ſionem Hiſtoriæ, Eloquentiæ & Poeſeos Ordinariam

an, darauf folgte die Profeſſio Moralium ſamt der Auf⸗
ſicht uͤber das Univerſitaͤt⸗Lazaret nebſt Beſorgung der
lblio-

PERSONALIA. 43

Bibliothecæ Academicæ und Adminiſtration des Loͤbl.
Stipendii Martiniani, quch Supremæ Deputaturæ.
Das RECTORAT verwaltete Er zweymal und
das Philoſophiſche DECANAT viermal, welche beede
Aemter Er erſt kuͤrtzlich abgelegt hat. Es wurden Ihme
auch auswaͤrtige groſſe Ehren⸗Aemter aufgetragen, und
iſt es eben ſo lang noch nicht, daß Er von einem vor⸗
nehmen Theologo der hieſigen Univerſitaͤt, zu einem
Prediger bey einer anſehnlichen Stadt vorgeſchlagen
worden, daß man Ihme ein gewiſſes Diploma zuge⸗
ſandt, iſt richtig. Wie er aber alle angebottene Ehre
offt abgebetten, alſo wolte Er auch vom erhaltenen
nichts wiſſen laſſen, und entdeckte es wenigen, wann man
ihne dann und wann zu groſſen Dingen brauchen wolte.
Er hielte zerſchiedene Philoſophiſche, Hiſtoriſche,
auch Moraliſche Diſſertationes und zwar ſchon in Sei⸗
nem 19. Jahr hat er die erſte Diſputation, als Author,
geſchrieben de ope ſecundi Diei ſub Praæſidio Excellentiſſimi
Domini Prof. Hilieri b. m. Zu gleicher Zeit, nahm Er
auch die Materiam de Juramentis zur Hand und ſchrieb
Selbſten einige Bogen davon zuſtumnien, welches er
nachmals in Jena continuirt und dadurch in der Fremde
bekannt worden; Mit der, bey dem letzteren Magiſterio
gehaltenen, hoͤchſt⸗bedencklichen Oration de Philoſophia
mortis meditatione, wie die ernſtliche Todes⸗Betrachtung
die beſte Weisheit ſey, hat Er Sich ſelbſten parentirt.
So hat Er auch gegen einigen bekannten Perſoh⸗
nen, vor kurtzer Zeit, Seinen ſchnellen Tod nicht un⸗
deutlich prognoſticirt, wie Er dann auch deßwegen
Seine Oeconomie enger einzurichten angefangen hat.
Sein Eifer vor die Ehre GOttes, fleißige Be⸗
trachtung Goͤttlichen Worts, insgemein, ſonder⸗
lich des gepredigten, Seine hertzliche Affection ge⸗
gen Seine Frau Liebſtin / die Ihme unzahlbar viel
Gutes erwieſen, mit Hindanſetzung ihrer eigenen Ge⸗
ſundheit vor Seine Geneſung in ſo vielen Kranckheiten
Tag und Nacht geſorget, auch ihre meiſte Kraͤfften dar⸗
uͤber aufgeopfert, welches der Seelig⸗Verſtorbene
Selbſt nicht nur erkannt, ſondern mit Worten offenc
i

44 PERSONALIA.

lich bekannt und Ihro Goͤttlichen Seegen davor ange⸗
wuͤnſchet hat: Seine wohlmeynende Treue gegen Seine
verwittibte Frau Mutter, Herrn Bruͤder und uͤbrige
Anverwandte / Seine thaͤtliche Freundſchafft gegen
der verwittibte Frau D. Cammererin und Ihren Way⸗
ſen, wie auch gegen denen, ſo Seines Raths und Sei⸗
ner Huͤlffe ſich bedienten, auch die Willfaͤhrigkeit, je⸗
derman zu dienen, iſt bekannt genug.
Vornehmlich hat Er das Gemeine Beſte, Seine
Profeſſionem und Seine Herrn Auditores Sich eifrigſt
laſſen angelegen ſeyn und der vielfaͤltigen Kranckheit un⸗
geachtet, dannoch meiſtentheils taͤglich 3. biß 4. Stun⸗
den⸗lang privatim und publice geleſen.
Sonderlich, iſt nicht zu vergeſſen, daß Er die beede
Herrn Bruͤder, die Herrn von Zweiffel, welche ſchon
in die 14. Jahr Sich Ihme voͤllig uͤberlaſſen haben, ge⸗
treulich und Waͤtterlich beſorget, die Ihme auch, durch
Ihr ruͤhmliches Wohlverhalten, viel tauſende Erquickun⸗
gen verurſacht und in Seinen vielen Kranckheiten gleich⸗
ſam Kindliche Liebe Ihm erwieſen haben, auch jetzo nach
Seinem ſeeligen Tod fortfahren, der lieben Seinigen
Sich getreulich anzunehmen, davor Sie der guͤtige
Gtt reichlich ſegnen wolle und weil Sie den Adel
nicht bloß in Wappen, Schild und Helm, ſondern in
der Weisheit und Tugend ſuchen, welches ohne Zwei⸗
fel der beſte Adel iſt, ſo gebe GOtt Gnade, daß Sie
ferner eine gute glaubige Ritterſchafft uͤben und in Chri⸗
ſto JEſu ergreiffen moͤgen das ewige Leben.
Seine uͤbrige dermalige Herrn Tiſt⸗ ch⸗Genoſſen liebte
Er gleichfalls hertzlich und ruͤhmte offt, waß es Ihme
vor eine Freude ſey, ſolche wohlgeuͤbte, fromme und fleiſ⸗
ſige Herrn Studioſos, zu Seiner Aufmunterung, um
Sich zu haben.
Err lieſſe auch Seinen Glauben thaͤtig ſeyn durch
beſondere groſſe Liebe und Gutthaͤtigkeit, und zwar bald
in Seinen Studenten Jahren, maſſen wohl bekannt,
wie Er ſchon zu Bebenhauſen mit einigen Bekannten ei⸗
nen Zuſammen⸗Schuß und Sammlung befoͤrdert, und
damit warhafftig⸗armen Leuten, die um ihrer Redlich⸗
keit

