
rum Propagator atque Prote&or exilteres, non

vanum inde praemium gloriamque &ternam &

cum confümmatá conjünctam felicitate repor-

raturus , nofti &, quid res publica à TE po-

(tulet ,

Patrem nempe Patris, Principem. rei

civium fine intermisfione mVlgllantcm commu-

nesque calamitates virtute fuà curisque olim.

fuperaturum, nófti denique, quid de T E polli-

ceatur

, 908 ( 0-) $9

ceatur fibi res literaria, literarum nempe favito-

rem & Patronum fummum, utpote quibus

infemet per tot annorum decurfus quotidiano

ítudio addi&us vaftos hiftoriarum, Juris ,publlici

eruditionisque, quam atas TUA capiebat &

dignitatis, quà fulges, faftigium admittebat, ele-

antioris campos pervolafti & pervolando fub-

inde repetiifti, rerum maximé patriam fpe&tan-

tium notitiá comparatá , quà & leges Ducatüs

hujufce fundamentales & ordinationum tüm

facrarum tüm civilium quaedam pracipua & re-

rum in curiá varüsque ejus collegiis gerenda-

rum rationes & qux ad negotia privata publi-

caque à Principe rité expedienda requiruntur,

menti tuz impresfiíti , ita ut vel ipsà experien-

tià didiceris, vix promoveri rem pofle publi.

cam , ubi literaria frigeat & negligatur. — T'alis

veró tantusque ex omni parte ut evaderes, bo.

norum quisque & optavit hadenüs precibus-

que apud Deum efflagitavit , illique , quibus id

commiffum muneris erat, 'T'UUS, quem jam

præfentem folennitati huic noftrz effe voluifti

& qui communibus gaudiis noftris & fua jam

í

vota tacité 1mmi

fec, FORSTNERUS,

'TUUS &, quäm jam tüm quoque lateri tu

'e] ad-

jun-

* Co)q

jun&um habebas , THiINGENIUS, 1ncul-»

catis virtutum praeceptis inftillatisque prudenuæ

reconditioris monitis formare contenderunt..

Age jam, PRINCEPS OPTIME, at

que fpem tám cumulatam imple, dlvmaque:

TIBI adfulgente gratiá, plaudentibus omni-

bus, quibuscunque gaudes,

fubditis fupera..

Nec eít, quod in hoc virtutis tramite gradien-

tem vel tantifper morari posfit , qui ipsá virtu-

tumPrincipe dignarum fuavitate atque excellen-

tià ad ineundam hanc continuandamque, quam

pridem mgreüïls es, gloriz viam pertraheris,

Neque etiam unquam felicitati 'TUZE gaudis-

que deerit quicquam, quod jure defiderare pos-

fis, qui gratia Dei cumulatisfima gaudebis, qui

fubditorum fic amorem & paries & partum fer-

vabis augebisque , qui denique novis femper fe-

licitatis T UZE accesfionibus fine fine beab: »I'IS.

"Tale qu1d eft, quod jam in przfens confpicis,

rlmogemtus quem 'T'IBI natum efle tanto-

peré nunc gaudes,

Filius "Tuus Princeps

EBERHARDIUS FRIDERICUS,

primum robur TUUM, quo Parens effe&us

novo hoc titulo civibus TUIS jam deofculan-

dus venis, O felicem T E. oppidoque felicem,,

Fz

quein -

W(O)æä—

quem his gaudiis macum jàm alloqui , quem..

gratulatlombus noftris, quem acclamationibus

uàm felix Serems-

aggredi repetitis fas eft!

fimus Paterr & Avus EBERHARDUS

LUDOVICUS, ?ari; idem Tater eít, qui

Fi*m fuccefforem & füccefloris heredem..

ipfemet vegetà etiamnum atate confpicatur.!

uàm felix eft nováque gaudiorum fegete»

ere&a Mater Serenisfima

JOHANNA

ELISABETHA , quz unici itidem Fili

Principis primam jam progeniem,

N epotem

fibi charisfimum exofculatur votisque mille &

mille benedictionibus lata profequitur! Quàm

felix quantamque in lzetitiam effüía tota D O-

MUS WIRTEMBERGICA, quz no-

vo nunc fulcimento gaudet resque fuas fic au.

