bus , domum révocatus eft. Inde defertum prius

|Canonicatum , & cujus proventibus hactenus
|fpontéac vltroneusfe abdicaverat , Vlrico Principi

tradidit : qui ei viciffim adminiflrationem Proven-
tuum Capituli Herrenbergenfis , commifit : cui
poftaliquot annos , Cellariatus vt vocant munus,
vt & Procuratio bonorum Ecclefiafticorum in Gil-

ftein , Sindelfingen , Rofeck , & Prioratus K niebis | legialem fuftulit,|
Ac Ordinem C leriz

acceffit, Qua officia (quibus fingulis;)nunc tempo-
ris , finguli prafunt officiales) vni noftri Defuncti
Avoconcredita fuére vná omnia , omnibusis fun-

1
l

^

biffimam inducebat : militü prefidiariorum petu-| -

crià exclufus , paífim per gentes, per Regna voli-|.

Aft miferam hanc multumque jactatam tum|
Ducis cum Ducatusfortunam,omnium preterau-|

|ftantienfi ; qui pti-

;||]mam ibi Concie. ] -

[|

«j

tur. :

Princeps Vlr:cus in
PatriamReligiofum
Dei cultum intro-
ducit , fuperftitio-
fum fugat, Anno 5;.

diz, M.Erhardo -

fi : Tubingz vero

N 1 3 s

Viricus VVirt.Prin-|
ceps Patriz reftitui-|.

| Adhibitis ad emen-|.
dationem Stutgar-] -

SncPfïoVVimpincn-*þ era

Ambrofie Blarero|

à VVattenfce, Con-

nem habuit Sept. 2.5

lib.11. c. fo.

Ludov. Cormes

Herrenb. i2 C olle-

filius,Statum Col-

COYTHA 22.0TPWIAM 1É
"UIUVentium , quos

Aliqui Caputiatos, r

àCaA-|

s — bt . hd

C &usl

Iw

Cruf. Annal. part.3.: :
Anno 1439. 3.Iul,
Vvirt. Ecclefiam
gium — [ecularium|.
Clericorum ; eve-|-.

xit. Anno 14:81.]
Eberb. [r«4. Lud.|.

ii — o*

[ |zCappts per. colla
|-— dferentib. nomina-
Ifæmr,injiz'tm't. Vi-
—0egzus Dux Yrrt.
da4n. 1518. fecula-
[ prem Statum redu-
LO óxit:quem vecupe-
prato poft exilium
1 Ducatu , fundi-
| us defliruxit. Hac
dex Scbedis m. [er.

i

Tomi Brentiani.

d

|vt necHifpanorum (qui poft calamitofum Smal-
[caldicum Bellum in hoc Ducatu impune graffa

. |fidei liberrimam malé volebant) furori ceflerit : &

|fuadére tentarint Lutheranifmi , ipfe immotus &|-
jinconcuffus femper manferit:miferiamAmicorum|
|deplorarit, & cutimmerfus fuerat czcitatem,ad fi-

LL D. Toh. 'Ualent. Neyferi — | — ].
| r * mi- 4nG otted| -
Gegeavift

&us eftlaudatiffime fimul. Tantum vnius ho
nis fidelis prxftare poteft diligentia, tam ita Divina: !
benedictio, fidelem fublevat muneris oPeramz.';aueg gte
Adeó affidua Legis Dei meditatio , non impedit,.'ge .
fed promovet officij labores. Is etenim Neifferus;
non folümReligionem noftram vereChriftianam,
à Pontificijs fecibus repurgatam , fingulari zelo| -
amavit femper; fed &inter multas quibus diftine-
batur occupationes , Libros Theologicos, inpri-
mis Tomos Brentianos (quibus poft beati Lutheri|
Scripta, nihil in hocgenere meritójudicatur exta-|
refolidius) nocturna diurna verfavit manu : ac fal-
vificz fe omniex parte munivitprzfidio doctrinz;

—

bantur , huicque bono viro*prdpter Confeílionem|

cum fzpius multi ex familia , ac Mater przfertim|.
chariffima , & cognata quzdam Abbatiffa, Mona-|.-
fterij Onabenscllenfié / ore & calamo , odium per-|

iDefun&i noftri A-
|... [9us, o&tog-nario
( »hmajor, vitam cum
|.. Imortecommutat..

Ludovieus Neyffer,
pefun&i Pater ;

( pSedler enno —
L. jetíijtevermat

nem víque vitz deprecatus fit. Víque dum anno| .
xtatisoctuagefimo tertio,is qui fide firmà Deo pla-| :
cuerat, quifidem fuam continuata Sacrarumllite-|
rarum lectione corroboraverat , qui Principi fuo;|
imultiplicibusque negotijs fatisfecerat ; naturx| .
quoque Debitum lubens meritó perfolverit: mul-| .
tis poft fe relictis vtriufque fexus Liberis. Hj

Q.or'um;. qtio:qtteiqx '-lïum'ero. Val*enti'nïnä&riï ,;
fuit Pater, & adhuc vitali fruiturau fäï,,. Ludo- |
vicus Ney ffe L Senexjam Septuagintaan-
rum reverendus. Cujus pariter officijs & fideli-

no
tate, vfi funtfucceffivétres Principes Wirtember-| -

i

»

|

doo C LaudatioFunebris — ag 000
gisc. Tlle Chriftophorüs , qui domi 'Dernftadjnen-| —
| - E u-Ticb- . 0. —— deexcu[a esi zzææpär m

E

od X * * 3 ' * i52 TE E ORU UN
forisQ; ita prudenter fe geflit , vtejusvitz hiftoriam:
fufpiciant exteri ; ejus prudentix- fructus adhuc

percipiant fübditi. Hle Iuudovicus , quem
, nemoo dit. IIlle tandem Magnanimus F ri deri-

| ;cu S. Hiomnes & finguliiftum amplexi funt cle-
X
Lgna'bantu-r alloquio. Memoriz vt propagetur di-
gniffimum videtur , quódIlluftriffimus Pr. Fride-
ricus, cum huic Ludovico Neyffero, quodam tem-
pore, Montbelgardenfis Colloquij fucceffum, pro-
lixa narratione expofuiflec, tandem addidit : exz/la
Je didtetffe collatione s vt iem omnibus fuiscareve di-
|tionibus , quam 12 C. atvintfiarum cafira ( fententiam

tranfireymavelit.

