LXV9a_fol_43
author: Klemm, Johann Christian

Ái

D n

ORATIO SOLF NNIS

NUPTIIS F AUSTISSIMIS

SERENIJJIMI AT QUE POTENT. ISSIMI

PRINCIPIS AC DOMINI

DOMINI.

A CAROLL.

Ducis Wirtembergiz & T'eccie, Comitis Montlspehgardl,

Dynattz Heidenhemii , Aurci Velleris Equitis , Cn'cuh Suevici

Marechalli Generalis reliqua, reliqua.

DOMINI NOSTRI PATRUE PATRIS AC NUTRITII

LONGE CLEMENTISSIMI

[

SERENIJSIMA REGLE .$ T IRPI.S PRINCIPE AC DOMIN.A

DOMINA

ELISABE THA

FRIDERICA.

SOPHIA

)

Marggravm Brandenburgica Byruthino- Culmbachlca, Duce "

mneranie , Caffübiorum & Vandalorum , Meclenb *gi & Crofnize, Burggrav:æ Norim-

Borufsiz, Silefiz, Magdeburgi, Clivie, Juliaci, Montium, Stetini, Po-

bergz , Princi

Halberftadii, Mmdæ, Camini, Vandalorum, Sucrlm Razeburgi &

Moerfæ,

omite Hohenzollerae, Marce, Ravensbergæ & Suerini , Domina

Ravenfteinii, Terrarum Roftochii & Stargardii , rehqua

DOMINA NOSTRA ET PATRUE MATRE LONGE

CLEMENTISSIMA,

um XXFI. Septembris .4. /MDC CX LI IX BT Ru TH I celebrarentur ;.

NOMINE UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

IN. ALILA THEOLOGORUZ1 NOVA

Dl&a

OHANNE CHRISTIANO KLEMMIO

SS. Theologlæ Do&orc & Profeffore Ord. Ecclefize Tubmgcnfis Dccano,

& Ducalis Stipendii Supcrattendentc

TUB ING.£, xmpenüs BAUHOFII ac FRANCKH

Ó.|

Ls

a

ii

P^

x

À

-

ve

*

-

")

Ls

R25*

i

E

—

s

AU

a.

SERENISSIMI ATQUE POTENTISSIMI

DOMINI DUCIS NOSTRI

«

GCAROILI

. DOMINE LEG

ATE SPLEN

DIDISSIME,

VIR

| PERILLUSTRI.

Y atque .

GENEROSISSIME DOAI

DOMINE

NE,

' L B. 4e

FRANCKENBERG

DOMINE IN ZETTLIZ ET LUDWIGSDORE, reliqua.

: :

Sereniffimi Domini Ducis noftri Confiliarie Status

Intime, Diftrictus Tubingenfis & Bebenhufani Satra

pa & Illuftris,

. quod hic floret, Collegii Ephore , de fingulis his Dienitatibus Summis

dudum meritiffime, Domine Gratiofiflime.

ALMZE£ HUJUS EBERHARDINA4E

ICE DOMINE RE

MAGNIF

REFERENDISSIME

CTOR., j

CANCELLA

DOMINE

I

VIKi

BH .

REFERENDI, öONSULfnssum EXPE

É

s.u/MME

JISSI7MI, EXCELLENTISSI Z1

IQUE

i ^

RIEN-

SENATORES,

'"VOSQUE

HOSPITES DIGNITATI

BUS VENERANDIS

. PROFESSO.

CCLESIASTICIS ATQUE OMN

RHS ; POLITICIS , E

CONSPICUI, PERINCL?II. ;

E

E GENUS ALIIS

"TUQUE

Domiäorum Sgudioforum C

orona in fp

em Patriz nata fa&taque

Vustguas

Nobilitate generis excellens & Generofi

bilis, Jurium & Politices fcientia at

flima, Religionis Profeffione Vencra-

$

profutura praeftantiffima,

que medendiPeritia Reipublicae olim

phiae cu»ltura perexi

Bonarum Artium, Linguarum & Philofo-

ht

mia, undiquaque nobis cäexoptatiflïma'!

a...

)

x

i

Ü

ïäg

Aivc ; O! Salve, O ! millies faiv"'e am.oe,nifïïma

:

! ELISA

BETHA FRIDE-

o^

f

|

ICA

SOPHIA, sa«o: CA-

r.-9 a

i meeent Aca N

; O! dies FauRC, O! Cyprianc,

es ortunat : 0 ! dies in C

haritinia n

)

gftrfa futuris me

morande

À

! fccqlis.

/

&

E ',t—o) —

——á

f;:ulig. Connubio jungi

tur feliciffimo Scränifïïrha Princeps ac

i

Domina noftra E L IS

ABETHA FRIDERI-

CA SOPHIA,

Prince

ps Regia ftirpis Brandenburgica,

Bvruthino- Culmbachia,

Domina noftra & Patrie Mater longe

gitur fauftiffimo cum Se-

clementiffima, connubio, inquam, jun

Duce & Principe noftro

reniffimo atque Potentiffimo Domino

Domio CAROLO,

Duce Wirtembergia ac 'Teccize,

di, Dynafta Heydenhemii ,

Equite Aurei

Comite Montispeligar

Marechallo Generali, reliqua, Domino no-

Velleris, Circuli Suevici

ftro, Patriz Patri & Aca

demize hujus Nutritio longe clementifTimo.

