LXV9_fol-1_035

ACADEMIJE TUBINGENSIS

LECT. $AL.

a

45

.

ä('*

z

[f

, A

OT.

z.

-

U,ema'dmo'dumxffï q«uis,kpära.&,oanavigationis «utriculo,an

tequam portum s-fübca-t,arcpcntiho nonnunquam

N

:

e)

CA2

licam.,.ad ZEgypti vegem ingratum fe recipienti,

£^

/;

m

'.'*

cafu tollitur ;.quale Pompejo.olim , poft.cladem Ehatfa

-

C

contingebat : aut qui ,.decur

fo

rité ftadio;brabeo ;Jam ;propinquus,

ipfaque inter pren(andz ;palmaz latif-

t

/

A

ia

QD

F

a

(e

fima tripudia, expirat forté,

aut deficit : :fic fato:nudius quintus lugubri, pror(usque, uti noftrz quidem

QU

L

M

fert.calculuscenfurz, intempeftivo, ac prematuro,FLOREN.LISSPMI 4 V I,PHLCHER

RIMJEQ. LAUDISJUuVEN1S,

(2

DN.DAVID KOEBERER, Phil.Mag. ac Med. Licentiatusapprimé dignus,

(

ÉN

RO

ZA

de flu&ibus feculi, atque . catadromo vitz ; hoc inftàbili, a

c incerto penitus, decelfit. Dies erat Domini-

EE

V/

^.

familiatiffima gaudii uuptialis

cus,:Cana nuptii.

s in priblico fidelium .coetu commemorandis jdeaunis, quo de

folent Non multàm fané noftra nos faliet opinio, fi non moerore

|

án moerorem '.,a:pud ,pios

cataffraphe xexba facere facri precones

tantüm, fed morte ipsá, jugalem quendam apparatum, feftum

que geniale, quod.his dicbus volvebat animoZazdaziffrenus Dtventss

*

Menfis hic alter.eft,.ex quo , grogabis quafi clariffimis

adeoque;zbalamum zumulo , leffique o ialaffam commutatum dixerimus,

li inprimis folertiffimécriptà , & habità, Ze

Titeg , tanquam amafiam quandam., à teneris

fcientiz fPeciminibus , atque Inaugura

dile&am, fibi vidit eommubio jungi ff abeli, prapriama,

dicart, acceptà &ummariig in hac atte dZogarg, primo quoque rempore íolen-

ulci vinculo, contrahendo firmiüs, preter 4gz«le» (olennem, quem ipfa

niter affümendorum, Zécestil. Nec aberat quicquam d

ftivitas fponderes,

«cum cazteris-huc fpe&antibus initiamentis, videbatur. Sed veré eheu?

propediem,. fecuturz Promotionis fe

ltaque idem .peneo .No//ro, ac Ladisilao quondam,

,tade iM forales ia ferales , :Hymen Do&

oralis.£z :Libitinam emortualem de£it.

erat tanti jam Pzincipis Paranymphus , Udalricus , Paffa-

Hungarie ac Bohemig regi ,

accidiffz» , aptiffimé quis pronuntiarit.. lv

ue.dele&orum., Virginum

vienfis Pontifex , fplendidiffi

m feptingentorum Equitums, ex univerfa Hungeria, Bohemia, Auftiaq

mirá venuítate omnium, Legatione inftru&us, ad Carolum, Galliz regem,

jtem, ac 'Matreparum quadringentarum, miro cultu,

iCoiiffe:florem Nobilitatis tum omnem .quemcunque tot terrarum

cujus filiam :Magdalenam Ladislao deíponfatam adduceret.

ambitus.noffet, unum in.comitatum 1(tum;.omnem przterca auri, p

urpurzque, & ge.nmarum opulentiam in veflibus, donariis,

mmenti, refulgere .dixiffes,. Vix autem P

arifios ingreffa tanti fplen-

ipfisque adcó quadrigis, quafi in.compendio quodam pretii à

H

dendum ha&enus.cui

quam fupcrfaerat fpatium :;cum, poné (equens; de fübitanco regis,

.doris Legatio £uit ncque enim vcel ad fe

tationum officia turbat, totamque cum :Carolo, ac Hofpitibus, aulam in acerbif-

qui Pragz contigerat, obitu suntius prima falu

Neutiquam ritus illos Promotionum Academicarum,

pompze-quidem ifti regali

E

fimnm longé dolorem, atque lu&um conjicit.

adazquatum imus. — Sed quid H4/« tamen..

