cum gratá recordatione Locus ille vbi inftitutus,

|doctusQuees , non Magiftri tui atque Doctores , in |

*ij"ente verfentur , fi dum vivis , immortalesijsnon

amin ea arte vel difciplinà turpiteripfe prodis , in-

iguente. . VTA Mu :
| | Etveró non folüm Neyfferus nofter , Prece-
eft, obedientiáà, fedulitate & diligentià , eorundem

| memadmg-'dum nil optatius contingere po..
teft Agricolz , quàm fi fuum non vanum effe labo-

— LawdatioFundri. — 2 —

puorum fuorum Przceptorum, cüm officij ratione| -
Ifactus effet Collega , eofdem nihilominus vt Prz-|-

ixit , G pro nihilo putavit: priftinz fed inftitutionis| -
-jnomine, grata mente coluit; obfervavit; & venera-|

|tiam fuam , fequej

Grammaticis ; inferioribuíveartibusalijs , fidelem
-[Przceptorem habuifli , ingraté repudias; fi non.

|fciteque defers infcitiam : oblivione Przcepto-|
|ris, oblivionem & ignorationem Pracepti ar-[|

: i : : IDefun&us nou fo.ä
ptoribus fuis in omni vità honorem habuit; fed & |';m, honorem. &|
Iqui cultus pijs & fidelibus Magiftris gratiffimus|buit Przceptoribus.]

-Aoftendit.

Qui veteres fperniti -

Przceptores , Infci-|

nihil ab illis didi-]
ciff: prodit.

jbedientiam exhi-

fed & eorundem -
non vanum effe in-
ftitutionislaborem,

fi furculos quosfuá fevitmanu , fua putavit manu,
P l . /e .
arborefcere , £ructuumqQueoftendere videt primi-
tias ; perinde vt Paftor ex fotu gregis fui capit vo-

-T h

E lupta-

- s Tv ——
- — — J "sst ieaseqpre erme ais EEE : — --

n Á -——TU —— N D Rs

[ ^ be :D.foh Ualmt.Neyfei .| . |

[Studiorum impedi-

menta: Arrogantia,
l

[quz obedientiz

I contraria:&Intem-

[perantia, qua di-
|ligentiz infidias

1 Iacob. Tenifchius ;
K Auguftanus,Defun-
- &i Achates, nunc
d Confil. Reip. Mem.
5 x Emingxe.nfis.

lluptatem : fic & Studiorum formatores,cüm eum

|tutio tardaverat , gnaviterreftituerevidebant,non| .
Imediocri hilaritate afperfit Neyfferusnofter; om-| ^"

| |Duo
|gium facere folent Studioforum carinz , Arrogan-
llitArrogantia,& non rarenter profectüs difcipulo-
Iqui mavult doctus videri quàm effe. Diligentizin-

jin quarum regno nec literz,necvirtus vlla confifte-
|repoteft. At naufragahzc faxa femper fine periculo|.. .

propter diligentiam vbique laudabatur : ita pro-

Icum liberali quadam apparebat fpecie, omnium

|gium , eo tempore quo illius cum Neyffero noftro

|diorum individuus erat Socius) fapius celebraffe

|cordiz ; aliorumluxuriam cum illorum continen-|-
tia contuliffe; hos duos nobis in exemplum pro-
|pofuiffe,quod imitemur;quod fufpiciamus;in quo

Ed

4
TE a j* * J t :
induftrià fuaingenium alere reipsá experiebantur,|
ciüm quantum negligentior Herrenbergenfis infti- |

nes in ipfius fpe requieícebant Praceptores.

funt maxime fcopuli, ad quos naufta-

tia fcilicet & Intemperantia. Obedientiam (fine|-
quafolidi aliquid difcere impoflibile videtur) pel-

rum obftaculum eft: indocilis namque cenfetur,

fidias ftruit intemperantia , illecebris voluptatum ;

pratervectus eft Defunctus nofter ; is vt affiduam|
pter moderationem & temperantiam quz in eo| —
cepit & fibi devinxit animos.
— Memorià adhuc teneo, M. Henr, W ellin-
communi mensá fruerer , mihi czterisque fuz in-
ípectioni concreditis Adolefcentibus, cüm Defun-
cti noftri , tum Dominz Iacobi Ienifchij Auguftani
(qui nunc Reipub. Memmingenfi à confilijs eft,

tunc veró Neyfferi Contubernalis , vitzQue & Stu- !

