LXV8a_fol_31

RECTOR

ET

SENATUS UNIVEBRSOTITATIS

TUBINGENSIS

[

L.

S,

Non est de novo inter vos, cives, introducendo sive commendando

Professore hic: sermo.

Cui prafamur his lineis, non. exiguo jam abhinc

tempore cogmtus est vobis solida historiee peritia, cujus docenda pubhce

munus ipsi statim post obitum de hoc discipline genere uüt de universa

academia longe meritissimi apud nos b. Rósleri, posteaquam aliquantisper

jam senem dignissimum subsidiariis adjuvare lectionibus constitutus erat

traditum est a clementissimo Musarum nostrarum Auspice REGE GUI-

LIELMO, qui, ut de flore et cultura Scientiarüm omnium cum flore ac

3

j

salute reipublicee arctis unita vinculis, ita etiam persuasissimus de histo-

|

3

narum inprimis rite tractatarum ad vitae et caeterarum dlsmplmarum usum

pertinenti vi maxima, non supersedere voluit, etiams! juniorem, eum ta-

men, in quo spes esset, indole, doctrina, diligentia sua expleturum esse

tempore gravem, quam feceramus morte semper grata et pia memoria

apud nos commemorandi b, Roesleri jacturam, substituere.

Nostis omnes, quanta cum fide novus tum creatus Professor histor,

extraordinarins

Dn. CAROLUS CHRIST. FRIDERICUS LUD. HAUG,

huic exspectatlonl. quantía cum indefessa sedulitate antecessoris non solum

acumine critico, virtute historici prima doctrinaque penetrann insignis, sed

aliorum etiam artishistoricee antesignanorum vestigia sectari fuerit annisus,

Jam vero, quum visum ipsi fuerit, pro more academico tralatitio de

suo inter nos administrato munere, publico aliqno sermone reddere ratio-

nem, ubi simul occasionem haberet, eorum, qua per plures hos annos hi

storic universitatis repetito studio collegisset sibi preceptorum in eom-

MA

M

]

plectenda omni hac arte precipuorum, et etiam docendi illam generi op-

time fortassis inservientium saltim aliquam partem communicare cum au-

ditoribus publici hujus sermonis, præfarl ipsi haec breviter voluimus: Si-

mul, que de vitze suze rationibus, proprio « calamo exaratis, tladldlt nobis,

lectioni hic vestrae, cives, commendamus.

——

Natus sum Stuttgartiae d. 27. Jan. 1795. patre G. FnEp. Havo, au-

le Würtembergicz mechanico, nunc schole realis quee dicitur professore,

matre b. JuLiANA LUISA, nat. MAERKLIN, quorum constantem, quam,

parva re domestica, mihi impenderunt erudiendo curam, gratissimo animo

publice confiteri juvat

Prima literarum elementa hausi in Gymnasio,

quod in patria urbe floret, illustri, quod per octennium frequentavi opti-

moruüm usus precceptorum institutione, quorum e numero inprimis profes-

sorum WECKHERLIN, Hectoris jam schola realis, viri de re scholastica

meritissimi, et b. Rorg, viri gravissimi et puerlhum animorum literarum

amore et laudis studio accendendorum peritissimi, insignià de me merita

nunquam .obliviscar.

Quatuordecim annos natus, cum theologiz studio me destinassem, in

Seminarium Denkendorfense, et biennio post in Mulifontanum receptus

sum, quibus in locis virorum. summe' venerandorum, Presulum b. de

PrrEIDERER et b. de ScurLLiNG, Professorum HurreN, HaunEn, de

Haurr, b. PAULY, LANDERER, et preesertim dilectissimi avunculi MAERK-

LrN, Abbatis nunc Heilbronnensis, cujus benignitati et ei, quam moderan-

dis studiis meis adhibebat cure plurima debeo, disciplina, doctrina et hu-

manitate frui contigit

Autumno anni 1812, in Regium quod Tubinge viget, Seminarium

translatus, ducibus viris illustribus, excellentissimis et doctissimis, b. Rors-

LER, ScHorr, de BouNENsERncER, CoNz, de EscHENMAYER, philologia,

philosophiee, historiae et physicae operam dedi.

