LXV6d_fol_210

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS

]THEOLOGIC E

IN UNIVERSITQEE TUBINGENSI

0772

M

D

ESS

NSN

s

fi

N]

SSSSS

E-1

-

Nter argumenta illa , quibus religionis Chriftianz veritas infallibilis ad pleniffimam convictionem demon(tra-

«&9)'/,7

L m

N

j

,

tur, eminet quàm maximé illud , quod à complemento vaticiniorum Vet. Tefít. in Novo petitur , & à pro-

1

N

y

hetiis illis , in Jefu Chrifto , Salvatore noftro Optimo Maximo adimpletis maximam fuam lucem accipit.

^«

)

7»

1'&

mUNeS

nfaniunt Deiftz five increduli , qui cauffantur , nullum vaticinium Vet. Teft. in fenfu fuo primitivo & literali

A

Qs

w ffl

C

)

in JESU noftro adimpletum fuiffe , mirumque oppidó eft , in tantàá, quà circumfundimur , demonftrationis

"—

A iv

]^*

r

EE

77

Evangelicz luce fieri potuiffe , ut noviffimis annis famofus ille Deifta 4zzeziu Collizus fententiam tàm ineptam

?

,

E

& falfam , imó blafphemam , peffimis libellis defenderet atque ita defenderet , ut, licet Theologorum Anglo-

(

ïs

Hï

rum infignis copia contra ipfum in aciem procefferit , nihilominus omnibus illorum demonftrationibus & ícri-

27

)

UA

SNIP

£X

ptionibus fe perfuafum haud fuiffe impudenti calamo fateretur.

Falfam autem ineptamque hominis in fan&if-

d

M

—— nIf'"d, D

(

fimam fidem noftram tàm injurii fententiam effe vel id unicum exemplo & documento jam fuerit , quód na-

tivitas Diviniffimi Redemtoris noftri tàm claré & omnibus feré fuis cum circumftantiis & /iteraliter ( hoc enim eft , quod inficiatur Dei-

fta, allegoricá faltem interpretatione omnia Vet. T'eft. oracula ad Chriftum trahi adfirmans ) à Prophetis veteris Inftrumenti depicta &

przdiéta eft, tüm ratione profapiz , ex quà Chriftus effet nafciturus, tüm ratione matris Virginis , quz Ipfum paritura effet , tüm ratio-

ne nominis , quod ipfi effet imponendum , tüm ratione temporis , quo in mundum eflet proditurus, tüm ratione loci , in

quo primam

lucem effet vifurus, tüm ratione Pracurforis , quem effet habiturus , tüm ratione Magorum, ex Oriente advenientium , qui , mune-

ribus oblatis , Ípfum adoraturi effent , tüm ratione infanticidii , ob Ipfum natum ab Herode committendi, tüm ratione Ipfius perfonz:

e«9ors , quà Meffiam fe exhibiturus effet , Ipfe nihilominus humilis & exinanitus.

Et primó quidem , quod profapiam Meffix noftri

attinet, debebat Ille nafci juxta Prophetas ex femine Abrahami Gen. XII. 5. XVIIT. 18. Ifaaci

Gen. XXVI. 4. Jacobi Gen. XXVIII. r4.

Num. XXIV. 17. Judz Gen. XLIX. 10. Jeffe & Davidis 2. Sam. VIL 12. fqq. P. LXXXIX. 4. fqq.. Jef. XL 1. Jer. XXIIL s. XXXIIL 1 5.

unde & Meffiz nomen Davidis datur Jef. LV. 3. Jer. XXX. g. Ezech. XXXIV.23. XXXVII. 24. Hof.III. 5. Salomonis denique Pf. LXXII.

1.&c. Ex his veró natus Meffias nofter e(t , uti Genealogiz Matth. I. & Luc. III. exftantes demonftrant , filius Abrahami AGt. IIL 25.

Gal. III. 16. Judz Ebr. VII. 14. Apoc. V. s. Davidis Matth. IX. 27.

XV. 22. XX. 30. 3t. XXI. 9. 15. Luc. L. 30. 31. 69. 70. II. 4. A&t. XIII.

23. Rom. L 1. 2. Tim. lI. . Apoc. V. s. XXIL 16. ex Patribus fecundüm carnem Rom. IX. 5.

Ita & ex Virgine nafci Meffias debebat

tanquàm femen mulieris Gen. ÍIL 15. Virum hunc Deum in utero circumdaturz Jer. XXXI. 22. uti in terminis habetur Jef. VII. 14.

Atqui veró & ex Virgine Marià nofter Meffias nat

us eft. Matth.I. 18. fqq. Luc. L. 26. fqq. non ex femine virili fed faltem ex muliere Gal.

