LXV8a_fol_38

RECTOR

ET

SENATUS UNIVEBRSITATIS TUBINGENSIS

N

S.

Qui ante bienuimm, et quod excedit, Professori chirurgie p. o. b. Georg?o, fato

nimium acerbo rebus terrestribus ut omni rei literariae erepto, quum publicum adiret

suum nunus, auspicaturus illud oratione, prafati sumus de medico fabuloso eodem-

que chirurgo Chirone, ecce nunc successori ejus, quem SiStill]l)ïS vobis et commen-

datum habere volumus, cives, experientissimo doctissimoque Dn.

Med. et Chirurg. D. Leopoldo Socrat. Riecke

Chirurgiae ot artis obstetriciae Prof. Extraord. publ.

mori ut satisfaciamus academico tralatitio, ad idem consilium praefari paucula indu-

ximus nobis in animum de alio antiquitatis greecae medico eodemque chirurgiee ma-

gistro, apud gentem priscam in summo, immo divino habito honore.

Est autem iste Apis, a quo, quum a terra Naupactia Argivam in regionem se

convertisset, multumque fuisset demeritus de incolis illius felici sanatione vulnerum,

que inflicta sibi viderent miseri a draconum ferarumque, queis impleta tum erat

inculta ac rudis terra, frequentia, tum herbarum, tum incantationum, tum ferri ignis-

que usu solerter adhibito, non solum Argivorum ditio, sed omnis Peloponnesus cog-

homen traxisse fertur terree Apie; ipse vero post obitum in Deorum numerum adsci-

tus, multa per secula divino traditur celebratus honore.

Locum de hoc humanissimo

suce eetatis hominum sospitatore deprehendimus classicum cximiumque in Aeschyli

trageedia insigni, Supplices inscriptae, qui ita se habet. v. 263 — 274. ?)

"Avrqc 68 xepxg '"Amiwxg eD00v 006

maÀci wenAqrO. QueroG imTpS wApiuy.

('»

AW

Sqepuc vyap éAdev "Amic && Nawmenrikc

ivrQouxvric Ti "AmroAAGYOG, d ovcc

vqyÓ éxxxdoiper uytoa v Bporo(QJopv.

TX Óy TaxÀouwy CiuATUV uXOHACL

Agpkvweg ! avike u gnpv xo] Owuy.

Apoxuovwd ouiAov, Gucuevy £nvonuay.

ToyrGy wX TOniX X9] Aurypix

T(aExc üusuTTUG ATig Apysm x30vi

pyqwjv or avriuodoy &uper &v Airoug.

Auctoritatem Aeschyli tuentur etiam historici, ut Pausanias, qui idem refert in

descriptione Argolidos — o 'Azuc éc resovrov Wuf4g9:3 Gvsmuswo mpw : llekoma & Ohvumiy

*) Locum hunc integrum in versione nostra tragoediae hujus teutonica, prelo jam jam tradita,

sic dedimus:

,Denn in dies Landbe/zirkc, von Naupactia

Ham Apis, Sohn Apollos einst, der Seherarzt,

Von grimmem giftigeri Gewürm es reinigend;

Denn das Land, befleckt von alter Mordbesudelung,

Viel solcherley Scheusale sandt" es da heravuf,

— Der Drachenbrut viel feindliche Genossame.

Durch Sehnitt und Sübne Heilung

o

gegen die bewáhrt

Erzeigend, ward in Argos' Land zum VViderdank

Mit Gebetanrufung Apis' Nahmen hoch gefeirt:

etam

Plura, quae in animadversionibus subjeciius, hic repetere non opus est, neque

per fpati angustas licet.

LY

x

6 u

N

aQuedoai, d Tv évdoc lus xipàv 'Ámuxy dj éxeivov uoerreu — ne dicamus de poétis, ut

Rhiano aliisque.

Intellieimus simul, non iuio nomine, medici scilicet, sed vatis etiam rerumque

divinarum, arlis explatorie praesertim bene periti titulo clarum fuisse statis priscee

memoria Apin, quem inter suos regia alii etiam insignitum volunt auctoritate quippe

qui arte salutari morbos pestiferos et divina expiatoria morborum malorumque, ter-

am prcmentlum causas homunbus ademit

Quum enim veteribus c&dibus polluta

esset terra — dirissima autem hic. ostenduntur nominatim prisca de Argivorum

regum familia , tragicis decantatissima exempla — quze contracta inde fuüerat et vin-

dicata Deorum immissis poeenis , labem cum poenis ipsis exsolvisse creditus fuit

Quodsi etiam , ut fert, crescens hominum fama auxisse aliquantum atque am-

pliasse videatur auctoritatem hujus, quicunque fuerit hominis, non est tamen quin

in fabulas meras omnia referenda sint, que de Api medico pradicantur,ut etiam in iis,

quae de Chirone Centauro circumferuntur, historici aliquid 1nesse, exornati tantummo-

do fabulose, alio tempore augurati sumus,

Comprobant talia commenta, quanti temporibus rudibus habm sint, qui ut de

cultura hominum sui temporis, ita etiani de salute eorum arte, quam colere ccpe-

rint, salutari, fuerint demeriti.

