LXV7_fol_181

2

RECTOR

ACADEMIJE TUBINGENSIS

Crm. $.. L.

w6

W

(s

1 MA

A9 &i3 X

Ondum definit Academis noftre lu&uofam effe Vernum hoc tempus , atque autumnum; qui ob morborum fune-

N

WT

W

j

N

N

W

N

X

rumque frequentiam male jam audiebat à veteribus, invidia infamiaque liberat, Dum frigus hybernum remittit,

ä

E

T

SS

dum tcrra fe aperit ac veluti revivifcit, dum revirefeunt arbores, dum primis fforibus conveftiuntur hortí, dum

SSS

N

S

N

N

N

:

avium cantu períonare incipitaér; totius naturz tanquami voce ad latitiam & relaxationem animorum invitamur:

N

A

W a

at vero dum aliz poftalias indicendz funt exequiz , dum (ingulx liebdomades fingulis funeribus infigniuntur, dum

Q

P3N

(

:

nunc in DoGorum cathedras , nunc in Auditorum fubfellia, infefta morsimpetum facit; in macrore,luctu & (qualo-

SWN

«

»

hX

N

b

d

VN

j

re Mufis no(trisamoeniffimum alioquin tempus tranfigendumeft. — Hoc fcilicer agerc videtur divina Providentia,

W

A

»"

IN

Xx'

Wïxü

N —

ä

ut nosomnes ac fingulos admoncat , nullam necanni partem, nec vitz noftrz ztarem leto non effeexpofitam.

Et.

Y

"b

A

N

G

NY

—

enim docuerunt paucí veris hujus incuntis dies, & viridi fene&x cogitandum effe dc colligendis farcinis , & robu-

Rifimæ virorüu

m

ætatmi

nullas effe adverfusmortisneceffitatem vires; nuncid quoque novo lugendoque exemplo docent, fruftraeffe,qui

in florejuventutis diutius vivendicaufam ac fpem collocant, eamque atatem à morte longius abeffepurant. — Ipfis enim florentiffimz ado-

lefcentiz annis fato fuo abreptus eft, (i abripitur qui voluntatem divinam volens fequitur,ïtntrabixtäd*ddrgf]:'ma DN.M.JOHANNES

FRIDERICUS AMBROSI, $, 5, T/Jeulug

14 Studiofus virtutibus C docirina ormati[Timuts, cui hodic fupremum in his terris exíolvendum eft of-

ficium. Paterilli fuit z Nobilifimus, 4tque Amplifentis, DN.] OHANNES AMBROSHI,Illu(trifs. Comit. Leiningens. quondam Coa-

filiarius & Prefc&us Superior meritiffimus; Maàter e(t Nobi

liffrema ommbuque [exus fui Virtutibus Speddati[fma Matrona DN. ANNA C A-

THARINA dc RÜHLE N,Viduaorbitate filiiaffl.Giffima.

Paternürti genus, fi ulterius perfequivellemus,ex Silefía derivandum effet,

ubi hezc familiaetiamnum floret, (iquidem & Avo hujus, JOHANNI AMBROSI,, Ligaitiicelebre inter Mercatores nomenífuit. Stirpem

Maternam recenfere fortaffe fupervacaneum fuerit, cum ex hac linea Avus Per.lllu(tris & Generofiffimus DN. JACO DUS

FRIDERICUS de RüÜHLE N, S5er. Dsc. Virt. Confiliarius Intimus, CF Senatus Ecclefiaflic Director Gravi/]smus, meritis in patriam notior

fit, quam ut ejus familia, liberiac nepotes aquoquam ignoraripoffint. — Patriam babuit Defun&us veterem Vangionum fedem Wormatiam,

urbem multis Imperi: Comitiisclariffimam, füperiori autem be!Iomiferea Gallis dirutam. Hic natus Die XXiV Nov. Anno MDCLXXIX

fundamenta verz pietatis folida ab ipfa prima infantia ductu aufpicioque Parentum pofuit, cumque primum per atatem poffet, Magi(tris

publico falario condu&is traditus, atque in ludum literarium miffus, elementa ftudiorum in Gymnafio patrio inchoavit. Pofteavero quam

patria devaftata Patrem quoque amifit, Francofurti ad Moenum inexilio nimium ratura morte fibi ereptum, receptus à Per-Illuftri Avo Ma-

terno,unaque cum gencrofi(limis cjus filiis famma curaeducatus, partim privato praceptoreinftituente, partim in Illuftri GymnafioStuttgare

diano, ftudia per miferiam temporum perturbata continuavit. Ánno XCII füperioris Seculi, quoniam Eccle(iz minifterio de(tinabatur,ia

