LXV7_fol_023

m2

U.

D ECEATN uU s

COLLEGIUM FACULTATIS THEOLOGICAE

IN ALMA TUBINGENSI ACADEMIA.-

| Le&ori benevolo *Sa'lutem r

*

»»»

z

2

L GN

a

2

U

,

z

Qæ

* Elineaturus gentilium Apoftolus miferrimum illorum ftatum, quantum attinet ad cultum religiofum, Corinthiis in memoriams

ZA

:

(

E

revocatidololatriam, fidci (ue& Chriftianze przviam,horrendam fané & à rationis.lumine proafus alienam, verbis hifce Ítylo Apofto-

ä:

z

ä

lico dignis: Zi3ale n i9vy 31 aree mi ebup , m duva, ce ov st a mytdivoi. 1, Cor, Xl] 2 H, Grotiu exiftimat Pas/am in fpecie agere de vio»

Z

2

E

lentá quafi abductione difcendi gratià ad vates idolorum, qui iisaderant, ut intemplo Pythio, Amphiarai, Trophonii; ubi &A«

z

;

v

zi

477//&

A

e

L

ideó $wv dicantur, quia vis illa, quà vates predicebant quedam, non tuerit à fimulacro, vocis utiqueexperte, Pí. CXV. 4, fedà

Z

u

.

/æ

Damonibus, qui falsà i(tà perfuafione, populum à Deo abduxerint; Ba/dninm in h.1, docet, Paulum generaliter loqui de converfoe

2257

2227)

L

a

2

,

rum ad Chriftum priftino.in gentilitate flatu miferando, in quo ficut rationis expertes, acti fuerint ad idola & vivià mortuis, ho-

—«

O

L A

T

^E

7

z

e

-

mines à lapidibus, opifices ab operibus fuis in rcbnslongé maximis edoceri voluerint,

Imprimis hic obíervamus vocabula,/j«9«

yäluguo;,

Gafïnabr

eptà ducebamini, quod fere eft farentium, qui nonattentá vel duntaxat fanz rationis diffua(ione, co:co impetu ferunturad idola à vati-

bus mendaciloquis tantis laudibus deprzdicata,

Et fané vel in eo eminet robur & efficacia principis tenebrarum,quód, tanquam Deus hujus feculi ex-

cecat feníüs incredulorum, ne illuce(ícatipis 3 Qerieuhs 78 EvayyeAis 7í; SEne 78 Xe59. Undefactum, ut gentiles non faltem tot vana Numina colendaaffum-

ferint, fed à94v»« quoque idolis,à femet fabricatis, Divinitatem quandam,tot abfurdis cultibus venerandam, affinxerint, Furorem huncldololatrarum

verus lfraelis Deus toti mundo ridendum exponit in Eíaianooraculo cap. 44. 9. feqq.. P/a/Ja édoli omnes vanitas & amantiffima eorum non proderunt eis. Quis

fürmavit Deum c. fculptile confauit ad nibil utile . Ecce omnes partizipes ejue confundentur, fabri epim funt ex bominibus comwenient omnes, fGHabunt c pavebunt, c confan-

dentur fimul, — Faber ferrariua lintá operatus efl,im prunis & in malleis forimavit illud C operatus efl in brachio fortitudinis fuey efariet Y deftcies, Artifex Verb liguarius exteme

dit normamy, delineavit dllud filo Pbarnicio, fecit ilud in augularibus éir in circino forma vit tlnd, (j facit tmaginem virt, quaft [ectofum bominem babitantem i2 domo, Pro-

greditur quoque Efaias ad materiam Deaftrorum ; Suecidit cedros, tulit tlicem Q quercum, qua ffeterat i ligna faltue, plantavit pinum, quam pluvia nutrivits C fatla efo

bomtnibus in focum,f'amfít ex eis i calefatfus eff Cv coxit panes; De velrquo autem operatus efd Deum (f adoravit, fecit [culptule Cv curvatus ef aute illud- « -- dicens: Libera

