LXV9a_fol_45
author: Roeder de Schwende, Karl Ludwig Reinhard

SERENISSIMQ ATGUE POTENTISSIMO

PRINCIPI AC DOMINO, .

DOMINO

46

CAROL

s

DUCI WIRTEMBERGIAE ET 'TECCLE,

COMITI MONTISBELIGARDI, DYNAST/E

HEIDENHEMII, rel. -

AVREI VELLERIS EQVITI,

ET IN CIRCULO SUEVICO

GENERALI CAMPI MARESCHALLO, rel

PRINCIPI AC DOMI NO SUO CLEMEN

TISSIMO

SERENISSIMZE PRINCIPI AC DOMIN/E,

DOMIN/E

ELISABETH/E

FRIDERIC./E

SOPHLUE,

MARGGRAFLE BRANDENBURGICfE,

DUCI BORUSSLE, SIEESLE, MAGDEBURGI, CLIVLE, JULIACI, MONTIUM,

STETINI, POMFRANI.EE, CASSUBIORUM & VANDALORUM MECLENBURGI & CROS-

NLE, BURGGRAFI.ZE NORIMBERGJE, PRINCIPI HALBERSTADII MIND/E , CAMINI,

VANDALORUM » SVERINI, RAZEBURGI, & MOERSJE, COMITI HOHEINZOI LERJE,

MARCAZ, RAVENSBERGJE & SVERINI, DOMINJE RAVENSTEINII, TERRA-

RUM ROSTOCHII & STARGARDLE , rel.

PRINCIPI ac DOMINAE SV4E PARITER CLEMENTISSIME.

HUMILLIMIS HISCE PRECIBUS

IN AULA UNIVERSITATIS TUBINGENSIS$ NOFA

D. XXVII. SEPT. MDCCXLVIII. AD DEUM FUSIS

INITUM

CELSISSIMUM atque EXOPHATISSIMUM MATRIMONIUM

ET PERPETUAM QUARUMVIS PROSPERITATUM AFPLUENTIAM AC PRJESER-

DEMISSISSIME GRATULATUR ;

TIM ETIAM FELICISSTIMUM PROPEDIEM IN HAS TERRAS ADVENTUM REDI-

TUMQUE PRECATUR, SUAMQUE PIETATEM OMNI, QUA FIERI POTEST,

ANIMI SUBMISSIONE TESTATAM REDDIT

SERENISSIMI PRINCIPIS.

SERENISSIMAE. PRINCIPIS

CAROLVS LVDOVICVS REINHARD. ROEDER de SCHWENDE

CLIENS$ SUBIECTISSIAMUS

TUBING /E thcns CHRISTIANI GODOI*REDI COTT&E

L

o

1]

u

H

n

x

VIR

PER-ILLUSIRIS, GENEROSISSIME atgue/ EXCEL-

LEN"IISSIME ,

DOMINE

SïLVICAROLE

DEFRANCKFNBERG,

DOMINE IN ZETTLIZ ET LUDWIGSDORFF,

rel.

SERENISSIMI WIRTEMBERLE DUCIS

CONSILIARIE STATUS INTIME,

ILLUSTRIS COLLEGII EPHORE

DOMINE PERQUAM GRATIOSE!

H

ALMZE HUJUS EBERHARDINZE

Magng]ïæ

DOMINE RECTOR.

Reverendi[[me

DOMINE CANCELLARIE,

* CETERIQUE

PATRES CONSCRIPTI,

VIRI

Sumime. Reverendi , Confultifmi , Experientilfimi , Excellm

7 zim

SCIENTIA OMNES VIRTUTE ET MERITIS

DIGNISSIMI!

HOSPITES.

Suo quisque ]

oco, ordine & gradu obf&qulofä ófficioíc ,

decenter compellandi !

Atque

'TU CORONA STUDIOSORUM

Reipublice & Ecclefie Fulcrum futura :

Generofiffima , Nobiliffima , Glariffima!

99.99 o

EE

CQQ&U&

&N

((CSS

)yl

QU

r

«t

Q)Q

NWN

u-

f

E

NN

s

Iu 7 IPQ

NV

H

7

NN

fe

»

//]

XN

4

(

N

[j

N

(

[/ V

A

Mi

W,

z

]

N

A

X

N

4

jl

NC

A.

PL

Y

SS

s

'ïï.;,

N

N

(

p

/

f

-

M

NS

-7*

»

",

z

N

[

BN

w

a

z.

S

2

Wj

N

fj

9

d

N

N

N

t

iA

E Z

z

^

DT

N

j

//

AE

T

m

1"&2:9

r

e)

2

(Qx QW

wWOBN

"2

[

((

M o«

L

l'«w

—À

E

A NC

RA

a

DA P

r -

»

SS

7

A

N

N

:

SNS

SASS

D SSSSSS

TITTTIITIPHT

TITTTT

(,4

CR URQM

N

a u d Y

Uod felix fauüümäue fit, quod DEO. TER OPTIMO

MAXIMO GLORIOSUM.

