LXV7_fol_016

DEC Ef:xNUS

COLLEGIUM FACULTATIS.

4

MEDIC /E

lus

ftri

lus

IN ACADEMIA TUBINGENSI,

Ofis

L. $.

)ne

['a.-

u«2

XKI-

l)

2y-

A

2

2

LE

Hilofophi, qui P5j/z«» folüm faciunt Speculativam, Naturam ad

*/

L

fui ingeaii cogunt regulas, Corpora Naturalia eorumque actiones folis rationum

ft-

o

Z

e

d

A

25

Z

nác

-

g

commentis illuftrant , Res Phyficas ceu Entia Rationis tra&tant, movere folent multum , promovere parum, pro-

WR

" A

g/*

deffe nihil.

Hinc videmus hodie refertos paffim plurimis lu&ibus & querimoniis libros, repletas quiritantium vo-

£

z

L ZA

Z2

—

77

cibus Scholas.

2

ä/æ

Dolere fe ajunt é Recentioribus haud pauci, quod tot inanium quz(tionum plau(tris Naturam

£

R

C

,?9

j Philofophi Quidam obí(ideant; tam inutilibus controver(iis non ipfi modó domi fux tempus & vitam terant, fed

"

" Ga

(2

5

7

o

etiam nobilitlima, Phyficz Pubis ingenia exercere, imó fatigare ftadeant: tam füperfluis di(tin&ionibus ingenii fui

commentis emendicare aut incautis fuorum placitorum admiratoribus imponere foleant: tanta barbararum vocum

terminorumque licentia, quos nec ipfi fatis intelligunt, nec ali:s explicare poffünt, pulpita ipforum perftrepant, libri crepeat, Accuratus

iuo

Literatorum Orbis ad naufeam & faftidium concitetur.

Poft plures alios, qui Philofophiam talem obfcuritatis, inculti (tyli, inucilitatis,

falfitatis arguunt, legi meretur tra&tatus Gallicus , cui nomen J Philofophie des Geus de Cour nuper admodum editus, qui non modóvitio-

Veritas à

fum fcribendi genus é fcholis eliminandum cenfet, fed & innumeras, quibus Nobilem Phy(icam affecerit, injurias exponit.

ex

tali Gente non inquiritur, fed dubia redditur, temeratur ; & à quibus Natura lumen mutuare deberet, ab iis nubem, nebulam accipit;

vel

& quemadmodum juxta proverbium ufü venit, ut dato incommodo uno plura pone fequantur: . ita cx variis quz(tionibus inutilibus

alias fübinde caffa nuce viliores nafci, magno difcentium tzdio, deprchendimus.

Iacco, quod ab iftiusmodi Philofophis multum affe-

Inde Didacus Maíius, é Philofophorum Se&ariorum numero,

&ibus datum , prout cujusque vel ftudium vel indignatio emincbat.

oftquam fententiam aliorum, quód locus (it fpatium, non inrervallum, & intelle&tu faciliorem , & paucioribus preffam difficultatibus

effe dixiffet, fubjungere haud veritus et: Verzza quia iugenii fafces funz fubmittendi Arifloteli c D. Thome, fatemur locum fuperficten effe, & nom

intervallum , quia bi graviffemi Philofopbi tradiulerunt.

lta evenit, ut veluti Respublicz funt lterarig, qua fe juratas nominant Acadc-

nis .

mias , inter i(tos Philofophos plurimi , cum fuo Magi(tro, in cujusvcrba jurare non dubitant ifta fententiarum mancipia, errare potius,

dor

quàm vetitatem profiteri ac defendere malint.

Nec prioribus folüm teculis nudz tales & crude contemplationes Phyficam obumbrà-

runt, fed & hodié paràm Lucis Ipía accipit à Quibusdam, qui i(tis contraria ponunt Principia, & priora contrario quaffant ariete, quan-

['c-

do nimirum fola cerebelli prefüpponunt figmcata, Naturam his, non Ipfa Naturz applicant, fubriliter differuat, fed absque fundamen.

toin re. Palmam ergo laudum fibi hodie vendicat Philofophia Experimentalis , cujus Cultores ipfa Naturalia corpora Ícrutantur pet

1e-

Experimenta , Phznomcena folerti judicio obfervant, & rationes ex ip(is ingeniofa prudentia deducunt.

Nota íunt intcgra, quz talibus

repleta fünt, volumina, hic loci non receníenda.

