LXVI24_fol_6

ð

—

=

“
2

N 12511542723 021

MIINIIINAGILNA

U8 Tobingen

Digitalisat

inn
er⸗
,
⸗
tung
einen
gend
itl.
. b.
ſiſten
veiſt

iſten
ir.
iin
miI
lier
erl,

hi

nmir,

Pohaſes⸗

Gine Banck und Bemuths⸗volle Erkanntnuß
und Bekanntnuß / wie GOtt Alles / der Menſch
aber / er ſeye und heiſſe wer und was er
polle / Ceichts ſeye /

Wurde
Bey der ſolennen

BVeich⸗Begungnuß
Des Goch⸗Bdel⸗Gebohrnen, Geſtreng / Bochge⸗
lehrten und Gocherfahrnen

ellers,

Medicinæ Hochberuͤhmten Doctoris, und bey allhieſiger
Hochloͤbl. Univerſitaͤt viel⸗jaͤhrigen Praxeos, Anatomiæ & Chirurgiæ
Profeſſoris Publici Ordinarii, Ihro Hochfuͤrſtlichen Durchleuchtigkei⸗
ten zu Wuͤrtemberg und Oetingen, auch anderer Hohen Fuͤrſten Hoch⸗
betrauten Raths⸗ und Leib⸗ Medici, auch beeder Collegiorum Me-
dicorum in Wuͤrtemberg, nemlich der allhieſigen Medicini-
ſchen Facultaͤt und Archiatrorum Collegii laͤngſt⸗
verdienteſten Senioris,

Gls Berſelbe

Den 7. Aprilis Ann. 1734. Morgens fruͤhe, in ſeinem lauffenden 79. Jahr,
in dem HErrn ſanfft und ſelig entſchlaffen / und Sonntags darauf / Dom. Ju-
dica, den 1I. Aprilis, unter Volck⸗reicher Begleitung beerdiget worden /
Aus Eſaiæ XLV. v. 4. 5. 6. 7.

(Als das von dem ſeel. Bn. Doctore ſelbſt angegebene Thema)

vorgeſtellt /
Von

Vohannes Dellern,

Abend⸗Predigern und Archi-Diacono in Tübingen / auch Prof. P. allda.

TuBJNGCEN, gedruckt bey Johann Heinrich Philipp Schramm.

PRORECTOR
ACADEMIE
TUBINGENSIS

J.

Ie igitur ex hoc vitæ Theatro, vario fa-
torum diſcrimine exercitatus, diſceſſit Vir, in
N diuturnum, idemque maximum, hujus Acade-
miæ ornamentum, natus, & immortalium meri-
S torumgloria, & annorum ætatis inſigni nume⸗
RW Aro, & familiæ, longe lateque patentis, ſplendore,
2 S& experientiæ, in re medica, conſummatæ, lau-
dibus, major omnino, quam ut vellongiſſimo
tempore quisquam, nedum Nos, hac exigua pagina, effari, aut de-
prædicare poſſimus: quem rebus humanis ereptum alma Tubinga
luget; cujus afficitur Aula deſiderio; quem emigraſſe magnopere do-
let Proſapia Zelleriana, & quicunque eam, ſive ſanguinis, ſive affi-
nitatis vinculo, attingunt; quem denique ſibi ſubductum, ingemi-
ſcunt ægri, quotquot ejus opera, in profligandis morbis, plane felici
& egregia, fuerunt unquam gaviſi. Emigravit, eheu! ex hac
mortalitate, Medicus ſummus, hoc omnibus charactere notior,
quam ipſo ZELLERI nomine: morti tandem ſuccubuit, qui toties
impendentem aliis mortem avertit & propulſavit: vivere jamjam
deſiit, à cujus medica arte & prudentia, vitam ſibi ſuam conſerva-
tam fuiſſe, hominum multitudo ingens, grata mente, profitetur.
Si à natura illis fata devitare indultum foret, qui, divina mentis
Opum vi, aliorum publicis inſerviunt utilitatibus; qui propinquorum
privatis commodis, quousque officiorum, Deo, aliisque quibusvis,
debitorum, limites permittunt, augendis, perdiligentem operam
navant; qui denique ad Virorum prudentum, pariter ac dexterrimo-
rum, laudes ſibi conciliandas, haudquidquam faciunt reliqui: im-
mortalem eſſe illum Virum oporteret, cui nunc, maximo plero-
rumque ludu, nec minore Univerſitatis huius Scholaſticæ diſpendia-
. perſol-= .

