LXV8a_fol_27

$

RECE:IOR

4

g

SENATUS UNIVERSITATIS-

U

TUBINGENSIS.

L.

S.

ommentum eft fingulare quiddam at pluribus ex rationibus infigne, quod

Plato divinus in fuis de republica libris L. III. ubi de medendi fcientia et

de medicis docet, quatenus hi in fua republica imaginaria, et in quibus mor-

l-

"

E

bis fint adhibendi, commemorat.

Suadet enim ibi, non in ormnibus quali-

buscunque morbis advocandam effe illorum operam medelamque, nec apud

quoscunque bomines; multa immo plura corporis mala naturae ceu optimae

medicae ipfi effe relinquenda, in gravioribus tantum, utpote epidemicis (ezri-

qioig) et quae externa natae fint laefione adfectionibus, ufurpandam effe hanc

artem falutarem, in aliis levioribus negligendam; nec verfari debere potiffi-

inum nifi circa eos, qui alias bona et ad negotia fua praeftanda habili in-

firucti fint valetudine corporisque omni facultate; qui vero naturae vitio (p. 395.

ed. Bip.) et morum lubidine vitiofa corrupti vitam degant morbofam, hos

non effe curandos , quamvis fint Mida locupletiores : Verendum efle, fi ubique

medica intrudatur ars, ne maturae habitus atque ordo, quo utens, quemque

fequens fuperfedere facillime poffe videatur medieis homo , temere perverta-

tur; deinde mollitiem luxuriemque ali faepenumero delicatiore et magis an-

xio fupervacaneoque rei medicae ufu , peftem reipublicae, mafculae praefertim

vere humanae civilisque, qualem fibi philofophus ideas fuas de juftitia ex-

acturus ad tale exemplar, formaverat animo, deterrimam ; immo cives, fi me-

dicum femper ad manum habeant, ut corpore ita animo frangi et impediri

hoc modo non folum exercitium operarum omnium in civitate neceffariarum,

fed virtutis etiam et philofophiae ftudium ftrenuum.

Speciofa quidem infunt in his plura et philofopho ianto non indigna ,

excepto, quod de plane negligendis hominibus umanae focietati aut natura

fua aut luxuriei fuae vitio minus utilibus, inhumanius quam verius dictum

eít, nifi ftatuere velis, minus ferio, quam urbano quoddam fcommate pro-

nuntiaviffe Platonem hanc fuam fententiam,

Saltim.mobis noftris temporibus, quibus tot mala acervata femper no-

vos gignere folent morbos, peffime effet confultüm, fi tali placito, quale pro

fua republiea imaginaria ftatuit, nos obftrictos habendi lex nobis effet impofita.

Gratulamur nobis potius de exculto prifcis jam recentioribusque temporibus

tot praeftantiffimorum medicorum ingenio, labore, cura indefeífa rei medicae

omni genere, ut in quovis morborum genere etiam audacter nos huic arti

poffimus confidere,

k

(

i

ä

Gratiffimo animo agnofcimus eorum ftudium, penes quos eft rerum pub-

licarum cura, quod períuafi de difciplinae hujus gravitate et utilitate quam

maxima, ad falutem civium civitatumque omnium evidentiffima attinentis

vi, illam fua parte augere, ornare et proveherc magis femper allaborent.

Deveneramur omnia inflituta illorum fapientia legesque, quibus provifum

eft, ne falutaris medicinae. profeffio , valetudinis tuendae eivium curam fibi

vindicans, ut prifcis evenit temporibus, manibus rudium quorumlibet, ho-

muncionum tonítrinis innatoram innutritorumque,; five quod pejus eft, cir-

cumforaneorum , agyrtarum, nugivendarum , cum vita humana permitta-

tur. Tales enim homines quum lücello tantummodo inhiant fuo, infeftant

potius vitam humanam, quam tuentur, et carnifices faepenumero .magis,

ut ille efuriens Graeculus, Archagatus, Lyfaniae filius, cui tunicatus popel-

lus Romae, ubi taberna ipfi exiructa erat publica, peffime ab ipfo habi-

tus cognomen hoc plebejo indiderat joco, quam Asclepii fili dAsZixaxo ,

ixngioi jure funt adpellandi,

Exofculamur in academias praefertim . converfam curam fingularem ac

munificam , quae ut ex aliis beneficiis ad augenda et provehenda inftituta

clinica, botanica , anatomica collatis ita etiam inde elucefcit, quod non fo-

lummodo optimi fubinde confltituantur ad imbuendam rite juventutem difci-

plinis medicis fe dicantem doctores dexterrimi folidiffimique; fed quod feftina-

tioni etiam , qua campus hic fpatiofus decurri folebat alias, et quidem fere

plerumque ita, ut pofthaberentur alia non recta exeuntia ad medicam difqi-

plinam ftudia omnia, limites jam fint fixi certiores.

