LXV7_fol_054

|

i

K E

OR

h

IVE

I

SITATIS TUBING

L, S.

zL

m

2

?&

z

Ó

pO

Uo lxtior quondam -unive,r(æ-HaHïæ obtigit Anno fupra millefimum fexcentefimum atque quinquagefimum fecundo un-

o^

d

24

24

f A

,

A

V5

detrigefimus Aprilis dies, quo in lucem hanc edita fuit, fingulori Sereniffimorum Parentum, LUDOVICINI., Lapdgravi

/zl

?

Haffo - Darmflattini , & MARIJZE ELISABETH ZE, Holfato- Gottorpienfes Principis, gaudio, incomparabilis Princeps,

!

C

À

PA

a

;'

ä

ïä)

,

P

ac Domina, Domina MAGDALENA SIBYLL A, Dzx JZzrtembergia €? Teccie, Comes Montispeligardi , Damina 4

/

z

VE

Z

7

/A

D

ä

o

A

2

:

2

eZ

z

LP

Heydenheim, mata Landgravia Ha]fray Princeps fär/ä/feldiæ , Comes Catümelikoci , Diezia , Ziggmhaz';ziæ ; Nidda , Schaumburgi ,

|

z

o

Jknburgi € Budings , Domina noftra clementiffima: :Quo aufpicatior porro Wiirtembergiz noftrz divino prov.ifu acci-

-

N

Z

ET

NI

dit przcipue Annus füperioris Seculi feptuagefimus tertius, quo a Serenitfimo Principe quondam ac Domino noftro Cle-

'ä

2

L

2772

A

LL

2

mentifimo, Domino GUILIELMO LUDOVICO in principalem auguftumque thorum aícitafuit: Quo exfpectatior

dcniquc ac

juc

u

"

ior n

on multo poft extitit dies duodevigefimus Septembris Anni fupra feptuagefimum fexti, cum poft filias binas, ELEONO-

RAM DOROTHEAM, & EBERHARDINAM LUDOVICAM, ante ipfam jam defunctas, & przter füperftitem adhuc, Sereniffimo

Marchioni Durlacen CAROLO GUILIELMO nuptam, MAGDALENAM GUILIELMINAM, fingulari Patrix folatio enixa eft Indulgen-

iï

tifimuim PATRIZE PATREM, Scereniffimum Principematque Dominum, Dominum EBERHARDIIM LUDOVICUM, Deacem Wir-

.tembergiæ ac Teccia, Cemitem Montispeligardi, Dynaflam Heydeïnhemii, Dominum noflrum Longe Clementiffemum: — Hoc acerbior, hoc luctuofior Patriz

alias fatis affli&tz pronuper factus eft undecimus dies menfis Auguíti, quo tantum munus his terris cripuit iratum NNumen.

Dici fane haud pot-

E. quantum in hoc celfiffimo Capite divina nobis tribuerit Benignitas, quantumque nunc in eodem amiferimus. — Sin vero id, quod eft, fentire:

fin, quod fentimus, loqui: fin, quz acceperamus caeli muncra, przdicare, ficut debemus, ita volumus, non poflümus in univerfum omnes, quia

Sereniffimam Principet in primis Virtutum exemplis numeremus, utpote quz & pietate, & modeftia prudentiaque, & adverforum patientia, &

fiducia tali fuit, ut cum quibusvis fexus fui & augufti faftigii decoribus conferti meritis fuis,fi non præfcrri potfit. Nonjam numerofe recenfendum

putamiis, quot R eges velfanguine vel adfinitate conjunctos habuerit, quot celfiffimarum Germaniz familiarum creverit propinquitate, quomodoq;

per amitam ELISABETHAM AMALIAM, Socrum LEOPOLDI Magni, ipfam Domum Auguftam,tum & Hifpaniarum, ac Lufitaniz, Suconumq; &

Danorum przcipuc Reges attigerit cognatione. Id potius edifferendumarbitramur, quomodo a primis pueritiz temporibusin aula paterna, folicitiore

