LXV6d_fol_209a

DECANUS

:ïj

x

24

COLLEGIUM FACUL'?;*XT IS THEOLOGIC/E

TUBINGENSIS

P. Lc Aï

222

qA:

z

z

AA

Ximium plané ac diviniffimum prorfüs vaticinium eft de futuro Meífiá , J ESU Nazareno,, é Mariá Virgine nafcituro,

;

x*

J

quod Efaias , Prophetarum facilé Princeps & Evangelifta V. T. illuminatiffimus divino afflatus Spiritu protulit his verbis : ECCE VIR-

GO UTERUM FERET, ET PARIET FILIUM, ET VOCABIT NOMEN EJUS IMMANUEL &c. de cujus vero ac germano fenfu

"

2 »

( CA

SEN

nos, quibus Deezytvsíay Hitorie Evangelice in dubium vocare nefas eft , dubitare non finit S. Matthaeus , Interpres quippe infallibilis,

26

CA

omnique exceptione major, quando ait : Hec omze fatfum efl , ut adimpleretur id , quod dicium à Demino per Prophetam di-

Z22

Es

zz

(//

2

centem : Ecce Fi

in utero babebit e pariet filium , & vocabunt nomen ejus Emmanuel, quod efl translatum: nobifcum Deus.

A

,

d

Varia quidem funt

7äO

7

27

bené multa, quz in contrarium heic movet Judeorum pervicacia , nefario nifu contendentium , oraculum hoc Pro-

"

J

7

ï

pheticum prater rem ab Evangelifta adplicari ad Jefum , Mariz filium ejusque ab Angelo denunciatam conceptionem. — Ejusmodi enim , ajunt

?/

N —m€—-

Z2

Q

d d

illi, partum heic promitti , qui potuerit effe fignum proxime futurz liberationis à duobus Regibus,, Rezin & Pekah, Judzam tunc infeftan-

tibus, & vero brevi poft per Affyrios exfcindendis, priusquam puer ifte annos intelligentie fuerit affequutus ; complementum adeoque

promiffionis hujus quzrendum effe non in Meffià, multis demum poft feculis nafcituro , multó minus in filio Marie , quem nos pro Meffia habeamus , fed potius

vel in Execbia , filio Achazi, velin flio Prophetz, five Schear Zafcbub , quem ille ex mandato D EI adduxerat vers. 3. five ZMaber Schalal , (de quo in fequenti

c.IIX. 5.) intelligatur ; Nomen enim mp3-y promifcué fignificare puellam tenerz ztatis, five innupta five virum jam experta fit , ac proinde perperam à Matthzo red-

di per sraeOsyoy , & finiflré adplicari ad Mariam , ex íententia Chriftianorum aerrapOeyoy . cujus filius, quod maximé urgent, dictus fit non [Immanuel, fed JESUS,

in quem vel folo hoc nomine oraculum hoc Efaianum minimé quadret , cum nomen utrumque diverfz & originis fit & fignificationis.

Quin etiam addunt, in-

*

terpretationem noítram ridicula prorfus reddere verba Prophete

ntequam. puer. ille feiat. veprobare malums C eligere bonum , derelinquetur terra. à facie duorum

Regum fhorum : Perinde, ac f1 alicui diceretur , liberandum eum effe à morbo aut alio quopiam imminente periculo , antequam excidium mundi fit adventurum , aut fi

Ezechiz dictum fuiffet, liberandum eum effe à Sanheribo, antequam fecundum templum fit inftaurandum , cum é contrario longe re&ius & melius omnia fluant, fi

hoc referatur ad puerum aliquem , five jam tum natum, five paulo poft nafciturum, de quo bené dici poffit : Antequam hic puer deveniat ad annos diícretionis , de-

relinquent illi terram &c. — Verum enimveró non eít, cur moremur nos has Judaorum argutias & cavillationes , quibus infeníiffimi ifti Chriftiani nominis hoftes illu-

ftre hoc vaticinium nobis fruflra extorquere conantur. Quod enim contendunt, nativitatem Immanuelis debuiffe przcedere & liberationem Judeorum & deftrudtio-

nem duorum Regum Hierofolymam tunc obfidentium , in eo peccant fal(à hypothefi , quafi omne fignum confirmativum femper debeat pracedere tempore & com-

fy

plemento aCtualem exfecutionem promi(fionum , quarum gratià ejusmodi figna offeruntur, contraria enim exempla in facris literis paffim obvia funt , v.g. Exod.Ill. 12.

