LXV6d_fol_220a

DECANUS

COLLEGIUM

HEOLOGIC/E

FACULTATIS T

9.

//W Z

K

7

LA

z

A

ZENY

(Q

3j

s

2

T.

Z

Z

)

,4,-

Edit fub aufpiciis divinis leta illa & faufta dies, quà nativitatem Salvatoris noftri cum Ecclefiá

[

A

ss

recolimus.

2*

E

Z

L

q6

7A

Quod ipfum dignis ut modis fiat , excitanda utique & movenda & alenda &

v

A

Q A

juvanda pietas noftra cft.

Prudenti hinc inftituto fa&um , imó injun&um quoque lege

E

d o Z

Z

A

ublicá eft, ut in vigiliis Nativitatis Dominicz feu die ejusdem profefto oratione natalitiá

I d

z

;;/4

à Theologo Facultatis noftre dicendá pié przparentur noftrorum animi , ad myfterium tan-

Viam huic ftatuto ftravit reli-

tum tamc falut

iferum eo, quo decet, pietatis debitz ardore con(iderandum.

giofa antiquitas.

Conftat, ad folennes iftos facrosque dies fan&é celebrandos inftitutas olim in Ecclefià anti-

quiore vigilias effe, ubi no&e feftum anteeedente factz preces, cantatz divinz laudes, introitusque fic in fe-

ftum diem fa&us.

Ita celebratum Pafcha , ita fefti alii dies, ita ipfà dics Dominica, ita maxime & dies nati-

vitatis Dominicaz.

Cum vero in feftivitates iftas nocturnas abufus irreperent, vifum Ecclefix fuit, abrogatis

illis, diem profeftum eligere, qui iisdem precibus & actibus facris, maximé & jejuniis , przcipué veró fermo-

nibus facris ad populum habendis fan&ificaretur.

Ejusmodi homiliz Patrum adhuc diveríx exítant, illa maxi-

me egregia homilia in vigilià nativitatis Dominicz à Maximo Taurinenfi habita.

Servant hanc adhuc conífae-

tudinem Ecclefie , nec convenit minüs nobis, antiquum i(tum morem pro receptá confuetudine non interru-

ptis vicibus imitari.

Nec profectó decct, animis minüs preparatis ad hanc folennitatem accedere.: — ]pfà nativi-

- —

tatis Dominicz praeftantia & fublimitas ,. Salvator ille xeeene aacue 5 «4 4uem adorandum fe pietas noftra, ut ac-

cingat, par eft, Angelorum illi chori, qui & nobis nativitatem ilius annunciant ; magnitudo & excellentia

gratiz per hanc nativitatem nobis partz & beneficiorum ex eádem largiffimé in nos effluentium divitiz jubent,

poftulant, exigunt, ut depuratá & coclefti mente ggludia ifta, quz nobis dies tam fan&ta parit, deguítemus.

Eft quidem hoc vel maximé & meditationis & exercitii privati opus, quo [pirituali heic. 2« litare & vacare,

uo in laudes divinas animos noftros effundere & myfterium hoc omnium confeffione maximum fedulà & piá

confideratione familiare nobis & falutiferum reddere debemus.

Sed, cum publico quoque cultu excitari

amet pietas, poftuletque, ut in coetu fidelium veneremur nomen tam auguítum przítantiffimi Redemtoris no-

ftri, qui ad falvandos nos carnem noftram fan&à nativitate fuà fibi induit, publicé quoque gloriam ipfius & na-

Fiet autem

tivitatem pio cultu celebrabimus atque inflante profefto die officio hoc noftro defungemur.

hoc, pietatis noftrae interprete Collegà noftro venerando, Viro fummé Reverendo, Ampliffimo & Excellentis-

fimo, Domino GEORGIO BERNHARDO BüLFINGERO, S, Theol. Profeffore Ordinario. celeber-

rimo & ill.Stipendii Theologici Superattendente gravisfimo, qui pro ea, quà plurimum pollet, acuté dicendi vi &

eloquentiá de »zy/feriis fidei Chrifftana generatim hác occafione differet.

Quam orationem ut faventibus bene-

volisque excipiant auribus SERENISSIMUS IDEMQUE MAGNIFICENTISSIMUS DOMINUS RECTOR,

DOMINUS NOSTER ET PRINCEPS LONGE CLEMENTISSIMUS, itemque quivis pietatis facrze Fau-

tores, maximé Academiz noftrz Patres confcripti & ftudiofa Juventus noftra, 1d quidem eft, quod hoc noftro

programmate fuübmisfisfimé , officiofisfimé & decenter expetimus.

Recitabitur illa in vigilis five die potius

rofefto Nativitatis Dominicz, in Senaculo Univerfitatis, horá noná ante meridiem.

Id quod perícribimus

heic fub Sigillo Facultatis noftre Dom. IV. Adv. die Fefto S;'Thomz Anno reparatz falutis

*

M DCC XXXII.

TUSBI NGE,

Trns ANTONII HENRICI ROEBELIL -

:

f

—

a

-

&

&

d.