Illuxit,quod felix fauftumque,

dies vicefimus fextus Septembris,quo

in foedus matrimonii,in vota, in ofc

ula ruunt tenerrima Principes

incomparabiles am

antiffima atqu

e omniafexus fui orna

menta lon-

ETHA FRIDERI-

giffime excedens

ELISAB

CA SOPHIA,

atque C A (

U S divinum

tantum,

fed generis humani delicig. — Laeta-

Caput, non Patrix

exultat Wirtembergia , gaudio diffluunt Se-

tur Brandenburgia,

!/nömen ama-

reniffimi Parentes , FRIDERICUS Pater O

bile,

conveniunt rebus nomina: fepe fuis, conveniunt etiam in

Sereniffima Matre ETA

IDERICA SOPHIA WIL-

HE]LMINA, Principe omnia elogia longiffime exfüperante,

gaudet SOP

HIA DOROTHEA, Regia exfplende-

Avia, gaudet FRIDERICUS , Rex Bo-

(cens Majeftate,

ruffim , feculi noftri miraculum. . Tripudiat Sereniffima noftra

MARIA AUGUSTA, serenifi

mi Sponfi ac Domini

noftri Mater amantiffima atqu

e votorum

fe fuorum factam effe

bi gratulatur; concinit Sereniffima

compotem,impenfe & in finu fi

LUDOVICA ANNA

FRANCISCA , Àvia; in

communionem gaudiorum veniunt Sere

niffimi Fratres LUDO-

VICUS, & FRIDERICUS atque Sereniffima Soror

AUGU-

STA, quid? quod familiz regiz

, ele&orales, principales pex

totam Germaniam immo Eur

opam

fparfz longe florentiffima:.

taceresne EBERHARD

INA? annon in tanto gaudio, in.

Quid?

tanta maj

orum minorumque in tanta populorum exultatione

latitiae orationibus, tympanis,

fidibus , cymbalis fignificationem

daretis Mufze Neccarides ? Immo loquimur ,

immo exultamus

immo ex intimo

gaudio, immo apprecamut fauftiffima gmpia ,

,, Pe&grc

"f

7

— X CoD MA

pedore aCclafnamus antiquum illud: Feliciter !V feliciter ! Ju.fïit

me votorum fuorum longe calidiffimorum interpretem 'agere

Senatus Academicus, jubet, qua in conípe&u noftro eft arredtis

auribus Univerfitas. Sed o ! utinam , utinam ad tam arduam

provinciam, quam repetitis vicibus, ut noftis , füm deprecatus,

elegiffetis Oratorem , non autem Theologum. |Dabitis hoc mihi

Auditores tantam effe hujus diei majeftatem, tantum fplendorem,

tantum fulgur, ut vel diferti(fimus atque exquifitiffimus Orator

illud ne cogitando quidem affequi, nedum ferre, nedum verbis

queat efferre.

uid igitur de me fiet Theologo? qui, fi etiam,

quod pracfifcini dixerim , fcientiis quibusdam incubii, nunquam

tamen per omnem vitam ne primam quidem & ptróletariam

Oratoriz occafionis & fcopi defe&u dedi operam.

Itaque tace-

re jubet me mea in dicendo infantia atque plane inexcultus & in

hacpalaftra proríus inexercitatus animus. Silentium mihi impe-

rat, meutemqQue mzam percellit rci gravitas, diei majeftas,

foederis Connubialis Principum nobis impérantium fingulari-

Linguam compefícere fuadet tantus

tas, feítique folennitas.

auditorum confluxus, tot dodiílimorum Virorum przfentia,

tanta omnium gaudio exultantium expettatio.

Verum eninm

vero os mihi aperit, pe&tus meum inflammat linguamque

refolvit pietas, quam Sereniffimo Patriz Patri, quam Sereniffima

Patria Matri debemus devotio , jubet loqui, qux à fübditis jure

optimo poftulatur fubmifTio. Cur enim non preces ardentiffimas

funderem Sacerdos? cur in vota non ruerem communia immo

fingularia, cui id officii hodie impofitum eft fingulariter ? Lo-

qui nos jubet immenía Clementiflimi noftri Principis gratia, ta-

cere non finunt ingentia beneficia, quibus Nutritius hic nofter

munificentiffimus hanc' Academiam, hunc Senatum, vos otm-

nes & me cumprimis hactenus affecit gratiofiffime! — Denique

nec filere me patitur Ampl. Patres, quod mihi dediftis manda-

tum , quo nullum zquius, nullum juítius, cui preftando malo

Itaque eloquar, an fileam ?

videri impar, quam inobediens.

immo eloquar, fed balbutiens, fed tremulus , fed lingua titu-

bans, veftra tamen füffultus patientia. Eloquar gaudia eminen-

tiffimi hujus fefti , cloquar felicitatem connubii fauftiffimi &

conjun&ionis Brandenburgica ac Wirtembergicze &, ne fine ordi-

neincedat mea oratio, edifferam primo felicitatem antiquam , fe-

cundo hodiernam hujus exoptatiífima: Conjundionis atque piis

votis & precibus panegyri huic, uti par eft, imponam colopho-

ovo4

nem, Non -þft Aud. cur veftram

attcnti?ncm phglcracis pr

2

cem

j

L

T

6

Gs Co) u

em verbis, non eít, cur hac vice veftrum favorem procaciter

expofcam ; ipía res, ipfa folennitas, ipà devotio vobis id impo-

nit officii & veftram efflagitat patientiam: favebitisinre tam gravi

éx debito veítris Principibus, favebitis auguftiffimo huic con-

nubio, in quo przcipua noftra fita eft felicitas. Adefte igitur ani-

mis, adefte devotione, quotquot adeftis corporibus atque in tan-

à

E fc&ivitage jubilate , plaqditc, latamini.

