LXV8a_fol_02

RECTOR

ET

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

L. $

*

lgicmmxmus, apud doctissimum carminis arabici , Lamiatol- Ajam iris

Scriptt ,

cujus auctor praedicatur Abu-Ismatl Togtai, Anglum editorem in-

terpretemque Eduardum Pocockium occasione explicationis vocabuli ( £

p. 77 et 80 (v. ed. carm, Tograi Oxonii 1661) legisse, in more fuisse No-

madibus Arabicis ante Muhammedis tempora, si qui opibus viribusque ma-

gis pollerent prae caeteris, ubi sedes suas fixissent in loco aliquo, canem

aliquem. prehensum ad elatrandum vel exclamandum impellere, totumque il-

lud regionis spatium, quod personuisset vox seu latratus iste caninus, sibi

jure primae possessionis asserere, cum ipsi interea greges suos in reliqua

loca quaecunque, ubi et alii solerent pascere suos, identidem ducere nequa-

quam dubitassent. Morem hunc, addit idem auctor, sustulit Muhammedes;

nec cuipiam hoc ultrà licere voluit, nisi ad equos, qui bellis fidei propa-

gandae gratia inservirent, aut ad alendos camelos, sacris usibus consecratos

sepositosque. (de quo v. et Spec. Pocock. Arab. p 333). Hinc ctiam pro-

fectum est oraculum notum in Corano.

Recte quidem sic fecit Muhammedes, et, quatenus mos Arabum priscus

X*

cum veteri praecepto, quod et recentiores etiam nunc plures Juris naturae

|

:xr

doctores solent tueri ,jcedere possessionem loei aut rei aliüis in Jus primi oc-

convenire videtur,

melius, si quid

cupantls cum postvementls exclusione

Valde enim veremur, me ii,

]udxcare '"os possumus, statuit, quam hi.

qm jus naturae, quod canon quasi sit philosophicus juris legumque scien-

tiae omnis, cupiunt stabilire super tali lubrico principio, admodum sibi de-

smt, et quum systema rationale velint construere, Jam in arce causam suant

deserant.

jJus enim, quod vocant

primae OCCUPZ*.UOUXS ,

quomodo jus

stricto sensu nuncupari pOSSlt, nos plane nescimus; quum non rationr, nomn

consilio, sive conventioni; sed fortuitae, temerariae rei, promtitudini ma-

nus Ccasuique, 1immo rapinac fere insistat, saltim rapinae alienae rixaeque,

immo bello ansam det.

Nonne vero hoc contradictoriüfn,

sive heterónomicum quid sit, a

notione juris prorsus alienum? Dici quidem solet

Si quis, quod ita velo-

citate manus, quum antea nullius fuerit domini, (sed res domino carentes

competunt aequo jure omnibus) favente fortuna occupavit, opera sua,

labore, cultura auxit — nam criterion istud signatiOnis, . si vel sacrae cru-

cis; ut apud Hispanos, adhibitum fuerit signum, ut incertum, dubium, fallax

emo nunc serio volet patrocinari — itaque demeritus est de re ipsa, tum Jure

hoc non sem-

omni dominus illius statui poterit: Sed adnotandum hic est,

per fieri, saepe fieri non posse, et nescimus simul, si factum sit revera, nunY

jnstum. proficisci possn ab eo, quod primordio ;om fuit justum, ita ut

omnis disputatio istiusmodi non nisi 7rper& WVeud'sc videatur esse xozuuoc zþeu«

d«« — Casus, qui supponi hic solent fictitii de uno alterove sive pluribus;

a^

c

, ]

KV

La

tui insulam forte fortuna occupárint deserfam, non satis illustrant, de qua

sermo est, rem, et conturbatur in illis frequenter status sócialis cum statu

non sociali quaestio.

Juris notio quum e rationis vi solummodo sit depro-

menda, ubi non pactum intervenerit, nullum occupationis primae jss no-

bis videtur jure posse assumi.

Actus illi fictitii ad juris regnum non per-

tinent, sunt quasi isdifferentes, neque imago ab illis hauriri potest aut exem-

plar congruum j4rij, quod primordia sua et vim non exserere potest nisi

in primis ratione auspice initis societatibus.

Sed cum uberiorem haec ma-

teria, quam capere possint' hae plagulae, po(scant disquisitionem, alii hanc

seposuimus occasioni.

Sistere, cives, voluimus hic qualibuscunque consultissimum do;tis.si.

mumque J. U. D.

D x.

ADOILSPEL.MIGHARAXLIS,.

qui posteaquam pluribus inde ab annis primum Doctoris legentis, tum Jur.

