LXV6d_fol_235
author: Eberhard Karls Universität Tübingen, Evangelisch-Theologische Fakultät

DECANUS

FACUL

ET COLLEGIUM

L.

;:FATIS THEOLOGICAZE

;

C

l/Ummam eandem

a

A

que zternam falutem ex humana Jefu Chrifti Nativitate in totum, idque ob lapfum fan&liffimo Deo exofum, & hinc non ex gratiz tantum ftatur

2

SS

reje&tum fed zt

ES

ernz etiam perditioni obnoxium genus humanum ex nova gratia derivari, apud omnes, qui S. literas venerantur , extra omnem omnino dubita-

tionem pofitum eft, Inde eft, quod Paulus animo tam intrepido eodemque certiífimo in 1. ad Tím. C. 1. 1. Ícripfit: ILe(9» o Aey(Q» o4 mrace amredepene at , ol

*

ï

E

XeAsc(G» Iyosc zX9tv eie (v X00140y a.uag?wkaä 0004

|

2

2

uz B. $. Scbinidiw latino fermone ita expreifit : Fidelis (ef) fermo 88 omni acceptatione dignw , quod Cbriftw

d

Jefus venerit ia mnuudum , nt peccatores falvet.

Noverat hoc quidem Evangelium Paulus ex iis etiam, qua fuo tempore in Ecclefia Dei contigerant; quod (cil. Jefus

H

h

.

Mariz Filius fe eum etiam effe declararit, qui in mundum venerit ad quzrendum & fervandum id quod perierat Mattb. XIIX. Luc. XIX: At quod noverat fimul

2

s

)

rejecerat , maximaque voluptate nullibi non locorum perfecutus erat.. Poftquam autem hic Jefus in fammo eum reluctantiz atque perfecutionis furore contra

As

N

uis annume

fe fuosque ubique Affeclas conftitutum Admiranda Sui Apparitione dignatus erat , gratizque fux lumine illuftrarat ; nec ad fe tantum convertendo difcipuliseum

E/

rarat, fed Apoftolum etiam & infignibus quidem gratiz donis exornatum ordinarat ; ipfe

que hanc in fe gratiam admirabundus fuz fimul indignitatis convictus obfer-

varat atque meditatus erat: in medio orationis fuz nexu quafi

fubfiftit, & ex interiori hujus gratiz lenfu experimento atque convictione plena fiducia affeverando quafi exclamat:

A ec st

Ils(g» o Xoy B noq. at amrodoseze af , cli XencQ» Ipoue zA9ev eig av xocgoy auu£leNzss ccos, — Etita omnino eft, Jefumque in fua nativitate nobis Servatorem datum eífe omnia hujus

commatis verba fecundum omnes fere literas teftantur atque evincunt.

Ipfa enim mox Nomina, fecundum que JESUS CHRISTUS vocatur , nil nifi falutem fpirant. Priusenim,

origine Ebraicum, a Deo ipío & ex ea quidem ratione inditum eft ; quia populum fuum à peccatis eorum revera fit falvaturus Mattb. 1.

Et quo Jefus non nomine tantum fed re

etiam effe poffit, Chriftus etiam five Meffias a rrv5 vocatur; ut qui unctionem Spiritus fine menfura accepit, & infinitis ,

ad triplex fuum officium feliciter obeundum , donis atque

Es

praerogativis exornatus eft. — En tam falutaria hujus Jefu Chrifti funt nomina.

Licet enim Cerinthus alium Jefum & Chriftum alium effe dixerit: hoc tamen non przter fcripturas

tantum fed contra eas etiam dixit ; ut quz nullibi non de eodem utrum

que nomen Servatore ufurpant.

Nec minorem gratiam fecum fert atque falutem ejus in mundum adventus.

Eapropter enim IN MUNDUM VENIT, quo Jefum Chíiftum demonftrare fe poffit.

Non in mundum five orbem hunc habitabilem venit , quafi effe tum demum inceperit ; qui

enim venit, jam fuit : fed ita tantum venit , ut adeffe inceperit ratione, qua ante in mu

ndo non extitit.

