LXV8b_fol_23

"Pa

k

A

$- fIUZQ Fällyf

PRO-RECTOR

-NNIVERSITATIS . EBERHARDINO- CAROLIN&

TP

as

C

d ca

*'/; L—F(ï e

Ts

-2

f ^

v

gt

.

« .

j^ 5

P .

BM

trifüor eft vite Bumanæ innumeris vexate crumnis conditio eo

Quo(

u-

praclarius de humano genere merentur, qui omni virium contentio»

A d

M

5

r

ne ftudia & operas (uas omnes eo convertunt, ut vel affli&tis fuccure

D

',(fhg

ïä/ '/](r;r '(S(kx'l A

(lï

'?b

rant , propulíatisque, quibus premuntur, miferiis falutarem. opem

ferant, vel & animos adver(us nsalorum feníum, finiftra rerum xftimatione

C*epenun*xcm nimisauctum, inteníiusque jufto cruciantem , fuftentent & confirment.

Pa-

rum igitar humanos fe prebent, qui, quod nonnullosfeciffe conftat; eam vitz humane effi-

giem informant, qua atris oppido coloribus lugubremque proríus in modum depingitur,

multoque plaribus numero & pondere malis oppreíffa, quam bonis recreata, fiftitur;

quod uti a veritate eft alienum , ita & divini Numinis bonitati;, & humani generis feli-

xitati indignum in modum derogat & adverfatur.

Qauaivis autem & ii a recto veritatis

tramite deflectere non nihil videantur, qui, quod fieri ab hominibus frequenter admo-

dum folet, in alterum extremum delabentes, laetiorem jufto hamanz forüs faciem ef-

fingunt, nimisque extenuata malorum, quibus prémitur, mole, conditionem ipfius for-

|

tumatiffimam largiffimoque bonorum cumulo abundantem perhibent; tamen multo er-

rant humaniüs excuíatiusque, errorisque venian: omnino merentur.

E: hanc quidem

g

fententiam folatiorum: pleniffimam uti perhumano ^ optimoque confilio exponendam ad-

firaendamque fibi fum(it, ia ingeniofe exornavit ante hos duos annos celeberrimus

Academie Cantabrigienfis in. Anglia Anatomie Profeffor Canorvs CorricNoNw in

JDialagis moralis € medici argumenti, in quibus id agit, ut oftendat: ez, de quibus

wä

congueramur in. hoc mundo, omnia €9 figula, aut digna mom effe, qum querelas mo-

firas provocent , aut ejusmodi , ut, f libuif/et, evitari facile potutlJent; vergue ommes

4ta ejfe ordinatas, ut poteflate gaudeamus , eas in ufur €9. commoda moflra convertendi.

Mulia a viro doctiffimo afferuntur in medium , qux obfervatione digna íünt, fuaque

j»

utiliate non deftituuntur, confirmandis tamen animis aptiora procul dubio futura , nifi

imodum exceífiffet, &, quod nimium eft, . probandum fuscepifï'et. Ut vero paulo cla-

ä

rius pateat, qua via & ratione hoc argumentum fuerit perfecutus, unum alterumve rei

Ípecimen exhibebimus. Dolores morbosque corporis mala efíz, de quibus omnino ha-

beamus, cur conqueramur, cum nifi refragante fenfu &' experientia negare poe

tuiffet au&tor, difhicultatem fyftemati fuo. inde obortam ita tollere ftuduit, ut obíervaret,:

e(fe tamen , cur querimoniis roftris de his etiam malis modum ponamus, cum haud

AQu

minus ac dolor voluptatem, ita etiam voluptas dolorem, haud infrequenter excipere,;

malumque boni mater & fcaturigo eífe foleat. Ita febrili &ftu fatigatos vehementi po-

tus refrigerantis largique defiderio agi, & voti compotes fa&os tam dulci jucundoque

fenía affici, ut verbis exprimi nulla ratione, fed ipfo fenfu tantum percipi queat; pau-

cis , multo inten(iorem ex rebus gratis nos deguítare voluptatem poft interruptam earum

perceptionem fenfumque, quod ex adverfo eft, mali, ipfisque omnem jucunditatem de-

ceffuram, fi continuus earum daretur u(us.