3**

*

»* *

*

* o*

*

oftri Duciï ac Domini

pa Á ekeng[z'mz' E

DOMINE

LEGATE

SPLENDIDISSIME,

O

QUISQUE. TITULO DECENTIS-

!

AUDIT»ORES SU

SIME COMPELLANDI!

Elicitatem connubii & Xconjun&ionis Seferiifïimæ Domus

Brandenburgicae & Wirtembergice edo&urus, non afcen-

dam ad origines auguftiffimarum harum familiarum re-

gnorumque tanta antiquitate, tanta canitie pra:fulgenti-

um, ut nulla ne exporredi

d

ima quidem hominum memoria

eam cogitando affequi, nulla accurata licet mathefis calculorum

computatione eam emetiri, nulla ne exquifitiffima quidem hi-

- ftoricorum induftria ad ejus eniti queat initia.. Quod in maximis

. & admirandis Cocli corporibus planetis contingere videmus, ut,

.quo quisque à confpe&u noftro eft remotior, quo locatus füpe-

rior, eo etiam fit auguftior, co magis reliqua corpora omnia in-

genti fua magnitudine infinitis fere poft fe relinquat para(angis :

idem quoque ufü venit in Sereniífimis his familiis, quz fua pri-

mordia adeo antiquis debent temporibus , longeve remotiffimis,

ut quo magis hos Soles contuemur , eo magis fplendor corum

- altisime corufcans nos debilitet , . obnubiletque. Quodfi enim

de primis Sereniffimz gentis Brandenburgice conditoribus & lu-

minibus , de mirabili ejusïpropag'ationc , de continua ejus ferie

- felicitate usque ad hànc noítram «tatem, quodfi de Comiti-

"bus Altorffianis, de Welfis , de Ravensburgi Dynaftis, de Zol-

leranis, vicinis noftris, de Columniis five Camillis Romanis, de

..Marchionibus Ferrariz , de Ducibus Bavarie, de Burggraviis

— Norimbergenfibus, de Brandenburgicis Ele&oribus & nunc Re-

-gibus Boruüffiz, de tota illa linea collaterali, in qua olim jam

rCs-

egia quoque & Impcratoriav-*iqonfpiciebantur ornatnenta ,

N

quc

|

- |

?

— AKSR (o) WEMET

quc"'gc&*'æ fempiterna memoria celebrandas; qüodfïï-r; inquärn,

de his dicere occiperem, nz audaciz, na temeritatis mihi nota

jure merioque à quovis inureretur? Wirtembergiavero noftrze,

dulciffimz Patriz, res; etfi videri queant nobis notiores; faltem effe

debeant,tanta tàmen etiam nitentantiquitate, quam ad fnille annos

nuperexporreximus, utfi deorigineregia Baronurn Beutelfpacen-

fium, Comitum Wirtembergicorum," Comitum 'Calvenfium,

Comitum Uracenfium , Coómitum Gróningenfium ,' : Comitum

Lóvvenfteinenfium , Palatinorum "Tubingenfium ; .. Comitum

Montispeligardenfium ,. Ducum omnium harum terrarum Wir-

tembergicarum & Teccenfium, quod fi de cognationeSereniffimae

hujus Domus cum univería Europa verba facere aggrederer, dies

me potius, quam dicendi materia effet defedtura, ^ Non »afcen-

dam eo usque, ne.praceps ferat, majeftate territus; imbecilli-

tatis confcientia ta&us atque rerum auguíliffimarum profunditfi-

marumque magnitudine aeque obruütus ac curtiffima mez fcien-

tiz penuria proítratus. - Solummodo iis, qua ad connubii felici-

tatem eamque antiquam Sereniffimarum harum faimiliarum fa-

ciunt, paululum immorabor. 'Quatuor integra elapía fünt fe-

cula, ne longius excurram, ex quo connubii vinculo; quo non

oteft dari arctius,nullum fuavius, inter fe nexae funt Domus Augu-

ftiffima Brandenburgica & Wirtembereica: 'Te excitabo BRIGLT-

TAM,velaliis GUTTAM, exgente Afcanica HERMANNIII. Lon-

ei Marggravii Brandenburgici atque ANNZE nat ALBERTTIL Im-

peratoris filiam , qu& nobis feliciffimo partu enixa es ELISA-

BETHAM : O ELISAB ETH AM ^$ poft' quatuor. fecula

in Serenifsimanoftra Sponfa Regiatedivivam, nubentem llluftri£

fimo Principi EBERHARDO VIL. Wirtembergiz & Montispeli-

ardi Comiti Regenti, ex regimine plusquam femifeculari & re-

bus tortifsime geftis in tota Germania celeberrimo. ^ Qui fenex

3

venerabilis gentem Brandenburgicamtanto complexus eft amore;

ut nuptias etiam conciliaverit vivus adhuc inter nepotem füum

&Succefflorem EBERHAR DUM VI

:

I M

r

Titem at

tque alteram

ELISABETHAM, JOHANNIS III.' Buregeravii Notimbergenfis;

& MARGARETELE natz Imperatoris CAROLIIV. filiam, ex

quibus ftemmatibus & fanguine Cafáreo tota profapia latifsire

extenfa & Brandenburgica

Wirtembergica hodienuni florentif: '

fima proficifcitur. - Quod enim in fluminibus videre eft, üt, quo,

longius à füia origine progrediuntur, eo majora capiant dugmen-

ta atque ad eam fxpius deveniant magnitudinem , quz limitum

in familiis illufttibus ; & cum-

eft expers ; illud ctiam ufü venit

B

. primis

T

m

*

iESG'i- (o0) X55 —

'primis ;cdfifþicicndüm fe dedit

in Serenifsimis Dornibus Brad—

denburgicis & Wirtembergicis.

Ill praefertim adeo amplitudine,

adeo potentia & dignitate excreverunt, ut iis fü

prema poft Im-

peratoriam in Germania noftra acceflerit majeítas nimirum Ele-

&toralis; - Wirtembergia: vero proxime accedens antiqua Ducalis.

Quoautem fa&z funt potentiores, quo floridiores eo crebrioribus

& conjundioribus nuptiis felicitatis fuz dederunt fignificationem,

Tereferam Dux prime, EBERHARDE Magnanime, qui Domui

'Tuz Serenifsima eum florem , eam dignitatem, qua hodieque

audet, intulifti, qui inter felicitatis 'Tuze praecipuas partes nur

meraíti nuptias ,

-cum BARBARA LUDOVICI GONZAGA,

Marchionis Mant

uani & BARBARJE Marggraviz Brandenbur-

gicz ex JOHANNE Alchymitta filia initas , quibus nihil prater

rtuna denegavit.. Te referam , Dux fecun-

prolem fuperftitem fo

ui matrimonio Tibi junxifti ELISABE-

de EBERHARDE,

'THAM ALBERTI ALCIBIADIS Germanici Ele&oris & Marg-

ravii Brandenburgici filiam &

JOHANNIS MAGNI CICERO-

NIS Germanici fororem , atque utina

m hac felicitate potuifles

digne perfrui.

'Te inprimis referam, Dux CHRISTOPHORE,

Princeps incomparab

ilis, qui perditas fere res Patris Tui imper-

territí Herois ULRICI fapientifsime reparafti ,

qui afflictifsimae

Patriz quietem priftinumque nitorem dedifti , qui optimis legi-

bus & inftitutis, quibus hodieque noftra falus nititur, nobis qu-

1

xilio fuift

tantamque nominis celebritatem tibi comparafti, ut

ptop

ter a

dmirabilem tuam fapientiam ipfa Gallia proh! quantum

Sed 1mnaluifti

regnu

m Te ad (üfcipiendum regimen evocaverit,

dilectifsimae tua

Conjugi ANN/E MARLE, GEORGII Marggra-

vii Brandenburgici Onoldini, qui propter fummam pietatem pii

]*

c

oenomine venit, adharefcere, quae à magnanimitate & pictate,

A Patre haereditario jure accepta, celebratifsima Princeps torum

CHRISTOPHORI duodecim liberorum corona foecun-

Magni

davit,

:

in filio poftea fuperftite unico LUDOVICO quoad ma-

uare ad Te venerabundus accedo

(culos proh! fata extin&am.

FRIDERICE Sator & Stator

familite Wirtembergicaee usque ad

nos felicifsime propagata &, quod omnes p

tecibus indefefsis à

Deo efflagitamus ;

ad finem mundi usque perduraturz.

Haud

poftrem

i

aGloriz D

omus tuz facta eft accefsio auguíto connubio

filii 'Tui

j

JOHANNIS FRIDERICI , Ducis & Succefforis, cum

BARB

À

RA SOPHIA, filia Sereni(simi Ele&oris Brandenburgici

enburgicz

OACHIMI FRIDERICI & CATHARINJE Brand

ibus Bran-

Cuüginäri*üs;q'uo ipfo Wirtembgrgia noftracum Ele&or

enburgicis

]

—

D

,

aj ( 0) dGS.

burgicig JOACHIMIS

; uorum ob res geftas ädmifrabilcs nulla

ungquam ztas oblivifcetur , JOACHIMI 1. Neftoris Germanici,

JOACHIMIII. He&oris Germanici , ALBERTI Ele&oris Mo-

gun

tini , ut reliquos taceam, in ardtiffimam venit connexionem,

hucusque continuatam. . Namque Filia Divi FRIDERICI EVA

CHAISTINA nupfit JOHANNI GEORGIO , Marggravio Bran-

denburgico Jegerndorffenfi, & filius alter LUDOVICUS FRI-

DERICUS , harum terrarum. quondam Adminiíftrator non

tantum conjugem venerabatur ELISABETHAM MAGDALE-

NAM, MAGDALENJE natz JOHANNIS GEORGII, Ele&o-

ris Brandenburgici filiam , fed etiam nuptui dabat filiam fuam

HENRICAM LUDOVICAM, ALBERTO Marggravio Bran-

denburgico Onoldino Regenti. |Cumprimis vero lu mihi me

morandus es, EBERHARDE Tertie, Princeps Wirtembergiz

zternum defiderande, qui filiam tuam primogenitamSOPHIAM

LUDOVICAM felici connubio elocafti Principi optimo CHRI-

STIANO ERNESTO, Marggravio Brandenburgico Byruthino

Regenti,.