Scilicet ars haec, ut omnis, longa, et nexa vinculo etiam eft arctiffimo,

nifi mercenaria tantummiodo velit effe, cum aliis humanitatis difciplinis, et ut

longinquam poftulat üfum et experientiam, ita tamen o

ptimg eft, fi philo-

fophiam etiam miíceat et bonas litteras alias.

Immo cum fecundum illud Hippocrateum vita Brevis ad fatis eam per«

cipiendam non fufficiat, qui haurire eam ceu in tranfitu poffe credat, valde

fefe aliosque, qui vitam et falutem: fibi tradere aliquahdo audeant, mehercle

deciperet, quum tamen non óreviare ,; fed eætenderc vitam fanitatemqu?

velle debeat bonus medicus.

Tali, ut in rem litterariam in noftra Ácademia ita rem medicam omnem,

Auguftiffimi noftri Regis adhibitae curae debemus etiam, quod pofteaquam Col-

lega quondam nofter experientiffimus doctiffimusque D5 Fnonizp, et humanitatis

fuae et doctrinae, qua ornavit academiam noftram, nominibus, dulei. inter nos

recolendus memoria a Regia Majeftate: poft obitum meritifimi Regii Archia-

tri DE KLEIN electus fuit in vicem hujus, jacturae, quam fecimus, noftrae ita

fuccurreretur, ut duo jam profeífores confütuerentur, quorum alter anatomiae

partes , 'alter chirurgiae et artis obftetriciae moderandique

?

partes fufciperet.

k'ch'irurgici clinici

Horum alterum, et quidem

Da. FERDINANDUM AUGUSTUM GOD. EMMERT,

D

Anatomiae Profe[forem Publ. Ord.

fifümus hie vobis, cives, et commendamus enixe, nullum in modum dubi-

tantes, quum educatus olim ille fit apud nos innutritusque noflris mufis aca-

demicis, quum , anteaquam Bernae, ubi commoratus eft per novem annos,

conftutus fuit anatomiae profeffor publicus, privatas etiam fuas operas et

&

!

Academiae et civitati noflrae: dicaverit; quin Vos ,. cognitam jam pridem -ha-

bentes ifüius mores, ingenium, doctrinam, acceptiffimum habituri fitis 3llum

o

in medio. Veftro.

uam juítae fint, quas concepifus de eo expectationes,

docebunt Vos etiam vit

.

ae 1llius rationes , nqbis ad communicandas Vobiscum'x,'

communicatae:

Natus fum Gottingae a. 1779. die 17. Apr. patre IoANNE HENRICO EM-

MERT , Philof. Mag. et tum temporis doctore linguarum. recentiorum privato

Gottingenfi, nunc Profeffore earundem in Alma noftra Tubingenfi publico,

matre b. ManiA-ELISABETHA nata ScHOTT. Prima litterarum elementa haufi

partim ex ore patris optimi, partim ab ejus amicis dilectiffimis, Hartmann ,

nunc Univerfitatis Marburgenfis Profeffore linguarum Orientalium, et Kir/7en;

nunc Gymnafii Gottingenfis Directore.

Anno 1792. autem cum patre, ad

obeundum munus Profefforis linguarum recentioris Europae cultiorum: cle-

mentia Sereniflimi tum Ducis ac- Domini Würtembergiae CAROLI vocato ,

translatus "Tubingam in philofophicis et humanioribus uíus fum inftitutione

et publica et privata, tum lectoris eo tempore fcholae anatolicae; nunc Pro-

feffore in Seminario Schónthalenfi, Hutten, tum etiam Profefforis, nunc Prae-

fulis et Superintendentis generalis , GaAB, itidemque Philof. Mag. nunc Theol,

P. O. Profefloris BAHNMAIER.

uorum virorum opera factum eít, ut anno

194. ftudioforum. numero in Alma Eberhardina adícriptus, praelectiones

hiftoricas, phyficas et philofophicas Profefforum celeberrimorum et fpectatif-

fimorum RósLER, DE PFLEIDERER et DE ÀBEL, Abbatis nunc Schonthalenfis ,

frequentare potuerim. Infequenti anno ftudium difciplinarum medicarum am-

lexus, ducibus et fautoribus viris: b. Cross et PLoUCQUET, viris fumme

venerandis STORR, DE KIELMEYER et DE AUTENRIETH , (quibus pro infigni-

busin me meritis gratias. quam maximas et nunc ago et in aeternum. hábe-

bo), poft quinquennium abfolvi.

