LXV8a_fol_17

$7

E

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

n

3

..7[;0'" Sb

Negarï non potest, fe!ïigïdnïs christïaäæ viviqcium sensum. in 'uel;vu.m vitaäjomnem

intrantem, recentioribus temporibus variis de causis vario modo esse detritum immi-

nutumque, itaque fructus etiàm illius, fidüciam in Deo inter omnes vitz casus posi-

tam firmitet, exuta sui nimia sestimatione modestiam , zquabilitatem , constantiam ,

fidem in muneribus quibuscunque et officiis tum publicis, tum privatis gnaviter im«

plendam, morum gravitàtem sanctitatemque cum aliis virtutibus in ultis ordinibus

non parum füisse corrüptos.

Quantum ad alendam hanc labem tristissimam contu-

lerint jam seculo elapso, incüsata szepenumeto inter sacrarum litterarum interpretes

doctrinamque profitentes divinam, exteros saltim, dissensio, fluctuatio et exponendi

orácula divina scribendique inajor licentiàá, quippe quum plures cceptarint docti et

acuti homines, suo fidentes ingenio et rationis viribus magis ad placita illius, sxpe

commenta etiam exigere veritates sublimiores, revelationis süpetstructas fundamentis

divinze, et convellere sic. ut sacrarum litterarum auctoritatem , ita fidei nostrze argu-

menta ptitharia, hic equidem ut invidiosum et anteps et fortassis teque cupidum ac

cüpidum istud innovandistudium, non disceptaverim, necipse, contulisse adeo mul-

tum fidenter zestimárim. Quis, enim nescit, litiam talium doctárum saltim multitu-

dinem, districtam longe aliis negotiis, curam habäre nullam aut exiguam, et quz

eathedrze crepent et philosophorum personent gymnasia, rato pertingere ad illius

aures, et si vel divulget rumor, temere accipi ab illaaut socorditer, Plus vero inde

causze tribuetim temporum, quze curtimus, inyidiz injurideque, Ex quo pestis enim

illa, conversione cootta subita rerum ormniüm civilium imperiique status in Gallia in-

cumbere minitata est etiam terris vicinis, ex quo.con(':atehata bellotrum exitiosorum

setie et unius hominis, sive portenti fatalis culpa ma!a invecta sünt tot regionibus

et exempla proposita ubique prave perfidiz, doli, astutize; ex quo ibquam hujus

eatellitumque ip$ius lubido ac ferocia, nihil bumani, nihil diviai pensi habens-,

cum belli aiiis rmorbis necestatiis mores invadete ccepit nosttos et virtutum Gärmapi-

um

carum nertvos incidere priscarum, apud multos bomines etiam religionis firmior con-

u

^

P«

stantiorque fides fuit collapsa. Hoc enim fert temporum talium adversorum tristitia

cum hüman:ze indolis infirinitate, ut tnulti , ubi preecipitia ferri videant mundana , nisi

j

persuasiones suas satis idoneis habeant suffultas internis argumentis, trepidi fluctuent

et facile incürrant in dubitationes anxias de Dei sumrni curatione terutin terrestrium,

gensu quippe terreno magis devoluti et demersi in ea, qu'æ' sensus impellunt, et defixi

in momentorum casibus subitaneis, quam supra hos in veritatis zeternze lucem erecti

et zctetna copitationibus fuis compreliendentes: Ut vero, benigna sic temperante

rerum pfocreatrice, nulla fere sunt mála, qui non fabulosz instar illius lanceze

ialorum ipsorum in se habeant femedia, sic ex mialis his ipsis vitiisque coorta

videntur recentissimis temporibus semina saltim et. pritnordia rerum in/x—ecti con-

versionis.

Neéessitas enim ipsa à licentià iterum homines frugi fedücit et tnelio-

fum fit mágistra. Sospitatus etiam fuit auctusque revigescens hi iterum apud multos,

ín quibus elanguisse videbatur relipionis sensus vividior, victoriosis gloriosisque

belli contutbacissimi anno proxime elapso adversus contutbatorem publicz quietis

fortiter debellati éventibus.