Scilicet Deus, qui jam & quidem in mundo etiam fuit, manifeftatus tum

fuitin carne, ut Homo Jefus Chriftus effe inceperit, qui Deus ante jam fuit C. IH 16.. 1L.5,

6. Utvero etiam conflet,

quz fe Perfona Mec/lz» Deum inter atque homines interpofuerit,

gloriam ceu Uni

Johannes fcribit, quod o xey ( Caro factus fit, & inter nos habitarit (nosque viderimus gloriam ejus,

geniti a Patre) plenus gratia & veritate Job. I,

Ita o xey G-

humanam naturam in fuam hypoftafin recepit , & Ocay9qwz.Q» atque ImmanuEIl factus eft, quo Jefus Chriftus effe,

& Mediatoris munus re ipfa explere poffet. 'Ne autem divinahac

gloria, in obeundo officio hoc mediatorio, fibi impedimento fit, in mundum venit omni quidem eaque infinita Filii Dei gloria in fua Humanitate dotatus ; eademque tum ad totius

Univerfi Regimen tum generis humani Redemtionem regnique fatanici deftructionem omnino ufus eft : propriam autem Humanitatem quod attinet, ita venit, ut in ea fe humiliarit,

Inde in mundum

fervi formam induerit , ufumque hujusMajeftatis fibi fubtraxerit: licet nullibi non luculentiffimos hujus gloriz, in quantum fieri potuit, radios fparferit Pbil. II.

etiam venit hic Jefus Chriftus, ut ceu Summus ille Sacerdos & «ileoy ipfum omnium pauperrimus miferrimus atque afflictiffimus, contumeliofiffimz etiam crucis morti fe fub-

jecerit, ita autem mortem fua morte vicerit, omnibusque fpem novz, & quidem fpiritualis & zternz vitoe repararit, feipfum pro nobis tradens ayl.leav C.I1.6; ut ceu magnus ille

Propheta hocEvangelium, teftimonium fuis temporibus refervatum & annunciandum C.IL. 6, ipfe etiam non tantum in Judza predicaret, & ad hoc omnibus annunciandum fuos in

omnem orbem Apoftolos emitteret C. IIL 16 , fed w c£aciuy extov fua etiam Auctoritate hos ad fe converteret Job. VT. 62, 62 , 69 , illorum autem iram atque furorem compefceret Job. 71I.

44* E$c ; ut ceu Rex Ifraelis & magnus ille ovium Paftor hoc Evangelii fui fceptro undiquaque in hoc orbe habitabili Ecclefiam fuam colligat, paícat, ducat, tueatur, confervet, &

«ternis bonis faturet Pf. XXIII. Ez. XXXIF. Job. X. . En tam (alutaris eít noflri Servatoris J. C, tamque folatifluus in hunc terrarum orbem Adventus ; tamque copiofus hujus Adventus

atque pregrandis fignificatus.

Omniaque hzc eo tendunt, facta & omiffa, ordinata atque directa funt, UT hicnofter Jefus Chriftus PECCATORES SALVET. . Ita (cil. Deus circa:

homines lapfos occupatus eft, ut videri poffit, quafi in gloria fua infinita acquiefcere vel non velit vel non poffit, nifi homines in fuicommunione zternos felicitatis fuz focios habeat.

Noftrum enim, qui propria licet culpa ejus imaginem , qua fola tamen ei acceptieffe poffumus, delevimus, larvam fatanz vero induimus, & hac via noftram ipfi perniciem attraximus ;

Noftrum ergo, qui, rebus noftris adeo perverfis atque corruptis, nefcio an ineptiores ad gratiam an ea indigniores fuerimus? Noftrum porro, qui quo diutius vivimus, eo abomi-

nabiliores coram Deo evadimus, & ad zternum fupplicium infligendum maturiores ; Noftrum inquam, qui peccatores fumus, omnium mifertus, & ita quidem tamque admirando

gradu mifertus eft, utne Filio quidemfuo , eique Unigenito pepercerit, fed in mundum eum miferit, & pro nobis locoque omnium victimam piacularem tradiderit :

non ut ipfi quid

accrefcat, vel ipfe inde utilitatem hauriat, fed ut nos peccatores falvet ; ut criminum noftrorum reatum folvat,

culpam tollat, dominium fubigat, exercitium infringat, poenamque

omnem retrahat, &abs ealiberet ; nos verout, noftri nobisServatoris juítitiam ipfius nobis morte acquifitam imputando , ex Evangelio, quos Lex accufat & condemnat, fide juftos de-

claret , & Filios filiasquein Chrifto adoptet, fuoqueSpiritu nos regeneret, in bono femper magisconfortet, contra fatanz regnum defendat, variis calamitatibus fpemfuturorum bono-

rum femper magis accendat, tandemque perbeatam mortem & futuram Refürrectionem in gloriofam fuam felicitatem recipiat, zternum

,

fuis nos bonis inebriaturus atque cumulaturus.

En quam vere (cripferimus, quod fumma eaque xterna falus ex Nativ

tate

.