. Princeps etià Ludovicus,cum Hlluftriffima tha-
lamifui caftiffimi Sociá, Vrfula (quz Principis fce-
minz , 1n conjugio & viduitate poteft effe fpeciofif-
fimum exemplar) bis Neyfferi noftri xdes eft in-
greflusiibique poft convivium fplendidum, fenem
hunc noftrum ; fplendido etiam donayit dona-
rio.

| ^ Salicetnon fecus ac pluvia ,in graviffimo z-
- [Ratisferuore , marcidoserigit flores , & pratorum
jfuaviter recreatviriditatem : ita fi Princeps fubdi-

mentia fingulari; nec raró eum clementiflimo di- -

jtos & miniftros , przfens quandoque compellat,|

relitéravia voería-| — |
tif. reddita quog| —
ei Latiné, — bb .

Is

ColloquiiMoMbeL |
zardenfis fru&us. .

/

Lud. Neyfferus ex
peritur affabilita- -
tem & clementiam
noftrorum Princi-
pum.. :

(ipforum fibi officia grata & accepta effe fi fignifi-
||cet ; aliaque propeníz benevolentiz przbeat docu-

menta ; eo fibiomnium animos , firmiffimo amo- f'igi»w» 24 fum-
jris devincit vinculo: Fidelitatem, qux Amoris pe-
-|diffequa , firmat ; diligentiz calearaddit ; omnem
laborem , Principis vtilitaticommodoque fervien-
tem , fuavem , facilem reddit ; fudoris laborisQque izquiz, Capizol. de
tzdium adimit;abflergit. Ex contrarió qui fub fpe- 44»tov. Pio. Vr

a —

Imperatorum FA-

mum - civilitatem|
deduxit , onde plus
crevjit, recu[antib.
aulicis. minifiris,

M
zlle

:

E *;1- setts

hEd —

nero, Politicocele-V — —
berrimo,inomnig,| ——

/l
1
í

16 D. Toh. 'Ualent. Neyfferi.

— lboc magis excellit
( Yatque eminet,quod

— Tnum ex nobispu-

at :necminus bo-

bominibus prae[fe
D [Imeminit ; ait Plin.
|. . [Paneg.

^j Principis clementia
& humanitas,fubj --
|&orü fidelitatis eft
] mater:: fed & fideli-
tatis filia debetcffe
remuneratio. metri»
[tis.condigna. *

un&i nofiri : V A
LENTINVS

K

vns.Maternus:.De.| .

/o — fille fe ex nobis , d cie;nefcio cujus NoveVirtutis;à populo Principem

fübmovent ; qui Principi familiaritate omni,omni
affabilitate, erga Subditos vfurpanda interdicunt;
ijfimul , omnesin fubditorum animis ,amoris ex-
tingunt faces, & vel Oblivionem & contemptum,
vel Metum & Odium (fidelisfané Obfequij Magi-

firos peffimos) fupponuntinfipienter..
Equidem Principum noftrorum ergà Ludo-
fané profecit ; vt per quadraginta continuosannos,

mos, laudatiffimé adminiftrarit. Hocifte Neyffe-

lutent, Patronum vénerentur, am ent;colant ; Rei-
pub. füz columnam excelíam arbitrentur; judi-

vàm , animitus precamur - vitam , vt Nefloreos
exxquetannosoptamus; vt filij morte in fuam po-
teflatem delapfam Sobolem , patris gnaviter fequi

ipfius cura & providentià frui vt queant diutiné,
Deum oramus Opt. Maximum. APE
Avum porró Maternum Defunctus noflter
habuit, fibicognominem ; Valentinum nempe, ex

menfium Archigrammareus ; poft Herrenbergenfi
przfecturz , per 26. annos, Prztoria przfuit aucto-|

ritatejac nunc celeftium fruitur confortio. -
45 p : Hoc

reditus quos ij Herrenb'eräæ habent impeditiffi-|

rus fideli fua affecutus eft operá, vt poftquam pro-|
|pter fenium , ita fuadentibus amicis , à functione]-
fuà moleftiffimis occupationibusimplicatá dimit-|
[ti cuperet ; Princeps Fridericus honeftiffimà rudi,| -
|virum hunc emeritum remuneratus fit ; Confilia-|
rij vero Principis ; hodierna adhuc die , iftum tan-|
|quam exemplar & ideam probi , acpriícá fide con-|
Ípicut officialis , alijs ad tmitationem proponant;|
Herrenbergenfeseum communiter ceu Patrem ía-|

|e N . 1
cent. Cui tandem & nos omnes, fanam,longz-|

veftigia diu videat : nepotes neptisque ,. paterna|

nobili Moferorum familiá,qui primium Pfortzhei-| -

,' Metus & odi-|.
um, obfequij|
fidelis magi.[

] u ftripeffimi. [
vicum Neyfferum perfpectiffima clementia , hoc|

5 )

Ms m
u,*,,' 6
-

At
TU

E

M
us -

. Sirach. qn..
á

io
x
A

| re,Democrito rifü;Heraclitolacrimis digniflimum

Ivaritia,vel improbitate profüituuntalia.

