Krankenlager, theils aber, durch ſeiner geliebteſten erſteren Ehefrau
und derer meiſten Kinder erſt⸗ und anderer Ehe Todesfaͤlle, und derer⸗
ſelben ſowohl als ſeiner Herzgeliebteſten ten Ehefrau faſt beſtaͤndig an⸗
gehaltene Krankheiten, worinn Er denſelben als in einer geſegneten
Kreuz⸗Schule immerhin geuͤbet, von vielen Schlacken nach und nach ge⸗
reiniget, auch Ihm die Welt und die weltliche Geſellſchaften entleidet,
Ihn ſein tiefes Suͤnden⸗Elend und Verderben ſamt der Nichtigkeit und
Eitelkeit aller Dinge unter der Sonne erkennen und einſehen laſſen: An⸗
benebens aber in Ihme eine ſolche GGeniudſchaͤzung ſeiner ſelbſt, daß woh
J 2

24 E

faſt niemand von Ihme, weder im Geiſt⸗ noch Leiblichen, geringer hat
denken und halten koͤnnen; eine freygebige Hand gegen Arme und Be⸗
duͤrftige, ſonderheitlich ſoche, welche Er vor Kinder GOttes gehalten,
und eine aufrichtige Begierde verlaſſener Wittwen und Wayſen Sich
willig und getreulich anzunehmen, gewirket hat.“ Er ſehnete Sich alſo,
unter ſorgfaͤltiger Pruͤfung des Unterſchieds zwiſchen Natur und Gnade,
und in demuͤthiger Erkenntniß ſeiner Ihme noch anklebenden Suͤnden,
Fehler und Schwachheiten, die auch bei den beſten menſchlichen Werken
unterlaufen, nach der Erbaumung ſeines in Ehriſto verſuͤhnten GOttes
und der Vergebung aller ſeiner Suͤnden; In welchem Sinn Er das
heilige Abendmahl am 1iten Sonntag nach Trin. nach dem Beiſpiel des
bußfertigen Zoͤllners, mit innigem Hunger und Durſt nach der Gerech⸗
tigkeit, das leztemal zu Hauſe verlangte und genoß. Und bei dieſer
Verfaſſung bereitete Er ſich zu Seinem ſeligen Ende und Uebergang in
die Ewigkeit. Er wurde hieran durch einige gefaͤhrliche und heftige
Krankheiten ſchon in vorigen Jahren erinnert; insbeſondere durch apo⸗
plectiſche Anfaͤlle, die ſich ſeit Ihren bei Ihme zu wiederholten malen
euſſerten; von welchen Er aber wieder ziemlich hergeſtellet worden.
Allein ſeit dem Tode Seiner ſeligen zweyten Ehegattin nahmen ſeine
Kraͤften nach und nach merklicher ab; ſo daß Er recht lebensſatt wurde.
Mangel des Appetits, Schlafloſigkeit und Engbruͤſtigkeit druͤckten Ihn
immer mehr darnieder, und vermehrten ſich ſo ſtark, daß man ſchon vor
5y Wochen ſein Ende vermuthete. Ueber Vermuthen ward Er wieder
beſſer; biß ſich endlich zu Anfang der vorigen Woche ein neuer Anfall
eines tarken Catarrhs ereignete, der ſich lezteren Freitag mit einem
Schlag auf der rechten Seite endigte. Er bliebe ſich aber doch noch im⸗
mer gegenwaͤrtig, und ermunterte ſich ſelbſt, ſonderlich in der lezten Nacht
und Tage unaufhoͤrlich mit den kraͤftigſten Spruͤchen und Liedern, worin⸗
nen Er ſeinen lebendigen Glauben und ſein ſehnliches Verlangen nach
ſeinem Erloͤſer bezeugte, biß Er nicht mehr reden konnte. Und ſo uͤber⸗
gab Er ſeinen erloͤſeten Geiſt unter dem Gebet und Zuſpruch Seines
Herrn Seelſorgers, den Er faſt biß ans Ende noch vernahm, Freitag,
als den ꝛten dieſes, Abends zwiſchen 7 und 8 Uhr in die Haͤnde Seines
Heilandes; nachdeme Er ſeine Pilgrimſchaft auf Erden gebracht hatte

auf 74 Jahre und 3 Tage.

* Von ſeiner Freygebigkeit gegen die Arme zeugen inſonderheit die unge⸗
meine und betraͤchtliche Stiftungen, welche Er vor die duͤrftigſte geiſt⸗
liche Witwen im ganzen Land, zu unterſchiedlichen milden Ausgaben,
vor arme gottesfuͤrchtige Studioſos und insbeſondere vor die aus Sie⸗
benbuͤrgen hier ſtudierende Studioſos Theologiæ, zu denen Waiſen⸗
haͤuſern zu Stutgard und Ludwigsburg, zu Haltung der Donnerſtags⸗
Kinderlehren, und Vermehrung der Schuldiener⸗Beſoldungen, wie
auch vor die gottesfuͤrchtige Arme allhier, vor die beduͤrftigſte pia
corpora im hieſigen Ober⸗Amt und dergleichen mehr gemacht, und
noch zu ſeinen Lebzeiten ausgetheilet hat. S