Jefu Chrifti in totum, nifi ipfum infidelitate fe fua exclude

$»s humanum redundet.

Et ut omnes in ea

Circumftantiz ad (alutemut patet ordinatz funt : ita omnes t

NS fuperat & quafi abforbet ; ceu quoomniaquz funt mala a

sunturs$ Zona vero eaque aterna conferuntur.

Quz

E. primus Adam perdidit, Secundus melius reparavit, Etutin illo im

aginem divinam & finitam Juftitiam amifimus, condemnationis vero reatum contraximus :

ita perhunc nonilla tan-

tum reftituitur, fed infinita etiam juftitia confertur; hic autem omnino aufertur. — Nifi autem fimul vera certa & indubitata hzc effent, fuavia quidem fomnia

, infeautem mentis impofturze

effent ; faltim in perpetuo mentem dubio detinerent, & mox hinc mox illinc difttaherent, nullamque ei fanam quietem conferre poffent.

Hincne quid defit, quod ad plenitudinem no-

ftrz falutis in Nativitate Jefu Chrifli fitz pertinet: Apoftolus huicEvangelio, quod Jefus Chriftus veneritin mundumut peccatores falvet, etiam

proprietatem fummz veritatis adfignat

atque ait: ILjg(G» o Xoy G xo4 mraczc emrodowse af : FIDELIS ET OMNI RECEPTIONE DIGNUS SERMO EST. Etita revera eft. N

il enim hocde

Jefu Chrifti Nativitate Evangelium

continet, nifiquod Deus ab eterno previditatque ordinavit ; nilnifi quod non per fecula tantum fed Chiliadas etiam annorum przdiétum atque prafigur

atum eft ; nil nifi quod fecundum

omnia, etiam minima, lineamenta, intra tot annorum fpatium, diverfis temporibusatque locis, in multi-variis hominibus aliisque tum animatis tum inanim

atisRebus &c. ad vivum

quafi depictum fuit ; nilnifi quod omnes fideles omni tempore ad hoc verbum tanta dzoxzexdoxia. fperaruntatque expectarunt ; nil denique nifi quod inUno Oav g

Je(u Chrifto, re

itaque quam maxime contingente fimulqueita comparata, ut per ordinarias Naturz vias neque expectari unquam neque fieri etiam potuiffet, coacervatim fe

cundum omnes circumflantias

in complementum abiit ita, utfideles omnia ea oculisauribus manibus explorare atque ufurpare potuerint, hoftes autem quoties contra eum infurrexerunt toties pudefacti redierint. Ex-

pofceret omnino fan&ta rei gravitas, uthoc jam argumentum fecundum omnes circumftantias deduceremus , eandemque in (uo complemento exhiberemus ;

quia ad fidei noftrz zed-

Aery nimium quantum confert : quia autem hocthema ante hoc triennium eadem occafione ex induftria íecundum omnes partes tractavimus,

& Prophetias omnes in noftro Jefu Chrifto

adimpletas exhibuimus : neidem repetamus, eo Lectores filubetremittimus. — Quo autem certius hoc Evangelium de humana J. C. Nativitate eft atque exploratius, eo omni etiam re-

ceptionedignius eft, utfidem noftram huic inedificemus, contrahoftes noftrroseonos muniamus , acceffum ad Deum noftramque falutem per illud quaramus, & plena fiducia in eoceu

fundamento firmiffimo recumbamus. Quodfi Naturalifte Deifte Athei aliique eregodiducuaxavlss fuaque fomnia deamantes ejusmodi fuorum figmentorum argumenta vel in fpeciem tantum

conquirere atque allegare poffent: quefo quam animofi futuri, quos plaufus excitaturi, quam venenum fuum omnibus obtrufuri, omnibusque bonis infultaturieffent. Nos vero dum

tam indubitata & inexpugnabiliaReligionis atque fidei noftrz de Jefu Chrifto argumenta, promiffionesin ipfofuocomplemento, adeoque manus oculatas habemus : annon, etiam fecun-

dum naturale dictamen, decet, ut zazgodpeezuevoi hanc fidem recipiamus, noftram ei faluteminxdificemus , quieti inearecumbamus, regno fatanico forti animo refiftamus, noftrum-

que ad Deum acceffum per hunc Geay9ezroy lzti tum queramus tum etiam inveniamus ? Quotquot promiffionum in Nativitate J. C. habemus com plementa » tot futurarum etiam, in-

gularum autem fuo ordine implendarum merito veneramur argumenta. Idem Deusin Chrifto Jefu, qui, ceu fons omnis veritatis falutaris, omnes dedit,

