LXVI15_fol_5
author: Pregitzer, Georg Konrad

N 125 11536001 021

IIHNIINIIIIIuINIIINI

us Tübingen

S. E , S 7 S
e B
⸗ £ R
— S
S = SS DD 7.
De, R

Ghren⸗/ und Vugend Gedächtnis

Bes
Goch⸗Bdlen / Groß ⸗Achtbarn und Vochgelehrten

.

.

geweſenen Hochverdienten und weitbe⸗
ruͤhmten PROFESSORIS Hiſtoriarum, Philoſophiæ

Practicæ und Jurisprudentiæ Univerſalis,
Auch

ADMINISLRATORIS

Des Stipendii Martiniani bey Lobl. UNIVERSIT1 allhier,

Ebls Berſelbe

Den 27. Tag des Chriſt⸗Monaths, an dem Feyer⸗Tag des Heil.

Apoſtels und Evangeliſten Johannis, Seinem Nahmens⸗Tag
A. 1738. unvermuthet, Morgends fruͤh in Seinem Erloͤſer JE SII
Chriſto ſanfft und ſeelig entſchlaffen

Deſſen verblichener Geichnam

Den 31. Decemb. an dem letzten Tag des Jahrs 1738. bey Volckreicher
Chriſtlicher Trauer⸗Verſammlung zu Seiner Ruhe
gebracht worden,

In einer Brauer⸗Germon

uͤber Pſ. XXXVIII. v. 22. 23.
Geſtifftet und auf Begehren zum Druck befoͤrdert

Von . .
Georg Vonrad Fregitzern, SS. Theol. und Hiſtoriæ

Eccleſiaſticæ Profeſſ.Publ. Honorario, auch aͤlteſten Predigern
P bey Loͤbl. Univerſitaͤt und Stiffts⸗Kirchen zu
St. Georgen in Tübingen.

TuBJNGV, gedruckt bey Joh. Heinr. Phil. Schramm.

EHH

On mediocri vulnere patrum hujus Academiæ conſcripto-
rum chorus, præter omnium opinionem, exſpectatio-
nemque, ipfis divi Iohannis Feriis, afflictus eſt. E vita
quippe emigravit, veluti sν ‿ιαον 6ν α αNραν, Unius
oculi ictu, excellentiſtimus, nobiliſimus, ac ampliſimus
vin, DN. JOH. MICHAEL HALLWACHSIUS, biſßto-
riariin inter nos, et moraltum Profeſſor Publicus, Ordinarius, celeberri-
mus, collegie Martiniani adminiſtrator meritiſſimus: vir, inquam, erudi-
tionis amplæ, vaſtæ lectionis, conſiliis ſagax, rebus expediundis, ſi ali-
us quisquam, inprimis dexter, rei familiaris cum fructu non ſolum, ve-
rùm et cum dignitate curandæ peritiſſimus, in ſui muneris negotio aſſi-
duus, ad res curate agendas, ubique adtentus, vigilans pro academiæ
hujus incremento, ideoque curis optimis inquietus, ſemper anquirens
boni quid, ſemper moliens, quod è& republica eſſet, ſtudio auditoribus
inſerviendi plane indefeſſus, ordini, maxime in iis, quorum ipſi cura;
ſeu adminiſtratio demandata, vel inſtituendo, vel conſervando, vel au-
gendo, eximie intentus, in omnibus alacer, nec præceps, providus nec
tamen ſegnis, circum ſpectus ſed ſine lentore, exercitatus, gravis, ſerius, va-
ria virtute clarus! hic talis & tantus inter nos litterarum antiſtes ſubito ex-
tinctus, obiit, emigravit, evolavit in æternas ſedes. O fluxas hominum
ſpes, é inanes curas! Qui in expeditiſſimo rerum optimarum curſu verſan-
tur, ſubito concidunt, jacent, emarceſcunt. B
. Quod vivise cinis, & manes, & fabula fies.
Vive memor lethir fugit hora, hoc, quod loquor, inde eſt. Sic profecto in
hanc rem Perſius Sat. V. perſcripfſit. Verteri vero more cum receptum ſit, ut,
quos fata hinc vocârunt, eorum vitæ, laudabiliter geſtæ, curriculum, ſcripto
Publico, brevibus tamen concepto, recenſeatur: eidem conſuetudini, ut &
nos, triſti hac oblata occaſione, obſecundemus, vel ipſa rei æquitas, ma-
Ximaque viri defuncti, in hanc academiam merita depoſcunt. Natus eſt vir
excellentiſſimus, d. xxII. Martii, A. MDCXClI. patre nobiliſimo & amplißt-
mo, Dn. IOH. CHRISTOPHORO HALLWVACHSIO; meritiſſimo hujus
urbis, ac ſeniore, per multa temporis ſpatia, conſule, nec non oppidanæ præ-
fecturæ, quoties opus erat, vicario: matre autem, nobiliſſima femina fuper-
ſtite, DN. ANNAELISABETHA, ex BRISSELINIORUM gente oriunda.
His parentibus poſtquam in lucem editus erat, ſi, quæ ex eo tempore fata
vir laudatiſſimus fuerit expertus, cognoſcere lubet: magis ea, ſicuti pub-
lica, ante viginti annos, rectoris auctoritate, quum Profeſſoris in Philoſo-
phia extra ordinarii munus, auſpicato iniret noſter, deſcripta ſunt, quam
novo ſermonis habitu exprimere, conſultum exiſtimamus. Sancto Bap-
tiſmatis flumine lotus, Chriſtique cætui adſcriptus, ſolicita laudatorum Pa-

rentum cura & liberalitate literarum quoque ſacris ſtatim fuit initiatus,
— atque

