LXV6d_fol_216

ABBAS ET PR/AECEPTORES

MONASTERII BLABYRENSIS

L. 8. $

SNS

n

N

M

N

1

Uam lu&uofa quondam fuerit & quam triftis Ecclefiz facies ,

Y

N

M

facile quemque rerum exiftimatorem non fupinum atque

ofcitantem cum docebit delineata ejus in Scriptura facra

imago, & fparfae primitusin orbe ratio , fi cum fequentium

À

illam feculorum effigie contendet paulo curatius; tum fata,

d d

uz fübire coacta fuit progreffu temporuma primisinde

Atf

N

L

tlb n

hp

initiis, diverfiffima, ex diligentimonumentorum literario-

Ui

«

hX

N

(f

UM

SSNN

NS

rum perlectione cognofcenda commonftrabunt, Scilicet

incorruptam do&trine a JESU, Servatore optimo, atque

Apoftolisipfius,errantis turpiter feculi magiftris,traditae caftitatem contaminavit

fenfim peftilens animis error, fane multiplex: cultum Deo unice probatum, poft

florem Ecclefiae, infecit onerofa fuperftitio , fimilis foeditatibus gentium a Chrifto

alienarum: regimenejus divinitus conftitutum, velut regio unius dominatu ex

genio feculi ftabilito , verfum eftin tyrannidem: difciplina vetus , adftri&tior illa,

mifere prolapfa degeneravitin licentiam : fan&titas denique morumin Chriftianis

laudata prifcis locum fecit impuritatibus vitze diífolutiffimae plane ftupendis,

Ifthaec autem Chriftiani dogmatis , cultus , gubernationis, moris depravatio non

emerfit fimul & defubito: fed, ut fieri folet, & perinde ut in corpora naturalia & ci-

vilia fenfim vitiatio ferpit, ficin fponfam Chrifti pedetentim perniciesinvafit , ho-

minuma veritate defcifcentium vitio,negligentiaPaftorum,ambitione Praefidum;

onegentium , nefcientium füa jura & opprefforum Princi-

ignorantia & füperftiti

pum ftudio, adjutu, mutua invidia,aftu mali ex orco genii,Chrifti non dormientis,

neque vero etiam indulgentis, fcd indignantis potius & Socordiam caftigantis gra-

viflimojudicio, Inprimis Romae.fplendore diuturni imperii affuefactae domina-

tricis populorum, fedem coelo eequantis cceli vicariam, a Chrifto defeCtione,ambi-

tu. avaritia, machinationibus Chriftianares violata ; everfa, peffumdata funditus.

In quomirandam eventus cum vaticiniis facris , quae Scriptura paífim divino prae-

monitu fignificavit;cumprimis in Apocalypfi Filii DEL,licet obfervare confpiratio-

nem. Hincille plurimorumquondamlacryme , quorum quidem Hiftoria cem-

orum fervavit memoriam (oblivione enim complures obliteratos confentane-

um eft) hinc querelae , quibus Pontifex Romanus fulcris jam firmiffimisinnixus ,

ac praefidiis circumfeptus humana vi infuperabilibus , vitiatze difciplinae Chriftia-

nae per plurima retro fecula factus eft reus : hinc ftudia Principum, emendando-

rum cupidaSacrorum, hinc defideria gentium , molimina Conciliorum , privato-

rum aufus, certe gemitus, vota;exfpectatio, fitis doctrinae melioris, cultus caftiga-

tioris, mollioris ac modeftiorisimperii. Quaeomnia, praeter reliquos , cum fa.

Ben. Boffueto, Epifcopo Meldenfi, propugnatore Romani dogmatis fane acuto,ad

morum & difcipline uniceminime vero gentium ad doctrinae emendationem fpe-

&affe fiaffirmabis,nae tu malee caufze indicium , non medicinam feceris ; id quod

confideratio veritatis hiftoricae ipfius , & collectaa W'olfio ; centuriarutn Magde-

burgen

fium Scriptoribus , item Flacio , Gerhardo, aliisque teftimonia luculenter

evincunt.

