LXV9_fol-2_050

*

[

DECANUS

ET

OLLE

a

P

E

LTA:

TIS THEOLOGICZEIN UNL

VERSITATE TUBINGENSI

Lecoribus Salutem !

f

e.

s

-

N1

B

5

NV

Uemadmodum nihil zqué E,cclcfïam zdificat, ac Minifter ad eam à Chrifto miffus,

5

xy aM

.«

hy

z»

cujus vita do&trinz Veritati ref

Á

M

L - RO

M

pondet ; quippe qui X zzp Xejs3 eft ae«e(Aiuov , 2. Cor.s. v.20. Aupénie Xgjsu,

"

A

, Cor. 4. Y 168 0(ipy O* , 1. Cor. s. Y. 9. qui , quoduná do&rinz manu xdificat, alterá probatz viiz ftabilit ; In-

CA

DT

WP U

"3

deque iuzdía Xejs$ r Gs2.. Et quidem àeps Qozs & 'äa;;y,pïg,a;gzga/.ce'mg; quemadmodum éequr Jwváss vris m2 ps-

à d

4

Voig et Dotyoyvov , 2. Cor. 2. Y.16. Huic enim Chriftus etiamnum

4

x

per Ecclefiam, legitimé eum vocantem

T

i

; pro»ïin—

[

[

j

ciam przdicationis verbi divini ,tàm conrra fcélera mundiin lege detonantis , ac ziv xzvoy $ Baswvir p & otteovotg

p

z

ex)

duv a [devoY a , Apoc. 14. Y 1 . feveré minantis, quàm 73» zxor Qpepopíérns svs per Evangelium , (AGor.2. Y. 1.)

3

fpirantis adminiftrandam demandat ; clavibus etiam Regni Ccelorum commitffis , cum claufalá ratihabitionis

A

as p

.

7

Q has

——

omnium eorum in ccelo , quz ab eo ex officio re&te fa&ointerrisfunrgefta : quoinofficio qui Ecclefiz Mini-

"

V fter ino

)

fK

e

nfo pede progrediatur , fi ipfius vita non eít inoffenfa ; utut doGrina nihil adufzionis de hzrefi aut

)

: .

C COR

heterodoxiá capiat ? Unde Hilarius Tom. s. Can. $. in Matth. fol. 348, dicere folebat

Optimum e[Je exem;þ

j

poti

do

cere X,(u;z u?' "

; E AL:gq&inpsLTQm.iz.'Fjpi&,nz. Col.s2s. Pius valeremodum vivendi , quàm doeendi , juxtztritum verüiculum:

Hss

a fongula pirtutunï pulcherrima æimda&mtk;

-

h

-?mtifcis DEI,u &

JEcHieronymum Tom. s. Epift.ad Fabiol. de vefte Saccrlïlox.,fol.tsz. Zantá , inguicnfcm * ,deb&t effe (cientia.c erüdz'tg

.J]

«egreffua ejus » C motus,de unicier la viocalia (Vat , Veritarsmenente.con Sbáat * eA goto eamdalitn vefanez .

AUAU . H IicaHid aoj - quicquid lagui-

.

ué zdificat , ac ejus Minifter, cujus vira cumdodrinz finceri-

A , fít dacfrina populorum; Quemadmodum , inquimus , Ecclefiam nihi

1

state convenit : ,l;aäcan.dgm viciffim nihil magis offendit & defttuit , quam ejus vita à dodtriná diffidet, & ir1 contraria omnia abit: pu-

Si ex 1. ad Timoth. 6- Y 6. aós/jxeto, 5 urget , ipfe veró avarus

ta , f js virtutes dicendoic

at , vivendo autem fcandalofa vitia defignet

j

guagdion yeyopeur ptvov g Mpyedene habet , s/potz ivov 5 2. Pet. 2« Y 14 Sà Charitatem ; ipfc veró prz odio advcrcfus proximum , nil tale me-

gg

«ritum , ilia rumpit , ceu dileml& viram xrernam prodigens , 1. Joh. s. Y . Si bwilitatem s ipfe vetó wszreitQovE- , cui D E U S refi-

iftic, r Petras. y.5. cà tympauniride laborans ,LCUj'a'.vlSï pathologiam Apoftolus tàm exacto aphorifmo exprimit , uc Hippocrates cxa&tiüs ngn

4

cxprimeret ; inquiens 1. Corinth. s. vers. y. « 392 Qpuaii ,5 S1 onvmxeymov finceritatem in dicfis 5 àc ü:þ[)xowïneievïf;äjæm eum fic loqui

ju-

beret ; Ipfius lingua veró à hoémate pc&teris tanto interyallo diftat , quanro diftar mel à felle , ingenuitas àfuco * Et ita deinceps pro-

grediendo in univerfum per oppofita, quibus virtutes à vitiis , .tanto dialtemare fünt remotz , quanto celum per xi&cue pépe ab inferno;

g

quo practico Oppofitorum Elencho quicunque Eccle(iz .Minifï'trcrvpc'c)cat, fimilis eft ei, qui cornu

o

gerit fine Vulcano 5 alterá manuper vi-

tambonis exemplis carentem deftruens , quod dextetáà DoGtrinz zdificavit.. 1Inde Auguftinus, utlegere eft Tom. 4.cap. 27. de dor.