Ha&enus c4er ille «ndiquaque circumfluus , multum etiam contraxit vitiij quando jam

hzc jam alia fententiarum nebulaipfümcorrupit. Dignares, interalias, ultcriori Experimentalis Phy(icz examine vifa ; Quapropter Neo-

zerici, quorum inindaganda, nonobícuranda naturali veritate przcipuum ftudium eft, multa paífim nobis circa CZérem experimenta nova

communicavére. Viíum proindect FACU LTATI NOST R £ , quando Feflum Suum inflare cognovit , quo in folenni Pancgyri per

is

ANNIVERSARIAM ut appellaat ORATIONEM , Semcet ipiam cum Alumnis (uis commendare omnibus Academig Fauto-

ribus ac Civibus conftiruit, illud Orationis Thema cligere, & ne, quod noviter inventis communiter objici cernim

us : ea parum ufus

di^

NOVORUM

babere , noftrus quoque circa c4erez. Experimentis quis ogganniat ; totius Orationis inícriptionem facimus

usus MEDICU S.

CIRCA AEREM EXPERIMENTORUM

Quam differendi' in hác nof(tra folenni

Feflivitate Facultatem & provinciam ex rccepto Facultatis Medicz more Eximio cuidam Phyficorum Filio , commifimus ; Is cf&

a,

ONelili 9 Clari[simus Dominit ELUAS. CAMERARLUS, Familia Medica genuina Soboles E5 Propago,

qui cum multo abhinc tempore egregiam in Studio Medico naváffet operam , atque Expe-

"Artis noftra Studio[us perinduffriw ;

rimentis ipfe jam animum applicuiflet folertifimum, dignus habitus eft

, cui Zacaltas noffra Oratoris füi munus & officium injungeret,

Quando autem id füuum Feftum Fa

cultati noftre ad craftinum Lunz, qui erit ulrimus menfis Junii, diem, D. V.celebrare animuscft, non

putamus prolixiori przfentiz invit

atione opus effe, quotquot (tudii noftri Medici Patroni, Fautores, Amicieftis: f(iquidem & pro Orzrzere

Noflro audiendo Excelleztiffrm

us Dominus Parens , ipfe

Ex])ert'mti]?mw , 4tque epjusdem in Vniverfitatem banuc, nee uon maximum egrotorum nume-

rum infignia merita ,. Ó Facundia ,

oruque , quá pollez , gratia domeflica , & 4eris undique circumfuü,'dc quo ioqui juílus cít , tor in vos

«ollata beneficia, vel ipfo tacente, verbafaciunt. — P. P. Tubinge Dom. 2. 1 rinit. Anno 1690.

TUBING ,

Typs MARTINI ROMMEIT.

3

r t

—— €Q

iua:

—

——

n

——

—LLAAÁAÁA—————c

—

n

: 0591

DEC Ef:;NUS

COLLEGIUM FACULTATIS

MEDIC /E

Aus

;g

eftrá

Au«

V

Z

It,

IN ACADEMIA TUBINGENS

Ls

Flori,

L. $.

U

Y

AE

cone

Ta-

22

Z

U E x u

T

X

,thg-

24

.

ä;

Hilofophi, qui P5j/z«» folüm faciunt Speculati:

V

-

2

t

z

.

fui ingenii cogunt regulas,

Corpora Naturalia corumque

p(;ff-

Z

A

32

-X

A

7

commentis illuftrant, Res Phyficas ceu Entia Rationis tradtant, movere

folent n

S

W

. hác

$4

deffe nihil.

imonii|

liver-

C

A T

u A.

Hinc videmus hodie refertos paffim plurimis lu&tibus & quer

/?7

,

Z

AA

Z

cibus Scholas.

Dolere fe ajunt é Recentioribus haud pauci, quod tot inaniu-

,

E

AA

"

Y N

Philofophi Quidam obfideant; tam inutilibus controver(íiis non ipfi modó domi

R

19

£

N

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Imís

v

k«' d

etiam nobilitfima, Phyfice Pubis ingenia exercere, imo

fatigare ftodeant: tam fu$

d, &

f& r [C3

]g:j':!'a

"

commentis emendicare aut incautis fuorum placitorum admiratoribus imponere í

18

terminorumque licentia , quos nec ipfi (atis intelligunr, nec aliis explicare poffunt, pulpita ipforum perí-

Literatorum Orbis ad naufeam & faftidium concitetur. Po(t plures alios, qui Dhilofophiim talem obl

enuàa

falfitatis arguunt, legi meretur tractatus Gallicus , cui nomen /a P/ilofr

iphie des Gens de Cour nuper admo|

aA

L

*

fum fcribendi genus é fcholis eliminandum cenfet, fed & innumeras,

quibus Nobilem Phylicam affec( -

11 éx

tali Gente non inquiritur, fed dubia redditur, temeratur ; & à quibus Natura lumen mutuare deber

Ct;.s

ut dato incommodo uno plura pone fequantur:

itáz

O Baane Q

16

, vel

& quemadmodum juxta proverbium ufu venit;

alias fübinde caffa nuce viliores nafci, magno difcentium tzdio, deprchendimus.

