LXV8a_fol_03

RECTOR

ET

SENATUS

UNIVDLBRARSITATIS

TUBINGENSIS

dL. — 5

—änter multa praeclara, quibus Rex b. defunctus Fridericus bene prome-

ritus fuit de Würtembergica patria, quam, secundante IHllum inter multa

adversa et infausta temporis non minus lausta fortuna,

multo auctiorem

'

finibusque protensam ampliornbus, quam nemo reliquit antecessorum suo-

rum, tradidit haeredi Filio, Regi nunc nostro optimo, Guilielmo, referri

etiam omnijure id debet, quod pari amore novos cives amplexus ac ve-

teres, industriam. suam eo adhibuerit omnem, ut.saluti eorum omnimo-

dae, juribus impertiendis aequis atque institutis etiam 'condendis diversis,

quae culturae proficerent illorum ac necessitatibus subvenirent in re tam

civili. quam ecclesiastica omnibus optime, indefessa consuleret cura.

Quare statim post amphatam re»nt sul ditionem, quum non exigua

catholicae fidei addictorum, horum etiam com-

pars accessisset civium,

modis vigilantia Sua prospiciens, propriam ipsis Universitatem. theologicam

in animo sibi proposuit furnidandam, ubi, qui praeessent aliquando et eccle-

siis et gymnasiIs cura fideli moderandis,. rite possint et gnaviter in omnibus

AAA

ad hoc consilium necessariis bonis artibus informari atque praeparari.

Persuasissimum nempe sibi habebat, in regendis rei publicae rationi-

bus secundum socratico - platonicum illud ( v. Euthyphron. p. 5. ed. Wolf. )

auspicari illum recte, qui ab ipso Lare, ut ajunt

(4€ 'Esmc) ordiens,

primam adolescentibus tribuat curam , ut.evadant quam.optimi, et musa-

rum scholas bene institutas; ut scientiarum altrices optimas, ita revera etiam

rerum pubhcamm esse conditrices servatrie e&que nuncnpandas.

Sedem novae Universitatis instituit principio Rex Elvaci, et mauguraho

academiae celebrata est d. V. Mart.. 1813. Rectore primo S. R. D. Coele-

stino Spege/e pastore nunc Ziegelbacensi.

Extat programma doctissimi viti, quo indixit 1lle solemnia haec publice

auspicanda, typis excusum Jo. Georg. Hitteri typographi; Gamundiae form.

majusc. p. 18. testificans gratissimi animi laetitiaeque super hoc beneficio et

Professorum tum Elvaci degentium et concivium ommum pientissimae docu-

mentum candidum; inestque simul dissertatio de: szudzo bib/ico a. catholicis

nunguam penius neglecto.

Formam hujus academiae quod attinet, illa ita estinstituta. Provisum

fuüit, ut quieunque ministerio sacro dicare se vellent adolescentes, post ex-

antlata in scholis gyrunasiisque tirocinii studia, si ab anüstibbus R. senatus

P

Xx Xïn

1,/,-.

cathol. eccl. digni in examine in hunc finem fuissent inventi, sumtibus pub-

N

licis magna pars alerentur.

Assignata vero fuit ad collogia actusque publicos academicos domus

curiae Elvacensis.

Nec aditus etiam ad collegia professorum audienda seclusus aliis exte-

ris, qui domicilia sibi coriducere cuperent intra oppidum suó suintu:

Incrementa indies post auspicia laeta laetiora cum sumere coepisset nova

haec Musarum sedes, mox aliud sibi informavit animo Rex Fridericus con-

silium , sedem scilicet transferendae Universitatis Tubingam ipsam, quo ex-

sequendo vero rescissus interceptusque est morte inopina, insecuta XXX.

Oct. 1816.

Filius vero Ejüs, Princeps haeres Guilielmus, quem nuic veneramur

Regem nostrum Augustissimum, posteaquam gubernacula regni capessivit

Würtembergici, in curis etiam suis hoc Patris statim liabere coepit propo-

situm.

Illo moderante translata ést reapse Universitas haec catholica Elvacensis

'Tuübingam ac consociata cum evangelica nostra ita, ut qua liberalitate Prin-

ceps miütissimus insignivit sé se semper erga nostra instituta acadennca

splendidissime, ea non minori etiam erga advenas novos et omne hoc trans-

ferendum huc uteretur institutum. . Sanxit enim, ut sumsibus publicis in

convictorio per quinquennium alerentur iisdem fere legibus; quibus heic

in nostro, quod ab Ulrici Ducis inde temporibus 1537 (ubi primum do-

micilium *) erat Bursa) floret seminario Evangelico, theologiae d;cati

haberi et ali solent adolescentes.

Scilicet aedificium amplum idque pretiosissimum Collegii illustris, a Du-

cis Ludovici inde temporibus destirnatum praecipue filiorum domus Würtem-

bergicae principum; si qui-musishie dieare se vellent , habitationi, donavit huic

instituto etin hunc finem instrui de novo domus antiquae , antea lautae satis

ac spati'osae ambitum omnem curavit;

Insecuta vero est haec trarislatio post ferias autumnales a. 1617.

