LXV9_fol-2_107

DIDAXEC ANUS

-

LIUGOLLEGIUM.EA:

CULTATIS JURIDIC & IN

ACADEMIA TUBINGENSL

LECTVRIS S,

Z

722

QX C

E

EY

Urisperito cuidam Demonax aliquando dixiffe fcrtur,

7

d

»

J

j

]

leges proríus videri inutiles, ut

f

LA G

| quibus boni non egerent, mali nihilo fierent meliores.

Arguta fane, ut videtur facie prima, ratiocinatio,

y

)

z

d

M

Ls

nifi in contrarium prorfus fenfüm pari facilitate detorque

^

C5

ri argumentum poffet, hunc nempe: omnino le-

(

gcs videti perquam utiles, q

uia iisdem & mali inprimis egerent, & boni vel maxime fierent meliores, lta

Z

J

)

N

certé de legibus omnis dudu

z

-

"HwEO

ä

ZA

24

m fapientum confeníus ftatuit, quas non minus,neceffarias in civitate bene or-

2

N2 4

z

L

dinanda, quam commodas & proficuas dijudicarunt; neceffarias, dum poenarum comminatione fceleratos

«

Ui

g2

d

Q

Q

(55

a flagitiis arcent: commodas autem, dum premiorum pollicitationibus, quicquid animorum fledi, regive

:

P x t

A

poteft, ad virtutis ftudium acuunt, vel inflammant,

Equidem Demonaàdi Antiíthenes confentire videtur,

qui 1

pleu[m bo

numque vivere juxta leges negabat: fed normam virtutis potius fequi cundem cunatis in adtionibus autumabat;

ratus nimirum, non ideo vitari à ju(to au(us perverfos,

quod lcgibus interdidi (int, fed ideó potius, qucd difcrimina honeftorum

ac turpium, ipsà naturá commoncfaciente, innotefcan

t. Sed quia, hác quidem corruptz naturz, poft lapfum primzvum, caligine

quaquaveríum in genus noftrum graffante,

valde exiguz funt illz, boni facem pralucentes, fcinrillz vel igniculi: nemo ideo,

fpretis bonis legibus, vel bonitati ingenii hu

mani confidat nimis,. vel delinquere impune perveríos meritó patiatur. Scilicet hoc

& 9

ipfum cít, quod, morio catero

"

quin fapientum, Diogenes innuit, cum nec leges cffe fine civitate, neque hanc fine iftis afirma-

ré. hoceft, quod oratorI m

ofthenes exiftimav

it, animam civitatis legem appcllitans; quá deftituta civitas non minus collaba-

Íc^ret, quam animz expers .orpus. hoc cft,

quod Socrates. fapientiffimus virorum, fenfit,

qui, ecquaz civitas optimé adminiftra-

EE N

rctur, rogatus, Illa, inquit; quz ex lege vivit» & injuftos punit.

O ergó felicem;

quz falvis legibus ipfa falva eft; Rempublicam!

O fortunatas etiam, foccundasque in falutem publicam fcholas,

qua, tanquam omnis feminaria reipublicz, ctiam legum curam

cultumque paullatim juventuti fludiofz inftillandum , commend

atum fibi habent! Noran

t id prifcis jam .temporibus laudatiffimi

quique Imperatores, qui, prout Jurisconfultorum familiaritate ac confi

liis lubenter ufi fünt, ita mactare eosdem debitis honori-

bus atque premiis nunquam ceffarunt-. Quié enim refert, Trebatium Augufto, Vefpafiano Caffium, Neratium Trajano, Antonino

Scevolam, Papinianum Septimio Severo dile&tos allegare? Quid luftiniáhi aulam, tot juftitie Numinibus vel Oraculis claram,

quot juris doGoribus? Velunicum Vlpianum cogitemus, Alexandro Sevcro Impcratori tantopere charum, ut non conf(iliarium

modo fuum, fed tutorem etiam, fed dominum , ac parentem cundem vocitarcet.

Neque raró illum ipfum ab ira milirum, pur-

pur& obje&u, defendiffc legitur.

