LXV8a_fol_04

C

RECTOR

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBIRGENSIS

É9

Préestantissimam. ad Numlcmm eplstolam (1::1.5.) orditur. Horatius

versibus elegantxssxmxs

Nil admirari prope res est una, Numici;:

Solaque, quae possit facere et servare beatum. etc. etc.

Aureola sane sententia, cujus vi qui munitus est confirmatusque

tutissimum. contra vitz quam Plurlmos casus ceg rltudmesque habet prz-

sidium.

Nonne.enim eo tendit omnis vera PhllOSOPhla, ut non oretenus,

sed quoad mentem pectusque imbuti corroboratique placitis ipsius pre-

ceptisque- inconcussum semper in.vita ipsiusque a nobis non penden-

tibus: vicissitudinibus statum : dlscamus retinere?

Difficilis quidem ars, sed mascule adnitentium non destltuens vi-

res.

^ Hoc enim Horatius effato: nil admirari:

intellectum . vult,

quum

verbum admirari eodem sensu hic usurpet, quo in aliis locis verbum

M

stupere (stupére in titulis, imaginibus, . aere .étc.

*) quod Greci Sau,-

Édv .nuncupant) i.e. non equo excuti' animo,

Hoc vero non tantum, Stoica, sed etiam Platonica sibi proposuerat

Phllosophm, scilicet assuefaceret hominem excoleretque ad id imperii

affectuum, ut rationis firmis preceptis, quae intrarent in voluntatem

et omnem babitum, instructus, levibus ventosisque animi perturbatio-

nibus disceret fortiter repugnare;.neque illis.esse minorem; illa . qui-

dem Zenoms dlsupllna, celsa sane, sed. majora plurimum promittens

quam præstans, in eo peccasse videtur, quod quum omnes eradica-

tos. vellet. affectus,. magnificentius, quam. yerius, ad nature humanz

fines non satis exigeret sua effata; haec Socratico-Platonica melius vero

egisse; quod convenientius illis, non. tam extirpandos quam. sanandos

ratione duce et moderandos ad ejus usum. omnes tales doceret animi

:

nnpe tus

Hæc cum. ita.se habeaut, non est cur mlremur, s1 alia Platomca

sententia, quam adoptavit etiam Aristoteles,.l. 3. 4v &er. T. cbuc. huic

supra dictze prorsus contradicere videatur

ed primo tantum intuitu

——

*) Serm. 4, 38 — stupet Albius aere, cf. et l. Serm. 6, 12 qui famae servit in-

eptus — qui stupet in tltuhs et lmaomzbus.

*

Ls d

contradxcnt, reverá ét. pemuus perspecta nequaquam. Est vero hzc,

quam in 'Theazteto adfert divinus- phlk)sophus « quam müxime philoso-

phi esse - admirationis 'affectum, quum ; fons sit omnis philosophice » — ,ua-

Ad QuAocoQoU T&TO TO wa&ac T0 Sauyaäw E. 'yag aAM ae)cn Cþ.Aoaocpmg,

*

cwfrn' —

Utraque yero sententla, :si recte conmplas 1lhus v1m, oPtlme po-

test' conciliari; Plató énim dum commendat admltatlonem ut philoso-

phi Proprlam virtutem, immo philosophiz lpsms originem, nullo mo-

do eum rerum in sensus cadentium stuporem cupidinemque cecam,

quam altera etiam a: 'Pythagora Jam. pronumtiata deridet et ah]ectam,

immo excussam omni modo vult sententia, mtelhgere Potest-)sed 'si ex

omni ejus Phllos0ph1æ aliorumique ,. qua 1in Phadro et.Symposio et aliis

scriptis profert, indole*et-tenore rem omnem, de qua sermo est, ve-

limus considerare;: sub hoc:SavpacCor nihil aliud comprehendit, nisi vi-

idam animi vim, qua arripi debeat:a phllosopluæ sectatore veritatis

studium. Non hic de fluxis et marcidis bonis, in quibus heret. vul-

gus stupldum, sed.de'«eternis; ad : animum .: 1psxusque ;naturam Pertl-

nentibus sermo : esse potest;

)quorum - nowtate, vi pretloque sm monm

percussa mens quasi divinitus, altius eorum: contemplanonem mdagare

adnititur, si non stimulisanimi proprii,in quo insidet Jam insitum

natura ipsa desiderium: veritatis, et cognitionis 1llius: semina latentigni-

culique, percxtus, fertur ad lucidius semper lucidiusque hanc intelh-

gendam, semþer duaerens 4n primo.: hmme ; non in arcem 1Psam lllms

ene&rabit.

