LXV8a_fol_16

7^

Se

RECTOR

EE

SENATUS UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

L x

Q

x

uantum intersit, facrarum literarum fiudiosi non folum N. T. fcr pus. utpote

facrosanétac, cui tradendae destinati funt, doctripae fonte primario, mature ac

penitus imbuantur, fed cum V..etiam T. oraculis omnique quae ad fite ea inter-

prctdnäa faciat fecientia arctiorem 1

ant familiaritatem , ita ut non primis labris

etiam hanc partem theologiae

gustásse praedicandi fint, multis fulcire argumentis

fupervacaneum videretur

nisi nostris temporibus genio feculi indvlgentes exti-

tissent fubinde vel inter theologos ipsos, qui hanc doctrinae theologicae par-

tem P"dCSS] tam aä PI'OVHICIJ.IH pï econis ectoíiesiastici POP!X!QTIS rite administran-

dim minus fructuosam necessarilamque existimássent.

Parcendum feilhieet. putà-

'"unt esse tempori, parcendum ipsis viribus. de curatior fubtiliorque prisca-

Yun 1&* terarum ebrdlcarum CO"]l-lf.lTu;nhluC auarum fClCllllc* Pl'OSlt verbi divini mini-

stro, quum

his communi usui magis inservientibus disciplhinis collocari possit

hoc tempus, quod jam perdiscendae emortuae eique difficili linguae, qua exara-

(

'

4 fint V

H

monimenta

alüsque, quae ad penitius ea cognoscenda conducant,

disciplinis, ut hinguis orientalibus, ita historiae, bcw'rap'hxae, imorum prisco-

rum orlentis cognitioni debeat impendi?Hine factum est, ut a pluribus ftudiosis

recentioribus temporibus, negligi coeptum fuerit hoc fiudium.

Quam temere,

»e dicam focorditer hoc fiat, et quam nocivae fint tales praejudicatae opiniones,

breyibus hie nobis liceat lineis adumbrare.

Repetere quidem nonnisi priscas ac Commumes possumus verltates,

fed

muilta €5Sse ,

quae quamvh irita-fint

et obviá, negleetui fi habeantur

faepius

fübinde revocentur im memoriam, ei, ubi tempus poscit, inculeentur animo et

quasi acrioribus fiimulis illi infigantur necÓssarium esse, quis est, qui nesciat?

Primum fi concesserimus etam, non ommnibus theologiae ftudiosis fusiori doctri-

va harum rerum opus esse nd muneris ecclesiastici praesertim rite implenda of-

ficia; qlus adeo exilis ac I;I.SLUL fit animi, ut modulum et mensuram (1OCt11nae,

qua praeparare et effüngere fe fiudet ad. vitae quoddam genus futurum, exiger

et arctare velit ad arctiores hujus hmites? Scientiae ipsi discendum et viven-

s

(HCPC minus ingenuum exit consilium.

dum, nece ei, quod in aliud

Qu re fi

camPum ahcu]us dlSCl'PhRaC velimus P(*Fd"l are, non in tranute priumo fubsisten-

dum;

mnis, quanium po5815, emetendaus campus.

Capax multorum juvenilis

aetas , indoles vegeta

et quum feientiaé omnes arctissimo cohaereant vinculo ;

altera promovet alteram, et vis animi in quocunque fiudiorum genere graviter

exercita fuam. in fe habet mercedem lautissimam.

Deinde fi theologiae ftu-

dium,; cui fe aliquis destinavit, non absolvi potest fuis numeris nec folide fatis

Araciari fine accurata harum, de quibus loquimur , Htterorum cognitione , eo

impensior opera etiam in illas est collocanda.

x

. nexa intimo cum N. T.

vinculo fi non

Perpendamus animo, fcripta V.

aliter essent considerauda; atque ut monumenta antïqmssnna et memoratu dwms-

siuma gentls, ebraicae nempe, Clt)us historia in omnces [fere. sentium 1*15t01*1as

latissuma patuit vi et conditionem ftdtumquc rerum praesentem 'quodammodo

constituxt foïnntque, nonne ut mere talis Cognitu esset «qi5nissmia unicuique ,

qui fensum habet veri et rerum fceitu dignarum est cupidus?