& illas actu implevit, etiam

has reliquas omnes przfentes fiflet, easque in fuo complemento exofculandas ,

fuam autem iniis Veracitatem Conftantiam atque Immutabilitatem venerandas exhibebit. — Jefus Chriftus

heri & hodie & inomniafecula O ATTOX ET IDEM Zbr. XIII, $. Noftrarum L. B. partium omnino eft, ut Paulum fequamur, & quoties hanc gratiam meditamur, publica eandem

fe(tivitate recordamur, imprimis efficacem in nobis vel aliis experimur, toties plena fiducia eam nobisapplicemus, veram effeadíeveremus, &admirabundi cum Paulo pronunciemus:

Omnino certum omnique receptione dignum eft Verbum, Jefum Chriftum in mundum veniffe peccatores falvarum. — Etdum omnes militiz cceleftis exercitus fub hanc Nativitatem Deo

laudes cecinerunt, hancquegratiam deprzdicarunt , licet ad eos hecgratia non nifi ex confortio pertineat Lsuc. IJ: quanto quzfo nos ardoreZeloatque gaudioin divinas

gratias atque ]au -

des effundamur, dehoc beneficiorum omnium fonte lztemur, & ad imitationem omniumSanétorum Lxc. I. &3 11. cum Paulo verf. 17.

ovantes exclamemus: Regi feculorum incorru-

ptibili invifibili foli fapienti Deo fit honor & gloria in fecula feculorum Amen. — Abfit ut boatibus & belluinis vociferationibus plateas impleamus, aut crapulis atque comeffationibus aliis-

venos vitiis dedamus, nemini

ue non molefti , aliis autem offendiculo , nobis ipfi damno fimus ; homine hzc rationali ne dicam Chriftiano omnino indigniffima funt : potius in eo fi-

1

musomnes, quibusgratia hzc

umma non parata tantum eft fed quotidie etiam ad ufum & falutem expofita, utunitis viribus & publice & privatim Deo gratias agamus, hancque gratiam

devota mente meditemur , eandemque condignis etiam colloquiis atque hymnis deprzdicemus , quantique eandem faciamus ipfo etiam opere demonflremus. — Ii imprimis, quos fidos

Jefus Chriftus reputawst fuaque gratia confortavit, ut hoc ejusEvangelium aliis deprzdicent , fuoque tum officio tum exemplo alios lucrentur Chriftoque adducant, cum Paulo verf. 12,

16. noftro Servatori Jefu hu-

miles gratias agunto , fuaque vocatione condigne etiam ambulanto, neminique offendiculo potius emolumento funto.

Noltrum etiam eft, ut propter varias noftras aberrationes , etfi non blafphemias atque perfe-

cutiones, aliastamen contemtus reje&tionis atque repugnantiz graduque varias rationes coram Deo quidem noshumiliemus, noftrosreatus atque culpas agnofcamus atque deprecemur, infinita etiam hujus gratiz ex-

cellentia indignos nos & habeamus & cum Paulo verf. r j. publice etiam, fi publicz funt, confiteamur: fed non ut ex contemtu eam hinc abjiciamus, miferiam noftram novis transgreffionibus augeamus, & divinam

ita in nosiram magis provocemus ; fed ut in Paulo ver/: 14. gratia Domini noftri cum fide & charitate , quz in Chrifto Jefu, €oin nobis magis fuperabundet. Scilicet quo magis hancEvangelii gratiam negleximus , eique

diverfo modo atquegradureftitimus, nos verohacviacorrupimus : €o jam magisftudere debemus , ut gratia hzcin nobis fuperabundet, nostotos perfundat, & quidquid in nobis eft fuo regimini fubjiciat ;

quo in fide

firmiatque conftantes , in charitate operofi , in calamitatibus perdurantes fimus , in omnibus autem crefcamus , bonamqueconfcientiam confervemus. . Etin huncfinem etiam infignis hu

jus beneficii, non in templistan-

tum fed noftro etiam Senaculo , quotannis recordamur, omnesque Noftros Studiorum five Antiftites five Fautores five Cultores , oratione quadam publica abs Ordine noftro habe

nda, in gratiz faluti

S atque gaudii

hujus communionem excitamus.

