LXV8a_fol_30

od

^"RECTOR

ET

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS..

L.

S.

ltum diuque jam veteribus temporibus, magis veró his recentibus dis-

Mu

putatum fuit, utrum iü tractanda falitari medendi corpora difciplina

phliofophicis magis quam e matura experientiaque fumtis tribuendumi fit

principiis. In qua re, ut fieri folet, utrimque fortaffis ita peccatum eft, uty

cum diíputandi fervore incenfe partes hinc illinc fines transgrederentur,

»quos ultrà citraque nequit confiftere re&um*

weritas etiam hic in medioe videatur effe fita.

ui enirn, ne radium intonditorümque empiricorum incurrerent in in«

vidiam , naturam et ufum ducem pofthabere poífe fibi animo informantes

citra experientiam altius petitis placitis jam fuperftruere poffe exiftimabant

compagem fei medice ut vetz folideque ÍcientiS , in fomnia et incerta et

vana multa delabi illos adeo neceífe erat, ut talibus, ubi exercebant etiam

vitam curandam ac

valetudinem tradere

artem , quam profitebantur ,

fane quam maxime effet periculofum.

Contra qui venantur, tantuminodo

ubique, quod in oculos cadit fenfibusque fubjectum eft, et fcita et tradita

de hoc amplexantur cupide aliena , incuriofi aut legum philofophie vel lo-

gicarum vel magis communium, quaz inferviant aut difponendis in ordinem

juftum aut examinandis curatius aliorum obfervatis, experimentorum notitia

vel temere collecta abunde contenti, etiam rem fuam perverfe agunt, . nee

boni medici fcrutatorisque nature etf corporis hümani, ut decet, partes im-

plere - cenfendi. funt;

Omnino naturam et experientiam ducem fuam mode-

Íte fequi debet medicus, fed bonum ufum naturae docet ratio philofophicà

zque modefia, nec fuperfedere poteft illa ullus impune, .qui excellere vult

jn arte medica.

ui enim curare vult corpora, ut jam bene docet Celfus,

abditas caufas cognofeat oportet, in quibus requiritur, ex quibus principiis

hoftra fint corpora, quid fecundam, quid adverfam faciat valetüudinem.

Quare ut jam antiquis temporibns, ubi ex manibus rudium fufcepta homi-

num vulgique a philofophis ipfis, Pythagora, Democrito, Platone , Arifto-

tele aliisque medendi Ícientia non raro eft tráctata et fapientiz pars habita,

donec paullo poft Serapione duce, fequentibus Apollonio, Glaucia; Hera-

$

clide, fcifio nata fuit inter philofophantes medicos' et su7rpmue, in ex-

perientia folum ponentes hanc artem , ita etiam recentioribus feculis optimo

b

ag

*

cum fructu inter-diverías gentes. fummi -medici - femper rationalem difcipli.

nam cum e€a, que fquebatur experien?i»a.m, conciliarünt,

Ipfe etiam 'e:c medice fcientim partes, äuæ. ut .in— wevidentiori pofitz

quam quz circa curandos verfatur internos morbos difciplina, ufum et ex-

perientiam eamque quam maxime folicitam , potiffimum fibi vindicare vi-

dentur, ars fcilicet anatomica , chirurgica, obftetricia nihilominus a philofo-

phica ratione multum fibi petere poffunt adjument,et quidern ut ád coricinnius

ordinanda et inter fe nectenda, ita etiam fortáffis certius firmiusque aliquanto

fandanda et ftabilienda , qua obfervationi et ufui diligentiori folertiorique

debent placita fua, Stabit igitur fententia, rixas effe inanes futilesque, quz

de hac materia motz funt inter prifcos et recentes medicos.

Stabit fenten-

tia, philofophiz fanioris ufum mirabili vi patere ut in alias vitz artes bo-

mas, ita etiam in hanc, de qua dicimus, vite tuende ac confervande falu-

brem fcientiam , et adolefcentie, .illi fe.dicanti potiffimum etiam fludium

ipfius effe commendandum.: Nemo nifi qui prepropere five ut mercenariam

artem illam amplexus fuerit, et fere exemplar fequens Ariftophanei illius

in Nubibus ftudiofi,fi de aliis audiat preter adoptatum fibi ftudium ftatim

crepet :.