Qu illo ex tempore vi-

ro summe venerando, Abbati de GaAn, Seminarii tum ]d,phoro, in literis

hebraicis et arabicis debeo, et 1ns1gnem ejus erga me comitatem grata me-

moriarecclo. Hoc viro praeside, thesibus publice defensis, nec non speci-

minibus : studiorum Facultati amplissimae oblatis, d. 21 Sept. 1814. in gra-

dum Philosophie Doctoris promotus sum.

Et eo quidem biennio historüs, quibus legendis àb ineunte jam pueri-

lia maxime delectatus eram, cum et in seminariis inferioribus in delinean-

dis chartis geographicis ad antiquum et meditim avum pertinentibus mul-

tum elaborassem, acrius et ordinatius incumbere coepi, cum cel. JoANNIS

V

DE MuzLLEm epistole, in quas forte incidi, vehementer me eommoverent

atque b. Rozsrzn1 lectiones, multiplici tefertae doctrina, stimulos adderent.

Qua tempestate cum Germanize fata, que tum reviviscere videbatur;

]uvenum animos ferventi patrlæ studio perfunderent, in eam partem om-

nem operam conferre proposui, ut Germanorum historiam ipsis e fontibus

denuo haustam, describerem, cui operi preeparando fortiter tunc me accinxi;

atque .ea jam ratione, ut orationem mihi historicam efformarem, scriptores

antiquos lectitare ccepi. .Qua cum agerem, nec spes ulla me tenebat, nec

desiderium, histori:e e cathedra aliquando docende ; hoc summis expeteham

votis, ut ea sacrorum cura mihi contingeret, quae ad historias condendas o-

tium tribueret.

1

Seponenda ideo brevi erant studia illa, cum jam cursus academici ratio

ad theologiai vocaret, cui addiscendee, egregia gavisus institutione virorumt

perillustrium, summe reverendorum, optime de me meritorum b. p ScuNvm-

RnER, b. DE FrATT, b. pE BExceL, BAHNMArER, WunM et STEUDEL, to-

tum tunc me dedi,.ita tamen, ut plurimum tribuerem historie eccle-

51astlcæ.

Mense Junio a. 1817. Tubinga relicta, Stutfgartlæ à Summo Corisisto-

rio in theologla examinatus, ad instituendos viri perillustris D. nz Bvucn-

WALDT, Danis regis e clavigeris, et in praefectura Kiloniensi pratoris filios

adolescentes, in Holsatiam profectus sum, quod iter ita mihi festinandum

fuit, ut viros cel. PAvLUs, ScurossER, L. vAN Efs, PLANCK, STAEUDLIN

vix raptim videre licuerit.

Ea quoque spe, qua præsertnn inductus munus

illud susceperam, in ma]on scilicet hominum variorum et urbanorum cele«

britate versandi, maxima ex parte dejectus sum, cum in arce Seedorb, soli-

tudi ne amoena quidem, procul ab oppidorum consuetudine degendum esset,

atque non nisi raro Kilonium adire contingeret, qua in urbe ut alios taceam,

cel. PrArr1:, virl mgemosms1m1, b. RziNHOLD senis optimi, et archidiaconi

Hanws concionatoris gravissimi, qu1 tum in omnium ore erat, humanitate

et amicitia fruebar. Solitudinem vero eo enixius studiis meis persequendis,

plensque historiee graece et romange scrlptorlbus lectionum causa, cum hanc

maxime patronus posceret, repetitis, et, cum per ill. PrArriuM bibliothe-

cze Kilonensis libris liberalissime adjuvarer, plurimis medii eevi Chronicis ex-

cerptis, consolabar.