Anno 1$90o. poft exantlata examinà et

poftquam praefide Prof. pE AurENmiErH differtationem de incombuflibilium

nonnullorum ei in aérem atmo[phaericum. proprio marte confcripferam, munifi-

centiffimis gratiffimo animo colendis, tum Auguftiffimi nofti REGIS, tum

L.B. p& ParM auxiliis adjutus , Gottingam me contuli, eo confilio ; ut ex

infütutis iftius Academiae clinicis ad artem medicam habiliorem me redderem.

Per integrum annum ibi commoratus confuetudine et infitutione virorum

celeberrimorum BLUMENBACH, OSIANDER atque b. Ricurra ufus fum , .ibi-

demque cum amiciffimo mihi Doctore FEnp. REuss, hodie Chemiae Profef-

fore Mofcovienfi, duas commentatiunculas, ad zoo-chemiam pertinentes «la-

boravi edidique.

Anno 18or. in patriam reverfus, Tubingae praxi medicae

operam dedi, privatasque fuper pluribus Medicinae partibus praelectiones ha-

bur.

Anno 1805. ordo medicorum íponte et honorificentiffime Doctorem

Medicinae me creavit; autumno ejusdem anni Bernam ad recens tum infti-

tutam Academiam , . Profeífor anatomiae .et phyflolögiae vocatus, venia ab

Auguüimm'o Rege clementiffime data , migravi.

Biennio poft ineunte- Majo

in matrimonium duxi Chriflianam Amaliam, b. Klotz, pagi equeftris JVecar-

Schwarzwald olim Confiliari, fliam , ex qua duos filios et tres filias fufcepi,

In nova ifta Mufarum fede Bernenfi, ferreo ea quidem atque trifti aevo.

orta , laboribus affiduis et Curatorum illius illuftrium , praecipue Cancellarii

pr MvuracH, veri Helvetiae Maecenatis, et Profefforum ejus laete florenti ,

5er decennium commoratus ; Z/natomiam , PAyfiologiam, et poft mortem ami-

ciffimi mihi Profefforis HocHsTETTER, aucto publice ftipendio meo, Patholo-

giam atque TAerapiam generalem docui, quatuor annos Decanus facultatis me-

^

Simul 'et artem clinicam ex-

dicae et annum unum Prorector Ácademiae.

ercere non neglexi.

uae inter negot

ia mihi contigit, ut fhmme venerandotum Academiae

Curatorum, imprimis DE MUTACH, Cancellarii, DE JENNER et paftoris Wyr-

TENBACH, viri et in Theologiae difciplinis et in hiftoria naturali verfatiflimi

benevolentia et amicitia, nee non quorundam amicorum vel Bernae vel Hof-

wyl Profefforum munere fungentium familiaritate uterer fuaviffima. Otium

fi quod mihi fuit, adhibui tum ad inftituendum, ope Fratris, Chirurgiae et

Artis Veterinariae Profefforis , nec non Profefforis b. HocHsTETTER atque Pro-

fectoris MayEn, hodie Anatomiae et Phyfiologiae Profefloris, Müfeum anato-

micum publicum, non minus copiofum quam infigne, tum ad perfcrutahida

vel Anatomiae vel Phyfiologiae arcana.

Hujusce ftudii teftres füunt nonnullae

Commentatiunculae libellis quibusdam periodicis

infertae.

fubinde' et ephemeridibus

Unterfuchungen des Chylus von Pferden. Vid.'Scmznzns allg. Journ. der Che-

^

mie. 26. St. S. 164.

Beobachtungen und Verfuche über die Lymphe in den abforbirenden Gefálfen

des Pferdes. Ibid. 3o. St. S. 691.

Chemifche Unterfuchung des Fruchtwalfers aus dem zeitigen Ey und der káfig-

ten Materie auf der Haut neugeborner lünder.

Vid. OsiawpEgns Annalen

der Entbindungs-Lehranítalt auf der Univerfitát zu Góttingen. 2 B. 1 St. 8.106.

Ueber die Unabháüngigkeit des kleinen Kreislaufs yon dem Athmen. , Vide Archiv

.für Phyfiologie von Ri und AurzwnikTH. B. 5. 8. 401.

Beytráge zur nüheren Henntnifs des Speifefaftes und deffen Bereitung.

Ibidem

B..9; . 245.

Ueber den Einflufs des herumfchweifenden Nervens auf das Athm

en. Iþid. Bg:

S. 38o. et B. 11. 8

117.