Quani dum hac vice ex ordine in fe fufcepit Magnificus atque Reverendiffimus Univerfitatis noftrz Cancellaius DN. CHRISTOPHORUS MATTHZEUS

PFAFFIUS,

SS. Theol. Do&or & inter Nos Profeffor Primarius, Sereniífimi Principis Confiliatius, Ecclefiz noftra: Prapofitus, Abbas Laureacenfis rel

- Venerandus nofter Collega atque Patronus; & hoc fcopo DE VERBO

INCARNATO 2» Jon. I. 14. di&turus eft : omnes omnium Ordinum Antiftites ,

omnes Studiorum tum Fautores tum Cultores, omnes etiam , qui Jefum hominem fattum amaut &

in eo falutem fuam quarunt, ad

frequentandum hunc A&um facrum adque verba vite haurienda, obfequiofe officiofe atque benevole invitamus. Neque dubitamus, quin Materiz tum dignitas tum falubritas ,

Oratoris etiam experta erudite di-

cendi & copia & gravitas quemvis facile alle&urze fint.— Oratio autem habebitur Pro- Felto Nativitatis ad £oram LY. Promerid. in Senaculo noftro Academico.

coronetur! lta ícripfimus & in hujus fidem Facultatis noftrze Sigillo munivimus Feriis Thoma Apoftoli A. D. MDCCXXXIX:

Faxit Deus, ut & hic AQus fru&u eoque perdurante

TUBING £, Literis GEORGII FRIDERICI PFLICAII & JOH. DAVIDIS BAUHOEII,

5

:

D

WU

4e

&

*

|d

x

"

*

b

*

v

E

Em

s;

O

TE

:

E

2s

:

ii

Ed

UA

E ETAOSLS

FACUL

ET COLLEGIUM

L.

EATIS THEOLOGICAE

M NUmmam eandemque zternam falutem ex humana Jefu Chrifti Nativitate in totum, idque ob lapfum fanétiffimo Deo exofum, & hinc non ex gratiz tantum ftatu

?

S

a

x

reje&tum fed zternz etiam perditioni obnoxium genus humanum ex nova gratia derivari, apud omnes, qui S. literasvenerantur , extra omnem omnino dubita-

N

5

;

j

tionem pofitum eft,

Inde eít, quod Paulus animo tam intrepido eodemque certi(limo in 1. ad Tim. C. I. 1. fcripfit: ILie(» o Aey Q 4 maoze emrodoyzo aLiQe , oh

Xe1s(Q» Iyosc zX8tv eic (v xocov ajaaglenag owoc.

uz B..S. Scbmnidiw latino fermone ita expreffit : Fidelis (eft) fermo &9. omni acceptatione diguw , quod Cbriftw

&

2

i o».

Jefus venerit in mundum, ut peccatores falvet. Noverat hoc quidem Evangelium Paulus ex iis etiam, quz fuo tempore in Ecclefia Dei contigerant; quod fcil. Jefus

»

Mariz Filius fe eum etiam effe declararit, qui in mundum venerit ad querendum & fervandum id quod perierat Mattb. XITX. Luc. XIX : At quod noverat fimul

s

*

rejecerat, maximaque voluptate nullibi non locorum perfecutus erat. — Poftquam autem hic Jefus in fammo eum reluctantiz atque per(ecutionis furore contra

fen

À€—$

Se

fe fuosque ubique Affeclas conftitutum Admiranda Sui Apparitione dignatus erat , gratizque fuz lumine illuftrarat ; nec ad fe tantum convertendo difcipuliseum

uis nme

rara

s

s ed

Apoftolum etiam & infignibus quidem gratie donis exornatum ordinarat; ipfeque hanc in fe gratiam admirabundus fuz fimul indignitatis convictus obfer-

varat atque meditatus erat: in medio orationis fuz nexu quafi fubfiftit, & ex interiori hujus gratix fenfu experimento atque convictione plena fiducia affeverando quafi exclamat:

Ilis» o Xoy Q« 4 4026 nmrodoyne aIiBe , o XeasQe Incuc zOv e« (v nocpov apuagloNasg cwcoy. — Et ita omnino eft, Jefumque in fua nativitate nobis Servatorem datum effe omnia hujus

commatis verba fecundum omnes fere literas teftantur atque evincunt.

Ipfa enim mox Nomina, fecundum que JESUS CHRISTUS vocatur , nil nifi falutem fpirant. Priusenim,

origine Ebraicum, a Deo ipfo & ex ea quidem ratione inditum eft ; quia populum fuum à peccatis eorum revera fit falvaturus Mattb. I.