Quare qui et factis et scriptis et institutis publi-

éis conservandze alendzeque huic indoli consulete sibi in animüm proposuerunt; norn

possumus non colláudare. Ornino enim, si €ollectam itetum intentamque. ad rectius

Videas hominum voluntatem, ne retmittatur, curandum, et cum commotiones:animi

subitas natura sua facile extinguantur, firmiori fundamento intellectus animique simul

persuasiones tales sunt corroborands. ln his ad augendam religionis cultusque illius

etiami externi, cum intetno arcto connexaé vinculo, majorem fteverentiam quumiplura

laudabilia sint proposita, aliqua tamen, qusz, cufatius examinata rmüinus próbari

Numerem vero in his, ques a ccetu quodam Borüss

posse videantur, deprehenderis,

siaco theologorum , doctrina , auctotitate , gravitate satis

destumandorum Regi Bórus-

&iaco ad ponderánda, et si inveniren

tur digna, àd sancienda legibus sunt tradita.

Informárunt quippe sibi

hi animo, religionis resuscitato sensuiacriori asservando et

&ugendo multum consultum isi, si plurium ceremoniarum sensus impellentium pompa

titiumque 'symbolicorqm novorum. velamentis splendidis vestiretur Culþus.religioiris

externus,

r

i

L

X

'i;;

A

Àb. homm sententm quare nos non þoss1m'us staré, paucis hlc liceat expotere;.

Prlmum n.eo qmdem est, ut religio omnis omnem afficere debeàt animum omnem-

que. occupare hommls naturam.

Non ad intellectum solum , sed ad omnes mentis

nostræ pertmet vires facultatesque. Negotium ipsius est, restituendi nos nobismet i ipsis

mtegros. Quod si factum fuerit, demum esse poterimus ii , quos sibi vult et vindi-

cat. Sed utrum hoc cerimoniarum multarum vi possit effici, valde dubitamus. Digni-

tas enim illius simplicitasque et persuasio veritatum illius sanctarum , ad necessitates

naturze nostrze quam maxime accommodatarum et cum przesensione jam radicitus nosttcé

lndoll mhærentl .concordantium ne detrimenti quid capiat hac via, admodum est veren-

dum; metuendum enim est, ne avocata mens talibus speciebus et imaginum umbris,

presertim, si non prudenter sint selectze, turbetur magis et aliorsum quam. vult

distrahatur, ita ut hae mere captentur pro re ipsa et prcstricta ipsis imaginationis

vis sibi placcat solum in his oblectamentis, et, quze ignavia est et rationis nostrze et

voluntatis, illa non adhibeatur strenue ad recte intelligendum, hzec ad vitz effor-

mandz in rectiora quieque usumi assiduum non fortiter exerceatur persuasio entm om-

nis firma quum non proficisci possit nisi ab intellectus animique intimi fundo, ad

hunc potissimum hic est convertendum est iis, qui excolere volunt homines ad reli-

gionem.

Hoc minus vero est ceremoniarum, sive formularam et imaginum phan-

tasice arridentium, quam docendi rationis genuins sanz ^ ex placitis Christi apostolo-

rumque ipsorumque auctoritate et exemplis negotium.

Christus ipse non ta!i pompa

religionem : suam commendare voluit hominibus, nec nisi paucis iisque simplicissimis

sancitam illam voluit ceremoniis.

In docendo potissimum et persuadendo et quidem

ita, ut quam maxime se converteret ad sensum communem et veri incorruptam in animis

latentem vim, bujus excitans igniculos, hnjus eliciens eH'ormansque semina lzeta , ore

suo divine facundo , sermonis dlgmtate gravitate, simplicitate homines sibi concilians,

versatus est ubique.

