LXV9aa_fol_15

DECANUS

COLLEGIUM ORDINIS PHILOSOPHORUM

IN ACADEMIA TUBINGENSI,

*

L. .5

—

C33

77

Z

*XQ'L

Um veritati veritas nunquamadverfetur; omnium quoque difciplinarum , quz integra veritatum fyftemata formant, communia

iv

""

inter fe vincula efle, quibus aliz aliis cohzreant, & congrue adaptentur: firma eorum,quirem penitiusexpendunt, füisque im-

Z

motis nixa fulcris , fententia eft. Litterarum in ftudio hofpitem, vel plane peregrinum efle, necetle eft :

í

ui;quam pulcre theologiz cum

/f

Aj

juris fcientia conveniat, neque fando quidem audiverit unquam. Quid, quafo , univerfus ille

acrarum veritatum complexus

Cl

R0

z

PoRm

—

efít, quam regiminis , jurisque , quo in res creatas DEUS pollet; officiorumque vicisfim ,

jiibus, quz inter eas ratiocinandi dono

—

J

confpicuz funt, fupremo monarchz devinciuntur, folidior cognitio? Summus juris peritus, theologiam dogmaticam, jurisprudentie pu-

h

blic pra&ticam vero , f. moralem theologiam , juris privati , quo inter fe DEI cives colligantur , titulo non ineptiffime cohoneítavit. Nec id fane

faGritavit fine argumento. Quiteftamentorum, qui federum nomina, quï juftitiz violatz à Chrifto fa&am compenfationem, qui juftos forenfi , eosdem-

ue divina fententia, declaratos, & à culparum feditate abfolvendos cogitat : facile , quantum juris idez: theologiam afficiant, atque colluftrent,

ecum exputabit. Verum enimvero jurisprudentia quoque iis, quz à theologia prodeunt, condecoratur. lUt enim omittam, ejus doGtores, jufti-

tiz facerdotium, in qua divina ineft fan&titas, fibi tribuiffe : ne quis, hoc nomine magis , quam reipfa conftare , criminetur 5certe ad unum id fi

rovocavero , eccleíifítici juris fcientiam fine theologie fundamento coagmentarinon poíle: theologie cum jurisprudentia connubium, cumu-

l

atisfime probatumerit. Necminor eft jurisprudentiz cum arte medendi amicitia. Nunquam jurilocus eft, fi defit factum, cui poflit adplicari.

Ut enim praxin theoria probat: íictheoriam praxis viciffim animat, inque communi vita reddit utilitate fecundam. Sed juri fa&ta fepe ars medendi

prabet. Quis enim de homicidiiculpa, de vulnerationis crimine, deque aliis, generis ejusdem ,' projurisanalogia, expromferir fententiam: nifi medico-

rum judicio , & oculariadfpe&u , usquequaque fit exploratum fa&um? Medicos quoque theologorum officio infervire: velagrotantium exemplo cog-

nofcitur. Namquotiesalteri, quem cum vitz periculo vident decumbentem, reftituere nituntur, ut alterorum tanto intenfiori curz pro falute affHli-

&orum, locus fit, efficiunt. Quoties morbodetentos malo liberant; ut major refipifcentiz opportunitas, ampliusad frugem redeundi fpatium detur, fua

opera praftant. Itamanus manumlayat : ira mutua fcientiarum coluntur vincula, De philofophia , ternis his difciplinis , multiplici vinculo connexa;

non eít cur pluribus dicam. Sine philofophie ftudio facrarum litterarum notitia vel intra catechefeos limites coar&tata fubfifteret: di-

gnior primis à Chrifto nato temporibus, ubi , prater fimplices ; & litterarum rudes , fervatori nomen dedit, propemodum nemo: vel in diffufum, & va-

gis veritatum notionibus fufpenfum , homiletices ftudium, affe&ui plus, quam rerum ponderi, inferviturum , degeneraret. Nec aliter de jurispruden-

tia judicandum : quz, quid eft , quam leges explicandi , & ad quoslibet obvios cafus adplicandi, crebris exercitiis, comparara dexteritas? Illos vero juris

eritos,qui legum latoribus àconfilio fuerunt , philofophiz civilis pariter atque moralis gnaros exftitifle, vel Solomis, Zycurgi , Nume Pempili , aliorumque

j

is fimilium , exempla condocefaciunt. Nec denique medicorum quisquam erit, qui, de philofophiz cum fuaarte, nexu;fe non. profiteatur perfuefum.