Eundem in modum de animi commotioni-

bus, tam fecunda malorum fcaturigie , philofophaátur.

Comparat eas vento, qui,

niü nimis fit vel vehemens vel remiffus; ad promovendam navigationem mirifice infer-

viat, neque unquam damnum pariíat; quod quippe , fíi obtingat imperitz potius navis

gübernationi, quam venti vitio fit tribuendum.

Immo & vehementiores animi per-

turbationes tot & tanta, cumprimis valetudini, damna plerumque creantes, five ca(ü

five confilio provocatas, (penumero falutem afferre, rebusque omnibus defpcratis, fola

elie recuperandz fanitetis adjumenta, afferit.

Sic conftare, terroris repentini impett tri-

ftem artisque ope tollt nefciam podagram uno iétu profligatam, funditusque exítirpatam.

fuiffe.

Sed fufficiant hzc, quae (in minus rem omnem conficiunt; in cujus gratiam di-

cuntur , lztorem tamen rebus humanis faciem induunt, erigendisque & folandis animis,

malorum vel fenfu vel metu nonnunquam nimis fe frangi paífis; apprime inferviunt.

Laude certe omni, quod diximus, digni , fimmoque in honore & pretio haþendi funt ,

qui przclara hac generique humano adeo falutari opera defunguntur, mileriisque no-

ftris vel confilio vel ope medelam adferunt. (Quo cum pracipue tendant medicz, qua

hinc fümmo jure falutaris appellari füevit, artis inftituta, cui excolendz latiusque prove-

!

hendz noftra atate felici fucceffü operam impendunt ingenia acu',tiüïma, eft certe, cur

nobis gratulemur , fi etiam hiec Mufarnm fedes, cujus ftudia , uti ad mala vite hujus

minuenda felicitatemque generis humant in perpetmum flibiliendam comparata funt

Omnia, ita & ad falutaris artis incrementa promovenda tendunt, in finum fuum porro

adiciícat viros doctrinz zque amplitudine ac. mentis benevolentiffima: virtute infiructos,

quorüm opera nobilillimi ifti fines pleoius latiusque obtineantur,

Atun*

1

Atque his quidem decoribus Gngulariter— exornatus eft, quem in publicum con-

Ípe&um producimus hac pagina novus Medicinz Profeffor, Serenilfimi atque Potentiffi-

mi Ducis ac Domini noftri gratia clementiffima, providentiffimoque confilio, ad capeft-

fendum hoc muaus allectus, cui proclamando publiceque initiando eo majori cum volu-

prate affurgimus, quo cariorem ipíüm Maguifici atque Reverendiffimi Patris merita, uci

de reíacra & literaria omni, ita maxime de noítra hac ftudiorum Univerfitate. proríus

incomparabilia, nobis reddunt.

Eft autem is Zir Pranobilif]. Exyerieut. atque Excelt,

nN CHRISTIANVS FRIDERICVS REVSS ii

cing Do&or €$ jam Profeffor Extraordinarius clementiffime defignatus; qui in hanc

lucem editus eft Hafniz Danorum a d. VII. Jul. A, cI3I2CCXL V. — Patre ufus Zjra

Jllufir

i atque. Reverendiffimo DN. EREMIA FRIDERICO REV SSIO,

tum. quidem Profzffore Theologie in. Hafutenfi. Univerfitate Ordiuario Publ. — dula-

ue Regim Concionatore, jam vero hujus Unmiverfitatis, Cancellario. €9. Profeffore pri-

mario, Ecclefim noftra Propofito, €9 /bbate Laureacenfi : graviffimo, sucritiffano ,

quem Deus noftris Mufis fervet quain diutiffime! Matrem vero veneratus eft ante hos tres

fere annos proh dolor jam vivis ereptam Z//uftrem MMatronam DN. CLARAM CA-

'THARINAM ps CR EVZ,; Norimberga oriundam , cujus vitem funebri

Programmate defcriptam dedimus. — In fe autem educando; animoque ad pietatem. & bo-

narum literarum ftudia formando a prima ftatim pueritia fummam maximeque folicitam

optimorum Parentum curam expertus, mature admodum ad ponenda literarum rudimen-

—Á

ta domefticorum praceptorum inftitutioni traditus eft.— Quam telam feliciter inceptam,

