LXV8a_fol_06

RECTOR

--

ET

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

L. 08

/AA

-Q ulnus, cives, animis adhuc nostris haeret infixum, quod ineunte vere anni

currentis morte acerba Viri S. R., doctissimi "'Theologiae D. ac Professoris illius

primari, Praelati pe nENGEL experta est academia nostra, Viri nimirum egregia

ac prlsca doctrina,

morum gravitate aeque atque humanitate et modestia nec

non candore animi omnibus, qui recte virtutes callent aestlmare des1derat1881m1.

Cujus post obitum inopinatum praematurumque, erepu academiae reique

hterar*ac omni, de qua merita sibi compararat nunquam memoria nostra extin-

guenda, vitae cursu Horentlssnno, ahasque quae secütae sunt mox in facultate

theologica VlClSSltudmes, quum visum fuerit Regi nostro Augustlsæmo, saluti Mu-

sarum nostrarum cura invigilanti nunquam defessa, restituere quantum fieri posset

hanc jacturam gravem itaque plures constituere novos 'lheologiae Professores,

sistimus, vobis, cives ex his primo eum, qui nuper inaugurali dissertatione doctis-

sima, auspicatus est et jam pro more academico etiam oratione solemni publica

auspicari vult munus clementissime sibi concreditum;

Dn. FRIEDERICUM HENRICUM KERN

Theol. Py. P. Ord. ac Semi-

narii, quod floret hic, Regii Evangelici Superattendentem.

In medio nostro salvum Eum jubeamus esse eo confidentius, quo magis persua-

sum habere possumus, expectationi speique, quam concivit de se dudum, sa-

"isfacturum esse illum plenissime; |quippe qui innütritus schola nostra acade-

mica pluribus abhinc annis, quum Repetentis munere fungeretur in Evangelico

Seminario, praelectionibus theolopicis jam tum, uti etiam postea scriptis multam

sibi nactus est laudem, neque in stadio, quod eum excepit, novo Professoris

humaniorum artium Blabyrensis scientiae rerum divinarum tempotis partem ali-

quam dare desiit, quantum a munere, quo fungebatur religiosissime, vacare sibi

intellexisset

Sed non opus est multis Illum praedicare verbis. Accipite hic ex

calamo ilius communicatas nobiscum vitae rationes.

—

u

Ego, FRIEDERICUS HIEENRICUS KERN, natus sum Soehnstettae, qui pagus

praefecturae Heidenhemiae adsignatus est, 20. Apr. a:1790, patre cHRISTOPHORO

FRIEDERICO, pastore primum Soehnstettensi, postea Hohenmemmingensi , matre

CHRISTINA, nat. KLEMM. Initiatus rehglöms christianae sacris quum adolesce-

rem, primis institutionis elementis à patre tmbutus sum. llle me non solum lin-

guae latinae elementa docuit, sed hanc potissimum operam dedit, ut christianam

cognoscerem religionem; ut animus ad optima quaeque excitaretur, ipso virtu-

tis vim, suo monstratam exemplo,

in promtu ponente.

Intima haeret mente

fixa boni hujus patris imago;

proque anmno non vitae tantum auctorem,

sed

etiam ad altiora vitae studia me erigentem ipsum gratus colo, in aeternumque

colam. Nonum aetatis annum a

o

cens

in scholam Heidenhemiensem à patre missus,

praeceptorisque, de mé meritissimi, LANDERER, pastoris nunc Walddorfen-

sis, curae atque institutioni traditus sum.

Commoratus ibi ad decimum tertium

usque aetatis annum, quum.eo ipso tempore praeceptor meus Z/faulbronnam. ad

obeundum Professoris munus vocaretur, ipsum illuc secutus sum, seminarii hospes.

Qui vir quam egregie de.me meruerit, publice gratissimo profiteri animo, lae-

tum mihi officium est

Is ille potissimum erat, qui latentes ingenii igniculos

suscitaret

Anno aetatis decimo quarto.in seminarium JDenkendorfense receptus

sum.