5

SERENISSIMO noftro PRINCIPI

jucundum ,

patria. denique falutare ,

bonisque omni-

bus exoptatum !

Quod jam dudum ardentiffimis-de-

precati fumus precibus, quod fpem omnium fovit, ejus rei com-

plementum hojdicrno die læti(ïïmus Vobisn dcnuncio.

SERENISSIMUS noftre PATRLE pA"rER,

CAROLUS,

dulce profe&to & omnibus venerabile no

men, cum SERENIS-

SIMA CELSISSIMJE DOMUS BYRUTHINUE

PRINCIPE feftum nu-

ptiale celebrat.| Communem letandi caufam vobis expono, Au-

GE

ditores, ubi de hac re verba ad vos facio , publicam totius pa-

triee falutem concernente. Ecquis enim non mirifice delectetur,

ubi PRINCIPEM leetari, patriamque omni felicitatis genere florere

intelligit, ubi praeterea publica falute & füam contineri recordatur?

Viximus hactenus felices , Viximus tranquilli, MAGNI PRIN-

1i

cirs CAROLL paruI pATRUE CLEMENTISSIMI gratia

aucti atque adjuti: feliciores vero nos immo feliciffimos futuros

MAM

prafagio , dum fingularis Dei providentia DESIDERATISSI

atriz

!

|

Patrie noftre indulfit MATREM , gratia , clementia, prudentia,

virtutibus denique omnibus ornatiflimam.

Liceat mihi hec omnia ordine, pauciífimis tamen, perluftra-

re. Felicem nuncupo iftam civitatem , in qua falus Reipublicae

Principis füprema lex eft: beatos praedico iftos, quorum 2Daes

omnia eo referunt, ut leges falutem populi concernentes maxi-

mam vim habeant, nec unquam jaceant; quis ergo &etatem

noftram in fcliciffima incidiffe tempora diffiteatur, quis eft, qui

non luculentiffima divini erga nos amoris perfpiciat vefhgn7

CAROLO DUCE optima erga cives voluntate

praedito omnia egregié , omnia ex animi fententia fuccedunt.

Habet dulciffima noftra Patria prarogativam hanc fibi pro-

priam , nec ulla fere alia regio fociam tante felicitatis fefe im-

mifcet; nullius profe&o. tantum eít flumen ingenii , . nulla di-'

cendi tanta vis, tantaque copia, que , non dicam exornare ,

fed falum enarrare poffit comrnoda, quze fola Jirzembergia fibi

vendlcat , a DEO concetfà, C AROI O curante in nos

detivata.

3

Vultis enim PRINCIPEM, gratia fuos complettentem?

C ,AROLUNI intuemini. Miferis ille eft folatio, afflictis

auxilio , omnibus clementem, nemini vero durum fe exhibet

beneficiis ornandos ornat, & fi quando ab omni benefaciendi

occafione excluderetür , diem fe perdidiffe cum Tito doleret.

Egregium vero hoc eft Principis ornamentum fummis lau-

Audiamus hac de re Senecam , ita fcri-

dibus nobilitandum.

bentem : Nullum clementia ex omnibus magis, quam Regem

deque

aut Principem deécet.

[ta enira magna vires decori glori

fun

]

funt, fi illis falutaris potentia eft, nam peftifera viä eft, valere

ad nocendum. llius demum magnitudo ftabilis fundataque eft,

quem omnes tam füpra f& effe, quam pro fe fciunt , cujus cu-

ram excubare pro falute fingulorum atque univerforum quoti-

dic experiuntur, quo procedente, non tanquam malum aliquod

aut noxium animal e cubili profilierit, diffugiunt, fed tanquam

ad clarum ac beneficum fidus certatim advolant , objiccre fe

pro illo mucronibus infidiantium päratifïïmi, & fübfternere cor-

pora fua , fi per ftragem illi humanam iter ad falutem ftruen-

dum fit.

Vultis porro PRINCIPEM, juftitie cultorem? iterum Vobis

inftar omnium erit CA ROLUS Videa;is hunc omne

ftuidium. omnemque operam eo conferre, ut füo unusquifque

potiatur. Bene merentibus gratiam & beneficia , malis veto

poenas decernit, ex hoc wip('o vero efficitur & conflatur id, quod

nos vocamus ju&um.

Vultis PRINCIPEM, utilitatis publicee ftudiofum? confþidtc

CAROLUM Videbitis PRINCIPEM, examinätæ fidei

& prudentie Viros fibi circumponentem, expedita ftatutis ob-

fequia circumfpicientem , icgibus rempublicam faluberrimis in-

ftraentemn , imo , quod maximum eít, PRINCIPEM hunc omnia

luftrantem, omnibus praefentem , Prefdem ,. Direcforem, Confilia-

rium agentem videbitis.

Egre:gie vero ita omnia geruntur.

Quid enim praefentia Priseipis magis utilius? Hzec ipfa eft, quae

ftatum cujusque atque fortunam potentiffime tuetur florentem,

debilitatam vero efficaciflime erigit, dum in Supremi Numinis

morem Majeftas Principum , quicquid propitio dignatur intuitu,

illud & þeat.

