LXV9a_fol_29
author: Pfaff, Christoph Matthaeus

J; 7/3

SERENIS.S'IMO PRINCIPI AC DOMINO

DOMINO

EBERHARDO FRIDERICO

SERENISSIMI PRINCIPLS AC DOMINI,

DOMINI

EBERHARDI

LUDOVICI.

DuCIS WIRTEMBERGIZE AC TECCLE,

COMITIS MONTISPELIGARDI,

DYNASTZ/E HEYDENHEMII,

PRINCIPIS AC NUTRITII

NOSTRI CLEMENTISSIMI

-

NEPOTI

RECENS NATO,

JERENISSIAMQ'OE PRINCIP1S AG DOMINI,

"-

LHOMINI

. FRIDERICI LUDOVICI,

DUCIS. VIRTEMBERGIE AC TECCLE,

COMITIS

MONTISPELIGARDI,

DYNAST £ HE?DENHEMI]

PRINCIPIS-

ITEM DOMINI

VE NOSTRI

CLEMENTISSIMI

JERENISSJIMAE CELSJSIJSSIMAEO'UE PRINCIPL1S

AC

"DOA2 IN AEB,

DOMINZZ

HENRIC& MARIJZ,

EX AUGUSTA STIRPE REGIA BORUSSICA

PROGNAT.E,

DOMIN£ NOSTR£ AC PRINCIPIS| CLEMENTISSIME

FILIO PRIMOGENITO,

CUM DIE IV. AUGUSTI IN DÍAS LUMINIS AURAS FELICITER is PRODIISSET,

SOCIETAS

LITEL5IERJRI3S TUBINGENSIS

EA, QUA PAR ERAT, PIETATE VOTA HJEC FECIT

ET

INTERPRETE PUBSLIiCÓ,

SERENISSIMO PRINCIP) H.EREDI

HAUD ITA PRIDEM ADHUC A SACRORUM INSTITUTIONISQUE

MINISTERIO FUIT,

CHRISTOPHORO MATTHZEO

$. THEOL DOCTORE E]USDEMQUE PROFESSORE ORDINARIO

PFAFFI(),

DIE XI.X. EJUSDEM .MENSIS

IN AMPLISSIMA PANEGYRI

EXPLICAVIT.

Lirkxis HIOBI I*RANCKII

TUBIN.GAE,

——————

——

E

—

— ——————— RE

-

d Co) dB

RPRCTOR.

UNIVERSITATIS TUBIN

$

GENSIS

L. 55

íg s

—

,(.xv

Y

v

!

XUod utriusque Domus Auguftz , tam

| prepotentis R egiac Borutfic: ac Brandenburgi-

T

zU

G cx quàm Wirtembergice felicitatem augcat,

amplificet perficiatque ! nova nunc latandi

ue nobis exfürgit feges in aufpicatiffimo die

gratulandiq

Natali recen

s nati Princips EBERHARDI FRIDE-

RICL Vere enim auguftus nobis factus eft hic ipfe men-

fis Auguftus, quem olim qu

oque Roma, Orbis Domina,

inprimis religiofe coluit

& dilieentiffime obfervavit.

Romanis fueric, ut

Quin, quantacunque caufa prifcis illis

neício

hunc precipue menfem albo notarent calculo &

: potor

quam profperitatem cx illius ortu augurarentur

tamen nobis ratio jam cft, ut fauftiorem ceteris habea-

mus, quia die I

V. ejusdem lucem hanc faufto fidete ad-

clarum fidus terris maxime hifce. Wir-

fpexit, qui ipfe

tembergicis, imó toti Romano Impcerio atqu

e Europz

s tempo-

et,. quod fpem publicam nunc auget & futuri

ribus noftris felicitatem diuturnam pollicctur.

Quapro-

lennius omnino pro €o, ac de-

pter bonis omnibus fo

cet, coli fanctiusque ce

lebrari nunc & in pofterum de-

bct. Et primo qui

dem loco DEO, cujus nutu provifu-

uc geruntur ac or

dinantur omnia, gratie fünt agenda

j

evotiffimz, quod tantum Augufta Domui pignus

dare

Inde

atque indulgere ex voto clementiffime voluerit.

ratulandum Sereniffimo AVO, Sereniffimo Principi ac

Domino noftro, Domino EBERHARDO LUDO-

VICO, Patriz Patri atque Domino noftro longe cle-

mentiffimo, cui rara obtigit fclicitas , ut,

quemadmodu:m

e Majo-

X

CM

cMajoribüs .'HEN"RIC['IS olim, ducentos hos ante; &

uod excurrit, annos, ex ULRIGCO vidit Nepotem

CHRISTOPHORUM; idemque ULRICUS ex

CHRISTOPHORO pottea EBERHARDUM: ita

Ipfe nunc quoque e FRIDERICO LUDOVICO

Filio, latus amplexetur EBERHARDUM FRIDERI-

CUM. Gratulandum ctiam Sereniffimo PARENTI,;

Domino FRIDERICO LUDOVICO, Principi Hz-

reditario, ac Domino noflro pariter clementiffimo, Ejus-

que Conjugi, HENRIC/E MARLIZE, e Regia Gente

Boruffica prognata : quippe ad quos Prolis tam auguftz

fpes atque gaudium propius pertinet. Gratulandum de-

nique Wirtembergiz atque Patriz univeríz, Reique non

minus Publice quam Sacrz , dicendaque ac facienda

omnia , que bonum fauftumque omen ac futurz pro-

fperitatis augurium quoddam prafagiumque fecum fe-

runt.