Plures addere possimus ex temporibus mythicis tales medicos, quos, si fabulosos,

ea restrictione sic adpellamus, ut persuasum nobis sit, quamvis cumulata in nomina

talia sint multa, fide historica destituta, nihilominus veri quicquam subesse relatio-

nibus priscis commentisque de illis *): Sed angustia spatii hoc non permittunt

Felices nos, felicem nostram aetatem, quse fabulosis non egens medicis, arte jam

ex rudibus olim initiis evecta ad gradum admirabilem , abundat medicis, qui; si non

expiare callent animi morbos, corporis tamen et quiequid. nocivum est corpori,

gnaviter sciunt sanare, depellere, lenire. Felices medicos ipsos, qui, quamvis exper-

tes artis illius expiatoriee sublimioris, simul etiam non habent

quod sna in cgris

male tractatis commissa explent erimina!

Percipite jam, cives, novi Dn. Professoris, ab ingenio, industria, doctrinae mo-

rumque probitate vobis, quum innutritus fuerit huic academi&, satis jam coguiti,

vitae rationes, calamo suo ipsius exaratas.

Eego, Leopoldus Socraies Riecke, natus sum Brunae i Moravia d. ro. Oct

179o patre JM. J"ictore Henrico Riecke, tum ecclesiae evangelicae, quae 1bi floret,

pastore et ecclesiarum evangelicarum in Moravia seniore, nunc Lustnaviae prope

Tubingam pastore: matre Sophia Eleonora, b. Elhardti, physici olim Zeutschauen-

sis in Hungaria, filia, defuncta Lustnaviae d. 12. Nov. 1813.

Usque ad duodecimum vitae annum ibi in instituto paedagogico, cujus direc-

tor tunc tbmporls consiliarius z4zdré fuit, educatus sum. —

Cum patre in patriam redeunte anno 1903 Stuttgardiam veni, ubi per bien-

niuu tum ex patris optmu ore, tum ex maglstrorunl domeshcoxum institutione

linguarum artiumque liberalium elementa hausi. —

Ab anno 1805 usque ad annum 1009 ex ordine praescripto quatuor superioris

Illustris Gymnasi classes percurri, nec sine summa veneratione memuni virorum

*) Unicum Polyidum, qui (v. Palaephat CXXVIT. p. IIE, ed. Franc. 1685) Glaucum resuseitásse

Hic enim erat resgaro-

fertur a mortuis, in hanc classem equldem cum aliis non recensuerim

wwos, non medicus, nec aliàs etiam professus est artem medicam ,

sed quiequid ex fabulae

commento praestitit , forte fortuna didicit a dracone, herbam sibi commonshcm 'e€; quem vero

Palaephatus, more suo fabulas omnes solvens prosa historica, medicuhm fuisse vu]t insignitum

nomine Draconir jejuno eodem modo, quo alii philosophantes de fabulis, draconem in

hortis Hesperidum custodem fuisse ajunt hominem nomine Agazav. V. Diod. Sic. V

doctissimorum ét de. me meritissimorum JDz. rectorum b .Bras!be;ger et Franz

et professorum b. JDrZck, b. Bardili, Camerer, JFfurm, Osiander, Fischhaber ,

et Lebret

quos in scientiis philologicis, philesophicis, mathematicis et physicis

praeceptores colebam. —

Post exantlata consueta examina regisque 1mpetratam veniam anno 1809 aca-

demiam hanc frequentare, reique medicae tum naturae investigandae amore, tum

plurium ex majoribus meis, medicorum quondam celeberrimorum, recordatione per-

motus operam dare Coepr — Primo cursus academici anno praempue mathema-

ticis, historicis et philosophicis studiis incubui, ducibus viris excellentissimis de

Pfleiderer

le ZBohnenberger

Roesle:

et de 24be/, nunc seminarii Amoenoval-

lensis praesule

altero. deinde anno scientiis sensu strictiori pmpaedentlms operam

dedi — mineralogiae, botanicae et chemiae ducibus Zerd. Grnelin et de Azrel-

mayer, anatomiae autem et physiologiae ducibus de z4uzenriezh, Bauer et b

Rüdiger.