Elapso biennio in patriam redux, apud. pastores vici Gundelbacensis,

deinde pagi Welzhemii vicarias operas agere jussus, toto me animo rebus

sacris curandis dicavi, eamque inde percepi voluptatem, ut egre ferrem,

cüm brevi interposito tempore, m. Jan. 1820. ad obeundum in Seminario re-

petentis magistri munus Tubmgam avocarer. Latebat tum, omnem simul

vitae ratlonem commutatum iri. Ahquot post septlmanas. bibliothecae quo-

que Seminarii administranda 'cura mihi est commissa altero loco post E-

phorum et Professorem JAEGER, virum prestantissimum, cujus humanita-

tem, qua me semper prosecutus est, nunc etiam, ducta mense Oct. 1823

uxore CHARLOTTA JOANNA, b. Cown. Gorrr. HEuss, regii quondam in

civitate Backnang pra-fecti filia, affinitate junctum, grato animoprofiteor. Cum

vires tum senem optxme meritum RoESLER magls maglsque deficerent Mag-

nifico Universitatis nostra tum Vice-Cancellario DE AUTENRIETH remmovente

ad instituendas subsidiarias lectiones invitatus sum, quem laborem studiis meis

optlme congruentem, lætus suscepl, ita tamen, ut eodem animo ad sugge-

stum sacrum redire paratus essem.

Autumno a. 1820. timide quidem ad cathedram accedens, historiam an-

tiquam legere coepi, et eo, quo me exceperunt studio juvenes ornatissimi,

brevi erectüs et confirmatus sum, . Vere insequenti RoESLERO pie defun-

cto, historize universalis singulis annis publice legendz provincia demandata,

ejusdemque anni d. 20. Sept. à REGE AUGUSTISSIMO professoris

historiarum extraordinarii munus clementissime mihi commissum est.

Om-

ne exinde otium in pertractanda et excütienda- historia populorumi tum an-

thulssnnorum tum recentiorum, prasertim vero, quo nihil antiquius ha-

beo, in prælectwmbus perfimendls et excolendis consumsi. Perpetuo autem

omnibus viribus annitar, ne eorum, qui mihi favent, praematuram forsitan

de me exspectationem prorsus: destltulsse videar.

Orationis solemnis argumentum erit:

De ,vrqfactu generis humani per hzstorzam demonstrando

Actus ipse celebrabitur crastino die hora XT. in aula nova, cui frequen-

tes adesse velitis cives omnesque vos, qui rebus nostris favetis academi-

CIS, enixiorem in modum €ea, qua par est decentia rogamus 1nv1tamusque.

P. P. S. S. Rect. Tubingae d. XVII. Mai. MDCCCVXVI

X K 3

L.

TUBING E

Trrs

HOPTEAI

DEx

L'GRHME

m

w

g

RECTOE

Euroskala Offset

ET

125

]

SENATUS UNIYERh^

R

19

VierFarbSelector Standard *

TUBINGENSIS5

18

i

17

I

$,

120

O Baane Q

16

Non est de novo inter vos, cives, introdncendc

15

Professore hic; sermo. — Cui prefamur his lineis, non

Focus

ä

tempore cogmtus est vobis solida: historiae pentla, ceu-

munus ipsi statim post obitum de hoc disciplina ge

N

14

academia longe meritissimi apud nos b. Rósleri, poste

äï

jam senem dignissimum subsidiariis adjuvare lectioni

13

M

traditum est a clementissimo Musarum nostrarum Aui-

LIELMO, qui, ut de flore et cultura Scientiarum 9

salute relpubhcæ arctis unita vinculis, ita etiam Pem

12

riarum mprlmls rite tractatarum ad vitae et cæterarüm

pertmentl vi maxima, non supersedere voluit, etiams

11

men, in quo spes esset, indole, doctrina, ddlgentla

tempore gravem, quam feceramus morte semper g

apud nos commemorandi b. Roesleri jacturam, subätl

10

Nostis omnes, quanta cum fide novus tum creé-

extraordmanus

Dn. CAROLUS CHRIST. FRIDERICUS Lïo

huic exspectatlom, quanta cum indefessa sedulitate an

acumine critico, virtute historici pmma doctrinaque per

aliorum etiam artis historicee antemgnanorum vestigia !

E-

IIIIIIII IUI ,

Jam vero, quum visum ipsi fuerit, pro more 8€

suo inter nos administrato munere, publico aliquo sei-

nem, ubi simul occasionem haberet, eorum, qu& per ;

stomæ umversxtans repetito studio collegisset sibi pi-

I

/

2

M

EY

r

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1