IV. 4. Ita porró Meffias debebat effe Jefus juxta P

rophetas Jef. XII 3. LI. s. LXIL r. 11. LXIITL 8. o. Habac. IV. 18. Zach.IX. 9. Sed

hoc nomen Salvatori noftro recens nato impofitum fuit, pramonente Angelo Matth. I. 2o. fqq. Luc. I. 5 1. II 21.

Ita & tempus à

Prophetis Meffiz nativitati deftinatum in Jefum

noftrum quadrat.

Debebat enim Ille nafci fceptro à Judá fublato Gen. XLIX. 10o. re-

num Davidis polidice & Juxta excerfiauT factein fu

am collabens fpirituali modo erecturus 2. Sam.

ll. 16. 2. Reg. VIII. 19. PCL'XXXIX.

30. 37. Jef. IX. 7. Jer. XXXIIL 15. 17. 21. Ezech. XXI. 27.

oft zdificatum templum fecundum & illo adhuc ftante majoremque glo-

riam , ac primi erat templi , à prafentià Meffiz mutuante Hagg. II. 8. Mal. IIL. 1. fed mox , ceffante & cultu Levitico , vaftando , adeó-

Zach. III. 8. 1oc.

que feptimanis Danjelitis ad finem currentibus Danj. IX. 24. íqq. pace per totum orbem vigente Pfal. LXXI. 7. Jef. II 4. XII. 6. XL. 3.

Hi veró omnes temporum characteres in Meffiam noftrum cadunt, qui natus tüm eft, cüm Judzorum Republica à

Romanis deftruenda in exitium füum prona jam procumberet , cüm templum fecundum adhuc ftaret , cum cultu Levitico mox de-

Sed

ftruendum, cüm hebdomades Danjelitice nondum defiiffent , cum Jani templum claufum effet atque altà pace orbis perfrueretur.

& locus , fed & patria Meffiz deftinata Noftro eadem contigit. Eratilla urbsBethlehem , vaticinante Michà V. .. Sed Bethlehemi Jefus

fuitnatus , adeóque & Bethlehemo vetere adhücftante , cujus nonnifi rudera feré adhüc fuperfunt, certé nunclonge alia facies eft, quemad-

modum & Hierofolymis fecundis adhüc ftantibus , cujusitidera hodié longealia atque peregrina facieseft, alius &feréfitus. Przcurforem

Meffix venturi Eliam notant Prophetz Jef. XL. 3. fqq. Mal.III. 1. IV.5.6. — Is veró fuit Johannes , quiin fpiritu , hoc eft, cumzelo &infor-

titudine fpirituali Eliz venit , non Elias Prophetain terras reverfus , vel animáà Elizinfuum

corpus tranfmeante mactus Joh. L. 2 1. íed Elias my-

fticus , uti Meflias David myfticus eft. Matth. XVIL 10. fqq. Marc.IX. r1.fqq. Luc.L.17. . De Magis Chriftum adorantibus & donalpfi offe-

rentibus Matth.II. 1. fqq. itidem vaticinati funt Prophetz , literá clarà. PELXXT. o. fqq. Je. LX.6. — Ira& infantum cxdes ob natum Chriftum

ab Herode perpetrata Matth.II. 16. fqq. à Jeremià XXXI. 15. pranunciata fuit. Denique & Meffias debuit effe Deus & Filius Dei , xternus

& verusDeus, majeftate fummá & adoratione divinà confpicuus , id quod ex tot locis propheticis patet atque etiam in novi inftrumenti

tabulis de Jefu Nazareno przdicatur, qui tamen & idem fuit humilis , cüm naíceretur , & pauper juxta predidionem Zach. IX. 9. ex

medià hác paupertate fuà & humilitate radios divinitatis fummz fpargens. F aCctum hinc, ut, cüm Jefus Nazarenus nafceretur , com-

pleto tempore ifto, quod adventui Meffiz deftinatum erat Gal. IV. 4. totus orbis Meffiam exfpe&taret , novo & invi&to argumento,

vaticinia ifta de Meffià venturo jam adimplenda effe & hunc effe jam sgxépevv.

Perfuafione hàc imbutus erat Simeon , quem Lucas te-

ftatur, exffecfáffe confulationem Ifra£l , quemadmodum & Anna, Phanuelis filia, cum illis, quos idem Lucas ait , ex/pezaffe redemptionem

Ifrael. Luc. II 25. 38.

Eadem mens erat Samaritanz , cüm Chrifto diceret : S/e, quod Meffas vemiat , qui dicitur Chriflus. Joh. IV. 25.