&as novoque fplendore ornatas videt ! Quqm

felix denique tota patria, quàm felices, quaxfu.

mus, nos omnes fumus, qui hoc Jjam fucces-

fore freti videmus religionis purioris fulerum.

eratizeque divinze eandem nobis confervature

arrham hanc certisfimam- eandemque longé

pretiofisfimam ! Servet modó &

in Neftoreos

usque annos 'T E fervet Deus, Serenisfime Prin-

'€eps, PRIDERICE LUDOVICE, atque

omnis

m

omnis generis benedictiones, tàm quae praefens

cüm qua futurum refpiciunt zevum, in T E lar-

gisfimé effundat. — Qui Filium T IBI dedit pri-

mogenitum, & hunc fofpitet falvetque & fuc-

cedere faciat quoque alios virtutum patriarum

decorumque avitorum futuros olim aemulos.

Qui

&

iritus fui fan&ioris gratià lüculentisfimé

ha&enüs 'T IBI affulfit ,

is eundem plenisfimis

velis rem apud T E agere jubeat eaque omnia,,

qua: geris , divino "TIBI lummine affufo fancifi-

cet. Qui rebus agendis. patrieque ornándae

Principem 'T E deftinavit, is virtutem, quà im-

butus es, indies magis magisque efllorefcere at-

que altisfimas agere radices fru&usque

ferre»

'T E dignisfimos amplisfimosque finat. . Qui

denique Conjugem tàm exoptatam 1 Bl con-

credidit Deus, eandem & 'TIBl fervet, & ubi

fgecunditätis füae virtutisque nova Ino'bis Ípeci-

mina exhibuerit, faufta femper L:ucina uti cle-

mentisfimé jubeat. . Et fic quoque ad vota

Celfisfima Principi ac Dominz noftre, HEN-

RICAE MARI E.. € regia ftirpe Boruf

fica prognatz , auguftz Principis recens natt

Genitrici perfolvenda pergimus. .Beafti nos,

m

NCEPS, (liceat eni

G

&

AUGUSTA PRI

*34*?'5'(0)*36?&

& hoc alloquio , quod gaudra noftra provo-

cant, nunc ea,qua par eít, pietate. defungi )

beafti nos, SERENISSIMA PRINCEPS,

nova fpe, novo Wirtembergiz noftra ocello;

fRova vite umbra fua totam olim pamam refo.

cillaaura, novo PRINCIPE HAZEREDE;

in cujus venis Proteftantium adunatus fängms

egregio omine ftillat

beafti denique nos

EBERHARDO FRIDERICO TUO

quo pulchrius nobis munus exhibere gratius.

que prorfus haud poteras

Quantum , quafü-

mus, gaudium creavit TIBI, SERENISSI-

MA MAT ER, recens natus hic Infans, ubi

primüm confpe&ui 'T'UO oblatus amplexuique

TUO ctraditus oculos TUOS & peáus feriit.

Quantam is letitiam jam attuliffe debec SER E.

NISSIMJ£ & CELSISSIM/E MATRI

TUZ, JOHANN/E CHARLOTT.E,

e ftirpe Anhaltlna Deflavienfi oriundz, CEL..

SISSIMI HEROIS, PHIEIPPI GUILI.

ELMI olim Conjugi , quae tot curis ha&enus

fatlgata poPc nubila jam Phoebum videt atque

in omne gaudlorum genus diffüfa Nepoti huic

primogenito cogitando millies milliesque ofcu-

la Hglt Quaritam porro exultandl materiam.