ubi ipfe Jehovah ad Mofen

Hoc , ait , tibi figmum erit quod miferim te , cum eduxeris populum ex e/£gypto , fervietis Domino in boc mozte ; id quod demum poft edu&tio-

nem populi impletum effe conftat. — Pariter & Efaie XXXVII, 50. Ezechiz promittitur liberatio paulo poft futura, in cujus fdem proponitur beneficium ipíam libe-

ss

rationem fequuturum , prefervatio nimirum à fame , cujus juftus poterar effe metus ob devaftatam ab hoftibus Judzam : Hoc tibi eriz figunm , comede anao boc per f&

qerminantia ei anno [écundo [ponte naftentia , anno verb tertio feminate , metite , Q" plantate vineas, ej comedite frutlum earum ; qug omnia certé non poterant impleri,

nifi poft obfidionem demum folutam , nec prius experimento cognofci, & tamen producuntur 1N5 in fignum, zqué ac hoc in loco fignum Achazo propofitum fuit

nativitas Immanuelis , de quo ex ipfo textu manifeftum eft, quod non prius nafci debuerit , quàm duo Reges ifli fuerint deftru&i, praíertim fi deeodem intelligantur

verba fubfequentia

JAntequam puer. ille fciat reprobare &c.— cüm v. $. tempus deftruGlionis referatur ad annos fexaginta quinque. Ecquis enim, quafo, puer iíte aut

qualis futurus fuiffet , qui non prius bonum à malo difcernere didiciffet , quàm poft tot annorum decurfum ?. Pratereà omnes alig , quas Judzi comminifcuntur, cx«

plicationes vanz funt ac proríus ridiculze & abfurde : Exechias enim jam tüm aliquot annos natus erat, cum hoc ipfum oraculum, regnante Achazo , cui is fucceffit ,

editum fuit , neque nativitas ejus quicquam miraculi habuit, ut in peculiare fignum à Prophetà proponi potuerit.

Nec Schbear Taftbub hifce verbis defignari

potuit, ut qui jam natus erat, & addu&tus à Prophetá juffu divino ad Regem; etíi nomen ejus de cetero fymbolicum fuiffe haud diffiteamur. — Neque intelligi poteít

AMaber Schalal. Chafcbbaz , nam & is longe alius fuit à puero heic promiffo, utpote cui nomen impofitum fuit diverfum ( preter duo enim nomina modó

di&a eundem tertio quoque Immanuelis nomine infignitum fuiffe, merum eft commentum ) quemadmodum & alia aé divería ejus mater fuit, que non rjo*yn

fed fN^33, Prophetif/a, adpellatur c.8. 3. Neque is, non Regis quippe fed Prophetz filius , Domizzus Terre adpellari potuit, cum nullum in Judzam dominium aut

imperium habuerit unquam , id quod R. David Kimchi evidentià rei coactus ipfe fatetur, qui proinde de filio Achazi e puellà quadam demum naícituro vaticinium hoc

intelligere mavult; Quz ipfa tamen interpretatio zqué falfa eft ac in cerebro autoris nata, tüm quia hypothefis plané precaria eft, cujus nullum in facris literis veftigium

reperire licet , tüm quia conceptus ille & partus neque mirus foret neque extraordinarius ; quale enim , quzfío , fignum iftud aut miraculum , juvenculam quandam &

gyneceo Regio edu&tam ex viro Achazo filium concipere ac parere ? fi vel maximé dicas, fignum in eo ftetiffe, quod Propheta ante partum certó przdicere potuerit,

puellam iftam mafculum parituram effe, cujusmodi predictiones quando adimplentur , à nemine pro fignis vel miraculis aut oraculis Propheticis haberi, fed vel arti ,