Ita & legimus in libro Sanhedrin , capite ultimo , fcholam Eliz , non Prophetz , fed celeberrimi Jude&orum doctoris mundi tempus fex

Atqui circa fi-

annorum millibus definiviffe ,. quorum duo millia priora fuerint Tohu , duo fequentialex , poftrema duo ztas Meffix.

nem quartz chiliadis re ipfà venit nofter , quem veneramur, Meffias, Jefüs Nazarenus. Ferunt & in fcriptis fuis Rabbini , confeffos

effe majores fuos, qui pauló ante tempora Chrifti noítri vixere , Meffiz adventum imminere. — Jam & apud ipfos Gentiles percrebuerat

hzc perfuafio , fore ex Judzis tüm temporis, qui rerum potiretur & toti mundo imperaret. lttaceamus, effe Viros eruditos, qui

Virgilii Eclogam IV. ad Jefüm Meffiam applicent , de quo non vacat nunc latius difquirere nobis, qui emendicatis argumentis ad fidem

noftram roborandam haud egemus , fed praftantiffimo ifto Oraculorum Propheticorum fundamento nixi quafvis incredulorum five Ju-

dzorum five Deiftarum objectiones fecuré heic fpernimus.

Hzc veró omnia datà operá eáque utili & fanctà in mentem nobis jam re-

Par

vocamus, ubi dies nativitatis JESU proximé celebrandus hác chartà folenniter & ex more antiquo annunciandus nobis venit.

quippe eft , ut, dum hoc facimus , animi noftri ad fan&té celebrandum illum pià iftà meditatione przparentur, cujus & continuandz ad-

augendzeque occafio amplior nobis dabitur, ubi in vigiliis nativitatis Dominicz futuro die XXIV. Dec. horá nonà ante meridiem in fe-

naculo Academico 4e »agpo ilb pietatis myflerio , quo Deus im carae manifeflatus pradicatur ad. 1. "'im. IIL. 1 5. 16. latiüs dicetur.

Verba veró fa-

cra faciam Cancellarius egomet , hoc ipfo tempore Decanatu Facultatis ex ordine fungens. — QQux ut prompté audiant , queifcunque ho-

nos & nativitas Salvatoris Optimi Maximi pietafque Illi debita cordi eft, eà, quà par eft, animi contentione rogamus & obteftamur.

Perfcripfimus die fefto S. Thomz A. MDCCXXVIII. & figillo Facultatis noftrz pro more munivimus.

TUBING 4& excudebat GEORGIUS FRIDERICUS PFLICKE.

—

"

-

—

H

K

N.———uuv

cttanesca ag

.

T

A

EL

s

-

"

E.

DECANUS

COLLEGIUM FACULTATIS

THEOLOGICE

IN UNIVERSITQUTTE TUBINGENSI.

3427

f'

/AY.

[

À

VEESS

o

Z

M

W

NNSS

SeN

21

z

Nter argumenta illa , quibus religionis Chriftianz veritas infallibilis ad pleniffimam convi&ionem demonftra-

E.

SNW

tur, eminet quàm maximé illud , quod à complemento vaticiniorum Vet. Teft. in Novo petitur , & à pro-

T

z

1.

j

phetiis illis , in Jefu Chrifto , Salvatore noftro Optimo Maximo adimpletis maximam fuam lucem accipit.

A

)

S

u

Y

^f

"/

D

Infaniunt Deiftz five increduli , qui cauffantur , nullum vaticinium Vet. Teft. in fenfu fuo primitivo & literali

-

-——

Z

AN)

in JESU noftro adimpletum fuiffe , mirumque oppidó eft , in tantá, quà circumfundimur , demonftrationis

——

NU

l

]

Evangelicz luce fieri potuiffe , ut noviffimis annis famofus ille Deifta 4z70zi« Collizus fententiam tàm ineptam

w

W 7

((5 $

Is

,

& falífam , imó blafphemam , peffimis libellis defenderet atque ita defenderet , ut, licet Theologorum Anglo-

E

9

N

)

A

MW

rum infignis copia contra ipfum in aciem procefferit , nihilominus omnibus illorum demonftrationibus & ícri-

—

V

N

z

il

zl

» 2

TP

ANS Nxï

ptionibus fe perfuafüm haud fuiffe impudenti calamo fateretur.