—

nun-

$oR(o) AE

nuncium hoc przbuiffe benfändum eft celfis.fi:

mis Fratribus TLITS: FRIDERICO GUI-

LIELMO & HENRICO FRIDERI-

C O». ex forore Principe Nepotem jam haüd

absque tripudio confpicantibus, — Quanta etiam

ob res bené a&as vota fua T ULIM in finum

eflundendi dabitur fic anà SERENISSI-

MO atque POTENTISSIMO BORIUS:

SL£ REGI» FRIDERICO GUILIEI-

MO, Confobrino TUO, qui tàm bené T'IBI

cupit. Wirtembergiamque noftram, quód no-

và ea nunc fobole ex fanguine Brandenburei.

co derivatà fuperbit , eó: magis exofculabitur,

Quanta denique gratulándi feges heic exiftet;

Serenisfimo Principi. Anhaltino Deffàvienfi,

LEOPOLDO, Avunculo TUO, ubi ex-

audiet , novum Heroem, qui 'TE. Matre gau.

deat, Jam natum, in.quo miftus cüm-äorusüco

& Anhaluno . fanguis : Wirtembergicus abíolu-

tam numeris fuis fortitudinem roburque animi

incomparabile & triumphorum olim agendo-

rum ingentem copiam praagiat, Mada hác

felicitate TllA» SERENISSIMA CEL-

SISSIMAQUE PR,INC.EPS » quz in-

fignibus nunc. praftantisfimisque in patriam

hanc

G »

* Co)dS

hanc noftram meritis flores, quaque fortisfi-

me res T'U AS, diviná favente gratiá, qua ne

mediocribus quidem doloribus fauftisfimo omi.

ne 'T E aflligi pafTa eft, gesfifti, maóa

-

quam hác virtute TUA has noftras congratu-

lationes. hzc vota, has preces fereno vultu ac.

cipe, &, quod vovemus, quod à Deo preca.

mur, perpetuá exoptatáque valetudine fruere

TUAque fecunditate Serenisfimam, cui pare-

Jam, cüm talem

mus, Domum augere perge.

TE nobis exhibueris, qualem boni omnes de-

fiderabamus,

exofculamur "T Ej & repetitis,

que TIBI preftamus, homagiis falutamus

TE MATREM PRINCIPEM, TE

deprædlcamus TE veneramur, Deumque

omnis boni fontem fupplices exoramus, ut vi-

res TIBI, queis indiges, addere, ut pretlofls.

fimis gratiz fuüuze muneribus - 'T E, beare, ut

TE, in quà falutis noftre magnam partem.

repofitam efIe cognofcimus , votis noftris in.

feram usque pofteritatem donare velit, roga-

musque , ut, qua tanta accesfione Jam res no-

ftras ornafti, tuum quoque affe&um tüumque

favorem & nobis omnibus & huic quoque Aca-

demiz illibarum cumulatumque ferves.. Atque

1ta

Bd

'äö*ä'(q)äeæ

ita vel tandem nobis gratulantibus ad ipías cu,

nas tàm auguítas, quibus admirabundos nos

& exultantes accedere oportet, deícendere li

cebit.. Aggredimur autem, quod noftra pietas

jubet, iis munufculis orifati, quibus folis rem

jamjam agere nobis datum eft, votis nempe»

faultisque acclamationibus ex intimo devo-

tisfimorum pectorum recefTu manantibus. Ser.

vet E. Deus, fervet 'T'E, 1ncolumemque no-

bis praítet perpeim, EBERHARDE

FRIDERICE, DUX SERENISSIME,

JUVENTUTIS PRINCEPS, falve mil-

lies iterumque falve, o exoptatum nobis, o ex-

oratum precibus noftris Caput, o auguítum,

prafidium , o dulce decus noftrum, o ípes

patrie , o rerum noflrarum pracipuum jam.

ornamentum fulcrumque plane eximium.!

'TIBI advolvimur, 'T IBI jam vota facimus,

TIBI precamur bené, T'IBI nos, TIBI

fanguinem noftrum, T 1BI vitam conífecra.

inus.

