LXV9_fol-2_053

É

DECANUS

ä

;ääi

COLLEGIUMEI*Z- ACULTATIS

d

a

THE

OLOGIC.&

41

: BO L' SO

z.

——

,AQA

?)

/4

«

Z

2

3

Gregié Gregorius Nazianzenus: Wz'fmm Apojzlolixs datus e5i $. piritus , prout

, A

2

f/

ipfórum captus ferebaty tribusq, temporibur: nempe anteáuam C brifhus per pa[fionem glorificareturs poft-

quam refarrectione glorificatua eft , poft ejue im calum afcenfum [rrue reftstutionem , fue quo alio nomine

'

22

pX

9.

P N

of

Z

E

P

d

res eafit appellanda. — . FÍoc autem per[picue offendit tum prima tlla morborum Spirituumque depulfto,

( g

x

—

SyN

-

ER SEUNEEP,

^« 1

qua [ctl. non absque Spiritu fiebat ; tum 1lla poft confectum Salutit noffra negotium injufflatios qua divi-

.

üg

A

$ oru

procul dubio In[pirationis Specimen babebat. tum polremo prafens tgnearum linguarum divuifro

quäm-ætia fole

nnifeflo celebramue.

Verum primo quidem ob[curé : fecundo expreffttis : nunc veró pevfectis : ut qui non

m

u

Jam Operatione fola prafezs fit, ut antea fed (abftantial ut fic loquar, modo adfit ac fimul erfetur.. Decebat enim ut,cum

d

Filius corpoream nobincum con[uetudinem babuiffet, Spiritur quoque corporeo nobiscum modo ver[aretur €9' corporeo modo

apfe cerneretur : €9 cum Chrtfius ad fefe rexverfna e[fet, ille ad nos defcenderets ita quidem, ut €9' tanquam Domtnus *veni-

*

€

ret; 9 tanquam D E O nequaquam oppofitur, mitteretur. nec tantum Apoftolis datus eft Spiritus ille, cum Otbis refor-

mandus,utinftar Avis cujJusdamfoveretfibifuppofitosad primzva CreatnionisExemplum,tanquam Ignis ccelitus demiffus

animaret meticulofos, ferenaret mentem , inflammaret affeus; tanquam ventus propelleret ad extremos Mundi fines

vel pede invias vias etiam quarente , vel fono fopitos fomno impietatis excitante, fed & delapfus eft in alios inferioris

|

flatus &conditionis homines & adhucdum fücceffivé fe promovet, aó þï:r gradus opes fuas in mentibus fidelium expli-

ïi'

cat,atq; quod maximum deconfequenda Beattudine certos reddit & confirmat.

Eocollimat gentium Apoftolus no-

tanter Spiritum vocans2jj48á« in cordibusnoflris, voce Syris& Phoenicibus per mercatoresin Helladem translata, quam

Scxjigäura aptat obfidibus, fidejufforibus, quà defignant ärudiFi pignus, Symbolum; quod in ie» dabatur ei fodalium,

qui Jubebatur coenam comparare , quod tanquam pars precii in anteceffum folvebatur venditori, ut fides fieret reliqua

Summx perfolvendz ; quod denique Sponfus Sponfz & viciffim exhibebat in pignus de futuris nuptiis factz fponfio-

nis: Quis enim quzfo Spiritusille coelitus in nos defcendens,quam Obfes pacis cum DEO, de quo Chryfoftomus: guem-

ä

d

admodum fi bellusm tater fe gentes aliqua gerant obíides dartfolentzftc Detae Filium fuuim dedit pacis,induciarumque pignus

€5' Spiritum [anttum,qui ab ipfo proccdu? quam fidejuffor gratiz in nos diffufze, de quo Hieronymus : $2 Z4rrhalo tan-

Fur, quanta ip[a pojeféio ? quam pignus de flatu adoptionis, quo pii in hàc vità gaudent? ;quanï Symbolum in futuram

coenam, deliciarumque coeleftium apparatum? quam pars noflrz Beatitudinis & primitiz Meflis, quam expe&tamus?

quam denique prolufio quzdam illius fuavitatis, quam defiderat Sponfa Chrifli in his terris, ambiunt omnes & finguli,

qui ad nuptias agni vocati.