PRO-

—ÿ 25
PRO-RECTOR
VNIVERSITATIS.
EBERHARDINO-CAROLINE

L. S.

biit tandem, quem inde a morte Optimæ Conjugis, quæ ante hoc
octo menſes vivis exceſſit, lentis quidem at haud ambiguis paſſibus
ad vitæ hujus mortalis metam propius accedentem, rebusque hu-
manis quotidie valedicentem conſpeximus, Vir multis magnisque omnis
generis meritorum decoribus ornatifſimus, maxime autem ſingulari ſua
in egenos afflictosque munificentia illuſtris, & de re publica, eccleſia,
ſtudiis, viduis, orphanis, quorum necefſitatibus incredibilem in modum
liberaliter proſpexit, immortaliter meritus. Et eo majori quidem laude
digna eſt iſta prorſus inſignis liberalitas, quo puriori ex fonte proflu-
Xit, nullo quippe merendi, fluxisque & caducis vitæ hujus bonis æterna
alterius nundinandi, ſtudio provocata, nec dura, quæ multis, cum non
habeant, quibus relinquant, ad benefaciendum incitamento eſt, ſua de-
ſerendi neceflitate extorta. Etenim non orbus liberis, ſed Pater Avus-
que, læta ex filiarum etiamnum fœcundis matrimomiis propagine gau-
dens, nec mortis cauſa, ſed, quæ inter vivos fit, donatione, vixdum
amifla uxore dulcifſima, ingentem fortunarum ſuarum partem piis, quos
dicunt, uſibus non addixit tantum, ſed præſenti pecunia dedicavit con-
ſecravitque, exemplo ſui generis, ſin minus unico, certe rariſſimo.
Quodfſi vero illi, qui præclare de humana ſocietate merentur, ſingulari
omnium æſtimatione & veneratione digni ſunt, & eò quidem inſigniori,
quoô latius eorum beneficia ſe diffundunt, & quô nobilior generoſiorque
eſt amimi impetus, ex quo fuerunt profecta: ſummam omnino, eamque
& poſt fata perennantem, ei deberi, cujus obitum ſignificamus, quis eſt,
qui non intelligat? Dignus profecto eſt, cujus memoria nunquam apud
nos intercidat, ſed tamdin vigeat colaturque, quam diu beneficia ipſius,
perpetuam utilitatem paratura, durabunt. Cui rei ut & nos conſulamus,
vitam ipfſius pro more cæteroquin etiam recepto, ut ſimul quoque pietati
in defunctum ſatisfiat, recenſebimus.

Fuit autem is Vir Prænobiliſſimus atque Conſultiſimus D N. C HRI-
STIANVS HENRICVS HILLER, J. V. D.

& Prof. Publ., Sereniſſimi Ducis noſtri Conſiliarius, Sapremi provocationum
Tribunalis Aſ'eſor graviſſimus, & Stipenuis Nob. Grempiani Adminiſtrator,
qui in lucem hanc editus eſt Kirchhemii ad Teccam, a. d. XXX. Octobr.
A. clolocxcvI. Patre uſus Viro Prœnobiliſſimo atque Conſultiſimo DN. DA-
NIELE HILLERO, J. V. D. tum quidem Cancellariz Mirtembergicæ &G
Jupremi Dicaſterii Advocato, poſten vero Liberæ S. R. Enperii Civitatis Bi-
beracenfis per annos triginta & auos Conſale Partis Evangelicæ, Quaſtore GW
G on-

26 e=

4
Conſiſtorii, Soholarchatus ac Suꝗjnedrüi eceleſtaſtici Præſide, qui a. d. XIII. Marti
A. cloloccxLII. diem obiit, matre vero hic Tubingæ in ædibus filii a. d.
XVII. Mart. A. cloloccrIII. fatis functas Ornatiſima Matrona DN. MA-=
RILA ELISABETA, b. m. IOANN. ILAC. BVNZYII, Senutoris Eſslingenſis
filia, qui A. clolacxcIII. a Gallis Argentoratum obſes abductus, in capti-
vitate & pro patria, mortuus eſt. Reliquos ipfius Majores brevitatis ſtu-
dio omättimus, Abavi paterni tantum mentione facta, CASPARIS HIIL.-
LERI, qui in civitate Isnenſi per octο & quinquaginta annos Paſtoris,
& poſtea Superintendentis, munere functus eſt. Prima optimorum pa-
rentum cura, poſt ſanctiffimum baptiſmi beneficium ipfi proviſum, & in-
fantiæ annos exactos, in id incubuit, ut quam maturiffime animus ipfius
religionis cognitione, & veræ in Deum pietatis ſenſu, imbueretur, prima-
que literarum præcepta eidem inſtillarentur, quem in finem non trivio
tantum Kircho-Teccenſi florentifſimo, ſed & privatorum præterea ma-
giſtrorum curæ erudiendus ab ipfis datus eſt. Patre poſtea a Magiſtratu
Biberacenfi Evangelicæ partis ad gubernacula hujus reipubliceæ vocato,
approbante hanc cooptationem ſuo Decreto, a. d. VII. Jul. A. cloloccvII.
dato, Auguſtifſimo gloriofiſs. mem. Imperatore 10 SEPHO, Conſulis-
que munere per biennium vacante juxta cum Quæſtura ipfi demandato:
lius in celeberrimo hoc empor'o cum publicè tùm privatim inſtitui
Eiteris, atque ad ſtudia præparari perrexit. Quibus ut eèò feliciorem
navaret operam A. cloloccxr. annos natus quatuordecim ad Gymnaſium
VImenſe miſſus, probatisque, quos fecerat, profectibus, ſtatim in nu-
merum ftudioforum, ſuperius Gymnaſium frequentantium, adlectus eſt,
Profeflorumque Collegia frequentavit. lactis in hoc Gymnafio ſolidis
Rumaniorum literarum fundamentis, deguſtatisque juris civilis Rom. pri-
ims Elementis, poſt ſesqui annum iſti lyceo valedixit, muſas noſtras Tu-
bingenſes aditurus. Hofpitio hic exceptus a B. SCHWEDERO, ab eo poſt
ankum & ſex menles in ſtipendium Hochmanianum, cui præerat, Jure
eivitatis Biberacenſis proprio, receptus eſt. Summa autem induſtria ab
initio ſtatim curfus ſun Academici animum ad ſtudia applicuit, & aſſidue
audivit celeberimos illius temporis Profefſores ROESLERVM Hugonis
Grotii libros de jure Belli ae Pacis interpretantem; NEVIVM & HELFRI-
CHIVM utrumque in Novellas Publicas, hunc vero & in Hiſtoriam Imp.
Rom. Germ. commentantem; GRASSVM Inſtitutiones juris & Pandedtas ex-
plicantem, & Collegia Ackionum, Analyſticum & Caſuale habentem;
ScHOEPFIVM privatiſſime Lauterbachii Collegium Pandettarum ipfi dilu-
eidantem, ex cujus ore multas easque perutiles obſervationes ſtudioſe an-
notatas in ſua retulit adverſaria; MAIERVM CorviZ Aphorismos Juris
Canon. publice prælegentem, & Ordinationem criminalem Carolinam privatim
exponentem; ScHWEDERVM jus Publioum & feudale docentem, quem
ſtudioſiſſime audivit, diſputatoria etiam ipſius exercitia in ſuos uſus con-
vertens, haud minus ac ea, quæ a MoEGLINGIO in In ſtitutiones Juris
& a GRASSIO in Pandettas inſtituebantur, unde tantam ſibi diſputandi
facultatem comparavit, ut frequenter admodum in diſputatienibus publicis
opponendi provinciam ſuſciperet, & Ao. CloloccxvI. Præſide B. GRAS-
80 iplius Settionem ſeptimam Collat. Jur. civ. Rom. cum Rec. Imp. cum ap-
plauiu reſpondendo defenderet. Sequente anno publicum eruditionis ſuæ
ſpecimen edidit, ſeripta & typis vulgata adverſus Diſs. epiſtolicam Ad.
Prid. Glafey de tutela padlitia, qui Lipſiæ inclaruit, ditceptatione juridica
de Figmento tutelœ ſpeciei quartæ, paklitiœ, ſive conventionalis. Paulo poſt,
& eodem quidem anno ad fummos in jure honores adſpiravit, exantlatis-
que

