LXV8a_fol_07

RD

RECTOR

ET

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

ALe

S.

Doctissirha et perelegähs est disputatïö,* qüain in acutissimi philosdä

phi Platonici dissertation

ibus Maximi Tyrii, inscriptam: &j O55 d'ydA-

para, idp

vrtoy (utrum Diis sint dicandae statuae), eamque tricesimam le-

gimus octavain ^). Dum varias ibi variarum gentium Deos suos sub

imaginibus symbolisque saepe portentosis, ita ut ratio non iaro sit-in

obscuro, colendi formas recenset, nequeillas praeterit, qua nullam neque

animalium brutorum teque hominum, aut &implicibus aut mistis exhibent figu-

risspecietn, sed süb sighis repraesentatae sunt naturalibus, utpote elementorum

aque, ignis, fluviorum, montium, immo sub lapidibus, utpote lapide Ara-

bum quadrangulari (p. 384) et Veneris Paphiz statua;, albze pyramidi

non absimili (coni speciem sistere eam perhibet Tacitus hist. II. 2);

dumque alia afferuhntur ab auctore ad Fetischismum spectantia, causas;

unde omnia hac adeo diversa colendi Numen genera orta sint, nihilo-

minus in una eadeinqüe communi càusa, tantum varia gentium; coeli;

locorum temporumque indole varie affecta, inquirit, in necessitate nimi-

M

rum ac vi interna celsius quid, quod presit terrestribus humanisque re-

bus augurandi, amplectendi et pro imbecillitate sensuum, memorie causa

imagine concludendi, üt quod mens pura capere non possit, insideat al-

tius in imaginandi vi et inde dirigat etiam voluntatem. Posteaquam auctor

ingeniosus talia commemorans, atque ita paganismum conciliare quodam-

iodo studens cum ratione, more Platonicorum aliorumque etiam philo-

Sophorum, ut

pote Stoicorum (cf. inter multa Senece locum insignem de

benef. VIT. 8. cf. et Plin. hist. n. IT 5.) à crassiori; sub quo et Judei

et Christiani contemplari illum solebant habitu, defendere eum, allaborat,

deflectit tandem adillam, undeorsus erat, qu&stionem, de simulacris nihil

vetans, nec certam proponere volens hiclegem, concludens verbis: z4zz-

zus modo Deum proponat sibi. Ceterum. sive memoriam ejus maaximé

repraesentet Graecis ars Phidiae, aut 44egyptiis animalium cultus, aut

aliis fluvius, aut ignis aliis, varietatem non damno (4 v&usgzÀ «Àc dia-

i

Quvyiac): intelligant modo, quem colunt, ament modo, illius modo memo-

riam. conservent.

Premisimus heec, cives, uberiori commentatione digna, qiam Íuben-

tissime vellemus aliquando susceptam ab eodem talium rerum arbitro;

quem comprobavit se pluribus scriptis, acutissimo, Viro sümme reveren-

do, doctissimo

Dn.

FERD. CHRIST. BAUR

munus suu.m, Professoris

Theol. evangel. ordinarii crastino die solemni

oratione auspicatüro. Quam juste sint ab ingenio, doctrina et modestia

ilius concepta expectationes, ut alias patet, ita etiam ex vite ipsius

r'ationibus, quas traditas nobis communicamus hic vobiscum, prodibit.

*) Maximi "Tyrii dissertationes philosophicae, cum inter

prétatione et notis Danie!is

Heinäii, see, ed, Lugduni Batay. 1614. p. 377 —397.

*

X

A

j

Ego Ferdinandus Christianus-BAvR. natus sum Schmidz, qui urbi

Canstadtiensium vicinus est vicus, d. 21.Jun. 1792., patre CunisT1ANO

JAcoBo, qui tum ibi pastor erat, matre EBERHARDINA RGrNA nat. Gnos.

Si non modo ut vivas, sed ut vitam vivas vere humanam, summum est

et unicum divine providentie beneficium, gratissimo hac data occasione

profiteri lubet animo, quantum patris institutioni ac diligenti:e a tener-

rima inde a&tate debuerim.