Patre poftea optimo a Sereniffimo Duce in Patriam clementiffime revocato , omni fide

& profperrimo fucceffu pertexuerunt Pl. Rev. Dn. M. KrzwM1vs, Diaconus Balingen-

fis meritiffinus, B. M. GRzrERvs, Schole noftre Anatolicz Przceptor olim tertia-

nus, B. M. HERsORT, & pl Rev. Dn. M. Kozsrr 1N, lll. Sápendii Theol. Repetens,

quibus przeuntibus philologiz,;philofophiz& mathefeos ftudiis animum egregie excoluit,Cum

privatis publica

poftmodum ítudia conjuuxit, & A. cIoICCLX. ad numcrum ftodiofo-

rum adícriptus, audivit Profeffores Philofophie Excellentiffimpos Du. PLOVCQ VET

Locicam €9 Metaphuficam. exponentem ; Dn. D. SCHOTT jur Naturg. explican-

tem; Dn. KIES . /Mathefin elementarem. € [ublimiorem, Phyfieamque theoreticam. €$

£xpe

rimentalem docentem ; Dn. UHLAND ifloriam univer[alem trademem ; &

Dn. D. BAVR auniverfum Philofoy

hig cur[um perwractantem. — Studii philofophici cur-

riculum hoc emenfüs ad Medica progreflus eft fubfellia A. cloIloCCLXIII. Decani mu-

nus adminiftrante B. D. GMELINO,

quem Joerhavii tam luflitutiones quam

AAphorismos, Botanicam, Hifloriam naturalem, Chemiam theoreticaum €9. practicam,

atque /Materiam. medicam explicantem ; horumque. penforum plurima iterata vice, audi-

vit. Frucum etiam ingentem percepiífe fe. cum gratiffimi animi fignificatione fatetur

ex Excell. atque. Exp

erient. Dn. D. SIGWARTI przle&tionibas cum publicis tum

iffione ulla a fe frequentatis.

"Tradita in illis eft Payfiologia ,

privatis absque interm

Pathologia generalis, Chirurgia , Methodus. fi

ufciandi, Seletus Pharmacopoem . I'ür-

tembergicm Chirurgicus , €9 Medicina forenfis. . dnatomicis Ipus | Demonftrationibus

per quinque hyemes interfuit; atque ipío moderante, una cum Experientiff. Dn. D.

GzRTNERO ipíé etiam cadaverum diffectionibus & preparationibus manum admovit,

Simul vero etiam fideliffimas atque faluberrimas Excell. atque Experieutiff. Dn. D. O E-

TINGER inflitutiones & publicas & privatas ia conftanter frequentavit , üt ex ore

ejus, quod gratiffima inente ad extremum usque vitz halitum venerari fe teftatur, pra-

vecialem bis traditam , & Pathologiam ad du&um Gaubii, & expli-

ter Zherapiam f

cationem Pharmacopoem W'ürtemb. & Semioticam ,

& lWethodum formulas prajeri-

bendi, haurire ipfi licuerit. Quam preterea ex Preceptorum colloquiis cum privatís

tum publicis , in quibus Ífrpius fpartam Opponentis fuscepit, frequentem nactus eft

proficiendi occafionem , affidue in fuos ufus convertit. . Licuit ipfi etiam effe tam feli-

ut A. cloIoCCLXVIL coram Sereniffimo Duce; Academiam noftram przíentia fua

G.