Y

qi d . oQsNuc9G 0) puSuOi vrpoc * dAQITS

Was helfen mir auch die Rythmen wohl zum lieben Brot?

hunc philofophie rythmum artis, cui obftrinxit fe, rythmo fupervacaneum

effe cenfebit. Nulli dubitamus, confentientes nobiscum habituros effe nos

omnes, qui liberaliter judicant de feientiarum liberalium , qua nexe funt

inter fé et mutuo fefe afficiunt fuavi concordia omnium.

Gerti fumus eanz

dem etiam effe haud ita pridem munere doctoris ornati a Regia clementia

novi fententiam; quem fiftere et commendare vobis, cives, his plagulis vo-

luimus, et quidem

Dn. Med. et Chirurg. Dr. GUILIELMUM FRIEDERICUM LUDWIG

Chirurgie et Artis Obftetricie Profefforem. Publ. Ord..

ui cum academiz noftre, eui innutritus fuit, jam olim ingenio, in-

duftria, doctrina, morum probitate perquam fuerit adamatus, pofteaquam

nunc multiplici, ut vite, ita artis, quam profitetur, experientia et ufu ex-

coluit auxitque quas profitetur difciplinas, quam jufte fintnoftre de eo conceptz

expectationes, etiam, in partem faltim, vite, quas communicat vobiscum

hic rationes poterunt docere, calamo ipfius exaratz.

Ulbace, pagi Würtembergici, prope Stuttgardiam die 16 Septemb: A.

1790, patre M. IoaNNE Jacoso LuUDwIG, paftore loci, matre b. AUGUSTA

FnipERIKa n. ERHARD, natus, primam vite ztatem fub paterno tecto peregi,

patre cariffpo duce in edifcendis litterarum primitiis, À. 1800 aütem e

domo paterna egreffus in fchola Marggróningenfi, (cui frater mihi opti-

mus preceptoris officio tunc prefuit, per quadriennium humaniorum ftu-

dio incubui.

Ineunte anno 1804, decimo quarto vite, patris confilio, in-

timaque animi iriclinatione impulfus, Chirurgiz et artis obstetricie fludium

adire apud me decrevi. Hze ad perducenda Neoburgam (oppidum prope

Calwam fitum) fratrem fecutus ibidem litterarum ulteriorem culturam pror-

fus continuans, per alteram temporis partem duce C. D. Doct. Schonlin,

Chirurgo et obftetrici ampliffima pragi zque ac fcientia gaudente, Chirur-

gie capita tumi theoretice: perferutabar, tum , ommium pzne, qua exerceti

Íolent, operationum Chirurgicarum maximi et minoris momenti vel fpectator,

vel magiftro aíliftens, vel ipfe — in levioribus calibus operator, ut eam, quz

Chirurgum maxime decet, manuum dexteritatem, animique ü;micatem ac-

quirerem, operam dabam, quam poteram, maximam.

Abfolutis his menseNov. t807. Academize Tubingensi civis adfcriptus Chi-

rurgie.et artis obftetriciz ftudio fimul/ medicinz ftudium addidi. Ex virorum,

fautorum mihi maxime venerandorum D. D. px PLovcQUET, DE KIELMAYER,

pE AUTENRIETH, DE FRORIEP, GMELIN , inftitütionibus difciplinam haurienti

contigit quod mihi premium,ab AUGUSTISSIMO REGE pro diligenti Chirurgiz

ftadio inftituttüm À. 1809; A. autem 1811 . poft quadriennium: . ftudii acadé-

mici, exantlatis examinibus medico- chirurgicis, confcripta proprio marte,

defenfaque prefide lll: D. de AurzNmrETH differtatione Chirurgica.

»De

novo trepano przecipue pro orbite vulneribus ** et thefibus medicis

,De in-

dole morborum vernalium *

Doctoris Chirurgiz et Medicinz Gradus a gra-

tiosa facultate. medica, contribueretur.

Ut aþugerelm fummam cognitionum rem chirürgicam et obftetriciam practi-

cam Ípectantium, ad nofocomia extera ampliora abeundi confilium eeperam;

at fors ad eazndem finem altera via duxit.