;

Ibid. B. 10. S. 42.

Unterfuchung über das Nabelbláschen.

Unterfuchung über die Entwichlung der Eidechfen in ihren Effern. Ibid. S. 84.

et S. 37o.

Beobachtungen über einige anatomifche Eigenheiten der Vógel. Ibid. S. 377.

Ueber die Unterbindung der. Gekhrós-Pulsader. Ibid. B. 19. S. 955.-

Ueber Gifte.

1813. 3. Bd. S. a162.

Vid. Medicin. chirurg. Zeitung. Salzbur

Bibliotheque Brittanique, Geneve 1814. Journal der practifchen Heilkunde

von HurkLAND und I*Il.MLl'. 1814. Deutfches Archiv für die Phyfiologie 1 B.

1 St. S. 176.

Plan zu einer Behandlung der Krankhei

LAND und Himry.

x

Wten. , Pragt. Journ. vder Heilk. v. Hurx-

Ueber die giftige VVirkung der ünächten Anguftura. Ibid. 1815. St. 3.

Uebér die Entwichlung der Reptilien uud über die, Harnwerhzeu

f

(

ge der Eidechf

fen. Med. chirurg. Zeitung. Salzburg 1815. nro. 11. et 12.

7

etc.

etc.

etc.

Vitam quamvis fuavifimam feliciffipamque apud Helvetios vixerim,

femper tamen nihil magis atque ardentius in votis habui , quam reditum in

patriam, quem nunc Augufüífimi REGIS vocationi clementiffime ereo.

" Aufpicabitur jam novus Profeffor munus fibi delegatum ex more acade-

mico tralatitio oratione folemni, cujus argumentum erit: JDe modo, quo ve-

nena vim fuam. morbiferam in corpora exferunt animantium.

OQuem actüm, qui craftino die hora XI. celebrabitur in aula nova deco-

fare velint frequentia fua omnes Mufarum noftrarum fautores cültoresque of-

ficiofe ac decenter inyitamus.

.P. P. S. S. Rectorali. Tubingae d. XV. Nov. MDCCCXVf

r

j

^

]

KE Cï O

L:

Tu

SENATUS UNIVERSI,

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

TUBINGENSIS.

E.

18

T.

S.

17

120

g

16

mmentum eft fingulare quiddam at pluribus ex rat

ä

Co

Plato divinus in fuis de republica libris L. III. ubi «—

i'f?ï?m——ä

de medicis docet, quatenus hi in fua republica imagina!

15

Suadet enim ibi, n4

ä

Vs

bis fint adhibendi, commemorat.

buscunque morbis advocandam efífe illorum operam m

quoscunque homines; multa immo plura corporis mala

14

medicae ipíi effe relinquenda, in gravioribus tantum;

ä

q&oig) et quae externa natae fint laefione adfectionibus,

artem falutarem, in aliis levioribus negligendam; nec

13

inum nifi circa eos, qui alias bona et ad negotia fua

ftructi fint valetudine corporisque omni facultate; qui V

CICE

€

ed. Bip.) et morum lubidine vitiofa corru

pti.vitam

12

non effe curandos , quamvis fint Mida locupletiores : Vere,

medica intrudatur ars, ne naturae habitus atque orco »-

fequens fuperfedere facillime poffe videatur medicis hor

11

tur; deinde mollitiem luxuriemque ali faepenumero €€..

xio fupervacaneoque rei medicae ufu , peftem reipublicae

vere humanae civilisque, qualem fibi philofophus ideé

10

acturus ad tale exemplar, formaverat animo, deterrimanm-

dicum femper ad manum ha5eant, ut corpore ita anir

hoc modo non folum exercitium operarum omnium in |.-

fed virtutis etiam et philofophiae ftudium ftrenuum-

Speciofa quidem infunt in his plura et philofophe?

excepto, quod de plane negligendis hominibus humana

fua aut luxuriei fuaé vitio minus utilibus, inhumantu$

eíl, nifi ftatuere velis, minus ferio, quam urbano quo -

nuntiaviffe Platonem hanc fuam fententiam,

Saltim nobis noftris temporibus, quibus tot mala -

6

vos gignere folent morbos, peffime effet confultüm , 31 t

fua republiea imaginaria flatuit, nos obftrictos habendi lei-

Gratulamur nobis potius de exculto prifcis jam recenti(

5

tot praeftantiffimorum medicorum ingenio, labore; cura|.

ä

omni genere, ut in quovis morborum genere et?anx au

poffimus confidere,

L

2

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

RPEM a n o

1

hd