Sed est ea gens, cui revelavit fe Peus visis , hgms, vaticinns et egregiis

mults facinoribus mirum in modum et asservata in illa voluit veritatum ad fa-

lutem humanam quam maxime necessariarum femina, quae laetius, femper lae-

üusque deinde efflorescentia gemeri nostro commoda paraverunt beatissima.

Ut historia hujus gentis omnis .adprime est memorabilis, ita instituta illius

omnia et civilia et eccelesiastica, fic religio et praecepta moralia puritate fua et

fanctitate 111;)11]1118 et ut ex animi natura intima Promta ita anSUI etiam c€om-

muni commendabilia omnem in fe convertunt attentionem.

Deprehendimus por

ro praeter historica monumenta etiam poética , vel historiam ipsam illustrantia,

vel religionis fensus, faepe in eodem tenore

CXPTlantla VlVldlSSllïlOS, aut mo-

alia aut prophetica carmina. Et quaenam est haec poésis facra? .Si non Vene-

ribus fortasse iis et elegantia affluentiaque, qua Graeca, qua fiomana prisca

poésis florux , quae arti debuerunt tantum , quantum mnaturae , praestat ebraica

fimrlicitate et naturae vi, a qua profecta videtur omnis, minime est inferior,

mmo fanctitate religionis quam fpirat ubique, purioris, et fententiarum ponde-

n

ä

;

Kï

?s

^

re vique intensa grandior, fublimior esseé videtür.

Deinde quaenam indoles

linguae, quae aditum mobis aperit ad hosce. thesauros omnes? (nemo enim di-

cat, ex versionibus bonis gustari haec omnia posse aeque facile et fcluxtnr')

Inter filias illas femitieae priscas ea, quae ut aetate ita fimrplieitate ;

)ropucm.e

inzenuitate , Yivida vi al)lsque vir tulmus, quas enunierare Copwsnv hic non va-

cat, quam maxime est commendabilis.

Si linguarum fiudium ]a'n eo etiam dig-

num est nostra dllwentla, quoniam ceu forma quadam expressam in;illis depre

hendimus gt.ntlum, quarum funt, lndolem, quo altius repetit originem fuam Hln-

gua, eo dignior erit attentione et ferutatione nostra folerti

ad naturam enim

propius accedens nalivos etiam uln'lue prae fe feret atque imitabitur formulas

atque colores. Fatendum est, magnam partem deliciarum quas comparat ebrai-

€ae linguae cognitio, hic fitam esse. Solum ublque natale, ubi progenita atqu

edueata est, indolem quasi telluris atque coeli, mores a natura minus remotos,

Mirabili fimul

pastomuoq, fimplices Iplrat et infantiam quasi prodit amoenam.

erfcslate quadam laborat et gaudct copla, egestate plenutur verborum fi'fnan—

tium noüiones, quas adpellamus in fcholis abstractas,fed vocabulorum res in fen-

sus cadentes fignificantium affluentia minime caret ; fynonymis praesertim 1ta abun-

dat, ut haec ab ndantia quandam ihvehere.iterum videatur paupertatem. Imagi-

nibus deinde utitur ubique laetissimis et quam maxime eloquentibus, et ut ex

imaginandi et fenüendi vivida facultate et intuitione

anmi vigenü;

quare

iGel$

ünime caret, Ponssxmum est Profcctd, ita lmagmdtlovcm etiam unpciï"

at( ue

1mplere et fensu animi ciere , plctura rerum maturae atque intelligibilium dlaer

tissima, valet quam maxime.

Haec omnia. nonne moveant theologiae potissumum ftudiosos, ut 1mpensiorem

menti fermo-

in ea folidius addiscenda collocent operam? $i addimus, novi tc

nis gracci indolem attemperatam esse ad ebraici prisci et iisdem fere, uti fenten-

tiarum et' verborum formulis, ex ebraicis exphlicandis, quicquid et tempus et ae-

ias et argumenti habitus immutàrint fubinde, quum [fei ipta haec ab ejusdem re-

gionis hominibus fint edita; fi novi testamenti o lcula, quorum tenoromnis etiaim

1

femper respicit ferie quasi quadam conunuataà V.