I aceo, quod ab ifti -

Inde Didacus Mafius, €

Philé-

| N NU

&ibus datum , prout cujusQue vel ftudium vel indignatio emincbat.

& intelle&tu faciliorem ; & p

H-2HH

15

oftquam fententiam aliorum, quód locus fit fpatium, non intervallum,

Lj

äg

effc dixiffet, fübjungere haud veritus e(t: r quia ingenti fafces funt ft

abmitteundi A

vifleteli d* D. Thoma; -

*

lta evenit, üut ve

luti Respublicz funt lterari£

intervallum , quta bi graviffmi Philofopbi tradidernut.

N

14

ronis

mias , inter iítos Philofophos plurimi , cum fuo M

agi(tro , in cujus vcrba jurare non dubitant ifta fcntä*l

J FENN

uàm vetitatem profiteri ac defendere malint.

Nec prioribus fo

lüm teculis oudz tales & cruda con|

d

Rector

prio|

runt , fed & hodié paràám Lucis Ipía accipit à Quibusdam,

qui iftis contraria ponunt Priacipia: &

r|g

13

do nimirum fola cerebelli pre(üpponunt figmeata, Naturam his, non Ipfa Naturza

pplicant , fubulite

Te-

fophia

Experimentalis , cujus Cuitores ip

s

:,

hme-

to in re Palmam ergoó laudum fibi hodie vendicat Philo

12

Experimenta , Phznomena fo

lerti judicio obfervant, & ration

es ex ipfis ingeniofa prudentia deducun|"

Ha&enus ver ille undiquaque circumfluus , m ultum (*

repleta fünt, volumina, hic loci non rccenífenda.

hzc jam alia fententiarum nebulaipfum corrupit.

Dignares, interalias, ultcriori Experimentalis Phyl-

11

at &

£erici, quorurn inindaganda,

nonobícuranda naturali veritate przcipuum ftud

ium eft, multa paffim no

communicavére.

(tFACULTATI NOSTR , quando Feflum

Suum inflare c0g^

Vií(um proinde c

eais,

ANNIVERSARIAM ut appellant ORATIONEM,

Semcet iptam cum Alumnis fuis comme

10

ribus ac Civibus conftituit, illud Orationis Thema cligere, & ne, quod noviter inventis co

mmunit—

anniat ; totius Orationis infcriptiont

Rudi-

babere , noftrus quoque circa v42re» Experimentis quis ogg

CIRCA AEREM EXPERIMENTORUM

uUusus MEDICU S.

Quan -

/

dicg more Eximio cuidam Phylico

" E

Feflivitate Facultatem & provinciam ex recepto Facultatis Me

bülär.'

edtw E

ANelulis e$ Clari[simus Domins ELUAS. CAMERARILUS, Familis M

s quicum maulto abhinc tempore egregiam in Studio Mei.

A i 2

"Artis noffra Studio[us perinduffrime

rimentis ipíe jam animum applicui

flet fole

ttiffimum, dignus habitus eft , cui Faculras nofira Oratori|-

ltati noftrz ad cra(tinum Lunz,

qui erit ultimus menf(is Junii, die

Quando autem id fuum Feítum Facu

Medici Patroni, Fautores» 4—

E

putamus prolixiori praíe

ntiz invitat

ione opus effe, quotquot (tudii noftri

Noflro audiendo ExcellezrifJf

; mus Dominus Parens , ipfe Experienti[imus , atque ejus

dem in Fuiverfrtatem banc ,*

let, gratia domeff

ica ; (* deris undique circumf

'uü,-

rum infrgnia merita , C Facundia ,

ortique , quá po

VN EISTEUERVIRESIES

«ollata benceficia, vel ipfo tacente, verba faciunt.

P. P. Tubingz Dom. 2. 1 rinit. Anno1690.

m *

i5

TUBING £,

4

—

Typs MARTINI ROMMEII

3

2

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

*