»

Quo majores vero in: cognoscenda illa hoc animi ad]utus ardore

fecerit quis'progressus, in^quo familiariorem ejus venerit pura adhibi-

ia mente et indefesso studio 'consuetudinem , 'eo magis pre illius amo-

re;, luce, certitudine, sordebunt illi ominia, in vicissitudinibus vitze

tanto amore, tanta invidia a multis concupita, vulgum, éultum . et in-

t-ultum detinentia , 'externe: 'splendentia . seepeuumero; interne. sordida,

fallentla spem anlmumque miséra, inania; "Hinc apparet utramque;

quamws SPeCle dlversam Slblque lnlmxcam, /non confhctarl secum sen-

tentiam. Altera, posterius nuncupata 70 Sdu;uafew 'de-exordio adjumen-

J 0U*

[es

toque PræClPuO loquitur- sapientiz.

Altera, prius. allata (ro m

patuy) de consümmatione éonsilioque: ültimo.

Altera 'spéctat potissi-

mum bona: amml interna, in manu nostra sita, interitui non obnoma,

Felix;

altera externa, in potestate nóstra non pO.slta fortuito, caduca.

qul duce llla Pervenlt ad usum beatum hujus et ad omnia, quæ in-

de in vite Yera æqualnlem cursum fectumque redundant: :suavia, op-

tabilia.

Felix seculum, 'quod- amplecu 'et adamare tales veritates immo

in/usum cornvertere, vel secüli- ]PSluS ln]una lmpulsum lnstlgatumque

non dedicit!

Hec præfam voluimus Philosophis Prof, P..O. -doctissinro amphssx-

moque, et jam per Plures 'annos, quos degit mter nos ut profess extra-

ordinarius, scholis suis phllosophlcxs de academia nostra meritissimo,

Dn. Hxsaico Cunaisroruogo Gviniznwo SiGwART

munus hoc süum recens sibi clementia Augustissimi Régis nostri GuirizL-

Mr delegatum, ut mos fert academicus, solemni orationé auspicaturo-

Percipite Jam, cives, que rationes fuerint vitee ip$iü$, quas .cala-

'

mo suo perscriptas gox;;municatas voluit vobiscum.

Cum, sus vitze cursum ex suo consilio suisque "verbis enarrare,

mos poscat et consuetudo, referantur, qua sequuntur, levia quidém

et vix memorata digna, si per se spectes, ad rem vero pertinentia, si

linem respicias, quanquam non nisl uni conscio et experto momenta

pendere liceat. Non enim. casum nec humana solum consilia humanos-

que labores (qua quam levia sint, quis nescit), sed inter humana con-

silia humánosque labores supremee legis, quz singula et singulos mo-

deratur et regit, vestigia detegere fas esset et Justum, quicunque yi-

tam scribere recta mente aggreditur.

Ego HeNnicUS CnunisroPHonus GUuiLIELMUS

SicwaRT natus sum d. E

Aug. 1789. in pago Württembergensi Ztemmingsheim , prope Zerrenberg,

patre Jusr. Dav. SicwánTr, tum pagi

refecto, matre FmnipERICA n.

Scmwas. . Schola pagi primä rudimenta

4

edit, et quid deinde sequere-

tur, eventu contigit funesto. Orbatum scilicet, cum vix septimus zeta-

tis annus prewterlapsus esset, patre paternaque cura, excepit primum

benevoleptia b. patrui, M. CnunisroprH SiGwanRT, tunc temporis Decani

$ tss

0 aeque ac moribus preclari Bien-

ecclesie ZLeomontanc, viri imgeni

nio ibi transacto, imbutus litterarum homanarum Græcarumque

ri-

ma notitia majorique amore, quod utrumque partim ex consuetudine

avunculi, partim ex preclara Dom. Mrnz tunc preceptoris doctrina

hauseram, progressus sum Stuttgartiam in domum avunculi, Dm. Jon.

