LXV8a_fol_14

RECTOR

ET

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS.

i.

S.

i

"

ltüm diuque jam veteribus temporibus, magis vero his recentibüs dise

M:

putatum fuit, utrum in tractanda falutari medendi corpora difciplina

phliofophicis magis quam e matura experientiaque fumtis tribuendum fit

principiis. In qua re, ut fieri folet, utrimque fortaffis ita peccatum eft, ut,

cum difputandi fervore incenfae partes hinc illinc fines transgrederen

tür;

»qüos ultra citraque nequit confiftere re&um *

xeritas etiam hic in medio videatur eífe fita,

Qui enim, ne rudium inconditorumque empiricorum incurrerent in inz

vVidiam., naturam et ufum ducem pofthabere poífe fibi animo informantes

citra experientiam altius petitis placitis jam fuperftiruere poffe exiftimabant

compagem rei medice ut vere folideque ícientie, in fomnia et incertà et

vana multa delabi illos adeo neceffe erat, ut talibus, ubi exercebant etiam

d gv

vitam curáàndam ac

artem , quam . profitebantur ,

valetudinem tradere

fane quam maxime elfet pericülofum. ^ Contra qui venantur, tantummodo

ubique, quod in oculos cadit fenfibusque fubjectum eft, et fcita et tradita

de hoc ampléxantur cupide aliena , incuriofi aut legum philofophiz. vel lo-

gicarum vel magis communium, quaz inferviant aut difponendis in ordinem

juftum aut examinandis curatius aliorum obf(ervatis, experimentorum notitia

vel temere collecta abunde contenti, etiam rem fuam perverfe agumt, nec

boni medici fcrutatorisque naturz et corporis bümani, ut decet, partes im-

plere cenfendi funt, Omnino naturam et experientiam ducem fuam modes

fte fequi debet medicus, fed bonum ufum naturae docet ratio philofophica

xque modeíta, nec fuperfedere poteít illa ullus impune, qui excellere. vult

in arte mediea.

uüi enim curare vult corpora, ut jam bene docet Gelfus,

abditas caufas cognoícat oportet, in quibus requiritur, ex quibus principiis

noftra fint corpora, quid fecundam, quid adverfam faciat. valetudinem.

)uare ut jam antiquis temporibns, ubi ex manibus rudium fufcepta homi-

num vulgique a philofophis ipfis, Pytha.gora, Democrito, Platone , Ariíto-

tele aliisque medendi fcientia non raro eít tractata et fapientie pars habita,

donec paullo poft Serapione duce, fequentibus Apollonio , . Glaucia; Hera-

clide, fciffio nata fuit inter philofophantes medicos et turepixe , in cx-

P?fvi?'ïtïa "fqlqm" 'po:.ig)n;tes—, hanc anr.t(ïq , ita ?tiam recentioribus feculis qptime

L^

X

cum fructu inter;diverías gentes fumumi medici femper.rationalem difcipli-

conc

nam cum e€a; q.üæl feqüeb?tur eXp'eï:-rien-!?iam ,

P

B

-

iliarünt.

Ipfe etiam ee medice VTE partes, que ut in evidentiori pofitz

quam quz circa curandos verfatur intetnos morbos difciplina, ufum et ex-

perientiam eamqüe quam maxime folicitam , potiffitnum fibi vindicare vi-

dentur, ars fcilicet anatomica , chir"u'rg'i'ca, obftetricia nihilominus a philofo-

phica rátione rfiultum fibi peterepoífunt adjümenti, et quidem ut ad concinnius

ordinanda et inter fe nectenda, ita etiarn fortáffis certius firmiusque aliquanto

fundanda et ftabiliendaà , quz obfervationi et üfui diligentiori folertiorique

debent placita füa, Stabit igitür fententia, rixas efle inanes fütilesque, qua

Stabit fentena

de hae maàteria motz funt inter prifcos et recentes medicos.

tia, philofophie fanioris ufum mirabili vi patere ut in alias vite artes bo-

nas, ità ctiam in hanc, de quà dicimus, vite tüendz àc confervanda falu-

brem fcientiam , et adolefcentizs ilii fe dicanti potiffimum etiam fludium

ipfius effe commendandum.: Nemo nifi qui prepropere five ut mercenariam

artem illam amplexus fuerit, et fere exermplar fequens Áriftophanei illius

in Nubibus ftudiofi, fi de

-alii's audiat praeter adoptátum Qbi ftudium ftatim

crepet : .

