LXV8a_fol_28

ni

l

RECTOR

SENATUS UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

E

L, $

Q

x

uantum intersit, faerarum literarum fiudiosi non folum N. T. fcriptis, utpote

facrosanctae, cui tradendae destinati funt, doctrinae fonte primario, maoture ac

penitus imbuantur, fed cum V. etiam T. oraculis omnique qua

ad rite ea inter-

pretanda faciat feientia arctiorem ineant famüliaritatem , ita ut non prumis labris

P

etiam hane partem theologiae gustásse praedicandi fint, multis fulcire argumentis

fupervacaneum videretur, nisi nostris temporibus genio feculi indulgentes exti-

üissent fubinde velinter theologos ipsos, qui hanc doctrinae theologicae par

admunistran-

tem pr:xeem*!lm ad provinciam praeconis ecclesiastici popularls r

dam minus fructuosam neCessarmmque existimássent.

Parcendum fcilicet putà-

—

runt esse tempori, parcendum ipsis viribus.

Quld curatior [ubtlhorquc prisca-

rum litterarum , ebraicarum cognat: u'un"que aliarum feientia prosit verbi divini mini-

stro, quüm alis communl usui mdfrxs inservientibus dlsmphms collocari l;ue,sxt

hoc tcmpus, quod jam perdlscen(lae emortuae eique difficili linguae, qua exara-

|

ta fint V.

monimenta, alüsque,| quae ad penitius ea coanoscenda conducant ,

dncxphms, ut lmguxs orientalibus, ita historiae, geoqraphxae, morum prisco-

rum orientis Cognitioni debeat impendi? Hinc factum est, ut a pluribus ftudiosis

xecentioribus temporibus , negligi coeptum fuerit hoc ftudium.

Quam temere ,

[

ne dicam focorditer hoc fiat, et quam nocivae fint tales praejudicatae opiniones,

*

brevibus hic nobis hiceat lineis adumbrare.

Repetere quidem mnonnisi priscas ac communes possumus veritates, fed

multa esse, quae quamvis trita fint et obvia, neglectui fi habeantur, faepius

fubinde revocentur in memoriam, et, ubi tempus poscit, inculéentur anumo et

quasi acrioribus ftimulis illi infligantur necessarium esse, quis est, qui nesciat ?

Primum fi concesserimus etiam, non omnibus theologiae fiudiosis fusiori doctri-

ma harum reruim opus esse aü mumneris ecclesiastici praesertim rite implenda of-

ficia; quis adeo exilis ac pusilli fit animi, ut modulum et mensuram doctrinae,

qua praeparare et efüngere fe fludet ad vitae quoddam &enus futurum,'exiger

et arctare velit ad arctiores hujus limites? Sceientiae ipsi diseendum et viven-

dum, nec ei, quod in aliud,

faepe minus ingenuum exit Consilium.

Qu.n'e h

Campum ahcu]us disciplinae velimus peragrare, non in tramite primo fubsisten-

dum;

omms, quantum POGSIS, emetiendus ClelPuS-

Capax multorum juvenilis

aetas, indoles vegeta, et quum Ícientiae omnes arctissimo cohaereant vinculo,

altera Pl'()m()VLt alterdm, et vis anumi in quocunque RU(]IOTUIH genere grav iter

exercita fuam in fe habet mercedem lautissimam.

Deinde Ri theologiae ftu-

üium, cui fe aliquis destinavit, non absolvi potest fuis numeris nec folide fatis

iractar

fine accurata harum, de quibus loquimur

litterarum cognitione , eo

impensior opera etiam in illas est collocanda.

Perpendamus animo, fcripta V. T. nexa intimo cum N. T. vinculo fi non

aliter essent consideranda, atque ut monumenta antiquissima et memoratu dignis-

51ma genth, ebraicae nempe, Ccujus historia in omnes fere genuum historias

latissima patuit vi et conditionem [fiatumque rerum praesentem quodammodo

constituit effinxitque, nonne ut mere talis cognitu esset dignissima unicuique,

qui fensum habet ven et rerum fcitu dxgnarum est cupidus ?