"m

vel fagacitati,vel cafui fortuito adfcribi folent. Reftat igitur, vaticinium hoc de nullo alio loqui, quàm deJESU Nazareno, Mariz Virginis fllio (non in azzliatioze, ut loqui

amant Logici , fed in //atz talis,) quz ante partum non modó Virgo fuit, fed & in partu & poft partum talis manfit, atque adeo illafa ac illibata virginitate, fupra or-

dinem nature , filium fuum ,' verum atque unicum Immanuelem noftrum, de Spiritu S. concepit, & miraculofo plané modo peperit , qui perpetuus in Scripturà nomi-

nis lmb , quod heic legitur, & conítans ufus eft , idquod pluribus ut hoc loco demonítratum demus , paginz hujus anguília non permittit , neque vero neceffe eít,

cüm idipfum ab aliis: jam dudum fit evictum, & vel in ipfo, quem nobis obvertunt Apelle, loco Prov. XXX, y. 18. de virgine adhuc integrà, aut, prout alii volunt,

non veré quidem , deZacixdig tamen tali, fermo fit.— Nec obftat , quod filius Mariz di&tus fuerit JESUS, cum Propheta heic & in aliis locis quamplurimis prz-

dicere voluerit , non quomodo Chriftus exprefsé nominandus , fed qualis reipía fit futurus, nimirum verus Immanuel, & quoad perfonam , verus non folàm homo ,

fed & DEUS, & quoad officium ejusdemque exfecutionem in familiari cum hominibus converfatione, DEUS NOBISCUM : Evangelifta autem Matthzus utrumque

conjungere, & quo nomine is vocandus, & quis effet futurus, prout Terrzlliazu; adverfus Judzos egregié docet, & B. Breztiu; nolter ad utrumque Prophete & Ev-

angeliftz: locum pluribus oftendit. Id veró magis adhuc dolendum eft, effe qnoque, inter Chriftianos qui nomen profitentur, non infimi aliàs nominis Interpretes, qui

neício quas fidiculas textüi facro adhibere non verentur & typum in oraculo conílituere malunt , quàm de ipfo Chrifto illud cordaté ad literam explicare , puellam

per nio*ym intelligentes filium ex congreffu viri parituram , cujus antitypus fuerit Meffias natus ex muliere adhucdum Virgine, quemadmodum prater alios Grorizs

malé de hoc ipfo vaticinio eft meritus, dum non illibatz Virginis , fed nuptz , uxoris nimirum Prophetz , filium vult intelligi, qui duplici nomine fuerit nuncupatus, &

Immanuel di&us ob certum DEI auxilium contra Syros & lIfraelitas promiffum , quem fenfum is pro fimplici & primó obvio venditat , nihil adeo de oraculo hoc re-

liqui Chrifto faciens quàm folum myfterium , quod horum verborum involucro fubfit de Meffià ; quà certe ratione & Evangeliítz autoritas temere labefactatur , & re-

ligio Chriftiana Judzis proditur , hacque interpretandi licentia aut petulantia potius femel admiffa omnem Scripturz certitudinem & Scriptorum facrorum ad teftimo-

nia Prophetarum paífim provocantium acQaAetay in diícrimen venire neceffe eft.

In memoriam vero partus hujus Virginei, quam Ecclefia Chrifti fefto hoc tem-

pore recolit, proximo die profefto Nativitatis Dominice Orationem rurfum habebit anniverfariam , Vr Suzime Reverendus, Amplifemus atque Excellentiffrmuss

DN. CHRISTIANUS EBERHARDUS WEISMANNUS, SS. Theologie Do&or profundiffimus , ejusdemque Profeffor publicus ordinarius longé celeberrimus, Eccle-

fie Tubingenfis Paftor vigilantiffimus, Fautor & Collega nofter inter primos amiciífimus ac conjun&i(limus , qui pro nativa fua , qua pollet, eloquentie dote , uti fu-

periori anno de glorià Chrifto Infanti à Spiritu D EI vere, ab hominibus autem falfo tributa, eleganter, quod meminiftis, ac copiofe differuit, ita nunc de argumen-

to confimili, de Hwmiliatione puta Chriffo Infanti a Spiritu D EI vere, ab bominibus autem falfo c* lubrica fide. adfcripta , verba ad vos publice fa&urus eft. — Veftrum

proinde erit , Proceres & Cives Academici, quotquot Immanuelem noflrum fincero , uti par e(t , corde colitis, Oratori difertiffimo ac plané mellifluo non aures fo-

làm fed & mentes animosque commodare, nec dubitamus, quin fponte veftra frequentes in Senaculo Univerfitatis hora ante meridiem noma fitis confluxuri.

l-ïP. Sub Sigillo Facult. noftre Dom. IV. Adv. Ánno Xeiseyoyiag MDC;XXVII.