A 2

Vix

|

Vix feret 'flru&us ager, fpei refpondentes , in quem rariffi-

me proficifcitur paterfamilas.

Quamvis à primo jubaris ortu

operarii defüdent, terraque arando profciffa optimo íemine con-

feratur , fatisqü& adfpirent falubres aurae & felix anni tempeftas,

vix tamen proficietur ad fümmam, nifi paterfamilias ipfe veniat,

fpe&et, mandatorumque fidem exigat.

Jam quid eft respubli-

ca, quam villa qpædam? Princeps fiftit patremfamilias, qui of.

ficiis funguntur, operarios reprafentant; ut ergo exploratius

conftet , qui ftatus rerum fint, non minus utile erit invifere ac

perluftrare Principem fapius ea, quae aguntur, quam patrifa-

milias expedit, infpicere agros,r & , quid fiat aut omittatur, cum

cura exquirere.

Sed nondum omnia exhaufi, reftant adhuc, qua dicenda

funt.

Vultis PRINCIPEM, litteras earumque cultores clemen-

tiffime fqventein? iterum Vobis confiderandum propono

C AROLUM, | Tefta.ritur id inter alia Monafteria, per

noftram Patriam fparía.

Omnia ifta faluberrimis legibus mu-

fit, do&rinis egregiis fulcit, beneficiis maximis ornat.

Imo alia adhuc hanc in rem adjungere poffüm teftimonia,

Vobis magis nota.

Gratiam , beneficentiam & prudentiam

NOSTRI PRINCIPIS depradicat quam maxime 2/zz noftra E/er-

bardina; ut primum ad gubernacula Imperii acceflit SERENIS-

SIMUS, quem veneramufr, PRINCEPS, ftatim rationes rei litte-

rarige popofcit, fplendida legatione eam invifens, & omnia ita

difponens, ut juvenes difcendi gratia huc mifli optimis praece-

ptis imbuantur, iique tandem aliquando Rempublicam Eccle-

fiamque fua adjuváre poffint opera.

Egregios

E]

Egregios vero & TANTO PRINCIPE dignos cohatus! Da,

OPTIME DEUS, ut hac felicitate, qua» nobis propria eft; etiam

poffimus frui perpetua.

Quid vero diutius his inhereo, cum mea in dicendo im-

peritia 'TANTI PRINCIPIS laudes nec enarrare, nec condigna

oratione illuftrare poffit: aliis hoc exfequendum relinquo , ten-

tent id Viri majore dexteritate praediti, quibus ob virtutem dicen-

di palma debetur. Si illis haec res multum negotii faceffit, uti pro-

fc&o faceffit, cur quafo mihi haec pcrforia impofita eft, quam tueri

non poffum. Nimirum & hic valet, quod olim Poeta cecinit:

Metiri fe quemque füo modulo ac pede fas eft,

Et quod alius eundem in modum ita fcribit:

Grandia conentur grändes, ego parvus obibo

Parva, decet vires nofcere quemque füuas.

Scilicet Priscipym negotia quae fünt, ea humili oratïon& Ce«

lebrari non poffunt. Ita enim habeo, & animum induco meum,

nifi par rebus aff'cratur oratio, pondusque verborum ac gravi-

tas negotiorum magnitudinem aequet, non pradicantur & com;

mendantur Præclara fa&ta, vituperantur & obfolefiunt.

Que cum ita fint, Auditores, mittam hac, alia propofitu-

rus, ad rem prafentem magis ,pertincn*tia. Illuxit tandem ex-

optatiffimus dies, quem ardenti admodum' defiderio numeratis

pene diebus hucusque praeíftolati fumus omnes. 'SERENISSIMUS

atque POTENTISSIMUS Terre Wrtembergicee PRINCEPS , cui

Deus eeternum faveat, SERENISSIMAM MAGNI PRINCIPIS PRIN-

CIPEM fcliciffimo fibi jungit connubio, utinam ! etiam perpetuo

duraturo. Jungit fibi, quod novum latitiae veftrae argumentum

pliffima

eft, CLEMENTISSIMUS Patria PATER PRINCIPEM am

: dote,

-

dote, omnibus fcilicet vittutibus ornatiífimam.

Bis alias , vel

ter, quod pulcrum eft, fed liceat mihi , ut gaudium veftrum

lam augeamque , iterum iterumque hzec repetere, codlitus Pa-

uize data eft MATER CLEMENTISSIMA, in qua veneramini, quic-

quid cglegmm dxc1. Prmcxpe dignum c0g1tar1 , patri& denique

hoflrae profuturum 0ptar1 poteft. - Felix vero fidus luxiffe opor-

tet eo tempore, quo in lucem edita eft COELESTIS ILLA , quam

Matrem jam füfpicitis , PRINCEDPS, felicius, quo defponfata eft

PuNCIPUM MaxIMO, CARODL;/QO., k£liícifimum vero,

atque utinam jam dudum luxiffet , vel hodie adhuc luceret, feli-

ciffimum inquam, quo in noftram transferetur patriam.