eoque ipfo vinculum, quod hodie ar&atur, fauftiffime

nexuifti. Eadem felicitate gavifus eft Tuus filius FRIDERICUS

CAROLUS proh! quantus Princeps & Heros, de quo nihil,

uam pauca dicere praeftat , qui intime fe conjunxit cum altera

fami

H

lia Brandenburgica Onoldina, in torum adfcifcens, ELEO-

NORAM JULIANAM , laudatiffimi ALBERTI Brandenburgici

Onoldini filiam , cujus clementitfimz Principis Oratia & alloquio

nos etiam adhuc in primitiis noftris ecclefiafticis Stuttgardie

fruitos effe, latamur,

uzve tam felix fuit, ut filiam unicam

CHRISTINAM CHARLOTTAM matrimonio jun&am viderit

fauftiffimo cum WILHELMO FRIDERICO Marggravio Onol-

dino Reg

ente, qua Mater erat optima Sereniffimi hodie Regen-

tis Marggravii

Onoldini CAROLI FRIDERICI WILHELMI,

juem Deus cum Filio fervet unico. — Nec reticendum eft denique

uftum matrimonium, quod intercefferat inter Regiam Prire

aug

HENRICAM MARIAM & FRIDERICUM LUDOVI-

cip em

CUM

, EBERHARDI LUDOVICI & JOHANN/E ELISABE-

'THJE Badenfis, per Dei gratiam hodieque füperftitis, Filium,

Principem haredem, .fed primaturo hujus obitu folutum ,

reli&a filia unica LUDOVICA FRIDERICA, quz nupfit

FRIDERICO Principi Heredi Meclenburgico , quibus Deus

faveat, quove matrimonio bonis aufpiciis prima vice , uti nunc

altera , cum domo quoque Brandenburgica Regia copulata fuit

*

noftra Wirtembergia.

| Bz]

Verum

| B

iO

,'8S98 ( 0) S5&

Verum enim vero quld anthua «& præterlta confectamur,

quibus praentia & hodierna praíto funt ,

gaudii, felicitatis &

tripudii ingentem & inexhauftam dantia materiem? Adalterum

itaque Aud. Hon. atque illud pracipuum orationis mez perveni

argumcntum felicitatem fecundo hodiernam connubii & con-

jun&tionis Brandenburgica & Wirtembergice brevi fermone, qua

volumina po&ularct , edifferturus.

Heic vero animus ftupet !

neque enim in füummis tantum doloribus, fed etiam in extremis

gaudiis obftupefcimus , atque lingua confiftit admirabunda; con-

tuens fupremum felicitatis apicem in nuptiis hodiernis Sereniffima

Pindps ELISABETH/E. ERIDERIC/E

SOPHI fE cum Scrcmfïïmo atquePotentiffimo noítro Duce

CAROLO Q*æ enim unquam fuit Sponfa adeo ex-

cellens, adeo illuftris , adeo dile&a, qua cum hac. noftra com-

poni, nedum ci poffit praferri? qu& adeo omnes cognominum

fuorum religionis praíertim in fanctiffime fervando jurisjurandi

connubialis facramento, hodie inito, fapientiae admirandas, con-

cordiz & pacis amabilis numeros explet & exfuperat, ut parem

non habeat.

Non jam eít, cur ad familiam Regiam , cui proxi-

me acceptum refert ortum fuum ; quamquam mter omnes Eu-

ropz Potentatus tantum emineat,

QJantum lenta folent inter viburna cuprefïi,

iterum iterumque provocemus, non eft, cur naícendi fortem fe-

licitatemque, filiam quippe Summorum Prmc1pum unicam, non

eft , cur, quz forte cum aliis communia habet, celebremus, cum

proprio eoque admirabili eoque incomparabili gaudeat fplendo-

re, omnes , quotquot funt Virgines , infinities poft fe relinquens

virtute, præ&antla, eminentia.

'Tanta enim eft gratia , tanta

affabilitate, tanta humanitate , tanta clementia, tanta verecun-

dia, tanta in Deum pletatc, à Parentibus &Ma]orlbus, inter

quos 1unt, qUI plorum nomlnc xar &ex»v Veniunt, accepta, tanto

ut rem verbo comple&ar , ftipata eft virtutum choro, ut non

tantum nulla ei deficiat, fed ut omnes etiam in fümmo poffideat

faftigio.

Intuemini. hanc imaginem pulcerrimam, dono abs me

acceptam, confpicite, qui omnes charites, omnes grátia, omnes

4' |

veneres in ea convenctint, admlramlm oris amocenitatem , gena-

rum venu(tatem , narium leporem, frontis ferenitatem, colorera

faciei nive candidiorem ,. rubore temperatum , oculos ignes ju-

cundifTimos fpirantes, totius capmstormoütatcm, totius corpo-

ris

""

'æ*gää' Co5 W5

1r

EUR

fis & artuum omnium nitorem & temperiem,' þroþce'ritateïn Fu ra

&tatem excrefcentem , talem afpectum, talem habitum, qui pul-

chritudine incomparabili & inimitabili formofiffimis etiam pal-

mam longiffime pratipit. Neque tamen Sponfa hacSereniffima

minus, immo magis adhuc fplendet interius, ingenio exornata ca-

paciffimo , divino pradita intelle&u, memoria valens tenaciffima

atque imaginandi facultate, iis jam exculta artibus & fcientiis ea-

rumqueamore, quz genus mafculinum in pudorem poflunt con-

jicere.. Et quid dicam de Voluntate optima, de propenfione

omnibus & prafertim miferis fuccurrendi promtiffima, de amore

in Sereniffimos Parentes Sponfumque ineffabili, de affectibus in

bonum tenerrimis? Eja! nimisne dixi? Minime, quin parum,

quin admodum parum, neque relaturus omnia:

Si mihi fint centum lingua: fint oraque centum.

