LXV6d_fol_215

MEMORIA SECULARIS

AUGUSTAN/E CONFESSIONIS.

QUUM JUSSU

SERENISSIMI TRINCIPIS 4c DOMINI

DOMINI

EBE

HARDI

LUDOVICI

Ducis VIRTEMBERGLE :: TECCLE

DYNASTJE IN

COMITIS MONTISBELIGARDI ,

HEIDENHEIM, S. C. M. I. R. G. ET CIRCVLI SVEVICI

GENERALIS CAMPI MARESCHALLI, ETLEGIONIS

CAESAREZE DIMACHARVM,

SVEVICAEQVE PE-

DITVM CHILIARCHI NVTRICII AC DOMINI

NOSTRI CLEMENTISSIMI

EXEMPLO TOT ECCLESIARUM EIDEM

CONFESSIONI ADDICTARVM,

QV EMADMODUM IN OMNIBVS PATRLE TEMPLIS

CELEBRATA

SIC IN COLLEGIIS QV OQVE MOZNIASTICIS

CELEBRANDA SIT,

AD DECLAMATIONES

AB ALVMNIS COENOBII DENCKENDORFINI

Anno M DCC XXX.

DIE XXVI JUNII HABENDAS

- REVERENDOS AMPLISSIMOSQVE

IN VICINIA VIROS

INVITANT

PRfEPOSITVS

PRPECEPTORES

ii aC ar amm st

EUR UD EM PESE RUE r

ESSI.INGIE TïPIS THEOPHILI MKNTLFRI

E

AT

PA

"7-

—

27

*

R

wa;",'

p

^

z M

(

"n

N

N

Z

VN

E

71

E — ,

NSSSS

G

m

-

—

xl

n

«

RA m

P

v

-

N

"

U

,

N

N

r

TOA

MA d

/)

j

/

7A

77

M

Pa

— 7

-

A

D

i.

IU

od

A

a

$

9

o

4

i^

4;

(/

/

--

U

N

h

,

*w;ml// /

/

7)

N

X,/

$

,

« p

N

N

wj

(

H

" ,

[

-

2

j

:u(l

&X il

fjj

f

M

p

(ul

t

j

A.

'Q,J

7u

SS v

"^

/

(

/

?

À

n

[

D

l

lvn:ml,l.7

,

N

1

N

ii

(

f

li

Vff

S

,

7

A

D

LA

]),//

",

/,

'ï

iU

N

k

)

,

l,

,//I;

I

Z

,

Cs

**

* *

**

N

[

i

FE*/»

BAZND

J

d*

aA

Ermagnus ille & ad omnem pofteritatem memorabilis fuit dies, quum'in. Co-

mitiis frequentiffimis Aüguftae Viridelicorum Confeflio Fidei ab urbe illa

M

em,

u»

[

$

M cognomen trahens, duobus abhinc feculis innotuit, mox in omnem orbem

//

ZZ Chriftiahum didita celerrime & propagata: neque poft. Apoftolorum tem-

j as

vl

A

NI

tj

E Z

"* o

( pora ullam veritatis Evangelicz promulgatiónem celebriorem, pleniorem &

Nl

27

'valentiorem editam fuiffe reperias. . Primorum feculorum confeffores , con-

( 11j g gT

AZZUN

tra gentes & ftolidiffimam earum impietatem , quoad polytheifius & idolo-

latria. imperatores

habuit defenfores, depugnaverunt:. veritatemque incontaminata pietate,

fcriptis fapientiflimis, fermone przfentiffimo , & invicta conítantia ad fanguinem - & -mortem

uíque defenderunt, conferti(fimos fxpenumero na&ti in foro & in theatro — auditores atque

fpectatores: ac plane virtus coeleftis illos animavit , ut veriffimos triumphos etiam ante occidio-

nem externi hominis canerent, Sed eos habuere adverfarios, ad quos ipfi non poffent omnia

expromere, quz in corde vigebant intus: unde colloquia martyrum cum tortoribus & judicibus

& apologix doctorum magis verfabantur in redarguenda perverfitate ethnica, & in oftendenda

üntverfim fiducia Chriftiana, quam in explicandis vindicandifque myfteriis. Poftea vero quam

Conftantinus Magnus Regi gloriz portas feculi patefecit; hzrefes quidem opportunitate illa

confeftim abufz, aliam fuper aliam do&trinz Chriftianz partem follicitarunt: ad quas diícutien-

das Imperatorum au&oritate Concilia congregata funt, & in iis fymbola confe&a. Sed his,

recenti certe re, fine invidia, fine difcrimine accedere . quilibet potius, quam refragari potuit.

