LXV9_fol-2_143

E.

DECANUS

LEGIUM FA

UL

IURIDICUB,:

IN ALMA TUBINGENSI,

Ledt. Sal.

D

"£

LPER Y

A

2

Wilzurpe est, quod Inimico detrimentum afferat. — àilleapud Taciz. Ttà cum illoomnes, quotquot , fpretà juft

itia;

naturali equitate ,

YO

z2

IN

"

[c

Jurisque Divini; Gentium & Civilis fanctiffimis fan&ionibus, que, vim omnem damnantes, fuum cuique intemeratum przflant, effrenes Lubidinis fines

)

definiunt, & Ambitionis famelicos illosftimulos, Diícipling quantumicunque renitentes, refrenant, certosquecuilibet, privato equé ac publicodiffi-

z

s

äf)—

[2

dio, liti, Belloleges ftstuunt, illud Maronianumin ore, imócorde , ultra limites Re&i, nonipíifaltem perpetuó volvunt; (ed &aliiscommendant: De-

d

&

PA

Ins , anVirtus, quis in Hofle vequirat ?

In jsjlo quidem Be/lo jufli ctiam Dol;, etiamtechnz haud improbz ; & confilio vel aftu an aperté Hoftem vin-

o

p2

Q-,

cas, ad juftitiam nihilintereft, vel ipsó Hipponenfium auguftiffimó Prafule juftiffimo judice. INequequisquam tàm in Jure noftro rudisachofpes eft, ut

*

nefciat , bono contra hofles noflros dolo, five callidà folertiá vcl maximéuti permiffum effe.

Ut venufte Plutarchus z Zgefilao: Hoffium, inquiat, ciresme

e

Z

e

£l

ventio non folim cum ju[litia ;; verizm etiam cum laude, imb planc cum jucundo conjuntla efi compendio, — Et quidni Rempublicam etiam per hujusmodi, dutmi-

"(

z

3

modo fan&tum iflud Fidei nomen nullo fcelerepolluatur, fophifmata & artes, fartam te&amque praflareliceat ? Sunttalia, quod re&tiffime nofter m:-

w

p

2

e-

R/L9 Lx«ermerO- Forfinerus enuntiat, interPrincipes ufitata, jure Gg. probata, ut, qui pertalesartesdecipitur, nonde dolo Adverfarii & ruptáfide; fedde fuà

ti debeat.

impt

ima

cohquc

Nec Armorum magis eft militia, quàm temporum.

Etquando Dux militum i» Cyropedia , infidiator, fuz mentis occultator, fraudulentus, fur,

raptor , veterator depingitur , nihil fceleris, licetfingula fereverba fingula fcelera pra feferre primá frontevideantür, Xenophontem inilló comprobare cenfendum, dümhorune

dem verboram ipfeóptimus interpres ità porróea explicat: Operam dandam bono Duci,, ut cum fuis paratis Hoftem nondüm inftructum, cum fuisvigilagtibus illum dormientem,

cumarmatis inetmem , priusquàm fub illius obtutum veniat à fe probé confpe&um , tandemquelocorum difficultatibus impeditum ipfe commodoloco conftitutus, ac proindé nom

finüs prudenter , quàmfortiter , quod Guicciardinus dicit , illum aggrediatur.

Quid? quódetiam Pacem, cum Czcina, Artabano & Tiberio, ap. Tacitum, (peciofis & irritis no-

minibus jaare; fpeinduciarum Adverfarium decipere; & vcl miffislegatis, velad fe miffis diutiüs detentis, aliisve rationibus, quarum plures ex Livio, Polybio, Caefare, Coneftag-

&io, & aliis Forflnerusaccumulat , illum la&areatqueludificare, etiam fobria Politicorum Schola improbarenonaufit, Nec Cambyfesexco, quód prelium cum fuperftitiofiffimis

JEgyptiiscommiffurus, càm Canes & Felesillos, ceu Numina , venerati fciret, hujus generisanimalia in primá acieobjecit & flatuit , quorurh cultus ZEgyptios in fugam-conjecit, 'itt

Annalibus maléaudit. Imó lauro Philippus faos milites coronavit, quód facrilegos Phocenfes, qui templum Apollinis fpoliárant, arboris Apollini facrz objectu & facinorisconfcien

tià, armis feré atqueanimis omniaó exuerint,

Ltde Exploratorum , quinon minüsacaranearum tele , fubtiliffimis undiquefilisexten(z , externos motusomnes, ipfis intüs irt

cavernulis refidentibusfignificant, in Bello preprimisneceffariou(us nihil de Prodizoribus ; nihildetotaliishujus generis dicamus. — lititem deillistot modis ac mediis, quibusHos

fli apertà atd, licitá Vi detrimentumiinfertur, nihilhíc differamus.