ö!C

AROLE O! fdiciffimeSponfe, qui tam divinam nadtus

es Sponfàm, Sponíam non nifi dignam CAROLO. Nihil à

veritate alienum aflero, nihil, quod non omnium veftrum Aud.

Hon. nitatur fuffiagatione,fiin CAROLUM noítrum omnes Sum-

mi Principis virtutes confluxifle, affirmavero.

Quis enim gratio-

fior, quis amabilior, quis clementior CAROE.O i qui omni-

bus füis optime cupit, qui fingulis benefacit, qui invitus punit;

non etatiis & beneficiis fuos accumulet.

qui nullum diem , immo ne horam quidem pratermittit , qua

Quis prudentior,

quis

ad fceptrum gerendum aptior CAROL(O?

. qui jam ante lu-

ftrum, cum vix annorum effet quindecim , tanta fümmi intelle-

&us, tanta fapientiz, tanta virtutis heroiczae atque artis bene re-

gendi documenta dedit, ut Regis , quo Europa non habet fà

pien-f

tiorem, oppido meruerit approbationem, quintantum am

orem,

ut eo nuperus Imperator CAROLUS VII. gloriofiff. memoriz ad

veniam aetatis ei concedendam in tam tenera ztate fu

etit permo-

fus

Quis bonarum artium,

literarum & fcientiarum ftudiofior,

quis eis faventior noftro CAR OL /O? qui non tantum Bero.

lini, in Principe Gymnafio totius Germaniz, ipfe literis huma-

nioribus linguisque indefeffüs incubuit, fed etiam , ex quo ad nos

feliciter fa&us eít redux ; illico id operam dedit , ut (tudia magis

ápud nos efflorefcerent atque füb providis ipfius aufpiciis latius

proveherentur. Meminiftis, Ampliffimi Senatores, qui, cum

homagium przftaretur, in Aula noftra füperiore ad bafia &

uantaà

oícula d;xtræ Gratiomïïrnj þDrLleiS mc';:um güis/ admiffi ; q

/

" Oris

||

12

Eeub (o) m

oris füuavitate, quanta gr'avitate nobis kAcadcmiam-ha'nc com-

mendaverit & quanta liberalitate (üam nobis gratiam fit pollicitus,

cumulatiffime ha&enus praftitam & , quod plane confidimus,

porro clementifTime effundendam.

Quis denique politior, quis

formofior, quis humanior , quis temperantior , quis frugalior,

CAROLO: qui in omnibus his virtutibus neminem habet

zqualem, nifi fuam ELISABE/'THAM. — O! par admi-

rabile, O ! omnis felicitatis genere affluentiffirnuum. — Quid enim

ad felicitatem hujus connubii adhuc accedere poteft magis, quam

Sereniffimorum Parentum hodieque, quz Dei immenta eft gra-

tia, fuperftitum .Aviarumque gloria, celebritas, majeftas, illo-

rumque prafentia.

Namque jucundifTimis veftris nuptiis , O!

feliciffimi Conjuges affiftunt gaudentes Regia Sponf& Mater Se-

reniffima FRIDERICA SOPHIA WILHELMINA atque Mater

Sponfi Sereniffhrma MARIA AUGUSTA, nec non letabun-

dus Pater, FRIDERICUS, O' felicitatem. Affiftunt Aviz Re-

gia & Sereniffima affe&u, Spiritu, precibus. O ! felices Paren-

tes, quibus tam cara tamque rara contigit foboles unica, tam

felici jun&a vinculo connubiali O'! fedix FRIDERICA SO-

PHIA WILHELMINA, Princeps Regia, quaeFiliam na&a es

unicam, virtutum Tuarum Regiarum ex affe heredem , qux

educationis fapientiffima tam eximios hodie oftentat fru&tus &

materna legit veftigia illuftriffima. | Vere'es SOPHIA noftrz

atatis Philofopha, qua cum virtutibus regiis reliquis magnani-

titate, majefítate, prudentia, clementia, gratia conjunxifti bo-

narum literarum amorem ac Philofophiz íftudium , ut non tan-

tum cum Sereniffimo Tuo Conjuge veluti altera noftra MECH-

'ILDIS novam eamque celeberrimam Academiam Erlangen-

fem conftitueris, fed etiam in eadem Prafidem egeris & de rebus

valde arduis difputans, acumine, facundia, fcientia omnes atto-

nitos & in ífummam atque venerabundam admirationem raptos

dederis. Digniífima progenies$OPHIARUM propterrariffimam

fapientiam in toto orbe celeberrimarum, praefertim Sereniífima

Matris Tuz Regineg SOPHIZE DOROTHEAZ , coclitus da-

tz, qua ícientiarum amorem communem habet cum Fratre

Sereniffimo GEORGIO II. Angliz Rege, nuperrime à nova fua

Academia Oóttingenfi florentiffima fummis gaudiis & jubilis ex-

cepto. Et quid de Te dicam Princeps Auguítiffima MARIA

AUGUSTA, Patriz Mater clementi(fima ?