Infecuiz funt paulatim tenebrz, in oriente , profundz utique; in occidente, eo profundiores,

quo magis abíentia Imperatoris Epifcopum illum eminentem a ftudio regni Dei fenfim ad. ca-

petlendum mundi principatum traduxit, Non defuere teftes veritatis: fed hi pro fua. quifque

parte, proque fuz ztatis modulo pure Chriftum fafTi occubuere , ad extremum declatantes ; ve-

ritatem aliquando plenioribus radiis effe emerfuram. ' Emerfit ea Anno MDXVII, quum Teze-

liana Indulgentiarum nundinatio Lutherum incitavit ad arcem fidei, quz cít Remiffio peccato-

rum & falus animarum, non in auro & argento , fed in JEfu Chrifti languine, intrepide tuen-

dam.- "Videbatur fibi pius Monachus eodem tempore & Chrifti gloriam defendere, & Papz

honori confulere: initiumque a tenui folio fa&um: fed mox ingens progreffus eft infecütuss

& certamen, quod ille quaíi imprudens fufcepit, viam ei aperuit-ad proferendam latiffime victo-

riam Evangeli. Affenfum prz

uere perfacilem (inaturum quippeerat) multi homines religio-

fi , paupercs fpiritu, antiítites, proceres, civitates, principes. Omnia movit cujus res ageba-

tur, Papa,«& per fe & per fuos: omnia vero in contrarium verfa. Ad comitia veniens Cxar,

eos, qui do&trinam, ut videbatür, novam ample&ebantur prz cateris, Summam ejus exhibere

juffit A. MDXXX. haud tredecim annis poft pufillum illu

initum. Praeerat comitiis Cafar

Carolus V. aderat Ferdinandus Rex, Electores quatuor, quadraginta duo Principes , Legati Pon-

tificis, innumeri hominés illuftres ; pii; prudentes , eruditi.

" Erat aliquid, illo-loco, illo tempore,

do&rinam a Papajam vehementiffime damnatam defendere; majore , incertum, pudore an ti-

more, fi carnem & fanguinem confuleres. . Sed tamen certatim & Principes & Do&orcs con-

ftantiam fuam probarunt. — Eo igitur auditorio , cujus fimile vix unquam Evangelio obtigit , Augultz,

Auguítana ConfeíTio , cui Ele&or Saxoniz cum quatuor Principibus - eximiis, & cum duabus

civitatibus fubfcripferat , recitata fuit, & mox in pracipuas Europz linguas translata, longeque

gentium propagata. Quicquid Symbola illa antiquiffima continent , hic repetitum eft : quicquid

mota ,

errorum & abufuum paulatim fubnatum fuerat, hic refutatum eft; idque 'r?rmitudinc im

ordine

,

&

ordine commodo , concinna brevitate , lucida facilitate, jufta plenitüdinc, & prorfus, ut Petrus

hortatur, cum maníuetudine, cum reverentia, & cum bona conícientia. 'Si oculos ex tene-

bris, quz vixdum tranfierant, «gre fe attollentes; fi cervices a jugo tum excuffo etiamnum cru-

das tabidasque; fi palatum delicato alimento non jam affüetum haberemus:

melius finceriufque

exiftimare poffemus, quomodo ii, qui tum audivere, commoti fuiffent. Nunc, duobus feculis

interie&is, continuam do&trinz purioris confervationem, luminum e Scriptura Sacra fluentium

incrementum , mutatam

que rerum omnium faciem amoenius contemplamur: colligimufque, atra

illa & profunda caligine temel difpulfa, nullam pofthac ejusmodi noctem. potiori orbis parti in-

cubituram efle. Diutinam tanti boni communionem toti Patriz noftrz conceffit Divina Be-

nignitas: compluribufque annis

ante ConfefTionem exhibitam lux illa jam regiones quasdam

Würtembergicas illuftravit. Inipía Confeffione adornanda adhibiti prxter ^ ceteros fuerunt