S$utvorum adeo.di

verfum ab ifthoc, apud Defuncti Parrans ;

& (Cen[anguineos, apud :Pe-

(tis illo tabellarii interventu., qnem .eó mifimus,

contigiffe ftatucmus.j ut.qu

1 items,

h at t

-

rentes inprirais, intra -

toximos hos dics, tri

RERL rumorem ,deque ipfius, quam promiferat propediem ,

»-;præfenti

a conceptam

ípem

vix antegreffum de Honoribus KOEBE

t ? [ta fcilicet veriff mum illud Pogtz.eft:

;jucundi(fmïärm*, adcó confudit, acseverti

CMedio dle fonte leporum

[

Sureit amari aliquid, quad in apfos

*

j?»räm' angat.

feg numero»ane, ac pondetc, quaquaverfam acercfcentes. Quem

atecim augébunt ft

ibitam confternationem, lucdtumque,.cau

——

Medicz Honorum aufpicia extin&um .dixi

nwus :

Eum., fimu! Anno ress. die VI. lanlün:urbe

enim ipía inter Summorum arti$

do perquam famigerabili,:

lucem primam afpexit, Gonefliffrmi ibidem Parcutes, JOH ANNES KOEBERER,

pradida,de fale coquen

(eduló educatunt ; Schola

UL prim:zhm,

CMaterg

ue URS4LA. EORLACHERIANA , ad'pietatis pariter, ac virtutis caterz cultum

478

rociniis, fub cura inprimis Dy. M. Josspur $eizir, Z

7 aut praripere pal-

deinde patria primis Philologtz ac Philofophiz ti

mam commilitenibus, aut facem praferre vidit ;

no(tra hec Tubingenfis jam Anno 1654. Secundum. inter Competitores XX.

do in Zheelsgia primüm, idque per tciennium,habendis quoque Cons

ALaured Philofop

bicd «lerd condecoravit; hec eadem :non . mo

cionibus facris, ac Difputationibus;

quanquam his maxime in uberius fide

i füz, ac notitie divinz, augmentum inftitutis : verum

asvis luculentiffimz navitatis, & induftriz

«ctiam pofthac, & przcipué quidem, i

n.commemorata jam roties 4r£e Medicz, editis quib

o morute sumero Cs

ium .potuit ; Caffelum hoc Tubingenfc, cjusque Antiíte

s, PerStrenaus tb experimentis quibus-

teftimoniis, 7 *47/[

unque militaribus Pv

effenis, DN.O GIER FU.CHS,

&c..cum Nob. Familia usiverfa, cui jam ad teptennium. iufertus vixit, cb

dz, fidem ac dexteritatem, dilexit unice, ac.coluit ; cives denique, &

egregiam coeptorum omn

ium, etiam medicinz jam facien

humanitatem, mo

defliam, & con(imile virtutum choragium, in ore ac amore certatim

populu

s Tubingauus omnis, ob candorem,

Putes, cam, quam diíceptavit

nuper, non fine omine , Ca£

alepfén ipfum incurriffe tandem ; adco, poft literas prz-

quafi habuit.

x4$ femper, incubuit, atque £z//.

Quanquam autem perficere hic (ibi, no-

claras, honefto.o

mni, ac amabili, szezze quafi dvf

le quafi illud, quod um Diva Hjgieia me

ditabatur, gaz4rum, fato preventus, haud potuit : ad alias nunc

bisq

E

3ue», plenarié 4474

comes, penetravit. Quibus, niá fallor, preludere velut, inter

tamen, puta «z

lefles ilMas , 4gnique

Ainptias, prudentium V trginum,

vifus, voluit.

Utut enim corruptelam, hzc corpotis, (eminaque»

initia . morbi, nu

dius nonus, folito floridior , coloratiorque»

& indigitabant,

illud -Celti fui.pro indabitato habentibus : 94 pleniar, € jpecioffor,

latentis morbi, fagaciortbus Medicts non obífcur

&à4 bona debet ; quod ipfüm quoque fuperveniens illic

o pleuritis , cum Diarrhoca,

e coloratior feipfo fattus videtur , fufpecía Jabere fu

fpeque ere&us,

Noffer, deque, Tampagam myftücarum oleo nequicquam negligens,

febrique

valde acuta, confirmavit : fide tamerb,

jfe. celeffis, non fine facro epu

li Dominici viatico,

lubens properavit. Ubi nunc verée, ze/£is mundi nucibus, tot-

in occuríum ;$pon

illudinuptiale veterum ;

£Quyov suaxàv, &veoy ajaetvoy, ufürpare poteít, interque Obtutus,

que fraudum, errorum, &

azrumnarum expers,

boni fammi, eternüm gaudere.