clementiffima dignante, pu

blice verba faceret,.& thema fibi clementiffime propofitum

perfequeret

ur: ZIn femper. Medicina extiterit , €? cur. illa. tra&landa fit? . In&gni cum

fru&u Illuftris Arc

hiatri, Celeberrimi Dn. D. REVSSII, Patrui lui maxime Vene-

randi, commercio u

fus eft, quoties Stuttgardiz apud Ipíum commorari ipíi licuit, id

quod ftudia fua haud parum adjuvaffe teftatur, & hinc etiam pracipuo loco a fe & gra-

tifimo animi devoti fenfü in vite fux defcriptione nobiscum communicata commemoran-

dum duxit, Poft confueta examina & defenfam cum applaufu fub Prafidio Excell. &

$.

Experient, Dn. D. OETINGERI Differtationem inauguralem: de mova methodo la-

&e cap

rillo, artis € digeftionis animalis ope impregnato, morbor chronicos cito, tufo

£?

ucunde curam

di , d. XII. Apr. A. CcIoICCLXIX. Medicinz Docor creatus . eft,

Abfoluto fic Zubingm adjuvante divina gratia ftudiorum Íuorum academicerum curíu,

Ícientiam , quam fibi in arte medica comparaverat ulterius amplificaturus , confentiente

git,.

Pagre optimo, & fuadentibus Fautoribus atque Amicis, Vz'emzam buic fini obtinendo ele

In-

t

z

—

Ingreffus eft iter menfe Majo ejusd. anni, in qua vià Ingolfiadii e Da.

Profef, RovssEA v, chemici dexterrimi colloquio , & nitida productorum naturz col-

le&ione multum profecit; Aatisbong celeb. Theol. D. ScH xrFERI, variarüum rerum

naturalium , animalium przcipue elegantem Colle&ionem, & fratris ejus Medicinz

Do&oris preparatorum anatomicorum & fatuum completam collec&ionem videndi oc-

caüonem nactus eft. — //iemnam denique pervenit, in qua magna & fÍplendida Mufa-

rum, & Medicing practice przcipua fede, fructus haud exiguos capere ipfi licuit,

ex Illuftris Archiatri de. HAEN,; infignioribus fingularis benevolentiz fpeciminibus

ipfum mactentis, collegio clinico, le&ionibus pathologicis, . ordinationibus, quz pau-

peribus de(tinate funt, & privatis cadaverum morboforum fíectionibus, nec non ex pri-

vato, quem faventiffime ipíi conceffit, ad Ipfum aditu.

Cum quibus conjunxit dex-

terrimi Chemici & Dotanici , celeb. JacQviw collegium Chemicum experimentale

-

cum Docimáfíia junctum , dein Le&iones ejus botanicas & mineralogicas; celeb. Dn.

Profeff. LE sR Lectiones Chirurgicas, cujus & operationes in Nofocomio civili affidue

frequentavit; celab. etiam Dn. Profeff. de CRANz pralectiones phyüiologicas & in

materian medicam in ufus fuos convertit; fimul vero Dn. Protetl| LEBMACHER

le&iones in arte obítetricia non fine fru&tu' audivit,

Ad adquirendam fibi majorem

Ícientiam in arte obftetricia; in feriis, per duos menfes durantibus , Collegium priva-

tilfimum fibi expetiità Dn. PLENcx, Chirurgie & artís obftetriciz practico Jexterrimo

& exerciratiffimo , nunc Profeflore Academie Dürnavienfis, fimulque venia ab Illuftrií-

fimo L. B. van SwiETEN; &«a Nofocomii Practico , impetrata, duorum menfium fípa-

i

tío in nofocomto ad St. MaRcvM commoratus eft, ubi dirigente Chirurgie & artis

obíteiriciz pra&tico periuffimo Dn. REcH3zgRGERO, omnibus, quz ab eo ibi infti-

tuebantur, tam obítetricim artis. quam chirurgicis operationibus, & Phyfici Ordinarii

Dn. D. FAvcKEN ordinationibus intereffe multumque ex illis proficere ipíi feliciter

contigit.