Caterüm fi Bellum , ruptó focdere, induciis, armiflitio, altà pace, prius Hofti infetatur, quàm ille, fe

j

Hoftem, ex clarigatione vel miffislegatis , haberiíciat ; fi perfidz Fidei & omnino fceleratae Integritatis (itàenim tales f(olent nonjungenda conjungere ) feuPerfidie , Fideimantes

Io velate inanesac vani pratextusquarantur; quistalem clandeftinam fimulque violentam invafionem non Rapinam veriüis dixerit & Latrocinium ? quisillud Platarchi hichonrepez

|

- at juftiffime : "Pacem juratam violare efi ipfos Deos ludibrio babere? SiBellum , non jufte & ut decetindictum , nec jufté & fortiter, quod Furius Camillusap. Livisumait , poftmo«

dógeratur; Si clandeflinis Hoftiumartibus, adver(z partisconíiliarii, duces, milites , fubditi, ad nefariam fai Principisproditionem, adarcium, urbium, imó Provinciarum dedi«

tionem , aliaque hujusmodi domeflicafcelera, cum illorum perjurio, proprizque confcientiz graviffimo reatu folicitentur; ficqueurbes, cum Philippo Macedone, Hoftis merca«

ki, fibellum, verbo Pyrrhi, turpiffimécauponari, & , quod dicit Herodotus, xezwA&ver vl naxyv , probrofiffimo mercatuum genere, malit , quàm fortiter , generose.& cotdatéfieu

peragere; quisnon iftis (celeftis xaomaze vv zmA&av , iftilatrunculorum & furum aftutie , cum invictó illó Orbis domitore, fuccenfeat? Si Hoftium ca

pita , ft capitaipforutrmilie

tiz Ducum , fi planéaugufla & coronata Regum , '"Cefarum, capita licitari, inter conceffas belli artes cen(eaturs fi

Rex Hifpaniarum, Principem Auriacum res fuas inprimisnioe

rari advertens, nulli ad fubmittendos nefarios percuffores pecuniz parcat, & crudelialicujus Anaftrii manu (quod fup

crioris Seculi Anno 82. autore Erneflo Eremundo, factitatum)

:mediotollat; Si Metellusin Sertorium , i Chilpericus Francorum Rex, in germanum quoquc Fratrem ( horrendum

1ex Kitio relatu! ) Sigebertum ; fi cetera gloriofus Tíerclacg

Tillyus, qualemincufationem de feculi decurrentis Anno z 1. Theatrüm Europzum refert ,

in Erneftum Mansfeldium ficarios immittat ;

quis tàmlaxam & pudendam (cgniotis fee

|:

culi cenfuram non damnet? Si Matthias, Rex Hungariz (quem nzvum inillo Martinus Boreckius, i» Chron. Bobem.

& Careus, i» annalib. Siles. notant ) non quidenveneno ; att2e

men familiari feu domeflico ferro trucidarelicere, exillà; fed peffime eo accommoditá, long? generofi

ffimà Tiberii voce, quiAdgandeflrio, Cattorum Principi,: Arminitnecem;-fi

fibivenenum mitteretur, promittenti,, tefte Tacito: JNor fraude, re(pondit , mec occultzs

; fed palàm & armatum populum Rom. bofles [nos ulcifci, tüm fibi ,

tüm aliis perfuaderenites

batur, quisad tam pudendum prifcorum morum generofitatis negle&umnon totuscohorreat? Si etiam veneno,v

el alià (imiliinfandà techná, vite hoftium Ducis, vel toti exercitui

infidiasflruere, fiillum Semi-Deum Guftavum Adolphum (quodimmanetentamen Chemnicius recen(et