?s quia Deui memi es1u,. lÀ (anéipfum eft,quod Apoftolus deidolorum plaitis & cultoribus afferit, quod furore quodam quafi abrepti, abdudi fuerint aci

À é)ena, vb époe. — Quin id eft, quod Poszifciis imprimis objiciunt no(tri, (atuberrimá Ecclefiz reformatione in hoc quoque negotio de idololatrià, peradtà,

qui Papifmum accuíant deldolorum gentilium quadamreftitutione íuorumquehominum ad eadem adductione, Quod noftri hactenus, et(i á Pontificiis,

«uà publicam decrizam velnegatum vel palliatum, quá jraxz7 tamen in mensá (olis fcriptum, oftenderunt,

Percurramus aliqua faltem E//zicizsi & Pa-

pifmi eoncordantts Specimina, In Ecclefiáà Romaná homines fanctos ((enfu Pontificiotales) vità temporali functos, vezeratione Religios4 coli, negari non po»

|

eeft; Fatetur hoc Ludov, Vives, Scriptor Pontificius,qui ad Auguft. libr. VIil, de Civ. Dei. c,17. hzc habet: Adur Chrifltani tareboná blerumque peccant, quod deas

diuxszgu: non elittr vyentrentur quam Deumy, nec video in muttis, g!wd "7 dy?r.imeh, inter corum opintonem de fanétis, e& 14, quod gentiles putaä.mt, de[us Diis, Certé Deos.

fuos vocabaut Aiueret, Numima, ioter- drves vclatos, Deos d Divos rutelirer.. z omnia iisdem fub elogiis ad Canonizatosquoque Ecclefiz Rom,Sandlos re-

ferriá Poniüficiis teftesfunt PolydorusVirgilius, Zayingerue, Barsniue,Bzaviui & alii, Negariquoq; non poteft, in Papi(mo opera divinz providentiz inter Sanclos

diftribui, Audiamus Gabrielem Biet. Theologum olim Tubingenfém, quiin Canonum Mifsá Lit. O. hachabet: Cancludiur-Santfos dvverfos aratias & privilegiafiue dona

varia à Domino confecutas ey quautum ad fétpfos, d* quantum ad meceffitates vel defecTus utatorum [ublevandos [eu dona varia e beneffcta impetrauda. Et boeetiam quoad per-

fonaes tempara; [oca, poterit fmgliter effienari, ut quad quidam dati [unt Patroni certa Prautusia, quid m ccrte perfone, quidam certis benefictis impetrandts, Sic D. María, ceu

Di va Tutelarts prgclt Conflantinapoli juxta Baron, ad A.C, 330. $, 4 urbi Gandeafi juxta Bzovium A.C. 1540. $. tt. Antuerpie, tefte Bcjerlink Conc. fel, 20. p.376.

Petras C Paulus pre(unt Roma. Baron, ad A. C.534.$.70. Thomar Aquinas Neapoli A. C.1512.6.33.. AugufAtnt& pracít fratribus fui ordinis. BZoviusad A. C,

1326, $.17. quia fingulis morbis prafides inter (anctos conftituunt.

Id veró omnead typum Gentii um;àquibus Juz0 przfecta Regnis Dea tutelaris & Pal

ízs uvbibus, Sic Delos eratfuüb tutelà Latoze; Paphos autem Veseris, Athenarum Patronus 4pollo fuit, (icut Pan Arcadum. Quod teftantur Lad. de la Cerda, Co-

omes Natalis & alii.

Denique Cazezizatie Sanctorum in Ecclefiáà Rom. nihil eft aliud quam publicum ejusdem judicium de Relig'ofo cultu canonizatis tri-

buendo, quà de re Polydorus Virgilins teftaturs: "Udlexauder terttus flatuit, ut nalli mortattum divinus bonor baberetur publicd, mifi i, qui prius ex edidlo Apoflolico in di«

vorum effet cataloqum adferiptus.