Falfam autem ineptamque hominis in fanctif-

anuaàad na-

(

fimam fidem noftram tàm injurii fententiam efle vel id unicum exemplo & documento jam fuerst

tivitas Diviniffimi Redemtoris noftri tàm claré & omnibus feré fuis cum circumftantiis & /iteraliter ( hoc enim eft , quod.*

V

£

fta, allegoricà faltem interpretatione omnia Vet. T'eft. oracula ad Chriftum trahi adfirmans ) à Prophetis veteris Inftrum

przdicta eft, tüm ratione profapiz , ex quà Chriftus effet nafciturus, tüm ratione matris Virginis , quz Ipfum paritura efl-

ne nominis , quod ipfi effet imponendum , tüm ratione temporis, quo in mundum effet proditurus, tüm ratione loci , :

lucem effet vifurus, tüm ratione Pracurforis , quem effet habiturus , tüm ratione Magorum , ex Oriente advenientium |-

U

I

ribus oblatis , Ípfüm adoraturi effent , tüm ratione infanticidii , ob Ipfum natum ab Herode committendi , tüm ratione

Et primó quidem , quod profapian

ew3ers , quà Meffiam fe exhibiturus effet , Ipfe nihilominus humilis & exinanitus.

$

X

attinet , debebat Ille nafci juxta Prophetas ex femine Abrahami Gen. XII. 3. XVIII. 18. Ifaaci Gen. XXVI. 4. Jacobi Ge-

Num. XXIV. 17. Judz Gen. XLIX. 1o. Jeffe & Davidis 2. Sam. VIL. 12. fqq. Pf. LXXXIX. 4. fqq. Jef. XI. 1. Jer. XXIII .

unde & Meffiz nomen Davidis datur Jef. LV. 3. Jer. XXX. 9. Ezech. XXXIV.23. XXXVIL. 24. Hof.III. 5. Salomonis den'^

S

W

1. &c.

Ex his veró natus Meffias nofter e(t , uti Genealogiz Matth. I. & Luc. III. exftantes demonítrant , filius Abraha

Gal. III. 16. Juda Ebr. VII. 14. Apoc. V. s. Davidis Matth. IX. 27. XV.22. XX. 30. 31. XXI. g. 15. Luc. L. 30. 31. 69. 70. -

R

19

23. Rom. L. 1. 2. Tim. I 8. Apoc. V. s. XXII. 16. ex Patribus fecundüm carnem Rom. IX. 5.

Ita & ex Virgine nafci !

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

tanquàm femen mulieris Gen. IILl. 15. Virum hunc Deum in utero circumdaturx Jer. XXXI. 22. uti in terminis habeti-

Atqui veró & ex Virgine Marià nofter Meffias natus eft. Matth.T. 18. fqq. Luc. I. 26. fqq. non ex femine virili fed faltem «

18

IV. 4. Itaporró Meffias debebat effe Jefus juxta Prophetas Jef. XIL 3. LI. s. LXIL z. rr. LXIIIL 8. o. Habac. IV. 18. Zac-

]

hoc nomen Salvatori noftro recens nato impofitum fuit, przmonente Angelo Matth. I. 20. fqq. Luc. I. 5 1. II. 21.

Prophetis Meffiz nativitati deftinatum in Jefüm noftrum quadrat.

Debebat enim Ille nafci fceptro à Judà füblato Gen -

TY.

num Davidis politice & juxta excertiaut fáctemn ruam collabens fpirituali modo erecturus 2. Sam.

ll. 16. 2. Reg. VIIL. 1c

30. 37. Jef. IX. 7. Jer. XXXIII. 15. 17. 21. Ezech. XXL 27.

oft zdificatum templum fecundum & illo adhuc ftante mi&

.

.

O Baane Q

16

riam , ac pri

mi erat templi , à przfentià Meffiz mutuante Hagg. II. 8. Mal. III. 1. fed mox , ceffante & cultu Levitico , v« -

que feptimanis Danjelitis ad finem currentibus Danj. IX. 24. fqq.. pace per totum orbem vigente Pfal. LXXL 7. Jef IT. 4.-

Zach. III. 8. to.

Hi veró omnes temporum characteres in Meffiam noftrum cadunt, qui natus tüm eft, cüm Judzoru-

Romanis deftruenda in exitium füuum prona jam procumberet , cüm templum fecundum adhuc ftaret , cum cultu Le

ENBN —

15

EHEHEH

Focus

ftruendum, cüm hebdomades Danjelitice nondum defiiffent , cum Jani templum claufum effet atque altà pace orbis perf.-

& locus , fed & patria Meffiz deftinata Noftro eadem contigit. Eratilla urbsBethlehem , vaticinante Michà V. 1. Sed B

N

14

fuitnatus , adeóque & Bethlehemo vetere adhücftante , cujus nonni(i rudera feré adhüc füperfunt, certé nunclonge alia facic-

modum & Hierofolymis fecundis adhüc ftantibus , cujusitidera hodié longe alia atque peregrina facies eft, alius & feré fitus.

