LXV8a_fol_05

RECTOR

ET

SENATUS UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

..

Se

Qui ante bienuium, et quod excedit, Professor chirurgie p. o. b. Georg?o, fato

nimium acerbo rebus terrestribus ut omni rei literarie erepto, quum publicum adiret

suum munus, auspicaturus illud oratione, prefati sumus de medico fabuloso eodem-

que chirurgo Chirone, ecce nunc successori ejus, quem sistimus-vobis et commen-

datum habere volumus, cives, experientissimo doctissimoque Dn.

Med. et Chirurg. D. Leopoldo Socrat. Riecke

Chizrurgiae ot artis obstetriciae Prof. Extraord. publ.

mori ut satisfaciamus academico tralatitio, ad idem consilium prafari paucula indu-

ximus nobis in animum de alio antiquitatis greecee medico eodemque chirurgiae ma-

gistro, apud gentem priscam in summo, immo divino habito honore.

Est autem iste Apis, a quo, quum a terra Naupactia Argivam in regionem se

convertisset, multumque fuisset demeritus de incolis illius felici sanatione vulnerum,

qua inflicta sibi viderent miseri a draconum ferarumque, queis impleta tum erat

inculta ac rudis terra, frequentia, tum herbarum, tum incantationum, tum ferri ignis-

que usu solerter adhibito, non solum Argivorum ditio, sed omnis Peloponnesus cog-

nomen traxisse fertur terre Apie; ipse vero post obitum in Deorum numerum adsci-

tus, multa per secula divino traditur celebratus honore. Locum de hoc humanissimo

suae aetatis hominum WsosRitatore deprehendimus classicum cximiumque in Aeschyli

trageedia insigni, Supplices inscriptae, qui ita se habet. v. 263 — 274. 7)

"Avryc 68 xepxg 'Amimg mE010v T006

TXÀc: nenANrOL (QQuwrog jxrQ8S wjoxpiv.

wepuc vy«p éAduy "Amig &x Navmeuriuc

jcrpopavrig u6 ' AmroAAovog , od ovos

vqyÓ. énxodouper uycdeuv. [Bporo(p3'opmov.

*

vX Óq mXÀwiwy CupaTUy LUACAMCIL

AA

—

xgkvdsio ayüxe vyauk qujvg woj Ooxy.

Apxxovd éuikov, Óvogevi £avonumv.

TOUTUV x5 TOUXIE xoj Aurwpx

mpxExc &uswmrOC 'Amig "Apysi sedovi

prqu» mor Gayriguodoy éuper év Jurmuc.

Auctoritatem Aeschyli tuentur etiam historici, ut Pausanias, qui idem refert in

descriptione Argolidos — ó 'Amw & resevrov dufq3y $vwsuewe p j HeAozx &g OXvgmiav

*) Locum hunc integrum in versione nostra tragoediae hujus teutonica, prelo jam jam tradita,

sic dedimus:

,Denn in dies Landbezirke, von Naupactia

Ham Apis, Sohn Apollos einst, der Seherarzt,

Von grimmem giftigem Gewürm es reinigend;

Denn dàs Land, befleckt von alter .Mordbesudelung ;

Viel solcherley Scheusale sandt' es da herauf,

— Der Drachenbrut viel feindliche Genossame.

Durch Sehnitt und Sühne Heilung gegen die bewáàhrt

Erzeigend, ward in Argos' Land zum YVViderdank

Mit Gebetanrufung Apis' Nahmen hoch gefeirt:

Plura, quae in animadversionibus subjecimus, hie repetere non opus est, neque etiam

per fpati angustias licgi'.

£^

L xv

aQuedui, Go Tq9 év3oc ldps xepav '"Amuky dj énenou uxAemo — ne dicamus de pnätis, ut

Rhiano aliisque.

Intelligimius simul, non uno nomine, medici scilicet;. sed vatis etiam rerumque

divinarumi, arlis expiatorize praesertim bené periti titulo clarüm fuisse setatis priscae

memori

a Apin, quem inter suos regia alii etiam insignituni volunt auctoritate; quippe

qui arte salutari morbos pestiferos et divina expiatoria morborum malorumque, ter-

ram prementium causas hominibus ademit. Quum enim veteribus caedibus polluta

esset terra — dirissima autem hic ostenduntur nominatim prisca de Argivorum

fat et vin-

regum familia, tragicis decantatissima exempla — quae contracta inde fue

dicat

a Deorum immissis poenis, labem cum pcenis ipsis exsolvisse creditus fuit.

