LXV8_fol_13

m

TO

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

"m

)

M

-

ZTS

.

Heologi munus in univerfum grave arduumque prze cateris effe,nemo facile

7

"

£

u

ignora. Át Profefforis infimul longe graviffimum, & non minus tremendum, quam venerandum, reputari merito,

nemo quoque temere dubitat, Hicenimnon folum,uti quidem apud nos, & alibi locorum in Academiis fieri affolet,

«J

—/.ïrau

J

^«

juxta cum aliis pe&ora etiam coeca ignarz plebís edocere ac erudire,íed & omni ftudio atquc cura efficere connitique

:

N

?

deber, ut Eccletiz non minus quamScholis Publicis pii do&ique przparentur ac formentur do&tores, Quod quantum-

22

o

d

9; A

que vero PROFESSORIS THEOLOGI fit officium, ad meJureconfultum jam non pertinet edifferere pluribus: fi-

^s

.&"

/

/ *j

N

"

quídem in Oratione Aufpicali, quam craftina luce horis locoque confuetis habebit, id negotium fibi przcipue datum

E

putavit, qui nuper ex SerenifTimi Principis ad nos mandato, SS, Theologiz Profeffor Ordirarius creatus eft, Vir Maxi-

l.

:

me Reverendus, Ampliffimus atque Excellentiffimus, Ds. CHRISTOPHORUS MATTHZEUS PFAFFIUS, cujus

Y

E

.

ï

$ C

3

,;

viuz ftudiorumque rationem, quoad quidem brevi hac in tabella fieri poterit,adumbrabimus. Quum autem nihil ma-

is ad vitz felicioris aufpicia faciat, quam bene nafcendi fors, ea Noftro etiam hos anteannos triginta, & quod excurrit,

obtigit

ex Voto.

Ediditenim eum in hanc lucem Principum noftrorum antiquiffima Sedes Stuttgardia d. XXV. Decembr. A.cIoIocxxcvr.

Qua

in urbe

Parens,SummeR everendus, Ampli(fimus, ExcellentiffimusqueVir, Ds, 1O. CHRISI OPHORUS PFAFFIUS, Theologiz nunc Do-

&or ac Profeflor Publ. Ordin. Ecclef

iz noftratis Decanus, IlluftrisqueStipendii Ducalis Superattendens digniffimus, ad D. Leonhardi tunc Diaconi

munere fungebatur. Poftquam in finu Parentum folicita ipforum inftitutione juftam tempus abfolvit, per ingenii velocitatem tantum mox pro-

ffus eft, ut jam A. c;io 1 c xcix. d. xxrv. Julii, tertium decimum atatis tunc agensannum, ad Academiam hanc penetraverit, in eaque non modo

gl'C

Stu

dioforum Albo nomen dederit: verum & D,11. Aug. primam Lauream confecutus fuerit.

Hinc autem fequenti anno Alumnorum numero

in llluftci Stipendio adfcriptus cft, ubi poftbiennium fere exactum, prafentibus à Sereniffimo Principe miffis Vifitatoribus, Orationem recitavit pu-

blice Samaritanam: cüi aliam mox in Acroaterio Academico fuperaddidit de Sepzijsana Sanc/a, a&tu tunc moderante Excell. Eloquentiz Profeffore

Reslero. Neque vero Latini cantum fermonis facultatem hoc duceexercuit: íed & fub incude reliquorum Otdinis Philotophici Do&orum

plurimum profecir.

Prafidibus autem, & Summe Reverendo nunc Abbate Hillero, de illu(tri Hofee X,14.loco; & Beato defideratis(imoque D.

Hochftettero 4e Pa5 s

& ante hunc non ita pridem pie defuncto D. Klemmio Ze U/s Prigctpiorum Rationis im ordine ad Conclufiones Theologicas

difputavit ftrenue ;

hisquc fpccimini

bus publicis promeruir, ut inter Secundz Laurex X XV. Candidatos d, Vl Septembr. A. clo I»ceir. primum

obrineret locum.

Indc ad Theologorum fubfellia digreflus, Praceptores na&us eft VirosSummos, Magnif. Univerfitatis Cancellarium Dn. D.