PERSONALIA. 45

keit und Frommkeit willen verfolget und um das Ihrige
gebracht worden, geholffen und Brod angeſchafft hat,
alſo daß viele Jahre hindurch gantze Haushaltungen auf
ſolche Art erhalten worden ſind, Er ſchickte auch Geld
und Huͤlffs⸗Mittel in die Fremde, zwar immer im Ver⸗
borgen, doch koͤnnen einige, die immer um Ihn geweſen,
davon Zeugen, und die, desfals an Ihne geſchriebene
Danckſagungs Briefe, ſo man hinter Ihme gefunden,
offenbahren ein mehrers. Gleiches thate Er gegen ei⸗
nige, um der Evangeliſchen Wahrheit willen aus Saltz⸗
burg Vertriebenen, Exulanten, welche den Tod Ihres
groſſen Goͤnners und liebreicheſten Wohlthaͤters ſchmertz⸗
lich beklagen, anbey von Grund der Seelen wuͤnſchen,
daß der guͤtige GOtt Ihne in der ſeeligen Ewigkeit aus
Gnaden davor reichlich erquicken und die liebe Seinige
unendlich ſegnen wolle.

In dem Jahr 1712. hat Er, als Studioſus Theo-
logiæ, an der hieſigen Hand⸗Bibel mit andern Chriſt⸗
lichen Freunden arbeiten helffen und auch damit Seine
beſondere Hochachtung gegen dem lieben Wort GOttes
bezeuget, welches in offentlicher Gemeinde anzuhoͤren
und zu betrachten, Seine groſſe Freude geweſen, nur be⸗
daurete Er gar ſehr, daß Er wegen Seiner ſchwaͤchlichen
Leibes⸗Conſtitution offt daheim hat bleiben muͤſſen und
die Predigen wenig beſuchen koͤnnen.

Er war aber unermuͤdet ſeine Haus⸗Kirch zu halten

uVnnd ſonderlich an Seinem innern Hertzens⸗Tempel zu

bauen, wie Er dann den theuren Arnd, den Seel. Spe⸗
ner und den vortrefflichen Laulerum mit vielem Ver⸗
gnuͤgen, mit groſſem Ernſt, und tieffen Nachſinnen zu
ſolchen Stunden vor Sich gehabt, welches aus Seinen

hier und dar, gantz neu⸗gemachten Anmerckungen deut⸗

lich erhellet. Er demuͤthigte Sich anbey vor GOtt durch
ſchmertzliche Bereuung Seiner Suͤnden; Und zwar ſo
thate Er ſolches alle AÄbend umſtaͤndlich, da Er ſich auf
Seine Knie hingeleget, Sein Gebet aus dem Hertzen ver⸗
richtet und den Hoͤchſten um wahre Reinigung der See⸗

len inſtaͤndig angeruffen, weiches Er ſonderlich auf Sei
H ne

46 PERSONALIA.

nen Reiſen niemahlen unterlaſſen, wovon der, ſo damals
bey Ihme auf der Stuben geweſen, Zeugnus geben kan.
Wie ſich dann bey Ihme eine tieffe Erkanntnis und Ein⸗
ſicht ſo wohl des allgemeinen groſſen Verderbens, als
auch eine ſehr hertzliche Betruͤbnis uͤber Sein eigenes
ſuͤndliches Elend befunden, welches dann Ihne auch zu⸗
fleißigem und andaͤchtigen Gebrauch des Heil. Abend⸗
mals in offentlichen Gemeinden, ſo viel es Sein kraͤnck⸗
licher Zuſtand zugelaſſen, angetrieben hat.

In Erwegung Seiner Hinfaͤlligkeit und Schwaͤch⸗
lichkeit nahm Er Ihme vor, naͤchſtens eine beſondere
ausfuͤhrliche Todes⸗Betrachtung und ernſtliche Vorbe⸗
reitung auf die ſeelige Ewigkeit zu ſchreiben und der
ſichern, in Grund⸗verderbten, eitelen Welt vor Augen
zulegen und auch Seines Gel. Seel. Herrn Schwieger⸗
Vatters, Herrn Senioris DlZINGERl, vortreffliches
Manuſcriptum von Reformation der Eßlinger Kirche
vollends auszuarbeiten und in den Druck zu befoͤrdern,
daran Er aber durch Seine Kranckheit und ſchnelle Ab⸗
ſorderung aus dieſem zeitlichen Leben iſt verhindert
worden.