Reftat pro deducendis exuviis ultimus mortalitatis honor, quem

& amplexus DEI, boni unici,

tiam in orte,

tanto lubentiores Defunato praeftabitis,

Cives, quod €

quam Spon/zm olim fuum, Virgo Patifien fis, Genovefa appcl-

Javit, mortisque meditatione, no(ter merità fit amor,

noftx fint dcliciz. B.-P.(dicXXnggnuarL, Anno.M.DC.LXI.

TOU

-

e"

——

-

*

»

$)

i

»

"

[

ACADEMIJ TUBINGENSIS

LECT. $SAL.

e-

g

m&æ—

T .

x

Z^

Uemadmodum i q-uis,xp&a&o:navigationi»s curricuilo,antequam portum :'üibca-t,»rc.pcnti.no nonnunquam

CA

AnV

e

e

U

j

7

«x—,

Z

w

cafu tollitur ;.quale Pompejo olim , poft cladem Phatfalicam,, ad ZEgypti regem ingratum fe recipienti,

L

)

/E

contingebat : aut qui ,.decurío rite ftadio; brabeo Jam ;propinquus, ipfaque inter pren(and ;palmz latif-

£-

/,

ZA

M o

E

IY

(

N E

fima tripudia, .expirat forté , aut deficit : :fic fato:nudius quintus lugubri, pror(usque, uti noftre quidem

A

z m

2

fert.calculus.cenfurz, intempeftivo, ac prematuro,FLORENIISSTMI Zv I;PIILCHERRIMJEQ. LAUDISTUVENIS,

2

A

iT)e

?]

(9.

M

V

DN.DAVID KOEBERER,Dhi!. Mag.ac Med.Licentiatusapprimé dignus,

z/q

.

J,,

^.

de flu&ibus feculi, atque & catadromo vitz hoc inftabili, ac incerto penitus,.decgfor. . Dies erarDamini-

fsv

cus,:Cane nuptiis in puiblico fidelium coeta commemorandis joleuzis, quo de fam|*

in m(x:ro.rc,t"n apud pios

£ataffraphe v exba facere facri precones folent Non multàm fané noftra nos fallc

-

7j

tantüm, fed morte ipsá, jugalem quendam apparatum, feftumque geniale, quod:his diebhus volvebat ani|-

.adeoque»£balamum tumulo , leffique o thalaffam commutatum dixerimus, — Menfis hic alter eft,.ex quo,

dfcientiz fecimigibus , atque Inaugurali inprimis folertiffimé.fcriptà , & habità, Zezziceg , tanquam amafia -

Y

4dile&am, fibi vidit eoumubio jungi fHabili, prapriama, dicart, acoeptà &ummarmim in .hac atte Vogorsm, primoc

Euroskala Offset

niter affümendorum, Zícestíd. Nec aberat quicquam dulci vinculo, contrahendo firmiüs, preter Zs«

X

propediem, fecuturz Promotionis fcítivitas fpondere» , cum.czteris-huc fpe£tantibus initiamentis, Vid-

4tade Va jlorales in Yerales , Hymen Do&oralis. s iLibitinam emortualem defii. Itaque idem pene» Noffra -

Hungariz ac Bohemiz regi, accidiffe» , aptiffimé quis pronuntiarit. ]verar tanti jam Principis Paranyn-

W

vienfis Pontifex , fplendidiffimà feptingentorum Equitum., ex univerfa Hungeria, Bohemia, Auftriaqut

item, ac -Matronarum quadringentarum, miro cultu, mirá venu(tate omnium, Legatione inftru&tus, ad —

.cujus filiam 'Magda!cnam Lad:slao deíponíatam adduceret. :Coiifle:florem Nobilitatis tum omnem :q|

R

19

VierFarbSelector Standard *

ambitus .noffct, unum in.comitatum 1ftum ;.omnem przterca auri, purpurzque, & ge.nmarum opulenti-

ipfisque adco qquadrigis, quafi in.compendio quodam pretii immenfi, refulgere dixiffes,| Vix aucem Pat

18

«doris Legatio £uit ncque.enim -vcl ad fedendum ha&enus.cuiquam fuperfaerat fpatium : .cum, poné íe&-

E

qui Pragz contigerat, obitu suntius prima falutationum officia turbat, totamque cum Carolo, ac Ho!|

fimnm longé .dolorem, atque ludum conjicit. Neutiquam ritus illos Promotionum Academicarum, | -

.

