LXV8a_fol_39

.

T&

i:l

ï

^

RECTOR

ET

SENATUS

UNILIVERBRSILITATIS

TUBINGENSIS

A.

S.

Inter multa praeclara, quibus Rex b. defunctus Fridericus bene prome-

secundante lllum inter multa

ritus fuit de Würtembergica patria, quam

multo auctiorem

adversa et infausta temporis non minus fausta fortuna,

finibusque protensam amplioribus, quam nemo reliquit anteeessorum suo-

rum, tradidit haeredi Filio, Regi nunc nostro optimo, Guilielmo, referri

etiam omni jure id. debet

quod pari amóre novos cives amplexus ac ve-

teres, industriam süam eo adhibuerit omnem, ut saluti eorum omnimo-

dae, juribus impertiendis aequis atque institutis etiam condendis diversis,

quae culturae proficerent illorum ac necessitatibus subvenirent in re tam

civili quam ecclesiastióa omnibus optime, indefessa consuleret cura.

Quare statim post ampb itam regnul süi ditionem, quum non exigua

atholicae fidei addictorum ,, horum etiam com-

pàars accessisset. crvium,

modis vieilantia Sua piospiciens, propriam ipsis Universitatem theologlcam

in animo sibi proposuit fandandam, ubi, qui praeessent ahquando et eccle-

siis et gymnasiis cura fideli moderandis, rite possint et gnaviter in omnibus

ad hoc consttturr ucecssariis bouis artibus informari atque praeparari.

Persuasissimum nempe sibi habebat

in legendls TEl pubhcae rationi-

bus seciündum socratico - platonicum illad (v. Euthyphron p. 5. ed. Wolf. )

C*€' "Ecac) ordiens,

auspicari illum recte, qui ab ipso Lare, ut ajunt

ut evadant quam optimi

et mmusa-

primam adolescentibus tribuat ecuram

rum scholas bene institutas, ut scientiarum altrices optimas, ita revera etiam

rerum publicarum esse conditrices servatrlceqque nuncupandas.

Sedem novae Universitatis instituit principio Rex Elvaci, et mauguratlo

academiae celebrata est. d. V. Mart. 1813. Rectore primo S. R. D. Coeje-

stino Spegele, pastore nunc Ziegelbacensi.

Extat programma doctissimi viri, quo indixit ille solemnia haec publice

auspicanda, typis excusum Jo. Georg. Ritteri typographi, Gamundiae form.

majusc. p. 18. testificans gratissimi animi laetitiaeque super hoóc beneficio et

Professorum tum Elvaci degentium et concivium omnium pientissimae docu-

mentum candidum; inestque simul dissertatio deé szudzo bzblico a catholicis

nunquam. penitus neglecto.

Formam hujus academiae quod attinet, illa ita est instituta. — Provisim

fuit, ut quieunque ministerio sacro dicare se vellent adolescentes , post ex-

antlata in scholis gymnasiisque tirocinit studia, si ab antistitibus R. senatus

;!

[]

cathol. eccl. digni in examine in hunc finem fuissent inventi, sumtibus pub-

licis magna . pars alerentur.

Assignata vero fuit ad collogia actusque pubhcos academicos domus

curiae Elvacensis.

Nec aditus etiam ad collegia professorum audienda seclüsus aliis exte-

ris, .qui domicilia-sibi conducere cuperent intra oppidum suo sumtu.

Incrementa indies pOSt auspicia laeta Iaetlora eum sumere COGplSSGtDOV&

haec Musarum sedes, mox aliud sibi informavit animo HRex Fridericus con-

silium , sedem scilicet transferendae Universitatis Tubingam ipsam, quo ex-

sequendo vero rescissus interceptusque est morte inopina, insecuta XXX.

Oct. 1816

Fihus vero Ejus

Princeps haeres Guilielmüs, quem nünc veneramur

Hegem nostrum Augustissimum, posteaquam gubernacula regni capessivit

Wiürtembergici, in curis etiam suis hoc Patris statim habere coepit propo-

s&itum.

lllo moderante translata est reapse Universitas haec catholica Elvacensis

Tubingam ac consociata cum evangelica nostra ita, ut qua liberahtate Prin-

ceps mitissimus ins!gnivit se se semper erga nostra instituta academica

v2 advenas novos et omne hoc tranüs-

splendidissime, ea non minori etiam er

o

ferendum lhiuc uteretur institutum.

Sanxit enim, ut sumsibus: publicis in

convictorio per quinquennium alerentur iisdem fere legibus, quibus heic

in nostro, quod ab Ulrici Ducis inde temporibus 1537 (ubi primum do-

micilium *) erat Bursa) floret seminario Kvangelico, theologiae dicáti

haberi et ali solent adolescentes,

Scilicet aedificium amplum idque pretiosissimum Collegii illustris, a Du-

cis Ludovici inde temporibus destinatum praecipue filiorum domns Würtem-

bergicae principum, si qui musis hic dicare se vellent, habitationi, donavit huic

instüituto et in hunc finem instrui de novo domus antiquae ,antea lautae satis

ac spatiosae ambitum: omnem curavit.