1

Q9 Hec ades, O F

ORMOSE PUER , Z pärtufit avbos,

- Dum frondent (yloe , dum formqujimm annus,

um

s

*) Quz hic poniüus, ex Eclogis V

irgilii, qui & fua hzc f,ubiride é Theo-

crici Idylliis,

latino faltem iisdem p

allio fed picturato illo pulcherrimoque

injeéto haufit, mutuati fumus,

*

.

se

ita tamen,, ut, quz pro inftituti noftri ratio-

ne santanda erant, pauciffimi

é Minervz noflrz penu adjeCtis, mntaverimut.

d9 (o)-u

"Dum «oiget omnis ager , 'TIBI jamjam lilia plenis

Eece ferunt. Nympba calatbis , 'TIBI candida Nais

Pallentes -violas &j fumma. paparvoera cavpens

Navci[um 9. flovem jungit bené. olentis aucth

qim cafia atque aliis intexens. fuaoibus berbis

eTMollia lutcolà pingit *oaccinia. calthá

Jpfe ego cana legam tenerá lanugine mala

Caflancasque. muces , [mamque & "oitibus 1oas,

e/lute faum tempus quas jam celer exbibet. anuus.

e/Addam cerca pruna €5). bonos evit. buic quoque. pomo

Et vos, o lauri , carpam &5 te , proxima myrte,

Sic pofite quoniam [narocs mi[cetis odoves

qu modà na[centi puero , quo ferrea primim

Definct ac toto furget gens amvca. mumdo,

Cafta fawe Lucina, TüUS JAM REGNAT APOLLO

Namque , wbi jam firmata "oirm bunc ejfecerit. atas,

1s fimul Heroum laudes €9. facia parentum

Sam legere €5) qua fit , cupict cognofcere «vivtus

dic "eniet "virgo , "venient Jaturmia vegna,

TE dace, €9 incipient magni procedere menfcs,

TE duce , f qua manent fceleris "efiigia noftri,

Irrita perpetud foloent. formidine tevras.

jamque TIBI zwllo, Princeps , munufeula. eultm

Ervantes. bederas pa[frm. um baccave. tellus

e?Miflaque. videnti colocafia fudet: acantho.

Occidet &5 ferpens €g fallax berba 'venmz

Occzdet MAj yrium vulgà. na[cetur. amomum.

AMlli [ponte fud. flaocfcet. campus ariflá

Incul-

7 20* DE 7

Incultisque vubens pendebit. fentibus. wva

Et dure quercus fudabunt vofcida mella

Non vaftros patictur bumus , mon *oinea falcein.o,

Robuftus quoque jam tauvis juga folvet arator

Nec "varios difcet mentiri lana. coloves,

Ipfe fed in pratis avies. jam fuaroe vrubenti

AMurice, jam croceo mutabit *vellera. luto

dponte fud fandyx pa[centes "ecfliet. agnos;

"Atque. dterum. ad "Trojam magnus mittetur. Adchilles.

T'alia fecla fuis , dixerumt , cuvrite fufis,

Concordes flabili fatorum numine Parca

"Aggredere 0 imagnos, aderit jam tempus , bonoves,

CHARA DEI SOBOLES, MAGNUM JOVIS IN—

CREMENTUM!

e/A[pice comvexo nutantem pondeve mundum

T errasque tratlusque maris cælumquc profundum,

Afþzcc, «enturo letentur ut omnia j&clo

Spargite bumum foliis , indueite fontibus mbras,

O juvenes, mandat fievi fibi talia Princeps;

Et chordas pulfate fonisque boc addite caymen

Vitis ut arboribus decori eft, ut vitibus uvz,

Ut flores hottis, fegetes ut pinguibus arvis,

Utque adamas gemmis decoti eft, ut fideribus fol,

TU decus omne tuis.

Poftquàm TE fata tuletunt,

Non opus ceft Phobo nobis, Ttl NOSTER

APOLLO ES!

FORTUNATE PUER , fic TE tollemus ad aftra,

L

H a

Princi-

*ow9 Co)qwu

Puncipem a4 affra feremus, amabit mos. quoque Princeps

Quippe farvor talis tuus ifle evit, Optime, mobis,

Quale fopor feffis i gramine, quale pev. efium

Duleis aqua. faliente: fttim veflinguere vio0;

Qualis icfori poft. pralia fa&ta trinmphus

O mili tàm longe maneat pars ultima -oita,

dpiritus, €& quantum fat cvit 'TUA dicere facta!