Quid ergo nobis agendum, Auditores ! Agite, conjutiga-

inus vota precesque, gratias inprimis. agamus DEO, eximii hu-

jus beneficii auCtori , faufta precemur SERENISSIMO PRINCIPI

excipramus votis SERENISSIMAM PRINCIPEM

teftemur pieta-

tem gratulationibus demiffis , precibusque calentiífimis ,. non

quidem ita, ut quicquid oHicu ratio poftit, id omne exfequa-

1nut , fed ut praeftemus, quod poffumus, prius nobis ePc impof-

fxbxle, pofterius faciamus eo lubentius.

Àd TE igitur, BENIGNISSIME DEUS, primum füpplices de-

volvimur, qui infinitis, quibus nos ab incunabulis vitee ma-

&afti beneficiis, inenarrabile hoc GRATLIE TUZE documentum

addidifti.

Digni non fumus,; qui tanta abs TE benignitate per-

fruamur, acccipe laudes, non quas debemus, fed quas. habe-

mus & poffumus, demiffas.

TIBI uni debetur , quicquid in

TU cum

commodum Patri& noftra nobis voluifti indulgere,

SERENISSIMA DOMO WIRTEMBERGICA patriam confervafh,

coníerva porro.

TU gratía SERENISSIMI. nos frui paífus es,

h!.ne defifte pati.. Tuque uberrimos clementiee TILE fruc&tus

lii

b

in nos, nil tale merentes, derivafti, deriva ulterius. Hoc omne

TIBI, SANCTISSIME DEUS, in folidum vendicamus, & quicquid

in nobis eft, TIBL omne facrum, TIBIque proprium efto, celebra-

bimus TE, & de TUA laude nulla unquam etas conticeícet,

Patere jam,

SERENISSIME. «» POTEN-

TISSIME PRINCEPS,

DOMINE

CLEMENTISSIME!

T & TIBI noftra teítata Fiag pietas. Perhonorificum TIBI eft,

U

quod SERENISSIMAM SPONSAM delegeris, quee & TE &

TUOS cives impeníe amat, qua TIBI ornamento ; patria vero

folatio eft.

Ita enim decet Prifzcipgs, qui fimul Patres Patrize

appellati volunt, ut omnia ad promovendam fàlutem publicai

dirigant. Fecifti hoc, SERENISSIME PRINCEDS , ideoque & im-

mortales apud nós iniiíti gratias, quas etiam folvere lubentiffi-

mi vellemus, fi iis perfolvendis pares eífemus.

Sed titubat lin-

gua, immo obmutefcit os ,. confideratis gratie TUJE infinitis

fpeciminibus, in nos derivatis.

Preces itaque tioftras Deo of-

feremüs. Gratulamur TIBI humillimis votis feliz:ifïïmum matri-

monium, ipfi Codo probatum; Servet TIBI DEUS SERENISSI-

MAM SPONSAM, propriis avitisque virtutibus fulgentem, 'TE

folo Marito dignam, Columen Gentis Nirtembergica.

uo«

tidie novos gratize füeze rivos in VOS derivet, VOSque füo amo-

re seternum patiatur frui. Vive diutiffime, SERENISSIME PRIN-

CEPS! MAGNI BORUSSORUM REGIS IMITATOR ! 'PATRLE

VIRTUTIS CUSTOS EFELICISSIME! Vive diutiffime, ut aeternum

B

perftet

perftet fplendor TU/F Virtutis, qua vigebit memoria feculo-

rum omnium, quam pofteritas alet, quam ipfa eeternitas femper

intuebitur: illa enim ipfa eft, quae, tefte Seneca, dat iter ad ater-

nitatem , haec via eft extendendae mortalitatis , & in immortali-

tatem vertendae.

TE vero non folum PRINCIPEM

fed & PA-

TREM devota veneratione exofculamur , non enim nifi paterne

fentis

TUJ£ nos tradimus curae & munificentia , ita enim po-

ftulas, ita manda

TU nos ma&tas beneficiis ,. nos addimus

preces

TU noftra faluti profpicis, nos votis curas compen-

íamus

TU . nos gratiofe foves, nos humillime TE Veneramur:

OPTIME

Tueatur TE DEUS , annosque annis adjiciat plurimos.

DEUS! annue noftris precibus, conferva SERENISSIMUM PRIN-

CIPEM, gloriam populorum , fpem Patrize , Ecclefiae & Acade-

snie , meum denique, fi abs Te difceffero , praecipuum folatium

conferva!

SERENISSIMA PRINCEPS

DOMINA

CLEMEN'I ISSIMA'

Encramur divinam providentiam , qua& TE PRINCIPEM &

V

MATREM terra noftra conftituit

Summam noftra feli-

citati per TE fa&tam effe acceffionem , certo nobis perfüuade-

mus. Pietas, qua Deum revereris, virtutis ftudium, quo TIM

nihil familiarius, clementia TUA, cujus fama longe lateque dif-

fufa eft, & denique prudentia, actionum TUARUM condimen-

tüum, nil nifi fauftiffima, nil nifi civibus faluberrima pollicentur.