Parentum cura, pietati cumprimis innutrita, & ab exceffü iatris in aula Holmienfi apud materteram HEDN/IGIM ELEONORAM, Sereniffimi

Potentiffimique Regis Suecorum CAROLI GUSTAVI Viduam, ira formata inttitutaque fuerit,ut, veluti Lunam ftellarum chorus, ita pietatem

ejus, quam liber non unus, ligato perinde ac foluto fermone Ícriptus demon&rat , omnes ceterz comitarentur Virtutes, qua ab illa diriguntur

maxime.

Hinc apud omnces fuit gratiofa , omniumque benevolentiam in fe facillime convertit; quippe naturam quoque fautricem experta,

E

adeo fuit corpore ad decorem & celegantiam formato, ut omnium facile favorem fibi.conciliaret. Pofledit enim omnia, quz celfiflimam Virgi-

nem fümmoque natam loco condecorare poflunt, non parce, fed abundantiflime, & inter vitia feculi utrinque adblandientia medium iter , prz-

uo fadtum eft, ut

cunte Pietate, fervavit, intemcratumque curfum vitz fancdtimonia ad metam a DEO propofitam fine offenfione perduxit,

divas GUILIELMUS LIIDOVICIUIS, Patriz quondam Pater indulgentiffimus , Virginem hanc vere Principem, & omnes ztatis atque

ordinis fui Virtutibus fupergreflam, in vitz zhorique focietatem eligeret, cum eaque ita viveret, ut, quod habeat conjugii felicitas, quo Sereniífi-

mum Par non abundantiffime frucrcetur, nifi vitz diuturnitas nihil decífet.

a

Vidua facta -impu"bcris'filii curam, dum -ipfc in fuam tutelam veni-

ret, cum Sereniffimo Tutore FRIDERICO CAROLO, inter publicas patrix calamitates providentiflime non minus, quam fortiflime, tan-

quam Virago, getfit, & ipfis hoftibus Gallis co nomine admirabilem fe prebuit. NNon dubitavit fane, aufugientibus tantum non omnibus e me-

tropoli, ipía femel iterumque manfitare , & pro patria fe objicere prafentiffimo periculo.

Secundum enim DEUM ipfius debetur curz ac pru-

dentiz, quod hoftis minas extremaque omnia fpirans placatus elt, & fedes Prin—cipum cum reliqua provincia ab excidio afferta fuit: Ipfius preci-

|

bus quoque rei cum facrz tum publicx falus magnam íüi partem merito tribuitur. At quis omnes ejuscommemoraret Virtutes, quis merita omnia

in W'irtembergiam noftram & hanc przcipue Mufarum Sedem , quam gratia proríus fingulari dignata large effufeque fovit, idque egit, ut jura

& privilegia ejusdem tuercetur ac confervaret benigniffime : Agnofcimus hic utique, quam ardua & augufta fit provincia, laudare Principem

|

foeminam omnibus laudibus majorem. — Quare, cum ab ipfo Sereniffimo Filio, Patre Patriz clementiffimo, jam ea quoque, poft habirum in coetu

facro fermonem parentalem Ipfis Kalend. Septembris, qui exequiarum dies erat, data fit Reverendiffimo lUniverfitatis noftrz Cancellario, D N.

JOANNI WOLFGANGO J/EGERO, Theologo inter nos Primario, nec anguíta hzc pagina tantam rerum memorandarum capiat copiam,

i

ipfi merito relinquimus pleniorem enarrationem, qua craftino die ad Hoeraz 1X. matutinam, pracfente Splendidilfrma.l.cgationc, fufius difertiusque,

4444

pro fingulari , qua pollet , dicendi facultate defungetur.