Chrift. Col.91. Evangelicis DoGoribushocmonitum przícriptit ; Fideudum effe eis ,me temerà quid agant y imb ne nibil , neveetiammalé quid

4gant , neeloquenter dicendo , nequiter vivendo anime fue fimt 1nttiles : quales eranz Sctiba: & Pharifzi , de quibusSalvator Matth. 25. vers.5.

inquit: Supercatbedram Mofis federunt Scriba & Phari(ei ; Omnia, ergó

: gufecungue«vdi;gcrint volus fervare , [ervate , &v facite 5 dicunt enim , &

Vonfaciunt.

andala , qux ex hoc Ecclefiafticorum cacoéthe in epi

j

In1

i

& contemptu vetbi , infe&ione impictatis ,imóetiam

m

apoítafiá à verà Ecclefià glifc

unt , largolachrymarum , etiamíi faneuinez effent;r

heumate fatis deplorari non poffent ; quorum copiá quia

-

experientia fatifcit, quid opus eft , corundem exempla ad di&tis idem faciendam adducere ? Hac cümitafe habeant , vifum eft Facultati

VNNCTTTRDUTYTCTNUPR RUT

|

heologicz folenne , B. Auguülhb'gcfacmtum feftum , nonadcultum B. Patri przftandum , fed ad £xGai vze owaepozs cjus,& ziswintuen-

dam & imitandam , publicá quafi parentatione celebrare , quá ràm IlluftrisSideris Ecclefiz radii donorum , virtutum , & totius vitz Zodia-

Ciquafialiquotubo collecti oculos totius Auditorii , przfertim Civium Facultatis noftrz , qui fe Auguftini dogmatum , quotquot corumad

actg Scripturz ptzfcriptum quadrant ; alumnos profitentur , percellant , ut , qui nunc in (tudiorum tramite , ceu Juvenes, Auguftini virtu-

tesaudiunt , aliquandoin Ecclefia Viri facti » CCU cvyep5ti G63 , Càs etiam ad gloriam D EIL, in Eccle(iz xdificationem , .& proprium animx

emolumentum imitentur : Quod có tempeftiviüs fiet , quia aliis temporibus de do&triná B. Patris , ejusque, ut & reliquorum Patrum au-

toritate fatis fuperque fuitadtum , & rranfitusà do&trina ad vitam nullius , tàm prztoriz cohorris , quàm inferioris centuriz Theologi imita-

tione non digniffimam fponte fuá patet : , Quod pietatis officium eximiz , non.vulgaris cruditionis przftans Vir Juvenis , DN. M. MI.

CHAEL SCHUSTERUS ;Memmingenfis , Theologiz Studiofus folerdffimus, die 23. Augufti , qui B. Auguítino facereft, horáan-

temerid. g.in Aulà Novà Theologorum publicá Oratione ita cxcq'qc'tur , ut Auditores , benevolas aures ei exhibituros , eum audiviffe non

:

poenituerit.. Quà de causá civibgs'Facukätis noftrz mandamus , ut die , horá & loco di&tis ad panegyrin inftituti fefti frequentescon-

fluant: Reliquos veró peramanter rogamus , ut & ipfi ad virtutes B. Auguftini percipiendas , animisque fuis penitusinfigendas, huc fe con-

Íferant , & device , fimili in ftatu publicz neceffitudinis à nobis reddendá , nullidubitent. "Exaratum àme, moderno Facultatis Decano,

eodemque Canecllario , füb Facultatis noftrz Sigillo die 24. Augufti , Anno Chrifti 1675. ztatis mez.76mo.quem cetiam B. Auguftinus,

€quidem utego , DEO fintgrates ; cor

porc validus attigit , fcd co ,IP(WO,' v(þquæ forsetiam mihi , utut valentiin januiscít) febriculácorreptus

M

be obfidionc Hipponis placidé finivit.

é

TUOBING £, TTPI9 KERNERIANLS.

