LXV9a_fol_41

!l

LÁ

. RECTO

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS.

L.

3.

NB

[ — s

——X

C 33

,

Z JIF

ELANUS

AE L

/)

Jli

N

d

s

K

J

fiy

//s

t

: zä.j

Unquam auguftius literæ.-, quäm in Relgum .pur -

ra Principumque Sceptris effulgent.

Habent

CUR

quidem illa honorem meritó tanquam à latere

comitem :

mv

fed eum quo nutu, quibus fuf-

fragiis, adjungent fibi, Magnatum fi tollas favo-

rem? Summme inter ea, qua mundus aftimat, coli à $uzimiatibus

volunt, neque felicior illis obtingere poteft fors, quàm , cüm in

Mufarum confortia defcendunt terreftres illi Dii,

Haud ignorare

oteftis , Cives Academici, quorfüm haec collineent , neque opus

;

abetis, ut vel é fumofa Romanorum híftoria fiftamus vobis Mar-

cos Aurelios, Vefpafianos, Trajanos; velérecentiore CAROLOS

Magnum illum atque Quintum, vel alios quoscunque,

Sufficiant

vobis Exempla dormeftica longe illis illuftriora

longé auguftiora.

QUOD enim FELIX FAUSTUMQUE SIT! lat

um vobis hodie re-

ferimus nuntium, non novum quidem illud, aut longa fpe antici-

andum, fed.tale, quod ipfimet manibus palpatis , oculis ufürpatis,

intimoque animi feníuü deguftatis.

Rediit é terris peregrinis Spes

olim patri&e, nunc ejusdem feliciffimum complementum: amor

OMI-

-(ub ditorum , deliciae civium : SERENISSIMUS PRINCEPS ac D

NUS,

NUS, DOMINUQ C AROLUS , duem Primcipen Here-

ditarium exofculati ha&tenus füimus, nunc Dzcenm noftrum füfpici-

mus ac veneramur.-

In quascunque partes aciem mentis noftras

um Principum IWirtembergie fangui-

verfemus , " atque five antiqu

nem meditationi noftra

^

fub

iiciamus , five Mavortium SERENISSIMI

CAROLI ALEXANDRI animum

quondam PRINCIPIS

praefentem nobis fiftamus, (ive denique SERENISSIM/E non minus

MARLE AUGUST/E noftre, & hüjus quidem egregiee li-

terarum fautricis divinas animi dotes pia mente recolamus;

VIX

fane perfe&tius quidquam noftro Principe vel efformare potuit na-

tura, vel fuavius indul ere divina ;bonitas,

Congratulata fibi

profe&o fuit univéría Patria de pretiofiffimo hoc pignore, quous-

que id praefens in oculis ferre illi licuit. Faétum tamen eft non fine

Divino confilio, utSereniffimus nofter Princeps unà cum Biga CeZ-

: Iimorum Fratrum abhinc biennio Berolinum concederet, au-

lam puta illam cum Wirtembergica noftra arcto feedere jam an-

tea conjunctam, Regem ibidem in toga & fago plané incompara-

bilem impenfé veneratus, ab eodem veró non minus deamatus,

virtutumque füarum, Principe adultioris jam setatis digniffima-

rum, à fagacioribus quibuscunque rerum aftimatoribus juftifli-

mum ferens pretium.

Graviter fYimé nec fine intimo doloris

fenfu ferre poterat hanc temporis intercapedinem Teccia , nifi

optimé affervatum noviffet füum Cimelium: nifi commodatum

faltem, non donatum, probe intellexiffet: nifi denique magno cum

foenore glorieque incremento hifce diebus idem denuó accepiffet.

Neque fané defuerunt vota calidiffima pro Salute Optimi Princi-

is: non defuerunt mille füfpiria ac defideria recuperaüdi illum , qui

vixdum difcefferat, in plaufus nunc & jubila cumulatiffime conver-

fa.

Atque uti Auguftini votam quondam fuit: Pgifle Romam

in Flore; ita noftra huic' füccedanea talia hactenus erant: Videre

Sereni]]mum noftrum Principem Hereditarimm, néc. minus par

Principum Fratrum, DN. LUDOVICUM & DN. FRIDERICUM

in pattiam feliciter reduces: videre univerfüm cum Patria orna-

mentis Teccium hunc orbem in lztitiarum triumphis florentern.

Et ecce nec votis hifce füa defuere faventia fata.