diligentiam , eoque aliorum calcar addidiffe fo-

"
1 ;
d

omnium

g

d

— o 0 emnium Studiofaram Virtuum contemplemur H
?eumï i vbertatem. d EH Qu ais ss MT en-
E. d. Vno vérbodicianScwetédiqpmaNEHienine DigeicaeME
ES ^..] E '&.n diligentia &n?dufïrla, cölfpo.ns;:*tmmfqpera*n's ftria , modsüiädäg; Ia
E | Ita pollicebatur eximia ; Modeftia vero|? ^* tonnineeg
lttsut- ! - T | od quibieio 5 pO |
M : & Pietas ingenij ipfius cultum , non quandoquein|!nüpiens do&inat-
" Ecclefiz , Reipub. vel alicujus boni viri ceffurum|" " *"9*- i
hÉ detrimenta,omnes Bonos,;certos ac fecuros redde- : ;
inaum-ï E bant. | r P upiessIs d x
a Piafepiusfelliciradine Valentini nofi-di.| — — ]
t 'l.egtus Parens , in filij inquirebat profectus , deffi- ; i
s | lijque indole M; W'ellingij fcifcitabatur fenten-| — — 1
| nF EOR tiam,& ejus fiingenium;non ad altiora accommo- M
p |datiffimum videretur Studia ; literarum tantüm | p.c,,ai parer, &i
Rn : |rudimenta , &aliquam linguz Latinz peritiam (ei|us num invita Miid^
n quiinluce hominum verfari velit valde neceffari- :ä':äatsf;df*ïatmä;.
*Wüeï u am) filium deguftare, & acquirere; deinceps veró| LT E
at l fibi aliquando in officio fuccefforem fieri volebat * d
iiua vtquemadmodum ipfe cum Patre,vltra 76. annos| z
u | ' . |Domui V'irtembergiaceinferuiffetfiliusidquod| — — . ]
QU . | . , |benéceperant Parentes, eádem induflria &fide-| . — 4l
( MEES litate , in eodemque functionis genere conti-|] -
| jnuaret.- p s TENUIFIMMISACM RUP RRE
TM iO A s —. Sané non przter rationem inter felicitatis| H
Wch'j N . icalculos,Genij & Ingeni; fui referunt cognitionem E
" "U : Platonici: eo enim monereomnesvolunt,neinvi-| - E
efiri 7 . |ta,vt ajunt, Minerva, nerefraganteIngenio,litera-| - s r
"De&w?f' | | . |rum tractemus Studia, vt quod valemus effe veli- ,
gu ] .- ||mus; nefilios.finatura repugnet,Doéctores fieti ex- b
fs d : ,|petamus ; ac deinde cum Reipub. ingeniofio- 2 i
,g&Sm-/ ! : rumqQue & magiseruditorum difpendio, Liberis| - UPE
jirihe . jmofirisnon proprioillorum Merito,noflrafedau-] — ^ . |
12 N ^ . . Wd&oritate promotionemproc*uremus, i. FE OU d ES
l:;ïgl lt Iggenuus ergó fuit Defunéti noftri Parens,
jnqit , iqui filij nofcere voïtït In genium , nec vt xsT,iïïlmür'o : | !
— | | | | . E 2 Genio ,- -N
yium —— n A ET —

d

Á

- Av Yellivgius Defunf

- Htudijs.
Hent. V'v'eïïingiüs

Jrum zf mator.

" jAcad. Tubing. An.
nos2. Calvvam &

|[fem..

' Defun&us in fua
, dPatria, publici exer
| feitij gratia difputai
- fIuridicé. r

a pan

&i noftti
lau&tor fuit vt filium
jtotum addicaret

dprudens | Ingenio-

L

at

jHetrenbergam fe
;ccdit piopter P.

probavitprofe&us.. d x

Iundureaveko us o

1s feré contra Patris voluntaté & opinionem,vt jtu-
catusefl. Prudentem ingeniorü fe monftravit z[ti-

prafagivit profectus, & folus , neà Mufis abripere-
tur , perfuafit Patri; gratus erga W'ellingium fuit
Valentinus nofter , qui meritam W ellingio gratt-
am memoti femper per(olvit mente : & cüm , vt

-]fuo dicam Ioco , fümmum in hac noftra Literaria|
[|Rep. Magiftratum adeptus effct; honores hofce
M. WV ellingio acceptos tulit. R !

— Etopinatione ac confilio H. W'ellingij alio-
rrumqQue fe non deceptum nec fruftra habitum , re-
ipfa expertus eft mox Valentininoftri Parens, cüm|
filius Anno 94.ipfa fuain Patria (quó noftrz Aca-

Fnentibus refpondit fufficienter , fuosque omnibus

Et nunc itaque, vt de profectionibus Ttalicis

. Ivel Callicis ; quippiam afpergatur ; exfpectat ali-]. —

quis ; & an Peregrinationesin eas regiones f;jijfceä |
peritaliquas Neyfferus nofter, eoQue novz Politicz|

.'JNum Staudiofo ve!|
"x Politico viro pere-

zrinandum fit.

- Sed quid de ejufmodi nimium frequentibus
Peregrinationibus ;indeque (uboriente peregrina

[minem Germanum deceat; proprius novorum Po-|

fapientia; fentiendum fit; quanti eam zftimare ho-|

XMponmem

|GenioS tudiorum tentafet fortunam optavit. Ma-|-
Peomigna neceffe eft vt fuerit filij induftria;propter quam

dijs totus committeretur,idoneus dignusQue Judi- -

matorem Wellingius , qui maturé Neyfferi noftri| .

idemiz Iuridica & Medica Facultas ; propter luem|
peftiferam , quá aliquantum hic Tubingz tum|
[temporislaboratum eft, fecefferat) publici exerci-
tij caufsá , primüm delure difputavit docte , oppo-|

|

Titico-|

[ s PUR
"

T
tij f !

v
Y

i. difcurf.
$a. 55.

ant adhuc antiqua illius Romanorum virtui atque
Lanitatts 1nfignia quadam exemtpla s quo fit , vt mulig
in ea, vrbes llertate finantur ; bonarum enim iegum
tam Studiof [nnt, vt eares [ola 1as cofgärwt ,"efervi-
tute opprimantur. Idá, ei regioni contigiffe propterea
cen[eo , quod a commerctus & negotiattonibus aL fHinue-
rint ; nec conver[ati [imt eius Incolg cum VICIItS Teg1o-
pibus Corrapti[fimis , fue Gallicts , froe ftalicis , frve
Hifpanicts : fed domi mansére , contenti ijs um cibis
cum ve[limentis , qna illerum terra [appedstat , nec pe-
regrinos mores didicérecye. Hatlenmille. ——

