LXV9_fol-2_068

x

DECANUS

EGIUM FACULTATIS

B COLL

l

THEOLOGIC.A.

| B.L.-.S'.:

2

3

Uod Viris bonis communiter accidere folet , ut illorum di&a & fa&a, qux in

dantur,idem quoquecontigitB.Auguftino. Cum

d

E

utramque partem poffuntaccip!, finiftràprchen

M

RACUT

N

enim in certamine cum Pelagio fatig*ätus ,aliquand

o durioribusufus fuiflet phrafibus , poft mor-

^E

Galliafparfafüntcalumniz ;

(c.quod docuerit : DEO M nolle omaes f4t-

L

r

j

i

temipfiusvarizi

nipfümin

ut illamper-

j

w

"n "OAYC,

1

etiamfiomnes faloari velint; quod majorem bominum

partem geueris bumani ad boc cvearit,

pb 4

f

Chriflianorum [aloam e[Je necuclit , necpo[jt.

M^

dat in eteruum; quod bac [rt voluntas D EL,ut magnampartem

x

a A

"-«:M t E s.

-—

o

. Quodmagnapars illa fidclium atd, [anttormn , qua ad

&ternammoriempre

defiinata efl , quando dicit"Dcoin

pwrt *

a

m contva f petat , id eft, ut cadant €9) vuant , quiaroo-

3

«

X5

Oratione Dominica : Fiataoluntas tua , nibil alind, qua

Iuntas D E Lisc frt , ut eterná mort

e pereant.

Hacfpic

ula fuerünt diftricta inBeatum Patrem , hz ca-

&a in Manes magni Prafulis. Verum

fruftra. Hoc enim habetur

lumniz effu(z infànctam mentem , hec probra conje

omines [alvos,quanquam Gra

Ham noncádem men[ura diffribuat, nequeoero $vt

€x Auguftino,drvtnam bonitateim-velle omnesb

cffunderein quemvisctiam indignum mifericor-

modio aut £rimodiofingulis admetiri Gratia fr

umentum,aut plenocado

z Ubertatem. Sed gradatim movere,ijdee £ inbpe progredi.

Hoclegituri

nillo: lomincm qui falous fit,old D EIgratia faloavi,

ferat choro fidelium , numero falvan

dorum ? Denique: Nec

quisenim citra divinz mentis & voluntatis praludiumfe in

omném-voluntatis dizina comprebendipo[]e vationem,

£9multas digin

orum cau[as ab bumaua Intellzgentia e

z fabdutlas. Quicnim

;;

ftar Ny&i

coracisadSolem zternitatis ;Uimbra

nosfümusvcrmiculiad immenfum divinz fapienti

a 049 9»cxcntientesin

ad profunditatcm divitiarumin coelis repofitarum.

Aft nunquam docuit: Dew nolle

^

omnes [aloare , Nunquam : d malum

:

determ

t

nari ,Nnnquam : Gratie Droinan

0n poj]e rc-

predeflinare ; Nunquam Jülentatem bominimm D EQ ad onmiasttismimala

fuil[e, t tantum pro elcGeis noverctuw, 1llo

5

E

falos liberavet,

veprobaret verb ab[olutà quosdam,d celo

ff Nunquam Griffi voluntatem

Rhemenfis Epifcopusad indicu!

um calumn:a-

excluderet , eternis flaznmis Adjudtcaret.

Unde etiam Projper Aquitamicus ,

lamitant in ipfum,

rum accuraté refpondit : Negamas talem fen o [eriptis in

e[e Catholies Doéloris,

qualem ewm , qui frufiva dec

Fiffimme pracipere , in om

nibus Eccle-

oflentant. Ec n fpecie : D E'OM velle , ut omnes bomines

faloi fiant ,id cwm Apoftolis folici

s fan&lifimé ctiftodi

ri,utDEO proomni

bus bousizibus fupplicetum , ex qui

bus quodmultipereunt,

pereuntium e[Je mevitum, quod mul-

d.

É

i defbevationemex D El voluntate cecidi[Jeycu

mpotius alle-

t [al'oantur, e[[c bonu

z. Nullomodo credendum e[[e , bomines in bujusmo

dus 3n Gal-

"vet Dyomiinus ormnes,qui corruttnt, €$) erigat ommnes clifos.