Menfe enim Augufíto corpori

militari adfcriptus ex mufarum fede ad arma transgredi coactus, mox ta-

men hypo-chirurgus militaris creatus. fütn.

Longum.otii tempus affiduo

Chir. ftudio confecrans A. 1r812, medici nofcomialis prepofiti officio, ad

capias Würtemberg.in Ruffia pugnantes, ex REGIS AUGUSTISSIMI juífo mif-

ífus, patriam menfe Augulfli egreífus per urbes Norimbergam , Drefdam, Re-

jiomontanum, Willnam iter faciens, Smolenske perftiti: et nofocomio mili-

tari Würtembergico ibi inftituto per aliquod tempus przfui. Redeunte exer-

citu e Rufília, ultimus pzene Copias fequens cumulum miferie triftiffimze

ilius ac horrendz periodi peregi, qua fere per millenarios quotidie vel fame, vel

tempeflatis vehementia, vel vulneribus nullomodo tractatis , mortem (Íubie-

runt. Horret animus meminiffe, quz enarraift verba deficiunt. Relicto pon.

te illo funefto Berezine iluminis, Willne ob virium eéxtremam exhauftio-

nem et febris acceffum bello captus fum.

Ineunte autem vere I8I3. vix

zreconvalefcens e typhi vehementiffimi et artritidis reiteratis infultibus in

interiores Ruífi provineias cum reliquis translatus, urbem denique Penfam,

fedem militarib. Würtemb. pro captivitatis tempore defignatum , intravi.

Rediit bona valetudo; praxi chirurgicze operam dedi.

Mox prineipe Ruflica

Domina GacaniN ad medici familiaris munus vocatus, urbe Penía egref-

fus in plures Ruífie provincias cum €ea, ac primo quidem, meridionales ,

miare nigrum verfus itinera feci.

Diverfiffimos hic quoad formam- et natu-

ram , quin. plures in Germania non occurrentes morbos obfervavi, euravi.

Operationes chirurgicas plurimas inftitui. Initio hyemis 1813. Saradowam

urbem in fronte Afis ad ripas fluminis Wolgz fitam , principem comitatus

et hic medendi ac. operandi oecafionem copiofam ardore amplexus füm.

Inde ad urbem Aftrachan (iter quatuor dierum, favente hyeme,) pro-

ficisci confilium cepi.

Nec contigit; antequam. enim Gubernatoris per-

miffionem ad inftituendum iter acceperim, allata inopinato pacis fignificatio-

ne, captivitate liberatus cum reliquis militaribus Würtembergicis d. 2 Jan.

18I4. in patriam abivi, et, transgreffus urbes Tambow, Orel, Czernikoff ,

DBialiftok, Warfoviam, Pofenam, Lipfiam etc. menfeApr. eam intravi. Prohibet

[patiunïg quin fingulas, quibus diverfae hec vite momenta fcientie mez aug-

-

mento erant , xationes exponam.

Eadem pzmne; qua redii, die in amplum;

quod Hohenhemii fuit, nofocomium militare miffus fum , zgrotorum fectio-

nem curandam accepi,

wmunere hoc per quatuüor menfes fungens.

Tunc

per aliquot temporis ad tertiam Cohortem militarem pedeftrem translatus ,

mox ad inítitutum medico-chirurgicum , quod Ludovicopoli exftat, voca-

tus per femeftre hyemale Anatomiam corporis humani pubhce demonftravi,

eftivo Chirurgiam docturus.

Nec quies mihi.

Vere anni rgr5. refufcitato

Gallico bello, cum exercitu Würtembergico fecunda vice patriam reliqui,

En hic curriculum militare finem . ce-

ad Rheni 1egmnes copias comitans.

1t.

Die enim 9. Junii per Decretum SAGRAE REGIAE MAJESTATIS

Profeffor Chirurgize et Artis obftetriciz in alma Univerfitate Tubmgenü Crea-

tus, d. Xl e. m. ex cafltris ad. patriam receffi.

"

Tempore, quod ad initium usque femeftris hyemalis mihi fuit, Aca-

demias nonnullas vicinas adeundi : confilium cepi.