Advenerunt inquilini novi, consociati nobiscum et excepti eodem, quo

occürretunt nobis, studio, eadem fidücia. Neque, ut certi sumus ; habebant

illi ad hóc usque tempus, quod poeniteret se hujus consortii, neque nos.

Consilium nempe, üt Regis b. defuncti ita filii nurc regnantis in haé

ita ordinanda re informatum sapientissime; copulatione tali. genio seculi li-

beráliori quam maxime digna non posse non in utramque partem multa effici

commoda, comprobatum est haud dubie temporis decursu. Ostendit even-

tus, ali sic optime mutuam civium concordiam fiduciamque, et ipsarum

etiam musarüm haberé florem sic, unde laefius sese possit exserere.

Evanuete scilicet illa tempora, eandem J. Christi amieam confitentiuni

sanctissimam Religionem, sed formulis dissidentium, rixis, altercationibus

et odiis mutuis foedissime inquinata; et ne revocet illa ater seculi genius

aliquis, hümianitatis genium, qui idem et praesidet artibus humanitatig

omnibus et alitur istis, provisurum esse confidimus.

*) Translatum 1541 in aed.

'.Aug-ustinensia mo.naiterii, quae etiam ngnc egf sedes þSemixþxan;i

: huj. Reg.

Y

; Itaque etiam subinde, ex quo fraterna hic societate gaudemus tali mu-

sarum unita vinculis, plures novos salutavimüs, apud universitatem catho-

lico- theologicam institutos Professores.

Talem etiam nunc, qui currente hoc anno vocatus est huc cle-

mentissime a Rege nosiro, sistimus vobis et salvum haberi volumus ab om-

nibus, qui mores honestos ac solidam aestumare callent doctrinàm, viruumi

maxime reverendumi atqué doctissimum

Andream Benedict. Feilmoser, Theol. S. S. Doct. et Prof. ordin. Publ.

Cujus vitae rationes calamo sui ipsius perscriptas more tralatitio àca-

demico jàm communicamus vobiscum:

' Ego, Andreas Benedictus Feilmoser, natus sum in Hopfgarten, ditio-

nis olimi Salisburgensis, nunc Tirolensis, d. 8. Aprilis 1777, patre agricola.

Quo necdum anniculus orbatus, ob difficultatem aditus scholae publicae;

matre magistra artem légendi libros charactéribus theodiscis impressos edoctus;

Characteres latinos éx libello germanico, sed signis romanis impresso sponté

mea didici. Vix non duodennis scribendi arte eruditus, mox grammaticaé

latinae elementa benignissime edoceri coepi per Martinum Franciscum Kaz-

sermann, tunc coadjutorem seu vicarium parochiae Hopfgartensis, nunc

consiliarium episcopalem et beneficiatum in Spital prope fanum S. Joannis:

A vergerite anno 1789 usque ad autumnum 1794 Salisburgi operam dedi clas-

sibus Gymnasii sub Josepho Antonio Zuz, scholae latinae ad S. Petrum

magistro, dein sub praeceptore privato Georgio Margreiter, modo in fano

S. Joannis decano, et Professoribus publicis Aemíliano AZZ/ler, postea Ab-

bate Rothensi, et Petro Sozzzag, Benedictino Neresheimensi.

Inde bien-

nio 1794.— 1796 in universitate Oenipontana disciplinis philosophicis vacavi

gub Professoribus Francisco,de Za//inger, Friderico Nztsche, Josepho S*ad/er,

Martino JZikosch et Josepho Jubel.

Mox ingresso monasterium Bene-

dictinorüum in Fiecht tam felici esse contigit, ut continuo a D. Georgio

Maurer, Benedictino ad S. Georgium in Villingen, tunc temporis in dicto

monasterio exercitus gallici evadendi causa exule, linguae hebraicae, chal-

daicae, syriacae et arabicae rudinientis imbuerer, quibus dein pér ahnum

vacare licuit. Tum Villingam missus triennio 1798— 180o cursum theo-

logicum opera eidem D. Georgio Maurer et Godefrido Lumper, viris gra-

tissimo in perpetuum animo à me colendis, data absolvi.

Redux in pa-

triam, examinibus pro magisterio domestico exantlatis, confestim tyrones

monasterii docere coepi per vices linguas biblicas, introductionem in libros

veteris et novi Testamenti aliasque disciplinas biblicas, historiam eccle-

siasticam. et. theologiam moralem: a carissimo Abbate simul moderandis

novitiis praefectus. Anno 1806 ad finem vergente vocatus a regimine

bavarico in universitate Oenipontana primo quidem linguam hebrai-

cam, archaeologiam biblicam et introductionem in libros antiqui foe-

deris profiteri coepi; postea vero etiam exegesis librorum novi Testamenti

aliac/eque disciplinae biblicae accesserunt. lbidem ineunte anno 1808 Theolo-

giae Doctoris gradu decoratus, et universitate ad normam bavaricam in-

staurata Professor ordinarius creatus fui. Universitate sub finem anni 1810

in.lyceum . mutata, salvo ordine professoris academici easdem disciplinas

docere perrexi, quibus postmodum sponte mea professionem Catechetices

et philologiae graecae ac latinae per septennium adjunxi.