Fieriidin Ecclefià Rom.ad imitationem Gentilifmi idem author diferté teftatur libr.6. c. $. qui hec habet: /Uz zzorzates be-

n mtrii inter Deosreferantur, mos adeb «f vetus,ut peu? ninl o [it vezuflius, quando antiquitas flatim ab inuto faos Reges ac altos, tum 0b accepta benefícia, tum ob virtutes

Dtos facere con[uevit. -

-

-

cujus réi rattopem aoffrà Pontifíces fecuti, non dubitagttr videtpafant. Qua omnia pluribus referant Hazziuwin Apolt, Eccl, Rom.

Gerbardas in Confe(f. Catholicá, Cbamierus in Panttratià, & i placet,a2//raquoque difputatio de SanZlarum Canonizatione chrc.

Sed quid dicendum nobis erit, fi

velex Romanorum cotu, vel noftrismet ex fidei contribulibus exfurgans, reosnos acturiejusdem propé idoloiatriz, quam in Papifmo hactenus improba-

vimus? Annonenim noftrismet in Ecclefiis Lutheranis colimus Prefídes Szbolarum, & in hác quidem Tab/zgenl] Academià atque Facultate Theolog. Divuns

v4ugu[linum, in cujus honorem & venerationem annuam eamque folennem, Legibusquoque publicis ftacutam Orationem habemus? annon in Facultate

Juridicá celebramus 7vonalia (acra antiquitus fic dicta? annon in Facultate Medicà & memorià $. Raphael 5 Angel, Divzque Virginis Carbarine à Philofophis

Fefti aguntur honores, & publica perfonant gaudia, nulli aliifini primnitus dc(tinata, nifi in Angelorum Sanctorumque cultum & honorem decenter con-

celebrandum? Certé aut noftris ftudiis Angeli Sanctique prafident, aut eadem ignorant, fiillud dicamus, cur non accedimus fententiz Ecclefiz Roma-

nz? hoc veró fi afferamus,omittenda polftea erunt Felta illa Academica & f(olennium Orationum deftinationes publicz, contra Scripturz $. ductum nul-

libi inftituenda.

Verum enimtr?, quz hic nobis objecta fpeciem quandam veri induunt, nullo tamenrobore conítant, Servavimus nempe in Reforma-

tione £z//os publicos dierumqueinterítitia & nomina,relicto tamen cultuidololatrico, feftis diebus, à Rom. Ecclefiá affixo,

Laudamus ftudia Theologica,

redeunte 5, Zuguf/ini in faftis memoriá, celebramus dona & laborestanti Hippoga Prefidis 5 ipfum veró Prafidem noftrorum ftudiorum non agnofcimns,

quem nos ignorare fcimus, licet per tot jam fecula egregium Dei athletam cum Deo agere, o mninó credamus,

Merita, qux longé maxima in Ecclefia

Dei acquifivit, decenter celebramus; ne poftea defint tot inter lites & pericula inzftimabilis viri veftigia lecturi, Nomina certé funt, 7vo, ZapAacl & Ca-

tharina, qui in Scholá noftrà dies folenniores gaudiisque Academicis deftinatos //zzaz/, cultum veró Sanctorum ayesco nobis neque defiguast neque per-

fuadenty Admonet tamen $. 4ugu/fini, Hipponenfium quondam in Africá Epifcopi rediens in faftis memoria nos quoque noftri officii, inftituends fcil. 0r«-

tionis quam vocamus, Augufliniage quam publico noftrz Facultatis Decreto Ziro 3mveni Venerabilt c Clariffeno Dimino M. GEORGIO BARTHOLOM/EO