Jagerum, füb quo ctiam Ze Seriprura $.

differuit publice; Foertfchium, Reuchlinum, atque Parentem, cujus Difputationem quoque Pro Loco de

Finc O conomia Ch» iffi, contra Profeffores'T heologos opponentes defendit; quin & ipfe A. cIo Iocciv. Menfe Augufto, refpondentibus Magifterii

Philofophici Candidatis, Przfidis perfonam fufcepit.

Anno poftea cloIoccvr. litterarium ingreffus eft iter, ex mandato Serenisfimi Nutritii, ut

Orientis Linguas & Hiftoriam przcipue Ecclefiafticam excoleret, | Hincvi(is Academiis celebrioribus, Altorfina, Jenenfi ac Lipfienfi, Halz Saxo-

num tantifper fübftitit, ibique le&onis Rabbinicz prima fundamenta jecit.

Abiit deinceps Dresdam, Vitebergam, Berolinum, Magdeburgum,

Hamburgi Edzardorum

Helmttadium, Guelpherbytum, Brunfüigam & Hanoveram, falutatis ubique locorum primarum partium T heologis.

Esdrz & Georgii Eliez. inftitutioni fe tradidit, ulterioresque in Rabbinicis pariter ac Talmudicis progreffusfecit; itemque Linguz Arabicz operam

dedit.

erbenam dehinc excurrit, & Magdeburgum quoque repetiir, ubi Gotofredi Arnoldi & Jo. Guilielmi Petetfenii alloquio gavifus eft, Lu-

]

ftracís mox Kilonío, Lubeca, Vifmaría, tandem Roftochium venit, ubifamiliari Venerabilis Senis D. Jo. Fechtii converíatione, privataque ufus eft

inftitutione, — Gryphiswaldizceleberrimus Jo. Frid. Mayerus cumprimis benevole admodum eum excepit, — Mari porro Balticotrajecto Hafniam

adpulit, Virorumque celebratisfimorum, Mafii, W'andalini, Bartholini, Botfacci, Lutkenii, & Lintrupii favorcm fibi conciliavit Rendsburgi,.

Schwarzii: Sleívici, Muhlii: Bremz, Mejeri, Maftrichtii & Eggelingii przcipuam expertus eftbenevolentiam, — Ad Batavos pergens Theologos

Groeninganos, Braunium & Hulfium, primum compellavit, Franequerz deinceps Vitringam, Gürtlerum & Rhenferdum ; Amftelodami Limbor-

chium, Clericum, Hemfíterhufium, & Kufterum; Ultraje&i Leydeckerum, Roéllium, & Relandum; Lugduni Witfium, Marckium, & van Till $

Rhenoburgi Poiretum, nec non Roterodami Bafnagium adiit. In Angliam progreffus Oxonii ftudio Criticz Sacrz & Hiftoriz Ecclefiafticz totum

fe dedit, Bodlejanz Bibliothecz quotidiano ipfi ufu conceflo.

Ibidemautem Virorum etiam doctisfimorum, Grabii, Edsvardi, & Hudfonii amicie

tias fibi comparavit. Cantabrigiz Jamefio, Covelo, Sikio, Wasfio, Davifio.Ocklejos Windforiz vero Caveo; & Scotisbruci Dodwello innotuit;

Rediit autem inde ad Batavos, &,quum

& Londini denique Epifcopum Salisburienfem Burnetum, Bentlejum, aliosque alloqui ex voto contigit.

yiluftris Confiftoríi Stuttgardiani juffu [pecimen ftudiorum conficiendum effet, Amftelodami edidit Differtationem Criticam 4e Gesuiná Novi Tefla-

menti Letlionibu.. . 1n patriam inde remeans Duisburgi celeberrimum Hulfium convenit; Marpurgi Othonem atque Hottingerum invifit; Gieilze

vero,quum paulifper apud Dn. D, Majum commoraretur, & /Ethiopicz Linguz, viam przeunte Cl. M. Burcklino, operaretur, à Serenis(imo Nutri-

tio domum eft revocatus, utSerenisfimi Principis Haredis, Laufannz tunc adhuc degentis, fed Auguítam Taurinorum propediem abituri, à (acris

atque inftitutioneeffer. — Auguftz igitur Taurinorum,muneris delegati partibus defun&tus, horis fubfecivis Serenisfimi Sabaudiz Ducis Bibliothe-

cam perreptavit, in quaingentem Grzcorum, Hebraicorum & Arabicorum Codicum MSC, numerum adhuc incognitum deprehendit ac detexit,