Non me cavminibus magnus nec vincet Homerus,

Nec palmam facient dubiam mibi ymlle AMavones,

Nec tu , Flacee, lyram quanróis tibi corrigat Orvpheus

Jpfe namque mibi diclabunt. cantica . Muf

Zdtque fonos faclo coneentm junget. 4pollo

Incipe , parvoe puers vifm cogno[cere matrem.s»

eMatri longa. decem . tulerunt faflidia menjes,

Incipe , pav'oe. puev . ]

If j letitid voces jam ad f ddera ]a&?ant

Intonfi montes , ipf jam carmina vupes ,

Jpfa fonant «incta atque omnis concimit avbos

SIS BONUS O FELIXQUE TUIS! Zz quattuor avas,

Ecce unam TIBI AVOQUE 4zas unamque PARENTI

Pocula dulce 'TIBI fapientia bina. quotanmis

Craterasque duos flatuam quoque pinguis olio«,

Jpumeo €9 iprimus bilaraus comotuta Baccho

e/Inte focim , fi frigus evit, ft me[fis, in umbrá

Vina bogum fundam calatbis Campanica neGar

Hac TIBI femper erunt, Princeps, follemnia *vota,

"Dum juga montis aper , flwoios dum pzfm amabit,

Dumqm* zhymo pa[centur. apes , dum vore cicada ,

demper

db (0) $O

Semper bonos nomenque TUUM Jaudesque manebunt.v

4fnte. leves. fummo pafcentur in. atbere cervi

Et freta deflituent: mudos in. littore. pifces,

"Aute pererratis amborum finibus exul

Zdut Betim Sucous bibet aut. Hifbama Nierum,

Quàm TUUS £ noffro labatur peGore vultus!

Sed, quó delabor, «4sditeres , qui fuavitate at-

que deliciis, queis cuna ifte fulgent, ille&us &

ztati recens nati Principis, quem his oculis

meis paucos ante dies ridentem fuavesque & li-

berales circumferentem obtutus ufurpare mihi

licuit, fermonem paulifper accommodans, flo-

ribus ex ligatà oratione depromtis eareneque

cantifper induro nefcio quà Minervà hic cano?

Jam ad magis feria progrediendum facienda-

que vota, non quz picturatam orationem fed

pietatem nullo rerum fuco ornatam fapiunt..

VIVE, FLORE, VIGE atque in an-

nos Neftoreos jam adolefce, SER E:N ISSI.

ME PRIN CEPS recens nate, preme Ma-

jorum, quorum in TE fanguis bullit, veftigia,

pietatem Íe&are , religionem intimis animi

'TUL vifceribus infcribi patere, da nobis Prin-

cipem pium, juftum, prudentem, fortem, paci-

ficum omnibusque numetis abfíolutum , uno

verbo, ?P

atris Patrem. talemque , qui fubdit-os

l

olim

$0 (o2»5' $09

olim tenero amoris affe&u comple&atur &, fi

addere id jubes vel. permlttls rei literariae, quam

'TIBI vel maximé commendatam ut habeas

quacfumus

Promotorem fautoremque ílre-

nuum. . Et talem quoque T E nobis fiftes, O

NOSTER, nifi omnia nos omina fallunt; &

qui fallerent omina ,

queis letiora effe non

poffunt in unum hc1c certatim concurrentia,

qui falleret nos fpes tàm bené fundara, qui fal.

leret nos natalis hic T UUS, ad quem & pa-

cem cum hofíte Chriftiani nominis hzreditariis

in nos odus furente magno cum communis

caufz lucro conclufam & 1in foedus coiturien-

tes praecipuos Europae Monarchas & brevi poít

conjun&um rarisfimo connubio planetarum.

agmen, Solem, Jovem, Martem & Mercu-

rium con;ungcndas hic cum faftigio fummo

fortitudinem , artes

comitatem vircutemque»

omnem przfagientes, ad quem denique imbrem

largisfimum ambuftos agros aridaque vineta.

morientemque prius aeris vitio herbam refocil.