«í M u dosNicuc dt puSiuór atpóe v dAQra;

Was helfen mir auch die Rythmen wohl zum lieberi Brot?

liunc phïloföphïæ rythmum artis, cui obftrinxit fe, rythmo fupervacaneum

eífe cenfebit.

Nulli dubitamus, confentientes riobiscum habituros. effe nos

omnes, qui liberaliter judicant de feientiarüm liberalium , qua nexe funt

inter fe et mütuo fefe àafficiünt fuavi concordia ominiurm.

Certi fumüs ean-

dem etiam effe haüd ita pridem munere' doctoris orüati a Regia clementia

novi fententiam ; quem fiftere "e; 'commendar'e *vovbiv95 cives, his plagulis vo-

luimus , et quidem

Dn. Med. et Chirurg. Dr. CU"ILIELMUQM'FRIEDERICUM'LUDW.IG

Chirurgie et Artis Ob/ie;riciæ Proquqrem Publ. Ord.

jui cum àcademie noftre, cui ïndüffïtüs fuit; ï;*r*n olim ihge'nid, in-

duftria, doctrina, morum probitate perquam fuerit adamatüs, pofteaquam

nunc rnultiplici;ut vitz, ita artis, quam profitetur, experientia et üfu ex-

coluit aüxitque quàs profitetur difeiplinas, quam jufte fint noftrz de eo concepta

expeetationes, etiam, in pártem faltim, vitz, quas .Cdmm['ünicat vobiscum

hic rationes poterunt .docete, calamo ipüüs' exaratg.-

Ulbacz, p*aäi Würtörhbierg'icï,- þföþe,ätüftgafdiä&i' die IöSeptembA

1790, patre M. IoANNE JAcoso LUnpiiG, paftore loci, matre b. AUGUSTA

Fntpznrka n. ERHARD,ratus, primam vitz etateri füb paterno tecto peregi ,

patre cariffuno 'duce in edifcendis litterarüm primitiis, À. 1300 autem é

domo patérna egreffus in íchola Marggroningenfi, 'cui frater mihi opti-

mus preceptoris officio tunc prefuit, per quadriennium hümariorüm ftu-

dio incubui. nétünte anno 1804, decimo qüarto vite, patris confilio, in«

timaque animi inclinatione impulfus, Chirüxgiæ ét artis obstetricize fludium

adire apud me decrevi. Hze ad perducerda Neoburgam (oppidum . prope

Calwam fitum) fratrem fecutus ibidem litterarum ulteriorem culturami pror-

fus continuans, per alteradi temporis partem duce. C. D. .Doct. . Schónlin,

Chirurgo et obfletrici ampliffima praxi *a'egu:e* ac fcientia, gaudente ,. Chirür-

gim capita tum theoreticé perferütabar, tum, omniuüm pzne, qua exerceri

folent, operationum Chirurgicarum maxiini et minoris momenti vel fpectator,

Sel magiítro affiftens, vel ipfe — in levioribus cafibus operator, uteami, quz

Chirurgum maxime decet, manuüm dexteritatem, animique firmitatem ac-

guirerem, operam dabam; quam poteram; maximarn.

Abfolutis his menseNov-. 1807. Aca&emiæTubïnge'nsi civis adfcfiptüs Chis

rurgim et artis obftetriciz ftüdio fimul: medicinz ftudium addidi. Ex virorum,

fautorum mihi maxime venerandorum D..D. pE PioucQUET, DE KIELMAYER,

DE ÁUTENRIETH ; DE FRORIEP, GMELIX , inftitutionibus difciplinam haurienti

contigit quod mihi pramiüm, ab AUGUSTISSIMO REGE pro diligenti Chirurgize

ftudio inflitutum À. 18609; À. aütemr igrr. poft quadrienniumi ftudii acade-

mici, exantlatis exarninibus medico- chirurgicis, confcripta proprio marte;

defénfaque prafide Ill: D. de AurENmiETH differtatione Chirurgica. ,,De

novo trepanó przcipüe pró orbite vulneribüs**et thefibus medicis ,,De in-

[1

dole morborum vernaliüm

Doctoris Chirur

$iz et Medi'f.inæ Gradus à gra-

t',iosa. facultate medica; coitribueretur.