Haec eafünt, qua defiderium TE videndi augent, easque lau-

des TIBI conciliant, quas nulla unquam oblivio erit obfcuratura

Largiatur DEUS , ut cum FELICISSIMO PRINCIPE. FF.LICISSIMA

ica-

dicaris ,. & omni profperitatis genere aeternum perf'ruaris. Sum-

ma, qua TE profequimur, Veneratio animis noftris alte infixa

infidet, novit id DEUS , qui corda explorat, ad quem preces pro

fempiterna TUA íàlute fundimus, modo proxime TUA beemur

preíentia. |BENIGNISSIME DEUS ; fac, ut prebum noftrarum

compotes fiamus ; Protege EXOPTATISSIMAM Terrae Wirtem-

bergice MATREM , quam PRINCEPS in deliciis habet , cui cives

lubentiffimi parent.

Vivat floreatque diutiffime SERENISSIMA

PRINCEPS, fulcrum fpei noftre , &, quod caput rei eft, apud

Deum gratiofa PRINCEPS vivat Hor'eatque diutiffime !

SERENISSIMA PRINCEPS

VIDUA,

DOMINA CLEMENTISSIMA!

Ultis nominibus nos TIBI infinita dcberc, atque ad fun-

M

/dendas preces pro TUA incolumitate obftri&tos nos effe,

non fine Volüptate profitemur. Quicquid enim in TE eft, illud

excellit, adeoque venerationerm juftam habet.

IPSA jam dudum

PRUDENTISSIMAM noftrae Wirtembergize ftitifti. PRINCIPEM , &

MATREM CLEMENTISSIMAM , feliciffimos nos, quod voce hac

trita quidem , at nihilominus tenerrimis civium affcctibus dignif-

fima, liceat uti.

SERENISSIMUM Patrize noftraee PRINCIPEM con-

jugem dilexifti, SE IPSO & CAROLO PRINCIPE MAGNUM,

& cum eo pro noftra falute excubuifti. Conferat TIBI Deus ea,

qua in curanda fovendaque Wirtembergia meruifti, omnigenae

falutis & profperitatis praemia.

Vive feliciffime cum SERENIS-

SIMO PRINCIPE, & cum SERENISSIMA PRINCIPE zternum

vive! OPTIME DEUS, ferva PRINCIPEM, proprio virtutum fplen-

dpre Magnam , & duobus PRINCIPIBUS inclytam, cum eaque

totam Patriam ferva!.

C

SERE-

SERENISSIME «« POTEN-

TISSIME BYRUTHINO-

RUM PRINCEPS,

DOMINE CLEMENTISSIME!

. :

Agnus es, five BYRUTHUM fpcfïemus',,fïv'e W[RTEMBE;R-V

M

GIAM.

Ibi Ipfe prudentiffime imiperás, gratia divina &

proprià virtute innixus , noftram vero Patriam SERENISSIMA

PRINCIPE, TIA IMAGINE, ornas. lta Domi nomine-ac hono-

reilluftris es,. & extra TUAM regionem mirifica gloria fulges ,

clementia & optima regendi forma parta. Faiit DEUS, ut aeter-

na fit, qua hodie perfunderis, latitia, utque clavum Imperii diu-

tiflinie teneas, ita eniml felicitas n(?(.ïïïa nunquam occidet. OPTI-

ME DEUS, ferva iterum PRINCIPEM, duorum populorum pra-

fidiam, & cum Eo PRINCIPEM, Patrio fplendore nobilem, ferva!

SERENISSIMA REGLE

STIRPIS PRINCELS.

DOMINA CLEMENTISSIMA:

o

Egias virtutes, quibus mirifice fplendes, & fingularem 'gra-

R

tiam , qua cum Byruthinis & nos dignaris , veneramur

omnes & admiramur.

Decus orbis & principem Principum TE

voluit effe divina providentia , largiatur eadem, ut diutiffime ex-

cellenti ito bono poflis perfrui.

Audiet DEUS TUAS preces,

TUAque fufpiria ,. quibus SERENISSIMAM FILIAM , ad nos pro-

Bþifcenterrl, comitaris; annuet vero idem noftris precibus, pro

TUA incolumitate fufis, TEque omnibus bonis locupletabit.

OPTIME DEUS, tüere SERENISSIMAM REGLE STIRPIS PRINCI-

PEM, duorum pariter populorum folatium , tuere omnes, qui

SERE-

SERENISSIMJE DOMUI XV/IRTEMBERGICJE & BYRUTHINJE cO-

gnanone füunt conjuncti , fac, ut augeant provehantque falutem

dvium, & vivant quarm diutiffime !

Vos vero , Cives! quorim aetas in aureum hoc feculum ifi-

cidit, laetamini, Deus Vobis conceffit PRINCIPEM , quam Ipfe

amat, àdeoque exinde lati colligere. potéftis; quod & Vos Deus

fuo complectatur amote.