Phyfica inter philofophiz partes non poftremum fibi vendicatlocum. At, (fatendum enim eft) fi arboris ad inftar animo reprafentare libet phyficam :

rami certe fingularis, ex illa procreati , fimulacrum habebit medicina. Ubi definit phyfica, ibi incipit medicina. Quid multis? Non funt difciplinz infula-

rum modo, vaítisà fe disjunCtz continentibus terris: Unus veritatum oceanus eft, cujus divifa maria, per multos finus,

ermulta freta, per multos vor«

tices, mutuo undarum, fi italoquilicet, commercio, five occulto , five aperto, utuntur. Quz quidem prafari libuit, po

i

quam egregiam candidatorum

philofophiz cohortem , variis hucusque fpeciminibus ita tentatam , ut fuperiorum difciplinarum , tam amice confpirantium , quamlibet, bene przpara-

tà , attingere poffet» laureafecunda , inqua fummi apud philofophos honoris ritus eft , ornare , decrevit philofophorum ordo. Quz folennitas quidem

quemadmodum d. IV. Nov. anni MDCCXLIV. celebrabitur : ita quoslibet litterarum M«xcenates, patronos , pariteratque cultores, amato-

resque, ea, ut ergaquem

ue decet, animi obfequentia , obfervantia, honoris, mutuique officii teftificatione , rogamus, oramusque , ut fua illum a£tum

i

luftrioremque reddere, nededignentur. P.P. ipfis Calendis Nov. MDCCXLIV.

prafentia frequentiorem

CELEBRABITUR . ACTUS

RECTORE UNIVERSITATIS MAGNIFICO,

DN. CHRISTIOPH. FRIDERICO HARPPRECHTO,

Coníiliario Sereniffimi Principis graviffimo ; U. J. Do&ore & Profeffore Publico Ordinario longe celeberrimo.

CANCELLARIO ACADEMLE REVERENDISSIMO,

DN. CHRISITOPH. MATTH/EO PFAFFIO,

SS. TTheol. Do&ore, ejusdemque Profeffore Primario dudum celeberrimo,

Sereniffimi Principis Confiliario, Eccle(iz Tubingen(is Prepofito Meritiffimo, Abbate Laureacen(i digniffimo,Sacri Cxfarei Palatii comite fumme veneramdo,

DECANO ET PROMOTORE

difrael &ottlicb CANZIO,

Prof. Philof. P. O. illuftris Stipendii theol. Ephoro.

AC

L Cla]i:.

NON

S-

E

X

ANAORUM.

XI. JOH. IMMANUEL SCHOLDERER, Degerlochenfis,

CHRISTOPH. HEINR, HAUFF, Blochingen(i, 77eol, Stud.

WEERAL LU

ä.

II Clafis, . Philof. Studioforum.

( T

XIL. JOHA

GEORG ROTH, Tubingenfis.

L SIXTUS GOTILIEB KAPFF , Gomendingenf(is.

Es

Xilt. CHRISTOPH. JACOBUS BJECHLER, Clebronnenfis,

,&PZ

3

XIV. JOH, JACOB SEEGER , Grunauienfis.

II, BALTHASAR SPRENGER , Nicro - Groeningenfis,

P

x*x

XV. CHRISTOPH. FRID.SCHLAICH, Hegnacenfis.

III, CHRISTIAN, FRIDERICUS MOEGLING, Tubingenfis,

AN

XVI, CAROLUS THEOPH, MULIER,Mulhufanus adNicrum

IV. IOH. JACOB FLATT, Bahlingenfis.

MW

;'3

^l

XVII. JOHANN. ANDREAS N/AGNER, Bahlingenfis.

V. ANDREAS BAYER , Tubingenfis,

N

Iu

y

XVIli. PHILIPP, HENRICUS SCHELLING, Blabyrenfis.

VI. CAROL. HEINR. RIEGER , Stutgardianus,

xw

D

XIX. JOHANN CHRISTOPH, [ ANG , Meckmuhlenfis.

VII. GEORG FRID. CLOSS, Schorndorfenfis.

N

^

J FX OSM

yce

z

W

XX. FRID. CAROLUS GR AMMLIICH, Byrenfis.

VIII, JACOB. FRID. STAHLEGGER , Kehlenfis.

XXI. FRIDERICUS LUDOVICtQS HEUSS , Leomontanus,

IX. JOHANN FRID, AUTENRIETH, Ludovico- politanus.

- jb

a

tussa (X

XXII. CHRISTOPH.FRID, DINKELACKER,Sindelfingen(is

*

2

d

um

RID

-PO

X. FRID. CAROLUS SUTOI-(",*Iia.tEenþofen(ïs.

i5

XXIIL. JOSEPH. F

p

——

MMER , Merklingenfis.