Cui scholae praepositus erat VirS. R. erzErpERER, ingenio, humanitate,

Professores Denkendorfae vene-

fldaque eorum, qlllbllS praefuit, cura insignis.

rabar Viros S. R, HuTTEN et HAUBER; quorum ille posthac Seminario Uracensti,

hic Maulbronnensi Ephorus praepositus est

Utrique pro diligenti institutione

laetor

Exacto. biennio in Semi-

ac cura quod publicas referre gratias liceat

narium JWaulbronnense pxomotus, cui tum temporis S. R. wrEc, posthac S. R.

SCHELLING, ut;rlque humanissimi VIII, praefuerunt ut lterum cum vetere meo

praeceptore LANDERER conjungebar: sic praeclarissimum meessorem PAULY eum

nactus sum. virum, qui in me excolendum vim haberet grawssxmam. Hic. vir :

inter suae aetatis magistros praestanüsæmorum ünus baud dubie erat quippe qui

tum.in evolvendis antiquorum scriptis id ageret

ut discipuli elegantia imbue-

rentur; tum seria usus, in quibuscumque versaretur, gravitate ac dilipentia lit-

tum constanti sua virtute ad emen-

terarum dignitatis sensu juvenes implerét

dandos discipulorum animos plurimum conferret

Primo curriculi Maulbronnae

incepti anno hondum exacto, quum seminaria conjungerentur, laudatis magistris

additi Professores praeclarissimi HAvrFrF €t MAERCKLIN; quorum ille jam Dioe-

cesi Canstattensi praeest, hic Heilbronnam Praelatus concessit

Ille scriptis suis

notissimus est; hic propter amplissimum ingenii cultum solidam doctrinam, con-

stantemque agendi tenorem ab iis, quibus ab ipso institui contigit, " maximi

factus. Quum Maulbronnae etiam duos commoratus essem annos, a. 1808 in

hanc nostram Academiam receptus, theologicoque seminario sodalis. àdscriptus

sum. Jam frequentavi praelectiones à b. RoEsrrm, in historiam universalem, à

Ó

b. PFLEIDERER, in Physicam, à Viro Venerandissimo ac doctissimo cowz in

Aristophanem, graecosque '"l'ragicos, à Viro S. R. 6AAs, tum temporis Seminaril

*

E

Ephoro, jam Praelato Tubingensi, in libros V. T., in Apocrypha, ih Lucianum,

et de lingua arabica habitas.

Vir S. R cAAz inde à primo initio patria me

$

D

complexus benevolentia, ad hunc usque.diem favorem suum mihi conservare

dignatus est. Publicas persolvo huic de me meritissimo Viro -grates. Nondum

fd

confecto primo curriculi academici anno mihi meisque praematura morte dilectis-

simus pater ereptus. Sed ita Deus nobis consuluit, ut bonam meam matrem

ea instrueret virtute, qua non maternam modo pietatem praestare, sed pater-

nam addere diligentiam posset, mediasque per vitae tempestates me meosque

ad egregiam adduceret metam. —Secundo academici curriculi anno frequentavi

philosophicas praelectiones, à Viro S. R. AsEr, jam Praelato Reutlingensi meri-

tissimo, atque à Viro S. R. scuoTT, adhuc hanc academiam ornante, habitas.

Exacto cursu philosophico artium liberalium Z/agister ac Philosophiae Doctor

renuntiatus sum; postquam praeside.Viro S. R. cAAz2 Disputationem de carmi-

nibus quibusdam arabicis, Abulfedae scriptis insertis, publice defenderam. . Jam

ad theologiae studium me. conferens, per tres intepros annos frequentavi prae-

lectiones, quaeä b. ScHNURRER, in libros aliquot V. et N. T., et théolociae lit-

teraturam; à b. rLATT in theologiam moralem, epistolasque Paulinas; à Viro S.