Defungetur autem his omnibus pretatis officiis

publicus gaudiorum noftrorum Interpres, Vir Summe

Reverendus, Digniffimus atque Excellentiffimus, Do-

minus CHRISTOPHORUS MATTHZEUS PFAF-

FIUS, SS. Theologie Doctor & Profcffor Publicus Or-

dinarius, cui, quod a ftudiis & facris quondam Sereniffimt

Principis ac Ducis Hareditarii fuit, hoc ipfum datum cft

negotium , ut prafentibus non minus Sereniífimi AV I,

uam Screniffimi PARENTIS Legatis Splendidiffimis,

ad diem proximum Veneris, qui erit in fa(tis noftris XIX.

oratione publica ac folenni pro fàlute recens nati Princi-

pis vota faciat, verba praiturus cunctis, quibus füam

quisque devotionem pictatemque ad cunas tam auguítas

explicet.. Hunc igitur, quin omnium Ordinum Proce-

res atque Cives propenfe promteque audituri füasque

recationes & vota noftris fponte juncturi fint, cum nulli

dubitemus : roeamus omnes decenter & officiofc , ut

folennibus hifce noftris intereiffe haud graventur.

D

fub Sigillo . Rector.

DOM, POST TR;NIT. IX.

Anno ch3 I» cc XIIX.

$i

-

SERENISSIMI PRINCIPIS AC DOMINI

D:OMENI.

EBERHARDI LUD OVICI,

DuCIS WIRTEMBERGIE.,.AC TECCIZE,

COMITIS MONTISPELIGARDI

DYNAST/E HEYDENHEMII,

DOMINI AC NUTRITII

NOSTRI

CLEMENTISSIMI,

SERENISS1AM1 PORRO PRINCIPIS AC DO MINL

DOMINI

FRIDERICI LUDOVICI,

DUCIS WiRTEMBERGLE AC TECCIZ,

COMITIS

DYNAST/E HEYDENHEMII,

MONTISPELIGARDI,

DOMINI

ITEM AC PRINCIPIS NOSTRI

CLEMENTISSIMI

SPLENDIDISSIMI DOMINI LEGATI,

FIRI

PERILLUSTRES 4C GENEROSISSIAI,

DOMINE

PHILIPPE HENRICE P* GOELNIZ

IN WALDENSTEIN,.

D-OMINXE

CHRISTOPHORE PETRE

pE FORSTNER,

SERENI1$$1M1 PRINCIPIS NOST'AI

CONSILIARII

INTIMI

ILLUSTRIS COLLEGII EPHORI,

PRIMARIE ALTER,

ALTER

VICES GERENS

SUPREMI

DICASTERII

WIRTEMBERGICI

EODEM ORDINE PR/ESIDES AMBO

ET DYNASTIARUM TUBINGENSIS ALTER

ALTER BRACKENHEIMENSIS SATRAP/E,

DOMINI

GRAASIOSI

^ "N

ADZMAE HUJUS BONARUM ARTIUM MATRIS

PATRES CONSCRIPTI,

MAGNIFICE 'DO MINE

H RRCTORS

ILL'USTRISSIMI DOMINI

COMITE S

DOMINI GRAWTIOSI,

VIRI SUMME REVERENDI, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI,

EXCELLENTISSIMI, NOBILISSIMI, CLARISSIMI,.

VOSQUE RELIQUI AUDITORES DECENTIBUS OMNES TITULIS

COMPELLANDI,

ss

TU CT

EL

WT

Lie; TTELTIL W ECC

——

b is

—— —

LU

L--

—

—

ll

—

!

— Z5

D ES—

--

!QQEIEHIJWI!FI [!gllllllü"gä

äxxx

A.W. 17

7N

A

E

EX

O

l

2 -

p

z

ee

ï

|

E

EEE

ET

[

s

F7

i

77

x*s A

od

il Ee——

"

l

je-

—

—— —

H

N

NNNE-S

E

e:

D

E

Á ——

——

d —

IILm—

E—— —

[2—

N

'..

p

AF ETE HU PVEVT A

l!hllllllll!llllllmlIHH LT

Nl

od

J

C

2

€

À

PA

M

N

z

4(/

jl, quo lætitia& affe&u egomet vo-

( À

seo

torum publicorum futurus in re-

m

,

E2

(

j rum prafentia interpres roftra

//)

P

,

?

— "Z u

; hec confcendo , eundem vel ver-

bis, uti pat eft, exprimere vel in vos deri-

vare totum prorfus valerem, & vos omnes uno

jam ore unoque impetu in plaufus & jubila me-

cum erumperetis, nec facundior me in toto ter.

rarum orbe Orator hodie exifteret.. Qui enim

.ego, qui per feptem & quod excurrit, annos la-

teri Serenisfimi noftri Principis Haeredis adhafi

individuus comes ftudiorumque & educationis

adminifter , qui & utriusque Serenisfimi Prin-

cipis noftri & Parenus & Filii gratiam inde ab

-amplo jam temporis fpatio plenis cyathis haufi,

qui denique patriz amore nulli veftrám , id

PA

quod prafifcini dixerim, cedo, filerem nunc

*

&, qu pe&ore volvo , que & majora cogitare

s

neício, gaudia

claufis labellis premerem, ubi

A.