atque ad tertium decimum usque ætatis annum ab Reverendo Cognato ſuo,
DN. GODOFREDO CUHORSTIO, Paſtore nunc Reichenbacenſi, di-
ligenter eſt imbutus. Studio vero Theologico inprimis vacaturum Sere-
niſſimi Principis noſtri Munificentia ſingularis in Cœnobia, Mulifontanum
ac deinceps Bebenhuſanum, clementiſſime recepit. Quibus in locis uti
ſingulorum Antiſtitum amorem paternum, ſummumque favorem, nun-
quam non fuit expertus, ita doctiſſimorum Virorum, Speidelii, Weiſſen-
ſeei, Haſelmajeri, Langenhanii, Weiſsmanni & Hochſtetteri publicam
privatamque in tradendis Sacræ ac Profanæ Philologiæ præceptis induſtriam
ac fidelitatem prædicat, Præcipue autem virorum Digniſſimorum, Sum-
me Rever. Dn. JO. ANDREA HOCHSTTERI, Cleri Würtembergici,
immo univerſæ patriæ noſtræ, Ornamenti ſingularis, nec non maxime
Reverend. Dn. CHRISTIANI HOCHSTETTERI, hodieque Collegii
Bebenhuſani florem promoventium, favorem eo majoris ſibi faciendum
profitetur, quod ii translatum in hanc noſtram Eberhardinam deſideratiſ-
ſimi filii & fratris, B. AN DREMLE ADAMI HOCHSTETTERI, patro-
cinio ita commendaverunt, ut per integrum octennium, & quod excur-
rit, ad humaniſſimi viri latus hærere, & conſiliis ejus ſaluberrimis in omni
vitæ ac ſtudiorum genere uti licuerit. Hujus etiam humanitati in accep-
tis refert, quod ampliſſimus Philoſophorum Ordo in ornandis provehen-
disque ſtudiis nihil fecerit reliqui. Ex quo immortales ſe gratias debere
ait excellentiſſimis hiſce Præceptoribus ſuis, Hoffmanno, Hillero, Rösle-
ro, Creulingio atque Neuio, quod non tantum inſtitutione ſincera & ſo-
lida, publice, privatim, ac privatiſſime, dignari, ac prorſus paternis
monitis atque conſiliis juvare, ſed & exhibitis ſpeciminibus, & ſuperatis,
non minus privatis, quam publicis, examinibus, A. MDCCIIX. Primæ,
& A. MCCX. Secundæ Laureæ honoribus ornare voluerint. Extant
eruditionis ac diligentiæ documenta etiamnum Diſſertationes duæ ab eo
conſcriptæ, altera quidem Critica de Opere Secundi diei, Præſide Excell.
Dn. Prof. Röslero habita. Quibus & merito adnumerari debet Oratio Pa-
negyrica, qua, actum moderante, atque Programmate publico, indicen-
te Prof. Neuio, Sereniſſimi Patriæ Patris Fortitudinem, in memorabili
prœlio illo Hochſtadienſi demonſtratam, pulcre ac prorſus oratorie col-
laudavit. Ad Scholas vero Theologorum ſe progreſſum, illoque tem-
pore ſanctiori diſciplinæ animum adplicuiſſe, impenſe gaudet, quum in
Theticis, Polemicis, Hiſtoria Eccleſiaſtica, Exegeticis & Homileticis ex
Reverendiſſimi Dn. Cancellarii D. O. WOLFG. J. GERI, Summe Re-
verendi Dn. D. JO. CHRISTOPH. PFAFFII, B. AN DREE ADAMI
HOCHSTETTERI B. JO. CUINRADI KLEMMII, B. JO. ULRICI
FROMMANNI, & Digniſſimi Dn. D. GODOFREDI HOFFMANNI,
ore atque calamo, quid quid ſolidum erat, haurire licuit. Quo factum,
ut publica quoque duo ederet ſpecimina, alterum quidem Diflertationem
Theologicam de Lege Morali, Reverendiff. Dn. Cancellario Præſide de-
fenſam, alterum vero, eodem moderante, Tractat. German. de Eccleſia,
in quo præcipuæ, dua Noſtris cum Pontificiis, circa iſthoc caput inter-
cedunt, controverſiæ expenduntur. Exantlato deinceps Examine Theo-
logico in Senatu Eccleſiaſtico Stuttgardiano A. MDCCXI. vicarias in Ec-
cletia Holzenſi,; prope Gœppingam, aliquamdiu præſtare juſſus eſt ope-
ras. Quibus defunctus, atque Stuttgardiæ per aliquot menſes commo-
ratus, ad Repetentis munus in Illuſtri Stipendio obeundum vocatus, at-
que ſub idem tempus clementiſſimæ Sereniſſimi Nutritii noſtri conceſſio-
nis, exteras quoque inviſendi Academias, compos eſt factus. Excurrit
ergo ad Saxones inprimis, & quantum per tempus ac valetudinem fieri