Sed est ea gens, cui revelavit fe Deus visis, fignis, vaticiniis et egregiis

multis facinoribus mirum in modum et asservata in illa voluit veritatum ad fa-

lutem humanam quam maxime necessariarum femina, quae laetius femper lae-

liusque deinde efflorescentia generi nostro commoda paraverunt beatissima.

Ut historia hujus gentis omnis adpnme est memorabilis, ita instituta illius

omnia et civilia et ecclesiastica , fie religio et praecepta moralia puritate fua et

fanctitate fublimia et ut ex animi natura intuma promta ita fensui etiam com-

iuni commendabilia omnem in fe conyertunt attentionem.

Deprehendimus por

ro praeter historica monumenta etiam poética, vel historiam ipsam illustrantia,

vel religionis fensus, faepe in eodem tenore, exprimentia vividissimos , aut mo-

rala aut prophetlca carmima. Et quaenam est haec poésis facra? Si non Vene-

ribus fortasse iis et elégantia affluentmque, qua Graeca, qua Homana prisca

poésis flo: uit,'quae arti debuerunt tantum , quantum naturae , praestat ebraica;

fimj;lieitate et naturae vi, a qua profecta videtur omnis, minime est inferior,

immo fancüitate religionis quam fpirat ubique , purioris, et fententiarum ponde-

*

^

v

"

KV

g

re vique intensa grandior, fublimior esse videtur.

Deinde quaenám indoles .

linguae , quae aditum nobis aperit ad hosce jhesauros omnes? (nemo enim di-

cat, ex versionibus bonis gustari haee omnia posse aeque facile et feliciter!)

Inter filias illas femiticae priscas ea, quae ut aetate ita fimplicitate , proprietate ;

ingenuitate vivida vi alüsque virtutibus, quas énumerare copiosius hic non va-

cat, quam maxime est commendabilis. Si linguarum fiudium- jam eo etiam dig-

num est nostra diligentia, quoniam ceu forma quadam expressam. in ilis deprer

hendimus gentium, quarum fuünt, indolem, quo altius repeüt originem fuam Hhn-:

gua, eo dignior erit attentione cet ferutatione nostra folerti; ad naturam enim

propius accedens nativos etiam ubique prae fe feret atque imitabitur formulas

atque colores. Fatendum.est, magnam partem delieiarum, quas comparat ebrai-

tae lingüae cognitio , hic fitam esse. Solum ubique naitale, ubi progenita atqué

educata est, mndolem quasi telluris atque coeli, mores a natura minus remotos ,

pastoritios fimplices fpirat et infantiam quasi prodit amoenam.

Mirabih fimul

egestate quadam laborst et gaudet copia; egestate premitur verborum [ignan-

tium noliones,quaä adpellamus in fcholis abstractas, fed. voeabulorum res in fen-

sus tadentes fignificantium affluentia minime caret ; fynonymis praesertim ita abun-

p

"dat, ut haec abundantia quandam invehere iterum videatur paupertatem. , Ima

o

nibus deinde utitur ubique laetissimis et quam maxime eloquentibus, et ut ex

imaginandi et fentiendi vivida facultate et intuitione animi vigenti, quare ideis

xninume caret, potissimum est profecta; ita mmaginationem etiám impellere atque

implere et fensu animi eiere, pictura rerum maturae atque intelligibilium diser-

tissima, valet quam maxime.

Tiaeo omnia nonne moveant theolo

gïae potissimum fiudiosos, ut impensiorem

1n ea folidius addiscenda collocent operam? Si addimus, novi tcestament fermo-

[

mis

[o)

raeci indolem attemperatam esse ad ebraici prisci et iisdem fere uti fenten-

tiarum et verborum formulis, ex ebraicis explicandis, quicquid et tempus et ae-

ias et argumän'ti habitus immutàrint fubinde, quum feripta haec ab ejusdem re-

gionis hominibus fint edita; fi novi testamenti oracula, quorum tenor omnis etiam

'femper respicit ferie quasi quadam continuata V. 'T. tenorem, folide intelligere

»emo fupersedere potest bonus theologus, quis est, qui minus necessariam esse

folertiorem ebraicarum litterarum . €ognitionem juveni, ad munus faerum desti-

nato , juré possit. defendere?