Faceffantitaque

Prxdcftinati , quorum princeps fuit Luci

de predeftin

atione abfoluta fzculo nono revocavit ; Lu-

145 exeat Chriftianifmo Gode[cbalcus AMonachus, qui etrorem

ibrium debeat doctis Zombardus , ZAlbertus Magnus , Bouavent

wra 9 o

bannes Duns , Dotlor fübtilis , qui in hanc vifi

totcum corume

ffc Auguftinum ; cedat Zanfenins

ueruntinclinare partem ; tranfcant Calvini Promachi, qui totics clamant,

titiffe , fed & omnia dicta magni Patrisin fcnfüm

cumaffeclis , quinon tanctum negatfcétam Predeftinatorumu

,nq,ua mex

Venerabilis & Praftantitfimus,DN. M. FERDI

.

NANDUS

perverfüm obliquat. Occupavithoc Argumentum Vir Juvenis

, occafione dataà De-

OLFFGANGUS HARPPRECHT,Tubingenfis , Iuf

ris Stipendii Repetens folertifomus , qui

die XXX. Augufti dicetpublicé & decenter

. Quotquot

cano Facultatis noftrz, de hac materiain Auguftinimemoriam

tuario totius

Igitur eftis Amatores veriratis, quotquot manes Auguftini

yenera

mini , quotquotllluftriStipendio, promp

*

diligitis,a

delte frequentes

dict

3

uro , atque mec

um finite in

Virtembergiz favctis, quotquot Ordinem Re

*

d

petentium

centefimum vigefimo nono cclebratum;

Fide catho

Ica, quam &

xpreflit Concilium zirauf

fcanum , Anno füpra quin

e

: fed etiamfi qui fínt , qui tantum ma

lum credere"*vo-

anone ultimo : Zlliquos ad smalum pradeflinatos

effe non folum non eredimus

Wnt ,cum onimi Deteflatione in illos Anat

hena dicius, — Per(ctipt

um Tubingæ, 27. Augu

(ti1682. &c Sigillo Facultatis noftrac

munitum.

T gJDpD r o

-

Typis Gregorii Kerneri.

l

J

R

ss

CC

y*

z

w A

—2

N

Z

C t

,/4?

xv

«v 277^55

.

a*-

i

z

Ya

|

—

ftrá:

fic

US Opi

Chriítu

altum

H

orthod

exitura

Academ;

ujus i

tempm

fcholá-

- familià

turus P

Qquean

Uuorurm

Operan

g£am re

L

Jitverex

ï

tüm te

Bardia

türus, :

1665, $

ultra d

L.

Speciala

168», c

SPecial;

Cathe

ïg

1

Onor

*u» ]

demoi

oris 1

tuti pr

Pro.D

a

Veró f

gulari

entu

atur

ia E

Dw

C,

ä

D)

ä,

DR

t

m

Eï

J

[

p

DECANUS

EI

- COLLEGIUM FACULTATIS

THEOLOGIC./;

"

B. L.-.Sï.

5

-

Z

z A

——

Uod Viris bonis communiter accidere folet , ut illorum dic

o

f

z

: utramque partem poffun

taccipi,finiftráprehendantur,idem quoquec

T

V

enim in certamine cum Pelagio fatighus, aliquando duzioribus ufus

?ulï(tïï

m E

temipfiusvariz inipfumin Gallia fparfzcfnt calumnize ; (c. quod docucrit :

j

47

4 f

t "vare,etiamfiomnes [aloart ve

lint s quod inajorem bormnnm pa

rtem generis bumnani-

X

f

V

dat in eternum; quod bac fit voluntas D El ut magnampartem

Chrifianorum falo.

N

a. ?Mu**!

—1-:',.. 2

w

, Quodmagnapurs illa fidclium atá,

fan&lorum , qua ad eternammovtempradefima

W

LE

(

N

F.

2

X

»

Oratione Dominica : Fiatgoluntas tua , nt.

bil alind, quam contra f petat , ideft, ut .

Iuntas D E Liac fit , ut eternámorte percant.