Nec folüm plus fzpius Peregrinatio moribus
nocet, quàm prudentix commodat acceífione ; fed
&illa ipfa ex peregrinatione qux oritur prudentia;
fer Przpoftera & exotica parit Confilia. Perpetuó
adilla,qua Foris vifa,foris audita; forisagitata, fo-|

res defpiciuntpatrios, Majorum reijciunt Inftitu-|
ta, veteres contemnunt ll. prifcam Reipub. irri-
dentformam, Patriz, Extera alia anteferunt, nihil
quod in Foro,nihil quod in Senatu, quod in Curia,
uod in Tribunalibus & Iudicijs coftitutum à ma-

lud Gallicum, nuncTtalicum, nunc illud Hifp ani-

| - Laudatio Funebris--— 321
liticorum docet Propheta Nic. Machiavellus; cu-|
jusideo teftimonium deftruere, cuifidem avertere| —
nequeunt. Etisita fcribit : Swmrma corraptela mo-i.. —
- [rum est, atate noftra,im ftalia j n qdllia , [reme Hi-p
Mpania s qu& ftah& proxim& funt. 7n fóla Germanza ex-|

ris vfitata funt ; plenoanimiferimur impetu: inde|
Idomum fi revertantur Peregrinatores,ritus ac mo-,

joribus eft, cófilij acinftituti fani habetur. Nuncil-|

pO

Libertatis qnà ad..
huc in Germania]
fruimur , infidian. [
tur mores pcregri
ni : hos autem fre-|
quentiores pariunt|
Peregtinationes;
prxíertim. eorum.»
?ui non fatis firmo
unt Iudicio.

Prudentiaquam Pe-
regrinatio . gignit, l-
peregrina & exoti-
ca cít. j

ltum , nunc Polonicum perplacet. Ex hocfatu Ref-.

publ. concipitvarictatem mutabilem , & tandem'

|procreat confufionem deteftabilem. Reécte igitur.

fapiens Euripides: Non retle , inquit , fapere eos,qua.
fpretis Patrit finibus, Alienosaudant,, ——

N

L

jbus alijs Peregrina-
|tionibus anteferen-
Idam , approbat
|Kirchnerus orat. 36.

|negligentiz genus eft , longeQue turpiffimum ho-

-|profundere non dub
.jnon vidifle;non exploráffe.

| B& D.fb Ualm. Neyferi |- —
-yvaczmanïæ* perlu-|] — ' 'x » *
firationem' cnini-[.

Et ideó hoc quoq; nomine fortunatior fuit De-|
functus nofter,quód quas fufcepitPeregrinationes,
nonlonginquz fuerunt, non Germaniam noftram| -
egteflz funt. Namg; civi, qui Patrizamantiffimus —
videri fatagit;)no modóindignum, fed & iïngular,i/sk

mini Germano;longiifimis ad remotitfimos popu-|
«los,ItilleribUS fufceptis, res. apud eofdem anxiél
conquirere : Germaniam veró in quanatus,inqua| .
educatus , in qua omnes fortunas fuas conflitutas| —
habeat; pro qua, fi opus fit , vitam & fanguinem] -
itare debeat ; non cognoviffe;|

j

Y

(Defun&us Marput.
igum mittitur. .

" AED. E.gidi:äïïunniq
.. |comunendatur..

.

'Nicol. Vigelij vi&u
Ivtitur. -

| jemam abit.

..

44 voluit , Dn, D. Hunnius. Nec difpar fuit hac in

At Valentinus noflter, Anno 9f. Marpurgum à
Parentibus imiffus ,ibi D. Egidio Hunnio, magno
illi Theologo (qui W'irtembergiz noftre gloriaj -
verzQue Ecclefiz columna , & Sp. S. electum fuit| -
organum) commendatus eft, Hic ftatim in Ney£.] -
fero noftro, easde quibusjam laudem habui, de-].-
|prehendit virtutes , ea deprehendit infignia dona,
tquz Sincero & pio Theologo, Iuris Candidatum!
de meliori nota commendare queunt. Indeillius|
Studia omnibus .quibus potuit modis promota

parte voluntas Dn. Nic. Vigelij , 1C. & Marpur-
genfis Profefforis celeberrimi, quem nemo nifiqui
imitari non potuit , culpavit. Vigelij vidtuannum
prope integrum Neyfferus nofter vivebat , conver-|
fatione & quotidiana. confuetudine crefcebat.
Inde Ienam abijt, & femeflri ibidem traníacta
commoratione ; in difputationibusQque privatis|.
vtili navata operá , Jam przceptis inflitutisque ab-| -
undansomnibus , quz folidam Iurifprudentix co-
gnitionem augere, IudicinmQue firmare & forma-

jé ol

re pof-

ESQONUE
* [
-
N /

enmeen]
QtDe
tiones,
oltram
iilimus
gular
um ho.
QSPopu.
m ag
I m Qui
yltinta
r
gnorik

um
p
" gïoria,;'
um i
ni Ncnyi
ha, d-
ignfg'dona,sf
T
[ndellus
; promoa
fur ac i
( Mantt-
yyilqi

A Rs

| & vxori pariter infervire. Quorum in numero ve

- |eft,fi Liberi nonà Proletarijs,fedà Clariffimis qui-

- Laudatio Funebris. — 3|

re poffent juridicum ;in Patriam ; domumque te-|
dijt. Ita vt tum temporis nihil Neyffero noftro de-|
effet, quin fructus fuiingenij non przcoces, fed fat|
maturos, & quz magno diligentique labore didi-.
cerat, fideli opera Reipub. commodaret, confecra-|
ret ; przter Doctrinz & Studiorum publicum Te-|
ftimonium,aufpicatumque Matrimonium. — . |