Certe, utifta non exfcribamus, quando nunc hoc non agimus, contra-

di&um mafcule fuiterroribus Romanis de cultu imaginum maxime a Carolo M,

Concilio Francofurtano & Claudio Taurinenfi : de Transfübftantiatione, quam

barbare vocant,a Ratramno;Johanne Erigena Scoto;Berengario;affeclis: de Papae

infallibili au&toritate & Totatuillo exlege & in reliquos dominatu ab Afris , Grae-

urgato-

cis, Gallis, Germanis : de calice populis erepto ab Huffitis : de fatuoigne P

riia multis praeter Graecos : de coacto caelibatu facri ordinis a plurimis , in

primis

X

etiaxg

[29

s

EM

etiam Germanis ; ut Waldenfium, Wiclefiftarum,Bohemorum querimonias afas

mittamus ; & faneipfamquoque doctrinam ex falfo cultu publice praecepto & in-

trodu&to inquinarineceffe fuit, Etpleraque, finon omnia , qua poftea correctio-

ta dedit, Auguftana Confeflio fecit ex fententia & voto füperiorum temporum.

At vero fabulam narrabant modeftiores, acrioresque voces pretfa veritatis tefti-

um furdis Pontificibus, dulcedine regnandi jam pridem ita captis, ut regnum Filii

DEL, quam fuum, fi judicium de animo hominum facia$ , periremallent, Quam-

obrem elufà pia defidetia, oppreffi veritatis Confeffores, vel maxime a tribunali

fanguinariae inquifitionis, & emendationem anhelantes anima in exfpectatio-

ne folicita retentae , dum providentia DEI, adrmirabili praeparatione animo-

rum , prafidiorum aliorum ; typographiae , literatur& excitatione , fa&ta exi-

tum aperuit maturo tempore vel tandem. . Cui rei poft non hominurm, fed or-

bis conditi memoriam longe maximaàe, & , fi fpectes animorum, temporum,

Roma, orbis univeríi rationem , fi periculorum ; incommodorum , obftácu-

lorum, moleftiarum magnitudinem expendas, ftupendae plane incredibilique per-

ficiunda divinitus excitati, & divino praeparatü & locupletiffimo inftructu muniti

Martini Lutheri , invicto animi robore viri, &fele&ti fibi organi , adhibuit faluta-

rem Ecclefiae fuze operamSofpitatorJESUS. — Isle&ione & cognitione verbi divi-

ni fupra feculorum modumilluftratus , infciens ipfe & imprudens, fuppeditata di-

vinitus, ut fecundum divina oracula gefta res ipfa doeuit , occafione, cum tetris er-

rorum monftris alter velut Hercules committendus in arenam a Deo eft propul-

fus, &amediocri indulgentiarum velitatione progreffus invafittandem ; coactu

&intemperantia adverfariorum, inipfam caufz , Chrifti regno inimiciffimae, ar-

cem,itaque nudavit pudendaillius hoftilis regni probra , ut fui antiftitis ac falfita-

tum füarum puderet poeniteretque plurimos. — Certe divina veritas ex diuturnis

emicuittenebris, & ex carcere prodiit, ruptis vinculis , Ecclefia, exitu in Germania

primum patefacto, Numinis nunquam fatis praedicandain nosliberalitate, Quae

graviffimos inter confli&us cum barbarie & malitiamonachorum , & odio homi-

num collutata fic fatis refpiravit & adolevit? Luthero interim contra fpem à Leo-

ne X, P. R. condemnato, &ab Imper. Carolo V. & magna ordinum imperii parte

una cüm coelefti doctrina profcripto. Qui tamen hofpitio ac praefidio Electoris

Saxonic tutus, & adjumento divino firmus, & ipfo profpero bonae caufze contra

mialam fucceffu fubinde animofior , diffeminata libris doctrina, in qua pernofcen-

da ipfe progreffus eft in dies fingulos, doCtrinam ab inveteratis erroribus , a foedis

fuperftitionibus cultum, a diffolutione mores expurgavit, a cervicibus Principum

depulit jugum importunz tyrannidis , Confcientias denique humanarum prae-

ceptionum vinculis exfolvit. Neque veronon multa praclariffimos viri conatus

interpellarunt, Caroloftadiitemerarius impetus, rufticani furores, & , quod caput

eft, omnium harum difficultàtum & aerumnarum fons , faffo Hadriano ipfo P, R, ;