Ex quo nem-

pe Ducalis illa Fratrum triga 6 Paternis alias in oras dimiffa eft

ditionibus; ex quo medio ín itinerum curíü feliciter progreffa ;

ex quo füum in Patriam nutu Divino meditata faufteque emen-

fa eft regreffüm; exquo tot infüper votis, precibus ac defideriis

indivulfi nos adhafimus fatellites & pediffequi; proh! quanto

tandem cum gaudii. exultu, expletis undique & undique votis,

fa&um eft, ut Ce/fi/nmu ac Def[ideratifrgmi noftri itinerum: Socii,

propitia Spiritus San&i Angelorumque ftipatorum cura & aura

du&i reductique, Patriam. füam Metropolin Stuttgardiagi , haud ita

ridem , applaufü longé lateque triumphali, omineque; Coelitus

O ergo felicem tanto beneficio Pa:

benigno ingreffi fuerint.

trem

triag noftram! ^O f*elicemt tanto folatio Sereni//mmam dta4

d

nee

mee non Principem Sororem unicam! ^ O felicïfümo.s', depor-

tatis tot virtutum thefauris , I/zf?ri//?5nos peregrinatores.

Át

veró nondum hoc füfficit ad plaüfus & triumphos. — Plura,plura

vobis annuntiamus, Cives, quorum quid prius, quid pofterius

füaviffimo quodam guftu afficere vos debeat,ipfimet füfpenfi hare-

tis ae plan& ftupefacti, modica enim gaudia loquuntur, ingentia

ftupent.

Quippe, quem in oculis geftavit Berolinum, quem Filii

inftar in deliciis habuit Potentiffimus BORUSSLE REX , quem

admirati fuerunt exteri, fuisque votis praeftolati cives Wirtembergici,

eundem AUGUSTISSIMUS Imperator, meritorum zquiffimus ju-

dex idemque praemiorum fapientiffimus diribitor, ob egregias ani-

mi dotes, virtute fcilicet annos pracurrente, talem effe voluit, qui

habenas regiminis, nulla eetatis habita ratione, illicó ac fine mora

capefferet; atque huic tali tantoque Principi Sacramento v. 5 crag

addicetis, huic cordaveftramancipabitis, huicinobfequium totos vos

tradetis.

Ne vero quicquam füpereffet ad explendos omnes laeti-

ti&e noftre numeros, en ! SPONSA quoque Divinitus deftinata fuit

Sereniffimo Principi noftro,reditum jam ad füos meditanti medioque

in curíü itineris conftituto ; amabiliffima fcilicet illa Virgo Princeps

FRIDERICA,Sereni//1óidtarcbionis Brandenbturgo-Byrutbini Filia

unicaleGiffima, é Regio Boruffico fanguine prognata ; (ine dubio, ne,

dum novum Patriee Patrem nacta fuit Wirtembergia, illi jam de-

effet Mater , atque, ut felix illa copula, quae patriz noftrae cum do-

mo Brandenburgica ab antiquioribus jam interceffit temporibus, eo

firmiore ftaret talo.

Neque ignorare poteftis, Cives, quid pau-

«os ante dies agi apud nos coeptum fuerit, & adhuc ftrenue agatur.

Cum enim Sereniffimus nofter Princeps ac Dominus bonarum lite-

rarum , earumque non elegantiorum tantum , fed & quam maxime

abítrufarum & fagaciffimus fit indagator, & mirus eftimator, quo

in virtutis genere immortalem non minus nominis füi famam Be-

rolini reliquit; ab hoc primas regiminis fui lineas ducere voluit, ut

publicam nuperrimé eamque gratiofiffimam in Univerfitate noftra

luftrationem inftitueret, ad excitandos tam docentium, quam difcen-

tium animos , & amplificanda usque quaque fcientiarum ac bona-

rum artium latifundia.

O ergo iterum iterumque felices nos, fi

noftra bona nofcemus.

At quid nobis tanto pro munere fa&to jam

opus;eft? Ignara veri .DEI turba olim nautica, ad portum usque

defideratum.fervata, Sacra Diis füis marinis folverunt vota..

Nos

itaque potius atque eo ardentiora DEO , Patriae Patri , nec non Se-

reniffimis Principibus legatione fua gloriofs non minus quam fe-

liciter defun&tis facrificia perfolutum ibimus nunc & in pofterum

Euchariftica, utpote unica atque optima piétatis noftrz fymbola.

Tibi quidem , o benigniffime DEUS ! pro ccelitus fecundato iti-

nerum Ducalium fucceffu in füpplicia procumbimus

enua.

