LXV8a_fol_41

hECTOR

ET

SENATUS

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS.

L.

$.

- 'Traditur Aristippus, philosophus Socraticüs, naufmgio cum ejectus ad

Rhodiensium littus animadvertisset geometrica quadam schemata in arena

descripta, exclamavisse ad comites verba bene ominata: Bene speremus!

hominum enim vestigia video.

Cui bona spei optime etiam eventus respondit; nam cum comites ejus

in patriam. voluissent reverti, interrogarentque eum, quidnam. vellet do-

mum renunciari, tunc ita, ut legimus apud priscos auctores, jussit. dice-

re: ejusmodi possessiones et viatica liberis oportere parari, quee vel e nau-

fragio una possint enatare; haec enim vera esse presidia vite, quibus ;ne-

que fortunz tempestas iniqua, neque publicarum rerum mutatio,. neque

belli vastatio possit nocere. Sane philosopho digna sententia! Quam et-

jam amplexi omnibus temporibus legislatores iique, penes q-uos.rerum

publicarum seposita fuerat tutandarum cura, in id potisimum omnem

collocarunt operam, ut juventuti ad efformandos quibuscunque humani-

tatis studiis ac disciplinis rite animos paratee semper adsint occasiones:

Et Prædicat inde, ut apud Vitruvium deprehendimus, Alexis Pocta Athe-

niensium veterum sapientiam, qui, quum omnium Grecorum leges coge-

rent liberos adultos alere parentes senio confectos., non nisi iis hoc vole-

bant priscriptum sanctumque, qui a parentibus suis in juventute erudi-

endi solide traditi fuerint artibus. ' Scilicet cautum erat hac restrictione,

ne levitate aut alia quacunque causa improba neglectui darentur in edu-

catione hec vitz presidia optima ac certissima, quae ut munera fortunz

cetera non sque facile adimuntur ab ista, quam dantur, sed conjuncta

cum animo nullo deficiunt tempore.

Inprimis'vero laudanda sunt hic ea instituta publica, quz ut recen-

tioribus temporibus salubriori semper'consilio adaptata videmus omnium

disciplinarum generi, ita instructa etiam plurimis in quacunque humani-

tatis arte aut scientia subsidiis, quze» exercendz isti optime pares reddere

possint adolescentes: Laudands, sunt academie, nutrimenta humanitatis

àc decora, et rerum publicarum, quarum salus cum disciplinarum salute

arctissimis unita est vinculis, fulcimenta pulcherrima.

"

À

ä

&

)

[

Quo major veró utilitas est, quie ex scientiis solide tractatis haustis-

que in omnem redundat vitam, ità ut non solum illi, qui proprias sibi

eas fecerit gnaviter, sed solerter adhibite ab hoc etiam aliis, sed societa-

ti, sed patrie, quibus quisque se debet, quammopere sint proficuz, adeo

ut reipublice vita omnis sine illarum vi atque usu nervis sit suis desti-

tuta, eo gravior, eóque antiquior cura est illorum habenda, eoque in ma-

jorem obstringimur aüimi grati pietatem erga Patrie Principes, qui, ut

plenius semper talia instituta suo satisfacere possint arduo consilio, om-

nem imþendunt operam, et ne doctores desint diversarum artium idonei,

neque presidiis aliis careant iste, prorato prospiciunt ac liberali animo.

d

Nemini non constat, quid Regis nostri Augustissimi GUILIELMI mens

vere regia ac munificentia lauta jam inde.a tempore, quo faustis auspiciis

caþessivït, Regni Wirtenibergici—imperium, ad augendam ornandamque no-

stram Universitatem stabiliendumque priks'cum illius immo ulterius evehen-

dum decus eadem sapientia qua liberalitate insigni contulerit. Neque

erit aut doctorum aut civium aliorum illius aliquis, qui non pientissimo

hzec omnia deveueraturus sit animo. Ad hsec benefíicia splendida pertinet

etiam, quod Professorum numerus in singulis disciplinis pro auctiori stu-

diosorum numero largiter sit auctus et augeatur adhucdum, ita ut votis

fere omnium, quicunque literis se dant, in omnibus generibus jam con-

sultum sit.