Jam nec falaria annua;

immunitates, ac privilegia, in Jurisprudentiz Anti(tites fancita olim,

ac decteta, ex hiftoriarum monumentis ignota cffe poffünt.

Atque in hoc ctiam Sereniffimz Domui Wirtembergicz laus fua

debetur meritó, quod tot annorum jam defluxu, inter caeteras

artes ac facultatcs;ctiam Juris ftudium in Tubingenfi hac Inclyta,

fumtuum munificentiffimorum interventu ac fubfidio, clemen

tiffimé foverit. Nec veró attinet, Antecefforum, hinc in toto orbe

jam celebrium, elogia multis pertexere. Hlluc tantum Libellus hic publicus tendit, ut, quandoquidem, Academ

icis id ftatutis exi-

gentibus, Oratio folemnitatis in Facultate noftra anniverfariz; ]vonis, ritu antiquo,

memoriz facra, craftino die,

qui XIIL Sepr.

in Aula Nova, horá antemeridianà noná,

à VIRO PR/ECLARISSIMO DN. GEORGIO ULRICO

RUMELIN,

Juris Vtriusquc Candidato infigni, & fümmi Tribunalis Wirtembergici Advocato folertiffimo,

habenda eft publicé, id ipfum

fignificantes, ad frequentiam atque auditionem undecunque honorificam ac benevolam,

PerExiinio Dn. Pcroraturo exhiben-

dam, non Facultati tantàm noftrz addictos, fed cateros quoque Academiaz Pra:fides,

Confortesque; convenientibus omni ex

parte titulis appellandos, obfervanter ac propensé exhortemur atque invitemus.

Non ar

gumenti rantum ícledu, procul da-

bio, oble&dare Auditorium füuum przdidus Dn. Candidatusallaborabit: fed & nos cum Ip

fo;

quocunque rcdhoftimenti genere

ifthunc favorem atque ftudium demereri contendemus. — P.P. füb Facultatis figillo. Tubinge,;

die Scptembris duodecimo, Anni

ab Incarnationc DEl füpra Millefimum, Sexcentcfimum, Odavi & Quinquagcfimi.

*

&

o

"

-

b

J

-

;

H

3

9

:

A

»

i.

»

b

-

E

;

E

äï/lw M2g473*^79 7X,/ f

d.

z

ais

*

"

*

^

:

^

IDIXEQ AONUS

ET COLLEGIUM FA

CULTATIS JURIDIC £ IN

——

ACADEMIA TUBINGENSL

E-

LECTVRIS&

N

M N

[

7

P dl

Urisperito cuidam D

emonax aliciuando dixiffe fcrtur, leges prorfus vi-

9.

z

;

Y

)

j

&

9 quibus boni non egerent, mali nihilo fierent meliores.

Arguta fane,ut videtur facie p

Z

nifi in contrarium proríus fenfüm pari facilitate detorqueri ar

Ed

o

umentum poffet, hunc n|-

23

a

z

Zs

Z

(S)

D

as

& boni vel maxime fiei

Z

ZA

ges videri perquam utiles, quia iisdem & mali inprimis egerent;

r

»

2)

a

nus neceffarias *

,

e

certé de legibus omnis dudum fapientum confeníüs ftatuit, quas non mi

El

Rs

2

P2

dinanda, quam commodas & proficuas dijudicarunt; neceffarias, dum poenarum comm

22 9

A

Z

m pollicitationibus, quicquid anim|-

Ui

a flagitiis arcent: commodas autem, dum premioru

us

É o

Iï/,

KO

d

poteft; ad virtutis ftudium acuunt, vel inflammant.