27

que cum applauſu Fac. jurid. examinibus conſuetis, a. d. XIII. Sept. Præ-
ſide B. SCHWEDERO diſſertationem: de Concurſu & Eledtione utiliori re-
mediorum contra ſententias in ſupremis Imperiiè tribunalibus latas, ſuo marte
conſcriptam publice & tam præclare quidem defendit, ut alterius præſidio
haud indiguiſſe cenſeretur. Abſoluto ſic cum laude academicorum ſtu-
diorum curſu, ſeipſum tamen nondum omnibus numeris abſolutum judica-
vit ſed majorum etiam incrementorum, maxime quod ad jus Canonicum
& Eccleſialticum broteſtantium attinebat, cupidus, ut & aliis aliquando
erudiendis idoneum ſe redderet, Halam quoque Saxonum inviſere decre-
vit; quo cum tenderet, Nordlingam, Oetingam, Norimbergam, Ienam
ad Salam, Lipfiam adiit, obſervatisque & notatis etiam, quæ memoratu
videbantur digniora, viros ubique celebertimos convenit, & maxime qui-
dem Lipſiæ Lud Menckenium, Chriſtian. God. Hoffmannum, Car. Otton.
Rechenbergium, ut & Joan. Chriſtian. Lünigium, Patris fui olim & diſcipu-
lum & Commilitonem, qui ipſum ſummo amore & favore complexus eſt.
Halæ lex menſes commoratus interfuit IvSTI HENIN G. BoOEHMERI
Collegio in Corvini Aphoris. Jur. Can. & prælectionibus publicis de Praxi
jur. Can. in jure publ. ex inſtrumento pacis Eeſtphalice demonſtrata, NIC.
HrELR. GVNDLINGII Collegiis in Henr. Cocceji Prudent. jur publ. & in
hiſtoriam Imp Rom. Germ., cul tam ſedulus adhæfit, ut non niſi unius ho-
rE, & hujus quidem ctlam aà ſe invito neglectæ, meminerit, cætera tan-
to Gudio omnia in ſuccum, quod ajunt, & ſanguinem convertens, ut am-
pliflimos inde fructus reportaret. Audivit & CWRISTIAN. THOMA-
SIVM publica lectione de Melchioris ab Oſſa Zeſtamento adverſus Augu⸗
tum Saxoniæ Elektorem, difſerentem, cum aliis laboribus haud amplius
vacaret. Iutlſu Parentis optimi ad ſuprema Imperii tribunalia ipſaque Co-
mitia adeunda iter ingreflus, Caſellis & Marpurgi per aliquot dies ſubſtitit,
ſibique hic quidem favorem utriuſque ZAVNSCHLIFFERI, Malaſchmidii
& Schmincki conciliavit: quorum duobus ultimis adeo ſibi uſus eſt fa-
ventibus, ut quem præſentem perhumaniter exceperant, abſentem quo-
que frequentibus literis compellarent. Inde Gieſam Wezlariamque con-
tendit, atque in hoc Iuſtitiæ facrario ad comparandam ſibi Cameralis Pro-
ceſſus ſtilique facultatem D. GIBELIO, qui cauſas Civitatis Biberacenſis
procurabat, & D. Io. FRID. HorFrMANNO Itidem cauſarum patrono, apud
quem diverterat, magiſtris uſus, quibus præeuntibus multas utilesque in
Inc. Blumi: Proceſſum Cameralem obſervationes collegit. Gratioſiſſimos ipſi
ſe præbebant hic cum celſiſſimus Cameræ Imp. Iudex, ipfo præſente & in-
ſpectante amplifſimum hoc munus capeſlens, poſtea primarius Auguſtiffi-
mi in Comitiis Commiflarius, Princeps Fürſtenbergenfis FROBEN. FERDI-
NANDVS, tum Præſides Cameræ Comes Ingelhemius Comesque Solmenſis,
Lineæ Laubacenſis, & denique ex Aſſeſſoribus Cameræ A vG. GOTTH. de
KoSERIZ, de FRANZ, GE. MELCH. de LVDOLPH, qui poſtremus
profunde doétus ſingulari prorſus favore ipſum proſecutus eſt, & diſſerta-
tionem ipfius inauguralem, quam illi obtulerat, in SOvſtemate ſuo jur. Cam.
aliquoties cum elogio allegavit, ſuamque ſententiam ejus auctoritate con-
firmavit. Non defuit hic ipii occaſio ſtabilem fortunarum ſedem ſibi figen-
di, felicique inito connubio, Ad vocati & Procuratoris munere protiundi;
ſed jam tum quidem amimus in noſtris oris herebat. Relicta hinc Wez-
laria, peragratisque Schwalbaco Schlangenbada, Wiſsbada, Moguntio,
Francofurto, Darmſtadio, Oppenhemio, Wormatia, Manhemio, Spira,
Philippoburgo, Heidelberga, Carolsruha, Ludovicopoli, quibus locis
ubique notatu digniora obſervavit, virisque doctis apparuit, VImam per-

