Europz Principes tanta vi exarferat , quod tot annis cum pluri-

morum populorum vaftationibus, cum innumerabilium homi-

num cruentiffimis caedibus, mutilationibus, ruinis, internecio-

nibus, cum infinitorum malorum cumulis fuit geftum, quod

etiam nobis tot pavores, tot exanimationes, licet proxime, qua

Dei immenfa eft gratia, nos non tetigerit, incuffit, cujus exitum

tanta folicitudine, tantis precibus fumus praftolati & pradlimi-

nariter confecuti. O! tempus fauftum, O! tempus gaudiis ac-

commodatiffimum. -Altius liceat afcendere atque jubila noftra

conjungere cum jubilis fecularibus, qua hoc ipfo anno ob pacem

Weítphalicam centenariam falutis noftrae externz proram pup-

imque tota celebrat Germania, quzve in noviflima etiam pa-

T

ce, Deo fit laus & gloria,

o fundamento iterum eft fubítrata,

O! EBERHARDE,

C

AROLI noftri Proave, utinam

Sacris his intereffe, utinam pacis fecularís, quos poft tricennales

calamitates maximas primus percepifti, etiamnum perdurantes

&, quod fperamus , femper perennaturos frudtus , períentifcere

atque in Abnepotis Tui hymenao copiofiffime admenfos poffes

contemplari, Sed Tuum hoc et CAROLLE, quiimperium

Tuum undique firmatum, regiones Tuas dilatatas , fecuritatem

publicam conciliatam , verbo omnia fere domi forisque in floren-

tiffimo conftituta ftatu perfpicis , eoque lataris. Perfruere hac

felicitate cum Conjuge Tua Sereniífima.

Vivite Auguftifsimi

Conjuges, Vive Auguftifsima Princeps, Vive Auguftifsime Dux;

Vivite ad Neftoreos usque annos, Vivite falvi, incolumes, fani,

Vive Serenifsima

concordss , fclices & omnibus numeris bca.ti.

ELISA-

P

17

Ul ('0)./'*395&

ELISABETH

A, tam foecunda, quam A/NNA MA-

RIA Brandenburgica, qua Patriam noftram duodecim liberis

donavit Vige CCAROLLE atque longitudine Regiminis

EBERHAR DUM lIlluftrem, ULRICUM, fulmen illud belli,

EBERHARDUM LUDOVICUM fPatris Tui patruelem , felici-

tate CHRISTOPHORUM & FRIDERICOS Atrasum & Aba-

vum Tuum , foccunditate EBERHARDUM, Proavum Tuum,

exfüpera.

Gratulamur porro. devotifsime Sereniísimis utrin

que

Parentibus, Serenifsima Reginz Avia SOPHLE DOROTHE/E,

quz Neptem ex Filia. primogenita hodie fauftifimum fübire

connubium latifsima perfpicit & profperrima omnia precatur.

O'! vive foeminarum excelfifsima & felicifSima atque omnium

Filiorum atque Filiarum "Tuarum Regiarum - nepotes &

neptes cum ipfis non tantum in Regia & auguftifsima abeun-

tes matrimonia uti ha&enus vivendo attinge, fed etiam eo-

rundem íeros nepotes & qui nafcentur ab illis, füperftes exofcu-

lare,

EHadem ratione Tibi gratulamur Serenifsima LUDOVI.

CA ANNA FRANCISCA, CAROLL. noftri Avia Materna.

uid vovere poffumus, quod ipfa non voveas? nimirum ut

CAROLO Tuo, ut amantifsimaz ejus Sponfe EL ,ÍSA-

BEIIHUE FRIDERIC/E SOPHLUR, fit bene, fit

optime, ut fobole, ut bonis, ut fortunis, ut fclicitatibus accu-

mulentur maximis. Familiam Tuam intra paucos annos altera

jam vice jun&am vides cum Serenifsima Domo Byruthino-Culm-

bachica , quz Filio Tuo Serenifsimo Principi ALEXANDRO

FERDINANDO, Imperatoris noftri FRANCISCI I. quem Deus

fofpitet, ad Comitia Imperii Commiflario, quem vocant, Prin-

cipali longe eminentiffimo , fauftiffimum conciliafti matrimo-

nium cum Serenitfima Principe SOPHIA CHRISTIANA LU-

DOVICA, amantiffima FRIDERICI Sorore, cujus nunc Filiam

Sereniffimam 'unicam in toro & finu confpicis Nepotis Tui

CAROLLI, quod Conjugium utinam fuiffet diuturnius.