Potuit,

potuit,. Batavos. Multa ſunt, eaque prorſus ſingularia, quæ hoc in iti-
nere ſibi accidiſſe memorat, quæ ad æternas æterno DEO gratias ipſum
obſtringant. IIlud vero taceri non poſſe, addit, quod ter ex Præſentiſ-
ſimo vitæ periculo ſingulari Numinis proviſu fuerit ereptus. Virorum
doctorum, aliorumque, ad quos diverterit, quique ampliſſimo ſubinde
uſui fuerint, favori deſcribendo, integrum impendendum Volumen fore
dicit; eamque ob cauſam non omnes, quos ſalutaverit, aut viderit, ſed
præcipuos, qui maxume & inſigniter ipſi profuerint, tantum recenſeri
cupit. Ulmæ ſtatim ſolidi Theologi ac litterariſſimi Viri, Dn. Joannis
Frickii, humanitatem: Sinceritatem Dn. Dan. Ringmacheri: eruditionem
Orientalem Dn. Eliæ Weihenmajeri: inſerviendi ſtudium Dn. Stölzlini,
aliorumque iſtius Eccleſiæ & Gymnaſii Antiſtitum favorem, publicis
gratiis dignum judicat. Apud Auguſtanos utriusque Religionis patro-
nos faventiſſimos ſibi expertum eſſe, & ex ſermonmibus præcipuè Dn. Se-
nioris, Joannis Philippi Treuneri, Theologi & Philoſophi profundi; tum
B. Chriſtophori Raymundi Schifflini, Viri à Selectiſſima bibliotheca in-
ſtructi, cujus ad Spizelium epiſtolarum, à Variis eruditi Orbis Luminibus
ſcriptarum, volumen edendum arbitratur: Et Dn. Philippi Jac. Crophii,
Reipublicæ Bibliothecarii, in monſtrandis quam plurimis manuſcriptis,
maxumam partem græcis, promptiſſimi; aliorumque, multum ſe pro-
feciſſe: Nec ſe pœnitere temporis, cum Viris Pontificiis Sacris addietis;
inprimis cum P. Mændelio, celebri illo Controverſiſta, impenſi, fatetur.
Norimbergæ multos quidem humaniſſime ſe excepiſſe refert: Primo ta-
men loco memorandum cenſet experientiſſimum Virum Godofredum
Thomaſium, cui, uti pro plurimis humanitatis inſignioris ſpeciminibus,
ita ſpeciatim pro benevolentiſſima Andræanarum ad Saubertum epiſtola-
rum, adhucdum ineditarum, communicatione publicas gratias agit. To-
biæ Winckleri, ædis Marianæ Paſtoris, oculorum uſu per pluſculos an-
nos privati, eruditos ſermones etiam nunc demiratur. Nec minus ju-
cundam ſibi cum Georgio Jeremia Hoffmanno, Ambroſ. Wirthio, cele-
bri Homanno, aliisque converſationem fuiſſe, cum voluptate recordatur.
Inde per Bambergam, Arnſtadium, Erfurtum Vinariamque, Jenam de-
lato nihil fuiſſe prius poſteriusque nihil, quam ambire favorem amicitiam-
que virorum doctiſſimorum, ex eorumque doctrina proficere; neque ſuis
ſe excidiſſe votis confirmat: Quum à præcipuis incomparabilis iſtius lite-
rarum Emporii Viris humaniſſimè habitus, Förtſchii ſtatim, Buddei, Dan-
zZii, Weiſſenbornii, Struvii, Bruckneri, Wedeliorum, Slevogtiorum,
Lungershauſenii, Müllerorum, B. Hambergeri, Poſneri, Syrbii, Teich-
mejeri, Hilſcheri, Ruſſii, Stolltenii, Stockii, Wuchereri, Boyenii,
Lehmanni, B. Buddei junioris, aliorumque de favore atque amicitia cer-
tus eſſe potuerit. Gaudet etiamnum, Fortſchium controverſias Ponti-
ficias privatim exponentem, Buddeum verò hiſtoriam Eccleſiaſticam &
Theologiam Exegeticam diligentiſſime tradentem audiſſe; & mirifice læ-
tatur, Hlo ſe tempore in illuſtri Salana adpuliſſe, quum idem Selectiori-
bus quibusdam Nobilibus H. Grotii de J. B. & P. profundiſſimum opus
explicaret, exemplumque præiret, qua ratione difficillima quoque argu-
menta facile, diſtincte ac ſolide poſſint proponi. Quin & eidem Viro
Summo eo majores debet gratias, quo humanius ipſum in proprias ædes
recepit, quo promtius ſuggeſtus Sacri in æde paullina propriæque cathe-
dræ, & proprii auditorii ad habendas orationes Sacras, lectiones & diſpu-
tationes privatas copiam fecit: quo ſolidius etiam de graviſſimis ex Theo-
logia perinde ac Philoſophia omni argumentis, non in publicis tantum di-