.. Suntnon pauci,qui Matrimonialem focieta-| ]
tem,tanquam lugum aliquodà fuis cervicibus ex-|
|cutiunt , & ne re.prehe.n.fïon;m aliquam incurrant, |
cüm alia multa in medium afferunt , tum reliquis|-
perfuadere conantur, qui vxorem domum duxe- :
zint, illos fapientiz, & fanctimoniz nequaquam p. matrimonio li-

poffe Studioíos efle ; non poíffe quenquam Libris terati v Frid: Melle $
! ] mannum tra&. fing.-

grege potiüs, cucullati noftrifunt Monachi & im- Monachi & Presby-
purorum-Sacriiicu*lorum ingens co hors : quibus ïaïtr?;ï:xfuääïn; |
attamen omnibus,nemo velad confpectum feemi- veneis 'abherrent.
minarum adhinnit ardentiüs , vel in amores prola- , Vel»Ptete^ !

bitur frequentiüs,nec magis nequiter,

. Maléquidem illeà natura informatus , velin-
| flitutionedepravatus, aut prapofterisopinionibus
excxcatus eft , qui Coniugr focietatem,Dei quan- | 21
dam officinam effe non fatetur ; € quà quotidie|.
|ipfe mundus augeatur. Longé autem optabilius u

busQue generentur, quorum beneficio ad omne w
honeftatis decus edücentur ; quorum-exemplis ad TRECUN
Virtutum Studia complectenda inflammentur. Si- d "
verb vlli homini matrimonium interdicendum, id . j a
illiquiadhuc Literis operá dat,diffuadendü:fivlli — :
Ihomini non bonum eft effe Solum,id Literato, hoc watrimonium nos!
eft; ei; quiStudiorum fuorum carpere fructus, eof- äïlï:toc'ffe&gätäriä 3
Que Reipublicz impartire jam incipit , pefimum Mfusdenduipos 3l
þe&;;, qui fcilicet liberali recreatione poft cxantlat-s.
z " . ADMM.

- TY db : - *
:J

^

- dé£éor eancritus.Etloh.

OR bülerianaftirpe am

— [affecutus eft.

36

Fob. "Üalent. N'eyfferi

]Defun&us matri-:
| moniali fibi jungit
]copulaReginamVa- .
-[renbülerin. -

Defun&i foceri ma
jMgni. Nic. Varenbü-
lcr. IC. Nobilis
Acad. Tub. Profef-

[ Vifcherus Med. D.
lacProfifloribid. -
I Defuná&ti SocerAnt.
Varenbüler D. Th.
Hirfavienfis Mo-
Inaft. Abbas.

^4dDe Nobili Varen?

pliffime ; differuit
Dn. D.Iohan. Har
|ojprechtus, &c in Pa-
jnegyrico .. funebri,
[qQuem exequijs Nic.:
74 Varenb. dicavit.

; [|Duos quos habet
— matrimonium fines
- [(1. nehomo fotus fit
. |2-vtgenus multipli.
cetur humanum.)

animi labores, in laboribus Oeconomicis , zru-|
mnis , morbis , alijsque calamitatibus, Conjugalis|
amoris przefidio & fubíidio opus habet quàm qui,

)

maxime. !
Neyfferus itaque nofter , jam annum agens|.
2f.cüm Jam Studij luridici curriculum cum laude| .
confeciffet ; providente Deo & confenuentibusex| -
vtraQue parte Parentibus, florentiffimz pudiciffi-
mzxqQue nupfit virgini , Reginz Varenbülerin,
Dn. Nicolai Varenbüleri IC. Nobilis & Profeffo-|-
ris in hac alma Vniverfitate emeriti , nepti ; Ant.|
Varenbüleri , Theologiz D. & Abbatis Hirfau-| -
gienfis filiz : nuptiasQue celebravit ad 22. Novem-|

bris , Anno 1597.

Academiz , de mealijsQue fuis difcipulis , cüm pu-

dicavit , omnem prorfus hancprzcidit meffem , &

matrimonium ; non enim fuo fine fruftratum, in

morbis prafertim auxiliariam fidelemQue ei com-
paravit fociam ; nec fructu caruit multiplici alio:
|Defan&us | noftr'Liberis nempe fuaviflimis: quz blandimenta mi-] -
tigatoria , ipfa natura providenter invenit; quibus] -

matrimonij fi quz funtonera emollirentur , ed')!i
carenturque. d | /

|

aidiis

T E

E

Hic quidem ampliffimus foret campus , in|.
quo exultare mea poflet oratio, fi de Nobili Varen-]-
büleriana flirpe, de Sponfz noftrz Avo; Patre,|
agnatis &affinibus diflerere, integrum adhuc; Ius|
fasque effet: finon ,inquam , ex ingenti (ïujodam; :
immenfoque campo, in exiguum me fané gyrum.
compelleret, Nobilis itidem ac Iuris Confultiífi-
mus Dn. D. Ioh. Harprechtus , Profeffor hujus

blicis fcriptis, tum privatimoptime meritus; qui|-
in oratione quam funeri Dn. Nic. Varenbüleri;|

velíaltem fpicilegium inflituere prohibuit. — .|

. EthocNeyfferonoftro feliciffimum certé fuit| -

/7 «( 75 Ernem-d

N u E -

:

Täï . s : Ldudäl'lü Füïläbï'lä d
3ugalislg ROE . Et nempe genuit Defunctus nofter Qu —— I
i qui quinque, filiolos duos , &tresfilias : quarum dus; petunai seftri Li- |
CENMS aterná cum Patrefruunturrequie: amboverb fülijbeert:.— ——
m . Iohan. Ludovicus &Iohan.Va-| . L
::bïuï | lentin US,querum Majornatufex(alterg.tan-| . x J
mäici!ïx- as tüm habet annos) cum vnica forore Regina, qhbcr
xbul;rin, : lannorum 1o. Matri in hacérumnarü valle tuntfo- x
Pnidhs — |latio ;amiffi mariti mosftiffimumaliquo modo re-| . n
1 At penfant abitum ; & Jam mature in certiffüiunam| —— -^ ——
H - . Ifpem nosomnes adducunt, Patris pietatem, Pa-|. — !
Norem- : . |rentibusQue fuis nunquam non przftitam obedi-] . 210 AÉ
| entiam , Deum Opt. Maximum 1n Liberis recom-| xes
. | penfaturum largiffime. - : u
w . | | | d
um — 11] — Enimveró Neyffero noftro , jam Sponfo , jam v!
|o; Pt Imarito , adhuc publicum non aderat ftudiorum & ; |
dhuzjs vtiliter collocatorum laborum teftimonium, Sapi-] &cademicerum ho-
AR lenter hoc à Majoribus noftris provifum cautum- "2757 &&gïi*äï
ia Qqueeft , vt netemeré quilibet ad docendum, deTu.|:a..
onfüti- reQue refpondendum profiliat : fed vt ei , cujus in-
ffor hii genium & mores,longo vfü perfpecta accurateque
; dinp. |probata funt. graviffimum priüs & firmumin cele-|
:rinIS;l]Uï : bxn/ a.h.qulalAcade.mm,glo&rmæ & vocationis PPbll.-' *
"" |ce tribuatur teüxrp*onmm fapiens voluit antiqui-|c ,isae licentia in- t',
vfem l tas. F*t vllum fi fuit vnquam tempus, quo 111expl-9- terprerandi jura ,ab
: ratià Repub. arcendi , quo hzc Graduum collatio CUA Ib:"eäcgä |
: |tuenda fuit; fanénoftrumid eft feculum: in quo Mncdz org It ET
cenefuit Iquamplurimi, citius fapientiz volunt habere fa- ägfeïx-?*"ïï"c?üquof
CU aE . ol d . perimento pre].
, il |mam, quàm diícere ; Vbljn'.lultl, qui primis quod| io.d. $. poft hinc.|.
"m ajuntlabris deguftarunt Iurifprudentiam,& vixin ä;jï;c Ofltär(;i*Vþ;.Z&f-ï j
: 3 V gium.».

[cialio:

qui'bus

; cdl/-

limine Iuris falutarunt Studia ; vel ijs etiam prot-
fus neglectis ; tamen nefcio cujus Politices cogni-
tione tumidi & inflati. Refpub. regere volunt fine
Iure: hoc eft,omnem pervertunt Iuflitiam ; cum-
- |que nihil illuc afferant , nifi Infcitiam cum Arro-

lib.z. quzft. ..
nutm. 22. &c.

— — — " T - — TOA CCMUMK.A . -

O TEU M LL gan-

jQued' promifcue *
J [quilibet, lucrzipro
- jpter dulcedinem ad
1nonoresadmittütur
» dAcademicos , non
minimam caufam.»

'",:'?rtium & difcipli-
/narum , auturat
- 1Lud. Vivesi. d.cauf.
« jsorart. :

ÍDefün&us.àSoceto
| |fuo Magno I V. re-
. [aunciatuz.Do&tor., |

B

N
2

! ;ores.

|. ] Andieas Bayer. ;

; B ,

A Ioachimus.Faber.

|/ — Geog. Lofch..

[ Marcus Neugius.

Igantia atq; Impudentia conjunctam , Ecclefiarum

* :
effe corruptarum.;|

jOefünai Com-p&ti- |

[Neyffero noftro adeptus eft meritiffime; & Pylia-

. |Fabrum, Canftadienfem , amicum meum , fratris
[loco honorandum: qui poft Neyfferum noftrum,| -
extremarum Appellationum inhoc Ducatu Audi-| -
torij Affeffor factus fuit. Georgium Lofíchium|-
Mezingenfem, queminIlluftri Collegio Neyfierus|
nofter , cum inibi Iura doceret Feudalia , Colle-| -
gam habuit. Marcum Neüigium , Geppingenfem,

ac Politiarum relinquunt ruinas ; Magnatum con-

eo magis, inquam , venerandi colendiQue funt ho-

& viciffim eó minus eostemereé cuilibet paffim con-

mum eft in Repub. infcitiz & malitiz accedat Au-
Coritas . — ! T

cultatis, hos ei honores concredente mandante-

torem nunc[uris Canonici fideliffimum ; celeber-
rimum , qQui Profefforiam dignitatem vná cum

dza femper eundem coluitamicitia. Ioachimum

SuevoHalenfis Reip. Advocatum. Et Ioan. Pau-
lum Rothium, Vlmenfem Patricium;quiin menfa

,S?Oh;-l'aulus Rothius.

ffufionem,Subditorum perniciem& excidium.Hoc|

ijnorum Scholafticorum Gradus , quibus nempe|
|hurufmodi Audaculorum conatibus obviam 1tur :

ferendos cenfeo Honores; ne qui ernditionis vi-|
tequeprobitatis debent effe teftimonium,In 'do ?hs :
ac Improbis armainduant , & , quod pernitiofifh-]

| . Sed Defunctus nofler , tàm morum vitzque;| -
quàm Iuris cognitionis folidz , judici] maturi ; fir-] -
'mi , rectiqueratione , de hacipía Cathedra tenun-|
ciatuseft VtriufqueIuris Do&or, ad diem 2o. Feb.|
/Anni 98. nomine totius ampliflimz Iuridicx Fa-|