Iudicium, &ingenium, quo naturá pollebat, acu-| .
tiffmum, literarum etiam, IurifprudentizQue ex-|
[acta perpoliebat cognitio ; gravitas veró, & de Rei-|
pub. falute, folicitudo fumma;; ,p'ragkfe&u;ræ mune-|
|ri; quolaudatiffime defunctuseft , parem eum effi-
|ciebat vndiquaQue; Principi & Civibus fuz tutelz |

|ves ipfius memoriam repetierunt diu ízpiusQue.
|Etquemadmodum inLiberis fuis;ipfoSpiritu fan- |

—— Laudatio Funebris. -

Iuftitiz & publicz falutis amatores , cultoresque
non imprudentes fint ; fi ita totum corpus com-

temaliquam tuentur, reliquas deferant. Vt enim
ridiculum eft, bonis & affabré factis inflrumentis
Muficis , indoctum przponere Artificem , & inde
fuavem exfpectare Harmoniam : ita bonis legibus
ineptos przficere Magiflratus ;. fapienter fancita-
rum legum executionem infipientibus committe-

videretur. D | |
Et Princeps fi Patriz fuz quàm optimé con-
fuleré , fi populum fibi arctiffmo reverentix &
amoris vinculo obligare velit ; hoc inprimis ope-
ram dabit;ne ad honoresadipifcendos,& ad Rem-
pub. gerendam, nudi veniant & inermes, nulla co-
gnitionererum ornati, quive officij dignitatem,A-

Verüm. Valentini iftius Moferi ; acerrimum

commiffis, commendabat quàm celeberrimé: Ci-

cte monente;agnofcitur Vir :
l r referunt animos Jfnguía 7*»1&2 Pdtrttn;;.

—— Tta qualis hicce Moferus fuerit , vel ex filio

| .. Hoc fané mihi femper perfüafum fuit, haud| -
[feré majorem felicitatem oppidoalicuievenirepo(-| -
|fe; quàm fi ei prudens & integritatevite confpicu-| —
us contingat Przfectus ; fi quiTus reddere debent,!-

miffz fibi Reipub. curent; vt nunquam dum par-|-

xtus "

przficere Magiftra- j

N

u E (cui

— —

Ridiculum eff bo- P |
nis legibus ineptos .

RE UER ISSENISE AL TLT R RUR URAI. 20 EE RAREL TE RORRT t OT IATR RUIAL UT EUTTE

[tok valent. Mofe-

|rus prudentiffimus'
Ducum Vvirtemb.
Confiiarius. |

1D'efan&inoftii Ma-

. Iter. Apollonia.

——

|£lemofyna lap i--
|des funt, quibus coe
tftes domus con-
&ruuntur : funda
nentum veró Chri-

|&us cft.

Defun&i noflri, pa-

. kentum fuorum filij

| dynici &^ vnigeniti

D cfun&i noftri pa.
.-4|ria HERRE N-
-MIJ[BERGA.

lies Natalis fuit 1o
iNov. An. 72.

[Nova Stclla An. 72.

conftruuntur) fempiterni participem gaudij. --

.|ruit : & tum Phyficis tüm Mathemacicis noftris,
|certiorem philofophandi viam monftravit , eaque
dogmata, quz diu affenfum habuere; nonideo ve-|

|vam faltem phyfiologiam ; innovatamQue rerum| -
|cecleftium mox exorituram confiderationem; prz-

itatis numero ducimus , quod Neyfferus nofter,

(cui quoque Iohanni Valentinonomen) cognofci
poteft ; cujus confilio, fide, & folertia, Hluftriflima
Y'irtembergica Domus , jam diu eft quod vtitur;

|& vfà ac vfura eft (zpius in.graviflimisnegotijs fe-
|iciter. : vb | Mp r

. Genuit przterea idem ille Valentinus Mofe-
rus fenior, filias non paucas; omnes nunc feeminas,
diligentiflimas , probatiflimas: interalias ex prio-

lerorum familià, Apolloniam ; Defuncti noftri ma-
trem , pjetatisomnisamantiffimam , & imprimis
erga pauperes olim beneficentiffimam ; nunc cum

lemofynas ; vt Divus Chryfoftomus loquitür,

parentum fuorum filius vnicus & vnigenitus; .&
incidit tempusipfius nativitatis in Annum repara-

dem , ejufdemQue anni menfe, Stellailla nova; ad-
miranda , 1n fummo generata firmamento appa-

ritate quoque niti;evicit. Ac fi nonaliud majus,no-

dixit. - | : 44
Sed nosporró haud quoque in exiguz felici-

illuftris hujus Ducatus civis natus , & nempe
Herr enber gX in hanc lucem editus eft,
iQuodoppidumin loco amoeno & jucundo , vineis,

v um
[. assf

|pratis, hortisQue iucundi ffimis, inprimis agrorum

fer.

fob. Ualent.Neyferi —.| ^ |

ri fua conjuge Margarita Jílleritt / ex celebri Hil-|
Salvatorenoftroin &ternis Domibus (quz perE-|-
- His feliciffimis Majoribus, felicillimam for-|-
titus eft nativitatem , Valentinus nofter Neyfferus i

tz falutis 1572. Novembris veró diem 10. Quo eo-|

Pv i

Oth d.