PA

*

Huec habui, quae nóvo Professori htterarum biblicarum S. R. M

: fom;ni

Christiano Friderico Steudel, quem cognitum vobis jam doctrina ac moram pro»

bitate conmendare , Cives, non opus habeo, quum in eo fit, ut munus fuum

vlementia BRegis nostri Augustissimi fibi nuper delotum auspicari velit fermone

habendo et communicando hie omnium Íuae vitae rationum brevi cqmmantario

volui praefari.

Natus fum Efslingae ao. 1779. d. 25. Oct. patre 7o/. Samsone Steudel , fe-

natore quondam hujus, tum temporis imperialis, urbis, defuncto d. 10. Oct.1796,

matre Aegina Gatharina,: nat. Durh , defuncta d. 29. Sept. 1814.

Penes hos,

in aeternum grata piaque mente colendos et per omnem vitam desiderandos, fi

penes ullos parentes, erat, Dei timore, verbi divini amore, morum castitate,

ofüciorum fancto cultu imbuere liberorum animos.

Ex patris ore , qui fingulis

diebus liberorum córonà fese circumdabat, ut, quae verbi divini fit vis et pre-

üium,illis blando et falutifero colloquio ostenderet, hausi fensim fensimque pluri-

morum librorum facrorum explicationem fubtilem , quam, junctam eandem ra-

rae ad emendandos animos applicandi dexteritati, vix in eo, qui non erat ex

iheologorum ordine, quaesiveris. Matura, eheu! iors viri vere chrisüani, im-

pigrá reipublieae falutis curà fatali isto anno 1796 addueta, omnibus bonis fle-

bilis, tristior etiam, quamvis tristissima, domui fuisset, nisi mire profceto effi-

cax divina providentia in gubernandis orborum fatis clementissimam [ese exhi-

bens moribundi fiduciam in Deo collocatam ratam declarasset; et fi non mater

ista octo nondum adultis filiis fuperstes mansisset, cum tenerrimo in libero$

ut in omnes homines , amore et fincerissima in, Deum, et Christum pietate, for-«

ti fimul fiducia, masculaque virtute et fapientia instructa, quibus patris etiam

vices explevit, eo quidem fuccessu, ut moribundae ommibus, quibus amantissi-

mam amatissimamque cingi placuit Deo , liberis fat commoda gaudenübus con-

ditione valedicere öo.ntingeret victrici.

Prima ltterarum fundamenta in Efslingensi paedagogio posui, quod, -- per

vices tamen publicam institutionem fupplente privatà Pl. BRev. M. K/es, pastoris

jam Deizisavensis, praeceptoris guovis titulo de me meritissimi, quem nanquam non

amare et plurimi habere desinam, -- usque ad decimum fextum aetatis annum

frequentavi, fingulari etiam mihi adhibita avunculi

mei ftudiosissimi, b. Conre-

ttoris M. Schunid, Viri in ommi litterarum bonarum genere versotissimi, curà

gavisus.

'Translatus inde ao

1795 Stuttgardtiam

ubi receptus in b. Dr. Rewf,

Medici aulici domum, vere paternum in me animum, paternam €uram atque tu-

telam inveni, per biennium duas fupremas Gymnasn Illustris classes adii, ubi

ducibus istis laude mea longe fuperioribus professoribus, -- ex quibus unus tan«

tum , S. R. /rang, jam Heetor, institutum istud adhue ornat, duo Plur

Revv.