$ue Nobili & Clariffimo I. C. Nic. Varenbülero|
Candidati noflri Socero Magno , laudis affenfu|
concomitantetotoreliquo Senatu. .. — 1 |

. Competitorestüm habuit Viros Clariffimos;|
|Dn. Andream Bajerum Stutgardianum , explana-|

w La M ds hn * m pon i z

— M.Wel-

füm

k-HOC
tho-
m
W:N

TO
ls v
dods
ioftit-
atÀu-

106
1, fit-
enun-
s Eeh.
a P
noat-
DbUeto

fhmos
phm-
»Jebtt-
à m
jmum
rtris
ïmm;ï
Audi-
um
ferus
d
fem —
Pau-y,—l
enfa,

d

con.

|honores gradatim aflecutus eftplurimos: & in quo -B
mihi fumma confiftere videtur dignitas, bene fem-|summain quocon-]. -
per de Repub. fenfit ; & bonis femper viris,|G&at digaitas.

videm Megerlinum /Tubingenfem ; Reip. D arid Mi
CampidonenfisSyndicum. — ^ ^ ^ — | |
. .Et verb quemadmodüm Defuncto noftro|
profperrimé ceilit matrimonium : ita vit doctn-|

nzQueimpertitum Teftimonium,non vanum,non
indigneinfaufteQueipfi collatum fuiffe , manifefte!
inde apparuit ; quia sofficia honorificentiffima &
dignitatis mox adeptus eft gradus ampliffimos,

quid fentiret, cum amore & xftimatione pro-
bavit. j ITR UM |
Anno etenim 1600. ab Illuftriffimo noftro
Principe Friderico , Profeífio ei Feudalisin Illuftri
damandata fuit Collegio , cujus vt dixi ; priusalu-

Imnüsfuerat. Qua functione vllius fineinjutria,non| val. Neyfferusin l |
fine commodo auditorum fun&us eft : & dum þ*g*;r?:ägalg:ä |
alios docebat , femetipfum inftruxit quam dilige-|àu;. w

tiffimé. Difputationibus vtiliffimis auditores ex-|
ercuit, & Illuftriffimo ac Literatiffimo Principi,
Dn. Mauritio Haíliz Lantgravio (quo prafente de
Nobilitate , fplendidam variaQue eruditione refer-
tam difceptationem optimé defendit) acumen ac
dexteritatem fuamteftatam fecit. — — |

- Illud vtique conflat , Praxin abíque Theoria
maximé periculofam & mancam evadere: fed &
illud vtfateanturomnes neceffe eft; quod T heoria

nem praftare nequeat. Is demum omnes numeros

INobilitate habitaf

|fuitinteret. — 1

et

fine Praxi, digeftam folidamque Turis cognitio4.

. M. W'ellingij, Neyfferi convictoresfuerant.& Da-| — E

Y

3

» 1 *

Mauritius Haffie [

Landtgravius Di-4 -

fputationi quz inf
tlluftri Collegio def

Iuridicz Praxeos v
iitas .. '

*X

|habet ICti, quianimadvertit omnia quz T heori- 3 I
am refpiciunt, etiam ad Praxin conducere; qui
theorica Scita negotijs applicare fcit. Hinc praxeos| 1
auctoritas multis in locis ; multüm à Docto-| ;
ribus noftris extollitur, & tanquam digefti-|
| F.2 và de- i

i

SupremumDucatus
1 VVirtembergiaci
Dicaíteriü , pruden-
Ati confilio indivi-

a. . D. fel,

jva depradicatur fcienr

"s

quod Legum fplendefcit veritas.

voluére Principes noftri fapientiffimi. Hanc pro-
pterrationem, Profeffores Iuris, auditores fuos , vt

duonexuAcademizx
fjan&um.

4 mo VVirt. Confifto-
rio affeffor.

Siris-tecipitur nume

[ | 4 rum,ac Annoróoa

417- Febr.aufpica-
Itoria Oratione,
Prefeffioni initium
fecit Defun&us.

[ Val.Neyfferin fum. :

In Profeffornm.1u.|

bent Academica.

aliqua deeffet occafio , Profeffioni Collegiali fu-|
per acceffit. Affefforatus , in fupremoillo Dicafte-

vbi fine affectu evoluuntur & integumentis nu-|

Et cüm Neyfferus nofter jam omnibus fe com-|
mendaffet , cüm pietas, morum integritas ; cüm|
ipfius Iudicium purum, acre, eruditionelimatum,|
vfu politum , omnibus fatisfaceret ; ideoque ante|
Sexenntum , cümIuris Canonici & Pandectarum|

dicare Meritis & profectibus , maximum omnin?j
atque arduum opus effe; nemo non intelligit.

TW — *ic^ r "— T

ia ; tanquamlapis,quo pro- f;f"ä czïjï ?
jbatur aurum ; tanquam fpeculum opticum, per," Cs -

in ifto Dicafterio, ad Iuris Praxin diligenterinfti-|
tuantur & exerceantur, feduló monere Statuta ju-|

.. Neyffero noflro,ne ad folidam omniQue ex
parte abfolutam comparandam Iurifprudentiam

rio munusampliffimum. Vbi proprius quidam fo-|
r1 profectus eft , lucidiilima lux ; lucidaveti facies :|-

dantur controverfiz , vbi Patronorum audiuntur|

vacaret Profeffio : illa Domino Andrez Bajero,|.
tum temporis Pragmatico celeberrimos hecNeyf-| -
feronoftro ab Ampliffimo Senatu, defponfata füir.| -
[Non hic detanti ac tam praclari Muneris gravita-| -
(te» fplendore dignitateQue, aliquid vt dicatur, ne-|
|ceflarium videtur : in commune quia confüulere,|
de Iure refpondere , alios docere, de aliorum ju-|-

comvent. .|
. Hinc fupremum hujus Ducatus Confiftori- Wab
jum , individuo vt nexu huic vrbi, huic noftrz Aca-
demix femper omniQue tempore vt Junctum fit;| - E
Stat. Acad.| . ]
fol.þ 46. I I