) veneno infecto libro perimere; fipafcua, vitualia, fifontes & flumina

toxico confpergere; fi fagittas & gladios venenoillineres fi plane venenatis

, ad exemplum Hannibalis adverfus Eumenem, & Adrenorumcontra Caf. Seyetum , ferpentibus utis

fi Carolo V. laudatiffimo Principi, XX. militummillia, ex arboribus, frugibus, fontibus veneno infe&tis, quod is fi

s colloquits Megalander Lutherus habet, in Italia petiiffe , ficqueipfa

quoquererum naturzelementa , imó ipfum, verbo Plinii, quó vivitur, a&rem in perniciem vertere, & ipfo ferro nocentius quid dare

» gleriofum reputetur ;; quisnon cum univer-

33 faniorum atque fandtiorum Gg. concione, hzc, tàm grande & eternum, cum rerum noftrarum propagatione, nofirum dedecus co

pas releganda pronuntiet ? Si fceleratiffimi ex ipfo v

njun&tum habentia flagitiaad faediffimos Cyclo-

clut orco Incendiarii pecuniá conducantur, qui Hoflium oppida, urbes, arces & pagos crudceli Jate flamma devaftent ac deleant;

qualequid Anno feculi proxime lapfi decimo à

Venetisfactitatum Nigrinus, Funccius & Bafelius advertunt ;

j

Si denique, intotius Chriftianz Reipubl. & ipfius quoque Religionis detri-

1nentum,Alexander VI. P. M. occultum cum jurato Chrifliani nominishofle,obfervante Thuano,commerci

umineat; imó plané Leo X. recitante Rebwizio, hoc foló fiie, ut auguftiff.

Carolum V, Lutheranam religionem,ceunondüm exploratam,velerroris convictam,perfequi recu(fantem,ab i

ndi&o generali Concilio avocatet,

non clàm,fed palám,à TürcarumSultano,

ut illecruento Hungariam & Auflriam bello inundet,per Legatos folicitet ; (i proinde tàm fan&ti Ecclefiz capitis veftigia (ecuti,FrancifcusI. &

Henricus II. Galliarum R eges, indelebili

ad pofteritatem infamià, cum pernicie & excidiotot in orbe Chrifliano infontium populorum, folis ambitionis,

& ob auguítiffimz Auftrriace Domüs quaquaverfum excrefcentem fe-

licitatera, invidiz ftimulisfatigati, fzviffimum illum Hoftem , fcedere utrinque(cujas totam ;

fed Chriftiano, nedàm Chriftianiffimo Principeindigniffimamformulam Carpzovius

nobis exhibet. d. Leg. Reg.) folenniterfancito,inipfa Europz vifcera trahant; quisnon, cumn

obiliffimo Pammonor. Hfthuanfio, imó omnibus Chriftianis, hec omtíinó deteftanda di-

Tisque omiibus devovendaexiftimet? quisnon illa, nonethniconoftro Papiniano ; fed Chrifti

aniffimo JCto digniffima verbahic nobifcumalleget? Qxue faHla ladunt pietaters , £xr-

J imationem , verecundiam , C' , ut generaliter dixerim, qua contra bonos mores [unt , mec facere nos po[fe credendum «$0? quisnon ixdizoy DEI Qua, & juftillimam Nemefin, fadifimum

iftud £adus torvüm refpicientem,pius híc veneretur,quandoille Francifcus inagoneconflitatus: Perii, exclamavit, heu: perii , quód volui effe foederatusei , qui hoftis eft

Chriftianinominis ; & Cardinali, Corï('ghtionem ex facris literis (uggerenti, Omnis ,. addidit, miíericordia mihi claufía cít, qui, ut ezmuli mei, Caroli V. velgloriani

. infufcarem, vclinjuriam vindicarem, foedus pepigi cum Turca, & Chri(tianorum ca

pita, tanquam armenta, ad Mahumetanam fervitutem vivus vidénsque

paffus fum abigi ?