Optumé Auguflinus : ztrrba non redditur , fed tanquam pars pretii manet ei, cui totuma

deinde pretim jölfvitur, unde Spiritua $.,qui per gratiam [anciificantem donatur melius Arrba,quam pignus vocatur, quia

|

p

tmortenti pufFo vita aternatanquam pretium faloitur gratia fanctificans nom aufertur, [ed impletur. — Elegithoc Argumen-

tum fibi occafione inflantis Feflivitatis ezerabilis 2" Praftlantifftmus Nir Juvenis CHRISTIANUS PHILIPPUS

LEU T W EIN, Wertbemia Francut $$.T beol. Studiofas indefeffae , L. B. à Polbeim fladiorum Prafetius , accenfus quip-

pe hoc Spiritu,quod Apoftoli quondam fecerunt pio- mentis conatu zmulanter exprimere intendit, & quemadmödum

ipfi charifmata acceperunt , ut aliis quoque communicarent; Lucem coeleftem, ut tenebras diffiparent & coecos 1llumi-

narent, vim illam fupernam,;ut mortales DEO neGerent; fic utut non paffibus zquis in eandem cum illis Metam Sco-

pumque contendit, . Quotquot igitur Salutis zternz cupidi,& quanta certitudo fitChriftianorum circa Coronam .glo.

riz, pro qua hic decertamusfcire avetis, nec non averfamini Scyllam fecuritatis, Charybdin diffidentiz, remigantesinter

utrumque extremum ad portum Felicitatis dje fwnrj quinto, bora moná antemeridianá ad majus Auditorium , quod

]

4

Aula theologica vocatur, frequentes convolate, & de Spiritu Arrhabone, quém accepiftis in primordio vitz adhucà ma-

tre rüubentes

per lavacrum aqua differentem faventer, attenté & patienter audite,

Exaratum Tubingz j1. Maji Anno

M D.C Lxxw.

—

: q ypi j'obann-äegric; Reifii.

Á

"

v

d

E

*

-

E

l

AA

[

A

^

-

A

DECANUS

COLL

EGIUMEEAC HULTATIS

n

2

THE

OLOGIC £

;

l!

B. L.

9.

732

,.QA

—

i

.

b*

N

NNCAS

,

& Gregié Gregorius Nazianzenus: T rifariam Apoffolis datus e$1 Y piritus , prout

2

ZA

d

P ,

n

ipfórum captus ferebat , tribusq, temporibur: nempe antejuam Chriflus per paffionts

ao

-

Z

H

PC

quam rve[arrectione glorificatua eff 5 poft ejus im celum afcenfum froe reffstutionem

-

&

EO

;

res ea fit appellanda. — .Hoc autem perfpuue offendit tum prima illa morborum 5

;/2

(

G

qua fctl. nom absque Spiritu frebat s tum 1lla poft confecium Salutis noftra negotiun

f

xï/g*;

K À

c

ï

C

$.

ET

C - a*

S n

oris procul dubio In[pirationis Specimen babebat. tum poftremo prafens tgneart

-

X

qwäm -&tiam olennt

fefto celebramus.

Verum primó quidem obféuré : [ecundo expreffutis : nunc uero -

Jam Operatione fola prafens fit, ut antea fed [ubflantial ut fic loquar, moda ad/it ac fimul verfetur-. ,

Filiue corpoream nobicum con[uetudinem babutffet , Spiritur quoque corporeo nobiscum modo ver[ari .