Erhardus Snepfius & Joh. Brentius: quorum deinde opera in reformando Ducatu. Würtember-

gico magni fuit. Mature etiam Dux Vlricus, ex Lutheri libris; exconcionibus , quas in Haília

potifIimum audiebat; ex Colloquio Marpurgenfi ,' cui interfuit, ea femina excepit, qua ali-

quanto poft in apertam Evangelicz doctrinz introductionem evaluerunt, Poftea Dux . Chri-

ftophorus, nomine hoc fuo digniílimus, eandem do&rinam in . Confeflione Würtembergica

repetitam Concilio Tridentino obtulit, ejusque Succeffores gloriofiffimi intemeratam ad ho-

diernum ufque diem perduxerunt. Quod fi centum abhinc annis memoriatanti bencficii ab iis,

qui tum vivebant, in Ecclefia Evangelica, uti quovis loco res & tempora ferrent, celebrata fuit;

à nobis, qui hodie vivimus, fignificationem latitiz piam, humilem , gratam, rationalem, pacifi-

cam, ftrenuam, iterari decet, non ad oítentationem humanam, fed ad excel(am Dei in Chrifto

glorificationem, in omniterra. Romano Jubilxo noviífimo, A. MDCCXXV. Papa tum no-

vus omnes fuos invitavit, ut ad annum illum expiationis & veniz , remifTionis & gratiz, annum

Domini placabilem, annum redemtionis & venix peccatorum, confluerent, ad almam urbem,

ad fan&tam civitatem, totían&torum martyrum memoria inclytam, ac beatorum praíertim apo-

ftolorum ecclefiz principum do&rina eruditam, & gloriofo íanguine confecratam, ad locum ,

quem elegit Dominus, ad Hierufalem novam, unde ab ipfo ecclefiz nafcentis exordio Lex Do-

mini & lux Evangelicz veritatis in univerfas nationes effluxit , urbem tot tantifqdue beneficiis

auctam, tot muneribus cumulatam, ut civitas Sacerdotalis & Regia in fuperbiam feculorum po-

fita, civitas Domini, Sion Sanài lírael jure optimo przdicetur. Addit Índi&io illa: Hac ip(a

catholica & apoítolica Romana eccleíia per facram B. Petri fedem caput orbis effe&ta, Mater

eft cun&orum credentium, fida Divinitatis interpres, & Magiftra omnium ecclefiarum , hic inte-

meratum fidei depofitum , — hic fons facerdotalis unitatis, hic claves regni codlorum &c. —Vti-

nam vero comites fefe vobis adjungerent filii olim noftri, nunc autem defertores &c.

Sed

bene eft, quod notitiam, recordationem & fru&um cocleftis doni certiorem, puriorem & pro-

pinquiorem.quilibet, qui Deo paret, in' anima adeoque etiam domi habet, quemadmodum

"

promiffum exítat apud Sophoniam: Adorabunt Dominum de loco quifque fuo,. omnes . infule

gentium: nec magis Gratia novi teftamenti ad vnam cathedram vel urbem alligari poteft,

quam áer communis in unam coarétari feplafiam. « Vtinam ( viciffim optamus) Confeflionem

Evangelicam cognofcerent omnes prius, qui eam damnant: utinam ejus cognofcendx opportu-

nitatem haberent fucceffores etiam omnes eorum, quibus illam ducentis abhinc annis audire

contigit! Interea annus beneplaciti, pridem exortus, quotannis, quotidie, in horas, in mo-

menta przíto eft omnibus, qui idem confeflione oris. dignam in corde habent: neque ex iis

populum jubilationis nefcium fulmina faciunt & anathemata illa, quz die Viridium in - Bulla