Profess. extraordinarii munere multa cum laude functus fuit inter nos, nunc

Bratia clementissimi nostri Regis decoratus est munere ordinarii J. U. Prof.

membrique honore Sen. acad.

Non nostrum est commendare illum multis,

qui se ipse a doctrinae suae ubertate ac soliditate, ut et dexteritate docendi

tersa commendavit nominibus pluribus.

Percipite itaque traditas nobis a se

ipso conscriptas, quibus usus fuit, vitae rationes.

Natus sum Zameliae , regni Hannoverani municipio, d. 25. Decembr.

anni 1795, patre mercatore.

Ab ipsa matre amantissima artem legendi

edoctum, mox pater, cum negotiis distractus educationis meae curam ipse

gerere non posset, in Institutum paedagogicum privatum ad duodecimum

vitae annum usque me misit; postea vero scholam latinam publicam, quae

Hameliae floret, adii, ibique linguarum artiumque liberalium elementa in

classibus superioribus haus$i, praeceptoribus b. fratribus Kastzxbreck atque

rectore Luzpzz, nunccivitatis Hameliensis ministro verbi divini meritissimo.'

Suadente patruo optimo, t. t. almae nostrae universitatis professore

publico, etque studiorum meorum modeératore, anno 1812, quo sensim

sensimque scopum jurisprudentiae studendi propius accederem , Zuwbingam

veni, et.in numerum civium academicorum a Miagnifico rectore Cel. pro-

fessore ScuorT relatus sum.

In sede hac litterarum illustri solidioris doctri-

nae amore accensus, primum in privatissimis lectionibus operam consumsi,

sub praeceptore venerando M. Moszz, apud Ulmanos nunc diacono aestima-

tissimo, graecarum romanarumque litterarum et antiquitatum scientia conspi-

cuo; postea vero disciplinas historicas, philosophicas, mathematicas, physicas,

philologicas et scientiarum naturalium in collegiis publicis traditas, tractare

Per duos annos

coepi, neque studium linguarum recentiorum praetermisi.

cursus academici ita auditor interfui viris doctissimis et optime de me meritis

b. Rozsren, b. ps PriripEReR, ScuorT, pr BouwswszERcER, Cowz, p Escurw-

MAYER, pneg KizriwAvgR, Mucuarrrs, pe Dmzscu, quibus in aeternum gratias

quam maximas venerabundus habebo.

Anno aetatis decimo octavo praeterlapso, doctorum Tubingensium in-

clytissimorum institutionibus et publicis et privatis instructus, re domestica

suadente, in patriam redux, mense Septembr. anni 1814, me jurium studii

cupidum Goffimgam contuli, ibique strenue juri civili ipsiusque historiae

atque jure poenali incumbere coepi.

Attamen philologiam et historiam uni-

versalem semper persecutus sum, nec occasionem praetermisi scientiarum po-

liticarum. et cameralium, oeconomiae pablicae atque po;itiae principia addis-

cendi. Doctóres celeberimi quorum institutiotie per biennium in alma Georgiá:

Áugusta usus sum, quosque praeceptores veneror, sunt viri excellentissimi

Huco, Hxirse, MzrsTzR, Hzznew, b. Lurprz, SanrOkiUs, b WovxbzRLICH,

Disszs.

Viri illustres atque consultissimi D. D. Hvco et Hzrse praecipui

stüdiorum meorum fautores fuerunt, nec insignera benevolentiam qua afficere

ie dignati sunt ad extremum halitum usque grato animo recolere pigibit, cum

non solum domestica familiaritate dignum me habüerint

sed etiam curani

studiorum meorum dirigendorum benevole susceperint, atque praeter inter-

pretationes juris privatas quas mecum instituerunt atque liberrimum libroruni

suorum usum,; '"multà quae in praelectionibus neque docenda sunt

nequé

discenda colloquendo me decuerint,

Neque Drissewri insignia in me merita

unquam obliviscar.

Constitueram equidem triennium integrum Gottingae manere, ut lectionum

Jllustnssxmorum hujus universitatis doctorum fructus quam uberrimos perci-

perem; sed consilium vires morbo affectae irritum fecere, meque coelum hoc

cum alio mutare coeperunt.

Contuli igitur me anno 1816 Heidelbergam , ibi-

que annum studiis impendi,

In academica illa nobilissima reliquis jurispru-

dentiae disciplinis praesertim operam meam navavi

quamquam neque sum-

morum doctorum in jure Romano versatissimorum, ingeniosissimi TrrsaiuT

Praeter

atque doctissimi Warcz, praelectionibus atque repetitionibus defui.

illos audivi professores clarissimos Zacuaniag, Cnorp, b. Geuzir&, Wzrxzn,

Casvzez, jus gentium, jus Germanicum, jus publicum, practicam processus

atque archaeologiam et symbolicen docentes.