Kielmaünn ei Nàst, pastor iste Plüningensis, hie Plochingensis in otia tuta re-

cesserunt ,

rehqui vero omnes, Schmidln, là Motte,. Bardilà, Strohlin, Drük,

quem rarae fubtüihtatis et elegantiae auctorum classicorum interpretem

eundem

juvenibus ipsum adeuntibus facillimum , honestissimae vitae et religiosissimi fen-

sus rarum praelucens exemplar

mei quoque advenae diligentissimum

um b

Strühlin, fincero isto Dei omniumque quae bona ac pulchra funt cultore , mihi

liberalissime favehte, nunquam non pio colum desiderio,

aturo nimis fato pa-

triae erepti funt, -- humaniorum htterarum fensum coepi imbibere. Horum tan«

lorum Virorum de me excolendo meritis operam fuam junxit Pl. Rev. M Mojer,

PI'RESIdldI ioruim Imhtum Cconcionator qui carissiumus et aestumatissumus mihi avune

pulus legentem V. F. libros doctrinà fuà in interpretanda f. fcriptura exquisitis-

sinma ]uvenem comi:ssiume aöjavxt.

Exoptatissima fors mibi cecidit , ut, licet peregrinus, in Seminarium ,

quod hie floret, theologicum ao. 1797 clementissime reciperer, ubi per bien-

nium in philosophiae incumbenti fludia contigit pendere ab ore Excellentissimo«

rüm Dnn. Professorum de Sceánürrer, Magniliei jam universitatis nostrae cancel-

lorii, Aüsler, de Pfliderer, de Z4bel, S. V. Abbatis jam Schünthalensis, Schoit,

x

Gaab, de Bohuenberger , et b. Seybold ; exacto autem cursu philosophieo, ad theo.

logiae jam per triennium ftudia converso, ab ore SS. VV. b. D. le Bret, b. D

Uhland,D. G. F. de Flatt, D. de Suskind, Ill. jam collegii in moderandis rebus

litterariis fupremi Directoris, D. C. C. Flatt, tunc in Semin. theol RBepetentis,

fupremi jam consistori consiliarii.

ui viri, universitatis nostrae decora, gratum piumque discipuli animum

nunquam in me desiderent, haud immemorem ipsorum virtütum cultorem, (finz

cerum, quamvis.e longinquo annitentem aemulatorem me inveniant velim. Plu-

res etiam eorum, Szskind, /bel uterque Flait, Gaab et privatam mihi ftudiisque

ineis curam liberalissime impenderunt et ipsorum consuetudine pt etiosissima mi-

hi frui permiserunt: quam fui adeundi copiam mihi exoptatssimam etiam a S,

R. D. Bengel et S. F. Prof. Bahnumaier, tum temporis Seminarii Repetentibus ,

humanissime concessam fuisse gratissima nunquam non recordabor mente. Juncti

mihi eodem tempore amiciuae duleissimo vinculo plures, quos diligere et magni

facere nec unquam desii nec unquam desinam, e quibus nuncupare fa$ fit S. R

Prof. J/urm, ejus, cur adseriptus fui, q. v. promotionis antesignanum , dupli-

€is jam muneris collegam colendissimum , cui etiam, quum Repetentium eodem

iempore muneri vacaremus, propius accedere licuit, et Pl. Revv. M. Klaiber,

prof. jam Gymnasu HL, M. Hoffmanu, pastorem jam ecclesiae VVeil im dorf,

M. Heermaun, prof. jam Schónthalensem , a quo, cum bibliothecarii in Seminario

vicibus fun

retur, in'museum olfieiosissime receptus absoluto etiam cursu aca«

demico per fex meuses, quos Tubingae adhuc commorandi facultas fupplicanti

est data, litteris et mihi et fodalium , quibus tres tunc temporis im ludo nostro

ltterario degentes fratres adnumerandi, familiaritat! amoenissime viyxi.