BAUSCHIO, Ulmenfi, 88. Theol, Studiofo & Minifterii (acri Candidato, eó lubentius commifimus, quod peragratis aliis Germaniz Academiis, in hác

noftráà Tubingeníi proximé habendá de Zizis Hebreerum Difputatione Philologico- Theologicà curfum Academicum finire, hácque ipsá Oratieze Auguffi-

niana, de SS, Patrum Ernditione feculari habendà, Scholz nofirz valedicere inftituit. Nihil igitur reflat, quam ut omnes & fingulos noftra Facultatis Theo-

——

logicz Patronos & Fautores, totiusque adeó noftrz Reipubl. Iiterariz Cives ad benevolé audiendum die29. ^ugufti, maneé horà JX. in. 4u/2 nová Oratorem

noftrum humani(fim? invitemus, & no(tra quoque in omnes literatos ftudia decenterofferamus, — P. P. (ub figillo noftrz Facultatis T heol. d. 28. Augufti

Dominica XIV, Trinitat. ipfo S, Auguftini Eefto A. C. M D CCI,

Sümaean,

"

TTypis JOHANNIS CONRADI REISII,

u wVaMrcT r ETE i o FD

a

Lt »NüNx

UP

U.

p E CEATN u S

]

COLLEGIUM FACULTATIS THEOLOGICJE

IN ALMA TUBINGENSI ACADEMIA

L.e&ori benevolo 'Salutem lï

»,

72

*

."

u

Z ATRNTA

[

ET

"

x

)

32

:

Elineaturus gentilium Apoftolus miferrimum illorum ftatum, quantum attinet ad cultum religiofum,

Corinthiis in memoriam,

revocat idololatriam, fidei fue Chriftianz przviam,horrendam fané & árationis lumine p

(5

ä;

roaus alienam, verbis hifce ftylo A pofto.

,

V^

lico dignis: JiDals /n 9*w 51 aeie m éiduAn, u & Quva, cc & 59 a zuvyéplvor. 1, Cor, X11, 2, H, Grot

i exiltimat Pau/am in fpecie agere de vio-

2

-

'6

E

25)

-

lentá quafi abductione difcendi gratiá ad vates idolorum, qui iisaderant, ut intemplo Pythio, Amphiarai, Trophonii; ubi &jsA«

07?/&'

—

ideó $wv« dicantur, quia.vis illa, quà vates.p

n

2

redicebant quedam, non fuerit à fimulacro, vocis utique experte, Pí. CXV. 4, fedà

CA

M

2227)

/

Dzmonibus, qui falsà iftà perfuafione, populum à Deo abduxerint; Za/dninm in h.1, docet, Pa -

)e

ZA

.

r

2

"

)

rA

z

,

e

rum ad Chriftum priftino.in gentilitate flatu miferando, in quo ficut rationis expertes, acti |-

N

"

26

293

mines à lapidibus, opifices ab operibus fuis in rebuslongé maximisedocerivoluerint, Imp

"

e

Q 758X

,

u—n abri

yts

a;,

:l .

epti dutebamini, quod feré eft furentium, qui nonattentá vel duntaxat (anz rationis diffua(ione, co-

[

bus mendaciloquis tantis laudibus deprzdicata,

Et fané vel in eo eminet robur & efficacia principis tenebrarum,q

T

[C3

cacat fenfus incredulorum, ne illuceícatipfis 3 Qerieub & EvayyeAis ciüs Mbne 78 Xe1st, Undefadum, ut gentiles non (al|-

ferint, fed à94vo« quoque idolis,à (emet fabricatis, Divinitatem quandam, tot abfurdis cultibus venerandam, affina

X

verus lfraelis Deus toti mundo ridendum exponit in E(aianooraculo cap. 44. 9. feqq.. P/afle idoli omnes vanitas r a-

t$

[

fürmavit Deum c. fculptile conflavit ad mibilutile?. Ecteomnes participes eju confandentur , fabri enim fant ex bominibus comvenie

dentur fimul, — Faber ferrarius lineá operatus efl in prunis ej im malleis forimavit illud C operatus efl im brachio fortitudimis [ne, efarie|8