« tenorem , Johdt, lme]lwer

nemo [upersedere potest bonus 1he010f»us, quis-est, qui minus necessariam essé

folertiorem ebraicarum litterarum cognitionem juveni, ad mumnus facrum desti«

nato, jure possit . defendere?

Hae6 habui, quae hovo Professori litterarum biblicarum S. R. M. J'oanni

CArisliano friderico Steudel, quem cognitum vobis jam doctrina ac morum pro-

bitate eoimmendare, Cives, non opus babeo, quum in eo fit, ut munus fuum

clementia

18*)'15 nostri Aurrusllssmn fibi

nuper delatum auspicari velit fermone

habendo et cohmmmcando hie omnium

fuae vitae r. iüonum ]JI'CVI conmumentarió

yolui praefari.

Natus fum Efslingae ao. 1759..d.

. Oct. patre. J'o/1. Samsone Steudel ,. fe-

natore quondam hujus, tum temporis unpcnahs, urbis , defuncto d. 18. Oct.1796,

matre

Regina Caiharina,

nat. Z'ur£ , defuncta d. 29. Sept. 1814.

Penes hos,

in aeternum grata piaque mente colendos et per omnem vitam desiderandos, fi

penes ullos parentes,

rat

Dei timore, véerbi divim amore,

morum casütate ,

oificiorum fancto cultu imbuere liberorum animos.

Ex patris ore , ciux Dnguhs

diebus liberorüm coronàá fese éircümdabat , uüt, quae verbi divini-fit vis et pre-

tium,illis blando et falutifero colloquio ostenderet, hausi fensim fensimque pluri-

morum librorum faérorum explicationem | fubtilem ,

quam, junetam eandem ra-

rae ad emendandos animos applicandi dexteritati, yix in 6e0, qui noón erat ex

theologorum ordine, quaésivoeris.

Matura ,

eheu! mors viri vere chrisüani, im-

pigrà reipubleae falutis curà fatali isto anno 1796 adducta, omnibus bonis fle-

bilis, iristior etiam, quamvis tristissima, domui fuisse et, nisi mire profecto effi.

jax divina PTOVIdentla in gubernandis orborum fatis clemehntissimam f[ese exhi-

bens moribundi fiduciam. in Deo collocatam ratam declarasset, et Íi non mater

ista octo nondum adultis filiis fuperstes mansisset, cum tenerrimo in liberos;

ut in omnés homines , amore et fincerissima in Deum et Christum pietate, for

ii fimul fiducia, masculaque virtute et fapientia instructa , quibus patris etiam

vices explevit, eo quidem fuccessu, ut moribundae ommnibus, quibus amantissi-

mam amatissimamque eimgi . placuit Deo-, liberis fat commoda gaudentbus con.

(htlone valedicere contingeret victrici.

Prima litterarum fundamenta in Efslingensi paedagogio posui, quod, -- per

vices tamen publicam institutionem fupplente privatà Pl. Rev. M. Kies, pastoris

J-A.mDelzlsavenSIS,praeceptorls quows titulo de me meritissimi, quem nunquam no2n

1. amare ci plurimi habere desinam, -- usque ad decimum fextum aetatis annüm

frequentavi, fingulari etiam mihi adhibita avunculi, mei ftudiosissimi, b. Conre-

ttoris M. Scdunidy Viri in omni litterarum. bonarum genere vérsatissimi, curà

gavisus.

"Translatus inde

[

a

0. 1795 Stuttgardtiam , ubi receptüs in b. Dr. Reuf,

Medici aulici domum , vere paternum in me animum , paternam curam atque tu-

telam inveni, per biennium duas fupremas Gymnasi lllustris classes adii, ubi

ducibus 1stis laude mea longe faperioribus professoribus, -- ex quibus unus tan-

tum , S. F. Franz, jam fector, institutum istud adhue ornat, duo Plur. hRevv.