Catalogoque eorundem confe&o plura anecdota Veterum Patrum defcripfit: quorum etiam fpecimen dedit in editione Epitomes Inftit. Div.La-

&anrii, Q. Julii Hilariani T r,de Ratione Pafchz & menfis, nec non aliorum Anecdotorum, quz Differtatione przliminari przfixa, cum privilegio

Regis,& adprobatione CenforisRegii, LutetizPari(iorum lucem videte A. cloIoccxir. Cum ipfo autem etiam Serenis(imoDuce Sabaudiz aliquoties

de capitibus, Proreftantes inter & Pontificios controverfis, differendi habuit occafionem, ejusque fingulari favore ac indulgentia dignus eft habitus?

Redux ad nos,quum ab amicis quibusdam Proteftantibus, Taurini tunc commorantibus, rogatus fuiffet, ut breve aliquod compendium, Pontificias

comple&ens controverfias, conícriberet, Gallico fermone bic loci evulgavit Demonffratsones folides de Veritate Retigionis Proteflantium contra Relicio-

nem vulgo nominatam Catbolicam, Exquoin Belgium non multo poft rediit in comiratu Serenisfimi Principis fui Flagz Comitum A.ciaIoccxv.

publicavit Fragmenta 4necdota Irenei, cum gribus Differtationibus, quaram duz priores de Oblatione &j Confécratione Eucharifie, vertia de Prejudiciis

Jheelogics agit, | Ec quanquam Fragmentorum horum veritatem vocavit in dubiumScipio Maffejus, Marchio Veronenfis, in Diario Eruditorum,

quod lralice prodit Venetiis: refpondit tamen Nofter in Przfatione Libri jam memorati; & quum nuper admodum idem Maffejus in Diario Ve-

neto amplam fatis Epiftolam ad Benedi&um Bacchinium, Abbatem Benedictinum, repofuerit, eandem non minu$ propediem confutabit.

Quz

vero praterea contra Differtationem de Coníecratione Fuchariftig monuit Theologus Genevenfis Jo. Alfonfus Turrettinus, z folurione Queflioni :

Utrum acizufa. feu Contradictoria proprie loquendo credi p»,

f

7

inti

iis non minus proxime fatisfaciet. — Ceterum ultimam de Przjudiciis impetiit quidam

incredulus in Libello, au&toris nomen haud przferente, Hagz Comitum impreffo, ubi Collini fententiam de Libertate cogitandi propugnavit, Ha-

gavero Comitum, ubi jamante biennium Serenisfimi Nutritii accepit Decretum, quo Theologix Profeffor Ordinarius renuntiatus fuit, aliquando

cum Sereniff, Principe fuo Amftelodamum divertir, ibique novos viditProphetas, & Conventucula eorum frequentavit. — Vidit & Quefnellium,

ipfiusque Socios, in quorum etiam confuetudinem deinceps pervenit: — Vidit Deurhofium, Spinozz affeclam, &Spinofiftarum Conventum, Deur.

hofio verba faciente,ingreffus eft,omnesque omnium fe&arum hemiines primarios, quamdiu verfíatus inter exteros fuit, folicite excusfir, ut contro-

verfiarum, quz nos inter illosque intercedunt, (tarum adcuratius cognofceret. Bataviarclidtacum Serenisfimo Principe (uo ad Flandros fe conver-

tit,& Antverpiam, Gandavum, Brugas, Montes & Valentiam Hannoniz cum Cameraco vidit.