lantem Jovemque uberrimum latà pluviá ipsá

illà luce, quá in dias auras prodibas, defcenden-

tem confpeximus, At bené 1 ECUIM agitur,

SERENISSIME PRIN CEPS recens

nate,

wO (o) $0

nate, quod fuperior aftris es, fuperior omni

fato , atque, quod, O simiwm diledie *Deo, & sther

TIBI, ubi opus id Deoque vifum fuerit , mi-

litaturus & conjurati ad clasfica T UA venti

certatim, Jubente , qui rerum habenas habet.,

venturi funt

Ma&e faltem virtute T lA. in-

gredere eum, qui T IBI monftrabitur, trami-

tem & omnium hzc vota, uti fperamus, cumu-

Attentos in. 'I'E oculos omnes

laté imple».

convertimus , qui ?bosphorus nofter es, diem.

nobis, atque 1ta, precamur, 'T'E. Deus bené

amet fofpitetque ! diem , inquam , nobis toties

in filentio & fpe expetitam exoratamque , au-

reaque , quz anhelamus , tempora daturus.

PHOSPHORE reZde diem! quid gaudia noftra moraris?

PHOSPHORE, vedde . diem! (*)

& fauftisfimis ftipatus fideribus bono omine»

nobis illucefce nec nifi rebus felicisfimé a&is

Heroum przítantisfimorum | Principumque»

Deo charisfimorum numero additus ferisque

demüm & qua noftrüm omnium attingat tre-

mo temporlbus terris exemtus in coelos mi-

Sed quid jam vota votis cumulamus, qua

gra

non profe&o affe&us nofter licet exirnius atque

ex omni parte perfeus fed folus Dei favor.

rata ut fint, efficere poteft? Ad IT E ígitur.

lz

fup-

(') Martial Lib. VIII Epigr. 21

d

4f (o) $

füpplices deniqu

e. provolvimur , BENIGNIS-

SIME DEUS, cui in folidum omnia iíta, qui-

bus fruimur , bona, hoc maximé, in quo de-

pradicando nunc occupamur, accepta ferimus,

tibique pro demonftratá heic nobis benignitate

tua gratias non, quas. debemus, íed quas poffu-

mus, referimus. — Fatemur, immeritum efle»,

quo nos ornáfti, beneficium, fatemur, nos, qui

malá tuisque przceptis contrarià vivendi ratio-

ne iram tuam fine intermisfione provocamus,

ifto favore tuo longé indignisfimos effe. Non

itaque faltem nobis parcis, O Pater, fed & pro

malis bona, pro peccatis noltris pretiofisfima

gratie tuz pignora nobis largiris.

Qui ve-

ró jam fatis te laudabimus, qui fatis efferemus

te, qui tàm clementer nobifcum agis & qui, ubi

immisfis calamitatibus ad te nos revocare haud

poteras, nunc reftitutà pace , nunc dato foe-

cundisfimo atque aureo anno, nunc dato Ju-

ventutis hoc Principe ad poenitentiam, ad com-

ponendas jam redius converlationis noftrz ra-

tiones, ad fan&iorem melioremque vitam agen-

dam nos invitas? Noftrum jam eft, O /eigne

2Deus , hanc grgtiam tuam, quä nos nullo merito

noftro vel dignitate comple&eris , exofculari,

noltrum

p

308 (o) 30

—

noftrum eft , tenebrarum opera & volupta.

tum quarumvis illecebras fugere, noftrum.

eít, compefcere affe&us legi tuze. adverfarios,

noftrum eít, pocnitentie fru&us dignos fer-

re tuque fancitatis , quoad ejus fieri poteít,

maginem induere»,

Largire modó nobis

atque animis noftris infunde , qui pedora

noftra fuo igne allambat fuáque permeet lu-

ce & praftantisfimà virtute , Spiritum. tuum

fan&um , ut, quod noftris viribus efficere

neícimus , tuo robore firmati codleftique»

fortitudine — maci Mhaud difficulter 'præPce.

Inus.

Sofpia, o Deus , quem nobis de-

difti , Principem recens natum , EBER-

HARDUM FRIDERICUM,, teneram-

que atatem indies magis magisque firma , at-

que Angelorum tuorüm copis circumdatum

illum ab omni malo clemens preferva. "T'ue-

re Serenisfimum Principem noftrum EBER-

HARDUM ELUDOVICUM , fecu-

rumque ipfi & fauftum imperium , domum

tutam , fenatum fidelem , populum probum

eamque , qua fola beatos reddit , felicitatem

'T Eque ipfum cum plenisfimo bonorum tuo-

rum quorumcunque fenore dona, Tuere

K.