Et quo Jefus non nomine tantum fed re

etiam effe poffit, Chriftus etiam five Meffias a rrvp vocatur; ut qui unctionem Spiritus fine menfura accepit, & infinitis , ad triplex fuum officium feliciter obeundum , donis atque

I

prarogativis exornatus efl. — En tam falutaria hujus Jefu Chrifti funt nomina. — Licet enim Cerinthus alium Jefum & Chriftum alium effe dixerit: hoc tamen non prater fcripturas

Nec minorem gratiam fecum fert atque falutem ejus in mundum adventus.

tantum fed contra eas etiam dixit ; ut quz nullibi non de eodem utrumque nomen Servatore ufurpant.

Eapropter enim IN MUNDUM VENIT, quo Jefum Chriftum demonflrare fe poffit.

Non in mundum five orbem hunc habitabilem venit , quafi effe tum demum inceperit ; qui

Scilicet Deus, qui jam & quidem in mundo etiam fuit, manifeftatus tum

enim venit, jam fuit : fed ita tantum venit , ut adeffe inceperit ratione, qua ante in mundo non extitit.

fuitin carne, ut Homo Jefus Chriftus effe inceperit, qui Deus ante jam fuit C.I]I. 16. 1I.5,6. — Utvero etiam conílet, quz fe Perfona Mscílz»y Deupo inter otoio boeeiecc ieeoee o

Johannes fcribit, quod o Acy(g» Caro factus fit, & inter nos habitarit ( nosque viderimus gloriam ejus, gloriam ceu Unigeniti a Patre) plenus gq*

humanam naturam in fuam hypoftafin recepit , & Ocav9evz Q atque ImmanuEI factus eft, quo Je(us Chriftus effe, & Mediatoris munus re ipfa e

-

N

gloria, in obeundo officio hoc mediatorio , fibi impedimento fit, in mundum venit omni quidem eaque infinita Filii Dei gloria in fua Humanitate

Univerfi Regimen tum generis humani Redemtionem regnique fatanici deftructionem omnino ufus eft : propriam autem Humanitatem quod attir

fervi formam induerit , ufumque hujus Majeftatis fibi fubtraxerit: licet nullibi non luculentiffimos hujus glori, in quantum fieri potuit, radios

X

etiam venit hic Jefus Chriftus, ut ceu Summus ille Sacerdos & «vleor ipfum omnium pauperrimus miferrimus atque afflictiffimus, contume-

jecerit, ita autem mortem fua morte vicerit, omnibusque fpem novz, & quidem fpiritualis & zternz vito repararit, feipfum pro nobis tradens zi

Propheta hocEvangelium, teftimonium fuis temporibus refervatum & annunciandum C. II. 6 , ipfe etiam non tantum in Judza pradicaret, & ad —

X

omnem orbem Apoftolos emitteret C. IIL 16 , fed wc c£aciay extov fua etiam Auctoritate hos ad fe converteret Job. VT. 62, 68 , 69 , illorum autem iram

44. F$c ; ut ceu Rex Ifraelis & magnus ille ovium Paftor hoc Evangelii fui fceptro undiquaque in hoc orbe habitabili Ecclefiam fuam colligat , pa; «

xternis bonis faturet Pf. XXIII. Ez. XXXIV. Job. X. Entam (alutaris eftnoftri Servatoris J. C. tamque folatifluus in hunc terrarum orbem Adventus|-

W

Omniaque hac eo tendunt, facta & omiffa, ordinata atque directa funt, UT hic nofter Jefus Chriftus PECCATC

atque pregrandis fignificatus.

homines lapfos occupatus eft, ut videri poffit, quafi in gloria fua infinita acquiefcere vel non velit vel nonpoffit, nifi homines in fuicommunionc-

Noflrum enim, qui propria licet culpa ejus imaginem , qua fola tamen ei acceptieffe poffumus, delevimus, larvam fatanz vero induimus, & hac v,

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

Noftrum ergo, qui, rebus noftris adeo perverfis atque corruptis , nefcio an ineptiores ad gratiam an ea indigniores fuerimus? Noftrum porro, c-

nabiliores coram Deo evadimus , & ad zternum fupplicium infligendum maturiores ; Noftrum inquam, qui peccatores fumus, omnium mifertus;

18

gradu mifertus eft, utne Filio quidemfuo , eique Unigenito pepercerit, fed inmundum eum miferit, & pro nobis locoque omnium victimam piad

accrefcat, vel ipfe inde utilitatem hauriat, fed ut nos peccatores falvet ; ut criminum noftrorum reatum folvat, culpam tollat, dominium fubigat.—

omnemretrahat, &absealiberet ; nosverout, noftri nobisServatoris juftitiam ipfius nobis morte acquifitam imputando , ex Evangelio, quosLex

claret, & Filios filiasquein Chriftro adoptet, fuoqueSpiritu nos regeneret, in bono femper magisconfortet, contra fatanz regnum defendat, variis -