R, c. c. FLATT, jam Praelato, in theologiam dogmaticam, evangeliorum synop-

sin, epistolasque catholicas; à b. s€Nc r in historiam ecclesiae, ac dogmatum,

in systemata dogmatices trium ecclesiarum symbolicae, in ''heologiam V. 'T., in

pericopas habebantur. Quid uterque rpATTIVS, quid sENG EL1US ad me eru-

diendum excolendumque contulerint, gratissima in aeternum memoria recolam.

Studiorum cursum quod rite pärfecerim, his debeo, caeterum laude mea superio-

ribus. Ultimo academici curricüli anno, quam conscripsi de oratione Jesu mon-

ss

tana, disputatio praemio regio ornata est. Perfeci anno 1815 curriculum acade-

inicum ita, ut' praeside D. &xwcEL dissertationem theologicam de immortalitatis

doctrina publice defenderem.

Tum vero pro more à Venerabili Consistorio

examinatus, Professori PAvrLvY, qui interea /Joessingam pastor concesserat, J/i-

carius sum adjunctus; itaque in veteris mei praeceptoris familiaritatem intrare

mihi contigit.

Sub finem anni 1014 '"Tubingam ad obeundas Repetentis in Se-

minario theolog. partes xedux, fungebar hoc munere usque ad finem a. 1817;

triennio hoc laetissima recordatione menti obversante, quum amicissimorum

eorum, qui vetere mecum amicitia essent conjuncti, uterer consortio. Priusquam

"Tubinga excessi, celebrato sacrorum -Reformationis festo seculari, publica in

Seminario verba faciendi, honorihcum mihi demandatum munus. Sub finem

anni 1017 uná cum amicissimo &AvR, quocum simul jam revertor, Blabyram

Seminari, recens instituti, Virique S. R, &gvuss, Ephori, tutelae traditi, Profes-

$OY vocatus sum.

Ineunte anno. 1818 cHgisTIANAM LODOISCAM, nàt. KAUF-

MANN, ejus , qui adolescenti mihi amicissimus füerat, morte fato propera erepti,

Ssororem, in matrimonium duxi; fidamque ac dilectissimam in utraque fortuna

comitem habeo. Peperit mihi sex liberos, quorum duos solos, puerum al-

terum primogenitum, alteram puellam, Deus superstites esse voluit.

Neque

erat,

quam in erudiendos, 1nst1tuendos excolendosque, qui curae nostrae

erant commissi, juvenes operam, Seminarii professor, impendi, si tantum mihi

de me licet glorlarl, vana et inutilis; ac qua cum juvenibus illis necessüudlne

con]ungebar, ea vero inter laetissimas recordationis imagines referenda. Quae

UT I m n

à me Blabyrae docenda erant, pertinebant ad haec antiquitatis scripta :

Homeri

Odyss et lliad.; Sophoclis Oedip. Reg. et Antigon.; Virgili Aeneid.; Horat.

Carm., Satyr, et Epp. select.;

Ciceronis disput. "l'uscul

et de finlb bon. et

mal; Senecae Epp. select.; tum Vet. 'l'éstam. libros historicos, psalm. select.,

Prophet. min., Jesaj., libr. Jobi.

Praeterea à me Psychologia, Loglca doctrina

orationis univérs., Mathemaücaeque Elementa erant tradenda.

Vergente anni hujus 1826 aestate in Acedemiam hanc vocatus sum, clemen-

tissime mihi demandato munere Professoris theologiae ordinarii, Superattenden-

tis Seminarni evangehco theologxci

secundique in aede sacra concionatoris.

Cui munerl ;

quod,

sentio, quam sit grave et augustum, haud mdlgne ex-

plendo ut vires mihi supnedltet alacres,

Deum O. M. precor.