BS

perſolvimus juſta. Sed ea eſt hujus vitæ, noſtra tamen culpa
caducæ, iniquitas, ut moriendi lex irrevocabilis ad omnes ex æquo
pertineat, ut hoc duriſſimum neceſſitatis telum declinare nemo, ne
maximis quidem animi divitiis locupletatus, ullo unquam tempore
poſſit. Quodſi igitur, quantam in experientiſſimi Viri obitu, ja-
Guram fecerimus, reputare animo, & æſtimare aliquantiſper libgat;
(quamvisid, ad minuendum dolorem juſtiſſimum, non faciat magno-
pere;) haud ſorte alienum erit, Artis medicæ præſtantiam, eandem-
que & per priſtina retro ſecula, in omnibus Cultoribus peritis,
ſummo honoris affectu, ornatam, recogitare attentius. Apud Ho-
merum certe Anzo Irg rοοπσο aras o.h ir medicus multis aliis
anteponendus, appellatur. lianus var. hiſtor. L. IX. cap. 22. memo-
riæ prodidit : Aévο* αα uα+ροααρ ανg αασσ ααα Tv iaronv oασααddpρ
1Té6ρννâ Ko IIXAατο ε οooσντ1οι ι σ ατοορμν. . X. Eama eſt „P y⸗-
thagoreos ſummum ſtudium & operam medicandi facultati navaſße. Plato
etiam plurimum curæ in eam contulit. Quare Cornelius Celſus, & ipſe
non contemnendus hujus artis cultor, primoque, inquit, medendi
ſcientia, ſapientiæ pars habebatur: ut & morborum curatio, S& rerum na-
turæ contemplatio ſub iisdem Auctoribus nata ſit. Ne ipſos quidem Re-
ges, ſuprema in ſuis terris auctoritate præfulgentes, hujus artis pu-
duit. Mithridatis, in Ponto regis, antidotum, toto orbe decan-
tatum eſt, de quo Juvenalis L. II. Sat. VI. ſub finem:
= Si præguſtaret Atrides
Pontica ter victi cautus medicamina Kegis.
Quamvis vero, priſcis Romæ temporibus, complures in hæc ſtudia
ſervos incubuiſſe, exploratum ſit; id quod vel Suetonii in Neron.
cap. 2. verbis, reddi teſtatum poteſt, quibus Medicum fuiſſe manumiſ-
ſum, ſignificatur, qui prudens & ſciens venenum minus noxium temperaſ:
ſet: alia tamen ætate, quanto Roma medendi Artem affecerit ho-
nore, Suetonius docet, de Cæſare ſcribens: Cap. 42. Omnes WMedi-
cinam Romæ profeſſos, & liberalium artium Doctores, quo libentius & ipſi
urbem incolerent, & cæxteri adpeterent, civitate donavit.
In re clariſſima ne his ipſis quidem, tametſi luculentis, teſti-
moniũs opus eſt. Unius experientiſſimi Viri, quo nunc fata Acade-
miam orbàrunt noſtram, exemplo, cum, quod plane ſingularis ar-
tis medicæ præſtantia ſit, tum, quod Viri ſummi, in eandem,
merita clareant eximia, facili negotio cognoſcet, qui jam ſummos
Principes, afflicta valetudine, priſtino per illum vigori reſtitutos;
jam innumerabilem aliorum, qui ejus operàâ convaluere, multitu-
dinem; jam temporis, quo in illa tam utili mortalibus cura ver-
ſatus eſt noſter, diuturnitatem; jam vero & medendi promtitudi-
nem conſiderat, quâà Vir deſideratiſſimus polluit ita, ut haud raro,
(ſemper enim quo minus id fiat, mortalis vitæ conditio refragatur,)
à ſupremo Medicorum artificio, quod Aſclepiade teſte, ut eſt apud
Cornel. Celſ. L. III. cap. 4. IUTO, CELERIIER, IUCUNDE
CURAT, proxime abfuerit. Quin igitur exponamus vitam, tot
meritis inluſtrem, tot præclare factorum ornamentis refulgentem,
nec tamen, propter paginæ anguſtos limites, plenius recenſendam;
ſed carptim, ſtrictimque, in ſummis duntaxat quibusdam capitibus,
tangendam: integro recenſu tempori opportuniori reſervato. Fuit
igitur

— — —— — — — — --0

igitur is, cujus exuvias honeſta ſepultura recondendas hodie indici-
mus, Ampliſſimus, Excellentiſſimus, atque Experientiſſi-

mus Eir, DN. JOHANNES ZELLERIIS,

Med. Doctor, in alma hac Aademia, per temporis lon-
giſimi ſpatium, Praxeos, Anatomiæ, & Chirurgiæ Pro-
ſéſſor P. Ordinarius, dereniſſmis Wurtemlergiæ, Guelphe-
yti, ac Oetingke, Duacibus, nec non aliis quibusdam Impe-
rii Principibus, Orainibusque, a conſiliis Wedicis, utrius-
que Medicorum Collegii in Wurtembergia, Archiatrorum

pariter ag Medicinæ in hac Univerſitate Profeſſorum,
Venerandus Genior. Idem natus eſt in hanc lucem, poſt repa-
ratam à Chriſto Servatore ſalutem, Anno MCLVI. nonis Januarii,
quod factum in vico Lienzingenſi, Maulbronnenſium Diœceſi ad-
ſcripto, in quo viri ſummi Parens, plurimum quondam Reverendus &
longe Digniſimus DN. JOH. ZELLERUS, Paſtoris officio fun-
Gus eſt, tanta quidem dexteritate ac zelo, ut Præſulis Mulifon-
tani graviſſimo officio ac auctoritate poſtea judicaretur dignus.
Matrem nactus eſt Beatus Doctor, honeſtiſſimam Matronam .
DN. ANNAM MARIAM GEYSSELINORUM, qui Calvæ no-
ti ſunt, familia oriundam, eandemque illis omnino virtutibus
ornatam, quæ cadere in hunc ſexum poſſunt. Poſſemus heic
plures fama & meritis inſignes, Excellentiſſimi Viri Avos, Proavos-
que, imo & Majores nominare, ſi per inſtituti quidem rationem no-
bis liceret eſſe copioſioribus. His igitur Parentibus cum uteretur
noſter, eam illorum in educando curam eſt expertus, ut, poſt
baptiſmi ſacra, quorum initiatione, Patruo miniſtrante, po-
titus eſt, matureſcente poſthæc judicio, & adoleſcente ſenſim æta-
te, haud quidquam ſibi defuiſſe ſenſerit, quod ad hominem nonſo-
lum, chriſtianumque, Servatori devotum, verum & ad Reipublicæ
membrum perutile formandum, facere nonnihil videretur. Quam
quidem rem, dici vix poteſt, quanto promoverit opere „ beati
Parentis gravitas, & ſingularis illa ingenii celeritas, quæ ex noſtro
ita emicuit, ut multos igniculos in prima tenerrimaque adhuc ætate
commonſtraverit. Sed uti ad ardua non enitimur, niſi aliquando