Conceílit non tantum

AUGUS

TISSIMUS REX precibus, fed auxilia etiam ac locuple-

tifima quidem, clementiffime przbuit.

Per urbes Monachium et Salis-

burgam paífus flectens , ac viris ibi pluribus in re medica illuftribus con-

cahatus , Vienng- perfiftebam.

Infütuta urbis preftantiffima , praecipue au-

tem Nofocomia ampliffima frequentans multa Chirurge gravia vidi, plura ex

In arte

confuetudine .celeberr. D.D.- Zang, Kern, Rutdorfer etc. percepi.

obftetricia przcipue, quum ex fpeciali indulgentia IHluftr. D. Boer infütutum

obfletricium , quamquam peregrinus, frequentare. permiffum haberem tum

proprla obfervatione tum ex Clarifs. Dn. Zoér et Guil Schmitt familiaritate

]ucra adhuc ampla duxi; nec minora in rebus ophtalmologieis ex Clarifs.

D. Beer , et amicorum dilectifs. D. D.. Garoli et Frederici jàger, ophtalmia-

trum , confuetudine.

Menfe denique Octobr. Vienna abfcedens, ÀAcademias et Nofocomia, qua

Landshutii, Erlange, Bamberge, Herbipoli

fumt, percurri, ad patriam

menfe Novembr. tertia vice redii, Tubingam me conferens, ut novo munere

fungar.

Supereft jam , ut novus Profeffor munus üb1 traditum novum aufpxce—

tur folemni oratione , cujus erit argumentum :

De natura ejus oculorum morbi , qui Pannus dicitur.

Cui actui, qui cras hora XL. celebrabitur in aula nova uüt frequentes

adeífe velitis cives omnesque vos , qui rebus noftris favetis academicis, eni-

xiorem in modum ea, qua par eft, decentia rogamus invitamusque

P. P. S. S. Rect. Tubinge d. XXIV. Jan. MDCGCCXVI

m

l

"RECTO

ET

SENATUS UNIVERSI

R

19

TUBINGENSIS.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

L.

S.

17

&

16

O Baane Q

M

ultum diuque jam veteribus temporibus, magis Ver

ä

putatum fuit, utrüm inü tractanda faldtari meden|.-

phliofophbicis magis quam e matura experientiaque fu

15

principiis.

In qua re, ut fieri folet, utrimque fortaffis

E

Focus

cum diíputandi fervore incenfe partes hinc illinc fines

»Quos ultrà citraque nequit confitere re&um ^

N

14

L-

veritas etiam hic in medie videatur effe fita,

ä

M

13

ui enim, ne rudium inconditorümque empiricori-

vidiam , naturam et ufum ducem pofthabere poffe fib

bod

-

citra experientiam altius petitis placitis jam fuperfiruer|

compagem fei medice ut verz folideque fcientig, in !

12

vana multa delabi illos adeo neceffe erat, ut talibus, U

artem , quam profitebantur , vitam curandam ac |

H

fane quam maxime effet periculofum. . Contra qui ven

ubique, quod in oculos cadit fenfibusque fubjectum efü-

de hoc amplexantur cupide aliena , incuriofi aut legum|

10

gicarum vel magis communium , qua inferviant aut dig -

juüum, aut examinandis eéuratius aliorum obfervatis, exp

vel temere collecta abunde contenti, etiam rem fuam j

boni medici fcrutatorisque nature et corporis humani,

plere.cenfendi fun& | Omnino naturam et experientiam |

Íte fequi debet medicus, fed bonum ufum naturae doc(*

zque modefta, nec fuperfedere poteft illa ullus impune

in atte medica.

ui enim curare vult corpora, ut ]am-

abditas caufías cognofeat oportet, in quibus requiritur, |

hoftra fint corpora, quid fecundam, quid adyerfam

Quare ut jäm antiquis temporibns, ubi ex manibus ruq-

num vulgique a philofophis ipfis; Pythagora, Democritj

tele aliisque medendi fcientia non raro eft tractata et fa].

donec paullo poft Serapione duce, fequentibus Apolloni:

clide, Íciflio nata fuit inter philofophantes medicos' et|

perientia folum ponentes hanc artem , ita etiam recentiq-

ä

E

]

E

2

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

jJ

d*

C