TUBING.£, Lirzgis IOQ, HENRICI PHILIPPI SCHR AMMIL

/T44.

: f,d

MÉ

a

4744

DECANUS

COLLEGIUM ORDINIS PHILOSOPH

ORUM

IN ACADEMIA TUBINGENSI,

Lo 3

*

——

I

C

(V

ZT

C

N

M

Um veritati verítas nunquam adverfetur ;

omnium quoque difciplinarum , quz integra veritatum fyftemata formant, communia

N

(2

"

inter fe vincula effe, quibus aliz aliis co

hzr

22

3)

NY

S

motis nixa fulcris , fententia eft. Litteraru

eant, &C congrue adaptentur: firma eorum, quirem penitius expendunt,

-

fuisque im-

(

D

m in ftudio hofpitem, vel plane peregrinum efle, necefTe eft

L

ui,quam pulcre theologiz cum

23

juris fcientia conveniat, ne

que fando quidem audiverit -"unquam. — Quid, quzfo , univerfüs ille

acrarum veritatum complexus

X

42.

|

,I*

— Ó

EEE

eft, quam regiminis,

jurisque , quo in res creatas DEUS pol

et5 officiorumque vicisfim ,

u

ibus, quz inter ea« ratiocinandi dono

—

confpicuz funt, füpremo monarchz devinciuntur,

h

blice

: pra&ia

m vero, f. moralem theologiam , juris privati ,

folidior cognitio? Summus juris peritus, heologiam dé $

quo inter fe DEl cives colligantur , titulo non ineptiffime |

£

fa&titavit fineargumento. Quiteftamentorum,

qui federum nomina,

qui juftitiz violatz: à Chrifto fa&am compenfationem. |-

ue divina fententia, declaratos, & à culparum feditate abfolven

dos cogitat : facile , quantum juris ideze theologiam ;

í

e

cum exputabit. Verum enimvero jurisprudentia quoque iis ,

quz à theologia prodeunt, condecoratur. Ut enim om

Y

tiz facerdotium, in qua divina ineft fan&titas, fibi tribui

e: ne quis, hoc nomine masgis , quam reipfa conftare ; crim -

[

a

rovocavero , ecclefiftici Juris fcientiam fine theologi

& fundamento coagmentarinon poffe: theologiz cum jurispri

tisime probatumerit. Necminor eft jurisprudenti

& cum arte medendi amicitia. Nunquam jurilocus eft, fi defit fai-

X

Ut enim praxin theoria probat: fic theoriam

prabet. Quis enim de homicidii culpa,

praxis viciffim animat, inque communi vita reddit utilitate fecundam. Sed j -

de vulnerationis crimine, dequealiis, generis ejusdem , pro jurisanalogia, expromíe:*

W

nofcitur.

rum judicio, & oculariadfpe&tu

» usquequaque fit exploratum fa&um ? Medicos quoque theologorum officio infervire: vel

Nam quoties alteri ,

quem cum vitz periculo vident decumbentem, reftituere nituntur, ut alterorum tanto intet-

Corum, locus fit, efficiunt. Qu

oties morbodetentos malo liberant, ut m

opera przftant. Itamanus manum lavat :

ira mutua fcientiarum colunt

ajor refipifcentiz opportunitas, ampliusad frugem r

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ur vincula, De philofophia, ternis his difciplinis ;

non eít cur pluribus dicam. Sine philofophie ftu

dio facrarum litterarum notitia vel intra catechefeos limites

gnior primis à Chrifto nato temporibus, ubi , prater (im

plices ; & litterarum rudes , fervatori nomen dedit , propemodum ne

18

gis veritatum notionibus fufpenfum , homiletices ftud

ium , afle&ui plus, quam rerum

j

onderi, inferviturum , degeneraret -

tia judicandum: quz, quid eít ; quam leges explicandi

; & ad quoslibet obvios cafus adp

candi, crebris exercitiis, comparat

17

L

]

eritosqui legum latoribusà confilio fuerunt , philofop

hizcivilis p

ariter atque moralis gnaros exftitiffe, vel Solozis, Zyeurgi» —

is imilium , exernpla condocefaciunt. Nec denique medicorum

quisquam erit, qui, de philofophia cum fuaarte, nexu,fe 1

Phyfica inter philofophiz partes non poftremum fibi vendicat locu

m.