Ícholam Monafterii Blabyrenfis Seren, Principis clementia cooptatus, per gradus Anno XCIV in Mona(terium Bebenhufanum & An»no

XCVII in DucaleStipeadium huic no(trz Academiz inpexum afcendit, tantaque induf(tria in artibus humanioribus & Philofophia progreffus

eft, utáànno XCIIX cum Magiftü tituloac honore ornandus effer, quinto locoinmagno Caddidatorum numero dignus haberetur. In Thico-

logiz Studio poftmodum non minorem diligeatiam adhibuit, frequentatis non modo le&ionibus publicis affidue, fed & privata Theolo-

gorum inítitutione ufus.

Nam in Mufco Dign. D. Do& Fórtfchii, quem & in Morali Philofoplia ducem ante habuerat, Theologiz Tlie-

ticz & Homileticz pracepta haufit, difputando fe exercuitapud Dign, Dn; Do&. Reuchlinum; & Exegetico Dign. Dn. Do&. Pfafüi Colle-

giointerfuit. Veríatus aliquandiu in hae palzftra, llluftri Conlifto.io Stuttgardiz tentandum fe prazbuit , progreffibusque probatis in facel-

loarcis huicoppidoadjun&z conciones facras conftitutis dicbus Biabere juffusc(t, Et quemadmodum indu(triz atque eruditionis & clara

edidit (pecimina,& przmia jam retulit non poenitenda: fic pietatisipfius, modefliz, obfequii, przter amantiffimam Matrem, & Per-1llu(trem

Avum omnes, quotquot usquam habuit, vcl Praceptores vel Prafe&titeftes effe poffunt.. Qua verecundia, qua humanitate ufus in omni vita,

quam fuavis & jucunda fuerit ejus con(uetudo, quam fidelis amicitia, quantopere deledlatus fuerit piis urilibusque colloquiis , à fcutrilibus

vero abhorrucerit,illi optime norunt, qui cum eo frequenter veifati fünt. Dignus igitur longiori vita nobis vidébatur, nifialiter vifum fuiffet

fummo vitz humanzarbitro, qui huncuis non diu daturus, flaiim talem dedit, qualis diu effici poteft, curfuque vita celeriter pera&o,mature

é miferiis,przmiffo voluntatis fuznuncio,liberavit. Annus n jam eft & amplius.cumPhthifilaborare non tamen fine fpe convalefcendicocpit,

quz tandem circaautumnumanai prateriti ingrave(ccbat, omniaque viícera adeo inficiebat, ut aliquoties largum fanguinem peroós redderet.

INon dcerant vota pro ipfius valetudine füfcepta, non prudentia,non cura,non fidesMedicorti. Sed plusarte remediisd;valuit morbus,corpusqj

Jentatabe paulatimn confecit. A curaigiturcorporisad animaz curamconverfus nofter dcfunáus , hancDeo Servatori fuo multis precibus atq;

fufpiriis religiofe commendavit, &, quamvis omnem vitam fincera pietate tranfegerat, tamen ex co tempote, quo primur adveríam valetudi-

nem expertus eft, etiam tum cum fpem convalefcendi haberet, multoausem magis cum non nifi mortem inftantem pravideret, pia affiduaque

zmortis meditatione fe paravit ad ultimum illum mortalitatis diern, quem zternitatis beatiffimz natalem noverat.

Hic illi contigit dies

praterituslunz XVII Aprilis, cujus horal. matutinaSpiritum interconfolationes amici efflavit, Deoque Conditori ac Redemptori füo reddis

dit,cum antea fübinde verba repetiiffet ea, quibus fiduciam fuam in veritate promiffionum divinarum & fidelitate füupremi Numinis palam de-

clararet. llle quidem jam in coetu Angelorum ac piorum ineffabili felicitate fruitur, a de fuperatis omnibus calamitatibus triumphat, nobis

autem acerbum funus reliquit,noftra potius quam illius caufa lugendum, ultimoque honore profequendum, Acerbum e(t hoc funus Matri

moc(tiffimz, quz viduitatem hocfilio folabatur, & in cjus pictate ac virtutibus futura fene&tutisprefidium lzta fpe collocabat; Acerbum Per-