ſputationibus ſed privatiſſime quoque inſtituit: Immo, quo faventius
B deni-

denique viris præcipuis, Comitibus, Baronibus variis commendavit, qui-
bus innotuiſſe magno fibi honori ducit. Receptus Ampliſſimo in Alma
hac Salana Philoſophorum Senatu in numerum publice docentium, publi-
coque Examine defunctus, cum numeroſo auditorio quinquies curſum uti
vocant, Inſtrumentalem, h. e. Logicam, Hermeneuticam & Metaphyſi-
cam; ter vero curſum Practicum, h. e. Ethicam, Jurisprudentiam & Po-
liticam, omnia ad Buddeani Syſtematis ductum exponendo, & ſingulis
hebdomadibus, expoſita diſputatione privata, examinando, fuit emenſus.
Pufendorfü quoque libellum de Officio Hominis & Civis, ut & Vitriarii
Inſtitutiones Juris N. & G. plus ſimplici vice ſelectioribus quibusdam in-
geniis privatim expoſuit, itemque per diſputationes privatas repetiit. Pu-
blice diſputavit quater, de Atheo, de pœnis in atheum, de Juramento
Athei & de Juramento Religionis. Jena, Vinariam, Erfurtum, Halam,
Lipſiam, Merſeburgum, Leucopetram, Naumburgum non ſemel excur-
rit, iisque in locis bibliothecas, inter quas Gothana & Lipſienſis eminent,
tum Numophylacia, Lipſienſe inprimis, & Cimeliarchia, ex quibus Vi-
narienſe perplacuiſſe ſibi adfirmat, perluſtravit, ad virosque præcipuos
inviſit. Omnium autem præcipue inter Halenſes & Lipſienſes fuit, &
Halæ quidem maxume venerandos, conſultiſſimos & doctiſſimos Viros,
Breithauptium, Antonium, Franckium, Langium, Thomaſium, Bodi-
num, Ludvvigium, Bochmerum, Ludovicum, Gundlingium, Hoffman-
num, Richterum, aliosque, quos adhucdum eum amare nuper denuo exper-
tus eſt, ſæpius vidit, convenit, publice ac privatim audivit, nunquam niſi
doctior meliorque, uti grato agnoſcit animo, ab ipſis diſcedens. Præ ce-
teris venerandis Viris Theologis. Franckio, Antonio, Langio, ut & illu-
ſtri ICto, Boœhmero, multum ab ipſo deberi, pietas diffiteri non ſinit.
Lipfiæ verò Seniorem Rechenbergium, Olearios, Cyprianum, Schmi-
dium, Boernerum, Pfeifferum, Siberum, Schüzium, B. Titium, Men-
ckenium, Junium, aliosque vel conveniſſe frequentius, vel audiſſe, ſibi
gratulatur. Doctiſſimorum quoque Virorum, Walchii, Crauſii & Ort-
lIobii, etiammum maximi facit amicitiam, eorundemque in aperiendis bi-
bliothecis & Numophylaciis promptiſſimam Voluntatem publicis gratiis
proſequendam exiſtimat. Ceterum ingratiſſimum ſe futurum ait, ſi Di-
gniſſimi Viri Dn. Philippi, Sereniſſimi Ducis Martisburgici Concionatoris
Aulici, ſummam humanitatem & amorem, ut & Dn. Uhſei, Gymnaſii
iſtius loci Retoris, ſuavitatem heic non celebraret. Monitus tandem de
repetendis laribus paternis Jenam, ægre quidem, uti merito gloriatur,
ab amicis plerisque & plurimis Studiofis d'miſſus, debuit relinquere, per
ſuperiorem & inferiorem Saxoniam, & aliquam Bataviæ partem, ad ſuos
rediturus. Ultimo igitur vale Patronis & amicis Jenenſibus, Vinarienſi-
bus, Gothanis, Merſeburgenſibus, Halenſibus & Lipſienſibus dicto An.
MDCCXVI. poſt Nundinas Lipſienſes vernas, quæ etiam celeberrimum
Peterſenium videndi occaſionem ſuppeditarunt, Dresdam contendit. Lu-
ſtratis ibi, quas omnes advenæ meritò admirantur, elegantiis innumeris,
Præter alios, Duum viros præcipuos Pippingium & Lœſcherum vidit &
audivit, & Loœſcheri præcipue humanitatem ſatis prædicare nequit. Dres-
da Witebergam trajecit, ubi Summi Viri, Dn. Wernsdorfii, in utraque ca-
thedra eloquentiam, Klauſingiique, Schrœeri, Chladenii, Elsvvichi, Firn-
haberi, Bucheri, ſolidam doctrinam, in privatis æque ac publicis ſermo-
nibus, ſingularemque adverſus extraneos humanitatem non potuit non ad-
mirari. Berolini uti multa ipſum tenuerunt: Ita mirifice admodum Biblio-
thecarum elegantia, Porſtii, Jablonskii, B. Lyſii, Reinbecci, aliorumque
eruditione & humanitate adfeetus eſt; præcipue autem ſingularem pro-
pPenſio-

penſionem Dn. Jo. Porſtii, Præpoſiti, per omnem vitam gratiſſimum ſe
celebraturum, pollicetur. Hamburgi, quidquid obſervari meretur, per-
quiſivit, atque in præcipuorum Virorum amicitiam ſe inſinuavit. Tem-
Plum Salomonis Schottianum, majorine ingenio, & artificio, an ſumptu
elaboratum? aliquoties contemplatus, iterata vice examinavit. Biblio-
thecæ Joanneæ perluſtrandæ & humaniſſimo ejusdem Præfecto conve-
niendo ſingulis hebdomadibus tres integros fere dies impendit. Nec ri-
tus, conventus, aliaque admirabilis hujuſce univerſæ Europæ Compen-
dii ſingularia neglexit. Ex Eruditis, ut omnes admodum honorifice eum
habuerunt: Ita ſpeciatim tamen Nobiliſſimi, Conſultiſſimi & literatiſſimi
Dn. Mattefeldii, ut & Summe Reverendi raræque eloquentiæ & eruditio-
nis Viri Dn. Neumeiſteri, favorem, amorem & liberalitatem nulla ver-
borum emphaſi vel ambitu ſe adſequi & prædicare ſatis poſſe, ingenue
pronunciat. Neque jucundum minus aut utile ſibi fuiſſe addit, Dn. Hein-
ſonium, Fabricium, Wincklerum, Wolffium, Mislerum, Edzardum,
Hübnerum, aliosque vel audiſſe vel frequentaſſe, dum in jucundiſſimo
hærere loco licuit, ubi & cum famigeratiſſimo Dippelio aliquamdiu fuit.
Bremæ, præ ceteris Summe Reverendus Dn. Majerus, & qui florentiſſi-
mo ibi Gymnaſio præſunt, omni favoris benevolentiæque genere ipſum
proſequuti ſunt. Inde viſis Verda, Cella, Brunsvviga, & rariſſimis pi-
Ruris Salzthalenſibus, Guelpherbytum ſe contulit, atque ibi bibliothe-
cam inprimis, uti ex libris & operibus pretioſiſſimis XV. & XVI. Seculo-
rum numeroſiſtimam, ita propter rariſſima & auguſtis manibus exarata
monumenta prorſus incomparabilem perquiſivit. Hannoveræ Auguſtiſ-
ſimum Magnæ Britanniæ Regem ſub idem tempus, quo ad Batavos tran-
ſire volehat, provincias ſuas Germanicas reſalutantem, vidit. Viſis &
auditis, qui Eccleſiis ibi præſunt, Viris doctiſſimis, maximè Reverendi
Dn. Fluggei humanitatem præ reliquis cognovit. Omnes tamen gratia
& benevolentia ſumma vicit, an propter illuſtrem dignitatem, an ſenium,
ſummum quidem, at tamen ad ſtuporem vegetum, an humanitatem in-
comparabilem, an eruditionem ampliſſimam magis Venerabilis? Dn. Ger-
hardus Molanus, præcipuus Eccleſiæ Hannoveranæ Antiſtes & Abbas
Loccumenſis Reverendiſſimus. Mirere virum otoginta, & quod excur-
rit, annos natum à meridie ad veſperam jucundiſſimis & doctiſſimis Ser-
monibus, numorum rariſſimorum, & pretioſiſſimæ bibliothecæ numero-
ſæ, ac prorſus eximiæ, quam cælibatus ſui fructum dicit, monſtratione,
humaniſſime tenuiſſe hominem peregrinum. Mundæ, Caſſellis, Monte
Carolino ob ædificia & aquarum fontes prorſus ſtupendo, Fridbergæ,
Francofurti, Heidelbergæ atque Heilbronnæ videndis, compellandis con-
veniendisque Viris doctis, aliquot hebdomadas inſumſit. Atque ſic ſub
finem A. MDCCXVI. DEO duce ad Paterios lares rediit: Ubi reddita
Sereniſſimo Principi noſtro, cujus clementiſſimis auſpiciis ad exteras oras
abiit, ſtudiorum atque itineris ratione hoc ipſo anno, menſe Martio, mu-
nus Profeſſoris Philoſophiæ Extraordinarii in Academia patria obeundum
obtinuit.
Hactenus verba antiqui Programmatis, Philoſophiæ Profeſſoris Ex-
traordinarii officium ingreſſus, matrimonio ſe primum, junxit anno ſupra
milleſimum, ſeptingenteſimum, decimo ſeptimo, nobiliſſimæ virgini,

