LXV8a_fol_01

—

Z

GT. O0

ET .

SENATUS UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS.

d .

g/ ulnus, cives, animis adhuc nostris haeret infixum, quod ineunte vere anni

currentis morte acerba Viri S. R., doctissimi "heologiae D. ac Professoris illits

primarii, Praelati DE BENGEL experta est academia nostra, Viri nimirum egregia

, C prisca düc*ïing, moruüm gravitate aeque atque humanitate et modestia nec

non candore animi omnibus, qui recte virtutes callent aestima'xe,ä desideratissimi.

Cujuä postvx obitum inopinatum praematurumque, erepti academiae reique

literariae omni, de qda merita sibi. comparárat nunquam memoria nostra 'extin-

guenda, vitae cursu florentissiio, aliasqüe, quae secutae sunt mox in facultate

theologica vicissitudines, quum visum fuerit Regi nostro Augustissimo, saluti Mu-

sarum nosirarum cura invigilanti nunquam defessa , restituere quantum fieri posset

hanc jacturam gravem itaque plures ,constituere novos 'lheologiae Professores,

sistimus, vobis, cives ex his primo eum, qui nuper inaugurali dissertatione doctis-

sima, auspicatus est et jam pro more academico etiam oratione solemni publica

auspicart AVült munus clementissime sibi concrediium ;

Dn. FRIEDERICUM HENRICUM KERN, '.l;heolk. Pr. P. Ord. ac Semi-

narii, quod florlet hic, Regii Evangelici Superattendentem.

In medio nostro salvum Éum jubearhus esse eo confidentius, quo magis persua-

sum habere possumus, expectationi speique, quam concivit de se dudum, sa-

tisfacturum esse illum plenissime; quippe qui innutritus schola nostra acade-

mica pluribus abhinc anmis, quum Repetentis munere fungeretur in Evangelico

Seminario, praelectionibuä'theolyogiïcis jam tum, uti etiam postea scriptis multam

sibi nactus est laudem, neque in stadio, quod eum excepit, novo Professoris

humaniorum artium Blabyrensis scientiae rerum divinarum temporis partem ali-

quam dare desit, quantum'a munere, quo fungebatur religiosissime; vácare sibi

intellexisset. . Sed non opus est multis lllum praedicare verbis. Accipite bic ex

calamo illius communicatas nobiscum vitae rationes.

Ego, FRIEDERICUS HENRICUS KERN, natus sum Soehnstettae, qui pagus

praefecturae Hei(lenhemiae adsignatus est, 20. Apr. a. 1790, patre CHRISTOPHORO

FRIEDERICO, pastore primum Soehnstettensi, postea Hohenmemmingensi , matre

-

CHRISTINA, nat. KLEMM. [nitiatus religionis 'christianae sacris, quum adolesce-

rem, primis institutionis elementis à patre imbutus sum. llle me non solum lin-

guae latinae elementa docuit, sed hanc potissimum operam dedit, ut christignam

cognoscerem religionem; ut animus ad optima. quaeque excitaretui*, ipso virtu-

tis vim, suo monstratam exemplol, in promtu ponente.

Íntima hae;ret mente

fixa boni hujus patris imago; pioque animo non vitae tantum auctorem, sed

etiam àd altiora vitae studià me erigentem ipsum gratus colo, in aeternumque

colam. Nonum aetatis annum agens in scholam Heidenhemiensem à patre missus,

praeceptorisque, de me meritissimi, LANDERER,. pastoris nunc Walddorfen-

sis, curae atque institutioni traditus sum. Commoratus ibi ad decimum tertium

usque aetatis annum, quum €o ipso tempore praeceptor meus //aulbronnam ad

obeundum Professoris munus vocaretur, ipsum illuc secutus sum, seminarii hogpes.

Qui vir quam egregie de me meruerit, , publice gratissimq profiteri animo, lae-

tum mihi officium est. Is ille potissimum erat, qui latentes ingenii igniculos

suscitaret. .Anno aetatis decimc quarto in seminarium Denhendorfense receptus

sum. Cui scholae praepositus erat VirS. R. errErpERER, ingenio, humanitate,

Edaquä eorum, quibus praefuit, cura insignis. Professores Denkendorfae vene-

rabar Viros S. R, nuTTEN et HAvBER; quorum ille posthac Seminario Uracensi,

hic Maulbronnensi Ephorus praepositus est.

Utrique. pro diligenti institutione

Exacto biennio in Semi-

ac-eura quod publicas referre gratias liceat, laetor.

narium JMaulbronnense-promotus, cui tum temporis S. R. w1Ec, posthac S. R.