2 venit,

28 —

venit, conſcenſaque navi Dillingam, Donawerdam, Ingolſtadium præ-
tervectus Ratiſponam delatus eſt, Comitiorum Imperialium faciem agen-
dique modum accuratius perveſtigaturus, qua in re plurimum ipſi profuit
Legationis Brandenburgo-Culmbacenſis Secretarius PFAVIVS. Conti-
nuata deinde navigatione, viſisque in itinere Paſſavio & Linzio, Viennam
acceflit, Conſiii Imperialis Aulici rem quoque judiciariam cognoſcendi
cupidus, cui ipfius deſiderio plurimum adjumenti opisque attulit Io. CHRI-
sTOF H. ScHLEGELIVS, negotia Biberacenſis Civitatis tractans, cujus
& in aliis humanitatem abunde expertus eſt. Nec minori benevolentlia
ipſum complexi ſunt Iudicii Aulici Aſſeſſores, L. B. de LYNRKER, de
BoDE, de STEININ GER, & Nob. de BERGER, quorum prior oblatis
inſignibus beneficiis perſuadere ipſi voluit, ut elæborando & ad finem per-
ducendo Commentario in Pandectas à ſe conſcripto, & uſque ad α τοωσα
priores quatuor libros complexa, ſub titulo Protribunalium typis evulgato,
operam manumque admoveret, quem tamen ut excuſatum ſe haberet,
gravibus motus rationibus, rogavit, & paulo poſt, menſe Octobr. Ao.
cIoloccxvIII., munitus ipfſius literis commendatitiis, Vienna diſceſſit.
Redux falutatis in vià Monachio, Auguſta Vindelicorum, VIma Biberaci
ſalvus & incolumis, ab omni in itinere morbo immunis, patrios lares re-
viſit, quumque paulo poſt de ducenda uxore cogitaret, Præceptorisque
ac Hoſpitis olim ſui B. ScHwEDERI filiam natu minimam præcipue libi
expeteret, ſequente anno ſub initium Februarii Tubingam rediit, publi-
cisque ſponſalibus illam ſibi adſtrinxit, jam perpetuo apud nos commora-
turus. Accidit, ut eo tempore a Circuli Suevici Statibus cauſa quam ma-
Xime ardua, in Camera Imper. agitata, puntte prætenſae Exemtionis a Col-
lectis Imperii & Circuli B. ScRHWEDERO diicutienda & peroranda commit-
teretur, cui negotio cum ob alios labores, quin & ob valetudinem, vacare
haud poflet, Genero iſtud demandavit, ſuo nomine perficiendum, qui ela-
borata deductione juris publici & artis Diplomaticæ præſidiis firmata tam
dextre hac opera defunctus eſt, ut labor hic ipfius Statuum Circuli legatis
mirifice ſe probaret, iplumque etiam Sereniſs. Duci Wirtembergiæ
EBERHARDO LVDOVICO ita commendaret, ut Profeſſio Juris
Extraordinaria a. d. XVIII. Maji A. cloloccxIx. clementiſſime ipfſi defer-
retur. Quam ut rite auſpicaretur, ſumto prioris Doctoris axiomate, ma-
trimonioque Chriſtiano ritu conſummato, a. d. XXV. Nov. e. a. Diſpu-
tationem pro loco de S. R. I. Liberarum Civitatum Judicio amical ili publi-
ce defendit, munusque ipſum a. d. XVII. Jan. A. cloloccxx. habita Ora-
tione: de tribus Gradibus Hierarchiae Pontificiage, diſtintctione nim. perſona-
rum in Clericos & Laicos; Epiſeoporum imperio in Presbeſteros & reliquum
Clerum; & Epiſeopi Romani Imperio in ipos Epiſeopos adiit. Atque ſic
quidem erudiendæ ſtudioſæ juventuti ſedulam impendit operam, cui Inſti-
tutiones Iuſtiniani Imp. & Hiſtoriam Juris expoſuit, ſimulque Socerum ad-
juvans Facultatis nomine frequenter de jure reſpondit. Præterea vero
doctis etiam ſcriptionibus de re literaria mecuit, A. CcIoloccxxII. Primam
Diſſertationis partem: de Abuſibus, qui in Germ. noſtra in Collegiis vigent
Orificum, & de medelis contra eosdem adhibendis, von denen Handwerks-Miſſ-
braeuchen in Deutſehland, ſequente anno aliam Hiſtorico-Juridicam difſer-
tationem, qua legitimatio per Reſeriptum Principis Iuſtiniano Imp., tanquam
aubtori atque inventori, vindicatur, & denique A. CIoloccxxIv. alteram
partem Diilertationis de Abuſibus Opificum ad diſputandum proponens, poſt-
ca vero A. CloloccxxXIX. bigam harum diſſertationum de Abuſibus Opif.
multis additamentis locupletatam, ſub titulo Tradtatus Jurid. Polit. adje-
to