Sed anno tOirr, ut multis aliis, et mihi sors tristis accidit, ut jussu regis uni-

versitatem relinquere et medici inferioris officio fungens apud legionem septimam

stipendia facere deberem. —

Qua iniqua conditione solummodo chlrurglae infe-

rioris regulis et enchiresibus, quas adhuc plane ignoraveram, percipiendis incum-

bere poteram. —

Anno deinde 1012 medicus superior a rege creatus in expeditionibus, quibus in

Saxonia et Gallia exercitus noster interfuit, nosocomiis militaribus Dresdae, Zudo-

vicopoli, Bourbonne les Bayns, Muelhusae et Tettnangiae.eram: praepositus, quod

largam mihi occasionem placbmt thrurgmm militarem i 1pso intuitu cognoscendl.

Pace denique Parisiis inita, anno 1914 dimissionem diu optatam accepi et statim

ad studia mea tam infesto casu mtcuupta Tublngam reversus sum.

Per bienni-

um jam de variis medicinae et chirurgiae partibus praelectiones professorum summe

mihi venerandorum de z4utenrieth, de Kielmayer

de Froriep, Ferd. Gmelin,

b. Emmert et Ludwig audivi, quibus viris ob insignia in me merita gratias in ae-

ternum habebo quam maximas. —

Autumno anni 1616 post exantlata examina

academica commentationem

quam ordo medicorum in coneertatione civium acade-

miae Tubingensis d. 6. Nov

101

praemio dignam declaraverat

»qua investigatur, utrum funiculus umbilicalis nervis polleat vel careat*

cuique dissertatiunculam de nova strumam sanandi methodo addideram, pro gradu

doctoris medicinae et chirurgiae publice defendi. —

Absoluto sic cursu academico ad augenda studia mea iter literarium idoneum

ratus sum

(IUOd LOI]S]IIUHI I'Cg]S demcntla munificentissime ad]m]t D

Viennam

itaque sub finem anni 1816 abii, ibique per totum annuni commoratus studio ophthal-

miatrico sub auspicis virorum celeberrimorum Jeer et J'aeger, arti vero obstetri-

ciae et chirurgicae ducibus viris magnis JBoér, Brly et Zang operam dedi

chirur

gicis operationibus a Kernio 1m nosocomio univ ersali institutis interfui, H z/denbrand:

institutum clinicum adii et egregiarum ad historiam naturalem pertinentium collectio-

Anno 1818 Huneariam

num, quae Viennae sunt, usum mihi conciliare studui.

profectus in urbibus regni hujus majoribus diu versatus sum, ubique universitates, noso-

comia, collectiones rerum ad historiam naturalem spectantium, instituta technica et

viros doctos frequentans.

Felicissimo cum successu in illis regionibus artem sa-

lutiferam exercui, et nunquam ex animo meo excidet memoria temporis illius , quod

transeg1. —

Aestate ejus-

apud Schuléck, pastorem Taxoviae mihi amicissimum

dem anni Germaniam redii et universitatibus Pragensi et Lipsiensi perfunctorie vi-

itatis Berolinum pctu, ubi per quinque menses commoratus sum. —

Occasionis ,

quae mihi hic contigit, in hu]us ingentis urbis institutis clinicis e£ nosocomiis prae-

cepta clarissimorum virorum Zufeland, Horn, Behrens, Graefe, Mursinna, Kluge,

r

Rust aliorumque audiendi, grato animo memini: Mesmerismi quoque studio in in-

stituto huic scopo a cel. 77'o/farto destinato multum tempus impendi. Inde Goet-

tingam properavi, ubi me per duas menses inprimis liberrimus bibliothecae locuple-

tissimae usus tenuit. — . Deinde per Marburgum et Giessam itinere facto Wirceburgi

duas menses scholam obstetriciam practicam frequentans, ex praelectionibus privatis-

simis virl doctissimi aeque ac humanissimi d'Outrepont,. consiliarii medicinalis, quem

erato recolere animo nunquam desinam, artem obstetriciam hausi.4— — Aestate anni

1019 Stuttgardiam reversus examinibus praescriptis pro licentia practicandt

me subjeci, quibus finitis ibidem praxi medico — chirurgicae operam dedi; inter

ommes autem medicinae partes phychiatriam summo cum studiocolere mihi in ani-

mo erat. —

Otium, quod mihi fuit, ad elaborandas hasce commentatiunculas

adhibui:

1.