Juelmann et Nast, pastor iste Plüningensis, hie Plochingensis in otia iuta re-

cesserunt, rehqui vero ommes,

D

&

Scimidlin, la Motte, Bardili , Stróhlin, Drük,

quem raPae fubtihtatis et elegantiae auctorum classicorum mterpretem , eundem

juvenibus ips&m adeuntibus facillimum , honestissimae vitae et religiosissimi fen-

sus rarum praelucens exemplar, mei quoque advenae diligentissimum, cum b.

Strühlin, fincero isto Dei omniumque quae bona ac pulchra funt eultore , mihi

liberalissime favente, nunquam non pio colam desiderio, maturo nimis fato pa-

iriae erepü [unt, -- humaniorum ltterarum fensum coepi imbibere. Hórum tan-

lorum Virorum de me exeolendo meritis operam fuam junxit Pl. Rev. M. /Mojer,

praesidiarioruim militum concionator , Qqui carissimts ét aestumatissimus mihi avun«

pulus legentem V. F. libros doctrinà fuá il.l interpretanda f. fcriptura exquisitis-

simà juvenem Ccómissime adjuvit,

Zxoptatissima [fors mibi cecidit , ut, licet peregrimus, i Seminarium ,

X

quod l

ii

floret, theologicum ao. 1797 clementissime reciperer, ubi per bien-

nium in

P

»n|

hilosophiae inéumbenti fludia contigit pendere a])' ore Excellentissimos

rum Dnn. Professorum de Schwarrer, Magnifiei jam universitatis nostrae cancel«

larii, AUsler, de Pfleiderer, de-.4bel, S. V. Abbatis jam Schónthalensis , Scliott,

Gaab, de Bohneuberger , et b. Segbold ; exacto autem cursu philosophico, ad theo-

logiae jaàm per triennium [(iudia: converso, ab ore SS. VV. b. D. lr Bret, b. D

*

z

Uhland, D. qy. F. de F

iatt, D. de. Suskind, Ill. jam collegii in moderandis rebus

litterariis fupremi Directoris, D. €C..C. Fjaif, tunc in Semin. theol. Bepetehtis-,

fupremi jam consistorii consiliarii.

Qui viri, universitatis nostrae decora, gratum piumque discïpuli animuni

nunquam.in me desidereut, haud-immemorem ipsorum. virtutum cultorem, íin-

terum, quamvis e longinquo onnitentem, aemulatorem me inveniant velim. Plu-

res etiam eorum, Sastind, Zbel wterque . Flatt, Gaab et privatam mihi fludiisque

meis curam liberalissime impenderunt et lpsorumni consuetudine Pl'CliO'sissima —

hi frui permiserunt: quam [ui adeundi copiam mihi exoptalissimam etiam a S,

R. D. Bengd et S. B. Prof. Balmmaier, tam lemporis Seminarii Repeïcntibu55

-

humanissime Concessam fuisse

5

£F

ratissima nunquam non recordabor mente. Juncti

mihi eodem tempore amicitiae dulcissimo. vinculo plures, quos diliger

é et magni

facere nec unquam desii nec unquam desinam, e quibus nuncupare fas fit S. R.

Prof. /4rm, ejus, cui adseriptus fui, q. v. promotionis antesignanum ,

dupli-

o

cis jam muneris colle

0^

m colendissimum , cui etiam , quum Repetentium eodem

lempore muneri vacaremus, propius accedere licuit, et Pl. Revyy. M. Klaiber,

5

prof. jam Gymnasii Ill., M. /ofjuasn, pastorem jam ecclesiae VYeil im dorf

M. Heermann, prof. jam Schb5nthalensem ; a quo,cum bibliotheearii in Seminario

vicibus fur

nceretur

RD

; in museum officiosissime receptus absoluto etiam cursu acas

demico per fex menses, quos Tubingae adhuc commorandi facultas fup

plicanti

est data, litteris ét. mihi et fodalium , quibus tres tunc temporis in ludo nostro

litterario degentes fratres adnumerandi, familiaritati amoenissimé vixi.