BLLT

lj I'ähg.

Stümþ]jl;l
(« 4f

— ORHÉM — Laudatio Funebrizs

fertiliffimorum copià, egregié exornato , fitm; Balows ES
noítrz Tubingz , arctiffimo femper jb —— —
ceffitudinis nexu : peculiares olim habuit Domi- —— w
u- E nos ; ejufdem cum Tubingenfibus Palatinisorigi- E
S nis,fürpisqueejufdem. — - W
-l o o Werdenbergenfes nimirum & Montfort] — [|-
; . |Comites (à Comitibus de Rubro Vexillo , Altz- UTR u
F Rhetix primordium petentes) cum latéolim do-. . BH
| . |minarentur ;.& copiosá prole multiplicarentur,in EH
" varios eorum Pofteri fucceffu temporis divifi funt z inseneseer ] —
| furculos; indeQue propagati , Comites de Velt-renbergenfes Có-. ]
s m kirch, Bregentz , Hailgenberg; Sargans: quiom- äïfi'aefn'ïïü*;ï; *
| nes Curix Rhetiz cognominabantur Comites.pervenerant. — ].
(Óraven ím szxreräicä N E x d
TAT N .. Btex hisijfdem orti funt , tàm Tubingenfes|xs.nec galez orna- . m
! - 82 — [£4iw, ^ |Equidem hoc gentilitiarum imaginum arguit fi-/comites, vtgf,gma, t
m:.—, Stumpfus, |militudo: omnes namque vexillum in clypeo'ge-jtefantur antiqua. ]
"d Cr" — |rentes,coloretantum , & cailidis velgalezornatu| - Ex
QW'; : diverfo vtebantur. acHugonem hujus nominis 4 |
i* $ i. altz Rhetiz Palatinum,;avitz primum in Rhetia |
j Wï h ditioni ; Tubingam noftram cum vicinis agris ad-|
w»h — q Meciffe, auctor eft Eazius. Età Suevix Ducibus Va- T
,U | . [fllitioIure recognoviffe , infallibili id mihiargu- : -
ifort : |mento eft; quod Hugonem 2. qui quoqueBrigan-|.. ,. .. tssl
j I tiz & Curiz Rhztienfis fuit Comes , à W'elfone; FM TE
entum P« Sueviz tum , acfuperioris BavarizDuce, Tubin-| — —
gptt | genfem Comitatum habuiife; ac abeodem, Anno "
b Chuifti 1163. propterfelonià feu comifforiam noxà, ]
; (di- toti Germaniz funefto bello impeditum, teftantur, CRAT C.
st .Vrfbergenfis.|paffim hiftorici. Sane W'elfonem Tubingenfem,- | :
netmpt g;:fïod:n?þ Arcem obfediile , ac caftris , quez in proximo colle | i
s d j o;j. ? |trans Neccarum habebar exutum, vix duobus yelvþ :
" Es tribus icomltaïtum,adfcaiïeilumrgchahn;auEug;f- !
vmeï;: Seumpff. 4 fe ; pofteatamen Hugonem Palatinum , itaJuben-|
— c 48. : ! : » | ,,, telm- L

hr m

F£ fdbadb nunc ie
: Moctus : forte a cine-
dqribus: conflagrata
Iurbis dicitur.

Lindavia olim Co-
-[mitibus Tubingen-
fibus paruit.

De Herrenberga
Rhztica vid. .

« , A3itumpft.lib.xo.c.29.

Z

jTubinga &.Herrcn-
berga venduntur-
Vvirt. Comitibus.

À

. |omnino fetradere coactum;dubitationem non ha-

|bellaqua parens gefferat) laborante, quadraginta|

|tico; arx quzdam Sczvolz adjacet amni, quz Her-|

|tembergix condiderunt ; ibique diu imperarunt:
víque dum poftremusex hac propagine, cui Vlrico
-[nomen fuit , Anno 1577.à Reitlingenfibus,vnà cum|

[infidianturlibertati. -

. |Comitibus Eberhardo. eiusQue filio Vlrico ; .cüm|
ljam 4.o. annisante, W'irtembergiacz Domus Im-|

^ QD;] ol (Ud[ent N gyfg,»; d

teImperatore, in poteftatem & manus W elfonis;

bet. CuiHugonis calamitati, etiam füper acceffit
incommoda fortuna alia : oppidum namque;quod|
LindavizInfulz exoppofito , in continentefeu fir-| -
materra *olim fitum erat,& PalatinisTubingenfi-
bus; ratione Brigantini Comitatus , parebat, acer-|
bo füb idem tempus confumptum eft incendio:
cives attamen qui domicilio carebant , non pru-
dentià & altiori deftituebantur animo ; à filio|
erenim Hugonis, pecuniz anguftià (propter crebra|

duabus Marcis partim auri partim argenti , liber-
tatem emerunt,&in Infula(ad D.Virginem (ub ti-
liàs) magnificz Lindavienfis Reipub. fundamenta
Jecerunt. j5

.Pariter in Comitatu V/erdenbergenfi Rhz-|.

renberga dicitur , cujus Poffeffores eon QBeroctie
berg suAcrienberg denominabantur ; & poftea, vi-
cinitate forfan Tubingenfium Palatinorum,;agna-
tione fibi junctorum illecti , Herrenbergam W'ir-

multis ex Nobilitate Suevicaoccifus , poenam luit]
temeritatis , quam meritóincurrunt , legitimz qui|

M: tunc Ánno nimirum 1382, venditum fuäit,j
hocoppidum, cum toto circumvicino agro ,à Tu-
bingenfi quodam Comite Conrado , ad quem he-|
reditario Ture pervenerat , W'irtembergenfium

perium Tubinga noftrraagnoverat. -

m GD

L ss d

Ex an-|

"RRU

N

li

ofalnaraff de Tuvingen 1189.) Ctatt onnb 95urg

|enb Otatt/fur ?nb Omt/aefudyts bnb $naefiid)te/

40.99t. 9of. auter oeller. 21mno 1382.
diiee

Ms
P.