Quodsi etiam , ut fert, érescens hominum fama auxisse aliquantum atxque am-

pliasse videatur auctoritatem hujus, quicunque fuerit, hominis, non est tamen, quin

in. fal

yula$ meras ómnia referenda sint, quae de Api medico praedicantur, ut etiam in iis,

qu

z de Chirone Centauro circumferuntur, historici aliquid inesse, exornati tantummo-

do fabulose; alio témpore augurati sunrus.

Comprob

ant talia commenta, quanti temporibus rudibus habiti sint, qui ut de

cultura hominum sui temporis, ita etiam de salute eorum arte, quam colere ceepe-

rint, salutari, fuerint demetiti;

hicis tales medicos, quos, si fäbu]nsos,

- Plures addere possimus ex temporibus myt

ea restrict

jone sic adpellamus, ut persuasum nobis sit, quamvis cumulata in nomina

talia sint multa, fide historica destituta, nihilominus veri quicquam subesse relatio-

nibus priscis conmmentisque de illis *): Sed angustie sp

atii hoc non permittunt.

Felices nos, felicem nostram ctatem, quze fabulosis non egens medicis, arte jam

ex rudibus olim initiis evecta ad gradum adnmirabilem , abuündat miedicis, qui, si non

expiare callent

animi morbos, corpors tanien et quicquid nocivum est corpori,

gnaviter sciunt sanare, depellere, lenire. Felices medicos ipsos, qui, quamvis exper-

tes artis illius expiatorize sublimioris, simul etiam non habent, quod sua in eegris

male tractatis commissa expient crimina!

Percipite jam, cives, novi Dn. Professoris, ab ingenio, indüstria, doctrinae mo«

rumque

probitate vobis, quum innutritus fuerit huic academis, satis jam cogniti,

vitz rationes, calamo suo ipsius exaratas.

——

Ego, Leopoldus Socrates Riecke, natus sum Brunae in Moravia d. 10. Oct.

179o patre .M. Z"ictore Henrico Riecke, tum ecclesiae evangelicae, quae ibi floret,

a

nege

o

licarum in Moravia seniore, nunc Lustnaviae prope

pastore et ecclesiarum ev

matre Sophia Eleonora, b. Elhardti, physici olim Zeutschauen-

Tubingam pastore

sis in Hungaria, filia, defuncta Lustnaviae d. 12. Nov. 1013. —

Usque ad duodecimum vitae annum ibi in instituto paedagogico, cujus direc-

tor tunc temporis consiliarius z4zdré fuit, educatus sum. —

Cum patre in patriam redeunte anno 1803 Stuttgardiam veni, ubi per bien-

optimi ore, tum ex magistrorum domesticorum institutione

nim tum ex patris

linguarum artiumque liberalium elementa hausi. —

Ab anno 1805 usque ad annum 1809 ex ordine praescripto quatuor superioris

Illustris Gymnasii classes percurri, nec sine summa veneratione menmni virorum

*) Unicum Polyidum, qui (v.

Palaephat CXXVII. p. Iil. ed. Frane. 1685) Glaueum resuscitásse

fertur a mortuis, in hanc classem equidem cum aliis non recensuerim.

Hic enim erat zeparo-

non medicus, nec aliás etiam professus est artem medic

am, sed quiequid ex fabulae

21010$ 5

commento praestitit, forte for

tuna didicit a dracone, herbam sibi commonstrante; quem vero

Palaephatus, more suo fabulas omnes solvens

rosa historica, medieum fuisse vult, insignitum

nomine Draconir jejuno eode

m modo, quo alii philosophantes de fabulis, draconem in

Diod. Sic. V.

horüs Hesperidum custodem fuisse ajunt hominem nomine ANgoxuy. V.

-

doctissimorum et de me meritissimorum D. rectorum b. Brastberger et Franz

et professorum b. Dráck, b. Bardili, Camerer, YFurm, Osiander ,: Fischhaber ,

et Lebret, quos in scientiis philologicis, philosophicis, mathematüicis et physicis

praeceptores Colebam. —

Post exantlata cornisüetaà CX&IHan l'ogl'sque ilUPth'afalh Venïam anno 1809 aca-

demiam hanc frequentare, reique medicae tum naturae investigandae amore, tum

plurium ex majoribus meis, medicorum quondam celeberrimorum, recordatione per-

motus operam dare coepi. — Primo cursus academiüci anno praecipue mathema-

ticis, historicis et philosophicis studiis incubui, ducibus viris excellentissimis de

Pfleiderer, de Bohnenberger, .Roesler et de 24bel, nunc seminariü Amoenoval-

lensis praesule; altero deinde anno scientiis sensu strictiori propaedeuticis operam

dedi — n*.ineralogiae, botanicae et chemiae ducibus erd. Gmelim et de Kzel-

mdüyer, anatomiae autem et physiologiae ducibus de 24ufénrieth, Bauer et b.