Nony|

Läæq
flarg
Phil yy.
lanth, y
WL j
edllfamml
«1if

Eu —— Landaiio Funebri. — 4 ——
m .. — |Nen hic multa de Collegis. dicam , quos.en

: lf;:ï : no&erinteg-errim()s:-omnes'.lElrisAnte;.eiïö.xes illu-|
E — D dMtriffimos, omnesadhuc Divino munere viventes:| .
tÀo- cuE . |quorü Inftitutione anteà profecerat NeyH.erusnoï -*
m ít S o fter;quorü Fidelitati, & ego qu,oqglnænij mei cul-|
i | tum , lubens meritoQue acceptum fero qm!lem: d Q WE
i Nempe acuifimi D. Ioh. Halbritteri?hniene]

Qut u- dH öC D IOh Harpprechu nemo non V:I-J ä.s Ioh. Harpprech- [
. . . |det nominis fplenäorem.— D. Davidem LD.pavid Magitus.

g — Ma gll um qui norunt;in eo redivivum agno-
IG EE cunt & afpiciunt , ex prifcz Romanz Reip. Iure-
P | confultis optimum aliquem ; ad quos Cicero-
,D'mfþ' ? De Or4- p tefte, non folüm de Iure Civili, verüm etiam
i . d de omni aut officio aut negotio , de omnibus
lus . | Divinis atque humanis rebus, vtiliterreferebatur.| —— :
ï:gïär | | 'De D- H enr. BOCel'l induftria & ingeþ D.chr.*Boc'exu-s,..,ï
PUL nio ipfius Scriptaloquuntur, loquitur Curiastefla- : B
.. ] tur Cathedra. : d x d n
T N - — Plurimain laudem illuftris hujus Academiz, |
$ . |in qua Defufi&us nofter TIuris egit Interpretem,
'nullo nunc afferrem negotio ; nifi inter domefticos
gt Inumerari pofï*em;«quib.quäm minima fides haberi|.
hum —^ | folet,vt quia Legibus ceu fuf pectireijiuntur. ——
Bo5l —— [ "— - Majusitaque oPeræ.ptetiumvi&etm,,xv-tzn,unc'
QU 1 ego hic referam £deliter , Principis Magni, Vlrici o vvi p ael-
,tzf'ui? T |nempe V irtembergiac! Ducis, graviffimum ho- | Academia f.'ubizigf;

,dm
j mum,

a ; neftifimumqueludicium ; quodin prafentia Ma- |'!diciums.
j - Lit. 3. Epi- gni Viri,Philippi neimpe M clanthonuis, de hac Vni- |
] flolarum D . i T lg UMb gt
Jjte, Pbi Ma. |*erütate protu'it quoe Melanthon Re&ori Ma-| -
MU ^ —MHaztb. Bre- gnifïco- ;« ï'æliqun:P;föii.'öüïarlbus, Ánno 1536. per-|.
nr 0 |maAn.sgo.ícripfits quod vt &viterna digniffiinum memorià, ' x.,
ib — editarum, lintex ScriptaP hilipplcazelatuim cft. - M
3 : p Scri.|

—

NoJ —
/ ,

D'asfuntusDecanus
Colleg:j Iuris.

IDefun&us :r. Maij
Anno 6og. Kector
.jele&tus Magnificus.

]Defunc&us - bonus
civis,prudens Sena
— ftor, $Sincerus Iudcx,
. |Religiofus Iuftitix
.|Sacerdos , Antecef
]for fidelis, pius Pa
jterfam. "

N

Laudatze virtutis.
'adolcfcentia,raro in
$corroborata ztateà
« Mirtutis defleüit via.

j

|liquextate difciplinam acciperet , boni & probi di-
fcipuli (pecimen fuit ; ita in virili ztate , bonum]|-

. |familiás,

fibi fancte affirmaffe ; /e izrer pracipuas partes Reip.
Academiam poneres banc animo fio infixam effe opi-
monem , fe nec Deogratioremcultum vllum praflave,
nec aliaimve vlla , de Ditione fna cir de Pofferitate me-
lhins mereripo[fe,quam fi efficiat, vt Academiaretle in-

Scribitergo Melanthon: Vlricum Principemi

Profefforum viilitati defsturum effe un--

t

nofiris femper Principibus in majorem modum
commendata , non folüm Iuris fuit Profeflor Or-
dinariusNeyfferus nofter;fed& eidem graviffima &
ampliflima demandata fuére munia : Decanatus
nempe;officio functus eft femel atqueiterum.