17

rum femper magis accendat, tandemque perbeatam mortem & futuram Refürrectionem ingloriofam fuam felicitatem recipiat, aternum fuis nos b«

En quam vere fcripferimus, quod fumma eaque zterna falus ex Nativ

tate Jefu Chrifti in totum, nifi ipfum infidelitate fe fua exclude

——

us hum; E

untuis Zona v

16

Circumftantiz ad (alutem ut patet ordinatz funt : ita omnes

Is fuperat & quafi abforbet ; ceu quoomniaquz funt mala ai

g

lo ffäa

ginem divinam & finitam Juftitiam amifimus, condemnationis vero reatum co

ERN

E. primus Adam perdidit, Secundusmelius reparavit, Etutin il

T

tum reftituitur, fed infinita etiam juftitia confertur; hic autem omnino aufertur. Nifi autem fimulvera certa & indubitatahzc effent, fuavia quidem f.—

L

H

effent ; faltim in perpetuo mentem dubio detinerent, & mox hinc mox illinc difttaherent, nullamque ei fanam quietem conferre poffent. Hincneq

"

15

I:.ä

ftrz falutis in Nativitate Jefu Chrifti fitz pertinet: Apoftolus huic Evangelio, quod Jefus Chriftus venerit in mundumut peccatores falvet, etiam pro|-

atque ait: ILjcG» o Xoy & 104 macze amrodoxze «t : FIDELIS ET OMNI RECEPTIONE DIGNUS SERMO EST. Etita revera eft. Nil enimhoc

continet, nifiquod Deus ab eterno praviditatque ordinavit ; nilnifi quod non per fecula tantum fed Chiliadas etiam annorum prediétum atque praefig

14

omnia, etiam minima, lineamenta, intra tot annorum fpatium, diverfis temporibusatque locis, in multi-variis hominibus aliisque tum animatis t—

quafi depictum fuit ; nilnifi quod omnes fideles omni tempore ad hoc verbum tanta zzoxaeudouiz fperaruntatque expe&tarunt ; nil denique nifi quod

13

itaquequam maxime contingente fimulque ita comparata, ut per ordinarias Naturz vias neque expectari unquam neque fieri etiam potuiffet, coacerva -

in complementum abiit ita, u

tfideles omnia ea oculisauribus manibus explorare atque ufurpare potuerint, hoftes autem quoties contra eum infurrex

pofceret omnino fanéta rei gravitas, uthocjam argumentum fecundum omnes circumftantias deduceremus , eandemquein (uo complemento exhil ;

Aeiay nimium quantum confert :

quia autem hoc thema ante hoc triennium eadem occafione ex induftria fecundum omnes partes tractavimus, &Prq -

12

: neidem repetamus, eo Lectores filubet remittimus.

Quo autem certius hoc Evangelium de humana J. C. Nativitate eft atc

adimpletas exhibuimus

ceptione dignius eft, ut

fidem noftram huic inzdificemus, contra hoftes noftroseonos muniamus , acceffum ad Deum noftramque falutem per illud q-

fundamento firmiffimo recumbamus. Quodfi Naturaliftz Deifte Athei aliique eregodiducuaxavIsc

fuaque fomnia deamantes ejusmodi fuorum figmentor

i

conquirere atque allega

re poffent: quafo quam animofi futuri, quos plaufus excitaturi, quam venenum fuum omnibus obtrufuri, omnibusque bor

tam indubitata & inexpugnabiliaReligionis atque fideinoftlrz de Jefu Chrifto argumenta ,

promiffionesin ipfofuocomplemento, adeoque manus ocu -

dum naturale dictamen, decet, ut zasgodpogsuevor hanc fidem recipiamus, noftram ei faluteminxdificemus , quieti inearecumbamus, regno fatani

10

que ad Deum acceffum per hunc Geay9eezroy lxti tum queramus tum etiam inveniamus ? Quotquot promiffionum in Nativitate J. C. habemus cOtDp-

ularum autem fuo ordine implendarum merito veneramur argumenta. Idem Deusin Chrifto Jefu, qui, ceu fons omnis veritatis falutaris, omnes

has reliquas omnes prafentes fiflet, easque in fuo complemento exofculandas , fuam autem in iis Veracitatem Conftantiam atque Immutabilitatem v|-

heri & hodie & inomniafecula O ATTOX ET IDEM Ebr. XIII,2. — Noftrarum L. B. partium omnino eft, ut Paulum fequamur, & quoties hanc g

fe(tivitate recordamur, imprimis efficacem in nobis vel aliis experimur, toties plena fiducia eam nobisapplicemus, veram effeadfeveremus, &adnie