ANofodochia Frawum Mifericordim , Civile, Militare, Pazmannianum, Hi-

fpanicum 'frequentavit, iisque prapoficoruni Medicorum Dn. QvaRIN, ScH REIBER,

GRAVENHVBER, CorriN, LaMszRTIN, € HoMsBvRG, cujus in operationibus

chirurgicis magnam dexteritatem admiratus eft, humanitatem gratus etiamnum venera-

tir.

IHluftriffimi Archiatri L. B. van SwirTrNw colloquio fzpius frui ipfi licuit, quo

aliquoties haud brevi ita ipfum dignatus eít, ut ingentem ex eo fructum perciperert.

Mlaftris Archiater de SrozgR« & . HvMELAvER, ac Dn. D. Kon xNsEx, Archiater

Principis de Kauniz, Dn. de INGERHOVSEN, & BRAMBYLA Sacre Caíar. Majeft.

Chirurgus primarius aulicus , Dn. Werr chemicus dexterrimus, ipfum nunquam fine

fracta ex colloquiis ipforum percipiendo a íe dimiferunt. Prater res medicas ícien-

tíis phyficis & mechanicis, nmxime a SS. RR. Patribus Societat. Jefu FRANz, War-

CHER tradiüs, operam dedit, atque ex eléganti Patris FR ANZ non phyficarum modo ,.

Íed rerum etiam naturalium, Patris W ALCHER mmagna rerum mechanicarum, Dn.

j^caoviw felectiffima mineralogice colle&ione , ob magnitudinem fingularum fpecierum

plurimas fuperante, ejusque horto botanico; amplo & eleganti, ac praterea ex nitida

rerum naturalium colle&ione Dn. de Morr, focietatisque /Mnoritarum, & in collegio

—

Therefiauo variorum Nobilium collectionibus, favore Dn. Pro£. Macko & ScuirzR-

MürrER, variorumque aliorum thefauris, inptimis etiam e magnifico Cafareo naturz

theíauro

multum proficiendi exoptatiflimam na&tus eft opportunitatem.

Perillaftris

. aujue Excellentiffimi Dn. CowERErLrL, Sereniff. atque. Potentiff; Ducis noftri Confilia.

rii Status intimi, atque tum temporis Legati /ennw commorantis, ; Patrocinium gra-

tíanque ampliffimam, qua ipíum dignatus eft, gratiffima venerari fe teftatur memoria;

Eodem . grati animi fenfu recolit magna & cumulata favorís & benevolentiz documenta, in

fe collata a commorantibus ibi eotempore viris Confultiffimis Dnn. Havrr & HorrMA NN;

aliisque permultis Fautoribus atque amicis , quorum namina heic apponere brevitas non

permitit, Luftrato Cefarex aulz fplendore ; quem complures tunc folemnitates augu-

fütfimz. pleniffimüm exhibebant, vifisque in vicinia, Pofonii Dn. K asrENHOLZ patu-

rz thefauro , fratrum fororumque Mifericordim nofocomio, ac cafareis palatiis Schün-

brumm ,| Laxenburg atque. Thermis Baadenfibur, Bibliotheca , Cimeliarchio , Tech-

nophylacio; Armamentario, ANummorum thefauro Aug. Imperatoris, Bibliotheca C 4-

RELLIANAS WV INDHAGIANA, CAESA

R E A atque Sereniff. Principis ab LicuTENSTEIN

artis pictoriz colle&tionibus , Antiquitatum omnis generis & Nummorüm thefauro Dn.

de FRANCE, Variisque peregrino proficuis, & notatu dignis, J/imdobong valedixit.