;*ecens

7

408:(0 ) $08

tdlens um nobis- J U VE N T UPTIS

PRIN CIPEM,, ubi fpem pátrie novam.

;

novumque ipfi decus atque prafidium accef-

fiffe, ubi novam codlo noltro Wirtembergr-

co ftellam affulfiffe , ubi vota, quae & publi-

cà & privatim roties feci , divinà ita res no-

ftras difponente gratiá , Jam impleta defide-

riumque, quo boni omnes flagrabamus , cu-

mulatisfimé jam fatiatum effe video , ubi deni-

que ,. dato nobis divinitus infante hoc Princi-

pe,

res noítras denuó effloreícere atque orna-

ri quivis futurorum no

n vanus augur mecum..

Habemus hic, habemus , e4»-

animadvertit.

quo gloriari l-

diteres, novum divini favoris ,.

ti poffumus,

quo & pretiofius vix aliud con-

ffec , pignus , habemus pra-

dngere nobis potui

cdaram augufte ftirpis

progeniem , habemus

EBERHARDUM FRIDERICUM,

habemus has patrie delicias , 1n quibus degu-

ftandis exofculandisque civium nunc quisque

i. Atque o ter-

occüpatur letusque adquiefc

?

euditores , 'haäc fi

que quaterque beatos nos

fiduá fi prece ccdlo-

bona noftrà noverimus , as

rum veneremur Dominum, qui hzec nobis gau-

aTn-

dia fcgic-,',ut ;fqbolcm hgnc firmet atque in

plis-

a

äeþä(o)äeä—

ll

phsflmum futurze, quam præf*colamm )unchsque

in unum votis omnes exoramus fCllCltätlS cumu-

lum adolefcere jubeat, ft denique eo, quo par eit

virtutum vitzque fancioris ftudio ducuü divi-

no hoc munere non indignos nos gratà piaque

mente comprobemus

Neque enim Jam nobis

hoc agendum eft, ut verborum phaleris atque

1nut111 caerimoniarum vanitate pretatem , falla-

mu

fed eó dmgendl fünt animi. noftri ,

&, quantum hoc, quo divina nos donawt bo.

nitas, beneficium flt intelligamus , & quld ad

confervandum id augendumque íanéta à nobis

poícat lex , non minore cum indultrià atque

attentione. edoceri nos patiamur.

V idetis

Auditores, rerum. à me jam dicendarum brevem

confpe&um , non fané dignum fatis. Oratore»,

fi verborum lenocinio inflatàque « di&ione aures

oble&are & demulcere 1s gefhat Íed dlgnum

tamen Oratore Theologo, talemque quo.ri-

té didu&o atque explicato fan&ficari hec ju-

bila noftra atque zdificationem haud vanam.

fccum vehere Domlnoque Deo noftro eó ma.

gis probarl queant,

Quæ ipífa càüm. brev1

oratione exfequi mecum jam conítituo , agite,

Audttam omnium. ordinum bonoratisfmi ,' & quos

Az

ante

* Co) s

ante omnes alias fubmifsé compello , 7ri ils-

firisfimi, qui tàm fplendidá legatione jamjam

perfungimini , & faciles mihi benevolasque au-

res animosque haud gravatim commodate».

Qui veterum temporum noftrorum atatisque

olim a&z hiftoriam fecum recogitat menteque

volvit , 4uditores, 1s facilé perfpicit, praecipuum

hoc patrie noftre perpetuumque feré provi-

dentiz divinz munus fuifle, quód bonis femper

Principibus inde ab eotempore,quo ere&usheic

Ducatus facraque repurgata fuere , effloruerit

Qui primus illuitriore hàc dignitate à Maximi-

liano l. Imperatore donatus fut EBER-

HARDUS BARBATUS talem I'epræ.

ftiit , quo meliorem feculum iftud, quo vixit,

ferre haud valuit, esi, 1pfo illo Imperatore judice,

pptmm E9 multis virtutibus eo tempore par iz Im-

erio nullus exititit, (^) pietate infignem, propofiti

cenacem, (^^) amore erga fubditos, qui folus a-

irem Patris reddit , confpicuum , denique litera-

rum bonarumque artium Favitorem füummum

tancumque , ut fcholam quoque hanc Tubin.

genfem addlta haud contemncnda dote privi-

legus-

(*) Vide Phil Tac. Speneri Syllogen Genealogico-Hiftoricam p.566. ——

(**) Hinc Poeta anuquus

MWai Herzop EBERHARD fieng an,

- Blitb.wie em Cedern lang bcjiabn.

s (o0 $0s

legiisque adje&is amplisfimis evocatisque. in

eandem do&isfimis Viris erexerit atqüe fun-

daverit, (*) ut taceam tracfatum iltum e?wsnfin-

genfem , ipfum inter reliquosque Wirtembergize

tüm Comites initum, () quo de terris Wir-

B

tem-

u

*) Non poffumus , quin ad virtutes EBERHARD I Barbati eó luüculen-

tius demonftrandas heic inferamus literas, quas 7arfilius Ficiuus, F lorenti-

nus , Vir przítantiffimus, inter primos literarum reftauratores referendus,

qui & fummà ap

ud Laurentium & Cofmum Mediceos gratià valuit, a

ipfüm mifit, in ejusdem Epiftol. L. XI. & Martini Crufii,

: optimi Viri Suevf

annal, P. 3. L.IX. £. 502. exftantes.