M

13

Meffix venturi Eliam notant Prophetz Jef. XL. 5.fqq. Mal.III. 1. IV.5.6. Is veró fuit Johannes , quiinfpiritu , hoc eft, curi-

titudine fpirituali Elie venit , non Elias Propheta in terras reverfus , velanimá Eliz in füuum corpus tranfmeante mactus Joh. I. 2

J FENN

fticus , uti Meffias David myfticus eft. Matth. XVII 10.fqq. Marc.IX. r1.fqq. Luc.I. 17. De Magis Chriftum adorantibus & *

rentibus Matth.II. 1. fqq. itidem vaticinati funt Prophetz , literà clará. PL LXXT. o. fqq. Je( L'X.6. — Ita& infantum cdes ob n

u

12

ab Herode perpetrata Matth.II. 16. fqq. à Jeremià XXXI. r5. pranunciata fuit. Denique & Meffias debuit effe Deus & Filius -

& verusDeus , majeftate fummà & adoratione divinà confpicuus , id quod ex tot locis propheticis patet atque etiam in nc

K

11

tabulis de Jefu Nazareno przdicatur, qui tamen & idem fuit humilis , cüm nafceretur , & pauper juxta predictionem 2

mediáà hác paupertate füà & humilitate radios divinitatis fummxz fpargens.

Factum hinc, ut, cüm Jefüs Nazarenus nafc -

pleto tempore ifto , quod adventui Meffiz deftinatum erat Gal. IV. 4. totus orbis Meffiam exfpectaret , novo & invi&

J

10

vaticinia ifta de Meffiáà venturo jam adimplenda effe & hunc effe jam sexépov.

Perfuafione hàc imbutus erat Simeon , q^

ftatur, exffeczaffe con[ülationem Ifr4£] , quemadmodum & Anna, Phanuelis filia, cum illis, quos idem Lucas ait , ex/feza

I

Ifrazl. Luc.I1Ll.25. 38. Eadem mens erat Samaritanz , cüm Chrifto diceret : S/», qwo Meffas veniat, qui dicitur Chriffz-

ta & legimus in libro Sanhedrin , capite ultimo , fcholam Eliz , non Prophetz, fed celeberrimi Judzorum doctoris mu

annorum millibus definiviffe ,. quorum duo millia priora fuerint Tohu , duo fequentia lex , poftrema duo zttas Meffiz.

H

nem quartz chiliadis re ipfáà venit nofter , quem veneramur , Mefrias, Jefus

azarenus.

Ferunt & in fcriptis fuis Rabb

effe majores fuos, qui pauló ante tempora Chrifti noftri vixere, Mefrixz adventum imminere.

Jam & apud ipfos Gentile-

hzc perfuafio , fore ex Judzis tüm temporis, qui rerum potiretur & toti mundo imperaret.

Uttaceamus, efle Viros

G

Virgilii Eclogam IV. ad Jefüm Meffiam applicent , de quo non vacat nunc latiüs difquirere nobis, qui emendicatis argum -

noftram roborandam haud egemus , fed prztantiffimo ifto Oraculorum Propheticorum fundamento nixi quafvis incredu

F

daorum five Deiftarum objectiones fecuré heic fpernimus.

Hzc veró omnia datà operá eàque utili & fanctà in mentem -

vocamus, ubi dies nativitatis JESU. proximé celebrandus hác chartà folenniter & ex more antiquo annunciandus nob

quippe eft, ut, dum hoc facimus , animi noftri ad fancte celebrandum illum piá iftà meditatione przparentur, cujus & cd

E

augendzque occafio amplior nobis dabitur, ubi in vigiliis nativitatis Dominicz futuro die XXIV. Dec. horáà nonà ante 1 -

naculo Academico 4e zagro illo pietatis myflerio ,. quo Deus iu carue manifeflatus pradicatur ad 1. 'Tim. IIL. 15. 16. latiüs dicetur.

cra faciam Cancellarius egomet, hocipfo tempore Decanatu Facultatis ex ordine fungens.

Quaz ut prompté audiant , qt

D

nos & nativitas Salvatoris Optimi Maximi pietafque Illi debita cordi eft, eà, quá par eft, animi contentione rogamus

MH M

Perfcripfimus die fefto S. Thomx A. MDCCXXVIII. & figillo Facultatis noftrz pro more munivimus.

TUBING 4& excudebat GEORGIUS FRIDERICUS PFLICKE.

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1