Quare. primarium, etiam opus in effotmandis hominibus ad

Christi, quam profitemur, religionem subsistere debet in eo , quod concionatoribus verbi

divini, sapienti ecclesxæ nostre instituto dudum est amgnatum scilicet ut statutis

temporibus dlebusque et partim adolescentulorum teneros abimos imbuant hac salubri

doctrina, partim adultos sermonibus publice habendis accommodatis commonefaciant,

confirment , corroborent his veritatibus, et in aliis etiam vitze tationibus, quibus prze-

sunt, coetibus , invigilent solerter curamque habeant illorum et praelucentes vitze exem-

plo, hoc etiam effingant ad bona et recta quzevis gregem sibi commissum. Huc etiam

faciunt przesertim seminaria, ut'disciplinarum aliarum, sic theologicarum, academiz ; in

quibus juvenes ad'ea omnia, quz alios doceant futuro tempore, gnaviter sunt exco-

lendi, ut digni evadant verbi divini ministri, qui destinationis suze memores gravis-

simiw, qua persuasione beata alios habeant imbuendos, ea ipsa sint firmiter solideque

imbuti, non oretenus sed pectore pleno, ut, ubi verba facienda sint illis de causa et

pro causa humanitatis amplissima augustxsmma religione, ea facere possint digne,

graviter, accommodate rebus, hominibus, temporibus, non se ipso$, sed doctrinam

praedicantes salutiferam , minusve pompze studentes ornatuique orationis calamistra

quam modestize, gravitati cum veritate , simplicitati castze, puritati,et materic et ver«

borum, perspicuitati ; ardori, vi ex sanctuario animi, qui disertissimos reddit, de-

promtze.

Hzc que diximus etiam animo sibi informisse vxdetur Rex nOSter Au"ustxsnmus,

qui quantum curze habeat religionis solidze. in regmmbas suis sustentandz, multis

probavit argumentis, Ejus etiam beneficio factam est, ut, quum jam prioribus tem-

porihus in academia nostra theologize puriori solerter addlscendæ nulla defuerit occasio,

tamen nunc,quí huic studio se sacrárunt, ut ea opimiori gaudere possent larglonque,

plures haud ita pridem novi constituerentur illius doctores. Ex quibus nunc sistimus vo-

bis , cxves, Professorem sümme reverendum Dn. Jonathanum Frzderzcum Bahn-

maiérum, qui, cum desideratissimus nupet noster Kostlmlus Stuttgardtmm ad aliud

munus vocatus fuisset ecclesiasticurm ,

clementia Regis in ejus vicem est suífectus,

Quam. justxe sint, quas concepistis jam 'et alitis a. novo Professore, commendatione

nostra non egenti, exspectationes, vitze etiam studiorumque rationes omnes, quás antea

deglt, et quas hic communicare vobiscum voluit, vos poterunt perdocere. ÁAgite jam

percipite illas,.cives, ut exaratze sunt ipsius calamo verbisque propriis.

Natus sum Obristenfeldze die XII. Julii a. 1774. Pater meus collegii et ecclesize

Oberstenfeldenms concionator Joa. Christoph. Bahnmaier, Philos. Mag. et Societ.

Jat. Jenens. Sodal. (de hoc enim aliisque qui bene de nobis meruerunt quati de tenui-

tate nostra referre malumus) vir pietatis in Deum smcemmæ, eruditionis thüologïcwæ

solídioris: adque- ad aras cultor dlhgentlSSImuS, mgenua zmmx et sermonis hbertate,

flagrantissimo veritatis et honestatis stud:o, tenérrio Ín suos et ünivefsum hominütt

genus amore insignis, dux mihi fuit excolendi liberalibus artibus ingenii et vitze ad

praecepta ejus religionis conformandze, cujus me et cultorem et przeconem f fieri arden-

tissimis precibus flagitabat.