Ut augerem fümmair éognitionüri fem chirürgicam et obftetriéiam practi-

£am Ípectantium ; ad nofocómia extera ampliora abeundi confilium eeperam;

&t fors ad. eandem finem alterà vià düxit.

Menfe enim Augufto corpori

militari adíeriptus ex imufarum fede ad armáà transgredi coactus, mox ta-

inen hypo-chirürgus fnilitàris ereatus fum. Longumi otii tempüs affiduo

Chir. ftudio 'confecrans A;/ 1912, médici nofcomialis prepofiti officio, ad

eopias Würtemberg. in Ruffia pügnantes, ex REGIS AUGUSTISSIMI juffo mif-

fás, patriam. menfe Augüiti egreffus per urbes Norimbergam, Drefdàm, Re-

giomontanum , Willnam iter faciens, Smolenskz perftiti 'et rniofocomio 'mili-

tari Würtembergico ibi inftituto per aliquod tempüs prazfui.. Redeunte exer-

citü e Ruífia, ultimus pzne Copiàs fequens eumuüulüm miferim trifüffima

illius.ac horrenda periodi peregi, qua fere per millenarios quotidie vel fame, vel

gempeüatis vehemetitiaj vel vulieribus nullomodo tractatis, inortem fubies

runt. Hoiret animus inemimniffe, quz enárrare verba deficiünt. Relictó pon-

te illo funefto Berezirnz fluminis; Willne ob viriüin extremam exhauftio-

nem et febris aéceffümi bello captus fum. Íneunte autem vere ISI3. vix

reconvalefcens e typhi vélementiffimi et artritidis reiteratis infültibus in

interiores Ruífie provincia$ cum reliquis translatus, ürbem deriique þehfam,

fedem militarib. . Würtemb. . pro . Captivitatis temipore defigtiatum ; intravi.

Rediit bonà valetüdo; praxi chirurgice operam dedi.. Mox prineipe Ruflica

Domina GacARIN ad redici familiaris munus vocátüs; urbe Penía egref-

fus in.plüres Ruffi& proviricias cüm ea;, ac primo quidem; meridionales ;

mare nigrüm - veifüs itinera feci.

Diverfifflmos hic quoad formàmi et natu-

ram, quin plures in. Germania nomn otcurrentes morbos obfervavi; éuravi.

Opeérátiones clirürgicas plurimas infütüi. Initio hyeris i81r3. Satadowami

üurbem in fronte Áfis ad r

as fluminis Wolga fitam; principem comitatus

ét hic medendi ac operari

;

occafionem copiofám ardore amplexus fum.

Inde ad urbem Aftrachan (iter quatüor dierüum, favente hyeme;) pro-

ficisci cónfilium cepi:

Nec contigit; antequam erim Guübernatoris per-

miffionem ad inftituendum iter acceperim; allata iriopinato pacis fignificatio-

ne; cáptivitate liberatus cumi reliquis militaribus Würtembergicis d. 2 Jan.

igr4. in patriam abivi, et, transgreflus urbes Tambow, Orel, Czernikofl ,

Bialiftok, Warfoviami, Pofenam , Lipfiam etc. merife Ápr. eam intravi. Prohibet

Ípatium; quin fingulas ; quibus' diverfae hac vite momenta fcientia moa? aug-

mento erant, rationes exponam. .Eadem pzne, qua redii, die in amplum;

quod Hohernhemii fuit, nofocemium militare miffus fum , zgrotorum fectio-

nem curandam accepi, munere hoc per quatuor menfes fungens.

Tunc

per aliquot temporis ad tertiam . Cohortem militarem pedeftrem translatus,

mox ad infütutum medico-chirurgicum , quod Ludovicopoli exftat, voca-

tus per femeftre hyemale Anatomiam corporis humani publice demonftravi,

zítivo Chirurgiam docturus.

Nec quies mihi.

Vere anni 1815. refuícitato

Gallico bello, cum exercitu Würtembergico fecunda vice patriam reliqui ,

ad Rheni regiones copias comitans,

En,hic curriculum militare. finem . ce-

it.

Die enim 9. Junii per Decretum SACRAE REGIAE MAJESTATIS

Profeffor Chirurgie et Artis obftetriciz in alma Univerfitate Tubingenfi crea-

tus, d. XI, e. m. ex caftris ad patriam receffi.