Ceterum in hoc pictatis officio fuum ctiam officium pofitum effe exiftimabunt , quot-

1

quot beatz Principis memoriam facrofan&tam habere volunt, uti profe&to velle debent omnes, eamque voluntatem fuam eo magis declarabunt

publice CIVES inprimis noflri, quo frequentiore ad audiendum numero confluent, devotaque attentione Oratori difertiffimo auículrabunt, &

juxta cum eo DEUM rogabunt , ut Sereniffimum Patriz Patrem, cum CelfiflimaConjuge, & Principe Juventutis, falvum fofpitemque quam diu-

|

tiffime preítet. — P. P. ub fjgillo Reor. Dom. XXFI. pajl Trinit. À. c12 10 ccxir.

——

|

Literis Jou. CuxgA»1 RzrsI,

H

i

——

-

$

)

m

ia ii

—

RE

UNI

—

VERSITATIS TUBINGENSIS

L *

ï)—

2

"m

)

D

X

K

5

27

Y

L

m

e

Uo lxtior quondam univer(x Haffix

obtigit Anno fupra millefimum fexcentefimum atque quinquagefimum fecundo un-

4

/,

D

$

MP

detngeümus Aprilis dies,

2

d

V5

quo 1n lucem hanc edita fuit, fingulari Sereniffimorum Parentum, LLIDOVICINI.

€

—

H

, Lgn.dgmv()i :

2

dZ

z

z

o

Haffo - Darmflattini ,

& MARIJZE ELISABETHAE, Ho

Q2

Z

A

ï

lfato - Gottorpienfis Principis, ge

;i

Z

d

P

ac Domina, Domina MAGDALENA SIBYLL À, D

ux JFirtembergia €? Teccia , 4—

P

2

Z

z

2

/

u/

27

"d

N

£2

2

z2

o

,

2

LP

Heydenheim, nata Landgravia Halfia

Princeps Hirfebfetdia , Comes Catimelikoci , Diezia , Zi

-

z

Z

lfenburgi && Budinge , Domina noft

NI

ÉN

ra clementiffima: :Quo aufpicatior porro Wirtembe-

z

PA

57

dit przcipue Annus füperioris Seculi feptuagefimus ter

Liu

$, quo a Serenitfimo Principe qu

a Q

o

d ,

hé

uadior n

mentiffimo, Domino GUILIELMO LUDOVICO in P

rincipalem auguftumque thorun-

denique ac j

on multo poft extitit dies duodevi

gefimus Septembris Anni fupra feptuagefimum fexti, cu

RAM DOROTHEAM, & EBERHARDINAM

LUDOVICAM, ante ipíam jam defunctas, & prztel-

X

Marchioni Durlacenü&. CAROLO :«GUILIELMO nu

pta

m,

MAGDALENAM GUILIELMINAM, fingulari P.

tfimum PATRIZE PATREM, Sereniffimum Principe

matque Dominum, Dominum EBERHARDIUM s

Tembergie ac Teccie, Cemitem Montispeligardi, Dyuaffam Heyde

nhemit, Dominum noftrum Longe Clementiffomum: — oc|

W

alias fatis affli&z pronuper factus eft undecimus dies m

enfis Augufti, quo tantum munus his terris cripuit iratum|

E--

fïljc

; quantum in hoc celfiffimo Capite divina nobis tribuerit Benignitas, quantumque nunc in eodem amiferimus.

19

Íin, quod fentimus, loqui: fin, quz acceperamus cceli muneta, przdicare, ficut debemus, ita volumus, non poffu|:

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Sereniffimam Principem in primis Virtutum exemplis numeremus,

utpote qux & pietate, & modeftia prudent

ducia tali fuit, ut cum quibusvis fexus fui-& augufti

fatigii decoribus conferti meritis fuis, i non praferri poffit.