Aula Romana, Clementis VII, maxime, jam Pontificis,& poftinjurias Imperatoris

exhauftas, reconciliata inter utrumque gratia , cum Carolo V. ab Hifpanis incenfo

inexcidium haerefeos, quo fcommate veritas infamatur, ex formula pa&tionis Bar-

cinonenfis & Bononienfis ,opum conjun&tió, & cum Principibus, Romain Ger;

mania fidelibus, confpiratio, Qua graviffimaturbarum procella impendere vifa

multos habuit eventus exfpectatione admodumanxios, Caeterum res,aDeo gu-

bernata, illidi atque affligi non potuit, fed fatis viam invenientibus infperatam &

Tatexpeditam, ex flutibustandem emerfit, .CaroliImp, mandatoin Comitiis Au-

guftae Vindelicorum Principes & Civitates Evangelium amplexi , poft negatam fi-

bi publicorum fermonum facrorum licentiam, & abipfis detreCtatam intrepide fa-

cram obambulationem,; poft varias aftu Cardin, Laur, Campegii tergiverfationes

interpofitas pervicerunt, ut recitandae fuze Confeffionis , quam & Apologiam vo-

cabant, copia fibi tandemfieret in praefentia ipfius potentiffimi Imperatoris, Regis

Ferdinandi, fere omnium utriusque ordinis Principumimperii, Legatorum , Car-

dinalium aliquot; Do&orum, a.d. VII, Kal, Jul. MDXXX. — Exhibita illa fuit Lati-

no & Germanico fermone Imperatori ; cujus au&toritate Eccius, Cochleus, noti

tatio-

sE ERE D RI

iam *exï certaminibus Romaggþ?dïgtores, & duodeviginti Do&tores alii confu

LA

nem,

"m

13

nem , hebdomadum paene fex inficetum prorfus foetum, parturiunt , cujus copia

pervicaciter fuit negataConfefforibus,fed ipfa tamenin Apologia Aug. Conf, gra-

viterjugulata, Exinres variis in colloquiis in iisdem Comitiis difceptata nutu

Caroli lmp. ingratiis certe Pontificis, & callide tra&tata; düm ádverfarii fpe&tabant

veritatis deletionem, ftatu manfit inconcuffo,Principibus & c&teris piis Evangelii

Profefforibus, martyrum in modum , cónftantiam animi , cceleftem veritatem

complexi ; adverfus artes ,' blandimenta , terrores práeftantibus immobilem,

Nam Phil. Melanchthonis, natura timidi & mollioris animi, in trattatione po-

ftea timorem minuit confolatio , & multa cederé paratam prudentiam repreffit

Coburgi variis afflictionibus exerciti Lutheri magnitudo animi, caufze divinae

bonitate fidentis, & de profpero rerum eventu certi, Caterum quam divina

fit do&trina , quam opera Lutheri repurgatam ab inquinamentis inftillat Aug.

Confeffio , perfpicuum eft ex confenfü ipfius cum S, Scriptura per fingula ca.-

pita XXVIIL, exactiffimo: ex confeffione multorum adverfariorum , que valet

plurimumt ex ipfius Eccii voce, qua poffe illam ex Scriptura refelli Guilielmo

Bavariae Duci diferte negavit: ex efficacia, quam in perducendis ad frugem per-

ditis, in gignenda & alenda ad falutem fide, in folandisaflli&tis habet fummam:

ex ipfa Pontificiorum , & c&terorum adverfariorum in convellendo ullo illius

capite infirmitate: ex vi flexanima , quam in Comitiis his praeclariffimis fentien-

es plurimi aut cum veritate in gratiam redierunt illico , aut certe multo, quam

ante, placatiores illi fünt facti , aut non ità multoó poft Sacra in ditionibus fuis

ad eum modulum à n&vis purgare inftituerunt.