Ab ejus ore prima hausi literarum .rerum-

que divinarumi eleménta, nec postea, quum octavum me agente zetatis

annum Blabyrensi ecclesiae et Dicecesi precficeretur, quamquam et cres-

cerent in dies publici muneris negotia, et publicae schole, quam in ea

urbe frequentabam, institutione satis videretur consultum, solitam inter-

misit dihgentiam. Quantum otii superesset, mihi tribuit, sanctissimaque

nunquam non recolo optimi patris memoriam pletate, certis quibusdam

per s.ingulos dies horis puero mihi assidentis, puerilemque animum eo,

quo ipse flagrabat, veterum sacrarumque literarum amore imbuentis.

Kt si est aliquid, quod nulla immodestie specie jure aliquo vindicare

mihi posse videor, infixa est certe ab eo inde tempore animo meo ea

persuasio, nullum esse vitee pretium, nullum decus, nisi in literis, nihil-

que profii posse in vita hominum, nisi quidquid habeas virium, quan-

tumque concessüm sit tehiporis, in unum illud impendas. His institutus

praceptis decimo tertio ctatis anno, ne sic quidem a propiore parentis

cura avocatus, in id, quod tum eodem adhuc illo in oppido erat, Semi-

narium receptus sum a. 1805, habitum tum b. Abbatis CrEss disciplina,

florensque Professorum ingenio, doctrina et humanitate excellentium WURM

et HEERMANN egregia institutione, quorum optime de ine meritorum, vi-

rorum memoriam nulla obliterabit dies.

Exacto biennio in Maulbron-

nense translatus sum Seminarium, quod rectum b. Abbatis ScugrLLING

curà, junctis tum primum binis Seminariis, quatuor habuit Profess.ores,

HavrrF, PauLy, MazRCkLIN et LANDERER, qui suo quisque insignes

modo auctoritate, gravitate, doctrina ingeniique elegantia plurimam eorum

discipline traditis adolescentibus prebebant opportunitatem in quolibet

literarum genere proficiendi. Tres ex iis integram adhuc ztatem agunt

aliis in honoribus aliisque muneribus; unus obiit PAULA, efficacissimus ad

juvenum animos commovendos, instituendos, et ad honesta quaeque excitan-

dos. Et ut amplior juvenum ibi una viventium numerus multorum jam

tum mihi conciliavit amicitiam et familiaritatem, in füturum vitae tempus

mansuram, ita tum quoque primum eum mihi monstravit fortuna, quem

socium comitemque vitae mihi esse voluit, conjunctissimumque ut hactenus

ita nunc quoque dedit collegam. — Quum duos et Maulbronne transegissem

annos, in hanc literarum Universitatem, et theologicum, quod in hac urbe

est,Seminariüm receptusa. 1809 solito more frequentare coepi preelectiones ha-

bitas a S. V. GAAB, Prelato nunc Tubingensi, tum temporis Ephoro Seminarii

theologici, cujus eximiam, qua et tum frui me voluit, et nunc dignum me

habet; hümanitatem et benevolentiam gratissima colo mente, de V. T. libris

canonicis et aprocryphis et de lingua Arabica et Syriaca, a. b. RokssrER

de historia universali,a b. PFLErDERER de physica, a Viro celeberrimo et

doctissimo CoNz de Taciti Annal., Horatii Epist., Aristophanis Ranis, Sophoc-

lis Oed. Col. et Philoct. 'Pum ad philosophize studia me contuli; et de po-

tioribus ejus disciplinae partibus préelectiones celebravi Virorum $. R. AnEL

et ScHoTT, quorum alterum Prelati dudum ornat dignitas, alterum unum

ex iis, quorum tuüm utebar institutione, sibi servavit Academia nostra. '"ler-

tium postea, quamquam jam . àd theologorum subsellia progressus, addidi

duumviris his philosophize magistrum S. R. EscuzNwEYvren, tum primum

eestate anni 1812 suc& philosophia elementa in hac urbe tradentem.