Tibi,

O Sereni]/tna Princeps MARIA AUGUSTA! pro cura Tua in füb-

ditos nos providentiffima , quz ex Tuis tam inclyte fpei mater-

nique delicii Filiis , peregrino ha&tenus orbi commiffis, vel unicé

maximeque. elucefcit, gratias agimus a&turique fumus non tam

immor-

*

immortales, quàm hüinilimaás. -

"Tibi pariter ;. O Sereniffme

Princeps ! pro exantlatis cum ZM4gnanimis Fratribus , in patrias

falutem , peregrinationum tot laboribus, proque adve&ctis Vobis-

cum tot heroicorum. animi donorum gazis, devotiffima nos man-

cipamus gratitudine atque- adveneratione.

uod fi füa Roma«

nis olim placuere

uirinalia & Popularia ; füa Gracis Panhelle-

nia fefta; quidni multo majori jure in Sereniffimi Patris Patriae

memoriam .indelebilem latiíffima nobis arrideant. CParitinalia ?

quidni univerfim pro Principum fofpitatorum populique falute

fefta nobis quoque celebrare licea

opularia? Quidni vel tandem

exclamemus :

Eja, ejal! Vireat,

£:

uctificet; perennet CAROLUS

nofter! Vivant, floreant, deorfüum radices agant, fürfümque im

meffes excrefcant Defideratiflimi Principes noftri.

Sic, o fic ca-

put füum apud nos extollent juftitia in regimine; lex & jus in fo-

ro; difciplina ac pietas in Schola ; tandemque hullo non it Pa-

trie noftre angulo aternis temporibus falus vigebit & vita; ^ Cae-«

terum, qua in compendium faltem híic redegimus , uberius expo-«

net pro €a, qua pollet, dicendi facultate, & publica latitie in-

terpretem aget , proque falute Serenitfimi Principis & Univerfze

domus Wirtembergica prolixiora noftris vota nuncupabit, qui

fplendid:m hanc provinciam lubens ultroque in fe füscepit, //ir

Reverendif/mus atque Excellentifgnus, Dii. CHRISTOPHORU

MATTHAEUS PFAEFIUS ,. $S. deol. apud sos Docl. €9 Prof.

Primarius idemquenofirellnrverfitatis Cancellarius Famigerati[fr-

2H1$.

Prodibit hujus Suada d. XXII. hujus menfis in Áula no-

ftra majore, quam novam vocant, horaque antemeridiana quam

fumma

conftituet

autoritas

publice

audiendam . fe fiftet/

Cui ut intereffe velint Panegyri, quotquot five Academia hac,

five lllutre Collegium, five. totum hoc oppidum, literata & erga

Sereniimam Domum Würtembergicam pie, devote humilime-

que affecta alunt pectora, haud opus fore arbitramur , multis ut

rogemus, non nefci, vel fponte füa neminem non ad compa-

rendum fatis fore paratum.

Sic nimirum Deus T. O. M. no«

bis etiam, quod precamur , omnibus ; BENE ! fic neque noftri,

cui nos perfübmiffe confecramus , Principis Nutritii , reliquorum«

que ornamentorum Ducalium indulgentiffima nobis unquam de«

Sctri

érit GRATIA.

tum & Sigillo Re&orali firmatum

Dominica Jubi

j

ate: Anno reparátee falutis.

P

A E 1 I..x*rumsROEBïLIANI& :

h

L/

£f

P

5

£

Y

RECTO

X

W

UNIVERSITA TIEBS

19

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

TUBINGENSIS;

*

T

"E

&

g

16

15

ä

L.

SI

14

J FENN

13

Mu

-

,

7

"

Ó

;";

j

Lt

12

a (

fin

|»

VTT

Unquam auguftius lit(:ræ-,- quàm in R&,gf

6'1:

ra Principumque Sceptris effulgent. -

11

quidem ille honorem meéritó tanqua

comitem :

fed eum quo nutu, q-

:gï

i,gm'""n""ll'umllv

x

fragiis, adjungent fibi, Magnatuim fi t

10

rem? Summa inter ea, qua inundus aftimat, coli à $4 .

quài

volunt, neque felicior illis obtingere poteft fors,

Mufatum confortia defcendunt terreftres illi Dii.

Hau.

oteftis , Cives Academici, quorfüm hec collineent , r

E

ab

etis, ut vel é fumofa Romanorum hiftoria fiftamus v;

cos Aurelios,

Vefpaíianos, Trajanos; velérecentiore (

—

Magnum illum atque

uintum, vel alios quoscunque,

vobis Exempla

dorneftica longé illis illuftriora ,

longé |-

ELIX FAUSTUMQUE SIT! latum vobi

QUOD enim F

ferimus nuntium , non novum qui

dem illud, aut longa -

andum, fed. tale, quod ip

fimet manibus palpatis, oculis.

intimoque animi fe

nfu deguftatis.

Rediit é terris peré-

olim patri&e, nunc ejusdem

felicifftlr«udum complementi

-

fubditorum , deliciae civium :

ä

SERENISSIMUS PRINCEPS-

u^

z2

—

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1