6

——

==

SSe 29
Cto indice copioſo edens. Interea autem temporis alia quoque negotia
haud minus gravia tractavit. Tantam enim deductione ſuperius comme-
morata apud Circuli Suevici Status exiſtimationem conſecutus erat, ut Se-
reniſs. Directores Circuli dignum eum iudicarent, cui cauſam hanc ulterius
agendam penitiusque examinandam committerent; quare eum literis publi-
cis cum poteſtate inſtruétum ad Sereniſs. Principem Epiſcopum Auguſta-
num Dillingam miſerunt, inveſtigatum Acta publica, ante ducentos, & quod
excedit, annos in hac lite coram Judicio Cam. ex utraque parte confecta,
ex quibus major aliqua lux iſti contoverſiæ accendi poſſet. Quum autem
appareret, acta illa Campidunenſi Abbatiæ communicata fuiſſe, novis lite-
ris munitus, eoò etiam miſſus eſt, ubi ſummo cum labore duodecim Acto-
rum volumina maximam partem ſpifſiora perluſtravit, quicquid ad rem
pertinebat, ſolicite, ultra ſexaginta plagulas, excerpens. Conciliavit ſibi
hac occafione inſignem favorem Abbatis lingulariter docti Dn. RVPERTI
de BoDMANN, Capitulique Decani Dn. de FALCREENSTEIN, ut & Magiſtra-
tus Campidunenſis, domumque demum redux duas novas elaboravit De-
duétiones juridicas, Judicio cum Aulico tum Camerali exhibendas.
A. cloloccxXVI. nova Sereniſs. Ducis gratia cum ſalarium ipſi datum, tùm
Supremi Dicaſterii Aſſeſſoris ordinarii munus collatum eſt, accedente etiam
uatuor poſt annos ſalario cum novo hoc munere conjuncto, & biennio
poſt Adminiſtrationis Stipendii nobilis Grempiani ſecundariæ ab Arbitris
in ipſum collatæ confirmatione clementiſſima. Sæpius quidem & maxime
A. cIoISCCXXIII. & XXVII., ad exteros vocato, lautæ oblatæ ſunt
conditiones, quas tamen conſtanter repudiavit, munerum partes ſtrenue
obiens, ita ut usque ad A. cloloccxLII. Collegiis, cum privatis tùm pri-
vatiſſimis, Hiſtoriam Juris, Inſtitutiones, Pandectas, Actionum doctri-
nam, Jus Publicum, inprimis vero Jus Canonicum atque Eccleſiaſticum,
item Praxin Jur. Can. in Jur. Publ. ex Inſtr. Pac. Weſtphal. demonſtra-
tam, ſtudioſis explicaret, & ſeæpiſſime in cauſis Juris publici & privati,

itemque Eccleſiaſtici, graviſſimis vel una cum alliis, vel ſolus, aut aliorum

aut ſuo nomine, de lure reſponderet, tum & multas magni laboris dedu-
Giones diverſorum Principum rogatu, maxime autem in patriæ Civitatis
gratiam, ad utrumque ſupremum Imperii Judicium, non ſuo tantum, ſed
& aliorum nomine conficeret. A. cloloccxxxvI. a Principe Hohenzolle-
rano Hechingenſi FRIDER. LVDOVICO Deputationi poſt mortem Pa-
tris ſui gl. mem. Allodialia bona a Fideicommiflo Familiæ ſeparaturæ pri-
mo membrum additus, poſtea Præſes datus eſt. Reliqua etiam, quæ
geſſit, munera ita adminiſtravit, ut fidem & diligentiam omnibus probaret.
In Dicaſterio ſupremo de multis cauſis graviſſimis retulit, ſemperque, ma-
xime primum, ut ſæpe fiebat, ſuffragium ferens, pro juſtitia ſententiam
dixit, componendisque litibus felici ſæpe ſucceſſu promtifſimam operam
adhibuit, hinc & Præſidibus Dicaſterii, quorum quatuor veneratus eſt, &

reliquis ejus Aſſefloribus, longe cariffimus. Stipendii Grempiani curam

ſtudioſiſſime geſſit, confectoque pleniſſimo Fundationis, Receſſuum, Ra-
tionum, reliquorumque Actorum, Indice & repertorio, ſortem illius ita
auxit, ut duplicata evaſerit, quæ res cum Nobiliffimas Familias, tum III.
Univerſitatis Curatores permovit, ut defuncto A. ololoccxxxv. Socero
ipfius D. ScHWEDERoO ſoli ipſi hujus Stipendii procurationem deferrent,
eamque receſſu d. III. Maji A. clolocerI. facto ad dies vitæ ipſius duratu-
ram decernerent. Prior ipſius Uxor, quam, ut diximus, a. d. XII. Jun.
A. cloloccxIx. duxit, fuit Pranobiliſima ommibusque decoribus Ornatiſſima
Temina MARIA THEOPHILA, Viri Uluſtris & Conſult. D. GABR.
99 SCHWE-