Tandem autem Lutetiam Parifiorum accesfit, ubi à

Viris do&i;ümis,quos nimis longum foret commemorare, benevole comiterque admodum habitus, amplisfimarum in&ru&isfïmarumquc Biblio-

thecarum numerum ef(t miratus, füosque in ufüs peropportune convertit, Nuncredituin Patriam tertia vice fa&to in eo eft, utad demandatum fibi

Cujus inftituti caufa obfecramus omnium omnino Ordinum Proceres,

clementisfime munus adgrediatur, & ab Oratione folenni initium faciat.

atque Literatz inprimis Reipublicz noftrz Cives, decenter, ut frequentes adeffe, & in votorum publicorum partem venire ne graventur;

PP. fub Sigillo Re&or. Ipfo Adfcenfionis Die Fefto. A. cIoIoccxvir.

7

TUBING.E, Typis HIOBI FRANCKII.

LA

H

s

ii

1 rl a a

LILeufoi -

—

ETU

EO E

2

—— RRR EE

— — — ÜÓ€

-

Rn i EE

-

m u R

NT E ag a

| .y..me- ia

——

!

|

"M

-

M ounn . T MBPMR RPO.

s*

—

G

UN IVERSITATILS , TUBINGENSIS

N

D

f

1355

T.x -V

,

Z B

;v

Heologi munus in univeríum grave arduumque prz cateris efIe,nemo facile

-

p

»€2:

u

ignorat — A: Profefforis infimullongegraviffimum, & non minus tremendum, quam venerandum, reputari merito,

nemo quoque temere dubitat, Hicenim non folum, uti quidem apud nos, & alibi locorum in Academiis fieri affolet,

n BY

o

À

juxta cum aliis pedtora etiam ccecai

o

narz plebís edocere acerudire,fed & omni ftudio atque cura efficere connitique

1

T

debert, ut Eccletiz non minus quamScholis Publicis pii do&ique przparentur ac formentur do&ores, Q uod quantum-

N

l

P

K

d

que vero PROFESSORIS THEOLOGI fit officium, ad me Jureconfultum jam non pertinet edifferere pluribus: fi-

MA

;

f

A

M

quídem in Oratione Au fpicali, quam craftina luce horislocoque confuetis habebit, id negotium fibi przcipue datum

7&3231

—S

putavit, qui nuper ex Sereniflimi Principis ad nos mandato, SS, Theologiz Profeffor Ordirarius creatus eft, Vir Maxi-

.

X

E

u

me Reverendus, Ampliffimus atque Excellentiffimus, Ds. CHRISTOPHORUS MATTHAEUS PFAFFIUS, cujus

3

f Cl

vitz ftudiorumque rationem, quoad quidem brevi hacin tabella fieri poterit, adumbrabimus... um anrem nihil ma-

is ad vitz felicioris aufpicia faciat, quam bene nafcendi fors, ea Noftro etiam hos ante anno:?

Ediditenim eum in hanc lucem Principum noftrorum antiquiffima Sedes Stuttgardia d. X XV. Decemb

-

obtigit ex voto.

in utbe Parens, SummeReverendus, Ampliffimus, Excellentiffimusque Vir, Ds, 1O. CHRISITOPHORUS PFAFFIU-

&or ac Profeflor Publ. Ordin. Ecclefiz noftratis Decanus, IlluftrisqueStipendii Ducalis Superattendens digniffimus, ad £

munere fungebatur. Poftquam in finu Parentum folicita ipforum in(titutione juftam tempus abfolvit, per ingenii velo -

reffus eft,ut jam A. ci2 Do c xcIx. d. xxrv. Julii, tertium decimum ztatis tunc agensannum, ad Academiam hanc penetr;

Studioforum Albo nomen dederit: verum & D.11. Aug. primam Lauream confecutus fuerit.