Neque

profecto vitae oblectamentis desideratissimis caruerunt illi duo;- et quod exce-

dit, anni, quos occupatissiumus quidem, fed.naturae amoenitatibus et fer

enis mi-

hi benevolorum vultibus einctus, patriae urbi ac domui vicinus, Oberefslingae

peregi, ubi Pl. Rev. pastori M. Hezer mihi amicissimo tum in iis,

quae eccle-

al

aT

siam fpectab

)t, tum in educando et erudiendo unico .fllio,' nostro jam regi a

lecretioribus litteris, cui frater meus natu minimus, Efslingae jam- Vicarii mus

nere fungens, focius erat additus, adfui. Sed iterum migrandum erat Tubingani

m. Jun. 1805, ubi in Hepetentium collégium eooptato pristinos: maximam partem

fautores et ami€os repetere licuit. Peracto ibi pene triennio , quum alium plane

Yitae cursum fpäctarem, quum in eo esset, ut Tubingae valedicerem ad Vicariis

quae est Repetentium, provinciam Stuttgardtiae ineundam, inopinato ao. 1808.

Heverendiss. et Magnif. Cancellarii de Schnurrer benevolentiá, qui idem hune in

hnem omnibus modis folertissime ac humanissime me adjuvans obstrictissimum me

fibi reddidit, invitatus fum, ut itineri litterario me aceingerem , quod orientaa

lium inprimis litterarum fiudium propositum fibi haberet. 'Tum Regis nostri Au-

gusussimi, ttm patroni, mihi ut plurimis aliis in aeternum pie colendi, L. B.

de- Palm hberahtas fumtus fuffecit , quibus per Helvetiam et Alsatiam Árgento-

ratum et inde, comite conjunctissimo mihi D. Aeufí, medico jam Stuttgardtiae

S Ccommo-

practco, rectà Lutetiam Parisiorum, ibique per quindecim fere m«

H

eiu

lg'

n

ratus, per Bruxellas , Aquisgranum, Moguntium, Francofurtum,

31

revertens, iter feci, cujus memoria fummae n

[0

1quam non voluptat

mnuhi erit.

:

Ex fautorum, quos videre, quorum contünuam benevolentiam com

1

3

à

"

H

'e lieuit;

/iä

Iu

ta

libris

ferie fas fit nuncupare venerandissimum istum fenem, qui Dei per f

mnostris facris memorata fese expediens consilit

nm

iivb

fapientissimum explicans et ut

nostrae falutis unice xerum fundamentum exponens et commendans canui, AÀn-

tisitem ecclesiae Tigurinae , eff, -- illustrem illum Sylvestre de Sacy , quo du-

[01

us utr

1

t

im vast

ce Arabum et Persarum evolvere àntüqua monumenta hceuit

*

"n

m

naiia

fubtilissimamque eruditionem , an "facillimam largissimamque

em mag

mireris et colas , haesitaveris, -- dein Langlé

lum, in on:

":

bus

is

i

l(ï

nores, fata, regiones orientalium populorum Ipectant, longe

ve

sai

num, qui

ï]

:

et ad publicas in persarum liiteris lectiones et ad manusceriptorun

2

araeest,

H

;

rvaeb

t lBibera-

publicam / ut etiam ad privatam lectissimam bibliothecam aditum

lissume, -- Grégoire etiam , illustrem. et. Heverenc

X

1ss. (EIïOP dam

3i

i a

jum,

ad

mi

n

optifa quaeque juvanda paratissimum , et /V//lim, qui ommibus eruditis he:

ii

i

f

bus Lutetiae degentibus consociationem aperire ipse in omni

cienüarum genere

eruditissimus gestit; -- qui omnes, ut dignissuni bibliothecarii, eruditionis laude emi-

nentes, Chézy et /[jase cum tot alis magnis Viris et bonis consilio, officio ,

hospitalitate ftudiosissime mihi peregrino fuccurrerunt, quorum Ípe et votis lon-

Y

H

nem

ge fuperjori de me meritissimae humamnitati obstrictissimum me fateri per on

9

vilam animus

o

?ra

tus jubebit.

E junioribus amieitiá mihi junctis .fodalibus $your-

daàin, pluribus interea editis, baud vulgarem orientalium hitterarum feientiam te-

fiantibus, fpecuninibus clarissimum , et Émmerich meum , xtheolo,g jam Argento-

raü: professorem , commemorare liceat.