Con-

sumto in veterum literarum et philosophiae stüdiis biennio et defensa dis-

sertatione de queestionibus quibusdam ad Judaorum historiam pertinenti-

bus sub praside S. V. GAAB, artium liberalium et philosophize doctoris gra-

dum nactus versari jam ccepi in amplissimis theologice studiis, audiique per

integros tres annos scholas habitas a b. ScuNuRRER de Critica N. T., de

Evangelio Johannis et de Psalmis, b. FLATT de Theologia morali, et de Epi-

stolis Paulinis, S. R. C. FrLATT — qui primo studiorum meorum theologico-

rum anno Stuttgardtiam avocatus ad novos capessendos honores unus su-

perest éorum, qui tum theologicam ornabant factiltateni, virorumi immorta-

lis memoriee — de 'Theologia dogmatica, de Epistolis catholicis et de Epistola

ad Hebreos, b. BENGEL de Encyclopedia et Methodologia theologicarum

disciplinarum, de Dogmatum historia, Symbolicis ecclesiarum a nostra dis-

sidentium systematibus, Theologia V.'T., Historia ecclesiastica, Evangelio-

rum synopsi et Theologia dogmatica. Quanturn non solum in theologice

studüs, sed in omni vere liberali institutione huic inprimis debeam Viro,

qui et postea sua me non indignum habuit benevolentia, vel ex disciplina-

rum, quas unica tradidit doctrina, gravitate et elegantia, cernas et numero

et. dignitate.

Pericopas praterea evangelicas interpretantem audii b.

BaAUR et practicze denique theologie elementis institutus sum a Venerab.

hujus urbis Decano Müxcz et S. R. KozsrL1N, qui Stuttgardtie nunc agit

Consistorio adscriptus:

Sub finem. academici cursus commentationem

scripsi, quae de Sabellio Pauloque Samosatensi publice erat proposita, pree-

mium meritam, non sortitam- Absoluto quinquennio a. 1814. defensisque,

ut tum institutum, thesibus quibusdam theologicis preeside b. BENGEL, et a

Consistorio S. V. Stuttgardtiee examinatus primum Mühlhusam ad Entiam

tum Roswaagam ire sum jussus, annumque ibi transegi apud pastores b.

SpPAxTHet b.K LArBERjintegros probosque viros,in obeundis ecclesiastici mune-

ris officiis. Funestus fuit annus praematura morte optimae et dilectissimae

matris, diuturni morbi s&vis doloribus absenti erepte. Eodem illo anno

ad finem vergente in Schónthalense Seminarium avocatás sum, ut tum eo,

quod nunc inferioris Seminarii Repetentium est, munere fungerer, tum pree-

cipue infirma laboranti valetudini veteri meo preceptori Heermann, Decano

nunc Schorndorfensium, adessem, qui singulari, qua jam antea in me fuit,

et ad hunc usque diem esse non desiit, humanitate illud inprimis mihi tem-

us exhilaravit. Nec minori in me fuit benevolentia S. V. ABEL, quem ut

olim Professorem Academicum, ita tunc Seminarii Praefectum Praelatumque

venerabar. Sex menses ibi commoratus Tubingam redii Repetentis munus

aditurus, junctusque collegis amicissimis adeo letum peregi tempus, ut

vetus repetere consortium cum iis ex eo tempore, quibuscum nunc in

éeadem hac urbe vivere licet, carissimis et integerrimis amicis, Prof. TaA-

FEL et Archidiac. PRESSEL, inter preecipua numerem mutatze sortis bene-

ficia. Instabat tamen eodem illo tempore alterum luctuosissimum vul-

nus, amisso &state a. 1817. optimo patre, desiderium socie, quam vitae

flagitabat consuetudo, non ultra triennium ferente. At tristi()ri,-quatum

afficiebar, futuri temporis cogitationi adeo continua fuit singularis divinze

providentie cura, ut reduci statim a parentis exsequiis, quibus solis in-

teresse licuit, in eadem illa urbe patris obitu funesta Larem familiarem,

juem tum . cum fratribus sororibusque meis, quorum natu maximus sum,

nullum habiturus esse viderer, restituendi offerretur spes, etate mea ma-

turior.

Ita ejusdem anni mense Decembri Blabyram reversus mansu-

ram ibi sedem meam fixi, demandato mihi clementissime cuüm Ephoro

S. V. Rzvuss, et collega Kznw altero professoris munere, iniique noven-

nium arduum multphci contentione, quam instituendi iterum exigeret

Seminarii conditio, memorabile haud paucis, qua vel adversa vel secunda

vitze ferret humanee sors, felix unica amiücissimi college concordia, fruc-

tu, quem videremus, laboris haud inani, societate et memoria prestan-

tissimorum tot adolescentiut», studiorum, in quibus totüs viverem, amce-

nitate, amicorum, quibuscum versari licuerit, grata consuetudine, vita de-

nique intra Penates actae tenore suavissimo.