Et cüm is qui modefté paret;videatur qui ali-

Valentino noftro , ad femeftre collata fuit digni-
tas, & Princeps Senatus renunciatus eft , anno fu-
periori. Quemadmodum autem Defunéctus nofter
in difcendo , & dum adhucin adolefcentia Iuveni-

Civem , Prudentem Senatorem , Sincerum Iudi-
& Antecellorem fideliffimum , piumQue Patrem-

L

dit.

przdamnari debeat; & multi qui folutioris vitz,
primos adolefcentiz annos egerunt;ad frugem bo-

. |nam fereceperint : attamen vt hoc rarum eft ; ita|

nunquam feré fummz Virtutis adolefcentia , in
corroborata ztate, à Virtutis via deflectit. Etidcir-

7A

j
* [ ao o
| x

JHitnatur. dcademia conferuanda yornandg volun-| .
tatem nunquam fe depo[uzffe dicebat s neque Adcade- |
jmut neque

— - InHluftrihac Academia , in hac vnivetfitate].
quando imperet dignus effe ; Re&toralis quoque|

cem , Religiofum Iuftitiz Sacerdotem , Doctorem|.
per omnes numeros efficaciter fe often-]-

Quamyis nemo facilé , perpetuz infelicitatis|.

,- co».

des

ttate
iodum
orQr-
Datus

,

quial
quar
jt d-
nmoli-
s nolit
[ureni-
(obi d-
bonum
y ludi-
torem
Datfel-
eolle?

ficats
] Vitæ:
mbo-
L
T
dat-

-—

(0

d

X y 2 X , CR 59

h

TOE UE
4

d

Ms

Laudatio Funebris. — 42

s.

luvenis oftendebat , in maturiori aliquid re-

femper. | : us
"Theologico quoque ftudio maximé delecta-
tus eft : & quod ipfe milii paucos menfes ante fu-
am mortem retulit , ita ei vtiliteroperam dari judi-
cavit; fínon folüm rerum Sacrarum cognitione In-
telle&tus illuftretur , fed & altera animz pars , vo-
luntas nempe , Chrifti crucifixi amore inflamme-
tur: totiusenim animz , non dimidiatz pofleffio-

lor;afferuit auctoritate.

co Neyfferus nofter,haud vnquam depietate quam. -

mifit xtate, veram fed pietatem ex animo coluic |

nem flagitare Deum noftrum ; idque Hilarj,ni fal-

Quzinftrumenta funtad veram fidem ; ver-]
bi nimirum Divini auditum , Preces ; S. Sancto-|

N

tas ornanda.

glexit. | p I |
Quia fine offendiculo confcientiam habere
ad Deum & ad homines femper voluit : nunquam

rumQue Sacramentorum víum , minime mnej

ideo ab officij fui Religione;in aliqua re declinavit;

Ites, qui Iuftitiz debebant effe Sponfi intemeratiy
lcorrumpere & ad nequitram abducere fatagit ;

hzc noftram non raró proftituit Iurifprudentiam,
IurifprudentumQue contaminat famam. — |

2 . . l . -.k .^'* ....,. .'lx
/Qui feinvictosab alijs prafütére vitijs; fxpe

E ssconnemm

&us eft (ingulari , fidefpectatilfima : non valetudi-!
nis curam, quod omnes fcimus, potrorem habuit 5
non vllum commodum privatuxm.refpcmgx: de Re-. h
pub. literaria, de fingulis & omnibus bene merezi -
[vniceftuduit. — . Est o t b
Kvaritia Iuftitiz pellexeft : hecTurifpru den-

ab Ambitione debellantur , velà Superbià:devin-| -
|cuntür. Szpe quosvitanulla delectat , quos nulla

Avaritia Iuftitia
pellex.

U
civilis fapientia:
nec dehoneftanda,

ord. cog.

x..

fiftit : non eo intel-]
le&tus, fed & volun-]

Defun&us inlorani|.
ofücio & negotio]
irgegritate veifatus|
: st : : SA Gu cHingornpta. ——
lomnibus muneribus quz fuftinebat,induftrià fun-" " u

l1. $. s. ff d. extra[.

Theologicumftudi-] .
um non in fpecula-[.
tione,fedPraxi con-| -

j

SanGiffima res eft] —

quzpretionumma.] -
"|rio non zftimanda,] -

potuit

M d
T . — 9-

4 L

&mbitio.
Suberbia.

.Humilitas orgio &
Mater Virtutulm.,

Haud difficile e& bo
um dare confili-
[um; fi bonus adfit
finis. "

ditionibus felix,
quia fidelis.

.Cor ab omniimpio
affe&tu vacuum.,
« [| Adijtum eft vbi Sp.
.[S. oracula reddit.

|pecunià;vel ambitione corru ptusocczcatusvéfuit;
bonum fed publicum, luftitiam & zquitatem prz|
oculis quia habuit femper: inde ego evenilfe arbi-| -
tror, vt ipfiusIudicium, omni tempore acre & cer-
tum fuerit ;isqueomnium, quicum eo expeditio-
| | nibusinterfuerüntopinione, quam maxime Iudi-
.*(.Dcfun &us in expe- fCiO 'valuer;it. (hl,m- Hdehs fUit*, inde ego accidiiïe
|cenfeo , quód omnibus fuis muneribus fingulari:
cum vtilitate; & fructu præfuit, hu

| noningenij celeritatem ,(animorumque incredibi-|

| menta fucceffusque. -

| rationes: fed quód ab homine jufto & integro pro-|-
| cedit, approbabant. Praclaré Hifpanus quidam

facit Ambitio criminofos: vel Superbia,qua etiam|
in recte factis eft cavenda,polluit. ii

.. Defundcus nofter à fufpitione quoque Avari-
tiz abfuit ; Superbia eum nec tentavit : Origo

.Etquianunquam Defun&ti noftri animus,vel

at Noferi —

potuit movere luxuria , nulla avaritia fübruere,

& Mater Virtutum., Humilitas fcilicet, femper co-|
mitata eft. Bené vivere & bené latere exopta-|

.^ Hoc nempe fibi omnes perfuafum habeant;|

les motus, folam fed fidelitatem felicia fequi incre-|

Recté veteres nunquam pro bono confilio id|