Quod, práterScriptores Hi-

ftoriam Retormationis univeríam vel ejus partem perfequentes, Sleidanus, Coe-

leftinus, Chytraeus , Saxones Theologi in bem Govanaeli(dben 9fugapfrel unb inber

$yaupt^ QSertfeibigung Def 9lugapffel8 / Seckendorfius, Tenzelius , Junckerus,

Wernsdorfius, Loefcherus , Cyprianus, alii liquidiffimum reddiderunt, Certe

Auguftiffimus Carolus V, & Ferdinandus poft fratrem Imperator , qui princi-

pio infenfiffimus erat huic do&rinae, quam praejudicio temporum damnaverat,

& in agro inprimis hoc Würtembergico aditum ei fuppliciis editis praeclufe-

fat, victas tandem Chrifto manus ultro prabuerunty ut Hermannum Coloni-

enfem , Fridericum & Ottonem Henricum Palatinos ; Joachimum Brandeburg.

juniorem , Chriftophorum Auguftanum, alios non commemoremus. Hecigi-

tur non variata confeffio; quae mox in pracipuas Europz Linguas Lufitanicam,

Hifpanicam , Gallicam, Anglicam , Italicam, Hungaricam , tandem Gracam,

alias translata percrebuit, & poft in omnes orbis difperfa partes paffim recepta

DEI munere fuit , cum Apologia eft publicae do&trinae typus in Evangelica Ec-

Clefia, quam fecuta Prophetarum & Apoftolorum fenía fe tenere & veftigia

premere certilfima eft teftimonio DEL In has quoque terras Ulrico Duce

magnánimo, cérté non ftudio in Lutherum , Ulricianze caufae, tefteSeckendor-

fio, minus patrocinatum , fed , quod longe majoris faciendum, ipfius veritatis

confcientia annis ab Aug. Dizeta V, eadem Confeffionis purioris doGtrina, Deo

largiente, illata eft , & inter dubios bellorum cafus conftanti tenore, Seteniffi-

morum Ducum Succefforum pietate, & civium ftudio retenta. Ac tandem Pa-

cificatione Paffavienfi & Auguftana, & praecipue Pacis Weftphalicee beneficio

liberum & expeditum eft nacta in imperio Sacrorum exercitium, in quo Chri-

ftus hofpitium habet & Scholam Doctrinze fuze publicam, Quas autem praeter

Do&ores Socinianos, Arminianos, cateros , Pontificii potiffimum , veritatis

i&tum qui maxime petfenferunt , criminationes in Aug, ConfefTionem ingeruné

novitatis , Schifmatis, exitialis haerefeos, timiditatis, fraudis, imperfectionis ,

mendaciorum , praz reliquis Bellarminus & L, Forerus olim, Maimburgius &

Boffuetus poftea: illae, ut falfitatis a Noftris convi&tae, & in doCtrinam Chrifti

olim conjecte , & facile in illam intorquendz, fi ita lubeat agere, nullo nego-

tio abftergentur, 'Nam quod, Boffueto inculcante , Lutherus perperam emen.

dare videtur do&trinam Ecclefiae, quam veram Ecclefiam ipfe profitetur : Beatus

VOROK

vir refiduam in Ecclefia veritatem ab illitis fordibus 'exterfit , totam illumina-

tam, veritatem non fuftulit, nec Pofitificium gregem , fed in eo, ut Babylone.:',

a

l«

X2

abdítos pios pro Ecclefia habuit, Hunc igitut in modum emendata fünt Sacra,

& do£ctrine Chrifti in illis Comitiis Auguftanis edita eft publice praeclara Con-

feffio , quze viget in his quoque terris ; ante hac ipfa duo fecula , in cujus rei

memoriam fecularem & immortalium DEI beneficiorum agnitionem univería

Ecclefia , Evangelii imperterrita profeffione nobilitata , feftum habet diem XXV.