Ueber die Oeconomie zu Hofwiel. —

Hesperus J'ahrgang 1000.

2.

Mesmerismus und zrzeneykram. —

"Asclepiaion. 19019.

3. Die Kunstzu trüumen. —

Hesperus. 1020. —

Anno 1819 jam declinante, chirurgiae et artis obstetriciae cathedram , morte

funesta b. Professoris Georgii vacantem et mihi a rege clementissime demandatam,

occupaturus Tubingam me contuli. —

v

Superest jam, ut iovus Professor mumus sibi demandatum novum solemni

auspicetur oratione, cujus erit argumentum:

De varia, quae scholis medicis in -Austriae et Borussiae universitatibus

znest, indolc.

Cui actui, qui crastino die celebrabitur hora XI. in. aula nova ut frequentes

adesse velitis, cives omnesque vos, qui rebus nostris favetis academicis, ea, qua par

est, decentia rogamus invitamusquc.

P. P. Sub. Sig. Rect. et Fac. Tub. d. VIII. Marti MDCCCXX.

ATPOA R EM DN

LITiERIS H OOPSUERT DC L-0 RA

RECTOR|

ET

SENATUS UNIVERSITATIS

: m

AL

S.

uD

Qui ante bienuium, et quod excedit, Professori chirurgiee|-

nimium acerbo rebus terrestribus ut omni rei literariae erepto

de

suum munus, auspicaturus illud oratione, preefati sumus

R

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

que chirurgo Chirone, ecce nunc successori ejus, quem sis

datum habere volumus, cives, experientissimo doctissimoqu -

18

Med. et Chirurg. D. Leopoldo Soc

Chirurgiae ot artis obstetriciae Prof. Extra -

mori ut satisfaciamus academico tralatitio, ad idem consiliu

17

ximus nobis in animum de alio antiquitatis greecee medico

gistro, apud gentem priscam in summo, immo divino habit(g

O Baawe Q

16

Est autem iste Apis, a quo, quum a terra Naupactia

ä

convertisset, multumque fuisset demeritus de incohi

s jllius 'l—

n

H

15

quae inflieta sibi viderent miseri a draconum ferarumque,;

HEERHE

1;

ä

H

Focus

inculta ac rudis terra, frequentia, tum herbarum, tum incanfj -

que usu solerter adhibito, non solum Argivorum ditio, sed

N

14

nomen traxisse fertur terree Apie; ipse vero post obitum in|-

Lo

ä

tus, multa per secula divino traditur celebratus honore.

suc ctatis hominum sospitatore deprehendimus clas

sicum |

L

M

13

2

trageedia insi

o

eni, Supplices inscriptee, qui ita se habet. V:

I15

ï

-

'"Avrqgc 68 xcpug 'Amuwe mediov T006

12

mei xExAqrou Qurog iwTpB XUpiv.

xuepuc yup &X3ev "Amig &x Nauzexuriüz

ixrpouxvrig mGug " AmroAAvoc , *X'oye

11

-

u) ixuxxDeuper uyuiuey Bporo(Xoptv.

vx Ó mxÀouwy cupaTUy puxcuaci

10

xpkv$ei aviue véum pj xoj O.

Apaxovd 6jikey , Óvcuevi £avonumv.

voyr&y w5 vouxix xgj Murupim

mwpeÉxo &usumrUG 'Amig "Apyeme xdovi

|10

pruu» mor cyriuodoy &uper &y Aireuc.

Auctoritatem Aeschyli tuentur etiam historici, ut Paj

descriptione Argolidos — ó 'Asug ég TocoUTOv üuänän duyaL 80 Q —

jus teuls

*) Locum hunc integrum in versione nostra tragoediae hu

sic dedimus:

,Denn in dies Landbe/'/,irkc, von Naupactia

[

ä

Kam Apis, Sohn Apollos einst, der Seherarzt ;

cinigCIld;

Von srimmem gifügeni Gewürm es r

Denn das Land, befleckt von alter Mor(lbcsudeh.—

Viel solcherley Scheusale sandt' es da herauf,

E--

[

— Der Drachenbrut viel feindliche Genossame.

Durch Sehnitt uind Sübne Heilung gegen die be|

Erzeigend, ward in Argos' Land zum VVidel'dï*"L

l

Mit Gebetanrufung Apis' Nahmen hoch gefeirt :

Plura, quae in animadversionibus subjeciinus, hic repetex

--

per fpatii angusuas licet.

&

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com