Rüdiger.

Sed anno 1811, ut multïä alis, et mihi sors tristis accidit, ut jussu regis uni-

versitatem relinquere et medici inferioris officio fungens apud legionem septimam

stipendia facere deberem. — . Qua iniqua conditione solummodo chirurgiae infe-

roris regulis et enchiresibus, quas adhuc plane ignoravyeram, percipiendis incum-

D

bere poteram. —

U

Anno deinde 1012 medicus superior a rege creatus in expeditionibus, quibus in

Saxonia et Gallia exercitus noster interfuit, nosocomiis militaribus Dresdae, Zudo-

vicopoli, Bourbonne les Bayns, Muelhusae et T. ettnangide eram praepositus, quod

largam mihi occasionem praebuit, chirurgiam militarem ipso intuitu cognoscendi. —

Pàce denique Parisiis inita, anno 1014 dimissionem diu opfatam accepi et statim

ad studia mea tam infesto casu interrupta Tubingam reversus sum. — — Per bienni-

um jam de varis medicirnae et chirurgiae partibus praclcctinnes professorum summe

mihi venerandorum de z4utenrieth, de Kielmayer, de Froriep, Ferd. Gmelin,

b. Emmert et Ludwig audivi, quibus viris ob insignia in me merita gratias in ae-

ternum habebo quam maximas. — Autumno anni 1016 post exantlata examina

academica commentationem, quam ordo medicorum in concertatione civium acade-

miae Tubingensis d. 6. Nov. 1815 praemio dignam declaraverat:

»quainvestigatur, utrum funiculus umbilicalis nervis polleat vel careat*

cuique dissertatiunculam de nova strumam sanandi methodo addideram, pro gradu

doctoris medicinae et chirurgiae publice defendi. —

Absoluto sic cursu. academico ad augenda studia mea iter literarium idoneum

ratus sum, quod consilium regis clenrentia munificentissime adjuvit. — — Viennam

itaque sub finem anni 1816 abii, ibique per totum annum commoratus studio ophthal-

miatrico sub auspiciis virorum. celeberrimorum Zjeer et Jaeger, arti vero obstetri-

ciae et chirurgicae ducibus viris magnis Bocr, Bürly et Zang operam dedi, chirur-

gicis operationibus a Kernio in nosocomio universali institutis interfui, Hldenbrandi

institutum clinicum adii et egregiarum ad historiam naturalem pertinentium collectio-

num, quae Viennae sunt, usum mihi conciliare studui. — — Anno 1818 Hungariam

profectus in urbibus regni hujus majoribus diu versatus sum, ubique universitates, noso-

comia, collectiones.rerum ad historiam naturalem spectantium, instituta technica et

viros dóctos frequentans. — — Felicissimo cum successu in illis regionibus artem sa-

lutiferam exercui, ct nünquam ex animo meo excidet memoria temporis illius , quod

apud Schuleck, pastorem "Taxoviae mihi amicissimum, transegi. — — Aestate ejus-

dem anm Germaniam redii et. universitatibus Pragensi et Lipsiensi perfunctorie vi-

sitatis Berolinum petii, ubi per quinque menses commoratus sum. — — Occasionis ,

quae mihi hic contigit, in hujus ingentis urbis institutis clinicis et nosocomiis prae-

cepta clarissimorum virorum Hufe/land, Horn, Behrens, Gracfe, Mursinna, Kluge,

RAust aliorumque audiendi, grato animo memini: Mesmerismi quoque studio in in-

stituto huie scopo a cel. 77'olfarto destinato multum tempus impendi. Inde Goet-

tingam properavi, ubi me per duas menses inprimis liberrimus bibliothecae locuple-

tissimae usus tenuit. — Deinde per Marburgum et Giessam itinere facto Wirceburgi

duas menses scholam obstetriciam practicam frequentans, ex praelectionibus privatis-

simis viri doctissimi aeque ac humanissimi d'Outrepont, consiliarii medicinalis , quem

grato recolere animó nunquam desinam, artem obstetriciam hausi. — — Aestate anni

1019 Stuttgardiam reversus examiünibus praescriptis pro licentia practicandi

me subjeci, quibus finitis ibidem praxi medico — chirurgicae operam dedi; inter

omnes autem medicmae partes phychiatriam summo cum studiocolere mihi in ani-

mo erat. —

Otium, quod mihi fuit, ad elaborandas hasce commentatiunculas

adhibui:

T.