ScHELLING, utrique humanissimi viri, praefuerunt, üt iterum cum vetere meo

praeceptore LANDER ER conjungebar: sic praeclarissimum Professorem rAvrLY eum

nactus sum virum, qui in me excolendum vim haberet .gravigsimam. Hic vir

inter suae aetatis magistros praestantissimorum unus haud dubie erat; quippe qui

tum in evolvendis antiquorum scriptis id ageret, ut discipuli elegantia imbue-

rentur; tum seria usus, in quibuscumque versaretur, gravitate ac dilipentia lit-

terarum dignitatis sensu juvenes impleret; tum constanti sua virtute ad emen-

Primo curriculi Maulbronnae

dandos discipulorum animos plurimum conferret.

incepti anno nondum exacto, quum seminaria conjungerentur, laudatis magistris

additi Professores praeclarissimi HAUFF €t MAERCKLIN; quorum ille jam Dioe-

cesi Canstattensi praeest, hic Heilbronnam Praelatus concessit. llle scriptis suis

notissimus est; hic propter amplissimum ingenii cultum, solidam doctrinam, con-

stantemque agendi tenorem ab iis, quibus ab ipso institui. contigit, maximi

factus. Quum Maulbronnae etiam duos commoratus:essem annos, a. 1008 in

hanc nostram Academiam receptus, theologicoque seminario, sodalis adscri]g;tus

sum. Jam frequentavi praelectiones à b. &oEsrEm, in historiam universalem, à

b. PFLEIDERER, in Physicam, à Viro Venerandissimo ac doctissimo coNz in

Aristophanem, graecosque "l'ragicos, à Viro S. R. cAA2, tum temporis Seminarii

h ]

Ephoro, jam Praelato "lubingensi, in libros V. 'T., in Apocrypha, in Lucianum,

Vir S. R caAasz.inde à primo imitio patria me

et de lingua arabica habitas.

complexus benevolentia, ad hunc usque diem favorem suum mihi conservare

dignatus est. Publicas persolvo huic de me meritissimo Viro grates. Nondum

confecto leIIlO curncuh acaderm.,l anno mihi meisque praematura morte dilectis-

Sed ita Deus nobis. consuluit,

ut bonam meam matrem

simus pater ereptus

ea instrueret virtute, qua non maternam modo pletatem praestare , sed pater-

nam addere dxhgentlam posset ,

mediasque per vitae tempestates me meosque

Secundo academici curriculi anno frequentavi

ad egregiam adduceret metam.

philqsophicas praelectiones, ^à Viro S. R. AsEr, jam Praelato Reutlingensi meri-

tissimo, atque à Viro S. R. scnorr, adhuc hanc academiam ornante, habitas.

Exacto cursu philosophico arüium lberahum J/agister ac Philosophiae Doctor

renuntiatus sum; postquam. práéside Viro $ R. cAAz Disputationem de carmi-

nibus quibusdam arabicis Abulfedae scriptis insertis, publice defenderam Jam

ad theologiae studium me conferens, per tres integros annos frequentavi prae-

lectiones, quae à b. scuNvRRER, in libros aliquot V. et N. T., et theologiae lit-

teraturam; à b. FLATT in theologiam moralem, epistolasque Paulinas; à Viro S.

R, c. c. FLATT, ]am Praelato, in theologiam dogmaticam evangeliorum synop-

sin, epistolasque catholicas; à b. sewcxr in historiam ecclesiae, ac dogmatum,

in systemata dogmatices trium ecclesiarum symbolicae, in Theologlam V.. 4., m

pericopas habebautur. Quid uterque rrATT1US, quid nexc kr1vs ad me eru-

gTatlssnna in aeternum memona recolam.

diendum excolendumque contulerint,

Studiorem cursum quod rite perfecenm, his debeo, caeterum laude mea superio-

xibus, Ultimo academici curriculi anno, quam conscripsi de oratione Jesu mon-

tana, disputatio praemio regio-ornata est

Perfeci anno 1815 curnculum acade-

micuim ita, ut praeside D. seNc EL dissertationem theologlcam de immortalitatis

doctrina publice defenderem.

'Tum vero pro more à Venerabih Consistorio

examinatus, Professori PAUvLY, qui interea //oessingam pastor concesserat li-

carius sum adjunctus; itaque in veteris me1 praeceptoris familiaritatem. intrare

mihi contigit

Sub finem anni 1814 Tubingam ad obeundas Repetentis in Se-

minario theolog. partes redux, fungebar hoc munere usque ad finem a. 1817;

triennio hoc laetissima recordatione menti obversante,

quum amicissmoruim

eorum , CIUI vetere mecum anuc1t1a essent COII]UDCtl, uterer consortio. Pnusquam

'lubinga excessi, celebrato sacrorum Reformationis festo seculari, publica in

Seminario verba faciendi

honorificum mihi demandatum munus.

Sub finem

anni 1817 uná cum amicissimo sAvR, quocum simul jam revertor, Blabyram

Seminarii, recens instituti, Virique S. R, &Evss, Ephori, tutelae traditi, Profe;-

$OY vocatus Sum.