Belangend nun Des Seel. Herrn PROFES-

8SORIS Kranckheit und ſeelige Aufloͤſung, ſo hat Er
von Zeit zu Zeit ſich an Seinem Leibe, ſchon gemeldter
maſſen, nicht wohl befunden, doch immer noch Seinen
Geſchaͤfften privatim und publice getreulich abgewartet,
biß Seine Kopf⸗und Stein⸗Schmertzen zugenommen,
daß Er taͤglich mehr entkraͤfftet worden, da Er dann
ſchon lange Zeit ſehr ernſtliche Todes⸗Gedancken gehabt
und den lieben Gtt um eine ſeelige Frieden⸗Fahrt an⸗
geflehet, welches Sein Hertz⸗inniges Gebet, da Er
ſonderlich in ſeinen letzten Todes⸗Stunden hertzlich zu
G Ott geſeuffzet hat, endlich gar ſchnell in die Erfuͤl⸗
lung gekommen, indem Er an Seinem Nahmens⸗Tag,
an dem Feyertag Johannis, des Apoſtels und Evange⸗
liſten, Morgends fruͤh, da Er Tags zuvor noch in er⸗
traͤglichem Stand geweſen, auch daheim die H. Feyer⸗
Taͤge Chriſtlich gefeyret, durch einen ſehr ſchnellen, ſter
eeli⸗

PERSONALIA. 47

ſeeligen, Tod das Ende Seiner muͤhſamen Pilgrimſchafft
erreichet hat, Seines Alters 47. Jahr, 9. Monath
und 15. Taͤg und geſtorben in der Jahres⸗Zeit, da Sein
Herr Anteceſſor, Herr Prof. Nuu ſeel. vor 18. Jahren
am Feyrtag Stephan ſeelig geſtorben iſt.

Wir preiſen den guͤtigen GOtt von Hertzen vor al⸗
les das Gute, welches Der Seel. Herr PROFES-
8ORvvon Seinem lieben GOtt taglebens biß an Seine
ſeelige Todes⸗Stunde reichlich, an Seel und Leib, genoſ⸗
ſen hat. Nun erquicke der HErr, unſer GOtt, Seinen
unſterblichen Geiſt mit ewiger Freude in den Huͤtten der
Gerechten. Der verblichene Leichnam hab in der Erd ſeine
Ruh, biß ſich der Juͤngſt⸗Tag naht herzu und auferſtehen
wird zum Genuß der ewigen Glorie und Herrlichkeit.

c.. Die hinterlaſſene Hertz, betruͤbteſte Grau
Wittib und hochbetagte Frau Mutter / troͤſte und
erquicke der guͤtige GOtt in ſo tieffen und abermaligen
groſſen Leid nach aller Ihrer Nothdurfft Leibes und der
Seelen, erfuͤlle auch an Ihnen alle die, denen Chriſt⸗
lichen Wittwen gegebene, Gnaden⸗Verheiſſungen und
vergelte Ihnen alle Dem Seeligen Herrn PRO-
FESSOR I erwieſene, viele Muͤtterliche und Ehliche
Liebe und Treue mit unendlichem Seeeggen.

Der HErr unſer GOtt ſey auch und bleibe mit und
bey dem venerablen Alten Hochwehrteſten Herrn
Schwieger⸗Vatter Frau Schwieger / denen
geliebten Herrn Bruͤdern, Herrn Schwaͤgern
Und Angehoͤrigen, nach allen Ihren leiblichen und
geiſtlichen Umſtaͤnden. Es habe der erbarmende GOtt
ein Vaͤtterliches Genuͤgen an ſo vielen Trauer⸗Faͤllen
und erfreue die tief-gebeugte Familien anderwerts,
ſey Ihr aller Licht, Schutz, Krafft und Staͤrcke, Ver⸗
gnuͤgen und einige Freude in allen Ihren Truͤbſalen, laſſe

auch das edle Tugend⸗Bild des Geelig⸗Verſtorbenen

allezeit vor Ihren Augen ſchweben und mit dem neuen

Jahr Sie neues Heil in Chriſto JEſu genieſſen. H
.V ODer

48 PERSONALIA.
Der HERR unſer GOdT nehme auch der Loͤbl.
Univerſitaͤt ſich in Gnaden an und laſſe von dieſem

Bronnen des Lebens wahre Weisheit beſtaͤndig ausflieſ⸗
ſen in viele Laͤnder.

Er leite uns alle mit Seiner rechten Hand/
Urd ſegne unſer Stadt und Land:.
Er geb uns allen Sein Heili 8 Bͤtlichs
Behuͤt uns vor des Teufels Liſt und Mord:
Verleyh uns auch ein ſeeligs Stert⸗ Stuͤn⸗
elem/
Auf daß wir ewig bey Ihm ſeyn/
So preiſen wir GOTT aus Danckbarkeit /
Daß ſich das Jahr nun endet
Und alſo auch von dieſer Zeit
Ein Schritt nunmehr vollendet
Und ſchreiten hurtig weiter fort,
Biß wir gelangen an die Pfort
Jeruſalems dort oben.

Amen / Halleluja/ AMEN!

„

„* „. 2„ * L. . . . * Se. . . AN. . 5.
Ee We S S 4 dee de R
BBA W W,A W WW WA B

eeEPe eeEeEE BeBe eBezeeEPcP P Be e Ber
Ba: SSe S Se eSee SeeSeesEGeSeE

SHAENAeeocfackaceciacacNesXcX.—Hͤ. ÖᷓcX.cNactncX²t9cv%g3kectneTecin

4 , 2 . —
DAAAAREARAS E
0 . AE N Al K B NR NW P S S
E Se Ee E eNISeN(2 Se (2 ed e 2 eÄ. 26(2Se E E e(SS
eN e e eN ee e

legata, (à VERITATIS amantibus,
cum recitaretur, attentis auribus audita
& poſtea, ut imprimeretur, deſiderata) ſo-
lennis, prophetica quaſi, vere funeralis,
Ppia, præcellens, mundo quidem vaniſſi-
mo, proh, dolor nimium exoſa, ſa-
luberrima tamen & hinc lectu dignisſima,

B. DN. PROF. HALLWACHSII
ORATI

Ol „ quam in Actu Magiſteriali de
MEDITATIONE MORTIS, OPTIMA
PHILOSOPHIA, CHRISTILANUS HIC
PHILOSOPHUS, paucos habens ſibi ſimi-
les, vel ita ſapienter philoſophantes, mox
moriturus IPSE, magna eum alacritate, nec
ſine devotione laudabili, recitavit, ut de
illo valeat id, quod de Cygno dicitur mo-
riente.

in⸗ jam, ſupra, nempe pag. 44. al-

Ultima jam moriens canit exequialia verba
Cantator Cygnus funeris ipſe ſui?