Insecuta vero est haec translatio post ferias autumnales a. 1817.

Advenerunt inquilini novi, consociati nobiscum et excepti eodem, qtio

occurrerunt nobis, studio, eadem fiducia. Neque, ut cerii sumus, habebant

illi ad hoc usque tempus, quod poeniteret se hujus consortii, neque nos.

Consilium nempe, ut Regis b. defuncti ita filii nunc regnantis in hac

ita ordinanda re informatum sapientissime, copulatione tali. genio seculi li-

beraliori quam maxime digna non posse non in utramque partem multa effici

commoda, comprobatum est haud dubie temporis decursu. Ostendit even-

tus, ali sic optime mutuam civium concordiam fiduciamque, etipsarum

etiam musarum habere florem sic, unde laetius sese possit exserere.

Evanuere scilicet 3illa tempora, eandem J. Christi amicam confitentium

sanctissimam Religionem, sed formulis dissidentium, rixis, altercationibus

et odiis mutuis foedissime inquinata ;

et ne revocet illa ater seculi genius

aliquis, humanitatis genium, qui idem et praesidet artibus humanitatis

,

omnibus et alitur istis, provisurum esse confidimus.

-

"

*) Translatum 1541 in aed. Aügustinensis monasterii, quae eliam nure est sedes Seminarii

huj. Reg

h

Itaque étiam subinde, ex quo fraterna hic societate gaudemus tali mu-

sarum unita vinculis, plures novos salutavimus, apud universitatem catho-

lico- -íheologicam institutos Professores.

Talem etiam nunc, qui currente hoc anno vocatus est huc cle-

mentissime a Rege nostro, sistimus vobis et salvum haberi volumus ab om-

nibus, qui mores honestos ac solidam aestamare callent doctrinam, virum

maxime reverendum atque doctissimum

Andream Benedict. Feilmoser, Theol. S. S. Dncr et Prof. ordin. Publ.

Cujus vitae rationes calamo sui ipsius perscriptas more tralatitio aca-

demico jam communicamus vobiscum,

Ego, Andreas Benedictus Feilmoser, natus sum in Hopfgarten, ditio-

üis olim Salisburgensis, nunc Tirolensis, d. 8. Aprilis 1777, patre agricola.

Quo necdum anniculus orbatus, ob difficultatem aditus. scholae publicae

matrc magistra artem legendi libros characteribus theodiseis 1mpressos edoctus,

characteres latinos ex libello germanico

sed signis romanis impresso sponte

mea didici. Vix non duodennis scribendi arte eruditus, mox grammaticae

latinae elementa benignissime edoceri coepi per Martinum Franciscum Kaz-

Sermann, tunc coadjutorem seu vicarium parochiae Hopfgartensis. nunc

consiliarium episcopalem et beneficiatum in Spital prope fanum S. Joannis.

À vergente anno 1789 usque ad autumnum 1794 Salisburgi operam dedi clas-

sibus Gymnasii sub Josepho Antonio Zuzz, scholae latinae ad S. Petrum

magistro, dein sub praeceptore privato Georgio Margreiter, modo in fano

S. Joannis decano, et Professoribus publicis Aemiliano MZller, postea Ab-

bate Hothensi, et Petro 077z2a2z, Benedictino Neresheimensi.

Inde bien-

nio 1794

1796 in universitate Oenipontana disciplinis philosophicis vacavi

sub Professoribus Francisco de Zal/inger, Vriderico Nitsche, Josepho Szadler,

Martino ZZ;kosch et Josepho Hiubel.

Mox ingresso monasterium Bene-

dictinorum in Fiecht tam felhci esse contigit,

ut continuo a D. Georgio

Maurer, Benedictino ad S. Georgium in Vlllmgen, tunc temporis in dicto

monasterio exercitus gallici evadendi càusa exule, linguae hebraicae, chal-

daicae, syriacae et arabicae rudimentis unbuelel, quibus dein per annum

vacare licuit

Tum Villingam missus triennio 1798 — 1800 cursum theo-

logicum opera eidem-D. Georgio Maurer et Godefrido Zumper, viris gra-

tissimo in perpetuum animo a me colendis, data absolvi.

Redux in pa-

triam, examinibus pro magisteriovdomestico exantlatis. confestim tyrones

monasteriü docere coepi per vices linguas biblicas, introductionem in libros

veteris et novi Testamenti aliasque disciplinas biblicas, historiam eccle-

siasticam et theologiam moralem: a carissimo- Abbate :simul moderandis

novitiis pxaefectus. Anno 1806: ad finem vergente vocatus a regimine

bavarico in universitate Oenipontana primo quidem linguam hebrai-

cam ,

archaeologiam biblicam et introductionem in libros antiqui foe-

deris profiteri coepi; postea vero etiam exegesis librorum novi Testamenti

aliaeque disciplinae biblicae accesserunt. lbidem ineunte anno 1800 Theolo-

giae Doctoris gradu decoratus, et universitate ad normam bavaricam in-

staurata Professor ordinarius creatus fui. Universitate sub finem anni 1810

in lyceum: mutata, salvo ordine professoris academici easdem disciplinas

docere perrexi, quibus postmodum sponte mea professionem Catechetices

Munere etiam

et philologiae graecae ac latinae per septennium adjunxi.