omnibus ſui ſexus virtutibus condecoratæ, Dn. MARLE FRAN CISCM,

viri prænobiliſſimi, atque ampliſſimi, Dn. JOH. HEINR. TAFFELII,
ordini incluto equeſtri, qui in Suevia, & ad Nicrum quidem, Sylvam-
que hercyniam, floret, à conſiliis, nec non Prænobiliſſimæ matronæ, Dn.
ANNAÆ DOROTHEE, ex Böhmiorum gente ſatæ, diletiſſimæ quon-
a

dam Filiæ. Quæ poſtquam Anno MDCCXXVI. Menſe Martio, ſterilis
deceſſerat: ad ſecunda tranſüt vota noſter, uxorem ducens lectiſſimam
olim virginem, nunc vero mœſtiſſimam viduam, Dn. CHRISTINAM
SOPHIAM piam, prudentem, modeſtam, viri plurimum reverendi, &
ampliſſimi, Dn. M. LDOVICICAROLI DIZINGERI, Miniſterii Eis-
lingenſis Senioris Conſiliarii, & Scholarchæ, nec non Dn. MARGARE-
THAX., honeſtiſſimæ matronæ, Argentorato oriundæ, ex agnerorum fa-
mnilia, ſuaviſſimam Filiam. Poſtea ſenſim variis honorum ornamentis apud
nos auctus eſt. Primo quidem poſt mortem celeberrimi hiſtoriarum quon-
dam Profeſſoris NEUII, eloquentiæ & poeſeos, nec non hiſtoriarum do-
cendarum ſparta, ab ampliſſimo Senatu ipſi commiſſa fuit. Poſtea, cum
beatus moralium Profeſſor, Dn. Röslerus, redderet ſpiritum æternitati,
acceſſit novus & hujus diſciplinæ profitendæ honor.
Poſt occaſum magni illius academiæ noſtræ ſideris, Schvvederi, cura
xenodochii academici, (Lazaretum dicunt vulgo,) eidem demandata fuit.
Sequebatur præterea grave munus in adminiſtrandis Collegii Martiniani
celeberrimi, reditibus. Acceſſit bibliothecæ, multorumque aliorum,
varii nominis Stipendiorum, inſpectio. Quid? quod Rectoris Magnifici
officio bis, Decani philoſophorum ordinis munere quater defunctus ſit.
De ſcriptis diſſertationibus non eſt cur plura commemoremus, quoniam
omnium teruntnr manibus. Publicum vero in obeundo munere zZelum,
ſi laudavero, certe, quod non omnium probetur calculo, dixerim nihil.
Permultas deinde privatas virtutes, pietatem in matrem, domicilio ex-
ceptam, amorem in fratres & propinquos, promtitudinem auxiliandi il-
lis, queis conſilio & ope poterat ſubvenire, comitatem erga omnes, ſua-
Vitatem oris in dicendo, & quæ ſunt generis ejusdem, pluribus comme-
morare; perinde, ac ſi quis de rebus notiſſimis loqueretur, haberet. Tan-
tarum virtutum viro, quis non longiorem ſive optaſſet, ſive ominatus eſſet
vitam? ſed ſummo rerum arbitro aliter viſum. Exprimam igitur Medici
verbis ultima, quæ noſtro mortem attulere atque exponam. Rhevmatiſmus
colli, atque capitis, quem ante quidem jam ſenſerat, invaleſcere cepit,
multumque optimo viro contraxit tædium. Cum vero hoc ſucceſſive ma-
lum remiſiſſet & paucos ante dies minorem quendam in veſica urinaria
calculum reddidiſſet: ad excurſionem quandam & motum corporis, ne
reliqui deliteſcentes calculi, & longiore intra corpus mora, in nimiam mo-
lem creſcerent, conſilio medico ſe præparavit. Hac ſub exipectatione,
& motibus prioribus, quaſi compoſitis, certe tam funeſtæ, ſubitæquæ cata-
ſtrophes, minime prænuntiis, bina, nativitatis ſacratiſſimæ feſta domi pie
tranſegit, nocteque illa fatali ſomnum hora conſueta inivit, usque ad ma-
tutinam quartam horam, qua expergefactus moleſtiſſime ſtatim tuſſire cœpit,
rhonchos ducere, de anguſtiis conqueri, ultima imminere clamitando, pia
ad DEum mittere ſuſpiria, & tandem intra horæ ſpatium valere, vivere,
ægrotare, mori, antequam vel medicus, vel chirurgus advolare potue-
rint. Hæc medicus ſummus. Ita ſane vir optimus, ſub idem fere tem-
pus, quo ante octodecim annos, ipfius anteceſſor, famigeratiſſimus NE-
WIIUS emigraverat, hac vita defunctus eſt. Adſit ſuo ſolatio DElIS,
illis, qui tam acerba morte graviſſime afflicti ſunt. Vos autem, parroni,
antiſtites, cultores litterarum, cujuscunque ordinis, date id celeberrimi
defuncti meritis, date familiæ mœſtiſſimæ, date id etiam mortalitatis me-
moriæ, magna ut frequentia funus, quod ex æ dibus ejus ducetur, comi-
temini. P. P. Tubingæ d. xxIx. Decembr. Anno reparatæ Salutis.