JUBING.JE, Litefis JOSEPHI SIGMUNDI.

Mi

i

x

U

"ie

A

s

A

TE

s

D

[

p

m

ii

*

-

aic

m,&

E

i5

P

X

W

;

T

m

T EEE

UM

DECANUS

COLLEGIUM FACUL'TATIS THEOLOGIC.JE

TUBINGENSIS

D d a.

) R— ao 3

26

N 4

,ï

Ximium plané ac diviniffimum prorfus vaticinium eft de futuro Meffiá , JESU Nazareno , € Mariá Virgine nafcituro,

p

(:'

*

j

quod Efaias , Prophetarum facilé Princeps & Evangelifta V. T. illuminatiffimus divino afflatus Spiritu protulit his verbis : ECCE VIR-

GO UTERUM FERET, ET PARIET FILIUM, ET VOCABIT NOMEN EJUS IMMANUEL &c. de cujus vero ac germano fenfü

EL

"

2

t?

P.

GL À.

SCN

nos, quibus Deezytvsíay Hiftorie Evangelicz in dubium vocare nefas eft , dubitare non finit S. Matthaus , Interpres quippe infllibilis,

omnique exceptione major, quando ait : Hoc omze fatfum efh , ut adimpleretur id, quod dicium à Demino per Prophetam di-

z

22

P49|

DZ

i

Z

Z

cegtem : Ecce Vi

in utero babebit ef pariet filium , & vocabunt nomen ejus Emmanuel, quod efh translatum : nobifcum Deus.

(s

Varia quidem funt

räa

bené multa, qua in contrarium heic movet Judeorum pervicacia ; nefario nifu contendentium , oraculum hoc Pro-

o

d

//

Z

"

J

a

pheticum przter rem ab Evangelifta adplicari ad Jefum , Marize filium ejusque ab Angelo denunciatam conceptionem. — Ejusmodi enim , ajunt

2

R A

23

.

illi, partum heic promitti , qui potuerit effe fignum proximé fauturz liberationis à duobus Regibus, Rezin & Pekah , Judeam tunc infeftan-

tibus, & vero brevi poft per Affyrios exfcindendis, priusquam puer ifte annos intelligentiz fuerit affequutus ; complen g

promiffionis hujus quzrendum effe non in Meffiá, multis demum poft feculis nafcituro , multó minus in fllio Mariz , quem nos pro Meffa habeam -

Z

vel in Exechia , filio Achazi, vel in filio Prophetz, (ive Schear Zaftbsb , quem ille ex mandato D EI adduxerat vers. 7- five ZMaber Schalal , ( de

-

c.IIX. 7.) intelligatur; Nomen enim my«4y promifcué fignificare puellam tenere ztatis, five innupta five virum jam experta fit, ac proinde perperam —

n Imman

di per waeSevn, & finiflré adplicari ad Mariam , ex fententia Chriftianorum a«ng&evuv, cujus filius, quod maximé urgent, dictus fit no

Y

in quem vel folo hoc nomine oraculum hoc Efaianum minimé quadret , cum nomen utrumque diverfe & originis fit & fignificationis. — Quin eti -

terpretationem noflram ridicula prorfus reddere verba Prophetz

ntequam . puer ille féiat veprobare malum & eligere bonum , derelinquetur. terra

Euroskala Offset

Regum fuorum : Perinde, ac fi alicui diceretur ,

liberandum eum effe à morbo aut alio quopiam imminente periculo , antequam excidium mundi fit adv

X

Ezechiz dictum fuiffet , liberandum eum effe à Sanheribo, antequam fecundum templum fit inftaurandum , cu

m € contrario longe rectius & melius —

hoc referatur ad puerum aliquem , five jam tum natum, five paulo poft nafciturum, de quo bené dici poffit : Antequam hic puer deveniat ad annos «

relinquent illi terram &c. — Verum enimveró non eft, cur moremur nos has Judxorum argutias & cavillationes , quibus infenfiffimi ifti Chriftiani nom&

ftre hoc vaticinium nobis fruflrra extorquere conantur. Quod enim contendunt, nativitatem Immanuelis debuiffe pracedere & liberationem Jud&oru