Sic in jurisprudentic, cujus culture'strenuz usum ad rem civilem

omnem et munia ordinanda illius diversa quam latissime patere quis est

qui abnegare possit? partibus diversis plures nunc quam antea constituti

sunt doctores, ita ut illis, qui dicare se gravi huic discipline et prepa-

rare rite ad civilia cupiant munia, in spatiose et impeditz hujus artis va-

riis semitis et anfractibus, quoquo se vertant, nullibi desit auctoris. ducis-

que manus, O0s, consilium. Immo quum academia nostra jam priscis a

temporibus floruit laude meritissimorum celeberrimorumque jurisconsul-

torum, spes adest keta, quos nacti sumus brevi tempore plurium junio-

rum doctorum hujus discipline industria, doctrina, ingenio humc honorem

adeo non iri deminutum, ut potius incrementa capturus sit nova.

Inter hos autem jamjam nominare ac salutare juvat, quem Regis no-

stri Optimi voluntas sub finem prioris semestris constituit Professorem juris

ordinarium, consultissimum. doctissimumque J. U. D.

Dn. Canor. FnipreR. ScuEuRLEN.

Quem munus suum, quod jam pluribus abhinc mensibus adiit prele-

cüionibus, more tralatitio academico solemniter jam auspicaturum oratio-

ne publica, bonis ominibus votisque lubenter excipietis, cives: Nec opus

est, quem bene nostis omnes, et quem commendant dotes ingenii animi-

que ac doctrinz solidde cum morum humanitate, commendare verbis. Ra-

tiones vit&e quod. attinet illius—, percipite bic eas, ut ex calamo suo com-

inunicavit nobiscum. -

x

N

»Natus sum Sa:ttga;tiae, die-50. m. Martii a. 1298. patre Tuxorniro Fni-

DERICO, tunc temporis ex administratoribus. oeconomiae aulicae, posthac

rei liguarice, que' sumtibus regiis circa Bissingam exercetur, subprefecto,

et b. matre, Sopnia FuupEnica, nat. JübpLER.

In Gymnasio illustri, quod Stutzgartiae floret, litterarum elementa

hausi; tum illic, tunc in Monasterio Mulifontano, ubi per annum litteris

incubui, a viris meritissimis, b. BRAsTBERGER, tunc. Gymnasii Rectore, et

professoribus Fnawz, nunc Abbate, CawwERER, nunc Gymmnmasii Rectore,

W'onM, FiscngAsER, OsiaNpER, KLaisER (cujus disciplinae atque comitati,

qua studia mea adjuvit, quam plurimum debeo), nec non b. MürrzR, piæ-.

sule tunc Mulifontano, et professoribus Mulifontanis, n Havrr, Decano

nunc Canstattiensi , MERKLIN, Abbate nunc Zeilbronnensi, LANDERER, nunc

Pastore J'aldorfensi, et b. BAvMANN, inprimis in lingua latina, gr&ca, he-

braica, atque in philosophia, historia et mathesi institui mihi contigit.

Mense Aprili a. 1815.. Tubingam translatus juris prudentize studio me

dicavi.

Quantum hic presstantissimz institutioni virorum illustrissimorum, at-

que doctissimorum (in ordine philosophorum) b. RozstEn, Scuorr, nx Bon-

NENBERGER, CoNz, D& Dnsscn (in ordine JCtorum), b. Tu. C. pz Guaum, b. px

MaxrR , nE MarsraNc, Scunapen, Cu, H. Guzui debeam, gratissimo animo

nunquam non profitehor.

Tubingae posteaquam quinque per semestria juris prudentiz operam

dederam, Goettingam profectus, et prelectionibus virorum illustrissimo-

rum Mxisren, Huco, BERGMANN, Sanronius , et opibus inclytz, qquæ ibi est,

z

bibliothece usus sum.

Cum mihi in animo esset, finito cursu academico, priusquam in pa-

triam redirem, inde a GoettÉnga per diversas Germaniz regiones et per Ita-

liam superiorem iter facere, consilium cepi, prius gradum doctoris nan-

cisci. Exantlatis itaque examinibus, oblata ordini JCtorum commentatio-

ne de pactis successoriis a me composita, atque thesibus publici juris fa-

clis in publica dissertatione a me defensis, ab Academie Goettingensis

JCtorum ordine gradus doctoris utriusque juris mense Martio a. 1818. in

me collatus est.

At paulo post mutatis rebus, consilio itineris pergendi abstinere co-

actus, in Wirttembergiam redii. -

Deïnceps ad examina summi dicasterii Wirttembergici, quod Stutt-

gartiae est, accessi, iisque peractis, primum aliquot tempus in judiciis mi-

litaribus versatus, posthac mense Octobr. a. 1818. referendariorum nume-

ro adscriptus, jin dicasterio supe;*iore Ulmano principio secretarii partes

agere, tum ineunte mense Januario a. 1819. ipsis negotiis forensibus tra-

ctandis causisque diiudicand/is operam navare jussus sum.