uis eft inter nos

non tantum fexus foeminei, fed etiam Virilis, cui non pracellas,

mper-

quem non longiffimis pofg Tc k;linquas parafangis ? Co

tiffi-

X

XeSe ( 02 365

-

tifima loquor & vos cumprimis , Patres Academici, divinum

Principis ingenium noftis, noftis eloquentiam prorfus incompa-

rabilem, tantamque ut, quibus ea frui contingit , in ftuporem

prorfus rapiantur, noftis humanitatem fümmam, noftis gratiam

inexhauftam & nemini non patentem. Nemo eft veftrum O!

Patres, qui non aliquoties , pauci, qui non fiepius facundiffimo

& gratiofiffimo hujus Principis gavi(us fit alloquio, qui ejus gra-

tiz non fingularia perfenferit documenta.

uoties jam dignata

cít noftras invifere Mufías , quoties de rebus graviffimis, uti

nullum fere eft fcientiarum genus, cujus non habeat notitiam

atque experientiam , cum nullo Panfopho comparandam,

difleruit atque cas eloquentiffime peroravit, immo Socratice

etiam nobiscum in adibus noftris Academicis convivari, non

fuit dedignata. Dulcedine etiamnum perfundimur , in memo-

riam revocantes eloquia illa melle fuaviora, ex facundiffimo

Tuo ore O! Princeps promanantia, cum Opponentem apud

nos ageres in Auditorio publico & in graviffima re Medica du-

bia proponeres ingeniofiffima, fpeciofiffima , folidifima. .O !

felix Eberhardina, qua fimile exemplum inde ufque ab Origi-

ne Tua antiquiffima habuifti nullum , neque facile habitura es

in pofterum, nifi fortean in Sapientiffima Tua EjLJISABE-

TIHA. O! &licem nobiftum BLISABETH AM,

qua in nuptiis fuis fauftiffimis prafentem, viventem, latantem

videt & veneratur Sereniffimum FRIDERICUM Marggravium

Brandenburgicum Byruthinum & Culmbachicum, Patrem opti-

mum, Patrem gratiofiffimum, Dominum noftrum clementiffi-

mum. O! FRIDERICE, ipfàmet gratia.. Quis enim un-

quam triftis à Te receffit, quis in quocunque etiam negotio non

auditus patienti(fime, quis verbis, fa&is, beneficiis non adjutus

benigniffime, quis gratiis non eft accumulatus largiffime? Ama-

bilitatem Tuam omnes predicant, humanitatem efferunt, cle-

mentiam admirantut , charites dilaudant,

quas largiffimo cum

foenore omnes effudifti in Filiam 'Tuam u

nicam amantiffimam

O ! amantiffimam ELISABETHAM ER

IDERI-

CAM SOPHIAM. Quis cogitando affequi, nedum verbis

poteft efari, quid Tibi O! Princeps Mufze debeant, qui, quod

dudum animo.fuo agitarunt Majores Tui, quod defiderarunt

Agnati, fed perficere nequiverunt, folus confümmafti , vicinam

nobis fororem Erlangam efformando ,

uam dodGiffimis atque

celeberrimis do&toribus cxornaüj » fapientifsimis legibus & infti-

À

tutis

-

-

"

14

ao c'o) ag

r

tutis inftruxifti, immenfis locupletafti reditibus, ,ædiüþiis donafti

fplendidis, verbo nihil ei ad gratiam fecifti reliqui.. O ! fa&tum

preclarum, O! inftitutum , quod auguftiffimum nomen Tuum

immaortalitati adícribet. .Plaudite nobifcum Mufz Erlangenfes

atquein nuptiis Filiae uniczeSerenifsimi V eftri Nutritii optima ver-

ba, vota, preces fundite, accinite nobifcum O! FRIDERICE :

Semper honos nomenque Tuum laudesque manebunt.

. Atque O ! utinam, utinam, (heic enim premo alto corde

dolorem ,) utinam gaudiis his, adeffe & in corum devenire

offes communionem CAROLE ALEXANDER;, O! defidera-

tifsime Princeps, O! Pater Patriz & Serenifsimi Sponfi aman-

tifsime.

Heros invi&ifsimus, heros incomparabilis, heros, cu-

jus praclarifsime gefta nunquam oblivifcetur Germania, immo

univerfa Europa , Princeps toto orbo celebratifsimus, Dux Sum-

mus, ad cujus vel folum nomer afpe&umque hoftes tremuc-

runt, Pater optimus, quiliberos fuos tenerrimo profecutus eft

amore, in nuptiis Primogeniti fui Filii, . quibus prater ipfum ni-

hil ad felicitatem deeft, defideratur o! defideratur ; quis talia

fando media inter gaudia temperet à lachrymis ? Sed vifum ita eft

Deo, cui refragari eft nefas atque ja&uram irreparabilem, quan-

ue in fe paternas füfcepit Serenifsimus

tum pote, refarfit curasq

atque longe Potentifsimus

FRIDERICUS Rex Borufsiz & Ele-

&or Brandenburgiz , feculi noftri, quod iterum iterumque dico,

iniraculum. Lleic ftupet calamus , heic heret lingua! . Quid

enim? an laudare aufim FRIDERICUM Borufsize Regem! quem

fi omnes confluerent Philofophi , Jureconfulti, Rhetores , Ora-

tores, Milites efferre fatis non poffent, Regum Aquilam ; Philo-

]urcconfultmum Antefi gnanutm, Martis

fophorum Principem,;