Ineunte anno 1818 CHRISTIANAM LODOISCAM, nàt. KAUF-

MANN, ejus , qui adolescenti mihi amicissimus fuerat, morte fato propera erepti,

sororem, , in matrlmomum duxi; fidamque ac dilectissimam in utrague fortuna

comitem — habeo. Peperit mihi sex liberos, quorum duos solos, puerum al-

Neque

terum primogenitum, alteram puellam, Deus superstites esse voluit.

t

*

erat,

in erudlendos

quam

lnstltuendos excolendosque, «qui curae nostrae

erant commissi, juvenes operam, Seminarii professor, lmpendl, si tantüm mihi

de me licet gloman, vana et 1nutllls ac qua cum juvembuö ilis necessitudine

con]ungebar, ea vero inter laetissimas recordationis imagines referenda

Quae

Homeri

à me Blabyrae docenda erant pertinebant ad haec árntiquitatis scripta

Odyss. et Hiad.; Sophoclis Oedip. Reg. et Antigon.; Virgilii Aeneid.; Horat

Carm., Satyr, et Epp. select.; Ciceronis disput. "l'uscul

et de-finib. bon; et

mal. ;

Senecae Epp. select.; tum Vet. T'estam. libros historicos, psalm. select.,

Prophet. min., Jesaj. libr. Jobi. Praeterea à me Psychologia, LO'TICEI doctrina

orationis univers., Mathemancaeque Elementa erant tradenda.

*

Vergente anni hujus 1826 aestate in Academlam hanc vocatus sum, clemen-

tissime mihi demandato munere Professoris Thælogïae ordinarii, Superattenden-

tis. Seminarii evangelico -theologici, secundique in aede sacra concionatoris.

Cu1 munceri, quod, . sentio, quam sit grave et aupustum, haud mdxgne ex-

plendo ut vires mihi suppeditet alacres, Deum O. M. precor.

Superest KU. quae à me Sf*npta typls sunt lmpressa referam.

1) Reformationsrede über Luther den 'lTeutschen, und. die Reformatlon als

teutsches Werk. (hiblt a.

1817 et insert. iis Reform. monumentis, quae a

Viro S. R. sauwMAiER. edita sunt.)

2) Praeter recensiones quasdam, b. sewcEL monumentis ad theologlam perti-

nentibus, quae inscribuntur —Axchiv-für-die heologie, insertas, hàec, .quae

in emdem recepta sunt librum, à me sunt disputata :

a) Ueber den Hauptgesichtspunkt der beiden Bücher der Kónige.

- «b) Ueber den Inhalt und Geist, so wie uber den dlchtenschen Werth des

IV

Buches. Hiob.

3) Dissertat inaugural theolog de persuasione dei ex animi sensu ac conscien-

ta eruenda.

Tub

1026

b

4) Cicer. Disput. "'uscul. in vernaculam linguam versae. Stuttg. Metzl. 1826

Habetis hic, cives, ea, quae novus Dn. Professor de suae vitae rationibus

nobis 1mperhv1t

Cursum illi felicem inter nos optare debemus eo impensius,

quo fructuosiorem hunc academiae nostrae .-et Theologlae solidae studia solide

amplectentibus omnlbus possumus confidere.

Quod rehquum est,

quum auspi-

caturus sit ille munus suum sermone publico super

Nexu Deum: intey ac Christum inteycedente

ad concelebrandum hunc actum, qui habebitur crastino die in aula nova hora

XI—XIL frequentia vestra decoretis 1llum, invitamus VOS, CciVeS, et-quicunque

favetis I'Bbus nOStI'lS ea qua par est, observantla.

P. P. S. S. Rectorali Tubingae die XIII. Dec. MDCCCXXVI

TYPILIS EIPERRrITANIS

E C

T OR

5

ET

SENATUS UNIVER

Euroskala Offset

TUBINGENS

125

d

19

VierFarbSelector Standard *

18

ï» ulnüs, cives, animis adhuc nostris haeret infixum

17

currentis morte acerba Viri S. R., doctissimi '"Theolog:

16

primarii, Praelati pE gENGEL experta est academia no*

g

-

ac prisca doctrina, "morum gravitate aeque atque ht

i ï

H

15

non candore animi ommibus, qui recte virtutes callent à

ä

ä

äï

ä

Cujus post obitum inopinatum praematurumque,

14

literariae omni, de qua mérita sibi comparárat nunqua-

ä

guenda vitae cursu Horenüsomm ahasque quae secul

13

theologica Vlc,ïssüudmes, quum Vïsum fuerit Regi nostro

sarum nosirarum.cura invigilanti nunquam defessa , Teaï j2

12

hanc jacturam gravem itaque plures constituere novo?

sistimus, vobis, cives ex his primo eum qui nuper inau-

T

sima, auspicatus est et Jam pro more academico etiam|.

?

10

ausplcan yült munus clementissime sibi COncredltum

N

[-

Da. FRIEDERICUM HENRICUM KERN Th,

narii, quod floret hic, Regii Evangelici ^

In medio nostro salvum Eum jubeamus esse eo confid|"

sum habere possumus, expectationi speique, quam C

tisfacturum esse illum plenissime; quippe qui innutr

mica plunbus abhinc annis, quum Repetentis munere

Seminario, praelectlombus theologicis jam tum, uti eti

- Sibi nactus est laudem, neque in stadio, quod eum|

humamorum artium Blabyrenæs scientiae rerum dlvlnt

ä

quam dare desiit, quantum'a munere, quo fungebaturü

intellexisset. Sed non opus est multis lllum praedlcaïi

calamo illius communicatas nobiscum vitae rationeS.

—

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com