CamuisropH ScuwaB, regi a secrets aulee cónsiliis et Gymnasium illustre,

quod ibi floret, frequentare coepi. Quid heie per quadriennium tum

ceterorumi, tum inprimis b. Prof Rorm doctrine, quid, quod majus

est, liberali et probae educatjioni, quid iusigni domestice institutioni

et discipline avunculi debeam, verbis enarrare Írustra tentarem, men-

té colo colamque nunquam immemori,

Curs et liberalitate avunculi, consilio amicorum faustorumque,

pietati denique majorum trilbuo, quod mox Theologie studio desüna-

tüus sum.

^

Receptus igitur a. 1805. in Seminarium Zl/avifontanum, institutione

gavisus sum et disciplina Dom. Abbatis Crzss et Dmn. b, BRASTBERGER,

Wuounw et HERRMANN, virorum. non minus doctrina, quam liberali cu-

ra.in educandis adolescentibus excellentium.

Mutuo cértamini et,

quantum fas est, suo quisque .ingenio traditi; variis modis variisque

casibus vires exercere, mores excolere et Aql/xomodo ;ibi quisque con-

stét, tentare didicimus.

"I preparau non solum sed et jam

*sübacti Bebenhusam petiimus

a. 1805. Seminario prepositus erat b. Abbas Da»pP, senio-jàm confectus,

discipline vero et doctrinz officiis fungehqntur docti et summe colen-

di Dm. Prof. Havrr . et MxnkuiN.

Deinde, cum ex Regis voluntate

Seminaria inferiora juhgerentui',

1807.) Mulifontem, ubi frui preeterea

cum professoribus migravimus (a.

licüit praclara iastitutione et liberali

disciplina Domn. Prof. Pivrx et

LANDERER. 'Fristis ceterum loci memoria, quum triplici: per. quatuor

mienses exemplo moniti fuerimus, ne bene quidem peracte adolescen-

ti& parcer

e mortem. Per quatuor hos annos plurimum quidem studii

'Grecis et Ebraicis (cujus -ne-

.

et operze impendebatur literis Romanis,

minem poenitere arbitror), tetigit tame

n ani

mum, quantum fÍinis do-

amor philosophie et ma-

ctrin2 tradere et ingenium capere poterat,

thematices.

M

, Letiorem spem 5btul—i,t seminárium; Uuüiversitati Tubin

o

gensi jun-

ctum. .Hic per primum biennium incumbebam studio Philologiz, Phi-

lósophiz et inprimis Matheseos, cui, quantum debeam, vix &stimare

audeo,' sub auspiciis virorum doctissimorum; venerandorum D. Prof.

AsEL, Gaas, tunc Seminarii Ephori, RorstEeR, PrLEmERER, Scuorr et

Coxz, excitatus simul adjutusque communi amicorum studio.

Provectus deinde (a. 1809.) ad Theologiz studium, quod commen-

esre

9

o

veila doctrina virorum. doctissimorum. 5.

dábatur insigni acumine et .

&. DD. SchNuHnER, tum Canceilarii Universitatis, Jon. Fmp. Frarr,

CaxoL. Cumisr.FiArr ét BExGEL; philosophie tamen amorem et studium

reprimere et neglige"i'e nolui, quantum tieri poterat, utrümque jungens.

" lta, quanquam ;

2

graviter per aliquod tempus valetudine. laborans,

Jotüs támén quinquennium academicum peregi et salvus, suo semper

consilio suaque cura juvenem adjuvante viro humanissimo et. Iiberalis-

siüo, quém Ephorum Seminarii colebamus «que atque amabamus.

Cursu academico absoluto (a. 1812.) educationis atque institutionis

curdám suscepi in dómo principis Hohenlohe- Langenburgensis, ut ex-

perirer, opinor, quantum cuilibet vite generi, cetera commodo etiam

et liberali, praestaret, vitam literis impendere.

Non invitüs igitur redii, quum (a. 1815.) mandaretur munus Re-

petentis in Seminario, quod hic floret, theologico. .Hic, quantum tem-

oris vacabat, impendebam philosophic stüdio, habendis praelectioni-

bus philosophicis élaborandoque libello, qui editus est sub titulo:

Ueber den Zusamierhang des Spinozismus mit der Cartesianischen PAi-

losophie. Tübingen b. C. F. Osiander 1916.