-

eVMarfilius Ficinus

EBERHARDO, Duci Virtember

genfi & mogtis

Beligardi Seniori $ P..D.

uü

lta jam pridem de fingulari virtutum tnarum excelle

ntid ex multis andivimns.

M

teffe quidem 9 fidejuffore

Plurima nwper accepimus à Martino Uranio noftro ,

apud mos locupletifimo laudwmque tnarum precone apud omues fide dignifjimo.

Quamobrem ingens admirabiliwm virtutum twarum , quafi fielarum [plendor ad nos

u5q

ue refulgens incredibilem in nobis jam accendit ardorem ad te vebementer aman-

dum &$ colendum inprimis atque venerandum. Defiderabam equidem jam din (quod

&9 Plato optare fe predicabat ) cognofcere Principem , in quo , quemadmodum iu Pal-

lade,wnà cum potentia pariter (apientia confpiraret, nec uon, nt in Cefare magnauimi-

tas cum clementiá , ficut in Scipione gvavitas cum comitate concurreret, in qno preterea

floreret juftitia 7Minois €9 veligio Nwma , fub qu

"

0

ax illa rediret OHaviani , qui de-

niq

ue pacis ftndia vebus bellicis anteponeret,templa fundavet, publica literarnm Gymna-

^

fia

faceret , quem fnbditi nou tàm metnant quam ament &9. obfervent atque mirentur.

di quidetn eft legitimi Principis idea & optata quondam à Platoue €8 à nobis

Ejusmo

inprimis defiderata , atque,

ut conflans jam fama. pevbibet , in te precipué ingens , ut

non mirmmn [it, me jam meosque Academicos omnes, tot virtubwm tnarwm tadiis infam-

matos te quaji celefte mmmen colere ante alios Principes atque venerari &9c

Idem ad eundem, cüm per Joannem Strclerum li-

brum de fole & lumine A. 1495 ipfi transmitteret.

E

4

ealeftium contemplator longo

M

vtinus nofter Uranius , id eff czleftis , re verá

mecuna fermone tratlavit , qualis fol eft inter [idera, talem extra controverfiam

ie e[fe inter ounes Germanie Prin

cipes Q9c.

namobrem , nt aliquando nberius C9.

fumma. dignitati tu 9 meo fatis defiderio faciam ,

H

ad ipfam Germanie folem nnuc

Platouicum 8$ Di

m folem mitto , mirnm in te amorem uoftrnm fplendore paf-

fim declaraturn

.

m

oeæäyfacn

Czterum con

ftat, EBERHARDU M hunc BARBATUM & libro

fcribendo manum adjeciffe, quo fpecimen fapientie veteris exhibuit, & Ulmz

& Argentorati & Francofurti & alibi impreffo, uti habet , qui plenam ejus-

dem hiftoriam dedit, Vir celeberrimus, Theologus & Polyhiftor apud

Hamburgenfes fummus , Jo. Albertus Fabricius in Bibliothecä Grzcà L. V.

P.2. Vol. 6.

(**) A.1482.

g ::.sl')ec. conclufum & A. f484. d. 17. Febr.à Friderico III,

SEBEME

408 (o0) $08

tämbergicis haud dividendis & à primogenito

femper posfidendis nullaque fui parte prorfus

unquam mutilandis cautum fuit, quo & 1in hunc

usque diem SER ENISSIM/E DOMUI

WIRTEMBERGICA fuum confíti-

tit robur atque illibatum decus.

ULRI-

C O fàcrorum reformationem , quam reftitu-

tus poft diuturnum exilium multasque cala-

mitates is cüm efTet, ante omnia alia molitus

eft, (^*) debemus, tale profe&ó beneficium.,

quo majus & pretiofius ab optimo quovis

Principe exfpe&ari haud potuerat , eó gratiore

apud nos mente recolendum , quo preeftantio-

ra funt, qua hinc in nos derivantur, bona,

zeterna illa atque in aevum haud finiendum du-

ratuta. ldem veró & ille eft, qui ante ifta

tempora cum Maximiliano l. Imperatore (id

quod velim probé notetis , e/wditores, utpote

in vulgus noftrum haud cognitum) pa&um.

de mutuis praítandis auxilis. commodisque

& rebus promovendis , quod germanicé Erj-

dnigumg nuncupant, iniit, quo ftatutum utrin-

Q-

que fuit, ut —þcrtis jn cafibus alterutra D

Inus

lmþeratore cum privi

legiis Univerfitati Tubingenfi datis , quz & auxit hic

didit, tra&atibus quoque Stutgardiano A. 1485. &

amplioraque tüm re

Efslingenfi A. 1492. fuperadditis confirmatum.

(*) annis 1534- 1535 1536

E. 2095 7 20

mus Auftriaca five , five Wirtembergicä alte»

rius ope prafidioque juvaretur, (^) quale &

— - il á

cum Palatinà Badenfique ipfi intercesfiffe

novimus. (*)

NMec minus illum maximis

quoque accesfionibus res patrie noftre au.

um

"EX *

xiffe conftat atque ita in literis fuifTe verfat

ut haud vulgari imbutus do&rinà docisfimos

quosque ifto tempore viros favore fuo orna-

verit. Denique, quo affe&u fübinde fubditos

is fuerit complexus, vel exinde difpalefcic,,

quód przcipua, queis terre he fulgent,

queis & in hunc usque diem ítantibus filus

noltra publica ítat atque effloreícit, jura

tratlatui T ubingenfi (^7) innixa fuos lpfl natales

originemque debent..