Quecunque in me sunt divinze sapientiee amoris, vitze

sanctioris et beatioris semina, ea tenero pueri animo inspersit, sparsa aluit pia patris

et indefessa industria, et matris (Feginae Theophilae n. Neufer) sapiens et reli^

giosa in efformandis filii moribus et animo cura. Pater, usque ad extremi morbl plus-

quam annuas molestias, fere quotidie ante sextam horam surgere, precibus factis

(quorum candida flamma nunc etiam memor animus incalescit, et tristibus fatis de-

pressus, ad coelum erigitur) mecum leCtitare, me docere, cogitatà sua scribere, exa-

minare; post meridiem, me coram eo dictata elaborante, librorum sacrorum novi in-

ptimis T'estament. cujus accuratissime scriptàm auditorum suorum captui accommoda-

tam interpretationem a se scriptam reliquit, sensum scruütari, cum advesperasceret

mecum et eum matre dulcissima exspatiari, colloquiisque suis, narrationibüs, poé-

tarum etiam lectione, matre in colendo hortulo occupata, non minus quam domi eru-

dire, ex symposio, (quod vere Christiano — Platonicum appellaverim) in museum re-

dire, et cubitum misso post horze spatium filio, in mediam szepe et quod excedit no-

Ctem libris Lutheri sui, Melanchtonis, Speneri, Pranki, Heussu, Mori, Rein-

hardii etc., inprimis vero b. S£orri , serioribus annis Siskindii et Flattiorum ma-

nüscriptis etiam przleCtionibus invigilare, qaorum quatuor virorum in se amicitiam

et singularem posthzec in filio excolendo literis et virtutis studio, benevolentiam gra-

tissimo animo, etiam in mortis agone, mecum veneratus est.

Avete — pis animae! —

avete, — quas nimium heu! matura mors (matrem d. 23. April. a. 1802. patrem d,

18. O&t. 1802.) filii complexibus eripuit et£ quorum pzetatx a me remunerandz i 1psms

zcterpze vitze nec vis nec spatium sufficiet.

Talis igitur me pater a. 1708. in monasterio Denkendorfensx, et exacto biennio in

Mulifontano Przssulum et Professorum S. S. R. R. curze tradit;

]bi me b. Erbz seve-

ritas, b. Miegii au&toritas, b. Dreheri humanitas, b. Majeri sedula et amans cara ,

b. Ehemanni et Hilleri, Abbatis nunc Anhusani, avunculi nunc mei S. V. paterna

et sapiens, in me eruditione et studio virtutis Christianze imbuendo, cura ita exercue-

fünt, ut quod in me pro ztatis et virium modulo desideraverint altiotes cathedræ,

eo me nulla illorum virorum aut voluntatis aut sapientize culpa carnisse ingenue pro«:

fitear.

Mulifontio Tubingam translatus, quaftum przestantissimze iustitütioni virorum

summe reverendorum et excellentissimorum in facultate phllosophlca D. de Schnurrer

magnifici nunc hujus Univ. Cancellarii, cujüs indulgentem in me, etiam privatissime ,

linguis orientalibus etudiendó et educucando cutàm gratxssxmo semper animo veneràbor,

et cujus Dissert. in aliquot loc. Jeremlæ P. II. mihi ad theologlam transeunti pro grae

du doCtoris Philosophize rite adeundo a. 1794. defendere contigit, Boek, Abbatis nunc

Alpirspacensis , Roesler, Pfleiderer, Abel, Abbatis nunc S. V. Schoenthalensis qui

mihi domo sua, quasi mea, saluberrime frui benignissime concessit, Gaab, qui me

prlvatxssxme in ling. Syriaca etmterpretatlone V. T. exerceri aventem, leCtionibus suis

et colloquus humánissimis instituere et adolescentis animum erigere non dedignatus

est, in facultate Theologica virorum S. V. V. beati D. Lebret, b. Uhland , b.Storr,

D. de Flatt — quid horum omnium, Universitatis hujus patrum, institutioni de-

beàm, grato animo nünquam non profiteri in Jucundlsslmxs officiis pono.