Es ſingt ein Leichen⸗Lied der Schwahn, wann

. er ſein Leben
Beſchließt/ und will damit die letzt Stimm von
ſich geben.
P AUDI.

* Davon hat der Author dieſer Leich⸗Predigt in ſeinem Jahr⸗
Gang 1736. und 1737. pag. 16. ein mehrers angefuͤhret.

50 (0)
AUDITORES OMNICM.

ORDINUM HONORATISSIMI.

.

Uisquis ampliſſimam hancce rerum vniuerſita-
tem, cuius & nos pars ſumus haut quaquam
ignobilis, curatius contemplabitur, nae! is fu-
nera vbique, & cadauera, in iis inter quos ui-
vunt, lætiſſime florent, vigentque, mortem,
ZAGW TOTtis ac interitus ſemina & primordia obſerva-
bit oppido luculenta. Verte oculos, quacumque conlibuerit; cir-
cumſpecta partes terrarum orbis, ac qui in eo ſunt, in univerſum
omnia, in ſingulis lurida ſe mortis tibi præſentabit imago? Iſta ſe
imago tuo objiciet obtutui in ſingulis, quod vocamus naturæ regnis;
infinita ubi ſeries viciſſitudinum, permutationum, generationum,
& corruptionum jugiter ſeſe prodit; ita quidem ut indeſinenter vi-
ciſſitudo viciſſitudinem, formarum, partiumve, comnmutatio mu-
tationem, generatio corruptionem, corruptio generationem exci-
pere conſpiciatur. Non ibimus nunc per iſta ſingula: nec tem-
poris, nec præſentis inſtituti ratione illud permittente; licet operæ
pretium, utilitate ac voluptate inſigni, repræſentatum iri, tam ſit
certum, quam quod certiſſimum. Nec opus quidem eſt omnium
conſideratione rerum; ſubiice, amabo, oculis tuæ mentis homi-
nem tantum; expende, quot mortis genera in eum cadant ſo-
lum? quibus videlicet, vel perire penitus poteſt, vel defungi, ad
vitam eluctaturus, debet. Accipe, quot mortis genera Theo-
logi? quot Icti? quot naturalis ſcientiæ ac medendi artis magiſtri?
quot ſapientiæ Doctores ac Philoſophi? homini adſcribant, ſive
laudent, ſive comminentur. Audli in ſingulorum ſcholis, quot
mortis genera ſubire, quot ſubinde doceant vitare, ut veræ vitæ
compos fias, maneaſue, in hac perinde, ac futura, quam ſpera-
mus, vira. Quae quidem quum ita ſeſe omnino habeant, nihil
abs re alienum putarem facturum, qui omnes diſciplinas & ſcien-
tias, circulum eruditionis ornantes, perpetua mortis meditatione
abſolvi, exiſtumaverit. Quum enim ſingulas ad veram ſtabilem-
que hominis felicitatem, comparatas oporteat eſſe; hæc vero ob-
tingere poſſit nemini, qui non certa mortis genera ſubierit, alia
vero curate vitaverit: omnium certe intereſt, meditari mortem;
meditari mortem, quæ veræ felicitatis januam ad aperit; meditari
mortem, quæ in miſeriarum præcipitat voraginem. Uti in more
aliàs ſapientiſſimis poſitum viris, ut, in litterarum ſtudiis felici cum
ſucceſſu verſaturis, commendatiſſimam velint meditationem:
eeXειτ&⅞ raν ita adpoſitè etiam dixeris: sMú Gavars αταα ανααι
mortis meditatio utramque facit paginam! Atque ut de Philoſophia
ſpeciatim id Vobis, A. V. in præſenti panegyri demonſtrem, brevi
jam oratione elaborare, in animum induxi meum; oſtenſurus: eam
demum veram eſſe Philoſophiam, quæ eſt mortis meditatio. Id
quod dum facere jam adgrediar, nemo, quæſo, putet, vel ſcenæ
præſenti, vel meæ dicentis conditioni, argumentum iſtud minus
eſſe adcommedatum: Eſt enim ſcena quidem iſthæc ſplendida ad-

modum,

ORATIO. II

modum, eſt gaudiorum plena, eſt ad lætitiam, quanta quanta eſt,
compoſita; ſed deſitura tamen brevi, ſed oblivione ſepelienda
brevi. Ego vero, uti juvenis æque, ac vir, meditatione mortis,
certæ quidem, ſed incerto tempore me oppreſſuræ, delectatus
ſemper ſum: ita vacillans inde ab aliquot menſibus valetudo, ut
illam mihi plane reddam propriam jubet, excitatque. Accipite
igitur, A. V. quæ eam in rem dicturus ſum, lubentes, patien-
tes, fauentes.

