LXV9_fol-1_071

i

CTOTY.

"T

TATIS TUBIN-

l

l

GENSIS

Lett. $al.

2

EV

22

A

Z

2

2

qui erat anni ultimus,círca V. matut. annos pariter& 2«

"

Z

27

Llb ipfam anni veteris claufulam, die abbinc quarto,

V

&

Z

"d

Z

umnas mortalitatis claufit Mazroza Exoraatt[[Ima fexus jui virtutivus, ac Nobilifima, D

OMINA REGINA BURCKHARDINA:exor-

& *

-

férenam hinc

Z

»'4

d

Z

i

d

faque defiturz nunquam felicitatis orbem, relictis mundo, folennium hoé tempore, votorum ac munerum quisquiliis,

N

Q

ZA

optimam, atque &vazx;z r illum ftabilem, beatum; numerisq; prorfus omnibus abfolutum, bonum nempe ex hac vita difceffum, re-

D

TA

7

7

e

s

at

portavit, Hac fane mentis trutina, hoc zquipondio judicii, ut penfitem

us piorumé vaniffima hoc pulchritudinis circo migrationem;

.

d

z

RA

D

Fridericus Auftriacus, co-

27

A

ne facras huc literas adftipulatrices arceffamus, familiariffimo fibi jam olim dicto; quod Syubo/ inftar habuit,

3

a o

A

gnomento Pulcher, fecit;qui, fummurm bóminis bonum, bonum ex ba«-vttaexitum e[fé, on pié minus, quam congrue ac fapient

er, ajebat. lft.

a

2

d

z

.

É

o

hoc autem tam felici tam ultraomnem folennitatem feculi pofito, donario beata nunc, Zarraua Laudatiffpma, nunquid & ipfa ffrene

— 'vici

f

3 m ac

o fuis reliquiffe quicquam dicendaeft ? Reliquit certé juftiffimas ob fidem , quam in omnes exercuit, lachrymas ; acerba ob amorem, quo o-

tetranquillà,fenectuti przfertim, nihil neceffarium magis,ni-

mnes (ibi deviuxit, defideria. Nififorte Chriftianum hoc magis, piumque videtur;cum mor

hil fit magisoptandum: reliquit,non ipfis faltem fuaviffimam fui recordationem & memoriam,

fed &omnibus admirationem quandam rarz felicitatis ac vir-

Quod

tutis, In utramq; fané ut oculos modo, animumque paulló obnixiüs intendamus,non tam con(uetudo, quam Zear/ffme merita exigunt, flagitantque.

(i namque magna primo humanz felicitatis pars &vjevea e(t, dequ

e fenfu (apientum, Zosibonos, frmtle fibi frmife, iplo quodam ordine ac difpofitione naturz, gigzit:

thaud obfcuram fe reiimaginem A/fra dedit, cum 472 incarnationis divinz 7M DIC. die D. Martint Epifcopt, Tubingz hic,e Specatzfitmnts Parentibus, Patre nimi«

FiNCKIA N.Eirpis furculo, C* Matrona apud permultas etiamnum nota ac

"tum M. GEORGIO BÜRCKHARDO, Log. Prof. merittfimo: Matre autem MAGDALENA,

"memorieoptima, vitam (piritumquetraheret. — Etparerzequidem sobilitatem famtlis antiquiffimis retró tem poribus diu notam Zragcezia habet. — Sed vix ramen,

inter catera divinz benedidionis chari(mata, iftud inprimis in hoc ipfo BURCKHARDO, cum preludium quoddam £iZz, ultima natu, videri poffit , reticen-

dum eft;quod.& numerofz, & irifignis undique, ac perhonorat profapiz, duplicis ma,trim/y.'mii beneficio, extiterit parens & author, — Przs cnim ex m«

n

.

