LXV6d_fol_212b

Viec E

TTMERUEETT

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS THEOLOGICE -

IN UNIVERSIT?I;E IUBINGENSI

N

^

N

COR RC

(

AT

ANNASSS N

II

L

N

N

Qu

z

Nfigne hoc eft & admirandum prorfus divina bonitatis & mifericordiz fpecimen , quód Deus non

BN

s

a

VI)J

!

E

[5 S)

w —

faltem generis humani lapfi mifertus eft, fed & ipfum Filium fuum unigenitum mifit , ut carne

J

^i

ER

noftrá fibi jun&tà tanquàm Gotl nofter é faucibus inferni nos redimeret.

uz ipfa divina gratia eó

pus

,

[ —

d

major nobis contigit ,

uód Angelis lapfis illam dene

atam fuiffe ex Hebr. II. 16. novimus, ubi ita

i

3N

€

;

C

4)

;

L

KO

//

t

75

Scriptor divinus :

MÍquam enim vel utig; enim Ang

o5 baud a[famit ,. [éd AAbrabami [emen a[|umit.

EX

N

«l

WXN

De incarnatione Chrifti verba agunt.

Etfi enim , quz aliorum interpretatio eft , affumtio hic

j

E

u

ANNS

- '"(/

ZA

(l

-

RC

)

zW

opitulationem , vi quoque vocis, vindicationemque defignare poffit, cetfi & femen Abrahami po-

fteros ipfius & fynecdochicé omnes homines Angcelis lapfis contradiftin&os denotare videatur , etfi

& verbum z uit pra

fentis temporis fit , incarnatio veró Filii Dei dudüm fa&a , etfi & hanc explicationem fuadere con-

nexio poffit , juxta quam , qua in commate antecedente liberatio dicitur, in hoc affumtio eft, atque in commate fequen-

te exponitur ,

qui Filius Dei, ut redimere nos poffet, humanam fibi jungere naturam debuerit, etfi & Patres interpre-

tefque etiam re

centiores ex Romanenfibus & Reformatis

precipui, Socinianos enim homines hic non moramur , verba

haec ita capiant ,

non tamen deferendam , fed ornandam , fed commendandam putamus hanc noftratium explicationem,

quá oraculum ho

c facrum de incatnatione Filii Dei explicant.De connexione verborum non eft, quódlaboremus. Di-

xerat in antecedente commate Scriptor facer ,

Chriftum fuiffe fadtum participem carnis & fanguinis ejufdem , cujus parti-

cipes funt pueri.

Addit deinceps , neque enim Chriftum Angelum fed hominem fa&um , in commate noftro.

In fe-

quenti veró rationem aflfertionis novam dat, rationi à Goélatu comm. 1 y. petite deinceps adjungendam. — Ipíà verba no-

Ítra, quod primüm obfervaverimus ,

non de Deo Patre fed de Chrifto agunt. — Inful(a eít illa Socinianorum quorundam,

quam Enjedinus memorat & explodit

quoque, interpretatio, hic non de Chrifto dici, quód apprehenderit vel affumferit

femen Abrahz , fed de Deo ,

tuerit.

uód Chriftum , qui hic femen Abrahz dicatur , elegerit, affumferit & in MefTiam confti-

De Chrifto enim & ant

ecedentia & fequentia agunt , diciturque jam , quod non affumfíerit Angelos. — Qualis haec

affumtio fit

illa ,

» contextus abundé docet , illa nempe , qua commate antecedente vocatur participatio carnis & £anguinis,

per quam nos cum Chrifto ex uno fumus Adamo comm. 11.illa , cujus beneficio Chrifti fumus fratres comm. 11.

illa ,

quá

mediante per omnia fimilis nobis fa&us fuit Chriftus comm. 17. & eft SEMEN ABRAHJE MONADICUM,

hoc ipfo i

n commate noftro.

Non veró dicitur affümfiffe Angelos.