W

dit normam, delineavvit dllud fflo Phaenicio, fecit dlad in angularibus efr n circino forma vit tllud, j facit tmaginem viri, quaft Jpecto)

greditur quoque Efaias ad materiam Deaftrorum : Succzdit cedros , tulit tlrcem cb quercum, qua fHeterat n ligna faltus, plantavit —

homtnibus in foeum, fümfít ex els Qp calefacius efd C coxit panes; De veltquo autem optratus efl Dtum tf adoravit, fecit [culptule & eur|.

19

ä

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

m quia Deui meiiestu, — Md fanéipfum eft,quod Apoftolus deidolorum plattis & cultoribusafferit, quod furore quoda|

]

m ébexa, i épes. — Quinid eft, quod Pontifiis imprimis objiciunt no(tri, faluberrimá Ecclefiz reformatione in hoc qui

qui Papi(mum accu(ant deldolorum gentilium quadamreftitutione (uorumque hominum ad eadem addudlione,

18

»

quà publicam doZrigam vel negatum vel palliatum, quà jzaxi? tamen in mensá (olis fcriptum, oftenderunt, Percuri-

:

[

puími concordanits Specimina,

-

In Ecclefià Romaná homines fanctos ((eníu Pontificiotales) vità temporali functos, vi

[ s

17

ä

teft; Fatetur hoc Ludov,ives, Scriptor Pontificius,qui ad Auguft. libr. Vil de Civ. Dei. c,17. hzc habet: A4ulu Chrtffia

U

divasque non eliter ventrentur quam Deum, nec video án multis,

quod [it. diferime, inter zorum opinionesn de fandlis, ei 14, quod gen

1

|

Ml

fi

u0s vocabant /diusret, Numtna, dutrr- drves vclatos, Dros j Divostutelares; Quz omnia iisdem fub elogiis ad Canonizat

ä

16

-

ferriá Poniuificiis ceftesfunt Polydorua Virgilius, Zaguingerue, Barsnius,Bzo vius & aii, Negari quoq; non poteft,in Papi(moop

:

&

ä

diftribui. Audiamus Gabrielem Biet Theelegum olm Tubimgezfem, quiin Canonum Mifsá Lit. O. hachabet: Caucluditur Sané-

H

immi

LELL

II

-H

H

15

Ed

varia à Domino confécutos er quautum ad fetpfos, &* quantum ad nece[fitates vel defelTas tatarum [nblevandos [eu dona varia & b

I.I::.

fonaes tempura, Joca, poterit fémaliter effimari, ut quod gm'dam dati fant Patrani certa Provitnzia, q.'tz'«:;'..-m certa perfone, guld::m certis À—

Di va Tutelarts praelt Conflantizopolt juxta Baron, ad A.C, 33o. $. 4- urbi Gandenft juxta Bzovium A.C.1540. $. 11 Mptutrpia ?

he

14

Petrus i Paulus pre(unt Romaz. Baron, ad A. C. 34« $.70. Thomar Aquinas Neapoli A. C.1522, $.31.. Auguflinus praeft fraz

«|

L

1326. $.17. quia fingulis morbis prafides inter (anctos conftituunt.

Id veró emnead typum Gentil um; àquibus juno|

as uvbibus, Sic Delos erat füb tutelà Latoze; Paphos autem ezerís, Athenarum Patronus Apoli fuit, (icut Pag Arcadut;

13

ees Natalis&alii.. Denique Cazonizatie Sanctorum in Eccleiá Rom. nihil eft aliud quam publicum ejusdem judiciumE

ä

buendo, quà de re Pelydorus Virgtlins ceftatur:: CAlexander tertin fGatuit, ut mollà marzaltum divinus bonor baberetur pubdicà, 4

vorum tfet cataloqum ad[criptus,

Fieriid in Ecclefià Rom.ad imitationem Gentilifmi idem author diferté teftatur libr.|