OEVLB ORE

o magni-nomiais i afung fillun DN. GEORGIUM ALBERTU M, U. J. Doct, c dbverforum S, R.1. Principum Con[iliarium, nec non Reip. Norica Syndicum

tanti de(iderii progenuir, ut urbis Magiftratus Inciyrus iflhoc elogio obitum ejus condecoraret: zulle fe , magnam potius memorum [uorum partem , quam Virum

tantum , condidiffe, quale teftimonium magnus olim .Sc!'pla ex Metello, etiam hofte , tulit, ita ad exequias quafi ejus parentante: Comcurrite crves ; mania urbis

80/)r.e ever[a fuit,

Jam, cum & Generi boni in filiorum loce , juxta Democritum, cenferi queant; ex spfís fex

filiabus primi hujus conjugii totidem Gezeros, Clarifám£

URANIVM,

nosurais famegue , nactus elt: nempe BAU H OFU M, Prefulem 12 hoc Ducatu Hirfaugienfem, V OL CKERUM, Generalem Suecia R. Commi/Jarium ;

Ggmi ac celebrati

"U. 3. D, & Sysdicwn Rotenburgo - Tabtrausum ; HOHENBERGERVM, Confulem ibid, MESTLINVM & BVCHER VM , ambos noti,

iimter no$ nomanis Profeffores Philofophosy nec non M.

MICHAELEM KLEBERUM denique, Pafferem Endingenfem, Nequeminus intercatamen & fécundas

tatis futuram Matrem , que tamen ortu fatuque

iaraptias uero; fecundas & felices vidit, utpote ex quibus non Nofliram modo, feliciffimam tot Propaginum Inclyte Celebri

Virum cum de Patrie Patre EBERHARDO, in

ipofterior fuit: fed f/ius quoque.zuli [plendzris , DN. AN DREAM, U. J. D. e Cancellarium Wirtembergicum ,

tgemino:przfertim Reftitutionisnegotio ; tum dezora bac patría noflrayomnium aptim? mtritay quique adhac, in ftudiofz Juventutis,

fuz comprimis Familiz, gra-

ftirps florentiffima,

Beata Domiua REGINA, poft-

M

itiam,Stipendiiplusquam decem mille Thalerorum fundator eft, fufcepit, "Tantiergó fanguinis & affinitatis

*quam ingremioParentum ad eas,qua & genere, & fexu, diguz eífent, virtutes egregià maturitate adoleviffet

;jamque & nubilem ztas redderet: connubium

Excellentiff-

tPatern fertilitatis, felicitatisque, feu numerum fpectes profapiz , feu honores, prorfus, & examuffim zmulum, A. C, UM DC XAF. Firo Nobilifizmo ,

!

——

'&rQ..e cperitntifim) DN. CAROLO BARDILI, P. ac Med, D. Prof. ut &* Confiliarioata, Arcbiatro Wirtembergico,locata,iniit. Hicjam typum aliquem bonz marita

pariter,ac matris, confummatum; hic, que encomia facra litere (ubminiítrant, o/em quendam fazi/ta; hic auream columnam füper bafes argenteas; hic vitem abundan-

tem in domus lateribus , & ilas olivarum novellas in menfa circuitu inufitati prorfus fulgore exempli, nec obviis facilé divinz gratiz indiciis, cernere erat.Nam qua

€logiorum tandem puncta AMatrona Optime (atficient, qua placidiffimi foecunditatem thalami a4 ff/os filiasque XII. pari nempe, eoque geminato, utriusque fe-

Xus fenario, perduxit? Quoex numero cum Zs F. Filias autem duas, nuptiis aufpicatiffimis, iisque (plendidis, elocaffet ; janqu

enepotes (j napresin univerfum

fï

Lli,numeraret; fuperftites autem XXXIF. unà cum Nuptorum, Nuptarugique Heptade illa, decedens relinquat, quam ipfam Hezadem Ecclefie, Aule, Academiz,Il.-

o

[*4

is magisque illuftrantem, vidit

luftri inter nos Collegio, Dicafterio item Supremo, & Reipubl. nonuni operantem flrenué, acceptasque vitz lampades ma

tam diu:quis tandem autàmajoribus degenerem, aut ingratam in patriam,aut DEI immemorem , inque fe ipfa ingloriam,decemiïe dicat? Celebre in hi-

ftoriarum monumentis nomen Adetellas habet, quodIV. eum filii, vel Confules, vel Candidati Con(ulatus,extulerunt.Et fivetamen numeri,feu dignitatis,cer-

tamen foret ; effet, quodeariffrme FiliGenerique, (iquidem fuccollaionem mos admitteret, adexempli tam illuftris celebritatem reponerent; utriq; nempe;

Amplitudine munerum & locorum Eminentia, & Meritarum cumulo, inffanità Confpicui s Filii nempe, DN, GEORGIUS CONRADDUS, P/. ac Mted, D. Poltater Nirtingenfis: DN.