Hinc autem fequenti

Euroskala Offset

in HluftriStipendio adfcriptus eft, ubi poft biennium fere exa&um, prafentibus à Sereniflimo Principe miffis Vifitatoribu"

blice Samaritanam: cüi aliam mox in Acroaterio Academico fuperaddidit de Sepripsana Sanc/a, a&tu tunc moderante Ex«,

Roslero. Neqae vero Latini tantum fermonis facultatem hoc duceexercuit: fed & fub incude reliquorum Ordim*

W

Prafidibus autem, & SummeReverendo nunc Abbate Hillero, de illuftri Hofee X,14.loco ; & Be

lurimum profecit,

Hochftettero de Pe2iss & ante hunc non ita pridem pie defun&o D. Klemmio 4e U/u Principiorum Rationis im ordine -

R

19

difputavitftrenues hisque fpeciminibus publicis promeruir, ut inter Secundz Laurex X XV. Candidatos d. VI. Septer,

VierFarbSelector Standard *

obrineretlocum. Inde ad Theologorum fubfellia digreflus, Preceptores nactus eft Viros Summos, Magnif. Univerfitz

J«

gerum, füb quo ctiam 4e Seriprura $. difleruit publice; Foertfchium, Reuchlinum, atque Parentem, cujus Difputatig

FO

conomia Ch: ifíi, contra Profeffores T heologos opponentes defendit ;

quin & ipfe A. cI5 Ioccrv. Menfe Augufto, -

18

Philofophici Candidatis, Przfidis perfonam fufcepir.

Anno póftea clIoIoccvr. litterarium ingreffus eft iter, ex manda

Orientis Linguas & Hiftoriam przcipue Ecclefiafticam excoleret,

Hiac vifis Academiis celebrioribus, Altorfina, Jenen|

17

num tantifper fubftitit, ibique le&tionis Rabbinicz prima fundamenta jecit.

Abiit deinceps Dresdam, Vitebergam, B -

o

[

am & Hanovetam, falutatis ubique locorum primarum partium Theologis.

Helmttadium, Guelpherbytum, Brunfui

Esdrz & Georgii Eliez. inftitutioni fe tradidit, ulterioresque in Rabbinicis pariter ac Talmudicis progreffusfecit; itemqu^

O Baane Q

16

dedit.

erbenam dehinc excurrit, & Magdeburgum quoque repetiir, ubi Gotofredi Arnoldi & Jo. Guilielmi Petetfeni

ä

ftratis mox Kilonio, Lubeca, Vifaria, candem Roftochium venir, ubifamiliari Venerabilís Senis D. Jo. Fechtii conver(a-

/]

15

inftitutione. — Gryphiswaldiz celeberrimus Jo. Frid. Mayerus cumprimis benevole admodum eum excepit, Mariporr.

Focus

adpulit, Virorumque celebratisfimorum, Mafii, Vandalini, Bartholini, Botfacci, Lutkenii, & Lintrupii favorcm fibi &

Schwarzii: Slefvici, Muhlii: Bremz, Mejeri, Maftrichtii & Eggelingii przcipuam expertus eftbenevolentiam, AdB ^

Groeninganos, Braunium & Hulfium, primum compellavit, Franequetz deinceps Vitringam, Gürtlerum & Rhenferdui,;

N

14

chium, Clericum, Hemfterhufium, & Kufterum; Ultraje&ti Leydeckerum, Roéllium, & Relandum; Lugduni Witfiun

Rhenoburgi Poiretum, nec non Roterodami Bafnagium adiit. In Angliam progreffus Oxonii ftudio Criticz Sacrac & H

M

13

fe dedit, Bodlejanz Bibliothecz quotidiano ipfi ufu conceflo.

lbidemautem Virorum etiam doc&tisfimorum, Grabii, Ed

tias fibi comparavit. Cantabrigiz Jamefio, Covelo, Sikio; Wasfio, DavifioOcklejos Windforiz vero Caveo; & Scotis ;

& Londini denique Epifcopum Salisburienfem Burnetum, Bentlejum, aliosque alloqui ex voto contigit.

Rediit autem

liluftris Confiftorii Stuttgardiani juffu fpecimen ftudiorum conficiendum effet, Amftelodami edidit Differtationem Criti|-

menti Lettionibur. . ln patriam inde remeans Duisburgi celeberrimum Hulfium convenit? Marpurgi Othonem atque Hc-

vero,quum paulifper apud Dn. D, Majum commoraretur, & ZEthiopicz Linguz, viam przeunte Cl. M. Burcklino, opera!

tio domum eft revocatus,utSerenisfimi Principis Haredis, Laufannz tunc adhuc degentis, fed Auguftam Taurinorum -

atque ioftitutioneeffet. — Auguftz igitur Taurinorum, muneris delegati partibus defun&tus, horis fubfecivis Serenisfimi

10

cam perteptavit, in quaingentem Grzcorum, Hcbraicorum & Arabicorum Codicum MSC. numerum adhuc íncognitu .