Illuftri Avo, qui hunc nepotem tcnérrímo amore comple&ebatur, cique hoc morbo decumbenti per literas amicosque aliquotics anirni

paternicommiferationem fignificavit , adjun&o voto omnis profperitatisfaltem (piritualis & eternz; fiquidem ita vifum effet Deo,ur corpus

u

terrenum corrueret. Tantocerteacerbius effe huic funusintellcitu facile éft, quanto breviori temporis fpatio recentiffimum lu&um obamit-

fam Conjugem Optimam, Virtutum muliebrium exemplum, novus hiedolor attingit.. Magnum onus,nec nifi magna con(tantia ferendum»

fi verum eft, quodnon male dixit Mimus : Home zoríes meritur, quottes amittit fuos. V ereremur , utanimus tot gravi(fimis occupationibus di-

ftra&us multiplicilu&ui fufficeret , nificam mentium gencrofiorum conditionem efle conftaret , ut duloris mitigationem é Rep.petere & ne-

gotia pro folatiisaccipere confüeverint. Nos Deum precamur, ut hanc patriz columnam diu nobis inconcuffam, diu firmam conftantemque

fervet, atq; ut eos, ad quos lu&us prafens maxime pertinet,Matrem Avumque, imo rotá llluürem familiam divino folatioimbuat & cot«irmet,

Dubium enim non c£& quin univetfz familiz acerbum quoque fit hoc funus, quo magna fpes fingularis alicujus ornamenti in eandem re-

dundaturi fimuleffertur. Acerbum certe funus Academiz noftrz eft, quoniam, Seneca au&ore, nullum non acerbum funus eft, quod parens

Íequitur: Sequitur hicfunus filii pii, obfequentis, adeoque cari(fimi Mater Acadcmia, omnesque fuos filios hortatur,ut & ip(i FratrisCom-

militonisque optimi exequias frequentes celebrent. Hocipíum cít, cujus caufa hz perícripimus, ut Vos,Cives,officii Veftriadmoneremus,

cujus vos ea quz diximus de virtutibus & genere defundüi fatis per fe admoneant.

Unum hocaddimus. Nemo ve(trum eft, quin fibi poft

mortem quam honorificentiffimas fieri excquiasoptet; Illud igitur preceptum unusquisque fibi didum putet. QUOD TIBIFIERIVIS AL«

ex zdibus Chirurgi C iandri hora confueta pomeridiana. P. P. Die XIX. April.MDCII.

TERI ETIAM FACIAS, 'Ducf:turFunuä

.

?'UBQNG;E Liri j0 H, CONRADI EITELIL,

A

as

—

.

EE

A.

d

41 -;ex—.f,—

y

CR

2

RECTOR

ACADEMIE TUBINGENSIS

Go t n

N

Á:)

Ondum definit Academis noftrz lu&uofum cffe Vernum hoc tempus , atque autumnum,qui ob morborum füne-

AO

N

W

Nb

od

( d

W

14 MAT

X d

9.

$

rumque frequentiam male jam audiebat à veteribus, invidia infamiaque liberat; Dum frigus hybernum remittir,

(

&X nä&

dum terra fe aperit ac veluti revivifcit, dum revirefcunt arbores, dum primis fforibus conveftiuntur horti, dum

g&

N

N

Y

N

(s

avium cantu períonare incipita&r; totius naturz tanquami voce ad Ietitiam & relaxationemanimorum invitamur:

* N

SS

N N

j

as

L

.

xxï&

hd

at vero dum aliz poftalias indicendz funt exequie , dum (ingulx licbdomadces fingulis funeribus infigniuntur, dum

Q

N

N

nunc in DoGorum cathedras , nunc in Auditorum fubfellia, infe(ta morsimpetum facit; in maerore,luctu & (qualo-

N

v

N

hh

W

WW

w

U

re Mufis noftrisamoeniffimum alioquin tempus tranfigendumeít. | Hoc fcilicer agerc videtur divina Providentia,

N

N

EN

N —

|

ut nosomnes ac fingulos admoncat , nullam neé anni partem, nec vitz noftrz ztarem leto noneffeexpofitam. — Ec.