Tunii anni hujus MDCCXXX. Hujus in letitiae folennis & gratiarum a&tionis

ro tanto DEÍ munere communionem venire cum juffa eft auCtoritateSerenif-

fimi DU CIS, tum ipía rei gravitate & dignitate commonita Ecclefia patria &

una cum cateris Bebenhufano , Mulifontano, Denckendorffenfi hoc etiam mo.

nafterium , perpetuo purgatioris doctrinae & cultus beneficio, fiab exiguitem-

oris trifti intervallo difcefferis, adhucflorens, Quare haec folennitas ut eo fit

celebrior, in hoc bonarum mentium & literarum gymnafio adolefcentes ex con-

fueto numero bona & fpei & indolis & moris fex fuggeftum confcendent ordine

di&turi :

l THEOPHILUS TOBIAS SCH/EFFER, Neo,üadimjz':;occaüonem

Conventus Auguftani,& in eo Confefforum piz memoriz conftantiam,fummam-

que editz praclariffimae Confeffionis recenfebit verfu heroico Graco.

II, JOHANNES GEORGIUS ERGEZINGER , Rezzingenfis Oratio-

neprofa Latina difficultates & pericula in emendanda Ecclefia & edendaConfeffio-

ne falutaris do&rinz Auguftanz complura defcribet.

L

III. JOHANNES ADAMUS KURRER , 3 (/cro- Tbailfrngenfis, maxi-

mam continuandz in Ecclefia emendationis, & libere con[iantcrquc afferenda ve-

ritatis, neceffitatem edifferet Flebraico ligato fermone.

IV. MATTH/EUS KLEMM,, Afcbenfis,carmine heroico Latino felices

in emendandz doárinz & proferenda: Confeffionis tanto tamque gravi negotio

Íucceffus decantabit,

V. WOLFFGANG, LUDOVIC. ZIEGLER , Nurtingenfis, utilitates,

quz ex purgatis & interrita Confeffione defenfis Sacris , & plurime & faluberrimae

manant, foluto Grzco fermone perfequetur,

Tum VI. denique JOHANNES ISAACUS LOEW , Ovven[is , metto

vernaculi fermonis fummo Ecclefiz Purgatori & Statori, & Confeffori veritatis

JESU, quipulcherrimam coram Pilato edidit Confeffionem, pro purgata & confer-

vataadhucEcclefia fubmiflas aget gratias , & vota juxta pro ejusdem perpetua Con-

fervatione, & duraturo flore pie nuncupabit.

Hunc folennem itaque & pium a&um ut przfentia fua Viri Maxime R eve-

rendi, Jureconfültiffimi, Nobiliffimi, plurimum R everendiac Doaiffimi,nec non

Prudentiffimi,reliqui pie & humaniter de religione & Mufis fentientes,ex Blabyren-

fi & oppido, miferabili a. d. IV, Id, Jun. incendio nuper defun&o, & Ccenobio , ac

vicinoagro Paftoresincommodum nifi videbitur;ad. d X XVI.Junii horam matut,

o&avam in Collegio noftro cohoneftare ne dedignentur,peramice ipfos & modefte

& decenter invitatos volumus: Venerantes de reliquo DEUM fuppliciter , ut ,qua

in nos immerentes ufus eftimmenfa gratia per fecula prope duo, eandem erga nos,

& Patriam , & univerfam adeo Chriftianam gentem ob Filii meritum in depofito

cceleftis Veritatis inzeftimabili tuendo perpetuare velit , dum ex militante in trium-

antem illam Ecclefiam translati fempiternis jubilisipfum fummum animorum

3

Eh

P

ifcopumconcelebremus, — Perfcript, Blabyre d. XXV. Juni MDCCXXX.

