

Placere sibi vitae genus: mensem iam unum et alterum praefuisse,

I

ä

Vale

764 numerorum Discip. crescere. | Se, et Scholam suam, quam saepe ornaue-

chius

erim, mihi commendat. Scripturum ad me posthac plures, quas non in-

gratas mihi fore. Datae 25. (.15.) Iunii, Lincii. 1598.

et H

H

Filiae x&9«po:; ex Pharmacopolio.

[oan.

M. Albertus Kunius, mihi Hymnum Alcaico carmine Doricé scriptum

10 donauit.

Turc

Mich

Iun. 26. Die (. sereno.

Cani

Theodorae est sanguis missus infra genu dextrum, mané. Nepos meus

Esslhngá bene redit sub horam 3** pomerid. adferens literas ab Anna

Tie

st M

Reihinga, quae meas literas acceperat. Volunt Esslingenses pecuniam.

15

i

Horá& 4. vesperi, et póst, incendium existit hic, Bei der Eich. Ab arce,

seer offt geschossen (.credo, tricies.) et in Templo S. Georgii, sturm

Inf

geschlagen. Combusta est domus et horreum, coniuncta: remanentibus

tantum infimis 2 contignationibus. Grosse noht. Concursus etiam Pro-

fessorum aliquot, ac copia Studiosorum, strenuorum. Ettlich Leschen-

15

20 der beschaediget. Dominus domus, vinitor est, satis diues (.ut pro tali

Dx

conditione.) senex Georgius Waiblinger. Celebrauit nuper sponsalia, cum

quadam ancilla. Sic et filius eius. Incendium, aut ex recenti foeno ortum,

D

et M

aut &v subiectum. |

;ä

Ho

765

Iun. 27. Die $. sereno, calido.

25

M. Erh. Cellius, collega humanissimus, mihi donauit concionem Ger-

libell

manicam: à M. Ioanne Neobolo, Aentringensi pastore, habitam, in funere

D. Licentiati Iuris, Ioan. Conradi Machtolphi, etc. cui addideram «etpc-

0h

cwyoy Graecolat. Excudit pulcherrimé Cellius ipse.

Boebl

In Psalmis describ. priuatim versor: in Scholis bis doceo. Furi

LOP.

Ia!,

socaptiuo hic, à Diaconis consolatio fit, cras suspendendo. Er kan's

matre

Vatter Vnser, und den Glauben (.laider.) nit.

OO

Iun. 28. Die 5. simili.

lauan

Ab hora 6. usque ad mediam 11*^* interfui Senatui: quando rationes

M

n

bienni reddebat D.D. Matthaeus Aentzlinus. Condeputati eius erant

3

1 Absolui, Mit frid und freud I(ch) F(ahr) D(ahin).

6 Cantum descripsi,

Th

Wann mein stündlin V(orhanden) i(st).

10 7698.

12 Incepi, Durch Adams

dicus

fall Et, Nun kumm D(er) H(eiden Heiland.)

13 Esslingà. 750. 762. 668.

Crusiu

16 Zu iricies: 27 mal.

16 xvpxat&.

25 Incepi, wol dem D(er) n Gottes

qdie 15

F'orcht steht. Et, Der tag D(er) (Ist so frewdenreich.) Et, von Himmel H(och).

dedi ]

80 Zw cras: non, sed tertio die póst.

33 Incepi, Die hochste weisheit. Dieser

Hamb,

Anfüng begegnet micht im ,Gross Kirchengesangbuch*.