Assessoris ectoratus lycei per idem fere tempus functus sum.

Numero Professorum lycei Oenipontani ex norma austriaca aucto, anno

proxime clapso solas disciplinas ad interpretationem novi Testamenti spec-

tantes profitebar

um honorificentissima Aegis clementia ad antiquissimam

hanc ac celeberrlmam nniversitatema vocarer.

4

Lucubrationes hucusque prelo a me commissae sunt

1. Sátze aus der christlichen Sittenlehre für die óffendliche Prüfung in dem Bene-

diktinerstifte zu Flecht Innsbruck. 1803.

2. Sütze aus der Emleltung m die. Bücher des alten. Bundes und den he.hrdmchen

Alterthümern.

Ebd. 1808.

3. Animadversiones in historiam ecclesiasticam.

Ibid. 1805

4. Sátze aus der Einleitung. in die Bücher des neuen Bundes und der biblischen

Hermeneutik, Ebd. 1804

5. Recensionen.

Annalen der ósterreichischen Literatur und Kunst. 1804. 1805.

6, Einleitung in die Bücher des neuen Bundes

Innsbruch 1810,

i

7. Auszug der hebràischen Sprachlehre nach Jahn

Ebd

18013.

8. Die Verketzerungskunst in einem Beyspiele.

HKritisches Journal für das katho-

liscehe Deutschland, 1820.

Superest

ut novus Dn. Prof. munus sibi delegatum solemni auspice-

tur oratione,

cujus argumentum er.

De usu auctorum antiquorum in

mterpretanda maxime sacra scnptula.

Quem ad actum, qui cras hora X. in aula celebrabitur nova, omnes,

qu1 studiis favent et reipublicae nostrae rebus academicae, ea, qua par

est, officii. humanitate 1nv1tamus decentissime.

P. S. S. Rectorali.

T'ubingae, d. XXII. Nor. MDCCCXX

E

a

Lrm-TTgRi:s HoOoPrFrEnRms

Ü RL OmÀd

f

LR

IGTI

4

^

E

Y

RECTOR -

E'T

SENATUS

UNIVERSIT

[:]

TUBINGENSIS

AL

S.

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

L—

18

Inter multa praeclara, quibus Rex b. defunctus Fridericus

17

rius fuit de Würtembergica patria, quam, secundante Hlui-

adversa et infausta temporis non minus fausta fortuna,

mu

Hmbquue protensam allïpllonbllb, quam nemo rehqmt antetc

ä

16

rum, tradidit haeredi Filio, Regi nunc nostro optimo, Guil

E

etiam omni jure id. debet

quod pari amoóre novos cives am|

w[

15

teres, industriam süam eo adhibuerit omnem, ut saluti eoi

:r;;

ä

—i

ä

dae, juribus impertiendis aequis atque institutis etiam conde

14

quae culturae proficerent ilorum ac necessitatibus subveniré

ä

civili quam ecclesiastica omnibus optime, indefessa consuler|

Quare statim post ampliatam regui si ditionem, quut

13

atholicae fidei addictorum , horuu

pBTS accessisset civium,

modis vigilantia Sua ptospiciens, propriam ipsis Universitatem

12

in animo sibi proposuit fundandam, ubi, qui praeessent aliqud

siis et gymnasiis cura fideli moderandis, rite possint et gnavife

d hoc consitiumr reeessarnis bonis artibus informari atque prae[

3Rl

Persuasissimum nempe sibi habebat

in regendis rei pub

bus secündum socratico platomcum illud ( v. Euthyphron p. 3

10

auspicari illum recte, qui ab ipso Lare, ut ajunt,

(«Q€'. Es

primam adolescentibus tribuat curam, ut evadant quam optin

rum scholas bene institutas, ut scientiarüm altrices optimas, ita

rerum publicarum esse conditrices servatricesque nuncupandas.

Sedem novae Universitatis instituit principio Rex Elvaci,

ee

[-—

academiae celebrata est. d. V. Mart. 1813. Rectore primo $. ]

stino Spegele, pastore nunc Zlevelbacensn

E

Extat programma doctissimi viri, quo indixit ille solemnia |

auspicanda, typis excusum Jo. Georg. Ritteri typograph!, Gam..

majusc. p. 18. testificans gratissimi animi laehtlaeque super hóe|

6

Professorum tum Elvaci degentium et concivium omnium p;enüq-

mentum candidum; inestque simul dissertatio de studio biblico | .

[—

5

nunquam penitus neglecto.

ä

Formam hujus academiae quod attinet;,-illa ita est instituta]

fuit, ut quieunque ministerio sacro dicare se vellent adolescenti*

antlata in scholis gymnasiisque tirocinii studia, si ab antlstmbuq

F--

3

— m

/

Y

&

2

:

2

DA

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1