Primogenitum, qui cum ftup

ore omnium in bellis (uis gravi(si-

difcriminibus maximis prae-

mis, in przeliis fuis cruentifsimis , in

fens perpetuo nunquam devi&us ,

fed femper Victor deceffit,

qui,

ex quo paululum na&us eft quictis;

cogitationes fuas & cu-

quod

ras

fapientiffimas ad emendandum ]Jus convertit, atque,

totidem fumma ingenia per tranfenna

m viderunt quidem , fed

d quod . corrigere nequi-

non penetrarunt, de quo quefti funt, fe

verunt,. de remediis quidem cog

"

itarunt ,

fed fruftra fuetunt, illud

mus per

fecit FRIDERICUS , Rex Bo-

unus folus perfpicaciffi

!

C AROLE ; qüi tantum fequc-

rüfsiæ. O' Te felicem

ris Magiftrum,

.O! nuptias Tuas omnibus nureris abfolutas &

felicisimas cum. Auguítifsima Domo Brande

nburgica Regia &

lïrigcipali hodie,ïn4 perpetuum corpulatgasæ.

EXCEL-

—

&.

X Co) w

I$

EXCELLEN'TAS$IME

. DOMINE LEGATE,

HONOR ATISSLIAI

AUDITORES!

Quid itaque jam füperat, quam ut in gratulationes, quäm'

utin vota, quam ut in preces devotifsimas difluamus? Princi

-

pio

omnium 'Tibi Auguftifsima. Princeps ELE S ABETH

av

FRIDERICA, SOPHIA , fauftifsimum hoc con-

jugiurh cum Serenifsimo noftro Patriz Patre C AROLO

ex intimis pecorum medullis gratulamur.

Accede ad nos la-

tifsima, vive apud nos felicifsima , vige & in propagines abi in-

numeras foecundifsima, Eo thalamum ' conícendis autumno,

ui ubertate, praítantia & bonitate paucifsimos habct fimiles,

quidni liceat nobis ominari feliciter, fore, ut eandem foecundi-

tatem fertilitatemque illatura fis Domui Wirtembergice, quidni

auguraremur , fore, ut futuro iterum autumno & vertentibus

alis de nato ex Te Principe nafcendisque porro filiis & filiabus

immo etiam nepotibus & neptibus gaudere Tecum queat Wir-

tembergia? Religiofitate nobis omnibus prais exemplum O!

ELIS ABE]H A , pacem adfers, concilias , confervas,

promoVes O! FRäDERlC A, fapientia perfundis totius

Charitiniz noftra: latifundia O ! SOPHI A Sifte Clypeos,

clypeos Brandenburgicos & Wirtembergicos , fifte Aquilam

quadruplicem ,. immo quintuplicem, fifte Leones, uti inde à

feculis immemorabilibus celeberrimos , fic in ormne a&vum forti-

tudine, geítis heroicis, fama omnium fermonibus perenni us-

quequaque perduraturos.

Creícas in mille millia & poffideat

femen Tuum portas inimicorum fuorum. — Deus Patris Tui erit

adjutor Tuus & omnipotens benedicet Tibi, benedi&ionibus

caeli defüper , benedictionibus abyffi, jacentis deorfum, benedi-

&ionibus uberum , fit Tibi Sponfoque Tuo unus Deus & unus

populus, fis benedicta Domini in tempore & aternitate.

Pro-

ximum eft, ut Tibi gratulemur atque venerabundi ad genua Tua

provolvamur, Sereniffime C AROLE, Pater, non folum

Patriz, fed etiam O'! dulce O! defideratiffimumnomen PATER-

FAMILIAS. .. Quas Tibi non dicam, vel referemus» vel agemus,

votorum

fed vel habebimus gratias, quod *deüd;riorum , quod

omniung

P

li

4

16

X (o) We.

omnium fübditorum Tuorum memor, ad nuptias cum Serenif-

fima Tua Sponfa perficiendas animum applicuifti atque adeo in

fpem nos conjecifti, fore, ut gentem Tuam, quz ad paucos re-

diüt, feliciffime propágaturus & falutem regionum Tuarum,

quz in fobole mafcula, nunquam defutura , oppido eft fita, fis

promoturus. O! quam nobis gratulabimur, quam in finu gau-

debimus , fi tam nobis licebit effe felicibus , ut fama ad nos fit

perventura, CAROLO

noftro c/xk fe& ELISABETHA

CAROLUS Effï non fit, cut

natus praefto eft Succeflor

multum tribuamus ominibus, is tamen fxpe rerum eft fitus, qui

plus, quam alias; felicitatis & bonorum portendit. Ea nunc

tzdarum Tuarum , CAROLE inc'omparabilis , videtur effe

conditio.

Namque in illud incidunt tempus, quo bello acerri-

mo finis imponitur exoptatiffimus, bello, quod inter pracipuos