Neque

profecto vitae obleetamentis desideratissimis caruerunt illhi duo, et quod exce-

dit, anii, quos occupatissimus quldem, fed naturae amoenitatibus et ferer 1S mi«

hi benevolorum vulübus einctus, patriae urbi ac domui vicinus, Oberefslinsae

peregi, ubi Pl. Bev. pastori M. Hezer mihi amicissimo tum in iis, quae eccle-

siam Ípectabant, tum in educando et éerudiendo unico filio, nostro jam tegi a

fecretioribüs littóris, cui frater meus natu minimus, Efslingae Jam Vicariü mu-

nere fungens, focius erat additus, adfui. Sed iterum mlgïandum erat Tubingam

m. Jun. 1805, ubi in Repetentium Collegmm Cooptato pristinos maximam. pertem

fautores et amicos repetere licuit. Peracto ibi pene triennio, quum alium Plane

vitae cursum fpectarem , quum in eo ésset, ut Tubingae valedicerem ad Vicarii,

quae est Repetentium, provinciam Stuttgardtiae ineundam, inopinato &ao. 1808

Reverendiss. et Magnif. Cancellaru de Scinurrer benevolentiá, qui idem hunc in

fiuem omnibus modis folertissime ac humanissime me adjuvans obstrictissimum me

fibi reddidit, ivitatus fum, ut itineri litterario me accingerenrt, quod. orienta-

lium inprimis litterarum [fludium propositum fibi haberet. Tum Regis nostri Au-

gustissimi, tum patroni, mihi ut plur

imis alis in aeternum pie colendi, L. B.

de Palm liberalitas fumtus fuffecit, quibus per Melvetiam et Alsatiam Argento-

'atum et inde, comite conjunctissimo mihi D. AReufí, medico jam Stuttgardtiae

»ráctico, rectá Lutetiam Parisiorum, ibique per quindecim fere menses commo-

ratus , per Bruxellas , Aquisgranum, Moguntium, Francofurtum, Heidelbergam

revertens, iter feci, cujus memoeria fummae nunquam non voluptati mihi erit.

Ex fautorum, quos videre, quorum conünuam benevolentüam C€omparare licuit,

ferie fas fit nuneupare venerandissimum istum fenem, qui Dei per facta libris

nostris facris memorata fese expediens consibum fapientissimum explicans et ut

nosirae falutis unice verum fundamentum exponens et conmmendans canuit, Àn-

tisütem ecclesiae Tigurinae , Zeff, -- illustrem illum Syivestre de Saty , quo du-

ce Arabum et Persarum evolvere antüiqua monumenta hcuit, cujus uirum vastam

fubtilissimamque eruditionem , an facillimam largissimamque humanitatem magis

mireris et colas , haesitaveris, -- deim Lagnglés illum , in ommibus istis, quae

mores, fata, regiones orientalium populorum fpectant, longe versatissimum, qui

sarum litteris lectiones et ad manuscriptorum, cui praeest,

et ad publïcas in per

ublicam, ut etiam ad privatam lectissimam bibliothecam aditum pr

iebuit libera-

issime , -- Grégoire euam ,

illustrem. et Reverendiss. quondam episcopum, ad

opüma quaeque jüvanda paratissimum, | et /Millzn ,

qui omnibus eruditis homini-

bus Lutetiae degentibus consociationem aperire ipse in omni feienüuarum genere

üditionis laude emi-

eruditissimus gestit, -- qui omnes, ut dignissimi bibhiothecarii, er

nentes, Chízy et Hase cum& tot aliis magnis Viris et bonis consiiio; officio ,

fpe et votis lon-

hospitalitate ftudiosissime mihi peregrino fuceurrerunt, quorum

ge fuperiori de me mer

itissimae hümanitati obstrictissimum one fateri per omnem

vitam animus gratus jubebit.

£ junioribus amicitià mihi junctis fodalibus jjour-

| feientiam te-

dain, pluribus interea editis , haud vulgarem orientalium litterarun

ftantibus, fpecininibus clarissimum , et Emimerich meum , theolog. jam Argento-

rati professorem , commemorare liceat.