Quodífi jam etiam ad illa , que immaniffimi illi orci emiffarii crudeliffime indies augere fludent, C4zr0cit4£z , & in curia faniorum atque moratiorum à

condito urbe Gentium »gnam probate Violentie fpeciminamanum extendere charta ifta pecmitteret; fiillam vetuí(liffimarum lIrbium ad imum usque lapidem excifionem; fifoli ho-

ftilis, cum arboribus fertiliffimis,atquevitibus praflantiffimis, ad imam radicem usque fubverfionem ;. fiatrociffimam & longe fpurciffimam utriusque fexüs hominum , infantiliszeta-

tule , imó prorsüsinfontium in utero embryonum, venerandz fenedtz , clericalis dignitatis, rerum & /Edium D EO facrarum tractationem ; fi Frugum, fi Víni, omniumque alio-

rum, ad victum tot Millium, ex rapinis, incendiis & latrociniis miferorum,fpeQantium horrendifimam defaedationem atque perditionem ;. fiinnumerabilis, etiam ab illis, quibus fides

jurató & folenniter data, hác non fan&ius habità , quàm volantibus quisquiliis & venti fpoliis , omnis generis frumentorum , jumentorum, argenti fummz , fub ferro & flamma indici

folitas exa&tiones ; fiexu&tos & excuffosad peram & faccum feuamicos, feu inimicos, noviffim? excipiensfuriale incendium & excidium répetere fententia (ederet, qualis, quzfumus,

& quantus Truculentiarum & miferiarum nobis numerus cumulandus forct? Vidit fane ifta pleraque, & prohdolor! hodienüm, ex juftiffimáà Summi Numinisindignationc,acerbiffi-

mé fentit amantiffima noflra Patria , dàüm, Biennio abhinc, Ga/l/cus Furor innoftroslares , jurató, quod cum facratif?. Rom. Imperio intercefferat, Armiftitio nullatenüs attentó , in-

flar fulminisirruit, & quas modó potuit , tüm improbitates, tüm immanitates eousqueexercuit. Dequibus hic plura addere fuperfedemus , cüm hoc ipfum argumentum nobilis at-

queclarifimss, DN. JOHANNES BERNHARDUS C^att(er / Stutgardianus, J- U. folertiffimus Cultor, & Supr.inter nos Dicafterii Advocatus, ex benevolo noftri

Collegii indultu, in proximé inftantis Fefti IVO NIS, FAC. JUR. exantiquo Patroni, folennitate, percurrendum fibi fumfcrit , oftenfurus videlicet , quam immane ifte immaui-

Tates eque ac ver[utia Gallice à moratiorum Gr. inflitutis divertiumfaciant? Hunc igitur politifimumnoftrum modó Oratorem , tüm beati Parentis , tüm aliain laudatiffimá familià

veftigia laudatiffimé prementem,ut in craftinum hora IX. promerid. in Aula nova,gratiosá, bencvolá, faventi, amicá, tüàm aurium, tüm animorum prafentià, quotquot noftra Tubinga

alit, literarum Patroni, Antiftites atque Cultores dignentur , decentiffimé hisipfis exorare & hortari debuimus, voluimus; ultró etiam fua noftris juncturivota , ut reftauratamgloriofts

vi&oriis , & juftiffimátot injuriatum vindi&tà, Chriftiani orbis pacem firmiffimo poflhàc BigosrRis AQuriLA patrociniocomplexa, confervatà domi Majeffate, fparsá infoedera-

tós a.ugu[ügxmi nomggïä GCHc;:'tionc.-i,p barbaros horrorc,ad feram Orbis vefperam feliciterperennet! P.P. fub majorc FAcuzr. Sigillo , d. 7. Sept. Anno reducis Salutis, M I?C XC.

E

m )

54

"

TOBING .ZA.

Typs MARTINI ROMMEII.

-

L

&

DECANUS

LEGIUM FA

UL

O

IURIDICE,

IN ALMA TUBINGENSI

Lect. S4l.

n

oo £

z

Wilzurpe e3t,

A

z

[o

A

;)

4

I

quod Inimico detrimentum afferaz, — h illeapud Tacit. Ttà cum illoomnes,

quotquot , fpretá juftitià, naturali equitate,

z

A

£ £

Jurisq

ue Divini, Gentium & Civilis fanctiffimis fan&ionibus, qua, vimom

If

z

N

)

T

definiunt, & Ambitionis famelicos illosftimulos ,

nem damnantes, (aum cuique intemeratum przftant , effrencs Lubidinis fines.

722

Difcipling quantunicunque renitentes, refrenant, certosquecuilibet

» privato equé ac publicodiffi-

s

z

dio, liti, Bello leges ftatuunt, illud Maronianumin

ore, imócorde, ultra limitesRe&ti, non ipfifaltem perpetuó volvunt ;

(ed &aliiscommendant: Do-

&

s

Ins, anVirtus, qum in Hofle requirat ?