30⁰ A

SCHWEDERI, J. V. D. Sacr. Cæſ. Palat. Comitis, Sereniſs. Ducis Conſi-
narii, Juris Puhl. & Placitorum Feud,. Prof. Publ. Ord. Supremi Dicaſterii
inter eruditos primarii Aßeſſoris & rænobiliſs. ac Ornat. Matronæ DN.
ANNAX« ELISABETE PREGIZERIE, filia natu minima, eaque ge-
mella, e qua quatuor ſuſcepit liberos, qui, excepta filia naſcendi ordine
tertia, mox iterum & vix vitam ingreili eam cum morte commutarunt.
Sic MARIA ELISABETA nat. d. XXI. Apr. A. cloloccxx. denata eſt
d. XXI. ejusdem menfis & anni. DANIEI HENRICVS nat. d. XIX. Dec.
A. cloloccxxI. quarto poſt die obiit. Quem quartum enixa fuerat UXor
cariſſima, filiolus d. XNXVIII. Jan. A. cloloccxxvI. in ipſo partu ope Chi-
rurgica promoto extinctus, mäatri Kal Febr. extinctæ exitium attulit. Quæ
ſola ex hoc matrimonio ſuperſtes eſt filia Praenobiliſſima atque Ornatiſſima
Temina DN. REGINA BARBARA, nata d. III. Apr. A. cloloccxxIV.,
felici connubio a. d. XII. Oct. A. cloloccxLv. Juncta fuit Viro Praenobiliſſi-
mo atque Conſultiſſimo DN. EBERHARDO CHRISTOPHORO CANZIO,
tm quidem æy. V. Lic. & ſupremi Dicaſterii Advocato Jum vero J. V. D. Con-
ſinario Seremſs. Ducis & Juris Prof. Publ. Ord., ex qua Noiter octo qui-
dem ofeulatus eſt nepotes neptesque, at vero non niſi primum ultimumque
natos nepotem neptimque poſt ſe reliquit. Accipe lingulorum nomina.
1. Nobiliſs. Conſultiſſimusque Dn. CHRISTIANVS THEOCPHIEVS CANZ,
J. V. L. G. Dicaſterii Advocatus, n. d. 22. Maji A. 1747. qui iter litera-
rium nuperrime aggreffus, jam Wezlariæ verſatur. 2. E:BERHARD.
CHRISTOPH. n. G. X. Jul. 1749. 3. FRIDERICA ELISABETA n. d.
4. Aug. 1750 4. OTTO HENRICVS n. d. 9. Jan. 1752. 5. HENRICA.
SIBYLLA n. d. 13. Jul. 53. 0 REGINA EBERHARDINA n. d. 8.
Mart. 1759. 7. DOROTHEA FRIDERICA n. d. 14. Apr. 1760. 8. FRI-
DERICA EBERHARDINA n. d. 23. Dec. 1765., quæ Der Dei gratiam in
parentum gaudia læte ſuccreſcit. Rupto hoc conjunctiffimo matrimonio ſub
imtum A. 1726., ut diximus, ſub finem ejus anni ad ſecunda vota tranſüt
beate defuncktus, & d. 19. Nov. ſibi in torum adjunvit Prænobiliß. omnique
virtutum genere Ornatiſſ. Peminam DN. CHRISTINAM ELISABETAM,
Viri Prœnobiliſſ. atque Conſultiſſ. DN. JOANN. PHIL. WEICRERSREV-
TERI, J. V. D. Lib. Imp. Gvit. Efflingenſis Conſulis olim, veaituumque eccle-
ſia ſticorum Prœfelli, & Prenobiliſſ. Feminæ DN. MARIE BARBARM CA-
MERARIE, filiam ſecundo genitam, quacum per annos XLIV. conjun-
Qiflime vixit, ſingularibus ipfius virtutibus & vita vere Chriſtiana, quam
in Programmate ipfius funebri latius deſcriptam dedimus, haud parum
recreatus, & in pietatis ſtudio confirmatus. Suſtulit & ex hoc matrimo-
nio quinque flias, e quibus quartum nata ſola eſt ſuperſtes; prima d. 9.
Oct. 1727. nata, ne lucem quidem vidit; ſecunda JOANNA CHRISTIA-
NA n. d. 28. Nov. 1739. ſeptennis deceflit; tertia CHRISTIANA ELI-
SAI ETA n. d. 24. Febr. I743. iterum d. 4. Dec. 1744. Obiit; quinta
CHRISTINA MAGDALENA n. d. 6. Jan. 1747 fato ſuecubuit d. 6. Jun.
1751. Quæ ſola Parentibus optimis ſupervixit Prœnobiliſſima atque Orna-
tiſwſima Temina DN. DOROTHEA THEOPHILA n. d. 8. Apr. 1745. fe-
lici eventu nupfſit Viro Plurimum Reverendo & Dign. DN. M. JO. FRIDEh.
MERRLINO, tum quidem Maiblingenfis, Jam ver noſtrœæ Coilegiatæ Eecleſia
Diacono meritiſſino, quocum conjunctiſime vivit, quatuor quidem libero-
rum mater, ſed unius tantum ſuperſtitis. Etenim 1. CHRISTIANVS
THEOPH. FRIDERICVS n. d. 15. Jun. 1765. annum ætatis primum vix
exceffit, de 20. Jun. 1766. mortuus. 2. CHRISTINA DOROTHEA