Nunquam desinam gratissimo

animo reminisci amicitiae, institutionis atque comitatis, qua me in domesti-

cam consuetudinem suam recepit, cel Ckorr, summi dicasterii civitatunt

liberarum foederi. Germanico adscriptarum quod Lubeciae viget nunc con-

siliarii, atque optimi Cnruzznr, doctrina, eruditione animique virtutibus ef

dotibus insigniti,

Anno 1817 Goftiugain reversüs viri sümmi Ercwsosw, ICti antea Bero-

linensis, audire praelectiones nlihi contigit.

Humanitas et benevolentia vxn

et doctrina et morum suavitate eminentis in adjuvandis disquisitionibus meis

nunquam animo meo elabetur, cum frequenti consuetudine mea üti non dedig-

naretur atque bibliothecae suae praestantissimae usum benigne mihi concederet:

Regiam praeterea insignem frequentavi bibliothecam, adjutus a viro humanis-

simo D. Rxvss, cumque caeteris viris ingeniosissimis in universitate Gottingensi

litterarum commercium habui,. —

Adhortantibus patronis atque fautoribus colendissimis jom consilium

coepi disciplinas acadeinicas profitendi, et cum historiae atque juris patrii e£

privati et publici investigatio práe caeteris me alliceret, quaeque auxilia ad

illam possent prodesse comiparavi, neque studio linguae vernuculae et mediae e£

antiquioris duce Cel; Bexsx& operam dare praetermisi. — Mense Decembr. anni

1817 examisa solita subii, atque peracta die 25. Mart. 1818 publica siné

praeside disputatione, ab illustri ICtorum Gottingensium ordine summis in

utroque jure honoribus, decano et promotore Perill. Hvco, condecoratus

sum, veniamque simul impetravi a gratioso ordine docendi juris disciplinas.

Qua gavisus 'per semestre aestivum sequentem praelectiones publicas habui de

jure cambiali, repetitorias de jure Romano privato.,

In cursu academico hoc denique prospere mihi contigit, ut amicitiae at-

que familiaritatis vinculo conjungerer, tunc juvenibus nunc viris, doctrina

atque muneribus academicis conspicuis

MazzzOotL, WManxkONIG, Crossius;

WüstzwANN, DE AwcizOrus, Eiwr&s, Roócs, Horrwsc, Moxs, Warrrs

Aszcc, atque perill. Dr. Macxsibey, proféssori juris in. Academia Berusso-

Rhenana primario,

quem gratissimo animo hoc loco nominare pietas me

admonet, innotescereim.

Anno i818 clementia potentissimi atque £ratiosis

simi Regis Württember-

lubenter ad universitatem hanc antiquissimam atque celeber-

giae liuc vocatus,

ximam 4Accessi,

cum ipse ego institutioni virorum doctissimorum illius tanta

ihi arrisisset.

debea, quamquam in ipsa quoque patria sors non iniqua m

de jure

Inde a mense Octobr. anni I818 per quadriennium lectionem privatam

Digestorum habui,

atque publice, praeter jus Germanicum publicum et pri-

vatum,

jus feudale, jus ecclesiasticum, jus emporicum et cambiale, atque

Mox etiam illustrissimus ICtorum nostrae

theoriam processus civilis docui.

academiae ordo ho

nore me dignum babuit offiio, in collegio quod de jure

respondit, assessoris €

xtraordinarii defungendi, et otii magnam partem con-

Ita oc-

sumsi in multis causis quas auctoritate Facultatis juridicae judicavi.

casionem inven!,

virorum doctissimorum atque sagacissimorum, collegarum

nunc venerandorum D. D. »« Mazrs

LANC, Scunapen et C. H. Gwsris, quorum

praelectionibus interesse res meae non

passae fuerant, et doctrinae copiam ad-

universitatis

mirandi et humanitatem agnoscendi,

quibus ut et Domino

nostrae Cancellario D. »e AvTENRIETH

atque caeteris. D. D. Professoribus

bene de me merentibus, gratias quam maximas summa reverentia habeo.

Munificentissimi Regis nostri gratia d. 21. Augusti 1820 provinciam pro-

fessoris Juris extraordinarii mihi concessit, et cum Erofcssoris ordinarii mu-

nus ab exteris mihi oblatum Novembr. 1820 declinassem, die 20. Junii 1822

id ipsum a Rege c!ementissime mihi demandatum. est.