T2

adzquatum imus.

Sed quid Ha/e tamen...Szeverum adcó.diverfum ab ifthoc, apud Defuncti Patrasss :

j

J*ä

juents

rentes inprimis, intra proximos hos dics, triftis illo tabellatii intezventu,, qnem .eó mifimus, contigiflc

.& a

E

!

i

O Baave Q

16

vix antegreffum de Honoribus KOEBERERL rumorem ,deque ipfius, quam promiferat propcdiem ,.P

jucundiffimam.; adcó .colïfudi-;, aceevertit ? Ita ícilic

et veriff mum illud Poztz.eft:

;

CMedio de fonte leportm

J

Suroit amari aliquid, quad in 4pfis foribas angat.

15

s

ä;g;;

Focus

actecom augcbunt m"s-i"ta—m conflernationem, 1 uc?tumquc,.cau'(

£ numcroMane, ac pon

dete,q uaquvc—ït—)

enim ipía inter Summorum art;s Medice Honorum aufpicia extin&um .diximus : :Eum., fimul Anno !

N

14

pradicta, de fale coquendo perquam famigerabili, lucem primam afpexit, &opeffrffrmi ibidem Parcutes, KO

ris primavips , CMaterque URSuL4 EORLACHERIAMA , ad f'pic:tati-s panter, ac virtutis cxtere cultum :

13

deinde patria primis Philojogtz.ac Philofophiz tirociniis, fub cura inprimis Dx. M. Josspur $5171

-

M

mam commilitonibus, aut facem praferre vidit; noftra hec Tubingenfis jam Anno 1654. Secundütio

Laured. Philofopbicd alterd condecoravit; hzc eadem :non modo in Zheologia primüm, idque per tcicnniung

ä

cionibus facris, ac Difputationibus; quanquam :his maxime in ,überius fidei fuz, ac notitiz divinz, augfR

12

«ctiam pofthac, & przcipue quidem, in.commemorata jam roties 4rze Mectrz, editis quibusvis luculeatiffi

teitimoniis, £» rariffimorum aumero Civium pofuit ; Caffelium hoc Tubingenfe, cjusque Antiítes, Per&frene -

11

£umnque militaribus Praffonis, DN..O GIER. FU.CH S, &c..eum Wob. Famtia uuiverfa, cui jam ad teptet

P

egregiam coeptorum omnium, eriam medicinz jam faciendz, fidem ac dexteritatem, diiexit unice, aC :

ï

populus Tubingaunus omnis, ob candorem, humanitatem, modeftiam, & con(íimile virtutum choragium,

10

qua(i habuit. | Putes, cam, quam difceptavit nuper, non fine omine , :Caze/epfez ipfum incurriffe tandeg-

claras, honefto.omni, ac amabili, zzezze quafi Zefixus femper , iacubuit , atquc inlefrt.

Quanquam autí

gaudtum, fato preventus, há-

bisque», plenarié z4pzidle quafi illud, quod.esm Diva JHygieía meditabatur,

tamen, puta celeffes illas , Gdgnique nupttas, prudentium V irginum, comes, penetravit.

Quibus, nifi fali

initia.morbi, nudius nonus, folito floridior , coloratiorque» vifus, voluit. Utut enim corruptelam. E

Jatentis morbi, fagaciortbus Medicts non ob(curé indigitabant, illud -Celfi fuüi .pro indubitato habentibus

& coloratior feipfo fatius widetur , fufpect

4 babere fua bona debet ; quod ipfüm quoque fuperveniens illico 1.

]/

"

febrique valde acuta, confirmavit : fide tamer,, fpeque ere&us, Nofler, deque, Jampagum myflicarnm ?

lubens properavit. Ubi nunc veré, 7-

jn occurfum ponfi caleflis, non fine facro epuli Dominici viatico,

ä

que fraudum, errorum, & zrumnarum expers, illud:nuptiale veterum : $Qv;oy 2x2v, $vooy agaetvoy, ufürpare (v

& amplexus DEI, boni unici, boni fammi, eternüm gaudere. Reflat pro deducendis exuviis ultimus .

tanto lubentiores Defun&o praftabitis, C/ves, quod etiam in sorre, quam Apon/zm olim fuum, Virgo £

Javit, mortisque meditatione, nofter merito fit amor, no(trz fint deliciz. P. P.die XXIV. Ianuar], Ann

E

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

V