MDCCXXXVIII. .
Kntritt.

Gntritt.

—
Ne zigkeit und GOTT alles Troſtes ſtehe
°. uns bey am Ende dieſes Jahres und ſon⸗
derlich in unſrer letzten Todes⸗Stunde. Er lehre
uns taglich mehr mit allem Ernſt bedencken, daß
wir ſerben muͤſſen, auf daß wir klug und ſeelig
erden.

VEſus CHriſtus / geſtern und heut und der⸗

ſelbige in Ewigkeit/ welcher/ als der Allmaͤchtige
Lebens⸗und Sieges⸗Fuͤrſt, den Tod vor uns zer⸗

brochen, den Himmel aufgeſchloſſen und das Le⸗

ben wiederbracht hat, der ſende uns ſeine Hilffe
von ſeinem Heiligthum und ſtaͤrcke uns aus Zion/
damit wir in ſeiner Krafft eine gute Ritterſchafft
uͤben, Glauben und gut Gewiſſen bewahren.

So dann GOtt der H. Geiſt in dem Glau⸗
ben uns regiere/ zu dem Reich des Himmels fuͤh⸗
re / Ihme / dem Oepeinigen GOtt / ſey am
Ende dieſes Jahres/ Lob/ Ehr/ Preiß und Danck
geſagt, Amen / Halleluja, Amen.

Er Vatter aller Gnaden und Barmher⸗

Chriſtliche

Bor⸗Gingang.

Geliebte und nach dem heiligen Rath

und Willen GOttes ſchmertzlich
Betruͤbte / allerſeits Leid tragende
Zuhoͤrer.

WS kan vor Abend wohl anderſt wer⸗
BWden, weder es am Morgen war, und
ſolches alles geſchicht bald vor GOtt.
AEin weiſer Menſch iſt in dieſem allen
ſorgfaͤltig und huͤtet ſich vor Suͤnden, weil er noch
ſuͤndigen kan. Wer verſtaͤndig iſt / der nimt ſol⸗
che Weisheit an, und wer ſie krieget / der lobet
ſie. Wer ſolche Lehre recht gelernet hat / der kan
ſich weislich halten und wohl davon reden zur Beſ⸗
ſerung. So lauten die ſehr bedenckliche Worte Sy⸗
rachs, des weiſen Sitten⸗Lehrers, in ſeinem Zucht⸗
und Sitten⸗Buch Cap. 18, 26. ſegq. Bloß vor dieſen
Worten v. 22. heißt es: Spare deine Buſſe nicht
biß du kranck wirſt, ſondern beſſere dich/ allweil
du noch ſuͤndigen kanſt. Verzeich nicht fromm
zu werden und harre nicht mit der Beſſerung der
ne

Der ſeelige D. Luther nennet es ein nuͤtzliches Buch, darinnen Sy⸗
rach einen Haus⸗Vatter mit allem Fleiß gottsfoͤrchtig, fromm und
klug machet und zeiget, wie er gegen GOTT, GOttes Wort,
Prieſter, Eltern, Weib, Kinder, gegen ſeinem eignen Leib, ge⸗
gen ſeinen Guͤtern, Knechten, Nachbarn, Freunden, Feinden,
Obrigkeiten und gegen jederman ſich verhalten ſolle, daß man es
wohl moͤchte nennen ein Buch von der Haus⸗Zucht, oder von den
Tugenden, eines frommen Haus⸗Herrn, welches auch die geiſt⸗
liche Zucht iſt und bleiben ſolle. Weilen aber Syrach auch Jeſus
heißt und ſein Groß⸗Vatter vor ihme Jeſus Syrach genennet wor⸗
den, nicht weniger Joſua, Eſaias, Joſias und Hoſeas den Nah⸗
men Jeſu gefüuhret hatten, ſo ſehen wir daraus, wie die Glaubige
Alten Teſtaments ein ſo ſehnliches und hertzliches Verlangen nach