per ambages, & hinc inde retardati, eo, ut videtur, DEI conſilio,

ut impedimentis poſthæc exſoluti, jucunditate percepta, alacrius
nobis pergendum putemus: ita procul dubio temere factum noneſt,
quum ipſi, admodum puero, variolorum vis linguæ uſum ſufflami-
nabat, iſque, alio temporis quoque articulo, decem dierum inedia
adeo exhauſtus viribus erat, ut ne tantillum videretur abeſſe, quo
minus iſtud, quod nunc lugemus & miramur, lumen extingueretur.
Iſthæc vero imbecillitas majori poſtea corporis robore à DEO fuit
compenſata; quod illis potiſſimum profectibus cognitum eſt, quos
Noſter frequentato Waiblingenſi, & Vayhingenſi trivio, (hic enim
Speciĩalis Superintendentis munere Parens uſus eſt) ſuis probavit Præ-
ceptoribus. Minus ex Parentum voto, procedente tempore, factum,
ut, cum Filium Theologiæ ſtudio conſecratum, in Patriæ monaſtica
A 2 Gymnaſia,

Gymnaſia, Sereniſſimi Principis famigeratiſſima munificentia, reci-
piendum, alendumque, præoptarent: id ſane legis cujusdam prætextu,
quæ duos, pluresve, iisdem Parentibus natos, tanti beneficii, una
percipiendi, uſu arcet, (Fratrem quippe, natu majorem, tanta gra-
tia fruentem habebat) omnino denegaretur. Alia igitur Adoleſcen-
tulo in hanc Academiam via patuit, quæ illuſtri Viro DN. JOH.
ULRICO ZELLERO, Sereniſſimo Wurtembergiæ Duci, quon-
dam à conſiliis ſecretioribus, commendante, & celeberrimo Lauter-
bachio agente, aperta fuit, collato in Noſtrum beneficio Seminarii
MWartiniani, quod adiit ipſis divi Jacobi Feriis, Anno MDCLXXI.
Heic igitur ſub initium ætatis academicæ, à formandis ipſi ſtudiis erat,
Frater germanus, DN. CHRISTOPH. ZELLERUS, Seren. Wurtemb.
Duci poſteaaà Conſilis Eccleſiaſticis, & Abbas Laurcacenſis, cujus apud nos
Viri memoria, tot conſecrata meritis, intermorietur nunquam.
In Philoſophicis noſter litteris excolendis præeuntes habuit, Pregize-
rum, Crafftium, Caldenbachium, Moglingium, Viros undiquaque erudi-
tione conſpicuos maximâ. Poſtquam Medicinæ Profeſſorum Dnn.
Aezgeri, Brodbeckü, Camerariüi hortatu, ad medendi artem exercen-
dam, animum applicuit ſuum; tanta id fecit cura, diligentia, men-
tisque niſu, ut jam Anno MDCLXXX. Medicinæ ſtudium abſolve-
ret, bina publica diſputatione ſuſcepta, tum pro Examine tum pro
ſummis in Medicina honoribus rite capeſſendis, de ſpaſmo inteſtinorum
ſub Præſidio Dr. Eliæ Kud. Camerarüs: &; de morbis hæreditariis ſub Præſi-=
de Dr. Mezgero. Collata dein in ipſum Phyſici Chæropolitani ſparta,
laboris præmium erat, idque tanto opportunius, quod ſervato ſtipen-
dii, exillo officio capiendi, jure, copia Noſtro facta eſt, peregrinas
quoque Muſas, perficiendorum ſtudiorum cauſſa, adeundi. Excurrit
igitur primo in Galliam, ubi Lutetiis Pariſiorum, Anatomiæ & Chi-
rurgiæ ſtudium permultis acceſſionibus locupletavit, Ducibus, Si⸗
mone Leſcotio, H Du-, erney, Anatomico Regio, D. Buiſſierio, aliis-
que compluribus, tanta quidem felicitate, ut, qui Lutetiis erant-
plerique Germani, conſilio & opera ſummi Viri uterentur. Poſt-
quam in Gallia integrum biennium erat commoratus, præcipuasque

in ea urbes obierat: Brabantiam, Bataviamque, Perne Virorum ſum-

morum Ruyſchii, Caroli Drelincurtü, Petri Bælii, Friderici panbemii, mul-
torumque aliorum, (omnes enim enarrare nil attinet) conciliata ami-
citia, quam ſibi conſervavit, quouſque per fata potuit. Inde per
Coloniam, Moguntiam, Francofurtum, Norimbergam verſus iter direxit
ſuum, quo loco ſoh. Frid. olkhammeri, nec non Kornii, Chymici ce-
leberrimi, fami iaritatem ſibi comparavit. Idem vero, cum in Vi⸗
cinia ſummi Mathematici, J. C. Sturmii,, verſaretur, tantam hujus
quoque ſtudii, cum Medicina mirifice conſpirantis, excolendi oppor-
tunitatem, non dimittendam ratus, Altorffiam ſe contulit, ibidemque
cum exercitiis Medico-Chymicis Matheſin conjunxit. Tandem in
Patriam redux III. Nonar. Julii Anno MCLXXXIV. Medicinæ Dodctor
publice creatus, renuntiatusque eſt. Crederes futurum, ut in Patria,
miſſis tantorum itinerum moleſtiis, Vir experientiſſimus ſubſiſteret:
Sed omnium rerum arbitro, Numini ſupremo, aliter fuit viſum.
Namque paulo poſt à Sereniſſimo Wurtembergiæ Duce stuttgardiam
vocatus, ut ſe Principi Oetingenſi Sereniſſimo, Alberto Erneſto, ad ex-
teros