-

"

-*

N

k

"

—

-

T

i

A

-

:

*

]

-

X

ts

E

?

is

*

3

EX

*

"

m

a

-

a

ia

Ls

a

*

*

"

.:

ï

c-—

U

E

i

"

lal

"

E

—

p

*

W

^.

"

n

ss

E

E

W

Z,

—

E

F

Cs

»

*

D

-

T ;

R

b

--

A

—

—

*

—

?

ib

*

z

Ze»

*

-

E^

x

*

—

"

L.

1

"

d

bl

d

*,*i

E

DECANUS

COLLEGIUM

HEOLOGIC/E

FACULTATIS T

9.

2

Z

//,//

& '//P-N]'

Z

Z

A

7

j

)

*

Z

C5

z

I A

A

L

Z

Z

Edit fub aufpiciis divinis lta illa & faufta dies, quà nativitatem Salvatoris noftri cum Ecclefiá

[

eto

:

recolimus.

l

À

L

v

A

Quod ipfum dignis ut modis fiat , excitanda utique & movenda & alenda &

.

E

juvanda pietas noftra cfít.

Prudenti hinc inftituto fa&um , imó injunctum quoque lege

[

$

-—:-...A -..A—;g]:,g;n

æ

27

:

«;

ublicá eft, ut in vigilis Nativitatis Dominicz feu die ejusdem profeíto o;

-

2

Z

2

e

à Theologo Facultatis noftre dicendá pié preparentur noftrorum animi , ad

»-

N

tum tamque falutiferum eo, quo decet, pietatis debit: ardore con(iderandum.

Viam huic ft.-

giofa antiquitas.

Conítat, ad folennes iítos facrosque dies fancté celebrandos inftitutas olim

um

-

quiore vigilias effe, ubi nocte feftum anteeedente factz preces, cantatz divinz laudes, introi-

ftum diem factus.

Ita celebratum Pafcha, ita fefti alii dies, ita ipfà dies Dominica, ita max -

xX

vitatis Dominicaz.

Cum vero in feftivitates iftas nocturnas abufüs irreperent, vifum Ecclefi:

z

ills, diem profeftum eligere , qui iisdem precibus & actibus facris, maximé & jejuniis , prac

nibus facris ad populum habendis fanctificaretur.

Ejusmodi homiliz Patrum adhuc diverfzx e

Servant ha

o

m2 egregia homilia in vigiliá nativitatis Dominicz à Maximo Taurinenfi habita.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

tudinem Ecclefite , nec convenit minüs nobis , antiquum i(tum morem pro receptá confuetud-

ptis vicibus imitari.

Nec profe&ó decet, animis minüs preparatis ad hanc folennitstem acceder

- —

tatis Dominicz praeftantia & fublimitas ,-Salvator ille zeeene aecue ? « «qucm adorandum fe pie

cingat, par eft, Angelorum illi chori, qui & nobis nativitatem illius annunciant , magnitut-

gratiz per hanc nativitatem nobis partz & beneficiorum ex eàdem largiffimé in nos effluentiun,

ä

poftulant, exigunt, ut depuratá & ccelefti mente gaudia ifta, quz nobis dies tam fan&ta p:

Eft quidem hoc vel maximé & meditationis & exercitii privati opus, quo [pirituali heic. e«ie«-

TH-2HHHH2H.

IBEEEEER

ä

uo in laudes divinas animos noftros effündere & my&erium hoc omnium confeffione maxim

Ta

confideratione familiare nobis & falutiferum reddere debemus.

Sed, cum publico quoqi.

g

amet pietas, poftuletque, ut in ccetu fidelium veneremur nomen tam auguftum praftantiffim -

ftri; qui ad falvandos nos carnem noftram fanctá nativitate fuà fibi induit, publicé quoque gk

tivitatem pio cultu celebrabimus atque inftante profefto die officio hoc noftro defungemur.

hoc, pietatis noftra interprete Collegá noftro venerando, Viro fummé Reverendo, Ampliffin:

12

fimo, Domino GEORGIO BERNHARDO BüLFINGERO, S, Theol. Profeffore O

rimo & ill.Stipendii Theologici Superattendente gravisfimo, qui pro ea, quá plurimum pollet, a

11

eloquentiá de zzy/ferzis fidei Chrifiana generatim hác occafione differet.

am orationem ut -

volisque excipiant auribus SERENISSIMUS IDEMQUE MAGNIFICENTISSIMUS DOMII

10

DOMINUS NOSTER ET PRINCEPS LONGE CLEMENTISSIMUS, itemque quivis pi-

tores, maximeé Academiz noftrz Patres confcripti & ftudiofa Juventus noftra, id quidem eft, -

programmate fabmisfisfimé , officiofisimé & decenter expetimus,

Recitabitur illa in vigil

L«

E

profefto Nativitatis Dominice, in Senaculo Univerfitatis, horá nonà ante meridiem.

Id q

heic fub Sigillo Facultatis noftre Dom. IV, Adv. die Fefto S, Thomz Anno reparat -

M DCC XXXI.

-

Tuniwcæ,

Trns ANTONIL HENRICI ROEBELII.

ä

1

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com