Catalogoque eorundem confe&o plura anecdota Veterum Patrum defcripfit: quorum etiam fpecimen dedit in editiont

&anrii, Q. Julii Hilariani T r,de Ratione Pafchze & menfis, nec non aliorum Anecdororum,quz Differtatione przlimin:

Regis,& adprobatione CenforisRegii, LuretizParifiorum lucem videre A.cloIoccxir. Cum ipfo autem etiam Serenisfim

de capitibus, Proreftantes inter & Pontificios controverfis, differendi habuit occafionem, ejusque [ingularï favore acindig

Redux ad nos,quum ab amicis quibusdam Proteftantibus, Taurini tunc commorantibus, rogatus fuiffet, ut breve aliquo(-

comple&ens conttoverfias, conícriberet, Gallico fermone bic loci evulgavit Demonffrationes folides de Veritate Retigionin

nem vulgo nominatam Catbolicam, Exquoin Belgium non multo poft rediit in comitatu Serenisimi Principis fui Hag-

publicavit Fragzenta Anecdota Irenei, cum gribus Dilffertationibus, quarum duz priores 4e Oblatiope ( Confécratione Eucb

Ls

dheedogicu agit, Et quanquam Fragmentorum horum veritatem vocavit in dubiumScipio Maffejus, Marchio Verone|

F

quod ltalice prodit Veneuis: refpondit tamen Nofter in Przfatione Libri jam memorati; & quum nuper admodum i

neto amplam fatis Epiftolam ad Benedidtum Bacchinium, Abbarem Benedictinum, repofuerit, eandem non minus prop-

vero przterea contra Diflertationem de Con(ecratione Fuchariftiz monuit Theologus Genevenfis Jo. Alfonfus Turrett;

7

Utrum àcieua. feu Contraditoria proprie loquendo credi pof,

2nf?

ijs non minus proxime fatisfaciet. — Cererum ultimam de|B

incredulus in Libello, au&toris nomen haud przferente, Hagz Comitum impreffo, ubi Collini fententiam de Libertate ct

ä

gavero Comitum, ubi jamante bienniumSerenisfimi

Nutr

Es

itii accepit Decretum, quo Theologiz Profeffor Ordinarius

cum Sereniff, Principe füo Amftelodamum divertit, ibique novos viditProphetas, & Conventcula eorum frequentav

ipfiusque Socios, in quorum etiam confuetudinem dejnceps pervenit: — Vidit Deurbofium, Spinozz affeclam, & Spinof

hofiovetba facientc,ingreifus eft,omnesque omnium fe&arum henines primarios, quamdiu verfatus inter exteros fuit;"

verfiarum, quz nos inter illosque intercedunt, ftatum adcuratius cognofceret.

Batavia relicta cum Serenisfimo Princip

tit,& Antverpiam, Gandavum, Brugas, Montes & Valentiam Hannoniz cum Cameraco vidit.

Tandem autemLutetii-

2

Viris doGisfimis, quos nimis longum foret commemorare, benevole comiterque admodum habitus, amplisfimarum ii

thecarum numerum e(t miratus, faosque in ufüs peropportune convertit, Nuncredituin Patriam tertia vice fadto in et-

clementisfime munus afigrediatur, & ab Oratioae folenni initiumfaciat, —Cujus inftituti caufa obíecramus omnium «

ä Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

atque Literatz inprimis Reipublice noftrz Cives, decenter, ut frequentes adeffe, & in votorum publicorum |-

1

PP. (ub Sigillo Re&or, Ipfo Adfcenfionis Die Fefto. A. cIoIoccxvir.

N

TUBING.£, Typs HIOBI FRAN ;:*11.