Per XIV. menfes J/7emmmg comwmoratus, atque itineris focium Dn, Disz, Medicmz

Doétorem Darmítadienfem , amicum fibi fuaviffimum nactus, in ejus confortio Saxo-

nix Univerfitàtes invifere decrevit, Quem in finem per JMoraviam & .Bohemiam pro-

fectus eft Pragam, audito ibi Dn. Profef. MAm nzRR in collegio phyfiologico, &

confpe&o Societatis Jefu thefauro rerum naturalium, mechanicarum, & phyficarum ,

luftratisque aliis rebus obíervatu dignioribus, iter Dresdam direxit; ubi ampliffimos,

quiibi affervantur, rerum omnium thefauros, & colle&iones tam publicas quam priva-

Ar-

tas, haud obiter perfcrutgtus eít, ibidemque cum inggnioäiïïmo RAsENERO & lll.

chi-

chiatro Dn:.D. H euNrz colloquendi, hujusque preparata anatomica in nofocomio mili-

tari (pectandi, copiam na&us eft.

Salutatis porro ubique Viris Celeberrimis, Lipfim, D.

:

Cnvsio, D. EnNssT:0, D. Lvpnwicio, (quem docentem aliquoties audivit;)

PraizrOs

PonHri0, PoxzgNERO, PrATNERO; Wrissio, Cropio, Gamnazio,

ï

& amico fuaviffimo WrEiNLANDO, L. B. deGzgRspomnr ibi ftudiorum cauía verían-

tis Ephoro, viüsque bibliothecis, publicis, W iNkrERIANO, RicHTERIANO, &

LixxkrAWOo rerum naturalium. & picturarum theíauris , hortisque botanicis & aliis ;

& Hala falutatis itidem viris Celeberrimis, Dn. D. SEMrzERO, de CanRACH, de Nrr-

TELBLADT, DozHMERO, EBERHARDO, NirTzKkY10, de SEGNER, Krozio,

Berolinum adüt, ubi eadem favoris & benevolentiz documenta expertus, luculenta

proficiendi occaíione gavifus eft, a Viris Celeberr, Dn. D. BüscuiNGro, SrArDIN-

G10, TELLERO, Árchiatr. CorTENI10, MUZzELI0, (cujus ordinationibus in Nofodochio

Charitatis, ut & operationibus celeb. HENxzz11 intereffe ipfi licuit;) Mozcxzrrro,

WarLTERO, (quorum preparata anatomica magnifica & nitidiffima accnrate perfpexit)

Il PorTi0, MaRGRAFFIO, GLEDITSCHIO, (quem folertiffimum botanicum fx-

pius docentem audivit,) KnüNIZzIO, MARTINO, SPROEGELIO, PALLASSIO,

HIRSCHELIO, SVLZERO,

RAMLERO, MENDELSOHNIO, alisque Fautoribus

& eficis.

Luftratis denique Jero/imi & Potzdami thefauris & colle&ionibus regiis,

:

ali*iäw;ebus notatu dignis , fa&o per JZittebergam itinere, ubi Dmn. TRILLERI

& Dn. ScHROEKXI:! colloquio frui ipfi contigit ,. zp/iam tempore nundinarum re-

diit; & aliquor dies ibi commoratus

enim iter profecutus eit, - benevoleniia plane

fingulari fuíceptus a Viris Celeb. WALCHIO & BALDINGERO. Necipíum deftitnit

viroram aliorum eruditiffimorum favor, Dn. Pro&f. DaNovit, Nrcorai, NEv-

BAVERI, RIEMANNI, HAMBERGERI, $vccovir, HELFELDII, MüLLERTI,

& BoHnHNII, fingularis etiam in iplum fuit benevolentia ac amicitia civium && ami-

coram zftumatiffimorum Dnp. MAIERT & SEYBOLDI, qui opportunitetem inprimis

ipü procuravit b. KAL TsCHMIDII infignem rerum naturalium colle&ionem, biblio-

thecam , variaque alia notatu digna videndi.

Finarim bibliothecam duc«lem infpexit ,

& ex colloquio Archiatri D. HvFLANDI & D. BvCHHOLZII profecit,

Krfurti

falutatis Profeff. WiELANDIO, RIEDELIO, D. NoNNE, D. RvMrELrI bene-

volentia ad Academie Caíarece naturz curioforum bibliothecam , & ad collectionem

rerum naturalium & mechanicarum in Orphanotrophio haud exiguam aditum ipfi para-

vit; Eríangz, quo per Coburgum 8&: Bumbergam contendit, faluravit D. Profeff.

|

DELiVM,ISENFLAMMIVM, SCHREBERVM,MÜüLLERVM,BREYERVM, ami-

cum fihi longe zftumadiffimum.