Utilitati ſermonis, cujus uſus, juxta cum ratione, hominum
generi præ brutis animantibus divino munere tributus eſt, immane
quantum detrahit, quod perraro rebus nomina conveniant ſuis.
Quam multa ſunt, quæ quod vulgo dicuntur, non ſunt? quam
multi, qui nec fuere umquam, nec jam ſunt, quod exquiſitis ver-
borum ceremoniis, quod pompa nominum titulorumque oppido
ſplendida paſſim venditantur? Rei lippis & tonſoribus decantatis-
ſimae exempla, quotusquisque, amabo, requirat? Uti enim; quod
in trito eſt proverbio, non omnes, qui thyrſum gerunt, Baccho-
rum claſſe poſſunt cenſeri: ita veriſſime Tullius frequenter uſu
Venire, ait, ut in ampliſſimis hominum nominibus, non modo di-
gnitas nulla, ſed ſumma ſit deformitas. Facilius id quidem fer-
res, ſi à promiſcua tantum plebe, rebus nominibusve momenti
minoris, iſta fieret injuria; ſed homines, queis vera omnium re-
rum indoles, & pretium penitus patuiſſe, ac nominum vis perſpe-
cta eſſe debuerat, non majorem hacce in re ſinceritatem, curam-
que, probare, ubi vel maxume intereſſet; id vero in turpiſſimis
perinde, ac pernicioſiſſimis, jure meritoque poſueris. Fatendum
cCerte eſt, eos etiam, qui eruditi vulgo audiunt, qui eruditos inter
familiam ducere adfectant, qui ad mentes erudiendas, præcepta
Ppræeunt aliis, culpa heic nequaquam vacare omni. Adpellantur
enim ex his, immo mutua vanitate ab ſeſe in vices ſalutantur, eru-
diti, qui minime ſunt; Doctores, qui non ſunt; Profeſſores, qui
non ſunt; rudes quippe ipſi, ſalutaribus ſcientiis vacui, ad docen-
dum non apti magis, quam ad edendum ſonum, ſine piſtillo cam-
pana. Ac, ne ex partium ſtudio contribulibus videar peperciſſe,
quot paſſim videas, qui alto ſupercilio, caperata fronte, ſacerrima
gravitate, Philoſophos præ ſe ferunt, qui tales non ſunt; qui inania
Vanitatum crepitacula, vitilitigatores canini, ſtriduli mendaciorum
hamaxarii potius nominandi, quam Philoſophi. Vello hiſce non
tantum hiſpidas illas Peripateticorum, ſtoicorum, vel cujusvis
alias Scholæ antiquioris barbas; vello non tantum bifurcas illas &
hirquinas ſcholaſticorum; ſed minutulas etiam, nodoſas & flexuo-
ſas noſtræ & ſuperioris ætatis barbas; numquam vel elegantiſſimæ
formæ barbam, ſed doctrinam, quam imbibit, quam digeſſit, fru-
Ruoſe cum aliis communicat, Philoſophum facere, arbitratus.
Nimirum veri nominis Philoſophum adpello, à veri commatis Phi-
loſophia veri commatis Philoſophiam æſtumo ex fructu, quo ſui
cultorem beat, cumulat, ornat. Vera meo eſt calculo, quæ
vera felicitate operæ pretium ſui amatoribus repenſat, docendo,
ducendo, emendando; quæ eſt notitia, vel ſcientia divinarum hus
manarumque rerum, prout rectæ rationis duétu conſtant, ad veram
hominum felicitatem comparata; quam quidem definitionem, mi-
nime