Nec tacere possum, quantum ad promovendum literarum et virtutis studium mihi

profuerit humanitas et doctrina DD. tunc MM. Repetentium Seminarii Theologici,

inprimis eorum, ad quos liberior accessus, mihi patebat. Erantilli S. V. D. de Sus-

hind studiorum nunc Direct. etc. Kapf , Stein, b. Breitschwerdt, Rau, Dutten-

hofer , Bengel, quem amicissimum nunc collegam venerari in primis novi muneris

deliciis habeo, b. Zzscker in diaconatu Ludovicopolitano collega desideratissimus,

Zeller et Neuffer , quorum alterum Decanum Herrenbergensem grata vicinitas amico

réddidit, alterum Binningensium pastorem , dulcissimo et per aliquot. tempus pzne

quotldlano animi et studiorum consortio, mihi perquam salutari, fata nunc subtraxe-

x

runt

Finito cursu theologïCo post defensam sub przsidio b. Gz£orrz et scriptam a me

At me obla-

Dissertationem a, 1797. ad patrem, Vicarias ei operas préstiturus redii,

tum mihi Magistti Repetentxs in Sem. Theol. munus a. 1802. a pàtris sinu divulsit,

multos. mjhi fautores et amxcos, novos etíam , reddidit,

'ex quibus nominare dilcctis-

símos meos collegas amxcosque S. S R. R. Professores Wurm et. Steudel anlml zu"f'e-

&us postulat,

.Post ;matris. patrlsque tælstxssnnam mortem insigni liberalitate Patroni zterna ve«

neraane colendl, L B de Palm, (quem dulcissima illa ,. quze talium animorum se-

ne&utgm exhilarare solet animi tranquillitas, sero, precor, humano generi ereptum,

in beatorum sedem comitetur!) factam est, ut venia proficiscendi ab Augustissimo

rege eleraentissime data uti potuerim, et Helvetiz, Alsatizé, Palatinatus, Saxonis

Westphahæ Holsatide regiones complüres et urbes quid habeant przclari, quantos

tum erudltmne tum bumanitate venerabiles viros, quam przclara ad educandam et in-

stltuendam teneram et adultiorem zetatem instituta, magna cum voluptate et gratissi-

mo ammo v1dere, sed et, quam non poenitendum sit patrige Wirtembergicse esse ci-

vem, pxperm mlhl contlgf-ut

Reversus Stuttgardiz: Vicarium ágere jussus, atque ex eo loco Marbaci (20. 1805.)

Diaconus constitutus sum. Ibi felicissimo conjugio junctus uxori carissimze Christia-

nae Luisae n. Spittler, patte Jeremia. Fried. Spittler , Pastore Streemfelbacensi ,

patris mei simillimo et amicissimo fratreque cum quo in juvenili z2etate quasi Damon

cum Pythia vixeram. jam orbatz,, matre etiam pià et prudentissima Szby/a Dor.

Wilhelmina n.Maier post paucos annos orbandz , quatuor et quod excedit lzetissi-

mos annos vixi, Filiolus ibi natus, filizeque duze, discipulorum hilaris corona, qui

1end1 et educandi mihi etànt traditi, scholze in dies lxétior flos, studiorum cum ami-

cis consortxum, auditorum meorum, tenerze inprimis ztatis, dulcis in me amor, libe-

rorum meorum charitáti se immiscens,.— hzc omnia me a surgente sole in seram

noctem occupàtum,; beatissimum omnium mortalium, gaudio exultàntem, omnium

ie, qua secum fert humanarum rerum imbecillitas, malorum oblivisci docuerunt

Lüdovicopolim a. 1816, migravi, ubi idem vitze felicissimze,genus, eadem optimo-

ium, plurium etiam, hominüm in nos benevolentia, lotior etiam, non obstantibus

acribus quibusdam ventis, succrescentis schol flos et spes.