teros abituto, viæ Comitem, & Valetudinis Cuſtodem, adjungeret,
juſſus eſt: addita, præmii loco, ſpe muneris Academici, ſi partes ſibi
demandatas, ut ſoleret, fideliter ac ſedulo eſſet expleturus. Quod
igitur Civem bonum decet, id Noſter ſupplici obſequio exſequutus,
cum tanto Principe, per Bataviam, contagiis tum infeſtam, in Gal-
liam, Reformatorum, quos vocant, vexationibus tum infamem,
ſe recepit, iterumque venit Lutetias Pariſiorum: ubi, alieniſſimo ſibi
tempore, Serenifſimus Princeps in gravem morbum incidit: cui,
cum Regis Galliæ Medici, (ſocordia, an argento corrupti? incer-
tum,) remedia minime ſalutaria præſcriberent: magna animi firmi-
tate & prudentia iis occurrit, Principemque ſoli ſibi curandum, non
refragantibus tamen reliquis, ſuſcepit. Sub initium Menſis Martii,
poſtquam Sereniſſimus Princeps veneficii pericula, Noſtri conſilio,
vix evaſiſſet; ex quo tempore etiam ſumma Principis gratia, non-
niſi cum hujus obitu, intervertenda, gaviſus eſt: lares tandem patrios
repetiit, variæ experientiæ medicæ, ſcientiæque nobilioris, divitiis
magnopere auctus. EFodem tempore, Anno MN DCLXXXVI. Sere-
niſſimus Wurtembergiæ Princeps, liberata, quam Viro ſummo ad-
ſtrinxerat, fide, pro tantorum, Sereniſſimæ proſapiæ cauſſa, exant-
latorum præmio laborum, Noſtrum creavit AMedicinæ Profeſorem ew-
traordinarium, ut Ordinarüü tamen munia expleret. Et hic quidem felix
ille ætatis articulus eſt, ex quo tantum in Academia noſtra ſidus oriri,
& ad hoc usque, per tot annos, tempus, maximo omnium commo-
do, Artis præſtantiſſimæ radios, longe lateque ſpargere cœpit. Quan-
tum ſe in hoc obeundo officio præſtiterit, qualis exſtiterit idem;
quantum & nos omnes cognoverimus, ſi multis exponere cum ani-
mo ſtatuiſſemus, ampliſſimum profecto, nectam brevi, quo circum-
ſcribimur, ſpatio emetiendum, dicendi campum eſſemus ingreſſuri.
Velnobis tamen tacentibus, loquuntur toteruditiſſimæ diſſertationes,
ipſo auctore prodeuntes in publicam lucem: loquuntur tot Anato-
miæ ſpecimina, quibus, vix dici poteſt, quantum profuerit, Medi-
cinæ filiis: loquuntur tot ab ipſo formati ſtudioſi, creatique Medicæ
artis Doctores: loquuntur aularum Europæ complurium in noſtrum
collati honores, fiduciæque in ipſo collocatæ, teſtimonia: loquun-
tur inſtituta, ad incrementum Medicorum in hac Academia ordinis,
pertinentia: ex quo genere eſt Theatri anatomici inſtitutio; Labor-
atorii uti vocatur, Chymici fundatio, ut cum Vitruvio loquar 7
mercium ad pharmacopolia ſpectantium pretia, æſtimando ad æqui-
tatis legem revocata; præſcriptum, ſtatis temporibus, obſtetricum
examen; viſitationesque tandem Pharmacopoliorum, eo potiſſi-
mum conſilio ſuſcipiendæ, ut merces non interpolatæ, ſed recen-
tes, ut ſufficienti numero, ut cum fide debita, ut juſto demum pre-
tio veneant. Et quamvis Noſter Principum valetudinem curaturus,
ab Academia ſæpenumero abfuerit, interruptis ſcholaſticis labori-
bus; nunquam tamen ipſi ſive voluntas, ſive copia defuit, Acade-
miæ hujus neceſſitatibus permultis inſerviendi modis: quod eo valet,
ut gratam tanti Viri memoriam academicorum nemo ex animo ſit
dimiſſurus unquam.
Cæterum matrimonio ſe junxit Noſter, (nam & in re familia-
ri ſpectandus eſt,) cum honeſtiſſima rnatiſſimaque Virginc Dig