52 ORATIO.
nime rejectis propterea aliis, ſequi, laudare, commendare, nec pu-
det, nec piget; licet conditor ejus, ſummus utique haut ita pridem
Philoſophus, Philoſophis horrendum in modum vapulet nuperis.
Sed rem tamen dixit, qui non, niſi ad veram hominis felicitatem
comparatam, notitiam, nomine Philoſophiæ ſplendido, adfirma-
vit dignam. Dignum quippe ſtudio hominis, opera & Votis tuis,
nihil omnino eſt, quod ad felicitatem adipiſcendam, augendam &
conſervandam, non faciat, momentumue conferat inſigne. Quodſi
aut ex uſu metiri heic oporteat omnia; ecquis Philoſophiæ lite-
tur, opereturve, illorum Philoſophorum, quibus pervulga-
tum illud dictum: purus putus Philoſophus, eſt purus pu-
tus - - & quæ ſunt reliqua; vel illud Chriſtiani Thomaſii: ho-
nori reputandum eſt, ignorare ſtultas Philoſophorum ſubtilitates;
quorum ſcilicet opera, ut alicubi Morhofius de panſophis, paten-
tiſſima ad ignorantiam ſternitur via; omnis ſolida doctrina everti-
tur; in cathedram, in forum, cruda ſtudia propelluntur; pro Phi-
loſophis ſtrigoſi & jejuni terminorum nomenclatores, pro mercu-
riis ſtipites, & trunci, in humanarum ſocietatum perniciem, &
infamiam, protunduntur? Ecquis Philoſophiæ nomen dederit, de
qua valeat, quod celebris Cogitandi artis autor, de vulgari communi
arte ſyllogiſtica, quam vocant, pronunciat, quod contineat res
ſubtiles, & ad ſpeculationem neceſſarias, ad praxin vero parum uti-
les? Quid mihi cum Philoſophia, ad praxin parum utili? quid
tibi? quid omnibus, quibus ſynciput eſt ſanum, nec læva ſalit mens?
Quæ enim ad praxin parum utilis, ea & ad veram inutilis fe-
licitatem: quippe quæ non obtingit, in utramque aurem dormitan-
tibus, complicatis veluti manibus ſtertentibus; ſed agentibus, pie,
honeſte, juſte, prudenter, ad diviniorem regularum & ſanæ ra-
tionis præſcriptum, ſolicite operantibus. Qua propter veram Phi-
loſophiam vitæ ducem, Cicero, vitæ legem, Seneca, adpellitavit.
Qui & alibi eleganter, vera Philoſophia, ait, facere docet, non
dicere; & hoc exigit, ut ad legem ſuam quisque vivat. Ideoque
ſcite etiam BPud Stobæum Cleanthes: interrogatus, cur olim in-
ter paucos Philoſophantium, plures, quam ſuo tempore inclaruiſ-
ſent? tunc, reſpondit, opus ipſum exercebatur, nunc verba. Pec-
catur vero, ut de novo Seneca, aliquid præcipientium vitio, qui
nos docet diſputare, non vivere; aliquid diſcentium, qui propo-
ſitum adferunt ad præceptores ſuos, non animum excolendi, ſed
ingenium; Ita, quæ Philoſophia fuit, facta Philologia eſt, vel, ſi
mavis cum Platone, σια½αRSZ⸗àιι, ſeu opinionum ſtudium, vel am-
bitio. Præſtat igitur, pauca & ſolida recte didiciſſe, quæ in prom-
tu & uſu habeas, ad recte vivendum, quam plura, quæ non, niſi
ad oſtentandum faciant ingenium, uſum vero habeant, vel rario-
rem, vel nullum. Quam mentem Demetrio, Cynico tribuo, qui
plus prodeſſe, ait, ſi pauca ſapientiæ præcepta teneas, ſed illa in
romtu tibi, & in uſu ſint; quam ſi multa didiceris, ſed non ha-
deas ad manum. Uti magnus luctator eſt, non qui omnes nume-
ros, nexusque, perdidicit, quorum uſus ſub adverſario rarus eſt;
ſed qui in uno ſe, aut altero, bene & diligenter exercuit: nec enim
refert, quam multa ſciat, ſi ſcit, quantum victoriæ ſatis eſt: ſic in
Philoſophiæ ſtudio multa delectant, pauca vincunt. Hac mente
. fuerunt,

ORATIO. 53

fuerunt, A. V. qui Philoſophiam mortis dixerunt meditationem:
Vita enim, cujus gratia ſudat Philoſophus, perquirit, librat, medi-
tationi ſubjicit omnia, nec quæritur feliciter, nec ſervatur, niſi per
mortem, vel, ſi excuſare vocem placeat, per mortes infinitas. Pri-
mum definitionis elegantiſſimæ Auctorem, cum Hieronymo con-
tra Ruffinum, laudare Pythagoram, nullus ambigo. Jamblichum
ſecure ſequor; convenit illa cum reliqua omni philoſophandi ra-
tione præſtantiſſimi viri: quem admodum ex eadem cauſſa, Pla-
toni eam eſſe frequentatam, magna fiducia credo. De ſenſu autem
vero ejus, magis ut ſolliciti ſimus, inſtitutum poſcit noſtrum, pa-
tebit ille nobis, ubi de notione mortis, quam conditores definitio-
nis & propagatores in mente habuerunt, conſtiterit. Ubi primum
quidem obſervandum, eos, qui Pythagoram, & Platonem, ſunt
ſequuti, duas eſſe mortes, unam animæ, animalis alteram, pro-
didiſſe; mori animal adſeruiſſe, quum anima è corpore diſcedit;
animam mori, quum Corporis machinam ingreditur, ejusque in
membra diſſipatur veluti: ideo mortis DEum, mitem alterum,
alterum immitem, vocari; mitem, ob mortem animalis, qua ani-
ma ad veras naturæ divitias & libertatem propriam remittatur; im-
mitem vero, qui animam de immortalitatis ſuæ luce, ad quasdam
veluti tenebras & corporis carcerem, adeoque in mortem potius,
quam vitam, detrudat. Ex quibus & illud profluxit, ut con-
tenderent, non alios eſſe inferos, non alia, peccatorum labe ſe in-
quinantium animarum, ſupplicia, quam ſi damnatæ in corporeo-
rum membrorum ergaſtula libertatis jacturam facerent ſuæ, va-
riisque in iſtis diſcruciarentur calamitatibus, atque, ubi in uno cor-
pore noxas ſuas non eluerint ſatis, id porro iis reſtare, ut verſuram
facerent, corpus, ſeu carcerem priorem commutarent cum graviori,
in beluinam machinam detrudendæ, utpote in humano corpore be-
luina defunctæ vita. Ex quibus famoſum, de metemphychoſi, ſeu
animarum transmigratione, ortum duxit commentum. Longæ ſunt,
A. V. iſtorum ſomniorum ambages, prolixa errorum inuolucra, ut
opinionum monſtris qualiscuinque ſpecies conciliaretur excogitata,
quibus detegendis, nominandis, explodendis, jugulandis, ut quid-
quam heic impendamus operæ, inſtitutum vetat noſtrum. Indice
veluti digito notaſſe ſufficiet; omnibus occaſionem præbuiſſe, igno-
rantiam originis, tum hominum in univerſum, tum humani cor-
poris, ab ſapientiſſimi'conditoris manu ſapientiſſima conditi, in par-
tem, qua ſine homo non eſſet homo, facti, ac, ad felicitatis,
cujus in hac & futura vita, particeps fieri anima deberet, commu-
nionem deſtinati; item ignorantiam veræ, quam obire anima po-
teſt, mortis; moritur namque anima, non, quum corpore veſti⸗
tur, ſed quum per ſcelera à Deo ſeparatur; quæ mors tanto eſt gra-
vior, quanto majorem miſeriarum parit cumulum; quanto exqui-
ſitior ejus eſt ſenſus, & vivacior: corpora quippe interea, quum
animæ privantur conſortio, ſentire deſinunt; ſeparatæ à Deo ani-
mæ, acutiſſimis, iisque ſempiternis, cruciatibus, niſi in itinere in
rectam revertantur viam, commiſſorum criminum pœnas luunt a-
cerbiſſimas. Quorſum hæc ut intelligatis, A. V. Philoſophiam,
mortis, hoc quidem ſenſu, non eſſe meditationem. Hinc obſer-