C

od

.

i.

effc de colligendis farcinis, & robu-

&

tati

enim docuerunr paucí veris hujus incuntis dies, & viridi fene&x cogitandum

Ih'fimæ viroru?xï

nullas effe adveríusmortis neceffitatem vires; nuncid quoque novo lugendoqu

e exemplo docent, fr

s. "

gïfïra effe,

qui

"n

in flore juventutis diutius vivendicaufam ac fpem collocant, eamque atatem à morte longius abeffe purant. lpfia-g

lefcentiz annis fato fuo abreptus eft, (i abripitur qui voluntatem divinam volens fcquitur, Veserabii * Clariffumw -

-

FRIDERICUS AMBROSI, 5.5. Theologte Studiofus virtutibus C decirina ormari[fimus, cui hodic fapremum in his.

ficium. Paterilli füit Vir Nobzlifftseus, atque Amphffenus, DN. ] OHANNES AMBROSI,Iiluftrifs. Comit. Lei

filiarius & Prafe&us Superior meritiffimus; Mater eft Nobi

l,

iffima otimibusque fexus fuà Virtutibus Spectati[Jtma Mati

Y

THARINA dec RÜiHLE N,Viduaorbitate filiiaffliGiffima.

Paternüri genus, fi alterius perfequivellemus,ex —

ubi hzc familiaetiamnum floret, (iquidem & Avohujus, JOHANNI AMBROSI, Ligaitiicelebre intet Mercatorc

Euroskala Offset

Maternam recenfere fortaffe fupervacaneum fuerit, cum ex hac liaea Avus Per-lllu(tris & Generofifin -

X

FRIDERICUS de RüÜHLE N, Ser. Dsc. Virt. Confiliarius Intimus, CF Senatus Eccleftaflici Director G'rwg'iïmw: Ü

fit, quam ut ejus familia, liberiac nepotes a quoquam ignoraripoffint — Patriam babuit Defunctus veterem VangiO «

urbem multis Imperi: Comitiisclariffimam, füperiori autem be!lorniferea Gallis dirutam. Hic natus Die xxiV NE

W

fundamenta verz pietatis folida ab ipfa prima infantia du&tu aufpícioque Parenturg pofuit, cumque primtur per

publico falario condu&is traditus, atque in ludum literarium miffus, clementa ftudiorum in Gymnafio patrio inchc -

19

patria devaítata Patrem quoque amifit, Francofurti ad Moenum inexilio nimium matura morte fibi ereptum, recept

VierFarbSelector Standard *

terno,unaque cum generofi(limis cjus filiis faumma curaeducatus, partim privato praceptoreinftituente, partirn in It-

diano, ftudia per miferiam temporum perturbata continuavit. Ánno XCII füperioris Seculi, quoniam Ecclefiz 1

Ícholam Monafterii Blab

18

yrenfis Seren, Principis clementia cooptatus, per gradus Anno XCIV in Monafterium —

XCVI! in Ducale Stipeadiuin huic no(tre Academiz inrexum aícendit, tantaque indu(tria inartibus humanioribus

€(t, utànno XCIIX cum Magiftr titulo ac honore ornandus effer, quinto loco in magno Caddidatorum dumero dig.-

17

logiz Studio poftnodum non minorem diligeatiám adhibuit, frequentatis non modo le&ionibus publicis affidi

gorum inítitutione ufus, Nam in Mufco Dign. D. Do& Fórtfchii, quem & in Morali Philofophia ducem antec his

ä

16

ticz & Homileticz pracepta haufit, difputando (e exercuitapud Diga, Dn, Do&. Reuchlinum; & Exegetico Digr -

ä

giointerfuit. Veríatus aliquandiu in hae palzítra, llluftri Conüito:io Stuttgardiz tentandum fe prabuit progreti

IEEEEE

ï

:

loarcis huicoppidoadjun&z conciones facras conftitutis dicbus habere juffusc(t, Et quemadmodum indu(triz -

15

$

edidit (pecimina,& przmia jam retulit non poenitenda: fic pictatisipfius, modeflie, obfequii, przter amantiffimam| -

:

ï

gä

ä

Avum omnes, quotquot usquam habuit, vel Praceptores vel Prafe&ite(tes effe poffunt.. Qua verecundia,qua linm|-

quam fuavis & jucunda fuerit ejus confuetudo, quam fidelis amicitia, quantopere deledlatus fuerit piis urilibusqui