Quid jam de Duce

CHRIST OPHOR O dicamus, Principe

veré incomparabili, in quem 1in unum onines,

quz in Imperantem pratantisfimum cadere

2

pos-

N

Fuit veró pa&üm hoc initum ab utroque in Comi"t'ii'sfmpä'riiAugüi'scaniä

.

A. 1410.1

bidemque d. 6. Maji folenniter confirmatum. Atque hzc quidem

in hibris inc

affum fotfitan le&or nofter quxfiverit, qui ex tabulario Stutt-

gardiano hic unic

& fapere debet, quod ipfum qui in

fj

iciéridi habet facul-

tatem , inveniet p

lurtima ad SERENISSIM £ D

;

)MUS WIRTEM-

BERGICJE praítantiam &

$togativas enattandas prorfus faciéntia , if

vulgus non folüm noftrum fed & doctiff

tnis fübinde , qui Juri Publico il-

luftrando inhiant, Viris plané ignota. Vide tamen Speneri Sylloger p.

$70. 571. & die kurze Hiflorifcbe Epbemerides des Hoch - Furf, Hanfes IFirteue

berg p. 33

4

(**) Vide

Mart, Crufti Annales Suev. P, 3. L.ro. £ g48.. & Ephemerides

citatas p. 35. 36.

A. 1514 d. 8.

Jul. prafentibus Legatis Maximiliani L. Imp. mul-

(*ö*) Q].!

fuit compofitus.

torumque

Imperii Principum cum ftatibus Provincialibus , quos vocant,

s ——

30 Co)-$$

poffunt, virtutes miro confortio connubioque

rarisfimo confluxere? — Quod precpuum eft

fummumnque, nihil feré 1n ipfo mediocre, ni-

hil, quod non ad infignem quendam perfeáio.

nis gradum fuerit dedu&um, licet confpicere».

In primá juventute invicisfima pietatis fummi-

que pro fervandá religionis puritate zeli tyro-

cinia is depofuit, nullis unquàm calamitatibus,

qua. optimi cujusque nonnunquam frangere

animum folent, in transverfum a&us, fed re-

fumtis femper viribus, queis divina ipfum gra-

tia induit, in cuftodiendá, quam imbiberac,,

fide (an&iore eó futurus audentior.

Pofthzc,

ubi Germaniam is linquere. atque in caftris

Gallicis militare neceffum habuit , ea fortitudi-

nis imperterritze prefentisfimique in fummis vi-

tz periculis animi fpecimina dedit, quz fum-

mam ipfi apud exteros admirationem gloriam-

que ad invidiam usque concilivere. In pa.

criam reveríus id primum atque ante omnia fui

e(Ie officii exiftimavit , ut res religionis omni

operá adhibità le&isque, quos comparare po-

tuerat , libris à quarumcunque fe&arum T heo-

logis confcriptis , fepofito & partium ftudio

omnique humaná autoritate procul effe jufsá in-

velti.

* (o) $08 -

veltigaret, atque fub examen vocatis omnlbus,

quod bonum erat, retineret non folàüm fed &

mordicüs tueretur.

Quo fac&o cüm puriorem

iftam religionem , quam divinà nobis adful

gente gratià 'profïtemur , Princeps optimus fe-

legiffet , in eà defendendà propagandáque, Ec-

clefia maxime reformanda, taleim fe exhibuit,

qualém divinum hermcumque virum effe opor-

tet.

Parum profe&ó abfuit eo tempore, quo

minus in fuam penitus fententiam pertraheret,

CHRISTOPHORUS Imperatorem fum-

mum MAXIMILIANUM 1l. cum quo

literas hanc in rem commutavit, qui & Prote,

ftantium fideí partibusque, uti epiftolze , quae

adhucdum exfítant, (^) docent, ita favit, ut coetui

ipforum daturus nomen fuiffet , nifi in partes

ii ( at o infauftum disfidium! ) fe&asque abiif

fent mutu1sque Íefe contentionibus laceráffent

atque in propria vifcera feviiffent incauti. — .A

CHRISTOPHOR O hoc, qu1cqu1d in

facris, quicquid & in publicis egregié ftatutum

fuit , profe&um eft, huic corfesfionem fidei V Vir-

tembergicam , huic orthodoxiam , quá in hunc

usque diem lzti gaudemus, hu1c bonorum ec-

ï

C

clefla-

ts

(*) in tabulario Ducall. Stutgardlano , ochemcante Viro quodam do&iifimo

proximé proditutz,

O (o) 39

;lefla&ic'orum confervationem Ecclefia noPtrAa

fe debere gratá mente profitetur. Hoc regi-

ciminis clavum tenente exultavit pietas fides-

que, viguit eruditio & pax , floruit res publica

& literaria aureumque fuit a&um feculum , fu.

turis temporibus vix amplius reverfürum..

Tantis veítigiis qui infüit LUDOVICUS,

pius ille, quem in faftis Wirtembergicis nomina-

mus, haud feré minora praftitit & aliquando

eaam cum CHRIST OPHOR O de pàl

má certáfle videtur.