Reduci in patriam m. Nov. 1809. plures menses in meorum gremio degere

à

E

litterisque vacare lieuit, donec , praestitis Stuttgardtiae per aliquot feptima

1

vicariis operis, m. Majo i891o. Diaconi Canstadtiensis munus clementissime mi

H

u

est demandatum, quod inii, junctà mihi prius matrimonio lectissima conjuge,

Heinrica Charlotta. Flatt, S. h. D. ajo. Frid. de Fiait, per omne academicum

mo Con-

curriculum et postea paterno animo mihi addicti, filia: ex q:

H

10 fehiei

")l'

]

ugio tribus nobis natis gaudemus liberis , Luisa, Chariotta, djoanue Pvid

4

1

C0«

Duos et quod excedit annos Canstadtii, civium hujus urbis animo in no5 prono

beatus nec laboris alendo fensui christiano dicati fructuum expers vixeram, cum,

haud petens,fed, quod libere profiteor, magno cum meo gaudio, Tubingam vo-

er

carer, ubiDiaconi fecundi munere fungerer, jussus fimul, quantum re&»

Crinit-

m

fant, privatis praelectionibus fiudiosos juvare adolescentes.

Migravi cum meis

Tubinsam extremo m. Se

D

n

j9

ptoi80:

ubi multorum in nos affectu et favore, pluri-

mis in nos collatis officiis gratissima cum mente adhuc gavisi sumus,

- ha

AiLO

ud in-

dignos prospere rebus nostris per Deum opümum maximum gubernstis nos prae-

bére fiuduimus. Discedens a nobis S. R. , Stuttgardtianae jam etclesiae Decanus,

[

1

T

m

M. Koestlig, quum duorum S. R. theologiae professorum Baim

ier et H'urm legen-

dorum ansam praebuisset, me quoque iisdem fubjungere fummis rerum nostra-

rum aeademicarum arbitris yisum, atque ita, fervato tamen munere ecclesiastico,

:

i

Augustissimo Regi nostro theolog

iae professorem ordinarium in hac nostra aca-

denüa me C

us

Lv

ar

placuit.

Heliquum est, ut libellorum a me editorum addam indicem :

Ueber Reheionsvereinigung. Stuttgardt '1813.

o

Ueber die Haltbarkeit des Glaubens an geschichtliche hóhere Offenbarung

Gottes. Stuttgardt 1814.

Auch ein Versuch, die Stelle Gal. 3, 16. zu erhlàren, nébst einer Anfrage

über- die Deutung von Gal.3, 19. — Commentfatio, inserta in Zengél, Ar-

t

chiv für/die Theol. und ihré neuste Litteratur. B. 1.

t

1. Tub. 1035.

c ;Accedit, praeter fcriptiunculas quasdam anonymas , catechumenis inprimis in reli-

gione christiana a me institutis dicatas, et commentatiunéulas quasdam , in promtua-

rios libros, ut im Ewald und Flatt

Zeitsehrift zur Nührung christliehen Sinnes;

Stuttg. 1915, receptas, — iis quoque, quae ad diaria libris recensendis contuli,

nec non oraüonibus facris, typis vu

i

loa

tis, quibusdam filentio praetermissis,

Loci Jes. VH , 1 — IX,6. interpretandi tentamen. T'ub. 1815, Dissertatio, quà

ipsà feribendà et publice defendendà rite munus theologiae professoris ordinarii

clementissime mihi demandatum ad legum academicarum normam mibi erat in-

eundum.

Argumentum orationis a novo professore trastino die habendae erit:

De idea facrae historiae per codicis jacri libros ob oculos mobis posita.

Actum hunc, qui cras hora XI. celebrabitur in aula nova ut frequentia vestra

!

decoretis,Cives omnesque qui rebus bene vultis nostris academicis

H

€0, quo par

est, fiudio officiose invitamus rogamusque.