O ! vive & vale, ut nepotes videas ex Nepote, fenii Tui vene-

rabilis obledtamenta & gentis Tua decora, decora alta Paren-

tum. Ad vos itaque iterum egratulabundus & venerabundus

rolabor Sereniffimi Parentes. Vive Regia Princeps FRIDERI-

CA SOPHIA WILHELMINA Mater atque anno vertente rcli-

quis Tuis elogiis infinitis etiam Avia: encomium adjunge. Quo-

ties literas Filie Tua unice dilediffime aperis, aperies autem

fzpiffime, tqties nova fclicitatis , gaudii & profperitatis cape ar-

2

gumenta

í

18

E65 (o0) aX -

gumenta & augmenta , & gaude his bonis ad feram usque ca-

nitiem atque fene&utem. — Vive FRIDERICE Pater atque itidcm

afino vertente Àvi nomine veni. O ! quam ingentes, quam in-

effabiles Tibi debemus gratias, quod Filiam Tuam Sereniffimam

unicam, ocellum Tuum, immo cor Tuum nobis conceflifti at-

que pracipuum hoc Tuum divinum munus gratiofillime cs

elargitus. Vive, vige, flore & gratie lus rivos , qua es cle-

mentia, non in Tuos tantum Brandenburgicos, fed in nosetiam

Wirtembergicos opulenter effunde. . Vive Sereniffima MARIA

AUGUSTA Mater, qua nobis hac gaudia fecifti.. Sufcipe Nu-

gum;;Tuam amantiffimam ambabus ulnis gratiofiffime , fove

eani fuaviffime, vive cum ea conjunGtiffime & ad fümmum fe-

licitatis apicem una afcendite. "Vivite Fratres Sereniffimi, Vive

Soro; AUGUSTA , Vivite Confanguinei , Vivite Agnati & no-

bifcura gaudete.. Vive FRIDERICE , Rex Boruffiz, Ele-

&or Brandenburgice, Regum fumme, res maximas cum totius

orbis ftupore perage, hoftibus Tuis terrorem incute , juftitiam

vindica, eruditos ama , nobis & Wirtembergia noftra fave cle-

mentiffi

* Vivat, floreat, «ternet Domus Brandenburgica,

Domus

Yi

irtembergica.

Salvete, vivite, valete, ut, unde ince-

pit, mea definat oratio. Salvete, Vivite, Valete Sereniffimi

Conjugcsf f;licjfïïrni 'Con*jgges. Dixi!

*

**

*

* x*

3

* *

Am dies codo demittitur illa fereno,-

Qua fübeat focium cum Duce Virgo torum

Dicamus bona verba : venit Dux Sponfus ad aras:

Vin&aque poft ferto Sponía venufta comas. .

Reddamus pia vota Deo , reddamus honores:

Et prece divinam follicitemus opem.,

Auxilium quacunque Dei coclefte precatur ,

— Non venit & templis itrita turba domum.

Chrifte veni dapibus feftis, prolemque miniftra:

Ludatut ante Ducum turba novella pedes.

Annue: Sic Tua fit felix Ecclefia Chrifte,

-

Sic Tua perpetuo Vox füper orbc fonet.

;

At Vos Conjugii vinclo propiore ligati

: C ARO LE Tu Genitor Tuque SO

Parens,

PHIA -

l

oi' &quis, |

Vivite felices ambo : Votis hoc comprec

. .. Quid precibus tantis juftius effe poteft:

-bsæsso-«seæaq-

'|

487

ORATIO SOLF N' E

NUPTIIS FAUSTISSIM

Y

JERENLYSIMI AT QUE POTE.

-:

PRINCIPIS AC DOZMIN

X

DOMINI

b

-

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

CAROPI

Ducis Wirtembergiz & T'eccie, Comitis

z

Dynaftz Heidenhemii , Aurei Velleris Equitis -

Marechalli Generalis reliqua, reliqua -

DOMINI NOSTRI PATRUE PATRIS AC

n

LONGE CLEMENTISSIMI

ä

e

SEREMJSIMA REGLE $ Ti I.RPJJ PRINCIP.

THHHEHHHHHHI

D

DOMINA

E

äh

ä

ä

Su

ELISABE !

;

2

FRIDERE

T

-

SOPHI

|

Marggrawa Brandenburgica Byruthino-

Borufsiz, Silefiz, Magdeburgi, Cliviz, Juliaci, Mi

feranig , Caffübiorum & Vandalorum , Meclenb *gi & €rofe

bergze, Princi

Halberftadii, Mmdæ, Camini, Vandaloru

Moerfæ,

omite Hohenzollera, Marca, Ravensbergæ

Raveníteinii, Terrarum Roftochii & Stargardij

DOMINA NOSTRA ET PATRUE MAT.

CLEMENTISSIMA ,

uum .X XF'I. Septembris A. /IIDC'CXLIIX BTRU

NOMINE UNIVERSITATIS TUBI

IN. AULA THEOLOGORII/M N-

D:&a

ä

OHANNE CHRISTIANO

SS. Thcologlæ Do&ore & Profeffore Ord. Ecclefi

R

& Ducalis Stipendii Supcrattendentc

THBINGä impenfis BAUHOFII ac FE

æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com