14

vero abhorruerir,illi optime norunt, qui cum «o frequenter verfati fünt.. Dignus igitur longiori vita nobis vidébatu -

ä

fummo vitz humanzarbitro, qui hunc fuis non diu daturus, flatim talem dedit, qualis diu effici poteft, curfuque vitz

13

é miferiis,przmiffo voluntatis uz nuncio,liberavit. Annusn. jam eft & amplius,cumPhthifi laborare non tamen fine-

quz tandem circaautumnumanni prateriti ingrave(cebar, omniaque viícera adeo inficiebat, utaliquoties largum fa|E

"

E

INondcerant vota pro ipfius valetudine füfcepta, non prudentia,non eura,non fidesMedicorüi. Sed plusarte remediisc ?

12

lentatabe paulatim confecit. A curaigiturcorporisad animz curam converfus no(tcr defün&us , hancDco Servator|:

ä

fufpiriis religiofe commendavit, &, quamvis omnem vitam f(incera pietate tranfcgerat,tamen ex cotempore, quo pric

nem expertus eft,etiam tum cum fpem convalefcendi haberet, multoausem magis cum non nifi mortem inftantem p

11

znortis meditatione fe paravit ad ultimum illum mortalitatis dier, quer eternitatis beatiffimz natalem nover

praterituslunz XVII Aprilis, cujus horal. matutinaSpiritum interconfolationes amici efflavit, Deoque Conditori "

dit,cum antea fubinde verba repetiiffet ea, quibus fiduciam fuamiin veritate promiffionum divinarum & fidclitate fup -

10

clararet. — llle quidem jam in coetu Angelorum ac piorum ineffabili felicitate fruitur, ae de fuperatis omnibus calami -

autem acerbum funus reliquit, noftra potius quam illius caufa lugendum, ultimoque honore profequendum., Acei

mocítiffimz, quz viduitatem hocfilio folabatur, & in cjus pictate ac virtutibus futurz fene&utisprzefidium lata fpe co|-

Illuftti Avo, qui hunc nepotem tcnérrímo amore comple&tebatur, eique hoc morbo decumbenti per literas am

E

u

paternicommiferationem fignificavit , adjun&o voto omnis profpcritatisfaltem (piritualis & etetnz; fiquidem ita vi*

i

terrenum corrueret. Tantocerteacerbius effe huic funusintellc&tu facile eft, quanto brevioritemporis fpatio recenti -

íam Conjugem Optimam, Virtutum muliebrium exemplum, novus hicdolor attingit.. Magnum onus,nec nifi mag -

fi verum eft, quodnon male dixit Mimus : Homoe zoties moritur, quoties aznittit fuos. Vereremur , utanimus tot gravií

ftra&us multiplicilu&ui fufficeret , nificam mentium gen:rofiorum conditionem cíle conffaret , ut duloris mitigatiol -

gotia pro folatiisaccipere confueverint. Nos Deum precamur, ut hanc patriz columnam diu nobis inconcuffam, diu|t

6

Íervet, atq; ut eos,ad quos lu&us prafíens maxime pettinet,MatremA vumque, imo totà llluürem familiam divino folà.

Dubium enim non c& quin univerfz familiz acerbum quoque fit hoc fünus, quo magna fpes fingularis alicujus o -

ä

dundaturi fimul effertut. Acerbum certe funus Academiz nof(trz e(t, quoniam, Seneca autore, nullum non acerbud

5

fequitur: Sequitur hicfunus filii pii, obfequentis, adeoque cari(fimi Mater Acadcmia, omnesque fuos filios bortat[-

militonisque optimi exequias frequentes celebrent. Hoc ipfum c(t, cujus caufa hzc perícripfimus, ut Vos,Cives,offie.

cujus vos ea quz diximus de virtutibus & genere defuni fatis per fe admoneant.

Unum hoc addunus.

Nemo vc

4

mortem quam honorificentiffimas fieri excquiasoptet ; lllud igitur przceptum unusquisque fibi ditum putet. Q'IC

ex zdibus Chirurgi C Gandri hora confucta pomeridiana. P- P. Die XIX. A1—

TERI ETIAM FACMS, .Duc;mrfunuä

.

3

;(UB(TTZVG;E L;'"-"*TO H, CONRAD4 EITELII,

u

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1