24

Y

h-

p d

t(c

l

Wi

N

N

/5;

DE

luS C

loc:

in u

fimt

pue

con

FVed

Éni

:

€tat

ais H s

n EW Doue

A

Aqec

vest ii -r.k*' M&m—,,

face

€X23

ler

7

Ccan

^Utit

fed

Cor

coe

9I

pla

ob

TU "du As m ia o t t

Poer

mmi

n p n

-

Ed

- d

nu

Iic

D.

cl

ha

pa

pa

il

al

di

di

H

ï*:

N,U *

—

DECä

FA

LIA

|

OLLE

|

i

OLOGI

CEI

"».:

UNI

TIS THE

T

VERSITATE TUBINGENSI

Le&oribus Salutem !

acMinifter ad eam à l:

od

J

u

Uemadmodum nihil zqué E,cclc.fïamfædificat,

Y

Pa

b:

N

ui Axrip Xe4esi eft aeeeBcuDov ,

?. Cor. $. V. -

w

—«

cujus vita do&rinz V eritati refpondet ; qui'ppc q

alterá probà

D

)

,CY Á

VE

J

d pOor.4. Y.1. Gd covepy O , 1. Cor. 3. Y- g. qui ,quo

dunáà do&rinz manu zdificat;

d us

qucmadmodum ócquM|

-

X

u)

Per

deque äuæ&iq. XeJs:

Z TO 8$2. ,thui,dcm l;a*,u»; zægg &

Z u;;vpïg.ajgga/.cgm; :

|

h

*3|

à

ftus etiamnum per Eccl

efiam, legitimé eum !

TA

W

.,

vois étc Datyaym , 2. Cor. 2. Y.16.. Huic enim Chri

x TVV S 1

L

.

"

Ciam przdicationisverbi divi

ni,tam conrra ;

Ícé

leramundiin lege detonantis, ac ZA

[2

Evangeli "

o

W

2 N

eX)

E

audymy àua[datro ( , ApoC. 14 Y-X1. feveré minantis,

quàm r3» 3 Qpepopitévms sryone pex

3

clavibus etiam Regni €

celorum commitlis , cum cia

A

fpirantis adminiftrandam demandat ;

dgoinofficio-

S

l

s '!."'

u- 2 a

omnium eorum in ccelo , quz ab eo ex o

fficio re&e fa&ointerris funrgefta : q

hil aduf4.

tc

19

25

£ XM

t

x

ita non eít inoffenfa ; utut do&rina ni

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

fter inoffenfo pede progrediatur , fi ipfius v

.

5

I)i

heterodoxiá capiat ? Unde Hilarius Tom. s. Can. s.

in Matth. fol. 348, dicere folebat : .z

rf

0erä',

dum vivendi , quàm docendi , juxtmr.

18

potius 7

quon did ; Ecieguins TOR Bp ss CR N D MA

$ ARïäula jvirtummfulcb:rrimdwimdüiöfifï*&-'

1.

ï

tem , ..deb&t effc [cientia-c eru dit

jE:HicronymuniTom. 3 Epift.

ad Fabiol. de vefte S,accr;iot.,fql.'sz. dantá , inquien

"AL s I picai

[4 4/i4£äL, 'yc*rltjüt TAE a. canä':,?-feat» *

z0t0 eam. ,

abitn vefantt.. €9:/

«egreffus ejue s. C* motus,de unicoen a o

P

sMin

ifter, cujus vita et^

O Baane Q

16

&ur , fit docfrina populorum; Qu

ema

dmodum , inquimus, Ecclefiam nihil

ué zdificat , aceju

diffidec, & ir1 contra)

-2

ms

T

^

ejus vita à dodtriná

ä

tate convenit : lra eandem vici

ffim nihil magis offendit & deftruit , qua

g9eE - SIÉX TL

ad Timoth. 6.

Y-6. aumipxetoy 5 Urg—

LE

n

yendo autem fcandalofa vitia defig:

LEH

15

ta , (i js virtutes dicendoscrgpat , vi

Si Charitatem ; ipfe veró pr

z odio adverfus prox-

aueudiop qeopaaum uevoy at

icuc

abet , xamipez Tixvor 5 .2. Pet. a. Y 34-

D f-,ls'-ä Oa:(g*ï E

LL

Focus

igens , 1. Job. 3. Y. r*

Si bumilitatem s

ipfe VCró A*

aritum , ilia rumpit , ceu ob

pamilév(B- vitam xternam prod

hjrifmo expri

mit , uc Hippto

dftit; r-Petr.s. Y.5..cà tympquitidc laborans , cujus

pa: holo

giam Ápoltolus tàm cxacto ap

N

14

S1 envmxeym fruceyttatem in di

d;àchQ

(v 00 g 5j«

exprimeret ; inquiens 1. Corinth. $. vets. 1. 2 3»2ms Qpuaoi 5

J

felle , ingenuitas àfuco ^;