BUÜRCKHARDAUS, U. 1 D.c P. Academicus ; DN. M. JOHANNES JOACHIMUS, Paffor Oberrixingenfis : DN. ANDREAS, U.1. D. & Supremi Dicafferii Advvocatus : DN.

CAROLUS, d. Dodf. & Poliater Reitlingenfis : Generiautem, DN.JOHANNES CONRADUS BROTBEQVIUS, P/z, ac Med, D. & Prof.& DN. DAVID SCHEL-

NXEMANNUS, U. (, D. ( Prof- Ml Collegit : hic DN.* MARUE MAGDALEN.JE; ifle DN*« CHRISTINAE, majori natu , Feminis omni elegantiarum fæminmrum, deco-

?umoaue cultu (onge Praflantifümis, matrimonio juncti.

Non refert hic, à privilegiis veterum,

swnxiia conceffis ; nequeab aliorum audtoritate exemplorum,

;T

rei perfe fplendidelumen fonerari. llludfaltem, quod fuà fpontepatetetiam,;quas oblectationes hinc, quz curarum , moxqueinfecutz viduitatis ,Ki

píius

tandem (enii, delinimenta capere Pzisfjma Matrona potuerit , recogitare,non fineevidentia,qua in certitudinepromiffionum divinarum erga pios eft, licet.

Ffquidem non major colonorum efle voluptas de germinibus, operà fuà fatis, plantatisq;;quam parentum deingeniis liberorum, & fucceffu, tantà curà & fo-

Icitudine promoto, folet, Quamipfa curam &folicitudinem;uti principem, & primariam muneris füiduxit femper: ita non vivo tantum Marito ,1ntera-

la Oeconomiz munia, folertiamque perpetem, adjuvit naviter? fed & fola; poftobitum ejus, (pectatís impendiis, ac vigiliis indefeffis,fuftinuit ;ifto cum fru-

"; non publico faltem, fed & privato,ut viciffim ipfaab omni pro/e quibuscunque finceri amoris,

& obfequiorum fidelium argumentis certatim quafi affice-

Tetur: teftes autem in(cripti penitisanimorum medullis nominis , lachrymas longa pofterorum feries haud parcé tumulo nunc Defuzc£e affundat, Vidui-

tatis zrumnoízac laboriofz fatum A. A4£DCXLPII, incurrit, ex quo $zavis/mi con(uetudine Mariti per apmos XXJI, u(a, gavifaque fuerat. Quemcum & Frarer, fu-

Pra laudatus, DN. ANDREAS, poft tantz Funclionis acquifitum perenné decus, intra paucos admodum annos fequeretur: expertem confilii & auxilii prioris

Vitam duriufcule, nec aliter tamen , ac famz illibate viduam, Hazgamque alteram, deceret, inter aucta indies feculi fallacis, lubricique , tedia, transegit;non

*rvans modo virtutum, decorumque, quibus virginitatem, torumque ipfüm condecorararat : fed alterasinfuper, quas folitudo exigebat, dilucido acceffu

€umulans ; facrorum preprimis, ac illefe usque conícientiz,feduló curiofa ;jamans decenter, ac revetens Vcartorum DEI; juftitiz ac modefítiz inproximum

tenax ; caítitatis, atque fidei erga Conjugem Charisfrmum, quoad licuit,impense ftndiofa;tum & in Fapliam omnem, Cognatosque, propen (iffimi femper affectus ;a-

'ylum przterea quafi quoddarn pauperum ; quorum necdum in morte curam depofuit, /ega7o (at liberali,ad parentum imitationem,pro Nofodochio Vaiverfitatis,

inftituto & relicto, Atque, ut parzentiá quoque Chriftianam gereret, noncatera modo intortuniorum, fubinde,nec preter morem, ingruentium;tela, fed et-

am d0101"ificos,lwsq; (enii maxime ingravefcentis,morbos;interq; eos bydropem, tortorem ultimum;intrepidé excepit.Cum quo poítquam diu, acriterquecon-

ictata effet ; ípei, fiedique verz, & immotz in Salvatorem , nihil remittens ; cujus etiam epulo falntari animam, cocleftium avidam,jamque hinc abiturien-

t€m, devote pavi(fet, muniviffetque: diez/lz; quod fupra commemorabamus, azz/ jam repofiti, ac (epulti, wizpo;natalifcilicet annorum perennantium, inter