Ex antiquis literavum monumentis » C bac quafor-, —
Jam non jbicois 6brvia,nec in ETATA erunt, addere lubet.

Jnto 1 50 r, auff SSartfolomei Xpoiïoüf
Oottfrib Orace g &iütoingen / oerfaufft oem
Ootrefauf S5cbenfaufen ( bejfen. Ciffter Subolff

Silteíngen / mít alfer 3iltfó? / vtitb 8200. 9Dff. gue
tet eller Soting, CBmb foídie Cutmm/fat ber obae-
meft Orave Oratt ennp 95ura tetber ae[óft. Syod)
anBaenommen / bíe Ga ffoogtey / enno Srirdyenfas
ger Sírdyen &iümínaen / mít fbn. Sronfóven;

fen.

GóngvnobifbelmOrapen suitbingc/verfauffen|-

Oraf £Btrídyengu 2Bürtemberg/ & ümoingen/S5nra

funbes $nnb enfunbeng / inntoenbís ber CBeftin

[onnb auteensig / 6nber ber Grben ennb barob/an|

Giften / CBállenz mít alfer jbrer 3ugefór / omb.

120« 9. 99f. quter o geber -Deller : enno faben|

[bren tocitternidyre eoibebalten / bann oíe.Onnb[e-

ond)."3ub oa8 foldyer^Berfauff ffepronb eeft gefat-

Jfen wero / faben fie gefeworen qu ben -Dailigen; |
[mirauffaebabnen-Danben/2Innoza42, ——

KOrae Gonrab genannt eer Cdyárer/ enno

Gbelidye -oauffram / faben Oraff GCberfart eon
Cbirtemberg / eno feinem Cofn Grag COlridyen/
fíncs etoígen Sauffe sufauffen acben / beepe $£5urg
du Derienberg / Joerienberg píe Gotatt / Sorato bíe |
$SOuta/tnb Sta» bag &orff/famptbem Sínd)berg/
Oh(tftein / 2(ftinqen / offfenfbaufen / alic omb;

RanPtgarben , QBeingarten /. &cfer vnno QUSí-|

Xlb ?no QBafo/ an QBaffer/ an 2Bafer 9fí lenan|

gen guSBebenfaufen / ennb bae Gejáorim Gdjon-|

lSrato CBerena. Gráoin *on BSur(tenberg /. feín

Ky - Gtato

Pf

T

N
xerfbwenrss. o Dd

TE faü:æ,.fcli-c.;tas.

Vvizternbergiz no

Ej
i

ia2 D. Tob. Ualent. Neyfert.— ] —
| . SGratv 9Ratatetf) Aoerm QBaltbers von Gerofs] ——
ta4 ae(a(ne QIBittib / at (id) -Deriaberg fatb/ auff]

iSoun aufracben. |

1&odyter/fid) aller &rbfdyafft/ So:erumg euno Oc
Iredytíafeit aegen .Oerienbera / ber &ut'ennb Otter| -

Ifaben fie fo(d)e CBbergab vrnb CBofstefung u Siote

|fet/ 14o1.

Imperio; in hanc vitam venit, Valentinus nofter

[natuis fuerit: quantó majorem aterno noóftro Deo;|
— |Patriam & domicilium ibi nancifcimur; vbi nimi-

. [& vivi hominis fepultura : vbi certz funt leges;|

|copia eft.

bett ote g SXottocil eersiaen / jfier Jinfpiad)/
ennb Graff &berfaret enno fcinen. Grben. befter

G(ceidjyer Geftalt fat 9faraataff J $on
$odj6tra / enno Grato Stararer Graff &onraben
barptac)eiq/ eersiaen/ enb Graff Eberbarot auff
atben einib 2000. Gulpin / 2Inito 1559. CBofgenbts

toci C oolfüfit/mited)tenb COrtbel befterrtgen (afz| -

. — Quzambooppida;paterna magis cura,quam
dorüinica poteftate ,. hactenus ab Hluftriffüimis —
| WirtembergiacisPrincipibus,gubernata,protecta. .
propugnata fuerunt. o j RU
: Et híc, inquam ; locorum , hocfüb clementi

'Neyfferus. HocQque non vulgaris felicitatis loco du-
cendum effe,dixi meritó.Erenim fi eo nomineDeos -
fiioslaudavit Socrates,quódGrzcus nonBarbarus| "

habete nos.omnes debemus gratiam , qui in hoc|.
Ducatu vitale lumen afpeximus ; lares, parentes;

k

rum nullius hzrefeos nzvo maculata Religio ; vbi
literarum florent Studia; fine quibus vita mors eft,

quarum defcriptione omnis Reipub. moderatio|
continetur ; vbi Imperandi & parendi fanctiones|
funt fanctiffimz, quasetiam exteri mirantur: vbi|
omnium rerum abundans , non tamen luxuriofa

| d | ' x ffahk

|docent, nec vt feflori pareant , artedomant , mül-

Tali tantzá; Patriz ne probro foretipforum
filius , hác celebri fua Patria vt dignus effe queat,
Patriz vt aliquando prodeffe poffet , feduló cura-
vére; Valentini noftri pij Parentes. Et quia non ali-
ter acin femente , fpes eft pofita Meflis ; ita totius

reliquz vitz exfpectatio , ab educationependere

putatur pueritiz : pià ideoque & follicita filij fui
jeducatione , non aliud quicquam habuére anti-

liciter. -

Nuncin motepofitum feré eft omnibus,pau-
lo lautioris przfertim qui gaudent fortunz favore,
vt vellicentià deteriores ipfifaciantLiberos,vel eo-
rum omninó negligant inflitutionem ; omnium.]