Leich⸗Predigt. 3

nes Lebens / biß an den Tod. Und wilſt du GOtt
dienen, ſo laſſe dir es einen Ernſt ſeyn, auf daß
du G Ott nicht verſucheſt. Bald darauf heißt es:
Dann es kan vor Abend anderſt werden, als es am
Morgen war. Es iſt demnach Syrachs Meditatio mor-
tis & æternitatis, oder Betrachtung des Todes und der
Ewigkeit, mit der wichtigen Lehre von einer ernſtlichen,
wahren und uneingeſtellten Buß und einem eifrigen
Dienſt GOttes gantz genau vereiniget.
Syrach, der uns dieſes einſchaͤrffet, war ein wohl⸗
geuͤbter und vortreflicher Profeſſor Moralium und Sit⸗
ten⸗Lehrer, der allen Staͤnden zeiget, was ſie thun und
laſſen ſollen. Er iſt gleich dem weiſen Koͤnig Salomon,
deſſen vortrefliche Spruͤche zeugen, daß er auch ein er⸗
baulicher Sitten⸗Lehrer geweſen ſey und ſehr wohl mo⸗
raliſixret habe.
Was nun die vorgebrachte Worte Syrachs anbe⸗
langt, ſo ſehen wir 1. daraus, wie ſchnell es offt mit
dem Sterben der Menſchen hergehe? Es kan vor A4.
bend anderſt werden als es am Morgen gereſe Predig.
iſt. Der Menſch weißt ſeine Zeit nicht, ſondern en⸗
wie die Fiſche gefangen werden mit einem ſchaͤd. 73.
lichen Hamen und wie die Voͤgel mit einem Strick
efangen werden, ſo werden auch die Menſchen
eruͤcket zur boͤſen Zeit / wenn ſie ploͤtzlich uͤber ſie
faͤllt. Es iſt offt nur ein Schritt zwiſchen uns und
dem Tod / wie David davon mit Jonathan, ſeinem bruͤ⸗
erli⸗

dem HErrn JEſu gehabt haben, daß ſie, aus Begierde nach dem
HErrn JEſu, entzuͤndet worden, ihre Kinder zum Theil von dem
HErrn IJEſu zu nennen, wie die Nahmen der Glaubigen Alten
Teſtaments insgemein ſehr bedencklich ſeynd. Ferner ſo war Syrach
nicht nur ein Moraliſt und weiſer Sitten⸗Lehrer, ſondern auch ein
ſehr gelehrter Polyhiſtor, der die Hiſtoriam Naturalem wohl ein⸗
geſehen und von den Geſchoͤpffen GOttes vortreflich hat ſchreiben
koͤnnen. Cap. 42, 15. ſeqg. Cap. 43, 1. ſegg. Er hat auch die Hi-
ſtoriam Patriarcharum, Prophetarum & IIluſtrium Virorum,
die Geſchichten der Ertz⸗Vaͤtter, Koͤnige, Propheten und zeugen
der Wahrheit von Adam her biß auf ſeine Zeiten kurtz und gut be⸗
ſchrieben, mithin nicht nur heilſame Lehren und erbauliche Lebens⸗
Reguln gegeben, ſondern auch uns die allermerckwuͤrdigſte Tu⸗

4 Chriſtliche
derlichen Hertzens⸗Freund redet, wenn er ihme zu erkennen
gibt, in was vor einer groſſen taͤglichen /ja augenblicklichen,
Todes⸗Gefahr er ſchwebe, die doch den Jonathan eher,
als den David, betroffen hat.
2. Zeigt Syrach an, wie weiſeLeute, nemlich ſolchewel⸗
che in der Goͤttlichen Weisheit ſich uͤben, auf ſolche ſchnelle
Todes⸗Faͤlle wohl Achtung geben und dencken, es koͤnne
ihnen auch ſo begegnen und es ſey ſchon vielen begegnet,
daß ſie ploͤtzlich von der Todes⸗Stund uͤberfallen worden.
Deſſen erinnerte ſich auch der fromme Koͤnig Hiskias und
i 2s, ſagte: Meine Zeit iſt dahin und von mir aufgerau⸗
met / wie eines Hirten Hutte und ich reiſſe mein
Leben ab/ wie ein Weber. Ich gedachte / moͤcht
ich biß morgen leben, aber er zerbrach mir alle
meine Gebeine, wie ein Loͤwe, dann du HErr
macheſt es mit mir ein Ende, den Tag vor Abend.
3. Stellet uns auch Syrach vor Augen den unſchaͤtz⸗
baren Nutzen dieſer ernſtlichen Todes⸗Betrachtung: I1.
Joſ. 23, Iſt man ſorgfaͤltig in ſeinem Thun und Laſſen, man be⸗
huͤtet auf das fleißigſte ſeine Seele. 2. Huͤtet man ſich
Syrach vor Suͤnden und fliehet vor der Suͤnde wie vor einer
². Schlange. Man trachtet 3. nach der wahren Weisheit,
P. 111, oder nach der Gottesforcht, das iſt eine feine Klug⸗
. heit/ wer darnach thut/ des Lob bleibet ewiglich.
4. Kan man ſich weißlich halten und vorſichtig wandeln,
wie einer, der auf dem glatten Eiß gehet, oder einen
hohen und gehen Berg anſteiget, ſich wohl in acht neh⸗
met, daß er nicht falle, ſo ſeynd wahre Chriſten, in Be⸗
trachtung der ſchnellen Todes⸗Faͤlle, ſtets auf der Hut,
wachen und beten, daß ſie nicht in Anfechtung fallen,
ſie ſchaffen mit Forcht und Zittern, daß ſie ſeelig wer⸗
den. 5. Nutzt die fleißige Todes⸗Betrachtung insge⸗
mein
end⸗Exempel vor Augen geleget, welche dasjenige mit gro
Fleiß Ehel vor Augen geleget, welehe⸗ von uns im —
GOttes erfordert. Daher war das Buch Syrachs in ſolchem
guten Anſehen bey unſern frommen Alten, daß ſie oͤffters zu der
unachtſamen Jugend geſagt haben: Liß doch nur im Syrach, der
wird dir ſagen, was du thun und laſſen ſolleſt, wie es ſonſten don

den Geboten GOttes heiſſet: Wie ſtehet im Geſetz geſchrieben?
wie lieſeſt du? L evyit

Leich⸗Predit. 5

mein und beſonders die gewiſſenhaffte Erwegung der
ſchnellen Todes⸗Faͤlle, auch dieſes, daß man wohl weißt
davon zu reden zur Beſſerung. Man ſagt auch dem Naͤch⸗
ſten davon, man weckt ihn aus dem Schlaff der Suͤn⸗
den und warnet ihn vor Sicherheit.