Eft ex Coccejanis interpres , qui per Àngelos heic

Legatos & Do&ores populi Juda

ici intclle&tos vult, utpote quibus zundum futurum h. e. Eccleiam Novi Teft. /2u4 fubje-

cerit Chriftus comm. 5. fed corum poteftatem potiüis adventu fuo deftruxerit Col. IL. 15. quz fententia refutatione fere &

recenfione indigna eft. — Ubi veró Scriptor divinus ait , Angelos , hoc eft, Angelicam naturam à Chrifto haud affumtam

effe, haud fatis mirari poffümus errorem Origenis , qui

contrarium ftatuit.

Etfi enim Filius Dei in V. T. in formá Angeli

faepiüs ad

fan&tiorib

paruerit , etfi & Ipfe fit Angelus foederis, & Angelorum Caput, imó Archangelus ille Michael, qui in fcripturis

memoratur , Angelicam tamen naturam zu/444 3 (ociáffe fibi legitur, fed faltem /e»ez Abrabe. |INon-

nifi enim

h

oc affumzit , quod verbum licet in tempore prafente pofitum nihilominus incarnationem dudüm fa&am indigi-

tat , cüm & enallage temporum in factis literis frequentiffima fit ,

& incarnationis ftatus & unio , utut a&us praterierit,

fémper & in seeternum durct.

Per ipfum femen Abrahz , quod affumfit Chriftus , monadicum illud femen intelligimus,

quod fi

lo Gal.

bi junxit Filius Dei & in hypoftafin fuam divinam fufcepit, id quod & tantá cum iw$4rcd memoratur Apoftolo Pau-

III. 16. ex Gen. XXIL 1. illud femen , quod in commate antecedente vocatur czro £9 fanguis. — Etfi enim hoc femen

contradiftinguatur Angelis , tamen colle&ivum non eft, cüm , obfervantibus interpretibus, non femper colleGive fumen-

da vox propter oppofiti pluralitatem fit.

Ubi veró jam dicitur de Filio Dei , quod femen Abrahz affumferit , pronuns

hinc eft concludere , Ipfüm ergó ante hoc

femen extitiffe , qui verus ab zterno Deus eft.

uam beatos veró nos, quo-

rum naturam in hypoftafin fuam füfcipere altiffimus Dei Filius dignatus eft, quanta hc felicitas eft, quá in cognationem

tam auguftam per Filium Dei incarnatum pervenimus , tantum fic ad liberandos nos Goélem na&i ,

qui non aliis, quàm

nobis ,

non fané Àn

gelis fed hominibus folis fübfidio venit Liberator & Redemtor long? praftantiffimus.

uod ipfum

dum dicimus ,

non poffumus non & heic reprehendere illos ex recentioribus ,

qui reftituendos quoque à Chrifto & fal-

vandos per ipfum Diabolos credunt ,

& ita textum hunc , ne adverfus ipfis fit , depravant ac e«esdeszee; : Er nimmt nir-

gend die Engel an ( Al s Aaiy eregidaioy ,

als feine Erflsebobrne ) fondern die Glaubige , vvelche find der Saamen Abrahe &c. qua

explicatio utique oppidó contorta e

ft. Scilicet nobis folis fimmmum hoc beneficium datum eft, nobis folis natus eft Puer

ifte divinus & ex carne nobis 4weíe natus , verus homo & Go&l nofter , in quo omnis falus, omnis fpes noftrajacet. At-

ue ut in contemplatione hujus Salvatoris ,

Godlis & Fratris noftri nativitatifque Ipfius & hoc ipfo tempore exultemus

gaudia noftra renovemus , monet nos i

nftans Nativitatis Dominicz feftus dies, in cujus vigiliis, futurá die XXIV. Dec.

horá nonà ante meridiem in Senaculo Ac

Dei incarnati ,

ademico ad animos noftros có magis excitandos heic & adificandos 4e Lzce Fili

lendentis in tenebrts ,

€d 4 tenebrts non compreben/2 verba facra faciet Orator füumme Reverendus , Am-

pliffimus & Excellentiffimus ,

Dominus CHRISTIANUS EBERHARDUS WEISMANNUS, S. Theol. Do&or & Prof.