ANNA CHRISTINA, Dn. Jacobi Icyleri, Conſulis & Nawvitæ Primarii
Gernſpacenſis, filia connubiale iſtud vinculum conſecrante Eccleſiæ
ibidem Miniſtro, A. M DC LXXXIV. Placuit autem ſummo omni-
um rerum Architecto & Gubernatori, jucunditates ex hoc federe
ſperandas, partim illius itineris interventu, de quo ſupra, ſuſpende-
re; partim non ita multo poſt, tam diletæ Conjugis præmaturo
obitu, abrumpere prorſus. Itaque ad ſecunda Noſter vota tranſiüit,
Anno MDCLXXXIX. ducta in matrimonium nobiliſſima, & cun-
Sis virtutibus, quotquot à Sexu exſpectes ſequiori, condecora-
tiſſima Viduâ, ex Bardiliorum oriunda gente, nec non Excellentiſſi-
mi Viri, Benedidtti Hopfferi, in illuſtri theologico Seminario, Ephori
meritiſſimi, antehac uxore: hæc liberos adduxit privignos quinque,
quos præter filiam brevi cœlitibus adſcriptam, beatus noſter paterna
cura educavit feliciter, feliciusque nuptui dedit. Fuerunt vero illi,
DN. M. THOMAS BURCARDUS HOPFFER, Paſtor Eccleſiæ Ale-
zingenſis, Diæceſ. Uracenſis, ante biennium ibidem mortuus, qui in
matrimonio habuit DN. CHRISTINAM DOROTHEAM, ex fami-
lia Kalbfelliorum oriundam. DN. JUSTINA SIBYLLA, Uxor iri
Summe Kever. &ò Dioniſ. AUGUSTINI HOCHSTETERI, Sereniſſimi
Wirt. Duc. Conſiliarii, Superintendentis-Generalis, Abbatis -AUWaulbronnenſis,
& Ordinum Proxincialium Aſeſoris. DN. BENEDICTA DORO-
THEA, quæ vinculo conjugali ſuncta fuit, dum vixit, cuml iro No-
biliſ. & Conſultiſ. DN. JOH. GEORGIO BEGERO, ſ. U. Lic. & Syn-
dico Keip. Keuttlingenſis. DN. CHRISTINA DOROTHEA,
Uxor quondam B. DN. JOH. EBERHARDI HIEMERI, S. Z.
Dodct. Concionatoris Aulici, Conſiſtorialis & Abbatis Hirſaugienſis. Ex-
eadem ipſe natos ſuſcepit liberos o&o, inque iis filios binos, ſenaſque
flias. Filiorum uterque, unacum Filia, cui Beatæ nomen, præmatu-
ra morte abripiebatur. Superſtitesigitur ſunt ſequentes: primo qui-
derm natu major DN. MARIA MAGDALENA, Eweellentiſſimo, Am-
pliſimo, pariter ac Conſultiſimo, DN. FRIDERICO HEINRICO GE-
ORGlI, ſ. U. L. Sereniſſimo I urtembergiæ Duci à confilis, ſupremi Dica-
ſteri Aſeſori gravviſſimo, nec non Tubingæ urbis, vicinorumque pagorum,
Præfedto dudum meritiſſimo ac dexterrimo, nupta, omnibusque ſexum fe-
mininum cohoneſtantibus ornamentis, exculta: quæ, matrimonio
minime ſterili, decem nepotibus familiam Viri Experientiſſimi auxit.
Ex his biga ad illud cœleſtium animorum concilium evolavit: reliquis
adhuc, quousque Deo videbitur, hanc vitam degentibus: np. Dn.
Friderica Dorotbea, Virgine ornatiſſima, Dn. ſobanne Friderico, ac Dn.
Chriſtiano Ludowvico, qui ſuri & Philoſophiæ nunc operam navant, Dn.
Ferdinando Godofredo, Chriſtiano Heinrico, Auguſta AMaria, ac denique
Cutharina Ludovica, & Chriſtophoro Petro. L
Altera Viri pie defuncti Filia, DN. LUDOVICA SIBYLLA in
torum Magnifici p. t. Univerſitatis Rectoris, DN. JOH. JACOBI
HELFFRICHII, J. U. D. atque Profeſoris Publ. Ordinariiinter nos dudum
famigeratiſſimi, cujus in rem litterariam merita, notiora ſunt, quam
ut nobis jamjam egeant præconibus, quondam adſcita, pia, pru-
dens, ſuaviſſima, ſpe noſtra citius, hinc emigravit pridie Calendar.
Martii, Anno M DCC XXVI. relicto unico filio, Dn. job. Friderico,
egregiis animi dotibus exculto, quas jam in Philoſophiæ ſtudio WD
ili-

diligenter, & cum fructu plurimo comprobat, & exercet: duabus
præterea in lucem editis filiabus, quæ adhuc infantiam agentes, ce-
leberrimo Viro Cœli præiverunt viam. Tertia Viri ſummi Filia,
DN. SABINA REGINA, connubiali vinculo juncta eſt cum iro
Wobiliſimo, Ampliſſimo, atque Conſultiffmo, DN. OHANNE SCHERF-
FERO, Sereniß. Wurtemberg. Duc. Conſiliario Kegiminis & Secretario
Status Intimi: ex quorum conjugum matrimonio quinque ſunt pro-
creati liberi: tribus quidem, dudum, adhuc in tenella ætate, hinc
à Deo ad meliorem vitam ſublatis: ſuperſtitibus vero, eximia Vir-
gine, Dn. AMaria Chriſtina, nec non Carolo Ludovico, præcipuæ
ſpei adoleſcentulo. Quarta Experientiſſimi Doctoris noſtri filia,
DN. ANNA MARIA, Maritum quondam venerata eſt Excellentiſſi-
mum DN. WUIR. HENR. PFEILIUM, Sereniſſimo Wurtemb. Duci à
Conſilis, Supremi Dicaſterii Aſeſſorem longe graviſimum, &; pagorum
Bebenhuſano Monaſterio adſeriptorum, Præfetfum nobilifſimum, cui ho-
neſtiſſima, omnibusque ſui ſexs laudibus digniſſima Matrona, tres
liberos peperit, duos quidem vita hac mortali dudum functos:
vitalem tamen adhuc auram ſpirante, Dn. Chriſtina Beata, cui Deus
bene cupiat ſemper. Exſtinto autem primo Mariro, novo fede-
re, honeſtiſſima Matrona copulata fuit, cum iro Experientiſſimo,
Ampliſimo, atque Exwcellentifſimo DN. BURCKHARDO DAVIDE
MAUCHARDO, AMedic. & Chirurgiæ Dotctore, & hujus Academiæ
Profeſore Publ. Ordinario longe celeberrimo, Sereniſimi Wartembergiæ
Ducis Archiatro longe meritiſimo: quod quidem & ipſum conjugium
nequaquam prole deſtitutum fuit; quin potius quinque fecundum
ſurculis, ex quibus unum, præmatura morte, emarcuit: qua-
tuor vero adhuc faxit Deus diu! virent, florentque, Heinrica
Dorothea, AMaria Friderica, Johannes, & Auguſta Dorothea. Qun-
tam denique Noſtri ZELLERI filiam, DN. CLARAM HEDVI-
CAM, duxit ir Experientiſimus, Ampliſſimus atque Excellentiſtimus,
DN. ALEXANDER CAMERARIUS, AMed. Dotf. ejusdemque in al-
ma bhac Tubinga Profeſſor Publ. Ordinarius, omni Virorum celeber-
rimorum laude, ſi alius quisquam, undiquaque reſplendens: cujus,
cum nobiliſſima honeſtiſſimaque Matrona, connubium, ſeptem libero-
rum pignoribus, conſecratum fuit: ex quibus filiolæ quatuor, inter-
que eas una, eximiæ ſpei, maximo Parentum dolore, patriam cœle-
ſtem petierunt: ſolandis genitoribus relinquentes tres filios, ſobannem
Rudolphum, Fridericum ſacobum,& Alexandrum. Triginta omnino hisne-
potibus germanis, ex quorum numero quatuordecim diem obierunt
ſupremum, ſuperſtitibus novendecim, quantopere delectatus, recrea-
tusque fuerit Vir ſummus, ſi nullo alio conſtaret argumento, exinde
tamen cognoſci poſſet, quod illis optima quæque ſemper adprecatus,
quos per ætatem teneram poterat, examinabat ſubinde, & ad omne
virtutis, laudumque genus, condignis hortabatur ſermonibus. Anno
MDCCXIX. poſtquam IV. Calend. Februar. deſideratiſſima conjux re-
bus eximebatur humanis; absque ulterioris ſociæ adjumento, Dnn. Fi-
liarum miniſteriis, quantum potuit fieri, ſuffultus, ætatem viduatam
transegit. Hæc ſunt rei familiaris decora, tanto Viro digna, quæ ſi
quis animo ſecum volvere inſtituerit, mirificæ DEl providentiæ mani-
feſta offendet veſtigia. Circa ultima Viri tanti recenſenda erimus bre-
B z viores.