Munere etiam

Assessoris Aectoratus lycei per idem fere tempus functus sum.

Numero Professorum lycei Oenipontani ex norma austriaca aucto, anno

proxime. elapso solas disciplinas ad interpretationem novi Testamenti spec-

tantes profitebar, cum honorificentissima Ztegis clementia ad antiquissimam

hane ac celeberrimam universitatem vocarer.

—

Lucubrationes hucusque prelo a me commissae su.nt:

i. Sütze aus der christlichen Sittenlehre für die óffenüiche Prüfung in dem Bene-

diktinerstifte zu . Fiecht, Innsbruek 19803.

2. Sütze aus der Einleitung in.die Bücher des alten Bundes und den hebriischen

Ebd. 1803.

Alterthümern.

9. Ahimaöversiones in historiam ecclesiastcam, Ibid. 1805.

4. Sütze aus der Einleitung in die Bücher des neuen Bundes und der bibliischen

Hermeneutik,

Ebd. 1804.

5. Recensionen.

Annalen der ósterreichischen Literatur und Kunst. 1804. 1905.

6. Einleitung in die Bücher des neuen Bundes.

Innsbruck 18410.

7. Àuszug der hebrüischen Sprachlehre nach Jahn. Ebd. 1913.

9. Die Verketzerungskunst in einem Beyspiele.

Kritisches Journal für das kaiho-

lische Deutschland, 1820,

Superest, ut novus Dn. Prof munus sibi delegatum solemni auspice-

tur oratione, cujus-argumentum erit: De usu auctorum antiquorum in

interpretanda maxime sacra scriptura.

Quem ad actum, qui cras hora X..in aula celebrabitur nova, onnes,

qui studiis favent et reipublicae nostrae rebus academicae, ea, qua par

est, officii humanitate invitamus decentissime.

H

P. P. S. S. Rectorali. Tubingae, d. XXII. Nov. MDCCCXX.

LrrTERrIS

Horprrrtznt

DE

L'O'n M r

D

RECTOR

ET

]

SENATUS

UNIVELBASIF

]

TUBINGENSTIS

d. ^ $

125

R

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Enter multa praeclara, quibus Rex b. defunctus Fridericus !

18

LI

ritus fuit de Würtembergica patria, quam, secundante Illum

adversa et infausta temporis non minus fausta fortuna, mult

17

finibusque protensam amplioribus, quam nemo reliquit antece.-

rum, tradidit haeredi Filio, Regi nunc nostro optimo, Giilic

etiam omni jure id debet, quod pari amore novos cives ampls

O Baane Q

16

teres, industriam. suam eo adhibuerit omnem, ut . saluti eoru

ä

dae, juribus 1mp61t1end1s aequis atque 1nstitutis etiam conden-

15

quae culturae proficerent illorum ac. necessitatibus subveniren

g

E

ï

Focus

civili quam ecclesiastica ominibus optime, indefessa consulerei-

Quare statim post ampliatam rezni sui ditionem, . quum

N

14

pars accessisset civium

catholicae fidei addictorum , horum

ä

modis vigilantia Sua prospiciens, propriam ipsis Universitatem

M

13

in animo s1b! p !mpoemt fundandam, ubti, qui praeessent ahquav

siis et gymnasiis cura fideli moderandis, rite possint et dnanfer

ad hoc consilium necessariis bonis artibus mio[mau atque placp(

12

Persuasissimum nempe sibi habebat ,

lIl 1eoend15 I'el publ

bus secundum socratico - platomcum ilud ( v. huthyphlon p. 948

11

(« ( Esie

auspicari illum recte, qui ab ipso Lare, ut ajunt ,

prlmam adolescentibus tribuat curam , ut.evadant quam. optlm»

10

rum scholas bene institutas; ut scientiarum altrices ophmas, ifa !

E

rerum publicarum esse conditrices servatrie esque nuncnpandas.

Sedem novae Universitatis instituit principio Rex Elvaci, et

academiae celebrata est. d. V. Mart. 18:13. Rectore primo $. Pr

stüno Spegele pastore nunc Ziegelbacensi.

|e

Extat programma doctissimi viri, quo indixit ille solemmal

auslncanda, typis excusum Jó. Georg. Ritteri typographi; Gam'

maj jusc. p. 18. testificans gratlssum animi laetlnaeque super 10€ |

PI'ObebOI'le tum Elvaci degentium et concivium omniun pwnhm

mentum candidum; inestque simul dissertatio.de studio biblico 4

nunguam pemlm neo lecio.

E

Formam hujus academiae quod attinet, illa ita est institufa. -

fuit, ut quieunque ministerio sacro dicare se vellent adolescenti-

ä

antlata in scholis gymnasiisque tirocinii studia, si ab antistitibul

A

Y

*

2

L),.-—

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1