Inde Norimbergam abiit , ubi V. Dn. Senioris CH A TE-

Sc

UM

LAv; infigneni & pretiofam conchyliorum collectionem vidit, & Vener.

niorem Dn.

in

BIRKMANN, D. BA1ER, Da. de MvRR adit, & varia notatu digna didicit.

/Altorfen[i academia Dn. Profef[. WEiss, VoGEL,; NAGEL, ADOLr, fontavit,

& bibliothecam magnam b. TREVv w. cum ejus thefauro rerumi naturalium vidit; ía-

lutatis Zduguftg l'indelicorum S. R. UnLsPERGERIS Patre & flio, BRvkERO,

D. BIERMANNO, aliisque, U/mam peragraus in pauiam denique redüt, & .S/osf/gar-

diampervenit. — Acceptis ibi a Ven. Patre literis, quibus, ob Seteniff atque Potenuffi-

mi Ducis gratiofiffimam praíenüam, Zubingam. absque ulla mora venire. jubebatur ,

ï

buc tandem rediit a. d. XII. Nov. anni elapíi, & Patrem Optimum, Íuosque omnes

falvos & incolumes falutavit, pro qua felicitate, uti innumeris alis, quibus abunde

adhuc fru&umfe cífe agnoícit, gratiz divine muneribus , prolixiori animi affedtu quam

:

yerbis Deo gratias Íe agere, & dum vixerit adurum eíle teftatur,

Sic redux in patriam fa&us, utiliffimarumque doctrinarum cognitione & varia &

multa infigniter locupletatus, ita fe Optimo Patriz Patri, Mufa

rumque no'trarum Statori

& Confervatori probavit, ut dignus ab Ipfius Sereniffima Celfitudine judicaretur, cui

inunus Profefforis Medicinz Extraordinarii in hac Univer(itate clementiffime demanda-

ret

& juxta Univerfitatis Statuta adgrediatur, 'craftino die Differta-

Quod ut legitime

tionem inaaguralem :

- de JDiapasmate, ((Galice Poudre,) Refpondente Nobilif.

Dw.SEPTIMO CHRI

STIANO GOTTLOB SEEGERO, JPulddorffenfi ,

dMed. Cand. publice defeudet, provinciam ipfam fibi demandatam futuro Veneris die;

qui eft XVII huj mens. hora ante meridiem X, in Aula, quam dicunt, nova, aufpicali

Oratione aditurus , 'in qua; de Carice arenaria. ( Riedgras) loco Sarfaparille ufurpan-

da, verba faciet.

Quam Panegyrin ut fua przfentia condecorare illuftrioremque red-

dere ne graventur bonarum literarum Mecznates, Fautores atque Cultores, ea qua par

eft obfervantia majoremque in modum rogamus; Vos vero; Cives, etiam atque etiam

"monenius , ut, prout officii ratio poftulat, ad banc folemnitatem frequentes confluatis ,

novoque Profeffori de veftris etiam commodis bene merituro bene precemini.

E

P. P. S. S. R. Dom. Exaudi a. d. XII. Maji A. CIIQIQCCLXXL

p

3

s

LR d

TVBINGJAE. LITTläRi[S E'VESIANIS.

-

$- müg; ,Boä;a/./;

PRO-RECTOR

VNIVERSITATIS| EBERHARDINO CABOLIA E

"

MU borms

de s.

£

-

M.

]

Bocp.

s

L

&

*

««

trifüor eft vite Bumanæ inpumeris|

Y

f

Quo'

preclarius de humano genere meren!.

F

.