viores. Firma quidem ſemper & robuſtiſſima Noſter eſt uſus valetu-
dine: per tot tamen itinera, expeditionesque caſtrenſes, quas ſequi
juſſus erat; quum ſæpe intempeſta nocte equo ſe committens, in ma-
xima Coœli inclementia, ſpreta carpentorum opportunitate, viæ ſe da-

ret, ægrotantibus laturus opem: fieri non potuit, quin valetudo vel

proſperrima ſubinde ſolicitaretur, tandemque variis caſibus, præſer-
tim vero, cognita morte Sereniſſimi Oetingenſium Principis, qua
tanquam apoplexià perculſus eſt, labefactata, variis cum imbecilli-
tatibus cœptaret conflictari. Res tandem erupit in maraſmum ſeni-
lem, lentamque tabem, quam extremo tempore, febris acuta,
& anomala, cum abdominis interna inflammatione, conjuncta,
ſequebatur. Totigitur, quam prope à morte abeſſet, indiciis ad-

monitus, Sacro Chriſti epulo, duabus pone vicibus, XIV. Calendar.

Martii & XI. Calend. April. refocillatus eſt, ſuam DEO tandem
animam reddens, elapſi Mercurii Diei ſummo mane, perducta-
que ad extremam fere ſenectutem ætate, quam vera ſint Hippo-
cratis in Aphor. L. II. 49. Ver ba oi α τοαεπνο1α T2 &ρNρραα rοναρ OPsgeiv „ ud
cανοαπρνv εονu„lh—αρςι, T† ασvνoο ig vgwv TS α vé bαον sοααοα: qui Wue-
tis indulgent laboribus, quamvis infirmi fuerint aut ſenes, tamen inſuetis Vali-
dis atque juævenibus facilius ferunt, ſuo exemplo condocefaciens. Plura
ut adſiciamus tabellæ anguſtia vetat. Quare tandem in vota & preces
deſinimus, ut Cœli Terræque Arbiter non lugentibus tantum effica-
ciſſima ſolatia pandat, verum eos quoque in Tanti Viri meritorum glo-
ria, quam magna ex parte, propriũis virtutibus ſuam fecerunt, hæredi-
tanda confirmet. Tum vero hujus Academiæ proceres, civesque
omnes, ea, qua par eſt, obſervantia atque humanitate rogamus, ut
frequenti comitatu funeris, quod futuro Die Solis, ex Zellerianis ædi-
bus ducetur, ſuæ in ſplendidiſſimam familiam propenſæ voluntatis,
ſtudiique, documenta ultronea dare, ne dedignentur. P. P. S. S. III.
Iduum April. M DCC XXXIV.

T VBING S,
Typis GEORGII FRIDERICI PFLICKII.

=
—
=
6

BeErgroſſe GOdT, der allein Unſterblichkeit hat / Ein.
e und wohnet in einem Licht und Herrlichkeit,
da niemand als Er fuͤhre ihn dann ſelbſt darzu, zukom⸗
men kan / Der es, wie Ihn Syrach beſchreibet eben gar Sir as.
iſt/ das allervollkommenſte Weſen, wir aber, ohne das, .
was wir von Ihm haben, nicht nur wenig, ſondern gar Pf.;5.
nichts ſind; Er uns jedoch nicht geſetzet hat zum Zorn,/
ſondern die Seeligkeit zu beſitzen durch unſern hef⸗
HErrn JEſum Chriſtum:

(Cben dieſer ſein Sohn JEſus Chriſtus, der fuͦr uns
worden iſt die Gerechtigkeit die für GOTT gilt, Lor.

den, als das aller Welt/ und ſo auch ſeine Sunde Jh. r.
getragene Lamm GOttes, unſer ſeel. Herr Doctor, *
auf ſeinem Krancken⸗ und Todtes⸗Lager zu wohl faſt un⸗
zahlbaren mahlen um ſeine Erbarmung und Frieden ſo
hertzlich angeflehet hat, in deie als dem Geliebten air Crhel..
2 Kin⸗
E⸗ Das obſervirten abſonderlich diejenige, ſo des Nachts und in der Stille um
den ſeel. Herrn Doctor waren, daß da er ſonſt gar wenig geredt, er doch

gar offt ſein Hertz mit dieſem Seuffzer gen Himmel erhoben: O Lamm
GOttes erbarme dich uͤber mich!