P. P. Sub Sig. Rect. et Fac. Tub. d. XIII. Sept. MDCCCXV.

TY P-1-$

E

E

SXAN IT S.

x

RECTOR

Y

EC

5

SENATUS UNIVERSITATIS

L,

Sl

Q

uantum intersit

LU

faerarum literarum ftudiosi non f

facrosanctae, Cui tradendae destinati funt, doctrirae

penitus imbuantur

fed cum V

etiam T

oraculis omx

pretanda faciat feientia arctiorem ineant familiaritatel

cüam hanc Partcm ïheolog;a

gustàsse praedicandi fin

iuneïvacaneuvn videretur, nisi nostris lmnporlbus ge1«

lissent fubinde vel inter theolosos i ipsos, qui hanc

lem praeserüm ad provinciam praeconis ecclesiasuci

dim minus fructuosam necessariamque existimássent

R

19

int esse temporr, parcendum 1psis viribus.

juid C

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

yum litterarum , ebraicarum co mnxt.wu;mlup aliarum feie

stro, quum aïns communi usui magis inservientibus

18

hoc tempus, quod jam perdiscendae emortuae eique

tá hn* MU UE

monimenta

ahDisque, quae ad penitius

17

disciy U üs, ut hnguis orientahibus, ita historiae, 86

rum orientis cognitiont debeat impendi? Hinc factum

recentioribus tempoubus, negligi coeptum fucrit ho

xe dicam focorditer hoc fiat, et quam nocivae fint tal—

16

O Baane Q

brevibus hic nobis liceat lineis adumbrare.

IUI l

petere quidem monnisi priscas ac Commune

IBEERI

et obyia, neg!

multa esse, quae quamvis trita fint

15

Focus

fubinde revocentur in memoriam, ei, ubi tempus po

Wg ä

i

quasi acrioribus fiimulis illi inflieantur nec6ssarium é

Primum fi concesserimus etu am, non omnibus theolog

N

14

ma harum rerum opus esse ad muneris ecclestastiCi p

. cENN

ficdia; quis adeo exilis ae pusilli fit animi, ut modult

qua praeparare et ef&üngere fe fiudet ad vitae quo«

M

13

et arctare velit ad arctores hujus limites? Scientiat

dum, nee ei, quod in aliud

faepe minus ingenuum

E

12

tampum ahcu]us disciplinae velimus peragrare, non i

dum, Omms, quantum P()SSIS, emetiendus CIIIIPUS-

aetas , indoles vegeta, et quüm fcientiae ommes arcti-

3 h)

altera promovet alteram, et vis

Illnll in q.locunque

exercitia fuam. in [

habet mercedem laudssinam.

b

dium, cui fe aliquis destinavit, non absolyi potest ful

10

iractari fine accurata harum, de quibus loquimur ;

l

impensior opera etiam in illas est collocanda.

Perpcndamns animo , fcripta

VE

nexa iniumo

aliter essent consideranda; atque ut monumenta antiqu—

sima gents, ebraicae nempe, cujus historia in omln

latissima patuit vi et conditionem flatumque re erum|?

esi

constituit effinxitque, nonne ut mere tàalis co"mtu

qui fensum habet veri et rerum fcitu dlfrn'u-um est CU

F

]

Sed est ea gens, cui revelavit fe Deus visis:

multis facinoribus mirum in modum et asseryata in !

lutem humanam quam maxime mnecessariarum femum? ;|

üusque deinde efflorescentia generi nostro commoda j

Ut historia hujus gentis omnis adprime est mem« —

omnia et Civilia et ecelesiastica, fic religio et praece]

fanctitate fublimia et ut ex animi natura intima Pr("f

muni commendabilia omnem in fe convertunt attentlofï

ä

vel hli;

ro prdeter historica monumenta etiam poétiea ,

vel religionis fensus, faepe in eodem tenore ,

expr 1m(39

ralia aut prophetica carmina. Et quaenam est haet P1

ribus fortasse iis et elegantia affluentiaque, qua Grl2

poésis floruit, quae arti debuerunt tantum , quantum ;

fimplicitate et naturae vi, a qua px ofecta videtur omi

immo fanctitete religionis quam Ípirat ubique puriori

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

FNÀ

]

[l