Ordin. longe celeberrimus ,

Ecclefiaeque noftra Paftor vigilantiffimus , ad quem promté audiendum ut confluant, quot-

quot zdificationis facrz defi

derio tang

o

untur , decenter heic rogamus, adpofito quoque Facultatis noftra figillo.

'Tubin-

ga die.S. Thomz A. MDCCXXIX.

TUBING.£ e*cudit GEQRGIUS FRIDERICUS PFLICKE.

:Q

p

u

s

?

F

*

t

—

-

M

E

-

&

d

HRTTUATETENZE

E

WERITIU a

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS THEOLOGICAE |

IN UNIVERSIT?".EE IUBINGENSI

eeN

W()

)

ES

Jf SESN

M

Z

?

N

Q

NSSS

'-ä'z

-

IN

N

U DA

Nfigne hoc eft & admirandum prorfus divinz bonitatis & mifericordiae fpecimen , quód Deus non

)

)

faltem generis humani lapfi mifertus eft, fed & ipfum Filium füum unigenitum mifit , ut carne

noftrá fibi jun&dà tanquàm Go&l nofter € faucibus inferni nos redimeret.

uz ipía divina gratia eó

al

N

d)

atam fuiffe ex Hebr. II. 16. novimus, ubi ita

N-

2l

rÁ

US

major nobis contigit ,

uód Angelis lapfis illam dene

O

j

t

,

Scriptor divinus : A

u[quam enim vel utig; enim Ang

jj

elos baud a[[amit ,. [ed Abrabami femen affumit.

;

f

;

N

)

À

KWXN N

n

De incarnatione Chrifti verba agunt.

Etfi enim , quz aliorum interpretatio eft , affumtio hic

ä:

N

DA

"/7

— —

a^

U

ANSS

Vïli

opitulationem , vi quoque vocis, vindicationemque defignare poffit , etfi & femen Abrahami po-

E.

2

'—;nl!'

f«

[D

fteros ipfius & fynecdochicé omnes homines Angelis lapfis contradiftin&tos denotare videatur , etfi

& verbum a[[zzsit pracfentis temporis fit, incarnatio veró Filii Dei dudüm fac&ta , etfi & hanc explicationem fuadere con-

nexio poffit, juxta quam , qua in commate antecedente liberatio dicitur, in hoc affumtio eft , atque in commate ff:quen-

:

te exponitur, quiFilius Dei, ut redimere nos poffet, humanam fibi jungere naturam debuerit, etf.—"

tefque etiam recentiores ex Romanenfibus & Reformatis praecipui, Socinianos enim homines hic non

-

hacita capiant , non tamen deferendam , fed ornandam , fed commendandam putamus hanc noftrati

quá oraculum hoc facrum de incarnatione Filii Dei explicant. De connexione verborum non eft, quc

d

xerat in antecedente commate Scriptor facer ,

Chriftum fuiffe fa&um participem carnis & fanguinis eju-

cipes funt pueri.

Addit deinceps , neque enim Chriftum Angelum fed hominem fa&um , in comir

-

x

quenti veró rationem affertionis novam dat , rationi à Goélatu comm. t y. petitze deinceps adjungendat-

Ítra, quod primüm obfervaverimus, non de Deo Patre fed de Chrifto agunt. Iníüulíà eft illa Sociniant,

uam Enjedinus memorat & explodit quoque, interpretatio, hic non de Chriíto dici, quód apprehen.

--

N-

femen Abrahze , fed de Deo , quód Chriftum , qui hic femen Abrahz dicatur , elegerit, affumferit & -

o

tuerit. De Chrifto enim & antecedentia & fequentia agunt , diciturque jam , quod non affumferit Àng

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

affumtio fit, contextus abundé docet, illa nempe, qua commate antecedente vocatur participatio -

illa, per quam nos cum Chrifto ex uno fumus Àdamo comm. 1 1. illa , cujus beneficio Chrifti fumus

illa, quà mediante per omnia fimilis nobis fa&us fuit Chriftus comm. 17. & eft SEMEN ABRAHUE-

L

oc ipío in commate noftro.

Non veró dicitur

affumfiffe Angelos.