ii

ABBAS ET PR/ECEPE" —

MONASTERII BLABYR:

pes

I 9

Euroskala Offset

N

r

A

jLIam luctuofa

quondam fuerit& quam -

N

facile quemque rerum exiftimatorem «

ofcitantem cum docebit delineata eji-

)

imago, & fparíae primitusin orbe ratic

(f

1

illam feculorum effigie contendet pau -

R

o

.

qua fübire coa&ta fuit progreffu ten

VierFarbSelector Standard *

/7(/(('

ff

(f

titu

ho -

initiis, diverfiffima, ex diligentimonu

n

rum perlectione cognofcenda comm

z

627 ^

incorruptam doCtrine a JESU; Serv.-

iter feculi magiftris,traditze cafl

Apoftolisipfius,errantis turp

"

fenfim peftilens animis error,

fane multiplex: cultum Deo ui-

florem Ecclefiae, infecit onero

ía fuperftitio , fimilis foeditatib

alienarum: regimeneju

s divinitus conftitutum, velut regic*

O Baane Q

o

enio feculi ftabilito , vet

fum eftintyrannidem: difciplina v

H

mifere prolapfa degeneravitin licentiam: fanétitas denique —

locum fecit impuritatibus vitae diffolutiffii

-

laudata prifcis

Focus

Ifthzc autem Chriftiani dogmatis , cultus ,

gubernationis, 1—

emerfit fimul & defubito: fed, ut fieri folet , & perinde ut in c

N

-

vilia fenfim vitiatio ferpit, ficin fponfam Chrifti pedetentim -

ä

minuma veritate defcifcentium vitio,negligentiaPaftorum;:

ignorantia & fuperftitione g

.

entium , nefcientium fua jura & -

M

13

nvidia;aftu mali ex orco genii,Cl

pum ftudio, adjutu, mutua1

neque vero etiam indulgentis, fe

dindignantis potius & Soco|»

fplendore diuturni imper

L

12

viflimo judicio,

Inprimis Romae,

tricis populorum;

fedem ccelo aequantis cceli vicariam, a Chr

tu. avaritia, machi

nationibus Chriftianares violata ; everfa, -

K

11

In quomirandam eventus cum

vaticiniis facris , quae Scriptu

Filii DELlicet c

monitu fignificavit;cumprimis in Apocalypfi

nem. Hincilleplurimorum quondam lacryma ; quorum

J

10

orum fervavit memoriam (oblivione enim complures ol-

um eft) hincquerele,

quibus Pontifex Romanus fulcris ja:

l

humana vi infuperabilibus , vitiat-

ac praefidiis circumfeptus

nae per plurima retro fe

cula factus

eft reus : hincftudiaPri

hinc defideria gentium , molimina C *

H

rum cupidaSacrorum,

rum aufus, certegemitus,

vota,exfpectatio, fitis do&trinae m

AE E

Quce omnia, pra.-

tioris, mollioris ac modeftioris imperii.

Ben. Boffueto, Epifcopo Meldenfi, pro

pugnatore Romani

maddoctrin-

morum & difciplinae unicesminime vero gentiu

non medici.

&affe fiaffirmabis,nae tu malae caufze indicium ,

fius, & collectaa Wolfio i-

confideratio veritatis hiftoricae ip

burgenfiu

m Scriptoribus , item Flacio,

Gerhardo, aliisque

Certe, utifta non exfcribamus, quandonunc ho -

evincunt.

di&tum mafcule fuit erroribus Rom

anis de cultu imaginum

de Transfi «

Concilio Francofurtano & Claudio Taurinenfi :

barbare vocant,a Ratramno;Johanne Erigena Scoto,Bereng

infallibili au&toritate & Totatu i

llo exlege & in reliquos don

cis, Gallis,

Germanis : decalice pop

ulis ereptoab Huffitis: (

Graecos ; decoactocalibatu facri ordini.

riia multis praeter

X

J/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com