— Sere.

$09 (0) $

Seteniifimui Princpem Hzredem , FRI.

DERICUM LUDOVICUM,

atque

ad nutum f[ànd&isfime voluntatis tue omni

praftantiore felicitate» ,

omni virtute Orna-

tum eundem forma.

Tuere cum Serenisfi.

má Princpe noftta JOHANNA ELI.

SABETHA optimam quoque HEN-

RICAM MARIAM NOSTRAM

& inconcufsà florentem valetudine pretiofis-

fimis eandem cocleftibusque thefauris tuis , qui

Ipfius nofterque Deus es, cumulatisfime bea

"[uere & terras has , qui novo jam favoris tui

genere iisdem affulfifti , & fac, calefis Parer, (7)

ut bonitas veritasque obviam heic fibi eant

1nvicem

ut juftitia & pax mutua fibi ofcul

figant ,

ut é terra fides veritasque progermi-

nent, ut é codlis profpiciat juftitia tellusque

ut foccundi nobis an.

ubertate fua floreat

ni, ut rerum contingat affluxus

ut publi.

ca nobis falus ftet , fervetur pax religionisque

vigeat apud nos cum vera pietate conjun&a

puntas.

'Tuere denique atque ocelli & pu-

plllæ loco habe hanc Societatem Iztemrmm, Ícho-

lam hanc e4cademiamque Tulingenfem, eaque

(

mang

(C') Pfalm. LXXXV. 11.fqq

$08 Co) $08

magis magisque ut efflorefcat, läf*gife",' "ut, fua

gatis ignorantie tenebris, disjedus erroribus,

necatis vel ad remos faltem carceresmek, qui:

bus ne fol quidem affulgeat , perpetuos damna-

tis quibuscunque , trifte qua veritati venenum

funt, prajudicis, fubfellia hzc occupet vert-

tas ornetque haud vana fed elegantiá & utili-

tate fuá amplisfimam rebus lucem afferens eru-

ditio, ut, reformatis in melius moribus , quo-

rum rationes haud fatis fübinde perfpe&as ho-

mines habent academici, vigeat apud nos vir-

tutis omnis modeftizque ftudium , iique, qui

fapientize thefàuros hic loci colligunt, pietatis

quoque, quà & res facra & publica unicé pro-

movetur, exercitio fulgeant, ut, qui do-

cent, rerum fuarum cum applaufu fatagant;

virtutumque amplisfima exempla fint, qui di.

Ícunt , diligentiá, alacritate & politiore probà

que vivendi ratione fefe commendent, — At-

que ita vel tandem roftris hifce, re fatis pero-

ratà, excedere pollem, nifi paucis adhüc vos

vellem. , eZuditores optimi... Adftinifüs ha&enus

precanti, audiviftis vota facientem , comitati

eftis grarulanrem conjunxiftisque affe&ui meo

veftrum. , adjeciftis precibus . mets veltras,

VOtIS

-

K 2

G (o) *

votis meis veftras quoque congratulationes ,

gaudiis meis veftra addidiftis, quibus omnium

veftrüm jam. pe&ora demulía atque perfuía eíTe

N vero

ipía pietas dubitare haud permitut.

egregié vos fallimini , f exiftimeus, id , quod

officii veftri erat, jam pera&um cumulateque

expletum elle.

Non profe&o velim tàm lz-

vam nobis mentem levesque rerum curas efle.

Nóftis, quanto vos beneficio , quanto patriam

äïï

noílram Deus mad&averit

Jam f1 fervare il

lud, fi augere velitis, opera vobis danda eít

ut, quod: jam fatis diximus atque aliud agen-

do inculcavimus, digni tanto Dei favore in-

veniamuni

Id quod. (permittite, quafo, ut

ad orationem ecclefialticam : meus tantifper fer-

mo: defle&at

cüm Theologo nefas fit, nifi

z zdificent, loqui,) fiet, f repetitis femper

precibus Deum pro confervanda Serenisfimi

Principis recens nati falute veneremini eamque

vivendi rationem alacres promtique 1neatis, quae

Íanctorbus praceptis,

queis obedire vos &

veftra jubet falus, ad. amusfim refpondeat..