Equidem Demonadi Antifthenes |

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

qui fa

p:cutm bonumque vivere Juxta leges negabat: fed normam virtutis potius

fequi eundem cundis in adtic-

ratus nimirum, non ideo vitari à ju(to au(us perverfos, quod lcgibus interdidi (int, fed ideó potius;

qucd difcr

ft lapfum p

18

ac turpium, ipsá naturá commoncfaciente, innotefcant. Sed quia, hàc quide

m corrupta naturz, po

boni facem przlucentes,

fcinrille vel ign| -

quaquaveríum in genus noftrum graffante, valde exiguz fünt illz,

fpretis bonis legibus; vel bonitati ingenii humani confidat nimis,. vel delinquere

impune perveríos meritó pati|

17

ffe fine civitate; neque har-

ipfum cít, quod, morio cxteroquin fapientum, Diogenes innuit; cum nec leges c

d

ré. hoccft; quod orator I mofthencs exiftimav

it, animam civitatis.

legem appellit

ans; quà dcítituta civitas r

fenfit, qui, ecquz civitas (*

16

fc^ret, quam anim4 expers .orpus.

hoc cít;, quod Socrates. fapientiffimus virorum;

ä

?

retur, rogatus, Illa, inquit; quz ex lege vivit, & injuftos punit.

O ergó felicem; quaz falvis

legibus ipfa falva €

ä

e-

O fortunatas etiam, foecundasque in falutem publicam fcholas,

quaz, tanquam omnis feminaria rcipublicz ,

mmendatum fi

bi habent! Noraut id priícis jam .tcm

15

cultumque paullatim juventuti ftudiofz inftillandum, co

4

:

EHEHEHHHHHHH

ä

quique Imperatorces, qui,

prout Jurisconfultorum famil

iaritate ac confiliis lubenter ufi fünt, ita maéZare eos

d

Trebatium Augufto, Vcefpafiano Caffium, Neratium 18

bus atque przmiis nunquam ceffarunt.

Quid enim refert,

14

Scevolam, Papinianum Septimio Severo dilectos allegar

e'? Quid luftiniáni aulam,

tot juftitiz Numinibus vé -

E

Alexandro Sevcro Imperatori tantopere charum , ui

ä

quot juris doQoribu

s? Velunicum Vlpianum cogitemus;

modo füum, fed tutorem ctiam, fed dominum , ac parentem cundem vocitaret.

Neque raró illum ipfum ai

13

Jurisprudentie Anti|:

ure obje&u, defendiffe legitur.

Jam nec falaria annua; immunitates; ac privilegia, in

Atque in hoc ctiam Sereniffimz Do

mui Wirte

E'ï

ac decreta, ex hiftoriarum monumentis ignora cffe poffunt.

12

debetür meritó, quod tot annorum jam defluxu, inter cateras artes ac

facultates,ctiam Juris tudium in Tubii

Antecefforum

füumtuum munificentiffimorum interventu ac fubfidio, clementiffimé foverit. Nec veró attinet,

Acadeni-

ic publicus tendit, ut, quandoquidem,

jam celebrium, elogia multis pertexere. Illuc tantum Libellus h

]vonis, ritu antiquo,

memoriz facra craftino q

11

entibus, Oratio folemni

tatis in Facultate noftra anniverfaria»

in Aula Nova, horá antemeridianà noni,

à VIRO PR/ECLARISSIMO DN. GEOR

GIO ULRIC.

habenda eft j

Juris Vtriusquc Candidato infigni,

& (üummi Tribunalis Wirtembergici Advocato folertiffimo,

10

ditionem undecunque honorificam ac benevolam, PerExiinio Dn. Pe

fignificantes, ad frequentiam atque au

dam, non Facultati tantüm noftrz addictos, fed cat

eros quoque Academiz Prafides, Confortesque» convet

Non argumenti rantum fc

parte titulis appellandos,

obfervanter ac propensé exhortemur atque invitemus.

bio, oble&are Auditorium fuum przdi&àus Dn.

Candidatus allaborabit: fed & nos cum lIpío;

quocunque redl

ifthunc favorem atque ftudium demereri contendemus.

P.P. füb Facultatis figillo; Tubingz, die Scptenibris |

ab Incarnationc DELl füpra Millefimum, Sexcentefimum, Odavi & Quinquagcíimi.

*

ä

i

-

2

M Copyright 4/1999 YxyMaster GrabH www.yxymaster.com

1