Videtis igitur, cives amplissimi! quo jure augulum illum terrarum,

ui ab ipso seculi hujus initio, ultrá quinque et viginti annos, grande

mortalis aevi spatium, me tenuit, meum hactemus nominaverim. 1bipri-

mam ctatem egi, ibi literis vixi et discendis et publice tradendis, ibi

matrimonium ini eum conjuge mea dulcissima, EmwiriA, Stuttgardtiana,

nata BECHER, felicissimum animorum concentu, duobusque mutuz cari-

tatis pignoribus, filia filioque, vitae nostre ornamentis.

Et ut in terrae

ilius sinu placida jacent compositi-pace parentum cineres, ita longissimo

illo tempore nullum aliud ejusmodi vulnus inflixit funesta fati necessitas.

Sed et nunc,

cum subito avocatus essem ante paucos menses ex

vitae illius tenore, studiorumque, in quibus essem, amica consuetudine

.

in urbem veni, non solum jüucunda prioris temporis memoria familiarem,

sed etiam patriam paterno genere. Eaque, humanissimi Cives, me me-

osque excepistis humanitate et benevolentia, ut nihil pulchrius, nihil

május obtingere mihi:potuisse gratissimo profitear animo, quam in vestro

consortio vivere, vestra amücitia frui, vestraque literarum studia amplis-

sima meis juvare viribus, nec gravius quidquam et dignius habeo in vo-

tis, quam ut ne vires desint voluntati, iisque, quibus hactenus vitze ra-

tionem instituisse haud poenituit, preeceptis, vobis etiam mihi liceat pro-

bari.

Seminarii Blabyrensis Professor interpretabar Herodoti Musas, Thu-

D

v*5

cydidis Historias, Platonis Dialogos, ex Lat

inis làvium, Sallustium, Cice-

ronis Orationes, Taciti Annales et scripta minora. Preeterea veteris avi

Historiam et Mythologiam tradebam.

Quae antiquitatis studia cum adeo

mihi essent amica et familiaria, ut ea non tantüm publice libentissime

traderem, sed otium etiam fere omne in' iis consumerem, prodiit inde

nulla ambitione, nulloque partium studio, quorum causas procul habeo,

nec coeca ethnicismi admiratione, sed quod intimo pectore tenui teneo-

que hanc maxime sententiam, quo altius penetrarem, eo apertius firma-

tam, nec theologo etiam indignam, ab iis, quze vere humana sunt, vere-

que divina in homine nullam seclusam esse hominum gentem, prodiit

inde, quem biennio abhinc edidi, liber:

$

Symbolik und Mythologie oder die Naturreligion des Alterthums.

Exster oder allg. Theil 1824. Zweiter oder besond. Theil in z

Abth. 1825. Stuttg. Metzl.

Práter hunc librum, quo tempore Reþetentis munere fungebar, tlie-

ologicorum quorumdam librorum

ublicam feci censuram, mandante hoc

uegotium benigne b. BENGEL, scriptionesque meas in sua recipiente mo-

numenta theologica. Plura hujus generis collaturo otium defuit mutata

mox studiorum rationé: Nuperrime hortante celebérrimo CREUZERO pro

ea, qua in me esse solet, humanitate scripsi nonnulla ad dijudicandos

philologicos libros pertinentia, veluti de Welckeri Trilogia Aeschylea,

éjusdemque Cretica Thebarum colonia, de C. O. MuzrrEn: Prolegome-

nis in Mythologiam, alisque hujus generis scriptis, quae« meo pleraque

nomine signata novissimis Heidelbergensium Annalibus inserta sunt, aut

proxime inserentur.

.

.

Dissertationem 1

nauguralem scripsi historico-theologicam de Ghosti-

corum. Christianismo ideali, qu&e pars T. est scribenda& de prima Ratio-

nalismi et Supernaturalismi hisïtoria commentationis.