Aglte 1g1:tur & gratam lDeo mentem adferte»,

virtutisque & pietatis haud fucatz eidem facnfi.

cate & dlcate munera, w: placatum femper eum

habea-

ao (o) qne

habeatis rebusque veftris benevolé adfulgeh-

tem talemque , cujus gratià & in zeternitatem

usque, quae confummata fecum bona fert , l-

ti beatique ornemini. — Quod reftat, antequam

cathedrà hác abeam atque colophonem ora-

tioni imponam, patere, CELSISSIME

PRIN CEPS recens nate, ut repetito pau-

lifper ad auguftas cunas TUAS obtutu vo-

jä

torum , quz ha&enüs feci, fummáà in unum

reda&dá adhüc femel vetus illud fezirer! 'T'IBI

acdamem, Servet TE Deus, SER E-

NISSIME CELSISSIMEQUE

PRINCEPS !

Salve millies milliesque

iterum falve, O dulce decus noftrum, O di.

le&isfime Deo ]Juventuds Princeps ,

EBERHARDE FRIDE-

RICE?!

fDle.

J

*

A TIS PE

;

df

MP

7

,

y

d VUf

LU

RUL

: '

Wl

Qu

1

E

RS

..-lx:"

7

j

sl

U5

///

M

NS

NS

NNS

.x?

;;

a

dN

^

E

NV

///

VA

2

—

|

/

N

N

omA

ASS

NES

,

"ii

/»;./

Z

n

J

,

2

V

2

//

h

f

O

|

f

,

u

L n

^

L

21

)»

L

y

LL

——

"

Ts

ogadssacE UE M

—

Uutocemi um

m

-

Exue

s

p

E

ïx

—

———— —

dtiepeepina

—

EC —Á

emeetusss

us

I

LEU

CTOA

v

Hss

SERENISSIMO PRINCIPI AC . DOAMINO,

DOMINO:?!

Z

EBERHARDO FRI.

JERENISSIMI PRINCIPLS .

r

DOMINI

X

W

EBERHA-

*

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

LUDOVI

18

DuCIS WIRTEMBERGIZE AC

COMITIS MONTISPELIK(

*

YNAST/ZE HEYDENHEN-

17

PRINCIPIS AC NUTRITII

NOSTRI

UI

NEPOTI

RECENS N

O Baane Q

16

SERENISSIMIQ'Z)& PRINCIPIJ M

H

15

DOMINI

EE

Focus

FRIDERICI LUIL

14

DUCIS. WIRTEMBERGIE AG

D N

COMITIS

MONTISPELIC

DYNASTJE HEVDENHEH

PRINCIPIS

ITEM DOMlNl

CLhMENTlSSlMI

11

JERENISJI1AM AE CELSIJSIMAE,Q'Z

ACG

DOA IN.AEB,

10

DOMIN Z

HENRICä M.

EX AUGUSTA STIRPE REGIA Ez

PROGNAT.E,

DOMIN£ NOSTR£E AC PRINCIPIS

FILIO PRIMOGEN

CUM DIE IV. AUGUSTI IN DÍAS LUMINIS AURAS F

SOCIETAS

EA, QUA PAR ERAT, Pmmn VOTA HAC-

LITERARIM TUBI

INTERPRETE PUBLICOÓ,

E

ä

HAUD ITA PRIDEM ADHUC A SACRORUM IN

SERENISSIMO PRINCIP. .

MINISTERIO . FUIT;

CHRISTOPHORO MMATIHÉ-

$. THEOL. DOCTORE E]USDEMQUE PROFESSORE

IN AMPLISSIMA PANEG'

DIE XIX. EJUSDEM MENSIS

EXPLICAVIT.

TUBIAN GAE,

Lirixis HIOBI FRAJ

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

AL