Qui enim in virtuctum

ftudio proximé ipfi accesfit , ipfo, fi lirerarum

Non

tefpicias culturam, fuperior exítitit..

enim faltem rebus divinis humanisque curatiüs

inveftigandis incubuit fed eum quoque ad eru-

ditionis gradum aícendit, ut & "T heologus

fuerit feré confummatus & Jurisconfuültus ad

miraculum usque do&us, neque hac faltem fed

& ea excoluerit ftudia, qua noftro demüm,

feculo nata effe videntur.. Studium intelligo

Juris publii: cum hiftoriarum notitià, fine. qua

illud ipfum friget, conjun&um, quo tantoperé

excelluit Princeps fummus , ut, fi quidem hac

ipfius fparta fuiffet, lucem is primam rebus hic

affundere glaciemque à nemine adhüc eo tem-

pore

SOM(o)mw

pore tentatam frangere potuiffe, — V oluit au-

tem & idem exftare amoris fui , quo literas de-

perüt, publicum quoddam monumentum.,

illafre nempe, quod fundavit, (o/egiwnp , Prinai-

pum Nobiliumque ftudiis dicatum, ut elegan-

tioribus hic literis imbui iidem adque res publi.

cé olim praclaréque gerendas inftitui posfint.,

zterne ipfius glorie propagande infervitu-

rum, (*) ut filentio jam pratermittam , eum

fuiffe LUDOVICUM noftrum, qui ex

Principibus Viris Farmalam concordia, qua diviae

tüm Ecclefiz noftrz res fuere reftitutz , pra-

cipué promoverit fuisque aufpiciis ornaverit.

De FRIDERI CO Prncrpe, sagnanimo illo

& qui extindam fere ftirpem Wirtembergicam

reítauravit , id vel maximé notandum venit,

euditeres, quód fubinfeudatione (neque enim alia

rei huic defignandee jam vox Germanicam

Aft:r[ehgnfcba]ft fiigniücatura fuppetit) fublata.,

primum rebus Wirtembergicis, quem fub Duce

UL RIC O amiferant, fplendorem, favente»

Rudolpho Il. Imperatore

enti-

wf-ubditisq.ue plaud

C2

bus,

[

(*) Hinc & Collegium Ludovicianum olim id fuit nuncupatum, uti habet

infcriptio fronti ejusdem inferta, hos, przeuntibus aliis, verfus germanicos

antiquiorem rhythmos componendi rationem prorfus fapientes ferens :

?Drwm. beiftt. es zn des Stiffters Rubmm

Hezop LUD l(/ 1G.$ Collegium.

'—3495-(0)"36?5'

bus, ref'ervata tamen Domui Auftriace fucces-

fionis, quam dudum habuerat , fpe reftituerit.

JOANNES FRIDERICUS ea in tem-

pora, eas in calamitates incidit, qua rebus

Evangehas ultima minabantur & quas ipfe ge-

nerofo pioque animo ita fubeglt aut prudentiá

fummá ita evitavit, ut fub prima. faltem belli

inteftini , quod priore feculo Germaniam.

omnem ob religionis diverfà facra pasfim infti-

cuta valtavit, tempora quietem agere feré Eccle-

fia Wirtembergica potuerit, tàim demüm concu.

tienda fummisque periculis exponenda, ubi

ediium , quod. vocant , refitutoriwm , ubi clades

Nórdlingenfis belli tacem terris hifce. intulit..

Atque füb ifta tempora cüm exulem ageret,

EBERHARDUS III. qui pofteà diu fatis

regiminis fafces habuit, du nobis, quicunque

veri rerum ex1ihmatores fumus, atque aureuwm ob

virtutes, quas pofledit fummas JXemen , rebus

noftris feré defperatis, DEO tamen noftrz fa.

luti advigilante tandem accidit , ut reftituta pa-

ce, redeuntibus & in gremium Ecclefiz: Wir-

tembergxcæ bonis facris , redditaque, quod im-

mortali piaque erga Deum gratitudine recoli.

mus, rcligione aliam fac1em eamque pacatam

rurfus,

WRCooM

rurfus, qualis feré illa CHRISTOPHORI,

ila LUDOVICI que fuit tempore , exfti-

tit, patria indueret noftra, atque in melius

verfis omnibus gauderet. pietas, floreret julti-

tia , tripudiarent literze mirisque modis & acces-

fionibus noftra omnia augerentur. Scilicet hoc

PRINCIPIS OPTIMI fuit praccipuum quod-

dam, quo & Anteceffores fuos omnes usque

ad ULRICUM potft (e reliquit, quód non

folàm pietate rerumque gerendarum prudentià

effulfit , fed & Oeconomus ex afle tot augmenuis

zrarium füum quaítoriamque curiam exultan-

tibus fubditis ornavit, ut miraculum videri

feré posfit, quod Princeps, qui fub initium.

regiminis omnia reperit vacua atque redu&am

ad extremá provinciam. nervumque rerum

gerendarum penitüs: incifum , qui. & cumula-

disfimam familiam. habuit:totque. vidit:ex: fce-

cundisfimis Conjugibus Filios Filiasque Princi-

pes,

iftas & fine quidem fübditorum fudore»

ullo. divitias

opesque cumülaverit. Excepit

EBERHARDUM

GUILIELMUS

LUDOVICUS, in quo id unum dolen-

dum nobis eft, quod vix coepto regimine, vix

in manus fumtis reruim geretidarum habenis v.i-

D

VIS

$69 (o) $08

vis exceflerit , fpemquc adeö-no&rärh : quam

implere jam cumulaté-geftiebat, morte praema-

turá fefellerit , fafces reli&urus Fratri Principi

FRIDERICO CAROLO, excelfi opi-

mique animi virtutumque fummarum . Herot

rantifper. gerendos ,. dönec. Filius Princeps,

uem nunc £atrezm Patrie veneramur:. omncs«

que fübmiíTo pietatis amorisque cultu certatim

comple&imu—r, EBERHARDUS/ LUDO.