W

nem duorum Regum Hierofolymam tunc ob(identium , in eo peccant fal(à hypothefi ,

quafi omne fignum confirmativum femper debeat pracedere t

plemento actualem exfecutionem promiffionum , quarum gratià ejusmodi figna offeruntur,

contraria enim exempla in facris literis paffim obvia funt , v./—

19

Hoc , ait , tibi fs

e,

gnum erit

VierFarbSelector Standard *

ubi ipfe Jehovah ad Mofen

quod miferim te , cum eduxeris populum ex e^£gypto , fervietis Domino in boc monte ; id quod demu!

nem populi impletum effe conftat. — Pariter & Efaie XXXVII, 5o.

Ezechiz promittitur liberatio paulo poft futura , in cujus fidem proponitur benefi-

rationem fequuturum , przfervatio nimirum à fame , cujus juftus poterat efíe metus ob devaftatam ab hoftibus Judzam : .Hoc tibi erit fignum , comed,

18

germinantia £ anno fecundo

[ponte nafcentia , anuo verb tertio feminate , metite , G plantate vineas , ei comedite frutium eArum ; que omnia certé non j

nifi poft obidionem demum folutam , nec prius experimento cognofci , & tamen producuntur N5 in fignum,

equé ac hoc in loco fignum Achazo

nativitas Immanuelis , de quo ex ipfo textu manifeítum eft, quod non prius nafci debuerit , quàm duo Reges iíti fuerint deftru&i,

prafertim fi deeod

17

verba fubíequentia

"Antequam puer. ille féiat reprobare &v — cüm v. $. tempus deftru&lionis referatur ad annos fexaginta quinque. Ecquis enim, qua-

qualis futurus fuiffet , qui non prius bonum à malo difcernere didiciffet , quàm poft tot annorum decurfum

7 Pratereà omnes alie , quas Judai comr

plicationes vanz funt ac pror

fus ridicule & abfurdz : Execbia enim jam tüm aliquot annos natus erat, cum hoc ipfum oraculum , regnante Achazo ,&

g

16

editum fuit , neque nativitas ejus quicquam miraculi habuit, ut in peculiare fignum à Prophetáà proponi potuerit.

Nec Schear Taftbub hifce

otuit, ut qui jam natus erat, & addu&tus à Prophetà juffu divino ad Regem, etíi nomen ejus de cetero fymbolicum fuiffe haud diffiteamur. Nequé .

AMaber Schalal| Cha[ch

baz , nam & is longe alius fuit à puero heic promiffo , utpote cui nomen impofitum fuit diverfum ( prater duo enim|-

15

di&a eundem tertio quoque Immanuelis nomine infignitum fuifle, merum eft commentum ) quemadmodum & alia aé diver

fa ejus mater fuit, q

Hï

]

Hd

:Lä

fed fN*33, Prophetif/2, adpellatur c. 8. 3.

Neque is, non Regis quippe fed Prophetz filius , Domizzs Terre adpellari potuit, cum nulum in Judzean-

imperium habuerit unquam , id quod R. David Kimchi evidentià rei coactus ipfe fatetur,

qui proinde defilio Achazi e puellà quadam demum naícituro|

zmen interpretatio aequé falfa eft ac in cerebro autoris nata, tàm quia hypothefis plané precaria eft, cujus nullum in facris

14

intelligere mavult ; Quz ipfa ta

ä

reperire licec , tüm quia conceptus i

lle & partus neque mirus foret neque extraordinarius ; quale enim , quatío , fignum iftud aut miraculum , juvenci ^

gyneczo Regio edu&tam ex viro Achazo filium concipere

ac parere ? fi vel maximé dicas, fignum in eo ftetiffe, quod Propheta ante partum certó prz

13

puellam iftam mafculum parituram effe , cujusmodi przdi

&iones quando adimplentur , à nemine pro fignis vel miraculis aut oraculis Propheticis habe-

velfag

acitati,vel cafui fortuito adfcribi folent. Reftat igitur, vaticinium hoc de nullo alio loqui, quàm deJESU Nazareno,