Ego, illachrymatus

sgepe praé gaüdio, noCte ingruente prosterni, nescio quo cum metu fata insequentià

vat:cmante felicitatis quasi ingruéntem spissam nübem, fulgura in sinu gerentem

adstupescens. — In tümulo dulcissimze filiolze fere biennis, (d. 27. Mart. 1814.) et

septennis filii (d. 28. Jun. ej. a.) quem tanquár correctam politamque longeque exem-

plari perfectiotem parentis irnáginem, olim rmie amplexurum speraverám, inqgué dileCtis-

simi collegz P ischeri tumulo, misellum adhuc fidei, Deo . omnium.humanarum reruzm

imoderatori justissimo habendz, discipulum me esse expertüm; nec poscentem nec

opinantem vocatione clementissima Regis Augustissimi, quám gratissimo animo vene«

ror, Dei O. M. providentia huc in almz? matris. Tubingensis sinum reduxit, ubi si

quid ad salutem juniorum ejus filiorum conferte mihi liceàt, ipse filio orbatus, alio-

rum fellc1tate tecréabor:

Quze scr1p51, przeter aliquot anonytna ephemeridibus quibusdatn literariis inserta;

hzc fere sunt:

1) Meletematà dcmnietsulis Chrisis -Diss. theol.

2) Ueber- die Erwartungen des.Volks Goties eic. Stuttg. Mezler. 180t. $.

(conirá opiniones juasdam erróneas, de constituendo tempore llagsraxs

Xpss, in vulgus sparsas.)

OR Die Haupilehren der B.elz gzion Jesufur Confirmanden , Stutig. bei Stein-

opf.

$

Catera àut orationes sácrie sünt; e. I

.

4) Worte der Wahrheit und der Liebe, gesprochen am Sonntag nach der

Beerdrgung des seel. Oberhelfers Vischer in. Ludwigsburg. $.

8) Abschied von Ludwig gsburg und. Amtsantritt in Tuumgen Tüb. Fues:

.

Aut scriptiunculae pzdagogicse et po&tice, e. g

*

6) Gésánge für die Jugend, Stuttg. Steinkopf. 13.

2) Beschreibung einer Industrieanstalt etc

8) Schülreden bei Entlassung der Neuconfirmirten.

9) Kleine Bláiter für Sühne und Tóchter etc.

Horuni maximam partem; tanquam iiriutias non oiminibüs, sed dsexpulxs et áudi-

toribüs meis sctiptas, preetereo:

Supérest jam, ut noyus Professor murius sibi traditum miore tralatitio solenní

áuspicetur oratione; cujüs érit argumentum :

De poitico et oratório religionis christianae ingenio.

Cui actui, qui cras Hora XI. celebrabitür in aulà nova ut frequentes adsitis cives omhess

qué. vos, qui rebus favetis nostris ácademicis. officiose rogamus invitamusque.

P; P. Sub.Sig. Rect, et Fac. Tub. d. X. Maj. MDCCCXV.

RECTOR

SENATUS UNIVEVR'SITA'T/IS TUBINC—

£

j

EE

N

$.

Negm non potest, relipionis christianze vividum' sengum . Md a

Y

intrantem, recentioribus temporibus variis de causis vario modo esse «

nutumque, itaque fructus etiàm illius, fidüciam in Deo inter omnes. Y

tam firmitet, exuta sui nimia sestimatione modestiam gequabilitatem|—

fidem in muneribus quibuscunque et officiis tum publicis, tum privat

plendam, morutm gravitátem sanctitatemque cum aliis virtutibus in ir &

non parum fuisse corruüptos.