Latamini, felicibus Vobis ha&enus C A ROLO

IMPERHANTE « ticuit, jami; cum SERENISSIMAM

PRINCIPEM, ad bene regenduin pariter natam fa&amque, fuo-

rum confiliorum participem habcat, nihil obftat, quo minus

porro Vobis licéat effe feliciffimis.

Latamini j füumma hec terrze ertemberglcæ felicitas rion

intra anguítos veftrae vitae terminos includetur, fed usque ad

pofteritatenmi durablt.

Vigebit enini femper fapientia MAGNI

CAROLI, & vitues MAGNAE F RIDERIC/-E

non poffunt non infervire pofteris.

Letamini vero inprimis Vos , qu1 ftudiis veftram dicatis

operam

DEUS vos fua füftentat gratia, veneramini in PRIN»

CIPE litterarum . ANwirztorem Munifieutiffimum , SERENISSIMA

PRINCGEPS pariter eos. amat; qui litteras amant.

Felices vero

quos Deus & Principes amant!

Sed eo ipíó etiam füpplices DEO eftote, & SERENISSIMJE

DOMUI N/IRTEMBERGICA pro veftra & pofterorum falute

bene precemini

Immo in hoc.& mea termirietur oratio. Serves,

quafümus, O DEUS! OPTIMUM PRINCIPEM, protegas EXOPTA-

TISSIMAM patriae noftra' MATREM; tuearis omnes, qui PRIN-

CIPEM cum PRINCIPE amant, noftrasque preces

audire ne dedigneris.

DIXI

2

D. JOH

l

JOH.FRIDERIC. MOEGLING,

E

. D. W. Confil. & Tur. P. P. Ordin. p. . RECTOR,

,;

. fuiqué Ordinis DECANUS

Gmero/z'[/'imo Domino ORAIORI ]

Icp. d

uila imbelles non gignit columbas , & ex Leonis thoro ti-

Á

midiora prodire animalia videbis nunquam.

Idem in Theatro contingit vita: humanz, fortes generantur

afortibus, & vel primi u:nguiculi fuum teftantur ortum.

Ita eft, & TUO, Generofiffime Domine ORATOR ,compro-

bas exemplo, quam infignem afferat jucunditatem , cum natalium

excellentia conjungere ftudiorum morumque incrementa.

Primitias offers Sereniffimo noftro DUCI CAROLO, taedis

nunc nuptialibus occupato , exprimens ita Symbolum pruden-

tiflime adoptatum; PROVIDE & CONSTANTER.

- Provides ftilicet, non votis, neque füppliciis muliebribus

auxilia Deorum parari, imo vigilando, agendo, profpere omnia

cedere, itaque Tu in publicum prodis, fcanfurus aliquando ad al-

tiora, qua in fine pofita coronabit conttantia.

Gratulamur proinde TIBI, gratulamur PATRI TUO, VIRö

Per-llluftri, W'ürtembergiae fulcro, Maecenati fummo , de TE,

& Domino FRATRE TUO virtutum paternarum imitatoribus aí-

fiduis.

Juvet VOS Deus in curfü, quem iniviftis, ftrenuo , augeat

vigorem , & perducat Veftra deftinata ad metam feliciffimam ,

mihi vero concedat vires füfficientes, Veftris, fi lubet, officiis im-

pendendas. Dabam e Mufao die XX. Sept. A. S.R. MDCCXLVIII.

DMMI HO DEI OO DEU HO DETOK mmmæ&-&s?w—»æw

Generofrffimo Domino

BARONI DE ROEDER -

S. P.

Uàm veró bellum , quàm egregium hoc eft, ut & TU, GE

NEROSISSIME DOMINE BARO, latino fermone celebres nu-

ptias SERENISSIMI noftri! Macte hác virtute Tuá, perora cum

applaufü communi, quem fine vano omine auguror appre-

corque

CHRISTOPH. MATTHJEUS PFAFFIUS,

Acad. Tub.. Cancellarius.

Go

-

t

rba facis, ROEDERE, 2erus! de Principe Sponfo,

VE

Dulcius an quicquam roftra ferena fonant?

Ambrofium fundis ne&ar, dignóque decoras

Ore chorum doétis confociate Viris!

Eft argumentum per fingula pectora fparfum 5.-

Votorum fümmam differe: plaufüs erit.

Ita veró pariter Illufiri ac Generofifimo.DN. L.B.

de ROEDER, de aureolá hacce Oratione;

maículé ac eleganter habità, impeníé ,

in-»

fimulque ILLUSTRISSIMO PAK ENTI de

tanti Filii profedibus, ac reliquis animi doti

latur

bus prorfüs cgregiis, perquam devoté gratu-

JO. TACOBVS «lffecidh ,

U. J. D. Confiliarius W/ürtemb. & Prof. Jur, publici

& Feudalis Ordinar.

«08160 «)5 0602 «)31: 60»a95 $: 60 «)S £ 609 u9 15 50: e9Go6Qo

£ fammlet feüfer Glei& balb fdbóne Grücbten ein!

e€

o muf bie €bre fi)on bet 9Itbeit dolge feyn!