ä

Ho.gil'(f

at

» quanro diftar mel à

berer ; Ipfius lingua vero

à no&mate pc&teris tanto interya

quanto caelum pcf,xä"

13

grediendo in univerfum per oppofita , quibus v

irtutes à vitiis , tanto diaftemare funt remotz ,

cano ;

M

Ecclefiz Minifter peccat , fimil

is eft ei, qui cor

nugerit fine Vul

quo pra&tico Oppofitorum E]

encho,quicunque

ftinus, utlegere eft 1 om

deftruens , quod dexterà Do&rinz x

dificavit. ilInde Augu

tambonis exemplis carentem

dum vffe eis ,ne temerà quid aga

nt yimb ne nitb»-

12

Chrift. Col. g1. ,Evangcl:cis.D,ïo&ovribus(fhoc monirum pr

zícripüt ; Fiden

.quales eranr $.

*

cribz & Pharizi ,

de quibus'Salvaï

4gant , neeloquen

ter dicendo , uequiter, vivendo anima [ua fent intitiles :

?

erínt volus fervar

c,/frflldte,ï&' 3

:

bedram Mofís [ederunt Scriba d Phari[ai 5 Omnia ergà

?

qufecun?uedi;;

11

inquit: Swpercat

In1

& contemptu vetbi , infeQtione t

V0p fACIMAT-

ndala ,q

uz ex hoc Ecclefiaticorum caco&thein epi

lorari non poffent i

hss

,largolachrym

arum , etiamfít faneuinez effent ;

riieu

apoítafiàà verá Ecclefià gliícunt

anee A iccdemiee habean

zccum taíe habeant

experientia fatiícit ; quid opus e

:

, corundem

exempla ad di&tis fidem faciendam adducere ?

10

dcultum B. Patri przftandum , fed

ad £x/Bair míc o aspo Q

ïz-

"Theologicz folenne , B. Auguftino

defacratum feftum , nona

um »

blicà quafi parentatione celebrar

e, quàràm

IlluftrisSiderisEcclefiz radii donorum , virtut

dam & imitandam , pu

rx

cum

ci quafialiquo tubo colleti oculos rotius Auditorii , p

fertim Civium Facultatis noftrz , qui íe Auguftini dogma

Juvé-

fitentur , percellant , ut , qui nuncin

ftudiorum tramite , ceu

Sacrz Scriptura ptz

fcriptum quadrant , alumnos pro

in Ecclefiz zdificationem

tesaudiunt ; aliquandoin Ecclefia Viri fadti ,

CCU cv/$5341 G*2 , Cas etiam ad

gloriam D EI,

bus de do&riná B. Patris , ejusque, ur & rel|7

emolumentum imitentur ; Quod eó tempeftiviüs

fiet , quia aliis tempori

ntt

usàdo&ri

na ad vitam nullius , tàm przt

oriz cohortis , quàm inferioris ce

toritate fatis (uperque fuitadum , & tranfir

przftans Vir

1.1'1

tione non digniffimam

fponte fuá patet : ,Quod

ietatis officium eximiz , non ;yulgaris eruditionis

)

j

; Theologiz Studio(us fol

erüffimus, die 23. Augufti , qui B. Augu

CHAEL SCHUSTERUS Memmingenfis

*

orum publicà Oratione ita exequetur , ut

A uditores , benevolas aures ei exhibituto'

ä

temerid. g.in Aulà Novà Theolog

horá & loco di&tis ad panegyrin;in&itutl t

poenituerit. Quàá de causá civibus Fa

culratis noftrz mandamus , ut die ,

b

&ipfi ad virtutes B. Auguftini percipiendas ,

animisque

fuis;p.;nituäif

fluant: Reliq

uos vCro

pcramantcir,,ro gamus , ut

"Exaratum àme,, mo

dern -

ferant , & de vice , fimili inftatu publicz

necefficud

inis ànobis reddendá , nulli dubitent.-

Anno Chrifti 1673. ztatis mez 76mo. qu

em &

eodemque Caneellario ; fub Facultatis no

ftrz Sigillo die 24. Augufti ,

fdz

lentiin januise

s

equidemutego , DEO fintgrates , corpore va

lidus attigit , fed co ,IPIO, ,((quæ forsctiam mihi , utut va

m

m

fub obfidione Hi,pponis placidé finivit.

r

[

—— TUOBING £, TTP1$ KERNERIANIS -

2

æg* Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1