Weilg

19 Copiá Hs.

ottes

T

—

79

—

übi

Manent iidem

Tum

Doctores, Hafenraef. et Halbritter, et Hambergerus.

in sequentem annum. Pransi sumus postea, ab hora 12. usque ad sex-

ibus

tam, hilares, mensis 2.

uisse,

In prima mensa sedebant: Rector Hochmannus, Principis legatus Ioan.

lUg

Valent. Moser (.qui rationibus interfuit à Principe.) Doctores, Gerla-5

l i.

chius et Hafenrefferus. Senex Nicol. Varnbyl. et Aentzl. et Halbritter, |

et Harprechtus, et Hambergerus aelius meus, et Moeglingus et Planerus. 766

Horá 7. mihi literas, tantàm salutationem continentes, attulit à D.

pium

Ioan. Weidnero, Ecclesiaste et Decano Halensi (.Misit simul orationem

Turc. Ioannis Cuspiniani, etc.) losephus Agricola: adducens fratrem1o

Michaélem. Sed non invenit famulatum in Contubernio. losephus est

Tleug

Cantor 4?* classis Halae.

linna

Rector Scholae Hal. Sueuiae, est D. Medic. Ioannes Mosellanus. Succes-

l1am,

sit M. Ioanni Schneccio, qui nunc est Archidiaconus Halae. |

r

767

Noua Wellingiana.

r

Mienna l17, [un.

16

tibus

Infra Budam Turcas 200 Haiducci occiderunt.

Pro

Indidem 20. TIun.

then-

1500 Trabanten profligarunt 5000 Turcas, omni eis salario erepto.

) tali

20

Lugduno 18. Iun.

Cum

Die Staden wollen kain friden. Conducunt milites, ab aliis dimissos.

rtum,

Et alia multa. Aderat ipse M. Henr. Wellingius, plurima recitans,

et M. Casp. Bucherus.

Hora 6* reuersus Augustá, nihil mihi attulit nuntius Costus. Ait, 2

25

Ger

libellos, quos voluerim, non reperiri.

Jn6r6

Iun. 29. Die Iovis serenissimo.

ttpt-

Obiit in stipendio illustri, hora 9* antemerid. M. Ludouicus Gfrorer

Boeblingensis. Filia mea Theodora, lauatura (.post x&$&«poty et qAspo-

Furn

vouícv biduo anté.) in balneo Blasiano: horá media 2* eó evehitur,

kau's

matre comitante, à Daniele (.Balneatoris illius filio. in carro xe«c«-so

otéyo D.D. Laubmarii: ibidem, cum D.D. Siguardo, et D.D. Bocero,

lauantis.

]0n68

M. Kunius mihi Hymnum donat de festo Petri et Pauli.

erant

Conciones 2 ego in Ecclesia Graéce scripsi. Vxor rediit. |

I

* In altera mensa, T?schordnung: l. Sept. Bucherus. Notar Walch. II. Ort. Syn-

Qripsl,

j dams

dicus Essing. Cellius. III. Mer. Decanus Ziegl. Burcard. IV. Occid. D. Magirus.

) (68.

Crusius. Maestl.

8 Haláà.

15 758. 7'70. 771.

24 48. '/'19.

26 Hoe

(Tottes

98 Filiae

die 1559. Stutgardiae conductus fui, ut Tybingae docerem. Laus Deo.

|(och).

dedi 1 f.

98 '78.

30 Zu comitante: comitante et virg. Barbara, D.D.

Dieser

Hamb. Filia.

91 Incepi, wier glauben (all am einen Gott). Et, Das sind die

——

H(eilgen Z(ehen) G(ebott). Et, Iesus Christus unser H(eiland) der von unms (den

Gottes Zorn wandt). 38 828.

:1

——

74

iL

768

| lun. 30. Die Q. serenissimo.

Die

l!

In coemeterio eram: ut murarius Mart. Vogel, iterum tegat 92 cippos,

I

vel sacella meorum mortuorum. 1. Sybillae uxoris 1561. mortuae. 9. Ca-

tharinae Voglerinae 1566. defunctae. Obierat 30. Iun. 1588. filius meus

0

me(

5 Martinus, ex tertia ux. Catharina Vetscherina natus.

Horá 8. in hypocausto Facultatis nostrae fuimus: deliberantes de

ub

candidats Magisterii admittendis. Post 9*" H. accipio literas à Cl. V.

D. Paulo Melisso: quibus commendat mihi iuuenem doctum, Hartun-

gum Hennebergium: qui mihi literas reddidit. Sed nullam sciebam ei

Alit

10conditionem. Horá 12. usque ad mediam 2*"* inscripsit, à nobis colle-

yilü