:

18

putamus, quot R eges velífanguine vel adfinitate conjun&tos habuerit,

quot celfiffimarum Germaniz familiarum cre-

per amiram ELISABETHAM AMALIAM,Socrum LEOPOLDI Magn-i, ipfam Don

ium Auguftam,tum & Hifpania

17

*

anorum przcipue Reges attigerit cognatione. Id p

otius ediflerendum arbitramur

3

quomodo a primis pueritiztemp|-

arentum cura, pierati cumprimis innutrita; & ab exoceflu matrís in aula Holmienfi a

:

pud materteram HEDWIGI

otentifimique Regis Suecorem CAROLI GUSTAVI Vidaam,

ita formata inflitutaque fuerit,ut, veluti Luna

E

ä

16

€jus, quam liber non unus, ligato perinde ac foluto fermone fcri p

tus demonírat, omnes ceterx comitarentur

|

:1 "

maxime,

ä

Hinc apud omnes fuit gratiofa , omniumque benevolentiam in fe facillime convertit;

quippe natui-

FH

adeo fuit corpore ad decorem & elegantiam formato, ut omnium facile favorem fibi conciliaret.

Pofledit enimlz

15

äL

L

;

ä

nem fummoque natam loco condecorare poflunt, non parce, fed abundanti

flime, & inter vitia feculi utrinque a|-

eunte Pietate, fervavit, intemeratumque curfum vitz fandimonia ad metam a DE

O propofitam fine offenfione "

g

divas GUILIELMUS LIIDOVICHUS, Patriz .

quondam Pater indulgentiffimus , Virginem hanc vere Priiz

14

O

ordinis fui Virtutibus fupergreflam, in vitz £horique £

cictatem eligeret, cum e

aque ita viveret, ut, quod habeat |

4

mum Par non abundantiffime frueretur, nifi vitz diuturnitas niíhil decífet.

Vidua facta -impu'bcrisïilii curam , |

13

ret, cum Serenifimo Tutore FRIDERICO CAROLO, inter

publicas patriz calamitates providentiffime nd

quam Virago, geffit, & ipfis hoftibus G

ä

allis co nomine admirabilem fe prebuit. Non dubitavit fane, aufugientils

tropoli,

12

ipía femel iterumque manfitare, & pro patria fe objicere pracfentiffimo periculo.

Secundum enim .DEI;—:

dentiz, quod hoftis minas extremaque omnia

fp

'irans placatus eft , & fedes Princi pum .cum reliqua provincia ab e|-

us quoque rei cum facrz tum publicz falus mag

nam füi partem merito tríbuitur. At quis omnes cjuscommemorZ"

in Wirtembergiam noftram & hanc przcipue

Mufarum Sedem ,

11

quam gratia prorfus fingulari dignata large effi.

& privilegia ejusdem tueretur ac confervaret benigniffime ?

Agnofcimus hic utique, quam ardua & augufta fi*

c'minam omnibus laudibus majorem.

ä

Quare, cum ab ipfo Sereniffimo Filio, Patre Patriz clementiffimo, jam ea

10

acro fermonem parentalem I

pfis Kalend, Septembris, qui exequiarum dies erat, data fit Reverendiflimo Liniverl-

JOANNI WOLFGANGO

JAEGERO, Theologo in

ter nos Primario, nec angufta hzc pagina tantam rerum 1

ipfi merito relinquimus pleniorem enarrationem, qua cr

|

aftino die ad Horam1X. matutinam, prafente Splendidiffim|-

Pro fingulari, qua pollet, dicendi facultate defungetur.

Ceterum in ho

c pietatis officio fuum ctiam officium po

ä

quot beatz Principis memoriam facrofanctam habere volunt,

uti profe&to velle debent omnes,

eamque voluntat($

Publice CIVES inprimis noftri ,

quo frequentiore ad audiendum numero confluent,

devotaque attentione Orato

juxta cum eo DEUM rogabunt ,

ut Sereniflimum Patriz Patrem, cum CelfiffimaCo

njuge, & Principe Juventutis, -

tiflime praftet, — P. P. /zb freillo ReZor. Dom. XXFI. pof! Trinit. A. c12 10 ccxr.

tsss

—

Literis Jou. CuxR Ap1 RzrsI,

*

n E

— Á

i5

—

17

2

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

iQ-h

——