Eft ex Coccejanis interpres , qu.

Legatos & Dod&ores populi Judaici intelle&os vult

, utpote quibus »zundum futurum h. e. Ecclefiíam No

cerit Chriftus comm. 5. fed eorum poteftatem potiüis adventu fuo deftruxerit Col. II. 1 s. quac fententia *

g

recenfione indigna eft. — Ubi veró Scriptor divinus ait , Angelos , hoc eft, Angelicam naturam à Chrif

effc , haud fatis mirati poffümus errorem Origenis, qui contrarium ftatuit. Etfi enim Filius Dei in V. -

u::-

faepiis adparuerit, etfi & Ipfe fit Angelus foederis ,

& Angelorum Caput , imó Archangelus ille Michaé

fan&tioribus memoratur, Angelicam tamen naturam nunguam 3 M«« fociáffe fibilegitur, fed faltem /eza

(.E,.

nifi enim hoc af[zit , quod verbum licet in tempore prafente pofitum nihilominus incarnationem duc-

ä

tat, cüm & enallage temporum in facris literis frequentiffima fit , & incarnationis ftatus & unio , utu

fémper & in aternum duret.

z

Per ipfum femen Abrahz , quod affumfit Chriftus , monadicum illud fc-

E

quod fibi junxit Filius Dei & in hypoftafin fuam divinam füfcepit, id quod & tantá cum iydécl memorz

lo Gal.III. 16. ex Gen. XXII. 18. illud femen , quod in commate antecedente vocatur caro €9 fanguas.

EtlB

E

contradiftinguatur Angelis , tamen colle&ivum non eft, cüm , obfervantibus interpretibus, non fempe:

da vox propter oppofiti pluralitatem fit.

Ubi veró jam dicitur de Filio Dei , quod femen Abrahz affi

11

hinc eft concludere , Ipfüm ergó ante hoc femen extitiffe , qui verus ab zeterno Deus eft. Quam beatc-

rum naturam in hypoftafin fuam füftipere altiffimus Dei Filius dignatus eft, quanta hac fclicitas eft, qu

10

tàm auguftam per Filium Dei incarnatum pervenimus , tantum fic ad liberandos nos Goélem na&i, qu'^

nobis , non fané Angelis fed hominibus folis fubfidio venit Liberator & Redemtor long? pra:ftantiffimu

L

dum dicimus , non poffumus non & heic reprehendere illos ex recentioribus , qui reftituendos quoqu

vandos per ipfum Diabolos credunt , & ita textum hunc , ne adverfus ipfis fit, depravant ac eagedeác*

gend die Engel an ( . 2/s nai arqqérw , als feine Erflgebobrue ) fondern die Glaubige , vvelche fid der Saamen

explicatio utique oppidó contorta eft. ' Scilicet nobis folis fammum hoc beneficium datum eft, nobis fi-

ifte divinus & ex carne nobis 4wseíe natus , verus homo & Go&l nofter, in quo omnis falus , omnis fpes

E-

e ut in contemplatione hujus Salvatoris , Goélis & Fratris noftri nativitatifque Ipfius & hoc ipfo tet

gl:

ï:g.

gaudia noftra renovemus , monet nos inftans Nativitatis Dominice feftus dies , in cujus vigiliis, futu|

ä

horá noná ante meridiem in Senaculo Academico ad animos noftros eó magis excitandos heic & adifica|

Dei incarnati ,

lendentis in tenebrts ,. [ed a tenebrts non compreben[A verba facra faciet Orator fumme R|-

-w

plitfimus & Excellentiffimus , Dominus CHRISTIANUS EBERHARDUS WEISMANNUS, S. Theo|.

Ordin. longé celeberrimus , Ecclefizque noftra Paftor vigilantiffimus , ad quem promte audiendum ut |"

quot aedificationis facra defiderio tanguntur ,

decenter heic rogamus , adpofito quoque Facultatis noftra -

3

ga djc.S. Thomz A. MDCCXXIX.

TUBING./£ c;ccudit GEORGIUS FRIDERICUS PFLICKE.

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

:.