At, (fatendum enim cft) fi arboris ad inftar animo re

rami certe fingularis, ex illa procreati , fimulacrum habebit medicina.

j

ä

16

Ubi definit phyfica, ibi incipit medicina. Quidmultis?|

ä

rum modo, vaftisà fe disjunCtx continentibus terris: Unus veritatum

oceanus eft , cujus divifa maria, per multos finus,

erq-

THEHHGIHHHGR

tices, mutuo undarum, fi ita loquilicet, commercio, five occulto , fiv

e aperto, utuntur. Quz quidem prafarilibuit, po

i

qua

SEBERREEERRRI

15

philofophiz cohortem , variis hucusque fpeciminibus ita tentatam , ut

LEEHHHHHHHHIÁ-

H-23HG-

ä

fuperiorum difciplinarum , tam amice confpirantium ..

quemadmodum d. IV. Nov. anni MDC

tà, attingere poffet . laureafecunda , inqua fummi apud

philofophos honoris ritu

seft, ornare, decrevit philofophorum orc ^

CXLIV. celebrabitur :

ita quoslibet litterarum Mxcenates, patronos , par.

14

I'CSql3€ , €a, ut ergaquem

ue decet, animi obfequentia , obfervantia,

honoris, mutuique officii teftificatione , rogamus, oran

prafentia frequentiorem

1

luftrioremque reddere, ne dedignentur.

P.P. ipfis Calendis Nov. MDCCXLIV.

——

13

CELEBRABITUR ACTUS

E

l5 5

RE

CTORE UNIVERSITATIS

MAGNIFICO,

»

DN. CHRIST

OPH. FRIDERICO HARPPREC:

Confiliario Sereniflimi Pri

ncipis graviffimo , U. J. Do&ore & Profeffore Publico Ordinar

io longe celel

11

CANC

ELLARIO ACADEMLE REVEREND

ISSIMO, :

10

DN. CHRIST

SS. Theol. Do&ore

OPH. MATTH/EO PFAFFIC

, ejusdem

que Profeffore Primario dudum celeberrimo,

Sereni(fimi Principis Confiliario,

Ecclefie Tubingenfis Przpofito M

eritiffimo,

Abbate Laureacenfi dignitfimo,Sacri Ca:farei Palatii comi -

DECANO ET

ä

PROMOTORE

10

difracl

pttlicb CANZ

IO,

Prof. Philof. P. O. illuftris Stipendii theol. Ephoro

.

1. Caffis,

NOI A DIATORU

z*

3

VL AT

CHRISTOPH. HEINR, HAUFF, Blochingenüs, — ZPeol, Stud.

RI .

d

l9

XI. JOH. IMMANUEL SCHOLDE .ï*--

Il Claffs, Pbilof. Srudioforum.

XI. JOHA

GEORG ROTH ;

L SIXTUS GOTILIEB KAPFF , Gomendingen(is.

(0)

W

XIlI. CHRISTOPH. JACORBUS Bl -

ö)/ ?

EE

)

Il, BALTHASAR. SPRENGER , Nicro - Groeningenfis,

h

XIV. JOH, JACOB SEEGER , Gr|.

QW

XV. CHRISTOPH., FRID.SCHLA

III, CHRISTIAN, FRIDERICUS MOEGLING, Tubingenfis.

—

IV. IOH. JACOB FLATT, Bahlingenfis.

XVI, CAROLUS THEOPH, MULI -

V. ANDREAS BAYER , Tubingenfis,

Ml

V

XVII. JOHANN. ANDREAS W/

N

i*

M

XVIli. PHILIPP, HENRICUS SC

VI. CAROL. HEINR. RIEGER , Stutgardianus,

xw

VII. GEORG FRID. CLOSS, Schorndorfenfis,

ïæl

2

XIX. JOHANN CHRISTOPH, I]-

»

| N

P

il

XX. FRID. CAROLUS GRAMM| -

VIII, JACOB. FRID. STAHLEGGER , Kehlenfis.

y s

XXI. FRIDERICUS LUDOVICUS

IX. JOHANN FRID, AUTENRIETH,

Ludovico- politanus.

- jRepy

us [

2

-

d

6

s

XXII. CHRISTOPH.FRID, DINK

X. FRID. CAROLUS SUTOR , Hattenhofenfis.

—

ag

XXIIL JOSEPH. FRID. POMMER

H

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

&i5 IQ, HENRICI PHILIPPI SCHR AMMIL

1

/T*4.