44 Chriſtliche

Kinder des Zorns wieder angenehm werden dem himm⸗
iſchen Vatter, und aus ſeiner Fuͤlle bey unſerer groſſen
Zob. . Beduͤrffnuß nehmen koͤnnen Gnade um Gnade:

Und der Heil. Geiſt, der gerne bey denen wohnet ſo
demuͤthigen Geiſtes ſeynd, diejenige auch in welchen Er
ſein Werck hat, ſich gewiß ſo viel mehr erniedrigen, und
was ihnen nach dem Fleiſch und vor der Welt zum Ruhm
Poil.;, dienen koͤnte, verlaͤugnen, ja daſſelbe vor Schaden und
*. Koth achten, je mehr ſie in Jenes ſeinem Licht wiſſen,
„Cora. Und den Geſchmack davon haben, wie reichlich ſie von
12. G Ott begnadet ſeyn:

Dieſer Drey⸗Einige GOtt ſegne unſere gegenwaͤrtige
Trauer⸗Verſammlung darzu, daß ſie keine bloße aͤuſſer⸗
liche und nur gewoͤhnliche Leich⸗Leremonie ſeye, ſondern
dasjenige darbey geredt, gethan, und gehandelt werde,
was bey jedem unter uns, nach dem Wunſch unſers lie⸗
ben Herrn Doctors, ſeinen Goͤttlichen Nahmen mag
heiligen, ſein Reich befoͤrdern, ſeinen Willen vollbringen,
beſonders aber denen werthen Leidtragenden zu Staͤrckung
in dieſem ihrem GOTT, und reichem Seegen und Troſt
dienen kan, auf Zeit und Ewigkeit, Amen!

Geliebte in dem HErrn / und an gegen⸗
maͤrtiger Trauer größten Theils

Theil⸗nehmende Zuhoöͤrer!
. Ach der Schickung unſers GOTTES (wel⸗
Ochem alle unſere ſo Lebens⸗als Todtes⸗Wege
Ns V geheiliget ſeyen!) kommen wir da in dieſer
E Volck⸗reichen Verſammlung zuſammen, bey
W der Leiche eines, wie in mehreren Landen,
und an ſo manchen hohen Orten und Hoͤfen, alſo auch
auch unter uns, ſattſam bekannt geweſenen Manned⸗
ene-⸗

Leich⸗Prediggt. ðð””
Venerablen Ehren⸗Greiſes, und bißherigen Ruhm wuͤr⸗
digen Mitglieds nicht nur eines Ampliſſimi Senatus Aca-
demici, ſondern auch dieſer gantzen werthen Gemeinde.

Daß ich Unſern nun ſeeligen Herrn D. Zeller damit

meyne, wiſſet ihr wohl. Niemand aber glaube dieſe
Stunde ſeye darzu gewidmet, Demſelbigen (von welchem
zwar unſer Tuͤbingen in allweg auf viele Weiſe Ehre hat)
eine weitlaͤufftige und ſchmeichlende Lob Rede von dieſer
Staͤtte zu halten. Dann, ob es ſchon an reicher Materie
zu dergleichen einem Vortrag und Ruhms vor Menſchen

nicht fehlte, wo man z. E. des ſeeligen Herrn von GOtt
empfangene ſonderbare Gaben, wunderſam gefuͤgte Ge⸗
legenheiten ſelbige zu excolieren, und ſo hoch zu bringen,
groſſe Gelehrſamkeit und bewaͤhrte lange Erfahrung, vie⸗
le Reiſen, und auf denenſelben mannichfaltig ausgeſtan⸗
dene Fatalitdten, nicht weniger aber auch erfahrne unzahl⸗
bare Zeugnuͤſſen Goͤttlichen Schutzes und Erhaltung, fer⸗
ners, die faſt ein halbes Seculum hindurch getragene an⸗
ſehnliche Aemter und Bedienungen, die viele Dienſte ſo
Er dem bublico geleiſtet, das beybehaltene gnaͤdigſte
Wohlwollen gegen Ihm der Hohen und Groſſen in der
Welt, bey ſo vielen ſonſt von ihme erlebten durchgaͤngi⸗
gen Veranderungen an deroſelben Hoͤfen, ſeine haltbare
Verſchwiegenheit bey ſo vielerley Begebenheiten, davon
Er doch vor ſo vielen andern Wiſſenſchafft hatte, inſon⸗

derheit aber ſeine, mit auſſerordentlichem Seegen begleite⸗

te,an einer ſo groſſen Anzahl hoher und niedriger Patienten/ja
an denen etzteren, mithin ohne Abſicht auf Belohnung, wo
nicht mit mehrerer doch gleicher Willigkeit und Geflieſſen⸗
heit verrichtete Curen, und dergleichen mehrere Dinge, wie
man wohl koͤnnte, anfuͤhren ſolte. Nicht weniger, wo man
Anlaß nehmen wolte zu reden, von dem Vergnuͤgen und
Seegen, ſo ihme Gtt an ſeiner, hier und anderswo in
ſo viele ſchoͤne und anſehnliche Aeſte ſchon außgebreiteten
Familie gegoͤnnet: Von ſeinem hohen Alter, zu dem er
uͤber alle ſein Vermuthen,bey verwunderlicher Vermeydung
auch wohl/erlaubter Commogitaͤten, durch eine abgehaͤr⸗
tete Lebens⸗Art, vornehmlich ber durch GOttes Gunde
ie