Deinde vero mense Martio a. 1819. a Rege nostro Augustissimo munus

assessoris in eadem curia in me collatum atque prater hoc sub finem an-

ni elapsi provincia justitiarii in collegio reditus publicos curante, quod

Ulm: est, clementissime mihi est demandata.

In illo munere inprimis causas criminales, in hoc vero causas, quae

vocantur, civiles pertractando mihi contigit, ut juris principiorum ad vi-

ie usum conferendorum verum tenorem, atque negotiorum forensium ju-

stum modum formamque cognoscerem. Hoc loco recolere juvat collega-

rum in utroque collegio summe venerandorum humanitatem et dexterita-

tem, quibus in fungendis his muneribus quam plurimum adjutus sum,

piecipue autem comitatem D. Brx. Fnrp. pE PrizrR, regi a Consiliis, pra-

sidis dicasterii Ulmani, acutissimi ingenii JCti, nunc, matrimonio cum ejus-

dem filia,. CianLorra Ewrua. Luima d. 8. m. Aprilis h. a. a me inito, ad-

finitatis vinculo mihi junctissimi.

Ulmae cum quatuor per annos et quinque menses commoratus essem,

mense Februario hujus anni, munere professoris jurium publici ordinarii

in Ácademia alma Tubingensi fungi, nec non dicasterio superiori, quod

'Tubinge est, extra ordinem assidere, decretis clementissimis Regis ÀAugu-

stissimi jussus sum; quod utrumque munus plürihus abhinc mensibus adii,

et quantum est in me omnes vires adhibebo, ut omni de me concepte

exspectationi plenissime satisfaciam."

XOrationis-, qua auspicabitur munuä sibi demandatum novum noüls

Dn. Prof, ordin. argumentum erit:

De forma judiciorum publica praecipue in causis privatis pertractandis.

Quem actum, crastino die hora XI. in aula nova celebfandum", ornare

velitis frequentia vestra cives omnesque vos, qui favetis rebus nostris aca-

demicis, officiose rogamus.

P. P. Sub Sig Rect, et Fae, Tub. d. IX. Jul. MDCCCXXIII.

hbcilO0Rn

ET

SENATUS

UNIVERSIT

l

TUBINGENSIS

125

L'

$.

R

19

Traditur Aristippus, philosophus Socraticus, naufra|

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Rhodiensium littus animadvertisset geometrica quædam

18

descripta, . exclamavisse ad comites verba bene ominata

hommum enim VeStlgla vxdeo.

Tf

Cui bonze spei optime etiam eventus resPondxt nani

in patriam voluissent reverti!, interrogarentque eum; Gsg

16

O Baane Q

mum renunciari, tunc 1ita, ut leglmus apud priscos auc

ERN

H

L

re e]usmodl pessessiones et viatica liberis oportere para-

15

E

IBEEEEN

fragio una possint enatare; hec enim vera esse preesidis

E

Focus

que fortunz tempestas 1niqua, neque publicarum rerui

14

N

belli vastatio possit nocere. Sane philosopho digna sern.

ä

iam amplexi omnibus temporibus legislatores nque, [

13

M

publicarum seposita fuerat tutandarum cura, in id Px

collocarunt operam, ut Juventuti ad efformandos quibts

12

tatis studus ac dlSClPllnlS rité animos para(æ semper

Et Pl'ædlcat inde, ut apud Vitruvium deprehendlmus, -

11

niensium veterum saplentlam, qui, quum omnium Grä

rent liberos adultos alere pareutes senio confectos, non -

10

bant prescriptum sanctumque, qui a parentlhus sulis 11

endi solide traditi fuerint arüibus. '

Scilicet cautum era

ne levitate aut alia quacunque causa 1mproba neglectu

catione hec vite præsulla optima ac certissima, quae u!;

c;tera non cque facile adimuntur ab ista, quam danti

E

cum animo nullo deficiunt tempore.

Inprimis vero laudanda sunt hic ea instituta publll

tioribus temporibus salubrlorl semper. consilio adaptata

msmpllnarum generl, lta instructa etlam plurlmls in qlq—

IIIIIIIII

fatis arte aut scientia subsidiis, quee exercendee isti 0ptj

Laudandse sunt academic, nutri

Possmt adolescentes

àc decora, et rerum pubhcarum quarum salus cum di

[

arctissimis unita est vinculis, fulcimenta pulcherruma. |

|

|

"

I)

LÀ

[

)

2

C Y

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1