Quantum ad alendam hanc labem trist

lerint jam seculo elapso. incusata sceépenumeto intef sacrarum litterar

doctrinamque profitentes divinam, exteros saltim, dissensio, fluctuati

19

oràcula divina scribendique iajor licentia, quippe quum plures COF

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

acuti homines, suo fidentes ingenio et rationis viribus magis ad placi

commenta etiam ex:gere veritates sublimiores, revelatloms superstruct

18

divinze, et convellere sic. ut sacrarum litterarum auctoritatem , ita fide.—.

menfta ptitnaria, hic equidem ut invidiosum et anceps et fortássis *eq

cüpidum istud innovandistudium, non disceptaverim, necipse, contu

17

tum fidenter zestimárim.

Quis, enim nescit, litiam talium doctárum

dinem, districtam longe aliis negotiis, curam habere nullam aut exi|,

16

cathedr2e crepent et philosophorum pertsonent gymnasia, rato pertt

ä

aures, et si vel divulget rumor, temere accipi ab illa aut socorditer.

causze tribuerim temporum, quze currimus, invidise InJurideque;

Ex q—

illa, conversione coorta subita rerum omnium civilium imperiique statt

15

ä

cumbere minitata est etiam terris vicinis, ex quo concatenata bellom

setie et unius hominis, sive portenti fatalis ulpa mála invecta sunt

et exempla proposita ubique pravz perfidiz, doli, astutiz; ex quo|-

14

satellitumque ipsius lubido ac feroéia, nihil humani, nihil diviai| -

ä

cuim belli aiiis morbis necestariis mores invadere coepxt nosttos et thtl

13

carum netyos incidere priscarum, àpud multos bomines etiam rehg:om

stantiorque fides fuit collapsa. Hoé enim fert temporum tahum adve

cum humanze indolis ipfirmitate, ut tnulti , ubi praecipitia ferri v1deant

12

persuasmnes suas satis idoneis habeant suffultas mterms argumentxs, t

et facile incurrant in dubitationes anxias de Dei sutmrhi curatwne reru

Sensu quippe terreno magis devoluti et demersi in ea, quze sensus impe -

11

in momentorum casibus subitaneis, quam supra hos in veritatis zetern*

et deterna copitationibus fuis compreliendentes: Ut veto, bemgna 1

rerum procreatnce, nullaà fere sunt mála, quià non fabulosæ instai

10

imalorum ipsorum in se habeant temedia, sic ex miàlis his ipsis M -

videntur recentissimis temporibus semina saltlm et pritnordia rerum

versionis.

Necessitas enim ipsa a licentià iterumi homines frugi fed -

fum fit magxstra Sospitatus etiam fuit auctusque revigescens hié lterum

ín quibus elangutsse videbatut religionis sensus vividior,

lCtOI'lOS

belli contutnacissimi anno proxime elapso adversus t:onturbatorem Es

Fortiter debellati 6ventxbus.

Quare qui et factis et scriptis et in|

&is conservandze alendzeque huic indoli cOnsulere sibi in animum PI'"Pä—

possumus non collàudare. AOrnnino enim, si €ollectata lterum intentam]

videas hominum voluntatem, ne remittatur, curandum, et cuin COlmi-

z

subitze natura sua facile extinguantür, firmiori fundamento mtellectus

M

persuasiones tales sunt corroboránd:e,

In his àd augendam religionis c

cum intetno arcto connexzé vinculo, majorem fevere

ntlæ

etiam exterm

|

inata

|

laudabilia sint proposita, aliqua tamen, quae, cufatius exam!

posse videantur, deprehenderis. Numerem vero in his, quc à ccetu

qE

lIlIllIlll i IUI I l

siaco theologorum , doctrina , a

auctotitate , gravitate satis zestumandorui

àd sancienda 1eg1buä-'

$íaco ad ponderánda, et si invénirentur digna,

hi auimo, religionis resuscitato sensui acriori |

Informárunt quippe sibi

1mpelk

augendo multum copsultum isi, si plurium ceremoniarum sensus

rituumque symbohcorum novorum. velamenus splendidis vestu'etur cü

externuss

2

d

L

i.

d

CA

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1