VICUS eam atatem attigiflet , quae guberna-

culo dirigendo.foret idonea. .. Quod ubi £a-

&um fuit , ( fa&um autem id eft jam ante quin-

que luftra,) non dici poteft, quanta hoc Duce

Serenisfimo res noftras gubernante divina bo-

nitas & providentia nobis, qui dir,isflmisïduo.

bus bellis & extrema quaque afflidz patrize

prafagientibus impliciti eramus ; quantümque

rebus noftris folatium, quanta lux acceflerit.,

ubi ex calamitatibus, quibus circumfepti eramus,

erepti-poft fübitas tempeftates altas gravisftmas-

que pacis bona nobis reftituta fuere, quz ipíe

Serenisfimus Herus nofter fortitudine fuàatque

imperterrito in przcipuis belli preliorumque

periculis demonítrato animo fuo quodam jure

vide-

promerui. - Vidimus cunc temporis,

;"Ul'lt

GR o d.

runt & hoftes noftri celfisfimum hunc Princi-.

pem mediz aciei,immixtum fanguinemque» .

fuum pro fuübditis Imperioque Germanico fu.

furum , qui tamen cleganter. evitare Martem

praliorumque faltem difcrimina p,otþii"fet , nifi

pro falute publicá vitam dare ultimisque faltem

exponere periculis fibi idem gloriae duxiflet, 2«-

tris Patri« fic fpartam.vel omnium ;cö*nfesiïïone)

munusque ïperfe&isfimc*' expleturus. . Aft non

eít, quod nunc in Summi Principis egomet

laudes excurram , cui bené perfpe&um eft, ni-

hil minus virtutem ipftus auresque ferre poffe,

quàm laudum licet meritisfimarum cumulum.,

maximé in Viris. Theologis, qui officii, quo

funguntur, gravitate & fanctitate du&i ab

infi

te abítinent. — Pa.

cetis adulationibus. fuà fpon

tere tamen, SERENIS

SIME PRIN-.

CEPS, DOMINE CLEMENTIS. ,

SIME, ut, qui gaudiorum nunc publicorum,

cotum maximé, in que alma hzc bonarum ar-

tium, niater , EB ER..H'ARDINA I LA,

jam effunditur , interpres. fum ,. gratulantis

nunc, qua & 'T E; volente annuenteque mihi

commiffà eft , fpartà pro. viribus defungar..

RENISSIME PRIN.

D 2

«s CERPS,

gongïgiu TIBI, SE

À

'98?5-(0)48?8-

CEPS, DOMINE CLEMENTISS!ME

xitisfitta h nullique Antecefforum Tuorum,

Ducum nempe regnantium, fi UL RT CUM

excipias, ufürpata ha&enüs felicitas; ex Filio

Harede Nepotem ;ure fuccesfionis gaudentcm

confplccrc

En quàm TE Deus cui fervis;

amet, qui po& amplisfima gratiae fuæ & boni-

tatis, queis T E ornavit, exempla novuim hoc

omniumque præftannsflmum exítare jam vult

Quid impedit, quó minus hic in divinas laudes

in preces calidisfimas, in votà pietatisque opera

totus erumpas ipsáque re demonítratum des

uám preaofüs hic T IBI Dei favor, quàm

charum hoc TIBI coclitüs demifIum munus fit.

Atque profe&ó id jam abundé fatis ceftatus es,

jui inter communes omnium plaulus gaudlo.

rum TUORLUM pietatisque Deo amplisfimam

fevetem 1llico dedifti

Vix enixa erat Serenis-

fima Princeps HENRICA MARIA, opta

tisfima charisfimaque TIBI Nurus EBER-

HARDUM FRIDERICUM, cüm Pa.

rens Serenisfimus FRIDERICUS LUDO.

VICUS latitiá tantá totus perfufus eádemque

T E quoque demulcere geltiens primus nun-

cium tàm exoptatum traditis, queis, ut é fonte

bapt-

'96?5(0)&24?8*

baptifmali recens natum Nepotem TUUM

Avus fufciperes ,. 'T'E rogavit, literis 'T'IBI at-

tulit

Atque heic exprimi haud poteft, quanta

tàm animo T UO . letitia

quanta exultatio

quanta voluptas aífufa fuerit, quantisque gau-

diorum tripudíis fanguis T IBI illo momento

in przcordiis falierit.

Primüm atque ante»

omnia Dei deprzdicabas bonitatem 1nque Di-

vini Numinis laudes diflluebas, quod ajebas hzec

feciíIe votis noftris precibusque majora , cujus-

que mifericordie & gratie totum hoc benefi

cium ferebas acceptum. — Poftea in amplexum

Serenisfimi Filii ruens fufis prae lzetitia. lachry-

mis munus hoc coditüs donatum eo, qui in

Avum;, qui in Parentem cadere poteít, tener-

rimo affe&u ipfi gratulatus es.— t cüm facro-

fan&o falutis fonte Princeps infans abluendus

effec, ipfe menfam baptifmalem pofuifti, ipfe

vas facrum adorná(ti, miniftroque baptlzæm

Nepotem exhibens Sponforis officio mirá cum

animi alacritate atque diffufione: defun&us es.