bà difciplina formatos, poft fe relinquere mavelint

pofteros; confilio certé perniciofiffimo;periculofi(-

| L Laudatio Funebris. —— 23,

quius , in nulla re diligentiorem pofuére curam ;|-
HESN b hi * * e * P« & N *
. |quam vt 15 pretati & virtuti , Jamindeà cenerisaf-
jfuefcere,literarumQue ponere potlit rudimenta fe-

Qque rerum affluentibus copijs ditatos , quàm pro-[

Parentationis
Pars II. E
Defun&i nofri E ].
ducatio. '

Totius vitz|exfpe- |
&atio ab educatio-|.-
ne pendet puerili.

QuiEquos alunt,& eos belli difciplinam'non'

tüm veró pabuli exhibent ; hi equos habituri funt

|pinguiores, fed rerum quaspraftare oporteat , im-

peritos ; quiad primum fclopeti fonitum refilien-
tes ,feiï'oremx'deijciunt ; & vel ludibrio exponunt
omnibus , vel feiTomeagis quàm hofti nocent. Si-
mile quid agunt ij, qui multis opibus profpiciunt

. |Liberis; vtautem boni & egregij evadant, vt partis
|opibus vti queant, procurare negligunt. Divitem

efle ,in vtendo magis quàm potlidendo confiflit.

|Qui verum divitiarum vfum neícit (quem fola

virtus , & probata docet largiturQue edu catio) hic

|Partasopes vel non tuebitur , vel cum animz & fa-
mz cuftodiet jacturá. * W

D 2 Mul-

Liberisluculentum
»arare patrimoni-
umn,animum yvero
liberorum impara-|
rum relinquere,im-[.
pia eft ftultitia.

Quemadmodum in
corporehumano,
primz concoóctionis
vitiun , vix corrigi-
tur in fecunda : ita
pueriis inftitutio,
totius vitz rationis

Ioh. Val. Neyfferus
Vracum mittitur,
ibiqueinScholatri.
viali felici inftitui-
tut fuceeffu.

í

Tubingam venit
jAnnoss: 22. No- .
vemb.& M.H E N R.
VVELLINGIO
Profeff. & Senatori
. [nunc Academico
Kgommcndatur.

j -

legeat , operam dedére quàm diligentiffime. Non

|opinans &infciuslargitur ; immoderatam vivendi]| .

[bafis & columen eft.!

T

Multó aliter cum noftro Valentino; egérepa-|
rentes ; & ne filij fui Patrimonium; aliquando viro

fummus amor , quo filium amplexi funt vnicum,| -
licentiz dedit aliquid ; nec , quam feré femper non|

conceffit Libertatem : iuftá fed Severitate (quz pu-| -
doris & modeftiz eft magiftra) temperabatur. Ma-|
gna quidem in Neyffero noftro, Naturz fuit boni-|
tàs & ingenua moderatio: vix vlla attamen arbor|
eft, qua non fterileícat , ac tortuofa fiat , ficultura| -
defit ; nullum fere tàm felix inveniruringenium;.
quod non citra rectam educationem degeneret.|
Itaque quàd rectamDefunctus nofter in vita fecu-
tusfitviam, hoc domeflicz difciplinz precipuéac-
ceptum ferendum effe uidetur ; quód re&te infti-
tui potuit Adolefcens,hocob id evenifle puto;quia|
non negligenter educatus fuit Puer. |

. Cumque in Schola triviali patria , Defundti| -

batur)concreditus. — - |

|dentiffimo (cujus etiam vxor Eva Moferina , Neyf- at
feri noftri matri faniguinis cognatione Jungeba- |.
[tur) commendatusfuit. — 2 ul :

noftri diligentiam, Przceptorumaliquantum mo-
rabatur negligentia ; Vracum quorundam fuafu| -
à patre miffus, & Ludimoderatoris ibidem difci-| :
plinz ac inftitutionr (quz tunc prz cateris pro ba-|

— Exinde tum ztatis robore , tüm egregio;|
quem brevi tempore Vraci fecerat . id pofcente
profectu ; anno nempe 88. 22. Novemb. ztatis an-
no 16. ad Inclytam hanc Academiam ablegatus , &|
M. Henrico V Vellingio; Viro in|
omni literatura optimé verfato , nunc Senatori &
Profeffori Vniverfitatis noftre Clariffimo, Pru-| .

f

Henricil

'ïyferz', " —

um,
thon
vendi
m
t M

iaor
vl
!Biüm n
nefet,
f«
yeic
if
yqui

NH
mm.
füall
TE
ptoöi-

u
(centé
[ 4l

ial

*In templo
£. guod Parg
Iuflitia: vbi
de üddz;/;;en-

42 (b exer-

,

mario ; Philofopho infigniter docto, Philofophi-

. |co peracto curíu , Iurifprudentiz (quà poft S. S.|

Theologiam, nulla vnquam humano generiinno-
tuit difciplina vtilior & magis neceffaria) felicibus
fe mancipavit aufpicijs. Vbi mox eos progreffus fe-
cit,quales qui bene provifa pofuerunt principia,fa-
cere affolent. hr w s
Summatim nunc dico, & dicam , Deo bene
Juvante , alio tempore pluribus ** verbis ; Philo-
fophiam Iurifprudentiz fundamentum effe : Phi-

medium , & Iurifprudentix finem debere effe Phi-
lofophicum. IndeQue Philofophiam qui negli-

um faciunt; nunquam recte tractant Iuridica Stu-
dia,nunquam abíolvunt feliciter. :