n. d. 10. Sept. 1766. poſt Aviam quidem at ante Avi fata hoc ipſo anno

SeS 31

de 25. Aug. vitæ ſuæ metam attigit. 3. FRIDERICA THEOPHILA
n. d. 6. Aug. 1768. eodam anno denata. 4. quæ per Dei gratiam ſola vivit
JOANNA CHRISTIANA d. 18. Sept. 1769. lucem hanc aſpexit, vix⸗
dum annum ætatis primum egreſſa. Quodſi jam de virtutibus vitaque pie
acta beate defuncti dicere vellemus, locus potius quam materia nos defi-
ceret. Quantopere præcipua Chriſtianæ vitæ virtus charitas in ipſo ex-
ſplenduerit, jam ſub introitum diximus. Beneficia ampliſſima contulit in
Eccleſiam, ſcholas, pauperes hujus oppidi, in Orphanotrophea Stuttgar-
diæ & Ludovicopoli, in viduas Ordinis eccleſiaſtici per univerſam patriam,
in Studioſos cum pauperiores in genere, tum ſpeciatim Transſylvanos
Theologiæ hic operam navantes, conſtituta, quoad ſingula hæc, ſorte
largiffima, ad ingentem ſummam eamque jam dum exſolutam aſcendente,
cujus annui reditus ſunt diſpertiendi, atque ſic quam verbis parum teſtari
ſolitus fuerat, factis ſupra omnem exſpectationem declaravit veram
Chriſtianoque homine digniffimam phülantropiam. De rebus ad ſalutem
pertinentibus ſemper ſumme ſolicitum ſe præbuit, cumque intelligeret,
quantum vel optimo defit, omnem ſuam ipem & fiduciam in ſolam gra-
tiam per Chriſtum partam repoſuit, quem animi ſenſum ſæpius, maxime
autem cum Dom XI. p. Trin. ſacræ Euchariſtiæ epulo ſe recrearet, pluri-
bus declaravit. Jam diximus, ipfum à morte ſtatim optimæ VXoris lan-

guere cœpiſſe. Subinde quidem vires uterum collegiſſe viſus eſt, ſed re-

diit nihilominus cito infirmitas, cumque ſeæpius apoplecticis inſultibus
proſtratus fuiſſet, tandem redeunti majori cum impetu die veneris novo
ſuccubuit paratus, optimoque ſervatori ſpiritum reddidit inter horam
ſeptimam & octavam veſpertinam illius diei. .
Supereſt, ut juſta perſolvantur beato defunétoe, qui quo carior omni-
bus merito fuit, eo quoque eſt dignior, cujus funus publica officii luctus-
ue demonſtratione cohoneſtetur. Dabitis igitur, Cives, id cum ſummis
ipfſius meritis, tum Familiarum, quæ in luctu funt, quibusque C&œleſti ſuo

ſolatio ſuccurrat Deus! dignitati, ut veſtram pietatem obſervantiamque

demonſtretis frequenti comitatu, quo funus hora II. poſt mer. ex ædi-
bus defuncti deducendum proſequamini. Agite, & ſimul quoque fragili-
tatis veſtræ memores mori diſcite.

p. b. S. S. R. a. d. VI. Nov. A. cLolocCCLXX.

31¹ SS

† †*

Se ſtarb — Sie ſtarb — Da traurten die Gefilde,
Da traurte die verwelkte Flur!
Und jede Freude floh bey dem entſtellten Bilde
Der ſterbenden Natur.

Halb aufgelebt — (C ARA kam in unſre Mauren!)
Sah' ſie mit C ARL die Freude hier,
Und laͤchelte, und ſtarb, und ſprach: Doch ſollt ihr trauren! —
Und Siller ſtarb mit ihr!

Wie die Natur, wann unter Sturm und Regen,
Der Winter auf die Erde fließt,
Die Erde flieht, und jezt noch einen Strom von Segen
Auf ſie hernieder gießt.

So ſtarb der Freund! — Der Mann um den wir klagen! —
Und wie gerecht iſt unſer Schmerz!
Schon lange ſah der Greiß das Ziel von ſeinen Tagen,
Und uͤbertraf ſein Herz!

Und uͤbertraf was jedes Beiſpiel lehrte,
Den Ruhm, den Ihm Sein Herz erwarb,
Des Weiſen hoͤchſten Ruhm, und ſegnete die Erde,
Ward goͤttlicher — und ſtarb —

Groß wie ein Chriſt! — zwar faͤrbt mit bleichen Zuͤgen
Des Todes Hand Sein Angeſicht,
Doch zeigt noch jeder Zug diß ſegnende Vergnuͤgen /
Mit dem ſein Auge bricht.

Entehrt ſie nicht mit eurer Wehmuth Zaͤhren
Die Leuche des Gerechten nicht!
Braucht es um Hillers Tod, um unſern Freund zu ehren,
Ein weinend Lobgedicht.

Seht, wie um Ihn der Armuth⸗Thraͤnen flieſſen!
Und jede Thraͤne dankt Ihm das,
Daß Er der Engel war, der ſie der Noth entriſſen,
Die ihre Haͤuſer fraß.

Das

i 33

Daß Er es war, der ihre Rechte ſtuͤzte,
Wann Liſt und drohende Gefahr
Auf ihr Verderben ſann, daß er die Unſchuld ſchuͤzte,
Und ihr Erretter war.

Die Unſchuld weint — Am ſchroͤcklichſten der Tage
Und nicht auf dieſer Erde mehr J
Hoͤrt unſer Freund am Thron des Richters ihre Klage
Und ſchuͤzt ſie kraͤftiger.

Seht Ihn verklaͤrt! Und trocknet dieſe Zaͤhre,
Die aus der Freundſchaft Auge bricht!
Wie des Erloͤſers Hand den Loorbeer ewger Ehre
Um Seine Schlaͤfe flicht.

Seht Ihn belohnt! Wie Er gerecht befunden
Vom Throne ſeines Richters geht!

Wie Er mit neuem Licht, mit neuem Glanz umwunden

Sein ſtralend Aug erhoͤht.

Schoͤn, wie der Lenz zu einem neuen Leben

Die ſchlummernde Natur erwekt,

Wird ſich o Freund, Dein Geiſt vom Grab empor erheben/

Das Deine Aſche dekt.