Marix Virginis filio (non in «zp,

fed in fPatz talis,) quz ante partum non modo Virgo fuit, fed & in partu & pofít partum talis manfit, atque adco illafa ac illibata virgi e

amant Logici ,

12

dinem naturg ,

flium fuum , verum atque unicum Immanuelem noftrum, de Spiritu S. concepit, & miraculofo plané modo peperit, qui perpetuus in

nis AImah , quod heic legi

1CUT ,

& conítans ufus eft , idquod pluribus ut hoc loco demonítratum demus , paginz hujus anguília non permittit , neque

cüm idipfum ab aliis jam

dudum fit evi&um, & vel in ipfo, quem nobis obvertunt Apelle, loco Prov. XXX, y. 18. de virgine adhuc integrá, aut, p|-

11

non veré quidem , 3oäæqmäg tamen tali, fermo fit. Nec ob

ftat , quod filius Mariz di&us fuerit JESUS, cum Propheta heic & in aliis locis qu.

fed qualis reipfa fit futurus, nimirum verus Immanucl , & quoad perfonam , verus no|-

dicere voluerit , non quomodo Chriftus exprefsé nominandus ,

fed & DEUS, & quoad officium ejusdemque exfecutionem in familiari cum hominibus converfatione, DEUS NOBISCUM : Evangelifta autem Mat

10

conjungere, & quo nomine is voca

ndus, & quis effet futurus, prout Terrzllianus adverfus Judzos egregié docet, & B. Breztius noiter ad utrumque I

angeliftz locum pluribus oftendit. Id veró magis adhuc dolendum eft, effe quoque, inter Chriftia

nos qui nomen profitentur , non infimi aliàs nominis -

neício quas fidiculas textüi facro adhibere non verentur & typum in oraculo conítituere malunt , quàm de ipfo Chrifto illud cordaté ad literam exj

adhucdum Virgine, quemadmodum prz —

per riDSym intelligentes filium ex congreffu viri parituram , cujus antitypus fuerit Meffias natus ex muliere

malé de hoc ipfo vaticinio eft meritus, dum non illibate Virginis , fed nupte , uxoris nimirum Prophetz , filium vult intelligi,

qui duplici nomine fuerit

Immanucl di&us ob certum DEI auxilium contra Syros & Ifraelitas promiffum , quem fenfum is pro fimplici & primó obvio venditat , nihil adeo de|e

liqui Chrifto faciens quàm folum myfterium , quod horum verborum involucro fübfit de Meffi ; qu

à certe ratione & Evangeliftz autoritas temere lab( -

ligio Chriftiana Judzis proditur , hacque interpretandi licentia aut petulantia potius femel admiffa omnem

Scripturz certitudinem & Scriptorum facro

nia Prophetarum paffim provocantium acaAeay in difcrimen venire neceffe eft. — In memoriam vero partus hujus Virginei, quam Ecclefia Chrifti-

ore recolit, proximo die profefto Nativitatis Dominice Orationem rurfum habebit anniverfariam ,

Vir Summe Reverendus, Amplifeenus atque E

DN. CHRISTIANUS EBERHARDUS WEISMANNUS, SS. Theologie Do&or profundi(fimus , ejus

demque Profeffor publicus ordinarius longé cele]l

fiz "Tubingenfis Paftor vigilantiffimus, Fautor & Collega nofter inter primos amiciífimus ac conjunctiffimus , qui pro na

tiva fua , qua pollet, eloquen

qUO'

d meminiítis , ac copiofe

differuit, ita n|

periori anno de glorià Chriflo Infanti à Spiritu D EI vere, ab hominibus autem falfo tributa, eleganter ,

to confimili, de Hwmiliatione puta Cbriffo Infanti a Spiritu D EI vere, ab homizibus autem falfo c* lubrica

fide adiripta , verba ad vos publice fa&uru -

Oratori difertiffimo ac plané melliflu

proinde erit , Proceres & Cives Academici, quotquot Immanuelem noftrum fincero , uti par eít , corde colitis ,

L

l]üm fed & mentes animosque commodare, nec dubitamus, quin fponte veílra frequentes in Senaculo Univerfitatis hora ante meridiem nona|

ä

lrlP. Sub Sigillo Facult. noftre Dom. 1IV. Adv. Anno Xegiseyoyiag MDCCXXVII.

l5

TUBINGA, Lit&fis JOSEPHI SIGMUNDI.

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

t