vandum jam ſecundo eſt: propius à vero abeſſe, qui ex auétori-
bus

54 ORAIIO.

bus & patronis eximiæ definitionis mortem, cujus meditatione Phi-
loſophia defungi tenetur, ita deſcribunt, ut ſollicitudinem ea ſtu-
dium, niſumque mentis jungant, quo ab ſervitute corporis, cui in-
ſipientium grex ac fex ſubjacet, Per omnis generis vitiorum expur-
gationem, ac reſtitutum in pravas libidines, atque adfectus, im-
perium, ſeſe liberare, atque ad perfectionum divinarum exemplar,
quanta fieri opera poteſt, componere contendit. Hoc pacto intel-
ligas in Phædone Platonem: mors vocatur ſolutio & ſeparatio ani-
mæ à corpore. Solvere vero animum ſtudent ſemper, maxume,
S& ſoli ii, qui recte philoſophantur. Et hæc eſt Philoſophorum,
ſolutio & ſeparatio animi à corpore. Nimirum, quum ultimum
Philoſophiæ finem optumi viri in eo collocaverint, ut cultor ejus
Deo fieret ſimilis, Dei pediſſequus, comes,

ænulus, imitator; per
veritatis ſtudium, indagationem, contenplationem; veritatem autem

nemini patere arbitrati ſint, præterquam iis, qui prævia pur-
gatione, aptos ante, ac idoneos, ſe ad illam intelligendam, præ-
ſtitiſſent; purgationem demum iſtam, absque coêërcitione, expul-
ſione, ac internecione quodammodo, Pravarum cupiditatum flieri
Poſſe, negarint ac pernegarint: debuerunt omnium primo adſe-
rere, veram Philoſophiam eſſe meditationem mortis; quoniam iſta
ſine morte, illiusque meditatione, ac ſtudio jugi, nec interme-
dium, nec ultimum, conſequi finem, Philoſopho liceret ulli. Iſt-
hanc Philofophorum illorum mentem capias, licet, ex primordiis
commentariorum in aurea Pythagoræ carmina, quos Hierocli de-
bemius; ex Jamblicho, ex aliis, qui eorumdem ſectantur veſtigia,
quam pluribus. Secdh, quid conglomeramus teſtimonia, quid in ea,
aliorum commentationes? Ipſa Philoſophandi ratio, & inſtituta
iſtorum Philoſophorum loquuntur, ad ſubjugandos, &, quoad
ejus fieri, poteſt excidendas mentis cupiditates immoderatas, ſua com-
Parata fuiſſe omnia; licet de cetero minus recte, omnis originem
mali, & cauſſam, in materiam unice, atque corpus, tranſtulerint.
Quum enim adſeclis, diſcipulisque, ſerio in Præceptis dederint,
ne cibis uterentur delicatioribus; ut vino abſtinerent, ſomno limi-
tes ponerent: ut vere dici de Philoſopho licuerit:

QCum pane caricas vorat, & aquas bibit,
Exercet ignotum Philoſophiæ genus:
Docet eſurire, dehinc auditores Ccapit.

Quum porro, ludibrium aliorum „ exagitationes ac vellicationes
patienter ferre, juſſerunt ſuos, ac ſordido potius pallio, quam ve-
ſtitu ſplendido uti voluerunt; quum opum contemtum, bonorum
communionem, injunxerunt, ut pera & baculo contenti ſint, à
contribulibus poſtularunt, ac quid genus Paſſim leguntur alia:
ecquid iis omnibus intendiſſe arbitramini aliud viros egregios, quam
ut medelam pararent, obicem ponerent cardinalibus iſtis cupidita-
tibus? quam ut ſectatores iſtis mature omnibus deſueſcerent, nun-
ciumque omnino mittere, addiſcerent? vVerbo: ut ſordes vitiorum
ex animis expurgarent contaminatis? Hæc igitur demum illa mors
eſt, cui verus veræ Philoſophiæ Profeſſor & alumnus unice ſtu-
dere, quam meditari, quam commendare omnibus, tenetur: hac
enim ſine morte, ultimo Philoſophiæ fine, vera felicitate, perfrui