Tempore, quod ad initium usque femeftris hyemalis mihixfuit-, Áca-

demias nonnullas vicinas adeundi confilium cepi,

Conceffit non tantutn

AUGUSTISSIMUS REX precibus, fed auxilia etiam ac locuple-

Per urbes Monachium et Salis-

tfima quidem, clementiffime prabuit.

burgam paífus flectens , ac viris ibi pluribus in re medica illuftribus con-

ciliatus, Viennz perfiftebam.

Inftituta urbis przftantiffima, praecipue au-

tem .Nofo'comia ampliffima frequentans multa Chiru-rge gravia vidi, plura ex

In arte

confuetudine celeberr. D.D. «ang, Kern, Rutdorfer etc. percepi.

obftetricia precipue, quum ex fpeciali indulgentia Illuftr. D. Boer inftitutum

obíletrieium , quamquam peregrinus, frequentare permiffum haberem tum

propria obfervatione tum ex Clarifs. Dn. Boér.et Guil, Schmitt familiaritate

lucra adhuc ampla. duxi ; nec minora in rebus ophtalmologicis ex Clariís.

D. Beer , et amicorum dilectifs. D. D. QCaro/i et

trum, confuetudine.

þFredcqïici Jéáger, ophtalmia-

Menfe denique Octobr. Vienna abfcedens, Aeademias et Nofocomia, quz

Landshutüi, Erlange, DBamberge, Herbipoli . funt, percurti, ad patriam

tnenfe Novembr. tertia vice redii, Tubingam me conferens, ut novo munere

fungaþ.

Supereü Ljam . ut novus Profeffor mnnus. fibi ïraditum

"

novum aufpvice—

t:ür folemni oratione , cujus erit argumentum :

De natura ejus oculorum morbi , qui Pannus dicitur.

Cu1 actui , qui cras hora XL. celebrabitur in aula nova ut frequentes

adelíe velitis cives omnesque vos ,. qui rebus noftris.favetis academicis , eni-

Xiorem in modum ea, qua par eít, decentia rogamus invitamusque.

I). P. S. S: RECL Tnkingæ d- XXIV T^.- R/fhf*f*f*v'.vrg,

E

]

^ RECTO

E

ET

125

SENATUS UNIVERSI

]

TUBINGENSIS.

R

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

L)

18

. S.þ

17

oltim 'diuquï: jam veteribus temporibus, magis veras

O Baane Q

16

putatum fuit, utrui in tractanda falutari medenc

phliofophicis magis quam e matura experientiaque fur -

principiis. In qua re, ut fieri folet, utrimque fortaflis i

15

cuin difputandi fervore incemfe partes hinc illinc fines t

Focus

»quos ultra citraque nequit confiftere re&um * p

N

14

xeritas etiam hig in medio videatur effe fita.

LE

J CENN

Qui enim, ne rudium ïnconditdrumque 'em-piri'coruf

vidiam., naturam et ufum ducem pofthabere poffe fibi-

M

13

citra experientiam altius petitis placitis jam fuperftrueze

compagem rei medice ut vere folideque fcientiz, in fjg

vana multa delabi illos adeo neceffe erat, ut talibus, u

vitam curaàndam ac

x

artem , quam . profitebantur ,

fane quam maxime elfet pericülofum. Contra qui Veni -

11

ubique, quod in oculos cadit fenfibusque fubjectum eft|

de hoc ampléxantur cupide aliena , incuriofi aut legum |—

icarum vel magis communium, qua inferviant aut difp

10

juftum aut examinandis curatius aliorum obfervatis, expi-

vel temere collecta abunde contenti, etiam rem fuam ]

boni medici fcrutatorisque nature et corporis bumani; !

plere cenfendi funt,/ Omnino naturam et experientiam |-

fte fequi debet medicus, fed bonum ufum naturae doct

wque modeíta, nec luperfedere poteít illa ullus impune *

in arte mediea.

ui enim curare vult corpora, ut jam

abditas caufas cognofcat oportet, in quibus requiritur» |

nofira fint corpora, quid fecundam, quid adverfam |-

Quare ut jam antiquis temporibns, ubi ex manibus ruc

num vulgique a philofophis ipfis, Pythagora, Democrit -

tele aliisque medendi fcientia non raro eft tractata et 1a.

donec paullo poft Serapione duce, fequentibus Apolloni -

clide, fciffio nata fuit inter philofophantes rnedicos ct|.

E

perientia folum ponentes hane artem, ita etiam retenti

E HS EEES Méó$(—

X

i

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1