Philofophiz artiumc';uc; liberalium qui de-

Ílituitur fubfidio , Iuftinianeis quamvis legibus,
omnes memoriz repleveritloculos, non tamen lu-

. |reconfultum , fed Leguleium ; non reram Divina-|

rum humanarumque peritum , nonjufli atque in-
jufli (ícientem ; Przconem fed actionum,;cantorem.
formularum , aucupem Syllabarum evadere ; ita|
certüm eft,vt quod certiffimum. - | e

Verüm ad defunétum noftrum me refero. Is
apud M. W'ellingium vfque ad Divi Ceorgij fe-
ftum Anni 1594. commoratus eft , ibique remanfif-|
fet diutius, fi non eo ipfo die, Iliuftris, quod hic eft

Neyfferus quoque nofter, vnà cum commenfali-
bus fuis feré omnibus , alijsque quamplurimis,

— Hentici VV ellingij mensá & hofpitio, acejuf-| -
demin Studijs conftituendis, fideli confilio vtens,| -
Philofophix primüm , toto animo & ftudio incu-|-
buit ; Przceptore vtens privatim M. Iohan. Schu-|.

lofophiam Iurifprudentiz apprehendendz effe|

gunt, nunquam verz Iurifprudentiz Studi] , initi-|

Collegi]y Ducalis zdificium perfecum , & in id|-

Philofophiz eogni-| |

ria futura ICto.

iluftris Nov. cCol.]l .
legij inftitutio. ;

hvl

D-$ ho-

tiofummé neceffa.] —

1

^

« |Subje&orum vtili-|
(s jtas, Principatus X
]imperij debet. efic
]finis. Sapienter &|
Aare&e Aritt. 3. pol. 5
' dHas re&as effe, ait,
] &cfp. necedfe eft; in
I quib. vnus vel pau-
]ci,vel multi, R emp.
1ad comunem vtilita
1tem-fpc&antes ge-
drunt ; illas veroab-
— $errationes, in qui-

us vnus, paucivel
muititudo, Imperio

|0 d ad ptopriam vtilita-
|tem ábutuntur.

*

docent omnes, m
gnant. Fatetur hoc Tiberius Imperator ; qui pul-

|probentur, laudatiffima hujus novi Collegij fun-

|retur, de progreffibus quos in Studijs facerent fub-
ditorum filij , paterna Principis noftri cura: omni-|

lario; abïllu&rifümO*?;Pi'il-lcipe Ludovice fpeciali-
ter conductus,eiusque ad Muneris functionem de-|
fignatus : vt Confiliariorum &aliorum Officiali-
um Liberos;in convictum ac infpectionem fuam
fufciperet: quoillisinterea , dum erectionem novi
praftolabantur Collegij (cujus magnificarum fub-
ftru&ionum moles ; haud exiguam requirebat|
temporis moram) non deeffet commoda ftudio-

rum opportunitas. A !
Ad fubje&orum vtilitatem , omnes eorum
qui Imperant ; collimare debere cogitationes;|
actionesQque , natura dictat , dictat humana ratio ;
qui naturz & rationi non repu-

chra voce, & quam fine numine conceptam non|
reor aut emiffam , teflatus eft in pleno Senatu.
Dixi nunc v f&pe altas , P. C. bonum ey [alutarem
Principem, quem vos tanta & tamlibera poteflate in-

verfis civiéus ;[&pe ac plerunque ettam fingulis , negtte
1d dixiffe me punitet. d :

inftar effe debet in Politicis) fi examinentur , ac|

|

datio primogenia ; & tantifper dum ea introduce-

um , fat fcio, ftabunt judicio. Singulis namque
'emolumentum facete , prodeffe etiam ijs voluit
vniverfis fuis civibus , Princeps IlluftriffimusLu-
dovicus, xterna laude digniffimus. Hic nimirum
ä'--Collegiü illud q. afylüaperuit,ad quod confugiant
Illuftres nobilesqueVafalli,Cives fubditiqueinpri-

flruxiflis , Senatui fervire c prodeffe debere y €y vri-|

Secundum hoc axioma (quod Lydij lapidis|

V D fokUsm. Nofiri — | ——
Alioneftiorum hujus Ducatus fubditorum filijs, re-|
|ceptus fiffec.- Ac erac tum Wellingiusannuo fa-|

nit. polz't.

mis omnes , qui de filiorum fuorum inftitutione &|-

Lipf. in mo- X

Corurm

,

jones,
fatlo;
fepli-
W
m non
Seniti,
du
du a
, M.'le'

| Iapidis
tur, 4
gj
fodice-
gt
:omni-
m
olüt
LUSLU'
um
igi
Jpr
"M

d m

2 *
«

: :Pc're hoccum fuPpäditaBatCollegium, fruitus quo-

idatiffimz reverentiz & obíequij erga Parentes ac
Iperantiz & modeftiz , omni ftudiorum. fuorum
iteftanturomnes qui ipfum noverant condifcipuli,

res eft teftata notaomnium familiarium ac convi-
é&torum oculis ; laudant Przceptores quos vn-|

fübinde in omnes Ducatus partes , tranfplantari

Hac przclariífima commoditate , quod illu-

que eft Neyfferus nofter : huic ipfi Illuftrifimo:
Collegio Profefforia poftea infervivit lingua , gra-
tumque vt fuo dicam loco, cumulate perfolvit