Hzcfpicula fucruncdiftricta in

o

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

s. Verum frul-

lumniz effufz infan&am mentem , hac probra conjecta in

Manes magni Pra(uli

cx Auguftino,droinambonitatem velle omnes bonines faluosquanquam Gratiam non cáde

mmenfura difl

P

tmodio aut tyimodiofingulis admetiri Gra

tix frumentum,aut plenocado cffunderein quemvisctia

^

nem qui falous .

"

I Ubertatem. Sed gradatim movete»iiea x dpipo progredi. Hoclcgiturin illo: bomi

numero fàlva

Quisenim citra divinz mentis & voluntatis praludium fe inferat choro fidelium,

Omném-voluntatis dizsina comprebendipo[Je vationem, €6 multas dvginorum cau[«

asabbumana Intellgentia*

O Baane Q

e

105 fimus vermiculiad immenfumdivina: fapientia 649 9»czcutientes in

ftar Ny&icmacis adSa

LL

ad profnditatem divitiarumin ccelis repofitarum. Aft nunquam docuit

E

Dewn nolle omnes faloav -

I

D

Emcr u o NUOR T

H

4

la determiaari , Nunquam : €.

Focus

Predeflinare , Nunquam Foluntatem bominmn À DEQ ad orvaniaset

UW .

// ; Nunquam C»rifft voluntatem fuife, nt tantua pro elc&ts smoreretwr,

E

illos folos liberaret, veprobavet v -

u

Rhemenfis Epifcopus *

CXcluderet , eternis flammis adjudicaret, Vinde etiam Projper ziquitamcus ,

ä

e[fc Catbolici Doctoris , qua

lem eum ,qui fri

Tum accuraté refpondit : Negamas talem fen[um fcviptis in

oflentant. Et in fpecie : D E'OLM velle , ut omnes bomines

faloi fiant , id cmm Apoffolis folicitiffime h-

ttr ,ex quibus quodmultipereunt, pereuntie

s [antkiffimé cuflodiri, ut"D EO proommibus bonrinibus fapplicet

ln :

12

t [al'oantuy, e[fe bonum.. . Nullosmodo credendum e[e , borsines in

bnjwmodi defberationemex DEI o

E

t Dominys onynes,qui corrutint,

erigat omnes elifos. Faceffantitaque Przdc

(tinati , quorum pi,-

135 ex

atione abfoluta f&ci

11

eat Chriftianifmo Godefcbalcns 7Monachus , qui etrorem de predeftin

d

Ibrium debeat doctis Lombardus , Zlbertus Magnis , Bonaventura €$9. fobannes Duns

, Dotioi-

totumcorume

ffe Aug-

10

Jerunt inclinare partem ; tranfeant Ca/oisi Promacbi, quitoties clamant,

eumaffeclis , quinon tantum negatfcétam Predeftinatorum unquam cx

titiffe , fed & omnia dk

lis & Praeftanci(fimus;L-

Petverfüm obli

q

uat. Occupavithoc Argumentum Vir Juvenis Venetabi

OLFFGA

NGU

S HARPPRECHT, Qïtbiilgcnjïs ; lllujlris Atipendii Repe

tens folertif[Jygmnus »5-

ouftidicetpublic*

&ano Facultatis noftrz, de hac materiain Auguftini memoriam die XXX. Au

l

.

o

Situr eftis Amatoresveriratis , quotquot manes Auguftini vencramt

ni,quotquot

IlluftriStipe|:

X

"Irtember

*

i. favctis, quotquot Ordinem Repctentium diligits,

adelte frequentes dicturé -

Fide catho

1

ca, quam expreílit Conciliwm zfrauficanum, Anno füpra quing

entefimum Vlg r

3none ultimo : Zlf;quos ad malum pradeflinatos cJe pon [olum non eredimus : fed etiamft qui unt , 1

"nE eum ormi Deteflatione im illos Aaatbema dicimis, — Per(criptum Tubingz, 27. Auguíti1682. .

munitum.,

5

T H D IT Go E

ä

4

F-'--F'-u-*-

—

3

TTypis Giregori. Kernert,

2

"ii&æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1