Qjo twillt aud) GDl ben SRubm. bes groffen ASMU(EOIE mebcen,

uno CXDtt. offeuttic) ncbft äïm CrtGelt ebran!

$X bringft uns fuft baburd). — Oer Gbrfurbt ádter ol

*B[eibt biefer, baf ba8 JDerf bep aller (teube boll.

Ser 63X erfülle bann. SO&SY9t Sbünfen, SBitten, Coegnen,

unb [affe Gf unb. Ginab auf. KKO[9(Q5)0 ,. vie Citróme , tcgnen?

Ct fegne aber aud) nod) ferner all SOein. S hun,

Unb laffe fiet$ auf i. -Dertit SSafer$ Gege rubn!

Samit, mann

Aurtentbeta aud) taufenb Syabve blbfjet ,

gnan immer an bem of nod) €bl€ S(DDCE fibet!

9t refpe&ueufeftee Syod)adbtung bepaefeet

von einem

i

bem Dody-arepberrt. voncbberifiben Daufe

fàngftzuntertbánigzDeboteften Oienet

D. Gbriftopb Sriberid) i)awþred)t;

Syodyfürftt. Gürt. Satb, unb P,rof'. ]. Or4.

agsudäähdäähdää&dsähwsgb-ossü-æähqgsþ

£ bem, toer fein Giefcbledbt oon Dober. S:ertunfft fübtet!

95

Stod) beffet, toer e8 felbft mit fcbónen S:baten sieret :

Gyie &ugenb ift$ allein, Die roabren 9foel fi:bendit;

C»o, toie bet eble Geift b JOCCEIODI 2UODCLS bendft,

€s blíben bann Surd) Sbn bt$ gtl)'ïmæaftetö Gaben! |

SeSlt(t v Snige bigf;g betunbert aben;

pI

|

J

€has$ bie YYatut oetmag; fÉtrfabruna , lac? unb Gunff,

CBermebte nod) bt &obn, burd) Yiffenfebaffe unb Zäun[ïT

et

CfBie tveflic) (áft r fid) nidbt auf Dem £efr-Cotubt bóren?

Unb rebt, tie Cicero, bem C GTIDCO-SQ CT ETE 2v Ghven, |

SDa$ sierlichfte £atein ? GX(ücE ! taufenbmabl Gd qu!

Ghdaut nun, toas Lnterricbe, va8 Sleip unb. Lbung tb'u.

€s »lebe. äf[rft nb ætaut ] in bdft vergnügten f&age;t!

lnb bie u biefam SBanb fo viele8 bepgetragen

o tbeuíte Ser&ogii ! wen 30« ganfsctt Saup,

G Simmel gieffe ftet8 auf 6[6 ben eeegen qus!

M UERTOIEETUUIL

Eb

Obr SSürger CiDirtemberge folit niemabI nidt verocffen

/

Cfas :Dandtbarteir unb. Dflidot, as (Creu unb f

w

g

brfurcbt Icbtt

Offob(! tvann ibr fold)es tbur , unb G.Ott ben IGunfib gewffbtt-

Syft nod) ein CiBort eraubt? id) faf e8 fur& jufammen :

G.Ott. feegne aud) binfott ben.gïöbcrifd)en etammfnï

€s müf bie Glücfts«Coonn, tvie biB baber aefibeben ,

/

SDemfelben táglid) aufzunb niemabl untergeben !

Smit biefen menigen 2eilen gratulirt fubfigni

rtet bem. ditern foermn2acon

von Xóoer iu feiner auf bag foc)fürfil.

SSeplager verfertigten fdónen

SXebe, unb freuet (id) iber SDeffen. ecfprieflidyen

9Bad)stbum in benen

Gpradyjen, füinften unb 9iffenfdyaftenuub über beffe

n bi&berigeC tanbé:

máfige b5dft rübmlide Sluffübrung, unter berel

id

u immer mebrerer Per-

em 9Bunfd), bag ber

9ülerbódyfte biezyom berliebene berelid)e Ga

bett 4

fc&tion bringen, unb a

Il fein Sdvnebmen nod)

X;aufes molle ausfdjlagen loffen. .

fernet gum Luftre .unbk?lvïtcr-

gnügm Geinecáx5oben

Syaniel Sytatcbel,

ilof. mofalis

SS. Theol. Doétor & Prof. Extr. Ph

Ordinarius, defignirter. ]wálat $u Syerrenalb,

Vifitator Deter £ateinifd)en Codbulen ob bet Giteig,

unb Det Philof. WFVacultæt Detmio.liget'Decangï.

-osæææææææææææaææææææææææ

Erge bonis auibus fpem A42gsi explere Parentis ,

p

Virtutesque fequi , quas Dux miratur, & Orbis ;

Et pia 7Magnanima Matris pracepta vereri ;

Et ítudiis munire viam melioribus altam 5

Principis & Nomen celebrare ; atque ardua Facta.

Omnia fic Deus, & Princeps ; pro laudibus iftis ;

Fortunare Tibi, pro tanta hac indole , pergent.