Reduci in patriam m. Nov. 1809. plures menses im meorum gremio degere

donec, praestitis Stuttgardtiae per aliquot feptimanas

litterisque vacare licuit,

vicariis operis, m. Majo 1810. Diaconi Canstadtiensis

munus clementissime mihi

est demandatum , quod inii, junetà mibi prius matrimonio lectissima conjuge ,

Heinrica Charlotta Flatt, S. R. D. go. Frid. de Flait, per omne academicum

curriculum et postea paterno animo mihi addicti, filia: ex quo felicissimo €on-

H

ugio tribus nobis natis gaudemus liberis , £uisa,

Chavloita, ajoanue PFriderico.

b

uos ct quod excedit anmos Canstadtii, civium hujus uürbis animo in nos pronó

beatus ne€ laboris alendo fensui christiano dicati fructuum expers vixeram, cum,

haud petens, fed , quod libere profiteor ,

magno cum meo gaudio, 'Tubingam vo-

-!

S P(:rm't-

carer, ubiDiaconi fecundi munere fungerer, jussus fimul, quantum re

tant, privatis praelectionibus ftudiosos juvare adolescentes.

Migravi cum meis

Tubingsam extremo m.

Eo]

Sept. 1912. ubi multorum in nos affectu et favore, pluri-

mis in nos Co

llatis officiis gratissima cum mente adhuc gavisi sumus, haud in-

dignos pr

ospere rebus nostris per Deum optümum maximum gubernatis nos prae-

bere ftuduimus.

Discedens a nobis S. R. , Stuttgarduanae jam ecclesiae Pecanus,

essorum Daimmaier et [/urm legen-

M. Koestlin, quam duorum S. F. theologiae prof.

dorum ansam praebuisset, me quoque iisdem fubjun

2

cere fummis rerum nostra-

3Y

T

ul

n aeademicarum arbitris visum, atque ita, fervato tamen munere ecclesiasuco,

Augustissimo Hegi nostro theologiae professorem ordinarium in hae mostra aca-

üenmia me creare plaeuit.

Reliquum est, ut libellorum a me editorum addam indicem :

Ueber Religionsvereinigung. Stuttgardt 1811.

o

Ueber die Haltbarkheit des Glaubens an geschichtliche hóher

e Offenbarun

o

"Gottes. Stuttgardt 1914.

Auch ein Versuch, die Stelle Gal. 3,

16. zu erklàren, nebst einer Anfrage

über die Deutung von Gal. 3, 19. — Commentatio, inserta

in Bengel, Àr-

chiv für die. Theol. und ihre neuste Litteratur. B. x. St. 1. Tub. 1215.

Accedit, praeter fcriptiuneulas quasdam anonymas , catechumenisinprimisin reli-

gi

one christiána a me institutis dicatas, et commentatiunculas quasdam , in promtua-

Iu

os libros, ut.in Éwald und Flait, Zeitschrift zur Nührung christlichen Sinnes,

Stuttg. 1815, receptas, — iis quoque, quae ad diaria libris recensendis contuli,

nec non orationibus facris, typis vulgatis, quibusdam filentio praetermissis ,

Loci Jes. VH , 1 — IX,6. interpretandi tentamen. Tub. 1015, Dissertatio , quà

ipsà feribendà et publice defendendà rite munus theologiae professoris ordinarn

clementissime mihi demandatum ad legum academicarum normam mibi erat in-

*

eundum.

Argumentüm orationis a novo professore crastino die habendae erit:

De idea facrae historiae per codicis /acri libros ob otulos mobis posita.

Actum hunc, qui eras hora XI. celebrabitur in aula nova ut frequentia vestra

decoretis, Cives omnesque qui rebus benevultis nostris academicis! eo , quo par

est, fiudio officiose invitamus rogamusque.

P'—P' Sub Sig. Rect. et Fac. Tub. d. XIII. Sept. MDCCCXY.

NRSWEISGENGESOR T UNCN aE

FUESIANIS.

'ITTPIS

i./.

u

€

RECTOR

LEIr

5

ITATIS TUR.