2

5

:

cee

9

"z

In jsjlo quidem Bello jufti eti

a Dol;, etiam technz haud improbz ; & confilio velaftu ; an aperté Hoftem vin-

.

N

«

cas, ad juflitiam nihilintereft, vel ipsó Hipponenfium auguftiffimó P

r&fule juftiffimo judice.

Nequequisquam tàm in Jure noflro rudisac ho

ï

ne(ciat , bono contra hofles noflros dolo , five callid

fpes eft, ut

T.

A

à folertiá vel maximé uti permiffum effe, — UIt venufté Plutarchusiz Z4gefrlao: Hoffium,

inquiat, circsra-

$,

Z d

ventio non folim cum ju[litia ;

verum etiam cum laude,imb plan um jucundo conjuntla eft compendio.

Et quidni Rempublic&m etiam per hujusmodi, dum-

Q

modo fanctumllud Fide;i nom

ennullo fcelerepolluatur, fophifmata &

WE

(2^

AA

huemxrO* Forflnerus enuntiat

artes , fartam tedtamque przftareliceat? Saupictalia — ml a L r n

t.

, interPrincipes ufitata, jure Gg. probata, ut

, qui per talesartes decipitur, nonde d.5

imp

xdehta cmquc debea

NNec Armorum magis eft miitia

; quàm temporum.

raptor , veterator depingitur , nihil fceleris,

Etquando Dux militum i» Cyropedia , infidiator, fue

N

licet fingula fere verba fingula fcelera pra

Íeferre primá fronte videantür, Xenophontem in illó

dem verborum ipfeóptimus interpres ità porr

Óa explicat: Operam dandam bono Duci

, utcum fuis paratis Hoftem nondüm inftru&tum, cu|-

cum armatis inermem ,

priusquàm (üb illius obtutum veniat à (e probé confpe&um ,

tandemquelocorum difficultatibus impeditum ipfe comm

minüs prudenter, quà

mfortiter, quod Guicciardinus dicit , il/

um aggrediatur.

Quid? quódetiam Pacem, cum Czcina, Artabano & Tibei.-

x

minibus jaCctare; fpeinduciarum Adverfarium decipere;

& vel miffis:

£io , & aliis Forflnerusaccumulat

legatis, velad fe miffis diutiüs detentis, aliisve rationibus ,quarum plurese

; illum lactareatqueludificare

, etiam fobria Politicorum Schola improbarenonaufit. Nec Cambyfesex co,

JEgyptiis commiffurus, càm Canes & Felesillos, ceu Numina .V

X

enerarifciret, hujus generisanimalia in ptimà acieobjecit & flatuit, quorurh q-

Annalibus maléaudit. 1mólauro Philippus fuos milites coronavit

, quód facrile

gos Phocenfes, qui templum Apollinis fpoliàrant, arboris Apoll

tià armis feré atqueanimis omninó exucrint.

Utde Exploratorum , q

uinon miniüsa

cavernulis refidentibus fignificant

Caranearum telz , fubtiliffimis undiquefilisexten(z ,

, in Bello preprimis neceffariou(us nihil de Prodizorib

45 nihildetotaliishujus generis dicamus. — Utitemd

W

fli apert atá, licità Vi detriment

uminfertur, nihilhíc differamus.

Czterüm fi Bellum

Hoílem,

ex clarigatione vel miffislegatis , haberi fciat ;

, ruptófcedere, induciis, armiflitio, altà pace!

lo velatz i

fi perfidz Fidei & omnino (celerata I

ntegritatis (itàenim tales folent non jungenda cor -

nancs ac vani prtextus quzrantur;

quis talem clandeflinam fimulque violentam in

19

tat jufliffimé : "Pacem juratam violare eff ipfos

vafionem non Rapinam veriüs dixerit & Latrocini|

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Deos Indibrio babere? SiBellum,