Treptirion. - | Qs

przbent , non fine culturz percepit labore Neyffe-
Irus nofter ; non ei fine Marte venére triumphi ; In-
genium fed prius excoluit fedulit.atc mgticima , Vit-
tutibus qux Studiofo bonzQue indolis ac mentis

fam omnibus.
' Ftenim quotacquanta egrepia pietatis , lau-
Praceptores, indefeffxá; diligentiz , fummz tem-

tempore ediderit documenta Defunctus nofter;

quam habuit : confcius ac teflis graviflimus cer-

fex feré annos habuit hofpitem. Teftimonium &
ego de eadem re; fecundum fidemacreligionem

noftro apud eundem W ellingium communem ha-

ES

—

difciplinafolliciti'üint. Hic novum illud. Colle-]| -
gium ; pro feminario deflinavit Reipub. ex quo| -

queantfurculi nativi ; quiin Reipub. noftra horto;|
vbique & omni anni tempore, fructus proferant|.
verégermanos. . , [

Sed fructus , quos mirabilis vtilitatis Studia

difcipulo neceffariz (unt ; operam dedit indefef-

tiffimus eft M. W ellingius , quem Neyfferus per|

dicere poffum , qui Anno 91. victum cum Neyffero|

$

D efan&usCöllc'*giB; :

illufti, vnà cum] -

alis civium Vvir. $ ..
temb. filijs ,fraitur. F.

Defunctus Ideam
boni Difeipuli, vità F
fua expreffit. —

L. m w L CUPTMESN

]

?. ïfundamcntumfapi-
I:ntiz eft, omnisque

-izladium fic do&us
Iiniquus. .

L|

'^JDefun&us Przce-
J»tores. fuos coluit
| Jtemper.

Defun&i inDEVM
pietas. :

?ietas initium &

/tilis | cognitionis.

Vt furiofus habens

/

]

; D-cflm&i in Paren. ].

tes pictas.

[ fj)'ij?-ï/'dlfW- N ?)'jfï?' P

|profectus, fi no

dMenuerant. Timoris ideoque Divini, in Defuncto,

|vltimam refpirationem , Patris fui diligentiam ha-
[buit , dilectionem monftravit ; & vltimo verbo,| .
|quodin hoc mundo protulit , patri fui dilectiffimo
' bcne&ixit,extrcf&numquc vale dixit.

tibusdebemus; quodab hisvivendi ; ab illis bené

. Etpietatis quidem acinterioris divini«cultusx,
indicia funt certiffima , quod nemo vnquam à

Dei prolatum , audivit; fed affidue deDeo , cum

colere,vidimusomnes. -

na eft fapientiz : nulla eft fcientia, fivtilitatem pie-
tatis non habeat. fine timore Domini, vel nun-
quam ad fcientiam pervenies , vel fi maximé fcien-
tiam habueris , fine pietatistamen ratione; & dire-

bis vel ignominiam. IndeQue quemadmodum
Apelles pictor queri folitus eft; perijffe diem , in

ficitStudiofus,ejusque metuendi non fovendi fünt

quein pietate. - :
- Praterea 2ui tzmet Dominum , *Parentes , vt ait

Syracid. Jonerar , & quafr Domints ferviet bis , qui fe
noftro argumentum fimiliter eft firmiffimum,
maximum ; quod Parentes fuos, id nunc profiten-
te Patre , perdiesvitxzoffendit nunquam.Parenti-
bus fuisobedivit p omnia, & benefici noftri Salva..,

pofuit matrem : ita hic nofter Defun&us, v(quead

Przceptores,quibus non minusquàm Paren-

Neyffero noflro , verbum vllum in contumeliam|

Deo loqui , Deum in Scriptura Sacra cum nobisl
ine * 4 RE e . . E 4
loquentem audire ; mediaQue falutisalia religiose
Sanépietas,DeiQue timorjinitium & diícipli-
|Ctione ; rlon fecus ac furiofus gladio , tibi vel alijs;|

|impia tua fcientia, exitium, damna, mortem para-

quo non duxiflet lineam : ita parum inliterispro-| -

quotidie evadat feipfo meliorquo-| -

toris exemplo, qui moriensin difcipuli (ui fide de-]

—

viven- j

il
lm à
ellam
, Qum
. obis

lp

ial
n
".
efrion-
&dire-
dilis,
1pan-
odum
u
Tspto-
iorqu-

'

y, vtl
ff f0
fündo
j
vften-
hrent-
j uln-
idede.
fquead
am hi
wrbo;
imo

Afel-
1
bent

—

((
-/

JJ

à , 3
us » .

-

"agis, & quantüm potesreferre conaris gratias ; tu-|

Jexífpectationi plené majoreQue fatisfecit men-
Ifurà. E igceghicd o o

fem , fi proventus tulturz operofiori refpondere,

ivivendiaccipimus initia: Defunctus nofter fümma.
femper profecutus eft veneratione meritó, Przci-

ceptores coluit. Alios fuos Przceptores , quos fuc-
ceffu cemporis dignitate fuperavit, nonideo defpe-

tuseftfemper. — ''

Stultz hoc Superbizindicium , & vanz Info-
ilentiz fignum eft certiffimum , flatim vt alicujus
fplendoris affulferit radius , veteres defpicatui du-
lcere Magiftros, eorum faftidiose ex animo depone.-
1re memozriam,eos vix alloquio dignari. Si quem in