Quae prelo mandare otium, et praelectionibus et causis judicialibus con-

aeter commentatiunculas non-

sumtum, sinebat specimina litteraria, sunt, pr

nullas in ephemeridibus politicis atque litterariis:

Theses gjuris. Gottiugae 1818. 8.

me*oïici. Stuttg.

Commentatio de Ordine succedendi gjuris Feudalis: Lougo

1818. 4-

Grundri[s xu Vorlesungen über das deutsche Privatrecht. . Tüb. x819. 8.

Entwurf einer. Darstellung- des. Uffentlithen Rechts. des. deutschen. Bundes

and der deutschen. Bundesstaateu.

Tüb. 1820. 8.

Corpus gjuris publici Germanici academicum , oder Sammlung der wichtig-

sten Gr)nndgesetze des deutschen Bunudes etc. — Tib. 1823.

Sup—erest jam, ut novus Professor muhu; sibi demandatum novum so-

" Jemni auspicetur oratione, cujus erit argumentum:

De jure successiouum Germanorum dtque gopulorum septentrionalium

vetusto.

Cui actui, qui crastino die celebrabitur hom« X.. in aula nova ut fre-

qu

entes adesse velitis cives omnesque vos, qui.res nosttas amatis academicas;

ea, qua par est, decentia rogamus invitamusque.

P. P. Sub. Sig. Rect, et Fac. Tub..d. IV. Dec. MDCCCXXII,

-

TEECLODTDMVUUNUBPIHMEROR E N

4I,ITTERT'S"REISS'IXANI'S.

v

I em

RECTOR

RT

SENATUS | UNIVERSI

TUBINGENSIS5

125

L. S

*

læiemmxmus, apud doctissimum carminis arabici , Lam

R

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

scripti, cujus auctor praedicatur Abu- Ismat] Tograi, Ang

terpretemque Eduardum Pocockium occasione explicationi

18

p.77 et 80 (v. ed. carm; Tograi Oxonii 1661) legisse, 1n

madibus Arabicis ante Muhammedis tempora, si qui opibu

gis pollerent prae caeteris, ubi sedes suas fixissent 1n locc

Tf

aliquem. prehensum ad elatrandum vel exclamandum impelle

lud regionis spatium, quod personuisset vox seu latratus 1!&

O Baane Q

16

cum ipsi interea greges

]UIC primae possessionis asserere,

ä

IT

loca quaecunque, ubi et alii solerent pascere suos, identide

a

HIn

15

quam dubitassent. Morem hunc, addit idem auctor, sustu

E-EHHHHHH

Focus

nec cuipiam hoc ultrà licere voluit, nisi ad. equos, qui I-

gandae gratia inservirent, aut ad alendos camelos, sacris i

14

N

sepositosque (de quo v. et Spec. Pocock. Arab. p. 332)-

ä

iectum est oraculum notum in COI'IIDO.

Recte quidem sic fecit Muhammedes, et, quatenus mo|-

M

13

cum veteri praecepto, quod et recentiores etiam nunc pl

doctores solent tueri ,jcedere possessxonem loei aut rei ahus—

12

convenire vxdetur,

eupantis cum postvenientis exclusione"

Valde enum|

]udxcare nos possumus; statuit ,

quam hi.

11

qul jus naturae, quod canon quasi sit philosophicus juri

tiae omnis, cupiunt stabilire super tali lubrico prmcxprO, '

sint, et quum systema rationale velint construere, jam in

10

deserant.

primae occup"mom

jJus enim, quod vocant

stricto sensu nuncupari possit, nos plane nescimus; quum

sive conventioni; sed fortuitae, temerariae Fél»

consilio,

saltim rapinae|

nus casuique, immo rapinae fere insistat,

mmo bello ansam det.

Nonne vero hoc contradictoriuf ,

sive heteronomi

notione juris prorsus alienum? Dici quidem solet: Si qu!

citate manus;

quum antea nullius fuerit domini

(sed rei

competunt aequo Jure omnibus) favente fortuna ocCu]

labore, cultura auxit — nam criterion istud signatiOn!s,

cis, ut apud Hispanos, adhibitum fuerit signum, ut incertu -

nemo nunc serio volet patrocmarl — xtaque demeritus est dq

Sed adnotandum hic €

omni dominus illius statui poterit:

llllllllll

per fieri, saepe fieri non posse, et nescimus simul, si factuä,,,

instum. pxoficisci possnt ab eo, quod. primordio 940f f

omnis disputatio istiusmodi non nisi 7zpor& xþeuägc vxdeam

jwc — Casus, qui supponi hic solent fictitii de uno alten

E

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

o