Canz Domini plus centum abhinc annis per Vrbanum IIX. exafperata quilibet ejus Succeffor ,

ex officio, quotannis, velit, nolit, vibrare folet ; uti vel euthanafias exempla, apud nos Dei

beneficio frequentiffima & manifeftiflima commonftrant: ex quo ctiam colligas, multis. milli-

bus eorum, quos Roma anathemate vel etiam fecuri ferierat, mercedem opinione inimicorum

meliorem datam fore in die vifitationis. . Qui dies, ut omnia, fic hoc patefaciet, quo jure, quo

animo, quo fructu, ab utrifque, & utrinque ab univerfis, a fingulis, Jubilea fuerint habita.

Jubileum Bonifacius IIX. poft centenos annos celebrandum recepit: Succeffores, poft L. poft

XXXIIL . donec ad XXV. annos eafolennitas reda&ta. eft, utalia continuo poft aliam. tas

fru&tum ejus perciperet.

Nos fecularem tenemus terminum: & tamen poít memoriam | Refor-

mationis ineuntis Anno MDCCXVII celebratam, nunc, dimidia parte Romaniintervalli, quod

XXV. habet annos, Memoriam Reformationis per Auguftanam Confeífionem corroboratz

agimus.

uod inftitutum omnibus quidem hominibus ordinibufque novam alacritatem afferre

debet; prafertim quum chronologia accuratior etiam a Paffione, Morte, Refurre&tione, At

cenfione Chrifti, annum MDCC, huncce . quafi Jubileum fuggerat: maxime vero iis opportu-

num eft, qui füperioris letitiz frutum, etiamfi jam tum nati effent, tamen per ztatis teneritu-

dinem capere non potuerunt. Hujus generis quumfit Alumnorum grex, quem Sereniífimus

Nutricius fidei ac difciplinz noftrz füperiore anno commifit: tanto alacrius eorum quilibet fefe

contulit ad ea prftanda, quz prafenti conditioni ac profe&ui congruerent. "Totam vero ma-

teriem , de qua funt verba fa&turi, ita inter fe difpertitam habent, ut partes in unum condu&z

ormam contemplatu non indi

gnam,præb:ant: ordinemque in dicendo fequentur eum,

quihuic

Dicent

caufx ap;ifümus videbatur. :

E!

Dicent igitur

I. De neceflitudine Ecclefiz & Scholz in Jubi-

lxo celebrando,

Job. Chriftophorus Schmid.

II. De Comitiis, in quibus eft exhibita Con-

feflio,

Joh. Gottfridus Maj.qr.

Ill Deamplitudine ilius Panegyreos; cum

Encomio Auguftz Vindelicorum:

Georgius Andreas Steck.

Henricus Ofiander.

IV. Deau&oribus A. C.

V. De parthefia Principum & Civitatum fub-

4

Ícribentium,

]ofäph Baltafar Lechler.

VI. De eximiis oratoribus, Gregorio Pontano

Paulus Achatius Dafer,

& Chriftiano Bajero,

VII. De variis animorum motibus in ipfa re-

Guilelmus Fridericus Stzrr.

citatione & poft eam,

IIX. De latiffima propagatione A. C.

Joh. Jacobus Steimlin.

IX. Depraíftantia ejus prz. aliis Confeffioni-

bus tum exhibitis,

Joh. Fridericus Schmidlin.

Georgius Jacobus Wittich,

X. De convenientia ejus cumScript.S.

*XIV.-"De

collatione

AT

"KXIL

Xl

dotctinz A. C.

cum

eo

typo

do&rinz , qui antea viguerat :

oh. Fridericus Flattich.

cum Concdilie Tridentino :

Jacobus Fridericus Bül&inger.

cum Formula fidei a Pío IV. prafcripta:

Chriftoph. Fridericus W erner.

cum Conftitutiopne Vaigeuitus ,

Joh. Matthgus Buchfnck.

XV. De perennitate A. C. juxta illud: V. D.

ii

Johannes Born.