Omnino certum omnique receptione dignum eft Verbum, Jefum Chriftum in mundum veniffe peccatores falvarum, Etdum omnes militie cceleftis

laudescecinerunt, hancquegratiam depradicarunt , licet ad eos hecgratia non nifi ex confortio pertineat Lsc. IJ: quanto quzfo nos ardoreZeloatqu

des effundamur, dehoc beneficiorum omnium fonte lztemur, & ad imitationem omniumSanctorum Lxc. I €9 I1. cum Paulo verf. 17. ovantes exc-

ptibili invifibili foli fapienti Deo

fit honor & gloria in feculafeculorum Amen. — Abfit ut boatibus & belluinis vociferationibus plateas impleamus, aut

venos vitiis dedamus, nemini

ue non molefti , aliis autem offendiculo , nobis ipfi damno fimus ; homine hzc rationali ne dicam Chriftiano omnin -

1

umma non paratatantum eft fed quotidie etiam ad ufum & falutem expofita, ut unitis viribus & publice & privatim D

musomnes, quibus gratia hzc

devota mente meditemur , eandemque condignis etiam colloquiis atque hymnis deprzdicemus , quantique eandem E

ciamus ipfo etiam opere dem

vit fuaque gratia confortavit, ut hoc ejus Evangelium aliis depradicent, fuoque tum officio tum exemplo alios lucreutur Chriftoque adducant, cum P|—

Jefus Chriftus reputa

amiles gratias agunto ,

fuaque vocatione condigne etiam ambulanto, neminique oftendiculo potius emolumento funto. Noltrum etiam eft, ut propter varias noftras aberrat

cutiones, aliastamen

contemtus reje&ionisatque repugnantiz graduque varias rationes coram Deo quidem noshumiliemus, noftrosreatusatque culpas agnofcamus atque d

cellentia indignos nos & habeamus

& cum Paulo vef. 1 j. publice etiam, fi publice funt, confiteamur: fed non ut ex contemtu eam hinc abjiciamus, mileriam noftram novi—

jta in nosiram magis provocemus 5

fed ut in Paulo vez/- 4. gratia Domini noftri cum fide & charitate , quein Chrifto Jefu, eoin nobis magis fuperabundet. Scilicet quo magis

U

, utgratia hzcin nobis fuperabundet, nostotos perfundat, & quidquidini,

diverfo modo atque gradureftitimus, nos vero hacvia corrupimus : eo jam magis ftudere debemus

4

firmiatque

conftantes , in charitate operofi , in calamitatibus perdurantes fimus , in omnibus autem crefcamus , bonamqueconfcientiam confervemus. — Etin huncfinem etiam ij ^

tum fed no

ftro etiam Senaculo, quotannis recordamur, omnesque Noftros Studiorum five Antiftites five Fautores five Cultores , oratione quadam publica abs Ordine nofti

munionem excitamus.

Quani dum hac vice ex ordine in fe fufcepit Magnificus atque Reverendiffimus Univerfitatis noftra Cancellarius DN. CHRISTOPH

hujus com

SS. Theol.

Do&or & inter Nos Profeffor Primarius , Sereniffimi Principis Confiliarius, Ecclefia noftra: Prepofitus, Abbas Laureacenfis rel. ,

Venerandus nofter Collega at(.^

EU NH

3

INCARNATO p Jon.I. 14. di&urus eft : omnes omnium Ordinum Antiftites, omnes Studiorum tum Fautores tum Cultores, omnes etiam , qui Jefum hominem fa&tum |

frequentandum h

unc A&um facrum adque verba vitz haurienda, obfequiofe officiofe atque benevole invitamus. Neque dubitamus, quin Materi tum dignitas tum falul -

cendi & copia &

gravitas quemvis.facile alle&urze fint. Oratio autem habebitur Pro- Felto Nativitatis ad £oram LX. Promerid. in Senaculo noftro Academico. |Faxit Deus

coronetur !

Ita

2

fcripfimus & in hujus fidem Facultatis noftrz Sigillo munivimus Feriis Thomz Apoftoli A. D. MD CCXXXIX.

TUBIXN QG 2£, Literis GEORGII FRIDERICI PFLICRII & JOH. DAVIDIS BAUHOEFII,

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1