SENATUSiUNIVERS

$

d- X

Q

x

uantum intersit, faerarum literarum fiudiosi non folum ?

facrosanctae, cui tradendae destinati funt, doctrinae fonte 1—

penitus imbuantur, fed cum V. etiam T. oraculis omnique q

pretanda faciat feientia arcetiorem ineant familiaritatem , ita

etiam hanc partem theologiae gustàsse praedicandi fint , mult

fupervacaneum videretur, nisi nostris temporibus genio fec&

üssent fubinde vel inter theologos ipsos, qui hanc doctrii -

lem praesertim ad provinciam praeconis ecclesiastici popul

dh

Tar4-

:

dam minus fruetuosam necessariamque existimássent.

uid curatio?

R

19

runt esse tempori, parcendum ipsis viribus.

rum litterarum , ebraicarum cognatarumque aliarum fcientia pr(-

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

stro, quum aliis communi usul magis inservientibus disci[

18

hoc tempus, quod jam perdiscendae emortuae eique difficil

ta fint V. T. monimenta, alüsque,|quae ad penitius ca Cog

disciplinis, ut linguis orientalibus, ita historiae, geog,rapl

17

rum orientis Cognitioni debeat impendi? Hinc factum est, ui—

xecentioribus temporibus , negligi coeptum fuerit hoc ftudii

ne dicam focorditer hoc fiat, et quam novivae fint tales pra(&

O Baace Q

16

brevibus hic nobis liceat lineis adumbrare.

ä

Repetere quidem nonnisi priscas ac communes poss -

1

multa esse, quae quamvis trita fint et obvia, neglectui

:

i

15

fubinde revocentur in memoriam, et, ubi tempus poscit ,

H

E

i

ä

Focus

quasi acrioribus fümulis ii infligantur necessarium e$se; Q—

Primum fi concesserimus etiam, non omnibus üleologiae fü

N

14

mna harum rerum opus esse ad muneris ecclesiastici praeser|.-

FENN

ficia; quis adeo exilis ac pusilli fit animi, ut modulum et

qua praeparare et effingere fe fludet ad vitae quoddam B

M

13

et arctare velit ad arctiores hujus limites? Seientiae ipsi

[

dum, nec ei, quod in aliud, faepe minus ingenuum exit

campum alicujus disciplinae velimus peragrare, non in tran-

E

12

Capat

dum; omnis, quantum possis, emetiendus campus.

aetas, indoles vegeta, et quum [cientae omnes arctissimo —

altera promovet alteram , et vis, animi in quocunque ftudi

11

exercita fuam in fe habet mercedem lautissimam.

Dein L

üium, cui fe aliquis destinavit, non absolvi potest fuis nui

iractari fine accurata harum, de quibus loquimur , hitex

E

10

ínpensior opera etiam in illas est collocanda.

Perpendamus animo, [fcripta V. T. nexa intumo Cum,

aliter essent consideranda, atque ut monumenta antiquissim|—

sima gentis, ebraicae nempe, cujus historia in ommcts fe

jatissima patuit Yi et conditionem fiatumque rerum prace

constituit effinxitque, nonne ut mere talis cognitu esset u

qui fensum habét veri et rerum fcitu dignarum est cupidus

Sed est ea gäns, cui revelavit fe Deus visis, fignis4-

multis facinoribus mirum in modum et asservata in illa 1

lutem humanam quam maxime necessariarum femina, WQuj—

iiusque deinde efflorescentia generi nostro commoda parav

Ut historia hujus gentis ommis adprime est memorabil |

ommnia et civilia et ecclesiastica, fic religio et praecepta xi-

fanctitate fublimia et ut ex animi natura intima promta i

muni commendabilia omnem in fe convertunt attentionem. B

E "NÀ HEUS

To praeter historica monumenta etiam poética , vel histori

1

vel religionis fensus, faepe in eodem tenore, exprim?nïia

þæ

ralia aut prophetica carmina. Et quaenam est haec poésis|

Rn

ribus fortasse iis et elégantia äffluentiaque, qua Graeca| .

po8sis floruit, quae arti debuerunt tantum , quantum matuj

iiym lieitate et naturae vi, à qua profecta videtur omnis ,

' jmmo fancütate religionis quam fpirat ubique , purioris, € -

^^

"

P

^*

üþ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

g

m

fN wv

V

-