Tenuibus hisce. verficulis Illuftrem atque Generofiffimum Dominum L. Ba-

ronem ROEDER de SCHWENDE , Conui&orem, Auditoremque fuum

longe Acftimatiffimum, gratulabundus colit

M. GEORGIVS WOLFFGANGVS KRAFFT,

Vniuerfitatis , & Collegii Illuftris, Phyf.. & Mathes. Profeffor

P.O. Academiarum Scientiarum Petropolitane, & Bero-

linenfis, Membrum Honorarium, Contubernii Acad. Re&tor.

Steuno!

euno ! Syen ein Seut ber SQufen treibt;

83

Steuno! Syeffen &bon mit meinem Flinget:

Steuno! Syeffen J3anb ein Sendimal fdreibt ,

Qs (C9I)UO ( DedyitSeft befinget :

0 nebm id) 9luebruce, meine £uf

lnb meine Gteube 3u beyeugen?

CiBie? pber follte meine Soruft,

t SOeiner. bellen timme fdtveigen?

3O nen! id) mvün(d) Syit tauftnb Gd :

ein tnteenebmen ift 3u. loben,

ub üfre8 (EOI)CSSe . Gottabert-tid

ttabit fd)on auf iDeine jugenozDroben,

Oie fínb boll Sf&ei&, voll Seut unb Qbi6,

nb Soir febít ntbt$ an Gieifteá Gabm :

*oie SQufen seigen ibren. Giie ,

Soen fíe in. iDeínem Sergen Baben,

un [rifd gemagt , bie Ctunbe fdlat ,

2luf. Steuno! id) will &Xid) nidyt verfáumen ;

lnb woeil mic) felbft ein. rieb Detocot,

QBill i Soit 0en Catbeoer ràumen- —

SDiefe8 feget, au8 aufrid)tia imabree Sreunbfdoafft, feinem m;rj wettb:

gefcbágten Xoerrn. Xfjit » Oratori gu geneigteftem 9Ingebendfen bep

. Cyofattit 'scicbericge gQBCigbteIm $ot Seffel,

A

Y

N

r

J

J

O dU

1

AN

'

Ji

4,"

N

E

Lh—..—

—XX

——

^g

j

Z

E

ä

J

J

V

N

ji

— A

::

3

Y

//;n.

N

i

-

—X

E

N

- —

'

X

N

à

N

|

—

l

n

—

— —

/

ERN

-

TU

i

E

EO N

rus

|

|

7

ASEN

NSSSS

)

i

——

(

74

w

ï

, /I

'l

ä

N

Wj

p

-

,2

.

C a

;!

i

N

w

CA

— ..

7A

E

//I-Tm

BRSSRCUN

SAN

d

P

"—

j

J

W

A//

EE

M

ili

Tl

A

SS

7

—

NN

S

a

O

EINEPL

^

E

SERENISSIWO ATGQUE POTENTISSIMO

PRINCIPI AC DOMINO,

f

DOMINO ,

Z

Y

CARO |.|

DUCI WIRTEMBERGLE E.

X

COMITI MONTISBELIGARDI,

HEIDENHEMIII , rel. :

W

AVREI VELLERIS EQV/

ET IN CIRCULO SUEVICO

o

GENERALI CAMPI MARESCHAI-

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PRINCIPI AC DOMI NO SU

z

TISSIMO

P.

um

SERENISSIMAE PRINCIPI A4

O Baane Q

2

OMIN/E

IU

M

ä

ELISABE

ä

x

FRIDER]

SOPHLA

—

MARGGRAFLE BRANDEN

DUCI BORUSSLE, SILESLE , MAGDEBURGI,

CLIVIA.

-

NL£ , BURGGRAFIJE NORIMBERGJE, PRINCIPI HALBERS'

STETINI, POMFRANIJE, CASSUBIORUM & 'VANDALORUM-

VANDALORUM ; SVERINI, RAZEBURGI, & MOERSZE; CQ

MARCA, RAVENSBERGJE & SVERINI, DOMINZE RA-

RUM ROSTOCHII & STARGARDLE,

PRINCIPI ac DOMIN4E SV4E PARITER C

HUMILLIMIS HISCE PRECIBUS -

IN AULA UNIFERSITATIS TUBINGEA-

D. XXVII. SEPT. MDCCXLVIII AD DEU

CELSISSIMUM atque EXOP(IA(IISSI/V]U/Wi

DEMISSISSIME GRATULATUR , |-

ä

ET PERPETUAM QUARUMVI

'TIM ETIAM FELICISSIMUM

S PROSPERITATUM AFF

PROPEDIEM IN HAS TER

TUMQUE PRECATUR, SUAM

UE PIETATEM OMNI;

ANIMI SUBMIS

SIONE TESTATAM R

SERENISSIMI

RIN

SERENISSIM/E PRIN

CLIEN$ SUBIECTISSLMUS

CAROLVS LVDOVICVS | REINHARD. ROEq

TUBSINGAE — Literis CHRISTIANI GODOIRä

æþ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

m 1 ;/