. licebit

ORATIO. 55

licebit nemini: quoniam feliciter vera, non oritur, niſi ex conjun-
Gtione, cum omnigenæ felicitatis fonte, Deo; conjungi cum Deo
ſolis datur vitæ integris, ſcelerum puris; ad integritatem vero iſtam
& puritatem, quod humana fert conditio, adſpiramus, enitimur-
que, per cottidianam impugnationem, coêrcitionem, jJugulatio-
nem, ecorum omnium, quæ ſanctiſſimo adverſantur Numini; per
mille, quod cum veniæ dixerim præfatione, ac cottidianas ve-
luti mortes. Mortem vero quum meditari juberis, in verum eva-
liturus Philoſophum; tibi veritatum omnium, ac rerum, iſtum
ad finem facientium, cognitio injungitur, & contemplatio; ut per-
ſpectum habeas, quæ nam mors illa ſit, Per quam tibi ad veram tran-
ſeundum ſit vitam, felicitatemque; qua via, quibus navibus ve-
luti, & quadrigis, ad illam potiſſimum ſit contendendum; ut cun-
Ctas mentis tuæ vires eò erudias, excolas, alacres reddas, atque
idoneas; ut illis etiam ſolis operam addicas tuarm, quæ ad mortem
iſtam verè conducere queunt, ſtudium ex adverſo tuum deneges
omnibus, quæ eò, non valere, intellexeris. Intellexerunt id, at-
que iſtam eſſe ineundam viam Philoſophiæ, pro eo ac pPar eſt,
operaturis, viderunt, qui proxumo fuperiori ſeculo exeunte eun-
dem in tradenda Philoſophia modum, quo ſalutaris artis magiſtri
in docenda medicina delectantur, ſequi occœperunt. Qujus rei
ut egregium prorſus exemplum aliis præivit Vincentius Placcius in
eximio, de augenda morali ſcientia, libello: ita Præſtantiſſimi viri,
cum tam excitarunt, quam feliciſſime ſunt incitati. Præluſerunt
ipſi, ac ſaluberrimum ad inſtitutum faces absque dubio objecerunt,
Aloyſius Luiſinus, Utinenſis, tribus libris de compeſcendis animi
adfectibus per moralem Philoſophiam & medendi artem; Lælius
Peregrinus, commentatione de animi adfectionibus dignoſcendis,
& dijudicandis; nec non Scipio Claramontius, decem libris, de con-
jectandis cujusque moribus, & latitantibus animi adfectibus, &
qui ſunt alii; veſtigia autem Placcii feliciori cum ſucceſſu preſſit nemo,
Io. Franciico Buddeo, Theologo ætatis noſtræ, ac Philoſopho, ad
invidiam usque celebri. Ut jam prætermittam, Jo. Dav. Omeiſium,
2c Arnoldum Weſenfeldium, quorum Prior in arte regendi adfe-
Rtuum, poſterior, in Pathologia Practica, tentavit paria. Omni-
bus vero iſtis nihil omnino fuit antiquius, quam ut naturam ho-
minis, viresque mentis naturales; morbos item, queis vexatur,
ſummamque conjicitur in miſeriam; poſtea ſanitatem ejus, ac fe-
licitatem; tum ſigna, ex quibus mentis conſtitutio, & propenſio,
ad bona perinde, ac mala, dijudicari queat; tandem, rationem ex-
Pellendi mentis morbos, ac veram felicitatem conſequendi, com-
monſtrarent, explicarentque, conſilii vero ſui ſummam in eo Po-
nerent, ut palam facerent, indignos Philoſophi nomine eſſe, nec
fructus, qui momentum trahunt, ex Philoſophiæ tractatione rela-
turi, quisquis in coercendis ac propenſionibus, expugnandisque
illius vitiis, non præcipuam collocaverit curam, operamque. At-
que ita omne tuliſſe punctum genuinorum Philoſophorum Præſtan-
tiſſimos arbitror viros. Tum demum enim, ut brevi verborum com-
pendio complectar omnia, tum demum, veras rerum omnium ideas
haurire, in judicando errores vitare, ac exuere; rationes de qui-
busvis ac ubique rectè deducere, dabitur; quum Philautiæ rec⸗

56 ORATIO.

denti ponere limites ac propenſionibus maleſfanis imperitare didi-
ceris; tum demum veræ virtuti induendæ aptus eris; de juribus at-
que obligationibus, tam tuis, quam aliorum, prout fas eſt, ſen-
ties, ac ſuum cuique tribues, quum cupiditatibus, tuis nihil, præ-
ſcripto autem legum, dabis, omnia; tum demum ſtatum tuum con-
ſervabis rite, ac ſartum experiere, tectumque, quum adfectus alio-
rum in te armabis numquam, tuos adductioribus moderabere ha-
benis, ut rationem præeſſe ubique, adfectus ſubeſſe, jubeas; quum
cedendo vincere, humilitate, qua te omnibus aliis poſtponas, mo-
deſtia, qua te præferas nemini, quoslibet excipere, demulcere tibi,
conciliare, didiceris; quum omnis generis temperantiam, reve-
rentiam, obſervantiam, humanitatem, officioſam promtitudinem,
ac promtam liberalitatem, omnibus facere teſtatam, atque proba-
re, ſumma qua fieri poteſt, contentione, adniteris. Ad hæc vero
ſingula nemini adſpirare licebit, niſi per mille mortes cupiditatum,
quæ nos obnubilant, turbant, in transvorſum agunt, ac perdunt,
indomitarum, effrenatarumque omnium. Hæ mortes ſedulo, ju-
giterque cogitandæ, hæ ubivis meditandæ, hæ lubentiſſime, hæ
avidiſſime ſunt quærendæ, atque ſubeundæ. Omnimoda tui, tuo-
rumque, abnegatione, jam oculus excutiendus tuus, jam pes re-
ſecandus tuus, jam manus amputanda tua eſt, ut ſanctioris ſpiri-
tus utar formulis. Hem vero triſtem! vah cadaveroſam Philoſo-
phiam. Immo vero, O unice veram, unice ſolidam, unice vi-
vam, unicè ſalutarem, atque oleo, opera, & fine, ad quem fa-
GRus es, dignam! ad felicitatem, quippe internam perinde, ac ex-