Superest ut, quae à me scrlpta typls sunt lmpresoa, referam

1) Reformationsrede über Luther den "leutschen,

und die Reformatlon als

E. d

teutsches Werk. (habii.a. 1817 et insert. iis Reform. monumentis , quae a

Viro S. R. BAuNMArtER edita sunt.).

[

[:

2) Praeter recensiones quasdam, b. sewceLu monumentis ad theologiam perti-

nentibus, quae inscribuntur Archiv für die "Theologie, insertas, haec, quae

in eundem recepta sunt librum, à me sunt disputata:

a) Ueber den Hauptgesichtspunkt der beiden Bücher der Kónige.

b) Ueber den Inhalt und Geist, so w1e über den dlchterlschen Werth des

Buches Hiob.

E

5) Dissertat. maugural theolog. de persuasione del ex animi sensu ac cousc1en-

tia ervenda.

'Tub.

1026.

) Cicer. Disput. T'uscul. in vernaculam linguam versae.

Stuttg. Metzl. 1926

Habetis hic, cives, ea, quae novus Dn. Professor de suae vitae rationibus

nobis impertivit

Cursum illi felicem inter nos optare debemus eo impensius,

quo fructuosiorem hunc academiae nostrae et "Theologiae solidae studia solide

amplectentibus omnibus possumus confidere

Quod reliquum est

quum auspi-

caturus sit ille munus suum sermone publico super

2

Nexu Deum inter ac Christum intercedente

ad concelebrandum hunc actum, qui habebitur crastino die in aula nova hora

XI—XIIL. frequentia vestra decoretis illum, invitamus vos, cives, et quicunque

favetis rebus nostris, ea, qua par est, observantia.

P. P. S. S. Rectorali T'ubingae die XIII. Dec. MDCCCXXVI

TYbPiS ErfrFERTIANIS

RECTOR

-

»

ET

5

SENATUS UNIVERS

]

TUBINGENSI

Euroskala Offset

L . '*SI

125

AA

z

VierFarbSelector Standard *

-

EO

lss

—V ulnus, cives, animis adhuc nostris haeret infixüm,

-

currentis morte acerba Viri S. R., doctissimi ThGOIQgiae

0

primarii, Pragelatix DE BENGEL experta est academia nosir

o

g

ac prisca, doctrina, morum graàvitate aeque atque hum:

ä

non candore animi omnibus, qui recte virtutes callent aes-

|smmmumu

IEEEEN

Ht

to

Cujus post obitum inopinatum praematurumque, €

ä

literarioc ommi, de qua merita sibi comparárat nunquam

14

ä

güenda, vitae cursu Horentissimo, aliasque, quae secutai-

theologica vicissitudines, quum visum fuerit'Regi nostro A.

13

sarum nostraruni cura inyigilanti nunquam defessa, restitt

u

-

12

hanc jactuxam gravem itaque plures constituere novos

sistimus', vobis, cives -ex. hisprino eum, qui nuper inaugt -

T!

sima, auspicatus est et jam pro more academico etiam C

auspicari vult munus clementissime sibi concreditum ;

10

Dn. FRIEDERICUM HENRICUM KERN, Theo -

narii, quod flqret hic, Regii Evangelici $uj

In medio nosiro Salvum ,Eum jubeamus esse eo confider *

sum habere possumuä, expectaüoni Speique, quam cox

disfacturum esse illum plenissime; «quippe qui innütrit|-

mica pluribus abhinc annis, quum Repetentis munere LE

Seminario, praelectionibus theologicis jam tum, uti etian

sibi nactus est laudem, neque in stadio, quod eum e€-

humaniorum artium Blabyrensis scientiae rerum divinai .

ä

quam dare desiit, quantum a munere, quo fungebatur X

2

intellexisset. Sed non opus est multis Illum praedicare -

E^

calamo illius communicatas nob'iäscumï vitae rationes.

4

1

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com