Meine Geliebteſte! wir gedencken billig an die
ſehr bedenckliche Worte Syrachs, welche eine Medita-
tionem mortis & æternitatis, eine Betrachtung des To⸗
des und der Ewigkeit, in ſich halten, bey dem Beſchluß
des Jahrs 1738. und bey der gegenwaͤrtigen Leich⸗Be⸗

gaͤngnis Des Seel. Berrn Prof. Hallwachſen.
Dieſer war auch ein ſehr weiſer Sitten⸗Lehrer, wie Sy⸗
rach. Er dachte ſehr offt mit groſſem Ernſt an Seine
letzte Todes⸗Stunden. Er redete davon vor wenigen
Wochen in einer anſehnlichen Verſammlung mit groſſer
Erbauung, da Er, den Schwanen gleich, ſich ſelber zu
Grabe geſungen hat. Dann von den Schwanen ſchrei⸗
ben einige Natur⸗Kuͤndiger, daß ſie pocriſiren und vor
ihrem Lebens⸗Ende ein Sterb⸗Lied anſtimmen, wie da⸗
von das bekannte Diſtichon zeuget:

Vltima jam mariens canit exe quialia verba
Cantator Conus, funeris ipſe ſui.

Es war der ſchnell⸗und Seelig⸗verſtorbene Gerr
Prof. Hallwachs ein Mann von groſſen und herr⸗
lichen Gaben, eine groſſe Zierde der hieſigen Hohen⸗
Schule, ein beruͤhmter Polyhiſtor, ein treflicher Orator
und Redner, ein Chriſtlicher Philoſophus, ein weiſer
und ſorgfaͤltiger Scholarcha und erleuchteter [AIRUS
unſrer Zeiten. Hinc illæ fluunt lachrymæ. Daher flieſ⸗
ſen um Seinetwillen ſo viele Thraͤnen auf den heutigen
Tag. Dann Er war auch ein groſſer Troſt Seiner
Gertzgeliebteſten Eb, Vrauen und verwittibten
hochbetagten Grau Kutter / welche beede nun
aufs neu ſchmertzlich betruͤbet ſeynd. Was wollen wir
ſagen von denen hoͤchſt⸗bekuͤmmerten Herrn Bruͤdern/
D Herrn

Herrn Schwaͤgern und Angehoͤrigen? Das ſollen
und wollen wir ſagen, daß Sie an dem Seeligen
Gerrn PROFESSOR E nicht nur einen getreuen
Bruder, ſondern auch einen ſorgfaͤltigen Vatter gehabt,
der Ihrer und Ihrer lieben Kinder ſich ſorgfaͤltig ange⸗
nommen hat. Nun ſo bleibet dann das Tugend⸗Gedaͤcht⸗
nis eines ſo Wehrten und Hochverdienten Manns bil⸗
lig im Seegen und wir wollen auch Seiner noch ferner
gebuͤhrend gedencken, Die ſchmertzlich⸗Leid⸗Tragende
aus GOttes heiligem Worte troͤſten und uns untereinan⸗
der ermahnen, daß wir einzugehen in die Ruhe GOttes
nicht verſaumen und unſer keines dahinten bleibe. Son⸗
derlich aber ligt uns auch ob, daß wir, an dem Ende die⸗
ſes Jahrs, dem HErrn, unſerm GOtt, vor alle ſeine
leibliche und geiſtliche Wohlthaten hertzlich dancken, un⸗
ſere Beichtende und Communicanten zu wahrer ernſt⸗
licher Buſſe, Beſſerung und Bekehrung aufmuntern,
mithin an dieſem Jahr ein geſegnetes Ende machen. Da⸗
mit nun ſolches in dem Segen des HErrn geſchehen moͤge,
ſo laßt uns anfaͤnglich mit einander beten.

D GeErr Allmaͤchtiger GOtt / u. ſ. w.
Vatter unſer,/ der du biſt in dem Himmel/ c.
Vorhabende Worte, welche wir am Ende dieſes
1738ſten Jahrs und bey gegenwaͤrtiger Leich⸗Be⸗

gangnis in der Forcht des HErrn miteinander betrach⸗
ten wollen, ſeynd genommen

Aus Paim XXXVII v. 22. 23. und lauten
Verlaſſe mich nicht / HGrr / mein

*

Eile mir beyzuſtehen / GGrr / meine
Qüche, . e
in⸗

*

GBtt / ſey nicht ferne von mir.

Leich⸗Predigt. 7

Gingang.
Geliebte und nach dem Willen GOttes
ſchmertzlich Betruͤbte / allerſeits
Geid⸗ragende Buhöͤrer.

R Reuet euch/ daß eure Nahmen n dem Luc. 10,
Himmel angeſchrieben ſeynd. So *.
redet der liebe Heyland mit ſeinen ſieben⸗
zig Juͤngern, welche von ihrer erſten
☛N Amts⸗Reiſe und Vorbereitung auf das