Elapso inter hec 'studia biennio Stuttgartiam avocatus sum, ut

ibi müneribus.eeelesiasticis vicario modo fungerer.

Sed vix tres menses ibi moratus, casu mihi quidem non adverso

accidit, ut, cum munus-Diaconi Tubingensis, si forte vacaturum . esset,

ambirem, gratia. b.. Regis FripERIGI ,professor Philosophiæ extraordina—

rius crearer (d. 55 Jan. 1816.)

Dissertatione inaugurali:

De Peccüto |.s.. Malo -morälzf," in lucem

edita et publice defensa, sequenti semestri sstivo munus suscepi sus-

ogicam et

f

ceptumque liucusque continuavi, prelectionibus babitis in L

reliquas philosoljhiæ, quam dicunt, theoretice partes, in Ethicam et

philosophiz historiam. Edidi etiam in usum preélectionum Iibellum,

qui inscriptus est:

" Handbuch zu J orlesungen über . die Logik.

Tübingen -77. C. F. Osz'ar;-

t

Aler 1818.

alia

üé, que maximam partem ephemeridibus literariiis inserta sunt.

N

zi u'Perrime denique, cum 'oblatum essét munus Professoris ord. in

(Üniversitate ZZeidelbergensi, gratia Regis GuiuELMI, tradito munere prof.

ord. aliisque-additis beneficiis, in patria Universitate me retinuit; quo

"honore et beneficio ut dignum me exhibeam,.omnibus viribus conten-

*äf;re' fas est et propositum.

-

Räl'ïquürh*&ät, ut Ürationis, quam J-habebit Dn. .auctor argumen-

tum xobis indicemus, ciyves. . "Erit autem illud:

De fuündamento juris naturalis.

i. Que

m actum, qui crastino die hora X. celebrabitur.in aulà nova

ut ornare velitis frequentia vestra, cives, omnesque, qui amplectimini

res academieas nostras studio vestro, impensiorem in modum .ofliciose

rogamus invitamusque.

PPR. $

7

jub.Sig. Rector .et Far. Tub. Calend..Jul. MDGCCXVIIL

U

RECTOR

SENATUS ÜNIVERS:

TUBHN GENSIS—

E 9.

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Præslanhss:mam ad Numlclum eplstolam (l 1«|

18

versxhus elegantissimis:

Nil admirari prope res est una,. Numici;

17

Solaque, quae. possit facere et servare beatum.etc

Aureola sane sententia, cujus vi qui munitus &

tutissimum. contra vitae quam plurlmos casus ædrltut

g

16

sidium.

Nonne.enim eo tendit . omnis vera PhllOSOPhla

15

sed quoad mentem pectusque imbuti corroboratique

ä

Iä

ceptlsque inconcussum semper 3n. vita lpsmsque a

tibus: vicissitudinibus statum discamus retinere?

14

ä

Difücilis quidem ars, sed mascule adnitentium

res.-

13

Hoc enim. Horatius efï'ato- nil admirari:

mtell

verbum admirari eodem sensu hic usurpet, quo in*

12

stupere (stupére in titulis, imaginibus, , aere . étc.

L--

Édv .nuncupant) i.e. non equo excuti animo,

Hoc vero non tantum , Stoica, sed etiam Platon:

11

philosophia, scilicet assuefaceret hominem excolere--

affectuum, ut rationis firmis preceptis, quae intra

10

et'omnem habitum, instructus, levibus ventosisque

nibus disceret fortiter repugnare;. neque illis . esse

dem Zenonis disciplina, celsa sane, sed.. majora pl

quam prestans, in eo peccásse videtur, quod, q

D

|10

€

tos. vellet. affectus, . magnificentius, quam . verius;

fines non satis exigeret sua effata; hec Socrauco -Plj

egisse; quod convenientins illis, non. tam. extirpan(-

ratione duce et moderandos ad ejus usum. omne$ t

.

:

Jmpetus.

Hzc cum ita.se habeant, non est, cur m;remu

sententia, quam adoptavit etiam Aristoteles,. A. 2«

supra dictze prorsus contradicere videatur. $ed PW

——————

NY

ä

*) Serm. 4, 38 — stupet Albius aere, cf. et l. Serm. 6, 17'

eptus — qux stupet in mulxs et xmammbus.

'

9I

/1

2

L Y

W/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1