Nec, uti aliás quidem id fieri affolet, ad lzetitiam

demonftrandam inftituta hic folennia, agitata ,

ccnvwla chorez data oble&amombusque Va-

nis & mundams indultum fuit, fed 1 E aufplce

E

mtur

* (o)N

inter preces laudesque divinas tranfa&um tem-

pus ommniaque ita celebrata fuere

ut CulviIs

TUA 1n Deum pietas difpalefceret appareret-

que, quo loco novum hoc divinz bonitatis mu-

nus TIBl effet & quantá id cum folicitudine

confervare jam anniterere

Ma&e hàác virtute

SERENISSIME PRINCEPS, qui, quan-

tum in hoc Harede fitum fit praefidii, maxime

f religionis refpicias hoc in fucceffore olim fir-

mandee ftabilimentum, longe perípectisfimum.

habes, qu1 & fatis nófti, facilé amitti. divinze

gratiz pignora, nifi prec1bus piorum rectáque

agendl ratlone fCl'VCHtUl' macte 1nquam hác

virtute gaudia I LA noftris jam immifce & ia

tantz fpei Nepote letus adquieíce.

Servet,

'TE Deus, PATRIZE PATER, & qui

Avum T E fecit, largiatur quoque, ut incon-

cuílà femper gaudens valetudine ex ipfo hoc

Nepote filium videas Proavus

Servet &, qui

rerum noflrarum arbiter eft, Serenisfimum.

eundem cum Filio LO Principe Nepotem,

quem fauftis acclamatlombus omnes certatlm..

'T1BI uno ore gratulamur, EBERHAR-

DUM FRIDERICUM, & maículà olim

perfe&áque virtute donátum in Serenisfime

Domáüs

4 Co) $09

Domüs TU/E fplendorem

eaudiorum..

TUORUM quotüdiana. incrementa. atque»

Ad

Patrize totius folatium adolefcere jubeat

fulgeat idem, qui cun&a gubernat, rebus TUIS

pro communi causa gerendls Hnsque, qua l"

falutem fubditorum T UORUM, qua in to-

dus Imperii Germanici emolumentum confers

confiliis amplisfimam benedictionem ex alto ad

fpergere dignetur.. Denique iis maximé bo-

nis, quz in aeternitatem duratura funt & melius

quod nobis deftinatur, zvum fpectanr, Deus

'TE cumulatisfimé donet

confervet pacem

& hanc maximé fcholam

cuftodiat fübditos

quze tàm luculentis fubinde favoris T'UI fpeci-

minibus ornata fuit, quamque clementize T'U4E

& prote&ioni & nunc quoque eà, quà par eít,

fuübmisfione commendamus, TUlS fub aufpiciis

magis magisque augeri atque efllorefcere finat.

Nec minora profe&ó 'T'IBI jam vota facienda

funt

SERENISSIME PRINCEPS,

novo

FRIDERICE LUDOVICE,

nuper atque exoptato Parentis titulo inter com-

muna omnium bene fennenuum gaudla Or-

nate». Qlam quaefumus , pulchrum , quàm

egreglum quam dulce hoc 'T'IBI eft, Paren-

Ez

tem

B

*o9 (o) s

tem nunc faufto omine fauftoque augurio vo.

cari & Filio Principe tàm amabili viváque TUI

imagine gaudere..— Vides hic (liceat enim pro

antiquo more, quo cocleftis humanzeque . fa-

pientize praecepta haud ita pridem 'T'1BI tradi-

di, hzc effari) vides, SERENISSIME PRIN-

CEPS, uberrimam gratize divinze, quam toties

T'IBI pià mente apprecatus fum quamque nunc

latus colligis, fegetem, vides exauditas preces

noftras, vides Deum rebus ITUIS advigilan.

tem, vides reclufum 'T'IBI bonitatis divinz fa-

crarium, vides apertos coelorum thefauros, qui

jam in finum "I UUM cumulatisfimé fefe effun-

dere occipiunt, — INze veró is omnium primus

es, qui nunc animo 'T'UO mnil nifi divinas lau-

des volvas, qui:nil. nifi. pietatem eratitudinis

loco Deo TUO offrendam fpires, qui ita jam

raiiones T UA S omnes componas, ut pate-

fcat omnibus, qui T TBI propiores funt, dignum

T E huic divino, quod in TE derivatum eft,

beneficio pretium ponere. — Preftolamur pro.

fe&ó & quid non commune defiderium T 1BI

jam explicem, quid non & egomet talem TE,

qualem omnes boni exípedant, przítoler.?

praeftolamur TE» Principem omnibus iis, quae

fafti-

$ (o)s$5

faítigium iftud', quo micas arque refplendes

ornant , virtutibus indutum, pium, fortem , fa.

gacem prudentemque & juftum rebusque pa-

triae & faluti uti proprie 1ta vel maximé com-

muni operam dantem. — Nófti (neque enim in

memoriam bené aáa nunc revocare piget )

nóft, SERENISSIME PRINCEPS

majorum, quze relida "T 1BI funt, & quae co-

ram confpicis, quz & toties TIBI enarrat,

fuere. vircucum fümmarum Veihgla & TIBI

calcanda, nófti, quid à TE exlpedtet religio,

cu;us facrarla penctrahaque interiora duduüm di-

viná favente gratià ingreffus es, & quam , qui

'TUZE , inftituaiont admotl ohm fuere, ante»

omnia alia penitius deguftandam & imbiben-

dam TIBI dedere, eo profe&ó animo, ut ftre-

nuus olim veritatis divinae facrorumque.purio-