Habetis hic, cives, quaé ex vite sud rationibus növus Dn. Theol.

Professor calamo suo consignavit.

Salvum jubete esse Illum in medio

vestro, ea fiducia, eo candore, quo vocatus huc a REGE nostro CLE-

MENTISS!IMO Muüsarum sedem nostram salutat.

Non deerit expecta-

tioni vestra. Non deerit explere muáus gravissimum, in priscum stuü-

diorum theologicorum in academia nostra cum aliüiss florentium honorem

et incrementum. Reliquum est, ut invitemus vos ad audiendam oratio-

nem solemnem, quam habiturus est crastino die X — XI in aula nova,

ét quidem

»Super Ethnicismi cum christiana religione comparati indole ef

natura, habita inprimis eorum ratione, que BDr. A. Tholuck

in Neandri Memorabilibus ex historia religionis christianae vi-

iaeque christianae 'T. l. 1823. p. 1—245. hac de re disputavit;

Vestra frequentia decorare velitis panegyrin hanc, impense rogamus:

P. P. S. S. Rectorali Tubihjgæ d. XVII. Jan. MDCCCXXVIL

TUBING ,

Tysis H Q P FPERIOox L'OHMf

N RP ;

RECTOR';

E

ET

SENATUS.UNIVERSII

—

l2

TUBINGENSISR

JLe

S.

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

Eu

€

P

Doctissirha et p(ärelegäns est disputatïö,* quam in

phi Platonici dissertationibus Maximi Tyrii, inscriptan

&

paca i

à

17

gurtov (utrum Diis sint. dicandae statuae), eam«-

gimus octàvain ?. Dum varias ibi variarum gentiur

imaginibus symbolisque sdpe portentosis, ita ut ratics

g

16

obscuro, colendi formas recenset, neque illas preeterit, q

animalium brutorum neque hominum,aut simplicibus aut ni

ä

3

L

ris speciem, sed süb sighis repraesentate sunt naturalibus,u| -

aqne, ignis, fluviorumm, montium, immo sub lapidibus, t

i

l

15

Jä

E

H

ä

bum quadraügulari.(p. 3804) et Veneris Paphie statu—

non absimili (coni speciem sistere eam perhibet Ta

dumque alia afferuntur ab auctore ad Fetischismum

D

8

14

ä

unde omnia haec adeo diversa colendi Numen genera,

minus in una eademque communi càusa, tantum vari|

locorum temporumque indole varie affecta, inquirit, in-

rum ac vi interna celsius quid, quod praessit terrestribt

bus augurandi, amplectendi et pro imbecillitate sensuur?

imagine concludendi, nt quod mens. pura capere non |

tius in imaginandi vi et inde dirigat etiam voluntatem. )

ingeniosus talia commemorans, atque ita paganismum G -

11

modo studens cum ratione, more Platonicorum aliorui

Sophorum, utpote Stoicorum (cf. inter multa Seneca li-

benef. VIT. 8. cf. et Plin. hist. n. IT. 5.) a crassiori;

10

et Christiani contemplari illum solebant habitu, defend| -

deflectit tandem adillam, undeorsus erat, queestionem, |

vetans, nec certam proponere volens hiclegem, conclu

zuus modo Deum proponat sibi. Ceterum. sive memo|-

repraesentet Graecis ars Phidiae, aut z4egyptiis anin,

aliis fluvius, aut ignis aliis, varietatem non damno (

N

Qoviiac): intelligant modo, quem colunt, ament modo, i

riam. conservent.

Premisimus hac, cives, uberiori commientatione .

tissime vellemus aliquando susceptam ab eodem tal

ïï

quem comprobayit se pluribus scriptis, acutissimo, V1 j—

do, doctissimo

Dn. FERD. CHRIST. BAUR |-

munus suu'm Professori

s "Theol. evangel. ordinarii cr|

oratione auspicatüro. Quam justz sint ab ingenio, d

ilius concepte expectationes, ut alias patet, ita etial-

ä

iationibus, quas traditas nobis communicamus hic vob

-

*) Maximi ''yrii dissertationes philosophicae, cum interpretatü

Heinsii, see, ed; Lugduni Batay. 1614. p. 377 — 387.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

É