Precesac fufpiria Suorum, integro pror(usintellectus, (enfuum, linguzque munere, beatéfiniit. — Cujus ut eundasámeridie (olenniter exequia*, Cives, proea,

quà in Fzzi/;; Amplisfimam propendetis, obfervantia ac cultu, frequente comitatu cohoneftetis, ejus hic nomine monendi, decenterqueorandieratis, — P. P.

ie lll.]an.Anni,qucm recentem, reducemque; omnibus divinz favor clementiz profperetac fortunet, M DC LXX,

— Ó

——

—— n

—

TUBING.JE,Typis JOHANN HENRICI REISII.

p

B]

^

"

-

CTOR

|

m

TATIS TUBI

GENSIS

Ms ii I

Le&t. $al.

Z2

C .

ii

£

^

?/

z.

W

2

2

z

A

Ub ipfam anni veteris claufulam, 4ie abbinc quarto, qui erat anni uliimus;circa V. matut. annos pariter & -

.

V

t

v

Z6

AC

r

f

:

2

e

,

umnas mortalitatis claufit Marropa Exorzattff/ma fexus [ui vvirtutibus, ac Nobilifitma, DO MINA REGINA BURCKHARDIN A:exor-

T

77

,

A

z

z

ZA

faque defiturz nunquam felicitatis orbem, reli&tis mundo, folennium hoe tempore, votorum ac munerum quisquiliis, f/rezaz hinc

A

a

V

A

.

22 D

v2

Z

z

£Á

2

optimam, atque £vagy;zp illum ftabilem, beatum, numerisq; proríus omnibus abfolutum, bonum nempe ex hac vita difceífum, re-

r

T22

2

C

portavit, Hac fane mentis trutina, hoc zquipondio judicii, ut penfitemus piorumé vaniffimaz hoc pulchritudinis circo migrationem;

22:

2

d

-

Q

A

67

?/.

1;?

ne facras huc literas adftipulatrices arceffamus, familiariffimo fibi jam olim dicto, quod Syubo/; inftar habuit, Fridericus Auftriacus, co-

a,ä

s

gnomento Pulcher, fecit;qui, /smmum bomints bonum, bonum ex hav vttaexitum e[[é,non pié minus, quam congrué ac fapienter, ajebat. lft.

M

Z

PA

L

7

1

hoc autem tamfelici, tam ultra omnem folennitatem feculi pofito, donario beata nunc, Zzatraza Laudariffpza, nunquid & ip(a ffreze

" vicifim

l

acb fü

is reliquiffe quicquam dicenda eft ? Reliquit certéju(tiffimas ob fidem , quam in omnes exercuit, lachrymas ; acerba ob amorem, quo o-

mnes fibi devinxit, de(ideria. Ni(i forte Chriftianum hoc magis, piumque videtur;cum mortetranquillà;fenectuti przfertim, nihil neceffarium magis, ni-

r-

hil fit magis optandum: reliquit,non ipfis (altem fuaviffimam (ui recordationem & memoriam, (ed & omnibus admirationem quandam rarz felicitatis ac vi

—

tutis, In utramq; fanéut oculos modó, animumque paulló obnixiüs intendamus,non tam con(uetudo, quam Zeariffzae m|

f

5

íi namque magna primo humanz felicitatis pars &vjéraa e(t, deque fenfu (apientum, JesiLonos, fPmtle fobi fernife, ip[o quodam o

-

N

j

thaud obfcuram fe rei imaginem Jo/fra dedit, cum 4222 incarnationis divinz & DIC. die D. Martini Eptfcopt, Tubinga hic,e

'ram M. GEORGIO BURCKHARDO, Leg. Prof. meritifftzno: Matre autem MAGDALEN A, FiNCKIAN.E/firpis furculo, & Maá-

-?

^memarieoptima, vitam (piritumque traherct.