non jufté & ut decet indictum , nec jufte & fortiter, quod Fu.-

dógeratur; Si clandeftinis Hoftium artibus,

adverfz partisconfiliarii,

duces, milites, fubditi, ad nefiriam

tionem,

aliaque hujusmodi domeftica f celera,

fai Principis proditionem , adarciur

cum illorum perjurio, proprizque confcienti

& graviffimo reatu folicitentur; ficqueurbes, cu| -

18

Hi, fibellum, verboPyrrhi, tur

piffimécauponari, & , quod dicit Herodotus,

peragere; q

uis non iftis (celeítis xaoma,

* Tà» 72 A& , 1flilatrunculorum & fu

xaA&ve Tlu wax, probrofilfimo mercatuum genere, malit, q

tiz Ducum , fi plan augufla & coron

rum aftutie , cum invi&tó illó Orbis domitore, fuccenfeat? Si F

ata Regum, 'Cefarum, capita licitari

» inter conceffas belli artes cenfeatur; fi Rex Hifpaniarum, Princ-

17

fat! advertens,

nulli ad fubmittendos nefarios percuffores pecunize parcat, &

:medio tollat ;

crudelialicujus Anaftrii manu (quod fuperiorisSeculi Anno 82.

Si Mctellusin Sertorium ,*5 Chilpericus Francorum Rex , in

&crmanum quoque Fratrem ( horrendum ex Kitiorelatu! ) Sige s

Tillyus,

qualem incufationem de feculi decurrentis Anno 21. Theatrüm Eur

' à

culi cenfi

u

ramnon damnet? Si

opzum refert, in Erneftum Mansfeldium ficarios immittat ; qui| -

ä

16

men familiari feu domeftico fe

Matthias, Rex Hungatie (quem nzvum in il

lo Martinus Boreckius, i» Chron. Bobem. & Cureus, in annalib. Sil

ä

rro trucidarelicere, exillà; íed

L

fibivenenum mitteretur

» promittenti , tefle Tacito: ANozfra

peffimé eo accommodatá, long? generofiffimá Tiberii voce, qui Adgandeftrio, C-

H

i-

&de, ref(pondit , mec occultis

; fed palàm C armatum populum Rom. bofles fuos ulcifo

H

H

H

15

batur, quisad tam pude

ndüm prifcorum morum generofitatis

negl

CEEHEHETHHHEH

ä

infidiasftruere, fii

llam Semi-Deum Guft

e&umnontotuscohorreat? Si etiam veneno, vel alià fimiliinfandá techna , v —

toxico confpergere; fi

avum Adolphum (quo

dimmanetentamen Chemnictus rec

eníet) veneno infecto libro perimere; fi| .

fagittas & gladios veneno illinere;

fi plané venenatis

; ad exemplum Hannibalis adver(us Eumenem, & Adrenorumc«

fi Carolo V. laudatiffim

o Principi, XX. militummillia, ex arboribus,

14

frugibus, fontibus veneno infcáis, quod i fsiis colleguits Megalander Luthi 9-

ä

quoque rerum naturzelementa, imó ipfum, verbo Plinii,

quó vivitu

r , a&rem in perniciem vertere, & ip[o ferro nocentius quid dare, gloria

3à (aniorum atque fanctiorum Gg. concione,

hzc, tàm grande & zt

pas releganda pronuntiet ? Si (celer

ernum, cum rerum noftrarum propagatione, noftrum dedecus conjunctun -

13

atiffimi ex ipfo v

clut orco Incendiarii pecuniá conducantur ,

qui Hoftium oppida, urbes, arces & pagos cru*

qualequid Aano feculi proxime lapfi decimo à

Venetis fa&titatum Nigrinus, Func

mentum,Alexander VI.P. M. occultum c

cius & Bafelius advertunt ;

Si denique, intotius Chriftianz Rei

*

ä

|

l15

um jurato Chrifliani nominis hofle,obfervante Thuano,commerci

umineat; imó plane Leo X. recitani

Carolum V, Lutheranam religionem,ceun

ondüm exploratam,velerrorisconvictam

12

ut illecruento Hungariam & Auflriam bel

perfequi recufantem,ab indi&o generali Concilio avocatet,

lo inundet,per Legatos folicitet ; i proin

dé tàm fan&ti Ecclefiz capitis veftigia (ecuti,FrancifcusI. &

H

ad pofleritatem in£

mià, cum perüicie & excidiotot in orbe Chriftiano infontium

Ticita

tera, invidiz ftimulis

populorum, folis ambitionis, & ob augufliffimz Auftriace Ij

11

fatigati, fzvillimum illum Hoftem , fcedere utrin

que(cujustotam; fed Chriftiano, nedüm Chiiftianiffimo Princip

Tiobis exhibet. 4 Leg. Keg.