6 Chriſtliche
die ſei nes Lebens Krafft ware, gekommen: Ingleichen wo
man wolte gedencken, ſeiner dem Pracht⸗ und Falſchheit⸗
vollen Weſen der Welt entgegen geſetzten Ehrlichkeit: ſei⸗
ner unter aller Ernſthafftigkeit waltenden zaͤrtlichen Liebe
gegen die Seinige, und Chriſtlichen Sorgfalt fuͤr ſeine
Nachkommen, auch der ſo vielen Perſonen zu ihrer Conſola⸗
tion gewordenen Dienſtfertigkeit, die ihne noch nach dem
Todt als ein geſegnetes Werckzeug Goͤttlicher Vorſorge
gegen ſich erkennen und ehren, und anderer Wercken der Lie⸗
be, die er, aber meiſtens in der Stille, denen, die er
wahrhafftig ihrer benoͤthigt hielte, erwieſen. Dieſe und
dergleichen mehrere Umſtaͤnde moͤchte man ja wohl offent⸗
lich vorbringen, und damit ſo fern ſein Ehren⸗Gedaͤchtnuß
mit Recht einer gegenwaͤrtigen Gemeinde recommendieren.
Allein, da ich nach der ſchrifftlich hinterlaſſenen Inſtruction
unſers ſeel. Herrn Doctors, von dem in ſeinem Nah⸗
men reden ſolle: Wie GOtt alles, der Menſch aber/
er ſeye und heiſſe wer und was er wolle, nichts ſeye?
Und da Unſer ſeel. Verſtorbener von allem was gut an
ihm war, und durch Ihn geſchahe, ſolches lauterlich und
allein GOtt, ſich aber nichts als die Fehler und Maͤngel
daran zuſchriebe, man auch keines weges leugnen will,
daß, was man ſonſten vielfaͤltig beobachtet, wie nemlich
groſſe Leute auch gerne groſſe Fehler haben, auch bey ih⸗
me nicht ſelten habe eingetroffen, Er deßwegen ſich auch
vor GOtt zu gering aller ſeiner Barmhertzigkeit und Treue
hielte, die Er an ſeinem Knecht, ja ſeinem unnuͤtzen Knecht,
darfuͤr er ſich bußfertig anſahe, an Seel und Leib gethan
habe, um ſo mehr ſich demnach vor ſeinem GOTT demuͤ⸗
thigte, als andere was groſſes aus ihme machen wolten:
So wuͤrde ich dann wohl wieder allen Zweck und Intention
unſers ſeel. Herrn Leib⸗Medici, zumahlen als ein no⸗
her Anverwandter, handlen, wann ich in dieſer Leich⸗
Sermon auf andere Dinge ausſchweiffen, und mich das jetzo
vorzubringen bemuͤhen wolte, was mehr zur Erhebung ei⸗

nes ſterblichen Menſchen, als Verherrlichung deſſen, der

* Nepos ex Fratre, oder Bruders Sohn.

Leich⸗Predigt. 7
ſich zwar hoch geſetzet hat / doch auf das niedrige ſie⸗
het im Himmelund auf Erden, Pſ. 113. 5. 6. gehoͤren
moͤchte. Es bleibe demnach darbey: GOtt alles! der
Menſch nichts! ſolle der Innhalt dieſer jetzigen Trauer⸗
Rede ſeyn, nach dem was uns hiervon der von dem ſeeli⸗
gen Herrn beliebte und wohl bedaͤchtlich erwaͤhlte Leichen⸗
Text belehren kan. Als ſolche nun, die ihrer Unvermoͤ⸗
genheit und Nichts, vornemlich was das Geiſtliche anbe⸗
langt, ſich wohl bewußt ſeynd, wenden wir uns vorderiſt in
dem Gebet zu GOTX, und erſuchen deſſen Beyſtand von
oben, mit folgenden gewoͤhnlichen Worten:

O HERR Allmaͤchtiger GOTTeꝛe.

Die Worte H. Schrifft welche unſer ſeel. Herr Doctor
zu ſeinem Denck⸗und Leichen⸗Spruch ſich ſchon lan⸗
ge außerſehen gehabt, ſtehen bey dem Propheten
Eſaia, Cap. XLV. v. 4. 5. 6. 7. und lauten alſſ).

Ich rieffe dich bey deinem Nahmen / und
nennte dich / da du mich noch nicht kann⸗
teſt. Ich bin der HErr / und ſonſt kei⸗
ner mehr / kein GOtt iſt ohne ich. Ich
habe dich geruͤſtet / da du mich noch nicht
kannteſt. Auf daß man erfahre / bey⸗
de von der Sonnen Aufgang / und der
Sonnen Niedergang / daß auſſer mir
nichts ſey. Ich bin der HErr und kei⸗
ner mehr; der ich das Licht mache /
und ſchaffe die Finſternuß / der ich gen⸗

8 Chriſtlich
de gebe / undſchaffe das Ubel. Ich bin
der HErr / der ſolches alles thut.

Gingang.

(WDe der ſeelige Herr Doctor ſich gewiſſe Worte
WE der H. Schrifft, nemlich die erſt verleſene, zu dem
Terxt ſeiner Leich⸗Predigt, ſo hat er auch einige
zu deroſelbigen gewoͤhnlichem Eingang außerſehen. Dieſe