Et paterna quidem mobilitatemn fumilis antiquiffimis retró temporibus diu notat

ä

inter cztera divinz benedi&ionis charifmata, iftud inprimis in hoc ipío BURCKHARDO, cu m pretudium quoddam FEilig,u-

dum eft;quod.& numerofz, & irifignis undique, ac perhonorata profapiz, duplicis matrimpnii beneficio , extiterit part

U rtanoitio mugni-nomiats & afuaug fíliun DN, GEORGIUM ALBERTU M, U. J. Doct, & dl'wr/amm S, R.1. Princibum Confi —

tanti defiderii progenuir, ut urbis Magiítratus Inciyrus ifthoc elogio obitum ejus condecoraret: zlle fe , magmm[wtifü.m

ï

Pantum , conadifje. q'ualc teftimonium magnus olim Sczpio ex Metello , eciam hofte , tulit, ita ad exequias quafi ejus paren|3

5

2

x

W

!

Wolra ever[a fuit,.— . Jam,cum & Generi boni in filiorum (eco , juxta Democritum, cenferi queant; ex 1pffs féx filiabus primi hujus |

&

nonigis famegue, nactus eft: nempe BAU H OFIU M, Prefulem 12 boc Ducata Hirfaugienfem, V OL CKE RU M, Generalem Suet —

Lj

19

: rU 3- D. & Syadieum Rotenburgo - Tabtranum ; HOHENBERGERVM, Con/alem ibid. MESTLINVM c& BVCHE|

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

"tuter no$ nominis Profeffores Philofapbos; nec non M. MICCHAELEM KLEBERUM denique, Pa/ferem Endingenfem, Neq.

1

Htabtías xerà fiecundas & felices vidit, utpote ex quibus non Naþmm' modo, feluif(imam tat Propaginum Inclyte Celebritatis füturam

18

1

ipofterior fuit: fed ffivn quoque.zwzi fMendoris, DN. ANDREAMM, U. 3. D. & Cancellarium Wirtembergicum , Virum cum a —

E

i&«mino-pra'ertim Reftitutionisnegotio ; tum dezera bac patría noftrayomnium optimà mtrito quique adhac, in ftudiofz Juvent

?

itiam,Stipendiiplusquam decem mille Thalerorum fundator eft, fü(cepit, — Tantiergo fanguinis & affinitatis ftirps florenti

17

*quam ingremio Parentum ad eas,qua & genere, & (exu, dignz eífent, virtutes egregià maturitateadoleviffet,jamque &n|-

Í

d patern fertilitatis, felicitatisque, íeu numerum fpectes profapiz , feu honores, prorfus, & examuflim emulum, A. C.

g

16

4Q,.c awyärimtiffimp DN. CAROLO BARDILI, P/. ac Aed, D. Prof. ut & Confiliario atq, Archiatro Wirtembergico, locata, inüt. Hi|

Pariter,ac matris, confümmatum; hic, qua encomia facre litere fübminiftrant, $o/ez quendam fapilz«; hic auream columnam f

*em in domus lateribus ; & illas olivarum novellas in menfe circuitu, Ànufitati prorfus fulgore exempli, nec obviis facilé divinz gral-

-

4

15

elogiorum tandem puncta 7darrone Optima (afficient, quz placidiffimi foecunditatem thalam1 ad fflios fíliasque XII. pari nem] -

ä

CHEEHH

ä

Xus (enario, perduxit? Quoex numero cum E/o0s F. Filias autem duas, nuptiis aufpicatiffimis, iisque fplendidis, elocaffet ; jaj-

E

14

l

Ll numeraret; füperítites autem XXXIF. unà cum Nuptorum, Nuptarumque Heptade illa, decedens relinquat, quam ipfam H

ultri inter nos Collegio, Dicafterio item Supremo , & Reipubl. non uni operantem ftrenué, acceptasque vitz lampades n

E

B

tam diu :quis tandem autà majoribus degenerem, aut ingratam in patriam,aut DEI immemorem , inque fe ipía ingloriat

:

ériarum monumentis nomen A4cellas habet, quodIV.eum filii, vel Con(ules, vel Candidati Con(ulatus,extulerunt.Et fiv(-

13

tamen foret; effet, quodZearifffne Filit,Generique, (iquidem fuccollationem mos admitteret, adexempli tam illuftris celebrit|-