12

m mertii inter Deos referantur, mos ade jf vetus,ut penà ninl eo [it vezufliue, quamdo antiquitas f'atim ab inito faos Reges ac altos

Deos fam'e confaeutt -

-oc Uj réirattonem noffri Pontifzes ficuti, non dubutagter videripajant. Qua omnia pluribus r*

11

;

Gerbardas in Confeff. Catholicá, Chamzerus in Panttratià, & (i placet, as/fra quoque difputatio de Sandturum Canonizatione (v .

vel ex Romanorum cotu, vel noftrismet ex fidei contribulibus ex(urgant, reos nos aGuriejusdem propé idoloiatriz, q*

vimus? Annonenim noftrismet in Ecclefiis Lutheranis colimus Pre/ídes Scbolarum, & in hác quidem Zabisgenli Acadei?

10

U4uguftinum, in cujus honorem & venerationem annuam eamque folennem, Legibusquoque publicis ftauutam Oratid-

Juridicá celebramus 7vesalza facra antiquitus fic dicta? annon in Facultate Medicà & memori

à S. Raphacl s Augeli, Divae

;:

Fefti aguntur honores,

& publica perfonant gaudia, nulli aliifini primitus dc(tinata, nifi in Angelorum Saunctorumqu-

celebrandum? Certé aut noftis ftudiis Angeli Sanctique praident, aut eadem ignorant, fiillud dicamus, cur non a

n! hoc veró fi afcramus,omittenda po(tea erunt Fefta illa Academica & folennium Orationum deftinationes publii$

libi inftituenda.

Verum enimtr), quz hic nobis objecta fpeciem quandam veri induunt, nullo tamen robore confítai

L]

ä

tione 7zf/s publicos dierumque interítitia & nomina, relicto tamen cultu idololatrico, feftis diebus,à Rom. Ecclefiá aff/-

redeunte 5, A4gu//ipi in faftis memoriá, celebramus dona & labores tanti Hippona Prefidit ; ip(um veró Prafidem noftj.

quem nos ignorare fcimus, licet per tot jam fecula egregium Dei athletam cum Deoagere, o.mnino credamus. — Mé|.

- w —

LI

W

Dei acquifivit, decenter celebramus; ne pofte

a defint tot inter lites & pericula inzftimabilis viri veftigia leduri, Nf

tharina

.

,quain Scholá noftrà dies folenniores gaudiisque Academicis deftinatos //zzasz, cultum veró Sanctorum 03'765;

fuadent; Admonet tamen $. 4uguflini, Hipponenfium quondam in Africà Epi(copi rediens in faftis »emzrianosquoqu*

tiozi; quam vocamus, Auguftiniane quam publico noftrz Facultatis Decreto 7;ro Suveni Veuer

abilt ef Clarifffmo Donetno !

5

BAUSCHIO, Ulmenfi, SS. Theol, Studiofo & Minifterii facri Candidato,

"2 "o*

.;

eà lubentius commifimus, quogj»peragratis E

noftrà Tubingenfi proximé habendá de Zizis Hebreorum Difputatione

Philologico- Theologicà curíum Academicu

L]

nianá, de SS, Patrum Eruditione fectilari habendá, Schole nofirz valedicer

einflituit. Nihil igitur reflat, quamut omnd-

4

L

logice Patronos & Fautorces,

w

totiusque adeó noftra Reipubl, literariz Cives ad benevolé audiendum die 29. ^ugulti,

noltrum humaniffimé invitemus,

& no(tra quoque in omnes literatos ftudia decenter offeramus.

-s

Dominica XIV, Trinitat.

P. P. (ub figillo no:

3

[

ipfo S. Auguftini Fcfïo A.C. MD CCI.

E

Typis JOHANNIS CONRADI REISII,

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

NU

"

l