J folenniterfar

icito,in ipfa Europz vicera trahan

Tisque omüibus devovenda exiftimet ?

t; quisnon, cum nobiliffimo Paamonor. Hthuanfio, imó omnibus Q*

quisnon illa, noncthniconoftro Pap

iniano; fed Chriflianiffimo JCto digniffima verbahic nobifcum all

Jlimationem , verecundiam ,

» t generaliter dixerim,

10

iftud fedus torvüm refpiciente

qua contra bonos mores [unt , nec facere nos po[fe credendum ssl ? quis non zxdixov DE I dgua,

m,piushic yeneretur

,quando;lle Francifcus inagoneconflitutus: Perii, exclamavit, heu! perii , quód vol

Chriftianinominis ; & Cardinali, coüfol

$

ationem ex facris literis (uggerenti, Omnis, addidit, mifericordiam

hi claufa cít, qui, ut| -

infufcarem, vclinjuriam vindicarem , f

dus pepigicum Turca,

& Chriftianorum capita, tanquam armenta , ad Mahumeta

paffus fum abigi ?

Quodfijam etiam ad illa ,

quz immaniffimi illi orci emiffarii crudeli(fime indies au

gere ftrudent, CI£r0citAza , & in "

condito urbe Gentium nsgnamprobate Violentie (pecimina manum extendere charta ifta

peemitteret; fiillam vetu(tiffimarum [Irbium ad imum| -

flilis, cum arboribus fertili(fimisatquevitibus praftantiffimis, ad imam radicem us

que fübverfionem ; fiatrociffimam & longé fpurciffimam utrij .

tulz , imó prorsüsinfontium in utero embryonum, venerandz fenectz , clericalis

dignitatis , rerum & JKdium DEO facrarum traQtationem ;|-

rum, ad victum tot Millium, ex rapinis, incendiis & latrociaiis miferorum,fpectan

tium horrendiffimam d

efacdationem atque perditionem ;. fiing

Y

jurató & folenniter data, hác non fantius habità , quàm volantibus quisquiliis & ve

nti fp

folitas exactiones ; fiexuctos & excuffosad peram & faccum feuamicos, feu inimicos,

oliis, omnis generis frumentorum , jumentorum, argen

E.

h.

ä

noviffime excipiensfutiale incendium & excidiutn repetei

& quantus Truculentiarum & miícriarum nobis numerus cumulandus foret? Vidit fan

mé fentit amantiffima noflra Patria , düm, Biennioabhinc, Ga/fews Furor innoftrosl

€ ifla pleraque, & prohdolor! hodienüm, ex juftiffimà Su -

6

atcs, jurató, quodcum facratif?. Rom. Imperio interceffe] -

flarfulminisirruit, & quas modó potuit, tüm improbitates, tüm immanitates eousq

ueexercuit.

aE euc M

queclarifimus, DN. JOHANNES BERNHARDIIS (

Dequibus hic plura addere fuperfedemus , cd

ftfet / Stutgardianus, Ef

I. folertiffimus Cultor, & Supr.inter nos DiQ -

5

Collcgii indultu, in proximéinflantis Fefti IVO NIS, FAC. JU

R. exantiquo Patroni,

folennitate, percurrendum fibi famfcrit, oftenfuru

Jates 4quä ac ver[utie Gallice à moratiorum Gr.

- inflitutis divertinumfaciant ? Hunc igitur P

olitiffimumnoftrum modó Oratorem , tüm beati Paj .

veftigia laudatiffimé prementem,ut in craftinum hora IX. promerid. in Aulanova

alit, literarum Patroni, Antiftitesatque Cultores dignentur,, decentiffimé his ipfi

»Bratiosà, benevolá, faventi, amicá, tümaurium, tüm animorunj

sexorare &

4

hortari debuimus, voluimus; ultró etiam fua noftris

victoriis , & juftiffimátot injuriatum vindictà, Chriftiani orbis pacem firmiffimo pofth

àc Bikosrais AQuILA patrocinio complexa, conferv

ü

tos avugulügi; imi nonllgg'ïä vefierátione,in barbaros horrore,ad feram O rbis vefperam feli

Citer perennet! P.P. fub majore FAcurr. Sigillo, d. 7. Se|

3

pE ais

TUOBINGZA.

Ü

2

Typs MAR TINI RQMMEU.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GribH www.yxymaster.com

1

u