"Amplitudine muserum, & locorum Eminentia, & Meritorum cumulo,

infianità Con[picui: Filii nempe, DN, GEORGIUS CONRADUS, P/$

12

URCKHARDAUS, U. 1.D.c* P. Academicus : DN

.M. JOHANNES JOACHIMUS, Paffor Oberrixinzenfis: DN. ANDREAS;U.1. D|:

AROLUS, 24e4, Dedf. ( Poliater Reitlingen[is ; Generiautem, DN.JOHANNES CONRADUS BROTBEQVIUS, P/il. ac 7Med, -

'EMANNUS, U. L D. & Prof- M, Collegii : hic D

N.* MARUE MAGDALENAE ; iffe DN.« CHRISTIN.JE, majori natu , Zuinió

11

?ps

que cultu longe Praflantifümis, matrimonio jundi. Non refert hic,à privilegiis veterum, ssvzo/a conceffis ; nequeab 3

E

rei

perfe fplendidelumen fenerari. llludíaltem,quod fuà fpontepatetetiam,quas oblectationes hinc,quz curarum , m

10

tandem (enii, delinimenta capere P;i,

sfima Matrona potuerit , recogitare, non fineevidentia,qua in certitudinepromiffior

*quidem non major colonorum effe

voluptas de germinibus, operà fuà fatis, plantatisq;;quam parentum deingeniis libà"

Icitudine promoto, folet,

Quam ipfa curam & folicitudinem;uti principem, & primariam muneris fui duxit femper: it

ia Oeconomiz munia, folert

lamque perpetem, adjuvit naviter? fed & fola; poftobitum ejus, (pectatis impendiis, ac vigilil-

"; non publico faltem,

Tetur:

fed & privato,ut viciffim ipíaab omni pro/e quibuscunque finceri amoris, & ob(equiorum fideliuni -

teftes autem infcripti penitisanimorum medullis nominis, lachrymas longa pofterorum feries haud parcé tumul^

Tatis 2

rumnofz ac laboriofz fatum A. A44DC XLPII, incurrit, ex quo Suavisftm

i confuetudine AMarizi per apnos XXJI, u(a, gavi faqu

m

Pra lat

1datus

, DN. ANDREAS, poft tantz Functionis acquifitum perenné decus, intra paucos admodum annos fequeretur i-

Vitam duriu

fculé , nec aliter tamen , ac famz illibatz viduam, Hannamque alteram, deceret, inter aucta indies (eculi fallacis

*rvans modo virtutum,

COA

Cumulans

decorumque, quibus virginitatem, torumque ipfum condecorararat : fed alteras infuper, quas f(-

;facrorum przprimis, ac illafz usque conícientiz,feduló curiofa ;amans decenter, ac reverens Vcartorum DEIS|*

tenax;c

E

aftitatis, atque fidei erga Conjugem Charisfimum, quoad licuit, impensé ftndiofa ;tum & in Fap/liap omnem, CognatosqM.

fylum

Pretereaquafi qu

RPE

aol

Inflitu

oddam pauperum ; quorum necdum in morte curam depofüit, /ezzzo (at liberaliad parentum imit

to & relicto,

Atque, ut pazzentiá quoque Chriftianam gereret, noncetera modo infortuniorum, fubinde, nec przte

lam

oloriücos,llos

q;fenii maximé ingravefceutis,morbos,intcrq; eos h)drapem, tortorem ultimum;intrepidé excepit.Cum

n EE EE

Ictata effet ,

3

tem, devore

Ipei, fiedique verz, & immorz in Salvatorem , nihil remittens; cujus etiam epulo falntari animam, caclcítiu

paviffet, muniviffetque: dieillo, quod fupra commemorabamus, 425; jam repofiti, ac fepulti, vIzz»o; natali [cili«

g

2

Qquà in Zzj;/,

iria Suzrum, integro pror(usintellectus, fenfuum, linguzque munere,beatéfiniit. — Cujus ut eundas àmeridie

( Ampltsfimam propendetis,obfcrvaxltia ac cultu, frequente comitatu cohoneftetis, ejus hicnominemonendi;

ie IIl, Jan, A

pminsi R

nni,quem recentem, reducemque, omnibus divinz favor clementiz profperetac fortunet, M DC LXX.

—— — ——

TEUM PUR

—

2

TUBINGJE,Typis ]öHANN HENRICI REIS

IH.

i ) Coprriont anioo0 YxyMaster GribH. vneveoyxymaster.com

1