W

g

ipfe cerneretur : €& cum. Chrifius ad fefe vever[na ejfet, ille ad nos decenderets ita quidem, ut €9. tam-

L

21

19

3l

ret,E9 tanquam DE O nequaquam oppofitury mitteretur. nec tantum Apoftolis datus eft Spiritus !

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

mandus,utinftar Aviscujusdam foveret fibifuppofitosad primzvz CreationisExemplum,tanquam

18

animaret meticulofos, ferenaret mentem , inflammaret affeus , tanquam ventus propelleret ad &

vel pede invias vias etiam quarente , vel fono fopitos fomno impietatis excitante , fed & delapfu

*

17

flatus &conditionis homines & adhucdum fücceffive fe promovet , aé &r gradus opes fuas in me-

cat,atq; quod maximum de confequenda Beatitudinc certos reddit & confirmat.

Eo collimat gís

ä

16

tanter Spiritum vocans 4jjs94« in cordibusnoflris, voceà Syris& Phoenicibusper mercatoresin Hell

ILEEEHHSHGHH

--HHH

chig»gura aptat obfidibus, fidejufforibus, quà defignant e;rudiFi pignus, Symbolum; quod in ie?»-

zEEEEE|

HHH

EEE

ä

15

qui Jubebatur coenam comparare , quod tanquam pars precii in anteceffum folvebatur venditori;

Summz perfolvendz , quod denique Sponfus Sponfz & viciffim exhibebat in pignus de futuris | -

14

nis: Quis enim quazfo Spiritusille celitus in nos defcendens,quam Obfes pacis cum DEO, de quo.-

J CENN

admodum fi bellum inter f£ gentes aliqua gerant oblides darvifolent: fic Detas Filtum fuumn dedtt pacit.

€5' Spiritum fantium,qui ab ipfo procedii? quam fidejuffor gratiz in nos diffufz, de quo Hieronyr :

tur, quanta ip(a po[feféio ? quam pignus de flatu adoptionis, quo pii in hàc vità gaudent? quam S

12

ccenam, deliciarumque coeleftium apparatum? quam pars noftrz Beatitudinis & primitix Metf

quam denique prolufio qpædam illius fuavitatis, quam defiderat Sponfa Chrifli in his terris, amL-

11

qui ad nuptias agni vocati.

Optumé Auguflinus : Zrrba non reddttur , fed tanquam pars prtt.

deinde pretiwn foloitur, unde Spiritus $ qui per gratiam [andiificantem donatur melius Arrha,que:

|

10

morienti juffo uita aternatanquam pretium fol'uitur gratia fanttificans non aufertur, fed impletur.

tum fibi occafione inflantis Feflivitatis Venerabili €9' Preftantiffimur Vir Juvenis CHRISTIA

|

LEUTW EIN,Wertbemia Francus $$.T beol. Studiofius indefe[fue , L. B. à Polbeum fludtorum P

o

pe hoc Spiritu,quod Apoftoli quondam fecerunt pio mentis conatu zmulanter exprimere inten|*

ipfi charifmata acceperunt , ut aliis quoque communicarent, Lucem coeleftem, ut tenebras diffi

*

i5

P

narent, vim illam fupemam,ut mortales DEO ne&erent; fic utut non pambus aquis in eanden

E:

pumque contendit, . Quotquot igitur Salutis eternz cupidi, & quanta certitudo fitChriftianoru

riz, pro qua hic decertamusfcire avetis, nec non averfamini Scyllam fecuritatis, Charybdin diffiq

B

utrumque extremum ad portum Felicitatis die Jurj quinto, borà uoná antemeridiana ad maà;

]

Aulatheologica vocatur, frequentes convolate, & de Spiritu Arrhabone, quém accepiftis in prim -

ää

tre rubentes per lavacrum aqua differentem faventer, attenté & patienter audite, — Exaratum !

TE

M DC LXXIV.

—

: q ypi ]obann—äenric; Reifíi.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

,]

p

*

—€—À