N

ne ftudia & operas fuas ómnes €o COl

'.

r

X

.U 7/,;45&'3 ätf

ä

rant, propulíatisque, quibus premt-

ferant, vel &animos adver(us naalorum|

fxpenumero nimisauctum, intenfiusque jufto cruciantem a

rum igitur humanos fe prebent, qui, quod nonnullos fecif

W

giem informant, qua atris oppido coloribus lugubremqt

multeque pluribus numero & pondere malis opprefla -

quod uri a veritate eft alienum ; ita & divini Numinis 9-

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

citati iadignum in modum derogat & adveríatur.

Q:.mq E

[|

iramite deflectere non nihil videantur,; qui, quod fieri

18

dum folet, in alterum extremum delabentes, letiorem|

fingunt, nimisque extenuata malorum, quibus prémitUr

tuoatiffimam largiffimoque bonorum cumulo abundante

17

rsnt humaniüs excufatiusque, errorisque venian: omniti-

fententiam folatiorum' pleniffimam uti perhumano — optil

ftruendamque fibi fumíit, ira ingeniofe exornavit antm

16

Academie Cantabrigienfis in. Anglia Anatomiz ProfeflC

g

JDialogis moralis €? medici argumenti , in quibus id a&

LA NN

congueramur in hoc mundo, omnia €9 fingula, aut d-

U

firas grovocent, aut ejusmodi, ut, fi libuif/et, evitari |&

I.Iä..

4ta effe ordinatas, ut poteflate gaudeamus , eus in u/uf —

Mulia a viro doctiffimo afferuntur in medium , qux 0b —

14

uülicate non deftituuntur, confirmandis tamen animis ap

äää

imodum exceífiffet, &, quod nimium eft , .probandum

rius pateat , qua via & ratione hoc argumentum fuerit p

13

Ípecimen exhibebimus. Dolores morbosque corporis m—

er

":

beamus, cur conqueramur, cum nifi refragante

tuiffet au&or, difficultatem fyftemati füo. inde obortam ie

e(fe tamen , cur querimonis noftris de his. etiam malis| -

12

minus ac dolor voluptatem, ita etiam voluptas dolorem|^

N

ïä

malumque boni mater & fcaturigo effe foleat, — Ita febri-

11

tus refrigerantis largique defiderio agi, & voti compot

fenfu affici, ut verbis exprimi nulla ratione, fed ipfo !eiz

&is , multo inten(iorem ex rebus gratis nos deguítare vO'

10

perceptionem fenfumque, quod ex adverío eft, mali, !l

ceffuram, fi centinuus earum daretur uíus.

Eundem ii

bus, tam fecunda malorum fcaturigime ; philofophatur

niüi nimis fit vel vehemens vel remifíus, ad promovendi-

viat, neque unquam damnum pariat; quod quippe ; "!

gübernationi, quam venti vitio fit tribuendum.

]nmee

turbationes tot & tanta, cumprimis valetudini, damma

five confilio provocatas, Lepenumero falutem afferre,; T*

efie recuperande fanitatis adjumenta, afferit.

Sic conftan-

ftem artisque ope tolit nefciam podagram uno i&u pro:

fuiffe.

Sed íufficiant hzc, quz fin minus rem omnem €-

cuntur, latiorem tamen rebus humanis faciem induunt?

malorum vel fenfu vel metu nonnunquam nimis fe Hré

Laude certe omni, quod diximus, digni , f1mmoque in *

m B

ms

qui pfæCl'dl'R h"JC gcneriquc humano adeo fïllllïal'i opefa

ftris vel confilio vel ope medelam adferunt. Quo cum |-

binc fummo jure falutaris appellari fuevit, artis inftituta

hendz noftra ztate felici fucceffi: operam. impendunt injg

i!

tiobis gi*atuïexi*nur, fi etiam hzc Mufíarnm fedes, cujus

minuenda felicitatemque generis lumant in perpetuu

À

Omnia, ita & ad falutaris artis incrementa premovenda |-

adítiícat viros doctrinz zque amplitudine ac mentis ben?

quorum opera nooilillimi ifti fines' plebius ltiusque ob - —

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1