Uns ſoll Dein Geiſt im Tode noch begegnen!
Und Licht bezeichne ſeine Spur!
Wann wir das Vaterland in unſerm Tode ſegnen,
Wie Du und die Natur!

Denkmal der Freundſchaft und Hochachtung

geſtiftet
von dem
geſammten Herzogl. Wuͤrtembergiſchen
Hofgericht.

U

P †

Der Menſchen GOtt! Wie wachet deine Huld ,
Dein unaͤcht Bild, den Menſchen, umzugieſſen⸗
Du kenneſt uns; du warteſt, haſt Gedult,
Vielleicht daß wir von dir uns bilden lieſſen;
Wie oft umſonſt — Der wahre Chriſt allein
Gehorcht, und kan ſich deines Bildes freun.

Der Schoͤpfers Kraft, die ſeinen Frieden ſtoͤrt,
Den Geiſt durchſtralt, die Vorurtheile ſcheuchet,
Der Luͤſte Macht, die Thorheit ſeufzen, wehrt,
Und Licht und Herz genug zur Tugend reichet,
Blos dieſer Kraft, der er gehorcht, getreu
Empfindet er, wes Geiſtes Werk er ſei.

Religion, nur die iſt ſeine Luſt,
Und Menſchlichkeit ſein ſegnendes Vergnuͤgen.
Stets ſeiner Pflicht, als Menſch und Chriſt, bewuſt)
Sucht er den Geiſt des Laſters zu beſiegen.
Der Laͤnder Peſt, (nicht Stark⸗,) Schwachgeiſterei,
Wuͤnſcht er, daß ſie ganz ausgeſtorben ſei.

Des Geiſtes Schwerd, der Harniſch, das Gebet,
Des Glaubens Schild, — dies ſind des Chriſten Waffen
Stets auf der Hut, geſtaͤrkt, wenn Krieg entſteht,
Kaͤmpft er in GOtt, da andre ſicher ſchlaffen.
Nichts iſt ſo ſchwer, er uͤberwindet weit
Durch ihn, und ſiegt mit ihm in jedem Streit.

Treu dem Beruf, den ihm die Vorſicht zeigt,
Dem Fuͤrſten treu, treu allen ſeinen Pflichten
Iſt ſeine Luſt ſo weit ſein Koͤnnen reicht,
Gehorſam, Fleis und Treue zu entrichten.
Und, was Vernunft und Offenbarung ſpricht,
Befolgt er bald, als ſeine liebſte Pflicht.

Der Armen Harm, der Unterdruͤkten Leid,
Der Kranken Schmerz, der Wittwen Weh und Thraͤnen .
Der Waiſen Noth, Betruͤbter Traurigkeit — —
(Mein GOtt! wie viel, die ſich nach Huͤlfe ſehnen!)
Dies ſieht der Chriſt. Geruͤhrt klagt ers dem HErrn.
Der ſegnet ihn. Den Segen theilt er gern.

Der HErr befiehlt; ſein Ernſt heißt Heuchelei⸗
Die Fuͤrſicht Geiz, und Wucher Allmosgeben.
Was thut der Chriſt? Von dieſen Laſtern frei
Wird er nicht muͤd, als Chriſt, chriſtlich zu leben.
Er fluchet nicht. Er ſegnet ſeinen Feind,
Thut dem auch wohl, der ihn zu Kuͤrzen meint.

Der Tod erſcheint. Er weis an wen er glaubt,
Will Belial ihn gleich noch einmal ſchreken.
Geſtaͤrkt im HErrn legt er ſein heitres Haupt
Ins Sterbebett, und laͤßt Gedult ſich decken.
Hier zeiget ſich, wer er im Leben war.
Rechtſchaffenheit, jezt wird ſie offenbar.

Sein Herz ſpricht nichts, als von der Ewigkeit,
Von Lob und Dank, von lauter Preis und Pſalmen⸗
Er ſehnet ſich nach jener Seligkeit,
Die er erblikt, und traͤget ſchon die Palmen,
In ſeinem Geiſt, dem Lamm und ſeinem HErrn.

Noch ſegnet er ſein Haus, und ſtirbet gern.

So lebet er, ſo leidet er, der Chriſt,
So ſtirbt er auch, geſchikt zum ew'gen Leben.
„ Wenn aber das nur eine Fabel iſt,
„ Was er geglaubt; wie kann er ewig leben? — „
Werd erſt ein Chriſt, ehr die Religion,
Die GOtt uns gab; die zeugt genug davon.

Verwirfſt du die. Geduld! bald, gar zu bald
Wirſt du dir ſelbſt beſtuͤrzt das Urtheil ſprechen;
Dein eignes Herz, die grauſame Geſtalt
Der Ewigkeit, und — wird ſich an dir raͤchen;
Und, wie gelebt, ſo wird dein Ende ſeyn,
Verzweifelung, Angſt, Schreken, ew'ge Pein.

So, Seliger, ſo bebend ſtirbſt Du nicht.
Du dieneſt GOtt, und ehreſt ſeine Knechte.
Treu Deinem Stand, treu jeder heilgen Pflicht
Iſt Deine Luſt ſein Wort und ſeine Rechte.
Drum hoͤrt er Dich, dein GOtt, der GOtt des Rathsz;
Du bateſt ihn: Hilf mir, mein GOtt! — Er thats⸗

J 2

Und weil Dein Weg dem HErrn ſo wohl gefiel
Wer weis es nicht? ſo haͤuft er Dein Vermoͤgen,
Und ſezet Dich zu ſeiner Liebe Ziel.
Du nimmſt die Gab; Du heiligſt Deinen Segen,
Und ſtillſt die Noth, (wie oft hat diß gegluͤkt?)