Ueber die Oeconomie zu H ofmiel. — — Hesperus J'ahrgang 1808.

2.

Mesmerismus und zárzeneykram. —

"Asclepiaion. 1919.

3.

JDDie Kunsizu trüumen. —

Hesperus. 18020. —

Anno 1819 jam declinante, chïrurgiae et artis obstetriciae cathedram, morte

funesta b. Professoris Georgii vacantem et mihi a rege clementissime demandatam,

occupaturus Tubingam me contuli. —

Superest jam, ut novus Professor munus sibi demandatum novum solemmi

auspicetur oratione, cujus erit argumentum:

JDe varia, quae scholis medicis in : 4ustriae et Borussiae universitatibus

inest, indole.

Cui actui, qui crastino die celebrabitur hora Xl. in aula nova- ut. frequentes

adesse velitis, cives omnesque vos, qui rebus nosþris favetis academicis, ea, qua par

,est, decentia rogamus invitamusquc:

4

P. P. Sub. Sig. Rect. et Fac. Tub. d. VIII. Marti MDCCCXX.

E EUAX us g

'IVAITTERIS H o r-En«utT DEk EO0 RWME

*s

RECTOHR

l em

Z

ET

SENATUS UNIVERSITATIS TUB

Y

N m

Se

X

Qui ante bienuium

5

et quod excedit,

Professori chirurgie p

nimium acerbo rebus terrestribus ut omni rei literariae erepto, q

W

suum munus, auspicaturus illud oratione, prefati sumus de mel

--

que ('hHHTgO Chnone ecce nunc successori C]US quem sistimi

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

datum habere volumus, cives, experientissimo doctissimoque L

Med. et Chirurg. D. Leopoldo Socrai

18

Chirurgiae ot artis obstetriciae Prof. Extraord

mori uf satisfaciamus academico tralatitio, ad idem consilium [

umus nobis m animum de alio antiquitatis groecae medico eode

17

istro, apud gentem priscam in summo, immo divino habito ha

Est autem iste Apis, a quo, quum a terra haupactla Arg|s

16

ä

convertisset, multumque fuisset demeritus de incolis illius felici

ä

quae inflicta sibi viderent miseri a draconum ferarumque, qué-

EH

ä

Jï

inculta ac rudis terra, frequentia, tum herbarum, tum incantatiot

15

H

æ

ä

que usu solerter adhibito, non solum Argivorum ditio, sed omr-

nomen traxisse fellhl terree Aplæ, ]pse vero pOSt OblLUHl 1n Dec

14

tus, multa per secula divino traditur celebratus honore. Locum

ä

H

sug& eetatis hominum sospitatore deprehendimus classicum cxin

13

tragoedia insignl, Supplices inscriptae, qui ita se habet. v 263--

AurNc $6 xuepag 'Amung meDiov T006

[

E

maÀer nenAyrou Querog iwrp8 xuxpiv.

12

xupxe yap &A9uv "Amug &x. NavmeuriuG

LO

s.

crpopxvrig ug AmrokAvog , v Sovos

11

vyyó éxuedeuper xytclxev. Dporo(Q optv.

TX Ó TOUv OupBATUY IXOHAC

10

xpuwot xygke yauk Qujv w Oewy

Apxxovd ouikov, Ovouevy £avonuav.

TOUTUV xX TOUuXIR xoj Aurypie

mQxÉxc RusuwmTOG 'Adig Apysit. xpdovi

p TorT ayripiodoy éupeT &v Juroug.

Auctoritatem Aeschyli tuentur etiam historici, ut Pausama!

||

descnptlone Al colidos — 6 'A« éc rocovroy 77"577'977 duvuuEwC TQIV

-

*) Locum hunc integrum 1n versxone nostra tragoediae hujus teutonica ;

L —

sic dedimus:

Denn in dies Landbezirke, von Naupactia

Ham Apis, Sohn Apollos einst, der Seherarzt

Von

erimmem gifügem Geswürm es reinigeend

ä

Eo]

Denn dàs Land

befleckt von alter Mordbesudelung

ä—

Viel solcherley Scheusale sandt' es da herauf

||

— Der Drachenbrut viel feindliche Genossame

||

[5*

Durch Sehnitt und Sühne Heilung gegen die bewàhrt

Erzeigend, ward in Argos' Land zum vyiderdank

Mit Gebetanrufung Apis' Nahmen hoch gefeirt:

Plura, quae in animadversionibus subjecimus , lnc repetere non|

per fpatii angustas licet

2

i4

C

E

3

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1