XVI. I.)e- auö:oritatc A. C. & ratione ei fub-

Ícribendi,

Fridericus Ludovicus Roémer.

XVII. De ftatu. eorum, qui hoc feftum libere

celebrare poffünt, przfertim in patria ejufque

monaíteriis,

Joh. Chriftianus Fifcher.

XVIIL De ftatu eorum, qui inPolonia & ali-

bi gemunt;

Joh. Fridericus V olz.

XIX. Delibertate confcientie, pretiofiffimo

corum, quos Roma a fe difiunxit, bono,

»er Aug. Conf. afferto,

Joh. Guftavus Guilelmus Andler.

XX XXLXXILDe laudibusSer.Ducum, Vlrici ;

Wolfgang Burcardus Wadfing,

Chriftophori ;

Philippus Fridericus Hochftetter,

ceterorum

,

in his Ser. Ducis hodie

regnantis EBERHARDI LVDOVICI,

Johannes Kies.

XXIIL XxiV. De officiispiorum in boc fefto

rite. celebrando ;

Philippus Jacobus Grzter,

fpeciatim juventutis, eju

fqüc monafticz,

Jacobus Fridericus Lemp.

XxV. De Gratiarum a&ione erga. Deum,

Principem, auditores,

Bernardus Fridericus Ettlinger.

Dicent autem, per vices, idiomate Hebraico , Grzcis dialectis, Latino vernaculoque fer-

mone foluto, & vario utrinque metro, lingua Gallica: & Italica: neque. dicentium . multitudo

nimiz prolixitatis metum debet afferre. — Nam qui przcipuas partes habent, paulo copiofius

fubfcribentes , fatishabebunt, fi non &cóp(2oAoi difcefferint. Vos

agent: inter hos ceteri, quafi

EVANGELICA FIDEI ET CONFESSIONIS CVLTORES

isitur, quos vicinia habet,

favor fimillimis in caufis huic Caenobio pridem innotuit;- Vos

ASTVMATISSIMI, quorum,

animus otiumque erit, adeffe veli-

maijorem in modum

rogamus, ut craftina feria II. hora IX. fi

tis, Veftraque ven

era

bili & fplendida prfentia Subolem minifterii Ecclefiaftici in amore ftudio-

que verta

tis accen

dere, & vota pro perennitate confefTionis Evan

elicae proque falute publica,

qu« heri facta funt,

hodie cumulare.

D. e Connobio

b

enckendorfino

d. xxv. Junii A. MDCCXXX.

m U

-I,

( ex

o €7

MPEPUL

GoX

c x)

,—

——

«

-

(

MEMORIA SECULI-^*

-

Z

AUGUSTANJZE CONFE

QUUM JUSSU

um

2

Y

SERENISSIMI PRINCIT?TIS ac

X

DOMIN]

W

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

EBE

HAIS

18

17

1U DOVIS

16

DUCIS VIRTEMBERGLE:*rf'

ï

COMITIS MONTISBELIGARDI ,

D—

LELEHG-

HEIDENHEIM, S. C. M. I. R. G. ET CIRC

EEEHHHHHHHHHH

Zäï

ä

15

GENERALIS CAMPI MARESCHALLI

14

CAESARE/E DIMACHARVM

SVEVaE

llllll

DITVM CHILIARCHI, NVTRICII

NOSTRI CLEMENTISSIN

L

EXEMPLO TOT ECCLESIAR

CONFESSIONI ADDICT

-

QVEMADMODUM IN OMNIBVS PATR.

-

CELEBRATA

$1C IN COLLEGIIS QVOQVE M

CELEBRÁANDA SIT,

AD DECLAMATIONES

E

AB ALVMNIS COENOBII DENCKI

Anno M DCC XXX.

DIE XXVI JUNII HABENDAS

ä

REVERENDOS AMPLISSIE

IN VICINIA VIROS

INVITANT

PRAEPO SITV

"m

PRZECEPTORES

m n

ESSLINGZEE , TïPIS THEOPHILI MKN *

EE

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

EUa